نگاه آفران > آفران: تحولات مصر (53)

آفران: تحولات مصر (53)

تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۶/۲۵

تحولات مصر 53وقایع مهم مصر از تاریخ 18/6/92 الی 25/6/92


• یک منبع قضائی تأیید کرد در اولین جلسه محاکمه "محمد مرسی" رئیس‌جمهور برکنارشده مصر که وی در آن متهم به قتل معترضان است، مرسی در واکنش به ۳۵ سوال دادستانی تاکید کرد رئیس‌جمهور قانونی این کشور است.
مرسی در اولین جلسه بررسی همین پرونده که در محل حبس وی برگزار شده بود از پاسخ دادن به سوال‌های دادستانی سر باز زد.
روزنامه الوطن مصر در گزارشی اختصاصی که از این جلسه دادگاه منتشر کرده بود خبر داد که مرسی در پاسخ به 35 سوال دادستانی تنها یک پاسخ ارائه داده است که "بازجویی غیرقانونی است؛ من رئیس جمهور قانونی مصر هستم."

• همراه با آغاز به کار کمیته پنجاه نفره اصلاح قانون اساسی مصر، اختلافات بر سر برخی مسائل خود را نشان داد.
به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره، ساعاتی پس از برگزاری اولین جلسه کمیته پنجاه نفره مسئول اصلاح قانون اساسی 2013 مصر که رهبران کودتا عمل به آن را متوقف کردند، نشانه هایی از اختلافات در این باره خود را نشان داد.
"عمرو موسی" نامزد سابق انتخابات ریاست جمهوری که به ریاست این کمیته انتخاب شده است اعلام کرد ماموریت این کمیته از اصلاح قانون اساسی بیشتر و در حد تدوین قانون اساسی جدید است.
حزب النور این سخنان را خطرناک و خلاف نقشه راه دانست. در همین حال "عبدالمنعم ابوالفتوح" نامزد سابق انتخابات ریاست جمهوری نیز در مطالبی که در تویتر منتشر شد درباره حذف بندهای مربوط به مشروعیت انقلاب بیست و پنجم ژانویه و ممنوعیت دخالت ارتش در امور سیاسی، از قانون اساسی هشدار دارد و این امر را برای آینده مصر خطرناک دانست.
"ابراهیم عبداللطیف" گزارشگر این شبکه در گزارشی در این باره با اشاره به برگزاری اولین جلسه کمیته پنجاه نفره افزود: در این جلسه گفته شد که وطن و نه مردم، این کمیته را انتخاب کرده است اما هیچ کس خواستار تعریفی از این وطن و اینکه چگونه این کمیته را انتخاب کرده است نشد. بسیاری از گروه ها و شخصیت ها که از ضعف حضور خود در کمیته یکصد نفره تدوین قانون اساسی گلایه کرده بودند، از این که در کمیته پنجاه نفره حضور ندارند هیچ شکایتی نکردند.
در ادامه گزارش آمده است: بارزترین مسئله ای که درخصوص این کمیته جلب توجه می کند انتخاب عمرو موسی یکی از چهره های برجسته نظام مبارک به ریاست این کمیته است. از سوی دیگر تعیین مهلت شصت روزه برای فعالیت این کمیته برای برخی از اعضای کمیته ناامیدکننده بود. در این نشست همچنین مشخص شد که وظیفه این کمیته نه اصلاح قانون اساسی بلکه تدوین آن است که این امر خلاف چیزی است که رهبران کودتا قبلا اعلام کرده بودند.

• در تظاهرات حامیان اخوان المسلمین در شمال سینا سه نفر کشته شدند و 8 تن دیگر به ضرب گلوله نیروهای ارتش زخمی شدند که یک زن باردار نیز در میان مجروحان حضور داشت.
شبکه خبری"الجزیره" گزارش داد، سه نفر در تظاهرات اعتراضی در روستای «نجیله» در منطقه بئر العبد در شمال سینا کشته شدند و هشت تن دیگر نیز به ضرب گلوله نیروهای ارتش زخمی شده‌اند که یک زن باردار نیز در میان زخمی ها حضور داشته است.
شاهدان عینی گزارش داده بودند که درگیری های مسلحانه میان نیروهای پلیس و معترضان در نزدیکی العریش بعد از تظاهرات اعتراضی شب دوشنبه (92.06.18) روی داده است.
از سوی دیگر اعتراض‌های حامیان مرسی در استان‌ها و شهرهای مختلف مصر ادامه پیدا کرده است از جمله منطقه «سیدی بشر» در اسکندریه شاهد حضور معترضان در ساعات ممنوعیت آمد و شد بود و معترضان خواستار بازگشت مرسی شدند و بر لزوم محاکمه و مجازات عاملان کشتار رابعه العدویه تأکید کردند.
منطقه شبرا در قاهره نیز شاهد اعتراضاتی شبانه بوده و "عصام العریان"معاون رئیس حزب آزادی و عدالت با درخواست برای ادامه تظاهرات مسالمت آمیز خواستار فعال سازی سازو کار های نافرمانی مدنی در مصر شد.

• مشاور رسانه ای رئیس جمهور موقت مصر با رهبران احزاب مختلف این کشور دیدار و گفتگو می کند.
به گزارش شبکه تلویزیونی النیل، "احمد المسلمانی" تاکید کرد هدف از این دیدارها، آگاهی یافتن از دیدگاه های سیاسی، اقتصادی و روابط خارجی احزاب مختلف مصری است.
"سید القاسم" رئیس حزب الدستور مصر هم پس از دیدار با المسلمانی گفت: ما درباره برگزاری انتخابات، بررسی بندهای مهم قانون اساسی و مسایل اقتصادی گفتگو کردیم.
القاسم افزود: ما خواهان تجدیدنظر در بخش نظامی و امنیتی توافقنامه صلح با رژیم صهیونیستی هستیم. این توافقنامه باید به گونه ای اصلاح شود که نیروهای مسلح مصر بتوانند در منطقه سینا به صورت دائم مستقر شوند.
المسلمانی تاکنون با رهبران احزاب الوفد، التجمع، ائتلاف سوسیالیست، جریان مردمی و جنبش تمرد دیدار کرده است تا دیدگاه های آن ها را به عدلی منصور رئیس جمهور موقت منتقل کند.

• یک هیئت عالی رتبه پارلمانی ترکیه به ریاست "فاروق اوغلو" رئیس فراکسیون حزب جمهوری خلق از احزاب مخالف دولت در این کشور، برای دیدار دو روزه وارد قاهره شد.
ورود این هیئت پارلمانی به قاهره اولین سفر یک هیئت رسمی ترکیه از مصر در پی تحولاتی است که مصر پس از تظاهرات سی ام ژوئن شاهد بود.
فاروق اوغلو در فرودگاه بین المللی قاهره به خبرنگاران گفت: آنچه در حال حاضر در مصر می گذرد مسئله داخلی است و همگان باید به خواسته مردم مصر احترام بگذارند.
وی افزود: هیئت پارلمانی ترکیه نیز حامل پیام دوستی مردم ترکیه برای مردم مصر است.
به گزارش پایگاه خبری محیط، این سیاستمدار ترک افزود: در این سفر با نبیل فهمی وزیر امور خارجه و تعدادی از مسئولان عالی رتبه دیگر مصر و برخی از نمایندگان احزاب سیاسی این کشور دیدار خواهم کرد.

• شخصیت های سیاسی و فرهنگی در مصر خواستار بازنگری در روابط با رژیم صهیونیستی شدند.
به گزارش شبکه تلویزیونی العالم، این مسئله در همایشی که به مناسبت دومین سالگرد به آتش کشیدن سفارت این رژیم در قاهره برگزار شد، مطرح شد.
"محمد امین" خبرنگار این شبکه در قاهره در گزارشی در این باره با اشاره به گذشته دو سال از به آتش کشیده شدن سفارت رژیم صهیونیستی در قاهره و پایین کشیده شدن پرچم این رژیم و نصب پرچم مصر به جای آن گفت: حزب العمل در مصر به همین مناسبت همایشی برای بررسی روابط مصر و رژیم صهیونیستی برگزار کرد. با وجود گذشت سه سال از صلح سرد با رژیم صهیونیستی در زمان "حسنی مبارک" رئیس جمهور مخلوع مصر، تظاهرکنندگان خشمگین سفارت این رژیم را به آتش کشیدند که نشان دهنده تغییر اساسی در سیاست ها پس از پایان حکومت مبارک است.
"ضیا الصاوی" فعال سیاسی مصری گفت: یورش به سفارت برای این بود که نشان دهیم انقلاب هنوز ادامه دارد و تا زمانی که کمپ دیوید به قوت خود باقیست نمی توانیم بگوییم انقلاب پیروز شده است و اولین گام برای لغو کمپ دیوید نیز یورش به سفارت رژیم صهیونیستی برای تاکید بر این مسئله است.
وی افزود: در سالگرد حمله به سفارت رژیم صهیونستی بار دیگر این مسائل مورد تاکید قرار می گیرد و متاسفانه به این نتیجه رسیده ایم که نظام دوران کمپ دیوید همچنان وجود دارد و بر ما حکومت می کند.
در ادامه گزارش آمده است: به گفته شخصیت های سیاسی، روابط مصر و رژیم صهیونیستی در دوره حکومت اسلام خواهان حفظ شده است اما بسیاری از شخصیت های حزبی امیدوارند این روابط تغییر کند.

• گروهی از دانشجویان مصری وابسته به جریان ناصری در مخالفت با دخالت آمریکا در سوریه و حمله احتمالی به این کشور، در مقابل دانشگاه قاهره تظاهرات کردند.
پایگاه الیوم السابع گزارش داد، گروهی از دانشجویان مصری با برگزاری تظاهراتی در مقابل دانشگاه قاهره، علیه دخالت‌های آمریکا شعار سر دادند.
بر اساس این گزارش، تظاهرات‌کنندگان پلاکاردهایی در دست داشتند که بر روی آنها نوشته شده بود: «ملت عربی آزاد است؛ نه آمریکا نه قطر»، «آمریکا و تروریسم یک دست هستند»، «تجاوز به سوریه نه «
در همین رابطه "عمرو شوقی" یکی از سازمان‌دهندگان این تظاهرات گفت که هدف از دخالت بیگانگان در سوریه در درجه نخست تکمیل طرح تقسیم وطن عربی و دستیابی به آنچه خاورمیانه جدید خوانده می‌شود، است.
وی اظهار داشت: کشورهای عربی باید در مقابل هر گونه تجاوزی علیه هر یک از کشورهای عربی بایستند و سعی کنند بحران‌های داخلی این کشورها را حل نمایند.

• احزاب و گروه های سوری و مصری با تظاهرات در قاهره بر مخالفت خود با تجاوز آمریکا به سوریه و ضرورت قطع روابط با آمریکا تاکید کردند.
به گزارش شبکه تلویزیونی العالم، تعدادی از احزاب سیاسی و گروه های مصری به همراه برخی گروه های سوری تظاهراتی در مقابل سفارت آمریکا در قاهره برگزار کردند و خواستار بسته شدن سفارت این کشور شدند. در همین حال شخصیت های برجسته سیاسی خواستار حمله به منافع آمریکا در سراسر جهان در صورت حمله این کشور به سوریه شدند.
"اسلام ابوالمجد" خبرنگار العالم در قاهره در گزارشی که با پخش تصاویری از این تظاهرات همراه بود گفت: شرکت کنندگان در این تظاهرات با سردادن شعارهایی مخالفت خود را با هرگونه عملیات نظامی غرب علیه سوریه اعلام کردند و پلاکاردهایی با خود حمل می کردند که شعارهایی با همین مضمون و در حمایت از وحدت ملی روی آن ها نوشته شده بود. تظاهرکنندگان همچنین مخالفت خود را با تقسیم سوریه اعلام کردند.
در ادامه گزارش آمده است: در این تظاهرات که از میدان التحریر آغاز شد تعدادی از احزاب سیاسی از جمله برخی گروه های سوری حضور داشتند و با حرکت به سمت سفارت آمریکا در قاهره خواستار قطع روابط با این کشور و اعلام حمایت کامل از مردم سوریه در مقابل هرگونه تجاوز علیه این کشور شدند.
"محمد بسیونی" از رهبران حزب ناصری در مصر گفت: در صورت حمله به سوریه منافع آمریکا هدف حمله قرار خواهد گرفت و امنیت ملی مصر که به سبب حمله احتمالی علیه سوریه با خطر روبروست، به تهدیدی برای امنیت ملی آمریکا تبدیل خواهد شد.
در ادامه گزارش آمده است: وزارت خارجه مصر نیز همگام با موضعگیری های مردمی در مخالفت با جنگ علیه سوریه، هرگونه حمله خارجی به این کشور را رد کرد و خواستار حل سیاسی بحران این کشور شد. تظاهرکنندگان در قاهره اعلام کردند هرگونه حل سیاسی بحران سوریه باید بدون دخالت اتحادیه عرب انجام شود زیرا از نظر آنان اتحادیه عرب زمینه را برای حمله به مردم سوریه فراهم کرده است.
"عبدالحکیم عبدالناصر" از رهبران جریان ناصری در مصر گفت: موضع خفت بار اتحادیه عرب را محکوم می کنیم.
"عادل القلا" رئیس حزب عربی سوسیالیست در مصر گفت: ایران، مالزی، سنگاپور، چین، هند و پاکستان در آینده نقش زیادی خواهند داشت و نقش آمریکا کاهش خواهد یافت.
در ادامه گزارش آمده است: برخی سیاستمداران و اندیشمندان برجسته اعلام کردند تجاوز آمریکا به دمشق به بهانه استفاده از سلاح های شیمیایی فاقد دلایل و مدارک قانع کننده و واقعی است. به گفته این افراد هدف از حمله به سوریه ضربه زدن به کشورهای بانفوذ در منطقه برای تقویت اسرائیل است.
"مصطفی بکری" روزنامه نگار مصری و نماینده سابق پارلمان این کشور گفت: هیچ راه دیگری جز مقاومت وجود ندارد. تسلیم شدن به کلی مردود است.
در ادامه گزارش آمده است: به نظر می رسد التهاب حاکم بر مردم مصر به سبب اقدامات آمریکا علیه مردم منطقه فقط با متوقف شدن تلاش های آمریکا برای از هم پاشیدن کشورهای منطقه خاورمیانه، آرام خواهد شد.

• معاون وزیر خارجه اسبق مصر با اشاره به اختلافات پیش آمده بین حماس و دولت مصر، از احتمال دست داشتن دستگاه جاسوسی رژیم صهیونیستی در این زمینه سخن گفت و افزود: اختلاف بین حماس و دولت مصر به سود رژیم صهیونیستی است.
"عبدالله الاشعل" معاون وزیر خارجه اسبق مصر در قاهره، با اشاره به مطرح شدن موضوع عزم مسئولان فعلی مصر برای انحلال تشکیلات جماعت اخوان‌المسلمین افزود: این جماعت از 54 سال پیش در زمان جمال عبدالناصر منحل شده ولی تشکیلات آن ها پا بر جا ماند و در زمان ریاست جمهوری "حسنی مبارک" نیز در انتخابات پارلمان شرکت کرده و 88 کرسی را از آن خود کرد لذا معتقدم که این تصمیم (انحلال اخوان المسلمین) تاثیر چندانی بر تشکیلات و یا اعضای آن ندارد.
وی هدف از انحلال اخوان را اقدامی طبیعی و قابل انتظار خواند و با بیان اینکه این اقدام روند بازداشت رهبران جماعت اخوان المسلمین را تسهیل می‌کند، به اقدام برخی از رسانه‌ها مصری در تروریستی خواندن تشکیلات اخوان المسلمین اشاره کرد.
الاشعل با اشاره به اختلافات پیش آمده بین حماس و دولت مصر، از احتمال دست داشتن دستگاه جاسوسی رژیم صهیونیستی در این زمینه سخن گفت و افزود: اختلاف بین حماس و دولت مصر به سود رژیم صهیونیستی است.
کاندیدای انتخابات سابق ریاست جمهوری مصر با ابزار نگرانی نسبت به تحولات سوریه و موضوع حمله احتمالی به این کشور همسایه مصر گفت: حمله به سوریه ممکن است به بحرانی در خاورمیانه منجر شود.

• رئیس دایره سیاسی و امنیتی وزارت جنگ رژیم صهیونیستی ژنرال "عبدالفتاح السیسی" وزیر دفاع مصر را «رهبری جدید» خواند که تاریخ، مقابله وی با جماعت اخوان المسلمین را به خاطر خواهد سپرد.
پایگاه خبری النشره گزارش داد، ژنرال "عاموس گلعاد" رئیس دایره سیاسی و امنیتی وزارت جنگ رژیم صهیونیستی ژنرال عبدالفتاح السیسی وزیر دفاع مصر را رهبری جدید خواند که تاریخ آن را به خاطر خواهد سپرد و مصر را از پرتگاه سقوط نجات داد.
گلعاد طی نطقی در برابر کنفرانس بین‌المللی انجمن مبارزه با تروریسم در هرتزلیا گفت: السیسی با جماعت اخوان المسلمین که در منطقه گسترش یافته مقابله می‌کند.
وی افزود: جماعت اخوان المسلمین از ایدئولوژی تعهد به نابود کردن رژیم صهیونیستی و سرنگون کردن همه رژیم‌ها در منطقه دست برنداشته است.

• نخست‌وزیر دوران مبارک و نامزد سابق ریاست جمهوری مصر تأکید کرد از نامزد شدن فرمانده نیروهای مسلح و وزیر دفاع مصر در انتخابات ریاست جمهوری حمایت خواهد کرد.
خبرگزاری رویترز گزارش داد،" احمد شفیق" نخست وزیر دوران مبارک و نامزد سابق ریاست جمهوری در مصر تأکید کرد که او از نامزد شدن "عبدالفتاح السیسی" فرمانده نیروهای مسلح و وزیر دفاع مصر در انتخابات ریاست جمهوری حمایت خواهد کرد.
در حالی که این احتمال وجود دارد که مردی که اقدام به برکناری مرسی کرده ‌است به عنوان رئیس جمهور مصر در انتخاباتی که سال آینده برگزار خواهد نامزد شود، آخرین نخست وزیر مبارک گفته که اگر السیسی نامزد انتخابات شود او از کاندید شدن منصرف خواهد شد.
وی که در انتخابات ریاست جمهوری پیشین مصر در برابر "محمد مرسی" متحمل شکست شده بود گفت اگر السیسی کاندید شود من جزو اولین کسانی خواهم بود که از وی حمایت می‌کنند.
کارشناسان سیاسی مصر معتقدند که حتی اگر السیسی در انتخابات نامزد نشود اما ارتش همچنان در مرکز قدرت باقی خواهد ماند و احتمالا رئیس دولت آینده را انتخاب کند و با توجه به اینکه السیسی در دوران مبارک رئیس سازمان اطلاعات نظامی ارتش مصر بوده، افسران و فرماندهان که بازنشسته شده‌اند و یا همچنان مشغول به خدمت هستند در انتخابات شرکت خواهند کرد.

• نه تن از افراد مسلح در سومین روز از عملیات گسترده نیروهای ارتش و پلیس مصر در سینا کشته شدند.
به گزارش شبکه تلویزیونی المیادین، منابع امنیتی مصر از کشته شدن نه فرد مسلح و زخمی شدن ده تن دیگر در نزدیک مناطق شیخ الزوید و رفح در شمال سینا خبر دادند. این افراد در سومین روز عملیات ارتش و پلیس مصر در این مناطق علیه افراد مسلح، کشته و زخمی شدند.
از سوی دیگر گفته می شود یک افسر و دو سرباز مصری نیز در حمله به آن ها در سینا زخمی شدند.

• جلسه سوم محاکمه وزیر کشور دوران مبارک به اتهام فساد مالی در آکادمی پلیس قاهره آغاز شد.
پایگاه خبری «الیوم السابع» گزارش داد، روز دوشنبه (92.06.18)سومین جلسه محاکمه "حبیب العادلی" وزیر کشور دوران حاکمیت مبارک به اتهام کسب درآمد غیر مشروع به ارزش 181 میلیون جنیه مصری در آکادمی پلیس قاهره آغاز شد.
بر اساس این اتهام عادلی از سال 1961 تا 2011 با سوء استفاده از جایگاه خود در دولت اقدام به کسب ثروتی هنگفت کرده که با درآمد ماهیانه او سازگاری ندارد و چند قطعه زمین در مناطق مختلف مصر به اسم او فرزندانش ثبت شده است.
از سوی دیگر جلسه محاکمه دوباره عادلی به اتهام پولشویی به روز نه اکتبر (17 مهر) موکول شد.

• سازمان‌های مدافع حقوق بشر در مصر، محاکمه غیرنظامیان در دادگاه‌های نظامی این کشور را محکوم کردند.
خبرگزاری فرانسه گزارش داد، شماری از سازمان‌های مدافع حقوق بشر در مصر دوشنبه (92.06.18) محاکمه غیر نظامیان در دادگاه های نظامی به اتهام حمله به سربازان ارتش مصر را محکوم کردند.
این سازمان ها حدود 60 حکم را که از زمان برکناری "محمد مرسی" رئیس جمهور سابق در ژوئیه صادر شده است، به ثبت رسانده اند.
چهار سازمان در بیانیه ای از "عدلی منصور" رئیس جمهور موقت مصر که ارتش او را به این مقام منصوب کرده است خواستند فورا قانون نظامی را برای ممنوع کردن احضار غیرنظامیان به دادگاه های نظامی تغییر دهد.
سازمان های موسوم به «ابتکار مصر برای حقوق بشر» و کمپین «ما با محاکمه نظامی غیر نظامیان مخالفیم» (که در سال 2011 راه اندازی شده است) و همچنین دو سازمان دیگر محاکمه جدیدی را برای 52 اسلامگرا که یک هفته پیش در سوئز محکوم شدند خواستار شدند.
این 52 نفر پس از سه جلسه دادگاه نظامی به مجازات های زندان محکوم شدند و یکی از این افراد به حبس ابد محکوم شد.
سه شنبه گذشته (92.06.12)نیز پس از دو ماه از برکناری مرسی که همچنان در مکانی نامعلوم در بازداشت به سر می برد یکی از اعضای اخوان المسلمین به حبس ابد محکوم شد، سه نفر دیگر به پانزده سال زندان محکوم شدند و این درحالی است که 48 نفر دیگر به مجازات هایی از پنج تا ده سال به اتهام حمله به نظامیان محکوم شدند.
همان شب، منصور در نخستین مصاحبه خود از زمان به دست گرفتن قدرت در دو ماه پیش اطمینان داد هیچ غیر نظامی اخیرا در دادگاهی نظامی محاکمه نشده است.

• "نبيل فهمي" در گفتگو با اين شبكه درباره ديدار خود با "جان كري" وزير امورخارجه آمريكا افزود: ما درباره روابط دوجانبه و نيز تحولات در داخلي مصر گفتگو كرديم. من براي وزير امور خارجه آمريكا آنچه را كه در مصر رخ مي دهد، تشريح كردم.
شبكه تلويزيوني النيل گزارش داد،فهمي گفت: من تاكيد كردم فعاليت كميته ده نفره از حقوقدانان براي اصلاح قانون اساسي پايان يابد و كميته 50 نفره كار خود را آغاز كند. اين تفاهم وجود داشت كه اين مسئله همچنان به پيگيري خود مصريها در درجه اول و سپس طرف هاي خارجي نياز دارد.
وي خاطر نشان كرد: بين ما و آمريكا روابط پيچيده اي وجود دارد كه جنبه هاي مثبت زيادي دارد. ما در مرحله اخير شاهد ناخرسندي هايي در روابط دو كشور بوديم. موضعي كه آن ها در برابر تظاهرات ميليوني ملت مصر اتخاذ كردند علت بروز اين شرايط بود. ارتش مصر بر اساس خواست مردم وارد عمل شد.
آمريكايي ها در برابر اين شرايط موضع به شدت محتاطانه و ترديد برانگيز اتخاذ كردند. آن ها نگران دخالت نيروهاي مسلح مصر بودند و از اين مسئله راضي نبودند.
وزير امور خارجه مصر همچنين تاكيد كرد قاهره دخالت هيچ طرفي را در امور داخلي اين كشور نمي پذيرد و به منافع ملي خود اولويت مي دهد.
نبيل فهمي از اتحاديه اروپا به ويژه فرانسه خواست موضع آشكار و قاطعي در محكوميت خشونت ها و اقدامات تروريستي در شبه جزيره سينا و ديگر مناطق اين كشور اتخاذ كند.
فهمي گفت: ما بخشي از جامعه جهاني هستيم و به همين ما به موضع طرف هاي مختلف از جمله اتحاديه اروپا توجه داريم. اوضاع كنوني رضايت بخش نيست. ما نمي پذيريم هيچ طرف يا كشوري براي روابط با مصر محدوديت و پيش شرط تعيين كند.
وي خاطر نشان كرد: نوعي تنش در روابط بين ما و اروپا وجود دارد و ما از اين شرايط راضي نيستيم. هر هزينه اي هم كه داشته باشد، ما به هيچ وجه نمي پذيريم طرف هاي خارجي در امور داخلي ما دخالت كنند. مصر مي خواهد بخشي از جامعه جهاني باشد، بنابراين بايد به اصول بين المللي پايبند باشد و تا زماني كه منافع ملي اش به خطر نيفتد، نظرات ديگر طرف ها را هم در نظر بگيرد.

• وزير امور خارجه فرانسه تأكيد كرد كه پاريس از مذاكرات ميان جناح‌هاي مختلف در مصر با هدف ايجاد حكومتي دموكراتيك در اين كشور حمايت مي‌كند.
خبرگزاري شينهوا گزارش داد، "فيليپه لاليو"، سخنگوي دستگاه ديپلماسي فرانسه اعلام كرد، "لوران فابيوس"، وزير امور خارجه اين كشور گفت كه پاريس از تعهد دولت مصر براي اعمال نقشه‌راه يك گذار سياسي با هدف ايجاد حكومتي دموكراتيك كه آزادي و عدالت را براي همه‌ مصري‌ها تضمين كند، آگاه است.
وزير امور خارجه فرانسه از تمامي جناح‌هاي مصري خواست عقايد خود را به گونه‌اي مسالمت‌آميز ابراز كنند.
فابيوس تصريح كرد، فرانسه از مذاكره ملي همه‌جانبه براي تحقق يك گذار سياسي حمايت مي‌كند.
پيش از اين، فابيوس و "نبيل فهمي"، همتاي مصري وي با يكديگر ديدار كردند و راه‌هاي پايان دادن به بحران در سوريه و احياي فرآيند صلح خاور ميانه را مورد بررسي قرار دادند.

• يك مسئول دولت قانوني فلسطين در نوار غزه دوشنبه (92.06.18) اعلام كرد فعاليت در تونل هاي بين نوارغزه و مصر به سبب اقدام هاي امنيتي مصر كاملا متوقف شده است.
خبرگزاري شين‌هوا گزارش داد؛ "حاتم عويضه" معاون وزير اقتصاد دولت حماس در گفتگو با خبرنگاران در غزه افزود به سبب تدابير امنيتي مصر واردات از تونل ها به ويژه سوخت و مصالح ساختماني متوقف شده است.
عويضه خاطرنشان كرد توقف فعاليت تونل ها تأثير منفي بر بازار در غزه داشته و سبب كمبود برخي از كالاهاي اساسي شده است كه رژیم صهیونیستی اجازه نمي دهد اين كالاها وارد نوار غزه شود.
عويضه تصريح كرد: اسرائيل اجازه مي دهد 40 درصد از نيازهاي نوار غزه از گذرگاه كرم ابو سالم وارد نوار غزه شود و از مقام هاي مصري مي خواهيم گذرگاه رفح را بازگشايي كنند و اجازه فعاليت تجاري در اين گذرگاه را بدهند.
عويضه گفت دولت حماس با نهادهاي بين المللي به منظور تضمين تأمين نيازهاي اساسي ساكنان اين منطقه مانند سوخت براي نانوايي ها و نيروگاههاي توليد برق و برخي از بخش هاي خدماتي در ارتباط است.

• منابع خبری از وقوع درگیری بین هواداران اخوان المسلمین و مخالفان این جماعت در شهر المحله واقع در غرب مصر خبر دادند.
شبکه اسکای نیوز در خبری فوری گزارش داد که بین هواداران اخوان المسلمین و اهالی شهر المحله در غرب مصر درگیری رخ داده است و نیروهای امنیتی برای متفرق کردن معترضان به استفاده از گاز اشک‌آور روی آورده‌اند.
جماعت اخوان المسلمین طی فراخوانی از مردم مصر خواسته است تا امروز جمعه به مناسبت گذشت یکماه از عملیات ارتش علیه هوادران مرسی در میدان رابعه العدویه و النهضه، تظاهرات برگزار کنند و در همین رابطه خودروهای ارتش در ورودی‌های میدان رابعه العدویه مستقر شده‌اند.
نیروهای امنیتی مصر از صبح امروز همچنین در ورودی‌ها و خروجی‌های میدان التحریر، خیابان پل قصرالنیل، خیابان قصرالنیل، محمد محمود، طلعت حرب و غیره استقرار یافتند.
دور جدیدی از درگیری‌ها در حالی آغاز شده که طرفداران اخوان المسلمین از ساعتی قبل در خیابان الاتحادیه در نزدیک کاخ ریاست جمهوری مصر دست به تظاهرات زدند.

• نیروهای ارتش مصر در ادامه تخریب تونل‌های واقع در مرز نوار غزه و مصر، سه تونل دیگر را تخریب کردند.
اسکای نیوز گزارش داد، نیروهای ارتش مصر در ادامه تخریب تونل‌های نوار غزه، سه تونل دیگر در شهر رفح را تخریب کردند.
تخریب تونل‌های مرزی غزه در حالی است که مسئولان مصری از دو روز پیش به دنبال حمله تروریستی به یک پایگاه امنیتی مصر در شهر رفح که به کشته شدن 11 نفر و زخمی شدن 17 نفر دیگر منجر شد، گذرگاه رفح را تا اطلاع ثانوی بستند.
از سوی دیگر شاهدان عینی گفتند که دو تانک مصری از دیوار سیم خاردار مرزی در مرز مصر و نوار غزه عبور کردند بدون اینکه طرف فلسطینی حاضر در مرز دخالتی بکند و این در حالی است که حماس این موضوع را تکذیب کرد.

• انفجاری بزرگ شهر الشیخ زوید در شمال منطقه سینا مصر را به لرزه درآورد؛ در همین حال دادگاهی در مصر ده پلیس دوران مبارک را از اتهام قتل تظاهرات کنندگان تبرئه کرد.
کانال اسکای نیوز اعلام کرد یک انفجار بزرگ شهر الشیخ زوید در شمال منطقه سینای مصر را به لرزه درآورد.
هنوز جزئیات این حادثه منتشر نشده است.
از سوی دیگر دادگاهی در مصر ده پلیس و چهار غیرنظامی را از اتهام قتل چندین معترض در تظاهرات سال 2011 علیه حسنی مبارک رئیس جمهور این کشور تبرئه کرد.
از زمان سرنگونی نظام مبارک، حدود 200 نیروی پلیس و مقامات رسمی دوران وی در دادگاه های مختلف به قتل 900 تظاهرات کننده متهم شده اند.
خبرگزاری دولتی مصر (منا) اعلام کرد دادگاه پنجشنبه (92.06.21) نیروهای پلیس، یک تاجر و سه جوان دیگر را در پرونده قتل 17 تظاهرات کننده در تظاهرات ماه ژانویه سال 2011 در شهر سوئز بی گناه خواند.
در همین حال شهروندان ساکن نوارغزه گفتند مقامات مصری در تونل های ارتباطی بین مرزهای نوارغزه و مصر آب سرازیر کردند و با این کار سعی دارند این تونل ها را تا ابد ببندند.
این در حالی است که ساکنان نوار غزه از این تونل ها برای وارد کردن مایحتاج خود از مصر در شرایط محاصره از سوی اسرائیل استفاده می کردند.
مقامات مصری معتقدند در جریان عملیات ارتش مصر در سینا، افراد مسلح از این تونل ها برای فرار به نوار غزه که جنبش حماس کنترل این منطقه را در اختیار دارد، استفاده می کنند.

• رهبر گروه اخوان‌المسلمین که به دلیل بازجویی در اتهامات تحریک برای قتل معترضان در بازداشت به سر می‌برد، از پاسخ دادن به سوالات بازجوی دادستانی خودداری کرد و دادستان کل را غیرقانونی خواند.
پایگاه خبری «الیوم السابع» گزارش داد، بررسی های دادستانی بخش جیزه اعلام کرد که "محمد بدیع" رهبر گروه اخوان المسلمین مصر که به دلیل بازجویی در اتهام‌ تحریک برای قتل معترضان در بازداشت به سر می‌برد از پاسخ دادن به سوالات بازجوی دادستانی سر باز زد و دادستان کل را غیر قانونی خواند.
رهبر اخوان متهم شده که اقدام به تشکیل گروهک‌هایی کرده که دست به اقدامات تروریستی زده‌اند و در کشته شدن 9 شهروند مصری و تلاش برای قتل 20 تن دیگر دخالت داشته‌اند.
بدیع همچنین این اتهامات را رد کرد و در پاسخ به همه سوال‌های دادستانی تنها یک پاسخ رائه داد که او کسی را برای قتل دیگران تحریک نکرده است و از این ادعا اطلاعی ندارد.
دادستانی مصر همچنین حکم تمدید بازداشت بدیع برای 15 روز دیگر را صادر کرده است.
"محمد مرسی" رئیس جمهور برکنار شده مصر نیز در اولین جلسه بازجویی خود که در محل حصرش برگزار شده بود در پاسخ به 35 سوال دادستانی تنها یک پاسخ ارائه داد که او رئیس جمهور قانونی مصر است.

• منابع فلسطینی گزارش دادند که دو تانک ارتش مصر برای نخستین بار از دیوار سیم خاردار مرزی واقع در مرز مصر با نوار غزه، عبور کردند.
خبرگزاری فرانسه گزارش داد، شاهدان عینی گفتند که دو تانک مصری از دیوار سیم خاردار مرزی در مرز مصر و نوار غزه عبور کردند بدون اینکه طرف فلسطینی حاضر در مرز دخالتی بکند و این در حالی است که حماس این موضوع را تکذیب کرد.
به گفته شاهدان عینی این دو دستگاه تانک مصری از نوار مرزی بین رفح و مصر عبور کرده و در جاده موازی با دیوار بتونی که مصر احداث کرده است به حرکت خود ادامه دادند و این نخستین بار بود که تانک‌های مصری وارد این منطقه شدند اما با وجود این طرف فلسطینی هیچ عکس العملی نشان نداد.
بر اساس این گزارش، تعدادی از سربازان مصری و افرادی که نقاب به چهره داشتند در داخل این تانک بودند.
در همین راستا "ایهاب الغصین" سخنگوی دولت فلسطین در غزه گفت که هیچ تانک مصری وارد اراضی فلسطینی نشده است.
از سوی دیگر "اسلام شهوان" سخنگوی وزارت داخلی دولت حماس اظهار داشت که نیروهای امنیت ملی وابسته به حماس ورود هر گونه تانک مصری به مرز را رد کرده و از رسانه‌های خبری خواستند تا در انتشار اخبار دقت لازم را مبذول دارند.

• دولت مصر وضع فوق العاده در این کشور را به دلیل اوضاع امنیتی دو ماه دیگر تمدید کرد.
خبرگزاری فرانسه گزارش داد، دفتر ریاست جمهوری مصر پنجشنبه (92.06.21) اعلام کرد دولت این کشور وضع فوق العاده را در مصر به دلیل اوضاع امنیتی دو ماه دیگر تمدید کرد.
وضع فوق العاده در مصر پس از اعتراض ها به برکناری "محمد مرسی" از قدرت وضع شده است.
"یهاب بدوی"، سخنگوی رسمی ریاست جمهوری مصر اعلام کرد تصمیم تمدید وضع فوق العاده که از عصر امروز اجرا می شود بر اساس موافقت هیئت دولت بوده و با اوضاع امنیتی در این کشور مرتبط است.

• منابع آگاه مصری از تلاش رهبران اخوان المسلمین برای یافتن راهی برای برون رفت از بحران و برقراری کانالی ارتباطی برای گفت وگو با سران جدید مصر به ویژه "عبدالفتاح السیسی" خبر دادند.
شبکه العالم گزارش داد؛ منابع خبری فاش کردند که گروه اخوان المسلمین تماس هایی با "حسین طنطاوی" وزیر دفاع سابق مصر برقرار کردند و میانجی گری او را خواستار شدند، اما طنطاوی، بدون هیچ توضیحی درخواست اخوان المسلمین را رد کرد.
به گفته این منابع، اخوان المسلمین درخواست میانجی گری را توسط واسطه ای مطرح کردند که روابط بسیار خوبی با فرمانده سابق ارتش مصر داشت و انتظار داشتند که میان آن ها و عبدالفتاح السیسی وزیر دفاع کنونی میانجی گری کند.
این منابع همچنین از شکست تلاش های اخوان المسلمین برای میانجی کردن "محمد سلیم العوا" و نیز دیپلمات های غربی برای مذاکره با نظامیان مصر خبر دادند.
ناظران بر این باورند با توجه به این که اخوان المسلمین، پیش از این همه میانجی گری ها و به ویژه تلاش های عبدالفتاح السیسی برای پذیرش مطالبات افکار عمومی را رد کرده بودند، اکنون در جایگاهی قرار گرفته اند که هیچ کس حاضر نیست میان آن ها و نظامیان حاکم بر مصر، میانجی شود.
به گفته منابع آگاه مصری، رد هرگونه میانجی گری به نفع اخوان به این دلیل صورت می گیرد که این مساله اکنون جنبه سیاسی خود را از دست داده و جنبه ای مرتبط به امنیت ملی مصر پیدا کرده است، به ویژه آن که اخوان المسلمین پیش از متفرق شدن تحصن کنندگان در میدان رابعه العدویه در خشونت ها دست داشتند و روابطی مشکوک با گروه های مسلح در سینا برقرار کردند و حتی گمان می رود که اخوان المسلمین دستور تعرض به ارتش مصر را نیز صادر کرده باشد.
در این میان، منابع آگاه خبر دادند که گروه اخوان المسلمین با صدور دستوری خطاب به عناصر باقی مانده خود، از آن ها خواسته که از گزینه رویارویی و شدت بخشیدن به تنش با دولت فعلی مصر دست بکشند و سعی کنند مخفی شده و از حضور در اماکن عمومی خودداری کنند تا خسارت های بیشتری به این گروه وارد نشود.
منابع آگاه تاکید کردند که گروه اخوان المسلمین به رهبران رده دوم این جنبش توصیه کرده اند که عوامل وابسته به این گروه را قانع کنند تا باقی مانده های این تشکیلات را حفظ کنند و تظاهرات را به شماری از جوانان دانشجو واگذار کنند و فقط به دنبال این هدف باشند که با برگزاری چنین تظاهراتی نظر رسانه های خارجی را جلب کرده و ابراز وجود کنند.

• منابع مصری از درگذشت "اسامه الباز" دیپلمات برجسته مصر و مشاور سیاسی "حسنی مبارک" رئیس‌جمهور مخلوع این کشور خبر دادند.
پایگاه الیوم السابع گزارش داد، "امیمه تمام" روزنامه‌نگار مصری از درگذشت همسرش اسامه الباز خبر داد.
اسامه الباز در سال 1931 متولد شد و مشاور سیاسی حسنی مبارک بود که از دانشکده حقوق دانشگاه قاهره فارغ التحصیل شد و از دانشگاه هاروارد نیز دکترای حقوق دریافت کرد.
وی از کسانی بود که در مذاکرات کمپ دیوید و تدوین معاهده صلح سال 1979 شرکت داشت و مدتی نیز مسئول پرونده فلسطینی-اسرائیلی بود و از شخصیت‌هایی بود که در حیات سیاسی مصر به مدت سه دهه در سطح رسمی و مردمی مشهور بود.
اسامه به مدت طولانی به عنوان مشاور سیاسی مبارک فعالیت می‌کرد.

• یک مسئول قضایی مصر با اشاره به تشکیل کمیته اصلاح قانون اساسی گفت: این که این کمیته فاقد یک نماینده از نهاد قضایی است، بسیار جای تعجب دارد و ما از این وضعیت شوکه شدیم.
"عبدالله فتحی" سرپرست کانون قضات و معاون رئیس دادگاه تجدید نظر مصر در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری فارس در قاهره تاکید کرد: نقشه راه نیروهای مسلح با نظارت "عدلی منصور" رئیس جمهور موقت به بهترین شکل به اجرا در می آید و ما از مهارت و تجربه قضائی و سیاسی او با خبر بوده و سپاسگزار وی هستیم.
وی افزود: اصلاح قانون اساسی وارد مرحله خوبی شده است و نکته ای که اکنون حائز اهمیت است حضور شخصیت های سرشناس و میهن پرست در کمیته اصلاح قانون اساسی موسوم به کمیته 50 است.
فتحی تصریح کرد: انتقاد ما در خصوص تشکیل کمیته قانون اساسی این است که این کمیته فاقد قاضی است که این البته عجیب بوده و خشم و نارضایتی بسیاری از قضات را به دنبال داشته است به ویژه اینکه تقریبا هر صنفی در کمیته قانون اساسی نماینده دارد اما نهاد قضائی که از قوای اصلی کشور به شمار می آید، در آن فاقد نماینده است.
وی اظهار داشت: قضات در جریان حکومت اخوان المسلمین در مصر متحمل رنج و ناراحتی زیادی شدند و به منظور جلوگیری از دخالت دولت در نهاد قضائی در صحنه ماندند تا از استقلال نهاد قضائی حمایت کنند از همین رو اینکه کمیته پنجاه، فاقد یک نماینده از قضات است، غافلگیر کننده بوده و جای شگفتی دارد به ویژه اینکه در قانون اساسی یک بخش کامل به قوه قضائی اختصاص دارد.
وی بر لزوم حفظ استقلال نهاد قضائی و نیز ارزش ها و اصول های آن تاکید کرده و تلاش برای متمایز بودن قوای مختلف در قانون اساسی را خواستار شده و گفت: این موارد باید در اصلاح قانون اساسی لحاظ شود.

• دادستانی مصر حکم تمدید بازداشت "محمد مرسی" رئیس جمهور برکنار شده این کشور را برای 30 روز دیگر به اتهام جاسوسی برای حماس صادر کرد.
شبکه خبری «اسکای نیوز» گزارش داد، دادستانی مصر حکم بازداشت محمد مرسی رئیس جمهور برکنار شده این کشور را برای ادامه بازجویی‌ها به اتهام جاسوسی برای حماس به مدت 30 روز دیگر تمدید کرد.
از سوی دیگر نیز 28 عضو اخوان المسلمین به اتهام حمله و سوزاندن مراکز پلیس در جیزه 15 روز دیگر برای ادامه بازجویی ها بازداشت شدند.
پیشتر اولین جلسه از بررسی پرونده اتهامات مرسی در محل حصر وی برگزار شده بود که مرسی از پاسخ دادن به سوالات بازجوهای دادستانی سر باز زد و تأکید کرد که او رئیس جمهور قانونی کشور است.
بعد از جریان تظاهرات مخالفان مرسی در 30 ژوئن گذشته، ارتش مصر مرسی را از قدرت برکنار کرد و بعد از بازداشت او را به محل نامعلومی انتقال داد.

• "عمرو موسی" رئیس کمیته اصلاح قانون اساسی مصر با حمایت از سرلشکر "عبدالفتاح السیسی" فرمانده کل نیروهای مسلح برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری آینده این کشور پیش‌بینی کرد که السیسی 75 درصد آرا را در این انتخابات کسب کند.
عمرو موسی در گفت‌وگو با روزنامه الشروق اظهار داشت: مصری ها خواهان رئیس جمهوری قاطعی هستند که بتواند تصمیم های قاطعانه ای بگیرد که مغایر با قانون اساسی نباشد.
وی افزود: مصری‌ها الان از هرج و مرج و تروریسم خشمگین و نگران هستند و منطق می گوید که برای قاطعیت و قدرت تصمیم گیری باید بدنبال شخصیت های مشخصی بود که شاید و نه ضرورتا دارای پیشینه نظامی باشد.
عمرو موسی تصریح کرد: بله، ذهن مصرها مستقیم به این سمت می رود که نیاز به رئیس جمهوری نظامی است و سرلشکر عبدالفتاح السیسی در این لحظه بیشترین مقبولیت را در مصر داراست و اگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود با توجه به اوضاع کنونی و شرایط الان با آرای بیشمار پیروز خواهد شد.
وی پیش بینی کرد که به احتمال زیاد السیسی بتواند بیش از 75 درصد آرای واجدین شرایط را کسب کند.
رئیس کمیته اصلاح قانون اساس درباره خشم داخلی و بین المللی از بازگشت نظامیان به اداره کشور مصر گفت: انتقادها روشن است و به تجربه های گذشته و تضاد آن با دموکراسی بر می گردد اما می تواند (فرد نامزد) با پیشینه نظامی باشد اما درچارچوبی دموکراتیک و واقعی انتخاب شود و اگر وضعیت به این شکل ادامه یابد و نگرانی از تروریسم و هسته های تروریستی خفته وجود داشته باشد؛ مصلحت - همانطور که مردم می بینند- ایجاب می کند که نامزد (انتخابات ریاست جمهوری) دارای پیشینه ای نظامی باشد اما اگر شرایط تغییر کرد؛ در آن صورت وجود یک (نامزد) غیرنظامی قاطع نیاز خواهد بود.
وی افزود: گروه اخوان المسلمین تا پیش از سوم ژوئن در دنیای دیگری سیر می کرد و خطر پیش روی خودش را احساس نمی کرد و سطح مقبولیتش و جریان اسلامگرا را به علت اشتباهاتش کاهش داد؛ جریانی که در سطح منطقه ای وبین المللی ضربه خورد.
این درحالی است که نیروها و جریان های انقلابی مصر از بازگشت نظامیان به قدرت و از بین رفتن دستاوردهای انقلاب کشورشان بیمناک هستند و با به قدرت رسیدن دوباره نظامیان مخالفند.
این جریان‌ها نامزد شدن السیسی در انتخابات ریاست جمهوری آینده را به منزله تلاش دوباره نظامیان برای قبضه مستقیم قدرت سیاسی در این کشور می‌دانند.
پیش از این "احمد شفیق" نخست‌وزیر دوران مبارک و نامزد سابق ریاست جمهوری مصر از نامزد شدن فرمانده نیروهای مسلح و وزیر دفاع مصر در انتخابات ریاست جمهوری حمایت خواهد کرد.

• رئیس جمهور مصر طی دستوری اعضای کمیسیون عالی نظارت بر انتخابات در مصر را منصوب کرد.
الیوم السابع گزارش داد، "عدلی منصور" رئیس جمهور موقت مصر امروز در دستوری، کمیسیون عالی انتخابات را به ریاست قاضی "صلیب عوض الله عریان" رئیس دادگاه استیناف قاهره تشکیل داد.
این کمیته در راستای تحقق ماده 30 از اعلامیه قانون اساسی صادر شده در تاریخ ژولای 2013 تاکید دارد کمیته عالی انتخابات باید بر روند همه پرسی در پروژه اصلاحات قانون اساسی نظارت کامل داشته باشد.
بر اساس قانون، بعد از تهیه اصلاحات مورد نظر در قانون اساسی این موضوع به رئیس جمهور ارجاع می‌شود و وی 30 روز بعد از دریافت این اصلاحیه مهلت دارد تا آن را به همه پرسی عمومی بگذارد.

• سفیر ترکیه در قاهره از "احمد الطیب" شیخ الازهر درباره سخنان توهین آمیز نخست وزیر ترکیه نسبت به شیخ الازهر عذر خواهی کرد و الازهر در پاسخ تأکید کرده است که این عذر خواهی کافی نیست.
روزنامه مصری «الوطن» گزارش داد، "حسین عونی" سفیر ترکیه در قاهره از احمد الطیب شیخ الازهر نسبت به سخنان توهین آمیز اخیر "رجب طیب اردوغان" نخست وزیر ترکیه که شیخ الازهر را مخاطب قرار داده بود عذر خواهی کرد.
این مسئله در حاشیه دیدار هیئتی از الازهر با سفیر ترکیه در سفارت این کشور در قاهره روی داد که هئیت الازهری به ریاست "محمد حسین عویضه" عضو کمیته آموزشی الازهر اظهارات اخیر اردوغان را محکوم کرد و افزود که وی باید به صورت رسمی از احمد الطیب عذرخواهی کند.
این هیئت افزود که عذرخواهی سفیر ترکیه کافی نیست و نخست وزیر ترکیه باید به صورت رسمی نسبت به توهین هایش در حق شیخ الازهر عذرخواهی کند.
سفیر ترکیه نیز ضمن تقدیر از موضع شیخ الازهر درباره دانش پژوهان ترکیه در مصر تأکید کرد که پیام هئیت الازهری را به نخست وزیر ترکیه منتقل خواهد کرد.

• معاون کلیسای قبطی‌های اسکندریه با درخواست سفیر آمریکا در قاهره برای بازدید از این کلیسا مخالفت کرد و تأکید کرد که کلیسای اسکندریه با دیدار هر کدام از مقامات آمریکایی مخالفت خواهد کرد.
پایگاه خبری «الشرق الجدید» گزارش داد، "رویس مرقص" پدر روحانی و معاون رئیس کلیسای قبطی‌های ارتدکس اسکندریه، اعلام کرد که با درخواست "دیوید ساترفیلد" سفیر آمریکا در قاهره برای بازدید از این کلیسا مخالفت شده است.
وی افزود که کلیسا با درخواست‌های دیدار هر یک از مقامات آمریکایی مخالفت خواهد کرد و این مسئله پاسخی به موضع غرب در قبال تحولات 30 ژوئن مصر است.
مرقص تأکید کرد که مسیحی‌های مصر بخشی از ملت این کشور هستند و موضعشان همواره با موضع کشور یکی است و در آتش سوختن بیش از 70 کلیسا در مصر ایثاری برای ثبات و امنیت کشور به شمار می‌آید.

• یک فرستاده رژیم صهیونیستی برای بررسی تحولات امنیتی صحرای سینا و دیدار با مقامات مصری وارد قاهره شد.
پایگاه خبری «الیوم السابع» گزارش داد، یک فرستاده صهیونیستی که از تل‌آویو آمده بود در سفری چند ساعته وارد قاهره شد.
منابع آگاه تأکید کردند که وی به همراه دو تن از معاونانش بعد از ورود به قاهره عازم دیدار تعدادی از فرماندهان و مسئولان امنیتی مصری شد تا در آستانه عملیات ارتش مصر در صحرای سینا در جریان آخرین تحولات آن قرار بگیرد.
شب گذشته ارتش مصر اعلام کرد که در عملیات ارتش در سینا تا کنون دست کم ده تروریست کشته شده‌‌اند.
 

  فرستادن مقاله
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

جهان از آفریقا چه می‌خواهد؟

۱۳۹۶/۶/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران:‌ تحولات مغرب عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات سودان (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات لیبی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات مصر (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات سودان (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات لیبی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مصر (174)

۱۳۹۵/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مصر (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات لیبی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات لیبی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مصر (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات سودان (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مصر (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات لیبی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات لیبی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات سودان (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مصر (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات لیبی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات سودان (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران:تحولات مغرب عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات مصر (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مصر (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات لیبی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات سودان (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

تحولات لیبی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مصر (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات لیبی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مصر (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مغرب عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مصر (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات لیبی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات سودان (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مغرب عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مصر (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات لیبی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مصر (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات لیبی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات سودان (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات سودان (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات لیبی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات مصر (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات مصر (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات سودان (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مصر (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات لیبی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات سودان (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مصر (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات لیبی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات لیبی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات سودان (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات سودان (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات لیبی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات سودان (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات لیبی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مصر (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات لیبی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات لیبی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات لیبی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات سودان (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات مصر (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مصر (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات لیبی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات مصر (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات سودان (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات لیبی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات سودان (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مصر (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مصر (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات سودان (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات لیبی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات سودان (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات سودان (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات لیبی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات مصر (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات لیبی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات لیبی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مصر (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات سودان (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات لیبی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات سودان (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات سودان (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات سودان (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات لیبی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات سودان (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات سودان (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات سودان (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مصر (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (117)

۱۳۹۳/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات سودان (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات سودان (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مصر (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات لیبی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات سودان (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (112)

۱۳۹۳/۹/۱۹

آفران: تحولات لیبی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات سودان (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات لیبی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات سودان (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مصر (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات سودان (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات لیبی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مصر (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات لیبی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات سودان (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات مصر (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات لیبی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات سودان (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولان مغرب عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (107)

۱۳۹۳/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات لیبی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات مصر (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات سودان (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مصر (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات لیبی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات سودان (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مصر (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات سودان (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات لیبی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات سودان (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات لیبی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات سودان (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات لیبی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مصر (98)

۱۳۹۳/۶/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات لیبی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مصر (96)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مصر (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات لیبی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات سودان (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات مصر (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات سودان (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مصر (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات لیبی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران : تحولات مغرب عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مصر (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات لیبی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات سودان (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات لیبی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مصر (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مصر (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مصر (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات لیبی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مصر (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات سودان (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مصر (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات سودان (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات مصر (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات لیبی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات سودان (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات سودان (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات لیبی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مصر (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات لیبی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات سودان (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات سودان (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات لیبی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مصر (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات لیبی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مصر (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربي (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربي (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مصر (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات لیبی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات سودان (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات مصر (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات لیبی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات لیبی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مصر (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی(70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات مصر (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات لیبی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات سودان (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات لیبی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات مصر (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی(68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات سودان (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات لیبی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مصر (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی(67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات مصر (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات لیبی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات سودان (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات سودان (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات لیبی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی(65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مصر (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مصر (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات لیبی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات سودان (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مصر (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات لیبی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات سودان (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات مصر (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

نگاه آفران: تحولات مصر 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات لیبی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

نگاه آفران: تحولات سودان 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: آفريقاي جنوبي اولين ايستگاه اجلاس كميسيون مشترك دولت تدبير و اميد

۱۳۹۲/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مصر (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات سودان (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

نگاه آفران: تحولات مغرب عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات لیبی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات سودان 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات سودان (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات لیبی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مصر (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات سودان (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات مصر (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات لیبی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات سودان (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات لیبی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات مصر (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مصر (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات لیبی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات سودان (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات مصر (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات مصر (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات سودان (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات لیبی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مصر (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات سودان (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات سودان (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات لیبی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مصر (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات سودان (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات لیبی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات سودان (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: گزارش تحليلي بر سفر رئيس جمهور ايالات متحده آمريكا به آفريقا

۱۳۹۲/۴/۱۶

آفران: تحولات لیبی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات سودان (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات لیبی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات سودان (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات مصر (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات سودان (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات سودان (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مصر (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات سودان (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات لیبی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات ليبي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی(34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مصر (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات لیبی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات سودان (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات ليبي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مصر (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات سودان (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات مصر(32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مصر (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: کودتا در آفریقای مرکزی

۱۳۹۲/۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات لیبی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات سودان (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مصر (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مصر (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات مصر (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات سودان (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات لیبی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مصر (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات لیبی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات مصر (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات سودان (23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۴

آفران: تحولات ليبي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات مغرب عربي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات آفریقای غیر عربی (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مصر (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات ليبي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات لیبی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات سودان (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات لیبی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مصر (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات سودان (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات لیبی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات مصر (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات سودان (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مغرب عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات لیبی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مصر (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات سودان (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات سودان (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مصر (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱

آفران:حسن الشیخ محمود رئیس جمهور جدید سومالی

۱۳۹۱/۶/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۲۶

دیدگاه اسلام گرایان درباره آینده قبطی ها در مصر

۱۳۹۱/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۱۹

تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: انتخابات كشور ليبي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (5)

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: عملکرد حزب اسلامی النهضة پس از انقلاب تونس

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (4)

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۷

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (3)

۱۳۹۱/۳/۲۴

انتخابات ریاست جمهوری مصر (2012)

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: عواقب پیروزی "احمدشفیق" در انتخابات

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (2)

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: میزان موفقیت اخوان المسلمین در بازیابی پایگاه مردمی خود

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (1)

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: حکم دادگاه مبارک به نفع نامزد اخوان تمام شد

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: بروز اعتراضات در مصر و نشانه رفتن نامزدی نخست وزیر مبارک

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۶

آفران:نظرات موافقان و مخالفان مرسی

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: وجوب توافق بین اخوان و نیروهای انقلابی علیه احمد شفیق

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۹

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۸

مصر و تهدیدات عمر سلیمان

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: انتخابات مصر صحنه پراکندگی آراء میان دو مجموعه اسلام گرا و مدنی

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: بررسی و تحلیل آخرین وضعیت انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: شعارهای انتخاباتی برخی نامزدهای برجسته انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.25

۱۳۹۱/۲/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.24

۱۳۹۱/۲/۲۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.23

۱۳۹۱/۲/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.20

۱۳۹۱/۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.19

۱۳۹۱/۲/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.18

۱۳۹۱/۲/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.17

۱۳۹۱/۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.16

۱۳۹۱/۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.13

۱۳۹۱/۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.12

۱۳۹۱/۲/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.11

۱۳۹۱/۲/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.10

۱۳۹۱/۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.09

۱۳۹۱/۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.05

۱۳۹۱/۲/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.04

۱۳۹۱/۲/۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.03

۱۳۹۱/۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.02

۱۳۹۱/۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.30

۱۳۹۱/۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.29

۱۳۹۱/۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.28

۱۳۹۱/۱/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.27

۱۳۹۱/۱/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.26

۱۳۹۱/۱/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.23

۱۳۹۱/۱/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.22

۱۳۹۱/۱/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.21

۱۳۹۱/۱/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.20

۱۳۹۱/۱/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.19

۱۳۹۱/۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.16

۱۳۹۱/۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.15

۱۳۹۱/۱/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.14

۱۳۹۱/۱/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.07

۱۳۹۱/۱/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.06

۱۳۹۱/۱/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.21

۱۳۹۰/۱۲/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.20

۱۳۹۰/۱۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.17

۱۳۹۰/۱۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.16

۱۳۹۰/۱۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.15

۱۳۹۰/۱۲/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.13

۱۳۹۰/۱۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.10

۱۳۹۰/۱۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.09

۱۳۹۰/۱۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.08

۱۳۹۰/۱۲/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.07

۱۳۹۰/۱۲/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.06

۱۳۹۰/۱۲/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.03

۱۳۹۰/۱۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.02

۱۳۹۰/۱۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.01

۱۳۹۰/۱۲/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.30

۱۳۹۰/۱۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.29

۱۳۹۰/۱۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.11.19

۱۳۹۰/۱۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.17

۱۳۹۰/۱۱/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.16

۱۳۹۰/۱۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.10

۱۳۹۰/۱۱/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.09

۱۳۹۰/۱۱/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.08

۱۳۹۰/۱۱/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.05

۱۳۹۰/۱۱/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.28

۱۳۹۰/۱۰/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.27

۱۳۹۰/۱۰/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.26

۱۳۹۰/۱۰/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.25

۱۳۹۰/۱۰/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.21

۱۳۹۰/۱۰/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.19

۱۳۹۰/۱۰/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.18

۱۳۹۰/۱۰/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.17

۱۳۹۰/۱۰/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.14

۱۳۹۰/۱۰/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.13

۱۳۹۰/۱۰/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.12

۱۳۹۰/۱۰/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.11

۱۳۹۰/۱۰/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.10

۱۳۹۰/۱۰/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.06

۱۳۹۰/۱۰/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.05

۱۳۹۰/۱۰/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.03

۱۳۹۰/۱۰/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.29

۱۳۹۰/۹/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.28

۱۳۹۰/۹/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.27

۱۳۹۰/۹/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.26

۱۳۹۰/۹/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.23

۱۳۹۰/۹/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.22

۱۳۹۰/۹/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.21

۱۳۹۰/۹/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.20

۱۳۹۰/۹/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.19

۱۳۹۰/۹/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.12

۱۳۹۰/۹/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.09

۱۳۹۰/۹/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.08

۱۳۹۰/۹/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.07

۱۳۹۰/۹/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.06

۱۳۹۰/۹/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.05

۱۳۹۰/۹/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.02

۱۳۹۰/۹/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.01

۱۳۹۰/۹/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.28

۱۳۹۰/۸/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.25

۱۳۹۰/۸/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.14

۱۳۹۰/۸/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.11

۱۳۹۰/۸/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.10

۱۳۹۰/۸/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.08

۱۳۹۰/۸/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.03

۱۳۹۰/۸/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.02

۱۳۹۰/۸/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.27

۱۳۹۰/۷/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.26

۱۳۹۰/۷/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.25

۱۳۹۰/۷/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 24 .7 .90

۱۳۹۰/۷/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.18

۱۳۹۰/۷/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.17

۱۳۹۰/۷/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.16

۱۳۹۰/۷/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.12

۱۳۹۰/۷/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.09

۱۳۹۰/۷/۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.06

۱۳۹۰/۷/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.05

۱۳۹۰/۷/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.03

۱۳۹۰/۷/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.30

۱۳۹۰/۶/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.28

۱۳۹۰/۶/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.27

۱۳۹۰/۶/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.26

۱۳۹۰/۶/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.22

۱۳۹۰/۶/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.20

۱۳۹۰/۶/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.06.19

۱۳۹۰/۶/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.16

۱۳۹۰/۶/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.15

۱۳۹۰/۶/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.14

۱۳۹۰/۶/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.13

۱۳۹۰/۶/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.12

۱۳۹۰/۶/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.08

۱۳۹۰/۶/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.07

۱۳۹۰/۶/۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.06

۱۳۹۰/۶/۶

آفریقا در هفته ای که گذشت (900527 الی 900602)

۱۳۹۰/۶/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.05

۱۳۹۰/۶/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.02

۱۳۹۰/۶/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.01

۱۳۹۰/۶/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.30

۱۳۹۰/۵/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.29

۱۳۹۰/۵/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.24

۱۳۹۰/۵/۲۴

آفران: انقلابیون لیبی در مقابل یک آزمون سخت

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900513 الی 900519)

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.23

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.22

۱۳۹۰/۵/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.19

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: صحنه جنگ لیبی پس از آغاز ماه رمضان

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.18

۱۳۹۰/۵/۱۸

آفران: محاکمه حسنی مبارک ؛ واکنش ها و پیامدها

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.17

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.16

۱۳۹۰/۵/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.15

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفریقا در هفته ای که گذشت (900506 الی 900512)

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفران: تحولات شمال آفر یقا - 90.05.12

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: آفريقاي شرقي؛ اهميت استراتژيك و افق هاي پيش رو

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.11

۱۳۹۰/۵/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.10

۱۳۹۰/۵/۱۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.09

۱۳۹۰/۵/۹

آفران: قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.08

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.05

۱۳۹۰/۵/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.04

۱۳۹۰/۵/۴

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (2)

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.03

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.02

۱۳۹۰/۵/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.01

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (1)

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.29

۱۳۹۰/۴/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.28

۱۳۹۰/۴/۲۸

آفران: دموکراسی در آفریقا

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.27

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (900416 الی 900422)

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.25

۱۳۹۰/۴/۲۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.22

۱۳۹۰/۴/۲۲

آفران: مراکش، تاریخ و جغرافیا

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.19

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: موریتانی پس از انقلاب های عربی

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.18

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفریقا در هفته ای که گذشت (900409 الی 900415)

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: مراکش پس از همه پرسی

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.15

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (پایانی)

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.14

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (2)

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.13

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (1)

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.12

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: دلیل حمایت آمریکا از انقلابیون و سازمان های مصری

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.11

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفریقا در هفته ای که گذشت (900402 الی 900408)

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تاثير عوامل اقتصادي بر انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.08

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.07

۱۳۹۰/۴/۷

آفران: نشانه های “همه پرسی نظامی" درباره رئیس جمهور آینده مصر

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.06

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: عدم تناسب نقش و حقوق زنان در افریقا

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.05

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: گزينه هايي دشوار سياست مصر در قبال انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.04

۱۳۹۰/۴/۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (900326 الی 900401)

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: بروز اختلاف در صفوف انقلابیون لیبی

۱۳۹۰/۴/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.01

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: تغییر پشت درب‌های الجزایر و مغرب پس از لیبی

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: اصلاحات در قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.31

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: مصادره انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.30

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.29

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: صف بندی احزاب تونسی برای انتخابات آینده

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفریقا در هفته ای که گذشت (900319 الی 900325)

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: آخرین تحولات سودان

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.28

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.25

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: اعطاي وام به مصر و ربودن انقلاب

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: بازیگران منطقه ای؛ تلاش برای مدیریت انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.24

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: انقلاب هاي عربي و سياست هاي آمريكا در قبال ايران

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: اختاپوس جاسوسی اسرائیل در تونس و مصر

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.23

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900311 الی 900318)

۱۳۹۰/۳/۲۱

آفران: بررسی نتایج انتخابات شهرداری ها در آفریقای جنوبی

۱۳۹۰/۳/۹

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی بنین

۱۳۹۰/۱/۲۸

انتخابات 2011 نیجریه

۱۳۹۰/۱/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (891205 الی 891211)

۱۳۸۹/۱۲/۱۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (891114 الی 891120)

۱۳۸۹/۱۱/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (891030 الی 891106)

۱۳۸۹/۱۱/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891023 الي 891029)

۱۳۸۹/۱۱/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891016 الي 891022)

۱۳۸۹/۱۰/۲۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891009 الي 891015)

۱۳۸۹/۱۰/۱۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891002 الي 891008)

۱۳۸۹/۱۰/۱۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890925 الي 891001)

۱۳۸۹/۱۰/۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890918 الي 890924)

۱۳۸۹/۹/۲۹

تقويم انتخابات سال 2011 ميلادي در آفريقا

۱۳۸۹/۹/۲۷

ماداگاسكار قانون اساسي 17 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۲۳

زيمبابوه ریاست جمهوری می 2011

۱۳۸۹/۹/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890911 الي 890917)

۱۳۸۹/۹/۲۰

ساحل عاج ریاست جمهوری 31 اکتبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۸

تانزانيا و زنگبار رياست جمهوري و پارلماني

۱۳۸۹/۹/۱۷

مصر قوه مقننه 28 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۷

اوگاندا رياست جمهوري و پارلماني 18 فوریه 2011

۱۳۸۹/۹/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890813 الي 890813)

۱۳۸۹/۸/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890729 الي 890805)

۱۳۸۹/۸/۸

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890722 الي 890728)

۱۳۸۹/۸/۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890715 الي 890721)

۱۳۸۹/۷/۲۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890708 الي 890714)

۱۳۸۹/۷/۱۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890625 الي 890701)

۱۳۸۹/۷/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890618 الي 890624)

۱۳۸۹/۶/۲۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890611 الي 890617)

۱۳۸۹/۶/۲۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890604 الي 890610)

۱۳۸۹/۶/۱۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890528 الي 890603)

۱۳۸۹/۶/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890521 الي 890527)

۱۳۸۹/۵/۳۰

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890514 الي 890520)

۱۳۸۹/۵/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890507 الي 890513)

۱۳۸۹/۵/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890431 الي 890506)

۱۳۸۹/۵/۹

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890424 الي 890430)

۱۳۸۹/۵/۲

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890417 الي 890423)

۱۳۸۹/۴/۲۶