نگاه آفران > آفران: تحولات مصر (70)

آفران: تحولات مصر (70)

تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۱۰/۲۴

تحولات مصر 70


وقایع مهم مصر از تاریخ 16/10/92 الی 23/10/92

• "نبیل فهمی" وزیر امور خارجه مصر روز دوشنبه گفت تروریسم در مصر جایی ندارد و افزود مداخله هر کشوری در امور مصر، غیرقابل قبول است.
به گزارش خبرگزاری آلمان از الجزیره، فهمی در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با "رمطان العمامره" همتای الجزایری خود در مقر وزارت امور خارجه الجزایر گفت، تلقی کردن گروه اخوان المسلمین به عنوان سازمانی تروریستی تصمیمی است که مصر اتخاذ کرده و آن را به اطلاع کشورهای عربی و غیرعربی رسانده است.
وی افزود، انتظار این است که به تعهدات و توافقنامه های امضا شده در زمینه مبارزه با تروریسم احترام گذاشته شود. فهمی تاکید کرد، این تصمیم (تروریستی نامیدن اخوان المسلمین) با اراده آزاد مصر و در راستای اجرای قوانین مصر اتخاذ شده است... آینده مصر ایجاب می کند به قانون و امنیت احترام گذاشته شود.
فهمی افزود جناح اسلام گرا در مصر به گروه اخوان المسلمین منحصر نمی شود و تاکید کرد «تروریسم در آینده مصر جایی ندارد». وی افزود، ملت مصر می خواهد در تعیین آینده خود مشارکت کند و نیروهای مسلح مصر برای پشتیبانی از خواسته های مردم مصر مداخله کردند.
فهمی گفت، موضع قطر در خصوص اوضاع مصر در مسیری نادرست قرار دارد و بیانیه اخیر وزارت امور خارجه قطر، اقدامی بی سابقه و از نظر شکل و محتوا غیرقابل قبول و پر از اشتباه و تخلف است.
فهمی تاکید کرد مداخله هر کشوری در امور مصر غیرقابل قبول است و نادیده گرفته نخواهد شد. وزیر امور خارجه مصر همچنین تعلیق عضویت مصر در اتحادیه آفریقا را تصمیمی نادرست توصیف کرد که در آن شرایط ویژه مصر لحاظ نشده است. وی از شورای امنیت و صلح اتحادیه آفریقا خواست هرچه سریع‌تر در تصمیم خود در این باره بازنگری کند.
فهمی همچنین مسئله رودخانه نیل را مسئله ای راهبردی توصیف کرد که با دقت زیاد به آن رسیدگی می شود. وی تاکید کرد از حقوق مصر در رود نیل چشم پوشی نمی کنیم ولی به منافع دیگر طرف ها احترام می گذاریم.
نبیل فهمی از توافق نظر مصر و الجزایر درباره بحران سوریه خبر داد و تاکید کرد اولویت در این کشور، آغاز روندی سیاسی با شرکت همه طرف ها به منظور دستیابی به راه حلی است که یکپارچگی سوریه را حفظ کند.
وزیر امور خارجه مصر درباره سفرش به الجزایر نیز گفت هرچند این سفر به اوضاع داخلی مصر ارتباطی نداشت ولی فرصتی فراهم کرد که او تحولات مصر را برای مسئولان الجزایری تشریح کند. فهمی درخواست وام از الجزایر را در این سفر تکذیب کرد و گفت با مسئولان این کشور درباره تقویت همکاری دوجانبه در زمینه های مختلف رایزنی کرده است.
وی گفت "پیام عدلی" منصور رئیس جمهور موقت مصر را درباره همکاری دوجانبه و مسائل مورد علاقه دو کشور مانند اوضاع در سوریه و فلسطین و اصلاح اتحادیه عرب را به "عبدالعزیز بوتفلیقه" رئیس جمهور الجزایر منتقل کرده است.

• نیروهای گارد مرزی مصر با هماهنگی بخش مهندسی ارتش این کشور 8 تونل دیگر را در مرز با نوار غزه ویران کردند.
منابع امنیتی در مصر در این باره خبر دادند در این تونل ها مقادیر قابل توجهی کالای قاچاق اعم از سیگار، لوازم یدکی تلفن همراه و موتور سیکلت و مقدار زیادی کتاب با عنوان: واقعیت های عصر و تهاجم اندیشه به دست آمده است.
به گزارش خبرگزاری فلسطینی معا از قاهره، همچنین نیروهای وابسته به لشکر سوم ارتش مصر موفق شدند در منطقه ابو زنیمه در صحرای سینا 305 کیلوگرم حشیش و در شهر غردقه مقادیری قشنگ کشف کنند.

• دادستان مصر از یکی از تولید کنندگان شبکه خبری الجزیره در این کشور بازجویی کرده است و قصد دارد روز چهارشنبه (92.10.18) مجددا از وی بازجویی کند.
شبکه خبری الجزیره انگلیسی ضمن اعلام این خبر افزود "محمد فهمی" همراه با دو نفر دیگر از کارکنان این شبکه در 10 روز گذشته بدون هیچ اتهامی در بازداشت بوده اند. فهمی، "باهر محمد"، و "پیتر گرست" به اشاعه اکاذیب مخل امنیت مصر و پیوستن به یک گروه تروریستی متهم شده اند. شبکه خبری الجزیره انگلیسی اعلام کرد این اتهامات ساختگی اند. این سه نفر در زندان تورا در بیرون قاهره در سلول های جداگانه نگهداری می شوند.
"پیتر گرست" از خبرنگارانی است که جایزه دریافت کرده و گزارش های بسیاری درباره تحولات افریقا تهیه کرده است. "محمد فهمی" نیز از روزنامه نگاران باسابقه است که برای شبکه سی ان ان، روزنامه نیویورک تایمز و صلیب سرخ نیز فعالیت کرده است. او همچنین نویسنده ای برجسته است.
باهر محمد نیز از سال گذشته به عنوان تهیه کننده برای الجزیره کار می کرده است.

• وکلای اخوان المسلمین مصر روز دوشنبه (92.10.16) در لندن اعلام کردند اخوان المسلمین برای انجام تحقیق درباره جنایت هایی که علیه بشریت در مصر شده است، شکایتی را در دیوان کیفری بین المللی طرح کرد.
وکلایی که نمایندگی حزب آزادی و عدالت، ویترین سیاسی اخوان المسلمین را به عهده دارند در کنفرانسی مطبوعاتی اعلام کردند در دیوان کیفری بین المللی شکایتی را از طرف "محمد مرسی"، رئیس جمهور برکنار شده عضو اخوان المسلمین مصر طرح کرده اند و در این شکایت مرسی قضاوت بین المللی را پذیرفته است.
این شکایت در حالی طرح شده است که مصر منشور رم را که اساسنامه دیوان کیفری بین المللی است، تصویب نکرده است و مرسی نیز دیگر رئیس جمهور مصر نیست.
"جان دوگارد"، یکی از وکلای اخوان المسلمین اعلام کرد «پیامی روشن باید به رژیم نظامی مصر ارسال شود که با خطر پیگرد مواجه است. هدف این شکایت پذیرش داوری بین المللی است».
در میان جنایاتی که در این شکایت طرح شده است، شکنجه، قتل، حبس غیر قانونی و حذف اجباری به چشم می خورد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از لندن، شکایتی که اخوان المسلمین در دیوان کیفری بین الملل طرح کرده به نام اشخاصی از ارتش مصر که مرتکب جنایت شده اند، اشاره کرده است اما وکلا از افشای نام آن ها خودداری کردند.
همه پرسی بر قانون اساسی مصر در خارج از این کشور و برای مصری‌های مقیم کشورهای دیگر آغاز شده است.
به گزارش همه پرسی بر قانون اساسی مصر در خارج از این کشور و برای شهروندان مصری که مقیم کشورهای دیگر هستند از صبح (92.10.18) آغاز شده است.
قانون اساسی مصر که به وسیله کمیته تدوین قانون اساسی به ریاست "عمرو موسی" تعدیل و تدوین شده است اعتراضات گسترده‌ای را ایجاد کرده است. مخالفان این قانون معتقدند که اختیارات رئیس جمهور کم شده و ارتش به قدرتی جدا از دولت تبدیل شده که قوه مجریه هیچ تسلطی بر آن ندارد.
قانون ساماندهی تظاهرات نیز یکی دیگر از بندهای جنجال برانگیز این قانون است که اعتراضات گسترده‌ای را به همراه داشته است.

• دومین جلسه دادگاه "محمد مرسی" رئیس جمهوری برکنار شده مصر در پرونده کشتار مردم در درگیری های مقابل مقر ریاست جمهوری (کاخ الاتحادیه)، قرار است چهارشنبه (92.10.18) در آکادمی پلیس مصر در قاهره برگزار شود.
منابع امنیتی مصر در این باره گفتند: مرسی در این دادگاه با لباس سفید حاضر می شود و انتقال او به دادگاه نیز به عهده نیروهای ویژه گذاشته شده است. به گزارش پایگاه خبری محیط، قرار است مرسی با یک بالگرد نظامی به آکادمی پلیس محل برگزاری دادگاه حاضر شود.

• وزارت کشور مصر به همراه ارتش این کشور در دومین محاکمه "محمد مرسی" رئیس‌جمهور برکنارشده مصر و ۱۴ متهم دیگر بیش از ۲۰ هزار افسر و نیروی امنیتی را برای تأمین امنیت این جلسه اختصاص داده است.
به گزارش پایگاه خبری «الیوم السابع»، وزارت کشور مصر با هماهنگی ارتش این کشور بیش از 20 هزار افسر و نیروی امنیتی را برای تأمین امنیت دومین جلسه از محاکمه "محمد مرسی" رئیس جمهور بر کنار شده مصر و 14 تن دیگر در پرونده کاخ ریاست جمهوری «اتحادیه» اختصاص داده‌اند.
بر اساس این پرونده مرسی و 14 تن دیگر از رهبران اخوان المسلمین متهم هستند که در حادثه سرکوب اعتراضات به پیش‌نویس قانون اساسی در 5 دسامبر 2012 در برابر کاخ اتحادیه اقدام به تحریک برای قتل کرده‌اند؛ که در این حادثه 9 نفر کشته و 54 تن دیگر زخمی شده بودند.
هیئت دفاع مرسی ضمن تکذیب خبر موافقت مرسی با انتخاب "سلیم العوا" به عنوان وکیل خود در این نشست جزئیات طرح شکایت علیه دولت موقت مصر به دادگاه لاهه را اعلام کرد.
اولین جلسه از محاکمه "محمد مرسی" که در 4 نوامبر سال گذشته برگزار شده بود که به دلیل درگیری حامیان و مخالفان مرسی در دادگاه جلسه محاکمه وی تنها 10 دقیقه بعد از آغاز متوقف شد و رئیس دادگاه نتوانست متهمان را تفهیم اتهام کند.

• روزنامه الوطن مصر با انتشار گزارشی همزمان با محاکمه مرسی در آکادمی پلیس تأکید کرده که رئیس جمهور برکنار شده مصر از غافلگیر کردن جهان در جلسه محاکمه‌اش خبر داده است.
به گزارش روزنامه «الوطن»، مصر در گزارشی تأکید کرده که خبرنگار این روزنامه روز قبل به زندان برج العرب اسکندریه رفته و اطلاعات جدیدی از "محمد مرسی" رئیس جمهور برکنار شده مصر که در این زندان نگه داری می‌شود به دست آورده است.
بر اساس این گزارش مرسی استرس زیادی داشته و از مأموران زندان خواسته که با لباس‌های رسمی به جای لباس سفید مخصوص زندان در جلسه دادگاه حضور پیدا کند که با مخالفت مقامات زندان روبه رو شده است.
الوطن افزود که این مسئله مرسی را عصبی کرده و با فریاد اعلام کرده که «رئیس جمهور قانونی مصر است»؛ وی همچنین تأکید کرده که در دادگاه همه جهان را غافلگیر خواهد کرد.
مرسی افزود، پرونده اتحادیه برای من مهم نیست زیرا پرونده سازی شده اما موضوعات غافلگیر کننده‌ای دارم که در صورت پافشاری کودتاچی‌ها برای محاکمه من به اتهام جاسوسی آن را اعلام خواهم کرد.
رئیس جمهور برکنار شده مصر گفت: اگر بر نمایش محاکمه من به اتهام جاسوسی پا فشاری کنند آن زمان درخواست حضور "محمد حسین طنطاوی" و "سامی عنان" را به دادگاه خواهم داد و این کار را خودم انجام خواهم داد زیرا به دلیل غیر قانونی بودن دادگاه برای خود وکیل نخواهم گرفت.
مرسی افزود، اگر من از سال 2011 متهم به جاسوسی هستم چرا تا این زمان درباره این مسئله سخنی به میان نیامده بود و چگونه من با این اتهام در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کردم و منتخب مردم شدم؟
رئیس جمهور برکنار شده مصر مقامات امنیتی و نظامی دولت فعلی را به توطئه چینی علیه خود متهم کرد و تأکید کرد که دولت‌ها و کشورهای زیادی با محاکمه وی به اتهام جاسوسی مقابله خواهند کرد و با اعمال فشار بر قاهره مانع این مسئله خواهند شد.
مرسی افزود: در صورت اجرای این دادگاه همه طرف‌ها را فاش خواهم کرد و خواستار شهادت فرماندهان پیشین دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی خواهم شد و این پرونده و همه پرونده‌های دیگر را باز خواهم کرد.

• نخست‌وزیر دولت موقت مصر اعلام کرد تصمیم دولت برای قرار دادن اخوان در فهرست گروه‌های تروریستی اقدامی سیاسی بوده است.
به گزارش شبکه خبری «روسیا الیوم»، "حازم الببلاوی" نخست وزیر دولت موقت مصر در گفتگو با برنامه تلویزیونی «الحدث المصری» تأکید کرد که تصمیم دولت در قرار دادن اخوان المسلمین در فهرست گروه‌های تروریستی تصمیمی سیاسی بوده است.
وی ضمن تأکید بر اینکه همه پرسی قانون اساسی با تدابیر شدید امنیتی برگزار خواهد شد؛ افزود: این تصمیم در پی خشونت‌هایی که ما از این گروه مشاهده کردیم اتخاذ شده و دلیل دیگری ندارد.
در همین راستا "نبیل فهمی" وزیر خارجه دولت موقت مصر در نشست خبری مشترک با همتای الجزایری خود تأکید کرد که دولت از تصمیم خود برای قرار دادن اخوان در فهرست گروه‌های تروریستی عقب نشینی نخواهد کرد و کشورهای عربی ملزم به رعایت این مسئله هستند.
وی افزوده بود، بدون شک جریانی اسلامگرا در مصر وجود دارد و اگر گرو‌ه های اسلامگرا دموکراسی و اصل دوری از خشونت را رعایت کنند ما به آن ها احترام خواهیم گذاشت.
این در حالی است که در پی این اقدام دولت موقت مصر، گروه اخوان المسلمین ضمن محکوم کردن آن اعلام کرد که از چهارچوب اعتراضات مسالمت آمیز خارج نخواهد شد.
این اقدام دولت موقت مصر با اعتراضات و انتقادات گسترده داخلی و خارجی روبه رو شده است و سازمان دیده‌بان حقوق بشر نیز از قاهره خواسته بود از تصمیم خود عقب نشینی کند.

• برخی از علمای الازهر با انتقاد شدید از شیخ "یوسف القرضاوی" تاکید کردند که تاریخ علمی وی به پایان رسیده است.
به گزارش پایگاه خبری پانوراما الشرق الاوسط، تعدادی از علمای الازهر با حمله به شیخ یوسف القرضاوی رئیس اتحادیه علمای مسلمان را متهم کردند که از دین برای اهداف سیاسی بهره برداری می‌کند.
اظهارات علمای الازهر به خاطر فتوای اخیر قرضاوی در مورد تحریم مشارکت در همه پرسی قانون اساسی مصر صورت گرفت.
آمنة نصیر استاد فلسفه و اندیشه اسلامی در دانشگاه الازهر قاهره گفت: قرضاوی شایسته هیچ توجهی نیست و رسانه‌ها باید وی را نادیده بگیرند چرا که وی به دین بد می‌کند.
نصیر افزود که علاقه قرضاوی به مال اندوزی و پیری، باعث «خرفتی» وی شده است و تاکید کرد که او در زمره مردگان است و مردم مصر باید او را مرده به حساب بیاورند. دکتر "عباس شومان" وکیل دانشگاه الازهر تاکید کرد که تاریخ مصرف علمی قرضاوی تمام شده است و نباید به وی هیچ اهمیتی داد.
همچنین "احمد کریمه" استاد حقوق دانشگاه الازهر خواستار باطل کردن تابعیت مصری قرضاوی شد. وی تاکید کرد که همه فتواهای اخیر قرضاوی خارج از دین است و در شریعت سندیتی ندارد.

• گروه انصار بیت المقدس، وابسته به القاعده، روز سه شنبه (92.10.17) مسئولیت ربودن چهار نفر از رهبران ارشد اتحادیه کارگری مصر در سینا را بر عهده گرفت.
اتحادیه کارگری مصر با صدور بیانیه ای اعلام کرد این چهار رهبر کارگری به هنگام عزیمت به کنفرانسی برای ترغیب شهروندان به شرکت در همه پرسی قانون اساسی ربوده شدند.
به گزارش خبرگزاری شین‌هوا از قاهره، "عبدالفتاح ابراهیم"،‌ رئیس اتحادیه کارگری مصر، گفت: این اقدام با هدف ارعاب مصری ها و بازداشتن آن ها از حضور در پای صندوق های رای صورت گرفته است.
انصار بیت المقدس در گذشته نیز مسئولیت شماری از اقدامات تروریستی در مصر را که بعد از برکناری "محمد مرسی" در این کشور روی داده اند بر عهده گرفته بود.

• منابع امنیتی مصری اعلام کردند افراد مسلح روز سه شنبه (92.10.17) در قاهره به طرف یک خودرو پلیس بمب پرتاب کردند و با تیراندازی به طرف آن دست کم یک نفر را زخمی کردند.
انفجارها و اقدام به تیراندازی بر ضد نیروهای امنیتی از زمان برکناری "محمد مرسی" رئیس جمهور اسلام خواه مصر در ژوئیه گذشته، به یک موضوع شایع تبدیل شده است.
بیشتر حملات بر ضد ارتش و پلیس در شبه جزیره سینا انجام می گیرد اما این حملات به مناطق پرجمعیت دلتای نیل و الوادی نیز کشیده شده است.
به گزارش خبرگزاری رویترز از قاهره، حمله روز سه شنبه از روی یک پل در مرکز قاهره که معمولا پر تردد است صورت گرفت. منابع امنیتی ابتدا گفته بودند این حمله نزدیک منطقه الزمالک انجام شده اما بعدا اعلام کردند در محله مهندسین نزدیک الزمالک صورت گرفته است.
از 24 دسامبر تاکنون که در حمله ای انتحاری 16 نفر در حمله به اداره امنیت الدقهلیه در شهر المنصوره در دلتای نیل کشته شدند ، این دست کم چهارمین حمله در قاهره یا مناطق شمالی پایتخت به شمار می رود.
گروه تندرو انصار بیت المقدس مسئولیت انفجار المنصوره را برعهده گرفته است. این گروه پیش از نیز مسئولیت حملات دیگر به پلیس و ارتش را برعهده گرفته بود.

• دولت مصر با هدف حل بحران سوخت در این کشور، قراردادهای جدیدی برای اکتشافات نفت و گاز امضا کرده است.
به گزارش شبکه تلویزیونی المیادین، "عدلی منصور" رئیس جمهور موقت مصر دستوراتی در خصوص برخی سرمایه گذاری های نفتی با هدف حفاری های اکتشافی در دریای مدیترانه، دلتای نیل و خلیج سوئز صادر کرده است.
شهروندان و مسئولان مصری امیدوارند این اقدامات به کاهش شدت بحران سوخت در این کشور کمک کند.
"سمیه الشناوی" خبرنگار این شبکه در قاهره در گزارشی با اشاره به تصاویری از ازدحام خودروها در پمپ بنزین ها برای دریافت سوخت افزود: شاید این صحنه ها مشکل شهروندان مصری را هنگام بحران های سوخت که به صورت پیاپی در این کشور روی می دهد، نشان دهد. این در حالی است که حجم حمایت های دولت از مواد سوختی در سال مالی کنونی به بیش از 18 میلیارد دلار رسیده است و همین امر باعث شد دولت به استفاده از کارت سوخت برای نظارت بر مصرف سوخت روی بیاورد. پیش بینی می شود با آغاز استفاده از کارت های هوشمند سوخت در مصر دولت این کشور به مبلغی بالغ بر سی و شش میلیارد لیره دست پیدا کند.
در ادامه گزارش آمده است: دولت مصر در چارچوب تلاش های خود برای حل بحران سوخت، هشت توافقنامه جدید نفتی برای اکتشافات نفت و گاز با سرمایه گذاری هایی بالغ بر یک میلیارد و دویست میلیون دلار امضا کرده است. کشورهای حوزه خلیج فارس پس از برکناری "محمد مرسی" از ریاست جمهوری مصر به این کشور قول داده بودند کمک هایی بالغ بر 14 میلیارد دلار به همراه کمک های نفتی در اختیار این کشور قرار دهند که این امر هزینه های دولت برای سوخت را کاهش می دهد.

• سخنگوی وزارت خارجه مصر اعلام کرد قاهره کاردار ایران در مصر را در اعتراض به موضع اخیر وزارت خارجه ایران درباره تحولات مصر فراخوانده است.
به گزارش پایگاه خبری «بوابه الاهرام»، "بدر عبد العاطی" سخنگوی وزارت خارجه مصر در نشستی خبری اعلام کرد که به دستور "نبیل فهمی" وزیر خارجه مصر، "خالد عمران" معاون وزیر خارجه در امور غرب و مرکز آسیا "مجتبی امانی" کاردار ایران در قاهره را روز دوشنبه (92.10.16) به مقر وزارت خارجه مصر فرا خوانده است.
بر اساس این گزارش این اقدام در اعتراض به اظهارات اخیر امانی و "مرضیه افخم" سخنگوی وزارت خارجه ایران درباره تحولات جاری مصر صورت گرفته است. سخنگوی وزارت خارجه مصر ضمن اعتراض به آنچه دخالت ایران در امور مصر خواند افزود که مصر کشوری است که در امور دیگر کشورها از جمله ایران دخالت نمی‌کند و ایران را به بی‌توجهی به اوضاع واقعی مصر متهم کرد.
"عبد العاطی" اعلام کرد که کاردار مصر در تهران نیز پیام اعتراض آمیز مشابه‌ای به وزارت خارجه ایران ارسال خواهد کرد.
در همین راستا سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به این اقدام قاهره گفت: احضار کاردار ایران به وزارت خارجه مصر توضیح خاصی ندارد، آن ها از حقوقشان استفاده کرده‌اند.

• تعدادی از معترضان مصری با تجمع در برابر سفارت قطر در قاهره خواستار اخراج سفیر این کشور از مصر شدند.
به گزارش پایگاه خبری «الیوم السابع»، ده‌ها معترض مصری با تجمع در برابر سفارت قطر در قاهره خواستار اخراج سفیر این کشور از مصر شدند.
معترضان همچنین از ادامه آنچه دخالت دولت قطر در امور داخلی کشور خود نام برده بودند انتقاد کردند.
پیشتر وزارت خارجه مصر سفیر قطر در قاهره را فرا خوانده بود و تأکید کرده بود که اقدامات شدیدتری را علیه دوحه اتخاذ خواهد کرد زیرا صبر قاهره در قبال قطر حد و مرز دارد.

• نخست وزیر مصر بر تلاش برای تامین امنیت برگزاری همه پرسی قانون اساسی این کشور تاکید کرد.
به گزارش شبکه تلویزیونی روسیا الیوم، "حازم الببلاوی" گفت: همه پرسی قانون اساسی در چارچوب خواست ملت مصر برگزار می شود و ما تلاش می کنیم این همه پرسی سالم و شفاف باشد.
الببلاوی افزود، شورای ملی دفاع مصر در نشست خود تامین امنیت کامل همه پرسی قانون اساسی را بررسی کرد. "محمد ابراهیم" وزیر کشور مصر هم از اجرای طرح امنیت ویژه ای در زمان برگزاری همه پرسی قانون اساسی این کشور خبر داد.

• نامزد قبلی ریاست جمهوری مصر و آخرین نخست وزیر مبارک اعلام کرد که اگر ژنرال "سیسی" برای ریاست جمهوری نامزد شود از وی حمایت خواهد کرد.
به گزارش پایگاه خبری پانوراما الشرق الاوسط، "احمد شفیق" نامزد اسبق ریاست جمهوری مصر اعلام کرده است در صورتی که ژنرال "عبد الفتاح سیسی" اعلام نامزدی نکند خودش برای ریاست جمهوری نامزد خواهد شد.
احمد شفیق در یک مصاحبه تلویزیونی گفته است: اگر ژنرال سیسی نامزد نشود من به اندازه کافی طرفدار برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری خواهم داشت.
شفیق تصریح کرد که با سیسی یک یا سه بار تماس داشته است. این تماس‌ها بعد از به راه انداختن کمپینی تحت عنوان «با خواست مردم» است، صورت گرفته که در آن از سیسی خواسته شده تا خودش را برای ریاست جمهوری مصر نامزد کند.
انتخابات ریاست جمهوری مصر قرار است که در سال 2014 برگزار شود و به گفته کارشناسان، محافل رسانه‌ای و گرو‌ه‌های سیاسی مصر زمینه را برای نامزدی ژنرال عبد الفتاح سیسی و بازگشت تسلط ازتش بر فضای سیاسی مصر آماده می‌کنند.
پیش از این برخی شخصیت های سیاسی مصر از جمله "عمروموسی" رئیس کمیته 50 نفره تدوین قانون اساسی مصر حمایت خود را از السیسی اعلام کرده بودند.

• وزیر دفاع و حاکم فعلی مصر، با انتقاد از عملی نشدن وعده‌های مالی ریاض و ابوظبی، از پذیرش برنامه کمک عربستان و امارات به نام «طرح های عظیم سرمایه گذاری تولیدی» خودداری کرد.
به گزارش العالم،‌ ژنرال "عبدالفتاح السیسی" از پذیرش برنامه کمک عربستان و امارات به نام «طرح های عظیم سرمایه گذاری تولیدی» خودداری کرد و همچنین وزرای دولت انتقالی مصر را از حضور در نشست هایی که قرار است به این منظور برگزار شود، منع کرد.
ژنرال السیسی اصرار دارد موفقیت نقشه راه وی برای حل مشکلات سیاسی کشورش نیازمند بیش از 30 میلیارد دلار و حل مشکلات اقتصادی در 10 ساله آینده نیازمند 120 میلیارد دلار پول است.
نیاز فوری دولت موقت قاهره برای عبور از بحران فعلی یک چهارم این مبلغ در دو سال آینده است تا برای حل مشکلات امنیتی، نظامی و اقتصادی جاری از آن استفاده کند که در این میان طرف‌های سعودی و اماراتی نسبت به این حجم بالا از درخواست معترض هستند.
السیسی در تماس با شخصیت های اماراتی گفت که از مبلغ 13 میلیارد دلار که کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس تاکنون برای کمک به مصر اختصاص داده اند، فقط 40 درصد آن به خزانه مصر رسیده که برای آغاز روند سیاسی کافی نیست، به ویژه که کشورش دارای روابط خوبی با کمیته های پولی آمریکا نیست و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس وعده اعطای کمک هایی بیش از این مبلغ را داده‌اند.
السیسی و شورای نظامی معتقدند، طرح کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به ویژه در زمینه سرمایه گذاری طرحهای بزرگ که برگشت سود آن در بلندمدت خواهد بود، تامین کننده نیازهای فوری مصر نبوده و فقط نوعی وعده است.
این اختلافات فنی و مالی، باعث بروز تنش میان السیسی و همپیمانانش در حاشیه خلیج فارس شده است به ویژه که یکی از معاونان ارشد السیسی به یک مسوول اماراتی گفت: عربستان بیش از مبلغ اعطایی به مصر، برای تندروهای ضد نظام حاکم سوریه پول خرج می کند.

• شبکه تلویزیونی بی بی سی عربی گزارش داد: درگیری در شماری از شهرهای مصر میان طرفداران اخوان المسلمین و نیروهای امنیتی این کشور ادامه دارد.
"عبدالبصیر حسن" خبرنگار این شبکه در قاهره درباره درگیری های مختلف در مصر گفت: تحولات مختلف میدانی و سیاسی در مصر رخ داده است. در عرصه تحولات میدانی، تظاهرات طرفداران جماعت اخوان المسلمین ادامه دارد و هزاران نفر از حامیان "محمد مرسی" رئیس جمهور برکنار شده مصر در چندین شهر این کشور تظاهرات و نیروهای پلیس با این تظاهرات با استفاده از گاز اشک آور مقابله کردند. شدیدترین درگیری ها در شهر اسکندریه رخ داد به طوری که وزارت بهداشت مصر از کشته شدن یک نفر در این شهر خبر داد. شماری از طرفداران مرسی در شهر سوئز زخمی شدند.
درگیری های متعددی در قاهره میان طرفداران اخوان المسلمین و نیروهای پلیس رخ داده است. طرفداران مرسی خودروهای پلیس را به آتش کشیدند و شماری از اخوانی ها بازداشت شدند.
پلیس اعلام کرد برخی از بازداشت شدگان سلاح گرم در اختیار داشتند.
مقامات مصری تدابیر امنیتی را در میادین و خیابان های اصلی قاهره نظیر میدان التحریر، النهضه و رابعه العدویه تشدید کردند. ارتش مصر نیز اعلام کرد چهار تروریست را در شهر اسماعلیه که سلاح گرم داشتند بازداشت کرده است. همچنین شش نفر از فلسطینیان که از نوار غزه به صورت غیر قانونی وارد مصر شدند، بازداشت شدند.
در عرصه سیاسی، حزب آزادی و عدالت در بیانیه از سازمان های مختلف بین المللی خواست از بازداشت شدگان در زندان های مصر حمایت کند.
این حزب تاکید دارد هزاران نفر از طرفداران اخوان المسلمین در زندان های مصر حضور دارند و حقوق آنان نقض می شود. کمیته برگزاری همه پرسی پیش نویس قانون اساسی جدید مصر اعلام کرد مجوز لازم را به نهادهای مدنی برای نظارت بر همه پرسی خواهد داد. در کنار حضور ده ها سازمان مصری، سازمان های بین المللی نیز بر نظارت بر این همه پرسی حضور خواهند داشت. این همه پرسی در مصرر در روزهای سه شنبه و چهارشنبه آغاز خواهد شد و این همه پرسی در کشورهای خارجی آغاز شده است. ششصد و هشتاد هزار شهروند مصری در خارج از این کشور واجد شرکت در این همه پرسی هستند.

• یک کارشناس و مسئول پیشین در سازمان سیا آمریکا تأکید کرد که نظامی‌های مصری برای ترور رئیس جمهور برکنار شده این کشور برنامه ریزی می‌کنند.
به گزارش «الشعب مصر»، گزارش داد "مایکل شویر" کارشناس مسائل امنیتی و مسئول پیشین واحد "بن لادن" در سازمان سیا تأکید کرده که نظامی‌های مصر برای ترور "محمد مرسی" رئیس جمهور برکنار شده این کشور برنامه ریزی می‌کنند.
شویر که با شبکه «بی بی سی» گفتگو می‌کرد افزود که نظامی‌ها تنها از واکنش حامیان مرسی و عواقب این اقدام بیمناک هستند.
وی تأکید کرد که شکست پروژه به قدرت رسیدن اسلامگراها در مصر و یا نابودی آن با استفاده از کودتا امنیت و ثبات را برای مصر به بار نخواهد آورد و آن چیزی که غربی‌ها از درک آن عاجر هستند این است که بازگشت مرسی به قدرت می‌تواند ضامن امنیت جهان شود زیرا کنار گذاشتن وی با کودتا اقدام خطرناکی بود.
شویر افزود، رهبران کودتا در مصر به این مسئله توجه نکرده‌اند که تنها در قبال اخوان المسلمین خشونت به خرج می‌دهند در حالی که گروه‌های تندرویی که سابقه زیادی در دست به سلاح بردن و ایجاد خشونت دارند نه بازداشت می‌شوند و نه برخوردی با آنها صورت می‌گیرد و کودتاچی‌ها و کسانی که از آنها حمایت می‌کنند این موضوع را درک نمی‌کنند که در تا گردن در مردابی اسیر شده‌اند که تنها راه نجات آن ها بازگشت مرسی به قدرت است.
این در حالی است که روز گذشته محاکمه مرسی به دلیل آنچه مقامات مصری بدی شرایط جوی و اخلال در انتقال وی از زندان برج العرب اسکندریه به قاهره عنوان کرده بودند به تأخیر افتاد.
از سوی دیگر نیز چند هفته قبل از محاکمه مرسی مقامات امنیتی مصری خانواده و وکلای مرسی از دیدار با وی منع کرده بودند که این مسئله نگرانی خانواده و وکلای مرسی را از احتمال انتقال وی به مکان نا معلومی برانگیخته بود.

• حامیان اخوان المسلمین در چند شهر مصر با پلیس ضد شورش درگیر شدند.
تظاهرات حامیان اخوان المسلمین در مخالفت با همه پرسی قانون اساسی به درگیری با پلیس ضد شورش همراه شد.
شدیدترین درگیری ها در اسکندریه رخ داد و منابع بیمارستانی از کشته شدن یک نفر در این شهر به دست پلیس خبر داده اند. در مناطق دیگر پلیس برای مقابله با معترضان از گاز اشک آور استفاده کرد. منابع خبری از زخمی شدن چند معترض در شهر سوئز خبر داده اند.
در چند منطقه از شهر قاهره نیز درگیری هایی بین معترضان و پلیس روی داد و نیروهای ضد شورشی چندین معترض را بازداشت کردند.
تظاهرات در آستانه برگزاری همه پرسی قانون اساسی که در روزهای سه شنبه و چهارشنبه آغاز خواهد شد، شدت گرفته است و حامیان "محمد مرسی" رئیس جمهور مخلوع و اخوان المسلمین مخالف برگزاری همه پرسی هستند.

• دولت موقت مصر با ترغیب مردم به مشارکت در همه پرسی قانون اساسی در پی کسب مشروعیت هستند.
شبکه تلویزیونی فرانس24 گزارش داد، ژنرال "السیسی" فرمانده ارتش مصر و مرد قدرتمند این کشور شنبه (92.10.21) اعلام کرد که احتمالا نامزد انتخابات ریاست جمهوری خواهد شد. مجری خطاب به گزارشگر این شبکه در قاهره گفت: این اظهارات زمانی مطرح شد که مصر سه روز با برگزاری همه پرسی قانون اساسی جدید فاصله دارد. گزارشگر گفت: انتخاب زمان انتشار این تصمیم اتفاقی نبوده است. چرا که این اولین باری است که ژنرال السیسی آشکارا از احتمال نامزدی خود در انتخابات ریاست جمهوی سخن به میان آورده است. از طرف دیگر وی نامزدی خود را به خواست ملت مشروط کرده است.
در حالی که سه روز تا زمان برگزاری همه پرسی قانون اساسی جدید فاصله داریم، وی از مردم خواست تا در روزهای سه شنبه و چهارشنبه به طور گسترده در این همه پرسی شرکت کنند. از نگاه دولت و السیسی وزیر دفاع مصر، برگزاری همه پرسی فرصتی است برای کسب مشروعیت. با توجه به خشونت های هفته های اخیر، شرکت گسترده مردم در همه پرسی و رای مثبت به این قانون اساسی، نشان دهنده موافقت مردم با روند انتقال حکومت و حمایت ملت از دولت و السیسی است.

• تحلیلگر مسائل سیاسی گفت اعلام آمادگی "السیسی" برای منصب ریاست جمهوری مصر پیامی برای آمریکا است.
"عاطف النجمی" در گفتگو با شبکه تلویزیونی روسیا الیوم درباره اعلام آمادگی عبدالفتاح السیسی برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری مصر گفت: نامزدی السیسی به سه مساله و محور بستگی دارد که مهمترین آن ها نیروهای داخلی مصر، نیروهای نظامی این کشور قدرت های خارجی و در راس آن ها آمریکا بستگی خواهد داشت. پیام هایی که اکنون السیسی فرستاده به شکلی غیرمستقیم برای آمریکا ارسال شده بود و براساس اطلاعات به دست آمده، السیسی با فشارهایی خارجی درخصوص نامزدی خود مواجه بوده است.
عاطف النجمی گفت: اعلام آمادگی السیسی برای نامزدی در انتخابات حاوی این پیام برای آمریکا است که نوعی اجماع توسط ارتش و دیگر نیروهای مسلح بر سر نامزدی وی وجود دارد و ارتش قدرتمندترین نیرو در عرصه تحولات مصر به شمار می آید و از این رو آمریکا می تواند با نامزدی السیسی موافقت نماید.

• وزیر دفاع مصر اعلام کرده است نامزدی وی در انتخابات ریاست جمهوری مصر مشروط به خواست ملت مصر است.
به گزارش شبکه خبری المیادین، ژنرال "عبدالفتاح السیسی" وزیر دفاع مصر اعلام کرد، اگر من برای ریاست جمهوی مصر نامزد شوم، باید حتما با در خواست مردم و تایید ارتش باشد.
انتخابات ریاست جمهوری مصر قرار است که در سال 2014 برگزار شود و به گفته کارشناسان، محافل رسانه‌ای و گرو‌ه‌های سیاسی مصر زمینه را برای نامزدی ژنرال عبد الفتاح سیسی و بازگشت تسلط ازتش بر فضای سیاسی مصر آماده می‌کنند. پیش از این برخی شخصیت های سیاسی مصر از جمله "عمروموسی" رئیس کمیته 50 نفره تدوین قانون اساسی مصر حمایت خود را از السیسی اعلام کرده بودند.
"احمد شفیق" نامزد اسبق ریاست جمهوری و نخست وزیر مبارک اعلام کرده است در صورتی که ژنرال "عبدالفتاح سیسی" اعلام نامزدی نکند خودش برای ریاست جمهوری نامزد خواهد شد.

• روزنامه اماراتی الخلیج نوشت گروه اخوان المسلمین به دنبال به شکست کشاندن همه پرسی در مصر است.
به نوشته روزنامه الخلیج چاپ امارات دراینترنت،‌ منابع آگاه در گفتگو با پایگاه اینترنتی «الیوم السابع» فاش کردند گروه تروریستی اخوان المسلمین مصر در صدد اجرای طرحی برای به شکست کشاندن همه پرسی پیش نویس قانون اساسی هستند. به گفته این منابع گروه اخوان المسلمین با انتشار بیانیه ای در میان طرفداران خود برنامه های این گروه را برای نافرجام گذاشتن همه پرسی مشخص کرده اند. طبق این برنامه ریزی قرار است پلیس و ارتش به جنگ های خیابانی کشیده شوند و به پاسگاه های پلیس در روستاها که نیروی کمتری در آنجا مستقر هستند حمله شود. قرار است در این برنامه از کوکتل مولوتف استفاده و خودروهای پلیس به آتش کشیده شود. در این بیانیه با اشاره به اینکه طرفداران گروه اخوان المسلمین در گروه های 50 نفری وارد خیابان ها خواهند شد و همگی کوکتل مولوتف در اختیار دارند آمده است درگیری با پلیس و نیروهای امنیتی در زمان همه پرسی آسانتر از درگیری با آن ها از روز بیست و پنجم ژانویه است چون نیروهای نظامی در 13 هزار مرکز رای مستقر هستند و تامین امنیت (در مناطق مختلف مصر) برای ارتش مشکل خواهد بود. الخلیج نوشت با اینحال تحلیلگران مصر معتقدند هدف از انتشار این بیانیه صرفا ایجاد هراس و رعب قبل از برگزاری همه پرسی است.

• نیروهای امنیتی مصر در شهر سوئز روز شنبه (92.10.21) سه عضو گروه اخوان المسلمین را بازداشت کردند.
پس از درگیری های میان شماری اعضا و هواداران گروه اخوان المسلمین با نیروهای امنیتی در خیابان ارتش در شهر سوئز، سه عضو این گروه بازداشت شدند .
منبع امنیتی اعلام کرد اعضای گروه اخوان المسلمین با پرتاب مواد آتش زا موجب هراس ساکنان خیابان ارتش در محله الاربعین شدند.
به گزارش خبرگزاری محیط از قاهره، نیروهای امنیتی مصر در شهر اسوان هم سه عضو گروه اخوان المسلمین را به اتهام پرتاب بطری های آتش زا به طرف نیروهای امنیتی و زخمی کردن یک مامور پلیس و یک سرباز مصری بازداشت کردند.

• یک فعال زن مغربی به اتهام تهدید سفیر مصر در رباط در پی تلفن زدن به سفارت برای اعلام حمایت خود از "محمد مرسی" رئیس جمهور مخلوع مصر، تحت پیگرد قرار گرفت.
"خدیجه منصوری" 25 ساله و عضو حزب اسلام‌گرای عدالت و توسعه مغرب، حزب حاکم، در پی شکایت سفیر مصر از او، 12 فوریه محاکمه می شود.
این خبر را "توفیق مصیف" وکیل او اعلام کرد و بدین ترتیب اخباری را که در روزنامه های التجدید و اخبار الیوم مغرب منتشر شده بود تأیید کرد.
این زن جوان 31 دسامبر به سفارت مصر تلفن زد و به شخصی که تلفن را جواب داد گفت مقامات جدید مصر قانونی نیستند و بنابراین سفیر مصر باید خاک مغرب را ترک کند.
سفیر مصر از این زن به علت «تهدید» خود شکایت کرده است.
مصیف افزود موکلش در خانه‌اش بازداشت شد و در دادسرای رباط مورد بازجویی قرار گرفت سپس آزاد شد. وی تأکید کرد موکلش تنها عقیده‌اش را بیان کرده است بدون اینکه کوچکترین تهدیدی کرده باشد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، اسلام‌گرایان حزب عدالت و توسعه مغرب که چندین دهه در جناح مخالف قرار داشتند، در انتخابات پارلمانی که اواخر سال 2011 در بحبوحه بهار عربی برگزار شد، به موفقیتی تاریخی دست یافتند.
اما از آنجا که اکثریت قاطع را به دست نیاورند مجبور شدند ائتلافی ناهمگن تشکیل دهند که پس از ترمیم کابینه در ماه اکتبر در این ائتلاف در اقلیت قرار گرفتند.
پیروزی انتخاباتی آن ها که چند ماه پس از تصویب قانون اساسی جدید اتفاق افتاد که اختیارات دولت را افزایش می دهد، موجی از امید را در مغرب به وجود آورد. مسئولان اصلی حزب عدالت و توسعه مغرب از جمله "عبدالاله بنکران" رئیس آن، در ماه ‌های اخیر هرگز آشکارا از اخوان المسلمین و مرسی که ژوئن 2012 در مصر به ریاست جمهوری انتخاب شد و ژوییه 2013 توسط ارتش سرنگون شد، جانبداری نکرده‌اند.
با این حال، نمایندگان و هواداران حزب عدالت و توسعه مغرب ماه اوت در تظاهراتی بزرگ در حمایت از مرسی در رباط شرکت کردند.
حدود 10 هزار نفر به فراخوان جنبش اسلامی العدل و الاحسان که جنبشی ممنوع است اما با آن مدارا می شود، پاسخ دادند. تظاهرکنندگان اخراج سفیر مصر را خواستار شدند.

• هیأت علمای الازهر در نشستی که برگزار شده بود ضمن دعوت از شهروندان مصری برای حضور در همه پرسی قانون اساسی تأکید کردند که فتواهای قرضاوی سیاسی است و هیچ ارتباطی با اسلام ندارد.
به گزارش پایگاه خبری «پانوراما الشرق الاوسط»، هئیت علمای الازهر به ریاست "احمد الطیب" از قانون اساسی جدید حمایت کرده و از شهروندان مصری خواست در همه پرسی بر قانون اساسی حضور پیدا کنند.
این هیئت تأکید کرد که با توجه به اینکه الازهر هئیتی در کمیته تدوین قانون اساسی داشته، هیچ مخالفتی با اسلام در قانون اساسی جدید وجود ندارد و فتواهای تحریم قانون اساسی به صورت شرعی و عرفی باطل است.
"یوسف القرضاوی" روحانی مصری الاصل و رئیس اتحادیه جهانی علمای اسلام، مدتی پیش با صدور فتوایی، شرکت در همه‌پرسی قانون اساسی جدید مصر را حرام اعلام کرد؛ این همه پرسی قرار است 23 و 24 دی برگزار شود. قرضاوی پیش از این عضو هیت علمای «الازهر» به شمار می رفت که در تاریخ 12 آذر 92 از این سمت استعفا داد، البته یک هفته بعد از این تاریخ، دانشگاه الازهر طی بیانیه ای، اعلام کرد، قرضاوی استعفا نداده بلکه، برکنار شده است.
یک منبع آگاه در هیئت علمای الازهر تأکید کرد، این هیئت فتواهای قرضاوی را رد کرده است و افزوده که فتواهای قرضاوی هیچ سند شرعی ندارند و ناشی از تعصب و جانبداری از احزاب و جریان های سیاسی است و هیچ ارتباطی با اسلام ندارد.
دانشگاه الازه مصر به عنوان مرکز فتوای جهان اهل تسنن، به هنگام برکناری "محمد مرسی" رئیس جمهور سابق مصر، موافق این اقدام ارتش بود و نماینده الازهر در شورای مشورتی برکناری محمدمرسی، شرکت کرد. در مقابل یوسف القرضاوی به عنوان روحانی حامی اخوان المسلمین، در مقر خود در دوحه قطر، به طور پیوسته علیه علمای الازهر و حکومت موقت مصر، موضع گیری کرده است. شدت موضع گیری های وی به حدی است که، هفته پیش حکومت مصر با احضار سفیر قطر در قاهره، تحویل قرضاوی به مقامات قضایی مصر را خواستار شد.

• رئیس جمهور موقت مصر از مردم این کشور خواست فردا در همه پرسی قانون اساسی جدید مصر شرکت کنند تا کشوری جدید و پیشرفته بنا کنند و این در حالی است که مخالفان دولت کنونی این کشور همچنان بر مواضع خود مبنی بر مخالفت با دولت و همه پرسی قانون اساسی اصرار می کنند.
به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره، "عدلی منصور" ضمن اعلام این مطلب افزود انتخابات ریاست جمهوری قبل از انتخابات پارلمانی برگزار خواهد شد.
منصور در سخنانی گفت: بدانید که تصویب قانون اساسی جدید راه را برای برداشتن گام های ثابت و جدی در مسیر برقراری دموکراسی هموار می کند.
وی در ادامه افزود، مصر رئیس جمهور و پارلمانی منتخب خواهد داشت.
از سوی دیگر مقامات مصر با نزدیک شدن زمان برگزاری همه پرسی قانون اساسی، اقدامات و تدابیر امنیتی شدیدی اتخاذ کرده اند. مقامات کودتا در مصر همه پرسی قانون اساسی را به منزله پلی برای عبور از آن جهت مشروعیت بخشیدن به عمل انجام شده می دانند. در همین حال تظاهرات و اعتراضات علیه کودتا و قانون اساسی در دانشگاه های مختلف مصر ادامه دارد.
"عمر الخطیب" گزارشگر این شبکه در گزارشی همراه با پخش تصاویری از اعتراضات و درگیری معترضان و نیروهای امنیتی در مصر گفت: اوضاع حاکم بر مصر در آستانه برگزاری همه پرسی قانون اساسی نشان دهنده عمق اختلافات و شکاف هایی است که در این کشور وجود دارد به گونه ای که تلاش های دولت و رسانه های طرفدار آن را برای تصویب قانون اساسی با مشکل روبرو می کند.
وی در ادامه به تظاهرات دانشجویان دانشگاه قاهره اشاره کرد و افزود، دانشجویان در دانشگاه تظاهرات می کنند و آنگونه که تصاویر نشان می دهد اوضاع دگرگون می شود و نیروهای پلیس به استفاده از گاز اشک آور و گلوله های ساچمه ای علیه دانشجویان می پردازند و آن ها را تعقیب می کنند.
گروهی از دانشجویان به خیابان های اطراف می ریزند. کوی دانشجویان دختر دانشگاه الازهر نیز شاهد حوادث مشابهی بود. نیروهای امنیتی بدون در نظر گرفتن هویت دانشجویان و این که تظاهرکنندگان پسر یا دختر هستند به آن ها حمله می کنند. دانشجویان دانشگاه منصوره نیز با برپایی تظاهراتی خواستار تحریم همه پرسی قانون اساسی شدند و پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آن ها عبارت «تحریم کن» نوشته شده بود. بدین ترتیب دولت با این اقدامات پیام امنیتی شدیدی ارسال کرد. این در حالی است که بیش از یک سوم نیروهای ارتش نیز کار تامین امنیت همه پرسی را بر عهده خواهند داشت.
در ادامه گزارش آمده است: برخی از وزرا، هنرمندان و ورزشکاران مصری نیز در تشویق مردم به شرکت در همه پرسی قانون اساسی مشارکت کردند. همزمان با تلاش هایی که برای تشویق مردم به شرکت در همه پرسی می شود، برخوردهای شدید امنیتی با تظاهرکنندگان نیز ادامه دارد. در این شرایط مخالفان کودتا بر مواضع خود اصرار می کنند.

• 98 درصد رای دهندگان مصری در عربستان که به مدت پنج روز از هشتم تا دوازدهم ژانویه (18 دیماه الی 22دیماه 92) در همه پرسی پیش نویس اصلاحات قانون اساسی مصر شرکت کردند، به این پیش نویس رای مثبت دادند.
به گزارش خبرگزاری آلمان از ریاض، سفارت مصر در عربستان یکشنبه شب با انتشار بیانیه ای اعلام کرد از 23651 رای دهنده که در همه پرسی شرکت کردند 23011 نفر به پیش نویس قانون اساسی رای مثبت و 474 نفر رای منفی دادند. شمار آراء باطله نیز 166 رای اعلام شد.
سفارت مصر افزود، میزان رای مثبت به پیش نویس قانون اساسی در مرکز رای گیری ریاض 97 ممیز هشت دهم درصد و در مرکز رای گیری جده 98 درصد بوده است.
"عفیفی عبدالوهاب" سفیر مصر در عربستان اعلام کرد رای گیری هم در ریاض و هم در جده در آرامش برگزار شد. وی از همکاری گسترده مقامات عربستانی در زمان برگزاری همه پرسی و تسهیل ورود رای دهندگان به مراکز رای گیری قدر دانی کرد و رفتار متمدنانه مصری ها در این همه پرسی را ستود.

• گروه های انقلابی در مصر درباره نامزدی "عبدالفتاح السیسی" فرمانده ارتش این کشور در انتخابات ریاست جمهوری آینده اختلاف نظر دارند.
به گزارش شبکه تلویزیونی العربیه، احزاب جبهه نجات ملی مصر از نامزدی السیسی در انتخابات ریاست جمهوری استقبال کردند. با این وجود، "حمدین صباحی" بنیانگذار جریان مردمی مصر که یکی از احزاب جبهه نجات ملی است قصد دارد در انتخابات ریاست جمهوری آینده نامزد شود.
"محمد انیس" یکی از رهبران جبهه نجات به العربیه گفت: ما بارها اعلام کرده ایم که از نامزدی عبدالفتاح السیسی در انتخابات ریاست جمهوری حمایت می کنیم، زیرا السیسی بیشترین بخت و محبوبیت را در این انتخابات دارد و می تواند بیشترین آرا را به دست آورد.
حزب سلفی النور مصر هم اعلام کرد مخالفتی با تصمیم السیسی برای نامزدی در این انتخابات ندارد. جنبش ششم آوریل مصر مخالفت خود را با نامزدی السیسی اعلام و تاکید کرد مخالف ریاست جمهوری هر فردی با پیشینه نظامی است. این جنبش شرایط کنونی در مصر را بازگشت به زمان سرکوبگری در این کشور دانست.
"خالد اسماعیل" یکی از رهبران جنبش ششم آوریل گفت: ما به شخص عبدالفتاح السیسی اعتراضی نداریم، بلکه مخالفت ما با رئیس جمهور شدن فردی نظامی است. زیرا ما می خواهیم رئیس جمهور غیر نظامی باشد تا بتواند اهداف انقلاب بیست و پنجم ژانویه یعنی آزادی، عدالت اجتماعی و کرامت انسانی را محقق کند. ما سی سال حکومت "حسنی مبارک" و پیش از آن از پیامد حکومت نظامیان رنج بردیم و نمی خواهیم شرایط گذشته تکرار شود.»
جنبش اخوان المسلمین مصر با تاکید بر مخالفت با نامزدی السیسی در انتخابات ریاست جمهوری، آن را دلیل این مسئله دانست که آنچه در سی ام ژوئن در مصر رخ داد کودتا بود.

• یک جریان سیاسی در مصر در فراخوانی از مردم این کشور خواست اگر خواستار نامزدی "عبدالفتاح سیسی" وزیر دفاع کشور در انتخابات ریاست جمهوری هستند روز جمعه (92.1027) به خیابان ها سرازیر شوند.
به گزارش پایگاه خبری محیط، جریان استقلال در مصر که متشکل از 32 حزب و گروه سیاسی است در کنفرانسی مطبوعاتی از مردم مصر در شهرهای مختلف این کشور خواست روز هفدهم ژانویه برای حمایت از نامزدی سیسی در انتخابات در خانه نمانند.

• تلویزیون بی بی سی گفت ابراز تمایل عبد الفتاح السیسی به نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری مصر واکنش های متفاوتی را در این کشور در پی داشته است.
به گزارش شبکه تلویزیونی بی بی سی عربی، اظهارات اخیر سرلشکر "عبد الفتاح السیسی" وزیر دفاع مصر که قوی ترین اشاره به تمایل وی به نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری مصر توصیف شده، واکنش های مختلفی را در این کشور در پی داشته است. این اظهارات در شرایطی بیان می شود که مردم مصر برای شرکت در همه پرسی قانون اساسی جدید آماده می شوند.
"عزه محی الدین" گزارشگر این شبکه در گزارشی در این زمینه گفت بالاخره سرلشکر عبد الفتاح السیسی وزیر دفاع در اظهارتی که تا حد زیادی آشکار بود به امکان نامزد شدن خود در انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد و این مسئله ای است که در ماههای گذشته بحث و جدل زیادی بر سر آن جریان داشت. سیسی همچنین از مردم مصر خواست در همه پرسی قانون اساسی حضور پررنگ داشته باشند.
سیسی گفت: «باید همه ما در این همه پرسی شرکت کنیم زیرا چشم همه جهانیان به ما دوخته شده است. مردم مصر باید به صحنه بیایند و خواسته های خود را با شرکت در همه پرسی بیان کنند.»
گزارشگر شبکه در ادامه گفت برخی ها این اظهارات را به منزله درخواست تفویض اختیار به خود دانستند. درست همان گونه که مردم در 26 ژوئیه به خیابان آمدند و به وی اختیار کامل برای مبارزه با آنچه تروریسم نامید، دادند. برخی از نیروهای سیاسی، از اظهار نظر در این زمینه خود داری کرده و منتظر آغاز ثبت نام نامزدها مانده اند ولی برخی دیگر از نامزدی وی حمایت کرده اند.
"شهاب وجیه"، سخنگوی حزب «مصری های آزاد» گفت حزب ما سرلشکر عبدالفتاح السیسی را نامزدی بسیار خوب برای انتخابات ریاست جمهوری می داند و معتقد است ایشان محبوبیت بسیار زیادی در میان مردم دارد و از ویژگیهای لازم برای ایجاد توافق ملی و مردمی برخوردار است. موضع نهایی ما هنوز اعلام نشده و منتظر ثبت نام نامزدها هستیم ولی هیچ تردیدی نداریم که سرلشکر سیسی بیش از هر نامزد دیگری شانس پیروزی دارد و بیش از همه محبوبیت دارد.»
گزارشگر شبکه در ادامه گفت پیش بینی هایی نیز درباره مواضع جریانات مختلف سیاسی وجود دارد.
"مصطفی کامل" السید استاد علوم سیاسی دانشگاه آمریکایی قاهره گفت: «نیروهای لیبرال از این گزینه حمایت می کنند و تردیدی نیست که بخش وسیعی از افکار عمومی می خواهند مصر، رئیس جمهوری قوی و دارای سابقه نظامی داشته باشد تا بتواند با چالش های امنیتی موجود در کشور مقابله کند. تردیدی نیست که اخوان المسلمین با نامزدی ایشان مخالفت خواهند کرد. من همچنین فکر می کنم حزب مصر قوی نیز که دکتر "عبدالمنعم ابو الفتوح" ریاست آن را بر عهده دارد، با نامزدی سیسی مخالف خواهد بود. برخی نیروهای انقلابی نیز قطعا با این مسئله مخالفند و آن را موجب ادامه یافتن دولت نظامی و امنیتی می دانند. نیروهای ناصری نیز با نامزدی السیسی مخالفند.»
گزارشگر شبکه در ادامه گفت شهروندان مصری که آگاهی شان درباره تحولات سیاسی در کشورشان افزایش یافته است، آن ها هم درباره این تصمیم اظهار نظر کردند.
یک جوان مصری گفت: «به نظر من السیسی به ریاست جمهوری خواهد رسید. بنابراین لازم است که همه ما در انتخابات شرکت کنیم. باید همه مردم شرکت کنند.»
یک جوان دیگر گفت: «به نظر من سیسی برای ریاست جمهوری مناسب است و امیدوارم که ایشان انتخاب شود»
یک جوان دیگر گفت: «امیدوارم ایشان رئیس جمهور شود. به نظر من در شرایط کنونی، بهتر است ایشان رئیس جمهور بشود زیرا به نفع کشور است.»
یک مرد میانسال هم گفت: «به نظر من، اگر وزیر دفاع در قدرت بماند به نفع مصر است.»
یک مرد میانسال دیگر که سوار بر موتورسیکلت بود گفت: «از خدا می خواهیم که ایشان نامزد انتخابات بشود.»
گزارشگر شبکه در ادامه افزود اما مخالفان نامزدی عبد الفتاح السیسی همچنان این نظر خود را در قالب آنچه ادامه سیاست کودتاچیان در مصر می نامند، بیان می کنند.
بسیاری ها معتقدند انتخاب سرلشکر عبد الفتاح السیسی به ریاست جمهوری می تواند احساس امنیت از دست رفته را بازگرداند اما برخی دیگر معتقدند این مسئله منجر به نابودی تجربه دموکراسی خواهد شد که انقلاب 25 ژانویه 2011 زمینه آن را فراهم کرده است. و مصر در میان این استقبال و مخالفت، در مرحله دشواری قرار دارد که هنوز پایان نیافته است.

• نامزد سابق انتخابات ریاست جمهوری مصر در گفتگو با پایگاه خبری العهد، نسبت به تلاش بازماندگان "مبارک" برای بازگشت به صحنه سیاسی مصر هشدار داد.
"ابو العز الحریری" نامزد دوره گذشته انتخابات ریاست جمهوری مصر در گفتگو با پایگاه خبری «العهد»، هشدار داد که بازماندگان رژیم مبارک تلاش می‌کنند که به صحنه سیاسی قدرت بازگردند.
الحریری افزود: اگر 25 ژانویه‌ای وجود نداشت، 30 ژوئنی نیز صورت نمی‌گرفت و آن ها تلاش می‌کنند 25 ژانویه را از طریق مواضع خود از بین ببرند.
وی تأکید کرد که بازماندگان رژیم پیشین باید دست از اظهار نظر بردارند زیرا اگر آن ها به صحنه سیاسی کشور راه یافتند موج سوم و چهارمی برای تحقق اهداف انقلاب ایجاد خواهد شد.
الحریری یادآور شد که جامعه مصر هنوز تحت تأثیر فروپاشی و فساد است و جبهه نجات ملی نتوانست بر برنامه یکسانی اتفاق نظر پیدا کند و این یکی از دلایل مهم ناتوانی جبهه نجات ملی به منظور آمادگی برای انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری آینده است.
بعد از برکناری مرسی در 30 ژوئن به دست نیروهای موسوم به انقلابی و ارتش مصر، نشانه‌های آشکاری از احتمال بازگشتن بازماندگان رژیم پیشین بر رأس قدرت در مصر مشاهده شده است، از جمله محاکمه حسنی مبارک به صورت غیر علنی برگزار شده و حکم آزادی او نیز صادر شد، در حالی که بیش از 3 ماه مرسی در محل نا معلومی زندانی شده بود و از حقوق اولیه یک زندانی مانند وکیل و ملاقات محروم شده بود.
از سوی دیگر نیز در قانون اساسی مصر اختیارات نظامی‌ها افزایش پیدا کرده که با تلاش "عبدالفتاح السیسی" وزیر دفاع مصر برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری این کشور، به نظر می‌رسد دوران مبارک و سلطه نظامی‌ها بر مصر بار دیگر تکرار خواهد شد.

• وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد همه پرسی قانون اساسی جدید مصر باید در فضایی سالم و شفاف برگزار شود .
چاک هیگل یکشنبه شب (92.10.22) در تماس تلفنی با "عبدالفتاح السیسی" همتای مصری خود گفت هر شهروند مصری باید از این فرصت برخوردار باشد تا باشرکت آزادانه در همه پرسی قانون اساسی جدید، رای خود را در صندق بیاندازد.
بر اساس بیانیه وزارت دفاع آمریکا، هیگل و السیسی تاثیر برگزاری همه پرسی قانون اساسی جدید مصر را بر روند سیاسی انتقالی فعلی این کشور بررسی کردند .
وزیر دفاع آمریکا افزود دولت مصر باید تسهیلات لازم را برای حضور کمیته های نظارتی داخلی و خارجی در مصر به منظور نظارت بر روند برگزاری همه پرسی در این کشور فراهم سازد.
همه پرسی قانون اساسی جدید مصر روزهای 14 و 15 ژانویه (سه شنبه و چهارشنبه این هفته) برگزار خواهد شد .
به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان سعودی از قاهره، در همین حال هیئتی 35 نفره از یک سازمان آمریکایی موسوم به دموکراسی بین المللی به منظور پیگیری روند برگزاری همه پرسی قانون اساسی جدید مصر وارد قاهره شد.

• نیروهای امنیتی مصر 19 نفر از دانشجویان طرفدار جماعت اخوان المسلمین را در قاهره بازداشت کردند.
به گزارش شبکه تلویزیونی العربیه، سه نفر از افراد بازداشت شده از دانشجویان دختر هستند.
پلیس مصر اعلام کرد دانشجویان طرفدار اخوان المسلمین با بستن خیابان های اطراف سه دانشگاه در قاهره، مردم را به تحریم همه پرسی قانون اساسی دعوت کردند.
نیروهای امنیتی مصر برای متفرق کردن این دانشجویان، گاز اشک آور به سوی آن ها شلیک کرد. وزارت بهداشت مصر از زخمی شدن هفت نفر در درگیری بین طرفداران اخوان المسلمین و پلیس این کشور زخمی شدند.

• گروهی از ناظران بین المللی برگزاری همه پرسی قانون اساسی در مصر روز یکشنبه (92.10.22) وارد فرودگاه قاهره شدند.
منابع وابسته به فرودگاه بین المللی قاهره در این باره گفتند: تعداد قابل توجهی از ناظران که اتحادیه اروپا و اتحادیه آفریقا را نمایندگی می کنند برای نظارت بر روند برگزاری همه پرسی در مصر وارد فرودگاه قاهره شدند ضمن اینکه هیئت هایی از برخی سازمان های آمریکایی نیز با همین هدف به قاهره رسیده اند.
به گزارش خبرگزاری فلسطینی معا از قاهره، گروه هایی که وارد مصر شدند پیش از این دعوتنامه هایی را از قاهره دریافت کرده بودند.

• نیروهای امنیتی مصر در ادامه عملیات نظامی گسترده در مناطق مختلف سینای شمالی 10 فرد مظنون را بازداشت و تعدادی از پناهگاه های افراد مسلح را نابود کردند.
نیروهای امنیتی مصر در ادامه عملیات نظامی علیه عناصر مسلح وابسته به گروه های تروریستی و تکفیری، دیروز به مناطق جنوب شهر العریش، بئر العبد و رفح یورش بردند.
نیروهای امنیتی مصر در این عملیات 10 فرد مسلح را بازداشت و چند دستگاه خودرو و موتورسیلکت بدون پلاک و یا با پلاک های جعلی را در این مناطق کشف و ضبط کردند.
منابع امنیتی مصر افزودند هفت نفر از افراد بازداشت شده از عناصر وابسته گروه اخوان المسلمین هستند. این افراد به تحریک مردم به شرکت در تظاهرات اعتراضی و نیز اعمال خشونت علیه ارتش و ماموران پلیس متهم هستند.
به گزارش خبرگزاری محیط از العریش، نیروهای امنیتی مصر در عملیات نظامی دیروز در شهر مرزی رفح با نوار غزه همچنین سه تونل زیرزمینی را کشف و ویران کردند.

 

  فرستادن مقاله
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

جهان از آفریقا چه می‌خواهد؟

۱۳۹۶/۶/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران:‌ تحولات مغرب عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات سودان (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات لیبی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات مصر (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات سودان (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات لیبی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مصر (174)

۱۳۹۵/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مصر (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات لیبی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات لیبی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مصر (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات سودان (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مصر (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات لیبی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات لیبی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات سودان (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مصر (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات لیبی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات سودان (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران:تحولات مغرب عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات مصر (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مصر (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات لیبی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات سودان (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

تحولات لیبی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مصر (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات لیبی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مصر (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مغرب عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مصر (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات لیبی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات سودان (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مغرب عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مصر (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات لیبی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مصر (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات لیبی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات سودان (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات سودان (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات لیبی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات مصر (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات مصر (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات سودان (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مصر (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات لیبی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات سودان (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مصر (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات لیبی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات لیبی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات سودان (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات سودان (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات لیبی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات سودان (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات لیبی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مصر (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات لیبی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات لیبی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات لیبی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات سودان (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات مصر (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مصر (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات لیبی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات مصر (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات سودان (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات لیبی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات سودان (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مصر (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مصر (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات سودان (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات لیبی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات سودان (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات سودان (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات لیبی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات مصر (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات لیبی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات لیبی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مصر (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات سودان (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات لیبی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات سودان (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات سودان (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات سودان (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات لیبی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات سودان (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات سودان (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات سودان (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مصر (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (117)

۱۳۹۳/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات سودان (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات سودان (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مصر (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات لیبی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات سودان (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (112)

۱۳۹۳/۹/۱۹

آفران: تحولات لیبی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات سودان (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات لیبی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات سودان (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مصر (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات سودان (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات لیبی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مصر (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات لیبی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات سودان (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات مصر (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات لیبی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات سودان (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولان مغرب عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (107)

۱۳۹۳/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات لیبی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات مصر (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات سودان (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مصر (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات لیبی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات سودان (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مصر (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات سودان (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات لیبی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات سودان (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات لیبی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات سودان (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات لیبی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مصر (98)

۱۳۹۳/۶/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات لیبی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مصر (96)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مصر (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات لیبی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات سودان (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات مصر (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات سودان (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مصر (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات لیبی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران : تحولات مغرب عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مصر (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات لیبی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات سودان (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات لیبی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مصر (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مصر (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مصر (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات لیبی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مصر (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات سودان (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مصر (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات سودان (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات مصر (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات لیبی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات سودان (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات سودان (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات لیبی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مصر (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات لیبی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات سودان (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات سودان (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات لیبی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مصر (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات لیبی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مصر (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربي (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربي (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مصر (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات لیبی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات سودان (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات مصر (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات لیبی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات لیبی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مصر (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی(70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات مصر (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات لیبی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات سودان (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات لیبی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات مصر (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی(68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات سودان (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات لیبی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مصر (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی(67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات مصر (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات لیبی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات سودان (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات سودان (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات لیبی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی(65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مصر (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مصر (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات لیبی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات سودان (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مصر (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات لیبی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات سودان (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات مصر (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

نگاه آفران: تحولات مصر 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات لیبی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

نگاه آفران: تحولات سودان 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: آفريقاي جنوبي اولين ايستگاه اجلاس كميسيون مشترك دولت تدبير و اميد

۱۳۹۲/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مصر (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات سودان (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

نگاه آفران: تحولات مغرب عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات لیبی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات سودان 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات سودان (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات لیبی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مصر (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات سودان (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات مصر (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات لیبی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات سودان (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات لیبی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات مصر (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مصر (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات لیبی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات سودان (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات مصر (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات مصر (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات سودان (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات لیبی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مصر (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات سودان (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات سودان (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات لیبی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مصر (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات سودان (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات لیبی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات سودان (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: گزارش تحليلي بر سفر رئيس جمهور ايالات متحده آمريكا به آفريقا

۱۳۹۲/۴/۱۶

آفران: تحولات لیبی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات سودان (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات لیبی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات سودان (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات مصر (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات سودان (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات سودان (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مصر (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات سودان (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات لیبی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات ليبي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی(34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مصر (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات لیبی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات سودان (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات ليبي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مصر (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات سودان (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات مصر(32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مصر (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: کودتا در آفریقای مرکزی

۱۳۹۲/۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات لیبی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات سودان (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مصر (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مصر (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات مصر (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات سودان (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات لیبی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مصر (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات لیبی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات مصر (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات سودان (23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۴

آفران: تحولات ليبي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات مغرب عربي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات آفریقای غیر عربی (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مصر (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات ليبي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات لیبی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات سودان (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات لیبی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مصر (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات سودان (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات لیبی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات مصر (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات سودان (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مغرب عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات لیبی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مصر (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات سودان (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات سودان (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مصر (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱

آفران:حسن الشیخ محمود رئیس جمهور جدید سومالی

۱۳۹۱/۶/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۲۶

دیدگاه اسلام گرایان درباره آینده قبطی ها در مصر

۱۳۹۱/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۱۹

تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: انتخابات كشور ليبي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (5)

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: عملکرد حزب اسلامی النهضة پس از انقلاب تونس

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (4)

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۷

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (3)

۱۳۹۱/۳/۲۴

انتخابات ریاست جمهوری مصر (2012)

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: عواقب پیروزی "احمدشفیق" در انتخابات

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (2)

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: میزان موفقیت اخوان المسلمین در بازیابی پایگاه مردمی خود

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (1)

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: حکم دادگاه مبارک به نفع نامزد اخوان تمام شد

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: بروز اعتراضات در مصر و نشانه رفتن نامزدی نخست وزیر مبارک

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۶

آفران:نظرات موافقان و مخالفان مرسی

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: وجوب توافق بین اخوان و نیروهای انقلابی علیه احمد شفیق

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۹

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۸

مصر و تهدیدات عمر سلیمان

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: انتخابات مصر صحنه پراکندگی آراء میان دو مجموعه اسلام گرا و مدنی

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: بررسی و تحلیل آخرین وضعیت انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: شعارهای انتخاباتی برخی نامزدهای برجسته انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.25

۱۳۹۱/۲/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.24

۱۳۹۱/۲/۲۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.23

۱۳۹۱/۲/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.20

۱۳۹۱/۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.19

۱۳۹۱/۲/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.18

۱۳۹۱/۲/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.17

۱۳۹۱/۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.16

۱۳۹۱/۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.13

۱۳۹۱/۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.12

۱۳۹۱/۲/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.11

۱۳۹۱/۲/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.10

۱۳۹۱/۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.09

۱۳۹۱/۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.05

۱۳۹۱/۲/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.04

۱۳۹۱/۲/۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.03

۱۳۹۱/۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.02

۱۳۹۱/۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.30

۱۳۹۱/۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.29

۱۳۹۱/۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.28

۱۳۹۱/۱/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.27

۱۳۹۱/۱/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.26

۱۳۹۱/۱/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.23

۱۳۹۱/۱/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.22

۱۳۹۱/۱/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.21

۱۳۹۱/۱/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.20

۱۳۹۱/۱/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.19

۱۳۹۱/۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.16

۱۳۹۱/۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.15

۱۳۹۱/۱/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.14

۱۳۹۱/۱/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.07

۱۳۹۱/۱/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.06

۱۳۹۱/۱/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.21

۱۳۹۰/۱۲/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.20

۱۳۹۰/۱۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.17

۱۳۹۰/۱۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.16

۱۳۹۰/۱۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.15

۱۳۹۰/۱۲/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.13

۱۳۹۰/۱۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.10

۱۳۹۰/۱۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.09

۱۳۹۰/۱۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.08

۱۳۹۰/۱۲/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.07

۱۳۹۰/۱۲/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.06

۱۳۹۰/۱۲/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.03

۱۳۹۰/۱۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.02

۱۳۹۰/۱۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.01

۱۳۹۰/۱۲/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.30

۱۳۹۰/۱۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.29

۱۳۹۰/۱۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.11.19

۱۳۹۰/۱۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.17

۱۳۹۰/۱۱/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.16

۱۳۹۰/۱۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.10

۱۳۹۰/۱۱/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.09

۱۳۹۰/۱۱/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.08

۱۳۹۰/۱۱/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.05

۱۳۹۰/۱۱/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.28

۱۳۹۰/۱۰/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.27

۱۳۹۰/۱۰/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.26

۱۳۹۰/۱۰/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.25

۱۳۹۰/۱۰/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.21

۱۳۹۰/۱۰/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.19

۱۳۹۰/۱۰/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.18

۱۳۹۰/۱۰/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.17

۱۳۹۰/۱۰/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.14

۱۳۹۰/۱۰/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.13

۱۳۹۰/۱۰/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.12

۱۳۹۰/۱۰/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.11

۱۳۹۰/۱۰/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.10

۱۳۹۰/۱۰/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.06

۱۳۹۰/۱۰/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.05

۱۳۹۰/۱۰/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.03

۱۳۹۰/۱۰/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.29

۱۳۹۰/۹/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.28

۱۳۹۰/۹/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.27

۱۳۹۰/۹/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.26

۱۳۹۰/۹/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.23

۱۳۹۰/۹/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.22

۱۳۹۰/۹/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.21

۱۳۹۰/۹/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.20

۱۳۹۰/۹/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.19

۱۳۹۰/۹/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.12

۱۳۹۰/۹/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.09

۱۳۹۰/۹/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.08

۱۳۹۰/۹/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.07

۱۳۹۰/۹/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.06

۱۳۹۰/۹/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.05

۱۳۹۰/۹/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.02

۱۳۹۰/۹/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.01

۱۳۹۰/۹/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.28

۱۳۹۰/۸/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.25

۱۳۹۰/۸/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.14

۱۳۹۰/۸/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.11

۱۳۹۰/۸/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.10

۱۳۹۰/۸/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.08

۱۳۹۰/۸/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.03

۱۳۹۰/۸/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.02

۱۳۹۰/۸/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.27

۱۳۹۰/۷/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.26

۱۳۹۰/۷/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.25

۱۳۹۰/۷/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 24 .7 .90

۱۳۹۰/۷/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.18

۱۳۹۰/۷/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.17

۱۳۹۰/۷/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.16

۱۳۹۰/۷/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.12

۱۳۹۰/۷/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.09

۱۳۹۰/۷/۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.06

۱۳۹۰/۷/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.05

۱۳۹۰/۷/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.03

۱۳۹۰/۷/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.30

۱۳۹۰/۶/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.28

۱۳۹۰/۶/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.27

۱۳۹۰/۶/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.26

۱۳۹۰/۶/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.22

۱۳۹۰/۶/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.20

۱۳۹۰/۶/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.06.19

۱۳۹۰/۶/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.16

۱۳۹۰/۶/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.15

۱۳۹۰/۶/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.14

۱۳۹۰/۶/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.13

۱۳۹۰/۶/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.12

۱۳۹۰/۶/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.08

۱۳۹۰/۶/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.07

۱۳۹۰/۶/۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.06

۱۳۹۰/۶/۶

آفریقا در هفته ای که گذشت (900527 الی 900602)

۱۳۹۰/۶/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.05

۱۳۹۰/۶/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.02

۱۳۹۰/۶/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.01

۱۳۹۰/۶/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.30

۱۳۹۰/۵/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.29

۱۳۹۰/۵/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.24

۱۳۹۰/۵/۲۴

آفران: انقلابیون لیبی در مقابل یک آزمون سخت

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900513 الی 900519)

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.23

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.22

۱۳۹۰/۵/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.19

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: صحنه جنگ لیبی پس از آغاز ماه رمضان

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.18

۱۳۹۰/۵/۱۸

آفران: محاکمه حسنی مبارک ؛ واکنش ها و پیامدها

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.17

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.16

۱۳۹۰/۵/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.15

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفریقا در هفته ای که گذشت (900506 الی 900512)

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفران: تحولات شمال آفر یقا - 90.05.12

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: آفريقاي شرقي؛ اهميت استراتژيك و افق هاي پيش رو

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.11

۱۳۹۰/۵/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.10

۱۳۹۰/۵/۱۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.09

۱۳۹۰/۵/۹

آفران: قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.08

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.05

۱۳۹۰/۵/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.04

۱۳۹۰/۵/۴

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (2)

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.03

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.02

۱۳۹۰/۵/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.01

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (1)

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.29

۱۳۹۰/۴/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.28

۱۳۹۰/۴/۲۸

آفران: دموکراسی در آفریقا

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.27

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (900416 الی 900422)

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.25

۱۳۹۰/۴/۲۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.22

۱۳۹۰/۴/۲۲

آفران: مراکش، تاریخ و جغرافیا

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.19

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: موریتانی پس از انقلاب های عربی

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.18

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفریقا در هفته ای که گذشت (900409 الی 900415)

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: مراکش پس از همه پرسی

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.15

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (پایانی)

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.14

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (2)

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.13

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (1)

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.12

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: دلیل حمایت آمریکا از انقلابیون و سازمان های مصری

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.11

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفریقا در هفته ای که گذشت (900402 الی 900408)

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تاثير عوامل اقتصادي بر انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.08

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.07

۱۳۹۰/۴/۷

آفران: نشانه های “همه پرسی نظامی" درباره رئیس جمهور آینده مصر

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.06

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: عدم تناسب نقش و حقوق زنان در افریقا

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.05

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: گزينه هايي دشوار سياست مصر در قبال انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.04

۱۳۹۰/۴/۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (900326 الی 900401)

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: بروز اختلاف در صفوف انقلابیون لیبی

۱۳۹۰/۴/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.01

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: تغییر پشت درب‌های الجزایر و مغرب پس از لیبی

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: اصلاحات در قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.31

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: مصادره انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.30

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.29

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: صف بندی احزاب تونسی برای انتخابات آینده

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفریقا در هفته ای که گذشت (900319 الی 900325)

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: آخرین تحولات سودان

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.28

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.25

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: اعطاي وام به مصر و ربودن انقلاب

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: بازیگران منطقه ای؛ تلاش برای مدیریت انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.24

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: انقلاب هاي عربي و سياست هاي آمريكا در قبال ايران

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: اختاپوس جاسوسی اسرائیل در تونس و مصر

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.23

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900311 الی 900318)

۱۳۹۰/۳/۲۱

آفران: بررسی نتایج انتخابات شهرداری ها در آفریقای جنوبی

۱۳۹۰/۳/۹

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی بنین

۱۳۹۰/۱/۲۸

انتخابات 2011 نیجریه

۱۳۹۰/۱/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (891205 الی 891211)

۱۳۸۹/۱۲/۱۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (891114 الی 891120)

۱۳۸۹/۱۱/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (891030 الی 891106)

۱۳۸۹/۱۱/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891023 الي 891029)

۱۳۸۹/۱۱/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891016 الي 891022)

۱۳۸۹/۱۰/۲۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891009 الي 891015)

۱۳۸۹/۱۰/۱۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891002 الي 891008)

۱۳۸۹/۱۰/۱۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890925 الي 891001)

۱۳۸۹/۱۰/۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890918 الي 890924)

۱۳۸۹/۹/۲۹

تقويم انتخابات سال 2011 ميلادي در آفريقا

۱۳۸۹/۹/۲۷

ماداگاسكار قانون اساسي 17 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۲۳

زيمبابوه ریاست جمهوری می 2011

۱۳۸۹/۹/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890911 الي 890917)

۱۳۸۹/۹/۲۰

ساحل عاج ریاست جمهوری 31 اکتبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۸

تانزانيا و زنگبار رياست جمهوري و پارلماني

۱۳۸۹/۹/۱۷

مصر قوه مقننه 28 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۷

اوگاندا رياست جمهوري و پارلماني 18 فوریه 2011

۱۳۸۹/۹/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890813 الي 890813)

۱۳۸۹/۸/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890729 الي 890805)

۱۳۸۹/۸/۸

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890722 الي 890728)

۱۳۸۹/۸/۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890715 الي 890721)

۱۳۸۹/۷/۲۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890708 الي 890714)

۱۳۸۹/۷/۱۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890625 الي 890701)

۱۳۸۹/۷/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890618 الي 890624)

۱۳۸۹/۶/۲۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890611 الي 890617)

۱۳۸۹/۶/۲۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890604 الي 890610)

۱۳۸۹/۶/۱۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890528 الي 890603)

۱۳۸۹/۶/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890521 الي 890527)

۱۳۸۹/۵/۳۰

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890514 الي 890520)

۱۳۸۹/۵/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890507 الي 890513)

۱۳۸۹/۵/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890431 الي 890506)

۱۳۸۹/۵/۹

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890424 الي 890430)

۱۳۸۹/۵/۲

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890417 الي 890423)

۱۳۸۹/۴/۲۶