نگاه آفران > آفران: تحولات مصر (57)

آفران: تحولات مصر (57)

تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۷/۲۳

تحولات مصر 57وقایع مهم مصر از تاریخ 15/7/92 الی 22/7/92

• "عدلی منصور" رئیس‌جمهور موقت مصر در اولین سفر برون‌مرزی خود عازم عربستان و اردن خواهد شد؛ این سفرها در راستای تقویت روابط قاهره با ریاض و امان صورت می‌گیرد.
به گزارش پایگاه خبری «الشرق الاوسط»، عدلی منصور رئیس جمهور موقت مصر در اولین سفرهای برون مرزی خود عازم عربستان و اردن خواهد شد.
این سفرها در راستای تقویت روابط میان قاهره و ریاض و امان صورت می‌گیرد و قرار است که عدلی منصور در سفر به عربستان با "ملک عبدالله بن عبدالعزیز" پادشاه این کشور در خصوص حمایت استراتژیک ریاض از قاهره و روابط اقتصادی دو کشور بحث و تبدیل نظر کند.
روز سه شنبه (92.07.16) نیز منصور عازم اردن خواهد شد و در دیدار با "عبدالله دوم" پادشاه اردن درباره تعاون اقتصادی دو کشور گفتگو خواهد کرد. اردن و عربستان از حامیان اصلی نقشه راه مصر بعد از برکناری "محمد مرسی" بودند.

• وزیر دفاع مصر در سالگرد جنگ سال 1973 با رژیم صهیونیستی بر وحدت ملت و ارتش مصر تاکید کرد.
"عبدالفتاح السیسی"، وزیر دفاع و فرمانده نیروهای مسلح مصر در سخنرانی خود در مراسم سالگرد جنگ اکتبر سال هزار و نهصد و هفتاد و سه گفت: جنگ ششم اکتبر سال 1973 تنها متعلق به ارتش مصر نبود بلکه متعلق به کشورهای عربی است.
وی با تاکید بر لزوم زنده نگه داشتن یاد شهدای جنگ اکتبر افزود؛ ملت مصر هرگز ارتش این کشور را رها نکرده است و ارتش و ملت مصر یکپارچه هستند.
السیسی با بیان اینکه نیروهای مسلح مصر حامی ملت هستند گفت: من در این مراسم از همه کشورهای عربی که از مصر حمایت کردند، تشکر می‌کنم.
وزیر دفاع مصر همچنین گفت: ملت مصر فراموش نمی‌کند چه کسانی علیه این ملت موضع ‌گیری کردند و چه کسانی در کنار این ملت ایستادند.

• یک منبع امنیتی در مصر از کشف و ضبط انبار تسلیحات و مواد منفجره و بازداشت نه تندروی وابسته به گروه های تکفیری در صحرای سینا خبر داد.
این منبع افزود، ارتش مصر در مناطق رفح و شیخ زوید در استان سینای شمالی موفق شد نه تکفیری را که تحت پیگرد مراکز امنیتی بودند بازداشت کند.
وی تصریح کرد، نیروهای امنیتی، ارتش و پلیس موفق شدند چندین انبار تسلیحات، تجهیزات جنگی و مواد منفجره را در سینا شناسایی و به کنترل خود در آورند. به گزارش خبرگزاری آلمان از عریش، این منبع گفت: مواد منفجره موجود در انبارهای شناسایی شده حدود 250 کیلوگرم بر آورد می شود. در میان تسلیحات به دست آمده نیز نوعی مین روسی ضد خودرو و شدید الانفجار دیده می شود.

• در پی تظاهرات حامیان اخوان در سالروز ۶ اکتبر در نقاط مختلف قاهره، درگیری‌های گسترده‌ای میان مخالفان و حامیان اخوان در خیابان مصدق در «الدقی» قاهره روی داده که دو طرف در این درگیری‌ها به سوی یکدیگر سنگ پرتاب کرده‌اند.
به گزارش پایگاه خبری «الیوم السابع»، در پی تظاهرات حامیان اخوان در نقاط مختلف قاهره، تجمع اعتراضی آن ها در خیابان مصدق در الدقی قاهره به درگیری با مخالفان اخوان انجامید.
در این درگیری‌ها دو طرف به سوی یکدیگر سنگ پرتاب کرده‌اند که منجر به وارد شدن خسارت به سه خودرو شده‌ و صدای تیر اندازی در این منطقه به گوش رسیده است و حامیان اخوان با حرکت به سوی میدان تحریر، خیابان تحریر در پایین پل الدقی را مسدود کردند و شعار «رابعه العدویه» را سر دادند.
تظاهراتی تحت عنوان «استقامت» و «خاتم المرسلین» وابسته به اخوان نیز به بالای پل فیصل به سوی میدان تحریر رسیده است.
پلیس مرکز «قصر النیل» در کردونیا نیز با توجه به حضور معترضان اخوان دراین منطقه برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک آور استفاده کردند و حالت تعقیب و گریز در این منطقه حکم فرما شده است.
این در حالی است که حامیان ارتش نیز برای شرکت در مراسم بزرگداشت روز 6 اکتبر در میدان تحریر مستقر شده‌‌اند که با توجه به حرکت اعتراضی حامیان اخوان، احتمال درگیری و دخالت نیروهای امنیتی بالا رفته است و نیروهای امنیتی به صورت گسترده در این اطراف میدان تحریر مستقر شده‌‌اند؛ خبرنگار شبکه خبری المیادین میدان تحریر را شبیه به پادگان نظامی توصیف کرد.

• وزارت بهداشت مصر اعلام کرد آمار تلفات درگیری‌های شب گذشته میان نیروهای امنیتی و معترضان اخوانی به ۵۳ کشته و ۲۷۱ زخمی رسیده است.
به گزارش شبکه خبری "اسکای نیوز"، وزارت بهداشت مصر اعلام کرد که آمار تلفات درگیری‌های اخیر میان نیروهای امنیتی و معترضان اخوانی به 53 کشته و 271 زخمی رسید.
"خالد الخطیب" رئیس اداره مرکزی فوریت‌های پزشکی وزارت بهداشت مصر اعلام کرد که این آمار تلفات درگیری‌های روز گذشته تا امروز بوده است که اغلب کشته شده‌ها در قاهره و جیزه بوده‌اند.
روز گذشته و در سالروز بزرگداشت پیروزی های ارتش مصر در جنگ سال 1973 با رژیم صهیونیستی موسوم به «6 اکتبر» صدها معترض حامی اخوان با حضور در خیابان‌های مصر خواستار آزادی "مرسی" و بازگشت او به قدرت شده‌ بودند که با برخورد و سرکوب نیروهای امنیتی مواجه شدند.
در این درگیری‌ها که در قاهره، دلجا، المنیا، اسکندریه، اسماعیلیه و کانال سوئز روی داد، 25 نفر در قاهره و 15 نفر در جیزه و 3 تن دیگر در بنی سویف و یک نفر نیز در المنیا جان خود را از دست دادند.
پیشتر آمار تلفات 44 کشته و 246 زخمی اعلام شده بود.
سرلشکر "سید شفیق" معاون امنیت ملی در وزارت کشور مصر در گفتگوی تلفنی با برنامه رادیویی «الحیاة الیوم» گفته بود زمان اغتشاشگری و ناآرامی به پایان رسیده و دیگر هرگز اجازه برپایی تحصن‌ها در میدان های قاهره را نمی‌دهد. وزارت کشور مصر همچنین 52 نفر از اعضای وابسته به اخوان المسلمین را به اتهام اغتشاش بازداشت کرده‌اند.

• انتقادهای سازمان های بین المللی مدافع حقوق بشر و مردم مصر از عملکرد خشونت آمیز نیروهای امنیت مرکزی این کشور رو به افزایش است.
به گزارش شبکه تلویزیونی یورونیوز، علت این انتقادها نقش این نیروها در خشونت های بیست و پنجم ژانویه و نیز نقش آن ها در سرکوب شورش های مردمی ماه ژوئن گذشته عنوان شده است.
این نیروها در کنار زرهپوش های ارتش از زمان وقایع زمستان سال 2011حضور داشتند. این اعتراض ها 846 کشته برجا گذاشته بود.
اخوان المسلمین، رسانه ها و سازمان های مردم نهاد نیروهای امنیت مرکزی را به کشتن 900 معترض در میدان های رابعه العدویه و النهضه در تابستان امسال متهم می کند. نیروهای امنیت مرکزی مصر که شاخه مسلح وزارت کشور به شمار می رود، این اتهامات را رد می کند و انگیزه مطرح شدن چنین شایعاتی را سیاسی می داند.
سازمان امنیت مرکزی مصر به خبرنگار یورونیوز اجازه داد از یکی از اردوگاه های نظامی این نیروها بازدید کند و اطلاعات بیشتری درباره نوع آموزش ها و سلاح های مورد استفاده در زمان پراکنده ساختن معترضان کسب کند. یکی از نمایندگان سازمان ملل نیز در این بازدید حضور داشت. سازمان ملل می خواهد اطمینان یابد این نیروها مطابق استانداردهای بین المللی عمل کنند.
در زمان تهیه گزارش تمرین صلح بانان آغاز شده بود. به طور رسمی ماموریت آن ها کمک به برقراری امنیت خارج از مرزهای مصر است و آن ها با غرور و افتخار از این مسئله یاد می کنند.
البته آنها تمرینهایی نیز درباره چگونگی مقابله با خودروهای بمب گذاری شده، عملیات مربوط به جنایتکاران، حوادث منجر به آتش سوزی در زرادخانه های نظامی، امنیت شخصیت های سیاسی و جلوگیری از ترور آن ها و همچنین چگونگی برخورد مسالمت آمیز با راهپیمایی ها را پشت سر می گذارند.
این نیرو که بیش از 300 هزار سرباز مسلح با بهترین امکانات را در اختیار دارد، به مقابله با معترضان مصری و کنترل درگیریها به ویژه در خیزش اخیر آن ها که منجر به برکناری "محمد مرسی" شد، پرداخته است. در تمام این درگیریها، شماری از نیروهای دو طرف کشته و زخمی شدند. گزارشگر یورونیوز با ژنرال "عبدالله اشرف" فرمانده نیروهای امنیت مرکزی مصر در این زمینه گفتگو کرده است.
پس از وقایعی که در میدان های رابعه العدویه و النهضه روی داد، انتقادهای زیادی به عملکرد نیروهای امنیت مرکزی مصر وارد شد و این نیروها به توسل به خشونت آشکار متهم شدند و در پراکنده ساختن معترضان بی کفایتی نشان دادند.
اشرف عبدالله گفت این ادعاهای دروغین را رسانه های مورد حمایت اخوان المسلمین مطرح کرده اند.
سابقه نیروهای ما در متفرق کردن تحصن هر دو سوی اعتراضها مورد تقدیر همه کشورهای جهان قرار گرفته است. هیچ کس تا به حال خطاهای ما را برجسته نکرده است. همه اقدامات ما مطابق با استانداردهای بین المللی است و ما هیچ زن و کودکی را نکشته ایم. این ادعاها نادرست است و من آن را کاملا رد می کنم. فقط اخوان المسلمین این گونه شایعات را پخش می کند.
یورونیوز گفت برخی از انجمنهای مدافع حقوق بشر تقاضا کرده اند درباره آنچه درباره میدانهای رابعه العدویه و النهضه رخ داده ،تحقیقات بین المللی صورت گیرد. آیا در این تحقیقات احتمالی همکاری می کنید؟
اشرف عبدالله گفت چنین تحقیقاتی صورت نخواهد گرفت زیرا اخوان المسلمین پشت آنها است. تمام کشورهای اروپایی و حتی آمریکا اشاره ای به این موضوع نداشته اند و من برای اولین بار این موضوع را می شنوم.
وی درباره نحوه برخورد نیروهای امنیتی با خبرنگاران که منجر به کشته شدن دو تن از آنان شده بودگفت من هیچ خبری درباره سرنوشت این خبرنگاران ندارم.
وی ادامه داد اجازه دهید سازمان های مدافع حقوق بشر، بر سلاحهایی نظارت کنند که در متفرق کردن شورشها مورد استفاده قرار می گیرد. شیوه کار ما شبیه به آمریکا است و شایدهم بهتر باشد. زیرا ماموران پلیس آمریکا سلاح گرم حمل می کند اما ما از این سلاحها برای متفرق کردن معترضان استفاده نمی کنیم. چه کسی مردم را در مسجد رابعه العدویه به قتل رساند؟ آیا ممکن است همه اجسادی که در مسجد ایمان بودند در روز پراکنده ساختن معترضان کشته شده باشند؟ درباره قالب های یخی که درون مسجد بود چه می توان گفت؟ چرا آنها را نشان دادند، چرا آنها اجساد را به پزشکی قانونی نفرستادند؟ مصر مدارک محکمی دارد که به حقوق بنیادین احترام می گذارد در غیر این صورت این دولت از سازمان ملل متحد اخراج می شد. شما همه اجسادی را که در مسجد ایمان بودند، دیده اید و پس از پاکسازی میدان رابعه العدویه ما متوجه شدیم که اجساد پوشیده شده اند و آنها را کفن کرده اند. آیا ممکن است که ما آن ها را به قتل رسانده باشیم و سپس آنها را کفن کرده باشیم؟ چرا؟

• پلیس واشنگن برای رفع درگیری‌های بین موافقان و مخالفان رئیس جمهور برکنار شده مصر مقابل مقر وابسته نظامی این کشور وارد عمل شد.
به گزارش پایگاه خبری الیوم السابع، پلیس واشنگتن به منظور فیصله دادن به درگیری بین مخالفان و موافقان "مرسی" در مقابل مقر وابسته نظامی مصر وارد عمل شد.
این درگیری زمانی صورت گرفت که گروهی از هواداران اخوان المسلمین نیز در محل تجمع مخالفان مرسی برای برپایی جشن سالروز پیروزی در جنگ اکتبر حضور یافتند.
موافقان مرسی در این تظاهرات پارچه نوشته ای را در دست داشتند که بر روی آن نوشته شده بود، "سیسی" آدمکش است رژیم "مبارک" به مصر بازگشته است و دو تصویر از مرسی و السیسی نیز روی این پارچه نوشته بود در حالی که بر روی السیسی خط قرمز کشیده شده بود.

• جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) به مناسبت چهلمین سالروز پیروزی در جنگ اکتبر و شکستن اسطوره «ارتش شکست‌ناپذیر اسرائیل» و بازپس گیری بخشی از اراضی اشغالی عربی به مصر تبریک گفت.
به گزارش خبرگزاری سما، جنبش حماس در بیانیه خود تاکید کرد که ملت فلسطین و ملت‌های عربی به اتحاد و یکی کردن تلاش‌ها به منظور آزادسازی فلسطین و مسجدالاقصی تمایل دارند.
در همین رابطه "عزت الرشق" عضو دفتر سیاسی حماس تاکید کرد که تمامی اتهامات و داستان‌پردازی‌ها برای تحریک ملت مصر علیه نوار غزه، مقاومت و ملت فلسطین بی‌پایه و اساس است. وی تصریح کرد که ملت فلسطین در خط مقدم دفاع از مصر و امت عربی و اسلامی باقی خواهد ماند.


• بعد از گذشت یک شب خونین در استان‌های مختلف مصر و کشته شدن بیش از ۵۳ نفر از حامیان اخوان، با حضور گسترده نیروهای ارتش و پلیس مصر در خیابان‌های مختلف قاهره آرامش به این شهر بازگشته است.
به گزارش پایگاه خبری «الیوم السابع»، خیابان‌های اصلی قاهره شاهد حضور گسترده نیروهای ارتش و پلیس مصر بوده است و نیروهای امنیتی در میدان تحریر مستقر شده‌اند.
در پی حضور گسترده نیروهای امنیتی در میدان و پل 6 اکتبر و مسدود کردن این میدان به صورت جزئی، حالت عادی نیز بر میدان رامسس حکمفرما شده است.
بر همین اساس همه ورودی‌ها و خروجی های میدان رابعه العدویه به وسیله نیروهای امنیتی مسدود شده است و حالت منع آمد و شد نیز در طول شب بر این منطقه حکم فرما شده بود و نیز عبور و مرور خودروها از این میدان ممنوع اعلام شده است.
از سوی دیگر احزاب و جریان‌های وابسته به اخوان المسلمین اعلام کردند که در هفته جاری تا روز جمعه به تظاهرات خود ادامه خواهند داد و تظاهرات دانشجویی نیز در دانشگاه‌های «عین الشمس»، «قاهره» و «حلوان» ادامه پیدا خواهد کرد.
تظاهرات گروه اخوان المسلمین از سه شنبه (92.07.16) تحت عنوان «صد روز پس از عزل "مرسی"» تا جمعه ادامه خواهد داشت.

• انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در ساختمان اداره امنیت مرکزی جنوب سینا دست کم دو نفر کشته و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند.
به گزارش شبکه خبری «اسکای نیوز»، در پی انفجاری تروریستی که ساختمان اداره امنیت مرکزی جنوب سینا را هدف قرار داده بود دو نفر کشته شدند و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند.
بر اساس این گزارش یک خودروی بمب‌گذاری شده وارد ساختمان اداره امنیت مرکزی شهر «طور» در جنوب سینا شده و در داخل ساختمان منفجر شده است.
در پی وقوع این انفجار تدابیر شدید امنیتی در منطقه ایجاد شده است و نیروهای امنیتی مصر ورودی های صحرای سینا را مسدود کردند و از ورود و خروج به این منطقه تا اطلاع ثانوی جلوگیری کرده‌اند.
همچنین در حمله تروریستی دیگری به گشت نیروهای امنیتی مصری در اسماعیلیه در شرق کشور 6 نیروی نظامی از جمله دو افسر کشته شدند؛ و ایستگاه ماهواره‌ای قاهره نیز با استفاده از «آر پی جی» مورد اصابت قرار گرفت.

• هیئت نمایندگان دولت در مصر از دادگاه عالی اداری درخواست کرد تا حزب آزادی و عدالت شاخه سیاسی گروه اخوان المسلمین را منحل کند.
به گزارش پایگاه خبری «روسیا الیوم»، هیئت نمایندگان دولت در مصر دوشنبه (92.07.15) گزارشی قضایی را تهیه کرده است و در آن از دادگاه عالی اداری در خواست کرده تا حکمی را در انحلال حزب آزادی و عدالت که بازوی سیاسی گروه اخوان المسلمین است، صادرکند. حزب آزادی و عدالت به عنوان شاخه سیاسی گروه اخوان المسلمین درحالی در آستانه انحلال قرار گرفته که چندی پیش دولت مصر فعالیت‌های گروه اخوان المسلمین را نیز غیرقانونی اعلام کرده بود.
پیش از این در زمان ریاست جمهوری "جمال عبدالناصر" در سال 1954 هم اخوان المسلمین منحل شده بود.
حکم انحلال گروه اخوان المسلمین با استناد به آنچه اقدامات ضد دولتی، سوء استفاده از نفوذ دین در میان مصر و پاکی و شور جوانان در جهت کودتا علیه نظام حاکم و به کار گیری پوشش دین برای تحقق خواست‌ها و اهداف شخصی درخواست شده، صادر شده است.
اگر دادگاه عالی اداری بنا بر توصیه هیئت نمایندگان دولت رای به انحلال حزب آزادی و عدالت بدهد، این رای پایانی رسمی بر موجودیت سیاسی اخوان است. از طرف دیگر مقامات مصری از پلیس بین الملل خواسته اند تا بنا بر حکم دادستانی کل مصر محمود عزت معاون رهبر اخوان المسلمین را مورد تعقیب قرار دهند.
همچنین یک دادگاه مصری در تاریخ 23 آگوست گذشته حکم ممنوعیت فعالیت جماعت اخوان‌المسلمین مصر و مصادره اموال آن را صادر کرده بود.
بر اساس این حکم، فعالیت‌های سیاسی این حزب به عنوان بزرگترین حزب مصر، ممنوع و اموال آنها و همه موسسات و نهادهای وابسته به این گروه به نفع دولت مصادره شد.

• رئیس‌جمهور موقت مصر درباره احتمال تغییر رویکرد قاهره نسبت به تهران بعد از انتخاب "حسن روحانی" به عنوان رئیس‌جمهور ایران تأکید کرد که مصر از گفتگو با ایران برپایه احترام به خواست و اراده مردم این کشور استقبال می‌کند.
"عدلی منصور" رئیس جمهور موقت مصر در گفتگو با روزنامه عربستانی «الشرق الاوسط»، در کاخ ریاست جمهوری «اتحادیه» به سوالات مختلف این روزنامه سعودی پاسخ گفت.
وی در بخشی از مصاحبه در ارتباط با سوالی درباره احتمال تغییر دیدگاه مصر نسبت به ایران بعد از انتخابات ریاست جمهوری این کشور و انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور گفت: مواضع سیاست خارجه مصر ربطی به افراد ندارد بلکه به منافع و رویکردهای کشورهای مختلف مربوط است.
منصور تأکید کرد که با توجه به انتخاب رئیس جمهور جدید در ایران و با توجه به اینکه وی قدرت مطلقه در کشور نیست و تمامی اختیارات را در دست ندارد بنابراین قضاوت درباره پیشرفت روابط ایران و مصر زود است.
رئیس جمهور موقت مصر گفت: ما بر اساس اظهارات مثبت کشورها قضاوت نمی‌کنیم، بیانیه‌ها و اظهار نظرها در سیاست خارجی مسئله مهمی است اما مهم تر این است که این مسائل با سیاست‌های فعلی آن کشور منطبق شود و به صورت عملی اجرا شود؛ موضوعات متعددی وجود دارد که لازم است ایران مواضع مشخصی درباره آنها اتخاذ کند، موضوعاتی که به امنیت ملی مصر و امنیت ملی کشورهای عربی را مورد توجه قرار می‌دهد بنابراین اگر سخنان آنها مثبت است ما در انتظار اقداماتی مثبت و عملی هستیم.
منصور افزود: ما مواضع ایران را در ارتباط با مصر بررسی می‌کنیم و مواضع طرف‌های بین المللی و منطقه‌ای درباره ایران را نیز بررسی می‌کنیم، نشانه‌های مثبتی از مقامات جدید ایرانی در ارتباط با کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس دیده شده است و ما در مصر نیز با روی گشاده از کسانی که به خواست و اراده ملت مصر احترام بگذارند استقبال می کنیم.
وی گفت: مصر آماده گفتگو با ایرانی‌ها و غیر ایرانی‌هاست به شرط اینکه خواست و اراده ملت مصر را بپذیرند و عزم خود را برای حل و فصل اختلافاتی که بر رابطه تاریخی دو ملت ایران و مصر سایه افکنده جزم کنند. بر این اساس اگر گفت‌وگویی صورت بگیرد روشن و منطقی و به دور از تنش و احساساتی خواهد بود که نظام پیشین در مصر در پیش گرفته بود و منافع ملی مصر و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس برای قاهره در رأس امور قرار خواهد گرفت و همکاری آینده تهران و قاهره باید بر اساس پشتیبانی از منافع کشورهای عربی و حاشیه خلیج فارس باشد.

• نیروهای امنیتی مصر با تیراندازی به سوی معترضان باعث کشته شدن بیش از ۵۰ نفر در درگیری‌های قاهره شدند.
به گزارش شبکه الجزیره با پخش تصاویر اعتراضات خیابانی روز گذشته طرفداران "محمد مرسی" در سالگرد جنگ اکتبر 1973، گزارش داد که نیروهای پلیس مصر با تیراندازی به سوی معترضان باعث کشته شدن تعداد زیادی از هواداران مرسی شده‌اند.
این درحالی است که منابع دولتی مصر مدعی هستند که افراد کشته شده در درگیری بین هواداران مرسی با هواداران شوری نظامی کشته شده‌اند.
الجزیره با پخش تصاویر تیراندازی به سوی معترضان تاکید کرد که دستکم 51 نفر در تظاهرات‌های روز گذشته کشته و 200 نفر نیز زخمی شده‌اند.
هرچند امروز منابع اعلام کردند که آمار قربانیان به 53کشته و 271 زخمی افزایش یافته است. همچنین نیروهای امنیتی مصر ده‌ها نفر از نیروهای طرفداران رئیس جمهور برکنار شده مصر را دستگیر کرده است.

• رهبر جریان «الشعبی» مصر ضمن محکوم کردن نقش دوحه در تحولات اخیر مصر از این کشور خواست به خاطر حمایت از اخوان‌المسلمین از مردم مصر عذرخواهی کند.
به گزارش پایگاه خبری «پانوراما الشرق الاوسط»، "حمدین صباحی" رئیس جریان «الشعبی» مصر تأکید کرد که ترکیه از رژیمی حمایت می‌کند که مردم مصر آن را سرنگون کرده‌اند و به این ترتیب در برابر خواست و اراده ملت مصر ایستادگی می‌کند.
وی همچنین ضمن محکوم کردن نقش قطر در حمایت از اخوان المسلمین گفت: نقش قطر لایق و برازنده یک کشور عربی که ما به ملت آن احترام می‌گذاریم نیست، ما درک می‌کنیم که حکومت قطر از رژیم اخوان در مصر حمایت می‌کند اما این مسئله از سوی مردم مصر مورد استقبال قرار نمی‌گیرد زیرا دوحه از یک رژیم حمایت می‌کند نه از ملت مصر و مردم این کشور اعتقاد دارند که کشوری کوچک مانند قطر می‌خواهد با استفاده از پول نفوذ بیشتری پیدا کند و نقشی بزرگتر از خودش را بازی کند.
وی همچنین افزود: دوحه باید به اشتباه خود در قبال مردم مصر اعتراف کند و از آنان عذرخواهی کند و به انقلاب این ملت احترام بگذارد زیرا این خواسته مردم مصر است.

• پادشاه عربستان در دیدار با رئیس جمهور موقت مصر که به ریاض سفر کرده تأکید کرد عربستان از مصر در برابر تروریسم و فتنه و همه کسانی که قصد خدشه وارد کردن به امور داخلی مصر را داشته باشند حمایت خواهد کرد.
به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان «واس»، "عبدالله بن عبدالعزیز" پادشاه عربستان در دیدار با "عدلی منصور" رئیس جمهور موقت مصر که به ریاض سفر کرده است تأکید کرد که عربستان در مقابل کسانی که خواستار خدشه وارد کردن به امور داخلی مصر هستند ایستادگی خواهد کرد.
وی افزود که ملت و حکومت عربستان از برادران مصری شان در برابر تروریسم و فتنه حمایت خواهند کرد. از سوی دیگر نیز منصور نیز مراتب قدردانی ملت و حکومت مصر را نسبت به مواضع عربستان در قبال تحولات مصر و حمایت اقتصادی از مردم این کشور به پادشاه عربستان ابلاغ کرد.
منصور که به همراه "نبیل فهمی" وزیر خارجه مصر و هیئتی از مشاورانش به عربستان سفر کرده با "سلمان بن عبدالعزیز" ولیعهد عربستان نیز دیدار کرد که در این دیدار روابط دوجانبه در زمینه های مختلف و شرایط مصری‌ها در عربستان مورد بررسی قرار گرفت.
"احمد مسلمانی" مشاور رسانه‌ای رئیس جمهور مصر تأکید کرد که منصور و هیئت همراهش عازم اردن خواهند شد و با"«عبدالله دوم" پادشاه اردن دیدار خواهند کرد.

• روسیه با تاکید بر لزوم بازگشت آرامش به مصر خواستار گفتگو بین تمام گروه‌های سیاسی برای پایان بحران سیاسی در این کشور شد.
به گزارش روسیا الیوم، وزارت امور خارجه روسیه با صدور بیانیه‌ای درباره خشونت‌های اخیر مصر خواستار بازگشت آرامش به این کشور در سریعترین زمان ممکن شد.
مسکو با اشاره به اینکه گفتگو راه حل شرایط کنونی در مصر است، تاکید کرد که خود مصری‌ها می‌توانند با مذاکره خشونت‌ها را پایان دهند.
این بیانیه می‌افزاید: اعتقاد داریم که مصری‌ها می‌توانند اعتراضات را متوقف کنند و تشکیل دولتی دموکراتیک را تضمین کنند که تامین کننده امنیت و حامی منافع همگی باشد.
وزارت خارجه روسیه تاکید کرد که این دولت باید براساس توافق ملی و گفتگو فراگیر باشد و در بردارنده همه نیروهای سیاسی در این کشور باشد.

• سخنگوی جریان تمرد تأکید کرد که اجازه نخواهند داد که مزدوران آمریکایی در مصر به امنیت این کشور ضربه وارد کنند.
به گزارش پایگاه خبری «العهد»، "حسین شاهین" سخنگوی رسانه‌ای جریان تمرد مصر در واکنش به سخنان "سامی عنان" فرمانده ستاد ارتش پیشین مصر و "مراد موافی" رئیس سازمان اطلاعات پیشین این کشور در انتقاد از جریان تمرد گفت: اجازه نخواهیم داد مزدوران آمریکایی امنیت کشور را به خطر بیاندازند زیرا آن ها کشور را به اخوانی‌ها تحویل داده بودند.
وی همچنین مدعی شد که حمایت این افراد از اخوان المسلمین به نفع آمریکا بوده است. از سوی دیگر نیز نیروهای امنیتی مصری 11 عضو وابسته به اخوان المسلمین را در تظاهراتی اعتراضی در نزدیکی پل «القبه» مصر بازداشت کردند.
بنابر اعلام وزارت بهداشت مصر، در درگیری های این کشور که بین نیروهای امنیتی با طرفداران اخوان در گرفت، دو نفر کشته و ۷ نفر زخمی شدند.
بعد از برکناری مرسی از قدرت به دست ارتش و احزاب مخالف اخوان، اعتراضات گسترده‌ای مصر را فرا گرفته است که این اعتراضات با سرکوب ارتش و دولت موقت مواجه شده و تا کنون ده‌ها عضو اخوان کشته، زخمی و یا تحت بازداشت قرار گرفته‌اند.

• معاون رئیس مرکز مطالعاتی «الاهرام» با اشاره به احتمال قطع کمک‌های آمریکا به مصر، اظهار داشت: این موضوع رژیم صهیونیستی را سخت نگران کرده است.
"عماد جاد" معاون رئیس مرکز مطالعات سیاسی و راهبردی الاهرام و کارشناس روابط بین الملل گفت: در پی برخی اظهاراتی مبنی بر بازنگری آمریکا در روابط خود با مصر، نوعی سردرگمی در خصوص کمک‌های واشنگتن به قاهره دیده می‌شود و اظهارات ضد‌ ونقیضی در این خصوص به گوش می‌رسد و این چیزی است که رژیم صهیونیستی را سخت نگران کرده است.
وی تصریح کرد: دلیل نگرانی این رژیم از احتمال تعلیق کمک‌های آمریکا به مصر این است که در پیمان «کمپ دیوید» این کمک‌ها به عنوان یکی از بندهای اصلی آن ذکر شده و هرگونه تغییر ویا تعلیق آن، پیمان مزبور را تحت تاثیر قرار خواهد داد، از همین رو رژیم صهیونیستی از اظهارات اخیر برخی سران آمریکایی در این خصوص، بسیار نگران است.
وی تصریح کرد: این درحالی است که وزارت دفاع آمریکا و ارتش این کشور به اهمیت کمک‌های واشنگتن به مصر و حجم همکاری نظامی بین دو کشور واقف هستند، بنابراین به نظر می‌رسد که آمریکا احتمال تعلیق کمک به مصر را منتفی اعلام کند.
جاد یادآور شد که قطع کمک‌های آمریکا تاثیری بر مصر نخواهد گذاشت، به ویژه اینکه از زمان برکناری "محمد مرسی" این وضعیت قابل پیش‌بینی بود و مردم مصر نیز مخالفت خود با کمک‌هایی که بر اساس پیش‌شرط ‌های امریکایی ارائه می‌شد، را اعلام کردند.

• وزارت کشور مصر از طرحی امنیتی برای مقابله با تظاهرات حامیان اخوان‌المسلمین از جمله در میادین «رابعه العدویه»، «النهضه» و «التحریر» خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری «پانوراما الشرق الاوسط»، وزارت کشور مصر اعلام کرد که طرحی برای مقابله با تظاهرات گروه اخوان المسلمین در تعدادی از میدان‌های قاهره دارد.
یک منبع امنیتی در وزارت کشور مصر اعلام کرد که این وزارتخانه با هرگونه تلاش برای زیر پا گذاشتن مشروعیت مبارزه خواهد کرد و نیروهای امنیتی تدابیر شدیدی در میدان «التحریر»، «رابعه العدویه» و «طلعت حرب» و خیابان قصر العینی و اطراف مجلس شورا و ریاست جمهوری و تعدادی از مناطق حساس قاهره اتخاذ کرده‌اند.
این منبع افزود که خودروهای زرهی در میدان رابعه العدویه و النهضه و میادین جیزه و خیابان‌های اصلی آن پیش از تظاهرات حامیان مرسی مستقر شده است.
نیروهای ارتش نیز همه مسیرهای منتهی به میدان النهضه را مسدود کرده‌اند.
حامیان "مرسی" فراخوانی برای حضور در میادین اصلی قاهره را صادر کرده‌اند.

• سخنگوی وزارت خارجه مصر اعلام کرد که تصمیم مقامات آمریکایی برای تعلیق بعضی از کمک‌های نظامی به مصر هم از لحاظ محتوا هم از لحاظ زمانبندی تصمیمی اشتباه بوده است.
به گزارش شبکه خبری «روسیا الیوم»، "بدر عبدالعاطی" سخنگوی وزارت خارجه مصر تأکید کرد که تصمیم مقامات آمریکایی برای تعلیق بعضی از کمک‌های نظامی به مصر هم از لحاظ محتوا و زمانبندی تصمیمی اشتباه بوده است.
وی افزود، مصر در حال حاضر با حملات تروریستی مقابله می‌کند بنابراین این اقدام واشنگتن پرسش‌هایی را درباره تعهد‌های ایالات متحده در آینده درباره حمایت از برنامه امنیتی مصر مطرح می‌کند.
وی همچنین تأکید کرد که مصر اجازه نخواهد داد که هیچ طرفی در امور داخلی این کشور دخالت کند و اجرای نقشه راه مصر اقدامی است که تنها مربوط به مردم این کشور است و تحت تأثیر اقدامات خارجی از جمله تصمیم واشنگتن قرار نخواهد گرفت.
عبدالعاطی افزود که مصر همچنان به حفظ روابط خود با واشنگتن پایبند است و گفت: درخواست برخی طرف‌های داخلی برای صرف نظر کردن از کمک‌های آمریکایی و لغو معاهده صلح با رژیم غیر منطقی است زیرا کمک‌های آمریکا تنها بخشی از روابط دو کشور را شامل می‌شود.

• موسس جریان مردمی مصر و نامزد پیشین انتخابات ریاست جمهوری این کشور خواستار از سر گیری فوری روابط قاهره و دمشق و پایان لغو عضویت سوریه در اتحادیه عرب شد.
"حمدین صباحی" موسس جریان ملی مصر در گفتگو با شبکه خبری «المیادین»، خواستار از سرگیری روابط قاهره و سوریه شد که از دوران ریاست جمهوری "محمد مرسی" قطع شده بود.
وی همچنین خواستار پایان دادن به لغو عضویت سوریه در اتحادیه عرب شد.سوریه یکی از اعضای موسس اتحادیه عرب است.
این نامزد پیشین انتخابات ریاست جمهوری مصر همچنین تأکید کرد که "عبدالفتاح السیسی" وزیر دفاع مصر برای حفظ جایگاه خود به عنوان یک رهبر مردمی محبوب نباید در انتخابات ریاست جمهوری کاندید شود زیرا اگر در انتخابات حضور پیدا کند با اکثر آراء پیروز خواهد شد.
وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره عدم رهبری تجمعی اعتراضی از سوی او برای لغو معاهده کمپ دیوید گفت که لغو معاهده کمپ دیوید در حال حاضر در اولویت قرار ندارد و مهم تر از آن مسئله ایجاد ثبات، امنیت و عدالت اجتماعی در کشور است.
صباحی در پاسخ به سوالی درباره اینکه اگر او رئیس جمهور مصر شود سفارت رژیم صهیونیستی را در مصر تعطیل خواهد کرد یا نه؟ گفت که به دنبال ایجاد دشمنی‌های خارجی نیست و تلاش خواهد کرد که اهداف انقلاب 30 ژوئن از جمله عدالت اجتماعی، آزادی و رشد اقتصادی را که منجر به برکناری محمد مرسی شد، محقق کند.

• تحلیلگران سیاسی، تصمیم آمریکا در تعلیق کمک نظامی به مصر را اقدامی نمادین و نماد سیاست‌های کوته‌بینانه واشنگتن توصیف کرده و معتقدند این تصمیم نشان‌دهنده نگرانی اوباما درباره امنیت رژیم صهیونیستی است و نه امنیت مصر.
به گزارش خبرگزاری «فرانسه»، درحالی که آمریکا از تعلیق تحویل سخت افزارهای مهم نظامی و کمک نقدی 260 میلیون دلاری خود را به ارتش مصر خبر داد، تحلیلگران بر این باورند که چنین حرکتی از سوی واشنگتن که با هدف تحت فشار قرار دادن قاهره جهت پایان بخشیدن به خون ریزی ها در خیابان های این کشور صورت گرفته است، تا حد زیادی اقدامی «نمادین و سمبلیک» است و بعید است که تاثیری ملموسی داشته باشد.
بر اساس این خبر، تحلیلگران می گویند این اقدام «نیمه دقیق» دولت آمریکا در قبال مصر منعکس کننده فقدان وجود سیاست خارجی صریح و روشن دولت واشنگتن در قبال قاهره است.
مصر کشوری است که بحران سیاسی در آن از زمان سقوط "حسنی مبارک" در سال 2011 میلادی و اخیرا در پی کودتای نظامی ارتش این کشور علیه "محمد مرسی" اولین رئیس جمهور منتخب و اسلام گرای مصر، وخیم تر شده است.
بر اساس این خبر، اسلام گرایان و اعضای اخوان المسلمین مصر از تهاجم مرگبار تاریخ 14 آگوست نیروهای امنیتی تاکنون، هدف خشونت قرار گرفته اند؛ بیش از هزار نفر از مردم مصر از آن تاریخ تاکنون در سراسر این کشور کشته شده و بیش از 2 هزار نفر از اسلام گرایان نیز بازداشت شده اند؛ مرسی نیز از زمان برکناری اش توسط ارتش مصر، تاکنون در مکان نامعلومی نگهداری می شود.
در این خبر به اظهارات "حسن نافعه" استاد علوم سیاسی در دانشگاه قاهره اشاره شده که گفته است که دولت آمریکا از طریق تعلیق کمک های نظامی، در حال اعمال فشار بر دولت مصر است تا این دولت سیاست خود را به خاطر حامیان مرسی تغییر دهد اما چنین اتفاقی نخواهد افتاد.
بر اساس گزارش های منتشر شده، واشنگتن مکررا خواستار پایان خون ریزی ها از زمان برکناری مرسی در مصر شده است؛ این خشونت ها بعد از آن ایجاد شد که حامیان مرسی دولت موقت مصر را که تحت حمایت ارتش این کشور قرار دارد، رد کردند و با نیروهای امنیتی درگیر شدند.
"باراک اوباما" رئیس جمهور آمریکا در روزهای بعد از حمله نیروهای امنیتی مصر به اخوان المسلمین و اسلام گرایان، اعلام کرد که: در شرایطی که غیرنظامیان در خیابان ها (ی مصر) کشته می شوند، همکاری قدیمی ما نمی تواند طبق معمول ادامه داشته باشد.
اوباما علاوه بر این، به تیم امنیت ملی خود دستور داد تا در کمک سالانه 1.5 میلیارد دلاری آمریکا به مصر تجدیدنظر کنند.
با این حال، مقامات مصری اعلام کرده اند که تسلیم اقدامات آمریکا نخواهند شد؛ وزیر خارجه مصر درباره تعلیق کمک های نظامی آمریکا به مصر گفته است: این یک تصمیم ناقص به لحاظ محتوایی و زمان بندی است و سؤالات جدی را درباره آمادگی آمریکا برای تامین پشتیبانی های استراتژیک از برنامه های امنیتی مصر به وجود می آورد.
مقامات مصر اعلام کرده اند که با استقلال کامل و بدون فشار خارجی، به تصمیم گیری های خود در ارتباط با امور داخلی این کشور ادامه خواهند داد.
از طرف دیگر، "جان کری" وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد که تصمیم واشنگتن برای تعلیق کمک های نظامی به مصر، به معنای عقب نشینی از دوستی بین دو کشور و یا قطع تعهد جدی آمریکا به کمک به دولت مصر در مسیر گذار به سوی دموکراسی نیست.
از دیدگاه تحلیلگران، تصمیم تعلیق کمک های نظامی به مصر از سوی واشنگتن جدیدترین مثال از سیاست کوته بینانه آمریکا به سوی قاهره است که هیچ تاثیر مهمی نیز در پی نخواهد داشت.
"شادی حمید" مدیر مرکز پژوهش های بروکینگز قطر در گفتگو با خبرگزاری فرانسه اعلام کرده است که تصمیم واشنگتن برای تعلیق کمک های نظامی به مصر اقدامی کوتاه مدت و جدا از یک استراتژی گسترده است و حقیقت این است که دولت آمریکا فاقد یک سیاست خارجی صریح و روشن است.
شادی حمید معتقد است که با توجه به کمک های چندین ساله آمریکا به مصر و اینکه سیستم های نظامی را نمی توان یک شبه بازسازی کرد، این تصمیم واشنگتن ارتش مصر را مجبور نخواهد کرد تا نیازهای نظامی آتی خود را از طرق دیگر تامین کند.
مدیر مرکز پژوهش های بروکینگز قطر همچنین گفته است که تصمیم واشنگتن برای تعلیق کمک نظامی به ارتش مصر، نشان دهنده این است که دولت محتاط آمریکا که هیچ معیار جسورانه ای در خاورمیانه ندارد، اقدامی نمادین و سمبلیک را در قبال مصر اتخاذ کرده است.
"هشام قاسم" یکی از تحلیلگران مستقل سیاسی می گوید که تصمیم واشنگتن برای تعلیق کمک نظامی به ارتش مصر همچنین نشان می دهد که آمریکا صرفا نگران امنیت رژیم صهیونیستی است؛ بر اساس اعلام قاسم، واشنگتن در حال ارسال این پیام است که اوباما صرفا نگران امنیت رژیم صهیونیستی و نه مصر است.
هشام قاسم با اشاره به اینکه آمریکایی ها در آینده مجبور می شوند از موضع فعلی خود در قبال مصر عقب نشینی کنند، گفته است: آنچه ما شاهد آن هستیم، یک ابتکار سیاسی کوتاه مدت و بی ثابت (از سوی واشنگتن در قبال مصر) است.
تصمیم دولت واشنگتن برای تعلیق کمک های نظامی به مصر شامل تحویل اقلام گران قیمتی از جمله بالگردهای آپاچی، جنگنده های اف-16 و قطعات تانک های «آبرامز M1A1» و موشک های «هارپون» نیز می شود.
واشنگتن اعلام کرده است که تعلیق در تحویل این کمک های نظامی به ارتش مصر تا زمانی این کشور به سوی دولتی منتخب و یک دولت دموکراتیک فراگیر و غیر نظامی حرکت نکند، ادامه خواهد داشت.
آمریکا برکناری مرسی را از سوی ارتش مصر کودتا ندانسته است اما سرکوب طرفداران وی را محکوم کرد و لغو وضعیت فوق العاده را که مقامات مصری به صورت موقت اجرا می‌کنند و همچنین برگزاری انتخاباتی دموکراتیک در سال 2014 را خواستار شده است.
این خبر در شرایطی منتشر می شود که روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» گزارش داده است که تصمیم واشنگتن برای تعلیق کمک نظامی به مصر منجر به نگرانی متحدان منطقه ای آمریکا شده است؛ بر اساس نوشته این روزنامه، متحدان واشنگتن نگرانند تعهد آمریکا به امنیت خاورمیانه،‌ جایگاه خود را در فهرست اولویت های جهانی آمریکا از دست بدهد.

• "محمدمهدی عاکف" رهبر سابق جماعت اخوان‌المسلمین مصر به اتهام اهانت به دستگاه قضایی این کشور به دادگاه کیفری تحویل داده شد.
به گزارش پایگاه خبری الجزیره، مهدی عاکف رهبر سابق جماعت اخوان المسلمین مصر به اتهام اهانت به دستگاه قضایی این کشور به دادگاه کیفری تحویل داده شد.
"ثروت حماد"، قاضی تحقیقات به نیابت از وزیر دادگستری مصر، پرونده عاکف را به اتهام توهین به افراد دستگاه قضای مصر و تلاش برای برکناری سه هزار و 500 قاضی به دادگاه کیفری ارائه داد.
در این پرونده اظهارات عاکف در گفتگو با روزنامه الجریده کویت ضمیمه شده که در آن او دستگاه قضایی مصر را به ضعف در عملکرد و سیاسی کاری متهم می‌کند.
عاکف گفته بود که حزب آزادی و عدالت شاخه سیاسی اخوان المسلمین تصمیم دارد که سن بازنشستگی قضات را کمتر کند که بر اساس آن 3 هزار و 500 قاضی برکنار می‌شدند.

• منابع امنیتی مصر گزارش دادند بالگردهای آپاچی مصر یک خانه که در داخل آن تونل وجود داشت را در منطقه مرزی با نوار غزه بمباران کردند.
به گفته منابع امنیتی مصر بالگردهای آپاچی مصر وارد حریم هوایی فلسطین در نوار غزه شدند تا تحرکات در نزدیکی مصر را رصد کنند.
بر اساس این گزارش بالگردهای آپاچی مصر همچنین یک خانه که در داخل آن تونل وجود داشت، بمباران کردند. عصر روز گذشته همچنین در جریان وقوع چند انفجار که نیروهای ارتش مصر در رفح واقع در شمال سینا را هدف قرار داده بودند، تعدادی از سربازان ارتش مصر کشته و زخمی شدند.
منابع محلی گفتند که افراد مسلح ناشناس با یک بمب دستی یک خودرویی که در منطقه الحلاوات توقف کرده بود، منفجر کردند و پس از آن سه انفجار دیگر رخ داد که دو خودروی زرهی و یک کمین در منطقه سرباز گمنام در رفح را هدف قرار داده بود.
بر اساس این گزارش ارتش مصر به مصری‌های ساکن این منطقه هشدار داد که از منازل خود خارج نشوند و نیروهای ارتش با کمک بالگردهای آپاچی شروع به پاکسازی این منطقه کردند.
ارتش مصر همچنین تعداد زیادی نیرو به منطقه حادثه و نوار مرزی غزه اعزام کرد و این در حالی است که گروهی از افراد مسلح تعدادی از نیروهای ارتش مصر را در شهر العریش در استان شمال سینا هدف قرار دادند که البته آسیبی به کسی نرسید.

• منابع خبری به نقل از منابع امنیتی مصر از وقوع ۶ انفجار در شهر رفح واقع در شمال سینا خبر دادند.
به گزارش اسکای نیوز، 6 انفجار که خودروهای نظامی وابسته به ارتش مصر در شمال سینا را هدف قرار داده بود، این منطقه را لرزاند.
یک منبع امنیتی مصر گفت که دو خودروی زرهی در رفح منفجر شدند که طی آن 6 سرباز مصری زخمی شدند. روسیا الیوم نیز به نقل از برخی منابع مصری گزارش داد که در این حادثه یک افسر و 5 سرباز زخمی شدند.


 

  فرستادن مقاله
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

جهان از آفریقا چه می‌خواهد؟

۱۳۹۶/۶/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران:‌ تحولات مغرب عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات سودان (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات لیبی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات مصر (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات سودان (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات لیبی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مصر (174)

۱۳۹۵/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مصر (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات لیبی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات لیبی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مصر (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات سودان (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مصر (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات لیبی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات لیبی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات سودان (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مصر (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات لیبی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات سودان (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران:تحولات مغرب عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات مصر (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مصر (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات لیبی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات سودان (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

تحولات لیبی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مصر (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات لیبی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مصر (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مغرب عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مصر (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات لیبی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات سودان (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مغرب عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مصر (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات لیبی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مصر (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات لیبی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات سودان (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات سودان (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات لیبی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات مصر (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات مصر (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات سودان (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مصر (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات لیبی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات سودان (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مصر (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات لیبی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات لیبی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات سودان (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات سودان (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات لیبی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات سودان (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات لیبی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مصر (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات لیبی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات لیبی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات لیبی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات سودان (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات مصر (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مصر (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات لیبی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات مصر (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات سودان (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات لیبی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات سودان (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مصر (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مصر (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات سودان (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات لیبی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات سودان (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات سودان (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات لیبی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات مصر (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات لیبی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات لیبی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مصر (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات سودان (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات لیبی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات سودان (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات سودان (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات سودان (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات لیبی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات سودان (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات سودان (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات سودان (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مصر (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (117)

۱۳۹۳/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات سودان (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات سودان (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مصر (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات لیبی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات سودان (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (112)

۱۳۹۳/۹/۱۹

آفران: تحولات لیبی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات سودان (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات لیبی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات سودان (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مصر (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات سودان (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات لیبی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مصر (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات لیبی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات سودان (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات مصر (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات لیبی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات سودان (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولان مغرب عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (107)

۱۳۹۳/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات لیبی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات مصر (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات سودان (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مصر (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات لیبی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات سودان (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مصر (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات سودان (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات لیبی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات سودان (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات لیبی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات سودان (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات لیبی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مصر (98)

۱۳۹۳/۶/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات لیبی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مصر (96)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مصر (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات لیبی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات سودان (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات مصر (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات سودان (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مصر (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات لیبی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران : تحولات مغرب عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مصر (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات لیبی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات سودان (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات لیبی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مصر (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مصر (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مصر (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات لیبی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مصر (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات سودان (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مصر (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات سودان (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات مصر (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات لیبی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات سودان (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات سودان (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات لیبی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مصر (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات لیبی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات سودان (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات سودان (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات لیبی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مصر (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات لیبی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مصر (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربي (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربي (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مصر (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات لیبی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات سودان (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات مصر (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات لیبی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات لیبی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مصر (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی(70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات مصر (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات لیبی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات سودان (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات لیبی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات مصر (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی(68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات سودان (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات لیبی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مصر (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی(67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات مصر (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات لیبی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات سودان (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات سودان (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات لیبی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی(65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مصر (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مصر (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات لیبی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات سودان (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مصر (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات لیبی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات سودان (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات مصر (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

نگاه آفران: تحولات مصر 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات لیبی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

نگاه آفران: تحولات سودان 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: آفريقاي جنوبي اولين ايستگاه اجلاس كميسيون مشترك دولت تدبير و اميد

۱۳۹۲/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مصر (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات سودان (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

نگاه آفران: تحولات مغرب عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات لیبی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات سودان 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات سودان (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات لیبی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مصر (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات سودان (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات مصر (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات لیبی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات سودان (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات لیبی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات مصر (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مصر (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات لیبی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات سودان (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات مصر (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات مصر (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات سودان (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات لیبی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مصر (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات سودان (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات سودان (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات لیبی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مصر (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات سودان (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات لیبی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات سودان (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: گزارش تحليلي بر سفر رئيس جمهور ايالات متحده آمريكا به آفريقا

۱۳۹۲/۴/۱۶

آفران: تحولات لیبی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات سودان (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات لیبی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات سودان (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات مصر (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات سودان (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات سودان (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مصر (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات سودان (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات لیبی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات ليبي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی(34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مصر (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات لیبی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات سودان (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات ليبي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مصر (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات سودان (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات مصر(32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مصر (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: کودتا در آفریقای مرکزی

۱۳۹۲/۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات لیبی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات سودان (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مصر (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مصر (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات مصر (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات سودان (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات لیبی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مصر (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات لیبی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات مصر (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات سودان (23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۴

آفران: تحولات ليبي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات مغرب عربي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات آفریقای غیر عربی (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مصر (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات ليبي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات لیبی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات سودان (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات لیبی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مصر (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات سودان (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات لیبی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات مصر (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات سودان (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مغرب عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات لیبی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مصر (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات سودان (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات سودان (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مصر (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱

آفران:حسن الشیخ محمود رئیس جمهور جدید سومالی

۱۳۹۱/۶/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۲۶

دیدگاه اسلام گرایان درباره آینده قبطی ها در مصر

۱۳۹۱/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۱۹

تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: انتخابات كشور ليبي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (5)

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: عملکرد حزب اسلامی النهضة پس از انقلاب تونس

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (4)

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۷

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (3)

۱۳۹۱/۳/۲۴

انتخابات ریاست جمهوری مصر (2012)

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: عواقب پیروزی "احمدشفیق" در انتخابات

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (2)

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: میزان موفقیت اخوان المسلمین در بازیابی پایگاه مردمی خود

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (1)

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: حکم دادگاه مبارک به نفع نامزد اخوان تمام شد

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: بروز اعتراضات در مصر و نشانه رفتن نامزدی نخست وزیر مبارک

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۶

آفران:نظرات موافقان و مخالفان مرسی

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: وجوب توافق بین اخوان و نیروهای انقلابی علیه احمد شفیق

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۹

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۸

مصر و تهدیدات عمر سلیمان

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: انتخابات مصر صحنه پراکندگی آراء میان دو مجموعه اسلام گرا و مدنی

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: بررسی و تحلیل آخرین وضعیت انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: شعارهای انتخاباتی برخی نامزدهای برجسته انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.25

۱۳۹۱/۲/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.24

۱۳۹۱/۲/۲۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.23

۱۳۹۱/۲/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.20

۱۳۹۱/۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.19

۱۳۹۱/۲/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.18

۱۳۹۱/۲/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.17

۱۳۹۱/۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.16

۱۳۹۱/۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.13

۱۳۹۱/۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.12

۱۳۹۱/۲/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.11

۱۳۹۱/۲/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.10

۱۳۹۱/۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.09

۱۳۹۱/۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.05

۱۳۹۱/۲/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.04

۱۳۹۱/۲/۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.03

۱۳۹۱/۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.02

۱۳۹۱/۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.30

۱۳۹۱/۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.29

۱۳۹۱/۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.28

۱۳۹۱/۱/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.27

۱۳۹۱/۱/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.26

۱۳۹۱/۱/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.23

۱۳۹۱/۱/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.22

۱۳۹۱/۱/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.21

۱۳۹۱/۱/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.20

۱۳۹۱/۱/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.19

۱۳۹۱/۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.16

۱۳۹۱/۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.15

۱۳۹۱/۱/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.14

۱۳۹۱/۱/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.07

۱۳۹۱/۱/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.06

۱۳۹۱/۱/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.21

۱۳۹۰/۱۲/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.20

۱۳۹۰/۱۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.17

۱۳۹۰/۱۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.16

۱۳۹۰/۱۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.15

۱۳۹۰/۱۲/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.13

۱۳۹۰/۱۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.10

۱۳۹۰/۱۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.09

۱۳۹۰/۱۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.08

۱۳۹۰/۱۲/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.07

۱۳۹۰/۱۲/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.06

۱۳۹۰/۱۲/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.03

۱۳۹۰/۱۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.02

۱۳۹۰/۱۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.01

۱۳۹۰/۱۲/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.30

۱۳۹۰/۱۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.29

۱۳۹۰/۱۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.11.19

۱۳۹۰/۱۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.17

۱۳۹۰/۱۱/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.16

۱۳۹۰/۱۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.10

۱۳۹۰/۱۱/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.09

۱۳۹۰/۱۱/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.08

۱۳۹۰/۱۱/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.05

۱۳۹۰/۱۱/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.28

۱۳۹۰/۱۰/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.27

۱۳۹۰/۱۰/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.26

۱۳۹۰/۱۰/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.25

۱۳۹۰/۱۰/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.21

۱۳۹۰/۱۰/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.19

۱۳۹۰/۱۰/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.18

۱۳۹۰/۱۰/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.17

۱۳۹۰/۱۰/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.14

۱۳۹۰/۱۰/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.13

۱۳۹۰/۱۰/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.12

۱۳۹۰/۱۰/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.11

۱۳۹۰/۱۰/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.10

۱۳۹۰/۱۰/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.06

۱۳۹۰/۱۰/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.05

۱۳۹۰/۱۰/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.03

۱۳۹۰/۱۰/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.29

۱۳۹۰/۹/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.28

۱۳۹۰/۹/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.27

۱۳۹۰/۹/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.26

۱۳۹۰/۹/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.23

۱۳۹۰/۹/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.22

۱۳۹۰/۹/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.21

۱۳۹۰/۹/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.20

۱۳۹۰/۹/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.19

۱۳۹۰/۹/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.12

۱۳۹۰/۹/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.09

۱۳۹۰/۹/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.08

۱۳۹۰/۹/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.07

۱۳۹۰/۹/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.06

۱۳۹۰/۹/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.05

۱۳۹۰/۹/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.02

۱۳۹۰/۹/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.01

۱۳۹۰/۹/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.28

۱۳۹۰/۸/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.25

۱۳۹۰/۸/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.14

۱۳۹۰/۸/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.11

۱۳۹۰/۸/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.10

۱۳۹۰/۸/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.08

۱۳۹۰/۸/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.03

۱۳۹۰/۸/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.02

۱۳۹۰/۸/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.27

۱۳۹۰/۷/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.26

۱۳۹۰/۷/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.25

۱۳۹۰/۷/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 24 .7 .90

۱۳۹۰/۷/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.18

۱۳۹۰/۷/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.17

۱۳۹۰/۷/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.16

۱۳۹۰/۷/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.12

۱۳۹۰/۷/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.09

۱۳۹۰/۷/۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.06

۱۳۹۰/۷/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.05

۱۳۹۰/۷/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.03

۱۳۹۰/۷/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.30

۱۳۹۰/۶/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.28

۱۳۹۰/۶/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.27

۱۳۹۰/۶/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.26

۱۳۹۰/۶/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.22

۱۳۹۰/۶/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.20

۱۳۹۰/۶/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.06.19

۱۳۹۰/۶/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.16

۱۳۹۰/۶/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.15

۱۳۹۰/۶/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.14

۱۳۹۰/۶/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.13

۱۳۹۰/۶/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.12

۱۳۹۰/۶/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.08

۱۳۹۰/۶/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.07

۱۳۹۰/۶/۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.06

۱۳۹۰/۶/۶

آفریقا در هفته ای که گذشت (900527 الی 900602)

۱۳۹۰/۶/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.05

۱۳۹۰/۶/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.02

۱۳۹۰/۶/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.01

۱۳۹۰/۶/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.30

۱۳۹۰/۵/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.29

۱۳۹۰/۵/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.24

۱۳۹۰/۵/۲۴

آفران: انقلابیون لیبی در مقابل یک آزمون سخت

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900513 الی 900519)

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.23

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.22

۱۳۹۰/۵/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.19

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: صحنه جنگ لیبی پس از آغاز ماه رمضان

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.18

۱۳۹۰/۵/۱۸

آفران: محاکمه حسنی مبارک ؛ واکنش ها و پیامدها

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.17

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.16

۱۳۹۰/۵/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.15

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفریقا در هفته ای که گذشت (900506 الی 900512)

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفران: تحولات شمال آفر یقا - 90.05.12

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: آفريقاي شرقي؛ اهميت استراتژيك و افق هاي پيش رو

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.11

۱۳۹۰/۵/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.10

۱۳۹۰/۵/۱۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.09

۱۳۹۰/۵/۹

آفران: قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.08

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.05

۱۳۹۰/۵/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.04

۱۳۹۰/۵/۴

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (2)

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.03

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.02

۱۳۹۰/۵/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.01

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (1)

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.29

۱۳۹۰/۴/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.28

۱۳۹۰/۴/۲۸

آفران: دموکراسی در آفریقا

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.27

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (900416 الی 900422)

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.25

۱۳۹۰/۴/۲۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.22

۱۳۹۰/۴/۲۲

آفران: مراکش، تاریخ و جغرافیا

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.19

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: موریتانی پس از انقلاب های عربی

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.18

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفریقا در هفته ای که گذشت (900409 الی 900415)

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: مراکش پس از همه پرسی

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.15

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (پایانی)

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.14

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (2)

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.13

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (1)

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.12

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: دلیل حمایت آمریکا از انقلابیون و سازمان های مصری

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.11

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفریقا در هفته ای که گذشت (900402 الی 900408)

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تاثير عوامل اقتصادي بر انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.08

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.07

۱۳۹۰/۴/۷

آفران: نشانه های “همه پرسی نظامی" درباره رئیس جمهور آینده مصر

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.06

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: عدم تناسب نقش و حقوق زنان در افریقا

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.05

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: گزينه هايي دشوار سياست مصر در قبال انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.04

۱۳۹۰/۴/۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (900326 الی 900401)

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: بروز اختلاف در صفوف انقلابیون لیبی

۱۳۹۰/۴/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.01

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: تغییر پشت درب‌های الجزایر و مغرب پس از لیبی

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: اصلاحات در قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.31

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: مصادره انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.30

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.29

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: صف بندی احزاب تونسی برای انتخابات آینده

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفریقا در هفته ای که گذشت (900319 الی 900325)

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: آخرین تحولات سودان

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.28

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.25

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: اعطاي وام به مصر و ربودن انقلاب

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: بازیگران منطقه ای؛ تلاش برای مدیریت انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.24

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: انقلاب هاي عربي و سياست هاي آمريكا در قبال ايران

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: اختاپوس جاسوسی اسرائیل در تونس و مصر

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.23

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900311 الی 900318)

۱۳۹۰/۳/۲۱

آفران: بررسی نتایج انتخابات شهرداری ها در آفریقای جنوبی

۱۳۹۰/۳/۹

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی بنین

۱۳۹۰/۱/۲۸

انتخابات 2011 نیجریه

۱۳۹۰/۱/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (891205 الی 891211)

۱۳۸۹/۱۲/۱۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (891114 الی 891120)

۱۳۸۹/۱۱/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (891030 الی 891106)

۱۳۸۹/۱۱/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891023 الي 891029)

۱۳۸۹/۱۱/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891016 الي 891022)

۱۳۸۹/۱۰/۲۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891009 الي 891015)

۱۳۸۹/۱۰/۱۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891002 الي 891008)

۱۳۸۹/۱۰/۱۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890925 الي 891001)

۱۳۸۹/۱۰/۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890918 الي 890924)

۱۳۸۹/۹/۲۹

تقويم انتخابات سال 2011 ميلادي در آفريقا

۱۳۸۹/۹/۲۷

ماداگاسكار قانون اساسي 17 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۲۳

زيمبابوه ریاست جمهوری می 2011

۱۳۸۹/۹/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890911 الي 890917)

۱۳۸۹/۹/۲۰

ساحل عاج ریاست جمهوری 31 اکتبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۸

تانزانيا و زنگبار رياست جمهوري و پارلماني

۱۳۸۹/۹/۱۷

مصر قوه مقننه 28 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۷

اوگاندا رياست جمهوري و پارلماني 18 فوریه 2011

۱۳۸۹/۹/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890813 الي 890813)

۱۳۸۹/۸/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890729 الي 890805)

۱۳۸۹/۸/۸

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890722 الي 890728)

۱۳۸۹/۸/۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890715 الي 890721)

۱۳۸۹/۷/۲۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890708 الي 890714)

۱۳۸۹/۷/۱۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890625 الي 890701)

۱۳۸۹/۷/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890618 الي 890624)

۱۳۸۹/۶/۲۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890611 الي 890617)

۱۳۸۹/۶/۲۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890604 الي 890610)

۱۳۸۹/۶/۱۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890528 الي 890603)

۱۳۸۹/۶/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890521 الي 890527)

۱۳۸۹/۵/۳۰

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890514 الي 890520)

۱۳۸۹/۵/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890507 الي 890513)

۱۳۸۹/۵/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890431 الي 890506)

۱۳۸۹/۵/۹

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890424 الي 890430)

۱۳۸۹/۵/۲

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890417 الي 890423)

۱۳۸۹/۴/۲۶