نگاه آفران > آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (111)

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (111)

تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۹/۱۱

وقایع مهم نیجریه از تاریخ 3/9/93 الی 10/9/93
• رهبر مسلمانان نیجریه روز دوشنبه (3/9/93) فرار نظامیان و عقب نشینی آن ها در برابر حمله های بوکوحرام به اهالی شهرهای شمال شرق این کشور را عامل موثر در تداوم جنایت های این گروه تروریستی دانست. به گزارش خبرگزاری فرانسه، "سلطان سوکوتو محمد سعد ابوبکر" سخنگوی سازمان مسلمانان نیجریه در بیانیه ای فرار سریع سربازان و خالی کردن پایگاهها و انبارهای اسلحه و مهمات را با نزدیک شدن تروریست ها به شدت محکوم کرد. در این بیانیه آمده است: «تروریست های بوکوحرام پس از حمله و راه اندازی کشتار در شهرهای نیجریه، به منظور تشدید رعب و وحشت اقدام به ایجاد پست بازرسی و جست وجوی خانه به خانه اهالی شهرها می کنند.» سخنگوی سازمان مسلمانان نیجریه ضمن انتقاد از عملکرد ارتش نیجریه، خواستار بازنگری در ساختار آن شد. سلطان سوکوتو روز دوشنبه (3/9/93) با "آیو اورتیسیجافور" رهبر مسیحیان نیجریه در ابوجا دیدار و گفت وگو کرد. رهبر مسیحیان در این دیدار ضمن ابراز نگرانی نسبت به اوضاع مسیحیان شمال نیجریه که در معرض جنایت های بوکوحرام قرار دارند، گفت: «این که تروریست های بوکوحرام مسلمانان را نمی کشند، اشتباه است، اگر به شهری مانند موبی پایتخت اقتصادی ایالت اداماوا در شمال شرقی این کشور که اخیرا بوکوحرام تحت کنترل خود درآورده، بروید، می بینید که متاسفانه همه کلیساها و برخی مساجد ویران شده است.» "سعد ابوبکر" در دیدار با همتای مسیحی خود با اشاره به راهکارهای پایان دادن به جنایت های بوکوحرام در شمال شرق نیجریه، نسبت به ارایه راه کارهای مشابه در دو سال پیش به "گودلاک جاناتان" رییس جمهوری نیجریه اظهار تاسف کرد که این طرح همچنان مانند جوهری روی کاغذ باقی مانده است. وی با اظهار تاسف از این که کاری جز نصیحت نمی تواند انجام دهد، افزود: «اهرم های اجرایی در اختیار ما نیست و به همین دلیل تمامی راهکارها بدون اجرا باقی مانده است.» این در حالی است که جاناتان در سفر به چاد نسبت به این سخنان عکس العملی نشان نداد و فقط در بیانیه ای اعلام کرد که نیجریه نیازمند کمک همسایگانش برای دستیابی به راه حل پایان دادن به جنایت های بوکوحرام است.

• انفجار بمب در منطقه‌ای در شمال شرق نیجریه، بیش از ۴۰ کشته برجا گذاشت که پنج تن از قربانیان سرباز ارتش بودند. انفجار بمب شامگاه پنجشنبه (6/9/93) در شمال شرق نیجریه، ده‌ها کشته برجای گذاشته است. شاهدان عینی و منابع پزشکی در نیجریه خبر دادند که بر اثر انفجار بمب در شمال شرق این کشور بیش از 40 نفر کشته شدند که پنج تن از قربانیان آن سرباز ارتش بودند.

• "مرضیه افخم" سخنگوی وزارت امور خارجه با ابراز تاسف و تاثر نسبت به حملات تروریستی اخیر در نیجریه از جمله اقدام تروریستی در نماز جمعه مسجد مرکزی شهر کانو که منجر به کشته شدن بیش از 120 نفر و مجروح شدن 270 از نمازگزاران این مسجد شد، واکنش نشان داد. مرضیه افخم همچنین با اشاره به بحران تروریسم و افراطی گری و برهه حساس و سرنوشت ساز از تاریخ ملت بزرگ نیجریه، مبارزه و نابودی پدیده شوم تروریسم و افراطی گری را مورد تاکید قرار داد و اتحاد ملت نیجریه و هوشیاری نسبت به ممانعت از هرگونه اقدامات تفرقه برانگیز مذهبی و قومی را بسیار مهم توصیف کرد.

• رییس جمهوری روسیه در گفتگویی تلفنی با همتای نیجریه ای با ابراز تسلیت نسبت به حملات تروریستی اخیر در نیجریه از جمله اقدام تروریستی در نماز جمعه مسجد جامع شهر کانو که منجر به کشته شدن بیش از 120 نفر از نمازگزاران این مسجد شد، این حملات را به شدت محکوم کرد. به گزارش دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری روسیه، "ولادیمیر پوتین" روز شنبه (8/9/93) در گفتگوی تلفنی با "گودلاک جاناتان" رییس جمهوری نیجریه گفت: «روسیه این جنایات وحشیانه را به شدت محکوم می کند.» رییس جمهوری روسیه ابراز امیدواری کرد عاملان و مجریان این حوادث تروریستی و ضدبشری به سزای اعمال خود برسند. پوتین با خانواده ها و بستگان قربانیان ابراز همدردی کرده و برای تمام مجروحان این حوادث آرزوی سلامتی و بهبودی کرد.

• گروهی مسلح نیجریه دو کارگر پاکستانی و یک کارگر هندی را در شهر اماکالاکالا ربودند. فرماندهی امنیت ایالت بایلسا افزود : «هنوز هیچ اطلاعی درباره هویت ربایندگان و محل نگهداری گروگان ها در دست نیست.» به گفته شاهدان؛ اعضای این گروه مسلح، کارگران خارجی را به یک قایق منتقل کردند و به مکانی نامعلوم بردند. ایالت بایلسا در منطقه دلتای رود نیجر در جنوب نیجریه واقع است. گروه های مسلحِ فعال در منطقه دلتای رود نیجر از دولت نیجریه می خواهند که بخشی از درآمدهای نفتی این منطقه را به این گروه ها اختصاص بدهد. گروه های مسلح نیجریه خصوصاً گروه های مسلح فعال در جنوب این کشور با گروگان گیری میلیون ها دلار باج به دست آورده اند.

• رئیس‌جمهور فرانسه در اظهاراتی خواستار اتحاد رهبران آفریقا در برابر حملات و وحشیگری‌ها در این کشورها شد. به نوشته روزنامه فرانسوی فیگارو،"فرانسوآ اولاند" رئیس‌جمهور فرانسه روز شنبه (8/9/93) در جریان سفر به داکار در اظهاراتی در واکنش به حمله تروریستی مرگبار اخیر در شمال نیجریه منتسب به گروه تروریستی بوکوحرام، رهبران آفریقایی را به اتحاد در برابر وحشیگری فراخواند. وی در اظهاراتی در این خصوص اعلام کرد: «ما باید همگی دست در دست هم با تروریسم مبارزه کنیم. این حمله نشان داد که ما باید در زمینه امنیتی و مقابله با وحشیگری و خطرات افراط‌گرایان به ویژه در آفریقا متحد شویم.» رئیس‌جمهور فرانسه در ادامه با اشاره به آغاز مداخله نظامی فرانسه در مالی در ژانویه 2013 گفت: «در مالی، ما نشان دادیم که می‌توانیم تروریسم را شکست داده و بر آن غلبه کنیم و نشان دادیم که می‌توانیم برای برقراری صلح مبارزه کنیم. ما همچنین نشان دادیم که فرانسه می‌تواند در خدمت نیروهای امنیت آفریقا باشد.»

• پاپ فرانسیس روز یکشنبه (9/9/93) در آخرین روز سفر خود به ترکیه، حمله مرگبار به مسجدی در کانو ( شمال نیجریه ) که به گروه بوکوحرام نسبت داده شده را به شدت محکوم کرد.

• نیجریه پس از انفجار خونین چند روز گذشته، روز دوشنبه (10/9/93) نیز شاهد دو انفجار دیگر بود. بنا بر گزارش شبکه خبری اسکای‌نیوز، این دو انفجار ناشی از انفجار دو خودرو بمب‌گذاری شده در منطقه اداره امنیت اجدابیا در شرق نیجریه بود. در این حادثه تروریستی، که خبرگزاری فرانسه آن را در مایدوگوری در شمال شرق اعلام کرد، دست‌کم ده نفر کشته شدند. اجدابیا در شرق نیجریه اخیرا نیز شاهد ترور سرهنگ خلبان "عبدالمجید الکاسح" بود. همچنین روز دوشنبه (10/9/93) شهر داماتورو در شمال شرقی نیجریه شاهد انفجار و شلیک گلوله بود که شاهدان عینی به خبرگزاری فرانسه گفتند که ممکن است ناشی از حملات گروهک بوکو حرام باشد. یک مسئول دولتی در این شهر نیز اعلام کرد که آشوب شهر را فراگرفته است. شاهدان عینی هم از هجوم ده‌ها نفری افراد مسلح به دفاتر پلیس در این شهر خبر دادند. شهر داماتورو در بزرگ‌ترین شهر ولایت یوبی در شمال شرقی نیجریه است.


واقعه مهم نیجر از تاریخ 3/9/93 الی 10/9/93
• "عبدولای کولیبالی" مدیرکل اطلاع رسانی کشور نیجر با ناعادلانه خواندن اقدامات کشورهای غربی علیه ایران برای جلوگیری از برخورداری از انرژی صلح آمیز هسته ای، گفت: «ایران به عنوان کشوری قدرتمند، مستقل و اسلامی برای برخورداری از انرژی صلح آمیزهسته ای بایددر سطح کشورهای قدرتمند ظاهر شود.» کولیبالی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ایرنا، در مورد فشار کشورهای غربی بر ایران برای ممانعت از برخورداری ایران از انرژی صلح آمیز هسته ای، گفت: «این فشارها ناعادلانه است، چرا که ایران همانند همه کشورهای جهان حق برخورداری از انرژی هسته ای را دارد.» وی افزود: «مقامات ایرانی بارها اعلام کرده اند که در برنامه هسته ای تنها اهداف صلح آمیز را دنبال می کنند و به همین دلیل گروه 1+5 به ادامه یافتن مذاکرات هسته ای و تمدید زمان آن تصمیم گرفت تا راه حلی قطعی و جامع برای پرونده یافت شود.» مدیرکل اطلاع رسانی کشور نیجر با اشاره به سخنانش در جریان نشست کارشناسان اطلاع رسانی "سازمان همکاری اسلامی" با تاکید بر ضرورت ایجاد شبکه ماهواره ای ویژه این سازمان، تاکید کرد: «با توجه به رویکرد خشونت طلبانه گروه های تندرو، عدم تسامح آنان و نیز با توجه به شمار زیاد دشمنان اسلام که با استفاده از شبکه های تلویزیونی غربی در جهت تیره کردن وجهه اسلام فعالیت می کنند، ایجاد این شبکه ویژه کشورهای اسلامی بیش از هر زمان دیگری به یک ضرورت غیرقابل اجتناب تبدیل شده است.» وی خواستار همگرایی اهداف کشورهای اسلامی در ایجاد این شبکه شد و افزود: «این شبکه نه تنها برای نشان دادن هویت و ارزش های واقعی اسلام که برای نمایش پیشرفت های دنیای اسلام یک ضرورت قلمداد می شود.» کولیبالی همچنین اقدام رسانه های غربی را در نسبت دادن تروریسم و خشونت به اسلام را اقدامی با هدف تعریف شده تخریب وجهه اسلام در جهان دانست و گفت: «این در حالی است که اسلام دین صلح و تسامح است و کاملا با آن چه که توسط رسانه های غربی معرفی می شود، تفاوت دارد.» وی افزود: «تبلیغات رسانه های غربی علیه اسلام دقیقا همان اهداف گروه های تندرو همچون داعش و بوکوحرام را دنبال می کند که در جهان خشونت و عدم تسامح را در مغایرت کامل با اصول اسلام، ترویج می کنند.»

وقایع مهم گینه کوناکری از تاریخ 3/9/93 الی 10/9/93
• سران احزاب مخالف دولت گینه کوناکری با انتقاد از کمیسیون مستقل انتخاباتی برگزاری به موقع انتخابات در این کشور را خواستار شدند. احزاب مخالف دولت گینه کوناکری شب سه شنبه (4/9/93) بر برگزاری انتخابات محلی در مارس 2015م (اسفند ماه) تاکید کردند. "ابوبکر سیلا" سخنگوی این احزاب خاطر نشان کرد دوره فعالیت شهرداران این کشور مدت ها است پایان یافته و حضور افراد جدید ضروری است چرا که انتخابات محلی باید در سال 2014م برگزار می شد. ابوبکر سیلا با انتقاد از کمیسیون مستقل انتخاباتی افزود این نهاد در تنظیم لیست های انتخاباتی، عملکرد ضعیف و بسیار ناکارآمد داشته است. مخالفان دولت گینه کوناکری برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در موعد مقرر را خواستار شدند.

• "حاجیه مریم دوبرکا" معاون اول وزیر ارتباطات و اطلاع رسانی گینه در روز دوشنبه (10/9/93) وارد تهران شد و مورد استقبال مسوولان برگزاری دهمین اجلاس وزرای اطلاع رسانی کشورهای اسلامی قرار گرفت. در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا با اشاره به نقش این کنفرانس در تبیین این اقدام ها اظهار کرد: «رسانه ها نقش بزرگی در بیان واقعیت ها دارند و نقش مهمی در ایجاد ثبات و صلح در منطقه ایفا می کنند.» وی با اشاره به اقدام های گروه های تروریستی داعش در کشورهای منطقه افزود: «آن چه که امروز در درگیری ها و تحولات منطقه شاهد هستیم بیانگر اسلام واقعی نیست بلکه این ها نیروهای تروریست هستند که رسانه ها بویژه در کشورهای اسلامی باید با تهیه گزارش های متعدد در افشای واقعی چهره داعش ایفای نقش کنند.» دوبرکا کامارا همچنین بر ضرورت تشکیل ائتلاف خبرگزاری های جهان اسلام تاکید و اظهار کرد: «باید در بین رسانه های کشورهای اسلامی ائتلافی ایجاد شود تا تاثیرگذاری بیشتری در منطقه داشته باشند؛ این ها ابزار سیاسی برای بیان ایده های خوب هستند.» وی افزود: «این کنفرانس باید این نتیجه را به همراه داشته باشد که چهره واقعی تروریست ها را به خوبی به جهانیان نشان دهند و بگویند که داعش بیانگر اسلام واقعی نیست.» این مقام گینه ای ادامه داد: «ایران استعدادها و ظرفیت های بسیاری در زمینه رسانه ای دارد و این ظرفیت می تواند فراهم ساز بستر لازم برای همراهی رسانه های دیگر کشورهای اسلامی باشد همچنان که تاثیرگذاری این کشور در بین کشورهای مختلف جهان را شاهد هستیم.» وی افزود: «ج.ا.ا دارای اختیار سیاسی و ظرفیت های بسیاری در برقراری روابط رسانه ای دارد.» دهمین اجلاس وزرای اطلاع رسانی کشورهای اسلامی عضو سازمان همکاری اسلامی، با شعار "همگرایی رسانه ای برای استقرار صلح و آرامش در جهان اسلام" 10 تا 13 آذر ماه جاری به میزبانی جمهوری اسلامی ایران در هتل آزادی تهران برگزار می شود. اجلاس وزرای اطلاع رسانی کشورهای اسلامی با هدف افزایش تحکیم وحدت و ارایه تصویر مناسب از اسلام و کشورهای اسلامی با حضور اعضا در تهران برگزار خواهد شد. نشست وزیران اطلاع رسانی کشورهای اسلامی روزهای 12 و 13 آذر ماه و نشست کارشناسان ارشد نیز 10 آذر برگزار می شود. سازمان همکاری اسلامی با داشتن 57 عضو از چهار قاره جهان یکی از سازمان های بین المللی است.

واقعه مهم توگو از تاریخ 3/9/93 الی 10/9/93
• رییس دفتر وزیر ارتباطات، فرهنگ، هنر و تمدن توگو گفت: «ذات و طبیعت جمهوری اسلامی ایران عاری از خشونت است.» "لوک کوفی آ.گومز" وی روز دوشنبه (10/9/93) در حاشیه دهمین اجلاس کارشناسان اطلاع رسانی کشورهای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: «هیچ انسانی تمایل به دیدن خشونت ندارد همان گونه که در یک خانواده از بیماری عضوی قلب دیگر اعضای خانواده رنجیده می شود خشونت هم همانند بیماری است که قلب ما را به درد می آورد.» وی افزود: «جهان امروز نیاز به آرامش و نه خشونت دارد و این یک ضرورت است که امروز نه تنها کشورهای اسلامی که تمام جهان به صلح و آرامش برسد.» گومز اظهار داشت: «آرامش و صلح نعمت بزرگ خداوند است که تصویری از خداوند را یادآور می شود و امروز داشتن جهانی عاری از خشونت نیازمند اتحاد و همگرایی است.» وی کشورهای اسلامی را به مثابه انگشتان دست دانست و افزود: «همان گونه که با یک انگشت نمی شود کاری کرد تحقق جهان عاری از خشونت هم مستلزم اتحاد و همدلی است.» این مقام توگو گفت: «اسلام دین خشونت نیست و انسان ها هستند که نسبت به هم خشونت دارند و این ارتباطی به دین ندارد.» وی با بیان این که جنگ و خشونت باعث رنجش ملت ها می شود افزود: «گام های موثر ایران در رفع خشونت از منطقه را می توان دید و این نقش مهم ایران در مسایل و تحولات منطقه را نشان می دهد.» این مقام توگو پیشرفت های علمی ایران بویژه در زمینه ارتباطات را ارزشمند خواند و افزود: «کشورهای دیگر جهان هم متاثر از پیشرفتهای علمی ایران هستند.»

واقعه مهم گابن از تاریخ 3/9/93 الی 10/9/93
• سفیر فوق العاده و تام الاختیار گابن در کشورهای حوزه خلیج فارس گفت: «جهان اسلام باید به سمتی پیش برود که با یک صدا و وحدت بیان سخن بگوید،همچنانکه ایران پیام واقعی اسلام را بیان می کند.» "اسماعیل نامالینغوغو اولیغی" روز دوشنبه (10/9/93) در حاشیه نخستین روز نشست کارشناسان ارشد دهمین اجلاس وزاری اطلاع رسانی کشورهای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درباره ارزیابی خود از میزان تاثیرگذاری رسانه ها در کشورهای اسلامی برای طرح و کمک به معضلات کلیدی جهان افزود: «به عقیده من اسلام امروزه یک شکنندگی بزرگی دارد و این شکنندگی اسلام همانا از دست دادن ارتباط است.» وی اضافه کرد: «در مجموع ارتباط بین کشورهای اسلامی و جهان اسلام منحصر به فرد است و این فلسفه ای است که از یک کتاب و یک پیامبر مشترک نشات می گیرد و با وجود این، واگرایی هایی در بین کشورهای اسلامی وجود دارد که در برخی موارد عمیق است.» سفیر تام الاختیار گابن گفت: «امروز با دو اسلام در جهان مواجه هستیم یکی اسلامی که قرآن را تفسیر می کند و دیگری اسلامی که فقط نام آن را دارند اما بر خلاف آن عمل می کنند بنابراین همگرایی رسانه های جهان اسلام ضرورتی اساسی است.» وی ادامه داد: «این که کشورهای اسلامی تک صدا باشند یک مسوولیت است تا چهره واقعی اسلام را نشان داده و چهره اسلام تروریسم را افشا کنند.» اولیغی درباره ضرورت تشکیل ائتلاف خبرگزاری های جهان اسلام هم گفت: در شرایطی که رسانه های غربی چهره ای غیر واقعی از جهان اسلام نشان می دهند رسانه های جهان اسلام وظیفه دارند متحد و یکصدا و همگرا با هم چهره ای واقعی از اسلام نشان دهند. وی درباره نقش ایران در حفظ ثبات و صلح در منطقه هم گفت: «ج.ا.ا با داشتن 80 میلیون نفر مسلمان و تاریخ و پیشینه ای طولانی به خوبی توانسته در بحث مبارزه با تروریسم، کشورهای اسلامی را با خود همراه کند و این نشان دهنده تاثیرگذاری این کشور است.» سفیر تام الاختیار گابن در کشورهای حوزه خلیج فارس اضافه کرد: «ایران پیام واقعی اسلام را در منطقه و کشورهای جهان اسلام بیان می کند.»

وقایع مهم لیبریا از تاریخ 3/9/93 الی 10/9/93
• دادگاه عالی لیبریا دوره فعالیت های تبلیغاتی انتخابات مجلس سنای این کشور را از بیم انتشار ویروس ابولا به تعویق انداخت. به گزارش پایگاه خبری ورلد بولتن، برخی از مقام های دولتی و نمایندگان احزاب سیاسی لیبریا چند روز پیش با امضای توماری خواستند که انتخابات از روز 16 دسامبر (25/9/93) تا سال میلادی آینده به تعویق افتد. امضا کنندگان ضمن هشدار در باره احتمال انتشار ابولا در نتیجه فعالیت ها و اجتماعات تبلیغاتی، ابراز امیدواری کردند که شاید تا سال آینده میلادی همه گیری ابولا کنترل شده باشد. "لوییس براون" وزیر اطلاع رسانی لیبریا روز شنبه (8/9/93) گفت: «به دنبال این درخواست، دادگاه عالی لیبریا از کمیسیون ملی انتخابات خواست تا به همه احزاب سیاسی ابلاغ کند که فعالیت های انتخاباتی شان را به تعویق بیندازند.» قرار است در جلسه ای که روز دوم دسامبر (11/9/93) تشکیل خواهد شد، درباره تومار مذکور و درخواست مطرح شده، تصمیم گیری شود. انتخابات مجلس سنای لیبریا پیش تر یک بار به تعویق افتاده بود، به موجب قانون این انتخابات باید در ماه اکتبر (مهر/آبان) برگزار می شد، اما به دلیل اوج انتشار بیماری ابولا به تعویق افتاد.

• اتحادیه آفریقا از غرب خواست به جای پول و سرباز نظامی، نیروی متخصص به غرب افریقا اعزام کند. به دنبال اطلاعیه سازمان جهانی بهداشت مبنی بر شیوع مجدد ویروس ابولا در غرب آفریقا، اتحادیه آفریقا در بیانیه خود نوشت، کشورهای اروپایی و آمریکا به جای پول و سرباز نظامی، برای مقابله با ابولا ،متخصص و پزشک به غرب آفریقا اعزام کنند.

وقایع مهم بورکینافاسو از تاریخ 3/9/93 الی 10/9/93
• "آداما سانیون" وزیر جدید فرهنگ و دادستان سابق در دوره ریاست جمهوری "بلز کمپائوره" رئیس جمهوری مخلوع بورکینافاسو روز سه شنبه (4/9/93) تحت فشار جامعه مدنی از مقام خود استعفا کرد. جامعه مدنی، آداما سانیون را در قتل "نوربرت زونگو" خبرنگار در سال 1998م موجب آشوب در کل کشور شد، مقصر می داند. "فردریک آ کا نیکی اما" سخنگوی قوه مجریه در یک بیانیه ای کوتاه از پذیرش استعفای آداما سانیون خبر داد. مرگ نوربرت زونگو خبرنگاری که در مورد قتل راننده "فرانسوا کمپائوره" برادر رئیس جمهوری سابق بورکینافاسو تحقیق می کرد مشکلاتی را از جمله بسیج مردمی قوی به مدت چندین سال و حتی به لرزه در آمدن پایه های حکومت رژیم کمپائوره پدید آورد. موضوع مرگ این خبرنگار با قرار منع تعقیب خاتمه یافت.

• "سیاکا کولیبالی" تحلیلگرو کارشناس مسائل سیاسی بورکینافاسو شب سه شنبه (4/9/93) در اظهاراتی خاطر نشان کرد حضور پنج نظامی در کابینه جدید علاوه بر وجود افراد ناشناخته، موجب بی اعتمادی مردم این کشور و بدبینی به عملکرد کابینه جدید شده است. کولیبالی تصریح کرد در شرایط کنونی فردی باید به عنوان نخست وزیر تعیین می شد که به مسائل دولت واقف و توانایی حل مشکلات کشور را داشته باشد. سرهنگ "اسحاق زیدا" به مدت یک سال به عنوان نخست وزیر دولت انتقالی بورکینافاسو تعیین و روز یکشنبه (2/9/93) کابینه جدید متشکل از 26 عضو را معرفی کرد.

• یک سرباز فرانسوی عضو نیروهای وی‍ژه ارتش روز یکشنبه (9/9/93) بر اثر یک سانحه هوایی بالگرد در بورکینافاسو جان خود را از دست داد. به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت دفاع این کشور با اعلام این خبر افزود: «گروهبان "سامیر باجا" 38 ساله عضو هنگ چهارم نیروهای وی‍ژه هوابرد ارتش فرانسه بوده است.» این گروهبان نیروی زمینی ارتش فرانسه در یک پرواز تمرینی با بالگرد در اطراف اوادوگودو پایتخت بورکینافاسو سرگرم گشت زنی بود که ناگهان بالگرد دچار سانحه شد و به زمین سقوط کرد. دو تن از خدمه بالگرد نیز زخمی شدند. وزارت دفاع فرانسه در ادامه بیانیه خود نوشت: «سامیر باجا از 16 سال پیش در ارتش فرانسه خدمت می کند و پیشتر در کشورهای ساحل عاج، افغانستان، چاد و مالی انجام وظیفه کرده بود.»

وقایع مهم مالی از تاریخ 3/9/93 الی 10/9/93
• یکی از مقامات وزارت دفاع مالی که نخواست نامش فاش شود روز سه شنبه (4/9/93) اعلام کرد دو نظامی محافظ "بوکاری ترتا" وزیر توسعه روستاهای مالی بر اثر انفجار یک مین در مسیر حرکت خودروشان جان باختند و پنج نفر دیگر بشدت مجروح شدند. کاروان وزیر توسعه روستاهای مالی صبح سه شنبه (4/9/93) گائو اصلی ترین شهر شمال مالی را به مقصد بورم یکی از شهرهای شمال مالی ترک کرد. این مقام وزارت دفاع تاکید کرد یکی از خودروهای این کاروان روی یک مین رفت. شمال مالی در سال 2012م تحت کنترل گروه های مسلح القاعده قرار گرفته بود. ارتش فرانسه در ماه ژانویه 2013م (دی ماه91ه.ش) طی عملیاتی گروه های القاعده را از کشور مالی بیرون راند. ناظران بر این باورند که دخالت نظامی ارتش فرانسه در کشور مالی به بهانه جلوگیری از پیشروی های شبه نظامیان، اقدامی برای گسترش حضور نظامی فرانسوی ها در منطقه بود. حملات علیه گروه های خارجی با این وجود همچنان در این قسمت کشور مالی ادامه دارد.

• با درج مجوز مجلس ملی ترکیه برای اعزام نیروی نظامی به آفریقای مرکزی و مالی در روزنامه رسمی شماره روز پنجشنبه (6/9/93) ترکیه، این قانون لازم الاجرا شد. مجلس ترکیه هفته گذشته درخواست دولت آنکارا در زمینه دادن اختیار اعزام نیروی نظامی به آفریقای مرکزی و مالی را به مدت یکسال تصویب کرد. با درج مصوبه مجلس در روزنامه رسمی ترکیه دولت آنکارا به مدت یکسال اختیار اعزام نیروی نظامی این کشور به آفریقای مرکزی و مالی را دارا خواهد بود. بر اساس مجوز مجلس به دولت آنکارا  در زمینه اعزام نیروهای نظامی به جمهوری آفریقای مرکزی و مالی در چهارجوب عملیات های اتحادیه اروپا در این مناطق اختیار مشخص کردن تعداد نیروهای نظامی و حوزه فعالیت های آنان در این دو کشور و زمان لازم برای استقرار آنان داده می شود.

واقعه مهم سنگال از تاریخ 3/9/93 الی 10/9/93
• پانزدهمین نشست سران کشورهای فرانسوی زبان (فرانکوفونی) روز شنبه (8/9/93) در داکار پایتخت سنگال با حضور سران 35 کشور آغاز به کار کرد. به گزارش خبرگزاری آناتولی به نقل از یک منبع مطلع، در این نشست دو روزه که هر دو سال یک بار برگزار می شود، عضویت کامل برخی کشورها مورد بررسی قرار می گیرد. به گفته این منبع، در این نشست دبیر کل جدید سازمان بین المللی کشورهای فرانسوی زبان انتخاب و جایگزین "عبدو دیوف" رییس سنگالی پیشین شد. "میشل ژان" سیاستمدار کانادایی 57 ساله، فرماندار کل پیشین کانادا، نخستین زن و شخصیت غیرآفریقائی است که به مقام دبیرکل سازمان "فرانکوفونی" برگزیده شد. ژان، پس از پایان رای گیری با حضور 53 کشور عضو سازمان فرانکوفونی، از «اعتماد» روسای جمهوری و دولت‌های عضو این سازمان قدردانی نمود. وی از ژانویه 2015م کار خود را در مقام دبیرکل سازمان فرانکوفونی آغاز خواهد نمود. نشست کشورهای فرانسوی زبان در حالی در شهر داکار برگزار شد که منطقه غرب آفریقا با چالش های بهداشتی، اقتصادی و امنیتی روبروست.

واقعه مهم ساحل عاج از تاریخ 3/9/93 الی 10/9/93
• مردان مسلح ناشناس در ناموگوکائا واقع در شمال این کشور در حمله به چندین روستا عده ای از غیر نظامیان را مجروح کردند. این حملات با سلاح های خودکار و سلاح سرد و در ساعات پایانی روز شنبه (1/9/93) انجام گرفتند. شبه نظامیان مسلح پیش از رسیدن نیروهای دولتی از محل گریختند. مردم ساحل عاج در سراسر این کشور در هفته های اخیر شاهد حملات متناوب مردان مسلح ناشناس بوده اند. مقامات دولتی وعده اتخاذ تدابیر ویژه امنینی برای پایان دادن به این حملات را داده اند.

واقعه مهم کامرون از تاریخ 3/9/93 الی 10/9/93
• ناظران سیاسی وجود مقادیر زیادی سلاح سبک در دست غیر نظامیان را دلیل اصلی نامنی در این کشور می دانند. دولت کامرون روز چهارشنبه (5/9/93) با صدور بیانیه ای اعلام کرد که 16 نفر از جمله یک کشیش لهستانی که ماه گذشته توسط افراد مسلح در جمهوری آفریقای مرکزی ربوده شدند، در جریان عملیات ارتش کامرون آزاد شدند. به گزارش خبرگزاری رویترز از شهر یائونده، در بیانیه دولت کامرون آمده است: «عملیات ویژه نیروهای امنیتی و دفاعی کامرون شب سه شنبه (4/9/93) منجر به آزادی 15 گروگان کامرونی از جمله "متیو زایدیچ" کشیش لهستانی شد. رییس سازمان مسوول ماموریت های فرامرزی کاتولیک های لهستان اعلام کرد که یک گروه مسلح موسوم به جبهه دمکراتیک خلق آفریقای مرکزی این کشیش را 12 اکتبر (20 مهر ماه) در جمهوری آفریقای مرکزی ربود. این گروه که طی دهه گذشته با دولت آفریقای مرکزی و گروه های شبه نظامی دیگر جنگیده، از کامرون خواسته است سرکرده اش را آزاد کند. هنوز مشخص نیست که آیا این شرط به اجرا درآمده است یا نه.

وقایع مهم جیبوتی از تاریخ 3/9/93 الی 10/9/93
• آمریکا در مورد سفر به کشور جیبوتی در شرق آفریقا با استناد به تهدیدهای ویژه از طرف تروریسم علیه اهداف غربی و محلی در این کشور هشدار داد. به گزارش روز چهارشنبه (5/9/93) خبرگزاری رویترز از نایروبی، جیبوتی میزبان پایگاه های نظامی آمریکا و فرانسه است و متحدی برای ائتلافی به رهبری آمریکا علیه تروریست ها به شمار می رود. تروریست های سومالیایی که با القاعده در ارتباط هستند، پیشتر به جیبوتی حمله کرده اند و دلیل آن را مجازات این کشور به دلیل همکاری با نیروهای اتحادیه آفریقا در سومالی برشمرده اند. در همین حال، آمریکا اعلام کرد که ممکن است به تاسیسات دولتی رسمی در جیبوتی از جمله سفارتخانه ها و تاسیسات نظامی و همچنین اهداف کم اهمیت تری چون رستوران ها، هتل ها و مراکز تجاری حمله شود. براساس اعلام آمریکا، هرچند مقامات جیبوتی همچنان افراد مسوول برای حملات تروریستی در گذشته را تحت پیگرد دارند، بسیاری از تروریست ها هنوز در سطح گسترده ای در منطقه فعال هستند. بر اثر انفجار یک نارنجک در یک رستوران شلوغ در شهر جیبوتی در ماه می (اردیبهشت - خرداد)، دو نفر کشته شدند و گروره تروریستی الشباب سومالی مسوولیت آن را برعهده گرفت.

• سفیر جیبوتی در ریاض گفت: «جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان اسلام کشوری مقتدر است.» "ضیاالدین سعید باماخداما" روز دوشنبه (10/9/93) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: «دهمین اجلاس وزرای اطلاع رسانی کشورهای عضو همکاری اسلامی با وحدت و همگرایی نتایج ارزشمندی را در این زمینه برای جهان اسلام خواهد داشت.» وی با اشاره به روابط حسنه دو کشور جیبوتی و ایران افزود: «شرکت در دهمین اجلاس وزرای اطلاع رسانی دستاوردهای خوبی را در عرصه اطلاع رسانی و خبر خواهد داشت.» نماینده دائم جیبوتی در دهمین اجلاس وزرای اطلاع رسانی کشورهای عضو کنفرانس اسلامی با اشاره به اینکه تمام مسلمین در موارد مختلف به قرآن تمسک می جویند، اظهار کرد: «خداوند متعال در قرآن مکررا به وحدت اشاره کرده است که وقتی مسلمانان قرآن را آیینه ای مقابل دیدگاه خود قرار می دهند باید وحدت را سر لوحه کار خود قرار دهند.» باماخداما افزود: «ما امیدواریم دهمین اجلاس اطلاع رسانی کشورهای اسلامی که با شعار همگرایی رسانه ای برای صلح و آرامش در جهان اسلام برگزار شده است بتوانیم کشورهای اسلامی را به هم نزدیک تر کنیم تا موفقیت های زیادی در این زمینه حاصل شود.»

وقایع مهم کنیا از تاریخ 3/9/93 الی 10/9/93
• کنیا اعلام کرد که به زودی بیش از 300 نیروی بخش بهداشت و درمان را برای مقابله با انتشار بیماری ابولا به کشورهای غرب آفریقا اعزام می کند. به گزارش روز سه شنبه (4/9/93) پایگاه خبری ورلد بولتن، "جیمز ماکاریا" وزیر بهداشت کنیا ضمن اعلام این خبر گفت: «انتشار ابولا، میزان ضعف و آسیب پذیری نظام های بهداشت و درمان آفریقا را به خوبی نمایان کرد.»

• صدها کنیایی روز سه شنبه (4/9/93) در تظاهراتی در مرکز نایروبی پایتخت، از دولت این کشور خواستار اقدامات بیشتری علیه تروریست ها و افزایش امنیت در این کشور آفریقایی شدند. به گزارش آسوشیتدپرس از نایروبی، این تظاهرات سه روز پس از حمله تروریست های الشباب سومالی به یک اتوبوس در شمال کنیا و کشتار 28 سرنشین آن، برپا شد. تظاهرکنندگان صلیب هایی به رنگ سرخ برای گرامی داشت یاد قربانیان این حمله که غیرمسلمان بودند، در دست داشتند.

• یک مقام رسمی کنیا روز پنجشنبه (6/9/93) اعلام کرد که در حمله هوایی ارتش کنیا 49 شبه نظامی گروه الشباب از جمله پنج فرمانده این گروه در جنوب سومالی کشته شدند. به گزارش خبرگزاری شینهوا، سخنگوی نیروهای دفاعی کنیا اعلام کرد که این شبه نظامیان الشباب پس از آن کشته شدند که ارتش کنیا با حمایت هیات اتحادیه آفریقا به دو کمپ این شبه نظامیان در جنوب سومالی حمله کردند. وی خاطر نشان کرد که در این حمله 27 شبه نظامی نیز زخمی شدند.

• سخنگوی نیروهای دفاعی کنیا اعلام کرد که نیروهای این کشور 49 نفر از اعضای گروه الشباب را در حملات هوایی در جنوب سومالی کشتند. سرهنگ "دیوید اوبونیو" سخنگوی نیروهای دفاعی کنیا روز پنجشنبه (6/9/93) گفت که شبه نظامیان روز سه شنبه (4/9/93) در حملات هوایی نیروهای کنیا به دو اردوگاه شبه نظامیان در جنوب سومالی کشته شدند. سخنگوی نیروهای دفاعی کنیا افزود ،پنج فرمانده گروه الشباب جزو کشته شدگان هستند.

وقایع مهم آفریقای مرکزی از تاریخ 3/9/93 الی 10/9/93
• یک گروه متشکل از 68 پزشک ارتش صربستان در چارچوب ماموریت های صلح بین المللی سازمان ملل متحد «MINUSCA» روز جمعه (7/9/93) به جمهوری آفریقای مرکزی اعزام شدند. "براتیسلاو گاشیچ" وزیر دفاع صربستان در سربازخانه بانیتسا در بلگراد در مراسم بدرقه پزشکان نظامی این کشور برای ارائه کمک های پزشکی به نیروهای صلح بین المللی در جمهوری آفریقای مرکزی با آرزوی موفقیت برای آن ها گفت: «سربازان صرب در جهان این کشور را به عنوان یک کشور متعهد به ایده ها و اهداف سازمان ملل معرفی می کنند.» وی همچنین تاکید کرد که صربستان در ردیف کشورهایی در جهان قرار دارد که در راستای حفظ صلح در جهان کوشا بوده و نیرو های ارتش ما آماده هستند که در ماموریت های صلح بین المللی برای احترام به حقوق بین الملل و تثبیت صلح در جهان شرکت کنند. وزیر دفاع صربستان با اشاره به این که سربازان این کشور نه تنها تحصیل کرده و بسیار عالی آموزش دیده اند، بلکه برای پاسخ دادن به تمامی کارهای سخت و پیچیده آماده هستند. وی همچنین گفت که ارتش صربستان تا پایان سال جاری میلادی با بیش از 500 نیرو در ماموریت صلح بین المللی زیر نظر سازمان ملل متحد شرکت خواهد داشت. افزایش حضور نیروهای نظامی صربستان در ماموریت های صلح بانی بین المللی بر اساس یادداشت تفاهم نامه بین دولت این کشور و سازمان ملل تنظیم می شود. هزینه شرکت در ماموریت های صلح بانی بین المللی برای صربستان در سال 2014م بیش از ده میلیون و 290 هزار یور تخمین زده شده است که دو میلیون و 300 هزار یورو آن از صندوق مالی سازمان ملل پرداخت می شود. صربستان در حال حاضر با 215 نیرو در ماموریت های صلح بانی در نقاط مختلف جهان حضور فعال دارد. ارتش و وزارت دفاع صربستان در سال 2014م در ماموریت های صلح بانی در صحرای غربی، جمهوری مالی، دو ماموریت در منطقه های جامو و کشمیر در هند، جنوب سودان و خاورمیانه تحت نظارت سازمان ملل متحد فعالیت دارند. صربستان در سال 2013م با 475 نیرو از ارتش و 15مامور پلیس از وزارت کشور در ماموریت های صلح بانی چند ملیتی در کشورهای مختلف مشارکت داشت. ارتش صربستان با بودجه ای 830 میلیون دلاری دارای حدود 52 هزار سرباز، 212 تانک، 720 وسیله نقلیه زرهی، 168 هواپیما و 19کشتی مجهز است.

• سازمان ملل متحد تحریم علیه رییس جمهور سابق آفریقای مرکزی را بررسی می کند. سازمان ملل متحد فهرستی از 15 نفر را که سبب اخلال در برقراری صلح در آفریقای مرکزی شده اند تهیه و اعلام کرده است این افراد با مجازات اعمال تحریم روبرو می شوند. بر اساس این گزارش نام "میشل جوتودیا" رییس جمهور پیشین آفریقای مرکزی نیز در این فهرست وجود دارد. این گزارش حاکی است کمیته تحریم های سازمان ملل متحد در نظر دارد این فهرست 15 نفره از جمله سران نظامی پیشین آفریقای مرکزی را به شورای امنیت این سازمان معرفی کند تا در مورد آنها تصمیم گیری شود. میشل دجوتودیا در مارس 2013م پس از اینکه شورشیان سلکا حکومت طویل المدت بوزیزه را ساقط کردند،به قدرت رسید ولی در ژانویه گذشته برکنار شد.

واقعه مهم کومور از تاریخ 3/9/93 الی 10/9/93
• پنجمین مسجد در کومور افتتاح شد. مراسم افتتاح این مسجد در حضور "اکیلیلو دونین" رئیس جمهوری کومور در مورونی ( پایتخت کومور ) برگزار شد. هیاتی از قطر از جمله معاون وزیر امورخارجه این کشور در این مراسم حضور داشتند. هزینه ساخت این ساختمان مذهبی معادل 175 هزار یورو توسط قطر تامین شده است. پنجمین مسجد مورونی شیخ "حمدی ایبنو حلیفا" نام گذاری شد.

واقعه مهم نامیبیا از تاریخ 3/9/93 الی 10/9/93
• نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری نامیبیا که روزشنبه (8/9/93) منتشر شد، نشان می دهد که حزب حاکم سواپو و هیگ گینگوب نامزد این حزب برای انتخابات ریاست جمهوری در دو انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری این کشور به پیروزی دست یافته است. پنجمین انتخابات ریاست جمهوری و مجلس ملی نامیبیا روز جمعه (7/9/93) در این کشور برگزار شد. این درحالیست که نامیبیا نخستین کشور در قاره آفریقاست که از طریق آرای الکترونیکی در انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی 28 نوامبر شرکت می کنند.

واقعه مهم زامبیا از تاریخ 3/9/93 الی 10/9/93
• یکی از جناح های حزب حاکم "جبهه میهن پرست" زامبیا، "ادگار لونگو" وزیر دفاع را به عنوان رئیس حزب انتخاب کرد. در این حال، «سیلویا ماسبو» رئیس کمیته انتخابات حزب حاکم، روز یکشنبه (9/9/93)، انتخاب ادگار لونگو به ریاست حزب را اقدامی «غیر قانونی» خواند. به گفته وی همه اعضای حزب در این انتخابات شرکت نداشته اند. حزب حاکم زامبیا از زمان فوت "مایکل ساتا" رهبر این حزب در ماه اکتبر، دچار اختلافات گسترده ای شده است. پس از مرگ وی، "گای اسکات"، معاونش، به عنوان جانشین موقت وی انتخاب شد. طبق قانون اساسی، انتخابات ریاست جمهوری زامبیا باید حداکثر تا سه ماه پس از فوت رئیس جمهور قبلی برگزار شود. اسکات بلافاصله پس از انتصاب، "ادگار لونگو"را از سمت دبیر کلی حزب حاکم عزل کرد. این موضوع به ایجاد آشوب های بی سابقه ای در کشور منجر شد. مخالفان با ریختن به خیابان ها و آتش زدن لاستیک خودروها، ناخرسندی خود از تصمیم مذکور نشان دادند. درپی این واقعه، پلیس ضد شورش در لوساکا پایتخت مستقر شد و شهر چهره کاملا امنیتی به خود گرفت. لونگو هم در واکنش به عزل خود از مقام دبیرکلی حزب حاکم، این اقدام را غیرقانونی و تحریک آمیز خواند. وی همچنین اظهار داشت، در حالی که کشور عزادار مرگ رئیس جمهور است، اسکات با اقدامات خود، فرهنگ زامبیا را مورد تحقیر قرار داده است. از طرفی "دیویس میولا" که از سوی اسکات به دبیر کلی حزب حاکم منصوب شد، از پذیرش جانشینی لونگو خودداری ورزید. میولا علت رد این مسئولیت را مغایرت این اقدام با فرهنگ کشورش در شرایط عزاداری برای رئیس جمهور متوفی عنوان کرد. به اعتقاد کارشناسان در شرایط فعلی، جنگ قدرت میان بازیگران سیاسی زامبیا، وارد دور جدیدی شده است. در این حال، بسیاری از مردم زامبیا لونگو را نامزد پیروز در انتخابات ریاست جمهوری آینده که قرار است اواخر ژانویه (بهمن ماه) در این کشور برگزار شود می دانند. کارشناسان هشدار داده اند رقابت های سیاسی می تواند زامبیا را در آشوب فرو برد. این در حالی است که تا پیش از این علیرغم تنش در کشورهای همسایه چون جمهوری دمکراتیک کنگو و موزامبیک، این کشور از ثبات و آرامش نسبی برخوردار بود. درحال حاضر، نیروهای پلیس زامبیا به تمام احزاب سیاسی شرکت کننده در انتخابات هشدار داده اند تا به دقت، مفاد مربوط به قانون انتخابات این کشور را رعایت کنند. سخنگوی پلیس زامبیا با انتشار بیانیه ای، از تمام احزاب سیاسی خواسته است تا در جریان فعالیت های تبلیغات انتخاباتی خود به دستور العمل انتخابات عمل کنند، زیرا هر گونه تخطی از مفاد این قانون، تخلف انتخاباتی محسوب خواهد شد و مجازات احزاب مربوطه را در پی خواهد داشت. در بیانیه مذکور همچنین از تمام احزاب سیاسی شرکت کننده در انتخابات؛ خواسته شده، برنامه تبلیغات و سخنرانی های انتخاباتی نامزدهای خود را در اختیار مقامات پلیس قرار دهند تا از هر گونه همزمانی این فعالیت ها جلوگیری به عمل آید.


وقایع مهم آفریقای جنوبی از تاریخ 3/9/93 الی 10/9/93

• با تشدید تحریم خرید کالاهای ساخت اسرائیل در آفریقای جنوبی، آن دسته از فروشگاه های زنجیره ای این کشور که به عرضه کالاهای ساخت صهیونیست ها اقدام کنند، هدف تحریم شهروندان این کشور قرار خواهند گرفت. جنبش تحریم کالاهای رژیم صهیونیستی در آفریقای جنوبی همچنین اعلام کرده است که تحریم واردکنندگان و فروشندگان کالاهای رژیم صهیونیستی در آفریقای جنوبی در سه ماه گذشته موجب شده است تا فروشگاه‌های زنجیره ای "ولورث" یکی از بزرگ‌ترین فروشگاه‌های آفریقای جنوبی با کاهش 35 درصدی درآمد روبرو شود. همچنین بزرگترین اتحادیه های صنفی در آفریقای جنوبی هم که یک میلیون و800 هزار عضو دارد نیزبه این جنبش ضد صهیونیستی پیوسته و خواستار گسترش بیش از پیش بسیج عمومی علیه کالاهای رژیم صهیونیستی شده است. "تابو امباکی" و "جاکوب زوما" روسای جمهور پیشین و کنونی آفریقای جنوبی هم تحریم کالاهای اسرائیلی برای نشان‌ دادن همبستگی با مردم فلسطین را خواستار شدند.

  فرستادن مقاله
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

جهان از آفریقا چه می‌خواهد؟

۱۳۹۶/۶/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران:‌ تحولات مغرب عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات سودان (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات لیبی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات مصر (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات سودان (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات لیبی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مصر (174)

۱۳۹۵/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مصر (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات لیبی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات لیبی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مصر (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات سودان (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مصر (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات لیبی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات لیبی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات سودان (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مصر (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات لیبی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات سودان (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران:تحولات مغرب عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات مصر (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مصر (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات لیبی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات سودان (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

تحولات لیبی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مصر (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات لیبی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مصر (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مغرب عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مصر (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات لیبی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات سودان (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مغرب عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مصر (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات لیبی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مصر (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات لیبی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات سودان (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات سودان (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات لیبی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات مصر (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات مصر (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات سودان (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مصر (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات لیبی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات سودان (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مصر (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات لیبی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات لیبی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات سودان (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات سودان (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات لیبی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات سودان (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات لیبی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مصر (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات لیبی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات لیبی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات لیبی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات سودان (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات مصر (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مصر (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات لیبی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات مصر (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات سودان (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات لیبی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات سودان (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مصر (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مصر (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات سودان (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات لیبی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات سودان (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات سودان (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات لیبی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات مصر (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات لیبی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات لیبی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مصر (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات سودان (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات لیبی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات سودان (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات سودان (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات سودان (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات لیبی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات سودان (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات سودان (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات سودان (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مصر (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (117)

۱۳۹۳/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات سودان (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات سودان (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مصر (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات لیبی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات سودان (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (112)

۱۳۹۳/۹/۱۹

آفران: تحولات لیبی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات سودان (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات لیبی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات سودان (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مصر (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات سودان (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات لیبی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مصر (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات لیبی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات سودان (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات مصر (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات لیبی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات سودان (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولان مغرب عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (107)

۱۳۹۳/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات لیبی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات مصر (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات سودان (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مصر (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات لیبی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات سودان (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مصر (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات سودان (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات لیبی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات سودان (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات لیبی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات سودان (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات لیبی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مصر (98)

۱۳۹۳/۶/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات لیبی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مصر (96)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مصر (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات لیبی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات سودان (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات مصر (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات سودان (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مصر (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات لیبی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران : تحولات مغرب عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مصر (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات لیبی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات سودان (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات لیبی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مصر (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مصر (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مصر (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات لیبی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مصر (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات سودان (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مصر (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات سودان (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات مصر (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات لیبی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات سودان (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات سودان (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات لیبی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مصر (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات لیبی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات سودان (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات سودان (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات لیبی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مصر (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات لیبی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مصر (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربي (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربي (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مصر (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات لیبی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات سودان (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات مصر (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات لیبی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات لیبی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مصر (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی(70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات مصر (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات لیبی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات سودان (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات لیبی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات مصر (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی(68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات سودان (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات لیبی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مصر (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی(67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات مصر (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات لیبی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات سودان (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات سودان (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات لیبی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی(65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مصر (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مصر (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات لیبی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات سودان (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مصر (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات لیبی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات سودان (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات مصر (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

نگاه آفران: تحولات مصر 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات لیبی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

نگاه آفران: تحولات سودان 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: آفريقاي جنوبي اولين ايستگاه اجلاس كميسيون مشترك دولت تدبير و اميد

۱۳۹۲/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مصر (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات سودان (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

نگاه آفران: تحولات مغرب عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات لیبی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات سودان 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات سودان (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات لیبی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مصر (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات سودان (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات مصر (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات لیبی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات سودان (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات لیبی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات مصر (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مصر (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات لیبی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات سودان (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات مصر (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات مصر (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات سودان (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات لیبی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مصر (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات سودان (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات سودان (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات لیبی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مصر (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات سودان (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات لیبی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات سودان (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: گزارش تحليلي بر سفر رئيس جمهور ايالات متحده آمريكا به آفريقا

۱۳۹۲/۴/۱۶

آفران: تحولات لیبی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات سودان (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات لیبی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات سودان (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات مصر (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات سودان (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات سودان (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مصر (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات سودان (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات لیبی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات ليبي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی(34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مصر (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات لیبی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات سودان (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات ليبي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مصر (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات سودان (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات مصر(32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مصر (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: کودتا در آفریقای مرکزی

۱۳۹۲/۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات لیبی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات سودان (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مصر (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مصر (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات مصر (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات سودان (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات لیبی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مصر (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات لیبی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات مصر (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات سودان (23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۴

آفران: تحولات ليبي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات مغرب عربي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات آفریقای غیر عربی (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مصر (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات ليبي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات لیبی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات سودان (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات لیبی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مصر (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات سودان (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات لیبی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات مصر (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات سودان (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مغرب عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات لیبی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مصر (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات سودان (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات سودان (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مصر (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱

آفران:حسن الشیخ محمود رئیس جمهور جدید سومالی

۱۳۹۱/۶/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۲۶

دیدگاه اسلام گرایان درباره آینده قبطی ها در مصر

۱۳۹۱/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۱۹

تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: انتخابات كشور ليبي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (5)

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: عملکرد حزب اسلامی النهضة پس از انقلاب تونس

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (4)

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۷

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (3)

۱۳۹۱/۳/۲۴

انتخابات ریاست جمهوری مصر (2012)

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: عواقب پیروزی "احمدشفیق" در انتخابات

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (2)

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: میزان موفقیت اخوان المسلمین در بازیابی پایگاه مردمی خود

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (1)

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: حکم دادگاه مبارک به نفع نامزد اخوان تمام شد

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: بروز اعتراضات در مصر و نشانه رفتن نامزدی نخست وزیر مبارک

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۶

آفران:نظرات موافقان و مخالفان مرسی

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: وجوب توافق بین اخوان و نیروهای انقلابی علیه احمد شفیق

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۹

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۸

مصر و تهدیدات عمر سلیمان

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: انتخابات مصر صحنه پراکندگی آراء میان دو مجموعه اسلام گرا و مدنی

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: بررسی و تحلیل آخرین وضعیت انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: شعارهای انتخاباتی برخی نامزدهای برجسته انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.25

۱۳۹۱/۲/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.24

۱۳۹۱/۲/۲۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.23

۱۳۹۱/۲/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.20

۱۳۹۱/۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.19

۱۳۹۱/۲/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.18

۱۳۹۱/۲/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.17

۱۳۹۱/۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.16

۱۳۹۱/۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.13

۱۳۹۱/۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.12

۱۳۹۱/۲/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.11

۱۳۹۱/۲/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.10

۱۳۹۱/۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.09

۱۳۹۱/۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.05

۱۳۹۱/۲/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.04

۱۳۹۱/۲/۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.03

۱۳۹۱/۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.02

۱۳۹۱/۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.30

۱۳۹۱/۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.29

۱۳۹۱/۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.28

۱۳۹۱/۱/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.27

۱۳۹۱/۱/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.26

۱۳۹۱/۱/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.23

۱۳۹۱/۱/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.22

۱۳۹۱/۱/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.21

۱۳۹۱/۱/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.20

۱۳۹۱/۱/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.19

۱۳۹۱/۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.16

۱۳۹۱/۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.15

۱۳۹۱/۱/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.14

۱۳۹۱/۱/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.07

۱۳۹۱/۱/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.06

۱۳۹۱/۱/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.21

۱۳۹۰/۱۲/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.20

۱۳۹۰/۱۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.17

۱۳۹۰/۱۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.16

۱۳۹۰/۱۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.15

۱۳۹۰/۱۲/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.13

۱۳۹۰/۱۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.10

۱۳۹۰/۱۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.09

۱۳۹۰/۱۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.08

۱۳۹۰/۱۲/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.07

۱۳۹۰/۱۲/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.06

۱۳۹۰/۱۲/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.03

۱۳۹۰/۱۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.02

۱۳۹۰/۱۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.01

۱۳۹۰/۱۲/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.30

۱۳۹۰/۱۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.29

۱۳۹۰/۱۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.11.19

۱۳۹۰/۱۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.17

۱۳۹۰/۱۱/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.16

۱۳۹۰/۱۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.10

۱۳۹۰/۱۱/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.09

۱۳۹۰/۱۱/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.08

۱۳۹۰/۱۱/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.05

۱۳۹۰/۱۱/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.28

۱۳۹۰/۱۰/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.27

۱۳۹۰/۱۰/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.26

۱۳۹۰/۱۰/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.25

۱۳۹۰/۱۰/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.21

۱۳۹۰/۱۰/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.19

۱۳۹۰/۱۰/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.18

۱۳۹۰/۱۰/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.17

۱۳۹۰/۱۰/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.14

۱۳۹۰/۱۰/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.13

۱۳۹۰/۱۰/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.12

۱۳۹۰/۱۰/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.11

۱۳۹۰/۱۰/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.10

۱۳۹۰/۱۰/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.06

۱۳۹۰/۱۰/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.05

۱۳۹۰/۱۰/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.03

۱۳۹۰/۱۰/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.29

۱۳۹۰/۹/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.28

۱۳۹۰/۹/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.27

۱۳۹۰/۹/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.26

۱۳۹۰/۹/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.23

۱۳۹۰/۹/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.22

۱۳۹۰/۹/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.21

۱۳۹۰/۹/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.20

۱۳۹۰/۹/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.19

۱۳۹۰/۹/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.12

۱۳۹۰/۹/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.09

۱۳۹۰/۹/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.08

۱۳۹۰/۹/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.07

۱۳۹۰/۹/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.06

۱۳۹۰/۹/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.05

۱۳۹۰/۹/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.02

۱۳۹۰/۹/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.01

۱۳۹۰/۹/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.28

۱۳۹۰/۸/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.25

۱۳۹۰/۸/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.14

۱۳۹۰/۸/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.11

۱۳۹۰/۸/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.10

۱۳۹۰/۸/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.08

۱۳۹۰/۸/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.03

۱۳۹۰/۸/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.02

۱۳۹۰/۸/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.27

۱۳۹۰/۷/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.26

۱۳۹۰/۷/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.25

۱۳۹۰/۷/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 24 .7 .90

۱۳۹۰/۷/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.18

۱۳۹۰/۷/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.17

۱۳۹۰/۷/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.16

۱۳۹۰/۷/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.12

۱۳۹۰/۷/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.09

۱۳۹۰/۷/۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.06

۱۳۹۰/۷/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.05

۱۳۹۰/۷/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.03

۱۳۹۰/۷/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.30

۱۳۹۰/۶/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.28

۱۳۹۰/۶/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.27

۱۳۹۰/۶/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.26

۱۳۹۰/۶/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.22

۱۳۹۰/۶/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.20

۱۳۹۰/۶/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.06.19

۱۳۹۰/۶/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.16

۱۳۹۰/۶/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.15

۱۳۹۰/۶/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.14

۱۳۹۰/۶/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.13

۱۳۹۰/۶/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.12

۱۳۹۰/۶/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.08

۱۳۹۰/۶/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.07

۱۳۹۰/۶/۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.06

۱۳۹۰/۶/۶

آفریقا در هفته ای که گذشت (900527 الی 900602)

۱۳۹۰/۶/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.05

۱۳۹۰/۶/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.02

۱۳۹۰/۶/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.01

۱۳۹۰/۶/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.30

۱۳۹۰/۵/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.29

۱۳۹۰/۵/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.24

۱۳۹۰/۵/۲۴

آفران: انقلابیون لیبی در مقابل یک آزمون سخت

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900513 الی 900519)

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.23

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.22

۱۳۹۰/۵/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.19

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: صحنه جنگ لیبی پس از آغاز ماه رمضان

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.18

۱۳۹۰/۵/۱۸

آفران: محاکمه حسنی مبارک ؛ واکنش ها و پیامدها

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.17

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.16

۱۳۹۰/۵/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.15

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفریقا در هفته ای که گذشت (900506 الی 900512)

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفران: تحولات شمال آفر یقا - 90.05.12

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: آفريقاي شرقي؛ اهميت استراتژيك و افق هاي پيش رو

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.11

۱۳۹۰/۵/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.10

۱۳۹۰/۵/۱۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.09

۱۳۹۰/۵/۹

آفران: قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.08

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.05

۱۳۹۰/۵/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.04

۱۳۹۰/۵/۴

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (2)

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.03

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.02

۱۳۹۰/۵/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.01

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (1)

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.29

۱۳۹۰/۴/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.28

۱۳۹۰/۴/۲۸

آفران: دموکراسی در آفریقا

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.27

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (900416 الی 900422)

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.25

۱۳۹۰/۴/۲۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.22

۱۳۹۰/۴/۲۲

آفران: مراکش، تاریخ و جغرافیا

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.19

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: موریتانی پس از انقلاب های عربی

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.18

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفریقا در هفته ای که گذشت (900409 الی 900415)

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: مراکش پس از همه پرسی

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.15

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (پایانی)

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.14

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (2)

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.13

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (1)

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.12

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: دلیل حمایت آمریکا از انقلابیون و سازمان های مصری

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.11

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفریقا در هفته ای که گذشت (900402 الی 900408)

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تاثير عوامل اقتصادي بر انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.08

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.07

۱۳۹۰/۴/۷

آفران: نشانه های “همه پرسی نظامی" درباره رئیس جمهور آینده مصر

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.06

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: عدم تناسب نقش و حقوق زنان در افریقا

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.05

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: گزينه هايي دشوار سياست مصر در قبال انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.04

۱۳۹۰/۴/۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (900326 الی 900401)

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: بروز اختلاف در صفوف انقلابیون لیبی

۱۳۹۰/۴/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.01

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: تغییر پشت درب‌های الجزایر و مغرب پس از لیبی

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: اصلاحات در قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.31

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: مصادره انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.30

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.29

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: صف بندی احزاب تونسی برای انتخابات آینده

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفریقا در هفته ای که گذشت (900319 الی 900325)

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: آخرین تحولات سودان

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.28

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.25

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: اعطاي وام به مصر و ربودن انقلاب

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: بازیگران منطقه ای؛ تلاش برای مدیریت انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.24

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: انقلاب هاي عربي و سياست هاي آمريكا در قبال ايران

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: اختاپوس جاسوسی اسرائیل در تونس و مصر

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.23

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900311 الی 900318)

۱۳۹۰/۳/۲۱

آفران: بررسی نتایج انتخابات شهرداری ها در آفریقای جنوبی

۱۳۹۰/۳/۹

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی بنین

۱۳۹۰/۱/۲۸

انتخابات 2011 نیجریه

۱۳۹۰/۱/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (891205 الی 891211)

۱۳۸۹/۱۲/۱۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (891114 الی 891120)

۱۳۸۹/۱۱/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (891030 الی 891106)

۱۳۸۹/۱۱/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891023 الي 891029)

۱۳۸۹/۱۱/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891016 الي 891022)

۱۳۸۹/۱۰/۲۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891009 الي 891015)

۱۳۸۹/۱۰/۱۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891002 الي 891008)

۱۳۸۹/۱۰/۱۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890925 الي 891001)

۱۳۸۹/۱۰/۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890918 الي 890924)

۱۳۸۹/۹/۲۹

تقويم انتخابات سال 2011 ميلادي در آفريقا

۱۳۸۹/۹/۲۷

ماداگاسكار قانون اساسي 17 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۲۳

زيمبابوه ریاست جمهوری می 2011

۱۳۸۹/۹/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890911 الي 890917)

۱۳۸۹/۹/۲۰

ساحل عاج ریاست جمهوری 31 اکتبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۸

تانزانيا و زنگبار رياست جمهوري و پارلماني

۱۳۸۹/۹/۱۷

مصر قوه مقننه 28 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۷

اوگاندا رياست جمهوري و پارلماني 18 فوریه 2011

۱۳۸۹/۹/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890813 الي 890813)

۱۳۸۹/۸/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890729 الي 890805)

۱۳۸۹/۸/۸

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890722 الي 890728)

۱۳۸۹/۸/۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890715 الي 890721)

۱۳۸۹/۷/۲۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890708 الي 890714)

۱۳۸۹/۷/۱۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890625 الي 890701)

۱۳۸۹/۷/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890618 الي 890624)

۱۳۸۹/۶/۲۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890611 الي 890617)

۱۳۸۹/۶/۲۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890604 الي 890610)

۱۳۸۹/۶/۱۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890528 الي 890603)

۱۳۸۹/۶/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890521 الي 890527)

۱۳۸۹/۵/۳۰

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890514 الي 890520)

۱۳۸۹/۵/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890507 الي 890513)

۱۳۸۹/۵/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890431 الي 890506)

۱۳۸۹/۵/۹

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890424 الي 890430)

۱۳۸۹/۵/۲

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890417 الي 890423)

۱۳۸۹/۴/۲۶