نگاه آفران > آفران: تحولات مصر (55)

آفران: تحولات مصر (55)

تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۷/۹

تحولات مصر 55وقایع مهم مصر از تاریخ 1/7/92 الی 8/7/92


• سخنگوی گروه تدوین قانون اساسی جدید مصر گفت قانون اساسی جدید این کشور تا پایان ماه نوامبر(آبان‌ماه) به همه‌پرسی گذاشته خواهد شد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک سخنگوی گروه کاری نویسندگان منشور قانون اساسی جدید مصر گفت: قانون اساسی جدید مصر جایگزین قانون اساسی فعلی که در حال حاضر به حالت تعلیق درآمده است خواهد شد.
وی گفت: این قانون اساسی تا پایان ماه نوامبر به همه پرسی گذاشته خواهد شد.
براساس این گزارش، قانون اساسی جدید انتخابات پارلمانی و سپس انتخابات ریاست جمهوری را تا نیمه سال 2014 براساس برنامه زمانبندی مشخص شده که توسط رئیس جمهور موقت برنامه ریزی شده است برگزار می‌کند.
"محمد سلماوی" در یک کنفرانس خبری گفت: براساس فرمان رئیس جمهوری، انتظار می‌رود قانون اساسی جدید طی 2 هفته بعد آماده شدن به همه پرسی گذاشته شود.
وی افزود، گروه کاری تدوین قانون اساسی کار خود را از 8 سپتامبر آغاز کرده و قرار است طی 60 روز آن را به پایان برسانند.

• یک دادگاه مصری حکم ممنوعیت فعالیت جماعت اخوان‌المسلمین مصر و مصادره اموال آن را صادر کرد.
به گزارش رسانه‌های مصر، یک دادگاه مصری حکم ممنوعیت فعالیت جماعت اخوان المسلمین مصر و مصادره اموال آن را صادر کرد. پیشتر "محمود عبدالله" به عنوان نماینده حزب "المجتمع" با طرح دادخواستی گروه اخوان را متهم کرده بود که علیه دولت مصر اقدام مسلحانه داشته‌اند و خواستار انحلال گروه اخوان المسلمین و مصادره اموال‌ آن ها به نفع دولت شده بود.
بر اساس این حکم، فعالیت‌های سیاسی این حزب به عنوان بزرگترین حزب مصر، ممنوع و اموال آن ها و همه موسسات و نهادهای وابسته به این گروه به نفع دولت مصادره خواهد شد.
به این ترتیب همه فعالیت‌های گروه اخوان المسلمین در خاک مصر ممنوع اعلام شده و کمیته‌ای برای بررسی دارایی‌های این گروه به منظور مصادره این دارایی‌ها، از سوی دولت مصر ایجاد خواهد شد.این دادگاه به ریاست قاضی "محمد السید" در دادگاه امور ضرب الاجل قاهره برگزار شده بود.

• وزیر امور خارجه مصر در دیدار با وزیر خارجه آمریکا در نیویورک تأکید کرد که بازداشتی‌های تحولات اخیر در دادگاه‌ های مدنی محاکمه خواهند شد و به دادگاه ‌های نظامی ارجاع داده نخواهند شد.
به گزارش پایگاه خبری اخبار مصر، "نبیل فهمی" وزیر خارجه مصر در دیدار با "جان کری" وزیر خارجه آمریکا در نیویورک تأکید کرد که همه کسانی که در جریان تحولات اخیر مصر بازداشت شده‌اند در دادگاه‌ های مدنی محاکمه خواهند شد و به دادگاه‌ های نظامی ارجاع داده نخواهند شد.
کری که در یکی از هتل‌ های نیویورک با همتای مصری خود در آستانه آغاز فعالیت های مجمع عمومی سازمان ملل دیدار کرده است بر لزوم اجرای نقشه راه مصر به صورت شفاف و واقعی که بخش گسترده‌ای از مردم مصر را شامل شود تأکید کرد.
وی افزود، مقامات مصری باید در سریع ترین زمان ممکن نشان دهند که به صورت جدی در مسیر ایجاد یک دولت مدنی برخواسته از انتخابات گام بر می‌دارند. پیشتر تعداد زیادی از انجمن‌ها و سازمان‌های حقوق بشری مصری از محاکمه حدود 60 نفر از بازداشتی‌های اخیر در دادگاه‌های نظامی انتقاد کرده بودند.

• سخنگوی جریان تمرد در واکنش به خبر صدور حکم ممنوعیت فعالیت گروه اخوان‌المسلمین با استقبال از این مسئله اعلام کرد این اقدام گامی در مسیر انقلاب است.
به گزارش پایگاه خبری «الیوم السابع»، "حسن شاهین" سخنگوی جریان تمرد مصر اعلام کرد که تصمیم دادگاه مصر برای ممنوعیت فعالیت‌های گروه اخوان المسلمین در این کشور گامی مثبت در مسیر انقلاب است.
وی افزود، اخوان در مدت اخیر ثابت کرده که گروهی تروریستی و غیر قانونی است و لازم است که دارایی‌ها و پایگاه‌های این گروه مصادره شود زیرا آن ها از آن برای خسارت وارد کردن به امنیت ملی و شهروندان مصری استفاده می‌کنند. سخنگوی جریان تمرد تأکید کرد که بهترین اقدام استفاده ازاین اموال درقالب پروژه‌های مفید برای منافع ملی است.
یک دادگاه مصری حکم ممنوعیت فعالیت گروه اخوان المسلمین در سراسر مصر را صادر کرد که بر اساس آن اموال و دارایی‌های این گروه و همه نهادهای وابسته به آن از سوی دولت مصادره خواهد شد.

• وکلا و اعضای وابسته به گروه اخوان‌المسلمین اعلام کردند حکم دادگاه قاهره برای ممنوعیت فعالیت‌های اخوان غیر قابل اجراست زیرا دادگاه صلاحیت لازم برای آن را ندارد.
به گزارش پایگاه خبری الیوم السابع، کمیته حقوقی گروه اخوان المسلمین در واکنش به اقدام یک دادگاه مصری در صدور حکم ممنوعیت فعالیت این گروه، آن را از اساس غیر قانونی دانست.
"بهاء عبدالرحمن" عضو کمیته حقوقی حزب «آزادی و عدالت» شاخه سیاسی گروه اخوان المسلمین اعلام کرد که وکلای اخوان پیش از آنکه اقدامی حقوقی در این زمینه داشته باشند، دلایل صدور چنین حکمی را بررسی می‌کنند.
"فتحی تمیم" یکی از اعضای تیم وکلای گروه اخوان تأکید کرد که با بررسی دلایل اولیه صدور چنین حکمی این حکم قابل تجدید نظر است و او به شخصه از وجود دادخواستی از سوی حزب مجتمع برای انحلال اخوان آگاهی نداشته است.
"محمد علی بشر" یکی از رهبران اخوان المسلمین نیز تأکید کرد که گروه اخوان المسلمین امید خود را برای دستیابی به راهکار سیاسی برای حل بحران سیاسی کشور از دست نخواهد داد و راهکارهای امنیتی راه به جایی نخواهند برد.
وی افزود: حکم دادگاه اداری قاهره قابل اجرا نیست زیرا این دادگاه صلاحیت لازم برای صدور چنین حکمی را ندارد و اخوان اعتراض خود را تحت عنوان «نداشتن صلاحیت لازم» اعلام خواهد کرد و در حال حاضر نیز تمام پایگاه‌های اخوان در سراسر کشور مسدود شده‌اند.

• در پی صدور حکم دادگاهی در قاهره مبنی بر ممنوعیت فعالیت گروه اخوان‌المسلمین و مصادره اموال آنها، دانشجویان وابسته به این گروه در اعتراض به این حکم در چند دانشگاه مصر تظاهرات کردند.
به گزارش پایگاه خبری «الیوم السابع»، در اعتراض به حکم دادگاهی در قاهره به ممنوعیت فعالیت گروه اخوان المسلمین و مصادره اموالشان، دانشجویان وابسته به اخوان طی فراخوانی اعلام کردند در تعدادی از دانشگاه‌های مصر از جمله دانشکده کشاورزی قاهره، تظاهرات خواهند کرد.
در همین راستا و در پی صدور حکم مصادره اموال اخوان، ارتش مصر با حمله به مرکز آموزشی «الدعوه الاسلامیه» وابسته به اخوان در «بنی سویف» این مرکز آموزشی را تصرف کردند.
نیروهای ارتش همچنین از ورود دانش آموزانی که در این مرکز آموزش می‌بینند جلوگیری کردند، مرکز آموزشی الدعوه الاسلامیه به وسیله "حسن جوده" یکی از رهبران شاخص اخوان پیش از مرگش تأسیس شده بود.
گروه اخوان المسلمین اعلام کرده که در اعتراض به این حکم تجمع‌های اعتراضی دیگری نیز در قاهره صورت خواهد گرفت.

• در پی فراخوان اخوان‌المسلمین برای تظاهرات، جمعی از دانشجویان حامی اخوان در دانشکده کشاورزی «عین‌الشمس» گرد هم آمدند و به حکم یک دادگاه مصری برای ممنوعیت فعالیت اخوان اعتراض کردند که با دخالت نیروهای امنیتی روبرو شدند.
به گزارش پایگاه خبری «الیوم السابع»، ده‌ها تن از دانشجویان حامی گروه اخوان المسلمین در اعتراض به تصمیم دادگاه مصر برای صدور حکم ممنوعیت فعالیت این گروه و مصادره اموالشان در دانشکده کشاورزی «عین الشمس» گرد هم آمدند. این تجمع دانش جویی با دخالت نیروهای ارتش روبرو شده‌ است که منجر به درگیری آن ها با نیروهای امنیتی شد.
در همین راستا نیز تجمع دانشجویی دیگری در دانشگاه «حلوان» ایجاد شده بود و اعتراضات حامیان اخوان در منوفیه نیز به درگیری‌های خیابانی کشیده شده است.
تظاهرات دیگری در دانشگاه «زقازیق» نیز صورت گرفته بود که در پی دیگری‌ تعدادی از حامیان و مخالفان اخوان به پایان رسید. در پی آغاز موج جدید اعتراضات دانشجویان مصری، نیروهای امنیتی به صورت گسترده در دانشگاه قاهره مستقر شده‌اند.
نیروهای امنیتی همچنین «طارق الصالح» یکی از اعضای پارلمان منحل شده مصر و عضو حزب آزادی و عدالت را بازداشت کرد.
دانشگاه الزقازیق نیز "محمود عزت" که بعد از بازداشت "محمد بدیع" رهبری اخوان را به عهده گرفته را از تدریس در این دانشگاه اخراج کرد.

• یکی از مسئولان حفاظت از رئیس جمهور برکنار شده مصر گفت به زودی سلفی های این کشور تصفیه می شوند.
به گزارش روزنامه الشرق قطر، سرتیپ "طارق الجوهری" فرمانده حفاظت از منزل "محمد مرسی" افزود مسئولان وزارت کشور مصر اعتقاد دارند که جریانهای اسلامی دشمن اصلی آن ها به شمار می روند و به همین علت پس از تصفیه جماعت اخوان المسلمین به زودی به سراغ جریان های سلفی ازجمله حزب النور مصر خواهند رفت. فرمانده حفاظت ازمنزل مرسی تصریح کرد: مسئولان وزارت کشور مصر بویژه افسران بلندپایه پلیس - که زیر نظر این وزارتخانه در مصر فعالیت می کند - در زمان ریاست جمهوری محمد مرسی علاقه ای به همکاری با وی نداشتند و من با گوش خود شنیدم که به مرسی توهین می کردند.
وی افزود: نود و پنج درصد افسران وزارت کشور مصر در دوره ریاست جمهوری مرسی اعتقاد داشتند که این دوره ، انتقالی است و به زودی به پایان می رسد.

• مشاور سیاسی نخست‌وزیر دولت منتخب فلسطین در غزه گفت: به منظور کاهش خفقان در غزه و جلوگیری از تشدید محاصره این منطقه پس از بسته شدن گذرگاه رفح، با دستگاه اطلاعات مصر مکاتبات رسمی داشته‌ایم.
"یوسف رزقه" مشاور سیاسی نخست‌وزیر دولت منتخب فلسطین در غزه در مصاحبه با پایگاه خبری النشره، گفت که تیم مذاکرات فلسطینی امیدوار است که مذاکرات با طرف صهیونیست که از چند هفته قبل آغاز شده است به نتایج حقیقی و موثر برسد اما این مذاکرات اساسا شکست خورده است و به هیچ نتیجه‌ای نخواهد رسید. وی تاکید کرد که خودکشی سیاسی دو رو دارد؛ یکی شکست و دیگری موفقیت که آن ها به مورد دوم تمایل دارند اما هرگز محقق نخواهد شد.
وی اشاره کرد که شرایط سیاسی و محیط اطراف فلسطین به سرزمین های اشغالی این فرصت را داده که در مذاکرات با فلسطینیان آنگونه که می‌خواهد مانور دهد.
رزقه تصریح کرد که با توجه به شرایط کنونی در کشورهای عربی همانند سوریه و مصر و غیره و خفقان و تنشی که شاهد آن هستیم، مناسب نیست که فلسطینیان و صهیونیست ها بر سر میز مذاکره بنشینند.
مشاور سیاسی هنیه درباره خفقان و تنشی که بین حماس و مصر پس از عزل "محمد مرسی" در تاریخ 3 جولای گذشته بوجود آمده است و نیز با توجه به اقدامات مصر مبنی بر بستن گذرگاه مرزی رفح، تخریب 95 درصد تونل ‌های واقع در مرز فلسطین و مصر و اتهاماتی که به فلسطینیان وارد می‌شود، اظهار داشت که بین دو طرف مصری و فلسطینی به منظور کاهش این خفقان نامه‌های رسمی رد و بدل شده است و نامه‌های رسمی از طریق کانال‌های رسمی به دستگاه اطلاعات مصر ارائه شده و علاوه بر آن اسماعیل هنیه نخست‌وزیر دولت منتخب در غزه بارها تاکید کرده است که غزه در امور مصر دخالت نمی‌کند.
وی اشاره کرد: کسانی که فضای بین ما و مصر را مسموم کرده‌اند، روسای رسانه‌های منحرف هستند که ارزش فلسطین، مسجدالاقصی و مقاومت را نمی‌دانند و کارهایی که آن ها در قبال غزه انجام می‌دهند چه بسا در راستای اجرای برنامه‌های دیگران و نه خدمت به ارتش مصر باشد.
وی هر گونه درگیری مسلحانه بین افسران و نیروهای فلسطینی و مصری در مرز فلسطین و مصر را رد کرد.
مشاور هنیه در ادامه وضعیت گذرگاه رفح را دردناک توصیف کرد و گفت که تنها در سال گذشته و دوره ریاست جمهوری مرسی بود که این گذرگاه وضعیت مطلوبی داشت. وی اشاره کرد که وضعیت فعلی گذرگاه رفح شبیه به چیزی است که در دوره "حسنی مبارک" رئیس جمهور مخلوع مصر بود و باید راهکارهایی برای پایان دادن به درد و رنج مردم غزه و حل مشکل مسافرت، امور تجاری و غیره پیدا کرد در غیر این صورت تعطیلی گذرگاه رفح نیز بخشی از روند محاصره غزه است.

• در پی صدور حکم ممنوعیت فعالیت جماعت اخوان المسلمین و مصادره اموالشان در مصر، دفتر روزنامه «آزادی و عدالت» وابسته به این گروه در قاهره پلمب شد.
به گزارش پایگاه خبری «الشرق»، دفتر روزنامه «آزادی و عدالت» وابسته به گروه اخوان المسلمین و حزب آزادی و عدالت شاخه سیاسی این گروه در قاهره به دست نیروهای امنیتی پلمپ شد.
به گفته شاهدان عینی نیروهای امنیتی مصری با ورود به دفتر این روزنامه همه اسناد و مدارک و اثاث موجود در ساختمان را به محل نامعلومی انتقال دادند. مسئولان روزنامه آزادی و عدالت تأکید کردند که این اقدام بدون هشدار قبلی و بدون داشتن مجوز قانونی از دادستانی کل و یا کانون روزنامه نگاران صورت گرفته است.
پیشتر نیز بعد از گذشت دو هفته از تحولات 30 ژوئن دفتر روزنامه مورد حمله اراذل و اوباش مخالف اخوان قرار گرفته بود.
در پی صدور حکم ممنوعیت فعالیت اخوان و مصادره اموالشان در مصر روز گذشته نیز نیروهای امنیتی یک مرکز آموزشی وابسته به این گروه را تصرف کردند و از ورود دانش آموزان به آن مرکز جلوگیری کردند.
از روز گذشته نیز دور تازه‌ای از دستگیری اعضای اخوان المسلمین و اخراج اساتید دانشگاهی وابسته به این گروه آغاز شده است که با اعتراض دانشجویان اخوانی روبرو شد.

• وزیر امور خارجه مصر گفت سوریه با جنگجویانی روبروست که بیشتر آن ها از خارج از مرزها به این کشور آمده‌اند.
به گزارش شبکه تلویزیونی سوریه، نبیل فهمی حضور جنگجویان خارجی را در سوریه یک معضل توصیف کرد که پیامدهای آن گریبانگر سراسر منطقه را خواهد گرفت.
فهمی گفت کشورش امیدوار است در تشکیل کنفرانس بین المللی ژنو در خصوص سوریه تسریع شود تا راهکار سیاسی برای این بحران عرضه شود زیرا به یک قضیه ژئوپلتیک تبدیل شده است .
وی افزود هرگونه تلاش برای تجزیه سوریه به معنای تلاش برای تجزیه سراسر سوریه است. فهمی گفت افکار عمومی مصری ها در قبال واشنگتن بیش از هر زمان دیگری منفی است .
وی تصریح کرد کمک های آمریکا بر تصمیمات کشورش و هویت مصر تأثیری نخواهد داشت. فهمی در خصوص روابط متشنج بین ترکیه و مصر تأکید کرد رهبران مصر با فشارهای مردمی داخلی بزرگی روبرو هستند تا روابط خود را با آنکارا قطع کند زیرا ملت مصر با موضع رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه مخالف است.

• یک هیئت آمریکایی به ریاست سناتور جمهوری خواه "داریل عیسی" رئیس کمیته نظارت و اصلاحات دولتی برای دیدار دو روزه از مصر سه شنبه شب وارد قاهره شد.
منابع آگاه مصری اعلام کردند هیئت آمریکایی در این سفر با شماری از مسئولان و شخصیت های بلند پایه مصر درباره تازه ترین تحولات منطقه خاورمیانه به ویژه اوضاع داخلی مصر و تحقیقات دولت آمریکا درباره حمله سپتامبر گذشته به کنسولگری آمریکا در شهر بنغازی لیبی و کشته شدن کریستوفر استیونز سفیر آمریکا و سه نفر دیگر گفتگو خواهد کرد .
به گزارش خبرگزاری آلمان از قاهره، هیئت آمریکایی در اولین مرحله از سفر دوره ای خود وارد لیبی شد و با مقامات این کشور دیدار کرد و در پایان دیدار دو روزه از مصر به قطر خواهد رفت .

• وزیر خارجه عربستان سعودی اظهار داشت که اوضاع در مصر خوب است و ریاض نگران آن نیست.
به گزارش پایگاه خبری «الیوم السابع»، شاهزاده "سعود الفیصل" وزیر خارجه عربستان سعودی تاکید کرد که اوضاع مصر خوب است و جای نگرانی نیست.
وی در پاسخ به سوالی درباره سخنان "باراک اوباما" رئیس‌جمهور آمریکا در مورد مصر گفت: من معتقدم که اوضاع مصر خوب است و جای هیچ نگرانی نیست. مصر کشوری است که با مردان و زنانش می‌تواند از خود دفاع کند.
وی در اظهاراتی مطبوعاتی گفت: دیدارش با "نبیل فهمی" درباره مسائل مطرح در مجمع عمومی سازمان ملل بوده است.
سعود الفیصل با اشاره به وجود هماهنگی کامل میان دو کشور گفت که این هماهنگی کاملا طبیعی است و دو طرف مواضع همسانی درباره مسائل سیاسی و اقتصادی مطرح دارند.
وی افزود، ما درباره حل و فصل مسئله سوریه در سازمان ملل صحبت کردیم و قرار است نشست دوستان سوریه نیز برگزار شود. ما درباره این نشست و موضعمان در قبال آن و مسئله فلسطین که مسئله اصلی کشورهای عربی است رایزنی کردیم.

• مشاور سیاسی رئیس جمهور موقت مصر با اشاره به اینکه انتخابات پارلمانی در ماه‌های ابتدایی سال 2014 برگزار می‌شود، تصریح کرد که انتخابات ریاست جمهوری نیز در تابستان برگزار خواهد شد.
به گزارش الیوم السابع، "مصطفی حجازی" مشاور سیاسی و راهبردی "عدلی منصور" رئیس جمهور موقت مصر اعلام کرد که انتخابات پارلمانی مصر در ابتدای سال آینده برگزار می‌شود ولی حتماً در ماه ژانویه و فوریه نیست.
حجازی با اشاره به اینکه دوره زمانی فرایند انتخابات به معنی ضرورت وجود پارلمان در همین دوره نیست، تصریح کرد که انتخابات ریاست جمهوری نیز در تابستان سال آینده (2014) و پس از انتخابات پارلمانی برگزار می‌شود.
وی در گفتگو با سی‌ان‌ان تاکید کرد که پیش‌نویس قانون اساسی جدید مصر نیز در دسامبر آینده ارائه می شود و خواهان این هستیم که بعد از دو ماه انتخابات برگزار شود.
مشاور سیاسی و راهبردی رئیس جمهور موقت درباره "محمد مرسی" رئیس جمهور برکنار شده مصر هم تصریح کرد که وی در مکانی امن زندانی است و وکلای وی بر خلاف ادعای خانواده‌اش به طور مستمر با وی در ارتباط هستند.
وی تاکید کرد که محاکمه مرسی در دادگاه نظامی نخواهد بود بلکه در دادگاه مدنی و به طور علنی است و زمان دقیق آن توسط قضات تعیین می‌شود.

• درگیری بین طرفداران اخوان المسلمین مصر با هواداران شورای نظامی در اسکندریه منجر به زخمی شدن 7 نفر شد.
به گزارش الیوم السابع، تظاهرات طرفداران اخوان المسلمین در منطقه «سیدی جابر» در شهر اسکندریه مصر بار دیگر همچون هفته‌های گذشته به درگیری کشیده شد که طی آن 7 نفر با سلاح تپانچه زخمی شدند.
درگیری زمانی شروع شد که طرفداران اخوان علیه ارتش و در حمایت از "محمد مرسی" شعار سر دادند و در این زمان هواداران شورای نظامی وارد درگیری شدند.
پلیس تعدادی از طرفداران اخوان را در این درگیری‌ دستگیر کرد و بنابر ادعای مقامات امنیتی یکی از طرفداران اخوان درحالی که بمب دست ساز به همراه داشته، دستگیر شده است. از سوی دیگر المنار هم خبر داد که یک نیروی امنیتی مصر در سینا کشته شده است

• مساوات در برابر قانون، فراهم کردن زندگی بهتر، تفکیک قوا، محاکمه سران و مسئولان خطاکار و به ویژه در صورت زیر پا گذاشتن قوانین و جلوگیری از فعالیت نهاد‌ها و سازمان‌های غیر قانونی مهمترین خواسته مردم از قانون اساسی جدید مصر است.
کمیته‌ای به نام «کمیته پنجاه» درحال تهیه و تدوین قانون اساسی جدید برای مصر است، طبق نظر سنجی های به عمل آمده از اقشار و گروه‌های مختلف رفته و خواسته و چشم داشت آن ها از این کمیته و قانون اساسی جدید موارد زیر بدست آمده است:
فراهم کردن زندگی بهتر، تفکیک میان قوا، محاکمه سران و مسئولان خطاکار و به ویژه در صورت عدم احترام به قانون و جلوگیری از فعالیت سازمان‌ها و نهادهای غیر قانونی مهمترین خواسته مردم از قانون اساسی جدید مصر است.
بسیاری از اقشار و گروه‌های مصری براین باورند، قانون اساسی سندی است که به موجب آن وظایف افراد براساس آن مشخص می‌شود و این قانون رابطه مردم با دولت و دولت با مردم را تعیین می‌کند و تاکید می‌کنند که قانون باید همه حقوق مدنی و سیاسی و فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی را در برگیرد.
"محمد ابراهیم موسی"، هماهنگ‌کننده امور اهل منوفیه تاکید می‌کند که هدف اساسی از قانون ایجاد کیان و موجودیت و شکل دادن به دولت و تعیین حدود روابط میان قوای مقننه و مجریه و قضائیه است.
"محمد ربیع"، مهندس مصری می‌گوید: سال گذشته شرایط سال گذشته ایجاب می‌کرد که قانونگذاری به نهاد و سازمان و حزبی اجازه فعالیت دهد و این دیدگاه نادرستی خود را به اثبات رساند، به همین دلیل هم اکنون باید از تجربه اخوان درس بگیریم تا دچار اشتباهات آنان در قانونگذاری نشویم.
ربیع می‌افزاید: آغاز فتنه در مصر با روی کار آمدن احزاب دینی تندرو همراه بود و این احزاب باعث درگیری‌های سیاسی در کشور و داخل دانشگاه‌ها شدند و حرکت علمی کشور را متوقف کردند.
وی تاکید می‌کند که قانون باید میان قوای سه گانه تفکیک ایجاد و مشخص کند که کدام یک از این قوا قدرت اول در کشور به شمار می‌آید.
"ممدوح سعید"، از تجار مصر نیز می‌گوید: امیدوارم که قانون جدید خواسته همه مصری‌ها را در نظر بگیرد، نه اینکه منافع گروه خاصی را تامین کند. نماینده و سخنگوی اسلام در مصر باید الازهر باشد، نه هرکس دیگری که بخواهد رنگ و لعاب دین به خود بگیرد. عدالت اجتماعی و ایجاد اشتغال و جلوگیری از جرم و فساد و سرقت و سوء استفاده از جوانان در کارهایی که به ضرر جامعه است، باید مورد توجه قرار گیرد.
سعید می‌افزاید: به نظر من معاون رئیس جمهوری هم باید منتخب مردم باشد تا در صورت فوت یا بیماری رئیس جمهوری و هر شرایط اضطراری دیگر بتواند امور را به نیابت از مردم در دست گیرد.
"کریم موسی"، مهندس مصری و از جوانان انقلاب می‌گوید: باید در تدوین قانون جدید بر اهداف انقلاب 25 ژانویه و 30 ژوئن تکیه کرد و وحدت ملی و کرامت انسانی و آزادی و عدالت اجتماعی و استقلال کشور را به عنوان اصول حاکم در نظر گرفت.
وی می‌افزاید: بهداشت عمومی و توجه به کشاورزان و حمایت از ایتام و خدمات بیمه بهداشتی و التزام دولت به احکام صادره از دستگاه قضا و عدم توسل به دین در تحقق اغراض سیاسی باید از اولویت‌ها باشد.
"محمود غانم"، از وکلای مصری نیز می‌گوید: باید میزان حداکثر سن برای نامزدی در ریاست جمهوری را تعیین کرد و علاوه بر این سطح فرهنگ و سلامت جسمی و روانی باید بر معیارهای نامزد افزوده شود. از سوی دیگر رئیس جمهور نباید به تنهایی روسای هیئت‌ها به ویژه هیئت‌های نظارتی را انتخاب کند.
وی افزود: رئیس جمهوری باید در دوره حکومت خود مطیع قانون کیفری باشد، نه اینکه تنها در صورت ارتکاب خیانت بزرگ به قوانین کیفری تن دهد و سرانجام اینکه باید تعریف روشنی از خیانت بزرگ ارائه شود.
"محمود خضر"، شیخ سلفی مصری نیز می‌گوید: در کمیته پنجاه باید به سه اصل توجه کرد، نخست حفظ هویت اسلامی دولت و ایجاد زندگی با کرامت برای همه مصری‌ها و ایجاد فرصت و تصویب قوانینی که کرامت انسانی را حفظ کند و همه باید در مقابل قانون یکسان باشند.
وی می‌افزاید: در قانون باید تصریح کرد که رئیس جمهوری نباید به مواد قانون تعرض کند و احکام را نادیده بگیرد و قانون باید به جرایم سیاسی و فساد سیاسی رئیس جمهور و معاونان وی تصریح کند.
از سوی دیگر "کریم کمال"، از پزشکان مصری می‌گوید: قانون باید افراد 65 سال را در همه مشاغل دولتی بازنشسته کند و نباید این مدت را تمدید کرد. مصر باید مصر جمهوری مدنی و نظام آن نظام ریاستی پارلمانی به مدت هشت سال باشد.
وی افزود، قوای سه گانه نباید حرمت مردم را هتک کنند و خود را نیروی برتر بدانند و بخواهند زیر بار نظارت و قانون نروند.
"حسن علی"، از جوانان شش آوریل نیز تاکید می‌کند که قانون باید تظاهرات مسالمت‌آمیز را به رسیمت بشناسد و دولت هنگام تظاهرات باید امنیت افراد شرکت کننده در تظاهرات را تامین کند.
وی همچنین پیشنهاد کرد که باید ماده مستقلی برای احزاب سیاسی وجود داشته باشد که آن را از سندیکاها و اصناف شغلی جدا و از دخالت دولت و حراست آن از احزاب جلوگیری کند.

• وزارت خارجه مصر با پیشنهاد رئیس‌جمهور تونس برای آزادی "محمد مرسی" مخالفت کرد و اعلام کرد که این درخواست چالشی برای مردم مصر به شمار می‌آید.
به گزارش روزنامه «الحیات»، وزارت خارجه مصر در بیانیه‌ای کوتاه با انتقاد از سخنرانی "المنصف المرزوقی" رئیس جمهور تونس در مجمع عمومی سازمان ملل، درخواست وی برای آزادی "محمد مرسی" رئیس جمهور برکنار شده مصر و زندانیان سیاسی را در تضاد با واقعیت موجود در مصر دانست.
قاهره افزود؛ درخواست برای آزادی مرسی چالشی در برابر خواست و اراده مردمی است که روز 30 ژوئن با حضور میلیونی خود خواستار برپایی دموکراسی واقعی در کشور و ایجاد دولتی مدرن شده بودند.
از سوی دیگر نیز در پی صدور حکم ممنوعیت فعالیت گروه اخوان المسلمین و مصادره اموال این گروه در مصر، دور تازه‌ای از اعتراضات حامیان این گروه آغاز شده است، در همین راست امروز تظاهراتی اعتراضی در قاهره برپا خواهد شد.
نیروهای ارتش مصر با استقرار خودروهای زرهی در ورودی های بزرگ قاهره پایتخت مصر در آستانه تظاهرات اخوان تدابیر شدید امنیتی اتخاذ کرده‌اند.
میادین و خیابان‌های اصلی قاهره نیز شاهد حضور گسترده نیروهای ارتش و پلیس مصر است.

• سخنگوی نظامی ارتش مصر روز گذشته اعلام کرد هیچگونه رایزنی‌ای میان فرماندهان نظامی مصر برای آزادی "محمد مرسی" وجود ندارد.
به گزارش پایگاه خبری «الشرق»، "احمد علی" سخنگوی نظامی ارتش مصر روز گذشته اعلام کرد که هیچ گونه مذاکراتی میان فرماندهان نظامی مصر برای آزادی محمد مرسی رئیس جمهور برکنار شده این کشور وجود ندارد.
وی همچنین تأکید کرد که گزارش‌هایی که در رسانه‌ها درباره دیدار تعدادی از فرماندهان نظامی منتشر شده که بر اساس آن ممکن است تعدادی از زندانیان وابسته به گروه اخوان المسلمین آزاد شوند صحت ندارد.
احمد علی افزود، انتشار این گونه روایت‌ها و ترویج آن تنها در راستای نشر اکاذیب و ایجاد شایعات است تا در نقش ملی ارتش، برای دست یابی به اهداف خاص شبهه ایجاد کند.

• یک عضو ارشد اخوان المسلمین مصر با اشاره به تصمیم برچیده شدن جماعت اخوان در مصر، گفت: این تصمیم‌گیری‌ها همواره رویکرد سیاسی داشته است.
"بدر الفلاح"، از اعضای ارشد حزب آزادی و عدالت و اخوان المسلمین و نیز عضو سابق پارلمان مصر اظهار داشت، تصمیم برچیدن گروه اخوان المسلمین و خدشه‌دار کردن وجهه آنان در مصر و نیز در نزد افکار عمومی جهان، فقط دلیل سیاسی دارد.
وی افزود: فعالیت‌های اخوان المسلمین، کاملا چارچوب خیریه و اجتماعی داشته و نیازی به پنهان کردن آن نیست، زیرا اگر اخوانی‌ها فعالیت محرمانه‌ای داشتند، تعداد آنان در مصر و جهان به میلیون‌ها نفر نمی‌رسید، زیرا معمولا اعضای سازمان‌ها و نهادهای محرمانه از چند هزار نفر فراتر نمی‌رود.
الفلاح تاکید کرد: اخوانی‌ها با مردم در ارتباط بوده و در هر خیابان و محله‌ای حضور دارند، پس چگونه می‌توان فعالیت آنان را محرمانه و پنهانی دانست؟
وی با اشاره به اینکه دولت مصر از زمان "عبدالناصر" تاکنون موضع خصمانه‌ای در برابر اخوانی‌ها داشته است، افزود: اخوانی‌ها به منظور اینکه در معرض ظلم و ستم قرار نگیرند، بخش اندکی از اقدامات خود را علنی نمی‌ساختند، هرچند اکنون به آنان ظلم شده و تعدادی از اعضای آن چه فرماندهان ارشد و چه اعضای دیگر آن به اتهامات ساختگی، دستگیر شده‌اند.
این عضو اخوان المسلمین با اشاره به اینکه رسانه‌های مصر در مورد اخوانی‌ها از کلمه حزب ممنوعه استفاده کرده و از آن تحت عنوان گروه ممنوعه یاد می‌کنند، تصریح کرد: این درحالی است که دادگاه مصر همچنان به جنگ علیه اخوانی‌ها ادامه داده و در واقع از زمانی که "محمد مرسی" در مصر به قدرت رسید، دادگاه مصر چنین موضعی را در قبال اخوانی‌ها در پیش گرفته و آن را تشدید کرد.
وی در توضیح این مطلب افزود: مخالفان مصری، همواره به گزینه گفتگو، دست رد زدند و مخالفت خود را با تمام تصمیمات محمد مرسی اعلام کردند و در واقع موضع خصمانه‌ای علیه نهاد ریاست جمهوری در پیش گرفتند، با این حال رواج کلمه ممنوعه در مورد گروه اخوان المسلمین نمی‌تواند تاثیری بر اعضای این گروه داشته باشد.
الفلاح با تاکید بر اینکه اخوانی‌ها به اندیشه و رسالت خود ایمان دارند، یادآور شد که در زمان "حسنی مبارک" رئیس جمهور مخلوع مصر، اخوانی‌ها گروهی ممنوعه قلمداد می‌شدند با این وجود توانستند، در سال 2005 اطمینان مردم را جلب کرده و 88 کرسی در پارلمان را از آن خود کنند.
وی در ادامه اظهار داشت: پس از انقلاب مردمی مصر نیز اخوانی‌ها در انتخاباتی سالم، اکثریت پارلمان را از آن خود کرده و به قدرت رسیدند، اما مخالفان از همکاری با نهاد ریاست جمهوری خودداری کرده و آن را مورد حمله قرار دادند تا اینکه روند تحولات به وضعیتی رسید که اکنون شاهد آن هستیم.
الفلاح تاکید کرد که اخوانی‌ها اکنون تنها نیستند، بلکه برای تمام آزادگان جهان، اوضاع کنونی مصر و تحریک علیه اخوانی‌ها غیر قابل قبول است.
وی در توضیح این مطلب افزود، رویکرد اخوانی‌ها همواره بر اصول مسالمت آمیز مبتنی بوده است، از همین رو انتظار می‌رود که کشورهای آزاده جهان با تصمیم برچیده شدن گروه اخوان المسلمین مخالفت کنند، اگرچه برخی کشورهای منطقه‌ای مانند عربستان، امارات متحده عربی و کویت از این تصمیم استقبال خواهند کرد.

• دیده‌بان اطلاع رسانی اسلامی در انگلستان گزارش داد که یکی از رهبران اخوان المسلمین که در زندان عمومی «منصوره» مصر حضور داشته در این زندان درگذشته است.
به گزارش پایگاه خبری «الشرق»، دیده بان اطلاع رسانی اسلامی انگلستان گزارش داد که "صفوت خلیل" یکی از رهبران گروه اخوان المسلمین که در زندان عمومی «منصوره» مصر حضور داشت جان خود را از دست داده است.
بر اساس این گزارش، خلیل که از بیماری سرطان رنج می‌برده و نیازمند شیمی درمانی بوده، پیش از بازداشت نیز یک پای خود را از دست داده بوده است.
خلیل متولد سال 1954 و پزشک دارو ساز بود که از مؤسسان اصلی کانون پزشکان دارو ساز «الدقهلیه» به شمار می رفت.
با وجود اینکه صفوت خلیل از بیماری رنج می برده و دادگاه جنائی منصوره حکم آزادی وی را صادر کرده بود اما نیروهای امنیتی هیچ اقدامی برای آزادی وی نکرده بودند.

• در پی برگزاری نشست جماعت اخوان المسلمین در روز چهارشنبه و پنجشنبه در استانبول، قاهره به آنکارا نسبت به میزبانی نشست‌های اخوان هشدار داد.
به گزارش پایگاه خبری «الاهرام جدید»، در پی برگزاری نشست جماعت اخوان المسلمین مصر در ترکیه، قاهره از طریق کانال‌های دیپلماتیک به آنکارا هشدار داد که ادامه میزبانی از نشست‌های اخوان المسلمین منجر به تیرگی بیشتر روابط دو کشور خواهد شد.
مصر تأکید کرده که این گونه اقدامات روابط مصر و ترکیه را در مسیری قرار خواهد داد که آینده نامعلومی خواهد داشت.
سفارت مصر در آنکارا در دیدار با مسئولان وزارت خارجه ترکیه تأکید کردند که حمایت آنکارا از گروه اخوان المسلمین امنیت ملی مصر را به خطر می‌اندازد؛ قاهره موضع خود را نسبت به این مسئله به سفیر ترکیه در مصر ابلاغ کرده است.

• یکی از سران سابق اخوان‌ المسلمین با اشاره به این که بررسی اوضاع مصر در نشست سازمان جهانی اخوان ‌المسلمین مهمترین محور مورد بحث توسط اخوانی‌ها بود، برگزاری این نشست در ترکیه و پاکستان را به دلیل سهولت اعطای روادید به اخوانی‌ها دانست.
"کمال الهلباوی"، از سران سابق جماعت اخوان المسلمین و نایب رئیس کمیته 50 برای اصلاح و تدوین قانون ‌اساسی مصر، تاکید کرد که برگزاری نشست‌های سازمان بین‌المللی اخوان المسلمین در لاهور پاکستان و استانبول ترکیه مسئله‌ای طبیعی است.
الهلباوی با اشاره به اینکه چنین نشست‌هایی همواره برگزار شده است، گفت: آنچه در نشست این‌بار مهم می‌نماید، قرار گرفتن مصر و حوادث آن در صدر مسائل مورد بررسی و مهم‌ترین گزینه در دستور کار نشست اخیر است.
وی افزود: این مسئله زنگ خطری است که از احتمال افزایش ناآرامی‌ها در مصر از سوی اخوان‌المسلمین علیه دولت موقت مصر خبر می‌دهد.
الهلباوی ادامه داد: دلیل برگزاری نشست‌ها در ترکیه و پاکستان، اعطای آسان ویزا به اعضای اخوان‌المسلمین توسط مقامات این دو کشور است؛ این درحالی است که اگر این نشست‌ها در کشوری دیگر به جز ترکیه و پاکستان برگزار شود، دریافت ویزا توسط اعضای گروه مسئله‌ای دشوار خواهد بود.
الهلباوی، که از سران سابق جنبش اخوان‌المسلمین به شمار می‌آید، گفت: قرار دادن مصر و وضعیت آن، به عنوان مهم‌ترین دستور کار این نشست، قطعا نشانگر این مسئله است که اخوان‌المسلمین هنوز معتقد است، حوادث اخیر مصر نه انقلابی مردمی بلکه کودتایی نظامی بوده است.
وی افزود: این جنبش با برگزاری این نشست‌ها، تصویر نادرستی از اوضاع مصر را در اذهان جهانیان نهادینه کرده که لازم است با فعال‌سازی هرچه بیشتر دیپلماسی خارجی مصر، تصویری حقیقی از اوضاع کشور به جهان خارج منتقل شود.
استانبول، میزبان نشست اخیر سازمان جهانی اخوان‌المسلمین بود که نمایندگان این جماعت از بیش از 200 کشور جهان در آن حضور یافتند و از جمله مهم‌ترین این شرکت‌کنندگان در این نشست می‌توان به "محمود حسین"، از رهبران اخوان‌المسلمین مصر، "همام سعید"، بازرس کل جنبش در اردن، یکی از سران حماس و نمایندگان اخوان‌المسلمین در سوریه و تونس اشاره کرد.

• سومین فرستاده ویژه امنیتی رژیم صهیونیستی در دو هفته گذشته به مصر رفت تا با مقامات این کشور درباره وضعیت سینا و تحولات مصر رایزنی کند.
به گزارش الجزیره، یک فرستاده امنیتی از سرزمین‌های اشغالی دیداری چند ساعته از مصر داشت و در این دیدار با مقامات مصری آخرین تحولات اوضاع در سینا در پی حمله ارتش مصر به گروه های تروریستی را بررسی کرد.
خبرگزاری آناتولی با اعلام این خبر به نقل از منابع امنیتی در فرودگاه قاهره نوشت که این فرستاده که به نام وی اشاره‌ای نشده است؛ نیمه شب گذشته قاهره را ترک کرده است.
وی در این سفر دیدارها و تبادل اطلاعاتی با طرف مصری داشت تا هماهنگی های لازم را برای تامین امنیت مرزهای شرقی سینا و مبارزه با عملیات نفوذ و قاچاق به سرزمین های اشغالی را در این منطقه با مقامات نظامی مصر انجام دهند.
این سومین دیدار از نوع خود است که در دو هفته گذشته روی داده. مقامات امنیتی صهیونیست پیشتر در روزهای 11 و 17 سپتامبر نیز دیدارهای مشابهی از مصر داشته‌اند، در این دیدارها نیز که به هویت فرستاده رژیم صهیونیستی اشاره نشده است، تحولات امنیتی سینا و اوضاع امنیتی مصر مورد بررسی دو طرف قرار گرفته است.
استان سینا در شمال شرق مصر و مجاورت نوار غزه در پی عزل "محمد مرسی" رئیس جمهور سابق مصر با خشونت هایی مواجه شده و درگیری هایی بین پلیس این کشور با عناصر مسلح ناشناس انجام شده، عناصر مسلح همچنین به مراکز نظامی و دولتی در سینا حمله کردند که در این حملات ده ها نفر کشته شده‌اند که بیشتر آن ها از عناصر ارتش و پلیس مصر هستند. ارتش مصر نیز اخیرا عملیات گسترده ای را برای مقابله با این عناصر آغاز کرده است.

• وزیر امور خارجه مصر به تشریح مسائل مربوط به سیاست خارجی کشورش پرداخت و گفت قاهره رابطه با آمریکا را موضوعی حل نشده می‌داند و این کشور آماده برقراری رابطه با تهران است.
"نبیل فهمی" وزیر خارجه مصر گفت در شرایطی که مصر در حال بازتعریف منافع ملی و رابطه‌اش با سایر کشورهاست رابطه مصر با آمریکا هنوز موضوعی «حل نشده» است.
آمریکا از جمله متحدان "حسنی مبارک"، دیکتاتور سابق مصر بود که در اوایل سال 2011 در پی اعتراضات مردمی از قدرت برکنار شد. آمریکا روی حسنی مبارک به عنوان مهره‌ای ویژه برای حفظ پیمان صلح با رژیم صهیونیستی حساب می‌کرد.
با سقوط حسنی مبارک و روی کار آمدن حزب اخوان المسلمین پس از انتخاباتی دموکراتیک آمریکا از گرمی روابط دو کشور کاسته شد.
"محمد مرسی هم در پایان ماه ژوئن از قدرت برکنار شد.
نبیل فهمی، وزیر خارجه دولت موقت مصر اکنون بخشی از بدنه دولتی است که رئیس جمهور موقت مصر که خود منصوب ارتش قدرتمند این کشور است وی را به این سمت گمارده است.
فهمی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: ما دو انقلاب ظرف دو سال و نیم داشته‌ایم. مصری‌ها در تلاشند تا هویت جدیدشان را تعریف کنند. ما نگاهی به بیرون داریم و سعی می‌کنیم دوستانمان را هم مشخص کنیم.
نبیل فهمی درباره روابط قاهره ـ واشنگتن گفت آمریکا هم در حال سازگار شدن با واقعیت‌های جدیدی است که پس از انقلاب در کشورهای عربی مصر، لیبی، تونس، یمن و بحرین به وقوع پیوسته است.
وی افزود: آمریکایی‌ها مانند اکثر کشورهای دنیا، اگر بخواهیم منصف باشیم همیشه به داشتن ارتباط با دولت‌های کشورهای عرب و نه مردم آنها عادت کرده‌اند.
فهمی تأکید کرد آمریکا برای بهبود روابط با تمامی کشورها، حتی ایران که برای بیش از سه دهه ارتباط دیپلماتیک نداشته حاضر است.
وی ضمن اشاره به اینکه مسائلی بین مصر و ایران وجود دارند که باید حل شوند، گفت: «یک سیاستگذار منطقی در ایران یا یک سیاستگذار منطقی در مصر نمی‌تواند طرف مقابل را نادیده بگیرد.»

• "البرادعی" سیاستمدار و دیپلمات برجسته مصری تأکید کرد گفتگوی تهران و واشنگتن کلید ثبات منطقه خاورمیانه است.
به گزارش پایگاه خبری «الشرق»، محمد البرادعی سیاست مدار و دیپلمات برجسته مصری در صفحه توئیتر خود تأکید کرد که گفتگوی ایران و آمریکا کلید ایجاد ثبات در منطقه خاور میانه است.
وی افزود: دیالوگ ایران و آمریکا معامله بزرگی است که کلید ثبات خاور میانه است و سال ها بر روی میز مذاکره وجود داشت.
معاون پیشین رئیس جمهور مصر در امور بین‌الملل تأکید کرد که شکست سیاست‌ها میان ایران و آمریکا پیشتر به دلیل سردرگمی و تعارض در خاورمیانه بوده‌است و نباید در حال حاضر فرصت پیش آمده را از دست داد.

• تظاهرات شبانه در مصر که طی آن تظاهرکنندگان خواستار بازگشت مشروعیت و "محمد مرسی" رئیس جمهور برکنار شده این کشور هستند ادامه دارد.
به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره، تظاهرات و راهپیمایی ها در استان های مختلف مصر در محکومیت کودتای نظامی در چارچوب هفته «جوانان ستون انقلاب هستند» ادامه دارد.
مصری ها دیشب در محله المعادی در قاهره تظاهرات کردند و مقررات منع آمد و رفت را شکستند و بازگشت مشروعیت را خواستار شدند.
تظاهرکنندگان با دادن شعارهایی خواستار بازگشت دموکراسی و آزادی محمد مرسی رئیس جمهور برکنار شده مصر شدند.
تظاهرکنندگان از "عبد الفتاح سیسی" وزیر دفاع مصر و از حکومت نظامیان انتقاد کردند. در شهر هرم در استان جیزه نیز دیشب در حمایت از محمد مرسی تظاهرات برگزار شد و تظاهرکنندگان پرچم های مصر را در دست داشتند و شعارهایی در محکومیت حکومت نظامیان سر می دادند و خواستار بازگشت مشروعیت انتخاباتی شدند.
صدها نفر از جمله تعداد زیادی از زنان در این تظاهرات شرکت کرده بودند.
همچنین برای شکستن مقررات منع آمد و رفت در شهر سوئز در این شهر نیز تظاهرات شبانه برگزار شد و تظاهرکنندگان از ارتش خواستند سیاست را ترک کند.
آن ها نمادهای رابعه العدویه و پلاکاردهایی در محکومیت بازداشت مخالفان کودتا علیه مرسی در دست داشتند. تظاهرکنندگان خواستار اسلامی شدن کشور شدند.

• قاهره در اعتراض به سخنان رئیس جمهور تونس و درخواست او برای آزادی "محمد مرسی" رئیس جمهوری برکنار شده مصر، سفیر خود را از تونس فراخواند.
تلویزیون مصر با تایید این خبر افزود، سفیر مصر برای مشورت از تونس فراخوانده شد. به گزارش پایگاه خبری البشیر، "منصف مرزوقی" رئیس جمهوری سکولار تونس در مجمع عمومی سازمان ملل متحد از مقام های مصری خواست محمد مرسی را آزاد کنند.
پیش از این امارات نیز به این سخنان مرزوقی واکنش نشان داد و آن را دخالت در کشور مستقل مصر و حمایت از اخوان المسلمین دانست.


 

  فرستادن مقاله
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

جهان از آفریقا چه می‌خواهد؟

۱۳۹۶/۶/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران:‌ تحولات مغرب عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات سودان (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات لیبی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات مصر (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات سودان (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات لیبی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مصر (174)

۱۳۹۵/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مصر (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات لیبی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات لیبی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مصر (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات سودان (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مصر (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات لیبی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات لیبی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات سودان (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مصر (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات لیبی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات سودان (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران:تحولات مغرب عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات مصر (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مصر (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات لیبی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات سودان (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

تحولات لیبی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مصر (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات لیبی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مصر (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مغرب عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مصر (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات لیبی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات سودان (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مغرب عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مصر (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات لیبی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مصر (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات لیبی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات سودان (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات سودان (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات لیبی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات مصر (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات مصر (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات سودان (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مصر (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات لیبی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات سودان (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مصر (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات لیبی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات لیبی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات سودان (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات سودان (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات لیبی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات سودان (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات لیبی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مصر (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات لیبی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات لیبی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات لیبی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات سودان (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات مصر (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مصر (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات لیبی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات مصر (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات سودان (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات لیبی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات سودان (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مصر (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مصر (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات سودان (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات لیبی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات سودان (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات سودان (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات لیبی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات مصر (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات لیبی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات لیبی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مصر (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات سودان (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات لیبی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات سودان (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات سودان (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات سودان (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات لیبی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات سودان (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات سودان (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات سودان (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مصر (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (117)

۱۳۹۳/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات سودان (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات سودان (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مصر (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات لیبی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات سودان (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (112)

۱۳۹۳/۹/۱۹

آفران: تحولات لیبی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات سودان (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات لیبی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات سودان (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مصر (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات سودان (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات لیبی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مصر (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات لیبی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات سودان (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات مصر (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات لیبی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات سودان (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولان مغرب عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (107)

۱۳۹۳/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات لیبی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات مصر (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات سودان (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مصر (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات لیبی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات سودان (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مصر (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات سودان (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات لیبی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات سودان (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات لیبی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات سودان (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات لیبی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مصر (98)

۱۳۹۳/۶/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات لیبی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مصر (96)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مصر (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات لیبی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات سودان (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات مصر (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات سودان (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مصر (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات لیبی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران : تحولات مغرب عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مصر (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات لیبی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات سودان (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات لیبی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مصر (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مصر (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مصر (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات لیبی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مصر (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات سودان (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مصر (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات سودان (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات مصر (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات لیبی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات سودان (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات سودان (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات لیبی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مصر (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات لیبی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات سودان (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات سودان (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات لیبی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مصر (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات لیبی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مصر (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربي (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربي (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مصر (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات لیبی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات سودان (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات مصر (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات لیبی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات لیبی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مصر (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی(70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات مصر (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات لیبی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات سودان (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات لیبی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات مصر (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی(68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات سودان (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات لیبی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مصر (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی(67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات مصر (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات لیبی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات سودان (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات سودان (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات لیبی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی(65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مصر (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مصر (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات لیبی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات سودان (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مصر (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات لیبی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات سودان (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات مصر (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

نگاه آفران: تحولات مصر 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات لیبی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

نگاه آفران: تحولات سودان 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: آفريقاي جنوبي اولين ايستگاه اجلاس كميسيون مشترك دولت تدبير و اميد

۱۳۹۲/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مصر (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات سودان (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

نگاه آفران: تحولات مغرب عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات لیبی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات سودان 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات سودان (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات لیبی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مصر (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات سودان (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات مصر (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات لیبی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات سودان (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات لیبی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات مصر (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مصر (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات لیبی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات سودان (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات مصر (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات مصر (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات سودان (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات لیبی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مصر (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات سودان (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات سودان (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات لیبی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مصر (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات سودان (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات لیبی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات سودان (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: گزارش تحليلي بر سفر رئيس جمهور ايالات متحده آمريكا به آفريقا

۱۳۹۲/۴/۱۶

آفران: تحولات لیبی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات سودان (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات لیبی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات سودان (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات مصر (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات سودان (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات سودان (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مصر (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات سودان (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات لیبی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات ليبي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی(34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مصر (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات لیبی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات سودان (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات ليبي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مصر (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات سودان (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات مصر(32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مصر (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: کودتا در آفریقای مرکزی

۱۳۹۲/۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات لیبی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات سودان (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مصر (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مصر (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات مصر (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات سودان (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات لیبی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مصر (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات لیبی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات مصر (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات سودان (23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۴

آفران: تحولات ليبي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات مغرب عربي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات آفریقای غیر عربی (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مصر (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات ليبي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات لیبی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات سودان (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات لیبی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مصر (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات سودان (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات لیبی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات مصر (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات سودان (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مغرب عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات لیبی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مصر (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات سودان (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات سودان (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مصر (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱

آفران:حسن الشیخ محمود رئیس جمهور جدید سومالی

۱۳۹۱/۶/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۲۶

دیدگاه اسلام گرایان درباره آینده قبطی ها در مصر

۱۳۹۱/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۱۹

تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: انتخابات كشور ليبي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (5)

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: عملکرد حزب اسلامی النهضة پس از انقلاب تونس

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (4)

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۷

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (3)

۱۳۹۱/۳/۲۴

انتخابات ریاست جمهوری مصر (2012)

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: عواقب پیروزی "احمدشفیق" در انتخابات

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (2)

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: میزان موفقیت اخوان المسلمین در بازیابی پایگاه مردمی خود

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (1)

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: حکم دادگاه مبارک به نفع نامزد اخوان تمام شد

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: بروز اعتراضات در مصر و نشانه رفتن نامزدی نخست وزیر مبارک

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۶

آفران:نظرات موافقان و مخالفان مرسی

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: وجوب توافق بین اخوان و نیروهای انقلابی علیه احمد شفیق

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۹

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۸

مصر و تهدیدات عمر سلیمان

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: انتخابات مصر صحنه پراکندگی آراء میان دو مجموعه اسلام گرا و مدنی

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: بررسی و تحلیل آخرین وضعیت انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: شعارهای انتخاباتی برخی نامزدهای برجسته انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.25

۱۳۹۱/۲/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.24

۱۳۹۱/۲/۲۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.23

۱۳۹۱/۲/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.20

۱۳۹۱/۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.19

۱۳۹۱/۲/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.18

۱۳۹۱/۲/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.17

۱۳۹۱/۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.16

۱۳۹۱/۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.13

۱۳۹۱/۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.12

۱۳۹۱/۲/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.11

۱۳۹۱/۲/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.10

۱۳۹۱/۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.09

۱۳۹۱/۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.05

۱۳۹۱/۲/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.04

۱۳۹۱/۲/۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.03

۱۳۹۱/۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.02

۱۳۹۱/۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.30

۱۳۹۱/۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.29

۱۳۹۱/۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.28

۱۳۹۱/۱/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.27

۱۳۹۱/۱/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.26

۱۳۹۱/۱/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.23

۱۳۹۱/۱/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.22

۱۳۹۱/۱/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.21

۱۳۹۱/۱/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.20

۱۳۹۱/۱/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.19

۱۳۹۱/۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.16

۱۳۹۱/۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.15

۱۳۹۱/۱/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.14

۱۳۹۱/۱/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.07

۱۳۹۱/۱/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.06

۱۳۹۱/۱/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.21

۱۳۹۰/۱۲/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.20

۱۳۹۰/۱۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.17

۱۳۹۰/۱۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.16

۱۳۹۰/۱۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.15

۱۳۹۰/۱۲/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.13

۱۳۹۰/۱۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.10

۱۳۹۰/۱۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.09

۱۳۹۰/۱۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.08

۱۳۹۰/۱۲/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.07

۱۳۹۰/۱۲/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.06

۱۳۹۰/۱۲/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.03

۱۳۹۰/۱۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.02

۱۳۹۰/۱۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.01

۱۳۹۰/۱۲/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.30

۱۳۹۰/۱۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.29

۱۳۹۰/۱۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.11.19

۱۳۹۰/۱۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.17

۱۳۹۰/۱۱/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.16

۱۳۹۰/۱۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.10

۱۳۹۰/۱۱/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.09

۱۳۹۰/۱۱/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.08

۱۳۹۰/۱۱/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.05

۱۳۹۰/۱۱/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.28

۱۳۹۰/۱۰/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.27

۱۳۹۰/۱۰/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.26

۱۳۹۰/۱۰/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.25

۱۳۹۰/۱۰/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.21

۱۳۹۰/۱۰/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.19

۱۳۹۰/۱۰/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.18

۱۳۹۰/۱۰/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.17

۱۳۹۰/۱۰/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.14

۱۳۹۰/۱۰/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.13

۱۳۹۰/۱۰/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.12

۱۳۹۰/۱۰/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.11

۱۳۹۰/۱۰/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.10

۱۳۹۰/۱۰/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.06

۱۳۹۰/۱۰/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.05

۱۳۹۰/۱۰/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.03

۱۳۹۰/۱۰/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.29

۱۳۹۰/۹/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.28

۱۳۹۰/۹/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.27

۱۳۹۰/۹/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.26

۱۳۹۰/۹/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.23

۱۳۹۰/۹/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.22

۱۳۹۰/۹/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.21

۱۳۹۰/۹/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.20

۱۳۹۰/۹/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.19

۱۳۹۰/۹/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.12

۱۳۹۰/۹/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.09

۱۳۹۰/۹/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.08

۱۳۹۰/۹/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.07

۱۳۹۰/۹/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.06

۱۳۹۰/۹/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.05

۱۳۹۰/۹/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.02

۱۳۹۰/۹/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.01

۱۳۹۰/۹/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.28

۱۳۹۰/۸/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.25

۱۳۹۰/۸/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.14

۱۳۹۰/۸/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.11

۱۳۹۰/۸/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.10

۱۳۹۰/۸/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.08

۱۳۹۰/۸/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.03

۱۳۹۰/۸/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.02

۱۳۹۰/۸/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.27

۱۳۹۰/۷/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.26

۱۳۹۰/۷/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.25

۱۳۹۰/۷/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 24 .7 .90

۱۳۹۰/۷/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.18

۱۳۹۰/۷/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.17

۱۳۹۰/۷/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.16

۱۳۹۰/۷/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.12

۱۳۹۰/۷/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.09

۱۳۹۰/۷/۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.06

۱۳۹۰/۷/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.05

۱۳۹۰/۷/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.03

۱۳۹۰/۷/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.30

۱۳۹۰/۶/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.28

۱۳۹۰/۶/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.27

۱۳۹۰/۶/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.26

۱۳۹۰/۶/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.22

۱۳۹۰/۶/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.20

۱۳۹۰/۶/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.06.19

۱۳۹۰/۶/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.16

۱۳۹۰/۶/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.15

۱۳۹۰/۶/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.14

۱۳۹۰/۶/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.13

۱۳۹۰/۶/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.12

۱۳۹۰/۶/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.08

۱۳۹۰/۶/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.07

۱۳۹۰/۶/۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.06

۱۳۹۰/۶/۶

آفریقا در هفته ای که گذشت (900527 الی 900602)

۱۳۹۰/۶/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.05

۱۳۹۰/۶/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.02

۱۳۹۰/۶/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.01

۱۳۹۰/۶/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.30

۱۳۹۰/۵/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.29

۱۳۹۰/۵/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.24

۱۳۹۰/۵/۲۴

آفران: انقلابیون لیبی در مقابل یک آزمون سخت

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900513 الی 900519)

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.23

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.22

۱۳۹۰/۵/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.19

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: صحنه جنگ لیبی پس از آغاز ماه رمضان

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.18

۱۳۹۰/۵/۱۸

آفران: محاکمه حسنی مبارک ؛ واکنش ها و پیامدها

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.17

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.16

۱۳۹۰/۵/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.15

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفریقا در هفته ای که گذشت (900506 الی 900512)

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفران: تحولات شمال آفر یقا - 90.05.12

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: آفريقاي شرقي؛ اهميت استراتژيك و افق هاي پيش رو

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.11

۱۳۹۰/۵/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.10

۱۳۹۰/۵/۱۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.09

۱۳۹۰/۵/۹

آفران: قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.08

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.05

۱۳۹۰/۵/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.04

۱۳۹۰/۵/۴

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (2)

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.03

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.02

۱۳۹۰/۵/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.01

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (1)

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.29

۱۳۹۰/۴/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.28

۱۳۹۰/۴/۲۸

آفران: دموکراسی در آفریقا

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.27

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (900416 الی 900422)

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.25

۱۳۹۰/۴/۲۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.22

۱۳۹۰/۴/۲۲

آفران: مراکش، تاریخ و جغرافیا

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.19

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: موریتانی پس از انقلاب های عربی

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.18

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفریقا در هفته ای که گذشت (900409 الی 900415)

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: مراکش پس از همه پرسی

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.15

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (پایانی)

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.14

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (2)

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.13

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (1)

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.12

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: دلیل حمایت آمریکا از انقلابیون و سازمان های مصری

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.11

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفریقا در هفته ای که گذشت (900402 الی 900408)

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تاثير عوامل اقتصادي بر انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.08

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.07

۱۳۹۰/۴/۷

آفران: نشانه های “همه پرسی نظامی" درباره رئیس جمهور آینده مصر

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.06

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: عدم تناسب نقش و حقوق زنان در افریقا

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.05

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: گزينه هايي دشوار سياست مصر در قبال انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.04

۱۳۹۰/۴/۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (900326 الی 900401)

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: بروز اختلاف در صفوف انقلابیون لیبی

۱۳۹۰/۴/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.01

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: تغییر پشت درب‌های الجزایر و مغرب پس از لیبی

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: اصلاحات در قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.31

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: مصادره انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.30

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.29

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: صف بندی احزاب تونسی برای انتخابات آینده

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفریقا در هفته ای که گذشت (900319 الی 900325)

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: آخرین تحولات سودان

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.28

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.25

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: اعطاي وام به مصر و ربودن انقلاب

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: بازیگران منطقه ای؛ تلاش برای مدیریت انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.24

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: انقلاب هاي عربي و سياست هاي آمريكا در قبال ايران

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: اختاپوس جاسوسی اسرائیل در تونس و مصر

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.23

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900311 الی 900318)

۱۳۹۰/۳/۲۱

آفران: بررسی نتایج انتخابات شهرداری ها در آفریقای جنوبی

۱۳۹۰/۳/۹

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی بنین

۱۳۹۰/۱/۲۸

انتخابات 2011 نیجریه

۱۳۹۰/۱/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (891205 الی 891211)

۱۳۸۹/۱۲/۱۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (891114 الی 891120)

۱۳۸۹/۱۱/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (891030 الی 891106)

۱۳۸۹/۱۱/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891023 الي 891029)

۱۳۸۹/۱۱/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891016 الي 891022)

۱۳۸۹/۱۰/۲۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891009 الي 891015)

۱۳۸۹/۱۰/۱۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891002 الي 891008)

۱۳۸۹/۱۰/۱۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890925 الي 891001)

۱۳۸۹/۱۰/۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890918 الي 890924)

۱۳۸۹/۹/۲۹

تقويم انتخابات سال 2011 ميلادي در آفريقا

۱۳۸۹/۹/۲۷

ماداگاسكار قانون اساسي 17 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۲۳

زيمبابوه ریاست جمهوری می 2011

۱۳۸۹/۹/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890911 الي 890917)

۱۳۸۹/۹/۲۰

ساحل عاج ریاست جمهوری 31 اکتبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۸

تانزانيا و زنگبار رياست جمهوري و پارلماني

۱۳۸۹/۹/۱۷

مصر قوه مقننه 28 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۷

اوگاندا رياست جمهوري و پارلماني 18 فوریه 2011

۱۳۸۹/۹/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890813 الي 890813)

۱۳۸۹/۸/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890729 الي 890805)

۱۳۸۹/۸/۸

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890722 الي 890728)

۱۳۸۹/۸/۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890715 الي 890721)

۱۳۸۹/۷/۲۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890708 الي 890714)

۱۳۸۹/۷/۱۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890625 الي 890701)

۱۳۸۹/۷/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890618 الي 890624)

۱۳۸۹/۶/۲۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890611 الي 890617)

۱۳۸۹/۶/۲۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890604 الي 890610)

۱۳۸۹/۶/۱۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890528 الي 890603)

۱۳۸۹/۶/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890521 الي 890527)

۱۳۸۹/۵/۳۰

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890514 الي 890520)

۱۳۸۹/۵/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890507 الي 890513)

۱۳۸۹/۵/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890431 الي 890506)

۱۳۸۹/۵/۹

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890424 الي 890430)

۱۳۸۹/۵/۲

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890417 الي 890423)

۱۳۸۹/۴/۲۶