نگاه آفران > آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (55)

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (55)

تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۷/۹

تحولات آفریقای غیرعربی 55
وقایع مهم مالی از تاریخ 1/7/92 الی 8/7/92

• دولت کشور آفریقایی مالی روز جمعه (92.07.05) بر آمادگی خود برای گفتگو با مخالفان تاکید کرد.
یک روز پس از آن که گروه های مسلح مخالف در مالی مشارکت خود را در مذاکرات صلح با باماکو به حال تعلیق در آوردند، "شیخ عمر دیارا"، وزیر آشتی ملی مالی، بار دیگر بر آمادگی دولت مالی برای گفتگو تاکید کرد.
وی تاکید کرد: ما اعتماد خود را از گروه های مسلحی که ژوئن گذشته در واگادوگو پایتخت بورکینافاسو با دولت انتقالی مالی توافق نامه امضا کرده اند، سلب نکرده ایم. درست است که در این مدت (از زمان امضای توافق نامه واگادوگو تا کنون) درگیری هایی اتفاق افتاده است اما دولت مالی همچنان آماده گفتگو است.
سه گروه مسلح مخالف دولت مالی (دو گروه از قبیله طوارق و یک گروه عرب) پنجشنبه (92.07.04) با انتشار بیانیه ای مشترک در واگادوگو اعلام کردند تصمیم گرفته اند مشارکت خود را در اجرای توافق نامه ای که با باماکو امضا کرده اند، به حال تعلیق در آورند.
امضای این توافق نامه که با میانجی گری دولت بورکینافاسو حاصل شد، شرایط را برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در مالی و حتی در مناطق ناامن شمالی این کشور که تحت کنترل گروه های مسلح طوارق بود، فراهم کرد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از باماکو، بیانیه ای که روز پنجشنبه (92.07.04) در واگادوگو منتشر شد به امضای جنبش ملی آزادیبخش ازواد (طوارق) شورای عالی وحدت ازواد ( طوارق) و همچنین جنبش عرب ازواد رسیده است. ازواد نامی است که به مناطق شمالی مالی که طوارق در آن سکونت دارند، اطلاق می شود.

• رئیس جمهور کشور آفریقایی مالی تاکید کرد آفریقا باید در شورای امنیت دو کرسی دائم و پنج کرسی غیردائم داشته باشد.
"ابراهیم کیتا" رئیس جمهور کشور آفریقایی مالی در 67 نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی کرد.
وی در سخنانش خواستار ایجاد اصلاحات در ساختار شورای امنیت سازمان ملل متحد شد.
وی تاکید کرد باید در شورای امنیت سازمان ملل متحد دو کرسی به قاره آفریقا داده شود و بی عدالتی های رواداشته شده در حق این قاره، جبران شود. وی از حمایت فرانسه و کشورهای آفریقایی در مناقشه اخیر این کشور و سرکوب شبه نظامیان مخالف حکومت تشکر کرد.
وی درباره شورای امنیت گفت: درباره اصلاحات در شورای امنیت باید بگویم که کشور مالی حمایت خود را از اجماع و بیانیه سران کشورهای عضو اتحادیه آفریقا مبنی بر داشتن دو کرسی دائم و پنج کرسی غیردائم در شورای امنیت تکرار می کند. وقتی این تغییرات در شورای امنیت ایجاد شود، این نهاد به صورت بهتری نشان دهنده واقعیت های دنیای امروز خواهد بود و این کار سبب جبران بی عدالتی هایی می شود که درباره قاره آفریقا روا داشته شده است. آفریقا تنها قاره ای در جهان است که در شورای امنیت سازمان ملل متحد کرسی دائم ندارد.
الی بار دیگر به عرصه بین المللی بازگشته است. مالی بخاطر تاریخی که داشته است این شایستگی را دارد که در شورایی از کشورهای آزاد و دموکراتیک حضور داشته باشد. مردم مالی آماده هستند نقش کامل خودشان را در استقرار صلح و روامداری و آزادی و عدالت و دموکراسی در جهان ایفا کنند. حتی اگر شبه نظامیان گروه الطوارق هنوز هم کاملا مضمحل نشده باشند، بازهم کشور مالی در مسیر آشتی و مصالحه حرکت می کند.

واقعه مهم گینه کوناکری از تاریخ 1/7/92 الی 8/7/92
• گینه‌ای‌ها پس از تاخیرهای متعدد و لطمه دیدن کمپین انتخاباتی توسط ناآرامی‌های خونبار، روز شنبه (92.07.06) در نخستین انتخابات پارلمانی این کشور غرب آفریقا در یک دهه اخیر شرکت کردند.
خبرگزاری فرانسه گزارش داد، رای دهندگان از میان بیش از هزار و 700 نامزد که برای 114 کرسی در مجمع ملی رقابت می‌کنند، منتخبان خود را انتخاب کردند؛ مجمعی که جایگزین هیات انتقالی خواهد شد که از زمان پایان حاکمیت نظامی در سال 2010 کشور را اداره می‌کند.
این انتخابات که ابتدا قرار بود شش ماه پس از تحلیف "آلفا کنده"، رئیس جمهوری گینه در سال 2010 برگزار شود، به خاطر مناقشات بر سر سازماندهی آن به تاخیر افتاد و این باعث تحریک تنش‌های خونبار قومی شد که از زمان استقلال گینه از فرانسه در سال 1958 جامعه گینه را تهدید می‌کند.
آلفا یرو کنده، رئیس کمیسیون انتخابات گینه به خبرنگاران گفت: ما با چالش مشارکت زیاد مواجه شدیم. انتظار داریم بیش از 80 درصد در انتخابات شرکت کرده باشند. ما روز رای گیری آرامی داشتیم و هیچ خشونتی وجود نداشت. گینه‌ای‌ها رفتار خوبی داشتند.
رئیس جمهوری گینه در آستانه انتخابات به خبرنگاران گفته بود: این انتخابات به ما اجازه خواهد داد تا از یک گذار پنج ساله هرج و مرج سربرآوریم. وی ابراز امیدواری کرد که گینه در شرف ورود به عصر جدید رفاه است.
در همین حال "سلو دالین دیالو"، رقیب اصلی حزب رئیس جمهور مدعی وجود "ناهنجاری‌هایی" در جریان انتخابات شد و بدون اینکه توضیح بیشتری دهد حزب رئیس جمهور را به تلاش برای تقلب متهم کرد.
وی اعلام کرد: این توطئه‌ای است که هدفش کاهش شانس حزب من برای به دست آوردن رای اکثریت در مجمع ملی است.
رهبران مسلمان و مسیحی گینه خواستار انتخاباتی مسالمت آمیز شده بودند و از همه احزاب خواسته بودند که کشورشان را پیشاپیش منافع‌شان قرار دهند.
"مامادو سالیو کامارا"، مفتی اعظم "کناکری"، پایتخت، گفت: هر تلاش سیاسی باید به خاطر گینه و نه بر علیه آن انجام شود.
مسلمانان و مسیحیان و همه رهبران مذهبی از مردم می‌خواهند که وظیفه میهن پرستانه‌شان را بدون خشونت انجام دهند.
در همین حال در چند پایگاه رای گیری در شهر کناکری و در چند منطقه مشکلاتی گزارش شده که از جمله آن‌ها آشوب‌هایی بود که باعث دور نگه داشتن رای دهندگان از شرکت در انتخابات می‌شد.
سیاست گینه به طور معمول حدود 20 گروه قومی را به رو به روی هم قرار می‌دهد؛ گروه‌هایی که از جهاتی با یکدیگر در سازگاری زندگی می‌کنند. "فلانی" بزرگترین گروه قومی است که حدود 40 درصد جمعیت گینه را تشکیل می‌دهد و پس از آن "مالینکه" و "سوسو" قراردارند.
رئیس جمهوری که از قوم مالینکه است "تجمع مردم گینه" را رهبری می‌کند و مدعی پشتیبانی از سوسیالیسم است. این در حالی است که رقیب اصلی او، دیالو، یک "فلانی" است و ریاست اتحادیه مرکزی لیبرال نیروهای دموکراتیک گینه را برعهده دارد.


واقعه مهم گابن از تاریخ 1/7/92 الی 8/7/92

• رئيس جمهور گابن گفت كشورش از همه ي تلاش هاي ديپلماتيك براي رسيدن به راه حل سياسي در بحران سوريه حمايت مي كند.
بالاترين مقام سياسي گابن در سخنراني خود در مجمع عمومي سازمان ملل متحد گفت: گابن به ترويج حقوق اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي ادامه مي دهد و با نژاد پرستي و نفرت و خشونت در سراسر دنيا نبرد مي كند. گابن براساس اين تعهدات است كه نامزد رياست بر شوراي حقوق بشر در سال دوهزار و چهارده شده است.
وي افزود: اكنون اميد بيشتري براي آينده آفريقا وجود دارد اما براي تبديل شدن اين امر به يك واقعيت در كل قاره ي آفريقا، لازم است كه آفريقا بتواند بحران هايي را حل كند كه مانع از پيشرفت اين قاره مي شوند. من مي خواهم در اينجا از برخي اوضاع بحراني نام ببرم كه نخستين آن ها در جمهوري دمكراتيك كنگو است. گابن همچنان نگران نبردها در شرق كنگو است كه زنان و كودكان بيشترين تاون را در آن مي دهند. گابن در جمهوري آفريقاي مركزي از گذاري حمايت مي كند كه ما درباره آن با كشورهاي عضو مجمع همكاري هاي اقتصادي غرب آفريقا همكاري كرده ايم. اميدواريم كه در اين كشور بازيگران متعدد به شدت به چارچوب گذار پايبند باشند و به آن احترام بگذارند. با اين وجود من همچنان نگران وضعيت انساني و امنيتي در اين كشور هستم.
رئيس جمهور گابن ادامه داد: گابن در اوج بحران در كشور مالي به درخواست اتحاديه ي آفريقا پاسخ داد و به صندوقي كمك كرد كه براي حمايت از تلاش هاي اتحاديه ي آفريقا در مالي تاسيس شده بود. ما به تحولات مثبت سياسي كه در اين كشور درحال رخ دادن است احترام مي گذاريم. اين امر در برگزاري انتخابات رياست جمهوري و انتخاب مردم مالي نشان داده شده است. از جامعه ي بين المللي مي خواهم كه از بازسازي كشور مالي حمايت كنند.
رئيس جمهور گابن تصريح كرد: آفريقا بايد بتواند به تهديدهاي جديد عليه صلح و امنيت پاسخ بدهد كه شامل جرائم فرا مليتي ، قاچاق تسليحات و راهزني دريايي در خليج گينه مي شود كه ما اكنون در ساحل اقيانوس اطلس در قاره ي آفريقا با آن روبرو هستيم.
آفريقا به تنهايي نمي تواند به همه ي اين چالش هاي پيش روي صلح و امنيت پاسخ بدهد. تلاش هاي آفريقا بايد مورد حمايت قرار گيرد چون بي ثباتي در آفريقا پيامدهايي براي ديگر مناطق خواهد داشت.
وي گفت:بسيار اهميت دارد كه سازمان ملل متحد درمواجهه با چنين تهديدهايي ، به همكاري هاي خود با سازمان هاي منطقه اي آفريقا ادامه دهد.ما همچنين بايد اجراي پيمان تجارت اسلحه را ، كه نخستين ابزار الزام آور حقوقي مورد تصويب در مجمع عمومي در ماه مه گذشته است ، تضمين كنيم. در دنيايي كه همچنان با تنش ها و بحران ها روبرو است ما بايد همچنان كار كنيم و اطمينان حاصل كنيم كه سازمان ما( سازمان ملل) بتواند به ماموريت خود در تامين صلح و امنيت جهاني عمل كند.بايد به طور خاص روي پيشگيري از مناقشه تمركز كرد درحاليكه بايد از راه حل هاي صلح آميز بحران ها نيز حمايت كرد.
وي افزود: بحران سوريه تا كنون باعث قرباني شدن افراد بسياري شده است. ما شاهد تشديد بحران و بكارگيري غير قابل پذيرش تسليحات شيميايي در سوريه بوده ايم. ما قويا بكارگيري چنين تسليحاتي را محكوم مي كنيم . گابن خواستار نابودي همه ي ذخاير تسليحات شيميايي در سراسر دنيا است. ما از همه ي طرف ها مي خواهيم كه با ماموريت بازرسان تسليحاتي سازمان ملل متحد درسوريه همكاري كامل بيشتري داشته باشند. گابن از همه ي تلاش هاي ديپلماتيك براي رسيدن به يك روند سياسي در اين بحران حمايت مي كند.
رئيس جمهور گابن درباره فلسطين گفت: از سرگيري احتمالي گفتگوها بايد مورد استقبال قرار گيرد. گابن همچنان از نگرش عمومي و مورد قبول درباره ي راه حل دو كشوري حمايت مي كند كه در آن دو كشور اسرائيل و فلسطين در كنار هم در امنيت و احترام متقابل در طول دو مرز به رسميت شناخته شده ، زندگي كنند. وي همچنين در حمايت از لغو تحريم ها عليه كوبا صحبت كرد.

وقایع مهم نیجریه از تاریخ 1/7/92 الی 8/7/92

• رئیس جمهور نیجریه بر لزوم اقدام هماهنگ جهانی برای مقابله با پدیده شوم تروریسم تاکید کرد و گسترش تروریسم را تهدیدی جهانی خواند.
به گزارش شبکه تلویزیونی بی بی سی، "گودلاک جاناتان" در گفتگوی اختصاصی با این شبکه گفت: رویدادی که اخیرا در کنیا رخ داده بسیار تاسف آور است. من مراتب تسلیت خود را به مناسبت این رخداد (گروگان گیری) به دولت و ملت کنیا ابراز می کنیم. یکی از شاعران معروف کنیایی نیز در این ماجرا کشته شد. مرگ وی رویدادی تاسف بار برای همه جهانیان است. این رویداد نماد اقدامی تروریستی علیه انسانیت است. حملات تروریستی در هرنقطه ای از جهان، حمله تروریستی به همه به شمار می رود. کل جامعه جهانی باید به صورت جمعی با مسئله تروریسم مبارزه کند.
وی درباره برنامه های سفرش به نیویورک برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: من در سفر به نیویورک با باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا دیدار خواهم کرد. آمریکا به ما در مبارزه با گروه بوکو حرام کمک می کند.
دیگر کشورهای جهان باید به نیجریه و کشورهایی کمک کنند که با مشکل تروریسم مواجه هستند تا بر این مشکل فائق بیایند. اگر تروریست ها قویتر شوند، تهدیدی برای کل جهان خواهند بود.
وی درباره اوضاع اقتصاد کشورش نیز گفت: باوجود چالش هایی که پیش روی ما قرار دارد، اوضاع اقتصادی نیجریه خوب است. نیجریه در مسیر صنعتی شدن حرکت می کند. نیجریه و آفریقای جنوبی قطب های بزرگ اقتصادی آفریقا به شمار می روند.

• یک گروه افراطی نیجریه ای روز جمعه (92.07.06) ویدئویی از یک گروگان فرانسوی را در فضای مجازی منتشر کرد.
شبکه امریکایی کنترل پایگاه های اسلام‌گرا روز جمعه (92.06.05) اعلام کرد گروه موسوم به جماعت انصار المسلمین - در شمال نیجریه - ویدئویی در اینترنت منتشر کرده است که مردی فرانسوی به نام فرانسیس کولومپ را نشان می دهد.
این مرد 63 ساله فرانسوی نوزدهم دسامبر سال گذشته در یکی از شهرهای کوچک ایالت کاتسینای نیجریه به گروگان گرفته شد.
در این ویدئو، کولومپ، که مردی ناشناس و مسلح نیز در پس او دیده می شود، خود را مهندس شرکت فرانسوی ورنیه معرفی کرده و مذاکره برای آزادی خود را خواستار شده است.
روز 25 فوریه گذشته نیز ویدئویی از این گروگان به دست همسر کولومپ رسیده بود که فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه را مخاطب قرار می داد.


وقایع مهم کنیا از تاریخ 1/7/92 الی 8/7/92
• سخنگوی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران حمله مسلحانه تروریستی در کنیا را محکوم کرد.
در پی حمله مسلحانه تروریستی به یک مرکز خرید در کنیا که به کشته و زخمی شدن جمعی از مردم این کشور منجر شد، "مرضیه افخم" سخنگوی وزارت امور خارجه با ابراز مراتب تاسف و تاثر ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران به مردم و دولت جمهوری کنیا، هرگونه اقدام تروریستی در هر نقطه از جهان که جان مردم بی گناه را هدف قرار می‌دهد مردود دانست و به شدت محکوم کرد.
صليب سرخ كنيا روز دوشنبه (92.07.01) آمار تلفات حمله به مركز تجاري وست گيت را در نايروبي 69 كشته و 63 ناپديد اعلام كرد.


• پليس ضد تروريسم كنيا فاش كرد كه بيوه جوان 29 ساله انگليسي احتمالا مغز متفكر حملات انتحاري مركز خريد نايروبي، كنيا باشد.
روزنامه ديلي ميل گزارش داد، اين زن جوان 29 ساله كه به "بيوه سفيد" معروف است، "سامانتا لوتوآيت" انگليسي است كه همسرش جرمي ليندسي، يك مسلمان انگليسي و عامل انفجار هفتم ژوئيه 2005 در متروي لندن بود. در اين انفجار 56 تن كشته شدند.
يكي از منابع ارشد پليس ضد ترور كنيا گفت فراريان حمله به مركز خريد نايروبي زني را توصيف كرده‌اند كه با حجاب كامل در محل بوده و تروريست‌ها را در انجام حمله رهبري كرده است. اين ايده كه اين بيوه سفيد پوست براي انجام اين حمله فرمان داده باشد يا حتي خود آن را رهبري كرده باشد، دور از ذهن نيست.
اين زن جوان كه دختر يك سرباز سابق انگليس و اهل باكينگهام شاير است خود در برنامه آموزش گروهي از زنان كه عاملان انتحاري‌اند در اردوگاه‌هايي در سومالي فعاليت داشته است.
زماني كه همسر اين زن جوان به عنوان يكي از چهار عامل انتحاري انفجارها در سال 2005 ميلادي شناخته شد وي اين حمله را محكوم و هرگونه اطلاعات درباره برنامه و قصد همسرش را انكار كرد. اما اين يك دروغ بود. هشت سال بعد، اين زن جوان يكي از آموزش دهندگان و ماموران عضوگيري اصلي القاعده در شرق آفريقا و سخنگوي رسمي گروه شبه نظامي الشباب شد، گروهي كه در حملات انتحاري در نايروبي دست داشت.
اين زن جوان در سال 2007 به همراه سه فرزند خود به كنيا رفت و تمام ارتباطات خود را با خانواده‌اش در انگليس قطع كرد و به شبكه تروريستي در شرق آفريقا ملحق شد. اين زن جوان كه به بيوه سفيد معروف است، گروهي از تروريست‌هايي را رهبري كرده كه مسئول پرتاب نارنجك به داخل يك رستوران در مومباسا در كنيا هستند. در جريان اين حمله سه تن از جمله يك كودك كشته و بيش از 50 تن نيز مجروح شدند.

• گروه شبه نظامي الشباب كنيا را منطقه جنگي اعلام كرد و گفت خارجي ها در اين كشور در امان نخواهند بود.
گروه الشباب كه مسئوليت حمله به يك مركز تجاري در كنيا را به عهده گرفته، اعلام كرده است كه اين حمله در تلافي حمله ارتش كنيا و ديگر كشورهاي آفريقايي به شبه نظاميان الشباب در سومالي صورت گرفته است.
سخنگوي اين گروه در مصاحبه با خبرنگار كانال چهار تلويزيون انگليس هشدار داد خارجي ها در كنيا در امان نخواهند بود و اين كشور يك منطقه جنگي است.
وي گفت: الشباب مي خواهد براي همه مردم كنيا پيام بفرستد. ما به اين علت به مركز تجاري حمله كرديم كه مردم و دولت كنيا عليه ما سلاح به دست گرفته اند. آن ها دشمن ما هستند و مردان خود را به سومالي اعزام كرده اند. آن ها به دولت خود كمك كرده اند تا كشور ما را اشغال كند. براي ما همه نقاط كنيا يكسان است و به آن ها حمله خواهيم كرد.
وي گفت كه خارجي هاي مقيم كنيا اگر مي خواهند در امان باشند بايد از اين كشور بخواهند تهاجم خود را متوقف كند.
اين شبكه افزود: الشباب متشكل از شبه نظاميان افراطي اسلامگرا وابسته به القاعده است كه براي سرنگوني دولت سومالي و تشكيل يك دولت اسلامي مي جنگد. اين گروه كنترل بخش هاي زيادي از جنوب و مركز سومالي را در دست دارد.

• "جان کری" وزیر امور خارجه آمریکا درباره حمله به مرکز خرید در کنیا گفت مقامات آمریکایی در این خصوص از نزدیک با مقامات کنیایی در ارتباط هستند.
کری گفت: رئیس جمهور اوباما امروز با رئیس جمهور کنیا صحبت کرد؛ من نیز با وزیر امور خارجه صحبت کردم و سفارت ما در تماس نزدیک با مقامات این کشور است. با این حال این حادثه نشاندهنده جدی بودن و گسترده بودن چالشی ما با تروریست های بی رحم و سرسخت است و ما نیز به رویه خود ادامه خواهیم داد.

• "باراک اوباما" رئیس جمهور آمریکا در دیدار با "گودلاک جاناتان" رئیس جمهور نیجریه گفت : آمریکا در برابر «خشونت وحشتناکی» که در نایروبی رخ داد، در کنار کنیا ایستاده است و هر گونه حمایت و کمک مورد نیاز را به این کشور ارائه می کند.
اوباما گفت: "من فرصت داشتم مستقیما با رئیس جمهور کنیا "اوهورو کنیاتا" درباره تراژدی وحشتناکی که در نایروبی رخ داد، صحبت کنم. ما همه گونه همکاری خود را به این کشور عرضه می کنیم زیرا ما با این مسئله که کل دنیا را درگیر کرده است، سر و کار داریم. من می خواهم شخصا تسلیت خود را نه تنها به کنیاتا که اعضای خانواده اش را در این حمله از دست داد، که به مردم کنیا ابراز کنم. ما در برابر این اقدام خشونت آمیز که اتفاق افتاد، در کنار آن ها هستیم. ما هر حمایت قانونی که لازم باشد در اختیار آن ها قرار می دهیم و اطمینان داریم کنیا که ستون ثبات شرق آفریقا بوده است، خود را بازخواهد یافت. اما این حادثه از نظر من، نشان می دهد همه ما در جامعه بین المللی تا چه حد باید علیه اینگونه خشونت های بی رحمانه که این گروه ها ابراز می کنند، بایستیم. آمریکا به همکاری با کل قاره آفریقا و سراسر جهان ادامه می دهد تا اطمینان یابد که این شبکه های ویرانگر به تدریج برچیده می شوند."

• منابع خبری از وقوع انفجار در ساختمان تجاری «وست گیت» در شهر نایروبی خبر داده‌اند و گزارش‌ها حاکی از درگیری بین ارتش با گروگانگیرهاست.
المیادین به نقل از منابع خبری گزارش داد که مرکز تجاری وست گیت در نایروبی در حالی که ده‌ها نفر در آنجا توسط تروریست‌ها به گروگان گرفته‌ شده‌اند، آتش گرفته است.
بنابراین گزارش، صدای چندین انفجار از داخل این ساختمان تجاری شنیده شده است اما نیروهای امنیتی به خبرنگاران اجازه نمی‌دهند نزدیک ساختمان شوند.
نیروهای ارتش کنیا با همراهی کماندوهای صهیونیستی با حمله به ساختمان فروشگاه وست گیت تلاش دارند تا گروگان‌ها را نجات دهند.
این در حالی است که منابع نزدیک به پلیس کنیا خبر داده‌اند که تروریست‌ها در ساختمان وست گیت بمب‌گذاری کرده‌اند تا در صورت نیاز این ساختمان را منفجر کنند.
روز گذشته نیز ارتش کنیا دو بار تلاش کرد تا ساختمان وست گیت را تحت کنترل درآورد ولی موفق نشد.
وزیر کشور کنیا هم دقایقی قبل اعلام کرد که دو نفر از گروگانگیرها در درگیری با ارتش کشته شده‌‌اند.

• با وجود اینکه وزارت کشور کنیا شب دوشنبه (92.07.01) خبر داد کنترل مرکز تجاری وست گیت را به دست گرفته است اما گزارش‌هایی درباره از سرگیری تیراندازی در این مرکز منتشر شده است.
پایگاه خبری «اسکای نیوز» گزارش داد، "امینه محمد" وزیر امور خارجه کنیا در گفت‌وگو با شبکه «بی بی اس» آمریکا اعلام کرد که دو و یا سه تن از تروریست‌هایی که اقدام به آدم ربایی در مرکز تجاری وست گیت کرده‌اند و بیش از 60 تن به دست آن ها کشته شده‌اند آمریکایی و انگلیسی هستند.
وی افزود: تروریست‌های آمریکایی 18 و 19 ساله هستند که اصالتا سومالیایی و یا عرب هستند اما در ایالت مینی سوتا آمریکا یا محل دیگری زندگی می‌کنند.
پیشتر نیز منابع اطلاعاتی انگلیس گزارش داده بودند که یک زن انگلیسی سفید پوست معروف به «بیوه سفید» حمله تروریستی وست گیت را رهبری می‌کند.
از سوی دیگر با وجود اینکه وزارت کشور کنیا اعلام کرده بود که مرکز تجاری وست گیت را از وجود تروریست‌ها پاکسازی کرده و همه گروگان‌ها نیز آزاد شده‌اند اما گزارش‌ها حاکی از ازسرگیری تیراندازی و شنیده شدن صدای انفجار در منطقه است.
از روز شنبه گذشته (92.06.30) تروریست‌های وابسته به گروه «الشباب» به مرکز تجاری وست گیت در نایروبی حمله کردند، در این عملیات دست کم 60 غیر نظامی کشته شدند و تا کنون بیش از 200 گروگان آزاد شده‌اند.

• عملیات تروریستی مرکز تجاری نایروبی نشان داد راهبرد کنیا در اشغال جنوب سومالی با ایجاد منطقه ای حائل در آنسوی مرزهایش و در نتیجه تامین امنیت بیشتر خود شکست خورده است.
شبکه خبری فرانس 24 درگزارشی درباره گروه تروریستی الشباب که حمله تروریستی خونین نایروبی را انجام داده است اعلام کرد ظاهرا به نظر می رسد این گروه در عملیات تروریستی ترمز بریده است و قدرت آسیب رسانی آن آنقدر بالاست که می تواند در یک مرکز تجاری در قلب پایتخت کشوری مانند کنیا عملیات تروریستی انجام دهد.
انجام عملیات متعدد تروریستی توسط این شاخه از القاعده باعث شده است تا این گروه به عامل اصلی بی ثباتی در منطقه تبدیل شود. الشباب در سال 2006 با تشکیل چند گروه جهادی تشکیل شد. این گروه با چندین هزار عضو بخشی از سومالی را تا سال 2011 در کنترل خود داشتند. اما با عملیات نیروهای آفریقایی و ارتش کنیا آن ها سرزمین هایی را که در سومالی که به تصرف خود درآورده بودند از دست دادند.
هنگامی که ارتش کنیا دو سال پیش برای نبرد با گروه تروریستی الشباب وارد سومالی شد "علی محمود" راجه سخنگوی این گروه به کنیا درباره پیامدهای جنگ هشدار داد وگفت شما باید بدانید که ما در نبرد از شما جنگ آموزده تر هستیم.در سال های اخیر گروه تروریستی الشباب عملیات تروریستی در موگادیشو، نایروبی و کامپالا انجام داده است.در عملیات تروریستی که این گروه تروریستی در کامپالا انجام داد 79 نفر کشته شدند. هدف گروه تروریستی الشباب از این عملیات تلافی جویانه، شرکت اوگاندا درعملیات نظامی آفریقا علیه این گروه در سومالی بود. درماه فوریه سال 2012 این گروه اعلام کرد که با القاعده بیعت کرده و به عضویت آن در آمده است.
اعضای گروه تروریستی الشباب تنها از سومالی نیستند بلکه افرادی از خاورمیانه و سومالیایی های مقیم اروپا وآمریکا نیز دربین آن ها حضور دارند. آمریکا ابراز نگرانی کرده مبادا این گروه آمریکایی هایی سومالی تبار را برای عضویت در خود اغوا کند.
"مارک آنتوان پروز دو مونتکلو" در توضیح راهبردهای این شاخه القاعده می گوید دو شیوه برای توجیه افزایش فعالیت های گروه تروریستی الشباب وجود دارد: یک شیوه آن است که این گروه فعالیت های خود را بر کشورهای همسایه سومالی متمرکز کرده است. این مسئله از آنجا توجیه بیشتری پیدا می کند که گروه هایی ازجامعه سومالی در همه کشورهای همسایه آن وجود دارند در نتیجه، این امر شرایط را برای انجام عملیات تروریستی الشباب در این قبیل کشورها آسان می کند.
علت دیگر، به بیرون رانده شدن این گروه از سرزمین های جنوب سومالی بر می گردد.
اما از این مسائل که بگذریم عملیات تروریستی مرکز تجاری نایروبی نشان داد راهبرد کنیا در اشغال جنوب سومالی با ایجاد منطقه ای حائل در آنسوی مرزهایش و در نتیجه تامین امنیت بیشتر خود شکست خورده است. وقوع چندین عملیات تروریستی از زمان تصرف جنوب سومالی تاکنون در کنیا نشان می دهد این راهبرد شکست خورده است.
این کارشناس مسائل راهبردی افزود اینگونه نیست که گروه تروریستی الشباب فقط اهداف و انگیزه های گروهی داشته باشد بلکه برعکس با توجه به اهداف ملی که این گروه در گذشته تاکنون داشته از حمایت مردمی در سطح ملی نیز برخوردار است. آن ها یک بار با آمریکایی ها، یک بار با اتیوپیایی ها و اکنون با کنیایی ها مبارزه می کنند. همه اینها نوعی مشروعیت و نیروی مقاومت به الشباب درداخل سومالی داده است.
مسئله دیگری که به الشباب در داخل سومالی اعتبار داده است قدرت برقراری نظم آن هاست.به عنوان نمونه، آن ها در سال 2006 با دادگاه های اسلامی توانستند با برقراری نظم، زمینه را برای فعالیت تجاری فراهم کردند ،بنادر و فرودگاه فعالیت خود را از سر گرفتند. به همین علت هم بود که تجار از این گروه تاحدی حمایت می کردند. از همه مهمتر این گروه مبلغ ایدئولوژی اسلام بودکه بر اساس آن اختلافات قبیله ای باید از بین می رفت. در نتیجه این گونه اقدامات باعث شد تا گروه تروریستی الشباب از حمایت نسبی مردم در سومالی که این گونه اختلافات در آن بیداد می کرد بیشتر برخوردار باشد.
خلاصه آنکه مردم به گروه تروریستی الشباب به عنوان نیرویی که در مقابل نیروهای اشغالگر خارجی مسیحی مقاومت می کند و نیرویی که توانایی رفع اختلافات قومی و قبیله ای را دارد نگاه می کنند.
مارک آنتوان پروز دو مونتکلو در بخش دیگر از سخنان خود گفت کشورهای کنیا، اتیوپی، اوگاندا،جیبوتی و کشورهای شمال غربی آفریقا و شاخ آفریقا مورد تهدید مستقیم عملیات تروریستی گروه تروریستی الشباب هستند.

• شبه نظامیان الشباب سومالی که روز شنبه به یک مرکز تجاری در نایروبی پایتخت کنیا، حمله کردند، صبح سه‌شنبه (92.07.02) اعلام کردند گروگان‌هایی که در اختیار دارند هنوز زنده هستند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از نایروبی، شبه نظامیان الشباب که با القاعده ارتباط دارند در صفحه جدید خود در توییتر اعلام کردند: افرادی که ما در داخل مرکز خرید وست‌گیت به گروگان گرفته‌ایم هنوز زنده هستند، آن ها شوکه شده‌اند اما زنده‌اند.

• دادستان دادگاه کیفری بین المللی روز سه شنبه(92.06.02) اعلام کرد در تلاش برای همکاری با دولت کنیا به منظور محاکمه عاملان حمله مرگبار به مرکز تجاری نایروبی است.
"فاتو بنسودا" در بیانیه ای اعلام کرد در حالی که پیش از همه محاکمه عاملان این حمله در حوزه اختیاران قضایی کنیا محسوب می شود، اما این موضوع در حوزه اختیارات دادگاه کیفری بین المللی نیز قرار می گیرد.
بیانیه بنسودا یک روز پس از آن منتشر شد که دادگاه کیفری بین المللی محاکمه "ویلیام روتو" معاون رئیس جمهور کنیا را به زمانی دیگر موکول کرد و به او اجازه داد به منظور بررسی بحران حمله به مرکز تجاری در نایروبی به کشورش باز گردد.
روتو به اتهام هماهنگ کردن خشونت ها در پی انتخابات ریاست جمهوری کنیا در سال 2007 در حال محاکمه در دیوان کیفری بین المللی است. او هنوز گناهکار شناخته نشده است.
به گزارش آسوشیتدپرس از لاهه، شورشیان الشباب مرتبط با القاعده روز شنبه (92.06.30) به مرکز تجاری در نایروبی حمله و دست کم 60 نفر را کشتند.
نیروهای امنیتی کینا روز سه شنبه (92.07.02) در تلاش برای پایان دادن به این بحران به عملیات خود ادامه دادند.
هنوز مشخص نیست آیا کنیا قصد دارد به منظور انجام تحقیقات و محاکمه درباره این حمله از دادگاه کیفری بین المللی کمک بگیرد یا نه.

• پلیس کنیا روز سه شنبه (92.07.02) اعلام کرد در حال خنثی کردن بمب هایی است که شبه نظامیان الشباب هنگام حمله به مرکز تجاری وست‌گیت کار گذاشته اند.
پلیس کنیا در صفحه خود در توئیتر بدون توضیح بیشتری نوشت: ما در حال خنثی کردن بمب هایی هستیم که تروریست ها کار گذاشته اند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از نایروبی شبه نظامیان الشباب که مسئولیت حمله به مرکز تجاری وستگیت نایروبی را بر عهده گرفته اند،‌روز سه شنبه اعلام کردند همچنان تعدادی گروگان در اختیار دارند.
صبح روز سه شنبه (92.07.02) درگیری میان شبه نظامیان الشباب و نیروهای امنیتی ادامه داشت و صدای تیراندازی پراکنده در ساختمان مرکز تجاری شنیده می شد.

• رئیس جمهور کنیا پایان عملیات در مرکز خرید نایروبی را که مهاجمان مسلح به آن حمله کرده بودند ، اعلام کرد.
رئیس جمهور کنیا در یک نطق زنده تلویزیونی اعلام کرد که یازده نفر از مهاجمان دستگیر و پنج نفر نیز کشته شده اند.
این شبکه افزود: نیروهای امنیتی کنیا اتاق به اتاق مرکز خرید نایروبی را پاکسازی کرده اند و حالا مقامات مسئول می گویند که عملیات به پایان رسیده است.
"اوهورو کنیاتا" رئیس جمهور کنیا قول داده است که کلیه خسارت های مالی و معنوی این حادثه را جبران کند و عاملان حادثه را به پای میز محاکمه بکشاند.
پیش بینی می شود که شمار تلفات افزایش یابد. یکی از کسانی که بعد از دو روز توانست از مرکز خرید بگریزد، گفته است که اجساد زیادی داخل ساختمان دیده است.بخشی از ساختمان فرو ریخته است و احتمال می رود شمار زیادی از گروگان ها و مهاجمان کشته شده باشند.

• رئيس جمهور كنيا سه روز عزاي عمومي در اين كشور اعلام كرد. خبرگزاري فرانسه گزارش داد، رئيس جمهور كنيا به مناسبت حادثه تروريستي اخير نايروبي سه روز عزاي عمومي در اين كشور اعلام كرد.
اوهورو كنياتا، رئيس جمهور كنيا،‌ روز دوشنبه(92.07.02) اعلام كرد حادثه تروريستي اخير در نايروبي به پايان رسيده است،‌ اما زيان هاي ناشي از اين حادثه بسيار شديد بوده است.
رئيس جمهور كنيا در يك سخنراني تلويزيوني خطاب به مردم اين كشور گفت: "ما مهاجمان را رسوا كرده و شكست داديم. اين بخش از مسئوليت ما به پايان رسيده است."
وي تصريح كرد:‌ اين حادثه زيان هاي زيادي براي ما داشته است.
رئيس جمهور كنيا افزود نيروهاي دولتي موفق شدند پنج نفر از مهاجمان را كشته و 11 فرد مظنون را نيز بازداشت كنند.

• اقدام تروریستی اخیر در کنیا بیش از هر چیز نتیجه سیاست‌های اشتباه دولت این کشور در همسویی با رژیم صهیونیستی و آمریکا در شرق آفریقاست که زمینه‌ساز اقدامات انتقام‌جویانه را فراهم آورد.
کنیا در روزهای گذشته شاهد یکی از خونین‌ترین گروگان‌گیری‌های چند سال اخیر بود که توسط یک گروه شبه نظامی وابسته به القاعده انجام شد.
در این حمله تروریستی دستکم 70 نفر کشته و بیش از 200 نفر نیز زخمی شدند و اکثر کشورهای جهان این اقدام را محکوم کردند ولی نکته قابل توجه این است که چرا شبه نظامیان الشباب که خواستگاهشان سومالی است کنیا را به عنوان هدف حملات خود انتخاب کردند.
سومالی کشوری در شرق آفریقا است که در دو دهه گذشته به علت فقر فزاینده ناشی از تخریب صنعت ماهیگیری این کشور توسط کشورهای شرق آسیا نابود شد و تحت این شرایط دولت موگادیشو در سایه دخالت قدرت‌های غربی دچار مشکلات عدیده ای شد که این شرایط زمینه ساز رشد القاعده در این کشور فقیر شد.
گروه الشباب در این خواستگاه رشد پیدا کرد و طی سال‌های طولانی جنگ با دولت مرکزی توانسته بود برخی از مناطق این کشور را تحت کنترل بگیرد ولی سال گذشته با آغاز عملیات نظامی نیروهای اتحادیه آفریقا، الشباب شکست‌های سختی را متحمل شد و تمام مواضع خود را از دست داد.
ارتش کنیا بدنه اصلی و فرمانده نیروهای اتحادیه آفریقا بود که با حمایت کشورهای غربی بیش از 40 هزار نفر را علیه الشباب بسیج کرده بود.
کنیا در واقع در منطقه شرق آفریقا به نماینده آمریکا و رژیم صهیونیستی در این منطقه تبدیل شده و نقش کلیدی برای فشار به کشورهایی چون سودان و مصر در راستای سیاست محیط پیرامونی رژیم صهیونیستی اجرا می‌کند.
ارتش کنیا مورد حمایت اسرائیل است و نیروهای این کشور توسط نظامیان صهیونیست آموزش داده می‌شوند و این کشور اصلی ترین همپیمان تل آویو و واشنگتن در شرق آفریقا است.
در همین زمینه "هانی رسلان" کارشناس مسائل راهبردی آفریقا در نشریه الاهرام به تلویزیون المیادین گفت: آنچه که در کنیا روی داده ناشی از دخالت نظامی این کشور در سومالی است که از سال 2012 تاکنون ادامه دارد.
رسلان با اشاره به اینکه دولت نایروبی تلاش دارد تا سومالی را تقسیم و در مناطق مرزی سومالی دولتی وابسته به کنیا ایجاد کند، تاکید کرد که این اقدامات خشم مردم سومالی را برانگیخته است.
وی با اشاره به حضور کماندوهای صهیونیستی در عملیات مقابله با گروگانگیری تصریح کرد که القاعده چیزی جز ویران کردن برای منطقه شاخ آفریقا نداشته و تنها زمینه را برای دخالت خارجی‌ها در منطقه فراهم می‌کند.
در پایان می‌توان گفت آنچه که در فروشگاه «وست گیت» در پایتخت کنیا علیه افراد غیر نظامی روی داد براساس هیچ منطقی پذیرفته نیست ولی بیش از همه مقامات دولت نایروبی باید بپذیرند که اقداماتشان در همسویی با سیاست‌های رژیم صهیونیستی و آمریکا در منطقه زمینه ساز اقدامات انتقام جویانه علیه منافع این کشور شده است.

• دادستان کل آمریکا اعلام کرد، کشورش حضور هیچ فرد آمریکایی در حمله به مرکز خرید در نایروبی را تایید نکرده است.
پایگاه خبری «عاروتص شوع» گزارش داد، "اریک هولدر" چهارشنبه (92.07.03) اعلام کرد، آمریکا تایید نکرده که هیچ فرد آمریکایی در حمله به مرکز خرید در نایروبی که به کشته شدن 70 نفر منجر شد، دست داشته است.
وی در دیدار با خبرنگاران در وزارت دادگستری آمریکا گفت: در این مرحله، هیچ مدرکی نداریم که آمریکایی‌ها در این حمله دست داشته‌اند.
بر اساس این گزارش، "آمینا محمد"، وزیر خارجه کنیا دوشنبه (92.07.01) در مصاحبه با پی‌بی‌اس اظهار داشت، دو یا سه آمریکایی در میان مهاجمانی بودند که به مرکز خرید نایروبی حمله کرده‌اند.
وی افزود: طبق اطلاعاتی که در دست داریم، آمریکایی‌ها مردان جوانی بین 18 و 19 ساله بوده‌اند. آمریکایی‌های دخیل در این حمله، اصلیت‌شان سومالیایی یا عرب بوده اما در آمریکا زندگی می‌کرده‌اند.
بر اساس این گزارش، شورشیان الشباب مسئولیت این حمله را بر عهده گرفتند. این گروه به خاطر به استخدام در آوردن شهروندان آمریکایی و انگلیسی، مشهور هستند. ظاهرا گروه الشباب نیز سخنان وزیر خارجه کنیا را تایید و اعلام کرده، تروریست‌های آمریکایی نیز در میان افرادی بوده‌اند که به این مرکز خرید حمله کرده‌اند.
طبق این گزارش، کنیا چهارشنبه (92.07.03) اعلام کرد، رژیم صهیونیستی در تحقیقات در این باره به این کشور یاری رسانده‌ است. به گفته، "ژوزف لنکو"، وزیر کشور کنیا، آمریکا و انگلیس نیز در انجام این تحقیقات به کشورش یاری رسانده‌اند.

• رئیس جمهور کنیا تاکید کرد کشورش مرعوب تروریست ها نخواهد شد.
"اوهورو کنیاتا" رئیس جمهور کنیا روز جمعه (92.07.05) تاکید کرد دولت و مردم کشورش به هیچ وجه مرعوب اقدامات تروریستی نخواهند شد و حمله تروریستی اخیر به مرکز تجاری بزرگ وستگیت که یک گروه وابسته به القاعده مسئولیت آن را بر عهده گرفت، دولت و ملت کنیا را مایوس نخواهد کرد.
رئیس جمهور کنیا تروریست ها را جنایتکارانی بزدل و بی رحم توصیف و تاکید کرد آن ها در اقدام شریر خود برای ایجاد ترس و وحشت در میان مردم کنیا، شکست خورده اند.
به گزارش خبرگزاری شین هوا از نایروبی، حمله یک گروه از مردان مسلح ناشناس به مرکز تجاری بزرگ «وستگیت مال» در نایروبی ده ها کشته و زخمی بر جا گذاشت. گروه شبه نظامی افراط گرای الشباب سومالی که در گذشته نیز در کنیا حملات،‌ انفجارها و اقدامات خرابکارانه ای مرتکب شده، مسئولیت این حمله خونین را بر عهده گرفت.

• دولت کنیا از دستگیری هشت مظنون حمله تروریستی اخیر در نایروبی خبر داد و در همین حال رئیس‌جمهور کنیا تاکید کرد کشورش هرگز مرعوب تروریست‌ها نمی‌شود.
دولت کنیا جمعه (92.07.05) اعلام کرد در حال حاضر هشت نفر را به اتهام حمله تروریستی روز شنبه گذشته در نایروبی بازداشت کرده است.
"ژوزف اوله لنکو"، وزیر کشور کنیا اعلام کرد: پلیس هشت نفر را در ارتباط با حمله تروریستی به مرکز تجاری وست گیت نایروبی بازداشت کرده و مشغول بازجویی از آن ها است.
این مسئول کنیایی با تاکید بر اراده کشورش برای مبارزه با تروریست های سومالی، همچنین اعلام کرد سه نفر نیز پس از بازجویی آزاد شده اند اما احتمالا مدت بازداشت افراد مظنون تا زمان محاکمه ادامه خواهد داشت.


• منابع امنیتی کنیا گفتند دولت این کشور کمی پیش از حمله افراد مسلح به مرکز تجاری وست‌گیت، هشدارهایی را درباره حمله دریافت کرده بود.
خبرگزاری فرانسه گزارش داد، منابع امنیتی کنیا شنبه (92.07.06) اعلام کردند: مدت زمان کمی پیش از حمله افراد مسلح به مرکز تجاری وست گیت در نایروبی پایتخت این کشور، هشدارهایی به ویژه از سوی اسرائیل به دولت این کشور در مورد احتمال زیاد حمله داده شده بود.
منابع امنیتی کنیا ضمن تأیید برخی گزارش روزنامه‌ها درباره آگاهی دولت مبنی بر احتمال وقوع حمله تروریستی اعلام کردند: وزیران کنیایی و مسئولان سرویس‌های مختلف امنیتی و ارتش این کشور اطلاعاتی از جانب شرکای کنیا دریافت کرده بودند که در آن در مورد وقوع حمله‌ای گسترده در این کشور هشدار داده شده بود.

وقایع مهم سومالی از تاریخ 1/7/92 الی 8/7/92
• دولت سومالی روز دوشنبه (92.07.01) همکاری منطقه ای را برای مقابله با تهدید فزاینده گروه های تروریستی خواستار شد.
دولت سومالی این درخواست را در پی حمله مرگبار افراد مسلح به یک مرکز خرید در نایروبی، پایتخت کنیا، مطرح کرد.
"محمد عثمان جواری" رئیس پارلمان سومالی گفت حمله به مرکز خرید وستگیت در نایروبی بر اهمیت هماهنگی دولت ها در منطقه برای برقراری صلحی پایدار تاکید می کند.
این مقام سومالیایی در بیانیه ای اعلام کرد: ما باید با یکدیگر برای یافتن رویکردی مشترک برای مقابله و برخورد با خشونت همکاری کنیم.
مقامات ارشد سومالی حمله گروه الشباب این کشور به این مرکز خرید در نایروبی را محکوم کرده اند.
وزارت کشور کنیا اعلام کرد این حمله به کشته شدن 62 نفر و زخمی شدن 175 تن دیگر منجر شده است.
کنیا از اکتبر سال 2011 میلادی که نیروهای خود را برای مبارزه با جنگجویان گروه شورشی الشباب به جنوب سومالی اعزام کرد، با ناامنی مواجه شده است.
به گزارش خبرگزاری شین‌هوا از موگادیشو، نظامیان کنیایی در کنار نیروهای سومالی جنگجویان الشباب را از شهر بندری کیسمایو در جنوب سومالی و دیگر مناطق مهم بیرون راندند.

• گروه الشباب به کنیا هشدار داده که یا پای خود را از سومالی بیرون بکشد و یا خود را برای خون‌ریزی‌های بیشتر آماده کند.
خبرگزاری فرانسه در خبری فوری از هشدار گروه ستیزه‌جوی الشباب به دولت کنیا خبر داد.
بر این اساس گروه الشباب به کنیا هشدار داده که یا پای خود را از سومالی بیرون بکشد و یا خود را برای خون‌ریزی‌های بیشتر آماده کند.
کنیا اخیرا شاهد درگیری‌هایی در پایتخت خود بود که ده‌ها نفر در آن جان باختند. گروه‌های سلفی از جمله الشباب به دست داشتن در این اقدامات متهم شده بودند.
دولت کنیا چهار هزار نیرو در سومالی دارد. ستیزه‌جویان الشباب بر بخش‌هایی از سومالی تسلط دارند.

واقعه مهم بوروندی از تاریخ 1/7/92 الی 8/7/92
• وزیر امور خارجه بروندی در دیدار با وزیر امور خارجه کشورمان رسماً از ظریف برای سفر به این کشور دعوت کرد.
"محمدجواد ظریف" وزیر امور خارجه کشورمان که در نیویورک به سر می‌برد، سه‌شنبه (92.07.02) در دیدار وزیر امور خارجه بروندی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره برای روابط با آفریقا اولویت قائل است، روابط و همکاری‌های ایران و بروندی را مورد توجه قرار داد.
وی با اشاره به توانمندی و تجربه غنی جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌های عمرانی ،صنعتی و آموزشی از مشارکت بخش خصوصی ایران در طرح‌های مورد نظر بروندی از جمله امور آموزشی استقبال کرد.
وزیر امور خارجه بروندی نیز ضمن تبریک به مناسبت انتصاب ظریف به سمت وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، از وی برای سفر به بروندی رسما دعوت به عمل آورد.
وی با اشاره به اینکه به زودی سفیر این کشور به ایران اعزام خواهد شد، این امر را نشانگر اهمیت روابط با جمهوری اسلامی ایران دانست.
وزیر امور خارجه بروندی با اشاره به پیشرفت‌ها و دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌های مختلف، خواستار همکاری دو کشور در زمینه‌های مختلف به ویژه انرژی و آموزش و پرورش شد.

واقعه مهم آفریقای جنوبی از تاریخ 1/7/92 الی 8/7/92

• مراسم بزرگداشت نلسون ماندلا با پیام وزیر امور خارجه و سخنرانی معاون عربی و آفریقایی وزارت امورخارجه عصر دیروز در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.
به گزارش اداره کل دیپلماسی رسانه ای، در این مراسم که به ابتکار سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران برگزار شد تعدادی از مقامات وزارت امور خارجه، سفرا و روسای نمایندگیهای خارجی و جمع کثیری از شهروندان تهرانی حضور داشتند.
وزیر امور خارجه کشورمان در پیامی به این مراسم تاکید کرد: درخشش آرمان ماندلا، فروغ راه پیروزمند او و همت نیک اندیشان جهان، بارقه های امید را همواره به جان خسته همه آزادی خواهان زیر ستم، بویژه فلسطینیان سرافراز که خود قربانی شکل دیگری از آپارتاید بوده و هستند، می تاباند، توان مقاومت و مبارزه به آن ها می بخشد و حاکم شدن محتوم بر سرنوشت خویش را به آن ها نوید می دهد.
دکتر "امیر عبداللهیان" معاون وزیر امور خارجه نیز در سخنانی گفت: ماندلا یکی از چهره های ماندگاری است که تاریخ بشری به نام وی افتخار می کند.
هماهنگ کننده سازمان ملل متحد، سفیر آفریقای جنوبی در تهران، رئیس مرکز اسلامی ژوهانسبورگ و رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران از دیگر سخنرانان این مراسم بودند که در سخنانی به ویژگیهای شخصیتی ماندلا به عنوان قهرمان مبارزه با آپارتاید و فعال عرصه صلح جهانی پرداختند.
در پایان این مراسم از نسخه فارسی کتاب «گفته های نلسون ماندلا » رونمایی شد.

وقایع مهم موزامبیک از تاریخ 1/7/92 الی 8/7/92
• رئيس جمهور موزامبيك خواستار لغو تحريم هاي اعمال شده عليه زيمبابوه و كوبا شد.
"آرماندو اميليو گبوزا" گفت: ما از خبر ها در كنيا درباره كشتار شهروندان بيگناه متعجب شديم. اين اقدام تروريستي است و ما با دولت و مردم كنيا و همه كساني كه عزيزان خود را از دست دادند، ابراز همدردي مي كنيم.
وي گفت: ناتواني يك كشور در رسيدن به اهداف توسعه خود در حقيقت شكست همه جامعه بين المللي محسوب مي شود زيرا رسيدن به چنين اهدافي مسئوليت مشترك همه محسوب مي شود.
رئيس جمهور موزامبيك گفت: ما به تعهد همه در خصوص اهداف توسعه هزاره تاكيد مي كنيم.ما از دبير كل سازمان ملل متحد به خاطر ابتكارش در زمينه ايجاد هيئت بلند پايه در زمينه دستور كار توسعه هزاره تشكر مي كنيم.
وي گفت: ما به ارزش ها و اصول دموكراتيك پايبند هستيم. انتخابات در اين كشور براساس آزادي انتخاب و مشاركت شهروندان در روندي دموكراتيك تنظيم شده است. ما متعهد به ارتقاء صلح و مبارزه با فقر در موزامبيك هستيم.
وي گفت: ما به زيمبابوه به خاطر برگزاري انتخابات موفقيت آميز تبريك مي گوييم.
نهادهاي معتبر در اين كشور و اتحاديه آفريقا صحت اين انتخابات را تاييد كرده اند.همه شرايط اكنون براي برداشته شدن تحريم هاي اعمال شده عليه زيمبابوه فراهم شده است.
حفظ ثبات در جمهوري دموكراتيك كنگو همچنان چالشي براي منطقه ما است.ما از تلاش رئيس مجمع عمومي سازمان ملل متحد براي تشكيل كنفرانس بين المللي و تلاش هاي اتحاديه آفريقا در اين زمينه تشكر مي كنيم.اين تلاش ها به امضاء چارچوب براي صلح و امنيت و همكاري در جمهوري دموكراتيك كنگو و منطقه منجر شد.
رئيس جمهوري موزامبيك گفت: جمهوري موزامبيك از مردم فلسطين براي تعيين سرنوشت خود و تشكيل كشور فلسطيني براساس قطعنامه سازمان ملل متحد در اين زمينه و راه حل تشكيل دو كشور يا به عبارت ديگر قرار گرفتن كشور اسرائيلي و فلسطيني در كنار يكديگر در محيط صلح و امن حمايت مي كند.
وي گفت: جمهوري موزامبيك بر ضرورت پايان دادن به تحريم هاي اقتصادي، تجاري و مالي عليه كوبا تاكيد مي كند.

• رئيس جمهور موزامبيك با خانواده قربانيان وزخمي شدگان حادثه مركز تجري نايروبي ابراز همدردي كرد.
اسكاي نيوز گزارش داد: "آرماندو اميليو گبوزا" گفت:ما از خبرها در كنيا درباره كشتار شهروندان بيگناه متعجب شديم. اين اقدام تروريستي است و ما با دولت و مردم كنيا و همه كساني كه عزيزان خود را از دست دادند، ابراز همدردي مي كنيم.
وي گفت:ناتواني يك كشور در رسيدن به اهداف توسعه خود در حقيقت شكست همه جامعه بين المللي محسوب مي شود زيرا رسيدن به چنين اهدافي مسئوليت مشترك همه محسوب مي شود.
رئيس جمهور موزامبيك گفت:ما به تعهد همه در خصوص اهداف توسعه هزاره تاكيد مي كنيم. ما از دبير كل سازمان ملل متحد به خاطر ابتكارش در زمينه ايجاد هيئت بلند پايه در زمينه دستور كار توسعه هزاره تشكر مي كنيم.
وي گفت: ما به ارزش ها و اصول دموكراتيك پايبند هستيم. انتخابات در اين كشور براساس آزادي انتخاب و مشاركت شهروندان در روندي دموكراتيك تنظيم شده است. ما متعهد به ارتقاء صلح و مبارزه با فقر در موزامبيك هستيم.


واقعه مهم زیمبابوه از تاریخ 1/7/92 الی 8/7/92
• "رابرت موگابه" با استفاده از فرصت سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل، به شدت از تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه کشورش انتقاد کرد.
خبرگزاری رویترز گزارش داد، "رابرت موگابه" رئیس‌جمهور زیمبابوه روز پنج‌شنبه (92.07.04) به شدت به آمریکا، انگلیس و متحدان این کشور به دلیل تلاش برای سوءاستفاده از منابع این کشور تاخت و از آن‌ها خواست به «تحریم‌های غیرقانونی و کثیف» خود علیه این کشور پایان دهند.
موگابه 89 ساله که در نشست سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل صحبت می‌کرد، گفت: شرم، شرم، شرم بر ایالات متحده آمریکا. شرم، شرم، شرم بر بریتانیا و متحدانش.
وی افزود: زیمبابوه و منابعش متعلق به زیمبابوه‌ای‌هاست. لطفا تحریم‌های غیرقانونی و کثیف خود را از کشور آرام من بردارید.
رئیس‌جمهور زیمبابوه با بیان اینکه تحریم‌های اعمال‌شده از جانب اتحادیه اروپا و آمریکا ناقض منشور سازمان ملل است، گفت این تحریم‌ها «ابزار سیاست خارجی برای تغییر نظام» بوده و محکوم است.
آمریکا و اتحادیه اروپا بعد از انتخابات سال 2000 در زیمبابوه که به بروز ناآرامی‌هایی در این کشور منجر شد، تحریم‌هایی علیه کارخانه‌های دولتی این کشور و سفرهای خارجی موگابه و ده‌ها مقام دیگر زیمبابوه وضع کردند.
موگابه در بخش دیگری از سخنرانی خود گفت: کشور آرام و کوچک ما هر روز از سوی قدرت‌های بزرگی که اشتهای سیری ناپذیری برای کنترل بر دیگر کشورها و استفاده از منابع آن‌ها دارند، مورد تهدید واقع می‌شود.
 

  فرستادن مقاله
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

جهان از آفریقا چه می‌خواهد؟

۱۳۹۶/۶/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران:‌ تحولات مغرب عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات سودان (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات لیبی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات مصر (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات سودان (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات لیبی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مصر (174)

۱۳۹۵/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مصر (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات لیبی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات لیبی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مصر (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات سودان (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مصر (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات لیبی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات لیبی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات سودان (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مصر (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات لیبی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات سودان (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران:تحولات مغرب عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات مصر (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مصر (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات لیبی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات سودان (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

تحولات لیبی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مصر (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات لیبی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مصر (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مغرب عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مصر (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات لیبی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات سودان (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مغرب عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مصر (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات لیبی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مصر (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات لیبی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات سودان (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات سودان (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات لیبی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات مصر (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات مصر (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات سودان (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مصر (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات لیبی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات سودان (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مصر (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات لیبی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات لیبی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات سودان (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات سودان (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات لیبی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات سودان (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات لیبی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مصر (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات لیبی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات لیبی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات لیبی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات سودان (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات مصر (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مصر (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات لیبی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات مصر (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات سودان (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات لیبی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات سودان (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مصر (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مصر (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات سودان (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات لیبی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات سودان (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات سودان (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات لیبی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات مصر (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات لیبی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات لیبی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مصر (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات سودان (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات لیبی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات سودان (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات سودان (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات سودان (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات لیبی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات سودان (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات سودان (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات سودان (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مصر (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (117)

۱۳۹۳/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات سودان (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات سودان (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مصر (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات لیبی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات سودان (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (112)

۱۳۹۳/۹/۱۹

آفران: تحولات لیبی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات سودان (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات لیبی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات سودان (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مصر (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات سودان (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات لیبی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مصر (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات لیبی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات سودان (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات مصر (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات لیبی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات سودان (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولان مغرب عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (107)

۱۳۹۳/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات لیبی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات مصر (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات سودان (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مصر (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات لیبی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات سودان (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مصر (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات سودان (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات لیبی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات سودان (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات لیبی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات سودان (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات لیبی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مصر (98)

۱۳۹۳/۶/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات لیبی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مصر (96)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مصر (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات لیبی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات سودان (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات مصر (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات سودان (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مصر (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات لیبی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران : تحولات مغرب عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مصر (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات لیبی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات سودان (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات لیبی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مصر (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مصر (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مصر (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات لیبی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مصر (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات سودان (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مصر (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات سودان (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات مصر (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات لیبی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات سودان (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات سودان (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات لیبی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مصر (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات لیبی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات سودان (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات سودان (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات لیبی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مصر (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات لیبی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مصر (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربي (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربي (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مصر (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات لیبی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات سودان (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات مصر (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات لیبی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات لیبی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مصر (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی(70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات مصر (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات لیبی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات سودان (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات لیبی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات مصر (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی(68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات سودان (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات لیبی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مصر (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی(67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات مصر (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات لیبی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات سودان (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات سودان (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات لیبی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی(65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مصر (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مصر (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات لیبی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات سودان (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مصر (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات لیبی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات سودان (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات مصر (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

نگاه آفران: تحولات مصر 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات لیبی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

نگاه آفران: تحولات سودان 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: آفريقاي جنوبي اولين ايستگاه اجلاس كميسيون مشترك دولت تدبير و اميد

۱۳۹۲/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مصر (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات سودان (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

نگاه آفران: تحولات مغرب عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات لیبی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات سودان 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات سودان (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات لیبی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مصر (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات سودان (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات مصر (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات لیبی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات سودان (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات لیبی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات مصر (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مصر (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات لیبی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات سودان (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات مصر (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات مصر (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات سودان (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات لیبی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مصر (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات سودان (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات سودان (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات لیبی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مصر (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات سودان (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات لیبی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات سودان (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: گزارش تحليلي بر سفر رئيس جمهور ايالات متحده آمريكا به آفريقا

۱۳۹۲/۴/۱۶

آفران: تحولات لیبی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات سودان (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات لیبی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات سودان (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات مصر (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات سودان (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات سودان (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مصر (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات سودان (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات لیبی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات ليبي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی(34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مصر (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات لیبی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات سودان (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات ليبي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مصر (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات سودان (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات مصر(32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مصر (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: کودتا در آفریقای مرکزی

۱۳۹۲/۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات لیبی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات سودان (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مصر (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مصر (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات مصر (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات سودان (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات لیبی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مصر (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات لیبی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات مصر (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات سودان (23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۴

آفران: تحولات ليبي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات مغرب عربي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات آفریقای غیر عربی (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مصر (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات ليبي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات لیبی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات سودان (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات لیبی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مصر (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات سودان (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات لیبی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات مصر (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات سودان (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مغرب عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات لیبی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مصر (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات سودان (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات سودان (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مصر (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱

آفران:حسن الشیخ محمود رئیس جمهور جدید سومالی

۱۳۹۱/۶/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۲۶

دیدگاه اسلام گرایان درباره آینده قبطی ها در مصر

۱۳۹۱/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۱۹

تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: انتخابات كشور ليبي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (5)

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: عملکرد حزب اسلامی النهضة پس از انقلاب تونس

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (4)

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۷

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (3)

۱۳۹۱/۳/۲۴

انتخابات ریاست جمهوری مصر (2012)

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: عواقب پیروزی "احمدشفیق" در انتخابات

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (2)

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: میزان موفقیت اخوان المسلمین در بازیابی پایگاه مردمی خود

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (1)

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: حکم دادگاه مبارک به نفع نامزد اخوان تمام شد

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: بروز اعتراضات در مصر و نشانه رفتن نامزدی نخست وزیر مبارک

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۶

آفران:نظرات موافقان و مخالفان مرسی

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: وجوب توافق بین اخوان و نیروهای انقلابی علیه احمد شفیق

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۹

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۸

مصر و تهدیدات عمر سلیمان

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: انتخابات مصر صحنه پراکندگی آراء میان دو مجموعه اسلام گرا و مدنی

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: بررسی و تحلیل آخرین وضعیت انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: شعارهای انتخاباتی برخی نامزدهای برجسته انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.25

۱۳۹۱/۲/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.24

۱۳۹۱/۲/۲۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.23

۱۳۹۱/۲/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.20

۱۳۹۱/۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.19

۱۳۹۱/۲/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.18

۱۳۹۱/۲/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.17

۱۳۹۱/۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.16

۱۳۹۱/۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.13

۱۳۹۱/۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.12

۱۳۹۱/۲/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.11

۱۳۹۱/۲/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.10

۱۳۹۱/۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.09

۱۳۹۱/۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.05

۱۳۹۱/۲/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.04

۱۳۹۱/۲/۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.03

۱۳۹۱/۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.02

۱۳۹۱/۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.30

۱۳۹۱/۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.29

۱۳۹۱/۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.28

۱۳۹۱/۱/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.27

۱۳۹۱/۱/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.26

۱۳۹۱/۱/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.23

۱۳۹۱/۱/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.22

۱۳۹۱/۱/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.21

۱۳۹۱/۱/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.20

۱۳۹۱/۱/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.19

۱۳۹۱/۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.16

۱۳۹۱/۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.15

۱۳۹۱/۱/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.14

۱۳۹۱/۱/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.07

۱۳۹۱/۱/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.06

۱۳۹۱/۱/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.21

۱۳۹۰/۱۲/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.20

۱۳۹۰/۱۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.17

۱۳۹۰/۱۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.16

۱۳۹۰/۱۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.15

۱۳۹۰/۱۲/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.13

۱۳۹۰/۱۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.10

۱۳۹۰/۱۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.09

۱۳۹۰/۱۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.08

۱۳۹۰/۱۲/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.07

۱۳۹۰/۱۲/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.06

۱۳۹۰/۱۲/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.03

۱۳۹۰/۱۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.02

۱۳۹۰/۱۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.01

۱۳۹۰/۱۲/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.30

۱۳۹۰/۱۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.29

۱۳۹۰/۱۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.11.19

۱۳۹۰/۱۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.17

۱۳۹۰/۱۱/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.16

۱۳۹۰/۱۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.10

۱۳۹۰/۱۱/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.09

۱۳۹۰/۱۱/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.08

۱۳۹۰/۱۱/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.05

۱۳۹۰/۱۱/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.28

۱۳۹۰/۱۰/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.27

۱۳۹۰/۱۰/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.26

۱۳۹۰/۱۰/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.25

۱۳۹۰/۱۰/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.21

۱۳۹۰/۱۰/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.19

۱۳۹۰/۱۰/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.18

۱۳۹۰/۱۰/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.17

۱۳۹۰/۱۰/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.14

۱۳۹۰/۱۰/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.13

۱۳۹۰/۱۰/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.12

۱۳۹۰/۱۰/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.11

۱۳۹۰/۱۰/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.10

۱۳۹۰/۱۰/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.06

۱۳۹۰/۱۰/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.05

۱۳۹۰/۱۰/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.03

۱۳۹۰/۱۰/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.29

۱۳۹۰/۹/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.28

۱۳۹۰/۹/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.27

۱۳۹۰/۹/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.26

۱۳۹۰/۹/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.23

۱۳۹۰/۹/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.22

۱۳۹۰/۹/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.21

۱۳۹۰/۹/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.20

۱۳۹۰/۹/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.19

۱۳۹۰/۹/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.12

۱۳۹۰/۹/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.09

۱۳۹۰/۹/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.08

۱۳۹۰/۹/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.07

۱۳۹۰/۹/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.06

۱۳۹۰/۹/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.05

۱۳۹۰/۹/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.02

۱۳۹۰/۹/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.01

۱۳۹۰/۹/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.28

۱۳۹۰/۸/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.25

۱۳۹۰/۸/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.14

۱۳۹۰/۸/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.11

۱۳۹۰/۸/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.10

۱۳۹۰/۸/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.08

۱۳۹۰/۸/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.03

۱۳۹۰/۸/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.02

۱۳۹۰/۸/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.27

۱۳۹۰/۷/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.26

۱۳۹۰/۷/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.25

۱۳۹۰/۷/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 24 .7 .90

۱۳۹۰/۷/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.18

۱۳۹۰/۷/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.17

۱۳۹۰/۷/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.16

۱۳۹۰/۷/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.12

۱۳۹۰/۷/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.09

۱۳۹۰/۷/۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.06

۱۳۹۰/۷/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.05

۱۳۹۰/۷/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.03

۱۳۹۰/۷/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.30

۱۳۹۰/۶/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.28

۱۳۹۰/۶/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.27

۱۳۹۰/۶/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.26

۱۳۹۰/۶/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.22

۱۳۹۰/۶/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.20

۱۳۹۰/۶/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.06.19

۱۳۹۰/۶/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.16

۱۳۹۰/۶/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.15

۱۳۹۰/۶/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.14

۱۳۹۰/۶/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.13

۱۳۹۰/۶/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.12

۱۳۹۰/۶/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.08

۱۳۹۰/۶/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.07

۱۳۹۰/۶/۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.06

۱۳۹۰/۶/۶

آفریقا در هفته ای که گذشت (900527 الی 900602)

۱۳۹۰/۶/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.05

۱۳۹۰/۶/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.02

۱۳۹۰/۶/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.01

۱۳۹۰/۶/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.30

۱۳۹۰/۵/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.29

۱۳۹۰/۵/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.24

۱۳۹۰/۵/۲۴

آفران: انقلابیون لیبی در مقابل یک آزمون سخت

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900513 الی 900519)

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.23

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.22

۱۳۹۰/۵/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.19

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: صحنه جنگ لیبی پس از آغاز ماه رمضان

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.18

۱۳۹۰/۵/۱۸

آفران: محاکمه حسنی مبارک ؛ واکنش ها و پیامدها

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.17

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.16

۱۳۹۰/۵/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.15

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفریقا در هفته ای که گذشت (900506 الی 900512)

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفران: تحولات شمال آفر یقا - 90.05.12

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: آفريقاي شرقي؛ اهميت استراتژيك و افق هاي پيش رو

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.11

۱۳۹۰/۵/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.10

۱۳۹۰/۵/۱۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.09

۱۳۹۰/۵/۹

آفران: قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.08

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.05

۱۳۹۰/۵/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.04

۱۳۹۰/۵/۴

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (2)

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.03

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.02

۱۳۹۰/۵/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.01

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (1)

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.29

۱۳۹۰/۴/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.28

۱۳۹۰/۴/۲۸

آفران: دموکراسی در آفریقا

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.27

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (900416 الی 900422)

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.25

۱۳۹۰/۴/۲۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.22

۱۳۹۰/۴/۲۲

آفران: مراکش، تاریخ و جغرافیا

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.19

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: موریتانی پس از انقلاب های عربی

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.18

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفریقا در هفته ای که گذشت (900409 الی 900415)

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: مراکش پس از همه پرسی

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.15

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (پایانی)

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.14

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (2)

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.13

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (1)

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.12

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: دلیل حمایت آمریکا از انقلابیون و سازمان های مصری

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.11

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفریقا در هفته ای که گذشت (900402 الی 900408)

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تاثير عوامل اقتصادي بر انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.08

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.07

۱۳۹۰/۴/۷

آفران: نشانه های “همه پرسی نظامی" درباره رئیس جمهور آینده مصر

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.06

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: عدم تناسب نقش و حقوق زنان در افریقا

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.05

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: گزينه هايي دشوار سياست مصر در قبال انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.04

۱۳۹۰/۴/۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (900326 الی 900401)

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: بروز اختلاف در صفوف انقلابیون لیبی

۱۳۹۰/۴/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.01

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: تغییر پشت درب‌های الجزایر و مغرب پس از لیبی

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: اصلاحات در قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.31

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: مصادره انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.30

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.29

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: صف بندی احزاب تونسی برای انتخابات آینده

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفریقا در هفته ای که گذشت (900319 الی 900325)

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: آخرین تحولات سودان

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.28

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.25

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: اعطاي وام به مصر و ربودن انقلاب

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: بازیگران منطقه ای؛ تلاش برای مدیریت انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.24

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: انقلاب هاي عربي و سياست هاي آمريكا در قبال ايران

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: اختاپوس جاسوسی اسرائیل در تونس و مصر

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.23

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900311 الی 900318)

۱۳۹۰/۳/۲۱

آفران: بررسی نتایج انتخابات شهرداری ها در آفریقای جنوبی

۱۳۹۰/۳/۹

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی بنین

۱۳۹۰/۱/۲۸

انتخابات 2011 نیجریه

۱۳۹۰/۱/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (891205 الی 891211)

۱۳۸۹/۱۲/۱۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (891114 الی 891120)

۱۳۸۹/۱۱/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (891030 الی 891106)

۱۳۸۹/۱۱/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891023 الي 891029)

۱۳۸۹/۱۱/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891016 الي 891022)

۱۳۸۹/۱۰/۲۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891009 الي 891015)

۱۳۸۹/۱۰/۱۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891002 الي 891008)

۱۳۸۹/۱۰/۱۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890925 الي 891001)

۱۳۸۹/۱۰/۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890918 الي 890924)

۱۳۸۹/۹/۲۹

تقويم انتخابات سال 2011 ميلادي در آفريقا

۱۳۸۹/۹/۲۷

ماداگاسكار قانون اساسي 17 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۲۳

زيمبابوه ریاست جمهوری می 2011

۱۳۸۹/۹/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890911 الي 890917)

۱۳۸۹/۹/۲۰

ساحل عاج ریاست جمهوری 31 اکتبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۸

تانزانيا و زنگبار رياست جمهوري و پارلماني

۱۳۸۹/۹/۱۷

مصر قوه مقننه 28 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۷

اوگاندا رياست جمهوري و پارلماني 18 فوریه 2011

۱۳۸۹/۹/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890813 الي 890813)

۱۳۸۹/۸/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890729 الي 890805)

۱۳۸۹/۸/۸

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890722 الي 890728)

۱۳۸۹/۸/۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890715 الي 890721)

۱۳۸۹/۷/۲۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890708 الي 890714)

۱۳۸۹/۷/۱۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890625 الي 890701)

۱۳۸۹/۷/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890618 الي 890624)

۱۳۸۹/۶/۲۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890611 الي 890617)

۱۳۸۹/۶/۲۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890604 الي 890610)

۱۳۸۹/۶/۱۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890528 الي 890603)

۱۳۸۹/۶/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890521 الي 890527)

۱۳۸۹/۵/۳۰

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890514 الي 890520)

۱۳۸۹/۵/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890507 الي 890513)

۱۳۸۹/۵/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890431 الي 890506)

۱۳۸۹/۵/۹

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890424 الي 890430)

۱۳۸۹/۵/۲

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890417 الي 890423)

۱۳۸۹/۴/۲۶