نگاه آفران > آفران: تحولات آفريقاي عربي

آفران: تحولات آفريقاي عربي

تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۴/۵
New Page 1

مصر

- سرانجام كميسيون انتخابات مصر روز یکشنبه (91.04.04) نامزد اخوان‌المسلمين را پيروز دور دوم انتخابات رياست‌جمهوري اين كشور معرفي كرد.
"فاروق سلطان"، رئيس كميته عالي انتخابات مصر در نشستي خبري و در حالي كه هزاران مصري در ميدان التحرير تجمع كرده بودند، اعلام كرد كه محمد مرسي، نامزد اخوان‌المسلمين با كسب 13 ميليون و 230 هزار و 131 راي و 51.73 درصد آرا احمد شفيق، آخرين نخست‌وزير نظام سابق مصر را پشت سر گذاشت و اولين رئيس‌جمهور پس از سقوط مبارك شد.
احمد شفيق با 12 ميليون و 347 هزار و 380 راي، 48.27 درصد آرا از رسيدن به پست رياست جمهوري مصر بازماند. 25 ميليون و 577 هزار و 511 شهروند مصري در دور دوم انتخابات رياست‌جمهوري شركت كرده‌اند كه اين تعداد بيش از 50 درصد از مجموع واجدان شرايط شركت در انتخابات را تشكيل مي‌دهند.
در دور اول انتخابات رياست‌جمهوري مصر كه با رقابت 13 نامزد برگزار شد، هيچ يك از نامزدها نتوانستند 50 درصد از آرا را به خود اختصاص دهند و مرسي و شفيق با كسب اكثريت آرا به دور دوم انتخابات راه يافتند.
- آماده باش نيروهاي نظامي همزمان با افزايش حضور مردم در ميدان التحرير
در آستانه اعلام نتايج انتخابات رياست جمهوري مصر، مردم بار ديگر عازم ميدان التحرير شدند و نيروهاي امنيتي مصر نيز ساختمان هاي كليدي را محاصره كردند. در اين ميان نيروهاي امنيتي خيابان شوراي وزيران را بستند و نيروهاي امنيتي مركزي نيز استقرار خود در اين منطقه را تقويت كردند. علاوه بر اين ساختمان، تعداد زيادي از نيروها نيز پشت ديوارهاي مجلس ملي مستقر شده بودند. نيروهاي امنيتي مصري فرودگاه بين المللي اين كشور را نيز تحت محاصره خود گرفتند. مردم در قاهره نيز با نزديك شدن به زمان اعلام نتايج انتخابات بار ديگر به ميدان التحرير روي آوردند و با سردادن شعارهايي تاكيد دارند كه محمد مرسي به كاخ رياست جمهوري خواهد رفت. تظاهرات كنندگان همچنين ميدان التحرير را به روي خودروها بستند.
- خيرت الشاطر: شوراي نظامي قصد واگذاري قدرت را ندارد
محمد المرسي درحالي رئيس جمهور جديد مصر شده است كه قانون اساسي جديد اين كشور هنوز تدوين نشده است. بنابراين حوزه اختيارات و حتي بازه رياست جمهوري رئيس جمهور جديد مشخص نيست. "خيرت الشاطر"، عضو ارشد اخوان المسلمين و اولين نامزد اين جماعت در انتخابات كه توسط كميته انتخابات رد صلاحيت شد، پيش از اعلام نتايج انتخابات در گفت و گو با "وال استريت ژورنال" به بيان استراتژي "اخوان" جهت در دست گرفتن قدرت از ارتش مصر پرداخت. پيش بيني مي شود كه محمد المرسي وي را به عنوان نخست وزير خود معرفي كند. وي گفت: «شوراي عالي نيروهاي مسلح مصر بايد پارلمان منحل شده كشور كه اخوان المسلمين بر آن تسلط دارد را احيا كند. ارتش قدرت نامحدود از جمله امكان نگارش قانون اساسي جديد را از ژنرال ها بگيرد و زمام امور را به دست رئيس جمهوري جديد كشور مصر بدهد.» الشاطر با بيان اين فهرست از مطالبات خود، لحن تندتري در مقايسه با گذشته در برابر ژنرال هاي ارتش مصر گرفت و گفت كه ارتش به آن ها خيانت كرده است. وي افزود: «ما خواستيم تا درباره شوراي حاكم نظامي به طور مثبت فكر كنيم و وعده هاي اين شورا براي مشاركت در قدرت را بپذيريم اما آن وعده ها محقق نشدند و اين شورا قصد ندارد كه قدرت واقعي را واگذار كند.» الشاطر با تكرار اينكه "آن ها خواهان درگيري با رژيم نيستند" اعلام كرد كه مصر تنها مي تواند به صورت تدريجي تغيير كند و اين تغيير سال ها طول خواهد كشيد.

- "احمد شفیق"، نامزد مغلوب انتخابات ریاست جمهوری مصر پیروزی "محمد مرسی"، نامزد اخوان المسلمین را در این انتخابات تبریک گفت.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از قاهره، خبرگزاری منا اعلام کرد احمد شفیق، آخرین نخست وزیر "حسنی مبارک"، رئیس جمهور مخلوع مصر روز یکشنبه (91.04.04) ضمن ارسال پیام تبریک به محمد مرسی، برای وی موفقیت در انجام وظیفه دشواری را که مردم مصر بر عهده وی نهاده اند،‌ آرزو کرد.

- منابع بيمارستان نظامي المعادي قاهره گفتند حال ديكتاتور سابق مصر با شنيدن خبر پيروزي "محمد مرسي" در انتخابات اين كشور وخيم تر شد.
منابع بيمارستان نظامي المعادي كه مبارك از سه شنبه گذشته (91.03.30) با وخيم شدن حالش به آنجا منتقل شده است گفتند به دنبال اعلام نتايج انتخابات رياست جمهوري مصر در غروب شنبه (91.04.03) مبارك مات و مبهوت شده و حالش وخيم تر شد.
اين منابع گفتند با توجه به ممنوع بودن قرار دادن دستگاه تلويزيون در اتاق مراقبت هاي ويژه بيمارستان المعادي حسني مبارك شاهد نشست خبري اعلام پيروزي محمد مرسي بر احمد شفيق نبود.
منابع بيمارستاني گفتند مبارك كه قدرت تكلم درست خود را از دست داده به زحمت نام جانشين خود را از پزشكانش جويا شد و پس از شنيدن نام مرسي تنها اين سخن را بر زبان آورد كه "عجيب است" و به دنبال آن ناگهان علائم حياتي وي بار ديگر تغيير كرده و فشار خونش بالا رفت و دچار تپش قلب شديدي شد.
محمد مرسي نامزد جماعت اخوان المسلمين قديمي ترين حزب سياسي در مصر قول داده است كه خائنان به كشور را در قضاياي كشتار تظاهرات‌كنندگان مصري و فساد مالي بار ديگر محاكمه خواهد كرد.

- "محمد مرسي" برنده انتخابات رياست جمهوري مصر در مراسم نماز جماعت شركت كرد.
الاهرام گزارش داد، مرسي به دنبال اعلام نتايج نهايي انتخابات رياست جمهوري مصر و اعلام انتخابش به مقام رياست جمهوري اين كشور پس از حضور در جمع هواردانش در مراسم نماز جماعت يكي از مساجد شهر قاهره حضور يافت.

- رئیس جمهور منتخب مصر با اشاره به این که مصری ها به مسیر انقلاب خود تا تحقق همه اهداف ادامه خواهند داد، خاطرنشان کرد: تقویت وحدت ملی مهم ترین ضرورت برای مصر ها در این شرایط کنونی است.
"محمد مرسی" در سخنرانی خود پس از اعلام پیروزی وی در انتخابات ریاست جمهوری که به صورت تلویزیونی پخش شد، گفت: ای ملت مصر که امروز عید دموکراسی را در این کشور جشن گرفتید، آنانی که در میدان التحریر و همه میادین مصر حضور دارید، برادران، دوستان و فرزندان، ای آنانی که به آینده مصر می نگرید و ای کسانی که خواهان بیداری، خیر، توسعه، ثبات و امنیت برای مصر هستید، همه از خداوند تشکر می کنیم که به این لحظه تاریخی رسیدیم. این لحظه تاریخی حماسه ای درخشان است که به اراده، خون و فداکاری های ملت مصر رخ داده است.
مصری ها نخستین رئیس جمهور منتخب خود را به صورت آزادانه در اولین انتخابات ریاست جمهوری پس از انقلاب 25 ژانویه انتخاب کردند. در صورتی که فضل، توفیقات الهی، فداکاری، خون شهدای و افراد زخمی نبود من نمی توانستم در این مکان در برابر شما سخن بگویم و شاهد این جشن و شادی بزرگ در سراسر مصر باشم.
از شهدا، مادران، پدران و خانواده های آن که برای مصر فداکاری کردند تشکر می کنم.
برای این شهدا و افراد زخمی دعای خالصانه می کنم. آنان با خون خود درخت آزادی را در مصر آبیاری کردند و راه را برای رسیدن ما به این لحظه باز کردند. بار دیگر از خانواده های این شهدا و زخمی تشکر می کنم که به فرزندان خود معنای شهادت و ملی گرایی واقعی را یاد دادند. این شهدا خود را فدای آزادی کردند. با شهدا و خانواده های آنان متعهد می شوم که این خون های پاک به هدر نخواهد نرفت.
وی تصریح کرد: به همه ملت مصر درود می فرستم. ارتش مصر از بهترین اقشار این کشور است. به همه نیروهای مسلح مصر درود می فرستم. من این نظامیان را دوست دارم و از نقش آنان تقدیر می کنم و بر تقویت و حفظ آن اصرار دارم. از نیروهای شریف پلیس که برادر و فرزندان من هستند تقدیر می کنم. برخی از این نیروها به اشتباه فکر می کردند که اهمیت کمتری برای این نیروها نسبت به دیگر نیروها قائل هستم ولی این ظن و گمان درست نیست.
کسی که جرمی مرتکب شد باید بر اساس قانون مجازات گردد. من به این نیروهای پلیس درود می فرستم چرا که نقش بزرگی در آینده مصر برای حفظ امنیت و سلامت این کشور دارند.
همچنین به همه قضات مصر که بر انتخابات این کشور نظارت داشتند قدردانی می کنم. باید از همه قضات مصر تقدیر کرد و به آنان احترام ورزید. قضات مصر تشکیل دهنده یکی از قوای سه گانه این کشور هستند که باید همیشه مستقل و آزاد بوده و جدا از قوای مجریه و مقننه باشند.
محمد مرسی در ادامه تصریح کرد: من امروز خطاب به همه مصری ها می گویم که پس از فضل خداوند و به اراده شما رئیس جمهور همه مصری ها در داخل و خارج از این کشور هستم. رئیس جمهور مسلمان و مسیحی و زن و مرد این کشور با هر قشر و طبقه ای هستم. من نگاه برابری به همه مصری ها خواهم داشت و هیچ تمایزی میان آنان مگر به میزان احترام آنان به قوانین و قانون اساسی قائل نخواهم بود. ملت مصر با فداکاری ها و حضور خود در انتخابات اعلامیه قانون اساسی در ماه مارس سال 2011،انتخابات پارلمانی، انتخابات مجلس مشورتی و انتخابات ریاست جمهوری جهان را خیره کرد.
امروز ملت مصر به تقویت وحدت و وحدت کلمه نیاز دارد تا این ملت بزرگ نتیجه فداکاری های خود را برای زندگی با عزت، عدالت اجتماعی، آزادی و کرامت انسانی را شاهد باشد. این اهداف شعارهای اساسی انقلاب در همه میادین این کشور بود.
رئیس جمهور منتخب مصر با اشاره به این که انقلاب ملت مصر ادامه خواهد داشت تا همه اهداف آن محقق شود، افزود: همه با هم به این مسیر ادامه می دهیم. ملت مصر بسیار صبر کرد. این ملت با بیماری، گرسنگی، ظلم و ستم، تقلب انتخابات روبرو بود. اما امروز ملت مصر منبع قدرت در این کشور است. مردم مصر به سوی فردای روشن و بهتر حرکت می کنند. زمان آن رسید که ملت مصر اراده و آزادی و زندگی با عزت خود را بازیابد.
عدالت میان همه برقرار خواهد شد و هیچ تمایزی میان افراد ایجاد نخواهد شد. همه در برابر قانون برابرند.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: شما ملت مصر به من اطمینان کردید و مسئولیت سنگینی را برعهده من قرار دادید. من نهایت تلاش خود را برای پایبند بودن به تعهدات خود به کار خواهم بست. مصر برای همه مصری ها خواهد بود. همه ما در حقوق برابریم و همه نیز در برابر این کشور تکالیفی داریم. من هیچ حقی ندارم بلکه فقط تکالیفی دارم. ای ملت مصر به من در استقرار عدالت و حق و تقویت وحدت ملی و پیوندها کمک کنید. همه به ریسمان الهی چنگ زنید و متفرق نشوید.
همه ما به رغم احزاب و جریان های مختلف، دوستدار مصر و وفادار به انقلاب و خون شهدا هستیم. زبان تهدید و متهم کردن میان ما نباید باشد.
رئیس جمهور منتخب مصر وحدت ملی را تنها راه برای مصر جهت خروج از این مرحله دشوار و حرکت به سوی طرحی فراگیر برای بیداری و توسعه واقعی مصر دانست و گفت: باید بتوانیم از منابع گسترده کشور استفاده کنیم. این منابع در گذشته به هدر رفته بود و خوب از این منابع استفاده نشد. ما امروز می خواهیم این منابع را خوب مدیریت کنیم تا به سود همه مصری ها باشد. از همه مصری ها می خواهم در مسیر طرح فراگیر نهضت حرکت کنند. این نهضت و بیداری با کمک همه مصری ها رخ خواهد داد.
مسیحیان و مسلمانان مصر تمدن ساز بودند و این گونه نیز خواهند بود. با فتنه ها و توطئه ها که وحدت ملی ما را هدف قرار داده است مقابله خواهیم کرد.
ما با وحدت ملی خود انقلاب 25 ژانویه را رقم زدیم و از همه شما می خواهم تا بیداری و خیزش مصر را در برابر جهان نشان دهیم.
محمد مرسی در ادامه تصریح کرد: این خیزش و بیداری عزت، کرامت، ثبات و رفاه را برای همه مصری های آزاد محقق خواهد کرد. من به همراه شما بر سازندگی مصر جدید، دولت ملی و قانون اساسی مبتنی بر دموکراسی تاکید دارم و تمام وقت خود را برای تحقق این اهداف و حفظ امنیت ملی مصر در تمامی ابعادهای عربی، آفریقایی، منطقه ای و بین المللی به کار خواهم بست.
به همه تعهدات و کنوانسیون های بین المللی متعهد خواهیم بود. با پیام صلح در برابر جهان ظاهر شده ایم. ما به التزامات و قراردادهای مصر با همه کشورهای جهان پایبند خواهیم بود. حقوق بشر، حقوق زنان و خانواده و کودک را حفظ خواهیم کرد و همه نوع اشکال تبعیض را رد می کنیم.
ما روابط متوازنی با همه قدرت ها و کشورهای جهان بر اساس منافع مشترک و احترام دوجانبه برقرار خواهیم کرد. به خود اجازه نمی دهیم در امور داخلی هیچ کشوری دخالت کنیم همچنین هرگز اجازه نمی دهیم در امور داخلی ما دخالتی صورت گیرد. حاکمیت ملی و مرزهای کشور مصر را حفظ خواهیم کرد.
مرسی در پایان گفت: همه باید بدانند تصمیم گیری مصر در داخل این کشور و با اراده شهروندان آن خواهد بود. مصر با حمایت از صلح و با ملت، نیروهای مسلح و تاریخ عظیم خود قادر است از خود دفاع کند و مانع از هر گونه حمله و تعرضی به این کشور شود. من به چالش های وضع کنونی واقف هستم ولی اطمینان دارم با توفیقات الهی و حمایت ملت می توانیم از این مرحله با سرعت عبور کنیم تا مصر کشوری قوی باشد. این سرنوشت مصر است. بار دیگر، همه این دموکراسی عظیم و انتخابات را جشن می گیریم. ما با وحدت و دوست داشتن خود می توانیم آینده با عزتی برای همه مصری ها رقم بزنیم. ما توانایی حرکت در این مسیر روشن را برای فردای بهتر خود داریم.

- نامزد ریاست جمهوری مصر، روز اعلام پیروزی "محمد مرسی" به ریاست جمهوری مصر را روز تاریخی برای مردم مصر خواند.
دربرنامه گفتگوی ویژه خبری یکشنبه (91.04.04) شبکه دوم سیماي جمهوري اسلامي ايران، "عبدالله الاشعل"، معاون پیشین وزارت خارجه مصر و نامزد ریاست جمهوری مصر با اشاره به پیروزی محمد مرسی گفت: امروز ثابت شد که مردم مصر می توانند مانند ملت های دیگر باشند و امروز روزی تاریخی برای مصر است، چه برای آن ها که به مرسی رای دادند و چه برای کسانی که به او رای نداند.
وی افزود: پیروزی ملت مصر پیروزی همه ملت های مسلمان، عرب و ایران است و به سود ملت های آزادی خواه منطقه خواهد بود.
الاشعل گفت: شورای نظامی برای رسیدن مصر به مرحله مهم تلاش هایی کرده ولی باید دید درپایان این کار مهم آیا حاضر است که در شادی مردم سهیم باشد و قدرت را واگذار کند یا می خواهد مشکلاتی را به وجود بیاورد.
وی افزود: قدرت باید در 30 ام ماه میلادی جاری به محمد مرسی واگذار شود که با متمم قانون اساسی در تضاد است بنابر این از شورای نظامی خواستار لغو این متمم هستیم.
"علی اصغر محمدی" کارشناس ارشد خاورمیانه نیز پیروزی محمد مرسی را ایستگاه دیگری در روند تکاملی انقلاب مردم مصر خواند و گفت: انقلاب مصر پیشینه تاریخی طولانی دارد که اسلام گرایان همواره ستون فقرات آن بوده اند.
وی افزود،‌ رسانه های غربی نهایت تلاش خود را کردند تا واقعیت های اسلام گرایی و مخالفت با رژیم صهیونیستی را در حرکت مردم مصر منعکس نکنند اما گذر زمان و انتخابات مجلس این کشور نشان داد که اسلام گراها از نفوذ بالایی در بین مردم مصر برخوردارند.
محمدی تصریح کرد: آن ها تمام توطئه ها را بکار گرفتند تا اسلام گرایان به قدرت نرسند ولی پیروزی مرسی بیانگر قدرت ویژه اسلام گرایان و نیروهای وطن پرست در مصر است.
مدیرکل سابق خاورمیانه وزارت خارجه با اشاره به حضور حداکثری اخوان المسلمین و جریان های اسلامی در همه سندیکاها در طول دوران مبارک گفت: این امر نشان داد که هر جا مردم مصر امکان مشارکت داشتند انتخاب آن ها اسلامی بوده است.
وی به اهمیت مصر اشاره کرد و افزود: تاثیر مصر بر جهان عرب، تاثیر نخبگی است یعنی نخبگان جهان عرب از مصر تغذیه می شوند از این رو توجه به خواسته های مردم و نقش آفرینی جریان های اسلامی در تحولات جهان عرب می تواند از تحولات مصر ناشی شود.
محمدی سقوط مبارک را از دست دادن قوی ترین یار منطقه ای رژیم صهیونیستی دانست و گفت: اینک مصر رفته رفته در مسیر صحیح قرار خواهد گرفت و معادلات به نفع مردم مصر و نیز حمایت همه جانبه از مقاومت مردم فلسطین حرکت خواهد کرد.
وی افزود: نهایت تلاش از طرف بازماندگان رژیم سابق و نیز قدرت های خارجی به ویژه امریکا خواهد شد تا روند تحویل قدرت به رئیس جمهور منتخب آرام نباشد از این رو پیش بینی می شود شاهد برخی تنش ها باشیم که امیدوارم زیاد نباشد.

- فعال سیاسی و حقوقی مصر گفت: محمد مرسی باید روند آشتی ملی را در مصر به پیش ببرد.
"اسعد هیکل" در گفتگوی زنده با شبکه تلویزیونی العالم از قاهره درباره پیروزی محمد مرسی در انتخابات ریاست جمهوری مصر گفت: اعلام پیروزی محمد مرسی در این انتخابات پیروزی بزرگی برای انقلاب مصر و خون شهدای این کشور است. ملت مصر برای اولین بار آزادانه رئیس جمهور خود را انتخاب کرده است که برابری و عدالت را میان همه شهروندان محقق خواهد کرد
پیروزی محمد مرسی تاکید دارد خون شهدای انقلاب این کشور به هدر نرفته است. امروز عصر جدیدی از دموکراسی و حقوق بشر در مصر آغاز شده است که گامی بزرگ به سوی تکمیل روند انقلاب مصر شمرده می شود. شکی در این نیست رئیس جمهور جدید مصر با چالش هایی در عرصه داخلی،سیاسی و اقتصادی روبرو است. باید اوضاع امنیتی و اقتصادی کشور و روابط مصر با کشورهای عربی و اسلامی بهبود یابد.
وی افزود: در طول 30 سال حکمرانی حسنی مبارک بسیاری از دارایی های مصر به خارج از این کشور قاچاق شد و تا کنون این دارایی ها مسترد نشده است و رئیس جمهور باید در این زمینه اقدام جدی داشته باشد. محمد مرسی باید روند آشتی ملی را در کشور به پیش ببرد و آشکارا با ملت درباره مشکلات این کشور سخن گوید.

- کارشناس سیاسی مصری گفت: با پیروزی "محمد مرسی" در انتخابات باید شاهد تقویت جایگاه این کشور در عرصه منطقه ای و بین المللی بود.
"عاصم شلبی" در گفتگوی زنده با شبکه تلویزیونی العالم از قاهره درباره پیروزی محمد مرسی در انتخابات ریاست جمهوری مصر گفت: این پیروزی گامی سرنوشت ساز در تاریخ مصر است و می توان گفت مصر و کشور های عربی و اسلامی بار دیگر متولد شده اند. مصر جایگاه مهمی در کشور های عربی و اسلامی دارد. محمد مرسی اولین رئیس جمهور منتخب در تاریخ مصر است.
وی بهترین گزینه جماعت اخوان المسلمین و دیگر گروه های سیاسی این کشور است. پیروزی مرسی در این انتخابات آغاز راه است.
پیروزی مرسی در این انتخابات آسان نبود. این انتخابات در سایه دولت و شورای نظامی در مصر برگزار شد که از نفوذ زیادی در شهرها و روستاهای مصر برخوردار است. این پیروزی را می توان عملکرد قوی ستاد انتخاباتی وی دانست.
در حال حاضر از رئیس جمهور جدید مصر خواسته می شود که روند آشتی ملی را به پیش ببرد و گروه های سیاسی در دولت آینده مصر مشارکت داشته باشند. باید حتی از گروه های سیاسی که در رژیم سابق نیز حضور داشتند استفاده کرد. همه این گروه ها فاسد نبوده اند.

- عضو رهبري حزب اصلاح و توسعه مصر با اشاره به دخالت آمريكا در امور مصر افزود: هيچ كشوري نبايد در امور مصر دخالت كند.
شبكه تلويزيوني روسيا اليوم گزارش داد، "ممدوح رمزي" در گفتگويي با اين شبكه گفت: آمريكا آشكارا در امور مصر دخالت مي كند كه ما با همه توان به آن پاسخ خواهيم داد. آمريكا و ديگر كشورها نبايد در امور مصر دخالت كنند و براي ما تعيين تكليف كنند.
وي در ادامه افزود: حزب آزادي و عدالت يك حزب عملگرا و مستقل است كه از اوضاع جامعه مصر استفاده مي كند و با توجه به اين كه جماعت اخوان المسلمين سازمان يافته است اقدام به تحريك مي كند و هر كاري كه مي خواهد انجام مي دهد.
وي درباره حرف و حديث ها درخصوص وجود رايزني هايي بين شوراي نظامي و اخوان المسلمين درباره تدابير لازم براي مراحل آينده و اين كه آيا ممكن است اين رايزني ها به تقسيم قدرت بين آن دو و به زيان ديگر گروه ها كه كوچك هستند اما انقلاب را آن ها پيروز كردند منجر شود گفت: گمان نمي كنم چنين اشتباهي صورت گيرد.

- دبیر کل حزب عدالت و آزادی مصر گفت ارتش نباید در امور سیاسی دخالت کند.
شبکه النیل درمورد پیروزی "محمد مرسی" در انتخابات ریاست جمهوری و برنامه های آینده وی، با دکتر "محمد البلتاجی" دبیر کل حزب عدالت و آزادی گفتگو کرد. البلتاجی گفت: این نخستین بار در تاریخ مصر است که مردم احساس می کنند رئیس جمهور خود را انتخاب کرده اند و این در حالی اتفاق می افتد که بسیاری تلاش می کردند بساط دموکراسی را در مصر بر چینند.
وی پیروزی محمد مرسی را کامل کننده انقلاب مصر دانست و گفت مردم هم به حکومت "حسنی مبارک" و هم به حکومت اطرافیان وی پایان دادند و اراده خود را با انتخاب مرسی به کرسی نشاندند. البلتاجی ابراز امیدواری کرد انتخاب مرسی امیدها را در دل مردم مصر زنده کند و آینده درخشانی برای آنان به همراه آورد.
دبیر کل حزب عدالت و آزادی جشن پیروزی محمد مرسی را فقط برای حزب عدالت و آزادی یا اخوان المسلمین ندانست و گفت این جشن همه مردم مصر است و برافراشته شدن پرچم مصر نشان می دهد که مصر هم اکنون شادمان است. البلتاجی تاکید کرد انقلابیون مصری با وجود پیروزی محمد مرسی اصرار دارند در میدان تحریر بمانند تا متمم قانون اساسی لغو شود زیرا این متمم قدرت را از دست رئیس جمهور، پارلمان و شورای تدوین قانون اساسی می گیرد و به شورای نظامی حاکم می دهد. وی تاکید کرد با همه احترامی که برای ارتش و نیروهای نظامی قائل هستیم اما معتقدیم وظیفه ارتش حفظ مرزها و حمایت از آب و خاک مصر است و نباید در امور سیاسی دخالت کند و بر همین اساس مردم تجمع خود را در میدان تحریر تا رسیدن به مطالباتشان ادامه خواهند داد. البلتاجی دبیر کل حزب عدالت و آزادی با این حال بر مسالمت آمیز بودن تجمع مردمی در میدان تحریر تاکید کرد و گفت این تجمع به هیچ وجه به خشونت و برخورد منجر نخواهد شد. البلتاجی همچنین خواستار مصالحه ملی در سطح مصر شد و گفت مسلمانان، مسیحیان، احزاب و جریان های سیاسی مختلف و حتی طرفداران احمد شفیق رقیب انتخاباتی محمد مرسی، باید اختلافات را کنار بگذارند و در کنار یکدیگر به فکر ساختن مصر باشند. وی تاکید کرد مرسی به طور رسمی از حزب عدالت و آزادی خارج شده است و وی هم اکنون متعلق به همه مردم مصر است و قصد دارد در دولت خود از همه جریان های سیاسی استفاده کند. البلتاجی درمورد انتشار برخی خبرها مبنی بر امکان معرفی "محمد البرادعی" برای تشکیل دولت گفت با تمام احترامی که برای البرادعی قائل هستیم اما هم اکنون نمی توان این خبر را تایید کرد زیرا هنوز زمان آن فرا نرسیده است.
دبیر کل حزب عدالت و آزادی چالش ها در برابر محمد مرسی را فراوان دانست و با این حال گفت پیروزی وی در انتخابات ریاست جمهوری نقطه عطفی در تاریخ مصر است و علاوه بر این خبری خوشایند و فرح بخش برای همه کشورهای عربی و اسلامی است. وی پیروزی مرسی را امری مبارک برای مردم سوریه، مردم فلسطین، مردم یمن و مردم تونس دانست و گفت این پیروزی، پیروزی همه آزادگان جهان است زیرا نشان داد اراده انسان بر همه قدرت ها و تجهیزات نظامی پیروز می شود.

- خبرنگار روزنامه صهيونيستي يديعوت آحارانوت از ميدان التحرير قاهره، زمان اعلام پيروزي محمد مرسي در انتخابات رياست جمهوري مصر را آخرين لحظات قبل از تبديل شدن مصر به جمهوري اسلامي توصيف كرد.
خبرگزاری العالم گزارش داد، خبرنگار روزنامه صهيونيستي يديعوت آحارانوت از ميدان التحرير قاهره، زمان اعلام پيروزي "محمد مرسي" در انتخابات رياست جمهوري مصر را آخرين لحظات قبل از تبديل شدن مصر به جمهوري اسلامي توصيف كرد. رژيم صهيونيستي به پيروزي "احمد شفيق" نامزد مورد حمايت رژيم حسني مبارك دل بسته بود.
همچنين رژيم صهيونيستي در واكنش به پيروزي نامزد اخوان المسلمين، پيروزي محمد مرسي را صفحه سياهي در تاريخ مصر توصيف كرد.
اعلام رسمي پيروزي مرسي در برابر شفيق در حالي صورت گرفته است كه هزاران نفر از هواداران مرسي و نيروهاي سياسي هم پيمان وي و مخالفان تصميم هاي اخير شوراي نظامي، براي ششمين روز متوالي به تحصن نامحدود در ميدان التحرير قاهره براي بازگشت پارلمان پس از انحلال آن و لغو بيانيه متمم قانون اساسي ادامه داده و اعلام كرده اند كه تا سرنگوني شوراي نظامي در اين ميدان خواهند ماند.
برخي ديگر از شهرهاي مصر نيز همچنان شاهد تجمع و تظاهرات مشابه است.

- به دنبال تلاش‌هاي طرف مصري براي ايجاد آتش‌بس ميان گروه‌هاي فلسطيني و رژيم صهيونيستي، يكي از رهبران حماس عنوان داشت كه اين جنبش "در صورت توقف اقدامات خصمانه رژیم صهیونیستی" به آتش‌بس پاي بند است.
"ايمن طه" يكي از رهبران جنبش حماس در گفت‌وگو با خبرگزاري كويت عنوان داشت: طرف مصري پيشنهاد آتش‌بس را به جنبش حماس ارائه داد و مسئولان حماس نيز اين مسئله را پذيرفتند. وي همچنين افزود: هماهنگي‌هاي ويژه براي آتش‌بس صورت نگرفته است و صحبت تنها در باره به وجود آمدن آرامش است و اين مساله به نحوه رفتار صهیونیست ها بستگي دارد. وي در ادامه افزود: چنانچه اشغال گران اقدامات خصمانه انجام دهند گروه‌هاي فلسطيني ساكت نخواهند ماند و به اين مسئله واكنش نشان مي‌دهند. "محمود عباس"، رئيس تشكيلات خودگردان فلسطين نيز خواهان تحقق آتش‌بس پايدار و فراگير شد. وي در ادامه افزود كه بايد توجيه‌هاي موجود را از رژيم صهيونيستي گرفت تا ديگر نتواند به كشتار و تخريب ادامه دهد. به تازگي حملات هوايي رژيم صهيونيستي عليه نوار غزه افزايش يافته كه به دنبال آن چندين فلسطيني كشته و زخمي شده‌اند. از سوي ديگر جنبش مقاومت اسلامي حماس خواستار واكنش گروه‌هاي مقاومت به تجاوزات اخير دشمن صهيونيستي عليه نوار غزه شد و تاكيد كرد كه رژيم صهيونيستي از سكوت كشورهاي اروپايي و سرگرم بودن كشورهاي عربي به ويژه مصر به بهار عربي سوء استفاده مي‌كند.

- رهبر حماس در مراسم جشن مردم غزه به مناسبت پيروزي نامزد اسلام گرا در انتخابات رياست جمهوري مصر گفت با پيروزي محمد المرسي راه آزاد سازي قدس شريف گشوده شد.
"محمود الزهار" يكي از رهبران حماس در مراسم باشكوه مردمي كه شنبه شب (91.04.03) به مناسبت پيروزي محمد المرسي نامزد اخوان المسلمون در غزه برپا شده بود اين واقعه تاريخي را به همه مسلمانان جهان و به ويژه ملت مصر و فلسطين تبريك گفت.
وي طي سخناني با اشاره به قوي تر شدن رابطه دولت حماس با ملت مصر در سايه رئيس جمهور اسلام گراي اين كشور تاكيد كرد: حماس مصر را به هيچ جنگي با كشورهاي همسايه سوق نمي دهد و هرگز بار سنگيني براي امنيت اين كشور نخواهد بود بلكه همواره حافظ مرزهاي مصر و نظاميانش خواهد بود.
الزهار ادامه داد: مردم فلسطين به خدمات بسيار مصر از جمله انرژي برق و آزادي عبور و مرور در گذرگاه ها و حمايت از سوي اين كشور نياز مبرم دارد.
رهبر حماس همزماني پيروزي محمد المرسي در انتخابات رياست جمهوري مصر با روزي كه "صلاح الدين ايوبي" پس از پيروزي بر صليبي ها در سال 583 هجري در مسجد الاقصي نماز گزارد به فال نيك گرفت و گفت: اين تقارن دو واقعه تاريخي نشان از اين مي دهد كه روند آزادي قدس آغاز شده است.
رهبر حماس از همه كشورها عربي و اسلامي خواست با نظام جديد مصر رابطه خوب داشته باشند و تاكيد كرد : ملت مصر كه انقلابش را به پيروزي رساند قادر به حفظ انقلاب و آزادسازي سرزمين هاي فلسطيني از چنگ رژيم اشغالگر خواهد بود.

- کاخ سفید روز یکشنبه (91.04.04) پیروزی محمد مرسی رئیس جمهور منتخب مصر را تبریک گفت و از این کشور خواست به عنوان یکی از حامیان صلح منطقه ‌ای باقی بماند.
"جی کارنی" سخنگوی کاخ سفید در بیانیه ای با اشاره ضمنی به دیدگاه واشنگتن مبنی بر ادامه همکاری قاهره با رژیم صهیونیستی اعلام کرد ضروری است که دولت جدید به گونه ای عمل کند که مصر به عنوان یکی از ستون های برقراری صلح در منطقه باقی بماند
به علاوه جی کارنی خاطر نشان کرد ما فکر می کنیم اقدام رئیس جمهور منتخب در این لحظه تاریخی برای پیشبرد وحدت ملی با رایزنی با همه احزاب در خصوص تشکیل دولت جدید مهم است.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از واشنگتن، کاخ سفید همچنین بر « اهمیت حمایت دولت جدید از ارزش های جهانی و رعایت حقوق همه شهروندان مصری از جمله زنان و اقلیت های مذهبی مثل مسیحیان قبطی » تاکید کرد.
باراك اوباما رئيس جمهور آمريكا نیز در تماس تلفني با محمد مرسي رئيس جمهور منتخب مصر پيروزي او را تبريك گفت.
كاخ سفيد اعلام كرد: باراك اوباما در اين گفتگو بر حمايت آمريكا از روند انتقال مصر به دموكراسي تاكيد كرد.
كاخ رياست جمهوري آمريكا افزود: اوباما بر همكاري با محمد مرسي، رئيس جمهور منتخب مصر بر اساس احترام متقابل براي پيشبرد منافع مشترك متعدد دو كشور تاكيد كرد.

- اتحادیه اروپا روز یکشنبه (91.04.04) پیروزی محمد مرسی نامزد اخوان المسلیمن در انتخابات ریاست جمهوری مصر را تبریک گفت و این رویداد را «برای این کشور و منطقه تاریخی » توصیف کرد.
بر اساس بیانیه ای که دفتر "کاترین اشتون" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا منتشر کرد، وی از برگزاری مسالمت آمیز انتخابات ریاست جمهوری استقبال کرد و به محمد مرسی که به عنوان رئیس جمهور مصر انتخاب شد، تبریک گفت.
بر اساس این بیانیه، اشتون انتخاب رئیس جمهور مصر را مرحله ای مهم در انتقال دموکراتیک در این کشور و لحظه ای تاریخی برای مصر و منطقه دانست.
در این بیانیه آمده است، کاترین اشتون برای «همکاری با مرسی و دولت او که اطمینان دارد نماینده گروه های مختلف مصر خواهد بود»، اعلام آمادگی کرد.
وی همچنین از رئیس جمهور منتخب مصر خواست دست خود را به سوی همه گروه های سیاسی و اجتماعی دراز کند.

- کارشناس سیاست بین المللی شبکه خبری فرانسه 24 بر این باور است که محمد مرسی رئیس جمهور منتخب مصر نمی تواند فرد میانه رویی باشد.
شبکه خبری فرانس 24 در گفتگو با "گوتیه ریبینسکی" کارشناس سیاست بین المللی خود به بررسی این موضوع پرداخت که آیا محمد مرسی می تواند فرد میانه رویی باشد؟
این کارشناس در این باره گفت افرادی کمی هستند که باورشان چنین باشد. زیرا محمد مرسی ازخیلی وقت پیش در جنبش اخوان المسلمین بوده است.
عضویت و فعالیت های وی در گروه اخوان المسلمین به دهه 60 بر می گردد. حتی وقتی که وی در آمریکا درس می خواند و به مدت 17 سال در این کشور بود هیچگاه ارتباطش را با گروه اخوان المسلمین قطع نکرد.
اما خوب همیشه گفته می شود هنگامی شرایط خاصی ایجاب کند انسان می تواند متناسب با شرایط جدید عمل کند و از آنچه که در گذشته بوده است خارج شود. یعنی همان حالتی که برای رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه پیش آمد.
اما اینجا نیز شرایط در مصر فرق می کند. زیرا در مصر اکنون گرایش عمومی به اسلامخواهی است. در این کشور مردم از انجام مراسم و کارهای مذهبی در طول سال های دیکتاتوری منع شده اند و حالا که قدرت و آزادی عمل را بعد از این همه محرومیت بازیافته اند می توانند سرکوبگرایانه وارد عمل شوند. در این حالت، محمد مرسی می تواند نماینده این حرکت و گرایش باشد. اما چون ارتش اختیارات مهم را از وی گرفته است نمی تواند در این خصوص کار زیادی انجام دهد.
گوتیه ریبینسکی به این سوال که آیا اعلام محمد مرسی به عنوان رئیس جمهوری مصر می تواند تنش ها و ناآرامی هایی این کشور را که طی روزهای اخیر نیز به ابعاد آن افزوده شده بود فرو بخواباند دو پاسخ داشت:
پاسخ نخست مثبت بود زیرا به باور این کارشناس، برخی از طرفداران محمد مرسی که هیچ ارتباطی هم با اخوان المسلمین ندارند و اصولا لاییک هستند تنها به این دلیل به وی رای دادند چون می گفتند هر کسی رئیس جمهور شود مشکلی نیست فقط از دار و دسته مبارک کسی روی کار نیاید.
بنابراین در این خصوص محمد مرسی برای مردم کشورش می تواند نقش وحدت بخشی را ایفا می کند. فردی که اسلامخواه و غیراسلامخواه را در کشورش حول یک هدف مهم و آن پشت سر گذاشتن کامل رژیم گذشته گرد می آورد.
اما روی دیگر سکه در این خصوص آن است که برخی از انقلابیون، یعنی کسانی که انقلاب را در مصر انجام دادند به عنوان مثال جنبش ده آوریل می گویند اخوان المسلمین و رژیم مبارک هر دو سر و پای یک کرباسند. هر دو آن ها دشمن آزادی های اساسی هستند و ما تسلیم آن نخواهیم شد. بنابراین ممکن است در روزهای آینده، این دست افراد در میدان تحریر خواسته های خود را مطالبه کنند. زیرا ضرورتا معلوم نیست که این دست افراد یعنی کسانی که انقلاب را انجام دادند و یا جنبش ده آوریل از نتایج به دست آمده راضی باشند.
گوتیه ریبینسکی در پاسخ به این سوال که چگونه است وجود اخوان المسلمین در زمان رژیم مبارک تحمل می شد و حتی آن ها نقشی در انقلاب مصر نداشتند اما آن ها اکنون قدرت را به دست گرفته اند گفت: این سوال خوبی است. زیرا همانطور که همه می دانند وجود اخوان المسلمین در زمان رژیم مبارک تحمل می شد و علت آن هم این بود که امکان گفتگو با قدرت حاکم را داشتند. رئیس جمهوری جدید مصر نیز همین طوری بوده است. محمد مرسی بعد از آنکه انقلاب مصر به پیروزی رسید خیلی سریع باعمر سلیمان رئیس اطلاعات مصر وارد گفتگو شد. این دو همدیگر را خوب می شناختند و در بسیاری موارد نیز به توافق رسیدند. در واقع همیشه بین این گروه و قدرت حاکم در مصر نوعی توافق ضمنی وجود داشته است. توافقی بدین مضمون که قدرت به اخوان المسلمین امکان و فرصت انجام کارهای مذهبی اش را می داد و این گروه نیز در عوض آرامش اجتماعی و نظم را برای قدرت حاکم تضمین می کرد.
دراینجا ابهام فلسفه وجودی اخوان المسلیمن آشکار می شود. زیرا تخصص این گروه در بسیج جامعه برای انجام کارهای خیریه و مذهبی است، اما آیا حالا که قدرت را به دست گرفته اند قادر خواهند بود آنچه را که می خواهند دقیقا اعمال کنند؟
این کارشناس افزود محمد مرسی باید با ارتش کنار آید زیرا ارتش همه اختیارات مهم را از ریاست جمهوری گرفته است. بنابراین مرسی با توجه به اختیاراتی که اکنون در اختیار دارد از هر گونه دخالت درباره سیاست خارجی، درباره توافقنامه هایی که با رژیم صهیونیستی امضا شده است، اجتناب خواهد کرد و فقط به امور داخلی کشور و به طور ویژه به امور اقتصادی خواهد پرداخت.

- یک پژوهشگر فرانسوی گفت : اخوان المسلمین و ارتش فعالیت های خود را با یکدیگر هماهنگ می کنند.
"ژیل کِپل" مدیر تحقیقات مرکز ملی پژوهش های راهبردی فرانسه و کارشناس مسائل خاور میانه در گفتگو با شبکه فرانس 24 تصریح کرد: رئیس جمهور جدید مصر قدرت عمل محدودی خواهد داشت. اخوان المسلمین و ارتش در واقع خود را با نوعی همکاری تطبیق داده اند. ارتش مسئولیت دیپلماسی، تجارت خارجی، امضای عمده قراردادهای تسلیحاتی، گردشگری و غیره را به عهده داشته و اخوان المسلمین پس از فروپاشی رژیم مسئولیت اداره جامعه، بیمارستان ها، بخشی از آموزش، مدارس و غیره را به عهده گرفته است.
اکنون نکته بسیار مهم برای اخوان المسلمین برای معامله با نظامیان این است که بتوانند قدرت خود را تقویت کنند. اخوان المسلمین امیدوار است همانند آنچه که برای حزب عدالت و توسعه ترکیه رخ داد بتواند به موسسات اقتصادی و شرکت ها دسترسی داشته باشد.

- در بیانیه ای که سخنگوی بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد روز یکشنبه (91.04.04) منتشر کرد، آمده است بان کی مون از پایان روند انتخابات ریاست جمهوری مصر استقبال کرد و از رئیس جمهور منتخب این کشور خواست در خصوص مصری با ثبات تر و شکوفاتر اطمینان خاطر دهد.
در این بیانیه آمده است بان کی مون از مردم مصر به علت ایجاد فضایی آرام و مسالمت آمیز که این انتخابات در آن برگزار شد، تمجید کرد. دبیر کل سازمان ملل متحد انتخاب محمد مرسی را به سمت ریاست جمهوری مصر به وی تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد که مرسی از هیچ تلاشی برای تحقق آرزوهای مردم مصر در زمینه دموکراسی بیشتر، تقویت حقوق بشر و ایجاد کشوری با ثبات تر و شکوفاتر برای همه شهروندان مصری، فروگذار نکند.
بان کی مون در این بیانیه بر لزوم ایجاد و تقویت موسسات قدرمند و مستقل و اجازه دادن به جامعه مدنی برای شکوفایی و ایفای نقش خود به صورت کامل و آزاد تاکید کرد.
بان کی مون خاطر نشان کرد: تحویل قریب الوقوع قدرت به رئیس جمهور منتخب نشان دهنده پایان یک مرحله مهم در روند انتقال مصر به سوی دموکراسی بیشتر است.

- "جیولیو ترزی" وزیر امور خارجه ایتالیا روز یکشنبه (91.04.04) پیروزی محمد مرسی در انتخابات ریاست جمهوری مصر را تبریک گفت و انتخاب او را « دلیلی بر دموکراسی » توصیف کرد.
جیولیو ترزی در صفحه خود در پایگاه اینترنتی توییتر نوشت: به مرسی و مردم مصر به علت این اقدام دموکراتیک تبریک می گویم. این گامی رو به جلو برای تحکیم نهادها و تقویت دوستی با رم است.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از رم، محمد مرسی نامزد اخوان المسلمین نخستین اسلام خواهی است که ریاست جمهوری مصر را به عهده می گیرد و نخستین رئیس جمهور منتخب این کشور بعد از سقوط رژیم حسنی مبارک در فوریه 2011 در پی اعتراضات مردمی است.

- ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در پیام تبریک خود برای محمد مرسی نامزد پیروز اخوان المسلمین در انتخابات ریاست جمهوری مصر خواهان همکاری های سازنده با این کشور شد.
کاخ کرملین در بیانیه‌ای اعلام کرد رئیس جمهور روسیه به همکاری سازنده با حکومت جدید مصر به منظور توسعه روابط دوجانبه و حفظ صلح و ثبات در خاورمیانه امیدوار است.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از مسکو، روسیه سال گذشته با محکوم کردن دخالت غربی‌ها در جریان انقلاب‌های عربی که یکی از آن ها به سقوط رژیم مبارک در مصر منجر شد از کشورهای غربی در رقابت برای نزدیک شدن به جهان عرب، عقب ماند و این رفتار را در مورد بحران سوریه هم در پیش گرفته است.

- به گزارش تلویزیون سی ان ان، محمد مرسی نامزد اخوان المسلمین به عنوان رئیس جمهور مصر معرفی شده است اما ارتش هنوز قدرت واقعی در این کشور را در دست دارد.
"کریستین امانپور" در گزارشی از قاهره درباره اینکه آیا اعلام نام مرسی به عنوان رئیس جمهور مصر تفاوتی ایجاد می کند یا نه، گفت: اگر به جمعیتی که در میدان تحریر قاهره هنگام اعلام خبر حضور داشت،‌ نگاه کنیم، متوجه اهمیت موضوع خواهیم شد. این انتخابات اولین انتخابات آزاد مصر طی هزاران سال تاریخ این کشور محسوب می شود از این رو برای مردم مصر بسیار اهمیت دارد. البته ارتش هنوز قدرت را در اختیار دارد و در چند هفته گذشته نیز اعمال قدرت زیادی کرده است. کارهای زیادی وجود دارد که رئیس جمهور جدید باید انجام دهد. اما فعلا مردم مصر بسیار خوشحالند. آن ها می گویند که برای اولین بار رای داده اند و رئیس جمهور خود را انتخاب کرده اند و این بسیار اهمیت دارد.
محمد مرسی نیمی از آراء را به خود اختصاص داد و نیمی دیگر از آن احمد شفیق مقام سابق رژیم مبارک شد. از این رو یک شکاف در مصر وجود دارد که محمد مرسی به خوبی از آن آگاهی دارد. مرسی از همه ملت مصر اعم از مرد و زن ، مسلمان و مسیحی و اقلیت ها تشکر کرد و خود را رئیس جمهور همه آن ها خواند.

- مدیر تحقیقاتی موسسه بروکینگز در دوحه ی قطر گفت رئیس جمهور منتخب مصر درعرصه سیاست خارجی اختیارات زیادی نخواهد داشت.
به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره انگلیسی؛ "شادی حمید" درباره اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری مصر و پیروزی محمد مرسی نامزد اخوان المسلمین در این انتخابات و پیامدهای بین المللی آن گفت:سران کشورهای غربی از جمله "باراک اوباما" رئیس جمهور آمریکا و "دیوید کامرون" نخست وزیر انگلیس با رئیس جمهور جدید مصر که عضو اخوان المسلمین است صحبت می کنند این چیزی است که ما تصورش را دو سال پیش نمی کردیم. محمد مرسی تلاش خواهد کرد که در عرصه ی سیاست خارجی موضع عملگرایانه در پیش گیرد اما وی می داند و همه ی ما می دانیم که در عرصه ی سیاست خارجی حرف آخر را نخواهد زد. این عرصه در حیطه ی ارتش مصر و سرویس های امنیتی این کشور خواهد بود که نوعی ساختار رژیم سابق هستند
این کارشناس افزود:مرسی اگر هم بخواهد کاری در مورد پیمان صلح انجام بدهد نمی تواند. به نظر من توجه به این مسئله که کنترل محمد مرسی بر سیاست خارجی مصر بزرگنمایی نشود بسیار مهم است. به نظر من در کوتاه مدت محمد مرسی روی اقتصاد مصر تمرکز خواهد کرد چون این اقتصاد روی زندگی روز مره ی مردم مصر تاثیر خواهد گذاشت و کمک خواهد کرد که محمد مرسی بتواند باردیگر رئیس جمهور مصر شود. بخشی از این تمرکز اقتصادی توافق با صندوق بین المللی پول است این موضوع هم اکنون بزرگترین چیزی است که پیش روی اقتصاد مصر قرار دارد و باب سرمایه گذاری های بیشتر کشورهای خارجی به مصر را باز می کند. اخوان المسلمین می خواهد نقشی در مذاکرات برای توافقنامه را ایفا کند.
مجری گفت:آیا شورای نظامی مصر اجازه خواهد داد که محمد مرسی در موضوعات اقتصادی فعالیت کند؟
این کارشناس گفت:تا زمانی که اخوان المسلمین وارد پرونده های مربوط به شرکت هایی نشود که با ارتش در ارتباط هستند ارتش چنین اجازه ای خواهد داد. تخمین ها نشان می دهد ارتش مصر بین 20 تا 30 درصد اقتصاد کشور مصر را در کنترل خود دارد کارخانه ها و شرکت های مختلفی در مصر زیر نظر ارتش هستند. تا زمانی که اخوان المسلمین پا به قلمرو اقتصادی ارتش مصر نگذارد ارتش مشکلی با محمد مرسی نخواهد داشت. اینکه اخوان المسلمین اصرار کند در پارلمان سوگند ریاست جمهوری محمد مرسی ادا شود یا اینکه از این موضع عقب نشینی کند موضوعی است که باید از طریق مذاکره حل شود. به نظر من در نهایت ارتش مصر نمی تواند اخوان المسلمین را از بین ببرد اخوان المسلمین هم نمی تواند ارتش را از بین ببرد. پس دستکم باید این دو راهی را برای همزیستی پیدا کنند.
وی در بخش پایانی تاثیر حضور مردم مصر در میدان التحریر در حمایت از محمد مرسی برای محقق شدن خواسته هایشان را بسیار مهم توصیف کرد.

- رئیس شورای ملی انتقالی لیبی پیروزی محمد مرسی را در انتخابات ریاست جمهوری مصر به او تبریک گفت.
خبرگزاری رسمی لیبی گزارش داد مصطفی عبد الجلیل یکشنبه شب (91.04.04) در پیامی برای محمد مرسی نامزد اخوان المسلمین که در انتخابات ریاست جمهوری مصر پیروز شده است، از طرف شورای ملی، دولت انتقالی و مردم لیبی به او و مردم مصر تبریک گفت .
عبد الجلیل برگزاری موفقیت آمیز انتخابات و تحقق اهداف انقلاب مصر را به ملت این کشور تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد دو کشور روابط بسیار خوب و مستحکمی با هم داشته باشند
به گزارش خبرگزاری آلمان از طرابلس، کمیته عالی انتخابات مصر سرانجام روز یکشنبه (91.04.04) نتیجه نهایی انتخابات مصر را اعلام و محمد مرسی نامزد اخوان المسلیمن را با کسب بیش از سیزده میلیون رای( 51/73 درصد آراء) پیروز انتخابات معرفی کرد.

لیبی

- تبليغات نامزدهاي اولين انتخابات ليبي پس از نيم قرن ديكتاتوري رژيم معدوم قذافي در حالي آغاز شده است كه درگيري هاي داخلي و اوضاع نابسامان امنيتي بر آن سايه افكنده است.
پايگاه خبري "الجزيره" گزارش داد، با وجود شروع يك هفته از آغاز تبليغات اولين انتخابات در تاريخ ليبي طي نيم قرن گذشته بسياري نامزدها به تازگي تبليغات خود را آغاز كرده اند و مردم ليبي نيز همچنان به دنبال شناخت نامزدها و جريان هاي سياسي هستند كه براي تصاحب كرسي ها كنگره ملي عمومي يا همان مجلس موسسان اين كشور رقابت مي كنند.
مهم ترين وظيفه اين پارلمان تدوين قانون اساسي جديد براي كشور پس از گذشت كم تر از يك سال از سرنگوني معمر القذافي ديكتاتور سابق ليبي است.
در خيابان هاي اصلي شهر طرابلس و ديگر شهرها و بر روي پل ها و در ميادين تصاوير بزرگي از نامزدها و جريان هاي سياسي با شعارهاي انتخاباتي آن ها نصب شده است.
برخي ديگر نيز به انتشار بيانيه هاي نامزدهايشان از طريق صفحات اجتماعي فيس بوك مشغولند و برخي كانال هاي ماهواره اي ليبي زمان هايي مجاني را براي نطق و تبليغات نامزدها اختصاص مي دهد و كانال ماهواره اي ويژه اي نيز به همين منظور تاسبس شده است.
كميسيون عالي انتخابات اعلام كرده است مدت تبليغات انتخاباتي پنجم جولاي به پايان مي رسد و انتخابات هفتم جولاي برگزار مي شود.
پس از اينكه اولين موعد برگزاري انتخابات به دلايل فني به تعويق افتاد اين موعد دومي است كه براي انتخابات تعيين شده است اما تبليغات انتخاباتي اين دور با موجي از خشونت ها در مناطق مختلف ليبي همراه بوده است كه بنا بر اعلام دولت ليبي تاكنون بيش از 100 كشته و 500 زخمي برجاي گذاشته است.
در اولين انتخابات ليبي از سال 1964 تاكنون دو هزار و 501 نامزد با يكديگر رقابت مي كنند كه از اين بين هزار و 206 نفر آن ها در 377 فهرست كه 142 هيئت سياسي را شامل مي شود حضور دارند.
شمار واجدين شرايط مردم ليبي براي حضور در انتخابات نيز دو ميليون و 700 هزار نفر تخمين زده شده است.
در طرابلس پايتخت ليبي فضاي تبليغات انتخاباتي داغ نيست و برخي كارشناسان دليل آن را در نبودن فرهنگ انتخابات در اين كشور مي دانند يا اينكه روند انتخابات در ليبي از همان آغاز داغ نبوده بلكه در نيمه هاي مسير خود قدرت مي گيرد همان گونه كه در مرحله ثبت نام از نامزدها اينچنين بوده است.
شهروندان ليبي ضمن اشاره به نامنظم بودن امور تبليغاتي از سوي نامزدها آن را به فقدان فرهنگ انتخابات در اين كشور مرتبط مي دانند.
اين در حالي است كه برخي نامزدهاي انتخاباتي در شهرهاي كوچك تر هنوز تبليغات انتخاباتي خود را آغاز نكرده اند و دليل آن را عدم تامين بودجه مالي، كمبود امكانات ملي و رسانه اي و كم تجربگي در اين امر عنوان كردند.

تونس

- رئیس جمهور تونس به شدت از اقدام دولت این کشور در تحویل دادن البغدادی المحمودی نخست وزیر رژیم معمر قذافی به لیبی انتقاد کرد.
به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره، "منصف المرزوقی" با رد اقدام دولت این کشور، حمادی الجبالی نخست وزیر را به فراتر رفتن از اختیاراتش متهم کرد.
المرزوقی امضای حکم تحویل المحمودی به لیبی را به علت نگرانی در مورد شکنجه یا قتل وی مانند معمر قذافی و معتصم قذافی رد کرده بود. المرزوقی تاکید کرده بود ترجیح می دهد المحمودی را به دولت منتخب در لیبی تحویل دهد.
موسسات مدافع حقوق بشر در تونس هم دولت حمادی الجبالی را به تصمیم گیری یکجانبه در مورد تحویل المحمودی به لیبی متهم کردند.
البغدادی المحمودی آخرین نخست وزیر رژیم قذافی به دست داشتن در فساد مالی در زمان و تشویق گردان های امنیتی قذافی به تجاوز به زنان در زمان جنگ داخلی متهم است.سودان

- سودان روز یکشنبه (91.04.04) اعلام کرد خارطوم امیدوار است در پی انتخاب محمد مرسی از جنبش اخوان المسلمین به ریاست جمهوری مصر، این کشور نقش راهبردی منطقه ای خود را باز یابد.
سودان در بیانیه ای اعلام کرد: دولت سودان امیدوار است مصر نقش راهبردی خود را در منطقه و همچنین در میان کشورهای عربی و اسلامی باز یابد.
سودان همچنین اعلام کرد آماده همکاری با رئیس جمهور منتخب و دولت مصر است.
در ادامه این بیانیه آمده است: سودان به مصری ها تبریک می گوید و برای تصمیم مردم این کشور احترام قائل است.


130108- 910405
 

  فرستادن مقاله
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

جهان از آفریقا چه می‌خواهد؟

۱۳۹۶/۶/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران:‌ تحولات مغرب عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات سودان (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات لیبی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات مصر (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات سودان (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات لیبی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مصر (174)

۱۳۹۵/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مصر (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات لیبی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات لیبی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مصر (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات سودان (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مصر (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات لیبی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات لیبی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات سودان (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مصر (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات لیبی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات سودان (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران:تحولات مغرب عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات مصر (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مصر (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات لیبی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات سودان (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

تحولات لیبی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مصر (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات لیبی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مصر (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مغرب عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مصر (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات لیبی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات سودان (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مغرب عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مصر (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات لیبی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مصر (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات لیبی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات سودان (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات سودان (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات لیبی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات مصر (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات مصر (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات سودان (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مصر (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات لیبی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات سودان (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مصر (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات لیبی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات لیبی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات سودان (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات سودان (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات لیبی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات سودان (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات لیبی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مصر (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات لیبی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات لیبی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات لیبی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات سودان (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات مصر (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مصر (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات لیبی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات مصر (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات سودان (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات لیبی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات سودان (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مصر (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مصر (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات سودان (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات لیبی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات سودان (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات سودان (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات لیبی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات مصر (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات لیبی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات لیبی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مصر (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات سودان (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات لیبی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات سودان (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات سودان (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات سودان (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات لیبی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات سودان (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات سودان (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات سودان (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مصر (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (117)

۱۳۹۳/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات سودان (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات سودان (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مصر (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات لیبی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات سودان (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (112)

۱۳۹۳/۹/۱۹

آفران: تحولات لیبی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات سودان (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات لیبی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات سودان (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مصر (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات سودان (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات لیبی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مصر (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات لیبی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات سودان (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات مصر (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات لیبی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات سودان (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولان مغرب عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (107)

۱۳۹۳/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات لیبی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات مصر (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات سودان (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مصر (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات لیبی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات سودان (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مصر (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات سودان (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات لیبی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات سودان (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات لیبی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات سودان (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات لیبی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مصر (98)

۱۳۹۳/۶/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات لیبی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مصر (96)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مصر (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات لیبی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات سودان (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات مصر (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات سودان (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مصر (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات لیبی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران : تحولات مغرب عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مصر (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات لیبی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات سودان (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات لیبی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مصر (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مصر (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مصر (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات لیبی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مصر (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات سودان (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مصر (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات سودان (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات مصر (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات لیبی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات سودان (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات سودان (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات لیبی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مصر (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات لیبی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات سودان (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات سودان (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات لیبی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مصر (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات لیبی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مصر (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربي (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربي (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مصر (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات لیبی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات سودان (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات مصر (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات لیبی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات لیبی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مصر (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی(70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات مصر (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات لیبی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات سودان (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات لیبی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات مصر (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی(68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات سودان (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات لیبی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مصر (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی(67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات مصر (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات لیبی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات سودان (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات سودان (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات لیبی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی(65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مصر (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مصر (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات لیبی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات سودان (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مصر (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات لیبی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات سودان (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات مصر (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

نگاه آفران: تحولات مصر 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات لیبی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

نگاه آفران: تحولات سودان 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: آفريقاي جنوبي اولين ايستگاه اجلاس كميسيون مشترك دولت تدبير و اميد

۱۳۹۲/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مصر (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات سودان (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

نگاه آفران: تحولات مغرب عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات لیبی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات سودان 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات سودان (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات لیبی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مصر (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات سودان (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات مصر (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات لیبی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات سودان (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات لیبی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات مصر (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مصر (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات لیبی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات سودان (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات مصر (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات مصر (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات سودان (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات لیبی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مصر (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات سودان (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات سودان (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات لیبی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مصر (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات سودان (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات لیبی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات سودان (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: گزارش تحليلي بر سفر رئيس جمهور ايالات متحده آمريكا به آفريقا

۱۳۹۲/۴/۱۶

آفران: تحولات لیبی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات سودان (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات لیبی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات سودان (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات مصر (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات سودان (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات سودان (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مصر (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات سودان (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات لیبی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات ليبي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی(34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مصر (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات لیبی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات سودان (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات ليبي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مصر (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات سودان (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات مصر(32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مصر (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: کودتا در آفریقای مرکزی

۱۳۹۲/۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات لیبی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات سودان (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مصر (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مصر (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات مصر (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات سودان (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات لیبی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مصر (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات لیبی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات مصر (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات سودان (23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۴

آفران: تحولات ليبي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات مغرب عربي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات آفریقای غیر عربی (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مصر (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات ليبي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات لیبی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات سودان (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات لیبی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مصر (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات سودان (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات لیبی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات مصر (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات سودان (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مغرب عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات لیبی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مصر (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات سودان (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات سودان (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مصر (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱

آفران:حسن الشیخ محمود رئیس جمهور جدید سومالی

۱۳۹۱/۶/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۲۶

دیدگاه اسلام گرایان درباره آینده قبطی ها در مصر

۱۳۹۱/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۱۹

تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: انتخابات كشور ليبي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (5)

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: عملکرد حزب اسلامی النهضة پس از انقلاب تونس

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (4)

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۷

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (3)

۱۳۹۱/۳/۲۴

انتخابات ریاست جمهوری مصر (2012)

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: عواقب پیروزی "احمدشفیق" در انتخابات

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (2)

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: میزان موفقیت اخوان المسلمین در بازیابی پایگاه مردمی خود

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (1)

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: حکم دادگاه مبارک به نفع نامزد اخوان تمام شد

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: بروز اعتراضات در مصر و نشانه رفتن نامزدی نخست وزیر مبارک

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۶

آفران:نظرات موافقان و مخالفان مرسی

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: وجوب توافق بین اخوان و نیروهای انقلابی علیه احمد شفیق

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۹

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۸

مصر و تهدیدات عمر سلیمان

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: انتخابات مصر صحنه پراکندگی آراء میان دو مجموعه اسلام گرا و مدنی

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: بررسی و تحلیل آخرین وضعیت انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: شعارهای انتخاباتی برخی نامزدهای برجسته انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.25

۱۳۹۱/۲/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.24

۱۳۹۱/۲/۲۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.23

۱۳۹۱/۲/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.20

۱۳۹۱/۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.19

۱۳۹۱/۲/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.18

۱۳۹۱/۲/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.17

۱۳۹۱/۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.16

۱۳۹۱/۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.13

۱۳۹۱/۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.12

۱۳۹۱/۲/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.11

۱۳۹۱/۲/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.10

۱۳۹۱/۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.09

۱۳۹۱/۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.05

۱۳۹۱/۲/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.04

۱۳۹۱/۲/۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.03

۱۳۹۱/۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.02

۱۳۹۱/۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.30

۱۳۹۱/۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.29

۱۳۹۱/۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.28

۱۳۹۱/۱/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.27

۱۳۹۱/۱/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.26

۱۳۹۱/۱/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.23

۱۳۹۱/۱/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.22

۱۳۹۱/۱/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.21

۱۳۹۱/۱/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.20

۱۳۹۱/۱/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.19

۱۳۹۱/۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.16

۱۳۹۱/۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.15

۱۳۹۱/۱/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.14

۱۳۹۱/۱/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.07

۱۳۹۱/۱/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.06

۱۳۹۱/۱/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.21

۱۳۹۰/۱۲/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.20

۱۳۹۰/۱۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.17

۱۳۹۰/۱۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.16

۱۳۹۰/۱۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.15

۱۳۹۰/۱۲/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.13

۱۳۹۰/۱۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.10

۱۳۹۰/۱۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.09

۱۳۹۰/۱۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.08

۱۳۹۰/۱۲/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.07

۱۳۹۰/۱۲/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.06

۱۳۹۰/۱۲/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.03

۱۳۹۰/۱۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.02

۱۳۹۰/۱۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.01

۱۳۹۰/۱۲/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.30

۱۳۹۰/۱۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.29

۱۳۹۰/۱۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.11.19

۱۳۹۰/۱۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.17

۱۳۹۰/۱۱/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.16

۱۳۹۰/۱۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.10

۱۳۹۰/۱۱/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.09

۱۳۹۰/۱۱/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.08

۱۳۹۰/۱۱/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.05

۱۳۹۰/۱۱/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.28

۱۳۹۰/۱۰/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.27

۱۳۹۰/۱۰/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.26

۱۳۹۰/۱۰/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.25

۱۳۹۰/۱۰/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.21

۱۳۹۰/۱۰/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.19

۱۳۹۰/۱۰/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.18

۱۳۹۰/۱۰/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.17

۱۳۹۰/۱۰/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.14

۱۳۹۰/۱۰/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.13

۱۳۹۰/۱۰/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.12

۱۳۹۰/۱۰/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.11

۱۳۹۰/۱۰/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.10

۱۳۹۰/۱۰/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.06

۱۳۹۰/۱۰/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.05

۱۳۹۰/۱۰/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.03

۱۳۹۰/۱۰/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.29

۱۳۹۰/۹/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.28

۱۳۹۰/۹/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.27

۱۳۹۰/۹/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.26

۱۳۹۰/۹/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.23

۱۳۹۰/۹/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.22

۱۳۹۰/۹/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.21

۱۳۹۰/۹/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.20

۱۳۹۰/۹/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.19

۱۳۹۰/۹/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.12

۱۳۹۰/۹/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.09

۱۳۹۰/۹/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.08

۱۳۹۰/۹/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.07

۱۳۹۰/۹/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.06

۱۳۹۰/۹/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.05

۱۳۹۰/۹/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.02

۱۳۹۰/۹/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.01

۱۳۹۰/۹/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.28

۱۳۹۰/۸/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.25

۱۳۹۰/۸/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.14

۱۳۹۰/۸/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.11

۱۳۹۰/۸/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.10

۱۳۹۰/۸/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.08

۱۳۹۰/۸/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.03

۱۳۹۰/۸/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.02

۱۳۹۰/۸/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.27

۱۳۹۰/۷/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.26

۱۳۹۰/۷/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.25

۱۳۹۰/۷/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 24 .7 .90

۱۳۹۰/۷/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.18

۱۳۹۰/۷/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.17

۱۳۹۰/۷/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.16

۱۳۹۰/۷/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.12

۱۳۹۰/۷/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.09

۱۳۹۰/۷/۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.06

۱۳۹۰/۷/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.05

۱۳۹۰/۷/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.03

۱۳۹۰/۷/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.30

۱۳۹۰/۶/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.28

۱۳۹۰/۶/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.27

۱۳۹۰/۶/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.26

۱۳۹۰/۶/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.22

۱۳۹۰/۶/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.20

۱۳۹۰/۶/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.06.19

۱۳۹۰/۶/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.16

۱۳۹۰/۶/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.15

۱۳۹۰/۶/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.14

۱۳۹۰/۶/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.13

۱۳۹۰/۶/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.12

۱۳۹۰/۶/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.08

۱۳۹۰/۶/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.07

۱۳۹۰/۶/۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.06

۱۳۹۰/۶/۶

آفریقا در هفته ای که گذشت (900527 الی 900602)

۱۳۹۰/۶/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.05

۱۳۹۰/۶/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.02

۱۳۹۰/۶/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.01

۱۳۹۰/۶/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.30

۱۳۹۰/۵/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.29

۱۳۹۰/۵/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.24

۱۳۹۰/۵/۲۴

آفران: انقلابیون لیبی در مقابل یک آزمون سخت

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900513 الی 900519)

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.23

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.22

۱۳۹۰/۵/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.19

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: صحنه جنگ لیبی پس از آغاز ماه رمضان

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.18

۱۳۹۰/۵/۱۸

آفران: محاکمه حسنی مبارک ؛ واکنش ها و پیامدها

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.17

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.16

۱۳۹۰/۵/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.15

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفریقا در هفته ای که گذشت (900506 الی 900512)

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفران: تحولات شمال آفر یقا - 90.05.12

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: آفريقاي شرقي؛ اهميت استراتژيك و افق هاي پيش رو

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.11

۱۳۹۰/۵/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.10

۱۳۹۰/۵/۱۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.09

۱۳۹۰/۵/۹

آفران: قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.08

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.05

۱۳۹۰/۵/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.04

۱۳۹۰/۵/۴

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (2)

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.03

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.02

۱۳۹۰/۵/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.01

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (1)

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.29

۱۳۹۰/۴/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.28

۱۳۹۰/۴/۲۸

آفران: دموکراسی در آفریقا

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.27

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (900416 الی 900422)

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.25

۱۳۹۰/۴/۲۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.22

۱۳۹۰/۴/۲۲

آفران: مراکش، تاریخ و جغرافیا

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.19

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: موریتانی پس از انقلاب های عربی

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.18

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفریقا در هفته ای که گذشت (900409 الی 900415)

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: مراکش پس از همه پرسی

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.15

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (پایانی)

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.14

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (2)

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.13

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (1)

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.12

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: دلیل حمایت آمریکا از انقلابیون و سازمان های مصری

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.11

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفریقا در هفته ای که گذشت (900402 الی 900408)

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تاثير عوامل اقتصادي بر انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.08

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.07

۱۳۹۰/۴/۷

آفران: نشانه های “همه پرسی نظامی" درباره رئیس جمهور آینده مصر

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.06

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: عدم تناسب نقش و حقوق زنان در افریقا

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.05

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: گزينه هايي دشوار سياست مصر در قبال انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.04

۱۳۹۰/۴/۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (900326 الی 900401)

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: بروز اختلاف در صفوف انقلابیون لیبی

۱۳۹۰/۴/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.01

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: تغییر پشت درب‌های الجزایر و مغرب پس از لیبی

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: اصلاحات در قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.31

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: مصادره انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.30

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.29

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: صف بندی احزاب تونسی برای انتخابات آینده

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفریقا در هفته ای که گذشت (900319 الی 900325)

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: آخرین تحولات سودان

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.28

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.25

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: اعطاي وام به مصر و ربودن انقلاب

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: بازیگران منطقه ای؛ تلاش برای مدیریت انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.24

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: انقلاب هاي عربي و سياست هاي آمريكا در قبال ايران

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: اختاپوس جاسوسی اسرائیل در تونس و مصر

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.23

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900311 الی 900318)

۱۳۹۰/۳/۲۱

آفران: بررسی نتایج انتخابات شهرداری ها در آفریقای جنوبی

۱۳۹۰/۳/۹

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی بنین

۱۳۹۰/۱/۲۸

انتخابات 2011 نیجریه

۱۳۹۰/۱/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (891205 الی 891211)

۱۳۸۹/۱۲/۱۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (891114 الی 891120)

۱۳۸۹/۱۱/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (891030 الی 891106)

۱۳۸۹/۱۱/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891023 الي 891029)

۱۳۸۹/۱۱/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891016 الي 891022)

۱۳۸۹/۱۰/۲۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891009 الي 891015)

۱۳۸۹/۱۰/۱۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891002 الي 891008)

۱۳۸۹/۱۰/۱۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890925 الي 891001)

۱۳۸۹/۱۰/۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890918 الي 890924)

۱۳۸۹/۹/۲۹

تقويم انتخابات سال 2011 ميلادي در آفريقا

۱۳۸۹/۹/۲۷

ماداگاسكار قانون اساسي 17 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۲۳

زيمبابوه ریاست جمهوری می 2011

۱۳۸۹/۹/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890911 الي 890917)

۱۳۸۹/۹/۲۰

ساحل عاج ریاست جمهوری 31 اکتبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۸

تانزانيا و زنگبار رياست جمهوري و پارلماني

۱۳۸۹/۹/۱۷

مصر قوه مقننه 28 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۷

اوگاندا رياست جمهوري و پارلماني 18 فوریه 2011

۱۳۸۹/۹/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890813 الي 890813)

۱۳۸۹/۸/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890729 الي 890805)

۱۳۸۹/۸/۸

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890722 الي 890728)

۱۳۸۹/۸/۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890715 الي 890721)

۱۳۸۹/۷/۲۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890708 الي 890714)

۱۳۸۹/۷/۱۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890625 الي 890701)

۱۳۸۹/۷/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890618 الي 890624)

۱۳۸۹/۶/۲۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890611 الي 890617)

۱۳۸۹/۶/۲۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890604 الي 890610)

۱۳۸۹/۶/۱۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890528 الي 890603)

۱۳۸۹/۶/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890521 الي 890527)

۱۳۸۹/۵/۳۰

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890514 الي 890520)

۱۳۸۹/۵/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890507 الي 890513)

۱۳۸۹/۵/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890431 الي 890506)

۱۳۸۹/۵/۹

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890424 الي 890430)

۱۳۸۹/۵/۲

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890417 الي 890423)

۱۳۸۹/۴/۲۶