نگاه آفران > آفران: تحولات مصر (80)

آفران: تحولات مصر (80)

تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۱/۱۹

تحولات مصر 80

 

وقایع مهم مصر از تاریخ 1/1/93 الی 18/1/93

·         مقامات مصری آغاز ثبت نام نامزدهای ریاست جمهوری کشور را سی ام مارس (93.1.10) اعلام کردند.
یک منبع نظامی در مصر اعلام کرد با توجه به اعلام زمان ثبت نام نامزدهای انتخاباتی در مصر، آخرین مهلت "عبدالفتاح سیسی" برای استعفا از وزارت دفاع و نامزدی در انتخابات، اول ماه آوریل (93.1.12) خواهد بود.

·         سخنگوی ارتش مصر با تایید دیدار نمایندگان نظامی مصر با نمایندگان نظامی رژیم صهیونیستی هدف از این دیدار را بررسی امنیت مرزها خواند.

به گزارش پایگاه خبری محیط، سرهنگ "احمد علی" با اشاره به اخبارمنتشر شده در روزنامه های رژیم صهیونیستی و تلاش این روزنامه برای ارتباط دادن این دیدار با توافقنامه تسلیحاتی قاهره- واشنگتن برای خرید بالگردهای آپاچی، گفت:« این دیدار برای هماهنگی در تامین امنیت مرزها و بر اساس توافقنامه صلح میان دو طرف برگزار شد، چنین دیدارهایی از سال 1982 تاکنون سه بار در سال برگزار می شود و دیدارهای امسال یک بار در قاهره ، یک بار در اسرائیل برگزار شد و دیدار بعدی نیز در رم برگزار خواهد شد.»

وی با بیان اینکه این دیدار هیچ ارتباطی با همکاری های نظامی ندارد ، افزود:« دیدار انجام شده فقط با هدف هماهنگی های دو جانبه بوده است.»

 

·         عالی ترین مقام دینی مسیحیان قبطی مصر از نامزدی وزیر دفاع این کشور برای ریاست جمهوری حمایت کرد.

شبکه الجزیره روز دوشنبه (93.1.4) اعلام کرد: "طوادروس دوم" پاپ مسیحیان قبطی مصر رسما از نامزدی ژنرال "عبد الفتاح السیسی" برای ریاست جمهوری این کشور حمایت کرد.

در ادامه مقدمه چینی ها برای رساندن ژنرال السیسی به ریاست جمهوری مصر، اکنون عالی ترین مقام دینی مسیحیان این کشور نیز وارد صحنه شده و نامزد شدن السیسی را یک وظیفه واجب ملی توصیف کرده است.

پاپ طوادروس با حمله به "محمد مرسی" رئیس جمهور برکنار شده مصر، انقلاب های اخیر در کشورهای عربی را زمستانی خطرناک توصیف و اعلام کرد این انقلاب ها برای تکه تکه کردن منطقه طراحی شده بودند.

شبکه الجزیره در خبری دیگر از مصر اعلام کرد: چندین دانشگاه مصر صحنه تظاهرات و راهپیمایی ضد دولتی بود. حاضران در این تظاهرات ضمن اعلام مخالفت با کودتای نظامی تابستان گذشته مصر، اقدامات سرکوبگرانه علیه دانشجویان را که در جریان آن تا کنون ده ها نفر کشته یا مجروح شده اند محکوم کردند.

همزمان با برگزاری این تظاهرات، نیروهای پلیس به محوطه دانشگاه المنصوره و شهرک مسکونی دانشجویان دانشگاه الازهر حمله کردند.

تظاهرات در بعضی دانشگاه ها از جمله دانشگاه قاهره به خارج از محوطه دانشگاه هم کشیده شد.

تا کنون عده ای از دانشجویان دانشگاه های مختلف مصر به دلیل شرکت در تظاهرات ضد دولتی از ادامه تحصیل محروم شده اند.

 

·         دادگاهی در مصر روز دوشنبه (93.1.4) 529 تن از طرفداران "محمد مرسی" و اخوان المسلمین را به جرم حمله به مرکز پلیس ، قتل یک افسر دراعتراض به برهم زدن تحصن گروه اخوان المسلمین در مردادماه سال 92 به اعدام محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک منبع اعلام کرد دادگاه جنایی شهر المنیا در جنوب قاهره حکم اعدام 147 تن از متهمان حاضر درجلسه و بقیه را به صورت غیابی صادر کرد.

دادگاه جنایی المنیا به ریاست قاضی سعید یوسف امروز حکم اعدام 529 تن از طرفداران اخوان المسلمین را به جرم حمله به مرکز پلیس مطای ،قتل مصطفی رجب از افسران پلیس وشلیک گلوله صادر کرد.

همچنین 17 تن دیگر از طرفداران اخوان المسلمین در این دادگاه تبرئه شدند.

دادگاه مصر روز شنبه (93.1.2) اولین جلسه محاکمه 529 نفر از رهبران و اعضای گروه اخوان المسلمین به جرم قتل و حمله به نیروهای امنیتی را به روز دوشنبه موکول کرد.

شورای دادگاه جنایی المنیا در جنوب قاهره به ریاست "سعید یوسف" مقرر کرده بود که محاکمه 529 تن از رهبران و اعضای گروه اخوان المسلمین به جرم قتل یکی از نیروهای پلیس، برپایی آشوب و حمله به نیروهای امنیتی و حمل سلاح به جلسه دوشنبه موکول شده بود.

این تاخیر پس از چند دقیقه از شروع جلسه که شامل یکهزار و 211 تن از جمله شماری از رهبران برجسته اخوان المسلمین از جمله محمد بدیع رهبر سابق اخوان المسلمین صورت گرفت.

شورای دادگاه مقرر کرد که محاکمه متهمان طی روزهای 22 تا 25 مارس ( 2 تا 5 فروردین) برگزار شود.

مقام های دولت موقت مصر در ماه دسامبر (آذر/دی) گذشته حزب اخوان المسلمین را به هماهنگی با گروه های شبه نظامی و تروریستی در اجرای حملات خشونت آمیز متهم کردند و آن را در فهرست گروه های تروریست قرار داد.

اخوان المسلمین این اتهام مقام های مصری را بشدت رد می کند.

آمریکا از صدور حکم اعدام برای ۵۲۹ عضو اخوان المسلمین در مصر ابراز نگرانی عمیق کرد.

وزارت خارجه آمریکا گفته است صدور احکام اعدام برای ۵۲۹ نفر از هواداران محمدمرسی، رئیس جمهوری برکنار شده مصر حیرت آور است.

"ماری هارف"، از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا ضمن ابراز نگرانی از این احکام، گفت اگر چه محکومان حق تقاضای تجدید نظر دارند، اما بعید است که موازین بین المللی برای محاکمه عادلانه این تعداد متهم پس از دو روز محاکمه رعایت شده باشد.

 

·         پایگاه خبری آمریکایی المونیتور ویژه خاورمیانه اعلام کرد که مصر برای رفع کمبود گاز طبیعی خود به ناچار به رژیم صهیونیستی روی می آورد.

به گزارش روز دوشنبه (93.1.4) پایگاه خبری فلسطین الیوم پایگاه خبری المونیتور افزود: مصر هر روز در تاریکی فرو می رود ومسوولان این کشور برای مقابله با فشارهای وارده بر شبکه ملی برق وکمبود گاز مزمنی که مصر از آن رنج می برد اقدام به تهیه جدول قطع برق کرده اند.

این پایگاه خبری به نقل از "حافظ سلماوی" مدیر اجرایی تاسیسات برق اعلام کرد: با شدت یافتن گرما در تابستان میزان استفاده از انرژی هم افزایش یافته وقطعی برق بیشتری در طول روز خواهیم داشت.

بحران انرژی در مصر در حال حاضر یکی از بزرگترین چالش های پیش روی حاکمیت مصر است به طوری که مقام های مصری برای رفع این مشکل وشدت نیافتن اعتراض های مردمی، به فکر واردات گاز از رژیم صهیونیستی آن هم به چهار برابر قیمت کنونی افتاده اند .

 

·         منابع خبری رژیم صهیونیستی روز دوشنبه (93.1.4) از تیراندازی از خاک مصر به طرف ماموران گارد مرزی این رژیم خبر دادند .

این منابع اعلام کردند افراد ناشناس امروز از خاک مصر به سوی ماموران گارد مرزی رژیم صهیونیستی در منطقه مرزی نهر الابیض تیراندازی کردند .

به گزارش خبرگزاری الرساله نت از بیت المقدس ، بنا بر اعلام منابع خبری اسرائیل ، نظامیان این رژیم مستقر در مرز مصر در شبه جزیره سینا امروز همچنین دو فرد مظنون را نزدیک نقطه تماس مرزی دستگیر کردند .

این منابع به جزیئات بیشتری درباره هویت این افراد اشاره نکردند .

منابع خبری افزودند نشست مشترک مسئولان نظامی مصر وارتش اسرائیل با هدف بررسی امنیت مرزی و مقابله با گروه های مسلح هفته گذشته برگزار شد .

 

·         به گزارش خبرگزاری رویترز، دادگاهی در مصر روز سه شنبه (93.1.5) محاکمه "محمد بدیع"، رهبر بلندپایه گروه اخوان المسلمین و 682 تن دیگر را به اتهامات گوناگون از جمله قتل آغاز کرد.

این در حالی است که این دادگاه واقع در استان مینیا دیروز 529 تن از اعضای اخوان المسلمین را به جرم قتل و جرائم دیگر به مجازات اعدام محکوم کرد.

گروههای مدافع حقوق بشر، احکام دیروز را بزرگترین مجازات اعدام گروهی توصیف کردند که در تاریخ مدرن مصر صادر شده است.

 

·         عضو شورای عالی امور اسلامی مصر گفت که قطر و ترکیه حق شرکت در نشست آینده این شورا در قاهره را ندارند.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، "عبدالله النجار" که ریاست دانشکده پژوهشهای اسلامی مصر را هم برعهده دارد، در گفتگویی تلویزیونی اظهار داشت: ترکیه و قطر باید بابت اهانت‌های خود به شیخ الازهر و ملت مصر عذرخواهی کنند؛ درغیر این صورت، نمایندگان این کشورها حق حضور درنشست شورای عالی امور اسلامی مصر را ندارند.

روزنامه "الدستور" مصر به نقل از عبدالله النجار نوشت که جلوگیری از مشارکت قطر و ترکیه در نشست شورای عالی امور اسلامی مصر با هدف بازداشتن این کشورها از تعرض به مؤسسه الازهر صورت می گیرد.

عضو شورای عالی امور اسلامی مصر گفت: ممانعت از حضور ترکیه و قطر در نشست اسلامی، باعث محرومیت آنان از بهره های بسیاری می‌شود، اما مجازاتی که برای آن‌ها در نظر گرفته شده است، مطابق و هم سطح با نوع رفتار آنان بوده است.

 

·         به گزارش پایگاه خبری میدل ایست آنلاین، اخوان المسلمین برای حفظ موقعیت خود در عرصه سیاست مصر، تلاش می کند تا در انتخابات ریاست جمهوری از "حمدین صباحی"، رئیس جریان ملی مصر حمایت کند.

منابع خبری فاش ساختند ائتلاف حمایت از مشروعیت و مخالفت با کودتا، بزرگ ترین حامی اخوان المسلمین مصر، در پی آن است تا با استفاده از واسطه هایی به حمدین صباحی از چهره های ناصری در کشور نزدیک شود و از او در انتخابات حمایت کند.

روزنامه الوطن کویت در شماره روز سه شنبه (93.1.6) خود در این باره نوشت:« "عمرو حمزاوی" رئیس حزب مصر آزاد رابط اساسی میان حمدین صباحی و اخوان المسلمین است.»

این روزنامه به نقل از خبرنگار خود در قاهره نوشت:« با توجه به اینکه تاکنون تعداد اندکی برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری مصر اعلام آمادگی کرده اند، اخوان المسلمین در پی حمایت از صباحی است تا از این طریق بتواند علیه "عبدالفتاح سیسی" مرد قدرتمند ارتش در انتخابات موضعگیری کند.»

بر اساس این گزارش دانشجویان هوادار اخوان المسلمین تبلیغات و توزیع اعلامیه های انتخاباتی را در حمایت از حمدین صباحی آغاز کرده اند.

در این اعلامیه ها به سوابق مبارزاتی صباحی علیه آنچه که نظام های مستبد "انور سادات" و "حسنی مبارک" توصیف شده است تشریح شد.

در این اعلامیه ها که به نظر می رسد ائتلاف هوادار "مرسی"( ائتلاف حمایت از مشروعیت) آن را تهیه کرده است از حمدین صباحی به عنوان نامزد انقلاب مصر یاد می شود که در گذشته و حال در عرصه های مختلف انقلاب حضور داشت و در حال حاضر نیز در تلاش است تا راهی را برای آزادی زندانیان سیاسی که نیروهای مسلح و وزارت کشور آنان را بازداشت کرده اند پیدا کند.

در این اطلاعیه ها علاوه بر ذکر سوابق صباحی، تلاش شده است درباره خطر بازگشت ارتش به عرصه سیاست هشدار داده شود.

نکته دیگری که در این اطلاعیه ها مشاهده می شود تلاش برای تعریف صباحی به عنوان نامزد فقرای جامعه است .

دانشجویان همچنین تلاش هایی را برای جمع آوری کمک برای ستاد انتخاباتی حمدین صباحی آغاز کرده اند و منابع وابسته به روزنامه الوطن گفته اند تاکنون 150 هزار لیره کمک جمع آوری کرده اند.

در این گزارش تصریح شد شاخه های اخوان المسلمین در کشورهای عربی نیز تبلیغات مشابهی را برای حمدین صباحی آغاز کرده اند.

در مقابل جریان مردمی مصر که ریاست آن را حمدین صباحی بر عهده دارد هرگونه ملاقات صباحی با نمایندگان ائتلاف حمایت از مشروعیت و جماعت اخوان المسلمین را تکذیب کرده است.

حمدین صباحی نیز پس از دیدار با عمرو حمزاوی حاضر نشد درباره محتوای مذاکراتش با حمزاوی اطلاعاتی ارائه دهد اما حمزاوی این دیدار را دیداری برای مشورت درباره تحولات سیاسی و دموکراتیک و همچنین انتخابات ریاست جمهوری خواند و گفت:« توضیح بیشتری برای این دیدار ندارد که بازگو کند.»

 

·         مردم مصر دوشنبه (93.1.5) تظاهرات ضد دولتی برپا کردند.

یکشنبه (93.1.4)دستگاه قضائی مصر بیش از پانصد نفر از اعضا و طرفداران اخوان المسلمین را به اعدام محکوم کرد. امروز در منطقه مینیا در جنوب مصر، در اعتراض به محاکمه دسته جمعی این اعضای اخوان المسلمین تظاهرات برپا شد. این تظاهرات همچنان ادامه دارد.

 

·         رئیس جمهور موقت مصر با تاکید بر راه حل سیاسی بحران سوریه بر عاری سازی منطقه خاورمیانه از تسلیحات کشتار جمعی و نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی بر فعالیت های هسته ای رژیم صهیونیستی تاکید کرد.

به گزارش شبکه تلویزیونی کویت، "عدلی منصور" در سخنرانی خود در نشست سران اتحادیه عرب در کویت گفت: ملت مصر به وابستگی خود به امت عربی می بالد و قدردان حمایت کشورهای عربی از مصر در حساس ترین دوران توسعه جامعه این کشور در تاریخ معاصر خود است. ملت مصر کشورهایی که به انقلاب سی ام ژوئن کمک کردند از یاد نخواهد برد. هدف این انقلاب اصلاح مسیری بود که عده ای بر انقلاب بیست و پنجم ژانویه تحمیل کردند. انقلاب سی ام ژوئن در تلاش برای محقق کردن اهداف انقلاب بیست و پنجم ژانویه است. ملت مصر در این انقلاب در پی استقرار آزادی،عزت و عدالت اجتماعی است. مصر در این شرایط بسیار پیچیده و دشوار حمایت برخی از کشورهای عربی را از یاد نمی برد. همچنان امیدواریم برخی از کشورها که همچنان در سمت اشتباه تاریخ قرار دارند در مواضع خود بازنگری و گزینه درستی انتخاب کنند و همه زیر چتر برادری و کمک عربی بمانند.

ما در مصر به همه تعهدات خود در طی دوره انتقالی عمل کردیم و اجرای نقشه راه در کشور ادامه دارد. قانون اساسی جدید این کشور در ماه ژانویه گذشته تصویب شد و به زودی انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی برگزار خواهد شد. خواسته دولت مصر پیشرفت، نوسازی و همبستگی با کشورهای عربی و توسعه و نوسازی منطقه است.

امروز کشورهای عربی با چالش های گسترده سیاسی،اقتصادی و اجتماعی روبرو هستند و باید در این شرایط کشورهای دیگر در چارچوب تلاش های مشترک به یکدیگر کمک کنند. مسئله فلسطین در اولویت این چالش ها قرار دارد.

وی افزود: مسئله فلسطین موضوع محوری اعراب است و مصر مذاکرات کنونی میان تشکیلات خودگردان فلسطین و اسرائیل را که با نظارت آمریکا برگزار می شود دنبال می کند و قاهره به حمایت های خود از محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین و تلاش های وی برای خدمت رساندن به منافع فلسطینیان ادامه خواهد داد.

همچنین بر پایان یافتن مصیب هایی که ناشی از اشغالگری اسرائیل در اراضی فلسطینی است تاکید داریم. این مصیبت ها در طی دهه های گذشته لکه ننگی برای تاریخ بشریت بوده است. پایان یافتن اشغالگری اسرائیل و توانایی ملت فلسطین در تشکیل کشور مستقل خود بر اساس مرزهای سال 1967 به پایتختی قدس شرقی از موضوعاتی است که نمی توانیم از آن عقب نشینی کنیم. این موضوعات همسو با قطعنامه های سازمان ملل و طرح صلح عربی است. در صورتی که این صلح مبتنی بر این اصول نباشد این صلح عادلانه نیست و پایدار نخواهد بود. ما از جامعه بین المللی می خواهیم با اقدامات اسرائیل در ضربه زدن به مسجد الاقصی و مقدسات در قدس مقابله کند. این مقدسات خط قرمز ماست و اگر از این خطوط عبور شود هیچ کس نمی تواند پیامدهای فاجعه بار آن را پیش بینی کند. مسجد الاقصی متعلق به جهان اسلام است و اسرائیل به عنوان رژیمی اشغالگر مسئول نادیده گرفتن اقدامات نیروهای تندروی یهودی در هتک حرمت این مسجد است. همچنین خواهان آن هستیم مشکلات ملت فلسطین در نوار غزه به صورت فوری پایان یابد و از اسرائیل می خواهیم به مسئولیت های خود در تعامل با ساکنان غزه عمل کند.

عدلی منصور در بخش دیگری از سخنان خود درباره اوضاع سوریه تاکید کرد: همچنان شهروندان سوری در اراضی این کشور کشته می شوند. ما با قدرت از تلاش های بین المللی برای حل و فصل سیاسی بحران سوریه حمایت می کنیم. تلاش های بین المللی به مذاکرات ژنو منجر شد هر چند این مذاکرات با مشکلاتی روبرو شده است. همچنین تلاش می کنیم اختلاف نظر میان گروه های مخالف نظام سوریه درباره رسیدن به دیدگاه یکپارچه راه حل سیاسی کاهش یابد. همچنان این امید وجود دارد بحران سوریه از طریق گام های انتقالی پایان یابد و دولت سوریه بتواند امنیت و ثبات خود را به دست آورد.

در صورتی که دمشق آمادگی خود را برای تحقق پیشرفت مورد نظر برای تشکیل دولت انتقالی اعلام کند سوریه وارد دوره جدیدی خواهد شد و اجازه می دهد درگیری های مسلحانه در این کشور پایان یابد که تا کنون باعث کشته شدن بیش از یکصد هزار نفر از شهروندان سوری شده است. راه حل سیاسی تنها راه برای پایان دادن به مصیبت ها در سوریه است. باید تلاش کنیم یکپارچگی ارضی و استقلال سوریه محفوظ بماند.

باید تلاش ها برای حل و فصل سیاسی بحران سوریه ادامه یابد و هر روز تاخیر در محقق شدن این راه حل به معنای افزایش کشتار و ویرانی این کشور است.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: همچنین خطر تروریسم تهدیدی برای کشورهای عربی است. تروریست ها در پی مصادره حقوق ملت ها و بی ثباتی کشورها هستند. شماری از شهروندان مصر به دلیل فعالیت های تروریستی کشته شده اند. گروه های تروریستی ارزشی برای حرمت کشور و تقدس دین قائل نیستند. کشته شدن این افراد بیگناه باعث می شود عزم ما برای از بین بردن این تروریست ها تقویت شود. به این تروریست های قاتل رحم نمی کنیم، کسانی که همزمان به کشور و دین ضربه می زنند. مصر از همه کشورهای عربی می خواهد موضع واحدی برای مقابله با تروریسم داشته باشند. باید با سرعت توافق نامه عربی مقابله با تروریسم عملی شود و کشورها برای مبادله افراد تحت تعقیب دستگاه قضایی با یکدیگر همکاری کنند و از هر گونه حمایت به تروریست های خودداری شود.

کشورهای عربی با همکاری صادقانه می توانند خطر تروریسم را در جوامع خود ریشه کن کنند تا شهروند عربی در زندگی و آمد و شد خود در امنیت باشند و با عزت زندگی کنند. زمانی که کشورهای عربی برای مقابله با تروریسم متحد شوند، شهروندان عربی با هیچ ترس و نگرانی رویارو نخواهند شد.

کشورهای عربی در سالهای گذشته با تحولات تاریخی عظیمی روبرو بوده اند که بر نسل های آینده تاثیرگذار خواهد بود. برخی ها بر این باور بودند ملت های عربی بی اراده هستند و می توان به آسانی در این کشورها تنش های فرقه ای ایجاد کرد. به این خیال پردازان می گویم کشورهای عربی که مبارزه گسترده ای برای استقلال و حفظ منافع خود داشتند قادرند از همه بحران ها عبور کنند و در این زمینه از مبارزان اجداد خود الهام بگیرند و منافع نسل های آینده تاکید دارند. عربیت ما هویت و منبع قدرت گسترده ای برای کشورهای عربی است. در صورتی که برخی از بلوک های اقتصادی با وجود اختلاف زبان و فرهنگ تلاش می کنند به اتحاد سیاسی و اقتصادی برسند، مزیت کشورهای عربی در این است که از یک زبان مشترک برخوردارند و شهروند عربی در هر یک از این کشورها با استفاده از زبان عربی می تواند در هر گونه مبادلات تجاری و غیره با شهروندان عرب دیگر تعامل داشته باشد.

رئیس جمهور مصر ادامه داد: کویت شعار همبستگی عربی را برای این دور از نشست سران عرب انتخاب کرده است. مصر بر این باور است تنها راه برای اعتلای ملت های عربی توجه به منافع قومی عربی و مقابله با تلاش های تفرقه افکنانه میان این ملت هاست. نباید اجازه داد در امور داخلی کشورها دخالت شود و باید انتخاب و گزینه هر ملتی محترم شمرده شود و از مبارزه این ملت ها برای رسیدن به فردایی بهتر حمایت کرد و وارد دخالت در امور داخلی کشورهای دیگر برای پیدا کردن نفوذ و نقش نشد و این دخالت ها تنها به افزایش اختلافات عربی منجر خواهد شد. من اطمینان دارم که عربیت می تواند عنصر یکپارچه کننده اعرب از اقیانوس آرام تا خلیج فارس و تقویت کننده اعراب در عرصه بین المللی باشد. با استفاده از طرح های قومی می توان با چالش های بزرگ مقابله کرد و باید از اشتباه های گذشته عبرت گرفت و دولت نوین را مستقر کرد. این دولت شرایط را برای بهره برداری از توان مثبت شهروندان فراهم می کند و به شهروندان اجازه می دهد به اهداف مشروع پیشرفت و رفاه خود برسند.

مصر در این نشست سه پیشنهاد ارائه می کند و خواستار آن است وزرایی در اتحادیه عرب سازوکار و طرح های لازم برای این پیشنهادها طراحی کنند تا فعالیت عربی مشترک تکمیل کننده تلاش های مردمی هر یک از کشورها باشد.

پیشنهاد نخست اعلام دهه محو بی سوادی از 2014 تا 2024 است. خواهان تدوین برنامه ای هستیم که هدف آن از بین بردن پدیده بی سوادی در کشورهای عربی در طی ده سال آینده است و پیشنهاد می کنیم نخستین گام این برنامه برگزاری نشست وزرای آموزش و پرورش کشورهای عربی در دو ماه آینده است. بی سوادی دلیل اساسی مشکلات دشوار در کشورهای عربی است. تلاش های ما محدود به محو بی سوادی نیست بلکه می خواهیم شهروندان عربی از همه ابزارهای لازم برای تعامل با جهان معاصر از طریق آموزش پیشرفته برخوردار باشند و شهروندان عرب بتوانند با دیگر انسان ها در جهان رقابت کنند.

پیشنهاد دوم درخواست از کشورهای عربی برای برگزاری نشست وزرای دادگستری و کشور عرب در نزدیک ترین زمان ممکن است. من پیشنهاد می کنم این نشست قبل از ماه ژوئن آینده برگزار شود. هدف این نشست، تلاش برای اجرا کردن توافق نامه عربی مقابله با تروریسم است.

عدلی منصور تاکید کرد: باید میزان پایبندی کشورها به توافق نامه مقابله با تروریسم بررسی شود. وزرای کشور عربی در نشست دو هفته پیش خود در مراکش با اشکال مختلف تروریسم مخالفت و بر مقابله با آن کردند. مقابله با تروریسم محدود به اقدامات امنیتی نیست. پیشنهاد می کنم راهبرد عربی یکپارچه با عناصر فکری،فرهنگی، آموزشی و رسانه ای برای مقابله با گسترش افکار افراطی تدوین شود. در این چارچوب پیشنهاد می کنم کتابخانه اسکندریه مصر میزبان نشست مفکران و روشنفکران عرب در این زمینه باشد و توصیه های مشخص و عملی برای افزایش سطح فرهنگی و فکری ارائه کند.

این طرح برای جوانان ما که امید آینده و ستون جامعه هستند از اهمیت زیادی برخوردار است تا آنان همراه با پیشرفت های جهانی شوند. امیدوارم این توصیه ها به نشست آینده وزرای خارجه عرب ارائه تا تصویب شود و پس از آن شاهد هماهنگی برای اجرای این مصوبه باشیم. از رسانه های عرب می خواهم همزمان با حفظ اصول ثابت ملت های عربی و منافع آن پرچمدار روشنگری و نوسازی باشند.

ما فکر می کنیم زمان آن رسیده است که درباره همکاری اقتصادی میان کشورهای عربی تصمیمات قاطعی در سطح سران اتخاذ شود. باید فورا منطقه تجارت آزاد عربی عملی شود و باید جابجایی سرمایه و نیروی کار از طریق سازوکار قوی در کشورهای عربی باشد. باید قوانین مورد نظر برای حمایت از فعالیت های مختلف اقتصادی میان کشورهای عربی یکپارچه شود. یکپارچه شدن این قوانین نقش مهمی در ارائه راه حل مورد نظر برای از بین بردن تروریسم و افراط گرایی فکری خواهد داشت. اشتغال زایی و راه های ایجاد زندگی با عزت و آموزش خوب شهروندان یکی از مهم ترین شیوه های مقابله با افکار ویرانگر و افراطی در جوامع است. کویت میزبان نشست اقتصادی عربی در ماه ژانویه سال 2009 بوده است و باید به چنین تلاش هایی برای محقق کردن آرمان های عربی ادامه داد.

وی در پایان گفت: در عرصه سیاست بین الملل، نظام جهانی با اختلال اساسی و معیارهای دوگانه به ویژه در تعامل با موضوعات کشورهای عربی روبروست. از کشورهای عربی خواسته می شود با همکاری میان خود و کشورهای دوست بتوانند به اهداف بین المللی خود نظیر اصلاح ساختار سازمان ملل،حل بحران اقتصادی بین المللی، مقابله با جرایم سازمان یافته و چالش های زیست محیطی برسند. مصر از حمایت کشورهای عربی از پیشنهاد مصر برای عاری سازی منطقه خاورمیانه از تسلیحات کشتار جمعی تشکر می کند. امنیت ملی عربی و حفظ حقوق نسل های آینده موضوعات بسیار مهم و حساسی است و نباید درباره این موضوعات کوتاهی و باید تلاش کرد منطقه خاورمیانه عاری از تسلیحات کشتار جمعی شود و باید آژانس بین المللی انرژی اتمی بر تاسیسات هسته ای اسرائیل نظارت داشته باشد. شایسته نیست اسرائیل رژیمی بالاتر از قانون باشد. اتحادیه عرب تلاش های زیادی برای همکاری عربی مشترک در عرصه های اقتصادی،اجتماعی،سیاسی و فرهنگی دارد. اتحادیه عرب در طول فعالیت های خود از دهه چهل میلادی قرن گذشته تا کنون دستاوردها و ناکامی هایی داشته و این اتحادیه همچنان نماد هویت عربی از اقیانوس آرام تا خلیج فارس است. از تلاش های صورت گرفته برای اصلاح و توسعه سازوکار فعالیت های اتحادیه عرب حمایت می کنیم و امیدواریم نتیجه این تلاش ها را به زودی ببینیم. ملت های عربی حق دارند ما را در اراده خود صادق و در گام های خود در مسیر درست استوار ببینند.

 

·         مراسم جشن عید نوروز در قاهره برای سومین سال متوالی با مشارکت سفارتخانه‌های هفت کشور ایران، افغانستان، آذربایجان، قزاقستان، تاجیکستان، ترکیه و ازبکستان برگزار شد.

این مراسم که شامگاه دوشنبه چهارم فروردین در یکی از هتل‌های قاهره برگزار شد با استقبال شخصیت‌های مختلف مصری و دیپلمات‌های خارجی همراه بود.

در این جشن مشترک غرفه‌های نمایشگاهی هفت کشور برپا و با غذاها و شیرینی جات سنتی کشورها از میهمانان پذیرایی شد.

در این مراسم علاوه بر شخصیت‌های سیاسی و نخبگان مصری، سفرای کشورهای خارجی از جمله سفرای هند، چین، پاکستان، ونزوئلا، سنگاپور، مالزی، بنگلادش، مغولستان، ویتنام، تایلند، لیبی، نیجریه، گواتمالا، نپال و تعداد زیادی از دیپلمات‌ها شرکت داشتند.

همچنین "کمال الدین احسان اوغلو" دبیرکل سابق سازمان همکاری‌های اسلامی به عنوان میهمان افتخاری در این جشن شرکت کرد.

تعدادی از علمای الأزهر و قاریان قرآن کریم و رئیس دفتر مفتی مصر، برخی از شخصیت‌های شیعه مصر و تنی چند از استادان زبان فارسی دانشگاه‌های مصر و برخی اتباع این هفت کشور نیز از میهمانان این جشن بودند.

علاوه بر تعداد زیادی از خبرنگاران روزنامه‌های مختلف مصری که در این مراسم شرکت داشتند؛ شبکه‌های تلویزیونی مختلف از جمله شبکه یک مصر، القاهره، شبکه العالم و الکوثر این مراسم را پوشش خبری دادند.

در این مراسم، سفیر افغانستان به عنوان میزبان اصلی سخنانی درباره نوروز و این جشن بین‌المللی بیان کرد و سفرای دیگر نیز هر یک به مدت چند دقیقه به میهمانان تبریک و خوشامد گفتند.

 

·         وزیر دفاع مصر از تشکیل نیروی واکنش سریع در این کشور خبر داد.

سپهبد "عبدالفتاح سیسی" روز سه شنبه (93.1.6) در بازدید از واحدهای آموزش دیده و مجهز در ارتش، اعلام کرد واحدی از نیروهای ویژه تشکیل شده است تا برای مبارزه با تروریسم و چالش های فرارو بتواند به سرعت وارد عمل شود.»

وی افزود:« واحد تشکیل شده متشکل از زبده ترین نیروهای پیاده، زرهی ، هوایی و نیروهای ویژه است.»

به گزارش پایگاه خبری محیط، سیسی تاکید کرد مصر با قدرت و همگام با خواسته مردم در مسیر دموکراسی حرکت می کند و در پی پاسخگویی به مطالبات مردم است.

 

·         وزیر خارجه اتریش حکم اعدام 529تن از اعضای گروه اخوان المسلمین از سوی یک دادگاه مصری را به شدت محکوم کرد.

"سباستین کورتس" وزیر خارجه اتریش در بیانیه ای با اشاره به اینکه واضح است که تروریسم و خشونت نباید بدون مجازات بماند,تاکید کرد: مجازات باید از لحاظ سیاسی بی‌طرفانه باشد و باید حقوق بشری و انسانی در آن رعایت شود.

وزیر خارجه اتریش تاکید کرد: چنین مجازات دسته جمعی با حکم اعدام غیرقابل قبول است و ما از مصر می خواهیم برای اجرای یک محکمه منصفانه, در اجرای این حکم تجدید نظر کرده و از حکم اعدام این افراد جلوگیری بعمل آورد.

وزیر خارجه اتریش گفت : با مجازات اعدام هیچ گاه عدالت برقرار نخواهد شد و چنین مجازات هایی نمی تواند از جنایت جلوگیری و یا امنیت را حفظ نماید.

 

·        "عبدالفتاح السیسی" از سمت‌ خود به عنوان معاون نخست وزیر و وزیر دفاع مصر استعفا داد تا زمینه را برای شرکت خود در انتخابات ریاست جمهوری فراهم کند.

السیسی این استعفا را با هدف فراهم کردن زمینه برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری، داده است.

همچنین منابعی به العربیه گفتند که رتبه سرلشکر "صدقی صبحی" رئیس ستاد مشترک ارتش مصر به سرلشکر اول ارتقا یافت.

السیسی در بیانیه‌ خود برای کناره‌گیری از سمت وزیر دفاع گفت: تمام زندگیم را سربازی برای خدمت در وطن بودم و همچنان به این موضوع ادامه می‌دهم. هیچ کس نمی تواند بدون اراده ملت رئیس جمهور مصر شود.

وی در ادامه گفت: از همین جا نامزدی خود برای ریاست جمهوری مصر اعلام کرده و تلاش می کنم که تایید ملت را بدست بیاورم. من با نامزدی برای ریاست جمهوری، خود را سربازی می دانم که وظیفه خدمت به وطن دارد. باید با شجاعت با چالش‌های امنیتی و اقتصادی مقابله کنیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری مصر گفت: میلیون ها جوان مصری از بی کاری رنج می برند که قابل قبول نیست.مصر هم اکنون به کمک‌ها و اعانه‌ها وابسته بوده که غیر قابل قبول است.مصری‌ها سزاوار زندگی کرامت‌آمیز همراه با امنیت و آزادی هستند.

عبدالفتاح السیسی در ادامه گفت: ما در امور داخلی دیگران مداخله نمی کنیم و به دیگران نیز اجازه مداخله در امور خود را نمی دهیم.

وی افزود: نامزدی من برای ریاست جمهوری نباید مانع از آن شود که دیگران برای بر دوش گرفتن این مسئولیت کنار بروند. از همه دعوت می کنم که درک کنند که همگی در یک کشتی هستیم.

السیسی گفت: به محض آنکه کمیسیون عالی انتخابات اجازه دهد برنامه‌های خود را برای ریاست جمهوری اعلام می‌کنم.

 

·        یک مقام امنیتی مصر جمعه شب (93.1.8) از کشته شدن چهار نفر از جمله یک خبرنگار مصری در قاهره در درگیری بین پلیس و تظاهرکنندگان مخالف نامزدی "عبد الفتاح سیسی" فرمانده سابق ارتش در انتخابات ریاست جمهوری خبر داد.

این منبع اعلام کرد میاده اشرف که برای روزنامه الدستور و پایگاه اینترنتی مصری العربیه کار می کرد هنگام پوشش تظاهرات در منطقه عین شمس در شمال قاهره از ناحیه سر هدف گلوله قرار گرفت و کشته شد.

این منبع خاطر نشان کرد سه نفر دیگر در همین تظاهرات در درگیری بین پلیس و طرفداران "محمد مرسی"، رئیس جمهور منتخب مصر که ارتش اوایل ژوئیه او را برکنار کرد، کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از قاهره، طرفداران رئیس جمهور سابق مصر روز جمعه در اعتراض به نامزدی سیسی که عامل اصلی برکناری مرسی در ماه ژوئیه بود، در چند شهر تظاهرات کردند.

سخنگوی وزارت کشور مصر کشته شدن این افراد را به طرفداران مرسی نسبت داد.

خالد الخطیب از مقامات وزارت بهداشت نیز از زخمی شدن 17 نفر از جمله 13 نفر در قاهره و چهار نفر در استان دمیاط ( شمال ) خبر داد.

منابع امنیتی همچنین از بازداشت شدن 10 طرفدار مرسی در درگیری در میاط و 28 تن در مینیا ( جنوب ) خبر دادند.

دانشجویان الازهر در منطقه مدینه ناصر در شرق قاهره بمب های دست ساز و سنگ به سوی ماموران پلیس ضد شورش پرتاب کردند.

خبرگزاری رسمی مصر گزارش داد پلیس برای پراکنده کردن طرفداران مرسی از گاز اشک آور استفاده کرد.

 

·        هزاران دانشجوی مصری طرفدار اخوان المسلمین با حرکت به سمت وزارت دفاع این کشور در اعتراض به نامزدی عبدالفتاح سیسی تظاهرات برگزار نمودند.  

هزاران دانشجویان دانشگاه الازهر با برگزاری راهپیمایی به سوی ساختمان وزارت دفاع مصر حرکت کردند.

همچنین خبرنگار المیادین خبر داد که ائتلاف ملی حمایت از مشروعیت که متشکل از حامیان "محمد مرسی" رئیس جمهور برکنار شده مصر است از طرفداران خود خواست تا جمعه (93.1.8)علیه اعلام کاندیداتوری ژنرال "عبدالفتاح السیسی" وزیر دفاع این کشور که پنجشنبه (93.1.7) برای انتخابات ریاست جمهوری اعلام کاندیداتوری کرد، تظاهرات برگزار کنند.

 

·         رئیس پارلمان عربی روز شنبه (93.1.9) در چارچوب سفری چند روزه به مصر و دیدار با   مسئولان این کشور از دبی وارد قاهره شد.

به گزارش خبرگزاری آلمان از قاهره ، "احمد جروان" رئیس پارلمان عربی و عضو پارلمان امارات متحده عربی در این سفر با تنی چند از مسئولان مصری در خصوص تازه ترین تحولات در جهان عرب و مسائل مهم پارلمان عربی گفتگو خواهد کرد.

 

·         منابع امنیتی مصر از کشف و انهدام 13 تونل در عملیات گشت زنی در نوار مرزی رفح با همکاری کارشناسان نظامی این کشور خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری معا از قاهره ، این منابع تصریح کردند تاکنون یک هزار و 454 تونل منهدم شده است و یک انبار حاوی مقادیر زیادی کالاهای مختلف آماده قاچاق و یک خودور و چهار دستگاه موتور سیکلت بدون پلاک کشف شده است.

این منابع افزودند دو عامل قاچاق مقادیری مواد مخدر نیز در ایستگاه بازرسی منطقه قنطره در شرق مصر دستگیر شدند.

نیروهای گارد مرزی در منطقه نظامی جنوب مصر نیز 184 مهاجر غیر قانونی از جمله 9 اریتریایی ، 71 سودانی ، 12 سومالیایی ، 65 لیبیایی و سوری را بازداشت کرده اند.

 

·         یک منبع امنیتی در وزارت کشور مصر روز جمعه (93.1.8) اعلام کرد: چهار شهروند مصری از جمله یک خبرنگار زن و یک زن مسیحی روز جمعه به ضرب گلوله اعضای گروه اخوان المسلمین در منطقه عین شمس در شمال قاهره کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری آلمان از قاهره، این منبع اعلام کرد خبرنگاری که کشته شد برای روزنامه محلی مستقل الدستور کار می کرد. وی افزود 9 نفر از اعضای سازمان تروریستی اخوان المسلمین که مظنون به تیراندازی به سوی شهروندان در منطقه عین شمس بودند بازداشت شدند. این افراد سلاح گرم و تفنگ ساچمه ای به همراه داشتند.

 

·         به گزارش خبرگزاری فرانسه، کمیسیون عالی انتخابات مصر 26 و 27 ماه می  (5 و 6 خرداد)آینده را زمان برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری اعلام کرد.

تاکنون نیز تنها دو نفر برای شرکت در این رقابت انتخاباتی پس از کنارگذاشتن "محمد مرسی" ازپست ریاست‌جمهوری اعلام آمادگی کرده‌اند که عبارتند از "عبدالفتاح السیسی" وزیر دفاع سابق مصر و "حمدین صباحی" سیاست‌مدار چپ‌گرا و رئیس جریان مردمی مصر.

 

·    دانشجویان طرفدار جماعت اخوان المسلمین مصر خودروهای چند استاد دانشگاه الازهر را آتش زدند. به گزارش شبکه تلویزیونی العربیه، دکتر "احمد کریمه" استاد حقوق دانشگاه الازهر، دانشجویان طرفدار اخوان المسلمین را به آتش زدن خودرویش در شهر العیاظ متهم کرد. کریمه درباره تشدید اقدامات اخوان المسلمین علیه اساتید دانشگاه الازهر هشدار داد.
دانشجویان طرفدار اخوان المسلمین چند روز پیش خودروهای شماری از اعضای هیئت علمی دانشگاه الازهر را آتش زده بودند. هیئت علمی این دانشگاه در یکسال گذشته هزار دانشجو را به اتهام دست داشتن در آشوب ها اخراج کرده است.

 

·    وزارت کشور مصر اعلام کرد که نیروهای امنیتی این کشور ۶۱ عضو جماعت «اخوان المسلمین» را در جریان تظاهرات روز گذشته بازداشت کردند.

به گزارش پایگاه خبری «الیوم السابع»، وزارت کشور مصر با صدور بیانیه‌ای ضمن اعلام این خبر، تاکید کرد که مقادیری اسلحه نزد برخی از بازداشت شدگانی که اقدام به برگزاری تظاهرات در چند استان کردند، کشف و ضبط شده است.

این گزارش حاکی است که نیروهای امنیتی مصر چند تجمع اعضای اخوان المسلمین در چند نقطه برخی استان‌ها را رصد کرده و ضمن متفرق کردن کنترل امور را به دست گرفتند. در جریان متفرق کردن تظاهرات کنندگان، 61 عضو این سازمان در استان‌های «قاهره»، «اسکندریه»، الجیزه»،‌«البحیره»، «المنیا» و «اسیوط» بازداشت شدند.

بر اساس بیانیه وزارت کشور مصر، مقادیری اسلحه گرم و سرد نزد برخی از بازداشت شدگان کشف و ضبط شده است.

نیروهای امنیتی قاهره همچنین یکی از رهبران اخوان المسلمین را بازداشت کردند.

 

·         به گزارش الیوم السابع، امروز شنبه (93.1.15)، یازدهمین جلسه محاکمه "محمد مرسی" رئیس جمهور سابق مصر و جمعی از رهبران اخوان المسلمین، در مقر آکادمی پلیس در قاهره برگزار می‌شود.

جلسه دادگاه به ریاست "احمد صبری یوسف" به حادثه کاخ «الاتحادیه» که در نوامبر 2012 موجب کشته شدن جمعی از تظاهر کنندگان شد خواهد پرداخت. دادستانی مصر، محمد مرسی و جمعی دیگر را عامل این کشتار می داند.

به همراه محمد مرسی 14 تن دیگر از رهبران اخوان المسلمین در این حادثه متهم هستند.

 

·        سخنگوی نیروهای مسلح مصر جماعت اخوان المسلمین را به دست داشتن در درگیری های قبیله ای در استان اسوان این کشور متهم کرد.
به گزارش شبکه تلویزیونی بی بی سی عربی، سرتیپ "احمد محمد علی" گفت: نشانه هایی وجود دارد که حاکی از دست داشتن اعضای اخوان المسلمین در تشدید درگیریهای قبیله ای در استان اسوان است.
سرتیپ احمد محمد علی تاکید کرد بحران بین این دو قبیله پس از استقرار نیروهای ارتش مصر و همکاری مقامات محلی در اسوان مهار شد.
در حالی که اخوان المسلمین هنوز به این اتهامات واکنش نشان نداده است پایگاه اینترنتی این گروه سخنان "مایکل سیدهم" فعال مصری را منتشر کرد که در آن نیروهای مسلح مصر به سیاسی کردن بحران اسوان متهم شده اند.
"سیدهم" تاکید کرد وزارت کشور مصر از اعضای قبیله الدابودیه برای سرکوب اعتراضات طرفداران اخوان المسلمین استفاده می کرد و به همین علت وزارت کشور در مقابله حمله یک جوان از این قبیله به دختری از قبیله الهلالیه سکوت کرد و باعث بحرانی شدن اوضاع شد.

 

·        یک دادگاه در مصر محاکمه "محمد مرسی" رئیس جمهور سابق مصر را در روز یکشنبه (93.1.17) از سر گرفت.

در این جلسه شهادت تعیین کننده مقامات بلندپایه امنیتی این کشور شنیده شد.

این پرونده بخشی از سرکوب علیه مرسی و جنبش اخوان المسلمین از زمان برکناری وی توسط ارتش در سوم ژوئیه است که به حضور یک ساله وی در قدرت پایان داد.

در این جلسه انتظار می‌رود رئیس سابق گارد امنیت ریاست جمهوری شهادت خود را ارائه دهد.

همچنین دادگاه سخنان سه مقام دیگر گارد امنیت ریاست جمهوری و رئیس تیم امنیت شخصی مرسی را خواهد شنید.

"رامی غانم" وکیل یکی از غیرنظامیان زخمی شده در درگیری‌ها به خبرگزاری فرانسه گفت: شهادت این پنج تن تعیین کننده است زیرا آنها نزدیکترین افراد به مرسی و معاونانش هستند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، رئیس گارد امنیت ریاست جمهوری در بازجویی قبل از جلسه دادگاه به دادستانها گفت که مرسی شب قبل از درگیریها با وی تماس گرفته و دستور داده که ظرف یک ساعت تحصن کنندگان مخالف را از حوالی کاخ ریاست جمهوری متفرق کند، ولی وی با این خواسته مخالفت کرده زیرا می‌دانسته به بروز تلفات خواهد انجامید.

 

·        شبکه بی بی سی عربی تاکید کرد دولت انگلیس زیر فشار مصر و عربستان سعودی تصمیماتی را علیه جماعت اخوان المسلمین اتخاذ کرد.

"محی السکر" گزارشگر شبکه تلویزیونی بی بی سی عربی، درباره دستور "دیوید کامرون" نخست وزیر انگلیس برای تحقیق در مورد فعالیت اخوان المسلمین در این کشور گفت: پیگرد جماعت اخوان المسلمین به انگلیس هم رسید. هشدارهایی درباره تبدیل شدن انگلیس به پناهگاهی برای اسلام خواهان تندرو مطرح شد. دیوید کامرون دستور داد تحقیقاتی درباره اخوان المسلمین و فعالیت آن در انگلیس انجام شود. این گروه در واکنش به دستور کامرون تاکید کرد با شفافیت با مقامات انگلیسی تعامل دارد.

در ادامه این گزارش آمده است: ناظران معتقدند سیاست انگلیس نتیجه فشارهای مصر، عربستان سعودی و امارات بر دولت لندن است تا فعالیت اخوان المسلمین را در انگلیس ممنوع کند. این سه کشور می ترسند اخوان المسلمین با استفاده از قوانین انگلیس فعالیت هایی را در این کشور مانند راه اندازی شبکه های تلویزیونی و مطبوعات آغاز کند.

در همین راستا یکی از رهبران جماعت اخوان المسلمین در انگلیس با انتقاد از تصمیم دولت این کشور هشدار داد ممنوع شدن فعالیت اخوان المسلمین در انگلیس باعث تقویت گروه های افراطی خواهد شد.

به گزارش شبکه تلویزیونی بی بی سی عربی، "ابراهیم منیر" با اشاره به دستور نخست وزیر انگلیس برای تحقیق درباره فعالیت های اخوان المسلمین در این کشور گفت: ممنوع شدن فعالیت اخوان المسلمین، احتمال حملات تروریستی در انگلیس را افزایش خواهد داد.

منیر افزود: ممنوع شدن فعالیت اخوان المسلمین، انگلیس را با خطر حملات تروریستی روبرو می کند و زمینه را برای شکل گیری گروه های افراطی فراهم می کند.

منیر گفت: این اقدام همچنین تاثیر منفی بر وجهه انگلیس در جهان اسلام خواهد داشت.

 

·        سخنگوی ارتش مصر از دستگیری 43 عضو گروه اخوان المسلمین در قاهره و برخی استان های این کشور به همراه مقادیری بمب و انواع سلاح خبر داد.

به گزارش خبرگزاری سوریه سانا از قاهره ، "احمد علی" سخنگوی ارتش مصر در بیانیه ای اعلام کرد نیروهای ارتش دیشب موفق به کشف و خنثی سازی یک بمب در مسیر ابو طویله به شیخ زوید واقع در سه کیلومتری ایستگاه نظامی ماسوره شدند.

این نیروها همچنین در حملاتی امنیتی موفق به دستگیری پنج عضو اخوان المسلمین در قاهره به همراه 14 بمب شدند.

این نیروها همچنین 17 عضو اخوان المسلمین را که در حملات و آتش سوزی برخی تاسیسات دولتی ، بخش های پلیس ، دادگاه ها و کلیساها دست داشتند در منوفیه ، المنیا ، الفیوم و سینا دستگیر کردند و 21 تن دیگر را در استان قلیوبیه دستگیر کردند.

وزارت کشور مصر دیروز نیز از دستگیری 61 عضو اخوانی در جریان مشارکت در تظاهرات قاهره و برخی استان ها خبر داد.

 

·        رئیس شورای مشورتی عربستان سعودی برای دیدار دو روزه از مصر در صدر هیئتی بلند پایه روز بکشنبه (93.1.17) از آدیس آبابا وارد قاهره شد.

منابع آگاه مصری اعلام کردند "عبد الله بن محمد آل الشیخ" در این سفر با مسئولان بلند پایه مصر درباره راههای تقویت همکاری و مناسبات دوجانبه در موضوعات مختلف، تازه ترین تحولات در حوزه کشورهای عربی و نتایج اجلاس سران عرب که اواخر مارس در کویت برگزار شده بود، گفتگو خواهد کرد .

به گزارش خبرگزاری آلمان از قاهره، رئیس شورای مشورتی عربستان در هشتمین کنفرانس انجمن مجالس سنا و مشورتی کشورهای آفریقایی و جهان عرب ( اسیکا) در آدیس آبابا پایتخت اتیوپی شرکت کرده بود .

 

·        به گزارش پایگاه خبری «الیوم السابع»، با آغاز اعتراض‌های دانشجویی، تدابیر شدید امنیتی و بی سابقه در اطراف دانشگاه الازهر اتخاذ شده است و نیروهای پلیس، ارتش و نیروهای ضد شورش از چهار محور دانشگاه الازهر را محاصره کرده‌اند.

این در حالی است که نیروهای امنیتی در محوطه دانشکده‌های پزشکی، کشاورزی و ساختمان ریاست دانشگاه نیز حضور پیدا کرده‌‌اند.

از سوی دیگر نیز در هفتمین روز ثبت نام نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری مصر، نیروهای امنیتی تدابیر شدیدی با استفاده از سیم خاردار و مانع های فلزی در اطراف کمیته عالی انتخابات مصر اتخاذ کرده‌اند.

ایست‌‌های بازرسی متعددی با استفاده از سگ‌های پلیسی در اطراف کمیته عالی انتخابات نیز ایجاد شده است.

 

·        14نفر در شهر اسوان واقع در جنوب مصر به اتهام دست داشتن در حوادث خونین این شهر که تاکنون دهها کشته و زخمی به جای گذاشته است، دستگیر شدند.

به گزارش پایگاه خبری الیوم السابع، سرلشکر "حسن السوهاجی" رییس اداره امنیت اسوان با اعلام این مطلب خاطرنشان کرد که مداخله سریع ارتش و پلیس برای کنترل منطقه درگیری، در کاهش شمار قربانیان نقش داشته است.

درگیری ها 2 روز پیش میان قبیله بنی هلال و الدابودیه در شهر اسوان آغاز شد و تاکنون دست کم 28 کشته و دهها زخمی برجای گذاشته است.

علت وقوع این حادثه اختلاف بر سر یک قطعه زمین گزارش شده است.

بنا به اعلام رسانه ها، نخست وزیر و وزیر کشور مصر به درخواست ساکنان شهر اسوان، برای پایان دادن به درگیری ها، روز شنبه (93.1.16) راهی این شهر شدند.

افراد دو قبیله با تفنگ و بمب های آتش زا به جان هم افتاده و چندین باب منزل مسکونی و مغازه را نیز به آتش کشیده اند.

براساس این گزارش، 17 تن از کشته شدگان این درگیری از اعضای قبیله بنی هلال هستند.

ارتش مصر اعلام کرده که نشانه هایی از دخالت جنبش اسلامی اخوان المسلمین در این درگیری ها وجود دارد. اما اخوان المسلمین هرگونه ارتباط با اقدامات خشونت بار در شهرهای مختلف مصر را پس از برکناری "محمد مرسی" رییس جمهوری برکنار شده این کشور رد می کند.

همچنین در همین راستا "هشام زعزوع" وزیر جهانگردی مصر با هشدار نسبت به تاثیر درگیری های خونین شهر اسوان بر صنعت توریسم این کشور، درباره پیامدهای منفی آن ابراز نگرانی کرد.

وزیر جهانگردی مصر تاثیر درگیری های اخیر میان قبایل الهلایله و الدابودیه در شهر اسوان را بر سفر جهانگردان به شهرهای الاقصر و اسوان نگران کننده خواند و در عین حال نسبت به توقف آن ابراز امیدواری کرد. زعزوع همچنین نسبت به خطر کشیده شدن ناآرامی ها به استان های دیگر مصر هشدار داد.

 

·        دادستانی کل مصر روز یکشنبه (93.1.17) پرونده "محمد الظواهری" برادر "ایمن الظواهری" سرکرده القاعده و 67 تن دیگر را به اتهام تشکیل یک سازمان تروریستی مرتبط با القاعده به دادگاه کیفری ارجاع داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این افراد با اتهاماتی از جمله ایجاد سازمان تروریستی مرتبط با القاعده برای حمله به مراکز دولتی و نیروهای مسلح، مراکز پلیس و شهروندان قبطی روبه رو هستند.

این افراد همچنین به انجام اقدامات تروریستی با هدف گسترش هرج و مرج و ایجاد ناامنی در کشور متهم شده اند.

با این حال شروع جلسات محاکمه متهمان هنوز مشخص نشده است.

منابع قضایی می گویند درپی بالا گرفتن اعتراض های مردمی علیه محمد مرسی در ژوئیه سال گذشته میلادی، محمد الظواهری متهم به ایجاد یک گروه تندرو برای مقابله با دولت شد.

این منابع افزودند: تحقیقات دادستانی بیانگراین است که الظواهری و برخی دیگر رهبران برجسته، اعضای این سازمان تازه تاسیس را به لحاظ فکری و نظامی برای بکارگیری سلاح و مواد منجفره و کارگذاری بمب در اماکن سری در استان الشرقیه، دلتای نیل و مناطق المطریه و ششم اکتبر قاهره، آموزش داده اند.

تحقیقات داستانی همچنین نشان می دهد،گروهی که الظواهری در مصر ایجاد و اعضای آموزش دیده آن را برای جنگ علیه بشار اسد به سوریه فرستاد، ولی بعدا درپی سرنگونی مرسی دستور بازگشت آنها را به مصر صادر کرد.

 

·        حزب الوفد مصر از نامزدی "عبدالفتاح السیسی" در انتخابات ریاست جمهوری این کشور حمایت کرد.

به گزارش شبکه تلویزیونی العربیه، "السید البدوی" رئیس حزب الوفد پس از نشست کمیته عالی این حزب اعلام کرد: حزب الوفد 198 ساختمان خود را در سراسر مصر به ستاد تبلیغاتی عبدالفتاح السیسی تبدیل خواهد کرد.

البدوی گفت: ما حمایت خود را از نامزدی السیسی اعلام می کنیم، اما در برابر نقض وعده هایش سکوت نخواهیم کرد. بازگشت دموکراسی، اعمال قانون، احترام به حقوق بشر و عدالت در توزیع درآمدها از جمله این وعده هاست. اگر السیسی به وعده هایش پایبند باشد ما از او حمایت خواهیم کرد.

 

·        به گزارش پایگاه خبری «الیوم السابع»، "مرتضی منصور" مدیر عامل باشگاه ورزشی «زمالک»، وکیل و قاضی مصری نامزد انتخابات ریاست جمهوری این کشور شد.

منصور که بعد از ثبت نام در کمیته عالی انتخابات مصر در نشستی خبری حضور پیدا کرده بود تأکید کرد که برنامه انتخاباتی‌اش بر بازگرداندن جایگاه پیشین مصر در جهان تمرکز دارد.

وی همچنین تأکید کرد که با وجود اینکه با بسیاری از بندهای قانون اساسی جدید مخالف است اما در همه پرسی رأی آری داده و با شرکت در مناظره با "صباحی" و "السیسی" به عنوان دیگر نامزدهای انتخاباتی مخالفتی ندارد.

 

·        اخوان المسلمین مصر ادعاهای مدیر امنیتی اسوان را مبنی بر دست داشتن این جماعت در ناآرامی های اخیر تکذیب کرد.

به گزارش شبکه تلویزیونی بی بی سی عربی "حسن السوهاجی" مدیر امنیتی اسوان اعضای اخوان المسلمین را به دست داشتن در ناآرامی های اسوان متهم کرد.

وی در گفتگوی تلفنی با این شبکه گفت:همه شواهد حاکی از دست داشتن اخوان المسلمین در فتنه انگیزی در اسوان دارد.در میان خانواده های طرفین درگیری در اسوان افرادی وجود دارند که عضو اخوان المسلمین هستند.

وی افزود سه تن از عوامل اصلی درگیری ها در این منطقه دستگیر شده اند و اوضاع این شهر اکنون آرام است.

اخوان المسلمین این ادعای مقام مصری را تکذیب کرده است.

 

·        به گزارش الجزیره،‌ جمعی از رهبران گروه‌ها و احزاب مختلف سیاسی در مصر خواستار استعفای "محمد إبراهیم"وزیر کشور مصر شدند.

این درخواست پس از آن صورت گرفت که درگیری بین قبایل الهلایل و الدابودیة در منطقه اسوان مصر از دو روز گذشته شاهد کشته شدن بیش از 20 نفر و مجروح شدن 27 نفر بوده است.

رهبران گروه‌های مختلف با ارسال نامه‌ای به براهیم محلب"نخست‌وزیر مصر خواستار استعفای وزیر کشور و رسیدگی به وضعیت امنیت در منطقه اسوان شدند.

 

·        هیئتی از اتحادیه اروپا به ریاست "الفا عمر کناره" رئیس جمهور اسبق مالی با رئیس جمهور موقت مصر درباره آخرین تحولات داخلی مصر و روند اجرای نقشه راه سیاسی این کشور گفتگو کرد .

پس از دیدار یکشنبه (93.1.17) هیئت اتحادیه آفریفا با "عدلی منصور" ، "ایهاب بدوی" سخنگوی ریاست جمهوری مصر گفت :« عدلی منصور در این دیدار با اشاره به اینکه پایان تعلیق عضویت مصر در نشست های اتحادیه آفریقا دیر یا زود انجام خواهد گرفت از مسئولان اتحادیه افریقا خواست در تصمیم خود تجدید نظر و زمینه حضور مصر را در نشست های این اتحادیه فراهم سازند».

ایهاب بدوی افزود عدلی منصور از مسئولان اتحادیه آفریقا خواست درک واقع بینانه درباره حوادث 30 ژوئن در مصر داشته باشند .

بنا بر اعلام ایهاب بدوی ، عدلی منصور تصریح کرد مصر از برادران آفریقایی انتظار دارد به طور سنتی از این کشور حمایت کنند زیرا مواضع مصر برای همگان کاملا روشن است و انان به خوبی می دانند که مصر نقش مهم و فعالی در ازادی کشورهای آفریقایی از استعمار خارجی داشته است و علاوه بر این مصر از کشورهای موسس اتحادیه ‌آفریقا است .

به گزارش خبرگزاری رسمی کویت از قاهره ، هیئت اتحادیه آفریقا به ریاست کناره نیز در این دیدار بر حمایت کامل خود از نقشه راه سیاسی مصر تاکید و ابراز امیدواری کرد همه تلاش های کنونی مصر برای اجرای برنامه هایش در مسیر دستیابی به دموکراسی با موفقیت همراه باشد .

عمر کناره افزود اتحادیه آفریقا همچنین اشکال مختلف خشونت و تروریسم را در شبه جزیره سینا و دیگر مناطق این کشور محکوم م یکند .

وی افزود اتحادیه آفریقا هرگز نمی خواهد عقربه های ساعت به عقب برگردد و مصر بار دیگر صحنه درگیری ها و خشونت ها باشد .

 

·        تجمع دانشجویان در دانشگاه قاهره و استقرار نیروهای امنیتی در اطراف این دانشگاه ادامه دارد.

به گزارش شبکه تلویزیونی اسکای نیوز عربی دانشجویان دانشگاه قاهره به تحصن در این دانشگاه و در نزدیک در اصلی آن ادامه می دهند.این درحالیست که خودروها و ادوات زرهی ارتش مصر نیز در نزدیک این دانشگاه مستقر هستند و با هرگونه تلاش برای انتقال تظاهرات از این دانشگاه به خارج از آن مقابله می کنند.

از دوم آوریل (93.1.13) تاکنون اطراف دانشگاه قاهره شاهد سلسله انفجارهای متعددی بوده که منجر به کشته شدن دو نفر شده است. یکی از کشته شدگان در این انفجارها افسر پلیس بود.

 

·        رئیس سازمان انرژی اتمی مصر خبر داد: این کشور با روسیه برای راه اندازی دومین نیروگاه تحقیقاتی هسته ای کشور به توافق رسیده است.

"عاطف عبدالحمید" تصریح کرد: سازمان انرژی اتمی برای تامین سوخت دومین راکتور تحقیقاتی هسته ای کشور با روسیه به توافق رسید و بر اساس این توافق نیازهای سازمان انرژی اتمی جهت رسیدن به این هدف، تامین خواهد شد.

وی افزود: بر اساس توافقی که به صورت پروتکل میان دو طرف امضا شد مسکو در نوسازی و توسعه اولین رئاکتور تحقیقاتی هسته ای مصر که در دهه پنجه قرن گذشته با کمک روسیه ساخته شد و در سال 1961 آغاز به کار کرد با قاهره همکاری می کند.

به گزارش پایگاه خبری محیط، عاطف عبدالحمید که درباره دستاوردهای سفر اخیر خود به مسکو سخن می گفت تصریح کرد:« این دستاوردها نتیجه نشست های کمیته مشترک مصر- روسیه است که در مسکو برگزار شد.»

 

·        دادگاهی در مصر دوشنبه (93.1.18) مجازات سه سال زندان قطعی را که علیه سه تن از چهره های انقلاب سال 2011 این کشور صادر شده بود ، تایید کرد.

اتهام این افراد ممانعت از اجرای قانون بحث برانگیز اخیر است که حق برپایی تظاهرات را در مصر محدود می کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از قاهره، این سه فعال از جمله احمد ماهر بنیانگذار جنبش ششم آوریل به سبب برپایی تظاهرات بدون مجوز پلیس، بازداشت شده بودند.

بر اساس قانونی که سپتامبر به تصویب رسید مقاماتی که ارتش مصر آنان را پس از برکناری "محمد مرسی" در این کشور روی کار آورده است باید برای برپایی هرگونه تظاهراتی مجوز بدهند.

 

 

 

  فرستادن مقاله
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

جهان از آفریقا چه می‌خواهد؟

۱۳۹۶/۶/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران:‌ تحولات مغرب عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات سودان (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات لیبی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات مصر (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات سودان (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات لیبی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مصر (174)

۱۳۹۵/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مصر (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات لیبی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات لیبی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مصر (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات سودان (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مصر (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات لیبی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات لیبی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات سودان (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مصر (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات لیبی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات سودان (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران:تحولات مغرب عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات مصر (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مصر (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات لیبی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات سودان (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

تحولات لیبی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مصر (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات لیبی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مصر (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مغرب عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مصر (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات لیبی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات سودان (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مغرب عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مصر (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات لیبی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مصر (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات لیبی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات سودان (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات سودان (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات لیبی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات مصر (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات مصر (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات سودان (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مصر (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات لیبی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات سودان (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مصر (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات لیبی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات لیبی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات سودان (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات سودان (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات لیبی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات سودان (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات لیبی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مصر (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات لیبی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات لیبی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات لیبی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات سودان (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات مصر (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مصر (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات لیبی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات مصر (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات سودان (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات لیبی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات سودان (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مصر (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مصر (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات سودان (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات لیبی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات سودان (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات سودان (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات لیبی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات مصر (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات لیبی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات لیبی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مصر (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات سودان (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات لیبی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات سودان (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات سودان (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات سودان (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات لیبی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات سودان (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات سودان (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات سودان (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مصر (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (117)

۱۳۹۳/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات سودان (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات سودان (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مصر (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات لیبی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات سودان (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (112)

۱۳۹۳/۹/۱۹

آفران: تحولات لیبی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات سودان (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات لیبی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات سودان (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مصر (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات سودان (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات لیبی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مصر (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات لیبی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات سودان (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات مصر (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات لیبی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات سودان (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولان مغرب عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (107)

۱۳۹۳/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات لیبی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات مصر (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات سودان (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مصر (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات لیبی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات سودان (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مصر (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات سودان (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات لیبی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات سودان (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات لیبی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات سودان (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات لیبی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مصر (98)

۱۳۹۳/۶/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات لیبی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مصر (96)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مصر (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات لیبی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات سودان (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات مصر (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات سودان (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مصر (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات لیبی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران : تحولات مغرب عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مصر (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات لیبی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات سودان (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات لیبی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مصر (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مصر (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مصر (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات لیبی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مصر (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات سودان (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مصر (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات سودان (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات مصر (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات لیبی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات سودان (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات سودان (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات لیبی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مصر (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات لیبی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات سودان (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات سودان (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات لیبی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مصر (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات لیبی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مصر (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربي (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربي (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مصر (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات لیبی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات سودان (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات مصر (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات لیبی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات لیبی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مصر (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی(70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات مصر (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات لیبی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات سودان (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات لیبی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات مصر (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی(68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات سودان (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات لیبی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مصر (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی(67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات مصر (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات لیبی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات سودان (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات سودان (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات لیبی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی(65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مصر (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مصر (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات لیبی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات سودان (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مصر (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات لیبی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات سودان (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات مصر (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

نگاه آفران: تحولات مصر 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات لیبی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

نگاه آفران: تحولات سودان 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: آفريقاي جنوبي اولين ايستگاه اجلاس كميسيون مشترك دولت تدبير و اميد

۱۳۹۲/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مصر (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات سودان (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

نگاه آفران: تحولات مغرب عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات لیبی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات سودان 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات سودان (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات لیبی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مصر (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات سودان (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات مصر (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات لیبی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات سودان (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات لیبی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات مصر (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مصر (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات لیبی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات سودان (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات مصر (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات مصر (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات سودان (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات لیبی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مصر (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات سودان (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات سودان (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات لیبی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مصر (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات سودان (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات لیبی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات سودان (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: گزارش تحليلي بر سفر رئيس جمهور ايالات متحده آمريكا به آفريقا

۱۳۹۲/۴/۱۶

آفران: تحولات لیبی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات سودان (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات لیبی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات سودان (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات مصر (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات سودان (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات سودان (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مصر (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات سودان (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات لیبی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات ليبي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی(34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مصر (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات لیبی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات سودان (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات ليبي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مصر (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات سودان (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات مصر(32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مصر (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: کودتا در آفریقای مرکزی

۱۳۹۲/۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات لیبی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات سودان (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مصر (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مصر (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات مصر (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات سودان (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات لیبی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مصر (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات لیبی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات مصر (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات سودان (23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۴

آفران: تحولات ليبي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات مغرب عربي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات آفریقای غیر عربی (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مصر (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات ليبي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات لیبی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات سودان (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات لیبی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مصر (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات سودان (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات لیبی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات مصر (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات سودان (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مغرب عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات لیبی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مصر (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات سودان (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات سودان (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مصر (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱

آفران:حسن الشیخ محمود رئیس جمهور جدید سومالی

۱۳۹۱/۶/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۲۶

دیدگاه اسلام گرایان درباره آینده قبطی ها در مصر

۱۳۹۱/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۱۹

تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: انتخابات كشور ليبي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (5)

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: عملکرد حزب اسلامی النهضة پس از انقلاب تونس

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (4)

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۷

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (3)

۱۳۹۱/۳/۲۴

انتخابات ریاست جمهوری مصر (2012)

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: عواقب پیروزی "احمدشفیق" در انتخابات

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (2)

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: میزان موفقیت اخوان المسلمین در بازیابی پایگاه مردمی خود

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (1)

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: حکم دادگاه مبارک به نفع نامزد اخوان تمام شد

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: بروز اعتراضات در مصر و نشانه رفتن نامزدی نخست وزیر مبارک

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۶

آفران:نظرات موافقان و مخالفان مرسی

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: وجوب توافق بین اخوان و نیروهای انقلابی علیه احمد شفیق

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۹

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۸

مصر و تهدیدات عمر سلیمان

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: انتخابات مصر صحنه پراکندگی آراء میان دو مجموعه اسلام گرا و مدنی

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: بررسی و تحلیل آخرین وضعیت انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: شعارهای انتخاباتی برخی نامزدهای برجسته انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.25

۱۳۹۱/۲/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.24

۱۳۹۱/۲/۲۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.23

۱۳۹۱/۲/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.20

۱۳۹۱/۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.19

۱۳۹۱/۲/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.18

۱۳۹۱/۲/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.17

۱۳۹۱/۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.16

۱۳۹۱/۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.13

۱۳۹۱/۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.12

۱۳۹۱/۲/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.11

۱۳۹۱/۲/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.10

۱۳۹۱/۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.09

۱۳۹۱/۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.05

۱۳۹۱/۲/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.04

۱۳۹۱/۲/۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.03

۱۳۹۱/۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.02

۱۳۹۱/۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.30

۱۳۹۱/۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.29

۱۳۹۱/۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.28

۱۳۹۱/۱/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.27

۱۳۹۱/۱/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.26

۱۳۹۱/۱/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.23

۱۳۹۱/۱/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.22

۱۳۹۱/۱/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.21

۱۳۹۱/۱/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.20

۱۳۹۱/۱/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.19

۱۳۹۱/۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.16

۱۳۹۱/۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.15

۱۳۹۱/۱/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.14

۱۳۹۱/۱/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.07

۱۳۹۱/۱/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.06

۱۳۹۱/۱/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.21

۱۳۹۰/۱۲/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.20

۱۳۹۰/۱۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.17

۱۳۹۰/۱۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.16

۱۳۹۰/۱۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.15

۱۳۹۰/۱۲/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.13

۱۳۹۰/۱۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.10

۱۳۹۰/۱۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.09

۱۳۹۰/۱۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.08

۱۳۹۰/۱۲/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.07

۱۳۹۰/۱۲/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.06

۱۳۹۰/۱۲/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.03

۱۳۹۰/۱۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.02

۱۳۹۰/۱۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.01

۱۳۹۰/۱۲/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.30

۱۳۹۰/۱۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.29

۱۳۹۰/۱۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.11.19

۱۳۹۰/۱۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.17

۱۳۹۰/۱۱/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.16

۱۳۹۰/۱۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.10

۱۳۹۰/۱۱/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.09

۱۳۹۰/۱۱/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.08

۱۳۹۰/۱۱/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.05

۱۳۹۰/۱۱/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.28

۱۳۹۰/۱۰/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.27

۱۳۹۰/۱۰/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.26

۱۳۹۰/۱۰/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.25

۱۳۹۰/۱۰/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.21

۱۳۹۰/۱۰/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.19

۱۳۹۰/۱۰/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.18

۱۳۹۰/۱۰/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.17

۱۳۹۰/۱۰/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.14

۱۳۹۰/۱۰/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.13

۱۳۹۰/۱۰/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.12

۱۳۹۰/۱۰/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.11

۱۳۹۰/۱۰/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.10

۱۳۹۰/۱۰/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.06

۱۳۹۰/۱۰/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.05

۱۳۹۰/۱۰/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.03

۱۳۹۰/۱۰/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.29

۱۳۹۰/۹/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.28

۱۳۹۰/۹/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.27

۱۳۹۰/۹/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.26

۱۳۹۰/۹/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.23

۱۳۹۰/۹/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.22

۱۳۹۰/۹/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.21

۱۳۹۰/۹/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.20

۱۳۹۰/۹/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.19

۱۳۹۰/۹/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.12

۱۳۹۰/۹/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.09

۱۳۹۰/۹/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.08

۱۳۹۰/۹/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.07

۱۳۹۰/۹/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.06

۱۳۹۰/۹/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.05

۱۳۹۰/۹/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.02

۱۳۹۰/۹/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.01

۱۳۹۰/۹/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.28

۱۳۹۰/۸/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.25

۱۳۹۰/۸/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.14

۱۳۹۰/۸/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.11

۱۳۹۰/۸/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.10

۱۳۹۰/۸/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.08

۱۳۹۰/۸/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.03

۱۳۹۰/۸/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.02

۱۳۹۰/۸/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.27

۱۳۹۰/۷/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.26

۱۳۹۰/۷/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.25

۱۳۹۰/۷/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 24 .7 .90

۱۳۹۰/۷/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.18

۱۳۹۰/۷/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.17

۱۳۹۰/۷/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.16

۱۳۹۰/۷/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.12

۱۳۹۰/۷/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.09

۱۳۹۰/۷/۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.06

۱۳۹۰/۷/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.05

۱۳۹۰/۷/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.03

۱۳۹۰/۷/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.30

۱۳۹۰/۶/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.28

۱۳۹۰/۶/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.27

۱۳۹۰/۶/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.26

۱۳۹۰/۶/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.22

۱۳۹۰/۶/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.20

۱۳۹۰/۶/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.06.19

۱۳۹۰/۶/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.16

۱۳۹۰/۶/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.15

۱۳۹۰/۶/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.14

۱۳۹۰/۶/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.13

۱۳۹۰/۶/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.12

۱۳۹۰/۶/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.08

۱۳۹۰/۶/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.07

۱۳۹۰/۶/۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.06

۱۳۹۰/۶/۶

آفریقا در هفته ای که گذشت (900527 الی 900602)

۱۳۹۰/۶/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.05

۱۳۹۰/۶/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.02

۱۳۹۰/۶/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.01

۱۳۹۰/۶/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.30

۱۳۹۰/۵/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.29

۱۳۹۰/۵/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.24

۱۳۹۰/۵/۲۴

آفران: انقلابیون لیبی در مقابل یک آزمون سخت

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900513 الی 900519)

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.23

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.22

۱۳۹۰/۵/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.19

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: صحنه جنگ لیبی پس از آغاز ماه رمضان

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.18

۱۳۹۰/۵/۱۸

آفران: محاکمه حسنی مبارک ؛ واکنش ها و پیامدها

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.17

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.16

۱۳۹۰/۵/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.15

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفریقا در هفته ای که گذشت (900506 الی 900512)

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفران: تحولات شمال آفر یقا - 90.05.12

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: آفريقاي شرقي؛ اهميت استراتژيك و افق هاي پيش رو

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.11

۱۳۹۰/۵/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.10

۱۳۹۰/۵/۱۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.09

۱۳۹۰/۵/۹

آفران: قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.08

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.05

۱۳۹۰/۵/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.04

۱۳۹۰/۵/۴

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (2)

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.03

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.02

۱۳۹۰/۵/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.01

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (1)

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.29

۱۳۹۰/۴/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.28

۱۳۹۰/۴/۲۸

آفران: دموکراسی در آفریقا

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.27

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (900416 الی 900422)

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.25

۱۳۹۰/۴/۲۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.22

۱۳۹۰/۴/۲۲

آفران: مراکش، تاریخ و جغرافیا

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.19

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: موریتانی پس از انقلاب های عربی

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.18

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفریقا در هفته ای که گذشت (900409 الی 900415)

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: مراکش پس از همه پرسی

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.15

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (پایانی)

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.14

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (2)

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.13

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (1)

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.12

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: دلیل حمایت آمریکا از انقلابیون و سازمان های مصری

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.11

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفریقا در هفته ای که گذشت (900402 الی 900408)

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تاثير عوامل اقتصادي بر انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.08

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.07

۱۳۹۰/۴/۷

آفران: نشانه های “همه پرسی نظامی" درباره رئیس جمهور آینده مصر

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.06

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: عدم تناسب نقش و حقوق زنان در افریقا

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.05

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: گزينه هايي دشوار سياست مصر در قبال انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.04

۱۳۹۰/۴/۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (900326 الی 900401)

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: بروز اختلاف در صفوف انقلابیون لیبی

۱۳۹۰/۴/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.01

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: تغییر پشت درب‌های الجزایر و مغرب پس از لیبی

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: اصلاحات در قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.31

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: مصادره انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.30

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.29

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: صف بندی احزاب تونسی برای انتخابات آینده

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفریقا در هفته ای که گذشت (900319 الی 900325)

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: آخرین تحولات سودان

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.28

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.25

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: اعطاي وام به مصر و ربودن انقلاب

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: بازیگران منطقه ای؛ تلاش برای مدیریت انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.24

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: انقلاب هاي عربي و سياست هاي آمريكا در قبال ايران

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: اختاپوس جاسوسی اسرائیل در تونس و مصر

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.23

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900311 الی 900318)

۱۳۹۰/۳/۲۱

آفران: بررسی نتایج انتخابات شهرداری ها در آفریقای جنوبی

۱۳۹۰/۳/۹

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی بنین

۱۳۹۰/۱/۲۸

انتخابات 2011 نیجریه

۱۳۹۰/۱/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (891205 الی 891211)

۱۳۸۹/۱۲/۱۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (891114 الی 891120)

۱۳۸۹/۱۱/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (891030 الی 891106)

۱۳۸۹/۱۱/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891023 الي 891029)

۱۳۸۹/۱۱/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891016 الي 891022)

۱۳۸۹/۱۰/۲۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891009 الي 891015)

۱۳۸۹/۱۰/۱۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891002 الي 891008)

۱۳۸۹/۱۰/۱۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890925 الي 891001)

۱۳۸۹/۱۰/۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890918 الي 890924)

۱۳۸۹/۹/۲۹

تقويم انتخابات سال 2011 ميلادي در آفريقا

۱۳۸۹/۹/۲۷

ماداگاسكار قانون اساسي 17 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۲۳

زيمبابوه ریاست جمهوری می 2011

۱۳۸۹/۹/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890911 الي 890917)

۱۳۸۹/۹/۲۰

ساحل عاج ریاست جمهوری 31 اکتبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۸

تانزانيا و زنگبار رياست جمهوري و پارلماني

۱۳۸۹/۹/۱۷

مصر قوه مقننه 28 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۷

اوگاندا رياست جمهوري و پارلماني 18 فوریه 2011

۱۳۸۹/۹/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890813 الي 890813)

۱۳۸۹/۸/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890729 الي 890805)

۱۳۸۹/۸/۸

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890722 الي 890728)

۱۳۸۹/۸/۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890715 الي 890721)

۱۳۸۹/۷/۲۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890708 الي 890714)

۱۳۸۹/۷/۱۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890625 الي 890701)

۱۳۸۹/۷/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890618 الي 890624)

۱۳۸۹/۶/۲۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890611 الي 890617)

۱۳۸۹/۶/۲۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890604 الي 890610)

۱۳۸۹/۶/۱۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890528 الي 890603)

۱۳۸۹/۶/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890521 الي 890527)

۱۳۸۹/۵/۳۰

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890514 الي 890520)

۱۳۸۹/۵/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890507 الي 890513)

۱۳۸۹/۵/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890431 الي 890506)

۱۳۸۹/۵/۹

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890424 الي 890430)

۱۳۸۹/۵/۲

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890417 الي 890423)

۱۳۸۹/۴/۲۶