نگاه آفران > آفران: تحولات مصر (76)

آفران: تحولات مصر (76)

تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۱۲/۷

تحولات مصر 76

وقايع مهم مصر از تاريخ 28/11/92 الي 5/12/92

 

 • در انفجار بمب در مسیر اتوبوس حامل گردشگران خارجی در طابای مصر و در نزدیکی مرز با فلسطین اشغالی چهار نفر کشته و بیست و نه نفر زخمی شدند.

سه کشته این انفجار از اتباع کره جنوبی و دیگری راننده اتوبوس بوده است.

 

 • سفارت آمریکا در مصر حمله تروریستی روز یکشنبه(92.11.27) به گردشگران خارجی را در منطقه طابا در شبه جزیره سینا محکوم کرد .

سفارت آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد :« واشنگتن حمله تروریستی به اتوبوس حامل گردشگران خارجی را در منطقه طابا به شدت محکوم می کند».

سفارت آمریکا در این بیانیه افزود هیچ توجیهی برای عاملان چنین حملات تروریستی بدلانه و جنایتکارانه قابل قبول نیست و از مقامات مصر خواست با عاملان این جنایت قاطعانه برخوردکند .

سفارت آمریکا همچنین با خانواده قربانیان این اقدام جنایتکارانه ابراز همدردی کرد.

به گزارش خبرگزاری آلمان از قاهره، منبع امنیتی مصر اعلام کرد در حمله به اتوبوس حاملان گردشگران کره جنوبی در منطقه طابا دست کم چهار نفر کشته و 27 تن دیگر زخمی شدند که حال 13 نفر از آنان وخیم است .

در پی وقوع این انفجار نیروهای امنیتی مصر منطقه توریستی طابا و گذرگاه مرزی این منطقه با رژیم صهیونیستی را به طور کامل مسدود و از تردد افراد و خودروها در این منطقه جلوگیری کردند.

 

 • سفارت روسیه در قاهره روز یکشنبه(92.11.27) تقویت روابط و همکاری دو جانبه روسیه و مصر را در موضوعات مختلف خواستار شد .

"سرگئی کربیچینکو" ابراز امیدواری کرد روابط دوستانه وصمیمانه روسیه و مصر به عالی ترین سطح ممکن برسد و همکاری مشترک و دوجانبه مسکو و قاهره ، حجم مبادلات تجاری دو کشور و نیز سطح تبادل کالاهای کشاورزی و تولیدات مواد اولیه به کالاهای صنعتی افزایش یابد .

"کربیچینکو" در کنفرانس خبری در قاهره گفت مسئله ایجاد منطقه صنعتی روسیه در مصر و افزایش حجم مبادلات تجاری میان مسکو و قاهره از موضوعات مهم مورد بحث در نشست های کمیته عالی مشترک دو کشور در مارس آینده خواهد بود .

وی افزود تلاش مقامات روسیه و مصر در نشست مارس آینده در مسکو بر گسترش همکاری تجاری و اقتصادی دوجانبه متمرکز خواهد بود .

به گزارش خبرگزاری آلمان از قاهره ، سفیر روسیه در قاهره تاکید کرد مصر جزئیات مسئله مورد اختلاف این کشور با اتیوپی درباره پرونده ساخت سد النهضه بر روی رود نیل و پیامدهای احتمالی آن را به اطلاع روسیه رسانده است .

"سرگئی کربیچینکو" درباره تصمیم ژنرال "عبدالفتاح السیسی" وزیر دفاع مصر برای نامزدی درانتخابات ریاست جمهوری آینده مصر گفت :« به عقیده ما تصمیم "السیسی" تصمیمی شجاعانه است و روسیه از السیسی حمایت می کند و امیدوار است او در انتخابات ریاست جمهوری آینده مصر پیروز شود».

 

 • وزیران امور خارجه مصر و کره جنوبی درباره انفجار اتوبوس گردشگران خارجی درمنطقه طابا در مصر تلفنی گفتگو کردند.

به گزارش خبرگزاری دولتی عربستان سعودی واس از قاهره ، به دنبال حمله تروریستی یکشنبه (92.11.27) به اتوبوس حامل گردشگران خارجی در منطقه گردشگری طابا که به کشته و زخمی شدن دهها تن از آنها از جمله تعدادی گردشگر کره جنوبی انجامید ، "نبیل فهمی" وزیر امور خارجه مصر در گفتگوی تلفنی یکشنبه شب (92.11.27)خود با "یون پیونگ سی" همتای کره ای خود ضمن محکوم کردن این حمله تروریستی ، همدردی دولت و ملت مصر را با خانواده های گردشگران کره ای که در این حادثه کشته و زخمی شدند ، اعلام کرد.

 

 • کره جنوبی حمله تروریستی به یک دستگاه اتوبوس حامل گردشگران را در مصر محکوم کرد .

وزارت امور خارجه کره جنوبی روز دوشنبه(92.11.28) در بیانیه ای حمله تروریستی و خونین به اتوبوس گردشگران خارجی را در منطقه گردشگری طابا در جنوب شبه جزیره سینا که به کشته شدن چهار تبعه کره جنوبی و زخمی شدن شماری دیگر منجر شد ، به شدت محکوم کرد.

وزارت امور خارجه کره جنوبی در این بیانیه با ابراز نگرانی از حمله انتحاری به شهروندان این کشور در شبه جزیره سینا در مصر ، افزود سئول نمی تواند خشم شدید خود را در برابر چنین جنایت غیر انسانی کتمان کند .

وزارت خارجه کره جنوبی در ادامه ضمن ابراز همدردی با خانواده های قربانیان این حمله تروریستی ، متعهد شد همه امکانات لازم را برای حمایت از آسیب دیدگان این حمله فراهم سازد .

 

 • شورای امنیت سازمان ملل متحد روز یکشنبه(92.11.28) حمله تروریستی به یک اتوبوس حامل گردشگران را در سینای جنوبی در مصر محکوم کرد.

در این حمله تروریستی چهار نفر از جمله سه گردشگر اهل کره جنوبی کشته شدند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد خواستار مجازات عاملان این حمله تروریستی شد.

شورای امنیت در بیانیه ای اعلام کرد:«اعضای شورای امنیت با شدیدترین لحن ممکن این حمله تروریستی را محکوم می کنند.»

شورای امنیت همچنین با خانواده های قربانیان این حادثه و همچنین مجروحان «این اقدام شنیع» و همچنین با مردم و دولت های مصر و کره ابراز همدردی کرد.

در بیانیه شورای امنیت سازمان ملل متحد آمده است:« اعضای شورای امنیت اعلام می کنند تروریسم به هر شکل و نوع جدی ترین تهدید برای صلح و امنیت جهانی محسوب می شود.»

 

 • گروه موسوم به انصار بیت المقدس مسئولیت انفجار یک اتوبوس حامل گردشگران خارجی را در شهر طابای مصر پذیرفت.

به گزارش خبرگزاری فلسطینی معا از قاهره، این گروه در صفحه ویژه خود در توئیتر نوشت:‌« همانگونه که وعده داده بودیم به فضل خدا و به همت مجاهدان، اتوبوسی در طابا مورد هدف قرار گرفت و اینگونه عملیات پس از این نیز علیه مقامات و منابع اقتصادی چون گاز و گردشگری ادامه خواهد داشت».

در این بیانیه اینترنتی به گردشگران چهار روز مهلت داده شد تا مصر را ترک کنند در غیر این صورت کسی جز خود را سرزنش نکنند.

 

 • الاهرام در گزارشی نوشت وزیر امور خارجه مصر با هماهنگ کننده سازمان ملل متحد در روند صلح خاورمیانه و معاون وزیر امور خارجه آمریکا دیدار کرد.

به گزارش پایگاه اینترنتی روزنامه الاهرام مصر "نبیل فهمی" یکشنبه (92.11.27) با "رابرت سری" هماهنگ کننده سازمان ملل متحد در روند صلح خاورمیانه درباره تحولات مساله فلسطین و لغو محاصره نوار غزه گفتگو کرد.

"بدر عبدالعاطی" سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه مصر گفت این دیدار بر تحولات مساله فلسطین با توجه به روند مذاکرات کنونی بین طرفین صهیونیست و فلسطینی متمرکز بود. "فهمی" همچنین با "جفری فلتمن" معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور سیاسی دیدار کرد .

در این دیدار درباره مسائل مورد اهتمام طرفین گفتگو شد.

 

 • کارشناس نظامی در مصر خواستار آن شد تا نقش دستگاه جاسوسی رژیم صهیونیستی در انفجار تروریستی منطقه طابا در مصر بررسی شود.

سرلشکر "حاتم عبدالفتاح صابر" گفت:« این حادثه رنگ و بوی اطلاعاتی - یهودی دارد. این برداشت ناشی از شواهد متعددی است که این اتفاق با خود همراه کرده است. وقتی به سفر ژنرال "عبدالفتاح سیسی" به روسیه و امضای توافقنامه های نظامی و تسلیحاتی میان قاهره و مسکو بیندیشیم مشخص می شود مصر سیاست گرایش به شرق را انتخاب کرده است. این اتفاق بر منافع آمریکا در منطقه تاثیر منفی خواهد گذاشت در نتیجه پس از چنین اتفاقاتی شاهدانفجار تروریستی در نزدیکی مرز با رژیم صهیونیستی هستیم».

وی که در گفتگوی اختصاصی با پایگاه خبری محیط سخن می گفت افزود:« دلیل دیگری که دست داشتن موساد را در این حادثه نشان می دهد اظهارات اخیر مقامات آمریکایی مبنی بر ضرورت مداخله رژیم صهیونیستی در حوادث صحرای سینای مصر است، البته آنان برای توجیه سخنانشان مسائل امنیتی را مطرح می کنند. آمریکا مدت زمانی است که سعی می کند چنین وانمود کند که مصر کنترلی بر صحرای سینا ندارد».

"حاتم عبدالفتاح صابر" ادامه داد:« آمریکایی سعی می کنند با بیان چنین سخنانی راه را برای مداخله بین المللی در تامین امنیت کانال سوئز فراهم کنند. به نظر می رسد حادثه تروریستی طابا بهانه خوبی برای رسیدن به این هدف بوده است اما نیروهای امنیتی مصر با جدیت پیگیر آن هستند تا اجازه ندهند چنین حوادثی در کشور تکرار شود».

وی افزود:« تردیدی در نقش داشتن موساد در انفجار طابا نیست اما ممکن است این نقش از طریق حمایت مالی یا لجستیکی از گروه انصار بیت المقدس باشد».

 

 • رئیس سابق ستاد نیروهای مسلح مصر و معاون رئیس سابق شورای عالی نیروهای مسلح این کشور نامزدی خود را در انتخابات ریاست جمهوری آینده اعلام کرد.

به گزارش شبکه تلویزیونی العربیه الحدث، دفتر رسانه ای سرلشکر "سامی عنان" با صدور بیانیه ای تاکید کرد عنان به زودی در نشست خبری به طور رسمی نامزدی خود را در انتخابات ریاست جمهوری مصر اعلام خواهد کرد.

 

 

 • جنبش مقاومت اسلامی فلسطین گزارش های برخی سایت های خبری مصر را درخصوص کشف جسد عامل انتحاری فلسطینی در منطقه مزارع العاشر تکذیب کرد.

"سامی ابو زهری" سخنگوی جنبش حماس یکشنبه شب (92.11.27) به الرساله نت گفت گزارش های وارده به نقل از منابع امنیتی مصر کاملا بی اساس و خلاف واقع است .

ابو زهری در ادامه با اشاره به اینکه حماس تاکنون گزارشی از کشته شدن اعضا و یا رهبران این جنبش در مصر دریافت نکرده است ، گفت:«ما از طرف های مصری که این خبر را منتشر کرده اند می خواهیم اسم فرد مقتول را اعلام کنند ».

 

 • سفارت مصر در آمریکا گزارشی از روند مبارزه با تروریسم در مصر را به دولت آمریکا، کنگره، رسانه ها و مراکز تحقیقاتی و مطالعاتی این کشور تحویل داد.

 سفارت مصر هدف از تهیه این گزارش را توضیح درباره اتفاقات داخلی مصر و بیان درست حوادثی دانست که گروههای تندرو در برخورد با مردم مصر ایجاد کرده اند.

در این گزارش درباره سلسله حوادث تروریستی علیه مردم، نیروهای مسلح و پلیس مصر در مناطق مختلف این کشور از جمله صحرای سینا و استان قاهره توضیحاتی ارائه شده و آمده است:« این حوادث از زمان اعلام نقشه راه سیاسی در مصر( پس از سی ام ژوئن) تاکنون منجر به کشته شدن صدها غیر نظامی و بیش از 350 نظامی و نیروی امنیتی در کشور شده است».

 

 • شیخ الازهر مصر در صدر هیئتی از مقامات اسلامی روز دوشنبه (92.11.28) راهی کویت شد.

"احمد الطیب" به دعوت رسمی "شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح" امیر کویت عازم این کشور شد.

"احمد الطیب" در سفر سه روزه به کویت با امیر و شماری مسئولان بلند پایه کویت درباره راههای تقویت همکاری میان الازهر و مراکز دینی این کشور گفتگو خواهدکرد.

الطیب افزود حمله به گردشگران خارجی که وارد کشورهای اسلامی می شوند، گناهی بزرگ و مردود است .

وی تاکید کرد این افراد با مجوز رسمی دولت و به شکل قانونی وارد مصر شدند و باید امنیت کامل آنان حفظ شود.

 

 • روزنامه اماراتی البیان گزارش داد که بعد از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در مصر عضویت این کشور در اتحادیه آفریقا رفع تعلیق خواهد شد.

این روزنامه به نقل از "سمیر حسنی" رئیس بخش آفریقا در اتحادیه عرب گزارش داده که اتحادیه عرب در این تصمیم گیری نقش عمده‌ای داشته و بارها برای اتحادیه آفریقا توضیح داده که موضع این اتحادیه از حوادث 30 ژوئن در مصر اشتباه بوده و تحولاتی که منجر به برکناری "مرسی" شده کودتا نیست بلکه انقلابی تمام عیار بوده است.

"حسنی" افزود: بر اساس قوانین اتحادیه آفریقا بعد از برکناری "مرسی" به دلیل نداشتن رئیس جمهوری که بر اساس روند قانونی انتخاب شده باشد عضویت مصر به حالت تعلیق در آمد که با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در دو ماه آینده و انتخاب رئیس جمهور جدید برای کشور این مسأله نیز برطرف خواهد شد.

وی تأکید کرد که اتحادیه آفریقا در اقدام خود برای تعلیق عضویت مصر واژه کودتا را ذکر نکرده بود بلکه تغییرات ایجاد شده در کشور را در تضاد با قانون اساسی خوانده بود که با توجه به قانون اساسی جدید مصر که با حضور 20 میلیون رأی دهنده به تصویب رسیده است انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی در مصر برگزار خواهد شد.

 

 • پنج تن از عناصر تکفیری در پی عملیات ارتش مصر در شبه جزیره سینا، کشته و سه تن دیگر زخمی شدند.

به گزارش رویترز، سرهنگ "احمد محمدعلی" سخنگوی ارتش مصر دوشنبه (92.11.28) در بیانیه ای با اعلام این مطلب گفت: نیروهای امنیتی روز دوشنبه با حمله به محل تجمع تروریست ها در شهرهای بئرالعبد، شیخ زوید و رفح، توانستند پنج تن از عناصر تکفیری وابسته به گروه تروریستی اخوان المسلمین را کشته و سه تن دیگر را زخمی کنند.

 

 • "علی العشیری" معاون وزیر خارجه مصر در امور کنسولی، در یک سفر سه روزه به ایران در نشست مقامات کنسولی عضو سازمان دی هشت (سازمان کشورهای اسلامی در حال توسعه) در تهران شرکت کرد.

این اولین سفر یک مقام مصری از زمان تظاهرات مردمی در 30 ژوئن 2013 (یکشنبه 9 تیر 1392) تاکنون است که منجر به برکناری ˈمحمد مرسیˈ رییس جمهور منتخب این کشور شد.

به نوشته پایگاه خبری بوابه مصر به نقل از یک منبع مصری، العشیری به دستور "نبیل فهمی" وزیر خارجه مصر ریاست هیات مصری شرکت کننده در نشست مقامات کنسولی عضو سازمان دی هشت را به عهده دارد.

بر همین اساس هیات مصری ابتدا راهی استانبول و از آنجا عازم تهران شده است. نشست مقامات کنسولی عضو سازمان دی هشت (سازمان کشورهای اسلامی در حال توسعه) دوشنبه (92.11.28) در دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه آغاز شد.

در این نشست راهکارهای تسهیل صدور روادید بازرگانان هشت کشور اسلامی عضو این سازمان بررسی می شود.

ریاست این اجلاس را حسن قشقاوی معاون کنسولی و امور مجلس وزیر امور خارجه کشورمان بر عهده دارد.

دو کشور مصر و بنگلادش در سطح معاون وزیر خارجه و دیگر کشورهای عضو دی هشت در سطح مدیران کل امور کنسولی در این نشست حضور دارند.

نشست مقامات کنسولی کشورهای عضو سازمان دی هشت تا سه شنبه (92.11.29) ادامه دارد.

 

 • به گزارش روزنامه «مصری الیوم»، جریان‌های دانشجویی حامی اخوان المسلمین اعلام کردند که با آغاز ترم تحصیلی جدید در دانشگاه‌های این کشور اعتراضات دانشجویی وارد مرحله جدیدی خواهد شد.

بر اساس این گزارش اعتراضات دانشجویی از هفته آینده از سر گرفته خواهد شد و در روز 21 فوریه که روز جهانی دانشجویان است به نقطه اوج خود خواهد رسید.

"حسام جمال" یکی از فعالان دانشجویی مصری تأکید کرد که اعتراضات دانشجویان با محور درخواست برای آزادی دانشجویان دختر و پسر زندانی از چند روز آینده و روز شنبه (92.12.03) آغاز خواهد شد و بار دیگر دانشجویان در دانشگا‌ه‌ها و منزل رئیس جمهور موقت مصر تجمع خواهند کرد.

 • نامزد احتمالی انتخابات ریاست جمهوری مصر تأکید کرد که اگر در انتخابات ریاست جمهوری مصر پیروز شود مسئولیت وزارت دفاع مصر را به السیسی محول خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس "حمدین صباحی" نامزد پیشین انتخابات ریاست جمهوری مصر و موسس جریان «الشعبی» (مردمی) در گفت‌وگو با روزنامه «تایمز»، انگلیس تأکید کرد که اگر در انتخابات ریاست جمهوری مصر پیروز شود مسئولیت اداره وزارت دفاع را به "عبدالفتاح السیسی" وزیر دفاع فعلی مصر محول خواهد کرد.

"صباحی" که اعلام کرده در انتخابات ریاست جمهوری مصر حضور پیدا خواهد کرد افزود: ترجیح می‌دهم افرادی قوی در دولت من حضور داشته باشند که بتوانند در محقق کردن اهداف انقلاب به من کمک کنند.

 

 • دادستانی مصر ۴ متهم پرونده تشکیل گروهک جاسوسی برای رژیم صهیونیستی در مصر را به دادگاه جنائی قاهره ارجاع داد.

به گزارش روزنامه «مصری الیوم»، «هشام برکات» دادستان مصر ۴ متهم پرونده تشکیل گروهک جاسوسی برای رژیم صهیونیستی در مصر را به دادگاه جنائی قاهره ارجاع داد.

"رمزی محمد احمد الشبینی"، "سحر ابراهیم محمد سلامه"، "وساموئل بن زائیف" و "دیوید وایزمن" متهمان این پرونده هستند که دو تن از آنها از افسران موساد هستند.

دادستانی مصر دو متهم اول را به جرم تلاش برای جاسوسی برای طرف خارجی (رژیم صهیونیستی) و کمک به دو متهم دیگر برای دست یابی به اطلاعاتی درباره مصر و اقدام علیه منافع ملی به دادگاه جنائی قاهره ارجاع داده‌‌اند.

رمزی محمد احمد الشبینی همچنین متهم به داشتن روابط نا مشروع با تعدادی از اعضای سازمان جاسوسی اسرائیل (موساد) است.

 

 • شیخ الازهر که به کویت سفر کرده به همراه هیأت همراهش با امیر کویت دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش پایگاه خبری «الیوم السابع»، "احمد الطیب" شیخ الازهر به همراه هیأت همراه سه شنبه (92.11.29) با شیخ "صباح الاحمد الجابر الصباح" امیر کویت و شیخ "نواف الاحمد الصباح" ولیعهد این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این سفر وزیر اوقاف مصر و یکی از اعضای هیأت علمای ارشد شیخ الازهر را همراهی می‌کنند که با استقبال گسترده مقامات کویتی روبه رو شده‌‌اند.

شیخ الازهر در این دیدار از حمایت‌های کویت از قاهره تقدیر کرد و افزود که این مسأله نشان دهنده عمق روابط دو کشور است که به نفع ملت‌های اسلامی و عربی است.

 • امیر کویت نیز ضمن تأکید بر این مسأله که منفعت مصر همان منفعت کویت است افزود که مصر در قلب مردم کویت جای دارد زیرا این کشور همواره نقشی پیشتاز در جهان عرب بازی کرده است.
 • روزنامه مصریون به نقل از یکی از اعضای جنبش تمرد تأکید کرد که این جنبش دست از حمایت از السیسی برداشته است.

به گزارش روزنامه «مصریون»، «خالد القاضی» عضو دفتر سیاسی جنبش تمرد تأکید کرد که اعضای این گروه در نشست‌های اخیر خود به نتیجه رسیده‌اند که به صورت آشکار از "عبدالفتاح السیسی" وزیر دفاع مصر در انتخابات ریاست جمهوری حمایت نکنند.

وی افزود: بر این اساس اعضای تمرد آزاد خواهند بود که از هر کاندیدایی در انتخابات ریاست جمهوری مصر بر اساس دیدگاه خود حمایت کنند.

"قاضی" تأکید کرد که این تصمیم بعد از اقدام "حمدین صباحی" که در آن از حمایت اعضای تمرد از خود سخن گفته بود و در نتیجه آن اختلاف نظرهایی در درون جنبش ایجاد شده بود، اتخاذ شده است.

"قاضی" ضمن پافشاری بر نبودن شکاف میان اعضای تمرد تأکید کرد که در چند روز آینده این جنبش از طریق برگزاری نشستی خبری عقب نشینی خود از حمایت از "السیسی" را اعلام خواهد کرد.

 

 • گروه شبه نظامی موسوم به انصار بیت المقدس سه شنبه (92.11.29) به گردشگران خارجی هشدار داد که مصر را تا 20 فوریه (92.12.01) ترک کنند و گرنه به آنها حمله خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از قاهره، این گروه مسلح فعال در شبه جزیره سینا که مسوولیت حمله انتحاری روز یکشنبه (92.11.27) را به یک دستگاه اتوبوس گردشگران خارجی به عهده گرفت که در آن دو شهروند کره جنوبی و یک مصری کشته شدند، این بیانیه را در صفحه پایگاه توییتر وابسته به خود در اینترنت منتشر کرد.

این گروه در بیانیه ای که به زبان انگلیسی در توییتر منتشر کرد، افزود: ما به گردشگران توصیه می کنیم که پیش از به انتها رسیدن مهلت اول اسفند با سلامتی از مصر خارج شوند.

 

 • برخی شهرهای مصر صحنه تظاهرات شبانه علیه حاکمان این کشور بود.

به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره، مخالفان کودتای نظامی در برخی استان های مصر تظاهرات کردند. این تظاهرات به منظور گرامیداشت حادثه خودروی زندان ابوزعبل روی داد که در آن سی و هشت نفر از بازداشت شدگان عملیات برچیدن تحصن رابعه العدویه بر اثر استنشاق گاز اشک آور، کشته شدند، برگزار شد. این افراد بر اثر اشتنشاق گاز اشک آوری که نیروهای امنیتی در داخل خودرو به میان آنها انداختند کشته شدند.

گزارشگر الجزیره در گزارش خود با اشاره به ادامه اعتراضات علیه کودتای نظامی در مصر افزود: این اعتراضات شب و روز ادامه دارد. پدیده تظاهرات گسترده شبانه در هفته های اخیر برای بازگشت روند دموکراسی نگاه ها را به خود جلب کرده است. این در حالیست که بیشتر ناظران معتقدند تحرکات طرفداران بازگشت مشروعیت کاهش یافته است. برخی استان های مصر عصر روز سه شنبه (92.11.29) در پاسخ به درخواست برگزاری مراسم در ششمین ماه حادثه خودروی زندان ابو زعبل تظاهرات کردند.

تظاهرکنندگان در عین شمس پرچم روسیه را که "عبدالفتاح السیسی" وزیر دفاع روسیه اخیرا به آنجا سفر کرده و با حمایت این کشور از نامزدی خود برای انتخابات ریاست جمهوری روبرو شده بود، به آتش کشیدند. چند تظاهرات نیز در محله های مختلف اسکندریه برگزار شد.

در ادامه گزارش آمده است:تظاهرات مشابهی هم در سوئز برگزار شد. اهالی صعید نیز تظاهراتی با همین مضمون برگزار کردند.

 

 • به نقل از پایگاه خبری «النشره»، "سعد الحریری" نخست وزیر سابق لبنان به همراه هیأت همراهش در قاهره با "عبدالفتاح السیسی" وزیر دفاع مصر دیدار کرد.

 

 • وزیر امور اسرا در کابینه تشکیلات خودگردان فلسطین با هدف بررسی مشکلات اسرای فلسطینی وارد قاهره شد.

"عیسی قراقع" که از پایتخت اردن وارد مصر شده است در دیدار با مقامات مصری، با آنان درباره مشکلات اسرای فلسطینی در بند رژیم اشغالگر گفتگو خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری محیط، "قراقع" قرار است در نشست روز چهارشنبه (92.11.30) نمایندگان دائم کشورهای عربی در اتحادیه عرب حضور یابد.

نشست امروز اتحادیه عرب با هدف بررسی مسائل و مشکلات اسرای فلسطینی است و به نظر می رسد در این نشست برای ارسال پرونده اسرا به مجامع بین المللی تصمیم گیری شود.

 

 • منابع خبری در مصر اعلام کردند حسنی مبارک دیکتاتور مخلوع این کشور، با یک فروند بالگرد نظامی به آکادمی پلیس محل برگزاری جلسات دادگاه انتقال پیدا کرد.

شبکه ماهواره ای صدی البلد مصر در این باره اعلام کرد جلسه چهارشنبه (92.11.30) دادگاه مبارک متعلق به پرونده سوء استفاده از صد میلیون لیره از اموال کاخ ریاست جمهوری است.

 

 • مقامات مصری برای یازدهمین روز متوالی به بستن گذرگاه مرزی رفح ادامه می دهند.

به گزارش شبکه تلویزیونی الاقصی؛ مقامات مصری برای یازدهمین روز متوالی از دو طرف گذرگاه مرزی رفح را بسته اند.

 

 • مصر در نهمین کنفرانس اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری‌ اسلامی هیچ نماینده‌ای به تهران نفرستاد.

علیرغم برگزاری دومین روز از اجلاس اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری ‌های اسلامی هیچ یک از نمایندگان مجالس مصر در این اجلاس حضور نیافتند و تنها در ساعات اولیه آغاز اجلاس رئیس دفتر حافظ منافع این کشور در تهران در جمع مهمانان حضور پیدا کرد.

 

 • با برگزاری انتخابات درون حزبی حزب الدستور، "هاله شکرالله" جانشین :محمد البرادعی" موسس حزب الدستور شد.

"شکر الله" در این انتخابات بیش از 108 رأی از همه آراء اعضای حزب را به دست آورده در حالی که فهرست «البقاء لمن یبنی» (باقی ماندن سازندگان) تنها 58 رأی را به خود اختصاص داده و فهرست "حسام عبدالغفار" 23 رأی را به خود اختصاص داده است.

"یاقوت السنوسی" به عنوان دبیر کل حزب انتخاب شده است.

 

 • شبکه تلویزیونی العالم در اوایل روز شنبه (92.12.03) گزارش داد ، منابع آگاه مصری اعلام کردند در درگیری هایی که در استان المنیا در مصر رخ داد یک دانشجوی مصری کشته شد.

 

 • به گزارش تلویزیون «اسکای نیوز» عربی، در عملیات نیروهای ارتش مصر در مناطق «العریش»، «رفح» و «شیح زوید» پنج فرد مسلح کشته شدند.

 

 • شنبه (92.12.03) دومین جلسه محاکمه رئیس‌جمهور برکنارشده مصر و ۱۳۱ تن دیگر از اعضای اخوان‌المسلمین در پرونده فرار از زندان وادی النطرون پیگیری می‌شود.

این جلسه که به صورت علنی برگزار می‌شود با حضور هیأت دفاع از مرسی به ریاست "محمد سلیم العوا" همراه خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری «الیوم السابع»، یک منبع امنیتی تأکید کرد که 25 گروه از نیروهای امنیت مرکزی و 20 گروه جنگنده و 44 خودروی زرهی برای تأمین امنیت محاکمه و انتقال "محمد مرسی" رئیس جمهور برکنار شده مصر و دیگر اعضای اخوان در پرونده مربوط به فرار از زندان وای النطرون در نظر گرفته شده‌اند.

یک منبع امنیتی دیگر نیز تأکید کرد که همه متهمان به غیر از مرسی از زندان طره به آکادمی پلیس قاهره منتقل شده‌‌اند و هماهنگی های لازم برای انتقال مرسی از زندان «برج العرب» اسکندریه نیز ایجاد شده است.

 

 • نیروهای امنیتی مصر سرکرده شاخه گروه تکفیری جماعت اسلامی در بنی سویف را بازداشت کردند.

به گزارش پایگاه خبری محیط، "احمد یوسف" که از قاهره به استان بنی سویف بازمی گشت در منطقه ای بیابانی بازداشت شد.

 

 • نیروهای مسلح مصر جمعه (92.12.02) پنج فرد مسلح خطرناک را در شمال منطقه سینا کشته و 36 تن دیگر را بازداشت کردند.

این نیروها چند پناهگاه افراد مسلح ، 11 خودرو و 13 موتور سیکلت بدون پلاک آنان را منهدم کردند.

نیروهای مسلح مصر همچنین توانستند بیش از 32 تونل را تخریب و مقادیر زیادی کالای قاچاق کشف و ضبط کنند.

 

 • به گزارش پایگاه خبری «پانوراما الشرق الاوسط»، گزارش‌هایی در رسانه‌های مصری منتشر شده که حاکی از دیدارهای پنهانی و محرمانه «حمدین صباحی» موسس حزب مردمی مصر با تعدادی از اعضای اخوان المسلمین است.

این گزارش‌ها حاکی است که احتمال حمایت اخوان المسلمین از "صباحی" با توجه به هدف مشترک آنها در تلاش برای دور کردن "عبدالفتاح السیسی" وزیر دفاع مصر از کرسی ریاست جمهوری، بالا گرفته است.

 

 • به گزارش شبکه خبری «سی ان ان»،  "حمدین صباحی" که خود را برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری مصر آماده می‌کند در جمع هوادارانش بار دیگر "السیسی" را به مناظره دعوت کرد و همچنین از بازداشت و زندانی کردن افرادی که وی آنها را فرزندان انقلاب خواند انتقاد کرد.

وی ضمن اینکه مناظره با وزیر دفاع را حق مردم مصر توصیف کرد افزود: نمی‌خواهم رقابت های انتخاباتی شکافی میان مردم و نیروهای انقلابی و ارتش ایجاد کند و نتیجه انتخابات آنگونه که برخی فکر می‌کنند از حالا تمام شده نیست.

صباحی از سفر مقامات روسی به قاهره استقبال کرد و آن را موفق ارزیابی کرد و خواستار روابط دوستانه با کشورهای جهان شد و در ارتباط با رابطه با ایران گفت: روابط با تهران پیش از اطمینان خاطر به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس پیشرفت نخواهد کرد.

این نامزد انتخاباتی آزادسازی فلسطین را رویای هر مصری دانست و تأکید کرد که مسئولیت مصر بازگشت به جایگاه خود در سطح کشورهای عربی است.

"صباحی" با اشاره به بحران سوریه نیز تأکید کرد که مصر از سوریه در برابر هرگونه تجاوز خارجی دفاع خواهد کرد و کمک به سوریه به معنای کمک به مردم این کشور در محقق کردن دموکراسی و آزادی در این کشور است.

وی همچنین گفت: تکفیری‌ها انقلاب مردم سوریه را ربوده‌‌اند.

موسس جریان مردمی با انتقاد از بازداشت افرادی که وی آنها را فرزندان انقلاب نامید گفت: مبارزه با تروریسم را نمی‌توان تنها در راهکارهای امنیتی خلاصه کرد و با اشاره به وضع حمل یک زن جوان مصری در حالی که به جرم حمایت از اخوان زندانی شده بود گفت: صحیح نیست که یک زن مصری در زندان کودک خود را دنیا بیاورد.

 

 • یک دادگاه مصر روز شنبه (92.12.03) شش مامور پلیس از اتهام مشارکت در کشتار 83 تظاهرکننده معترض را در شهر اسکندریه در سواحل مدیترانه در شمال این کشور در جریان قیام سال 2011 از اتهامات وارده مبرا دانست.

به گزارش اسوشیتدپرس از قاهره، یکی از این ماموران تبرئه شده، رییس پیشین امنیت و یگان پلیس ضد شورش شهر اسکندریه است.

یکی از اتهامات این افراد، تحریک به قتل است و دادستان ها گفته اند که فرماندهان، این ماموران را برای رویارویی با تظاهرکنندگان به مهمات جنگی مجهز کرده اند.

به گفته گروه های حقوق بشری، دادگاه ها از مسئول شناختن ماموران پلیس در کشتار بیش از 840 تظاهرکننده در جریان قیام 18 روزه علیه حکومت حسنی مبارک رییس جمهوری پیشین این کشور، خودداری می کنند.

وکیل های این ماموران پلیس نیز مسئول بودن آنها را در این کشتارها تکذیب کرده اند.

به گفته کارشناسان حقوقی، با در نظرگرفتن هرج و مرج در جریان این قیام، اثبات مسئولیت هر فرد در مرگ شخص بخصوصی، اغلب امکانپذیر نیست.

 

 

 

 • یک افسر سازمان امنیت ملی مصر روز شنبه در منطقه دلتای نیل به ضرب گلوله کشته شد.

به گفته مقامات امنیتی مصر، سرهنگ "حمد عید"شنبه(92.12.03) از خودروی خود در الزقازیق در منطقه دلتای نیل پیاده شود، به دست یک گروه مسلح به ضرب گلوله کشته شد.

به گفته خبرگزاری رسمی مصر (منا)، این افسر بلندپایه مصری مسئولیت رسیدگی به پرونده گروه های تندرو را بر عهده و در تدوین و تهیه گزارشی که در آن تعداد زیادی از مسئولان اخوان المسلمین به تحریک خشونت متهم شده بودند همکاری داشت.

 

 • گارد مرزی منطقه جازان در جنوب غربی عربستان سعودی 66 مصری سرنشین دو قایق را در آبهای منطقه ای این کشور بازداشت کرد.

به گزارش پایگاه اینترنتی البشیر ، "بدالله بن محفوظ"سخنگوی گارد مرزی منطقه جازان عربستان سعودی در بیانیه ای اعلام کرد گشتی های عربستان در عملیاتی دو قایق حامل 37 و 29 مصری را که پس از نفوذ به ابهای منطقه ای این کشور درصدد فرار بودند توقیف کردند.

در این عملیات یک نفر زخمی شد اما بر اثر شدت جراحت جان خود را از دست داد.

 

 • "محمد مرسی" رئیس جمهور برکنار شده مصر روز شنبه(92.12.03)در دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهاماتش گفت هنوز هم رئیس جمهور قانونی مصر است.

"محمد مرسی" در این جلسه خطاب به قاضی دادگاه گفت :« من محمد مرسی رئیس جمهور مصر هستم و این روند دادرسی بی اعتبار است.»

وی در ادامه این اظهارات خود که با صدای هلهله سایر متهمانی که در داخل قفس شیشه ای ایستاده بودند همراه شد ، بار دیگر از "محمد سلیم العوا" وکیل مدافع خود خواست اختیارات قانونی این دادگاه را زیر سوال ببرد.

 • "ابراهیم محلب" وزیر اسکان و توسعه عمرانی مصر بعد از استعفای دولت موقت "حازم ببلاوی" از سوی رئیس‌جمهور موقت مأمور تشکیل کابینه شد.

به گزارش پایگاه خبری «الیوم السابع»، منابع آگاه تأکید کردند که "ابراهیم محلب" وزیر اسکان و توسعه عمرانی مصر از سوی "عدلی منصور" رئیس جمهور موقت مصر مأمور تشکیل کابینه شده و حکم رسمی آن امروز از سوی ریاست جمهوری مصر اعلام خواهد شد.

به گفته این منبع 6 عضو کابینه احتمالا تغییر خواهند کرد و "محلب" در تماس با وزرای دیگر تلاش می‌کند آنها را در دولت نگه دارد.

پیش از این "محلب" گفته بود که تماسی از سوی "منصور" مبنی بر مأموریت برای تشکیل کابینه با او گرفته نشده است.

 

 • سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تأکید کرد که استعفای دولت مصر گامی غیرمنتظره بود و ما تحولات مصر را دنبال می‌کنیم.

به گزارش از پایگاه خبری «النشره»، "جن ساکی" سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به استعفای دولت مصر گفت: این اقدام گامی غیرمنتظره بود.

وی همچنین تأکید کرد که واشنگتن تحولات مصر را از نزدیک دنبال می‌کند و هیچ اطلاعاتی درباره جزئیات و یا دلایل این اقدام و یا تشکیل دولت جدید و نخست وزیر جدید مصر ندارد.

"ساکی" یادآور شد که ارتباطات واشنگتن با قاهره ادامه دارد و تمرکز اصلی آمریکا بر لزوم گام برداشتن مصر در مسیری است  که به روند انتقالی قدرت و تشکیل دولتی دموکراتیک با رهبری "مدنی" که در انتخاباتی شفاف و قابل اعتماد انتخاب شده باشد، منجر شود.

 

 • منابع مختلف خبری اعلام کردند تصمیم نهایی وزیر دفاع مصر عدم مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری این کشور است.

رسانه های مختلف از جمله روزنامه الجزیره عربستان به نقل از منابع نزدیک به سیسی نوشتند:« او هرگز در انتخابات نامزد نمی شود و در این زمینه تسلیم فشارها نخواهد شد زیرا تصمیم نهایی خود را اتخاذ کرده است».

به گزارش پایگاه خبری المختصر، منابع نزدیک به "السیسی" می گویند:« "عبدالفتاح السیسی" از آنچه که تاکنون برای حمایت از کشور انجام داده است راضی‌ست. او می گوید رضایت غرب برایش بی‌اهمیت است و آنچه برایش اهمیت دارد کشور و رضایت مردم کشور است، او ترجیح می‌دهد در سمت وزارت دفاع باقی بماند و ارتش را در کشور به عنوان یک نهاد بی طرف حفظ کند».

 

 • "عدلی منصور" رییس جمهور موقت مصر استعفای دولت "حازم الببلاوی" نخست وزیر موقت این کشور را پذیرفت.

به گزارش رویترز، بیانیه رییس جمهور موقت مصر در خصوص پذیرش استعفای کابینه موقت "حازم الببلاوی" در ساعات پایانی روز دوشنبه (92.12.05) در حالی منتشر شد که با این اقدام، گمانه زنی ها درباره زمینه سازی نامزدی ژنرال "عبدالفتاح السیسی" وزیر دفاع و فرمانده ارتش برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آینده مصر تشدید شده است.

در بیانیه منتشره از سوی سخنگوی ریاست جمهوری مصر آمده است: «"الببلاوی" در زمانی حساس و دشوار پس از انقلاب با شکوه 30 ژانویه، تصدی دولت را پذیرفت.»

"الببلاوی" در یک سخنرانی که از تلویزیون مصر پخش شد، گفت:«دولت تلاش کرد مصر را از تونلی تاریک و تنگ بیرون بکشد.»

وی افزود: امروز کابینه تصمیم گرفت استعفای خود را تقدیم رییس جمهور کند.

نخست وزیر موقت مستعفی افزود: به تقدیم استعفا به رییس جمهور اکتفا نمی کنم و به شما (مردم مصر) می گویم که ما در برابر وضعیتی به شدت بهم ریخته ایستاده ایم. افق های بزرگ برای پیشرفت و در همین حال خطراتی در برابر این کشور قرار دارد.

"الببلاوی" هیچ دلیلی را برای استعفای خود ذکر نکرد اما یک مسئول مصری که خواست نامش فاش نشود به برخی رسانه های غربی گفت: کناره گیری دولت موقت پیش از اعلام کاندیداتوری" السیسی" اقدامی مطلوب بود.

این مسئول مصری تصریح کرد: دولت به صورت دسته جمعی استعفا کرد، زیرا "السیسی" تمایل ندارد اینگونه به نظر برسد که رفتاری تکروانه دارد و انفرادی عمل می کند.

 

 • سخنگوی حزب الدستور "خالد داود" در مصاحبه با شبکه تلویزیونی الحره درباره استعفای دولت "حازم الببلاوی" نخست وزیر مصر و اینکه آیا دولت استعفا کرده یا اینکه برکنار شده است، گفت به نظر من، دولت "حازم الببلاوی" استعفا کرده است زیرا هیچ نشانه ای وجود نداشت مبنی بر اینکه "حازم الببلاوی" شخصا از سمت خود کنار خواهد رفت. به نظر می رسد انتقادها از دولت "حازم الببلاوی" به ویژه بعد از موج اعتصاب های اخیر تا حدی افزایش یافت که نتوانست آن ها را تحمل کند. در عین حال دولت مصر در شرایط بسیار دشواری کار می کرد و به نظر می رسد سیل انتقادها از دولت "حازم الببلاوی" باعث شد این تصمیم را اتخاذ کند.

 

 • یکی از نمایندگان سابق پارلمان مصر با تشریح علت استعفای کابینه انتقالی مصر، اعلام کرد که این اقدام به توصیه برخی از منابع امنیتی صورت گرفت.

به گزارش پایگاه خبری «الوطن» مصر، "یاسر القاضی" نماینده سابق مجلس الشعب (پارلمان) با بیان اینکه استعفای کابینه "ببلاوی" به توصیه برخی از منابع امنیتی و سیاسی صورت گرفته در تشریح علت این اقدام دولت انتقالی قاهره افزود: (گزارش‌های منابع امنیتی و سیاسی) حاکی از آن است که برخی کشورهای خارجی در بعضی از وزرای دولت "ببلاوی" نفوذ کرده و در نتیجه به مثابه تهدیدی برای امنیت ملی بودند. علاوه بر این نباید از اختلافات بین وزرای دولت و نخست وزیر درباره سیاست‌های مالی غافل شویم.

وی طی سخنانی با بیان اینکه دولت "ببلاوی" ماهیت این مرحله را درک نکرده به عدم وجود طرح‌ها و برنامه‌هایی برای اجرای اولویت‌های مورد نیاز در این مرحله و همچنین عدم اجرای راه‌حل‌های واقعی برای بهبود اوضاع امنیتی و اقتصادی مصر از سوی کابینه قاهره پرداخت و افزود: این دولت عملکرد خوبی نداشته که از استعفایش ابراز تاسف خورده شود. مرحله انتقالی نیازمند به کار گیری همه تلاش‌ها و توافق حقیقی است. تحقق این امر از طریق یک دولت توانا که قادر است وطن را با استفاده از راه‌ حل‌های غیر سنتی از بحران خارج کند، امکان پذیر است.

 

 • منابع خبری از انعقاد جلسه رئیس جمهور موقت مصر با "ابراهیم رشیدی محلب" به منظور مأمور کردن وی برای تشکیل کابینه جدید خبر دادند.

به گزارش «الیوم السابع»، منابع آگاه از انعقاد جلسه‌ای با حضور "عدلی منصور" رئیس جمهور موقت مصر و "ابراهیم محلب" در ساختمان اداره سرمایه گذاری خبر دادند و با تاکید بر اینکه این جلسه هم اکنون در حال برگزاری است، هدف از برگزاری این نشست را مامور کردن "محلب" برای تشکیل کابینه اعلام کردند.

این گزارش حاکی است که "یحیی الشاذلی" استاد بیماری‌های کبد نامزد تصدی پست وزارت بهداشت در کابینه آینده مصر است. این منابع تاکید کردند که بسیاری از پست‌های وزارتی در دولت جدید ادغام خواهند شد.

"حازم الببلاوی" با حضور در نشستی خبری که به صورت مستقیم از رسانه‌های پخش شده خبر استعفای دولت را تأیید کرد و افزود:اعضای کابینه همه تلاش خود را برای خارج کردن مصر از بحران به کار گرفته بودند.

وی تأکید کرد که خطرات فراوانی کشور را تهدید می‌کند و اکنون زمان منافع شخصی نیست و این دولت تحت نظارت مردمی است که از آن حمایت می‌کند. "ببلاوی" تأکید کرد که مسیر طولانی در ساخت کشوری دموکراتیک طی کرده‌‌ایم.

 

 • در پی تشدید تنش در روابط مصر و قطر، دولت کویت با اعزام وزیر خارجه خود به این دو کشور، درصدد فضاسازی برای برقراری آشتی بین آنها برآمده است.

به نوشته روزنامه کویتی القبس، "شیخ صباح الخالد" معاون اول نخست وزیر و وزیر خارجه کویت در سفر به دوحه؛ نامه کتبی امیر کشورش را تسلیم "تمیم بن حمد آل ثانی" امیر قطر کرد و سپس به قاهره رفت و به محض ورود با "علی منصور" رئیس جمهور موقت مصر ملاقات و نامه امیر کویت را به وی تسلیم کرد.

روزنامه القبس به نقل از برخی منابع آگاه نوشت: سفر دوره‌ای وزیر خارجه کویت در چارچوب آرام کردن فضای تنش آمیز در روابط قاهره و دوحه پیش از برگزاری اجلاس سران عرب در ماه مارس آینده (اسفند 92) در کویت صورت گرفت.م

وزیر خارجه کویت همچنین با "عبدالفتاح السیسی" وزیر دفاع مصر ملاقات و بر حمایت سیاسی و اقتصادی از این کشور برای بازیابی جایگاه پیشگام خود در جهان عرب تاکید کرد.

 

 

  فرستادن مقاله
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

جهان از آفریقا چه می‌خواهد؟

۱۳۹۶/۶/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران:‌ تحولات مغرب عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات سودان (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات لیبی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات مصر (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات سودان (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات لیبی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مصر (174)

۱۳۹۵/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مصر (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات لیبی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات لیبی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مصر (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات سودان (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مصر (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات لیبی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات لیبی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات سودان (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مصر (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات لیبی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات سودان (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران:تحولات مغرب عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات مصر (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مصر (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات لیبی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات سودان (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

تحولات لیبی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مصر (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات لیبی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مصر (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مغرب عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مصر (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات لیبی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات سودان (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مغرب عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مصر (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات لیبی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مصر (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات لیبی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات سودان (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات سودان (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات لیبی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات مصر (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات مصر (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات سودان (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مصر (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات لیبی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات سودان (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مصر (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات لیبی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات لیبی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات سودان (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات سودان (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات لیبی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات سودان (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات لیبی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مصر (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات لیبی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات لیبی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات لیبی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات سودان (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات مصر (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مصر (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات لیبی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات مصر (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات سودان (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات لیبی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات سودان (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مصر (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مصر (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات سودان (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات لیبی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات سودان (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات سودان (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات لیبی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات مصر (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات لیبی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات لیبی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مصر (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات سودان (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات لیبی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات سودان (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات سودان (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات سودان (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات لیبی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات سودان (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات سودان (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات سودان (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مصر (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (117)

۱۳۹۳/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات سودان (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات سودان (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مصر (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات لیبی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات سودان (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (112)

۱۳۹۳/۹/۱۹

آفران: تحولات لیبی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات سودان (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات لیبی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات سودان (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مصر (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات سودان (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات لیبی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مصر (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات لیبی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات سودان (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات مصر (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات لیبی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات سودان (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولان مغرب عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (107)

۱۳۹۳/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات لیبی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات مصر (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات سودان (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مصر (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات لیبی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات سودان (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مصر (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات سودان (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات لیبی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات سودان (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات لیبی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات سودان (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات لیبی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مصر (98)

۱۳۹۳/۶/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات لیبی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مصر (96)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مصر (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات لیبی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات سودان (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات مصر (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات سودان (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مصر (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات لیبی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران : تحولات مغرب عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مصر (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات لیبی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات سودان (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات لیبی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مصر (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مصر (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مصر (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات لیبی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مصر (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات سودان (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مصر (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات سودان (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات مصر (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات لیبی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات سودان (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات سودان (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات لیبی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مصر (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات لیبی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات سودان (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات سودان (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات لیبی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مصر (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات لیبی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مصر (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربي (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربي (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مصر (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات لیبی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات سودان (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات مصر (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات لیبی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات لیبی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مصر (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی(70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات مصر (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات لیبی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات سودان (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات لیبی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات مصر (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی(68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات سودان (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات لیبی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مصر (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی(67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات مصر (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات لیبی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات سودان (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات سودان (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات لیبی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی(65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مصر (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مصر (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات لیبی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات سودان (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مصر (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات لیبی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات سودان (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات مصر (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

نگاه آفران: تحولات مصر 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات لیبی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

نگاه آفران: تحولات سودان 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: آفريقاي جنوبي اولين ايستگاه اجلاس كميسيون مشترك دولت تدبير و اميد

۱۳۹۲/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مصر (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات سودان (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

نگاه آفران: تحولات مغرب عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات لیبی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات سودان 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات سودان (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات لیبی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مصر (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات سودان (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات مصر (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات لیبی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات سودان (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات لیبی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات مصر (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مصر (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات لیبی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات سودان (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات مصر (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات مصر (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات سودان (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات لیبی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مصر (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات سودان (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات سودان (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات لیبی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مصر (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات سودان (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات لیبی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات سودان (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: گزارش تحليلي بر سفر رئيس جمهور ايالات متحده آمريكا به آفريقا

۱۳۹۲/۴/۱۶

آفران: تحولات لیبی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات سودان (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات لیبی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات سودان (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات مصر (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات سودان (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات سودان (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مصر (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات سودان (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات لیبی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات ليبي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی(34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مصر (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات لیبی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات سودان (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات ليبي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مصر (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات سودان (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات مصر(32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مصر (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: کودتا در آفریقای مرکزی

۱۳۹۲/۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات لیبی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات سودان (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مصر (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مصر (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات مصر (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات سودان (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات لیبی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مصر (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات لیبی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات مصر (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات سودان (23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۴

آفران: تحولات ليبي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات مغرب عربي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات آفریقای غیر عربی (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مصر (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات ليبي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات لیبی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات سودان (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات لیبی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مصر (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات سودان (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات لیبی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات مصر (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات سودان (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مغرب عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات لیبی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مصر (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات سودان (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات سودان (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مصر (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱

آفران:حسن الشیخ محمود رئیس جمهور جدید سومالی

۱۳۹۱/۶/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۲۶

دیدگاه اسلام گرایان درباره آینده قبطی ها در مصر

۱۳۹۱/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۱۹

تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: انتخابات كشور ليبي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (5)

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: عملکرد حزب اسلامی النهضة پس از انقلاب تونس

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (4)

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۷

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (3)

۱۳۹۱/۳/۲۴

انتخابات ریاست جمهوری مصر (2012)

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: عواقب پیروزی "احمدشفیق" در انتخابات

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (2)

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: میزان موفقیت اخوان المسلمین در بازیابی پایگاه مردمی خود

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (1)

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: حکم دادگاه مبارک به نفع نامزد اخوان تمام شد

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: بروز اعتراضات در مصر و نشانه رفتن نامزدی نخست وزیر مبارک

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۶

آفران:نظرات موافقان و مخالفان مرسی

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: وجوب توافق بین اخوان و نیروهای انقلابی علیه احمد شفیق

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۹

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۸

مصر و تهدیدات عمر سلیمان

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: انتخابات مصر صحنه پراکندگی آراء میان دو مجموعه اسلام گرا و مدنی

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: بررسی و تحلیل آخرین وضعیت انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: شعارهای انتخاباتی برخی نامزدهای برجسته انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.25

۱۳۹۱/۲/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.24

۱۳۹۱/۲/۲۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.23

۱۳۹۱/۲/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.20

۱۳۹۱/۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.19

۱۳۹۱/۲/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.18

۱۳۹۱/۲/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.17

۱۳۹۱/۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.16

۱۳۹۱/۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.13

۱۳۹۱/۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.12

۱۳۹۱/۲/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.11

۱۳۹۱/۲/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.10

۱۳۹۱/۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.09

۱۳۹۱/۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.05

۱۳۹۱/۲/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.04

۱۳۹۱/۲/۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.03

۱۳۹۱/۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.02

۱۳۹۱/۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.30

۱۳۹۱/۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.29

۱۳۹۱/۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.28

۱۳۹۱/۱/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.27

۱۳۹۱/۱/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.26

۱۳۹۱/۱/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.23

۱۳۹۱/۱/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.22

۱۳۹۱/۱/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.21

۱۳۹۱/۱/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.20

۱۳۹۱/۱/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.19

۱۳۹۱/۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.16

۱۳۹۱/۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.15

۱۳۹۱/۱/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.14

۱۳۹۱/۱/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.07

۱۳۹۱/۱/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.06

۱۳۹۱/۱/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.21

۱۳۹۰/۱۲/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.20

۱۳۹۰/۱۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.17

۱۳۹۰/۱۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.16

۱۳۹۰/۱۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.15

۱۳۹۰/۱۲/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.13

۱۳۹۰/۱۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.10

۱۳۹۰/۱۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.09

۱۳۹۰/۱۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.08

۱۳۹۰/۱۲/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.07

۱۳۹۰/۱۲/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.06

۱۳۹۰/۱۲/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.03

۱۳۹۰/۱۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.02

۱۳۹۰/۱۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.01

۱۳۹۰/۱۲/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.30

۱۳۹۰/۱۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.29

۱۳۹۰/۱۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.11.19

۱۳۹۰/۱۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.17

۱۳۹۰/۱۱/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.16

۱۳۹۰/۱۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.10

۱۳۹۰/۱۱/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.09

۱۳۹۰/۱۱/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.08

۱۳۹۰/۱۱/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.05

۱۳۹۰/۱۱/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.28

۱۳۹۰/۱۰/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.27

۱۳۹۰/۱۰/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.26

۱۳۹۰/۱۰/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.25

۱۳۹۰/۱۰/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.21

۱۳۹۰/۱۰/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.19

۱۳۹۰/۱۰/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.18

۱۳۹۰/۱۰/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.17

۱۳۹۰/۱۰/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.14

۱۳۹۰/۱۰/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.13

۱۳۹۰/۱۰/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.12

۱۳۹۰/۱۰/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.11

۱۳۹۰/۱۰/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.10

۱۳۹۰/۱۰/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.06

۱۳۹۰/۱۰/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.05

۱۳۹۰/۱۰/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.03

۱۳۹۰/۱۰/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.29

۱۳۹۰/۹/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.28

۱۳۹۰/۹/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.27

۱۳۹۰/۹/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.26

۱۳۹۰/۹/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.23

۱۳۹۰/۹/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.22

۱۳۹۰/۹/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.21

۱۳۹۰/۹/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.20

۱۳۹۰/۹/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.19

۱۳۹۰/۹/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.12

۱۳۹۰/۹/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.09

۱۳۹۰/۹/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.08

۱۳۹۰/۹/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.07

۱۳۹۰/۹/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.06

۱۳۹۰/۹/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.05

۱۳۹۰/۹/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.02

۱۳۹۰/۹/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.01

۱۳۹۰/۹/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.28

۱۳۹۰/۸/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.25

۱۳۹۰/۸/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.14

۱۳۹۰/۸/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.11

۱۳۹۰/۸/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.10

۱۳۹۰/۸/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.08

۱۳۹۰/۸/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.03

۱۳۹۰/۸/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.02

۱۳۹۰/۸/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.27

۱۳۹۰/۷/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.26

۱۳۹۰/۷/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.25

۱۳۹۰/۷/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 24 .7 .90

۱۳۹۰/۷/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.18

۱۳۹۰/۷/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.17

۱۳۹۰/۷/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.16

۱۳۹۰/۷/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.12

۱۳۹۰/۷/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.09

۱۳۹۰/۷/۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.06

۱۳۹۰/۷/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.05

۱۳۹۰/۷/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.03

۱۳۹۰/۷/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.30

۱۳۹۰/۶/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.28

۱۳۹۰/۶/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.27

۱۳۹۰/۶/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.26

۱۳۹۰/۶/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.22

۱۳۹۰/۶/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.20

۱۳۹۰/۶/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.06.19

۱۳۹۰/۶/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.16

۱۳۹۰/۶/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.15

۱۳۹۰/۶/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.14

۱۳۹۰/۶/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.13

۱۳۹۰/۶/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.12

۱۳۹۰/۶/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.08

۱۳۹۰/۶/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.07

۱۳۹۰/۶/۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.06

۱۳۹۰/۶/۶

آفریقا در هفته ای که گذشت (900527 الی 900602)

۱۳۹۰/۶/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.05

۱۳۹۰/۶/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.02

۱۳۹۰/۶/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.01

۱۳۹۰/۶/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.30

۱۳۹۰/۵/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.29

۱۳۹۰/۵/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.24

۱۳۹۰/۵/۲۴

آفران: انقلابیون لیبی در مقابل یک آزمون سخت

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900513 الی 900519)

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.23

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.22

۱۳۹۰/۵/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.19

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: صحنه جنگ لیبی پس از آغاز ماه رمضان

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.18

۱۳۹۰/۵/۱۸

آفران: محاکمه حسنی مبارک ؛ واکنش ها و پیامدها

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.17

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.16

۱۳۹۰/۵/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.15

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفریقا در هفته ای که گذشت (900506 الی 900512)

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفران: تحولات شمال آفر یقا - 90.05.12

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: آفريقاي شرقي؛ اهميت استراتژيك و افق هاي پيش رو

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.11

۱۳۹۰/۵/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.10

۱۳۹۰/۵/۱۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.09

۱۳۹۰/۵/۹

آفران: قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.08

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.05

۱۳۹۰/۵/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.04

۱۳۹۰/۵/۴

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (2)

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.03

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.02

۱۳۹۰/۵/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.01

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (1)

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.29

۱۳۹۰/۴/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.28

۱۳۹۰/۴/۲۸

آفران: دموکراسی در آفریقا

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.27

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (900416 الی 900422)

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.25

۱۳۹۰/۴/۲۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.22

۱۳۹۰/۴/۲۲

آفران: مراکش، تاریخ و جغرافیا

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.19

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: موریتانی پس از انقلاب های عربی

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.18

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفریقا در هفته ای که گذشت (900409 الی 900415)

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: مراکش پس از همه پرسی

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.15

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (پایانی)

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.14

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (2)

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.13

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (1)

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.12

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: دلیل حمایت آمریکا از انقلابیون و سازمان های مصری

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.11

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفریقا در هفته ای که گذشت (900402 الی 900408)

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تاثير عوامل اقتصادي بر انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.08

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.07

۱۳۹۰/۴/۷

آفران: نشانه های “همه پرسی نظامی" درباره رئیس جمهور آینده مصر

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.06

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: عدم تناسب نقش و حقوق زنان در افریقا

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.05

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: گزينه هايي دشوار سياست مصر در قبال انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.04

۱۳۹۰/۴/۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (900326 الی 900401)

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: بروز اختلاف در صفوف انقلابیون لیبی

۱۳۹۰/۴/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.01

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: تغییر پشت درب‌های الجزایر و مغرب پس از لیبی

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: اصلاحات در قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.31

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: مصادره انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.30

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.29

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: صف بندی احزاب تونسی برای انتخابات آینده

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفریقا در هفته ای که گذشت (900319 الی 900325)

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: آخرین تحولات سودان

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.28

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.25

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: اعطاي وام به مصر و ربودن انقلاب

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: بازیگران منطقه ای؛ تلاش برای مدیریت انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.24

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: انقلاب هاي عربي و سياست هاي آمريكا در قبال ايران

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: اختاپوس جاسوسی اسرائیل در تونس و مصر

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.23

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900311 الی 900318)

۱۳۹۰/۳/۲۱

آفران: بررسی نتایج انتخابات شهرداری ها در آفریقای جنوبی

۱۳۹۰/۳/۹

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی بنین

۱۳۹۰/۱/۲۸

انتخابات 2011 نیجریه

۱۳۹۰/۱/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (891205 الی 891211)

۱۳۸۹/۱۲/۱۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (891114 الی 891120)

۱۳۸۹/۱۱/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (891030 الی 891106)

۱۳۸۹/۱۱/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891023 الي 891029)

۱۳۸۹/۱۱/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891016 الي 891022)

۱۳۸۹/۱۰/۲۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891009 الي 891015)

۱۳۸۹/۱۰/۱۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891002 الي 891008)

۱۳۸۹/۱۰/۱۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890925 الي 891001)

۱۳۸۹/۱۰/۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890918 الي 890924)

۱۳۸۹/۹/۲۹

تقويم انتخابات سال 2011 ميلادي در آفريقا

۱۳۸۹/۹/۲۷

ماداگاسكار قانون اساسي 17 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۲۳

زيمبابوه ریاست جمهوری می 2011

۱۳۸۹/۹/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890911 الي 890917)

۱۳۸۹/۹/۲۰

ساحل عاج ریاست جمهوری 31 اکتبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۸

تانزانيا و زنگبار رياست جمهوري و پارلماني

۱۳۸۹/۹/۱۷

مصر قوه مقننه 28 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۷

اوگاندا رياست جمهوري و پارلماني 18 فوریه 2011

۱۳۸۹/۹/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890813 الي 890813)

۱۳۸۹/۸/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890729 الي 890805)

۱۳۸۹/۸/۸

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890722 الي 890728)

۱۳۸۹/۸/۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890715 الي 890721)

۱۳۸۹/۷/۲۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890708 الي 890714)

۱۳۸۹/۷/۱۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890625 الي 890701)

۱۳۸۹/۷/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890618 الي 890624)

۱۳۸۹/۶/۲۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890611 الي 890617)

۱۳۸۹/۶/۲۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890604 الي 890610)

۱۳۸۹/۶/۱۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890528 الي 890603)

۱۳۸۹/۶/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890521 الي 890527)

۱۳۸۹/۵/۳۰

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890514 الي 890520)

۱۳۸۹/۵/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890507 الي 890513)

۱۳۸۹/۵/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890431 الي 890506)

۱۳۸۹/۵/۹

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890424 الي 890430)

۱۳۸۹/۵/۲

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890417 الي 890423)

۱۳۸۹/۴/۲۶