نگاه آفران > آفران: تحولات آفريقاي عربي

آفران: تحولات آفريقاي عربي

تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۳/۳۱
New Page 1

مصر

- "ياسر علي" سخنگوي رسمي دفتر تبليغاتي "محمد مرسي" پيروز دور دوم انتخابات رياست جمهوري مصر تاكيد كرد كه مرسي تماس هايش را براي تشكيل كابينه آغاز كرده است.
اين سخنگو گفت كه مرسي مشورت ها و تماس هاي خود را با شخصيت هاي ملي از جمله نمايندگان همه گروه ها و همچنين زنان و نمايندگان قبطي ها و يكي از جوانان انقلابي كه وي را در تشكيل كابينه ياري خواهند داد، آغاز كرده است.
سخنگوي دفتر تبليغاتي مرسي گفت كه نشست هايي در داخل حزب و يا دفتر تبليغاتي با حضور شخصيت هاي ملي براي مذاكره در باره فعاليت هاي آينده برگزار خواهد شد.
وي تاكيد كرد كه اعلام اسامي پيشنهادي به رياست جمهوري در طول هفته آينده و يا حداكثر تا ده روز ديگر اعلام خواهد شد
سخنگوي تبليغاتي مرسي اظهار داشت كه پس از اعلام رسمي پيروزي مرسي در انتخابات رياست جمهوري وي استعفاي خود را از رياست حزب آزادي و عدالت تقديم خواهد كرد.
"مختار العشري" رييس كميته قانوني حزب آزادي و عدالت نيز گفت كه به محض استعفاي مرسي از رياست حزب، "عصام العريان" معاون رييس، ماموريت اداره امور را برعهده خواهد گرفت.

- صدها هزار مصري روز سه شنبه (91.03.30) با تجمع در ميدان التحرير و چندين شهر ديگر مصر اقدام شوراي نظامي در صدور مكمل قانون اساسي براي محدود كردن اختيارات رئيس جمهور و انحلال پارلمان منتخب الشعب را محكوم كردند.
روزنامه اليوم السابع گزارش داد، ميدان التحرير در مركز قاهره بعد از ظهر و شب سه شنبه (91.03.31) شاهد برگزاري تظاهرات ميليوني بود كه به دعوت نيروها و تشكل‌هاي سياسي و انقلابي مصر برگزار شد.
هدف از برگزاري اين تظاهرات آنگونه كه در فراخوان تشكل‌ها و احزاب سياسي و انقلابي مصر آمده بود، اعتراض به صدور "مكمل قانون اساسي" توسط شوراي عالي نظامي مصر بود.
شركت‌كنندگان در این تظاهرات ميليوني خواستار لغو مكمل قانون اساسي مصوب شوراي عالي نظامي مصر شدند كه بر اساس آن بسياري از اختيارات، از جمله اختيار قانونگذاري به نظاميان اين كشور داده مي‌شود.
تظاهرات‌كنندگان مصري در اين تظاهرات همچنين از نظاميان اين كشور ‌خواستند تا به وعده‌ خود مبني بر انتقال قدرت به غير نظاميان در 30 ژوئن جاري پايبند باشند.
معترضان مصري در اين تظاهرات بر غيرقانوني بودن اقدام شوراي عالي نظامي در انحلال پارلمان اين كشور نيز تاكيد و اعلام كردند كه پارلمان اين كشور همچنان پابرجاست و از قدرت قانونگذاري برخوردار است.
آنان همچنين اعلام كردند كه نمايندگان منتخب مردم 100 عضو اصلي و 50 عضو ذخيره براي عضويت در مجلس موسسان انتخاب كرده‌اند تا قانون اساسي جديد اين كشور را تدوين كنند. در نتيجه هيچ نهادي نمي‌تواند اين حق را از اين جمعيت بگيرد و يا آن را منحل كند.
مردم انقلابي مصر با سردادن شعار "مردم خواهان مشروعيت رئيس جمهوري هستند" با اشاره به پيروزي "محمد مرسي"، نامزد اسلامگراي انتخابات رياست جمهوري مصر بر رقيبش احمد شفيق،‌ آخرين نخست وزير حسني مبارك خواستار اعلام رسمي پيروزي مرسي شدند.
آن ها همچنين با سردادن شعار "مردم خواهان اعدام طنطاوي هستند" [رئيس شوراي عالي نظامي مصر كه اداره امور مصر را از زمان سرنگوني مبارك در دست دارد] و "مرگ بر حكومت نظاميان" و "سرنگون باد نظاميان" نفرت خود از حاكميت نظاميان بر كشور را ابراز كردند.
همزمان با التحرير در شهر اسكندريه،‌ بزرگ‌ترين شهر مصر نيز تظاهرات مشابهي در برابر ستاد فرماندهي منطقه شمالي برگزار شد و تظاهرات‌كنندگان مصري با حمل پارچه نوشته‌هايي صدور مكمل قانون اساسي و انحلال پارلمان الشعب و دخالت شوراي عالي نظامي مصر در فعاليت و امور مجلس موسسان تدوين قانون اساسي جديد اين كشور را به شدت محكوم كردند.
تظاهرات‌كنندگان مصري به شوراي عالي نظامي اين كشور هشدار دادند،‌ در صورتي‌كه اين شورا درصدد مصادره انقلاب مصر و تحريف انقلاب آن ها از اهداف واقعيش باشد، بي‌ترديد مردم مصر عليه آن ها دست به انقلابي ديگر خواهند زد.
مردم انقلابي مصر از شوراي عالي نظامي مصر خواستند، در تصميم انحلال پارلمان تجديد نظر كند.
در تظاهرات روز سه شنبه (91.03.30) ميدان التحرير بسياري از شخصيت‌هاي سياسي و انقلابي مصري از جمله شخصيت‌هايي از جماعت اخوان المسلمون و حزب آزادي و عدالت شاخه سياسي اين حزب نيز مشاركت داشتند.
اما در پايان تظاهرات خبر مرگ مغزي حسني مبارك، رئيس جمهوري مخلوع مصر از بلندگوهاي ميدان پخش شد كه اين موضوع به شدت مورد اعتراض تظاهرات‌كنندگان قرار گرفت.
پس از انتشار اخباري مبني بر مرگ مغزي حسني مبارك، رئيس جمهوري مخلوع مصر تظاهرات‌كنندگان ميدان التحرير يك صدا شعار "شايعه است، شايعه است" را سردادند.
مردم انقلابي مصر بر اين باورند، انتشار اينگونه خبرها از جمله ترفندهاي شوراي عالي نظامي مصر است تا به اين ترتيب با آرام كردن مردم خشمگين مصر، بين آن ها تفرقه ايجاد كند.
آن ها مي‌گويند: شوراي نظامي كه دست نشانده شخص حسني مبارك است، اين ترفند را براي بازگردندان مردم به خانه‌ها و تخليه ميدان التحرير از حضور آن ها بكار برده است.
تظاهرات‌كنندگان ميدان التحرير با سر دادن "اين بار حرف شما را باور نمي‌كنيم" و "از قدرت كناره‌گيري كنيد" نسبت به انتشار اين خبر از خود واكنش نشان دادند.
از سوي ديگر "احمد شفيق"، آخرين نخست وزير حسني مبارك كه با وجود تمام ترفندهاي بكار گرفته شده توسط شوراي عالي نظامي مصر و بازماندگان رژيم سابق در دور دوم انتخابات رياست جمهوري مصر از "محمد مرسي" شكست خورده است، از هواداران خود خواست جشن پيروزيش در انتخابات را تا روشن شدن وضعيت مبارك به تعويق بياندازند.
شفيق مدعي شده است كه وي پيروز انتخابات رياست جمهوري است و موفق شده بيش از 51 درصد آرا را به خود اختصاص دهد.
اين در حالي است كه تمامي رسانه‌هاي مصري حتي رسانه هاي وابسته به حزب حاكم نيز با انتشار آمار غيررسمي انتخابات از پيروزي محمد مرسي نامزد اسلامگرا در انتخابات خبر دادند.

- خبرنگار شبکه تلویزیونی الجزیره انگلیسی گفت: معترضان مصری معتقدند، هرچند رژیم حسنی مبارک در پی انقلاب مصر، سرنگون شد اما هنوز رژیم وی پابرجاست است.
به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره انگلیسی، مجری این شبکه ابتدا گفت، درپی تشدید وخامت حال حسنی مبارک، وی از بیمارستان زندان به بیمارستانی نظامی منتقل شده است. گزارش ها و شایعات ضد و نقیض در رابطه با شرایط کنونی سلامت حسنی مبارک منتشر شده است
"جمال الشیال"، خبرنگار این شبکه طی گزارش زنده از قاهره گفت، ابتدا تصور می شد حسنی مبارک از دنیا رفته است. اکنون گفته می شود وی که مشکلات قلبی داشته بیهوش شده و حتی شایع شده وی سکته مغزی کرده است. گزارش ها حاکی از آن است که مبارک در بخش مراقبت های ویژه در بیمارستان ارتش مصر و با دستگاه های ویژه تنفسی زنده نگه داشته شده است. البته هنوز هیچ بیانیه رسمی از سوی ارتش مصر درباره اوضاع سلامتی حسنی مبارک صادر نشده است.
الشیال افزود، برای مردم خشمگینی که در میدان تحریر قاهره گردهم آمده اند تا به کودتای بی سروصدای شورای نظامی مصر اعتراض کنند، حال و روز مبارک تفاوت چندانی ندارد. اشخاصی که من با آنان صحبت کرده ام، ضمن بی تفاوتی کامل نسبت به اوضاع و احوال مبارک به من گفتند، بود و نبود مبارک اصولاً مهم نیست، زیرا هرچند وی دیگر در رأس قدرت قرار ندارد، عوامل سابق رژیم وی و نظامیان مصری که در زمان او برسرکار بودند با همان ساختارهای سیاسی و نظامیِ سابق، کماکان در این کشور حکومت می کنند و تلاش دارند دستاوردهای انقلاب مردمی مصر را از بین ببرند، تا مردم این کشور نتوانند طعم دمکراسی را بچشند.
خبرنگار این شبکه افزود، اختلافات بر سر فرد پیروز انتخابات ریاست جمهوری مصر قبل از آنکه نتایج رسمی انتخابات اعلام شود بر این مشکلات افزوده است و مردم مصر همچنان در بلاتکلیفی و سردرگمی بسر می برند.
گزارشگر این شبکه در خاتمه افزود، بیم آن می رود که تشدید درگیری های سیاسی در مصر به افزایش خشونت ها در این کشور منجر شود.

- شبكه تلويزيوني فرانس 24 در خبري اعلام كرد: حسني مبارك رئيس جمهور مخلوع مصر از نظر پزشكي مُرده است.
ديكتاتور سابق مصر روز سه شنبه (91.03.31) دچار سكته مغزي شده بود. تدابير امنيتي شديدي در مقابل بيمارستان محل بستري مبارك برقرار شده است.
رئيس جمهور سابق مصر از بيمارستان طره به بيمارستان المعادي منتقل و تدابير امنيتي شديد در اطراف اين بيمارستان برقرار شده است.
اين در حالي است كه پيش از اين شبكه هاي المنار و العالم خبرهايي درباره از كار افتادن قلب وي نيز مخابره كرده بودند.
وضع جسماني حسني مبارك رئيس جمهور مخلوع مصر در دو هفته اخير به شدت رو به وخامت گرائيده بود و روز سه شنبه (91.03.30) وي پس از سكته مغزي به بيمارستان منتقل شد.
- شبكه سي ان ان مدعي شد، قلب حسني ميارك ديكتاتور پيشين مصر ساعتي پيش از كار افتاد و پزشكان سعي در نجات وي داشتند.
شبكه سي‌ان‌ان به نقل از شبكه نايل تي‌وي خبر داد كه قلب مبارك از كار ايستاده است و پزشكان تلاش كرده‌اند با شوك الكتريكي و احياي قلبي جان وي را نجات دهند، اما در ساعت دو بامداد چهارشنبه (91.03.31) به وقت تهران، رويترز ار تائيد خبر مرگ وي توسط مقامات بيمارستاني خبر داد.
خبر سكته مغزي مبارك را "عادل سعيد" از مقامات قضايي مصر و به نقل از مقامات زنداني اعلام كرده است كه مبارك در آن به سر مي‌برده است. بر اين اساس وضعيت جسماني مبارك بحراني بوده و وي با استفاده از دستگاه تنفس مصنوعي نفس مي‌كشيده و تحت نظر پزشكان ارتش و خارجي قرار داشته است.
- اولاند پرونده ديكتاتور مصر را بست
در ادامه انتشار اخبار ضد‌ونقيض درباره مرگ ديكتاتور سابق مصر، رئيس‌ جمهور فرانسه در اظهاراتي اعلام كرد كه پايان حسني مبارك فرا رسيده است.
"فرانسوا اولاند" روز سه شنبه (91.03.31) در حاشيه اجلاس سران گروه 20 در "لاس كابوس" مكزيك در اظهاراتي درباره وضعيت "حسني مبارك" ديكتاتور پيشين مصر اعلام كرد: بي شك پايان رئيس‌جمهور سابق مصر فرا رسيده است.
وي طي كنفرانسي مطبوعاتي در پايان نشست سران گروه 20 افزود: من نمي‌دانم كه اين پايان يك نماد است يا خير اما بي شك پايان مبارك است.
- منابع رسمی مصر چهارشنبه (91.03.31) اعلام کردند مقامات قاهره قصد دارند به زودی بیانیه ای درباره وضعیت جسمانی حسنی مبارک، دیکتاتور سابق این کشور که گفته می شود به اغما رفته است، منتشر کنند.
تلویزیون سراسری مصر شب سه شنبه (91.03.30) اعلام کرد وضعیت جسمانی حسنی مبارک که اخیرا موضوع بحث محافل رسانه ای بوده است، به زودی در بیانیه ای رسمی که مقامات منتشر خواهند کرد، برای همه روشن خواهد شد.
یک مسئول نظامی مصر نیز در گفتگو با خبرگزاری فرانسه این خبر را تایید کرد.

- رئیس کمیسیون عالی انتخابات ریاست جمهوری مصر با بیان اینکه بیش از 400 شکایت از تخلفات دور دوم انتخابات به این کمیسیون رسیده است، گفت: امروز کمیسیون در نشستی با دو نامزد دور دوم، به اظهاراتشان گوش فرا خواهد داد.
"قاضی فاروق سلطان" افزود: شکایاتی که مطرح شد متعلق به کمیته های مختلف انتخاباتی است در نتیجه دو نامزد را فراخواندیم تا دیدگاهشان درباره این شکایات را بدانیم و قبل از هر گونه تصمیم گیری همه مسائل را با آنان بررسی کنیم.
وی با بیان این که کمیسیون در حال حاضر در حال رسیدگی به تمامی شکایاتی است که تاکنون دریافت کرده است، افزود: نتایج نهایی انتخابات تا زمانی که به طور کامل به شکایات انتخاباتی رسیدگی نشود اعلام نخواهد شد.
به گزارش خبرگزاری رسمی مصر( منا) از قاهره، هم زمان "عمر سلامه" عضو دبیرخانه کمیسیون عالی انتخابات گفت:‌کمیسیون برای استماع سخنان محمد مرسی و احمد شفیق زمان قرار داده است و هر یک از این دو نامزد یا نمایندگانشان، امروز به طور جداگانه در کمیسیون حاضر می شوند.

- دستگاه هاي امنيتي مصر مقادير زيادي سلاح سنگين از جمله صد فروند موشك را كه يك گروه در صدد قاچاق آن به داخل اين كشور بود كشف كردند.
خبرگزاري رسمي مصر گزارش داد، دستگاه هاي امنيتي اين كشور توانستند در يك عمليات بزرگ ضربتي ، از قاچاق مقادير زيادي سلاح سنگين و مهمات از جمله ده ها فروند موشك، خمپاره انداز و سلاح هاي ديگر به داخل مصر جلوگيري كنند.
اطلاعات به دست آمده حاكي از آن است كه اين گروه قاچاق متشكل از چهار نفر كه در زمينه قاچاق مواد مخدر، انواع سلاح هاي سنگين و نيمه سنگين و مهمات تخصص دارند قصد داشتند يك كاميون بزرگ حامل سلاح هاي سنگين را به يك انبار مخفي در يك مزرعه در مركز استان البحيره در شمال غرب قاهره منتقل كنند.
سلاح هاي كشف شده شامل 101 فروند موشك 30 پنج ام ، يك سكوي پرتاب موشك به طول دو متر و عرض نيم متر ، پنج خمپاره انداز و سه جعبه حاوي مواد منفجره است.

- مقامات قضايي اعلام كردند، رئيس سابق هيئت مديره موسسه اخبار اليوم مصر به پنج سال حبس محكوم شد.
منابع قضايي اعلام كردند يك دادگاه در مصر روز سه شنبه (91.03.30) "محمد عهدي فضلي" رئيس سابق هيئت مديره موسسه مطبوعاتي « اخبار اليوم » را به پنج سال حبس محكوم كرد.
محمد عهدي فضلي، به كسب درآمدهاي نامشروع و غيرقانوني و سوء استفاده از اموال دولتي محكوم شده است.
اين دادگاه همچنين راي مشابهي را درباره " هاني كامل " مدير سابق بخش روابط عمومي موسسه اخبار اليوم صادر كرد.
دادگاه همچنين، عهدي فضلي و هاني كامل را به پرداخت غرامت محكوم كرد.

- دبيركل كميته عالي انتخابات رياست جمهوري مصر از پيروزي نهايي محمد مرسي در دور دوم انتخابات اين كشور در خارج مصر خبر داد.
النشره گزارش داد، "حاتم بگاتو" در پايان نشست كميته عمومي ناظر بر انتخابات رياست جمهوري در خارج كشور در يك كنفرانس خبري در مقر وزارت خارجه مصر نتايج اين انتخابات را اعلام كرد.
به موجب اين نتايج، محمد مرسي با كسب 225 هزار و 893 راي براحمد شفيق رقيب انتخاباتي خود كه 75 هزار و827 راي كسب كرده بود پيروز شد.
دور دوم انتخابات رياست جمهوري مصر در خارج كشور سوم تا نهم ماه جاري ميلادي در 140 حوزه اخذ راي در كشورهاي مختلف جهان برگزار شد.
بگاتو تصريح كرد: شمار افراد واجد شرايط اخذ راي در خارج مصر بالغ بر 586 هزار و 804 نفر بود كه 306 هزار و 812 نفر در اين انتخابات شركت كردند. از مجموع آراء اخذ شده آراء صحيح بالغ بر 301 هزار و 720 راي بوده است.
وي همچنين اظهار داشت كه كميته عالي انتخابات رياست جمهوري مصر نتايج نهايي انتخابات در داخل و خارج كشور را در روز پنجشنبه (91.04.01) اعلام خواهد كرد.

- الشرق الاوسط نوشت تخلفات جزئی در انتخابات مصر رخ داده که در روند آن بی تاثیر بوده است.
به نوشته روزنامه الشرق الاوسط، چاپ لندن، سناتور "دیوید درایر"، که برای نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری مصر به این کشور سفر کرده است، به مردم مصر برای ثبت این لحظه تاریخی تبریک گفت چرا که آن ها برای اولین بار رئیس جمهور خود را انتخاب می‌کنند.
درایر افزود: با رای دهندگان مصری دیدار و میزان خوشحالی آن ها را برای شرکت در رای گیری احساس کردم. به عقیده من خون هایی که در انقلاب 25 ژانویه ریخته شد، برای رسیدن به این لحظه تاریخی بود.
تبریک درایر در حالیست که گزارش های سازمان های بین المللی و محلی ناظر بر دور دوم انتخابات مصر از وجود تخلفات جزئی در این انتخابات حکایت می‌کند به حدی که بر سالم بودن انتخابات تاثیر نگذاشته است.
"آن پیترسون"، سفیر آمریکا در قاهره نیز با تمجید از گذار دیپلماسی در مصر گفت: هنگام دیدار از مراکز رای گیری، شاهد تجاوز آشکار نبودم و انتخابات مصر تجربه ای است که دموکراسی های بزرگ می‌توانند آن را الگو قرار دهند.

- اخوان المسلمین مصر روز سه شنبه (91.03.30) اعلام کرد قصد رویارویی با ژنرال های حاکم بر این کشور را ندارد.
جنبش اخوان المسلمین همچنین اعلام کرد ژنرال های ارتش مصر حق ندارند پس از انتخابات ریاست جمهوری، اختیارات رئیس جمهور را محدود کنند. اخوان المسلمین پیشتر اعلام کرد نامزد این گروه در انتخابات ریاست جمهوری مصر پیروز شده است.
بـه گـزارش خبرگـزاری رویترز از قاهره، شورای نظامی حاکم بر مصر که پس از سرنگونی حسنی مبارک رئیس جمهور پیشین این کشور کنترل امور را به دست گرفت طی بیانیه ای اعلام کرد اختیارات قانون گذاری را تا زمان تشکیل پارلمان جدید در این کشور به عهده خواهد داشت.
"یاسر علی" سخنگوی ستاد انتخابات محمد مرسی نامزد اخوان المسلمین در این باره گفت: ما به دنبال رویارویی با هیچ کس نیستیم. نیروهای ملی باید با یکدیگر گفتگو کنند. این تنها مردم هستند که باید درباره سرنوشت خود تصمیم گیری کنند.
وی در ادامه گفت: هیچ کس در مصر فراتر از دولت و قانون اساسی قرار ندارد و همه باید از خواست مردم تبعیت کنند.
ستاد انتخابات مرسی پیشتر اعلام کرد نامزد اخوان المسلمین 52 درصد از آرای انتخابات دور دوم را به خود اختصاص داده است. این در حالی است که بنا به گفته این ستاد، احمد شفیق 48 درصد از آراء را کسب کرد.
علی در ادامه گفت: ما از واقعیت های مستند سخن می گوییم، نه شاخص ها و گمانه نی ها. تفاوت ما با جناح مقابل در این است.
احمد شفیق نخست وزیر سابق حسنی مبارک دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری مصر که پیشتر از مقامات ارشد ارتش این کشور بود نیز ادعای پیروزی در انتخابات را مطرح کرده است.

- يك روزنامه دولتي چين نوشت: جامعه مصر روز به روز با شكاف بيشتري روبرو است و به همين دليل مردم نسبت به مدل توسعه آينده كشور خود مطمئن نيستند.
روزنامه گلوبال تايمز روز چهارشنبه (91.03.31) در مقاله اي تحت عنوان ' مصر همچنان با سختي در پي دستيابي به اجماع سياسي است' تحولات اين كشور را تحليل كرد.
اين مقاله با بررسي رويدادهاي يك سال گذشته مصر بويژه انتخابات و اقدام ارتش در محدود كردن قدرت رياست جمهوري، نسبت به تحولات ابراز نگراني كرده است.
دراين مقاله با اشاره به پيروزي اخوان المسلمين در انتخابات آمده است: به هر حال نتيجه هر چه باشد اولين رييس جمهور پس از مبارك انتخاب شد.
انتخابات به اين شكل اولين گام درمسير دمكراسي به سبك غربي است، اما اين نتيجه آن چنان كه بايد و انتظار مي رفت موجب هيجان مردم مصر نشده است.
گلوبال تايمز نوشت: مسايلي كه باعث نگراني مردم مصر مي شود علاوه بر مسايل اقتصادي و اجتماعي از جمله نرخ 20 درصدي بيكاري و نرخ 40 درصدي فقر و كاهش 30 درصد توليد ملي در سال گذشته، موضوع عدم ثبات سياسي در كشور است.
اين مقاله ادامه مي دهد: درست است كه مصر به زودي صاحب رييس جمهور مي شود، اما قدرت سياسي هر يك از احزاب سياسي هنوز تا اتحاد با يكديگر فاصله زيادي دارد و جامعه مصر روز به روز با شكاف بيشتري روبرو است و به همين دليل مردم نسبت به مدل توسعه آينده كشور مطمئن نيستند.
در اين تحليل آمده است : قبل از انتخابات دادگاه عالي قانون اساسي مصر خبر انحلال پارلمان را صادر كرد، عملي كه هيچ دليلي منطقي براي آن وجود ندارد چرا كه طبق قانون يك سوم نمايندگان بايد از طيف مستقل ها باشند.
در حال حاضر خيلي از اعضاي مستقل فعلي پارلمان به گروه هاي مختلف سياسي حاضر در صحنه سياست مصر پيوسته اند .
براساس آرايش سياسي گذشته چنين پارلماني در تثبيت قانون اساسي نقش مهمي داشت اما بعد از سقوط مبارك وضعيت قانون اساسي مصر به صورت موقت تغيير وضعيت يافت.
اين مساله باعث مي شود تا انتقال قدرت سياسي در مصر با تاخير مواجه شود و همچنين با توجه به صدور اين راي، نياز است تا انتخابات پارلمان مجددا برگزار شود كه مشخص نخواهد بود چه طيف ها و گروه هايي در تركيب جديد پارلمان خواهند بود
گلوبال تايمز مي افزايد: از آنجا كه قدرت رييس جمهور تحت نظر قانون اساسي است لذا ثبات قانون اساسي مهم تر از ثبات در رياست جمهوري است و از آنجايي كه هنوز قانون اساسي با ثباتي در مصر حاكم نيست، لذا علي رغم اين كه چه كسي به عنوان رييس جمهور جديد انتخاب شود قدرت او نيز موقت خواهد بود.
و اين كه در آينده ميزان و گستره قدرت رييس جمهوري چه مقدار باشد كاملا مشخص نيست.
اين مقاله در ادامه اين گونه نتيجه گيري مي كند كه، آنچه در حال حاضر مهم است اين است كه قدرت رييس جمهور هنوز به مراتب كمتر از قدرت ارتش است ، چرا كه شوراي عالي نظامي اين كشور در روز 17 ژوئن تغييراتي را در قانون اساسي ايجاد كرد كه شامل هشت موضوع مي شود و به اين ترتيب اختيارات و حقوق سياسي بيشتري را به ارتش مي دهد از جمله اين كه رييس جمهور تنها بعد از موافقت شوراي عالي نظامي كشور مي تواند اعلام جنگ با كشورهاي ديگر بنمايد و همين طور اين كه ارتش مستقل است.
به نوشته روزنامه گلوبال تايمز، درواقع بعد از سقوط مبارك معادلات در مصر به هم خورده است و هيچ حرفي تا آخر طبق آنچه گفته مي شود پيش نمي رود.
مثلا در ابتدا اعلام شد كه اخوان المسلمين در انتخابات شركت نمي كند اما در ادامه اين حزب كانديدا معرفي كرد و الان نيز ادعا مي كند كه در انتخابات پيروز شده است.
تا يك ماه پيش پيش بيني مي شد كه افرادي مثل عمر موسي احتمالا رييس جمهور خواهند شد در حاليكه مي بينيم كه وي حتي به دور دوم رقابت ها هم نرسيد.
اين روزنامه در ادامه اين تحليل افزود: در ابتدا مردم فكر مي كردند كه افراد وابسته نمي توانند در انتخابات شركت كنند اما مي بينيم كه شفيق تا دور دوم هم آمد و راي بالايي هم بدست آورد.
روزنامه گلوبال تايمز در پايان مي نويسد: در مجموع بايد گفت كه تنها اجماع سياسي كه در مصر وجود داشت عدم پذيرش مجدد مبارك بود و اما بعد از سقوط وي هيچ اجماعي بين مصري ها در خصوص آينده اين كشور وجود ندارد. البته خيلي از مصري ها نمي دانند كه آيا قدرت داشتن ارتش در كشور و يا روي كار آمدن اخوان المسلمين كدام يك به نفع مردم است.

- "نادر بكار" سخنگوي حزب سلفي نور مصر، پيروزي محمد مرسي نامزد گروه اخوان المسلمين در دور دوم انتخابات رياست جمهوري اين كشور را پيروزي همه مصري ها دانست
بكار تصريح كرد كه پيروزي مرسي در اين انتخابات پيروزي همه مصري ها است نه پيروزي يك جريان خاص.
بكار در ادامه افزود: خدا را بسيار شكر مي كنيم، اين پيروزي بر مرسي و همه كساني كه به وي راي دادند و براي پيروزي وي تلاش كردند مبارك باد و به آن ها توصيه مي كنم حمد و ثناي خداوند سبحان را به جاي آورند.
بكار در ادامه از طرفداران مرسي و كساني كه از وي حمايت كردند و به ويژه 'جوانان انقلاب '، ' جنبش ششم آوريل ' و همه جريان هاي سياسي تشكر كرده و گفت : همانگونه كه قبلا هم گفته ام ،همه چيز به دست خداوند است و اكنون زمان سازندگي فرا رسيده است.

- سخنگوی اخوان المسلمین مصر تصریح کرد این گروه به دنبال نگرش های لیبرالی در مصر است.
به گزارش شبکه تلویزیونی سی ان ان، جهاد حداد گفت: از حقوق زنان و مسیحیان در دولت جدید مصر بسیار بیشتر از دوران حکومت حسنی مبارک محافظت خواهد شد. از همه آزادی های شخصی پاسداری خواهد شد. آن ها در همه انواع انتخاب های شخصی شان حتی مسائل دینی، آزادی کامل خواهند داشت. همه مطالبی که در این خصوص درباره اخوان المسلمین مطرح می شود دروغ است. ما در مقام عمل بسیار بیشتر از آنچه که دیگران تصور می کنند لیبرال هستیم.

- "عبدالباري عطوان" با اشاره به توطئه هاي مكرر شوراي نظامي مصر عليه انقلاب 25 ژانويه اين كشور آورده است: تصميمات شوراي نظامي حاكم از زماني كه حسني مبارك را كنار زد به نفع انقلاب نبوده است در واقع حكومت موروثي كه مصري ها با آن مخالف بودند به وقوع پيوست اما نه به شكلي كه حسني مبارك قدرت را به فرزندنش جمال واگذار كند بلكه قدرت به نظاميان رسيد.
وي مي افزايد: اعلام متمم قانون اساسي يك روز بعد از انحلال پارلمان و در آستانه دور دوم انتخابات و ابطال قانون موسوم به انزواي سياسي در واقع تلاشي براي به شكست كشاندن انقلاب و روند دموكراتيك مصر است.
عطوان مي نويسد: نظاميان با همراهي آمريكا انقلاب مصر را ربودند درست است كه محمد مرسي برنده شده است اما در واقع رئيس بدون اختيارات و نشسته در كنج دفترش است و قدرت حقيقي در دست نظاميان است و در حقيقت رئيس جمهوري سنبليك است كه وظيفه آن به استقبال و بدرقه سران ديگر كشورها و گرفتن عكس يادگاري خلاصه خواهد شد.
طبق متمم قانون اساسي رئيس جمهوري بدون اجازه شوراي نظامي نمي تواند تصميمي درباره جنگ بگيرد و اقدامي درباره محاكمه غيرنظاميان در دادگاه هاي نظامي انجام دهد. آيا اين عاقلانه است كه حسني مبارك و انور سادات كه منتخب مردم مصر نبودند داراي اختيارات وسيع باشند اما رئيس جمهوري منتخب اختياري از خود نداشته باشد؟
عطوان مي افزايد: مشكلي كه محمد مرسي دارد اين است كه گزينه آمريكا ومورد قبول رژیم صهیونیستی نيست. مصر به تدريج از انقلاب خود دور مي شود و به سوي تجربه تركيه قبل ازپيروزي حزب عدالت و توسعه به رهبري رجب طيب اردوغان گام بر مي دارد.
وي بيان كرد: اين تصميم به سناريوهاي آمريكا براي ممانعت از به قدرت رسيدن اسلام خواهان مربوط مي شود و واشنگتن فقط از كساني حمايت مي كند كه از منافع آن در منطقه و رژیم صهیونیستی حمايت كنند.
عطوان مي نويسد: ما با رئيس جمهوري كه قدرت مطلقه داشته باشد مخالفيم اما در عين حال با حكومت نظاميان و قبضه قدرت به دست آن ها نيز مخالفيم.
وي بيان كرد: زيركي كه شوراي نظامي براي شكست انقلاب مصر به خرج داد به خود آن ها مربوط نمي شود بلكه اين سناريو را برخي طرف هاي داخلي و خارجي براي آن طراحي كرده اند.

- یکی از رهبران حزب آزادی و عدالت، با بیان اینکه تلاش برای بازگرداندن رژیم سابق هرگز موفق نخواهد شد، تاکید کرد احمد شفیق باید شکستش را بپذیرد.
به گزارش پایگاه اینترنتی شبکه العالم، "جمال تاج الدین" در مصاحبه با این شبکه گفت، بر اساس فرم ها و مدارکی که رؤسای شعب اخذ رای در اختیار ما قرار داده اند، پیروزی محمد مرسی با اختلاف بیش از نه هزار رای در مقابل احمد شفیق قطعی شده است.
وی گفت اکنون در مصر برای نخستین بار رئیس جمهور با اراده آزاد مردم به پیروزی رسیده است. ما شاهد برآورده شدن یکی از اهداف انقلاب 25 ژانویه درباره پیروزی فردی انقلابی که منعکس کننده خواسته‌های مردم باشد هستیم. از این رو، ادعاهای ستاد انتخاباتی احمد شفیق در خصوص پیروزی وی بی پایه و اساس است.
عضو حزب آزادی و عدالت درباره تلاش باقیمانده‌های رژیم گذشته برای احیاء رژیم گذشته گفت ضد انقلاب نمی تواند بقایای رژیم سابق را به عرصه بازگرداند. تلاش برای بازگرداندن رژیم سابق هرگز موفق نخواهد شد.

- عرب آن لاین نوشت راه مقابله با تهدیدهای آینده در مصر این است که اخوان المسلمین، سلفی ها و همه نیروهای انقلاب با یکدیگر مصالحه کنند.
پایگاه اینترنتی عرب آن لاین در مقاله ای به قلم "یحیی البولینی" نوشت هیچ کس گمان نمی کند با انتخاب رئیس جمهور جدید که به احتمال قوی مرسی خواهد بود، مشکلات و رنج ها پایان خواهد یافت.
در ادامه این مقاله آمده است همه می دانند اگر احمد شفیق در این انتخابات پیروز شود مرحله جدیدی از رنج ها و مشکلات نه تنها برای اخوان المسلمین بلکه برای همه مردم مصر بار دیگر آغاز خواهد شد. همچنین مرحله دشواری از مقاومت مردمی به سبب حضور شفیق و غصب حکومت از طریق تقلب آغاز می شود و احتمالا چهره دیگری از شورای نظامی در تعامل با ملت مصر، نمایان خواهد شد.
فکر نمی کنم وی (شفیق در صورت پیروزی احتمالی) با ملت مصر با تسامح رفتار کند بلکه به اندازه ای که بتواند از مردم انتقام می گیرد.
در ادامه این مقاله آمده است فکر نمی کنم اگر مرسی پیروز شود که آرزوی هر مصری و هر عرب این است که وی پیروز شود، مرحله رنج پایان خواهد یافت و شورای نظامی نیز این آمادگی را ندارد به این سادگی پس از چند دهه، تسلیم شود و فکر نمی کنم دولت، محافظه کاران و کارمندان محلی که بیشترشان به حزب ملی فاسد منحله وابسته هستند، با وی صادقانه همکاری کنند و تصور می کنم آن ها در کارش مانع تراشی می کنند و سعی خواهند کرد برایش بحران ایجاد کنند و به محض اینکه پیروزی مرسی اعلام شود بوق های تبلیغاتی دروغین خود را بر وی مسلط خواهند کرد.
آنانی که از نعمات سابق برخوردار بودند کسانی که نخبگان نامیده می شوند، آماده اند قوانینی وضع کنند یا در مجمع تدوین قانون اساسی مشارکت کنند تا نظام مصر را از ریاستی به پارلمانی تبدیل کنند و آنگاه منصب ریاست جمهوری را که مصری ها برای آن مبارزه کردند، به یک منصب تشریفاتی و صوری تبدیل کنند که هیچ اختیاری نداشته باشد و آنگاه حزب اکثریت حکومت کند. پس از آن مرحله بعد یعنی جنگ با بقایای حزب ملی فرا خواهد رسید تا اکثریت پارلمانی بدست آید. تصور می کنم بقایای حزب ملی سابق یا حزب جدیدی تاسیس خواهند کرد یا اینکه به حزب جدیدی که قرار است با نام «مصر آینده» از سوی "عمرو خالد" تاسیس شود، ملحق شوند. عمرو خالد برخی از سران حزب ملی سابق فاسد را در اطراف خود جمع کرده است.
در ادامه این مقاله آمده است مرحله آینده دشوارتر خواهد بود و به آسانی نمی توان سال های آینده را سپری کرد جز اینکه اخوان المسلمین، سلفی ها و همه نیروهای انقلاب با یکدیگر مصالحه کنند، اختلافات را کنار بگذارند و در صفی واحد در برابر کسانی بایستند که می خواهند اوضاع را به گذشته باز گردانند.
پس از تصمیمات اخیر فهمیدیم چه کسانی با انقلاب هستند و چه کسانی برای جیب خود کار می کنند و طرف سوم در این میان چه کسانی هستند.
بنابراین باید بار دیگر برای مقابله با تهدیدهای آینده که تهدیدهایی قوی هستند، متحد شویم، با وحدت و خلوص نیت می توانیم بر تهدیدها و مشکلات فائق آئیم.

- روزنامه آمریکایی واشنگتن پست تاکید کرد پیروزی محمد مرسی نامزد حزب آزادی و عدالت وابسته به جنبش اخوان المسلمین مصر در انتخابات ریاست جمهوری این کشور، وحشت رژیم صهیونیستی را برانگیخته است.
به گزارش شبکه تلویزیونی العالم، واشنگتن پست نوشت، پیروزی محمد مرسی آینده روابط بین مصر و رژیم صهیونیستی را تهدید می کند.
این روزنامه اضافه کرد، در روز دوشنبه (91.03.29) پس از آنکه ستاد تبلیغاتی مرسی از پیروزی او در انتخابات خبر داد، شاهد تنش و تیراندازی متقابل در مرز فلسطین اشغالی و صحرای سینا بودیم که بر اثر آن یکی از کارگران در حال احداث دیوار حائل، کشته شد.
این روزنامه تصریح کرد، نگرانی رژیم صهیونیستی از اوضاع مصر باعث شد که شمار نیروهایش در مرز این کشور را افزایش دهد.
این رژیم نگران حملاتی از مرزهای مصر است. به ویژه که محمد مرسی بر حق فلسطین برای پس گرفتن زمین های اشغال شده اش از طرف اشغالگران صهیونیستی تاکید کرد.

- روزنامه لوموند فرانسه در سرمقاله خود نوشت؛ تاريخ روابط نظاميان مصر با جماعت اخوان المسلمين در شش دهه اخير، پر است از درگيري و كشمكش بين دو گروه و محال است كه اين دو گروه بتوانند به طور همزمان در راس حكومت قرار بگيرند و با يكديگر به توافق برسند.
اين روزنامه از قول پژوهشگران و تحليلگران سياسي مصر، مي نويسد كه نظاميان و اخوان المسلمين دو نيروي اصلي در مصر از انقلاب 1952 ميلادي در اين كشور بشمار مي آيند و رابطه بين اين دو نيرو از آن زمان تاكنون با تنش روبرو بوده است.
اين روزنامه مي افزايد؛ شش دهه از درگيري هاي اين دو گروه مي گذرد تا اينكه پس از 60 سال، بار ديگر نظاميان مصر با جماعت اخوان المسلمين در انتخابات رياست جمهوري اين كشور، پس از سقوط حسني مبارك مواجه شدند و رقابت بين محمد مرسي (نامزد تحت حمايت اخوان المسلمين) و ژنرال احمد شفيق از نظاميان اين كشور در دور دوم انتخابات رياست جمهوري مصر درگرفت كه با پيروزي محمد مرسي پايان يافت و حكومت نظاميان در مصر كه از زمان "جمال عبدالناصر" آغاز شده بود، با پيروزي اسلام گراها و به قدرت رسيدن آن ها، به روزهاي پاياني خود نزديك شده است.
به عقيده نويسنده اين سرمقاله، به دليل اينكه نظاميان مصري خود را مالك اصلي حكومت در طول تاريخ معاصر مصر مي دانند، در شرايط كنوني كه اخوان المسلمين و اسلام گراها به پيروزي در انتخابات رياست جمهوري دست پيدا كردند، به توافق رسيدن و تفاهم اين دو گروه براي تقسيم قدرت بسيار مشكل به نظر مي رسد و با اعتراضي كه از سوي طيف هاي مختلف مصري در روزهاي گذشته در اعتراض به افزايش قدرت نظاميان رخ داده است و غير قانوني اعلام شدن حضور يك سوم نمايندگان اخوان المسلمين در پارلمان اين كشور از طرف شوراي نظامي مصر، بعيد است محمد مرسي با مقامات نظامي و شوراي نظامي در تقسيم قدرت به توافق برسد.

- يك پايگاه مصري با اشاره به تقويت نظاميان رژيم صهيونيستي در مرز فلسطين اشغالي با مصر و حضور تانك هاي مركاوا در اين منطقه اين رژيم را مسئول نقض پيمان كمپ ديويد دانست.
پايگاه اليوم السابع با اشاره به حوادث صبح امروز در مرز مصر با فلسطين اشغالي آورده است: اعلام حالت فوق العاده ارتش رژیم صهیونیستی و حضور برخي تانك ها در منطقه (د) كه حضور سلاح سنگين در آن مطابق پيمان كمپ ديويد ممنوع است نقض اين پيمان محسوب مي شود.
اين پايگاه مي افزايد: خبرگزاري فرانسه يك تانك ميركاوا رژیم صهیونیستی در طول مرز مصربا فلسطين اشغالي و در منطقه بئر ملكا در صحراي نقب را به تصوير كشيده است.
اين پايگاه نوشت: مطابق بند شماره يك پيمان سال 1979 موسوم به كمپ ديويد در منطقه (د) داخل مرزهاي فلسطين اشغالي همرز با مصر كه از شرق شهر رفح تا ايلات به عرض 2.5 كيلومتر را شامل مي شود فقط بايد گارد مرزي يا پليس رژیم صهیونیستی حضور داشته باشد كه تعداد آن ها نيز نبايد از چهار هزار نظامي فراتر برود و اين نظاميان نبايد سلاح سنگين در اختيار داشته باشند.
پايگاه فوق مي نويسد: مطابق تحقيقات اوليه ارتش رژيم صهيونيستي دو خودوري كارگران صهیونیستی در حال حركت در منطقه نزديك محور فيلا دلفي بودند كه گروه هاي مسلح با كمين در نزديكي منطقه نيتسانا ضمن منفجر كردن بمبي در مسير آن ها با سلاح سبك و آرپي جي به سوي كارگران صهیونیستی حمله كردند.
اين پايگاه آورده است: شبه جزيره سينا به سه منطقه(آ،ب،ج) تقسيم مي شوند ومنطقه (د) در داخل سرزمین های اشغالی هم مرز با مصر قرار دارد.

- سران نظامي رژيم صهيونيستي براي بررسي اوضاع مرزهاي سرزمين‌هاي اشغالي با مصر نشست امنيتي برگزار كردند.
تلويزيون رژيم صهيونيستي گزارش داد وزارت جنگ اين رژيم به همراه تعدادي از فرماندهان ارتش نشست فوق العاده‌اي را براي بررسي اوضاع در مرزهاي سرزمين هاي اشغالي با مصر برگزار كرده اند.
اين نشست بعد از عمليات شهادت طلبانه اي صورت گرفت كه در جريان آن يك صهيونيست كشته و سه نفر ديگر نيز زخمي شدند، تلفات اين عمليات از ميان صهيونيست هايي بودند كه مشغول احداث ديوار مرزي بودند كه در مرزهاي مصر با سرزمين هاي اشغالي كشيده مي شود.
از سوي ديگر مقامات صهيونيست نسبت به پيروزي محمد مرسي نامزد اخوان المسلمون در انتخابات رياست جمهوري مصر ابزار نگراني كرده و از رئيس جمهور آينده اين كشور خواستند تا به توافقنامه هاي حسني مبارك با رژیم صهیونیستی پايبند باشد.
اين گزارش تاكيد مي كند كه نشست فوق، موضوع بهبود تامين امنيت در مرزها را بررسي مي كند و همچنين موضوع تجهيز اين مرزها به هواپيماهاي جاسوسي بدون سرنشين براي مراقبت از مرزها نيز در اين نشست به بررسي گذاشته مي شود.
بنا بر اعلام تلويزيون رژيم صهيونيستي هواپيماهاي جاسوسي صهیونیستی تصاوير و اطلاعات از مرزها را به اتاق هاي مراقبت انتقال خواهند داد تا تحركات مشكوك در مرزها شناسايي شود، علاوه بر اين ها قرار است گروه هاي ويژه حفاظتي نيز براي تامين امنيت صهيونيست‌هاي مستقر در مرزها به كار گرفته شود.

- "بان كي مون" دبيركل سازمان ملل متحد روز سه شنبه (91.03.30) از نظاميان مصر خواست قدرت را بطور كامل به غيرنظاميان بازگردانند.
به گزارش خبرگزاري فرانسه از سازمان ملل، "اسكار فرناندز تارانكو" دستيار بان كي مون در حالي اين موضوع را عنوان كرد كه به نظر مي رسد مصر دستخوش تنش هاي جديد پس از انتخابات رياست جمهوري باشد.
دستيار بان كي مون در شوراي امنيت سازمان ملل گفت:‌ بان كي مون در انتظار تفويض زود هنگام كامل قدرت به يك دولت غيرنظامي در مصر است.
وي افزود:‌ دبير كل سازمان ملل برنگراني خود در خصوص انتقال قدرت و برآورده شدن آرمان هاي مشروع مردم مصر و همچنين جامعه بين الملل در باره ايجاد نهادهاي نمايندگي و مردم سالار قوي تاكيد كرد.
دبيركل سازمان ملل معتقد است: 'درخواست هاي ملي و عمومي' در خصوص انتخابات و تهيه يك پيش نويس قانون اساسي جديد مصر بايد محترم شمرده شود.


- کارشناس سیاسی امور خاورمیانه در گفتگو با شبکه تلویزیونی روسیه گفت، رئیس جمهور جدید مصر چیزی جز عروسکی در دست حاکمان نظامی این کشور نخواهد بود.
به گزارش شبکه تلویزیونی راشا تودی، "احمد فتحی"، کارشناس سیاسی امور خاورمیانه، مستقر در نیویورک، در مصاحبه اختصاصی با مجری این شبکه گفت، حاکمان نظامی مصر آنچنان وقیحانه و آشکارا قدرت را در این کشور به دست گرفته‌اند که تفاوت چندانی نمی کند که چه کسی پیروز انتخابات ریاست جمهوری این کشور شود، زیرا در هر صورت رئیس جمهور مصر باید تحت فرامین این شورای نظامی کار کند.
وی افزود، به علت برخی داد و ستدهای سیاسی در دور اول انتخابات ریاست جمهوری مصر، ما با دو نامزد بدون صلاحیت در دور دوم مواجه شده ایم.
حقیقت این است که حدود 70 درصد از واجدان شرایط رأی دادن در مصر در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در این کشور شرکت نکردند. این نشان دهنده طرز فکر مردم مصر و نقطه نظر (منفی) آنان درباره این دو نامزد است.
فتحی در خاتمه افزود، شورای نظامی مصر به وضوح اقداماتی را انجام داده که بسیاری از ناظران سیاسی آن را کودتای نرم در این کشور تلقی می کنند.
کودتای نرم نظامیان مصر بر اساس حکم اخیر صادره از سوی دادگاه قانون اساسی مصر بوده که حاکم عملی مصر را، بدون توجه به این که چه کسی به ریاست جمهوری این کشور انتخاب شود، شورای عالی نظامی مصر قلمداد کرده و متأسفانه این شرایط برای سالیان متمادی در مصر ادامه خواهد یافت.

- سفير كشورمان در لبنان با تبيين مواضع ايران در قبال تحولات منطقه، حضور گسترده مردم مصر در انتخابات اخير رياست جمهوري اين كشور را با اهميت دانست و گفت: اين حضور نشان دهنده احياي روندهاي اسلامي در منطقه و بيزاري روز افزون ملت ها از رژيم صهيونيستي است.
"غضنفر ركن آبادي" سفير جمهوري اسلامي ايران در لبنان با شيخ "ابراهيم المصري" دبيركل جماعت اسلامي لبنان ديدار و گفت وگو كرد.
طرفين در اين ديدار با حساس خواندن شرايط كنوني منطقه بر ضرورت هوشياري در برابر توطئه هاي رژيم صهيونيستي تاكيد كردند.
سفير جمهوري اسلامي ايران ضرورت وحدت ملي و گفت وگو بين لبناني ها براي تقويت مثلث ارتش، ملت و مقاومت را خواستار شد و آن را عامل مهمي براي ضربه به طرح هاي رژيم صهيونيستي در منطقه دانست.
"ابراهيم المصري" در اين ديدار از مواضع جمهوري اسلامي ايران در قبال مسايل اسلام به ويژه موضوع فلسطين تشكر كرد و نقش كشورمان را عامل مهمي در تقويت و احياي منافع و حقوق ملت هاي مظلوم ارزيابي كرد.


لیبی

- منابع ديپلماتيك و امنيتي در ليبي اعلام كردند، مردان مسلح به كنسولگري تونس در بنغازي واقع در شرق ليبي حمله كرده‌اند اما تاكنون شماري از تلفات گزارش نشده است.
يكي از مقام‌هاي امنيتي ليبي كه نخواست نامش فاش شود، با مقصر دانستن گروه "حاميان شريعت" در وقوع اين حمله گفت: كنسولگري تونس در بنغازي توسط مردان مسلح مورد حمله قرار گرفته است.
براساس گزارش خبرگزاري فرانسه، ‌يكي از مقام‌هاي سفارت تونس در طرابلس نيز گزارش حمله به اين كنسولگري را تاييد كرد و گفت كه كارمندان اين كنسولگري پيش از حمله تهديد شده بودند اما هيچ يك از كارمندان ساختمان كنسولگري مجروح نشدند.
يكي از خبرنگاران خبرگزاري فرانسه در صحنه گزارش داد كه نيروهاي امنيتي ليبي در منطقه مستقر شدند و ساختمان كنسولگري را از دست مردان مسلح كه بدون هيچ مقاومتي عقب‌نشيني كردند، پس گرفتند.
اين خشونت و ناآرامي، جديدترين موج حملات با هدف ضربه زدن به ديپلمات‌ها و سازمان‌‌هاي بين‌المللي در بنغازي محسوب مي‌شود. اين حمله يك هفته پس از اصابت نارنجك به خودرو سفير انگليس به ليبي صورت گرفت. يك بمب كوچك نيز در خارج از كنسولگري آمريكا در بنغازي در ششم ژوئن (17 خرداد) كار گذاشته شده بود.
اين افزايش خشونت‌ها درست زماني به وقوع پيوسته كه اين كشور شمال آفريقا خود را براي انتخابات كنگره ملي در هفتم ژوئيه (17 تير) آماده مي‌كند.

- مقامات امنيتي و اطلاعاتي رژيم صهيونيستي در خصوص فعاليت اين رژيم در ليبي عليه سوريه با مقامات شوراي ملي انتقالي گفتگو كردند.
شبكه تلويزيوني الاخباريه گزارش داد، ناامني و فقدان حاكميت قانون و دولت در ليبي اين كشور را به يكي از مراكز اصلي نيروهاي القاعده و يكي از منابع اصلي قاچاق سلاح به كشورهاي منطقه تبديل كرده است.
روزنامه المنار چاپ فلسطين به نقل از منابع آگاه در طرابلس پايتخت ليبي فاش كرد اخيرا يك هيأت اطلاعاتي صهیونیستی ديدارهايي با مسئولان شوراي ملي انتقالي ليبي انجام داده است كه اين ديدارها با حضور يك افسر اطلاعاتي فرانسوي انجام شده است.
هدف از اين ديدارها تلاش براي متقاعد كردن شوراي ملي انتقالي ليبي به منظور موافقت با حضور رژيم صهیونیستی در ليبي بوده است. اين منابع اعلام كردند هدف رژيم صهیونیستی از حضور در ليبي تلاش براي قاچاق سلاح به سوريه و نيز آموزش هسته هاي تروريستي براي اجراي عمليات قتل و تخريب در سوريه است. اعضاي اين هسته ها را عربستان و قطر جذب كرده اند.
در ادامه آمده است: گزارش هاي مطبوعاتي حاكي از آن است كه آمريكا بيش از 200 تن از افراد تروريست بازداشت شده در اردوگاه هاي ارتش آمريكا در كشورهاي منطقه را به برخي كشورهاي اطراف سوريه انتقال داده است تا به گروه هاي مسلح تروريستي بپيوندند. علاوه بر اين قطر و عربستان اقدام به جذب افراد مزدور از كشورهاي منطقه كرده اند.
روزنامه المنار فلسطين هشدار داد ليبي به اردوگاهي براي آموزش تروريست ها و قاچاق سلاح به اماكن ديگر تبديل شده است و اين اقدامات بر اساس برنامه هايي صورت مي گيرد كه قطر و عربستان آن ها را از قبل و با حمايت آمريكا و رژیم صهیونیستی براي ايجاد فتنه هاي خونين در كشورهاي عربي و به خصوص سوريه تهيه كرده اند.

- با از سرگيري درگيري هاي مسلحانه در برخي استان هاي ليبي و همزمان حمله ده ها نفر از اعضاي جماعت انصار الشريعه به كنسولگري تونس در شهر بنغازي، نماينده ويژه دبيركل سازمان ملل در ليبي از اوضاع امنيتي اين كشور ابراز نگراني كرد.
المنار گزارش داد، "ايان مارتين" از مقامات ليبي خواست علل اصلي منازعات را شناسايي و براي پايان دادن به آن تلاش كنند.
وي با اشاره به تدابير مقامات ليبي براي جلوگيري از ادامه درگيري ها و درخواست براي مضاعف كردن تلاش ها، همه طرف هاي درگير را بويژه در الكفره ، الزنتان و الشقيقه به صلح و آرامش و پايان دادن به درگيري ها فراخواند.
نگراني مارتين پس از آن اعلام مي شود كه هنگام ديدار هيات سازمان ملل از شهر الكفره در جنوب شرقي ليبي براي اطمينان از برقراري آتش بس چندين گلوله خمپاره 106 به اين منطقه شليك شد.
مارتين همچنين اقدامات گروه هاي تندرو از جمله حمله شماري از افراد وابسته به گروه انصار الشريعه به كنسولگري تونس در بنغازي را نگران كننده خواند.
گروه انصار الشريعه در شهر بنغازي در اعتراض به كشيدن كاريكاتورهاي موهن به دين اسلام در كشور تونس به كنسولگري اين كشور حمله كرده بودند.


تونس

- مقامات تونس عليه داماد ديكتاتور مخلوع اين كشور در قطر شكايت مي كنند.
خبرگزاري شين هوا گزارش داد وزير مشاور در امور مهاجرت در دولت تونس روز سه شنبه (91.03.30) اعلام كرد عليه "محمد صخر الماطري"، داماد بن علي، كه اكنون در قطر به سر مي برد، شكايت خواهد كرد.
الماطري متهم است در درگيري با يك شهروند تونسي، باعث اخراج وي از قطر شده است.


مراکش

- دبیر کل حزب منحل الامه در مراکش، مخالفت مسئولان کشورش را با تصمیم این حزب برای تاسیس حزب جدید محکوم کرد.
به گزارش پایگاه اینترنتی شبکه العالم، "محمد المروانی" از رباط گفت مخالفان مسئولان کشور با تاسیس حزب جدید الامه در واقع مشکلات گروه‌ها و احزابی است که با فساد و استبداد مخالف‌اند. مخالفت مقام های این کشور نشان دهنده رویکرد آن ها در مانع تراشی در برابر فعالیت احزاب است.
"خالد السفیانی" هماهنگ کننده ستاد دفاع از حزب الامه مراکش دراین باره گفت تصمیم مسئولان کشور درباره ارجاع دادن پرونده تاسیس حزب جدید به دادگاه اداری و دستگاه قضایی با ادله واهی صورت گرفته است و نشان دهنده این است که این مساله یک تصمیم گیری سیاسی و نه قضایی یا حقوقی است.
"محمد الحمداوی" عضو شورای ارشاد گروه عدالت و احسان نیز در این باره گفت همه آزادگان در مراکش درمعرض هدف قرار دارند. این رویکرد مسئولان نشان می دهد که مراکش چیزی تغییر نکرده است و ظلم همچنان وجود دارد.


الجزایر

- "محمد جوادي" رييس كميته قربانيان مين الجزاير اعلام كرد كه ارتش اين كشور در يك عمليات گسترده بيش از نه ميليون مين كار گذاشته شده استعمار فرانسه در خاك الجزاير در دوران اشغال اين كشور را منهدم كرده است.
رييس كميته قربانيان مين الجزاير در جمع خبرنگاران اظهار داشت: اين مين ها در مناطق مرزي همسو با تونس در شرق و مراكش در غرب كشور شناسايي و نابود شدند.
وي در ادامه تاكيد كرد: براثر فشارهاي سياسي بر دولت فرانسه سرانجام اين كشور اعتراف كرد كه بيش از 11 ميليون مين در الجزاير در دوران استعمار در خاك الجزاير كارگذاشته شده است كه تا كنون نه ميليون عدد آنرا منعهدم كرديم و تلاش براي شناسايي ساير مين ها ادامه دارد.
الجزاير از سال 1963 ميلادي عمليات اكتشاف مين ها كار گذاشته شده توسط استعمارگران فرانسوي را آغاز كرده است.
فرانسه همچنين در سال 2007 نيز نقشه هاي از محل اختفاي مين هاي كار گذاشته شده را در اختيار دولت الجزاير قرار داده بود.

- دولت الجزاير تصميم دارد چهار تن از حقوقدان اين كشور را به اتهام تلاش در برپايي تجمع براي ابراز مخالفت با قوانين كشوري محاكمه كند.
دو سازمان حقوقي مدافع آزادي بيان در الجزاير روز سه شنبه(91.03.30) اعلام كردند كه چهار نفر از فعالان وابسته به اين دو سازمان، هفته جاري در دادگاه جنايي به اتهام تلاش براي انجام گردهمايي و تجمع اعتراضي در راستاي مخالفت با سياست هاي دولت محاكمه خواهند شد.
اين فعالان پيشتر در اعتراض به بازداشت همكار خود در مقابل دادگاه جنايي الجزاير تجمع كرده و با سردادن شعار عليه دولت خواستار آزادي همكار خود و اصلاح قوانين جاري الجزاير شدند .
آن ها قوانين فعلي الجزاير را بر خلاف آزادي هاي اجتماعي و حقوق شهروندي عنوان كردند.
به اتهامات "ياسين زايد" ، "عبدو بن جودي" ،"عثمان عوامر" و "لخضر بوزيني" چهار فعال حقوقي در دادگاه باب الواد در شرق پايتخت رسيدگي خواهد شد.
اين درحالي است كه نهادهاي حقوقي الجزاير حل و فصل مسالمت آميز مشكل پيش آمده براي فعالان حقوقي را خواستار شده اند.
براساس بيانيه نهادهاي حقوقي الجزاير پيش بيني مي شود براساس ماده 100 قانون مجازات اين كشور هريك از حقوقدان به دوماه تا يك سال زندان و پرداخت 20 هزار دينار (200 يورو) جريمه نقدي محكوم شوند.
كارشناسان حقوقي و سياسي الجزاير معتقدند به رغم لغو حالت فوق العاده در اين كشور در دو سال پيش و همچنين انجام برخي اصلاحات در كشور، جامعه الجزاير همچنان جامعه اي بسته است و تمامي قوانين اين كشور نياز به بازنگري اساسي دارد و اعتراض بسياري از احزاب و تشكل هاي سياسي از قبل و بعد از انتخابات اخير پارلمان اين كشور نيز به دليل مساعد نبودن شرايط عمومي كشور الجزاير است.


سودان

- خبرنگار خبرگزاری فرانسه که دیروز در خارطوم بازداشت شده بود پس از دوازده ساعت، چهارشنبه (91.03.31) آزاد شد.
"سیمون مارتلی" که ملیت انلگیسی دارد سه شنبه (91.03.30) هنگام مصاحبه با دانشجویانی که در خارطوم تظاهرات کرده بودند وهمچنین عکسبرداری از مجمتع دانشگاهی در مرکز پایتخت، توسط نیروهای امنیتی سودان بازداشت شد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از خارطوم ،این منطقه روز دوشنبه (91.03.29) شاهد درگیری نیروهای پلیس با معترضانی بود که در اعتراض به افزایش هزینه‌های زندگی دست به تظاهرات زده بودند.

 

130104- 90.03.31
 

  فرستادن مقاله
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

جهان از آفریقا چه می‌خواهد؟

۱۳۹۶/۶/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران:‌ تحولات مغرب عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات سودان (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات لیبی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات مصر (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات سودان (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات لیبی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مصر (174)

۱۳۹۵/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مصر (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات لیبی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات لیبی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مصر (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات سودان (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مصر (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات لیبی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات لیبی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات سودان (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مصر (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات لیبی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات سودان (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران:تحولات مغرب عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات مصر (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مصر (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات لیبی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات سودان (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

تحولات لیبی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مصر (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات لیبی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مصر (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مغرب عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مصر (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات لیبی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات سودان (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مغرب عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مصر (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات لیبی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مصر (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات لیبی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات سودان (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات سودان (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات لیبی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات مصر (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات مصر (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات سودان (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مصر (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات لیبی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات سودان (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مصر (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات لیبی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات لیبی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات سودان (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات سودان (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات لیبی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات سودان (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات لیبی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مصر (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات لیبی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات لیبی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات لیبی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات سودان (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات مصر (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مصر (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات لیبی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات مصر (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات سودان (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات لیبی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات سودان (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مصر (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مصر (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات سودان (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات لیبی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات سودان (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات سودان (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات لیبی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات مصر (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات لیبی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات لیبی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مصر (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات سودان (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات لیبی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات سودان (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات سودان (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات سودان (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات لیبی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات سودان (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات سودان (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات سودان (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مصر (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (117)

۱۳۹۳/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات سودان (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات سودان (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مصر (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات لیبی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات سودان (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (112)

۱۳۹۳/۹/۱۹

آفران: تحولات لیبی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات سودان (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات لیبی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات سودان (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مصر (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات سودان (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات لیبی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مصر (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات لیبی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات سودان (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات مصر (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات لیبی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات سودان (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولان مغرب عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (107)

۱۳۹۳/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات لیبی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات مصر (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات سودان (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مصر (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات لیبی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات سودان (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مصر (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات سودان (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات لیبی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات سودان (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات لیبی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات سودان (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات لیبی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مصر (98)

۱۳۹۳/۶/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات لیبی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مصر (96)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مصر (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات لیبی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات سودان (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات مصر (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات سودان (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مصر (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات لیبی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران : تحولات مغرب عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مصر (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات لیبی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات سودان (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات لیبی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مصر (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مصر (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مصر (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات لیبی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مصر (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات سودان (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مصر (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات سودان (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات مصر (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات لیبی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات سودان (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات سودان (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات لیبی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مصر (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات لیبی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات سودان (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات سودان (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات لیبی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مصر (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات لیبی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مصر (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربي (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربي (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مصر (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات لیبی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات سودان (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات مصر (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات لیبی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات لیبی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مصر (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی(70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات مصر (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات لیبی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات سودان (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات لیبی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات مصر (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی(68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات سودان (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات لیبی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مصر (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی(67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات مصر (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات لیبی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات سودان (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات سودان (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات لیبی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی(65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مصر (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مصر (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات لیبی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات سودان (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مصر (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات لیبی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات سودان (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات مصر (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

نگاه آفران: تحولات مصر 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات لیبی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

نگاه آفران: تحولات سودان 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: آفريقاي جنوبي اولين ايستگاه اجلاس كميسيون مشترك دولت تدبير و اميد

۱۳۹۲/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مصر (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات سودان (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

نگاه آفران: تحولات مغرب عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات لیبی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات سودان 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات سودان (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات لیبی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مصر (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات سودان (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات مصر (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات لیبی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات سودان (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات لیبی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات مصر (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مصر (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات لیبی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات سودان (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات مصر (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات مصر (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات سودان (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات لیبی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مصر (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات سودان (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات سودان (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات لیبی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مصر (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات سودان (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات لیبی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات سودان (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: گزارش تحليلي بر سفر رئيس جمهور ايالات متحده آمريكا به آفريقا

۱۳۹۲/۴/۱۶

آفران: تحولات لیبی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات سودان (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات لیبی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات سودان (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات مصر (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات سودان (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات سودان (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مصر (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات سودان (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات لیبی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات ليبي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی(34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مصر (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات لیبی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات سودان (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات ليبي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مصر (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات سودان (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات مصر(32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مصر (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: کودتا در آفریقای مرکزی

۱۳۹۲/۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات لیبی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات سودان (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مصر (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مصر (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات مصر (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات سودان (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات لیبی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مصر (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات لیبی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات مصر (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات سودان (23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۴

آفران: تحولات ليبي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات مغرب عربي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات آفریقای غیر عربی (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مصر (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات ليبي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات لیبی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات سودان (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات لیبی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مصر (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات سودان (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات لیبی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات مصر (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات سودان (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مغرب عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات لیبی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مصر (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات سودان (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات سودان (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مصر (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱

آفران:حسن الشیخ محمود رئیس جمهور جدید سومالی

۱۳۹۱/۶/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۲۶

دیدگاه اسلام گرایان درباره آینده قبطی ها در مصر

۱۳۹۱/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۱۹

تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: انتخابات كشور ليبي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (5)

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: عملکرد حزب اسلامی النهضة پس از انقلاب تونس

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (4)

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۷

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (3)

۱۳۹۱/۳/۲۴

انتخابات ریاست جمهوری مصر (2012)

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: عواقب پیروزی "احمدشفیق" در انتخابات

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (2)

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: میزان موفقیت اخوان المسلمین در بازیابی پایگاه مردمی خود

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (1)

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: حکم دادگاه مبارک به نفع نامزد اخوان تمام شد

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: بروز اعتراضات در مصر و نشانه رفتن نامزدی نخست وزیر مبارک

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۶

آفران:نظرات موافقان و مخالفان مرسی

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: وجوب توافق بین اخوان و نیروهای انقلابی علیه احمد شفیق

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۹

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۸

مصر و تهدیدات عمر سلیمان

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: انتخابات مصر صحنه پراکندگی آراء میان دو مجموعه اسلام گرا و مدنی

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: بررسی و تحلیل آخرین وضعیت انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: شعارهای انتخاباتی برخی نامزدهای برجسته انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.25

۱۳۹۱/۲/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.24

۱۳۹۱/۲/۲۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.23

۱۳۹۱/۲/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.20

۱۳۹۱/۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.19

۱۳۹۱/۲/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.18

۱۳۹۱/۲/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.17

۱۳۹۱/۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.16

۱۳۹۱/۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.13

۱۳۹۱/۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.12

۱۳۹۱/۲/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.11

۱۳۹۱/۲/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.10

۱۳۹۱/۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.09

۱۳۹۱/۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.05

۱۳۹۱/۲/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.04

۱۳۹۱/۲/۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.03

۱۳۹۱/۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.02

۱۳۹۱/۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.30

۱۳۹۱/۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.29

۱۳۹۱/۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.28

۱۳۹۱/۱/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.27

۱۳۹۱/۱/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.26

۱۳۹۱/۱/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.23

۱۳۹۱/۱/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.22

۱۳۹۱/۱/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.21

۱۳۹۱/۱/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.20

۱۳۹۱/۱/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.19

۱۳۹۱/۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.16

۱۳۹۱/۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.15

۱۳۹۱/۱/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.14

۱۳۹۱/۱/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.07

۱۳۹۱/۱/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.06

۱۳۹۱/۱/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.21

۱۳۹۰/۱۲/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.20

۱۳۹۰/۱۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.17

۱۳۹۰/۱۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.16

۱۳۹۰/۱۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.15

۱۳۹۰/۱۲/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.13

۱۳۹۰/۱۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.10

۱۳۹۰/۱۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.09

۱۳۹۰/۱۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.08

۱۳۹۰/۱۲/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.07

۱۳۹۰/۱۲/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.06

۱۳۹۰/۱۲/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.03

۱۳۹۰/۱۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.02

۱۳۹۰/۱۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.01

۱۳۹۰/۱۲/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.30

۱۳۹۰/۱۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.29

۱۳۹۰/۱۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.11.19

۱۳۹۰/۱۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.17

۱۳۹۰/۱۱/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.16

۱۳۹۰/۱۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.10

۱۳۹۰/۱۱/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.09

۱۳۹۰/۱۱/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.08

۱۳۹۰/۱۱/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.05

۱۳۹۰/۱۱/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.28

۱۳۹۰/۱۰/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.27

۱۳۹۰/۱۰/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.26

۱۳۹۰/۱۰/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.25

۱۳۹۰/۱۰/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.21

۱۳۹۰/۱۰/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.19

۱۳۹۰/۱۰/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.18

۱۳۹۰/۱۰/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.17

۱۳۹۰/۱۰/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.14

۱۳۹۰/۱۰/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.13

۱۳۹۰/۱۰/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.12

۱۳۹۰/۱۰/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.11

۱۳۹۰/۱۰/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.10

۱۳۹۰/۱۰/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.06

۱۳۹۰/۱۰/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.05

۱۳۹۰/۱۰/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.03

۱۳۹۰/۱۰/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.29

۱۳۹۰/۹/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.28

۱۳۹۰/۹/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.27

۱۳۹۰/۹/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.26

۱۳۹۰/۹/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.23

۱۳۹۰/۹/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.22

۱۳۹۰/۹/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.21

۱۳۹۰/۹/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.20

۱۳۹۰/۹/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.19

۱۳۹۰/۹/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.12

۱۳۹۰/۹/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.09

۱۳۹۰/۹/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.08

۱۳۹۰/۹/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.07

۱۳۹۰/۹/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.06

۱۳۹۰/۹/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.05

۱۳۹۰/۹/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.02

۱۳۹۰/۹/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.01

۱۳۹۰/۹/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.28

۱۳۹۰/۸/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.25

۱۳۹۰/۸/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.14

۱۳۹۰/۸/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.11

۱۳۹۰/۸/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.10

۱۳۹۰/۸/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.08

۱۳۹۰/۸/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.03

۱۳۹۰/۸/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.02

۱۳۹۰/۸/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.27

۱۳۹۰/۷/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.26

۱۳۹۰/۷/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.25

۱۳۹۰/۷/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 24 .7 .90

۱۳۹۰/۷/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.18

۱۳۹۰/۷/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.17

۱۳۹۰/۷/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.16

۱۳۹۰/۷/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.12

۱۳۹۰/۷/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.09

۱۳۹۰/۷/۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.06

۱۳۹۰/۷/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.05

۱۳۹۰/۷/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.03

۱۳۹۰/۷/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.30

۱۳۹۰/۶/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.28

۱۳۹۰/۶/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.27

۱۳۹۰/۶/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.26

۱۳۹۰/۶/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.22

۱۳۹۰/۶/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.20

۱۳۹۰/۶/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.06.19

۱۳۹۰/۶/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.16

۱۳۹۰/۶/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.15

۱۳۹۰/۶/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.14

۱۳۹۰/۶/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.13

۱۳۹۰/۶/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.12

۱۳۹۰/۶/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.08

۱۳۹۰/۶/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.07

۱۳۹۰/۶/۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.06

۱۳۹۰/۶/۶

آفریقا در هفته ای که گذشت (900527 الی 900602)

۱۳۹۰/۶/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.05

۱۳۹۰/۶/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.02

۱۳۹۰/۶/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.01

۱۳۹۰/۶/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.30

۱۳۹۰/۵/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.29

۱۳۹۰/۵/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.24

۱۳۹۰/۵/۲۴

آفران: انقلابیون لیبی در مقابل یک آزمون سخت

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900513 الی 900519)

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.23

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.22

۱۳۹۰/۵/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.19

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: صحنه جنگ لیبی پس از آغاز ماه رمضان

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.18

۱۳۹۰/۵/۱۸

آفران: محاکمه حسنی مبارک ؛ واکنش ها و پیامدها

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.17

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.16

۱۳۹۰/۵/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.15

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفریقا در هفته ای که گذشت (900506 الی 900512)

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفران: تحولات شمال آفر یقا - 90.05.12

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: آفريقاي شرقي؛ اهميت استراتژيك و افق هاي پيش رو

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.11

۱۳۹۰/۵/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.10

۱۳۹۰/۵/۱۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.09

۱۳۹۰/۵/۹

آفران: قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.08

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.05

۱۳۹۰/۵/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.04

۱۳۹۰/۵/۴

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (2)

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.03

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.02

۱۳۹۰/۵/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.01

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (1)

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.29

۱۳۹۰/۴/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.28

۱۳۹۰/۴/۲۸

آفران: دموکراسی در آفریقا

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.27

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (900416 الی 900422)

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.25

۱۳۹۰/۴/۲۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.22

۱۳۹۰/۴/۲۲

آفران: مراکش، تاریخ و جغرافیا

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.19

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: موریتانی پس از انقلاب های عربی

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.18

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفریقا در هفته ای که گذشت (900409 الی 900415)

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: مراکش پس از همه پرسی

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.15

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (پایانی)

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.14

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (2)

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.13

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (1)

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.12

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: دلیل حمایت آمریکا از انقلابیون و سازمان های مصری

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.11

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفریقا در هفته ای که گذشت (900402 الی 900408)

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تاثير عوامل اقتصادي بر انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.08

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.07

۱۳۹۰/۴/۷

آفران: نشانه های “همه پرسی نظامی" درباره رئیس جمهور آینده مصر

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.06

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: عدم تناسب نقش و حقوق زنان در افریقا

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.05

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: گزينه هايي دشوار سياست مصر در قبال انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.04

۱۳۹۰/۴/۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (900326 الی 900401)

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: بروز اختلاف در صفوف انقلابیون لیبی

۱۳۹۰/۴/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.01

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: تغییر پشت درب‌های الجزایر و مغرب پس از لیبی

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: اصلاحات در قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.31

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: مصادره انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.30

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.29

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: صف بندی احزاب تونسی برای انتخابات آینده

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفریقا در هفته ای که گذشت (900319 الی 900325)

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: آخرین تحولات سودان

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.28

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.25

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: اعطاي وام به مصر و ربودن انقلاب

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: بازیگران منطقه ای؛ تلاش برای مدیریت انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.24

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: انقلاب هاي عربي و سياست هاي آمريكا در قبال ايران

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: اختاپوس جاسوسی اسرائیل در تونس و مصر

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.23

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900311 الی 900318)

۱۳۹۰/۳/۲۱

آفران: بررسی نتایج انتخابات شهرداری ها در آفریقای جنوبی

۱۳۹۰/۳/۹

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی بنین

۱۳۹۰/۱/۲۸

انتخابات 2011 نیجریه

۱۳۹۰/۱/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (891205 الی 891211)

۱۳۸۹/۱۲/۱۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (891114 الی 891120)

۱۳۸۹/۱۱/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (891030 الی 891106)

۱۳۸۹/۱۱/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891023 الي 891029)

۱۳۸۹/۱۱/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891016 الي 891022)

۱۳۸۹/۱۰/۲۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891009 الي 891015)

۱۳۸۹/۱۰/۱۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891002 الي 891008)

۱۳۸۹/۱۰/۱۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890925 الي 891001)

۱۳۸۹/۱۰/۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890918 الي 890924)

۱۳۸۹/۹/۲۹

تقويم انتخابات سال 2011 ميلادي در آفريقا

۱۳۸۹/۹/۲۷

ماداگاسكار قانون اساسي 17 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۲۳

زيمبابوه ریاست جمهوری می 2011

۱۳۸۹/۹/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890911 الي 890917)

۱۳۸۹/۹/۲۰

ساحل عاج ریاست جمهوری 31 اکتبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۸

تانزانيا و زنگبار رياست جمهوري و پارلماني

۱۳۸۹/۹/۱۷

مصر قوه مقننه 28 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۷

اوگاندا رياست جمهوري و پارلماني 18 فوریه 2011

۱۳۸۹/۹/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890813 الي 890813)

۱۳۸۹/۸/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890729 الي 890805)

۱۳۸۹/۸/۸

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890722 الي 890728)

۱۳۸۹/۸/۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890715 الي 890721)

۱۳۸۹/۷/۲۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890708 الي 890714)

۱۳۸۹/۷/۱۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890625 الي 890701)

۱۳۸۹/۷/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890618 الي 890624)

۱۳۸۹/۶/۲۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890611 الي 890617)

۱۳۸۹/۶/۲۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890604 الي 890610)

۱۳۸۹/۶/۱۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890528 الي 890603)

۱۳۸۹/۶/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890521 الي 890527)

۱۳۸۹/۵/۳۰

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890514 الي 890520)

۱۳۸۹/۵/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890507 الي 890513)

۱۳۸۹/۵/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890431 الي 890506)

۱۳۸۹/۵/۹

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890424 الي 890430)

۱۳۸۹/۵/۲

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890417 الي 890423)

۱۳۸۹/۴/۲۶