نگاه آفران > آفران: تحولات آفريقاي عربي

آفران: تحولات آفريقاي عربي

تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۴/۱۲

مصر

- سخنگوی رسمی ریاست جمهوری مصر شامگاه یکشنبه (91.04.11) اعلام کرد "محمد مرسی" رئیس جمهور این کشور تا کنون با هیچ شخصیت سیاسی برای نخست وزیری دولت جدید تماس نگرفته است.

رسانه های مصر اسامی چند نفر را به عنوان نامزد نخست وزیری منتشر کرده بودند. "یاسر علی" سخنگوی رسمی ریاست جمهوری مصر گفت: رئیس جمهور تاکنون با هیچ شخصیت سیاسی تماس نگرفته است. هر گونه رایزنی برای تشکیل دولت جدید به زودی اعلام خواهد شد. .

خبرگزاری «منا»ی مصر به نقل از یاسر علی اضافه کرد، هیچ چارچوب زمانی مشخصی برای تشکیل دولت جدید وجود ندارد و پیشنهادهای مختلفی از طرف همه قدرت های ملی مطرح شده است که مورد بررسی قرار می گیرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از قاهره، وی پس از نشست هیئت دولت که یکشنبه در مقر ریاست جمهوری مصر به ریاست رئیس جمهور جدید این کشور و ژنرال "حسین طنطاوی" فرمانده کل نیروهای مسلح و وزیر دفاع برگزار شد افزود، شاخص های انتخاب نخست وزیر مشخص شده است و نخست وزیر باید شخصیتی مصری باشد که از ملی گرایی ، پاکی و شایستگی برخوردار باشد و این شاخص هایی است که برای انتخاب وزیران هم استفاده می شود.

در این نشست درباره موضوعات مختلف اقتصادی، اجتماعی و امنیتی گفتگو شد.
علی افزود صحبت های جمعه گذشته محمد مرسی در میدان التحریر و درخواست برای آزادی شیخ عمر عبدالرحمن که در آمریکا در بازداشت به سر می برد :«جنبه انسانی و همدردی با خانواده شیخ عمر عبدالرحمن داشت و جنبه حقوقی نداشت.

عمر عبدالرحمن به علت دست داشتن در انفجار مرکز تجارت جهانی در نیویورک در سال 1993 و طراحی حملات دیگر از جمله حمله به مقر سازمان ملل متحد و تلاش برای ترور "حسنی مبارک"، در سال 1995در آمریکا به حبس ابد محکوم شده است. شیخ عبدالرحمن رهبر معنوی اخوان المسلمین در مصر به شمار می آید که در مصر نیز به تلاش برای ترور برخی از وزیران و مسئولان دولتی که دکتر "رفعت المحجوب" رئیس مجلس شعب مصر و دکتر "فرج فوده" نویسنده لائیک از مهمترین آن ها به شمار می آید متهم است.

 

- رئيس جمهور مصر اعلام كرد كه نظاميان اين كشور از اين پس به پادگان ها و مراكز نظامي بازخواهند گشت و به كار اصلي خود كه همان دفاع از مرزهاي مصر است، مشغول خواهند شد.

به گزارش الجزيره؛ "محمد مرسي" كه مراسم تحليف خود در مقابل قضات ديوان عالي قانون اساسي مصر و شخصيت هاي سياسي و فرهنگي و نظاميان اين كشور انجام داد، در سخنان خود گفت: نيروهاي ارتش و نظاميان اين كشور در حال حاضر، ماموريت مهمي در پيش دارند و آن هم دفاع از مصر در برابر هرگونه دخالت هاي خارجي ناگهاني و برقراري امنيت در مرزهاي مصر است و از اين پس و با آغاز دوران رياست جمهوري جديد، همه اقشار مصر و مقامات دولتي از نظاميان كه وظيفه آنها ايجاد امنيت و ثبات در مرزهاي كشور است، حمايت خواهند كرد. اين در حالي است كه در مراسم تحليف محمد مرسي، در ديوان عالي قانون اساسي، شخصيت هاي نظامي همچون "حسين طنطاوي"، رئيس شوراي عالي نيروهاي مسلح و "سامي عنان"، يكي از اعضاي ارشد نيروهاي مسلح مصر حضور داشتند و مرسي در مقابل آن ها اظهار داشت كه شوراي عالي نيروهاي مسلح بايد به عهد خود در مقابل ملت مصر پايبند باشد و در مسائل سياسي مصر همچون انحلال پارلمان اين كشور دخالت نكند. مرسي در ادامه سخنانش، افزود كه به مصر به دوران مبارك باز نخواهد گشت و مصر جديد با اراده و خواست مردم اين كشور پيش خواهد رفت و در شرايط كنوني از بين بردن آثار هرج و مرجي كه در تمام زمينه هاي موجود بويژه اقتصاد كه توسط نظام سابق بجاي مانده است، از اولويت هاي دولت جديد است. مرسي در پايان سخنانش، متعهد شد كه از هيچ تلاشي براي حمايت از جمعيت تاسيسي قانونگذاري و حفاظت از حقوق و عدالت اجتماعي دريغ نخواهد كرد.

 

- رئيس جمهور جديد مصر در نخستين گام پس از تصدي رياست جمهوري با افزايش 15 درصدي حقوق كارمندان و بازنشستگان موافقت كرد.

به گزارش اليوم السابع، "محمد مرسي" در نخستين اقدام پس از رياست جمهوري دستور داد حقوق كارمندان دولت و بازنشستگان از اول جولاي به ميزان 15 درصد افزايش پيدا كند. وي همچنين با افزايش حقوق مستمندان از 200 به 300 لير مصري موافقت كرد. "ياسر علي" سخنگوي رياست جمهوري مصر در اين رابطه اظهار داشت، بيش از يك ميليون و 500 هزار شهروند مصري از حقوق ويژه مستمندان استفاده مي كنند. وي با بيان اين مطلب افزود: اين اقدام در راستاي كاهش فقر و مشكلات شهروندان مصري و تحقق عدالت اجتماعي در كشور صورت گرفته است.

 

- رئیس جمهور جدید مصر خواستار تشکیل کمیسیونی برای رسیدگی به وضع بازداشت شدگان در طول و پس از انقلاب اخیر شد.

به گزارش شبکه تلویزیونی پرس تی وی، "محمد مرسی" گفت خواستار آزادی زندانیانی است که در هیچ اقدام خلافکارانه ای شرکت نداشته اند. اعضای این کمیسیون از مسئولان ارتش و وزارت کشور خواهند بود. مرسی گفت این کمیسیون باید هرچه سریعتر تشکیل شود.

 

- خانواده هاي اتباع مصري بازداشتي در عربستان خواستار رسيدگي "محمد مرسي" به مساله بازداشت بدون تفهيم اتهام شهروندان مصري در زندان هاي سعودي شدند.

به گزارش پايگاه خبري اليوم السابع خانواده هاي زندانيان مصري در عربستان به كاخ رياست جمهوري رفته و درخواست ديدار با محمد مرسي را داشتند.

"ممدوح الدمرداش" پدر يكي از اين بازداشتي ها تاكيد كرد مساله مصري هاي بازداشتي در زندان هاي سعودي از سال ها پيش مطرح است و ما خواستار آزادي فرزندان و نزديكان خود و يا محاكمه عادلانه آن ها هستيم.

وي افزود، ما به اظهارات رئيس جمهور منتخب مصر اميدوار شديم كه وعده داده است "شيخ عمر عبدالرحمن" كه در آمريكا زنداني است و ديگر بازداشتي ها را آزاد مي كند و قول داده است كه شرافت مردم مصر در خارج از كشور محفوظ بماند. الدمرداش تصريح كرد كه فرزندش "عبدالله" از سه سال پيش بدون محاكمه و تفهيم اتهام در زندان عربستان به سر مي برد و ما از محمد مرسي مي خواهيم براي آزادي آن ها اقدام كند.

 

- منابع امنيتي و شاهدان اعلام كردند افراد ناشناس سه موشك به منطقه اي در مركز شبه جزيره سينا در مصر شليك كردند.

به گزارش خبرگزاري آلمان، شاهدان با اعلام خبر اصابت سه موشك به منطقه اي بياباني و خالي از سكنه در مركز شبه جزيره سينا تاكيد كردند اين حمله تلفات و خساراتي نداشت.

منابع امنيتي مصر يادآور شدند در پي وقوع سه انفجار ناشي از شليك موشك در مركز سينا شمار زيادي از نيروهاي ارتش و ماموران پليس مصر به سرعت وارد آن محل شدند .منابع امنيتي تاكيد كردند نيروهاي امنيتي مصر عمليات گسترده اي را براي شناسايي عاملان شليك اين موشك ها آغاز كردند .اين اولين بار است كه منطقه اي در مركز شبه جزيره سينا هدف حملات موشكي افراد ناشناس قرار مي گيرد .

 

- مصر قراردادي به ارزش يك ميليارد دلار را با بانك توسعه اسلامي ايران به امضا رساند كه بر اساس آن اين مبلغ به شكل انرژي و مواد غذايي در اختيار مصر قرار خواهد گرفت.

به گزارش خبرگزاري رويترز، دولت مصر اعلام كرد امضاي اين قرارداد با بخش تجاري بانك توسعه اسلامي، در قاهره و با حضور "وليد عبدالمحسن الوهيب"، مدير مؤسسه اسلامي بين‌المللي توسعه تجارت وابسته به بانك توسعه اسلامي و وزير همكاري‌هاي بين‌المللي مصر انجام گرفت. وليد عبدالمحسن الوهيب اعلام كرد كه بانك توسعه اسلامي به دنبال حمايت از پيشرفت اقتصادي مصر است.

 

- حزب آزادی و عدالت و جنبش اخوان المسلمین مصر تعلیق تحصن انقلابیون در میدان التحریر قاهره را تکذیب کردند.

به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره، "اسامه یاسین" معاون دبیرکل حزب آزادی و عدالت با اشاره به تحصنی که از دو هفته پیش در میدان التحریر آغاز شده است افزود، این تحصن تا زمان تحقق خواسته های انقلابیون ادامه خواهد داشت. وی تصریح کرد، لغو متمم قانون اساسی و تجدید نظر در انحلال پارلمان از جمله خواسته های تحصن کنندگان است.

جنبش ششم آوریل مصر هم اعلام کرد گروه های انقلابی تحصن در میدان التحریر را به مدت سه روز به تعلیق درآوردند تا به شورای نظامی و رئیس جمهور برای عملی کردن خواسته هایشان فرصت بدهند.

 

- جماعت اسلامي مصر برخي تجار و نيروهاي امنيتي هوادار رژيم سابق اين كشور را به توطئه و فتنه انگيزي براي ايجاد بحران و آشوب در مصر با هدف به شكست كشاندن برنامه هاي "محمد مرسي" رييس جمهوري جديد، متهم كرد.  

"عامر عبدالرحيم" نماينده مجلس منحل شده مصر و از رهبران جماعت اسلامي روز يكشنبه در اظهاراتي گفت:‌ ما تلاش هاي مذبوحانه برخي تجار و افرادي را كه همواره از رژيم سابق نفع برده و در حال حاضر براي شكست رييس جمهوري جديد تلاش مي كنند، زير نظر داريم.

وي خاطرنشان كرد: در حال حاضر برخي رسانه ها، شبكه هاي ماهواره اي و روزنامه ها چنين نقشي را ايفا مي كنند كه به زودي تحت پيگرد قانوني قرار خواهند گرفت.

عامر گفت:‌ اين افراد در آينده براي دامن زدن به بحران از طريق مداخله در بازار و افزايش قيمت مواد غذايي به منظور لطمه زدن به محبوبيت رييس جمهوري جديد مصر، تلاش خواهند كرد. وي افزود: افرادي كه همواره از نظام سابق نفع برده و دستشان به مال حرام آلوده است، در صدد شكست دادن مرسي هستند.
اين مقام مصري بدون نام بردن از فرد خاصي، شماري از اعضاي سابق حزب ملي (منحل شده)‌ و برخي تجار و وزراي رژيم سابق را به توطئه عليه ريييس جمهوري جديد متهم كرد و گفت: اين افراد با استفاده از شرايط بد اقتصادي كشور براي رسيدن به اهداف خود تلاش مي كند. عامر افزود: در همين راستا شماري از نيروهاي پليس نيز به اين افراد كمك مي كنند كه نهادهاي دولتي آنان را تحت پيگرد قانوني قرار خواهند داد.

 

- عضو دفتر سیاسی حزب عمل مصر گفت: "محمد مرسی" رییس جمهور مصر بر بازگرداندن همه اختیارات خود اصرار دارد و شورای عالی نظامی راهی جز تسلیم شدن در مقابل خواسته های مردم ندارد.

به گزارش پایگاه اینترنتی شبکه العالم،" محمد بیومی" در گفتگو با این شبکه خبری خاطرنشان کرد که شورای عالی نظامی متمم قانون اساسی را پس از آن صادر کرد که مطمئن شد مردم به انقلاب خود پایبند هستند و به رییس جمهور انقلابی رای می دهند.

شورای نظامی با صدور متمم قانون اساسی اختیارات خود را افزایش داد و از اختیارات رییس جمهور کاست. عضو دفتر سیاسی حزب عمل مصر تصریح کرد، ملت مصر اینک رییس جمهور خود را به عنوان رییس قوه مجریه انتخاب کرده است و باید همه اختیارات لازم را که هر رییس جمهوری در جهان از آن ها برخوردار است، داشته باشد. وی افزود: شورای عالی نظامی، پس از آنکه اطمینان حاصل کرد که مردم مصر با وجود همه حملات و اقدامات برای شستشوی مغزی، همچنان به انقلاب خود پایبند هستند، دو روز قبل از دور دوم انتخابات اعلامیه متمم قانون اساسی را صادر و اختیارات رییس جمهور را سلب کرد. بیومی با بیان این که محمد مرسی بر بازگرداندن همه اختیارات خود اصرار دارد، گفت: رییس جمهور می بایست رهبر کل نیروهای مسلح باشد. ارتش و ملت مصر در بازگرداندن اختیارات رییس جمهور به طور کامل توافق نظر دارند و متحد هستند. وی اظهار داشت: همه گروه های سیاسی مصر به استثناء عناصر رژیم سابق، اصرار دارند که رییس جمهور باید از همه اختیارات خود برخوردار باشد. این مساله ای کاملا عادی و طبیعی است ولی شورای عالی نظامی دو روز قبل از انتخابات سعی کرد آن را خدشه دار کند. بیومی گفت که شورای عالی نظامی راهی به جز تسلیم شدن در مقابل اراده مردمی ندارد، اراده ای که منجر به سرنگونی رژیم سابق شد. وی افزود: مردم مصر برای مطالبه نان به خیابانها نیامدند بلکه تظاهرات کردند تا رژیمی را که به رژيم صهيونيستي، دشمن جهان عربی گرایش داشت، تغییر دهند.

 

- روزنامه الخلیج نوشت کارشناسان و شخصیت های سیاسی مصری برداشت های متفاوتی از سخنرانی رئیس جمهور مصر در دانشگاه قاهره دارند.

این روزنامه در نسخه اینترنتی خود در گزارشی افزود برخی از کارشناسان و سیاستمداران مصری سخنرانی "محمد مرسی" رئیس جمهور این کشور را به مثابه هشداری به شورای عالی نظامی تلقی کردند زیرا وی بر ضرورت بازگشت مجلس منتخب ملت به فعالیت خود تاکید داشت اما برخی دیگر از این سیاستمداران اعتقاد دارند که این سخنرانی ویژگی جلب اعتماد گرو ه ها و مسئولان نهادهای مختلف مصری را داشت.

عده ای نیز معتقدند که مرسی در این سخنرانی از کلماتی برای جلب رضایت انقلابیون مصری استفاده کرد اما واقعیت این است که موضع وی در مقابل شورای نظامی این کشور ضعیف بود.

الخلیج نوشت در همین چارچوب "عبدالغفار شکر" از مسئولان حزب ائتلاف سوسیالیست مردمی به این روزنامه گفت سخنرانی مرسی از یک جهت پیمانی با مردم و از جهتی دیگر هشداری به شورای نظامی بود به همین علت احتمال بروز درگیری میان وی و این شورا در آینده وجود دارد.

درهمین حال "نبیل عبدالفتاح" پژوهشگر مرکز مطالعات سیاسی و راهبردی الاهرام مصر در مصاحبه با الخلیج گفت مرسی در سخنرانی در دانشگاه قاهره تلاش کرد رضایت همه اقشار و گرو هها را بدست آورد به همین علت از یک سو بر قصاص قاتلان شهدا و شلیک کنندگان به مجروحان و لزوم تحقق اهداف انقلاب و از سوی دیگر بر احترام به نیروهای مسلح تاکید کرد.

"عمرو عبدالهادی" از مسئولان حزب ائتلاف انقلابی الحق به این روزنامه گفت سخنرانی مرسی تازگی و نوآوری داشت اما رئیس جمهور مصر در مقابل شورای نظامی قاطعیت کافی نداشت و ما انتظار داشتیم که به طور قاطع و صریح با بیانیه این شورا درباره قانون اساسی مخالفت کند.

"علی عبدالعزیز" از مسئولان تشکل جوانان انقلابی مصر نیز به الخلیج گفت: مرسی در این سخنرانی تلاش کرد تا حمایت انقلابیون را جلب کند اما ما نمی توانیم صرفا روی کلمات حساب کنیم و رئیس جمهور مصر نمی بایست در مقابل دادگاه عالی قانون اساسی این کشور (که نهادی به جای مانده از رژیم گذشته است) مراسم تحلیف به جای می آورد زیرا وی روز پیش از آن یعنی روز جمعه این مراسم را در مقابل صدها هزار مصری از اقشار و گروه های مختلف در میدان التحریر به جای آورده بود.

 

- "احمد شفيق"، نامزد شكست خورده انتخابات رياست جمهوري مصر كه در رقابت با" محمد مرسي"، نامزد اخوان المسلمين مصر نتوانست پست رياست جمهوري را به دست آورد در مصاحبه‌اي با شبكه اسكاي نيوز عربي كه در دوبي انجام شد، گفت: مهمترين چالشي كه محمد مرسي به عنوان رئيس جمهوري مصر با آن رو‌به‌روست تشكيل يك دولت مدني در اين كشور است كه تحت نفوذ نظاميان، اخوان المسلمين و ديگر گروه‌هاي مصري نباشد.

احمد شفيق كه هم اكنون چند پرونده قضايي عليه وي در مصر مطرح است در مصاحبه خود گفت: با اعلام نتيجه نهايي انتخابات من منتظر بودم كه برنده اين انتخابات اعلام شوم چرا كه گروه‌هاي زيادي در مصر به من اطمينان داده بودند كه در انتخابات پيروز مي‌شوم اما وقتي كه كميته عالي انتخابات نتيجه را اعلام كرد من واقعا شوكه شدم.

شفيق افزود: تركيب دين با سياست مساله‌اي صحيح نيست اما در خصوص شيوه نظام جديد مصر به رهبري مرسي بايد صبر كرد و ديد كه چگونه عمل خواهد كرد و آيا دين در سياست دخالت خواهد داشت يا نه.

نامزد شكست خورده انتخابات با اشاره به سخنراني مرسي در جمع هزاران تن از تظاهركنندگان اين كشور در ميدان التحرير قاهره گفت: محمد مرسي يك سخنراني عاطفي و حماسي ايراد كرد اما نمي‌توان تنها براساس اولين سخنراني يك فرد در مورد وي نظر داد و نتيجه گيري كرد و بايد اقدامات عملي وي قبل از هر چيزي ارزيابي شود.

وي ادامه داد، مرسي بايد بين رياست جمهوري و پايبندي‌‌اش به اخوان المسلمين يكي را انتخاب مي‌كرد و او هم اكنون به عنوان رئيس جمهوري مصر گزينه اول را برگزيده است. احمد شفيق در پاسخ به سئوالي مبني بر امكان مشاركتش در دولت آتي مصر گفت: اگر به من پيشنهادي بشود كه متناسب با شرايط، امكانات و شخصيت من باشد يقينا اين پيشنهاد را مورد بررسي قرار مي‌دهم و هيچ كس در خدمت كشورش ترديدي نخواهد كرد. وي با تاكيد بر اينكه نبايد هيچ يك از توافق‌نامه‌هاي بين‌المللي مصر لغو شود، گفت: نظام جديد كشور بايد تلاش بيشتري براي حفظ توازن روابط خارجي كشور از خود نشان دهد.

احمد شفيق با اشاره به تماس اخير "باراك اوباما"، رئيس جمهوري آمريكا با وي گفت: اوباما به خاطر شيوه من در انتخابات رياست جمهوري و مواضعم پس از اعلام نتايج از من قدرداني و تاكيد كرد كه ادامه فعاليت‌هاي سياسي من براي دموكراسي در مصر ارزشمند خواهد بود. هم اكنون در مصر چند پرونده قضايي عليه احمد شفيق مطرح شده و وي به همراه دخترانش پس از اعلام نتايج انتخابات رياست جمهوري، مصر را به مقصد امارات ترك كرد كه بسياري عقيده دارند وي به دليل ترس از دادگاهي شدن از مصر فرار كرده است.

 

- فعالان و منابع رسانه ای از احتمال اعدام "احمد الجیزاوی" وکیل و فعال مصری در عربستان ابراز نگرانی کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه العالم، درحالی که اخیرا شماری از خانواده های بازداشت شدگان مصری در عربستان از جمله همسر احمد الجیزاوی با "محمد مرسی" رییس جمهور مصر دیدار کردند، برخی منابع رسانه ای از آماده شدن مقدمات برای اعدام الجیزاوی خبر دادند.

الجیزاوی چند ماه پیش هنگام سفر به عربستان برای حج عمره به دست نیروهای امنیتی سعودی بازداشت شد. با افزایش فشارها و درخواست ها برای آزادی الجیزاوی، مسئولان سعودی وی را به حمل قرص های مواد مخدر مصنوعی متهم کردند. این درحالی است که به گفته فعالان مصری، وی پس از انقلاب 25 ژانویه فعالیت های بسیاری را برای آزادی شهروندان بازداشت شده مصری در عربستان آغاز کرده، و به صورت علنی از مسئولان سعودی و ملک عبدالله انتقاد کرده بود.

 

- منابع آگاه از وخامت حال "مبارك" پس از تماشاي مراسم سوگند "محمد مرسي" در دادگاه عالي قانون اساسي مصر خبر دادند.

به گزارش پايگاه روسيا اليوم، منابع آگاه اعلام كردند، سر و صداي خودروهايي كه براي تامين امنيت دادگاه عالي قانون اساسي هنگام سوگند خوردن محمد مرسي در محل حاضر شده بودند اسباب ناراحتي حسني مبارك را فراهم كرد. اين منابع بيان كردند، مبارك علت اين سر و صداها را جويا مي شود و پس از آگاهي از موضوع از پزشكان مي خواهد كه تلويزيون را برايش روشن كنند، اما آن ها به وي توصيه مي كنند كه تماشاي مراسم سوگند مرسي براي سلامت وي مضر است، اما مبارك اصرار مي كند تا اين مراسم را ببيند.

منابع فوق افزودند، مبارك پس از مشاهده سوگند محمد مرسي، حالش بد شده است و پزشكان فورا تلويزيون را خاموش كرده اند. اين منابع بيان كردند، تيم پزشكي مبارك، وي را از رسانه ها كاملا دور نگه داشته اند.

 

- منابع موجود در بيت المقدس مي گويند كه "مرسي" زير بار فشارهاي اعمال شده جهت برقراري تماس تلفني كوتاه مدت با "نتانياهو" براي شنيدن تبريك وي به مناسبت پيروزي در انتخابات رياست جمهوري نرفت و همين امر باعث شد تا نتانياهو به فرستادن تلگراف تبريك بسنده كند.

يك منبع رژيم صهيونيستي فاش كرد، نتانياهو از كاخ سفيد خواست تا در اين موضوع دخالت كند. او از "اوباما" رييس جمهوري آمريكا خواست تا شخصا براي اعمال فشار عليه مرسي به منظور برقراري تماس تلفني وارد عمل شود تا مرسي ادامه هماهنگي هاي امنيتي و سياسي ميان دو طرف را تضمين نمايد و توافقنامه هاي بسته شده ميان اين رژيم و مصر و در راس آن ها توافقنامه مپ ديويد را محترم بشمارد.

منابع مزبور گفتند: نتانياهو پيشنهاد ديدار با مرسي در شرم الشيخ يا در قاهره را مطرح كرد اما به نظر مي رسد اين امر در حال حاضر تا زماني كه نتانياهو در قدرت است تحقق نخواهد يافت و ميانجيگران آمريكايي از مرسي خواستند تا قبل از سفر اوباما به بيت المقدس با نتانياهو به گفتگو بپردازد.

 

- نخست وزير رژيم صهيونيستي در نامه اي به رئيس جمهور جديد مصر از وي خواست كه به توافقنامه كمپ ديويد پايبند باشد.

به گزارش روزنامه هاآرتص، "بنيامين نتانياهو" هفته گذشته در نامه اي به "محمد مرسي" پيروزي وي در نخستين انتخابات رياست جمهوري اين كشور پس از سقوط رژيم حسني مبارك را تبريك گفت. در اين نامه كه از طريق سفارت تل آويو در قاهره در اختيار مرسي قرار گرفت آمده است رژيم صهيونيستي خواهان همكاري با دولت جديد مصر است.

نتانياهو در اين نامه ابراز اميدواري كرد كه مصر به توافقنامه كمپ ديويد پايبند باشد چرا كه اين مسئله به نفع طرفين و ثبات در منطقه است. گفتني است محمد مرسي طي سخناني در دانشگاه قاهره تاكيد كرد كه به تمامي توافقنامه هاي مصر با كشورهاي دنيا پايبند خواهد بود.

 

- پيروزي "محمد مرسي" در انتخابات رياست جمهوري مصر رعب و وحشت محافل صهيونيستي را برانگيخته تا حدي كه سازمان جاسوسي اين رژيم "موساد" در تلاش است تا به هر نحوي شده به كاخ رياست جمهوري مصر نفوذ كند.

به گزارش روزنامه اليوم السابع مصر نوشت كه سازمان جاسوسي رژيم صهيونيستي موساد در تلاش است تا كانال ارتباطي با سازمان اطلاعات آلمان برقرار كند و به اين ترتيب طلسم رئيس جمهور جديد مصر را شكسته و براي خريد دستگاه‌هاي شنود جديد با آلمان وارد مذاكره شود.

بر اساس اين گزارش موساد طرح‌هايي براي نفوذ به كاخ رياست جمهوري مصر و جماعت اخوان‌المسلمين در اختيار دارد. در همين راستا موساد سعي دارد از تجربيات سازمان اطلاعات آلمان و روابط رئيس جمهور آن با رهبران حماس استفاده كرده و رهبران جماعت اخوان‌المسلمين را زيرنظر بگيرد.

اين روزنامه در ادامه به اظهارات رئيس سابق موساد اشاره كرد كه گفته بود با وجود انتخاب مرسي به عنوان رئيس جمهور جديد مصر سران تل‌آويو از اين به بعد بايد تنها با يك چشم بخوابند.

اين در حالي است كه رژيم صهيونيستي به منظور مراقبت از مرزهاي جنوبي و صحراي سينا بويژه به دنبال پيروزي مرسي در انتخابات رياست جمهوري مصر به استفاده از بالون‌هاي جاسوسي مجهز به دوربين‌هاي پيشرفته مراقبت روي آورد.
بنابر اين گزارش رژيم صهيونيستي اميدوار است كه با اين بالون‌ها بتواند بسياري از عمليات‌هاي ضد صهيونيستي را خنثي كند به خصوص اينكه اين بالون‌ها به دوربين‌هايي مجهز هستند كه قادرند تحركات را ثبت و اطلاعات را به يگان موجود در مركز عمليات منتقل كنند تا اين يگان نيز به نوبه خود اطلاعات را به نيروي هوايي به منظور وارد آوردن ضربه به افراد نفوذي يا طراحان عمليات، منتقل كند.

 

- رئيس رژيم صهيونيستي در نامه اي به رئيس جمهور جديد مصر همكاري جدي وي با تل آويو براي پايبندي به صلح را خواستار شد.

به گزارش خبرگزاري سما (خبرگزاري مستقل فلسطين)، شيمون پرز در نامه اي به "محمد مرسي" انتخاب وي را به عنوان رئيس جمهور جديد مصر تبريك گفت. وي در اين نامه از مرسي خواسته است براي حفظ صلح و امنيت و ثبات در منطقه با تل آويو همكاري جدي داشته باشد به ويژه اينكه مرسي نخستين رئيس جمهور منتخب مردمي در مصر است لذا اين امر ايجاب مي كند وي بيش از هر رئيس جمهور ديگري نسبت به صلح پايبند باشد. گفتني است پيش از پرز نيز "بنيامين نتانياهو" نخست وزير رژيم صهيونيستي در اقدامي مشابه با ارسال نامه اي به مرسي از وي خواسته بود نسبت به معاهده كمپ ديويد پايبند باشد.

 

- كارشناس نظامي مصري گفت: رژيم صهيونيستي نگران تحولات سياسي در مصر است.

"صفوت الزيات" در گفتگوي زنده با شبكه تلويزيوني العالم از قاهره درباره سياست خارجي مصر در دوره رياست جمهوري محمد مرسي گفت: براي اولين بار در تاريخ سياسيت خارجي مصر است كه تحركات مردمي وارد اين سياست شده است. ديگر اين سياست از سوي ديكتاتور و ديدگاه واحد و يا وابسته بودن به يكي از قدرت هاي بزرگ طراحي نمي شود.

ما در اوت سال گذشته شاهد درگيري هايي در مرز مصر و رژيم صهيونيستي بوديم. اين حادثه باعث حمله مصري ها به سفارت لين رژيم در قاهره و به آتش كشيدن بخش هايي از سفارت اين رژيم شد.

شكي در اين نيست رئيس جمهور مصر هر ديدگاه سياسي داشته باشد بايد رضايت عمومي مردم را در ترسيم سياست خارجي خود به ويژه روابط اين كشور با رژيم صهيونيستي مد نظر قرار مي دهد.

آمريكا نيز زماني كه با رئيس جمهور مصر سخن مي گويد، مي داند وي قادر نيست معامله هاي پشت پرده انجام دهد. در حال حاضر نگراني هاي رژيم صهيونيستي از تحولات مصر افزايش يافته است. اين رژيم به شدت نگران فعاليت گروه هاي اسلامي تندرو در صحراي سينا است و به اين دليل خواهان افزايش بودجه نظامي براي مقابله با اين گروه ها در اين منطقه است.

وي در ادامه تصريح كرد: محمد مرسي در دانشگاه قاهره امنيت ملي عربي و توافق نامه دفاعي مشترك عربي را يادآور شد. در معاهده صلح ميان مصر و رژيم صهيونيستي اين مسئله مورد تاكيد قرار گرفته است كه اين معاهده درباره ديگر تعهدات طرفين اولويت دارد. اظهارات رئيس جمهور مصر درباره توافق نامه دفاعي مشترك داراي پيام هاي ديپلماتيك براي تل آويو است مبني بر اين كه دوران تحميل سياست هاي رژيم صهيونيستي بر مصر پايان يافته است و اين كشور به همراه روابطي كه با آمريكا و  رژيم صهيونيستي دارد قادر است رهبري فعاليت عربي مشترك را در اختيار داشته باشد.

از سوي ديگر آمريكايي ها نگاه مثبتي به شوراي عالي نيروهاي مسلح مصر دارند و بر اين باورند كه اين شورا اصرار زيادي بر معاهده صلح با رژيم صهيونيسيتي دارد و شايد اين شورا را بيش از رئيس جمهور و دولت جديد مصر در حفظ اين معاهده پايبند مي دانند.

اين كارشناس مصري در ادامه تصريح كرد: ماهيت اهداف بهار عربي تغيير در اولويت ها است. اولويت اصلي مصر بازنگري در ساختارهاي اقتصادي اين كشور و برپايي نظام سياسي جديد است. شايد براي مدتي اين كشور در خود منزوي شود ولي به نقش عربي خود به صورت گسترده تر خواهد پرداخت. نقطه كانوني معاهده صلح ميان مصر و رژيم صهيونيستي اين بود كه زمين بدون توانايي مصر براي دفاع از شبه جزيره سينا به اين كشور داده شود و در برابر اين كشور از نقش عربي خود عقب نشيني كند. اما امروز رئيس جمهور مصر خواهان ايفاي نقش عربي مصر است.

 

- رئيس كميته سياسي امنيتي وزارت ارتش رژيم صهيونيستي با بيان اينكه اوضاع مصر پس از رياست جمهوري مصر تغيير كرده است اعلام كرد كه وي ديگر نمي داند چه زماني از مصر ديدن خواهد كرد.

به گزارش خبرگزاري سما (خبرگزاري مستقل فلسطين)، "عاموس گلعاد" ضمن ابراز نگراني از اوضاع جديد مصر پس از رياست جمهوري "محمد مرسي" اعلام كرد، نمي دانم با وجود محمد مرسي چه زماني از مصر ديدن خواهم كرد.د وي افزود: جنبش حماس به اين نكته پي برده است كه مصر تا حدودي تغيير كرده است لذا اخيرا رژيم صهيونيستي را هدف حملات موشكي خود قرار داد و در حال حاضر نيز سامانه موشكي خود را تقويت مي كند. بنابراين ما بر خلاف شايعات موجود هيچ تفاهمي با جنبش حماس نداريم.

 

- رئيس پليس دبي با اشاره به دريافت تهديدهاي تلفني عليه وي از جانب گروه اخوان المسلمين مصر، از آن ها انتقاد كرد.

به گزارش پايگاه جزيره العرب، "ضاحي خلفان" با اشاره به دريافت 1500 تماس تلفني تهديدآميز از سوي گروه اخوان المسلمين مصر گفت: با وجود اين تهديدها تلفنم را خاموش نكرده ام. وي افزود، اين حجم از تهديدها نشان مي دهد كه ما در برابر يك تشكل جنايتكار قرار داريم و از همه كساني كه در برابر باند اخوان المسلمين ايستاده اند، كمال تشكر را دارم.

رئيس پليس دبي وعده داد كه در كنفرانسي مطبوعاتي كه به زودي برگزار خواهد كرد از "محمد بديع" رهبر اخوان المسلمين بخواهد به كشورهاي حوزه خليج فارس كاري نداشته باشد.

 

- امیر کویت با ارسال پیام تبریک به رئیس جمهور مصر برای وی آرزوی موفقیت کرد.

به گزارش خبرگزاری شین‌هوا از کویت، خبرگزاری رسمی کویت (کونا) یکشنبه (91.04.11) اعلام کرد شیخ "صباح الاحمد الجابر الصباح" به "محمد مرسی" تبریک گفت. کونا گفت امیر کویت در این پیام برای مرسی در دوران ریاست جمهوری مصر به منظور تحقق خواسته های ملت مصر و رشد و شکوفایی این کشور آرزوی توفیق و پیروزی کرد. امیر کویت ابراز امیدواری کرد مصر از امنیت و ثابت بیشتری برخوردار باشد تا به نقش مورد انتظار از این کشور در منطقه عربی ، منطقه ای و بین المللی دست یابد و در خدمت امت عربی و اسلامی باشد.

 

- سه تحليلگر برجسته لبناني با اشاره به وجود اختلاف نظركشورهاي عربي با اسلام گرايان مصري تاكيد كردند، سران كشورهاي خليج فارس ازروي كارآمدن اسلام گرايان در مصرخرسند نيستند چراكه عقيده دارند پيروزي آن ها تأثير گسترده اي در منطقه به خصوص كشورهاي عربي مخالف ديدگاه خود خواهد داشت.  "طلال عتريسي" كارشناس مسايل خاورميانه روز دوشنبه (91.04.12) طي مصاحبه اي با پايگاه النشره لبنان با اشاره به انتخاب "محمد مرسي" به رياست جمهوري مصر و گسترش تحركات گروه هاي اسلامي در جهان عرب و اسلام گفت:با توجه به تغيير و تحولات جديد منطقه، جهان اسلام و عرب وارد مرحله تاريخي و مهمي شده است. وي با اشاره به اهميت تأثير انتخاب مرسي در روند فعاليت هاي گروه هاي اسلامي منطقه افزود، پيروزي مرسي منجر به افزايش انگيزه و تحرك گروه هاي اسلامي در عرصه هاي داخلي و خارجي مصر و منطقه شده است.

عتريسي با اشاره به برخي عوامل موفقيت آميز اخوان المسلمين در عرصه سياسي منطقه اظهار داشت: اخوان المسلمين براي موفقيت در حيطه عملسياسي، نخست بايد طبيعت روابط خود را با ديگران روشن و بيان كنند  چرا كه آن ها ديدگاه هاي مختلفي با برخي جريان هاي اصولگراي منطقه دارند. اين كارشناس سياسي لبنان با اشاره به روابط اخوان المسلمين با كشورهاي عربي منطقه ادامه داد، ما در حقيقت بايد منتظر برخوردهايي در روابط آتي مصر با اين كشورها باشيم چرا كه اخوان المسملين روابط حسنه اي با برخي كشورهاي عربي خليج(فارس) ندارد.

"عبد الغني عماد" كارشناس مسايل جنبش هاي اسلامي نيز در گفتگو با النشره با اشاره به پيروزي مرسي در انتخابات رياست جمهوري مصر گفت: اين پيروزي، منجر به مشاركت فعال گروه هاي اسلامي در دايره تحركات آزادي خواهان منطقه شده ولي نسبت موفقيت آنها، به ميزان قدرت مرسي در تقويت نفوذ خود در صحنه سياسي مصر با توجه نفوذ شوراي نظامي اين كشور بستگي دارد.

وي با اشاره به وجود اختلاف نظر ميان اخوان المسلمين و برخي كشورهاي عربي منطقه افزود: كشورهاي خليج فارس عقيده دارند پيروزي اخوان المسلمين تأثير گسترده اي در منطقه به خصوص كشورهاي عربي مخالف ديدگاه خود خواهد داشت. عماد ادامه داد، نقاط اختلاف زيادي از لحاظ تاريخي ميان ديدگاه اخوان المسلمين و بسياري از كشورهاي عربي منطقه مانند عربستان وجود دارد، ولي با اين وجود، نظام هاي منطقه سعي خواهند كرد، عوامل مشترك با گروه اسلام گرايان در مصر ايجاد كنند چراكه آن ها عقيده دارند عوامل وحدت ميان آن ها از لحاظ سياسي بيش از عوامل تفرقه است.

"قاسم قصي"' خبرنگار لبناني نيز با اشاره به پيروزي اسلام گرايان در مصر گفت: اين پيروزي از لحاظ معنوي، اثراث فراواني بر تحرك گروه هاي اسلامي در كشورهاي عربي از جمله گروه هاي اسلامي لبنان، برجاي گذاشته است و زمينه پيشرفت آن ها را در عرصه هاي سياسي فراهم كرده است.

وي گفت: در عين حال كشورهايي مثل امارات از روي كار آمدن اخوان نگران هستند و سخنان اخير پليس دبي عليه اسلام گرايان مصري و فراخوندن سفير امارات در قاهره در همين راستا ارزيابي مي شود.

 

- پايگاه خبري رسمي حزب الله طي گزارشي به روابط تهران و قاهره بعد از روي كار آمدن "محمد مرسي" رييس جمهوري مصر پرداخت و نوشت: اگر مصر خواهان ايفاي نقشي مهم در سطح جهان و منطقه است بايد با ساير كشورهاي منطقه از جمله ايران به عنوان كشور بزرگ منطقه روابط حسنه برقرار كند.

پايگاه خبري 'الانتقاد' طي مقاله اي با اشاره به انتخاب "محمد مرسي" به رياست جمهوري مصر و چالش هاي فراروي وي نوشت، احتمال مي رود مرسي در برابر بروز تغييرات اساسي و جدي در مصر قرار بگيرد. اين پايگاه پيرامون موضع مصر جديد پيرامون تغيير و تحولات جاري منطقه ادامه داد، نحوه همكاري مرسي با شوراي نظامي مصر تا حدود زيادي نقش اين كشور را در مسايل منطقه و جهاني از آن جمله روابط با ايران، مشخص خواهد كرد. اگر چه مرسي به صندلي رياست مصر رسيد ولي نقش و صلاحيات وي به عنوان رييس جمهور با وجود ادامه كار شوراي نظامي مصر همچنان مبهم و نامشخص است. بديهي است با انتخاب مرسي، عادي شدن روابط مصر و ايران به درخواست گروه اخوان المسلمين به طور جدي دنبال مي شود. اين پايگاه لبناني با اشاره به اهميت از سرگيري روابط ميان مصر و ايران تأكيد كرد، قطع روابط مصر و ايران در دوران "حسني مبارك" رييس جمهور مخلوع اين كشور، منجر به افت موقعيت بين المللي و منطقه اي مصر شده است؛ از اين رو مصر براي بازگشت به موقعيت بين المللي خود نياز به برقراري روابط با ايران دارد.

بديهي است زمزمه عادي سازي روابط با ايران تنها با انتخاب محمد مرسي در مصر به وجود نيامده بلكه اين طنين از روزهاي اوليه انقلاب مصر در ميان انقلابيون اين كشور شنيده مي شد.

اين پايگاه خبري با اشاره به روابط سرد ايران و مصر در دوران نظام سابق مصر نوشت، حسني مبارك با سرد نگه داشتن سطح روابط با ايران به زعم خود از بروز بحران عربي با ايران جلوگيري مي كرد ولي با توجه به روابط خوب ايران با ديگر كشورهاي عربي، نادرستي اين ادعا ثابت مي شود.

به نوشته الانتقاد، طرح بازگشت روابط با ايران مطرح شده است ولي احتمال دارد شوراي نظامي مصر تحت تأثير فشارهاي خارجي با آن مخالفت كند؛ اين شورا در حقيقت اينك در برابر يك امتحان بزرگ قرار گرفته تا بدين گونه استقلال، حاكميت را به محك بزند. اين پايگاه لبناني با اشاره به ادامه نا آرامي ها در مصر نوشت، آنچه در مصر مي گذرد، در حقيقت فرياد بلند ملت مصر در برابر ادامه روند سياست نظام سابق در مسايل جهاني و منطقه اي است و ملت مصر ديگر وجود نشانه هاي نظام سابق در سياست داخلي و خارجي خود را بر نمي تابند.

 

لیبی

- كميسر ويژه انتخابات ليبي اعلام كرد كه مقدمات لازم براي برگزاري انتخابات پارلماني در ليبي كامل شده است.

"نوري العبار" كميسر ويژه برگزاري انتخابات ليبي در نشست خود با نمايندگان احزاب و گروه‌هاي حاضر در انتخابات پارلماني اظهار داشت كه تمام مقدمات براي برگزاري انتخابات پارلماني كه قراراست در ماه جاري برگزار شود، كامل شده است. وي از مردم براي حضور در اين انتخابات دعوت كرده تا از اين طريق ليبي به مرحله تحول مطلوب برسد. العبار تاكيد كرد كه تهديدات امنيتي نگراني اصلي ما در برگزاري انتخابات است و از تمام مردم ليبي براي برگزاري اين انتخابات درخواست ياري كرد. اولين انتخابات تاريخ ليبي با 13 ناحيه انتخاباتي و 3 هزار نامزد كه براي دستيابي به 200 كرسي پارلمان رقابت مي‌كنند، هفته آينده برگزار خواهد شد.

 

- تظاهرکنندگان خشمگین روز یکشنبه (91.04.11) به دفتر کمیسیون عالی انتخابات لیبی در شهر بنغازی در شرق این کشور یورش بردند.

به گزارش خبرگزاری شین هوا از بنغازی ، "جمال بوکریم" رئیس شعبه کمیسیون عالی انتخابات لیبی در شهر بنغازی با اعلام این خبر گفت:تظاهرکنندگان همه وسایل و امکانات موجود در این مرکز را از بین بردند

 

- دیوان کیفری بین المللی شامگاه یکشنبه (91.04.11)  اعلام کرد پیش بینی می کند چهار کارمند این سازمان که از هفتم ژوئن گذشته پس از دیدار با "سیف الاسلام قذافی" فرزند "معمر قذافی" دیکتاتور سابق لیبی در بازداشت به سر می برند، دوشنبه آزاد شوند.

"فادی العبدالله" سخنگوی رسمی دیوان کیفری بین المللی با اعلام این خبر افزود، رئیس (دیوان کیفری بین المللی) به لیبی می رود و دادگاه پیش بینی می کند چهار کارمند بازداشت شده دوشنبه آزاد شوند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از لاهه، این چهار کارمند دیوان کیفری بین المللی از جمله یک وکیل استرالیایی و یک مترجم لبنانی در زنتان (170 کیلومتری جنوب غربی طرابلس) محلی که "سیف الاسلام" قذافی از نوامبر 2011  در آن بازداشت است، در بازداشت به سر می برند.

طرابلس این افراد را به تهدید امنیت ملی لیبی متهم کرده است.

مقامات محلی اعلام کردند "ملیندا تیلور" وکیل استرالیایی که با وکیلی که دادگاه به عنوان وکیل فرزند معمر قذافی مشخص کرده است همکاری می کند، نامه ای از "محمد اسماعیل" دست راست سیف الاسلام که تحت پیگرد دستگاه قضایی لیبی قرار دارد برای سیف الاسلام به همراه داشته است.

 

- سرويس ‌هاي امنيتي مستقر در مرز شرقي ليبي در اعتراض به بي توجهي دولت انتقالي اين كشور براي فراهم كردن امكانات لازم در مقابله با قاچاقچيان مرز را بسته و تحصن كردند.

به گزارش القدس العربي، منابع مديريت امنيت ملي ليبي از بسته شدن مرز خشكي شرق اين كشور به دنبال تحصن همه سرويس‌هاي امنيتي مستقر در گذرگاه «امساعد»، 1800 كيلومتري شرق طرابلس خبر دادند. اين تحصن در اعتراض به تداوم حملات و تيراندازي‌ها عليه نيروهاي گارد مرزي توسط قاچاقچيان مهاجران غيرقانوني برگزار شده است. بر اساس گزارش‌ها از شهر طبرق يكي از نيروهاي گارد مرزي هدف تيراندازي قاچاقچيان قرار گرفت و به شدت زخمي شد.

خبرگزاري ليبي (وال) نيز به نقل از "رجب امنور"، عضو كادر مديريتي امنيت ملي گذرگاه مرزي آورده است اين تحصن برا جلب توجه شوراي ملي و دولت انتقالي به همكاري با دستگاه امنيتي براي مقابله با قاچاقچيان و فراهم سازي امكانات لازم در حمايت از مرزها است.

اين در حالي است كه همه دستگاه هاي امنيتي مستقر در گذرگاه مرزي تهديد كردند در صورتي كه دولت با خواسته هاي قانوني آن ها براي فراهم سازي فوري امكانات لازم و همه جانبه موافقت نكند تا جان نيروهاي گارد مرزي در خطر نباشد و بتوانند به خوبي با قاچاقچيان مقابله كنند گذرگاه مرزي را ترك مي كنند.

 

تونس

- به گزارش، به نقل از روزنامه وطن چاپ آمريكا، "المنصف المرزوقي"، رئيس جمهوري تونس اعلام كرد كه به نشانه اعتراض به ناديده گرفتن وي در اتخاذ تصميمات سرنوشت‌ساز و امضاي توافقنامه‌ها از سوي مقامات تونسي دست از كار كشيده است.

وي دليل اين اقدام خود را محدود و كم شدن اختياراتش و نيز عدم مشورت نخست‌وزير اين كشور با وي در اتخاذ تصميمات مهم از جمله تصميم تحويل "البغدادي المحمودي"، نخست وزير رژيم سابق ليبي به اين كشور اعلام كرد. المرزوقي همچنين اقدام نخست‌وزير تونس در تحويل المحمودي به ليبي را يك اقدام غيرقانوني دانست و گفت: اين تصميم بدون موافقت من اتخاذ شده است. اين در حالي است كه "حمادي الجبالي"، نخست وزير تونس پيشتر اعلام كرده بود كه تحويل البغدادي به ليبي اقدامي كاملا قانوني و با اطلاع رئيس جمهوري تونس انجام شد.

 

الجزاير

- دولت الجزایر برای جلوگیری از نفوذ و حملات تروریستی نیروهای القاعده در مغرب که در شمال مالی مستقر هستند مرز خود را با این کشور بست.

به گزارش پایگاه خبری الیوم السابع، مقامات نظامی الجزایر مرز خشکی خود با کشور مالی را بستند و تنها محموله های فوری و آمبولانس ها اجازه عبور و مرور را دارند. این در حالی است که سه هزار نیروی ارتش الجزایر در نوار مرزی صحرایی در استان ورقله و در مناطق مرزی مشترک بین دو کشور مشغول گشت زنی هستند.

روزنامه الخبر الجزایر، نوشت اقدام دولت الجزایر در بستن مرزهایش با مالی به دنبال حادثه تروریستی جمعه گذشته صورت گرفت که یک عامل انتحاری با خودروی بمب گذاری شده به دستور گروه القاعده در مغرب اسلامی که در شمال مالی مستقر است به مقر فرماندهی نیروهای ژاندارمری در شهر ورقله واقع در 820 کیلومتری جنوب شرق پایتخت الجزایر حمله کرد که به کشته شدن یک افسر و یک عامل انتخاری و زخمی شدن سه نظامی دیگر منجر شد. این روزنامه به نقل از یک منبع آگاه آورده است که وزارت دفاع و کشور الجزایر تصمیم گرفته اند همه مرز الجزایر با جمهوری مالی به طول هزار و 376 کیلومتری را منطقه بسته نظامی محسوب کنند به گونه ای که غیر از اهالی آن اجازه ورود به منطقه را نداشته باشند و دیگران تنها با مجوز امنیتی از پیش تعیین شده وارد آن جا شوند.

 

- الجزایر در چارچوب کمکی بشر دوستانه امسال چندین تن مواد غذایی در اختیار مالی قرار داده است.

"عبدالقادر مساهل" وزیر مشاور در امور مغرب و آفریقایی الجزایر اعلام کرد الجزایر به نشانه همبستگی با مردم مالی این کمک غذایی را برای مردم این کشور ارسال کرده است. وی همچنین از بازنگری در یک توافقنامه اعطای 10 میلیون دلار از سوی دولت الجزایر به دولت مالی و امضای توافق جدید درباره آن خبر داد. وزیر الجزایری این اظهارات را در حاشیه نشست کاری با وزیر امور خارجه مالی بیان کرد. لامین ساو وزیر امورخارجه مالی روز یکشنبه به منظور یافتن راه حلی برای مقابله با بحران این کشور، روز یکشنبه وارد الجزیره شد. به گزارش خبرگزاری شین‌هوا از الجزیره، الجزایر برای آوارگان داخل و خارج مالی و بورکینافاسو هم کمک بزرگ دارویی، غذایی و وسایل خواب ارسال کرده است.

 

- "علي اكبر صالحي" وزير امور خارجه كشورمان در پيامي به وزير امور خارجه جمهوري دمكراتيك خلق الجزاير، فرا رسيدن پنجاهمين سالگرد استقلال اين كشور را به وي، دولت و ملت برادر و مسلمان الجزاير تبريك گفت.

علي اكبر صالحي در اين پيام كه براي "مراد مدلسي" ارسال شد، ابراز اميدواري كرد كه شاهد افزايش روز افزون مناسبات و همكاري هاي رو به گسترش جمهوري اسلامي ايران و جمهوري دموكراتيك خلق الجزاير در عرصه هاي مختلف جهاني و منطقه اي باشيم. وزير خارجه كشورمان در ادامه از خداوند متعال براي ملت و دولت الجزاير سربلندي و سعادت روز افزون درخواست كرد. الجزاير در شمال قاره آفريقا و جنوب درياي مديترانه واقع است و دروازه آفريقا و اروپا محسوب مي‌شود. فرانسه در سال 1830 ميلادي (1209 )اين كشور را اشغال و آن را مستعمره خود كرد اما اين كشور در پنجم ژانويه سال 1962 ميلادي( 1341 ) پس از سال ها مبارزه و فداكاري ملت رشيد الجزاير، استقلال خود را به دست آورد.

 

سودان

- معاون رئیس جمهور سودان روز یکشنبه (91.04.11) اعلام کرد اعتراضات اخیر مردمی در این کشور یک توطئه مشترک صهیونیستی - آمریکایی علیه خرطوم است.

"نافع علی نافع" گفت: صهیونیست ها در ایجاد اعتراضات ضد دولتی در سودان دست دارند. علی نافع افزود برخی از گروه های صهیونیستی فعال در آمریکا و دیگر کشورها برای منحرف کردن افکار عمومی از مشکلات اقتصادی داخلی که به تازگی با آن مواجه شده اند تلاش می کنند و برای تحقق اهداف شوم خود به ایجاد بی ثباتی امنیتی و سیاسی در سودان مبادرت می ورزند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از خرطوم، معاون "البشیر" اظهار داشت دولت سودان اسنادی در اختیار دارد که همکاری و هماهنگی کامل میان گروه های شورشی در دارفور، مقامات سودان جنوبی و مراکز صهیونیستی فعال در آمریکا را برای ایجاد خرابکاری و ناامنی در سودان اثبات می کند.

 

- رييس گروه حقوق بشر سودان در ژنو از ارائه اطلاعاتي موثق مبني بر نقض حقوق بشر در منطقه جنوب كردفان ازسوي جنبش ملي خبر داد.

"ابراهيم عبد الحليم" تصريح كرد، هيات سوداني كه براي شركت در اجلاس شوراي حقوق بشر در ژنو به سر مي برد، توانسته است برخي سازمان هاي مدافع حقوق بشر را درباره شرايط وخيم انساني در منطقه جنوب كردفان و نيل آبي بويژه مناطقي كه تحت كنترل جنبش ملي قرار دارند، متقاعد سازد.

به گزارش خبرگزاري عربستان، اين مسوول سوداني همچنين گفت، گروه ملي حقوق بشر سودان اطلاعات مستندي را از اقدامات ضد انساني جنش ملي به ويژه پس از اشغال منطقه هجليج، به سازمان هاي مسوول ارائه كرده است .

 

مراكش

- يكي از جنجالي‌ترين پرونده هاي فساد مالي متعلق به نزديكان خاندان سلطنتي مغرب توسط يك خبرنگار خارج نشين فاش شد .

"احمدرضا بن شمسي"، خبرنگار مغربي، پيش از اين نيز در گزارشي در روزنامه فرانسوي لوموند به گسترش فساد در نظام حاكم و دستگاه سلطنتي اين كشور پرداخته بود. اين خبرنگار مغربي كه نشريه اش به دستور مقامات مغرب در سال 2010 توقيف شده، در وبلاگ خود گزارشي درباره "منير الماجدي"، رئيس دفتر "محمد ششم"، پادشاه مغرب، منتشر كرده است.

در اين گزارش آمده است، منير الماجدي در سال 2010 شركتي به نام "باي سيس المغرب" به عنوان شعبه اي از شركت آمريكايي باي سيس تاسيس كرد، اما بر اساس گزارش ها اين شركت هيچ دفتر و نيرويي ندارد.

پادشاه مغرب همچنين در فرماني سلطنتي دستور داده است تا شركت هواپيماييي ملي مغرب 24 درصد سهام شركت "باي سيس المغرب"را به بهاي 250 ميليون درهم خريداري كند. به دنبال شيوع فساد مالي در دستگاه حاكم در مغرب، جنبش جوانان "20فوريه" طي تظاهراتي از محمد ششم پادشاه اين كشور خواستد، منير الماجدي را بركنار كند، اما وي به اين امر توجه نكرد. جنبش جوانان "20فوريه" از سال گذشته عليه فساد سياسي، اقتصادي، محدوديت آزادي ها و سركوب معترضان تظاهرات مي كند.

اين خبرنگار افشاگر در گزارش خود مي نويسد: آيا اخلاقي است كه با فرمان سلطنتي  250ميليون درهم (واحد پول مغرب) از درآمدهاي مالياتي مردم مغرب از طريق شركتي كه خود در آستانه ورشكستگي است، بدون هيچ دليل موجهي به خريد سهام شركت منشي ويژه پادشاه اختصاص يابد؟

 

- به دنبال تخریب چندین مقبره از مقدسین اسلامی، به دست اسلامگرایان افراطی در شمال مالی، مغرب خواستار مداخله فوری کشورهای اسلامی و جامعه بین المللی برای محافظت از این میراث غنی کشور مالی شد.

وزارت امور خارجه مغرب در بیانیه ای اعلام کرد، مغرب کشورهای اسلامی و جامعه بین المللی را به مداخله ای فوری و مشترک برای محافظت از میراث غنی مالی که یکی از مولفه های میراث اسلامی و بشری است، فرا می خواند. این بیانیه افزود، مغرب تحولات خطرناکی را که در مالی ادامه دارد و موجب تخریب عمدی مراکز تاریخی، فرهنگی و مذهبی در شهر قدیمی تومبوکتو شده است، با نگرانی زیاد دنبال می کند.

این بیانیه اعلام کرد، این اقدامات توهین به میراث فرهنگی و تمدنی ملت مالی و مراکزی است که از سال 1988 در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است. مغرب با تاکید بر وخامت اوضاع امنیتی حاکم در منطقه ساحلی صحرایی و تبعات آن برای صلح و ثبات در سرتاسر منطقه، خواستار اقدامی قاطع و همکاری جدی در عرصه های منطقه ای و بین المللی برای پایان دادن به آن شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از رباط، اسلامگرایان افراطی گروه انصارالدین، یکی از گروه های مسلحی که شمال مالی را کنترل می کند، تخریب مقبره های مقدسین مسلمان را در شهر افسانه ای تومبوکتو که یونسکو آن رادر فهرست میراث جهانی در معرض خطر قرار داده است، غاز کردند. "باماکو" نیز به نوبه خود از سازمان ملل خواست تا برای محافظت از تومبوکتو و میراث آن وارد عمل شوند. "دیالو فادیما توره" وزیر صنایع دستی، فرهنگ و گردشگری مالی در نشست سالانه یونسکو در سن پترزبورگ روسیه گفت: مالی از سازمان ملل می خواهد تا تدابیری برای متوقف کردن این جنایات علیه میراث فرهنگی ملت من انجام دهند.

115387-91.04.12

  فرستادن مقاله
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

جهان از آفریقا چه می‌خواهد؟

۱۳۹۶/۶/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران:‌ تحولات مغرب عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات سودان (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات لیبی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات مصر (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات سودان (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات لیبی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مصر (174)

۱۳۹۵/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مصر (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات لیبی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات لیبی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مصر (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات سودان (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مصر (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات لیبی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات لیبی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات سودان (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مصر (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات لیبی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات سودان (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران:تحولات مغرب عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات مصر (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مصر (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات لیبی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات سودان (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

تحولات لیبی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مصر (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات لیبی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مصر (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مغرب عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مصر (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات لیبی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات سودان (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مغرب عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مصر (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات لیبی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مصر (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات لیبی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات سودان (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات سودان (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات لیبی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات مصر (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات مصر (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات سودان (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مصر (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات لیبی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات سودان (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مصر (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات لیبی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات لیبی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات سودان (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات سودان (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات لیبی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات سودان (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات لیبی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مصر (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات لیبی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات لیبی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات لیبی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات سودان (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات مصر (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مصر (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات لیبی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات مصر (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات سودان (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات لیبی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات سودان (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مصر (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مصر (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات سودان (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات لیبی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات سودان (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات سودان (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات لیبی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات مصر (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات لیبی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات لیبی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مصر (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات سودان (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات لیبی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات سودان (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات سودان (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات سودان (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات لیبی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات سودان (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات سودان (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات سودان (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مصر (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (117)

۱۳۹۳/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات سودان (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات سودان (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مصر (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات لیبی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات سودان (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (112)

۱۳۹۳/۹/۱۹

آفران: تحولات لیبی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات سودان (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات لیبی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات سودان (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مصر (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات سودان (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات لیبی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مصر (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات لیبی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات سودان (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات مصر (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات لیبی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات سودان (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولان مغرب عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (107)

۱۳۹۳/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات لیبی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات مصر (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات سودان (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مصر (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات لیبی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات سودان (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مصر (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات سودان (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات لیبی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات سودان (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات لیبی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات سودان (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات لیبی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مصر (98)

۱۳۹۳/۶/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات لیبی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مصر (96)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مصر (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات لیبی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات سودان (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات مصر (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات سودان (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مصر (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات لیبی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران : تحولات مغرب عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مصر (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات لیبی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات سودان (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات لیبی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مصر (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مصر (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مصر (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات لیبی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مصر (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات سودان (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مصر (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات سودان (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات مصر (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات لیبی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات سودان (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات سودان (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات لیبی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مصر (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات لیبی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات سودان (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات سودان (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات لیبی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مصر (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات لیبی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مصر (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربي (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربي (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مصر (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات لیبی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات سودان (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات مصر (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات لیبی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات لیبی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مصر (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی(70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات مصر (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات لیبی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات سودان (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات لیبی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات مصر (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی(68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات سودان (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات لیبی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مصر (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی(67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات مصر (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات لیبی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات سودان (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات سودان (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات لیبی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی(65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مصر (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مصر (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات لیبی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات سودان (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مصر (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات لیبی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات سودان (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات مصر (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

نگاه آفران: تحولات مصر 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات لیبی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

نگاه آفران: تحولات سودان 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: آفريقاي جنوبي اولين ايستگاه اجلاس كميسيون مشترك دولت تدبير و اميد

۱۳۹۲/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مصر (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات سودان (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

نگاه آفران: تحولات مغرب عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات لیبی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات سودان 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات سودان (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات لیبی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مصر (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات سودان (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات مصر (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات لیبی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات سودان (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات لیبی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات مصر (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مصر (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات لیبی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات سودان (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات مصر (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات مصر (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات سودان (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات لیبی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مصر (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات سودان (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات سودان (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات لیبی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مصر (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات سودان (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات لیبی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات سودان (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: گزارش تحليلي بر سفر رئيس جمهور ايالات متحده آمريكا به آفريقا

۱۳۹۲/۴/۱۶

آفران: تحولات لیبی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات سودان (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات لیبی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات سودان (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات مصر (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات سودان (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات سودان (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مصر (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات سودان (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات لیبی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات ليبي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی(34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مصر (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات لیبی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات سودان (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات ليبي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مصر (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات سودان (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات مصر(32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مصر (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: کودتا در آفریقای مرکزی

۱۳۹۲/۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات لیبی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات سودان (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مصر (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مصر (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات مصر (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات سودان (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات لیبی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مصر (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات لیبی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات مصر (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات سودان (23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۴

آفران: تحولات ليبي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات مغرب عربي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات آفریقای غیر عربی (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مصر (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات ليبي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات لیبی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات سودان (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات لیبی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مصر (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات سودان (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات لیبی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات مصر (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات سودان (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مغرب عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات لیبی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مصر (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات سودان (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات سودان (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مصر (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱

آفران:حسن الشیخ محمود رئیس جمهور جدید سومالی

۱۳۹۱/۶/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۲۶

دیدگاه اسلام گرایان درباره آینده قبطی ها در مصر

۱۳۹۱/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۱۹

تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: انتخابات كشور ليبي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (5)

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: عملکرد حزب اسلامی النهضة پس از انقلاب تونس

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (4)

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۷

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (3)

۱۳۹۱/۳/۲۴

انتخابات ریاست جمهوری مصر (2012)

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: عواقب پیروزی "احمدشفیق" در انتخابات

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (2)

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: میزان موفقیت اخوان المسلمین در بازیابی پایگاه مردمی خود

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (1)

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: حکم دادگاه مبارک به نفع نامزد اخوان تمام شد

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: بروز اعتراضات در مصر و نشانه رفتن نامزدی نخست وزیر مبارک

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۶

آفران:نظرات موافقان و مخالفان مرسی

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: وجوب توافق بین اخوان و نیروهای انقلابی علیه احمد شفیق

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۹

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۸

مصر و تهدیدات عمر سلیمان

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: انتخابات مصر صحنه پراکندگی آراء میان دو مجموعه اسلام گرا و مدنی

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: بررسی و تحلیل آخرین وضعیت انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: شعارهای انتخاباتی برخی نامزدهای برجسته انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.25

۱۳۹۱/۲/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.24

۱۳۹۱/۲/۲۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.23

۱۳۹۱/۲/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.20

۱۳۹۱/۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.19

۱۳۹۱/۲/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.18

۱۳۹۱/۲/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.17

۱۳۹۱/۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.16

۱۳۹۱/۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.13

۱۳۹۱/۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.12

۱۳۹۱/۲/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.11

۱۳۹۱/۲/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.10

۱۳۹۱/۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.09

۱۳۹۱/۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.05

۱۳۹۱/۲/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.04

۱۳۹۱/۲/۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.03

۱۳۹۱/۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.02

۱۳۹۱/۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.30

۱۳۹۱/۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.29

۱۳۹۱/۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.28

۱۳۹۱/۱/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.27

۱۳۹۱/۱/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.26

۱۳۹۱/۱/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.23

۱۳۹۱/۱/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.22

۱۳۹۱/۱/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.21

۱۳۹۱/۱/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.20

۱۳۹۱/۱/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.19

۱۳۹۱/۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.16

۱۳۹۱/۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.15

۱۳۹۱/۱/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.14

۱۳۹۱/۱/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.07

۱۳۹۱/۱/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.06

۱۳۹۱/۱/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.21

۱۳۹۰/۱۲/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.20

۱۳۹۰/۱۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.17

۱۳۹۰/۱۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.16

۱۳۹۰/۱۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.15

۱۳۹۰/۱۲/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.13

۱۳۹۰/۱۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.10

۱۳۹۰/۱۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.09

۱۳۹۰/۱۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.08

۱۳۹۰/۱۲/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.07

۱۳۹۰/۱۲/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.06

۱۳۹۰/۱۲/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.03

۱۳۹۰/۱۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.02

۱۳۹۰/۱۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.01

۱۳۹۰/۱۲/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.30

۱۳۹۰/۱۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.29

۱۳۹۰/۱۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.11.19

۱۳۹۰/۱۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.17

۱۳۹۰/۱۱/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.16

۱۳۹۰/۱۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.10

۱۳۹۰/۱۱/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.09

۱۳۹۰/۱۱/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.08

۱۳۹۰/۱۱/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.05

۱۳۹۰/۱۱/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.28

۱۳۹۰/۱۰/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.27

۱۳۹۰/۱۰/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.26

۱۳۹۰/۱۰/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.25

۱۳۹۰/۱۰/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.21

۱۳۹۰/۱۰/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.19

۱۳۹۰/۱۰/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.18

۱۳۹۰/۱۰/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.17

۱۳۹۰/۱۰/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.14

۱۳۹۰/۱۰/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.13

۱۳۹۰/۱۰/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.12

۱۳۹۰/۱۰/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.11

۱۳۹۰/۱۰/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.10

۱۳۹۰/۱۰/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.06

۱۳۹۰/۱۰/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.05

۱۳۹۰/۱۰/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.03

۱۳۹۰/۱۰/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.29

۱۳۹۰/۹/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.28

۱۳۹۰/۹/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.27

۱۳۹۰/۹/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.26

۱۳۹۰/۹/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.23

۱۳۹۰/۹/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.22

۱۳۹۰/۹/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.21

۱۳۹۰/۹/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.20

۱۳۹۰/۹/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.19

۱۳۹۰/۹/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.12

۱۳۹۰/۹/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.09

۱۳۹۰/۹/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.08

۱۳۹۰/۹/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.07

۱۳۹۰/۹/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.06

۱۳۹۰/۹/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.05

۱۳۹۰/۹/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.02

۱۳۹۰/۹/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.01

۱۳۹۰/۹/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.28

۱۳۹۰/۸/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.25

۱۳۹۰/۸/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.14

۱۳۹۰/۸/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.11

۱۳۹۰/۸/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.10

۱۳۹۰/۸/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.08

۱۳۹۰/۸/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.03

۱۳۹۰/۸/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.02

۱۳۹۰/۸/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.27

۱۳۹۰/۷/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.26

۱۳۹۰/۷/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.25

۱۳۹۰/۷/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 24 .7 .90

۱۳۹۰/۷/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.18

۱۳۹۰/۷/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.17

۱۳۹۰/۷/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.16

۱۳۹۰/۷/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.12

۱۳۹۰/۷/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.09

۱۳۹۰/۷/۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.06

۱۳۹۰/۷/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.05

۱۳۹۰/۷/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.03

۱۳۹۰/۷/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.30

۱۳۹۰/۶/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.28

۱۳۹۰/۶/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.27

۱۳۹۰/۶/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.26

۱۳۹۰/۶/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.22

۱۳۹۰/۶/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.20

۱۳۹۰/۶/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.06.19

۱۳۹۰/۶/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.16

۱۳۹۰/۶/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.15

۱۳۹۰/۶/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.14

۱۳۹۰/۶/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.13

۱۳۹۰/۶/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.12

۱۳۹۰/۶/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.08

۱۳۹۰/۶/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.07

۱۳۹۰/۶/۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.06

۱۳۹۰/۶/۶

آفریقا در هفته ای که گذشت (900527 الی 900602)

۱۳۹۰/۶/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.05

۱۳۹۰/۶/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.02

۱۳۹۰/۶/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.01

۱۳۹۰/۶/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.30

۱۳۹۰/۵/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.29

۱۳۹۰/۵/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.24

۱۳۹۰/۵/۲۴

آفران: انقلابیون لیبی در مقابل یک آزمون سخت

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900513 الی 900519)

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.23

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.22

۱۳۹۰/۵/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.19

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: صحنه جنگ لیبی پس از آغاز ماه رمضان

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.18

۱۳۹۰/۵/۱۸

آفران: محاکمه حسنی مبارک ؛ واکنش ها و پیامدها

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.17

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.16

۱۳۹۰/۵/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.15

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفریقا در هفته ای که گذشت (900506 الی 900512)

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفران: تحولات شمال آفر یقا - 90.05.12

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: آفريقاي شرقي؛ اهميت استراتژيك و افق هاي پيش رو

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.11

۱۳۹۰/۵/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.10

۱۳۹۰/۵/۱۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.09

۱۳۹۰/۵/۹

آفران: قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.08

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.05

۱۳۹۰/۵/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.04

۱۳۹۰/۵/۴

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (2)

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.03

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.02

۱۳۹۰/۵/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.01

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (1)

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.29

۱۳۹۰/۴/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.28

۱۳۹۰/۴/۲۸

آفران: دموکراسی در آفریقا

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.27

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (900416 الی 900422)

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.25

۱۳۹۰/۴/۲۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.22

۱۳۹۰/۴/۲۲

آفران: مراکش، تاریخ و جغرافیا

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.19

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: موریتانی پس از انقلاب های عربی

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.18

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفریقا در هفته ای که گذشت (900409 الی 900415)

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: مراکش پس از همه پرسی

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.15

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (پایانی)

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.14

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (2)

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.13

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (1)

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.12

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: دلیل حمایت آمریکا از انقلابیون و سازمان های مصری

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.11

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفریقا در هفته ای که گذشت (900402 الی 900408)

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تاثير عوامل اقتصادي بر انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.08

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.07

۱۳۹۰/۴/۷

آفران: نشانه های “همه پرسی نظامی" درباره رئیس جمهور آینده مصر

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.06

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: عدم تناسب نقش و حقوق زنان در افریقا

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.05

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: گزينه هايي دشوار سياست مصر در قبال انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.04

۱۳۹۰/۴/۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (900326 الی 900401)

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: بروز اختلاف در صفوف انقلابیون لیبی

۱۳۹۰/۴/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.01

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: تغییر پشت درب‌های الجزایر و مغرب پس از لیبی

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: اصلاحات در قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.31

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: مصادره انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.30

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.29

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: صف بندی احزاب تونسی برای انتخابات آینده

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفریقا در هفته ای که گذشت (900319 الی 900325)

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: آخرین تحولات سودان

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.28

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.25

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: اعطاي وام به مصر و ربودن انقلاب

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: بازیگران منطقه ای؛ تلاش برای مدیریت انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.24

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: انقلاب هاي عربي و سياست هاي آمريكا در قبال ايران

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: اختاپوس جاسوسی اسرائیل در تونس و مصر

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.23

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900311 الی 900318)

۱۳۹۰/۳/۲۱

آفران: بررسی نتایج انتخابات شهرداری ها در آفریقای جنوبی

۱۳۹۰/۳/۹

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی بنین

۱۳۹۰/۱/۲۸

انتخابات 2011 نیجریه

۱۳۹۰/۱/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (891205 الی 891211)

۱۳۸۹/۱۲/۱۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (891114 الی 891120)

۱۳۸۹/۱۱/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (891030 الی 891106)

۱۳۸۹/۱۱/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891023 الي 891029)

۱۳۸۹/۱۱/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891016 الي 891022)

۱۳۸۹/۱۰/۲۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891009 الي 891015)

۱۳۸۹/۱۰/۱۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891002 الي 891008)

۱۳۸۹/۱۰/۱۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890925 الي 891001)

۱۳۸۹/۱۰/۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890918 الي 890924)

۱۳۸۹/۹/۲۹

تقويم انتخابات سال 2011 ميلادي در آفريقا

۱۳۸۹/۹/۲۷

ماداگاسكار قانون اساسي 17 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۲۳

زيمبابوه ریاست جمهوری می 2011

۱۳۸۹/۹/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890911 الي 890917)

۱۳۸۹/۹/۲۰

ساحل عاج ریاست جمهوری 31 اکتبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۸

تانزانيا و زنگبار رياست جمهوري و پارلماني

۱۳۸۹/۹/۱۷

مصر قوه مقننه 28 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۷

اوگاندا رياست جمهوري و پارلماني 18 فوریه 2011

۱۳۸۹/۹/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890813 الي 890813)

۱۳۸۹/۸/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890729 الي 890805)

۱۳۸۹/۸/۸

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890722 الي 890728)

۱۳۸۹/۸/۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890715 الي 890721)

۱۳۸۹/۷/۲۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890708 الي 890714)

۱۳۸۹/۷/۱۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890625 الي 890701)

۱۳۸۹/۷/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890618 الي 890624)

۱۳۸۹/۶/۲۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890611 الي 890617)

۱۳۸۹/۶/۲۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890604 الي 890610)

۱۳۸۹/۶/۱۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890528 الي 890603)

۱۳۸۹/۶/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890521 الي 890527)

۱۳۸۹/۵/۳۰

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890514 الي 890520)

۱۳۸۹/۵/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890507 الي 890513)

۱۳۸۹/۵/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890431 الي 890506)

۱۳۸۹/۵/۹

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890424 الي 890430)

۱۳۸۹/۵/۲

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890417 الي 890423)

۱۳۸۹/۴/۲۶