نگاه آفران > آفران:تحولات مصر

آفران:تحولات مصر

تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۸/۹
New Page 3

تحولات کشور مصر 10وقایع مهم مصر از تاریخ 30/07/91 تا 7/08/91

• سخنگوي دفتر رياست جمهوري مصر نامه "محمد مرسي" خطاب به "شيمون پرز" را كه در آن رئيس رژيم صهيونيستي دوست خوانده شده بود را تاييد و آن را موضوع بر مبناي عرف ديپلماتيك دانست.
به گزارش روزنامه مصري الاهرام تصوير نامه مكتوب "محمد مرسي" خطاب به "شيمون پرز" را كه از سوي "عاطف سالم" سفير جديد مصر در سرزمين هاي اشغالي به "پرز" تحويل داده شده بود، منتشر كرد.
"محمد مرسي" در اين پيام "پرز" را دوست بزرگ خود خوانده است. وي در اين پيام گفته است كه تمايل زيادي به گسترش روابط دوستانه ميان مصر و رژيم صهيونيستي دارد و "عاطف محمد سالم" را به عنوان سفير جديد مصر تعيين كرده تا سفير فوق العاده اي از سوي وي در نزد اين رژيم باشد.
رئيس جمهور مصر خاطرنشان كرده است كه اين سفير فردي مخلص و كوشا است و توانايي اجراي پست هاي مهم را دارد و اين مسئله موجب انتخاب وي شده است. مرسي تاكيد كرده كه اعتماد كامل دارد كه "عاطف محمد سالم" در وظيفه اش موفق خواهد بود و "پرز" خواسته كه وي را تاييد كند و به وي توجه داشته باشد و به سفير جديد مصر اعتماد كامل داشته باشد. مرسي در پايان نامه زير امضاي خود نوشته است «دوست وفادار شما محمد مرسي». تاريخ نامه نيز مربوط به 19 ژوئن 2012 است.
در واكنش به انتشار اين نامه "ياسر علي" سخنگوي دفتر رياست جمهوري مصر محتواي نامه ارسالي به شيمون پرز را تاييد كرد و افزود: اين نامه بر مبناي عرف ديپلماتيك وزارت خارجه مصر نوشته شده و ما در تنظيم اين نامه ها ميان كشورهاي مختلف تبعيض قائل نمي شويم. وي محتواي اين نامه را صد در صد مورد تاييد قرار داد.

• در پي انتشار اخباري درباره متهم كردن دو مقام نظامي ارشد سابق مصر به فساد مالي، "محمد مرسي" رئيس جمهور اين كشور روز پنجشنبه (91.07.27) در صدد برآمد در ميان نيروهاي مسلح كشورش آرامش برقرار كند.
به گزارش خبرگزاري فرانسه، روزنامه دولتي الجمهوريه اعلام كرد ارتشبد "حسين طنطاوي" كه در دوره انتقالي رياست كشور را برعهده داشت و "ژنرال سامي عنان" معاون وي كه به فساد مالي متهم شده اند، اجازه ندارند از خاك مصر خارج شوند. منابع قضايي و سردبير اين روزنامه كه فعاليت وي معلق شده است، اين خبر را تكذيب كردند.
مرسي در اظهارات خود در مانور نظامي نيروهاي مصر گفت: من آنچه درباره آن ها منتشر شده است كاملا تكذيب مي كنم. اين اخبار بي اساس است.
وي گفت: به عنوان رئيس جمهور و فرمانده كل نيروهاي مسلح،‌ براحترام به مقامات كنوني و پيشين نيروهاي مسلح تاكيد دارم. مرسي گفت: اين موضوع پنهان نيست. من با ارتشبد حسين طنطاوي و ژنرال سامي عنان به طور دائم در تماس هستم. آخرين تماس ما ديروز چهارشنبه بود.
وي افزود، نيروهاي ارتش بايد آگاه باشند انتشار مطالب بي پايه درباره آن ها، تنها تلاش براي تفرقه افكني است ولي چنين چيزي اتفاق نخواهد افتاد.

• مشاور رئيس جمهور مصر خواستار لغو معاهده صلح كمپ ديويد با رژيم صهيونيستي شد.
به گزارش خبرگزاري قدس (قدسنا) به نقل از پايگاه خبري، «اخبار ملي» رژيم صهيونيستي، "محمد عصمت سيف الدوله" مشاور "محمد مرسي" طي سخناني در كنفرانسي كه با موضوع «كمپ ديويد و تأثير آن بر امنيت ملي مصر» برگزار شد، اظهار داشت: معاهده امضا شده بين مصر و رژيم صهيونيستي در سال 1979م تنها به نفع دشمن صهيونيستي است.
وي گفت: اين توافقنامه، به جاي اينكه تامين امنيت ملي مصر را مدنظر داشته باشد، در جهت تامين امنيت و مصالح دشمن صهيونيستي است. اين مقام مصري با اشاره به حوادث اخير در مرز مشترك با رژيم اشغالگر قدس خاطرنشان كرد، لغو توافقنامه كمپ ديويد براي احياي كنترل مصر بر صحراي سينا بسيار بيش از هر زمان ديگر احساس مي شود.
سخنان اين مقام مصري در حالي بيان مي شود كه پس از پيروزي انقلاب مردمي 25 ژانويه و سقوط حسني مبارك ديكتاتور مخلوع اين كشور، انقلابيون مصري بارها خواستار لغو تمامي قراردادها و توافقنامه هاي امضا شده مصر با رژيم صهيونيستي شدند.
از سوي ديگر "عبدالمنعم ابوالفتوح" نامزد سابق انتخابات رياست جمهوري مصر، توافقنامه كمپ ديويد با رژيم صهيونيستي را فاجعه آميز توصيف كرد و خواستار لغو آن شد.
به گزارش شبكه تلويزيوني «الميادين»، اين سياستمدار مصري اظهار داشت: توافقنامه كمپ ديويد، حاكميت ملي مصر را نقض مي كند و بايد لغو شود.
به گفته "ابوالفتوح"، لغو كمپ ديويد با رژيم صهيونيستي يكي از خواسته هاي انقلاب مصر است و اين درخواست پس از اوضاع اخير در صحراي سينا قوت گرفت.
اين نامزد سابق انتخابات رياست جمهوري مصر متذكر شد، هر رئيس جمهوري در مصر چه "محمد مرسي" يا هر فرد ديگري زير فشارهاي داخلي و خارجي براي دست نزدن به اين توافقنامه قرار دارد. سياستمدار مصري با اشاره به فشارهاي آمريكا به مصر براي پايبندي به توافقنامه كمپ ديويد يادآور شد، ما شاهد پررويي دولت آمريكا هستيم و اين كشور روابط خود با مصر را به حفظ توافقنامه مذكور، منوط كرده است.
از سوي ديگر، منابع خبري مصر از به رأي گذاشتن قانون اساسي جديد مصر در ماه آينده خبر دادند. به گزارش شبكه خبري «الجزيره»، اعضاي مجلس موسسان تدوين قانون اساسي جديد مصر، ماه آينده به پيش نويس نهايي قانون اساسي جديد رأي خواهند داد و پس از آن به همه پرسي عمومي گذاشته خواهد شد.
به گفته "حسام العرياني" رئيس مجلس موسسان تدوين قانون اساسي پس از اينكه اعضاي مجلس به پيش نويس رأي دادند، در هفته دوم نوامبر همه پرسي در مورد قانون اساسي مصر در سراسر اين كشور برگزار خواهد شد.

• شبكه تلويزيوني المنار گزارش داد؛ سفراي جديد اردن و مصر وارد فلسطين اشغالي شدند.
به گزارش شبكه المنار، مصر و اردن سفراي جديد خود را در رژيم صهيونيستي انتخاب كردند. سفير جديد مصر در مراسمي رسمي در قدس اشغالي پايبندي اين كشور را به معاهده كمپ ديويد اعلام كرد و سفير جديد اردن نيز خواهان استقرار صلح بر اساس گزينه دو كشور شد.
"ايمن حلاوي" گزارشگر اين شبكه در گزارشي در اين زمينه افزود: اعلام "محمد مرسي "رئيس جمهور مصر مبني بر پايبندي مصر انقلابي به معاهدات بين المللي را مي توان در اقدام اين كشور در اعزام سفير جديد به رژيم صهيونيست ارزيابي كرد. در مراسم رسمي كه در شهر اشغالي قدس برگزار شد، "عاطف محمد سالم سيدالاهل "استوارنامه خود را تقديم "شيمون پرز" رئيس رژيم صهيونيستي تقديم كرد.
سفير جديد مصر در اين ديدار گفت حامل پيام صلح براي صهيونيست ها است. همچنين شاه اردن، "وليد عبيدات" را به عنوان سفير جديد اين كشور در سرزمين هاي اشغالي انتخاب كرد.
"شيمون پرز" گفت: به شما در شهر قدس خوشامد مي گويم و تاكيد مي‌كنم، شما دوستان بيشتري در اسرائيل خواهيد يافت.
"عاطف محمد سالم" گفت: ما به همه توافق نامه هاي امضا شده به ويژه معاهده صلح با اسرائيل پايبنديم و براي تقويت اعتماد ميان طرفين تلاش مي كنيم. گزارشگر اين شبكه در ادامه افزود،
"عشيره اردني عبيدات" از وي خواسته بود از پذيرش اين سمت خودداري كند. اين عشيره اردني تاكيد كرد كسي كه دستش را در دستان غاصبان سرزمين فلسطين و حمله كنندگان به مقدسات اسلامي قرار مي دهد به شدت به ملت اردن توهين مي كند و ملت اردن نيز از چنين افرادي متنفر است.

• دکتر "محمد سعد الکتاتنی" رئیس پارلمان منحل شده مصر، در کنگره سراسری حزب حاکم آزادی و عدالت به عنوان رئیس این حزب انتخاب شد.
به این ترتیب" الکتاتنی" جانشین "محمد مرسی" رئیس جمهور مصر می شود که بعد از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ماه ژوئن از ریاست حزب آزادی و عدالت استعفا کرد.
پایگاه اینترنتی اخوان المسلمین مصر اعلام کرد: "الکتاتنی" در این انتخابات 581 رای به دست آورد که معادل 67.3 درصد کل آراء اعضای کنگره سراسری بود. رقیب او "عصام العریان" نیز 283 رای کسب کرد که معادل 32.7 درصد آراء است.
شش نفر از اعضای حزب آزادی و عدالت از جمله دکتر "صباح السقاری" مسئول امور زنان در این حزب نامزدی خود برای ریاست حزب را پس گرفتند و فقط دو نامزد یعنی الکتاتنی و العریان توانستند شرایط لازم را برای نامزد شدن به دست آورند.
به گفته "حسین ابراهیم" رئیس کمیته نظارت بر انتخابات حزب آزادی و عدالت، انتخابات روز جمعه در پنج کمیته برگزار شد که در هر کمیته دو صندوق برای رای گیری قرار داده شده بود. 1029 نفر از اعضای حزب آزادی و عدالت حق شرکت در انتخابات را داشتند ولی فقط حدود 866 نفر رای دادند که رای دو نفر هم باطل بود.
"الکتاتنی" ریاست مجلس الشعب مصر را تا پیش از انحلال آن به حکم دادگاه قانون اساسی مصر بر عهده داشت و العریان نیز مشاور رئیس جمهور مصر و جانشین رئیس حزب آزادی و عدالت بود.
"الکتاتنی" در سخنرانی خود در کنگره سراسری حزب آزادی و عدالت که پس از انتخاب شدن او به ریاست این حزب ایراد کرد گفت: مهمترین اولویت ما در مرحله بعدی، احیای وحدت مردم مصر با هر رویکرد سیاسی است. وی افزود: «می توانیم بخاطر مصر کار کنیم و سپس با ارائه برنامه و دیدگاه خود در انتخابات شرکت کننیم تا کسی که بتواند اعتماد مردم را به دست آورد برنده شود و دیگران به عنوان اپوزیسیون فعالیت کنند. این همان دموکراسی است که ما به دنبال تحکیم آن هستیم.
حزب آزادی و عدالت شاخه سیاسی اخوان المسلمین در ماه ژوئن گذشته پس از آن که کمیسیون امور احزاب اساسنامه این حزب را پذیرفت تاسیس شد. شمار موسسان این حزب در آن زمان 8821 نفر بود که 978 نفر از آنان زن و 93 نفر نیز قبطی بودند. "الکتاتنی" گفت حزب آزادی و عدالت طرحی برای مصر دارد تا این کشور بتواند به جایگاه شایسته خود در بین کشورها دست یابد. وی خطاب به اعضای کنگره سراسری حزب گفت: بدون حمایت شما و مشارکت فعالانه همه اعضای حزب که شمار آن ها به حدود 400 هزار نفر رسیده است نمی توانیم کاری انجام دهیم. مصر در انتظار شما و در انتظار آزادی و عدالت است تا با همکاری همه احزاب و نیروهای سیاسی، کشور را به سوی حکومتی خردمندانه پیش ببرد.
دکتر "عصام العریان" نیز به نوبه خود پیروزی "الکتاتنی" را به وی تبریک گفت. "العریان" در صفحه خود در تویتر خواست همه وقت خود را صرف رهبری حزب کند. وی به سمت قبلی "الکتاتنی" به عنوان رئیس پارلمان مصر اشاره داشت.
سید عسکر عضو کنگره سراسری حزب آزادی و عدالت گفت تجربه انتخابات در این حزب تجربه ای است که دیگر احزاب از آن بهره مند خواهند شد.
اسامه یاسین عضو دفتر اجرایی حزب آزادی و عدالت و وزیر جوانان مصر نیز گفت رقابت برای ریاست این حزب شانه به شانه بود به طوری که کی نمی توانست قبل از اعلام نتیجه با قاطعیت بگوید چه کسی برنده خواهد شد. وی افزود حزب آزادی و عدالت برای بهبود وضع خود تلاش خواهد کرد تا در انتخابات پارلمانی آینده بتواند بیش از 50 درصد کرسی ها را به دست آورد و دولت را تشکیل دهد. حزب آزادی و عدالت در انتخابات پارلمانی اخیر مصر 42 درصد کرسی های پارلمان را به دست آورده بود.

• دادستان کل قطر در بیانیه‌ای اعلام کرد؛ قطر برای بازگرداندن وجوه غارت شده در مصر 10 میلیون دلار به این کشور کمک‌ می‌کند.
این بیانیه پس از جلسه "علی الموری" دادستان کل قطر با "نبیل العربی"، دبیر کل اتحادیه عرب به منظور از سرگیری رایزنی‌های دو طرف برای بازگرداندن پول به سرقت رفته از کشورهای تحت تاثیر بهار عربی منتشر شد.
خبرگزاری مصر گزارش داد که در این دیدار طرح بازگرداندن این پول‌ها مورد بحث قرار گرفته و این موضوع در نشست وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا و کشورهای اتحادیه عرب در اواسط نوامبر مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
به گزارش خبرگزاری شین‌هوا، "شیخ حمد بن جاسم آل ثانی" نخست وزیر قطر در ماه سپتامبر اعلام کرد که قطر طی پنج سال آینده 18 میلیارد دلار در مصر سرمایه گذاری خواهد کرد.

• اعزام سفير جديد "محمد مرسي" به تل آويو و ارائه نامه رئيس جمهور به "شيمون پرز" خشم مردم انقلابي مصر را برانگيخت.
به گفته ناظران سياسي منطقه تقديم استوارنامه سفير جديد مصر به "شيمون پرز" در كنار دو پرچم رژيم صهيونيستي و نماد صهيونيست ها در حقيقت تحقير دولت قاهره است. هزاران مصري در واكنش به انتصاب سفير جديد مصر در سرزمين هاي اشغالي و ارسال نامه محمد مرسي به "شيمون پرز" با برپايي تظاهرات اعتراض آميز، خشم و نفرت خود را از اين اقدام رئيس جمهور اعلام كردند.
به گزارش پايگاه خبري روزنامه «المصري اليوم»، هزاران شهروند پس از اقامه نماز جمعه در «ميدان التحرير» دست به تظاهرات زدند و پرچم رژيم صهيونيستي را به آتش كشيدند. براساس اين گزارش، در اين تظاهرات كه برخي از شخصيت هاي سياسي مصر نيز حضور داشتند، اقدام رئيس جمهور مصر در انتصاب سفير به سرزمين هاي اشغالي، انحراف در انقلاب 25 ژانويه عنوان شد و معترضان با سر دادن شعارهايي همچون «مرگ بر مرسي مبارك» نسبت به سياست هاي وي اعتراض كردند. اين تظاهرات بدون درگيري و با شعار «مرگ بر اسرائيل» و «مرگ بر باقيمانده هاي رژيم گذشته» خاتمه يافت.

• به دنبال برخي اقدامات صورت گرفته از سوي دولت مصر، انتقاد مردم و احزاب سياسي اين كشور نسبت به عملكرد "محمد مرسي" رييس جمهوري اين كشور افزايش يافت.
به گزارش شبكه العالم،‌ "احمد حسن" دبيركل حزب ناصري مصر تصريح كرد: دولت اخوان المسلمين بعد از روي كار آمدن در مصر هيچ دستاورد جديدي براي كشور نداشته است. بلكه اين جماعت فقط قدرت را به انحصار خود درآورده و اعضايش را در پست هاي حساس حكومتي در وزارتخانه ها، استانداري ها و ساير نهادها منصوب كرده است.
اين شخصيت سياسي مصري تصريح كرد: "محمد مرسي" در هنگام نامزدي براي انتخابات رياست جمهوري شعارها و وعده هاي بسياري به شهروندان داد تا آن ها را در 100 روز تحقق بخشد. اين در حالي است كه وعده هاي مزبور حتي با 100 ماه زمان نيز قابل تحقق نيستند و چنين اموري نيازمند برنامه هاي توسعه طولاني مدت هستند. در حالي كه وضعيت اقتصادي مصر از زمان روي كار آمدن مرسي تاكنون روز به روز بدتر شده و هر روز بر فقر شهروندان مصري افزوده مي شود.
وی افزود: ما طرفدار مبارزه مسالمت آميز مردم براي تحقق خواسته ها و آزادي بيان بدون آسيب رساندن به منافع ملي هستيم.
دبيركل حزب ناصري مصر خاطر نشان ساخت: ما نيروهاي ملي خواستار بازيابي جايگاه حقيقي مصر و دستيابي مجدد شهروندان مصري به توانايي زندگي شرافتمندانه در چارچوب طرح هاي توسعه حقيقي و تعهد به هويت عربي و استقلال كشور هستيم.
"عمرو عز" عضو دفتر اجرايي جريان مردمي مصر نيز در اين باره به شبكه خبري العالم گفت: ما طي جمعه گذشته با برگزاري تظاهراتي تصميم داشتيم رئيس جمهور را درباره وعده هايي كه در زمان تبليغات انتخاباتي قول تحقق آن ها را در مدت 100 روز پس از روي كار آمدنش داده بود، مورد محاسبه قرار دهيم. اما افراد جماعت اخوان المسلمين به تظاهركنندگاني كه با اين هدف گردهم آمده بودند حمله كردند. عضو دفتر اجرايي جريان مردمي مصر خاطر نشان كرد، "محمد مرسي "رئيس جمهور مصر وعده خود درباره ايجاد توازن در كميته تدوين قانون اساسي را كاملا به فراموشي سپرده است. اما تظاهركنندگان مسير انقلابي را كه هنوز كامل نشده است، ادامه خواهند داد.
"عمرو عز" اظهار داشت: تاكنون انقلاب هيچ تأثيري بر زندگي شهروندان عادي نداشته و هيچ گونه تغييرات ريشه اي در حكومت به وجود نياورده است. بلكه نظام كنوني راه رژيم گذشته را ادامه مي دهد و خبري از تغييرات ريشه اي در كشور نيست. عضو دفتر اجرايي جريان مردمي مصر خاطرنشان كرد، تاكنون در زمينه حمايت از فقرا و اقشار كم درآمد، هيچ گونه تلاشي انجام نگرفته است و همه اقداماتي كه تاكنون شاهد آن بوده ايم همان روش هاي معالجه موقتي هستند كه رژيم سابق براي حل مشكلات به آن ها روي مي آورد.
در همين حال يكي از رهبران حزب آزادي و عدالت وابسته به جماعت اخوان المسلمين مصر گفت: جماعت اخوان المسلمين به تحقق عدالت اجتماعي، حفظ وحدت ملي، تدوين قانون اساسي براي همه شهروندان و قصاص قاتلان انقلابيون ايمان دارد. "اسامه جادو" در گفتگو با العالم تصريح كرد:اخوان المسلمين نهادهاي دولتي را به انحصار خودش درنياورده است بلكه با پيروزي در انتخابات دموكراتيك به قدرت رسيده است و مردم مصر، اين جماعت را براي حكومت بر كشور بر ساير احزاب ترجيح دادند. وي با تأكيد بر اين كه در مدت اخير برخي از خواسته هاي مردم، از سوي دولت عملي شده است، اظهار داشت، تحقق برخي از امور نيازمند گذشت چندين سال زمان است.
اين عضو ارشد اخوان المسلمين افزود، بزرگترين دستاورد محمد مرسي رئيس جمهور مصر، تبديل مصر از يك كشور تحت سلطه نظاميان به كشوري داراي نظام مدني است كه دستگاه هاي نظارتي بار ديگر بازسازي شدند و فرماندهي نهادهاي عمومي، نظامي و امنيتي تغيير كرد.

• روزنامه مصري «الجمهوريه» گزارش داد كه "محمد مرسي" رييس جمهوري مصر طي اظهاراتي اعلام كرد كه اين كشور براي تامين برق مورد نياز خود به پنج نيروگاه هسته اي نياز دارد.
اين روزنامه روز شنبه (91.07.29) به نقل از مرسي نوشت كه دولت مصر متعهد شده كه با راه اندازي اين نيروگاه هاي هسته اي، هيچگونه تهديدي متوجه مناطق نزديك به محل احداث اين نيروگاه ها نخواهد بود .
"مرسي" همچنين تاكيد كرد كه قرار است آب مناطقي كه قرار است نيروگاه‌هاي هسته اي در آن احداث شود، شيرين شود تا اهالي آن مجبور به ترك اين منطقه نشوند. اين نيروگاه هاي هسته اي قرار است در استان «الضبعه» در شمال غرب مصر احداث شود .
صندوق بين المللي پول در گزارشي اعلام كرد كه نياز مصر به نيروي برق از سال 2004 تا كنون بيش از 10 درصد افزايش يافته است.

• نامزد سابق انتخابات ریاست جمهوری مصر گفت که حزب الله با نفوذ دادن پهپاد خود به سرزمین های اشغالی معادلات دهه ‌های اخیر را به هم زده و رژيم صهيونيستي را به زانو درآورد.
"عبدالله الاشعل" معاون اسبق وزیر خارجه مصر و نامزد سابق ریاست جمهوری این کشور تأکید کرد: حزب‌الله توانست هیبت رژيم صهيونيستي را که جهان عرب تابع او بود، درهم شکند و این رژیم را به هراس افکند و معادله‌ای که اين رژيم تا مدت ها با آن روبرو بود را بر هم زند.
وی با اشاره به اینکه بهترین راه حل برای بحران سوریه بررسی مسائل داخلی سوریه جدای از مسائل منطقه ای است، اظهار داشت: همه گروه های سوریه باید بدون فشارهای منطقه‌ای پای میز مذاکره بنشینند. "الاشعل" گفت: رژيم صهيونيستي قصد دارد همه را درگیر بحران سوریه کند و یکباره آن‌ها را از بین ببرد؛ پس همه باید به خود بیایند و یک گام به عقب برگردند و برای یک بار هم که شده به جایگاه خود پی ببرند.

• وزیر امور خارجه مصر وقوع انفجار تروریستی در لبنان را که در پی آن 8 تن کشته و ده هاتن زخمی شدند را محکوم کرد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، "محمد کامل عمرو" وقوع انفجار که به کشته شدن سرتیپ "وسام الحسن" رئیس بخش اطلاعات امنیت ملی و تعدادی دیگر از شهروندان لبنانی منجر شد، محکوم کرد. وی این حادثه تروریستی را به دولت و ملت لبنان و خانواده‌های قربانیان تسلیت گفت و بر ضرورت دور ماندن لبنان از دایره خشونت و هر چیزی که امنیت و وحدت ملی آن را تهدید می‌کند، تاکید کرد.

• وزیر امور حقوقی و پارلمانی مصر به منظور مذاکره با مقامات انگلیس در خصوص بازگرداندن اموال به سرقت رفته و معاهده دوجانبه استرداد مجرمین، به لندن سفر کرد.
به گزارش الیوم السابع، "محمد محسوب" با هدف دیدار و گفتگو با مقامات انگلیس در خصوص بازگرداندن اموال به سرقت رفته مصر توسط مقامات رژیم "حسنی مبارک" به لندن سفر کرد. وی در سفر سه روزه خود به لندن تلاش می‌کند تا برای استرداد مقامات سابق رژیم حسنی مبارک که به طور غیابی در مصر محکوم شدند با مقامات انگلیس به توافق برسد.
دولت انگلیس ادعا می‌کند بالغ بر 85 میلیون پوند (معادل 133 میلیون دلار) از اموال به سرقت رفته مصر را توقیف کرده است. این در حالی است که شبکه بی‌بی‌سی فاش کرد اموال دیگری از 19 مقام بلندپایه مصر در انگلیس همچنان دست نخورده باقی مانده است و مقامات لندن نیز اعلام کردند برای بلوکه کردن آن ها اطلاعات کافی در دست ندارند. براساس این گزارش، دولت مصر در ماه مه با لندن معاهده دوجانبه استرداد مجرمین منعقد کرده است.
ملت مصر زمانی که متوجه شدند "یوسف پطرس غالی" وزیر دارایی اسبق مصر آزادانه در لندن زندگی می‌کند، درخواست انعقاد چنین قراردادی را از دولت "مرسی "نمودند. پطرس غالی در اواسط سال 2011 به طور غیابی از سوی دادگاه مجرم شناخته شده و به 30 سال حبس محکوم شد.

• نظرسنجی موسسه "گرینبرگ" نشان می‌دهد که اغلب مردم مصر خواستار توسعه روابط تهران و قاهره هستند و همچنین از برنامه هسته‌ای ایران حمایت می‌کنند.
به گزارش پایگاه فارین پالیسی، براساس نظر سنجی‌های صورت گرفته توسط موسسه «گرینبرگ کینلان روزنر»، میزان مقبولیت ایران از نگاه مصری ‌ها افزایش چشمگیری یافته است .در این نظرسنجی که از 812 نفر از شهروندان مصری صورت گرفته، 65 درصد از پاسخ دهندگان خواستار توسعه روابط قاهره و تهران هستند. براساس این گزارش، 61 درصد از مصری‌ها نیز از برنامه صلح آمیز هسته‌ای ایران حمایت کردند که حاکی از رشد 20 درصدی نسبت به اوت 2009 است. در نظرسنجی ماه اوت 41 درصد مصری‌ها از برنامه هسته‌ای ایران حمایت کرده بودند.
بر اساس نظرسنجی گرینبرگ، 62 درصد از رای دهندگان به این واقعیت اشاره کرده‌اند که ایران و مصر دو کشور دوست هستند. بر اساس گزارش فارین پالیسی، نظرسنجی این موسسه نشان دهنده افزایش خصومت و مخالفت مردم مصر با رژيم صهيونيستي است. در این نظرسنجی 74 درصد پاسخ دهندگان با استمرار روابط مصر و رژيم صهيونيستي مخالفت کردند و 77 درصد نیز خواستار منحل شدن قرارداد صلح کمپ دیوید هستند.

• دولت الجزایر اعلام کرد که نخست وزیر مصر برای دیدار با مقامات بلندپایه این کشور به الجزایر سفر خواهد کرد.
دفتر ریاست جمهوری الجزایر با صدور بیانیه ای ضمن اعلام این خبر افزود که "هشام قندیل" در این سفر سه روزه قرار است با "عبدالمالک سلال" همتای الجزایری خود و دیگر مقامات این کشور دیدار و گفتگو کند. بر اساس این بیانیه نخست وزیران دو کشور قرار است درباره گسترش و تقویت همکاری‌های دوجانبه و تحولات جهان عرب و دیگر مسائل منطقه‌ای و بین المللی مورد اهتمام دو کشور بحث و گفتگو کنند.
این اولین سفر نخست وزیر جدید مصر به الجزایر پس از سرنگونی رژیم حسنی مبارک و انتخاب محمد مرسی به ریاست جمهوری این کشور است.

• به گزارش «المصری الیوم»، "عزب مصطفی" اظهار داشت: "کتاتنی" با استعفای معاون خود "العریان" مخالفت کرد و وی را برای اداره امور حزب در زمانی که کتاتنی در سفر حج حضور دارد، تعیین کرد.
بر اساس این گزارش "العریان" پس از پیروزی "کتاتنی" در انتخابات حزب آزادی و عدالت روز شنبه نامه استعفای خود را تقدیم "کتاتنی" کرده بود. "کتاتنی" در همین راستا در در صفحه شخصی خود در فیس‌بوک خطاب به "العریان" نوشت: «من شما را معاون خود می‌دانم و هرگز با استعفای شما موافقت نمی‌کنم» و "العریان" نیز در پاسخ نوشت که به فعالیت خود در حزب ادامه می‌دهد و چک‌های کارمندان را امضا کرده است.
از سوی دیگر "احمد سبیع" سخنگوی رسانه‌ای این حزب تاکید کرد که "العریان" هرگز مسیر مبارزه‌ای خود را کنار نخواهتد گذاشت و سرنوشت وی هرگز همانند سرنوشت امثال دکتر "عبدالمنعم ابوالفتوح" نخواهد شد.

• نماينده جنبش جهاد اسلامي فلسطين در تهران اعلام كرد كه به اعتقاد وي رئيس جمهور مصر نامه اي را مستقيما به رئيس رژيم صهيونيستي ارسال نكرده است.
"ناصر ابوشريف" نماينده جنبش جهاد اسلامي در تهران درباره ارسال نامه از سوي "محمد مرسي" رئيس جمهور مصر براي "شيمون پرز" رئيس رژيم صهيونيستي اظهار داشت: من اطلاع دقيقي درباره اين موضوع ندارم و همچون بقيه آن را شنيده ام.
وي با بيان اين مطلب افزود: اطلاعاتي درز كرد مبني بر اينكه "محمد مرسي" نامه اي را به "شيمون پرز" ارسال كرده است ممكن است اين نامه به همان شيوه اي كه رژيم گذشته مصر از آن استفاده مي كرد و به برخي نامه ها خارج از چارچوب رسانه اي و از طريق وزارت امور خارجه پاسخ مي داد بوده باشد.
نماينده جنبش جهاد اسلامي فلسطين در تهران خاطرنشان كرد: من معتقدم محمد مرسي مستقيما نامه اي را براي شيمون پرز ارسال نكرده است.

• دادگاه جنائی جنوب قاهره به ریاست قاضی "سیف النصر سلیمان" نخستین جلسه محاکمه غیابی 8 متهم قبطی فیلم اهانت به پیامبر اکرم(ص) را برگزار می‌کند.
به گزارش پایگاه الیوم السابع، دادگاه جنائی جنوب قاهره در مجتمع دادگاه‌های قاهره، نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات هشت نفر از قبطی‌های مصر را که در تولید فیلم موهن به پیامبر اکرم(ص) دست داشتند، برگزار می‌کند.
یک منبع قضایی گفت که در صورت غایب بودن متهمان در این جلسه، دادگاه جنائی حق دارد حکم خود را بر اساس قانون مجازات صادر کند.
"عبدالمجید محمود" دادستان کل مصر هشت متهم قبطی در پرونده تولید فیلم موهن به پیامبر اکرم(ص) را برای رسیدگی به دادگاه‌های جنائی ارجاع داده و دستور بازداشت آن ها را که همگی مقیم آمریکا هستند، صادر کرده است ."نقولا باسیلی نقولا"، "عادل ریاض"، "موریس صادق"، "نبیل بیساده"، "عصمت زقمه"، "الیا بسیلی"، "ایهاب یعقوب" و "جک عطاالله" به اهانت به پیامبر گرامی اسلام (ص) و تحریک نزاع قومی متهم شده‌اند.

• به گزارش رسانه‌های خبری مصر، دولت مصر اعلام کرده است که به زودی یک هیئت اقتصادی با هدف بررسی راهکار تقویت همکاری دوجانبه در برخی حوزه‌ها از جمله انرژی هسته‌ای به کره جنوبی سفر می‌کند.
براساس این گزارش، قاهره در تلاش است تا روابط تجاری خود با سئول را ارتقا بخشد. در همین رابطه مقامات کره جنوبی اعلام کرده‌اند که شرکت «سامسونگ» تصمیم دارد تا اولین مرکز تحقیق و توسعه خود را در منطقه خاورمیانه با سرمایه‌گذاری بالغ بر 300 میلیون دلار در مصر راه‌اندازی کند.
در این گزارش همچنین آمده است که وزارت گردشگری مصر قصد دارد؛ گردشگران کره جنوبی را دوباره به مصر بازگرداند زیرا تا قبل از انقلاب 25 ژانویه هر ساله حدود 76 هزار شهروند کره جنوبی از مصر دیدن می‌کردند.
در این راستا، دولت مصر در تلاش است تا پروازهای مستقیم بین دو کشور را از سر بگیرد. حجم کل تجارت بین مصر و کره جنوبی سالانه بیش از سه میلیارد دلار است اما صاردات مصر به کره جنوبی تنها بخش اندکی از آن را تشکیل می‌دهد.

• یک منبع نظامی مصر اعلام کرد مسئولان مصری تصمیم دارند به محض ورود امیر قطر به فرودگاه العریش، وی را با یک بالگرد نظامی به گذرگاه رفح منتقل کنند.
به گزارش خبرگزاری معا، یک منبع امنیتی اعلام کرد که هماهنگی بین مسئولان مصری و هیئت قطری انجام شده و قرار است بنا به دلایل امنیتی امیر قطر و همسر و هیئت همراه وی که گفته می‌شود 61 نفر هستند همگی با بالگردهای نظامی مصری به گذرگاه رفح منتقل شوند.
بر اساس این گزارش ایده انتقال زمینی امیر قطر و هیئت همراه وی از فرودگاه العریش به گذرگاه رفح با خودرو لغو شده است و دستگاه‌ های امنیتی مصر همچنان در سینا به حال آماده‌باش هستند.
از سوی دیگر "طاهر النونو" سخنگوی دولت منتخب فلسطین در غزه اعلام کرد که از جنبش فتح برای مشارکت در مراسم استقبال از امیر قطر دعوت بعمل آمده است اما "عاطف ابوسیف" مسئول روابط ملی جنبش فتح از شرکت در این مراسم رسما عذرخواهی کرد.

• زنان مصر با برپایی تجمعی به مواد مربوط به زنان در پیش نویس قانون اساسی اعتراض کردند و خواستار تشکیل مجدد مجلس موسسان قانون اساسی شدند.
به گزارش شبکه تلویزیونی الحره، جبهه ملی حقوق زنان مصر با برپایی تجمعی آرام در مقابل انجمن روزنامه نگاران مخالفت خود را با مواد مربوط به زنان در پیش نویس قانون اساسی مصر اعلام کرد.
این تجمع در حاشیه همایش شورای ملی زنان برای اعلام نگرانی درباره اوضاع حقوق زنان در پیش نویس قانون اساسی و مخالفت با سیطره اسلامخواهان بر مجلس موسسان قانون اساسی برگزار شد.
"مسلم قندیل" خبرنگار این شبکه در گزارشی در این باره با اشاره به تاکید زنان شرکت کننده در این تجمع بر ضرورت تاسیس مجدد مجلس موسسان قانون اساسی و مخالفت با پیش نویس اولیه قانون اساسی که این مجلس ارائه کرده است، افزود: زنان شرکت کننده در این تجمع مخالفت با این پیش نویس را به منظور مقابله با سیطره اخوان المسلمین بر تدوین قانون اساسی جدید و مبارزه با کاهش نقش زنان در مصر جدید، حق خود می دانند.
"شادیه عبدالشافی" فعال حقوقی می گوید، ما می خواهیم قانون اساسی نماینده زنان باشد. معقول نیست که اوضاع زنان در قانون اساسی قبل بهتر از اوضاع آن ها در قانون اساسی جدید که سال 2012 پس از قانون اساسی تدوین شده است، باشد. پس از انقلاب زنان باید نقش بیشتری در پارلمان و دیگر موسسه ها داشته باشند.
"دریه شرف الدین" روزنامه نگار مصری می گوید: دخالت دادن دین در این امور و ادعای این که دین مخالف حضور زنان در برخی فعالیت های عمومی است مایه تاسف است ولی اخوان المسلمین، حزب آزادی و عدالت و رئیس جمهور مصر همه و همه برای چنین چیزی تلاش می کنند.
در ادامه گزارش آمده است: برخی از زنان جنوب مصر که برای شرکت در این همایش آمده اند معتقدند مجلس موسسان به بازنگری نیاز دارد زیرا این مجلس اصلا به زنان منطقه صعید مصر هیچ توجهی ندارد و آن ها را در محاسبات خود از قلم انداخته است. در این میان برخی از حقوقدانان و وکلای مرد نیز خواسته های زنان را برای تحکیم پایه های برابری شهروندی برای همه پس از انقلاب مورد تاکید قرار دادند.
"جرج اسحاق" فعال سیاسی مصری می گوید: ما خواستار برابری زن و مرد هستیم زیرا زنان نیمی از افراد جامعه هستند. در ادامه گزارش آمده است: از سوی دیگر برخی از زنان عضو مجلس موسسان قانون اساسی اتهامات وارده علیه مجلس را رد می کنند و معتقدند جریان مدنی می خواهد تلاش ها و دستاوردهای مجلس موسسان را خدشه دار کند.

• حزب موسوم به «مصر قدرتمند» پیام اخیر "محمد مرسی" رئیس جمهور این کشور را به "شیمون پرز" رئیس رژیم صهیونیستی محکوم کرد.
به گزارش خبرگزاری سوریه سانا از قاهره، این حزب در بیانیه ای ضمن محکوم کردن پیام "مرسی" به پرز اعلام کرد آیا مصر انقلابی دوست با وفای "اسرائیل" شده است.
این حزب تصریح کرد چگونه رئیس جمهور مصر یک رژیم اشغالگر و متجاوز را دوست با وفای خود توصیف می کند؛ در حالی که جوانان این کشور خون خود را در راه کرامت و عزت و استقلال کشور ایثار کرده اند.
این حزب افزود دولت مصر بر ادامه شیوه سلطه پذیری دولت سابق این کشور تاکید دارد اما مصر از این پس هرگز تحت حاکمیت و سلطه قدرت های خارجی در نخواهد آمد.

• رئیس جمهوری آمریکا در آخرین مناظره انتخاباتی با رقیب جمهوریخواه خود اعلام کرد از اینکه از کناره‌گیری رئیس جمهوری سابق مصر حمایت کرده است، پشیمان نیست.
به گزارش شبکه خبری «ای بی سی»، "باراک اوباما" رئیس جمهوری آمریکا در مناظره خود با "میت رامنی" رقیب جمهوریخواه خود در انتخابات ماه نوامبر این کشور، اعلام کرد که از اینکه خواستار کناره گیری "حسنی مبارک" رئیس جمهوری سابق مصر شده، تاسف نمی خورد.
رئیس جمهوری آمریکا در این رابطه ضمن ادعای اینکه بر اساس باور او آمریکا باید از دموکراسی حمایت کند، اینطور گفت که: این اعتقاد که تانک های ما باید از روی جوانانی که در میدان «التحریر» مصر بودند، رد می شد مانند اعتقادی نیست که "جان کندی" 50 سال گذشته در رابطه با رهبری آمریکا از آن حرف زده است.
اوباما در ادامه اینطور گفت که آن چیزی که من به آن نیز اشاره کرده ام این است که شما در حال حاضر دولتی دموکراتیک در مصر دارید که باید اطمینان حاصل کنند که مسئولیت حمایت از اقلیت های مذهبی بر عهده آن ها است. ما نیز فشار قابل توجهی به آن ها (دولت جدید مصر) وارد کرده ایم تا مطمئن شویم که آن ها همین کار را می کنند و حقوق زنان را به رسمیت می شناسند.
رئیس جمهوری آمریکا گفت: این کشورها نمی توانند بدون اینکه زنان آن ها آموزش مورد نیاز را دریافت کنند، پیشرفت داشته باشند. اوباما در ادامه سخنان خود از مصر خواست تا به پیمان صلح این کشور با رژیم صهیونیستی پایبند باشد. این مقام آمریکایی گفت: آن ها (مصری ها) باید به پیمانشان با رژيم صهيونيستي پایبند باشند. این پیمان برای ما یک خط قرمز محسوب می شود زیرا در صورتی که این پیمان فروپاشیده شود، نه تنها امنیت رژيم صهيونيستي که امنیت ما نیز به خطر خواهد افتاد.
اوباما همچنین بر حمایت آمریکا از مصر در بازسازی اقتصادی این کشور تاکید کرد. فرماندار سابق ایالت ماساچوست آمریکا نیز در تائید سخنان اوباما درباره مصر و بدون توجه به حمایت‌های دیرینه دولت واشنگتن از دیکتاتور مصر گفت که رئیس جمهوری سابق مصر کارهایی غیر قابل تصور انجام داد و این ایده که او به مردم خود ظلم می کرد، چیزی نبود که ما از آن حمایت کنیم.

• رئیس جمهور اسبق آمریکا تاکید کرد که رئیس جمهور مصر پیشنهاداتی برای اصلاح معاهده صلح با رژیم صهیونیستی موسوم به «پیمان کمپ دیوید» دارد.
به گزارش پایگاه الیوم السابع، "جیمی کارتر" که به قاهره سفر کرده اظهار داشت: "محمد مرسی" پیشنهاداتی برای تعدیل کمپ دیوید دارد اما تمایلی به اجرای یکجانبه این پیشنهادات ندارد.
"کارتر" که خود در سال 1979 ناظر بر امضای توافقنامه صلح بین مصر و رژیم صهیونیستی بود، اظهار داشت: "مرسی" تاکید کرده‌ است مصر به این معاهده صلح پایبند است. وی که قرار است تا چند روز آینده نیز با "مرسی" دیدار کند، تصریح کرد: "مرسی" پیشنهاداتی در خصوص ایجاد تغییرات در کمپ دیوید دارد و این را به من نیز گفته است اما می‌داند که هر گونه تعدیلی در معاهده باید مورد قبول دو طرف باشد و اگر تغییراتی یکجانبه از سوی مصر یا رژيم صهيونيستي انجام شود، این معاهده نابود خواهد شد.
بر اساس این گزارش مسئله تعدیل بندهای مربوط به تجهیز سلاح و استقرار نیروهای ارتش مصر در سینا و گسترش سلطه مصر بر شبه جزیره سینا به طور غیررسمی مطرح شده است. پیش از این نیز مشاور "مرسی" بارها بر ضرورت ایجاد تغییرات در کمپ دیوید به منظور سلطه مجدد مصر بر سینا تاکید کرده بود.

• درخواست کمک یک میلیارد دلاری مصر از الجزایر
به گزارش پايگاه خبري شبكه العالم؛ دولت "مرسي" دست نياز دراز كرده و به هر دري مي‌زند تا پول جمع كند، او تاكنون براي رسيدن به پول نه حاضر شده قرارداد كمپ ديويد را لغو كند و نه خواسته تا از تعظيم در برابر شيوخ نفتي كوتاه بيايد.
بر اساس اين گزارش؛ روزنامه الجزايري الشروق گزارش داد كه در سفر "هشام قنديل" نخست وزير مصر به الجزاير موضوع درخواست كمك يك ميليارد دلاري قاهره از الجزيره مطرح خواهد شد، پولي كه مشخص نيست الجزايري‌ها در هنگامه مشكلات عديده اقتصادي توان پرداخت آن را دارند، يا نه.
اين روزنامه به نقل از منابع اقتصادي الجزاير در گزارشي نوشت كه گفتگو در خصوص صادرات برخي از كالاها، مواد معدني و انرژي مانند گاز به مصر يكي ديگر از محورهاي مورد مذاكره هيات اقتصادي مصر با مقام‌هاي الجزايري خواهد بود.
به نوشته اين روزنامه، در حال حاضر الجزاير با داشتن بيش از 188 ميليارد دلار ذخيره ارزي، حدود پنج ميليارد دلار نيز به عنوان وام در اختيار صندوق بين‌المللي پول قرار داده است؛ اما با وجود اين ذخيره مناسب الجزاير خيلي با احتياط هزينه مي‌كند تا مبادا دچار كمبود بودجه شود.
سفر نخست وزير و هفت وزير از كابينه دولت اين كشور به الجزاير به عنوان اولين سفر يك هيات عالي رتبه مصري پس از وقوع انقلاب محسوب مي شود و مي‌توان گفت كه براي نخستين بار است كه يك مقام مصري در يك سفر اقتصادي راهي يكي از كشورهاي آفريقايي مي‌شود. اين اولين سفر مقام‌هاي عالي رتبه مصري به الجزاير پس از اختلافات پيش آمده در روابط دو كشور در پي مسابقه تيم هاي ملي فوتبال مصر و الجزاير در سال 2009 ميلادي در سودان (1389) در دوران رياست جمهوري حسني مبارك است.

• عضو شورای مشورتی جماعت اخوان‌المسلمین مصر تاکید کرد که از سرگیری روابط بین مصر و ایران به نفع دو ملت است.
"جمال خلیفه" اعلام کرد که پس از انقلاب 25 ژانویه خواسته‌های انقلاب و شعار آن یعنی "زندگی آزادانه و کرامت انسانی" محقق شده است. وی اظهار داشت که در پیش‌نویس قانون اساسی جدید اختیارات رئیس جمهور کاهش یافته است و این یک نکته مثبت است که در دوره قبلی نبود.
دکتر "خلیفه" افزود که قضیه برکناری دادستان کل تنها یک سوء تفاهم بود اما روز 12 اوت که رئیس جمهور دستور برکناری "محمد حسین طنطاوی" رئیس شورای عالی نظامی مصر را صادر کرد، یک لحظه تاریخی بود. وی همچنین تاکید کرد که برقراری روابط بین تهران و قاهره منافع ملی مصر و نیز منافع ملی ایران را محقق خواهد کرد.

• فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه وارد قاهره، پایتخت مصر شد.
به گزارش خبرگزاری آلمان از ورود "اخضر ابراهیمی"،‌ فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه به قاهره، پایتخت مصر خبر داد. "ابراهیمی" برای گفتگو درباره بحران سوریه و پس از اقامت چند روزه در دمشق و دیدار با مقامات سوری و در راس آن ها شخص "بشار اسد"، رئیس جمهوری سوریه و نمانیدگان شماری از گروه‌ها و جریان‌های معارض سوری وارد قاهره شد.
قرار است؛ "ابراهیمی" در قاهره با "نبیل العربی"، دبیرکل اتحادیه عرب دیدار و درباره بحران سوریه گفتگو کند.

• نخست‌وزیر مصر که به الجزایر سفر کرده است؛ تاکید کرد که مصر و الجزایر در خصوص عدم دخالت نظامی در سوریه اتفاق نظر دارند.
به گزارش پایگاه الیوم السابع، "هشام قندیل" ابراز امیدواری کرد که طرح ابتکاری "اخضر ابراهیمی" برای توقف درگیری در ایام عید سعید قربان نتیجه‌بخش باشد. وی افزود: مهم این است که با طرح‌های مطرح شده خواه در خصوص تلاش‌های سازمان ملل و یا تلاش‌های کمیته چهارجانبه برای تحقق صلح در سوریه، همراهی صورت گیرد.
"قندیل" تاکید کرد که الجزایر و مصر درباره عدم دخالت نظامی برای حل بحران سوریه، اتفاق نظر دارند زیرا دخالت نظامی مشکل را پیچیده‌تر می‌سازد. نخست‌وزیر مصر درباره اوضاع لیبی نیز اظهار داشت که مصر با این کشور همدردی می‌کند و هماهنگی بین دو طرف در خصوص تبادل اطلاعات مربوط به مسائل امنیتی و رایزنی بین قاهره، طرابلس و تونس وجود دارد. وی اشاره کرد که مصر از موضوع قاچاق سلاح رنج می‌برد و افزود که هماهنگی بین دولت مصر و همتایان الجزایری و لیبیایی آن درباره مسائل امنیتی بویژه مبارزه با مواد مخدر وجود دارد.

• وزیر خارجه ایران ظرفیت‌های اقتصادی و زمینه‌های همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی ایران و مصر را بنیانی برای ثبات منطقه‌ خواند.
به گزارش اداره کل اطلاعات و مطبوعات وزارت امور خارجه، "خالد عماره" رئیس جدید دفتر حفاظت منافع مصر در ایران سه‌شنبه(91.08.02) با "علی‌اکبر صالحی" وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفتگو کرد.
صالحی در این دیدار با اشاره به تقویت روابط و مناسبات دوجانبه و توسعه همکاری‌ها در همه زمینه‌ها تصریح کرد، ایران آمادگی دارد با توجه به تاریخ و تمدن مشترک دو ملت دستاوردهای خود را در حوزه‌های علمی و فناوری برای رشد و توسعه مصر به خدمت گیرد. وزیر امور خارجه کشورمان حضور رئیس جدید دفتر حفاظت منافع مصر در کشورمان را فرصت جدیدی برای توسعه مناسبات تهران و قاهره قلمداد کرد و افزود: وجود ظرفیت‌های مناسب اقتصادی، سیاحتی و زمینه‌های همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی مشترک فیمابین دو کشور می‌تواند بنیانی برای ثبات منطقه‌ای با بهره‌گیری از ظرفیت‌های تاریخی، فرهنگی و تمدنی مشترک ایران و مصر باشد.
رئیس جدید دفتر حفاظت منافع مصر در کشورمان نیز در این دیدار ظرفیت‌های تاریخی، فرهنگی و تمدنی دو کشور را مورد اشاره قرار داد و افزود، ایران و مصر از حوزه تمدنی عمیق برخوردارند و زمینه‌ های فعالیت مشترک در ابعاد منطقه‌ای و بین‌المللی با دیدگاه‌ های مشترک برای دو طرف وجود دارد.
وی گفت: مصر همواره از حقوق مسلم ایران در فعالیت هسته‌ای صلح‌آمیز دفاع کرده و با توجه به ظرفیت مشترک دو کشور در زمینه‌های اقتصادی، سیاسی و تجاری برای توسعه مناسبات آمادگی داریم.
خالد عماره افزود، من به عنوان نماینده دولت و ملت مصر حامل پیام‌های مودت و توسعه همکاری‌های مشترک بین دو کشور ایران و مصر از طرف وزیر امور خارجه کشورم هستم.

• رئیس دفتر حافظ منافع ایران در قاهره تاکید کرد که اختلاف مصر و ایران بر سر سوریه مانعی بر سر راه برقراری روابط بین قاهره و تهران نیست.
"مجتبی امانی" در گفتگو با روزنامه «المصری الیوم» تاکید کرد: هیچ کشوری در دنیا نیست که روابط آن با بقیه کشورها خالی از مشکل باشد، این امور طبیعی است، اختلاف دیدگاه بین ایران، عربستان، ترکیه و مصر درباره بحران سوریه وجود دارد اما تاثیری بر روابط ایران با این کشور نداشته است و باید بحث و گفتگوها برای دستیابی به دیدگاه مشترک درباره حل بحران سوریه ادامه داشته باشد.
دخالت‌های خارجی بحران سوریه را پیچیده کرده است. وی درباره انتقادات صورت گرفته از مرسی به دلیل مشارکت ایران در کمیته چهارجانبه حل بحران سوریه اظهار داشت، مقوله‌هایی از قبیل اینکه ایران بخشی از مشکل و یا بخشی از بحران و یا حتی بخشی از حل بحران است، حقیقت ندارد، صرف نظر از دسته‌بندی ایران در این سه مقوله بر اساس دیدگاه‌های هر طرف، نباید به این قضایای صوری نگاه کنیم و ایران و دیگر کشورها باید در اتخاذ تصمیمات مربوط به حل بحران سوریه مشارکت داشته باشند زیرا ایران کشور بزرگی است و نفوذ و قدرت برای سهیم شدن در حل این بحران را دارد.
وی همچنین اشاره کرد که تاکنون طرح‌های زیادی برای حل بحران سوریه مطرح شده و ماه‌ها به طول کشیده اما نتیجه نداده است بنابراین قضاوت درباره طرح ابتکاری مصر که یک ماه بیشتر از آن نگذشته است، درست نیست؛ بحران سوریه به دلیل دخالت‌های خارجی پیچیده شده است و اگر بگوئیم که طرح مصر شکست خورده است پس باید همه در خانه‌های خود بنشینیم و حال آنکه عقب‌نشینی هر کشوری از آن امری منفی است و من معتقد نیستم که عربستان از کمیته چهارجانبه خارج شده است زیرا این موضوع را "محمد کامل عمرو" وزیر خارجه مصر نیز تائید کرد.
امانی اظهار داشت که جلسات گفتگوی اخیر کمیته چهارجانبه حل بحران سوریه اختلافاتی وجود نداشت زیرا اعضای این کمیته نقاط مشترک از جمله ممانعت از دخالت خارجی، توقف خونریزی‌ها و حفظ وحدت در سوریه دارند و برخی مسائل خاص در مورد تغییر نظام در دمشق وجود دارد و ما معتقدیم که تغییر سریع اوضاع را بحرانی‌تر خواهد کرد و بر این اساس ما از راه‌حل‌هایی همانند تلاش‌های "اخضر ابراهیمی" و طرح کمیته چهارجانبه حمایت می‌کنیم.
وی همچنین کمک تسلیحاتی ایران به سوریه را رد و تاکید کرد، ارتش سوریه نیازی به اسلحه هیچ کس ندارد زیرا خود یکی از بزرگ‌ترین ارتش‌های منطقه است، هواپیما، موشک و تانک در اختیار دارد و مقایسه بین تسلیحات ارتش و تسلیحات گروه‌های معارض نشان می‌دهد که ارتش سوریه نیازی به کمک ایران ندارد و من از این اتهام‌زنی‌ها تعجب می‌کنم.
امانی درباره ازسرگیری روابط بین قاهره و تهران نیز تصریح کرد که برقراری روابط دوجانبه به نفع دو طرف بویژه از لحاظ اقتصادی است؛ حجم تولیدات ایران به یک تریلیون دلار رسیده است و ما به همه طرف‌هایی که با ما مشارکت کنند، کمک می‌کنیم و صنایع را انتقال می‌دهیم و به عنوان مثال خط تولید خودروهای ایرانی را افتتاح می‌کنیم.

• وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران با اشاره به آمادگی ایران برای توسعه همکاری تجاری با مصر از همتای مصری خود خواست تا به تهران سفر کرده و درباره توسعه همکاری‌ های دوجانبه رایزنی کنند.
"مهدی غضنفری" وزیر صنعت، معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران در گفتگو با روزنامه «المصری الیوم» گفت که همکاری خوبی بین مصر و ایران در زمینه خودروسازی وجود دارد.
وی بر آمادگی تهران برای توسعه همکاری تجاری با قاهره تاکید کرد و از دولت مصر خواست تا مشکل صدور ویزا برای بازرگانان و گردشگران ایرانی را حل کند زیرا این امر مانعی بر سر سرمایه‌گذاری‌ در مصر است.
غضنفری همچنین بر اعطای تسهیلات در زمینه گمرک و مالیات از سوی ایران به منظور تقویت همکاری تجاری با مصر تاکید و اظهار داشت که بخش خصوصی می‌تواند نقش بسزایی در جذب سرمایه‌ های خارجی مشترک ایفا کند و این امر به کاهش نرخ ارز در سایه افزایش حجم سرمایه ‌گذاری‌ها کمک خواهد کرد. وی افزود که با توجه به تشدید تحریم‌ها علیه ایران باید در سیستم ارزی تغییراتی حاصل شود.
• رئيس جمهور مصر در يك سخنراني تاكيد كرد: هرگز نمي توانيم تجاوز عليه ملت فلسطين و محاصره يك تن از آن ها را بپذيريم.
به گزارش فلسطين اليوم، "محمد مرسي" در يك سخنراني به مناسب عيد قربان اظهارداشت: تجاوز و محاصره ملت فلسطين هرگز قابل پذيرش نيست و مصر آمادگي دارد هر گونه كمكي به اين ملت را دارد.
مرسي كه اخيرا با انتقاداتي مردمي پس از ارسال نامه محبت آميز به "شيمون پرز" مواجه شده است، افزود: خون ملت فلسطين خون ما، زندگي آن ها زندگي ما و دردهايشان دردهاي ما هستند. رئيس جمهور مصر البته خاطرنشان كرد: حمايت ما از فلسطين به معناي جنگ با طرفي ديگر نيست.

• یک پایگاه تخصصی روز جمعه (91.08.05) گزارش داد "ایمن الظواهری" سرکرده القاعده در پیامی ویدئویی از مردم مصر خواسته است انقلاب خود را تکمیل کنند.
الظواهری در این پیام که در پایگاه های اسلامی منتشر شد تصریح کرد: مبارزه تازه آغاز شده و هنوز پایان نیافته است. وی همچنین از تمام مردم صادق مصر خواست این انقلاب را که ناکام مانده است، تکمیل کنند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از واشنگتن، سرکرده القاعده افزود: انقلاب مصر باید ادامه یابد و جامعه مسلمانان باید تا زمان به دست آوردن آنچه که خواهان آن است و تا زمان قطع کردن دست های فاسد از شان و افتخار مصر، به قربانی کردن خود ادامه دهد.
"الظواهری" همچنین از هم کیشان خود خواست شهروندان کشورهایی را که با جامعه مسلمانان در جنگ هستند، بربایند. وی تصریح کرد: زندانیان ما از جمله شیخ "عمر عبد الرحمن" آزاد نخواهند شد مگر با زبان زور، که تنها زبانی است که آن ها متوجه می شوند.
"عمر عبدالرحمن" یک تبعه مصری است که به دلیل توطئه با هدف انجام حملاتی در آمریکا به حبس ابد محکوم شده است. الظواهری همچنین "باراک اوباما" رییس جمهور آمریکا را «دروغ گو» خطاب کرد و از وی خواست به شکست آمریکا در عراق و افغانستان اذعان کند.

• مقامات مصر تدابیر امنیتی را در منطقه سینا تشدید و آماده باش امنیتی در این منطقه را تقویت کردند.
منابع امنیتی مصر اعلام کردند، مقامات این کشور بعد از دریافت اطلاعاتی درباره احتمال وقوع حملات مسلحانه یا انفجار که گروه های افراطی در عید قربان انجام خواهند داد حضور نظامی در منطقه سینا را تشدید کردند.
یک منبع امنیتی به خبرگزاری آلمان گفت: مصر و رژيم صهيونيستي در امتداد مرزهای مشترک در سینا تدابیر امنیتی را تقویت کرده اند. وی افزود قاهره و تل آویو از بیم وقوع عملیات تروریستی و عملیات نفوذ گروه های افراطی اقدامات امنیتی را در مرزهای مشترک تقویت کرده اند.
این منبع امنیتی به هماهنگی امنیتی بین مصر و رژيم صهيونيستي برای کنترل مرزهای مشترک در منطقه سینا اشاره و خاطرنشان کرد نیروهای امنیتی مصر در طول مرز این کشور با نوار غزه نیز تدابیر امنیتی را تشدید کرده اند تا از نفوذ عناصر تروریست از طرق تونل ها با نوار غزه جلوگیری کنند.
این در حالی است که یکی از وزرای کابینه رژيم صهيونيستي در اقدامی نادر گفت اين رژيم از اقدامات دولت مصر علیه جنگجویان و افراد مسلح در شبه جزیره سینا رضایت ندارد. "موشه یعالون" فرمانده سابق ستاد ارتش رژیم صهیونیستی به "رادیو اسرائیل" گفت: تل آویو در امور امنیتی با دولت جدید مصر که در اختیار جنبش اخوان المسلمین قرار دارد همکاری می کند.
به گزارش خبرگزاری آلمان از العریش، "یعالون" افزود‌: اینکه بگوییم ما از اقدامات مصر در سینا رضایت داریم اینگونه نیست زیرا ما هنوز رضایت نداریم.

• رئیس جمهور سابق فنلاند برای سفر چند روزه به مصر و دیدار با مقامات این کشور پنجشنبه شب (91.08.04) وارد قاهره شد.
"مارتی اهتیساری" که سال 2008 برنده جایز نوبل صلح شد از ایتالیا عازم مصر و وارد قاهره شد. قرار است اهتیساری با برخی از شخصیت ها و مقامات مصری گفتگو کند. منابع آگاه در فرودگاه بین المللی قاهره گفتند: « اهتیساری به کمیته ریش سفیدان به ریاست "جیمی کارتر" رئیس جمهور اسبق آمریکا که اکنون در قاهره حضور دارد خواهد پیوست.
به گزارش خبرگزاری آلمان از قاهره، هیئتی از کمیته ریش سفیدان به ریاست کارتر با هدف بررسی تازه ترین تحولات در منطقه و راه های پویا کردن روند صلح در منطقه در قاهره به سر می برد.


تاریخ : 07/08/91
 

  فرستادن مقاله
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

جهان از آفریقا چه می‌خواهد؟

۱۳۹۶/۶/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران:‌ تحولات مغرب عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات سودان (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات لیبی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات مصر (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات سودان (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات لیبی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مصر (174)

۱۳۹۵/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مصر (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات لیبی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات لیبی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مصر (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات سودان (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مصر (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات لیبی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات لیبی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات سودان (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مصر (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات لیبی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات سودان (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران:تحولات مغرب عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات مصر (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مصر (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات لیبی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات سودان (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

تحولات لیبی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مصر (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات لیبی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مصر (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مغرب عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مصر (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات لیبی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات سودان (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مغرب عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مصر (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات لیبی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مصر (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات لیبی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات سودان (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات سودان (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات لیبی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات مصر (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات مصر (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات سودان (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مصر (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات لیبی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات سودان (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مصر (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات لیبی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات لیبی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات سودان (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات سودان (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات لیبی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات سودان (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات لیبی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مصر (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات لیبی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات لیبی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات لیبی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات سودان (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات مصر (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مصر (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات لیبی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات مصر (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات سودان (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات لیبی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات سودان (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مصر (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مصر (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات سودان (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات لیبی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات سودان (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات سودان (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات لیبی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات مصر (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات لیبی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات لیبی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مصر (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات سودان (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات لیبی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات سودان (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات سودان (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات سودان (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات لیبی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات سودان (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات سودان (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات سودان (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مصر (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (117)

۱۳۹۳/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات سودان (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات سودان (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مصر (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات لیبی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات سودان (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (112)

۱۳۹۳/۹/۱۹

آفران: تحولات لیبی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات سودان (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات لیبی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات سودان (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مصر (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات سودان (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات لیبی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مصر (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات لیبی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات سودان (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات مصر (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات لیبی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات سودان (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولان مغرب عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (107)

۱۳۹۳/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات لیبی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات مصر (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات سودان (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مصر (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات لیبی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات سودان (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مصر (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات سودان (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات لیبی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات سودان (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات لیبی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات سودان (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات لیبی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مصر (98)

۱۳۹۳/۶/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات لیبی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مصر (96)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مصر (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات لیبی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات سودان (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات مصر (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات سودان (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مصر (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات لیبی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران : تحولات مغرب عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مصر (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات لیبی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات سودان (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات لیبی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مصر (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مصر (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مصر (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات لیبی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مصر (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات سودان (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مصر (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات سودان (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات مصر (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات لیبی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات سودان (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات سودان (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات لیبی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مصر (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات لیبی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات سودان (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات سودان (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات لیبی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مصر (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات لیبی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مصر (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربي (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربي (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مصر (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات لیبی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات سودان (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات مصر (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات لیبی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات لیبی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مصر (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی(70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات مصر (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات لیبی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات سودان (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات لیبی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات مصر (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی(68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات سودان (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات لیبی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مصر (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی(67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات مصر (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات لیبی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات سودان (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات سودان (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات لیبی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی(65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مصر (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مصر (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات لیبی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات سودان (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مصر (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات لیبی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات سودان (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات مصر (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

نگاه آفران: تحولات مصر 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات لیبی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

نگاه آفران: تحولات سودان 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: آفريقاي جنوبي اولين ايستگاه اجلاس كميسيون مشترك دولت تدبير و اميد

۱۳۹۲/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مصر (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات سودان (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

نگاه آفران: تحولات مغرب عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات لیبی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات سودان 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات سودان (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات لیبی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مصر (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات سودان (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات مصر (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات لیبی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات سودان (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات لیبی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات مصر (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مصر (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات لیبی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات سودان (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات مصر (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات مصر (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات سودان (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات لیبی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مصر (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات سودان (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات سودان (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات لیبی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مصر (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات سودان (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات لیبی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات سودان (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: گزارش تحليلي بر سفر رئيس جمهور ايالات متحده آمريكا به آفريقا

۱۳۹۲/۴/۱۶

آفران: تحولات لیبی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات سودان (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات لیبی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات سودان (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات مصر (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات سودان (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات سودان (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مصر (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات سودان (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات لیبی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات ليبي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی(34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مصر (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات لیبی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات سودان (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات ليبي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مصر (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات سودان (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات مصر(32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مصر (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: کودتا در آفریقای مرکزی

۱۳۹۲/۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات لیبی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات سودان (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مصر (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مصر (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات مصر (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات سودان (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات لیبی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مصر (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات لیبی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات مصر (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات سودان (23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۴

آفران: تحولات ليبي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات مغرب عربي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات آفریقای غیر عربی (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مصر (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات ليبي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات لیبی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات سودان (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات لیبی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مصر (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات سودان (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات لیبی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات مصر (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات سودان (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مغرب عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات لیبی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مصر (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات سودان (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات سودان (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مصر (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱

آفران:حسن الشیخ محمود رئیس جمهور جدید سومالی

۱۳۹۱/۶/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۲۶

دیدگاه اسلام گرایان درباره آینده قبطی ها در مصر

۱۳۹۱/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۱۹

تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: انتخابات كشور ليبي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (5)

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: عملکرد حزب اسلامی النهضة پس از انقلاب تونس

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (4)

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۷

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (3)

۱۳۹۱/۳/۲۴

انتخابات ریاست جمهوری مصر (2012)

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: عواقب پیروزی "احمدشفیق" در انتخابات

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (2)

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: میزان موفقیت اخوان المسلمین در بازیابی پایگاه مردمی خود

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (1)

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: حکم دادگاه مبارک به نفع نامزد اخوان تمام شد

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: بروز اعتراضات در مصر و نشانه رفتن نامزدی نخست وزیر مبارک

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۶

آفران:نظرات موافقان و مخالفان مرسی

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: وجوب توافق بین اخوان و نیروهای انقلابی علیه احمد شفیق

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۹

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۸

مصر و تهدیدات عمر سلیمان

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: انتخابات مصر صحنه پراکندگی آراء میان دو مجموعه اسلام گرا و مدنی

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: بررسی و تحلیل آخرین وضعیت انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: شعارهای انتخاباتی برخی نامزدهای برجسته انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.25

۱۳۹۱/۲/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.24

۱۳۹۱/۲/۲۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.23

۱۳۹۱/۲/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.20

۱۳۹۱/۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.19

۱۳۹۱/۲/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.18

۱۳۹۱/۲/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.17

۱۳۹۱/۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.16

۱۳۹۱/۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.13

۱۳۹۱/۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.12

۱۳۹۱/۲/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.11

۱۳۹۱/۲/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.10

۱۳۹۱/۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.09

۱۳۹۱/۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.05

۱۳۹۱/۲/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.04

۱۳۹۱/۲/۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.03

۱۳۹۱/۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.02

۱۳۹۱/۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.30

۱۳۹۱/۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.29

۱۳۹۱/۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.28

۱۳۹۱/۱/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.27

۱۳۹۱/۱/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.26

۱۳۹۱/۱/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.23

۱۳۹۱/۱/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.22

۱۳۹۱/۱/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.21

۱۳۹۱/۱/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.20

۱۳۹۱/۱/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.19

۱۳۹۱/۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.16

۱۳۹۱/۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.15

۱۳۹۱/۱/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.14

۱۳۹۱/۱/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.07

۱۳۹۱/۱/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.06

۱۳۹۱/۱/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.21

۱۳۹۰/۱۲/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.20

۱۳۹۰/۱۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.17

۱۳۹۰/۱۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.16

۱۳۹۰/۱۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.15

۱۳۹۰/۱۲/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.13

۱۳۹۰/۱۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.10

۱۳۹۰/۱۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.09

۱۳۹۰/۱۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.08

۱۳۹۰/۱۲/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.07

۱۳۹۰/۱۲/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.06

۱۳۹۰/۱۲/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.03

۱۳۹۰/۱۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.02

۱۳۹۰/۱۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.01

۱۳۹۰/۱۲/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.30

۱۳۹۰/۱۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.29

۱۳۹۰/۱۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.11.19

۱۳۹۰/۱۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.17

۱۳۹۰/۱۱/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.16

۱۳۹۰/۱۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.10

۱۳۹۰/۱۱/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.09

۱۳۹۰/۱۱/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.08

۱۳۹۰/۱۱/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.05

۱۳۹۰/۱۱/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.28

۱۳۹۰/۱۰/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.27

۱۳۹۰/۱۰/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.26

۱۳۹۰/۱۰/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.25

۱۳۹۰/۱۰/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.21

۱۳۹۰/۱۰/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.19

۱۳۹۰/۱۰/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.18

۱۳۹۰/۱۰/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.17

۱۳۹۰/۱۰/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.14

۱۳۹۰/۱۰/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.13

۱۳۹۰/۱۰/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.12

۱۳۹۰/۱۰/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.11

۱۳۹۰/۱۰/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.10

۱۳۹۰/۱۰/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.06

۱۳۹۰/۱۰/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.05

۱۳۹۰/۱۰/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.03

۱۳۹۰/۱۰/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.29

۱۳۹۰/۹/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.28

۱۳۹۰/۹/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.27

۱۳۹۰/۹/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.26

۱۳۹۰/۹/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.23

۱۳۹۰/۹/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.22

۱۳۹۰/۹/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.21

۱۳۹۰/۹/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.20

۱۳۹۰/۹/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.19

۱۳۹۰/۹/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.12

۱۳۹۰/۹/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.09

۱۳۹۰/۹/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.08

۱۳۹۰/۹/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.07

۱۳۹۰/۹/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.06

۱۳۹۰/۹/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.05

۱۳۹۰/۹/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.02

۱۳۹۰/۹/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.01

۱۳۹۰/۹/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.28

۱۳۹۰/۸/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.25

۱۳۹۰/۸/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.14

۱۳۹۰/۸/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.11

۱۳۹۰/۸/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.10

۱۳۹۰/۸/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.08

۱۳۹۰/۸/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.03

۱۳۹۰/۸/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.02

۱۳۹۰/۸/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.27

۱۳۹۰/۷/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.26

۱۳۹۰/۷/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.25

۱۳۹۰/۷/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 24 .7 .90

۱۳۹۰/۷/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.18

۱۳۹۰/۷/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.17

۱۳۹۰/۷/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.16

۱۳۹۰/۷/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.12

۱۳۹۰/۷/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.09

۱۳۹۰/۷/۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.06

۱۳۹۰/۷/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.05

۱۳۹۰/۷/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.03

۱۳۹۰/۷/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.30

۱۳۹۰/۶/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.28

۱۳۹۰/۶/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.27

۱۳۹۰/۶/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.26

۱۳۹۰/۶/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.22

۱۳۹۰/۶/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.20

۱۳۹۰/۶/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.06.19

۱۳۹۰/۶/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.16

۱۳۹۰/۶/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.15

۱۳۹۰/۶/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.14

۱۳۹۰/۶/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.13

۱۳۹۰/۶/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.12

۱۳۹۰/۶/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.08

۱۳۹۰/۶/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.07

۱۳۹۰/۶/۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.06

۱۳۹۰/۶/۶

آفریقا در هفته ای که گذشت (900527 الی 900602)

۱۳۹۰/۶/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.05

۱۳۹۰/۶/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.02

۱۳۹۰/۶/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.01

۱۳۹۰/۶/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.30

۱۳۹۰/۵/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.29

۱۳۹۰/۵/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.24

۱۳۹۰/۵/۲۴

آفران: انقلابیون لیبی در مقابل یک آزمون سخت

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900513 الی 900519)

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.23

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.22

۱۳۹۰/۵/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.19

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: صحنه جنگ لیبی پس از آغاز ماه رمضان

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.18

۱۳۹۰/۵/۱۸

آفران: محاکمه حسنی مبارک ؛ واکنش ها و پیامدها

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.17

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.16

۱۳۹۰/۵/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.15

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفریقا در هفته ای که گذشت (900506 الی 900512)

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفران: تحولات شمال آفر یقا - 90.05.12

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: آفريقاي شرقي؛ اهميت استراتژيك و افق هاي پيش رو

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.11

۱۳۹۰/۵/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.10

۱۳۹۰/۵/۱۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.09

۱۳۹۰/۵/۹

آفران: قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.08

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.05

۱۳۹۰/۵/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.04

۱۳۹۰/۵/۴

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (2)

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.03

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.02

۱۳۹۰/۵/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.01

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (1)

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.29

۱۳۹۰/۴/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.28

۱۳۹۰/۴/۲۸

آفران: دموکراسی در آفریقا

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.27

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (900416 الی 900422)

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.25

۱۳۹۰/۴/۲۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.22

۱۳۹۰/۴/۲۲

آفران: مراکش، تاریخ و جغرافیا

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.19

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: موریتانی پس از انقلاب های عربی

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.18

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفریقا در هفته ای که گذشت (900409 الی 900415)

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: مراکش پس از همه پرسی

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.15

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (پایانی)

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.14

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (2)

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.13

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (1)

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.12

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: دلیل حمایت آمریکا از انقلابیون و سازمان های مصری

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.11

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفریقا در هفته ای که گذشت (900402 الی 900408)

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تاثير عوامل اقتصادي بر انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.08

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.07

۱۳۹۰/۴/۷

آفران: نشانه های “همه پرسی نظامی" درباره رئیس جمهور آینده مصر

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.06

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: عدم تناسب نقش و حقوق زنان در افریقا

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.05

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: گزينه هايي دشوار سياست مصر در قبال انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.04

۱۳۹۰/۴/۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (900326 الی 900401)

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: بروز اختلاف در صفوف انقلابیون لیبی

۱۳۹۰/۴/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.01

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: تغییر پشت درب‌های الجزایر و مغرب پس از لیبی

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: اصلاحات در قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.31

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: مصادره انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.30

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.29

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: صف بندی احزاب تونسی برای انتخابات آینده

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفریقا در هفته ای که گذشت (900319 الی 900325)

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: آخرین تحولات سودان

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.28

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.25

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: اعطاي وام به مصر و ربودن انقلاب

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: بازیگران منطقه ای؛ تلاش برای مدیریت انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.24

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: انقلاب هاي عربي و سياست هاي آمريكا در قبال ايران

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: اختاپوس جاسوسی اسرائیل در تونس و مصر

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.23

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900311 الی 900318)

۱۳۹۰/۳/۲۱

آفران: بررسی نتایج انتخابات شهرداری ها در آفریقای جنوبی

۱۳۹۰/۳/۹

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی بنین

۱۳۹۰/۱/۲۸

انتخابات 2011 نیجریه

۱۳۹۰/۱/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (891205 الی 891211)

۱۳۸۹/۱۲/۱۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (891114 الی 891120)

۱۳۸۹/۱۱/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (891030 الی 891106)

۱۳۸۹/۱۱/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891023 الي 891029)

۱۳۸۹/۱۱/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891016 الي 891022)

۱۳۸۹/۱۰/۲۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891009 الي 891015)

۱۳۸۹/۱۰/۱۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891002 الي 891008)

۱۳۸۹/۱۰/۱۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890925 الي 891001)

۱۳۸۹/۱۰/۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890918 الي 890924)

۱۳۸۹/۹/۲۹

تقويم انتخابات سال 2011 ميلادي در آفريقا

۱۳۸۹/۹/۲۷

ماداگاسكار قانون اساسي 17 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۲۳

زيمبابوه ریاست جمهوری می 2011

۱۳۸۹/۹/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890911 الي 890917)

۱۳۸۹/۹/۲۰

ساحل عاج ریاست جمهوری 31 اکتبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۸

تانزانيا و زنگبار رياست جمهوري و پارلماني

۱۳۸۹/۹/۱۷

مصر قوه مقننه 28 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۷

اوگاندا رياست جمهوري و پارلماني 18 فوریه 2011

۱۳۸۹/۹/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890813 الي 890813)

۱۳۸۹/۸/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890729 الي 890805)

۱۳۸۹/۸/۸

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890722 الي 890728)

۱۳۸۹/۸/۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890715 الي 890721)

۱۳۸۹/۷/۲۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890708 الي 890714)

۱۳۸۹/۷/۱۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890625 الي 890701)

۱۳۸۹/۷/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890618 الي 890624)

۱۳۸۹/۶/۲۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890611 الي 890617)

۱۳۸۹/۶/۲۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890604 الي 890610)

۱۳۸۹/۶/۱۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890528 الي 890603)

۱۳۸۹/۶/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890521 الي 890527)

۱۳۸۹/۵/۳۰

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890514 الي 890520)

۱۳۸۹/۵/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890507 الي 890513)

۱۳۸۹/۵/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890431 الي 890506)

۱۳۸۹/۵/۹

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890424 الي 890430)

۱۳۸۹/۵/۲

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890417 الي 890423)

۱۳۸۹/۴/۲۶