نگاه آفران > آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(23)

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(23)

تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۱۱/۱۸

تحولات آفریقای غیر عربی (23)
وقایع مهم ساحل عاج از تاریخ 9/11/91 تا 15/11/91• آمریکا روز جمعه (91.11.13) در ابیجان، پایتخت اقتصادی ساحل عاج، با امضای توافقنامه ای با این کشور تقریبا همه بدهی های بالغ بر 214 میلیون دلاری این کشور را بخشید.
"نیاله کابا"، وزیر اقتصاد ساحل عاج هنگام امضای این توافقنامه اعلام کرد 214 میلیون و 300 هزار دلار از بدهی 217 میلیون و 900 هزار دلاری ساحل عاج به آمریکا که بالغ بر 98.3 درصد می شود، بخشیده شد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از ابیجان، "فیلیپ کارتر"، سفیر آمریکا در ابیجان نیز اعلام کرد بخشیدگی این بدهی ها به دولت ساحل عاج امکان خواهد داد توجه و سرمایه های خود را در جهت بهبود زیر ساخت های مهم در کل کشور نظیر بزرگراه ها و پل ها متمرکز کند.

• اداره بین‌المللی امور دریایی از احتمال ربوده شدن یک نفتکش فرانسوی ناپدیدشده در سواحل ساحل عاج خبر داد
به گزارش خبرگزاری فرانسه، "نوئل چونگ"، مسئول امور راهزنی اداره بین‌المللی امور دریایی، مستقر در کوالالامپور، گفت: یک نفتکش فرانسوی که پرچم لوکزامبورگ را برافراشته بود و 17 خدمه داشت از روز یکشنبه (91.11.15) ناپدید شده است و احتمال می‌رود به دست دزدان دریایی ربوده شده باشد.
وی این نفتکش را فرانسوی خواند اما از ارائه اطلاعات بیشتر در باره ناپدید شدن این نفتکش و نام صاحب آن خودداری کرد.
چونگ گفت: احتمال می‌رود دزدان دریایی به علت افزایش گشت‌زنی‌های دریایی نیجریه و بنین در خلیج بنین، به سمت سواحل ساحل عاج رفته باشند.
دزدی دریایی که طی چند سال گذشته بیشتر در سواحل نیجریه و سومالی روی می داد، مدتی است به سمت آب‌های بنین گسترش یافته است.
واقعه مهم جمهوری دموکراتیک کنگو از تاریخ 9/11/91 تا 15/11/91

• جامعه مدنی در نورد کیوو جمهوری دموکراتیک کنگو، شنبه (91.11.14) حملات افراد جنبش شورشی 23 مارس را به خودروهای بازرگانان که به کشته شدن سه نفر منجر شد ، محکوم کرد.
این منابع اعلام کرد سه تن پنجشنبه سی و یک ژانویه گذشته (91.11.12) در حملات شورشیان به چهار دستگاه خودرو که در جاده بین گما به کیبیریزی در حال حرکت بود، کشته شدند.
"لوران امبوسا" از جامعه مدنی نورد کیوو اعلام کرد: افرادی که از این حمله جان سالم به در بردند اعلام کردند مهاجمان از شورشیان جنبش 23 مارس بوده اند.
وی تصریح کرد این کامیون ها در نزدیکی پل مابونگا هدف حمله قرار گرفت.
به گزارش خبرگزاری شین هوا از کینشازا، امبوسا گفت در این حمله پول و دارایی های مسافران غارت شد.
نظامیان کنگویی پس از آگاه شدن از این ماجرا به محل حمله آمدند و با مهاجمان درگیر شدند.
جامعه مدنی نورد کیوو گزارش داد شش تن از مهاجمان در این درگیری ها زخمی شدند.
چند ساعت بعد در همان روز نیز یک کامیون دیگر نیز در کمین همین گروه در منطقه کاتاله افتاد.
این افراد مسلح به سوی این خودرو تیراندازی کردند و سه تن از مسافران را کشتند و چهار تن دیگر را زخمی کردند.
مقامات جامعه مدنی مداخله دولت را برای تامین امنیت این بخش که قسمت مهمی از آن در اختیار جنبش 23 مارس قرار دارد درخواست کردند.وقایع مهم مالی از تاریخ 9/11/91 تا 15/11/91

• نیروهای زمینی مالی و فرانسه روز یکشنبه (91.11.08) به حومه شهر تمبوکتو رسیدند که از یک سال پیش در اشغال گروه های مسلح است.
به گزارش خبرگزاری رویترز، یک منبع نظامی در مالی امروز یکشنبه (91.11.08) اعلام کرد که نیروهای فرانسه و مالی در ادامه پیشروی خود در شمال مالی برای مقابله با شورشیان به شهر تمبوکتو که در سال گذشته به اشغال گروه های مسلح درآمده است رسیدند.
این منبع که خواست نامش فاش نشود گفت: نظامیان مالی و فرانسه نیافونکی را پشت سر گذاشته و شب گذشته (91.11.07) به نزدیکی تومبکتو رسیدند.
وی افزود: نیروهای فرانسه و مالی تاکنون با هیچ مقاومتی از سوی شورشیان در تمبوکتو روبه رو نیستند.
این منبع نظامی گفت: نیروهایمان در خارج شهر توقف کرده اند تا راهبردی برای ورود به این شهر و مقابله با عناصر مسلح که احتمالا در آن جا مخفی شده اند آماده شود.

• کمیته بین‌المللی صلیب سرخ اوضاع انسانی در مالی را بسیار نگران کننده و رسیدگی به غیرنظامیان را دشوار خواند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، "پیتر موریر"، رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ در گفت‌وگو با روزنامه سوئیسی زونتاگس تسایتونگ تاکید کرد: مالی با یکی از شدیدترین بحران های انسانی روبه رو است که بسیار نگران گننده است.
وی افزود: از زمان آغاز درگیری ها هزاران تن از مردم و خانواده ها به کشورهای هم جوار فرار کرده اند و به کمک ها انسانی وابسته هستند.
کمیته بین المللی صلیب سرخ در شرایط کنونی تلاش های خود را بر شمال مالی متمرکز کرده است و برای 500 هزار نفر غذا فراهم می کند و ده مرکز بهداری دایر کرده است.
پیتر موریر گفت:با توجه به تشدید خشونت و گروه های مختلفی که در این درگیری شرکت دارند کار برای ما سخت است.
کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل جمعه (91.11.06) اعلام کرد که از زمان آغاز درگیری ها در یازدهم ژانویه نه هزار نفر از مردم مالی به کشورهای همسایه فرار کرده اند.
موریر گفت: ما آماده ایم که فعالیت خود را در مالی بیشتر کنیم.

• وزارت دفاع فرانسه روز یکشنبه (91.11.08) انجام نزدیک به 20 مورد حمله به مواضعی در شهر گائو در شمال مالی را تایید کرد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از پاریس، وزارت دفاع فرانسه با صدور بیانیه ای در عین حال حمله به خانه ایاد "آگ غالی"، سرکرده گروه افراطی انصار الدین را در نزدیکی شهر کیدال رد کرد.
بر اساس این گزارش، در بیانیه آمده است: حملات هوایی ارتش فرانسه در حمایت از عملیات زمینی در شهر گائو و محور غربی مالی صورت گرفته است. هواپیماهای فرانسوی، در 36 ساعت گذشته، نزدیک به 20 مورد پرواز در مناطق گائو و تمبوکتو انجام داده اند.
این در حالی است که یک منبع نظامی فرانسوی روز یکشنبه (91.11.08) تاکید کرد به منزل ایاد آگ غالی، سرکرده انصار الدین آسیبی نرسیده است. ساعاتی قبل از این گزارش در اخبار آمده بود که خانه رهبر گروه شورشی انصار الدین در منطقه کیدال هدف گلوله باران هواپیماهای فرانسوی قرار گرفت و تخریب شد.

• وزیر دفاع فرانسه روز یک شنبه (91.11.08) در سفر به عربستان با ولیعهد این کشور درباره مداخله در مالی، سوریه، ایران و یمن به گفت‌وگو پرداخت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه ،‌ بنا بر اعلام یک منبع دیپلماتیک فرانسه، "ژان ایو لودریان" وزیر دفاع فرانسه در جریان سفر به عربستان سعودی، با "سلمان بن عبدالعزیز" ولیعهد و وزیر دفاع کنونی عربستان به بررسی مداخله نظامی در مالی و همکاری نظامی پاریس و ریاض پرداخت.
این منبع دیپلماتیک فرانسوی اعلام کرد: دو طرف طی این دیدار درباره مداخله در مالی گفت‌وگو کردن اما سوریه، ایران و یمن نیز از جمله دیگر محورهای گفت‌وگوی وزرای دفاع فرانسه و عربستان سعودی بود.
به گفته همین منبع، سفر وزیر دفاع فرانسه به عربستان پیش از آغاز مداخله فرانسه به مالی پیش‌بینی شده بود.

• با تصرف کامل شهر گائو شهردار این شهر که از سوی گروه های مسلح تبعید شده بود به سر کار خود بازگشت و فرودگاه شهر تمبوکتو نیز تحت کنترل نظامیان مالی و فرانسه درآمده است.
به گزارش خبرگزاری رویترز گزارش داد: نیروهای فرانسوی و مالی به طور کامل شهر گائو در شمال این کشور را از چنگ گروه های مسلح درآورده‌اند.
به دنبال فرار گروه های شورشی از شهر راهبردی گائو شهردار این شهر نیز به سر کار خود بازگشته است.
"سادو دیالو" شهردار این شهر از یکشنبه (91.11.08) فعالیت خود را از سر گرفت.
حفظ امنیت شهر گائو قرار است به سربازان نیجری و چادی محول شود.
نیروهای فرانسه به دنبال آن دیروز یکشنبه (91.11.08) به شهر صحرایی تجاری و تاریخی تمبوکتو در 300 کیلومتری غرب گائو رسیدند.
نیروهای مالی و فرانسه در تلاش برای بازپس گیری این شهر از عناصر مسلح هستند.
یک منبع نظامی مالی گفت: نیروهای فرانسه و مالی بدون هیچ گونه مقاومتی به دروازه شهر تمبوکتو رسیدند و کنترل فرودگاه آن را به دست گرفتند.
نظامیان برای بیرون راندن همه عناصر شورشی که همچنان در تمبوکتو خود را مخفی کرده‌اند تلاش می‌کنند.
یک منبع نظامی مالی گفت: شهر تمبوکتو حساس است و نمی‌توان بدون اتخاذ تدابیر لازم وارد شهر شد.
هنوز شهر کیدال سومین شهر اصلی شمال مالی که در دورترین منطقه شمال شرق مالی واقع است در چنگ شورشیان است.
خبرگزاری رویترز تاکید کرد که آمریکا و اروپا از عملیات فرانسه در مالی حمایت می‌کنند.
بر اساس این گزارش نیروهای فرانسوی و مالی به پیشروی خود در شمال مالی ادامه می‌دهند و از سوی دیگر قرار است 7700 نیروی آفریقایی به تدریج و با گرفتن کمک‌های لجستیکی از جمله جابجایی هوایی، تغذیه، تجهیزات و دیگر امکانات لازم از سازمان ملل و کشورهای غربی وارد مالی شوند.
عناصر مسلح در پی حملات هوایی نیروهای فرانسوی به صحراها و کوه‌های شمال مالی عقب نشینی کرده‌اند.
کارشناسان نظامی معتقدند که نگرانی‌ها درباره اینکه عناصر مسلح وارد چنگ چریکی با دولت باماکو شوند، بسیار زیاد است.

• مشاور صدر اعظم آلمان در امور آفریقا با تاکید بر همراهی کشورش با فرانسه، اقدام نظامی آلمان در مالی را رد کرد.
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از شبکه خبری "دویچه‌وله"، به موازات پیشروی نیروهای فرانسوی در مالی، "گونتر نوکه" مشاور "آنگلا مرکل" در امور آفریقا از امکان همراهی کشورش با فرانسه در مالی خبر داد.
وی درباره اینکه آلمان تاکنون به مالی نیرو نفرستاده است، گفت: « اصولا مردم از این که در جنگ و اقدامات خشونت‌بار مداخله نمی‌کنند، خوشحال می‌شوند و این همان کاری است که آلمان انجام می‌دهد یعنی حل سیاسی بحرآن ها .»
وی در عین حال افزود: «من معتقدم که ما نباید فرانسه و نیروهای اکواس (ECOWAS) را در مالی تنها بگذاریم و باید به آن ها پیشنهاد همکاری بدهیم. همانطور که صدراعظم گفت، ما می‌توانیم از آن ها به وسیله ارسال تجهیزات و آمزش نیروها حمایت کنیم. این حتی می‌تواند به این معنا باشد که ما نیروهای مالی را کنفرانس کمک کنندگان به مالی در 29 ژانویه (10 بهمن) حمایت کنیم.»
نوکه با اعلام اینکه هنوز آلمان برنامه‌ای برای شرکت در کنفرانس یاد شده ندارد گفت که قطعا در حل بحران همراهی می کنیم، بدون اینکه نیرو به این کشور اعزام کنیم.»
پیش از این فرانسه از آلمان خواسته بود تا این کشور را در حملات هوایی در مالی همراهی کند. این موضوع در برلین مورد بررسی قرار گرفت و تاکنون آلمان مشارکت مستقیم در اقدام نظامی مالی را رد شده است.
آلمان تاکنون با اعزام دو فروند هواپیمای ترابری به مالی، به صورت غیرمستقیم در عملیات نظامی مشارکت داشته است.

• یک نشریه فرانسوی طی گزارشی از تصمیم فرانسه برای اعزام نیروهای نظامی ویژه به نیجر به منظور حفاظت از منابع اورانیوم این کشور خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فرانسه زبان «موندیالیزاسیون» طی گزارشی نوشت، با گذشت دو هفته از مداخله دو هزار نظامی خارجی در مالی، فرانسه هم‌اکنون اقدام به اعزام دو هزار نیروی نظامی ویژه به کشور نیجر در همسایگی مالی کرده است.
بر اساس این گزارش، فرانسه هدف خود از این اقدام را تامین امنیت معادن اورانیوم این کشور و حفاظت از آن ها که تحت اداره شرکت هسته‌ای فرانسوی «آروا» قرار دارد، اعلام کرده است.
خبر حضور نظامی جدید فرانسه در شمال غرب آفریقا برای نخستین بار از سوی نشریه فرانسوی «لوپوئن» منتشر شد و سپس توسط منابع نظامی و رسانه‌های فرانسه تایید شد.
نشریه لوپوئن در خبر خود اعلام کرد که "ژان ایو لودریان" وزیر دفاع فرانسه اوایل هفته جاری دستور آغاز اعزام نیروهای ویژه به نیجر بمنظور حفاظت از منابع اورانیوم این کشور را صادر کرده است.
اقدام فرانسه برای اعزام نیروهای نظامی ویژه به نیجر در پی حمله اخیر به تاسیسات گازی «ان امیناس» الجزایر و گروگان‌گیری خونین در آن صورت می‌گیرد.
معادن اورانیوم نیجر که منابع راهبردی فرانسه و شرکت فرانسوی آروا محسوب می‌شوند، سوخت سه نیروگاه مهم هسته‌ای فرانسه را تامین می‌کنند.

• وزیر دفاع انگلیس اعزام نیروهای نظامی به کشور مالی را تأیید کرد.
به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیر دفاع انگلیس خبرهای مربوط به اعزام نیروهای نظامی انگلیسی به مالی برای حمایت از اقدام نظامی فرانسه در این کشور را تأیید کرد.
ساعاتی پیش رسانه‌های انگلیسی به نقل از منابع آگاه اعلام کردند در صورت اعلام نیاز فرانسه، انگلیس 200 نظامی را به منطقه خواهد فرستاد تا در آموزش نظامیان همکاری کند. "فیلیپ هاموند"، وزیر دفاع آمریکا تأیید کرده است 240 نیروی نظامی انگلیس به مالی اعزام شده‌اند تا آموزش‌های لازم را به ارتش این کشور ارائه کنند.
فیلیپ هاموند ادعا کرده است کشورش وارد درگیری‌های موجود در مالی نخواهد شد. سخنگوی نخست وزیر انگلیس نیز ارسال این 240 نیروی نظامی را تأیید کرده و افزوده نیروهای انگلیس تنها مأموریت کمک‌رسانی لجستیکی و حمایتی خواهند داشت. این خبر پس از آن منتشر شد که نیروهای مسلح در مالی با به آتش کشیدن کتابخآن های در«تیمبوتکو»، باعث نابودی نسخه‌های تاریخی بسیار با ارزش شدند. پیش از این آلمان نیز با اعزام 2 فروند هواپیمای ترابری به مالی، به فرانسه در اقدام نظامی علیه این کشور کمک کرده است.
• نظامیان مالی و فرانسه با تصرف شهر تاریخی تمبوکتو در شمال مالی در حالی خود را برای پیشروی به کیدال سومین شهر بزرگ این کشور آماده می‌کنند که شورشیان الطوارق اعلام کرده‌اند که اجازه ورود نظامیان را به کیدال نمی‌دهند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، ارتش مالی امروز سه شنبه (91.11.10) با گشتی‌های خود در خیابآن ها ی تمبوکتو در حال گشت زنی هستند.
در تمبوکتو پایتخت فرهنگی مالی که در 900 کیلومتری شمال شرق باماکو واقع است طی شب گذشته (91.11.09) صدای هیچ تیراندازی یا انفجاری شنیده نشد و صبح امروز سه شنبه (91.11.10) نیز مردم شهر به امور روزمره خود و رفتن به سر کار مشغول بودند.
ارتش فرانسه امروز سه شنبه (91.11.10) نخستین تصاویر خود را از عملیات برای آزاد سازی شهر تمبوکتو مالی منتشر کرد.
در این تصاویر هوایی نظامیان فرانسوی را نشان می‌دهد که دیروز دوشنبه (91.11.9) با چتر از هواپیما به سوی تمبوکتو به پایین می‌پرند.
یک فرمانده عملیات نظامی فرانسه در تمبوکتو گفت: در جریان تصرف این شهر هیچ خونی ریخته نشد و با هیچ مقاومتی از سوی عناصر مسلح روبه رو نشدیم و حتی ورودی شهر نیز مین گذاری نشده بود.
"هالی عثمان" شهردار تمبوکتو گفت که عناصر مسلح کتابخانه احمد بابا که در آن بین 60 تا 100 هزار کتاب خطی نفیس و قدیمی نگاه داشته شده بود به آتش کشیدند و این واقعا جنایتی فرهنگی است.
اهالی شهر تمبوکتو گفتند که عناصر مسلح در پی حملات هوایی فرانسه طی روزهای گذشته در حومه تومبکتو این شهر را رها کردند.
جریان برق و خطوط تلفن تمبوکتو که از سوی گروه های مسلح قبل از فرارشان از این شهر قطع شده است هنوز وصل نشده است، مشکل کمبود آب آشامیدنی و مواد غذایی در شهر نیز کم نشده است.
نظامیان فرانسه و مالی دو روز پس از تصرف شهر گائو بزرگ ترین شهر شمال مالی که در 1200 کیلومتری شرق باماکو واقع است توانستند کنترل تمبوکتو را نیز به دست گیرند.
هدف بعدی نظامیان فرانسوی و ارتش مالی شهر کیدال در دورترین نقطه شمال شرق مالی نزدیک مرز با الجزایر است.
کیدال سومین شهر بزرگ شمال مالی در 1500 کیلومتری باماکو واقع است.
یک منبع امنیتی مالی گفت که مسئولان اصلی گروه های مسلح اشغالگر شمال مالی پس از اینکه پایگاه‌های آن ها در روز شنبه (91.11.07) هدف حملات هوایی فرانسه قرار گرفت در کوه‌های کیدال مخفی شده‌اند.
شورشیان طوارق از جنبش آزادی بخش ازواد دیروز دوشنبه (91.11.09) اعلام کردند که شهر کیدال را تحت سیطره خود دارند.
آن ها گفته‌اند که قصد درگیری با نظامیان فرانسه یا مالی را ندارند اما می‌خواهند شهر کیدال و اهالی آن را از جنگ ارتش مالی محفوظ بدارند.

• وزارت دفاع آلمان از اعزام سومین هواپیمای ترابری به مالی خبر داد.
به گزارش روزنامه آلمانی «زوددویچه»، آلمان با هدف ادامه همراهی فرانسه در اقدام نظامی در مالی، یک فروند هواپیمای ترابری دیگر به همراه افراد متخصص به این کشور اعزام می‌کند.
یک سخنگوی وزیر دفاع آلمان با اعلام این خبر گفت: «آلمان پشتیبانی از اقدام نظامی در مالی را گسترش می‌دهد از این رو اعزام سومین هواپیمای ترابری به مالی را در دستور کار قرار داده است.»
قرار است از این هواپیما به عنوان ذخیره استفاده شود و دولت اعلام کرد که هواپیمای یاد شده به سنگال، کشور همسایه مالی می‌رود و در مواقع مورد نیاز به کار گرفته می‌شوند.
آلمان پیش از این همراهی در اقدام نظامی کشورش در مالی را رد کرده بود اما عملا با اعزام هواپیماهای ترابری و تعدادی نیرو به این کشور، حمایت خود را از اقدام نظامی فرانسه در مالی اعلام کرد.

• دادگاه جنایی بین‌المللی به دولت مالی درباره گزارش‌ها مبنی بر احتمال ارتکاب موارد نقض حقوق بشر از سوی سربازان ارتش در جریان جنگ در این کشور واقع در غرب آفریقا هشدار داد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، "فاتو بنسوده"، دادستان کل دادگاه جنایی بین‌المللی در بیانیه‌ای که در مقر دادگاه جنایی بین‌المللی در لاهه منتشر شده است، اعلام کرد، دفتر من از گزارش‌ها درباره احتمال نقض حقوق بشر به دست نیروهای مالی در روزهای اخیر در مرکز مالی مطلع است.
وی افزود: من از مقامات مالی می‌خواهم به نقض ادعایی حقوق بشر، فورا پایان دهند و درباره جرایم ادعایی تحقیق و عوامل آن را تحت پیگرد قرار دهند. فدراسیون بین‌المللی حقوق بشر هفته گذشته اعلام کرد که سربازان ارتش مالی از زمان آغاز مداخله نظامی فرانسه علیه شورشیان در مالی در اوایل این ماه تاکنون چندین اعدام خودسرانه انجام داده‌اند.
این گروه حقوق بشری اعلام کرد که بر اساس گزارش‌هایی معتبر، نظامیان مالی در جریان جنگ چند هفته اخیر در مرکز مالی دست به یک رشته اعدام‌ها در پایگاهی نظامی در مرکز این کشور زده‌اند و حدود 20 جسد به داخل چاه انداخته و با ریختن بنزین به درون چاه اجساد را سوزانده یا به روش‌های خشونت آمیز دفن و یا رها کرده‌اند.

• کشور نیجر اجازه داده است پایگاه هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا در خاک این کشور مستقر شود. خبرگزاری انگلیسی رویترز گزارش داده است این توافق به دنبال درخواست سفیر آمریکا در نیجر از رئیس جمهور این کشور حاصل شده است.
یک منبع آگاه به رویترز گفته است نیجر اجازه داده این پهپادها در قسمت شمالی این کشور و در نواحی هم‌مرز با مالی مستقر شوند. آمریکا در حال حاضر اقدام به استقرار پهپادهای شناسایی و جنگی در نقاط مختلفی در قاره آفریقا کرده است. این خبر در حالی اعلام شده است که جنگنده‌های نظامی فرانسه از چند هفته پیش حمله به مواضعی در کشور مالی را آغاز کرده‌اند. آمریکا و انگلیس بلافاصله اعلام کردند از فرانسه در این اقدام نظامی حمایت‌های لجستیکی لازم را به عمل خواهند آورد. هرچند که این اقدام به بهانه مبارزه با تروریست انجام گرفت، اما ناظران از همان ابتدا فرضیه‌های مختلفی را برای اهداف واقعی این حمله مطرح کردند که از جمله آن استقرار پایگاه و افزایش حضور نظامی نیروهای غربی در شمال آفریقا بود.

• کنفرانس کشورهای اعانه دهنده به مالی در آدیس آبابا آغاز شد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، کنفرانس بین‌المللی کشورها و نهادهای اعانه دهنده به مالی برای تامین مالی عملیات استقرار نیروی بین‌المللی آفریقایی در این کشور و بازسازی ارتش آن سه شنبه (91.11.10) در آدیس آبابا، پایتخت اتیوپی، آغاز شد.
"تیه مان کولیبالی"، وزیر امور خارجه مالی در آغاز این کنفرانس اعلام کرد، نمایندگان شمار زیادی از کشورهای جهان برای کمک به حل بحران مالی در اینجا جمع شده‌اند و این برای کشور ما بسیار خوشحال کننده است.
نمایندگان شمار زیادی از کشورهای آفریقایی، برخی از اعضای اتحادیه اروپا، ژاپن، آمریکا و سازمان ملل متحد در کنفرانس کمک به مالی در آدیس آبابا شرکت کرده‌اند. این کنفرانس بین‌المللی با سخنرانی نخست وزیر اتیوپی که در بیستمین اجلاس سران اتحادیه آفریقا در روزهای یکشنبه و دوشنبه گذشته (8 و 9 بهمن) ریاست دوره‌ای اتحادیه آفریقا را نیز بر عهده گرفته است، رسما کار خود را آغاز کرد.
فرانسه که در یازدهم ژانویه (22 دی ماه) در اقدامی فوری به منظور حمایت از ارتش مالی در مقابله با گروه های مسلح، نیروی نظامی به این کشور غرب آفریقا اعزام کرد، در کنفرانس کمک به مالی در آدیس ابابا حضوری پررنگ دارد و "لوران فابیوس" وزیر امور خارجه فرانسه در این کنفرانس شرکت کرده است.
"انکوسازانا دلامینی زوما"، رئیس کمیسیون اتحادیه آفریقا در مراسم افتتاحیه این کنفرانس، گفت: ما در این جا گردهم آمده‌ایم تا حمایت و همبستگی خود را با جمهوری مالی و مردم این کشور اعلام کنیم.
"توماس بونی یایی"، رئیس پیشین اتحادیه آفریقا که جای خود را به نخست وزیر اتیوپی داده است، از اینکه اتحادیه آفریقا در مقابله با بحران مالی کند عمل کرده، ابراز تاسف کرده است. وی بودجه لازم برای استقرار نیروی بین‌المللی در مالی را بالغ بر 460 میلیون دلار برآورد کرده است. اتحادیه آفریقا قصد دارد ده درصد از این بودجه را تامین کند.
این اولین بار است که بزرگ ترین سازمان آفریقایی در تامین مالی یک عملیات صلحبانی شرکت می‌کند.
نیازهای مالی برای بازسازی ارتش مالی هنوز به طور رسمی اعلام نشده است. با این حال منابع دیپلماتیک اعلام کرده‌اند به منظور بازسازی و تجهیز ارتش مالی و استقرار نیروی بین‌المللی در این کشور آفریقایی 700 میلیون دلار لازم است.

• رئیس جمهور مالی از برگزاری انتخابات تا 31 جولای (10 مرداد 1392ه.ش) خبر داد.
به گزارش خبرگزاری آلمان، "دیونکوندا ترائوره"، رئیس جمهور موقت مالی سه شنبه (91.11.10) در کنفرانس اعانه دهندگان به کشور مالی گفت: هدف ما سازماندهی هر چه سریع‌تر انتخاباتی شفاف و معتبر در مالی تا پیش از 31 جولای 2013م (10 مرداد 1392ه.ش) است.
تراوری گفت: «من همچنین برای اداره دوره انتقالی در مالی که باز پس گیری سرزمین‌های اشغال شده از شورشیان در شمال این کشور و همچنین بازگشت مالی به اوضاع عادی از برنامه‌های اصلی آن است، متعهد هستم.» اکثر شرکت کنندگان در کنفرانس اعانه دهندگان به مالی در آدیس آبابا سه شنبه (91.11.10) تاکید کردند که کمک بین‌المللی درخواست شده برای باز پس گیری شمال مالی باید همراه با بازگشت تدریجی به دموکراسی عادی در باماکو باشد.

• "جرج لیتل"، سخنگوی وزارت دفاع آمریكا ، پنتاگون ، روز سه شنبه (91.11.10) اعلام كرد كشورش با هواپیماهای خود نیروهای آفریقایی اعزامی به مالی را به ویژه از چاد و توگو به این كشور انتقال خواهد داد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه ، سخنگوی پنتاگون در كنفرانسی مطبوعاتی با اشاره به اینكه هنوز این پروازها آغاز نشده است، اعلام كرد ما از تلاش های بین المللی با تامین وسایل حمل و نقل هوایی به كشورهای منطقه، به ویژه چاد و توگو پشتیبانی می كنیم .
توگو متعهد شده است در چهارچوب نیروهای بین المللی برای حمایت از مالی زیر نظر جامعه اقتصادی كشورهای غرب آفریقا 500 نظامی به مالی اعزام كند. چاد كه در جامعه اقتصادی كشورهای غرب آفریقا عضو نیست، به نوبه خود متعهد شده است دو هزار نظامی به مالی اعزام كند.
اعزام نیروهای آفریقایی به مالی به ویژه به دلیل مشكلات مالی و تداركاتی برای كشورهای شركت كننده در تامین نیرو، با تاخیر مواجه شده است.

• "ران پاول" كاندیدای جمهوری خواه رقابت های انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۲م (1391ه.ش) آمریكا و از سیاست مداران با سابقه آن كشور با انتقاد از مداخله نظامی آمریكا در مالی اظهار داشت كه كمك نظامی آمریكا به نیروهای فرانسوی در مالی نشان دهنده حركت خزنده دولت اوباما برای آغاز جنگی دیگر است.
به گزارش راشا تودی ، وی ضمن انتقاد از عملكرد اوباما در این زمینه مداخله نظامی آمریكا در مالی را جنگی از پیش "اعلام نشده" دانست و اظهار داشت كه پرسش های بسیاری در این زمینه وجود دارند كه دولت آمریكا بایستی به آن ها پاسخ دهد. پاول در سرمقاله كه در همین باره در نشریه "تگزاش استریت تاك" نوشته است اظهار داشته "علی رغم آن كه دولت اوباما مدعی است كه تنها كمك های نظامی و امنیتی به نظامیان فرانسوی عرضه داشته است اما آشكار است كه آمریكا در حال گسترش جنگی دیگر است. اوباما دوره جدید ریاست جمهوری خود را در حالی آغاز كرد كه مدعی شد خواهان پایان دادن به به یك دهه جنگ است. در حالی كه وی با عملكرد خود باعث شده كه آمریكا وارد جنگ با كشور فقیر مالی در قاره آفریقا شود."
وی در ادامه انتقادات خود از دولت اوباما خاطر نشان ساخته كه "پرسش های بسیاری در مورد اقدامات سازمان سیا، عملیات نظامی پهبادها و عملیات نیروهای ویژه آمریكائی در مالی مطرح شده اند كه همگی آن ها بی پاسخ باقی مانده اند. مشخص نیست رئیس جمهور آمریكا چگونگی چنین تصمیمی را بدون مشورت با سایرین و بدون حضور مستقیم نیروهای نظامی آمریكائی اتخاذ كرده است."
در اوایل ماه جاری میلادی "لئون پانتا" وزیر دفاع آمریكا اظهار داشت كه آمریكا به نیروهای نظامی فرانسوی برای ادامه مداخله در امور مالی كمك امنیتی و نظامی ارسال خواهد نمود. همچنین روز دوشنبه هفته جاری (91.11.09) نیز آمریكا با كشورهای غرب آفریقا توافق نامه ای را امضا كرد كه طبق آن میزان حضور نظامی آمریكا در مرزهای مالی افزایش خواهد یافت و آنان این اجازه را می یابند كه عملیات نظامی با استفاده از پهبادها را در خاك مالی انجام دهند.

• كانادا اعلام كرد كه در حال افزایش ارائه كمك‌های بشردوستانه به كشور مالی است این در حالی است كه این كشور متعهد شدن برای اعزام نیروهای جنگی به مالی را رد كرد.
به گزارش خبرگزاری شینهوا، "جولیان فانتینو" وزیر امور همكاری‌های بین‌المللی كانادا خاطر نشان كرد كه این كشور 13 میلیون دلار برای كمك به تامین مواد غذایی و ارائه خدمات بهداشتی و دیگر خدمات در مالی اختصاص خواهد داد.
پیش از این نیز روزنامه گلوب اند میل گزارش داده بود كه كانادا به دنبال ارائه كمك های بشردوستانه به مالی از طریق سازمآن های غیردولتی است.
گلوب اند میل همچنین اعلام كرد كه نیروهای ویژه در حال محافظت از دیپلمات های كانادایی در پایتخت مالی هستند.

• اتحادیه آفریقا اعلام کرد که رئیس جمهور سابق بروندی به ریاست ماموریت بین‌المللی آفریقایی اعزامی به مالی منصوب شد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، اتحادیه آفریقا امروز (91.11.13) با صدور بیانیه ای اعلام کرد: "پی یر بویویا" رئیس جمهور سابق بروندی و نماینده عالی اتحادیه آفریقا در مالی، باحفظ سمت به عنوان رئیس ماموریت بین المللی حمایت از مالی منصوب شده است.
در این بیانیه آمده است: "انکوسازانا دلامینی زوما" مسئول اتحادیه افریقا امروز (91.11.13) پی یر بویویا را به عنوان نماینده ویژه و رئیس ماموریت بین المللی حمایت از مالی منصوب کرده است.
کشورهای غرب آفریقا قرار است نزدیک به شش هزار نیرو را در چارچوب قطعنامه 2085 شورای امنیت و برای مقابله با گروه های مسلح اشغالگر در شمال مالی به این کشور اعزام کند.

• وزیر خارجه اتریش از وزیر دفاع این کشور خواست تا امکان اعزام نیرو به مالی را به دولت گزارش دهد.
به گزارش خبرگزاری اتریش، "میشائیل اشپیندلگر" وزیر خارجه اتریش با اعلام این که کشورش در انجام ماموریت اروپا در مالی کوتاهی نخواهد کرد، روز گذشته (91.11.13) در شورای وزرای خارجه اروپا در بروکسل از "نوربرت دارابوس" وزیر دارایی این کشور خواست تا سه‌شنبه آینده (91.11.17) گزارشی از میزان آمادگی اتریش را برای شرکت در اقدام نظامی در مالی ارائه دهد.
بر اساس این گزارش،از مجموع 240 نظامی که باید اروپا به مالی بفرستد، دست‌کم باید پنج نفر نیز از اتریش به این کشور اعزام شوند.این افراد در «باماکو» پایتخت مالی مستقر می‌شوند و فقط در آموزش نیروها در مالی فعالیت خواهند داشت و در ماموریت نظامی مشارکت نمی‌کنند. اشپیندلگر در این مورد گفت: « این اقدام فقط در راستای تامین امنیت ما صورت می‌گیرد و ما می‌توانیم پنج سرباز( به مالی) بفرستیم.»
وی همچنین اظهارات "ورنر فایمن" صدراعظم اتریش مبنی بر اینکه حضور در مالی پس از اقدام نظامی امکان‌پذیر خواهد بود را رد کرد و گفت که حضور نظامی اتریش در مالی ارتباطی به اقدامات فرانسوی‌ها در شمالی مالی ندارد و افزود: « نمی‌توان منتظر بود تا تمام کارها تمام شود. این همان چیزی است که ما تاکنون آرزو داشته‌ایم. من در این مورد با فایمن صحبتی نخواهم داشت اما اقدام ما به اقدام فرانسویان در مالی مربوط نیست و فقط ماموریتی آموزشی است.»

• وزارت امور خارجه روسیه با ابراز امیدواری نسبت به اینکه عملیات نظامی فرانسه در کشور مالی جنبه موقت داشته باشد، برای کمک به تقویت نیروهای مسلح این کشور و ارسال کمک‌های انسان دوستانه به آن اعلام آمادگی کرد.
به گزارش روزنامه «وزگلاد»، "الکساندر لوکاشوویچ" سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه امروز پنج شنبه (91.11.12) در کنفرانس مطبوعاتی خود اعلام کرد که این کشور به کشور مالی در تقویت نیروهای مسلح و ارگآن های انتظامی خویش کمک کرده و در عین حال محموله کمک‌های انسان دوستانه برای این کشور ارسال خواهد کرد.
این دیپلمات بلندپایه گفت: روسیه برای مشارکت سازنده برای حل و فصل مشکلات در کشور مالی، از جمله در چارچوب شورای امنیت سازمان ملل متحد کاملا آماده است و از هر پیشنهادی در این زمینه استقبال می‌کند.
وی افزود: ما بصورت دوجانبه به این کشور آفریقایی دوست پیشنهاد تقویت نیروهای مسلح و ارگآن های انتظامی آن و همچنین ارسال کمک‌های انسان دوستانه برای مردم این کشور را داده‌ایم و در آینده نیز کمک‌های خود را افزایش خواهیم داد.
لوکاشوویچ در عین حال تاکید کرد: مقامات مسکو روی این مسئله حساب می‌کنند که عملیات نظامی فرانسه در کشور مالی صرفا جنبه موقت داشته باشد و وضعیت در این کشور آفریقایی هر چه زودتر و بر اساس قطعنامه شماره 2085 شورای امنیت سازمان ملل به شرایط عادی بازگردد.

• فرستاده ويژه سازمان ملل متحد در امور مبارزه با نسل کشي، از گزارش‌ها درباره حملات تلافي جويانه سربازان مالي به شمال اين کشور ابراز نگراني کرده است.
به گزارش خبرگزاري فرانسه، در حالي که سربازان مالي با حمايت ارتش فرانسه درتلاش اند تا شمال اين کشور را از شورشيان بازپس بگيرند، "آدام دينگ" فرستاده ويژه سازمان ملل متحد در امور مبارزه با نسل کشي، از گزارش‌ها درباره حملات تلافي جويانه سربازان مالي به شمال اين کشور ابراز نگراني کرده است.
دينگ با تاکيد بر اين که اين خشونت‌هاي سازمان دهي شده و گسترده مي‌تواند مصداق جنايت جنگي يا نسل کشي قرار گيرد، افزوده است: گمان مي‌رود ارتش مالي نيروهايي شبه نظامي را تشکيل داده و آن ها را مسلح کرده است تا مسلمانان را در شمال اين کشور بکشند.
گزارش‌ها حاکي از آن است که سربازان مالي که عمدتا از جنوب مي‌آيند غيرنظاميان عرب و اهالي قبيله طوارق را در شهرهاي پيش رو آماج حملات خود قرار مي‌دهند.
دينگ گفته است اتهام‌ها شامل کشتارهاي بي‌رويه و ناپديدشدن افراد در شهرهاي سواره، موپتي، نيومو و ديگر شهرهاي نزديک به منطقه اي است که جنگ و درگيري در آن ها جريان دارد.
وي افزود: گزارش‌هايي هم مبني بر اعدام هاي صحرايي و غارت اموال عرب‌ها و توارگ‌ها به دست رسيده است.

• رئیس‌جمهور فرانسه اعلام کرد عملیات نیروهای این کشور در مالی علیه نیروهای مسلح مخالف دولت تا چند هفته دیگر به پایان می‌رسد.
به گزارش خبرگزاری رویترز، "فرانسوا اولاند" رئیس‌جمهور فرانسه که به مالی سفر کرده، می‌گوید عملیات در این کشور طی چند هفته آینده پایان می‌یابد. اولاند روز شنبه (91.11.14) وارد مالی شده و وزرای دفاع و امور خارجه و توسعه نیز وی را در این سفر همراهی می‌کنند.
رئیس‌جمهور فرانسه امروز اعلام کرد نظامیان فرانسوی با پایان مأموریت خود، وظیفه حفظ امنیت مالی در برابر گروه های تروریستی را به مسئولان این کشور می‌سپارند.
روز ده ژانویه بود که نیروهای فرانسوی حمله خود به کشور مالی را آغاز کرد. این حمله به درخواست دولت مالی و پس از آن انجام شد که گروه های مسلح مخالف دولت شهر استراتژیک «کونا» در مرکز مالی را به تصرف خود درآوردند.
رئیس‌جمهور فرانسه که امروز در شهر «تمبوکتو» صحبت می‌کرد گفت در عملیات تاکنون تنها یک سرباز فرانسوی کشته شده است. به گفته وی با پایان عملیات، وظیفه مبارزه با گروه های مسلح به ارتش بزرگ آفریقا واگذاری می‌شود.
این سفر اولاند به مالی تحت تدابیر شدید امنیتی نیروهای نظامی فرانسه و مالی انجام گرفت. امروز همچنین وی با استقبال و تشویق ساکنان «تمبوکتو» مواجه شد. این شهر تا پیش از این تحت کنترل گروه های مسلح مخالف دولت قرار داشته است.
سفر اولاند یک روزه بوده و به گزارش رویترز با هدف روحیه‌بخشی به سربازان فرانسوی انجام شده است. مالی تا سال 1960 مستعمره فرانسوی‌ها بوده است.

• شبکه «فرانس دو» گزارش داد گروه های تندرو در مالی در مناطق کوهستانی مرز الجزایر پناه گرفته اند.
به گزارش این شبکه به نقل از شبکه تلویزیونی «TV5»؛ گروه های تندروی اسلام گرا در مالی تا همین چند هفته قبل در قلمرو خود قدرت نمایی می کردند و قانون شریعت اسلام را با توسل به زور به مردم تحمیل کرده بودند. اما با مداخله ارتش فرانسه و مالی، این گروه ها مجبور شده اند به مناطق کوهستانی مرز الجزایر پناه ببرند.
"پیه ر بوالی" کارشناس منطقه ساحل آفریقا در این باره می گوید این منطقه بسیار وسیع است و به هیچ عنوان نمی توان مطمئن بود بتوان افراد را در آنجا دستگیر کرد. امکان دارد مخفیگاه های زیادی در این منطقه ساخته شده باشد.
نیروی هوایی ارتش فرانسه به منظور انهدام انبار مهمات و تخریب اردوگاه های آموزشی گروه های شورشی طی هفته گذشته حملاتی را علیه این منطقه کوهستانی انجام داد.
اما کارشناسان براین باورند این کانونِ فعالیت گروه های تروریستی را به راحتی نمی توان از بین برد.
"پیه ر سروان"،کارشناس مسائل دفاعی در این باره می گوید: باید این منطقه را به نیروهای ویژه واگذار کرد. یک گروه کوچک متشکل از ده تا 20 کماندو باید همانند عشایر در این منطقه مستقر شوند و گروه های اسلام گرا را هنگام خروج از پناهگاه هایشان ردیابی کنند.
این در حالی است که تعدادی از گروگان های فرانسوی که در دو سال اخیر در نیجر و مالی ربوده شده اند، احتمالا در همین کوهستان ها نگهداری می شوند. گروگان هایی که تاکنون چندین بار گروه های تندرو تهدید کرده اند اعدامشان می کنند.

• شبکه تلویزیونی یورونیوز گزارش داد گروه های تندرو در مدت حاکمیت خود بر شمال مالی بسیاری از آثار باستانی را نابود کرده اند.
این شبکه گزارش داد گروه های تندروی اسلام گرا در مدت اشغال چند ماهه شمال مالی بسیار از آثار باستانی این منطقه را تخریب کرده اند.
شورشیان همچنین در «تمبوکتو» چندین آرامگاه بزرگان اسلامی را ویران کردند.
سازمان یونسکو وابسته به سازمان ملل قصد دارد گروهی را به منظور بررسی وضع این آثار به مالی بفرستد.
"لازاره الوندو" مسئول بخش آفریقای یونسکو در این باره می گوید این گروه با همکاری با جوامع محلی اوضاع را بررسی و اولویت ها را تعیین می کند. این جوامع محلی از آثار باستانی در طول چند هزار سال محافظت کرده اند.
شورشیان همچنین قبل از فرار از تمبوکتو به کتابخانه این شهر که در آن دست نوشته های گران بهایی نگهداری می شد، حمله کردند.
با وجود این تقریبا همه مجموعه تمبوکتو دست نخورده باقی مانده است.
به گفته یکی از مسئولان نگهداری این اسناد، چند ماه قبل ده ها هزار دست نوشته قدیمی به مکان امنی در باماکو پایتخت مالی انتقال داده شدند.

• "فرانسوا اولاند" رئیس جمهوری فرانسه شنبه (91.1114)در باماکو از مجموع نیروهای نظامی دخیل در مالی خواست تا الگو باشند و به حقوق بشر احترام گذارند.
وی تاکید کرد نمی توان یک بی عدالتی را با یک بی عدالتی دیگر جبران کرد.
رئیس جمهوری فرانسه در کنار "دیانکوندا ترائوره" رئیس جمهوری موقت مالی در یکی از میدان های بزرگ پایتخت مالی گفت:« شما باید الگو باشید، نگاه همه جامعه بین المللی اکنون به شما است.»
وی افزود:« ما باید جنایتکاران و تروریست ها را مجازات کنیم اما باید این کار با رعایت حقوق بشر انجام شود ، کسانی که حقوق بشر را نقض کنند، کار تروریست ها را تکرار کرده اند.»
به گزارش خبرگزاری فرانسه از باماکو ، اولاند همچنین گفت دیدار او از مالی بی شک مهم ترین روز حیات سیاسی او محسوب می شود.
وی به مناسبت دیدار چند ساعتی از مالی سه هفته پس از آغاز مداخله فرانسه گفت:« فرانسه با شما و در کنار شما است و من می خواهم به شما بگویم که امروز بی شک برای من مهم ترین روز در حیات سیاسی من است .»

• سنگال برای کمک به حل و فصل مناقشه مسلحانه مالی 200 نیروی نظامی به این کشور اعزام کرد.
مطبوعات محلی سنگال روز شنبه (91.11.14) نوشتند 200 سرباز ارتش این کشور صبح روز شنبه (91.11.14)سنگال را به قصد باماکو، پایتخت مالی، ترک کردند.
نظامیان سنگالی که به تانک های جنگی، خودروهای زرهی و سلاح های سنگین مجهز بودند در چارچوب نیروی بین المللی حمایت از دولت مالی که توسط جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا تشکیل شده است، به این کشور اعزام شده اند. این نیروی بین المللی به ارتش مالی کمک می کند تا مناطق شمال این کشور را که به اشغال گروه های افراط گرای مسلح در آمده است، آزاد کند.
قرار است ارتش سنگال در مجموع 500 سرباز و تعدادی تانک جنگی، خودرو زرهپوش، سلاح های سنگین و نیمه سنگین به مالی اعزام کند.
از این 500 نیروی نظامی، در حال حاضر پنجاه سرباز در خاک مالی مستقر هستند.

• وزیر دفاع آلمان از اعزام ۴۰ نظامی به مالی برای آموزش نظامیان بومی این کشور در آینده نزدیک خبر داد
به گزارش خبرگزاری فرانسه، آلمان قصد دارد در چارچوب ماموریت اروپا در آموزش نیروهای محلی مالی، 40 نیرو به این کشور اعزام کند.
"توماس ویمیزیره" وزیر دفاع آلمان روز گذشته در حاشیه کنفرانس مونیخ با اعلام این خبر افزود: «آلمان درباره تعداد نیروهای تصمیم‌گیری نکرده است اما قصد دارد در اواخر ماه مارس (فروردین ماه 1392ه.ش) حدود 40 نظامی برای آموزش نظامیان به مالی اعزام کند.»
آلمان رهبری ماموریت نیروهای اتحادیه اروپا در مالی را بر عهده دارد. اما از آن جایی که ارتش آلمان تحت کنترل پارلمان قرار دارد، برنامه اعزام نظامیان نخست باید در پارلمان تصویب شود.
 

  فرستادن مقاله
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

جهان از آفریقا چه می‌خواهد؟

۱۳۹۶/۶/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران:‌ تحولات مغرب عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات سودان (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات لیبی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات مصر (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات سودان (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات لیبی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مصر (174)

۱۳۹۵/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مصر (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات لیبی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات لیبی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مصر (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات سودان (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مصر (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات لیبی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات لیبی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات سودان (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مصر (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات لیبی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات سودان (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران:تحولات مغرب عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات مصر (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مصر (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات لیبی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات سودان (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

تحولات لیبی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مصر (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات لیبی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مصر (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مغرب عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مصر (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات لیبی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات سودان (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مغرب عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مصر (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات لیبی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مصر (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات لیبی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات سودان (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات سودان (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات لیبی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات مصر (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات مصر (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات سودان (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مصر (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات لیبی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات سودان (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مصر (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات لیبی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات لیبی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات سودان (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات سودان (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات لیبی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات سودان (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات لیبی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مصر (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات لیبی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات لیبی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات لیبی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات سودان (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات مصر (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مصر (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات لیبی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات مصر (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات سودان (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات لیبی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات سودان (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مصر (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مصر (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات سودان (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات لیبی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات سودان (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات سودان (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات لیبی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات مصر (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات لیبی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات لیبی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مصر (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات سودان (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات لیبی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات سودان (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات سودان (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات سودان (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات لیبی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات سودان (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات سودان (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات سودان (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مصر (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (117)

۱۳۹۳/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات سودان (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات سودان (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مصر (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات لیبی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات سودان (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (112)

۱۳۹۳/۹/۱۹

آفران: تحولات لیبی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات سودان (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات لیبی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات سودان (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مصر (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات سودان (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات لیبی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مصر (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات لیبی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات سودان (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات مصر (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات لیبی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات سودان (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولان مغرب عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (107)

۱۳۹۳/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات لیبی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات مصر (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات سودان (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مصر (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات لیبی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات سودان (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مصر (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات سودان (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات لیبی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات سودان (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات لیبی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات سودان (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات لیبی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مصر (98)

۱۳۹۳/۶/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات لیبی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مصر (96)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مصر (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات لیبی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات سودان (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات مصر (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات سودان (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مصر (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات لیبی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران : تحولات مغرب عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مصر (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات لیبی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات سودان (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات لیبی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مصر (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مصر (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مصر (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات لیبی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مصر (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات سودان (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مصر (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات سودان (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات مصر (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات لیبی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات سودان (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات سودان (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات لیبی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مصر (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات لیبی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات سودان (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات سودان (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات لیبی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مصر (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات لیبی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مصر (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربي (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربي (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مصر (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات لیبی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات سودان (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات مصر (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات لیبی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات لیبی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مصر (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی(70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات مصر (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات لیبی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات سودان (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات لیبی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات مصر (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی(68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات سودان (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات لیبی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مصر (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی(67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات مصر (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات لیبی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات سودان (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات سودان (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات لیبی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی(65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مصر (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مصر (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات لیبی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات سودان (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مصر (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات لیبی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات سودان (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات مصر (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

نگاه آفران: تحولات مصر 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات لیبی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

نگاه آفران: تحولات سودان 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: آفريقاي جنوبي اولين ايستگاه اجلاس كميسيون مشترك دولت تدبير و اميد

۱۳۹۲/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مصر (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات سودان (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

نگاه آفران: تحولات مغرب عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات لیبی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات سودان 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات سودان (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات لیبی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مصر (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات سودان (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات مصر (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات لیبی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات سودان (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات لیبی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات مصر (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مصر (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات لیبی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات سودان (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات مصر (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات مصر (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات سودان (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات لیبی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مصر (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات سودان (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات سودان (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات لیبی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مصر (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات سودان (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات لیبی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات سودان (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: گزارش تحليلي بر سفر رئيس جمهور ايالات متحده آمريكا به آفريقا

۱۳۹۲/۴/۱۶

آفران: تحولات لیبی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات سودان (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات لیبی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات سودان (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات مصر (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات سودان (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات سودان (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مصر (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات سودان (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات لیبی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات ليبي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی(34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مصر (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات لیبی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات سودان (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات ليبي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مصر (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات سودان (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات مصر(32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مصر (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: کودتا در آفریقای مرکزی

۱۳۹۲/۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات لیبی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات سودان (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مصر (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مصر (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات مصر (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات سودان (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات لیبی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مصر (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات لیبی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات مصر (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات سودان (23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۴

آفران: تحولات ليبي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات مغرب عربي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات آفریقای غیر عربی (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مصر (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات ليبي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات لیبی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات سودان (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات لیبی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مصر (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات سودان (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات لیبی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات مصر (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات سودان (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مغرب عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات لیبی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مصر (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات سودان (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات سودان (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مصر (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱

آفران:حسن الشیخ محمود رئیس جمهور جدید سومالی

۱۳۹۱/۶/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۲۶

دیدگاه اسلام گرایان درباره آینده قبطی ها در مصر

۱۳۹۱/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۱۹

تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: انتخابات كشور ليبي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (5)

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: عملکرد حزب اسلامی النهضة پس از انقلاب تونس

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (4)

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۷

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (3)

۱۳۹۱/۳/۲۴

انتخابات ریاست جمهوری مصر (2012)

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: عواقب پیروزی "احمدشفیق" در انتخابات

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (2)

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: میزان موفقیت اخوان المسلمین در بازیابی پایگاه مردمی خود

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (1)

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: حکم دادگاه مبارک به نفع نامزد اخوان تمام شد

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: بروز اعتراضات در مصر و نشانه رفتن نامزدی نخست وزیر مبارک

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۶

آفران:نظرات موافقان و مخالفان مرسی

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: وجوب توافق بین اخوان و نیروهای انقلابی علیه احمد شفیق

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۹

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۸

مصر و تهدیدات عمر سلیمان

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: انتخابات مصر صحنه پراکندگی آراء میان دو مجموعه اسلام گرا و مدنی

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: بررسی و تحلیل آخرین وضعیت انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: شعارهای انتخاباتی برخی نامزدهای برجسته انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.25

۱۳۹۱/۲/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.24

۱۳۹۱/۲/۲۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.23

۱۳۹۱/۲/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.20

۱۳۹۱/۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.19

۱۳۹۱/۲/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.18

۱۳۹۱/۲/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.17

۱۳۹۱/۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.16

۱۳۹۱/۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.13

۱۳۹۱/۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.12

۱۳۹۱/۲/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.11

۱۳۹۱/۲/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.10

۱۳۹۱/۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.09

۱۳۹۱/۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.05

۱۳۹۱/۲/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.04

۱۳۹۱/۲/۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.03

۱۳۹۱/۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.02

۱۳۹۱/۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.30

۱۳۹۱/۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.29

۱۳۹۱/۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.28

۱۳۹۱/۱/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.27

۱۳۹۱/۱/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.26

۱۳۹۱/۱/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.23

۱۳۹۱/۱/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.22

۱۳۹۱/۱/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.21

۱۳۹۱/۱/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.20

۱۳۹۱/۱/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.19

۱۳۹۱/۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.16

۱۳۹۱/۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.15

۱۳۹۱/۱/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.14

۱۳۹۱/۱/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.07

۱۳۹۱/۱/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.06

۱۳۹۱/۱/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.21

۱۳۹۰/۱۲/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.20

۱۳۹۰/۱۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.17

۱۳۹۰/۱۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.16

۱۳۹۰/۱۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.15

۱۳۹۰/۱۲/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.13

۱۳۹۰/۱۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.10

۱۳۹۰/۱۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.09

۱۳۹۰/۱۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.08

۱۳۹۰/۱۲/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.07

۱۳۹۰/۱۲/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.06

۱۳۹۰/۱۲/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.03

۱۳۹۰/۱۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.02

۱۳۹۰/۱۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.01

۱۳۹۰/۱۲/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.30

۱۳۹۰/۱۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.29

۱۳۹۰/۱۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.11.19

۱۳۹۰/۱۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.17

۱۳۹۰/۱۱/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.16

۱۳۹۰/۱۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.10

۱۳۹۰/۱۱/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.09

۱۳۹۰/۱۱/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.08

۱۳۹۰/۱۱/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.05

۱۳۹۰/۱۱/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.28

۱۳۹۰/۱۰/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.27

۱۳۹۰/۱۰/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.26

۱۳۹۰/۱۰/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.25

۱۳۹۰/۱۰/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.21

۱۳۹۰/۱۰/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.19

۱۳۹۰/۱۰/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.18

۱۳۹۰/۱۰/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.17

۱۳۹۰/۱۰/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.14

۱۳۹۰/۱۰/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.13

۱۳۹۰/۱۰/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.12

۱۳۹۰/۱۰/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.11

۱۳۹۰/۱۰/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.10

۱۳۹۰/۱۰/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.06

۱۳۹۰/۱۰/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.05

۱۳۹۰/۱۰/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.03

۱۳۹۰/۱۰/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.29

۱۳۹۰/۹/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.28

۱۳۹۰/۹/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.27

۱۳۹۰/۹/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.26

۱۳۹۰/۹/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.23

۱۳۹۰/۹/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.22

۱۳۹۰/۹/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.21

۱۳۹۰/۹/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.20

۱۳۹۰/۹/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.19

۱۳۹۰/۹/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.12

۱۳۹۰/۹/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.09

۱۳۹۰/۹/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.08

۱۳۹۰/۹/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.07

۱۳۹۰/۹/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.06

۱۳۹۰/۹/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.05

۱۳۹۰/۹/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.02

۱۳۹۰/۹/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.01

۱۳۹۰/۹/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.28

۱۳۹۰/۸/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.25

۱۳۹۰/۸/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.14

۱۳۹۰/۸/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.11

۱۳۹۰/۸/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.10

۱۳۹۰/۸/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.08

۱۳۹۰/۸/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.03

۱۳۹۰/۸/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.02

۱۳۹۰/۸/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.27

۱۳۹۰/۷/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.26

۱۳۹۰/۷/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.25

۱۳۹۰/۷/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 24 .7 .90

۱۳۹۰/۷/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.18

۱۳۹۰/۷/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.17

۱۳۹۰/۷/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.16

۱۳۹۰/۷/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.12

۱۳۹۰/۷/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.09

۱۳۹۰/۷/۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.06

۱۳۹۰/۷/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.05

۱۳۹۰/۷/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.03

۱۳۹۰/۷/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.30

۱۳۹۰/۶/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.28

۱۳۹۰/۶/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.27

۱۳۹۰/۶/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.26

۱۳۹۰/۶/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.22

۱۳۹۰/۶/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.20

۱۳۹۰/۶/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.06.19

۱۳۹۰/۶/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.16

۱۳۹۰/۶/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.15

۱۳۹۰/۶/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.14

۱۳۹۰/۶/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.13

۱۳۹۰/۶/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.12

۱۳۹۰/۶/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.08

۱۳۹۰/۶/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.07

۱۳۹۰/۶/۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.06

۱۳۹۰/۶/۶

آفریقا در هفته ای که گذشت (900527 الی 900602)

۱۳۹۰/۶/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.05

۱۳۹۰/۶/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.02

۱۳۹۰/۶/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.01

۱۳۹۰/۶/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.30

۱۳۹۰/۵/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.29

۱۳۹۰/۵/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.24

۱۳۹۰/۵/۲۴

آفران: انقلابیون لیبی در مقابل یک آزمون سخت

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900513 الی 900519)

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.23

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.22

۱۳۹۰/۵/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.19

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: صحنه جنگ لیبی پس از آغاز ماه رمضان

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.18

۱۳۹۰/۵/۱۸

آفران: محاکمه حسنی مبارک ؛ واکنش ها و پیامدها

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.17

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.16

۱۳۹۰/۵/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.15

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفریقا در هفته ای که گذشت (900506 الی 900512)

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفران: تحولات شمال آفر یقا - 90.05.12

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: آفريقاي شرقي؛ اهميت استراتژيك و افق هاي پيش رو

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.11

۱۳۹۰/۵/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.10

۱۳۹۰/۵/۱۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.09

۱۳۹۰/۵/۹

آفران: قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.08

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.05

۱۳۹۰/۵/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.04

۱۳۹۰/۵/۴

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (2)

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.03

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.02

۱۳۹۰/۵/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.01

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (1)

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.29

۱۳۹۰/۴/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.28

۱۳۹۰/۴/۲۸

آفران: دموکراسی در آفریقا

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.27

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (900416 الی 900422)

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.25

۱۳۹۰/۴/۲۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.22

۱۳۹۰/۴/۲۲

آفران: مراکش، تاریخ و جغرافیا

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.19

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: موریتانی پس از انقلاب های عربی

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.18

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفریقا در هفته ای که گذشت (900409 الی 900415)

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: مراکش پس از همه پرسی

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.15

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (پایانی)

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.14

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (2)

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.13

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (1)

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.12

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: دلیل حمایت آمریکا از انقلابیون و سازمان های مصری

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.11

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفریقا در هفته ای که گذشت (900402 الی 900408)

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تاثير عوامل اقتصادي بر انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.08

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.07

۱۳۹۰/۴/۷

آفران: نشانه های “همه پرسی نظامی" درباره رئیس جمهور آینده مصر

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.06

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: عدم تناسب نقش و حقوق زنان در افریقا

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.05

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: گزينه هايي دشوار سياست مصر در قبال انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.04

۱۳۹۰/۴/۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (900326 الی 900401)

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: بروز اختلاف در صفوف انقلابیون لیبی

۱۳۹۰/۴/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.01

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: تغییر پشت درب‌های الجزایر و مغرب پس از لیبی

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: اصلاحات در قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.31

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: مصادره انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.30

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.29

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: صف بندی احزاب تونسی برای انتخابات آینده

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفریقا در هفته ای که گذشت (900319 الی 900325)

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: آخرین تحولات سودان

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.28

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.25

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: اعطاي وام به مصر و ربودن انقلاب

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: بازیگران منطقه ای؛ تلاش برای مدیریت انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.24

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: انقلاب هاي عربي و سياست هاي آمريكا در قبال ايران

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: اختاپوس جاسوسی اسرائیل در تونس و مصر

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.23

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900311 الی 900318)

۱۳۹۰/۳/۲۱

آفران: بررسی نتایج انتخابات شهرداری ها در آفریقای جنوبی

۱۳۹۰/۳/۹

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی بنین

۱۳۹۰/۱/۲۸

انتخابات 2011 نیجریه

۱۳۹۰/۱/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (891205 الی 891211)

۱۳۸۹/۱۲/۱۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (891114 الی 891120)

۱۳۸۹/۱۱/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (891030 الی 891106)

۱۳۸۹/۱۱/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891023 الي 891029)

۱۳۸۹/۱۱/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891016 الي 891022)

۱۳۸۹/۱۰/۲۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891009 الي 891015)

۱۳۸۹/۱۰/۱۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891002 الي 891008)

۱۳۸۹/۱۰/۱۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890925 الي 891001)

۱۳۸۹/۱۰/۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890918 الي 890924)

۱۳۸۹/۹/۲۹

تقويم انتخابات سال 2011 ميلادي در آفريقا

۱۳۸۹/۹/۲۷

ماداگاسكار قانون اساسي 17 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۲۳

زيمبابوه ریاست جمهوری می 2011

۱۳۸۹/۹/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890911 الي 890917)

۱۳۸۹/۹/۲۰

ساحل عاج ریاست جمهوری 31 اکتبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۸

تانزانيا و زنگبار رياست جمهوري و پارلماني

۱۳۸۹/۹/۱۷

مصر قوه مقننه 28 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۷

اوگاندا رياست جمهوري و پارلماني 18 فوریه 2011

۱۳۸۹/۹/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890813 الي 890813)

۱۳۸۹/۸/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890729 الي 890805)

۱۳۸۹/۸/۸

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890722 الي 890728)

۱۳۸۹/۸/۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890715 الي 890721)

۱۳۸۹/۷/۲۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890708 الي 890714)

۱۳۸۹/۷/۱۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890625 الي 890701)

۱۳۸۹/۷/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890618 الي 890624)

۱۳۸۹/۶/۲۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890611 الي 890617)

۱۳۸۹/۶/۲۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890604 الي 890610)

۱۳۸۹/۶/۱۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890528 الي 890603)

۱۳۸۹/۶/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890521 الي 890527)

۱۳۸۹/۵/۳۰

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890514 الي 890520)

۱۳۸۹/۵/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890507 الي 890513)

۱۳۸۹/۵/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890431 الي 890506)

۱۳۸۹/۵/۹

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890424 الي 890430)

۱۳۸۹/۵/۲

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890417 الي 890423)

۱۳۸۹/۴/۲۶