نگاه آفران > آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (58)

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (58)

تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۸/۷

تحولات آفریقای غیر عربی 58
واقعه مهم سنگال از تاریخ 22/7/92 الی 29/7/92
• در حمله افراد مسلح ناشناس در جنینه مرکز دارفور غربی به نیروهای صلحبان سازمان ملل و اتحادیه آفریقا، سه تن از نیروهای کلاه‌آبی سنگالی کشته شدند.
سازمان ملل با اعلام این خبر افزود یک نیروی سنگالی نیز در این حمله زخمی شد. این حمله در همان جاده‌ای رخ داد که در تاریخ سوم اکتبر 2012 شاهد حمله‌ای مرگبار به همین نیروها بود. در آن حمله نیز چهار سرباز نیجریه‌ای وابسته به سازمان ملل کشته شدند
به گزارش خبرگزاری فرانسه از نیویورک، "بان کی مون" دبیر کل سازمان ملل متحد در پی این حمله ضمن غیرقابل قبول خواندن آن از مسئولان دولتی سودان خواست عاملان این حمله را محاکمه کنند.
طی سه روز گذشته این برای دومین بار است که این نیروها مورد حمله قرار می‌گیرند. یک ناظر نظامی زامبیایی نیز در شمال دارفور کشته شد.

واقعه مهم ساحل عاج از تاریخ 22/7/92 الی 29/7/92
• با گذشت دو سال از بحران انتخابات ساحل عاج" الحسن واتارا" رئیس جمهوری این کشور روز شنبه (92.07.27) از پناهجویان ساحل عاجی مستقر در لیبریا خواست به کشورشان بازگردند.
واتارا که برای دیدار از لیبریا به این کشور رفته است در حضور "اِلِن جانسون سیرلیف" همتای لیبریایی خود و مسئولان سازمان ملل گفت : من از این تریبون استفاده می کنم و از پناهجویانی که اینجا در لیبریا هستند می خواهم به کشورشان بازگردند.ساحل عاج منتظر شماست.
روسای سنتی و مسئولان اداری مناطق مرزی دو کشور نیز در رودرو یکی از شهرهای اصلی لیبریا واقع در 800 کیلومتری مانروویا پایتخت این کشور گردهم آمدند.
جانسون سیرلیف رئیس جمهوری لیبریا گفت در حدود 58 هزار پناهجوی ساحل عاج در لیبریا سرشماری شده اند در حالی که شمار پناهجویانی که در لیبریا مستقر هستند بیش از 200 هزار نفر است.
رئیس جمهوری لیبریا با اشاره به آمار کمیساریای عالی پناهجویان سازمان ملل گفت در حدود 7000 نفر از این پناهجویان احتمال دارد تا پایان امسال به کشورشان بازگردند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از زودرو، بخشی از این پناهجویان از هواداران سابق و در تبعید لوران باگبو رئیس جمهوری سابق ساحل عاج هستند.
ساحل عاج، لیبریا و هیئت های اعزامی سازمان ملل به لیبریا کمیسیون چهارجانبه ای تشکیل داده اند که هدف آن پیشگیری از ناامنی در مرز ساحل عاج و لیبریا از طریق عملیات نظامی مشترک است.
منطقه غربی ساحل عاج که با لیبریا هم مرز است مرگبارترین منطقه در طول بحران پس از انتخابات ساحل عاج در سال های 2010 تا 2011 بوده است.
همین منطقه در سال های اخیر هدف حملات مرگباری بوده است که گروههای اعزام شده از لیبریا عامل آن بوده اند.
در یکی از همین حملات در ژوئن 2012 هفت تن از نیروهای کلاه آبی سازمان ملل کشته شدند.
الحسن واتارا همچنین از مسئولان سازمان ملل به خاطر نقشی که در بهبود اوضاع امنیتی در این منطقه ایفا کردند قدردانی کرد.
اواخر ژوئن بان کی مون دبیر کل سازمان ملل در گزارشی به شدت درباره حملات جدید هواداران لوران باگبو در ساحل عاج ابراز نگرانی کرده بود.

وقایع مهم مالی از تاریخ 22/7/92 الی 29/7/92
• فرستاده ارشد سازمان ملل متحد در مالي روز پنجشنبه اعلام كرد حملات اخير گروه‌هاي مسلح و تروريست‌ها به مثابه «زنگ هشداري» هستند كه چالش‌هاي موجود در مسير ايجاد ثبات و امنيت در مالي را نشان مي‌دهند.
"آلبرت كوئندرز" روز چهارشنبه (92.07.24) به وقت محلي آمريكا در جلسه شوراي امنيت تصريح كرد در حالي كه بهبود كلي شرايط در مالي چشم‌اندازهاي جديدي را به بهبود آينده اين كشور گشوده است، مسائلي همچون ريشه اتفاقاتي كه مالي را سال گذشته تقريبا به ورطه فروپاشي كشاند، نيازهاي بشردوستانه و سطح غير قابل تصور سوء تغذيه در اين كشور، همچنان نياز به رسيدگي دارند.
به گزارش اسوشيتدپرس از سازمان ملل، وزير مصالحه و توسعه شمال مالي در بازتاب اظهارات كوئندرز تصريح كرد بازگشت گروه‌هاي مسلح و تروريست‌ها تهديدي براي ثبات، صلح و امنيت در شمال مالي محسوب مي‌شود.

• فرانسه دو هزار سرباز خود را در مالی حفظ می کند. فرانسه برخلاف وعده قبلی حدود دو هزار سرباز خود را دستکم تا پایان سال در مالی حفظ می‌کند.
بیش از این قرار بود شمار نظامیان فرانسه در مالی در ابتدای سال 2014، به هزار سرباز برسد اما در حال حاضر سه هزار و 500 سرباز فعلی به تدریج به دو هزار سرباز می رسد و در همین تعداد باقی می ماند.
قرار است دوازده هزار نیروی وابسته به سازمان ملل در مالی حضور داشته باشند تا جایگزین نیروهای فرانسوی شوند اما تاکنون تنها شش هزار نفر از آنان مستقر شده اند.
حملات تروریستی نیز به طور پراکنده به مالی بازگشته است و این کشور انتخابات پارلمانی را نیز پیش رو دارد.

• "ادوراد گیود" رییس ستاد مشترک ارتش فرانسه که در مالی به سر می برد روز چهارشنبه (92.07.24) اعلام کرد فرانسه نه طرفدار و نه ضد جنبش آزادی ازواد است.
رییس ستاد مشترک ارتش فرانسه که از روز سه شنبه (92.07.23) در مالی به سر می برد با بیان این که برای دیدار از نیرو های فرانسوی به مالی آمده است گفت ما می دانیم گروه های تروریستی هنوز به طور کامل از بین نرفته اند چراکه این گروه ها به طور خود به خود، با کمترین تحولات در شمال مالی خود را نشان می دهند.
وی افزود ما همچنان در این زمینه خود را محتاط نشان می دهیم و نیروهای لازم را برای عملیات در مالی حفظ خواهیم کرد.
در خصوص اوضاع آشفته کیدال، رییس ستاد مشترک ارتش فرانسه گفت موضع فرانسه در خصوص کیدال تغییر نکرده است و دولت مالی دولتی مستقل است. وی افزود دولت مالی اوضاع را مدیریت می کند و فرانسه از این دولت حمایت می کند.
به گزارش خبرگزاری شین هوا از باماکو در ژنرال ادوارد گیود نیز با رییس جمهوری مالی نیز دیدار کرد. شواهد موجود از امضا توافق نامه دفاعی میان مالی و فرانسه خبر می دهد. توافق نامه ای که بر خلاف برخی از مستعمرات سابق فرانسه، از نیروهای امنیتی و آموزش ارتش مالی حمایت می کند.


وقایع مهم نیجریه از تاریخ 22/7/92 الی 29/7/92
• فعال آمريكايي گفت غرب در جنايت هاي دولت نيجريه عليه مردم غيرنظامي اين كشور مقصر و شريك جرم است.
به گزارش شبكه تلويزيوني پرس تي وي، دكتر "رندي شورت" در گفتگو با اين شبكه از واشنگتن گفت: اوضاع نيجريه اصلا خوب نيست. اين روزها دولت و ارتش نيجريه به بهانه برخورد با گروه افراطي بوكوحرام به برخورد شديد با مردم نيز روي آورده اند. سازمان عفو بين الملل اعلام كرده است حدود يك هزار نفر در بازداشتگاه هاي نيجريه جانشان را از دست داده اند. 60 درصد افرادي كه در نيجريه پشت ميله هاي زندان قرار دارند رويه قضائي عادلانه در رسيدگي به پرونده شان نداشته اند و حتي محاكمه نشده اند. نيروهاي نظامي ارتش نيجريه هركاري كه مي خواهند انجام مي دهند. آن ها از مصونيت كامل در اقداماتشان برخوردار هستند. ثروت عظيم نفتي نيجريه به مردم اين كشور اختصاص پيدا نمي كند. در اين ميان بايد به نقش قدرت هاي غربي نيز در مسائل نيجريه توجه داشت. دولت هاي غربي از قبيل آمريكا و انگليس و كشورهاي ديگر غربي كه از نفت نيجريه سود مي برند، با دولت نيجريه همسو و همدست هستند. اين دولت هاي غربي از اقدامات حكومت نيجريه در جلوگيري از حاكم شدن دموكراسي در اين كشور آفريقايي و توزيع ثروت بين مردم نيجريه حمايت مي كنند. آمريكا و متحدانش به دنبال آن هستندكه بار ديگر نيجريه را به مستعمره خود تبديل كنند و براي رسيدن به اين هدف از هر بهانه اي استفاده مي كنند.
وي در ادامه افزود: در واقع، شايد بتوان گفت فعاليت گروه بوكو حرام بهانه اي براي حضور خارجي ها در نيجريه است. اين گروه زاييده همين نگرش است.
اين دولت هاي غربي فقط به دنبال نفت نيجريه هستند. اين دولت ها از جنگ در نيجريه سود مي برند. دولت نيجريه نيز از اين فضا براي كشتار مردم استفاده مي كند.

• عفو بین الملل روز دوشنبه (92.07.22) اعلام کرد از زمان آغاز عملیات گسترده نظامی نیجریه بر ضد شورشیان اسلامگرای بوکو حرام در شمال شرقی نیجریه صدها هزار نفر در زندان های ارتش این کشور کشته شده اند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از لندن، این سازمان مدافع حقوق بشر در گزارش خود تاکید کرد زندانیان بدون هیچ محاکمه ای بر اثر خفگی، گرسنگی شدید و موارد متعدد کشته شده اند.
عفو بین الملل خواستار تحقیق فوری درباره این ماجرا در نیجریه شد.
یک افسر ارشد ارتش نیجریه به عفو بین الملل گفت حدود 950 فرد مظنون به رابطه با گروه تندروی بوکو حرام در شش ماه نخست سال 2013 میلادی در زندان کشته شدند.
ارتش نیجریه همواره نقض حقوق بشر را رد کرده است. بوکوحرام خواهان استقرار ایالتی اسلامگرا در شمال نیجریه است. اقدامات خشونت آمیز این گروه و سرکوب گری های نیروهای امنیتی نیجریه در چهار سال اخیر هزاران کشته در این منطقه بر جا گذاشته است.

• دولت نيجريه اعلام كرد در آستانه فرا رسيدن عيد سعيد قربان، تدابير امنيتي را در اين كشور افزايش مي دهد.
پس از آن كه دولت نيجريه روزهاي پانزدهم و شانزدهم اكتبر را به مناسبت عيد قربان تعطيل اعلام كرد، مقامات اين كشور اعلام كردند نيروهاي امنيتي با استقرار در مناطق حساس كشور، تقريبا تمامي خودروهايي را كه قصد ورود به ايالتهاي شمالي را دارند، بازرسي مي كنند.
به گزارش خبرگزاري شين‌هوا از لاگوس، شمار نيروهاي امنيتي نيز در برخي ايالتهاي نيجريه نيز افزايش خواهد يافت تا امنيت مردم در مراسم عيد تامين شود.
در همين حال، يك منبع امنيتي به خبرگزاري شين‌هوا گفت مقامات نيجريه تصميم گرفته اند تا به منظور جلوگيري از هر گونه اقدامات تروريستي، تدابير امنيتي را در تمام شهرهاي كشور تشديد كنند.
بر اساس اين گزارش، محمد ابوبكر، بازرس كل پليس نيجريه به معاونان و نيروهاي تحت امر خود دستور داد با افزايش نيرو و گشت زني در جاده ها و اماكن مذهبي، كنترل مناطق استحفاظي خود را بيش از پيش در دست بگيرند.
اين در حالي است كه نيروهاي امنيتي با پشتيباني يگانهاي زرهي از هماكنون حضور خود را در اطراف و داخل شهر ابوجا، پايتخت نيجريه افزايش داده اند.

واقعه مهم شرق آفریقا از تاریخ 22/7/92 الی 29/7/92
• پليس اوگاندار روز جمعه (92.07.26) درباره احتمال وقوع حمله اي مشابه حمله ماه گذشته گروه الشباب سومالي به مركز خريد نايروبي، در اين كشور هشدار امنيتي صادر كرد.
در حمله 21 سپتامبر اعضاي گروه شورشي الشباب به مركز خريد نايروبي،‌ دست كم 67 تن كشته شدند.
پليس اوگاندار در بيانيه اي اعلام كرد: با توجه به اينكه هنوز فعاليت هاي تروريستي ما را تهديد مي كند، بايد در حال آماده باش باشيم و مراقب هر گونه فعاليت مشكوك باشيم.
پليس اوگاندا در حالي درباره احتمال حمله مشابه حمله نايروبي در كشور هشدار داد كه سفارت آمريكا در اوگاندا روز سه شنبه اعلام كرد به بررسي گزارش ها درباره احتمال وقوع حمله اي مشابه حمله نايروبي در كامپالا در آينده نزديك ادامه مي دهد.
در پي هشدار سفارت آمريكا، تدابير امنيتي در شهر كامپالا تشديد شد، اما اين سفارتخانه اعلام كرد اطلاعات بيشتري درباره زمان يا مكان هر گونه حمله احتمالي دريافت نكرده است.
شورشيان الشباب مسئوليت حمله به مركز خريد نايروبي را بر عهده گرفتند و اعلام كردند به تلافي اقدام ارتش كنيا عليه اين گروه در جنوب سومالي اين حمله را انجام داده اند.
به گزارش خبرگزاري فرانسه، اوگاندا نيز در قالب نيروي اتحاديه آفريقا در سومالي نظامياني مستقر كرده است كه با گروه الشباب مبارزه مي كنند.


وقایع مهم کنیا از تاریخ 22/7/92 الی 29/7/92
• نروژ احتمال مشاركت يكي از شهروندان اين كشور را در حمله به مركز تجاري در كنيا بررسي مي كند.
به گزارش شبكه تلويزيوني سي ان ان، بازرسان دولتي در نروژ اعلام كردند احتمال مشاركت يكي از شهروندان اين كشور را در حمله به فروشگاهي بزرگ در كنيا بررسي مي كنند.
گفته شده است اين شهروند نروژي ارتباط بسيار گسترده اي با يكي از فرماندهان با نفوذ گروه الشباب دارد.
گروه الشباب مسئوليت حمله به مركز تجاري را در كنيا كه ماه گذشته به وقوع پيوست، به عهده گرفته است.
• در حاليكه بررسي براي شناسايي عوامل حمله ماه گذشته به مركز خريد نايروبي ادامه دارد، بررسي بي بي سي هويت يكي از اين افراد را مشخص كرد.
به گزارش شبكه تلويزيوني بي بي سي، يكي از مظنونان حمله ماه گذشته به مركز خريدي در نايروبي به دنبال بررسي هاي اين شبكه، شناسايي شد. او يك سوماليايي تبار اهل نروژ به نام "حسن عبدي دُحوله" است كه بيست و سه سال سن دارد. در اين حمله كه 21 سپتامبر شبه نظاميان گروه الشباب انجام دادند، بيش از شصت نفر كشته شدند.
به گزارش خبرنگار اين شبكه از جنوب نروژ، تا كنون اين مرد سياه پوستي كه تصوير او در دوربين هاي مداربسته فروشگاه ضبط شده بود، با عنوان مرد پيراهن مشكي شناخته مي شد. اما تلاش هاي بي بي سي نشان داد اين مرد حسن عبدي دوحوله نام دارد و يك شهروند بيست و سه ساله اهل نروژ است.
شهري ساحلي در جنوب نروژ كه با اوضاع آشوب زده كنيا تفاوت زيادي دارد، مكاني است كه حسن عبدي دوحوله تا پيش از اين حمله در آن زندگي كرده است. او در نوجواني همراه با خانواده اش در اينجا زندگي كرده است اما همسايگانش مي گويند او چند سال پيش به آفريقا رفت.
"مارتن هنريكسن" يكي از همسايگان حسن عبدي دوحوله او را شناسايي مي كند و مي گويد چهار سال است كه او را نديده است.
او مي گويد حسن عبدي بسيار افراط گرا بود. او هميشه از قرآن سخن مي گفت و روش زندگي اينجا را دوست نداشت.
اطلاعاتي كه بي بي سي به دست آورده است، نشان مي دهد وي در سال هزار و نهصد و نود و نه با خانواده اش موگاديشو را ترك كرد و ده سال بعد به سومالي بازگشت.
گمان مي رود بين بيست تا سي شهروند نروژي كه عمدتا سوماليايي تبار هستند، به شرق آفريقا سفر كرده اند تا به الشباب بپيوندند.

• رئيس‌جمهوري كنيا اعلام كرد كه دولتش قصد دارد تا ارتش و ساير تجهيزات امنيتي را به منظور خنثي كردن حملات شبه‌نظاميان مدرن كند.
به نقل از خبرگزاري شينهوا، "اوهورو كنياتا"، رئيس‌جمهوري كنيا در دومين سالگرد نيروهاي دفاعي كنيا در شمال غرب اين كشور گفت: ما به عنوان يك كشور، اين تضمين را بايد بدهيم كه ماشين آلات و تجهيزات دفاعي‌مان بر دشمن هر كس كه باشد، بهتر و بالاتر است.
اظهارات رئيس‌جمهوري كنيا در حالي مطرح شد كه شماري شبه‌نظامي مسلح در 21 سپتامبر سال جاري ميلادي به مركز خريد نايروبي حمله كردند.
سرويس‌هاي امنيتي كنيا تنها قادر بودند تا حمله را خاتمه داده و پس از چهار روز امنيت را حكمفرما و برقرار كنند.
كنياتا افزود: ما هر آنچه را كه براي برقراري صلح و داشتن كنيايي آرام لازم باشد، انجام مي‌دهيم و اگر صلح و امنيت ما در معرض خطر باشد، به برقراري صلح و امنيت در كشورهاي همسايه مي‌پردازيم. ما به عنوان يك ملت، بايد يكپارچگي و انسجام خود را تقويت كرده و با اقدامات لازم با تروريست‌ها بجنگيم و به مقابله با فساد بپردازيم.
• اتحاديه افريقا خواستار آن شد تا رئيس جمهوري كنيا پيش از دريافت پاسخ اين اتحاديه از ديوان كيفري بين المللي به لاهه نرود.
اتحاديه افريقا از ديوان كيفري بين المللي خواسته است رسيدگي به پرونده "اوهورو كنياتا"، رئيس جمهوري كنيا، كه قرار بود روز دوازدهم نوامبر در لاهه آغاز شود، به تعويق بيافتد.
به گزارش خبرگزاري فرانسه از آديس آبابا، "تدروس ادهانوم گبريسوس"، وزير امور خارجه اتيوپي، كشوري كه رياست دوره اي اتحاديه افريقا را به عهده دارد، اعلام كرد: اوهورو كنياتا رئيس جمهور منتخب كنياست و بايد بر كشورش حكومت كند. اتحاديه افريقا تصميم گرفته است تا پيش از دريافت پاسخ از ديوان كيفري بين المللي، او در دادگاه حاضر نشود.
سران كشورهاي عضو اتحاديه افريقا در نشست فوق العاده خود در آديس آبابا، پايتخت اتيوپي از شوراي امنيت سازمان ملل خواستند در خصوص پيشنهاد اتحاديه افريقا تصميم گيري كند. بر اساس پيشنهاد اين اتحاديه، آن دسته از متهمان ديوان كيفري بين المللي كه در حال حاضر رياست جمهوري كشورشان را بر عهده دارند، بايد پس از پايان يافتن مسئوليتشان در دادگاه لاهه حاضر شوند.
پيشنهاد برگزاري نشست روز شنبه (92.07.20) سران اتحاديه افريقا را كنيا مطرح كرد. اوهورو كنياتا، رئيس جمهوري اين كشور و "ويليام روتو"، معاون وي از سال 2011، به اتهام دست داشتن در جنايات ضد بشري از سوي دادگاه لاهه تحت پيگرد قرار گرفته اند.
"هايله ماريام دسالگن"، نخست وزير اتيوپي نيز در پايان نشست سران افريقا، خاطر نشان كرد يك گروه تماس تشكيل شده است كه ماموريت آن رايزني با اعضاي شوراي امنيت سازمان ملل بر سر نگراني هاي اتحاديه افريقا در مورد چگونگي مناسبات اين اتحاديه با ديوان كيفري بين المللي است. درخواست به تعويق افتادن رسيدگي به پرونده هاي عمر البشير و اوهورو كنياتا، روساي جمهوري سودان و كنيا از جمله مواردي است كه گروه تماس به آن ها خواهد پرداخت.

• رئيس جمهور كنيا تاكيد كرد ديوان كيفري بين المللي ديگر نهاد برقرار كننده عدالت نيست بلكه بازيچه قدرت هاي امپرياليستي است كه در مسير انحطاط حركت مي كنند.
به گزارش خبرگزاري فرانسه از اديس ابابا، "اوهورو كنياتا"، رئيس جمهور كنيا كه از طرف ديوان كيفري بين المللي به ارتكاب جنايات برضد بشريت متهم شده است، روز شنبه (92.07.20) در سخنراني خود در نشست سران اتحاديه آفريقا در اديس ابابا، پايتخت اتيوپي، خاطر نشان كرد اين نهاد قضايي بين المللي به سفارش و درخواست دولت هاي اروپايي و آمريكايي برضد كشورهاي مستقل و ملت هاي آفريقايي عمل مي كند. در اين اجلاس سران اتحاديه آفريقا پيش نويس قطعنامه اي را بررسي مي كنند كه در آن پيش بيني شده است محاكمه سران كشورهايي كه پرونده آن ها در ديوان كيفري بين المللي مستقر در لاهه در دست بررسي است به بعد از پايان دوره فعاليت آن ها موكول شود.

واقعه مهم اتیوپی از تاریخ 22/7/92 الی 29/7/92
• خبرگزاری فرانسه گزارش داد، دیده‌بان حقوق بشر جمعه (92.07.26) اعلام کرد که زندانیان سیاسی در اتیوپی مورد شکنجه قرار می گیرند.
در این گزارش که با عنوان «آن ها اعتراف می خواهند» منتشر شده است مسئولین زندان های اتیوپی به شکنجه افراد متهم شده اند تا به جرایم مختلف اعم از جرایمی که مرتکب شده اند و جرایمی که مرتکب نشده اند اعتراف کنند.
زندانیان سابق در زندان مایکیلاوی در آدیس آبابا گفتند که در زندان سیلی خورده و با آلات مختلف مورد ضرب و جرح قرار گرفتند و حتی برای مدت طولانی از مچ آویزان شده اند و یا ساعت ها در وضعیت های دردناکی قرار گرفتند.
در این گزارش آمده است: از زمان انتخابات جنجالی سال 2005 دولت بر میزان محدودیت آزادی بیان در اتیوپی افزوده است و قانون مبارزه با تروریسم مصوب سال 2009 به دولت اختیارات بیشتری برای خاموش کردن صدای مخالفان و اعمال فشار بر منتقدان داده است.
دیده‌بان حقوق بشر افزود: بسیاری از زندانیان سیاسی در اتیوپی چند ماه بازداشت می شوند بدون آن که به آنان اجازه تماس با وکلای مدافع یا خانواده هایشان داده شود و غذای کمی به آنان داده می شود و از امکانات بهداشتی کافی برخوردار نبوده و در شرایط دشواری به سر می برند.
دیدبان حقوق بشر که مقر آن در نیویورک است از اتیوپی خواست هیچ فردی را بدون محاکمه برای مدت طولانی در حبس نگاه ندارند.

وقایع مهم سومالی از تاریخ 22/7/92 الی 29/7/92
• جريان موسوم به «جوانان مجاهد» در سومالي خطري منطقه اي براي شاخ آفريقا به شمار مي رود.
روزنامه المسقبل لبنان درگزارشي در پايگاه اينترنتي خود نوشت: چهار هفته پيش جنبش جوانان مجاهد اسلامي سومالي مسئوليت حمله خونباري در مركز تجاري «وست گيت» نايروبي را به عهده گرفت. تحليلگران معتقدند اين عمليات نشان دهنده آن است كه همچنان تهديدات ناشي از گروه هاي شورشي و هوادران مخفي آنها زياد است.
اين در حالي است كه در تظاهرات بندر «باراوي» جنوب سومالي - كه در كنترل جنبش «جوانان مجاهد» قرار دارد و نيروهاي ويژه آمريكايي بعد از 15 روز از حمله به مركز تجاري نايروبي آن را هدف قرار داد - ، پلاكاردهايي حمل شده بود كه در آن نوشته شده بود اگر از حوادث وست گيت عبرت نگرفته ايد بدانيد كه حوادث آينده بزرگتر خواهد بود. همچنين اين شعار بر يكي ديگر از پلاكاردها نوشته شده بود: هر مسلماني كه در كيسمايو كشته شود كنيا بايي تاوان آن را بپردازد كه اشاره به بندري ديگر در جنوب سومالي دارد كه ارتش اين كشور از جنبش «جوانان مجاهد» در سال 2012 باز پس گرفته بود.
هم اكنون نيز سئوالات زيادي در زمينه حمله وست گيت وجود دارد به ويژه اينكه هويت مهاجمان مورد بحث است زيرا اينكه كدام گروه و گردان جنبش «جوانان مجاهد» در اين حمله مشاركت داشته است در حال بررسي است؟
"ريچارد داودن" وابسته به جمعيت سلطنتي آفريقايي ـ انگليسي در اين باره گفت: شورشيان از سياستهاي سوماليايي خود دور مي شوند تا به راهبردهاي بين المللي سازمان القاعده نزديك شوند زيرا آنها طرفدار القاعده هستند.
"ليندا توماس گرينفيلد" معاون وزير خارجه آمريكا در امور آفريقا نيز معتقد است حمله به مركز تجاري وست گيت به معني آن است كه تندروي و افراط گرايي در شاخ آفريقا در حال افزايش است.
لازم به ذكر است كه كنترل جنبش «جوانان مجاهد» بايد در دو زمنيه متمركز شود: يكي از آن ها در گروههاي سومالي است كه تعداد آن ها به 17 هزار و 700 اسلامگرا مي رسد و از سال 2007 در اين كشور با نيروهاي اتحاديه آفريقا درگيري ايجاد كرده اند و ديگر جريان ها نيز در مناطق ديگر مي باشد به ويژه در كشورهايي كه در مبارزه تسليحاتي با جنبش «جوانان مجاهد» در سومالي نقش داشته اند مانند كنيا و اوگاندا و بوروندي واتيوپي.
در سال هاي اخير شورشيان بيگانه به ويژه آن هايي كه داراي هويت سوماليايي هستند در نزد جنبش جوانان مجاهد از اهميت ويژه اي برخوردارند.
در روز جمعه (92.07.26) موسسه صدا و سيماي انگليس يكي از مهاجمان به مركز وست گيت را يك فرد نروژي سومالي الاصل معرفي كرده است كه 23 سال سن دارد.
يك منبع امنيتي غربي نيز گفت: هواداران بومي جنبش «جوانان مجاهد» و يا گروه هاي مسلح مشابه در شرق آفريقا وجود دارند اما فعاليت هاي آنان در زمينه حملات نسبتا كوچكي مانند پرتاب بمبهاي دست ساز يا تيراندازي بر نيروهاي امنيتي خلاصه مي شود .
وي افزود: اما حمله به مركز وست گيت ابعاد بزرگتري دارد و نياز به هماهنگي و برنامه ريزي و حمايت هاي مالي و آموزشي دارد علاوه بر اين جنبش «جوانان مجاهد» توان آن را دارد كه نيروهاي خود را كه آموزش نظامي ديده اند به مناطق مختلف بفرستند تا عمليات گسترده اي را به اجرا در آورند.
در گزارش كارشناسان سازمان ملل كه در ژوئيه منتشر شد اسامي برخي گروه هاي اسلامگراي مرتبط با جنبش «جوانان مجاهد» مانند گروه «الهجره» در كنيا كه سابقا به نام «مركز جوانان اسلامي» معروف بود و يا گروه «ياران جوانان اسلامي» در تانزانيا و يا گروههاي ديگري در رواندا و بوروندي منتشر شده است.
در اين گزارش همچنين آمده است : جنبش «جوانان مجاهد» همچنان به منزله خطري منطقه اي و بين المللي است و هر چه اتحاديه آفريقا در سومالي بتواند در مبارزه با اسلامگرايان تندورو در سومالي موفق تر عمل كند تعداد نيروهاي جنبش «جوانان مجاهد» كه به كشورهاي مجاور به هدف مبارزه در منطقه گسيل مي شوند افزايش مي يابد.
جنبش «جوانان مجاهد» قدرت خود را در حملات گسترده خود به ماگاديشو و حتي كامپالا پايتخت اوگاندا نشان داده است به طوري كه در دو حمله هماهنگ شده در سال 2010 هفتاد و شش نفر كشته شدند.
از سوي ديگر "ديون كنادسن" پژوهشگر در مركز پژوهش هاي راهبردي آمريكا در زمينه آفريقا، بر اين باور است: حمله به مركز تجاري وست گيت بيش از اينكه بيانگر پيشرفت بزرگي در توان اسلامگرايان باشد نشان دهنده تغيير در اولويت ها و اهداف سياستگذاران جنبش «جوانان مجاهد» است.

• گروه تندروی الشباب سومالی مسئولیت عملیات انتحاری روز شنبه (92.07.27) را در رستورانی در شهر بلدوین در مرکز سومالی که بر اثر آن دست‌کم 13 نفر کشته شدند، برعهده گرفت.
به گزارش خبرگزاری رویترز از موگادیشو، "شیخ عبدی عسیس ابو مصعب" سخنگوی عملیات نظامی الشباب گفت: هدف اصلی ما نظامیان اتیوپی و جیبوتی بودند که به کشور ما حمله کرده اند. آن ها در این رستوران می نشینند.
این رستوران مورد علاقه نظامیان سومالی و اتیوپی است. وی تعداد تلفات این حمله را 25 تن اعلام کرد که سربازان اتیوپی، جیبوتی و سومالی از جمله آن ها به حساب می آیند.
هنوز هیچ بیانیه ای درباره کشته شدن نظامیان خارجی در این انفجار صادر نشده است.

• سازمان بین المللی دریانوردی اعلام کرد دزدی های دریایی در سواحل سومالی به طور قابل توجهی کاهش یافته است.
سازمان بین المللی دریانوردی در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد حملات دزدان دریایی در سواحل سومالی به طور چشمگیری در حال کاهش است به طوری که از ابتدای سال 2013 تا کنون تنها ده مورد حمله به کشتی ها در این منطقه گزارش شده است در حالی که سال گذشته در همین مدت هفتاد حادثه گزارش شده بود.
سازمان بین المللی دریانوردی که سرویس تخصصی اتاق بازرگانی بین المللی محسوب می شود، در گزارش جدید خود ضمن اعلام کاهش حملات دریایی در سواحل سومالی هشدار داد حملات خشونت بار در سواحل غرب و شرق آفریقا همچنان برای تجارت بین المللی در این منطقه خطرناک است.
"پوتنگال موکاندال"، مدیر سازمان بین المللی دریانوردی، در این گزارش تاکید کرد نقش حیاتی تردد کشتی های تجاری را در سواحل سومالی نباید کم اهمیت شمرد. تردد کشتی های تجاری در این منطقه حاکی از این واقعیت است که دیگر مثل گذشته دزدان دریایی نمی توانند آزادانه به حملات خود ادامه دهند.
کاهش حملات دزدان دریایی در این منطقه نتیجه تشدید تدابیر نظامی و امنیتی و مقابله جدی تر با کشتی ها و قایق های مظنون در این منطقه است ضمن این که عملیات نظامی زمینی برضد دزدان دریایی، تدابیر پیشگیرانه و افزایش شمار نگهبانان مسلح در داخل کشتی ها نیز در کاهش دامنه حملات دزدان دریایی در سواحل سومالی موثر بوده است.
بنا به اعلام سازمان بین المللی دریانوردی، معمولا دزدان دریایی سومالی در سواحل شمالی، شرقی و جنوبی سومالی به کشتی ها حمله می کنند اما از شدت و تعداد این حملات در مقایسه با سال گذشته به طور ملموسی کاسته شده است. سازمان بین المللی دریانوردی کاهش این حملات را نتیجه مستقیم افزایش کارایی و مداخله نیروهای دریایی مستقر در منطقه، تقویت نیروهای امنیتی داخل کشتی ها و همچنین افزایش قدرت دولت مرکزی سومالی می داند.
به گزارش خبرگزاری شین هوا از نایروبی، سازمان بین المللی دریانوردی در گزارش خود تاکید کرد نیروهای دریایی بین المللی مستقر در آب های سومالی به منظور مقابله با دزدان دریایی به نقش آفرینی مهم خود در مبارزه با این پدیده ادامه می دهند هر چند دزدان دریایی سومالی نیز تلاش می کنند خود را به سلاحهای سنگین و پیشرفته تر مجهز کنند و از قایق های کوچکتر و سریع تر بهره ببرند تا بتوانند حملات خود را در مناطق دورتر انجام دهند.

• پليس بلژيك از بازداشت رهبر دزدان دريايي سومالي خبر داد. به گزارش خبرگزاري فرانسه، "محمد عبدي حسن" رهبر دزدان دريايي سومالي كه براي يك معامله به بلژيك رفته بود بازداشت شد.
عبدي حسن ملقب به دهان گنده، با وعده پليس بلژيك مبني بر از بين بردن يك فيلم در خصوص زندگي وي به بروكسل سفر كرده بود، اما اين وعده دروغ بود و رهبر دزدان دريايي سومالي در اين كشور اروپايي بازداشت شد.
"جان دلمول" دادستان فدرال بلژيك در اين رابطه اعلام كرد : محمد عبدي حسن، بعد از بازداشت در فرودگاه بروكسل در شهر بروگس در بازداشت به سر مي برد.
علاوه بر عبدي حسن، "محمد عدن" از ديگر رهبران مشهور دزدان دريايي سومالي نيز بازداشت شده است. اين دو عضو ارشد دزدان دريايي سومالي متهم به آدم ربايي، دزدي دريايي، و سازمان دهي جرم و جنايات هستند.
اين دو پيشتر در سال 2011 ميلادي به طور غيابي محاكمه شده و به 10 و 11 سال زندان محكوم شده بودند.
اين اتهامات بعد از ربوده شدن يك كشتي بلژيكي در سال 2009 ميلادي از سوي دزدان دريايي سومالي، متوجه عبدي حسن شد. دزدان دريايي سومالي اين كشتي را بعد از 70 روز آزاد كرده بودند.
سازمان ملل متحد نيز در گزارش هاي خود در خصوص دزدي دريايي، عبدي حسن را مسئول حمله به كشتي ها در سواحل سومالي از سال 2008 تا 2013 ميلادي معرفي كرده است.
عبدي حسن در ژانويه سال جاري در موگاديشو اعلام كرده بود كه بعد از هشت سال پرداختن به دزدي دريايي اين كار را كنار مي گذارد . وي همچنين از تلاش خود براي متقاعد كردن ديگر دزدان دريايي سومالي براي انجام چنين كاري (دست كشيدن از دزدي دريايي) خبر داده بود.


وقایع مهم آفریقای مرکزی از تاریخ 22/7/92 الی 29/7/92

• رئیس جمهور آفریقای مرکزی روز شنبه (92.07.27) از جوانان این کشور خواست فریب گروه های مسلح را نخورند و از مسلح شدن خودداری کنند.
"میشل جوتودیا" افزود امنیت و ثبات برای آینده این کشور امری حیاتی است .
او گفت: از جوانان می خواهم درخواست ها را برای مسلح شدن رد و از تحریک گروهی علیه گروه دیگر خودداری کنند زیرا نتیجه این گونه اقدامات مسلح شدن جوانان و به خطر افتادن زندگی آن ها خواهد بود.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، او گفت: ما اجازه نمی دهیم از جوانان ما سوء استفاده شود. گروه های مسلح هستند که بهای سنگینی خواهند پرداخت و ما از رهبران محلی می خواهیم کشور را به سوی پایان دادن به خشونت ها هدایت کنند. چرا که برای بازساری کشور و سازماندهی انتخابات در آینده، برقراری امنیت و ثبات حیاتی است.
سازمان پزشکان بدون مرز این هفته در گزارش خود خشونت های ‌بی سابقه را در جمهوری آفریقای مرکزی محکوم کرد .
در برخی مناطق آفریقای مرکزی روستائیان با تشکیل گروه های پارتیزانی به مقابله با نیروهای دولتی و گروه های دیگر می پردازند.
نیروهای دولتی در حال حاضر، با کار دشوار تحت کنترل درآوردن همه این گروه ها مواجه هستند.

• یک مسئول سازمان ملل متحد برای هماهنگی امور بشر دوستانه روز شنبه (92.07.27) خشونت های قومی در آفریقای مرکزی را تاسف بار توصیف کرد.
"جان کینگ" یکی از مسئولان دفتر سازمان ملل متحد برای هماهنگی امور بشر دوستانه که در آفریقای مرکزی به سر می برد در کنفرانسی مطبوعاتی که در بانگی پایتخت این کشور برگزار شد، وضعیت انسانی و خشونت های قومی را در این کشور تاسف بار توصیف کرد و گفت نباید اجازه داد این اوضاع همچنان ادامه داشته باشد.
وی با اشاره به بحران ها و درگیری هایی که این کشور از زمان استقلال خود در سال 1960با آن مواجه است، مشکلات کنونی آفریقای مرکزی را جدی تر از سال های گذشته ارزیابی کرد و تاکید کرد برقرای امنیت مهمترین عاملی است که می تواند مردم را تشویق کند به خانه های خود بازگردند.
جان کینگ روز از شهر بوسانگوا واقع در 250 کیلومتری شمال غربی بانگی، محل درگیری میان شورشیان سابق سلکا و گروه های فشار که در ماه سپتامبر اتفاق افتاد دیدار کرد .
به گزارش خبرگزاری فرانسه از بانگی بیش از 100 تن در این درگیری ها کشته شدند و حدود ده ها هزار تن دیگر نیز مجبور به ترک محل سکونت خود شدند.
به علت خشونت در آفریقای مرکزی، نزدیک به 10 در صد از جمعیت این کشور در آوارگی به سر می برند.
یک نیروی آفریقایی که قرار است در آفریقای مرکزی مستقر شود وظیفه برقراری امنیت در این کشور را به عهده خواهد داشت.
فرانسه که در حال حاضر با 400 نیروی نظامی، وظیفه محافظت از فرودگاه بانگی را بر عهده دارد، از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست برای برقرای امنیت در این کشور ،اقدامی فوری انجام دهد.

• وزیر خارجه فرانسه از افزایش تعداد نیروهای نظامی ارتش این کشور در خاک جمهوری آفریقای مرکزی خبر داد.
راشا تودی گزارش داد، "لوران فابیوس" وزیر خارجه فرانسه از افزایش حضور نظامی این کشور در جمهوری آفریقای مرکزی تا پایان سال 2013 خبر داد.
براساس این گزارش، فابیوس و یک مشاور اتحادیه اروپا امروز وارد آفریقای مرکزی، مستعمره سابق فرانسه، شدند تا درباره اقدامات بیشتر برای مقابله با شورشیان صحبت کنند.
"کریستالینا گئورگیف" مشاور اتحادیه اروپا در این زمینه گفت: شرایط آفریقای مرکزی بسیار سخت است و تقریبا همه مردم تحت تاثیر بحران و کشمکش قرار دارند.
جمهوری آفریقای مرکزی از زمان درگیری شورشیان تندرو با "فرانسوا بوزیزه"رئیس جمهور این کشور و برکناری وی در ماه مارس وارد بحران شد. از آغاز بحران بیش از 400 هزار نفر از خانه های خود فرار کردند و آواره شدند.
این درگیری‌ها منجر به مداخله نظامی فرانسه شد. ارتش فرانسه درحال حاضر بیش از 500 نیروی نظامی در این کشور مستقر کرده است.

وقایع مهم کنگو دموکراتیک از تاریخ 22/7/92 الی 29/7/92

• شورشیان جنبش 23 مارس بامداد شنبه (92.07.27) در بیانیه ای اعلام کردند در مذاکرات صلح که در کامپالا، پایتخت اوگاندا، بین دولت جمهوری دموکراتیک کنگو و شورشیان در حال انجام است پیشرفت های مهمی حاصل شده است و ممکن است به زودی این مذاکرات خاتمه یابد.
"لامبر مند" سخنگوی دولت کنگو اعلام کرد هنوز بسیار زود است تا این خبر را اعلام کنیم اما فکر می کنم پیشرفت هایی در توافق نهایی حاصل شده است.
"برتران بیسیموا" رئیس شاخه سیاسی جنبش 23 مارس در بیانیه ای اعلام کرد : "‌از زمان مداخله شدید جامعه بین المللی پیشرفت های قابل توجهی در مذاکرات کامپالا صورت گرفته است"
به گزارش خبرگزاری فرانسه از کینشازا، بیسیموا به حضور "ماری رابینسون" فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در منطقه دریاچه های بزرگ آفریقا، راس فینگلد Russ Feingold فرستاده آمریکا به منطقه دریاچه های بزرگ آفریقا، مارتین کوبلر رئیس نیروهای سازمان ملل متحد برای برقراری ثبات در جمهوری دموکراتیک کنگو و همچنین نمایندگانی از اتحادیه اروپا و اتحادیه آفریقا که از روز چهارشنبه در پایتخت اوگاندا حضور دارند، اشاره کرد.
بیسیموا گفت جنبش 23 مارس روز جمعه امتیازهای مهمی را درباره مطالبات سیاسی خود کسب کرد تا امضای موافقت نامه صلح در کامپالا در ساعات آینده امکان پذیر شود.
مند گفت : توافق هایی بین دو طرف صورت گرفته است.
وی گفت: جنبش 23 مارس می تواند شنبه (92.07.27) توافق نامه را امضا کند ولی این به معنای پایان مشکل نیست. از آنجا که ما می دانیم بازیگر اصلی می تواند همواره بحران را از سر گیرد، این رفتار روانداست که تعیین کننده است.

• آمريكا جمهوري دموكراتيك كنگو و شورشيان سابق جنبش 23 مارس را براي رسيدن به توافق صلح بعد از ماه ها مذكره زير نظر اوگاندا، تحت فشار قرار داد.
اين مذاكرات كه از ده ماه پيش در كامپالا، پايتخت اوگاندا، آغاز شده است، در ماه مه متوقف و دهم سپتامبر دوباره از سرگرفته شد، اما پيشرفت واقعي در آن صورت نگرفته است.
"ماري رابينسون"، فرستاده ويژه سازمان ملل متحد به منطقه درياچه هاي بزرگ آفريقا، و راس فينگولد، همكار وي از دولت آمريكا براي تحت فشار قرار دادن طرفين درگيري به منظور دست يافتن به راه حل ديپلماتيك براي بحران مسلحانه، در منطقه به سر مي برند.
"جنيفر پساكي"، سخنگوي وزارت امور خارجه آمريكا، اعلام كرد دو طرف بايد هم اكنون تعهد خود را براي يافتن راه حل مسالمت آميز نشان بدهند
اين مسئول آمريكايي تاكيد كرد مذاكرات كه از ده ماه پيش تاكنون در جريان است، براي پيشرفت در امور ضروري است. تداوم به تعويق انداختن مذاكرات غير سازنده خواهد بود.
اوگاندا، ميانجيگر بحران ميان دولت كنگو و جنبش 23 سه مارس در پايان ماه سپتامبر پيش نويس توافقنامه صلحي را ارائه كرد اما نكات زيادي مانع از به نتيجه رسيدن آن شد و اين هفته در جبهه ميان طرفين در شرق جمهوري دموكراتيك كنگو درگيري هايي رخ داد.
به گزارش خبرگزاري فرانسه از واشنگتن، آمريكا كه مدتي طولاني متحد رواندا بود، نيز اين كشور را به حمايت از شورشيان 23 مارس متهم و مجازات هاي نظامي نماديني را عليه كيگالي اتخاذ كرده است.

• در درگيري دو گروه شبه نظامي رقيب در استان كيووي شمالي در جمهوري دموكراتيك كنگو دو غير نظامي كشته و حدود 10 تن ديگر زخمي شدند همچنين چندين خانه به آتش كشيده شد.
يك مقام محلي اعلام كرد درگيري‌ها بين چريك‌هاي "رايا موتومبوكي" Raïa Mutomboki و "ماي ماي نياتورا" Maï Maï Nyatura در روستاهاي كاسووو، بوما، كيهينگا، موشِبره و انسينگا آغاز شد و روز سه‌شنبه در روستاهاي گاشاي و انگورورو ادامه يافت.
اين منبع افزود چريك‌هاي رايا موتومبوكي سه روستا را به طور كامل آتش زدند و اكنون در حال پيشروي به سوي مركز انگونگو هستند.
به گزارش خبرگزاري شين‌هوا از كينشازا، ژان بوسكو سبيشيمبو نماينده پارلمان محلي كيووي شمالي اعلام كرد نيروهاي ارتش ملي در اين بخش حضور ندارند. مقامات نظامي و غيرنظامي هر چه سريعتر بايد براي توقف اين كشتار وارد عمل شوند.
چند روز پيش در همين استان، درگيري‌هايي بين چريك‌هاي نياتورا و ماي ماي وابسته به اتحاد ميهن‌پرستان براي كنگو آزاد و مستقل روي داد. استان كيووي شمالي مقر گروه‌هاي مسلح مختلف است كه غيرنظاميان را غارت و به آنها تجاوز مي كنند.

واقعه مهم تانزانیا از تاریخ 22/7/92 الی 29/7/92

• "لي كچيانگ" نخست وزير چين و ميزنگو پيندا همتاي تانزانيايي وي روز پنجشنبه (92.07.25) موافقت كردند مشاركت جامع مبتني بر همكاري بين دو كشور را تقويت كنند.
لي كچيانگ با اشاره به اين موضوع كه سال آينده پنجاهمين سالگرد برقراري روابط ديپلماتيك بين دو كشور خواهد بود، گفت چين مايل است طرح هايي راهبردي با تانزانيا تنظيم و همكاري ها را در خصوص طرح هاي بزرگ افزايش دهد.
وي افزود چين در حد توان خود به عرضه كمك به تانزانيا ادامه خواهد داد و اميدوار است اين كشور شرق آفريقا از شركت ها و موسسات تجاري چيني حمايت كند.
لي كچيانگ در خصوص روابط چين - آفريقا گفت تقويت همكاري هاي دوستانه دو طرف، جنبه مهمي از سياست خارجي چين است. چين مايل است با كشورهاي آفريقايي براي ايجاد فضايي مسالمت آميز و باثبات براي توسعه، همكاري كند.
پيندا گفت روابط دوستانه چين و تانزانيا از پايه و اساسي محكم برخوردار است.
وي همچنين از روند توسعه در چين تمجيد كرد. پيندا خاطر نشان كرد تانزانيا قصد دارد همكاري هاي سودمند متقابل را با چين و هماهنگي ها را با اين كشور در امور بين المللي به منظور تحكيم روابط دوستانه افزايش دهد.
نخست وزير تانزانيا از چين براي حمايت پكن از صلح و توسعه در آفريقا تشكر كرد و گفت تانزانيا آماده است با چين در چارچوب مجمع همكاري چين - آفريقا همكاري كند.
به گزارش خبرگزاري شين‌هوا از پكن، پس از اين ديدار، نخست وزيران چين و تانزانيا بر امضاي اسناد همكاري بين دو كشور در زمينه هاي مختلف از جمله ديپلماسي، اقتصاد، فن‌آوري، گردشگري و كشاورزي نظارت كردند.

واقعه مهم آنگولا از تاریخ 22/7/92 الی 29/7/92

• یک مسئول دولتی آنگولا گزارش های منتشره مبنی بر ورود نیروهای ارتش این کشور به بخش هایی از خاک کنگو را تکذیب کرد .
"ماریو اوگوستو" سخنگوی وزارت امور خارجه آنگولا با تکذیب خبر ورود یگان هایی از ارتش کشورش به جنوب شرقی کنگو گفت برخی از مسئولان کنگو در هفته جاری در اظهارنظرهای خود،‌ این اتهامات را به آنگولا وارد کرده اند اما گفته های آن ها بی پایه و اساس است. وی تصریح کرد ارتش آنگولا به هیچ وجه وارد خاک کنگو نشده است .
به گزارش خبرگزاری دولتی عربستان سعودی از لواندا، سخنگوی وزارت امور خارجه آنگولا در عین حال تاکید کرد طرحی برای ترسیم مرزهای مشترک بین آنگولا و کنگو آماده اجرا است .
مقامات دولتی کنگو ارتش آنگولا را به ورود به خاک این کشور و بازداشت 55 سرباز ارتش کنگو متهم کرده اند. این افراد روز جمعه گذشته (92.07.25) به دنبال مذاکرات بین دو کشور آزاد شدند. آنگولا و کنگو در ابتدای دهه جاری میلادی معاهده عدم تجاوز به خاک یکدیگر را امضا کرده اند.

وقایع مهم آفریقای جنوبی از تاریخ 22/7/92 الی 29/7/92
• رئيس جمهور آفريقاي جنوبي تاكيد كرد مداخله نيروهاي نظامي در امور كشورهاي آفريقايي ما را آزار مي دهد.
در اين مصاحبه خبرنگار فرانس بيست وچهار از "ژاكوب زوما" رئيس جمهور آفريقاي جنوبي ابتدا در مورد شرايط جسماني "نلسون ماندلا" سوال كرد كه زوما گفت: در واقع او يك مبارز است. پزشكان هم مي دانند كه او يك مبارز مادر زادي است. او توانست با بيماري خود مبارزه كند و اكنون شرايط وي به مرحله اي رسيده كه در حال بهبودي است.
زوما در پاسخ به سوالي درباره انتخابات سال آينده و نامزد شدنش و احتمال پيروزي در آن انتخابات گفت: ما مطمئنيم كه در انتخابات پيروز خواهيم شد.
ترديدي در برتري نقطه نظرات ما وجود ندارد و مسئله تنها بر سر درصد آراي ما خواهد بود.
زوما درباره هدفش گفت: هدفي كه ما براي آن تلاش مي كنيم اين است كه با حداقل دو سوم آرا حائز اكثريت شويم. و دلايل خوبي هم داريم كه مي توانيم به اين هدف خود برسيم. زيرا معتقديم مردم آفريقاي جنوبي كه تجربيات خاصي هم دارند به روشني مي دانند كه به دنبال چه چيزي هستند. به عنوان مثال آنان سياست هايي را مي خواهند كه اين اجازه را به كشور مي دهند كه به سطح بالاتري دست يابد، آنان خواهان سياست هايي اقتصادي و غير نژادپرستانه هستند. من معتقدم حزب كنگره ملي آفريقا مي تواند اين سياست ها را اعمال كند و كشور را به سمت اهدافش سوق دهد و احزاب ديگر گزينه جايگزيني براي سياست هاي حزب كنگره ملي آفريقا ندارند و نكته مهم هم اين است كه مردم آفريقاي جنوبي به خوبي مي دانند كه به دنبال چه هستند و مي دانند در زمان انتخابات چه انتخابي داشته باشند.
زوما در ادامه مصاحبه با فرانس بيست و چهار در پاسخ به سوال خبرنگار اين شبكه درباره حادثه تروريستي كنيا و وجود افرادي با گذرنامه و مدارك آفريقاي جنوبي و سابقه اقامت در اين كشور، وجود هرگونه مسئله تروريست در اين كشور را رد كرد و آفريقاي جنوبي را از اين لحاظ كه هيچ اقدام تروريستي در آن رخ نمي دهد در دنيا استثنا دانست. او گفت خيلي ها ممكن است به اين كشور بيايند حتي انگليسي هاي بسياري داراي تابعيت دوگانه انگليسي و آفريقايي هستند اين افراد مي توانند هرجا كه بخواهند بروند و هر چه بخواهند انجام دهند. اين ها كارهايي است كه تروريست ها مي كنند. او همچنين در پاسخ به سوالي درباره كشف هسته هاي فعال گروه موسوم به الشباب در اين كشور، آن را شديداً رد كرد و گفت نمي توان گفت كه آن ها اينجا نيستند. هيچكس نمي تواند اين را بگويد حتي در كشورهاي توسعه يافته هم كه گاهي قرباني تروريسم مي شوند نمي توان گفت كه كانون هاي تروريستي در آن ها وجود ندارد. اما ما ابزار اطلاعاتي خود را داريم و بر كشور نظارت و از آن محافظت مي كنيم. ما تلاش مي كنيم از فعاليت چنين افرادي در كشور خود جلوگيري كنيم. اگر اطلاعاتي در اين زمينه باشد، به جاهاي ديگر مربوط است. برخي گذرنامه هاي مربوط به كشور ما جعل مي شود و اين افراد هم از آن ها سوء استفاده مي كنند.
زوما درباره حضور نظامي آمريكا در ليبي و سومالي و مداخله نظامي فرانسه در مالي و نظر اوباما مبني بر اينكه قاره آفريقا مأمن گروه هاي تروريستي شده است گفت: مداخله نيروهاي نظامي در امور كشورهاي آفريقايي ما را آزار مي دهد. زيرا ما هم كشوري در قاره آفريقا هستيم و مسائل اين قاره به ما هم مربوط مي شود. كشورهايي كه قصد كمك به كشورهاي آفريقايي را دارند مي توانند كمك خود را انجام دهند اما حق ندارند وارد كشورهاي ما شوند و هر كاري كه دلشان خواست انجام دهند. ما هم در زمينه هاي اطلاعاتي به آن ها كمك مي كنيم. حمله به ليبي و بمباران شهرهاي آن و در نهايت به قتل رساندن قذافي تنها موجب بدتر شدن اوضاع آن كشور شده است. اكنون غربي ها كار خود را انجام داده و ليبي را ترك كرده اند اما ما مانده ايم و بايد خرابي ها را جمع كنيم. شايد ما كشورهاي آفريقايي مي توانستيم با راه هاي صلح آميز اوضاع ليبي را سروسامان دهيم اما غرب بمباران را انتخاب كرد.
اما زوما با مداخله نظامي فرانسه در مالي موافق است. او در اين باره گفت: فرانسوي ها با ما در اين باره گفت و گو كردند و از آن جا كه شورشيان در مالي قصد داشتند كنترل حكومت را در مالي به دست بگيرند، مداخله نظامي فرانسه مانع از اين مسئله شد. فرانسه اين مداخله را با مشورت و نظر دولت مالي انجام داد و خود سرانه دست به بمباران اين كشور نزد.

• "دونالد توسك" نخست وزير لهستان روز پنجشنبه (92.07.25) از آفريقاي جنوبي به عنوان الگويي از ايجاد دگرگوني در جامعه و پيشرفت اقتصادي تمجيد كرد.
توسك كه براي ديدار رسمي چهار روزه در آفريقاي جنوبي به سر مي برد، گفت: آفريقاي جنوبي، لهستان را بازيگري مهم در تلاش كنوني خود براي جذب سرمايه گذاران خارجي بيشتر از بازار اروپا قلمداد مي كند.
توسك پيشتر با "كگالما موتلانته" معاون رئيس جمهور آفريقاي جنوبي ديدار كرد. نخست وزير لهستان پس از اين ديدار گفت روابط دو جانبه بين دو كشور مستحكم تر شده است.
وي افزود با موتلانته در خصوص همكاري ها در زمينه مسائل مختلف از جمله حمل و نقل، كشاورزي، توسعه روستايي، انرژي و مخابرات گفتگو كرد.
موتلانته گفت لهستان نه فقط شريك تجاري مهمي براي آفريقاي جنوبي است بلكه بازاري مهم براي گردشگري اين كشور است.
معاون رئيس جمهور آفريقاي جنوبي گفت وي و توسك همچنين در خصوص تبادل تجربه و مهارت در زمينه ساخت كشتي گفتگو كردند. تعدادي از شركت هاي لهستاني در بخش هاي مختلف اقتصاد آفريقاي جنوبي سرمايه گذاري كرده اند و اين در حالي است كه شركت هايي از آفريقاي جنوبي نيز در لهستان فعاليت مي كنند.
به گزارش خبرگزاري شين‌هوا از پرتوريا، ميزان مبادلات تجاري بين دو كشور در سال 2012 ميلادي بالغ بر 640 ميليون دلار بود.

• "فرانسوا اولاند" رئیس جمهور فرانسه روز دوشنبه (92.07.22) برای دیدار رسمی دو روزه از آفریقای جنوبی، وارد این کشور شد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از پاریس، قرار است رئیس جمهور فرانسه در این سفر برای همکاری بیشتر با آفریقای جنوبی در خصوص بحران‌های آفریقایی همکاری کند.
مناسبات اقتصادی نیز از محورهای گفتگوهای روز دوشنبه (92.07.22) اولاند با جاکوب زوما رئیس جمهور آفریقای جنوبی خواهد بود و قرار است دو طرف توافقنامه‌هایی از جمله موافقتنامه‌ای برای توسعه انرژی هسته‌ای در آفریقای جنوبی امضا کنند.
فرانسه همچنین وامی 100 میلیون یورویی (130 میلیون دلار) برای ساخت یک نیروگاه خورشیدی و یک نیروگاه بادی در اختیار شرکت برق بزرگ اسکوم آفریقای جنوبی قرار خواهد داد.
اولاند وارد ژوهانسبورگ شد و قرار است مدت کوتاهی پس از آن با زوما دیدار کند.
این نخستین سفر یک رئیس جمهور فرانسه به آفریقای جنوبی از زمان دیدار نیکولا سارکوزی از بزرگ‌ترین اقتصاد آفریقا در سال 2008 تاکنون است.
این سفر بخشی از تلاش‌های فرانسه برای دستیابی به مشارکت‌های جدید فراتر از مستعمره‌های سابق این کشور است.
فرانسه همچنان به شدت درگیر مسائل امنیتی و صلح‌بانی در مستعمره‌های سابق خود است.
رئیس جمهور آفریقای جنوبی میزبان یک ضیافت شام دولتی برای هیئت فرانسوی متشکل از همچنین هشت وزیر و 20 تن از صاحبان سرمایه خواهد بود.
روز سه شنبه (92.07.23)، اولاند از کارخانه‌ای متعلق به شرکت داروسازی سانوفی فرانسه بازدید خواهد کرد.
رئیس جمهور فرانسه سپس عازم سووتو، شهری در حومه ژوهانسبورگ خواهد شد که یکی از کانون‌های مقاومت در برابر حکومت اقلیت سفیدپوست‌ها در آفریقای جنوبی بود.
وی از خانه سابق نلسون ماندلا اسطوره مبارزه با آپارتاید در این مکان بازدید خواهد کرد.
دستیاران اولاند اعلام کردند این راهی برای ادای احترام به این سیاستمدار 95 ساله است که به علت بیماری شدید، نمی‌تواند بازدیدکنندگان رسمی را بپذیرد.
در جبهه اقتصادی، دستیاران اولاند اعلام کردند برخی توافقنامه‌ها در حوزه انرژی و حمل و نقل در مراحل نهایی مذاکره قرار دارد ولی ممکن است این موافقتنامه‌ها در جریان این سفر امضا نشود.


• "فرانسوا اولاند" رئیس جمهوری فرانسه و جاکوب زوما همتای آفریقای جنوبی او دوشنبه (92.07.22) نتوانستند اختلافات خود را درخصوص مسئله دیوان بین کیفری بین المللی که به ویژه در قاره آفریقا به سبب اقدام علیه رهبران منتخب کنیا مورد انتقاد قرار دارد، پنهان سازند.
فرانسوا اولاند در کنفرانس خبری مشترکی با زوما در پرتوریا گفت: فرانسه به دیوان کیفری بین المللی پایبند است و نمی تواند هیچ گونه مصونیتی را در این خصوص بپذیرد.
وی افزود: هرچند کشورهای عضو باید مورد احترام قرار گیرند ، اصل ، عدالت بین المللی است تا مجرمان پاسخگوی جرایم خود باشند.
رئیس جمهوری آفریقای جنوبی نیز گفت: ما همگی مخالف مجازات نشدن مجرمان هستیم. به هیچ شکل ما نمی توانیم اقدامی را که راه را برای مصونیت باز می کند، تایید کنیم.
وی در عین حال تصریح کرد: ما نمی توانیم از روندی که با منافع یک کشور مغایر است حمایت کنیم.
رئیس جمهوری آفریقای جنوبی گفت: کسانی که در آن دوره با هم می جنگیدند اکنون با هم آشتی کرده اند. در اتحادیه آفریقا ، ما با کنیا موافق هستیم که این محاکمه باید به تعویق افتد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از پرتوریا، اتحادیه آفریقا از قصد خود برای درخواست از سازمان ملل متحد به منظور تعویق روندهای دیوان کیفری بین المللی علیه رهبران فعلی کنیا خبر داد.
"اوهورو کنیاتا" و "ویلیام روتو" رئیس جمهوری و معاون او اکنون به اتهام جرایم ضد انسانی در دیوان کیفری بین المللی تحت پیگرد قضایی قرار دارند.


 

  فرستادن مقاله
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

جهان از آفریقا چه می‌خواهد؟

۱۳۹۶/۶/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران:‌ تحولات مغرب عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات سودان (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات لیبی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات مصر (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات سودان (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات لیبی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مصر (174)

۱۳۹۵/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مصر (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات لیبی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات لیبی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مصر (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات سودان (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مصر (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات لیبی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات لیبی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات سودان (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مصر (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات لیبی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات سودان (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران:تحولات مغرب عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات مصر (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مصر (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات لیبی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات سودان (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

تحولات لیبی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مصر (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات لیبی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مصر (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مغرب عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مصر (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات لیبی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات سودان (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مغرب عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مصر (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات لیبی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مصر (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات لیبی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات سودان (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات سودان (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات لیبی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات مصر (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات مصر (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات سودان (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مصر (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات لیبی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات سودان (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مصر (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات لیبی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات لیبی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات سودان (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات سودان (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات لیبی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات سودان (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات لیبی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مصر (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات لیبی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات لیبی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات لیبی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات سودان (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات مصر (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مصر (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات لیبی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات مصر (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات سودان (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات لیبی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات سودان (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مصر (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مصر (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات سودان (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات لیبی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات سودان (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات سودان (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات لیبی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات مصر (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات لیبی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات لیبی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مصر (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات سودان (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات لیبی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات سودان (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات سودان (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات سودان (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات لیبی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات سودان (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات سودان (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات سودان (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مصر (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (117)

۱۳۹۳/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات سودان (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات سودان (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مصر (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات لیبی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات سودان (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (112)

۱۳۹۳/۹/۱۹

آفران: تحولات لیبی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات سودان (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات لیبی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات سودان (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مصر (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات سودان (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات لیبی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مصر (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات لیبی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات سودان (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات مصر (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات لیبی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات سودان (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولان مغرب عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (107)

۱۳۹۳/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات لیبی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات مصر (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات سودان (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مصر (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات لیبی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات سودان (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مصر (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات سودان (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات لیبی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات سودان (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات لیبی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات سودان (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات لیبی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مصر (98)

۱۳۹۳/۶/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات لیبی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مصر (96)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مصر (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات لیبی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات سودان (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات مصر (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات سودان (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مصر (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات لیبی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران : تحولات مغرب عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مصر (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات لیبی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات سودان (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات لیبی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مصر (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مصر (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مصر (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات لیبی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مصر (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات سودان (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مصر (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات سودان (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات مصر (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات لیبی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات سودان (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات سودان (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات لیبی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مصر (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات لیبی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات سودان (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات سودان (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات لیبی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مصر (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات لیبی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مصر (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربي (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربي (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مصر (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات لیبی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات سودان (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات مصر (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات لیبی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات لیبی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مصر (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی(70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات مصر (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات لیبی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات سودان (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات لیبی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات مصر (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی(68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات سودان (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات لیبی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مصر (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی(67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات مصر (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات لیبی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات سودان (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات سودان (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات لیبی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی(65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مصر (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مصر (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات لیبی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات سودان (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مصر (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات لیبی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات سودان (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات مصر (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

نگاه آفران: تحولات مصر 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات لیبی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

نگاه آفران: تحولات سودان 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: آفريقاي جنوبي اولين ايستگاه اجلاس كميسيون مشترك دولت تدبير و اميد

۱۳۹۲/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مصر (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات سودان (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

نگاه آفران: تحولات مغرب عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات لیبی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات سودان 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات سودان (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات لیبی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مصر (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات سودان (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات مصر (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات لیبی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات سودان (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات لیبی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات مصر (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مصر (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات لیبی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات سودان (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات مصر (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات مصر (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات سودان (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات لیبی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مصر (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات سودان (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات سودان (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات لیبی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مصر (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات سودان (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات لیبی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات سودان (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: گزارش تحليلي بر سفر رئيس جمهور ايالات متحده آمريكا به آفريقا

۱۳۹۲/۴/۱۶

آفران: تحولات لیبی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات سودان (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات لیبی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات سودان (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات مصر (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات سودان (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات سودان (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مصر (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات سودان (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات لیبی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات ليبي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی(34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مصر (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات لیبی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات سودان (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات ليبي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مصر (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات سودان (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات مصر(32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مصر (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: کودتا در آفریقای مرکزی

۱۳۹۲/۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات لیبی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات سودان (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مصر (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مصر (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات مصر (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات سودان (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات لیبی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مصر (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات لیبی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات مصر (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات سودان (23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۴

آفران: تحولات ليبي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات مغرب عربي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات آفریقای غیر عربی (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مصر (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات ليبي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات لیبی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات سودان (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات لیبی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مصر (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات سودان (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات لیبی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات مصر (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات سودان (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مغرب عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات لیبی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مصر (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات سودان (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات سودان (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مصر (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱

آفران:حسن الشیخ محمود رئیس جمهور جدید سومالی

۱۳۹۱/۶/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۲۶

دیدگاه اسلام گرایان درباره آینده قبطی ها در مصر

۱۳۹۱/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۱۹

تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: انتخابات كشور ليبي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (5)

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: عملکرد حزب اسلامی النهضة پس از انقلاب تونس

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (4)

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۷

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (3)

۱۳۹۱/۳/۲۴

انتخابات ریاست جمهوری مصر (2012)

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: عواقب پیروزی "احمدشفیق" در انتخابات

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (2)

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: میزان موفقیت اخوان المسلمین در بازیابی پایگاه مردمی خود

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (1)

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: حکم دادگاه مبارک به نفع نامزد اخوان تمام شد

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: بروز اعتراضات در مصر و نشانه رفتن نامزدی نخست وزیر مبارک

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۶

آفران:نظرات موافقان و مخالفان مرسی

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: وجوب توافق بین اخوان و نیروهای انقلابی علیه احمد شفیق

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۹

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۸

مصر و تهدیدات عمر سلیمان

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: انتخابات مصر صحنه پراکندگی آراء میان دو مجموعه اسلام گرا و مدنی

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: بررسی و تحلیل آخرین وضعیت انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: شعارهای انتخاباتی برخی نامزدهای برجسته انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.25

۱۳۹۱/۲/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.24

۱۳۹۱/۲/۲۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.23

۱۳۹۱/۲/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.20

۱۳۹۱/۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.19

۱۳۹۱/۲/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.18

۱۳۹۱/۲/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.17

۱۳۹۱/۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.16

۱۳۹۱/۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.13

۱۳۹۱/۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.12

۱۳۹۱/۲/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.11

۱۳۹۱/۲/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.10

۱۳۹۱/۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.09

۱۳۹۱/۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.05

۱۳۹۱/۲/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.04

۱۳۹۱/۲/۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.03

۱۳۹۱/۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.02

۱۳۹۱/۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.30

۱۳۹۱/۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.29

۱۳۹۱/۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.28

۱۳۹۱/۱/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.27

۱۳۹۱/۱/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.26

۱۳۹۱/۱/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.23

۱۳۹۱/۱/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.22

۱۳۹۱/۱/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.21

۱۳۹۱/۱/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.20

۱۳۹۱/۱/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.19

۱۳۹۱/۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.16

۱۳۹۱/۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.15

۱۳۹۱/۱/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.14

۱۳۹۱/۱/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.07

۱۳۹۱/۱/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.06

۱۳۹۱/۱/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.21

۱۳۹۰/۱۲/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.20

۱۳۹۰/۱۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.17

۱۳۹۰/۱۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.16

۱۳۹۰/۱۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.15

۱۳۹۰/۱۲/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.13

۱۳۹۰/۱۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.10

۱۳۹۰/۱۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.09

۱۳۹۰/۱۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.08

۱۳۹۰/۱۲/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.07

۱۳۹۰/۱۲/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.06

۱۳۹۰/۱۲/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.03

۱۳۹۰/۱۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.02

۱۳۹۰/۱۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.01

۱۳۹۰/۱۲/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.30

۱۳۹۰/۱۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.29

۱۳۹۰/۱۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.11.19

۱۳۹۰/۱۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.17

۱۳۹۰/۱۱/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.16

۱۳۹۰/۱۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.10

۱۳۹۰/۱۱/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.09

۱۳۹۰/۱۱/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.08

۱۳۹۰/۱۱/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.05

۱۳۹۰/۱۱/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.28

۱۳۹۰/۱۰/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.27

۱۳۹۰/۱۰/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.26

۱۳۹۰/۱۰/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.25

۱۳۹۰/۱۰/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.21

۱۳۹۰/۱۰/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.19

۱۳۹۰/۱۰/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.18

۱۳۹۰/۱۰/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.17

۱۳۹۰/۱۰/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.14

۱۳۹۰/۱۰/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.13

۱۳۹۰/۱۰/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.12

۱۳۹۰/۱۰/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.11

۱۳۹۰/۱۰/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.10

۱۳۹۰/۱۰/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.06

۱۳۹۰/۱۰/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.05

۱۳۹۰/۱۰/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.03

۱۳۹۰/۱۰/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.29

۱۳۹۰/۹/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.28

۱۳۹۰/۹/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.27

۱۳۹۰/۹/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.26

۱۳۹۰/۹/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.23

۱۳۹۰/۹/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.22

۱۳۹۰/۹/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.21

۱۳۹۰/۹/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.20

۱۳۹۰/۹/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.19

۱۳۹۰/۹/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.12

۱۳۹۰/۹/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.09

۱۳۹۰/۹/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.08

۱۳۹۰/۹/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.07

۱۳۹۰/۹/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.06

۱۳۹۰/۹/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.05

۱۳۹۰/۹/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.02

۱۳۹۰/۹/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.01

۱۳۹۰/۹/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.28

۱۳۹۰/۸/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.25

۱۳۹۰/۸/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.14

۱۳۹۰/۸/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.11

۱۳۹۰/۸/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.10

۱۳۹۰/۸/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.08

۱۳۹۰/۸/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.03

۱۳۹۰/۸/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.02

۱۳۹۰/۸/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.27

۱۳۹۰/۷/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.26

۱۳۹۰/۷/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.25

۱۳۹۰/۷/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 24 .7 .90

۱۳۹۰/۷/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.18

۱۳۹۰/۷/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.17

۱۳۹۰/۷/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.16

۱۳۹۰/۷/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.12

۱۳۹۰/۷/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.09

۱۳۹۰/۷/۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.06

۱۳۹۰/۷/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.05

۱۳۹۰/۷/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.03

۱۳۹۰/۷/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.30

۱۳۹۰/۶/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.28

۱۳۹۰/۶/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.27

۱۳۹۰/۶/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.26

۱۳۹۰/۶/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.22

۱۳۹۰/۶/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.20

۱۳۹۰/۶/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.06.19

۱۳۹۰/۶/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.16

۱۳۹۰/۶/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.15

۱۳۹۰/۶/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.14

۱۳۹۰/۶/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.13

۱۳۹۰/۶/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.12

۱۳۹۰/۶/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.08

۱۳۹۰/۶/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.07

۱۳۹۰/۶/۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.06

۱۳۹۰/۶/۶

آفریقا در هفته ای که گذشت (900527 الی 900602)

۱۳۹۰/۶/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.05

۱۳۹۰/۶/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.02

۱۳۹۰/۶/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.01

۱۳۹۰/۶/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.30

۱۳۹۰/۵/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.29

۱۳۹۰/۵/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.24

۱۳۹۰/۵/۲۴

آفران: انقلابیون لیبی در مقابل یک آزمون سخت

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900513 الی 900519)

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.23

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.22

۱۳۹۰/۵/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.19

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: صحنه جنگ لیبی پس از آغاز ماه رمضان

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.18

۱۳۹۰/۵/۱۸

آفران: محاکمه حسنی مبارک ؛ واکنش ها و پیامدها

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.17

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.16

۱۳۹۰/۵/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.15

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفریقا در هفته ای که گذشت (900506 الی 900512)

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفران: تحولات شمال آفر یقا - 90.05.12

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: آفريقاي شرقي؛ اهميت استراتژيك و افق هاي پيش رو

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.11

۱۳۹۰/۵/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.10

۱۳۹۰/۵/۱۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.09

۱۳۹۰/۵/۹

آفران: قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.08

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.05

۱۳۹۰/۵/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.04

۱۳۹۰/۵/۴

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (2)

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.03

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.02

۱۳۹۰/۵/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.01

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (1)

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.29

۱۳۹۰/۴/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.28

۱۳۹۰/۴/۲۸

آفران: دموکراسی در آفریقا

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.27

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (900416 الی 900422)

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.25

۱۳۹۰/۴/۲۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.22

۱۳۹۰/۴/۲۲

آفران: مراکش، تاریخ و جغرافیا

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.19

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: موریتانی پس از انقلاب های عربی

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.18

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفریقا در هفته ای که گذشت (900409 الی 900415)

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: مراکش پس از همه پرسی

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.15

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (پایانی)

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.14

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (2)

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.13

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (1)

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.12

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: دلیل حمایت آمریکا از انقلابیون و سازمان های مصری

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.11

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفریقا در هفته ای که گذشت (900402 الی 900408)

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تاثير عوامل اقتصادي بر انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.08

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.07

۱۳۹۰/۴/۷

آفران: نشانه های “همه پرسی نظامی" درباره رئیس جمهور آینده مصر

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.06

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: عدم تناسب نقش و حقوق زنان در افریقا

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.05

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: گزينه هايي دشوار سياست مصر در قبال انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.04

۱۳۹۰/۴/۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (900326 الی 900401)

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: بروز اختلاف در صفوف انقلابیون لیبی

۱۳۹۰/۴/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.01

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: تغییر پشت درب‌های الجزایر و مغرب پس از لیبی

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: اصلاحات در قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.31

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: مصادره انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.30

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.29

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: صف بندی احزاب تونسی برای انتخابات آینده

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفریقا در هفته ای که گذشت (900319 الی 900325)

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: آخرین تحولات سودان

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.28

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.25

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: اعطاي وام به مصر و ربودن انقلاب

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: بازیگران منطقه ای؛ تلاش برای مدیریت انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.24

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: انقلاب هاي عربي و سياست هاي آمريكا در قبال ايران

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: اختاپوس جاسوسی اسرائیل در تونس و مصر

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.23

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900311 الی 900318)

۱۳۹۰/۳/۲۱

آفران: بررسی نتایج انتخابات شهرداری ها در آفریقای جنوبی

۱۳۹۰/۳/۹

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی بنین

۱۳۹۰/۱/۲۸

انتخابات 2011 نیجریه

۱۳۹۰/۱/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (891205 الی 891211)

۱۳۸۹/۱۲/۱۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (891114 الی 891120)

۱۳۸۹/۱۱/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (891030 الی 891106)

۱۳۸۹/۱۱/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891023 الي 891029)

۱۳۸۹/۱۱/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891016 الي 891022)

۱۳۸۹/۱۰/۲۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891009 الي 891015)

۱۳۸۹/۱۰/۱۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891002 الي 891008)

۱۳۸۹/۱۰/۱۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890925 الي 891001)

۱۳۸۹/۱۰/۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890918 الي 890924)

۱۳۸۹/۹/۲۹

تقويم انتخابات سال 2011 ميلادي در آفريقا

۱۳۸۹/۹/۲۷

ماداگاسكار قانون اساسي 17 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۲۳

زيمبابوه ریاست جمهوری می 2011

۱۳۸۹/۹/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890911 الي 890917)

۱۳۸۹/۹/۲۰

ساحل عاج ریاست جمهوری 31 اکتبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۸

تانزانيا و زنگبار رياست جمهوري و پارلماني

۱۳۸۹/۹/۱۷

مصر قوه مقننه 28 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۷

اوگاندا رياست جمهوري و پارلماني 18 فوریه 2011

۱۳۸۹/۹/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890813 الي 890813)

۱۳۸۹/۸/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890729 الي 890805)

۱۳۸۹/۸/۸

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890722 الي 890728)

۱۳۸۹/۸/۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890715 الي 890721)

۱۳۸۹/۷/۲۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890708 الي 890714)

۱۳۸۹/۷/۱۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890625 الي 890701)

۱۳۸۹/۷/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890618 الي 890624)

۱۳۸۹/۶/۲۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890611 الي 890617)

۱۳۸۹/۶/۲۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890604 الي 890610)

۱۳۸۹/۶/۱۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890528 الي 890603)

۱۳۸۹/۶/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890521 الي 890527)

۱۳۸۹/۵/۳۰

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890514 الي 890520)

۱۳۸۹/۵/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890507 الي 890513)

۱۳۸۹/۵/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890431 الي 890506)

۱۳۸۹/۵/۹

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890424 الي 890430)

۱۳۸۹/۵/۲

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890417 الي 890423)

۱۳۸۹/۴/۲۶