نگاه آفران > آفران:تحولات مصر

آفران:تحولات مصر

تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۸/۲۱

تحولات کشور مصر 12وقایع مهم مصر از تاریخ 14/08/91 تا 21/08/91


• رئیس جمهور مصر تاکید کرد؛ مصر در حال حاضر به ثبات سیاسی و قانون اساسی برای ورود به مرحله سازندگی و توسعه حقیقی نیازمند است.
به گزارش فارس به نقل از پایگاه الیوم السابع، "محمد مرسی" در دیدار با شماری از شخصیت‌های حزبی و سیاسی تاکید کرد که تمدن اصیل مصری‌ها به آن ها این توانایی را می‌دهد که به توافق سریع در خصوص قانون اساسی جدید برسند و قادر خواهند بود به موفقیت در رایزنی‌های مربوط به قانون اساسی جدید دست یابند.
وی افزود: مصر نیازمند ثبات سیاسی و قانون اساسی برای ورود به مرحله سازندگی و توسعه حقیقی و تلاش برای نهضت اقتصادی حقیقی است. مرسی به منظور رایزنی برای دستیابی به توافق درباره قانون اساسی مصر و اهمیت دستیابی به ثبات قانون اساسی در کشور با تعدادی از شخصیت ‌های حزبی و سیاسی از جمله "وائل خلیل"، "وائل غنیم"، "انجی حمدی"، "احمد عقیل"، "اسلام لطفی"، "محمد عثمان" و "اسراء عبدالفتاح" از فعالان سیاسی دیدار و گفتگو کرد.

• رئیس‌جمهور مصر با سه نامزد سابق ریاست‌جمهوری این کشور دیدار و نظرات آن ها درباره پیش‌نویس قانون اساسی جدید و دیگر مسائل مهم داخلی را جویا شد.
به گزارش پایگاه خبری «اهرام آنلاین»، "محمد مرسی" با هدف آغاز گفتمان ملی بین احزاب مختلف سیاسی، به صورت جداگانه با "عمرو موسی"، "حمدین صباحی" و "عبدالمنعم ابوالفتوح" سه نامزد سابق انتخابات ریاست‌ جمهوری دیدار و گفتگو کرد.
بر اساس این گزارش، جلسات فوق با هدف بحث و تبادل‌نظر درباره پیش‌نویس قانون اسیاسی جدید، خواسته‌های انقلابیون و ضرورت رسیدن به یک اجماع ملی در دوره گذار برگزار شد. "عمرو موسی" رئیس حزب کنگره مصر بر اهمیت تدوین یک قانون اساسی «مناسب و جامع» تاکید کرد و اظهار داشت: مسئله زمان مهم‍ترین عامل نیست بلکه آنچه اهمیت دارد این است که ملت از نتیجه کار راضی باشد.
"یاسر علی" سخنگوی رئیس‌ جمهور گفت: صباحی بنیانگذار «جریان مردمی مصر» به برخی موضوعات از جمله قانون اساسی جدید این کشور اشاره کرد که در حال حاضر ذهن ملت مصر را به خود مشغول کرده است.
"صباحی" به نمایندگی از حزب خود پیشنهاد داد که نشست ملی با موضوع عدالت اجتماعی برگزار شود و چندین راهکار نیز در مورد حل مشکلات موجود در درون مجلس موسسان مطرح کرد.
"صباحی" همچنین با "مرسی" در رابطه با ضرورت تغییر ساختار مجلس موسسان بحث و تبادل‌نظر کرد.
"مرسی" در جلسه دیگری با "ابوالفتوح" رئیس حزب "مصر قدرتمند" گفتگو کرد و دیدگاه‌های این حزب در مورد مفاد قانون اساسی جدید و ابرازهای لازم برای مبارز ه با فساد در بدنه دولت را جویا شد.
"ابوالفتوح" بر اهمیت رسیدن به یک اجماع کلی در مجلس موسسان تاکید کرد و پیشنهاد داد مواردی که در پیش‌نویس قانون اساسی باعث بروز اختلاف شده است، بازنگری شوند.
نامزد سابق ریاست‌ جمهوری همچنین از مرسی خواست تا به مطالبات پزشکان مصری که تقریباً بیش از یک ماه است در حالت اعتصاب به سر می‌برند، توجه نماید.

• وزیر کشور مصر پس از گذشت یک روز از کشته شدن 3 نیروی پلیس این کشور در صحرای سینا، مدیر امنیت شمال سینا را برکنار کرد.
به گزارش «المصری الیوم»، سرلشگر "احمد جمال‌الدین" طی حکمی سرلشگر "احمد بکر" مدیر امنیت شمال سینا را برکنار و معاون وی سرلشگر "سمیح احمد بشادی" را به عنوان جانشین وی تعیین کرد.
بر اساس این گزارش، این تصمیم وزیر کشور مصر در نشست با رهبران امنیتی شمال سینا که در شهر العریش برگزار شد، اتخاذ گردید.
گفته می‌شود این حمله توسط عناصر افراطی که تحت تعقیب نیروهای ارتش و پلیس مصر هستند، صورت گرفته است. این در حالی است که نیروهای پلیس در سینا با برگزاری تظاهراتی، برکناری مدیر امنیت شمال سینا را خواستار شدند.

• وزیر دفاع مصر در جریان دیدار خود با نیروهای مسلح مشارکت‌کننده در تامین امنیت سینا تاکید کرد که نیروهای مسلح هرگز در حفظ امنیت ملی مصر کوتاهی نخواهند کرد.
به گزارش پایگاه الیوم السابع، "عبدالفتاح السیسی" در نشستی با نیروهای مسلح شرکت‌کننده در تامین امنیت سینا گفت: اهالی سینا خط اول دفاع از امنیت ملی مصر و چشم بیدار این کشور برای تامین امنیت سینا در کنار نیروهای مسلح و پلیس شهر هستند. وی تاکید کرد که نیروهای امنیتی مصر هرگز در حفظ امنیت ملی مصر کوتاهی نخواهند کرد. "السیسی" تصریح کرد که به نیروهای پلیس و جانفشانی‌ های آن ها در راه وطن و نقش آن ها در حفظ امنیت و صلح و ثبات وطن و مقدسات آن افتخار و از آن ها قدردانی می‌کند.
وی تاکید کرد: نیروهای مسلح به همکاری و هماهنگی کامل با وزارت کشور و ارائه کمک و حمایت برای انجام عملیات‌ های امنیتی در سینا حریص هستند.
"السیسی" افزود: به نیروهای مسلح و توانایی‌ آن ها برای انجام ماموریت و حفظ امنیت سینا به عنوان بخشی از خاک مصر اطمینان دارد.

• وزیر دارایی مصر از توافق قریب‌الوقوع قاهره با صندوق بین‌المللی پول برای پرداخت وام 4.8 میلیارد دلاری خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری «اهرام آنلاین»، "ممتاز السعید" گفت: توافق با صندوق بین‌المللی پول در حال نهایی شدن است و کاهش ارزش پوند مصری هیچ ارتباطی با شرایط پرداخت این وام ندارد.
وی افزود: قاهره احتمالاً توافقات فیمابین با صندوق بین‌المللی پول در خصوص پرداخت وام 4.8 میلیارد دلاری را تا پایان سال 2012 به اجرا در می‌آورد. سعید همچنین یادآور شد: با هیئت اعزامی این صندوق در حال بحث و گفتگو پیرامون مسائل فنی هستیم. وی اظهار داشت: نمایندگان صندوق بین‌المللی پول در حال بررسی نتایج اقتصادی سال مالی 2011-2012 و نیز انتظارات دولت مصر از سال مالی جاری و آینده و میزان تاثیرپذیری اقتصاد کشور از برنامه اصلاحات اقتصادی هستند. وزیر دارایی مصر گفت: برنامه اصلاحات اقتصادی به مدت دو سال و از سال مالی 2012-2013 اجرا خواهد شد.
وی تاکید کرد: کاهش ارزش بهای پوند مصری در هفته گذشته هیچ ارتباطی با سفر هیئت اعزامی صندوق بین‌المللی پول ندارد و ارزش پول رایج مصر فقط به تغییرات نرخ تبادل ارز جهانی بستگی دارد. این در حالی است که وام صندوق بین‌المللی پول مورد تایید اغلب مردم مصر نیست زیرا معتقدند که این وام کشور را به سمت بدهی‌های بیشتر و وابستگی سوق می‌دهد.

• یک هیئت مصری به ریاست دستیار وزیر امور خارجه این کشور در امور اتحادیه اروپا در سفری دو روزه با بروکسل رفت تا همکاری با اروپا را با مقامات ارشد اتحادیه اروپا بررسی کند.
به گزارش پایگاه الیوم السابع، هیئت مصری به ریاست "بدر عبدالعاطی" عازم بروکسل شد و قرار است در این سفر با مقامات عالی‌رتبه اتحادیه اروپا دیدار و گفتگو کند.
"عبدالعاطی" در این دیدار آخرین تحولات منطقه و راهکارهای تقویت همکاری بین مصر و اتحادیه اروپا به ویژه در خصوص طرح ابتکاری اتحادیه اروپا درباره مدیترانه و سرمایه‌ گذاری‌های خاص آن که شامل برق، آب، بهداشت، انرژی و نیز سرمایه‌گذاری در کشورهای حوزه دریای مدیترانه است، با مقامات اروپایی بررسی خواهد کرد. از سوی دیگر "محمد مرسی" رئیس جمهور مصر با "رومانو برودی" فرستاده دبیرکل سازمان ملل متحد به منطقه ساحلی آفریقا در حضور "کلاودیو باچیویکو" سفیر ایتالیا و "محمد کامل عمرو" وزیر امور خارجه مصر دیدار و گفتگو کرد.

• يک هیئت مصری از شورای ملی حقوق بشر برای شرکت در بیست‌ویکمین کنفرانس بین‌المللی حقوق بشر عازم امان پایتخت اردن شد.
به گزارش خبرگزاری آلمان، یک هیئت مصری از شورای ملی حقوق بشر طی سفری چند روزه به امان رفت و قرار است در بیست ‌و یکمین کنفرانس بین‌المللی کمیته هماهنگی بین‌المللی موسسات ملی برای تقویت و حمایت از حقوق بشر شرکت کند.
بر اساس این گزارش "عبدالغفار شکر" معاون رئیس شورای ملی حقوق بشر و "محمود کارم" دبیرکل این شورا در رأس هیئت مصری هستند و این کنفرانس تحت عنوان «حقوق بشر زنان و دختران، تقویت برابری بین زن و مرد و نقش موسسات ملی حقوق بشر» با نظارت شاه اردن برگزار خواهد شد.
مشارکت این هیئت مصری در این کنفرانس در راستای اهتمام شورای ملی حقوق بشر مصر به تقویت همکاری بین این شورا و سازمان های مربوطه حقوق بشر در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی است.
در این کنفرانس سه روزه راهکارهای اجرای حقوق بشر زنان و دختران و برابری بین زن و مرد و توسعه نقش کمیته‌ های هماهنگی بین‌المللی به منظور شناخت اقدامات مطلوب و تعیین نیازها و چالش‌ها مورد ارزیابی و بررسی قرار خواهد گرفت.
• سخنگوی دفتر ریاست جمهوری مصر اعلام کرد: 90 درصد موارد اختلافی در مفاد پیش‌نویس قانون اساسی جدید به پایان رسیده است.
به گزارش المصری ‌الیوم، "یاسر علی" اظهار داشت: 90 درصد بندهای مطرح‌ شده در پیش‌نویس قانون اساسی نهایی شده است. وی تاکید کرد که گروه‌های سیاسی در دیدار با "محمد مرسی" رئیس جمهور مصر اعلام کردند: میزان مواردی که اتفاق نظر درباره آن ها وجود دارد زیاد است و موارد اختلافی نیز با گفتگو حل خواهد شد.
"یاسر علی" در یک کنفرانس مطبوعاتی که به دنبال دیدار "مرسی" با تعدادی از گروه‌ های سیاسی برگزار شد، گفت که اختلافات بر سر ماده 2 و 221 حل شد اما قضایای مربوط به زنان و اشتغال کودکان همچنان لاینحل باقی مانده است اما همه گروه‌های سیاسی درباره ضرورت تدوین قانون اساسی اتفاق نظر دارند.
سخنگوی دفتر ریاست جمهوری مصر درباره احتمال انحلال مجلس موسسان تدوین قانون اساسی نیز تصریح کرد که هیچ کس حق این کار را ندارد زیرا مجلس موسسان منتخب مردم است و تا 12 دسامبر آینده (91.09.23) به فعالیت خود ادامه خواهد داد. از جمله شرکت‌کنندگان در این دیدار که با حضور مشاوران و معاونان مرسی برگزار شد، دکتر "السید بدوی" رئیس حزب الوفد الجدید، "ایمن نور" رئیس حزب غد الثوره،" ابوالعلا ماضی" رئیس حزب الوسط، "محمد البوالغار" رئیس حزب دموکراسی-اجتماعی مصر و "فرید اسماعیل" رئیس حزب آزادی و عدالت بودند.

• ده‌ها نفر از اعضای خانواده‌های زندانیان مصری در زندان‌های عربستان سعودی در مقابل سفارت این کشور در قاهره دست به تحصن نامحدود زدند.
به گزارش پایگاه «الیوم‌السابع»، ده‌ها نفر از اعضای خانواده‌های زندانیان مصری در زندان‌های عربستان سعودی در میان تدابیر شدید امنیتی و حضور گسترده نیروهای پلیس و ارتش، در مقابل سفارت عربستان در قاهره تحصن نامحدود خود را آغاز کردند. تحصن این افراد پس از آن آغاز شد که ده‌ها نفر در مقابل سفارت عربستان تظاهرات کرده و با در دست داشتن تصاویر فرزندان زندانی خود از جمله "احمد الجیزاوی" و "نجلاء وفا" شهروند مصری محکوم به حبس و شلاق، شعارهایی برای درخواست آزادی این زندانیان سر دادند.
خانواده‌های زندانیان مصری در بند زندان‌ های عربستان سعودی همچنین در بیانیه‌ای از "محمد مرسی" رئیس جمهور مصر خواستند تا هر چه سریع‌تر به پرونده این زندانیان رسیدگی شده و آن ها از زندان آزاد شوند.
در این بیانیه امده است: در سایه بی‌اعتنایی دولت به پرونده زندانیان و شرایط ناگوار آن ها پس از اعتصاب غذای این افراد، ما تصمیم گرفتیم در مقابل سفارت عربستان در الجیزه و کنسولگری آن در اسکندریه دست به تحصن نامحدود بزنیم و این تحصن آن ها تا آزادی زندانیان ادامه خواهد داشت.

• يک روزنامه آمریکایی از اعتراف مقامات صهونیستی به دستور صادرشده از سوی رئیس‌جمهور اسلامگرای مصر جهت تعلیق روابط سطح بالا میان قاهره و تل‌آویو و از جمله تجدیدنظر در پیمان کمپ‌دیوید خبر داد.
به گزارش روزنامه آمریکایی «ورلد تریبیون» در گزارشی اختصاصی نوشت: مقامات رژیم صهیونیستی اعتراف کرده اند که "محمد مرسی" به عنوان اولین رئیس جمهور اسلامگرای مصر دستور تعلیق روابط سطح بالا میان قاهره و تل آویو را صادر کرده است.
این مقامات صهیونیستی اعلام کرده اند که رئیس جمهوری مصر درخواست‌های مکرر صهيونيست ها مبنی بر گفتگو جهت احیای ثبات در مرزهای مشترک میان تل آویو و قاهره در امتداد شبه جزیره «سینا» را رد کرده است.
"آموس گلعاد" یکی از مقامات ارشد ارتش رژیم صهیونیستی در این باره اعلام کرده بود هیچ گفتگویی میان رهبران سیاسی ما و آن ها (مصری ها) وجود ندارد و به نظر من، گفتگویی هم در این رابطه مطرح نخواهد شد.
مشاور اشد وزیر جنگ رژيم صهيونيستي از عالی رتبه ترین مقاماتی است که به سردی روابط تل آویو با قاهره اعتراف کرده است. این مقام صهيونيستي در تاریخ 2 نوامبر سال جاری بار دیگر اینطور تکرار کرد که رژيم صهيونيستي باید هر هزینه ای را برای حفظ معاهده صلح 1979 (کمپ دیوید) با مصر بپردازد. "گلعاد" اعلام کرده است که پیمان صلح کمپ دیوید رژيم صهيونيستي با مصر،‌ هزار برابر با ارزش تر از چشم انداز بسیج کردن نیروهای نظامی اين رژيم در امتداد سینا است.
این در حالی است که بر اساس این خبر، مقامات مصری در طول هفته های اخیر به اعلام قصد قاهره برای تجدید نظر و یا تعلیق عناصر اصلی پیمان صلح میان این کشور با رژيم صهيونيستي پرداخته اند که از جمله عناصر این پیمان صلح، غیر نظامی کردن سینا و همچنین همکاری های اقتصادی با رژيم صهيونيستي گزارش شده است.
ورلد تریبیون نوشت که مقامات آگاه اعلام کرده اند: "مرسی" وزیر دفاع مصر را از پاسخگویی به ابتکارات مکرر ارائه شده از سوی "ایهود باراک" وزیر جنگ رژیم صهیونیستی منع کرده است. این مقامات می گویند که "عبد الفتاح السیسی" وزیر دفاع مصر از پاسخگویی به تماس های تلفنی "باراک" به منظور گفتگو درباره تهدید القاعده در سینا خودداری کرده است.

• یک هیئت نظامی آمریکایی و مصری در راستای اطلاع یافتن از اوضاع امنیتی سینا از شهر شرم‌الشیخ بازدید کردند.
به گزارش پایگاه الیوم السابع، برخی منابع فرودگاه قاهره گزارش دادند که یک هیئت مشترک مصری و آمریکایی با یک هواپیمایی اختصاصی سفارت آمریکا به شرم‌الشیخ رفت. بر اساس این گزارش این هیئت هفت نفر و از جمله اعضای آن مدیر دفتر همکاری نظامی آمریکا در مصر و سرلشگر "اسامه عبدالعزیز" مسئول روابط با نیروهای مسلح بود.
این هیئت قرار است در بازدید میدانی از سینا از اوضاع امنیتی و نیازهای ضروری آن برای تامین امنیت این منطقه و مقابله با تهدیدات تروریست‌ها کسب اطلاع کنند. این در حالی است که اخیرا چند مقام آمریکایی از جمله "دیوید پترائوس" رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و "رابرت هاورد" معاون رئیس فرماندهی مرکزی نظامی این کشور از العریش بازدید کردند.

• وزیر امور خارجه روسیه که به قاهره سفر کرده است؛ طی سخنانی در کنفرانس خبری مشترک با همتای مصری خود بر حمایت مسکو از طرح کمیته چهارجانبه برای حل بحران سوریه تاکید کرد.
به گزارش مصرس، "سرگئی لاوروف" و "محمد کامل عمرو" کنفرانس خبری مشترک در قاهره برگزار کردند. "لاوروف" در این کنفرانس بر عمق روابط بین مصر و روسیه تاکید و پیش‌بینی کرد که تعداد گردشگرانی که به مصر سفر می‌کنند؛ در آینده افزایش یابد. "لاوروف" همچنین گفت که مسکو از طرح ابتکاری "محمد مرسی" رئیس جمهور مصر درباره تشکیل کمیته چهارجانبه متشکل از عربستان، مصر، ایران و ترکیه برای حل بحران سوریه حمایت می‌کند.
وی در بخش دیگری از اظهاراتش اشاره کرد که بدون اتحاد گروه ‌های فلسطینی حل منازعه با ارژيم صهيونيستي ممکن نیست اما با این حال ما خواهان ازسرگیری مذاکرات سازش بین فلسطینیان و اين رژيم هستیم.

• نخست‌ وزیر مصر با دبیرکل سازمان همکاری اسلامی دیدار و انجام مقدمات لازم برای برگزاری اجلاس این سازمان در مصر در تاریخ 2 تا 7 فوریه/ 14 تا 19 بهمن را با وی بررسی کرد.
به گزارش پایگاه مصرس، "هشام قندیل" با "اکمل‌الدین احسان اوغلو" دیدار و درباره برگزاری اجلاس آینده سازمان همکاری اسلامی و اهمیت کسب نتایج مثبت از این اجلاس به منظور تاثیرگذاری آن بر افزایش همکاری بین کشورهای اسلامی و حل مشکلات جهان اسلام با وی گفتگو کرد.
"علاء الحدیدی" سخنگوی دولت مصر در این باره گفت که در دیدار قندیل و احسان اوغلو فعال‌سازی نقش سازمان همکاری اسلامی و دبیرکل آن در زمینه مبارزه با پدیده اسلام‌هراسی و چگونگی مقابله با انتشار کاریکاتور، مقاله و فیلم‌های اهانت‌آمیز مورد بررسی قرار گرفت و قرار است این موضوعات در اجلاس آینده نیز مورد بحث و بررسی قرار گیرد. دو طرف در این نشست همچنین به بررسی درد و رنج مسلمانان میانمار و اعمال خشونت علیه آن ها که به حد پاکسازی نژادی رسیده است و نیازمند تلاش همه کشورها برای اعمال فشار به دولت میانمار برای توقف این خشونت‌هاست، پرداختند.

• وزارت امور خارجه مصر، سفیر میانمار در این کشور را احضار و توقف خشونت علیه مسلمانان روهینگیا را خواستار شد.
به گزارش پایگاه مصرس، "عمرو رشدی" سخنگوی وزارت خارجه مصر اعلام کرد که این وزارتخانه سفیر میانمار در قاهره را احضار و مراتب ناراحتی شدید مصر از اعمال خشونت علیه مسلمانان روهینگیا را به وی ابلاغ کرد.
به گفته رشدی از سفیر میانمار همچنین خواسته شد تا دولت این کشور تدابیر فوری و قاطعانه برای توقف خشونت ‌ها در میانمار که جان و مال مسلمانان را هدف قرار داده است، اتخاذ و عاملان این جنایت را تحویل عدالت دهند. سخنگوی وزارت خارجه مصر همچنین بر ضرورت حل ریشه‌ای این بحران به منظور ممانعت از تکرار آن و توقف تبعیض علیه مسلمانان خواه از قومیت روهینگیا و یا هر قوم دیگر تاکید کرد. صدها هزار مسلمان میانمار در نتیجه خشونت‌های بودائی‌ها علیه آن ها کشته و یا آواره شده‌اند و خانه‌ها و روستاهای آن ها نیز تخریب شده است.

• جلس موسسان تدوین قانون اساسی جدید مصر، چهارشنبه (91.08.17) را آخرین مهلت برای ارائه پیشنهادات درباره پیش‌نویس قانون اساسی جدید و یکشنبه آینده (91.08.21) را زمان رأی‌گیری درباره آن اعلام کرد.
به گزارش المصری الیوم، "حسام الغریانی" رئیس مجلس موسسان تدوین قانون اساسی اعلام کرد که روز چهارشنبه آخرین مهلت برای دریافت پیشنهادات اعضا در خصوص آخرین پیش‌نویس مربوط به قانون اساسی جدید است. به گفته الغریانی کمیته تدوین، این پیشنهادات را تا روز شنبه بررسی و روز یکشنبه نیز برای تصویب موارد توافقی رأی‌گیری صورت خواهد گرفت تا باب بررسی مواردی که اعضا درباره آن اختلاف دیدگاه دارند، باز شود و زمینه برای تدوین نهایی پیش‌نویس قانون اساسی جدید مهیا شود.
بنابر این گزارش در حالی که کمیته تدوین در مجلس موسسان، تدوین 102 ماده قانون اساسی را به پایان برد اما "عمرو موسی" رئیس حزب کنگره مصر و از اعضای این مجلس اقدام به جمع‌آوری امضا برای انجام برخی تغییرات در تعدادی از مواد وارده در پیش‌نویس قانون جدید، کرد.
موسی در این باره اظهار داشت که یک سوم اعضای مجلس موسسان این سند را امضا کرده‌اند و بنابر این تغییرات زیادی در مواد اختلافی حاصل خواهد شد. وی از نمایندگان جریان‌های اسلامی نیز خواست تا این سند را که قرار است به الغریانی تحویل داده شود، امضا کنند.
از سوی دیگر "یاسر علی" سخنگوی دفتر ریاست جمهوری مصر شایعات مربوط به تصمیم ریاست جمهوری برای صدور قانون اساسی موقت تا زمان توافق بر سر قانون اساسی جدید را رد کرد.

• دادستانی کل مصر به موجب فرمان رئیس‌جمهور این کشور اسامی زندانیان سیاسی دوره انقلاب 25 ژانویه را که مشمول عفو عمومی می‌شوند، منتشر کرد.
به گزارش «المصری الیوم»، "عبدالمجید محمود" مطابق با فرمان "محمد مرسی" در خصوص عفو عمومی زندانیان، اسامی برخی از بازداشت‌شدگان مربوط به دوران انقلاب و دولت موقت را منتشر کرد.
بر اساس این گزارش، مشمولان عفو عمومی افرادی هستند که در رابطه با حوادث بیرون ساختمان هیئت دولت در خیابان «محمد محمود» و میدان «عباسیه» بازداشت شدند.
دادستان کل مصر اعلام کرد: فرمان عفو عمومی شامل حال سارقان و خرابکاران، قاچاقچیان مواد مخدر و نیز افرادی که در حادثه به آتش کشیدن ساختمان اداره مالیات دخالت داشتند یا اموال دولتی را تخریب کردند، نشده است. "عبدالمجید" همچنین به کارکنان دادستانی دستور داد تا به شکایات و درخواست‌های محکومین و مظنونینی که در این فهرست نبوده‌اند و اینکه آیا فرمان عفو عمومی رئیس‌ جمهور شامل حال آن ها خواهد شد، رسیدگی کنند. این در حالی است که وزارت کشور اعلام کرد علاوه بر اسامی زندانیان که در این فهرست وجود دارد، هنوز افرادی هستند که از زمان انقلاب در زندان به سر می‌برند.
در این گزارش همچنین آمده است که مرسی روز 29 ژوئن در میدان «التحریر» در حضور هزاران نفر از مردم مصر قول داد که زندانیان غیرنظامی را آزاد می‌کند. وی پس از مدت کوتاهی دستور داد تا هیئتی برای بازنگری پرونده این زندانیان تشکیل شود.

• نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی تاکید کرد که تداوم توافقنامه صلح با مصر به نفع این رژیم است.
‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رادیو «سوا» گزارش داد که دفتر "بنیامین نتانیاهو" با صدور بیانیه‌ای تاکید کرد که تداوم توافق صلح با مصر به نفع رژيم صهيونيستي است و نتانیاهو از تمامی اظهارات مقامات مصری در خصوص حفظ صلح قدردانی می‌کند.
این بیانیه دفتر "نتانیاهو" در واکنش به اظهارات "عاموس گلعاد" رئیس بخش سیاسی - امنیتی وزارت جنگ رژیم صهیونیستی صادر شد که در آن به تلاش‌های رژيم صهيونيستي برای بقای ارتباطات بین مصر و تل‌آویو و ابراز نگرانی وی از احتمال قطع روابط بین دو طرف اشاره شده بود.
"گلعاد" گفته بود که در مرحله کنونی گفتگو بین رهبران اين رژيم و مصری وجود ندارد و در آینده نیز در سایه وجود اخوان‌المسلمین در رأس حکومت مصر، گفتگو بین قاهره و تل‌آویو وجود نخواهد داشت.
وی نسبت به درخشش ستاره جماعت اخوان‌المسلمین در مصر و تهدیدات اسلام‌گراها بر منطقه ابراز نگرانی کرده بود.
رژیم صهیونیستی طی چند ساعت در نامه‌ای رسمی به قاهره به بیان توضیح درباره اظهارات گلعاد پرداخت و تاکید کرد که اظهارات وی بیانگر موضع رسمی نهاد امنیتی و سیاسی رژيم صهيونيستي نیست.

• "محمد مرسی" رئیس جمهور مصر دعوت "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهور روسیه را برای بازدید از کشور در آینده ای نزدیک، پذیرفته است.
"سرگئی لاوروف" وزیر خارجه روسیه در دیدارش با مرسی، دعوتنامه رسمی پوتین را به رئیس جمهور مصر تسلیم کرد. در این پیام، آمادگی روسیه برای همکاری در زمینه های مختلف اعم از تجاری، صنعتی و علوم اعلام و بر اهمیت همکاری با مصر درباره مسائل سوریه و فلسطین تاکید شده است.
"یاسر علی" سخنگوی رئیس جمهور مصر گفت: مرسی دعوت روسیه برای بازدید از این کشور در آینده نزدیک را قبول کرده و بر اهمیت حفظ روابط با این کشور و نیاز به مسکو برای استفاده از نفوذ جهانی اش در حل مشکلات خاورمیانه تاکید کرده است. به گزارش خبرگزاری ایتارتاس، رئیس جمهور مصر همچنین از رهبری روسیه خواست به حضور فعالش در جمع گروه چهارجانبه
خاور میانه شامل اتحادیه اروپا، روسیه، آمریکا و سازمان ملل متحد ادامه دهد.

• سخنگوی ریاست جمهوری مصر اعلام کرد 600 نفر مسئول حفاظت و تامین امنیت "محمد مرسی" رئیس جمهور این کشور در سفرهای داخلی وی هستند.
به گزارش شبکه تلویزیونی النیل، "یاسر علی" خبرهای منتشر شده در مطبوعات مصر درباره هزینه سنگین تامین امنیت سفرهای مرسی به استان های مختلف این کشور را تکذیب کرد. وی افزود، مرسی روز جمعه را برای سفرهای داخلی خود به مناطق مختلف مصر انتخاب کرد تا این سفرها بر منافع شهروندان تاثیر منفی نداشته باشد. علی خاطر نشان کرد، محمد مرسی قصد دارد به همه استان ها سفر کند تا از نزدیک با مشکلات مردم مصر آشنا شود و طرح های عمرانی را پیگیری کند.

• رسانه های مصر اعلام کردند "محمد مرسی"، رئیس جمهور این کشور با هر گونه مداخله نظامی در مالی مخالف است.
بنا به اعلام خبرگزاری رسمی مصر، منا، "محمد مرسی" در دیدار با "انکوسازانا دلامینی زوما"، رئیس کمیسیون اتحادیه افریقا در قاهره گفت مصر هر گونه مداخله نظامی را در مالی رد می کند چرا که این مداخله ممکن است خطر ایجاد اختلال در توسعه آفریقا را در پی داشته باشد.
به گزارش خبرگزاری شین هوا از قاهره، "یاسر علی"، سخنگوی رئیس جمهور مصر گفت مرسی و زوما امیدوارند راه حلی مسالمت آمیز برای این مشکل پیدا شود. زوما که برای شرکت در سومین مجمع نمایندگان دبیر کل سازمان ملل و نمایندگان بین المللی در افریقا، به قاهره سفر کرده است، گفت وی برای وحدت افریقا و استقلال اتحادیه افریقا تلاش می کند.
200شخصیت افریقایی و بین المللی، از جمله رئیس کمیسیون اتحادیه افریقا و "جان آگیکوم کوفور"، رئیس جمهور سابق غنا در این مجمع شرکت داشتند.
سازمان ملل از اتحادیه آفریقا و جامعه اقتصادی کشورهای غرب افریقا خواسته است طرح مداخله نظامی را در شمال مالی بررسی کنند. شمال مالی از مارس گذشته به اشغال شورشیان درآمده است که برخی گروه های تندروی وابسته به القاعده نیز در میان آن ها هستند.

• یکی از رهبران جماعت اخوان‌المسلمین و عضو مجلس موسسان تدوین قانون اساسی مصر بر ضرورت برکناری دادستان کل این کشور تاکید کرد.
به گزارش الشروق، "محمد بلتاجی" گفت: پس از رسوایی مکالمه تلفنی تهدید آمیز "عبدالمجید محمود" دادستان کل با مهندس "محمد الصاوی"، برکناری دادستان ضروری است.
بلتاجی طی اظهاراتی در صفحه شخصی خود در فیس بوک نوشت که مهندس محمد "عبدالمنعم الصاوی" عضو مجلس الشعب منحل شده تماس تلفنی از دادستان کل دریافت کرده و "عبدالمجید" در این تماس تلفنی "الصاوی" را به دلیل ارائه ابلاغیه علیه وی تهدید کرده است.
"بلتاجی" در این باره اظهار داشت: برکناری دادستان نه تنها خواسته انقلابیون بلکه یک ضرورت قضایی به منظور حفاظت از اعتبار دستگاه قضاء و اعتماد مردم به این دستگاه است. "الصاوی" و مهندس "حاتم عزام" از اعضای مجلس موسسان تدوین قانون اساسی شکوائیه‌ای علیه "عبدالمجید" به رئیس شورای عالی قضایی و وزیر دادگستری ارائه و "عبدالمجید" را به مختومه کردن پروند تحقیق درباره تعدادی از قضایای فساد مربوط به چهره‌های رژیم سابق متهم کرده‌اند.

• قاهره طی بیانیه‌ای در مجمع عمومی سازمان ملل درخواست کرد که تاسیسات هسته‌ای رژیم صهیونیستی تحت بازرسی از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار گیرد.
به گزارش الشروق، "عمرو رشدی" سخنگوی وزارت خارجه مصر اعلام کرد که قاهره بازرسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از تاسیسات هسته‌ای رژيم صهيونيستي را خواستار شد. وی افزود: در بیانیه‌ای که "معتز احمدین خلیل" نماینده دائمی مصر در سازمان ملل قرائت کرد، از بی‌اعتنایی رژيم صهيونيستي به قطعنامه‌های سازمان ملل انتقاد و اشاره شده است که رژيم صهيونيستي تنها دولت در منطقه است که فعالیت‌های هسته‌ای مبهم خارج از نظارت بین‌المللی دارد.
در این بیانیه آمده است: این امر خطر گسترش سلاح‌های هسته‌ای در خاورمیانه را بیشتر می‌کند و در برابر تحقق هدف عاری شدن خاورمیانه از سلاح ‌های هسته‌ای مانع‌ ایجاد می‌کند.
در این بیانیه همچنین بر اهمیت طرح ابتکاری مصر برای برگزاری کنفرانس بین‌المللی در سال جاری به منظور ایجاد منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای و بقیه سلاح‌های کشتار جمعی در خاورمیانه تاکید و نسبت به عواقب شانه خالی کردن از برگزاری این کنفرانس و نتایج آن که به شکست کنگره بازنگری در معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای در سال 2015 منجر خواهد شد، هشدار داده شده است.

• سخنگوی ارتش مصر اخبار و شایعات برخی رسانه‌های خبری مبنی بر اعلام سینا به عنوان منطقه نظامی و اجرای منع آمد و شد در شمال سینا را رد کرد.
به گزارش الاهرام، "احمد محمد علی" اخبار برخی رسانه ‌های خبری خارجی درباره اعلام منطقه سینا به عنوان منطقه نظامی و اعمال منع آمد و شد در شمال آن را رد کرد. وی تاکید کرد که این اخبار صحت ندارد و در راستای سوء استفاده برخی‌ها از اقدامات شدید امنیتی است که وزارت کشور به دنبال کشته شدن سه نفر از نیروهای پلیس و زخمی شدن یک نفر دیگر در العریش، و همچنین حوادث راهزنی که برای برخی از شهروندان شمال سینا رخ داد، اتخاذ کرده است. وی افزود که وضعیت امنیتی شمال سینا در حال حاضر طبیعی است و پلیس و همه نیروهای مسلح در تلاش برای حفظ امنیت و حاکمیت دولت در اراضی مصر هستند.
سخنگوی ارتش مصر همچنین اظهار داشت که سینا بخش مهمی از خاک مصر است و مصر و نیروهای مسلح آن قربانی‌های زیادی برای باز‌پس گیری این منطقه و حفاظت از آن داده‌اند.

• وزیر خارجه مصر سفری دو روزه به لبنان می‌رود تا با مقامات ارشد این کشور در مورد مسایل مختلف رایزنی کند.
به گزارش روزنامه الاهرام مصر، "محمد کامل عمرو" وزیر خارجه مصر در سفر دو روزه وارد بیروت خواهد شد، وی در این سفر قرار است با "میشل سلیمان" رئیس جمهور لبنان و "نجیب میقاتی" نخست‌وزیر و "نبیه بری" رئیس مجلس لبنان دیدار کند.
"اشرف حمدی" سفیر مصر در لبنان با اشاره به این سفر گفت که این اولین دیدار یک مقام مصری بعد از ترور "وسام الحسن "رئیس بخش اطلاعات امنیت داخلی لبنان در بیروت است و با هدف حمایت از ثبات لبنان و حفاظت از وحدت ملی در این کشور از طریق گفتگوها برای حل مشکلات ناشی از این ترور و جلوگیری از تاثیر بحران سوریه و همچنین بررسی تازه ترین تحولات منطقه‌ای و داخلی صورت می گیرد. سفیر مصر تاکید کرد که کامل عمرو بعد از دو روز لبنان را به مقصد قطر ترک خواهد کرد تا در کنفرانس دوحه در مورد اوضاع سوریه شرکت کند.

• درگیری قبیله ای در صحرای سینا در مصر چهار کشته و 20 زخمی برجا گذاشت .
منابع امنیتی اعلام کردند درگیری شدید بین اهالی دو قبیله پنجشنبه شب (91.08.18) در منطقه بئر العبد در 80 کیلومتری شهر العریش مرکز سینای شمالی رخ داد .منابع امنیتی گفتند بر اثر این درگیری خونین چهار نفر کشته و بیش از 20 تن دیگر زخمی شدند و حال برخی از آنان وخیم است .به گزارش خبرگزاری آلمان از العریش، پس از وقوع درگیری شمار زیادی از نیروهای ارتش و پلیس مصر با ورود به منطقه، آنجا را محاصره کردند. شماری از بزرگان قبایل منطقه سینا نیز با ورود به منطقه و میانجی گری بین طرفین درگیر، آنان را به آرامش دعوت کردند .

• "جلال طالباني" رييس جمهوري عراق از "محمد مرسي" همتاي مصري خود دعوت كرد تا به عراق سفر كند.
به گزارش روزنامه دولتي «الاهرام» مصر، دعوت "جلال طالباني" از "محمد مرسي" را "نصير العاني" رييس دفتر رييس جمهوري عراق به رييس جمهوري مصر تسليم كرد. بر اساس اين گزارش، "ياسر علي" سخنگوي رييس جمهوري مصر اعلام كرد كه در ديدار العاني از مصر راه هاي تقويت روابط دو جانبه ميان دو كشور در زمينه هاي مختلف مورد بحث قرار گرفت.

• روزنامه مصري «الشعب» روز جمعه به نقل از «علاء بطاينه» وزير نفت و ثروت‌هاي معدني مصر گزارش داد كه دولت اين كشور بزودي صدور گاز به اردن را افزايش خواهد داد.
به گفته "البطاينه"، انتقال گاز مصر به اردن در چند ماه اخير شاهد كاستي فراواني شده كه اين امر مشكلاتي براي اين كشور بوجود آورده بود. وي نتيجه مذاكراتش با "اسامه كمال" وزير نفت اردن در خصوص انتقال هرچه بيشتر گاز به اين كشور را سازنده خواند. "البطاينه" افزود: بر اساس توافق سال 2011 ميان اردن و مصر ، قاهره متعهد شده كه نيازهاي اردن در مورد گاز را تامين كند.
وزير نفت و ثروت هاي معدني مصر اضافه كرد، دولت قاهره كمبودهاي گذشته در مورد انتقال گاز به اردن را جبران خواهد كرد. بر اساس توافقنامه ميان قاهره و امان ، مصر روزانه بيش از 300 ميليون مترمكعب گاز به اردن صادر مي كند .
البطاينه افزود: در چند ماه گذشته اردن تنها روزانه 40 ميليون مترمكعب گاز از مصر دريافت كرده كه تاثير بسيار منفي بر روند توليد برق اين كشور داشته است.
اردن براي تامين سوخت نيروگاه ‌هاي توليد برق خود به واردات گاز از مصر وابستگي شديد دارد، اما حملات پياپي به خط لوله صادرات گاز مصر سبب كاهش چشمگير عرضه گاز به اردن شده و اين كشور را مجبور كرده تا براي تامين نيازهاي انرژي خود به دنبال منابع جايگزين باشد كه اين امر باعث زيان بيش از چهار ميليون دلار در روز براي اين كشور شده است.
خط لوله گازي مصر داراي دو انشعاب است، يكي از آن ها به سمت اردن، سوريه، لبنان و تركيه و ديگري به سمت فلسطين اشغالي امتداد مي يابد.

• 30 عضو مجلس موسسان تدوین قانون اساسی مصر با اعتراض به جدول زمانی 2 هفته‌ای تعیین شده برای نهایی کردن پیش‌نویس قانون اساسی جدید، به خروج از این مجلس تهدید کردند.
به گزارش «المصری الیوم»، 30 عضو مجلس موسسان تدوین قانون اساسی مصر در بیانیه‌ای از "حسام الغریانی" رئیس این مجلس درخواست کردند که فرصت بیشتری برای بررسی مفاد قانون اساسی و پیشنهادات ارائه شده در این زمینه، اعطا کند. این 30 عضو مجلس تهدید کردند که در صورت ادامه فعالیت برای نهایی کردن پیش‌نویس قانون اساسی ظرف مدت 2 هفته، از این مجلس خارج خواهند شد. این اعضا همچنین نسبت به تدوین قانون اساسی ناقص که به منافع ملی مصری‌ها آسیب می‌رساند، هشدار دادند.
پیش از این الغریانی روز چهارشنبه گذشته را آخرین مهلت برای دریافت پیشنهادات در خصوص مفاد قانون اساسی و روز پنج‌شنبه را برای نهایی کردن آن اعلام کرده بود که بنا به گفته اعضای این مجلس این کار از جنبه عملی و منطقی غیرممکن است.
از جمله این اعضا "عمرو موسی" رئیس حزب کنگره ملی، "ایمن نور" رئیس حزب غد الثوره(فردای انقلاب) هستند که اعلام کردند در صورت پافشاری برخی از اعضا بر خواسته‌ های خود که قانون اساسی را ملک شخصی خود می‌دانند، از مجلس موسسان خارج خواهند شد.

• مدیر امنیت شمال سینا با اشاره به دشواری تعقیب تروریست‌ها در صحرای سینا، تاکید کرد ما در سینا با اشباح و افراد ناشناس می‌جنگیم.
به گزارش خبرگزاری آلمان، سرلشگر "سمیح احمد بشادی" در دیدار با هیئتی از رهبران مردمی و سیاسی العریش گفت: ما با اشباح و افراد ناشناس در حال جنگ هستیم و سعی داریم اطلاعات بیشتری را کسب کنیم.
وی افزود، وضعیت کنونی سینا در حال بهبود است و هفته گذشته دو عنصر جهادی را دستگیر کردیم و اخیرا نیز تجهیزات و خودروهای زرهی کانادایی وارد منطقه سینا شده و عملیات امنیتی با قوت بیشتری ادامه خواهد داشت.
سرلشگر بشادی همچنین خبر دستگیری یکی از عناصر جهادی فلسطینی در حین ورود به خاک مصر از طریق تونل‌های مرزی واقع در بین مصر و نوار غزه را رد کرد.
وی افزود که این خبر به هیچ عنوان صحت ندارد و دستگاه‌های امنیتی در شمال سینا هیچ عنصر جهادی و یا غیره را در تونل‌های مرزی غزه دستگیر نکرده‌اند و آخرین نفری که دستگیر شد از ساکنان سینا بود که به دلیل تشکیلات توحید و جهاد به حبس ابد محکوم شده است.
بشادی همچنین تصریح کرد که شهر العریش 45 کیلومتر از منطقه مرزی در رفح فاصله دارد و هیچ تونلی در العریش وجود ندارد.

• مدیریت دانشگاه الأزهر در پیامی خطاب به "باراک اوباما" رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، پیروزی مجدد وی در انتخابات ریاست جمهوری را تبریک گفت.
گفته می شود این پیام به نام همه بخش ها و اداره های زیر مجموعه دانشگاه الأزهر به اوباما ارسال شده و در آن برای وی آرزوی موفقیت، شکوفایی، پیشرفت و پیروزی کرده اند.
در بخشی از این پیام، شیخ "أحمد الخطیب" رئیس دانشگاه الأزهر به طور جداگانه به "باراک اوباما" تبریک گفته و ابراز امیدواری کرده که مسأله خاورمیانه و به ویژه پرونده فلسطین به صورت عادلانه در رأس کارهای وی قرار گیرد تا حقوق پایمال شده ملت فلسطین پایمال تر نشود.
رئیس دانشگاه الأزهر مصر همچنین از رئیس جمهور آمریکا خواست که در سفرش به میانمار، جلوی کشتار مسلمانان بی گناه و مظلوم میانمار را بگیرد تا گامی مثبت و مؤثر در راستای برقراری صلح و امنیت در سراسر جهان باشد.
وی در پایان پیام خود ابراز امیدواری کرد که روابط قاهره – واشنگتن روز به روز افزایش یابد و در راستای منافع مشترک دو کشور حرکت کند.

• یکی از رهبران تشکیلات جهادی در سینا به ربایش افسران پلیس و ارتش مصر و نیز انجام عملیات‌هایی در صحرای سینا تهدید کرد.
به گزارش برگزاری سما، ستاد امنیت شمال سینا بخش‌نامه‌های امنیتی مهم در تمامی مقرهای امنیتی مصر اعم از پلیس و ارتش ارسال و اعلام کرده است که "کمال علام الحفنی" یکی از رهبران ارشد تشکیلات جهادی در سینا قصد دارد افسران پلیس و ارتش را به منظور مذاکره برای آزادی برادر خود "احمد علام الحفنی" که روز پنج‌شنبه بازداشت (91.08.19) شده است، برباید.
در این بخش‌نامه‌ها آمده است که علام در تماس تلفنی با یکی از مقرهای پلیس در العریش به منفجر کردن مقر ستاد امنیت شمال سینا و ربودن افسران تهدید و اعلام کرده است که چنانچه ظرف 72 ساعت از روز پنج‌شنبه تا شنبه برادرش آزاد نشود، تهدیدات خود را عملی می‌کند. این فرد لقب امپراتور جهاد در سینا را بر خود نهاده است و در سایه این تهدیدات نیز دستگاه‌های امنیتی وضعیت امنیتی اضطراری اعلام و با انتشار ابلاغیه‌های امنیتی، افسران پلیس و ارتش را به هوشیاری فراخواندند.

• جنبش جهاد اسلامی دخالت فوری مصر برای اعمال فشار بر جنبش‌های فتح و حماس به منظور اجرای مفاد توافقنامه آشتی به بن‌بست رسیده را خواستار شد.
به گزارش خبرگزاری سما، "خالد البطش" از رهبران بارز جهاد اسلامی در دیدار با هیئتی از علمای وزارت اوقاف مصر که به غزه سفر کرده است، گفت: برخی موانع بر سر راه اجرای آشتی وجود دارد که نیازمند دخالت مصر برای کمک به اجرای آن است. وی اشاره کرد که دو دستگی و اختلافات خسارت‌های زیادی را به قضیه فلسطین وارد آورده است و افزود که نوار غزه از مصر می‌خواهد که تسهیلات بیشتری برای فعالیت گذرگاه زمینی رفح اعطا کند.
این رهبر جهاد اسلامی همچنین گفت که سفر هیئت علمای نوار غزه نخستین سفر رسمی هیئت مصری به نوار غزه پس از انقلاب 25 ژانویه است که سرآغازی خیر برای غزه است و امید است که این سفرها تکرار شود.
"محمد رضوان" از رهبران کمیته‌های مقاومت فلسطین نیز کشورهای عربی را به حمایت مالی و تسلیحاتی از مقاومت فلسطین در نوار غزه فراخواند و تاکید کرد که فلسطین با دشمن وحشی مواجه است که در کمین ملت فلسطین نشسته‌ است و زرادخانه‌ای مملو از مدرن‌ترین سلاح‌ها را در اختیار دارد.
رضوان همچنین اظهار داشت که نباید تونل‌های مرزی را تا زمانی که جایگزینی برای آن تعیین نکرد‌ه‌اند، تعطیل کرد زیرا ساکنان نوار غزه برای تامین نیازهای اساسی خود به این تونل‌ها اتکا دارند.

• نخست وزیر ترکیه برای بررسی راه های تقویت همکاری آنکارا و قاهره هفدهم نوامبر (91.08.27) در راس یک هیئت بلندپایه از مصر دیدار می کند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از قاهره، "عمرو رشدی" سخنگوی وزرات امور خارجه مصر در بیانیه ای شنبه (91.08.20) اعلام کرد "محمد کامل عمرو" وزیر امورخارجه مصر در دیدار جمعه در آنکارا با "داود اوغلو" همتای ترکیه ای خود در باره فراهم کردن مقدمات دیدار "رجب طیب اردغان" از مصر در هفدهم نوامبر به توافق رسیدند. عمرو رشدی گفت اردوغان در راس یک هیئتی متشکل از 12 وزیر که بزرگترین هیئت در تاریخ روابط دو کشور است از مصر دیدار خواهد کرد.
"محمد مرسی" رئیس جمهور مصر اواخر سپتامبر در دیدار از آنکارا موافقت ترکیه را برای دادن وام یک میلیارد دلاری به مصر کسب کرد. ترکیه نیمه ماه سپتامبر از یک بسته کمک به مصر به ارزش دو میلیارد دلار که یک میلیارد آن به صورت وام و یک میلیارد دلار به صورت سرمایه گذاری در مصر و مشارکت در طرح های زیر بنایی در این کشور است خبر داده بود.

• "عبدالرئوف الریدی" با اشاره به خطرناک بودن تداوم بحران سوریه برای منطقه، گفت اتحادیه عرب در جنگ عراق علیه کویت موضع واحدی داشت اما درباره سوریه تصویر روشنی وجود ندارد زیرا جهان عرب دچار چنددستگی است.
"عبدالرئوف الریدی" رئیس امور خارجه مجلس مصر و سفیر پیشین این کشور در آمریکا، پیروزی "اوباما" در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را فرصت طلایی مصر و به طور کلی کشورهای عربی برای توسعه روابط با آمریکا دانسته و از پرونده اتمی ایران و فشارهای رژيم صهيونيستي در این خصوص و نیز مشکلات اقتصادی آمریکا به عنوان مهم‌ترین چالش‌های پیش‌روی "اوباما" در دور جدید ریاست جمهوری یاد کرد.
در این میان "اوباما" هرچند به دنبال جنگ با ایران نیست اما نمی خواهد ایران سلاح اتمی در اختیار داشته باشد. از همین رو بیشتر در تلاش برای حل دیپلماتیک و اعمال تحریم‌ها علیه این کشور است.
تاکنون گزینه‌ای برای حل دیپلماتیک ارائه نشده است و در سطح بین‌الملل نیز بیم آن می رود که به منظور اجبار حکومت "بشار اسد" به کناره‌گیری از قدرت و کمک به مردم سوریه در مبارزه با نظام حاکم، نیروهای بین المللی به این کشور اعزام شوند.

• سخنگوی جماعت اخوان‌المسلمین مصر تاکید کرد که فساد از مدت‌ها قبل در مصر وجود داشته و همچنان ادامه دارد و دلیل آن هم سران حزب ملی منحل شده است و رهایی از این مفسدان نیز تنها با حمایت رئیس جمهور عملی خواهد شد.
"محمود غزلان" گفت که سران حزب ملی منحله مصر عامل فساد در کشور هستند و فساد در مصر از مدت‌های طولانی وجود داشته و اکنون نیز اگرچه کم شده اما همچنان وجود دارد و تنها راه رهایی از مفسدان نیز حمایت "محمد مرسی" رئیس جمهور مصر در اتخاذ تدابیر لازم برای این امر و خیزش مصر است.

وی در پاسخ به سوالی درباره سخنرانی اخیر "مرسی" در رابطه با انقلاب دوم علیه مفسدان اظهار داشت: به عقیده بنده پرونده‌های زیادی در رابطه با فساد در نزد دادستان کل وجود دارد و طی چند وقت اخیر نیز وزیر دادگستری اعلام کرد که مسائل مربوط به فساد را اعلام خواهد کرد تا فساد و مفسدان که به غرق شدن کشور و جلوگیری از پیشرفت آن کمک کرده و دستاوردهای انقلاب را از بین می‌برند، نابود شوند.
وی همچنین در پاسخ به این سوال که مشکل اصلی در قضیه فساد چیست و آیا برخی طرف‌های مصری مانع محاکمه عناصر رژیم سابق می‌شوند؟ اظهار داشت: فساد در مصر ریشه دوانیده و از سر تا پای مصر را فرا گرفته است و در چنین وضعیتی طبیعی است که برای رفع فساد نیاز به زمان طولانی هست و شکی نیست که ما راه قانونی را برای تعامل با قضیه فساد انتخاب کرده‌ایم و نه راه انقلابی بنابراین به زمان نیاز داریم تا به همه عاملان فساد در این کشور دست یافته و آن ها را مورد پیگرد قانونی قرار دهیم و باید از مرسی حمایت کرده و وی و نهادهای قضایی را برای انجام کار در این رابطه تشویق کنیم.
"غزلان" همچنین در پاسخ به این سوال که روی سخن "مرسی" با چه کسانی بود و به چه کسانی هشدار داد؟ تصریح کرد؛ مسلما بدیهی است که عاملان فساد و مفسدان، سران حزب ملی منحل شده و کسانی هستند که رژیم سابق به مصلحت آن ها بود و اکنون نیز از فساد و مفسدان حمایت می‌کنند و اینها برای تامین منافع خود تلاش می‌کنند نه مصلحت کشور و بنابراین باید با آن ها مقابله کرده و برای رسیدن به وطن ایده‌آل از طریق راه‌ها و امکانات مختلف تلاش کنیم.

• روزنامه مصری الوطن از دستگیری 20 عضو القاعده در داخل تونلی مرزی بین مصر و نوار غزه خبر داد.
این روزنامه افزود سرویس های امنیتی مصر موفق شدند 20 عضو القاعده را پیش از ورود به نوار غزه از طریق تونل های زیر زمینی در مرز رفح بازداشت کنند.
روزنامه مصری نوشت بر اساس گزارش منابع امنیتی مصر، عناصر بازداشت شده مظنون به دست داشتن در اجرای حملات اخیر به ماموران امنیتی و پلیس گارد مرزی مصر در العریش هستند. منابع امنیتی مصر تاکید کرد 20 عضو القاعده در داخل تونل زیر زمینی مرزی و پیش از فرار از مصر به غزه دستگیر شدند و نیروهای امنیتی مصر از این افراد مقادیری سلاح و مهمات و عکس "اسامه بن لادن" سرکرده سابق القاعده را کشف و ضبط کردند.
بر اساس گزارش منابع امنیتی مصر به روزنامه الوطن، عناصر القاعده قصد داشتند برای کمک به نیروهای جهادی فلسطینی در برابر حملات رژیم صهیونیستی وارد غزه شوند. به گزارش خبرگزاری سما از العریش، در همین حال شاهدان گفتند یک فروند هواپیمای متعلق به نیروهای صلح بان بین المللی در صحرای سینا برای چند ساعت بر فراز برخی از شهرها، پایگاه ها و مراکز پلیس مصر در این منطقه به پرواز درآمد.
یک منبع نظامی در پایگاه نیروهای صلح بان سازمان ملل الجوزه در گفتگوی ویژه به روزنامه الوطن گفت: رژيم صهيونيستي از این نیروها خواسته است تلاش ها و اقدامات ارتش مصر را در صحرای سینا از نزدیک و با دقت نظارت کنند و گزارش ها درباره پایبندی مصر به مفاد پیمان کمپ دیودید را در اختیار مرکز نیروهای صلح در رم قرار دهند.
این منبع همچنین از حضور شماری از افسران رژيم صهيونيستي در میان نظامیان آمریکایی در پایگاه الجوزه خبر داد.

• شاخه سیاسی اخوان المسلمین مصر، رئیس جمهوری این کشور را از امکان شکل گیری انقلاب فقرا در کشور بر حذر داشت.
حزب آزادی و عدالت به "محمد مرسی" هشدار داد در صورت اجرای برنامه دولت برای اصلاحات اقتصادی و اجتماعی امکان آغاز انقلاب فقرا در کشور بعید نیست.
به گزارش پایگاه خبری المختصر، کمیسیون اقتصادی حزب آزادی و عدالت در گزارشی به رئیس جمهوری، پیامد اجرای برنامه اصلاحات اقتصادی و اجتماعی را برای کشور خطرناک خواند و هشدار داد نتیجه اجرای این برنامه می تواند سقوط دولت یا فراتر از آن شعله ور شدن آتش انقلابی در کشور باشد که رهبرانش از طبقات فقیر جامعه هستند.
در این گزارش آمده است،‌ اجرای این برنامه مخارج زندگی خانواده ها را سنگین می کند، مالیات ها را افزایش می دهد و سبب گرانی مشتقات نفتی از جمله بنزین در کشور می شود ضمن اینکه در این برنامه راهکارهای ارائه شده برای پیشگیری از مشکلات،به ویژه مشکلات در بخش اقتصاد کشور، گذرا و ناکافی است و نمی توان از آن ها به عنوان راه حل واقعی و اساسی یاد کرد.

• دادگاه اداری مصر از شنبه (91.08.20) شکایت چند گروه فعال را برای مسدود کردن جستجوگر گوگل در این کشور بررسی می کند.
این پرونده به دلیل خودداری پایگاه اینترنتی یوتیوب، وابسته به گوگل از توقف نمایش فیلم موهن (بی گناهی مسلمانان) مطرح شده است.
جمعیت (توسعه حقوق در مصر) و (جمعیت توسعه افق) از طرف های شاکی این پرونده هستند و معتقدند گوگل به دلیل پخش فیلمی که در آن به عقايد دینی مسلمانان اهانت شد قانون را زیر پا گذاشت و امنیت و صلح اجتماعی را به خطر انداخت .
در این شکایت شاکیان خواستار حذف فیلم موهن از یوتیوب، عذر خواهی مقامات گوگل از مسلمانان و پرداخت 2 میلیارد دلار زیان به دلیل ضربه وارد کردن به روح و روان مسلمانان شدند. به گزارش خبرگزاری رسمی مصر (منا) از قاهره، شاکیان علت طرح شکایت را در درجه اول تلاش برای پیشگیری از اتفاقات غیر قانونی و خلاف قوانین بین الملل در آینده خواندند و ابراز داشتند در تعهدات تجاری بین المللی که مصر نیز آن ها را امضا کرده است شرکت ها و موسسات تجاری از هر گونه فعالیتی که مغایر با ادب و نزاکت عمومی باشد منع شده اند ضمن اینکه در این تعهدات چنین تحرکاتی به عنوان عوامل زمینه ساز برای تنش های اجتماعی معرفی شده است.

 

  فرستادن مقاله
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

جهان از آفریقا چه می‌خواهد؟

۱۳۹۶/۶/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران:‌ تحولات مغرب عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات سودان (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات لیبی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات مصر (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات سودان (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات لیبی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مصر (174)

۱۳۹۵/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مصر (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات لیبی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات لیبی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مصر (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات سودان (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مصر (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات لیبی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات لیبی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات سودان (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مصر (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات لیبی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات سودان (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران:تحولات مغرب عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات مصر (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مصر (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات لیبی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات سودان (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

تحولات لیبی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مصر (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات لیبی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مصر (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مغرب عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مصر (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات لیبی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات سودان (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مغرب عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مصر (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات لیبی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مصر (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات لیبی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات سودان (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات سودان (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات لیبی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات مصر (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات مصر (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات سودان (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مصر (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات لیبی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات سودان (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مصر (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات لیبی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات لیبی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات سودان (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات سودان (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات لیبی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات سودان (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات لیبی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مصر (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات لیبی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات لیبی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات لیبی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات سودان (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات مصر (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مصر (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات لیبی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات مصر (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات سودان (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات لیبی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات سودان (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مصر (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مصر (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات سودان (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات لیبی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات سودان (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات سودان (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات لیبی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات مصر (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات لیبی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات لیبی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مصر (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات سودان (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات لیبی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات سودان (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات سودان (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات سودان (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات لیبی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات سودان (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات سودان (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات سودان (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مصر (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (117)

۱۳۹۳/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات سودان (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات سودان (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مصر (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات لیبی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات سودان (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (112)

۱۳۹۳/۹/۱۹

آفران: تحولات لیبی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات سودان (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات لیبی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات سودان (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مصر (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات سودان (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات لیبی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مصر (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات لیبی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات سودان (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات مصر (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات لیبی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات سودان (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولان مغرب عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (107)

۱۳۹۳/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات لیبی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات مصر (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات سودان (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مصر (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات لیبی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات سودان (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مصر (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات سودان (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات لیبی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات سودان (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات لیبی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات سودان (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات لیبی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مصر (98)

۱۳۹۳/۶/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات لیبی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مصر (96)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مصر (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات لیبی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات سودان (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات مصر (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات سودان (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مصر (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات لیبی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران : تحولات مغرب عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مصر (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات لیبی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات سودان (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات لیبی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مصر (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مصر (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مصر (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات لیبی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مصر (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات سودان (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مصر (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات سودان (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات مصر (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات لیبی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات سودان (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات سودان (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات لیبی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مصر (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات لیبی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات سودان (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات سودان (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات لیبی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مصر (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات لیبی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مصر (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربي (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربي (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مصر (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات لیبی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات سودان (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات مصر (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات لیبی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات لیبی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مصر (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی(70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات مصر (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات لیبی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات سودان (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات لیبی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات مصر (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی(68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات سودان (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات لیبی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مصر (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی(67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات مصر (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات لیبی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات سودان (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات سودان (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات لیبی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی(65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مصر (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مصر (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات لیبی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات سودان (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مصر (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات لیبی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات سودان (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات مصر (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

نگاه آفران: تحولات مصر 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات لیبی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

نگاه آفران: تحولات سودان 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: آفريقاي جنوبي اولين ايستگاه اجلاس كميسيون مشترك دولت تدبير و اميد

۱۳۹۲/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مصر (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات سودان (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

نگاه آفران: تحولات مغرب عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات لیبی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات سودان 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات سودان (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات لیبی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مصر (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات سودان (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات مصر (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات لیبی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات سودان (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات لیبی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات مصر (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مصر (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات لیبی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات سودان (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات مصر (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات مصر (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات سودان (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات لیبی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مصر (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات سودان (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات سودان (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات لیبی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مصر (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات سودان (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات لیبی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات سودان (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: گزارش تحليلي بر سفر رئيس جمهور ايالات متحده آمريكا به آفريقا

۱۳۹۲/۴/۱۶

آفران: تحولات لیبی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات سودان (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات لیبی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات سودان (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات مصر (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات سودان (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات سودان (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مصر (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات سودان (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات لیبی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات ليبي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی(34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مصر (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات لیبی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات سودان (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات ليبي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مصر (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات سودان (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات مصر(32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مصر (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: کودتا در آفریقای مرکزی

۱۳۹۲/۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات لیبی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات سودان (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مصر (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مصر (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات مصر (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات سودان (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات لیبی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مصر (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات لیبی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات مصر (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات سودان (23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۴

آفران: تحولات ليبي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات مغرب عربي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات آفریقای غیر عربی (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مصر (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات ليبي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات لیبی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات سودان (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات لیبی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مصر (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات سودان (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات لیبی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات مصر (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات سودان (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مغرب عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات لیبی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مصر (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات سودان (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات سودان (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مصر (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱

آفران:حسن الشیخ محمود رئیس جمهور جدید سومالی

۱۳۹۱/۶/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۲۶

دیدگاه اسلام گرایان درباره آینده قبطی ها در مصر

۱۳۹۱/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۱۹

تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: انتخابات كشور ليبي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (5)

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: عملکرد حزب اسلامی النهضة پس از انقلاب تونس

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (4)

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۷

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (3)

۱۳۹۱/۳/۲۴

انتخابات ریاست جمهوری مصر (2012)

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: عواقب پیروزی "احمدشفیق" در انتخابات

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (2)

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: میزان موفقیت اخوان المسلمین در بازیابی پایگاه مردمی خود

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (1)

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: حکم دادگاه مبارک به نفع نامزد اخوان تمام شد

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: بروز اعتراضات در مصر و نشانه رفتن نامزدی نخست وزیر مبارک

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۶

آفران:نظرات موافقان و مخالفان مرسی

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: وجوب توافق بین اخوان و نیروهای انقلابی علیه احمد شفیق

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۹

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۸

مصر و تهدیدات عمر سلیمان

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: انتخابات مصر صحنه پراکندگی آراء میان دو مجموعه اسلام گرا و مدنی

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: بررسی و تحلیل آخرین وضعیت انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: شعارهای انتخاباتی برخی نامزدهای برجسته انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.25

۱۳۹۱/۲/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.24

۱۳۹۱/۲/۲۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.23

۱۳۹۱/۲/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.20

۱۳۹۱/۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.19

۱۳۹۱/۲/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.18

۱۳۹۱/۲/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.17

۱۳۹۱/۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.16

۱۳۹۱/۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.13

۱۳۹۱/۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.12

۱۳۹۱/۲/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.11

۱۳۹۱/۲/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.10

۱۳۹۱/۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.09

۱۳۹۱/۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.05

۱۳۹۱/۲/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.04

۱۳۹۱/۲/۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.03

۱۳۹۱/۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.02

۱۳۹۱/۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.30

۱۳۹۱/۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.29

۱۳۹۱/۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.28

۱۳۹۱/۱/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.27

۱۳۹۱/۱/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.26

۱۳۹۱/۱/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.23

۱۳۹۱/۱/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.22

۱۳۹۱/۱/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.21

۱۳۹۱/۱/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.20

۱۳۹۱/۱/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.19

۱۳۹۱/۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.16

۱۳۹۱/۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.15

۱۳۹۱/۱/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.14

۱۳۹۱/۱/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.07

۱۳۹۱/۱/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.06

۱۳۹۱/۱/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.21

۱۳۹۰/۱۲/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.20

۱۳۹۰/۱۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.17

۱۳۹۰/۱۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.16

۱۳۹۰/۱۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.15

۱۳۹۰/۱۲/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.13

۱۳۹۰/۱۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.10

۱۳۹۰/۱۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.09

۱۳۹۰/۱۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.08

۱۳۹۰/۱۲/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.07

۱۳۹۰/۱۲/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.06

۱۳۹۰/۱۲/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.03

۱۳۹۰/۱۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.02

۱۳۹۰/۱۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.01

۱۳۹۰/۱۲/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.30

۱۳۹۰/۱۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.29

۱۳۹۰/۱۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.11.19

۱۳۹۰/۱۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.17

۱۳۹۰/۱۱/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.16

۱۳۹۰/۱۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.10

۱۳۹۰/۱۱/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.09

۱۳۹۰/۱۱/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.08

۱۳۹۰/۱۱/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.05

۱۳۹۰/۱۱/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.28

۱۳۹۰/۱۰/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.27

۱۳۹۰/۱۰/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.26

۱۳۹۰/۱۰/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.25

۱۳۹۰/۱۰/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.21

۱۳۹۰/۱۰/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.19

۱۳۹۰/۱۰/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.18

۱۳۹۰/۱۰/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.17

۱۳۹۰/۱۰/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.14

۱۳۹۰/۱۰/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.13

۱۳۹۰/۱۰/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.12

۱۳۹۰/۱۰/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.11

۱۳۹۰/۱۰/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.10

۱۳۹۰/۱۰/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.06

۱۳۹۰/۱۰/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.05

۱۳۹۰/۱۰/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.03

۱۳۹۰/۱۰/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.29

۱۳۹۰/۹/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.28

۱۳۹۰/۹/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.27

۱۳۹۰/۹/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.26

۱۳۹۰/۹/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.23

۱۳۹۰/۹/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.22

۱۳۹۰/۹/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.21

۱۳۹۰/۹/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.20

۱۳۹۰/۹/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.19

۱۳۹۰/۹/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.12

۱۳۹۰/۹/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.09

۱۳۹۰/۹/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.08

۱۳۹۰/۹/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.07

۱۳۹۰/۹/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.06

۱۳۹۰/۹/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.05

۱۳۹۰/۹/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.02

۱۳۹۰/۹/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.01

۱۳۹۰/۹/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.28

۱۳۹۰/۸/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.25

۱۳۹۰/۸/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.14

۱۳۹۰/۸/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.11

۱۳۹۰/۸/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.10

۱۳۹۰/۸/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.08

۱۳۹۰/۸/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.03

۱۳۹۰/۸/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.02

۱۳۹۰/۸/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.27

۱۳۹۰/۷/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.26

۱۳۹۰/۷/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.25

۱۳۹۰/۷/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 24 .7 .90

۱۳۹۰/۷/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.18

۱۳۹۰/۷/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.17

۱۳۹۰/۷/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.16

۱۳۹۰/۷/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.12

۱۳۹۰/۷/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.09

۱۳۹۰/۷/۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.06

۱۳۹۰/۷/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.05

۱۳۹۰/۷/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.03

۱۳۹۰/۷/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.30

۱۳۹۰/۶/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.28

۱۳۹۰/۶/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.27

۱۳۹۰/۶/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.26

۱۳۹۰/۶/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.22

۱۳۹۰/۶/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.20

۱۳۹۰/۶/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.06.19

۱۳۹۰/۶/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.16

۱۳۹۰/۶/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.15

۱۳۹۰/۶/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.14

۱۳۹۰/۶/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.13

۱۳۹۰/۶/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.12

۱۳۹۰/۶/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.08

۱۳۹۰/۶/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.07

۱۳۹۰/۶/۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.06

۱۳۹۰/۶/۶

آفریقا در هفته ای که گذشت (900527 الی 900602)

۱۳۹۰/۶/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.05

۱۳۹۰/۶/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.02

۱۳۹۰/۶/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.01

۱۳۹۰/۶/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.30

۱۳۹۰/۵/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.29

۱۳۹۰/۵/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.24

۱۳۹۰/۵/۲۴

آفران: انقلابیون لیبی در مقابل یک آزمون سخت

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900513 الی 900519)

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.23

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.22

۱۳۹۰/۵/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.19

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: صحنه جنگ لیبی پس از آغاز ماه رمضان

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.18

۱۳۹۰/۵/۱۸

آفران: محاکمه حسنی مبارک ؛ واکنش ها و پیامدها

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.17

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.16

۱۳۹۰/۵/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.15

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفریقا در هفته ای که گذشت (900506 الی 900512)

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفران: تحولات شمال آفر یقا - 90.05.12

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: آفريقاي شرقي؛ اهميت استراتژيك و افق هاي پيش رو

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.11

۱۳۹۰/۵/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.10

۱۳۹۰/۵/۱۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.09

۱۳۹۰/۵/۹

آفران: قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.08

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.05

۱۳۹۰/۵/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.04

۱۳۹۰/۵/۴

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (2)

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.03

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.02

۱۳۹۰/۵/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.01

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (1)

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.29

۱۳۹۰/۴/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.28

۱۳۹۰/۴/۲۸

آفران: دموکراسی در آفریقا

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.27

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (900416 الی 900422)

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.25

۱۳۹۰/۴/۲۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.22

۱۳۹۰/۴/۲۲

آفران: مراکش، تاریخ و جغرافیا

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.19

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: موریتانی پس از انقلاب های عربی

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.18

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفریقا در هفته ای که گذشت (900409 الی 900415)

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: مراکش پس از همه پرسی

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.15

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (پایانی)

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.14

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (2)

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.13

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (1)

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.12

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: دلیل حمایت آمریکا از انقلابیون و سازمان های مصری

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.11

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفریقا در هفته ای که گذشت (900402 الی 900408)

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تاثير عوامل اقتصادي بر انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.08

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.07

۱۳۹۰/۴/۷

آفران: نشانه های “همه پرسی نظامی" درباره رئیس جمهور آینده مصر

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.06

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: عدم تناسب نقش و حقوق زنان در افریقا

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.05

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: گزينه هايي دشوار سياست مصر در قبال انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.04

۱۳۹۰/۴/۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (900326 الی 900401)

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: بروز اختلاف در صفوف انقلابیون لیبی

۱۳۹۰/۴/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.01

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: تغییر پشت درب‌های الجزایر و مغرب پس از لیبی

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: اصلاحات در قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.31

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: مصادره انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.30

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.29

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: صف بندی احزاب تونسی برای انتخابات آینده

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفریقا در هفته ای که گذشت (900319 الی 900325)

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: آخرین تحولات سودان

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.28

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.25

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: اعطاي وام به مصر و ربودن انقلاب

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: بازیگران منطقه ای؛ تلاش برای مدیریت انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.24

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: انقلاب هاي عربي و سياست هاي آمريكا در قبال ايران

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: اختاپوس جاسوسی اسرائیل در تونس و مصر

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.23

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900311 الی 900318)

۱۳۹۰/۳/۲۱

آفران: بررسی نتایج انتخابات شهرداری ها در آفریقای جنوبی

۱۳۹۰/۳/۹

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی بنین

۱۳۹۰/۱/۲۸

انتخابات 2011 نیجریه

۱۳۹۰/۱/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (891205 الی 891211)

۱۳۸۹/۱۲/۱۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (891114 الی 891120)

۱۳۸۹/۱۱/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (891030 الی 891106)

۱۳۸۹/۱۱/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891023 الي 891029)

۱۳۸۹/۱۱/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891016 الي 891022)

۱۳۸۹/۱۰/۲۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891009 الي 891015)

۱۳۸۹/۱۰/۱۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891002 الي 891008)

۱۳۸۹/۱۰/۱۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890925 الي 891001)

۱۳۸۹/۱۰/۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890918 الي 890924)

۱۳۸۹/۹/۲۹

تقويم انتخابات سال 2011 ميلادي در آفريقا

۱۳۸۹/۹/۲۷

ماداگاسكار قانون اساسي 17 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۲۳

زيمبابوه ریاست جمهوری می 2011

۱۳۸۹/۹/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890911 الي 890917)

۱۳۸۹/۹/۲۰

ساحل عاج ریاست جمهوری 31 اکتبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۸

تانزانيا و زنگبار رياست جمهوري و پارلماني

۱۳۸۹/۹/۱۷

مصر قوه مقننه 28 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۷

اوگاندا رياست جمهوري و پارلماني 18 فوریه 2011

۱۳۸۹/۹/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890813 الي 890813)

۱۳۸۹/۸/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890729 الي 890805)

۱۳۸۹/۸/۸

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890722 الي 890728)

۱۳۸۹/۸/۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890715 الي 890721)

۱۳۸۹/۷/۲۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890708 الي 890714)

۱۳۸۹/۷/۱۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890625 الي 890701)

۱۳۸۹/۷/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890618 الي 890624)

۱۳۸۹/۶/۲۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890611 الي 890617)

۱۳۸۹/۶/۲۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890604 الي 890610)

۱۳۸۹/۶/۱۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890528 الي 890603)

۱۳۸۹/۶/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890521 الي 890527)

۱۳۸۹/۵/۳۰

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890514 الي 890520)

۱۳۸۹/۵/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890507 الي 890513)

۱۳۸۹/۵/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890431 الي 890506)

۱۳۸۹/۵/۹

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890424 الي 890430)

۱۳۸۹/۵/۲

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890417 الي 890423)

۱۳۸۹/۴/۲۶