نگاه آفران > آفران: تحولات آفريقاي عربي

آفران: تحولات آفريقاي عربي

تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۲/۲۷
New Page 3

مصر

- وزارت كشور مصر، خبرهايي كه مبني بر خودكشي "جمال مبارك" پسر كوچك "حسني مبارك" در زندان "طرة" در جنوب قاهره منتشر شده بود را تكذيب كرد.
سي ان ان عربي گزارش داد؛ مسئولان امنيتي زندان طرة در گفتگو با خبرنگاران مصري، خبر خودكشي جمال مبارك را بي اساس خواندند.
روز سه شنبه (91.02.26) خبرهاي زيادي در پايگاه هاي اينترنتي منتشر شد كه همگي حاكي از خودكشي "جمال مبارك" در سلولش در زندان طرة بود و خبرگزاري ها دليل آن را هم وخيم شدن حال رواني جمال مبارك همزمان با نزديك شدن تشكيل دادگاه محاكمه حسني مبارك و نزديكانش اعلام كردند.
جمال مبارك قرار است در اين دادگاه، از خود در برابر اتهامات دفاع كند.

- تعداد 14 هزار و 500 قاضي با كمك 65 هزار كارمند اداري دولت، انتخابات رياست جمهوري مصر را نظارت مي‌كنند.
پايگاه خبري محيط گزارش داد، منابع قضايي در مصر اعلام كردند تعداد كميته هاي فرعي انتخابات در كشور 13 هزار و 99 مورد است و هر استان داراي كميته قضايي ويژه براي انتخابات است كه رياستش را رئيس دادگاه بدوي آن استان بر عهده دارد.
برگه هاي راي در انتخابات به گونه اي چاپ شده كه جعل آن بسيار دشوار است.

- مجلس شعب (مردم) مصر با ارسال ابلاغيه‌اي فوري به دادستان كل اين كشور يكي از نامزدهاي انتخابات رياست جمهوري را به فساد مالي متهم كرد.
به گزارش الجزيره، "سعد الكتاتني" رئيس مجلس شعب مصر كه بخش قانونگذاري را بر عهده دارد، با ارسال ابلاغيه‌اي فوري به دادستان كل اين كشور "احمد شفيق"، يكي از نامزدهاي انتخابات رياست جمهوري مصر را به فساد در امور مالي متهم كرد. در اين ابلاغيه كه توسط "عصام سلطان"، معاون الكتاتني به دادستان كلي ارائه شده، آمده است: احمد شفيق در سال 1993 دوره رياست جمهوري حسني مبارك، يكي از زيباترين و گران‌ترين اراضي مصر را كه حدود 40 هزار و 238 متر بوده است به جمال و علاء مبارك پسران حسني مبارك، فروخته است.
اين در حالي است كه زمين مذكور جزء اموال دولتي متعلق به مجمع همكاري نيروي هوايي بوده است. در اين بيانيه همچنين اعلام شده كه احمد شفيق در زمان عقد اين قرارداد رياست مجمع همكاري را برعهده داشته و زمين مذكور را كه هر متر آن در سال 1993 برابر با هشت پوند مصري بود به مبلغ 75 قرش (پول رايج مصر برابر ده مليم. هر هزار مليم يك پوند مصري است) فروخته بود. با اين وجود احمد شفيق اين موارد را رد كرده است .در هر صورت ملت مصر همچنان در برابر بازماندگان رژيم مبارك موضع دارد .

- عضو کمیسیون روابط خارجی مجلس الشعب مصر، با تاکید بر ایستادگی مردم در برابر همه مانع تراشی ها در مسیر انتخابات ریاست جمهوری، پیش بینی کرد که دستکم میزان مشارکت در انتخابات 60 درصد باشد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه العالم، "ولید الحداد" عضو حزب آزادی و عدالت شاخه سیاسی گروه اخوان المسلمین مصر روز سه شنبه (91.02.26) در مصاحبه با شبکه خبری العالم، درباره اظهارات "محمد سلیم العوا" نامزد انتخابات ریاست جمهوری مبنی بر اینکه برخی نامزدهای انتخابات از حمایت مالی خارجی برخوردار شده اند، گفت: کمیته عالی انتخابات سقف حمایت های مالی از تبلیغات انتخاباتی را ده میلیون جنیه (واحد پول مصر) اعلام کرده، و به نظر ما این مبلغ کافی است؛ همچنین ما به عنوان فعالان ستاد انتخاباتی محمد مرسی نامزد اخوان اعلام می کنیم که وی هیچ حمایت خارجی دریافت نکرده است. الحداد پیش بینی کرد مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری دست کم 60 درصد باشد. وی افزود: ما می دانیم که بسیاری از نامزدها مانند سلیم العوا وابوالفتوح از خارجی ها کمکی دریافت نکرده اند، با این حال بر لزوم وجود ناظران تاکید داریم، زیرا برخی از بازماندگان رژیم سرنگون شده مبارک درانتخابات شرکت دارند و ما نمی دانیم که آیا آنان از حمایت خارجی برخوردارند یا خیر.
ولید الحداد درباره اظهارات ابوالفتوح نامزد انتخابات ریاست جمهوری مصر که گفته بود به سفیر سعودی در قاهره اعلام کرده که ملت مصر از ارزش های خود نخواهند گذشت، گفت: در جریان سفر هیات پارلمانی مصر به عربستان تاکید کردیم اجازه نخواهیم داد کرامت و ارزش های مردم مصر از بین برود.
الحداد خاطرنشان کرد: ما برای رسیدن به آزادی و عدالت و کرامت، انقلاب کردیم و این پیام را به همه اعلام می کنیم که شهروندان مصری چه در کشور خود یا خارج از آن عزیز هستند؛ و وقتی که برای کار به کشورهای حوزه خلیج فارس یا کشورهای دیگر می روند، پشتوانه مردم مصر هستند.

- يكي از نمايندگان اسلام گراي پارلمان مصر كه اخيرا از زندان هاي شوراي نظامي حاكم ديدار كرده است از شكنجه زندانيان مربوط به حوادث العباسيه خبر داد.
"ممدوح اسماعيل" گفت: شكنجه بازداشت شدگان ميدان العباسيه مورد قبول شرع و قانون نيست و تنها گناه آن ها عبور از اين ميدان بوده است.
نماينده پارلمان مصر افزود: طرفداران حسني مبارك گرامي داشته مي شوند و به گونه اي با آن ها رفتار مي شود كه گويا آن ها حاكمان كشور هستند.
وي خطاب به افسران زندان در صفحه فيس بوك خود نوشت: شما ظرف مدت 30 سال تغيير نكرده ايد من در سال 1981 قرباني ضرب و شتم در زندان هاي شما بودم اما با وجود ضرب و شتم ما، نتوانستيد سرها و ريش هاي ما را بتراشيد.
ممدوح اسماعيل بيان كرد: ما در دوراني بدتر از رژيم مبارك به سر مي بريم. صحنه هايي كه هنگام بازديد از زندان الزراعه و طره مشاهده كردم هرگز فراموش نمي كنم.
وي افزود: مشاهده وضعيت ناگوار زندانيان حوادث العباسيه قلبم را به درد آورد زيرا آن ها در معرض شديدترين شكنجه ها قرار دارند و سرها و ريش هاي آن ها را تراشيده اند.
شايان ذكر است كه نظاميان به همراه اوباش طرفدار آن ها ضمن سركوب تظاهرات برابر وزارت دفاع در ميدان العباسيه قاهره شماري زيادي را نيز دستگير كردند كه برخي از انقلابيون اين حوادث را دامي براي قلع و قمع انقلابيون دانستند.

- مجلس شورای علمای مصر چهارشنبه (91.02.27) از میان "عبدالمنعم ابوالفتوح" و "محمد مرسی" یکی را به عنوان نامزد مورد تایید این مجلس برای انتخابات ریاست جمهوری معرفی خواهد کرد.
منابع مصری نوشتند: ‌مجلس شورای علمای کشور امروز با هدف معرفی نامزد مورد تایید خود در انتخابات ریاست جمهوری، نشستی برگزار می کند که در آن نامزد مورد تایید این مجلس با رای اعضا مشخص خواهد شد.
این مجلس پیش از این از نامزدی "حازم صلاح ابواسماعیل" نامزد اصلی سلفیان حمایت کرده بود اما صلاحیت ابواسماعیل به سبب تابعیت آمریکایی مادرش تایید نشد و نتوانست در رقابت های انتخاباتی حاضر شود در نتیجه در نشست امروز از میان ابوالفتوح، نامزد مستقل و اسلام خواه و محمد مرسی نامزد مورد تایید اخوان المسلمین، یک نفر به عنوان نامزد مورد تایید مجلس شورای علمای مصر معرفی خواهد شد.

- بیشتر اعضای ستاد تبلیغاتی عبدالمنعم ابوالفتوح نامزد اسلام خواه انتخابات ریاست جمهوری مصر از جوانان و اعضای سابق جنبش اخوان المسلمین هستند.
"خالد عزالعرب" گزارشگر شبکه تلویزیونی بی بی سی عربی گزارش داد، عبدالمنعم ابوالفتوح نامزد انتخابات ریاست جمهوری مصر، مانند بسیاری از نامزدان این انتخابات در محله مرفه نشین نزدیک قاهره زندگی می کند. پس از حادثه ای که در ماه فوریه گذشته برای ابوالفتوح رخ داد، حکومت مصر محافظان شخصی برای وی تعیین کرد. ابوالفتوح در سفر به استان البحیره در شمال مصر با استقبال جوانان از جمله بعضی از طرفداران تیم های باشگاهی فوتبال روبرو شد. ابوالفتوح با این سفرها تلاش می کند به شهروندان مصری نزدیک شود.
"محمد هیکل" دستیار عبدالمنعم ابوالفتوح به این شبکه گفت: در هر یک از دیدارهای مردمی ابوالفتوح، صدها داوطلب به ستاد تبلیغات وی می پیوندند. هر بار هزاران نفر از ابوالفتوح استقبال می کنند. مردم می خواهند احساس کنند که نامزد انتخابات به آنان نزدیک است و حتی از نزدیک با آنان دیدار می کند. در ستاد تبلیغاتی ابوالفتوح جریان های مختلف اسلام خواه، لیبرال و حتی چپگرا حضور دارند. بیشتر اعضای ستاد تبلیغاتی از جوانان هستند، همانطور که در زمان انقلاب هم بیشتر شرکت کنندگان در تظاهرات از جوانان بودند. ما از طریق جوانان با همه جامعه ارتباط برقرار می کنیم.
در ادامه این گزارش آمده است، تنوع در تفکرات سیاسی اعضای ستاد تبلیغاتی ابوالفتوح آشکار است. اما بیشتر اعضای این ستاد دستکم پیش از این با جنبش اخوان المسلمین ارتباط داشته اند. اعضای ستاد تبلیغاتی وی تاکید دارند که به فعالیت شان افتخار می کنند. ابوالفتوح در سخنان خود به جنبه های مختلف برنامه انتخاباتی خود اشاره کرد، اما مهمترین مسئله در سخنان وی تاکید مستمر بر قدرت مردم مصر برای پیشرفت و رها شدن از رژیم سابق است.

- با نگاهي به سخنان تبليغاتي نامزدهاي رياست جمهوري مصر، چنين استنباط مي شود كه آنان با چالش بزرگ شوراي نظامي كه پس از سرنگوني ' حسني مبارك ' تشكيل شده، روبرو هستند.
نامزدهاي انتخابات رياست جمهوري مصر تلاش مي كنند با استفاده از تبليغات، فعاليت شوراي نظامي اين كشور را به چالش كشيده و با ارايه برخي واقعيات موجود مصر،‌ نظر شهروندان اين كشور را به خود جلب كنند .
بسياري از نامزدهاي انتخاباتي مصر، شوراي نظامي را به بي كفايتي متهم كرده و سياست هاي اين شورا را عامل كشته شدن ده ها نفر از مردم مصر در دوران انقلاب مي دانند. همچنين نامزدها نظاميان حاكم را عامل معرفي هزاران نفر از معترضين به دادگاه هاي نظامي عنوان مي كنند.
اما شمار زيادي از كارشناسان سياسي مصر اعتقاد دارند كه شوراي نظامي مصر بايد از صحنه سياسي كشور كنار برود. تعدادي از نامزدهاي انتخابات رياست جمهوري مصر نيز همگام با اين كارشناسان در تبليغات خود تاكيد دارند كه برخي از اعضاي شوراي نظامي بايد در دادگاه حاضر شده و محاكمه شوند.
"عبد الحميد عمران" سرلشگر ستاد جنگ مصر ديدگاه هاي شخصيت هاي سياسي و برخي از نامزدهاي انتخابات اين كشور در برخورد با شوراي نظامي را نامناسب مي داند و افزوده است كه آنان از اين شورا به عنوان نهادي جنايتكار ياد مي كنند
وي به رسانه هاي منطقه اي گفته است كه شرايط سياسي مصر بايد به سمتي حركت كند تا اعمال خشونت آميز شوراي نظامي عليه شهروندان اين كشور محدود شود.
سرلشگر "احمد فواد" رييس مركز 'مطالعات راهبردي دريانوردي' مصر نيز مواضع نامزدهاي رياست جمهوري در مورد شوراي نظامي را تاييد مي كند و اين شورا را متهم كرده كه زمينه هدر رفتن توان انقلاب مردمي مصر را فراهم كرده است.
وي معتقد است كه بحران سياسي و مشكلات اقتصادي و همچنين افزايش پديده فساد اقتصادي از عواقب ادامه فعاليت شوراي نظامي در مصر است
سرلشگر "وجيه عنيفي" تحليلگر مسايل نظامي در 'مركز مطالعات راهبردي نظامي قاهره' نيز گفته است كه يكي از اشتباهات جبران ناپذير شوراي نظامي، محدود كردن فعاليت وزارت كشور بود كه زمينه دخالت سازمان هاي اطلاعات جاسوسي آمريكا و رژيم صهیونیستی در مصر را فراهم كرد
اين تحليل گران و كارشناسان سياسي نظامي مصر در ادامه تاكيد كردند كه سخناني كه نامزدهاي انتخاباتي در خصوص شوراي نظامي ايراد مي كنند، فقط در راستاي تبليغات و جمع آوري راي مردم است و برخي از آن ها نيز صادقانه مطرح نمي شود.

- آخرين نظرسنجي موسسه الاهرام نزديك به جناح نظامي حاكم بر مصر درباره نامزدهاي رياست جمهوري در مصر، همچنان از پيشتازي "عمرو موسي" و "عبدالمنعم ابوالفتوح" خبر مي دهد .
روزنامه الاهرام گزارش داد، نتايج نظرسنجي موسسه الاهرام درباره نامزدهاي رياست جمهوري مصر هر دوشنبه منتشر مي شود. آخرين نتايج اعلام شده در اين نظرسنجي نشان مي دهد "عمروموسي" دبيركل سابق اتحاديه عرب با داشتن 40.8 درصد آرا از ديگر رقبا، گوي سبقت را ربوده است. در جايگاه دوم اين نظرسنجي "احمد شفيق" (آخرين نخست وزير عهد مبارك مخلوع) قرار دارد كه 19.9 درصد آرا را به خود اختصاص داده است. اين در حالي است كه شفيق هفته گذشته 17 درصد آرا را به همراه داشت. اما مسئله مهم تنزل جايگاه "عبدالمنعم ابوالفتوح" مقام ارشد سابق اخوان المسلمين در نظرسنجي الاهرام است كه آراي آن از 24 درصد هفته گذشته به 17.8 درصد رسيده است تا در جايگاه سوم قرار گيرد. از سوي ديگر به گزارش پايگاه نهرين نت، "عبدالمنعم ابوالفتوح" از نامزدهاي انتخاباتي رياست جمهوري مصر ضمن مخالفت با تلاش هايي كه براي جدايي دين از سياست در مصر وجود دارد گفت: جدايي دين از سياست امكان پذير نيست و مردم مصر هرگز آن را نخواهند پذيرفت.

- "محمد مرسي"، نامزد اسلام‌گراي انتخابات رياست جمهوري مصر با اشاره به اينكه مردم مصر در آزادي عقيده تا جايي كه به آزادي ديگر لطمه وارد نكند، آزاد هستند، همه شهروندان مصري را در حقوق و وظايف برابر دانست.
روزنامه الشروق گزارش داد، محمد مرسي، نامزد جماعت احوان المسلمون و رئيس حزب آزادي و عدالت، شاخه سياسي اين جماعت در ادامه نشست‌هاي تبليغاتي خود در منطقه سوهاج حضور يافت.
مرسي در اين تجمع انتخاباتي كه شماري از رهبران جماعت اخوان المسلمون و سه كشيش مصري نيز حضور داشتند، گفت: شهروندان مصري از هر آيين و ديني كه باشند، فرزندان اين كشور هستند، يك خدا را پرستش مي‌كنند، داراي يك تاريخ هستند و بزرگ‌ترين ارتباط دهنده آن ها رود نيل است.
وي افزود: مردم مصر از بين تمام ملل موفق شدند، تاريخ و تمدن خود را حفظ كنند و حتي تمدن‌هاي جديدي هم بنا كنند، چون آن ها ملتي سازنده و پوپا و نه مخرب و ويران‌گر هستند.
مرسي با اشاره به اينكه هنگامي‌كه اسلام پاي به مصر گذاشت مردم با اختيار خود و نه با اجبار به اين آيين درآمدند، گفت: انقلاب 25 ژانويه مصر اين فرصت را فراهم كرد تا مردم مصر بناي ظلم و فساد را سرنگون كنند و هم اكنون اين انقلاب بزرگ‌ترين تضمين براي تحقق اهداف خود در تمام عرصه‌هاي اقتصادي، سياسي، اجتماعي و علمي است.
نامزد جماعت اخوان المسلمون در ادامه تاكيد كرد كه رئيس جمهور آينده بايد مطالبات مردم را مد نظر داشته باشد و خواسته‌هاي آن ها را به اجرا بگذارد.
وي تاكيد كرد كه مردم مصر در آزادي عقيده تا جايي كه به آزادي ديگر لطمه وارد نكند، آزاد و همه شهروندان مصري در حقوق و وظايف برابر و مساوي هستند.

- عضو کمیته روابط خارجی حزب آزادی و عدالت وابسته به گروه اخوان المسلمین مصر گفت: اولویت برنامه این گروه مبارزه با بمب هایی مانند ناامنی اجتماعی و رکود اقتصادی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبری العالم، خانم "دینا زکریا" در مصاحبه با این شبکه با اشاره به نا امنی اجتماعی و رکود اقتصادی در مصر، درباره طرح "محمد مرسی" نامزد اخوان المسلمین موسوم به «نهضت» گفت: این طرح راهکارهایی دارد که می تواند به مردم مصر این تضمین را بدهد که بعد از انتخابات ریاست جمهوری شاهد تغییرات مثبتی در کشور باشیم.
زکریا تأکید کرد: با پایان انتخابات ریاست جمهوری، حزب آزادی و عدالت بیش از 50 موضوع را برای رسیدگی در برنامه کاری خود قرار خواهد داد، چرا که با بمب های ساعتی مانند ناامنی و رکود اقتصادی که در مرحله گذشته به عنوان دامی در جامعه مصر پهن شده بود، مبارزه خواهد کرد.
وی افزود : حاکمیت مصر و جایگاه این کشور، در سایه رژیم سرنگون شده مبارک تا حدود زیادی از بین رفت.
بعد از انقلاب 25 ژانویه، اکنون هر نامزدی تلاش می کند بر روی این موارد به عنوان یک مساله مهم و حساس تاکید کند، به ویژه اینکه وضعیت کشورهای عربی بعد از شروع انقلاب ها در هاله ای از ابهام قرار دارد و چالش های مختلفی این کشورها را تهدید می کند.

- "هشام البسطيوسي"، نامزد ملي‌گراي انتخابات رياست جمهوري مصر تاكيد كرد مصر به رژیم صهیونیستی نيازي ندارد و قطع روابط با آن بسيار ساده است.
هشام محمد عثمان البسطويسي معروف به هشام البسطويسي به عنوان كانديداي حزبي از سوي حزب "اتحاد ملي پيشرو" و با جريان فكري ملي‌گرايي نامزد انتخابات رياست جمهوري شده است. در ضمن وی در مصاحبه ای تاکید کرده است که اولویت وی در صورت پیروزی در انتخابات از سرگیری روابط با ایران است.

- در فاصله چند روز مانده به انتخابات رياست جمهوري مصر، يك پايگاه عرب زبان از نيات خطرناك يكي از نامزدهاي وابسته به رژيم مبارك پرده برداشت.
پايگاه نهرين نت در مطلبي با بيان اينكه "احمد شفيق" سركوب مردم در ميدان العباسيه قاهره را عمليات ضروري توصيف و آن را توجيه كرد، آورده است: احمد شفيق يكي از نامزدهاي انتخابات رياست جمهوري و از بازماندگان رژيم مبارك در يك گفتگوي تلويزيوني از نيات خود پرده برداشت.
اين پايگاه بيان كرد: شفيق اعلام كرده است كه ارتش در صورت پيروزي وي در انتخابات رياست جمهوري با معترضان برخورد خواهد كرد.
پايگاه مذكور اعلام كرد: وي سركوب تظاهرات كنندگان در ميدان العباسيه در نزديكي ساختمان وزارت دفاع مصر را ضروري دانسته است كه در واقع نوعي به چالش طلبيدن احزاب و انقلابيون 25 ژانويه است.
پايگاه فوق مي افزايد: تعبيري كه نخست وزير دوره رژيم مبارك به كار برده است به اين معني است كه تكرار تجربه ميدان العباسيه در صورتي كه وي پيروز انتخابات رياست جمهوري شود، ممكن است.
اين پايگاه بيان كرد: فعالان انقلاب 25 ژانويه اظهارات احمد شفيق را رسوا كننده شوراي نظامي و اينكه براي سركوب اعتراض ها برنامه ريزي قبلي كرده اند، قلمداد مي كنند.
پايگاه مذكور مي افزايد: احمد شفيق گفته است كه مردم مصر اجازه نخواهند داد كه گروه اخوان المسلمين يا ديگر جريان هاي اسلامگرا حاكم مصر شوند.
وي همچنين اعلام كرده است: در صورتي كه مردم در اعتراض به پيروزي من به خيابان ها بيايند نيروهاي مسلح آن ها را سركوب خواهند كرد و به نظر من شيوه مقابله با تظاهرات العباسيه، قدرت ارتش را نشان داد.
خاطر نشان مي شود احمد شفيق آخرين نخست وزير رژيم مبارك است كه رابطه قوي با نظاميان حاكم كه چندي قبل تظاهرات كنندگان را در برابر وزارت دفاع به خاك و خون كشيدند، دارد.

- اين روزها رسانه هاي خارجي به نكات قابل تأملي در خصوص ارتباطات ميان عوامل رژيم سابق حسني مبارك و عمرو موسي اشاره مي كنند.
روزنامه انگليسي «ساندي تلگراف» در گزارشي درباره انتخابات رياست جمهوري مصر نوشت كه احتمال بسياري وجود دارد كه "عمرو موسي" پيروز انتخابات آتي رياست جمهوري مصر باشد.در اين تحليل آمده است كه عمرو موسي نامزدي است كه مي‌تواند مصر حسني مبارك را با مصر انقلاب 25 ژانويه به يكديگر ارتباط دهد و تجربه 40 ساله كاري وي در عرصه سياست مي‌تواند در اين مرحله بسيار مهم از تاريخ به مصر کمک كند.
سپس ساندي تلگراف توضيح مي‌دهد كه اين انتظار وجود دارد كه بسياري از هواداران رژيم سابق مصر و شخص حسني مبارك كه در مصر به آن ها «اكثريت خاموش» مي‌گويند، در انتخابات آتي رياست جمهوري اين كشور به عمرو موسي راي دهند. اين روزنامه انگليسي در ادامه گزارش خود مي‌نويسد كه پيروزي عمرو موسي در انتخابات رياست جمهوري مصر را بايد آغاز دوران جديد حكومت حسني مبارك برشمرد.
با اين حال نظرسنجي صورت گرفته توسط مركز تحقيقاتي آمريكايي "پيو طي" دو ماه مارس و آوريل گذشته نشان مي‌دهد كه حزب «آزادي و عدالت»،‌ شاخه سياسي جماعت اخوان المسلمين و حزب الوفد محبوب‌ترين احزاب مصري هستند. اين نظر سنجي كه بر روي ‌هزار مصري مقيم آمريكا طي دو ماه مارس و آوريل سال‌جاري انجام شد، نشان داد كه حزب الوفد پس از آزادي و عدالت جايگاه دوم را احراز مي‌كند. اين تحقيق تاكيد مي‌كند كه 56 درصد شركت‌كنندگان در اين نظر سنجي اعلام كرده‌اند كه اولين حزب مورد تاييد و حمايت آن ها حزب آزادي و عدالت است و 52 درصد هم حزب الوفد را به عنوان دومين حزب مورد حمايت و تاييد قرار دادند. پس از حزب آزادي و عدالت و حزب الوفد؛ حزب اسلام‌گراي الوسط با احراز 46 درصد و حزب سلفي النور با كسب 44 درصد آرا مكان‌هاي سوم و چهارم را در بين احزاب محبوب مصر به خود اختصاص دادند. در اين ميان تنها 38 درصد شركت‌كنندگان در نظر سنجي حمايت و تاييد خود از جناح المصريه را اعلام كردند كه احزاب ليبرال و لائيك را دربرمي‌گيرد.
حضور نظاميان مصري هم اكنون يكي از اصلي ترين دردسرهاي ملت مصر محسوب مي شود. اين نظاميان به عناوين مختلف سعي دارند در قاهره باقي مانده و انقلاب و قيام بزرگ ملت مصر را به چالش بكشند.اخوان المسلمين در اين شرايط حساس معتقد است كه انتخابات نقطه عطفي براي انتقال قدرت به غير نظاميان است و مردم مصر اميدوارند كه پس از 60 سال حكومت نظاميان دوره جديدي از دموكراسي برقرار شود. نظامياني كه از سال 1952 نفوذ سياسي و اقتصادي زيادي در مصر به دست آورده اند به راحتي از صحنه خارج نمي شوند.احتمال مي رود كه كشمكش (بر سر قدرت) هشت سال ادامه پيدا كند، زيرا اگر فردي از اخوان المسلمين نيز رئيس جمهور شود، نظاميان قدرت را به طور كامل رها نمي كنند. شوراي نظامي پس از اينكه تصميم به عدم رويارويي با مردم گرفت گام مهمي برداشت، اما اينكه آن ها همچنان به قدرت تكيه زده اند مطلوب نيست.

- با توجه به اينكه مواضع ضد صهیونیستی نامزدهاي انتخابات رياست جمهوري مصر در حال شدت يافتن است، كارشناسان صهيونيست در خصوص نتايج زيانبار اين روند به تل آويو هشدار دادند.
شبكه تلويزيوني جوئيش نيوز وان گزارش داد كارشناس اين شبكه معتقد است رژیم صهیونیستی به يك كيسه بوكس براي نامزدهايي تبديل شده است كه مي خواهند از احساسات گسترده ضد صهیونیستی راي دهندگان مصري براي جمع آوري راي استفاده كنند.
"محمد مرسي" نامزد گروه اخوان المسلمين در اين انتخابات كه در نظرسنجي ها جايگاه بالايي ندارد مدعي شده است كه رژیم صهیونیستی مفاد موافقت نامه صلح كمپ ديويد را نقض كرده است. وي گفته است: قانون اساسي ما قرآن، رهبر ما حضرت محمد (ص)، راه ما جهاد ، و هدف ما كشته شدن در راه خدا است.
با توجه به اينكه مرسي طبق نظرسنجي ها كمتر از پنج درصد از آراء راي دهندگان را دارد، اخوان المسلمين به حمايت از عضو قبلي خود يعني "عبدالمنعم ابوالفتوح" روي آورده است كه در نظرسنجي ها از نامزدهاي ديگر پيش است. ابوالفتوح ، تندرو سابق كه رژیم صهیونیستی را يك دولت نژاد پرست توصيف كرده و گفته است پيمان سال 1979 كمپ ديويد يك تهديد امنيتي براي مصر است در حال حاضر در نظرسنجي ها از حمايت 27 درصد از راي دهندگان مصري برخوردار است.
ابوالفتوح مي كوشد هم آراء سلفي ها و اخوان المسلمين را جذب كند و هم آراء ميانه روهاي مصر را. اما تحليلگران معتقدند وي اگر به قدرت برسد قادر نخواهد بود اين موازنه را حفظ كند. در همين حال ، "احمد شفيق" نخست وزير سابق و يكي ديگر از نامزدهاي انتخابات رياست جمهوري مصر ادعا كرد كه در جنگ فرسايشي سال 1969 دو فروند هواپيماي صهیونیستی را سرنگون كرده است. وي تاكيد كرد كه مصر بايد در پيمان صلح سال 1979 با رژیم صهیونیستی تجديد نظر كند
حمايت راي دهندگان مصري از اين ژنرال سابق نيروي هوايي مصر هم اينك در نظرسنجي ها 12 درصد است. حتي عمرو موسي وزير امور خارجه سابق مصر و دبير كل سابق اتحاديه عرب، نامزد ميانه رو و پيشتاز انتخابات كه از حمايت 41 درصدي راي دهندگان مصري برخوردار است تهديد كرده است كه پيمان كمپ ديويد را لغو خواهد كرد. براي بسياري از مصري ها حيات سياسي 40 ساله عمرو موسي، شامل يك دهه دبيركلي اتحاديه عرب، او را به يك نامزد مطلوب و آرماني براي هدايت مصر و منطقه در سال هاي نامطمئن آينده تبديل كرده است.
همه نامزدهاي انتخابات رياست جمهوري مصر پيمان صلح اين كشور با رژیم صهیونیستی را زير سوال برده اند كه همين امر سران رژيم صهيونيستي را به وحشت مي اندازد

- نخست وزیر دولت منتخب فلسطین در نوار غزه از تلاش های مصر برای حل پرونده اسرا و پایان اعتصاب زندانیان فلسطینی در زندان های رژیم صهیونیستی قدردانی کرد.
اسماعیل هنیه سه شنبه شب ( 91.02.26) درگفتگوی تلفنی با رئیس سازمان اطلاعات مصر از تلاش و میانجی گری مصر در زمینه حل پرونده اسرای فلسطینی در زندان های رژیم صهیونیستی و تحقق مطالبات زندانیان فلسطینی سپاسگذاری کرد.
به گزارش خبرگزاری رسمی کویت از غزه ، در همین حال محمد بدیع رئیس گروه اخوان المسلمین مصر درتماس تلفنی با اسماعیل هنیه پیروزی اسرای فلسطینی را در زندان های رژیم صهیونیستی به او تبریک گفت
بر اساس توافق جدید میان اسرای فلسطینی و مسئولان صهیونیستی، این رژیم متعهد شد به بازداشت انفرادی اسرا پایان و به خانواده های اسرای فلسطینی اجازه بدهد به طور مرتب با زندانیان ملاقات کنند .

- دانشگاه الازهر مصر با صدور بيانيه‌اي ادعاهاي غرب در خصوص حقوق بشر را دروغ دانست چرا كه ارتش آمريكا سربازانش را براي نسل‌كشي مسلمانان آموزش مي‌دهد.
به گزارش سايت اينترنتي المحيط، در بيانيه دانشگاه الازهر آمده است: اخيرا اخباري در خصوص اينكه يكي از افسران بلندپايه ارتش آمريكا سربازها را براي نسل‌كشي مسلمانان آموزش مي‌دهد، منتشر شده است. اين مسائل احساسات مسلمانان و انسان‌ها را خدشه‌دار مي‌كند.
در ادامه اين بيانيه آمده است: اين مسائل نشان مي‌دهد كه مدعيان تمدن در غرب كه خود را الگويي براي ديگران مي‌دانند، تنها خود را پشت اين ادعاها پنهان مي‌كنند.
در بيانيه الازهر تاكيد شده است: اين ها همان كساني هستند كه خواهان از بين رفتن امت اسلامي مي‌باشند؛ امتي كه خود با كشته شدن هر انسان يا حيواني مخالف است.
در ادامه اين بيانيه آمده است: الازهر بر خود واجب مي‌داند كه به ملت‌هاي غربي بگويد اعراب و مسلمانان از آن ها متنفر نيستند بلكه خواهان همكاري با آن ها براي تحقق كرامت انساني هستند. با اين حال طي نيم قرن گذشته شاهد اقدامات خصمانه رهبران غربي عليه تمدن مسلمانان بوده‌ايم.

- منابع خبري از حمايت گسترده سعودي‌ها و رژيم‌هاي عربي منطقه به سركردگي آمريكا از نامزدهاي وابسته به رژيم سابق مصر از جمله عمرو موسي و ايجاد اختلاف بين نامزدها و احزاب اسلام‌گرا به ويژه اخوان المسلمون پرده برداشتند.
رسانه‌هاي سعودي با حمايت خاندان حاكم بر اين كشور همچنان به حملات تبليغاتي خود عليه نامزدهاي اسلام‌گرا و به ويژه نامزد اخوان المسلمون و اين جماعت در مصر ادامه مي‌دهند.
روزي نمي‌گذرد كه رسانه‌هاي سعودي از ناكامي اخواني‌ها در انتخابات رياست جمهوري و بر باد فنا رفتن اميدهاي مردم مصر با روي كار آمدن اخواني‌ها و اجراي برنامه‌ها و سياست‌هايشان مطلب ننويسند تا به اين ترتيب با ايجاد شكاف در افكار عمومي مصر آن ها را از حمايت نامزد اخوان المسلمون در انتخابات منصرف كنند.
روزنامه "الوطن" چاپ عربستان كه به نزديكي‌اش به دستگاه اطلاعات سعودي معروف است، مقاله‌اي چاپ و منتشر كرد كه در آن شكست سنگين اخوان المسلمون در انتخابات رياست جمهوري را پيش‌بيني كرده بود.
الوطن در اين مقاله تاكيد كرده بود كه جماعت اخوان المسلمون پس از چيدن نتايج انقلاب و استفاده از رهاوردهاي آن هم اكنون با ناكامي و عدم استقبال در جامعه مصر پس از انقلاب مواجه است و با از دست دادن كرسي‌هاي سنديكاي دانشجويان مصر و دو كرسي در سنديكاي وكلاي اين كشور بايد گفت، ‌زنگ‌هاي خطر براي اين جماعت به صدا درآمده‌اند.
پس از آن الوطن پيش‌بيني كرد كه اخوان المسلمون در انتخابات رياست جمهوري مصر شكست سنگيني را متحمل خواهد شد و در اين‌باره نوشت: اين ماه (ماه مي) ماه سرنوشت‌سازي براي اخواني‌هاي سراسر جهان و انديشه‌هاي آن ها است، چون شكست آن ها در انتخابات رياست جمهوري مصر ممكن است انحلال پارلمان الشعب و برچيده شدن حاكميت آن ها بر پارلمان را به دنبال داشته باشد.
اين روزنامه سعودي حملات خود عليه اخوان المسلمون را به اينجا ختم نكرد بلكه در ادامه افزود: اخوان المسلمون مي‌خواست انقلاب مصر به بهار آن ها تبديل شود، در حالي‌كه هم اكنون به خزان آن ها تبديل شده است.
رژيم سعودي هنگاميي‌كه جماعت اخوان المسلمون تصميم گرفت، با معرفي نامزدي وارد كارزار انتخابات شود، حملات تبليغاتي سنگين و گسترده‌اي عليه اين جماعت و در مقابل حمايت از نامزدهاي سران رژيم سابق يعني "عمرو موسي"،‌ وزير سابق خارجه مبارك و دبيركل سابق اتحاديه عرب و "احمد شفيق"، آخرين نخست‌وزير حسني مبارك آغاز كرد.
گزارش‌هاي بسياري وجود دارد كه بيانگر حمايت گسترده عربستان سعودي از نامزدهاي رژيم سابق و خريد راي به سود آن هاست و در اين راه كشورهايي همچون امارات عربي متحده و قطر نيز با رژيم سعودي همراهي مي‌كنند و در اين ميان سازمان اطلاعات و جاسوسي آمريكا – سيا سياست‌ها و برنامه‌هاي آن ها را به ويژه در عرصه تبليغاتي و توسط شبكه‌هاي الجزيره قطر و العربيه عربستان هدايت مي‌كند، به ويژه پس از رسوايي "وضاح خنفر"، مدير سابق الجزيره كه برملا شد وي با سازمان سيا در ارتباط است و اين حمايت به شكلي ويژه روي عمرو موسي متمركز است و تمام اين اقدامات با هماهنگي آمريكا صورت مي‌گيرد.
اما براي اينكه احتمال پيروزي نامزد اخوان المسلمون به طور خاص و نامزدهاي اسلامگرايان به طور عام در انتخابات رياست جمهوري مصر كاهش يابد، عربستان سعودي در كنار كشورهايي چون قطر و امارات با صرف هزينه‌هاي سنگين تلاش مي‌كنند، بين نامزدهاي اسلام‌‌گرا و احزاب مذهبي و به خصوص در ميان سلفي‌ها كه مورد حمايت عربستان سعودي هستند، نيز اختلاف بياندازند.

- مصري ها انتظار دارند رئيس جمهور جديد فرانسه سياست "ژنرال دوگل" را در منطقه خاور ميانه اجرا كند.
شبكه پنج تلويزيون فرانسه گزارش داد، اعراب و به خصوص مصري ها اميدوارند "فرانسوا اولاند" ادامه دهنده سياست ژنرال دوگل در خاورميانه موسوم به سياست عربي فرانسه شامل برقراري تعادل ميان كشورهاي عربي و رژیم صهیونیستی باشد. اين سياست در زمان "ژاك شيراك" به اوج خود رسيد.
ژاك شيراك حتي با مسئولان امنيتي رژیم صهیونیستی برخورد پيدا و تهديد كرد از بيت المقدس خارج مي شود.
مصري ها بر اين باورند كه سياست ساركوزي هواداري از رژیم صهیونیستی بود و خارج از پرونده ليبي و سوريه ، سياست او كاملا ضد عربي بود.

- سازمان بين المللي " گزارشگران بدون مرز " از حمله نيروهاي امنيتي مصر به دفتر شبكه العالم در مصر و تعطيلي اين دفتر انتقاد كرد.
شبكه خبري العالم گزارش داد، سازمان بين المللي گزارشگران بدون مرز كه در فرانسه قرار دارد سه شنبه (91.02.26) در بيانيه اي اعلام كرد، حمله نيروهاي امنيتي مصر به دفتر العالم در قاهره به بهانه نداشتن مجوز و مصادره وسايل و تجهيزات اين دفتر را محكوم مي كنيم.
در اين بيانيه آمده است، اقدام نيروهاي امنيتي مصر در نقض آزادي و قوانين مدني بي فايده و محكوم به شكست است و مقامات اين كشور با ندادن مجوز به برخي رسانه ها در صدد اجراي اقدامات تاسف بار خود ضد مردم هستند.


لیبی

- فرمانده شوراي نظامي طرابلس گفت وي براي ورود به عرصه سياسي از سمت خود كناره گيري مي كند.
شبكه تلويزيوني الجزيره گزارش داد، "عبدالحكيم بلحاج" سال گذشته در سرنگوني معمر قذافي ديكتاتور ليبي مشاركت داشت. وي گفت قصد دارد يك حزب سياسي تشكيل دهد.
با اين حال بعيد است وي بتواند براي حضور در اولين انتخابات رياست جمهوري ليبي كه قرار است 19 ژوئن برگزار شود به موقع ثبت نام كند.

- در حالي كه برخي منابع از زنده بودن فرزند ديكتاتور مقتول ليبي و حضور وي در ترهونه و بني وليد خبر مي دهند شوراي انتقالي ليبي نيز به نداشتن اطلاعات كافي در اين زمينه اعتراف كرد.
پايگاه عربي پرس گزارش داد، منابع امنيتي ليبيايي اعلام كردند: "خميس قذافي" هنوز زنده است و بين بني وليد و ترهونه در حال تردد است.
اين منابع بيان كردند: فرزند ديكتاتور مقتول ليبي تماس هايي با شخصيت هاي وابسته به رژيم سرنگون شده معمر قذافي گرفته است.
در واكنش به اين اخبار، "موسي الكوني" عضو شوراي انتقالي ليبي از شبه نظاميان در بني وليد و ترهونه خواست درباره خميس قذافي و زنده يا مرده بودن وي تحقيق كنند.
وي اعتراف كرد: شوراي انتقالي دلايل محكمي مبني بر زنده يا مرده بودن خميس قذافي در اختيار ندارد و اثبات اين موضوع دشوار است و دستگاه هاي امنيتي بايد در اين زمينه تحقيق كنند.
الكوني بيان كرد: ما مطمئن نيستيم كه وي در حملات ماه سپتامبر گذشته كشته شده است يا خير.

- تصاوير و نوشته هاي "معمر قذافي" ديكتاتور ليبي از كتاب هاي درسي مدارس اين كشور حذف كرده اند.
خبرگزاری الجزيره گزارش داد، در دوران حكومت قذافي عكس وي بر در و ديوار مدارس نصب شده بود و افكار و انديشه هاي نامأنوس او بخش جدائي ناپذير كتاب هاي درسي را در اين كشور تشكيل مي داد.
كتاب سبز قذافي كه وي آن را راهنماي اداره موفقيت آميز جهان معرفي مي كرد در مدارس و دانشگاه هاي ليبي تدريس مي شد.
تنها در يكي از مدارس طرابلس پايتخت ليبي عكس قذافي به چشم مي خورد و آن هم روي زمين انداخته شده است تا دانش آموزان آنرا لگد مال كنند.
قذافي براي ترويج كيش شخصيت پرستي مردم ليبي و وادار ساختن آن ها به تجليل وي اسامي بسياري از شخصيت ها و قهرمانان استقلال اين سرزمين از چنگ استعمارگران ايتاليائي را از كتاب هاي تاريخ حذف كرده بود.

- وزير امورخارجه و همكاري بين المللي ليبي با همتاي عربستاني خود در شهر رياض ديدار كرد.
خبرگزاري آلمان گزارش داد "عاشور بن خيال" و "سعود الفيصل" روابط و همكاري دوجانبه و راه هاي توسعه و روابط دو كشور و برخي مسائل مهم منطقه اي و بين المللي مورد علاقه دو طرف را بررسي كردند.
براساس اين گزارش، از ابتداي امسال و با بازگشايي سفارت عربستان سعودي در طرابلس دو كشور روابط ديپلماتيك و همكاري خود را از سرگفتند

تونس

- يك نويسنده تونسي ضدصهيونيستي به طور مشكوك در يك حادثه رانندگي در آرژانتين كشته شد.
پايگاه خبري اليوم السابع گزارش داد، از مرگ "حسين التريكى"، شيخ مبارزان تونسي بر اثر يك حادثه رانندگي در آرژانتين خبر داد.
بنا به گفته فرزند وي، حسين التريكى هنگامي‌كه روز جمعه (91.02.22) پس از نماز در حال خروج از مسجد جامع محل سكونت خود بود، يك خودرو با وي برخورد مي‌كند.
فرزند وي مي‌افزايد: پس از تصادف شيخ التريكي را به بيمارستان منتقل مي‌كنند اما پس از انتقال به بيمارستان به خاطر شدت جراحات وارده روز شنبه (91.02.23) جان خود را از دست مي‌دهد.
حسين التريكي در راستاي مواضع ضد صهيونيستي، بارها ادعاي آن ها درباره افسانه هولوكاست را به چالش كشيده و معتقد است هولوكاست زاييده خيال صهيونيسم جهاني است.
التريكي يكي از بزرگ ترين رهبران مذهبي انقلابيون و مبارزان تونسي در زمان مبارزه براي استقلال اين كشور بود و در كشمكش هاي مربوط به قانون اساسي در سال 1938 تونس نقش اساسي بر عهده داشت.
وي به دليل اقدامات انقلابي خود بارها به زندان افتاد و توسط حاكمان وقت اين كشور دو بار به طور غيابي به اعدام محكوم شد.

- دولت تونس به دو مراکشی سلفي اجازه ورود به اين كشور را نداد و آنان را ساعاتي بعداز رسيدن به فرودگاه بين المللي ' كارتاژ' به كشورشان بازگرداند.
خبرگزاري رسمي تونس(وات) گزارش داد، "خالد طروش" رييس دفتر ارتباطات و اطلاع رساني وزارت كشور تونس با اعلام اين خبر افزود: نام "عمر الحدوشي" و "حسن الكتاني" دو مبلغ مراکشی در ليست كساني قرار دارد كه ورودشان به تونس ممنوع است.
تونس از سال 2003 ورود الحدوشي و الكتاني به اين كشور را به دليل دست داشتن آن دو در عمليات انتحاري انفجارهاي شهر دارالبيضاء كشور مراکش كه به كشته شدن 45 تن منجر شد، ممنوع اعلام كرده است.
مقامات مراکشی در سال 2003 الحدوشي و الكتاني را به اتهام آماده سازي شرايط اين عمليات انتحاري به ترتيب به 30 و 20 سال زندان محكوم كرد
اين دو شهروند مراکشی در سال 2012 با فرمان عفو "محمد ششم" پادشاه این کشور آزاد شدند.
يك جمعيت تونسي غيردولتي خيريه و علوم شرعي موسوم به ' دارالسلام' از الحدوشي و الكتاني براي سخنراني و شركت در يك سلسله نشست هاي تدريس علوم ديني دعوت كرده بود كه به تونس سفر كنند.
يك منبع امنيتي تونسي گفته است كه اين دو شهروند مراکشی در حالي شامگاه دوشنبه (91.02.25) وارد فرودگاه بين المللي تونس شدند كه 300 سلفي تونسي در انتظار استقبال از آنان بودند اما پليس فرودگاه به الحدوشي و الكتاني اجازه ورود به تونس را نداد.

الجزاير

- احزاب سياسي الجزاير اعلام كردند در صدد رايزني براي يكسان سازي مواضع خود درباره نتايج انتخابات پارلماني اين كشور بوده و اين نتايج را نمي پذيرند.
پايگاه خبري "الجزيره" گزارش داد، برخي از احزاب الجزاير گزينه يكسان سازي مواضع احزاب مخالف رابه عنوان وسيله اي مهم براي رد كردن نتايج انتخابات پارلماني اين كشور دانسته و به طور تلويحي به اين نكته اشاره كردند كه در صورت عدم لغو نتايج، پارلمان اين كشور را تحريم مي كنند.
رهبر ائتلاف الجزاير سبز – كه سه حزب اسلامگرا يعني جنبش جامعه صلح منتسب به اخوان المسلمون و دو جنبش النهضه و الاصلاح را در بر مي گيرد- اعلام كرد كه در صدد هماهنگي با ساير احزاب براي اتخاذ موضعي مشترك در قبال نتايج پارلماني الجزاير هستند تا مسير دموكراسي در اين كشور اصلاح شده و كساني كه خواستار بازگشت الجزاير به قبل از اكتبر 1988 هستند، محدود شوند.
در اكتبر سال 1988 به دوره تك حزبي در الجزاير پايان داده شد و قانون اساسي جديد كه در آن به تعدد احزاب و آزادي رسانه ها اشاره شده بود، تصويب شد.
از سوي ديگر "عبدالله جاب الله" ، رهبر جبهه عدالت و توسعه (اسلامگرا) تهديد كرد همه احزابي كه به نتايج انتخابات پارلماني اين كشور اعتراض دارند، از پارلمان خارج خواهند شد.
"جاب الله" كه تاكنون دو بار براي پست رياست جمهوري در الجزاير در سال هاي 1999 و 2004 كانديدا شده بود، يادآور شد كه اگر احزاب مخالف موضع واحدي را اتخاذ كنند، جبهه عدالت و توسعه در صدر احزابي خواهد بود كه از پارلمان خارج مي شود.
بر اساس نتايج رسمي انتخابات الجزاير، جبهه آزاديبخش ملي حاكم 220 كرسي از اصل 462 كرسي پارلمان اين كشور را به دست آورد و تجمع ملي دمكراتيك كه همپيمان حزب جبهه آزاديبخش ملي است، 68 كرسي پارلمان را به خود اختصاص داد.

- "بان كي مون" دبير كل سازمان ملل متحد با اشاره به برگزاري مسالمت آميز انتخابات پارلماني در الجزاير اعلام كرد سطح موفقيت زنان در اين انتخابات نشان دهنده روشني دمكراسي در اين كشور است.
خبرگزاری رويترز گزارش داد، نتايج اين انتخابات باعث هماهنگي و همبستگي ميان دولت و گروه هاي سياسي در راستاي برقراي روند دموكراسي و اجراي اصلاحات در كشور شود.
وي در بيانيه خود همچنين برعزم سازمان ملل درحمايت از روند پيشرفت اجتماعي، اقتصادي واصلاحات بر مبناي دموكراسي در الجزاير تاكيد كرد.

مراکش

- مجلس نمايندگان و مجلس مشاوران مراکش درخواست كردند محاصره شهر اشغالي قدس شكسته شود.
خبرگزاري شين هوا گزارش داد "كريم غلاب" رئيس مجلس نمايندگان در جلسه مشترك با اعضاي مجلس مشاوران كه به حمايت از تحرك بين المللي براي شكستن محاصره قدس اختصاص داشت گفت : مراکش براي حمايت از ملت فلسطين از طريق دعوت از جامعه بين المللي براي عمل به مسئوليت هايش به طور كامل عمل كند و از رژیم صهیونیستی بخواهد اقدامات نامشروعش را متوقف كند و به قطعنامه‌هاي سازمان ملل متحد پايبند باشد.
وي افزود : پارلمان مراکش در چهارچوب ديپلماسي فعال به دفاع از حقوق مشروع فلسطينيان و ساكنان قدس در محافل مختلف و مجامع پارلماني بين المللي ادامه خواهد داد
بر اساس اين گزارش، رئيس مجلس مشاوران مراکش نيز گفت : ساكنان قدس از سوي ماشين جنگي رژیم صهیونیستی در معرض سركوب قرار دارند.
وي بار ديگر تاكيد كرد ، بر حمايت مراکش از حقوق ملت فلسطين تا بازيابي كامل حقوق خود و تشكيل كشور فلسطين به پايتختي قدس شريف ادامه خواهد داد .

- وزیر انرژی و محیط زیست مراکش روز سه‌شنبه (91.02.26) اعلام کرد توسعه انرژی‌های تجدید پذیر در این کشور به شدت وابستگی مراکش به نفت را در افق 2020 میلادی کاهش خواهد داد.
"فواد دویری" در حاشیه کنفرانس انرژی‌های تجدیدپذیر در خاور میانه و شمال آفریقا که قرار است طی روزهای سه‌شنبه (91.02.26) و چهارشنبه (91.02.27) در مراکش برگزار شود گفت: 80درصد نیازهای ما به انرژی، وارداتی است و کاهش این وابستگی برای ما امری حیاتی به شمار می‌رود.
وی افزود: به همین منظور، میزان تولید انرژی های تجدید پذیر در مراکش از 25 درصد کنونی به 42 درصد تا سال 2020 میلادی افزایش خواهد یافت.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از مراکش، در کنفرانس انرژی‌های تجدیدپذیر، علاوه بر وزارت محیط زیست و ایمنی هسته‌ای آلمان، آژانس بین‌المللی انرژی و بانک‌ها و سازمان‌های منطقه و حوزه دریای مدیترانه نیز حضور دارند.

سودان

- وزارت دفاع سودان اوضاع ايالت هاي نيل آبي و جنوب كردفان را آرام توصيف كرد.
سايت خبري سودان سفاري چهارشنبه (91.02.27) به نقل از "عبدالرحيم حسين" وزير دفاع سودان گزارش داد: ايالت هاي نيل آبي و كردفان جنوبي آرام است و ارتش سودان براي منع هر گونه تجاوز سودان جنوبي آماده است.
وزير دفاع سودان به تجاوز ارتش سودان جنوبي به منطقه هجليج ايالت كردفان جنوبي در جنوب سودان اشاره كرد و گفت : ارتش سودان تلفات و خسارات سنگيني را به ارتش سودان جنوبي در مناطق هجليج و تلودي ايالت كردفان جنوبي و ديگر مناطق مرزي وارد كرد و هم اكنون اين مناطق تحت كنترل ارتش سودان است
وزير دفاع سودان ارتش سودان جنوبي را ضعيف خواند و گفت : ارتش سودان جنوبي قادر به تجاوز دوباره به منطقه هجليج نيست و در صورت تجاوز با واكنش شديد و سخت ارتش سودان مواجه خواهد شد.
عبدالرحيم حسين سودان جنوبي را به نقض توافقنامه هاي دو جانبه متهم كرد و گفت : سودان جنوبي سياست دشمني با سودان را درپيش گرفته است و اين در حالي است كه توافقنامه هاي صلح ميان دو طرف امضا شده است.
سودان جنوبي روز ده فوريه 2012 در آديس آبابا پايتخت اتيوپي با سودان توافقنامه همكاري و عدم تجاوز امضا كرد ولي روز 11 آوريل به منطقه هجليج حمله كرد كه ارتش سودان روز 20 همان ماه اين منطقه را آزاد كرد.
وزير دفاع سودان همچنين از تلاش سودان جنوبي براي براندازي نظام حاكم سودان خبر داد و گفت : سودان جنوبي نقش اساسي را در تشكيل ائتلاف موسوم به "جبهه انقلابي" ايفا كرده است. ائتلافي كه براي براندازي نظام حاكم سودان و تشكيل نظامي سكولار در سودان تلاش مي كند .
ائتلاف جبهه انقلابي شامل جنبش عدل و مساوات، جنبش آزاديبخش سودان و جنبش آزاديبخش خلق سودان (شاخه شمال سودان) است .

- در آستانه پایان مهلت سازمان ملل برای از سرگیری مذاکرات بین سودان و سودان جنوبی، وزارت امور خارجه سودان از سفر "تابو امبکی"، میانجی اتحادیه افریقا طی دو روز آینده به خرطوم خبر داد.
سخنگوی وزارت امور خارجه سودان گفت قرار است امبکی روز چهارشنبه (91.02.27) یا پنجشنبه (91.02.28) به منظور گفتگو درباره جزئیات مذاکرات از جمله تاریخ و دستور کار این مذاکرات به خارطوم سفر کند.
شورای امنیت سازمان ملل طی قطعنامه ای که در تاریخ دوم مه به تصویب رسید، به سودان و سودان جنوبی دو هفته مهلت داد تا مذاکرات بی قید و شرط خود را تحت نظارت اتحادیه افریقا از سرگیرند.
خارطوم پس از آن که نیروهای سودان جنوبی دهم آوریل منطقه نفتی هجلیج را به تصرف خود درآوردند، از مذاکرات کنار کشید.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از خارطوم، از زمان استقلال سودان جنوبی در ژوئیه 2011، اختلافات بسیاری از جمله تعیین حدود مرزی مشترک، تقسیم درآمدهای نفتی و وضعیت مناطق مورد مناقشه، روابط جوبا و خارطوم را تیره و تار کرده است.

91.02.27-13075

 

  فرستادن مقاله
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

جهان از آفریقا چه می‌خواهد؟

۱۳۹۶/۶/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران:‌ تحولات مغرب عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات سودان (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات لیبی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات مصر (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات سودان (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات لیبی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مصر (174)

۱۳۹۵/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مصر (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات لیبی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات لیبی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مصر (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات سودان (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مصر (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات لیبی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات لیبی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات سودان (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مصر (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات لیبی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات سودان (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران:تحولات مغرب عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات مصر (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مصر (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات لیبی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات سودان (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

تحولات لیبی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مصر (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات لیبی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مصر (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مغرب عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مصر (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات لیبی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات سودان (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مغرب عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مصر (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات لیبی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مصر (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات لیبی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات سودان (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات سودان (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات لیبی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات مصر (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات مصر (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات سودان (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مصر (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات لیبی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات سودان (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مصر (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات لیبی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات لیبی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات سودان (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات سودان (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات لیبی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات سودان (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات لیبی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مصر (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات لیبی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات لیبی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات لیبی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات سودان (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات مصر (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مصر (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات لیبی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات مصر (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات سودان (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات لیبی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات سودان (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مصر (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مصر (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات سودان (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات لیبی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات سودان (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات سودان (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات لیبی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات مصر (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات لیبی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات لیبی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مصر (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات سودان (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات لیبی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات سودان (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات سودان (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات سودان (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات لیبی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات سودان (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات سودان (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات سودان (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مصر (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (117)

۱۳۹۳/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات سودان (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات سودان (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مصر (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات لیبی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات سودان (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (112)

۱۳۹۳/۹/۱۹

آفران: تحولات لیبی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات سودان (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات لیبی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات سودان (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مصر (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات سودان (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات لیبی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مصر (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات لیبی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات سودان (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات مصر (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات لیبی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات سودان (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولان مغرب عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (107)

۱۳۹۳/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات لیبی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات مصر (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات سودان (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مصر (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات لیبی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات سودان (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مصر (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات سودان (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات لیبی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات سودان (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات لیبی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات سودان (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات لیبی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مصر (98)

۱۳۹۳/۶/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات لیبی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مصر (96)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مصر (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات لیبی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات سودان (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات مصر (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات سودان (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مصر (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات لیبی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران : تحولات مغرب عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مصر (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات لیبی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات سودان (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات لیبی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مصر (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مصر (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مصر (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات لیبی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مصر (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات سودان (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مصر (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات سودان (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات مصر (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات لیبی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات سودان (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات سودان (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات لیبی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مصر (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات لیبی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات سودان (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات سودان (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات لیبی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مصر (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات لیبی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مصر (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربي (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربي (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مصر (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات لیبی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات سودان (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات مصر (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات لیبی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات لیبی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مصر (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی(70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات مصر (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات لیبی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات سودان (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات لیبی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات مصر (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی(68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات سودان (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات لیبی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مصر (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی(67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات مصر (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات لیبی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات سودان (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات سودان (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات لیبی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی(65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مصر (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مصر (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات لیبی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات سودان (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مصر (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات لیبی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات سودان (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات مصر (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

نگاه آفران: تحولات مصر 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات لیبی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

نگاه آفران: تحولات سودان 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: آفريقاي جنوبي اولين ايستگاه اجلاس كميسيون مشترك دولت تدبير و اميد

۱۳۹۲/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مصر (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات سودان (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

نگاه آفران: تحولات مغرب عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات لیبی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات سودان 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات سودان (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات لیبی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مصر (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات سودان (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات مصر (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات لیبی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات سودان (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات لیبی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات مصر (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مصر (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات لیبی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات سودان (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات مصر (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات مصر (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات سودان (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات لیبی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مصر (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات سودان (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات سودان (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات لیبی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مصر (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات سودان (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات لیبی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات سودان (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: گزارش تحليلي بر سفر رئيس جمهور ايالات متحده آمريكا به آفريقا

۱۳۹۲/۴/۱۶

آفران: تحولات لیبی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات سودان (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات لیبی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات سودان (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات مصر (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات سودان (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات سودان (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مصر (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات سودان (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات لیبی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات ليبي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی(34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مصر (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات لیبی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات سودان (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات ليبي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مصر (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات سودان (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات مصر(32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مصر (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: کودتا در آفریقای مرکزی

۱۳۹۲/۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات لیبی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات سودان (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مصر (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مصر (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات مصر (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات سودان (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات لیبی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مصر (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات لیبی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات مصر (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات سودان (23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۴

آفران: تحولات ليبي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات مغرب عربي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات آفریقای غیر عربی (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مصر (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات ليبي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات لیبی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات سودان (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات لیبی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مصر (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات سودان (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات لیبی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات مصر (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات سودان (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مغرب عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات لیبی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مصر (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات سودان (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات سودان (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مصر (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱

آفران:حسن الشیخ محمود رئیس جمهور جدید سومالی

۱۳۹۱/۶/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۲۶

دیدگاه اسلام گرایان درباره آینده قبطی ها در مصر

۱۳۹۱/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۱۹

تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: انتخابات كشور ليبي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (5)

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: عملکرد حزب اسلامی النهضة پس از انقلاب تونس

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (4)

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۷

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (3)

۱۳۹۱/۳/۲۴

انتخابات ریاست جمهوری مصر (2012)

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: عواقب پیروزی "احمدشفیق" در انتخابات

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (2)

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: میزان موفقیت اخوان المسلمین در بازیابی پایگاه مردمی خود

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (1)

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: حکم دادگاه مبارک به نفع نامزد اخوان تمام شد

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: بروز اعتراضات در مصر و نشانه رفتن نامزدی نخست وزیر مبارک

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۶

آفران:نظرات موافقان و مخالفان مرسی

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: وجوب توافق بین اخوان و نیروهای انقلابی علیه احمد شفیق

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۹

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۸

مصر و تهدیدات عمر سلیمان

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: انتخابات مصر صحنه پراکندگی آراء میان دو مجموعه اسلام گرا و مدنی

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: بررسی و تحلیل آخرین وضعیت انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: شعارهای انتخاباتی برخی نامزدهای برجسته انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.25

۱۳۹۱/۲/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.24

۱۳۹۱/۲/۲۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.23

۱۳۹۱/۲/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.20

۱۳۹۱/۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.19

۱۳۹۱/۲/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.18

۱۳۹۱/۲/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.17

۱۳۹۱/۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.16

۱۳۹۱/۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.13

۱۳۹۱/۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.12

۱۳۹۱/۲/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.11

۱۳۹۱/۲/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.10

۱۳۹۱/۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.09

۱۳۹۱/۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.05

۱۳۹۱/۲/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.04

۱۳۹۱/۲/۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.03

۱۳۹۱/۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.02

۱۳۹۱/۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.30

۱۳۹۱/۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.29

۱۳۹۱/۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.28

۱۳۹۱/۱/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.27

۱۳۹۱/۱/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.26

۱۳۹۱/۱/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.23

۱۳۹۱/۱/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.22

۱۳۹۱/۱/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.21

۱۳۹۱/۱/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.20

۱۳۹۱/۱/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.19

۱۳۹۱/۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.16

۱۳۹۱/۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.15

۱۳۹۱/۱/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.14

۱۳۹۱/۱/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.07

۱۳۹۱/۱/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.06

۱۳۹۱/۱/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.21

۱۳۹۰/۱۲/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.20

۱۳۹۰/۱۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.17

۱۳۹۰/۱۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.16

۱۳۹۰/۱۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.15

۱۳۹۰/۱۲/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.13

۱۳۹۰/۱۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.10

۱۳۹۰/۱۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.09

۱۳۹۰/۱۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.08

۱۳۹۰/۱۲/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.07

۱۳۹۰/۱۲/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.06

۱۳۹۰/۱۲/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.03

۱۳۹۰/۱۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.02

۱۳۹۰/۱۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.01

۱۳۹۰/۱۲/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.30

۱۳۹۰/۱۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.29

۱۳۹۰/۱۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.11.19

۱۳۹۰/۱۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.17

۱۳۹۰/۱۱/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.16

۱۳۹۰/۱۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.10

۱۳۹۰/۱۱/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.09

۱۳۹۰/۱۱/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.08

۱۳۹۰/۱۱/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.05

۱۳۹۰/۱۱/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.28

۱۳۹۰/۱۰/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.27

۱۳۹۰/۱۰/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.26

۱۳۹۰/۱۰/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.25

۱۳۹۰/۱۰/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.21

۱۳۹۰/۱۰/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.19

۱۳۹۰/۱۰/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.18

۱۳۹۰/۱۰/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.17

۱۳۹۰/۱۰/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.14

۱۳۹۰/۱۰/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.13

۱۳۹۰/۱۰/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.12

۱۳۹۰/۱۰/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.11

۱۳۹۰/۱۰/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.10

۱۳۹۰/۱۰/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.06

۱۳۹۰/۱۰/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.05

۱۳۹۰/۱۰/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.03

۱۳۹۰/۱۰/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.29

۱۳۹۰/۹/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.28

۱۳۹۰/۹/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.27

۱۳۹۰/۹/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.26

۱۳۹۰/۹/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.23

۱۳۹۰/۹/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.22

۱۳۹۰/۹/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.21

۱۳۹۰/۹/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.20

۱۳۹۰/۹/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.19

۱۳۹۰/۹/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.12

۱۳۹۰/۹/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.09

۱۳۹۰/۹/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.08

۱۳۹۰/۹/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.07

۱۳۹۰/۹/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.06

۱۳۹۰/۹/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.05

۱۳۹۰/۹/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.02

۱۳۹۰/۹/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.01

۱۳۹۰/۹/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.28

۱۳۹۰/۸/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.25

۱۳۹۰/۸/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.14

۱۳۹۰/۸/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.11

۱۳۹۰/۸/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.10

۱۳۹۰/۸/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.08

۱۳۹۰/۸/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.03

۱۳۹۰/۸/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.02

۱۳۹۰/۸/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.27

۱۳۹۰/۷/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.26

۱۳۹۰/۷/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.25

۱۳۹۰/۷/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 24 .7 .90

۱۳۹۰/۷/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.18

۱۳۹۰/۷/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.17

۱۳۹۰/۷/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.16

۱۳۹۰/۷/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.12

۱۳۹۰/۷/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.09

۱۳۹۰/۷/۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.06

۱۳۹۰/۷/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.05

۱۳۹۰/۷/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.03

۱۳۹۰/۷/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.30

۱۳۹۰/۶/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.28

۱۳۹۰/۶/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.27

۱۳۹۰/۶/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.26

۱۳۹۰/۶/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.22

۱۳۹۰/۶/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.20

۱۳۹۰/۶/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.06.19

۱۳۹۰/۶/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.16

۱۳۹۰/۶/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.15

۱۳۹۰/۶/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.14

۱۳۹۰/۶/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.13

۱۳۹۰/۶/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.12

۱۳۹۰/۶/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.08

۱۳۹۰/۶/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.07

۱۳۹۰/۶/۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.06

۱۳۹۰/۶/۶

آفریقا در هفته ای که گذشت (900527 الی 900602)

۱۳۹۰/۶/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.05

۱۳۹۰/۶/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.02

۱۳۹۰/۶/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.01

۱۳۹۰/۶/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.30

۱۳۹۰/۵/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.29

۱۳۹۰/۵/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.24

۱۳۹۰/۵/۲۴

آفران: انقلابیون لیبی در مقابل یک آزمون سخت

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900513 الی 900519)

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.23

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.22

۱۳۹۰/۵/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.19

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: صحنه جنگ لیبی پس از آغاز ماه رمضان

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.18

۱۳۹۰/۵/۱۸

آفران: محاکمه حسنی مبارک ؛ واکنش ها و پیامدها

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.17

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.16

۱۳۹۰/۵/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.15

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفریقا در هفته ای که گذشت (900506 الی 900512)

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفران: تحولات شمال آفر یقا - 90.05.12

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: آفريقاي شرقي؛ اهميت استراتژيك و افق هاي پيش رو

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.11

۱۳۹۰/۵/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.10

۱۳۹۰/۵/۱۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.09

۱۳۹۰/۵/۹

آفران: قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.08

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.05

۱۳۹۰/۵/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.04

۱۳۹۰/۵/۴

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (2)

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.03

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.02

۱۳۹۰/۵/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.01

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (1)

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.29

۱۳۹۰/۴/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.28

۱۳۹۰/۴/۲۸

آفران: دموکراسی در آفریقا

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.27

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (900416 الی 900422)

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.25

۱۳۹۰/۴/۲۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.22

۱۳۹۰/۴/۲۲

آفران: مراکش، تاریخ و جغرافیا

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.19

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: موریتانی پس از انقلاب های عربی

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.18

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفریقا در هفته ای که گذشت (900409 الی 900415)

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: مراکش پس از همه پرسی

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.15

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (پایانی)

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.14

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (2)

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.13

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (1)

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.12

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: دلیل حمایت آمریکا از انقلابیون و سازمان های مصری

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.11

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفریقا در هفته ای که گذشت (900402 الی 900408)

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تاثير عوامل اقتصادي بر انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.08

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.07

۱۳۹۰/۴/۷

آفران: نشانه های “همه پرسی نظامی" درباره رئیس جمهور آینده مصر

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.06

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: عدم تناسب نقش و حقوق زنان در افریقا

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.05

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: گزينه هايي دشوار سياست مصر در قبال انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.04

۱۳۹۰/۴/۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (900326 الی 900401)

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: بروز اختلاف در صفوف انقلابیون لیبی

۱۳۹۰/۴/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.01

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: تغییر پشت درب‌های الجزایر و مغرب پس از لیبی

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: اصلاحات در قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.31

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: مصادره انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.30

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.29

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: صف بندی احزاب تونسی برای انتخابات آینده

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفریقا در هفته ای که گذشت (900319 الی 900325)

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: آخرین تحولات سودان

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.28

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.25

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: اعطاي وام به مصر و ربودن انقلاب

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: بازیگران منطقه ای؛ تلاش برای مدیریت انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.24

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: انقلاب هاي عربي و سياست هاي آمريكا در قبال ايران

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: اختاپوس جاسوسی اسرائیل در تونس و مصر

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.23

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900311 الی 900318)

۱۳۹۰/۳/۲۱

آفران: بررسی نتایج انتخابات شهرداری ها در آفریقای جنوبی

۱۳۹۰/۳/۹

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی بنین

۱۳۹۰/۱/۲۸

انتخابات 2011 نیجریه

۱۳۹۰/۱/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (891205 الی 891211)

۱۳۸۹/۱۲/۱۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (891114 الی 891120)

۱۳۸۹/۱۱/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (891030 الی 891106)

۱۳۸۹/۱۱/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891023 الي 891029)

۱۳۸۹/۱۱/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891016 الي 891022)

۱۳۸۹/۱۰/۲۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891009 الي 891015)

۱۳۸۹/۱۰/۱۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891002 الي 891008)

۱۳۸۹/۱۰/۱۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890925 الي 891001)

۱۳۸۹/۱۰/۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890918 الي 890924)

۱۳۸۹/۹/۲۹

تقويم انتخابات سال 2011 ميلادي در آفريقا

۱۳۸۹/۹/۲۷

ماداگاسكار قانون اساسي 17 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۲۳

زيمبابوه ریاست جمهوری می 2011

۱۳۸۹/۹/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890911 الي 890917)

۱۳۸۹/۹/۲۰

ساحل عاج ریاست جمهوری 31 اکتبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۸

تانزانيا و زنگبار رياست جمهوري و پارلماني

۱۳۸۹/۹/۱۷

مصر قوه مقننه 28 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۷

اوگاندا رياست جمهوري و پارلماني 18 فوریه 2011

۱۳۸۹/۹/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890813 الي 890813)

۱۳۸۹/۸/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890729 الي 890805)

۱۳۸۹/۸/۸

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890722 الي 890728)

۱۳۸۹/۸/۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890715 الي 890721)

۱۳۸۹/۷/۲۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890708 الي 890714)

۱۳۸۹/۷/۱۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890625 الي 890701)

۱۳۸۹/۷/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890618 الي 890624)

۱۳۸۹/۶/۲۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890611 الي 890617)

۱۳۸۹/۶/۲۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890604 الي 890610)

۱۳۸۹/۶/۱۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890528 الي 890603)

۱۳۸۹/۶/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890521 الي 890527)

۱۳۸۹/۵/۳۰

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890514 الي 890520)

۱۳۸۹/۵/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890507 الي 890513)

۱۳۸۹/۵/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890431 الي 890506)

۱۳۸۹/۵/۹

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890424 الي 890430)

۱۳۸۹/۵/۲

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890417 الي 890423)

۱۳۸۹/۴/۲۶