نگاه آفران > آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.28

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.28

تاریخ انتشار: ۱۳۹۰/۶/۲۸

مصر

تحولات حکومت

- هفته آینده شورای نظامی مصر موعد انتخابات پارلمانی را تعیین خواهد کرد.
شورای نظامی مصر وعده داد قدرت را به نیروهای غیرنظامی تحویل خواهد داد.
خبرگزاری شرق الأوسط گزارش داد شورای عالی نیروهای مسلح که در حال حاضر امور کشور را اداره می کند طی هفته آینده موعد اجرای نخستین انتخابات پارلمانی را پس از سرنگونی رژیم سابق اعلام خواهد کرد. انتظار می رود شورای عالی در روز  "26 سپتامبر" ماه جاری (90.07.04) حکمی را مبنی بر اجرای انتخابات مجلس پارلمان مصر صادر کند.
انتظار می رود انتخابات آینده مصر نخستین انتخابات آزادی باشد که مصر پس از 30 سال حکومت مبارک شاهد آن خواهد بود.

- رسانه های دولتی مصر گزارش دادند نخستین انتخابات پارلمانی این کشور از زمان سرنگونی حسنی مبارک در ماه فوریه، از 21 نوامبر (90.08.30) در سه مرحله برگزار خواهد شد.
روزنامه الاهرام به نقل از "عبدالمعز ابراهیم" رئیس کمیسیون انتخابات مصر اعلام کرد انتخابات سنا نیز 22 ژانویه (90.11.02) برگزار خواهد شد.
بر
اساس این گزارش، جدول زمانی برای برگزاری انتخابات پارلمانی و سنا پیشنهاد شده به طوری که نخستین مرحله از انتخابات پارلمانی 21 نوامبر آغاز می شود. وی افزود انتخابات که در سه مرحله برگزار می شود، سوم ماه ژانویه (90.10.13) پایان می یابد.
این گزارش در شرایطی منتشر شده است که شورای نظامی حاکم مصر
هنوز این تاریخ ها را تایید نکرده است.
یک منبع نظامی در گفتگو با
خبرگزاری فرانسه اعلام کرد تاریخ انتخابات در هفته آخر سپتامبر اعلام خواهد شد.

- دانشجویان انقلابی مصری، پرچم آمریکا را از بالای ساختمان دانشگاه آمریکایی قاهره به پایین کشیدند.
روزنامه مصری الیوم چاپ قاهره نوشت دانشجویان و کارکنان دانشگاه آمریکایی قاهره در ادامه تحصن خود در اعتراض به اقدام نیروهای امنیتی این دانشگاه در ضرب و شتم "احمد عزت" یکی از دانشجویان این دانشگاه، پرچم آمریکا را از بالای درب اصلی این دانشگاه به پایین کشیدند.
دانشجویان پس از این که پرچم را به پایین کشیدند شعار می دادند مصر جای آمریکا نیست و ای مصری سربلند باش.
دانشجویان در بیانیه ای، شیوه مذاکرات مقامات دانشگاه با دانشجویان برای حل و فصل مشکلات را محکوم و اخبار حمله احمد عزت به رئیس این دانشگاه را رد کردند.
دانشجویان همچنین خواهان عذرخواهی یا برکناری رئیس دانشگاه آمریکایی قاهره شدند.
این روزنامه در ادامه نوشت "خالد ذکری" دانشجوی رشته الکترونیک این دانشگاه تصریح کرد دانشجویان پرچم آمریکا را نسوزاندند و پاره نکردند.
"احمد علا" رئیس اتحادیه دانشجویان نیز اعلام کرد این پرچم به صورت محترمانه به اداره خدمات و تاسیسات دانشگاه تحویل داده شد.

- یک روزنامه فرامنطقه‌ای به نقل از برخی منابع آگاه نوشت که قاهره هفته گذشته در جریان سفر یک هیئت امنیتی رژیم صهونیستی به مصر تاکید کرد که بازگشایی سفارت این رژیم در حال حاضر بعید است.
روزنامه "الحیات" چاپ لندن نوشت که یک هیئت امنیتی اسرائیل هفته گذشته برای بررسی مکان جدید و امن در قاهره جهت تغییر مکان سفارت رژیم صهیونیستی، به قاهره سفر کرده بود، اما مقامات مصر به این هیئت ابلاغ کردند که در حال حاضر بازگشایی سفارت تل‌آویو بعید است.
این روزنامه به نقل از برخی منابع آگاه مصری نوشت که هنوز فضا برای بازگشایی سفارت رژیم صهیونیستی مناسب نیست به ویژه اینکه این رژیم به خاطر کشته شدن سربازان مصری به دست نظامیان صهیونیست عذرخواهی نکرد و افکار عمومی مصر نیز همچنان خشمگین است.
برخی منابع موثق نیز گفتند که با وجود خطراتی که سفارت رژیم صهیونیستی در قاهره را تهدید می‌کند اما صهیونیست ‌ها نسبت به وجود سفارت تل‌آویو در قاهره به ویژه در پرتو وضعیت کنونی منطقه تمایل شدید دارند.

- این روزنامه همچنین نوشت که اظهارات "عصام شرف" نخست‌وزیر مصر مبنی بر اینکه معاهده کمپ‌دیوید قابل تغییر و بازبینی است، ضرورتا به معنی موضع رسمی قاهره نیست بلکه در راستای خاموش کردن آتش خشم افکار عمومی مصر است.

- بازبینی فلیم‌های گرفته شده از کشتار تظاهرات‌کنندگان مصری توسط دادگاه جنایی قاهره نشان داد که تظاهرات‌کنندگان با شلیک مستقیم و توسط تک‌تیراندازان هدف قرار گرفته و به عمد زیر گرفته شده‌اند.
المصری الیوم: فیلم‌های گرفته شده که روز گذشته دادگاه جنایی قاهره در قضیه کشتار تظاهرات‌کنندگان مصری مورد بازبینی قرار داد، ادعای قتل عمدی تظاهرات‌کنندگان مصری در جریان انقلاب 25 ژانویه مصر را بیش از پیش به اثبات نزدیک کرد.
در این قضیه حسنی مبارک،‌ جمال و علاء مبارک و حبیب العادلی، وزیر سابق داخلی متهم هستند که مستقیما فرمان کشتار تظاهرات‌کنندگان مصری را صادر کرده‌اند.
دادگاه جنایی مصر با تشکیل هشتمین جلسه رسیدگی به قضیه کشتار تظاهرات‌کنندگان به بازبینی فیلم‌های گرفته شده در این‌باره پرداخت که از بازبینی آن ها مشخص شد که تظاهرات‌کنندگان میدان التحریر توسط شلیک مستقیم، تک تیراندازان مستقر بر پشت‌بام‌ها، زیرگرفته شدن عمدی توسط خودروهای وزارت داخلی به شهادت رسیده‌اند.
رسیدگی به پرونده قضیه کشتار تظاهرات‌کنندگان مصری توسط دادگاه جنایی قاهره ادامه دارد
.

- یک منبع نزدیک به خانواده مبارک فاش کرد که "سوزان مبارک" همسر مبارک چند روز پیش با حضور در سفارت انگلیس گذرنامه‌های انگلیسی خانواده را بدون هیچ مشکلی تمدید کرده است و در حال آماده‌سازی مقدمات سفر تمامی اعضای خانواده پس از پایان دادگاه است.

- دادگاه اداری مصر اعلام کرد، رسیدگی به شکایت تعطیلی سفارت رژیم صهیونیستی و قطع رابطه با این رژیم را که علیه رئیس شورای عالی نظامی و نخست وزیر مصر انجام شده بود را به 11 اکتبر (90.07.19) موکول کرد.
"قاضی محمد قشطه" اعلام کرد، رسیدگی به دعوی ارائه شده توسط وکیل "محمد عبد المقتدر" علیه "المشیر طنطاوی" و "عصام شرف" درباره تعطیلی سفارت رژیم صهیونیستی و قطع ارتباط دائمی دیپلماتیک با این رژیم را تا 11 اکتبر به تعویق انداخت.
وکیل محمد قشطه در کنار چندین وکیل مصری از جمله وکیل "شحاتة محمد شحاتة"، مدیر مرکز شفافیت و درستی مصر در قضیه کشته شدن 7 نظامی مصری در سینا توسط نظامیان صهیونیست علیه نخست وزیر و رئیس شورای عالی نظامی مصر اقامه دعوی کردند.
این وکلای مصری دو مسئول مصری را به کوتاهی در گرفتن خون شهدای مصری و عدم برخورد قاطع با رژیم صهیونیستی و عدم بستن سفارت و قطع رابطه دیپلماتیک با رژِیم صهیونیستی متهم می‌کنند.

- روز یکشنبه (90.06.27) دادگاه جنایات قاهره حکمی را مبنی بر 3 سال زندان به اتهام فساد مالی علیه "زهیر جرانه" وزیر سابق گردشگری مصر صادر نمود.
پیش از این دادستان عالی کشور او را به دادگاه ارجاع داده بود چراکه او بیش از 100 مجوز برای شرکت های گردشگری به صورت غیرقانونی صادر نموده بود.


زهیر جرانه

احزاب و شخصیت ها

- عضو دفتر اجرایی ائتلاف جوانان انقلابی مصر تصریح کرد، ابهاماتی در مورد برگزاری سالم و شفاف انتخابات پارلمانی در مصر وجود دارد.
"زیاد العلیمی" در گفتگو با شبکه تلویزیونی بی بی سی عربی گفت، زمان انتقال قدرت به حکومت غیرنظامی در مصر فرا رسیده اما هنوز ابهامات زیادی در مورد روند برگزاری انتخابات وجود دارد و هنوز قانون انتخابات قابل قبولی مطرح نشده است. ما منتظر توضیح شورای عالی نیروهای مسلح مصر در مورد این مسایل هستیم. در دیدارهای گذشته با اعضای این شورا، توضیحی در مورد سازوکار انتخابات ارائه نشد.
وی افزود، اختلافاتی در مورد اولویت دادن به تدوین قانون اساسی به جای برگزاری انتخابات پارلمانی وجود دارد. ما امیدواریم اراده سیاسی لازم برای برگزاری انتخابات سالم و شفاف وجود داشته باشد. بعضی احزاب که پس از انقلاب در مصر شکل گرفت، فرصت کافی برای تبلیغات و جلب حمایت مردم نداشتند.
وی ادامه داد، شورای نظامی مصر هنوز تضمینی در مورد سالم بودن برگزاری انتخابات نداده است به ویژه که ناامنی ها در مصر همچنان ادامه دارد.

- وزیر عدالت اجتماعی مصر تاکید کرد نفرت از رژیم صهیونیستی در دل مردم مصر جای دارد.
به گزارش شبکه تلویزیونی بی بی سی عربی، "جوده عبدالخالق" در گفتگو با این شبکه، رژیم صهیوینستی را دشمن صهیونیستی خواند. عبدالخالق با این وجود تصریح کرد، امکان وجود توافقنامه های صلح بین دشمنان وجود دارد. عبدالخالق گفت، هیچ فردی چه مسئول و چه غیرمسئول این مسئله را پنهان نمی کند که ملت مصر از این رژیم نفرت دارند.
وی در پاسخ به این سوال که آیا شما به عنوان یک مسئول رسمی مصری، رژیم صهیویستی را روابط دیپلماتیک با آن دارید، دشمن صهیونیستی می خوانید؟ اظهار داشت، بله این مسئله درست است اما امکان وجود صلح بین دشمنان وجود دارد.

- جماعت اسلامی مصر تاکید کرد رژیم صهیونیستی برای در نطفه خفه کردن انقلاب های کشورهای عربی تلاش می کند.
به نوشته پایگاه اینترنتی روزنامه اماراتی الخلیج، جماعت اسلامی مصر تاکید کرد‌ که رژیم صهیونیستی نه تنها برای در نطفه خفه کردن انقلاب 25 ژانویه، بلکه انقلاب تمام کشورهای عربی تلاش می کند چراکه این انقلاب ها موجودیت آن را تهدید می کنند و موازنه های قدرت را در منطقه تغییر می دهند.
"طارق الزمر" سخنگوی رسانه ای این گروه گفت: این رژِیم و دیگر قدرت ها برای در نطفه خفه کردن بهار عربی و تضعیف آن تلاش می کنند.

- شیخ الازهر از ملت‌های عربی و اسلامی خواست برای مقابله با توطئه‌ها و نقشه‌های رژیم صهیونیستی وحدت خود را حفظ کنند.
پایگاه خبری الیوم السابع: "احمد طیب" شیخ الازهر در سخنانی از مسلمانان و اعراب خواست مقابل توطئه‌ها و نقشه‌های رژیم صهیونیستی که مسجد الاقصی را هدف قرار داده، وحدت خود را حفظ کنند و تمام تلاش خود را برای خنثی کردن این توطئه‌ها و نقشه‌ها بکار گیرند. احمد طیب همچنین با محکوم کردن اقدامات رژیم صهیونیستی از همه آزادگان جهان خواست در کنار حق و عدالت بایستند و از مقدسات حمایت کنند.
لازم به ذکر است که برخی گروه‌های افراطی صهیونیست، با دادن فراخوانی خواستار حمله به مسجد الاقصی و خواهان افزایش اقدامات برای از بین بردن این مسجد شده بودند.

- دبيركل گروه اخوان‌المسلمين مصر تاكيد كرد: لغو محاصره غزه از نظر مصري‌ها تاخيرپذير نيست.
"محمد بديع"، دبيركل گروه اخوان‌المسلمين مصر در جريان ديدار با وزير بهداشت دولت حماس و هياتي از مسئولان بلندپايه اين دولت در قاهره بر اهميت حمايت از مقدسات اسلامي و قدس شريف كه همواره هدف دسيسه‌چيني صهيونيست‌ها قرار مي گيرد، تاكيد كرد. وي عنوان داشت: از نظر ملت مصر، لغو محاصره غزه امري است كه تاخير نمي‌پذيرد.
در اين ديدار آخرين تحولات نوار غزه، ضرورت لغو محاصره اين منطقه، حمايت‌هاي سياسي مردمي، اجتماعي و اقتصادي از آن و همچنين اهميت آشتي ملي بين گروه‌هاي فلسطيني به ويژه فتح و حماس مورد بررسي قرار گرفت.
دبيركل گروه اخوان‌المسلمين مصر همچنين بر اهميت مساله فلسطين براي مردم مصر تاكيد كرده و افزود: گروه اخوان المسلمين، فلسطين را اولين موضوع مورد اهتمام خود مي‌داند. وي افزود: نظام سابق مصر به مساله فلسطين ظلم كرده و از اين موضوع مهم به سود طرح صهيونيستي و آمريكايي چشم‌پوشي كرده بود و اين يكي از دلايل مهم انقلاب مصر بود كه اوضاع را به سود ملت فلسطين تغيير داد.

- یکی از رهبران شیعه مصر دباره سفرهای زیارتی ایرانیان برای زیارت قبور بزرگان اهل بیت علیهم السلام از جمله زینبیه سلام الله علیها در مصر، گفت: با مسئولان ایرانی در این باره صحبت کرده‌ایم و ان‌شاء‌الله این سفرها آغاز خواهد شد.
«طاهر الهاشمی» دبیرکل اتحادیه نیروهای اهل‌بیت علیهم السلام و از رهبران شیعه مصر در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی فارس درباره اوضاع شیعیان مصر در پاسخ به این سوال که چرا در میان شیعیان مصر شاهد تشتت و تفرقه هستیم، گفت: تشتت در میان شیعیان مصر محصول عملکرد سازمان‌های امنیتی و اطلاعاتی رژیم مبارک است. وی افزود: البته امروز ما در تلاش هستیم تا همه گروه‌های پراکنده شیعه در مصر را به وحدت برسانیم و معتقدیم در شان اتباع اهل‌بیت علیهم السلام در مصر نیست که متفرق باشند.
این رهبر شیعی مصر که در اجلاس عمومی مجمع جهانی اهل‌بیت علیهم السلام شرکت کرده بود، تاکید کرد: البته شیعیان مصر در اکثر امور اختلافی با هم ندارند چراکه همه از اتباع اهل‌بیت علیهم السلام هستند.
وی در پاسخ به سوال دیگری درباره اتهامات برخی مقامات و رسانه‌ها به شیعیان مصر و ایران درباره تلاش برای تبلیغ تشیع در مصر، گفت: کسانی که ایران و شیعیان مصر را متهم می‌کنند به دنبال ایجاد فتنه مذهبی هستند. الهاشمی افزود: آن ها با این فتنه‌انگیزی به دنبال فریب دادن مردم مصر هستند تا آن ها در هدف اصلی خود تشکیک کنند و باید گفت این را جز وهابیون دنبال نمی‌کنند. وی تاکید کرد: کسانی که این اتهامات را منتشر می‌کنند و شیعیان را مزدور فلان فرد و فلان کشور می‌خوانند، همان کسانی هستند که از وهابیون در همه امور حمایت می‌کنند.

- حزب سلفی نور مصر اولین نشریه سفلی مصر را تحت عنوان "النور الجدید" تاسیس می‌کند.
"نادر بکار" عضو کمیته حزب سلفی نور اعلام کرد که این حزب اولین نشریه خود تحت عنوان "النور الجدید" را تاسیس می‌کند. بکار اعلام کرد، تمام کارهای اجرایی این نشریه انجام شده و به نظر می‌رسد، اولین شماره آن از هفته آینده منتشر شود و روزهای دوشنبه هر هفته در اختیار خوانندگان قرار می‌گیرد. این عضو کمیته حزب نور گفت که این هفته نامه در خدمت برنامه‌های انتخابات آینده پارلمانی حزب خواهد بود.
حزب سلفی نور توسط سلفی‌های اسکندریه تاسیس شد و از 27 استان مصر در 15 استان شعبه و دفتر دارد و به شدت توسط عربستان سعودی و خاندان آل‌سعود حمایت می‌شود.

آمریکا، رژیم صهیونیستی و غرب و دیگر کشورها

- روز یکشنبه (90.06.27) یک روزنامه صهیونیستی گزارش داد 4 نفر از کارمندان سفارت رژیم صهیونیستی در قاهره که در پی یورش به سفارت از سوی تظاهرکنندگان قاهره را ترک کرده بودند، قصد دارند در طول این هفته به سفارت بازگردند.
این روزنامه در ادامه افزود در طول این هفته تعدادی از کارمندان به سفارت  بازخواهند گشت.

- روزنامه الحیات خبر داد یک هیئت امنیتی رژیم صهیونیستی هفته پیش با هدف یافتن مکانی جدید برای سفارت این رژیم در مصر وارد قاهره شد.
این روزنامه
در نسخه اینترنتی خود در گزارشی افزود منابع موثق مصری در مصاحبه ای کوتاه با این روزنامه افزودند با وجود اقدام اخیرجوانان مصری به تصرف سفارت رژیم صهیونیستی، صهیونیست ها همچنان تمایل به ادامه فعالیت سفارتشان در شهر قاهره دارند و در همین راستا هیئتی صهیونیستی هفته گذشته از حومه این شهر دیدار کرد تا شاید بتواند محلی امن برای این سفارت پیدا کند.
این منابع تصریح کردند شرایط کنونی برای بازگشایی سفارت این رژیم در مصر آماده نیست به ویژه که تل آویو هنوز به علت کشتن تعدادی از نظامیان مصری از قاهره عذرخواهی نکرده و مردم مصر از این بابت خشمگین هستند.
الحیات نوشت در هر صورت احتمال بازگشایی سفارت رژیم صهیونیستی در اوضاع کنونی بسیار ضعیف است زیرا از یک سو محل کنونی این سفارت در منطقه جیزه، امنیت ندارد و از سوی دیگر نفرت عمومی مصری ها از این رژیم باعث شده تا هیچ کس خانه ای را به قصد فروش یا اجاره در اختیار صهیونیست ها قرار ندهد.

- "عاموس گلعاد"، رئيس بخش سياسي و امنيتي وزارت جنگ رژيم صهيونيستي در سخناني در شهرك هرتزليا، عنوان داشت: صلح با مصر يك ثروت و سرمايه براي ما به حساب مي‌آيد. اين صلح همچنين نوعي دستاورد استراتژيك براي تل‌آويو است.
وي در ادامه افزود: ما با تمام تلاش و توان خود از اين دستاورد استراتژيك محافظت مي‌كنيم. گلعاد همچنين عنوان داشت: دو طرف بايد از اين صلح استراتژيك محافظت كنند چراكه اگر شرايط تغيير كند، تمام آنچه كه ساخته‌ايم از بين خواهد رفت. وي در ادامه افزود: ما سعي داريم با مسئولان مصري به راهكارهايي براي توقف انتقال سلاح از منطقه سيناء به نوار غزه دست يابيم.

- همزمان با بسیج وکلای حقوقی برخی کشورهای عربی با حمایت‌های مالی آمریکا و عربستان سعودی برای تبرئه دیکتاتور مصر از جنایت‌هایش، 13 وکیل حقوقی صهیونیست نیز برای دفاع از وی داوطلب شدند.
"اوری گای رون" وکیل صهیونیست اعلام کرد که سندیکای وکلای رزژیم صهیونیستی در حال بررسی اعزام وکلای مدافع صهیونیست برای دفاع از "حسنی مبارک" است. وی افزود که در حال حاضر 13 وکیل مدافع حقوقی برای دفاع از مبارک و حضور در جلسه محاکمه مجدد وی که قرار است 24 سپتامبر (2 مهر) برگزار شود، داوطلب شده‌اند.

- اوایل ماه جاری نیز یک هیئت از وکلای کویتی برای حضور در سومین جلسه دادگاه مبارک به مصر آمدند که این مسئله خشم انقلابیون مصر را برانگیخت.

- به گفته منابع خبری، یک وکیل مجرب انگلیسی که به مسائل حقوقی مصر نیز آشنایی کامل دارد، بنا به درخواست یک کشور بزرگ عربی به مصر آمده و یک هیئت سری مربوط به این کشور عربی حمایت‌های مالی از عملیات رهایی متهمان از محاکمه را دنبال می‌کند.
بنابر این گزارش این وکیل انگلیسی از هیئت سری عربی مبلغ 3 میلیون دلار دریافت کرده و حتی با وی به طور رسمی قرارداد امضا کرده‌ تا 12 ماه یعنی تا پایان محاکمه مبارک در قاهره باقی بماند و راهنمایی‌های حقوقی لازم در این باره را ارائه کند.

- روزنامه انگلیسی گاردین در گزارشی، تحصن دانشجویان دانشگاه آمریکایی قاهره را ادامه جنبش اعتراضی گسترده دانشجویان در مصر دانست که از ابتدای هفته در این کشور برگزار شده است.
این روزنامه افزود هزینه های دانشجویان این دانشگاه هشت برابر میزان
درامد سرانه هر شهروند مصری است.

- وزیر عدالت اجتماعی مصر با انتقاد از برخورد نامناسب مسئولان عربستانی با حجاج مصری این برخوردها را عمدی دانست.
به گزارش شبکه تلویزیونی بی بی سی عربی، "جوده عبدالخالق" در گفتگو با این شبکه تصریح کرد، مسئولان عربستانی به عمد تلاش کردند حجاج مصری را تحقیر کنند. وی همچنین از کاهش 30 درصدی شمار اعضای دفتر نمایندگی حج مصر در عربستان به منظور کاهش هزینه ها خبر داد.

- رسانه های سعودی با مبهم خواندن چشم انداز صحنه سیاسی مصر، از ادامه تظاهرات مردم مسلمان این کشور برای تحقق خواسته های انقلاب خود و همچنین درخواست آن ها برای اخراج سفیر عربستان به شدت ابراز نگرانی کردند.
روزنامه های المدینه و البلاد در سرمقاله های خود، صحنه سیاسی کنونی مصر را غبارآلود و مبهم توصیف کرده و ادامه تظاهرات مردم مسلمان این کشور برای تحقق اهداف انقلاب 25 ژانویه را نگران کننده خواندند.
این روزنامه ها در ادامه نگرانی خود از تظاهرات مردم مصر و پیامدهای آن به ویژه برای رژیم آل سعود مدعی شدند: عناصر نفوذی از تظاهرات برای سرنگونی انقلاب سوء استفاده می کنند در حالی که نه تنها مردم مصر، بلکه جهانیان منتظر ثمره انقلاب 25 ژانویه هستند.
این روزنامه ها در تلاش برای منحرف کردن افکار عمومی از حمایت های آل سعود از رژیم دیکتاتوری سابق مصر و روابط بسیار حسنه میان مبارک و ملک عبدالله نوشتن : هیچ کس به طور مشخص نمی داند که تظاهرات مصری ها در میدان التحریر تا چه زمانی ادامه خواهد داشت یا اینکه چه کسانی در پس این تظاهرات هستند و زمام آن را در دست دارند.
البلاد و المدینه با بیهوده خواندن تظاهرات مردم مصر در موضعی مداخله جویانه نوشتند: باید مردم را درباره آنچه که می خواهند مخاطب قرار داد و برای آنچه نیاز دارند و بهبود زندگی و آگاهی سیاسی آن ها از طریق نهادها و فعالیت های متعدد (نه از راه برگزاری تظاهرات) تلاش کرد تا در نهایت خواسته های مردم از انقلابشان محقق شود.

- لازم به ذکر است که مردم مسلمان مصر علاوه بر برگزاری تظاهرات ضد صهیونیستی و همچنین تظاهرات مستمر برای تحقق خواسته های انقلاب خود، در مقابل سفارت عربستان نیز تظاهرات برگزار کردند و خواستار اخراج سفیر این کشور به سبب سیاستهای مداخله جویانه آل سعود شدند.

- روز یکشنبه (90.06.27) در قاهره پایتخت مصر کنفرانسی برگزار شد که در آن اعضای کمیته اقتصادی مصر-امارات درباره چگونگی اجرایی کردن کمک‌های مالی ابوظبی به مصر، مذاکره کردند.
خبرگزاری فرانسه با اعلام این خبر به نقل از «فایزه ابو النجا» وزیر برنامه‌ریزی و هماهنگی بین‌المللی افزود که این توافق وجود دارد که بسته کمکی امارات نیازهای مصر را پاسخ می‌دهد. بنا بر این گزارش، این وزیر مصری با استقبال از کمک سه میلیارد دلاری امارات تاکید کرد که این بسته سبب می‌شود که مصر از خارج قرض نگیرد و به میزان وام‌های خود نیفزاید که باری سنگین بر دوش دولت آینده مصر شود.

- لازم به ذکر است که عربستان سعودی که به شدت مخالف سرنگونی نظام حسنی مبارک در مصر بود، سه ماه گذشته با هدف نزدیک کردن مقامات جدید این کشور به مواضع خود، در اقدامی مشابه مبلغی در حدود چهار میلیارد دلار به شورای عالی نظامی حاکم بر مصر کمک کرده بود.

لیبی

تحولات حکومت

- وزیر بازسازی در شورای ملی انتقالی لیبی از برگزاری کنفرانس بین المللی بازسازی لیبی در شهر درنه این کشور در ماه آینده خبر داد.
"احمد الجهانی" گفت، این کنفرانس با ابتکار کارشناسان لیبیایی مقیم خارج برگزار می شود. الجهانی افزود، بازسازی لیبی برای همه ما اولویت دارد. این بازسازی در مناطقی که آسیب بیشتری دیدند از جمله مصراته، جبل نفوسه، اجدابیا، الزواره و الزاویه اهمیت دارد.
وی اضافه کرد، ما پس از آن مسئله برنامه توسعه اقتصادی را پیگیری خواهیم کرد. ما به همه در بازسازی لیبی نقش می دهیم و امیدواریم دولت آینده نقش اصلی را در این مورد ایفا کند.

- روز یکشنبه (90.06.27) "موسی ابراهیم" سخنگوی دولت قذافی از دستگیری 17 مزدور در شهر "بنی ولید" خبر داد که در میان آن ها کارشناسان فنی فرانسوی و انگلیسی قرار دارند.
"موسی ابراهیم" در گفتگو با شبکه "الرأی" که از سوریه پخش می شود، گفت: نیروهای ویژه ای که ما آن ها را بازداشت کرده ایم 17 نفر مزدور هستند که اکثر آن ها فرانسوی می باشند. او افزود در میان این افراد دو نفر انگلیسی و افرادی با ملیت کشورهای آسیایی نیز حضور دارند.
شایان ذکر است این افراد در منطقه "بنی ولید" بازداشت شدند و در میان آن ها کارشناسان فی و افسران مشاور نیز حضور دارند.


موسی ابراهیم

- روز یکشنبه (90.06.27) انقلابیون لیبی اعلام کردند در درگیری میان نیروهای انقلابی با نیروهای وابسته به قذافی در منطقه "سرت" 8 نفر کشته شدند.
پیش از این انقلابیون لیبی اعلام کرده بودند فرودگاه "سرت" را تحت کنترل و سیطره خود درآورده بودند.

- روز یکشنبه (90.06.27) نیروهای شورای انتقالی لیبی به یک باره و به شکل نامنظم از منطقه "بنی ولید" پس از شکست دوباره آن ها در درگیری با نیروهای وابسته به قذافی عقب نشینی نمودند.
شایان ذکر است نیروهای شورای انتقالی لیبی از زمان سیطره آن ها بر پایتخت، با مقاومت شدید نیروهای وابسته به قذافی در منطقه "بنی ولید" و "سرت" زادگاه او مواجه شدند.
نیروهای انقلابی لیبی بیش از چندین بار سعی نمودند به منطقه "بنی ولید" واقع در 150 کیلومتری جنوب شرقی طرابلس نفوذ کنند اما در پی مقاومت شدید نیروهای وابسته به قذافی و آتش گسترده آن ها عقب نشینی نمودند.

- یک مقام شورای ملی انتقالی لیبی اعلام کرد رایزنی های دشواری در بنغازی در شرق لیبی پیش از اعلام تشکیل دولت جدید انتقالی که قرار است ترکیب آن به زودی اعلام شود ادامه داشت.
به گفته این مقام شورای ملی انتقالی، نشستی بین رئیس شورای ملی انتقالی و رئیس دفتر اجرایی این شورا و دیگر اعضای این دفتر برگزار شد. این منبع که خواست نامش فاش نشود در طرابلس اعلام کرد: جبریل که کار نخست وزیر را در شورای ملی انتقالی انجام می دهد و مسئول امور بین المللی است در این سمت باقی خواهد ماند.

- دولت انتقالی لیبی قرار است 34 عضو داشته باشد و احتمالا دو زن نیز منصب وزارت خواهند داشت.
همین مقام لیبیایی
به اختلافاتی درباره ترکیب دولت اشاره کرد، اعضای دفتر اجرایی شورای انتقالی لیبی جبریل را به مشورت نکردن با احزاب سیاسی از جمله اخوان المسلمین متهم می کنند.
به گفته این منبع شورای ملی انتقالی، "علی طرحونی" که
اکنون مسئول امور مالی و نفت است، در دولت جدید به عنوان معاون نخست وزیر در امور دارایی و اقتصاد منصوب خواهد شد و این درحالی است که "اسامه بن جویلی" به عنوان وزیر دفاع و "عبدالرحمان بن عزه" به عنوان وزیر نفت منصوب خواهد شد. این دولت مسئول مدیریت امور انتقالی تا زمان برگزاری انتخابات جدید و تدوین قانون اساسی جدید خواهد بود.

- "محمود جبریل" فرد شماره دو شورای ملی انتقالی لیبی روز یکشنبه (90.06.27) گفت اعلام تشکیل یک دولت انتقالی در لیبی به زمانی نامعلوم موکول شد تا گفتگوهای مشورتی در این زمینه به اتمام برسد.

- شورای ملی انتقالی لیبی که سازمان ملل آن را به عنوان نماینده مشروع ملت لیبی می داند، روز دوم سپتامبر (90.06.11) اعلام کرد در نظر دارد تا زمان برگزاری انتخابات مجلس قانونگذاری ظرف هشت ماه و برگزاری انتخابات عمومی ظرف یک سال دیگر، اداره کشور را بر عهده بگیرد.

احزاب و شخصیت ها

- "عبدالحکیم بلحاج" فرمانده نظامی شهر طرابلس که دارای گرایش های اسلامی می باشد، گفت: او به دنبال برپایی یک دولت مدنی و دموکرات در لیبی است.
"بلحاج" در سخنرانی روز یکشنبه (90.06.27) خود گفت او به دنبال ترسیم یک چشم‌انداز جامع و فراگیر پس از گذشت 42 سال از حکومت قذافی می‌باشد.
فرمانده نظامی انقلابیون در طرابلس در گفتگو با "رویترز" گفت: "معمرقذافی" طی روزهای آینده به طور کامل شکست خواهد خورد و ثبات وامنیت نیز به تدریج در چارچوب یک فرایند جامع در طرابلس استقرار خواهد یافت.


عبدالحکیم بلحاج

- یکی از رهبران اسلام‌گرایان لیبی در واکنش به خبر نخست‌وزیری محمود جبریل اعلام کرد که وی شرایط لازم برای احراز این پست را ندارد.
روزنامه الجزایری الخبر: "محمد الصلابی"، یکی از رهبران اسلام‌گرایان لیبی در واکنش به خبر منتشره مبنی بر این‌که جبرئیل سمت نخست وزیری را احراز خواهد کرد، گفت که وی شرایط نخست وزیری لیبی را ندارد.
علی محمد محمد الصلابی در گفتگو با روزنامه الخبر با تاکید بر این که باید فرد دیگری برای این پست و با آرای عمومی انتخاب شود، گفت: بعد از سقوط رژیم قذافی به دنبال هیچ پست یا سمتی نیستم و تنها به عنوان یک شهروند نگران سرنوشت کشور خود هستم.

- صلابی با اشاره به این که "ماجد برکات"، وزیر بهداشت و "محمود شمام"، وزیر اطلاع رسانی و "علی الترهونی"، وزیر نفت و "عارف علی النایض"، سفیر لیبی در امارات از نزدیکان محمود جبریل هستند، گفت: این افراد پس از پیروزی انقلاب به طرابلس بازگشته و می‌خواهند با نفوذ در دستگاه‌های امنیتی و اداری تحت‌نظر جبریل بر اسناد و مدارک دست یابند.
عضو هیات علمای مسلمین لیبی در تبیین دلایل مخالفت خود با برخی مقامات کنونی شورای ملی انتقالی گفت: برخی از این مقامات در مسیر واقعی انقلاب گام برنمی‌دارند و اکثرا از دولتمردان پیشین هستند و تلاش دارند، انقلابیون واقعی را به حاشیه برانند.

- دو خلبان ارتش لیبی که ماه فوریه پس از لغو دستور بمباران غیرنظامیان به مالت گریخته بودند روز یکشنبه (90.06.28) به کشورشان بازگشتند و به نیروی هوایی جدید لیبی ملحق شدند.
این خلبانان پیش از ترک مالت به خبرنگاران گفتند در ارتش لیبی مسئولیت آموزش خلبانان را به عهده داشته اند. این دو خلبان 21 فوریه اندکی پس از آغاز انقلاب در لیبی تصمیم گرفتند هواپیمای خود را به مالت ببرند و ادعا کرده اند حکومت معمر قذافی به آن ها دستور داده بود به حدود 1300 نفر حمله کنند.
به گزارش خبرگزاری آلمان از والتا (مالت)، این خلبانان بلافاصله پس از برخاستن از روی زمین فرکانس رادیویی خود را تغییر دادند و برای پنهان شدن از دید رادار در ارتفاع پایین به طرف مالت در شمال لیبی پرواز کردند.

- سخنگوی نظامی شورای ملی انتقالی لیبی بر ادامه حملات انقلابیون به پایگاه هواداران قذافی در شهر سرت تاکید کرد.
به گزارش شبکه تلویزیونی فرانس 24، "احمد بانی" گفت، به نبرد با بازمانده های رژیم قذافی ادامه می دهیم و به زودی این شهر را نیز مانند سایر شهرهای لیبی به تصرف خود در خواهیم آورد.
این سخنگو ادامه داد،
ما می خواهیم به مردم سرت نشان دهیم گرچه نظامیان وفادار به قذافی به شدت مقاومت می کنند اما سرانجام ما موفق خواهیم شد.

- این در حالی است که سخنگوی قذافی در آخرین پیام خود خطاب به مخالفان گفت، قذافی و نیروهایش به پایداری و مقاومت ادامه می دهند و این مقاومت تا ماه های آینده ادامه خواهد داشت.
گرچه تلاش ها برای پیدا کردن مخفیگاه معمر قذافی تا کنون بی
نتیجه مانده اما مسئولان شورای ملی انتقالی تاکید می کنند حضور سیف الاسلام قذافی در شهر بنی ولید برای آن ها محرز شده است.
نبردها برای کنترل شهر سرت از روز جمعه (90.06.25) آغاز شده و تا کنون ادامه دارد.

- دبیرکل کنفرانس قومی اسلامی لیبی گفت: انقلاب اسلامی ایران هویت و عزت را به مسلمانان بازگرداند.
آقای "عبدالقادر" در دومین روز اجلاس بین المللی بیداری اسلامی در مرکز همایش های صدا و سیما تاکید کرد: انقلاب اسلامی ایران ثابت کرد که امت اسلام می تواند به جایگاه اصیل و رفیع خود در جهان برگردد و در صف واحد در مقابل دشمنان بایستد.
وی با بیان اینکه انقلاب های امروز منطقه نیز برگرفته از اصول اسلامی است گفت: نمی توان نقش عالمان دینی و جوانان را در هدایت و رهبری این نهضت ها نادیده گرفت.
فعال سیاسی لیبی با اشاره به وضع کشورش در هفته های اخیر افزود: غربی هایی که از در بیرون رفته اند تلاش می کنند از پنجره وارد شوند اما انقلابیون لیبی تاکید می کنند که هیچ دخالت خارجی را در امور داخلی خود نمی پذیرند. وی تصریح کرد: انقلابیون لیبی هرگز دخالت خارجی را برای سلطه بر منابع نفتی تحمل نخواهند کرد.
آقای عبدالقادر در ادامه با اشاره به اینکه قذافی، 42 سال پیش با نیرنگ به حکومت رسید گفت: برخی آمارها از قتل عام 1200 زندانی سیاسی در زندان های قذافی حکایت دارد.
وی به شگرد قذافی در مقابله با مردم اشاره کرد و افزود: زمانی
مردم بنغازی تصمیم گرفتند که وی را از صحنه روزگار محو کنند اما به علت نافرجام ماندن این اقدام، قذافی با روشی عجیب بیماری ایدز را در این شهر شایع کرد به گونه ای که 400 کودک مبتلا به این بیماری مخوف شدند.
فعال سیاسی لیبی از حمایت دیکتاتور ساقط شده لیبی از انتشار کاریکاتور موهن علیه پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم پرده برداشت و گفت: وی فردی لائیک بود، هیچ شناختی از اسلام نداشت و در مقابله با اصول اسلامی کار را به جایی رساند که از طراحی این کاریکاتور حمایت مالی کرد.
دبیرکل کنفرانس قومی اسلامی لیبی افزود: قذافی
جلوی فعالیت علمای اسلام را در لیبی گرفت اما آنان همه تلاش خود را برای نشر احکام اسلام به کار گرفتند و در انقلاب این کشور نیز نقش بسزایی داشتند.
الغوغه در ادامه از حمايت ديكتاتور ساقط شده ليبي از انتشار كاريكاتور موهن عليه پيامبر صلی الله علیه و آله و سلم پرده برداشت و گفت: قذافي فردي لائيك بود، هيچ شناختي از اسلام نداشت و در مقابله با اصول اسلامي كار را به جايي رساند كه از طراحي اين كاريكاتور حمايت مالي كرد.
دبيركل كنفرانس قومي اسلامي ليبي افزود: قذافي جلوي فعاليت علماي اسلام را در ليبي گرفت اما آنان همه تلاش خود را براي نشر احكام اسلام به كار گرفتند و در انقلاب اين كشور نيز نقش بسزايي داشتند.

آمریکا، رژیم صهیونیستی، غرب و دیگر کشورها

- "یان مارتین" فرستاده سازمان ملل به لیبی گفت مدت هشت ماهه دوره انتظار برای برقراری انتخابات قانونگذاری زمانی آغاز می شود که مقامات جدید این کشور که فعلا 90 درصد از خاک این کشور را در اختیار دارند، از آزادی کامل کشور خبر بدهند.

- روزنامه الشروق الجزایر از حضور گسترده جاسوسان پیمان آتلانتیک شمالی ناتو در مناطق جنوب غرب لیبی خبر داد.
به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره، این روزنامه به نقل از منابع مطلع تاکید کرد این مناطق از لیبی به کانون حضور سازمان های اطلاعاتی کشورهای غربی به ویژه فرانسه، انگلیس و آمریکا تبدیل شده است.
این روزنامه تاکید کرد ماموریت اصلی این جاسوسان شناسایی راه های قاچاق سلاح در این منطقه در پی ناپدید شدن 500 قبضه موشک سام 24 است. این موشک ها که روسیه در سال های گذشته به رژیم قذافی فروخته بود در زمان درگیری ها بین انقلابیون و گردان های قذافی از انبارهای مهمات ناپدید شده است.
کشورهای غربی نگران دسترسی گروه القاعده در مغرب اسلامی به این موشک های خطرناک هستند.
منابع الجزایری پیش از این تایید کرده بودند که از زمان آغاز بحران در لیبی، گروه القاعده تلاش برای دسترسی به این نوع سلاح ها را آغاز کرده است.

- یک خبرنگار و عکاس آزاد فرانسوی در درگیری میان هواداران و مخالفان قذافی در شهر سرت لیبی به شدت زخمی شد.
به
گزارش خبرگزاری فرانسه از سرت، خبرنگار این خبرگزاری اعلام کرد "اولویه ساربیل" Olivier Sarbil که به همراه همسرش در سرت بود، به شدت زخمی شد.
با توجه به اینکه ارتباط تلفنی با خبرنگاران در این منطقه بسیار دشوار است، هیچ گونه توضیحی در این خصوص ارائه نشد.

- شبکه الجزیره انگلیسی اعلام کرد اسناد فاش شده در لیبی از رابطه پنهانی میان "تونی بلر" نخست وزیر پیشین انگلیس و "معمر قذافی" دیکتاتور لیبی حکایت دارد.
مسئولان لیبیایی و کارشناسان سیاسی همزمان با کشف شدن اسنادی که از رابطه پنهانی تونی بلر و معمر قذافی خبر می دهند، در برابر چالشی جدید قرار گرفته اند.
اسناد طبقه بندی شده فاش کرده اند نخست وزیر پیشین انگلیس و قذافی در سال 2008 و 2009 درست چند ماه قبل از اینکه گزارش موسوم به لاکربی منتشر شود، به طور کاملا محرمانه با یکدیگر دیدار داشته اند.
این اسناد ثابت می کند این دیدارها در حالی انجام شده بود که قذافی تهدید کرده بود تمام روابط تجاری خود را با انگلیس را در صورتی که "المقراطی" متهم اصلی این پرونده از زندان اسکاتلند آزاد نشود، قطع خواهد کرد.
لازم به ذکر است که دوران نخست وزیری تونی بلر پیش از این دیدارها، به پایان رسیده بود.

- یک مسئول شورای انتقالی لیبی از اقدام شرکت های آلمانی در پذیرش بخشی از عملیات بازسازی در این کشور استقبال کرد
با
وجود مخالفت آلمان با مشارکت در عملیات نظامی تحت رهبری ناتو در لیبی، شرکت های آلمانی با مشارکت در عملیات بازسازی در لیبی موافقت کرده اند.
به
گزارش خبرگزاری آلمان از مونیخ، "منصور سیف النصر" عضو شورای انتقالی لیبی گفت: آلمان در موضع خود تجدید نظر کرده و حکومت انتقالی را پذیرفته است

- یک فرمانده نظامی در ارتش آزادسازی لیبی، عناصر جنبش عدالت و برابری سودان را به استفاده از گاز خردل علیه انقلابیون لیبی در هنگام نفوذ آن ها به شهر "زلة" لیبی متهم نمود.
روز یکشنبه (90.06.27)
روزنامه لیبیایی "قورینا الجدیده" که در بنغازی منتشر می‌شود به نقل از یک فرمانده نظامی که نام خود را فاش نساخت گزارش داد در درگیری های شدید میان انقلابیون و گردان های قذافی برای آزادسازی شهر "زلة" واقع در 750 کیلومتری جنوب شرق پایتخت، انقلابیون بیهوش شده اند. او در ادامه خاطر نشان ساخت حدود 30 نفر از انقلابیون لیبی به بیمارستانی در شهر "اجدابیا" واقع در 160 کیلومتری غرب بنغازی منتقل شدند.
خاطر نشان می شود پیش از این نیز انقلابیون لیبی جنبش عدالت و برابری سودان را به حمایت و پشتیبانی از رژیم معمر قذافی متهم نموده بودند.

- روز یکشنبه (90.06.27) وزارت امور خارجه ایران طی بیانیه ای اعلام کرد کشور ایران شورای ملی انتقالی لیبی را به عنوان نماینده سیاسی این کشور به رسمیت می شناسد.
رسانه های جمعی ایران بیانیه وزارت امور خارجه مبنی بر به رسمیت شناختن شورای انتقالی لیبی را در روز یکشنبه منتشر نمودند.

- ايران به واگذاري کرسي ليبي در سازمان ملل به شوراي ملي انتقالي رای مثبت داد
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوال خبرنگاری پیرامون رای
جمهوری اسلامی ایران نسبت به واگذاری کرسی لیبی در سازمان ملل متحد به شورای ملی انتقالی اعلام داشت:
انقلاب لیبی با پیروزی مردم مسلمان این کشور، هم اکنون در مسیری قرار گرفته که شورای ملی انتقالی به عنوان نماینده سیاسی این کشور تبدیل شده است به همین خاطر جمهوری اسلامی ایران با احترام به مبارزات و خواست مردم مسلمان لیبی و به منظور کمک به بازگشت ثبات و امنیت و استقرار نهادهای قانونی جهت بازسازی هرچه سریعتر این کشور به این موضوع رای مثبت داد.
وی افزود: جمهوری اسلامی ایران با تبریک مجدد پیروزی
مردم لیبی، امیدوار است در این مقطع تاریخی و سرنوشت ساز شورای ملی انتقالی بتواند با حمایت مردم، کشور را به سمت وحدت ملی و همبستگی سوق دهد و از نفوذ و تسلط سلطه گران که می کوشند تا از تحولات اخیر در جهت منافع و بسط سیطره خویش سوء استفاده کنند، جلو گیری کند.

تونس

- چند دانش آموخته مراکز آموزش عالی تونس در اعتراض به بیکاری و وضع بد اقتصادی، تلاش کردند در برابر مردم دست به خودکشی بزنند.
پنج فارغ التحصیل دانشگاهی که از یافتن کار ناامید شده بودند، تلاش کردند در برابر دیدگاه مردم و روبروی یکی از ساختمان های وزارت آموزش این کشور در شهر قصرین خود را حلق آویز کنند. آنان می گفتند مانند بسیاری دیگر از مردم تونس، سال ها است که بیکارند و برای اعتراض به این وضع، می خواهند خودکشی کنند که با تلاش مردم حاضر، موفق به این کار نشدند.

- وزارت دادگستری تونس اعلام کرد 130 شکایت توسط فهرست های انتخابات مجمع موسسان تونس که توسط نهاد عالی مستقل انتخابات کشور رد صلاحیت شده اند، به دستگاه قضایی ارائه شده است.
"کاظم زین العابدین" سخنگوی وزارت دادگستری تونس اعلام کرد فهرست های انتخاباتی رد صلاحیت شده تونس تصمیم نهاد عالی مستقل انتخابات کشور را غیرعادلانه خوانده و خواستار تجدید نظر در این باره شده اند.
این شکایات قرار است در 25 دادگاه بدوی در مناطق مختلف تونس مورد بررسی قرار گیرد.
صلاحیت حدود 1600 فهرست انتخاباتی در داخل تونس و حدود 100 فهرست نیز در خارج از تونس توسط نهاد عالی مستقل انتخابات کشور تایید شده است. در مجموع 10 هزار تونسی برای رقابت در اولین دور انتخابات مجمع موسسان تونس که اولین انتخابات آزاد پس از سرنگونی رژیم سابق است، نامزد شده اند.
هفت میلیون از شهروندان تونس نیز شرایط لازم را برای شرکت در انتخابات مجمع موسسان دارند و از این تعداد 500 هزار نفر در خارج از تونس زندگی می کنند.
مهلت ارائه فهرست های انتخاباتی برای انتخابات مجمع موسسان تونس هفتم سپتامبر به پایان رسید و نهاد عالی مستقل انتخابات تونس بار دیگر 11 سپتامبر گذشته را آخرین مهلت برای ارائه اسامی نامزدهای انتخابات تعیین و اعلام کرد معترضان می توانند تا 15 سپتامبر شکایات خود را ارائه کنند.
بنا به اعلام نهاد عالی مستقل انتخابات تونس، 55 درصد فهرست های نامزدهای انتخابات آینده تونس متعلق به احزاب سیاسی و
45 درصد آن ها متعلق به نامزدهای مستقل است. در حال حاضر بیش از 100 حزب و گروه در عرصه سیاسی تونس فعالیت می کنند.
برخی از احزاب سیاسی تونس بر این عقیده اند که شرایط برای برگزاری انتخابات مجلس موسسان مناسب نیست و نمی توان موفقیتی برای انتخابات مجلس موسسان تصور کرد. از زمانی که رژیم بن علی تحت فشار اعتراضات خیابانی سقوط کرد، انتخابات مجمع موسسان تونس در واقع اولین انتخاباتی است که قرار است در این کشور آفریقایی برگزار شود. این انتخابات پیش از این نیز یک بار به علت فراهم نبودن شرایط به تعویق افتاده است.

- وظیفه مجمع موسسان تونس این است که یک قانون اساسی جدید تدوین کند و شرایط را برای برگزاری انتخابات سراسری فراهم سازد. مبارزات تبلیغاتی رسمی برای این انتخابات اول اکتبر آغاز می شود.

- در ادامه موج مهاجرت به جنوبی ترین مناطق ایتالیا، قایق های حامل 300 مهاجر تونسی به جنوب این کشور رسیدند.
تا کنون هزاران نفر که بخش عمده آن ها کسانی هستند که به علت آشوب ها در تونس و لیبی از این کشورها گریخته اند، امسال خود را به جزیره لامپدوساLampedusa  در دریای مدیترانه و در جنوب ایتالیا رسانده اند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از رم، مأموران گارد ساحلی ایتالیا یک قایق بزرگ حامل 200 مهاجر را که راهی این جزیره بود تحت محافظت خود قرار داد.
دو قایق دیگر که حدود 100 نفر دیگر را با خود حمل می کردند، وارد لامپدوسا شدند. مسئولان گمرکات ایتالیا نیز اعلام کردند یکی از هواپیماهای شان دو قایق دیگر را شناسایی کرده که با حدود 200 مهاجر به سواحل ایتالیا نزدیک می شوند.
در همین حال "روبرتو مارونی" وزیر کشور ایتالیا اعلام کرد از روند رو به رشد تعداد مهاجرانی که از تونس به ایتالیا می آیند هیچ گونه نگرانی ندارد زیرا دو کشور اوایل امسال قراردادی را برای بازگرداندن این مهاجران امضا کرده اند.
از آغاز امسال تا کنون، از دو کشور
تونس و لیبی بیش از 48000 نفر به مناطق جنوبی ایتالیا به ویژه جزیره لامپدوسا وارد شده اند.

- ماموران گارد ساحلی ایتالیا 120 مهاجر تونسی را در سواحل جزیره لامپدوسا بازداشت کردند. این در حالی است که در حال حاضر حدود 1300 مهاجر غیر قانونی در جزیره لامپادوسا که در جنوب ایتالیا واقع شده است به سر می برند.
پلیس ایتالیا به مهاجران غیر قانونی که بازداشت شدند کمک کرد از قایق خارج شوند. آن ها پس از پیاده شدن از قایق تحت حفاظت پلیس به مکان دیگری منتقل شدند.

الجزایر

- شهرهای مختلف الجزایر روز یکشنبه (90.06.27) شاهد برگزاری تظاهرات مردمی بود. این راهپیمایی‌ها در اعتراض به بهبود شرایط معیشتی در این کشور برگزار گردید.
پایگاه اطلاع رسانی "همه چیز درباره الجزایر" اعلام کرد که تمام راه‌های منتهی به منطقه بجایه در 250 کیلومتری شرق پایتخت از اولین ساعات بامداد توسط معترضین الجزایری بسته شده بود. همچنین راه اصلی شماره 9 که بجایه را به سطیف مرتبط می‌کند و از جمله راه‌های بسیار مهم در شرق الجزایر بشمار می‌آید نیز توسط تظاهرات‌کنندگان بسته شده بود و امکان دستیابی به فرودگاه را برای مسافران با مشکل مواجه کرده بود.
معترضین الجزایری خواهان فراهم کردن آب بهداشتی و راه‌سازی و ارتباط به شبکه گاز طبیعی کشور بودند. در همین راستا ساکنین روستای اولاد بارودی در شهرک سیدی لخضر در استان مستغانم جزاری در 400 کیلومتری غرب پایتخت اقدام به بستن راه‌ اصلی شماره 11 جهت بهبود شرایط معیشتی خود شدند. همچنین ده‌ها نفر از افرادی که شغل خود را در جنوب الجزایر از دست داده بودند، در شهر نفت‌خیز حاسی مسعود تجمع اعتراض آمیز برگزار کردند.
روز شنبه نیز این کشور شاهد راهپیمایی‌های اعتراض‌آمیز بود، به گونه‌ای که وزارت داخلی به تمام نیروهای امنیتی و پلیس دستور آماده باش داده بود.

- رييس مركز مطالعات بين المللي در امور مسايل تروريستي فرانسه اعلام كرد كه بدون دخالت و نظارت دقيق دولت الجزاير مبارزه با تروريسم در شمال آفريقا غير ممكن است.
روزنامه الجزايري 'آخر ساعه' به نقل از 'ايو بوني' رييس مركز مطالعات بين المللي امور مربوط به مسايل تروريستي فرانسه نوشت با توجه به تحولات اخير در ليبي و ايجاد هرج و مرج در اين كشور و همچنين خطرات انتقال پديده تروريسم به كشور الجزاير، اين كشور بايد نهايت دقت خود را براي مقابله با اين پديده به كار گيرد.
وي كه در جمع تعدادي از كارشناسان الجزايري و برخي كشورهاي همجوار سخن مي گفت، همچنين تاكيد كرد كه بازتاب تحولات ليبي بر منطقه تاثير مستقيمي خواهد داشت.

' -محمود محمدي' سفير جمهوري اسلامي ايران در الجزاير، تحولات و بيداري امروز كشورهاي عربي را نشات گرفته از انقلاب اسلامي ايران، انديشه هاي امام راحل(ره) و درايت و تدبير رهبري در هدايت سياست خارجي جمهوري اسلامي دانست.

موریتانی

- گفتگوی ملی فراگیر با حضور نمایندگان حزب حاکم و چندین حزب مخالف موریتانی روز شنبه (90.06.26) در نواکشوت پایتخت این کشور آغاز شد.
شرکت کنندگان در گفتگوی ملی موریتانی تلاش خواهند کرد نقشه راهی مشتمل بر 10 ماده به ویژه رعایت اصل انتقال قدرت از طریق انتخابات دموکراتیک تهیه کنند.
در گفتگوی ملی موریتانی که "محمد ولد عبدالعزیز" رئیس جمهور موریتانی آن را
آغاز کرد،‌ حدود 60 تن از نمایندگان حزب حاکم و چهار حزب مخالف حضور دارند. دو حزب مخالف حاضر در این گفتگوها در پارلمان موریتانی کرسی دارند.
این در حالی است که 10 حزب مخالف دیگر این گفتگوها را تحریم کرده اند.
در نقشه راه
10 ماده ای مورد نظر احزاب موریتانی بر ضرورت تقویت روند دموکراسی، اصلاح قوانین و مقررات انتخابات، انتقال مسالمت آمیز قدرت، جایگاه و نقش جناح مخالف در روند دموکراسی کشور تاکید خواهد شد. همچنین در این طرح ارتقای نقش ارتش، ضرورت منع تغییر قانون اساسی، اصلاح دستگاه قضایی، تقویت جنبه حرفه ای و بی طرفی دولت، حسن زمامداری، رسانه های عمومی و خصوصی، وحدت ملی، انسجام و صلح اجتماعی پیش بینی شده است.
رئیس جمهور موریتانی اعلام کرد تهیه این نقشه راه و اجرای آن نقطه عطف مهمی در کشور محسوب می شود و فرصت مناسبی برای احزاب و تشکل های سیاسی فراهم خواهد کرد تا ضمن وارد شدن در یک گفتگوی جدی، سازوکارهای قانونی را برای تقویت دموکراسی در کشور مورد بررسی قرار دهند.
وی افزود درهای مذاکره همیشه به روی احزاب مخالف که گفتگوی ملی را تحریم کرده اند، باز خواهد بود زیرا در موریتانی برای همه اعضای جامعه به اندازه کافی جا وجود دارد و موفقیت گفتگوی ملی مستلزم مشارکت همه احزاب و گروه ها است.
حدود 10 حزب سیاسی از جمله تجمع نیروهای دموکراتیک وابسته به "احمد ولد داده" رهبر مخالفان از شرکت در گفتگوی ملی موریتانی خودداری کرده و اعلام کرده اند که دولت پیش از آغاز گفتگوی ملی باید اعتماد گروه های سیاسی را جلب کند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از نواکشوت، گفتگوی ملی موریتانی تا 26 سپتامبر (90.07.04) طول خواهد کشید
اما سازمان دهندگان این گفتگو اعلام کرده اند مذاکرات تا زمانی که به نتیجه برسد ادامه خواهد یافت.

سودان

- معاون اول رئیس جمهور سودان گفت صلح در ایالت نیل آبی سودان تنها با از بین بردن شورشیان محقق خواهد شد.
روزنامه الریاض چاپ عربستان سعودی نوشت "علی عثمان محمد طه" در اولین سخنرانی خود پس از انتصاب در شهر الدمازین سودان در یک پادگان نظامی تصریح کرد صلح در ایالت نیل آبی سودان جز با از بین بردن شورشیان و نابودی کانون های خیانت محقق نخواهد شد.
وی
افزود شورش، خیانت و اقدامات غیر قانونی را از بین خواهیم برد. نظامیان ارتش سودان باید به وظیفه ملی، قانونی و اخلاقی در پاکسازی این کشور از شر خیانتکاران و توطئه گران بکوشند.
این روزنامه افزود از سوی دیگر "ملیس زیناوی" نخست وزیر اتیوپی روز جمعه (90.06.25) در خارطوم در چارچوب تلاش ها برای
حل و فصل بحران در ایالت نیل آبی و منطقه جنوب کوردفان با ابراز امیدواری گفت مشکلات و درگیری در این دو ایالت به صورت مسالمت آمیز و محترمانه حل و فصل خواهد شد.
پارلمان سودان روز دوشنبه گذشته (90.06.21) اجازه داد درگیری و شورش در ایالت نیل آبی به صورت نظامی حل و فصل شود.

- مشاور رئیس جمهور سودان و وزیر امورخارجه سابق این کشور پیشنهاد کرد مسلمانان، منشوری برای اتحاد تدوین کنند تا از طریق آن اختلافات را کنار بگذارند.
آقای "مصطفی عثمان" در دومین روز از نخستین اجلاس بین المللی بیداری اسلامی با تأکید بر اینکه مسلمانان باید از تفرقه دوری کنند افزود: ملت های عرب با بیداری اسلامی توانستند تغییر را به وجود آورند اما مهمتر از آن مدیریت این تغییر است. وی گفت: مدیریت این تغییر، کار آسانی نیست و جهاد اکبر در مقابل توطئه هایی است که بذر تفرقه را می پاشند.
آقای عثمان با بیان اینکه رژیم صهیونیستی همیشه در حال توطئه علیه مسلمانان است افزود: بیداری اسلامی به ویژه انقلاب های امروز عرب با چالش هایی روبرو است که برای خنثی کردن آن باید از خودمان شروع کنیم و اتحاد را گسترش دهیم. مشاور رئیس جمهور سودان در بخش دیگری از سخنان خود به مسائل سوریه اشاره و اضافه کرد: ما نباید در مقابل مسائل سوریه تماشاچی باشیم.

- يك منبع آگاه در دولت سودان جنوبي اعلام كرد: سالوا كر، رئيس جمهوري سودان جنوبي طي 72 ساعت آينده به خارطوم مي‌رود.
اين اولين سفر خارجي سالوا كر پس از اعلام استقلال كشور سودان جنوبي است.
به گفته اين منبع، سالوا كر در جريان اين سفر با عمر البشير، رئيس‌جمهوري سودان و اعضاي دولتش درباره موضوعات و پرونده‌هاي مورد بحث گفت‌وگو مي‌كند. وي همچنين تاكيد كرد: اين سفر با هدف تاكيد بر تمايل سودان جنوبي نسبت به داشتن روابطي قدرتمند و برجسته با خارطوم صورت مي‌گيرد.
بر اساس اين گزارش، سالوا كر در راس هياتي بلندپايه از دولتش در جريان اين سفر به بررسي موضوعات مختلف از جمله مساله نفت و مرزها خواهد پرداخت.

- دو کشور سودان و سودان جنوبی روز یکشنبه (90.06.27) توافقنامه امنیت مرزی امضا کردند .
"عبد الرحیم محمد حسین" وزیر دفاع سودان پس از دیدار با وزیر دفاع سودان جنوبی در خرطوم به خبرنگاران گفت: بر اساس توافقنامه امنیتی که میان دو کشور به امضا رسید طرفین موافقت کردند 10 گذرگاه مرزی احداث کنند.
محمد حسین یادآور
شد: این اولین بار است که دو کشور توافقنامه ای درباره امنیت مرزهای مشترک امضا کردند. از زمان اعلام موجودیت و استقلال کامل کشور سودان جنوبی در ژوئیه گذشته، مناطق مرزی دو کشور همواره شاهد تنش و درگیری است.
به
گزارش خبرگزاری رویترز از خرطوم، وزیر دفاع سودان تصریح کرد ساخت گذرگاه های مرزی به تردد شهروندان دو کشور کمک زیادی خواهد کرد
این اولین نشست مسئولان بلند پایه دو کشور سودان و سودان جنوبی از زمان اعلام استقلال سودانی جنوبی است .

سومالی

- دبیر کل جمعیت صلیب سرخ آلمان که طی سفری در ایران است از پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چرا صلیب سرخ آلمان به قحطی زدگان سومالی کمک نکرده است از پاسخ دادن طفره رفت.
"کلمانس گراف ‌فون والد برگ ‌زابل" در حاشیه دیدارش با رئیس جمعیت هلال احمر کشورمان در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس مبنی بر اینکه صلیب سرخ آلمان به عنوان یکی از بزرگترین و برترین اعضای نهضت صلیب سرخ و هلال احمر دنیا به چه دلیل هنوز در کمک رسانی به مردم قحطی زده سومالی ورود نکرده است از پاسخ به این پرسش طفره رفت.
فون والد برگ ‌زابل در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر تشریح فعالیت‌های صلیب سرخ آلمان در دنیا گفت: صلیب سرخ آلمان در 50 کشور دنیا حضور دارد و 150 نماینده نیز دارد که در بلایای مختلف با تمام توان ارائه خدمات می‌دهد.

- این در حالی است که کشورهای اروپایی و آمریکا به راحتی به سومالیایی‌ها اسلحه می‌فروشند که این امر تا کنون باعث جنگ داخلی 20 ساله در این کشور مسلمان شده است که قحطی کنونی در این کشور نیز یکی از دلایل آن همین جنگ داخلی 20 ساله است.

- بر اساس آخرین گزارش ها تا کنون فقط 5 کشور مسلمان (ترکیه، عربستان، امارات، قطر و کویت) به همراه ایران به قحطی زدگان سومالیایی کمک کرده‌اند و حتی گزارش شده است که مردم قحطی زده این کشور نیز به هیچ وجه تمایل ندارند که کشورهای اروپایی و آمریکا به آنان کمک کنند زیرا تمام مشکلات خود را ناشی از دخالت‌ها و فروش اسلحه کشورهای اروپایی و آمریکا به کشورشان عنوان می‌کنند.

- دزدان دریایی سومالی روز یکشنبه (90.06.27) اعلام کردند یک زن انگلیسی را که همسرش هفته قبل در کنیا به قتل رسیده بود به گروگان گرفته اند.
افراد مسلح ناشناس
یکشنبه هفته گذشته با حمله به روستای دور افتاده کیوایو سافاری (Kiwayu Safari) یک شهروند انگلیسی به اسم دیوید تِبوت را که مدیر یک موسسه انتشاراتی بود، کشتند. افراد مسلح بعد از کشتن این فرد، همسر وی را گروگان گرفتند.
یکی از گروگانگیران سومالیایی گفت:‌ همکاران من، وی را همراه خود آوردند. من در میان افرادی هستم که از وی مراقبت می کنیم.
این منبع وضعیت عمومی این زن انگلیسی را خوب توصیف کرد.
به گزارش خبرگزاری رویترز از نایروبی، یکی از ریش سفیدان مناطق مرکزی سومالی نیز ورود این گروگان انگلیسی را تایید کرد و گفت: ما دوست نداریم منطقه سکونت ما به محلی برای نگهداری انسان های بیگناه تبدیل شود.

- به دنبال حملات هواپيماهاي بدون سرنشين امريکايي به پايگاه‌هاي گروه الشباب در جنوب سومالي، 17 شبه­نظامي اين گروه کشته شدند.
به دنبال حملات هواپيماهاي بدون سرنشين امريکايي به منطقه دوبلي در نزديکي کيسمايو، شهر بندري در 500 کيلومتري جنوب پايتخت سومالي، 3 عضو ارشد و 14 جنگجوي گروه الشباب کشته شدند.
اين در حالي است که بر اثر حملات هوايي امريکا در حومه شهر کيسمايو در روز پنج شنبه (90.06.24) 9 غيرنظامي جان خود را از دست داده و 30 نفر ديگر زخمي شدند.
لازم به ذکر است که سومالي ششمين کشوري است که ارتش امريکا در خاک آن با استفاده از هواپيماهاي بدون سرنشين حملات هوايي مرگباري را ترتيب داده است.

113766 - 90.06.28

  فرستادن مقاله
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

جهان از آفریقا چه می‌خواهد؟

۱۳۹۶/۶/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران:‌ تحولات مغرب عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات سودان (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات لیبی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات مصر (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات سودان (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات لیبی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مصر (174)

۱۳۹۵/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مصر (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات لیبی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات لیبی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مصر (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات سودان (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مصر (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات لیبی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات لیبی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات سودان (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مصر (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات لیبی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات سودان (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران:تحولات مغرب عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات مصر (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مصر (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات لیبی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات سودان (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

تحولات لیبی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مصر (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات لیبی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مصر (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مغرب عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مصر (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات لیبی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات سودان (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مغرب عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مصر (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات لیبی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مصر (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات لیبی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات سودان (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات سودان (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات لیبی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات مصر (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات مصر (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات سودان (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مصر (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات لیبی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات سودان (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مصر (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات لیبی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات لیبی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات سودان (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات سودان (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات لیبی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات سودان (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات لیبی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مصر (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات لیبی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات لیبی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات لیبی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات سودان (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات مصر (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مصر (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات لیبی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات مصر (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات سودان (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات لیبی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات سودان (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مصر (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مصر (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات سودان (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات لیبی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات سودان (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات سودان (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات لیبی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات مصر (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات لیبی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات لیبی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مصر (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات سودان (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات لیبی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات سودان (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات سودان (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات سودان (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات لیبی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات سودان (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات سودان (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات سودان (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مصر (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (117)

۱۳۹۳/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات سودان (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات سودان (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مصر (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات لیبی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات سودان (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (112)

۱۳۹۳/۹/۱۹

آفران: تحولات لیبی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات سودان (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات لیبی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات سودان (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مصر (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات سودان (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات لیبی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مصر (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات لیبی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات سودان (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات مصر (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات لیبی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات سودان (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولان مغرب عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (107)

۱۳۹۳/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات لیبی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات مصر (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات سودان (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مصر (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات لیبی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات سودان (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مصر (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات سودان (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات لیبی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات سودان (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات لیبی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات سودان (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات لیبی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مصر (98)

۱۳۹۳/۶/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات لیبی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مصر (96)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مصر (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات لیبی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات سودان (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات مصر (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات سودان (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مصر (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات لیبی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران : تحولات مغرب عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مصر (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات لیبی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات سودان (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات لیبی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مصر (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مصر (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مصر (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات لیبی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مصر (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات سودان (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مصر (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات سودان (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات مصر (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات لیبی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات سودان (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات سودان (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات لیبی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مصر (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات لیبی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات سودان (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات سودان (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات لیبی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مصر (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات لیبی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مصر (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربي (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربي (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مصر (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات لیبی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات سودان (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات مصر (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات لیبی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات لیبی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مصر (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی(70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات مصر (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات لیبی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات سودان (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات لیبی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات مصر (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی(68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات سودان (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات لیبی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مصر (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی(67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات مصر (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات لیبی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات سودان (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات سودان (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات لیبی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی(65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مصر (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مصر (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات لیبی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات سودان (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مصر (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات لیبی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات سودان (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات مصر (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

نگاه آفران: تحولات مصر 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات لیبی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

نگاه آفران: تحولات سودان 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: آفريقاي جنوبي اولين ايستگاه اجلاس كميسيون مشترك دولت تدبير و اميد

۱۳۹۲/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مصر (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات سودان (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

نگاه آفران: تحولات مغرب عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات لیبی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات سودان 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات سودان (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات لیبی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مصر (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات سودان (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات مصر (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات لیبی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات سودان (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات لیبی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات مصر (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مصر (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات لیبی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات سودان (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات مصر (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات مصر (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات سودان (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات لیبی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مصر (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات سودان (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات سودان (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات لیبی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مصر (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات سودان (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات لیبی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات سودان (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: گزارش تحليلي بر سفر رئيس جمهور ايالات متحده آمريكا به آفريقا

۱۳۹۲/۴/۱۶

آفران: تحولات لیبی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات سودان (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات لیبی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات سودان (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات مصر (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات سودان (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات سودان (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مصر (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات سودان (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات لیبی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات ليبي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی(34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مصر (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات لیبی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات سودان (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات ليبي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مصر (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات سودان (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات مصر(32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مصر (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: کودتا در آفریقای مرکزی

۱۳۹۲/۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات لیبی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات سودان (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مصر (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مصر (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات مصر (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات سودان (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات لیبی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مصر (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات لیبی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات مصر (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات سودان (23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۴

آفران: تحولات ليبي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات مغرب عربي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات آفریقای غیر عربی (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مصر (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات ليبي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات لیبی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات سودان (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات لیبی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مصر (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات سودان (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات لیبی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات مصر (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات سودان (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مغرب عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات لیبی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مصر (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات سودان (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات سودان (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مصر (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱

آفران:حسن الشیخ محمود رئیس جمهور جدید سومالی

۱۳۹۱/۶/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۲۶

دیدگاه اسلام گرایان درباره آینده قبطی ها در مصر

۱۳۹۱/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۱۹

تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: انتخابات كشور ليبي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (5)

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: عملکرد حزب اسلامی النهضة پس از انقلاب تونس

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (4)

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۷

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (3)

۱۳۹۱/۳/۲۴

انتخابات ریاست جمهوری مصر (2012)

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: عواقب پیروزی "احمدشفیق" در انتخابات

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (2)

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: میزان موفقیت اخوان المسلمین در بازیابی پایگاه مردمی خود

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (1)

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: حکم دادگاه مبارک به نفع نامزد اخوان تمام شد

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: بروز اعتراضات در مصر و نشانه رفتن نامزدی نخست وزیر مبارک

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۶

آفران:نظرات موافقان و مخالفان مرسی

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: وجوب توافق بین اخوان و نیروهای انقلابی علیه احمد شفیق

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۹

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۸

مصر و تهدیدات عمر سلیمان

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: انتخابات مصر صحنه پراکندگی آراء میان دو مجموعه اسلام گرا و مدنی

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: بررسی و تحلیل آخرین وضعیت انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: شعارهای انتخاباتی برخی نامزدهای برجسته انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.25

۱۳۹۱/۲/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.24

۱۳۹۱/۲/۲۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.23

۱۳۹۱/۲/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.20

۱۳۹۱/۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.19

۱۳۹۱/۲/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.18

۱۳۹۱/۲/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.17

۱۳۹۱/۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.16

۱۳۹۱/۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.13

۱۳۹۱/۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.12

۱۳۹۱/۲/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.11

۱۳۹۱/۲/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.10

۱۳۹۱/۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.09

۱۳۹۱/۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.05

۱۳۹۱/۲/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.04

۱۳۹۱/۲/۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.03

۱۳۹۱/۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.02

۱۳۹۱/۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.30

۱۳۹۱/۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.29

۱۳۹۱/۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.28

۱۳۹۱/۱/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.27

۱۳۹۱/۱/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.26

۱۳۹۱/۱/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.23

۱۳۹۱/۱/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.22

۱۳۹۱/۱/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.21

۱۳۹۱/۱/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.20

۱۳۹۱/۱/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.19

۱۳۹۱/۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.16

۱۳۹۱/۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.15

۱۳۹۱/۱/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.14

۱۳۹۱/۱/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.07

۱۳۹۱/۱/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.06

۱۳۹۱/۱/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.21

۱۳۹۰/۱۲/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.20

۱۳۹۰/۱۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.17

۱۳۹۰/۱۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.16

۱۳۹۰/۱۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.15

۱۳۹۰/۱۲/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.13

۱۳۹۰/۱۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.10

۱۳۹۰/۱۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.09

۱۳۹۰/۱۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.08

۱۳۹۰/۱۲/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.07

۱۳۹۰/۱۲/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.06

۱۳۹۰/۱۲/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.03

۱۳۹۰/۱۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.02

۱۳۹۰/۱۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.01

۱۳۹۰/۱۲/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.30

۱۳۹۰/۱۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.29

۱۳۹۰/۱۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.11.19

۱۳۹۰/۱۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.17

۱۳۹۰/۱۱/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.16

۱۳۹۰/۱۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.10

۱۳۹۰/۱۱/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.09

۱۳۹۰/۱۱/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.08

۱۳۹۰/۱۱/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.05

۱۳۹۰/۱۱/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.28

۱۳۹۰/۱۰/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.27

۱۳۹۰/۱۰/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.26

۱۳۹۰/۱۰/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.25

۱۳۹۰/۱۰/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.21

۱۳۹۰/۱۰/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.19

۱۳۹۰/۱۰/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.18

۱۳۹۰/۱۰/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.17

۱۳۹۰/۱۰/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.14

۱۳۹۰/۱۰/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.13

۱۳۹۰/۱۰/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.12

۱۳۹۰/۱۰/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.11

۱۳۹۰/۱۰/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.10

۱۳۹۰/۱۰/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.06

۱۳۹۰/۱۰/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.05

۱۳۹۰/۱۰/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.03

۱۳۹۰/۱۰/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.29

۱۳۹۰/۹/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.28

۱۳۹۰/۹/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.27

۱۳۹۰/۹/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.26

۱۳۹۰/۹/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.23

۱۳۹۰/۹/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.22

۱۳۹۰/۹/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.21

۱۳۹۰/۹/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.20

۱۳۹۰/۹/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.19

۱۳۹۰/۹/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.12

۱۳۹۰/۹/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.09

۱۳۹۰/۹/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.08

۱۳۹۰/۹/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.07

۱۳۹۰/۹/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.06

۱۳۹۰/۹/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.05

۱۳۹۰/۹/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.02

۱۳۹۰/۹/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.01

۱۳۹۰/۹/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.28

۱۳۹۰/۸/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.25

۱۳۹۰/۸/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.14

۱۳۹۰/۸/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.11

۱۳۹۰/۸/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.10

۱۳۹۰/۸/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.08

۱۳۹۰/۸/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.03

۱۳۹۰/۸/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.02

۱۳۹۰/۸/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.27

۱۳۹۰/۷/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.26

۱۳۹۰/۷/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.25

۱۳۹۰/۷/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 24 .7 .90

۱۳۹۰/۷/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.18

۱۳۹۰/۷/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.17

۱۳۹۰/۷/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.16

۱۳۹۰/۷/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.12

۱۳۹۰/۷/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.09

۱۳۹۰/۷/۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.06

۱۳۹۰/۷/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.05

۱۳۹۰/۷/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.03

۱۳۹۰/۷/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.30

۱۳۹۰/۶/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.28

۱۳۹۰/۶/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.27

۱۳۹۰/۶/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.26

۱۳۹۰/۶/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.22

۱۳۹۰/۶/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.20

۱۳۹۰/۶/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.06.19

۱۳۹۰/۶/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.16

۱۳۹۰/۶/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.15

۱۳۹۰/۶/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.14

۱۳۹۰/۶/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.13

۱۳۹۰/۶/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.12

۱۳۹۰/۶/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.08

۱۳۹۰/۶/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.07

۱۳۹۰/۶/۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.06

۱۳۹۰/۶/۶

آفریقا در هفته ای که گذشت (900527 الی 900602)

۱۳۹۰/۶/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.05

۱۳۹۰/۶/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.02

۱۳۹۰/۶/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.01

۱۳۹۰/۶/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.30

۱۳۹۰/۵/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.29

۱۳۹۰/۵/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.24

۱۳۹۰/۵/۲۴

آفران: انقلابیون لیبی در مقابل یک آزمون سخت

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900513 الی 900519)

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.23

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.22

۱۳۹۰/۵/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.19

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: صحنه جنگ لیبی پس از آغاز ماه رمضان

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.18

۱۳۹۰/۵/۱۸

آفران: محاکمه حسنی مبارک ؛ واکنش ها و پیامدها

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.17

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.16

۱۳۹۰/۵/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.15

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفریقا در هفته ای که گذشت (900506 الی 900512)

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفران: تحولات شمال آفر یقا - 90.05.12

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: آفريقاي شرقي؛ اهميت استراتژيك و افق هاي پيش رو

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.11

۱۳۹۰/۵/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.10

۱۳۹۰/۵/۱۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.09

۱۳۹۰/۵/۹

آفران: قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.08

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.05

۱۳۹۰/۵/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.04

۱۳۹۰/۵/۴

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (2)

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.03

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.02

۱۳۹۰/۵/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.01

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (1)

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.29

۱۳۹۰/۴/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.28

۱۳۹۰/۴/۲۸

آفران: دموکراسی در آفریقا

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.27

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (900416 الی 900422)

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.25

۱۳۹۰/۴/۲۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.22

۱۳۹۰/۴/۲۲

آفران: مراکش، تاریخ و جغرافیا

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.19

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: موریتانی پس از انقلاب های عربی

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.18

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفریقا در هفته ای که گذشت (900409 الی 900415)

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: مراکش پس از همه پرسی

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.15

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (پایانی)

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.14

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (2)

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.13

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (1)

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.12

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: دلیل حمایت آمریکا از انقلابیون و سازمان های مصری

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.11

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفریقا در هفته ای که گذشت (900402 الی 900408)

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تاثير عوامل اقتصادي بر انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.08

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.07

۱۳۹۰/۴/۷

آفران: نشانه های “همه پرسی نظامی" درباره رئیس جمهور آینده مصر

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.06

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: عدم تناسب نقش و حقوق زنان در افریقا

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.05

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: گزينه هايي دشوار سياست مصر در قبال انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.04

۱۳۹۰/۴/۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (900326 الی 900401)

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: بروز اختلاف در صفوف انقلابیون لیبی

۱۳۹۰/۴/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.01

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: تغییر پشت درب‌های الجزایر و مغرب پس از لیبی

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: اصلاحات در قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.31

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: مصادره انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.30

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.29

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: صف بندی احزاب تونسی برای انتخابات آینده

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفریقا در هفته ای که گذشت (900319 الی 900325)

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: آخرین تحولات سودان

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.28

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.25

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: اعطاي وام به مصر و ربودن انقلاب

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: بازیگران منطقه ای؛ تلاش برای مدیریت انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.24

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: انقلاب هاي عربي و سياست هاي آمريكا در قبال ايران

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: اختاپوس جاسوسی اسرائیل در تونس و مصر

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.23

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900311 الی 900318)

۱۳۹۰/۳/۲۱

آفران: بررسی نتایج انتخابات شهرداری ها در آفریقای جنوبی

۱۳۹۰/۳/۹

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی بنین

۱۳۹۰/۱/۲۸

انتخابات 2011 نیجریه

۱۳۹۰/۱/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (891205 الی 891211)

۱۳۸۹/۱۲/۱۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (891114 الی 891120)

۱۳۸۹/۱۱/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (891030 الی 891106)

۱۳۸۹/۱۱/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891023 الي 891029)

۱۳۸۹/۱۱/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891016 الي 891022)

۱۳۸۹/۱۰/۲۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891009 الي 891015)

۱۳۸۹/۱۰/۱۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891002 الي 891008)

۱۳۸۹/۱۰/۱۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890925 الي 891001)

۱۳۸۹/۱۰/۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890918 الي 890924)

۱۳۸۹/۹/۲۹

تقويم انتخابات سال 2011 ميلادي در آفريقا

۱۳۸۹/۹/۲۷

ماداگاسكار قانون اساسي 17 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۲۳

زيمبابوه ریاست جمهوری می 2011

۱۳۸۹/۹/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890911 الي 890917)

۱۳۸۹/۹/۲۰

ساحل عاج ریاست جمهوری 31 اکتبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۸

تانزانيا و زنگبار رياست جمهوري و پارلماني

۱۳۸۹/۹/۱۷

مصر قوه مقننه 28 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۷

اوگاندا رياست جمهوري و پارلماني 18 فوریه 2011

۱۳۸۹/۹/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890813 الي 890813)

۱۳۸۹/۸/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890729 الي 890805)

۱۳۸۹/۸/۸

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890722 الي 890728)

۱۳۸۹/۸/۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890715 الي 890721)

۱۳۸۹/۷/۲۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890708 الي 890714)

۱۳۸۹/۷/۱۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890625 الي 890701)

۱۳۸۹/۷/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890618 الي 890624)

۱۳۸۹/۶/۲۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890611 الي 890617)

۱۳۸۹/۶/۲۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890604 الي 890610)

۱۳۸۹/۶/۱۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890528 الي 890603)

۱۳۸۹/۶/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890521 الي 890527)

۱۳۸۹/۵/۳۰

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890514 الي 890520)

۱۳۸۹/۵/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890507 الي 890513)

۱۳۸۹/۵/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890431 الي 890506)

۱۳۸۹/۵/۹

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890424 الي 890430)

۱۳۸۹/۵/۲

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890417 الي 890423)

۱۳۸۹/۴/۲۶