نگاه آفران > آفران:تحولات مصر

آفران:تحولات مصر

تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۷/۳۰

تحولات مصر(9)

وقایع مهم مصر از تاریخ 23/07/91 تا 30/07/91

 


• دادستان کل مصر با معاون رئیس جمهور مصر برای حل اختلافات سیاسی مذاکره کردند.
به گزارش خبرنگار شبکه الجزیره در گزارشی از تنش بین دستگاه قضایی مصر با ریاست جمهوری اعلام کرد که "عبدالمجید محمود" دادستان برکنار شده همچنان در سمت خود قرار دارد. خبرنگار این شبکه افزود، تنش سیاسی و درگیری خیابانی که از دو روز قبل در مصر آغاز شده ولي، اکنون آرام تر و اوضاع مستقر تر شده است.
بنابراین گزارش، دادستان کل همچنان در سمت خود حضور دارد چرا که قوانین از وی حمایت می‌کند و اگر ریاست جمهوری قصد برکناری وی را دارد باید قوانین را تغییر دهد به ویژه آنکه رئیس جمهور قدرت قانون گذاری و تعدیل قوانین را دارد. از سوی دیگر دادستان کل مصر حکم برکناری خود از سوی رئیس جمهور این کشور را رد کرد و گفت که در منصب خود باقی خواهد ماند.
این در حالی است که براساس اظهارات رئیس جمهور چنین اقدامی را انجام نداده است.
الجزیره خبر داد که دادستان کل مانند روزهای دیگر به دفتر خود رفته است و وی با معاون رئیس جمهور نیز درباره بحران سیاسی اخیر دیدار داشته است.
این درحالی است که دعوت برای برگزاری تظاهرات نیز صورت گرفته تا مانع از ورود وی به دفترش شوند ولی چنین تظاهراتی برگزار نشده است و اوضاع آرام است. از سوی دیگر "احمد مکی" وزیر دادگستری نیز در گفتگو با روزنامه‌ای مصری تاکید کرده که دادستان برکنار نشده بلکه یک سمت جدید به وی پیشنهاد شده است.
خبرنگار الجزیره در ادامه گزارش خود از قاهره تاکید کرد که دادستان کل قرار است، برای جلسه شورای عالی قضات که از قبل برنامه ریزی شده به ساختمان ریاست جمهوری برود.
عبدالمجید محمود قبل از ترک دفتر کارش تاکید کرده که به عنوان یک عضو شورای قضات در جلسه حضور خواهد یافت و در این جلسه درباره مسائل غیرمرتبط سخن گفته نمی‌شود.
الجزیره گزارش داد که براساس عرف قضایی یک سمت به دادستان پیشنهاد می شود چنانچه پذیرفت از سمتش کناره گیری می‌کند. بنابراین گزارش قضات و دادستان های مصر در تلاش هستند تا مواضع خود را متحد کنند و برکناری دادستان را غیر قابل قبول نشان دهند. از سوی دیگر قاضی "محمد ممتاز متولی" رئیس شورای عالی قضایی به مقر ریاست جمهوری رفت تا با مرسی دیدار و برای حل بحران بوجود آمده درباره دادستان کل مصر میانجی‌گری کند.

• "عبدالمجید محمود" که به دستور "محمد مرسی"، رئیس‌جمهوری مصر از سمتش برکنار شده بود بار دیگر به عنوان دادستان کل در این سمت ابقا شد و به این ترتبیب دستور مرسی ملغی شد.
در پی مذاکرات انجام شده با دادستانی مصر و مقام‌های دولتی و قضایی این کشور مقرر شد که دادستان کل مصر که به دستور رئیس‌جمهور این کشور از سمتش برکنار شده بود، همچنان به کار خود ادامه دهد.
به گزارش شبکه خبری اسکای نیوز عربی، مقام‌های دولتی مصر و دادستان کل این کشور پس از انجام مذاکراتی با ادامه فعالیت دادستان توافق کردند.
بنابر این گزارش، عبدالمجید محمود که به دستور محمد مرسی، رئیس‌ جمهوری مصر از سمتش برکنار شده بود بار دیگر به عنوان دادستان کل در این سمت ابقا شد و به این ترتبیب دستور مرسی ملغی شد.
برکناری عبدالمجید که در پی اعلام تبرئه متهمان پرونده "موقعة الجمل" صورت گرفت با مخالفت‌هایی از سوی محافل حقوقی و قضایی مصر مواجه شد که این امر در نهایت به بازگشت دادستان به کارش منتهی شد.

• یکی از سران حزب آزادی و عدالت مصر تاکید کرد تصمیم اخیر "محمد مرسی" درباره برکناری دادستان این کشور قانونی است و مشروعیت انقلابی دارد.
به گزارش شبکه تلویزیونی المیادین، "جمال تاج الدین" در گفتگو با این شبکه افزود، رئیس جمهور مصر در واقع احکام انقلابی با هدف پاکسازی دستگاه قضایی کشور از دشمنان انقلاب صادر می کند. تاج الدین اضافه کرد، بنابراین تصمیم مرسی برای برکناری دادستان و تعیین وی به عنوان سفیر در واتیکان قانونی بود.

• بر اساس قانون اساسی مصر، رئیس جمهوری حق برکناری دادستان کل کشور که در زمان مبارک بر این پست گمارده شده است را ندارد.
"وجدی ثابت" حقوقدان مصری گفت: "مرسی" نمی تواند مسئولان دادگستری را عزل کند. چرا که قانون مربوط به قوه قضایی که بارها نیز اصلاح شده است، چنین اجازه ای را به رئیس جمهوری نداده است. در نتیجه برکناری و یا جابجایی اعضای دادگاه در حوزه اختیارات رئیس جمهوری نیست.
مجری سوال کرد، آیا محاکمه اعضای وابسته به حکومت پیشین مصر توسط کسی که در زمان مبارک بر این سمت گمارده شد، عادی است؟ ثابت پاسخ داد، یافتن کسی که در زمان مبارک در دادگستری مشغول به کار نشده باشد، کار ساده ای نیست. تمامی مقامات عالیرتبه در دادگستری مصر در زمان مبارک بر پست هایی که تصاحب کرده اند، گمارده شده اند. با این وضع نمی توان همه قضات و مقامات دادگستری را برکنار کرد.
مجری سوال کرد، آیا می توان از اولین رویارویی قوه مجریه و قوه قضاییه از زمان به قدرت رسیدن مرسی در مصر سخن به میان آورد؟ حقوقدان مصری گفت: بله. این رویارویی خیلی چیز ها را روشن خواهد کرد. ما اکنون شاهد رویارویی اخوان المسلمین و دادگستری هستیم. به یاد دارید وقتی شورای قانون اساسی پارلمان را منحل کرد، مرسی با این رای مخالفت کرد و خواستار حضور نمایندگان در پارلمان شد.

• در درگیری مخالفان و موافقان رئیس جمهور مصر در میدان التحریر قاهره، ۴۱ نفر زخمی شدند.
خبرگزاری رویترز اعلام کرد در درگیری مخالفان و موافقان "مرسی" در قاهره، 41 نفر زخمی شدند. تعدادی از مخالفان و موافقان محمد مرسی، رئیس جمهور جدید مصر در میدان التحریر مصر با یکدیگر درگیر شدند. گزارش شده است طرفداران و مخالفان مرسی به سمت یکدیگر سنگ و بطری پرتاب می‌کردند. به گزارش رویترز، یک پزشک در بیمارستانی در نزدیکی میدان التحریر گفته است دست‌کم 41 نفر در درگیری‌های امروز زخمی شده‌اند.
هزاران نفر از مردم مصر در پاسخ به تظاهرات موسوم به «مواخذه رئیس‌جمهور» در میدان التحریر مصر گرد هم آمدند.

• رئیس‌ جمهور مصر طی سخنانی تاکید کرد اجازه نخواهد داد مفسدان در کشور آزادانه و بدون مؤاخذه زندگی کنند.
"محمد مرسی" بر ضرورت همکاری همگان برای بازگشت ثبات و امنیت به جامعه مصر تاکید کرد. وی افزود، همه مصری‌ها باید با هم همکاری کنند و همه در برابر کسانی که سعی دارند امنیت و ثبات کشور را به بازی بگیرند، بایستند. وی تصریح کرد تلاش‌هایی برای مواخذه کسانی که علیه کشور مرتکب جرم شده‌اند، در جریان است و ما هرگز کسی را که در کشور فساد می‌کند به حال خود رها نمی‌کنیم تا آزادانه و بدون مواخذه زندگی کند.
مرسی همچنین گفت که نیروهای امنیتی مصر به همکاری همه طیف ‌های ملت نیاز دارند و مصر جدید و مستقل باید از لحاظ سیاسی و اجتماعی مستقل باشد.

• عضو هیئت عالی حزب آزادی و عدالت مصر اعلام کرد رئیس جمهور دستور تشکیل کمیته حقیقت‌یاب در مورد «واقعه الجمل» و شناسایی متهمان واقعی آن را صادر کرده است.
به گزارش الشروق، "جمال حشمت" گفت که دادگاه بر اساس خصومت شخصی رأی داده و به همین دلیل "محمد مرسی" رئیس جمهور دستور داد تا کمیته حقیقت ‌یاب برای شناخت حقیقت ماجرای حوادث انقلاب و شناسایی متهمان واقعی تشکیل شود.
وی افزود: پس از جمع ‌آوری مستندات لازم دادگاه جدید تشکیل می‌شود زیرا دادگاه فعلی مستندات زیادی برای اثبات متهم حقیقی درخواست نکرد و اگر این افراد بی‌گناه هستند پس متهم واقعی کیست؟
در همین راستا دکتر "احمد ابوبرکه" عضو کمیته حقوقی حزب آزادی و عدالت گفت که صدور حکم برائت متهمان حادثه کشتار الجمل با توجه به کمبود ادله و مستندات ارائه شده و تغییر شهادت‌های برخی‌ها قابل پیش‌بینی بود.
وی تاکید کرد: این بازی یک بازی لحظه‌ای نبود، دستگاه قضایی که سالانه میلیاردها پوند برای آن هزینه می‌شود نتیجه کارکرد آن صفر است و الان زمان مناسبی برای بازنگری در پاکسازی دستگاه قضایی و اجرای تغییرات حقیقی در همه نهادهای این دستگاه و دادستانی است.
ابوبرکه دستور مرسی برای برکناری دادستان کل را ستود و اظهار داشت: با وجود همه شواهد و مستنداتی که متهمان حادثه کشتار الجمل را محکوم می‌کند اما دستگاه قضایی آن ها را آزاد کرد و همین امر پاکسازی دستگاه قضایی و احیای دوباره آن را ملزم می‌کند.
از سوی دیگر "ابراهیم راغب" عضو کمیته عالی حزب النور تاکید کرد که تصمیم مرسی برای برکناری دادستان کل تصمیم به جایی بود بویژه اینکه تبرئه متهمان قتل انقلابیون خشم مردم را برانگیخته است.
وی افزود: این حق رئیس جمهور است که پس از انقلاب در ساختار نهادها از جمله دستگاه قضایی تجدیدنظر کند.

• "فتحی سرور" رئیس پارلمان دوره "مبارک" که به اتهام دست داشتن در قتل انقلابیون در جریان حادثه موسوم به کشتار الجمل در زندان بسر می‌برد، پس از رأی دادگاه مبنی بر تبرئه متهمان از زندان آزاد شد.
به گزارش المصری الیوم، فتحی سرور از در پشتی ستاد امنیت قاهره آزاد شد و توسط اعضای خانواده خود با یک خودروی «بی ام و» به یک مکان نامعلوم به دور از قاهره انتقال داده شد.
قرار است سرور در ستاد رسیدگی به کسب مال نامشروع برای پاسخ به اتهامات وارده به وی در خصوص ثروت‌اندوزی غیرقانونی حاضر شود. برخی منابع امنیتی نیز گفتند که هنوز بقیه متهمان حادثه کشتار جمل آزاد نشده‌اند و بررسی‌ها در مورد دیگر اتهامات آن ها در حال انجام است و این در حالی است که نیروهای امنیتی در اطراف ستاد امنیت قاهره به حال آماده‌باش درآمده‌اند.

• رئيس دستگاه اطلاعات قطر به منظور سفري دو روزه به مصر با يك فروند هواپيماي اختصاصي وارد قاهره شد.
به گزارش خبرگزاري آلمان، عصر امروز شنبه (91.07.22) رئيس دستگاه اطلاعاتي قطر به منظور سفري دو روزه به مصر با يك فروند هواپيماي اختصاصي وارد قاهره شد. وي در اين سفر با شماري از مسئولان امنيتي مصري ديدار خواهد كرد. منابع آگاه در فرودگاه قاهره اعلام كردند رئيس دستگاه اطلاعاتي قطر و هيئت همراه او در قاهره مورد استقبال همتاي مصري‌اش قرار گرفتند. قرار است اين مسئول قطري با مقامات مصري درباره تازه ترين تحولات در اوضاع منطقه و راه هاي همكاري بين مصر و قطر به ويژه در زمينه هاي امنيتي و اطلاعاتي گفتگو كند.

• رئیس مرکز مطالعات استراتژیک «الحقیقة» مصر مشاوران "محمد مرسی" را مقصر اصلی برکناری و سپس ابقای دادستان کل این کشور دانست.
"امیل امین" رئیس مرکز مطالعات استراتژیک «الحقیقة» مصر در مورد برکناری دادستان کل مصر و ابقای وی در سمت خود گفت:‌ معتقدم که مرسی با در نظر گرفتن فضای عمومی در داخل مصر و به منظور جلوگیری از اعتراض دستگاه قضایی این کشور، تصمیم به ابقای قاضی "عبدالمجید محمود" دادستان کل مصر گرفت.
وی مشاوران ریاست جمهوری مصر را مقصر اصلی بوجود آمدن تحولات اخیر در کشور خواند و با انتقاد از عملکرد مشاوران محمد مرسی به خاطر ندادن اطلاعات کافی به وی قبل از اتخاذ تصمیمات مهم گفت: شخص رئیس جمهور نمی‌تواند نسبت به همه تحولات کشور در همه عرصه‌ها اطلاعات کافی داشته باشد، بلکه مشاوران این وظیفه را بر عهده دارند و بایستی با اطلاعات کافی و به موقع خود رئیس جمهور را در تصمیم گیری یاری دهند که معتقدم که در جریان برکناری دادستان کل ارزیابی خوبی از اوضاع و احتمال سوء استفاده برخی‌ها از این تصمیم در برهه زمانی، صورت نگرفته است.
امین ابقای دادستان کل مصر از سوی محمد مرسی در سمتش را تلاش برای آشتی جریان‌های سیاسی خواند و با اشاره به اخبار منتشر شده مبنی بر عزم کابینه مرسی برای تعیین عبدالمجید محمود به عنوان سفیر در یکی از کشورهای خارجی،‌ گفت: این تصمیم در حالی اتخاذ شد که همگان گمان می‌کنند که مرسی به خاطر تبرئه متهمان حادثه جمل دادستان را برکنار کرده است.
رئیس مرکز مطالعات استراتژیک "الحقیقة" مصر برکناری دادستان کل مصر را خواسته بسیاری از ملت مصر خواند و با یادآوری مطالبات بخش عظیمی از گروه‌های کشورش مبنی بر لزوم پاکسازی بقایای نظام حسنی مبارک گفت: به نظر می‌رسد در صورتی که در برهه زمانی دیگری محمد مرسی تصمیم به بر کناری دادستان کل می گرفت، پیامدهای کاملا مختلفی بر جای می‌گذاشت و واکنش ‌ها نیز متفاوت می‌شد.
وی در پاسخ به سئوالی درباره ارتباط تبرئه متهمان حادثه جمل با برکناری دادستان کل مصر تصریح کرد که گرچه این دو موضوع بی ارتباط نیستند ولی واکنشی مستقیم به این حادثه نیست و معتقدم که تصمیم نخست مرسی به پرونده‌های مختلفی ارتباط دارد. زیرا قاضی بر اساس دلایلی که تقدیم دادگاه می‌شود حکم را صادر می‌کند و نمی‌تواند بدون وجود دلایل شخصی را مجرم معرفی کند. امین موفقیت مرسی را موفقیتی برای ملت خواند و با آرزوی سرافرازی برای ملت و دولت مصر؛ در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه "عملکرد محمد مرسی در 100 روز نخست ریاستش بر مصر را چگونه ارزیابی می‌کنید؟" گفت: آرزو داریم که مرسی بر تعداد نخبگان و مشاوران دلسوز در در اطرافش بیفزاید تا از تکرار چنین موضوعاتی جلوگیری کند.

• شورای عالی قضایی مصر اظهارات سخنگوی ریاست جمهوری این کشور را رد کرد.
به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره، "احمد الزند" رئیس باشگاه قضات مصر در نشست فوق العاده این باشگاه در قاهره تاکید کرد شورای عالی قضایی مصر هیچ درخواستی به رئیس جمهور برای باقی ماندن دادستان کل مصر در مقامش ارائه نکرده بود.
باشگاه قضات مصر همچنین دخالت قوه مجریه در اختیارات مربوط به دستگاه قضایی را محکوم کرد.

• مشاور امور معنوی نیروهای مسلح مصر و کارشناس امنیتی این کشور تاکید کرد که تهدیدات رژیم صهیونیستی علیه مصر تنها برای سرپوش گذاشتن بر بحران‌ های داخلی این رژیم است.
سرلشگر "عبدالمنعم کاطو" گفت: حضور مصری‌ها در سینا باعث می‌شود که صهیونیست‌ها پیش از اجرای تهدیدات خود هزار بار درباره آن بیاندیشند.
وی اظهار داشت که تهدیدات اخیر رژیم صهیونیستی مبنی بر اشغال مجدد سینا تنها در حد حرف و برای سرپوش گذاشتن بر بحران‌های داخلی این رژیم است و به نظر بنده نیازی به واکنش نشان دادن مصر به این تهدیدات نیست و من معتقدم که حضور ارتش مصر در سینا واکنشی است که باعث می‌شود صهیونیست‌ها قبل از اجرایی کردن تهدیدات خود هزار بار درباره آن بیاندیشند.
کاطو در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا این تهدیدات نقض توافقنامه صلح کمپ دیوید است، اظهار داشت: این اظهارات از آنجایی که تنها در حد اظهارات رسانه‌ای است نقض توافقنامه محسوب نمی‌شود.
وی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا این تهدیدات بر انتخابات آمریکا تاثیرگذار خواهد بود، گفت: تصور می‌کنم این تهدیدات نوعی فشار رژيم صهيونيستي است تا بتواند نامزد دلخواه خود را که با سیاست‌های اين رژيم همسوئی بیشتری دارد، روی کار آورد.
این کارشناس امنیتی مصر همچنین در خصوص نقش وزارت دفاع مصر در حمایت از امنیت سینا به منظور جلوگیری از اشغال مجدد آن از سوی صهیونیست‌های نیز تصریح کرد: وزارت دفاع مصر و ارتش بزرگ این کشور در حال انجام وظایف خود برای پاکسازی مکان‌های تروریست‌ها در سینا هستند و به یاری خداوند قادر هستند دست تمامی کسانی که به سمت سینا و مصر دراز شود، قطع ‌کنند.

• رژیم صهیونیستی به علت ترس از عملیات استشهادی در داخل سرزمین های اشغالی، نیروهای نظامی خود را در مرزهای صحرای سینا تقویت کرد.
به گزارش خبرگزاری آلمان، شاهدان عینی اعلام کردند که ارتش رژيم صهيونيستي نیروهای خود را در طول مرزهای خود با مصر در شبه جزیره سینا به ویژه در مکان هایی که دیوار حایل صهيونيست ها در آن احداث می شود، مستقر کرده است.
بنا بر این گزارش این اقدام از ترس نفوذ احتمالی گروه های استشهادی به سرزمین های اشغالی صورت گرفته است، بویژه این که رژیم صهیونیستی یکی از سران سلفی های غزه با نام "هشام السعدینی" را با حمله هوایی ترور کرد. شاهدان عینی اعلام کردند که ارتش رژيم صهيونيستي مرزهای مصر را با خودروهای جیپ و سگ های آموزش دیده نظامی پاکسازی کرده و منورهایی را در آن مستقر کرده است تا هر از چند گاهی با شلیک آن ها منطقه روشن شده و عملیات نظارت بر مرزها دقیقتر انجام شود.

• یک منبع امنیتی مصر گزارش داد که خودروی وابسته به ارتش در شهر العریش توسط افراد ناشناس ربوده شده و به مکان نامعلومی انتقال داده شد.
به گزارش پایگاه الیوم السابع، افراد مسلح ناشناس سوار بر یک خودروی بدون پلاک با تهدید اسلحه یک خودروی ارتش مصر را که در منطقه «جسر الوادی» در حال حرکت بود، متوقف کردند.
بر اساس این گزارش افراد مسلح ناشناس پس از متوقف کردن خودروی ارتش آن را ربوده و با خود به منطقه صحرایی نامعلومی بردند. منبع امنیتی مصر تاکید کرد که احتمالا هدف افراد ناشناس از ربایش این خودرو تحت فشار قرار دادن دولت برای آزاد کردن برخی از ساکنان این منطقه است که در بازداشت بسر می‌برند. نیروهای مسلح و پلیس مصر در حال جست‌وجو برای یافتن این جنایتکاران و دستگیری آن ها هستند. ارتش مصر به منظور مبارزه با گروه‌های سلفی و تروریست‌ها در صحرای سینا نیروهای زیادی از جمله گشتی‌های زرهی را به این منتقل اعزام کرده است.

• مجتبي اماني رئيس دفتر حافظ منافع ايران در مصر، از افزايش حجم مبادله تجاري بين دو كشور خبر داد.
به گزارش البشير؛ اماني با اعلام اين خبر افزود، حجم مبادله تجاري ايران و مصر طي 6 ماهه اخير، به بيش از 162 ميليون دلار رسيده كه در مقايسه با مدت مشابه آن با افزايشي چشمگير مواجه بوده است.
وي افزود، سال گذشته به دليل وقوع انقلاب در مصر، حجم مبادله تجاري بين ايران و مصر به 83 ميليون دلار رسيد و دليل آن را هم مي توان مسائل داخلي مصر برشمرد. رئيس دفتر حافظ منافع ايران در مصر، همچنين پيش بيني كرد كه تحكيم روابط دو كشور به گسترش مبادلات تجاري بين دو كشور مي انجامد و از افزايش حجم مبادله تجاري ايران و مصر به 300 ميليون دلار تا پايان سال جاري خبر داد.

• محاكمه "احمد شفيق" نامزد رياست جمهوري مصر و آخرين نخست وزير دوران "حسني مبارك" رئيس جمهور مخلوع مصر به طور غيابي آغاز شد.
به گزارش رويترز، شفيق به اتهام تسهيل كار "علاء" و "جمال" پسران حسني مبارك براي بدست آوردن 40هزار متر مربع از زمين هاي جمعيت افسران خلبان محاكمه مي شود. وي در آن زمان رئيس شوراي مديريت باشگاه افسران خلبان بود. بنابراين گزارش، به علت اقامت نامزد سابق رياست جمهوري مصر در «دبي» پس از شكستش در انتخابات رياست جمهوري، وي غيابي محاكمه مي شود.

• رئیس جمهور و فرمانده کل نیروهای مسلح مصر روز دوشنبه (91.07.24) اعلام کرد نیروهای مسلح مصر در اوج آمادگی برای برای دفاع از وطن قرار دارد.
"محمد مرسی" در دیدار با فرمانده هان، افسران و سربازان ارتش تصریح کرد هرگز اجازه نخواهیم داد کسی به سرزمین ما حمله و خاک ما را اشغال کند، همچنان که مصر به هیچ کشوری تعرض نخواهد کرد .
مرسی در این دیدار تاکید کرد نیروهای مسلح مصر در آمادگی کامل برای دفاع از کشور، سرزمین و مردم هستند.
رئیس جمهور مصر گفت: هیچ کسی نمی تواند در تصمیمات و امور داخلی مصر دخالت کند و ما نیز در امور داخلی هیچ کشور مداخله نخواهیم کرد.
به گزارش خبرگزاری شین‌هوا از قاهره، محمد مرسی افزود مصر خواهان عدالت و برابری برای ملت مصر و ملت های دیگر است و هر آنچه را که برای خود می پسندد برای دیگر کشورها و ملت ها نیز همان را آرزو می کند .

• دستگاه امنيتي مصر تحقيقات گسترده اي را براي بررسي طرحي كه هدف اصلي آن ترور "محمد مرسي" در شهر اسكندريه طي روز جمعه گذشته (91.07.21) بود، آغاز كرده است.
به گزارش پايگاه بوابه الاهرام در گزارشي اعلام كرد، اطلاعات امنيتي حاكي از آن است كه در روز جمعه گذشته طرحي در زمينه ترور محمد مرسي رئيس جمهور مصر در شهر اسكندريه وجود داشته است. بنابر اين گزارش، دادستاني اسكندريه از دوشنبه (91.07.24) تحقيقاتي درباره طرح ترور نافرجام مرسي آغاز كرده است. اين تحقيقات به صورت كاملا محرمانه و سري انجام مي شود.
دستگاه امنيتي در روز جمعه فرد اصلي مظنون به اقدام درباره ترور محمد مرسي را بازداشت كرده است. وي فردي 28 ساله به نام "محب عازر" است كه پس از پيروزي انقلاب مصر از مسيحيت خارج و به دين اسلام گرويده است. عازر هم اكنون در اسكندريه تحت بازداشت قرار دارد. نيروهاي امنيتي توانستند تجهيزاتي ويژه را در محل اختفاي وي بيابند.

• معاون اول سابق رهبر جماعت اخوان‌المسلمین مصر تاکید کرد که رئیس جمهور این کشور با ابقای دادستان کل در منصب خود فتنه و بحران بین نهاد ریاست جمهوری و دستگاه قضایی را خاموش کرد.
"محمد حبیب" گفت که تصمیم "محمد مرسی" در خصوص عزل دادستان کل و تعیین وی به عنوان سفیر واتیکان تصمیم درستی بود اما پذیرش و عدم پذیرش این تصمیم از سوی دادستان کل از اختیارات وی است و وی نیز بر باقی ماندن در منصب خود اصرار کرد. حبیب تصریح کرد، واکنش مرسی به اصرار دادستان کل کاملا شفاف و بدون هیچ تکبری بود و وی با اتخاذ تصمیم برای ابقای دادستان کل آتش فتنه‌ای که ممکن بود بین نهاد ریاست جمهوری و دستگاه‌ قضایی بوجود آمده و به حد بحران برسد، خاموش کرد.

• نخست وزیر منتخب فلسطین در نوار غزه روز دوشنبه (91.07.24) مداخله فوری مصر را برای توقف حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه خواستار شد.
"اسماعیل هنیه" در گفتگوی تلفنی با رافت شحاته رئیس سازمان اطلاعات مصر تاکیدکرد مصر باید اقدام فوری برای توقف حملات ارتش رژیم صهیونیستی به نوار غزه صورت دهد.
دفتر نخست وزیری منتخب حماس در بیانیه ای اعلام کرد هنیه و "رافت شحاته" در تماس تلفنی تشدید حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه را بررسی کردند .هنیه در این گفتگوی تلفنی بر ضرورت توقف فوری حملات و جنگ افروزی های رژیم صهیونیستی علیه ساکنان نوار غزه تاکید کرد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از غزه، رئیس سازمان اطلاعات مصر نیز اشاره کرد قاهره به نقش خود در تثبیت آتش بس شکننده در نوار غزه عمل می کند .
اسماعیل هینه همچنین حملات اخیر ارتش رژيم صهيونيستي به نوار غزه و ترور فعالان فلسطینی را به شدت محکوم کرد .
دولت حماس، رژيم صهيونيستي را به تشدید حملات به نوار غزه متهم می‌کند ولی تل آویو مدعی است حملات هوایی به نوار غزه در پاسخ به حملات موشکی فعالان فلسطینی از نوار غزه به مناطق جنوب سرزمين هاي اشغالي صورت می گیرد .

• همزمان با اعتراضات مردمی به اقدامات دولت ریاض در دستگیری اتباع مصر، تدابیر امنیتی مقابل سفارت عربستان در قاهره به اجرا درآمده است.
تدابیر امنیتی مقابل سفارت عربستان سعودی در مصر همچنان ادامه دارد و نیروهای امنیتی با خودروهای نظامی مقابل ساختمان سفارت حضور دارند. این درحالی است که روز گذشته نیز فعالان و خویشاوندان بازداشت‌ شدگان مصری در عربستان، با تجمع مقابل ساختمان سفارت سعودی در جنوب قاهره، خواستار آزادی فوری این شهروندان مصری شدند.
خانواده "احمد الجیزاوی" وکیل و فعال مصری که در عربستان زندانی است، و همچنین دوستان "نجلاء وفا" زن مصری که به دلیل اختلاف مالی با یک شاهزاده زن سعودی به زندان افتاده، در جمع تظاهرکنندگان حضور داشتند.
جوان مصری به اتهامات مختلف در عربستان زندانی هستند که بیشتر آن ها در زندان تبوک دوره زندانشان را سپری می‌کنند.
این در حالی است که خانواده‌ های آنان، اتهامات نسبت داده شده به فرزندانشان را ساختگی دانسته و بر این باورند کارفرمایان این افراد، با نیرنگ و شکایت ‌های ساختگی آن ها را به زندان انداخته‌اند.

• دادستانی مصر درباره حوادث روز جمعه گذشته (91.07.21) در میدان التحریر که به زخمی شدن 147 نفر منجر شد، تحقیقات به عمل آورد.
به گزارش از الجزیره، "عادل السعید" سخنگوی دادستان کل مصر اعلام کرد که دادستانی 53 ابلاغیه شامل اتهامات برخی گروه ‌های سیاسی از جمله برخی رهبران اخوان‌المسلمین اعم از "عصام العریان"، "صفوت حجازی" و "محمد البلتاجی" و چند نفر دیگر به دلیل تحریک تظاهرات‌ کنندگان، دریافت کرده بود.
بر اساس این گزارش "عبدالمجید محمود" دادستان کل مصر سریعا دستور اجرای تحقیقات درباره حادثه «تظاهرات میلیونی حسابرسی رئیس جمهور» که هفته گذشته در میدان التحریر برگزار و طی درگیری‌ها در آن 147 زخمی شدند، صادر کرد.
به گفته عادل السعید، دادستانی از نهادهای مربوطه خواسته است تا برای انجام تحقیقات بیشتر دوربین‌های مراقبت مربوط به موزه مصر، تلویزیون و مجتمع التحریر در اطراف میدان را در اختیار دادستانی قرار دهند. وی افزود که بر اساس تحقیقات انجام شده، عاملان درگیری‌ها در میدان التحریر از سلاح ‌های گرم و سرد استفاده کرده و در نتیجه آن 147 نفر زخمی شدند که از بین این افراد دو نفر هدف تیراندازی مستقیم قرار گرفته‌اند و جراحت بقیه نیز متفاوت است. بر اساس این گزارش در جریان این درگیری‌ها همچنین خسارت ‌هایی به املاک عمومی و خصوصی وارد و همچنین جرم‌هایی نظیر هتک حرمت، سرقت و فحاشی رخ داده است و تحقیقات نشان داد که سه نفر از متهمان خودروها را به آتش کشیده‌اند.

• رئیس مجلس موسسان تدوین قانون اساسی مصر اعلام کرد که هفته دوم نوامبر آینده پیش‌نویس قانون اساسی جدید به رأی گذاشته می‌شود.
به گزارش الجزیره، اعضای مجلس موسسان تدوین قانون اساسی جدید مصر ماه آینده به پیش‌نویس نهایی قانون اساسی جدید رأی خواهند داد و پس از آن به همه‌پرسی عمومی گذاشته خواهد شد.
"حسام الغریانی" رئیس مجلس موسسان تدوین قانون اساسی در جلسه‌ای که در مجلس موسسان برگزار شد، گفت که هیئت امنای این مجلس تصمیم گرفتند که فعالیت این مجلس پس از تعطیلات عید سعید قربان و پایان موسم حج در روز یکشنبه 4 نوامبر آینده به مدت چهار روز، ادامه یابد.
(91.08.14) به گفته وی طی این روزها پیش‌نویس قانون اساسی پیش از آن که به همه پرسی عمومی گذاشته شود، مورد بررسی قرار خواهد گرفت. وی افزود که اعضای این مجلس به پیش‌نویس نهایی رأی خواهند داد تا پس از آن در هفته دوم نوامبر آینده به همه پرسی مردمی گذاشته شود.

• سفیر ترکیه در قاهره از اعطای ویزای پنج ساله به جای ویزای دو ساله به تجار مصری با هدف تقویت روابط بازرگانی بین دو کشور خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری «اهرام آنلاین»، "حسین عونی" گفت: آنکارا با هدف تقویت روابط تجاری بین دو کشور از این پس برای بازرگانان مصری ویزای پنج ساله و ظرف 48 ساعت از زمان تقاضای آن ها صادر می‌کند.
اوایل ماه جاری "مصطفی مکاوی" رئیس دفتر خدمات بازرگانی مصر در ترکیه اعلام کرد، حجم مبادلات تجاری دو کشور در نیمه اول امسال به سه میلیارد دلار رسیده است. وی افزود، کل سرمایه‌گذاری ترکیه در مصر از جمله پروژه‌های مختلف در صنعت نساجی، پوشاک، غذای فرآوری شده، صنایع و معادن در حال حاضر بالغ بر 1.5 میلیارد دلار است.
براساس این گزارش، آنکارا در جریان سفر ماه گذشته "محمد مرسی" رئیس جمهور مصر به ترکیه اعلام کرد که به عنوان بخشی از کمک دو میلیارد دلاری ترکیه به دولت اسلام‌گرای قاهره آمادگی دارد تا یک میلیارد دلار پرداخت نماید.

• یک کارشناس مسائل نظامی مصر تاکید کرد که ایجاد ارتشی مشترک از میان کشورهای عربی و اسلامی می‌تواند ظرف 24 ساعت رژيم صهيونيستي را به شکست بکشاند.
"فواد علام" کارشناس مسایل امنیتی مصری تاکید کرد که قدرت حزب الله به تنهایی برای باز گرداندن قدرت کشورهای عربی و اسلامی در قبال رژيم صهيونيستي کافی نیست و باید تصمیماتی از سوی اتحادیه عرب اتخاذ شود تا ارتش عربی و اسلامی در مقابله با اين رژيم ایجاد شود.
وی افزود، هواپیماهای بدون سرنشین در جنگ سابق لبنان نیز مورد استفاده قرار گرفته بود، این هواپیماها در ارتفاع پایینی پرواز می‌کند و قدرت و اهداف مشخصی دارند.
این کارشناس در پاسح به این سؤال که آیا حزب‌الله با این هواپیماها در مرحله آینده قدرت ویژه ای به دست می آورد، گفت: من مخالف کلمه قدرت حزب‌الله هستم، چرا که این موضوع تنها موضوع حزب‌الله نیست، بلکه برای تمام ما مطرح است که دشمن مشترکی به نام "اسرائیل" داریم.
فؤاد در ادامه افزود، ما بین حزب‌الله و ارتش لبنان یا ارتش مصر تفاوتی قائل نیستیم و می‌خواهیم کشورهای اسلامی و عربی موضع متحدی در قبال رژيم صهيونيستي اتخاذ کنند، پیروزی حزب الله به تنهایی کاری از پیش نمی‌برد. اگر ارتش های عربی و اسلامی و کشورهای آن ها در قبال فلسطین موضع واحدی نگیرند، هر اقدامی بی فایده خواهد بود، ما باید نژاد پرستی و مذهبی گرایی را کنار بگذاریم، چرا که دشمن مشترکی داریم و نیاز داریم که خود را قوی کنیم تا در این زمینه کاری انجام دهیم.
این مقام امنیتی مصری با اشاره به نقش مصر در این رابطه تأکید کرد: کشورهای عربی و اسلامی باید یک سخن داشته باشند، من از 10 سال قبل یک پیشنهاد مطرح کردم و آن این است که رهبران این کشورها در نشست های خود تنها یک تصمیم بگیرند و آن همان تشکیل ارتش مشترک برای آزاد سازی فلسطین است، اگر آن ها این تصمیم را بگیرند و مسلمانان را مسئول اجرای آن کنند، قدرتی ایجاد خواهد شد که قوی تر از رژيم صهيونيستي است.
وی با بیان اینکه در ارتش مشترک، هر کشوری خود را مسئول انجام کار مشخصی کند، تصریح کرد، کارشناسان نظامی در این راستا راهکارها و نیازهای مرحله آینده و اقدامات ارتش عربی را مشخص می‌کنند و استراتژی علمی برای عملکرد این ارتش را نیز بررسی می‌کنند.
به گفته فواد، همه کشورهای عربی در این راستا باید با توجه به امکانات خود خواسته‌های مشخصی را برای تشکیل این ارتش انجام دهند، این ارتش می‌تواند در صورت تشکیل در طول چند هفته مشکل فلسطین را حل کند، اگر این اتفاق رخ دهد، اين رژيم در کمتر از 24 ساعت شکست خواهد خورد.
وی درباره وحدت نیروهای عربی و یکپارچه کردن مواضع کشورهای عربی نیز گفت: اتحادیه عرب باید یک تصمیم واحد اتخاذ کند، آن ها باید در این اتحادیه اعلام کنند که ارتش عربی و اسلامی برای آزادسازی فلسطین می‌خواهند، همه کشورها باید بگویند که ظرف مدت دو سال می توانند خود را مجهز کنند.

• وزیر نفت مصر از قطع صادرات گاز به اردن و اسپانیا به دلیل افزایش تقاضای گاز در بازار داخلی خبر داد.
به گزارش «المصریون»، "اسامه کمال" گفت: قاهره به دلیل افزایش مصرف گاز در داخل کشور، صادرات گاز به اردن و اسپانیا را متوقف کرده است و مقامات این دو کشور مطمئناً دلیل اتخاذ این تصمیم قاهره را درک می‌کنند.
وزیر نفت مصر در مجلس شورا اعلام کرد، وزارت نفت لایحه‌ای را تقدیم دولت نموده است که براساس آن جرائم خرید و فروش سوخت در بازار سیاه را افزایش می‌دهد و قرار است این موضوع در جلسه چهارشنبه (91.07.26) هیئت دولت به بحث گذاشته شود.
کمال همچنین اظهار داشت: از این پس، نظارت و بازرسی دقیق‌تری بر توزیع‌کنندگان فرآورده‌های نفتی و نیز افزایش مصرف ایستگاه‌ های فروش گاز به خودروهای گازسوز اعمال خواهد شد. وزیر نفت مصر تصریح کرد، دولت برای هر کپسول گاز بوتان 68 پوند مصری هزینه می‌کند و لذا این انرژی برای همه شهروندان یارانه‌ای است.
وی افزود، ما سالانه باید برای چهار میلیون واحد مسکونی گاز طبیعی تامین کنیم اما به دلیل خیابان‌های کم عرض و فقدان سیستم آب و فاصلاب در توسعه شبکه خطوط انتقال گاز با مشکلاتی روبرو شده‌ایم.
کمال یادآور شد، بودجه یارانه سوخت و فرآورده‌های نفتی در سال مالی 2012-2011 حدود 114 میلیارد پوند مصری بود، بنابراین دولت نیز در ماه مه قیمت سوخت را برای صنایع پرمصرف افزایش داد.

• سخنگوي دفتر رياست جمهوري مصر نامه "محمد مرسي" خطاب به "شيمون پرز" را كه در آن رئيس رژيم صهيونيستي دوست خوانده شده بود را تاييد و آن را موضوع بر مبناي عرف ديپلماتيك دانست.
به گزارش روزنامه مصري الاهرام تصوير نامه مكتوب محمد مرسي خطاب به شيمون پرز را كه از سوي "عاطف سالم" سفير جديد مصر در سرزمين هاي اشغالي به پرز تحويل داده شده بود را منتشر كرد.
محمد مرسي در اين پيام پرز را دوست بزرگ خود خوانده است. وي در اين پيام گفته است كه تمايل زيادي به گسترش روابط دوستانه ميان مصر و رژيم صهيونيستي دارد و عاطف محمد سالم را به عنوان سفير جديد مصر تعيين كرده تا سفير فوق العاده اي از سوي وي در نزد اين رژيم باشد.
رئيس جمهور مصر خاطرنشان كرده است كه اين سفير فردي مخلص و كوشا است و توانايي اجراي پست هاي مهم را دارد و اين مسئله موجب انتخاب وي شده است. مرسي تاكيد كرده كه اعتماد كامل دارد كه عاطف محمد سالم در وظيفه اش موفق خواهد بود و پرز خواسته كه وي را تاييد كند و به وي توجه داشته باشد و به سفير جديد مصر اعتماد كامل داشته باشد. مرسي در پايان نامه زير امضاي خود نوشته است «دوست وفادار شما محمد مرسي». تاريخ نامه نيز مربوط به 19 ژوئن 2012 است.
در واكنش به انتشار اين نامه "ياسر علي" سخنگوي دفتر رياست جمهوري مصر محتواي نامه ارسالي به شيمون پرز را تاييد كرد و افزود: اين نامه بر مبناي عرف ديپلماتيك وزارت خارجه مصر نوشته شده و ما در تنظيم اين نامه ها ميان كشورهاي مختلف تبعيض قائل نمي شويم. وي محتواي اين نامه را صد در صد مورد تاييد قرار داد.

• در پي انتشار اخباري درباره متهم كردن دو مقام نظامي ارشد سابق مصر به فساد مالي، "محمد مرسي" رئيس جمهور اين كشور روز پنجشنبه (91.07.27) در صدد برآمد در ميان نيروهاي مسلح كشورش آرامش برقرار كند.
به گزارش خبرگزاري فرانسه، روزنامه دولتي الجمهوريه اعلام كرد ارتشبد "حسين طنطاوي" كه در دوره انتقالي رياست كشور را برعهده داشت و "ژنرال سامي عنان" معاون وي كه به فساد مالي متهم شده اند، اجازه ندارند از خاك مصر خارج شوند. منابع قضايي و سردبير اين روزنامه كه فعاليت وي معلق شده است، اين خبر را تكذيب كردند.
مرسي در اظهارات خود در مانور نظامي نيروهاي مصر گفت: من آنچه درباره آنها منتشر شده است كاملا تكذيب مي كنم. اين اخبار بي اساس است.
وي گفت: به عنوان رئيس جمهور و فرمانده كل نيروهاي مسلح،‌ براحترام به مقامات كنوني و پيشين نيروهاي مسلح تاكيد دارم. مرسي گفت: اين موضوع پنهان نيست. من با ارتشبد حسين طنطاوي و ژنرال سامي عنان به طور دائم در تماس هستم. آخرين تماس ما ديروز چهارشنبه بود.
وي افزود: نيروهاي ارتش بايد آگاه باشند انتشار مطالب بي پايه درباره آن ها، تنها تلاش براي تفرقه افكني است ولي چنين چيزي اتفاق نخواهد افتاد.

• مشاور رئيس جمهور مصر خواستار لغو معاهده صلح كمپ ديويد با رژيم صهيونيستي شد.
به گزارش خبرگزاري قدس (قدسنا) به نقل از پايگاه خبري، «اخبار ملي» رژيم صهيونيستي، "محمد عصمت سيف الدوله" مشاور "محمد مرسي" طي سخناني در كنفرانسي كه با موضوع «كمپ ديويد و تأثير آن بر امنيت ملي مصر» برگزار شد، اظهار داشت: معاهده امضا شده بين مصر و رژيم صهيونيستي در سال 1979 تنها به نفع دشمن صهيونيستي است.
وي گفت: اين توافقنامه، به جاي اينكه تامين امنيت ملي مصر را مدنظر داشته باشد، در جهت تامين امنيت و مصالح دشمن صهيونيستي است. اين مقام مصري با اشاره به حوادث اخير در مرز مشترك با رژيم اشغالگر قدس خاطرنشان كرد، لغو توافقنامه كمپ ديويد براي احياي كنترل مصر بر صحراي سينا بسيار بيش از هر زمان ديگر احساس مي شود.
سخنان اين مقام مصري در حالي بيان مي شود كه پس از پيروزي انقلاب مردمي 25 ژانويه و سقوط حسني مبارك ديكتاتور مخلوع اين كشور، انقلابيون مصري بارها خواستار لغو تمامي قراردادها و توافقنامه هاي امضا شده مصر با رژيم صهيونيستي شدند.
از سوي ديگر "عبدالمنعم ابوالفتوح" نامزد سابق انتخابات رياست جمهوري مصر، توافقنامه كمپ ديويد با رژيم صهيونيستي را فاجعه آميز توصيف كرد و خواستار لغو آن شد.
به گزارش شبكه تلويزيوني «الميادين»، اين سياستمدار مصري عنوان كرد، توافقنامه كمپ ديويد، حاكميت ملي مصر را نقض مي كند و بايد لغو شود.
به گفته ابوالفتوح، لغو كمپ ديويد با رژيم صهيونيستي يكي از خواسته هاي انقلاب مصر است و اين درخواست پس از اوضاع اخير در صحراي سينا قوت گرفت.
اين نامزد سابق انتخابات رياست جمهوري مصر متذكر شد، هر رئيس جمهوري در مصر چه محمد مرسي يا هر فرد ديگري زير فشارهاي داخلي و خارجي براي دست نزدن به اين توافقنامه قرار دارد. سياستمدار مصري با اشاره به فشارهاي آمريكا به مصر براي پايبندي به توافقنامه كمپ ديويد يادآور شد، ما شاهد پررويي دولت آمريكا هستيم و اين كشور روابط خود با مصر را به حفظ توافقنامه مذكور، منوط كرده است.
از سوي ديگر، منابع خبري مصر از به رأي گذاشتن قانون اساسي جديد مصر در ماه آينده خبر دادند. به گزارش شبكه خبري «الجزيره»، اعضاي مجلس موسسان تدوين قانون اساسي جديد مصر، ماه آينده به پيش نويس نهايي قانون اساسي جديد رأي خواهند داد و پس از آن به همه پرسي عمومي گذاشته خواهد شد.
به گفته "حسام العرياني" رئيس مجلس موسسان تدوين قانون اساسي پس از اينكه اعضاي مجلس به پيش نويس رأي دادند، در هفته دوم نوامبر همه پرسي در مورد قانون اساسي مصر در سراسر اين كشور برگزار خواهد شد.

• شبكه تلويزيوني المنار گزارش داد، سفراي جديد اردن و مصر وارد فلسطين اشغالي شدند.
به گزارش شبكه المنار، مصر و اردن سفراي جديد خود را در رژيم صهيونيستي انتخاب كردند. سفير جديد مصر در مراسمي رسمي در قدس اشغالي پايبندي اين كشور را به معاهده كمپ ديويد اعلام كرد و سفير جديد اردن نيز خواهان استقرار صلح بر اساس گزينه دو كشور شد.
"ايمن حلاوي" گزارشگر اين شبكه در گزارشي در اين زمينه افزود: اعلام "محمد مرسي "رئيس جمهور مصر مبني بر پايبندي مصر انقلابي به معاهدات بين المللي را مي توان در اقدام اين كشور در اعزام سفير جديد به رژيم صهيونيست ارزيابي كرد. در مراسم رسمي كه در شهر اشغالي قدس برگزار شد، "عاطف محمد سالم سيدالاهل "استوارنامه خود را تقديم "شيمون پرز" رئيس رژيم صهيونيستي تقديم كرد.
سفير جديد مصر در اين ديدار گفت حامل پيام صلح براي صهيونيست ها است. همچنين شاه اردن، "وليد عبيدات" را به عنوان سفير جديد اين كشور در سرزمين هاي اشغالي انتخاب كرد.
"شيمون پرز" گفت: به شما در شهر قدس خوشامد مي گويم و تاكيد مي كنم، شما دوستان بيشتري در اسرائيل خواهيد يافت.
عاطف محمد سالم گفت: ما به همه توافق نامه هاي امضا شده به ويژه معاهده صلح با اسرائيل پايبنديم و براي تقويت اعتماد ميان طرفين تلاش مي كنيم. گزارشگر اين شبكه در ادامه افزود،
"عشيره اردني عبيدات" از وي خواسته بود از پذيرش اين سمت خودداري كند. اين عشيره اردني تاكيد كرد كسي كه دستش را در دستان غاصبان سرزمين فلسطين و حمله كنندگان به مقدسات اسلامي قرار مي دهد به شدت به ملت اردن توهين مي كند و ملت اردن نيز از چنين افرادي متنفر است.

• دکتر "محمد سعد الکتاتنی" رئیس پارلمان منحل شده مصر، در کنگره سراسری حزب حاکم آزادی و عدالت به عنوان رئیس این حزب انتخاب شد.
به این ترتیب الکتاتنی جانشین "محمد مرسی" رئیس جمهور مصر می شود که بعد از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ماه ژوئن از ریاست حزب آزادی و عدالت استعفا کرد.
پایگاه اینترنتی اخوان المسلمین مصر اعلام کرد الکتاتنی در این انتخابات 581 رای به دست آورد که معادل 67.3 درصد کل آراء اعضای کنگره سراسری بود. رقیب او "عصام العریان" نیز 283 رای کسب کرد که معادل 32.7 درصد آراء است.
شش نفر از اعضای حزب آزادی و عدالت از جمله دکتر صباح السقاری مسئول امور زنان در این حزب نامزدی خود برای ریاست حزب را پس گرفتند و فقط دو نامزد یعنی الکتاتنی و العریان توانستند شرایط لازم را برای نامزد شدن به دست آورند.
به گفته "حسین ابراهیم" رئیس کمیته نظارت بر انتخابات حزب آزادی و عدالت، انتخابات روز جمعه در پنج کمیته برگزار شد که در هر کمیته دو صندوق برای رای گیری قرار داده شده بود. 1029 نفر از اعضای حزب آزادی و عدالت حق شرکت در انتخابات را داشتند ولی فقط حدود 866 نفر رای دادند که رای دو نفر هم باطل بود.
الکتاتنی ریاست مجلس الشعب مصر را تا پیش از انحلال آن به حکم دادگاه قانون اساسی مصر بر عهده داشت و العریان نیز مشاور رئیس جمهور مصر و جانشین رئیس حزب آزادی و عدالت بود.
الکتاتنی در سخنرانی خود در کنگره سراسری حزب آزادی و عدالت که پس از انتخاب شدن او به ریاست این حزب ایراد کرد گفت: مهمترین اولویت ما در مرحله بعدی، احیای وحدت مردم مصر با هر رویکرد سیاسی است. وی افزود: «می توانیم بخاطر مصر کار کنیم و سپس با ارائه برنامه و دیدگاه خود در انتخابات شرکت کننیم تا کسی که بتواند اعتماد مردم را به دست آورد برنده شود و دیگران به عنوان اپوزیسیون فعالیت کنند. این همان دموکراسی است که ما به دنبال تحکیم آن هستیم.
حزب آزادی و عدالت شاخه سیاسی اخوان المسلمین در ماه ژوئن گذشته پس از آن که کمیسیون امور احزاب اساسنامه این حزب را پذیرفت تاسیس شد. شمار موسسان این حزب در آن زمان 8821 نفر بود که 978 نفر از آنان زن و 93 نفر نیز قبطی بودند. الکتاتنی گفت حزب آزادی و عدالت طرحی برای مصر دارد تا این کشور بتواند به جایگاه شایسته خود در بین کشورها دست یابد. وی خطاب به اعضای کنگره سراسری حزب گفت: بدون حمایت شما و مشارکت فعالانه همه اعضای حزب که شمار آن ها به حدود 400 هزار نفر رسیده است نمی توانیم کاری انجام دهیم. مصر در انتظار شما و در انتظار آزادی و عدالت است تا با همکاری همه احزاب و نیروهای سیاسی، کشور را به سوی حکومتی خردمندانه پیش ببرد.
دکتر عصام العریان نیز به نوبه خود پیروزی الکتاتنی را به وی تبریک گفت. العریان در صفحه خود در تویتر خواست همه وقت خود را صرف رهبری حزب کند. وی به سمت قبلی الکتاتنی به عنوان رئیس پارلمان مصر اشاره داشت.
سید عسکر عضو کنگره سراسری حزب آزادی و عدالت گفت تجربه انتخابات در این حزب تجربه ای است که دیگر احزاب از آن بهره مند خواهند شد.
اسامه یاسین عضو دفتر اجرایی حزب آزادی و عدالت و وزیر جوانان مصر نیز گفت رقابت برای ریاست این حزب شانه به شانه بود به طوری که کی نمی توانست قبل از اعلام نتیجه با قاطعیت بگوید چه کسی برنده خواهد شد. وی افزود حزب آزادی و عدالت برای بهبود وضع خود تلاش خواهد کرد تا در انتخابات پارلمانی آینده بتواند بیش از 50 درصد کرسی ها را به دست آورد و دولت را تشکیل دهد. حزب آزادی و عدالت در انتخابات پارلمانی اخیر مصر 42 درصد کرسی های پارلمان را به دست آورده بود.

• دادستان کل قطر در بیانیه‌ای اعلام کرد، قطر برای بازگرداندن وجوه غارت شده در مصر 10 میلیون دلار به این کشور کمک‌ می‌کند.
این بیانیه پس از جلسه "علی الموری" دادستان کل قطر با "نبیل العربی"، دبیر کل اتحادیه عرب به منظور از سرگیری رایزنی‌های دو طرف برای بازگرداندن پول به سرقت رفته از کشورهای تحت تاثیر بهار عربی منتشر شد.
خبرگزاری مصر گزارش داد که در این دیدار طرح بازگرداندن این پول‌ها مورد بحث قرار گرفته و این موضوع در نشست وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا و کشورهای اتحادیه عرب در اواسط نوامبر مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
به گزارش خبرگزاری شین‌هوا، شیخ حمد بن جاسم آل ثانی نخست وزیر قطر در ماه سپتامبر اعلام کرد که قطر طی پنج سال آینده 18 میلیارد دلار در مصر سرمایه گذاری خواهد کرد.


تاریخ : 01/08/91
 

  فرستادن مقاله
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

جهان از آفریقا چه می‌خواهد؟

۱۳۹۶/۶/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران:‌ تحولات مغرب عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات سودان (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات لیبی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات مصر (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات سودان (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات لیبی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مصر (174)

۱۳۹۵/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مصر (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات لیبی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات لیبی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مصر (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات سودان (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مصر (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات لیبی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات لیبی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات سودان (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مصر (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات لیبی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات سودان (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران:تحولات مغرب عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات مصر (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مصر (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات لیبی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات سودان (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

تحولات لیبی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مصر (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات لیبی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مصر (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مغرب عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مصر (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات لیبی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات سودان (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مغرب عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مصر (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات لیبی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مصر (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات لیبی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات سودان (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات سودان (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات لیبی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات مصر (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات مصر (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات سودان (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مصر (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات لیبی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات سودان (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مصر (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات لیبی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات لیبی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات سودان (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات سودان (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات لیبی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات سودان (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات لیبی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مصر (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات لیبی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات لیبی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات لیبی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات سودان (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات مصر (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مصر (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات لیبی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات مصر (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات سودان (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات لیبی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات سودان (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مصر (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مصر (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات سودان (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات لیبی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات سودان (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات سودان (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات لیبی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات مصر (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات لیبی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات لیبی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مصر (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات سودان (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات لیبی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات سودان (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات سودان (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات سودان (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات لیبی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات سودان (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات سودان (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات سودان (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مصر (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (117)

۱۳۹۳/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات سودان (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات سودان (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مصر (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات لیبی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات سودان (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (112)

۱۳۹۳/۹/۱۹

آفران: تحولات لیبی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات سودان (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات لیبی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات سودان (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مصر (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات سودان (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات لیبی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مصر (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات لیبی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات سودان (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات مصر (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات لیبی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات سودان (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولان مغرب عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (107)

۱۳۹۳/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات لیبی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات مصر (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات سودان (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مصر (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات لیبی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات سودان (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مصر (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات سودان (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات لیبی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات سودان (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات لیبی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات سودان (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات لیبی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مصر (98)

۱۳۹۳/۶/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات لیبی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مصر (96)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مصر (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات لیبی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات سودان (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات مصر (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات سودان (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مصر (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات لیبی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران : تحولات مغرب عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مصر (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات لیبی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات سودان (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات لیبی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مصر (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مصر (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مصر (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات لیبی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مصر (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات سودان (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مصر (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات سودان (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات مصر (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات لیبی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات سودان (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات سودان (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات لیبی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مصر (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات لیبی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات سودان (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات سودان (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات لیبی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مصر (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات لیبی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مصر (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربي (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربي (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مصر (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات لیبی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات سودان (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات مصر (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات لیبی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات لیبی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مصر (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی(70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات مصر (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات لیبی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات سودان (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات لیبی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات مصر (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی(68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات سودان (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات لیبی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مصر (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی(67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات مصر (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات لیبی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات سودان (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات سودان (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات لیبی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی(65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مصر (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مصر (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات لیبی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات سودان (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مصر (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات لیبی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات سودان (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات مصر (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

نگاه آفران: تحولات مصر 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات لیبی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

نگاه آفران: تحولات سودان 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: آفريقاي جنوبي اولين ايستگاه اجلاس كميسيون مشترك دولت تدبير و اميد

۱۳۹۲/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مصر (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات سودان (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

نگاه آفران: تحولات مغرب عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات لیبی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات سودان 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات سودان (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات لیبی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مصر (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات سودان (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات مصر (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات لیبی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات سودان (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات لیبی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات مصر (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مصر (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات لیبی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات سودان (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات مصر (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات مصر (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات سودان (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات لیبی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مصر (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات سودان (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات سودان (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات لیبی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مصر (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات سودان (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات لیبی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات سودان (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: گزارش تحليلي بر سفر رئيس جمهور ايالات متحده آمريكا به آفريقا

۱۳۹۲/۴/۱۶

آفران: تحولات لیبی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات سودان (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات لیبی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات سودان (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات مصر (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات سودان (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات سودان (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مصر (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات سودان (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات لیبی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات ليبي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی(34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مصر (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات لیبی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات سودان (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات ليبي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مصر (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات سودان (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات مصر(32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مصر (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: کودتا در آفریقای مرکزی

۱۳۹۲/۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات لیبی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات سودان (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مصر (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مصر (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات مصر (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات سودان (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات لیبی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مصر (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات لیبی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات مصر (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات سودان (23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۴

آفران: تحولات ليبي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات مغرب عربي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات آفریقای غیر عربی (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مصر (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات ليبي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات لیبی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات سودان (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات لیبی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مصر (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات سودان (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات لیبی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات مصر (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات سودان (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مغرب عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات لیبی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مصر (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات سودان (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات سودان (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مصر (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱

آفران:حسن الشیخ محمود رئیس جمهور جدید سومالی

۱۳۹۱/۶/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۲۶

دیدگاه اسلام گرایان درباره آینده قبطی ها در مصر

۱۳۹۱/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۱۹

تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: انتخابات كشور ليبي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (5)

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: عملکرد حزب اسلامی النهضة پس از انقلاب تونس

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (4)

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۷

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (3)

۱۳۹۱/۳/۲۴

انتخابات ریاست جمهوری مصر (2012)

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: عواقب پیروزی "احمدشفیق" در انتخابات

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (2)

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: میزان موفقیت اخوان المسلمین در بازیابی پایگاه مردمی خود

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (1)

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: حکم دادگاه مبارک به نفع نامزد اخوان تمام شد

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: بروز اعتراضات در مصر و نشانه رفتن نامزدی نخست وزیر مبارک

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۶

آفران:نظرات موافقان و مخالفان مرسی

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: وجوب توافق بین اخوان و نیروهای انقلابی علیه احمد شفیق

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۹

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۸

مصر و تهدیدات عمر سلیمان

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: انتخابات مصر صحنه پراکندگی آراء میان دو مجموعه اسلام گرا و مدنی

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: بررسی و تحلیل آخرین وضعیت انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: شعارهای انتخاباتی برخی نامزدهای برجسته انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.25

۱۳۹۱/۲/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.24

۱۳۹۱/۲/۲۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.23

۱۳۹۱/۲/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.20

۱۳۹۱/۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.19

۱۳۹۱/۲/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.18

۱۳۹۱/۲/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.17

۱۳۹۱/۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.16

۱۳۹۱/۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.13

۱۳۹۱/۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.12

۱۳۹۱/۲/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.11

۱۳۹۱/۲/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.10

۱۳۹۱/۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.09

۱۳۹۱/۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.05

۱۳۹۱/۲/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.04

۱۳۹۱/۲/۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.03

۱۳۹۱/۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.02

۱۳۹۱/۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.30

۱۳۹۱/۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.29

۱۳۹۱/۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.28

۱۳۹۱/۱/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.27

۱۳۹۱/۱/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.26

۱۳۹۱/۱/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.23

۱۳۹۱/۱/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.22

۱۳۹۱/۱/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.21

۱۳۹۱/۱/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.20

۱۳۹۱/۱/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.19

۱۳۹۱/۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.16

۱۳۹۱/۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.15

۱۳۹۱/۱/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.14

۱۳۹۱/۱/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.07

۱۳۹۱/۱/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.06

۱۳۹۱/۱/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.21

۱۳۹۰/۱۲/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.20

۱۳۹۰/۱۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.17

۱۳۹۰/۱۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.16

۱۳۹۰/۱۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.15

۱۳۹۰/۱۲/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.13

۱۳۹۰/۱۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.10

۱۳۹۰/۱۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.09

۱۳۹۰/۱۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.08

۱۳۹۰/۱۲/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.07

۱۳۹۰/۱۲/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.06

۱۳۹۰/۱۲/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.03

۱۳۹۰/۱۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.02

۱۳۹۰/۱۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.01

۱۳۹۰/۱۲/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.30

۱۳۹۰/۱۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.29

۱۳۹۰/۱۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.11.19

۱۳۹۰/۱۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.17

۱۳۹۰/۱۱/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.16

۱۳۹۰/۱۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.10

۱۳۹۰/۱۱/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.09

۱۳۹۰/۱۱/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.08

۱۳۹۰/۱۱/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.05

۱۳۹۰/۱۱/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.28

۱۳۹۰/۱۰/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.27

۱۳۹۰/۱۰/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.26

۱۳۹۰/۱۰/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.25

۱۳۹۰/۱۰/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.21

۱۳۹۰/۱۰/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.19

۱۳۹۰/۱۰/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.18

۱۳۹۰/۱۰/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.17

۱۳۹۰/۱۰/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.14

۱۳۹۰/۱۰/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.13

۱۳۹۰/۱۰/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.12

۱۳۹۰/۱۰/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.11

۱۳۹۰/۱۰/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.10

۱۳۹۰/۱۰/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.06

۱۳۹۰/۱۰/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.05

۱۳۹۰/۱۰/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.03

۱۳۹۰/۱۰/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.29

۱۳۹۰/۹/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.28

۱۳۹۰/۹/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.27

۱۳۹۰/۹/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.26

۱۳۹۰/۹/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.23

۱۳۹۰/۹/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.22

۱۳۹۰/۹/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.21

۱۳۹۰/۹/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.20

۱۳۹۰/۹/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.19

۱۳۹۰/۹/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.12

۱۳۹۰/۹/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.09

۱۳۹۰/۹/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.08

۱۳۹۰/۹/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.07

۱۳۹۰/۹/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.06

۱۳۹۰/۹/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.05

۱۳۹۰/۹/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.02

۱۳۹۰/۹/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.01

۱۳۹۰/۹/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.28

۱۳۹۰/۸/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.25

۱۳۹۰/۸/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.14

۱۳۹۰/۸/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.11

۱۳۹۰/۸/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.10

۱۳۹۰/۸/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.08

۱۳۹۰/۸/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.03

۱۳۹۰/۸/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.02

۱۳۹۰/۸/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.27

۱۳۹۰/۷/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.26

۱۳۹۰/۷/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.25

۱۳۹۰/۷/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 24 .7 .90

۱۳۹۰/۷/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.18

۱۳۹۰/۷/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.17

۱۳۹۰/۷/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.16

۱۳۹۰/۷/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.12

۱۳۹۰/۷/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.09

۱۳۹۰/۷/۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.06

۱۳۹۰/۷/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.05

۱۳۹۰/۷/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.03

۱۳۹۰/۷/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.30

۱۳۹۰/۶/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.28

۱۳۹۰/۶/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.27

۱۳۹۰/۶/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.26

۱۳۹۰/۶/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.22

۱۳۹۰/۶/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.20

۱۳۹۰/۶/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.06.19

۱۳۹۰/۶/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.16

۱۳۹۰/۶/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.15

۱۳۹۰/۶/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.14

۱۳۹۰/۶/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.13

۱۳۹۰/۶/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.12

۱۳۹۰/۶/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.08

۱۳۹۰/۶/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.07

۱۳۹۰/۶/۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.06

۱۳۹۰/۶/۶

آفریقا در هفته ای که گذشت (900527 الی 900602)

۱۳۹۰/۶/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.05

۱۳۹۰/۶/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.02

۱۳۹۰/۶/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.01

۱۳۹۰/۶/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.30

۱۳۹۰/۵/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.29

۱۳۹۰/۵/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.24

۱۳۹۰/۵/۲۴

آفران: انقلابیون لیبی در مقابل یک آزمون سخت

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900513 الی 900519)

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.23

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.22

۱۳۹۰/۵/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.19

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: صحنه جنگ لیبی پس از آغاز ماه رمضان

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.18

۱۳۹۰/۵/۱۸

آفران: محاکمه حسنی مبارک ؛ واکنش ها و پیامدها

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.17

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.16

۱۳۹۰/۵/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.15

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفریقا در هفته ای که گذشت (900506 الی 900512)

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفران: تحولات شمال آفر یقا - 90.05.12

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: آفريقاي شرقي؛ اهميت استراتژيك و افق هاي پيش رو

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.11

۱۳۹۰/۵/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.10

۱۳۹۰/۵/۱۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.09

۱۳۹۰/۵/۹

آفران: قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.08

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.05

۱۳۹۰/۵/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.04

۱۳۹۰/۵/۴

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (2)

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.03

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.02

۱۳۹۰/۵/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.01

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (1)

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.29

۱۳۹۰/۴/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.28

۱۳۹۰/۴/۲۸

آفران: دموکراسی در آفریقا

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.27

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (900416 الی 900422)

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.25

۱۳۹۰/۴/۲۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.22

۱۳۹۰/۴/۲۲

آفران: مراکش، تاریخ و جغرافیا

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.19

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: موریتانی پس از انقلاب های عربی

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.18

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفریقا در هفته ای که گذشت (900409 الی 900415)

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: مراکش پس از همه پرسی

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.15

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (پایانی)

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.14

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (2)

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.13

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (1)

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.12

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: دلیل حمایت آمریکا از انقلابیون و سازمان های مصری

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.11

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفریقا در هفته ای که گذشت (900402 الی 900408)

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تاثير عوامل اقتصادي بر انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.08

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.07

۱۳۹۰/۴/۷

آفران: نشانه های “همه پرسی نظامی" درباره رئیس جمهور آینده مصر

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.06

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: عدم تناسب نقش و حقوق زنان در افریقا

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.05

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: گزينه هايي دشوار سياست مصر در قبال انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.04

۱۳۹۰/۴/۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (900326 الی 900401)

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: بروز اختلاف در صفوف انقلابیون لیبی

۱۳۹۰/۴/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.01

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: تغییر پشت درب‌های الجزایر و مغرب پس از لیبی

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: اصلاحات در قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.31

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: مصادره انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.30

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.29

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: صف بندی احزاب تونسی برای انتخابات آینده

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفریقا در هفته ای که گذشت (900319 الی 900325)

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: آخرین تحولات سودان

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.28

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.25

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: اعطاي وام به مصر و ربودن انقلاب

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: بازیگران منطقه ای؛ تلاش برای مدیریت انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.24

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: انقلاب هاي عربي و سياست هاي آمريكا در قبال ايران

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: اختاپوس جاسوسی اسرائیل در تونس و مصر

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.23

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900311 الی 900318)

۱۳۹۰/۳/۲۱

آفران: بررسی نتایج انتخابات شهرداری ها در آفریقای جنوبی

۱۳۹۰/۳/۹

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی بنین

۱۳۹۰/۱/۲۸

انتخابات 2011 نیجریه

۱۳۹۰/۱/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (891205 الی 891211)

۱۳۸۹/۱۲/۱۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (891114 الی 891120)

۱۳۸۹/۱۱/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (891030 الی 891106)

۱۳۸۹/۱۱/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891023 الي 891029)

۱۳۸۹/۱۱/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891016 الي 891022)

۱۳۸۹/۱۰/۲۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891009 الي 891015)

۱۳۸۹/۱۰/۱۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891002 الي 891008)

۱۳۸۹/۱۰/۱۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890925 الي 891001)

۱۳۸۹/۱۰/۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890918 الي 890924)

۱۳۸۹/۹/۲۹

تقويم انتخابات سال 2011 ميلادي در آفريقا

۱۳۸۹/۹/۲۷

ماداگاسكار قانون اساسي 17 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۲۳

زيمبابوه ریاست جمهوری می 2011

۱۳۸۹/۹/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890911 الي 890917)

۱۳۸۹/۹/۲۰

ساحل عاج ریاست جمهوری 31 اکتبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۸

تانزانيا و زنگبار رياست جمهوري و پارلماني

۱۳۸۹/۹/۱۷

مصر قوه مقننه 28 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۷

اوگاندا رياست جمهوري و پارلماني 18 فوریه 2011

۱۳۸۹/۹/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890813 الي 890813)

۱۳۸۹/۸/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890729 الي 890805)

۱۳۸۹/۸/۸

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890722 الي 890728)

۱۳۸۹/۸/۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890715 الي 890721)

۱۳۸۹/۷/۲۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890708 الي 890714)

۱۳۸۹/۷/۱۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890625 الي 890701)

۱۳۸۹/۷/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890618 الي 890624)

۱۳۸۹/۶/۲۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890611 الي 890617)

۱۳۸۹/۶/۲۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890604 الي 890610)

۱۳۸۹/۶/۱۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890528 الي 890603)

۱۳۸۹/۶/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890521 الي 890527)

۱۳۸۹/۵/۳۰

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890514 الي 890520)

۱۳۸۹/۵/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890507 الي 890513)

۱۳۸۹/۵/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890431 الي 890506)

۱۳۸۹/۵/۹

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890424 الي 890430)

۱۳۸۹/۵/۲

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890417 الي 890423)

۱۳۸۹/۴/۲۶