نگاه آفران > آفران: تحولات آفريقاي عربي

آفران: تحولات آفريقاي عربي

تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۳/۱۷
New Page 1

مصر

- شبکه تلویزیونی الجزیره گزارش داد: مصری ها با تظاهرات گسترده در میدان التحریر قاهره اعدام حسنی مبارک را خواستار شدند.
به گزارش این شبکه، شمار زیادی از شهروندان مصری در میدان التحریر قاهره تجمع کردند و خواهان محاکمه دوباره حسنی مبارک و اجرای قانون انزوای سیاسی شدند.
از سوی دیگر نشست شورای نظامی حاکم در مصر با گروه های سیاسی این کشور نتوانست به توافقی درباره تشکیل شورای موسسان قانون اساسی منجر شود. گروه های سیاسی تلاش می کنند قبل از نشست با شورای نظامی به توافقی در این زمینه برسند.
تظاهرات ميليوني "عدالت" همچنان همزمان با ميدان التحرير قاهره در بسياري از شهرهاي ديگر مصر برگزار شد تا مردم انقلابي اين كشور يك صدا اجراي عدالت درباره مبارك و همدستانش به ويژه "احمد شفيق" را فرياد بزند.
روزنامه اليوم السابع گزارش داد، در پاسخ به فراخوان 40 گروه و تشكل حزبي سياسي و انقلابي مردم انقلابي مصر يك صدا بپاخواست تا با تجمع در ميدان التحرير قاهره و ميدان‌هاي دست كم 20 شهر ديگر مصر از جمله اسكندريه خواستار اجراي عدالت انقلابي درباره حسني مبارك و سران رژيمش از جمله "احمد شفيق"، نامزد راه يافته به دور دوم انتخابات رياست جمهوري مصر شود.
جنبش‌هاي انقلابي و تشكل‌هاي سياسي مصري هدف از برگزاري اين تظاهرات را در خواست قصاص قاتلان شهداي انقلاب از جمله حسني مبارك و حبيب العادلي، وزير كشور مبارك و جمال و علاء، فرزندان مبارك و شش معاون حبيب العادلي و ديگر سران رژيم مبارك شدند.
مردم انقلابي مصر اين تظاهرات سراسري را در اعتراض به حكم حبس ابد دادگاه جنايي شمال قاهره درباره حسني مبارك و حبيب العادلي، وزير كشور مبارك به اتهام دست داشتن در كشتار تظاهرات‌كنندگان مصري در جريان انقلاب 25 ژانويه اين كشور و تبرئه فرزندان مبارك و شش معاون العادلي برگزار كردند تا طي آن تاكيد كنند، به كمتر از اعدام حسني مبارك و پسران و همدستانش رضايت نخواهند داد و راهپيمايي‌هاي اعتراض آميز خود را تا تحقق خواسته‌هايشان ادامه خواهند داد.
مردم انقلابي مصر با سردادن شعارهايي از قبيل "اين دادگاه ساخته و پرداخته وزارت كشور بود"، "اين محاكمه نمايشي مضحك بود"،‌ "مردم خواهان اعدام طنطاوي هستند"، "مرگ بر شوراي عالي نظامي"،‌ "شفيق = مبارك"، و "مرگ بر شفيق" توطئه‌هاي تدارك ديده شده عليه انقلاب مصر را محكوم و تاكيد كردند كه تا تحقق اهداف انقلاب و سرنگوني حاكميت نظاميان همچنان به مبارزه خود ادامه خواهند داد و از انقلاب خويش محافظت خواهند كرد و نخواهند گذاشت خون شهدايشان پايمال شوند.
در تظاهرات سه شنبه بعد از ظهر (91.03.16) مصر شخصيت‌هاي سياسي و انقلابي مصري از جمله "محمد مرسي"، نامزد جماعت اخوان المسلمون در دور دوم انتخابات رياست جمهوري مصر، "حمدين صباحي"، "عبد المنعم ابو الفتوح"، "خالد علي"، نامزدهاي ناكام دور اول انتخابات رياست جمهوري مصر و نمايندگان پارلمان الشعب مصر نيز حضور داشتند.
در تظاهرات ميدان التحرير شيوخ الازهر نيز حضور داشتند و جماعت اخوان المسلمون مصر و حزب آزادي و عدالت، شاخه سياسي اين جنبش با انتشار بيانيه‌اي حضور و مشاركت خود در اين تظاهرات را اعلام كرد.
شوراي عالي نظامي مصر از بيم حمله معترضان مصري به مقر قوه قضائيه اين كشور تدابير امنيتي شديدي اطراف اين منطقه اتخاذ كرده است، اين درحالي است كه گفته مي‌شود، ارتش مصر 24 ساعت با انواع و اقسام تجهيزات نظامي از جمله زره پوش‌ها از منزل احمد شفيق محافظت مي‌كنند و اين موضوع به شدت اعتراض نمايندگان پارلمان مصر را به دنبال داشته است.
نماينده و وكيل اتحاديه وكلاي مصر شعبه شمال قاهره اعلام كرد كه اين اتحاديه تصميم گرفته حسني مبارك را محاكمه مردمي كند.
اين درحالي است كه اتحاديه وكلاي مصر اعلام كرده است، تا چند روز ديگر اقدام به محاكمه مردمي حسني مبارك، رئيس جمهوري مخلوع مصر و حبيب العادلي، وزير كشور مبارك و فرزندان مبارك و شش معاون العادلي با حضور خانواده‌هاي شهدا خواهد كرد و دادگاهي مردمي تشكيل خواهد داد و مقدمات اين دادگاه نيز فراهم شده است.
- با تاریک شده هوا در قاهره بر شمار تظاهرکنندگان حاضر در میدان التحریر افزوده شده است.
شبکه تلویزیونی فرانس 24 گزارش داد: گزارشگر این شبکه از میدان التحریر از بسیج گسترده مردم قاهره برای شرکت در تظاهرات خبر داد و گفت: با تاریک شدن هوا شمار حاضرین در میدان التحریر افزایش می یابد. در حال حاضر ده ها هزار مصری در حالی که پرچم هایی از کشورشان را در دست دارند، علیه احمد شفیق نامزد انتخابات ریاست جمهوری مصر شعار می دهند. نامزدهای حذف شده در دور اول انتخابات و از همه محبوب تر ابوالفتوح که در میدان التحریر از تقلب در دور اول انتخابات سخن به میان آورد، خواستار تشکیل شورای حکومتی که تا پایان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری مصر هدایت کشور را بر عهده بگیرد، شده است. اما اخوان المسلمین با این پیشنهاد مخالف است. چرا که محمد مرسی نامزد این حزب از شانس زیادی برای پیروزی در دور دوم انتخابات برخوردار است. بسیاری از مصری ها که برای جلوگیری از پیروزی احمد شفیق به محمد مرسی رای دادند، اعلام کرده اند که دور دوم انتخابات را تحریم خواهند کرد.
این گزاشگر خاطر نشان کرد که بسیاری از تظاهرکنندگان اعلام کرده اند تا حل نهایی مسئله انتخابات به حضور خود در التحریر ادامه خواهند داد.

- یک کارشناس مصری در گفتگو با شبکه فرانس 24 تاکید کرد: انقلاب مصر به دلیل مخالفت مردم با حکومت نظامیان ادامه خواهد یافت.
شبکه تلویزیونی فرانس 24 گزارش داد، "حسین القانِنی" یکی از بنیانگذاران انجمن 25 ژانویه در پاسخ به سوال مجری که پرسید، آیا ما شاهد دومین انقلاب مردم مصر هستیم؟ پاسخ داد: «بله، ما شاهد انقلاب دوم مردم مصر هستیم. به نظر من مصر (پس از انقلاب اول) در مسیر دموکراتیک حرکت نکرده است. برای این که این کشور قانون اساسی ندارد و کسی به عنوان رئیس جمهوری منتخب مردم در راس این کشور قرار نگرفته است. به نظر من انقلاب مردم مصر ادامه می یابد، چون مردم حق دارند با دستورات حکومت نظامیان مصری مخالفت کنند.
این فعال مصری در ادامه از تمایل قبطی های مصر به پیروزی احمد شفیق نخست وزیر سابق حسنی مبارک سخن به میان آورد و خاطر نشان کرد: قبطی ها به احمد شفیق رای دادند، چون او به حکومتی وابسته است که به درگیری های مذهبی تمایلی ندارد.

- عضو دفتر اجرايي ائتلاف انقلابيون مصر تاكيد كرد، احكام حسني مبارك و همدستانش از مجموعه تلاش هاي شوراي نظامي و بقاياي رژيم گذشته براي مقابله با انقلاب اين كشور است.
شبكه خبري العالم گزارش داد، "محمد ممدوح" عضو دفتر اجرايي ائتلاف انقلابيون مصر گفت: مبارك و فرزندان و سران رژيم او بعد از گذشت دو ماه از پيروزي انقلاب و حضور مردم در خيابان ها و هشدار براي حركت به سمت كاخ مبارك در شرم الشيخ براي محاكمه به دادگاه سپرده شدند و در نتيجه مي توان گفت كه اساسا شوراي نظامي تمايلي به محاكمه مبارك نداشت.
ممدوح با اشاره به اين موضوع كه نيروهاي انقلابي اسناد زيادي را به دادستاني كل مصر ارايه كردند كه مبارك را محكوم مي كرد اما دادستاني اين اسناد را به دادگاه ارايه نكرد و تنها به يك سري اسناد و مدارك واهي اكتفا كرد، افزود: دادستاني كل مصر همچنين بعد از دعاوي چهار ماهه تاييد كرد كه دستگاه‌هاي رسمي دولت از جمله سازمان اطلاعات و دستگاه امنيت كشور و وزارت كشور با ارايه اسناد و مدارك محكوميت مبارك مخالفت كرده‌اند.
عضو دفتر اجرايي ائتلاف انقلابيون مصر، درباره نامزدي احمد شفيق از بقاياي رژيم مبارك در انتخابات رياست جمهوري مصر گفت : شفيق حق شركت در انتخابات را نداشت و جايگاه واقعي او در دادگاه كيفري بود تا به خاطر جرايمش مجازات شود نه اينكه وارد دور دوم انتخابات شود.

- شوراي عالي نيروهاي مسلح مصر روز سه شنبه (91.03.16) به احزاب و گروه هاي سياسي دو روز فرصت داد در زمينه معيارهاي تشكيل كميته ويژه تدوين قانون اساسي جديد كشور به توافق برسند.
خبرگزاري شين‌هوا گزارش داد؛ "مصطفي بكري" نماينده پارلمان مصر پس از نشست شوراي عالي نظامي با روساي احزاب
سياسي مصر گفت : شوراي عالي نظامي ، 18 حزب و جمعي از نمايندگان مستقل درمجلس مصر توافق كردند تا روز پنجشنبه (91.03.18) درخصوص شرايط تشكيل مجمع موسسان براي تدوين قانون اساسي جديدكشور به توافق نهايي برسند.
مصطفي بكري تصريح كرد: اگر احزاب سياسي مصر در دو روز آينده به توافق نرسند اين مسئوليت به شوراي عالي نيروهاي مسلح مصر واگذارخواهد شد .
نماينده پارلمان مصر افزود شوراي عالي نيروهاي مسلح بيانيه كاملي را وضع و درآن معيارهاي تشكيل مجمع موسسان براي تدوين قانون اساسي جديد و نيز جدول زماني براي تدوين اين قانون را مشخص خواهد كرد
براساس اين گزارش، حزب عدالت و آزادي شاخه سياسي گروه اخوان المسلمين مصر در نشست سه شنبه (91.03.16) شركت نكرد .

- خبرگزاری رسمی مصر منا روز سه‌شنبه (91.03.16) از وخامت حال حسنی مبارک دیکتاتور پیشین این کشور خبر داد.
وی شنبه گذشته (91.03.13) به اتهام مشارکت در قتل تظاهرکنندگان مصری در جریان انقلاب سال گذشته در این کشور، به حبس ابد محکوم شد و در راه انتقال به زندان دچار حمله قلبی شد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از قاهره، خبرگزاری منا خاطر نشان کرد پس از عیادت همسر و دو پسر مبارک با وی، حال دیکتاتور پیشین مصر وخیم‌تر شده است.
این خبرگزاری افزود: این ملاقات احتمالا باعث افسردگی شدید مبارک شده است.

- آخرين نخست وزير رژيم حسني مبارك و نامزد انتخاباتي مصر انقلاب مردمي اين كشور را تمام شده دانست و اعلام كرد كه بازنگري در حكم مبارك يك خواسته كودكانه است.
به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از رويترز، احمد شفيق در گفتگو با برنامه "مصر الجديده" اظهار داشت: معترضيني كه در حال حاضر در ميدان التحرير تجمع كرده اند نماينده تمامي اقشار مصر نيستند و تعداد آن ها بالغ بر 250 هزار نفر است.
وي مدعي شد: درخواست براي بازنگري در محاكمه حسني مبارك يك خواسته كودكانه است زيرا دخالت در عملكرد دستگاه قضايي به شمار مي رود كه اين امر پذيرفتني نيست.
شفيق در ادامه گفت: اجراي قانون انزواي سياسي موضوعي كم اهميت است و بگذاريد اخوان المسلمين آزادانه در مورد آن صحبت كند.
وي درباره توافق "محمد مرسي" رقيب انتخاباتي خود با "حمدين صباحي" و "عبدالمنعم ابوالفتوح" نامزدهاي دور نخست انتخابات رياست جمهوري مصر گفت: شوراي عالي نظامي با پيشنهاد اين سه نامزد براي تشكيل شوراي رياست جمهوري مخالفت كرده است و بنابراين چنين ايده اي ديگر مطرح نيست.
شفيق همچنين در رابطه با نگراني برخي از سياستمداران از رياست جمهوري وي گفت: من در صورت پيروزي در انتخابات به كسي آسيب نخواهم رساند و اختلاف نظر و عملكرد باعث نخواهد شد كسي بازداشت شود و قانون تنها راه اجراي اين مسئله است.
آخرين نخست وزير مبارك اظهار داشت: اگر چند ميليون نفر در خيابان ها عليه من تظاهرات مي كنند بيش از 85 ميليون مصري نيز وجود دارد كه در خانه هايشان هستند و با نامزدي من در انتخابات موافق هستند.
وي افزود: انقلاب با انتخاب گروه هاي مشروع و تشكيل پارلمان و هيئت دولت و غيره پايان يافته است و پس از انتخاب من به عنوان رئيس جمهور، هيچكس حق ندارد نسبت به نامزدي من در انتخابات اعتراض كند چرا كه قانون راه حل اين بحران است همانطور كه در كشورهاي پيشرفته همچون آمريكا، انگليس و آلمان نيز قانون مشكلات و بحران ها را حل و فصل مي كند.

- "حسام لطفى"، استاد حقوق مدني دانشگاه بني سويف مصر تاكيد كرد، حكمي كه دادگاه جنايي قاهره براي مبارك و همدستانش صادر كرد به معناي كشتار مجدد شهداي انقلاب بود.
وی در ادامه تاكيد كرد، حكم برائتي كه دادگاه جنايي قاهره درباره شش معاون حبيب العادلي، وزير كشور حسني مبارك صادر كرد، تنها با آنچه در برگه‌ها ذكر شده مطابقت دارد.
وي درباره اين گفته خود توضيح داد: قاضي دادگاه مبارك و همدستانش براساس آنچه در برگه‌ها به وي ارائه شده بود، حكم خود را صادر كرد،‌ چون دلايل و مستندات از بين رفته بودند و دادگاه جنايي براساس دلايل و مستندات موجود حكم صادر كرد نه قضاياي سياسي.
حسام لطفي در ادامه افزود: از آنجا كه حكم حبس ابد حسني مبارك، رئيس جمهوري مخلوع مصر و حبيب العادلي، وزير كشور مبارك مستند به دليل و مدركي نبوده است،‌ بنابراين در آينده و در صورت ارجاع اين حكم به دادگاه تجديد نظر تغيير خواهد كرد و در اين ترديد نيست كه اين حكم به حكم برائت تبديل خواهد شد.
لطفي گفت: حكمي كه براي مبارك صادره شده، حكمي سياسي است كه با توجه به شرايط كنوني حاكم بر مصر صادر شده است.
وي افزود: من اعتقاد دارم، اين حكم در واقع بار ديگر شهداي انقلاب را كشت و هيچ تفسيري براي آن نمي‌توان قائل شد.

- رئيس دادگاه جنايي قاهره اعلام كرد: محاكمه مسئولاني كه اقدام به از بين بردن مستندات و مدارك جنايي دادگاه مبارك كردند، ضروري است كه در راس آن ها احمد شفيق نخست وزير مبارك، سرلشكر "محمود وجدي" وزير كشور فعلي قرار دارند.
قاضي "رفعت السيد"،‌ رئيس دادگاه جنايي قاهره در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري فارس در قاهره به شدت احكام دادگاه جنايي قاهره درباره برائت همدستان حسني مبارك را محكوم كرد.
وي افزود: در اين ترديد وجود ندارد كه حسني مبارك و حبيب العادلي،‌ وزير كشورش و علاء و جمال، فرزندان مبارك و شش معاون العادلي در كشتار انقلابيون و تظاهرات‌كنندگان مصري و تباه كردن زندگي سياسي و اقتصادي مصر دست داشتند و از پست‌هاي و مقام‌هايي كه در آن منصوب بودند، نهايت سوء استفاده كردند.
وي در اين ارتباط به اين آيه كلام الله مجيد استناد كرد كه مي‌فرمايد: در قصاص حيات و زندگي ديگري براي شما وجود دارد تا شايد تقوا پيشه كنيد.
رفعت السيد تاكيد كرد كه اين احكام فرصتي براي همه نيروهاي ملي است تا با يكديگر متحد شوند و بار ديگر انقلاب مسالمت‌آميز خود عليه رژيم مبارك را از سر گيرند،‌ چراكه عملا رژيم مبارك هنوز در مصر در قدرت است و اين رژيم سرنگون نشده است.
رفعت السيد در ادامه افزود: با وجود نبود يا نقص دلايل و مستندات با اين حال قاضي دادگاه به طور كامل از ميزان فسادي كه اين افراد در كشور دست به آن زده بودند، آگاه بود و مي‌بايست حكم اعدام آن ها را صادر مي‌كرد و دليل اين امر سخنانش او قبل از قرائت حكم مبارك و متهمان دادگاه مذكور است.

- "محمد سليم العوا"، حقوقدان مصري با اشاره به قانون 247 محاكمه رئيس‌جمهوري سال 1956 مبارك را به خيانت بزرگ به كشور متهم كرد، خواستار محاكمه سريع‌ وي به اين اتهام شد.
"محمد سليم العوا"، نامزد ناكام دور اول انتخابات رياست جمهوري مصر و حقوقدان مصري در قاهره خواستار محاكمه مجدد حسني مبارك براساس قانون شماره 247 محاكمه رئيس جمهوري و نخست‌ وزيري و وزيران سال 1956 به اتهام خيانت بزرگ در حق ملت مصر از 30 سال گذشته شد.
العوا گفت: اين جرم (خيانت بزرگ به وطن) در ليست اتهاماتي نبود كه در اين دادگاه مبارك كه به دادگاه قرن معروف شده بود به آن پرداخته شد و درباره آن براي مبارك و حبيب العادلي،‌ وزير كشور مبارك حبس ابد و براي فرزندانش،‌ جمال و علاء مبارك و شش معاون العادلي حكم تبرئه صادر شد.
اين حقوقدان مصري تاكيد كرد كه قانون 247 سال 1956 محاكمه رئيس جمهوري و نخست وزير و وزيران همچنان در كشور لازم الاجراست و به همين خواهان به اجرا گذاشته شدن هرچه سريع‌تر اين قانون درباره مبارك و وزير كشورش هستم.
العوا توضيح داد كه جرم خيانت بزرگ شامل شكستن عهد و سوگندي مي‌شود كه رئيس جمهوري هنگام برعهده گرفتن اين پست آن را ادا كرد و سوگند خورد كه حافظ منافع مردم باشد و به قانون اساسي و قوانين ديگر كشور احترام بگذارد و از بازداشت‌هاي طولاني مدت و بدون محاكمه و باز گذاشتن دست نيروي پليس و دستگاه امنيت در شكنجه زندانيان در زندان‌ها و بازداشتگاه‌ها از جمله شكنجه تا سرحد مرگ و نقض حقوق بشر و آزاد كردن شهرونداني كه بدون دليل در بازداشت بسرمي‌برند و معرفي غيرنظاميان به دادگاه نظامي و توهين به ملت مصر به ويژه در خارج مصر و سرقت صدها ميليارد دلار از اموال دولت و خارج كردن آن به خارج و اطلاع و اشراف كامل بر تقلب و تخلف در انتخابات پارلماني جلوگيري كند كه مبارك به هيچ يك از آن ها عمل نكرد.
وي در ادامه توضيح داد كه ماده شش قانون شماره 247 سال 1956 محاكمه رئيس جمهوري و نخست وزير و وزيران بر لزوم محاكمه رئيس جمهوري در صورت ارتكاب خيانت بزرگ يا عدم وفاداري به نظام جمهوري و صدور حكم اعدام و حبس ابد با اعمال شاقه در قبال ارتكاب اين جنايات تاكيد كرد.
محمد سليم العوا در پايان گفت كه عدم وفاداري به نظام در تلاش براي تغيير نظام جمهوري به نظام سلطنتي و ممانعت از اجراي كامل قوانين دولتي يا بخشي از آن ها يا تعديل و اصلاح برخي ديگر برخلاف آنچه در قانون اساسي ذكر آن رفته است، نمود پيدا مي‌كند.

- رسيدن "احمد شفيق" مهرۀ حسني مبارك به رياست جمهوري اين كشور، از معدود گزينه هايي است كه نخست وزير رژيم صهيونيستي و رييس تشكيلات خودگردان درباره آن اتفاق نظر دارند.
شبكه العالم گزارش داد، "بنيامين نتانياهو" و "محمود عباس" درباره انتخابات رياست جمهوري مصر با يكديگر اتفاق نظر دارند، به صورتيكه هردو آن ها به قدرت رسيدن "احمد شفيق" فرمانده سابق نيروي هوايي مصر و آخرين نخست وزير دوران مبارك را ترجيح مي دهند.
رسيدن شفيق به رياست جمهوري نگراني چند ماهه رژيم اشغالگر را برطرف مي كند، زيرا پس از سرنگوني مبارك، اين رژيم به شدت نگران سرنوشت پيمان "كمپ ديويد" بود.
تشكيلات خودگردان نيز احمد شفيق را بعنوان برگ برنده اي براي خود در برابر جنبش مقاومت اسلامي (حماس) مي داند.
ناظران صهيونيست معتقدند در صورت انتخاب "محمد مرسي" كمپ ديويد لغو نخواهد شد، زيرا با لغو اين معاهده بسياري از كمك هاي كه عمده ترين آن ها از سوي آمريكا است، متوقف مي شود.
رژيم صهيونيستي بهترين مزيت مبارك را كمك به ادامه محاصره شديد غزه مي داند.
با اين حال جنبش حماس اميدوار است با پيروزي محمد مرسي محروميت هاي اقتصادي و محاصره غزه متوقف شود؛ محاصره اي كه با وجود سرنگوني مبارك در سايه حاكميت نظاميان ارشد مبارك، همچنان پابرجا است.

- مسئولان مصري براي دومين بار متوالي واردات محموله سوخت اهدايي قطر به نوار غزه كه ويژه استفاده در تنها نيروگاه برق غزه است، به تعويق انداختند.
المنار گزارش داد، يك منبع فلسطيني گفت كه طرف مصري به طرف فلسطيني ابلاغ كرده است كه ورود كاميون‌هاي سوخت به غزه بنا به دلايلي كه آن را فاش نكرد، به تعويق افتاده است.
وي افزود كه تعلل مصر در واردات محموله سوخت به نوار غزه سوالاتي را درباره علت حقيقي اين كار مصري‌ها و عواملي كه پشت پرده ممانعت از ورود سوخت به غزه قرار دارند، مطرح مي‌كند.
اين منبع فلسطيني تصريح كرد كه گذرگاه براي استقبال از محموله سوخت از مصر كاملا آمادگي دارد.
مسئولان رژيم صهيونيستي با وارد كردن محموله سوخت اهدايي قطر از طريق گذرگاه كرم ابوسالم به غزه موافقت كرده‌اند.
از سوي ديگر اداره انرژي و منابع طبيعي غزه نسبت به تاخير در ورود سوخت قطر به غزه ابراز تاسف كرد و گفت كه تعلل مصر در اين باره عمدي است.

- خبرها حاكي از آن است كه خارج نشينان مصري، در روز اول راي گيري انتخابات رياست جمهوري، بيش از 50 هزار راي را به صندوق انداختند كه نسبت به دور اول اين انتخابات، با افزايش روبرو بوده است.
المحيط گزارش داد؛ "عمرور رشدي" سخنگوي رسمي وزارت امور خارجه مصر با تائيد اين خبر اعلام كرد كه 170 سفارت و سركنسولگري مصر در خارج از كشور، از راي دهندگان مصري استقبال مي كند و تاكنون سفارت مصر در كويت در دو روز گذشته از آغاز دور دوم انتخابات در خارج از مصر، با بيشترين راي دهنده مواجه بوده است كه تعداد آن ها به 17 هزار نفر مي رسد و در مكان هاي بعدي رياض (پايتخت عربستان) با 10 هزار راي دهنده، جدة با هفت هزار راي دهنده و دوحه (پايتخت قطر) با نزديك به پنج هزار راي دهنده، قرار دارند و همچنين در بين كشورهاي اروپايي، شهر ميلان در ايتاليا با شركت 1500 راي دهنده در انتخابات رياست جمهوري، در مكان اول قرار دارد.
وي افزود: كسانيكه تاكنون نتوانستند در سفارات و سركنسولگري هاي مصر در خارج از كشور براي راي دهي حاضر شوند، تا 4 روز ديگر فرصت دارند تا در دور دوم انتخابات رياست جمهوري مصر شركت نمايند و راي خود را به صندوق بيندازند.

- جنبش هاي فتح و حماس رايزني هاي خود را درباره معرفي و انتخاب وزيران دولت آشتي ملي آغاز كردند.
"اسماعيل رضوان" از رهبران حماس دراين باره گفت، هيئت هاي فتح و حماس در قاهره پايتخت مصر ديدار كردند تا درباره معرفي وزيران دولت آشتي ملي به رايزني بپردازند.
وي افزود، معيارهاي ويژه اي براي گزينش اين وزيران تعيين شده است و آنان از ميان چهره ها و شخصيت هاي مستقل افراد توانمند را انتخاب خواهند كرد.
رضوان گفت، جنبش حماس در زمينه اجراي توافقنامه آشتي ملي نرمش زيادي به خرج داده است و اميد مي رود كه كارها براي تشكيل دولت آشتي ملي و اعلام موجوديت آن در 20 ماه جاري به نحو مطلوب پيش رود.

لیبی

- تحرکات شبه نظامیان درلیبی که در سقوط قذافی سهیم بودند، اداره امور این کشور را برای دولت انتقالی با مشکل مواجه کرده است.
شبکه تلویزیونی فرانس 24 گزارش داد: چندی پیش فرودگاه بین المللی طرابلس به محاصره شبه نظامیان درآمد و با این اتفاق توان دولت لیبی برای کنترل کشور زیر سوال رفت.
گزاشگر این شبکه در این باره گفت: شبه نظامیان لیبی به راحتی موفق به محاصره فرودگاه بین المللی طرابلس شدند. پس از رسانه ای شدن این اقدام، دولت انتقالی وارد عمل شد و نیروهای دولتی کنترل اوضاع را در دست گرفتند.
اما این حادثه موجب شد که لیبی کشوری آسیب پذیر قلمداد شود و شبه نظامیان عامل این وضع معرفی شوند. این شبه نظامیان که در تلاش برای سقوط قذافی شرکت کردند، اکنون برای کسب قدرت می جنگند، آن ها همه جا حضور دارند و برای دیگران قانون وضع می کنند.
گزارشگر این شبکه افزود : شورای ملی انتقال حکومت در لیبی در برابر تحرکات شبه نظامیان ناتوان به نظر می رسد. این حکومت قادر به حفظ اتحاد در کشور نیست و خطر فروپاشی این کشور به دلیل مطالبات جدایی طلبانه برخی گروه ها هر لحظه قوی تر می شود. گروهی در سیرنائیک در شرق لیبی رسما اعلام خودمختاری کرده اند.
"مصطفی عبدالجلیل" رئیس شورای ملی انتقال حکومت در لیبی گفت: «حوادث سیرنائیک مسئله بسیار مهمی است که حاکمیت کشور ما را تهدید می کند.» دلیل ناتوانی حکومت در مقابله با شبه نظامیان این است که آن ها تا بن دندان مسلح هستند. این شبه نظامیان در جریان جنگ با حکومت سابق لیبی اسلحه خانه ها را غارت کردند. از این رو اکنون تا بن دندان مسلح هستند و هر کار که بخواهند می کنند بدون آنکه از سوی قانون تحت تعقیب قرار بگیرند. برخی از این شبه نظامیان به ایجاد وحشت، غارت، دزدی، تجاوز و تسویه حساب های گروهی و شخصی می پردازند. سازمان عفو بین الملل از عملکرد آشوب طلبانه این شبه نظامیان سخن به میان آورده است. در چنین شرایطی کار تشکیل ارتش ملی به کندی انجام می گیرد و ستاد مشترک لیبی در تشکیل این ارتش اتفاق نظر ندارد. البته برخی از شورشیان سابق لیبی که غیر نظامی هستند، حاضر به حضور در ارتش شده اند. دولت امیدوار است که با برگزاری انتخابات در 23 ماه ‍ژوئن عملا به تحرکات مسلحانه شبه نظامیان پایان دهد.

- رئيس انقلابيون طرابلس با هشدار به ادامه ناامني‌ها در ليبي و به حاشيه راندن انقلابيون تاكيد كرد كه اين اوضاع احتمال كودتاي نظامي در اين كشور را تقويت مي‌كند.
درحالي‌كه تنها كمتر از يك روز از حل مسئله فرودگاه طرابلس نگذشته بود، درگيري‌هاي مسلحانه‌اي در شهر بنغازي بين نيروهاي دولتي و شبه‌نظاميان ليبيايي در گرفت.
اين درگيري‌ها پس از آن آغاز شد كه يكي از شبه‌نظاميان ليبيايي در يك ايست بازرسي در نزديكي شهر بنغازي كشته شد كه اين امر باعث درگيري شبه‌نظاميان با نيروهاي دولتي شد.
اين امر موجب شد تا رئيس شوراي انقلابيون طرابلس درباره ادامه ناامني‌هاي در ليبي و به حاشيه راندن انقلابيون هشدار دهد و تاكيد كند، اين امر احتمال وقوع كودتاي نظامي در اين كشور را به دنبال خواهد داشت.
"عبدالله ناكر"، در اين باره در گفت‌وگو با روزنامه فرامنطقه‌اي الشرق الاوسط گفت كه در صورت ادامه ناامني‌هاي كنوني در ليبي و ناتواني شوراي ملي انتقالي و دولت موقت اين كشور براي به دست گرفتن اوضاع، بيم وقوع كودتاي نظامي در ليبي وجود دارد.
وي افزود: يورش صورت گرفته به فرودگاه طرابلس نشان مي‌دهد كه به حاشيه راندن انقلابيون و مشاركت ندادن آن ها در حكومت اشتباه بزرگي است.
عبدالله ناكر تاكيد كرد: زماني كه ما از ضرورت حضور انقلابيون سخن مي‌گفتيم، به ما انتقاد مي‌كردند. دولت كنوني توانايي لازم براي تامين امنيت فرودگاه، بيمارستان‌ها و وزارتخانه‌ها را ندارد. ما پيشتر به مسئولان گفته بوديم كه وظيفه تامين امنيت فرودگاه را به انقلابيون بسپارند.
وي در ادامه افزود: انقلابيون ليبي همان كساني هستند كه قذافي را سرنگون كردند. چنانچه روند به حاشيه راندن انقلابيون در ليبي ادامه پيدا كند، شاهد وقوع كودتاي نظامي در كشور خواهيم بود. دست كم بايد مسئوليت‌هاي امنيتي به انقلابيون ليبي سپرده شود.

- دادگاه نظامي ليبي اعلام كرد كه محاكمه "ابو زيد دورده"، رئيس دستگاه اطلاعات قذافي را كه قرار بود،‌ سه شنبه (91.03.16) برگزار شود به اواخر ماه جاري موكول كرده است.
روزنامه قورينا الجديده گزارش داد، دادگاه نظامي شهر طرابلس، پايتخت ليبي در بيانيه‌اي اعلام كرد كه محاكمه "ابو زيد دورده"، رئيس دستگاه اطلاعات قذافي را كه قرار بود،‌ سه شنبه (91.03.16) برگزار شود به 26 ماه جاري موكول كرده است.
دادگاه نظامي طرابلس تعويق محاكمه دورده را بنا به درخواست وكيل مدافع وي بيان كرده است.
دورده قرار بود به عنوان اولين بازمانده رژيم سابق ليبي امروز در دادگاه نظامي طرابلس محاكمه شود.
هيئت دفاع از دورده دليل درخواست تعويق محاكمه موكل خود را عدم اطلاع از موعد و زمان تحقيق و بازجويي و اتهامات وارده به دورده بيان كرده است.
دادستاني ليبي اتهامات وارده به رئيس دستگاه اطلاعات قذافي را قتل عمد و نظارت بر شكنجه معارضان قذافي بيان كرده است.

- روزنامه القدس العربي چاپ لندن نوشت: دولت مركزي هيچ كنترلي بر امور ندارد و آشوب بارزترين مشخصه ليبي جديد است و تعداد بسياري از مردم ليبي از شوراي ملي انتقالي راضي نيستند.
روزنامه القدس العربي در شماره سه‌شنبه (91.03.16) خود نوشت: انتخابات پارلماني ليبي به زودي آغاز خواهد شد كه نخستين انتخابات از 40 سال پيش تاكنون است ولي وضعيت امنيتي نامناسب به علت درگيري هاي گروه هاي شبه نظامي شايد منجر به تعويق چند ماهه انتخابات شود.
اين روزنامه چاپ لندن در ادامه در مورد دليل اقدام به اشغال فرودگاه طرابلس نوشته است: گردان وفاداران در اعتراض به ربوده شدن فرمانده خود به فرودگاه طرابلس حمله كرد تا ربايندگان را مجبور به آزاد كردن فوري فرمانده خود بكند به عبارتي ديگر گردان وفاداران با توجه به عدم اجراي قوانين و نبود دولت مركزي قدرتمند تصميم گرفت كه با توسل به زور به مطالباتش دست يابد.
دولت مركزي هيچ كنترلي بر امور ندارد و آشوب، بارزترين مشخصه ليبي جديد است به نحوي كه دادستان نظامي درپي بازداشت و بازجوئي از مصطفي عبدالجليل رئيس شوراي ملي انتقالي به اتهام همدستي در ترور "عبدالفتاح يونس" فرمانده سابق نيروهاي اين شورا و وزير كشور رژيم سابق است، گروهي كه هنوز ناشناخته است، عبدالفتاح يونس را ترور كردند و جسد وي را سوزاندند.
شوراي ملي انتقالي اين اتهام را رد و با بازجوئي از رئيس خود مخالفات مي كند ولي بايد دانست كه تعداد بسياري از مردم ليبي از شوراي ملي انتقالي راضي نيستند به نحوي كه تعدادي از افراد به تازگي به مقر اين شورا حمله كردند و نزديك بود كه مصطفي عبدالجليل را بكشند و وي توانست از در پشتي مقر فرار كند.
روزنامه انگليسي گاردين ديروز گزارشي درباره افزايش قتل و شكنجه در ليبي منتشر كرد و نوشت : بيش از 500 گروه شبه نظامي در ليبي هر روز به شكنجه، قتل و آدم ربائي مي پردازند كه 100 گروه شبه نظامي فقط در شهر طرابلس فعاليت مي كنند.
گاردين براي اثبات گسترش پديده آدم ربائي در ليبي نوشت: گروه شبه نظامي ناشناسي اخيراً دكتر "سالم فرجاني" يكي از معروفترين جراحان قلب ليبي را در مسير رفتن به مجتمع پزشكي طرابلس ربودند و در زندان خاص خود آنقدر به شكنجه وي پرداختند كه بيهوش شد و پنج روز خبري از وي نبود.
سالم فرجاني يكي از مدافعان حقوق بشر است و در كميته دولتي جستجوي مفقودين جنگ فعاليت مي‌كند و درباره جنايات رژيم سابق در زندان ها گزارشي آماده كرد كه اين گزارش را به سازمان ملل متحد و دادگاه بين المللي جنايات جنگي ارائه كرد. ربايندگان و شكنجه‌گران سالم فرجاني هنوز بازداشت نشده اند.
رئيس سابق مجتمع پزشكي طرابلس نيز كه به علت فساد بركنار شده است، پرونده‌اي براي وي در دادگاه با هدف رسيدگي به فسادش تشكيل نشده است.
اين روزنامه در پايان نوشته است: مردم ليبي براي تحقق حقوق بشر، عدالت، دموكراسي و مبارزه با فساد يك سال پيش كشور خود را از دست معمر قذافي آزاد كردند ولي هنوز به اهداف خود نرسيده اند، كه نمونه عالي آن اقدام براي تصرف فرودگاه طرابلس است.

- روسيه با احضار كاردار موقت سفارت ليبي در مسكو، نسبت به محكوميت دو نفر از شهروندان خود به جرم جنگيدن به نفع رژيم قذافي اعتراض كرد.
وزارت امور خارجه روسيه گزارش داد، "فاطمه مملوك" كاردار موقت سفارت ليبي در مسكو به وزارت خارجه احضار و مراتب اعتراض شديد روسيه نسبت به محكوميت دو شهروند اين كشور در ليبي به حبس، طي نامه اي به وي اعلام شد.
دادگاه نظامي ليبي روز دوشنبه (91.03.15) يك شهروند روس بنام "آلكساندر شادروف" را به جرم هماهنگي گروه مزدوران طرفدار رژيم قذافي به حبس ابد و تبعه ديگر روس بنام "ولاديمير دولگوف" را به ده سال زندان محكوم كرد.
اين دادگاه همچنين براي 19 تبعه اوكرايني و سه شهروند بلاروس حكم حبس صادر كرد.
در گزارش وزارت خارجه روسيه خاطرنشان شده است: نارضايتي و خشم طرف روسي نسبت به حكم ناعادلانه صادر شده براي شهروندان روس به اطلاع ديپلمات ليبيايي رسيد.
اين گزارش مي افزايد: طرف روس توجه طرف ليبيايي را به اين نكته جلب كرد كه بايد در مراحل دادرسي اين واقعيت درنظر گرفته شود كه اتباع روس در اقدامات جنگي به نفع رژيم سابق ليبي شركت نكرده اند و با اين وجود مدت طولاني در حبس بسر مي برند.
كاردار موقت سفارت ليبي هم به طرف روس اطمينان داد كه تقاضايشان را به اطلاع مقامات كشور خود مي رساند.
وزارت خارجه روسيه در گزارش خود خاطرنشان كرده است كه مسكو هماهنگ با كي يف و مينسك به تلاش ها براي آزادي شهروندان دستگير شده در ليبي ادامه خواهد داد.


الجزایر

- حجت الاسلام "محمد رضا مير تاجديني" معاون رييس جمهور در اجراي قانون اساسي، پس از ورود به الجزاير، روابط تهران- الجزيره را استراتژيك و دائمي ذكر كرد.
معاون رييس جمهوري در پاويون رياست جمهوري فرودگاه الجزاير از سوي "مراد مدلسي" وزير امور خارجه اين كشور مورد استقبال قرار گرفت.
مير تاجديني عصر سه شنبه (91.03.16) پس از ورود به الجزاير در گفت و گو با خبرنگاران روابط دو كشور ايران و الجزاير را مهم ارزيابي كرد و اظهار اميدواري نمود اين روابط بيش از پيش گسترش يابد.
وي تصريح كرد: در زمينه هاي فرهنگي و مناسبات سياسي و اقتصادي دو كشور داراي اشتراكات فراواني هستند و جمهوري اسلامي نيز همواره بر گسترش روابط تاكيد دارد.
معاون رييس جمهور، هدف اصلي از سفر خود به الجزاير را تقديم پيام دعوت رييس جمهور كشورمان به رييس جمهور الجزاير براي سفر به تهران جهت شركت در نشست سران جنبش عدم تعهد كه در شهريورماه سال جاري در تهران برگزار مي شود، عنوان كرد.
مير تاجديني در سفر چهار روزه خود به الجزاير ضمن ديدار و گفت و گو با مراد مدلسي وزير امور خارجه و "عبدالقادر بن صالح" رييس مجلس سناي الجزاير، از مراكز علمي، تاريخي، فرهنگي و ديدني اين كشور نيز ديدن خواهد كرد.


مراکش

- مردم در مراکش علیه ادامه دستگیری فعالان سیاسی و احکام شدید دادگاه‌های این کشور، تظاهرات کردند.
شبکه الجزیره گزارش داد، مردم در شمال مراکش علیه احکام دادگاه این کشور در مورد زندانیان سیاسی در شهر "بنی عیاش" تظاهرات کردند.
تظاهرات کنندگان خواستار توقف دستگیری فعالان سیاسی و حقوقی در کشور شدند و از دولت خواستند تا افراد زندانی شده در روزهای اخیر را آزاد کنند.
این تظاهرات پس از آن برگزار شد که تعدادی از فعالان سیاسی به اتهامات غیر سیاسی به زندان‌های طولانی مدت محکوم شدند.
مردم تاکید دارند که دولت مراکش با بهانه جویی، مخالفان خود را دستگیر کرده تا مانع از هرگونه اعتراض شوند.

سودان

- نماینده و سفیر سودان در سازمان ملل درخواست دادستان کل دیوان کیفری بین المللی برای دستگیری رئیس جمهور سودان را به اتهام ارتکاب جنایات جنگی در دارفور مردود دانست و به شدت محکوم کرد.
"لوئیس مورنو اوکامپو"، در اظهاراتی که روز سه شنبه (91.03.16) در جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد مطرح کرد، از مقامات سودان خواست، رئیس جمهور این کشور را به اتهام نسل کشی، جنایت علیه بشریت و جنایات جنگی بازداشت کنند.
دادستان کل دیوان کیفری بین المللی در بخشی از اظهارات خود در این باره گفت: طبق قطعنامه 1593 شورای امنیت، دولت سودان قانوناً ملزم به اجرای حکم بازداشت است. اما "عمر البشیر"، رئیس جمهور این کشور، با بهره گیری از جایگاه و قدرت خویش به راهبردهایی که در پیش گرفته ادامه می دهد و مصونیت قضایی را برای خود و کسانی که از دستوراتش تبعیت می کنند، فراهم ساخته است. هیچ اطلاعات و خبری در دست نیست که ثابت کند جنایت علیه بشریت و نسل کشی ها متوقف شده اند
دیوان کیفری بین المللی، عمر البشیر را در سال 2009 میلادی متهم اعلام کرده و یک حکم بازداشت را نیز برای "عبدالرحیم محمد حسین"، وزیر دفاع سودان، به اتهام ارتکاب جنایات جنگی در منطقه ی غرب دارفور صادر کرد.
این مرجع قضایی همچنین حکم بازداشت "احمد محمد هارون"، یکی از وزرای دیگر سودان به همراه "علی محمد العبدالرحمن" معروف به "علی قشیب"، فرمانده نیروهای شبه نظامی جنجوید در این کشور را صادر کرده است.
"مورنو اوکامپو" در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: قصور در دستگیری و تسلیم آقای هارون، آقای قشیب، آقای حسین و رئیس جمهور البشیر به منزله ی سرپیجی صریح (مقامات سودانی) از قدرت و اختیارات شورای امنیت خواهد بود.
دولت عمر البشیر در خارطوم، ضمن رد اتهامات وارده به این متهمان، این اتهامات را نشأت گرفته از انگیزه های سیاسی و بی پایه و اساس خوانده است.
"دفاع الله الحاق علی عثمان"، نماینده و سفیر سودان در سازمان ملل در اظهاراتی در این باره گفت: ما پیشنهادات مد نظر آقای دادستان را به شدت محکوم و مردود اعلام می کنیم و از شورای امنیت می خواهیم به جای آنکه درخواست ایشان را برای صدور حکم بازداشت اجرا کند و یا در برابر تحریکاتی که ایشان در میان شورا ایجاد می کند تا از مقامات کشورهای عضو در این سازمان و یا در دیگر سازمان های منطقه ای، اقدام مشابه را طلب کند، اقدامات قانونی دیگری را به کار گیرد. آقای رئیس، مایل هستیم یادآور شویم که جناب آقای عمر حسن احمد البشیر، رئیس جمهوری سودان، رئیس جمهور برگزیده و منتخب مردم است.
لازم به ذکر است، سودان مصوبه رم را که به دیوان کیفری بین المللی قدرت و مشروعیت می بخشد، امضاء نکرده و لذا هیچگونه تعهدی نسبت به احکام صادره در این دیوان ندارد.

- منابع خبري از توافق سودان و سودان جنوبي درباره ايجاد يك منطقه حائل در مرزهاي دو كشور خبر دادند.
به گزارش شبكه خبري «الجزيره» مذاكرات بين سودان و سودان جنوبي در پايتخت اتيوپي در حالي روز سه شنبه (91.03.16) به پايان رسيد كه طرفين پايبندي خود را به نقشه راه ارائه شده از سوي مقامات اتيوپيايي اعلام كردند. براساس اين گزارش، نقشه راه ارائه شده در بردارنده دو طرح اصلي براي حل اختلافات مرزي است كه يكي ايجاد منطقه حائل و ديگري تشكيل يك كميته از بازرسان بين المللي است كه در مناطق مرزي مورد منازعه دو سودان (كه 1000 كيلومتر است) مستقر خواهند شد. اين گزارش حاكي است كه نقشه راه ارائه شده براساس طرح شوراي امنيت و اتحاديه آفريقا است و گفت وگو در مورد جزئيات آن هنوز ادامه دارد. دولت سودان كه با فشارهاي اتحاديه آفريقا و شوراي امنيت تن به اين گفت وگوها داده است به بخشي از منطقه حائل در نزديك درياي سرخ (در استان كردفان) به شدت اعتراض دارد.
"محمد بانقا" نماينده سودان پيش از اين توافق گفته بود كه اين نقشه برخلاف تمام نقشه هاي سازمان ملل است و به طور واضح آن را رد مي كند.

 

91.03.17- 13090 

  فرستادن مقاله
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

جهان از آفریقا چه می‌خواهد؟

۱۳۹۶/۶/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران:‌ تحولات مغرب عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات سودان (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات لیبی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات مصر (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات سودان (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات لیبی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مصر (174)

۱۳۹۵/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مصر (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات لیبی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات لیبی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مصر (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات سودان (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مصر (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات لیبی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات لیبی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات سودان (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مصر (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات لیبی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات سودان (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران:تحولات مغرب عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات مصر (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مصر (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات لیبی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات سودان (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

تحولات لیبی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مصر (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات لیبی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مصر (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مغرب عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مصر (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات لیبی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات سودان (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مغرب عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مصر (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات لیبی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مصر (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات لیبی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات سودان (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات سودان (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات لیبی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات مصر (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات مصر (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات سودان (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مصر (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات لیبی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات سودان (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مصر (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات لیبی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات لیبی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات سودان (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات سودان (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات لیبی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات سودان (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات لیبی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مصر (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات لیبی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات لیبی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات لیبی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات سودان (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات مصر (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مصر (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات لیبی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات مصر (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات سودان (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات لیبی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات سودان (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مصر (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مصر (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات سودان (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات لیبی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات سودان (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات سودان (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات لیبی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات مصر (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات لیبی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات لیبی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مصر (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات سودان (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات لیبی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات سودان (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات سودان (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات سودان (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات لیبی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات سودان (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات سودان (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات سودان (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مصر (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (117)

۱۳۹۳/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات سودان (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات سودان (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مصر (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات لیبی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات سودان (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (112)

۱۳۹۳/۹/۱۹

آفران: تحولات لیبی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات سودان (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات لیبی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات سودان (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مصر (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات سودان (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات لیبی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مصر (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات لیبی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات سودان (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات مصر (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات لیبی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات سودان (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولان مغرب عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (107)

۱۳۹۳/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات لیبی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات مصر (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات سودان (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مصر (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات لیبی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات سودان (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مصر (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات سودان (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات لیبی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات سودان (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات لیبی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات سودان (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات لیبی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مصر (98)

۱۳۹۳/۶/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات لیبی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مصر (96)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مصر (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات لیبی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات سودان (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات مصر (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات سودان (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مصر (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات لیبی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران : تحولات مغرب عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مصر (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات لیبی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات سودان (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات لیبی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مصر (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مصر (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مصر (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات لیبی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مصر (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات سودان (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مصر (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات سودان (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات مصر (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات لیبی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات سودان (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات سودان (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات لیبی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مصر (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات لیبی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات سودان (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات سودان (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات لیبی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مصر (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات لیبی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مصر (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربي (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربي (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مصر (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات لیبی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات سودان (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات مصر (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات لیبی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات لیبی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مصر (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی(70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات مصر (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات لیبی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات سودان (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات لیبی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات مصر (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی(68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات سودان (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات لیبی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مصر (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی(67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات مصر (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات لیبی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات سودان (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات سودان (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات لیبی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی(65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مصر (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مصر (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات لیبی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات سودان (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مصر (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات لیبی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات سودان (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات مصر (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

نگاه آفران: تحولات مصر 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات لیبی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

نگاه آفران: تحولات سودان 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: آفريقاي جنوبي اولين ايستگاه اجلاس كميسيون مشترك دولت تدبير و اميد

۱۳۹۲/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مصر (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات سودان (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

نگاه آفران: تحولات مغرب عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات لیبی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات سودان 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات سودان (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات لیبی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مصر (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات سودان (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات مصر (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات لیبی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات سودان (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات لیبی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات مصر (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مصر (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات لیبی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات سودان (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات مصر (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات مصر (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات سودان (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات لیبی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مصر (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات سودان (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات سودان (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات لیبی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مصر (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات سودان (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات لیبی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات سودان (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: گزارش تحليلي بر سفر رئيس جمهور ايالات متحده آمريكا به آفريقا

۱۳۹۲/۴/۱۶

آفران: تحولات لیبی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات سودان (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات لیبی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات سودان (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات مصر (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات سودان (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات سودان (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مصر (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات سودان (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات لیبی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات ليبي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی(34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مصر (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات لیبی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات سودان (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات ليبي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مصر (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات سودان (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات مصر(32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مصر (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: کودتا در آفریقای مرکزی

۱۳۹۲/۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات لیبی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات سودان (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مصر (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مصر (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات مصر (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات سودان (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات لیبی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مصر (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات لیبی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات مصر (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات سودان (23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۴

آفران: تحولات ليبي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات مغرب عربي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات آفریقای غیر عربی (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مصر (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات ليبي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات لیبی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات سودان (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات لیبی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مصر (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات سودان (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات لیبی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات مصر (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات سودان (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مغرب عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات لیبی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مصر (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات سودان (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات سودان (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مصر (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱

آفران:حسن الشیخ محمود رئیس جمهور جدید سومالی

۱۳۹۱/۶/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۲۶

دیدگاه اسلام گرایان درباره آینده قبطی ها در مصر

۱۳۹۱/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۱۹

تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: انتخابات كشور ليبي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (5)

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: عملکرد حزب اسلامی النهضة پس از انقلاب تونس

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (4)

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۷

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (3)

۱۳۹۱/۳/۲۴

انتخابات ریاست جمهوری مصر (2012)

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: عواقب پیروزی "احمدشفیق" در انتخابات

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (2)

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: میزان موفقیت اخوان المسلمین در بازیابی پایگاه مردمی خود

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (1)

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: حکم دادگاه مبارک به نفع نامزد اخوان تمام شد

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: بروز اعتراضات در مصر و نشانه رفتن نامزدی نخست وزیر مبارک

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۶

آفران:نظرات موافقان و مخالفان مرسی

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: وجوب توافق بین اخوان و نیروهای انقلابی علیه احمد شفیق

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۹

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۸

مصر و تهدیدات عمر سلیمان

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: انتخابات مصر صحنه پراکندگی آراء میان دو مجموعه اسلام گرا و مدنی

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: بررسی و تحلیل آخرین وضعیت انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: شعارهای انتخاباتی برخی نامزدهای برجسته انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.25

۱۳۹۱/۲/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.24

۱۳۹۱/۲/۲۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.23

۱۳۹۱/۲/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.20

۱۳۹۱/۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.19

۱۳۹۱/۲/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.18

۱۳۹۱/۲/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.17

۱۳۹۱/۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.16

۱۳۹۱/۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.13

۱۳۹۱/۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.12

۱۳۹۱/۲/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.11

۱۳۹۱/۲/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.10

۱۳۹۱/۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.09

۱۳۹۱/۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.05

۱۳۹۱/۲/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.04

۱۳۹۱/۲/۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.03

۱۳۹۱/۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.02

۱۳۹۱/۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.30

۱۳۹۱/۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.29

۱۳۹۱/۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.28

۱۳۹۱/۱/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.27

۱۳۹۱/۱/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.26

۱۳۹۱/۱/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.23

۱۳۹۱/۱/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.22

۱۳۹۱/۱/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.21

۱۳۹۱/۱/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.20

۱۳۹۱/۱/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.19

۱۳۹۱/۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.16

۱۳۹۱/۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.15

۱۳۹۱/۱/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.14

۱۳۹۱/۱/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.07

۱۳۹۱/۱/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.06

۱۳۹۱/۱/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.21

۱۳۹۰/۱۲/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.20

۱۳۹۰/۱۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.17

۱۳۹۰/۱۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.16

۱۳۹۰/۱۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.15

۱۳۹۰/۱۲/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.13

۱۳۹۰/۱۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.10

۱۳۹۰/۱۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.09

۱۳۹۰/۱۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.08

۱۳۹۰/۱۲/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.07

۱۳۹۰/۱۲/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.06

۱۳۹۰/۱۲/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.03

۱۳۹۰/۱۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.02

۱۳۹۰/۱۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.01

۱۳۹۰/۱۲/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.30

۱۳۹۰/۱۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.29

۱۳۹۰/۱۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.11.19

۱۳۹۰/۱۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.17

۱۳۹۰/۱۱/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.16

۱۳۹۰/۱۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.10

۱۳۹۰/۱۱/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.09

۱۳۹۰/۱۱/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.08

۱۳۹۰/۱۱/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.05

۱۳۹۰/۱۱/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.28

۱۳۹۰/۱۰/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.27

۱۳۹۰/۱۰/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.26

۱۳۹۰/۱۰/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.25

۱۳۹۰/۱۰/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.21

۱۳۹۰/۱۰/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.19

۱۳۹۰/۱۰/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.18

۱۳۹۰/۱۰/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.17

۱۳۹۰/۱۰/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.14

۱۳۹۰/۱۰/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.13

۱۳۹۰/۱۰/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.12

۱۳۹۰/۱۰/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.11

۱۳۹۰/۱۰/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.10

۱۳۹۰/۱۰/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.06

۱۳۹۰/۱۰/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.05

۱۳۹۰/۱۰/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.03

۱۳۹۰/۱۰/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.29

۱۳۹۰/۹/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.28

۱۳۹۰/۹/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.27

۱۳۹۰/۹/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.26

۱۳۹۰/۹/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.23

۱۳۹۰/۹/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.22

۱۳۹۰/۹/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.21

۱۳۹۰/۹/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.20

۱۳۹۰/۹/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.19

۱۳۹۰/۹/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.12

۱۳۹۰/۹/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.09

۱۳۹۰/۹/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.08

۱۳۹۰/۹/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.07

۱۳۹۰/۹/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.06

۱۳۹۰/۹/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.05

۱۳۹۰/۹/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.02

۱۳۹۰/۹/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.01

۱۳۹۰/۹/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.28

۱۳۹۰/۸/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.25

۱۳۹۰/۸/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.14

۱۳۹۰/۸/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.11

۱۳۹۰/۸/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.10

۱۳۹۰/۸/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.08

۱۳۹۰/۸/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.03

۱۳۹۰/۸/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.02

۱۳۹۰/۸/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.27

۱۳۹۰/۷/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.26

۱۳۹۰/۷/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.25

۱۳۹۰/۷/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 24 .7 .90

۱۳۹۰/۷/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.18

۱۳۹۰/۷/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.17

۱۳۹۰/۷/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.16

۱۳۹۰/۷/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.12

۱۳۹۰/۷/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.09

۱۳۹۰/۷/۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.06

۱۳۹۰/۷/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.05

۱۳۹۰/۷/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.03

۱۳۹۰/۷/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.30

۱۳۹۰/۶/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.28

۱۳۹۰/۶/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.27

۱۳۹۰/۶/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.26

۱۳۹۰/۶/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.22

۱۳۹۰/۶/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.20

۱۳۹۰/۶/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.06.19

۱۳۹۰/۶/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.16

۱۳۹۰/۶/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.15

۱۳۹۰/۶/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.14

۱۳۹۰/۶/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.13

۱۳۹۰/۶/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.12

۱۳۹۰/۶/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.08

۱۳۹۰/۶/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.07

۱۳۹۰/۶/۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.06

۱۳۹۰/۶/۶

آفریقا در هفته ای که گذشت (900527 الی 900602)

۱۳۹۰/۶/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.05

۱۳۹۰/۶/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.02

۱۳۹۰/۶/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.01

۱۳۹۰/۶/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.30

۱۳۹۰/۵/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.29

۱۳۹۰/۵/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.24

۱۳۹۰/۵/۲۴

آفران: انقلابیون لیبی در مقابل یک آزمون سخت

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900513 الی 900519)

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.23

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.22

۱۳۹۰/۵/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.19

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: صحنه جنگ لیبی پس از آغاز ماه رمضان

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.18

۱۳۹۰/۵/۱۸

آفران: محاکمه حسنی مبارک ؛ واکنش ها و پیامدها

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.17

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.16

۱۳۹۰/۵/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.15

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفریقا در هفته ای که گذشت (900506 الی 900512)

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفران: تحولات شمال آفر یقا - 90.05.12

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: آفريقاي شرقي؛ اهميت استراتژيك و افق هاي پيش رو

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.11

۱۳۹۰/۵/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.10

۱۳۹۰/۵/۱۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.09

۱۳۹۰/۵/۹

آفران: قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.08

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.05

۱۳۹۰/۵/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.04

۱۳۹۰/۵/۴

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (2)

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.03

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.02

۱۳۹۰/۵/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.01

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (1)

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.29

۱۳۹۰/۴/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.28

۱۳۹۰/۴/۲۸

آفران: دموکراسی در آفریقا

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.27

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (900416 الی 900422)

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.25

۱۳۹۰/۴/۲۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.22

۱۳۹۰/۴/۲۲

آفران: مراکش، تاریخ و جغرافیا

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.19

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: موریتانی پس از انقلاب های عربی

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.18

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفریقا در هفته ای که گذشت (900409 الی 900415)

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: مراکش پس از همه پرسی

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.15

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (پایانی)

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.14

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (2)

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.13

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (1)

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.12

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: دلیل حمایت آمریکا از انقلابیون و سازمان های مصری

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.11

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفریقا در هفته ای که گذشت (900402 الی 900408)

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تاثير عوامل اقتصادي بر انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.08

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.07

۱۳۹۰/۴/۷

آفران: نشانه های “همه پرسی نظامی" درباره رئیس جمهور آینده مصر

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.06

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: عدم تناسب نقش و حقوق زنان در افریقا

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.05

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: گزينه هايي دشوار سياست مصر در قبال انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.04

۱۳۹۰/۴/۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (900326 الی 900401)

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: بروز اختلاف در صفوف انقلابیون لیبی

۱۳۹۰/۴/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.01

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: تغییر پشت درب‌های الجزایر و مغرب پس از لیبی

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: اصلاحات در قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.31

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: مصادره انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.30

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.29

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: صف بندی احزاب تونسی برای انتخابات آینده

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفریقا در هفته ای که گذشت (900319 الی 900325)

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: آخرین تحولات سودان

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.28

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.25

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: اعطاي وام به مصر و ربودن انقلاب

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: بازیگران منطقه ای؛ تلاش برای مدیریت انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.24

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: انقلاب هاي عربي و سياست هاي آمريكا در قبال ايران

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: اختاپوس جاسوسی اسرائیل در تونس و مصر

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.23

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900311 الی 900318)

۱۳۹۰/۳/۲۱

آفران: بررسی نتایج انتخابات شهرداری ها در آفریقای جنوبی

۱۳۹۰/۳/۹

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی بنین

۱۳۹۰/۱/۲۸

انتخابات 2011 نیجریه

۱۳۹۰/۱/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (891205 الی 891211)

۱۳۸۹/۱۲/۱۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (891114 الی 891120)

۱۳۸۹/۱۱/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (891030 الی 891106)

۱۳۸۹/۱۱/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891023 الي 891029)

۱۳۸۹/۱۱/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891016 الي 891022)

۱۳۸۹/۱۰/۲۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891009 الي 891015)

۱۳۸۹/۱۰/۱۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891002 الي 891008)

۱۳۸۹/۱۰/۱۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890925 الي 891001)

۱۳۸۹/۱۰/۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890918 الي 890924)

۱۳۸۹/۹/۲۹

تقويم انتخابات سال 2011 ميلادي در آفريقا

۱۳۸۹/۹/۲۷

ماداگاسكار قانون اساسي 17 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۲۳

زيمبابوه ریاست جمهوری می 2011

۱۳۸۹/۹/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890911 الي 890917)

۱۳۸۹/۹/۲۰

ساحل عاج ریاست جمهوری 31 اکتبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۸

تانزانيا و زنگبار رياست جمهوري و پارلماني

۱۳۸۹/۹/۱۷

مصر قوه مقننه 28 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۷

اوگاندا رياست جمهوري و پارلماني 18 فوریه 2011

۱۳۸۹/۹/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890813 الي 890813)

۱۳۸۹/۸/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890729 الي 890805)

۱۳۸۹/۸/۸

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890722 الي 890728)

۱۳۸۹/۸/۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890715 الي 890721)

۱۳۸۹/۷/۲۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890708 الي 890714)

۱۳۸۹/۷/۱۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890625 الي 890701)

۱۳۸۹/۷/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890618 الي 890624)

۱۳۸۹/۶/۲۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890611 الي 890617)

۱۳۸۹/۶/۲۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890604 الي 890610)

۱۳۸۹/۶/۱۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890528 الي 890603)

۱۳۸۹/۶/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890521 الي 890527)

۱۳۸۹/۵/۳۰

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890514 الي 890520)

۱۳۸۹/۵/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890507 الي 890513)

۱۳۸۹/۵/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890431 الي 890506)

۱۳۸۹/۵/۹

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890424 الي 890430)

۱۳۸۹/۵/۲

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890417 الي 890423)

۱۳۸۹/۴/۲۶