نگاه آفران > آفران: تحولات مصر (50)

آفران: تحولات مصر (50)

تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۶/۶

تحولات مصر 50وقایع مهم مصر از تاریخ 28/5/92 الی 4/6/92

• وزیر دفاع و فرمانده کل نیروهای مسلح مصر یکشنبه (92.05.27) طی سخنانی تاکید کرد که ملت مصر در انتخاب حاکمان خود آزاد است.
به گزارش شبکه خبری المیادین، "عبدالفتاح السیسی" در دیدار با افسران ارتش و پلیس طی سخنانی گفت: ما همگی نیروهای پلیس و ارتش شریف و وفادار به مصر هستیم و هرگز خیانت نکرده و نخواهیم کرد و مکر و فریب در کار ما نیست. وی تاکید کرد که نظام سابق و طرفدارانش فرصت زیادی را برای تعدیل روند سیاسی از دست دادند.
السیسی همچنین خطاب به جماعت اخوان‌المسلمین گفت که در موضع خود تجدید نظر کنید.
وزیر دفاع مصر بدون اشاره به کشتار مردم این کشور که طی چند روز گذشته صدها نفر جان باختند، تصریح کرد که هرگز در مقابل تخریب کشور و ایجاد رعب و وحشت در میان شهروندان و نیز انتقال چهره غلط به رسانه‌ها مبنی بر وجود جنگ خیابانی در مصر، سکوت نخواهیم کرد.
وی افزود: ما در گذشته نیز نسبت به اینکه درگیری سیاسی مصر را به جنگ با یکدیگر بر اساس اصل دینی سوق دهد، هشدار داده بودیم.
در حالی که موضع ارتش و برخورد آن با معترضین مورد انتقاد شدید مجامع بین المللی قرار گرفته، السیسی تاکید کرد که نیروهای مسلح و پلیس امین خواسته مردم باقی خواهند ماند.
وی گفت که هر کس دولت را رهبری می‌کند و خواهان حفظ منافع عالی کشور است باید برگزاری همه‌پرسی درباره موافقت یا مخالفت ملت با باقی ماندنش در قدرت را بپذیرد.
وی اشاره کرد که با هیچ کشوری درباره امور داخلی مصر هماهنگی و یا همکاری نشده است و منافع عالی کشور اقتضا می‌کند که منافع مصر و امنیت ملی آن را در اولویت قرار دهیم.
وی همچنین از همه کسانی که به مصر کمک کرده‌اند اعم از عربستان، امارات، کویت، اردن و بحرین قدردانی و تاکید کرد که ملت مصر این کمک‌های آن را فراموش نخواهد کرد.
برخی از کشورهای عربی از جمله عربستان رسما طرفداران "مرسی" را مشتی تروریسم خواندند و اقدام ارتش را مقابله با تروریسم نامیدند و از موضع ارتش در سرکوب مردم این کشور دفاع کردند.

• وزیر خارجه مصر بدون اشاره به کشته و زخمی شدن صدها نفر در جریان درگیری‌های اخیر بین نیروهای امنیتی و طرفداران گروه اخوان‌‌المسلمین گفت: مقامات کشور مصر در مقابله با خشونت‌ها خویشتنداری به خرج دادند.
به گزارش خبرگزاری فارس، نبیل فهمی در کنفرانس مطبوعاتی خود درباره حوادث اخیر مصر که به طور مستقیم از شبکه تلویزیونی الجزیره پخش می شد، گفت: اگر مقامات این کشور خویشتن داری به خرج نمی داند خسارت ها بیشتر از این چیزی بود که روی داد.

• کشتار حامیان مرسی، بازخورد بسیار منفی داشته و بسیاری از کشورهای جهان این اقدام ارتش را محکوم کرده‌اند. فهمی تصریح کرد که کمک های خارجی به مصر جای تشکر دارد اما این کمک ها برای اهداف معینی ارایه شده است.
وی گفت: دولت مصر بر رد باج خواهی از مصر از طریق تهدید برای توقف کمک های خارجی تاکید کرد. وی درعین حال گفت: ما کمک های خارجی را دخالت در امور داخلی خود نمی‌دانیم.
"نبیل فهمی" تصریح کرد: مصر در طول دو سال و نیم دو انقلاب را پشت سر گذاشته است و درحالی که تدابیر ضروری برای تامین امنیت کشور صورت می گیرد، به آینده سیاسی نیز نگاه می شود.
وی گفت: مشکلی در جهان نیست که فقط از مسیر امنیتی یا مسیر سیاسی حل و فصل شود و قصد داریم که کمیته حقیقت یابی را درباره حوادث بعد از انقلاب 30 ژوئن تشکیل دهیم و التزام به اتخاذ شفافیت کامل برای روشن شدن حقایق وجود دارد.
وزیر خارجه مصر گفت: می پذیریم که جامعه بین المللی آنچه را در مصر جریان دارد پیگیری کند ولی تصمیم ما مستقل است. وی گفت: با به ثبات رسیدن اوضاع امنیتی، فعالیت سیاسی با رویکرد درهای باز با همه طرف ها در چارچوب قانون به جریان خواهد افتاد.
فهمی تصریح کرد: تصمیم برچیدن تحصن طرفداران مرسی تصمیمی سخت بوده است و ما خشونت و جنایت از طرفهای غیر دولتی را محکوم می کنیم و سکوت بین المللی در قبال کسانی که دست به خشونت می زنند وجود دارد.
وی گفت: من هیچ مشکی ندارم که هر کشوری سفیر مصر را برای دریافت پاره ای توضیحات درباره وضعیت فرابخواند.
فهمی درعین حال گفت: نمی توانم درک کنم که کشوری سفیر خودش از مصر را به خاطر وجود یک مشکل داخلی در این کشور فرابخواند.
فهمی با اشاره به تصمیم البرادعی برای استعفا از معاون رئیس جمهور در امور بین‌الملل گفت: تصمیم محمد البرادعی معاون رئیس جمهور برای استعفا تنها به خودش برمی گردد.
وی گفت: ما از کشورهای عربی نخواسته ایم که به ما کمک کنند بلکه اینکار به ابتکار خودشان بوده است.
وزیر خارجه مصر گفت: لغو مانور مشترک با ترکیه در واکنش به سیاست های آنکارا در قبال مصر صورت گرفت. وی تصریح کرد: امنیت ملی مصر بدست مصری ها در کشورشان تعیین می شود.
فهمی گفت: نمی توان درقبال حوادثی که شاهد بوده ایم، سکوت کرد. تدابیر تامین امنیت کشور با قاطعیت و درایت صورت خواهد گرفت و به موازت آن برای اجرای نقشه راه با مشارکت همگان کار خواهیم کرد.

• جماعت اخوان المسلمین مصر اعلام کرد به دلایل امنیتی تظاهرات اعتراض‌آمیز در تمامی بخش‌های کشور را لغو می کند.
به گزارش رسانه های مصری، حزب آزادی و عدالت شاخه سیاسی اخوان المسلمین اعلام کرد، این حزب تمامی تظاهرات خود را که قرار بود در بخش‌های مختلف این کشور برگزار شود، لغو کرد.
علت این تصمیم مسائل امنیتی اعلام شده است. پیش از این دفتر اطلاع رسانی این حزب اعلام کرده بود که تظاهرات اعتراض‌آمیز در اعتراض به سرکوب تظاهرات مسالمت‌آمیز مردمی و بازگشت "محمد مرسی" به قدرت برگزار خواهد کرد.

• باوجود لغو تظاهرات برنامه ریزی شده اعضا و طرفداران گروه اخوان المسلمین مصر، گروهی از آن ها جلوی دو مسجد در منطقه الجیزه بعد از اقامه نماز عصر تجمع کردند.
به گزارش روزنامه الیوم السابع، ده ها نفر از اعضای گروه اخوان المسلمین برای مشارکت در تظاهراتی که این گروه برای آن فراخوان داده بود، بعد از اقامه نماز عصر جلوی مسجد الاستقامه تجمع کردند.
اعضای اخوان المسلمین در این تجمع شعارهایی از جمله "اسلام همان راه حل است" و "لا إله إلا الله شهید حبیب الله" سردادند.
صدها نفر از اعضای گروه اخوان المسلمین در جلوی مسجد خاتم المرسلین در منطقه الجیزه نیز بعد از پایان نماز عصر برای آمادگی جهت شرکت در تظاهرات به سمت دادگاه قانون اساسی به منظور محکوم کردن برچیدن تحصن های این گروه از سوی ارتش، تجمع کردند.
آن ها شعارهایی در حمایت از اخوان المسلمین و علیه ارتش و پلیس سر دادند. در همین حال، نیروهای مسلح مصر حضور خود در اطراف دادگاه قانون اساسی و بیمارستان نظامی المعادی را با استقرار دو نفربر تقویت کردند.
نیروهای امنیتی اطراف دادگاه همچنین خیابان های منتهی به آن را بسته و نیروها و افسران خود را در اطراف این دادگاه مستقر کردند.
نیروهای ارتش همچنین خیابان احمد عبدالعزیز را با سیم های خاردار بسته و زره پوش ها را برای تامین امنیت آن مستقر کردند.
این تجمعات با وجود آن برگزار شد که گروه اخوان المسلمین برگزاری تظاهرات عصر امروز به سمت دادگاه قانون اساسی را لغو کرد.
گروه اخوان المسلمین مصر اعلام کرد: به دلایل امنیتی تظاهرات اعتراض‌آمیز امروز در تمامی بخش‌های کشور را لغو می کند.

• دولت مصر در جلسه خود کمیته بازنگری درفعالیت شبکه الجزیره تشکیل داد و از تصمیم خود برای نامگذاری مدارس و خیابان ها به نام نظامیان کشته شده درحوادث اخیر این کشور خبر داد.
به گزارش روزنامه الیوم السابع، دولت مصر اعلام کرد که کمیته ای را برای بازنگری در میزان قانونی بودن حضور "شبکه الجزیره مباشر مصر" وابسته به موسسه اقماری الجزیره قطر و قانونی بودن فعالیت آن درخاک مصر و گرایش هایش تشکیل خواهد داد زیرا مصریها فعالیت این شبکه را تهدیدی برای امنیت و ثبات و وحدت ملی خود دانسته است.
شبکه تلویزیونی الجزیره مصر در اخبار و گزارش‌های خود از گروه اخوان المسلمین حمایت می کند.
دولت مصر همچنین تصمیم گرفت که کمیته مستقلی متشکل از شخصیت های سرشناس را برای تدوین گزارش و مستند سازی حوادث صورت گرفته در برهه اخیر در این کشور تشکیل دهد.
نامگذاری خیابان ها و مدارس با اسامی نظامیان ارتش و پلیس کشته شده در حوادث و درگیری های اخیر مصر از دیگر مصوبات جلسه دولت این کشور بود.
"دریه شرف الدین" وزیر اطلاع رسانی مصر گفت: دولت از نقش نیروهای مسلح در مقابله با تروریسم ستایش و بر تعهد خود برای اجرای نقشه راه و التزام به مفاد آن تاکید کرد.

• 38 تن از هواداران اخوان‌المسلمین در درگیری برای فرار از زندان کشته شدند.
به گزارش المصری الیوم، یک منبع امنیتی مصری اعلام کرد که 38 نفر از طرفداران "محمد مرسی" رئیس جمهور مخلوع این کشور عصر در جریان درگیری نیروهای پلیس با عناصر مسلحی که به دنبال فراری دادن متهمان بودند، کشته شدند.
این درگیری در نزدیکی منطقه زندان‌ها در ابوزعبل در استان القلیوبیه روی داد. زندانی‌ها یکی از افسران پلیس را در داخل خودرویی که آنها را منتقل می‌کرد، بعد از آغاز حملات به گروگان گرفته بودند.
نیروهای امنیتی از سرنوشت این افسر پلیس خبری منتشر نکردند، اما اعلام کردند موضوع را برای تحقیقات درباره این حادثه به دادستانی مصر خبر داده‌اند.

• شیخ الازهر ضمن دعوت از اخوان‌المسلمین برای روی آوردن به اقدامات مسالمت‌آمیز از نیروهای امنیتی خواست به تفاوت معترضان مسالمت‌جو و خرابکارها توجه کنند.
به گزارش شبکه خبری «اسکای نیوز»، "احمد الطیب" شیخ الازهر در بیانیه‌ای از ارتش مصر خواست به تفاوت معترضان مسالمت آمیز و خرابکارها توجه کند.
وی افزود: ارتش باید برای ایجاد امنیت دقت فراوانی داشته باشد تا میان معترضان مسالمت آمیز و افرادی که برای خرابکاری و خشونت به خیابان می‌آیند، تفاوت قائل شوید.
طیب همچنین به گروه اخوان المسلمین گفت که وجود خشونت برای کسی حقی ایجاد نمی‌کند و مشروعیت با ریخته شدن خون ها و ایجاد فتنه در میان مردم، باز نمی‌گردد و برای بسیاری از حامیان اخوان که در ترویج خشونت دست نداشته اند فرصت و امید باقی مانده است.

• موسس حزب المؤتمر مصر با اشاره به استعفای "البرادعی" از معاونت رئیس‌جمهور مصر در امور بین‌الملل، تأکید کرد نقش وی در جبهه نجات ملی نیز به پایان رسیده است.
"عمرو موسی" موسس حزب «المؤتمر» در تماس تلفنی با برنامه «اینجا پایتخت است» در شبکه «سی بی سی»، تأکید کرد که حزب مؤتمر طی درخواستی از جبهه نجات ملی خواسته تا عضویت محمد البرادعی در این جبهه را باطل کند.
وی افزود: دبیرکل جبهه نجات ملی به من گفته بود که از زمانی که البرادعی مسئولیت خود در دولت را به عهده گرفته تماس هایش با جبهه قطع شده است.
وی همچنین از هیئت دولت خواست به صورت پیوسته برای اطلاع رسانی و آگاهی بیشتر افکار عمومی و جهان نشست خبری برگزار کنند تا به این ترتیب رسانه‌های خارجی نیز به اخبار دقیق دسترسی داشته باشند.
موسی همچنین در پاسخ به سوالی درباره احتمال به عهده گرفتن مسئولیت معاونت رئیس جمهور در امور بین الملل به جای البرادعی گفت: این مسئولیت به بدنه دولت اضافه شده است اگر کسی نباشد باید جایگزینی برای آن تعیین شود اما در حال حاضر باید هر کسی به صورت خودجوش برای حمایت از کشور اقدام کند.

• رئیس رهبر اکثریت جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان آمریکا در مصاحبه با یک روزنامه صهیونیستی تأکید کرد واشنگتن نباید به دنبال خشونت‌های اخیر «قاهره» کمک میلیارد دلاری سالانه به مصر را قطع کند.
به گزارش روزنامه صهیونیستی «جروزالم‌پست»، در حالیکه بسیاری از مقامات آمریکایی متعاقب کشتار خونینی که ارتش مصر در قاهره به راه انداخت، به دنبال تجدیدنظر در کمک‌ به این کشور آفریقایی هستند، "اریک کانتور" رئیس اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا تأکید کرد که آمریکا نباید کمک به مصر را قطع کند.
وی به روزنامه جروزالم‌پست گفت که هم‌اکنون وقت قطع کمک نظامی آمریکا به مصر نیست و سیاست واشنگتن باید در جهت هدایت مصر به سوی یک نظام سیاسی جامع و آزاد هدایت کند.
کانتور که ریاست هیأت 28 نفره جمهوری‌خواهان کنگره در سفر یک هفته‌ای به تل‌آویو را برعهده داشت، تصریح کرد که کمک نظامی آمریکا به مصر به چندین دلیل از نظر استراتژیک حائز اهمیت است.
این اظهارات کانتور در شرایطی مطرح شده است که درخواست‌ها رو به فزاینده‌ای مطرح شده مبنی بر آنکه آمریکا درباره بسته کمکی 1.5 میلیارد دلاری به مصر که 1.3 میلیارد دلار از این مبلغ کمک نظامی است، به واسطه خشونت‌های اخیر قاهره صرفنظر کند.
رئیس اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا تلاش کرد در سخنان خود از تصمیم "باراک اوباما"، برای لغو رزمایش «ستاره درخشان» با مصر که قرار بود ماه آینده در سینا برگزار شود، انتقاد نکرد.
کانتور، وضعیت در مصر را نگران‌کننده و پیچیده خواند و گفت که "محمد مرسی" رئیس‌جمهور مخلوع مصر و اخوان‌المسلمین دولت و اقتصاد مصر را سوء مدیریت کردند و دموکراسی را منحرف کرده و اقلیت‌ها را سرکوب کردند و حقوق آنها را نادیده گرفتند و به طور قطع به دنبال غلبه بر مخالفان بودند.
این نماینده آمریکا در سفر خود به تل‌آویو، بر موضوع ایران نیز متمرکز شد و گفت: ایران اولین، دومین، سومین، چهارمین و پنجمین مسئله‌ای است که در ذهن من وجود دارد.

• یک نشریه آلمانی از تصمیم وزیر خارجه آلمان برای متوقف کردن صادرات تسلیحاتی این کشور به مصر در پی کشتار اخیر در قاهره خبر داد.
به گزارش نشریه آلمانی «فوکوس» نوشت که اطلاعاتی در دست دارد که نشان می‌دهد در پی اقدام ارتش مصر در سرکوب شدید حامیان "محمد مرسی" رئیس‌جمهور برکنار شده مصر، آلمان در نظر دارد صادرات تسلیحات به این کشور را متوقف می‌کند.
بنابر این گزارش، "گیدو وستروله" وزیر خارجه آلمان قصد دارد تا زمینه‌های قانونی این اقدام را مساعد کند.
با توجه به ناآرامی‌های خونباری که در مصر جریان دارد، ائتلاف سیاه‌زرد تصمیم دارد هیچ سلاحی به مصر صادر نکند.وستروله با اعلام این موضوع در این مورد به فوکوس گفت: «آنچه مانع ما در این زمینه می‌شود این است که قوانین صادرات تسلیحاتی ما محدودیتی ندارند و با توجه به تحولات، وضعیت همینطور باقی خواهد ماند.»
وزیر خارجه آلمان تلاش می‌کند تا این موانع را برطرف کند اما وضعیت حقوقی در این زمینه پیچیده است.

• "نیک کوهن" با بیان اینکه شاید دموکراسی در مصر باز هم به روی کار آمدن "محمد مرسی" منجر شود، اما غرب باید به مبانی خود عمل کند و کودتایی که در مصر رخ داد را کودتا بخواند.
به گزارش روزنامه گاردین یکشنبه (92.05.27) در مطلبی به قلم نیک کوهن با اشاره به رخدادهای اخیر مصر، نوشت شاید «اخوان‌المسلمین» حزب مورد علاقه غرب نباشد، اما واقعیت این است روندی دموکراتیک این گروه را روی کار آورده و آنچه که ارتش در تقابل با آن انجام داده، یک کودتای کامل است.
کوهن در ابتدای این مطلب می‌نویسد: زمانی که یک دولت دست به کشتار 600 نفر از تظاهرات‌کننده‌ها می‌زند، تنها شهروندان خود را به قتل نرسانده. بلکه احتمال رسیدن به مصالحه و آشتی را هم کشته است. کسانی که چنین اقدامی می‌کنند، می‌خواهند به شما بفهمانند که قصد عقب‌نشینی ندارند. زمانی که آن‌ها دست به کشتار می‌زنند، به خوبی می‌دانند که این همه خون‌ریزی راه سیاست را سد کرده و اجازه حل شدن اختلافات و دستیابی به توافق را نمی‌دهد.
این قاتلان همان حرفی را می‌زنند که گانگسترها می‌گویند. آن‌ها عنوان می‌کنند: می‌دونیم. داریم تمام چارچوب‌های اصلی رفتار متمدنانه را نقض می‌کنیم. می‌دونیم که مردم تا زمانی که زنده‌ایم از ما متنفرند. اما می‌دونید چیه؟ این‌ها هیچ اهمیتی برای ما نداره.
نویسنده این یادداشت در ادامه اشاره می‌کند که در غرب اینکه ارتش با اقدام نظامی روی کار آمده، اهمیت چندانی ندارد، چراکه بسیاری اخوان‌المسلمین را به عدم رعایت اصول دموکراسی در زمان حکومت متهم می‌کنند. برخی حتی اخوان‌المسلمین را به دلیل سیاست‌های تمامیت‌خواهانه با نازی‌ها در آلمان مقایسه می‌کنند و می‌گویند «آدولف هیتلر» هم با انتخابات روی کار آمد.
با این حال، کوهن می‌نویسد: اما اگر بخواهیم منصفانه به شکایت‌هایی که در مورد اخوان‌المسلمین مطرح شده، نگاه بیاندازیم، باید بگوئیم این گروه هنوز به یک حزب نازی تبدیل نشده است. این گروه ممکن است یک جنبش مذهبی نامناسب باشد، اما دموکراسی را ریشه‌کن نکرده و مخالفان را به پستوها نرانده است. به همین دلیل، تکیه کردن به نظامیان برای حذف اخوان‌المسلمین، اقدامی خام و افراطی است. ارتش مصر از سال 1952 مخالفان را سرکوب کرده است. نظامیان علاوه بر کشتار، دزدی هم می‌کند. ارتش مجموعه‌ای صنعتی به راه انداخته‌ که این مجتمع با در اختیار داشتن قطب‌های اصلی اقتصاد از پاگرفتن شرکت‌های جدید جلوگیری می‌کند. همین مجموعه، اقتصاد مصر را در فقیر نگه داشته است.
کوهن می‌افزاید، "زیاد العالمی" رهبر یکی از گروه‌های سوسیال دموکرات مصر است که بعد از کودتا عقیده داشت که مصری‌ها می‌توانند همزمان هم برای کنار زدن مرسی و هم برای به محاکمه کشاندن باقی‌مانده‌های رژیم‌ مبارک، روی ارتش حساب کنند. سوسیال دموکرات‌ها فکر می‌کردند که با به دست آوردن کرسی‌های دولت، می‌توانند چنین ایده‌ای را عملی کنند. اما بعید می‌دانم که آن‌ها همچنین بعد از سرکوب بی‌رحمانه هفته قبل توسط ارتش، همچنان چنین عقیده‌ای داشته باشند.
وی ادامه می‌دهد: گفتن این حرف سخت است، اما دولت‌های اتحادیه اروپا و آمریکا باید بر اساس مبانی خود رفتار کنند و یک کودتا را کودتا بخوانند. کمک مالی و روابط دیپلماتیک باید به آزادی زندانیان سیاسی، برقراری مجدد آزادی‌های مدنی و بازگشت به دموکراسی منوط شود. حتی اگر این بازگشت به دموکراسی به معنی بازگشت مجدد مرسی تا زمان انتخابات بعدی باشد. لیبرال‌های غربی هم باید دست به کار شوند. من پیش از این هم نوشته‌ام که این گروه‌ها نتوانسته‌اند صدای لیبرال‌ها در جهان عرب را بشنوند. اما رفت و آمدها بین دو طرف باید برقرار شود.
کوهن در پایان می‌نویسد: اینکه به آن‌ها بگوییم رویای ساختن جامعه‌ای خوب با اتکا به دولتی که بسیاری از اعضای آن را سران ارتش تشکیل می‌دهند، غیرقابل تحمل است، بی‌احترامی به آن‌ها نیست. بلکه حتی باید بگوییم تحقق این رویا در مورد مصر و ارتش آن، امری ناشدنی است.

• وزیر خارجه عربستان گفت که با رئیس جمهور فرانسه نقشه راهی را برای ایجاد امنیت در مصر و برگزاری انتخابات زودهنگام در این کشور تهیه کرده است.
به گزارش العربیه، "‌سعود الفیصل" وزیر خارجه عربستان سعودی گفت که با فرانسه در ارائه یک نقشه راه برای آینده مصر و دادن فرصت به این کشور به توافق رسیده است.
وی که بعد از دیدار با "فرانسوا اولاند" در کاخ الیزه سخنرانی می کرد، افزود: ما با فرانسه توافق کردیم که نقشه راهی را به مصر بدهیم تا فرصتی برای ایجاد امنیت و انتخابات زودهنگام در این کشور باشد.
فیصل در پاریس تاکید کرد که آزادی بیان باید بدون خشونت در کشور به کار گرفته شود. عربستان سعودی از کودتای ارتش مصر و براندازی دولت منتخب محمد مرسی در این کشور استقبال کرده و سعی دارد تظاهرات اخوانی‌ها را بدون آسیب زدن به وجهه ارتشی‌ها آرام کند.

• رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر ترکیه با برگزاری نشستی فوق‌العاده به بررسی جدیدترین تحولات مصر پرداختند.
به گزارش پایگاه خبری «المصریون»، "عبدالله گل" رئیس‌جمهور ترکیه بعد از ظهر یکشنبه (92.05.27) با "رجب طیب اردوغان" نخست‌وزیر این کشور در قصر «طرابیا» در استانبول دیدار کرد تا تحولات اخیر در مصر را با وی بررسی کند.
شبکه «سی‌ان‌ان» نیز لحظاتی پیش اعلام کرد "احمد داوود اوغلو" وزیر خارجه ترکیه نیز در این نشست فوری شرکت خواهد کرد.

• وزیر خارجه قطر در جدیدترین موضعگیری خود گفت که کشورش از گروه اخوان المسلمین حمایت نمی‌کند بلکه از مصر حمایت می‌کند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، "خالد بن محمد العطیه" در کنفرانس مطبوعاتی در شهر پاریس حمایت کشورش از گروه اخوان المسلمین مصر یا هرحزب دیگری را تکذیب و فقط بر کمک به مصر تاکید کرد.
وی درپی دیدار با "لوران فابیوس" همتای فرانسوی خود گفت: در ارتباط با حمایت قطر از گروه اخوان المسلمین، برداشت‌های اشتباهی درباره کمکی که قطر ارایه می کند، وجود دارد. قطر به هیچ وجه به یک طرف مصری یا حزب سیاسی مصرری کمک نکرده است. کمک همواره به مصر ارایه شده است.
این وزیر قطری گفت: کمک قطر فوری بعد از انقلاب آغاز شد و تا امروز ادامه دارد. وی بار دیگر تکرار کرد که قطر به یک حزب سیاسی کمک نمی‌کند.
وزیر خارجه قطر همچنین بر لزوم دستیابی به راهکاری سریع برای بحران مصر تاکید و خواستار گفت‌وگو بین همه مصری‌ها شد.
کشور قطر بعد از روی کار آمدن گروه اخوان المسلمین در مصر در بیش از یکسال پیش از این گروه حمایت سیاسی و مالی گسترده ای کرد و شبکه تلویزیونی الجزیره قطر به عنوان بازوی تبلیغاتی و رسانه ای قطر تاکنون از این گروه حمایت کرده است.
ارتش مصر چندی پیش محمد مرسی رئیس جمهوری این کشور را که وابسته به گروه اخوان المسلمین بود، خلع و رئیس جمهور موقتی را به جای وی منصوب کرد.
این اقدام باعث اعتراضات گسترده طرفداران اخوان المسلمین و محمد مرسی در مصر و تحصن و تظاهرات آنها شد.
نیروهای مسلح مصر چند روز پیش تحصن طرفداران مرسی در دو میدان النهضه و رابعه العدویه را با زور برچیدند که باعث بروز اعتراضات و خشونت‌های گسترده در مناطق مختلف این کشور بین طرفداران مرسی و نیروهای مسلح شد و در جریان آن صدها نفر کشته و زخمی شدند.
از سوی دیگر، وزیر خارجه فرانسه گفت: برای همه کسانی که وضعیت مصر را دنبال می‌کنند ضرورت تسریع در توقف خونریزی و توانایی برای اجرای گفت‌وگو بین مصری‌ها روشن است. مسئله ساده نیست اما همه کشورها باید دراین مسیر تلاش کنند.
فابیوس گفت: معتقدم که هیچ کس، نه قطر و نه فرانسه و نه هیچ کشور دیگری نمی‌تواند راه حلی را تحمیل کنید. خود مصری‌ها باید تصمیمات خودشان را اتخاذ کنند و این امری بدیهی است.
وزیر خارجه فرانسه تاکید کرد: وزیران خارجه کشورهای اتحادیه اروپا در بروکسل به احتمال زیاد در اواسط هفته نشستی برگزار خواهد شد. وی درعین حال از پیش داوری درباره مصوبات این نشست خودداری کرد.

• هزاران تن از مردم پاکستان با برپایی تظاهراتی، کشتار مردم مصر توسط ارتش این کشور را محکوم کرده و آن را توطئه‌ای آمریکایی-صهیونیستی دانستند.
هزاران تن از مردم پاکستان در اعتراض به کشتار مردم مصر به ‌دست ارتش این کشور در اسلام‌آباد پایتخت پاکستان تظاهرات کردند.
در این راهپیمایی که به دعوت حزب «جماعت اسلامی» پاکستان انجام شد، مردم با در دست داشتن پلاکاردها و تصاویر "محمد مرسی" رئیس‌جمهور برکنار شده مصر، سکوت نهادهای بین‌المللی در قبال این حادثه را محکوم کردند.
"سید منور حسن" رهبر جماعت اسلامی پاکستان در سخنرانی خود در این مراسم، نقش نهادهای بین‌المللی همچون سازمان ملل، اتحادیه عرب، سازمان کنفرانس اسلامی و رهبران کشورهای اسلامی را زیر سئوال برد و گفت: حال زمان آن است که کشورهای اسلامی و اتحادیه عرب با ایفای نقش خود، به خشونت‌ها در مصر پایان داده و زمینه را برای بازگشت مرسی فراهم کنند.
وی تصریح کرد: کشتارهای مصر نشان داد که نیروهای تحت رهبری آمریکا تنها مخالف یک فرد (مرسی) نیستند بلکه این در واقع نزاعی بین 2 ایدئولوژی است.
این رهبر مذهبی پاکستان افزود: قتل‌ عام مردم مصر به دست نیروهای امنیتی نشان می‌دهد که فرماندهان ارتش این کشور از حمایت آمریکا و اسرائیل برخوردار هستند و اجازه پیدا کرده‌اند تا آزادانه مردم خود را حتی اگر در مسجد پناه گرفته باشند، به قتل برسانند.
وی با اشاره به اینکه غربی‌ها در حال توطئه بر ضد حرکت‌های اسلامی در جهان عرب هستند، خاطرنشان کرد که این تاکتیک‌ها برای این خیزش‌ها محکوم به شکست است.
"مخدوم شاه محمود قریشی" معاون حزب «تحریک انصاف پاکستان» نیز که در این راهپیمایی شرکت داشت، با محکوم کردن اوضاع مصر، خواهان پایان فوری خشونت‌ها در این کشور و نقش‌آفرینی سازمان کنفرانس اسلامی و اتحادیه عرب در این باره شد.

• یک منبع آگاه تأکید کرد تعدادی از شخصیت‌های سیاسی معروف در مصر تلاش می‌کنند با اجرای طرحی تحت عنوان «لطفت را تکمیل کن» وزیر دفاع مصر را به ریاست جمهوری این کشور برسانند.
به گزارش روزنامه «النهار»، یک منبع آگاه تأکید کرد که تعدادی از مقامات سیاسی مصر طرحی را تحت عنوان «لطفت را تکمیل کن» ایجاد کرده اند تا بر اساس آن ژنرال "عبدالفتاح السیسی" وزیر دفاع را به قدرت برسانند.
بر اساس این طرح، بیش از 30 میلیون امضا از همه استان های مصر در حمایت از السیسی جمع آوری خواهد شد و با توجه به این ایده که وی در 30 ژوئن از خواست مردم حمایت کرده اکنون لطفش را تکمیل کند و مسئولیت ریاست جمهوری مصر را نیز به عهده بگیرد.
جمع آوری 30 میلیون امضا نیز برای اثبات این مسئله است که مردم مصر خواستار به قدرت رسیدن شخصی جز السیسی نیستند.
این در حالی است که کارشناسان مسائل سیاسی در توصیف اقدام السیسی تأکید کرده بودند که وی به دنبال قدرت طلبی دست به این اقدام زده است که این مسئله بارها از سوی نیروهای مسلح رد شده است.

• منابع امنیتی مصری از بازداشت "محمد بدیع" رهبر گروه اخوان المسلمین این کشور در شرق شهر قاهره خبر دادند.
یک منبع امنیتی به خبرگزاری فرانسه گفت: دستگاه های امنیتی مصر "محمد بدیع" را به همراه شماری از مسئولان ارشد گروه اخوان و 6 محافظ و دستیارش در یک آپارتمان در خیابان الطیران درنزدیک منطقه رابعه العدویه شهر قاهره بازداشت کردند.
این منطقه از بیش از یک ماه پیش شاهد تحصن طرفداران اخوان المسلمین و اعضای آن برای تاکید بر لزوم بازگشت "محمد مرسی" رئیس جمهوری برکنار شده مصر به قدرت بود که عضو این گروه می باشد.
این منبع امنیتی گفت: بدیع به همراه همراهانش به یکی از دستگاه های امنیتی به منظور تحقیقات از آن ها برده شدند. وی سپس تایید کرد که بدیع و همراهانش به زندان طره انتقال داده شده اند.
یک منبع دیگر مصری گفت: محافظان بدیع مسلح نبودند و درمقابل مسئولان مقاومت نکردند و همگی ناگهانی بازداشت شدند.
وی افزود: بدیع در طول تحصن حدود 50 روزه در این آپارتمان مخفی شده بود. شبکه تلویزیونی و خبرگزاری خاورمیانه دولتی مصر خبر بازداشت بدیع را تایید کرد. شبکه تلویزیونی دولتی مصر تصاویری از عملیات بازداشت را نشان داد.
شبکه تلویزیونی خصوصی "اون تی وی" بدیع را درحالی که لباس بلند وگشادی پوشیده و روی یک صندلی سیاه رنگ در مکانی نامعلوم نشسته بود، نشان داد.
بازداشت بدیع ۶ روز بعد از اقدام ارتش مصر در برچیدن دو تحصن طرفداران و اعضای اخوان در میدان رابعه العدویه و النهضه شهر قاهره با اعمال زور روی داد که در جریان آن و خشونت های پس از آن صدها نفر کشته یا زخمی شدند.
بدیع 70 ساله و "خیرت الشاط"ر و "رشاد البیومی" دو معاونش به دادگاه کیفری به اتهام تشویق به قتل هشت تظاهرات کننده مسالمت جو جلوی مقر دفتر ارشاد گروه اخوان در اواخر ماه ژوئن گذشته ارجاع شده‌اند. محاکمه بدیع و دو معاون وی یکشنبه آینده (92.06.03) آغاز خواهد شد.

• گروه اخوان‌المسلمین اعلام کرد در پی بازداشت محمد بدیع رهبر این جماعت به دست نیروهای امنیتی، محمود عزت به صورت موقت جانشین وی شده است.
به گزارش روزنامه «المصریون»، گروه اخوان المسلمین اعلام کرد که در پی بازداشت "محمد بدیع" رهبر اخوان المسلمین به دست نیروهای امنیتی مصر "محمود عزت" به صورت موقت مسئولیت های وی را به عهده خواهد داشت.

• دادستانی مصر روز دوشنبه (92.05.28) حکم بازداشت رئیس‌جمهور برکنارشده این کشور را به اتهام تحریک عمومی به خشونت، برای ۱۵ روز دیگر تمدید کرد.
به گزارش خبرگزاری رویترز، دادستانی مصر برای چندمین بار در یک ماه گذشته، حکم بازداشت "محمد مرسی" را به مدت 15 روز دیگر تمدید کرد. دادستانی مصر هفته گذشته و هفته پیش از آن هم یک بار برای 15 روز یک بار هم به مدت یک ماه حکم بازداشت مرسی را تمدید کرده بود.
مرسی حدود دو ماه قبل طی کودتایی که ارتش به بهانه حمایت از معترضان به عملکرد نامطلوب دولت انجام داد، از قدرت کنار گذاشته شد. وی از آن زمان در محلی نامعلوم در بازداشت به سر می‌برد.
آن طور که رسانه‌های مصری گزارش داده‌اند، دادستانی مصر این بار حکم بازداشت مرسی را به اتهام تحریک عمومی به خشونت، تمدید کرده است.

• در حمله تروریست‌ها به نیروهای ارتش مصر در شهر رفح، دست‌کم 24 سرباز کشته و 2 تن دیگر زخمی شده‌اند.
به گزارش پایگاه خبری «الیوم السابع»، در پی حمله تروریست‌های مسلح به نیروهای ارتش مصر در شهر رفح، دست کم 24 سرباز کشته و 3 تن دیگر زخمی شدند.
شبکه خبری اسکای نیوز نیز گزارش داد که تروریست‌ها به دو اتوبوس حامل نیروهای ارتش مصر در منطقه مأسوره در رفح در شمال سینا حمله کردند که منجر به کشته شدن 24 سرباز و زخمی شدن 3 نفر شده است.

• در سایه محکومیت گسترده کشته شدن ۲۵ سرباز ارتش مصر در سینا، ریاست جمهوری مصر در این کشور ۳ روز عزای عمومی اعلام کرد.
به گزارش پایگاه خبری «الجزیره»، در پی کشته شدن سربازان ارتش مصر در شهر رفح در صحرای سینا، ریاست جمهوری مصر ضمن تسلیت این حادثه، سه روز در مصر عزای عمومی اعلام کرد.
"احمد الطیب" شیخ الازهر و گروه اخوان المسلمین و جریان‌ها و احزاب مصری نیز کشته شدن سربازان ارتش را محکوم کردند و خواستار تشکیل تیم بررسی این حادثه شدند.
تروریست‌ها ابتدا دستان سربازان مصری را بستند و با شلیک گلوله به سر، آن ها را به قتل رساندند.
مراسم تشییع نظامی این سربازان از فرودگاه نظامی قاهره با حضور رهبران و فرماندهان امنیتی مصر برگزار شد.

• در پی آغاز محاکمه مبارک و دو پسرش در پرونده کاخ ریاست جمهوری، گزارش‌های رسانه‌ای حاکی از آزادی "مبارک" و ادامه حبس دو پسرش در پرونده کاخ‌های ریاست جمهوری است.
به گزارش پایگاه خبری «الیوم السابع»، در پی آغاز محاکمه مبارک و دو پسرش در پرونده قصرهای ریاست جمهوری، دادگاه جنائی مصر حکم آزادی مبارک و ادامه حبس دو پسرش در پرونده قصرهای ریاست جمهوری را صادر کرد.
مبارک و پسرانش متهم شده‌اند که از سال 2002 تا 2011 با استفاده از بودجه‌های نهاد ریاست جمهوری اقدام به ساختمان سازی و تغییر دکوراسیون در مقرهای اختصاص داده شده به آنها کرده‌اند.
«رویترز»، نیز به نقل از وکلای مبارک گزارش داد که بعد از تبرئه وی در پرونده فساد امکان آزادی او در هفته جاری وجود دارد.
"فرید الدیب" وکیل مبارک در گفتگو با رویترز تأکید کرد بعد از اینکه حکم آزادی مبارک در پرونده فساد صادر شده است ممکن است وی تا 48 ساعت آینده آزاد شود.
وی افزود تنها مانع قانونی برای باقی ماندن مبارک در حبس پرونده فساد دیگری است که این هفته بررسی خواهد شد و در صورت انجام برخی اقدامات قانونی جزئی رئیس جمهور مخلوع مصر تا پیش از پایان هفته آزاد خواهد شد.
خبرنگار شبکه خبری «اسکای نیوز»، نیز گزارش داد که در صورتی که مبارک در پرونده‌های دیگری مجرم شناخته نشود به زودی آزاد خواهد شد.
این در حالی است که مرسی رئیس جمهور برکنار شده مصر نزدیک به دو ماه است که بدون محاکمه در حصر به سر می‌برد که این مسئله منجر به ادامه اعتراض‌های حامیان وی شده است.

• دفتر کمیته تخصیص بودجه سنای آمریکا از قطع بعضی از کمک‌های نظامی و مالی کاخ سفید به ارتش و دولت موقت مصر خبر داد.
به گزارش سی ان ان، در حالی که دولت "باراک اوباما" در حال بررسی طرح قطع کمک‌ های مالی و نظامی خود به مصر است دفتر رئیس کمیته تخصیص بودجه و عملیات‌های خارجی سنای آمریکا اعلام کرد که کاخ سفید در بعضی از کمک‌های نظامی خود به مصر تجدید نظر کرده است.
سخنگوی سناتور "پاتریک لیهی" و سناتور "دیوید کارل" که عضو کمیته تخصیص بودجه و عملیات‌های خارجی سنا هستند در مصاحبه با سی ان ان تایید کرد که به دفتر آن ها گفته شده است که این کمک‌ها به حالت تعلیق درآمده است.
براساس این گزارش، این درحالی است که دولت آمریکا تاکید کرده است که تصمیم به تعلیق کردن کمک‌های مالی به مصر دائمی نیست و قرار است به صورت گام به گام و تدریجی اجرا شود.
به گفته پاتریک لیهی رئیس کمیته تخصیص بودجه سنا، دولت آمریکا فعلا تصمیم خود در زمینه قطع بعضی از کمک‌های نظامی به مصر را علنی نکرده است. بر اساس گزارش دیلی بیست، دولت باراک اوباما تصمیم گرفته است فعلا بعضی از کمک‌های مستقیم نظامی، ارسال سلاح به ارتش مصر و برخی انواع کمک‌های اقتصادی به دولت مصر را قطع کند.

• اداره امنیت داخلی رژیم صهیونیستی با هدف مبارزه با حملات در صحرای سینا، واحد جدیدی را راه‌اندازی کرده که گفته می‌شود گستردگی فعالیت‌ها و نیروهایش با واحد مختص کرانه باختری برابری می‌کند.
به گزارش روزنامه صهیونیستی «هاآرتص»، مقامات ارشد «شین‌بت» (اداره امنیت داخلی ر|یم صهیونیستی) می‌گویند حدود 15 گروه سلفی مختلف وابسته به القاعده، در صحرای سینا فعالیت می‌کنند. این مقامات ادعا کرده‌اند که هدف اصلی دستکم چهار گروه از این نیروها، حمله به نیروهای مرزی سرزمین های اشغالی و شلیک راکت به سمت مواضع صهیونیست ها است. «شین‌بت» تعداد افراد فعال در صحرای سینا را تا چند صد نفر و دستگاه اطلاعات نظامی رژمی صهیونیستی تعداد آن‌ها را تا چند هزار نفر تخمین زده‌اند.
به ادعای شین‌بت، بخشی از این افراد اتباع خارجی از مناطقی چون عربستان، یمن و نوار غزه هستند، اما اغلب آن‌ها بادیه‌نشین‌های بومی صحرای سینا هستند که عقاید افراطی دارند. یک مقام صهیونیست می‌گوید خارجی‌ها انگیزه و محرک اصلی فعالیت‌ها در این منطقه هستند، اما عمده فعالیت‌ها بر عهده بومیان صحرای سینا است.
هاآرتص نوشته است که فعالیت‌های گسترده این گروه‌ها در صحرای سینا، ارتش و دستگاه‌های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی را به واکنش واداشته است. در حال حاضر «شین‌بت» مسئول مبارزه با حملات احتمالی از صحرای سینا شده و دستگاه اطلاعاتی ارتش هم وظیفه جمع‌آوری اطلاعات را عهده‌دار شده است.
«شین‌بت» اخیرا واحدی جدید را نیز برای خنثی‌سازی حملات در صحرای سینا به راه انداخته که به نوشته «هاآرتص» میزان نیروهای به کارگرفته‌شده در آن، با تعداد نیروهایی که در کرانه باختری فعال هستند، برابری می‌کند و حتی شاید بیشتر هم باشد.

• منابع آگاه می‌گویند رژیم صهیونیستی در چند روز آینده مجموعه‌ای از رایزنی‌ها را برای متقاعد کردن آمریکا و اروپا به حمایت از ارتش مصر، آغاز خواهد کرد.
رژیم صهیونیستی این هفته تلاش خواهد کرد دولت‌‌های اروپایی و آمریکا را به حمایت از دولت موقت مصر ترغیب کند. این خبر را یک مقام صهیونیست دخیل در این رایزنی‌ها به روزنامه نیویورک‌تایمز داده است.
این مقام صهیونیست که به دلیل دستور "بنیامین نتانیاهو" نخست‌وزیر رژیم‌ صهیونیستی مبنی بر ممنوعیت اظهارنظر مقامات صهیونیست در مورد تحولات مصر، می‌خواهد نامش فاش نشود، می‌گوید سفرای این رژیم در واشنگتن، لندن، پاریس، برلین و دیگر پایتخت وظیفه رایزنی و لابی با وزرای خارجه کشورهای میزبانشان را عهده‌دار شده‌اند. همزمان مقامات صهیونیست هم به دیپلمات‌های خارجی در این زمینه فشار خواهند آورد تا آن‌ها را متقاعد کنند که حمایت از ارتش مصر تنها راه پایان دادن به ناآرامی‌ها در مصر است.
این در حالی است که اتحادیه اروپا در واکنش به سرکوب خونین حامیان "محمد مرسی" رئیس‌جمهور برکنار شده مصر به دست نیروهای نظامی، اعلام کرده است در روابط خود با دولت موقت مصر تجدید نظر می‌کند. اتحادیه اروپا می‌گوید ارتش و دولت موقت باید به مسیر دموکراتیک بازگردند و قدرت را به غیرنظامیان بازگردانند، اما صهیونیست ها می‌گویند به دلیل بزرگی و اهمیت راهبردی مصر، باید از پافشاری بر دموکراسی گذر کرد و به فکر ثبات و امنیت در این کشور بود.
مقام صهیونیست در این مورد می‌گوید: داریم تلاش می‌کنیم که با بازیگران اصلی و کشورهای کلیدی صحبت کنیم و دیدگاهمان را به آن‌ها به اشتراک بگذاریم و بگوییم که ممکن است آنچه که رخ می‌دهد دلخواه نباشد، اما جایگزینی هم برای آن وجود ندارد... الان باید بین ارتش و ناآرامی یکی را انتخاب کرد.
مقامات رژیم صهیونیستی تاکنون در برابر سرکوبگری ارتش سکوت اختیار کرده و نتانیاهو نیز کابینه خود را از اظهارنظر در این مورد منع کرده است.
نیویورک‌تایمز دو روز قبل هم از حمایت‌هایت‌های پشت پرده رژیم صهیونیستی از ارتش مصر خبر داده و نوشت مقامات ارشد این رژیم پیش از کودتا و در حین دائما با ژنرال "عبدالفتاح السیسی" وزیر دفاع و رهبر اصلی کودتا، در تماس بوده‌اند. صهیونیست ها در حال حاضر هم دائما تلاش‌ها برای دستیابی به راهکاری دیپلماتیک را خنثی می‌کنند. دادن اطمینان به ارتش نسبت به ادامه کمک‌های مالی آمریکا، یکی از اقداماتی است که این رژیم برای بی‌اثر کردن تلاش‌های دیپلماتیک انجام داده‌اند.

• انتقاد قانون‌گذاران آمریکایی از دولت آمریکا برای ارائه کمک مالی به مصر و نیز تهدید دولتمردان این کشور به قطع کمک‌های خود به قاهره، وزیر خارجه مصر را بر آن داشت که از بازبینی روابط کشورش با واشنگتن سخن بگوید.
به نوشته روزنامه «وال‌استریت‌ژورنال»، دولت مصر اعلام کرد در حال بررسی روابط استراتژیک خود با آمریکا و سایر دولت‌های غربی است که منتقد خشونت‌ها علیه اسلامگراها هستند؛ تصمیمی که اختلاف میان دولت اوباما و قاهره را عمیق می‌کند.
به نوشته این روزنامه، تحولات اخیر، آخرین نشانه‌های توانایی اندک دولت "باراک اوباما" برای نفوذ بر اتفاقات مصر است. در حالی که کاخ سفید تصمیم گرفت، مانور نظامی مشترک خود با مصر را به حالت تعلیق در‌آورد، اعلام کرد، قصد دارد کمک اقتصادی و نظامی 1.5 میلیارد دلاری خود به مصر را به منظور تلاش برای هدایت و مدیریت اتفاقات، ادامه دهد. اما اطلاعیه وزارت خارجه مصر درباره بازبینی روابط خود با آمریکا و نیز مخالفت فزاینده سناتورها و قانون‌گذاران آمریکایی با ارسال این کمک‌ها، این نیت و هدف واشنگتن را غیرممکن می‌سازد.
"نبیل فهمی"، وزیر خارجه مصر اعلام کرد، تلاش‌ها برای بین‌المللی کردن این مبحث (کمک مالی) چیزی است که مصر آن را رد می‌کند. من از وزارت خارجه خواستم کمک‌های خارجی گذشته را بررسی کند تا مشخص شود آیا این کمک‌ها در مسیر بهینه‌ای مصرف شده‌اند یا خیر.
این روزنامه آمریکایی نوشت: اظهارات آقای فهمی به موضوعی اشاره دارد که طی دو ماه گذشته در رسانه‌های دیداری و نوشتاری مصر مطرح شده؛ «ناامیدی و خصومت نسبت به انتقاد دولت‌های غربی از نیروهای امنیتی». مقامات دولت موقت مصر نیز منتقد نحوه پوشش غرض مندانه اخبار مصر در رسانه‌های غربی هستند.
در بخش دیگری از این گزارش آمده: انتقاد از اقدامات ارتش مصر در کنگره آمریکا نیز افزایش یافته است. تعداد گسترده‌ای از سناتورهای آمریکایی برای به چالش کشیدن سیاست اوباما در قبال مصر، راهی برنامه‌های تلویزیونی روز یکشنبه شدند.
سناتور "باب کروکر" در شبکه تلویزیونی «ای‌بی‌سی» گفت: فکر می‌کنم، با توجه به اقدامات هفته گذشته (در مصر) درباره تعلیق کمک‌ها نباید هیچ تردیدی وجود داشته باشد. وی افزود: آمریکا باید کمک خود به مصر را بار دیگر ارزیابی کند و همزمان خطوط ارتباط خود با این کشور خاورمیانه‌ای را باز نگه دارد. وال‌استریت‌ژورنال نوشت: سخنان فهمی درباره بازبینی سیاست خارجی مصر واکنشی خفیف به انتقاد آمریکا از خشونت‌های اخیر مصر علیه طرفداران مرسی بود.

• منابع آگاه اعلام کردند نشست فوق‌العاده رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر ترکیه درباره مصر به پنجشنبه (92.05.31) موکول شد.
به گزارش پایگاه خبری «جیهان»، منابع آگاه ریاست‌جمهوری ترکیه اعلام کردند که نشست "عبدالله گل" رئیس‌جمهور و "رجب طیب اردوغان" نخست‌وزیر ترکیه درباره مصر، به پنجشنبه موکول شد.
این درحالی است که منابع خبری، از نشست فوق‌العاده میان گل و اردوغان در کاخ ریاست‌جمهوری «طرابیا» در استانبول خبر داده بودند اما گویا این نشست که گفته می‌شد، قرار است "احمد داوود اوغلو" نیز در آن حضور یابد، به تاخیر افتاده و مکان آن نیز به کاخ ریاست جمهوری «جانقایا» تغییر یافته است.

• وزیر خارجه آلمان در گفتگو با یکی از نشریات این کشور با تراژدی خواندن تحولات مصر، خواستار پایان دادن به خشونت‌ها در این کشور شد.
به گزارش «گیدو وستروله» وزیر خارجه آلمان در گفتگو با نشریه آلمانی «بیلد» گفت که امکان داشت از حمام خون در مصر جلوگیری شود.
وی گفت: «آنچه ما در روزهای گذشته در خیابان‌های مصر دیدیم، نوعی تراژدی است. حمام خونی است که امکان داشت از آن جلوگیری شود. در این مورد جایگزینی وجود دارد که ما از آن حمایت می‌کنیم.»
وزیر خارجه آلمان خواستار پایان ناآرامی‌ها در مصر شد و گفت: «اکنون باید به خشونت و ناآرامی در مصر پایان دهیم و امکان اینکه بتوانیم از راهکاری سیاسی بتوان به نتیجه رسید را نباید به بازی گرفت.»
وستروله پیش از این در دیدار با "محمد منصف مرزوقی" رئیس‌جمهور تونس نیز از همه طرف‌های سیاسی و جامعه مدنی خواسته بود تا برای رسیدن به اجماع برای عبور از مرحله گذار تلاش کنند. وی همچنین گفت که به دنبال سازشی است که در آن همه طرف‌ها مسئولیت خود را بپذیرند.

• وزارت امور خارجه روسیه با انتشار بیانیه‌ای بر لزوم حل و فصل مناقشه داخلی در مصر تنها از طریق توقف خشونت و خونریزی و آغاز گفتگوهای گسترده بین نیروهای سیاسی برای رسیدن به وفاق ملی، بدون دخالت از خارج تاکید کرد.
به گزارش پایگاه خبری-اینترنتی «راس بالت»، وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای با اشاره به این واقعیت که اوضاع در مصر همچنان وخیم است، یادآور شد که مقامات مسکو صمیمانه امیدوارند که اوضاع در کشور دوست مصر، هر چه سریع‌تر ثبات یافته و مناقشه داخلی در این کشور حل و فصل شود.
در این بیانیه تاکید شده است: ما بر این عقیده هستیم که نیروهای داخلی در مصر می‌توانند بدون دخالت خارجی و با متوسل شدن به انجام گفتگوهای گسترده بین تمامی نیروهای سیاسی و صرفا بر اساس منافع ملی و احترام به خواست مردم به توافق دست یافته و خشونت و خونریزی در این کشور متوقف شده و ارزش‌های دموکراتیک، ثبات سیاسی، امنیت و حقوق برای همه شهروندان آن بدون درنظر گرفتن تعلقات مذهبی، نژادی و یا سیاسی حاکم شود. وزارت امور خارجه روسیه همچنان از شهروندان این کشور خواسته تا از سفر به کشور مصر در شرایط حساس کنونی تا برقراری مجدد ثبات در آن خودداری کنند.

• وزیر امور خارجه سعودی در حمایت کامل از اقدام ارتش مصر در برکناری محمد مرسی رئیس جمهوری این کشور و خشونت‌های اخیر این کشور گفت: انتفاضه ۳۰ میلیون مصری را نمی‌توان کودتای نظامی توصیف کرد.
"سعود الفیصل" وزیر خارجه سعودی در گفتگو با خبرگزاری دولتی عربستان اظهار داشت که سفر خود به پاریس و ملاقات با "فرانسوا اولاند" رئیس جمهوری فرانسه برای بحث با دوستان در فرانسه درخصوص اوضاع کنونی مصر به منظور وحدت دیدگاه ها درقبال تحولات برمبنای حقایق و نه فرضیه ها صورت گرفت.
سعود الفیصل گفت: آنچه جمهوری مصر عربی برادر، امروز شاهد آن است بیانگر اراده 30 میلیون مصری در 30 ژوئن است که تمایل خود را در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری زودهنگام به علت وخامت اوضاع اقتصادی و سیاسی و اجتماعی بیان داشتند؛ امری که باعث شد تا همه رهبران نیروهای سیاسی و اجتماعی نقشه راه جدیدی را اعلام کنند تا مصر را به ساحل امنیت و آرامش رهنمون سازد و این امر بعد از آن صورت گرفت که ریاست جمهوری سابق مصر به خواسته های میلیونها مصری پاسخ مثبت نداد.
وی افزود، این نقشه راه دربردارنده تعدیل قانون اساسی و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی در زمان معین است که همه نیروهای سیاسی در آن مشارکت می کنند.
وی افزود، انتفاضه 30 میلیون مصری را به هر صورت نمی توان کودتای نظامی توصیف کرد زیرا کودتاهای نظامی در تاریکی صورت می گیرد و همچنین کسی که حکومت را در مصر برعهده گرفت، یک ریاست جمهوری غیرنظامی است که با مفاد قانون اساسی مصر همخوانی دارد.
سعود الفیصل گفت: عربستان به حوادث و تحولات با تاسف شدید می نگرد؛ حوادث و تحولاتی که تا جایی ما امروز می بینیم به مرحله جنگ خیابانی و تخریب دارایی های عمومی و خصوصی و ارعاب و برهم زدن امنیت شهروندان و کشته شدن افراد بی گناه و سوزاندان کامل استانها از طرف جریانی رسیده است که از پاسخ مثبت دادن به اراده مردمی مصر نه تنها سرباز زده بلکه همه طرح های صلحی را که شیخ الازهر مطرح کرد و درخواست های عربی و بین المللی- را نپذیرفت و اقدام به تحصن در میادین مصر و فلج کردن زندگی مردم در مناطق اطراف آن کرد و ساکنان را مرعوب کرد و سلاح و مهمات ذخیره و از زنان و کودکان را به عنوان سپر انسانی استفاده کرد تا بتواند همدردی افکار عمومی را با خود داشته باشد و بیش از 40 روز تحصن خود را ادامه دارد؛ امری که با ادعای مسالمت آمیز بودن تحصن ها در تضاد و مغایر با همه قوانین بین المللی در آزادی اندیشه و بیان و حقوق بشر است که ارعاب شهروندان و تعرض به دارایی های آنها با زور سلاح و فلج کردن زندگی مردم را مجاز ندانسته و جرم می داند و این چیزی است که اصول و مبانی دموکراتیک یا حقوق بشر خواهان آن نیست.
سعود الفیصل وزیر خارجه سعودی در گفتگو با خبرگزاری دولتی عربستان اظهار داشت: باید در اینجا به حقیقت دیگری اشاره کنم که همان تلاش های بی وقفه دولت مصر برای برچیدن تحصن ها به شیوه های مختلف مسالمت آمیز و از طریق گفتگو بود اما با کمال تاسف به این تلاش ها نه تنها با لجبازی و مخالفت بلکه با خشونت با استفاده از سلاح و کوکتل مولوتف علیه نیروهای پلیس و شهروندان پاسخ داده شد.
وزیر خارجه سعودی گفت: با وجود گستردگی تحصن ها در میدان رابعه العدویه و النهضه شهر قاهره اما باید از اقدامات دولت مصر و توانایی آن در برچیدن این تحصن ها در مدت زمانی اندک و با کمترین زیان ها ستایش کرد و این را از باب تئوری نمی گویم بلکه براساس واقعیت هایی می گویم که با صدا و تصویر مستند سازی شده است.
وی گفت: با کمال تاسف اقدامات امروز متخاصمین در آتش زدن مساجد و کلیساها و تاسیسات نظامی و مراکز پلیس و ارعاب بی گناهان و تلاش برای تبدیل بحران به جنگی خیابانی و همزمانی این فعالیت هرج و مرج طلبانه با اقدامات تروریستی در منطقه سینا تاکید می کند که اینها از یک چشمه آب می خورد و این امر اندوهبار است و همه قوانین و موازین داخلی و بین المللی انجام اینگونه اقدامات را نمی پذیرد.
وی افزود: این اقدامات با مسالمت آمیز بودن اعتراضات در تضاد است و باید در نظر داشت که همه قوانین کشورهای جهان به طور قاطعانه هرگونه تظاهرات مسلحانه یا تهدید امنیت شهروندان یا ضربه به دارایی های عمومی یا فلج کردن زندگی مردم و منافع شهروندان را ممنوع کرده است.
سعود الفیصل گفت: امروز با کمال تاسف شاهد هستیم که مواضع بین المللی در مسیر عجیبی این حقایق قطعی را نادیده می گیرد و روی یک سری اصول کلی متمرکز شده است به گونه ای که انگار می خواهد نه تنها چتری حمایتی برای جرم های این عناصر متخاصم در آتش زدن مصر و قتل مردم بی گناه آن ایجاد کند بلکه می خواهد این طرفها را به تداوم اینگونه اقدامات تشویق کند.
وی تصریح کرد: با کمال تاسف شاهدیم که موضع بین المللی درقبال حوادث جاری در مصر با مواضع آن در قبال حوادث سوریه در تضاد است.
تاکید بر دفاع از حقوق بشر و حرام بودن ریخته شدن خون انسان ها و کشتارهایی - که هر روز در سوریه روی می دهد و به قتل بیش از 100 هزار سوری و ویرانی کامل سوریه منجر شده است- کجاست؟ زیرا ما در این ارتباط کوچکترین اقدامی از جامعه بین المللی نمی بینیم که براساس اقتضای منافع خود دم از حقوق بشر می زند.
سعود الفیصل گفت: اگر این مواضع ادامه یابد ما در عربستان و جهان عربی و اسلامی هرگز آن را فراموش نخواهد کرد.
وی افزود: همه کشورهایی که این مواضع منفی را درقبال مصر اتخاذ می کنند باید بدانند که تباهی و ویرانی هرگز فقط به مصر محدود نخواهد شد بلکه دامن همه کسانی که در آن سهیم شدند خواهد گرفت.
سعود الفیصل گفت: درقبال این مواضع بین المللی منفی درقبال مصر باید عربستان با عزت و حق طلبانه در کنار مصر بایستد زیرا این کشور مهمترین و بزرگترین کشور عربی است و عربستان نمی تواند قبول کند که سرنوشت آن براساس ارزیابی های اشتباه ترسیم شود.
وی تصریح کرد: آنچه در مصر می گذرد چیزی جز تروریسم نیست که خیری در آن نیست و باید با آن با کمال قدرت و قاطعیت برخورد کرد در غیر این صورت تروریسم نقشه خود علیه مصر و ثبات آن را تحقق خواهد بخشید.
وزیر خارجه سعودی همچنین خواهان عدم دخالت در امور داخلی مصر و واگذاری مسائل به مردم و رهبران آن شد زیرا آن ها بهتر از دیگران به امور کشورشان واقف هستند.
وی گفت: به همه تاکید می کنم که عربستان همواره در کنار مصر بوده و خواهد بود و کشورهای عربی به هیچ وجه راضی نخواهند شد که جامعه بین المللی با سرنوشت این کشور بازی کند یا امنیت و ثبات آن را برهم بزند و امیدوارم که جامعه بین المللی به محتوای پیام شاه سعودی مبنی بر اینکه عربستان جدی است و در کمک به ملت مصر برای برقراری امنیت و ثباتش سستی به خرج نخواهد داد، دقت و توجه کند.
وی افزود: ما در ارتباط با کسانی که از توقف کمک های خود به مصر سخن گفته یا به توقف تلویحی آن اشاره می کنند باید بگویم که امت عربی و اسلامی با نیروها و امکاناتش ثروتمند است و هرگز در کمک به مصر تاخیر نخواهد کرد زیرا سرنوشت و هدف ما واحد است.

• نماینده ائتلاف موسوم به ائتلاف ملی معارضان سوریه در ترکیه اعلام کرد این ائتلاف در صدد است مقر خود را از مصر به ترکیه منتقل کند.
به گزارش روسیا الیوم، "خالد خوجا" گفت که به دلیل تحولات اخیر مصر که بر اوضاع سوریه نیز تاثیرات منفی دارد، ائتلاف ملی معارضین سوریه تصمیم دارد مقر خود را به ترکیه انتقال دهد.
وی در مصاحبه با روزنامه حریت ترکیه افزود: عزل "مرسی" تاثیر منفی بر اوضاع سوریه داشته و فعالیت معارضین سوریه در مصر با محدودیت‌های مواجه شده است و شخصیت‌های معارض سوریه این کشور را ترک کرده‌اند و به همین دلیل ما در صدد آن هستیم تا مقر ائتلاف ملی سوریه را از مصر به ترکیه منتقل کنیم.

• مشاور سیاسی نخست‌وزیر دولت منتخب فلسطین در غزه تاکید کرد دولت غزه هرگز بازگشت به توافقنامه سال ۲۰۰۵ برای اداره گذرگاه مرزی رفح را نمی‌پذیرد.
به گزارش شبکه فلسطین الیوم، "یوسف رزقه" گفت که گذرگاه رفح به حاکمیت محض فلسطینی و مصری بدون هیچ گونه دخالت خارجی نیاز دارد.
وی اظهار داشت که بازگشت اروپایی‌ها و مسئولان رژیم اشغالگر به گذرگاه رفح بر اساس توافقنامه‌های قبلی، سوء استفاده آشکار و غیرقابل قبول از شرایط کنونی مصر به عنوان ناظر اصلی بر گذرگاه رفح است.
وی گفت: آنچه رسانه‌ های خبری در خصوص پافشاری رهبران تشکیلات خودگردان برای بازگشت به توافقنامه 2005 از آن سخن می‌گویند، غیرملی و غیراخلاقی است.
رزقه همچنین با تاکید بر اینکه توافقنامه 2005 برای اداره گذرگاه از بین رفته است و دیگر وجود ندارد، افزود که هدف اصلی از این توافقنامه در تنگنا قرار دادن فلسطینیان در نوار غزه بود.
روزنامه الشرق الأوسط به نقل از یک منبع تشکیلات خودگردان نوشت که این تشکیلات طرح‌های بی‌سابقه درباره نوار غزه از جمله بازگشت گارد ریاست تشکیلات خودگردان به گذرگاه رفح با هماهنگی مصر و برگزاری انتخابات مجلس قانونگذاری و ریاستی بدون حماس را در دست بررسی دارد.

• در پی بازداشت رهبر اخوان المسلمین از سوی نیروهای امنیتی و انتقال وی به زندان طره، دادستانی مصر حکم بازداشت 15 روزه وی را صادر کرد.‬
‫‫به گزارش پایگاه خبری «الیوم السابع»، در پی بازداشت "محمد بدیع" رهبر اخوان المسلمین مصر، دادستانی این کشور حکم بازداشت 15 روزه وی را صادر کرد.
پیشتر دادستانی مصر حکم بازداشت وی را به اتهام تحریک به قتل معترضان در برابر قصر اتحادیه در 5 دسامبر و حمله به ساختمان گارد ریاست جمهوری را صادر کرده بود.
یک منبع آگاه قضایی تأکید کرد که تحقیقات گسترده ای در پرونده رهبر اخوان آغاز شده است و فهرست اتهاماتی که در زندان طره به وی تفهیم خواهد شد شامل تحریک به قتل، تخریب اموال عمومی،ایجاد رعب و وحشت و ایجاد باندهای تروریستی شده است.
وی همچنین تأکید کرد که مجازات این اتهام ها ممکن است به حد اعدام نیز برسد. در پی بازداشت رهبر اخوان المسلمین این گروه اعلام کرد که "محمود عزت" را به عنوان جانشین موقت بدیع انتخاب کرده است.

• منابع خبری گزارش دادند "صفوت حجازی" مبلغ اسلامی و "مراد علی" سخنگوی رسمی حزب آزادی و عدالت شاخه سیاسی جماعت اخوان المسلمین توسط نیروهای امنیتی مصر دستگیر شدند.
به گزارش اسکای نیوز در خبری گزارش داد که صفوت حجازی از مبلغان اسلامی نزدیک به اخوان‌المسلمین در یکی از مناطق دور افتاده در سیوه واقع در صحرای غربی استان مرسی مطروح دستگیر شد.
بر اساس این گزارش حجازی در حال فرار به لیبی بوده است.
از سوی دیگر رسانه های مصری گزارش دادند که نیروهای امنیتی مراد علی سخنگوی حزب آزادی و عدالت شاخه سیاسی اخوان‌المسلمین را در حین خروج از کشور در فرودگاه بین‌المللی قاهره دستگیر کردند. نیروهای امنیتی مصر اخیرا دستگیری و سرکوب رهبران اخوان المسلمین را شدت بخشیدند.

• "محمد البرادعی" به اتهام کناره گیری از مقام خود و آنچه خیانت و نقض اعتماد ملی خوانده می شود، به دادگاه قاهره احضار شد.
به گزارش الجزیره، محمد البرادعی که اخیرا از سمت خود به عنوان معاون رئیس جمهور موقت مصر استعفا کرد به اتهام آنچه که «نقض اعتماد ملی» خوانده شده است به دادگاه فراخوانده شد.
دادگاه قاهره اعلام کرده است که البرادعی در 19 سپتامبر (28 شهریور) محاکمه خواهد شد. این درحالی ست که یک استاد دانشگاه «حلوان» قاهره در مصاحبه با الاهرام انتصاب چنین اتهامی به البرادعی را غیر قابل قبول خواند.
براساس این گزارش، استعفای محمد البرادعی در روز 14 اوت، خیانت به مردم و دلیل اصلی این اتهام عنوان شده است.
محمد البرادعی روز 14 اوت ساعاتی بعد از حمله نیروهای امنیتی مصر به هواداران محمد مرسی رئیس جمهور برکنار شده این کشور و کشته شدن صدها نفر از سمت خود استفعا کرد.
بنابر آنچه که در دادخواست البرادعی آمده است؛ استعفای او از سمت خود پیام اشتباهی به جامعه جهانی مبنی بر سرکوب مردم مردم مصر توسط ارتش ارسال کرده است.

• کاخ سفید اعلام کرد گزارش های برخی از رسانه‌ها درباره قطع کمک‌های واشنگتن به مصر صحیح نیستند و اوباما هنوز در حال بررسی گزینه‌هایی است که پیش رو دارد.
بنا به گزارش رویترز، "جاش ارنست"، یکی از سخنگویان کاخ سفید در یک نشست خبری گفت "باراک اوباما" رئیس جمهور آمریکا هنوز در حال بررسی گزینه‌هایی است که پیش رو دارد.
وی افزود: گزارش‌های منتشر شده مبنی بر اینکه آمریکا کمک خود به مصر را قطع کرده صحیح نیستند.
سخنگوی کاخ سفید همچنین گفت اقدام دولت موقت مصر مبنی بر بازداشت "محمد بدیع" رهبر اخوان المسلمین با استانداردهایی که آمریکا امیدوار است برای حفظ حقوق اساسی انسان ها به آن قائل باشد، همخوانی ندارد.
کاخ سفید همچنین اعلام کرده اوباما روز سه‌شنبه (92.05.29) با تیم امنیت ملی برای گفتگو درباره جریانات مصر دیدار خواهد کرد.
اظهارات ارنست درباره کمک‌های آمریکا به مصر پس از آن مطرح شدند که برخی از رسانه‌ها با استناد به نظر یک سناتور آمریکایی ادعا کرده بودند آمریکا به طور مخفیانه تصمیم گرفته موقتاً بخش زیادی از کمک‌های نظامی به مصر را پس از اقدام ارتش این کشور به حالت تعلیق درآورد.
وی گفت در حالی که کمک‌های نظامی آمریکا به مصر موضوعی در حال بررسی است هنوز به حالت تعلیق درنیامده است.
آمریکا از جمله کشورهایی بود که پس از آنکه ارتش مصر ماه گذشته ضمن تعلیق قانون اساسی، محمد مرسی را از قدرت خلع کرد از عنوان کودتا برای این اقدام ارتش استفاده نکرد.
آمریکا در صورت استفاده از عبارت «کودتا» بایستی کمک‌های نظامی به مصر را قطع می‌کرد.

• تلویزیون رژیم صهیونیستی گزارش داد مقامات این رژیم با ورود یک گردان پیاده‌نظام مصری به سینا موافقت کردند.
به گزارش پایگاه الیوم السابع، کانال دهم تلویزیون رژیم صهیونیستی گزارش داد که مقامات این رژیم به ارتش مصر اجازه دادند تا چهار فروند بالگرد نظامی آپاچی به اضافه یک گردان جدید پیاده‌نظام به شبه جزیره سینا وارد کند.
بر اساس این گزارش، با افزایش عملیات‌های مسلحانه علیه ارتش مصر در سینا، مقامات رژیم صهیونیستی احساس نگرانی می‌کنند و گذشته از آن افزایش عملیات‌ها علیه این رژیم در دوره گذشته باعث شد که تل‌آویو با ورود نیروهای جدید مصری به سینا موافقت کند.

• فرستاده رژیم صهیونیستی در سفری چندساعته به قاهره با مسئولان مصری دیدار و اوضاع و تحولات سینا را بررسی کرد.
به گزارش خبرگزاری آلمان، فرستاده تل‌آویو به قاهره پس از دیدار با تعدادی از مقامات امنیتی مصر، قاهره را ترک کرد. برخی منابع مسئول در فرودگاه قاهره اعلام کردند که فرستاده رژیم صهیونیستی برای دیدار با مقامات امنیتی مصر و گفتگو با آن ها درباره اوضاع سینا و هماهنگی درباره حمایت از مرزهای شرقی شبه جزیره سینا و نیز ممانعت از نفوذ و فعالیت گروه‌های تروریستی به قاهره سفر کرده بود.
سفر این مقام تل‌آویو به قاهره در حالی است که روز گذشته گروه‌های مسلح تروریستی با حمله به دو اتوبوس در سینا، 25 سرباز مصری را کشتند.
این در حالی است که به دنبال ناآرام شدن سینا و عملیات‌های گروه‌های مسلح علیه نیروهای پلیس و امنیتی مصر، برخی جریان‌های مصری از جمله جنبش تمرد لغو معاهده صلح امضا شده بین مصر و اسرائیل موسوم به کمپ دیوید را خواستار شده‌اند.

• یک هیئت نظامی عالی‌رتبه مصر از سوی وزیر دفاع این کشور با هدف هماهنگی علیه اخوان‌المسلمین وارد سوریه شد.
به گزارش دام پرس، یک هیئت نظامی عالی‌رتبه مصری به دستور "عبدالفتاح السیسی" وارد دمشق شد.
بر اساس این گزارش، هدف از سفر این هیئت مصری به دمشق، هماهنگی امنیتی بین دستگاه اطلاعات مصر و دستگاه امنیت نظامی سوریه در خصوص اخوان‌المسلمین و تبادل اطلاعات است.
سفر این هیئت مصری به دمشق در حالی صورت می‌گیرد که ارتش مصر چند نفر از سوری‌های منتسب به اخوان‌المسلمین را در خاک مصر و سوریه نیز چند نفر از وابستگان به اخوان‌المسلمین را در خاک خود دستگیر کرد.
بر پایه این گزارش، دستگاه‌های اطلاعاتی مصر و سوریه در این باره هماهنگی بعمل خواهند آورد و این در حالی است که عربستان سعودی از این قضیه ناراضی است اما به عقیده السیسی منافع عالی مصر ایجاب می‌کند که بین قاهره و دمشق که دارای تجربه عمیق درباره اخوان‌المسلمین است، هماهنگی وجود داشته باشد و دو طرف هماهنگی امنیتی مشترک داشته باشند.
بر اساس گزارش این سایت سوری، "فهد جاسم الفریج" وزیر دفاع سوریه با السیسی تلفنی گفتگو کرد. السیسی در این گفتگوی تلفنی بر همبستگی ارتش مصر با ارتش عربی سوریه و ایستادگی آن در کنار ارتش سوریه برای مقابله با گروه‌های تروریستی مسلح تاکید کرد.

• دبیرکل سازمان ملل با محکومیت کشته شدن سربازان مصری در شهر رفح در سینا، خواستار تحقیق و بررسی حادثه کشته شدن حامیان مرسی در زندان ابوزعبل شد.
به گزارش پایگاه خبری «الجزیره»، "بان کی مون" دبیر کل سازمان ملل کشته شدن 25 سرباز ارتش مصر در حادثه تروریستی در شهر رفح در سینا را محکوم کرد. دفتر رسانه‌ای دبیر کل سازمان ملل همچنین در بیانیه‌ای خواستار تشکیل تیم تحقیق و بررسی برای حادثه کشته شدن 36 حامی بازداشت شده مرسی شد که در حال انتقال به زندان ابوزعبل بودند.
وی پیشتر نیز تأکید کرده بود که مسئولیت شکاف گسترده‌ای که در میان جامعه مصر ایجاد شده به عهده مقامات و رهبران سیاسی مصر است و آن ها باید از هرگونه تلاشی برای رسیدن به راهکاری برای پایان دادن به بحران کشور و پایان خشونت دریغ نکنند.
وی همچنین با تأکید بر تنگ شدن مجال سیاسی بر اخوان المسلمین خواستار گشایش سیاسی بیشتری برای این گروه شد و تأکید کرد که "محمد مرسی" رئیس جمهور برکنار شده مصر باید آزاد شود و یا به دادگاهی عادل و شفاف، معرفی شود.

• سازمان عفو بین‌الملل با قتل‌عام عنوان کردن کشتار اخیر در قاهره، خواستار اقدام نظامیان مصری در این زمینه شد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، در پی درگیری هفته گذشته نیروهای امنیتی مصر با هواداران "محمد مرسی" رئیس‌جمهور برکنار شده که به کشتار صدها تن در این کشور منجر شد، سازمان عفو بین‌الملل از قتل‌عام در مصر به شدت انتقاد کرد.
"سالی شتی" دبیرکل سازمان عفو بین‌الملل گفت: نقض روشن قوانین جهانی و استانداردها در مصر اتفاق افتاده است که از این اقدام می‌توان با عنوان قتل‌عام یاد کرد.
این سازمان همچنین از نظامیان مصری که از حمایت قوی مقامات این کشور برخوردارند خواست تا با ایجاد امنیت و اجرای قانون به خیابان‌ها، اقدامی سریع برای جلوگیری از کشته شدن مردم صورت دهند.
اوایل ماه جاری عفو بین‌الملل اعلام کرده بود که شواهدی در دست دارد که نشان می‌دهد هواداران مرسی، رقبای سیاسی را در ژوئن و جولای شکنجه کرده‌اند.

• وزارت امور خارجه سنگال در بیانیه ای توقف خشونت‌ها در مصر،‌ آزادی فوری "محمد مرسی" رئیس جمهور برکنار شده این کشور و بازگشت نظم و دموکراسی مبتنی بر قانون اساسی را خواستار شد.
سنگال از سازمان همکاری اسلامی، سازمان بین‌المللی کشورهای فرانسوی زبان و سازمان ملل متحد خواست تدابیر مناسبی برای کمک به بحران کنونی مصر اتخاذ کنند. دولت سنگال همچنین از کشته و زخمی شدن صدها نفر از مردم این کشور در پی برگزاری تظاهرات در شهرهای مختلف این کشور، به شدت ابراز تأسف کرد.

• مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا تأکید کرد در صورت موافقت طرف‌های مصری آماده است تا با سفر به این کشور و میانجی گری راه حلی برای بحران مصر ایجاد کند.
به گزارش پایگاه خبری «پانوراما الشرق الاوسط»، "کاترین اشتون" مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا در جمع خبرنگاران در حاشیه نشست فوق العاده اتحادیه اروپا درباره بحران مصر، تأکید کرد که در تعطیلات آخر هفته گذشته به "حازم الببلاوی" نخست وزیر مصر پیشنهاد داده که در صورت موافقت آن ها آماده است که بار دیگر به مصر سفر کند.
اشتون افزود: آماده ام با سفر به قاهره و میانجی گری به ایجاد راه حلی برای پایان دادن به بحران این کشور کمک کنم.

• "اشتون" پیشتربعد از برکناری "مرسی" در 30 ژوئن دوباره به مصر سفر کرده بود و یک بار دیگر نیز به همراه مقام دیگری از اتحادیه اروپا برای میانجی گری میان اخوان و دولت موقت مصر به این کشور سفر کرده بود.
به گزارش پایگاه خبری «پانوراما الشرق الاوسط»، کاترین اشتون مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا در جمع خبرنگاران در حاشیه نشست فوق العاده اتحادیه اروپا درباره بحران مصر، تأکید کرد که در تعطیلات آخر هفته گذشته به "حازم الببلاوی" نخست وزیر مصر پیشنهاد داده که در صورت موافقت آن ها آماده است که بار دیگر به مصر سفر کند.
اشتون افزود: آماده ام با سفر به قاهره و میانجی گری به ایجاد راه حلی برای پایان دادن به بحران این کشور کمک کنم.

• "ملک عبدالله" در اظهاراتی از دخالت‌های آمریکا در امور داخلی مصر انتقاد کرد.
بنا به گزارش مجله «نیوزویک»، ملک عبدالله، پادشاه عربستان در اظهارنظری بی‌سابقه بی‌اطلاعی آمریکا را مقصر بحران در مصر دانست؛ پادشاه عربستان بدون اینکه نامی از آمریکا به میان بیاورد از دخالت این کشور در سیاست‌های کشورهای عربی در خلال دو سال گذشته انتقاد کرد.
ملک عبدالله از مسلمانان خواست برای مقابله با تروریسم و افراط‌گرایی از ارتش مصر حمایت کنند. عبدالله که به نوشته مجله نیوزویک با حالتی غمگین صحبت می‌کرد از خارجی‌های بی‌اطلاع از عرب‌گرایی، اسلام و مصر به خاطر دخالت‌های بی‌معنا در سیاست‌های پرجمعیت‌ترین کشور جهان عرب انتقاد کرد. وی در اظهاراتی که اشاره مستقیمی به تصمیم "باراک اوباما"، رئیس جمهور آمریکا در 2 سال پیش برای اعلام حمایت از خلع "حسنی مبارک"، رئیس جمهور پیشین مصر از قدرت داشت این موضوع را مطرح کرد که آمریکا با آتش بازی کرد و اکنون در همان آتش سوخته است.
سعودی‌ها دو سال پیش که اوباما پشت حسنی مبارک که از متحدان عربستان بود را خالی کرد، شوکه شدند و آینده‌ای خطرناک را پیش روی خودشان متصور شدند.
عربستان سعودی به همین دلیل از جمله اولین کشورهایی بود که اقدام ارتش مصر برای خلع محمد مرسی، اولین رئیس جمهور روی کار آمده با انتخابات دموکراتیک در این کشور را کودتا و از آن اعلام حمایت کرد. این کشور همچنین با کشورهای حاشیه خلیج فارس مانند کویت و امارات متحده عربی ائتلاف کرده تا کمکی معادل 12 میلیارد دلار به دولت نظامی مصر که اخوان‌المسلمین را برکنار کرد، ارائه دهد.
امارات و عربستان سعودی هر دو اخوان‌المسلمین را تهدیدی برای خود ارزیابی می‌کردند. ملک عبدالله از آن هراس دارد که در صورت شیوع برگزاری انتخابات در کشورهای عربی به زودی مردم این کشور هم خواستار برگزاری انتخابات و تغییر درنظام پادشاهی این کشور خواهند شد.
پادشاه عربستان از آن هایی که اطلاعی از جهان ندارند خواست سر عقل بیایند و دخالت در کشور مصر را محکوم کنند. وی گفت انتقاد از سرکوب ارتش (کاری که اوباما آن را انجام داده است) تنها به تروریست‌ها کمک می‌کند.
یکی از کشورهای دیگری که عربستان از آن انتقاد کرده است، قطر است که قبل از کودتای ارتش به اخوان‌المسلمین پیشنهاد کمک 8 میلیارد دلاری داد و از ارتش خواسته است محمد مرسی که بازداشت شده است را آزاد کند.
ملک عبدالله، باز هم بدون اینکه نامی از قطر ببرد، از کسانی که در مجادله مصر «سهواً» طرف نادرست را گرفته‌اند هم انتقاد کرد.

• نخست‌وزیر ترکیه اظهار داشت: آنکارا مدرکی درباره دخالت در برکناری "محمد مرسی" در دست دارد.
روزنامه حریت، "رجب طیب اردوغان" نخست وزیر ترکیه گفت که رژیم صهیونیستی در پشت کودتای نظامی 3 جولای در مصر است. آنکارا مدرکی درباره دخالت این رژیم در برکناری محمد مرسی در دست دارد.
وی سه‌شنبه (92.05.29) در نشستی با اعضای حزب عدالت و توسعه اظهار داشت: الان غرب می‌گوید دموکراسی این نیست که نامی از صندوق رای بیرون بیاید، یا حداقل فقط این نیست که یک نام از صندوق رای بیرون آید، اما همه می‌دانیم که آنچه از صندوق رای برمی‌آید، در واقع همان خواسته مردم است. اردوغان گفت: این چیزی است که در مصر به اجرا در‌آمده است. چه کسی در پشت این ماجرا بوده است؟ "اسرائیل". ما مدرک داریم.
وی تاکید کرد: اخوان المسلمین در قدرت نخواهد ماند، حتی اگر در انتخابات پیروز شود، چراکه دموکراسی از صندوق رای بیرون نمی‌آید.

• ریاست جمهوری و دولت مصر اظهارات اخیر نخست وزیر ترکیه را محکوم کردند و سخنان او درباره دست داشتن رژیم صهیونیستی در کودتای نظامی این کشور را بی پایه و اساس خواندند.
به گزارش پایگاه خبری «روسیا الیوم»، ریاست جمهوری و دولت مصر سخنان اخیر "رجب طیب اردوغان" نخست وزیر ترکیه را محکوم کردند.
شورای وزیران مصر با صدور بیانیه ای تأکید کرد که اظهارات اردوغان درباره دست داشتن رژیم صهعیونیستی در کودتای نظامی در مصر بی پایه و اساس است و هدف از این ادعاها ضربه زدن به وحدت ملت و نهادهای ملی این کشور است.
در ادامه این بیانیه تأکید شده که صبر مصر در قبال اظهارات اردوغان سر آمده و آنکارا باید درک کند که مهم ترین مسئله فعلا اجرای خواست مردم و نقشه راه است تا کشور در مسیر صحیح دموکراسی قرار بگیرد.
"احمد مسلمانی" مشاور رسانه ای رئیس جمهور مصر نیز تأکید کرد که ایادی کشورهای غربی اجازه ندارند به مردم مصر درس های ملی گرایی بدهند و آن ها نمی توانند دولت مصر را شکست دهند.

• به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره، این سلسله تظاهرات در دومین روز از هفته «مردم انقلاب خود را هدایت می کنند» که ائتلاف ملی دفاع از مشروعیت به آن دعوت کرده است، برگزار شد.
تظاهرکنندگان ضمن محکوم کردن کودتا و آزادی "حسنی مبارک" رئیس جمهور مخلوع مصر، شعار پایداری سر دادند و خواستار آزادی بازداشت شدگان و محاکمه عاملان جنایاتی شدند که در جریان پایان دادن به تحصن رابعه العدویه و النهضه روی داد.
اسکندریه از جمله شهرهایی بود که تظاهرات علیه کودتا در آنجا برگزار شد و تظاهرکنندگان ضمن محکوم کردن کودتا و کشتارهای همراه آن، خواستار بازگشت "محمد مرسی" رئیس جمهور برکنار شده مصر به قدرت شدند.
مقامات موقت مصر از ساعت نه شب تا شش صبح در برخی اسکندریه و دیگر استان های این کشور مقررات منع آمد و شد به اجرا گذاشته اند.
اهالی اسیوط نیز با تظاهرات علیه کودتا، پلاکاردها و تصاویری از "محمد مرسی" با خود حمل می کردند.

• اولین جلسه محاکمه رهبر اخوان المسلمین و معاونانش که قرار بود در دادگاه جنایی مصر برگزار شود به دلیل شرایط امنیتی و عدم حضور متهمان به (7 آبان) موکول شد.
به گزارش پایگاه خبری «الیوم السابع»، دادگاه جنوب قاهره به ریاست قاضی "محمد امین فهمی" حکم تعویق محاکمه "محمد بدیع" رهبر اخوان المسلمین و معاونان وی را صادر کرد.
بر این اساس محاکمه رهبر اخوان و "خیرت الشاطر" و "محمد رشاد البیومی" معاونان وی به 29 اکتبر (7 آبان) موکول شده است.
رهبران اخوان متهم شده بودند در ماجرای کشته شدن 8 نفر در برابر ساختمان دفتر ارشاد وابسته به اخوان المسلمین در المقطم قاهره، اقدام به تحریک برای قتل معترضان کرده بودند.
پیشتر "محمد الدماطی" وکیل رهبران اخوان از قاضی دادگاه خواسته بود که محاکمه بدیع و معاونانش را به دلیل عدم حضور متهمان به زمان دیگری موکول کند.
"ابراهیم البهتیمی" وکیل محمد بدیع رهبر اخوان تأکید کرد که اتهام تحریک برای قتل معترضان به آسانی قابل اثبات نیست.
وی همچنین از ادعای نیروهای امنیتی برای ناتوانی در احضار متهمان به دادگاه به دلیل شرایط امنیتی خاص انتقاد کرد و گفت: نیروهای امنیتی می‌توانند با استفاده از بالگرد مبارک را به دادگاه منتقل کنند اما نمی‌توانند همین اقدام را در قبال رهبران اخوان اتخاذ کنند.
در آن سوی قاهره مقابل آکادمی پلیس، محاکمه مبارک و پسرانش به اتهام دست داشتن در قتل معترضان آغاز شده است.

• معاون امور سیاسی دبیرکل سازمان ملل متحد در سفر هفته گذشته به قاهره تلاش کرد با نمایندگان اخوان المسلمین دیدار کند اما شرایط برای این دیدار فراهم نشد.
"عمرو دراج" از اعضای برجسته اخوان المسلمین و وزیر در کابینه سابق مصر در این باره به خبرگزاری آناتولی گفت: "فلتمن" در تماس تلفنی با من صحبت کرد و گفت در مصر به سر می برد و آماده شنیدن دیدگاه گروه های مختلف مصری است. یکی از اهداف فلتمن دیدار با نمایندگان ائتلاف ملی حمایت از مشروعیت(ائتلاف متشکل از جریان های حامی "محمد مرسی") بود اما این فرصت فراهم نشد و فلتمن روز جمعه قاهره را ترک کرد.
به گزارش خبرگزاری آلمان از آنکارا، عمرو دراج ادامه داد: در این گفتگوی تلفنی درباره مواضع ائتلاف حامی محمد مرسی درباره بحران سیاسی اخیر در کشور گفتگو کردیم».

• "محمود بدر" موسس جریان تمرد با حضور در برنامه‌ای تلویزیونی تأکید کرد این جریان، هنوز تصمیمی برای شرکت یا عدم شرکت در انتخابات پارلمانی نگرفته است.
به گزارش پایگاه خبری «پانوراما الشرق الاوسط»، محمود بدر موسس جریان تمرد تأکید کرد که این جریان هنوز تصمیمی برای شرکت در انتخابات پارلمانی ندارد. بدر با حضور در برنامه تلویزیونی «الحیات الیوم» تأکید کرد که فعالیت‌های جریان تمرد در چهارچوب فعالیت‌های سیاسی و حزبی ادامه دارد و فعالیت ‌های آن ها مانند گروه اخوان المسلمین نخواهد بود.
موسس جریان تمرد افزود: کسانی که می‌خواهند فعالیت‌های سیاسی داشته باشند باید با مردم مصر به صورت شفاف و روشن تعامل داشته باشند زیرا مردم توانایی درک دیدگاه‌ها را دارند.
وی همچنین اخوان المسلمین را متهم کرد که در مقابل نیروهای پلیس و مردم و ارتش سلاح به دست گرفته اند و افزود: طرح‌های زیادی برای گفتگو با اخوان المسلمین مطرح شده بود اما آن ها نپذیرفتند.

• جماعت اخوان المسلمین مصر و دولت این کشور با میانجی گری نامزد انتخابات سابق ریاست جمهوری مذاکره می کنند.
به گزارش شبکه تلویزیونی العربیه، "محمد سلیم العوا" و "محمد علی بشر" یکی از رهبران اخوان المسلمین با هماهنگی "زیاد بهاء الدین" معاون نخست وزیر مصر، میانجی این مذاکرات هستند.
بر اساس این طرح، اخوان المسلمین با بندهای نقشه راه در مورد اصلاح قانون اساسی و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی در مصر موافقت می کنند.
اخوان المسلمین در مقابل خواهان پخش نوار صوتی از "محمد مرسی" است که در آن همه اختیارات خود را به نخست وزیر توافقی واگذار می کند.
آزادی رهبران اخوان المسلمین و محدود شدن اجرای قانون حالت فوق العاده در مصر و کوتاه شدن مرحله انتقالی از نه ماه به هفت ماه دیگر خواسته های این گروه است.

• عضو هیئت امنای جریان مردمی مصر با بیان اینکه فشار آمریکا به منظور بازگشت اخوان به عرصه سیاسی راه به جایی نخواهد برد، ‌یادآور شد آمریکا باید دریابد ملت مصر از کسی فرمان نمی‌گیرد.
"عمر الشال" عضو هیأت امنای جریان مردمی مصر گفت: فشار آمریکا و برخی دیگر از متحدانش در راستای بازگرداندن اخوان المسلمین به قدرت به خاطر منافع مشترک آن ها با جماعت اخوان المسلمین است، چون آن ها برنامه‌ هایشان را بر اساس تعامل با جریان اسلامگرای سیاسی در مصر تنظیم کرده بودند و هیچ گاه انتظار سرنگونی سریع این نظام را نداشتند.
وی تامین امنیت رژیم صهیونیستی را در رأس منافع فوق الذکر خواند و تاکید کرد که اخوانی‌ها نزد کابینه تعهد داده بودند که امنیت رژیم صهیونیستی را تامین و در راستای تغییر مواضع استراتژیک حماس تلاش کند تا از مقاومت دست بردارد و بر سر میز مذاکره بنشیند.
الشال همه کشورهای جهان را به احترام گذاشتن به اراده ملت مصر دعوت کرد و گفت: نظام‌ها تغییر می‌کنند، ولی ملت مصر و کشور مصر ماندگارند. لذا بر همه کشورهاست که بر روابطشان با مصر از طریق احترام گذاشتن به اراده مردم محافظت کنند. ملت مصر در 30 ژوئیه قیام کرده و نظام اخوان المسلمین را بعد از گذشت تنها یک سال از رسیدن به قدرت، سرنگون کرد.

• منابع مصری گزارش دادند که وزیر سابق جوانان و از رهبران اخوان‌المسلمین در یکی از آپارتمان‌های مسکونی در قاهره الجدیده بازداشت شد.
به گزارش پایگاه خبری الوطن، سرلشگر "جمال عبدالعال" مدیر تحقیقات قاهره گفت که "اسامه یاسین" در حالی که موهایش را رنگ کرده و تغییر چهره داده بود در یکی از واحدهای مسکونی در قاهره الجدیده بازداشت شد.
یک منبع امنیتی نیز گفت که دستگاه‌های امنیتی ساعت 2 اطلاعاتی در خصوص حضور یاسین در یک آپارتمانی در شهر قاهره الجدیده دریافت کردند و سریعا از امنیت مرکزی خواسته شد که نیرو به محل اعزام کند و وی را در داخل آپارتمان بدون هیچ مقاومتی بازداشت کردند و اقدامات مربوط به انتقال وی به زندان طره در حال انجام است.
این منبع اشاره کرد که بازداشت یاسین در راستای اجرای حکم دادستانی برای توقیف و احضار وی به اتهام تحریک به انجام اقدامات خشونت‌آمیز و قتل تظاهرات‌کنندگان و دعوت به انجام اقدامات خرابکارانه صورت گرفت.
برخی منابع مصری نیز گزارش دادند که دو تن دیگر از رهبران اخوان‌المسلمین به همراه یاسین بازداشت شده‌اند.

• یک منبع امنیتی در مصر گفت: در دو روز اخیر 203 فرد مسلح در صحرای سینا بازداشت و 85 درصد تونل های زیر زمینی در مرز رفح تخریب شدند.
این منبع افزود، از میان افرادی که بازداشت شدند 124 نفر تبعه مصر هستند ضمن اینکه تاکنون 78 مظنون تروریست از جمله 46 تبعه مصر در عملیات ارتش در صحرای سینا کشته شدند.
وی روش برخورد با گروه های تروریستی در سینا را کسب اطلاعات از طریق تجسس هوایی، دریافت اطلاعات مردمی و همچنین انجام حملات پیشگیرانه خواند و افزود، بسیاری از افرادی که در روزهای اخیر در سینا بازداشت شده اند وابسته به گروه های مسلحی هستند که در نواحی مرکزی سینا فعالیت می کنند. این مناطق صعب العبور و کوهستانی است و گروه های تروریستی فعال در این مناطق بیشتر در قاچاق اسلحه و مواد مخدر نقش دارند.
به گزارش پایگاه خبری محیط، این منبع امنیتی افزود، با توجه به اینکه گروه های مسلح فعالیت های خود را به مناطق مسکونی کشانده اند مبارزه با تروریسم در سینا دشوار و نیازمند فرصت است.

• شاخه های مختلف القاعده در عراق، سومالی، یمن و مغرب عربی برای انتقال جنگجویان خود به منطقه سینا در مصر برنامه ریزی می کنند.
به گزارش شبکه تلویزیونی المیادین، جنگجویان القاعده از کشورهای مختلف در کشور لیبی جمع می شوند تا سپس به منطقه سینا در مصر منتقل شوند.
گروه انصار الشریعه به ریاست "محمد الظواهری" پیش از این حضور خود را در مصر در پنجم ماه ژوئیه گذشته اعلام کرده بود. ده ها زندانی اسلام خواه هم پس از فرار از زندان ها در پی انقلاب بیست و پنجم ژانویه در منطقه سینا پنهان شدند.
بیشتر جنگجویان القاعده که از کشور مالی خارج شدند، هم اکنون در اردوگاهی در شهر اجدابیا در شرق لیبی حضور دارند و منتظر دستور سفر به مصر هستند.

• یکی از رهبران اخوان‌المسلمین، با اشاره به صدور حکم آزادی "محمد حسنی مبارک" دیکتاتور سابق مصر، تاکید کرد آزادی مبارک بعد از حوادث ۳۰ ژوئن و براندازی حکومت اخوانی‌ها، متمم بازگشت به دوران قبل از انقلاب ۲۵ ژانویه سال ۲۰۱۱ است.
"یسری تعلیب"، نماینده سابق پارلمان مصر و از رهبران اخوان المسلمین آزادی مبارک دیکتاتور سابق مصر را متمم اقدامات صورت گرفته در راستای بازگشت به دوران قبل از انقلاب 25 ژانویه و موفقیتی دیگر برای عناصر ضد انقلاب خواند.
این رهبر جماعت اخوان المسلمین در ادامه افزود: بعد از کودتا خونین شورای نظامی،‌اکنون ملاحظه می‌کنیم که مبارک از زندان آزاد شده است.
وی با بیان اینکه آزادی مبارک راه را برای بازگشت فساد به کشور باز می‌کند، زیرا ترس از مجازات را از بین می‌برد، افزود: آزادی مبارک نشان داد که سیاست اخوان المسلمین در یک سال گذشته درست بود.
این عضو برجسته حزب «آزادی و عدالت»، شاخه سیاسی جماعت اخوان المسلمین مصر با اشاره به تحولات اخیر کشورش گفت: نیروهای ضد انقلاب نه تنها علیه اخوان المسلمین توطئه کردند، بلکه در راستای بازگشت نظام سابق، علیه تمام کشور مصر نیز توطئه کردند.
تعلیب ادامه داد: این امر در لغو ماده «عزل سیاسی» در قانون اساسی نمود پیدا کرد که هم اکنون در حال تعدیل است. تا به این ترتیب زمینه برای بازگشت شخصیت‌های رژیم مبارک به عرصه سیاسی مهیا شود.
تعلیب با ستودن خواسته‌های مردمی مصر مبنی بر دستگیری دوباره مبارک و محاکمه وی، گفت: این مواضع خواسته‌های خوبی هستند، ولی سئوالی که مطرح می‌شود، این است که آیا به مردم اجازه انجام این کار داده می‌شود؟ یا اینکه این خواسته‌ها در حد تبلیغات رسانه‌ای خواهند ماند؟

• منابع مصری اعلام کردند نیروهای امنیتی اداره امنیت «بنی سویف»، پسر "محمد البلتاجی" را به همراه 3 تن دیگر از رهبران اخوان‌المسلمین بازداشت کردند.
به گزارش شبکه سی ان ان عربی، یک منبع امنیتی در وزارت کشور مصر اعلام کرد که نیروهای امنیتی مصر موفق شدند "عمار محمد بلتاجی"، "طارق مصطفی عبدالعزیز"، "جلال یونس" و "محمد حسین عبدالعظیم" را در منزل عبدالعظیم در شهر بنی‌سویف بازداشت کنند.
این منبع گفت که متهم دوم نوه دبیر تشکیلات خودگردان در بنی سویف و نفر سوم نیز پسر یکی از صاحبان فروشگاه‌های بزرگ در این شهر و از حامیان مالی فعالیت‌های اخوان در استان است و همچنین یک پزشک منتسب به تشکیلات اخوان به نام "محمد عصام ابراهیم" بازداشت شد.
بر اساس این گزارش، بازداشت این افراد بنا به دستورات صادره از سوی دادستانی کل صورت گرفت.
محمد بلتاجی از بارزترین رهبران اخوان‌المسلمین است که در جریان عملیات ارتش علیه هواداران مرسی در میدان رابعه العدویه، دخترش کشته شد اما نیروهای امنیتی مصر هنوز موفق نشدند وی را بازداشت کنند.

• وکیل "محمد بدیع" گفت: رهبر اخوان المسلمین در خیابان طَیَران در میدان رابعه العدویه مورد ضرب و شتم، لگد و توهین قرار گرفت و علیه وی پدرش و مادرش الفاظ تندی بیان شد که قابل بیان نیست.
محمد بدیع حاضر نیست در بازجویی علیه وی همکاری کند و تاکید دارد در مصر کودتا شده است و حاضر نیست کودتای نظامی خونبار در این کشور را بپذیرد.
وی تاکید می کند حاضر نیست در دولتی بازجویی شود که قدرت را غصب کرده است و اقدام این دولت غصبی در انتخاب دادستان جدید مصر بیانگر آن است که نمی توان به بی طرف بودن این دادستان اطمینان داشت و اقداماتی که علیه بدیع صورت گرفته باطل و غیر قانونی است.

• وزیر اطلاع رسانی مصر تأکید کرد شبکه قطری «الجزیره مباشر» در این کشور به صورت غیر قانونی فعالیت می‌کند و تعطیل شدن این شبکه به خواست مردمی تبدیل شده است.
به گزارش پایگاه خبری «پانوراما الشرق الاوسط»، "دریه شرف الدین" وزیر اطلاع رسانی مصر تأکید کرد که شبکه قطری «الجزیره مباشر» در مصر به صورت غیرقانونی و بدون مجوز فعالیت می‌کند.
وی افزود: بسته شدن این شبکه به خواستی مردمی تبدیل شده است و هیچ دولتی در جهان نمی‌تواند بپذیرد که شبکه‌ای ماهواره‌ای بدون مجوز در کشورش فعالیت رسانه‌ای داشته باشد.
شرف الدین تأکید کرد که شکایت‌هایی از مردم مبنی بر دخالت این شبکه در امور داخلی مصر و انتشار فتنه طائفه‌ای در کشور به دست شورای وزرا رسیده است. قاهره قطر را متهم می‌کند که با استفاده از شبکه الجزیره و جانبداری از گروه اخوان المسلمین در امور داخلی مصر دخالت می‌کند.

• پایگاه اینترنتی روزنامه الحیات در مقاله ای به قلم "محمد صلاح" نوشت در گذشته "انور سادات" رئیس جمهور اسبق مصر گفت 99 درصد برگ های بازی در دستان آمریکا است و مقصودش در مساله فلسطین بود. اما برخی ها هر وقت که مشکلی پیش بیاید یا بحرانی در مصر اتفاق بیفتد از این عبارت استفاده می کنند. بنابراین اینها ابتدا تصور می کنند، ترویج و تلاش می کنند دیگران را قانع کنند که آمریکا راه حل است اما مصریها در انقلاب بیست و پنج ژانویه با ساقط کردن نظام مبارک همه از جمله آمریکائی ها را غافلگیر کردند.
در سی ام ژوئن نیز پیش بینیهای آمریکا و منافع آمریکائی ها را که تصور می کنند تحقق خواهد یافت، برباد دادند.
در مجموع هر راه حلی برای بحران مصر به دور از راه حل آمریکا باشد، مفید خواهد بود. تجربه ثابت کرد واشنگتن هیچ راه حل سیاسی برای مشکلی در کشورهای دیگر ارائه نمی دهد مگر اینکه مردمش را به هلاکت برساند. از جمله در عراق، سومالی، افغانستان، سودان، یمن، بوسنی و سوریه دولت آمریکا راه حل های سیاسی ارائه داد اما هزاران نفر در اثر اجرای توصیه های آن قربانی شدند. بنابراین در زمینه بهار عربی همه طرفهایی که معتقدند "عمو سام" راه حل سحر آمیز دارد، اشتباه می کنند.
بنابراین اگر اخوان المسلمین در مصر در انتظار راه حل آمریکایی هستند، روی اسب شکست خورده ای شرط بندی کردند زیرا آمریکا پس از تحولات اخیر در مصر در موضعی قرار گرفت که نمی تواند راه حل یا پیشنهاد یا توصیه ای ارائه کند. در بخش دیگری از این مقاله آمده است اوباما حق داشت زمانی که گفت روابط مصر و آمریکا به سطحی که قبل از سرنگونی مرسی و دولت اخوان المسلمین بوده است ، باز نخواهد گشت. آمریکائی ها آنچه را که سرمایه گذاری کرده بودند ، از دست دادند و براساس محاسبات اشتباه گمان کردند سود خواهند برد اما روند روابط بین واشنگتن و قاهره پس از آنکه معلوم شد 99 درصد برگه ای بازی در مسائل مصر در دستان ملت مصر و نه در دستان آمریکائیها است، به علل مرتبط با مسائل داخل مصر تغییر خواهد کرد. مصری ها یقین کردند پشتیبانی آمریکا از انقلاب ژانویه و پذیرش نتایج آن به سبب حمایت از دمکراسی یا اصرار بر گزینه های ملت ها نبوده است بلکه به این دلیل بود که مبارک پایه های قدرتش را از دست داد و به نظر می رسد مصری ها شیوه ای از رابطه با واشنگتن را یافتند و به این باور رسیدند که مسائلشان هرگز از کاخ سفید حل نخواهد شد و راه حل برای اخوان المسلمین این است که به آغوش راه حل مصری بازگردند زیرا تجربه ثابت کرد مصر اخوانی نخواهد شد.

• وزیر خارجه اردن در نشست خبری مشترک با همتای مصری خود در امان از برگزاری نشست اتحادیه عرب برای بررسی استفاده از سلاح شیمیایی در «غوطه شرقی» سوریه در روز دوشنبه (92.06.04) خبر داد.
به گزارش شبکه خبری «المیادین»، "ناصر جوده" وزیر خارجه اردن در نشست خبری مشترک با "نبیل فهمی" همتای مصری خود در امان تأکید کرد که اردن به خواسته مردم مصر در 30 ژوئن احترام می گذارد.
جوده همچنین با توصیف تظاهرات 30 ژوئن مردم مصر به عنوان بزرگترین تجمع انسانی در جهان، تأکید کرد که موضع اردن در حمایت از اراده مردم مصر ثابت است. وی همچنین از آنچه «فاجعه شیمیایی در سوریه» خواند ابراز نگرانی کرد و انفجارهای چند روز اخیر در طرابلس لبنان را نیز محکوم کرد.
وزیر خارجه اردن افزود: برای بررسی مسئله استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه نشست اتحادیه عرب در سطح نمایندگان کشورهای عضو برگزار خواهد شد.
وی در عین حال به مکان برگزاری این نشست هیچ اشاره‌ای نکرد.
ناصر جوده وزیر خارجه اردن تأکید کرد که فهمی بعد از دیدار با "عبدالله دوم" شاه اردن در ادامه سفرش به فلسطین اشغالی نیز سفر خواهد کرد.
از سوی دیگر نیز نبیل فهمی وزیر خارجه مصر ضمن تقدیر از میزبانی اردن تأکید کرد که این کشور اولین کشوری در منطقه است که به آن سفر کرده است.
وی همچنین موضع اردن نسبت به حمله شیمیایی به سوریه و حملات تروریستی در لبنان را تأیید کرد.
فهمی افزود: خاورمیانه با چالش های اساسی روبروست که برخی طرف های غیر عربی نیز در آن دست دارند. وی افزود: آنچه در سوریه رخ می‌دهد به نفع هیچ کسی نیست و باید برای حل آن تلاش کرد.

• تظاهرات طرفداران اخوان المسلمین در مصر همچنان ادامه دارد گرچه از دامنه اعتراضات بسیار کاسته شده است.
به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره انگلیسی، "وین هی" خبرنگار این شبکه در گزارشی درباره تظاهرات در قاهره پایتخت مصر گفت ائتلاف ضد کودتا در مصر به رهبری اخوان المسلمین همچنان به اعتراضات خود ادامه می دهد گرچه بیشتر این راهپیمایی ها محدود و نسبتا کوچک است. با وجود بازداشت عده زیادی از رهبران اخوان المسلمین و دیگر تظاهرکنندگان، آن ها مصمم هستند همچنان به مبارزه خود ادامه دهند.
یک زن گفت ما ترجیح می دهیم در خیابان کشته شویم اما همانند گوسفند در خانه هایمان نمیریم. ما مسلمان هستیم. ما آزادی می خواهیم. ما دموکراسی می خواهیم. یک تظاهرکننده گفت ما می خواهیم به همه نشان دهیم که تظاهرات ما صلح آمیز است. ما تروریست نیستیم. کودتا تروریسم بود. ما هرگز سلاح نداشته ایم. اگر به شرکت کنندگان در تظاهرات نگاه کنید می بینید آن ها از مردم عادی هستند. آن ها به اخوان المسلمین یا هیچ گروه دیگری وابسته نیستند. آن ها مردم عادی مصر هستند.
نیروهای امنیتی فعلا کاری با تظاهرات محدود مردم ندارند و اجازه داده اند این راهپیماییها ادامه داشته باشد. اما معلوم نیست ائتلاف ضد کودتا و اخوان المسلمین تا کی به این راهپیمایی های پراکنده و کوچک در مناطق مختلف مصر بسنده می کند. شاید آنها در نهایت به این نتیجه برسند که باید روش خود را تغییر دهند و به دولت موقت فشار بیاورند.

• وزارت کشور مصر روز دوشنبه از دستگیری 32 نفر دیگر از اعضا و هواداران اخوان المسلمین در استان های مختلف این کشور خبر داد .
وزارت کشور مصر در بیانیه ای اعلام کرد نیروهای امنیتی 32 نفر از اعضا و هواداران اخوان المسلمین را که سلاح و اعلامیه های تحریک آمیز در اختیار داشتند، بازداشت کردند.
به گزارش خبرگزاری شین‌هوا از قاهره، بنا بر اعلام وزارت کشور مصر ، ماموران امنیتی اعضای گروه اخوان المسلمین رادر 11 استان بازداشت کردند.

• جریان ملی‌گرای مصر طرح حمله به سوریه را محکوم کرد و جنبش تمرد خواستار جلوگیری از توطئه آمریکایی برای حمله به سوریه شد.
به گزارش خبرگزاری المیادین، جریان ناصریست‌های مصر به رهبری "حمدین صباحی" در بیانیه‌ای اعلام کرد که به شدت هرگونه حمله خصمانه به سوریه را محکوم می‌کند.
جریان ملی‌گرای مصر تاکید کرد که حمله به سوریه امنیت ملی جهان عرب را تهدید می‌کند. از سوی دیگر جنبش تمرد نیز خواستار مقابله جوانان کشورهای عربی با طرح آمریکایی حمله به سوریه شد.
این درحالی است که برخی کشورهای عربی از جمله عربستان به شدت تلاش دارند تا مقامات واشنگتن را برای حمله به دمشق مجاب کنند.

• وزیر امور خارجه مصر که به کرانه باختری رود اردن سفر کرده است، در دیدار با رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین پیام کتبی "عدلی منصور" رئیس جمهور موقت مصر را تقدیم او کرد .
به گزارش خبرگزاری سما، "نبیل فهمی" وارد مقر ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین در رام‌الله شد و قرار است با "محمود عباس" رئیس این تشکیلات دیدار و گفتگو نماید.
فهمی به محض ورود به مقر تشکیلات خودگردان مورد استقبال "الطیب عبدالرحیم" دبیرکل این تشکیلات و "ریاض المالکی" وزیر خارجه دولت انتصابی رام‌الله، قرار گرفت.
وی به محض ورود به رام‌الله بر سر مزار "یاسر عرفات" رئیس سابق تشکیلات خودگردان حاضر شد و با قرار دادن دسته گلی بر روی مزار عرفات به وی ادای احترام کرد.

• وزیر امور خارجه ی مصر در بازدید از کرانه باختری اقدام رژیم صهیونیستی در کشتن فلسطینی ها را محکوم کرد.
"نبیل فهمی" که در رام الله با "محمود عباس" رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین دیدار کرده بود حمله ی مرگبار رژیم صهیونیستی علیه فلسطینی ها و ادامه ی شهرک سازی های این رژیم را محکوم کرد.
نبیل فهمی وزیر امور خارجه ی مصر گفت: می خواهم تاکید کنم مصر حمله ای را که در اردوگاه آوارگان قلندیا رخ داد و باعث شهادت سه نفر شد، محکوم می کند. ادامه ی چنین اقداماتی؛ چه بکارگیری خشونت و چه گسترش شهرک سازی ها باشد؛ بخت و اقبال موفقیتِ گفتگوهای صلح را کاهش می دهد.یک کشور فلسطینی باید در کنار کشور "اسرائیل" تشکیل شود. مردم فلسطین باید در صلح و آزادی در سرزمین خود از جمله بیت المقدس شرقی زندگی کنند.

• عربستان سعودی روز دوشنبه (92.06.04) بار دیگر همه طرف های مصری و کشورهای اسلامی و عربی را به تلاش برای حفظ امنیت و آرامش در مصر فرا خواند .
"عبد العزیز بن محیی الدین خوجه" وزیر فرهنگ و اطلاع رسانی عربستان در پایان نشست دیروز هیئت دولت گفت: اعضای هیئت دولت ضمن قدردانی از پیام اخیر "ملک عبد الله بن عبد العزیز" پادشاه عربستان درباره حوادث مصر، تاکید کردند این پیام بیانگر تمایل ملک عبد الله در حمایت از تحقق حق و عدالت در مصر و مبارزه مردم علیه تروریسم ، ظلم و فتنه انگیزی است.
خوجه افزود ریاض فقط از مردم مصر و کشورهای عربی و اسلامی می خواهد در شرایط فعلی تصمیم منطقی در جهت حفظ امنیت و ثبات در مصر اتخاذ کنند.
به گزارش خبرگزاری آلمان از ریاض، ملک عبد الله بن عبد العزیز اواسط اوت در پیامی ازکشورهای عربی و جامعه بین المللی خواسته بود احزاب و طیف های سیاسی مصر را برای پایان دادن به بحران داخلی این کشور تشویق کنند.
پادشاه عربستان در این پیام افزود حوادث اخیر در مصر در واقع تلاش برخی طرف ها برای تجزیه این کشور و تضعیف دنیای عرب است.
 

  فرستادن مقاله
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

جهان از آفریقا چه می‌خواهد؟

۱۳۹۶/۶/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران:‌ تحولات مغرب عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات سودان (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات لیبی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات مصر (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات سودان (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات لیبی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مصر (174)

۱۳۹۵/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مصر (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات لیبی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات لیبی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مصر (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات سودان (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مصر (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات لیبی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات لیبی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات سودان (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مصر (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات لیبی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات سودان (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران:تحولات مغرب عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات مصر (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مصر (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات لیبی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات سودان (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

تحولات لیبی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مصر (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات لیبی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مصر (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مغرب عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مصر (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات لیبی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات سودان (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مغرب عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مصر (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات لیبی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مصر (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات لیبی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات سودان (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات سودان (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات لیبی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات مصر (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات مصر (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات سودان (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مصر (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات لیبی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات سودان (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مصر (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات لیبی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات لیبی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات سودان (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات سودان (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات لیبی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات سودان (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات لیبی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مصر (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات لیبی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات لیبی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات لیبی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات سودان (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات مصر (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مصر (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات لیبی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات مصر (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات سودان (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات لیبی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات سودان (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مصر (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مصر (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات سودان (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات لیبی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات سودان (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات سودان (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات لیبی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات مصر (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات لیبی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات لیبی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مصر (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات سودان (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات لیبی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات سودان (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات سودان (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات سودان (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات لیبی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات سودان (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات سودان (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات سودان (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مصر (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (117)

۱۳۹۳/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات سودان (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات سودان (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مصر (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات لیبی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات سودان (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (112)

۱۳۹۳/۹/۱۹

آفران: تحولات لیبی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات سودان (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات لیبی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات سودان (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مصر (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات سودان (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات لیبی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مصر (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات لیبی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات سودان (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات مصر (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات لیبی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات سودان (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولان مغرب عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (107)

۱۳۹۳/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات لیبی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات مصر (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات سودان (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مصر (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات لیبی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات سودان (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مصر (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات سودان (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات لیبی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات سودان (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات لیبی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات سودان (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات لیبی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مصر (98)

۱۳۹۳/۶/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات لیبی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مصر (96)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مصر (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات لیبی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات سودان (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات مصر (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات سودان (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مصر (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات لیبی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران : تحولات مغرب عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مصر (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات لیبی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات سودان (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات لیبی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مصر (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مصر (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مصر (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات لیبی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مصر (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات سودان (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مصر (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات سودان (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات مصر (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات لیبی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات سودان (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات سودان (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات لیبی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مصر (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات لیبی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات سودان (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات سودان (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات لیبی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مصر (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات لیبی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مصر (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربي (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربي (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مصر (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات لیبی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات سودان (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات مصر (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات لیبی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات لیبی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مصر (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی(70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات مصر (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات لیبی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات سودان (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات لیبی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات مصر (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی(68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات سودان (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات لیبی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مصر (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی(67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات مصر (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات لیبی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات سودان (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات سودان (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات لیبی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی(65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مصر (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مصر (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات لیبی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات سودان (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مصر (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات لیبی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات سودان (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات مصر (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

نگاه آفران: تحولات مصر 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات لیبی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

نگاه آفران: تحولات سودان 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: آفريقاي جنوبي اولين ايستگاه اجلاس كميسيون مشترك دولت تدبير و اميد

۱۳۹۲/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مصر (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات سودان (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

نگاه آفران: تحولات مغرب عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات لیبی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات سودان 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات سودان (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات لیبی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مصر (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات سودان (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات مصر (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات لیبی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات سودان (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات لیبی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات مصر (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مصر (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات لیبی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات سودان (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات مصر (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات مصر (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات سودان (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات لیبی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مصر (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات سودان (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات سودان (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات لیبی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مصر (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات سودان (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات لیبی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات سودان (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: گزارش تحليلي بر سفر رئيس جمهور ايالات متحده آمريكا به آفريقا

۱۳۹۲/۴/۱۶

آفران: تحولات لیبی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات سودان (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات لیبی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات سودان (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات مصر (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات سودان (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات سودان (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مصر (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات سودان (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات لیبی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات ليبي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی(34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مصر (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات لیبی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات سودان (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات ليبي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مصر (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات سودان (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات مصر(32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مصر (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: کودتا در آفریقای مرکزی

۱۳۹۲/۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات لیبی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات سودان (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مصر (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مصر (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات مصر (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات سودان (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات لیبی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مصر (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات لیبی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات مصر (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات سودان (23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۴

آفران: تحولات ليبي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات مغرب عربي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات آفریقای غیر عربی (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مصر (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات ليبي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات لیبی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات سودان (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات لیبی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مصر (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات سودان (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات لیبی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات مصر (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات سودان (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مغرب عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات لیبی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مصر (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات سودان (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات سودان (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مصر (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱

آفران:حسن الشیخ محمود رئیس جمهور جدید سومالی

۱۳۹۱/۶/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۲۶

دیدگاه اسلام گرایان درباره آینده قبطی ها در مصر

۱۳۹۱/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۱۹

تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: انتخابات كشور ليبي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (5)

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: عملکرد حزب اسلامی النهضة پس از انقلاب تونس

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (4)

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۷

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (3)

۱۳۹۱/۳/۲۴

انتخابات ریاست جمهوری مصر (2012)

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: عواقب پیروزی "احمدشفیق" در انتخابات

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (2)

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: میزان موفقیت اخوان المسلمین در بازیابی پایگاه مردمی خود

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (1)

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: حکم دادگاه مبارک به نفع نامزد اخوان تمام شد

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: بروز اعتراضات در مصر و نشانه رفتن نامزدی نخست وزیر مبارک

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۶

آفران:نظرات موافقان و مخالفان مرسی

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: وجوب توافق بین اخوان و نیروهای انقلابی علیه احمد شفیق

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۹

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۸

مصر و تهدیدات عمر سلیمان

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: انتخابات مصر صحنه پراکندگی آراء میان دو مجموعه اسلام گرا و مدنی

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: بررسی و تحلیل آخرین وضعیت انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: شعارهای انتخاباتی برخی نامزدهای برجسته انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.25

۱۳۹۱/۲/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.24

۱۳۹۱/۲/۲۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.23

۱۳۹۱/۲/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.20

۱۳۹۱/۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.19

۱۳۹۱/۲/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.18

۱۳۹۱/۲/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.17

۱۳۹۱/۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.16

۱۳۹۱/۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.13

۱۳۹۱/۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.12

۱۳۹۱/۲/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.11

۱۳۹۱/۲/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.10

۱۳۹۱/۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.09

۱۳۹۱/۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.05

۱۳۹۱/۲/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.04

۱۳۹۱/۲/۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.03

۱۳۹۱/۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.02

۱۳۹۱/۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.30

۱۳۹۱/۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.29

۱۳۹۱/۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.28

۱۳۹۱/۱/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.27

۱۳۹۱/۱/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.26

۱۳۹۱/۱/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.23

۱۳۹۱/۱/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.22

۱۳۹۱/۱/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.21

۱۳۹۱/۱/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.20

۱۳۹۱/۱/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.19

۱۳۹۱/۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.16

۱۳۹۱/۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.15

۱۳۹۱/۱/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.14

۱۳۹۱/۱/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.07

۱۳۹۱/۱/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.06

۱۳۹۱/۱/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.21

۱۳۹۰/۱۲/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.20

۱۳۹۰/۱۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.17

۱۳۹۰/۱۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.16

۱۳۹۰/۱۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.15

۱۳۹۰/۱۲/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.13

۱۳۹۰/۱۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.10

۱۳۹۰/۱۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.09

۱۳۹۰/۱۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.08

۱۳۹۰/۱۲/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.07

۱۳۹۰/۱۲/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.06

۱۳۹۰/۱۲/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.03

۱۳۹۰/۱۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.02

۱۳۹۰/۱۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.01

۱۳۹۰/۱۲/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.30

۱۳۹۰/۱۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.29

۱۳۹۰/۱۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.11.19

۱۳۹۰/۱۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.17

۱۳۹۰/۱۱/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.16

۱۳۹۰/۱۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.10

۱۳۹۰/۱۱/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.09

۱۳۹۰/۱۱/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.08

۱۳۹۰/۱۱/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.05

۱۳۹۰/۱۱/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.28

۱۳۹۰/۱۰/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.27

۱۳۹۰/۱۰/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.26

۱۳۹۰/۱۰/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.25

۱۳۹۰/۱۰/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.21

۱۳۹۰/۱۰/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.19

۱۳۹۰/۱۰/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.18

۱۳۹۰/۱۰/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.17

۱۳۹۰/۱۰/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.14

۱۳۹۰/۱۰/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.13

۱۳۹۰/۱۰/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.12

۱۳۹۰/۱۰/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.11

۱۳۹۰/۱۰/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.10

۱۳۹۰/۱۰/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.06

۱۳۹۰/۱۰/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.05

۱۳۹۰/۱۰/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.03

۱۳۹۰/۱۰/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.29

۱۳۹۰/۹/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.28

۱۳۹۰/۹/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.27

۱۳۹۰/۹/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.26

۱۳۹۰/۹/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.23

۱۳۹۰/۹/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.22

۱۳۹۰/۹/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.21

۱۳۹۰/۹/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.20

۱۳۹۰/۹/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.19

۱۳۹۰/۹/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.12

۱۳۹۰/۹/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.09

۱۳۹۰/۹/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.08

۱۳۹۰/۹/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.07

۱۳۹۰/۹/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.06

۱۳۹۰/۹/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.05

۱۳۹۰/۹/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.02

۱۳۹۰/۹/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.01

۱۳۹۰/۹/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.28

۱۳۹۰/۸/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.25

۱۳۹۰/۸/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.14

۱۳۹۰/۸/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.11

۱۳۹۰/۸/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.10

۱۳۹۰/۸/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.08

۱۳۹۰/۸/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.03

۱۳۹۰/۸/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.02

۱۳۹۰/۸/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.27

۱۳۹۰/۷/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.26

۱۳۹۰/۷/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.25

۱۳۹۰/۷/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 24 .7 .90

۱۳۹۰/۷/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.18

۱۳۹۰/۷/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.17

۱۳۹۰/۷/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.16

۱۳۹۰/۷/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.12

۱۳۹۰/۷/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.09

۱۳۹۰/۷/۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.06

۱۳۹۰/۷/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.05

۱۳۹۰/۷/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.03

۱۳۹۰/۷/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.30

۱۳۹۰/۶/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.28

۱۳۹۰/۶/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.27

۱۳۹۰/۶/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.26

۱۳۹۰/۶/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.22

۱۳۹۰/۶/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.20

۱۳۹۰/۶/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.06.19

۱۳۹۰/۶/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.16

۱۳۹۰/۶/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.15

۱۳۹۰/۶/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.14

۱۳۹۰/۶/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.13

۱۳۹۰/۶/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.12

۱۳۹۰/۶/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.08

۱۳۹۰/۶/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.07

۱۳۹۰/۶/۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.06

۱۳۹۰/۶/۶

آفریقا در هفته ای که گذشت (900527 الی 900602)

۱۳۹۰/۶/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.05

۱۳۹۰/۶/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.02

۱۳۹۰/۶/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.01

۱۳۹۰/۶/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.30

۱۳۹۰/۵/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.29

۱۳۹۰/۵/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.24

۱۳۹۰/۵/۲۴

آفران: انقلابیون لیبی در مقابل یک آزمون سخت

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900513 الی 900519)

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.23

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.22

۱۳۹۰/۵/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.19

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: صحنه جنگ لیبی پس از آغاز ماه رمضان

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.18

۱۳۹۰/۵/۱۸

آفران: محاکمه حسنی مبارک ؛ واکنش ها و پیامدها

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.17

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.16

۱۳۹۰/۵/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.15

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفریقا در هفته ای که گذشت (900506 الی 900512)

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفران: تحولات شمال آفر یقا - 90.05.12

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: آفريقاي شرقي؛ اهميت استراتژيك و افق هاي پيش رو

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.11

۱۳۹۰/۵/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.10

۱۳۹۰/۵/۱۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.09

۱۳۹۰/۵/۹

آفران: قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.08

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.05

۱۳۹۰/۵/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.04

۱۳۹۰/۵/۴

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (2)

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.03

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.02

۱۳۹۰/۵/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.01

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (1)

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.29

۱۳۹۰/۴/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.28

۱۳۹۰/۴/۲۸

آفران: دموکراسی در آفریقا

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.27

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (900416 الی 900422)

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.25

۱۳۹۰/۴/۲۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.22

۱۳۹۰/۴/۲۲

آفران: مراکش، تاریخ و جغرافیا

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.19

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: موریتانی پس از انقلاب های عربی

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.18

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفریقا در هفته ای که گذشت (900409 الی 900415)

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: مراکش پس از همه پرسی

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.15

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (پایانی)

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.14

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (2)

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.13

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (1)

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.12

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: دلیل حمایت آمریکا از انقلابیون و سازمان های مصری

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.11

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفریقا در هفته ای که گذشت (900402 الی 900408)

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تاثير عوامل اقتصادي بر انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.08

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.07

۱۳۹۰/۴/۷

آفران: نشانه های “همه پرسی نظامی" درباره رئیس جمهور آینده مصر

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.06

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: عدم تناسب نقش و حقوق زنان در افریقا

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.05

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: گزينه هايي دشوار سياست مصر در قبال انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.04

۱۳۹۰/۴/۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (900326 الی 900401)

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: بروز اختلاف در صفوف انقلابیون لیبی

۱۳۹۰/۴/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.01

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: تغییر پشت درب‌های الجزایر و مغرب پس از لیبی

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: اصلاحات در قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.31

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: مصادره انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.30

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.29

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: صف بندی احزاب تونسی برای انتخابات آینده

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفریقا در هفته ای که گذشت (900319 الی 900325)

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: آخرین تحولات سودان

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.28

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.25

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: اعطاي وام به مصر و ربودن انقلاب

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: بازیگران منطقه ای؛ تلاش برای مدیریت انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.24

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: انقلاب هاي عربي و سياست هاي آمريكا در قبال ايران

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: اختاپوس جاسوسی اسرائیل در تونس و مصر

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.23

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900311 الی 900318)

۱۳۹۰/۳/۲۱

آفران: بررسی نتایج انتخابات شهرداری ها در آفریقای جنوبی

۱۳۹۰/۳/۹

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی بنین

۱۳۹۰/۱/۲۸

انتخابات 2011 نیجریه

۱۳۹۰/۱/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (891205 الی 891211)

۱۳۸۹/۱۲/۱۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (891114 الی 891120)

۱۳۸۹/۱۱/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (891030 الی 891106)

۱۳۸۹/۱۱/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891023 الي 891029)

۱۳۸۹/۱۱/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891016 الي 891022)

۱۳۸۹/۱۰/۲۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891009 الي 891015)

۱۳۸۹/۱۰/۱۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891002 الي 891008)

۱۳۸۹/۱۰/۱۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890925 الي 891001)

۱۳۸۹/۱۰/۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890918 الي 890924)

۱۳۸۹/۹/۲۹

تقويم انتخابات سال 2011 ميلادي در آفريقا

۱۳۸۹/۹/۲۷

ماداگاسكار قانون اساسي 17 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۲۳

زيمبابوه ریاست جمهوری می 2011

۱۳۸۹/۹/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890911 الي 890917)

۱۳۸۹/۹/۲۰

ساحل عاج ریاست جمهوری 31 اکتبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۸

تانزانيا و زنگبار رياست جمهوري و پارلماني

۱۳۸۹/۹/۱۷

مصر قوه مقننه 28 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۷

اوگاندا رياست جمهوري و پارلماني 18 فوریه 2011

۱۳۸۹/۹/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890813 الي 890813)

۱۳۸۹/۸/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890729 الي 890805)

۱۳۸۹/۸/۸

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890722 الي 890728)

۱۳۸۹/۸/۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890715 الي 890721)

۱۳۸۹/۷/۲۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890708 الي 890714)

۱۳۸۹/۷/۱۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890625 الي 890701)

۱۳۸۹/۷/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890618 الي 890624)

۱۳۸۹/۶/۲۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890611 الي 890617)

۱۳۸۹/۶/۲۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890604 الي 890610)

۱۳۸۹/۶/۱۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890528 الي 890603)

۱۳۸۹/۶/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890521 الي 890527)

۱۳۸۹/۵/۳۰

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890514 الي 890520)

۱۳۸۹/۵/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890507 الي 890513)

۱۳۸۹/۵/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890431 الي 890506)

۱۳۸۹/۵/۹

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890424 الي 890430)

۱۳۸۹/۵/۲

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890417 الي 890423)

۱۳۸۹/۴/۲۶