نگاه آفران > آفران: تحولات مصر (48)

آفران: تحولات مصر (48)

تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۵/۲۶

تحولات مصر 48


وقایع مهم مصر از تاریخ 15/5/1392 الی 21/5/1392

• نخست وزیر مصر اعلام کرد که دولت این کشور برای مقابله با ادامه اعتراضات خیابانی طرفداران "محمد مرسی"، تمام اقدامات لازم را به اجرا درخواهد آورد.
"حازم ببلاوی" نخست وزیر مصر در گفتگو با روزنامه «الرای» تاکید کرد که تنها راه بازگشت آرامش به کشور مقابله با دعوت به خشونت و تروریسم است.
ببلاوی تصریح کرد که دولت مصر اجازه نخواهد داد وضعیت کنونی کشور ادامه یابد تا به سوی جنگ داخلی و پرتگاه‌های خطرناک برود.
نخست وزیر دولت موقت مصر افزود: ‌در همین زمینه به وزیر کشور دستور داده شده تا تمام اقدامات لازم را برای پایان اعتراضات در میادین رابعه العدویه و النهضه به کار گیرد.
وی اظهار داشت که بر اساس قانون و قانون اساسی باید از جان شهروندان حفاظت کرد و تنها در این شرایط امنیت ملی تامین می‌شود.
ببلاوی با محکوم کردن حمله طرفداران محمد مرسی رئیس جمهور برکنار شده به شهرک رسانه‌ای در قاهره، تصریح کرد که نهادهای دولتی دارای شان هستند و باید به آنها احترام گذاشت، هیچ کسی اجازه نخواهد داشت به آن ها حمله کند.
روز جمعه طرفداران مرسی پس از تظاهرات در میدان رابعه العدویه به سوی شهرک رسانه‌ای حرکت کردند که این تظاهرات با دخالت طرفداران شورای نظامی و نیروهای پلیس به خشونت کشیده شد.
نخست وزیر دولت موقت مصر با بیان اینکه اقتصاد بدون بازگشت امنیت و آرامش به خیابان‌ها بهبود نمی‌یابد، گفت: ‌بخش مهمی از سرمایه‌های اقتصادی منتظر بازگشت ثبات هستند و این درحالی است که مدت زیادی از رکود اقتصاد مصر می‌گذرد.
هزاران نفر از طرفداران مرسی با وجود اینکه یک ماه از برکناری وی توسط ارتش می‌گذرد به اعتراضات خیابانی برای آزادی رئیس جمهور برکنار شده ادامه می‌دهند.
معترضان خواستار آزادی رئیس جمهور قانونی مصر و برکناری دولت مورد حمایت ارتش هستند.

• هیئتی از احزاب و گروه‌های اسلامگرای حامی "محمد مرسی" با وزیر دفاع مصر دیدار کردند و السیسی به آن ها اطمینان خاطر داده با اعتراض‌های مسالمت آمیز برخورد نخواهد شد.
به گزارش روزنامه «الوطن»، "محمد حسان" داعیه سلفی مصری تأکید کرد که به همراه تعدادی از نمایندگان «همپیمانی ملی در دفاع از مشروعیت» روز گذشته با "عبدالفتاح السیسی" وزیر دفاع مصر دیدار کرده‌‌اند.
وی افزود که در این دیدار نمایندگان احزاب اسلامگرا تأکید کرده‌اند که همه زندانی های سیاسی که بعد از 30 ژوئن و برکناری مرسی بازداشت شده‌اند باید آزاد شوند.
حسان تأکید کرد که در این نشست تعدادی از علمای الازهر از جمله "عبدالله شاکر" رئیس مجلس شورای علما، "جمال المراکبی" داعیه سلفی و رئیس کمیته حامیان اهل سنت، "محمد عبدالسلام" یکی از رهبران سلفی های مصر، "عبدالرحمن البر" عضو مجلس شورای گروه اخوان المسلمین، "صلاح سلطان" دبیرکل سابق شورای عالی امور اسلامی، "ایمن عبدالغنی" یکی از رهبران حزب آزادی و عدالت، "صفوت عبدالغنی" یکی از رهبران حزب توسعه و سازندگی و "ایهاب شحابه" رئیس حزب «الاصاله» حضور داشتند.
وی افزود همپیمانی ملی در دفاع از مشروعیت از ما خواسته تا چند درخواست را با وزیر دفاع مطرح کنیم، از جمله توقف خشونت و متفرق نکردن تظاهرات حامیان مرسی و آماده سازی فضا برای آشتی ملی و آزادی همه افرادی که بعد از 30 ژوئن بازداشت شده‌اند.
وی همچنین تأکید کرد که وزیر دفاع به آن ها اطمینان خاطر داده که در صورتی که اعتراض ‌ها مسالمت آمیز باشد با آن برخورد نخواهد شد.
حسان افزود: از ما خواسته شد در مقابل فراهم شدن شرایط برای آشتی ملی در رسانه‌ها، حامیان مرسی در میدان رابعه العدویه و میدان النهضه نیز باید از شدت تندی سخنرانی‌های خود بکاهند و تظاهرات مسالمت آمیز باقی بماند.
پیشتر سخنگوی هیئت حامیان محمد مرسی رئیس‌جمهور برکنارشده مصر، تأکید کرد حامیان مرسی برای توافق با مخالفان و انعطاف‌پذیری آماده‌اند، مشروط بر اینکه ارتش در این روند نقشی نداشته و راهکارها نیز بر اساس قانون اساسی باشد.

• دادگاهی در مصر اعلام کرد محاکمه سران گروه اخوان‌المسلمین مصر روز سوم شهریور برگزار خواهد شد.
خبرگزاری فرانسه ضمن اعلام این خبر افزود "محمد بدیع"، رهبر عالی این گروه هم در این روز محاکمه خواهد شد.
علاوه بر محمد بدیع، "خیرت الشاطر"، معاون وی نیز در همین روز محاکمه خواهد شد. آقای بدیع و الشاطر به معاونت در قتل ۸ نفر از معترضان در محوطه بیرونی دفتر اخوان‌المسلمین در قاهره، در خلال تظهرات‌های ۳۰ ژوئن و ۱ جولای متهم شده‌اند.
تظاهرات ۳۰ ژوئن اولین اعتراضات گسترده برای برکناری "محمد مرسی" از قدرت بود.
آقای بدیع در حال حاضر آزاد است اما خیرت الشاطر دستگیر شده است.
خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز به نقل از رسانه‌های مصری گزارش داده "رشاد البیومی"، از اعضای بلندپایه اخوان هم در همین روز به همین اتهامات محاکمه خواهند شد.

• هزاران نفر از طرفداران "محمد مرسی "رئیس جمهور برکنار شده مصر در برابر ساختمان دادگاه عالی قضایی این کشور در قاهره تجمع اعتراض آمیز برگزار کردند.
به گزارش شبکه تلویزیونی العالم، شرکت کنندگان در این تجمع آزادی همه زندانیان سیاسی را خواستار شدند. تجمع کنندگان از "هشام برکات" دادستان مصر خواستند دستور آزادی همه بازداشت شدگان در حوادث اخیر این کشور را صادر کند. طرفداران محمد مرسی در این تجمع، شعارهایی علیه حکومت نظامیان در مصر سردادند. طرفداران مرسی همچنان امیدوارند او بار دیگر به قدرت بازگردد و "عبدالفتاح السیسی" به اتهام کودتای نظامی محاکمه شود.

• وزیر دفاع مصر در تماس تلفنی با همتای آمریکایی خود تأکید کرده که مقامات دولت موقت مصر در حال تدارک برپایی آشتی ملی و سیاسی فراگیر در کشور است.
به گزارش خبرگزاری «اونا»، "بدالفتاح السیسی" وزیر دفاع مصر در تماس تلفنی با «چاک هیگل» همتای آمریکایی اش از آماده سازی دولت موقت این کشور برای ایجاد آشتی سیاسی فراگیر در مصر خبر داد.
هیگل نیز در این تماس تلفنی از ادامه خشونت در مصر بعد از برکناری "مرسی" ابراز نگرانی کرد.
"جورج لیتل" سخنگوی پنتاگون تأکید کرد که هیگل از السیسی خواست بدون حذف گروه یا جریانی از فرایند سیاسی در مصر حمایت کند.
وزیر دفاع مصر تأکید کرد که دولت موقت به اجرای نقشه راه ایجاد شده برای خروج کشور از بحران سیاسی پایبند است. خبر گفتگوی تلفنی هیگل و السیسی در حالی منتشر شده که پیشتر روزنامه «واشنگتن پست» گزارش داده بود که السیسی دولت آمریکا را متهم کرده بود که با وجود امکان بروز جنگ داخلی در مصر، واشنگتن از این کشور حمایت نکرده است.

• "عمرو موسي" از رهبران جبهه نجات ملي مصر نوع عملكرد اخوان المسلمين را براي برپايي حكومت اسلامي، الگويي شكست خورده خواند و در عين حال بر ضرورت ابقاي اخواني ها درصحنه سياسي كشور تاكيد كرد.
موسي در گفتگو با روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن،‌ با بيان اين كه اصولا حذف از صحنه جريان هاي سياسي از اشتباه هاي بزرگ است، افزود كه اخوان المسلمين همچنان جزئي ازجامعه سياسي مصر بشمار مي رود و بايد بر سر ميز گفت و گوها حضور داشته باشد.
موسي همچنين هدف از سفرهاي اخير مقامات غربي به مصر را تنها به منظور اطلاع يافتن از شرايط كشور و وضعيت محمد مرسي رييس جمهوري عزل شده مصر ذكر كرد.
وي درباره سرنوشت مرسي و احتمال اخراج وي از مصر گفت:اين موضوع بسيار پيچيده است و بهتر است كه تصميم ها و اقدامات لازم در اين باره از طريق قانون اتخاذ شود.
ارتش مصر سوم ژوييه و در پي تشديد ناآرامي ها در اين كشور، مرسي رييس جمهوري مصر را از قدرت خلع وعدلي منصور را بعنوان رييس جمهوري موقت منصوب كرد.

• "محمد البرادعي" معاون رييس جمهوري موقت مصر اعلام كرد كه از تلاش برخي كشورهاي خارجي براي ميانجيگري براي پايان دادن به بحران در مصر استقبال مي كند.
روزنامه الشروق چاپ قاهره روز سه شنبه (92.05.15) به نقل از البرادعي تاكيد كرد كه تلاش براي پايان دادن به كشمكش ها ميان گروه اخوان المسلمين و دولت موقت بايد در چارچوب خواست دولت موقت باشد.
البرادعي در ادامه گفتگو با الشروق خطاب به گروه اخوان المسلمين اظهار داشت كه بايد از موضع آشوب عليه امنيت كشور و دولت دست بردارند.
وي افزود، ادامه مخالفت اخوان المسلمين زمينه افزايش قربانيان بي گناه خواهد شد كه مسئوليت نهايي آن برعهده اين گروه است.
معاون رييس جمهوري مصر همچنين از رسانه هاي كشور خواست نسبت به شيطنت هاي اخوان المسلمين برحذر باشند.
به گزارش الشروق اين اظهارات البرادعي زماني مطرح مي شود كه مخالفان دولت موقت به نشانه اعتراض به بركناري محمد مرسي رييس جمهوري بركنار شده اين كشور به تحصن خود در ميدان هاي مهم قاهره ادامه مي دهند.

• تحلیلگر مرکز مطالعات سیاسی الاهرام مصر، با نفی ادعای کودتای نظامی بودن تحولات اخیر این کشور، گفت: هیچ کودتای نظامی بعد از تظاهرات مردمی رخ نمی‌دهد و آنچه در مصر اتفاق افتاد، حمایت نیروهای نظامی از ملت بود.
"عمرو الشوبکی" تحلیلگر مرکز مطالعات سیاسی الاهرام مصر با اشاره به نابسامانی تحولات اخیر این کشور بر لزوم تلاش به منظور باز گرداندن آرامش به مصر تاکید کرد و افزود:‌ رسیدن به آرامش و اجماع بر قانون اساسی مهمترین نیازهای مصر در برهه فعلی است.
وی با تاکید بر ضرورت تحرک برای ایجاد توافق بین همه جریان‌های سیاسی به منظور تدوین قانون و برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری، افزود: دستیابی به همه این امور نیازمند فراگیری آرامش در داخل کشور است.
الشوبکی با اشاره به تحصن هواداران اخوان‌المسلمین در میدان رابعه العدویه قاهره گفت: اخوانی‌ها به دنبال آن هستند که تحولات اخیر را از طریق رسانه‌ها به عنوان کودتای نظامی همراه با کشتار، سرکوب و قلع و قمع مطرح سازند که به هیچ وجه صحیح نمی‌باشد.
وی با بیان اینکه کودتای نظامی بعد از تظاهرات مردمی رخ نمی‌دهد، ‌تصریح کرد که هرگاه کودتای نظامی صورت پذیرد مردم جز حمایت و یا مخالفت هیچ نقشی در آن ندارند ولی آنچه در مصر شاهد آن بودیم حمایت نیروهای مسلح از مردم بود.

• یکی از نامزدهای انتخابات سابق ریاست جمهوری مصر، ملت این کشور را مصدر قدرت برشمرد و با اشاره به تحولات اخیر کشورش، تاکید کرد که مردم حرف اول و ‌آخر را در اداره کشور می‌زنند.
"ابوالعز الحریری" یکی از نامزدهای سابق انتخابات ریاست جمهوری مصر در قاهره، اوضاع اخیر مصر را سخت توصیف کرد و با بیان اینکه مصر می‌تواند به مرحله امن برسد، بر ضرورت ایجاد آرامش در این کشور تاکید کرد و افزود: آشتی با کسانی که دستانشان به خون ملت مصر آلوده نشده است، امکانپذیر است زیرا مردم هیچگاه حاضر به سازش با عاملان خشونت و تروریسم نیستند.
وی ملت این کشور را مصدر قدرت برشمرد و با اشاره به تحولات اخیر کشورش، تاکید کرد که مردم حرف اول و‌ آخر را در اداره کشور می‌زنند.
الحریری با انتقاد از محاصره شهرک تولیدات رسانه‌ای و برگزاری تظاهرات در مقابل اماکن نظامی گفت: رفتار رهبران جماعت اخوان المسلمین که به عنف و خشونت دعوت می‌کنند، غیر مسئولانه است.
وی در پایان، تعامل قانونی با تظاهرات کنندگان و افراد تحت پیگرد و متهمان را خواستار شد.

• یکی از رهبران اخوان المسلمین مصر با بیان اینکه اغلب ملت این کشور از بازگشت به دوران دیکتاتوری و ظلم نگرانند؛ تنها راه حل خروح از بحران فعلی کشورش را برگرداندن مرسی به ریاست جمهوری و بازگشت به قانونی اساسی سابق خواند.
"سعد عماره" از رهبران اخوان المسلمین مصر و رئیس کمیته دفاع و امنیت ملی مجلس شوری که پیش از این منحل شده است، افزود تحولات پس از 30 ژوئیه از جمله موج بازداشت‌ها، اتهامات مطرح شده علیه رهبران اخوان المسلمین و رفتار غیر انسانی با شهروندان، به هیچ روی بیانگر روح انقلاب 25 ژانویه نیست و این تحولات نگرانی‌ اغلب ملت مصر را باعث شده است. مردم مصر نگران آن هستند که کشورشان به دوران رژیم مخلوع، دیکتاتوری و ظلم و ستم برگردد.
وی با بیان اینکه اخوان المسلمین و حامیان مشروعیت قانونی بر مسالمیت آمیز بودن فعالیت‌هایشان اصرار دارند، افزود: هیچ گاه از مسالمت آمیز بودن این فعالیت‌ها دست بر نمی‌داریم و هیچ گاه سلاح به دست نخواهیم گرفت.
عماره با بیان اینکه ما هیچ مشکلی با افراد ارتش نداریم،‌ افزود: به ارتش مصر احترام می‌گذاریم ولی باید نقش خود را در تامین امنیت مرزهای کشور ایفا کند و از سیاست دوری گزیند، بنده از اینکه در تحولات 30 ژوئیه نیروهای مسلح تنها در کنار یک گروه قرار گرفتند، تعجب کردم.

• شبكه الجزيره روز سه شنبه (92.05.15) اعلام كرد با گذشت بيش از يك ماه از بركناري "محمد مرسي" از رياست جمهوري مصر و بروز بحران در اين كشور، تحركات فشرده سياسي در قاهره همچنان ادامه دارد.
دفتر رياست جمهوري مصر اعلام كرد تصميم ندارد به هيچ مقام خارجي اجازه ملاقات با "محمد مرسي" رئيس جمهور بركنار شده در زندان را بدهد.
در همين حال، "مك كين" و "گراهام" اعضاي كميته دفاع و نيروهاي مسلح سناي آمريكا وارد قاهره پايتخت مصر شدند.
محمد البرادعي معاون رئيس جمهور موقت مصر روز گذشته با معاون وزير خارجه آمريكا، نماينده اتحاديه اروپا و وزير خارجه قطر ديدار و گفتگو كرد.
منابع مصري به الجزيره گفتند "ويليام برنز" معاون وزير خارجه آمريكا در ادامه سفر خود به مصر با "محمد سعد الكتاتني" رئيس حزب آزادي و عدالت شاخه سياسي اخوان المسلمين در محل بازداشت وي ديدار و گفتگو مي كند.
از سوي ديگر، جهاد الحداد سخنگوي اخوان المسلمين اعلام كرد اين گروه از سوي فرستادگان خارجي تحت فشار قرار گرفته تا بركناري محمد مرسي را به عنوان راه حلي براي خروج مصر از بحران با كمترين زيان ها بپذيرد.
الحداد تاكيد كرد اخوان اين درخواست را رد كرده و همچنان بر لزوم تلاش براي بازگشت مشروعيت و قانون اساسي به كشور متعهد است.
وزير خارجه قطر در دومين روز حضور خود در قاهره با "احمد ماهر" موسس جنبش ششم آوريل و نيز با "احمد دراج" مسئول روابط خارجي حزب آزادي و عدالت و عمرو موسي رئيس سابق حزب كنگره ديدار كرد.
قاهره طي چند روز اخير به كانون رفت و آمد مقام هاي عربي و غربي تبديل شده و اين نمايندگان خارجي با افراد مختلفي از دو طرف بحران سياسي مصر ديدار و مذاكره كرده اند.
احمد عارف سخنگوي اخوان المسلمين اعلام كرد اخبار منتشرشده در برخي رسانه ها مبني بر وجود تماس و مذاكره بين اخوان و رهبران كودتاي نظامي بي اساس است. وي هر گونه تلاش براي محدود كردن خواسته هاي اتحاد ملي در حد موضوع تحصن در ميدان رابعه و وضعيت و سرنوشت رهبران سياسي اخوان را مردود دانست.
"ايمن نور" رئيس حزب فرداي انقلاب اعلام كرد حاكمان كنوني مصر نبايد اشتباهاتي را كه به خاطر ارتكاب آن ها به مرسي انتقاد مي كردند تكرار كنند. وي به الجزيره گفت اين حاكمان بايد دست از تصورات خود به عنوان طرف پيروز حوادث اخير مصر بردارند تا همه طرف ها بتوانند به يك راه حل واقعي دست پيدا كنند. وي اشتباهات حاكمان كنوني مصر را برخوردهاي دوگانه، تمايل به كنار زدن طرف مقابل و بي رغبتي براي مشاركت ملي واقعي و فراگير دانست و گفت اين سخنان كه ابتكار عمل هاي غربي براي حل بحران مصر به دليل نبود طرح هاي داخلي، مطرح شده نادرست است زيرا تلاش هاي زيادي از سوي طرف هاي داخلي براي حل بحران صورت گرفت ولي تمايلي از سوي حاكمان مصر براي دادن پاسخ به اين تلاش ها مشاهده نشد.
همزمان با همه اين اظهار نظر ها و تحركات سياسي، تحصن هواداران محمد مرسي در ميدان هاي رابعه و النهضه قاهره و نيز در شهرهاي ديگر مصر همچنان ادامه دارد. اتحاد ملي حمايت از مشروعيت فراخوان برگزاري تظاهرات گسترده براي سه شنبه را با شعار تظاهرات ميليوني مقاومت منتشر كرده است.

• یک منبع آگاه در وزارت خارجه مصر موضوع استعفای وزیر خارجه سابق این کشور یک روز پس از تصمیم "محمد مرسی" مبنی بر قطع روابط با سوریه را افشا کرد.
یک منبع آگاه در وزارت خارجه مصر که نخواست نامش فاش شود، بیان اینکه وزیر خارجه سابق یک روز پس از تصمیم رئیس جمهور برای قطع روابط سوریه استعفا کرده بود؛ گفت: محمد مرسی رئیس جمهور برکنار شده مصر و "هشام قندیل" نخست وزیر کابینه مرسی از محمد کامل عمرو خواستند که موضوع استعفایش را تا زمان بررسی آن مسکوت بگذارد و سخنی از آن به میان نیاورد یعنی تا زمان برگزاری تظاهرات 30 ژوئیه.
وی با بیان اینکه وزیر خارجه مصر از سیاست‌های مرسی بویژه کمرنگ کردن نقش وزارت خارجه رضایت نداشت، افزود: تصمیم مرسی در قطع روابط قاهره با دمشق خشم کامل عمرو را بر انگیخت.
این منبع با اشاره به فراخوان‌ها برای برگزاری تظاهرات 30 ژوئیه تاکید کرد که وزیر خارجه سابق مصر وقتی ملت را به پا خاسته دید؛ تصمیم گرفت که از سمتش استعفاء کرده و در کنار ملت قرار بگیرد.

• یک سناتور جمهوریخواه آمریکایی تاکید کرد که کمک‌های مالی سالانه واشنگتن به مصر منوط به برگزاری هر چه سریع‌تر انتخابات در این کشور و روی کار آمدن یک حکومیت غیر‌نظامی است.
"لیندسی گراهام" سناتور جمهوریخواه آمریکا از ایالت "کارولینای جنوبی" در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «سی ان ان» ضمن تاکید بر اینکه ارتش مصر باید با بی پروایی بیشتری به سوی برگزاری انتخابات حرکت کند، اعلام کرد که کمک های آتی دولت آمریکا به قاهره منوط به بازگشت مصر به یک حکومت غیر نظامی است.
گراهام در ادامه مصاحبه خود گفت: ارتش مصر باید با بی پروایی بیشتری به سوی انتقال کنترل به جمعیت و سازمان های غیر نظامی حرکت کند؛ ارتش نمی تواند به اداره کشور (مصر) ادامه دهد. ما به انتخابات دموکراتیک نیاز داریم.
این سناتور جمهوریخواه اعلام کرده است که من می خواهم شاهد ادامه جریان کمک ها به مصر باشم اما این امر باید با درک حرکت مصر به سوی دموکراسی و نه یک دیکتاتوری نظامی صورت بگیرد و این همان پیامی است که ما آن را ارسال می کنیم.
بر اساس این خبر، این اظهارات گراهام در شرایطی مطرح شده که قرار است او به همراه یک سناتور ارشد جمهوریخواه دیگر عازم قاهره شوند؛ "باراک اوباما" رئیس جمهور آمریکا از گراهام و "جان مک کین" جمهوریخواه ایالت «آریزونا» که هر دو عضو کمیته نیروهای مسلح سنا هستند، درخواست کرده است که به منظور دیدار با سران نظامی و مخالفان در مصر، به قاهره بروند.
گراهام اعلام کرده است که او و مک کین به زوی عازم مصر خواهند شد اما تاریخی برای این سفر معین نکرده است.
سفر قانونگذاران ارشد آمریکایی به مصر در حالی صورت خواهد گرفت که دولت واشنگتن تاکنون از توصیف تحولات اخیر مصر و استفاده از واژه «کودتا» خودداری کرده است.
تحلیل های زیادی از این رویکرد کاخ سفید در قبال مصر منتشر شده است؛ برخی گزارش ها حاکی از آن است که نگرانی واشنگتن از امنیت مرزی اسرائیل با مصر منجر به ممانعت آمریکا از اذعان به وقوع کودتا در مصر شده است.
برخی دیگر نیز در تحلیلشان به قانون کودتای آمریکا اشاره می کنند؛ آمریکا قانونی دارد که بر اساس آن، از کمک به ارتش کشوری که علیه دولتش کودتا کرده است، منع می شود و بنابراین، اذعان واشنگتن به کودتا در مصر به معنای قطع میلیاردها دلار کمک سالانه به قاهره و ارتش مصر خواهد بود و این در حالی است که مصر از متحدان کلیدی آمریکا در خاورمیانه محسوب می شود.
کاخ سفید و قانونگذاران آمریکایی در حال حاضر درباره چگونگی مدیریت کمک 1.55 میلیارد دلاری سالانه این کشور به قاهره که بیشتر آن کمک نظامی به ارتش مصر است، با یکدیگر اختلاف دارند.

• اتحادیه مصر از تمامی گروه‌های مصری خواست تا حداکثر میزان خویشتنداری را نشان داده و از خشونت جلوگیری کنند.
به گزارش پایگاه خبری «الیوم السابع»، هیئت عالی رتبه اعزامی اتحادیه آفریقا به مصر از تمامی گروه‌ها و احزاب این کشور درخواست کرد که مصالح مصر و ملت را بالاتر از خواسته‌های حزبی یا دیگر خواسته‌ها قرار دهند.
این هیئت سیاسی همچنین بر اهمیت حداکثر میزان خویشتنداری و جلوگیری از خشونت و تلاش برای برگزاری مذاکره تاکید کرد.
این هیئت اعزامی که پس از بازگشت از قاهره بیانیه خود را در آدیس آبابا صادر کرد از اتحادیه آفریقا درخواست کرد تا حداکثر تلاش خود را برای مقابله با چالش‌های موجود در مصر در چارچوب روح همدلی و سازوکارهای اتحادیه آفریقا انجام دهد. هیئت اعزامی اتحادیه آفریقا درباره اهمیت مصر برای آفریقا تاکید و اعلام کرد که مصر با ثبات و دموکرات و شکوفا شده انگیزه‌ای بزرگ برای اتحادیه آفریقا به شمار می‌آید.

• مشاور رسانه‌ای رئیس‌جمهور مصر خبر داد عربستان پیشنهاداتی را برای تقویت اقتصاد مصر ارائه داده است.
به گزارش پایگاه خبری «الیوم السابع»، "احمد المسلمانی" مشاور رسانه‌ای رئیس جمهور مصر اعلام کرد که دیدارهایش در عربستان سعودی ثمر بخش بوده است. وی همچنین دیدارش با دکتر "عبدالعزیز بن خوجه" وزیر فرهنگ و رسانه عربستان سعودی را مثمر ثمر توصیف کرد.
این دولتمرد مصری افزود که پیشنهاداتی از بازرگانان عربستانی برای حمایت از اقتصاد مصر دریافت کرده که از آن جمله می‌توان به افزایش سرمایه پروژه‌های عربستان در مصر یا سرمایه‌گذاری‌های جدید در پروژه‌های مختلف است.
مسلمانی ادامه داد که این سفر شامل نشست مشترکی میان بازرگانان مصری و عربستانی تحت نظر دولت مصر بوده که هدف این نشست جریان سریع سرمایه‌گذاری عربستان در مصر است.
مشاور رسانه‌ای رئیس جمهور مصر در پایان گفت که عربستان به طور کامل موضع مصر را حمایت می‌کند و احترام زیادی برای اراده ملتی که در جریان انقلاب 30 جولای 2013 تجلی یافت قائل است.

• وزیر خارجه قطر در سفری از پیش اعلام نشده وارد فرودگاه قاهره شد و با تعدادی از مقامات مصری دیدار خواهد کرد.
به گزارش پایگاه خبری «الیوم السابع»، شیخ "خالد آل عطیه" که با هواپیمای اختصاصی وارد مصر شده در این سفر با مقامات عالی رتبه مصری دیدار خواهد کرد.
اعضای سفارت قطر در فرودگاه از آل عطیه استقبال کرده‌ بودند.
با توجه به فرایند انتقال قدرت در دوحه و با توجه به این مسئله که قطر از حامیان اصلی قدرت گرفتن گروه اخوان المسلمین در مصر بود به نظر می‌رسد بعد از برکناری مرسی موضع خود را در قبال این گروه تغییر دهد.
در جدید ترین دیدارها، گروه اخوان المسلمین در دیدار با "ویلیام برنز" معاون وزیر خارجه آمریکا گفته بود که به مطالبه بازگشت مرسی به قدرت پایبند هستند.

• رئیس دفتر حافظ منافع مصر در تهران با اشاره به اینکه سقوط اخوان المسلمین در مصر شکست اسلام سیاسی نیست، تصریح کرد که اسلام در قلب مصری‌هاست و کسی که از حذف شدن آن سخن بگوید،حرفی ناآگاهانه زده است.
"خالد ابراهیم عماره"، حافظ منافع مصر در تهران همزمان با اوج گرفتن ناآرامی‌ها در مصر به گفتگو با خبرنگاران رسانه‌های مختلف نشسته و ضمن تشریح شرایط موجود، به دفاع از عملکرد شورای نظامی در عزل "محمد مرسی" رئیس جمهور مصر پرداخت
ابراهیم عماره با اشاره به اینکه تحولات 30 ژوئن که برکناری محمد مرسی منتهی شد، مطالبه‌ای مردمی است، تصریح کرد که انقلاب مصر در مسیری اشتباه قرار گرفته بود.
وی اقداماتی چون تصویب قانون اساسی با مشارکت 20 درصدی را نمونه‌ای از اشتباهات دولت اخوان المسلمین دانست و افزود: جنبش «تمرد» همانند جنبش «الکفایه» در دهه 90 (زمان مبارک) جنبشی قوی بود که در نتیجه اشتباهات محمد مرسی شکل گرفت.
رئیس دفتر حافظ منافع مصر در تهران در ادامه اظهار داشت: زمانی که فردی به سمت ریاست جمهوری می‌رسد باید فراجناحی باشد نه اینکه فقط در راستای اهداف حزب خودش عمل کند.
وی افزود: مرسی 51 درصد آرا را به دست آورد ولی رئیس‌جمهور همه مصر شد حتی برای کسانی که وی را انتخاب نکرده‌اند، در ایران هم همینطور است و آقای روحانی الان رئیس جمهور همه ایران است.
رئیس دفتر حافظ منافع مصر در ایران ابراز داشت که محمد مرسی به خواست ملی برای ایجاد یک حکومت و دولت مدرن احترام نگذاشت و از این رو مردم مصر با آن تعداد زیاد در خیابان حضور یافت تا نارضایتی خود را نشان دهد.
عماره با بیان اینکه خواسته معترضان مصری در 30 ژوئن انتخابات زودهنگام بود، تصریح کرد که دولت محمد مرسی تمام این مطالبات را رد کرد.
وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا معارضان به گفتگو تمایل داشتند گفت: رهبران معارضان از جمله محمد البرادعی با رئیس‌جمهور گفت‌وگو داشتند ولی این را باید گفت که مردمی که در 30 ژوئن تظاهرات کردند اعضای جبهه «نجات ملی» نبودند بلکه ملت مصر بودند.
حافظ منافع مصر در تهران در ادامه این گفتگو ابراز داشت که هر کس در آینده در مصر حکومت کند باید بداند که مردم بازی با اراده ملی را نمی‌پذیرند، مردم مرسی را برای تحقق اهداف انقلاب انتخاب کرده بودند ولی کسی چنین چیزی را مشاهده نکرد و از این رو به خیابان آمدند تا دوباره امور را به دست بگیرند.
وی درباره نقش ارتش در تحولات اخیر، گفت که ارتش مصر پشت سر مطالبات مردم قرار گرفت همانگونه که در قانون اساسی آمده وظیفه حمایت از اراده ملی را دارد.

عماره با اشاره به اینکه ارتش مصر از حاکمان حمایت نکرده است، اظهار داشت: در زمان حسنی مبارک هم ارتش حمایتی از وی نکرد و این حرفی غیرمنطقی است که بگوییم «کودتایی علیه مشروعیت» شده است.
عماره گفت: اخوان المسلمین در گذشته می‌گفت مشروعیت را مردم تعیین می‌کنند و حالا مردم دوباره خودشان برای مشروعیت و اصلاح مسیر انقلاب تظاهرات می‌کنند.
حافظ منافع مصر در ایران با اشاره به اینکه گروه‌های اسلامگرا خارج از مرحله انتقالی نیستند، افزود: نمونه این مسئله حضور حزب النور در روند انتقالی است.
وی با بیان اینکه شکست اخوان شکست اسلام سیاسی نیست، گفت: این مسئله کاملا رد می‌شود، مردم مصر از هزاران سال قبل تفکر دینی داشتند و هویت دینی امری اساسی در تکوین ملت و تاریخ مصر بوده است.
خالد عماره ابراز داشت: ملت مصر هرگز به سمت تندروی نرفته است، آن ها تمایلی به ورود به فتنه‌ داخلی یا فتنه منطقه‌ای شیعه و سنی ندارد، این مباحث را مردم رد می‌کنند. کسانی که به دنبال وارد کردن ملت مصر به جنگ شیعه و سنی هستند به واقع ملت مصر را نمی‌شناسند آن ها می‌خواهند خودشان را تحمیل کنند.
وی تصریح کرد که اسلام در قلب مصری‌هاست و کسی که از حذف شدن آن سخن بگوید، حرفی ناآگاهانه زده است و می‌خواهد از اسلام برای رسیدن به اهداف سیاسی بهره بگیرد.
حافظ منافع مصر گفت: اموری همچون عدالت اجتماعی، آزادی و کرامت با اسلام منافاتی ندارد و مردم مصر با اموری چون مماشات با مفسدان اقتصادی مشکل دارند. مردم می‌خواهند اسلام اجرا شود آیا اسلام که قتل را بدترین چیز می‌داند قتل شیعیان و مسیحیان را می‌پذیرد. ملت مصر که بیشترین توجه را به اسلام دارند خواستار اجرای اسلام معتدل هستند که از زندگی آزادانه مردم در جامعه‌ای دموکراتیک حمایت‌ می‌کند که این بخش از هویت اسلامی است.
خالد عماره درباره اختلافات درباره قانون اساسی که در زمان محمد مرسی رئیس جمهور برکنار شده مصر به تصویب رسید، تصریح کرد: قانون اساسی متاسفانه باعث کوچک شدن مردم بوده است و به جای اینکه باعث ثبات باشد و از طریق توافق گروه‌های مختلف باشد، باعث سرافکندگی مردم شد. از مدت‌ها قبل این درک که مشکلاتی در قانون است وجود دارد، ایجاد شده است. ولی این قانون اساسی بدون توافق گروه‌های اجتماعی قابل پذیرش نیست.
خالد عماره درباره موضع مصر در قبال بحران سوریه نیز گفت: همانطور که "نبیل فهمی" وزیر امور خارجه تاکید کردند تنها راه‌حل برای این بحران، راه‌حل سیاسی است و مصر از ایده‌ جهاد علیه سوریه حمایت نمی‌کند و هرگونه تلاش برای تجزیه یا نابودی حکومت و جامعه سوریه را رو می‌کند. مشکلاتی که امروز سوریه دارد ناشی از دخالت نظامی طرف‌های خارجی است و ما از قبل بر گزینه عقلانی حل سیاسی که ایران نیز از آن حمایت کرده است تاکید داشتیم.
وی درباره آینده روابط مصر با حماس هم گفت: مصر خواستار روابط طبیعی با دولت غزه است، غزه فقط حماس نیست، مردم مصر روابط خانوادگی با مردم این منطقه دارند و باید گذرگاه رفح باز باشد ولی برخی اقدامات علیه امنیت ملی ما است و تلاش دارد مصر را به سوریه‌ای دیگر تبدیل کند و این خطای بزرگی است که دستگاه امنیتی مصر چنین اجازه‌ای نخواهد داد.
رئیس دفتر حافظ منافع مصر در ایران درباره اینکه آیا محمد مرسی رئیس جمهور برکنار شد مصر پای میز محاکمه می‌رود، گفت: دولت جدید با هیچ کس به طور ویژه برخورد نمی‌کند و مطالبه مردمی اجرای قانون به شکل برابر است و همانطور که دادستان کل بیان کرده، برخی اقدامات غیرقانونی انجام شده است و از آن جمله رهبران اخوان المسلمین اشتباهاتی مرتکب شده‌اند.
خالد عماره درباره اینکه آیا مجازات مرسی در واقع انتقام گرفتن دستگاه‌ قضایی از وی به دلیل برکناری دادستان کل بوده است، پاسخ داد: محمد مرسی دادستان کل را برخلاف قانون اساسی برکنار کرد و استقلال دستگاه قضایی را خدشه‌دار کرد ولی دلیل مجازات آنها به دلیل اشتباهات در گذشته و همچنین تحریک برای اعتراضات علیه ارتش بوده است.
وی با انتقاد از سیاست‌های دولت مرسی در تقابل با ارتش، دستگاه قضایی، رسانه‌ها، نهادهای امنیتی، شیعیان و مسیحیان، آن را رویکردی جنون‌آمیز دانست.
خالد عماره در ادامه درباره اعتراضات خیابانی طرفداران اخوان‌المسلمین نیز گفت: حق تظاهرات مسالمت‌آمیز محفوظ است ولی اگر به خشونت کشیده شود، به مردم حمله‌کنند و یا رسانه‌هایی چون بی‌بی‌سی و فرانس 24 و دیگر رسانه‌ها بدون هیچ دلیل عینی از کودتا بگویند و به خشونت دعوت کنند، شرایط متفاوت خواهد بود. هیچ حکومتی در دنیا چنین چیزی را نمی‌پذیرد همانطور که دولت ترکیه اعتراضات را نپذیرفت.
وی با بیان اینکه ادامه اعتراضات مخالفان دولت موقت عامل بی‌ثباتی در مصر است، افزود: باید قبول کرد که اعتراضات مسالمت‌آمیز بخشی از عملیات سیاسی و دموکراتیک است ولی برخی از طرف‌ها شرایط تاریخی و خطرات را درک نمی‌کنند، دولت و مردم مصر خواستار خروج کسی از جریان سیاسی نیست اکنون یک مرحله انتقالی هستیم.
عماره در پاسخ به سوالی درباره اینکه چه تضمینی وجود دارد که از این پس با هر اعتراض مردمی ارتش وارد عمل نشود و دولت را سرنگون نکند، گفت: ارتش برای مسالمت‌آمیز شدن اعتراضات وارد شد و الا مردم همه در خیابان حضور می‌یافتند و اهالی شهر یکدیگر را هدف قرار می‌دادند. ارتش دارای سابقه تاریخی است و حتی در دوره بعد از مبارک هم برای حفظ شورای نظامی وارد عمل نشد.
حافظ منافع مصر در تهران ابراز داشت:‌ ارتش بدون در نظر گرفتن اینکه چه کسی در قدرت است همیشه به دنبال منافع مردم بوده مسیری اشتباه و با سرعت بالا در حال طی شدن بود و درکی از مطالبات انقلاب نبود که همین مسئله منجر به 22 میلیون امضا مخالفان علیه دولت شد.
وی درباره اینکه باید به مرسی فرصت اصلاح داده می‌شد، اظهار داشت: بله تجربه نشان می‌دهد که خطا باید اصلاح می‌شد ولی تنها در ساعات آخر تصمیم برای اصلاح گرفته شد.
خالد عماره که در زمان محمد مرسی نیز حافظ منافع این کشور در ایران بود، درباره اشتباهات سیاست خارجی مرسی گفت: هر رئیس جمهوری با مطالبات مردمی مواجه است که اعتبار خود را از پاسخ به این مطالبات به دست می‌آورد. مهمترین مطالبه مطرح درباره سیاست خارجی، بحث مربوط به استقلال سیاست خارجی مصر است که مطالبه‌ای نشأت گرفته از انقلاب این کشور است؛ پس از آن بازگشت مصر به نقش منطقه خود به عنوان مهمترین قدرت منطقه‌ای که این دو معیار اساسی مردم برای گام برداشتن وزارت خارجه و مطالبه‌ی انقلاب 25 ژانویه است.
وی عبور از خط قرمزهای امنیت ملی را اشتباهات دولت اخوان المسلمین در مصر دانست و افزود: به نظرم در این راستا امنیت ملی مصر دارای خطوطی است که نمی‌توان از آن عبور کرد و عبور از آنها کشور را با خطرات جدی مواجه کرد، مسائلی چون امنیت سینا و امنیت آبی مصر از آن جمله‌اند که اکنون اولویت دولت جدید است و امنیت ملی کشور به آن وابسته است این مسائل به ویژه در صحرای سینا برای ارتش دارای اهمیت است که با جنگ 1973 با رپیم صهیونیستی آن را پس گرفته است.
عماره درباره ادامه همکاری‌های سیاسی، اقتصادی و دیپلماتیک قاهره-تل‌آویو نیز گفت: برخی از منافع را نمی‌توان منافع همه دانست، عده‌ای خواستار اخراج سفیر آمریکا هستند و برخی خواستار حضور وی، باید به مطالبه‌ای توجه کرد که مطالبه همه مردم باشد برخی روابط در راستای منافع ملی است اگر روابطی استقلال ما را تخریب نکند مشکلی در آن نیست.
حافظ منافع مصر اظهار داشت: تجربه انقلاب مصر با تجربه انقلاب اسلامی ایران متفاوت است و در مصر از روز اول انقلاب اجماع بود که باید به توافقات بین‌المللی پایبند باشیم و شرایط با دهه 50 متفاوت است. ما باید از تجربیات تاریخی استفاده کنیم، به نظرم قطع ارتباط با سوریه باعث ایجاد خشم مردم شد و ما نباید کاری کنیم که برخلاف منافع مصر باشد.
وی اظهار داشت که مسئله رود نیل باید سریع حل شود و همچنین نقش مصر در تحولات منطقه همچون سوریه باید به سرعت مورد بحث قرار گیرد.
خالد عماره با اشاره به اینکه در صورت توافق جناح‌های سیاسی و مطالبه مردمی توافقات بین‌المللی نیز قابل بازبینی است و تمام توافقات بندهایی دارند که بر اساس آن چگونگی تعدیل معاهدات بیان شده است، اظهار داشت: ولی باید در نظر داشت که این مسئله علمی است نه بحثی احساسی.
وی در پایان در پاسخ به موضع گیری دولت جدید مصر علیه ایران و متهم کردن تهران به دخالت در امور داخلی با اشاره به برخی اظهارات مقامات ایرانی در وزارت خارجه و پارلمان تصریح کرد که این سخنان دارای مفهوم دخالت در امور داخلی مصر هستند، شما ندیدید که مصر در طی اعتراضات انتخابات یکبار اظهاراتی علیه ایران مطرح کند ما به عدم دخالت پایبند هستیم و می‌خواهیم دیگران هم دخالت نکنند که البته با سخنان سخنگوی وزارت امور خارجه و "علی اکبر صالحی" وزیر خارجه این مشکلات اصلاح شد.

• در پی افزایش میزان مذاکرات در چند روز اخیر در مصر برای یافتن راهکاری برای پایان دادن به بحران، منابع آگاه تأکید کردند که بر اساس توافق‌های صورت گرفته، مسئله بازگشت مرسی به قدرت منتفی شده است.
به گزارش روزنامه «الوطن»، سوریه در پی گرم شدن بازار مذاکرات و رایزنی‌ها برای حل بحران سیاسی مصر، منابع نزدیک به تیم‌های مذاکره کننده گزارش دادند که بر اساس توافق‌های صورت گرفته مسئله بازگشت مرسی به قدرت منتفی شده است.
این منابع تأکید کردند که گفتگوها حول آزادی رهبران اخوان المسلمین و گروه‌های حامی مرسی تمرکز پیدا کرده است در حالی که مقامات مصری تأکید کرده‌اند که افرادی چون "خیرت الشاطر" معاون رهبر اخوان و "عصام حداد" معاون رئیس جمهور برکنار شده به دلیل درگیری در پرونده‌های جنائی در میان کسانی که آزاد خواهند شد نخواهند بود.
در این گفتگوها تأکید شده که دولت موقت نیز تغییر کند و صلاحیت‌های رئیس جمهور به دولت جدید به ریاست "محمد البرادعی"، "حمدین الصباحی" یا "کمال جنزوری" واگذار شود در مقابل نیز اخوان المسلمین این افراد را رد کرده و "محمد سلیم العوا" را برای به عهده گرفتن این مسئولیت معرفی کرده‌اند.
این منابع تأکید کردند که اخوان پیشنهاد داده که برای اینکه حامیان مرسی راضی شوند به اعتراض‌های خود پایان دهند مرسی در حضوری تلویزیونی استعفا دهد و صلاحیت‌های خود را به نخست وزیری جدید محول کند و قانون اساسی سال 2012 که لغو شده بود اساس تصمیم گیری باشد.
یک منبع آگاه که در نشست‌های «همپیمانی ملی برای حمایت از مشروعیت» با "ویلیام برنز" معاون وزیر خارجه آمریکا شرکت کرده بود تأکید کرد که در این جلسات در باره احتمال بازگشت مرسی به قدرت گفتگو نشده است و همپیمانی ملی به مشروعیت قانون اساسی پایبند است.
وی افزود که در این دیدارها احتمال پایبندی دولت به متفرق نکردن تظاهرات مسالمت آمیز مردم بررسی شده و برنز از حامیان مرسی خواسته در تظاهرات‌های خود به دارایی‌های عمومی ضربه نزنند که با توجه به آمار بالای قربانیان مرسی، همپیمان ملی نسبت به این مسئله اعتراض داشته است.
پیشتر نیز رویترز از احتمال وجود طرحی از سوی دولت موقت و ارتش برای گروه اخوان المسلمین و پایان دادن به اعتراض‌ها خبر داده بود.

• مدیر مرکز مطالعات راهبردی «الشرق» با اشاره به مخالفت "اردوغان" به خواست ملت مصر در 30 ژوئن، گفت به زودی وضعیت مصر تغییر خواهد کرد و روند امور به مسیر طبیعی خود باز خواهد گشت.
"مصطفى اللباد" مدیر مرکز مطالعات راهبردی «الشرق» مصر تاکید کرد: مخالفت ترکیه با برکناری "محمد مرسی" ناشی از روابط نزدیک اخوانی ها و دولت "رجب طیب اردوغان" نخست وزیر ترکیه و نیز ترس اردوغان از خطری است که برای دولت و حزب خود احساس می کند.
وی افزود: همین ترس و نگرانی بود که موجب شد اردوغان در مقابل خواست ملت مصر که در 30 ژوئن به خیابان‌ها آمدند قرار گرفت اما این وضعیت نیز به زودی تغییر خواهد کرد و روند امور به مسیر طبیعی خود باز خواهد گشت.
اللباد تصریح کرد: اخوانی‌ها در وضع متشنجی به سر می برند به ویژه اینکه برخی اخبار حاکی از این است که آمریکا درصدد قطع حمایت از این گروه است و همین اخبار اخوانی ها را بیش از پیش برای قبول آشتی ملی که در نهایت در برابر آن تسلیم خواهند شد، تحت فشار قرار می دهد.
این کارشناس مصری در ادامه اظهار داشت: اما وضعیت اخوانی ها به این دلیل دشوار است که حامیان خود را از همه جا برای دفاع از خود بسیج کرده اند بنابراین باید به منظور جلوگیری از هرگونه رویارویی و درگیری بین موافقان و مخالفان خود توجیه قابل قبولی برای آشتی ملی وجود داشته باشد.
وی تاکید کرد: نیرویی که بتواند در مقابل خواست و اراده مصری ها قرار بگیرد وجود ندارد به ویژه اینکه آنان در تلاش برای تحقق منافع کشور و اولویت دادن آن بر هر چیز دیگری هستند.
• یکی از رهبران جماعت اخوان با بیان اینکه همه آحاد مصر در تظاهرات حامیان مشروعیت حضور دارند و اخوانی‌ها به این اعتراضات پایان نخواهند داد،‌ افزود:‌ این تظاهرات تا بازگشت "محمد مرسی" به سمت ریاست جمهوری ادامه می‌یابد.
"عاشور الحلوانی"، عضو شور ای عالی حزب آزادی و عدالت، شاخه سیاسی جماعت اخوان المسلمین مصر با بیان اینکه هواداران مرسی تنها از اخوان المسلمین نیستند و از همه آحاد و گروه‌های ملت مصر در تظاهرات حامیان مشروعیت قانونی حضور دارند، ‌افزود: اخوان المسلمین تنها بخشی از آن آحاد مردمی است و هیچ کس نمی‌تواند، قبل از بازگشت قدرت قانونی، به این اعتراضات پایان دهد.
وی در ادامه با اشاره به تظاهرات هواداران "محمد مرسی" در میدان «رابعه العدویه» شهر قاهره و برگزاری تظاهرات اعتراض آمیز تاکید کرد که ائتلاف حامی قدرت مشروع و قانونی، این تظاهرات و تحصن‌ها را تا زمان بازگشت مشروعیت و رئیس جمهور قانونی و منتخب به سمت خویش ادامه خواهد داد.
الحلوانی با بیان اینکه برخی سعی دارند، ما را به دریافت کمک از بیگانگان و طرف‌های خارجی متهم کنند، افزود: ما در میادین حضور داریم و هیچ کمکی از هیچ کسی به جز خداوند دریافت نمی‌کنیم.
وی قدرت فعلی در کشورش را نامشروع خواند و افزود: این قدرت توسط کودتای نظامی سر کار آمده و مشکل فعلی در مصر ارتش این کشور نیست، بلکه مشکل رهبران این کودتا هستند که قدرت را غصب کرده و سعی دارند، اولین روند سیاسی دموکراتیک حقیقی در مصر را با ناکامی مواجه کنند.

• منابع خبری مصری از تصمیم دادگستری این کشور برای تمدید ۱۵ روزه حکم بازداشت "محمد مرسی" رئیس‌جمهور برکنارشده خبر دادند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، منابع خبری مصری از تصمیم دادگستری این کشور برای تمدید 15 روزه حکم بازداشت محمد مرسی رئیس‌جمهور برکنار شده این کشور خبر می‌دهند.
حدود دو ماه است که مرسی بعد از کودتای نظامیان در مصر، در محلی نامعلوم در حبس به سر می‌برد. مقامات دولت موقت وی را به تحریک حامیان «اخوان‌المسلمین» برای آشوب و تظاهرات متهم کرده‌اند.

• هواداران "محمد مرسی" رئیس‌جمهور برکنارشده مصر خواستار اخراج سفیر رژیم صهیونیستی از قاهره شدند.
به گزارش پایگاه خبری النشره، شماری از حامیان محمد مرسی در برابر خانه سفیر رپیم صهیونیستی در قاهره تظاهرات کردند و با سردادن شعارهایی اخراج سفیر این رژیم از مصر را خواستار شدند.
برخی از این تظاهرات کنندگان به سوی خانه سفیر رژیم صهیونیستی رژیم صهیونیستی ترقه پرتاب کردند.
آن ها حمله اخیر در منطقه سینا را کار این رژیم خوانده و نقض حاکمیت مصر از سوی این رژیم را محکوم کردند. معترضان مصری مقامات و ارتش این کشور را به همدستی با این رژیم متهم کردند.

• حامیان "مرسی" در قاهره و جیزه تظاهرات می‌کنند این در حالی است که به رغم پافشاری تحصن کنندگان در میدان‌های النهضه و رابعه العدویه دولت اعلام کرد که کار برچیدن این تحصن‌ها را با قطع جریان آب و برق محل تحصن آغاز کرده است.
به گزارش رسانه های مصری، حامیان "محمد مرسی"، رئیس جمهور برکنار شده مصر ار دیگر به برگزاری تظاهرات جدیدی دعوت کردند.
این در حالی است که مهلت مقامات مصری به تحصن کنندگان در میدان های النهضه و رابعه العدویه برای ترک میدان و برچیدن تحصن ها پایان یافته است.
همپیمانی مخالفان کودتا و حامیان دموکراسی که هواداران مرسی را نیز شامل می شود از مردم این کشور خواستند در دفاع از مشروعیت انتخابات در مسیرهای دهگانه در قاهره راهپیمایی گسترده برپا کنند.
هواداران مرسی از حدود ۴۰ روز پیش با برگزاری اعتراضات خیابانی خواستار آزادی وی و دیگر رهبران جماعت اخوان المسلمین هستند.
این در حالی است که فضای حاکم بر مقر تحصن هواداران مرسی در میدان النهضه در استان الجیزه آرام گزارش می شود.
کمیته های مردمی همچنان امنیت ورودی ها و خروجی های محل تحصن را برعهده دارند و افرادی را که قصد ورود به میدان دارند پس از اطلاع از هویتشان مورد تفتیش قرار می دهند.
از سوی دیگر دولت موقت مصر اعلام کرد که جریان آب و برق به روی تحصن کنندگان در میدان های النهضه و رابعه العدویه بسته شده است و این تحصن ها به تدریج برچیده خواهد شد.
همپیمانی ملی حمایت از مشروعیت از مردم قاهره خواسته است در طول روزهای تعطیلی عید فطر از 28 مسجد در قاهره و جیزه به سمت دو محل اصلی تحصن در میدان‌های رابعه العدویه و النهضه راهپیمایی کنند.
تحصن کنندگان در میدان رابعه العدویه و النهضه بدون توجه به تهدیدهای وزارت کشور مبنی بر توسل به زور برای برچیدن تحصن آنها اعلام می‌کنند که به تحصن خود ادامه خواهند داد و از هیچ تهدید مقامات مصر هراسی ندارند.

• هشدار وزارت کشور مصر به تظاهرات‌کنندگان طرفدار "محمد مرسی" در قاهره، نیروهای سلفی را به تکاپو انداخته است.
به گزارش نقل از المیادین، همزمان با پایان مهلت وزارت کشور مصر برای معترضان در میدان رابعه العدویة (محل تجمع طرفداران اخوان المسلمین)، در این میدان وضعیت فوق العاده اجرا شده تا مانع از ورود نیروهای امنیتی به محل تظاهرات شوند.
همچنین در میدان النهضه نیز نیروهای جناح سلفی و اعضای وابسته به شیخ "حازم صلاح ابو اسماعیل" رهبر سلفی‌های مصر مسئول برگزاری تظاهرات شدند تا آماده مقابله با اقدام وزارت کشور باشند.
نیروهای سلفی برای مقابله با هرگونه اقدام احتمالی ارتش و نیروهای امنیتی در ورودی‌های میدان مستقر شده‌اند.
از سوی دیگر اخوان المسلمین خبر رسانه‌های مصری درباره توافق با ارتش برای پایان اعتراضات در مقابل آزادی رهبران زندانی‌ این گروه و عدم انحلال حزب آزادی و عدالت (شاخه سیاسی اخوان) را رد کرد.
همچنین پس از اینکه اخوان المسلمین طرح الازهر برای پایان بحران سیاسی در این کشور را رد کرد، مشاور "احمد طیب" شیخ الازهر تاکید کرد: رد کردن طرح آشتی الازهر، اخوان را در مقابل خدا، مردم و تاریخ مصر مسئول خواهد کرد.
اخوان السلمین طرح پیشنهادی الازهر را به دلیل همکاری شیخ احمد طیب با ارتش در روند سرنگونی "محمد مرسی" رد کرده است.

• معاون رئیس‌جمهور مصر و رئیس حزب الدستور زمانی که نماز عید فطر را همانند شیعیان به جا آورد اعلام کرد که عقایدی شیعی دارد و دلیلی برای انکار عقایدش وجود ندارد.
به گزارش پایگاه خبری «رصد»، "محمد البرادعی" معاون امور بین‌الملل رئیس جمهور مصر و رئیس حزب الدستور این کشور در روز عید فطر و هنگام برگزاری نماز عید فطر همانند شیعیان نماز را به جای آورد این در حالی است که معروف بود که البرادعی سنی مذهب است.
پس از پایان نماز زمانی که البرادعی با سوال برخی از حاضران مواجه شد که آیا شیعه شدی؟ گفت: من هویتی سنی دارم اما عقایدم شیعی است و دلیل وجود ندارد که عقایدم را انکار کنم.
گفته می‌شود که محمد البرادعی از جمله کسانی است که در بازگشایی حسینیه‌های شیعی در مصر سهم داشته و ارتباط با ایرانی‌ها را از طریق همسرش که ایرانی الاصل است ادامه می‌دهد.

• ارتش مصر عملیات گسترده زمینی و هوایی را برای مقابله با تروریست‌ها در صحرای سینا آغاز کرده است.
به گزارش المیادین، یک منبع نظامی در مصر خبر داد که عملیات گسترده ارتش این کشور علیه شبه نظامیان در شمال صحرای سینا به کشته شدن تعداد زیادی از افراد مسلح منجر شد.
بنابراین گزارش بالگردهای ارتش مواضع تروریست‌ها در شرق العریش، رفح و شیخ زوید را گلوله باران کردند.
"احمد محمد علی" سخنگوی ارتش نیز در این زمینه اعلام کرد که حملات بالگردهای آپاچی اکنون متوقف شده و نیروهای زمینی در حال عملیات در صحرای سینا هستند.
در مقابل تروریست‌ها نیز با خمپاره مراکز ارتش را در صحرای سینا هدف قرار دادند. این در حالی است که دو روز قبل خبرگزاری فرانسه خبر داد که یک هواپیمای بدون سرنشین صهیونیستی مواضع تروریست‌ها در صحرای سینا را هدف قرار داده که در این حمله 5 نفر کشته شدند.
پس از این خبر ارتش مصر با تکذیب این خبر، هرگونه هماهنگی بین تل‌آویو و قاهره در زمینه مقابله با شبه نظامیان در صحرای سینا را رد کرد.
منابع مصری اعلام کردند که این حمله توسط بالگردهای ارتش مصر انجام شده است.

• خبرگزاری «آناتولی» ترکیه به نقل از منابع خود گزارش داده است که اخوان‌المسلمین مصر با میانجیگری «الازهر» و برگزاری انتخابات زودهنگام برای پایان دادن به بحران در این کشور، مخالفت کرده است.
به گزارش خبرگزاری «آناتولی» ترکیه، جمعیت اخوان ‌المسلمین مصر، میانجیگری «الازهر» برای حل بحران سیاسی در این کشور را رد کرد.
بنابراین گزارش، اخوان‌المسلمین همچنین با برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست‌جمهوری در این کشور مخالفت کرده است.
پیش از این قرار بود مسئولان «الازهر» برای حل بحران و برگزاری مذاکرات آشتی ملی میانجیگری کند.

• دبیرکل سازمان ملل همه طرف‌های مناقشه در مصر را به پیدا کردن راه حل مسالمت‌آمیز برای حل اختلافات و جلوگیری از کشته شدن شمار بیشتر مصری‌ها دعوت کرد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، بان کی مون دبیر کل سازمان ملل از همه احزاب مصری خواست به منظور جلوگیری از تلفات بیشتر شهروندان این کشور، از خشونت اجتناب کنند.
سخنگوی بان کی مون با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: دبیر کل سازمان ملل نگران تحولات مصر است و از رهبران و همه طرف‌های مناقشه در این کشور می‌خواهد هر کاری می‌توانند انجام دهند تا از کشته شدن بیشتر مردم مصر جلوگیری شود.
در این بیانیه آمده است: در صورتی که رهبران همه احزاب مصری از خشونت اجتناب کنند، مردم مصر که نماینده یکی از تمدن‌های تاریخی و بزرگ در جهان هستند، راهی موفق و رو به جلو پیدا می‌کنند.
بان کی مون همچنین بر ادامه حمایت سازمان ملل از مصر به منظور برون رفت از بحران کنونی تاکید کرد.
حدود 300 نفر از زمان برکناری مرسی در خشونت‌ها در مصر کشته شده‌اند.
این بیانیه افزود: در حالی که تعطیلات عید فطر مسلمانان به پایان می‌رسد، دبیرکل سازمان ملل از ادامه بن‌بست سیاسی در مصر، عمیقا نگران است.
سخنگوی بان کی مون گفت که دبیر کل سازمان ملل متعهد به حمایت از راهبردهای مسالمت آمیز تحت رهبری مصری‌ها به منظور محقق شدن اهداف مردم مصر است.
این بیانیه تاکید کرد: با توجه به تنش‌های کنونی و احتمال وقوع خشونت، بان کی مون همچنان معتقد است که همه طرف‌ها در مصر اعم از مسئولین و معترضان باید فورا در اقدامات و لحن فعلی خود تجدید نظر کنند.
دبیر کل سازمان ملل از مصری‌ها خواست با اجتناب از اقدامات و اظهارات تحریک آمیز تلاش کنند به‌طور خلاقانه به رویکردهای جدید در قبال یک فرایند سیاسی جامع که ریشه در آشتی ملی داشته باشد، روی آورند. 

  فرستادن مقاله
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

جهان از آفریقا چه می‌خواهد؟

۱۳۹۶/۶/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران:‌ تحولات مغرب عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات سودان (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات لیبی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات مصر (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات سودان (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات لیبی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مصر (174)

۱۳۹۵/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مصر (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات لیبی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات لیبی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مصر (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات سودان (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مصر (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات لیبی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات لیبی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات سودان (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مصر (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات لیبی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات سودان (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران:تحولات مغرب عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات مصر (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مصر (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات لیبی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات سودان (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

تحولات لیبی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مصر (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات لیبی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مصر (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مغرب عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مصر (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات لیبی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات سودان (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مغرب عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مصر (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات لیبی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مصر (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات لیبی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات سودان (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات سودان (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات لیبی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات مصر (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات مصر (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات سودان (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مصر (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات لیبی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات سودان (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مصر (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات لیبی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات لیبی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات سودان (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات سودان (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات لیبی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات سودان (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات لیبی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مصر (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات لیبی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات لیبی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات لیبی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات سودان (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات مصر (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مصر (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات لیبی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات مصر (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات سودان (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات لیبی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات سودان (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مصر (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مصر (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات سودان (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات لیبی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات سودان (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات سودان (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات لیبی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات مصر (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات لیبی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات لیبی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مصر (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات سودان (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات لیبی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات سودان (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات سودان (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات سودان (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات لیبی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات سودان (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات سودان (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات سودان (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مصر (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (117)

۱۳۹۳/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات سودان (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات سودان (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مصر (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات لیبی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات سودان (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (112)

۱۳۹۳/۹/۱۹

آفران: تحولات لیبی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات سودان (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات لیبی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات سودان (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مصر (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات سودان (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات لیبی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مصر (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات لیبی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات سودان (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات مصر (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات لیبی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات سودان (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولان مغرب عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (107)

۱۳۹۳/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات لیبی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات مصر (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات سودان (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مصر (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات لیبی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات سودان (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مصر (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات سودان (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات لیبی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات سودان (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات لیبی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات سودان (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات لیبی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مصر (98)

۱۳۹۳/۶/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات لیبی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مصر (96)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مصر (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات لیبی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات سودان (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات مصر (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات سودان (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مصر (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات لیبی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران : تحولات مغرب عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مصر (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات لیبی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات سودان (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات لیبی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مصر (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مصر (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مصر (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات لیبی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مصر (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات سودان (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مصر (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات سودان (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات مصر (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات لیبی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات سودان (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات سودان (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات لیبی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مصر (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات لیبی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات سودان (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات سودان (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات لیبی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مصر (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات لیبی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مصر (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربي (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربي (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مصر (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات لیبی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات سودان (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات مصر (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات لیبی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات لیبی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مصر (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی(70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات مصر (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات لیبی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات سودان (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات لیبی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات مصر (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی(68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات سودان (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات لیبی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مصر (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی(67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات مصر (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات لیبی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات سودان (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات سودان (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات لیبی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی(65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مصر (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مصر (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات لیبی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات سودان (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مصر (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات لیبی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات سودان (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات مصر (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

نگاه آفران: تحولات مصر 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات لیبی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

نگاه آفران: تحولات سودان 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: آفريقاي جنوبي اولين ايستگاه اجلاس كميسيون مشترك دولت تدبير و اميد

۱۳۹۲/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مصر (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات سودان (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

نگاه آفران: تحولات مغرب عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات لیبی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات سودان 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات سودان (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات لیبی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مصر (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات سودان (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات مصر (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات لیبی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات سودان (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات لیبی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات مصر (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مصر (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات لیبی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات سودان (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات مصر (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات مصر (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات سودان (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات لیبی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مصر (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات سودان (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات سودان (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات لیبی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مصر (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات سودان (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات لیبی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات سودان (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: گزارش تحليلي بر سفر رئيس جمهور ايالات متحده آمريكا به آفريقا

۱۳۹۲/۴/۱۶

آفران: تحولات لیبی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات سودان (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات لیبی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات سودان (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات مصر (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات سودان (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات سودان (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مصر (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات سودان (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات لیبی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات ليبي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی(34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مصر (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات لیبی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات سودان (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات ليبي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مصر (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات سودان (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات مصر(32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مصر (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: کودتا در آفریقای مرکزی

۱۳۹۲/۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات لیبی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات سودان (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مصر (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مصر (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات مصر (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات سودان (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات لیبی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مصر (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات لیبی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات مصر (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات سودان (23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۴

آفران: تحولات ليبي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات مغرب عربي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات آفریقای غیر عربی (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مصر (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات ليبي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات لیبی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات سودان (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات لیبی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مصر (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات سودان (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات لیبی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات مصر (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات سودان (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مغرب عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات لیبی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مصر (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات سودان (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات سودان (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مصر (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱

آفران:حسن الشیخ محمود رئیس جمهور جدید سومالی

۱۳۹۱/۶/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۲۶

دیدگاه اسلام گرایان درباره آینده قبطی ها در مصر

۱۳۹۱/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۱۹

تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: انتخابات كشور ليبي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (5)

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: عملکرد حزب اسلامی النهضة پس از انقلاب تونس

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (4)

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۷

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (3)

۱۳۹۱/۳/۲۴

انتخابات ریاست جمهوری مصر (2012)

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: عواقب پیروزی "احمدشفیق" در انتخابات

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (2)

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: میزان موفقیت اخوان المسلمین در بازیابی پایگاه مردمی خود

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (1)

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: حکم دادگاه مبارک به نفع نامزد اخوان تمام شد

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: بروز اعتراضات در مصر و نشانه رفتن نامزدی نخست وزیر مبارک

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۶

آفران:نظرات موافقان و مخالفان مرسی

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: وجوب توافق بین اخوان و نیروهای انقلابی علیه احمد شفیق

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۹

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۸

مصر و تهدیدات عمر سلیمان

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: انتخابات مصر صحنه پراکندگی آراء میان دو مجموعه اسلام گرا و مدنی

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: بررسی و تحلیل آخرین وضعیت انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: شعارهای انتخاباتی برخی نامزدهای برجسته انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.25

۱۳۹۱/۲/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.24

۱۳۹۱/۲/۲۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.23

۱۳۹۱/۲/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.20

۱۳۹۱/۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.19

۱۳۹۱/۲/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.18

۱۳۹۱/۲/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.17

۱۳۹۱/۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.16

۱۳۹۱/۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.13

۱۳۹۱/۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.12

۱۳۹۱/۲/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.11

۱۳۹۱/۲/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.10

۱۳۹۱/۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.09

۱۳۹۱/۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.05

۱۳۹۱/۲/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.04

۱۳۹۱/۲/۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.03

۱۳۹۱/۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.02

۱۳۹۱/۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.30

۱۳۹۱/۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.29

۱۳۹۱/۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.28

۱۳۹۱/۱/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.27

۱۳۹۱/۱/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.26

۱۳۹۱/۱/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.23

۱۳۹۱/۱/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.22

۱۳۹۱/۱/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.21

۱۳۹۱/۱/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.20

۱۳۹۱/۱/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.19

۱۳۹۱/۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.16

۱۳۹۱/۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.15

۱۳۹۱/۱/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.14

۱۳۹۱/۱/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.07

۱۳۹۱/۱/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.06

۱۳۹۱/۱/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.21

۱۳۹۰/۱۲/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.20

۱۳۹۰/۱۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.17

۱۳۹۰/۱۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.16

۱۳۹۰/۱۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.15

۱۳۹۰/۱۲/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.13

۱۳۹۰/۱۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.10

۱۳۹۰/۱۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.09

۱۳۹۰/۱۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.08

۱۳۹۰/۱۲/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.07

۱۳۹۰/۱۲/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.06

۱۳۹۰/۱۲/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.03

۱۳۹۰/۱۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.02

۱۳۹۰/۱۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.01

۱۳۹۰/۱۲/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.30

۱۳۹۰/۱۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.29

۱۳۹۰/۱۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.11.19

۱۳۹۰/۱۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.17

۱۳۹۰/۱۱/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.16

۱۳۹۰/۱۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.10

۱۳۹۰/۱۱/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.09

۱۳۹۰/۱۱/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.08

۱۳۹۰/۱۱/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.05

۱۳۹۰/۱۱/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.28

۱۳۹۰/۱۰/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.27

۱۳۹۰/۱۰/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.26

۱۳۹۰/۱۰/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.25

۱۳۹۰/۱۰/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.21

۱۳۹۰/۱۰/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.19

۱۳۹۰/۱۰/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.18

۱۳۹۰/۱۰/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.17

۱۳۹۰/۱۰/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.14

۱۳۹۰/۱۰/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.13

۱۳۹۰/۱۰/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.12

۱۳۹۰/۱۰/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.11

۱۳۹۰/۱۰/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.10

۱۳۹۰/۱۰/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.06

۱۳۹۰/۱۰/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.05

۱۳۹۰/۱۰/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.03

۱۳۹۰/۱۰/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.29

۱۳۹۰/۹/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.28

۱۳۹۰/۹/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.27

۱۳۹۰/۹/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.26

۱۳۹۰/۹/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.23

۱۳۹۰/۹/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.22

۱۳۹۰/۹/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.21

۱۳۹۰/۹/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.20

۱۳۹۰/۹/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.19

۱۳۹۰/۹/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.12

۱۳۹۰/۹/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.09

۱۳۹۰/۹/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.08

۱۳۹۰/۹/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.07

۱۳۹۰/۹/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.06

۱۳۹۰/۹/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.05

۱۳۹۰/۹/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.02

۱۳۹۰/۹/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.01

۱۳۹۰/۹/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.28

۱۳۹۰/۸/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.25

۱۳۹۰/۸/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.14

۱۳۹۰/۸/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.11

۱۳۹۰/۸/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.10

۱۳۹۰/۸/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.08

۱۳۹۰/۸/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.03

۱۳۹۰/۸/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.02

۱۳۹۰/۸/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.27

۱۳۹۰/۷/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.26

۱۳۹۰/۷/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.25

۱۳۹۰/۷/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 24 .7 .90

۱۳۹۰/۷/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.18

۱۳۹۰/۷/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.17

۱۳۹۰/۷/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.16

۱۳۹۰/۷/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.12

۱۳۹۰/۷/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.09

۱۳۹۰/۷/۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.06

۱۳۹۰/۷/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.05

۱۳۹۰/۷/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.03

۱۳۹۰/۷/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.30

۱۳۹۰/۶/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.28

۱۳۹۰/۶/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.27

۱۳۹۰/۶/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.26

۱۳۹۰/۶/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.22

۱۳۹۰/۶/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.20

۱۳۹۰/۶/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.06.19

۱۳۹۰/۶/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.16

۱۳۹۰/۶/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.15

۱۳۹۰/۶/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.14

۱۳۹۰/۶/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.13

۱۳۹۰/۶/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.12

۱۳۹۰/۶/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.08

۱۳۹۰/۶/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.07

۱۳۹۰/۶/۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.06

۱۳۹۰/۶/۶

آفریقا در هفته ای که گذشت (900527 الی 900602)

۱۳۹۰/۶/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.05

۱۳۹۰/۶/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.02

۱۳۹۰/۶/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.01

۱۳۹۰/۶/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.30

۱۳۹۰/۵/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.29

۱۳۹۰/۵/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.24

۱۳۹۰/۵/۲۴

آفران: انقلابیون لیبی در مقابل یک آزمون سخت

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900513 الی 900519)

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.23

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.22

۱۳۹۰/۵/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.19

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: صحنه جنگ لیبی پس از آغاز ماه رمضان

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.18

۱۳۹۰/۵/۱۸

آفران: محاکمه حسنی مبارک ؛ واکنش ها و پیامدها

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.17

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.16

۱۳۹۰/۵/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.15

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفریقا در هفته ای که گذشت (900506 الی 900512)

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفران: تحولات شمال آفر یقا - 90.05.12

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: آفريقاي شرقي؛ اهميت استراتژيك و افق هاي پيش رو

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.11

۱۳۹۰/۵/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.10

۱۳۹۰/۵/۱۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.09

۱۳۹۰/۵/۹

آفران: قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.08

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.05

۱۳۹۰/۵/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.04

۱۳۹۰/۵/۴

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (2)

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.03

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.02

۱۳۹۰/۵/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.01

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (1)

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.29

۱۳۹۰/۴/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.28

۱۳۹۰/۴/۲۸

آفران: دموکراسی در آفریقا

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.27

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (900416 الی 900422)

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.25

۱۳۹۰/۴/۲۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.22

۱۳۹۰/۴/۲۲

آفران: مراکش، تاریخ و جغرافیا

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.19

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: موریتانی پس از انقلاب های عربی

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.18

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفریقا در هفته ای که گذشت (900409 الی 900415)

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: مراکش پس از همه پرسی

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.15

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (پایانی)

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.14

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (2)

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.13

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (1)

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.12

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: دلیل حمایت آمریکا از انقلابیون و سازمان های مصری

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.11

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفریقا در هفته ای که گذشت (900402 الی 900408)

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تاثير عوامل اقتصادي بر انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.08

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.07

۱۳۹۰/۴/۷

آفران: نشانه های “همه پرسی نظامی" درباره رئیس جمهور آینده مصر

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.06

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: عدم تناسب نقش و حقوق زنان در افریقا

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.05

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: گزينه هايي دشوار سياست مصر در قبال انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.04

۱۳۹۰/۴/۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (900326 الی 900401)

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: بروز اختلاف در صفوف انقلابیون لیبی

۱۳۹۰/۴/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.01

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: تغییر پشت درب‌های الجزایر و مغرب پس از لیبی

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: اصلاحات در قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.31

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: مصادره انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.30

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.29

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: صف بندی احزاب تونسی برای انتخابات آینده

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفریقا در هفته ای که گذشت (900319 الی 900325)

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: آخرین تحولات سودان

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.28

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.25

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: اعطاي وام به مصر و ربودن انقلاب

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: بازیگران منطقه ای؛ تلاش برای مدیریت انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.24

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: انقلاب هاي عربي و سياست هاي آمريكا در قبال ايران

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: اختاپوس جاسوسی اسرائیل در تونس و مصر

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.23

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900311 الی 900318)

۱۳۹۰/۳/۲۱

آفران: بررسی نتایج انتخابات شهرداری ها در آفریقای جنوبی

۱۳۹۰/۳/۹

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی بنین

۱۳۹۰/۱/۲۸

انتخابات 2011 نیجریه

۱۳۹۰/۱/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (891205 الی 891211)

۱۳۸۹/۱۲/۱۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (891114 الی 891120)

۱۳۸۹/۱۱/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (891030 الی 891106)

۱۳۸۹/۱۱/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891023 الي 891029)

۱۳۸۹/۱۱/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891016 الي 891022)

۱۳۸۹/۱۰/۲۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891009 الي 891015)

۱۳۸۹/۱۰/۱۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891002 الي 891008)

۱۳۸۹/۱۰/۱۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890925 الي 891001)

۱۳۸۹/۱۰/۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890918 الي 890924)

۱۳۸۹/۹/۲۹

تقويم انتخابات سال 2011 ميلادي در آفريقا

۱۳۸۹/۹/۲۷

ماداگاسكار قانون اساسي 17 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۲۳

زيمبابوه ریاست جمهوری می 2011

۱۳۸۹/۹/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890911 الي 890917)

۱۳۸۹/۹/۲۰

ساحل عاج ریاست جمهوری 31 اکتبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۸

تانزانيا و زنگبار رياست جمهوري و پارلماني

۱۳۸۹/۹/۱۷

مصر قوه مقننه 28 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۷

اوگاندا رياست جمهوري و پارلماني 18 فوریه 2011

۱۳۸۹/۹/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890813 الي 890813)

۱۳۸۹/۸/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890729 الي 890805)

۱۳۸۹/۸/۸

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890722 الي 890728)

۱۳۸۹/۸/۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890715 الي 890721)

۱۳۸۹/۷/۲۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890708 الي 890714)

۱۳۸۹/۷/۱۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890625 الي 890701)

۱۳۸۹/۷/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890618 الي 890624)

۱۳۸۹/۶/۲۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890611 الي 890617)

۱۳۸۹/۶/۲۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890604 الي 890610)

۱۳۸۹/۶/۱۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890528 الي 890603)

۱۳۸۹/۶/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890521 الي 890527)

۱۳۸۹/۵/۳۰

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890514 الي 890520)

۱۳۸۹/۵/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890507 الي 890513)

۱۳۸۹/۵/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890431 الي 890506)

۱۳۸۹/۵/۹

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890424 الي 890430)

۱۳۸۹/۵/۲

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890417 الي 890423)

۱۳۸۹/۴/۲۶