نگاه آفران > آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (119)

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (119)

تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۱۱/۱۴

وقایع مهم نیجریه  از تاریخ 6/11/93 الی 13/11/93

·    مقام های امنیتی نیجریه اعلام کردند که دستکم 15 سرباز ارتش و بیش از 25 غیرنظامی در درگیری بین نیروهای دولتی و گروه بوکوحرام در شهر مونگونو در شمال شرقی این کشور کشته شدند. مقام های امنیتی نیجریه گفتند، که سربازان نیجریه روز دوشنبه (6/11/93) برای بازپس گیری شهر مونگونو از عناصر بوکوحرام وارد جنگ شدند. شهر مونگونو روز یک شنبه (5/11/93) به اشغال گروه بوکوحرام در آمد. گروه بوکوحرام روز یک شنبه (5/11/93) حملات همزمانی را در نیجریه آغاز کرد که در جریان یکی از این حملات حومه شهر مایدوگوری و فرودگاه این شهر در شمال شرقی نیجریه هدف قرار گرفت. گروه بوکوحرام سپس به دو شهر دیگر از جمله شهر مونگونو که در سواحل لیک چاد واقع است، حمله کرد.

 

·    یک مقام بلند پایه پلیس نیجریه اعلام کرد، مسئول یکی از کارگاه های ساخت مواد منفجره ای که در مجموعه حملات گروه بوکوحرام مورد استفاده قرار می گرفت در شمال غربی نیجریه بازداشت شد. به گفته این منبع پلیس که خود در عملیات شرکت داشت، این مرد که به نام بانا معرفی شده است پس از چند هفته تحت نظر قرار داشتن، در شهر پوتیسکوم بازداشت شد. این منبع پلیس که خواست نامش فاش نشود گفت، این مظنون که حدود 30 سال دارد به ساخت بمب اعتراف کرده است. پوتیسکوم، مرکز اقتصادی ایالت بوبه، در ماه های اخیر شاهد مجموعه ای از حملات از جمله حمله انتحاری بود که به کشته شدن 58 تن در یک دبیرستان منجر شد.

 

·    خشونت های بوکوحرام بیش از 14 هزار نفر از مردم نیجریه را از خانه و کاشانه خود آواره و راهی کشور چاد کرده است. این تعداد آواره از شروع سال 2015م در شمال شرق نیجریه پس از اینکه مناطق مسکونی شان آماج حملات بوکوحرام قرار گرفت، به ناچار راهی مناطقی از کشور چاد شده اند. این گزارش حاکی است که سازمان ملل متحد روز چهارشنبه (8/11/93) در گزارشی اعلام کرد روزانه بیش از 700 نفر از مردم شمال شرق نیجریه آواره می شوند و انتظار می رود با توجه به شرایط کنونی آمار کلی آوارگان در نیجریه امسال به 30 هزار نفر برسد. این خشونت ها در حالی روند افزایشی به خود گرفته است که 14 فوریه امسال (25/11/93) مردم نیجریه برای انتخاب رییس جمهور جدید این کشور پای صندوق های رای می روند و در این میان "گودلاک جاناتان" رییس جمهور کنونی نیجریه در تلاش است که برای دومین بار قدرت را به دست بگیرد. 

 

·    اتحادیه افریقا تشکیل نیروی هفت هزار و 500  نفری منطقه ای را برای مقابله گروه بوکوحرام خواستار شد. "نکوسازانا دلامینی – زوما" رئیس جدید کمیسیون اتحادیه افریقا پس از نشست پنجشنبه شب (9/11/93) شورای صلح و امنیت این اتحادیه در بیانیه ای شرارت های این گروه را در رفتار وحشتناک، ظلم و ستم، نادیده گرفتن زندگی انسان ها و نابودی اموال و دارایی ها را بی مانند توصیف کرد. دلامینی زوما همچنین از اوضاع حاکم که نتیجه فعالیت های گروه بوکوحرام است، از جمله اقداماتی که باعث تشدید خشونت های اخیر شده، ابراز تأسف کرد.

 

·    آژانس ملی موقعیت های اضطراری نیجریه روز پنجشنبه (9/11/93) در بیانیه ای اعلام کرد که 540 تن محموله کمک های خود را برای آوارگان این کشور که به نیجر پناه برده اند، ارسال کرده است. این محموله شامل غذا و دیگر اقلام غیر خوراکی بوده است. در این بیانیه آمده است که نیجریه کمک های مشابهی را برای برای آوارگان نیجریه ای در چاد و کامرون نیز ارسال خواهد کرد. نیجریه همچنین از سازمان ملل متحد و دیگر آزانس های بین المللی غیر دولتی خواست تا به آوارگان نیجریه ای پناه دهند و نیار های آنان ازجمله تغذیه را برطرف سازند.

 

·    شماری از جوانان نیجریه خشمگین از ناکامی دولت در مقابله با شبه نظامیان بوکوحرام به کاروان تبلیغات انتخاباتی "گودلاک جاناتان" رئیس جمهوری این کشور حمله کردند. شاهدان روز پنجشنبه (9/11/93) اعلام کردند این حادثه در شهر یولا در شرق نیجریه رخ داد و بر اثر آن، معترضان با پرتاب سنگ شیشه خودروهای کاروان تبلیغات انتخاباتی رئیس جمهوری را شکستند. در پی وقوع این حادثه، نیروهای پلیس نیجریه با استفاده از گاز اشک آور و باتوم، معترضان را متفرق کردند. جوانان خشمگین شعار می دادند رئیس جمهوری به جای تبلیغات انتخاباتی به سرکوب بوکو حرام بپردازد.

 

·    حملات بوکوحرام به هفت روستا در شمال شرقی نیجریه، 40 کشته برجای گذاشت. گروه بوکوحرام طی روزهای گذشته به حملات خود و قتل و غارت در ایالت آداواما در شمال شرقی نیجریه ادامه داده است. ساکنان هفت روستا در ایالت آداواما با نگرانی از این حملات از خانه های خود فرار کرده اند ولی با این حال 40 نفر در حملات بوکو حرام جان خود را از دست داده اند. دراین حملات همچنان خانه ها و مساجد سوزانده و برخی خانه ها نیز غارت شدند.

 

·    نیروی زمینی و هوایی ارتش چاد، شهر مرزی مالومفاتوری در شمال شرق این کشور را از ترویست های بوکوحرام پس گرفت. شبکه بی بی سی با درج این خبر به نقل از یک مقام ارشد نیجر افزود: «ارتش چاد طی نبردی دو روزه شهر مالومفاتوری را که در نزدیکی مرز چاد و نیجر قرار دارد و ماه نوامبر ( آذر) سال گذشته به دست بوکوحرام افتاد، آزاد کرد. نیروی زمینی چاد با عبور از دریاچه چاد، وارد شهر شده است و گفته می شود که نیروی هوایی نیز در این نبرد شرکت داشته اند.»

 

·    ارتش نیجریه به مواضع گروه بوکو حرام در شمال شرق این کشور حمله کرد. ارتش نیجریه اعلام کرد نیروهای این کشور با استفاده از گلوله های خمپاره، مواضع گره بوکو حرام در حومه شهر مایدوگوری در استان بورنو در شمال شرق نیجریه را هدف قرار دادند. ارتش نیجریه تاکید کرد هدف از حمله به مواضع بوکو حرام در استان بورنو، جلوگیری از ورود نیرهای این گروه به شهر مایدوگوری بوده است. ارتش نیجریه تصریح کرد حمله به شهر مایدوگوری و تصرف این شهر از اهداف اصلی بوکوحرام محسوب می شود. روز شنبه (11/11/93) هواپیماهای چاد در چارچوب عملیاتی علیه گروه بوکو حرام، منطقه گامبورو در شمال شرق نیجریه را بمباران کردند.

 

·    ارتش نیجریه شامگاه جمعه (10/11/93) اعلام کرد که شهر میشیکا را از چنگ گروهک تروریستی بوکوحرام آزاد کرده است. وبگاه خبری الیوم السابع مصر به نقل از منابع محلی گزارش داد که این گروهک تروریستی در دو هفته گذشته کشتارهای تازه‌ای را مرتکب شده بود. ارتش نیجریه نیز اعلام کرد پس از این که توانسته است تروریست‌ها را از شهر میشیکا و حومه آن بیرون براند، عملیات پاکسازی گسترده‌ای را آغاز کرده است. "کریس اولوکولادی" سخنگوی ارتش نیجریه با اشاره به این که شهر به روند عادی خود بازگشته است، از کشته شدن چندین سرباز نیجریه‌ای نیز خبر داد. یک منبع محلی نیز در آغاز هفته اعلام کرده بود که 70% از ساکنان میشیکا این شهر را ترک کرده اند و به کوه‌های مجاور پناه برده‌اند.

 

·    در حمله روز یکشنبه (12/11/93) نیروهای تکفیری بوکوحرام به شهر مودگری در شمال شرقی نیجریه دست کم هشت تن کشته شدند. به گزارش خبرگزاری رویترز، حمله روز یکشنبه (12/11/93) دومین حمله در یک هفته گذشته بود. بوکوحرام درصدد است مودگری را پایتخت خود کند. نیروهای بوکوحرام که سوار بر وانت و موتورسیکلت بودند سه منطقه در جنوب مودگری را روز یکشنبه مورد حمله قرار دادند.

 

·    بالگردهای نظامی کشور چاد روز یکشنبه (12/11/93) مواضع بوکوحرام در شهر مرزی گامبورو نیجریه را برای دومین روز پیاپی هدف قرار دادند. دو بالگرد نظامی چاد اهدافی را در شهر گامبورو بمدت دو ساعت بمباران کردند که بر اثر آن صدای انفجار مهیبی بلند شد و ستون هایی از دود به آسمان برخاست. جزییاتی بیشتر از این حملات منتشر نشده است.

 

وقایع مهم سنگال از تاریخ 6/11/93 الی 13/11/93

·    سنگال مرزهای زمینی خود را با گینه کوناکری بازگشایی کرد. وزارت کشور سنگال در بیانیه ای اعلام کرد مقامات سنگال تصمیم به بازگشایی مرزهای زمینی خود با گینه کوناکری اتخاذ کردند. مرزهای سنگال و گینه کوناکری بدلیل ویروس ابولا از ماه اوت (مرداد ماه) سال گذشته تاکنون بسته بود. وزارت کشور سنگال تاکید کرد مرزهای زمینی دو کشور بعلت ملاقات های مقامات سنگال و گینه ای و همچنین تلاش های گسترده گینه کوناکری در راستای مقابله با ویروس ابولا باز شد. وزارت کشور سنگال خاطرنشان کرد این تصمیم با در نظرگرفتن نگرانی های امنیتی و همچنین تدابیر کنترل در نقاط مرزی دو کشور در راستای مقابله با خطر گسترش ویروس ابولا اتخاذ شد. بازگشایی مرزهای زمینی سنگال و گینه کوناکری پس از بازگشایی مرزهای هوایی و دریایی دو کشور انجام شد.

 

·    پلیس سنگال تجمع غیر قانونی مخالفان را در داکار، پایتخت این کشور که در اعتراض به محدودیت های آزادی برگزار شده بود، متفرق و تعدادی از آن ها را بازداشت کرد. تظاهرات روز شنبه (11/11/93) ممنوع اعلام شده بود اما "عبدالله واد"، رئیس جمهور سابق سنگال بی اعتنایی به ممنوعیت تظاهرات را خواستار شده بود. بر اساس این گزارش، خودروی واد در محاصره محافظان شخصی وی از یکی موانع پلیس به زور عبور کرد تا در میدان اوبلیسک در یکی از محله های پر جمعیت داکار که برای برگزاری تجمع اعتراضی پیش بینی شده بود، حضور یابد. رئیس جمهوری سابق سنگال از دریچه باز سقف خودرو خود برای لحظاتی سر پا ایستاد اما بعد از پرتاب گاز اشک آور، به سرعت از منطقه دور شد. در جریان متفرق کردن این تجمع توسط پلیس سنگال با استفاده از گاز اشک آور، تعداد زیادی از تظاهر کنندگان مخالف نیز بازداشت شدند. واد 88 ساله برغم ممنوع شدن تجمع روز شنبه (11/11/93) در بیانیه ای حضور خود را در آن اعلام کرده بود. واد با اشاره به این مطلب که حق تجمع در قانون اساسی سنگال تصریح شده است در این بیانیه اعلام کرده بود، به بهای جان خود نمی پذیرد که این دستاوردهای دموکراتیک که با مبارزات زیاد حاصل شده است، توسط رئیس جمهور سنگال از بین برود.

 

وقایع مهم مالی از تاریخ 6/11/93 الی 13/11/93

·    نیروهای صلحبان سازمان ملل متحد در شهر گائو در شمال مالی، دست‌کم سه معترض را کشتند. شاهدان روز سه شنبه (7/11/93) اعلام کردند، این افراد بر اثر شلیک گلوله های جنگی نیروهای صلحبان کشته شدند. صلحبانان سازمان ملل قصد داشتند با شلیک گلوله، جمعیت معترضان را متفرق کنند. این در حالی است که یک سخنگوی سازمان ملل متحد، کشته شدن معترضان را تکذیب کرد. خشونت ها در گائو پس از آن بالا گرفت که نیروهای صلحبان سازمان ملل، با مقامات محلی در خصوص طرح ایجاد یک منطقه حائل در شمال گفتگو کردند. معترضان به ایجاد چنین منطقه ای اعتراض دارند، زیرا شبه نظامیان حامی باماکو را وادار به خلع سلاح خواهد کرد. 

 

·    ده ها گروگان ربوده شده توسط مردان مسلح در شمال مالی ربوده شدند. منابع محلی در شمال غربی کشور آفریقایی مالی از آزادی حدود 50 گروگان ربوده شده توسط مردان مسلح خبر دادند. این گروگان ها در منطقه تومبوکتو ربوده شده بودند و عصر جمعه (10/11/93) آزاد شده اند. این منابع تاکید کردند که ربوده شد گان تحت فشار نیروهای سازمان ملل آزاد شده اند. یک منبع آگاه که نخواست نامش فاش شود، نقش کلاه آبی ها در آزادی گروگان ها را تایید کرده است. مقامات محلی مردان مسلح سفید پوست که احتمالا اعضای گروه های شبه نظامی ازواد بوده اند را به این گروگان گیری مبادرت کرده بودند. خبر این آدمربایی نیز روز جمعه (10/11/93) اعلام شده بود.

 

وقایع مهم چاد از تاریخ 6/11/93 الی 13/11/93

·    درجریان به خشونت کشیده شدن تظاهرات دانش آموزان درجنوب چاد، پنج نفر کشته شدند. شهرداری دوبا در جنوب چاد روز سه شنبه (7/11/93) اعلام کرد دانش آموزان خشمگین و معترض به قوانین ثبت نام برای مرحله متوسطه ( دیپلم) به اقدامات خراب کارانه دست زدند که درنتیجه نیروهای امنیتی مجبور به تیراندازی به نشانه هشدار شدند که بر اثر آن یک راننده موتورسیکلت، سه دانشجو و یک پلیس کشته شدند.

 

·    خارطوم میزبان نشست رئیسان جمهوری سودان و چاد است. "عمر البشیر" رئیس جمهوری سودان و ادریس دبی رئیس جمهوری چاد روز چهارشنبه (8/11/93) در خارطوم پایتخت سودان گرد هم می آیند تا درباره روابط دو کشور و اوضاع دارفور در غرب سودان و وضعیت آوارگان دارفور با یکدیگر گفت و گو کنند.

 

وقایع مهم بورکینافاسو از تاریخ 6/11/93 الی 13/11/93

·    کمیسیون ملی انتخاباتی بورکینافاسو با مسئولان احزاب سیاسی و جامعه مدنی این کشور دیدار می کند. کمیسیون ملی انتخاباتی در بورکینافاسو در بیانیه ای اعلام کرد نشستی در راستای سازماندهی روند انتخابات 2015م این کشور برگزار می کند. در این نشست روز جمعه (10/11/93) اعضای کمیسیون ملی انتخاباتی با مسئولان احزاب سیاسی و جامعه مدنی این کشور دیدار و گفت و گو می کنند. کمیسیون انتخاباتی بورکینافاسو این نشست را دیداری بسیار مهم ارزیابی کرده است. "میشل کافاندو" رییس جمهوری موقت بورکینافاسو تاریخ انتخابات ریاست جمهوری را 11 اکتبر 2015م (19/7/94) یعنی تا پایان یک سال دوره انتقالی و انتخابات شهرداری های را ژانویه 2016م (دی ماه95ه.ش) تعیین کرده است. بررسی لیست های انتخاباتی از 27 فوریه 2015م (8/12/93) درتمامی مناطق بورکینافاسو آغاز می شود. هزینه سازماندهی این انتخابات 100 میلیون دلار آمریکا تخمین زده شده است درحالی که بورکینافاسو قدرت تامین 50 میلیون دلار از این مبلغ را دارد.

 

·    صدها تن از نیروهای مسلح بورکینافاسو حافظ صلح به کشور مالی عزیمت می کنند. گردانی موسوم به "با دانیا سه" در بورکینافسو متشکل از 850 سرباز از جمله 14 زن و سه غیر نظامی در چارچوب برنامه سازمان ملل مبنی بر حفظ صلح در کشور مالی عازم این کشور شد . ژنرال "پنگرانوما زاگره" فرمانده ستاد کل ارتش بورکینفاسو تاکید کرد ماموریت این 850 نفر جانشینی گردان موسوم به "با دانیا دو" به منظور مشارکت در حفاظت از غیر نظامیان و بازگرداندن نظم در راستای دستیابی به یک ثبات پایدار در مالی است. کشور مالی همسایه بورکینافاسو قربانی بحران سیاسی و نظامی بوجود آمده توسط مخالفان این کشور است. نیروهای مسلح ملی بورکینافاسو در بسیاری از عملیات حفظ صلح در دنیا با بیش از هشت هزار نظامی از سال 1993م (72ه.ش) تاکنون شرکت می کنند. نیروهای مسلح ملی بورکینافاسو در ماموریت های سازمان ملل و اتحادیه آفریقا در دارفور و سودان جنوبی مشارکت دارند. این نیروهای مسلح در ماموریت های جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا در گینه بیسائو، جمهوری دمکراتیک کنگو، آفریقای مرکزی و ساحل عاج مشارکت دارند. 

 

·    هواداران رئیس جمهوری پیشین بورکینافاسو با اهداف انتخاباتی، حزبی جدید تشکیل دادند. طرفداران "بلز کمپائوره" رئیس جمهوری پیشین بورکینافاسو با هدف به قدرت رساندن "جبریل باسولی" وزیر امور سابق این کشور و یکی از نزدیکان وی، حزبی جدید موسوم به "ائتلاف نوین فاسو" را تاسیس کردند. این در حالی است که باسوله نامزدی خود برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری 11 اکتبر (19/7/94) را هنوز رسما اعلام نکرده است. "راسمانه اوئِدرائوگو" نماینده سابق پارلمان از حزب "کنگره برای دمکراسی و توسعه" (حزب حاکم سابق) ریاست حزب تازه تاسیس را عهده دار است. علاوه بر بسیاری از اعضای حزب حاکم سابق، احزاب حامی کمپائوره نیز به این تشکل جدید ملحق شده اند.

 

وقایع مهم ساحل عاج از تاریخ 6/11/93 الی 13/11/93

·    سرپرست سفارت ایران در ابیجان در ملاقات با نخست وزیر ساحل عاج، جایگاه توسعه روابط با آفریقا نزد مقامات کشورمان را مورد تأکید قرار داد. "سید علیرضا قریشی" سرپرست سفارت کشورمان در ابیجان در ملاقات با "کابلان دنکان" نخست وزیر ساحل عاج، جایگاه توسعه روابط با آفریقا نزد مقامات جمهوری اسلامی ایران را مورد تأکید قرار داد. وی درهمین راستا آمادگی کشورمان برای همکاری با کشور ساحل عاج در زمینه‌های مختلف زیرساختی، کشاورزی، صنعتی، انرژی و بهداشتی همراه با آموزش و انتقال تجربه اعلام کرد. نخست وزیر ساحل عاج نیز ضمن ابراز امیدواری نسبت به گسترش روابط و همکاری‌های دوجانبه، بر اراده کشورش جهت ارتقاء مناسبات و تعامل سازنده با جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد.

 

·    وزیر دفاع ساحل عاج وعده داد انتخابات ریاست جمهوری در این کشور در شرایطی توام با امنیت کامل برگزار گردد. "پل کوفی کوفی" وزیر دفاع ساحل عاج در اظهاراتی خاطرنشان کرد مقامات امنیتی برای برگزاری انتخابات در بهترین شرایط، تمام تلاش خود را به کار خواهند بست. کوفی کوفی شرایط امنیتی در ساحل عاج را به شکل کلی قابل قبول ارزیابی کرد. وزیر دفاع ساحل عاج از اجرای طرحی امنیتی با حمایت نیروهای سازمان ملل در این کشور خبر داد. به عقیده شمار زیادی از ناظران و تحلیلگران، برگزاری انتخابات ماه اکتبر 2015م (مهر94ه.ش) به شکلی فراگیر، شفاف و معتبر می تواند پایانی برای بحران و چرخه خشونت در این کشور باشد. از سوی دیگر نهادهای مدافع حقوق بشر در ساحل عاج به نوبه خود اعلام کردند با کشته شدن حدود سه هزار نفر در انتخابات سال 2010م، این دور از انتخابات آزمونی مهم برای دولت در زمینه برقرار شدن ثبات و دموکراسی محسوب می شود.10

 

وقایع مهم کامرون از تاریخ 6/11/93 الی 13/11/93

·    منابع محلی کشور کامرون می گویند دستکم ده نفر در چهارشنبه و پنجشنبه (8 و9 بهمن) به دست گروه تروریستی بوکوحرام سر بریده شده اند. به گزارش فرانس 24،  منابع مطلع در کشور کامرون بر این باورند که گروه تروریستی بوکوحرام نیجریه در سه روستای شمالی کامرون دستکم ده کامرونی را سر بریده اند. یک مسئول امنیتی کامرون گفت: «روز چهارشنبه (8/11/93) جسد بی سر چهار نفر در منطقه مرزی آشیگاشیا کامرون نزدیک نیجریه پیدا شد که به دست تروریست های بوکوحرام سر بریده شده بودند.» وی افزود: «دو نفر در منزل خود سربریده پیدا شدند و دو نفر دیگر در یک مزرعه ذرت.» این منبع امنیتی ادامه داد: «در همان روز چهارشنبه (8/11/93) سه روستایی در روستای دولا به دست تروریست های بوکوحرام ذبح شدند.» براساس این گزارش، روز پنجشنبه (9/11/93) نیز سه جسد دیگر در منطقه مرزی کامرون و نیجریه کشف شد.

 

·    گروه تکفیری بوکوحرام که در یک سال اخیر بارها با حملات خود علیه روستاهای نیجریه، صدها زن و دختر را ربوده و روستاهای زیادی را با خاک یکسان کرده است، با نفوذ به کشورهای همجوار، سبب هراس مردم مناطق شمال کامرون به ویژه زنان و دختران شده است. به گزارش نشریه فرانسوی لوپوئن، در منطقه مایو - تسانگا در شمال کشور کامرون، هراس از حمله گروه تروریستی تکفیری بوکوحرام، سبب نگرانی ساکنان این منطقه به ویژه زنان و دختران شده است. به نوشته لوپوئن، اگر کسی در این منطقه آموزگار باشد از رفتن به مدرسه بیم دارد و کوچکترین صدای غیرعادی موجب وحشت او و بسیاری از مردم منطقه می شود.

 

وقایع مهم کنیا از تاریخ 6/11/93 الی 13/11/93

·    تظاهرات قوم ماسایی در کنیا هشت کشته و زخمی برجا گذاشت. مقامات محلی در کنیا از کشته شدن یک نفر و زخمی شدن هفت فرد دیگر در تظاهرات قوم ماسایی در کنیا در اعتراض به عملکرد فرماندار شهر ناروک خبر دادند. بر اساس این گزارش در پی حمله هزاران کنیایی به سمت دفتر فرماندار شهر ناروک، پلیس وارد عمل شد و برای متفرق کردن جمعیت به استفاده از گاز اشک آور و شلیک گلوله متوسل شد. اعضای قبیله ماسایی دولت محلی را به فساد مالی متهم کرده اند.

 

·    رئیس جمهوری کنیا اعلام کرد محاکمه معاون رییس جمهوری این کشور در دیوان کیفری بین المللی به نتیجه ای نخواهد رسید. "اوهورو کنیاتا" رئیس جمهوری کنیا روز شنبه (11/11/93) در نشست اتحادیه آفریقا در شهر آدیس بابا پایتخت اتیوپی گفت که دیوان کیفری بین المللی هیچ سند موثقی ضد "ویلیام روتو" معاون رییس جمهوری کنیا در اختیار ندارد. رئیس جمهوری کنیا تاکید کرد این کشور در انتظار رای دیوان کیفری بین المللی درباره "ویلیام روتو" است تا از خدمات وی در بدنه دولت برای رسیدگی به مشکلات مردم کنیا استفاده شود. اوهورو کنیاتا همچنین دیوان کیفری بین المللی را به سیاسی کاری متهم کرد. رییس جمهوری کنیا گفت که اقدامات دیوان کیفری بین المللی امنیت و ثبات آفریقا را به خطر انداخته است. اوهورو کنیاتا بر انجام اصلاحات ساختاری در دیوان کیفری بین المللی تاکید کرد.

 

·    خودداری آموزگاران کنیایی از حضور در کلاس های درس به دلیل نگرانی از حملات گروه تروریستی الشباب موجب شد، مدارس سه شهر شمال شرقی این کشور تعطیل شوند. به گزارش روز شنبه (11/11/93) خبرگزاری آناتولی، در مجموع 920 آموزگار کنیایی در مناطق ماندرا، گریسا و وجیر از زمان بازگشایی مدارس پس از تعطیلات 40 روزه سال نو، به مدارس بازنگشته اند. قرار بود که مدارس کنیا در تاریخ پنجم ژانویه (15/10/93) بازگشایی شوند، اما به دلیل اعتصاب آموزگاران به تعویق افتاده است. آموزگاران نبود امنیت و حمایت دولت در مقابل حملات تروریست های الشباب را عامل اعتصاب خود اعلام کرده اند. از سال 2011م (90ه.ش)، شمال شرق کنیا در حاشیه مرز با سومالی، صحنه حملات تروریست های الشباب بوده است.

 

·    محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه عصر روز یکشنبه (12/11/93) در رأس هیأتی سیاسی و اقتصادی عازم سفر دوره‌ای به چند کشور شرق آفریقا شد. اولین مقصد سفر وزیر خارجه ایران نایروبی پایتخت کنیاست. رئیس دستگاه دیپلماسی از آن جا به اوگاندا، بروندی و تانزانیا و از آنجا نیز به زنگبار سفر می‌کند. این سفر در راستای تقویت و بسط رایزنی­‌های سیاسی و اقتصادی دوجانبه و همچنین تحکیم و ارتقای روابط فیمابین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای آفریقایی انجام می­‌شود.

 

واقعه مهم تانزانیا از تاریخ 6/11/93 الی 13/11/93

·    در آستانه سی و ششمین فجر انقلاب اسلامی، سمینار بزرگداشت دستاورهای انقلاب اسلامی روز شنبه (11/11/93) با حضور جمع کثیری از دانشجویان، اساتید دانشگاه و علما و اندیشمندان مسلمان و مسیحی در دارالسلام پایتخت تانزانیا برگزار شد. در این مراسم که با همکاری سفارت و مرکز فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تانزانیا برگزار شد، "مهدی آقاجعفری" سفیر ج.ا.ا در سخنانی با تبریک سالگرد انقلاب اسلامی ایران، ضمن برشمردن اصول سیاست خارجی دولت یازدهم و دستاوردهای آن در یک سال و نیم گذشته، تحلیلی از روند تحولات خاورمیانه و نقش تاثیرگذار جمهوری اسلامی ایران در تقابل با عوامل ناامنی در این منطقه منجمله تقابل با جنگ طلبی‌ها در سوریه و مبارزه با گروه‌های تروریستی تکفیری در کل منطقه ارائه کرد. سفیر ج.ا.ا در بخش دیگری از سخنان خود پیشرفت‌ها و دستاورهای علمی ایران پس از انقلاب اسلامی را برای حاضران تشریح کرد. درادامه سمینار دکتر "خطیب" از شیعیان تانزانیا ضمن بیان خاطراتی از همراهی با امام خمینی (ره) در فرانسه، پیرامون تاثیر انقلاب اسلامی ایران بر جهان اسلام سخنرانی کرد. "شیخ باصالح" از علمای اهل سنت تانزانیا دیگر سخنران این سمینار بود که به نقش انقلاب اسلامی در احیای ارزش‌های اسلامی و انقلابی در جوامع اسلامی و نیز در بین ملل مستضعف و مستقل اشاره کرد. "کایوکا" استاد دانشگاه دارالسلام نیز در این سمینار به پیشینه تاریخی حضور ایرانیان در تانزانیا و نقش ایرانیان در توسعه تمدن شرق آفریقا و همچنین روابط دو کشور پرداخت. پروفسور "نیهانجو" مدیر مرکز مطالعات استراژیک تانزانیا آخرین سخنران این سمینار بود که تحلیلی پیرامون پدیده انقلاب اسلامی و ایجاد وحدت ایدئولوژی در روند انقلاب اسلامی و نقش رهبری امام خمینی (ره) در این انقلاب و نیز بیداری و بسیج ملل مسلمان و مستضعف علیه ظلم و بی عدالتی در جهان ارائه داد.

 

واقعه مهم اوگاندا از تاریخ 6/11/93 الی 13/11/93

·    سودان جنوبی و اوگاندا برای ادغام دو گروه شورشی سودان تلاش می کنند. سایت خبری النیلین روز سه شنبه (7/11/93) به نقل از "عبدالرحمن شریف" نماینده گروه شورشی" جنبش/ ارتش آزادسازی سودان" به سرکردگی "عبدالواحد محمد نور" در کامپالا پایتخت اوگاندا گزارش داد: «دولت های سودان جنوبی و اوگاندا تلاش می کنند که نشستی را در جوبا – پایتخت سودان جنوبی - با حضور "مینی آرکو میناوی" و "جبریل ابراهیم" (سرکردگان دو گروه شورشی سودان) برای ادغام گروه های تحت امر این دو نفر برگزار کنند. شریف گفت: «جبریل ابراهیم چندی پیش در شهر راجا در غرب سودان جنوبی به سر می برد و اخیراً به جوبا بازگشت و با مینی آرکو میناوی که در یکی از مراکز سرویس اطلاعات ارتش این کشور به سر می برد، دیدار و درباره ادغام گروه های تحت امر خود در قالب یک گروه مذاکره کرد.» شریف افزود: «تعدادی از مسئولان جنبش/ارتش آزادسازی سودان و عدل و مساوات که در اوگاندا به سر می بردند، روز یکشنبه (5/11/93) این هفته راهی سودان جنوبی شده اند تا در نشست جوبا مشارکت کنند. شریف اعلام کرد: «جبریل ابراهیم و مینی آرکو میناوی از ارتش سودان جنوبی در مبارزه با نیروهای تحت امر "ریک ماشار" حمایت می کنند و دولت این کشور می خواهد که گروه های تحت امر جبریل ابراهیم و مینی آرکو میناوی را در همدیگر ادغام کند تا بهتر بتواند با مخالفان خود مبارزه کند.» جبهه انقلابی ائتلافی شامل چهار گروه شورشی عدل و مساوات به سرکردگی جبریل ابراهیم، جنبش/ارتش آزادسازی سودان به سرکردگی مینی آرکو میناوی، جنبش / ارتش آزادسازی سودان به سرکردگی عبدالواحد محمد نور و شورشیان ایالت های نیل آبی و کردفان جنوبی" است. 

 

وقایع مهم اتیوپی از تاریخ 6/11/93 الی 13/11/93

·    چین و اتحادیه آفریقا روز سه شنبه (7/11/93) در چارچوب ارتقای همکاری های اقتصادی و حمل و نقل چندین تفاهمنامه همکاری مشترک امضا کردند. به گزارش خبرگزاری فرانسه از آدیس آبابا، این تفاهمنامه همکاری میان پکن و نمایندگانی از کمیسیون اتحادیه آفریقا در شهر آدیس آبابا به امضا رسید. "انگوسازانا دلاماینی زوما" رئیس کمیسیون اتحادیه آفریقا پس از امضای این توافقنامه، آن را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت که این طرح از آغاز اجرای طرح آفریقای متحد و مرفه برای سال 2036م حکایت دارد. "زانگ می نگ" معاون وزیر امورخارجه چین نیز که همراه با یک هیئت اقتصادی عالی رتبه به آدیس آبابا سفر کرده بود، در این باره گفت: «پس از این تفاهمنامه همکاری های اقتصادی و ایجاد زیر ساخت های حمل و نقل میان چین و اتحادیه آفریقا گسترش می یابد و از این پس دیگر لازم نیست برای رفتن از یک پایتخت آفریقایی به یک پایتخت دیگر از پاریس یا لندن عبور کرد .» امضا کنندگان این تفاهمنامه هیچکدام درباره جزئیات آن و تامین کنندگان هزینه مالی آن پاسخی به خبرنگاران ندادند.

 

·    معاون عربی و آفریقای وزارت خارجه ایران در حاشیه بیست و چهارمین اجلاس سران آفریقا در آدیس‌آبابا با رؤسای جمهور غنا، گابن، زیمبابوه و ماداگاسکار و وزیر مشاور امور خارجه اتیوپی دیدار و در خصوص مناسبات دوجانبه به رایزنی پرداخت. "حسین امیرعبداللهیان" معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه کشورمان که به منظور شرکت در بیست و چهارمین اجلاس سران اتحادیه آفریقا به آدیس‌آبابا پایتخت اتیوپی سفر کرده، در حاشیه این اجلاس با تعدادی از سران و مقامات شرکت کننده در اجلاس مزبور دیدار و رایزنی کرد. براساس این گزارش، "ماهاما" رئیس جمهور غنا در دیدار امیرعبداللهیان بر حضور فعال جمهوری اسلامی ایران، خصوصا در بخش‌های کشاورزی و درمانگاهی غنا تاکید کرد و افزود: «ظرفیت‌های فراوانی برای توسعه همکاری‌های بیشتر بین دو کشور وجود دارد.» امیرعبداللهیان نیز در این دیدار از حمایت‌های رئیس جمهور غنا در جهت تقویت روابط بین دو کشور تشکر و بر عزم جمهوری اسلامی ایران برای توسعه مناسبات با غنا در همه زمینه‌ها تاکید کرد. در دیدار "علی بونگو" رئیس جمهور گابن نیز طرفین ضمن بررسی برخی اقدامات که منجر به کاهش غیرطبیعی قیمت نفت در بازارهای جهانی شده است، بر لزوم توقف این روند تاکید کردند. "موگابه" رئیس جمهور زیمبابوه بر موضع مشترک دو کشور در مباحث منطقه‌ای و بین‌المللی تاکید کرد و مناسبات دو کشور را الگوی مناسبی برای سایر کشورها خواند. معاون وزیر امور خارجه کشورمان نیز در این دیدار از موضع مستقل زیمبابوه در برابر زیاده‌خواهی کشورهای غربی تقدیر و بر ادامه همکاری‌های دو کشور در مباحث منطقه‌ای و بین‌المللی تاکید کرد. "راجائو مپن" رئیس جمهور ماداگاسکار نیز در دیدار امیرعبداللهیان از اعزام سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران به آنتاناناریو تشکر کرد و آن را نشانه خوبی برای توسعه و پیشرفت روابط بین دو کشور دانست. وی همچنین به وزیر امور خارجه این کشور ماموریت داد در اولین فرصت به تهران سفر کند. امیرعبداللهیان نیز در این دیدار با توجه به نگاه مثبت و تاکید رئیس جمهور ماداگاسکار، ابراز امیدواری کرد حجم مبادلات و همکاری‌های دو کشور به سطحی برسد که متناسب با ظرفیت‌های دو کشور باشد. "برهانه کریستوس" وزیر مشاور امور خارجه اتیوپی نیز در دیدار امیرعبداللهیان با اشاره به پیشرفت‌های اقتصادی و صنعتی جمهوری اسلامی ایران، از توسعه روابط بین دو کشور استقبال کرد و افزود: «ایران می‌تواند شریک خوبی برای کشورش باشد.» معاون وزیر امور خارجه کشورمان نیز در این دیدار ضمن استقبال از توسعه روابط دو کشو در همه زمینه‌ها، بر اهمیت نقش اتیوپی در استقرار صلح، ثبات و امنیت در منطقه شاخ آفریقا تاکید کرد. امیرعبداللهیان همچنین با اعضای گروه دوستی پارلمانی ایران و اتیوپی دیدار و بر اهمیت نقش دیپلماسی پارلمانی در روابط بین دو کشور تاکید کرد. وی ابراز امیدواری کرد که این گروه با جدیت بیشتر و ابتکارات خود فرصت‌های جدیدی برای توسعه روابط بین دو کشور به وجود آورند. اعضای گروه دوستی پارلمانی اتیوپی نیز با اشاره به توانمندی‌های اقتصادی و فناوری جمهوری اسلامی ایران، خواستار گسترش همکاری‌های تجاری بین دو کشور شدند.

 

وقایع مهم جمهوری دموکراتیک کنگو از تاریخ 6/11/93 الی 13/11/93

·    بلژیک کمک مالی برای برگزاری انتخابات در جمهوری دمکراتیک کنگو را به چگونگی طرح بودجه کمیسیون انتخاباتی منوط کرد. وزارت امور خارجه بلژیک روز یکشنبه (5/11/93) با صدور بیانیه ای اعلام کرد، حمایت این کشور از برگزاری انتخابات در جمهوری دمکراتیک کنگو، به تصویب بودجه ای شفاف و منطقی از سوی کمیسیون ملی مستقل انتخاباتی کنگو بستگی خواهد داشت. "دیدیه ریندرز" وزیر امور خارجه بلژیک در این بیانیه از مصالحه بین طرف های کنگویی درباره اصلاح قانون انتخاباتی پس از یک دوره خشونت در این کشور ابراز رضایت کرد. ریندرز همچنین خواستار برگزاری انتخاباتی شفاف و به دور از خشونت در کنگو شد و از همه طرف های درگیر درخواست کرد تمامی تمهیدات لازم را برای جلوگیری از نقض زمانبندی تعیین شده برای برگزاری انتخابات اتخاذ کنند. وزیر امور خارجه تضمین آزادی بیان و رعایت حق برگزاری تظاهرات را شرط لازم برای برگزاری انتخاباتی دمکراتیک قلمداد کرد. تلاش حزب حاکم کنگو برای اصلاح بند قانون اساسی به موجی از تنش ها منجر شد. حزب حاکم پس از این خشونت ها که ده ها کشته برجای گذاشت، از تصویب لایحه یاد شده چشم پوشی کرد. انتخابات عمومی در کنگو طبق برنامه قرار است در آخرین ماه سال جاری برگزار شود. 

 

·    درگیری ها در جمهوری دموکراتیک کنگو، ده ها کشته بر جا گذاشت."پروسپه فلیکس باس" سخنگوی نیروهای محلی صلحبانی سازمان ملل متحد روز پنجشنبه (9/11/93) در "بونیا" در استان اورینتال جمهوری دموکراتیک کنگو گفت که در جریان درگیری های هفته گذشته میان "نیروهای مقاومت میهنی ایتوری" و ارتش این کشور 30 نفر کشته شدند. بر اساس این گزارش، 24 نفر از کشته شدگان از اعضای ایتوری و باقی از نظامیان کنگویی بودند. به گفته باس، شش نظامی و یک نیروی صلحبان نیز مجروح شدند. این مقام همچنین افزود که در آخرین درگیری میان ارتش و ایتوری، شورشیان مجبور به فرار شدند.

 

واقعه مهم بروندی از تاریخ 6/11/93 الی 13/11/93

·    شماری از سازمان های غیر دولتی روز سه شنبه (7/11/93) اعلام کردند، اتحادیه آفریقا باید برای جلوگیری از نامزد شدن "پیر انکوروزیزا" رئیس جمهوری بروندی برای سومین دوره وارد عمل شود. ائتلاف سازمان های غیر دولتی موسوم به «اتحادیه آفریقایی که ما در آن زندگی می کنیم» اعلام کرد، اتحادیه آفریقا قوانین ضد رسانه ها و نیز تلاش های رئیس جمهوری بروندی را در تغییر قانون اساسی برای زمینه سازی ادامه ریاست جمهوری انکورونزیزا را زیر سئوال نبرد. این ائتلاف از اتحادیه آفریقا به سبب این که اجازه داده است اوضاع غیر قابل کنترلی در بروندی ایجاد شود، انتقاد کرد. "ایو نیراجیرا" عضو این ائتلاف اعلام کرد، اتحادیه آفریقا باید به شکلی فوری وارد عمل شود. بروندی قلب منطقه شکننده دریاچه های بزرگ است و مناقشه در این کشور می تواند اغتشاشاتی را در سرتاسر منطقه ایجاد کند. بنابر اعلام این ائتلاف خروج ماموریت سازمان ملل متحد از بروندی در ماه دسامبر (آذر/دی ماه)، مداخله اتحادیه اروپا را بازهم مهم تر می سازد.

 

وقایع مهم سومالی از تاریخ 6/11/93 الی 13/11/93

·    "زکریا اسماعیل احمد هرسی" فرمانده ارشد پیشین گروه تروریستی الشباب سومالی روز سه شنبه (7/11/93) از هم قطاران سابق خود خواست تسلیم دولت این کشور شوند. به گزارش پایگاه اینترنتی میدل ایست آنلاین از موگادیشو، وی گفت: «از همه دوستانم می خواهم که راهکار مسالمت آمیز حل و فصل درگیری و آشتی جویی را در پیش گیرند، زیرا الشباب اکنون کاملا در حال فروپاشی است.» هرسی که آمریکا برای سرش سه میلیون دلار جایزه تعیین کرده بود، از مقر وزارت اطلاع رسانی سومالی در موگادیشو بدون محافظ با خبرنگاران سخن می گفت. هنوز مشخص نیست که هرسی که از وی به عنوان رییس اطلاعات سابق الشباب نام برده می شود، محاکمه خواهد شد یا نه، اما دولت سومالی با صدور بیانیه ای اعلام کرده است که به تروریست هایی که خود را تسلیم کنند، فرصت بازگشت به میان مردم داده شده و جانشان تضمین می شود. در بیانیه دولت سومالی ابراز امیدواری شده است که حرکت هرسی الهام بخش دیگر اعضای الشباب برای پیروی از وی و پیوستن به فرآیند صلح در این کشور باشد.

 

·    نخست وزیر مأمور تشکیل کابینه سومالی ترکیب کابینه جدید را که شامل شخصیت‌هایی جوان است معرفی کرد تا از پارلمان رأی اعتماد بگیرد. "عمر عبد الرشید علی شارمارکی"، نخست وزیر مأمور تشکیل کابینه سومالی شب سه‌شنبه (7/11/93) از تشکیل کابینه جدید خود متشکل از 20 وزیر خبر داد. بنا بر اعلام شامارکی اغلب وزرای کابینه‌اش چهره‌های جدید هستند و برای اولین بار برخلاف پیش‌بینی‌ها در این کابینه نام و نشانی از نزدیکان "حسن الشیخ محمود"، رئیس جمهوری سومالی دیده نمی‌شود. شبکه خبری الجزیره با اعلام این خبر نوشت: « "رضوان حاجی عبد الولی"، سخنگوی نخست وزیر سومالی در این خصوص گفته است که شارماکی پس از رایزنی با رئیس جمهور، رئیس پارلمان و نمایندگان آن کابینه‌ای متشکل از 20 وزیر تشکیل داد و انتخاب معاونان وزرا و وزرای مشاور را به وقت دیگری موکول کرد.» طبق این گزارش، تشکیل کابینه جدید سومالی با چهره‌های جدید همه را در این کشور غافلگیر کرد، بویژه آن که برخی از وزرا سال‌ها در دولت‌های سومالی حضور و فعالیت داشتند. نخست وزیر سومالی پس از اعلام تشکیل کابینه جدیدش تاکید کرد که تلاش داشته از چهره‌های جدیدی استفاده کند که در آن ها شروط مهمی همچون کفایت و لیاقت و شایستگی وجود داشته باشد.

 

·    مقامات سومالی اعلام کردند، در حمله هوایی به یک پایگاه متعلق به گروه الشباب در جنوب این کشور 40 نفر از اعضای این گروه کشته و دهها نفر دیگر نیز زخمی شدند. "عبدالقدیر محمد نور سیدی" فرماندار منطقه شبلی سفلی گفت که در حمله هوایی روز شنبه (11/11/93) یک کاروان الشباب و یک اردوگاه آموزشی متعلق به این گروه در روستای دوجیل در این منطقه هدف قرار گرفت. سیدی افزود که در این حمله بیش از 40 عضو الشباب کشته و تعدادی دیگر نیز زخمی شدند. این اردوگاه آموزشی نیز کاملا تخریب شد. هنوز اعلام نشده است که این حمله را آمریکا یا نیروی اتحادیه آفریقا مستقر در سومالی موسوم به آمیسوم انجام داده است.

 

واقعه مهم زیمبابوه از تاریخ 6/11/93 الی 13/11/93

·    "رابرت موگابه"، نگرانی کشورهای غربی درباره انتخابش به ریاست اتحادیه افریقا را بی اهمیت توصیف کرد. رابرت موگابه رئیس جمهوری زیمبابوه که به تازگی به عنوان رییس اتحادیه آفریقا انتخاب شده است، روز شنبه (11/11/93) در نشستی خبری در شهر آدیس آبابا، پایتخت اتیوپی گفت که سیاست کشورهای غربی در تحریم سیاست مداران کشورهای مختلفی که در راستای منافع غرب حرکت نمی کنند، غیرسازنده و اشتباه است. رییس جدید اتحادیه آفریقا تاکید کرد به عنوان رییس این اتحادیه برای ارتقای سطح زندگی مردم آفریقا تلاش خواهم کرد. رابرت موگابه تصریح کرد: «از تمامی قدرت خود برای اجرای تصمیماتی که در اتحادیه آفریقا گرفته می شود، استفاده خواهم کرد.» رییس جدید اتحادیه آفریقا گفت در صورتی که کشورهای اروپایی با حسن نیت، تمایل به همکاری با این اتحادیه را داشته باشند، اتحادیه آفریقا از آن استقبال خواهد کرد.

 

وقایع مهم آفریقای جنوبی از تاریخ 6/11/93 الی 13/11/93

·    رییس جمهوری آفریقای جنوبی در صدر یک هیات عالیرتبه این کشور به خرطوم، پایتخت سودان سفر کرد. "جاکوب زوما"، رییس جمهوری سودان جنوبی عصر روز شنبه (11/11/93) در سفری دو روزه وارد خرطوم شد و در فرودگاه بین المللی این شهر مورد استقبال عمر البشیر، همتای سودانی خود و تعدادی از وزیران سودان قرار گرفت. روابط دوجانبه بین سودان با آفریقای جنوبی و برخی موضوعات و پرونده های مهم منطقه ای و بین المللی، از جمله موضوعات مورد بحث زوما در سفر به سودان و دیدار با مقامات این کشور است.

 

·    رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی در دیدار معاون وزیر خارجه کشورمان اعلام کرد در اولین فرصت ممکن در پاسخ به دعوت حسن روحانی به تهران سفر خواهد کرد. "حسین امیرعبداللهیان" معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه کشورمان که به عنوان نماینده ایران در بیست و چهارمین اجلاس سران اتحادیـه آفریقـا در آدیس‌آبابا پـایتخت اتیوپـی شرکت کرده در حاشیه این اجلاس با جاکوب زوما رئیس جهور آفریقای جنوبی دیدار و گفت‌وگو کرد. جاکوب زوما رئیس جمهور آفربقای جنوبی در این دیدار ضمن ابلاغ سلام برای "حسن روحانی" رئیس جمهور ایران، ابراز امیدواری کرد که در پاسخ به دعوت رئیس جمهور کشورمان در اولین فرصت ممکن به تهران سفر کند. رئیس جمهور آفریقای جنوبی با اطلاع از زمان برگزاری کمیسیون عالی مشترک دو کشور، اقدامات وزرای خارجه ایران و آفریقای جنوبی را در توسعه روابط رضایتبخش خواند. امیرعبداللهیان نیز در این دیدار با ابلاغ سلام حسن روحانی به همتای خود، بر آمادگی تهران برای استقبال از رئیس جمهور آفریقای جنوبی تأکید و توسعه هر چه بیشتر مناسبات دو کشور را از اولویت‌های جمهوری اسلامی ایران خواند. وی همچنین از تلاش‌های موثر خانم "ماشابانه" وزیر خارجه آفریقای جنوبی قدردانی کرد. لازم به ذکر است حسین امیرعبداللهیان همچنین در حاشیه این اجلاس دیداری جداگانه نیز با خانم ماشابانه وزیر خارجه آفریقای جنوبی دیدار و در خصوص مناسبات دو جانبه به گفت‌وگو پرداخت.

  فرستادن مقاله
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

جهان از آفریقا چه می‌خواهد؟

۱۳۹۶/۶/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران:‌ تحولات مغرب عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات سودان (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات لیبی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات مصر (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات سودان (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات لیبی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مصر (174)

۱۳۹۵/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مصر (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات لیبی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات لیبی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مصر (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات سودان (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مصر (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات لیبی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات لیبی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات سودان (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مصر (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات لیبی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات سودان (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران:تحولات مغرب عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات مصر (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مصر (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات لیبی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات سودان (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

تحولات لیبی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مصر (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات لیبی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مصر (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مغرب عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مصر (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات لیبی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات سودان (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مغرب عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مصر (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات لیبی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مصر (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات لیبی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات سودان (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات سودان (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات لیبی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات مصر (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات مصر (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات سودان (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مصر (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات لیبی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات سودان (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مصر (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات لیبی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات لیبی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات سودان (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات سودان (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات لیبی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات سودان (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات لیبی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مصر (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات لیبی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات لیبی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات لیبی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات سودان (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات مصر (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مصر (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات لیبی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات مصر (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات سودان (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات لیبی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات سودان (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مصر (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مصر (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات سودان (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات لیبی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات سودان (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات سودان (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات لیبی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات مصر (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات لیبی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات لیبی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مصر (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات سودان (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات لیبی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات سودان (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات سودان (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات سودان (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات لیبی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات سودان (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات سودان (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات سودان (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مصر (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (117)

۱۳۹۳/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات سودان (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات سودان (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مصر (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات لیبی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات سودان (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (112)

۱۳۹۳/۹/۱۹

آفران: تحولات لیبی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات سودان (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات لیبی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات سودان (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مصر (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات سودان (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات لیبی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مصر (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات لیبی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات سودان (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات مصر (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات لیبی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات سودان (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولان مغرب عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (107)

۱۳۹۳/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات لیبی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات مصر (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات سودان (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مصر (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات لیبی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات سودان (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مصر (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات سودان (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات لیبی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات سودان (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات لیبی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات سودان (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات لیبی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مصر (98)

۱۳۹۳/۶/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات لیبی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مصر (96)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مصر (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات لیبی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات سودان (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات مصر (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات سودان (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مصر (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات لیبی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران : تحولات مغرب عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مصر (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات لیبی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات سودان (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات لیبی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مصر (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مصر (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مصر (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات لیبی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مصر (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات سودان (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مصر (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات سودان (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات مصر (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات لیبی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات سودان (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات سودان (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات لیبی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مصر (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات لیبی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات سودان (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات سودان (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات لیبی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مصر (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات لیبی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مصر (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربي (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربي (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مصر (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات لیبی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات سودان (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات مصر (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات لیبی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات لیبی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مصر (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی(70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات مصر (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات لیبی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات سودان (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات لیبی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات مصر (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی(68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات سودان (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات لیبی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مصر (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی(67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات مصر (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات لیبی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات سودان (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات سودان (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات لیبی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی(65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مصر (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مصر (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات لیبی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات سودان (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مصر (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات لیبی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات سودان (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات مصر (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

نگاه آفران: تحولات مصر 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات لیبی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

نگاه آفران: تحولات سودان 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: آفريقاي جنوبي اولين ايستگاه اجلاس كميسيون مشترك دولت تدبير و اميد

۱۳۹۲/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مصر (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات سودان (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

نگاه آفران: تحولات مغرب عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات لیبی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات سودان 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات سودان (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات لیبی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مصر (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات سودان (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات مصر (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات لیبی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات سودان (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات لیبی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات مصر (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مصر (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات لیبی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات سودان (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات مصر (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات مصر (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات سودان (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات لیبی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مصر (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات سودان (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات سودان (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات لیبی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مصر (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات سودان (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات لیبی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات سودان (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: گزارش تحليلي بر سفر رئيس جمهور ايالات متحده آمريكا به آفريقا

۱۳۹۲/۴/۱۶

آفران: تحولات لیبی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات سودان (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات لیبی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات سودان (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات مصر (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات سودان (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات سودان (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مصر (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات سودان (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات لیبی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات ليبي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی(34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مصر (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات لیبی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات سودان (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات ليبي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مصر (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات سودان (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات مصر(32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مصر (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: کودتا در آفریقای مرکزی

۱۳۹۲/۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات لیبی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات سودان (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مصر (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مصر (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات مصر (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات سودان (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات لیبی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مصر (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات لیبی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات مصر (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات سودان (23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۴

آفران: تحولات ليبي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات مغرب عربي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات آفریقای غیر عربی (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مصر (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات ليبي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات لیبی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات سودان (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات لیبی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مصر (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات سودان (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات لیبی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات مصر (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات سودان (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مغرب عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات لیبی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مصر (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات سودان (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات سودان (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مصر (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱

آفران:حسن الشیخ محمود رئیس جمهور جدید سومالی

۱۳۹۱/۶/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۲۶

دیدگاه اسلام گرایان درباره آینده قبطی ها در مصر

۱۳۹۱/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۱۹

تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: انتخابات كشور ليبي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (5)

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: عملکرد حزب اسلامی النهضة پس از انقلاب تونس

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (4)

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۷

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (3)

۱۳۹۱/۳/۲۴

انتخابات ریاست جمهوری مصر (2012)

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: عواقب پیروزی "احمدشفیق" در انتخابات

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (2)

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: میزان موفقیت اخوان المسلمین در بازیابی پایگاه مردمی خود

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (1)

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: حکم دادگاه مبارک به نفع نامزد اخوان تمام شد

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: بروز اعتراضات در مصر و نشانه رفتن نامزدی نخست وزیر مبارک

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۶

آفران:نظرات موافقان و مخالفان مرسی

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: وجوب توافق بین اخوان و نیروهای انقلابی علیه احمد شفیق

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۹

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۸

مصر و تهدیدات عمر سلیمان

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: انتخابات مصر صحنه پراکندگی آراء میان دو مجموعه اسلام گرا و مدنی

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: بررسی و تحلیل آخرین وضعیت انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: شعارهای انتخاباتی برخی نامزدهای برجسته انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.25

۱۳۹۱/۲/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.24

۱۳۹۱/۲/۲۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.23

۱۳۹۱/۲/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.20

۱۳۹۱/۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.19

۱۳۹۱/۲/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.18

۱۳۹۱/۲/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.17

۱۳۹۱/۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.16

۱۳۹۱/۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.13

۱۳۹۱/۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.12

۱۳۹۱/۲/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.11

۱۳۹۱/۲/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.10

۱۳۹۱/۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.09

۱۳۹۱/۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.05

۱۳۹۱/۲/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.04

۱۳۹۱/۲/۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.03

۱۳۹۱/۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.02

۱۳۹۱/۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.30

۱۳۹۱/۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.29

۱۳۹۱/۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.28

۱۳۹۱/۱/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.27

۱۳۹۱/۱/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.26

۱۳۹۱/۱/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.23

۱۳۹۱/۱/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.22

۱۳۹۱/۱/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.21

۱۳۹۱/۱/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.20

۱۳۹۱/۱/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.19

۱۳۹۱/۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.16

۱۳۹۱/۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.15

۱۳۹۱/۱/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.14

۱۳۹۱/۱/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.07

۱۳۹۱/۱/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.06

۱۳۹۱/۱/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.21

۱۳۹۰/۱۲/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.20

۱۳۹۰/۱۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.17

۱۳۹۰/۱۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.16

۱۳۹۰/۱۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.15

۱۳۹۰/۱۲/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.13

۱۳۹۰/۱۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.10

۱۳۹۰/۱۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.09

۱۳۹۰/۱۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.08

۱۳۹۰/۱۲/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.07

۱۳۹۰/۱۲/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.06

۱۳۹۰/۱۲/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.03

۱۳۹۰/۱۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.02

۱۳۹۰/۱۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.01

۱۳۹۰/۱۲/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.30

۱۳۹۰/۱۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.29

۱۳۹۰/۱۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.11.19

۱۳۹۰/۱۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.17

۱۳۹۰/۱۱/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.16

۱۳۹۰/۱۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.10

۱۳۹۰/۱۱/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.09

۱۳۹۰/۱۱/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.08

۱۳۹۰/۱۱/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.05

۱۳۹۰/۱۱/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.28

۱۳۹۰/۱۰/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.27

۱۳۹۰/۱۰/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.26

۱۳۹۰/۱۰/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.25

۱۳۹۰/۱۰/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.21

۱۳۹۰/۱۰/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.19

۱۳۹۰/۱۰/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.18

۱۳۹۰/۱۰/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.17

۱۳۹۰/۱۰/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.14

۱۳۹۰/۱۰/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.13

۱۳۹۰/۱۰/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.12

۱۳۹۰/۱۰/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.11

۱۳۹۰/۱۰/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.10

۱۳۹۰/۱۰/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.06

۱۳۹۰/۱۰/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.05

۱۳۹۰/۱۰/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.03

۱۳۹۰/۱۰/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.29

۱۳۹۰/۹/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.28

۱۳۹۰/۹/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.27

۱۳۹۰/۹/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.26

۱۳۹۰/۹/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.23

۱۳۹۰/۹/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.22

۱۳۹۰/۹/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.21

۱۳۹۰/۹/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.20

۱۳۹۰/۹/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.19

۱۳۹۰/۹/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.12

۱۳۹۰/۹/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.09

۱۳۹۰/۹/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.08

۱۳۹۰/۹/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.07

۱۳۹۰/۹/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.06

۱۳۹۰/۹/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.05

۱۳۹۰/۹/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.02

۱۳۹۰/۹/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.01

۱۳۹۰/۹/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.28

۱۳۹۰/۸/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.25

۱۳۹۰/۸/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.14

۱۳۹۰/۸/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.11

۱۳۹۰/۸/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.10

۱۳۹۰/۸/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.08

۱۳۹۰/۸/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.03

۱۳۹۰/۸/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.02

۱۳۹۰/۸/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.27

۱۳۹۰/۷/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.26

۱۳۹۰/۷/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.25

۱۳۹۰/۷/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 24 .7 .90

۱۳۹۰/۷/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.18

۱۳۹۰/۷/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.17

۱۳۹۰/۷/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.16

۱۳۹۰/۷/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.12

۱۳۹۰/۷/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.09

۱۳۹۰/۷/۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.06

۱۳۹۰/۷/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.05

۱۳۹۰/۷/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.03

۱۳۹۰/۷/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.30

۱۳۹۰/۶/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.28

۱۳۹۰/۶/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.27

۱۳۹۰/۶/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.26

۱۳۹۰/۶/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.22

۱۳۹۰/۶/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.20

۱۳۹۰/۶/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.06.19

۱۳۹۰/۶/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.16

۱۳۹۰/۶/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.15

۱۳۹۰/۶/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.14

۱۳۹۰/۶/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.13

۱۳۹۰/۶/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.12

۱۳۹۰/۶/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.08

۱۳۹۰/۶/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.07

۱۳۹۰/۶/۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.06

۱۳۹۰/۶/۶

آفریقا در هفته ای که گذشت (900527 الی 900602)

۱۳۹۰/۶/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.05

۱۳۹۰/۶/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.02

۱۳۹۰/۶/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.01

۱۳۹۰/۶/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.30

۱۳۹۰/۵/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.29

۱۳۹۰/۵/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.24

۱۳۹۰/۵/۲۴

آفران: انقلابیون لیبی در مقابل یک آزمون سخت

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900513 الی 900519)

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.23

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.22

۱۳۹۰/۵/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.19

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: صحنه جنگ لیبی پس از آغاز ماه رمضان

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.18

۱۳۹۰/۵/۱۸

آفران: محاکمه حسنی مبارک ؛ واکنش ها و پیامدها

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.17

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.16

۱۳۹۰/۵/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.15

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفریقا در هفته ای که گذشت (900506 الی 900512)

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفران: تحولات شمال آفر یقا - 90.05.12

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: آفريقاي شرقي؛ اهميت استراتژيك و افق هاي پيش رو

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.11

۱۳۹۰/۵/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.10

۱۳۹۰/۵/۱۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.09

۱۳۹۰/۵/۹

آفران: قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.08

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.05

۱۳۹۰/۵/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.04

۱۳۹۰/۵/۴

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (2)

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.03

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.02

۱۳۹۰/۵/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.01

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (1)

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.29

۱۳۹۰/۴/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.28

۱۳۹۰/۴/۲۸

آفران: دموکراسی در آفریقا

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.27

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (900416 الی 900422)

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.25

۱۳۹۰/۴/۲۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.22

۱۳۹۰/۴/۲۲

آفران: مراکش، تاریخ و جغرافیا

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.19

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: موریتانی پس از انقلاب های عربی

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.18

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفریقا در هفته ای که گذشت (900409 الی 900415)

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: مراکش پس از همه پرسی

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.15

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (پایانی)

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.14

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (2)

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.13

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (1)

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.12

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: دلیل حمایت آمریکا از انقلابیون و سازمان های مصری

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.11

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفریقا در هفته ای که گذشت (900402 الی 900408)

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تاثير عوامل اقتصادي بر انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.08

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.07

۱۳۹۰/۴/۷

آفران: نشانه های “همه پرسی نظامی" درباره رئیس جمهور آینده مصر

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.06

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: عدم تناسب نقش و حقوق زنان در افریقا

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.05

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: گزينه هايي دشوار سياست مصر در قبال انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.04

۱۳۹۰/۴/۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (900326 الی 900401)

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: بروز اختلاف در صفوف انقلابیون لیبی

۱۳۹۰/۴/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.01

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: تغییر پشت درب‌های الجزایر و مغرب پس از لیبی

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: اصلاحات در قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.31

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: مصادره انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.30

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.29

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: صف بندی احزاب تونسی برای انتخابات آینده

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفریقا در هفته ای که گذشت (900319 الی 900325)

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: آخرین تحولات سودان

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.28

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.25

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: اعطاي وام به مصر و ربودن انقلاب

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: بازیگران منطقه ای؛ تلاش برای مدیریت انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.24

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: انقلاب هاي عربي و سياست هاي آمريكا در قبال ايران

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: اختاپوس جاسوسی اسرائیل در تونس و مصر

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.23

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900311 الی 900318)

۱۳۹۰/۳/۲۱

آفران: بررسی نتایج انتخابات شهرداری ها در آفریقای جنوبی

۱۳۹۰/۳/۹

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی بنین

۱۳۹۰/۱/۲۸

انتخابات 2011 نیجریه

۱۳۹۰/۱/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (891205 الی 891211)

۱۳۸۹/۱۲/۱۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (891114 الی 891120)

۱۳۸۹/۱۱/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (891030 الی 891106)

۱۳۸۹/۱۱/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891023 الي 891029)

۱۳۸۹/۱۱/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891016 الي 891022)

۱۳۸۹/۱۰/۲۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891009 الي 891015)

۱۳۸۹/۱۰/۱۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891002 الي 891008)

۱۳۸۹/۱۰/۱۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890925 الي 891001)

۱۳۸۹/۱۰/۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890918 الي 890924)

۱۳۸۹/۹/۲۹

تقويم انتخابات سال 2011 ميلادي در آفريقا

۱۳۸۹/۹/۲۷

ماداگاسكار قانون اساسي 17 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۲۳

زيمبابوه ریاست جمهوری می 2011

۱۳۸۹/۹/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890911 الي 890917)

۱۳۸۹/۹/۲۰

ساحل عاج ریاست جمهوری 31 اکتبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۸

تانزانيا و زنگبار رياست جمهوري و پارلماني

۱۳۸۹/۹/۱۷

مصر قوه مقننه 28 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۷

اوگاندا رياست جمهوري و پارلماني 18 فوریه 2011

۱۳۸۹/۹/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890813 الي 890813)

۱۳۸۹/۸/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890729 الي 890805)

۱۳۸۹/۸/۸

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890722 الي 890728)

۱۳۸۹/۸/۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890715 الي 890721)

۱۳۸۹/۷/۲۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890708 الي 890714)

۱۳۸۹/۷/۱۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890625 الي 890701)

۱۳۸۹/۷/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890618 الي 890624)

۱۳۸۹/۶/۲۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890611 الي 890617)

۱۳۸۹/۶/۲۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890604 الي 890610)

۱۳۸۹/۶/۱۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890528 الي 890603)

۱۳۸۹/۶/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890521 الي 890527)

۱۳۸۹/۵/۳۰

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890514 الي 890520)

۱۳۸۹/۵/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890507 الي 890513)

۱۳۸۹/۵/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890431 الي 890506)

۱۳۸۹/۵/۹

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890424 الي 890430)

۱۳۸۹/۵/۲

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890417 الي 890423)

۱۳۸۹/۴/۲۶