نگاه آفران > آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (38)

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (38)

تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۳/۱۱

تحولات آفریقای غیر عربی 38

 

واقعه مهم سنگال از تاریخ 30/02/92 تا 6/03/92

• از نگاه محقق و روزنامه نگار سنگالی، اولاند از ابزارهای لازم برای تحقق وعده های اش در مورد آفریقا برخوردار نیست و فرانسه شریک آفریقاست و تصمیم گیرنده درباره این قاره نیست.
شبکه تلویزیونی فرانس 24 گزارش داد: فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه در آدیس آبابا در مراسم پنجاهمین سالگرد تاسیس اتحادیه آفریقا پس از شرکت در یک کنفرانس خبری، در برابر سران کشورهای آفریقایی سخنرانی کرد. اولاند تنها رئیس جمهوری اروپایی بود که برای سخنرانی دعوت شده بود. اصلی ترین محور سخنان اولاند در اتیوپی، مسئله امنیت بود. وی خواستار برگزاری اجلاس سران با حضور تمامی سران کشورهای آفریقایی در پاریس، در ششم و هفتم ماه دسامبر شد. "آداما گای" روزنامه نگار و محقق سنگالی در این باره گفت: اولاند هیچ حرف تازه ای نزده است. او مرتکب یک سری اشتباه شد. برگزاری اجلاس سران در پاریس با حضور سران کشورهای آفریقایی شاید برای سران کشورهای آفریقایی که دوست دارند در پاریس درکنار رئیس جمهوری فرانسه قرار بگیرند، خوشایند باشد. اما کشورهای دیگر آفریقایی ممکن است به این رابطه به چشم روابطی نامتقارن نگاه کنند. اولاند در سخنان خود در آدیس آبابا از تعهدات فرانسه در قبال امنیت آفریقا گفت، بدون آن که به اعداد و ارقامی اشاره کند. علت این است که او از ابزارهای پولی برای تحقق وعده هایش برخوردار نیست. مجری گفت: اولاند تاکید کرد، فرانسه قصد دخالت در امور داخلی آفریقا را ندارد؛ آفریقایی ها باید خودشان سرنوشت شان را در دست بگیرند. وی گفت؛ در مورد دخالت نظامی در مالی از فرانسه درخواست کمک شده بود. اولاند بدون آن که به ارقام میزان کمک های پولی اشاره کند، از افزایش کمک به ارتش های آفریقایی در بعد آموزش و تجهیزات سخن به میان آورد. گای گفت: این که فرانسه قصد ندارد در امور داخلی آفریقا دخالت کند، حرف تازه ای نیست. ما این حرف ها را در سال های 1970 و در زمان "والری ژیسگاردستن" نیز شنیده ایم. این حرف ها در شرایط کنونی باید سنجیده تر مطرح شود. در مورد چینی ها و نقشی که می توانند در آفریقا ایفا کنند، باید گفت که آن ها از ابزارهای مالی برخوردارند. آیا فرانسه می تواند در عمل کاری انجام بدهد؟ من فکر نمی کنم این طور باشد. به نظر من اولاند در سخنانش باید آفریقا را به همکاری و تجارت برابر دعوت می کرد، چرا که فرانسه قادر نیست به عنوان قدرتی که قصد حل کردن مشکلات آفریقا را دارد، خودش را مطرح کند. من فکر می کنم برخی کشورهای آفریقایی در اجلاس سران پاریس در ماه دسامبر شرکت نخواهند کرد و این مسئله اولاند را غافلگیر خواهد کرد. گای با اشاره به توان بالقوه اقتصادی قاره آفریقا تاکید کرد، نظر کشورهای جهان به این قاره جلب شده است. فرانسه از کمک به آفریقا می گوید، اما دادن اعتبار به صادرات با هدف کمک به کشورهای آفریقایی انجام نمی گیرد. این اقدام برای حمایت از شرکت های فرانسوی فعال در آفریقا صورت می گیرد. چین و بسیاری از کشورها نیز این اعتبار را به شرکت ها می دهند. دوران پس از جنگ دوم جهانی و شرایطی که فرانسه را به عضویت دایم شورای امنیت درآورد به پایان رسیده است. محقق سنگالی در ادامه گفت: این فرانسه نیست که در باره مشارکت آفریقا در مسایل مربوط به محیط زیست، تصمیم گیری می کند. این آفریقایی ها هستند که باید در این باره تصمیم بگیرند. آفریقا و فرانسه شریک و همکار هستند و می توانند شریک تجاری بمانند، اما فرانسه نباید برای آفریقا تصمیم گیری بکند.


واقعه مهم ساحل عاج از تاریخ 30/02/92 تا 6/03/92

• نماینده کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل متحد روز شنبه (92.03.04) اعلام کرد بیش از هفت هزارآواره ساحل عاجی مستقر در لیبریا از ابتدای سال جاری به کشور خود بازگشتند.
نماینده کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل متحد گفت اوضاع در ساحل عاج عادی است و اکثر آوارگان این کشور در حال بازگشت به شهر های خود هستند.
به گزارش خبرگزاری شین هوا از آبیجان چند هزار ساحل عاجی به علت بحران پس از انتخابات در این کشور آفریقایی به کشورهای همسایه پناه بردند.
دست کم سه هزار نفر به علت درگیری ها در ساحل عاج جان خود را از دست دادند و بیش از یک میلیون نفر نیز آواره شدند. با وجود این، بر اساس آمار سازمان ملل متحد هنوز حدود 80 هزار ساحل عاجی در کشورهای همسایه به سر می برند که از آن جمله می توان به حضور61 هزار نفر درلیبریا اشاره کرد.وقایع مهم جمهوری دموکراتیک کنگو از تاریخ 30/02/92 تا 6/03/92

• سخنگوی سازمان ملل متحد اعلام کرد نیروی صلح بان این سازمان در جمهوری دموکراتیک کنگو روز دوشنبه (92.02.30) نگرانی خود را درخصوص از سرگیری درگیری ها بین نیروهای دولتی و شورشیان 23 مارس نزدیک شهر گوما در شرق این کشور، ابراز کرد.
"ادواردو دل بوی" معاون سخنگوی دبیر کل سازمان ملل متحد در کنفرانسی مطبوعاتی به خبرنگاران گفت: نیروی برقراری ثبات سازمان ملل متحد در جمهوری دموکراتیک کنگو اعلام کرد درگیری هایی بامداد دوشنبه (92.02.30) در مناطق کیباتی و روسایو در حدود 12 کیلومتری شهر گوما در شرق این کشور بین جنگجویان گروه های مسلح 23 مارس و سربازان نیروهای مسلح کنگو آغاز شد.
دل بوی خاطر نشان کرد : این نیروی صلح بان سازمان ملل متحد گزارش داد درگیری های اولیه، استفاده از سلاح های کالیبر بالاتر و خمپاره و راکت انداز را به دنبال داشت.
این سخنگو گفت نیروی صلح بان سازمان ملل متحد در جمهوری دموکراتیک کنگو همچنین به نقل از گزارش هایی اعلام کرد نیروهای مسلح کنگو در یک عملیات از بالگردهای تهاجمی استفاده کردند.
وی افزود : نیروی صلح بان سازمان ملل متحد در جمهوری دموکراتیک کنگو نگرانی خود را در خصوص این رویداد ابراز کرده است و فعالانه به دنبال راه حلی سیاسی و دیپلماتیک برای پایان دادن به این درگیری هاست.
شرق جمهوری دموکراتیک کنگو شاهد درگیری های مسلحانه ای طی ماه های گذشته بوده است. این درگیری ها پس از آن روی داد که گروه 23 مارس اوایل سال 2012 میلادی شورشی را در استان کیووی شمالی آغاز کرد.
شورشیان گروه 23 مارس شهر گوما، مرکز استان کیووی شمالی، را تصرف کردند اما اواخر سال گذشته تحت فشار کشورهای منطقه ای به منظور تسهیل مذاکرات صلح از این شهر خارج شدند.
به گزارش خبرگزاری شین‌هوا از سازمان ملل متحد، شورشیان گروه 23 مارس از آوریل گذشته تهدید کرده اند به گوما و دیگر شهرها در استان کیووی شمالی حمله کنند. آن ها حتی مدعی شده اند آماده اند به نیروی سازمان ملل متحد نیز حمله کنند.

• حمله توپخانه‌ای به شهر گوما در شرق جهوری دموکراتیک کنگو که کانون درگیری ها بین شورشیان و نیروهای دولتی این کشور است دستکم 3 کشته و 10 زخمی برجا گذاشت.
خبرگزاری فرانسه گزارش داد، یک مسئول سازمان ملل اعلام کرد: چند ساعت پیش از ورود بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل به گوما، در شرق جمهوری دمکراتیک کنگو، بر اثر شلیک توپخانه در این شهر سه تن کشته شدند.
"مصطفی سوماره"، هماهنگ کننده عملیات بشردوستانه در جمهوری دمکراتیک کنگو اعلام کرد: بر اثر شلیک سه گلوله توپ به محله ندوشو، سه تن کشته و 10 تن نیز زخمی شدند.
وی به اینکه این شلیک از سمت نیروهای دولتی و یا شورشیان صورت گرفته است اشاره ای نکرد.

• دبیر کل سازمان ملل در سفر به شهر گوما کانون درگیری شورشیان جنبش 23 مارس کنگو با نیروهای دولتی خواستار از سرگیری مذاکرات شورشیان با دولت کینشازا شد.
خبرگزاری فرانسه گزارش داد، "بان کی مون"، دبیر کل سازمان ملل پنجشنبه (92.03.02) پس از سه روز درگیری شدید بین شورشیان و نیروهای دولتی در شرق کنگو وارد شهر گوما شد.
سفر بان کی مون به این منطقه ناآرام سرشار از معادن در حالی صورت می گیرد که پس از یک ماه توقف درگیری‌ها با آغاز خشونت در این منطقه بین شورشیان و نیروهای دولتی هزاران نفر خانه و کاشانه خود را رها کرده‌اند.
ارتش کنگو و نیروهای شورشی پنجشنبه (92.03.02) اعلام کردند که اوضاع آرام است.
دو طرف یکدیگر را به آغاز درگیری و تلاش برای نابود کردن تلاش‌های صلح در شرق کنگو متهم می‌کنند.
شورشیان چهارشنبه (92.03.01) آمادگی خود را برای توقف فوری درگیری‌ها با هدف فراهم کردن زمینه سفر بان کی مون به این منطقه اعلام کردند
بان کی مون دوشنبه (92.02.30) وارد کینشازا پایتخت جمهوری کنگو شد و با "جوزف کابیلا" رئیس جمهور این کشور دیدار کرد.
وی در این دیدار از دولت کنگو خواست با شورشیان جنبش 23 مارس در گوما، مذاکره کند.
بان کی مون در حضور "جیم یونگ کیم"، رئیس بانک جهانی و مقامات کنگو در کینشازا گفت: ازسرگیری درگیری‌ها در شرق کنگو نگران کننده است و از مقامات کنگو خواسته شده است که مذاکرات با شورشیان را در کامپالا از سر بگیرند.
سفر بان به این منطقه ناآرام سرشار از معادن در حالی صورت می گیرد که پس از یک ماه توقف درگیری‌ها با آغاز خشونت در این منطقه هزاران نفر خانه و کاشانه خود را رها کرده‌اند.
ارتش کنگو و نیروهای شورشی پنجشنبه (92.03.02) اعلام کردند که اوضاع در گوما و حومه آن آرام است.
دو طرف یکدیگر را به آغاز درگیری و تلاش برای نابود کردن تلاش های صلح در شرق کنگو متهم می‌کنند.
شورشیان چهارشنبه (92.03.01) آمادگی خود را برای توقف فوری درگیری‌ها با هدف فراهم کردن زمینه سفر بان کی مون به این منطقه اعلام کردند.
دبیر کل سازمان ملل قرار است پس از گوما به کشورهای رواندا و اوگاندا سفر کند دو کشوری که دولت کینشازا آنان را به حمایت از شورشیان کنگو متهم می‌کند.
درگیری‌های جدید در شرق کنگو پس از آن اتفاق افتاد که سازمان ملل در هفته گذشته، یک نیروی ضربت در این منطقه مستقر کرد تا بتواند حملات گروه‌های شورشی در این منطقه را خنثی کند.

• دولت جمهوری دموکراتیک کنگو تمایل خود را برای از سرگیری مذاکرات صلح با جنبش شورشی 23 مارس اعلام کرد.
"لامبرت منده"، سخنگوی دولت جمهوری دموکراتیک کنگو، روز جمعه (92.03.03) اعلام کرد کینشازا پیوسته مایل بوده است مذاکرات صلح با شورشیان ام 23 ادامه پیدا کند. دولت کنگو اکنون نیز آماده است مذاکرات با این گروه را که در کامپالا، پایتخت اوگاندا، آغاز شد از سر گیرد تا بلکه شرایط برای خلع سلاح این گروه از راه های مسالمت آمیز فراهم گردد.
این مقام دولت کنگو افزود هیئت مذاکره کننده دولت هرگز میز مذاکرات کامپالا را ترک نکرده است بلکه بر عکس این مذاکره کنندگان جنبش ام 23 بودند که مذاکرات کامپالا را ترک کردند و این گفتگوها را نیمه تمام گذاشته و اعلام کردند پیش از آغاز مجدد گفتگوهای صلح با مقامات جمهوری دموکراتیک کنگو در کامپالا، خواستار آن هستند که آتش بس برقرار شود. آن ها اعلام کردند: به محض اینکه دولت کنگو با جنبش ام 23 توافق نامه آتش بس امضا کند، ما نیز گفتگوهای صلح را با دولت در کامپالا از سر خواهیم گرفت.
با این حال امانی کاباشا، سخنگوی جنبش شورشی 23 مارس نیز اعلام کرد: 28 مارس سال 2013 دولت جمهوری دموکراتیک کنگو ما را در مذاکرات کامپالا تنها گذاشت تا با این کار شورای امنیت سازمان ملل متحد را به منظور تصویب قطعنامه 2098 تحت فشار بگذارد. همین وضع موجب شعله ور شدن دوباره جنگ و خشونت های جدید در بیستم مه گذشته شد.
به گزارش خبرگزاری شین هوا از کینشازا، جنبش ام 23 از آوریل سال 2012 مبارزه مسلحانه ای را با ارتش کنگو آغاز کرد و نوامبر همان سال موفق شد کنترل شهر راهبردی گوما را از دست نیروهای دولتی خارج کند. چندی بعد شورشیان ام 23 از این شهر خارج شدند تا در ازای آن دولت ژوزف کابیلا، رئیس جمهور کنگو، مذاکره با آن ها را آغاز کند. این گفتگوها که در کامپالا آغاز شد، نهم دسامبر سال 2012 به بن بست رسید.

• اتحادیه آفریقا ، سازمان ملل متحد و بانک جهانی اعلام کردند خواستار صلح و آرامش در جمهوری دموکراتیک کنگو به منظور تضمین صلح در منطقه دریاچه های بزرگ برای 50 سال آینده هستند.
به گزارش خبرگزاری شین‌هوا از آدیس آبابا، "انکوسازانا دلامینی زوما" رئیس کمیسیون اتحادیه آفریقا روز یکشنبه گفت : ما معتقدیم تلاش هایی که امروز آغاز شده است می تواند به برقراری صلحی پایدار در منطقه دریاچه های بزرگ که بخشی از برنامه اتحادیه آفریقا برای 50 سال آینده است، کمک کند.
وی این اظهارات را در نخستین نشست ساز و کار منطقه ای در حاشیه نشست سران اتحادیه آفریقا بیان کرد.
جمهوری دموکراتیک کنگو یکی از ناآرام ترین کشورها در آفریقا به شمار می رود و ناآرامی ها در این کشور بر اوضاع امنیتی در سراسر منطقه دریاچه های بزرگ تاثیرگذار بوده است.
11کشور آفریقایی ماه فوریه موافقتنامه صلحی را با هدف پایان دادن به چند دهه درگیری در جمهوری دموکراتیک کنگو امضا کردند .

وقایع مهم آفریقای مرکزی از تاریخ 30/02/92 تا 6/03/92

• روسای ستاد مشترک ارتش کشورهای عضو جامعه اقتصادی مرکز آفریقا شنبه (92.03.04) در نشست خود در لیبرویل، پایتخت گابن به بررسی مشکلات امنیتی کنونی در آفریقای مرکزی پردختند.
مقامات نظامی مرکز آفریقا همچنین تعهد دادند که برای پایان دادن به هرج و مرج و آشفتگی کنونی در جمهوری آفریقای مرکزی تلاش کنند.
در این نشست توافق شد شمار نیروهای صلحبان آفریقایی مستقر در آفریقای مرکزی دو برابر شده و به دو هزار سرباز برسد.

• منابع نظامی در بانگی اعلام کردند نیروهای ارتش آفریقای مرکزی روز جمعه(92.03.03) حمله افراد مسلح ناشناس را به یکی از شهرهای جنوب شرقی این کشور دفع کردند.
یک افسر ارشد ارتش آفریقای مرکزی اعلام کرد شهر اوبو واقع در جنوب شرقی کشور روز جمعه هدف حمله گروهی از افراد مسلح ناشناس قرار گرفت که احتمالا از سودان جنوبی به کشور نفوذ کرده بودند. وی افزود نیروهای ارتش آفریقای مرکز مستقر در شهر اوبو موفق شدند بدون این که تلفاتی متحمل شوند، حمله این گروه را دفع و 42 نفر از آن ها را بازداشت کنند.
این منبع نظامی آفریقای مرکزی افزود بر اساس اعترافات برخی از بازداشت شدگان که در حال حاضر در کمیساریای پلیس شهر اوبو نگهداری می شوند، این گروه مسلح از سودان جنوبی به آفریقای مرکزی آمده بودند تا به یک گروه شورشی در داخل کشور که هویتش هنوز مشخص نشده است، در مبارزه با دولت "میشل جوتودیا" کمک کنند.

وقایع مهم مالی از تاریخ 30/02/92 تا 6/03/92

• سخنگوی جنبش انصار الدین یکی از گروه های مسلحی که تا قبل از مداخله نظامی فرانسه در مالی شمال این کشور را تحت سیطره خود داشتند خود را تسلیم ارتش موریتانی کرده است.
به گزارش خبرگزاری آلمان، منابع آگاه موریتانی اعلام کردند که "سنده ولد بوعماه" سخنگوی رسمی جنبش انصار الدین در مالی خود را به ارتش موریتانی در شهر باسکنو در شرق این کشور تسلیم کرد.
این مقام انصار الدین در پی مداخله نظامی ژانویه گذشته (دی ماه) فرانسه در شمال مالی از این منطقه فرار کرده و وارد موریتانی شده بود.
ولید بوعمامه از مکان حضور خود در نزدیکی مرز مالی با الجزایر خود را تحویل مقامات موریتانی کرد.
ولد بوعمامه در طی نه ماه سیطره انصار الدین بر شمال مالی در مقام سخنگوی این جنبش فعالیت می کرد.

• پس از اینكه فرانسه به خاطر شكست دادن افراط گرایان مالی، در این كشور مورد تشویق قرار گرفت، هم اكنون به خاطر توافق سیاسی با جدایی‌طلبان طوارق، با انتقاد مواجه شده است.
پس از اینكه فرانسه به خاطر عملیات نظامی پنج ماهه اش علیه افراط گرایان مالی، در سراسر این كشور مورد تشویق قرار گرفت، هم اكنون به خاطر تلاش برای توافق سیاسی با جدایی‌طلبان طوارق، با نارضایتی‌هایی در مالی روبه‌رو شده است.
بن‌بست ایجاد شده بر سر چگونگی احیای كنترل دولت مالی بر شهر كیدال آخرین شهر در شمال مالی كه هنوز كنترل آن از دست مالی خارج است، انتقاداتی علیه پاریس به وجود آورده است و ممكن است انتخابات برنامه‌ریزی شده برای احیای دموكراسی پس از كودتا در مالی را به تعویق اندازد.
ارتش مالی سربازان خود را به سمت كیدل اعزام كرده است و این شهر پایگاه جدایی‌طلبان طوارق است. پیشتر دولت مالی اعلام كرده بود تا پایان هفته گذشته كنترل این شهر را در دست می گیرد، اما هنوز این اتفاق صورت نگرفته است و فرانسه كه نیروهای خود را در خارج از این شهر مستقر كرده نمی‌خواهد سربازان مالی وارد این شهر شوند زیرا بیم آن دارد كه ورود با زور، خونریزی های نژادی در این شهر صورت گیدر پی داشته باشد.
قرار است انتخابات مالی در ماه جولای (مرداد ماه) برگزار شود تا شرایط عادی در این كشور پس از 18 ماه تنش احیا شود.
بسیاری در دولت و خیابآن های شهر باماكو، پایتخت مالی، قیام طوارق در ژانویه 2012م (دی ماه 92ه.ش) را نقطه آغاز نارآمی‌ها در كشور می دانند. ملی‌گرایان مالی خواهان ورود ارتش به كیدل برای خلع سلاح طوارق هستند. در همین حال فرانسه از گفتگوهای محرمانه در كشور همسایه بوركینافاسو حمایت كرده است.

• گروه جهادی الجزایری "مختار بلمختار" در بیانیه‌ای اعلام کرد که علیه منافع فرانسه و همه کشورهایی که در جنگ مالی مداخله نظامی دارند حمله خواهد کرد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، گروه جهادی الجزایری مختار بلمختار،روز جمعه (92.03.03) در بیانیه ای اعلام کرد: در پی عملیات انتحاری دیروز (پنج شنبه 92.03.02) در نیجر ما عملیات بیشتری نیز خواهیم داشت.
این بیانیه افزود: به همه کشورهایی که قرار است در چارچوب قطعنامه شورای امنیت به شمال مالی نیرو اعزام کنند وعده می دهیم که در سرزمین شما و علیه سربازان شما نیز وارد عمل می شویم.
گردان الموقعون بالدم به سرکردگی مختار بلمختار نیز اعلام کرد که بلمختار بر عملیات دیروز در نیجر نظارت داشته است.

• منابع خبری در باماکو، پایتخت کشور آشوبزده مالی، از ارسال کمک های نظامی بلژیک به این کشور آفریقایی خبر دادند.
وابسته نظامی سفارت بلژیک در باماکو روز جمعه (92.03.03) طی مراسمی کمک های تسلیحاتی کشورش به مالی را در اختیار ژنرال "یاموسی کامارا" وزیر دفاع و امور کهنه سربازان این کشور آفریقایی قرار داد.
از آغاز مناقشه مسلحانه در مالی که زمینه را برای مداخله نیروهای نظامی فرانسوی در این کشور فراهم کرد، بلژیک بیش از دو میلیارد فرانک غرب آفریقا به این کشور جنگ زده کمک کرده است.
ارزش کمکهای نظامی بلژیک به باماکو رسما اعلام نشده است اما "نوهوم توگو" وابسته به وزارت دفاع مالی اعلام کرد ارزش کمک های نظامی بلژیک به مالی از ابتدای مناقشه مسلحانه در این کشور، بالغ بر دو میلیارد فرانک غرب آفریقا است.
به گزارش خبرگزاری شین هوا از باماکو، وزیر دفاع و امور کهنه سربازان مالی کمک های نظامی بلژیک به کشورش را نشانه همبستگی بروکسل با باماکو دانست و از آن قدردانی کرد.

وقایع مهم نیجریه از تاریخ 30/02/92 تا 6/03/92

• ارتش نیجریه در چارچوب عملیات نظامی گسترده خود علیه بوکوحرام در شهر مایدوگوری پایگاه اصلی این گروه مقررات منع آمد و شد شبانه روزی وضع کرد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، ارتش نیجریه روز شنبه (92.02.28) در شهر مایدوگوری در شمال شرق این کشور که پایگاه گروه شورشی بوکوحرام محسوب می شود مقررات منع آمد و شد شبانه روزی وضع کرد تا با ادامه حملات گسترده علیه این گروه آن را تحت فشار قرار بدهد.
ارتش نیجریه در بیانیه ای اعلام کرد: با هدف عملیات ویژه مبارزه با بوکوحرام در 12 محله مایدوگوری که پایگاه عناصر این گروه است منع آمد و شد شبانه روزی وضع شده است.
نیجریه از چهارشنبه گذشته (92.02.25) حمله بزرگ علیه تندروهای بوکوحرام را با استقرار هزاران سرباز در استان های بورنو، یوبی و اداماوا در شمال شرق این کشور آغاز کرده است.
"کریس اولوکولادی"، سخنگوی ارتش نیجریه روز شنبه (92.02.28) گفت: 65 تروریست که با فرار از اردوگاه های تندروها که هدف حمله نیروهای دولتی قرار گرفت قصد ورود به شهر مایدوگوری را داشتند دستگیر شدند.

• در ادامه حملات گسترده ارتش نیجریه علیه مواضع بوکوحرام در شمال شرق این کشور 14 عضو این گروه و سه نظامی ارتش کشته شدند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت دفاع نیجریه روز یکشنبه (92.02.29) اعلام کرد: در حمله نیروهای ارتش به مواضع گروه بوکوحرام در منطقه ای در شمال شرق این کشور، 14 عضو بوکوحرام و سه سرباز دولتی کشته شدند.
اولوکولادی سخنگوی ارتش نیجریه گفت : در این درگیری 14 تروریست کشته و بیست تن از آن ها دستگیر شدند، سه سرباز نیز کشته و هفت نظامی دیگر نیز زخمی شدند و یک نظامی نیز از جمله مفقودین است.
این بیانیه افزود: نیروهای ارتش نیجریه به حملات خود علیه مواضع و پایگاه های تروریست ها ادامه می دهند و گشتی ها تامین امنیت شهرها و روستاها در مقابله با نفوذ تروریست ها را برعهده دارند.
قیمت مواد غذایی در مایدوگوری به دلیل محاصره شهر از سوی مقامات بسیار بالا رفته و همه خطوط تلفن های شهر نیز قطع است.

• منابع موثق روز دوشنبه (92.02.30) از ورود هزاران نیجریه ای فراری از حمله ارتش این کشور به مواضع شورشیان بوکو حرام به برخی روستاهای شمال کامرون خبر دادند.
یک منبع امنیتی در کامرون روز دوشنبه (92.02.30) اعلام کرد « هزاران نیجریه ای از زمانی که نیجریه حالت فوق العاده اعلام کرده است، از هفته گذشته وارد منطقه فوتوکول ( شمال ) شده اند .»
صدها نیجریه ای که اغلب زن و کودک بودند، عصر دوشنبه (92.02.30) از روستای خود فرار کردند و به سرام در یک کیلومتری مرز کامرون پناه آوردند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از سرام ، ارتش نیجریه روز دوشنبه (92.02.30) از تصرف پنج منطقه تحت کنترل بوکو حرام در بورنو ( شمال غرب ) و تصمیم خود برای اعزام هزار نیروی کمکی در ششمین روز حمله خود علیه شورشیان به این منطقه خبر داد.
این مناطق همگی نزدیک مرز کامرون قرار دارند.
گزارش سازمان غیر دولتی دیده بان حقوق بشر از کشته شدن سه هزار و 600 نفر از سال 2009م (1388ه.ش) در حملات بوکو حرام و سرکوب شورشیان از سوی نیروهای امنیتی حکایت دارد.

• ارتش نیجریه اعلام کرد که پنج منطقه را در ایالت بورنو در شمال شرق این کشور که در کنترل گروه شورشی بوکوحرام بود، تصرف کرده است.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، ارتش نیجریه نخستین بار ا‌ز آغاز عملیات بزرگ خود علیه بوکوحرام از بازپس گیری کنترل مناطقی در ایالت بورنو خبر داد که تحت کنترل این گروه شورشی افراطی بود.
ژنرال "اولو کولاد" سخنگوی ارتش نیجریه در بیانیه‌ای اعلام کرد: ارتش نیجریه پس از انهدام همه پایگاه‌های تروریست‌ها امنیت را به مناطق نیو مارت، هوساری، کرنوا، وولگو و چیکون انگولالو بازگرداند.
این مناطق که نزدیک مرز کامرون قرار دارد، به عنوان پایگاه بوکوحرام محسوب می‌شد.

• ارتش نیجریه می‌گوید تعدادی از اردوگاه‌های مجهز گروه شبه‌نظامی "بوكو حرام" را در شمال‌شرقی این كشور نابود كرده است.
"كریس اولوكلاده"، یك مقام ارشد ارتش نیجریه گفته است از این اردوگاه‌ها برای هماهنگی حملات به مناطق مجاور استفاده می‌شده است.
به گزارش بی بی سی این عملیات كه بزرگترین تهاجم علیه بوكوحرام تا این زمان محسوب می‌شود با اعزام 2000 سرباز به این منطقه در هفته گذشته انجام شده است.
"گودلاك جاناتان"، رئیس‌جمهوری نیجریه ده روز پیش از این عملیات، در ۱۴ مه (۲۴ اردیبهشت) پس از اعلام وضعیت اضطراری در سه ایالت شمال‌شرقی كشور، مدیریت امنیتی نیجریه را به ارتش سپرد.
گروه شبه‌نظامی اسلام‌گرای "بوكو حرام" در این سه ایالت بورنو، یوبه و آداماوا، بیش از دیگر نقاط كشور فعال بوده است.
روز جمعه (92.02.03) سرتیپ كریس اولوكلاده در یك كنفرانس خبری تصاویری را نمایش داد كه به گفته او تجهیزات بیمارستانی و خوابگاه ساخته شبه‌نظامیان در این اردوگاه را نشان می‌دهد.
این تصاویر همچنین یك انبار سوخت ویران‌شده را نشان می دهند و آن‌چه به نظر می‌رسد تجهیزات تولید بمب بوده است.
مقامات نیجریه گفته‌اند سه زن و شش كودك ربوده شده توسط گروه "بوكو حرام" روز جمعه آزاد شده‌اند.
به گفته سرتیپ اولوكلاده، این عده روز هفت مه در حمله شبه‌نظامیان به شهر باما در شمال‌شرقی نیجریه ربوده شده بودند.
این مقام نظامی به روزنامه‌نگاران گفته است این زنان و كودكان در اردوگاه مورد تهاجم ارتش نگهداری می‌شده‌اند و تاكید كرده كه هنوز دو كودك و یك زن پیدا نشده‌اند.
ارتش نیجریه می‌گوید افرادی كه از اردوگاه جنگل سامبیزا نجات پیدا كرده‌اند، در میان قربانیانی بوده‌اند كه در یك ویدئوی تبلیغاتی اخیر گروه "بوكو حرام" نمایش داده شده بودند.
"ابوبكر شیكاو"، رهبر شبه‌نظامیان "بوكو حرام" در این ویدئو دیده می‌شود.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، او در این ویدئو ادعا می‌كند زنان و كودكان ربوده‌ شده را به تلافی همسران و كودكان شبه‌نظامیان "بوكو حرام" كه در اختیار ارتش نیجریه هستند، نگه می‌دارد.
وزارت دفاع نیجریه اعلام كرد این تصمیم به قصد پیش‌بردن تلاش‌ها برای برقراری صلح گرفته شد.
از زمانی كه گروه "بوكو حرام" حملاتش را در سال ۲۰۰۹م (1388ه.ش) برای "تاسیس حكومت دینی" در شمال نیجریه آغاز كرده است، در این كشور بیش از دو هزار نفر در خشونت‌ها جان داده‌اند.
"بوكو حرام" در زبان محلی یعنی "آموزش غربی حرام است."
ترجمه اسم رسمی این گروه "جمعیت متعهد به اشاعه تعالیم پیغمبر اسلام و جهاد" است اما ساكنان شهر میدوغوری، در شمال‌شرقی نیجریه، آن را به زبان محلی هائوسا، "بوكو حرام" می‌خوانند.
نگرانی‌ها درباره احتمال حمایت گروه‌های مرتبط با القاعده از "بوكو حرام" اخیرا افزایش یافته است.

• ارتش نیجریه از نابودی کامل همه اردوگاه‌های گروه شورشی بوکوحرام در شمال شرق این کشور و آزادی نه زن و کودکی که در گروگان این گروه بودند خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری محیط، ارتش نیجریه روز شنبه (92.03.04) اعلام کرد که در جریان عملیات بزرگی که از یک هفته پیش در شمال شرق نیجریه آغاز کرده است همه ادوگاه‌های آموزشی وابسته به گروه شورشی بوکوحرام را تا نزدیکی مرز کامرون نابود کرده است.
"کریس اولوکلاده" یک مقام ارشد ارتش نیجریه گفت: اعضای بوکوحرام اقدام به برپا کردن بیمارستآن های صحرایی در اردوگاه‌ها کرده بودند و ده‌ها تن از اعضای این گروه در جریان عملیات ارتش کشته و یا دستگیر شدند.
بیش از 2 هزار سرباز در عملیات علیه شبه‌نظامیان بوکو حرام شرکت داشته‌اند.
سرتیپ کریس اولوکلاده در یک کنفرانس خبری تصاویری را نمایش داد که به گفته او تجهیزات بیمارستانی و خوابگاه ساخته شبه‌نظامیان در این اردوگاه را نشان می‌دهد.
از سوی دیگر مقامات نیجریه همچنین اعلام کردند ارتش این کشور با حمله به یکی از پایگاه‌های گروه بوکوحرام، چند گروگان را آزاد کرد.

وقایع مهم نیجر از تاریخ 30/02/92 تا 6/03/92

• یک پادگان نظامی و همچنین شرکت هسته‌ای آروای فرانسه در شمال نیجر صبح روز پنجشنبه (92.03.02) هدف دو حمله انتحاری قرار گرفتند.
به گزارش خبرگزاری رویترز، ارتش و منابع شرکت آر وای فرانسه در شمال نیجر اعلام کردند: دو عامل انتحاری سوار بر دو خودروی بمب‌گذاری شده روز پنجشنبه (92.03.02) به یک پادگان نظامی و همچنین کارخآن های که مجموعه این شرکت فرانسوی آن را در شمال نیجر اداره می‌کند، حمله کردند.
این منابع گفتند که این دو حمله به طور همزمان در دو شهر اگادیز و ارلیت نیجر روی داد و به کشته شدن دو عامل انتحاری و زخمی شدن چهار تن دیگر منجر شد.
استخراج اورانیوم از معادن نیجر برای شرکت آر‌وای فرانسه امری حیاتی به شمار می‌رود، زیرا 20 درصد نیازهای این شرکت را برای تامین سوخت نیروگاه‌های هسته‌ای فرانسه و همچنین تامین نیازهای دیگر کشور را برآورده می‌کند.
دولت نیجریه دو روز پیش اعلام کرد که از کشور همسایه خود نیجر برای مقابله با گروه شورشی بوکوحرام حمایت نظامی درخواست کرده است.
ممدو ایسوفو، رئیس جمهور نیجر اخیرا اعلام کرد که نیروهای ویژه فرانسوی حفاظت از معادن اورانیوم این کشور را بر عهده دارند.
این در حالی است که کارشناسان معتقدند مداخله نظامی فرانسه در مالی نیز برای دستیابی به منابع معدنی و ثروت عظیم طبیعی طلا و اورانیوم در این کشور و به دنبال آن منافع اقتصادی فرانسه در قاره آفریقا بوده است.

• "مختار بلمختار"، مسئول حمله به میدان گازی ان امیناس الجزایر بر حملات انتحاری روز پنجشنبه (92.03.02) در شمال نیجر نظارت داشته است.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، "الحسن ولد الخلیل"، سخنگوی رسمی گردان الموقعون بالدم به خبرگزاری رسمی موریتانی گفت: مختار بلمختار، معروف به "خالد ابوالعباس" بر برنامه‌های عملیاتی دو حمله انتحاری روز پنجشنبه (92.03.02) در شمال نیجر نظارت داشته است.
وی افزود:در این دو حمله که یکی علیه پادگانی نظامی و دیگری علیه شرکت هسته ای آروای فرانسه صورت گرفت بیش از 20 تن از جنگجویان شرکت داشتند.
ولد الخلیل گفت: این عملیات با مشارکت گردان الموقعون بالدم و جنبش وحدت و جهاد در غرب آفریقا صورت گرفت.
این سخنگو گفت: عملیات روز پنجشنبه (92.03.02) در شمال نیجر با نام "ابوزید" صورت گرفت که یکی از رهبران القاعده در مغرب عربی است و در اواخر فوریه (بهمن ماه) در شمال مالی به دست ارتش فرانسه کشته شد.
"مختار بلمختار" از جمله فرماندهان ارشد گروه القاعده در مغرب اسلامی به شمار می آمد، اما در مهر ماه سال گذشته از این گروه جدا شده و در اوایل ماه آذر گذشته نیز گردان جدیدی از شبه نظامیان تحت عنوان «الموقعون بالدم» (امضا کنندگان با خون) را تشکیل داد.
الموقعون بالدم همان گردانی است که در ماه ژانویه گذشته (دی ماه) مسئولیت حمله به میدان گازی «ان امیناس» الجزایر را بر عهده گرفت، حمله ای که با گروگان گیری شهروندان الجزایری و خارجی آغاز شد، اما پس از دخالت نیروهای ارتش الجزایر، با کشته شدن 34 تن از گروگان ها و 15 تن از شبه نظامیان گروگان گیر به پایان رسید.
ستاد مشترک نیروهای مسلح چاد سه ماه پیش، از کشته شدن مختار بلمختار در شمال مالی خبر داد اما ارتش فرانسه این خبر را تایید نکرد.

• جنبش توحید و جهاد در غرب آفریقا یکی از گروه‌های وابسته به القاعده در مغرب عربی مسئولیت حملات امروز علیه یک پادگان نظامی و شرکت هسته‌ای آروای فرانسه در شمال نیجر را برعهده گرفت.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، "ابو ولید الصحراوی"، سخنگوی جنبش توحید و جهاد در غرب آفریقا روز پنجشنبه (92.03.02) در پی حملات انتحاری شمال نیجر اعلام کرد: دو عملیات علیه دشمنان اسلام در نیجر اجرا کردیم.
وی افزود: ما به فرانسه و نیجر به دلیل همکاری با فرانسه در جنگ علیه دین حمله کردیم.
الصحراوی تاکید کرد: حملات خود را علیه فرانسه و همه کشورهایی که در جنگ شمال مالی با فرانسه همکاری کردند ادامه می‌دهیم.
نیجر در چارچوب نیروی آفریقایی حمایت از مالی به این کشور برای مقابله با گروه‌های تندرو نیرو اعزام کرده است.
جنبش توحید و جهاد در غرب آفریقا ازجمله گروه‌های مسلحی است که شمال مالی را به مدت قریب به یک سال در اشغال خود داشت اما عناصر آن با مداخله نظامی فرانسه در مالی پراکنده شدند.

• شرکت هسته‌ای آروای فرانسه اعلام کرد که ۱۳ تن از کارگران این شرکت که مسئولیت استخراج اورانیوم سایت معدنی شمال نیجر را برعهده دارد در حمله انتحاری امروز علیه این سایت زخمی شدند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، شرکت هسته‌ای آروای فرانسه در بیانیه‌ای اعلام کرد: سایت معدنی سومر که شرکت آروای فرانسه مسئولیت استخراج اورانیوم آن را برعهده دارد ساعت 5:30 دقیقه صبح امروز پنجشنبه (92.03.02) هدف حمله انتحاری با خودروی بمب‌گذاری شده قرار گرفت که به زخمی شدن 13 تن از کارگران این شرکت منجر شد.
این بیانیه افزود: شرکت آروای این حمله تروریستی علیه کارگران خود را محکوم می‌کند.
"محمد کاریدجو"، وزیر دفاع نیجر نیز اعلام کرد که این حمله انتحاری با خودروی بمب‌گذاری شده با حمله مشابه دیگری علیه پادگان اگادیز شهر بزرگ واقع در شمال نیجر همزمان بود.
شرکت آروای فرانسه همچنین اعلام کرد که تدابیر امنیتی را در دیگر سایت‌های معدنی نیجر که این شرکت مسئولیت استخراج اورانیوم آن ها را برعهده دارد، شدت بخشیده است.
شرکت آروای فرانسه تاکید کرد که در چارچوب این تهدید تروریستی برای همکاری با مقامات نیجریه‌ای و فرانسوی تلاش می‌کند.
شعبه سومر از شرکت آروای فرانسه مسئولیت استخراج اورانیوم یکی از معادن اورانیوم شمال غرب نیجر در 70 کیلومتری شهر الیت را برعهده دارد.

• وزیر دفاع فرانسه اعلام کرد که در پی حمله انتحاری روز جمعه (92.03.03) در شمال نیجر نیروهای ویژه فرانسوی به این کشور اعزام شدند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، "ژان ایو لودریان"، وزیر دفاع فرانسه روز جمعه (92.03.03) اعلام کرد: نیروهای ویژه فرانسوی وارد شهر اگادیز در شمال نیجر شدند تا به عملیات گروگان گیری که روز پنجشنبه (92.03.02) در پی حمله انتحاری روی داد پایان بدهند.
وزیر دفاع فرانسه گفت: در زمانی که با شما سخن می گویم اوضاع در اگادیز آرام است و نیروهای ویژه ما به درخواست رئیس جمهور نیجر نیروهای نیجریه ای را در پایان دادن به عملیات گروگان گیری یاری دادند.
در پی حمله انتحاری با خودروی بمب گذاری شده به پادگان نظامی شهر اگادیز در شمال نیجر، سربازان نیجری با گروه مسلحی که به این پادگان حمله کردند درگیر شدند که به کشته شدن 18 سرباز منجر شد.
چند سرباز دیگر نیز در گروگان برخی از افراد مسلح در منزلی در همان نزدیکی حبس شده بودند اما دولت نیجر روز جمعه (92.03.03) اعلام کرد که گروگانگیری با سیطره بر افراد مسلح خاتمه یافته است.
در حمله دیگر روز پنج شنبه (92.03.02) در شمال مالی یک خودروی بمب گذاری شده به سایت معدنی شرکت هسته ای آروای فرانسه در شهر الیت در شمال نیجر هجوم برد که بر اثر آن 13 تن از کارگران سایت زخمی شدند.
"فرانسوا اولاند"، رئیس جمهور فرانسه نیز روز جمعه (92.03.03) حملات روز پنج شنبه (92.03.03) در شمال نیجر را محکوم کرد.
شرکت هسته ای آروای فرانسه نیز اعلام کرد که تدابیر امنیتی در دیگر سایت های معدنی وابسته به این شرکت در نیجر را شدت بخشیده است.
القاعده در مغرب عربی که مسئولیت این حملات را برعهده گرفته اعلام کرده است که در واکنش به کمک نظامی نیجر به فرانسه در مقابله با گروه های مسلح در شمال مالی دست به این اقدام زده و حملات بیشتری را نیز در این کشور تدارک دیده است.

• رئیس جمهور نیجر در پی حملات تروریستی اخیر در شمال این کشور تاکید کرد لیبی منبع بی ثباتی منطقه ساحل آفریقاست.
به گزارش پایگاه خبری المناره، "محمد ایسوفو"، رئیس جمهور نیجر در اظهاراتی تاکید کرد با وجود اینکه مقامات لیبی برای سیطره کامل بر اوضاع در جنوب این کشور تلاش می کنند اما لیبی همچنان سرچشمه ناآرامی ها و به هم خوردن ثبات منطقه کشورهای ساحل آفریقا است.
منطقه ساحل آفریقا شامل گامبیا، سنگال، موریتانی، مالی، بروکینافاسو، نیجر، چاد،شمال نیجریه و شمال کامرون است.
رئیس جمهور نیجر افزود: منطقه ساحل منطقه بسته ای نیست و نظارت بر آن بسیار مشکل است و ممکن است که در آینده نیز با عملیات نفوذ دیگری روبه رو باشیم.
رئیس جمهور نیجر گفت: باید از حادثه حمله تروریستی به پادگان اگادیز درس بگیریم و تدابیر اضافی برای دفاع از خاک خود اتخاذ کنیم.
محمد ایسوفو، رئیس جمهور نیجر دیروز به تلویزیون فرانس 24 فرانسه اعلام کرد: مهاجمان دو حمله انتحاری پنجشنبه گذشته (92.03.02) در نیجر علیه پادگان نظامی اگادیز و شرکت هسته‌ای آروای فرانسه در شمال نیجر از لیبی آمده بودند.

• تحلیلگر انگلیسی تاکید کرد حضور نیروهای نظامی فرانسه در شمال آفریقا برای سلطه بیشتر بر منابع اورانیوم است.
به گزارش شبکه تلویزیونی راشاتودی ، "افشین رتنسی" در گفتگو با این شبکه درباره پیامدهای منفی مداخله نظامی فرانسه در مالی گفت شکی نیست مداخله نظامی فرانسه در مالی به هیچ وجه نمی توانست باعث از بین رفتن گروه های اسلام گرای تندرو و وابسته به القاعده یا رفتن آن ها از منطقه شود. نیروهای ویژه فرانسه به مالی رفتند تا به این ترتیب نزدیکی بیشتری به نیجر داشته باشند زیرا نیجر دارای معادن عظیم اورانیوم است و نیروگاه های هسته ای فرانسه به این اورانیوم نیاز دارد. البته آگاهی درباره منابع اورانیوم نیجر از زمان صدام وجود داشت زیرا او نیز قراردادهایی با نیجر برای خرید اورانیوم این کشور داشت. هم اکنون رقابت زیادی میان کشورهای جهان بر سر منابع اورانیوم است. بنابراین هر چه در این منطقه از آفریقا رخ می دهد بیشتر به منظور سلطه بر منابع اورانیوم آن است. شرکت آریوای فرانسه که امتیاز برخی معادن اورانیوم نیجر را دارد ، درآمدش در سال دوهزار و یازده به اندازه کل تولید ناخالص داخلی نیجر بوده است.
• سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان حملات تروریستی اخیر در نیجر که باعث کشته و زخمی شدن تعدادی از مردم مسلمان این کشور شد محکوم کرد.
به گزارش وزارت امور خارجه؛ "سید عباس عراقچی" با ابراز همدردی با دولت و ملت مسلمان نیجر گفت: حملات انتحاری و تروریستی که افراد بی گناه را هدف خود قرار داده در اسلام هیچ جایگاهی ندارد و توطئه دشمنان اسلام و ملت مسلمان نیجر است.
دو کشور جمهوری اسلامی ایران و نیجر دارای روابط خوب و دوستانه هستند.
جمهوری اسلامی ایران در نیامی پایتخت نیجر دارای سفیر است و نیجر نیز قرار است به زودی سفارت خود را در تهران افتتاح کند.

واقعه مهم گینه از تاریخ 30/02/92 تا 6/03/92

منابع آگاه در گینه کوناکری روز جمعه (92.03.03) از درگیری نیروهای انتظامی با شماری از جوانان معترض خبر دادند.
یک روز پس از برگزاری تظاهرات مردم در اعتراض به اعلام زمان برگزاری انتخابات در کوناکری، پایتخت گینه، شماری از جوانان محله های حومه به خیابان ها ریخته و با آتش زدن لاستیک خودرو خیابان ها را مسدود کردند.
با آن که پس از تظاهرات روز پنجشنبه (92.03.02) احزاب مخالف از مردم خواستند روز جمعه، با خودداری از حضور در سطح شهر، فعالیت های پایتخت را فلج کنند، ساکنان برخی از محله ها به ویژه جوانان دست به آشوب زدند.
در پی وقوع این حادثه، نیروهای انتظامی وارد عمل شدند تا خیابان های مسدود را باز کنند.
سخنگوی دولت گینه نیز در بیانیه ای اعلام کرد محله بامبتو-کوزا در حومه پایتخت به صحنه آشوب و خراب کاری تبدیل شده است. 

  فرستادن مقاله
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

جهان از آفریقا چه می‌خواهد؟

۱۳۹۶/۶/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران:‌ تحولات مغرب عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات سودان (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات لیبی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات مصر (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات سودان (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات لیبی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مصر (174)

۱۳۹۵/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مصر (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات لیبی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات لیبی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مصر (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات سودان (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مصر (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات لیبی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات لیبی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات سودان (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مصر (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات لیبی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات سودان (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران:تحولات مغرب عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات مصر (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مصر (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات لیبی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات سودان (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

تحولات لیبی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مصر (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات لیبی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مصر (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مغرب عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مصر (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات لیبی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات سودان (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مغرب عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مصر (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات لیبی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مصر (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات لیبی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات سودان (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات سودان (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات لیبی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات مصر (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات مصر (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات سودان (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مصر (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات لیبی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات سودان (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مصر (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات لیبی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات لیبی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات سودان (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات سودان (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات لیبی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات سودان (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات لیبی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مصر (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات لیبی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات لیبی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات لیبی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات سودان (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات مصر (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مصر (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات لیبی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات مصر (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات سودان (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات لیبی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات سودان (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مصر (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مصر (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات سودان (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات لیبی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات سودان (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات سودان (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات لیبی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات مصر (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات لیبی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات لیبی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مصر (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات سودان (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات لیبی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات سودان (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات سودان (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات سودان (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات لیبی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات سودان (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات سودان (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات سودان (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مصر (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (117)

۱۳۹۳/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات سودان (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات سودان (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مصر (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات لیبی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات سودان (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (112)

۱۳۹۳/۹/۱۹

آفران: تحولات لیبی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات سودان (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات لیبی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات سودان (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مصر (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات سودان (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات لیبی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مصر (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات لیبی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات سودان (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات مصر (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات لیبی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات سودان (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولان مغرب عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (107)

۱۳۹۳/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات لیبی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات مصر (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات سودان (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مصر (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات لیبی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات سودان (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مصر (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات سودان (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات لیبی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات سودان (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات لیبی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات سودان (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات لیبی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مصر (98)

۱۳۹۳/۶/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات لیبی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مصر (96)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مصر (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات لیبی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات سودان (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات مصر (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات سودان (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مصر (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات لیبی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران : تحولات مغرب عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مصر (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات لیبی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات سودان (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات لیبی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مصر (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مصر (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مصر (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات لیبی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مصر (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات سودان (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مصر (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات سودان (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات مصر (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات لیبی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات سودان (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات سودان (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات لیبی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مصر (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات لیبی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات سودان (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات سودان (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات لیبی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مصر (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات لیبی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مصر (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربي (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربي (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مصر (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات لیبی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات سودان (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات مصر (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات لیبی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات لیبی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مصر (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی(70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات مصر (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات لیبی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات سودان (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات لیبی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات مصر (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی(68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات سودان (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات لیبی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مصر (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی(67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات مصر (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات لیبی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات سودان (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات سودان (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات لیبی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی(65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مصر (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مصر (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات لیبی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات سودان (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مصر (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات لیبی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات سودان (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات مصر (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

نگاه آفران: تحولات مصر 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات لیبی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

نگاه آفران: تحولات سودان 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: آفريقاي جنوبي اولين ايستگاه اجلاس كميسيون مشترك دولت تدبير و اميد

۱۳۹۲/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مصر (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات سودان (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

نگاه آفران: تحولات مغرب عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات لیبی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات سودان 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات سودان (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات لیبی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مصر (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات سودان (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات مصر (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات لیبی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات سودان (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات لیبی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات مصر (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مصر (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات لیبی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات سودان (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات مصر (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات مصر (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات سودان (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات لیبی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مصر (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات سودان (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات سودان (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات لیبی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مصر (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات سودان (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات لیبی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات سودان (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: گزارش تحليلي بر سفر رئيس جمهور ايالات متحده آمريكا به آفريقا

۱۳۹۲/۴/۱۶

آفران: تحولات لیبی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات سودان (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات لیبی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات سودان (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات مصر (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات سودان (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات سودان (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مصر (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات سودان (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات لیبی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات ليبي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی(34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مصر (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات لیبی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات سودان (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات ليبي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مصر (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات سودان (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات مصر(32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مصر (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: کودتا در آفریقای مرکزی

۱۳۹۲/۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات لیبی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات سودان (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مصر (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مصر (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات مصر (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات سودان (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات لیبی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مصر (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات لیبی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات مصر (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات سودان (23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۴

آفران: تحولات ليبي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات مغرب عربي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات آفریقای غیر عربی (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مصر (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات ليبي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات لیبی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات سودان (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات لیبی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مصر (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات سودان (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات لیبی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات مصر (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات سودان (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مغرب عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات لیبی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مصر (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات سودان (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات سودان (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مصر (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱

آفران:حسن الشیخ محمود رئیس جمهور جدید سومالی

۱۳۹۱/۶/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۲۶

دیدگاه اسلام گرایان درباره آینده قبطی ها در مصر

۱۳۹۱/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۱۹

تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: انتخابات كشور ليبي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (5)

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: عملکرد حزب اسلامی النهضة پس از انقلاب تونس

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (4)

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۷

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (3)

۱۳۹۱/۳/۲۴

انتخابات ریاست جمهوری مصر (2012)

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: عواقب پیروزی "احمدشفیق" در انتخابات

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (2)

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: میزان موفقیت اخوان المسلمین در بازیابی پایگاه مردمی خود

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (1)

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: حکم دادگاه مبارک به نفع نامزد اخوان تمام شد

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: بروز اعتراضات در مصر و نشانه رفتن نامزدی نخست وزیر مبارک

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۶

آفران:نظرات موافقان و مخالفان مرسی

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: وجوب توافق بین اخوان و نیروهای انقلابی علیه احمد شفیق

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۹

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۸

مصر و تهدیدات عمر سلیمان

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: انتخابات مصر صحنه پراکندگی آراء میان دو مجموعه اسلام گرا و مدنی

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: بررسی و تحلیل آخرین وضعیت انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: شعارهای انتخاباتی برخی نامزدهای برجسته انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.25

۱۳۹۱/۲/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.24

۱۳۹۱/۲/۲۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.23

۱۳۹۱/۲/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.20

۱۳۹۱/۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.19

۱۳۹۱/۲/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.18

۱۳۹۱/۲/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.17

۱۳۹۱/۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.16

۱۳۹۱/۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.13

۱۳۹۱/۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.12

۱۳۹۱/۲/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.11

۱۳۹۱/۲/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.10

۱۳۹۱/۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.09

۱۳۹۱/۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.05

۱۳۹۱/۲/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.04

۱۳۹۱/۲/۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.03

۱۳۹۱/۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.02

۱۳۹۱/۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.30

۱۳۹۱/۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.29

۱۳۹۱/۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.28

۱۳۹۱/۱/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.27

۱۳۹۱/۱/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.26

۱۳۹۱/۱/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.23

۱۳۹۱/۱/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.22

۱۳۹۱/۱/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.21

۱۳۹۱/۱/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.20

۱۳۹۱/۱/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.19

۱۳۹۱/۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.16

۱۳۹۱/۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.15

۱۳۹۱/۱/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.14

۱۳۹۱/۱/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.07

۱۳۹۱/۱/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.06

۱۳۹۱/۱/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.21

۱۳۹۰/۱۲/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.20

۱۳۹۰/۱۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.17

۱۳۹۰/۱۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.16

۱۳۹۰/۱۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.15

۱۳۹۰/۱۲/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.13

۱۳۹۰/۱۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.10

۱۳۹۰/۱۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.09

۱۳۹۰/۱۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.08

۱۳۹۰/۱۲/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.07

۱۳۹۰/۱۲/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.06

۱۳۹۰/۱۲/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.03

۱۳۹۰/۱۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.02

۱۳۹۰/۱۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.01

۱۳۹۰/۱۲/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.30

۱۳۹۰/۱۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.29

۱۳۹۰/۱۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.11.19

۱۳۹۰/۱۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.17

۱۳۹۰/۱۱/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.16

۱۳۹۰/۱۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.10

۱۳۹۰/۱۱/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.09

۱۳۹۰/۱۱/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.08

۱۳۹۰/۱۱/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.05

۱۳۹۰/۱۱/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.28

۱۳۹۰/۱۰/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.27

۱۳۹۰/۱۰/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.26

۱۳۹۰/۱۰/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.25

۱۳۹۰/۱۰/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.21

۱۳۹۰/۱۰/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.19

۱۳۹۰/۱۰/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.18

۱۳۹۰/۱۰/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.17

۱۳۹۰/۱۰/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.14

۱۳۹۰/۱۰/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.13

۱۳۹۰/۱۰/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.12

۱۳۹۰/۱۰/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.11

۱۳۹۰/۱۰/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.10

۱۳۹۰/۱۰/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.06

۱۳۹۰/۱۰/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.05

۱۳۹۰/۱۰/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.03

۱۳۹۰/۱۰/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.29

۱۳۹۰/۹/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.28

۱۳۹۰/۹/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.27

۱۳۹۰/۹/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.26

۱۳۹۰/۹/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.23

۱۳۹۰/۹/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.22

۱۳۹۰/۹/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.21

۱۳۹۰/۹/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.20

۱۳۹۰/۹/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.19

۱۳۹۰/۹/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.12

۱۳۹۰/۹/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.09

۱۳۹۰/۹/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.08

۱۳۹۰/۹/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.07

۱۳۹۰/۹/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.06

۱۳۹۰/۹/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.05

۱۳۹۰/۹/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.02

۱۳۹۰/۹/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.01

۱۳۹۰/۹/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.28

۱۳۹۰/۸/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.25

۱۳۹۰/۸/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.14

۱۳۹۰/۸/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.11

۱۳۹۰/۸/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.10

۱۳۹۰/۸/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.08

۱۳۹۰/۸/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.03

۱۳۹۰/۸/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.02

۱۳۹۰/۸/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.27

۱۳۹۰/۷/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.26

۱۳۹۰/۷/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.25

۱۳۹۰/۷/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 24 .7 .90

۱۳۹۰/۷/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.18

۱۳۹۰/۷/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.17

۱۳۹۰/۷/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.16

۱۳۹۰/۷/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.12

۱۳۹۰/۷/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.09

۱۳۹۰/۷/۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.06

۱۳۹۰/۷/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.05

۱۳۹۰/۷/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.03

۱۳۹۰/۷/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.30

۱۳۹۰/۶/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.28

۱۳۹۰/۶/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.27

۱۳۹۰/۶/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.26

۱۳۹۰/۶/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.22

۱۳۹۰/۶/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.20

۱۳۹۰/۶/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.06.19

۱۳۹۰/۶/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.16

۱۳۹۰/۶/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.15

۱۳۹۰/۶/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.14

۱۳۹۰/۶/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.13

۱۳۹۰/۶/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.12

۱۳۹۰/۶/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.08

۱۳۹۰/۶/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.07

۱۳۹۰/۶/۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.06

۱۳۹۰/۶/۶

آفریقا در هفته ای که گذشت (900527 الی 900602)

۱۳۹۰/۶/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.05

۱۳۹۰/۶/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.02

۱۳۹۰/۶/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.01

۱۳۹۰/۶/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.30

۱۳۹۰/۵/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.29

۱۳۹۰/۵/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.24

۱۳۹۰/۵/۲۴

آفران: انقلابیون لیبی در مقابل یک آزمون سخت

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900513 الی 900519)

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.23

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.22

۱۳۹۰/۵/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.19

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: صحنه جنگ لیبی پس از آغاز ماه رمضان

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.18

۱۳۹۰/۵/۱۸

آفران: محاکمه حسنی مبارک ؛ واکنش ها و پیامدها

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.17

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.16

۱۳۹۰/۵/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.15

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفریقا در هفته ای که گذشت (900506 الی 900512)

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفران: تحولات شمال آفر یقا - 90.05.12

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: آفريقاي شرقي؛ اهميت استراتژيك و افق هاي پيش رو

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.11

۱۳۹۰/۵/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.10

۱۳۹۰/۵/۱۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.09

۱۳۹۰/۵/۹

آفران: قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.08

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.05

۱۳۹۰/۵/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.04

۱۳۹۰/۵/۴

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (2)

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.03

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.02

۱۳۹۰/۵/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.01

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (1)

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.29

۱۳۹۰/۴/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.28

۱۳۹۰/۴/۲۸

آفران: دموکراسی در آفریقا

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.27

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (900416 الی 900422)

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.25

۱۳۹۰/۴/۲۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.22

۱۳۹۰/۴/۲۲

آفران: مراکش، تاریخ و جغرافیا

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.19

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: موریتانی پس از انقلاب های عربی

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.18

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفریقا در هفته ای که گذشت (900409 الی 900415)

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: مراکش پس از همه پرسی

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.15

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (پایانی)

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.14

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (2)

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.13

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (1)

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.12

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: دلیل حمایت آمریکا از انقلابیون و سازمان های مصری

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.11

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفریقا در هفته ای که گذشت (900402 الی 900408)

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تاثير عوامل اقتصادي بر انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.08

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.07

۱۳۹۰/۴/۷

آفران: نشانه های “همه پرسی نظامی" درباره رئیس جمهور آینده مصر

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.06

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: عدم تناسب نقش و حقوق زنان در افریقا

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.05

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: گزينه هايي دشوار سياست مصر در قبال انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.04

۱۳۹۰/۴/۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (900326 الی 900401)

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: بروز اختلاف در صفوف انقلابیون لیبی

۱۳۹۰/۴/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.01

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: تغییر پشت درب‌های الجزایر و مغرب پس از لیبی

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: اصلاحات در قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.31

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: مصادره انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.30

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.29

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: صف بندی احزاب تونسی برای انتخابات آینده

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفریقا در هفته ای که گذشت (900319 الی 900325)

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: آخرین تحولات سودان

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.28

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.25

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: اعطاي وام به مصر و ربودن انقلاب

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: بازیگران منطقه ای؛ تلاش برای مدیریت انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.24

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: انقلاب هاي عربي و سياست هاي آمريكا در قبال ايران

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: اختاپوس جاسوسی اسرائیل در تونس و مصر

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.23

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900311 الی 900318)

۱۳۹۰/۳/۲۱

آفران: بررسی نتایج انتخابات شهرداری ها در آفریقای جنوبی

۱۳۹۰/۳/۹

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی بنین

۱۳۹۰/۱/۲۸

انتخابات 2011 نیجریه

۱۳۹۰/۱/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (891205 الی 891211)

۱۳۸۹/۱۲/۱۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (891114 الی 891120)

۱۳۸۹/۱۱/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (891030 الی 891106)

۱۳۸۹/۱۱/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891023 الي 891029)

۱۳۸۹/۱۱/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891016 الي 891022)

۱۳۸۹/۱۰/۲۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891009 الي 891015)

۱۳۸۹/۱۰/۱۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891002 الي 891008)

۱۳۸۹/۱۰/۱۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890925 الي 891001)

۱۳۸۹/۱۰/۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890918 الي 890924)

۱۳۸۹/۹/۲۹

تقويم انتخابات سال 2011 ميلادي در آفريقا

۱۳۸۹/۹/۲۷

ماداگاسكار قانون اساسي 17 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۲۳

زيمبابوه ریاست جمهوری می 2011

۱۳۸۹/۹/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890911 الي 890917)

۱۳۸۹/۹/۲۰

ساحل عاج ریاست جمهوری 31 اکتبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۸

تانزانيا و زنگبار رياست جمهوري و پارلماني

۱۳۸۹/۹/۱۷

مصر قوه مقننه 28 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۷

اوگاندا رياست جمهوري و پارلماني 18 فوریه 2011

۱۳۸۹/۹/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890813 الي 890813)

۱۳۸۹/۸/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890729 الي 890805)

۱۳۸۹/۸/۸

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890722 الي 890728)

۱۳۸۹/۸/۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890715 الي 890721)

۱۳۸۹/۷/۲۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890708 الي 890714)

۱۳۸۹/۷/۱۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890625 الي 890701)

۱۳۸۹/۷/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890618 الي 890624)

۱۳۸۹/۶/۲۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890611 الي 890617)

۱۳۸۹/۶/۲۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890604 الي 890610)

۱۳۸۹/۶/۱۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890528 الي 890603)

۱۳۸۹/۶/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890521 الي 890527)

۱۳۸۹/۵/۳۰

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890514 الي 890520)

۱۳۸۹/۵/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890507 الي 890513)

۱۳۸۹/۵/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890431 الي 890506)

۱۳۸۹/۵/۹

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890424 الي 890430)

۱۳۸۹/۵/۲

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890417 الي 890423)

۱۳۸۹/۴/۲۶