نگاه آفران > آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (43)

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (43)

تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۴/۱۸

تحولات آفریقای غیر عربی 43


وقایع مهم سنگال از تاریخ 3/4/92 الی 17/4/92


• اوباما با نگاه ویژه به سنگال سفر می کند اما این کشور آفریقایی با چالش های اقتصادی جدی مواجه است.
باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا از سفر دوره ای خود را به چند کشور آفریقایی آغاز می کند. سنگال نخستین توقفگاه اوباما در این سفر خواهد بود .تمرکز بر توسعه اقتصادی و حکمرانی خوب از جمله مسائل اصلی مطرح در برنامه سفر اوباما به منطقه برای گفتگو با مقامات کشورهای آفریقایی است. سفر اوباما به سنگال دو روز به طول خواهد انجامید. از زمان برگزاری انتخابات موفق اخیر در سنگال، وجهه این کشور به شدت در غرب بهبود یافته است. پس از انتخابات موفق در سنگال، انتقال قدرت در این کشور با آرامش کامل انجام شد و قدرت پس از دو دوره مسئولیت عبدالله واد رئیس جمهور سابق سنگال به ماکی سال انتقال یافت که در انتخابات به پیروزی رسید. دولت آمریکا، وضع سیاسی حاکم بر سنگال را ستوده و آن را دموکراسی قوی توصیف کرده است. مقامات دولت آمریکا و کارشناسان می گویند علت انتخاب سنگال به عنوان نخستین توقفگاه اوباما در سفر منطقه ای اش به آفریقا، شهرت خوب این کشور از نظر حسن حاکمیت است.
حوا با از کارشناسان سنگالی در این باره گفت: به نظر من، تاکنون نشانه های مثبتی در سنگال بروز کرده و اقدامات خوبی نیز انجام شده است. روند بازگرداندن منابع مالی به سرقت رفته از کشور و پیگرد قضائی عاملان سوء مدیریت و اختلاس منابع عمومی از جمله این کارها بوده است. باید این کارها انجام شود و مردم سنگال از این کارها حمایت می کنند.
اما بسیاری از مردم معمولی سنگال هنوز آثار مثبت این تغییرات را حس نکرده اند. مردم سنگال می خواهند پس از سال ها حکومت عبدالله واد با مشکلات خاص خودش، اوضاع کشورشان بهتر شود.
یکی از شهروندان سنگالی در این باره گفت..هنوز فساد دولتی در سنگال وجود دارد. هنوز در سنگال پارتی بازی حاکم است. هنوز نوع مدیریت قدرت در سنگال، مدیریت عشیره ای و قبیله ای است و اکثر مردم در مدیریت منابع مالی کشور نقش چندانی ندارند. مدیریت منابع مالی کشور در دستان کسانی است که به کانونهای قدرت نزدیک هستند. باید مبارزه در این مسیر همچنان ادامه پیدا کند.
حدود 75 درصد مردم سنگال در بخش کشاورزی به کار اشتغال دارند. اقتصاد غیررسمی سنگال نیز به شدت به فعالیتهای حوزه روستایی وابسته است. مقامات آمریکایی در آستانه سفر اوباما به سنگال اعلام کرده اند حسن حاکمیت مقامات دولتی سنگال می تواند به بهبود اوضاع اقتصادی این کشور منجر شود. این درحالی است که براساس برآوردهای سازمان ملل متحد سرانه درآمد مردم سنگال در سال حدود یک هزار و 11 دلار است.
حوا با در این باره گفت: مردم معمولی سنگال اعم از زن و مرد هنوز به صورت عینی آثار مثبت ناشی از دموکراسی را در کشورشان ندیده اند. گفته می شود دموکراسی در سنگال استقرار پیدا کرده است اما مردم می پرسند پس از فواید این امر کجاست؟ وقتی می توان از استقرار دموکراسی در کشوری سخن گفت که وضع زندگی مردم بهتر شود، در توزیع منابع ، عدالت رعایت شود، فقط کاهش پیدا کند و تبعیض وجود نداشته باشد. درست است که نمی توان کاملا فقر را ریشه کن کرد اما می توان آن را کاهش داد. باید امکان دسترسی برابر به منابع و فرصت های اقتصادی و فرصتهای شغلی فراهم شود و بیکاری کاهش پیدا کند. هنوز این اهداف در سنگال تحقق پیدا نکرده است.
هنوز در برخی از مناطق سنگال، مدرسه وجود ندارد و کودکان مجبورند کیلومترها پیاده راه بروند تا به مدارس روستاها یا مناطق مجاور بروند. البته این مدارس نیز در کیفیت بسیار بدی قرار دارد.
هندرسون مسئول کمکهای دولتی آمریکا به سنگال در این باره گفت.. بی تردید بین دموکراسی و حسن حاکمیت و بهبود وضع اقتصادی رابطه وجود دارد. ازجمله اهداف آمریکا در سنگال، ارتقای دموکراسی و حسن حاکمیت و شفافیت در عملکرد دولت است. سنگال کشوری فقیر است سیاست دولت آمریکا این است که به کشورهای فقیر در جهان کمک کند و سنگال یکی از این کشورها است.
سنگال رابطه خوبی با آمریکا دارد و واشنگتن به دنبال بهبود اوضاع اقتصادی سنگال است.
با آنکه مقامات آمریکایی از دموکراسی در سنگال سخن می گویند، سقوط عملی دولت کشور مالی در شمال آفریقا سبب شده است بسیاری از تحلیلگران از استفاده از عبارت دموکراسی برای این منطقه خودداری کنند.به هرحال، باآنکه سفر اوباما به سنگال سبب بهبود روابط تجاری و اقتصادی آمریکا و سنگال خواهد شد، همه مشکلات این کشور را حل نخواهد کرد.

• رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به اینکه واشنگتن خود را برای بازگرداندن "ادوارد اسنودن" درگیر نمی‌کند، گفت: با این وجود ما هنوز نگران اطلاعات محرمانه دیگری هستیم که در اختیار وی است.
آی تی وی نیوز گزارش داد، "باراک اوباما" رئیس جمهوری آمریکا در کنفرانس خبری با رئیس جمهور سنگال گفت: واشنگتن برای بازگرداندن ادوارد اسنودن نه خودش را درگیر می‌کند و نه برای آن با کسی تجارت می‌کند. وی افزود: برای بازگرداندن اسنودن با "شی جینپینگ" رئیس جمهور چین و "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه صحبت نمی‌کند اما روسیه، چین و دیگر کشورها باید قوانین بین‌المللی را برای درخواست پناهندگی وی رعایت کنند.
اسنودن هفته گذشته و در زمان افشای اطلاعات محرمانه آژانس امنیت ملی آمریکا در هنگ کنگ بود اما در حال حاضر محل دقیق اقامت وی مشخص نیست.
عده‌ای معتقدند که وی از هنگ کنگ به مسکو پرواز کرده و هم اکنون در سالن ترانزیت فرودگاه مسکو است.
اوباما که به سنگال سفر کرده است بعد از دیدار با «مکی سال» همتای سنگالی خود به خبرنگاران گفت: ما هنوز نگران دیگر اسناد محرمانه‌ای هستیم که ادوارد اسنودن در اختیار دارد.
اوباما همچنین از دستاوردهای دموکراسی در آفریقا تمجید کرد و گفت: سنگال یکی از الگوهای خوب حکومت داری در آفریقا است.
این سومین سفر اوباما به آفریقا از زمان آغاز دوره ریاست جمهوری او در سال 2008 است.

• ائمه جماعات مساجد و گروهی از مسلمانان سنگال در اعتراض به بی‌حرمتی به ساحت مقدس قرآن در ورزش كشتی سنتی سنگال و استفاده ناصحيح از اين كتاب آسمانی در اين ورزش، در پايتخت اين كشور، راهپيمايی كردند.
مسلمانان و پيشوايان مذهبی سنگال در اعتراض به هتك حرمت ساحت مقدس قرآن مجيد و استفاده ابزاری از اين كتاب آسمانی در ورزش كشتی سنتی، ديروز، 14 تير‌ماه، پس از اقامه نماز جمعه تا ورزشگاه «لئوپولد سدار سنگور» در داكار، پايتخت اين كشور، راهپيمايی كردند.
معترضان ضمن شركت در اين راهپيمايی از كميته ملی كشتی سنگال(Cng) درخواست كردند از پخش و توزيع كتاب مقدس قرآن در زمين‌های كشتی سنتی و استفاده ناصحيح و غيرمتعارف از اين كتاب مقدس جلوگيری كند.
آنان خطاب به مسئولان اين ورزش در سنگال، از آنان خواستند به خاطر بی‌حرمتی به قرآن از مردم سنگال عذرخواهی و از درآميختن قرآن با مسائل و موضوعات مادی و غيرمعنوی جلوگيری كنند.
كميته نظارت و دفاع از ارزش‌های فرهنگی و مذهبی سنگال نيز از كميته كشتی اين كشور به شدت انتقاد كرد و از مسئولان اين كميته خواست تمام تدابير لازم را برای جلوگيری از چنين اقداماتی كه با ساحت مقدس قرآن منافات دارد، اتخاذ نمايند.
گفتنی است، گروهی از ورزشكاران در سنگال يكشنبه گذشته حين انجام مسابقات كشتی سنتی اقدام به توزيع قرآن مجيد در ميان هواداران كرده و از آيات مباركه قرآن برای نوشته شدن روی پيراهن ورزشی كشتی‌گيران استفاده نمودند.

• خانم "حرا امباكه" نماينده مجلس سنگال عصر روز دوشنبه (92.04.10) به همراه "علي دشتي" سفير ايران در سنگال با دكتر "كاظم جلالي" رئيس مركز پژوهش‌هاي مجلس در محل اين مركز ديدار و گفت‌وگو كرد.
دكتر جلالي در اين ديدار با بيان اينكه جمهوري اسلامي ايران براي مردم و كشور سنگال احترام ويژه‌اي قائل است، گفت: سنگال كشوري دموكراتيك در غرب آفريقا است كه از زمينه‌ها توسعه‌اي خوبي برخوردار است.
نماينده مردم شاهرود و ميامي در مجلس شوراي اسلامي نقش سنگال را در سطح مسائل آفريقا و جهان مهم خواند و افزود: روابط ايران و سنگال همواره با فراز و نشيب‌هايي همراه بوده كه اميدوارم سطح روابط دوكشور ارتقا پيدا كند.
وي روابط پارلماني ايران و سنگال را مطلوب ارزيابي كرد و تصريح كرد: ايران و سنگال در كميته اجرايی بين‌المجالس حضور داشته و نقش مهمی را در بين المجالس برعهده دارند و به طور كلي در مجامع جهاني روابط پارلماني خوبي بين ايران و سنگال برقرار است.
رئيس مركز پژوهش‌هاي مجلس در پايان اين ديدار خطاب به نماينده مجلس سنگال، يادآور شد: اميدوارم ره‌آورد سفر شما دوستي و صلح و ثبات را در روابط دو كشور به دنبال داشته و گروه‌هاي دوستي – پارلماني دو كشور در جهت ارتقاء روابط پارلماني ايران و سنگال به خوبي فعال شوند و گروه دوستي – پارلماني ايران و سنگال در اين كشور آفريقايي راه‌اندازي شود.
حرا امباكه نماينده مجلس سنگال در اين ديدار با ابراز خرسندی از حضور در ايران، تاكيد كرد: ايران و سنگال روابط برادرانه و دوستانه‌اي دارند.
وی ادامه داد: مردم سنگال از ارتقاء روابط با جمهوري اسلامی ايران استقبال مي‌كنند و ما تمام تلاش خود را براي گسترش اين روابط انجام خواهيم داد.
در پايان اين ديدار دكتر جلالی دعوتنامه دكتر علی لاريجانی رئيس مجلس شوراي اسلامي از رئيس مجلس سنگال جهت سفر به ايران را به "خری امباكه" نماينده مجلس سنگال تقديم كرد.

واقعه مهم ساحل عاج از تاریخ 3/4/92 الی 17/4/92

• نماینده جدید دبیرکل سازمان ملل در ساحل عاج وارد آبیجان، پایتخت این کشور شد تا ریاست هیئت سازمان ملل در ساحل عاج را برعهده گیرد.
"آیشاتو میندائودو"، دیپلمات نیجریه‌ای است که جانشین "آلبرت کوئندرس" هلندی شده است.
کوئندرس نیز ریاست هیئت سازمان ملل برای ثبات کشور مالی را عهده دار شده است.
میندائودو، جمعه (92.04.14) در بدور ورود خود به ابیجان از همه نیروها و احزاب سیاسی و همچنین اقشار این کشور از جمله زنان خواست به تلاش‌های خود برای تحکیم صلح، ثبات و توسعه کشور ادامه دهند.
وی همچنین بر پایبندی هیئت سازمان ملل در ساحل عاج برای همکاری با جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا، اتحادیه آفریقا و جامعه بین‌المللی به منظور ساختن این کشور برای حرکت در مسیر دموکراسی و توسعه پایدار تاکید کرد.
هیئت سازمان ملل در ابیجان نزدیک به 10 هزار نیرو دارد و در سال 2003 در پی شورش‌های مسلحانه شمال کشور تشکیل شد.


وقایع مهم آفریقای مرکزی از تاریخ 3/4/92 الی 17/4/92

• مقام هاي آژانس پناهندگان سازمان ملل و همكاران منطقه اي آن كه به تازگي از بانگوي، پايتخت جمهوري آفريقاي مركزي، ديدار كرده اند، مي گويند بيش از ۲۰۰ هزار نفر در آن كشور به دليل خشونت ها آواره شده كه ۲۰ هزار نفر آن ها در معرض خطر جدي ادامه خشونت ها قرار دارند.
"ادريان ادواردز" سخنگوي آژانس پناهندگان سازمان ملل با اعلام اين خبر گفت: وضعيت در جمهوري آفريقاي مركزي بسيار نگران كننده بوده و ناآرامي و بي ثباتي بخش هاي وسيعي از آن كشور را تهديد مي كند.
وي به افزايش خشونت عليه غيرنظاميان بويژه زنان و كودكان اشاره كرد و گفت: سازمان ملل در حال بررسي افزايش كمك ها به آوارگان جمهوري آفريقاي مركزي مي باشد.
سازمان ملل و نهادهاي كمك رساني تاكنون مواد غذايي براي تقريبا ۱۱ هزار آواره جمهوري آفريقاي مركزي ارسال كرده اند.
دولت مركزي جمهوري آفريقاي مركزي، سه ماه پيش به دست گروه هاي شورشي سرنگون شد.گزارش هاي سازمان ملل حاكي از آن است كه در ماه هاي گذشته روستاها و شهرهاي آن كشور مورد غارت قرار گرفته است و نيروهاي شبه نظامي در آن كشور دست به ارتكاب قتل و تجاوز زده اند.
در يك سال گذشته، جمهوري آفريقاي مركزي شاهد درگيري هاي گسترده ميان شورشيان و دولت مركزي اين كشور بوده است.اين درگيري ها باعث تلفات و آواره شدن هزاران غيرنظامي شده است.
• رئیس جمهور آفریقای مرکزی در پی کشته شدن دستکم 45 معدنچی بر اثر فروریختن معدنی در این کشور سه روز عزای عمومی اعلام کرد.
• خبرگزاری آلمان گزارش داد، مقامات آفریقای مرکزی اعلام کردند: به علت بارش شدید باران در روستای نداسیما در منطقه اوکا در شرق این کشور یک معدن طلای این منطقه فرو ریخت و دستکم 45 معدنچی را به کام مرگ فروبرد.منطقه اوکا آفریقای مرکزی به داشتن معادن طلا و الماس شهرت دارد.
• هنوز معلوم نیست در زمان وقوع حادثه چه تعداد معدنچی در معدن حضور داشتند.
• آمار اولیه از کشته شدن 32 تن حکایت داشت.رسانه های محلی اعلام کردند نیروهای امداد با بولدوزر اجساد را از زیر آوار خارج کردند.

وقایع مهم مالی از تاریخ 3/4/92 الی 17/4/92

• "شیخ مودیبو دیارا" نخست‌وزیر سابق مالی روز سه‌شنبه (92.04.04) آمادگی خود را برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ماه آتی این کشور اعلام کرد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، شیخ مودیبو دیارا نخست وزیر سابق مالی روز سه شنبه (92.04.04) آمادگی خود را برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ماه ژوئیه (مرداد ماه) این کشور اعلام کرد.
دیارا هشت ماه ریاست دولت این کشور واقع در غرب آفریقا را در سال گذشته برعهده داشت و سپس مجبور به استعفا شد.
وی افزود: «من در این انتخابات نامزد می شوم چون بسیاری در مالی درخواست کرده اند من امیدهای آن ها را برای آینده محقق کنم، من نسبت به خواسته های بی تفاوت نمی مانم و نمی خواهم این تقاضا را نادیده بگیرم.»
پس از کودتای نظامی مالی در آوریل سال گذشته (فروردین ماه) که به برکناری "آمادو تومانی توره" رئیس جمهور این کشور منتهی شد ، دیارا به عنوان رئیس موقت دولت منصوب شد.
وی در ماه دسامبر (آذر ماه) تحت فشار نظامیان کودتاچی سابق این کشور که باعث برکناری آمادو تومانی توره شده بودند استعفا کرد.
دیارا تاکید کرد: «من هیچ دستور کاری علیه کسی ندارم. آینده کشورمان مالی تنها نگرانی من است و من این شانس را دارم که در توسعه کشورم مشارکت داشته باشم.»
• سازمان ملل خواستار تشکیل دادگاه بین‌المللی ویژه مالی برای رسیدگی به جرایم جنگی و موارد گسترده نقض حقوق بشر در این کشور شد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، سازمان ملل برپایی دادگاهی بین‌المللی ویژه مالی در پی کودتای نظامی و درگیری‌ها در این کشور طی ماه‌های گذشته را خواستار شد.
"پرت کوندیرس"، فرستاده ویژه سازمان ملل در مالی در نشست شورای امنیت در نیویورک گفت: باید هر گونه نقض حقوق بشر در مالی پیگیری شود و هر گونه جرایم جنگی نیز تحت پیگرد قرار گیرد.
کوندیرس بر ضرورت تمرکز سازمان ملل بر مبارزه با این جرایم تاکید کرد و گفت: قاچاق سلاح و مواد مخدر در مالی امری رایج شده است.
وی تاکید کرد: اوضاع برای ساکنان مالی بسیار دشوار شده است. با وجود بهبود وضعیت نظامی، حدود سه میلیون و 500 هزار نفر از جمعیت مالی غذای کافی در اختیار ندارند و حدود یک میلیون و 400 هزار تن نیز به کمک‌های فوری نیاز دارند و در این میان کودکان در شرایط وخیم‌تری به سر می‌برند.
این در حالی است که به گفته فرستاده سازمان ملل، مالی از کشورهایی است که آمار مرگ و میر کودکان در آن بالا است به گونه‌ای که 671 تن از هر هزار کودک جان خود را در این کشور از دست می‌دهند.
کوندیرس تاکید کرد: وضعیت حقوق بشر در مالی بحرانی است. تندروها بسیاری از میراث فرهنگی این کشور را به گونه‌ای نابود کردند که قابلیت بازسازی ندارد.
این در حالی است که قرار است ماموریت صلح‌بانی سازمان ملل در مالی از دوشنبه هفته آینده با هدف حفاظت از این کشور، آبادسازی آن و کمک به انتقال قدرت و برگزاری انتخابات آغاز شود.

• نیروهای حافظ صلح سازمان ملل ماه آینده در کشور آفریقایی مالی ماموریت خود را آغاز می کنند.
به گزارش تلویزیون الجزیره انگلیسی ، این نیرو 12.600 سرباز دارد و سربازان کشورهای آفریقایی که هم اکنون در مالی هستند ، بخش اعظم این نیرو را تشکیل می دهند.
"کریستین سولومی" خبرنگار این شبکه از مقر سازمان ملل گزارش داد: شورای امنیت روز سه شنبه (92.04.04) طرح اعزام نیروهای حافظ صلح به مالی را نهایی کرد که بر اساس آن ، نیروها از اول ژوئیه در این کشور آفریقایی ماموریت خود را آغاز خواهند کرد. نیروهای حافظ صلح با خطر رویارویی با گروه های شورشی در مالی روبرو هستند و بزرگترین چالش کنونی به گفته سازمان ملل ، واگذاری ماموریت نیروهای کنونی صلح (نیروی آفریقایی) به نیروهای این سازمان است.
"هروی لادسوس" رئیس ماموریت های صلح بانی سازمان ملل در این باره گفت:« با وجود پیشرفت هایی که قبلا به آن اشاره کردم، در بهترین شرایط نیز سه چالش عمده پیش روی واگذاری ماموریت صلح بانی باقی می ماند. تداوم هماهنگی و همکاری بین دو نیرو به منظور حفظ دستاوردهای گذشته لازم است. مسئله دیگر جلوگیری از بروز هر گونه خلاء امنیتی و حمایت از انتخابات و آتش بس است.»
• رئیس بخش صلحبانی سازمان ملل متحد روز سه شنبه (92.04.04) اعلام کرد سازمان ملل نیروهای چاد را که قرار است در نیروی پاسدار صلح این سازمان در مالی مشارکت داشته باشند به دقت بررسی خواهد کرد تا اطمینان یابد در میان آن ها هیچ کودک سربازی نباشد.
نام چاد هفته گذشته در فهرست کشورهایی قرار گرفت که سازمان ملل متحد اعلام کرد نیروهای دولتی یا گروه های مسلح در آن ها کودکان را به عنوان سرباز به خدمت می گیرند،‌ به آن ها تجاوز می کنند ، آن ها ضرب و جرح می کنند یا می کشند .
افغانستان ، سوریه، جمهوری دموکراتیک کنگو، سومالی، سودان، سودان جنوبی، یمن و مالی نیز کشورهایی هستند که نام آن ها در این فهرست سازمان ملل متحد آمده است .
به گزارش خبرگزاری رویترز از نیویورک ، کشورهایی که از کودک سربازان استفاده می کنند اجازه ندارند در ماموریت های صلحبانی سازمان ملل متحد مشارکت داشته باشند. چاد متعهد شده است کودک سربازان را از میان نیروهای نظامی خود کنار بگذارد و براین اساس سازمان ملل متحد نیز چهار ماه به چاد فرصت داده است برای کنار گذاشتن کودک سربازان از نیروهای نظامی خود اقدام کند.
اروه لادسو رئیس بخش صلحبانی سازمان ملل متحد در نشست شورای امنیت گفت :« من اطمینان می دهم سازمان ملل متحد هرگونه تلاش لازم را انجام خواهد داد تا اطمینان یابد در میان نیروهای چاد که قرار است در ماموریت صلحبانی سازمان ملل در مالی مشارکت داشته باشند هیچ سربازی کمتر از 18 سال نباشد.»
فرانسه با کمک دو هزار نیرو از چاد ماه ژانویه (دی ماه) حمله نظامی به مالی را باهدف سرکوب شورشیانی که دو سوم از این کشور را تصرف کرده بودند ، آغاز کرد.
دیپلمات ها و مقامات سازمان ملل متحد می گویند نیروهای چاد ثابت کرده اند در درگیری ها در مالی نیرویی کاملا موثر بوده اند .
پیش بینی می شود نیروی پاسدار صلح سازمان ملل متحد ماه آینده مسئولیت کنترل اوضاع در مالی را از نیروی آفریقایی تحت حمایت سازمان ملل متحد تحویل بگیرند.
• منابع نظامی در باماکو، پایتخت مالی،‌ اعلام کردند یک گروه نظامی مرکب از 150 نظامی این کشور روز جمعه (92.04.14) در آرامش و امنیت به شهر آشوب زده کیدال که تا کنون در تصرف نیروهای شورشی طوارق بود، وارد شد.
سرهنگ دوم "سلیمان میگا"، سخنگوی ارتش مالی، اعلام کرد 150 سرباز ارتش در آرامش وارد کیدال شدند. برای این کار همه چیز از قبل هماهنگ شده بود و هیچ اتفاقی نیفتاد. در حال حاضر 150 نظامی ارتش در کیدال مستقر هستند.
اعزام این گروه از نظامیان ارتش مالی به کیدال در چارچوب توافق نامه ای که میان دولت مالی و شورشیان طوارق در واگادوگو امضا شد، صورت گرفته است. نظامیان ارتش مالی که به کیدال اعزام شده اند به نیروی تثبیت اوضاع سازمان ملل متحد و همچنین نظامیان فرانسوی مستقل در این منطقه خواهند پیوست.
یک منبع خبری وابسته به نیروهای آفریقایی مستقر در مالی خبر ورود نظامیان مالی به کیدال را تایید کرد.
استقرار نظامیان ارتش مالی در منطقه کیدال، راه را برای برگزاری اولین دور انتخابات ریاست جمهوری مالی که قرار است بیست و هشتم ژوئیه (6 مرداد ماه) برگزار شود، هموار می کند.
در حالی که تلاش ها برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری مالی در موعد مقرر ادامه دارد، اتحادیه اروپا نیز اعلام کرد گروه جدیدی از کارشناسان خود را به منظور نظارت بر روند انتخابات ریاست جمهوری آینده مالی به این کشور آفریقایی اعزام می کند.
کارشناسان و تحلیلگران سیاسی انتخابات ریاست جمهوری مالی را که بیست و هشتم ژوییه (6 مرداد ماه) برگزار خواهد شد مرحله ای حساس برای برقراری ثبات و اجرای قانون در این کشور می دانند.
بیست و یکم ژوئن (92.03.31) اتحادیه اروپا نه کارشناس خود را به باماکو، پایتخت مالی، اعزام کرد. 20 کارشناس دیگر از طرف اتحادیه اروپا دوم ژوییه (92.04.02) وارد مالی شدند و 30 کارشناس دیگر پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری مالی به این کشور وارد خواهند شد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، "لوئی میشل" نماینده پارلمان اروپا که در گذشته کمیسر توسعه اروپا و وزیر امور خارجه بلژیک بوده است، به عنوان رئیس گروه کارشناسان انتخاباتی اتحادیه اروپا در مالی منصوب شده است. اتحادیه اروپا با تاکید بر تجربه بالای لویی میشل در امور سیاسی آفریقا، معتقد است وی می تواند نقش خود را به عنوان ناظر ارشد اتحادیه اروپا در انتخابات مالی به خوبی ایفا کند.
• دولت مالی حالت فوق‌العاده دراین کشور را که از ژانویه گذشته (دی ماه) اعمال کرده بود لغو کرد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، حالت فوق‌العاده در مالی که از دوازدهم ژانویه گذشته (91.10.22) و در پی مداخله نظامی فرانسه در این کشور اعمال شده بود روز شنبه (92.04.15) و در پی آغاز مبارزات انتخابات ریاست جمهوری که قرار است بیست و هشتم جولای (92.05.06) برگزار شود لغو شد.
این اقدام وزارت کشور مالی نشان دهنده بازگشت تدریجی این کشور به زندگی طبیعی پس از طی خطرناک ترین بحران در عصر جدید بوده است.
دولت مالی روز 11 ژانویه (91.10.21) دو روز پس از حمله غافلگیر کننده گروه‌های مسلح تندرو به مناطقی در جنوب این کشور حالت فوق العاده برای یک دوره ده روزه در این کشور حالت فوق العاده اعلام کرد.
در پی اعلام حالت فوق العاده در مالی فرانسه با مداخله نظامی در مالی گروه های تندرو در شمال این کشور را سرکوب کرد.
تصمیم به رفع حالت فوق العاده در مالی که از ژانویه گذشته (دی ماه) دو بار تمدید شده است در آستانه دور اول انتخابات ریاست جمهوری اتخاذ شده است.
با برگزاری انتخابات در مالی دوره انتقالی که در آوریل 2012م (فروردین ماه 1391)و در پی کودتای 22 مارس (91.01.02) علیه دولت "آمادو تومانی توره" تشکیل شده بود پایان می یابد.
• مبارزات کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری مالی که قرار است سه هفته دیگر برگزار شود تا به بحران سیاسی 18 ماهه این کشور پایان بدهد از روز یکشنبه (92.04.16) آغاز شد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، مبارزات و فعالیت های انتخاباتی کاندیداها در مالی برای رقابت در انتخابات ریاست جمهوری این کشور روز یک‌شنبه (92.04.16) آغاز شد.
این در حالی است که دولت باماکو پس از 18 ماه بحران سیاسی در حال گذار از مرحله جنگ و خشونت با شورشیان و پشت سر گذاشتن دوره انتقالی برای رسیدن به نظم مبتنی بر قانون اساسی است.
انتخابات ریاست جمهوری در مالی قرار است در تاریخ 28 ماه جاری میلادی (92.05.06) برگزار شود و این اولین انتخابات پس از کودتای ماه مارس سال 2011 میلادی است که تومانی توره، رئیس جمهور منتخب در جریان آن چند ماه پیش از به پایان رسیدن دوره ریاست جمهوری خود سرنگون شد.
از سوی دیگر دولت انتقالی مالی روز شنبه (92.04.15) به امید این که این کشور پیش از انتخابات ریاست جمهوری بازگشت تدریجی به حیات طبیعی را تجربه کند، پس از حدود شش ماه وضعیت فوق العاده را لغو کرد.
وضعیت فوق العاده در تاریخ 12 ژانویه 2013م (91.10.22) و یک روز پس از مداخله نظامی فرانسه در شمال مالی برای سرکوب شبه‌نظامیان شورشی اعلام و سپس دو بار تمدید شد.
انتخابات ریاست جمهوری در مالی سه هفته دیگر برگزار خواهد شد اما این واقعه سیاسی در کشوری که 18 ماه با بحران امنیتی و سیاسی به دلیل کودتا و شورش گروه های مسلح روبه رو بوده است با توجه به ضرورت توزیع بیش از هفت میلیون کارت انتخاباتی وظیفه سنگینی محسوب می شود.
انتخابات ریاست جمهوری مالی برای آینده و بازسازی این کشور از اهمیت بسیاری برخوردار است.
شیخ مودیبو دیارا نخست وزیر سابق مالی از جمله نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری این کشور است.
دیارا هشت ماه ریاست دولت این کشور واقع در غرب آفریقا را در سال گذشته برعهده داشت و سپس مجبور به استعفا شد.

وقایع مهم نیجریه از تاریخ 3/4/92 الی 17/4/92

• سخنگوی ارتش نیجریه اعلام کرد که نیروهای دولتی این کشور در جریان بزرگترین عملیات نظامی خود علیه گروه بوکوحرام توانستند چندین سرکرده بارز این گروه شورشی را دستگیر کنند.
به گزارش خبرگزاری آلمان، گزارش‌های خبری روز چهارشنبه (92.04.05) حاکی است ارتش نیجریه سرکرده‌های مشهور بوکوحرام را دستگیر و تسلیحات نزد آنها را توقیف کرد.
روزنامه دیلی پست نیجریه نوشت: نظامیان مستقر در دو ایالت بورنو و یوبی در شمال نیجریه که از چهاردهم ماه مه (اردیبهشت ماه) در آنجا حالت فوق العاده اعلام شده است چندین اردوگاه شورشیان را در جنگل‌های این مناطق شناسایی کردند.
ژنرال "کریس اولوکولادی"، سخنگوی ارتش نیجریه در بیانیه‌ای اعلام کرد تیم در جنگل تسلیحات مختلف از جمله ده‌ها فروند موشک و مقادیر زیادی مواد منفجره، لپ تاب و تلفن‌های بی سیم و سکوهای پرتاب موشک کشف و ضبط کردند.
این سخنگوی ارتش نام و یا تعداد شورشیان بوکوحرام را که دستگیر کرده است، فاش نکرد.
• انجمن ملی پزشکان نیجریه از اعضای این انجمن در سراسر کشور خواست از روز چهار شنبه (92.04.05) به مدت سه روز اعتصاب سراسری برپا کنند.
انجمن ملی پزشکان نیجریه اعلام کرد این اعتصاب با هدف اعتراض به کمبود لوازم آموزشی برای پزشکان صورت می گیرد.
این انجمن گفت از دولت خواسته بود تا تاریخ 18 ژوئن (92.03.28) به درخواست پزشکان رسیدگی کند اما دولت اقدامی در این زمینه انجام نداد.
رییس انجمن ملی پزشکان نیجریه در کنفرانسی مطبوعاتی که دو هفته پیش در دانشگاهی در جنوب غربی این کشور برگزار شد از پزشکان خواست در صورت عدم اقدام دولت درزمینه فراهم کردن وسایل آموزشی پزشکی اعتصاب کنند.
به گزارش خبرگزاری شین هوا انجمن پزشکان نیجریه موافقت کرد برای مطالبات خود بار دیگر در پایان ماه ژوئیه تشکیل جلسه دهد.
• گروه‌های تندرو وابسته به القاعده با حمله به مدرسه‌ای در شمال شرق نیجریه، 41 دانش‌آموز و معلم آن‌ها را کشتند.
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، حمله و تیراندازی گروه‌های تندرو وابسته به القاعده به مدرسه‌ای در شمال شرق نیجریه 42 کشته بر جای گذاشت. یک نفر از کشته‌شدگان معلم و باقی آن‌ها دانش‌آموز هستند.
شاهدان و زخمی‌های این حادثه می‌گویند برخی از دانش‌آموزان این دبیرستان در شهر مامودو در ایالت یوبه زنده بوده‌اند، اما بعد از آتش‌گرفتن ساختمان در آتش‌ سوخته‌اند.
گروه‌های وابسته به القاعده، از سال 2010م تاکنون ده‌ها مدرسه به آتش‌ کشیده و بیش از 1600 را نیز کشته‌اند.

وقایع مهم زیمبابوه از تاریخ 3/4/92 الی 17/4/92


• نخست وزیر زیمبابوه از دادگاه قانون اساسی این کشور خواست انتخابات عمومی را به تعویق اندازد تا زمان لازم برای ایجاد اصلاحات اساسی و معتبر شدن انتخابات وجود داشته باشد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، "مورگان چانگرای" نخست وزیر زیمبابوه روز سه شنبه (92.04.04) از دادگاه قانون اساسی این کشور خواست انتخابات عمومی را به تعویق اندازد تا زمان لازم برای ایجاد اصلاحات اساسی به منظور اطمینان یافتن از معتبر بودن انتخابات، وجود داشته باشد.
بر این اساس چانگرای خواستار آن است که دادگاه قانون اساسی بالاترین نهاد عالی قضایی زیمبابوه فرمان رابرت موگابه رئیس جمهور زیمبابوه و رقیب وی را لغو کند.
موگابه برگزاری انتخابات در 31 ژوئیه (92.05.09) را درخواست کرده بود اما در پی درخواست جامعه توسعه کشورهای جنوب آفریقا، موگابه از قضات دادگاه قانون اساسی خواست انتخابات با 15 روز تاخیر در 14 آگوست (92.05.23) برگزار شود.
ولی چانگرای بدون آن که تاریخ جدیدی برای برگزاری انتخابات مشخص کند گفت که زمان باقی مانده تا آگوست (مرداد ماه) برای ایجاد اصلاحات کافی نیست.
نخست وزیر زیمبابوه تاکید کرد: دادگاه با پذیرش درخواست موجب می شود که انتخابات بدون مشروعیت برگزار نشود.
• وزیر خارجه کشورمان در دیدار با کارگزاران و تجار ایرانی مقیم زیمبابوه مشکلات و مسائل آن ها را مورد بررسی قرار داد.
"علی اکبر صالحی" وزیر امور خارجه کشورمان عصر جمعه (92.04.14) ضمن حضور در مسجد آل محمد این شهر با ایرانیان و شیعیان حراره دیدار و گفت‌وگو کرد.
این مسجد سال گذشته با همکاری جمهوری اسلامی ایران و شیعیان لبنان ساخته شده و مسلمانان ایرانی، لبنانی، هندی و پاکستانی در آن نماز بر پا می دارند.
وزیر خارجه کشورمان همچنین با حضور در اقامتگاه سفیر جمهوری اسلامی ایران در ضیافت شامی که با حضور ایرانیان مقیم این کشور برگزار شده بود شرکت کرد.
صالحی در این دیدار که با کارگزاران و مسئولان سازمان های ایرانی و نیز فعالان تجاری و اقتصادی کشورمان در زیمبابوه برگزار شد، ضمن گفت‌وگو درباره وضعیت زندگی اتباع ایرانی، مشکلات آن ها را مورد بررسی قرار داده و بر حضور هر چه موثرتر ایرانیان در خارج از کشور در عرصه های تجاری و اقتصادی تاکید کرد.
وی در این دیدار یادآور شد: زیمبابوه با عبور از مرحله بحران چند سال گذشته، در آستانه شکوفایی اقتصادی قرار دارد.

وقایع مهم کومور از تاریخ 3/4/92 الی 17/4/92

• صالحی در سفر به کومور ابراز امیدواری کرد که این سفر صفحه جدیدی از روابط در عرصه‌های تجاری، اقتصادی و زیربنایی دو کشور باشد.
"علی اکبر صالحی" وزیر امور خارجه کشورمان در بدو ورود به کومور در جمع خبرنگاران با بیان اینکه کشور کومور از چند جزیره تشکیل شده گفت: این کشور در سال 1975م (1354ه.ش) مستقل شد و یک میلیون نفر جمعیت دارد.
وی روابط سیاسی ایران و کومور را خوب توصیف کرد و افزود: فعالیت‌های خوبی در این کشور انجام شده و کمیته امداد، هلال احمر و وزارت نیرو در این کشور مشغول فعالیت هستند.
وزیر خارجه کشورمان ادامه داد: مردم کومور مسلمان هستند و امیدواریم که پروژه‌های در دست انجام را تکمیل کنیم تا روابط تجاری - اقتصادی گسترش یابد.
صالحی کومور را نیازمند کمک‌های بهداشتی و زیربنایی خواند و افزود: حضور شرکت های ایرانی در کومور به سود هر دو کشور خواهد بود.
وی به تحصیل اتباع کوموری در ایران اشاره و ابراز امیدواری کرد که بتوان تعداد بورس‌های تحصیلی را افزایش داد و یک آموزشگاه حرفه‌ای در این منطقه دایر کرد.
وزیر خارجه کشورمان با اشاره به مشکلات گذشته کشور کومور گفت: شرایط اقتصادی این کشور روز به روز در حال بهبود است.
صالحی نداشتن سوخت و برق را از جمله مشکلات مردم کومور خواند و افزود: به دنبال چاره ای برای این مشکل هستیم که استفاده از سلول‌های خورشیدی و توربین های بادی می تواند مفید باشد.
وی ابراز امیدواری کرد که این سفر صفحه جدیدی از روابط در عرصه های تجاری، اقتصادی و زیربنایی دو کشور باشد.




وقایع مهم جمهوری دموکراتیک کنگو از تاریخ 3/4/92 الی 17/4/92

• ارتش جمهوری دموکراتیک کنگو در درگیری خونبار با شورشیان حمله آنها به زندانی در جنوب این کشور را دفع کرد.
خبرگزاری فرانسه گزارش داد، یک منبع رسمی جمهوری دموکراتیک کنگو اعلام کرد که ارتش این کشور حمله‌ای را به زندان لوبومباشی در مرکز کاتانگا (جنوب جمهوری دموکراتیک کنگو) دفع کرده است.
سخنگوی نظامی این منطقه گفت: یک گروه از شورشیان مائی مائی و کاتا کاتانگا پس از نیمه شب شنبه برای آزاد کردن همدستانشان که از یک هفته پیش بازداشت بودند، به زندان حمله کردند که این حمله نتیجه ای نداشت.
وی افزود: ارتش که از انجام این حمله اطلاع داشت،‌ مواضع و نیروهای خود را تقویت کرده بود و در این درگیری که سه ساعت به طول انجامید یک نفر از مهاجمان کشته و چندین نفر از آنان نیز زخمی شدند.
سخنگوی ارتش کنگو گفت: ارتش از یکشنبه (92.04.02) همچنان در تعقیب مهاجمانی است که به سوی شمال کنگو گریخته اند.
از چندین هفته پیش جدایی طلبان کاتاکاتانگا که از تقسیم نامناسب ثروت بین شمال و جنوب این منطقه شاکی هستند در این منطقه آشوب به پا کرده اند.
ژوزف کابیلا رئیس جمهور جمهوری دموکراتیک کنگو از اهالی این منطقه است.
هفته گذشته در درگیری شورشیان و ارتش کنگو در این منطقه هفته نفر کشته و عده بسیاری زخمی شدند.


وقایع مهم آفریقای جنوبی از تاریخ 3/4/92 الی 17/4/92

• کاخ‌سفید اعلام کرد که رئیس‌جمهور آمریکا به همراه همسر خود در نظر دارند، بعدازظهر امروز با خانواده رهبر سابق آفریقای جنوبی که در بیمارستان است، دیدار خصوصی داشته باشند.
به گزارش روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز، کاخ سفید اعلام کرد که "باراک اوباما" رئیس‌جمهور آمریکا در نظر دارد، بعدازظهر امروز، با اعضای خانواده "نلسون ماندلا" دیدار کند.
یکی از مقامات کاخ سفید اعلام کرد: رئیس‌جمهور و بانوی اول به صورت خصوصی با اعضای خانواده ماندلا دیدار می‌کنند تا در این دوران سخت فکر و دعای خویش را به آنها ابراز کنند. به منظور تأمین آسایش و آرامش نلسون ماندلا و درخواست خانواده وی، اوباما و همسرش برای ملاقات ماندلا به بیمارستان نمی‌رود.
ماندلا، رئیس‌جمهور سابق 94 ساله آفریقای جنوبی از حدود سه هفته پیش به دلیل عفونت مزمن ریوی در بیمارستان بستری شده است و وضعیت جسمانی وی رو به وخامت است.
اوباما برای یک سفر یک هفته‌ای عازم قاره آفریقا شده است و قرار است فردا، یکشنبه، به جزیره روبن، زندانی که این رهبر آفریقای جنوبی به مدت 18 سال در یک سلول کوچک را در آنجا گذراند.

• رئیس‌جمهور آمریکا در یک کنفرانس خبری در آفریقای جنوبی به قانونگذاران مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد که قانون اصلاح مهاجرت را که از اولویت‌های برتر دولتش است به تصویب برسانند.
به گزارش خبرگزاری رویترز، "باراک اوباما" رئیس‌جمهور آمریکا روز شنبه (92.04.08) از مجلس نمایندگان آمریکا خواست تا ماه آگوست سال جاری میلادی (مردادماه)، لایحه اصلاحات قوانین مهاجرت را به تصویب برسانند.
وی در یک کنفرانس خبری در آفریقای جنوبی اعلام کرد که قانونگذاران مجلس نمایندگان آمریکا قبل از تعطیلات تابستانی خود برای اتمام کار لایحه اصلاح قوانین مهاجرت به اندازه کافی زمان داشته‌اند.
اصلاح مهاجرت یکی از اولویت‌های برتر رئیس‌جمهور آمریکا است. سنا اخیراً لایحه‌ای را به تصویب درآورده است که امنیت مرزی را تقویت می‌کند و راهی را برای مهاجرت غیرقانونی در آمریکا فراهم می‌کند تا بتوانند شهروندی آمریکا را به دست آورند.
اوباما تصویب این لایحه را مورد استقبال قرار داد.
در گزارش‌های پیشین آمده است که سنای آمریکا روز پنجشنبه هفته گذشته (92.04.6) با 68 رأی موافق در مقابل 32 رأی مخالف، لایحه اصلاح قانون مهاجرت که می‌تواند راه را جهت شهروندی 11 میلیون مهاجر غیرقانونی بگشاید، تصویب کرد.
بر اساسا این گزارش، لایحه اصلاح قانون مهاجرت با افزودن 20 هزار نگهبان در امتداد مرز جنوبی آمریکا با مکزیک و احداث یک هزار و 100 کیلومتر حصار در خطوط مرزی، امنیت مرزها را بشدت افزایش می‌دهد.
جمهوری خواهان محافظه‌کار مخالف این لایحه هستند و بر این باورند که این لایحه عفو عمومی برای کسانی است که قانون‌شکنی کرده‌اند.


واقعه مهم توگو از تاریخ 3/4/92 الی 17/4/92

• بانک جهانی 30 میلیون دلار به کشور آفریقایی توگو کمک می کند. منابع خبری روز دوشنبه (92.04.03) در لومه پایتخت توگو اعلام کردند بانک جهانی برای کمک به توسعه زیرساختهای بخش مخابرات توگو، 30 میلیون دلار در اختیار این کشور قرار می دهد.
دفتر نمایندگی بانک جهانی در توگو با انتشار بیانیه ای اعلام کرد کمک های نقدی این نهاد مالی بین المللی به توگو برای توسعه شبکه های فیبر نوری و همچنین ایجاد اصلاحات حقوقی و قانونی لازم برای تقویت رقابت در بخش خصوصی در صنعت مخابرات این کشور هزینه خواهد شد.
کمک های بانک جهانی به توگو شرایط را برای بهبود کیفیت ارتباطات تلفنی و اینترنتی و همچنین کاهش هزینه های ارتباطات مخابراتی در این کشور فراهم خواهد کرد.
به گزارش خبرگزاری شین هوا از لومه، کمک های نقدی بانک جهانی به توگو دومین مرحله از اجرای برنامه تقویت زیرساختهای مخابرات منطقه ای غرب آفریقا محسوب می شود. مسئولان بانک جهانی هزینه اجرای این برنامه را 300 میلیون دلار برآورد کرده اند. این برنامه با هدف جبران مشکلات موجود در ارتباطات میان شانزده کشور غرب آفریقا و دیگر نقاط جهان به اجرا گذاشته خواهد شد.




 

  فرستادن مقاله
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

جهان از آفریقا چه می‌خواهد؟

۱۳۹۶/۶/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران:‌ تحولات مغرب عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات سودان (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات لیبی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات مصر (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات سودان (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات لیبی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مصر (174)

۱۳۹۵/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مصر (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات لیبی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات لیبی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مصر (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات سودان (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مصر (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات لیبی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات لیبی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات سودان (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مصر (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات لیبی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات سودان (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران:تحولات مغرب عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات مصر (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مصر (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات لیبی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات سودان (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

تحولات لیبی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مصر (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات لیبی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مصر (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مغرب عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مصر (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات لیبی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات سودان (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مغرب عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مصر (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات لیبی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مصر (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات لیبی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات سودان (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات سودان (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات لیبی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات مصر (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات مصر (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات سودان (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مصر (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات لیبی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات سودان (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مصر (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات لیبی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات لیبی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات سودان (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات سودان (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات لیبی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات سودان (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات لیبی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مصر (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات لیبی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات لیبی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات لیبی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات سودان (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات مصر (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مصر (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات لیبی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات مصر (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات سودان (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات لیبی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات سودان (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مصر (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مصر (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات سودان (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات لیبی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات سودان (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات سودان (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات لیبی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات مصر (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات لیبی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات لیبی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مصر (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات سودان (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات لیبی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات سودان (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات سودان (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات سودان (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات لیبی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات سودان (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات سودان (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات سودان (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مصر (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (117)

۱۳۹۳/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات سودان (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات سودان (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مصر (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات لیبی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات سودان (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (112)

۱۳۹۳/۹/۱۹

آفران: تحولات لیبی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات سودان (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات لیبی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات سودان (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مصر (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات سودان (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات لیبی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مصر (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات لیبی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات سودان (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات مصر (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات لیبی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات سودان (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولان مغرب عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (107)

۱۳۹۳/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات لیبی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات مصر (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات سودان (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مصر (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات لیبی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات سودان (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مصر (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات سودان (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات لیبی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات سودان (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات لیبی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات سودان (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات لیبی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مصر (98)

۱۳۹۳/۶/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات لیبی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مصر (96)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مصر (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات لیبی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات سودان (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات مصر (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات سودان (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مصر (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات لیبی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران : تحولات مغرب عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مصر (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات لیبی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات سودان (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات لیبی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مصر (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مصر (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مصر (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات لیبی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مصر (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات سودان (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مصر (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات سودان (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات مصر (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات لیبی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات سودان (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات سودان (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات لیبی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مصر (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات لیبی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات سودان (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات سودان (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات لیبی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مصر (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات لیبی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مصر (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربي (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربي (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مصر (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات لیبی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات سودان (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات مصر (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات لیبی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات لیبی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مصر (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی(70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات مصر (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات لیبی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات سودان (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات لیبی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات مصر (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی(68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات سودان (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات لیبی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مصر (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی(67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات مصر (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات لیبی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات سودان (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات سودان (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات لیبی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی(65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مصر (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مصر (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات لیبی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات سودان (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مصر (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات لیبی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات سودان (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات مصر (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

نگاه آفران: تحولات مصر 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات لیبی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

نگاه آفران: تحولات سودان 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: آفريقاي جنوبي اولين ايستگاه اجلاس كميسيون مشترك دولت تدبير و اميد

۱۳۹۲/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مصر (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات سودان (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

نگاه آفران: تحولات مغرب عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات لیبی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات سودان 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات سودان (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات لیبی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مصر (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات سودان (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات مصر (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات لیبی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات سودان (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات لیبی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات مصر (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مصر (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات لیبی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات سودان (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات مصر (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات مصر (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات سودان (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات لیبی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مصر (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات سودان (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات سودان (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات لیبی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مصر (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات سودان (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات لیبی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات سودان (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: گزارش تحليلي بر سفر رئيس جمهور ايالات متحده آمريكا به آفريقا

۱۳۹۲/۴/۱۶

آفران: تحولات لیبی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات سودان (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات لیبی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات سودان (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات مصر (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات سودان (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات سودان (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مصر (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات سودان (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات لیبی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات ليبي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی(34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مصر (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات لیبی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات سودان (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات ليبي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مصر (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات سودان (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات مصر(32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مصر (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: کودتا در آفریقای مرکزی

۱۳۹۲/۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات لیبی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات سودان (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مصر (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مصر (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات مصر (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات سودان (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات لیبی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مصر (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات لیبی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات مصر (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات سودان (23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۴

آفران: تحولات ليبي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات مغرب عربي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات آفریقای غیر عربی (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مصر (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات ليبي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات لیبی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات سودان (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات لیبی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مصر (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات سودان (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات لیبی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات مصر (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات سودان (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مغرب عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات لیبی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مصر (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات سودان (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات سودان (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مصر (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱

آفران:حسن الشیخ محمود رئیس جمهور جدید سومالی

۱۳۹۱/۶/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۲۶

دیدگاه اسلام گرایان درباره آینده قبطی ها در مصر

۱۳۹۱/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۱۹

تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: انتخابات كشور ليبي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (5)

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: عملکرد حزب اسلامی النهضة پس از انقلاب تونس

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (4)

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۷

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (3)

۱۳۹۱/۳/۲۴

انتخابات ریاست جمهوری مصر (2012)

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: عواقب پیروزی "احمدشفیق" در انتخابات

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (2)

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: میزان موفقیت اخوان المسلمین در بازیابی پایگاه مردمی خود

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (1)

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: حکم دادگاه مبارک به نفع نامزد اخوان تمام شد

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: بروز اعتراضات در مصر و نشانه رفتن نامزدی نخست وزیر مبارک

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۶

آفران:نظرات موافقان و مخالفان مرسی

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: وجوب توافق بین اخوان و نیروهای انقلابی علیه احمد شفیق

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۹

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۸

مصر و تهدیدات عمر سلیمان

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: انتخابات مصر صحنه پراکندگی آراء میان دو مجموعه اسلام گرا و مدنی

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: بررسی و تحلیل آخرین وضعیت انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: شعارهای انتخاباتی برخی نامزدهای برجسته انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.25

۱۳۹۱/۲/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.24

۱۳۹۱/۲/۲۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.23

۱۳۹۱/۲/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.20

۱۳۹۱/۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.19

۱۳۹۱/۲/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.18

۱۳۹۱/۲/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.17

۱۳۹۱/۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.16

۱۳۹۱/۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.13

۱۳۹۱/۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.12

۱۳۹۱/۲/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.11

۱۳۹۱/۲/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.10

۱۳۹۱/۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.09

۱۳۹۱/۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.05

۱۳۹۱/۲/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.04

۱۳۹۱/۲/۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.03

۱۳۹۱/۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.02

۱۳۹۱/۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.30

۱۳۹۱/۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.29

۱۳۹۱/۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.28

۱۳۹۱/۱/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.27

۱۳۹۱/۱/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.26

۱۳۹۱/۱/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.23

۱۳۹۱/۱/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.22

۱۳۹۱/۱/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.21

۱۳۹۱/۱/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.20

۱۳۹۱/۱/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.19

۱۳۹۱/۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.16

۱۳۹۱/۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.15

۱۳۹۱/۱/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.14

۱۳۹۱/۱/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.07

۱۳۹۱/۱/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.06

۱۳۹۱/۱/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.21

۱۳۹۰/۱۲/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.20

۱۳۹۰/۱۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.17

۱۳۹۰/۱۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.16

۱۳۹۰/۱۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.15

۱۳۹۰/۱۲/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.13

۱۳۹۰/۱۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.10

۱۳۹۰/۱۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.09

۱۳۹۰/۱۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.08

۱۳۹۰/۱۲/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.07

۱۳۹۰/۱۲/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.06

۱۳۹۰/۱۲/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.03

۱۳۹۰/۱۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.02

۱۳۹۰/۱۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.01

۱۳۹۰/۱۲/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.30

۱۳۹۰/۱۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.29

۱۳۹۰/۱۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.11.19

۱۳۹۰/۱۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.17

۱۳۹۰/۱۱/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.16

۱۳۹۰/۱۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.10

۱۳۹۰/۱۱/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.09

۱۳۹۰/۱۱/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.08

۱۳۹۰/۱۱/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.05

۱۳۹۰/۱۱/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.28

۱۳۹۰/۱۰/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.27

۱۳۹۰/۱۰/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.26

۱۳۹۰/۱۰/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.25

۱۳۹۰/۱۰/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.21

۱۳۹۰/۱۰/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.19

۱۳۹۰/۱۰/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.18

۱۳۹۰/۱۰/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.17

۱۳۹۰/۱۰/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.14

۱۳۹۰/۱۰/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.13

۱۳۹۰/۱۰/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.12

۱۳۹۰/۱۰/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.11

۱۳۹۰/۱۰/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.10

۱۳۹۰/۱۰/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.06

۱۳۹۰/۱۰/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.05

۱۳۹۰/۱۰/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.03

۱۳۹۰/۱۰/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.29

۱۳۹۰/۹/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.28

۱۳۹۰/۹/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.27

۱۳۹۰/۹/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.26

۱۳۹۰/۹/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.23

۱۳۹۰/۹/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.22

۱۳۹۰/۹/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.21

۱۳۹۰/۹/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.20

۱۳۹۰/۹/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.19

۱۳۹۰/۹/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.12

۱۳۹۰/۹/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.09

۱۳۹۰/۹/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.08

۱۳۹۰/۹/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.07

۱۳۹۰/۹/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.06

۱۳۹۰/۹/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.05

۱۳۹۰/۹/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.02

۱۳۹۰/۹/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.01

۱۳۹۰/۹/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.28

۱۳۹۰/۸/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.25

۱۳۹۰/۸/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.14

۱۳۹۰/۸/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.11

۱۳۹۰/۸/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.10

۱۳۹۰/۸/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.08

۱۳۹۰/۸/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.03

۱۳۹۰/۸/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.02

۱۳۹۰/۸/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.27

۱۳۹۰/۷/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.26

۱۳۹۰/۷/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.25

۱۳۹۰/۷/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 24 .7 .90

۱۳۹۰/۷/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.18

۱۳۹۰/۷/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.17

۱۳۹۰/۷/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.16

۱۳۹۰/۷/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.12

۱۳۹۰/۷/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.09

۱۳۹۰/۷/۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.06

۱۳۹۰/۷/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.05

۱۳۹۰/۷/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.03

۱۳۹۰/۷/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.30

۱۳۹۰/۶/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.28

۱۳۹۰/۶/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.27

۱۳۹۰/۶/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.26

۱۳۹۰/۶/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.22

۱۳۹۰/۶/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.20

۱۳۹۰/۶/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.06.19

۱۳۹۰/۶/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.16

۱۳۹۰/۶/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.15

۱۳۹۰/۶/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.14

۱۳۹۰/۶/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.13

۱۳۹۰/۶/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.12

۱۳۹۰/۶/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.08

۱۳۹۰/۶/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.07

۱۳۹۰/۶/۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.06

۱۳۹۰/۶/۶

آفریقا در هفته ای که گذشت (900527 الی 900602)

۱۳۹۰/۶/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.05

۱۳۹۰/۶/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.02

۱۳۹۰/۶/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.01

۱۳۹۰/۶/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.30

۱۳۹۰/۵/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.29

۱۳۹۰/۵/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.24

۱۳۹۰/۵/۲۴

آفران: انقلابیون لیبی در مقابل یک آزمون سخت

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900513 الی 900519)

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.23

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.22

۱۳۹۰/۵/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.19

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: صحنه جنگ لیبی پس از آغاز ماه رمضان

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.18

۱۳۹۰/۵/۱۸

آفران: محاکمه حسنی مبارک ؛ واکنش ها و پیامدها

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.17

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.16

۱۳۹۰/۵/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.15

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفریقا در هفته ای که گذشت (900506 الی 900512)

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفران: تحولات شمال آفر یقا - 90.05.12

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: آفريقاي شرقي؛ اهميت استراتژيك و افق هاي پيش رو

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.11

۱۳۹۰/۵/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.10

۱۳۹۰/۵/۱۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.09

۱۳۹۰/۵/۹

آفران: قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.08

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.05

۱۳۹۰/۵/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.04

۱۳۹۰/۵/۴

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (2)

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.03

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.02

۱۳۹۰/۵/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.01

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (1)

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.29

۱۳۹۰/۴/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.28

۱۳۹۰/۴/۲۸

آفران: دموکراسی در آفریقا

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.27

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (900416 الی 900422)

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.25

۱۳۹۰/۴/۲۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.22

۱۳۹۰/۴/۲۲

آفران: مراکش، تاریخ و جغرافیا

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.19

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: موریتانی پس از انقلاب های عربی

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.18

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفریقا در هفته ای که گذشت (900409 الی 900415)

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: مراکش پس از همه پرسی

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.15

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (پایانی)

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.14

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (2)

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.13

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (1)

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.12

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: دلیل حمایت آمریکا از انقلابیون و سازمان های مصری

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.11

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفریقا در هفته ای که گذشت (900402 الی 900408)

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تاثير عوامل اقتصادي بر انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.08

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.07

۱۳۹۰/۴/۷

آفران: نشانه های “همه پرسی نظامی" درباره رئیس جمهور آینده مصر

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.06

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: عدم تناسب نقش و حقوق زنان در افریقا

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.05

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: گزينه هايي دشوار سياست مصر در قبال انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.04

۱۳۹۰/۴/۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (900326 الی 900401)

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: بروز اختلاف در صفوف انقلابیون لیبی

۱۳۹۰/۴/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.01

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: تغییر پشت درب‌های الجزایر و مغرب پس از لیبی

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: اصلاحات در قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.31

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: مصادره انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.30

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.29

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: صف بندی احزاب تونسی برای انتخابات آینده

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفریقا در هفته ای که گذشت (900319 الی 900325)

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: آخرین تحولات سودان

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.28

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.25

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: اعطاي وام به مصر و ربودن انقلاب

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: بازیگران منطقه ای؛ تلاش برای مدیریت انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.24

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: انقلاب هاي عربي و سياست هاي آمريكا در قبال ايران

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: اختاپوس جاسوسی اسرائیل در تونس و مصر

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.23

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900311 الی 900318)

۱۳۹۰/۳/۲۱

آفران: بررسی نتایج انتخابات شهرداری ها در آفریقای جنوبی

۱۳۹۰/۳/۹

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی بنین

۱۳۹۰/۱/۲۸

انتخابات 2011 نیجریه

۱۳۹۰/۱/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (891205 الی 891211)

۱۳۸۹/۱۲/۱۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (891114 الی 891120)

۱۳۸۹/۱۱/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (891030 الی 891106)

۱۳۸۹/۱۱/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891023 الي 891029)

۱۳۸۹/۱۱/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891016 الي 891022)

۱۳۸۹/۱۰/۲۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891009 الي 891015)

۱۳۸۹/۱۰/۱۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891002 الي 891008)

۱۳۸۹/۱۰/۱۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890925 الي 891001)

۱۳۸۹/۱۰/۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890918 الي 890924)

۱۳۸۹/۹/۲۹

تقويم انتخابات سال 2011 ميلادي در آفريقا

۱۳۸۹/۹/۲۷

ماداگاسكار قانون اساسي 17 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۲۳

زيمبابوه ریاست جمهوری می 2011

۱۳۸۹/۹/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890911 الي 890917)

۱۳۸۹/۹/۲۰

ساحل عاج ریاست جمهوری 31 اکتبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۸

تانزانيا و زنگبار رياست جمهوري و پارلماني

۱۳۸۹/۹/۱۷

مصر قوه مقننه 28 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۷

اوگاندا رياست جمهوري و پارلماني 18 فوریه 2011

۱۳۸۹/۹/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890813 الي 890813)

۱۳۸۹/۸/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890729 الي 890805)

۱۳۸۹/۸/۸

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890722 الي 890728)

۱۳۸۹/۸/۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890715 الي 890721)

۱۳۸۹/۷/۲۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890708 الي 890714)

۱۳۸۹/۷/۱۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890625 الي 890701)

۱۳۸۹/۷/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890618 الي 890624)

۱۳۸۹/۶/۲۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890611 الي 890617)

۱۳۸۹/۶/۲۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890604 الي 890610)

۱۳۸۹/۶/۱۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890528 الي 890603)

۱۳۸۹/۶/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890521 الي 890527)

۱۳۸۹/۵/۳۰

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890514 الي 890520)

۱۳۸۹/۵/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890507 الي 890513)

۱۳۸۹/۵/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890431 الي 890506)

۱۳۸۹/۵/۹

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890424 الي 890430)

۱۳۸۹/۵/۲

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890417 الي 890423)

۱۳۸۹/۴/۲۶