نگاه آفران > آفران: تحولات مغرب عربی

آفران: تحولات مغرب عربی

تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۷/۳
New Page 2

 تحولات مغرب عربی (5)وقایع مهم تونس از تاریخ 27/06/91 تا 02/07/91

• تظاهرکنندگان خشمگین تونسی در اعتراض به ساخت فیلم موهن ضد اسلامی به ساختمان سفارت و مدرسه آمریکایی ها در این کشور خسارات جدی وارد کردند.
مردم مسلمان تونس در واکنش به ساخت فیلم موهن ضد اسلامی در آمریکا که در آن به شخصیت پیامبر گرامی اسلام اهانت شده است، خسارات زیادی به ساختمان سفارت آمریکا و مدرسه آمریکایی وارد کردند. در پی این اقدام پلیس و نیروهای امنیتی سفارت آمریکا را به محاصره خود در آوردند.
تظاهرکنندگان اقدام به آتش زدن خودروها و شکستن شیشه ها و تخریب کلاس های درس کردند.

• تعداد کشته های حمله به سفارت آمریکا در تونس به چهار نفر افزایش یافت و احتمال افزایش شمار کشته ها همچنان وجود دارد.
به گزارش شبکه تلویزیونی المنار، مردم این کشور خواستار شناسایی عاملان قتل این افراد و مجازات آن ها هستند.
"عبدالخالق جباهی" خبرنگار این کشور در تونس در گزارشی در این باره با اشاره به اعتراضات در تونس گفت وزارت کشور تونس و مقامات ذیربط اعلام کردند شمار زخمی ها اعم از معترضان و نیروهای امنیتی به بیش از یکصد نفر رسیده است. این در حالیست که دست کم 75 نفر نیز بازداشت شده اند.
در ادامه گزارش با اشاره به این که ناآرامی های روزهای اخیر در تونس خسارات مالی فراوانی به جای گذاشته است گفت: تعداد زیادی خودرو به آتش کشیده شده است و خسارات زیادی نیز به سفارت آمریکا و وسایل آن وارد شده است.
خبرنگار در ادامه افزود: اکنون در تونس این سوال مطرح است که چه کسانی تیراندازی کرده اند و ماجرای دخالت تفنگداران دریایی آمریکا چه اندازه صحت دارد.
"المنصف حمدون" رئیس پزشکی قانونی بیمارستان شارل نیکول در تونس گفت: هم اکنون تحقیقاتی برای شناسایی نوع گلوله ها در حال انجام است.

• سخنگوی امنیت ملی تونس گفت: تمام کسانی که در حمله روز جمعه (91.06.24) به سفارت آمریکا دخالت داشتند مجازات خواهند شد.
خبرگزاری فرانسه گزارش داد، وزارت داخلی تونس روز شنبه (91.06.25) هشدار داد تمام کسانی که در حمله روز جمعه (91.06.24) به سفارت آمریکا در این کشور دخالت داشتند را مجازات می‌کند.
"محمد علی آرویی" سخنگوی امنیت ملی تونس گفت: هر کس که در متن یا حاشیه حوادث خارج از سفارت آمریکا در تونس بوده مجازات می‌شود.
"خالد تاروچه" سخنگوی وزارت داخلی تونس اعلام کرد که در پی حوادث روز جمعه 75 نفر دستگیر شدند و بررسی‌های بیشتر برای دستگیری افراد دیگر نیز ادامه دارد.

• دولت آمریکا روز شنبه (91.06.25) تصمیم گرفت که دپیلمات های خود را از ترس شرایط امنیتی پیش آمده در پی اعتراضات اخیر مسلمانان در تونس و سودان علیه فیلم موهن ضداسلامی از این کشورها تخلیه کند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت خارجه آمریکا در اطلاعیه ای از همه کارکنان غیرضروری سفارت خانه های خود در تونس و سودان خواست که هر چه زودتر خاک این دو کشور را ترک کنند.
این بخشنامه بعد از حمله روز شنبه (91.06.25) به ساختمان سفارت آمریکا در این دو کشور شمال آفریقا صورت گرفت.
در این اطلاعیه همچنین از شهروندان آمریکایی خواسته شده است که از هرگونه سفر به این دو کشور خودداری کنند.
"ویکتوریا نولاند"، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز شنبه (91.06.25) گفت که با توجه به وضعیت امنیتی در تونس (پایتخت کشور تونس) و خارطوم پایتخت سودان، این وزارت خانه از خانواده های دیپلمات های آمریکایی و نیز کارکنان غیرضروری سفارت خانه های آمریکا خواسته است که خاک این دو کشور را ترک کنند.
اطلاعیه وزارت خارجه آمریکا در حالی منتشر می شود که مقامات سودان اعلام کردند با درخواست آمریکا برای اعزام نیروهای امنیتی برای حفاظت از سفارت این کشور در خارطوم مخالفت کرده اند.

• خبرگزاری رسمی تونس، تی ای پی، روز شنبه (91.06.25) اعلام کرد پلیس ایتالیا روز جمعه (91.06.24) دو تونسی را به اتهام قاچاق مهاجران غیر قانونی به ایتالیا بازداشت کرد.
دو هفته پیش یک قایق حامل 110 تا 130 مهاجر غیر قانونی در حدود 19 کیلومتری ساحل جزیره لامپدوسا واژگون شد و فقط 56 نفر نجات یافتند.
شش نفر از نجات یافتگان، دو تونسی مسئول قاچاق مهاجران را شناسایی کردند.
به گزارش خبرگزاری شین‌هوا، تی ای پی گزارش داد در طول دیدار یک وزیر تونسی از ایتالیا مقامات این کشور بررسی در این باره را خواستار شده اند.

• دادگاه نظامي تونس درباره حوادث خشونت‌بار در اطراف ساختمان سفارت آمریکا و کشته شدن 4 نفر در اعتراضات مقابل سفارت آمريکا تحقيق مي‌کند.
به گزارش خبرگزاری آلمان، "منیر عبدالنبی" دادستان دادگاه نظامی تونس گفت، این دادگاه رسیدگی به پرونده های مربوط به حوادث اطراف سفارت آمریکا را آغاز کرده است تا درباره کشته شدن شماری از تظاهرکنندگان و طرفی که اقدام به تیراندازی کرده است تحقیق کند.
منابع رسمی در تونس اعلام کردند در درگیری ها بین نیروهای امنیتی و تظاهرکنندگان در مقابل سفارت آمریکا در تونس پس از پخش فیلم موهن به پیامبر اسلام (ص)، چهار نفر کشته و 49 نفر از جمله 22 نیروی امنیتی زخمی شدند.
منابعی در بیمارستان "شارل نیکول" اعلام کرده بودند سه نفر از کشته شدگان بر اثر اصابت گلوله جان باخته اند و نفر چهارم نیز بر اثر عبور خودرو از روی بدنش درگذشته است. وزارت کشور تونس اعلام کرد 75نفر را برای بازجویی از آن ها درباره این خشونت ها بازداشت کرده است. همچنین نیروهای امنیتی به منزل یکی از رهبران سلفی به نام "ابوعیاض" یورش بردند ولی بازداشت این شخص تایید نشده است.
• وزیر گردشگری تونس از برخورد نیروهای امنیتی این کشور با تظاهرات اعتراض ‌آمیز مردم به فیلم موهن و همچنین واکنش مبالغه‌آمیز آمریکا در خارج کردن کارکنان سفارت خود در تونس انتقاد کرد.
به گزارش پایگاه خبری «الیوم السابع»،‌ "الیاس الفخاخ"، وزیر گردشگری تونس دوشنبه (91.06.27) به رادیو بین‌المللی فرانسه گفت: واکنش آمریکا در خارج کردن کارکنان غیر ضروری خود از سفارتخانه‌ آمریکا در تونس به دنبال تظاهرات جمعه خشم این کشور تا قدری مبالغه‌آمیز بود. وی افزود، نیروهای امنیتی تونس نیز در مقابله با تظاهرات‌کنندگان که در اعتراض به انتشار فیلم موهن به اسلام در برابر سفارت آمریکا تجمع کرده بودند به طرز بدی برخورد کردند و با آشفتگی با تظاهرات‌کنندگان رفتار کردند که به قربانی شدن چهار تظاهرات‌ کننده منجر شد.

• منابع دیپلماتیک در تونس اعلام کردند، از زمان حمله معترضان تونسی به سفارت آمریکا در تونس، آمریکا حدود 100 نفر از اتباع خود را از این کشور خارج کرده است.
به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، منابع دیپلماتیک تونسی اعلام کردند، از زمان حمله معترضان تونسی به پخش فیلم اهانت‌آمیز به پیامبر (ص) به سفارت آمریکا در تونس که چهار کشته بر جای گذاشت، آمریکا حدود 100 نفر از اتباع خود را از این کشور خارج کرده است. این منابع دیپلماتیک اعلام کردند: اتباع آمریکا از تونس خارج شدند. اما این منابع نگفتند، تعداد این افراد چقدر بوده است. اما یک منبع امنیتی تونسی اعلام کرد: 100 آمریکایی از جمله مقامات و اتباع آمریکایی مقیم تونس با پرواز هواپیمایی این کشور، از تونس خارج شدند.

• سفیر آمریکا در تونس اعلام کرد که تدابیر امنیتی در سفارتخانه آمریکا هنگام وقوع تظاهرات کافی نبوده است.
به گزارش خبرگزاری رسمی چین شینهوا، به‌دنبال گسترش تظاهرات ضد آمریکایی مسلمانان جهان در اعتراض به فیلم منتشر شده در توهین به اسلام و تعطیلی و تعلیق فعالیت و بعضا خروج دیپلمات های خارجی از کشورهایی که صحنه تظاهرات ضد آمریکایی هستند، "جاکوب والز" سفیر آمریکا در تونس اعلام کرد که تدابیر امنیتی در جریان تظاهرات ضد آمریکایی روز جمعه به سفارت آمریکا در سودان کافی نبوده است.
سفیر آمریکا در تونس اعلام کرده است، طرح تدابیر امنیتی در رابطه با آنچه روز جمعه اتفاق افتاد، کافی نبوده است؛ والز افزود که خشونت‌ های صورت گرفته در جریان تظاهرات ضد آمریکایی جان تمام کسانی را که در سفارت آمریکا کار می کردند،‌ هم دیپلمات های آمریکایی و هم تونسی، را تهدید کرد.
این دیپلمات آمریکایی مدعی شده است که نیروهای امنیتی آمریکا در جریان این تظاهرات هیچ تیری شلیک نکردند. این در حالی است که "ویکتوریا نولاند" سخنگوی وزرات امور خارجه آمریکا با صدور بیانیه ای دستور خروج برخی دیپلمات های غیرضروری آمریکایی به همراه خانواده هایشان از سفارتخانه های این کشور در سودان و تونس را صادر کرده است.
سفارت آمریکا در تونس نیز از اتباع آمریکایی خواسته که این کشور را ترک کنند. بر اساس این خبر، در جریان تظاهرات روز جمعه مسلمانان در اعتراض به فیلم موهن به پیامبر و حملات صورت گرفته به سفارت آمریکا در تونس، 4 نفر کشته و 48 نفر دیگر نیز زخمی شده اند. این خبر در شرایطی گزارش می شود که تظاهرات گسترده مسلمانان جهان در اعتراض به توهین صورت گرفته به اسلام همچنان ادامه دارد و سفارتخانه های کشورهای غربی در کشورهایی که صحنه تظاهرات مسلمانان هستند،‌ به حالت آماده باش در آمده و بعضا تعطیل و یا تعلیق شده اند.

• یک مسئول در وزارت امور خارجه تونس دوشنبه (91.06.27) ورود واحدی از تفنگداران دریایی آمریکا را به تونس برای حفاظت از سفارت آمریکا در این کشور تکذیب کرد.
"هادی بن عباس" منشی وزارت امور خارجه در امور آمریکا و آسیا به رادیو «شمس اف ام» گفت: این مسئله به 16 نگهبان مربوط است که آمریکا آن ها را با 16نیروی دیگر که آن ها نیز تنها نیروهای امنیتی هستند جایگزین کرد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از تونس، این مسئول تونسی مشخص نکرد این نیروهای آمریکایی از کجا به تونس منتقل شده اند. "جاکوب والس" سفیر آمریکا در تونس شایعات درباره تیراندازی نیروهای امنیتی سفارت به تظاهر کنندگان را تکذیب کرد. وی در گفتگو با یک شبکه رادیویی تونسی تاکید کرد، هیچ گلوله ای شلیک نشده است. در درگیری ها بین نیروهای امنیتی و تظاهرکنندگان مقابل سفارت آمریکا در تونس چهار نفر کشته و ده ها نفر دیگر زخمی شدند.

• انجمن های تونس روز دوشنبه (91.06.27) بحث های مجمع ملی موسسان کشورشان را درباره تدوین قانون اساسی تحریم می کنند.
حدود 23 انجمن دفاع از حقوق بشر و سازمان های مدافع حقوق زنان، بیکاران، زندانیان سابق، نویسندگان و روزنامه نگاران از قبول دعوت مجمع ملی موسسان برای بحث درباره تدوین قانون اساسی که روزهای 14 تا 15 سپتامبر برگزار شد، خودداری کردند.
این انجمن ها اعلام کردند مجمع ملی موسسان تونس به طور یک جانبه تاریخ و مدت بحث های مربوط به قانون اساسی را تعیین کرده و به جامعه مدنی تونس اجازه نداده است پیشنهادها و دیدگاه های خود را درباره پیش نویس قانون اساسی کشور بیان کند. این انجمن ها اعلام کردند پیشنهادهای جامعه مدنی تونس از زمانی که مجمع ملی موسسان کار خود را آغاز کرد، به این نهاد تسلیم شد اما این پیشنهادها هیچ جایی در پیش نویس قانون اساسی جدید کشور نداشته است. بنابراین اعضای جامعه مدنی تونس تنها حاضر خواهند شد در مذاکرات و بحث هایی شرکت کنند که در چارچوب یک مشارکت واقعی و با هدف تحقق انتقال دموکراتیک در کشور بدون محاسبات و ملاحظات جانبدارانه صورت می گیرد. به گزارش خبرگزاری فرانسه از تونس، مجمع ملی موسسان تونس به علت کندی بحث های خود برای تدوین قانون اساسی جدید کشور به شدت تحت انتقاد قرار دارد. این بحث ها به طور نظری باید تا 23 اکتبر (91.08.02) به پایان برسد اما به نظر می رسد با چند ماه تاخیر همراه خواهد بود. جامعه مدنی تونس همچنین از نبود شفافیت در برخی از بحث ها و همچنین حقوق های بالای برخی از نمایندگان مجمع ملی موسسان که حزب اسلام خواه النهضه در آن اکثریت را در اختیار دارد، به شدت انتقاد کرده است. حزب النهضه اداره دولت ائتلافی تونس را هم بر عهده دارد.

• حزب التکتل از اعضای ائتلاف حاکم بر تونس از تلاش لیبرال‌ها و احزاب چپ‌گرا برای ایجاد تغییرات در کابینه این کشور شد که بیشتر اعضای آن را اسلام‌ گراهای النهضه شامل می‌شوند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، حزب لیبرال التکتل که از احزاب ائتلاف حاکم در تونس به شمار می‌رود خواستار تشکیل یک دولت فراگیر که نماینده همه احزاب و گروه ‌های موجود در کشور باشد، تاکید کرد. حزب التکتل که ریاست آن را "مصطفی بن جعفر"، رئیس مجمع ملی مؤسسان تونس، بر عهده دارد با صدور بیانیه‌ ای خواستار ارزیابی جدی عملکرد دولت کنونی تونس شد و گفت: باید یک دولت فراگیر جدید که بتواند همه منافع ملی را تامین کند در کشور تشکیل شود.
این در حالی است که ائتلاف کنونی حاکم بر اساس شرکت مستقیم مردم در انتخابات پارلمانی و کسب آرای اکثریت از سوی جنبش اسلام‌گرای النهضه روی کار آمده است. "محمد بن نور"، سخنگوی حزب التکتل نیز در اظهاراتی خبری اعلام کرد، با توجه به شرایط سیاسی در تونس باید یک کابینه جدید با نماینده‌های سیاسی گسترده که توانایی حل مشکلات کشور را داشته باشد، تشکیل شود. وی همچنین گفت که گفتگوهایی با احزاب و گروه‌ های سیاسی حاضر در مجمع ملی مؤسسان تونس به ویژه حزب الجمهوری و ائتلافی از احزاب چپ به ریاست حزب التجدید (کمونیست سابق) در جریان است. بن نور افزود، این رایزنی‌ ها پس از استعفای وزیر دارایی کشور و همچنین وزیر امور اصلاحات آغاز شد. در حال حاضر بیش از نیمی از اعضای کابینه کنونی تونس از حزب اسلام‌گرای النهضه هستند.
این در حالی است که مجمع ملی مؤسسان تونس در حال بررسی مفاد پیش‌ نویس قانون اساسی جدید این کشور است و حزب اسلام‌‌گرای النهضه که در مجمع ملی مؤسسان تونس اکثریت را در اختیار دارد خواستار یک نظام پارلمانی مطلق است در حالی که متحدان آن ها در ائتلاف حاکم از جمله حزب التکتل می‌خواهند رئیس جمهور آتی تونس اختیارات بیشتری داشته باشد. "حمادی الجبالی"، نخست‌وزیر کنونی تونس از حزب اسلام‌گرای النهضه و "منصف المرزوقی"، رئیس جمهور این کشور لیبرال است.

• رهبر جنبش اسلام‌گرای النهضه در تونس ضمن محکوم کردن ساخت فیلم موهن آمریکایی از موضع‌گیری فرانسه در قبال اعتراضات ضدآمریکایی انتقاد کرد.
"راشد الغنوشی" رهبر جنبش اسلام‌گرای النهضه در تونس در گفتگو با تلویزیون «آی» فرانسه گفت: فیلم آمریکایی موهن به اسلام در چارچوب آزادی بیان نمی‌گنجد. وی افزود، وقتی یک سرباز آمریکایی با هتک حرمت به قرآن کریم آن را نجس می‌کند و یا کشیشی اقدام به قرآن ‌سوزی می‌کند اینها نشانه آزادی بیان و دموکراسی نیست و بالطبع با ابراز خشم و انزجار جهان اسلام روبه‌رو خواهد شد.
رهبر جنبش اسلام‌گرای النهضه همچنین بر ضرورت احترام به اعتقادات همه ادیان تاکید کرد. الغنوشی درباره اظهارات "لوران فابیوس"، وزیر امور خارجه فرانسه درباره اینکه کشورهای عربی با پاییزی حقیقی روبه‌رو شده‌اند گفت: به نظر من وزیر خارجه فرانسه اطلاع کافی در اختیار ندارد و فابیوس نباید برداشت اشتباه از اعتراضات مردمی داشته باشد.

• سفير آمريكا در تونس با پوشيدن لباس نيروهاي پليس از سفارت اين كشور در تونس فرار كرد و از دست تظاهركنندگان خشمگين جان سالم به در برد.
به گزارش پايگاه خبري المنار، تظاهركنندگان در اعتراض به فيلم آمريكايي صهيونيستي موهن به ساحت حضرت محمد (ص) تظاهرات مي كردند. منابع امنيتي تونسي گفتند زماني كه تظاهركنندگان خشمگين سفارت آمريكا را در شهر تونس به محاصره در آوردند و با وجود مقاومت شديد نيروهاي امنيتي توانستند به داخل سفارتخانه وارد شود، سفير آمريكا در سفارتخانه بود اما وي با پوشيدن لباس نيروهاي امنيتي تونس از محاصره نجات يافت.

• دولت تونس برگزاري هرگونه تظاهرات در روز جمعه (91.06.31) در سراسر خاك اين كشور را ممنوع اعلام كرد.
به گزارش خبرگزاري فرانسه، وزارت كشور تونس اعلام كرد كه برگزاري هرگونه تظاهرات در روز جمعه در اين كشور ممنوع است. اين وزارتخانه ممنوعيت برگزاري اين تظاهرات را به دليل آنچه «وقوع اعمال خشونت آميز و نيز اقدامات خرابكارانه ناميد»، اعلام كرد. شهرها و مناطق مختلف تونس قرار بود شاهد برگزاري تظاهراتي در اعتراض به پخش فيلم آمريكايي اهانت‌آميز به پيامبر (ص) باشد. ممنوعيت برگزاري تظاهرات در تونس در حالي اعلام مي‌شود كه پيشتر جنبش اسلام‌گراي النهضه كه رهبري ائتلاف حاكم بر تونس را برعهده دارد بر حق همه مسلمانان براي برپايي اعتراضات در دفاع از دين مبين اسلام و محكوم كردن هر گونه تعرض به ساحت پيامبر اكرم (ص) تاكيد كرده بود.

• معاون سابق رئیس جمهور تونس در دادگاهی نظامی به اتهام اهانت به ارتش به چهار ماه حبس تعلیقی محکوم شد.
خبرگزاری «رویترز» گزارش داد، دادگاهی نظامی در تونس شنبه (91.07.01) "ایوب المسعودی"، معاون رسانه‌ای سابق رئیس جمهور تونس را به اتهام اهانت به ارتش ملی و خدشه‌دار کردن جایگاه نهاد نظامی تونس به چهار ماه حبس تعلیقی محکوم کرد.
"خالد الکریشی"، وکیل المسعودی گفت: دادگاه در عین حال ممنوع الخروج بودن المسعودی به خارج از کشور را که از نیمه‌های آگوست گذشته اعمال شده بود لغو کرد.
نهاد نظامی تونس در اوایل آگوست گذشته از المسعودی به دلیل اهانت به ارتش ملی این کشور شکایت کرده بود.
وی در جولای گذشته در اظهاراتی نهاد نظامی تونس را به خیانت به کشور و رئیس جمهور در مقام فرمانده عالی نیروهای مسلح متهم کرده بود.
المسعودی به تلویزیون تونس گفته بود که "عبدالکریم الزبیدی"، وزیر دفاع و ژنرال "رشید عمار"، فرمانده ستاد کل ارتش از اقدام دولت در تحویل "البغدادی المحمودی" نخست وزیر تونس به لیبی مطلع بودند اما به رئیس جمهور تونس اطلاع ندادند.

• کمیسیون عالی هماهنگی میان احزاب ائتلاف دولتی تونس روز شنبه (91.07.01) تسریع در روند تدوین قانونی اساسی و تمرکز درخصوص مسائل اختلاف برانگیز را خواستار شد.
این کمیسیون همچنین در بیانیه ای بر لزوم شفافیت در ایجاد سه مرجع مستقل انتخابات، اطلاع رسانی و قضایی در عین اولویت بخشیدن به مرجع انتخاباتی تاکید کرد.
این کمیسیون در جریان نشستی که روز شنبه (91.07.01) برگزار شد، توافق کرد هماهنگی با احزاب دیگری که بر مشروعیت و اهداف انقلاب درباره مجموعه مسائل ملی از جمله ایجاد تقویمی تعیین کننده برای قانون انتخاباتی معتقدند، افزایش یابد.
این بیانیه تصریح کرد ائتلاف دولتی با استقبال از افزایش امنیت، اعمال شدید قانون و مبارزه با هر گونه تلاش برای ضربه زدن به ثبات کشور را خواستار شد.
به گزارش خبرگزاری شین هوا از تونس، این نشست با حضور "محمد منصف مرزوقی"، رئیس جمهور، "مصطفی بن جعفر"، رئیس مجلس موسسان و "حمدی جبالی" نخست وزیر برگزار شد.

وقایع مهم الجزایر از تاریخ 27/06/91 تا 02/07/91

• رونامه الجزایری ˈالنهارˈ نوشت: در پی اعتراض مردم مسلمان الجزایر به انتشار فیلم توهین به پیامبر اسلام(ص) ازسوی مراکز امنیتی و پلیس 25 شهروند الجزایری در مقابل سفارت آمریکا دستگیر شدند.
این روزنامه الجزایر روز شنبه (91.06.26) با اعلام این خبر افزود: حضور گسترده نیروهای امنیتی و پلیس مانع از برگزاری راهپیمایی گسترده مردم مسلمان الجزایر پس از اقامه نماز جمعه در این کشور همانند سایر مسلمانان دیگر کشورهای اسلامی در اعتراض به انتشار فیلم توهین به پیامبر گرامی اسلام(ص) شد.
این روزنامه در ادامه به برخی اعتراض های مردمی در مناطق مختلف الجزایر اشاره کرد و یادآورشد که شبکه های اجتماعی دعوت کنندگان مردم الجزایر برای برپایی راهپیمایی و دفاع از مقدسات بودند
براساس این گزارش هیچ نهاد دینی و سیاسی در الجزایر تاکنون بیانیه ای در خصوص محکومیت انتشار فیلم توهین به ساحت نورانی پیامبر مکرم اسلام منتشر نکرده است.
بدنبال گسترش تظاهرات ضد آمریکایی در کشورهای مختلف اسلامی، سفارت آمریکا در الجزایر در روزهای گذشته با صدور پیامی، به آمریکایی های مقیم این کشور هشدار داد که از رفت و آمدهای غیر ضروری در این روزها که فراخوان هایی برای برگزاری تظاهرات ضد آمریکایی صادر می شود، خودداری کنند.
سفارت آمریکا در الجزایر در این پیام هشدار آمیز اعلام کرده بود که گروه های نامشخصی از طریق شبکه های اجتماعی (فیس بوک و توییتر) مردم را برای سازمان دهی تظاهرات مقابل سفارتخانه آمریکا در الجزیره دعوت می کنند تا اعتراض خود را در طیف وسیعی به تصویر بکشند.
این سفارتخانه همچنین هشدار داده بود که اتباع آمریکایی از حضور در گردهمایی های گسترده و رفت و آمدهای غیر ضروری در داخل الجزایر و همچنین اطراف سفارت و سایر ساختمان های دولتی دوری کنند.
سفارت آمریکا در الجزیره پایتخت الجزایر که همواره از سوی نیروهای امنیتی، ده ها دوربین و مقرهای ایست و بازرسی محافظت می شود، این روزها بر شدت محافظت و نیروهای امنیتی اطراف خود افزوده است.

• روزنامه های الجزایر با اشاره به اعتراض های مردم این کشور نسبت به فیلم توهین آمیز به مقدسات اسلامی، دلیل عدم برگزاری اعتراض های گسترده تر را اتخاذ تدابیر شدید امنیتی عنوان کردند.
روزنامه ˈالخبرˈ الجزایر روز شنبه (91.06.25) در این باره نوشت: نیروی های امنیتی و پلیس مانع از برگزاری هرگونه تظاهرات مردمی برای اعتراض به انتشار فیلم توهین آمیز به مقدسات اسلامی شدند.
الخبر افزود: در پی دعوت شبکه های اجتماعی از مردم این کشور برای برپایی راهپیمایی مسالمت آمیز، نیروهای امنیتی و پلیس با افزایش تدابیر امنیتی، تعداد نیروهای خود در مناطق مختلف پایتخت الجزایر را افزایش دادند.
به نوشته این روزنامه، ضمن افزایش تعداد نیروهای امنیتی در اطراف مساجد و محل های برگزاری نمازها در روزهای گذشته، بر تعداد نیروهای امنیتی مستقر در ایست و بازرسی های مناطق ˈباب الوادˈ ، ˈبلوزدادˈ، ˈلابروفال ˈ، ˈباش جراحˈ و ˈحی الجبلˈ در پایتخت نیز افزود شد.
الخبر افزود: ده ها نفر از جوانان منطقه باب الواد پس از اقامه نماز جمعه اقدام به برپایی راهپیمایی مسالمت آمیز کردند که نیروهای امنیتی مانع از حرکت آن ها شدند.
به نوشته این روزنامه الجزایری، تظاهر کنندگان خواستار اخراج سفیر آمریکا از الجزیره شدند.
جمعی از نمازگزاران مسجد ˈخلفاءˈ در خیابان ˈالابیارˈ در مرکز پایتخت الجزایر نیز که قصد برگزاری راهپیمایی مسالمت آمیز داشتند، با ممانعت نیروهای امنیتی مواجه شدند.
به نوشته این روزنامه و همچنین سایت خبری ˈالجزایر تایمزˈ،"ˈعلی بلحاج" مرد شماره دو جبهه ˈنجات اسلامیˈ به همراه حدود 200 نفر از نمازگزاران مسجد ˈالوفاء بالعهدˈ در منطقه لابروفال که قصد حضور و تجمع در مقابل سفارت آمریکا در الجزیره را داشتند، به دلیل ممانعت نیروهای امنیتی از نزدیک شدن به منطقه این سفارتخانه بازماندند.
به نوشته الجزایر تایمز، بلحاج به دلیل اقدام به برپایی راهپیمایی از سوی نیروهای امنیتی الجزایر دستگیر شد.
روزنامه ˈالشروقˈ نیز در مطلبی با عنوان مردم الجزایر پیامبر اسلام را یاری کردند، نوشت: نمازگزاران پس از اقامه نماز جمعه و پیش از غروب آفتاب اقدام به برگزاری راهپیمایی اعتراض آمیز کردند.
الشروق افزود: برخی نمازگزاران از مناطق مختلف از جمله الابیار، قبه و حراش در الجزیره اقدام به برپایی تظاهرات اعتراض آمیز در مخالفت با انتشار فیلم موهن آمریکایی و صهیونیستی کردند.
بر اساس این گزارش، نیروهای امنیتی الجزایر بلافاصله پس از شکل گیری تظاهرات مردمی از ادامه حرکت تظاهرکنندگان به سمت سفارت آمریکا جلوگیری کردند.
"عمار بلانی" سخنگوی وزارت خارجه الجزایر در واکنش به انتشار فیلم توهین آمیز به مقدسات اسلامی پنجشنبه گذشته (91.06.23) اعلام کرد که دولت الجزایر با ابراز تاسف شدید از ساخت و انتشار این فیلم توهین آمیز، تولید کنندگان آن را مسوول این اقدام زشت می داند.
سخنگوی وزارت خارجه الجزایر با بیان اینکه الجزیره برای تمامی عقاید و ادیان الهی احترام قایل است، گفته بود: پایبندی به نمادهای دینی مقدس است، اما تحریک و خشم با هدف دامن زدن به نفرت مانع از تلاش های بین المللی در چارچوب گفت وگوی بین ادیان و مذاهب می گردد.
سفارت آمریکا در الجزیره پایتخت الجزایر از سوی نیروهای امنیتی، ده ها دوربین و مقررهای ایست و بازرسی محافظت می شود.
• وزیر امور دینی و اوقاف الجزایر صهیونیسم جهانی را به برنامه ریزی و طراحی اهانت به پیامبر اسلام (ص) از طریق تهیه فیلم های اهانت آمیز در هلند و آمریکا متهم کرد.
به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره مطبوعات محلی الجزایر به نقل از "ابوعبدالله غلام الله" نوشتند صهیونیسم به دنبال فتنه انگیزی و ایجاد تفرقه بین جوامع اسلامی و غرب است و می خواهد غرب را علیه مسلمانان با خود همراه کند.

• حزب اسلامگرای النهضه الجزایر با صدور بیانیه ای انتشار فیلم آمریکایی موهن و توهین به مقدسات نورانی اسلام و پیامبر اکرم (ص) را محکوم کرد.
حزب النهضه الجزایر روز یکشنبه (91.06.26) طی بیانیه ای ضمن ابراز انزجار شدید از ساخت و انتشار فیلم موهن و اهانت آمیز به رسول اکرم(ص) از سوی لابی صهیونیستی این اقدام را به شدت محکوم کرد. حزب النهضه در این بیانیه مسئولیت کامل ساخت و انتشار این فیلم موهن را متوجه لابی صهیونیست و دولت آمریکا دانست. این تشکل سیاسی اسلامگرا در بخش دیگر بیانیه خود از دولت الجزایر خواسته است تا در اعتراض به ساخت این فیلم موهن، سفیر آمریکا را احضار نماید. جنبش جامع صلح (حمس) از دیگر احزاب فعال و اسلامگرای الجزایر نیز با صدور بیانیه ای ضمن محکوم نمودن هرگونه توهین به مقدسات و ادیان الهی از دولت الجزایر خواست تا با همکاری سایر کشورهای عربی و اسلامی جهت تدوین قوانین و مقررات برای جلوگیری از اهانت به مقدسات دینی تلاش نماید.
در پی انتشار فیلم موهن و توهین آمیز به پیامبر اسلام(ص)، مسلمانان سراسر جهان با برگزاری تجمعات و اعتراض های گسترده این عمل شرم آور در آمریکا را محکوم کرده و ضمن انتقاد از مقامات آمریکایی خواستار توقف انتشار این فیلم و مجازات تهیه کنندگان و حامیان این فعل ناپسند شدند.

تحولات مهم مراکش از تاریخ 28/6/91 تا 31/6/91

• پادشاه مغرب در گفتگوی تلفنی با وزیر خارجه آمریکا ساخت فیلم موهن آمریکایی را محکوم کرد.به گزارش خبرگزاری فرانسه، دفتر پادشاهی مغرب در بیانیه‌ای اعلام کرد، "محمد ششم"، پادشاه مغرب در تماس تلفنی با "هیلاری کلینتون"، وزیر خارجه آمریکا اقدامات تحریک‌آمیز، مشکوک و غیرقابل قبول که ارزش‌ های مقدس دین اسلام را هدف گرفته است، محکوم کرد. دولت مغرب چهارشنبه گذشته نیز ساخت فیلم موهن به ساحت پیامبر اکرم (ص) که موجب ابراز خشم و انزجار شدید جهان اسلام شد، محکوم کرد. صدها تن از مردم مغرب چهارشنبه گذشته در برابر کنسولگری آمریکا در دار البیضا در اعتراض به فیلم موهن آمریکایی - صهیونیستی تظاهرات کردند. مردم شهر سلا مغرب نیز با برگزاری تظاهرات ضدآمریکایی پرچم آمریکا را پاره و به آتش کشیدند.

• دولت مغرب ضمن محکوم کردن تجاوزات اشغالگران صهیونیست در یهودی ‌سازی قدس شریف از جامعه بین‌المللی خواست برای نجات مقدسات اسلامی اقدامی فوری انجام دهد.به گزارش خبرگزاری «شینهوا»، وزارت امور خارجه مغرب جمعه (91.06.31) در بیانیه‌ای تاکید کرد: دولت رباط تصمیم رژيم صهيونيستي اشغالگر برای تخریب باب المغاربه در شهر قدس را به شدت محکوم می‌کند. در این بیانیه وزارت خارجه مغرب از جامعه بین‌المللی خواست در حمایت از میراث دینی و تمدن اسلامی در بخش قدیمی قدس کار فوری انجام دهد و اجازه ندهد رژیم رژيم صهيونيستي نمادهای اسلامی و مقدس این شهر را نابود کند. وزارت خارجه مغرب تاکید کرد: تجاوزات رژيم صهيونيستي نشان دهنده سرکشی این رژیم برای اجرای توطئه‌های خود در یهودی سازی قدس شریف و تعرض به آثار اسلامی و نیز مقابله آشکار با احساسات مسلمانان و مخالفت آشکار با قوانین و قطعنامه‌های بین‌المللی است.

• جنبش 20 فوریه با بازگشت مجدد به صحنه خواستار از سرگیری تظاهرات از ابتدای هفته آینده شد. به گزارش پایگاه خبری اخبارنا المغربیه در تاریخ 27/6/91شورای ملی جنبش 20 فوریه پس از غیبتی نه چندان کوتاه بار دیگر از کمیته های هماهنگ کننده جنبش و مبارزان جوان خواست روز یکشنبه آینده برای اعتراض به ظلم و فساد حکومت و بیان خواسته های خود از جمله آزادی، برابری و عدالت اجتماعی، در تمامی شهرهای مغرب به خیابان بیایند.

• همکاری واشنگتن - رباط، محور اصلی مبارزه با تروریسم در منطقه ساحل است. به گزارش پایگاه خبری هسپرس در تاریخ28/6/91مجله فرانسوی "نیو تریبون" در شماره روز یکشنبه نوشت روابط سنتی مغرب و ایالات متحده پس از ورود دو کشور به مرحله "گفتگوهای استراتژیک" که به معنای مشارکت طولانی مدت است، به نحو بی سابقه ای توسعه یافته است هرچند که پیش از این نیز روابط این دو کشور مستحکم بود. به گفته مجله نیو تریبون "گفتگوی استراتژیک" ثمره 13 سال روابط استوار و مستحکم است که شاهد مراحل مهمی بوده است، ایالات متحده سال 2004 مغرب را هم پیمان استراتژیک خود خارج از پیمان ناتو اعلام کرد، دو سال بعد توافقنامه تجارت آزاد میان دو کشور به امضا رسید که تنها توافقنامه از این نوع با یک کشور افریقایی به شمار می رود. ابتکار اخیر نیز در چارچوب حمایت آمریکا از اصلاحاتی است که از زمان روی کار آمدن محمد ششم پادشاه مغرب در سال 1999م، شروع شده است. این مجله در ادامه به این مطلب اشاره می کند که روابط مغرب و آمریکا یک روزه به این مرحله نرسیده و تاریخ آن به سال 1777م می رسد یعنی زمانی که مغرب استقلال ایالات متحده را به رسمیت شناخت، علاوه بر این معاهده دوستی با مغرب که سال 1787م در مجلس سنای آمریکا به امضا رسید اولین معاهده دوستی آمریکا با یک کشور خارجی بود و باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا سال 2009 میلادی در اولین سفر خود به مصر پس از رسیدن به قام ریاست جمهوری، در دانشگاه قاهره گفت "مغرب اولین کشوری بود که استقلال کشور من را به رسمیت شناخت". نیو تریبون در پایان گزارش خود تاکید می کند که ایالات متحده آمریکا کاملا نسبت به نقش مهم مغرب در برقراری ثبات در منطقه ای که افراطگرایی و شورش آنرا ناامن کرده، آگاه است و به همین دلیل بر همکاری با مغرب به عنوان محور اصلی مبارزه با تروریسم در منطقه ساحل، خاورمیانه و شمال آفریقا تاکید دارد و حمایت آمریکا پیشنهاد اعطای خودمختاری به منطقه صحرای غربی و پایان دادن به نزاع در این منطقه در راستای همین استراتژی قرار دارد. به موازات این امور آمریکا بر استفاده از نقش اقتصادی فعال مغرب در کشور های جنوب صحرا و منطقه ساحل حساب می کند تا با این کار و حمایت از توسعه این کشورها در چارچوب یک راهبرد متنوع برای مواجهه با تندروی و تقویت تدریجی ثبات در منطقه، حساب باز می کند.
• رهبر پولیساریو فشار خود را بر فرانسه به منظور کاهش حمایت از مغرب در خصوص نزاع صحرای غربی افزایش داد. به گزارش پایگاه خبری القدس العربی در تاریخ 28/6/91جبهه پولیساریو در تلاش برای استفاده از تغییر سیاسی به وجود آمده در فرانسه و رسیدن حزب چپ به کاخ الیزه، استراتژی فشار بر فرانسه به منظور تغییر موضع این کشور در حمایت از مغرب در نزاع صحرای غربی را در برنامه کاری خود قرار داده است. از جمله ابتکار های مهمی که اخیرا توسط این جبهه صورت گرفته نامه رهبر این جبهه به فرانسوا هولاند رئیس جمهور فرانسه است که در آن خواستار حمایت این کشور از برگزاری همه پرسی تعیین سرنوشت در صحرای غربی شد. منابع نزدیک به پولیساریو اعلام کرده اند محمد عبد العزیز چند روز پیش با ارسال نامه ای به فرانسوا هولاند با تعریف از نقش تاریخی فرانسه در دفاع از حقوق بشر از زمان انقلاب فرانسه و مسوولیت این کشور به عنوان عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل، بر ضرورت اتخاذ سیاست تلاش برای ایجاد راه حل برای نزاع صحرای غربی و مجبور کردن مغرب به پذیرش آنچه از آن به عنوان حقوق بشر یاد کرد، تاکید کرد. پاریس تا کنون دریافت چنین نامه ای را تایید نکرده است. فشار و تمرکز جبهه پولیساریو بر فرانسه به چندین دلیل صورت می گیرد؛ مهمترین این دلایل تغییر سیاسی روی داده در فرانسه و روی کار آمدن حزب سوسیالیت و کنار رفتن نیکولا سارکوزی است که پولیساریو او را به حمایت غیر مشروط از مغرب متهم می کرد. در عین حال جبهه پولیساریو قصد دارد از شعار دفاع حقوق انسان که سوسیالیست های فرانسه سر می دهند بهره برداری کرده و با تاثیر گذاری بر این کشور از هرگونه مخالفت با ماموریت نیروهای مینورسو [هیئت سازمان ملل در صحرای غربی] جهت نظارت بر اوضاع حقوق بشر در شهر های صحرای غربی، جلوگیری نماید. این درحالی است که مساله نظارت بر حقوق بشر در دو سال اخیر مهمترین موضوع در پرونده صحرای غربی در شورای امنیت بوده است. در پایان باید گفت پولیساریو تلاش دارد از آنچه در خصوص سردی روابط مغرب و فرانسه از زمان روی کار آمدن فرانسوا هولاند، رواج یافته استفاده کند؛ گفته می شود محمد ششم پادشاه مغرب از پذیرش فرانسوا هولاند در زمانی که به عنوان نامزد حزب سوسیالیست در انتخابات فعالیت می کرده خودداری کرده است. علاوه بر این گفته می شود سردی روابط دو طرف به دلیل جهت گیری رئیس جمهور جدید فرانسه به سمت الجزایر و انتخاب این کشور به عنوان مرکز مغرب عربی می باشد.

• القاعده سفیر آمریکا در رباط را مهدور الدم اعلام کرده و اسلامگرایان را به حمله به سفارتخانه های موجود در مغرب فراخواند. پایگاه خبری أصداء المغرب در تاریخ 29/6/91 به نقل از روزنامه احداث مغربیه (منتشر شده در روز چهارشنبه 29/6/91) اعلام کرد تهدیدات تروریستی دوباره به مغرب بازگشته است و تحریک مردم جهت حمله به سفارتخانه های خارجی موجود در مغرب صراحتا از سوی سازمان ترورویستی موسوم به "القاعده بلاد مغرب اسلامی" خطاب به حامیان این سازمان درون کشور اعلام شده است. به گفته این روزنامه این سازمان به سرکردگی فرد الجزایری به نام عبد المالک دروکال، روز سه شنبه 28/6/91 از آنچه آنرا "ملت های کشورهای مغرب عربی" خواند، خواست به سفارتخانه های و نمایندگی های آمریکا در الجزایر، تونس، مغرب و موریتانی حمله کرده و آمریکایی های موجود در این اماکن را به قتل برسانند.

• دیدار میان مغرب و پولیساریو با نظارت سازمان ملل و با حضور الجزایر و موریتانی به منظور اجرای برنامه رابطه انسانی میان آوارگان اردوگاه های تندوف و خانواده های آنها. به گزارش پایگاه خبری القدس العربی در تاریخ 31/6/91دیدار مغرب و جبهه پولیساریو روز پنجشنبه 30/6/91 در ژنو با نظارت سازمان ملل با ارزیابی مثبت انجام اقدامات اعتماد ساز تعیین شده توسط سازمان ملل مبنی بر رابطه آوارگان صحرایی در اردوگاه های تندوف در الجزایر با خانواده هایشان در شهرای صحرای غربی، به کار خود پایان داد. این دیدار در ژنو و با حضور نمایندگانی از کشورهای الجزایر و مغرب برگزار شد در چارچوب برنامه های کمیساریای علی پناهندگان سازمان ملل به منظور افزایش رابطه خانواده ها از طریق بازدید های متقابل و تبادل نامه صورت گرفت.

• رئیس مرکز عدالت و حقوق بشر رابرت کندی اوضاع آوارگان اردوگاه تندوف را بسیار وخیم اعلام کرد. به گزارش پایاه خبری اخبارنا المغربیه در تاریخ 31/6/91 طبق گزارش روزنامه المساء، خانم کری کندی رئیس مرکز عدالت و حقوق بشر رابرت کندی تاکید کرد اوضاع آوارگان اردوگاه های تندوف، بسیار وخیم است. کندی از دوطرف درگیری(مغرب و جبهه پولیساریو) و نهاد های بین المللی خواست تلاش های خود را برای ایجاد راه حل فوری برای حل تجاوز هایی که در این اردوگاه ها صورت می گیرد، دوچندان کنند. او در ادامه افزود آمریکا و فرانسه می توانند نقش مهمی در بسته شدن این پرونده که بیش از 37 سال تداوم یافته است، ایفا کنند. کندی در پایان جانبداری از جبهه پولیساریو در گزارش نهایی خود را رد کرد.

• بر اساس یک پژوهش اعلام شد: 85% جوانان تندوف با از سرگیری جنگ با مغرب موافق هستند. پایگاه خبری هسپرس در تاریخ 31/6/91 اعلام کرد بر اساس پژوهش اخیر صورت گرفته توسط شاخه جوانان جبهه پولیساریو 85% از جوانان جدایی طلب مایل به پایان دادن به آتش بس و بازگشت به جنگ با مغرب هستند؛ چرا که از فرآیند صلح بین جبهه پولیساریو و مغرب با نظارت سازمان ملل خسته شده اند. پایگاه "آل آفریکا" که نتایج این پژ<هش را منتشر کرده است می افزاید: فرآیند صلح حدود 20 سال طول کشیده است با این حال در خواسته مردم صحرا که خواهان برگزاری همه پرسی بر اساس تعهد سازمان ملل هستند، تغییری ایجاد نشده است. از سوی دیگر بنا به گفته سالامه محمد روزنامه نگار منطقه صحرا، سازمان ملل نتوانسته مسوولیت خود را در این خصوص انجام دهد، او در ادامه گفتگوهای فعلی بی فایده بوده و تنها به طولانی شدن درد و رنج صحرایی های موجود در اردوگاه ها منجر می شود.

• اعلام آماده باش فوق العاده به منظور حفاظت از سفارتخانه ها و کنسولگری های فرانسه و آمریکا در مغرب. پایگاه خبری مناره در تاریخ 31/6/91 اعلام کردتدابیر امنیت اطراف تمامی سفارتخانه ها و مراکز فرهنگی خارجی در مغرب به منظور بالا بردن امنیت و حفاظت در برابر هرگونه اقدام احتمالی، افزایش می یابد. این اقدامات در پی نشر کارکاتورهای توهین آمیز به پیامبر(ص) در هفته نامه فرانسوی "شارلی ایدو" و پیش از آن تولید فیلم اهانت آمیز "بی گناهی مسلمانان" در آمریکا، صورت می گیرد. خاطرنشان می سازد فرانسه دستور داده است سفارتخانه ها، کنسولگری ها و مراکز فرهنگی این کشور در 20 کشور اسلامی تعطیل شود اما اعلام کرده کشور مغرب مشمول این دستور نمی شود. سفیر فرانسه در مغرب در گفتگوی مطبوعاتی در همین خصوص گفته که فرانسه به توانایی مقامات مغرب در حفظ امنیت تمامی نمایندگی های سیاسی و فرهنگی فرانسه در این کشور اطمینان دارد.


تاریخ: 91.07.02
 

  فرستادن مقاله
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

جهان از آفریقا چه می‌خواهد؟

۱۳۹۶/۶/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران:‌ تحولات مغرب عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات سودان (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات لیبی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات مصر (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات سودان (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات لیبی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مصر (174)

۱۳۹۵/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مصر (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات لیبی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات لیبی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مصر (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات سودان (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مصر (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات لیبی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات لیبی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات سودان (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مصر (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات لیبی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات سودان (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران:تحولات مغرب عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات مصر (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مصر (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات لیبی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات سودان (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

تحولات لیبی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مصر (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات لیبی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مصر (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مغرب عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مصر (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات لیبی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات سودان (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مغرب عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مصر (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات لیبی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مصر (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات لیبی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات سودان (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات سودان (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات لیبی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات مصر (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات مصر (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات سودان (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مصر (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات لیبی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات سودان (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مصر (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات لیبی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات لیبی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات سودان (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات سودان (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات لیبی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات سودان (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات لیبی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مصر (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات لیبی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات لیبی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات لیبی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات سودان (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات مصر (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مصر (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات لیبی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات مصر (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات سودان (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات لیبی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات سودان (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مصر (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مصر (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات سودان (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات لیبی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات سودان (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات سودان (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات لیبی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات مصر (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات لیبی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات لیبی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مصر (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات سودان (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات لیبی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات سودان (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات سودان (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات سودان (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات لیبی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات سودان (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات سودان (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات سودان (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مصر (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (117)

۱۳۹۳/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات سودان (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات سودان (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مصر (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات لیبی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات سودان (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (112)

۱۳۹۳/۹/۱۹

آفران: تحولات لیبی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات سودان (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات لیبی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات سودان (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مصر (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات سودان (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات لیبی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مصر (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات لیبی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات سودان (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات مصر (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات لیبی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات سودان (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولان مغرب عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (107)

۱۳۹۳/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات لیبی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات مصر (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات سودان (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مصر (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات لیبی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات سودان (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مصر (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات سودان (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات لیبی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات سودان (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات لیبی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات سودان (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات لیبی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مصر (98)

۱۳۹۳/۶/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات لیبی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مصر (96)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مصر (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات لیبی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات سودان (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات مصر (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات سودان (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مصر (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات لیبی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران : تحولات مغرب عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مصر (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات لیبی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات سودان (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات لیبی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مصر (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مصر (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مصر (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات لیبی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مصر (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات سودان (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مصر (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات سودان (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات مصر (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات لیبی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات سودان (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات سودان (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات لیبی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مصر (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات لیبی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات سودان (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات سودان (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات لیبی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مصر (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات لیبی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مصر (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربي (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربي (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مصر (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات لیبی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات سودان (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات مصر (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات لیبی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات لیبی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مصر (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی(70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات مصر (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات لیبی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات سودان (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات لیبی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات مصر (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی(68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات سودان (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات لیبی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مصر (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی(67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات مصر (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات لیبی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات سودان (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات سودان (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات لیبی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی(65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مصر (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مصر (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات لیبی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات سودان (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مصر (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات لیبی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات سودان (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات مصر (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

نگاه آفران: تحولات مصر 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات لیبی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

نگاه آفران: تحولات سودان 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: آفريقاي جنوبي اولين ايستگاه اجلاس كميسيون مشترك دولت تدبير و اميد

۱۳۹۲/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مصر (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات سودان (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

نگاه آفران: تحولات مغرب عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات لیبی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات سودان 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات سودان (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات لیبی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مصر (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات سودان (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات مصر (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات لیبی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات سودان (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات لیبی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات مصر (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مصر (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات لیبی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات سودان (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات مصر (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات مصر (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات سودان (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات لیبی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مصر (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات سودان (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات سودان (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات لیبی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مصر (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات سودان (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات لیبی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات سودان (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: گزارش تحليلي بر سفر رئيس جمهور ايالات متحده آمريكا به آفريقا

۱۳۹۲/۴/۱۶

آفران: تحولات لیبی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات سودان (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات لیبی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات سودان (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات مصر (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات سودان (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات سودان (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مصر (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات سودان (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات لیبی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات ليبي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی(34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مصر (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات لیبی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات سودان (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات ليبي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مصر (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات سودان (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات مصر(32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مصر (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: کودتا در آفریقای مرکزی

۱۳۹۲/۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات لیبی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات سودان (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مصر (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مصر (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات مصر (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات سودان (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات لیبی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مصر (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات لیبی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات مصر (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات سودان (23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۴

آفران: تحولات ليبي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات مغرب عربي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات آفریقای غیر عربی (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مصر (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات ليبي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات لیبی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات سودان (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات لیبی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مصر (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات سودان (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات لیبی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات مصر (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات سودان (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مغرب عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات لیبی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مصر (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات سودان (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات سودان (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مصر (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱

آفران:حسن الشیخ محمود رئیس جمهور جدید سومالی

۱۳۹۱/۶/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۲۶

دیدگاه اسلام گرایان درباره آینده قبطی ها در مصر

۱۳۹۱/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۱۹

تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: انتخابات كشور ليبي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (5)

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: عملکرد حزب اسلامی النهضة پس از انقلاب تونس

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (4)

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۷

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (3)

۱۳۹۱/۳/۲۴

انتخابات ریاست جمهوری مصر (2012)

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: عواقب پیروزی "احمدشفیق" در انتخابات

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (2)

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: میزان موفقیت اخوان المسلمین در بازیابی پایگاه مردمی خود

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (1)

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: حکم دادگاه مبارک به نفع نامزد اخوان تمام شد

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: بروز اعتراضات در مصر و نشانه رفتن نامزدی نخست وزیر مبارک

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۶

آفران:نظرات موافقان و مخالفان مرسی

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: وجوب توافق بین اخوان و نیروهای انقلابی علیه احمد شفیق

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۹

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۸

مصر و تهدیدات عمر سلیمان

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: انتخابات مصر صحنه پراکندگی آراء میان دو مجموعه اسلام گرا و مدنی

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: بررسی و تحلیل آخرین وضعیت انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: شعارهای انتخاباتی برخی نامزدهای برجسته انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.25

۱۳۹۱/۲/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.24

۱۳۹۱/۲/۲۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.23

۱۳۹۱/۲/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.20

۱۳۹۱/۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.19

۱۳۹۱/۲/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.18

۱۳۹۱/۲/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.17

۱۳۹۱/۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.16

۱۳۹۱/۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.13

۱۳۹۱/۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.12

۱۳۹۱/۲/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.11

۱۳۹۱/۲/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.10

۱۳۹۱/۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.09

۱۳۹۱/۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.05

۱۳۹۱/۲/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.04

۱۳۹۱/۲/۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.03

۱۳۹۱/۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.02

۱۳۹۱/۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.30

۱۳۹۱/۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.29

۱۳۹۱/۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.28

۱۳۹۱/۱/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.27

۱۳۹۱/۱/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.26

۱۳۹۱/۱/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.23

۱۳۹۱/۱/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.22

۱۳۹۱/۱/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.21

۱۳۹۱/۱/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.20

۱۳۹۱/۱/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.19

۱۳۹۱/۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.16

۱۳۹۱/۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.15

۱۳۹۱/۱/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.14

۱۳۹۱/۱/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.07

۱۳۹۱/۱/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.06

۱۳۹۱/۱/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.21

۱۳۹۰/۱۲/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.20

۱۳۹۰/۱۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.17

۱۳۹۰/۱۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.16

۱۳۹۰/۱۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.15

۱۳۹۰/۱۲/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.13

۱۳۹۰/۱۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.10

۱۳۹۰/۱۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.09

۱۳۹۰/۱۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.08

۱۳۹۰/۱۲/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.07

۱۳۹۰/۱۲/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.06

۱۳۹۰/۱۲/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.03

۱۳۹۰/۱۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.02

۱۳۹۰/۱۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.01

۱۳۹۰/۱۲/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.30

۱۳۹۰/۱۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.29

۱۳۹۰/۱۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.11.19

۱۳۹۰/۱۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.17

۱۳۹۰/۱۱/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.16

۱۳۹۰/۱۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.10

۱۳۹۰/۱۱/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.09

۱۳۹۰/۱۱/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.08

۱۳۹۰/۱۱/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.05

۱۳۹۰/۱۱/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.28

۱۳۹۰/۱۰/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.27

۱۳۹۰/۱۰/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.26

۱۳۹۰/۱۰/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.25

۱۳۹۰/۱۰/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.21

۱۳۹۰/۱۰/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.19

۱۳۹۰/۱۰/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.18

۱۳۹۰/۱۰/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.17

۱۳۹۰/۱۰/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.14

۱۳۹۰/۱۰/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.13

۱۳۹۰/۱۰/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.12

۱۳۹۰/۱۰/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.11

۱۳۹۰/۱۰/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.10

۱۳۹۰/۱۰/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.06

۱۳۹۰/۱۰/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.05

۱۳۹۰/۱۰/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.03

۱۳۹۰/۱۰/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.29

۱۳۹۰/۹/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.28

۱۳۹۰/۹/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.27

۱۳۹۰/۹/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.26

۱۳۹۰/۹/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.23

۱۳۹۰/۹/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.22

۱۳۹۰/۹/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.21

۱۳۹۰/۹/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.20

۱۳۹۰/۹/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.19

۱۳۹۰/۹/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.12

۱۳۹۰/۹/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.09

۱۳۹۰/۹/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.08

۱۳۹۰/۹/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.07

۱۳۹۰/۹/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.06

۱۳۹۰/۹/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.05

۱۳۹۰/۹/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.02

۱۳۹۰/۹/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.01

۱۳۹۰/۹/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.28

۱۳۹۰/۸/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.25

۱۳۹۰/۸/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.14

۱۳۹۰/۸/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.11

۱۳۹۰/۸/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.10

۱۳۹۰/۸/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.08

۱۳۹۰/۸/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.03

۱۳۹۰/۸/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.02

۱۳۹۰/۸/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.27

۱۳۹۰/۷/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.26

۱۳۹۰/۷/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.25

۱۳۹۰/۷/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 24 .7 .90

۱۳۹۰/۷/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.18

۱۳۹۰/۷/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.17

۱۳۹۰/۷/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.16

۱۳۹۰/۷/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.12

۱۳۹۰/۷/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.09

۱۳۹۰/۷/۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.06

۱۳۹۰/۷/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.05

۱۳۹۰/۷/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.03

۱۳۹۰/۷/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.30

۱۳۹۰/۶/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.28

۱۳۹۰/۶/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.27

۱۳۹۰/۶/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.26

۱۳۹۰/۶/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.22

۱۳۹۰/۶/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.20

۱۳۹۰/۶/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.06.19

۱۳۹۰/۶/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.16

۱۳۹۰/۶/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.15

۱۳۹۰/۶/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.14

۱۳۹۰/۶/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.13

۱۳۹۰/۶/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.12

۱۳۹۰/۶/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.08

۱۳۹۰/۶/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.07

۱۳۹۰/۶/۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.06

۱۳۹۰/۶/۶

آفریقا در هفته ای که گذشت (900527 الی 900602)

۱۳۹۰/۶/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.05

۱۳۹۰/۶/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.02

۱۳۹۰/۶/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.01

۱۳۹۰/۶/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.30

۱۳۹۰/۵/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.29

۱۳۹۰/۵/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.24

۱۳۹۰/۵/۲۴

آفران: انقلابیون لیبی در مقابل یک آزمون سخت

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900513 الی 900519)

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.23

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.22

۱۳۹۰/۵/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.19

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: صحنه جنگ لیبی پس از آغاز ماه رمضان

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.18

۱۳۹۰/۵/۱۸

آفران: محاکمه حسنی مبارک ؛ واکنش ها و پیامدها

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.17

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.16

۱۳۹۰/۵/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.15

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفریقا در هفته ای که گذشت (900506 الی 900512)

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفران: تحولات شمال آفر یقا - 90.05.12

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: آفريقاي شرقي؛ اهميت استراتژيك و افق هاي پيش رو

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.11

۱۳۹۰/۵/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.10

۱۳۹۰/۵/۱۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.09

۱۳۹۰/۵/۹

آفران: قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.08

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.05

۱۳۹۰/۵/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.04

۱۳۹۰/۵/۴

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (2)

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.03

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.02

۱۳۹۰/۵/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.01

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (1)

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.29

۱۳۹۰/۴/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.28

۱۳۹۰/۴/۲۸

آفران: دموکراسی در آفریقا

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.27

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (900416 الی 900422)

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.25

۱۳۹۰/۴/۲۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.22

۱۳۹۰/۴/۲۲

آفران: مراکش، تاریخ و جغرافیا

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.19

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: موریتانی پس از انقلاب های عربی

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.18

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفریقا در هفته ای که گذشت (900409 الی 900415)

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: مراکش پس از همه پرسی

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.15

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (پایانی)

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.14

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (2)

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.13

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (1)

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.12

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: دلیل حمایت آمریکا از انقلابیون و سازمان های مصری

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.11

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفریقا در هفته ای که گذشت (900402 الی 900408)

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تاثير عوامل اقتصادي بر انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.08

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.07

۱۳۹۰/۴/۷

آفران: نشانه های “همه پرسی نظامی" درباره رئیس جمهور آینده مصر

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.06

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: عدم تناسب نقش و حقوق زنان در افریقا

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.05

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: گزينه هايي دشوار سياست مصر در قبال انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.04

۱۳۹۰/۴/۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (900326 الی 900401)

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: بروز اختلاف در صفوف انقلابیون لیبی

۱۳۹۰/۴/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.01

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: تغییر پشت درب‌های الجزایر و مغرب پس از لیبی

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: اصلاحات در قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.31

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: مصادره انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.30

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.29

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: صف بندی احزاب تونسی برای انتخابات آینده

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفریقا در هفته ای که گذشت (900319 الی 900325)

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: آخرین تحولات سودان

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.28

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.25

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: اعطاي وام به مصر و ربودن انقلاب

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: بازیگران منطقه ای؛ تلاش برای مدیریت انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.24

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: انقلاب هاي عربي و سياست هاي آمريكا در قبال ايران

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: اختاپوس جاسوسی اسرائیل در تونس و مصر

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.23

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900311 الی 900318)

۱۳۹۰/۳/۲۱

آفران: بررسی نتایج انتخابات شهرداری ها در آفریقای جنوبی

۱۳۹۰/۳/۹

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی بنین

۱۳۹۰/۱/۲۸

انتخابات 2011 نیجریه

۱۳۹۰/۱/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (891205 الی 891211)

۱۳۸۹/۱۲/۱۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (891114 الی 891120)

۱۳۸۹/۱۱/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (891030 الی 891106)

۱۳۸۹/۱۱/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891023 الي 891029)

۱۳۸۹/۱۱/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891016 الي 891022)

۱۳۸۹/۱۰/۲۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891009 الي 891015)

۱۳۸۹/۱۰/۱۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891002 الي 891008)

۱۳۸۹/۱۰/۱۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890925 الي 891001)

۱۳۸۹/۱۰/۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890918 الي 890924)

۱۳۸۹/۹/۲۹

تقويم انتخابات سال 2011 ميلادي در آفريقا

۱۳۸۹/۹/۲۷

ماداگاسكار قانون اساسي 17 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۲۳

زيمبابوه ریاست جمهوری می 2011

۱۳۸۹/۹/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890911 الي 890917)

۱۳۸۹/۹/۲۰

ساحل عاج ریاست جمهوری 31 اکتبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۸

تانزانيا و زنگبار رياست جمهوري و پارلماني

۱۳۸۹/۹/۱۷

مصر قوه مقننه 28 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۷

اوگاندا رياست جمهوري و پارلماني 18 فوریه 2011

۱۳۸۹/۹/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890813 الي 890813)

۱۳۸۹/۸/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890729 الي 890805)

۱۳۸۹/۸/۸

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890722 الي 890728)

۱۳۸۹/۸/۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890715 الي 890721)

۱۳۸۹/۷/۲۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890708 الي 890714)

۱۳۸۹/۷/۱۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890625 الي 890701)

۱۳۸۹/۷/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890618 الي 890624)

۱۳۸۹/۶/۲۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890611 الي 890617)

۱۳۸۹/۶/۲۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890604 الي 890610)

۱۳۸۹/۶/۱۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890528 الي 890603)

۱۳۸۹/۶/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890521 الي 890527)

۱۳۸۹/۵/۳۰

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890514 الي 890520)

۱۳۸۹/۵/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890507 الي 890513)

۱۳۸۹/۵/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890431 الي 890506)

۱۳۸۹/۵/۹

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890424 الي 890430)

۱۳۸۹/۵/۲

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890417 الي 890423)

۱۳۸۹/۴/۲۶