نگاه آفران > آفران: تحولات آفريقاي عربي

آفران: تحولات آفريقاي عربي

تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۴/۲۴

مصر

- به دنبال صدور حكم دادگاه عالي قانون اساسي مصر مبني بر انحلال مجلس اين كشور، رئيس‌جمهوري مصر با اعلام اينكه به حكم دادگاه قضايي احترام مي‌گذارد، تاكيد كرد كه از حكم دادگاه تبعيت مي‌كند.

به گزارش الجزيره، "محمد مرسي"، ‌رئيس ‌جمهوري منتخب مصر با صدور بيانيه‌اي اعلام كرد كه به حكم صادره توسط دادگاه عالي قانون اساسي اين كشور مبني بر لازم الاجرا بودن حكم انحلال مجلس الشعب پايبند است و به اين دادگاه احترام مي‌گذارد. محمد مرسي در بيانيه خود آورده است كه اگر حكم دادگاه عالي قانون اساسي مصر بر اين است كه مجلس الشعب به انجام وظايف خود ادامه ندهد، ما به اين حكم احترام مي‌گذاريم.

وي گفته است كه دولت مصر دولت قانون است كه در آن به قانون اساسي و موسسات و نهادهاي مختلف كشور احترام گذاشته مي‌شود. رئيس‌جمهوري مصر تاكيد كرده است كه با گروه ‌هاي سياسي، نهادهاي مختلف و مقامات عالي قضايي اين كشور براي برون رفت از وضعيت كنوني كشور مذاكره و رايزني خواهد كرد. در اين بيانيه كه پايگاه اطلاع رساني حزب آزادي و عدالت، ‌شاخه سياسي جماعت اخوان المسلمين مصر آن را منتشر كرده، آمده است: حكم رياست جمهوري مصر مبني بر توقف انحلال مجلس و بازگشت نمايندگان به كارهاي خود در راستاي قانون و هدف از آن احترام به دستگاه قضايي و قانون اساسي مصر و به نفع ملت و منافع عالي كشور بود.

در اين راستا "محمد فواد جادالله"، مشاور حقوقي محمد مرسي در سخناني اعلام كرد كه رئيس‌جمهوري منافع عالي كشور را بالاتر از همه چيز مي‌داند و به دستورات صادره توسط دستگاه قضايي كشور احترام مي‌گذارد.

 

- "یاسر علی" سخنگوی رئیس جمهور مصر در گفتگو با شبکه عربی بی بی سی ابراز داشت که "محمد مرسی" رئیس جمهور این کشور در حال گفتگو با تمام گروه های داخلی برای معرفی نخست وزیر جدید مصر است.

یاسر علی تاکید کرد که نخست وزیر بزودی و پس از بازگشت مرسی از نشست سران آفریقا در آدیس بابا معرفی خواهد شد. وی تصریح کرد که دولت بعدی دولتی ائتلافی خواهد بود و گروه‌های ملی در این دولت نقش خواهند داشت. منابع خبری گزارش داده‌اند که تاکنون شمار زیادی از شخصیت های مصری پیشنهاد مرسی را برای بر عهده گرفتن مناصب مهم و کلیدی رد کردند و شماری دیگر شروطی را برای پذیرفتن پیشنهاد وی قرار دادند تا رئیس جمهوری جدید را در تنگنا و تحت فشار قرار بدهند.

پیش از این "حسین عبدالقادر البسیونی" مسئول روابط سیاسی حزب آزادی و عدالت اخوان المسلمین نیز گفته بود که محمد مرسی طی هفته جاری تیم ریاست جمهوری شامل نمایندگان و مشاوران را اعلام می کند و بعد از آن نیز بالطبع نخست وزیر را معرفی می کند که در پی آن کابینه تشکیل می شود.

 

- جنبش قضات حامي مصر اظهارات رئيس كانون قضات عليه رئيس جمهور اين كشور را محكوم كرد.

به گزارش شبكه خبري العالم، جنبش قضات حامي مصر، سخنان رئيس كانون قضات را كه در آن رئيس جمهور و نهاد رياست جمهوري به شدت هدف حمله قرار گرفته است محكوم كرد. "اسلام ابوالمجد" خبرنگار شبكه العالم در قاهره در گزارشي با اشاره به آثار منفي سخنان "احمد الزند" رئيس كانون قضات مصر عليه "محمد مرسي" رئيس جمهور مصر كه به حد اهانت رسيده است گفت وي علاوه بر سخنان اهانت آميز خود قضات را تحريك كرد دست از كار بكشند و همين امر جنبش قضات حامي مصر را وادار به واكنش كرد.

"محمد عوض" رئيس دادگاه كيفري اسكندريه در واكنش به اين سخنان، رئيس كانون قضات را به تحريك آشكار قضات به انكار عدالت متهم كرد و افزود اين كار جرم است و در قانون براي آن مجازات در نظر گرفته شده است. همچنين ديگر اعضاي جنبش قضات حامي مصر نيز سخنان رئيس كانون قضات را اشتباهي نابخشودني دانستند. در ادامه گزارش آمده است اعضاي جنبش قضات حامي مصر از اعضاي هيأت هاي قضايي خواستند در اين لحظات حساس كه مصر در آن قرار دارد با يكديگر متحد باشند و براي استقلال تلاش كنند.اين جنبش بر ضرورت از سرگيري فعاليت همه موسسه هاي كشور و دادن اختيارات كامل به رئيس جمهور تاكيد كرد.

اين جنبش همچنين احترام به قانون و استقلال دستگاه قضايي مصر را خواستار شد و تاكيد كرد اين هدف تنها در صورتي تحقق مي يابد كه همه اختيارات به رئيس جمهور كشور داده شود.

 

- شبکه المیادین از پایان اختلافات بر سر ماده 2 قانون اساسی مصر خبر داد.

به گزارش این شبکه تلویزیونی، گروه اخوان المسلمین در مصر در اعتراض به انحلال پارلمان (مجلس الشعب) و در حمایت از "محمد مرسی"، رئیس جمهور این کشور، به برگزاری تظاهرات میلیونی در میدان التحریر دعوت کرد. در همین حال کمیته تدوین قانون اساسی با حفظ ماده دو، که در قانون اساسی سال 1971 ذکر شده بود، به اختلافات بر سر دومین ماده قانون اساسی جدید مصر پایان داد. بنا بر اصلاح این ماده الازهر تنها نهاد مرجعی است که اصول شریعت اسلامی را تفسیر می کند.

"احمد مهران"، خبرنگار این شبکه با تهیه گزارشی درباره این مسئله گفت: درحالی که اعضای احزاب سلفی بر جایگزینی کلمه اصول شریعت به احکام شریعت اسلامی اصرار داشتند، اما سر انجام متن نهایی این ماده را پذیرفتند. در همین حال، الازهر از باقی ماندن ماده 2 قانون اساسی حمایت کرد و مسیحیان مصری و احزاب سیاسی از حفظ این ماده خشنود شدند.

"عبد العزیز النحاس"، دبیر کل معاون حزب الوفد، در این باره تصریح کرد، متن این ماده، متن خوبی است و با اصول و خواسته های حزب الوفد و منشور ائتلاف که همه احزاب سیاسی از جمله حزب آزادی و عدالت، نور و احزاب سلفی آن را امضا کرده اند، انسجام دارد. خبرنگار این شبکه در پایان خاطرنشان کرد: با وجود تلاش برای حذف سهمیه کارگران و کشاورزان در کرسی های پارلمان و عدم اعطای اختیارات گسترده به رئیس جمهور، کمیته تدوین قانون اساسی به رایزنی ها درباره تدوین این قانون ادامه می دهد.

 

- هزاران شهروند مصري روز جمعه (91.04.23) در تظاهراتي موسوم به "پايداري" كه به دعوت برخي گروه ها، احزاب و جنبش هاي سياسي و انقلابي مصر در حمايت از "محمد مرسي" رييس جمهوري و درخواست براي لغو متمم قانون اساسي صورت گرفت، شركت كردند.

شركت كنندگان در اين تظاهرات با سردادن شعارهايي لغو متمم قانون اساسي را كه ماه گذشته از سوي شوراي عالي نظامي حاكم بر اين كشور صادر شده بود، خواستار شدند. آنان همچنين خواستار فاصله گرفتن شوراي نظامي حاكم بر مصر از سياست و پرهيز قوه قضائيه اين كشور از سياست بازي شده و در همين راستا حكم ديوان عالي قانون اساسي مبني بر انحلال مجلس را محكوم كردند.

جنبش اخوان المسلمين، ‌گروه جماعت اسلامي مصر، جبهه سلفي، جنبش ملي، جنبش ششم آوريل، شوراي انقلاب، هواداران شيخ "حازم صلاح ابو اسماعيل"، حزب آزادي و عدالت، حزب سازندگي و توسعه، از مهمترين تشكل ها و احزاب شركت كننده در اين تظاهرات بودند.

 

- "عصام عريان" نائب رئيس حزب آزادي و عدالت مصر گفت: تا زماني كه دولتمردان سابق وجود دارند اقدامات عليه انقلاب مردمي نيز وجود خواهد داشت.

به گزارش روزنامه الدستور، وي افزود، رئيس كابينه تا سه روز ديگر اعلام مي شود، و تشكيل كابينه حداقل يك هفته به طول مي انجامد. وي تأكيد كرد كه نبايد كابينه همچون سهم بين احزاب تقسيم شود بلكه اعضاي كابينه بايد صرفا بر اساس كفايت و قدرت عمل در اجراي برنامه ها انتخاب شوند.

وي اشاره كرد مسئله امروز مبارزه بين دو اراده است، كه يكي به دنبال تكميل و به بار نشستن انقلاب، و ديگري در پي بازگشت به اوضاع قبل از انقلاب است و تا زماني كه دولتمردان سابق وجود دارند اقدامات عليه انقلاب مردمي نيز وجود خواهد داشت. وي افزود از آنجا كه در شرايط كنوني هر كس به نوعي قانون را تفسير مي كند لذا ادعاها و اعمال بسياري به نام قانون انجام مي شود به همين دليل از همه به ويژه نيروهاي مسلح و وزارت دادگستري مي خواهم كه از سياسي گري و حزب گرايي پرهيز كنند. عصام عريان تأكيد كرد كه خود او به هيچ وجه پست معاون رياست جمهوري را نخواهد پذيرفت كما اينكه تا كنون هيچ منصبي به وي پيشنهاد نشده است، از سوي ديگر ابراز كرد كه معاونت رياست جمهوري از ميان اعضاي حزب آزادي و عدالت انتخاب نخواهد شد.

 

- "نادر بكار" سخنگوي حزب سلفي نور در مصر اعلام كرد، رهبران اين حزب در ديدار با "آن پترسون" سفير آمريكا در قاهره بر ضرورت تقويت روابط دو جانبه تاكيد كردند.

به نوشته روزنامه 'الشرق الاوسط' در اين ديدار كه روز پنج شنبه (91.04.22) انجام شد رهبران حزب نور بر ضرورت تقويت روابط ميان مصر و آمريكا بر اساس احترام به تصميمات مصر تاكيد كردند. به گفته بكار، پترسون نيز در اين ديدار موضوع نامزدهاي حزب نور براي پست هاي وزارتي در دولت آينده را بررسي كرد. سخنگوي حزب سلفي نور در مصر در گفتگو با الشرق الاوسط گفت: در ديدار با سفير آمريكا چشم انداز وضعيت مصر در آينده بررسي شد و بر اهتمام حزب نور به برقراي و تقويت ثبات در مصر تاكيد شد.

به گفته بكار، در اين ديدار آخرين تحولات سياسي كنوني و موضوع مجلس مؤسسان قانون اساسي جديد مورد بررسي قرار گرفت و طرف آمريكايي بر تحقق منافع مشترك دو كشور و راه هاي توسعه اقتصاد مصر در آينده تاكيد كرد. وي افزود، رهبران حزب نور تاكيد كردند كه طرف هاي غربي به دنبال منافع خود در مصر هستند و اين حزب براي تفاهم و گفتگو با ساير احزاب براي دستيابي به منافع مشترك، بدون وابستگي تلاش خواهد كرد. بكار گفت: سفر محمد مرسي رييس جمهوري مصر به عربستان سعودي، تاكيدي بر خط مشي سياست خارجي آينده مصر است.

 

- ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرد اخیرا یک سامانه دفاع ضد موشکی گنبد آهنین خود را نزدیک شهر ایلات واقع در نزدیکی مرز مصر مستقر کرده است.

ارتش رژيم صهيونيستي در بیانیه ای اعلام کرد، یک سامانه دفاع ضد موشکی گنبد آهنین در حال حاضر در چهارچوب برنامه استقرار این سامانه، در نزدیکی ایلات نصب شده است که تغییر مکان گاه و بیگاه توپخانه ها را نیز که بخشی
از آن است، شامل می شود. یک مسئول نظامی اين رژيم نیز که خواست نامش فاش نشود، خاطر نشان کرد، استقرار این سامانه با اهداف عملیاتی انجام نشده بلکه بیشتر در چهارچوب آماده سازی و شناسایی منطقه ای بوده است. این مسئول صهيونيست افزود این سامانه در ایلات مستقر شده است و این نخستین بار است که سامانه دفاع ضد موشکی گنبد آهنین در نزدیکی ایلات مستقر می شود. این خبر در حالی اعلام می شود که در این بخش تنش هایی روی داده است. مقامات رژيم صهيونيستي 17 ژوئن از اصابت دو راکت به جنوب سرزمين هاي اشغالي خبر دادند که از صحرای سینای مصر شلیک شده بود. آن ها پنجم آوریل نیز از اصابت راکتی از نوع گراد در ایلات خبر دادند که تلفات و خساراتی در بر نداشت و مقامات اين رژيم همچنین از خنثی کردن بیش از 10 مورد تلاش برای حمله از صحرای سینا در دو ماه اخیر خبر داده اند. به گزارش خبرگزاری فرانسه از بیت المقدس، از طرف دیگر، اوسط ژوئن بعد از نفوذ یک گروه کماندویی به فلسطين اشغالي از صحرای سینا و حمله به یک کاروان اين رژيم که به کشته شدن یک صهيونيست منجر شد، خشونت های مرگباری در غزه و اطراف آن داده است.   

 

- رؤساي جمهوري مصر و تونس در كنفرانس خبري مشترك در قاهره اعلام كردند كه با هرگونه مداخله نظامي در سوريه مخالف هستند.

به گزارش شبكه خبري العربيه، "محمد مرسي" رئيس جمهور مصر و "منصف مرزوقي" رئيس جمهور تونس روز جمعه (91.04.23)در كنفرانس خبري مخالفت خود را با هرگونه دخالت نظامي در سوريه اعلام كردند.

همچنين مرزوقي در اين كنفرانس خبري بر اهميت يافتن راه‌حلي ديپلماتيك درباره موضوع سوريه تاكيد كرد. زماني كه از مرسي درباره موضع مصر در مقابل گروه‌هاي مختلف فلسطيني پرسيده شد، وي پاسخ داد: مصر در فاصله مساوي از تمامي گروه‌ هاي فلسطيني ايستاده است. البته مرسي درباره بازگشايي گذرگاه رفح بر روي نوار غزه هيچگونه صحبتي نكرد.

اما رئيس جمهور تونس گفت كه وي خوشحال است كه ببيند مصر جديد قلب خود و مرزهايش به سوي برادرانمان به ويژه در غزه را باز مي‌كند.

محمد مرسي در فعاليت هاي انتخاباتي خود بارها از حق فلسطيني‌ها در مقاومت و بازگشت آوارگان فلسطيني به خانه‌هايشان حمايت كرده بود. مرزوقي در اين كنفرانس خبري گفت كه توافق كلي ميان مصر و تونس درباره اهميت دستيابي به آشتي در ميان فلسطينيان وجود دارد.

 

- رئيس جمهور مصر اعلام كرد كه در دومين سفر خارجي خود مصر را به مقصد اتيوپي ترك خواهد كرد.

به گزارش الأهرام، رئيس جمهور مصر اعلام كرد كه در دومين سفر خارجي خود مصر را به مقصد اتيوپي ترك خواهد كرد. "محمد مرسي" در گفتگو با خبرنگار الاهرام گفت كه جهت حضور در كنفرانس سران آفريقا كه قرار است در شهر اديس بابا در تاريخ 15 و 16 ژولاي برگزار شود عازم اتيوپي خواهد شد.

بنا بر اين گزارش، پرونده همكاري‌هاي اقتصادي و مسائل ديگر، دو موضوع مهم مذاكرات مرسي در سفر به آديس‌آبابا خواهد بود.

 

- "محمد مرسي"، رئيس‌جمهور مصر در اولين سفر پس از رياست جمهوري وارد عربستان شد و با پادشاه اين كشور ديدار كرد اين در حالي است كه پيش از اين سفر، روزنامه‌هاي عربستاني به جوسازي عليه اسلامگرايان مصري پرداخته بودند.

در اين باره سردبير روزنامه "عرب نيوز" سفر رئيس‌جمهور مصر به عربستان را بسيار مهم و نشان دهنده رويكرد سياست خارجي مصر و جايگاه كشورهاي عربي در اين سياست دانست.

به گزارش شبكه تلويزيوني الجزيره "علي البلوي" در گفتگويي با اين شبكه سفر محمد مرسي رئيس‌جمهور مصر به عربستان را به منزله اولين نشانه‌ هاي سياست خارجي جديد مصر دانست و افزود، به نظر من اين سفر سرآغاز روابط مصر با عربستان و كشورهاي شوراي همكاري خليج فارس بخصوص در ابعاد اقتصادي و سياسي خواهد بود بخصوص كه مصر اكنون به حمايت‌هاي گسترده اقتصادي اعراب نياز دارد به همين سبب اين سفر نشان دهنده اهميت كشورهاي عربي و جايگاه آن ها در سياست خارجي مصر است.

وي در پاسخ به اين كه سفر مرسي در شرايطي صورت مي‌گيرد كه وي نه دولت و نه مجلس دارد و از سوي ديگر منازعاتي نيز بين وي و شوراي نظامي وجود دارد، آيا اين سفر مي‌تواند حمايتي براي وي به شمار رود گفت: همه رهبران سياسي اين كشور به اهميت اين مرحله براي تامين امنيت و ثبات اين كشور واقفند. بر همين اساس تصور مي‌كنم سفر مرسي به عربستان براي تقويت روابط دو كشور و شايد مشاركت غير مستقيم در تحقق ثبات و امنيت داخلي مصر باشد.

 

- "محمد مرسي" و "منصف المرزوقي" روساي جمهوري مصر و تونس روز جمعه (91.4.23) در ديداري كه براي نخستين بار پس از وقوع انقلاب دو كشور در قاهره با يكديگر داشتند، بر پايبندي خود نسبت به ادامه تلاش در راستاي ادامه و تكميل 'بهار عربي' تاكيد كردند.

محمد مرسي رييس جمهوري مصر در يك كنفرانس مشترك مطبوعاتي انقلاب تونس را نخستين گلي توصيف كرد كه در بهار عربي شكوفا شد و به مصر رسيد و در پي آن موجي انقلابي از غرب جهان عرب آغاز گرديد و تا شرق آن كشيده شد. از سوي ديگر منصف المرزوقي رييس جمهوري تونس نيز گفت: دوره تنش ميان تونس و مصر به سر آمده و در حال حاضر نقاط مشترك ميان دو كشور بزرگتر و قوي تر است. وي با بيان اينكه در حال حاضر ملت ها به حكومت ها و نظام هاي خود اميد بسته اند تاكيد كرد كه انقلاب هاي عربي در مسير خود به سمت تكامل بيشتر و افزونتر، پيش مي روند.

المرزوقي تاكيد كرد كه تونس در مسير صحيح انقلاب قرار دارد و همواره پشتيبان مصر خواهد بود. از سوي ديگر محمد مرسي رييس جمهوري مصر نيز گفت: مصر و تونس روي اهداف مشتركي كه انقلاب هاي دو كشور را به يكديگر پيوند مي دهد، توافق دارند. وي همچنين بر ايجاد روابط خوب و ممتاز براي تسهيل سفر اتباع دو كشور، ارتباط شبكه هاي برق، گسترش جهانگردي، اجراي برنامه هاي مشترك و مبادلات تجاري تاكيد كرد.

رئيس جمهور مصر اشاره كرد، مصر از تمام گروه هاي فلسطيني به يك ميزان حمايت مي كند. اين حق فلسطيني ها است كه سرنوشت خود را خود تعيين كنند و ما در اين رابطه از آن ها حمايت مي كنيم. وي همچنين ادامه داد، ما حامي قضيه فلسطين هستيم و تجاوز و حمله به فلسطيني ها را هر جا كه باشد نمي پذيريم.

منصف المرزوقي نيز اظهار داشت، ما به فشارهاي خود براي ايجاد يك راه حل سياسي براي حل بحران سوريه ادامه خواهيم داد. وي خاطرنشان كرد: مصر و تونس تلاش مي كنند گروه هاي فلسطيني را به سوي اجراي آشتي ملي فلسطين سوق دهند و در اين رابطه توافقاتي وجود دارد.

 

- دو گردشگر آمريكايي به همراه فرد راهنمايشان روز جمعه (91.04.23) در منطقه سينا مصر ربوده شدند.

به گزارش خبرگزاري فرانسه از قاهره پايتخت مصر،‌ ربايندگان آزادي يكي از افراد قبيله شان را در ازاي آزادي گروگان ها خواستارند. باديه نشينان اين دو آمريكايي – يك مرد و يك زن – گردشگر را در منطقه مياني شبه جزيره سينا هنگامي ربودند كه به همراه فرد راهنماي مصري شان سوار برخودرو بودند.

اين اقدام ربايندگان پس از گذشت مدت تقريبا يك ماه پس از ربوده شدن يك گردشگر سنگاپوري در همين منطقه صورت گرفته است. به گفته مقامات مصر، ‌ربايندگان طي يك سال اخير گروگانگيري گردشگرها را در اين منطقه افزايش داده اند. دو گردشگر آمريكايي ديگر كه در ماه مي در نزديكي 'دهب' واقع در كرانه درياي سرخ ربوده شده بودند،‌ در كمتر از 24 ساعت بعد آزاد شدند.

در تمامي گروگانگيري هاي مشابه قبلي، ‌تمامي گروگان ها بدون صدمه و جراحت آزاد شده اند.

 

- سفر رييس جمهور مصر به عربستان با انتقادها و بحث و جدل هاي بسياري به دليل رعايت نشدن پروتكل ها در استقبال و بدرقه "محمد مرسي" و بي توجهي به پرونده هزاران شهروند مصري بازداشت شده در زندان هاي سعودي، همراه شد.

به گزارش شبكه العالم، در جريان استقبال از "محمد مرسي" در فرودگاه فقط "سلمان بن عبدالعزيز" وليعهد سعودي حاضر بود و مراسم بدرقه وي در سطح بسيار پايين تر و با حضور "عبدالعزيز بن ماجد" امير شهر مدينه و "سعود الاحمدي" رييس پليس اين شهر برگزار شد. پس از اين رسوايي، مقامات سعودي اعلام كردند كه قصد توهين به مصر و يا رييس جمهور اين كشور را نداشتند و پادشاه به دليل وضعيت سلامتي نتوانسته بود در مراسم استقبال حاضر شود، و پادشاه به همين دليل از هيچ كس در فرودگاه استقبال نمي كند، و در بسياري از فعاليتهاي خود از جمله رياست شوراي وزيران با مشكل روبرو است. خبرگزاري رسمي سعودي اعلام كرد كه مرسي و "ملك عبدالله" علاوه بر مسائل منطقه اي و بين المللي، با يكديگر درخصوص افق هاي همكاري دو كشور، و راه هاي حمايت و توسعه اين همكاري ها در زمينه هاي مختلف گفتگو كردند.

با وجود وعده ها و اظهارات قبلي مسئولان سعودي در خصوص افزايش كمك ها و سرمايه گذاري ها در مصر، "فايزه ابوالنجا" وزير تعاون بين الملل از عمل نكردن عربستان و ديگر كشورهاي عربي منطقه خليج فارس به وعده هاي خود براي كمك به مصر شكايت كرد. اين سفر درحالي برگزار شد كه به گفته ناظران، عربستان سعودي با توجه به افزايش نارضايتي هاي داخلي، همچنان نگران انتقال انقلاب هاي عربي به اين كشور است. ازسوي ديگر پرونده بازداشت "احمد الجيزاوي" فعال و وكيل مصري هنگام سفر به عربستان براي انجام عمره موجب تشديد نارضايتي مردم مصر از مقامات سعودي شده است. پس از بالاگرفتن تظاهرات و اعتراض هاي مردم مصر به بازداشت اين وكيل كه قبل از سفر به عربستان از شاه سعودي و ديگر مقامات اين كشور به دليل بازداشت بدون دليل شهروندان مصري انتقادهاي تندي كرده بود، مسئولان امنيتي عربستان اتهام وي را حمل قرص هاي حاوي مواد مخدر اعلام كردند.

 

- نخست‌ وزير تركيه ضمن ابراز مخالفت با فرمان شوراي نظامي مصر مبني بر انحلال پارلمان، اعلام كرد: اين اقدام بر خلاف عزم و اراده ملت مصر است.

به گزارش خبرگزاري شينهوا، "رجب طيب اردوغان"، نخست‌ وزير تركيه در نشست اعضاي حزب حاكم عدالت و توسعه در استانبول گفت: در نظام دموكراتيك مقررات به وضوح تعريف شده‌اند و زماني كه شما در اين مسير (دموكراسي) حركت مي‌كنيد، نمي‌توانيد مقررات جديدي مرسوم سازيد.

وي در ادامه عنوان داشت، متاسفانه چنين مقررات جديدي در مسير دموكراسي مصر مرسوم شده‌ است و اين مساله عدم توجه به اراده مردم اين كشور است.

 براساس گزارش خبرگزاري آناتولي تركيه، اردوغان گفت: دموكراسي پارلماني هرگز چنين تصميم‌هايي را نمي‌پذيرد. شوراي نظامي با اتخاذ تصميم‌هايي از اين دست نسبت به عزم و اراده رويكردي مبتني بر بي‌توجهي اتخاذ مي‌كند. نخست‌ وزير تركيه همچنين متعهد شد از ملت مصر در راستاي دستيابي به آباداني و نظم عمومي حمايت كند. اين اظهارات در حالي مطرح شده است كه محمد مرسي، ‌رئيس‌ جمهوري مصر با صدور بيانيه‌اي گفت به دستورات صادر شده از سوي دادگاه عالي قانون اساسي اين كشور مبني بر انحلال پارلمان پايبند است و به حكم اين دادگاه كه مجلس الشعب را منحل مي‌داند، احترام مي‌گذارد. محمد مرسي در اين بيانيه آورده است: اگر حكم دادگاه عالي قانون اساسي مصر اين است كه مجلس الشعب ديگر به انجام وظايف خود ادامه ندهد ما به اين حكم احترام مي‌گذاريم چرا كه دولت مصر دولت قانون است كه در آن به قانون اساسي و موسسات و نهادهاي مختلف كشور احترام گذاشته مي‌شود.

رئيس‌ جمهوري مصر تاكيد كرده است كه با گروه‌ هاي سياسي، نهادهاي مختلف و مقامات عالي قضايي اين كشور براي برون رفت از وضعيت كنوني مصر به بهترين شكل مذاكره و رايزني خواهد كرد. در اين بيانيه كه پايگاه اينترنتي حزب آزادي و عدالت مصر وابسته به اخوان‌المسلمين منتشر كرده، آمده است: حكم رياست جمهوري مصر مبني بر توقف انحلال مجلس و بازگشت نمايندگان به كارهاي خود در راستاي قانون و هدف از آن احترام به دستگاه قضايي و قانون اساسي مصر و به نفع ملت و منافع عالي كشور بود.

از سوي ديگر، "محمد فواد جادالله"، مشاور حقوقي محمد مرسي در سخناني اعلام كرد كه رئيس‌ جمهوري منافع عالي كشور را بالاتر از همه چيز مي‌داند و به دستورات صادر شده از سوي دستگاه قضايي كشور احترام مي‌گذارد.

 

لیبی

- رئيس شوراي انتقالي ليبي با تاكيد بر انحلال اين شورا در اولين جلسه پارلمان آتي گفت: هيچ دستوري مبني بر انتخاب اعضاي شوراي انتقالي به عنوان سفراي ليبي در خارج از اين كشور صادر نشده است.

"مصطفي عبدالجليل" رئيس شوراي انتقالي ليبي طي اظهاراتي در طرابلس با بيان اين مطلب همچنين برگزاري موفقيت آميز انتخابات در اين كشور را از نشانه‌هاي پيروزي انقلاب ليبي دانست.

به گزارش پايگاه خبري اليوم السابع، وي بااشاره به حمايت از پارلمان آتي در اين كشور تاكيد كرد كه شوراي انتقالي بيانيه‌اي را صادر خواهد كرد و در آن از انقلابيون ليبي و نقش آن ها در حمايت از انتخابات ليبي و تامين امنيت و ثبات شرايط برگزاري آن قدرداني خواهد كرد. مصطفي عبدالجليل همچنين درباره استرداد "عبدالله السنوسي" وزير اطلاعات ديكتاتور مخلوع ليبي نيز اظهار داشت، موريتاني وعده‌هايي را داده و گفته است كه السنوسي پس از طي مراحل قانوني تنها به ليبي تحويل داده مي‌شود. رئيس شوراي انتقالي ليبي همچنين گفت كه هيچ دستور يا تكليفي معين نكرده است كه بر مبناي آن اعضاي شوراي انتقالي ليبي به عنوان سفراي ليبي در خارج از اين كشور باشند. مصطفي عبدالجليل تاكيد كرد كه در جلسه اول تشكيل پارلمان انحلال شوراي انتقالي اعلام خواهد شد.

 

- ائتلافي از گروه هاي سياسي ليبي به رهبري يك اقتصاد دان درس خوانده در آمريكا به پيروزي در انتخابات مجلس اين كشور نزديك مي شوند.

به گزارش وب سايت وال استريت ژورنال نتايج غير رسمي اعلام شده از انتخابات مجلس ليبي حاكي از پيشي گرفتن ائتلاف نيروهاي ملي به رهبري "محمود جبرئيل "است. كميسيون عالي انتخاباتي ليبي نتايج اوليه انتخابات پارلماني اين كشور را اعلام كرد. "نوري العبار" رئيس اين كميسيون در نشستي خبري گفت: در يازدهمين حوزه انتخاباتي در مناطق كربولي، تجورا و سوق الجمعه، سه كرسي باقيمانده است و 36 حزب همچنان براي تصاحب كرسي ها با يكديگر رقابت دارند. شمارش آراء در 87 حوزه انتخاباتي به پايان رسيده است. بر اساس نتايج، ائتلاف نيروهاي ملي با 78 هزار و 241 راي پيشتاز است و پس از آن حزب عدالت و سازندگي با 15 هزار و 529 راي در جايگاه دوم قرار دارد. نتايج مقدماتي كه روز پنجشبه (91.04.22) پس از شمارش آراء در برخي مناطق طرابلس اعلام شد نشان مي دهد كه ائتلاف نيروهاي ملي كه متشكل از احزاب سياسي ليبرال به رياست محمود جبرئيل است، با اختلاف قابل توجهي از ديگر احزاب جلو افتاده است. جبرئيل نخستين چهره مخالفان رژيم" معمر قذافي" بود كه پارسال در عرصه بين المللي شناخته شد. نتايج نهايي انتخابات ليبي طبق پيش بيني ها تا چند روز ديگر منتشر خواهد شد. نتايج اوليه همچنين نشان مي دهد حزب عدالت و سازندگي وابسته به اخوان المسلمين در نواحي شرق بنغازي از ائتلاف نيروهاي ملي عقب افتاده است.

 

- نخست وزير ليبي تاسيسات زيربنايي صنايع توليد نفت و گاز در اين كشور براي افزايش توليد سطح نفت را فرسوده و آسيب ديده خواند.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، "عبدالرحيم الكيب"، نخست وزير كشور ليبي با اشاره فرسوده و تخريب شدن تاسيسات زيربنايي موجود در زمينه توليد نفت و گاز در اين كشور تاكيد كرد، در شرايط كنوني امكان افزايش توليد نفت وجود ندارد. "معمر قذافي" در روزهاي پاياني قبل از سقوط رژيمش به نيروهاي امنيتي كشورش دستور داده بود كه تاسيسات نفتي كشور را تخريب كنند.

جنگنده‌هاي ناتو نيز در جريان درگيري هاي ليبي تاسيسات نفتي اين كشور را با هدف قطع سوخت رساني به ارتش اين كشور و بسترسازي براي سرنگوني معمر قذافي هدف قرار داده بودند. وي با اشاره به طرح نوسازي تاسيسات زيربنايي صنايع نفتي و گازي گفت: ليبي بايد بتواند سطح توليد نفت خود را افزايش دهد. نخست وزير ليبي تصريح كرد توليد نفت در ليبي به سطح پيش از انقلاب سال 2011 يعني حدود يك ميليون و 600 هزار بشكه در روز رسيده است. عبدالرحيم الكيب شركت هاي خارجي را به سرمايه گذاري در ديگر بخش هاي اين كشور ثروتمند نفتي كه مهم ترين ذخاير آفريقا را دراختيار دارد، تشويق كرد. نخست وزير ليبي از ديگر فرصت هاي سرمايه گذاري در ليبي را گردشگري در طول ساحلي دو هزار كيلومتري مديترانه، صنايع نفت و گاز، شركت هاي هوايي، تاسيسات زيربنايي و بخش بهداشت و آموزش اشاره كرد. الكيب كه خود را براي واگذاري منصب خود تا چند هفته ديگر آماده مي كند برگزاري نخستين انتخابات كشور پس از چند دهه در نهم جولاي گذشته را مهم ترين موفقيت دولت وي پس از انتصاب در اواخر اكتبر قلمداد كرد.

 

- دولت ليبي با صدور بيانيه‌اي ادعاي روزنامه‌هاي صهيونيستي درباره حضور خبرنگار صهيونيست در ليبي براي پوشش اخبار انتخابات اين كشور را رد كرد.

دولت ليبي پنجشنبه (91.04.22) حضور خبرنگار صهيونيستي در ليبي براي پوشش اخبار انتخابات طي روزهاي گذشته تكذيب كرد. وزارت فرهنگ ليبي در بيانيه اي اعلام كرد كه اين وزارتخانه با حضور 354 نماينده از رسانه هاي مختلف خارجي موافقت كرده بود اما اسم هيچ خبرنگار صهيونيست از جمله "جدعون كاتس" كه رسانه‌هاي صهيونيستي گفته اند در ليبي حضور داشته در فهرست اسامي خبرنگاران نبوده است.

وزارت فرهنگ ليبي تاكيد كرد، ما خبر حاكي از حضور خبرنگار مذكور صهيونيست در ليبي را تكذيب مي كنيم. روزنامه صهيونيستي معاريو اعلام كرده بود كه كاتس خبرنگار اين روزنامه براي پوشش اخبار انتخابات ليبي به اين كشور رفته بود. اين روزنامه همچنين گزارشي را به نقل از اين خبرنگار خود از ليبي منتشر كرد كه در آن آمده بود در شرايط كنوني جلوه بارزتر در ليبي وجود حجم زياد اسلحه و افزايش شمار زنان شركت كننده در انتخابات است.

اين در حالي است كه "نوري العبار"، رئيس كميسيون عالي انتخابات ليبي تاكيد كرد كه اين كميسيون تنها وظيفه استقبال از خبرنگاران خارجي را دارد و به دنبال دقت در هويت و گرايش آن ها نيست. وي افزود كميسيون انتخابات زماني كه پذيراي بيش از 300 خبرنگار و ناظر بين المللي بود از هيچ سابقه خاص آن ها اطلاعي نداشت و اين وظيفه وزارت فرهنگ ليبي است.

 

- وزير دادگستري ليبي در گفتگو با يك شبكه لبناني اظهار داشت، بر مبناي اطلاعات موجود "امام موسي صدر" چند سال در زندان ابوسليم طرابلس تحت بازداشت بوده، اما از سال 1997 تاكنون اطلاعي از ايشان در دست نيست.

به گزارش خبرگزاري النشره، "علي عاشور" در گفتگو با شبكه تلويزيوني الجديد لبنان اظهار داشت: من تا حد زيادي معتقدم كه امام موسي صدر فورا پس از ناپديد شدن در ليبي ترور نشده و تحقيقات در اين قضيه همچنان در جريان است. وزير دادگستري ليبي افزود: معتقدم "عبدالله السنوسي" نقش بزرگي در اين مسئله ايفا كرده است. البته اطلاعات موجود نشان مي دهد كه امام موسي صدر چند سال در زندان ابوسليم طرابلس تحت بازداشت بوده اما از سال 1997 تاكنون اطلاعي از ايشان در دست نيست. وي افزود: لباس هاي امام موسي صدر كه در زندان ابوسليم بوده، نمونه برداري شده تا كاملا مشخص شود كه لباس ها مربوط به امام مي باشد. البته از برخي اجساد موجود نيز نمونه برداري DNA شده و براي آزمايشگاهي در بوسني فرستاده شد تا نتايج اعلام شود. علي عاشور در خاتمه طرف ليبيايي را مسئول تحقيق و كشف واقعيت اين موضوع دانست.

 

موضعگیری برخی خطبیان جمعه در طرابلس علیه "محمود جبریل" رئیس ائتلاف نیروهای ملی لیبی که فهرست وی در انتخابات بیشترین رای را به دست آورد؛ منجر به ایجاد مشاجره و اخلال در برگزاری نماز جمعه شد.

پس از آنکه خطبای مساجد «مولای محمد» ، «مراد آغا» و «العثامنه» در طرابلس پایتخت لیبی محمود جبریل را تکفیر کردند بحث و جدل ها و مشاجره های زیادی درگرفت که منجر به اختلال در سخنرانی و برگزاری نماز جمعه در این مساجد شد. پیشتر شیخ "صادق الغریانی" مفتی لیبی محمود جبریل را یک لائیک معرفی کرده و از مردم این کشور خواسته بود به فهرست او رای ندهند. از سوی دیگر فهرست عدالت و سازندگی شاخه اخوان المسلمین نیز به طور تلویحی به نپذیرفتن نتایج نهایی انتخابات اشاره و ادعا کرد با توجه به آراء افراد مستقل اکثریت از آن این گروه خواهد بود.

 

- سازمان اطلاعاتي رژيم صهيونيستي با آموزش تعدادي جاسوس و نيروي اطلاعاتي، فعاليت خود را در كشورهاي ليبي، تركيه، سودان، عربستان و مصر به شكل ملموسي گسترش داده است.

روزنامه صهيونيستي يديعوت احرونوت روز جمعه (91.04.23) با انتشار گزارش امنيتي با اشاره به تحولات جاري منطقه، از گسترش عمليات جاسوسي در مناطق جديدي از خاورميانه و آفريقا خبر داد.

روزنامه صهيونيستي با اشاره به افزايش تعداد شركت كنندگان دوره هاي آموزش نظامي در سازمان اطلاعات (موساد) اين رِژيم ادامه داد، به دنبال بروز تحولات جدي در منطقه و دگرگون شدن روابط با تركيه، رژيم صهيونيستي در فكر توسعه و گسترش دوره هاي آموزش نظامي و افزايش تعداد شركت كننندگان اين دوره ها، به ميزان 25 درصد برآمده است. يديعوت احرونوت با اشاره به ضعف عملكرد سازمان جاسوسي رژيم صهيونيستي در منطقه نوشت، عملكرد موساد در منطقه سينا در كشور مصر ضعيف گزارش شده چرا كه اين منطقه شاهد دو عمليات نظامي فلسطيني ها و پرتاب موشك به سوي مناطق داخل سرزمين هاي اشغالي بوده است.

اين روزنامه ادامه داد، افزايش نيروهاي سازمان اطلاعات رژيم صهيونستي با هدف مطالعه و بررسي دقيق تحركات جاري كشورهاي عربي است.

 

تونس

- رئيس جمهور تونس در 17 ماه جاري (91.04.27) اولين سفر رسمي خود به فرانسه را انجام مي‌دهد تا از كشوري كه محل تبعيد وي در زمان حكومت "زين العابدين بن علي" بود، ديدن كند.

به گزارش پايگاه خبري اليوم السابع، "منصف المرزوقي" كه در سپتامبر 2011 و پس از انقلاب تونس به عنوان رئيس جمهور اين كشور قدرت را در دست گرفت، در 17 ماه جاري ميلادي به پاريس سفر مي كند.

المرزوقي پيش از سفر به پاريس به قاهره و سپس به آديس آبابا، پايتخت اتيوپي مي رود تا در نشست سران كشورهاي آفريقايي نيز شركت كند.

بر اساس اين گزارش، المرزوقي قصد داشت زودتر اين سفر را انجام دهد، اما به سبب انتخابات رياست جمهوري فرانسه سفر خود را لغو كرده بود.

روابط تونس و فرانسه در زمان "نيكلا ساركوزي"، شاهد برخي تنش ها بود، زيرا ساركوزي تا دقايق آخر براندازي دولت "زين العابدين بن علي"، از وي حمايت كرده بود؛ همچنين تونس سفير جديد خود "عادل فقيه" در فرانسه را در تاريخ 5 جولاي تعيين كرد و اين پست از مارس 2011 خالي بود.

 

- "راشد الغنوشی": احتمال می‌رود که حزب النهضه در کنگره سراسری خود که در حال برگزاری است تایید خود را با ایجاد اصلاحات در کابینه اعلام کند تا ائتلاف حاکم را بزرگ تر کند.

الغنوشی تاکید کرد که وی می‌خواهد پیام اطمینان بخشی به ملت تونس درباره آینده کشوری را بدهد که حزب النهضه رهبری آن را برعهده دارد.

وی ادامه داد،ْ جنبش النهضه جنبش قدرتمند، منسجم، میانه رو و موافق با آشتی ملی است و دولت ‌آشتی ملی شایسته ملت تونس است. جنبش النهضه اولین کنگره علنی خود در لیبی را از پنجشنبه گذشته (91.04.22) برگزار کرده است تا راهبرد سیاسی و اجتماعی برای مرحله آتی دوره انتقالی تعیین شود که باید بر اساس آن قانون اساسی تدیون و انتخابات در سال 2013 برگزار شود. راشد الغنوشی برگزاری کنگره را برای گرد هم آوردن همه نیروهای میانه رو در تونس خواند و تاکید کرد هدف توسعه ائتلاف کنونی حاکم است.

 

- هيئتي از جنبش مقاومت اسلامي حماس به سرپرستي "خالد مشعل"، رئيس دفتر سياسي اين جنبش با رئيس جمهور تونس و "راشد الغنوشي" ديدار كردند.

به گزارش مركز اطلاع رساني فلسطين، هيئتي از جنبش مقاومت اسلامي حماس به سرپرستي خالد مشعل، رئيس دفتر سياسي اين جنبش با رئيس جمهور تونس و راشد الغنوشي ديدار كردند. طرفين در اين ديدار به بررسي آخرين تحولات فلسطين، آشتي ملي و كل اوضاع جهان عرب پرداختند.خالد مشعل در اين ديدار بار ديگر انقلاب تونس و فضاي دوستي و مشاركت ملي اين كشور را به نخست وزير، دولت و ملت تونس تبريك گفت. هيئت جنبش حماس همچنين با "شيخ راشد غنوشي"، رهبر جنبش النهضه تونس نيز ديدار و گفتگو كرد. مشعل در اين ديدار ضمن قدرداني از شيخ غنوشي به خاطر دعوت از هيئت جنبش حماس براي شركت در نهمين كنگره حزب النهضه تصريح كرد كه هيئت حماس خود را مهمان تمام ملت تونس و گروه ها و جريان هاي سياسي آن مي داند. وي همچنين از موضع ملت تونس در حمايت از ملت فلسطين و حقوق آن در زمينه آزادي و بازگشت به وطن تمجيد كرده و به بررسي آخرين تحولات فلسطين و جهان عرب پرداخت.

 

الجزاير

- وزير امور خارجه فرانسه در نظر دارد اولين سفر خود به كشورهاي عربي را با سفر به الجزاير مستعمره اسبق اين كشور آغاز كند.

وزارت امور خارجه فرانسه روز جمعه (91.04.23) با صدور بيانيه اي افزود، 'لوران فابيوس' قرار است در جريان سفر رسمي به الجزاير علاوه بر همتاي الجزايري خود، با "عبدالعزيز بوتفليقه"، رييس جمهوري اين كشور نيز ديدار و گفتگو كند. براين اساس، قرار است سفر فابيوس به الجزاير روز يكشنبه (91.04.25) اغاز شود.

"برنار واله رو"، سخنگوي وزارت امور خارجه فرانسه نيز سفر فابيوس به الجزاير را درچارچوب فراهم كردن مقدمات و تمهيدات سفر آتي "فرانسوا اولاند"، رييس جمهوري فرانسه به اين كشور قبل از پايان سال جاري ميلادي عنوان كرده است. بحث در زمينه اوضاع كشور مجاور مالي و همچنين حضور و فعاليت القاعده شاخه مغرب اسلامي در منطقه از ديگر محورهاي اصلي گفتگوي فابيوس با مسوولان الجزايري عنوان شده است.

كشور الجزاير به دليل جايگاه و حضور قوي منطقه اي خود ازاهميت شاياني براي فرانسه برخوردار است .

 

- الجزایر نخست وزیر خود را برای شرکت در نشست سران کشورهای عضو اتحادیه افریقا به آدیس آبابا می فرستد.

به گزارش خبرگزاری شین‌هوا از الجزیره، "احمد اویحیا"، نخست وزیر الجزایر برای شرکت در نوزدهمین کنفرانس سران کشورهای عضو اتحادیه افریقا، که قرار است روز های پانزدهم و شانزدهم ژوئیه در آدیس آبابا برگزار شود، به اتیوپی می رود. بر اساس این گزارش، وزارت امور خارجه الجزایر با صدور بیانیه ای اعلام کرد اویحیا به نمایندگی از "عبدالعزیر بوتفلیقه"، رئیس جمهوری الجزایر در نشست سران افریقا و دیگر نشست های جانبی آدیس آبابا شرکت خواهد کرد.

 

موريتاني

- سانحه سقوط هواپيماي نظامي در موريتاني هفت كشته بر جاي گذاشت.

به گزارش پايگاه خبري الجزيره، هفت نفر پنجشنبه (91.04.22) در سانحه سقوط يك فروند هواپيماي ارتش موريتاني هنگام برخاستن از باند فرودگاه نواكشوت كشته شدند. اين هواپيما در داخل محوطه فرودگاه و نزديك يكي از مناطق مسكوني سقوط كرد و منفجر شد. خبرگزاري رسمي موريتاني قربانيان اين سانحه را چهار نظامي، و سه غيرنظامي اعلام كرد در حالي كه يك منبع نظامي موريتاني گفت سه نظامي، دو مامور گمرك و دو غيرنظامي در سقوط هواپيما كشته شدند كه يكي از غيرنظاميان خارجي بوده و مليت وي هنوز مشخص نشده است. اين هواپيماي نظامي از نوع "دي سي3" و قديمي بوده است و از فرودگاه نواكشوت به سوي معدن طلايي در شمال شرق پايتخت در پرواز بوده است. هنوز علت سقوط هواپيما معلوم نشده است.

 

مراكش

- "خالد مشعل"، مسئول دفتر سياسي جنبش مقاومت اسلامي (حماس)‌ بزودي براي ديدار با مقامات كشور مغرب راهي رباط خواهد شد.

به گزارش شبكه تلويزيوني مغرب، خالد مشعل كه براي شركت در كنگره جنبش النهضه در تونس بسر مي برد، يكشنبه (91.04.25) راهي مغرب خواهد شد. در همين حال مركز اطلاع رساني فلسطين گزارش داد كه مسئول دفتر سياسي حماس در تونس به مقامات كشورهاي مصر، تونس، ليبي در خصوص خطرات رژيم صهيونيستي هشدار داد.

وي افزود، رژيم صهيونيستي شما را به حال خودتان رها نمي كند و نهايت تلاش خود را براي به شكست كشاندن نهضت عربي به كار مي گيرد.

115406-91.04.24

  فرستادن مقاله
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

جهان از آفریقا چه می‌خواهد؟

۱۳۹۶/۶/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران:‌ تحولات مغرب عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات سودان (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات لیبی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات مصر (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات سودان (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات لیبی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مصر (174)

۱۳۹۵/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مصر (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات لیبی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات لیبی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مصر (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات سودان (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مصر (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات لیبی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات لیبی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات سودان (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مصر (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات لیبی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات سودان (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران:تحولات مغرب عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات مصر (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مصر (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات لیبی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات سودان (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

تحولات لیبی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مصر (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات لیبی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مصر (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مغرب عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مصر (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات لیبی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات سودان (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مغرب عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مصر (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات لیبی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مصر (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات لیبی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات سودان (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات سودان (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات لیبی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات مصر (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات مصر (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات سودان (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مصر (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات لیبی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات سودان (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مصر (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات لیبی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات لیبی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات سودان (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات سودان (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات لیبی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات سودان (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات لیبی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مصر (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات لیبی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات لیبی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات لیبی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات سودان (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات مصر (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مصر (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات لیبی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات مصر (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات سودان (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات لیبی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات سودان (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مصر (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مصر (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات سودان (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات لیبی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات سودان (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات سودان (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات لیبی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات مصر (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات لیبی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات لیبی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مصر (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات سودان (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات لیبی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات سودان (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات سودان (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات سودان (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات لیبی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات سودان (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات سودان (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات سودان (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مصر (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (117)

۱۳۹۳/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات سودان (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات سودان (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مصر (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات لیبی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات سودان (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (112)

۱۳۹۳/۹/۱۹

آفران: تحولات لیبی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات سودان (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات لیبی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات سودان (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مصر (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات سودان (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات لیبی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مصر (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات لیبی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات سودان (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات مصر (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات لیبی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات سودان (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولان مغرب عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (107)

۱۳۹۳/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات لیبی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات مصر (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات سودان (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مصر (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات لیبی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات سودان (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مصر (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات سودان (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات لیبی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات سودان (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات لیبی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات سودان (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات لیبی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مصر (98)

۱۳۹۳/۶/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات لیبی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مصر (96)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مصر (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات لیبی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات سودان (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات مصر (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات سودان (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مصر (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات لیبی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران : تحولات مغرب عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مصر (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات لیبی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات سودان (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات لیبی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مصر (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مصر (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مصر (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات لیبی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مصر (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات سودان (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مصر (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات سودان (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات مصر (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات لیبی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات سودان (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات سودان (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات لیبی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مصر (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات لیبی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات سودان (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات سودان (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات لیبی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مصر (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات لیبی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مصر (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربي (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربي (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مصر (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات لیبی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات سودان (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات مصر (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات لیبی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات لیبی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مصر (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی(70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات مصر (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات لیبی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات سودان (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات لیبی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات مصر (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی(68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات سودان (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات لیبی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مصر (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی(67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات مصر (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات لیبی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات سودان (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات سودان (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات لیبی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی(65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مصر (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مصر (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات لیبی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات سودان (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مصر (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات لیبی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات سودان (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات مصر (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

نگاه آفران: تحولات مصر 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات لیبی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

نگاه آفران: تحولات سودان 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: آفريقاي جنوبي اولين ايستگاه اجلاس كميسيون مشترك دولت تدبير و اميد

۱۳۹۲/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مصر (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات سودان (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

نگاه آفران: تحولات مغرب عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات لیبی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات سودان 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات سودان (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات لیبی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مصر (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات سودان (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات مصر (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات لیبی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات سودان (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات لیبی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات مصر (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مصر (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات لیبی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات سودان (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات مصر (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات مصر (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات سودان (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات لیبی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مصر (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات سودان (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات سودان (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات لیبی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مصر (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات سودان (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات لیبی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات سودان (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: گزارش تحليلي بر سفر رئيس جمهور ايالات متحده آمريكا به آفريقا

۱۳۹۲/۴/۱۶

آفران: تحولات لیبی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات سودان (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات لیبی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات سودان (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات مصر (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات سودان (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات سودان (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مصر (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات سودان (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات لیبی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات ليبي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی(34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مصر (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات لیبی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات سودان (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات ليبي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مصر (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات سودان (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات مصر(32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مصر (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: کودتا در آفریقای مرکزی

۱۳۹۲/۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات لیبی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات سودان (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مصر (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مصر (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات مصر (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات سودان (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات لیبی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مصر (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات لیبی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات مصر (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات سودان (23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۴

آفران: تحولات ليبي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات مغرب عربي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات آفریقای غیر عربی (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مصر (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات ليبي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات لیبی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات سودان (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات لیبی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مصر (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات سودان (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات لیبی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات مصر (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات سودان (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مغرب عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات لیبی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مصر (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات سودان (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات سودان (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مصر (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱

آفران:حسن الشیخ محمود رئیس جمهور جدید سومالی

۱۳۹۱/۶/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۲۶

دیدگاه اسلام گرایان درباره آینده قبطی ها در مصر

۱۳۹۱/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۱۹

تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: انتخابات كشور ليبي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (5)

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: عملکرد حزب اسلامی النهضة پس از انقلاب تونس

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (4)

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۷

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (3)

۱۳۹۱/۳/۲۴

انتخابات ریاست جمهوری مصر (2012)

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: عواقب پیروزی "احمدشفیق" در انتخابات

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (2)

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: میزان موفقیت اخوان المسلمین در بازیابی پایگاه مردمی خود

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (1)

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: حکم دادگاه مبارک به نفع نامزد اخوان تمام شد

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: بروز اعتراضات در مصر و نشانه رفتن نامزدی نخست وزیر مبارک

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۶

آفران:نظرات موافقان و مخالفان مرسی

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: وجوب توافق بین اخوان و نیروهای انقلابی علیه احمد شفیق

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۹

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۸

مصر و تهدیدات عمر سلیمان

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: انتخابات مصر صحنه پراکندگی آراء میان دو مجموعه اسلام گرا و مدنی

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: بررسی و تحلیل آخرین وضعیت انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: شعارهای انتخاباتی برخی نامزدهای برجسته انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.25

۱۳۹۱/۲/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.24

۱۳۹۱/۲/۲۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.23

۱۳۹۱/۲/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.20

۱۳۹۱/۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.19

۱۳۹۱/۲/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.18

۱۳۹۱/۲/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.17

۱۳۹۱/۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.16

۱۳۹۱/۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.13

۱۳۹۱/۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.12

۱۳۹۱/۲/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.11

۱۳۹۱/۲/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.10

۱۳۹۱/۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.09

۱۳۹۱/۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.05

۱۳۹۱/۲/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.04

۱۳۹۱/۲/۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.03

۱۳۹۱/۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.02

۱۳۹۱/۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.30

۱۳۹۱/۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.29

۱۳۹۱/۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.28

۱۳۹۱/۱/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.27

۱۳۹۱/۱/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.26

۱۳۹۱/۱/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.23

۱۳۹۱/۱/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.22

۱۳۹۱/۱/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.21

۱۳۹۱/۱/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.20

۱۳۹۱/۱/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.19

۱۳۹۱/۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.16

۱۳۹۱/۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.15

۱۳۹۱/۱/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.14

۱۳۹۱/۱/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.07

۱۳۹۱/۱/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.06

۱۳۹۱/۱/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.21

۱۳۹۰/۱۲/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.20

۱۳۹۰/۱۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.17

۱۳۹۰/۱۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.16

۱۳۹۰/۱۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.15

۱۳۹۰/۱۲/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.13

۱۳۹۰/۱۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.10

۱۳۹۰/۱۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.09

۱۳۹۰/۱۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.08

۱۳۹۰/۱۲/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.07

۱۳۹۰/۱۲/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.06

۱۳۹۰/۱۲/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.03

۱۳۹۰/۱۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.02

۱۳۹۰/۱۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.01

۱۳۹۰/۱۲/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.30

۱۳۹۰/۱۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.29

۱۳۹۰/۱۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.11.19

۱۳۹۰/۱۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.17

۱۳۹۰/۱۱/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.16

۱۳۹۰/۱۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.10

۱۳۹۰/۱۱/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.09

۱۳۹۰/۱۱/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.08

۱۳۹۰/۱۱/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.05

۱۳۹۰/۱۱/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.28

۱۳۹۰/۱۰/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.27

۱۳۹۰/۱۰/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.26

۱۳۹۰/۱۰/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.25

۱۳۹۰/۱۰/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.21

۱۳۹۰/۱۰/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.19

۱۳۹۰/۱۰/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.18

۱۳۹۰/۱۰/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.17

۱۳۹۰/۱۰/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.14

۱۳۹۰/۱۰/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.13

۱۳۹۰/۱۰/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.12

۱۳۹۰/۱۰/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.11

۱۳۹۰/۱۰/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.10

۱۳۹۰/۱۰/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.06

۱۳۹۰/۱۰/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.05

۱۳۹۰/۱۰/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.03

۱۳۹۰/۱۰/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.29

۱۳۹۰/۹/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.28

۱۳۹۰/۹/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.27

۱۳۹۰/۹/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.26

۱۳۹۰/۹/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.23

۱۳۹۰/۹/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.22

۱۳۹۰/۹/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.21

۱۳۹۰/۹/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.20

۱۳۹۰/۹/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.19

۱۳۹۰/۹/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.12

۱۳۹۰/۹/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.09

۱۳۹۰/۹/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.08

۱۳۹۰/۹/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.07

۱۳۹۰/۹/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.06

۱۳۹۰/۹/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.05

۱۳۹۰/۹/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.02

۱۳۹۰/۹/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.01

۱۳۹۰/۹/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.28

۱۳۹۰/۸/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.25

۱۳۹۰/۸/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.14

۱۳۹۰/۸/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.11

۱۳۹۰/۸/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.10

۱۳۹۰/۸/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.08

۱۳۹۰/۸/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.03

۱۳۹۰/۸/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.02

۱۳۹۰/۸/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.27

۱۳۹۰/۷/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.26

۱۳۹۰/۷/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.25

۱۳۹۰/۷/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 24 .7 .90

۱۳۹۰/۷/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.18

۱۳۹۰/۷/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.17

۱۳۹۰/۷/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.16

۱۳۹۰/۷/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.12

۱۳۹۰/۷/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.09

۱۳۹۰/۷/۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.06

۱۳۹۰/۷/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.05

۱۳۹۰/۷/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.03

۱۳۹۰/۷/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.30

۱۳۹۰/۶/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.28

۱۳۹۰/۶/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.27

۱۳۹۰/۶/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.26

۱۳۹۰/۶/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.22

۱۳۹۰/۶/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.20

۱۳۹۰/۶/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.06.19

۱۳۹۰/۶/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.16

۱۳۹۰/۶/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.15

۱۳۹۰/۶/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.14

۱۳۹۰/۶/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.13

۱۳۹۰/۶/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.12

۱۳۹۰/۶/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.08

۱۳۹۰/۶/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.07

۱۳۹۰/۶/۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.06

۱۳۹۰/۶/۶

آفریقا در هفته ای که گذشت (900527 الی 900602)

۱۳۹۰/۶/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.05

۱۳۹۰/۶/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.02

۱۳۹۰/۶/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.01

۱۳۹۰/۶/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.30

۱۳۹۰/۵/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.29

۱۳۹۰/۵/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.24

۱۳۹۰/۵/۲۴

آفران: انقلابیون لیبی در مقابل یک آزمون سخت

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900513 الی 900519)

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.23

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.22

۱۳۹۰/۵/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.19

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: صحنه جنگ لیبی پس از آغاز ماه رمضان

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.18

۱۳۹۰/۵/۱۸

آفران: محاکمه حسنی مبارک ؛ واکنش ها و پیامدها

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.17

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.16

۱۳۹۰/۵/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.15

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفریقا در هفته ای که گذشت (900506 الی 900512)

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفران: تحولات شمال آفر یقا - 90.05.12

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: آفريقاي شرقي؛ اهميت استراتژيك و افق هاي پيش رو

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.11

۱۳۹۰/۵/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.10

۱۳۹۰/۵/۱۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.09

۱۳۹۰/۵/۹

آفران: قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.08

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.05

۱۳۹۰/۵/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.04

۱۳۹۰/۵/۴

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (2)

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.03

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.02

۱۳۹۰/۵/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.01

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (1)

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.29

۱۳۹۰/۴/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.28

۱۳۹۰/۴/۲۸

آفران: دموکراسی در آفریقا

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.27

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (900416 الی 900422)

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.25

۱۳۹۰/۴/۲۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.22

۱۳۹۰/۴/۲۲

آفران: مراکش، تاریخ و جغرافیا

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.19

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: موریتانی پس از انقلاب های عربی

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.18

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفریقا در هفته ای که گذشت (900409 الی 900415)

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: مراکش پس از همه پرسی

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.15

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (پایانی)

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.14

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (2)

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.13

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (1)

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.12

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: دلیل حمایت آمریکا از انقلابیون و سازمان های مصری

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.11

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفریقا در هفته ای که گذشت (900402 الی 900408)

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تاثير عوامل اقتصادي بر انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.08

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.07

۱۳۹۰/۴/۷

آفران: نشانه های “همه پرسی نظامی" درباره رئیس جمهور آینده مصر

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.06

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: عدم تناسب نقش و حقوق زنان در افریقا

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.05

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: گزينه هايي دشوار سياست مصر در قبال انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.04

۱۳۹۰/۴/۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (900326 الی 900401)

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: بروز اختلاف در صفوف انقلابیون لیبی

۱۳۹۰/۴/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.01

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: تغییر پشت درب‌های الجزایر و مغرب پس از لیبی

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: اصلاحات در قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.31

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: مصادره انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.30

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.29

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: صف بندی احزاب تونسی برای انتخابات آینده

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفریقا در هفته ای که گذشت (900319 الی 900325)

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: آخرین تحولات سودان

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.28

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.25

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: اعطاي وام به مصر و ربودن انقلاب

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: بازیگران منطقه ای؛ تلاش برای مدیریت انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.24

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: انقلاب هاي عربي و سياست هاي آمريكا در قبال ايران

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: اختاپوس جاسوسی اسرائیل در تونس و مصر

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.23

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900311 الی 900318)

۱۳۹۰/۳/۲۱

آفران: بررسی نتایج انتخابات شهرداری ها در آفریقای جنوبی

۱۳۹۰/۳/۹

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی بنین

۱۳۹۰/۱/۲۸

انتخابات 2011 نیجریه

۱۳۹۰/۱/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (891205 الی 891211)

۱۳۸۹/۱۲/۱۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (891114 الی 891120)

۱۳۸۹/۱۱/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (891030 الی 891106)

۱۳۸۹/۱۱/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891023 الي 891029)

۱۳۸۹/۱۱/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891016 الي 891022)

۱۳۸۹/۱۰/۲۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891009 الي 891015)

۱۳۸۹/۱۰/۱۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891002 الي 891008)

۱۳۸۹/۱۰/۱۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890925 الي 891001)

۱۳۸۹/۱۰/۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890918 الي 890924)

۱۳۸۹/۹/۲۹

تقويم انتخابات سال 2011 ميلادي در آفريقا

۱۳۸۹/۹/۲۷

ماداگاسكار قانون اساسي 17 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۲۳

زيمبابوه ریاست جمهوری می 2011

۱۳۸۹/۹/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890911 الي 890917)

۱۳۸۹/۹/۲۰

ساحل عاج ریاست جمهوری 31 اکتبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۸

تانزانيا و زنگبار رياست جمهوري و پارلماني

۱۳۸۹/۹/۱۷

مصر قوه مقننه 28 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۷

اوگاندا رياست جمهوري و پارلماني 18 فوریه 2011

۱۳۸۹/۹/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890813 الي 890813)

۱۳۸۹/۸/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890729 الي 890805)

۱۳۸۹/۸/۸

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890722 الي 890728)

۱۳۸۹/۸/۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890715 الي 890721)

۱۳۸۹/۷/۲۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890708 الي 890714)

۱۳۸۹/۷/۱۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890625 الي 890701)

۱۳۸۹/۷/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890618 الي 890624)

۱۳۸۹/۶/۲۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890611 الي 890617)

۱۳۸۹/۶/۲۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890604 الي 890610)

۱۳۸۹/۶/۱۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890528 الي 890603)

۱۳۸۹/۶/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890521 الي 890527)

۱۳۸۹/۵/۳۰

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890514 الي 890520)

۱۳۸۹/۵/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890507 الي 890513)

۱۳۸۹/۵/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890431 الي 890506)

۱۳۸۹/۵/۹

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890424 الي 890430)

۱۳۸۹/۵/۲

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890417 الي 890423)

۱۳۸۹/۴/۲۶