نگاه آفران > آفران: تحولات مصر (49)

آفران: تحولات مصر (49)

تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۶/۲

تحولات مصر 49وقایع مهم مصر از تاریخ 21/5/92 الی 28/5/92

• یکی از رهبران جماعت اخوان با بیان اینکه همه آحاد مصر در تظاهرات حامیان مشروعیت حضور دارند و اخوانی‌ها به این اعتراضات پایان نخواهند داد،‌ افزود:‌ این تظاهرات تا بازگشت "محمد مرسی" به سمت ریاست جمهوری ادامه می‌یابد.
"عاشور الحلوانی"، عضو شور ای عالی حزب آزادی و عدالت، شاخه سیاسی جماعت اخوان المسلمین مصر با بیان اینکه هواداران مرسی تنها از اخوان المسلمین نیستند و از همه آحاد و گروه‌های ملت مصر در تظاهرات حامیان مشروعیت قانونی حضور دارند، ‌افزود: اخوان المسلمین تنها بخشی از آن آحاد مردمی است و هیچ کس نمی‌تواند، قبل از بازگشت قدرت قانونی، به این اعتراضات پایان دهد.
وی در ادامه با اشاره به تظاهرات هواداران "محمد مرسی" در میدان "رابعه العدویه" شهر قاهره و برگزاری تظاهرات اعتراض آمیز تاکید کرد که ائتلاف حامی قدرت مشروع و قانونی، این تظاهرات و تحصن‌ها را تا زمان بازگشت مشروعیت و رئیس جمهور قانونی و منتخب به سمت خویش ادامه خواهد داد.
الحلوانی با بیان اینکه برخی سعی دارند، ما را به دریافت کمک از بیگانگان و طرف‌های خارجی متهم کنند، افزود: ما در میادین حضور داریم و هیچ کمکی از هیچ کسی به جز خداوند دریافت نمی‌کنیم.
وی قدرت فعلی در کشورش را نامشروع خواند و افزود: این قدرت توسط کودتای نظامی سر کار آمده و مشکل فعلی در مصر ارتش این کشور نیست، بلکه مشکل رهبران این کودتا هستند که قدرت را غصب کرده و سعی دارند، اولین روند سیاسی دموکراتیک حقیقی در مصر را با ناکامی مواجه کنند.

• منابع خبری مصری از تصمیم دادگستری این کشور برای تمدید ۱۵ روزه حکم بازداشت "محمد مرسی" رئیس‌جمهور برکنارشده خبر دادند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، منابع خبری مصری از تصمیم دادگستری این کشور برای تمدید 15 روزه حکم بازداشت محمد مرسی رئیس‌جمهور برکنار شده این کشور خبر می‌دهند.
حدود دو ماه است که مرسی بعد از کودتای نظامیان در مصر، در محلی نامعلوم در حبس به سر می‌برد. مقامات دولت موقت وی را به تحریک حامیان «اخوان‌المسلمین» برای آشوب و تظاهرات متهم کرده‌اند.

• هواداران "محمد مرسی" رئیس‌جمهور برکنارشده مصر خواستار اخراج سفیر رژیم صهیونیستی از قاهره شدند.
به گزارش پایگاه خبری النشره، شماری از حامیان محمد مرسی در برابر خانه سفیر رپیم صهیونیستی در قاهره تظاهرات کردند و با سردادن شعارهایی اخراج سفیر این رژیم از مصر را خواستار شدند.
برخی از این تظاهرات کنندگان به سوی خانه سفیر رژیم صهیونیستی رژیم صهیونیستی ترقه پرتاب کردند.
آن ها حمله اخیر در منطقه سینا را کار این رژیم خوانده و نقض حاکمیت مصر از سوی این رژیم را محکوم کردند. معترضان مصری مقامات و ارتش این کشور را به همدستی با این رژیم متهم کردند.

• حامیان "مرسی" در قاهره و جیزه تظاهرات برگزار نمودند. این در حالی است که به رغم پافشاری تحصن کنندگان در میدان‌های النهضه و رابعه العدویه دولت اعلام کرد که کار برچیدن این تحصن‌ها را با قطع جریان آب و برق محل تحصن آغاز کرده است.
به گزارش رسانه های مصری، حامیان "محمد مرسی"، رئیس جمهور برکنار شده مصر ار دیگر به برگزاری تظاهرات جدیدی دعوت کردند.
این در حالی است که مهلت مقامات مصری به تحصن کنندگان در میدان های النهضه و رابعه العدویه برای ترک میدان و برچیدن تحصن ها پایان یافته است.
همپیمانی مخالفان کودتا و حامیان دموکراسی که هواداران مرسی را نیز شامل می شود از مردم این کشور خواستند در دفاع از مشروعیت انتخابات در مسیرهای دهگانه در قاهره راهپیمایی گسترده برپا کنند.
هواداران مرسی از حدود ۴۰ روز پیش با برگزاری اعتراضات خیابانی خواستار آزادی وی و دیگر رهبران جماعت اخوان المسلمین هستند.
این در حالی است که فضای حاکم بر مقر تحصن هواداران مرسی در میدان النهضه در استان الجیزه آرام گزارش می شود.
کمیته های مردمی همچنان امنیت ورودی ها و خروجی های محل تحصن را برعهده دارند و افرادی را که قصد ورود به میدان دارند پس از اطلاع از هویتشان مورد تفتیش قرار می دهند.
از سوی دیگر دولت موقت مصر اعلام کرد که جریان آب و برق به روی تحصن کنندگان در میدان های النهضه و رابعه العدویه بسته شده است و این تحصن ها به تدریج برچیده خواهد شد.
همپیمانی ملی حمایت از مشروعیت از مردم قاهره خواسته است در طول روزهای تعطیلی عید فطر از 28 مسجد در قاهره و جیزه به سمت دو محل اصلی تحصن در میدان‌های رابعه العدویه و النهضه راهپیمایی کنند.
تحصن کنندگان در میدان رابعه العدویه و النهضه بدون توجه به تهدیدهای وزارت کشور مبنی بر توسل به زور برای برچیدن تحصن آنها اعلام می‌کنند که به تحصن خود ادامه خواهند داد و از هیچ تهدید مقامات مصر هراسی ندارند.

• هشدار وزارت کشور مصر به تظاهرات‌کنندگان طرفدار "محمد مرسی" در قاهره، نیروهای سلفی را به تکاپو انداخته است.
به گزارش نقل از المیادین، همزمان با پایان مهلت وزارت کشور مصر برای معترضان در میدان رابعه العدویة (محل تجمع طرفداران اخوان المسلمین)، در این میدان وضعیت فوق العاده اجرا شده تا مانع از ورود نیروهای امنیتی به محل تظاهرات شوند.
همچنین در میدان النهضه نیز نیروهای جناح سلفی و اعضای وابسته به شیخ "حازم صلاح ابو اسماعیل" رهبر سلفی‌های مصر مسئول برگزاری تظاهرات شدند تا آماده مقابله با اقدام وزارت کشور باشند.
نیروهای سلفی برای مقابله با هرگونه اقدام احتمالی ارتش و نیروهای امنیتی در ورودی‌های میدان مستقر شده‌اند.
از سوی دیگر اخوان المسلمین خبر رسانه‌های مصری درباره توافق با ارتش برای پایان اعتراضات در مقابل آزادی رهبران زندانی‌ این گروه و عدم انحلال حزب آزادی و عدالت (شاخه سیاسی اخوان) را رد کرد.
همچنین پس از اینکه اخوان المسلمین طرح الازهر برای پایان بحران سیاسی در این کشور را رد کرد، مشاور "احمد طیب" شیخ الازهر تاکید کرد: رد کردن طرح آشتی الازهر، اخوان را در مقابل خدا، مردم و تاریخ مصر مسئول خواهد کرد.
اخوان السلمین طرح پیشنهادی الازهر را به دلیل همکاری شیخ احمد طیب با ارتش در روند سرنگونی "محمد مرسی" رد کرده است.

• معاون رئیس‌جمهور مصر و رئیس حزب الدستور زمانی که نماز عید فطر را همانند شیعیان به جا آورد اعلام کرد که عقایدی شیعی دارد و دلیلی برای انکار عقایدش وجود ندارد.
به گزارش پایگاه خبری «رصد»، "محمد البرادعی" معاون امور بین‌الملل رئیس جمهور مصر و رئیس حزب الدستور این کشور در روز عید فطر و هنگام برگزاری نماز عید فطر همانند شیعیان نماز را به جای آورد این در حالی است که معروف بود که البرادعی سنی مذهب است.
پس از پایان نماز زمانی که البرادعی با سوال برخی از حاضران مواجه شد که آیا شیعه شدی؟ گفت: من هویتی سنی دارم اما عقایدم شیعی است و دلیل وجود ندارد که عقایدم را انکار کنم.
گفته می‌شود که محمد البرادعی از جمله کسانی است که در بازگشایی حسینیه‌های شیعی در مصر سهم داشته و ارتباط با ایرانی‌ها را از طریق همسرش که ایرانی الاصل است ادامه می‌دهد.

• ارتش مصر عملیات گسترده زمینی و هوایی را برای مقابله با تروریست‌ها در صحرای سینا آغاز کرده است.
به گزارش المیادین، یک منبع نظامی در مصر خبر داد که عملیات گسترده ارتش این کشور علیه شبه نظامیان در شمال صحرای سینا به کشته شدن تعداد زیادی از افراد مسلح منجر شد.
بنابراین گزارش بالگردهای ارتش مواضع تروریست‌ها در شرق العریش، رفح و شیخ زوید را گلوله باران کردند.
"احمد محمد علی" سخنگوی ارتش نیز در این زمینه اعلام کرد که حملات بالگردهای آپاچی اکنون متوقف شده و نیروهای زمینی در حال عملیات در صحرای سینا هستند.
در مقابل تروریست‌ها نیز با خمپاره مراکز ارتش را در صحرای سینا هدف قرار دادند. این در حالی است که دو روز قبل خبرگزاری فرانسه خبر داد که یک هواپیمای بدون سرنشین صهیونیستی مواضع تروریست‌ها در صحرای سینا را هدف قرار داده که در این حمله 5 نفر کشته شدند.
پس از این خبر ارتش مصر با تکذیب این خبر، هرگونه هماهنگی بین تل‌آویو و قاهره در زمینه مقابله با شبه نظامیان در صحرای سینا را رد کرد.
منابع مصری اعلام کردند که این حمله توسط بالگردهای ارتش مصر انجام شده است.

• خبرگزاری "آناتولی" ترکیه به نقل از منابع خود گزارش داده است که اخوان‌المسلمین مصر با میانجیگری «الازهر» و برگزاری انتخابات زودهنگام برای پایان دادن به بحران در این کشور، مخالفت کرده است.
به گزارش خبرگزاری «آناتولی» ترکیه، جمعیت اخوان ‌المسلمین مصر، میانجیگری «الازهر» برای حل بحران سیاسی در این کشور را رد کرد.
بنابراین گزارش، اخوان‌المسلمین همچنین با برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست‌جمهوری در این کشور مخالفت کرده است.
پیش از این قرار بود مسئولان «الازهر» برای حل بحران و برگزاری مذاکرات آشتی ملی میانجیگری کند.

• دبیرکل سازمان ملل همه طرف‌های مناقشه در مصر را به پیدا کردن راه حل مسالمت‌آمیز برای حل اختلافات و جلوگیری از کشته شدن شمار بیشتر مصری‌ها دعوت کرد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، بان کی مون دبیر کل سازمان ملل از همه احزاب مصری خواست به منظور جلوگیری از تلفات بیشتر شهروندان این کشور، از خشونت اجتناب کنند.
سخنگوی بان کی مون با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: دبیر کل سازمان ملل نگران تحولات مصر است و از رهبران و همه طرف‌های مناقشه در این کشور می‌خواهد هر کاری می‌توانند انجام دهند تا از کشته شدن بیشتر مردم مصر جلوگیری شود.
در این بیانیه آمده است: در صورتی که رهبران همه احزاب مصری از خشونت اجتناب کنند، مردم مصر که نماینده یکی از تمدن‌های تاریخی و بزرگ در جهان هستند، راهی موفق و رو به جلو پیدا می‌کنند.
بان کی مون همچنین بر ادامه حمایت سازمان ملل از مصر به منظور برون رفت از بحران کنونی تاکید کرد.
حدود 300 نفر از زمان برکناری مرسی در خشونت‌ها در مصر کشته شده‌اند.
این بیانیه افزود: در حالی که تعطیلات عید فطر مسلمانان به پایان می‌رسد، دبیرکل سازمان ملل از ادامه بن‌بست سیاسی در مصر، عمیقا نگران است.
سخنگوی بان کی مون گفت که دبیر کل سازمان ملل متعهد به حمایت از راهبردهای مسالمت آمیز تحت رهبری مصری‌ها به منظور محقق شدن اهداف مردم مصر است.
این بیانیه تاکید کرد: با توجه به تنش‌های کنونی و احتمال وقوع خشونت، بان کی مون همچنان معتقد است که همه طرف‌ها در مصر اعم از مسئولین و معترضان باید فورا در اقدامات و لحن فعلی خود تجدید نظر کنند.
دبیر کل سازمان ملل از مصری‌ها خواست با اجتناب از اقدامات و اظهارات تحریک آمیز تلاش کنند به‌طور خلاقانه به رویکردهای جدید در قبال یک فرایند سیاسی جامع که ریشه در آشتی ملی داشته باشد، روی آورند.

• منابع پزشکی از کشته شدن دستکم 120 نفر در حمله نیروهای امنیتی مصر به تحصن کنندگان طرفدار محمد مرسی رئیس جمهور برکنار شده مصر در دو میدان رابعه العدویه و النهضه در شهر قاهره خبر دادند.
به گزارش خبرگزاری فارس، خبرنگار العالم گزارش داد: منابع پزشکی از افزایش کشته‌ها در حمله به تحصن کنندگان در میدان النهضه و رابعه العدویه به 120 نفر و زخمی شدن 2 هزار نفر دیگر خبر دادند.
در همین حال، پایگاه خبری اخوان آنلاین نیز شمار کشته‌ها را 120 نفر اعلام کرد. از سوی دیگر، وزیر کشور مصر اعلام کرد که یک افسر و یک سرباز در جریان تیراندازی به هنگام برچیدن تحصن در میدان اربعه العدویه و النهضه کشته و 9 نفر دیگر زخمی شدند.

• معاون وزیر کشور مصر در روابط عمومی و امور رسانه‌ای تأکید کرد که وزارت کشور آماده اجرای طرح پایان دادن به اعتراض‌های حامیان مرسی است.
به گزارش پایگاه خبری «اخبار مصر»، "عبدالفتاح عثمان" معاون وزیر کشور مصر در روابط عمومی و امور رسانه‌ای تأکید کرد که این وزارت خانه طرح مقابله با تظاهرات حامیان مرسی را آماده کرده است و آماده دریافت دستور برای آغاز این طرح است.
وی در گفتگوی تلفنی با برنامه «مردم می‌خواهند» در شبکه التحریر تأکید کرد که این طرح تاکنون به درخواست واسطه ها به تأخیر افتاده است.
عثمان افزود که افرادی که در تجمع های رابعه العدویه و النهضه حضور داشته اند در صورتی که این تجمع ها را ترک کنند مورد پیگرد قانونی قرار نخواهند گرفت و وزارت کشور هزینه خروج آن ها از تظاهرات را پرداخت خواهد کرد و کسانی که مدارک شناسایی شان در گرو مسئولان این تظاهرات است می‌توانند به وزارت کشور مراجعه کنند تا برای آن ها کارت های شناسایی جدید صادر شود.
معاون وزیر کشور همچنین از اهالی رابعه العدویه خواست ورودی های خانه های خود را مسدود کنند و اجازه ندهند که افراد ناشناس از پشت بام خانه‌های آن ها استفاده کنند.
وزارت کشور مصر بارها از تحصن کنندگان و حامیان مرسی خواسته به اعتراض های خود در رابعه العدویه و النهضه پایان دهند که با مقاومت آن ها روبرو شده است.

• 25 استاندار جدید برای استان‌های مصر تعیین شد که حضور اسامی ژنرال‌های بازنشسته ارتش انتقادات زیادی را برانگیخته است.
به گزارش روسیا الیوم، 25 استاندار مصر در برابر عدلی منصور رئیس جمهور موقت این کشور سوگند یاد کردند که در این میان نام 20 نفر از آن ها برای اولین بار است که به این سمت گمارده می‌شوند.
البته قرار بود 27 استاندار سوگند یاد کنند ولی درباره استاندار استان «بحر الاحمر» توافق حاصل نشد و "یاسر الهضیبی" معاون رئیس حزب الوفد که برای استانداری «المنوفیه» انتخاب شده بود، حاضر به قبول این سمت نشد.کشور مصر دارای 29 استان است.
برخی رسانه‌ها گزارش داده‌اند که تعدادی از استانداران جدید از ژنرال‌های بازنشسته ارتش مصر هستند که این مسئله با اعتراض گسترده طرفداران اخوان المسلمین روبرو شده است. انتخاب ژنرال‌های بازنشسته به عنوان استاندار در دوره "حسنی مبارک" رئیس جمهور مخلوع مصر متداول بود.
معترضان در واکنش به این مسئله دست به تظاهرات زدند و قصد حرکت به سوی کاخ الاتحادیه را داشتند که با دخالت نیروهای امنیتی این تظاهرات به خشونت کشیده شد.
انتخاب استاندارها جدید در مصر در اواخر بهار امسال توسط محمد مرسی به یکی از دلایل اصلی اوج گیری اعتراضات علیه وی تبدیل شد.مرسی که اعضای اخوان و حزب النور را در سمت استانداری منصوب کرده بود با مخالفت شدید روبرو شد که این مخالفت به موجی از اعتراضات خیابانی در آستانه سالگرد پیروزی وی در انتخابات سال 2012 منتهی شد.

• وزارت کشور مصر در بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای امنیتی کنترل میدان النهضه را بدست گرفته و در حال پاکسازی اطراف آن هستند.
به گزارش شبکه المیادین، در بیانیه وزارت کشور مصر آمده است که نیروهای امنیتی کنترل میدان النهضه را بدست گرفته و در حال پاکسازی محیط آن هستند. در این بیانیه آمده است که تعداد زیادی از عناصر مسلح که گلوله‌های جنگی به سمت نیروهای امنیتی در میدان النهضه شلیک می‌کردند، بازداشت شدند.
وزارت کشور همچنین اشاره کرد که یک افسر و یک سرباز در این عملیات کشته و 4 افسر و 5 سرباز نیز هدف تیراندازی قرار گرفته و زخمی شدند.
در این بیانیه همچنین تصریح شده است که نیروهای مسلح حاضر در میان تحصن‌کنندگان در میدان رابعه العدویه و میدان النهضه شروع به تیراندازی گسترده به سمت نیروهای امنیتی کردند.

• شبکه المیادین خبر داد "محمد مرسی" تهدید کرده در صورت حمله به معترضان در رابعةالعدویه، دست به اعتصاب غذا می‌زند.
به گزارش شبکه المیادین از قول منابع آگاه در محلی که "محمد مرسی" رئیس جمهور برکنار شده مصر زندانی شده، خبر داد که وی بسیار کم حرف شده و تنها برای خوردن غذا و دیدن تلویزیون از اتاق خود خارج می‌شود.
بنابراین گزارش مرسی به مامورینی که در محل نگهداری از وی حضور دارند، گفته تنها فردی که می‌تواند به تجمع در میدان رابعه العدویه پایان دهد، خودش است. همچنین مرسی تهدید کرده در صورتی که ارتش برای متفرق کردن مخالفان در میادین به زور متوسل شود، اعتصاب غذا خواهد کرد.
این درحالی است که وزارت کشور مصر از دو روز قبل اعلام کرده که باید اعتراضات در دو میدان رابعه العدویه و النهضه پایان یابد که این مسئله با مخالفت طرفداران اخوان المسلمین مواجه شده است.

• صدها نفر از حامیان مرسی تظاهرات اعتراضی خود را در مناطق مختلف قاهره آغاز کرده‌اند که با توجه به حضور آن ها در برابر چند وزارتخانه، تدابیر شدید امنیتی از سوی نیروهای ارتش اتخاذ شده است.
به گزارش خبرگزاری پایگاه خبری «الیوم السابع»، صدها نفر از حامیان "مرسی" تظاهرات اعتراضی خود را در مناطق مختلف قاهره آغاز کرده اند.
در همین راستا صدها نفر از دانش آموزان وابسته به اخوان المسلمین در برابر وزارت آموزش عالی تجمع کردند و خواستار بازگشت مرسی به قدرت شدند و انقلاب 30 ژوئن را محکوم کردند.
در همین راستا تعدادی از حامیان مرسی در برابر وزارت کشاورزی تجمع کردند و تلاش کردند که وارد وزارتخانه شوند که با مقابله پرسنل وزارت کشاورزی روبرو شدند.
نیروهای امنیت مرکزی نیز برای حفظ امنیت این وزارت خانه در اطراف منطقه الدقی مستقر شدند که منجر به حرکت حامیان مرسی به سوی میدان النهضه شد.
وزارت نیرو و انرژی نیز درهای اصلی ساختمان وزارت خانه را در پی حضور اخوان المسلمین در برابر وزارت خانه بسته تا با حمله احتمالی آن ها به وزارت خانه مقابله کنند.
تعدادی از پزشکان و معلمان نیز در برابر وزارت بهداشت و آموزش و پرورش تجمع کردند و حمایت خود از مرسی را اعلام کردند و انقلاب 30 ژوئن را محکوم کردند. حامیان مرسی همچنین در مترو «سعد زغلول» و در برابر قصر اتحادیه تجمع کردند.
از زمان برکناری مرسی تا کنون حامیان مرسی و گروه اخوان المسلمین دست از اعتراض نکشیده اند و با وجود اولتیماتوم وزارت کشور برای اعمال فشار برای پایان دادن به تحصن های خود، همچنان در خیابان ها حضور پیدا می‌کنند.

• طرفداران اخوان با سنگ به مقابله با نیروهای امنیتی در اطراف میدان النهضه شهر قاهره ادامه می‌دهند.
به گزارش شبکه المیادین از میدان النهضه گزارش داد که ده‌ها نفر از طرفداران اخوان المسلمین در خیابان‌های اطراف میدان النهضه حضور دارند و با سنگ در مقابل نیروهای امنیتی مصر مقاومت می‌کنند.
این درحالی است که بالگردهای ارتش درحال گشت زنی دائم بر فراز این منطقه هستند. همچنین خبرنگار این شبکه از رابعه العدویه گزارش داد که هزاران نفر از مردم در این میدان حضور دارند تا در صورت حمله نیروهای امنیتی به مقابله با نیروهای امنیتی بپردازند.
بنابراین گزارش، انتظار می‌رود نیروهای مردمی مقاومت شدیدی در برابر نیروهای امنیتی مصر انجام دهند. نیروهای امنیتی مصر از ساعتی قبل عملیات خود برای پایان دادن تحصن طرفداران اخوان المسلمین در میدان رابعه العدویه را آغاز کردند. همچنین شبکه العربیه خبر داد که طرفداران اخوان اکنون در یک پارک در نزدیک میدان النهضه تجمع کرده‌اند.

• خبرنگار روزنامه «گاردین» با حضور در جمع حامیان "محمد مرسی"، نوشته است معترضان تحصن‌کننده با خود عهد کرده‌اند که تا پای جان به اعتراض ادامه دهند.
مرسی حدود دو ماه قبل طی کودتای نظامی ارتش، از قدرت کنار گذاشته شد. از آن زمان حامیان مرسی دست به اعتراض زده و بیش از دو هفته‌ است که تحصن کرده‌اند. دولت موقت و ارتش مصر بارها نسبت به تبعات ادامه این تحصن هشدار داده و حامیان مرسی را به برخورد قاطع تهدید کرده‌اند، با این وجود اعتراضات نسبت به کودتای ارتش همچنان ادامه دارد.
گاردین در این مورد می‌نویسد: معترضانی که بیرون از مسجد «رابعه العدویه» قاهره تحسن کرده‌اند، دو هفته است که در هراس برخورد خشونت‌آمیز به سر می‌برند، اما هنوز هم کسانی مثل «عزا جلال» زن خانه‌داری که از پنج‌شنبه با پسر 6 ساله‌اش به کمپ آمده‌اند، هستند که به تحصن خود پایان نداده‌اند.
این زن مصری حامی مرسی، می‌گوید: به مرگ اهمیتی نمی‌دهیم. به یک چیز باور داریم. اینکه وقتی زمان مرگ شما برسد، خواهید مرد. مهم این است که مثل یک شهید دلیر از دنیا بروید یا یک ترسو. این مهم است: می‌خواهیم شهید شویم.
این روزنامه با اشاره به تهدیدات مستمری که علیه تحصن‌کنندگان حامی مرسی وجود دارد، نوشته است: با وجود احتمال حمله، کمپ‌ها هر روز بیش از پیش سازماندهی‌شده و جاافتاده‌تر می‌شوند.
علیرغم تهدید وقعی احتمال وقوع یک خونریزی دیگر وجود دارد، اما معترضان قصد ندارند جایی بروند. "معاز احمد" معلمی است که در این کمپ‌های اعتراضی حضور یافته و از ورودی آن محافظت می‌کند. او می‌گوید: وقتی شنیدم ممکن است روز دوشنبه به تحصن حمله کنند، به اینجا برگشتم. کشته شدن یا نشدن اهمیتی برایم ندارد.
"سوزانه عبدالغدیر" یکی از معترضان است که در پاسخ به کسانی که حامیان مرسی را متهم می‌کنند که به دنبال یافتن راه چاره نیستند، می‌گوید: اگر از اینجا برویم، اوضاع از دهه 90 هم بدتر می‌شود. ما به دوره سرکوبگری مبارک برگشته‌ایم. اگر به خانه برگردیم، مبارزه را باخته‌ایم.
«حسنی مبارک» دیکتاتور مخلوع مصر در دهه 90 دست به سرکوب گسترده گروه‌های اسلامگرا در این کشور زد.

• خبرنگار المیادین گزارش داد که مرحله دوم عملیات ارتش مصر برای تخلیه میدان رابعه العدویه نیز آغاز شده است.
به گزارش شبکه خبری «المیادین»، اعلام کرد که مرحله دوم عملیات نیروهای امنیتی مصر برای پایان دادن به تظاهرات رابعه العدویه و تخلیه این میدان آغاز شده است.
المیادین گزارش داد که تعدادی از حامیان "مرسی" از میدان رابعه العدویه خارج شده‌اند. پیشتر وزارت کشور مصر اعلام کرد که بعد از برچیدن تظاهرات اخوان المسلمین در میدان النهضه، این میدان را به صورت کامل پاکسازی کرده‌اند.
منابع خبری نیز تا کنون آمار ضد و نقیضی از شمار تلفات این عملیات اعلام کرده اند، در حالی که اخوان المسلمین از کشته شدن دست کم 200 نفر و زخمی شدن بیش از 5 هزار نفر خبر داده وزارت بهداشت مصر از کشته شدن یک نفر و زخمی شدن 21 تن دیگر خبر داده است.
خبرگزاری فرانسه و رویترز نیز تا کنون کشته شدن 15 نفر را تأیید کرده‌اند.
عملیات غافلگیرانه وزارت کشور و نیروهای امنیتی مصر برای پایان دادن به تحصن حامیان مرسی در میدان های رابعه العدویه و النهضه آغاز شد.

• دولت آمریکا به دولت موقت و تحت حمایت ارتش مصر تاکید کرد که به حامیان "مرسی" اجازه دهد تا تظاهرات آزادانه و بدون محدودیتی را برگزار کنند.
به گزارش خبرگزاری «فرانسه»، همزمان با شکل گیری تظاهرات جدید در قاهره پایتخت مصر، دولت آمریکا سه شنبه (92.05.22) به دولت موقت و تحت حمایت ارتش مصر تاکید کرد که به حامیان "محمد مرسی" رئیس جمهور برکنار شده این کشور که اخیرا مدت بازداشت وی 15 روز دیگر تمدید شده است، اجازه دهد تا آزادانه تظاهرات کنند.
بر اساس این خبر، "ماری هارف" سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در این باره اعلام کرد که دولت واشنگتن آزادی برای تظاهرات را «بخش کلیدی و مهم» یک پروسه دموکراتیک می داند اما در عین حال نگران گزارش هایی است که در رابطه با خشونت در مصر منتشر می شود.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین با اشاره به اینکه دولت واشنگتن از نزدیک در حال مشاهده و بررسی شرایط حاکم در مصر است، گفت: ما دولت موقت (مصر) را به صدور مجوز برای تظاهرات مردم ترغیب می کنیم؛ این امر بخش کلیدی حرکت در یک پروسه دموکراتیک است.
خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که درگیری ها بین حامیان و مخالفان مرسی و نیروهای امنیتی مصر از پایان ماه ژوئن سال جاری میلادی تاکنون، به مرگ بیش از 250 نفر منجر شده است.
چنین اظهاراتی از سوی هارف بعد از آن مطرح شد که حامیان مرسی موجی از تظاهرات را مقابل چندین ساختمان مربوط به وزارتخانه های مصر برگزار کردند؛ پلیس مصر نیز از گاز اشک آور برای از بین بردن درگیری های کوتاه مدتی که بین حامیان مرسی و ساکنان یک محله در قاهره به وجود آمده بود، استفاده کرد.
دولت واشنگتن از زمانی که ارتش مصر، اولین رئیس جمهور منتخب دموکراتیک این کشور را در تاریخ 3 ژوئیه سال جاری میلادی و در قالب کودتای نظامی از سمت خود عزل کرد، موضعی محتاطانه در قبال تحولات مصر گرفته است.
آمریکا که سالانه بودجه ای معادل 1.5 میلیارد دلار را در قالب کمک های مادی برای مصر و به خصوص ارتش این کشور تامین می کند، ارتباط نزدیک خود را با مقامات ارتش مصر حفظ کرده است اما در عین حال مدعی است که خواستار بازگشت سریع مصر به یک حکومت منتخب غیر نظامی است. دولت آمریکا از توصیف تحولات مصر به عنوان کودتای نظامی خودداری کرده است زیرا اذعان به وقوع کودتا در مصر به معنای قطع کمک 1.3 میلیارد دلاری واشنگتن به ارتش مصر است.
قانون آمریکا تصریح می کند که این کشور از هر گونه کمک نظامی به ارتش کشوری که دولت غیر نظامی خود را سرنگون می کند، منع می شود.
خبرگزاری فرانسه در ادامه به اظهارات اوایل ماه جاری میلادی «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا اشاره کرده است؛ کری مدعی شده بود که ارتش مصر در راستای احیای دموکراسی اقدام به عزل مرسی کرده است.
کری بعدها از این اظهار نظر خود عقب نشینی کرد و گفت: مصر نیاز دارد که به یک وضعیت طبیعی و معمولی جدید باز گردد.

• یک منبع امنیتی تأکید کرد که دو موشک به مراکز امنیتی العریش اصابت کرده‌اند و افراد ناشناس مسلح به مرکز پلیس در این منطقه حمله کرده‌اند.
به گزارش پایگاه خبری «الیوم السابع»، یک منبع امنیتی در سینا گزارش داد که دو موشک به منطقه «غرناطه» در ساحل العریش اصابت کرده است.
وی افزود: در این منطقه یک مرکز امنیتی ارتش و استراحتگاه مدیر بخش امنیتی این منطقه نیز وجود داشته است و تحقیقات برای اطلاع از میزان خسارت ها ادامه دارد.
این منبع امنیتی تأکید کرد که احتمالا تروریست ها از مناطق صحرائی نزدیک العریش این حملات را انجام داده باشند.
در همین راستا منابع آگاه در سینا تأکید کردند که این حادثه در پی انفجار بمب‌های دست ساز که به وسیله افراد ناشناس کار گذاشته شده بود، در منطقه آل یاسر و بخش امنیتی العریش روی داده است.
از سوی دیگر منابع امنیتی تأکید کردند که افراد مسلح ناشناس به بخش پلیس العریش حمله کرده اند که این مسئله منجر به درگیری نیروهای امنیتی با آنها شده است.
یک منبع امنیتی تأکید کرد که افراد مسلح بعد از درگیری با نیروهای پلیس عقب نشینی کرده اند و این حادثه کشته و یا زخمی به همراه نداشته است.
پیشتر ارتش مصر اعلام کرده بود که در عملیات ارتش علیه تروریست ها و افراد مسلح در منطقه سینا در دو ماه گذشته دست کم 60 تروریست کشته و 64 نفر دیگر زخمی شده اند.

• برخی منابع رژیم صهیونیستی از موافقت این رژیم با ورود 10 گردان ارتش مصر به شبه جزیره سینا خبر دادند.
به گزارش کانال دوم تلویزیون رژیم صهیونیستی اعلام کرد که این رژیم با ورود 10 گردان وابسته به ارتش مصر به شبه جزیره سینا موافقت کرده است.
بر اساس این گزارش این گردان‌ها شامل یگان‌های کماندو و پیاده‌نظام است.
منابع نظامی صهیونیستی نیز پیش‌بینی کردند که تلاش‌های گروه‌های اسلامی برای هدف قرار دادن اهداف صهیونیستی در منطقه جنوبی ادامه یابد.
رژیم صهیونیستی مدعی شد که سه فروند موشک از سینا به شهر ایلات واقع در جنوب فلسطین اشغالی شلیک شده است.
از جولای گذشته از زمان عزل مرسی به دنبال تشدید درگیری‌ها در مصر، اوضاع شبه جزیره سینا نیز ناآرام شد و گروه‌های مسلح با سوء استفاده از اوضاع کنونی دست به عملیات‌هایی علیه ارتش و نیروهای پلیس مصر زده و تا کنون تعدادی از آن ها را کشته و زخمی کرده‌اند.

• اتحادیه اروپا با ابراز نگرانی شدید از کشتار مردم در حمله امروز نیروهای نظامی مصر از مقامات این کشور خواست تا از خشونت‌های بیشتر جلوگیری کنند.
در پی ناآرامی‌‌ها در قاهره، اتحادیه اروپا از کشته‌شدن شماری در این کشور به شدت ابراز نگرانی کرد و از مقامات مصری خواست تا از (خشونت‌های) بیشتر جلوگیری کنند.
"مایکل‌مان" سخنگوی "کاترین اشتون" مسئول سیاست‌خارجی اتحادیه اروپا در این مورد گفت: گزارش‌ها درباره مرگ و زخمی شدن عده‌ای بسیار نگران‌کننده است. ما معتقدیم که خشونت‌ها منتهی به هیچ راهکاری نخواهد شد و از مقامات مصری می‌خواهیم که خویشتندار باشند.
همزمان آلمان نیز همه طرف‌ها را به خویشتنداری در خشونت‌ها فراخواند.
در پی برکناری "مرسی" با دخالت ارتش در 30 ژوئن، حامیان وی و گروه اخوان المسلمین در اعتراض به این اقدام نیروهای امنیتی و در دفاع از مشروعیت رئیس جمهور منتخب نزدیک به دو ماه در میدان‌های رابعه العدویه و النهضه تحصن کرده بودند.
وزارت کشور مصر در طول چند هفته گذشته بارها به حامیان مرسی هشدار داده بود که این میدان‌ها را تخلیه کنند و به اعتراض‌های خود پایان دهند که با مقاومت معترضان روبرو شد.
نیروهای ارتش مصر در اقدامی غافلگیر کننده برای پایان دادن به تحصن طرفداران رئیس‌جمهور برکنار شده این کشور در دو میدان «رابعة العدویة» و «النهضة» وارد عمل شده‌اند.

• با وجود بر قراری وضعیت حکومت نظامی صدها تن از حامیان "محمد مرسی" و اخوان المسلمین در چند تظاهرات مختلف در اسکندریه به خیابان‌ها آمدند.
به گزارش پایگاه خبری «بوابه الاهرام»، صدها تن از حامیان مرسی در چند تظاهرات در خیابان‌های اسکندریه حضور پیدا کردند و ضمن محکوم کردن اقدام نیروهای امنیتی مصری در سرکوب معترضان در میدان‌های رابعه العدویه و النهضه، خواستار بازگشت مرسی به قدرت شدند.
این معترضان در حالی به خیابان آمده‌اند که از روز چهارشنبه در مصر حالت فوق العاده اعلام شده و شب‌ها نیز حکومت نظامی ایجاد شده که بر اساس آن حضور در خیابان ها ممنوع است.
این اعتراض‌ها از روبروی مساجد العتیق، الحدید، الرحمن، بسکو، الاسراء و اولاد الشیخ در مناطق مختلف اسکندریه آغاز شده است.
در پی عملیات غافلگیرانه نیروهای امنیتی مصر برای پایان دادن به اعتراض‌های حامیان مرسی و کشته شدن صدها نفر، اخوان در فراخوانی از حامیان خود خواست در هفته «سقوط کودتا» هر روز به خیابان‌ها بیایند و اعتراض خود را اعلام کنند.

• یک روزنامه صهیونیستی در خبری با اشاره به اقدام جنبش تمرد مصر به جمع‌آوری ۳۰۰ هزار امضا برای لغو معاهده کمپ دیوید، نگرانی محافل صهیونیستی نسبت به آینده این معاهده را بیان کرد.
«یدیعوت آحارونوت» نوشت که جنبش تمرد اعلام کرد تا کنون 300 هزار امضا برای لغو توافقنامه صلح امضا شده بین مصر و رپیم صهیونیستی موسوم به کمپ‌دیوید جمع‌آوری کرده است.
جنبش تمرد اعلام کرد که طرح جمع‌آوری امضا به منظور مخالفت با پذیرش کمک ‌های اعطایی آمریکا به مصر و لغو کمپ دیوید آغاز کرده است.
این جنبش تصریح کرد که تا کنون 300 هزار امضا به منظور لغو کمپ دیوید و مخالفت با دریافت کمک از آمریکا جمع‌آوری کرده است و این طرح نیز در پاسخ به دخالت آمریکا و تجاوز این کشور از عرف دیپلماتیک و روابط بین کشورها، اجرا می‌شود.
تمرد همچنین اشاره کرد که این طرح شامل دو بند است: یکی مخالفت با دریافت کمک‌های اعطای آمریکا به مصر و دیگری لغو توافقنامه صلح امضاشده بین مصر و رژیم صهیونیستی و تدوین مجدد توافقنامه‌های امنیتی است به گونه‌ای که حق مصر در تامین امنیت مرزهای خود تضمین شود.
از سوی دیگر کابینه کوچک امنیتی رژیم صهیونیستی به منظور بررسی پیامدهای اوضاع مصر بر سرزمین های اشغالی تشکیل جلسه داد و طی آن وزرای رپیم صهیونیستی از اظهارات "باراک اوباما" رئیس جمهور آمریکا در خصوص مصر و اعلام وضعیت اضطراری در این کشور انتقاد کردند.

• سخنگوی وزارت امور خارجه مصر با تاکید بر مخالفت با هرگونه دخالت خارجی در امور این کشور گفت: دولت مصر سفیر ترکیه را به خاطر دخالت آنکارا احضار کرد.
به گزارش شبکه تلویزیونی المیادین، سخنگوی وزارت خارجه مصر گفت: ما با همه کشورهای جهان برای تشریح وضعیت موجود در مصر در تماس هستیم.
وی افزود: سفیر ترکیه را به دلیل دخالت در امور داخلی مصر فرا خواندیم. سخنگوی وزارت خارجه مصر گفت: ما با دخالت هر کشوری در امور داخلی مصر مخالفیم. وی تصریح کرد: برخی کشورها ملاحظات حزبی دارند که اراده ملت مصر را نمی‌پذیرد.

• سخنگوی ریاست جمهوری مصر گفت: دولت جدید مصر به التزام‌های خود در خصوص نقشه راه پایبند است و واکنش‌های آمریکا و طالبان را زیر نظر دارد.
به گزارش سخنگوی ریاست جمهوری مصر در کنفرانس مطبوعاتی خود که به طور مستقیم از شبکه المصریه پخش شد؛ گفت: تجمعات اخوان المسلمین از حق آزادی بیان به تشویق و تحریک به خشونت تبدیل شد‬.
وی افزود: مصری‌ها امروز بیشتر از هر زمانی برای تحقیق هدف مشترک یعنی کشور دموکراتیک متحد هستند‬.
سخنگوی ریاست جمهوری مصر گفت: همه آن ها متحد هستند و خواهان کشور نظامند هستند.‬
وی تصریح کرد: ملت مصر انتظارات واحد دارند و مصمم به پیروزی علیه دشمن (خشونت و تندرویی) از طریق حاکمیت قانون و نیروهای امنیتی هستند‬
سخنگوی ریاست جمهوری مصر گفت: ما مواجه با اختلافات سیاسی نیستیم بلکه جنگی هستیم که روز به روز تبدیل به تروریسم می‌شود‬. وی گفت: ما با نیروهای تندرویی مواجه هستیم که تروریسم مرتکب می شوند‬ و خشونت نوعی از تروریسم است‬.
سخنگوی ریاست جمهوری مصر گفت: حوادث خیابان‌ها را نمی‌توان قبول کرد و آن را دلیلی بر اختلاف سیاسی دانست‬. آتش زدن مدارس و مساجد و اماکن عبادی و قتل بی هدف را نمی‌توان مسالمت آمیز تلقی کرد.
وی تصریح کرد: به آتش کشیدن شهرها را نمی‌توان دلالت بر اختلاف سیاسی دانست بلکه ارتکاب خشونت و تروریسم است‬.
سخنگوی ریاست جمهوری مصر گفت: ما مقابل ملت مصر به همه التزامات مربوط به نقشه راه متعهد هستیم‬ و به ملت مصر می‌گوییم که ما به مسیر خود در تحول قانون اساسی ادامه می دهیم و هیچ چیزی نمی‌تواند جلوی ما را بگیرد‬.
وی تصریح کرد، ما تمایل گسترده به مشارکت همه احزاب مصری و طرف‌ها در آینده مصر داریم تا زمانی که مرتکب تروریسم و خشونت نشوند.‬
سخنگوی ریاست جمهوری مصر افزود، ما اجازه حملات تندروها و تروریسم را نمی‌دهیم و با تندروی و تروریسم با اقدامات امنیتی و حاکمیت قانون مقابله خواهیم کرد.‬
وی گفت: هرگز اجازه ادامه حملات تروریستی و تندروی در آینده نخواهیم داد‬. ما از نوع پوشش رسانه‌ای حوادث مصر احساس مرارت شدید می کنیم زیرا در بیشتر مواقع جانبدارانه است.
سخنگوی ریاست جمهوری مصر گفت: مصر کشوری است که دارای حاکمیت قانون است‬ و مصر همه رفتار کشورهایی را که توجیهاتی را برای ارتکاب تروریسم ارایه می‌دهند، زیر نظر دارد‬
وی افزود: بحران کنونی به مصر نشان داد که چه کسی با ما است و چه کسی علیه ما‬. ما از قربانی شدن افراد بدست نیروهای تندرو متاسفیم‬.
سخنگوی ریاست جمهوری مصر گفت: واکنش‌های آمریکا و طالبان را زیر نظر داریم‬. وی تصریح کرد: تجمع‌های میدان‌های النهضه و رابعه العدویه مسالمت آمیز نبود‬. تلاش‌های بین‌المللی برای حل بحران مصر در هفتم اوت پایان یافت و همه فرصت‌ها برای تلاش به منظور بازگرداندن اندکی تعقل به تندروها داده شد‬.
‫وی افزود: یک ماه پیش جنگی فرسایشی از سوی گروه‌های تندرو اعلام شد‬. ملت مصر در زمینه یک هدف که آن را تعریف کرده‌اند یعنی مبارزه با خشونت متحد هستند‬ و دولت مصر قوی است و تجزیه و تحلیل و تصمیم گیری می‌کند.‬‬
‫سخنگوی ریاست جمهوری مصر گفت: دولت مصر یک دولت سست و دارای رخوت نیست بلکه تاکید می‌کنیم که این مرحله، یک مرحله موسساتی است و نه انتقالی‬.
وی در پاسخ به سوالی گفت: هیچ تلاشی برای انحلال گروه اخوان المسلمین نمی‌کنیم بلکه آن را در چارچوب قانونی قرار خواهیم داد.
این سخنگو گفت: برچیدن دو تحصن اخوان المسلمین (در میادین رابعه العدویه و النهضه در قاهره) به شیوه‌ای شفاف و با حضور سازمان‌های حقوق بشری انجام شد. وی افزود: با هر یک از اعضا و طرفداران اخوان که خشونت مرتکب شوند، مقابله خواهیم کرد.

• دیپلمات‌های غربی با اشاره به ارتباط نزدیک ژنرال "عبدالفتاح السیسی" با مقامات صهیونیستی، نوشته است رژیم صهیونیستی تلاش‌های بین‌المللی برای پایان دادن به ناآرامی‌ها در مصر را تضعیف می‌کند.
به گزارش روزنامه نیویورک‌تایمز به نقل از دیپلمات‌های غربی از روابط تنگاتنگ ژنرال عبدالفتاح السیسی وزیر دفاع مصر و مقامات صهیونیستی خبر داده و نوشته است که این رژیم تلاش‌های غرب برای دستیابی به راهکاری دیپلماتیک در مصر و بازگشت ثبات به این کشور را بی‌اثر می‌کند.
گفته می‌شود السیسی که حدود دو ماه قبل طی کودتای نظامی، محمد مرسی را از قدرت کنار زد و دولت موقت را جایگزین کرد، زمانی که رئیس دستگاه اطلاعات نظامی مصر بوده، ارتباطات نزدیکی با همتایان صهیونیستی پیدا کرده است.
آن طور که دیپلمات‌های غربی به نیویورک‌تایمز گفته‌اند، این ژنرال 58 ساله حتی در درگیری‌های جمعه نیز که به مرگ دستکم 173 نفر منجر شد، مرتب با این رژیم در تماس بوده است.
به گفته این دیپلمات‌ها، رژیم صهیونیستی با دادن این وعده به السیسی که آمریکا با وجود تهدیدات لفظی، به هیچ وجه کمک مالی به مصر را متوقف نمی‌کند، تلاش‌های دیپلماتیک برای آرام کردن اوضاع را، تخریب می‌کند.
این گزارش می‌افزاید که رژیم صهیونیستی از سوی دیگر دائما به آمریکا در مورد خطرات اخوان‌المسلمین هشدار می‌دهد. یک مقام آمریکایی در این مورد می‌گوید: کل چیزی که می‌گویند این است که اخوان‌المسلمین یک گروه تروریستی است.

• یک مقام اسبق امنیت ملی آمریکا اظهار داشت هدف آمریکا از عدم قطع کمک‌های سالانه به مصر حفظ پیمان کمپ‌دیوید است.
"برنت اسکاکرافت"، مشاور اسبق امنیت ملی آمریکا دلیل عدم قطع کمک سالانه واشنگتن به مصر را حفظ پیمان کمپ دیوید دانست.
آقای "اسکاکرافت" که در دولت‌های "فورد" و "بوش" اول مشاور امنیت ملی بوده است گفته کمک‌های سالانه آمریکا به مصر هدف خاصی دارد که حفظ پیمان صلح بین مصر و رپیم صهیونیستی است.
وی می‌افزاید قطع کمک 1.3 میلیارد دلاری آمریکا به مصر، اقدامی «کوته‌بینانه» است زیرا پیمانی را تضعیف خواهد کرد که به صلح و امنیت در منطقه منجر شده است.
به گزارش یاهو نیوز، برخی از دیگر کارشناسان مسائل خاورمیانه در آمریکا نیز این تحلیل را قبول دارند و دلیل اکراه آمریکا برای قطع این کمک‌ها به مصر را همین موضوع عنوان کرده‌اند.
آمریکا از جمله کشورهایی بود که پس از اقدام ارتش مصر که "محمد مرسی" را از ریاست جمهوری مصر خلع کرد از به کار بردن لفظ کودتا برای این اقدام ارتش خودداری کرد. آمریکا، در صورت اتخاذ چنین موضعی باید کمک‌های ارسالی سالانه به مصر را به حالت تعلیق درمی‌آورد.

• سخنگوی رسانه‌ای شورای وزیران مصر در نشستی خبری اعلام کرد نخست‌وزیر مصر خواستار انحلال گروه اخوان‌المسلمین شده است.
به گزارش شبکه خبری «المیادین»، سخنگوی شورای وزیران مصر اعلام کرد که "حازم الببلاوی" نخست وزیر دولت موقت مصر، پیشنهاد داد که گروه اخوان المسلمین منحل شود و خواستار بررسی این مسئله شد.
وی افزود: در حال بررسی انحلال گروه اخوان از راه‌های قانونی هستیم.
وی تاکید کرد که در رویارویی با تروریسم کوتاهی نخواهیم کرد و نیروهای امنیتی بالاترین حد خویشتن‌داری را رعایت کرده است.

• نیروهای امنیتی بعد از گذشت ساعت ها از محاصره مسجد الفتح که حامیان "محمد مرسی" در آن تحصن کرده بودند، ده‌ها نفر از آن ها را از این مسجد خارج کردند.
به گزارش پایگاه خبری «الیوم السابع»،‌ بعد از محاصره چند ساعته مسجد الفتح که حامیان مرسی در آن تحصن کرده بودند نیروهای امنیتی تعداد زیادی از آن ها را از این مسجد خارج کردند.
این در حالی است که تعداد دیگری از حامیان مرسی هنوز در مسجد حضور دارند و نیروهای امنیتی اعلام کرده اند که با مذاکره تلاش خواهند کرد آن ها را از مسجد خارج کنند.
تعداد زیادی از حامیان مرسی که تعدادی کشته و زخمی هم در کنار آن ها بود در مسجد الفتح پناه گرفته بودند و رسانه های مصری گزارش دادند که نیروهای امنیتی برای خارج کردن آن ها از این مسجد از گاز اشک آور استفاده کرده اند.

• شبکه تلویزیونی روسیا الیوم گزارش داد "بندر بن سلطان" دبیر شورای امنیت ملی عربستان در سفر اخیرش به مسکو درباره خرید سلاح با پول عربستان برای دولت جدید مصر با رئیس جمهوری روسیه گفتگو کرد.
به گزارش شبکه تلویزیونی روسیا الیوم گفت: موضوع سوریه محور اساسی نشست اخیر بندر بن سلطان دبیر شورای امنیت ملی عربستان و رئیس سازمان اطلاعات این کشور با "ولادیمر پوتین" رئیس جمهوری روسیه در مسکو بود.
این شبکه افزود: اطلاعاتی از این دیدار به بیرون درز کرد که نشان می‌دهد بندر بن سلطان براساس درخواست "عبدالله بن عبدالعزیز" شاه سعودی از "پوتین" خواسته است تا به قاهره سفر کند و بحث و بررسی حمایت و پیشتیبانی مالی عربستان از خرید سلاح‌های روسی از سوی مسئولان جدید مصر در این دیدار مطرح شده است.
شبکه تلویزیونی روسیا الیوم گزارش خود را با طرح این سوالات به پایان برد که روابط بین مسکو و مسئولان جدید در قاهره چگونه بنا نهاده خواهد شد؟ آیا مسکو کمک مالی واقتصادی به مصر خواهد کرد؟ آیا پیشنهاد سعودی‌ها برای پرداخت پول درمقابل خرید سلاح‌های روسی از سوی مصر بخشی از یک معامله گسترده تر است که هدف از آن ایجاد راهکار برون رفت توافقی برای بحران سوریه است؟
خبرگزاری فرانسه پیشتر به نقل از منابع دیپلماتیک در خاورمیانه اعلام کرد: ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه پیشنهاد بندر بن سلطان برای پایان دادن به حمایت از "بشار اسد" در ازای دریافت مشوق‌های اقتصادی از جمله قرارداد عظیم تسلیحاتی و نفوذ بیشتر روسیه در بین کشورهای عربی و منطقه را رد کرده است.
یک دیپلمات عرب که با مسکو در تماس است، به خبرگزاری فرانسه نوشت: رئیس جمهور روسیه مودبانه به سخنان مخاطب خود بندر بن سلطان گوش داد و سپس جواب داد که کشورش با وجود این پیشنهادها راهبرد خود را در قبال سوریه تغییر نمی‌دهد.
بندر بن سلطان در این دیدار خرید عظیم تسلیحاتی به مبلغ 15 میلیارد دلار از روسیه و تضمین عدم تاثیر بازار گازی کشورهای عرب حوزه خلیج فارس بر بازار فروش گاز روسیه به اتحادیه اروپا را پیشنهاد داده بود.

• وزیر خارجه انگلیس اقدامات خشونت‌آمیز و حمله به مساجد و کلیساها در مصر را محکوم کرد و خواستار گرفتن تدابیر اضطراری برای ایجاد زمینه بازگشت به گفتگو در این کشور شد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، سخنگوی وزارت خارجه انگلیس در بیانیه ای اعلام کرد: "ویلیام هیگ" وزیر خارجه انگلیس در تماس تلفنی با "نبیل فهمی" همتای مصری خود این موضعگیری را مطرح کرد.
وی گفت: دوطرف در این تماس اقدامات خشونت بار فاجعه بار و کشته شدن شماری در روزهای گذشته را مورد بررسی قرار دادند و هیگ تاکید کرد که انگلیس همه اقدامات خشونت آمیز خواه استفاده بیش ازحد از زور از سوی نیروهای امنیتی یا اقدامات خشونت آمیز برخی تظاهرات کنندگان را محکوم می کند.
دوطرف به حملات اخیر به اماکن عبادی در مصر پرداختند و هیگ تاکید کرد: حملات به مساجد و کلیساها غیرقابل قبول است و باید از اماکن عبادی محافظت شود.
وزیر خارجه انگلیس بر "ضرورت اتخاذ تدابیر اضطراری از سوی همه طرف ها برای پایان دادن به خشونت و ایجاد زمینه برای بازگشت به گفت‌وگو " در مصر تاکید کرد.
در درگیری های شدید از چهارشنبه گذشته بین نیروهای امنیتی و طرفداران گروه اخوان المسلمین مصر صدها نفر کشته یا زخمی شده اند. این درگیری‌ها بعد از اقدام ارتش در برچیدن دو تحصن طرفداران اخوان در میدان های رابعه العدویه و النهضه شهر قاهره با استفاده از زور روی داد.

• پسر "محمد بدیع" رهبر اخوان بر اثر شدت جراحات ناشی از اصابت گلوله در درگیری‌های روز گذشته در رامسس، جان خود را از دست داد.
به گزارش پایگاه خبری «آزادی و عدالت»، "عمار بدیع" پسر 38 ساله "محمد بدیع" رهبر اخوان المسلمین در پی شدت جراحات ناشی از اصابت گلوله در درگیری‌های تظاهرات در نزدیکی مسجد الفتح در رامسس جان خود را از دست داد.
عمار بدیع در کنار هزاران نفر از حامیان مرسی در تظاهرات جمعه خشم در اعتراض به کشتار روز چهارشنبه نیروهای امنیتی مصر برای پایان دادن به اعتراضات حامیان "مرسی" در رابعه العدویه و النهضه، شرکت کرده بود.
روز چهارشنبه نیز "محمد البلتاجی" یکی از رهبران اخوان المسلمین تأکید کرده بود "اسماء" دختر 17 ساله اش در جریان عملیات نیروهای امنیتی در رابعه العدویه کشته شده است.

• طبق گزارش یک روزنامه آمریکایی، واشنگتن به همراه همپیمانان خود درست دو هفته قبل از خشونت‌های مصر، پیشنهادی را مطرح کرده بودند که به بحران مصر پایان دهند ولی ارتش مصر با رد این توافقنامه کشتار خونین قاهره را به راه انداخت.
به گزارش روزنامه آمریکایی «واشنگتن‌پست»، دو هفته قبل از سرکوبگری ارتش مصر در «قاهره»، دولت "باران اوباما" رئیس‌جمهور آمریکا همکاری با همپیمانان اروپایی و خلیج‌فارس خود را آغاز کرد و بر این باور بود که در آستانه رسیدن به توافق با حامیان "محمد مرسی" رئیس‌جمهور مصر بود تا بپذیرند در قبال تعهد عدم خشونت مقامات دولت موقت مصر، از اعتراضات خیابانی کناره‌گیری ‌کنند.
این گزارش می‌افزاید که دولت نظامی مصر این توافق را رد کرد و به نیروهای امنیتی خود دستور داد تا اعتراضات را منحل کنند و همین مسئله به کشتار صدها نفر و درگیری ‌های خیابانی منتهی شد که روز جمعه نیز در قاهره ادامه داشت. "برناردینو لئون" نماینده اتحادیه اروپا در مصر اعلام کرد که این توافق دو هفته پیش در آستانه تحقق بود و از طرفین درگیر در مصر خواستار خویشتنداری شده بود و همچنین این توافقنامه متعهد شده بود تفحص درباره ادعای خشونت و سوء رفتار طرفین را مورد بررسی قرار دهد و همچنین مقدمه‌ای برای گفتگو میان اخوان المسلمین و دولت نظامی مصر را فراهم آورده بود.
بر اساس این گزارش، "محمد البرادعی" معاون سابق رئیس‌جمهور مصر ظاهراً از این توافقنامه حمایت کرده بود اما نتوانسته بود، ژنرال "عبدالفتاح السیسی" فرمانده ارتش مصر را راضی کند و البرادعی بعد از خشونت‌های اخیر مصر استعفا کرد.
لئون به همراه "ویلیام برنز" معاون وزیر خارجه آمریکا و وزرای خارجه قطر و امارات متحده عربی پیشنهادی را برای کاهش اعتراضات مصر و آغاز گفتگوها بین اخوان المسلمین و دولت نظامی مصر ارائه دادند.
لئون تصریح کرد که حاضران در این نشست انتظار داشتند بدون خشونت، زمینه را برای انتقال قدرت و برگزاری انتخاباتی که ارتش متعهد شده بود، فراهم آورند.

• اتحادیه آفریقا طرف‌های درگیر در مصر را به خویشتنداری و گفتگو برای حل بحران سیاسی دعوت کرد و در عین حال برگزاری نشست فوق‌العاده صلح و امنیت این اتحادیه در اسرع وقت را خواستار شد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، "انکوسازانا دلامینی زوما"، رئیس کمیساریای اتحادیه آفریقا در پی سرکوب خونبار اعتراضات طی چند روز اخیر در مصر که بیش از 750 کشته بر جا گذاشته است طرف‌های مصری را به خویشتنداری فراخواند.
این مقام آفریقایی در مراسم افتتاح اجلاس منطقه‌ای گروه توسعه جنوب آفریقا در شهر مالاوی گفت: از همه طرف‌های مصری می‌خواهم بیشترین میزان خویشتنداری را داشته باشند و راه گفت‌وگو را در پیش بگیرند.
دلامینی زوما افزود: لازم است که اتحادیه آفریقا به برگزاری نشست شورای صلح و امنیت این اتحادیه دعوت کند.
وی تاکید کرد: اتحادیه آفریقا در حل و فصل مناقشه‌ها و بی ثباتی در آفریقا مسئولیت بزرگی دارد.
در پی اقدام ارتش مصر در برکناری "محمد مرسی"، رئیس جمهور قانونی این کشور اتحادیه آفریقا عضویت مصر را در این اتحادیه معلق کرد.

• رئیس‌جمهور ترکیه با ابراز ناراحتی از حمله نظامیان مصری به حامیان رئیس‌جمهور برکنارشده این کشور، این وقایع را اسباب شرمساری جهان اسلام و عرب دانست.
به گزاری روزنامه ترکیه‌ای «حریت»، "عبدالله گل" رئیس‌جمهور ترکیه گفت که عمیقا از کشته شدن هر مصری احساس اندوه می‌کند و آنچه در مصر اتفاق‌می‌افتد مایه شرمساری برای جهان اسلام و عرب است.
وی گفت: وجدان در مصر از بین رفته است و مهم است که مصری‌ها را این حالت نجات دهیم. هرکسی اعم از دوست و دشمن تحولات مصر را زیر نظر دارد. دوستان مصر از این موضوع ناراحتند و من از مرگ هر یک نفر ناراحتم.
گل همچنین گفت که هشدار ترکیه باید به عنوان کمک یک دوست و نه دخالت در امور داخلی تلقی شود.

• چند هزار نفر از مردم ترکیه در اعتراض به سرکوبگری ارتش مصر به خیابان‌ها آمده و بازگشت "محمد مرسی" به قدرت را خواستار شدند.
راشاتودی تعداد شرکت‌کنندگان در این تظاهرات را حدود 4 هزار نفر برآورد کرده است. تظاهرات‌کنندگان شعارهایی علیه "عبدالفتاح السیسی" وزیر دفاع و فرمانده ارتش سر دادند و بازگشت مرسی به عنوان رئیس‌جمهور قانونی به قدرت را خواستار شدند. ارتش مصر حدود دو ماه قبل به بهانه حمایت از تظاهرات‌کنندگان معترض به محمد مرسی دست به کودتا زد و مرسی از آن زمان در بازداشت به سر می‌برد.
مردم کشورهای مختلف در اعتراض به این اقدامات ارتش تظاهرات‌های متعددی را برگزار کرده و خواهان پایان خشونت در مصر شده‌اند.
تظاهرات‌کنندگان ترکیه‌ای روز شنبه از مسلمانان جهان خواستند به مصری‌هایی که ارتش دست به کشتار آن‌ها زده، یاری رسانند.
اقدامات ارتش با محکومیت شدید از جانب کشورهای مختلف حتی دولت‌های غربی روبرو شده است. آمریکا رزمایش مشترک خود با ارتش مصر را لغو کرده، اما همچنان از به کار بردن واژه «کودتا» برای اقدام ارتش امتناع می‌ورزد.

• "نشنال اینترست" نوشت: تنها کسانی که باید از سخنان رئیس‌جمهور آمریکا خوشحال شده باشند، ژنرال‌های مصری هستند که عموماً "اوباما" از آنان با عبارات ناخوشایند یاد کرد.
پایگاه تحلیلی نشنال اینترست در گزارشی مرتبط با کشتارهای اخیر مردم مصر توسط نظامیان حاکم بر این کشور، سخنان اخیر اوباما در خصوص این وقایع را مجوزی برای کشتار بیشتر مردم مصر تعبیر کرد.
بنابراین گزارش، تنها کسانی که باید از سخنان اوباما خوشحال شده باشند، ژنرال‌های مصری هستند که عموما اوباما از آنان با عبارات ناخوشایند یاد کرد. لغو یک مانور دوسالانه آیا چیزی است که بتواند جلوی کشتار بیشتر مصری‌ها را بگیرد؟ چرا هیچ کلمه‌ای در خصوص کودتا در مصر سخن گفته نشد؟
به باور نشنال اینترست، بیشترین کاری که اوباما در سخنرانی خود مدنظر قرار داد، این بود که کارشناسان امنیت ملی‌اش روی مسائل مصر مطالعه کنند!
بر اساس گزارش فوق، اگر هم ژنرال عبدالفتاح سیسی از چیزی نگران بود، اکنون می‌تواند خیالش راحت باشد. اوباما سخن گفت اما چیزی نگفت که ژنرال‌های مصری آن را به چیزی غیر از مجوز کشتار تفسیر کنند. این همان اوبامایی است که در سال 2009 و در قاهره به مسلمانان وعده شروعی دوباره در روابط دو آمریکا و مسلمین داده بود.
اوباما در خصوص اتفاقاتی که از یک‌سال پیش در مصر رخ داده است، مبهم سخن گفت. وی شرایط را پیچیده توصیف کرد در حالی که شرایط آن‌قدرها هم پیچیده نیست. بین دو طرف در مصر جنگ قدرت رخ داده است و هر چه این جنگ ادامه یابد، اخوان‌المسلمین بیشتر گرایش‌های رادیکال پیدا خواهد کرد. این نه به نفع مصر است و نه به‌نفع آمریکا.
اوباما در سخنان خود به دهه‌ها روابط مصر و آمریکا اشاره کرده است اما این روابط بر پایه دوستی صادقانه نبوده است. این روابط چیزی نبود جز حمایت ایالات متحده از رژیمی اقتدارگرا که در جریان انقلاب مردم مصر به راحتی سقوط کرد. بعید است که تعداد زیادی از مصری‌ها از کمک‌های آن روزگار آمریکا به مبارک با شادی یاد کنند. اوباما البته تلاش کرد نشان دهد که آمریکا آنچه در مصر در حال رخ دادن است را به شدت محکوم می‌کند اما در واقع این انفعال اوباماست که شایسته محکومیت است. تاکنون به‌نظر می‌رسد آمریکا با کمک‌هایی که به ارتش مصر می‌کند، کمترین نفوذی در این کشور ندارد. تا زمانی که اوباما اقدامی نکند، ارتش مصر سکوت او را علامت رضایت تلقی می‌کند.
این گزارش در پایان تصریح کرده است که سیاست خارجی اوباما به انزواطلبی و تسلیم منفعلانه در برابر وقایع خارجی انجامیده است. آمریکا سال‌هاست که در مصر درگیر تحولات است اما اوباما چون شخصی بی‌گناه گوشه‌ای بیکار ایستاده است و دست‌های خود را به‌خاطر صحنه‌های وحشتناکی که می‌بیند به‌هم می‌فشارد بدون اینکه تلاش کند که تغییری در شرایط ایجاد کند.

• وزیر دفاع و فرمانده کل نیروهای مسلح مصر یکشنبه (92.05.27) طی سخنانی تاکید کرد که ملت مصر در انتخاب حاکمان خود آزاد است.
به گزارش شبکه خبری المیادین، "عبدالفتاح السیسی" در دیدار با افسران ارتش و پلیس طی سخنانی گفت: ما همگی نیروهای پلیس و ارتش شریف و وفادار به مصر هستیم و هرگز خیانت نکرده و نخواهیم کرد و مکر و فریب در کار ما نیست. وی تاکید کرد که نظام سابق و طرفدارانش فرصت زیادی را برای تعدیل روند سیاسی از دست دادند.
السیسی همچنین خطاب به جماعت اخوان‌المسلمین گفت که در موضع خود تجدید نظر کنید.
وزیر دفاع مصر بدون اشاره به کشتار مردم این کشور که طی چند روز گذشته صدها نفر جان باختند، تصریح کرد که هرگز در مقابل تخریب کشور و ایجاد رعب و وحشت در میان شهروندان و نیز انتقال چهره غلط به رسانه‌ها مبنی بر وجود جنگ خیابانی در مصر، سکوت نخواهیم کرد.
وی افزود: ما در گذشته نیز نسبت به اینکه درگیری سیاسی مصر را به جنگ با یکدیگر بر اساس اصل دینی سوق دهد، هشدار داده بودیم.
در حالی که موضع ارتش و برخورد آن با معترضین مورد انتقاد شدید مجامع بین المللی قرار گرفته، السیسی تاکید کرد که نیروهای مسلح و پلیس امین خواسته مردم باقی خواهند ماند.
وی گفت که هر کس دولت را رهبری می‌کند و خواهان حفظ منافع عالی کشور است باید برگزاری همه‌پرسی درباره موافقت یا مخالفت ملت با باقی ماندنش در قدرت را بپذیرد.
وی اشاره کرد که با هیچ کشوری درباره امور داخلی مصر هماهنگی و یا همکاری نشده است و منافع عالی کشور اقتضا می‌کند که منافع مصر و امنیت ملی آن را در اولویت قرار دهیم.
وی همچنین از همه کسانی که به مصر کمک کرده‌اند اعم از عربستان، امارات، کویت، اردن و بحرین قدردانی و تاکید کرد که ملت مصر این کمک‌های آن را فراموش نخواهد کرد.
برخی از کشورهای عربی از جمله عربستان رسما طرفداران "مرسی" را مشتی تروریسم خواندند و اقدام ارتش را مقابله با تروریسم نامیدند و از موضع ارتش در سرکوب مردم این کشور دفاع کردند.

• وزیر خارجه مصر بدون اشاره به کشته و زخمی شدن صدها نفر در جریان درگیری‌های اخیر بین نیروهای امنیتی و طرفداران گروه اخوان‌‌المسلمین گفت: مقامات کشور مصر در مقابله با خشونت‌ها خویشتنداری به خرج دادند.
به گزارش خبرگزاری فارس، نبیل فهمی در کنفرانس مطبوعاتی خود درباره حوادث اخیر مصر که به طور مستقیم از شبکه تلویزیونی الجزیره پخش می شد، گفت: اگر مقامات این کشور خویشتن داری به خرج نمی داند خسارت ها بیشتر از این چیزی بود که روی داد.

• کشتار حامیان مرسی، بازخورد بسیار منفی داشته و بسیاری از کشورهای جهان این اقدام ارتش را محکوم کرده‌اند. فهمی تصریح کرد که کمک های خارجی به مصر جای تشکر دارد اما این کمک ها برای اهداف معینی ارایه شده است.
وی گفت: دولت مصر بر رد باج خواهی از مصر از طریق تهدید برای توقف کمک های خارجی تاکید کرد. وی درعین حال گفت: ما کمک های خارجی را دخالت در امور داخلی خود نمی‌دانیم.
"نبیل فهمی" تصریح کرد: مصر در طول دو سال و نیم دو انقلاب را پشت سر گذاشته است و درحالی که تدابیر ضروری برای تامین امنیت کشور صورت می گیرد، به آینده سیاسی نیز نگاه می شود.
وی گفت: مشکلی در جهان نیست که فقط از مسیر امنیتی یا مسیر سیاسی حل و فصل شود و قصد داریم که کمیته حقیقت یابی را درباره حوادث بعد از انقلاب 30 ژوئن تشکیل دهیم و التزام به اتخاذ شفافیت کامل برای روشن شدن حقایق وجود دارد.
وزیر خارجه مصر گفت: می پذیریم که جامعه بین المللی آنچه را در مصر جریان دارد پیگیری کند ولی تصمیم ما مستقل است. وی گفت: با به ثبات رسیدن اوضاع امنیتی، فعالیت سیاسی با رویکرد درهای باز با همه طرف ها در چارچوب قانون به جریان خواهد افتاد.
فهمی تصریح کرد: تصمیم برچیدن تحصن طرفداران مرسی تصمیمی سخت بوده است و ما خشونت و جنایت از طرفهای غیر دولتی را محکوم می کنیم و سکوت بین المللی در قبال کسانی که دست به خشونت می زنند وجود دارد.
وی گفت: من هیچ مشکی ندارم که هر کشوری سفیر مصر را برای دریافت پاره ای توضیحات درباره وضعیت فرابخواند.
فهمی درعین حال گفت: نمی توانم درک کنم که کشوری سفیر خودش از مصر را به خاطر وجود یک مشکل داخلی در این کشور فرابخواند.
فهمی با اشاره به تصمیم البرادعی برای استعفا از معاون رئیس جمهور در امور بین‌الملل گفت: تصمیم محمد البرادعی معاون رئیس جمهور برای استعفا تنها به خودش برمی گردد.
وی گفت: ما از کشورهای عربی نخواسته ایم که به ما کمک کنند بلکه اینکار به ابتکار خودشان بوده است.
وزیر خارجه مصر گفت: لغو مانور مشترک با ترکیه در واکنش به سیاست های آنکارا در قبال مصر صورت گرفت. وی تصریح کرد: امنیت ملی مصر بدست مصری ها در کشورشان تعیین می شود.
فهمی گفت: نمی توان درقبال حوادثی که شاهد بوده ایم، سکوت کرد. تدابیر تامین امنیت کشور با قاطعیت و درایت صورت خواهد گرفت و به موازت آن برای اجرای نقشه راه با مشارکت همگان کار خواهیم کرد.

• جماعت اخوان المسلمین مصر اعلام کرد به دلایل امنیتی تظاهرات اعتراض‌آمیز در تمامی بخش‌های کشور را لغو می کند.
به گزارش رسانه های مصری، حزب آزادی و عدالت شاخه سیاسی اخوان المسلمین اعلام کرد، این حزب تمامی تظاهرات خود را که قرار بود در بخش‌های مختلف این کشور برگزار شود، لغو کرد.
علت این تصمیم مسائل امنیتی اعلام شده است. پیش از این دفتر اطلاع رسانی این حزب اعلام کرده بود که تظاهرات اعتراض‌آمیز در اعتراض به سرکوب تظاهرات مسالمت‌آمیز مردمی و بازگشت "محمد مرسی" به قدرت برگزار خواهد کرد.

• باوجود لغو تظاهرات برنامه ریزی شده اعضا و طرفداران گروه اخوان المسلمین مصر، گروهی از آن ها جلوی دو مسجد در منطقه الجیزه بعد از اقامه نماز عصر تجمع کردند.
به گزارش روزنامه الیوم السابع، ده ها نفر از اعضای گروه اخوان المسلمین برای مشارکت در تظاهراتی که این گروه برای آن فراخوان داده بود، بعد از اقامه نماز عصر جلوی مسجد الاستقامه تجمع کردند.
اعضای اخوان المسلمین در این تجمع شعارهایی از جمله "اسلام همان راه حل است" و "لا إله إلا الله شهید حبیب الله" سردادند.
صدها نفر از اعضای گروه اخوان المسلمین در جلوی مسجد خاتم المرسلین در منطقه الجیزه نیز بعد از پایان نماز عصر برای آمادگی جهت شرکت در تظاهرات به سمت دادگاه قانون اساسی به منظور محکوم کردن برچیدن تحصن های این گروه از سوی ارتش، تجمع کردند.
آن ها شعارهایی در حمایت از اخوان المسلمین و علیه ارتش و پلیس سر دادند. در همین حال، نیروهای مسلح مصر حضور خود در اطراف دادگاه قانون اساسی و بیمارستان نظامی المعادی را با استقرار دو نفربر تقویت کردند.
نیروهای امنیتی اطراف دادگاه همچنین خیابان های منتهی به آن را بسته و نیروها و افسران خود را در اطراف این دادگاه مستقر کردند.
نیروهای ارتش همچنین خیابان احمد عبدالعزیز را با سیم های خاردار بسته و زره پوش ها را برای تامین امنیت آن مستقر کردند.
این تجمعات با وجود آن برگزار شد که گروه اخوان المسلمین برگزاری تظاهرات عصر امروز به سمت دادگاه قانون اساسی را لغو کرد.
گروه اخوان المسلمین مصر اعلام کرد: به دلایل امنیتی تظاهرات اعتراض‌آمیز امروز در تمامی بخش‌های کشور را لغو می کند.

• دولت مصر در جلسه خود کمیته بازنگری درفعالیت شبکه الجزیره تشکیل داد و از تصمیم خود برای نامگذاری مدارس و خیابان ها به نام نظامیان کشته شده درحوادث اخیر این کشور خبر داد.
به گزارش روزنامه الیوم السابع، دولت مصر اعلام کرد که کمیته ای را برای بازنگری در میزان قانونی بودن حضور "شبکه الجزیره مباشر مصر" وابسته به موسسه اقماری الجزیره قطر و قانونی بودن فعالیت آن درخاک مصر و گرایش هایش تشکیل خواهد داد زیرا مصریها فعالیت این شبکه را تهدیدی برای امنیت و ثبات و وحدت ملی خود دانسته است.
شبکه تلویزیونی الجزیره مصر در اخبار و گزارش‌های خود از گروه اخوان المسلمین حمایت می کند.
دولت مصر همچنین تصمیم گرفت که کمیته مستقلی متشکل از شخصیت های سرشناس را برای تدوین گزارش و مستند سازی حوادث صورت گرفته در برهه اخیر در این کشور تشکیل دهد.
نامگذاری خیابان ها و مدارس با اسامی نظامیان ارتش و پلیس کشته شده در حوادث و درگیری های اخیر مصر از دیگر مصوبات جلسه دولت این کشور بود.
"دریه شرف الدین" وزیر اطلاع رسانی مصر گفت: دولت از نقش نیروهای مسلح در مقابله با تروریسم ستایش و بر تعهد خود برای اجرای نقشه راه و التزام به مفاد آن تاکید کرد.

• 38 تن از هواداران اخوان‌المسلمین در درگیری برای فرار از زندان کشته شدند.
به گزارش المصری الیوم، یک منبع امنیتی مصری اعلام کرد که 38 نفر از طرفداران "محمد مرسی" رئیس جمهور مخلوع این کشور عصر در جریان درگیری نیروهای پلیس با عناصر مسلحی که به دنبال فراری دادن متهمان بودند، کشته شدند.
این درگیری در نزدیکی منطقه زندان‌ها در ابوزعبل در استان القلیوبیه روی داد. زندانی‌ها یکی از افسران پلیس را در داخل خودرویی که آنها را منتقل می‌کرد، بعد از آغاز حملات به گروگان گرفته بودند.
نیروهای امنیتی از سرنوشت این افسر پلیس خبری منتشر نکردند، اما اعلام کردند موضوع را برای تحقیقات درباره این حادثه به دادستانی مصر خبر داده‌اند.

• شیخ الازهر ضمن دعوت از اخوان‌المسلمین برای روی آوردن به اقدامات مسالمت‌آمیز از نیروهای امنیتی خواست به تفاوت معترضان مسالمت‌جو و خرابکارها توجه کنند.
به گزارش شبکه خبری «اسکای نیوز»، "احمد الطیب" شیخ الازهر در بیانیه‌ای از ارتش مصر خواست به تفاوت معترضان مسالمت آمیز و خرابکارها توجه کند.
وی افزود: ارتش باید برای ایجاد امنیت دقت فراوانی داشته باشد تا میان معترضان مسالمت آمیز و افرادی که برای خرابکاری و خشونت به خیابان می‌آیند، تفاوت قائل شوید.
طیب همچنین به گروه اخوان المسلمین گفت که وجود خشونت برای کسی حقی ایجاد نمی‌کند و مشروعیت با ریخته شدن خون ها و ایجاد فتنه در میان مردم، باز نمی‌گردد و برای بسیاری از حامیان اخوان که در ترویج خشونت دست نداشته اند فرصت و امید باقی مانده است.

• موسس حزب المؤتمر مصر با اشاره به استعفای "البرادعی" از معاونت رئیس‌جمهور مصر در امور بین‌الملل، تأکید کرد نقش وی در جبهه نجات ملی نیز به پایان رسیده است.
"عمرو موسی" موسس حزب «المؤتمر» در تماس تلفنی با برنامه «اینجا پایتخت است» در شبکه «سی بی سی»، تأکید کرد که حزب مؤتمر طی درخواستی از جبهه نجات ملی خواسته تا عضویت محمد البرادعی در این جبهه را باطل کند.
وی افزود: دبیرکل جبهه نجات ملی به من گفته بود که از زمانی که البرادعی مسئولیت خود در دولت را به عهده گرفته تماس هایش با جبهه قطع شده است.
وی همچنین از هیئت دولت خواست به صورت پیوسته برای اطلاع رسانی و آگاهی بیشتر افکار عمومی و جهان نشست خبری برگزار کنند تا به این ترتیب رسانه‌های خارجی نیز به اخبار دقیق دسترسی داشته باشند.
موسی همچنین در پاسخ به سوالی درباره احتمال به عهده گرفتن مسئولیت معاونت رئیس جمهور در امور بین الملل به جای البرادعی گفت: این مسئولیت به بدنه دولت اضافه شده است اگر کسی نباشد باید جایگزینی برای آن تعیین شود اما در حال حاضر باید هر کسی به صورت خودجوش برای حمایت از کشور اقدام کند.

• رئیس رهبر اکثریت جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان آمریکا در مصاحبه با یک روزنامه صهیونیستی تأکید کرد واشنگتن نباید به دنبال خشونت‌های اخیر «قاهره» کمک میلیارد دلاری سالانه به مصر را قطع کند.
به گزارش روزنامه صهیونیستی «جروزالم‌پست»، در حالیکه بسیاری از مقامات آمریکایی متعاقب کشتار خونینی که ارتش مصر در قاهره به راه انداخت، به دنبال تجدیدنظر در کمک‌ به این کشور آفریقایی هستند، "اریک کانتور" رئیس اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا تأکید کرد که آمریکا نباید کمک به مصر را قطع کند.
وی به روزنامه جروزالم‌پست گفت که هم‌اکنون وقت قطع کمک نظامی آمریکا به مصر نیست و سیاست واشنگتن باید در جهت هدایت مصر به سوی یک نظام سیاسی جامع و آزاد هدایت کند.
کانتور که ریاست هیأت 28 نفره جمهوری‌خواهان کنگره در سفر یک هفته‌ای به تل‌آویو را برعهده داشت، تصریح کرد که کمک نظامی آمریکا به مصر به چندین دلیل از نظر استراتژیک حائز اهمیت است.
این اظهارات کانتور در شرایطی مطرح شده است که درخواست‌ها رو به فزاینده‌ای مطرح شده مبنی بر آنکه آمریکا درباره بسته کمکی 1.5 میلیارد دلاری به مصر که 1.3 میلیارد دلار از این مبلغ کمک نظامی است، به واسطه خشونت‌های اخیر قاهره صرفنظر کند.
رئیس اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا تلاش کرد در سخنان خود از تصمیم "باراک اوباما"، برای لغو رزمایش «ستاره درخشان» با مصر که قرار بود ماه آینده در سینا برگزار شود، انتقاد نکرد.
کانتور، وضعیت در مصر را نگران‌کننده و پیچیده خواند و گفت که "محمد مرسی" رئیس‌جمهور مخلوع مصر و اخوان‌المسلمین دولت و اقتصاد مصر را سوء مدیریت کردند و دموکراسی را منحرف کرده و اقلیت‌ها را سرکوب کردند و حقوق آنها را نادیده گرفتند و به طور قطع به دنبال غلبه بر مخالفان بودند.
این نماینده آمریکا در سفر خود به تل‌آویو، بر موضوع ایران نیز متمرکز شد و گفت: ایران اولین، دومین، سومین، چهارمین و پنجمین مسئله‌ای است که در ذهن من وجود دارد.

• یک نشریه آلمانی از تصمیم وزیر خارجه آلمان برای متوقف کردن صادرات تسلیحاتی این کشور به مصر در پی کشتار اخیر در قاهره خبر داد.
به گزارش نشریه آلمانی «فوکوس» نوشت که اطلاعاتی در دست دارد که نشان می‌دهد در پی اقدام ارتش مصر در سرکوب شدید حامیان "محمد مرسی" رئیس‌جمهور برکنار شده مصر، آلمان در نظر دارد صادرات تسلیحات به این کشور را متوقف می‌کند.
بنابر این گزارش، "گیدو وستروله" وزیر خارجه آلمان قصد دارد تا زمینه‌های قانونی این اقدام را مساعد کند.
با توجه به ناآرامی‌های خونباری که در مصر جریان دارد، ائتلاف سیاه‌زرد تصمیم دارد هیچ سلاحی به مصر صادر نکند.وستروله با اعلام این موضوع در این مورد به فوکوس گفت: «آنچه مانع ما در این زمینه می‌شود این است که قوانین صادرات تسلیحاتی ما محدودیتی ندارند و با توجه به تحولات، وضعیت همینطور باقی خواهد ماند.»
وزیر خارجه آلمان تلاش می‌کند تا این موانع را برطرف کند اما وضعیت حقوقی در این زمینه پیچیده است.

• "نیک کوهن" با بیان اینکه شاید دموکراسی در مصر باز هم به روی کار آمدن "محمد مرسی" منجر شود، اما غرب باید به مبانی خود عمل کند و کودتایی که در مصر رخ داد را کودتا بخواند.
به گزارش روزنامه گاردین یکشنبه (92.05.27) در مطلبی به قلم نیک کوهن با اشاره به رخدادهای اخیر مصر، نوشت شاید «اخوان‌المسلمین» حزب مورد علاقه غرب نباشد، اما واقعیت این است روندی دموکراتیک این گروه را روی کار آورده و آنچه که ارتش در تقابل با آن انجام داده، یک کودتای کامل است.
کوهن در ابتدای این مطلب می‌نویسد: زمانی که یک دولت دست به کشتار 600 نفر از تظاهرات‌کننده‌ها می‌زند، تنها شهروندان خود را به قتل نرسانده. بلکه احتمال رسیدن به مصالحه و آشتی را هم کشته است. کسانی که چنین اقدامی می‌کنند، می‌خواهند به شما بفهمانند که قصد عقب‌نشینی ندارند. زمانی که آن‌ها دست به کشتار می‌زنند، به خوبی می‌دانند که این همه خون‌ریزی راه سیاست را سد کرده و اجازه حل شدن اختلافات و دستیابی به توافق را نمی‌دهد.
این قاتلان همان حرفی را می‌زنند که گانگسترها می‌گویند. آن‌ها عنوان می‌کنند: می‌دونیم. داریم تمام چارچوب‌های اصلی رفتار متمدنانه را نقض می‌کنیم. می‌دونیم که مردم تا زمانی که زنده‌ایم از ما متنفرند. اما می‌دونید چیه؟ این‌ها هیچ اهمیتی برای ما نداره.
نویسنده این یادداشت در ادامه اشاره می‌کند که در غرب اینکه ارتش با اقدام نظامی روی کار آمده، اهمیت چندانی ندارد، چراکه بسیاری اخوان‌المسلمین را به عدم رعایت اصول دموکراسی در زمان حکومت متهم می‌کنند. برخی حتی اخوان‌المسلمین را به دلیل سیاست‌های تمامیت‌خواهانه با نازی‌ها در آلمان مقایسه می‌کنند و می‌گویند «آدولف هیتلر» هم با انتخابات روی کار آمد.
با این حال، کوهن می‌نویسد: اما اگر بخواهیم منصفانه به شکایت‌هایی که در مورد اخوان‌المسلمین مطرح شده، نگاه بیاندازیم، باید بگوئیم این گروه هنوز به یک حزب نازی تبدیل نشده است. این گروه ممکن است یک جنبش مذهبی نامناسب باشد، اما دموکراسی را ریشه‌کن نکرده و مخالفان را به پستوها نرانده است. به همین دلیل، تکیه کردن به نظامیان برای حذف اخوان‌المسلمین، اقدامی خام و افراطی است. ارتش مصر از سال 1952 مخالفان را سرکوب کرده است. نظامیان علاوه بر کشتار، دزدی هم می‌کند. ارتش مجموعه‌ای صنعتی به راه انداخته‌ که این مجتمع با در اختیار داشتن قطب‌های اصلی اقتصاد از پاگرفتن شرکت‌های جدید جلوگیری می‌کند. همین مجموعه، اقتصاد مصر را در فقیر نگه داشته است.
کوهن می‌افزاید، "زیاد العالمی" رهبر یکی از گروه‌های سوسیال دموکرات مصر است که بعد از کودتا عقیده داشت که مصری‌ها می‌توانند همزمان هم برای کنار زدن مرسی و هم برای به محاکمه کشاندن باقی‌مانده‌های رژیم‌ مبارک، روی ارتش حساب کنند. سوسیال دموکرات‌ها فکر می‌کردند که با به دست آوردن کرسی‌های دولت، می‌توانند چنین ایده‌ای را عملی کنند. اما بعید می‌دانم که آن‌ها همچنین بعد از سرکوب بی‌رحمانه هفته قبل توسط ارتش، همچنان چنین عقیده‌ای داشته باشند.
وی ادامه می‌دهد: گفتن این حرف سخت است، اما دولت‌های اتحادیه اروپا و آمریکا باید بر اساس مبانی خود رفتار کنند و یک کودتا را کودتا بخوانند. کمک مالی و روابط دیپلماتیک باید به آزادی زندانیان سیاسی، برقراری مجدد آزادی‌های مدنی و بازگشت به دموکراسی منوط شود. حتی اگر این بازگشت به دموکراسی به معنی بازگشت مجدد مرسی تا زمان انتخابات بعدی باشد. لیبرال‌های غربی هم باید دست به کار شوند. من پیش از این هم نوشته‌ام که این گروه‌ها نتوانسته‌اند صدای لیبرال‌ها در جهان عرب را بشنوند. اما رفت و آمدها بین دو طرف باید برقرار شود.
کوهن در پایان می‌نویسد: اینکه به آن‌ها بگوییم رویای ساختن جامعه‌ای خوب با اتکا به دولتی که بسیاری از اعضای آن را سران ارتش تشکیل می‌دهند، غیرقابل تحمل است، بی‌احترامی به آن‌ها نیست. بلکه حتی باید بگوییم تحقق این رویا در مورد مصر و ارتش آن، امری ناشدنی است.

• وزیر خارجه عربستان گفت که با رئیس جمهور فرانسه نقشه راهی را برای ایجاد امنیت در مصر و برگزاری انتخابات زودهنگام در این کشور تهیه کرده است.
به گزارش العربیه، "‌سعود الفیصل" وزیر خارجه عربستان سعودی گفت که با فرانسه در ارائه یک نقشه راه برای آینده مصر و دادن فرصت به این کشور به توافق رسیده است.
وی که بعد از دیدار با "فرانسوا اولاند" در کاخ الیزه سخنرانی می کرد، افزود: ما با فرانسه توافق کردیم که نقشه راهی را به مصر بدهیم تا فرصتی برای ایجاد امنیت و انتخابات زودهنگام در این کشور باشد.
فیصل در پاریس تاکید کرد که آزادی بیان باید بدون خشونت در کشور به کار گرفته شود. عربستان سعودی از کودتای ارتش مصر و براندازی دولت منتخب محمد مرسی در این کشور استقبال کرده و سعی دارد تظاهرات اخوانی‌ها را بدون آسیب زدن به وجهه ارتشی‌ها آرام کند.

• رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر ترکیه با برگزاری نشستی فوق‌العاده به بررسی جدیدترین تحولات مصر پرداختند.
به گزارش پایگاه خبری «المصریون»، "عبدالله گل" رئیس‌جمهور ترکیه بعد از ظهر یکشنبه (92.05.27) با "رجب طیب اردوغان" نخست‌وزیر این کشور در قصر «طرابیا» در استانبول دیدار کرد تا تحولات اخیر در مصر را با وی بررسی کند.
شبکه «سی‌ان‌ان» نیز لحظاتی پیش اعلام کرد "احمد داوود اوغلو" وزیر خارجه ترکیه نیز در این نشست فوری شرکت خواهد کرد.

• وزیر خارجه قطر در جدیدترین موضعگیری خود گفت که کشورش از گروه اخوان المسلمین حمایت نمی‌کند بلکه از مصر حمایت می‌کند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، "خالد بن محمد العطیه" در کنفرانس مطبوعاتی در شهر پاریس حمایت کشورش از گروه اخوان المسلمین مصر یا هرحزب دیگری را تکذیب و فقط بر کمک به مصر تاکید کرد.
وی درپی دیدار با "لوران فابیوس" همتای فرانسوی خود گفت: در ارتباط با حمایت قطر از گروه اخوان المسلمین، برداشت‌های اشتباهی درباره کمکی که قطر ارایه می کند، وجود دارد. قطر به هیچ وجه به یک طرف مصری یا حزب سیاسی مصرری کمک نکرده است. کمک همواره به مصر ارایه شده است.
این وزیر قطری گفت: کمک قطر فوری بعد از انقلاب آغاز شد و تا امروز ادامه دارد. وی بار دیگر تکرار کرد که قطر به یک حزب سیاسی کمک نمی‌کند.
وزیر خارجه قطر همچنین بر لزوم دستیابی به راهکاری سریع برای بحران مصر تاکید و خواستار گفت‌وگو بین همه مصری‌ها شد.
کشور قطر بعد از روی کار آمدن گروه اخوان المسلمین در مصر در بیش از یکسال پیش از این گروه حمایت سیاسی و مالی گسترده ای کرد و شبکه تلویزیونی الجزیره قطر به عنوان بازوی تبلیغاتی و رسانه ای قطر تاکنون از این گروه حمایت کرده است.
ارتش مصر چندی پیش محمد مرسی رئیس جمهوری این کشور را که وابسته به گروه اخوان المسلمین بود، خلع و رئیس جمهور موقتی را به جای وی منصوب کرد.
این اقدام باعث اعتراضات گسترده طرفداران اخوان المسلمین و محمد مرسی در مصر و تحصن و تظاهرات آنها شد.
نیروهای مسلح مصر چند روز پیش تحصن طرفداران مرسی در دو میدان النهضه و رابعه العدویه را با زور برچیدند که باعث بروز اعتراضات و خشونت‌های گسترده در مناطق مختلف این کشور بین طرفداران مرسی و نیروهای مسلح شد و در جریان آن صدها نفر کشته و زخمی شدند.
از سوی دیگر، وزیر خارجه فرانسه گفت: برای همه کسانی که وضعیت مصر را دنبال می‌کنند ضرورت تسریع در توقف خونریزی و توانایی برای اجرای گفت‌وگو بین مصری‌ها روشن است. مسئله ساده نیست اما همه کشورها باید دراین مسیر تلاش کنند.
فابیوس گفت: معتقدم که هیچ کس، نه قطر و نه فرانسه و نه هیچ کشور دیگری نمی‌تواند راه حلی را تحمیل کنید. خود مصری‌ها باید تصمیمات خودشان را اتخاذ کنند و این امری بدیهی است.
وزیر خارجه فرانسه تاکید کرد: وزیران خارجه کشورهای اتحادیه اروپا در بروکسل به احتمال زیاد در اواسط هفته نشستی برگزار خواهد شد. وی درعین حال از پیش داوری درباره مصوبات این نشست خودداری کرد.

• هزاران تن از مردم پاکستان با برپایی تظاهراتی، کشتار مردم مصر توسط ارتش این کشور را محکوم کرده و آن را توطئه‌ای آمریکایی- صهیونیستی دانستند.
هزاران تن از مردم پاکستان در اعتراض به کشتار مردم مصر به ‌دست ارتش این کشور در اسلام‌آباد پایتخت پاکستان تظاهرات کردند.
در این راهپیمایی که به دعوت حزب «جماعت اسلامی» پاکستان انجام شد، مردم با در دست داشتن پلاکاردها و تصاویر "محمد مرسی" رئیس‌جمهور برکنار شده مصر، سکوت نهادهای بین‌المللی در قبال این حادثه را محکوم کردند.
"سید منور حسن" رهبر جماعت اسلامی پاکستان در سخنرانی خود در این مراسم، نقش نهادهای بین‌المللی همچون سازمان ملل، اتحادیه عرب، سازمان کنفرانس اسلامی و رهبران کشورهای اسلامی را زیر سئوال برد و گفت: حال زمان آن است که کشورهای اسلامی و اتحادیه عرب با ایفای نقش خود، به خشونت‌ها در مصر پایان داده و زمینه را برای بازگشت مرسی فراهم کنند.
وی تصریح کرد: کشتارهای مصر نشان داد که نیروهای تحت رهبری آمریکا تنها مخالف یک فرد (مرسی) نیستند بلکه این در واقع نزاعی بین 2 ایدئولوژی است.
این رهبر مذهبی پاکستان افزود: قتل‌ عام مردم مصر به دست نیروهای امنیتی نشان می‌دهد که فرماندهان ارتش این کشور از حمایت آمریکا و اسرائیل برخوردار هستند و اجازه پیدا کرده‌اند تا آزادانه مردم خود را حتی اگر در مسجد پناه گرفته باشند، به قتل برسانند.
وی با اشاره به اینکه غربی‌ها در حال توطئه بر ضد حرکت‌های اسلامی در جهان عرب هستند، خاطرنشان کرد که این تاکتیک‌ها برای این خیزش‌ها محکوم به شکست است.
"مخدوم شاه محمود قریشی" معاون حزب «تحریک انصاف پاکستان» نیز که در این راهپیمایی شرکت داشت، با محکوم کردن اوضاع مصر، خواهان پایان فوری خشونت‌ها در این کشور و نقش‌آفرینی سازمان کنفرانس اسلامی و اتحادیه عرب در این باره شد.

• یک منبع آگاه تأکید کرد تعدادی از شخصیت‌های سیاسی معروف در مصر تلاش می‌کنند با اجرای طرحی تحت عنوان «لطفت را تکمیل کن» وزیر دفاع مصر را به ریاست جمهوری این کشور برسانند.
به گزارش روزنامه «النهار»، یک منبع آگاه تأکید کرد که تعدادی از مقامات سیاسی مصر طرحی را تحت عنوان «لطفت را تکمیل کن» ایجاد کرده اند تا بر اساس آن ژنرال "عبدالفتاح السیسی" وزیر دفاع را به قدرت برسانند.
بر اساس این طرح، بیش از 30 میلیون امضا از همه استان های مصر در حمایت از السیسی جمع آوری خواهد شد و با توجه به این ایده که وی در 30 ژوئن از خواست مردم حمایت کرده اکنون لطفش را تکمیل کند و مسئولیت ریاست جمهوری مصر را نیز به عهده بگیرد.
جمع آوری 30 میلیون امضا نیز برای اثبات این مسئله است که مردم مصر خواستار به قدرت رسیدن شخصی جز السیسی نیستند.
این در حالی است که کارشناسان مسائل سیاسی در توصیف اقدام السیسی تأکید کرده بودند که وی به دنبال قدرت طلبی دست به این اقدام زده است که این مسئله بارها از سوی نیروهای مسلح رد شده است.

• منابع امنیتی مصری از بازداشت "محمد بدیع" رهبر گروه اخوان المسلمین این کشور در شرق شهر قاهره خبر دادند.
یک منبع امنیتی به خبرگزاری فرانسه گفت: دستگاه های امنیتی مصر "محمد بدیع" را به همراه شماری از مسئولان ارشد گروه اخوان و 6 محافظ و دستیارش در یک آپارتمان در خیابان الطیران درنزدیک منطقه رابعه العدویه شهر قاهره بازداشت کردند.
این منطقه از بیش از یک ماه پیش شاهد تحصن طرفداران اخوان المسلمین و اعضای آن برای تاکید بر لزوم بازگشت "محمد مرسی" رئیس جمهوری برکنار شده مصر به قدرت بود که عضو این گروه می باشد.
این منبع امنیتی گفت: بدیع به همراه همراهانش به یکی از دستگاه های امنیتی به منظور تحقیقات از آن ها برده شدند. وی سپس تایید کرد که بدیع و همراهانش به زندان طره انتقال داده شده اند.
یک منبع دیگر مصری گفت: محافظان بدیع مسلح نبودند و درمقابل مسئولان مقاومت نکردند و همگی ناگهانی بازداشت شدند.
وی افزود: بدیع در طول تحصن حدود 50 روزه در این آپارتمان مخفی شده بود. شبکه تلویزیونی و خبرگزاری خاورمیانه دولتی مصر خبر بازداشت بدیع را تایید کرد. شبکه تلویزیونی دولتی مصر تصاویری از عملیات بازداشت را نشان داد.
شبکه تلویزیونی خصوصی "اون تی وی" بدیع را درحالی که لباس بلند وگشادی پوشیده و روی یک صندلی سیاه رنگ در مکانی نامعلوم نشسته بود، نشان داد.
بازداشت بدیع ۶ روز بعد از اقدام ارتش مصر در برچیدن دو تحصن طرفداران و اعضای اخوان در میدان رابعه العدویه و النهضه شهر قاهره با اعمال زور روی داد که در جریان آن و خشونت های پس از آن صدها نفر کشته یا زخمی شدند.
بدیع 70 ساله و "خیرت الشاط"ر و "رشاد البیومی" دو معاونش به دادگاه کیفری به اتهام تشویق به قتل هشت تظاهرات کننده مسالمت جو جلوی مقر دفتر ارشاد گروه اخوان در اواخر ماه ژوئن گذشته ارجاع شده‌اند. محاکمه بدیع و دو معاون وی یکشنبه آینده (92.06.03) آغاز خواهد شد.

• گروه اخوان‌المسلمین اعلام کرد در پی بازداشت محمد بدیع رهبر این جماعت به دست نیروهای امنیتی، محمود عزت به صورت موقت جانشین وی شده است.
به گزارش روزنامه «المصریون»، گروه اخوان المسلمین اعلام کرد که در پی بازداشت "محمد بدیع" رهبر اخوان المسلمین به دست نیروهای امنیتی مصر "محمود عزت" به صورت موقت مسئولیت های وی را به عهده خواهد داشت.

• دادستانی مصر روز دوشنبه (92.05.28) حکم بازداشت رئیس‌جمهور برکنارشده این کشور را به اتهام تحریک عمومی به خشونت، برای ۱۵ روز دیگر تمدید کرد.
به گزارش خبرگزاری رویترز، دادستانی مصر برای چندمین بار در یک ماه گذشته، حکم بازداشت "محمد مرسی" را به مدت 15 روز دیگر تمدید کرد. دادستانی مصر هفته گذشته و هفته پیش از آن هم یک بار برای 15 روز یک بار هم به مدت یک ماه حکم بازداشت مرسی را تمدید کرده بود.
مرسی حدود دو ماه قبل طی کودتایی که ارتش به بهانه حمایت از معترضان به عملکرد نامطلوب دولت انجام داد، از قدرت کنار گذاشته شد. وی از آن زمان در محلی نامعلوم در بازداشت به سر می‌برد.
آن طور که رسانه‌های مصری گزارش داده‌اند، دادستانی مصر این بار حکم بازداشت مرسی را به اتهام تحریک عمومی به خشونت، تمدید کرده است.

• در حمله تروریست‌ها به نیروهای ارتش مصر در شهر رفح، دست‌کم 24 سرباز کشته و 2 تن دیگر زخمی شده‌اند.
به گزارش پایگاه خبری «الیوم السابع»، در پی حمله تروریست‌های مسلح به نیروهای ارتش مصر در شهر رفح، دست کم 24 سرباز کشته و 3 تن دیگر زخمی شدند.
شبکه خبری اسکای نیوز نیز گزارش داد که تروریست‌ها به دو اتوبوس حامل نیروهای ارتش مصر در منطقه مأسوره در رفح در شمال سینا حمله کردند که منجر به کشته شدن 24 سرباز و زخمی شدن 3 نفر شده است.

• در سایه محکومیت گسترده کشته شدن ۲۵ سرباز ارتش مصر در سینا، ریاست جمهوری مصر در این کشور ۳ روز عزای عمومی اعلام کرد.
به گزارش پایگاه خبری «الجزیره»، در پی کشته شدن سربازان ارتش مصر در شهر رفح در صحرای سینا، ریاست جمهوری مصر ضمن تسلیت این حادثه، سه روز در مصر عزای عمومی اعلام کرد.
"احمد الطیب" شیخ الازهر و گروه اخوان المسلمین و جریان‌ها و احزاب مصری نیز کشته شدن سربازان ارتش را محکوم کردند و خواستار تشکیل تیم بررسی این حادثه شدند.
تروریست‌ها ابتدا دستان سربازان مصری را بستند و با شلیک گلوله به سر، آن ها را به قتل رساندند.
مراسم تشییع نظامی این سربازان از فرودگاه نظامی قاهره با حضور رهبران و فرماندهان امنیتی مصر برگزار شد.

• در پی آغاز محاکمه مبارک و دو پسرش در پرونده کاخ ریاست جمهوری، گزارش‌های رسانه‌ای حاکی از آزادی "مبارک" و ادامه حبس دو پسرش در پرونده کاخ‌های ریاست جمهوری است.
به گزارش پایگاه خبری «الیوم السابع»، در پی آغاز محاکمه مبارک و دو پسرش در پرونده قصرهای ریاست جمهوری، دادگاه جنائی مصر حکم آزادی مبارک و ادامه حبس دو پسرش در پرونده قصرهای ریاست جمهوری را صادر کرد.
مبارک و پسرانش متهم شده‌اند که از سال 2002 تا 2011 با استفاده از بودجه‌های نهاد ریاست جمهوری اقدام به ساختمان سازی و تغییر دکوراسیون در مقرهای اختصاص داده شده به آنها کرده‌اند.
«رویترز»، نیز به نقل از وکلای مبارک گزارش داد که بعد از تبرئه وی در پرونده فساد امکان آزادی او در هفته جاری وجود دارد.
"فرید الدیب" وکیل مبارک در گفتگو با رویترز تأکید کرد بعد از اینکه حکم آزادی مبارک در پرونده فساد صادر شده است ممکن است وی تا 48 ساعت آینده آزاد شود.
وی افزود تنها مانع قانونی برای باقی ماندن مبارک در حبس پرونده فساد دیگری است که این هفته بررسی خواهد شد و در صورت انجام برخی اقدامات قانونی جزئی رئیس جمهور مخلوع مصر تا پیش از پایان هفته آزاد خواهد شد.
خبرنگار شبکه خبری «اسکای نیوز»، نیز گزارش داد که در صورتی که مبارک در پرونده‌های دیگری مجرم شناخته نشود به زودی آزاد خواهد شد.
این در حالی است که مرسی رئیس جمهور برکنار شده مصر نزدیک به دو ماه است که بدون محاکمه در حصر به سر می‌برد که این مسئله منجر به ادامه اعتراض‌های حامیان وی شده است.

• دفتر کمیته تخصیص بودجه سنای آمریکا از قطع بعضی از کمک‌های نظامی و مالی کاخ سفید به ارتش و دولت موقت مصر خبر داد.
به گزارش سی ان ان، در حالی که دولت "باراک اوباما" در حال بررسی طرح قطع کمک‌ های مالی و نظامی خود به مصر است دفتر رئیس کمیته تخصیص بودجه و عملیات‌های خارجی سنای آمریکا اعلام کرد که کاخ سفید در بعضی از کمک‌های نظامی خود به مصر تجدید نظر کرده است.
سخنگوی سناتور "پاتریک لیهی" و سناتور "دیوید کارل" که عضو کمیته تخصیص بودجه و عملیات‌های خارجی سنا هستند در مصاحبه با سی ان ان تایید کرد که به دفتر آن ها گفته شده است که این کمک‌ها به حالت تعلیق درآمده است.
براساس این گزارش، این درحالی است که دولت آمریکا تاکید کرده است که تصمیم به تعلیق کردن کمک‌های مالی به مصر دائمی نیست و قرار است به صورت گام به گام و تدریجی اجرا شود.
به گفته پاتریک لیهی رئیس کمیته تخصیص بودجه سنا، دولت آمریکا فعلا تصمیم خود در زمینه قطع بعضی از کمک‌های نظامی به مصر را علنی نکرده است. بر اساس گزارش دیلی بیست، دولت باراک اوباما تصمیم گرفته است فعلا بعضی از کمک‌های مستقیم نظامی، ارسال سلاح به ارتش مصر و برخی انواع کمک‌های اقتصادی به دولت مصر را قطع کند.

• اداره امنیت داخلی رژیم صهیونیستی با هدف مبارزه با حملات در صحرای سینا، واحد جدیدی را راه‌اندازی کرده که گفته می‌شود گستردگی فعالیت‌ها و نیروهایش با واحد مختص کرانه باختری برابری می‌کند.
به گزارش روزنامه صهیونیستی «هاآرتص»، مقامات ارشد «شین‌بت» (اداره امنیت داخلی ر|یم صهیونیستی) می‌گویند حدود 15 گروه سلفی مختلف وابسته به القاعده، در صحرای سینا فعالیت می‌کنند. این مقامات ادعا کرده‌اند که هدف اصلی دستکم چهار گروه از این نیروها، حمله به نیروهای مرزی سرزمین های اشغالی و شلیک راکت به سمت مواضع صهیونیست ها است. «شین‌بت» تعداد افراد فعال در صحرای سینا را تا چند صد نفر و دستگاه اطلاعات نظامی رژمی صهیونیستی تعداد آن‌ها را تا چند هزار نفر تخمین زده‌اند.
به ادعای شین‌بت، بخشی از این افراد اتباع خارجی از مناطقی چون عربستان، یمن و نوار غزه هستند، اما اغلب آن‌ها بادیه‌نشین‌های بومی صحرای سینا هستند که عقاید افراطی دارند. یک مقام صهیونیست می‌گوید خارجی‌ها انگیزه و محرک اصلی فعالیت‌ها در این منطقه هستند، اما عمده فعالیت‌ها بر عهده بومیان صحرای سینا است.
هاآرتص نوشته است که فعالیت‌های گسترده این گروه‌ها در صحرای سینا، ارتش و دستگاه‌های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی را به واکنش واداشته است. در حال حاضر «شین‌بت» مسئول مبارزه با حملات احتمالی از صحرای سینا شده و دستگاه اطلاعاتی ارتش هم وظیفه جمع‌آوری اطلاعات را عهده‌دار شده است.
«شین‌بت» اخیرا واحدی جدید را نیز برای خنثی‌سازی حملات در صحرای سینا به راه انداخته که به نوشته «هاآرتص» میزان نیروهای به کارگرفته‌شده در آن، با تعداد نیروهایی که در کرانه باختری فعال هستند، برابری می‌کند و حتی شاید بیشتر هم باشد.

• منابع آگاه می‌گویند رژیم صهیونیستی در چند روز آینده مجموعه‌ای از رایزنی‌ها را برای متقاعد کردن آمریکا و اروپا به حمایت از ارتش مصر، آغاز خواهد کرد.
رژیم صهیونیستی این هفته تلاش خواهد کرد دولت‌‌های اروپایی و آمریکا را به حمایت از دولت موقت مصر ترغیب کند. این خبر را یک مقام صهیونیست دخیل در این رایزنی‌ها به روزنامه نیویورک‌تایمز داده است.
این مقام صهیونیست که به دلیل دستور "بنیامین نتانیاهو" نخست‌وزیر رژیم‌ صهیونیستی مبنی بر ممنوعیت اظهارنظر مقامات صهیونیست در مورد تحولات مصر، می‌خواهد نامش فاش نشود، می‌گوید سفرای این رژیم در واشنگتن، لندن، پاریس، برلین و دیگر پایتخت وظیفه رایزنی و لابی با وزرای خارجه کشورهای میزبانشان را عهده‌دار شده‌اند. همزمان مقامات صهیونیست هم به دیپلمات‌های خارجی در این زمینه فشار خواهند آورد تا آن‌ها را متقاعد کنند که حمایت از ارتش مصر تنها راه پایان دادن به ناآرامی‌ها در مصر است.
این در حالی است که اتحادیه اروپا در واکنش به سرکوب خونین حامیان "محمد مرسی" رئیس‌جمهور برکنار شده مصر به دست نیروهای نظامی، اعلام کرده است در روابط خود با دولت موقت مصر تجدید نظر می‌کند. اتحادیه اروپا می‌گوید ارتش و دولت موقت باید به مسیر دموکراتیک بازگردند و قدرت را به غیرنظامیان بازگردانند، اما صهیونیست ها می‌گویند به دلیل بزرگی و اهمیت راهبردی مصر، باید از پافشاری بر دموکراسی گذر کرد و به فکر ثبات و امنیت در این کشور بود.
مقام صهیونیست در این مورد می‌گوید: داریم تلاش می‌کنیم که با بازیگران اصلی و کشورهای کلیدی صحبت کنیم و دیدگاهمان را به آن‌ها به اشتراک بگذاریم و بگوییم که ممکن است آنچه که رخ می‌دهد دلخواه نباشد، اما جایگزینی هم برای آن وجود ندارد... الان باید بین ارتش و ناآرامی یکی را انتخاب کرد.
مقامات رژیم صهیونیستی تاکنون در برابر سرکوبگری ارتش سکوت اختیار کرده و نتانیاهو نیز کابینه خود را از اظهارنظر در این مورد منع کرده است.
نیویورک‌تایمز دو روز قبل هم از حمایت‌هایت‌های پشت پرده رژیم صهیونیستی از ارتش مصر خبر داده و نوشت مقامات ارشد این رژیم پیش از کودتا و در حین دائما با ژنرال "عبدالفتاح السیسی" وزیر دفاع و رهبر اصلی کودتا، در تماس بوده‌اند. صهیونیست ها در حال حاضر هم دائما تلاش‌ها برای دستیابی به راهکاری دیپلماتیک را خنثی می‌کنند. دادن اطمینان به ارتش نسبت به ادامه کمک‌های مالی آمریکا، یکی از اقداماتی است که این رژیم برای بی‌اثر کردن تلاش‌های دیپلماتیک انجام داده‌اند.

• انتقاد قانون‌گذاران آمریکایی از دولت آمریکا برای ارائه کمک مالی به مصر و نیز تهدید دولتمردان این کشور به قطع کمک‌های خود به قاهره، وزیر خارجه مصر را بر آن داشت که از بازبینی روابط کشورش با واشنگتن سخن بگوید.
به نوشته روزنامه «وال‌استریت‌ژورنال»، دولت مصر اعلام کرد در حال بررسی روابط استراتژیک خود با آمریکا و سایر دولت‌های غربی است که منتقد خشونت‌ها علیه اسلامگراها هستند؛ تصمیمی که اختلاف میان دولت اوباما و قاهره را عمیق می‌کند.
به نوشته این روزنامه، تحولات اخیر، آخرین نشانه‌های توانایی اندک دولت "باراک اوباما" برای نفوذ بر اتفاقات مصر است. در حالی که کاخ سفید تصمیم گرفت، مانور نظامی مشترک خود با مصر را به حالت تعلیق در‌آورد، اعلام کرد، قصد دارد کمک اقتصادی و نظامی 1.5 میلیارد دلاری خود به مصر را به منظور تلاش برای هدایت و مدیریت اتفاقات، ادامه دهد. اما اطلاعیه وزارت خارجه مصر درباره بازبینی روابط خود با آمریکا و نیز مخالفت فزاینده سناتورها و قانون‌گذاران آمریکایی با ارسال این کمک‌ها، این نیت و هدف واشنگتن را غیرممکن می‌سازد.
"نبیل فهمی"، وزیر خارجه مصر اعلام کرد، تلاش‌ها برای بین‌المللی کردن این مبحث (کمک مالی) چیزی است که مصر آن را رد می‌کند. من از وزارت خارجه خواستم کمک‌های خارجی گذشته را بررسی کند تا مشخص شود آیا این کمک‌ها در مسیر بهینه‌ای مصرف شده‌اند یا خیر.
این روزنامه آمریکایی نوشت: اظهارات آقای فهمی به موضوعی اشاره دارد که طی دو ماه گذشته در رسانه‌های دیداری و نوشتاری مصر مطرح شده؛ «ناامیدی و خصومت نسبت به انتقاد دولت‌های غربی از نیروهای امنیتی». مقامات دولت موقت مصر نیز منتقد نحوه پوشش غرض مندانه اخبار مصر در رسانه‌های غربی هستند.
در بخش دیگری از این گزارش آمده: انتقاد از اقدامات ارتش مصر در کنگره آمریکا نیز افزایش یافته است. تعداد گسترده‌ای از سناتورهای آمریکایی برای به چالش کشیدن سیاست اوباما در قبال مصر، راهی برنامه‌های تلویزیونی روز یکشنبه شدند.
سناتور "باب کروکر" در شبکه تلویزیونی «ای‌بی‌سی» گفت: فکر می‌کنم، با توجه به اقدامات هفته گذشته (در مصر) درباره تعلیق کمک‌ها نباید هیچ تردیدی وجود داشته باشد. وی افزود: آمریکا باید کمک خود به مصر را بار دیگر ارزیابی کند و همزمان خطوط ارتباط خود با این کشور خاورمیانه‌ای را باز نگه دارد. وال‌استریت‌ژورنال نوشت: سخنان فهمی درباره بازبینی سیاست خارجی مصر واکنشی خفیف به انتقاد آمریکا از خشونت‌های اخیر مصر علیه طرفداران مرسی بود.

• منابع آگاه اعلام کردند نشست فوق‌العاده رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر ترکیه درباره مصر به پنجشنبه (92.05.31) موکول شد.
به گزارش پایگاه خبری «جیهان»، منابع آگاه ریاست‌جمهوری ترکیه اعلام کردند که نشست "عبدالله گل" رئیس‌جمهور و "رجب طیب اردوغان" نخست‌وزیر ترکیه درباره مصر، به پنجشنبه موکول شد.
این درحالی است که منابع خبری، از نشست فوق‌العاده میان گل و اردوغان در کاخ ریاست‌جمهوری «طرابیا» در استانبول خبر داده بودند اما گویا این نشست که گفته می‌شد، قرار است "احمد داوود اوغلو" نیز در آن حضور یابد، به تاخیر افتاده و مکان آن نیز به کاخ ریاست جمهوری «جانقایا» تغییر یافته است.

• وزیر خارجه آلمان در گفتگو با یکی از نشریات این کشور با تراژدی خواندن تحولات مصر، خواستار پایان دادن به خشونت‌ها در این کشور شد.
به گزارش «گیدو وستروله» وزیر خارجه آلمان در گفتگو با نشریه آلمانی «بیلد» گفت که امکان داشت از حمام خون در مصر جلوگیری شود.
وی گفت: «آنچه ما در روزهای گذشته در خیابان‌های مصر دیدیم، نوعی تراژدی است. حمام خونی است که امکان داشت از آن جلوگیری شود. در این مورد جایگزینی وجود دارد که ما از آن حمایت می‌کنیم.»
وزیر خارجه آلمان خواستار پایان ناآرامی‌ها در مصر شد و گفت: «اکنون باید به خشونت و ناآرامی در مصر پایان دهیم و امکان اینکه بتوانیم از راهکاری سیاسی بتوان به نتیجه رسید را نباید به بازی گرفت.»
وستروله پیش از این در دیدار با "محمد منصف مرزوقی" رئیس‌جمهور تونس نیز از همه طرف‌های سیاسی و جامعه مدنی خواسته بود تا برای رسیدن به اجماع برای عبور از مرحله گذار تلاش کنند. وی همچنین گفت که به دنبال سازشی است که در آن همه طرف‌ها مسئولیت خود را بپذیرند.

• وزارت امور خارجه روسیه با انتشار بیانیه‌ای بر لزوم حل و فصل مناقشه داخلی در مصر تنها از طریق توقف خشونت و خونریزی و آغاز گفتگوهای گسترده بین نیروهای سیاسی برای رسیدن به وفاق ملی، بدون دخالت از خارج تاکید کرد.
به گزارش پایگاه خبری-اینترنتی «راس بالت»، وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای با اشاره به این واقعیت که اوضاع در مصر همچنان وخیم است، یادآور شد که مقامات مسکو صمیمانه امیدوارند که اوضاع در کشور دوست مصر، هر چه سریع‌تر ثبات یافته و مناقشه داخلی در این کشور حل و فصل شود.
در این بیانیه تاکید شده است: ما بر این عقیده هستیم که نیروهای داخلی در مصر می‌توانند بدون دخالت خارجی و با متوسل شدن به انجام گفتگوهای گسترده بین تمامی نیروهای سیاسی و صرفا بر اساس منافع ملی و احترام به خواست مردم به توافق دست یافته و خشونت و خونریزی در این کشور متوقف شده و ارزش‌های دموکراتیک، ثبات سیاسی، امنیت و حقوق برای همه شهروندان آن بدون درنظر گرفتن تعلقات مذهبی، نژادی و یا سیاسی حاکم شود. وزارت امور خارجه روسیه همچنان از شهروندان این کشور خواسته تا از سفر به کشور مصر در شرایط حساس کنونی تا برقراری مجدد ثبات در آن خودداری کنند.

• وزیر امور خارجه سعودی در حمایت کامل از اقدام ارتش مصر در برکناری محمد مرسی رئیس جمهوری این کشور و خشونت‌های اخیر این کشور گفت: انتفاضه ۳۰ میلیون مصری را نمی‌توان کودتای نظامی توصیف کرد.
"سعود الفیصل" وزیر خارجه سعودی در گفتگو با خبرگزاری دولتی عربستان اظهار داشت که سفر خود به پاریس و ملاقات با "فرانسوا اولاند" رئیس جمهوری فرانسه برای بحث با دوستان در فرانسه درخصوص اوضاع کنونی مصر به منظور وحدت دیدگاه ها درقبال تحولات برمبنای حقایق و نه فرضیه ها صورت گرفت.
سعود الفیصل گفت: آنچه جمهوری مصر عربی برادر، امروز شاهد آن است بیانگر اراده 30 میلیون مصری در 30 ژوئن است که تمایل خود را در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری زودهنگام به علت وخامت اوضاع اقتصادی و سیاسی و اجتماعی بیان داشتند؛ امری که باعث شد تا همه رهبران نیروهای سیاسی و اجتماعی نقشه راه جدیدی را اعلام کنند تا مصر را به ساحل امنیت و آرامش رهنمون سازد و این امر بعد از آن صورت گرفت که ریاست جمهوری سابق مصر به خواسته های میلیونها مصری پاسخ مثبت نداد.
وی افزود، این نقشه راه دربردارنده تعدیل قانون اساسی و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی در زمان معین است که همه نیروهای سیاسی در آن مشارکت می کنند.
وی افزود، انتفاضه 30 میلیون مصری را به هر صورت نمی توان کودتای نظامی توصیف کرد زیرا کودتاهای نظامی در تاریکی صورت می گیرد و همچنین کسی که حکومت را در مصر برعهده گرفت، یک ریاست جمهوری غیرنظامی است که با مفاد قانون اساسی مصر همخوانی دارد.
سعود الفیصل گفت: عربستان به حوادث و تحولات با تاسف شدید می نگرد؛ حوادث و تحولاتی که تا جایی ما امروز می بینیم به مرحله جنگ خیابانی و تخریب دارایی های عمومی و خصوصی و ارعاب و برهم زدن امنیت شهروندان و کشته شدن افراد بی گناه و سوزاندان کامل استانها از طرف جریانی رسیده است که از پاسخ مثبت دادن به اراده مردمی مصر نه تنها سرباز زده بلکه همه طرح های صلحی را که شیخ الازهر مطرح کرد و درخواست های عربی و بین المللی- را نپذیرفت و اقدام به تحصن در میادین مصر و فلج کردن زندگی مردم در مناطق اطراف آن کرد و ساکنان را مرعوب کرد و سلاح و مهمات ذخیره و از زنان و کودکان را به عنوان سپر انسانی استفاده کرد تا بتواند همدردی افکار عمومی را با خود داشته باشد و بیش از 40 روز تحصن خود را ادامه دارد؛ امری که با ادعای مسالمت آمیز بودن تحصن ها در تضاد و مغایر با همه قوانین بین المللی در آزادی اندیشه و بیان و حقوق بشر است که ارعاب شهروندان و تعرض به دارایی های آنها با زور سلاح و فلج کردن زندگی مردم را مجاز ندانسته و جرم می داند و این چیزی است که اصول و مبانی دموکراتیک یا حقوق بشر خواهان آن نیست.
سعود الفیصل وزیر خارجه سعودی در گفتگو با خبرگزاری دولتی عربستان اظهار داشت: باید در اینجا به حقیقت دیگری اشاره کنم که همان تلاش های بی وقفه دولت مصر برای برچیدن تحصن ها به شیوه های مختلف مسالمت آمیز و از طریق گفتگو بود اما با کمال تاسف به این تلاش ها نه تنها با لجبازی و مخالفت بلکه با خشونت با استفاده از سلاح و کوکتل مولوتف علیه نیروهای پلیس و شهروندان پاسخ داده شد.
وزیر خارجه سعودی گفت: با وجود گستردگی تحصن ها در میدان رابعه العدویه و النهضه شهر قاهره اما باید از اقدامات دولت مصر و توانایی آن در برچیدن این تحصن ها در مدت زمانی اندک و با کمترین زیان ها ستایش کرد و این را از باب تئوری نمی گویم بلکه براساس واقعیت هایی می گویم که با صدا و تصویر مستند سازی شده است.
وی گفت: با کمال تاسف اقدامات امروز متخاصمین در آتش زدن مساجد و کلیساها و تاسیسات نظامی و مراکز پلیس و ارعاب بی گناهان و تلاش برای تبدیل بحران به جنگی خیابانی و همزمانی این فعالیت هرج و مرج طلبانه با اقدامات تروریستی در منطقه سینا تاکید می کند که اینها از یک چشمه آب می خورد و این امر اندوهبار است و همه قوانین و موازین داخلی و بین المللی انجام اینگونه اقدامات را نمی پذیرد.
وی افزود: این اقدامات با مسالمت آمیز بودن اعتراضات در تضاد است و باید در نظر داشت که همه قوانین کشورهای جهان به طور قاطعانه هرگونه تظاهرات مسلحانه یا تهدید امنیت شهروندان یا ضربه به دارایی های عمومی یا فلج کردن زندگی مردم و منافع شهروندان را ممنوع کرده است.
سعود الفیصل گفت: امروز با کمال تاسف شاهد هستیم که مواضع بین المللی در مسیر عجیبی این حقایق قطعی را نادیده می گیرد و روی یک سری اصول کلی متمرکز شده است به گونه ای که انگار می خواهد نه تنها چتری حمایتی برای جرم های این عناصر متخاصم در آتش زدن مصر و قتل مردم بی گناه آن ایجاد کند بلکه می خواهد این طرفها را به تداوم اینگونه اقدامات تشویق کند.
وی تصریح کرد: با کمال تاسف شاهدیم که موضع بین المللی درقبال حوادث جاری در مصر با مواضع آن در قبال حوادث سوریه در تضاد است.
تاکید بر دفاع از حقوق بشر و حرام بودن ریخته شدن خون انسان ها و کشتارهایی - که هر روز در سوریه روی می دهد و به قتل بیش از 100 هزار سوری و ویرانی کامل سوریه منجر شده است- کجاست؟ زیرا ما در این ارتباط کوچکترین اقدامی از جامعه بین المللی نمی بینیم که براساس اقتضای منافع خود دم از حقوق بشر می زند.
سعود الفیصل گفت: اگر این مواضع ادامه یابد ما در عربستان و جهان عربی و اسلامی هرگز آن را فراموش نخواهد کرد.
وی افزود: همه کشورهایی که این مواضع منفی را درقبال مصر اتخاذ می کنند باید بدانند که تباهی و ویرانی هرگز فقط به مصر محدود نخواهد شد بلکه دامن همه کسانی که در آن سهیم شدند خواهد گرفت.
سعود الفیصل گفت: درقبال این مواضع بین المللی منفی درقبال مصر باید عربستان با عزت و حق طلبانه در کنار مصر بایستد زیرا این کشور مهمترین و بزرگترین کشور عربی است و عربستان نمی تواند قبول کند که سرنوشت آن براساس ارزیابی های اشتباه ترسیم شود.
وی تصریح کرد: آنچه در مصر می گذرد چیزی جز تروریسم نیست که خیری در آن نیست و باید با آن با کمال قدرت و قاطعیت برخورد کرد در غیر این صورت تروریسم نقشه خود علیه مصر و ثبات آن را تحقق خواهد بخشید.
وزیر خارجه سعودی همچنین خواهان عدم دخالت در امور داخلی مصر و واگذاری مسائل به مردم و رهبران آن شد زیرا آن ها بهتر از دیگران به امور کشورشان واقف هستند.
وی گفت: به همه تاکید می کنم که عربستان همواره در کنار مصر بوده و خواهد بود و کشورهای عربی به هیچ وجه راضی نخواهند شد که جامعه بین المللی با سرنوشت این کشور بازی کند یا امنیت و ثبات آن را برهم بزند و امیدوارم که جامعه بین المللی به محتوای پیام شاه سعودی مبنی بر اینکه عربستان جدی است و در کمک به ملت مصر برای برقراری امنیت و ثباتش سستی به خرج نخواهد داد، دقت و توجه کند.
وی افزود: ما در ارتباط با کسانی که از توقف کمک های خود به مصر سخن گفته یا به توقف تلویحی آن اشاره می کنند باید بگویم که امت عربی و اسلامی با نیروها و امکاناتش ثروتمند است و هرگز در کمک به مصر تاخیر نخواهد کرد زیرا سرنوشت و هدف ما واحد است.

• نماینده ائتلاف موسوم به ائتلاف ملی معارضان سوریه در ترکیه اعلام کرد این ائتلاف در صدد است مقر خود را از مصر به ترکیه منتقل کند.
به گزارش روسیا الیوم، "خالد خوجا" گفت که به دلیل تحولات اخیر مصر که بر اوضاع سوریه نیز تاثیرات منفی دارد، ائتلاف ملی معارضین سوریه تصمیم دارد مقر خود را به ترکیه انتقال دهد.
وی در مصاحبه با روزنامه حریت ترکیه افزود: عزل "مرسی" تاثیر منفی بر اوضاع سوریه داشته و فعالیت معارضین سوریه در مصر با محدودیت‌های مواجه شده است و شخصیت‌های معارض سوریه این کشور را ترک کرده‌اند و به همین دلیل ما در صدد آن هستیم تا مقر ائتلاف ملی سوریه را از مصر به ترکیه منتقل کنیم.

• مشاور سیاسی نخست‌وزیر دولت منتخب فلسطین در غزه تاکید کرد دولت غزه هرگز بازگشت به توافقنامه سال ۲۰۰۵ برای اداره گذرگاه مرزی رفح را نمی‌پذیرد.
به گزارش شبکه فلسطین الیوم، "یوسف رزقه" گفت که گذرگاه رفح به حاکمیت محض فلسطینی و مصری بدون هیچ گونه دخالت خارجی نیاز دارد.
وی اظهار داشت که بازگشت اروپایی‌ها و مسئولان رژیم اشغالگر به گذرگاه رفح بر اساس توافقنامه‌های قبلی، سوء استفاده آشکار و غیرقابل قبول از شرایط کنونی مصر به عنوان ناظر اصلی بر گذرگاه رفح است.
وی گفت: آنچه رسانه‌ های خبری در خصوص پافشاری رهبران تشکیلات خودگردان برای بازگشت به توافقنامه 2005 از آن سخن می‌گویند، غیرملی و غیراخلاقی است.
رزقه همچنین با تاکید بر اینکه توافقنامه 2005 برای اداره گذرگاه از بین رفته است و دیگر وجود ندارد، افزود که هدف اصلی از این توافقنامه در تنگنا قرار دادن فلسطینیان در نوار غزه بود.
روزنامه الشرق الأوسط به نقل از یک منبع تشکیلات خودگردان نوشت که این تشکیلات طرح‌های بی‌سابقه درباره نوار غزه از جمله بازگشت گارد ریاست تشکیلات خودگردان به گذرگاه رفح با هماهنگی مصر و برگزاری انتخابات مجلس قانونگذاری و ریاستی بدون حماس را در دست بررسی دارد.
• در پی بازداشت رهبر اخوان المسلمین از سوی نیروهای امنیتی و انتقال وی به زندان طره، دادستانی مصر حکم بازداشت 15 روزه وی را صادر کرد.‬
‫‫به گزارش پایگاه خبری «الیوم السابع»، در پی بازداشت "محمد بدیع" رهبر اخوان المسلمین مصر، دادستانی این کشور حکم بازداشت 15 روزه وی را صادر کرد.
پیشتر دادستانی مصر حکم بازداشت وی را به اتهام تحریک به قتل معترضان در برابر قصر اتحادیه در 5 دسامبر و حمله به ساختمان گارد ریاست جمهوری را صادر کرده بود.
یک منبع آگاه قضایی تأکید کرد که تحقیقات گسترده ای در پرونده رهبر اخوان آغاز شده است و فهرست اتهاماتی که در زندان طره به وی تفهیم خواهد شد شامل تحریک به قتل، تخریب اموال عمومی،ایجاد رعب و وحشت و ایجاد باندهای تروریستی شده است.
وی همچنین تأکید کرد که مجازات این اتهام ها ممکن است به حد اعدام نیز برسد. در پی بازداشت رهبر اخوان المسلمین این گروه اعلام کرد که "محمود عزت" را به عنوان جانشین موقت بدیع انتخاب کرده است.

• منابع خبری گزارش دادند "صفوت حجازی" مبلغ اسلامی و "مراد علی" سخنگوی رسمی حزب آزادی و عدالت شاخه سیاسی جماعت اخوان المسلمین توسط نیروهای امنیتی مصر دستگیر شدند.
به گزارش اسکای نیوز در خبری گزارش داد که صفوت حجازی از مبلغان اسلامی نزدیک به اخوان‌المسلمین در یکی از مناطق دور افتاده در سیوه واقع در صحرای غربی استان مرسی مطروح دستگیر شد.
بر اساس این گزارش حجازی در حال فرار به لیبی بوده است.
از سوی دیگر رسانه های مصری گزارش دادند که نیروهای امنیتی مراد علی سخنگوی حزب آزادی و عدالت شاخه سیاسی اخوان‌المسلمین را در حین خروج از کشور در فرودگاه بین‌المللی قاهره دستگیر کردند. نیروهای امنیتی مصر اخیرا دستگیری و سرکوب رهبران اخوان المسلمین را شدت بخشیدند.

• "محمد البرادعی" به اتهام کناره گیری از مقام خود و آنچه خیانت و نقض اعتماد ملی خوانده می شود، به دادگاه قاهره احضار شد.
به گزارش الجزیره، محمد البرادعی که اخیرا از سمت خود به عنوان معاون رئیس جمهور موقت مصر استعفا کرد به اتهام آنچه که «نقض اعتماد ملی» خوانده شده است به دادگاه فراخوانده شد.
دادگاه قاهره اعلام کرده است که البرادعی در 19 سپتامبر (28 شهریور) محاکمه خواهد شد. این درحالی ست که یک استاد دانشگاه «حلوان» قاهره در مصاحبه با الاهرام انتصاب چنین اتهامی به البرادعی را غیر قابل قبول خواند.
براساس این گزارش، استعفای محمد البرادعی در روز 14 اوت، خیانت به مردم و دلیل اصلی این اتهام عنوان شده است.
محمد البرادعی روز 14 اوت ساعاتی بعد از حمله نیروهای امنیتی مصر به هواداران محمد مرسی رئیس جمهور برکنار شده این کشور و کشته شدن صدها نفر از سمت خود استفعا کرد.
بنابر آنچه که در دادخواست البرادعی آمده است؛ استعفای او از سمت خود پیام اشتباهی به جامعه جهانی مبنی بر سرکوب مردم مردم مصر توسط ارتش ارسال کرده است.

• کاخ سفید اعلام کرد گزارش های برخی از رسانه‌ها درباره قطع کمک‌های واشنگتن به مصر صحیح نیستند و اوباما هنوز در حال بررسی گزینه‌هایی است که پیش رو دارد.
بنا به گزارش رویترز، "جاش ارنست"، یکی از سخنگویان کاخ سفید در یک نشست خبری گفت "باراک اوباما" رئیس جمهور آمریکا هنوز در حال بررسی گزینه‌هایی است که پیش رو دارد.
وی افزود: گزارش‌های منتشر شده مبنی بر اینکه آمریکا کمک خود به مصر را قطع کرده صحیح نیستند.
سخنگوی کاخ سفید همچنین گفت اقدام دولت موقت مصر مبنی بر بازداشت "محمد بدیع" رهبر اخوان المسلمین با استانداردهایی که آمریکا امیدوار است برای حفظ حقوق اساسی انسان ها به آن قائل باشد، همخوانی ندارد.
کاخ سفید همچنین اعلام کرده اوباما روز سه‌شنبه (92.05.29) با تیم امنیت ملی برای گفتگو درباره جریانات مصر دیدار خواهد کرد.
اظهارات ارنست درباره کمک‌های آمریکا به مصر پس از آن مطرح شدند که برخی از رسانه‌ها با استناد به نظر یک سناتور آمریکایی ادعا کرده بودند آمریکا به طور مخفیانه تصمیم گرفته موقتاً بخش زیادی از کمک‌های نظامی به مصر را پس از اقدام ارتش این کشور به حالت تعلیق درآورد.
وی گفت در حالی که کمک‌های نظامی آمریکا به مصر موضوعی در حال بررسی است هنوز به حالت تعلیق درنیامده است.
آمریکا از جمله کشورهایی بود که پس از آنکه ارتش مصر ماه گذشته ضمن تعلیق قانون اساسی، محمد مرسی را از قدرت خلع کرد از عنوان کودتا برای این اقدام ارتش استفاده نکرد.
آمریکا در صورت استفاده از عبارت «کودتا» بایستی کمک‌های نظامی به مصر را قطع می‌کرد.

• تلویزیون رژیم صهیونیستی گزارش داد مقامات این رژیم با ورود یک گردان پیاده‌نظام مصری به سینا موافقت کردند.
به گزارش پایگاه الیوم السابع، کانال دهم تلویزیون رژیم صهیونیستی گزارش داد که مقامات این رژیم به ارتش مصر اجازه دادند تا چهار فروند بالگرد نظامی آپاچی به اضافه یک گردان جدید پیاده‌نظام به شبه جزیره سینا وارد کند.
بر اساس این گزارش، با افزایش عملیات‌های مسلحانه علیه ارتش مصر در سینا، مقامات رژیم صهیونیستی احساس نگرانی می‌کنند و گذشته از آن افزایش عملیات‌ها علیه این رژیم در دوره گذشته باعث شد که تل‌آویو با ورود نیروهای جدید مصری به سینا موافقت کند.

• فرستاده رژیم صهیونیستی در سفری چندساعته به قاهره با مسئولان مصری دیدار و اوضاع و تحولات سینا را بررسی کرد.
به گزارش خبرگزاری آلمان، فرستاده تل‌آویو به قاهره پس از دیدار با تعدادی از مقامات امنیتی مصر، قاهره را ترک کرد. برخی منابع مسئول در فرودگاه قاهره اعلام کردند که فرستاده رژیم صهیونیستی برای دیدار با مقامات امنیتی مصر و گفتگو با آن ها درباره اوضاع سینا و هماهنگی درباره حمایت از مرزهای شرقی شبه جزیره سینا و نیز ممانعت از نفوذ و فعالیت گروه‌های تروریستی به قاهره سفر کرده بود.
سفر این مقام تل‌آویو به قاهره در حالی است که روز گذشته گروه‌های مسلح تروریستی با حمله به دو اتوبوس در سینا، 25 سرباز مصری را کشتند.
این در حالی است که به دنبال ناآرام شدن سینا و عملیات‌های گروه‌های مسلح علیه نیروهای پلیس و امنیتی مصر، برخی جریان‌های مصری از جمله جنبش تمرد لغو معاهده صلح امضا شده بین مصر و اسرائیل موسوم به کمپ دیوید را خواستار شده‌اند.

• یک هیئت نظامی عالی‌رتبه مصر از سوی وزیر دفاع این کشور با هدف هماهنگی علیه اخوان‌المسلمین وارد سوریه شد.
به گزارش دام پرس، یک هیئت نظامی عالی‌رتبه مصری به دستور "عبدالفتاح السیسی" وارد دمشق شد.
بر اساس این گزارش، هدف از سفر این هیئت مصری به دمشق، هماهنگی امنیتی بین دستگاه اطلاعات مصر و دستگاه امنیت نظامی سوریه در خصوص اخوان‌المسلمین و تبادل اطلاعات است.
سفر این هیئت مصری به دمشق در حالی صورت می‌گیرد که ارتش مصر چند نفر از سوری‌های منتسب به اخوان‌المسلمین را در خاک مصر و سوریه نیز چند نفر از وابستگان به اخوان‌المسلمین را در خاک خود دستگیر کرد.
بر پایه این گزارش، دستگاه‌های اطلاعاتی مصر و سوریه در این باره هماهنگی بعمل خواهند آورد و این در حالی است که عربستان سعودی از این قضیه ناراضی است اما به عقیده السیسی منافع عالی مصر ایجاب می‌کند که بین قاهره و دمشق که دارای تجربه عمیق درباره اخوان‌المسلمین است، هماهنگی وجود داشته باشد و دو طرف هماهنگی امنیتی مشترک داشته باشند.
بر اساس گزارش این سایت سوری، "فهد جاسم الفریج" وزیر دفاع سوریه با السیسی تلفنی گفتگو کرد. السیسی در این گفتگوی تلفنی بر همبستگی ارتش مصر با ارتش عربی سوریه و ایستادگی آن در کنار ارتش سوریه برای مقابله با گروه‌های تروریستی مسلح تاکید کرد.

• دبیرکل سازمان ملل با محکومیت کشته شدن سربازان مصری در شهر رفح در سینا، خواستار تحقیق و بررسی حادثه کشته شدن حامیان مرسی در زندان ابوزعبل شد.
به گزارش پایگاه خبری «الجزیره»، "بان کی مون" دبیر کل سازمان ملل کشته شدن 25 سرباز ارتش مصر در حادثه تروریستی در شهر رفح در سینا را محکوم کرد. دفتر رسانه‌ای دبیر کل سازمان ملل همچنین در بیانیه‌ای خواستار تشکیل تیم تحقیق و بررسی برای حادثه کشته شدن 36 حامی بازداشت شده مرسی شد که در حال انتقال به زندان ابوزعبل بودند.
وی پیشتر نیز تأکید کرده بود که مسئولیت شکاف گسترده‌ای که در میان جامعه مصر ایجاد شده به عهده مقامات و رهبران سیاسی مصر است و آن ها باید از هرگونه تلاشی برای رسیدن به راهکاری برای پایان دادن به بحران کشور و پایان خشونت دریغ نکنند.
وی همچنین با تأکید بر تنگ شدن مجال سیاسی بر اخوان المسلمین خواستار گشایش سیاسی بیشتری برای این گروه شد و تأکید کرد که "محمد مرسی" رئیس جمهور برکنار شده مصر باید آزاد شود و یا به دادگاهی عادل و شفاف، معرفی شود.

• سازمان عفو بین‌الملل با قتل‌عام عنوان کردن کشتار اخیر در قاهره، خواستار اقدام نظامیان مصری در این زمینه شد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، در پی درگیری هفته گذشته نیروهای امنیتی مصر با هواداران "محمد مرسی" رئیس‌جمهور برکنار شده که به کشتار صدها تن در این کشور منجر شد، سازمان عفو بین‌الملل از قتل‌عام در مصر به شدت انتقاد کرد.
"سالی شتی" دبیرکل سازمان عفو بین‌الملل گفت: نقض روشن قوانین جهانی و استانداردها در مصر اتفاق افتاده است که از این اقدام می‌توان با عنوان قتل‌عام یاد کرد.
این سازمان همچنین از نظامیان مصری که از حمایت قوی مقامات این کشور برخوردارند خواست تا با ایجاد امنیت و اجرای قانون به خیابان‌ها، اقدامی سریع برای جلوگیری از کشته شدن مردم صورت دهند.
اوایل ماه جاری عفو بین‌الملل اعلام کرده بود که شواهدی در دست دارد که نشان می‌دهد هواداران مرسی، رقبای سیاسی را در ژوئن و جولای شکنجه کرده‌اند.

• وزارت امور خارجه سنگال در بیانیه ای توقف خشونت‌ها در مصر،‌ آزادی فوری "محمد مرسی" رئیس جمهور برکنار شده این کشور و بازگشت نظم و دموکراسی مبتنی بر قانون اساسی را خواستار شد.
سنگال از سازمان همکاری اسلامی، سازمان بین‌المللی کشورهای فرانسوی زبان و سازمان ملل متحد خواست تدابیر مناسبی برای کمک به بحران کنونی مصر اتخاذ کنند. دولت سنگال همچنین از کشته و زخمی شدن صدها نفر از مردم این کشور در پی برگزاری تظاهرات در شهرهای مختلف این کشور، به شدت ابراز تأسف کرد.

• مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا تأکید کرد در صورت موافقت طرف‌های مصری آماده است تا با سفر به این کشور و میانجی گری راه حلی برای بحران مصر ایجاد کند.
به گزارش پایگاه خبری «پانوراما الشرق الاوسط»، "کاترین اشتون" مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا در جمع خبرنگاران در حاشیه نشست فوق العاده اتحادیه اروپا درباره بحران مصر، تأکید کرد که در تعطیلات آخر هفته گذشته به "حازم الببلاوی" نخست وزیر مصر پیشنهاد داده که در صورت موافقت آن ها آماده است که بار دیگر به مصر سفر کند.
اشتون افزود: آماده ام با سفر به قاهره و میانجی گری به ایجاد راه حلی برای پایان دادن به بحران این کشور کمک کنم.

• "اشتون" پیشتر بعد از برکناری "مرسی" در 30 ژوئن دوباره به مصر سفر کرده بود و یک بار دیگر نیز به همراه مقام دیگری از اتحادیه اروپا برای میانجی گری میان اخوان و دولت موقت مصر به این کشور سفر کرده بود.
به گزارش پایگاه خبری «پانوراما الشرق الاوسط»، کاترین اشتون مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا در جمع خبرنگاران در حاشیه نشست فوق العاده اتحادیه اروپا درباره بحران مصر، تأکید کرد که در تعطیلات آخر هفته گذشته به "حازم الببلاوی" نخست وزیر مصر پیشنهاد داده که در صورت موافقت آن ها آماده است که بار دیگر به مصر سفر کند.
اشتون افزود: آماده ام با سفر به قاهره و میانجی گری به ایجاد راه حلی برای پایان دادن به بحران این کشور کمک کنم.

• "ملک عبدالله" در اظهاراتی از دخالت‌های آمریکا در امور داخلی مصر انتقاد کرد.
بنا به گزارش مجله «نیوزویک»، ملک عبدالله، پادشاه عربستان در اظهارنظری بی‌سابقه بی‌اطلاعی آمریکا را مقصر بحران در مصر دانست؛ پادشاه عربستان بدون اینکه نامی از آمریکا به میان بیاورد از دخالت این کشور در سیاست‌های کشورهای عربی در خلال دو سال گذشته انتقاد کرد.
ملک عبدالله از مسلمانان خواست برای مقابله با تروریسم و افراط‌گرایی از ارتش مصر حمایت کنند. عبدالله که به نوشته مجله نیوزویک با حالتی غمگین صحبت می‌کرد از خارجی‌های بی‌اطلاع از عرب‌گرایی، اسلام و مصر به خاطر دخالت‌های بی‌معنا در سیاست‌های پرجمعیت‌ترین کشور جهان عرب انتقاد کرد. وی در اظهاراتی که اشاره مستقیمی به تصمیم "باراک اوباما"، رئیس جمهور آمریکا در 2 سال پیش برای اعلام حمایت از خلع "حسنی مبارک"، رئیس جمهور پیشین مصر از قدرت داشت این موضوع را مطرح کرد که آمریکا با آتش بازی کرد و اکنون در همان آتش سوخته است.
سعودی‌ها دو سال پیش که اوباما پشت حسنی مبارک که از متحدان عربستان بود را خالی کرد، شوکه شدند و آینده‌ای خطرناک را پیش روی خودشان متصور شدند.
عربستان سعودی به همین دلیل از جمله اولین کشورهایی بود که اقدام ارتش مصر برای خلع محمد مرسی، اولین رئیس جمهور روی کار آمده با انتخابات دموکراتیک در این کشور را کودتا و از آن اعلام حمایت کرد. این کشور همچنین با کشورهای حاشیه خلیج فارس مانند کویت و امارات متحده عربی ائتلاف کرده تا کمکی معادل 12 میلیارد دلار به دولت نظامی مصر که اخوان‌المسلمین را برکنار کرد، ارائه دهد.
امارات و عربستان سعودی هر دو اخوان‌المسلمین را تهدیدی برای خود ارزیابی می‌کردند. ملک عبدالله از آن هراس دارد که در صورت شیوع برگزاری انتخابات در کشورهای عربی به زودی مردم این کشور هم خواستار برگزاری انتخابات و تغییر درنظام پادشاهی این کشور خواهند شد.
پادشاه عربستان از آن هایی که اطلاعی از جهان ندارند خواست سر عقل بیایند و دخالت در کشور مصر را محکوم کنند. وی گفت انتقاد از سرکوب ارتش (کاری که اوباما آن را انجام داده است) تنها به تروریست‌ها کمک می‌کند.
یکی از کشورهای دیگری که عربستان از آن انتقاد کرده است، قطر است که قبل از کودتای ارتش به اخوان‌المسلمین پیشنهاد کمک 8 میلیارد دلاری داد و از ارتش خواسته است محمد مرسی که بازداشت شده است را آزاد کند.
ملک عبدالله، باز هم بدون اینکه نامی از قطر ببرد، از کسانی که در مجادله مصر «سهواً» طرف نادرست را گرفته‌اند هم انتقاد کرد.

• نخست‌وزیر ترکیه اظهار داشت: آنکارا مدرکی درباره دخالت در برکناری "محمد مرسی" در دست دارد.
روزنامه حریت، "رجب طیب اردوغان" نخست وزیر ترکیه گفت که رژیم صهیونیستی در پشت کودتای نظامی 3 جولای در مصر است. آنکارا مدرکی درباره دخالت این رژیم در برکناری محمد مرسی در دست دارد.
وی سه‌شنبه (92.05.29) در نشستی با اعضای حزب عدالت و توسعه اظهار داشت: الان غرب می‌گوید دموکراسی این نیست که نامی از صندوق رای بیرون بیاید، یا حداقل فقط این نیست که یک نام از صندوق رای بیرون آید، اما همه می‌دانیم که آنچه از صندوق رای برمی‌آید، در واقع همان خواسته مردم است. اردوغان گفت: این چیزی است که در مصر به اجرا در‌آمده است. چه کسی در پشت این ماجرا بوده است؟ "اسرائیل". ما مدرک داریم.
وی تاکید کرد: اخوان المسلمین در قدرت نخواهد ماند، حتی اگر در انتخابات پیروز شود، چراکه دموکراسی از صندوق رای بیرون نمی‌آید.

• ریاست جمهوری و دولت مصر اظهارات اخیر نخست وزیر ترکیه را محکوم کردند و سخنان او درباره دست داشتن رژیم صهیونیستی در کودتای نظامی این کشور را بی پایه و اساس خواندند.
به گزارش پایگاه خبری «روسیا الیوم»، ریاست جمهوری و دولت مصر سخنان اخیر "رجب طیب اردوغان" نخست وزیر ترکیه را محکوم کردند.
شورای وزیران مصر با صدور بیانیه ای تأکید کرد که اظهارات اردوغان درباره دست داشتن رژیم صهعیونیستی در کودتای نظامی در مصر بی پایه و اساس است و هدف از این ادعاها ضربه زدن به وحدت ملت و نهادهای ملی این کشور است.
در ادامه این بیانیه تأکید شده که صبر مصر در قبال اظهارات اردوغان سر آمده و آنکارا باید درک کند که مهم ترین مسئله فعلا اجرای خواست مردم و نقشه راه است تا کشور در مسیر صحیح دموکراسی قرار بگیرد.
"احمد مسلمانی" مشاور رسانه ای رئیس جمهور مصر نیز تأکید کرد که ایادی کشورهای غربی اجازه ندارند به مردم مصر درس های ملی گرایی بدهند و آن ها نمی توانند دولت مصر را شکست دهند.
 

  فرستادن مقاله
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

جهان از آفریقا چه می‌خواهد؟

۱۳۹۶/۶/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران:‌ تحولات مغرب عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات سودان (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات لیبی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات مصر (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات سودان (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات لیبی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مصر (174)

۱۳۹۵/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مصر (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات لیبی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات لیبی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مصر (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات سودان (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مصر (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات لیبی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات لیبی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات سودان (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مصر (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات لیبی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات سودان (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران:تحولات مغرب عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات مصر (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مصر (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات لیبی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات سودان (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

تحولات لیبی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مصر (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات لیبی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مصر (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مغرب عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مصر (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات لیبی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات سودان (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مغرب عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مصر (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات لیبی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مصر (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات لیبی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات سودان (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات سودان (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات لیبی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات مصر (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات مصر (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات سودان (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مصر (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات لیبی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات سودان (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مصر (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات لیبی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات لیبی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات سودان (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات سودان (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات لیبی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات سودان (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات لیبی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مصر (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات لیبی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات لیبی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات لیبی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات سودان (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات مصر (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مصر (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات لیبی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات مصر (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات سودان (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات لیبی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات سودان (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مصر (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مصر (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات سودان (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات لیبی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات سودان (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات سودان (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات لیبی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات مصر (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات لیبی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات لیبی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مصر (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات سودان (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات لیبی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات سودان (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات سودان (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات سودان (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات لیبی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات سودان (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات سودان (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات سودان (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مصر (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (117)

۱۳۹۳/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات سودان (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات سودان (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مصر (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات لیبی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات سودان (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (112)

۱۳۹۳/۹/۱۹

آفران: تحولات لیبی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات سودان (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات لیبی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات سودان (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مصر (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات سودان (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات لیبی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مصر (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات لیبی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات سودان (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات مصر (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات لیبی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات سودان (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولان مغرب عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (107)

۱۳۹۳/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات لیبی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات مصر (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات سودان (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مصر (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات لیبی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات سودان (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مصر (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات سودان (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات لیبی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات سودان (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات لیبی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات سودان (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات لیبی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مصر (98)

۱۳۹۳/۶/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات لیبی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مصر (96)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مصر (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات لیبی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات سودان (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات مصر (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات سودان (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مصر (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات لیبی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران : تحولات مغرب عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مصر (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات لیبی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات سودان (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات لیبی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مصر (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مصر (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مصر (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات لیبی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مصر (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات سودان (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مصر (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات سودان (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات مصر (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات لیبی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات سودان (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات سودان (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات لیبی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مصر (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات لیبی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات سودان (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات سودان (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات لیبی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مصر (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات لیبی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مصر (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربي (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربي (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مصر (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات لیبی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات سودان (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات مصر (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات لیبی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات لیبی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مصر (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی(70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات مصر (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات لیبی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات سودان (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات لیبی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات مصر (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی(68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات سودان (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات لیبی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مصر (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی(67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات مصر (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات لیبی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات سودان (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات سودان (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات لیبی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی(65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مصر (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مصر (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات لیبی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات سودان (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مصر (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات لیبی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات سودان (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات مصر (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

نگاه آفران: تحولات مصر 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات لیبی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

نگاه آفران: تحولات سودان 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: آفريقاي جنوبي اولين ايستگاه اجلاس كميسيون مشترك دولت تدبير و اميد

۱۳۹۲/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مصر (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات سودان (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

نگاه آفران: تحولات مغرب عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات لیبی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات سودان 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات سودان (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات لیبی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مصر (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات سودان (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات مصر (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات لیبی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات سودان (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات لیبی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات مصر (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مصر (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات لیبی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات سودان (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات مصر (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات مصر (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات سودان (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات لیبی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مصر (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات سودان (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات سودان (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات لیبی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مصر (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات سودان (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات لیبی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات سودان (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: گزارش تحليلي بر سفر رئيس جمهور ايالات متحده آمريكا به آفريقا

۱۳۹۲/۴/۱۶

آفران: تحولات لیبی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات سودان (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات لیبی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات سودان (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات مصر (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات سودان (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات سودان (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مصر (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات سودان (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات لیبی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات ليبي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی(34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مصر (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات لیبی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات سودان (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات ليبي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مصر (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات سودان (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات مصر(32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مصر (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: کودتا در آفریقای مرکزی

۱۳۹۲/۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات لیبی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات سودان (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مصر (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مصر (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات مصر (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات سودان (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات لیبی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مصر (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات لیبی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات مصر (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات سودان (23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۴

آفران: تحولات ليبي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات مغرب عربي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات آفریقای غیر عربی (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مصر (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات ليبي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات لیبی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات سودان (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات لیبی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مصر (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات سودان (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات لیبی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات مصر (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات سودان (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مغرب عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات لیبی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مصر (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات سودان (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات سودان (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مصر (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱

آفران:حسن الشیخ محمود رئیس جمهور جدید سومالی

۱۳۹۱/۶/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۲۶

دیدگاه اسلام گرایان درباره آینده قبطی ها در مصر

۱۳۹۱/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۱۹

تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: انتخابات كشور ليبي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (5)

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: عملکرد حزب اسلامی النهضة پس از انقلاب تونس

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (4)

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۷

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (3)

۱۳۹۱/۳/۲۴

انتخابات ریاست جمهوری مصر (2012)

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: عواقب پیروزی "احمدشفیق" در انتخابات

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (2)

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: میزان موفقیت اخوان المسلمین در بازیابی پایگاه مردمی خود

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (1)

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: حکم دادگاه مبارک به نفع نامزد اخوان تمام شد

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: بروز اعتراضات در مصر و نشانه رفتن نامزدی نخست وزیر مبارک

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۶

آفران:نظرات موافقان و مخالفان مرسی

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: وجوب توافق بین اخوان و نیروهای انقلابی علیه احمد شفیق

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۹

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۸

مصر و تهدیدات عمر سلیمان

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: انتخابات مصر صحنه پراکندگی آراء میان دو مجموعه اسلام گرا و مدنی

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: بررسی و تحلیل آخرین وضعیت انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: شعارهای انتخاباتی برخی نامزدهای برجسته انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.25

۱۳۹۱/۲/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.24

۱۳۹۱/۲/۲۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.23

۱۳۹۱/۲/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.20

۱۳۹۱/۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.19

۱۳۹۱/۲/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.18

۱۳۹۱/۲/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.17

۱۳۹۱/۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.16

۱۳۹۱/۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.13

۱۳۹۱/۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.12

۱۳۹۱/۲/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.11

۱۳۹۱/۲/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.10

۱۳۹۱/۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.09

۱۳۹۱/۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.05

۱۳۹۱/۲/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.04

۱۳۹۱/۲/۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.03

۱۳۹۱/۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.02

۱۳۹۱/۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.30

۱۳۹۱/۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.29

۱۳۹۱/۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.28

۱۳۹۱/۱/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.27

۱۳۹۱/۱/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.26

۱۳۹۱/۱/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.23

۱۳۹۱/۱/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.22

۱۳۹۱/۱/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.21

۱۳۹۱/۱/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.20

۱۳۹۱/۱/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.19

۱۳۹۱/۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.16

۱۳۹۱/۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.15

۱۳۹۱/۱/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.14

۱۳۹۱/۱/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.07

۱۳۹۱/۱/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.06

۱۳۹۱/۱/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.21

۱۳۹۰/۱۲/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.20

۱۳۹۰/۱۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.17

۱۳۹۰/۱۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.16

۱۳۹۰/۱۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.15

۱۳۹۰/۱۲/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.13

۱۳۹۰/۱۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.10

۱۳۹۰/۱۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.09

۱۳۹۰/۱۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.08

۱۳۹۰/۱۲/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.07

۱۳۹۰/۱۲/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.06

۱۳۹۰/۱۲/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.03

۱۳۹۰/۱۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.02

۱۳۹۰/۱۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.01

۱۳۹۰/۱۲/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.30

۱۳۹۰/۱۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.29

۱۳۹۰/۱۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.11.19

۱۳۹۰/۱۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.17

۱۳۹۰/۱۱/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.16

۱۳۹۰/۱۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.10

۱۳۹۰/۱۱/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.09

۱۳۹۰/۱۱/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.08

۱۳۹۰/۱۱/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.05

۱۳۹۰/۱۱/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.28

۱۳۹۰/۱۰/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.27

۱۳۹۰/۱۰/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.26

۱۳۹۰/۱۰/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.25

۱۳۹۰/۱۰/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.21

۱۳۹۰/۱۰/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.19

۱۳۹۰/۱۰/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.18

۱۳۹۰/۱۰/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.17

۱۳۹۰/۱۰/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.14

۱۳۹۰/۱۰/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.13

۱۳۹۰/۱۰/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.12

۱۳۹۰/۱۰/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.11

۱۳۹۰/۱۰/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.10

۱۳۹۰/۱۰/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.06

۱۳۹۰/۱۰/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.05

۱۳۹۰/۱۰/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.03

۱۳۹۰/۱۰/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.29

۱۳۹۰/۹/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.28

۱۳۹۰/۹/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.27

۱۳۹۰/۹/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.26

۱۳۹۰/۹/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.23

۱۳۹۰/۹/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.22

۱۳۹۰/۹/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.21

۱۳۹۰/۹/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.20

۱۳۹۰/۹/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.19

۱۳۹۰/۹/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.12

۱۳۹۰/۹/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.09

۱۳۹۰/۹/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.08

۱۳۹۰/۹/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.07

۱۳۹۰/۹/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.06

۱۳۹۰/۹/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.05

۱۳۹۰/۹/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.02

۱۳۹۰/۹/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.01

۱۳۹۰/۹/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.28

۱۳۹۰/۸/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.25

۱۳۹۰/۸/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.14

۱۳۹۰/۸/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.11

۱۳۹۰/۸/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.10

۱۳۹۰/۸/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.08

۱۳۹۰/۸/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.03

۱۳۹۰/۸/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.02

۱۳۹۰/۸/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.27

۱۳۹۰/۷/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.26

۱۳۹۰/۷/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.25

۱۳۹۰/۷/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 24 .7 .90

۱۳۹۰/۷/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.18

۱۳۹۰/۷/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.17

۱۳۹۰/۷/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.16

۱۳۹۰/۷/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.12

۱۳۹۰/۷/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.09

۱۳۹۰/۷/۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.06

۱۳۹۰/۷/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.05

۱۳۹۰/۷/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.03

۱۳۹۰/۷/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.30

۱۳۹۰/۶/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.28

۱۳۹۰/۶/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.27

۱۳۹۰/۶/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.26

۱۳۹۰/۶/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.22

۱۳۹۰/۶/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.20

۱۳۹۰/۶/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.06.19

۱۳۹۰/۶/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.16

۱۳۹۰/۶/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.15

۱۳۹۰/۶/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.14

۱۳۹۰/۶/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.13

۱۳۹۰/۶/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.12

۱۳۹۰/۶/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.08

۱۳۹۰/۶/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.07

۱۳۹۰/۶/۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.06

۱۳۹۰/۶/۶

آفریقا در هفته ای که گذشت (900527 الی 900602)

۱۳۹۰/۶/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.05

۱۳۹۰/۶/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.02

۱۳۹۰/۶/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.01

۱۳۹۰/۶/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.30

۱۳۹۰/۵/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.29

۱۳۹۰/۵/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.24

۱۳۹۰/۵/۲۴

آفران: انقلابیون لیبی در مقابل یک آزمون سخت

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900513 الی 900519)

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.23

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.22

۱۳۹۰/۵/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.19

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: صحنه جنگ لیبی پس از آغاز ماه رمضان

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.18

۱۳۹۰/۵/۱۸

آفران: محاکمه حسنی مبارک ؛ واکنش ها و پیامدها

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.17

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.16

۱۳۹۰/۵/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.15

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفریقا در هفته ای که گذشت (900506 الی 900512)

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفران: تحولات شمال آفر یقا - 90.05.12

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: آفريقاي شرقي؛ اهميت استراتژيك و افق هاي پيش رو

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.11

۱۳۹۰/۵/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.10

۱۳۹۰/۵/۱۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.09

۱۳۹۰/۵/۹

آفران: قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.08

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.05

۱۳۹۰/۵/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.04

۱۳۹۰/۵/۴

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (2)

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.03

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.02

۱۳۹۰/۵/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.01

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (1)

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.29

۱۳۹۰/۴/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.28

۱۳۹۰/۴/۲۸

آفران: دموکراسی در آفریقا

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.27

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (900416 الی 900422)

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.25

۱۳۹۰/۴/۲۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.22

۱۳۹۰/۴/۲۲

آفران: مراکش، تاریخ و جغرافیا

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.19

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: موریتانی پس از انقلاب های عربی

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.18

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفریقا در هفته ای که گذشت (900409 الی 900415)

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: مراکش پس از همه پرسی

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.15

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (پایانی)

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.14

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (2)

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.13

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (1)

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.12

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: دلیل حمایت آمریکا از انقلابیون و سازمان های مصری

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.11

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفریقا در هفته ای که گذشت (900402 الی 900408)

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تاثير عوامل اقتصادي بر انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.08

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.07

۱۳۹۰/۴/۷

آفران: نشانه های “همه پرسی نظامی" درباره رئیس جمهور آینده مصر

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.06

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: عدم تناسب نقش و حقوق زنان در افریقا

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.05

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: گزينه هايي دشوار سياست مصر در قبال انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.04

۱۳۹۰/۴/۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (900326 الی 900401)

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: بروز اختلاف در صفوف انقلابیون لیبی

۱۳۹۰/۴/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.01

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: تغییر پشت درب‌های الجزایر و مغرب پس از لیبی

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: اصلاحات در قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.31

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: مصادره انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.30

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.29

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: صف بندی احزاب تونسی برای انتخابات آینده

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفریقا در هفته ای که گذشت (900319 الی 900325)

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: آخرین تحولات سودان

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.28

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.25

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: اعطاي وام به مصر و ربودن انقلاب

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: بازیگران منطقه ای؛ تلاش برای مدیریت انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.24

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: انقلاب هاي عربي و سياست هاي آمريكا در قبال ايران

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: اختاپوس جاسوسی اسرائیل در تونس و مصر

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.23

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900311 الی 900318)

۱۳۹۰/۳/۲۱

آفران: بررسی نتایج انتخابات شهرداری ها در آفریقای جنوبی

۱۳۹۰/۳/۹

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی بنین

۱۳۹۰/۱/۲۸

انتخابات 2011 نیجریه

۱۳۹۰/۱/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (891205 الی 891211)

۱۳۸۹/۱۲/۱۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (891114 الی 891120)

۱۳۸۹/۱۱/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (891030 الی 891106)

۱۳۸۹/۱۱/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891023 الي 891029)

۱۳۸۹/۱۱/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891016 الي 891022)

۱۳۸۹/۱۰/۲۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891009 الي 891015)

۱۳۸۹/۱۰/۱۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891002 الي 891008)

۱۳۸۹/۱۰/۱۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890925 الي 891001)

۱۳۸۹/۱۰/۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890918 الي 890924)

۱۳۸۹/۹/۲۹

تقويم انتخابات سال 2011 ميلادي در آفريقا

۱۳۸۹/۹/۲۷

ماداگاسكار قانون اساسي 17 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۲۳

زيمبابوه ریاست جمهوری می 2011

۱۳۸۹/۹/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890911 الي 890917)

۱۳۸۹/۹/۲۰

ساحل عاج ریاست جمهوری 31 اکتبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۸

تانزانيا و زنگبار رياست جمهوري و پارلماني

۱۳۸۹/۹/۱۷

مصر قوه مقننه 28 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۷

اوگاندا رياست جمهوري و پارلماني 18 فوریه 2011

۱۳۸۹/۹/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890813 الي 890813)

۱۳۸۹/۸/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890729 الي 890805)

۱۳۸۹/۸/۸

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890722 الي 890728)

۱۳۸۹/۸/۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890715 الي 890721)

۱۳۸۹/۷/۲۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890708 الي 890714)

۱۳۸۹/۷/۱۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890625 الي 890701)

۱۳۸۹/۷/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890618 الي 890624)

۱۳۸۹/۶/۲۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890611 الي 890617)

۱۳۸۹/۶/۲۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890604 الي 890610)

۱۳۸۹/۶/۱۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890528 الي 890603)

۱۳۸۹/۶/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890521 الي 890527)

۱۳۸۹/۵/۳۰

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890514 الي 890520)

۱۳۸۹/۵/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890507 الي 890513)

۱۳۸۹/۵/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890431 الي 890506)

۱۳۸۹/۵/۹

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890424 الي 890430)

۱۳۸۹/۵/۲

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890417 الي 890423)

۱۳۸۹/۴/۲۶