نگاه آفران > آفران:تحولات مصر

آفران:تحولات مصر

تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۸/۲۸

تحولات کشور مصر 13وقایع مهم مصر از تاریخ 21/08/91 تا 28/8/91• سخنگوی ریاست ‌جمهوری مصر از افتتاح کارخانه جدید پتروشیمی در بندر الدخیله استان اسکندریه توسط "محمد مرسی" رئیس جمهور این کشور خبر داد.
به گزارش المصری الیوم، "یاسر علی" سخنگوی ریاست ‌جمهوری مصر گفت: رئیس‌جمهور، کارخانه جدید تولید ماده «استیرن» و «پلی‌استیرن» را در بندر «الدخیله» در استان اسکندریه افتتاح کرد.
وی افزود، این کارخانه با سرمایه‌گذاری بالغ بر 408 میلیون دلار احداث شده که همه آن از طریق منابع داخلی تامین شده است.
سخنگوی رئیس‌جمهور مصر همچنین اظهار داشت، انتظار می‌رود این کارخانه سالانه بالغ بر 200 هزار تن مواد پتروشیمی تولید کند که این بخشی از پروژه‌های ملی پتروشیمی است. علی تصریح کرد، سرمایه مورد نیاز این پروژه از همکاری بین شرکت‌های نفتی، وزارت سرمایه‌گذاری و بانک ملی سرمایه‌گذاری مصر تامین شده است. وی یادآور شد، این کارخانه در مصر و سراسر قاره آفریقا منحصر به فرد است و ماده پلی‌استیرن را مطابق با استانداردهای بین‌المللی و سازگار با محیط زیست تولید می‌کند.
در این رابطه، یکی از مقامات بلندپایه حوزه نفتی مصر اعلام کرد، این کارخانه در زمینی به مساحت 260 هزار متر مربع احداث شده است و انتظار می‌رود علاوه بر صادرات، نیازهای داخلی به این ماده شیمیایی را نیز مرتفع سازد.

• "حسنی مبارک" که اکنون در زندان طره دوره محکومیت حبس ابد خود را سپری می‌کند، اسرار زیادی را در رابطه با طرح آمریکایی- صهیونیستی با مشارکت برخی کشورهای هم‌پیمان برای تقسیم و تجزیه منطقه خاورمیانه فاش کرد.
مبارک در گفتگو با روزنامه مصری «الفجر» گفت که آنچه در مصر رخ داد طرح آمریکایی- صهيونيستي با کمک تعدادی از کشورهای هم‌پیمان با هدف تقسیم منطقه خاورمیانه و تجزیه مصر و سرنگون کردن همه رژیم‌های عربی و ایجاد هرج و مرج گسترده در منطقه بود تا به این ترتیب اعراب توانایی خود برای مقابله با رژيم صهيونيستي را از دست بدهند.
"مبارک" همچنین به دفاع از خود پرداخت و از انقلاب مصر به عنوان «شورش» یاد کرد و گفت "طنطاوی" که به وی پیشنهاد منصب معاون رئیس جمهور را کرده بود، به وی خیانت کرده است و به قدرت رسیدن اخوان‌المسلمین با موافقت کامل آمریکا و رژيم صهيونيستي صورت گرفته است.
مبارک همچنین اذعان می‌کند که این «شورش» دارای بعد اجتماعی و سیاسی است و می‌افزاید، من قبول دارم که مردم از شدت فقر و گرسنگی شورش کردند و این حق آن هاست اما من از اقداماتی که انجام دادم راضی هستم، من عمر خود را برای خدمت به مردم صرف کردم.
در بعد سیاسی نیز مبارک می‌گوید آنچه در مصر رخ داد طرح بین‌المللی آمریکایی- صهيونيستي است و عمر این طرح بیش از 60 سال و هدف از آن نیز تقسیم منطقه خاورمیانه، تجزیه مصر و تقسیم آن به سه دولت کوچک است؛ آن ها اکنون سوریه، لیبی و سودان را تخریب می‌کنند و سپس به اردن روی خواهند آورد تا به عنوان مرحله آخر اردن را به وطن کامل برای فلسطینیان تبدیل کنند و فلسطین وطن یکپارچه برای یهودیان باقی بماند.
مبارک تصریح کرد که این طرح آمریکایی- صهيونيستي که قدرت‌های هم‌پیمان منطقه‌ای پشت آن قرار دارند سعی دارد همه رژیم‌های عربی را ساقط کرده و هرج و مرج گسترده‌ای ایجاد کند تا به این ترتیب اعراب توانایی خود برای مقابله با رژیم صهیونیستی را از دست بدهند.
طنطاوی از من درخواست نمود از قدرت کناره‌گیری نمایم و قاهره را ترک کنم. مبارک در این مصاحبه همچنین گفت که به اطرافیانش اعتماد کرده اما آن ها افراد بامسئولیتی نبوده‌اند. وی افزود: گزارش‌ هایی از منابع مختلف از جمله سازمان اطلاعات به دست من می‌رسید که هشداری در رابطه با انفجار عمومی در کشور بود من این گزارش‌ ها را با گروه جدید حزب ملی متشکل از "جمال مبارک" و دیگر اعضا بررسی کردم اما آن ها گفتند که در این گزارش‌ها مبالغه شده است؛ من قصد داشتم دست به تغییرات و اصلاحاتی در کشور بزنم اما سرعت شورش (انقلاب) از ما بیشتر بود.
مبارک اشاره می‌کند که از شخصیت‌های زیادی اعم از فرماندهان ارتش، اساتید دانشگاه، پزشک و بازرگانان کمک خواسته اما آن ها وی را تحقیر و به وی خیانت کرده‌اند. وی از روابط خود با طنطاوی فرمانده کل سابق نیروهای مسلح مصر می‌گوید و می‌افزاید، من از سخنان طنطاوی احساس کرده بودم که وی هرگز در کنار من نخواهد بود و به من خیانت خواهد کرد؛ به طنطاوی پیشنهاد کردم که معاون من باشد وی رد کرد سپس از وی خواستم دولت تشکیل دهد باز هم رد کرد، او می‌گفت که ارتش هرگز حتی یک گلوله هم به سمت تظاهرات‌کنندگان شلیک نخواهد کرد و ثبات کشور را حفظ خواهد نمود.
مبارک همچنین گفت: طنطاوی از من خواست تا از قدرت کناره‌گیری کرده و قاهره را ترک کنم تا به این ترتیب کشور وارد جنگ خیابانی نشود.
وی افزود که پسرش جمال می‌خواست آن ها تا آخرین لحظه مقاومت کنند اما طنطاوی تمایل به رفتن ما داشت و تقریبا همه رؤسای دولت به ما فشار می‌آوردند که قدرت را واگذار کنیم زیرا وضعیت دیگر قابل تحمل نبود و من پیشنهاداتی برای سفر به عربستان، امارات و آلمان دریافت کردم اما آن ها را رد کرده و ترجیح دادم در مصر بمانم زیرا کاری نکرده بودم که فرار کنم و کشور را ترک کنم.
مبارک تاکید می‌کند که طی 30 سال از همه کشورها گدایی کرده تا مردم مصر زندگی شرافتمندانه‌ای داشته باشند. وی می‌افزاید: هیچ کس نمی‌داند که من برای وطن چه کار کردم اما مصری‌ها پس از 20 سال خواهند فهمید و پی به ارزش من خواهند برد.
وی همچنین اظهار داشت که پس از استقرار آن ها در شهر شرم‌الشیخ پسرش جمال با طنطاوی تماس گرفته و از وی خواست اجازه دهد به زارشاتی که رسانه‌ها در مورد اموال خاندان مبارک ذکر می‌کنند، پاسخ دهد زیرا به گفته مبارک این گزارش‌ها صحت نداشت اما طنطاوی مخالفت کرد و از جمال خواست آرامش خود را حفظ کند تا اینکه چشم خود را باز کردیم و خود را در زندان دیدیم.
آمریکا و رژيم صهيونيستي به دلیل ترس از ایران می‌خواهند جریان‌های سنی را تقویت کنند. رئیس جمهور مخلوع مصر درباره نتایج انتخابات ریاست جمهوری مصر نیز گفت که به قدرت رسیدن اخوان‌المسلمین در مصر با موافقت کامل آمریکا و رژيم صهيونيستي صورت گرفت؛ پیش از آنکه نوبت سوریه برسد این اتفاق در مصر رخ داد زیرا آمریکا و رژيم صهيونيستي سعی دارند سوریه را ساقط کرده و اخوان‌المسلمین را روی کار بیاورند تا به این ترتیب سلطه آن ها بر منطقه تکمیل شود و تقویت جریان‌های سنی نیز به ترس آمریکا و رژيم صهيونيستي از ایران برمی‌گردد.
مبارک همچنین تاکید کرد که جریان ‌های اسلامی بدون رضایت آمریکا هرگز نمی‌توانند حکومت کنند و این جریان ‌ها تنها یک ابزار هستند و هرگز اراده حقیقی برای حاکمان جدید در منطقه وجود نخواهد داشت زیرا آمریکا این اجازه را نمی‌دهد. مبارک درباره روابط مصر با کشورهای عربی نیز گفت: وقتی مصر را تحویل گرفتم همه روابط آن با کشورهای عربی قطع شده بود و مصر تقریبا یک جسم بی‌جان بود ما به دنبال هزینه‌های گندم آمریکا بودیم و من از طریق روابط شخصی خود با حاکمان عرب به طور سری این هزینه‌ها را تامین می‌کردم؛ من تصمیم داشتم با وجود فشارهای آمریکا به سرزمين هاي اشغالي سفر نکنم و یکبار که به فلسطين اشغالي رفتم مجبور بودم و در تشییع جنازه "اسحاق رابین" شرکت کردیم.
مبارک همچنین اعتراف کرد که مصر در زمان جنگ عراق علیه ایران، از عراق حمایت می‌کرد و برای نخستین بار اذعان کرد که آمریکا در زمان تهاجم عراق، مصر را برای ایجاد پایگاه نظامی در دریای سرخ تحت فشار قرار داد اما مبارک مخالفت و شرط کرده است که این پایگاه تنها به مدت 5 سال وجود داشته باشد و پس از این دوره این هواپیماها به مصر تحویل داده شود و خلبانان مصری نیز آموزش ببینند. به گفته مبارک، همین اتفاق نیز افتاد و هواپیماها به مصر رسید و آمریکایی‌ها نیز از مصر خارج شدند.

• معاون وزیر دفاع آمریکا در امور امنیت بین‌المللی در رأس یک هیئت به قاهره وارد شد تا با تعدادی از مسئولان مصری دیدار و گفتگو کند.
به گزارش پایگاه الیوم السابع، "دیریک کولت" در رأس یک هیئت وارد قاهره شد و در این سفر چهار روزه خود با تعدادی از مقامات مصری دیدار و گفتگو خواهد کرد.
برخی منابع در فرودگاه قاهره گفتند که "کولت" در این سفر خود راهکارهای حمایت از همکاری دوجانبه بین مصر و آمریکا و کمک‌هایی که آمریکا می‌تواند در زمینه تلاش‌های مصر برای مقابله با گروه‌های افراطی در سینا به قاهره ارائه نماید، با مقامات مصری گفتگو خواهد کرد. هدف از سفر این مقام آمریکایی به مصر رایزنی با مسئولان مصری درباره تامین امنیت سینا و مرز فلسطین اشغالی با مصر و بررسی راهکارهایی جهت ممانعت از قاچاق سلاح در این منطقه است.

• رئیس سازمان اطلاعات مصر در سفری دو روزه با هدف دیدار و گفتگو با مقامات ترکیه‌ در مورد تحولات منطقه، به آنکارا سفر کرد.
به گزارش المصری الیوم، "محمد رأفت شحاته" در سفر خود به ترکیه با مقامات این کشور در خصوص آخرین تحولات منطقه بویژه بحران سوریه رایزنی می‌کند.
براساس این گزارش، شحاته در این سفر دو روزه قرار است پیرامون تقویت همکاری بین دو کشور بویژه درباره مسائل امنیتی با مقامات ترکیه بحث و تبادل‌ نظر کند.

• پلیس مصر اعضای یک باند تجارت کودکان را که طی سه سال 300 کودک را در مقابل دریافت مبالغی پول فروخته‌اند، دستگیر کرد.
به گزارش الحیات، پلیس مصر یک باند فروش کودکان را دستگیر کرد که طی سه سال گذشته 300 کودک را در مقابل دریافت مبلغی پول که حدود 3 هزار پوند مصری( 600 دلار) است، فروخته است.
بر اساس این گزارش پلیس در رابطه با این پرونده پنج نفر اعم از یک پزشک، دو پرستار و دو دلال را که در بیمارستانی در منطقه عین شمس در شمال قاهره کار می‌کردند، دستگیر کرده است. یک منبع امنیتی مصری گفت که عملیات تجارت کودکان به مدت سه سال ادامه داشته است و این باند با موافقت زنان با انجام رایگان سقط‌ های دیر هنگام کودک تازه متولد شده را از آنان گرفته و می‌فروخته‌اند. به گفته پلیس مصر انجام عمل سقط جنین غیرقانونی با اطلاع صاحب بیمارستان و همه پزشکانی که در این عمل و نیز عملیات فروش کودکان نقش داشتند، انجام می‌گرفته است. این باند صدها کودک را با این شیوه فروخته‌اند و در همین رابطه یک منبع امنیتی به نقل از یکی از پرستاران متهم گفت که تخصص وی در زمینه سقط جنین بوده و بسیاری از دختران جوان به دلیل انجام رایگان سقط جنین به وی مراجعه کرده‌اند. بر اساس این گزارش پذیرش فرزند خواندگی در مصر غیرقانونی است و به همین دلیل برخی‌ها با خرید کودکان این قانون را دور می‌زنند.

• "نبيل ابوردينه" سخنگوي رئيس تشكيلات خودگردان فلسطيني از سفر دوره‌اي "محمود عباس" به عربستان، مصر و سوئز خبر داد.
به گزارش اسكاي نيوز؛ "نبيل ابوردينه" با بيان اين مطلب، افزود: محمود عباس رئيس تشكيلات خودگردان فلسطيني، سفر خود را به عربستان آغاز كرده و سپس با سفر به قاهره، با برخي از مقامات مصري ديدار كرده و در مقابل اعضاي اتحاديه عرب در كميته پيگيري مذاكرات فلسطين و رژيم صهيونيستي سخنراني مي كند.
سخنگوي رئيس تشكيلات خودگردان فلسطيني، در پايان مصاحبه خود با اشاره به اينكه محمود عباس با "محمد مرسي" رئيس جمهور مصر ديدار خواهد كرد، محور گفتگوهاي وي و مرسي را در مورد آخرين تحولات فلسطين برشمرد.

• روزنامه آمریکایی «شیکاگوتریبون» نوشت: "محمد حسین طنطاوی" رئیس سابق شورای عالی نظامی مصر به دلایل اتهاماتی که به وی شده است، به احتمال زیاد محاکمه خواهد شد.
شیکاگو تریبون با اشاره به اینکه دستور تحقیق در مورد اتهامات وارده به طنطاوی صادر شده است، نوشت: یکی از اتهامات طنطاوی پرداخت رشوه به دادگاه مصر از طریق افزایش بودجه آن به 25ميلیون پوند در زمان ریاست بر شورای عالی نظامی مصر است. اتهام پرداخت رشوه به دادگاه مصر از سوی "محمد العمده" از نمایندگان سابق پارلمان مصر علیه طنطاوی مطرح شده است.
به نوشته شیکاگو تریبون، شکایت العمده نخستین گام در مسیر آغاز محاکمه طنطاوی به شمار می آید.

• نخست‌وزیر قطر به همراه هیئتی از معارضین سوریه برای شرکت در نشست وزرای خارجه عرب وارد قاهره شد.
به گزارش خبرگزاری آلمان، شیخ "حمد بن جاسم بن جبر آل ثانی" نخست ‌وزیر قطر به همراه هیئتی از معارضین سوریه با یک هواپیمای ویژه از دوحه وارد قاهره شدند. سفر حمد بن جاسم به قاهره دو روزه است و وی در این سفر به همراه هیئت معارضین سوریه در نشست وزرای خارجه اتحادیه عرب شرکت خواهد کرد. "احمد معاذ الخطیب" رئیس به اصطلاح «ائتلاف ملی» معارضین سوریه و "جرج صبرا" رئیس جدید گروه موسوم به «شورای ملی معارض سوریه» از جمله اعضای هیئت معارضین همراه حمد بن جاسم هستند.
قطر سعی دارد با مشارکت دادن الخطیب در نشست وزرای خارجه اتحادیه عرب موافقت همه وزرا را برای به رسمیت شناختن الخطیب به عنوان نماینده سوریه در شورای اتحادیه عرب، کسب کند.
بر اساس این گزارش نخست‌وزیر قطر سعی دارد نشستی را بین الخطیب و "نبیل العربی" دبیرکل اتحادیه عرب و برخی از مسئولان عرب به منظور کسب موافقت برای مشارکت الخطیب در نشست‌های اتحادیه عرب، برگزار کند.

• اعضای کمیته پیگیری طرح صلح عربی در مقر اتحادیه عرب در قاهره با حضور نخست‌ وزیر قطر و رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین نشست برگزار می‌کنند.
به گزارش خبرگزاری معا، کمیته پیگیری طرح صلح عربی با حضور "حمد بن جاسم آل ثانی"، "محمود عباس" رئیس تشکیلات خودگردان، "نبیل العربی" دبیرکل اتحادیه عرب و وزرای خارجه کشورهای عربی عضو این کمیته تشکیل جلسه می‌دهد.
"محمد صبیح" معاون دبیرکل اتحادیه عرب در امور فلسطین در این باره گفت که عباس در این نشست گزارش جامعی از نتایج تماس‌ ها و تلاش‌ های فلسطینیان در خصوص مراجعه به سازمان ملل برای دستیابی به کشور غیر عضو طی ماه جاری و نیز موانع بر سر راه این طرح فلسطینیان را ارائه می‌کند.
عباس همچنین به تشریح فشارها و تهدیدات اقتصادی، مالی و سیاسی علیه تشکیلات خودگردان برای منصرف کردن آن از مراجعه به سازمان ملل می‌پردازد.
به گفته "صبیح" دبیرکل اتحادیه نیز گزارشی از اقدامات کشورهای عربی در مجمع عمومی در خصوص اعطای رأی به درخواست فلسطینیان به منظور اطلاع یافتن از آرای کشور های موافق، مخالف و ممتنع در داخل مجمع عمومی که مجموع آن ها 193 کشور است، ارائه می‌کند.
کمیته پیگیری طرح صلح عربی متشکل از فلسطین، قطر، عربستان، بحرین، یمن، اردن، مصر، سودان، امارات، تونس، الجزایر، مغرب، عمان، لبنان به اضافه دبیرکل اتحادیه عرب است.

• یک مقام امنیتی در صحرای سینا از دومین حمله مردان نقابدار مسلح به مقر این نیروها در شمال صحرای سینا طی 24 ساعت گذشته خبر داد.
به گزارش «المصری الیوم»، یک مقام امنیتی صحرای سینا گفت: مردان مسلح ناشناس برای دومین بار ظرف 24 ساعت گذشته به مقر نیروهای امنیتی در «العریش» واقع در شمال صحرای سینا حمله کردند.
وی افزود، افراد مسلح پس از مقابله به مثل نیروهای امنیتی و آتش سنگینی که به روی آن ها گشود شد، به صحرا گریختند.
این مقام امنیتی همچنین اظهار داشت، حمله مردان مسلح به مقر نیروهای امنیتی هیچ تلفات جانی در بر نداشت. وی همچنین تصریح کرد، نیروهای امنیتی صحرای سینا را برای یافتن افراد مسلح جستجو کردند اما نتوانستند هیچ ردی از آن ها پیدا کنند.
این در حالی است که از اوایل ماه اوت زمانیکه 16 سرباز مصری در مرز رفح به دست مردان مسلح ناشناس کشته شدند، صحرای سینا به کانون درگیری بین نیروهای امنیتی و شبه نظامیان تبدیل شده است.
براساس این گزارش، سه مامور پلیس اوایل هفته گذشته در حین ماموریت گشت‌زنی در منطقه «جسر الوادی» در العریش کشته شدند که این حادثه اعتراض نیروی پلیس به دلیل در اختیار نداشتن تجهیزات بهتر برای دفاع از خود را به دنبال داشت.

• رئیس حزب آزادی و عدالت مصر (شاخه سیاسی جماعت اخوان‌المسلمین) اعلام کرد: رئیس‌جمهور این کشور ماه ژانویه به آلمان سفر می‌کند.
به گزارش «المصری الیوم»، "سعد الکتاتنی" گفت: وزرای خارجه مصر و آلمان در حال برنامه‌ریزی برای سفر "محمد مرسی" به آلمان در ماه ژانویه هستند. وی افزود، سفر رئیس‌جمهور مصر به برلین که با هدف تقویت روابط با احزاب سیاسی و مراکز تصمیم‌گیری دو کشور انجام می‌پذیرد، می‌تواند اثرات مثبتی بر منافع قاهره داشته باشد.
کتاتنی تصریح کرد: این سفر به دعوت وزارت خارجه آلمان برنامه‌ریزی شده است و دومین سفر مرسی به اروپا خواهد بود.
وی همچنین یادآور شد: رئیس‌جمهور مصر پیش از این با هدف دیدار و گفتگو با "ماریو مونتی" نخست‌وزیر ایتالیا و تقویت روابط دوجانبه در ماه سپتامبر به ایتالیا سفر کرده بود.
رهبر حزب آزادی و عدالت همچنین اظهار داشت، آن ها می‌خواهند از بابت قراردادهای منعقده با مصر اطمینان‌خاطر حاصل کنند. وی تاکید کرد، به آن ها اطمینان می‌دهم که مصر کشور مهمی است و به توافقات بین‌المللی به شرطی متعهد می‌ماند که امنیت ملی آن تامین شود. کتاتنی گفت: ما به توافقات خود پایبند هستیم و آن ها را هرگز تغییر نخواهیم داد مگر اینکه ضرورت ایجاب کند.

• مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی به منظور شرکت در نخستین نشست تیم کاری مصر و اتحادیه اروپایی وارد قاهره پایتخت مصر شد.
به گزارش پایگاه الیوم السابع، نخستین نشست تیم کاری مصر و اتحادیه اروپا به ریاست مشترک "محمد کامل عمرو" وزیر خارجه مصر و "کاترین اشتون" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار می‌شود.
در این نشست معاون رئیس کمیسیون اروپا، "اشرف العربی" وزیر برنامه‌ریزی و همکاری بین‌المللی مصر، "اسامه صالح" وزیر سرمایه‌گذاری، "هشام زعزوع" وزیر گردشگری و "حاتم صالح" وزیر صنایع این کشور حضور دارند.
در همین رابطه "جیمز موران" سفیر اتحادیه اروپا در قاهره گفت که نشست تیم کاری مشترک مصر و اتحادیه اروپا طی دو روز برگزار می‌شود و این بزرگ‌ترین حادثه در زمینه روابط مصر و اروپا بویژه از زمان انقلاب 25 ژانویه است. وی افزود، علت برگزاری این نشست‌ها آن چیزی است که طی 20 ماه گذشته در مصر رخ داده و نیز مرحله انتقالی برای رسیدن به دموکراسی و آغازی نوین در شراکت بین مصر و اروپاست.
بنابر این گزارش گروهی از وزرای مصری با همتایان اروپایی خود در فعالیت‌های نشست تیم کاری شرکت می‌کنند و قرار است سمیناری برای سرمایه‌گذاری و نیز سمیناری برای گردشگری با مشارکت بیش از 100 شرکت بزرگ اروپایی فعال در زمینه های مختلف برگزار شود.
در جریان فعالیت‌های اقتصادی راهکارهای تقویت سرمایه‌گذاری اروپا در مصر در بخش‌های مهم بر اساس اولویت از جمله حمل و نقل، خدمات لجستیکی، آب آشامیدنی، فاضلاب، برق، انرژی و غیره مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرد.

• دومین نشست مشترک وزرای خارجه کشورهای عربی و اروپایی با حضور دبیرکل اتحادیه عرب و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در قاهره پایتخت مصر آغاز بکار کرد.
به گزارش پایگاه الیوم السابع، نشست مشترک وزرای خارجه کشورهای عربی و اروپایی با مشارکت 17 وزیر خارجه اروپایی و حضور "کاترین اشتون" در قاهره آغاز شد.
قرار است در پایان این نشست اعلامیه قاهره صادر و طی آن اهمیت همکاری عربی - اروپایی در زمینه مبارزه با سرمایه ‌گذاری‌‌های غیرقانونی، ضرورت استرداد اموال مربوط به کشورهایی که شاهد بهار عربی بودند؛ به ویژه آن بخش از دارایی‌هایی که توسط سیاستمداران سابق و بازرگان قاچاق شده است، مورد تاکید قرار گیرد.
در همین راستا "امینه طه" مدیر اداره اروپایی اتحادیه عرب اظهار داشت که بحران ‌های منطقه عربی از لیبی گرفته تا سوریه باعث شد که هماهنگی سیاسی بین اتحادیه اروپا و اتحادیه عرب در سطح عالی صورت گیرد و هر دو طرف به تقویت همکاری توجه نمایند.
وی در خصوص بندهای توافق شده بین دو طرف برای صدور اعلامیه مشترک عربی - اروپایی گفت: رایزنی‌ها همچنان ادامه دارد و دو طرف بر سر 5 موضوع اصلی اختلاف نظر دارد؛ طرف عربی دیدگاه متفاوتی در خصوص قضیه فلسطین، استرداد دارایی‌های به سرقت رفته، پرونده هسته‌ای و عاری شدن منطقه خاورمیانه از سلاح‌های کشتار جمعی و مهاجرت غیرقانونی دارد و برخی اختلاف نظرها بین دو طرف در این باره وجود دارد.

• رئیس‌جمهور یونان در گفتگوی تلفنی با همتای مصری خود به دلیل حمله افراد نژادپرست به اتباع مصری در این کشور رسما عذرخواهی کرد.
به گزارش «أخبار مصر»، "ایمن علی" مشاور "محمد مرسی"در امور مصری‌های مقیم خارج گفت که مرسی با "کارلوس پاپولیاس" رئیس‌جمهور یونان و نیز نخست ‌وزیر این کشور تلفنی گفتگو کرد و در این تماس تلفنی پاپولیاس از مرسی به دلیل حمله به اتباع مصری در یونان عذرخواهی کرد.
وی افزود: رئیس‌جمهور یونان قول داده است که اقدامات مناسب علیه مهاجمان نژاد پرست را اتخاذ می‌کند.
مشاور رئیس‌ جمهور مصر در امور مصری‌ های مقیم خارج تصریح کرد: پاپولیاس به همتای مصری خود اعلام داشت که این حملات به هیچ‌ عنوان در راستای خط‌ مشی و سیاست دولت یونان نیست.
این در حالی است که پلیس یونان مدتی قبل "ولید طالب" مهاجر 29 ساله مصری را با دستان بسته بر روی درختی در جزیره «سلامینا» در غرب آتن پیدا کرد. طبق گزارش پلیس، این جوان مصری به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود.

• وزارت امور خارجه مصر در راستای تلاش‌های مستمر برای کمک به مسلمانان میانمار، یک تیم کاری برای بررسی این موضوع تشکیل داد.
به گزارش پایگاه الیوم السابع، وزارت امور خارجه مصر یک تیم کاری بین‌المللی برای پیگیری اوضاع مسلمانان میانمار تشکیل داد که قرار است وضعیت مسلمانان روهینگیا از لحاظ حقوقی را مورد بررسی و پیگیری قرار دهد.
بر اساس این گزارش هیئت دائمی مصر در سازمان ملل در ژنو در نشست سفرای گروه اسلامی به منظور بررسی نحوه تعامل این گروه با وضعیت مسلمانان روهینگیا که در معرض نقض حقوق بشر قرار دارند، شرکت کرد.
در این نشست اوضاع مسلمانان میانمار با توجه به بیانیه گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر درباره اوضاع مسلمانان میانمار و نیز گزارش سازمان همکاری اسلامی و سفرای کشورهای اسلامی درباره مسلمانان روهینگیا مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در پایان نشست نیز حاضرین بر تداوم اجرای پیشنهادات مطرح شده از سوی مصر مبنی بر تشکیل تیم کاری در سطح کارشناسان برای پیگیری اوضاع حقوق بشر و حقوق مسلمانان میانمار تاکید کردند و مقرر شد گروهی از نمایندگان کشورهای اسلامی در ژنو با گروه اسلامی در نیویورک درباره تدوین پیش‌نویس قطعنامه‌ ویژه درباره میانمار در مجمع عمومی سازمان ملل هماهنگی داشته باشند تا قطعنامه قوی که بیانگر حقیقت اوضاع مسلمانان روهینگیا است، تدوین شود و اساس و مرجع اقدامات بعدی قرار گیرد.

• "ممتاز سعيد" وزير دارايي مصر گفت دولت اين كشور اين هفته يارانه بنزين با اكتان 95 را حذف خواهد كرد.
به گزارش خبرگزاري رويترز، "ممتاز سعيد" در ارتباط تلفني با اين خبرگزاري گفت: حذف يارانه بنزين با اكتان 95 روز چهارشنبه يا پنجشنبه (91.08.24) صورت خواهد گرفت. روزنامه هاي مصر به نقل از اين وزير اعلام كرده بودند تدابير جديد كه شامل حذف كامل يارانه بنزين 95 اكتان مي شود اين هفته رسما اعلام خواهد شد. مسئله هدفمندسازي يارانه ها كه حدود يك چهارم هزينه هاي دولتي را در مصر تشكيل مي دهد اهميت زيادي براي اين كشور دارد تا بتواند وامي فوري به ارزش چهار ميليون و 800 هزار دلار از صندوق بين المللي پول دريافت و از آن براي كاستن از كسري بودجه شديد استفاده كند.
ارزش يارانه هاي دولتي براي مواد نفتي در سال مالي گذشته به حدود 115 ميليارد ليره مصري رسيد.

• رئیس‌جمهور عراق در تماس تلفنی با "محمد مرسی" همتای مصری خود از وی برای سفر به عراق دعوت به عمل آورد.
به گزارش پایگاه الیوم السابع، دفتر ریاست جمهوری عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که "جلال طالبانی" از مرسی تماس تلفنی دریافت کرد.
مرسی و طالبانی در این گفتگوی تلفنی به بررسی مسائل دارای اهتمام مشترک بویژه روابط دوجانبه و راهکارهای توسعه روابط به گونه‌ای که به نفع دو ملت باشد و روابط برادرانه دو ملت عراق و مصر را تقویت کند، پرداختند. مرسی در این گفتگو گفت که سال آینده فرصت را غنیمت شمرده و به دعوت طالبانی به عراق سفر خواهد کرد.

• به دنبال کشته شدن يک جوان مصري در درگيري هاي جنوب لبنان، مصر از اتباع خود در لبنان خواست که حتي الامکان از مناطق تنش و درگيري در اين کشور دوري کنند.
"علي العشيري" معاون وزير امور خارجه مصر از شهروندان مصري در لبنان خواست که با توجه به درگيري هاي روز گذشته در شهر صيدا در جنوب لبنان، حتي الامکان از رفتن به مناطق پرتنش و درگيري خودداري کنند.
معاون وزير امور خارجه مصر همچنين از شهروندان اين کشور خواست درصورت مواجه شدن با هرمشکلي در زمينه امنيتي، با هيات هاي ديپلماتيک مصر در بيروت تماس حاصل کنند.
يک جوان مصري که به طور اتفاقي در منطقه درگيري در شهر صيدا در لبنان حضور داشت، طي اين درگيري ها کشته شد.
وزارت امور خارجه مصر اعلام کرد که اين جوان مصري وابسته به هيچ يک از طرف هاي درگير در لبنان نبوده است. يک شنبه طرفداران شيخ "الاحمد الاسير" از عناصر سلفي لبنان - که مخالف حزب الله اين کشور و حامي سرنگوني "بشار اسد "رئيس جمهوري سوريه است، در اردوگاه عين الحلوه در شهر صيدا در جنوب لبنان با طرفداران حزب الله درگير شدند که بر اثر اين درگيري، سه نفر کشته و شش نفر زخمي شدند.
• سخنگوی ریاست جمهوری مصر تاکید کرد که مشکل سینا زائیده دهه‌ های گذشته است و امنیت کامل در آن نیز جز با توسعه حقیقی محقق نخواهد شد.
به گزارش پایگاه الیوم السابع، "یاسر علی" در اظهاراتی تاکید کرد که مشکل سینا زائیده دهه‌های طولانی گذشته است و این منطقه در طول این سال‌ها از بی‌توجهی، عدم جدیت و نبودن فرصت شغلی و عدم امنیت رنج برده و باعث بوجود آمدن کانون‌های جنایتکاران شده است.
وی تصریح کرد که هیچ کوتاهی در قبال امنیت سینا صورت نخواهد گرفت و ما نمی‌خواهیم مشکل امنیتی این منطقه را کم اهمیت بدانیم اما رسانه‌ها باید دقت لازم را مبذول داشته و حوادث را بزرگنمایی نکنند و اطلاعات موثق و مطمئن را از ریاست جمهوری، وزارت دفاع و وزارت کشور دریافت کنند.
سخنگوی ریاست جمهوری مصر همچنین اظهار داشت که امنیت کامل سینا جز با توسعه حقیقی هرگز محقق نخواهد شد.
وی افزود که یک هیئت توسعه سینا تشکیل و بودجه اختصاصی برای اجرای طرح‌های جدید در آن افزایش یافته است.
از سوی دیگر یک مقام امنیتی صحرای سینا گفت: مردان مسلح ناشناس برای دومین بار ظرف 24 ساعت گذشته به مقر نیروهای امنیتی در «العریش» واقع در شمال صحرای سینا حمله کردند.
این در حالی است که از اوایل ماه اوت زمانیکه 16 سرباز مصری در مرز رفح به دست مردان مسلح ناشناس کشته شدند، صحرای سینا به کانون درگیری بین نیروهای امنیتی و شبه نظامیان تبدیل شده است.
براساس این گزارش، سه مامور پلیس اوایل هفته گذشته در حین ماموریت گشت‌زنی در منطقه «جسر الوادی» در العریش کشته شدند که این حادثه اعتراض نیروی پلیس به دلیل در اختیار نداشتن تجهیزات بهتر برای دفاع از خود را به دنبال داشت.

• وزارت دفاع مصر در ابلاغیه‌ای به رئیس مجلس موسسان تدوین قانون اساسی، ماده مربوط به قانون محاکمه نظامی که در پیش ‌نویس قانون اساسی جدید ذکر شده است، رد کرد.
به گزارش پایگاه خبری «مصرس»، سرلشگر "مدحت رضوان غزی" رئیس هیئت قضایی نظامی مصر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: وزارت دفاع به دو دلیل با ماده «منع محاکمه افراد غیرنظامی در یک دادگاه نظامی» که در پیش‌نویس قانون اساسی جدید ذکر شده، مخالف است.
وی تصریح کرد: این عبارت که بخشی از ماده 26 مربوط به حقوق و آزادی‌های است، بسیار کلی است و به جزئیات آن اشاره‌ای نشده است.
غزی اظهار داشت، دلیل دیگر اینکه، کمیته نظام حکومتی در مجلس موسسان قبلاً عبارت مشابهی را در بخش مربوط به حوزه قضایی تدوین کرده بود مبنی بر اینکه «هیچ فرد غیرنظامی در دادگاه نظامی محاکمه نخواهد شد مگر در مواردیکه قانون مقرر بدارد».
رئیس هیئت قضایی نظامی مصر افزود، در واقع، دلیل اصلی مخالفت وزارت دفاع با ماده 26 قانون اساسی این است که محاکمه نظامی افراد غیرنظامی بدون لحاظ کردن هیچ‌گونه تبصره‌ای صراحتاً‌ منع شده است.
غزی گفت: در قانون اساسی یا باید استثنائاتی برای این ماده لحاظ گردد یا برای آن قانون مشخصی وضع شود.

• مصر تهدید کرد در صورت حمله به غزه، سفیر خود را از تل آویو فرا می خواند.
به گزارش روزنامه صهيونيستي «معاریو»: مصر رژيم صهيونيستي را تهدید کرد در صورت حمله آن به غزه، سفیر قاهره را از تل آویو فراخواهد خواند. روزنامه معاریو، تهدید قاهره در این خصوص را قاطعانه و جدی توصیف کرد.
این روزنامه افزود، قاهره بیم دارد که "بنیامین نتانیاهو" در انتخابات رژيم صهيونيستي از موضوع اقدام نظامی علیه غزه به نفع خود بهره برداری کند و در واقع هدف رژيم صهيونيستي از از این اقدام فقط بهره برداری سیاسی است نه چیز دیگر.
نکته قابل توجه این است که روزنامه های اين رژيم موضوع حمله به غزه و شدت مواضع علیه فلسطینی ها را به طور مفصل پوشش دادند.

• رئیس کنست (پارلمان) رژیم صهیونیستی به دنبال تهدید مصر به فراخوانی سفیر خود از تل‌آویو در صورت حمله به غزه تاکید کرد که مقامات این رژیم باید مواضع مخالف مصر را مورد توجه قرار دهند.
رادیو "صدای اسرائیل" گزارش داد که "رئوین ریولین" از مقامات رژيم صهيونيستي خواسته است تا موضع مخالف مصر در خصوص هر گونه عملیات نظامی علیه نوار غزه را مورد توجه قرار دهند. ریولین در عین حال تاکید کرد که غیرممکن است ساکنان جنوب سرزمين هاي اشغالي را در پناهگاه‌ها نگه داشت.
رادیو "صدای اسرائیل" همچنین گزارش داد که ریولین مطلقا با روند سیاسی در قبال غزه مخالف نیست اما حماس به رسمیت شناختن اين رژيم را رد می‌کند و این با منطق مذاکره سازگار نیست.
از سوی دیگر "شیمون پرز" رئیس رژیم صهیونیستی تاکید کرد که اولویت کنونی دولت با ساکنان جنوب است و سیاستمداران باید در این مرحله سکوت اختیار کرده و اجازه دهند ارتش رژيم صهيونستي بر اساس ملاحظات خود اقدام کند.
در همین راستا روزنامه صهیونیستی «معاریو» نوشت که مصر اخیرا در تهدیدی شدیداللحن به تل آویو گفته است که در صورت انجام عملیات نظامی گسترده علیه غزه، سفیر خود از تل‌آویو را فرامی‌خواند.
به نوشته این روزنامه با وجود اینکه ارتش رژیم صهیونیستی طرح حمله به نوار غزه را آماده کرده است اما از ایجاد تنش در روابط خود با مصر نگران است.
بنابر این گزارش دو طرف صهيونيست و مصری طی دو روز گذشته تماس ‌هایی با یکدیگر داشته و رژيم صهيونيستي گفته است که در صورت استمرار شلیک موشک‌ها مجبور به اجرای عملیات نظامی گسترده علیه غزه خواهد شد و در مقابل مصر نیز به رژيم صهيونيستي ابلاغ کرده است که در صورت هر گونه تهاجم علیه نوار غزه، سفیر خود را از فلسطين اشغالي فرا می‌خواند و بهتر است که اين رژيم خویشتنداری کرده تا اینکه قاهره با تلاش‌ های خود به توافق آتش‌ بس دست یابد.

• وزرای امور خارجه عربی و اروپایی در پایان نشست خود در قاهره با صدور بیانیه‌ای از ائتلاف جدید مخالفان سوریه استقبال کردند اما آن را به عنوان نماینده قانونی ملت سوریه به رسمیت نشناختند.
به گزارش المنار، وزرای خارجه عربی و اروپایی در بیانیه قاهره تاکید کردند که توافق صورت گرفته در دوحه گام مهمی بود و از تشکیل ائتلاف ملی مخالف سوریه که بر اساس نشست معارضان سوریه در قاهره که تحت نظارت اتحادیه عرب برگزار شد، استقبال کردند.
این وزرا از تمامی طیف‌های معارض سوریه خواستند که به این ائتلاف بپیوندند تا این ائتلاف نیز به ایفای نقش خود برای تعامل با همه طیف ‌های جامعه سوریه عمل کند.
وزرای شرکت‌ کننده در این نشست همچنین بر حمایت کامل خود از ماموریت "اخضر ابراهیمی" تاکید کرده و از ائتلاف ملی سوریه خواستند تا گفتگوی جامع با وی در راستای تلاش برای انتقال مسالمت‌آمیز قدرت را آغاز کند.
وزرای خارجه عربی و اروپایی همچنین ضرورت انتقال سیاسی حقیقی بر اساس جدول زمانی تعیین شده از سوی شورای امنیت به گونه ‌ای که خواسته‌ های مشروع ملت سوریه برآورده شده و یک ساختار سازمانی انتقالی تشکیل شود، مورد تاکید قرار دادند.
این وزرا بار دیگر بر ضرورت تداوم تلاش‌ها در چارچوب بیانیه صادره در تاریخ 30 ژوئیه گذشته به منظور توافق بر سر صدور قطعنامه شورای امنیت برای برقراری فوری آتش‌بس به گونه‌ای که برای همگان الزام‌آور باشد، تاکید کردند.
در زمینه قضیه فلسطین نیز در این بیانیه هیچ اشاره‌ای به درخواست فلسطینیان برای دستیابی به کشور غیرعضو در سازمان ملل نشده است.
قرار است سومین نشست مشترک وزرای خارجه عربی و اروپایی سال 2014 در مقر اتحادیه اروپا در بروکسل برگزار شود.

• رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین که به قاهره سفر کرده است با رئیس جمهور مصر دیدار و گفتگو کرد.
به گزارش پایگاه الیوم السابع، "محمود عباس" در کاخ الاتحادیه با "محمد مرسی" دیدار و درباره تحولات صحنه فلسطین با وی بحث و گفتگو کرد.
"محمد کامل عمرو" وزیر امور خارجه مصر درباره این دیدار گفت که مرسی در این دیدار با حمایت کامل مصر از طرح فلسطینیان برای مراجعه به سازمان ملل به منظور دستیابی به کشور غیرعضو در این سازمان تاکید کرد.
عباس نیز در یک کنفرانس خبری در کاخ الاتحادیه گفت که در دیدار با مرسی طرح ‌های مربوط به فلسطین را بررسی کرده است. وی افزود، آغوش ما به روی آمریکایی‌ها و صهيونيست باز است و به محض دستیابی به عضو ناظر، مذاکرات را از سر می‌گیریم.
عباس تصریح کرد: ما دولت تحت اشغال هستیم نه یک دولت مستقل و برای اینکه به یک دولت مستقل دست یابیم باید با طرف صهيونيست در مورد 6 مورد به توافق برسیم و در آن صورت استقلال خود در کنار رژيم صهيونيستي را اعلام می‌کنیم و ما به مراجعه به سازمان ملل امیدوار هستیم.

• طرح یک شکایت قضایی در دادگاه، درگیری میان مصر ورژیم صهیونیستی بر سر چندین میدان گازی در شرق دریای مدیترانه را بار دیگر شعله ور کرد؛ به ویژه که این شکایت خواستار لغو توافقنامه علامت گذاری مرزهای دریایی امضا شده توسط مصر و قبرس در سال 2004 است.
به گزارش پایگاه عربی شبکه خبری «سی ان ان»، "إبراهیم یسری" ارایه دهنده دادخواست توقف صادرات گاز مصر به رژیم صهیونیستی به دادگاه عدالت اداری کشورش گفت که این توافقنامه موجب دستیابی قبرس و رژیم صهیونیستی به میدان های وسیعی از گاز طبیعی می شود که به سواحل مصر نزدیکتر هستند تا سواحل فلسطین اشغالی .
یسری تاکید کرد که این میدان های مورد اختلاف، صد درصد متعلق به مصر هستند زیرا فقط 190 کیلومتر با بندر ˈدمیاطˈ این کشور فاصله دارند، در حالی که از بندر حیفا در فلسطین اشغالی 235 کیلومتر فاصله دارند و بر اساس قوانین بین المللی مرزهای آبی بین المللی 200 کیلومتر تعیین شده است.
در این شکایت همچنین عنوان شده است که میدان «شمشون»، که تل آویو از آن بهره برداری می کند بر اساس تصاویر ماهواره ای واطلاعات دریایی در 114 متری سواحل مصر قرار دارد که موجب می شود در آب های بین المللی مصر قرار گیرد.
در این شکایت به گزارش دکتر "ابراهیم عبد القادر عوده"، استاد بازنشسته زمین شناسی در دانشگاه اسیوط، و نقشه های دکتر "نائل الشافعی" محقق در دانشگاه ماساچوست امریکا استناد شده است که نشان می دهند دو میدان گازی مجاور "لویاثان" که در سال 2010 توسط رژیم صهیونیستی کشف شد و میدان گازی "آفرودیت"، که قبرس در سال 2011 ان را کشف کرد و ارزش ذخایز آن ها نزدیک به 200 میلیارد دلار برآورد می شود، در آب های انحصاری مصر واقع شده است.
این شکایت نظام سابق مصر ودر راس آن "سامح فهمی" وزیر نفت دوره "حسنی مبارک" مخلوع را متهم نمود که در دفاع از حقوق مصر نسبت به این میدان های گازی در سال های گذشته کوتاهی کرده است.
یسری خاطر نشان کرد که رئیس جمهوری قبرس در ژانویه سال پیش اعلام کرد که کشورش بزرگترین ذخایر گازی جهان را که برآورد اولیه ذخایر آن 27 تریلیون فوت مکعب به قیمت 120 میلیارد دلار تخمین زده می شود کشف کرده است اما بر اساس گزارش های علمی این ذخایر بیش از دو هزار سال است در داخل مرزهای آبی مصر قرار دارد.

• وزير خارجه الجزاير براي شركت در نشست وزراي خارجه اتحاديه عرب درباره بررسي اوضاع سوريه و كشتار مردم ميانمار، وارد قاهره شد.
به گزارش پايگاه خبري الميادين "مراد المدلسي"، وزير خارجه الجزاير پيش براي شركت در نشست وزراي خارجه اتحاديه عرب درباره بررسي اوضاع سوريه و كشتار مردم ميانمار، وارد قاهره شد .
اين نشست براي بررسي بحران سوريه بصورت فوق العاده برگزار مي گردد .

• مفتی مصر حملات اخیر رژیم صهیونیستی علیه مردم نوار غزه را که تا کنون 7 فلسطینی طی آن به شهادت رسیده‌اند، محکوم کرد و خواستار توقف سریع تجاوزات این رژیم شد.
به گزارش پایگاه الیوم السابع، دکتر "علی جمعه" با صدور بیانیه‌ای تاکید کرد، تجاوز ظالمانه ارتش اشغالگر رژيم صهيونيستي علیه شهروندان بی‌دفاع غزه تجاوز غیر قابل قبول علیه حقوق بشر و معاهدات بین‌المللی است.
وی تاکید کرد که رژيم صهيونيستي مسئول پیامدهای منفی این تجاوزات خطرناک و وحشیانه علیه ملت بی‌دفاع فلسطین است.
مفتی مصر همچنین مسئولان رژیم اشغالگر را به توقف فوری حملات علیه غزه فراخواند و تاکید کرد که این تجاوز مانعی بر سر راه از سرگیری مذاکرات سازش بین دو طرف فلسطینی و صهيونيستي است و ثبات و امنیت منطقه را بر هم می‌زند.
وی از سازمان ملل، سازمان‌های حقوقی و سازمان همکاری اسلامی خواست تا در قبال غزه مسئولیت‌پذیر باشند و رژيم صهيونيستي را برای توقف تجاوزات علیه مردم غزه تحت فشار گذارند.
این در حالی است که منابع فلسطینی گزارش دادند "محمد زیاد قنوع" که دو روز پیش در حمله هوایی رژیم صهیونیستی به حی الشجاعیه در شرق شهر غزه زخمی شده بود كه در اثر شدت جراحت وارد به وی به شهادت رسید و به این ترتیب شمار شهدای حملات اخیر این رژیم به 7 نفر رسید.
• رسانه هاي خبري از تصميم مصر براي فراخوان سفير خود از تل آويو دراعتراض به حملات هوايي اخير رژيم صهيونيستي به غزه خبر دادند.
به گزارش شبكه تلويزيوني الجزيره قطر چهارشنبه شب (91.08.24) در خبري اعلام كرد كه "محمد مرسي" رييس جمهوري مصر در اعتراض به حمله هوايي رژيم صهيونيستي به غزه وكشته شدن شماري از فلسطينان سفير كشورش را از تل آويو پايتخت رژيم صهيونيتسي فرا خوانده است.
وي همچنين از نماينده دائم مصر در سازمان ملل خواسته است درخواستي را براي نشست فوق العاده شوراي امنيت به منظور بررسي حملات اخير رژيم صهيونيستي به غزه، ارايه كند. برخي منابع خبري نيز اعلام كرده اند كه اتحاديه عرب نيز به زودي نشست فوق العاده اي را براي بررسي حملات اخير رژيم صهيونيتسي به غزه برگزار خواهد كرد.

• "محمد مرسي" رييس جمهوري مصر پنجشنبه (91.08.25) در سخنراني تلويزيوني خود حملات نظاميان صهيونيست را به غزه محكوم كرد و گفت: ادامه اين تجاوز را نخواهيم پذيرفت.
به گزارش رويترز مرسي حملات نظاميان صهيونيست ها به غزه را غير قابل قبول دانست و تاكيد كرد اين گونه اقدامات بي ثباتي در منطقه را به دنبال خواهد داشت. رئيس جمهوري مصر گفت: صهيونيست ها بايد اين را بدانند ما تا پايان دادن به اينگونه تجاوزات صهيونيست به فلسطين و غزه در كنار مردم فلسطين هستيم.
مرسي افزود: اين تجاوز غيرقابل قبول است و تاثير منفي بر امنيت منطقه خواهد داشت.

• رئیس جمهور مصر از رایزنی‌های خود با تمام طرف‌های بین‌المللی در راستای تلاش برای توقف حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه خبر داد.
به گزارش «الیوم السابع»، "محمد مرسی" رئیس جمهور مصر در پی نشستی که در مقر ریاست جمهوری مصر در قاهره برگزار شد، اظهار داشت: رژيم صهيونيستي باید موضع ما را مبنی بر مخالفت با حمله به غزه که تاثیر منفی بر امنیت و ثبات منطقه می گذارد، درک کند.
پایگاه خبری «المصری الیوم» نیز به نقل از مرسی نوشت که ملت و دولت مصر با تمام توان خود مانع تداوم تجاوز رژيم صهيونيستي به غزه و تداوم خونریزی‌های خواهد شد. وی با تاکید بر اینکه مصر همراه ملت فلسطین است، افزود، موضع ما در قبال حمله رژيم صهيونيستي به غزه کاملا واضح است ما قبلا اعلام کردیم در صورت تداوم حملات به غزه سفیر خود را از تل آویو فرا می‌خوانیم و سفیر رژيم صهيونيستي در قاهره را نیز احضار می‌کنیم. من این پیام را هنگام ترک قاهره از سوی سفیر اين رژيم به وی ابلاغ کردم.
مرسی تصریح کرد، همچنین با "نبیل العربی" دبیرکل اتحادیه عرب رایزنی کردم و از وی خواستم در اسرع وقت نشست فوق‌العاده ای را در سطح وزیران خارجه کشورهای عربی برگزار کند و به بررسی راه‌ های منع حملات رژيم صهيونيستي به غزه و حمایت از ملت فلسطین بپردازد.
رئیس جمهور مصر با تاکید بر ضرورت توقف فوری تجاوز رژيم صهيونيستي به غزه تصریح کرد، مصر در تلاش برای توقف تجاوز رژيم صهيونيستي به غزه رایزنی‌هایی را با تمامی طرف‌های ذیربط انجام داده است و من در این رابطه با "بان کی مون" دبیرکل سازمان ملل متحد تماس گرفتم و از وی خواستم سازمان ملل در برابر این حملات مسئولیت پذیر باشد و جلوگیری از تکرار تجاوزات اين رژيم به غزه را تضمین کند.
وی افزود، بان کی مون موضع مصر را درک و تاکید کرد که این پیام را به سران رژيم صهيونيستي ابلاغ خواهد کرد.
رئیس جمهور مصر افزود، با "کاترین اشتون" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز که هم اکنون در مصر حضور دارد گفتگو کردم و خطاب به وی تاکید کردم مصر در انتظار تلاش های واقعی اتحادیه اروپا برای جلوگیری از ناامنی در منطقه است.

• ارتش مصر براي مقابله باهرگونه پيشامد ناشي از تجاوز رژيم صهيونيستي به نوار غزه، واحدهايي از ارتش را به مناطق نزديك اين نوار اعزام كرد.
منابع بلندپايه امنيتي مصر روز پنجشنبه (91.08.25) اعلام كردندكه ارتش مصر بر اثر حمله رژيم صهيونيستي به نوار غزه، نيروهاي خود را به سوي مرزهاي صحراي سينا روانه كرد. منابع خبري همچنين فاش ساختند نيروهاي مصري روز پنجشنبه از مقر فرماندهي دوم ارتش مستقر در منطقه اسماعيليه به منظور مقابله باهرگونه تحرك نظامي در مجاورت مرزهاي خودبه مناطق مرزي گسيل داشتند .
منابع ياد شده همچنين اظهار داشتند كه نيروهاي مرزي مصر همزمان با اين تحولات اقدام به تقويت قواي نظامي خوددر مناطق همجوار با رژيم اشغالگر قدس كردند. اعلام وضعيت فوق العاده و آماده باش قواي مسلح مصر در پي بعضي تحركات نظامي از سوي رژيم صهيونيستي در نوارغزه و مرزهاي مشترك با مصر منجر صورت گرفت تا از هرگونه اقدام احتمالي جلوگيري به عمل ايد .در همين راستا بيمارستان هاي نظامي مصر واقع در شمال صحراي سينا براي پذيرش از مجروحان احتمالي به حالت آماده باش درآمده اند.
با دستور فرماندهي كل نيروهاي مسلح مصردر صورت درگيري، تمامي مجروحاني كه نياز به عمل هاي جراحي پيشرفته داشته باشند با هواپيما به بيمارستان هاي قاهره اعزام مي شوند.
سرهنگ ستاد "احمد محمد علي" سخنگوي نيروهاي مسلح مصر تاكيد كرد كه ارتشبد "صدقي صبحي" رئيس ستاد ارتش مصر از بزرگترين پايگاه هوائي مصر واقع در منطقه غرب كانال سوئز بازديد به عمل آورد .
بر اساس اين گزارش، هدف از اين بازديد كه به همراه تني چند از فرماندهان نظامي مصر صورت گرفت، بمنظور اطلاع و آگاهي از ميزان آمادگي نيروهاي مصري اعلام شده است .

• مردم مصر با برپایی تجمعی در مقابل مقر اتحادیه عرب در قاهره تجاوز رژیم صهیونیستی به نوار غزه و سیاست سکوت اتحادیه عرب در قبال این جنایات را محکوم کردند.
به گزارش فلسطین الیوم، صدها مصری با برپایی تظاهراتی خودجوش در مقابل اتحادیه عرب نسبت به تجاوزات رژیم صهیونیستی علیه غزه و بی تفاوتی این اتحادیه اعتراض کردند.
"صلاح سلطان" دبیرکل شورای عالی امور اسلامی مصر در سخنانی در این تظاهرات بر ضرورت حمایت از مقاومت فلسطین از طریق تحرکات مردمی و فعالیت های سیاسی تاکید کرد. وی از کشورهای عربی خواست تا روابط سیاسی و تجاری خود با رژیم صهیونیستی را قطع کرده و از دولت منتخب فلسطین در غزه با تمامی روش‌های ممکن حمایت کنند.
شرکت کنندگان در این تظاهرات خواستار آزادی کامل فلسطین از قید اشغالگری های یهودیان شده و ساکنان غزه را جزو خانواده های خود خواندند و مصیبت های آنها را مصیبت های خود دانستند. آن ها همچنین خواستار بازگشایی کامل گذرگاه رفح شدند. "جمال عبدالسلام" مدیر کمیته روابط خارجی اتحادیه پزشکان مصر نیز در این مراسم در اظهارتی تاکید کرد که هیئت هایی از پزشکان و داروسازان و اتحادیه پزشکان عرب به غزه اعزام خواهند شد تا بتوانند نیازهای بهداشتی مردم غزه را به صورت فوری تامین کنند، وی اعلام کرد که اولین هیئت از این گروه ها در حال اعزام به غزه می باشند

• كاخ سفيد خواستار مداخله مصر و تركيه براي پايان دادن به درگيري ها در غزه شد.
به گزارش خبرگزاري آلمان، از سوي ديگر "مارك تونر" سخنگوي وزارت امور خارجه آمريكا روز پنجشنبه (91.08.25) در واشنگتن گفت ما اميدواريم مصر از نفوذ خود در منطقه به منظور جلوگيري از تشديد اوضاع استفاده كند.
تونر موضع آمريكا را تكرار كرد كه بر توقف حملات موشكي جنبش حماس از نوار غزه به سرزمين هاي اشغالي تاكيد دارد. "باراك اوباما" رئيس جمهور آمريكا روز چهارشنبه با "محمد مرسي" رئيس جمهور مصر درباره نقش محوري اين كشور براي كنترل اين مناقشه گفتگو كرد. وي حملات رژيم صهيونيستي را به غزه حق اين رژيم دانست.

• منابع مصري از سفر رئيس اطلاعات و نخست وزير مصر به نوارغزه در روز جمعه (91.08.26) خبر دادند.
به گزارش خبرگزاري رويترز، يك منبع امنيتي مصر اعلام كرد كه "محمد رافت شحاته" رئيس اطلاعات اين كشور به همراه "هشام قنديل" نخست وزير مصر در راس هيئتي جمعه راهي نوارغزه شدند.
"ياسر علي" سخنگوي رياست جمهوري مصر با اعلام اين خبر افزود، وزير بهداشت و برخي معاونان "محمد مرسي" رئيس جمهور مصر نيز اين هيئت را همراهي خواهند كرد. منابع مصري اعلام كرده اند اين سفر به دستور محمد مرسي و با هدف حمايت از ملت فلسطين انجام مي شود.

• بانک مرکزی مصر در واکنش به ادعای یک روزنامه مصری مبنی بر واریز 2.5 میلیون دلار به حساب پسر رئیس‌جمهور این کشور، این خبر را کذب خواند.
به گزارش پایگاه «الفجر»، بانک مرکزی مصر با طرح شکایت علیه مسئولان روزنامه «الصباح» در دفتر دادستانی عمومی اعلام کرد، گزارش این روزنامه مبنی بر واریز 2.5 میلیون دلار به حساب پسر "محمد مرسی" که در خارج از کشور زندگی می‌کند، کاملاً کذب و غیرواقعی است. این در حالی است که دفتر ریاست‌ جمهوری نیز علیه گزارش این روزنامه در دفتر دادستانی عمومی شکایت کرده است.
بانک مرکزی مصر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که این گزارش بی‌پایه و اساس است و تحت هیچ عنوانی پولی از طرف این بانک به حساب پسر مرسی واریز نشده است. در همین راستا "عبدالمجید محمود" دادستان عمومی مصر به دادگاه استیناف دستور داد تا در مورد این پرونده تحقیق نموده و اسناد منتشره توسط این روزنامه را تایید کند تا روشن شود آیا واقعا پولی به حساب پسر مرسی که به عنوان پزشک در عربستان سعودی مشغول به کار است، واریز شده است یا خیر.
در این گزارش همچنین آمده است که کارشناسان اسناد جعلی این مدارک را بررسی می کنند و دادستانی از نیروی پلیس نیز خواسته است تا درباره منابع خبری این روزنامه پرس‌وجو کند.

• رييس ‌جمهوري مصر به رژيم صهيونيستي درباره تداوم تجاوزاتش عليه فلسطينيان ساكن نوار غزه هشدار داد.
رييس‌ جمهوري مصر به رژيم صهيونيستي درباره تداوم تجاوزاتش عليه فلسطينيان ساكن نوار غزه هشدار داد. به گزارش خبرگزاري روزنامه هاآرتص، "محمد مرسي"، رييس ‌جمهوري مصر همچنين اعلام كرد، اگر كشورم را در معرض خطر ببينم، بي‌ترديد دست به انجام اقداماتي غيرمعمول خواهم زد.
رييس‌ جمهوري مصر ادامه داد، ملت مصر در طول تاريخ ملتي خشونت‌طلب نبوده‌اند اما قادر هستند جلوي هر حمله‌اي ايستادگي كنند.
مرسي در واكنش به جنايات رژيم صهيونيستي گفت: مصر اكنون تغيير كرده است و هرگز به رژيم صهيونيستي اجازه يكه ‌تازي و عربده‌كشي در نوار غزه را نخواهيم داد.
وي خاطرنشان كرد، ما شاهد تجاوزات آشكار اين رژيم عليه ساكنان نوار غزه هستيم و بار ديگر به متجاوزان هشدار مي‌دهيم كه هرگز نخواهند توانست بر مردم اين منطقه سلطه پيدا كنند و ما هرگز غزه را تنها نخواهيم گذاشت.
رييس‌جمهوري مصر در ادامه اظهار كرد، به رژيم صهيونيستي اعلام مي‌كنم كه مصر امروز با مصر ديروز فرق مي‌كند و عرب ‌هاي امروز ديگر همان عرب‌ هاي گذشته نيستند. پيش از اين، "ولاديمير پوتين"، رييس‌جمهوري روسيه در تماسي تلفني با همتاي مصري خود، به مرسي گفت كه از پايان حملات هوايي در نوار غزه حمايت مي‌كند.

• مصري ها قطع روابط اين كشور با رژيم صهيونيستي را خواستار شدند.
به گزارش العالم، هزاران مصري با برگزاري تظاهرات در شهر قاهره حملات رژيم صهيونيستي به غزه را محكوم كردند و خواهان لغو سازش نامه كمپ ديويد با رژيم صهيونيستي، اخراج سفير اين رژيم از قاهره و قطع كامل روابط مصر با اين رژيم شدند. همچنين نيروهاي سياسي مصر از تلاش براي تشكيل يك هيئت سياسي براي رفتن به غزه خبر دادند.
"محمد امين "خبرنگار اين شبكه در قاهره در گزارشي در اين زمينه افزود، اعتراضات و خشم مصري ها عليه حمله رژيم صهيونيستي به نوار غزه ادامه دارد. در شمار زيادي از شهرهاي مصر با حضور گروه هاي مختلف سياسي به ويژه در ميدان التحرير تظاهرات برگزار شد، پرچم رژيم صهيونيستي را به آتش كشيدند و با مردم فلسطين در نوار غزه ابراز همدردي كردند. مصري ها خواسته هاي زيادي را از مقامات اين كشور مطرح كردند. انقلابيون مصري در فهرست خواسته هاي خود خواهان الغاي سازش نامه كمپ ديويد، قطع روابط با رژيم صهيونيستي، قطع صادرات گاز به سرزمين هاي اشغالي و حمايت از گروه هاي مقاومت در نوار غزه شدند. شماري از سران گروه ها و احزاب سياسي در تظاهرات ميدان التحرير حضور داشتند. مصري ها در اين تظاهرات تاكيد كردند كه دوران تسليم و سازش با اين رژيم گذشته است.
يك شهروند مصري گفت: صهيونيست ها بايد منتظر حملات سهمگين مسلمانان باشند. پرچم اسلام به ياري خداوند برافراشته است و خواهد بود. "ضياء الصاوي" يكي از رهبران حزب عمل مصر گفت: بايد گذرگاه رفح به صورت 24 ساعته باز باشد و كالاها وارد غزه شود تا محاصره اين منطقه از بين برود. اين منطقه همچنان با محاصره روبرو است. ما همچنين خواهان الغا و نه اصلاح قرارداد كمپ ديويد هستيم و كساني كه از اصلاح اين سازش نامه سخن مي گويند به دنبال سازش بيشتر با رژيم صهيونيستي هستند.
"محمد البلتاجي" دبير كل حزب آزادي و عدالت مصر گفت: همان طور كه "هشام قنديل" نخست وزير مصر به نوار غزه سفر كرد، ما به همراه روساي احزاب سياسي مصر، هيئتي را تشكيل مي دهيم و اين هيئت به غزه خواهد رفت و تاكيد مي كند كه تجاوز به غزه به معناي تجاوز به مصر است و اين كشور در برابر جنايتي كه عليه برادران فلسطيني در غزه رخ مي دهد، تماشاگر نخواهد بود.

• شبکه تلویزیونی العالم نقل از روزنامه صهیونیستی «یدیعوت آحارنوت» اعلام کرد، منابع صهيونيستي اعزام نماینده به قاهره برای گفتگو درباره آتش بس در غزه را تکذیب کردند. این شبکه به جزئیات بیشتر این خبر اشاره نکرد.
خبرگزاری فرانسه در به نقل از "محمد مرسی" رئیس جمهور مصر اعلام کرد که رژیم صهیونیستی و جنبش حماس ممکن است به‌زودی درباره برقراری آتش‌بس موقت توافق کنند.

• وزرای خارجه عرب عصر به منظور بررسی تجاوزات رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه و ضرورت توقف این تجاوزات، در قاهره نشست اضطراری برگزار می‌کنند.
به گزارش پایگاه الیوم السابع، وزرای خارجه عرب در قاهره گردهم می‌آیند تا ضرورت توقف تجاوزات رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه، بازگشایی تمامی گذرگاه‌های مرزی برای کمک‌رسانی به مردم جنگ‌زده غزه و تحت پیگرد قرار دادن عاملان این جنایت که تا کنون 39 فلسطینی شهید و بیش از 350 نفر نیز زخمی شده‌اند، بررسی کنند.
در این نشست عراق پیشنهاد خود برای استفاده از سلاح نفت برای اعمال فشار بر آمریکا که به جانبداری از رژيم صهيونيستي ادامه می‌دهد، ارائه می‌کند. بر اساس این گزارش هیئت فلسطینی در این نشست تشکیل هیئتی از وزیران عرب به همراه "ریاض المالکی" وزیر خارجه تشکیلات خودگردان برای سفر به غزه را درخواست خواهد کرد.
"صائب عریقات" عضو کمیته اجرایی سازمان آزادی‌بخش فلسطین (ساف) در تماس تلفنی با "نبیل العربی" دبیرکل اتحادیه عرب این درخواست را پیشنهاد کرده بود. این نشست اضطراری وزرای خارجه عرب به دنبال تماس تلفنی مرسی با العربی و درخواست مرسی برای برگزاری این نشست و نیز درخواست "محمود عباس" رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین برگزار می‌شود.

• رییس جمهوری مصر تلفنی با امیر کویت در خصوص تحولات منطقه گفتگو کرد.
"محمد مرسی" رییس جمهوری مصر در تماس تلفنی با شیخ "صباح الاحمد الجابر الصباح" امیر کویت با وی درباره اوضاع نوار غزه گفتگو کرد. دو طرف در این دیدار ضمن بررسی حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه که تاکنون به شهادت یا زخمی شدن ده ها فلسطینی و تخریب خانه های مسکونی و تاسیسات نوار غزه انجامیده است، تاکید کردند که باید هرچه زودتر برای متوقف کردن این حملات اقدام کرد. به گزارش خبرگزاری دولتی عربستان سعودی از کویت، محمد مرسی و الجابر الصباح همچنین جامعه جهانی را مسئول تجاوزات رژیم صهیونیستی به فلسطینیان غزه دانستند.

• مصر و تركيه تجاوزات اخیر رژیم صهیونیستی به نوار غزه را محکوم می کنند.
"محمد مرسی" رئیس جمهور مصر در کنفرانس مشترک با ":رجب طیب اردوغان"، نخست وزیر ترکیه، در قاهره گفت: سفر نخست وزیر ترکیه و هیئت همراه در چارچوب تماس های مستمر بین قاهره و آنکارا درباره موضوع های دوجانبه و راه های تقویت آن و نیز بررسی آخرین تحولات منطقه ای و بین المللی صورت می گیرد، به ویژه در دوره گذشته و پس از انقلاب 25 ژانویه میزان انسجام در مواضع دو کشور در عرصه های مختلف مشخص شد.
وی گفت: با دوست و برادرم اردوغان و هیئت همراه درباره مسائل دوجانبه گفتگو کردیم. در این باره باید از حمایت های ترکیه از مصر در این مرحله مهم که در حال تحول دموکراتیک به سر می برد قدردانی کنم. این مسئله نشان دهنده میزان اهمیت و ویژگی روابط بین مصر و ترکیه است.
رئیس جمهور مصر افزود، ما امروز پایه گذار همکاری های بیشتر و مشارکت سازنده بین خود که تحقق بخش منافع متقابل بین دو ملت برادر باشد هستیم. من به نام خود و به نمایندگی از مردم مصر از ترکیه به علت ارائه تسهیلات بیمه ای به ارزش یک میلیارد دلار با شروط آسان تشکر می کنم و همچنین درباره همکاری مشترک برای جذب بیشتر سرمایه گذاری ترکیه و دوچندان کردن آن و افزایش آن به پنج میلیارد دلار ظرف چند سال آینده، استفاده از فرصت هایی که بازار مصر و امکانات صادراتی به بازارهایی که در چارچوب توافق نامه های تجارت آزاد با آن ها مرتبط است توافق کردیم.
مرسی افزود، خوشحال می شوم که اعلام کنم ما امروز شاهد امضای 27 قرارداد دوجانبه در عرصه های مختلف هستیم، عرصه های تجاری، سرمایه گذاری، آموزش، بهداشت، زیرساخت ها، حمل و نقل و عمران.
همه این مسائل با اولویت های توسعه به ویژه در عرصه های اقتصادی مصر هماهنگ است.
همچنین با توافق کامل موضع خود را درباره تجاوزات اخیر رژيم صهيونيستي به نوار غزه وتلاش های که اکنون مصر و ترکیه برای برقراری آتش بس دارند و نتایج سفر نخست وزیر مصر به نوار غزه را مرور کردیم. راه های و مکانیزم های هماهنگ کردن تلاش های ترکیه و مصر را در این باره بررسی کردیم.
وی گفت: برادر عزیزم رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، حمایت کامل کشورش را از تلاش های مصر در این باره اعلام کرد. همچنین بین ما درباره ضرورت مسئولیت پذیری جامعه بین الملل برای متوقف کردن تجاوزات وحشی علیه مردم فلسطین توافق کامل وجود دارد. همه باید بدانند که امکان ندارد جنگ به برقراری ثبات و صلح واقعی منجر شود. مرسی گفت: همچنین تلاش های آنکارا و قاهره را برای متوقف کردن خون ریزی در سوریه و رسیدن به حل و فصل بحران آن بررسی کردیم و ایده های مطرح را در چارچوب طرح چهارجانبه، که مصر، ترکیه، ایران و عربستان در آن شرکت دارند، مورد تبادل قرار دادیم. همچنین تلاش ها در این چارچوب را در سطح منطقه ای و بین المللی از زمان اعلام این طرح در 26 ماه رمضان گذشته در مکه، متوقف نشده است.
وی گفت: اکنون تلاش می کنیم طرحی قابل اجرایی شدن را ارائه دهیم به گونه ای که رایزنی درباره آن در نشست هشت کشور در حال توسعه در پاکستان در تاریخ 22 نوامبر کنونی (91.09.02) ادامه داشته باشد.
مرسی افزود، در پایان بار دیگر تکرار و تاکید می کنم که همه مردم مصر از این سفر و روابطی که می خواهیم با مردم ترکیه افزایش یابد استقبال می کنند و از تلاش های مقامات ترکیه برای تقویت این روابط قدردانی می کنیم.

• قطر برای مشارکت در هزینه های درمان زخمی های نوار غزه در بیمارستان های مصر، مبلغ 10 میلیون دلار به مصر کمک می کند .
خبرگزاری رسمی قطر «قنا» گزارش داد شیخ "حمد بن خلیفه آل ثانی" امیر قطر در سفر روز شنبه (91.08.027) به قاهره و دیدار با "محمد مرسی" رئیس جمهور مصر ، کمک 10 میلیون دلاری قطر را به این کشور اعلام کرد .
خبرگزاری رسمی قطر افزود، شیخ حمد بن بن خلیفه آل ثانی از طرح پیشنهادی مصر برای انتقال زخمی های فلسطینی ساکن نوار غزه براثر حملات نظامی رژیم صهیونیستی به بیمارستان های مصر و مداوای آنان با هزینه دولت مصر استقبال کرده و تصمیم گرفته است برای مشارکت در روند مداوای زخمی های فلسطینی مبلغ ده میلیون دلار به مصر کمک کند.
خبرگزاری قطر همچنین از تصمیم این کشور برای ارسال کمک های فوری پزشکی شامل انواع دارو و تجهیزات بیمارستانی به نوار غزه با هدف مشارکت بیشتر در مداوای زخمی های فلسطینی ها در این منطقه خبر داد .
به گزارش خبرگزاری فرانسه از دوحه، پیش از آغاز دور جدید حملات نظامی رژيم صهيونيستي به نوار غزه، امیر قطر در جریان سفر به غزه وعده داده بود مبلغ 400 میلیون دلار در روند بازسازی نوار غزه سرمایه می کند .

• رئیس ‌جمهور مصر و نخست ‌وزیر پاکستان در گفتگوی تلفنی، ضمن محکوم کردن حمله رژیم صهیونیستی به نوار غزه، تصریح کردند که ایجاد صلح در خاورمیانه منوط به حل مسئله فلسطین است.
مرسی در این گفتگوی تلفنی با محکوم کردن حمله رژیم صهیونیستی به غزه، از پاکستان خواست در «شورای امنیت سازمان ملل» از موضع فلسیطینیان حمایت کند. "راجا پرویز اشرف" نخست ‌وزیر پاکستان نیز با تاکید بر حمایت پاکستان از مسلمانان فلسطین اظهار داشت، ملت پاکستان در هر شرایطی در کنار مردم فلسطین ایستاده است. اشرف با ابراز این مطلب که حمله جنگنده ‌های رژیم صهیونیستی به نوار غزه نقض آشکار قوانین بین‌المللی است گفت: اقدامات رژيم صهيونيستي موجب بروز ناامنی در منطقه خواهد شد.
نخست وزیر پاکستان تأکید کرد، بدون حل مسئله فلسطین برقراری امنیت در خاور‌میانه امکان پذیر نیست. اشرف اطمینان داد که پاکستان از عضویت فلسطین در سازمان ملل حمایت کرده و معتقد است که دیگر نمی‌توان این حق فلسطنیان را نادیده گرفت. پیش از این نیز نماینده پاکستان در سازمان ملل و وزارت خارجه این کشور، موج جدید حملات رژيم صهيونيستي به فلسطینیان ساکن در نوار غزه را محکوم و خواستار پایان فوری کشتار غیرنظامیان فلسطینی شدند.

• "محمد مرسی" با توجه به نیاز کشورش به کمک مالی آمریکا، در اتخاذ موضع گیری سرسختانه در قبال حملات رژیم صهیونیست به غزه همچنان مردد است.
گزارشگر شبکه تلویزیونی یورونیوز با اعلام این مطلب افزود: مردم مصر برای چندمین بار در اعتراض به حملات رژيم صهيونيستي به غزه تظاهرات کردند. اما این بار تظاهر کنندگان کسانی هستند که محمد مرسی را به عنوان رئیس جمهوری مصر انتخاب کرده اند. وفاداری به حماس، حفظ حسن همجواری با رژيم صهيونيستي و ضرورت حفظ روابط با واشنگتن، مرسی را در موضعگیری در قبال تحولات غزه مردد کرده است. رئیس جمهوری مصر تلاش کرد به مردم بگوید که در گفتگو با "اوباما" چه مواضعی اتخاذ کرده است.
مرسی گفت: «من به او (اوباما) توضیح دادم که مصر خواستار رابطه دوستانه با آمریکا و سایر کشورهای جهان است. اما همزمان با این موضعگیری، ما با حمله رژيم صهيونيستي به غزه مخالف هستیم. ما حمله رژيم صهيونيستي به غزه، محاصره فلسطینی ها و به راه انداختن این حمام خون را رد می کنیم.
گزارشگر افزود، در مصری که با رژيم صهيونيستي پیمان صلح منعقد کرده است، حزبی به قدرت رسیده که به طور سنتی به حماس نزدیک است. همین ملاحظات میدان مانور محمد مرسی که در ماه ژوئن سال 2012 کرسی ریاست جمهوری مصر را تصاحب کرد را کاهش داده است. پیروزی مرسی مایه امیدواری مردم مصر و همچنین حماس بود. "اسماعیل هنیه" در واکنش به پیروزی مرسی در انتخابات، از نقش مهم، موثر و تاریخی مصر در تحولات فلسطین سخن به میان آورد. رابطه نزدیک حماس در فلسطین و اخوان المسلمین در مصر انتظارات زیادی را به وجود آورده است.

• هئيت مهندسان مصري از بيمارستان «الشفا» بازديد كرده و براي ارزيابي اوضاع شهروندان فلسطيني از مناطق مختلف نوار غزه ديدن مي‌كنند.
هيئت سنديكاي مصري متشكل از 16 مهندس براي اعلام همبستگي با ملت فلسطين وارد نوار غزه شد. به گزارش خبرگزاري آناتولي، اين هيئت به رياست مهندس "عمر عبدالله" رئيس شوراي سنديكاي مهندسان به همراه 15مهندس از گذرگاه مرزي «رفح» عبور كرده و وارد نوار غزه شد.
"حسن المدهون" مدير سنديكاي مهندسان غزه گفت كه اين هيئت براي اعلام همبستگي با ملت فلسطين به نوار غزه آمده است. المدهون افزود كه اين هيئت با خود 10 كاميون حامل كمك‌هاي بشردوستانه آورده است كه در انتظار ورود به نوار غزه است. وي افزود كه هئيت مهندسان مصري از بيمارستان «الشفا» و مكان هايي كه توسط رژيم صهيونيستي طي چهار روز اخير هدف حمله قرار گرفته‌اند، بازديد كرده و براي ارزيابي اوضاع شهروندان فلسطيني از مناطق مختلف نوار غزه ديدن مي‌كنند.

• رئیس حزب عربی سوسیالیست مصر تاکید کرد که تصمیم برای فراخوانی سفیر مصر از تل‌آویو به دنبال حمله به غزه یک خواسته مردمی است و مصر برای مواجهه با رژيم صهيونيستي ابتدا باید جبهه داخلی خود را یکپارچه سازد.
"وحید الاقصری" گفت: خروج سفیر مصر از سرزمين هاي اشغالي به دنبال حوادث غزه یک خواسته مردمی است اما باید علل، نتایج و عواقب این تصمیم را در نظر داشت بویژه اینکه این نگرانی وجود دارد که این تصمیم برای نزدیک کردن حوادث به یکدیگر در راستای خواسته دشمنان مصر برای اجرای زود هنگام سایکس-پیکو دوم باشد.
الاقصری در پاسخ به سوالی درباره فراخوانی سفیر مصر از فلسطين اشغالي به دنبال تجاوز این رژیم علیه نوار غزه اظهارداشت: تنها نگرانی درباره رویارویی زودهنگام بین مصر با آمریکا و رژيم صهيونيستي است؛ رئیس جمهور این موضع را زمانی اتخاذ کرد که به غزه حمله شد؛ این تصمیم در ظاهر یک تصمیم و خواسته مردمی است اما باید علل و عوامل و نیز نتایج و عواقب این تصمیم را در نظر گرفت و من نگران این هستم که این تصمیم نوعی نزدیکی بین حوادث باشد که دشمنان مصر می‌خواهند سایس-پیکو دوم را به صورت زودهنگام اجرا کنند.
وی افزود، مصر کشوری محوری و قدرتمند در منطقه است و باید در مورد عواقب آن صحبت کرده و روشن شود که آیا ما امکانات نظامی، سیاسی، معنوی و اقتصادی برای مواجهه با آمریکا و رژيم صهيونيستي در صورت وقوع چنین درگیری را داریم و این سوالی است که من می‌خواهم نهاد ریاست جمهوری به آن پاسخ دهد.
رئیس حزب عربی سوسیالیست مصر درباره پیامدهای این تصمیم نیز تصریح کرد: تنش زیادی بین مصر و رژيم صهيونيستي بوجود خواهد آمد و ممکن است که این تنش همان هدف اين رژيم باشد زیرا رژيم صهيونيستي می‌داند که جماعت اخوان ‌المسلمین ممکن نیست که شاخه نظامی خود را در کمک به غزه تنها بگذارد و این موضوع را درک می‌کند.
الاقصری در ادامه در پاسخ به این سؤال که آیا غزه عامل سوق داده شدن مصر به جنگ با رژيم صهيونيستي خواهد شد، گفت: غزه هرگز نمی‌تواند عاملی برای کشیده شدن مصر به سمت جنگ با اين رژيم باشد مگر اینکه خود مصر آمادگی آن را داشته باشد در غیر این صورت این امر عقلانی نخواهد بود اما بیشتر از اینکه یک امر مثبت باشد نوعی کسب تائید مردمی در رسانه‌ها است.
وی در پاسخ به این سؤال که توصیه شما به دولت و "مرسی" چیست، اظهار داشت: باید عاقلانه و بادرایت عمل کنند و اینکه دست به کاری نزنیم که آمادگی آن را نداریم زیرا اگر ما بخواهیم وارد درگیری با رژيم صهيونيستي شویم باید جبهه داخلی واحد و یکپارچه داشته باشیم که پایبند بوده و روحیه عالی و هدف واحد داشته باشد و آمادگی نظامی کامل نیز وجود داشته باشد.
وحید الاقصری در پایان خاطرنشان کرد، همه این مسائل و پیامدها و عواقب آن را در نظر بگیریم و اگر تنشی با اين رژيم رخ دهد طبیعتاً با آمریکا نیز تنش رخ خواهد داد و در نهایت نیز شورای امنیت قطعنامه‌ای در محکومیت رژيم صهيونيستي صادر نخواهد کرد؛ ما باید ابتدا اوضاع اقتصادی، نظامی، معنوی، مردمی، سیاسی و غیره را تقویت کنیم و بعد هر تصمیمی داشتیم اجرا کنیم.

• در پی کشته شدن ۴۵ کودک در حادثه تصادف اتوبوس با قطار وزیر حمل و نقل و رئیس راه‌آهن مصر استعفا کردند.
به گزارش العربیه، در پی کشته شدن 45 کودک در حادثه تصادف اتوبوس "محمد رشاد المتینى" وزیر حمل و نقل و "مصطفى قناوی" رئیس راه‌آهن مصر با قبول مسئولیت این حادثه استعفا دادند. 45 دانش آموز مصری در حادثه برخورد یک قطار با اتوبوس در قاهره پایتخت مصر کشته شدند. مقامات قاهره دستور بررسی این حادثه را صادر کردند.


 

  فرستادن مقاله
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

جهان از آفریقا چه می‌خواهد؟

۱۳۹۶/۶/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران:‌ تحولات مغرب عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات سودان (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات لیبی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات مصر (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات سودان (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات لیبی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مصر (174)

۱۳۹۵/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مصر (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات لیبی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات لیبی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مصر (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات سودان (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مصر (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات لیبی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات لیبی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات سودان (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مصر (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات لیبی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات سودان (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران:تحولات مغرب عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات مصر (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مصر (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات لیبی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات سودان (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

تحولات لیبی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مصر (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات لیبی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مصر (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مغرب عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مصر (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات لیبی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات سودان (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مغرب عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مصر (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات لیبی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مصر (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات لیبی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات سودان (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات سودان (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات لیبی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات مصر (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات مصر (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات سودان (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مصر (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات لیبی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات سودان (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مصر (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات لیبی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات لیبی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات سودان (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات سودان (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات لیبی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات سودان (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات لیبی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مصر (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات لیبی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات لیبی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات لیبی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات سودان (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات مصر (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مصر (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات لیبی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات مصر (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات سودان (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات لیبی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات سودان (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مصر (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مصر (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات سودان (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات لیبی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات سودان (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات سودان (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات لیبی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات مصر (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات لیبی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات لیبی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مصر (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات سودان (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات لیبی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات سودان (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات سودان (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات سودان (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات لیبی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات سودان (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات سودان (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات سودان (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مصر (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (117)

۱۳۹۳/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات سودان (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات سودان (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مصر (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات لیبی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات سودان (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (112)

۱۳۹۳/۹/۱۹

آفران: تحولات لیبی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات سودان (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات لیبی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات سودان (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مصر (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات سودان (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات لیبی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مصر (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات لیبی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات سودان (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات مصر (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات لیبی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات سودان (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولان مغرب عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (107)

۱۳۹۳/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات لیبی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات مصر (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات سودان (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مصر (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات لیبی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات سودان (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مصر (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات سودان (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات لیبی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات سودان (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات لیبی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات سودان (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات لیبی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مصر (98)

۱۳۹۳/۶/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات لیبی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مصر (96)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مصر (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات لیبی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات سودان (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات مصر (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات سودان (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مصر (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات لیبی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران : تحولات مغرب عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مصر (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات لیبی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات سودان (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات لیبی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مصر (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مصر (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مصر (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات لیبی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مصر (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات سودان (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مصر (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات سودان (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات مصر (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات لیبی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات سودان (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات سودان (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات لیبی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مصر (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات لیبی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات سودان (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات سودان (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات لیبی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مصر (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات لیبی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مصر (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربي (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربي (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مصر (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات لیبی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات سودان (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات مصر (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات لیبی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات لیبی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مصر (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی(70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات مصر (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات لیبی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات سودان (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات لیبی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات مصر (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی(68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات سودان (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات لیبی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مصر (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی(67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات مصر (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات لیبی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات سودان (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات سودان (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات لیبی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی(65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مصر (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مصر (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات لیبی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات سودان (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مصر (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات لیبی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات سودان (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات مصر (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

نگاه آفران: تحولات مصر 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات لیبی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

نگاه آفران: تحولات سودان 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: آفريقاي جنوبي اولين ايستگاه اجلاس كميسيون مشترك دولت تدبير و اميد

۱۳۹۲/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مصر (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات سودان (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

نگاه آفران: تحولات مغرب عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات لیبی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات سودان 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات سودان (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات لیبی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مصر (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات سودان (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات مصر (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات لیبی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات سودان (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات لیبی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات مصر (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مصر (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات لیبی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات سودان (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات مصر (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات مصر (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات سودان (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات لیبی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مصر (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات سودان (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات سودان (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات لیبی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مصر (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات سودان (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات لیبی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات سودان (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: گزارش تحليلي بر سفر رئيس جمهور ايالات متحده آمريكا به آفريقا

۱۳۹۲/۴/۱۶

آفران: تحولات لیبی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات سودان (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات لیبی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات سودان (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات مصر (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات سودان (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات سودان (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مصر (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات سودان (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات لیبی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات ليبي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی(34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مصر (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات لیبی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات سودان (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات ليبي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مصر (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات سودان (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات مصر(32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مصر (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: کودتا در آفریقای مرکزی

۱۳۹۲/۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات لیبی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات سودان (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مصر (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مصر (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات مصر (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات سودان (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات لیبی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مصر (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات لیبی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات مصر (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات سودان (23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۴

آفران: تحولات ليبي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات مغرب عربي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات آفریقای غیر عربی (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مصر (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات ليبي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات لیبی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات سودان (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات لیبی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مصر (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات سودان (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات لیبی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات مصر (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات سودان (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مغرب عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات لیبی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مصر (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات سودان (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات سودان (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مصر (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱

آفران:حسن الشیخ محمود رئیس جمهور جدید سومالی

۱۳۹۱/۶/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۲۶

دیدگاه اسلام گرایان درباره آینده قبطی ها در مصر

۱۳۹۱/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۱۹

تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: انتخابات كشور ليبي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (5)

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: عملکرد حزب اسلامی النهضة پس از انقلاب تونس

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (4)

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۷

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (3)

۱۳۹۱/۳/۲۴

انتخابات ریاست جمهوری مصر (2012)

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: عواقب پیروزی "احمدشفیق" در انتخابات

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (2)

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: میزان موفقیت اخوان المسلمین در بازیابی پایگاه مردمی خود

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (1)

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: حکم دادگاه مبارک به نفع نامزد اخوان تمام شد

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: بروز اعتراضات در مصر و نشانه رفتن نامزدی نخست وزیر مبارک

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۶

آفران:نظرات موافقان و مخالفان مرسی

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: وجوب توافق بین اخوان و نیروهای انقلابی علیه احمد شفیق

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۹

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۸

مصر و تهدیدات عمر سلیمان

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: انتخابات مصر صحنه پراکندگی آراء میان دو مجموعه اسلام گرا و مدنی

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: بررسی و تحلیل آخرین وضعیت انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: شعارهای انتخاباتی برخی نامزدهای برجسته انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.25

۱۳۹۱/۲/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.24

۱۳۹۱/۲/۲۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.23

۱۳۹۱/۲/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.20

۱۳۹۱/۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.19

۱۳۹۱/۲/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.18

۱۳۹۱/۲/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.17

۱۳۹۱/۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.16

۱۳۹۱/۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.13

۱۳۹۱/۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.12

۱۳۹۱/۲/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.11

۱۳۹۱/۲/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.10

۱۳۹۱/۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.09

۱۳۹۱/۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.05

۱۳۹۱/۲/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.04

۱۳۹۱/۲/۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.03

۱۳۹۱/۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.02

۱۳۹۱/۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.30

۱۳۹۱/۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.29

۱۳۹۱/۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.28

۱۳۹۱/۱/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.27

۱۳۹۱/۱/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.26

۱۳۹۱/۱/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.23

۱۳۹۱/۱/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.22

۱۳۹۱/۱/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.21

۱۳۹۱/۱/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.20

۱۳۹۱/۱/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.19

۱۳۹۱/۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.16

۱۳۹۱/۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.15

۱۳۹۱/۱/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.14

۱۳۹۱/۱/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.07

۱۳۹۱/۱/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.06

۱۳۹۱/۱/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.21

۱۳۹۰/۱۲/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.20

۱۳۹۰/۱۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.17

۱۳۹۰/۱۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.16

۱۳۹۰/۱۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.15

۱۳۹۰/۱۲/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.13

۱۳۹۰/۱۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.10

۱۳۹۰/۱۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.09

۱۳۹۰/۱۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.08

۱۳۹۰/۱۲/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.07

۱۳۹۰/۱۲/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.06

۱۳۹۰/۱۲/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.03

۱۳۹۰/۱۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.02

۱۳۹۰/۱۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.01

۱۳۹۰/۱۲/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.30

۱۳۹۰/۱۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.29

۱۳۹۰/۱۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.11.19

۱۳۹۰/۱۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.17

۱۳۹۰/۱۱/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.16

۱۳۹۰/۱۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.10

۱۳۹۰/۱۱/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.09

۱۳۹۰/۱۱/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.08

۱۳۹۰/۱۱/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.05

۱۳۹۰/۱۱/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.28

۱۳۹۰/۱۰/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.27

۱۳۹۰/۱۰/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.26

۱۳۹۰/۱۰/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.25

۱۳۹۰/۱۰/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.21

۱۳۹۰/۱۰/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.19

۱۳۹۰/۱۰/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.18

۱۳۹۰/۱۰/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.17

۱۳۹۰/۱۰/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.14

۱۳۹۰/۱۰/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.13

۱۳۹۰/۱۰/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.12

۱۳۹۰/۱۰/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.11

۱۳۹۰/۱۰/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.10

۱۳۹۰/۱۰/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.06

۱۳۹۰/۱۰/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.05

۱۳۹۰/۱۰/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.03

۱۳۹۰/۱۰/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.29

۱۳۹۰/۹/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.28

۱۳۹۰/۹/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.27

۱۳۹۰/۹/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.26

۱۳۹۰/۹/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.23

۱۳۹۰/۹/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.22

۱۳۹۰/۹/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.21

۱۳۹۰/۹/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.20

۱۳۹۰/۹/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.19

۱۳۹۰/۹/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.12

۱۳۹۰/۹/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.09

۱۳۹۰/۹/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.08

۱۳۹۰/۹/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.07

۱۳۹۰/۹/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.06

۱۳۹۰/۹/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.05

۱۳۹۰/۹/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.02

۱۳۹۰/۹/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.01

۱۳۹۰/۹/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.28

۱۳۹۰/۸/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.25

۱۳۹۰/۸/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.14

۱۳۹۰/۸/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.11

۱۳۹۰/۸/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.10

۱۳۹۰/۸/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.08

۱۳۹۰/۸/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.03

۱۳۹۰/۸/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.02

۱۳۹۰/۸/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.27

۱۳۹۰/۷/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.26

۱۳۹۰/۷/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.25

۱۳۹۰/۷/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 24 .7 .90

۱۳۹۰/۷/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.18

۱۳۹۰/۷/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.17

۱۳۹۰/۷/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.16

۱۳۹۰/۷/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.12

۱۳۹۰/۷/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.09

۱۳۹۰/۷/۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.06

۱۳۹۰/۷/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.05

۱۳۹۰/۷/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.03

۱۳۹۰/۷/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.30

۱۳۹۰/۶/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.28

۱۳۹۰/۶/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.27

۱۳۹۰/۶/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.26

۱۳۹۰/۶/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.22

۱۳۹۰/۶/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.20

۱۳۹۰/۶/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.06.19

۱۳۹۰/۶/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.16

۱۳۹۰/۶/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.15

۱۳۹۰/۶/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.14

۱۳۹۰/۶/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.13

۱۳۹۰/۶/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.12

۱۳۹۰/۶/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.08

۱۳۹۰/۶/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.07

۱۳۹۰/۶/۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.06

۱۳۹۰/۶/۶

آفریقا در هفته ای که گذشت (900527 الی 900602)

۱۳۹۰/۶/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.05

۱۳۹۰/۶/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.02

۱۳۹۰/۶/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.01

۱۳۹۰/۶/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.30

۱۳۹۰/۵/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.29

۱۳۹۰/۵/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.24

۱۳۹۰/۵/۲۴

آفران: انقلابیون لیبی در مقابل یک آزمون سخت

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900513 الی 900519)

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.23

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.22

۱۳۹۰/۵/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.19

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: صحنه جنگ لیبی پس از آغاز ماه رمضان

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.18

۱۳۹۰/۵/۱۸

آفران: محاکمه حسنی مبارک ؛ واکنش ها و پیامدها

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.17

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.16

۱۳۹۰/۵/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.15

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفریقا در هفته ای که گذشت (900506 الی 900512)

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفران: تحولات شمال آفر یقا - 90.05.12

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: آفريقاي شرقي؛ اهميت استراتژيك و افق هاي پيش رو

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.11

۱۳۹۰/۵/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.10

۱۳۹۰/۵/۱۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.09

۱۳۹۰/۵/۹

آفران: قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.08

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.05

۱۳۹۰/۵/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.04

۱۳۹۰/۵/۴

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (2)

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.03

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.02

۱۳۹۰/۵/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.01

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (1)

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.29

۱۳۹۰/۴/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.28

۱۳۹۰/۴/۲۸

آفران: دموکراسی در آفریقا

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.27

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (900416 الی 900422)

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.25

۱۳۹۰/۴/۲۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.22

۱۳۹۰/۴/۲۲

آفران: مراکش، تاریخ و جغرافیا

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.19

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: موریتانی پس از انقلاب های عربی

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.18

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفریقا در هفته ای که گذشت (900409 الی 900415)

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: مراکش پس از همه پرسی

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.15

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (پایانی)

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.14

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (2)

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.13

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (1)

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.12

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: دلیل حمایت آمریکا از انقلابیون و سازمان های مصری

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.11

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفریقا در هفته ای که گذشت (900402 الی 900408)

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تاثير عوامل اقتصادي بر انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.08

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.07

۱۳۹۰/۴/۷

آفران: نشانه های “همه پرسی نظامی" درباره رئیس جمهور آینده مصر

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.06

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: عدم تناسب نقش و حقوق زنان در افریقا

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.05

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: گزينه هايي دشوار سياست مصر در قبال انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.04

۱۳۹۰/۴/۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (900326 الی 900401)

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: بروز اختلاف در صفوف انقلابیون لیبی

۱۳۹۰/۴/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.01

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: تغییر پشت درب‌های الجزایر و مغرب پس از لیبی

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: اصلاحات در قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.31

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: مصادره انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.30

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.29

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: صف بندی احزاب تونسی برای انتخابات آینده

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفریقا در هفته ای که گذشت (900319 الی 900325)

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: آخرین تحولات سودان

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.28

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.25

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: اعطاي وام به مصر و ربودن انقلاب

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: بازیگران منطقه ای؛ تلاش برای مدیریت انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.24

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: انقلاب هاي عربي و سياست هاي آمريكا در قبال ايران

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: اختاپوس جاسوسی اسرائیل در تونس و مصر

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.23

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900311 الی 900318)

۱۳۹۰/۳/۲۱

آفران: بررسی نتایج انتخابات شهرداری ها در آفریقای جنوبی

۱۳۹۰/۳/۹

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی بنین

۱۳۹۰/۱/۲۸

انتخابات 2011 نیجریه

۱۳۹۰/۱/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (891205 الی 891211)

۱۳۸۹/۱۲/۱۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (891114 الی 891120)

۱۳۸۹/۱۱/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (891030 الی 891106)

۱۳۸۹/۱۱/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891023 الي 891029)

۱۳۸۹/۱۱/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891016 الي 891022)

۱۳۸۹/۱۰/۲۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891009 الي 891015)

۱۳۸۹/۱۰/۱۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891002 الي 891008)

۱۳۸۹/۱۰/۱۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890925 الي 891001)

۱۳۸۹/۱۰/۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890918 الي 890924)

۱۳۸۹/۹/۲۹

تقويم انتخابات سال 2011 ميلادي در آفريقا

۱۳۸۹/۹/۲۷

ماداگاسكار قانون اساسي 17 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۲۳

زيمبابوه ریاست جمهوری می 2011

۱۳۸۹/۹/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890911 الي 890917)

۱۳۸۹/۹/۲۰

ساحل عاج ریاست جمهوری 31 اکتبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۸

تانزانيا و زنگبار رياست جمهوري و پارلماني

۱۳۸۹/۹/۱۷

مصر قوه مقننه 28 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۷

اوگاندا رياست جمهوري و پارلماني 18 فوریه 2011

۱۳۸۹/۹/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890813 الي 890813)

۱۳۸۹/۸/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890729 الي 890805)

۱۳۸۹/۸/۸

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890722 الي 890728)

۱۳۸۹/۸/۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890715 الي 890721)

۱۳۸۹/۷/۲۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890708 الي 890714)

۱۳۸۹/۷/۱۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890625 الي 890701)

۱۳۸۹/۷/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890618 الي 890624)

۱۳۸۹/۶/۲۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890611 الي 890617)

۱۳۸۹/۶/۲۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890604 الي 890610)

۱۳۸۹/۶/۱۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890528 الي 890603)

۱۳۸۹/۶/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890521 الي 890527)

۱۳۸۹/۵/۳۰

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890514 الي 890520)

۱۳۸۹/۵/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890507 الي 890513)

۱۳۸۹/۵/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890431 الي 890506)

۱۳۸۹/۵/۹

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890424 الي 890430)

۱۳۸۹/۵/۲

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890417 الي 890423)

۱۳۸۹/۴/۲۶