نگاه آفران > آفران: تحولات مصر(32)

آفران: تحولات مصر(32)

تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۱/۲۸

تحولات مصر 32وقایع مهم مصر از تاریخ 19/01/92 الی 26/01/92• منابع آگاه در فرودگاه بین‌المللی قاهره اعلام کردند؛ سفیر رژیم صهیونیستی در قاهره از سه هفته پیش از تل‌آویو به قاهره بازنگشته است.
به گزارش پایگاه الیوم السابع، منابع آگاه در فرودگاه قاهره گفتند که "یعقوب امیتای" سفیر رژیم صهیونیستی در قاهره دوشنبه (92.01.19) نیز به قاهره بازنگشت و این سومین هفته متوالی است که وی از تل‌آویو بازنگشته است در حالی که تیم سفارت دوشنبه به قاهره آمدند.
این منابع گفتند که ما ابتدا از سفارت رژیم صهیونیستی در قاهره پیغامی مبنی بر آماده ‌سازی سالن تشریفات برای ورود امیتای دریافت کردیم که همیشه با هواپیمای ایر سینا از تل‌آویو به قاهره می‌آمد اما پس از آن پیغام دیگری مبنی بر لغو سفر سفیر اين رژيم به دست ما رسید در حالی که تیم سفارت به ریاست "یهودا بولان" سرکنسول رژيم صهيونيستي عصر دوشنبه با یک هواپیمای اردنی وارد قاهره شدند.
این منابع هر گونه ارتباط تاخیر سفیر رژیم صهیونیستی برای ورود به قاهره با بحران روابط بین مصر و رژيم صهيونيستي به خاطر مخالفت مسئولان مصری با بازگشت سفیر این کشور به تل‌آویو را رد و تاکید کردند که عدم حضور سفیر اين رژيم در قاهره طی دو هفته گذشته به دلیل اعیاد یهودی بود در حالی که این هفته نیز سفیر به خاطر بیماری پدرش مجبور به ماندن در سرزمين هاي اشغالي شد.

• رئیس مجلس شورای مصر در واکنش به حوادث کلیسای العباسیه تاکید کرد که تبدیل کردن درگیری سیاسی به درگیری دینی یک فاجعه است.
به گزارش پایگاه الیوم السابع، "احمد فهمی" اظهار داشت که حوادث العباسیه آغاز بازی در خط قرمز برای دولت مصر است.
فهمی در نشست اضطراری کمیته دفاع و امنیت ملی مجلس شورا گفت که انتقال درگیری سیاسی به درگیری دینی یک فاجعه بزرگ به تمام معناست.
وی تصریح کرد که تبدیل کردن درگیری سیاسی به درگیری دینی عاقلانه نیست و وضعیت مصر در طول تاریخ شناخته شده است و اینگونه بوده که ملت آن واحد بوده و هیچ فرقی در حقوق و وظایف بین مسلمانان و مسیحی نبوده است.

• وزارت کشور مصر اعلام کرد ۱۱ متهم حوادث کلیسای قبطی‌ها در حی العباسیه واقع در شرق قاهره بازداشت شدند.
به گزارش رسانه‌های خبری مصر، سرلشگر "عبدالفتاح عثمان" معاون وزیر کشور مصر در اظهاراتی در یک کنفرانس خبری گفت: نیروهای امنیتی گاز اشک‌آور به سمت ساختمان کلیسای قبطی‌ها شلیک نکرده‌اند و فقط افرادی را که در بالای پشت بام منازل بوده و به سمت نیروهای امنیتی سنگ، کوکتل مولوتف و گلوله ساچمه‌ای پرتاب می‌کردند، هدف قرار دادند.
وی افزود که در این درگیری‌ها 16 نیروی پلیس از جمله هشت افسر و هشت سرباز زخمی شده و به بیمارستان پلیس منتقل شدند. وزارت بهداشت مصر نیز اعلام کرد که در درگیری‌ها بین مسلمانان و مسیحیان در مقابل کلیسای جامع العباسیه، یک نفر کشته و 89 نفر نیز زخمی شدند.

• نخست‌وزیر دولت منتخب فلسطین در غزه از سرلشگر "رأفت شحاته" رئیس سازمان اطلاعات مصر تماس تلفنی دریافت کرد.
به گزارش المصریون، دولت منتخب فلسطین در غزه در بیانیه‌ای کوتاه اعلام کرد که شحاته تلفنی با هنیه گفتگو کرد. در این بیانیه آمده است که هنیه و شحاته در این تماس تلفنی، آخرین تحولات فلسطین از جمله اوضاع میدانی را بررسی کردند.
هفته پیش هنیه در سفری چند روزه به مصر با مقامات این کشور دیدار و درباره بسیاری از پرونده‌ها از جمله نقض آتش‌بس از سوی رژیم صهیونیستی بحث و گفتگو کرد. هنیه همچنین در انتخابات شورای مشورتی جنبش حماس که در قاهره برگزار شد، شرکت کرد و به عنوان معاون رئیس دفتر سیاسی این جنبش انتخاب شد.

• رئیس حزب "مصر قوی" با تاکید بر اینکه "محمد مرسی" قابل قیاس با "احمد شفیق" نیست، اعلام کرد که اگر انتخابات دوباره برگزار شود، "مرسی" را انتخاب خواهم کرد.
به گزارش پایگاه الیوم السابع، "عبدالمنعم ابوالفتوح" طی اظهاراتی در برنامه "أهل مصر" که از کانال "الفضائیه المصریه" پخش شد، اوضاع عمومی مصر را ناامید‌کننده توصیف و نسبت به آینده ابراز نگرانی کرد.
وی گفت که شورای نظامی و مرسی به خواسته‌های مصری‌ها پس از انقلاب عمل نکردند و ما باید برای رفع دودستگی نخبگان و احزاب به منظور تکمیل وحدت ملی تلاش نمائیم.
ابوالفتوح اظهار داشت که ما در بحران اقتصادی بسر می‌بریم و شفاف‌سازی از سوی قدرت حاکمه وجود ندارد اما مصری‌ها قادر هستند از این مرحله عبور کنند.
وی اشاره کرد زمانی که طرح ویژه خود مبنی بر تشکیل کمیته مدیریت بحران متشکل از طرف‌های درگیر را ارائه کرده، "البرادعی" و "حمدین صباحی" و "کتاتنی" از آن استقباد کرده‌اند اما کسانی که از این طرح استقبال نکردند همچنان می‌خواهند پنهانی اقداماتی انجام دهند.
ابوالفتوح اظهار داشت که این طرح دعوت به گفتگو نبود بلکه دعوت به تشکیل کمیته‌ تعامل با بحران‌ها به منظور مدیریت گفتگو به صورت شفاف و روشن بود.
رئیس حزب مصر قوی درباره انتخابات پارلمانی نیز بیان داشت که موضع این حزب در رابطه با انتخابات روشن است، حزب مصر قوی با تحریم مخالفت کرده و به اخوان‌المسلمین نسبت به تک‌روی اخوان‌المسلمین در قدرت هشدار داد و اعضای این حزب مواضع خود را بر اساس منفعت ملی انتخاب می‌کنند.
وی همچنین اظهار داشت که در صورت برگزاری مجدد انتخابات ریاست جمهوری بار دیگر "مرسی" را انتخاب خواهد کرد و افزود: برخی از نخبگان "شفیق" را انتخاب کرده و گفتند که ما مصری‌ها بین بد و بدتر یکی را انتخاب می‌کنیم؛ همه از میزان اعتراض‌ها به عملکرد مرسی و حزب وی باخبر هستند اما صحیح نیست که وی را با "شفیق" مقایسه کنیم زیرا شفیق از عناصر مبارک است و استبداد و دیکتاتوری وی را دارد.
ابوالفتوح در ادامه تاکید کرد که پس از انقلاب طبیعی است که ژریم قبلی بر نظام جدید توطئه می‌کند اما عجیب این است که نظام جدید با این توطئه مقابله نکند؛ برگزاری راهپیمایی جوانان 6 آوریل تاکیدی بر این بود که انقلاب ادامه دارد.

• رئیس بخش پژوهش های "اسرائیل" در مرکز ملی مطالعات خاورمیانه گفت که رابطه بین ریاست جمهوری و ارتش مصر در حال‌ حاضر در مرحله آتش‌بس موقت قرار دارد.
دکتر "طارق فهمی" تاکید کرد که رابطه بین ریاست جمهوری و ارتش در مرحله آتش‌بس موقت است و دو طرف اختلافات خود را پنهان کرده تا در اطلاع ثانوی آن را بروز دهند در حالی که تلاش‌های جدی برای از بین بردن بحران بین رئیس جمهور و وزیر دفاع نیز صورت نگرفته است.
"فهمی" به وجود نوعی نگرانی در خصوص مواضع نهاد ریاست جمهوری اشاره و تاکید کرد که راه‌حل این مشکلات به دست نیروهای مسلح است و در رابطه با تغییرات در مرزها نیز امکان ندارد که ارتش هیچ گونه تغییری را در مرزهای سیاسی مصر بپذیرد زیرا با امنیت ملی کشور در تضاد است.
فهمی اشاره کرد که تعدادی از گروه‌های سیاسی اعلام کردند که در صورت میانجی‌گری بین ارتش و نهاد ریاست جمهوری، نگرانی اخوان‌المسلمین از احتمال بازگشت ارتش به ایفای نقش سیاسی که این جماعت آن را خط قرمز می‌داند، بیشتر شود.

• سخنگوی رسمی حزب سازندگی و توسعه شاخه سیاسی جماعت اسلامی مصر اعلام کرد که "احمد شفیق" نامزد ناکام ریاست جمهوری مصر و متواری در امارات، در پشت قضیه حوادث کلیسای العباسیه قرار دارد.
به گزارش الشروق، "طارق الزمر" گفت که متاسفانه حوادث شهر الخصوص و حوادث العباسیه حوادث برنامه‌ریزی‌ شده و هدفمند است.
وی افزود، محال است که این حوادث تصادفی باشد به‌ویژه اینکه شفیق بارها در کانال‌های ماهواره‌ای به مسئولان نظام حمله کرده و مردم را به اغتشاش در کشور تحریک نموده است.

• یکی از اعضای ارشد اخوان‌المسلمین مصر اظهار داشت، برخی در راستای اهداف شخصی و به منظور تشدید ناآرامی ‌ها، در تلاش برای تحقق انقلاب معکوس هستند.
"جمال حشمت" از اعضای ارشد اخوان المسلمین و عضو مجلس مصر تصریح کرد، برخی به منظور تشدید ناآرامی ها و درنتیجه تضعیف اقتصاد مصر و براندازی نظام حاکم در تلاش برای تحقق انقلاب معکوس هستند.
وی با تاکید بر اینکه تظاهرات مسالمت آمیز و آزادی بیان، حق همه مردم و درخواستی قابل قبول و قانونی است از اینکه برخی در مناسبت های مختلف به خشونت متوسل می شوند ابراز شگفتی کرد و گفت: این اقدامات با شرع اسلام و قانون در تعارض است.
"حشمت" افزود: نباید نهاد ریاست جمهوری و اخوانی ها را مسئول توقف چرخ تولید یا نابسامانی اقتصادی دانست زیرا ما همواره گفتگو را خواستار بوده و بر مخالفت با خشونت و سازندگی کشور تاکید کرده ایم.
وی ابراز اطمینان کرد که مصر این مرحله دشوار را با قدرت پشت سر خواهد گذاشت و همه مصری‌ها باید در همین راستا تلاش کرده و منافع شخصی و حزبی را به نفع منافع کشور و ملت کنار بگذارند.
وی در خصوص شایعه فروش یا ملحق کردن برخی مناطق مصر به کشور سودان آن را کاملا بی اساس دانست و گفت: هدف از شایعاتی که در این خصوص منتشر شده است چیزی جز منحرف کردن افکار عمومی نیست.

• رئیس حزب الدستور و هماهنگ‌کننده جبهه نجات ملی معارض مصر 3 شرط برای گفتگو بین معارضین و نظام حاکم این کشور به منظور تشکیل دولت جدید تعیین کرد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، "محمد البرادعی" از "محمد مرسی" رئیس جمهور مصر خواست تا این موضوع را درک کند که زمان به نفع وی نیست.
وی طی سخنانی در کنفرانسی که جریان مردمی مصر برگزار کرد، گفت که معارضین بر اساس 3 شرط آماده گفتگو با نظام حاکم هستند که این شروط عبارتند از: تشکیل دولت بی‌طرف دارای اعتبار و توانایی اداره کشور، تعیین دادستان جدید بی‌طرف و مستقل که احترام و اعتبار قوه قضائیه را بازگرداند و تشکیل کمیته‌ای که قانون جدید ویژه انتخابات را تهیه نماید.
وی تصریح کرد که هدف از گفتگو با نظام حاکم اصلاح قانون اساسی بر اساس ارزش‌های انسانی، تاسیس کمیته منافع ملی برای رسیدگی به امور قصاص و عدالت اجتماعی و تحقق منافع بر اساس معیارهای روشن است و ما منتظر هستیم تا مرسی درک کند که زمان به نفع وی و مصر نیست و ما آماده هستیم با وی و یا دیگران به نفع مصر همکاری نمائیم.

• یکی از اعضای ارشد حزب آزادی و عدالت شاخه سیاسی اخوان با اشاره به ابراز نگرانی برخی جریان‌های مصر از رواج مذهب تشیع در این کشور، آن را غیر منطقی و به مثابه توهین به عقل و مذهب مصری‌ها دانست.
"عاشور الحلوانی" یکی از اعضای ارشد حزب آزادی و عدالت و دبیر این حزب در استان المنوفیه اظهار داشت، ابراز نگرانی برخی از جریان های مصری از روابط ایران و مصر در بخش گردشگری و رواج مذهب تشیع در مصر، به دور از منطق و توهین به عقل و مذهب مردم مصر است.
وی تجاوز سلفی ها به مقر کاردار ایران در قاهره را بسیار تاسف بار برشمرد و اظهار داشت، به هیچ وجه نباید یک مقر دیپلماتیک در خاک مصر مورد تجاوز قرار گیرد بلکه ملت مصر باید با تمام هیئت های دیپلماتیک در خاک این کشور از جمله مقر دیپلماتیک ایران، برخورد و رفتاری محترمانه داشته باشد. الحلوانی روند تحول روابط مصر و ایران را کند برشمرد و گفت: این روابط فقط در بخش پرواز هواپیماها و گردشگری شکل جدیدی به خود گرفته است و البته با توجه به اینکه مصر صحنه انقلاب مردمی بود، این وضعیت طبیعی است.
وی اظهار داشت، سرو صدا و ابراز نگرانی برخی جریان ها از بازگشت روابط بین تهران و قاهره و نیز طرح مسائلی مانند رواج مذهب شیعه بین مصری ها، بی دلیل، غیر منطقی و به معنی توهین به عقل و منطق مصری ها و کوچک شمردن مذهب آنان است.
الحلوانی با ضمن مخالفت با چنین اقدماتی این سوال را مطرح کرد که باید پرسید چرا این جریان ها به این فکر نمی کنند که شیعه به سنی تبدیل شود و چرا ایران از رواج مذهب سنی بیم ندارد؟
این عضو ارشد حزب با تاکید بر لزوم نگاه منطقی به مسائل تصریح کرد، نباید مسائل را از دیدی سطحی و به دور از منطق بررسی کرد زیرا جهانگردان یهودی و مسیحی و غیره از تمام نقاط جهان عازم مصر می شوند از همین رو غیر منطقی است که از حضور شیعیان و رواج مذهب شیعه در مصر ابراز نگرانی شود.

• مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نسبت به افزایش حوادث خشونت‌بار در کلیسای جامع العباسیه ابراز نگرانی کرد و ریاست جمهوری مصر را به خویشتنداری در قبال این حوادث فراخواند.
به گزارش پایگاه الیوم السابع، "کاترین اشتون" که به مصر سفر کرده است، در بیانیه‌ای که دفتر رسانه‌ای سفارت اتحادیه اروپا در قاهره منتشر کرد، اظهار داشت، به محض اطلاع از حوادث العباسیه فورا با ریاست جمهوری تماس گرفته و خواستار خویشتنداری و اقدام نیروهای امنیتی به تحت کنترل درآوردن اوضاع شدم.
اشتون افزود که بر اساس اطلاعاتی که دارم "محمد مرسی" با پاپ گفتگو کرد و خشونت‌ها را محکوم نمود و من همدردی خود را با قربانیان و خانواده‌های آن اعلام می‌کنم. اشتون نشست‌ هایی با مرسی و رهبران سیاسی و روسای احزاب برگزار و اوضاع سیاسی و اقتصادی مصر را بررسی کرد.

• رئیس دفتر حافظ منافع ایران در قاهره از پیشنهاد تهران به قاهره درباره همکاری در زمینه تولید انرژی برق از طریق نیروگاه ‌های هسته‌ای خبر داد.
"مجتبی امانی" در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی گفت که ایران به مصر پیشنهاد همکاری در زمینه تولید انرژی برق از طریق نیروگاه‌های هسته‌ای را داد. امانی اظهار داشت که ایران تجربیات زیادی در زمینه هسته‌ای دارد که می‌تواند به مصر کمک‌های زیادی در این باره ارائه کند.
وزارت برق و انرژی مصر در این باره اعلام کرد که مجلس نمایندگان آینده که هنوز زمان برگزاری انتخابات در مورد آن تعیین نشده است، گزینه‌های مربوط به فعال ‌سازی برنامه هسته‌ای مصر را بررسی خواهد کرد.
برنامه هسته‌ای مصر به دلیل پاره‌ای مشکلات در پایگاهی در منطقه الضبعه واقع در ساحل شمالی مصر، متوقف شده است.
برنامه هسته‌ای مصر بر احداث 4 نیروگاه هسته‌ای تولید برق به میزان 4000 مگاوات تا سال 2025 تمرکز دارد و راه‌اندازی نخستین نیروگاه آن نیز طبق برنامه محاسبه شده در سال 2020 خواهد بود.
امانی در ادامه تصریح کرد که ایران می‌تواند در زمینه‌های دیگر از جمله پالایش نفت و صنایع خودروسازی و نانو تکنولوژی به مصر کمک کند.
• مخالفان "محمد مرسی" بار دیگر در مقابل کاخ ریاست جمهوری مصر تظاهرات برگزار می‌کنند.
به گزارش العربیه، گروه‌های سیاسی در مصر اقدام به برگزاری تظاهرات در قاهره کردند. این تظاهرات از خیابان رامسیس آغاز می‌شود و به سمت کاخ الاتحادیه برگزار خواهد شد.
این تظاهرات پس از ناآرامی‌های روزهای گذشته در محله العباسیه برگزار شد.
محله العباسیه در روزهای اخیر درپی حمله افراد ناشناس به یک مراسم مذهبی مسیحیان حمله کردند که در این حمله تعدادی کشته و زخمی شدند.

• هیئت نظامی مصر به ریاست ژنرال "صدقی صبحی" رئیس ستاد ارتش این کشور سه شنبه شب (92.01.20) با "محمد المقریف" رئیس کنگره ملی و "علی زیدان" نخست وزیر لیبی درطرابلس دیدارکرد.
ژنرال صدقی صبحی با محمد المقریف درباره تقویت همکاری مصر و لیبی دربخش های مختلف نظامی گفتگو کرد. در این دیدار دورنمای همکاری نظامی، امنیتی، اطلاعات نظامی و دستیبابی به سازوکار مشترک برای امنیت مرزهای لیبی و مصر مورد بررسی قرار گرفت .
محمد المقریف دراین دیدار از توافق میان رئیس ستاد ارتش مصر با یوسف المنقوش رئیس ستاد ارتش لیبی درباره همکاری نظامی دو کشور ابراز رضایت کرد . به گزارش خبرگزاری شین‌هوا از طرابلس، رئیس کنگره ملی ابراز امیدواری کرد روابط طرابلس و قاهره در آینده نزدیک گسترش یابد.
رئیس ستاد ارتش مصر همچنین با "علی زیدان" در زمینه توسعه همکاری نظامی دو کشور گفتگو کرد. زیدان در پایان این دیدار در کنفرانس خبری سفر هیئت نظامی مصر به لیبی را سراغازی برای همکاری مستحکم دو کشور برای حمایت از منطقه و حفظ صلح و امنیت و نیز تحقق اهدف انقلاب های مردم مصر و لیبی دانست.

• رهبران جبهه نجات ملی معارض مصر ائتلاف با "احمد شفیق" آخرین نخست‌وزیر دوره مبارک و متواری به امارات را رد کردند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، رهبران جبهه نجات ملی معارض مصر تاکید کردند که تحت هیچ شرایطی با شفیق ائتلاف نمی‌کنند و وی را به کناره ‌گیری از فعالیت سیاسی فراخواندند.
شفیق در اظهاراتی مطبوعاتی گفت که در صورت بازگشت از امارات به قاهره، چنانچه انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری برگزار شود، در انتخابات شرکت می‌کند و وی ائتلاف با جبهه نجات ملی را در دست بررسی دارد.
در همین رابطه "وحید عبدالمجید" معاون دبیرکل جبهه نجات ملی گفت که این جبهه ائتلاف با شفیق را نمی‌پذیرد و بررسی موضوع ائتلاف در کار نیست زیرا این جبهه بر اصولی متکی است که تحت هیچ شرایطی تغییر نمی‌کند. عبدالمجید اظهار داشت: بهترین کاری که شفیق باید انجام دهد، کناره‌گیری از فعالیت سیاسی است زیرا حضور وی در صحنه هیچ فایده‌ای ندارد.
• مخالفان مصری در مقابل کاخ ریاست جمهوری مصر تظاهرات کردند و با کوکتل مولوتف کاخ رئیس جمهور را هدف قرار دادند.
به گزارش آناتولی، برخی جوانان معترض مصری با کوکتل مولوتف کاخ ریاست جمهوری مصر را هدف حمله قرار دادند. بنابر گزارش‌ها 5 جوان ناشناس از میان تظاهرات کنندگان بمب‌های آتش زا را به داخل حیات کاخ الاتحادیه پرتاب کردند.
این درحالی است که مخالفان دولت مصر با عنوان «ریختن خون مصری حرام است» تظاهرات کردند. مصر طی ماه‌های گذشته شاهد ادامه بحران سیاسی در این کشور بوده و ده‌ها نفر در اعتراضات اخیر در این کشور کشته و زخمی شده‌اند.

• منابع مصری گزارش دادند که ریاست جمهوری مصر تحت فشارهای واشنگتن و اتحادیه اروپا به مذاکره با جبهه نجات ملی معارض این کشور برای تغییر دولت "هشام قندیل" روی آورده است.
به گزارش المصریون، نهاد ریاست جمهوری و جماعت اخوان‌المسلمین تحت فشارهای واشنگتن و اتحادیه اروپا وارد مذاکره با جبهه نجات ملی معارض به خصوص دو حزب «الوفد» و حزب کنگره و بررسی امکان انحلال دولت قندیل و تشکیل دولتی به ریاست یک شخصیت ملی شده‌اند.
انحلال دولت قندیل، برکناری دادستان جدید و اجرای اصلاحات برخی مفاد جنجال‌برانگیز قانون اساسی از جمله خواسته‌های جبهه نجات ملی معارض است.
یکی از رهبران اخوان ‌المسلمین که خواست نامش فاش نشود، گفت که تماس‌ هایی بین برخی از اعضای جبهه نجات ملی و برخی از رهبران اخوان‌المسلمین به منظور بازگرداندن "کمال الجنزوری" به منصب نخست‌وزیری به دلیل تجربه اقتصادی وی با هدف مقابله با بحران اقتصادی کنونی کشور، صورت گرفته است.
وی اشاره کرد که رهبران اخوان‌المسلمین مطرح کردن مجدد اسم الجنزوری برای تصدی منصب نخست‌وزیری را محکوم کردند و نام "باسم عوده" وزیر خواربار و "اسامه یاسین" را برای تشکیل دولت جدید مطرح کردند بویژه اینکه عوده در حل مشکل کپسول‌های گاز موفق عمل کرده و بحران نان و سوخت را کاهش داده است.
برخی از منابع اخوان‌المسلمین نیز گفتند که این جماعت از حزب الوفد خواسته است تا اسامی سه نفر را برای تصدی منصب نخست‌وزیری معرفی کند و در تشکیل دولت وحدت ملی شرکت نماید اما این حزب از اخوان‌المسلمین درخواست کرده که به این حزب مهلت بررسی این پیشنهاد را بدهند و احتمالا با این پیشنهاد نیز مخالفت خواهد کرد.
بر اساس این گزارش مواضع محتاطانه گروه‌های سیاسی، ریاست جمهوری مصر و جماعت اخوان‌المسلمین را به بررسی گزینه دیگری مبنی بر تعدیل دولت قندیل و تغییر وزرای 7 وزارتخانه از جمله وزیر اقتصاد واداشته است اما بعید است که وزیر کشور را تغییر دهند زیرا مرسی از عملکرد وی راضی است.

• مجلس شورای مصر با نسخه اصلاح شده قانون انتخابات مجلس نمایندگان که قرار است امسال برگزار شود، موافقت کرد.
به گزارش خبرگزاری رویترز، مجلس شورای مصر با قانون انتخابات پارلمانی موافقت کرد و قرار است این قانون را برای تائید به دادگاه عالی قانون اساسی ارجاع دهد و دادگاه نیز 45 روز زمان برای بررسی آن نیاز دارد.
موافقت مجلس شورای مصر با قانون انتخابات در حالی است که جبهه نجات ملی معارض مصر با قانون جدید مخالفت و به تحریم انتخابات تهدید کرده است. "مرسی" پیش از این خواستار برگزاری انتخابات پارلمانی در آوریل جاری شده بود اما دادگاه زمان برگزاری این انتخابات را لغو کرد.
پس از آن "مرسی" گفت که انتخابات ممکن است در اکتبر آینده در چارچوب تغییر و تحولات دموکراتیک مصر پس از گذشت 2 سال از ناآرامی‌های سیاسی و اقتصادی آن برگزار شود.
این در حالی است که جبهه معارض مدعی است که موافقت مجلس شورا با قانون ناقص انتخابات نشان می‌دهد که مرسی و هم‌پیمانان اسلام‌گرای وی تلاشی برای تحقق توافق ملی انجام نمی‌دهند.

• مصری‌ها با برگزاری تظاهرات تلاش برخی از گروه ‌ها برای ایجاد فتنه مذهبی را محکوم کردند.
به گزارش روسیا الیوم، هزاران مصری با برگزاری تظاهرات علیه اقدامات برخی مخالفان برای ایجاد جنگ مذهبی بین مسلمانان و مسیحیان قبطی در این کشور، اعتراض خود را اعلام کردند.
این تظاهرات از خیابان رمسیس به سوی خیابان الاتحادیه و با عنوان «وحده الصف» برگزار شد. معترضان تصاویری از قرآن و رهبران مسیحی از جمله اسقف قبطی‌ها را در دست داشتند.
15 حزب سیاسی این تظاهرات را با عنوان مخالفت با فتنه مذهبی این تظاهرات را برگزار کردند. درگیری‌ های بین افراد ناشناس و مسیحیان در مقابل کلیسای جامع العباسیه منجر به کشته شدن یک نفر کشته و 89 نفر نیز زخمی شدند.

• سخنگوی ریاست جمهوری مصر شایعات برخی رسانه‌ها درباره مسمومیت "محمد مرسی" رئیس جمهور این کشور را رد کرد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، "ایهاب فهمی" طی اظهاراتی در سایت اجتماعی خود تاکید کرد که مسمومیت مرسی صحت ندارد. وی که در یک کنفرانس خبری در کاخ الاتحادیه سخن می‌گفت، تاکید کرد، اخبار مربوط به مسمومیت مرسی بی‌پایه و اساس است.
از سوی دیگر مرسی دستور داد تا شکایت‌هایی که دفتر وی علیه برخی خبرنگاران در خصوص انتشار شایعات علیه وی ارائه کرده است، پس بگیرند.
سخنگوی ریاست جمهوری در صفحه شخصی خود در سایت توییتر نوشت که مرسی دستور داد تمامی ابلاغیه‌هایی که علیه خبرنگاران به خاطر انتشار شایعات علیه وی ارائه شده، پس گرفته شود.
ریاست جمهوری علیه تعدادی از خبرنگاران و مجری برنامه‌های تلویزیونی شکوائیه‌ای ارائه کرد و از جمله آن "محمود سعد" است که مهمان برنامه وی خانم دکتر "منال عمر" روانپزشک در یک نامه که به بررسی تاثیرات زندان بر زندانیان اختصاص داشت، گفت که مرسی از مشکلات روانی رنج می‌برد.

• رئیس ستاد مشترک ارتش مصر تاکید کرد دوره آینده شاهد همکاری نظامی فراگیر بین لیبی و مصر خواهد بود.
به گزارش پایگاه الیوم السابع، "صدقی صبحی" گفت که مرحله آینده شاهد همکاری نظامی بین دو کشور مصر و لیبی خواهد بود زیرا مصر به ضرورت حمایت از ارتش لیبی و ارائه کمک فنی و آموزشی به آن و ارتقای شایستگی و توان جنگی ارتش لیبی معتقد است.
در همین رابطه سرلشگر "یوسف المنقوش" رئیس ستاد مشترک ارتش لیبی نیز اظهار داشت که نیروهای مسلح لیبی همواره مدیون ارتش مصر است زیرا تاسیس ارتش لیبی و آموزش نیروهای آن از زمان تاسیس، توسط ارتش مصر صورت گرفته است. وی افزود؛ ما مدیون افسران مصری هستیم که در دانشکده ‌ها و مراکز نظامی به افسران لیبیایی آموزش داده‌اند.

• هیئت امنیتی رژیم صهیونیستی به منظور دیدار و گفتگو با مقامات مصری درباره پرونده‌های امنیتی امروز وارد قاهره شد.
به گزارش خبرگزاری معا، یک منبع مسئول مصری در فرودگاه بین‌المللی قاهره گفت که یک هیئت صهيونيستي متشکل از چهار نفر از رهبران امنیتی و دیپلماتیک، پنج‌شنبه (92.01.22) با یک هواپیمای اين رژيم از تل‌آویو وارد قاهره شدند.
بر اساس این گزارش مسئولان اطلاعات نظامی مصر از هیئت امنیتی رژيم صهيونيستي استقبال کردند و هدف از سفر این هیئت نیز اجرای مذاکرات مهم با مصر درباره پرونده‌های امنیتی از جمله مذاکرات غیرمستقیم با حماس و آینده نوار غزه و اوضاع امنیتی سینا است.
این منبع مصری گفت که گفتگوهای رژيم صهيونيستي با مصر در سایه روابط متمایز بین دو طرف، محرمانه است.

• سخنگوی دولت مصر گفت که کشورش تحت تأثیر فشار افراطی‌ها پروازهای گردشگری ایران به قاهره را تعلیق نکرده است.
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، "ایهاب فهمی" سخنگوی ریاست جمهوری مصر گفت که پروازهای جهانگردان از ایران به دلیل اعمال فشار گروه ‌های خاص به حالت تعلیق درنیامده است.
فهمی در گفتگو با خبرنگاران گفت اولین دغدغه مصر با جهانگردان ایرانی، اطمینان حاصل کردن از این مسئله است که دیدار آن ها به حاکمیت مصر تأثیر نمی‌گذارد. سخنگوی دولت مصر اعلام کرد که "محمد مرسی" رئیس جمهوری مصر هیچ تصمیمی را تحت فشار اتخاذ نمی‌کند.

• معاون وزیر امور خارجه سابق مصر با اشاره به اهمیت روابط تهران و قاهره تأکید کرد که روابط میان ایران و مصر به نفع دو کشور است.
"عبدالله اشعل" معاون وزیر امور خارجه سابق مصر تأکید کرد که روابط تهران و قاهره از اهمیت خاصی برخوردار است که به سود منافع دو کشور مخصوصاً منافع مصر است.
اشعل با اشاره به عمق روابط تاریخی میان دو ملت از حضور گردشگران ایرانی در مصر استقبال کرد و افزود که همه اقشار مردم مصر از حضور برادران ایرانی در مصر استقبال می‌کنند و اعتراضاتی که اخیرا صورت گرفته گروه کوچکی را نمایندگی می کند و نماینده دیدگاه مردم مصر نیست.
وی همچنین اعتراضات اخیر جریان‌های سلفی به روابط ایران و مصر را محکوم کرد و افزود، دیدگاه جریان سلفی نسبت به این مسأله بسیار تنگ نظرانه است و آنها باید بر اساس حفظ منافع مردم مصر و ایران در دیدگاه خود تجدید نظر کنند.
معاون وزیر امور خارجه سابق مصر همچنین خاطرنشان کرد که "محمد مرسی" رئیس جمهور مصر خواهان ارتقای روابط تهران و قاهره به بهترین شکل ممکن و در همه زمینه‌های سیاسی و اقتصادی است.
اشعل یادآور شد که تحقق این مسأله تنها با گذر زمان امکان پذیر است و جریان ‌های سلفی باید با توجه به آنچه کشور با آن روبرو است از ایجاد تنش امتناع کنند.
در پی اولین سفر گردشگران ایرانی به مصر بعد از چند دهه جریان‌های سلفی این کشور به این مسأله اعتراض کرده بودند و شایعاتی مبنی بر لغو پروازهای گردشگران ایرانی به مصر منتشر شده بود.

• رسانه‌های خبری گزارش دادند که قاضی دادگاه مبارک و دیگر متهمان قتل انقلابیون مصر از برگزاری جلسه دادگاه کناره‌گیری کرد.
به گزارش پایگاه الیوم السابع، قاضی دادگاه "حسنی مبارک" به دلیل دشوار بودن برگزاری جلسه دادگاه از برگزاری آن انصراف داد و قضیه را به دادگاه استیناف ارجاع داد. این اقدام اندکی پس از آغاز جلسه محاکمه مجدد مبارک، "علاء" و "جمال مبارک"، "العادلی" و 6 تن از معاونان وی به اتهام قتل انقلابیون صورت گرفت. بالگرد ارتش نیز حسنی مبارک را به بیمارستان نظامی المعادی منتقل کرد. تعدادی از خانواده‌های قربانیان و مجروحان انقلاب مصر در مقابل دادگاه تظاهرات کرده و اعدام مبارک و حبیب العادلی وزیر کشور وی را درخواست کردند.
از سوی دیگر عده قلیلی از هواداران مبارک که تلاش داشتند با مردم درگیر شوند، در مقابل آکادمی پلیس در قاهره جدید تظاهرات کرده و آزادی فوری مبارک و پسران وی را خواستار شدند . نیروهای امنیتی نیز با قرار دادن موانع امنیتی سعی دارند از وقوع درگیری بین هواداران و مخالفان مبارک جلوگیری کنند.

• سخنگوی کاخ سفید با تاکید بر اهمیت روابط واشنگتن-قاهره اعلام کرد که هنوز زمان دیدار رؤسای جمهور آمریکا و مصر تعیین نشده است.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، "جای کارنی" گفت که رابطه آمریکا با مصر واقعا مهم است و استمرار مشارکت و همکاری با دولت مصر ضروری است.
وی اشاره کرد که هنوز زمان دیدار آتی "باراک اوباما" رئیس جمهور آمریکا و "محمد مرسی" رئیس جمهور مصر تعیین نشده است.
کارنی طی سخنانی در کنفرانس مطبوعاتی در کاخ سفید در پاسخ به سوالی در رابطه با آنچه کاخ سفید هفته گذشته درباره سفر تعدادی از رهبران خاورمیانه به واشنگتن و دیدار با اوباما اعلام کرد و اینکه آیا مرسی نیز جزء این رهبران است، گفت که هنوز زمانی برای دیدار اوباما و مرسی تعیین نشده است. وی اشاره کرد که اوباما با همتایان اماراتی، قطری، اردنی و ترکی طی هفته ‌های آینده در واشنگتن دیدار و در خصوص موضوعات مختلف از جمله اوضاع سوریه گفتگو خواهد کرد.
برخی منابع آگاه مصری نیز گفتند که اوباما سفر مرسی به واشنگتن را به توافق وی با معارضان مصر مشروط کرده است زیرا در صورت عدم دستیابی توافق بین مرسی و معارضان و سفر مرسی به واشنگتن این امر نشاندهنده حمایت اوباما از مرسی خواهد بود.

• لیبی و قطر اعلام کردند که پنج میلیارد دلار وام بدون بهره در اختیار مصر قرار می‌دهند تا به کاستن شدت بحران اقتصادی این کشور کمک کنند.
به گزارش روزنامه القدس العربی، خبرگزاری مصری الشرق الاوسط به نقل از یک منبع در وزارت دارایی مصر اعلام کرد که لیبی تصمیم گرفته است بر اساس توافقنامه‌ای که به امضا رسیده است وامی بدون بهره با سر رسید پنج ساله به ارزش دو میلیارد دلار در اختیار مصر قرار دهد تا به اقتصاد مصر کمک کند.
یک مسئول وزارت دارایی مصر گفت: انتظار می‌رود که مصر هفته آینده این وام را دریافت کند. وی افزود، پرداخت اقساط این وام سه سال پس از دریافت وام آغاز می‌شود.
"شیخ حمد بن جاسم آل ثانی" نخست وزیر قطر چهارشنبه اعلام کرد که دوحه کمک‌های بیشتری به ارزش سه میلیارد دلار از طریق خرید اوراق قرضه مصر یا سپرده گذاری در بانک مرکزی مصر در اختیار این کشور قرار خواهد داد.
این در حالی است که قاهره در حال رایزنی با هیاتی از صندوق بین‌المللی پول به منظور دریافت وام 4.8 میلیارد دلاری برای کاستن از شدت بحران اقتصادی خود است.

• اتحادیه عرب از جامعه جهانی خواست تا به مسئولیت خود در قبال ملت فلسطین عمل کرده و رژیم صهیونیستی را به توقف جنایت ‌های خود علیه این ملت و اجرای مصوبات بین‌المللی ملزم نماید.
به گزارش پایگاه الشروق، اتحادیه عرب در بیانیه‌ای اعلام کرد که تداوم سکوت در برابر رژيم صهيونيستي و جنایت‌ های آن و عدم مجازات این رژیم چراغ سبزی به این رژیم برای استمرار اشغالگری آن است.
در این بیانیه که به مناسبت شصت و پنجمین سالروز کشتار دیر یاسین صادر شد، آمده است که در جریان این کشتار بیش از 250 فلسطینی اعم از زن و مرد و کودک کشته و بیش از 300 نفر دیگر زخمی شدند و دو گروه ارگون به رهبری مناخیم بیگن و اشترن به رهبری اسحاق شامیر به این روستا هجوم برده و ساکنان آن را قتل عام کردند.
اتحادیه عرب در این بیانیه تاکید کرد که این عملیات یک عملیات پاکسازی نژادی و یکی از جنایت ‌های بزرگ کشتار جمعی ملت فلسطین با ایجاد رعب و وحشت در میان این ملت و در راستای سیاست‌ های برنامه‌ریزی شده صهیونیست ‌ها بود تا فلسطینیان را از سرزمین خود به زور مهاجرت دهند.

• رئیس‌جمهور مصر بر مخالفت با هر گونه تعرض به اماکن عبادی تاکید و اعلام کرد هرگز به خرابکاران اجازه اهانت به انقلاب داده نخواهد شد.
به گزارش المصری الیوم، "محمد مرسی" طی اظهاراتی در دیدار با هیئت امنای کتابخانه اسکندریه گفت که با هر گونه تعرض به اماکن عبادی مخالف است و هرگز به خرابکاران اجازه اهانت به انقلاب داده نخواهد شد.
مرسی اظهار داشت: با وجود همه چالش‌ ها و مشکلات اقتصادی و اجتماعی، به جهانیان تاکید می‌کنم که ما با هر گونه تعرض به آزادی شهروندان مصری مخالف هستیم و اجرای اقدامات استثنائی و اعمال تبعیض بر اساس جنس، رنگ و یا دین را رد می‌کنیم همچنانکه در قانون اساسی نیز بر آن تاکید شده است.
وی تصریح کرد، محبت و حس احترام به هموطنان در وجود ما هست و همگی در برابر قانون اساسی و همه قوانین برابر هستیم و هرگز به احدی اجازه تعرض به اماکن عبادی را نخواهیم داد و نمی‌گذاریم خرابکاران به دستاوردهای ملت ما که در یک انقلاب مسالمت‌آمیز و بی‌نظیر آن را محقق کرده‌اند، اهانت کنند، انقلابی که به سرنگونی رژیم مستبد منجر شد، چشم جهانیان از شرق تا غرب را متحیر ساخت و باب دموکراسی را گشود تا ملت رئیس جمهور خود را انتخاب نماید و با وجود احزاب و طیف‌های مختلف و در فضای آزادی بیان که قبل از آن شاهد چنین فضایی نبودیم، سخن خود را به زبان آورد.

• "حسنی مبارک" رئیس جمهور مخلوع مصر در جلسه دادگاه رسیدگی به آزادی وی از زندان، در آکادمی پلیس حاضر شد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، مبارک در آکادمی پلیس حاضر شد تا دادگاه به درخواست آزادی وی از زندان که از سال 2011 به اتهام قتل انقلابیون و فساد مالی در بازداشت موقت بسر می‌برد، رسیدگی نماید.
قرار است دادگاه استیناف قاهره به درخواست ارائه شده از سوی "فرید الدیب" وکیل مبارک مبنی بر آزادی وی، رسیدگی کند.
روز شنبه "مبارک"، "علاء" و "جمال" پسران وی، "حبیب العادلی" وزیر کشور و 6 نفر از معاونان وی در دادگاه معروف به «محاکمه قرن» حاضر شدند تا بار دیگر به اتهام قتل انقلابیون و فساد مالی محاکمه شوند اما قاضی دادگاه از برگزاری جلسه دادگاه انصراف داد.
در همین رابطه منابع قضایی مصر گزارش دادند که قضات این کشور از برگزاری جلسه محاکمه مجدد مبارک، خودداری می‌کنند.

• دادگاه جنایی قاهره در جلسه‌ای پس از رسیدگی به درخواست وکیل "حسنی مبارک" مبنی بر آزادی موکلش با ادعای به پایان رسیدن حبس موقت با آزادی وی موافقت کرد.
به گزارش رسانه‌های خبری مصر، دادگاه جنایی جنوب قاهره در آکادمی پلیس تشکیل جلسه داد تا به درخواست آزادی مبارک که به اتهام قتل انقلابیون در جریان انقلاب 25 ژانویه در زندان بسر می‌برد، رسیدگی نماید.
جلسه دادگاه به ریاست مستشار قضایی "محمد رضا شوکت" و عضویت "حسین قندیل"، "احمد ابوالفتوح" و حضور "محمود الحفناوی" وکیل اول و نماینده دادستانی کل تشکیل شد.
در ابتدا دادگاه از حضور مبارک در داخل قفس اطمینان حاصل کرد و به اظهارات "فرید الدیب" وکیل مبارک گوش فرا داد و وی تاکید کرد که مدت حبس موقت مبارک به اتمام رسیده است.
بر اساس این گزارش نماینده دادستانی نیز تاکید کرد که دادگاه، قانون را درباره مبارک اجرا نماید و دادگاه نیز اشاره کرد که مبارک حبس موقت را بر اساس قانون سپری کرده و دلیلی برای حبس وی وجود ندارد.
الدیب نیز تصریح کرد که حبس موقت موکلش از 12 آوریل 2011 آغاز شد و با گذشت 2 سال حبس موقت که در مورد جرم‌هایی که مجازات آن ها اعدام است، اعمال می‌شود اکنون دیگر دلیلی برای ادامه حبس مبارک وجود ندارد.
قرار بود روز شنبه جلسه محاکمه مجدد مبارک برگزار شود و طی آن دادستانی ادله جدیدی مبنی بر دست داشتن مبارک در قتل انقلابیون ارائه نماید اما قاضی دادگاه از برگزاری جلسه انصراف داد.

• نیروهای امنیتی مصر در شهر طنطا در استان الغربیه در جریان درگیری‌ها در مقابل استانداری، ۲۵ معترض را دستگیر کردند.
به گزارش المصری الیوم، نیروهای امنیتی مصر یکشنبه (92.01.25) در جریان درگیری‌ ها در شهر طنطا 25 معترض را دستگیر کردند که در میان آن ها تعدادی از اعضای دو حزب «الدستور» و «مصر قوی» که برای اعلام همبستگی با کارگران بخش حمل و نقل داخلی تظاهرات کرده بودند، دیده می‌شود. بر اساس این گزارش این افراد پس از دستگیری به اتهام تحریک برای یورش به ساختمان استانداری الغربیه به دادستانی ارجاع داده شدند.
در این درگیری‌ها که بین کارگران حمل و نقل داخلی و نیروهای امنیتی رخ داد، 9 نفر زخمی و یا دچار خفگی شده و برای درمان به بیمارستان انتقال داده شدند. بنابر این گزارش روز گذشته درگیری‌های خشونت‌باری بین نیروهای امنیتی و صدها نفر از کارگران بخش حمل و نقل داخلی که در مقابل استانداری الغربیه تجمع کرده بودند، رخ داد و نیروهای امنیتی برای متفرق کردن معترضان به استفاده از گاز اشک‌آور روی آوردند و خیابان‌های اطراف شاهد تعقیب و گریز بین نیروهای امنیتی و معترضان بود.

• وزیر خارجه مصر اواخر ماه جاری میلادی به واشنگتن سفر می‌کند و با همتای آمریکایی خود دیدار و گفتگو خواهد کرد.
به گزارش خبرگزاری آلمان، "محمد کامل عمرو" اواخر ماه جاری میلادی در واشنگتن با "جان کری" دیدار و درباره روابط مصر و آمریکا و راهکارهای حمایت از آن، اوضاع منطقه و به خصوص بحران سوریه گفتگو خواهد کرد.
بررسی روند سازش، اوضاع شاخ آفریقا و برنامه هسته‌ای ایران از دیگر موارد گفتگوی بین وزرای خارجه مصر و آمریکاست.
برخی منابع دیپلماتیک مصری نیز گفتند که کامل عمرو در چارچوب یک هیئت وزارتی عربی 28 آوریل (8 اردیبهشت) به واشنگتن سفر می‌کند تا به نمایندگی از سوی کمیته طرح صلح عربی در مورد روند سازش رایزنی نماید.
بر اساس این گزارش این هیئت متشکل از وزرای خارجه مصری، قطری، اردنی، فلسطینی و مغربی خواهد بود که با دولت آمریکا درباره روند به بن‌بست رسیده سازش بین دو طرف فلسطینی و صهيونيستي گفتگو خواهند کرد. به گفته این منابع انتظار می‌رود که وزیر خارجه مصر پیش از سفر به واشنگتن به نیویورک رفته و در نشست مجمع عمومی سازمان ملل که به بررسی حل ‌و فصل مسالمت ‌آمیز درگیری ‌ها در آفریقا خواهد پرداخت، شرکت نماید.قرار است وی در این نشست دیدگاه مصر درباره راه‌حل منازعات در آفریقا را که امنیت و ثبات در این کشور را تهدید می‌کند، ارائه نماید.

• دبیرکل اتحادیه عرب اخبار مربوط به پیشنهاد ریاست جمهوری مصر به وی برای عهده‌داری منصب نخست ‌وزیری را رد کرد.
به گزارش پایگاه الیوم السابع، "نبیل العربی" پیش از سفر به آلمان گفت: ریاست جمهوری مصر و یا حزب آزادی و عدالت شاخه سیاسی جماعت اخوان‌ المسلمین هیچ پیشنهادی به بنده برای تشکیل دولت جدید در مصر ارائه نکرده است. وی در پاسخ به سوالی درباره درخواست "اخضر ابراهیمی" فرستاده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب به سوریه مبنی بر معاف کردن وی از ماموریتش، تصریح کرد، ابراهیمی از برخی مشکلات شکایت می‌کند و من در سفر هفته آینده به نیویورک در دیدار با "بان کی مون" دبیرکل سازمان ملل این قضایا را مطرح خواهم کرد.
العربی اشاره کرد که در سفر به آلمان و سوئیس با وزیر خارجه آلمان دیدار و درباره تحولات منطقه از جمله قضیه فلسطین و همکاری اروپایی - عربی به منظور انجام تحرکاتی در رابطه با قضیه فلسطین با هدف پایان دادن به اشغالگری رژيم صهيونيستي و نیز موضوع "سامر العیساوی" اسیر فلسطینی که از مدت‌ها پیش دست به اعتصاب غذا زده است، گفتگو خواهد کرد.

• رئیس دستگاه اطلاعات مصر یکشنبه (92.01.25) در رأس یک هیئت امنیتی عازم نیویورک شد.
به گزارش رسانه ‌های خبری مصر، برخی منابع در فرودگاه بین‌المللی قاهره گفتند که سرلشگر "رأفت شحاته" در رأس یک هیئت از مسئولان امنیتی، قاهره را به مقصد نیویورک ترک کرد. بر اساس این گزارش شحاته در سفر چند روزه به نیویورک با تعدادی از مسئولان آمریکایی و بین‌المللی دیدار خواهد کرد.
به گفته این منابع انتظار می‌رود که وزیر خارجه مصر پیش از سفر به واشنگتن به نیویورک رفته و در نشست مجمع عمومی سازمان ملل که به بررسی حل‌وفصل مسالمت‌آمیز درگیری‌ها در آفریقا خواهد پرداخت، شرکت نماید.
قرار است وی در این نشست دیدگاه مصر درباره راه‌حل منازعات در آفریقا را که امنیت و ثبات در این کشور را تهدید می‌کند، ارائه نماید.

• دادستان کل مصر در تلاش برای پیگیری قضیه استرداد اموال به سرقت رفته مصر، در رأس یک هیئت قضایی این کشور برای سفری چند روزه وارد قطر شد.
به گزارش خبرگزاری آلمان، "طلعت عبدالله" شنبه (92.01.24) در رأس یک هیئت قضایی مصر به قطر سفر کرد و این نخستین سفر خارجی وی از زمان تصدی منصب دادستانی کل مصر است.
برخی از منابع در فرودگاه قاهره گفتند که دادستان کل با یک هواپیمای قطری و با یک هیئت پنج نفره قاهره را به مقصد دوحه ترک کرد.
قرار است عبدالله در این سفر با همتای قطری و تعدادی از مسئولان این کشور دیدار و راهکار همکاری و تبادل تجربیات و نحوه حمایت قطر از تلاش‌های مصر برای استرداد اموال به سرقت رفته مصر به خارج و کشورهای اروپایی از سوی شخصیت‌های دوره مبارک و نیز میانجی‌گری قطر در این تلاش‌ها را بررسی کند.
بنابر این گزارش "هشام قندیل" نخست‌وزیر مصر نیز اخیرا به قطر سفر کرد و طی آن "حمد بن جاسم آل ثانی" نخست‌وزیر قطر اعلام کرد که این کشور 3 میلیارد دلار به مصر وام می‌دهد.

• مسئولان مصری تصمیم دارند با هدف مقابله با هر گونه هجوم افراد مسلح، مراکز امنیتی در جنوب شبه‌جزیره سینا را به سلاح‌های سنگین مجهز کنند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، سرلشگر "خالد فوده"‌ استاندار جنوب سینا گفت که وزرای دفاع و کشور برای نخستین بار با تجهیز پایگاه ‌های ثابت و سیار در جنوب سینا به آر پی جی ضد زره موافقت کرده‌اند.
وی افزود که این تصمیم به منظور مقابله با افراد راهزن، شورشیان و گروهک‌های مسلح که رعب و وحشت در میان شهروندان ایجاد می‌کنند، اتخاذ شده است.
سرلشگر فوده اشاره کرد که یک حمله مسلحانه به مرکز وادی فیران در جنوب سینا رخ داد که دستگاه‌ های امنیتی مجبور به استفاده از سلاح سنگین برای مقابله با آن شدند. استان جنوب سینا متشکل از 15 مرکز امنیتی ثابت و چند پایگاه سیار است.
دستگاه‌های امنیتی مصر پیش از این اعلام کردند که یک انبار زیرزمینی مهمات و مواد منفجره در منطقه صحرایی واقع در جنوب شهر العریش در مرکز استان شمال سینا کشف کرده‌اند.

• وزیر امور خارجه مصر تاکید کرد این کشور تا زمانی به توافقنامه صلح با رژيم صهيونيستي پایبند است که تل‌آویو نیز به آن احترام بگذارد.
"محمد کامل عمرو" در مصاحبه با روزنامه فرامنطقه‌ای الحیات گفت که امنیت خلیج فارس امنیت مصر و «خط قرمز» است. وی افزود که مصر مرحله انتقالی را تجربه می‌کند که مرحله آسانی نیست اما با این حال مصر نقش منطقه‌ای و بین‌المللی خود را ایفا و به مسئولیت‌ های خود عمل می‌کند.
عمرو پیش‌بینی کرد که چنانچه استمرار سرخوردگی و رکود روند صلح ادامه داشته باشد، وقوع انتفاضه‌ها در فلسطین و پایتخت‌های کشورهای عربی را شاهد خواهیم بود. وی تاکید کرد که مصر تا زمانی به توافقنامه صلح با رژيم صهيونيستي احترام می‌گذارد که طرف مقابل نیز به آن احترام بگذارد.

• منابع صهیونیستی گزارش دادند احداث دیوار امنیتی در مرز فلسطین اشغالی با مصر در حال تکمیل شدن است و بزودی به پایان خواهد رسید.
هفته ‌نامه فلسطینی المنار نوشت که رسانه‌ های خبری ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کردند که کار احداث دیواری مرزی با مصر رو به اتمام است. بر اساس این گزارش، تیم کاری مستقر در مناطق نزدیک به مرزها خود را برای تحویل گرفتن ابزارهای پیشرفته نظارت و جمع‌آوری اطلاعات به منظور کار گذاشتن آن ها، آماده می‌کنند.
بنابر این گزارش، از جمله ماموریت ‌های محوله به نیروهای نظامی مستقر در مرز، نظارت بر دیوار مرزی و ممانعت از هر گونه تلاش برای آسیب ‌رسانی و تخریب دیوار است و در این زمینه به گردان ‌های میدانی برای جمع‌آوری اطلاعات اتکا شده است.

• فرستاده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب پیش از آنکه به نیویورک سفر کند، به دیدار رئیس‌جمهور مصر رفت.
به گزارش پایگاه الیوم السابع، "اخضر الابراهیمی" که قرار است اواخر هفته جاری به منظور ارائه گزارشی از وضعیت سوریه در سایه تلاش‌ های صورت گرفته برای حل بحران این کشور به نیویورک سفر کند، با "محمد مرسی"‌ دیدار و گفتگو کرد. ریاست جمهوری مصر اعلام کرد که ابراهیمی در این دیدار مرسی را در جریان تحولات سوریه و ارزیابی وی از چشم‌انداز راه‌حل مسالمت‌ آمیز و تلاش‌های منطقه‌ای و بین ‌المللی برای توقف خونریزی‌ ها در سوریه قرار داد و بر ضرورت هماهنگی بین طرح‌های مختلف و آمادگی مناسب برای آن به گونه‌ای که به حل بحران سوریه منجر شود، تاکید کرد.
ابراهیمی همچنین به بیان وضعیت کنونی ائتلاف ملی معارضین سوریه به دنبال تصمیمات اجلاس عربی اخیر در دوحه پرداخت و بر اهمیت حمایت از این ائتلاف تاکید کرد.
مرسی نیز نقش ابراهیمی را ستود و بر موضع مصر در حمایت از ابراهیمی و تصمیم قاهره برای تداوم این حمایت جهت موفقیت ماموریت وی تاکید کرد و افزود که گشایش در بحران سوریه نیازمند تمایل این کشور و محافل بین‌المللی برای اقدام فوری در جهت حل بحران سوریه است و اینکه شورای امنیت باید به مسئولیت خود عمل کرده و تمامیت ارضی سوریه نیز حفظ و قدرت به صورت سازماندهی شده و به دور از گزینه نظامی انتقال یابد.
مرسی و ابراهیمی همچنین درباره اهمیت وحدت معارضین سوریه و دور کردن آن از هر گونه تهدید و موارد منفی که به طولانی شدن درگیری منجر شود، توافق کردند و مرسی به تلاش ‌های مصر در چارچوب کمیته چهارجانبه متشکل از مصر، عربستان، ترکیه و ایران و پیشنهادات قاهره برای توسعه آن اشاره و تاکید کرد که پرونده سوریه اولویت سیاست خارجی مصر باقی خواهد ماند و قاهره نسبت به استمرار هماهنگی و رایزنی با مقامات جهان برای بررسی طرح‌های آینده حریص است.
ابراهیمی نیز ارائه پیشنهادات مصر برای توسعه سند ژنو را ستود و بر اهمیت آغاز فوری مذاکرات جدی بین نظام سوریه و معارضین تاکید کرد.

 

  فرستادن مقاله
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

جهان از آفریقا چه می‌خواهد؟

۱۳۹۶/۶/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران:‌ تحولات مغرب عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات سودان (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات لیبی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات مصر (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات سودان (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات لیبی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مصر (174)

۱۳۹۵/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مصر (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات لیبی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات لیبی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مصر (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات سودان (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مصر (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات لیبی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات لیبی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات سودان (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مصر (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات لیبی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات سودان (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران:تحولات مغرب عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات مصر (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مصر (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات لیبی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات سودان (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

تحولات لیبی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مصر (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات لیبی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مصر (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مغرب عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مصر (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات لیبی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات سودان (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مغرب عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مصر (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات لیبی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مصر (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات لیبی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات سودان (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات سودان (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات لیبی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات مصر (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات مصر (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات سودان (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مصر (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات لیبی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات سودان (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مصر (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات لیبی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات لیبی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات سودان (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات سودان (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات لیبی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات سودان (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات لیبی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مصر (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات لیبی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات لیبی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات لیبی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات سودان (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات مصر (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مصر (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات لیبی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات مصر (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات سودان (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات لیبی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات سودان (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مصر (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مصر (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات سودان (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات لیبی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات سودان (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات سودان (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات لیبی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات مصر (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات لیبی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات لیبی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مصر (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات سودان (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات لیبی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات سودان (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات سودان (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات سودان (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات لیبی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات سودان (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات سودان (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات سودان (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مصر (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (117)

۱۳۹۳/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات سودان (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات سودان (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مصر (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات لیبی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات سودان (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (112)

۱۳۹۳/۹/۱۹

آفران: تحولات لیبی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات سودان (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات لیبی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات سودان (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مصر (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات سودان (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات لیبی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مصر (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات لیبی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات سودان (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات مصر (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات لیبی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات سودان (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولان مغرب عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (107)

۱۳۹۳/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات لیبی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات مصر (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات سودان (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مصر (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات لیبی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات سودان (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مصر (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات سودان (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات لیبی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات سودان (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات لیبی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات سودان (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات لیبی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مصر (98)

۱۳۹۳/۶/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات لیبی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مصر (96)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مصر (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات لیبی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات سودان (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات مصر (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات سودان (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مصر (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات لیبی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران : تحولات مغرب عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مصر (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات لیبی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات سودان (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات لیبی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مصر (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مصر (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مصر (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات لیبی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مصر (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات سودان (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مصر (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات سودان (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات مصر (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات لیبی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات سودان (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات سودان (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات لیبی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مصر (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات لیبی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات سودان (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات سودان (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات لیبی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مصر (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات لیبی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مصر (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربي (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربي (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مصر (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات لیبی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات سودان (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات مصر (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات لیبی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات لیبی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مصر (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی(70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات مصر (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات لیبی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات سودان (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات لیبی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات مصر (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی(68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات سودان (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات لیبی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مصر (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی(67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات مصر (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات لیبی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات سودان (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات سودان (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات لیبی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی(65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مصر (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مصر (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات لیبی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات سودان (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مصر (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات لیبی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات سودان (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات مصر (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

نگاه آفران: تحولات مصر 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات لیبی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

نگاه آفران: تحولات سودان 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: آفريقاي جنوبي اولين ايستگاه اجلاس كميسيون مشترك دولت تدبير و اميد

۱۳۹۲/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مصر (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات سودان (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

نگاه آفران: تحولات مغرب عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات لیبی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات سودان 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات سودان (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات لیبی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مصر (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات سودان (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات مصر (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات لیبی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات سودان (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات لیبی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات مصر (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مصر (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات لیبی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات سودان (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات مصر (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات مصر (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات سودان (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات لیبی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مصر (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات سودان (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات سودان (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات لیبی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مصر (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات سودان (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات لیبی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات سودان (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: گزارش تحليلي بر سفر رئيس جمهور ايالات متحده آمريكا به آفريقا

۱۳۹۲/۴/۱۶

آفران: تحولات لیبی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات سودان (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات لیبی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات سودان (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات مصر (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات سودان (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات سودان (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مصر (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات سودان (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات لیبی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات ليبي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی(34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مصر (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات لیبی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات سودان (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات ليبي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مصر (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات سودان (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات مصر(32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مصر (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: کودتا در آفریقای مرکزی

۱۳۹۲/۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات لیبی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات سودان (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مصر (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مصر (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات مصر (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات سودان (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات لیبی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مصر (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات لیبی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات مصر (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات سودان (23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۴

آفران: تحولات ليبي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات مغرب عربي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات آفریقای غیر عربی (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مصر (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات ليبي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات لیبی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات سودان (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات لیبی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مصر (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات سودان (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات لیبی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات مصر (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات سودان (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مغرب عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات لیبی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مصر (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات سودان (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات سودان (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مصر (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱

آفران:حسن الشیخ محمود رئیس جمهور جدید سومالی

۱۳۹۱/۶/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۲۶

دیدگاه اسلام گرایان درباره آینده قبطی ها در مصر

۱۳۹۱/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۱۹

تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: انتخابات كشور ليبي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (5)

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: عملکرد حزب اسلامی النهضة پس از انقلاب تونس

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (4)

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۷

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (3)

۱۳۹۱/۳/۲۴

انتخابات ریاست جمهوری مصر (2012)

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: عواقب پیروزی "احمدشفیق" در انتخابات

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (2)

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: میزان موفقیت اخوان المسلمین در بازیابی پایگاه مردمی خود

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (1)

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: حکم دادگاه مبارک به نفع نامزد اخوان تمام شد

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: بروز اعتراضات در مصر و نشانه رفتن نامزدی نخست وزیر مبارک

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۶

آفران:نظرات موافقان و مخالفان مرسی

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: وجوب توافق بین اخوان و نیروهای انقلابی علیه احمد شفیق

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۹

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۸

مصر و تهدیدات عمر سلیمان

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: انتخابات مصر صحنه پراکندگی آراء میان دو مجموعه اسلام گرا و مدنی

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: بررسی و تحلیل آخرین وضعیت انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: شعارهای انتخاباتی برخی نامزدهای برجسته انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.25

۱۳۹۱/۲/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.24

۱۳۹۱/۲/۲۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.23

۱۳۹۱/۲/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.20

۱۳۹۱/۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.19

۱۳۹۱/۲/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.18

۱۳۹۱/۲/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.17

۱۳۹۱/۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.16

۱۳۹۱/۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.13

۱۳۹۱/۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.12

۱۳۹۱/۲/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.11

۱۳۹۱/۲/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.10

۱۳۹۱/۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.09

۱۳۹۱/۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.05

۱۳۹۱/۲/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.04

۱۳۹۱/۲/۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.03

۱۳۹۱/۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.02

۱۳۹۱/۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.30

۱۳۹۱/۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.29

۱۳۹۱/۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.28

۱۳۹۱/۱/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.27

۱۳۹۱/۱/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.26

۱۳۹۱/۱/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.23

۱۳۹۱/۱/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.22

۱۳۹۱/۱/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.21

۱۳۹۱/۱/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.20

۱۳۹۱/۱/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.19

۱۳۹۱/۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.16

۱۳۹۱/۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.15

۱۳۹۱/۱/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.14

۱۳۹۱/۱/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.07

۱۳۹۱/۱/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.06

۱۳۹۱/۱/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.21

۱۳۹۰/۱۲/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.20

۱۳۹۰/۱۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.17

۱۳۹۰/۱۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.16

۱۳۹۰/۱۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.15

۱۳۹۰/۱۲/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.13

۱۳۹۰/۱۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.10

۱۳۹۰/۱۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.09

۱۳۹۰/۱۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.08

۱۳۹۰/۱۲/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.07

۱۳۹۰/۱۲/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.06

۱۳۹۰/۱۲/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.03

۱۳۹۰/۱۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.02

۱۳۹۰/۱۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.01

۱۳۹۰/۱۲/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.30

۱۳۹۰/۱۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.29

۱۳۹۰/۱۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.11.19

۱۳۹۰/۱۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.17

۱۳۹۰/۱۱/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.16

۱۳۹۰/۱۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.10

۱۳۹۰/۱۱/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.09

۱۳۹۰/۱۱/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.08

۱۳۹۰/۱۱/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.05

۱۳۹۰/۱۱/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.28

۱۳۹۰/۱۰/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.27

۱۳۹۰/۱۰/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.26

۱۳۹۰/۱۰/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.25

۱۳۹۰/۱۰/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.21

۱۳۹۰/۱۰/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.19

۱۳۹۰/۱۰/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.18

۱۳۹۰/۱۰/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.17

۱۳۹۰/۱۰/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.14

۱۳۹۰/۱۰/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.13

۱۳۹۰/۱۰/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.12

۱۳۹۰/۱۰/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.11

۱۳۹۰/۱۰/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.10

۱۳۹۰/۱۰/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.06

۱۳۹۰/۱۰/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.05

۱۳۹۰/۱۰/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.03

۱۳۹۰/۱۰/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.29

۱۳۹۰/۹/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.28

۱۳۹۰/۹/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.27

۱۳۹۰/۹/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.26

۱۳۹۰/۹/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.23

۱۳۹۰/۹/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.22

۱۳۹۰/۹/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.21

۱۳۹۰/۹/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.20

۱۳۹۰/۹/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.19

۱۳۹۰/۹/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.12

۱۳۹۰/۹/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.09

۱۳۹۰/۹/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.08

۱۳۹۰/۹/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.07

۱۳۹۰/۹/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.06

۱۳۹۰/۹/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.05

۱۳۹۰/۹/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.02

۱۳۹۰/۹/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.01

۱۳۹۰/۹/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.28

۱۳۹۰/۸/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.25

۱۳۹۰/۸/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.14

۱۳۹۰/۸/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.11

۱۳۹۰/۸/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.10

۱۳۹۰/۸/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.08

۱۳۹۰/۸/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.03

۱۳۹۰/۸/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.02

۱۳۹۰/۸/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.27

۱۳۹۰/۷/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.26

۱۳۹۰/۷/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.25

۱۳۹۰/۷/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 24 .7 .90

۱۳۹۰/۷/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.18

۱۳۹۰/۷/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.17

۱۳۹۰/۷/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.16

۱۳۹۰/۷/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.12

۱۳۹۰/۷/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.09

۱۳۹۰/۷/۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.06

۱۳۹۰/۷/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.05

۱۳۹۰/۷/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.03

۱۳۹۰/۷/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.30

۱۳۹۰/۶/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.28

۱۳۹۰/۶/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.27

۱۳۹۰/۶/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.26

۱۳۹۰/۶/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.22

۱۳۹۰/۶/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.20

۱۳۹۰/۶/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.06.19

۱۳۹۰/۶/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.16

۱۳۹۰/۶/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.15

۱۳۹۰/۶/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.14

۱۳۹۰/۶/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.13

۱۳۹۰/۶/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.12

۱۳۹۰/۶/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.08

۱۳۹۰/۶/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.07

۱۳۹۰/۶/۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.06

۱۳۹۰/۶/۶

آفریقا در هفته ای که گذشت (900527 الی 900602)

۱۳۹۰/۶/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.05

۱۳۹۰/۶/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.02

۱۳۹۰/۶/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.01

۱۳۹۰/۶/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.30

۱۳۹۰/۵/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.29

۱۳۹۰/۵/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.24

۱۳۹۰/۵/۲۴

آفران: انقلابیون لیبی در مقابل یک آزمون سخت

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900513 الی 900519)

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.23

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.22

۱۳۹۰/۵/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.19

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: صحنه جنگ لیبی پس از آغاز ماه رمضان

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.18

۱۳۹۰/۵/۱۸

آفران: محاکمه حسنی مبارک ؛ واکنش ها و پیامدها

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.17

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.16

۱۳۹۰/۵/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.15

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفریقا در هفته ای که گذشت (900506 الی 900512)

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفران: تحولات شمال آفر یقا - 90.05.12

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: آفريقاي شرقي؛ اهميت استراتژيك و افق هاي پيش رو

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.11

۱۳۹۰/۵/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.10

۱۳۹۰/۵/۱۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.09

۱۳۹۰/۵/۹

آفران: قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.08

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.05

۱۳۹۰/۵/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.04

۱۳۹۰/۵/۴

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (2)

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.03

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.02

۱۳۹۰/۵/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.01

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (1)

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.29

۱۳۹۰/۴/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.28

۱۳۹۰/۴/۲۸

آفران: دموکراسی در آفریقا

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.27

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (900416 الی 900422)

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.25

۱۳۹۰/۴/۲۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.22

۱۳۹۰/۴/۲۲

آفران: مراکش، تاریخ و جغرافیا

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.19

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: موریتانی پس از انقلاب های عربی

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.18

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفریقا در هفته ای که گذشت (900409 الی 900415)

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: مراکش پس از همه پرسی

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.15

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (پایانی)

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.14

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (2)

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.13

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (1)

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.12

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: دلیل حمایت آمریکا از انقلابیون و سازمان های مصری

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.11

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفریقا در هفته ای که گذشت (900402 الی 900408)

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تاثير عوامل اقتصادي بر انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.08

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.07

۱۳۹۰/۴/۷

آفران: نشانه های “همه پرسی نظامی" درباره رئیس جمهور آینده مصر

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.06

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: عدم تناسب نقش و حقوق زنان در افریقا

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.05

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: گزينه هايي دشوار سياست مصر در قبال انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.04

۱۳۹۰/۴/۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (900326 الی 900401)

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: بروز اختلاف در صفوف انقلابیون لیبی

۱۳۹۰/۴/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.01

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: تغییر پشت درب‌های الجزایر و مغرب پس از لیبی

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: اصلاحات در قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.31

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: مصادره انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.30

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.29

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: صف بندی احزاب تونسی برای انتخابات آینده

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفریقا در هفته ای که گذشت (900319 الی 900325)

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: آخرین تحولات سودان

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.28

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.25

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: اعطاي وام به مصر و ربودن انقلاب

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: بازیگران منطقه ای؛ تلاش برای مدیریت انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.24

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: انقلاب هاي عربي و سياست هاي آمريكا در قبال ايران

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: اختاپوس جاسوسی اسرائیل در تونس و مصر

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.23

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900311 الی 900318)

۱۳۹۰/۳/۲۱

آفران: بررسی نتایج انتخابات شهرداری ها در آفریقای جنوبی

۱۳۹۰/۳/۹

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی بنین

۱۳۹۰/۱/۲۸

انتخابات 2011 نیجریه

۱۳۹۰/۱/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (891205 الی 891211)

۱۳۸۹/۱۲/۱۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (891114 الی 891120)

۱۳۸۹/۱۱/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (891030 الی 891106)

۱۳۸۹/۱۱/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891023 الي 891029)

۱۳۸۹/۱۱/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891016 الي 891022)

۱۳۸۹/۱۰/۲۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891009 الي 891015)

۱۳۸۹/۱۰/۱۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891002 الي 891008)

۱۳۸۹/۱۰/۱۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890925 الي 891001)

۱۳۸۹/۱۰/۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890918 الي 890924)

۱۳۸۹/۹/۲۹

تقويم انتخابات سال 2011 ميلادي در آفريقا

۱۳۸۹/۹/۲۷

ماداگاسكار قانون اساسي 17 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۲۳

زيمبابوه ریاست جمهوری می 2011

۱۳۸۹/۹/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890911 الي 890917)

۱۳۸۹/۹/۲۰

ساحل عاج ریاست جمهوری 31 اکتبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۸

تانزانيا و زنگبار رياست جمهوري و پارلماني

۱۳۸۹/۹/۱۷

مصر قوه مقننه 28 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۷

اوگاندا رياست جمهوري و پارلماني 18 فوریه 2011

۱۳۸۹/۹/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890813 الي 890813)

۱۳۸۹/۸/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890729 الي 890805)

۱۳۸۹/۸/۸

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890722 الي 890728)

۱۳۸۹/۸/۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890715 الي 890721)

۱۳۸۹/۷/۲۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890708 الي 890714)

۱۳۸۹/۷/۱۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890625 الي 890701)

۱۳۸۹/۷/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890618 الي 890624)

۱۳۸۹/۶/۲۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890611 الي 890617)

۱۳۸۹/۶/۲۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890604 الي 890610)

۱۳۸۹/۶/۱۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890528 الي 890603)

۱۳۸۹/۶/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890521 الي 890527)

۱۳۸۹/۵/۳۰

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890514 الي 890520)

۱۳۸۹/۵/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890507 الي 890513)

۱۳۸۹/۵/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890431 الي 890506)

۱۳۸۹/۵/۹

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890424 الي 890430)

۱۳۸۹/۵/۲

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890417 الي 890423)

۱۳۸۹/۴/۲۶