نگاه آفران > آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (27)

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (27)

تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۱۲/۱۹

تحولات آفریقای غیر عربی (27)
واقعه مهم جمهوری دموکراتیک کنگو از تاریخ 07/21/91 تا 13/21/91


• "بان كي مون" كه براي مراسم امضاي اين پيمان صلح به منظور بازگرداندن ثبات به كشور جمهوري دموكراتيك كنگو و منطقه درياچه هاي بزرگ به آديس آبابا پايتخت اتيوپي رفته بود ابراز اميدواري كرد كه اين پيمان چارچوبي براي همكاري و ثبات در منطقه شود.
دبيركل سازمان ملل با مهم خواندن امضاي اين پيمان آن را گام نخست به سوي ثبات در منطقه درياچه هاي بزرگ و جمهوري دموكراتيك كنگو دانست و از رهبران شركت كننده در مراسم امضاي پيمان خواست به همكاري بر مبناي اين پيمان ادامه دهند.
روساي جمهوري اوگاندا، رواندا و جمهوري دموكراتيك كنگو در مراسم امضاي اين پيمان حضور داشتند.
اين پيمان صلح و امنيت منطقه اي در راستاي تلاش هاي چندسال گذشته اتحاديه آفريقا و سازمان ملل و شركاي بين المللي آن ها به منظور گسترش صلح و امنيت و ثبات در جمهوري دمكراتيك كنگو و منطقه درياچه هاي بزرگ است.
اين طرح صلح در اواخر ماه ژانويه در جريان نشست اتحاديه آفريقا در آديس آبابا آماده شده بود اما مقام هاي برخي كشورهاي آفريقايي در اين نشست حاضر به امضاي اين توافق نامه نشدند.
جمهوري دمكراتيك كنگو با 73 ميليون جمعيت در مركز آفريقا واقع شده و پايتخت آن كينشازا است.
اين كشور با وسعتي بالغ بر دو ميليون و 344 هزار و 858 كيلومتر مربع يازدهمين كشور بزرگ جهان به شمار مي رود.
جمهوري دمكراتيك كنگو نوزدهمين كشور پرجمعيت جهان، و چهارمين كشور پرجمعيت در آفريقا است و همچنين به عنوان پرجمعيت ترين كشور فرانسوي زبان شناخته مي شود.
اين كشور از شمال با سودان جنوبي و آفريقاي مركزي، از شرق با اوگاندا، رواندا و بروندي، از جنوب با آنگولا و زامبيا و از غرب با جمهوري كنگو همسايه است.


وقایع مهم مالی از تاریخ 7/12/91 الی 13/12/91

• رئیس جمهور موقت مالی تاکید کرد که پس از باز پس‌گیری مناطق اشغالی شمال این کشور، هیچ انتقام گیری و تسویه حسابی در این مناطق صورت نخواهد گرفت.
به گزارش پایگاه خبری الجزیره، "دیونکوندا ترائوره"، رئیس جمهور مالی وعده داد پس از آن که شمال مالی از اشغال گروه‌های مسلح خارج شد، هیچ مورد انتقام جویی و تسویه حساب صورت نخواهد گرفت.
وی در سخنرانی خود، در میدان استقلال باماکو، پایتخت مالی، در کنار "فرانسوآ اولاند"، رئیس جمهور فرانسه از مردم این کشور خواست پس از خارج شدن کنترل شهرهای اشغالی از دست گروه‌های مسلح، دست به هیچ اقدام خشونت بار و انتقام جویآن های نزنند.
وی ادامه داد: من می‌دانم که می‌توانم به شما اطمینان کنم که هیچ تخلف و تجاوزی صورت نخواهد گرفت.
ترائوره تاکید کرد: از همه کسانی که از خانه‌های خود از بیم اقدامات تلافی جویانه فرار کرده‌اند می‌خواهم که به خانه و کاشانه خود بازگردند و زندگی عادی خود را از سر بگیرند.
رئیس جمهور مالی رفتار نیروهای ارتش کشورش را بی نظیر خواند و در عین حال تاکید کرد که در برخورد با کسانی که قوانین جنگ و حقوق بشر را زیر پا می‌گذارند هیچ کوتاهی نخواهد کرد.
در روزهای اخیر نهادهای غیردولتی طرف‌های درگیر در مالی به خصوص سربازان ارتش مالی را به نقض حقوق بشر متهم کرده‌اند.
بر اساس گزارش‌های رسیده سربازان ارتش مالی خودسرانه بسیاری از افراد مظنون به عضویت در گروه‌های مسلح را کشته و اجساد آن ها را در داخل چاه انداخته و با ریختن بنزین به داخل چاه اجساد را می‌سوزانند و یا افراد دیگری را سر بریده‌اند.

• وزیر دفاع اتریش در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ از تصمیم کشورش برای اعزام ده پزشک و نیروی درمانی به مالی خبر داد.
به گزارش روزنامه اتریشی «اشتاندارد»، "نوربرت دارابوس" وزیر دفاع اتریش امروز دوشنبه (91.11.16) در حاشیه کنفرانس مونیخ، اخباری درباره حضور کشورش در مالی را تائید کرد.
دارابوس گفت که کشورش با ده پزشک و نیروهای درمانی به نیروهای مستقر در مالی می‌پیوندد. این اقدام در راستای برنامه‌های اتحادیه اروپا برای آموزش نظامیان بومی صورت می‌گیرد.
پیش از این "میشائیل اشپیندلگر" وزیر خارجه اتریش با اعلام این که کشورش در انجام ماموریت اروپا در مالی کوتاهی نخواهد کرد، روز گذشته (91.11.15) در شورای وزرای خارجه اروپا در بروکسل از دارابوس خواسته بود تا سه‌شنبه آینده (91.11.24) گزارشی از میزان آمادگی اتریش را برای شرکت در اقدام نظامی در مالی ارائه دهد.
از مجموع 240 نظامی که باید اروپا به مالی اعزام شوند، دست‌کم باید پنج نفر نیز از اتریش به این کشور اعزام شوند. این افراد در «باماکو» پایتخت مالی مستقر می‌شوند و فقط در آموزش نیروها در مالی فعالیت خواهند داشت و در ماموریت نظامی مشارکت نمی‌کنند.

• ارتش فرانسه اعلام کرد که با مشارکت 30 هواپیما پایگاه‌های گروه‌های مسلح در شمال شهر کیدال در شمال مالی را بمباران کرده است.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، سرهنگ "تیری بورکار"، سخنگوی فرماندهی ستاد کل ارتش فرانسه اعلام کرد که نیروهای فرانسوی حملات هوایی گسترده‌ای را شنبه شب (91.11.14) در مناطق نزدیک مرز با الجزایر انجام داده است.

این در حالی است که "فرانسوا اولاند"، رئیس جمهور فرانسه تنها ساعاتی قبل از این حملات از شهر تومبوکتو و باماکو، پایتخت مالی دیدن کرده بود.
سرهنگ بورکار گفت که عملیات بمباران شمال شهر کیدال در منطقه تیسالیت شهری که در 70 کیلومتری الجزایر واقع است انبار ذخایر و مهمات و همچنین مراکز آموزش نیروهای شبه نظامی را هدف گرفت.
وی افزود: 30 هواپیما از جمله جنگنده ها و هواپیماهای سوخت رسانی هوایی و هواپیماهای شناسایی در این عملیات شرکت داشتند.
نظامیان فرانسوی پس از بازپس گیری شهرهای گائو و تومبوکتو دو شهر بزرگ شمال مالی از چنگ شورشیان از پنج روز پیش در فرودگاه شهر کیدال که تحت کنترل شورشیان طوارق و گروه های شبه نظامی است، مستقر شده اند.
شورشیان طوارق و گروه های شبه نظامی مقیم کیدال تاکید کرده اند که ارتباطی با نهاد القاعده و گروه های تروریستی ندارند اما تا قبل از گفت وگو با دولت باماکو نیز اجازه ورود نظامیان فرانسوی و ارتش مالی به این شهر را نمی دهند.
شهر کیدال و مناطق اطراف آن که در دورترین نقطه شمال شرق مالی واقع است پایگاه جنبش جدایی طلب طوارق محسوب می شود و ارتش فرانسه معتقد است بسیاری از رهبران گروه‌های شبه نظامی در کوه های این منطقه نزدیک مرز الجزایر مخفی شده‌اند و هفت گروگان فرانسوی نیز در این شهر بازداشت هستند.

• وزیر خارجه الجزایر اعلام کرد که در شرایط بحران کنونی در مالی مردم این کشور و آن هایی که به مالی کمک می‌کنند با مشکلات عدیده‌ای روبرو هستند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، "مراد مدلسی" وزیر امور خارجه الجزایر یکشنبه (91.11.15) در اظهاراتی که خبرگزاری الجزایر منتشر کرد، گفت: به رغم عقب نشینی گروه های مسلح از شمال مالی، این کشور با مشکلات عدیده‌ای روبرو است.
وی افزود: اوضاع در مالی با وجود اینکه خوش بینانه است اما همچنان برای برقراری ثبات و امنیت در این کشور مردم مالی و همه کسانی که به مالی کمک می کنند با مشکل روبرو هستند.
وزیر امور خارجه الجزایر ادامه داد: اوضاع در مالی به مردم این کشور مربوط می شود و آن ها تلاش های زیادی برای خروج از بحران کنونی به کار بسته اند.
الجزایر که در منطقه ساحل حدود یک هزار و 400 کیلومتر مرز زمینی مشترک با مالی دارد، همواره از راه حل سیاسی برای حل و فصل مناقشه مالی حمایت کرده است.
این در حالی است که الجزایر به جنگنده های فرانسوی اجازه داده است از حریم هوایی این کشور برای رسیدن به مالی استفاده کنند، موضوعی که موجب ایجاد اختلاف در محافل سیاسی الجزایر شده است.
کمیساریای عالی آوارگان سازمان ملل متحد از فرار صدها نفر از شهر کیدال نزدیک الجزایر خبر داده است.
کمیساریای عالی آوارگان اعلام کرد که این افراد به روستاهای شمالی نزدیک مرز الجزایر فرار و برخی از آن ها از مرز عبور کردند.

• رادیو جمهوری چک به نقل از وزارت امور خارجه این کشور اعلام کرد پراگ قصد دارد با اعزام مربی نظامی به شمال کشور مالی، در عملیات نظامی علیه شورشیان این کشور مشارکت کند.
به گفته "کارل شوآرزنبرگ" وزیر امور خارجه جمهوری چک و معاون نخست وزیر این کشور، ‌مشارکت جمهوری چک در عملیات علیه شورشیان بدین معناست که پراگ « یکی از هم پیمانان معتبری است که می تواند به ارتش مالی کمک کند.»
شوآرزنبرگ گفت:« این طرح باید در نشست کابینه جمهوری چک تصویب و سپس در پارلمان به رأی گذاشته شود.»
کشور مالی در غرب آفریقا از زمان برکناری آمادو ترائوره رئیس جمهور این کشور در کودتایی در ماه مارس سال 2012م (1391ه.ش) در بحران به سر می برد و ائتلافی از شورشیان شمال این کشور را به تصرف خود در آورده اند.
شورای امنیت سازمان ملل متحد در ماه دسامبر به اتفاق آراء عملیات حمایت بین المللی به رهبری آفریقا را در مالی تصویب کرد.
بیش از دو هزار نظامی چینی و پانصد نظامی از نیجر به عنوان بخشی از عملیات به رهبری آفریقا در نیجر در نزدیکی مرز مالی مستقر شده اند.
به گزارش خبرگزاری ریانووستی از ورشو،‌ هفته گذشته جامعه اقتصادی غرب آفریقا - اکوواس - با اعزام نظامیان بیشتر به مالی موافقت کرد.
فرانسه در روز دهم ماه ژانویه برای کمک به دولت مالی نظامیان خود را در این کشور مستقر کرد. هم اکنون دو هزار و هشتصد نظامی فرانسوی در عملیات در مالی حضور دارند.

• دوتن از سران گروه های انصارالدین و جنبش برای جهاد در غرب آفریقا، در نزدیکی مرز مشترک مالی و الجزایر دستگیر شدند.
شبکه تلویزیونی فرانس 24 گزارش داد: دو نفر از فرماندهان گروه های انصارالدین و جنبش برای جهاد در غرب آفریقا یکشنبه در شمال مالی در نزدیکی مرز الجزایر دستگیر شدند.
گزارشگر این شبکه گفت: محمد موسی یکی از این دستگیر شدگان است. بنابر گزارش های دریافتی محمد موسی از فرماندهان انصارالدین و شاخه آفریقایی القاعده است. او در تومبوکتو مسئول اجرای شرع و دخیل در تخریب مساجد بوده است و از این رو چهره ای شناخته شده در این شهر است. "میمی بابا احمد" یکی دیگر از دستگیر شدگان عضو جنبش برای جهاد در غرب آفریقاست که به گفته برخی منابع در به گروگان گرفتن اتباع فرانسوی دخیل بوده است. این دو نفر از سوی جنبش برای آزادی الزواد به شهر کیدال اعزام شده بودند. دستگیری سران گروه های اسلام خواه در مالی می تواند برای سرنوشت هفت گروگان فرانسوی که به احتمال زیاد عواقب ناگواری داشته باشد.

• "فرانسوا اولاند" رئیس جمهوری فرانسه و "ماریو مونتی" نخست وزیر ایتالیا پیش از شرکت در یک نشست خبری مشترک، در کاخ الیزه درباره بودجه اتحادیه اروپا به گفتگو نشستند.
اولاند و مونتی پس از گفتگو در الیزه در یک نشست خبری شرکت کردند. اولاند در باره بحث در خصوص بودجه اروپا در اجلاس آتی سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا، بودجه این اتحادیه را با رشد اقتصادی و منافع ملی کشورهای عضو مرتبط دانست. وی خاطر نشان کرد، دفاع از منافع ملی از سوی سران کشورهای عضو در مذاکرات شورای اروپا حقی مشروع است. ما در جلسه بعدی شورای اروپا برای دستیابی به توافق بر سر بودجه اتحادیه اروپا تلاش خواهیم کرد. در حال حاضر اعتماد بر منطقه یورو حاکم است و بازار از این اعتماد استقبال می کند. وی در ادامه از حمایت کشورهای اروپایی و بویژه ایتالیا از دخالت نظامی فرانسه در کشور مالی قدردانی کرد و از اعزام مربیان آموزش نظامی به این کشور در آینده نزدیک خبر داد. اولاند تاکید کرد اقدامات این مربیان به نیروهای کشورهای عضو جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا اجازه می دهد که ماموریتی که انجام آن وظیفه آفریقایی هاست را به انجام برسانند و به مالی کمک کنند تمامیت ارضی خود را بازیابد. (در صورت آمادگی نیروهای آفریقایی در مالی) فرانسه جای خود را در آینده به نیروهای آفریقایی خواهد داد.

• نیروهای ویژه چتر باز ارتش مالی برای مشارکت در برقراری امنیت در کشور در کنار نیروهای ارتش قرار می گیرند.

شبکه تلویزیونی فرانس 24 گزارش داد: نیروهای کلاه قرمز در مالی خواستار مشارکت در آزادسازی کشورشان هستند. این نیروهای ویژه پس از حمله کلاه آبی های کاپیتان سانوگو در 30 آوریل گذشته (11 اردیبهشت91ه.ش) کنار گذاشته شدند. این افراد عملا قربانی مقابله به مثل کلاه آبی ها شدند. کلاه قرمز ها اعدام بیست و دو نفر از هم قطاران خود سرزنش می کنند. گزارش گر این شبکه در باماکو پایتخت کشور مالی گفت: کوماندوهای چتر باز مالی یا همان کلاه قرمز ها از این که مجددا به خدمت گرفته شدند، خوشحالند. این نیروهای ویژه دو خواسته دارند، مشارکت در آزادسازی کشورشان و پایان تفرقه در ارتش. "مارک دونیون" فرمانده این نیروها گفت: گذشته ها گذشته و اکنون باید به آینده نگاه کرد. گزارش گر ادامه داد: شماری از کلاه قرمز های طرفدار رئیس جمهوری مالی در سی ام آوریل سال 2012م (11 اردیبهشت 91ه.ش)، به کلاه سبزهای کاپیتان سانگو مجری کودتا علیه دولت حمله کردند. پس این حمله هزارتن از نیروهای وی‍ژه از خدمت منفصل شدند.
حسن باری یک کلاه قرمز از قطع حقوق نیروهای ویژه در شش ماه گذشته سخن به میان آورد و از ضرورت ادغام این نیروها در ارتش برای ایجاد ارتشی متحد و قدرتمند گفت. وی خواسته کلاه قرمز ها را اعزام به جبهه برای آزادی هموطنان خود عنوان کرد. گزارش گر ادامه داد: شمار زیادی از کلاه قرمز ها به رغم تمایل دولت و مجلس همچنان در زندان هستند. گزارش گر خاطر نشان کرد، کلاه قرمز ها برای جلوگیری از ایجاد تنش ترجیح دادند جشن بازگشت به خدمت را داخل یگان های خود برگزار کنند. آن ها که ماه ها کنار گذاشته شده بودند، قصد دارند تمایل خود برای خدمت به کشور را به نمایش بگذارند.

• رئیس جمهور نیجر ضمن اعلام اینکه گروگآن های فرانسوی ربوده شده به دست گروه‌های مسلح شمال مالی زنده هستند گفت که نیروهای ویژه فرانسوی حفاظت از معادن اورانیوم نیجر را برعهده دارند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، "ممدو ایسوفو"، رئیس جمهور نیجر یکشنبه (91.11.15) در گفت‌وگوی تفصیلی با تلویزیون «تی وی 5 موند» حضور نیروهای ویژه فرانسوی در نیجر را تایید کرد و گفت: نیروهای ویژه فرانسوی حفاظت از معادن اورانیوم این کشور را بر عهده دارند.
ایسوفو با این حال به تعداد این نیروهای ویژه اشاره نکرد.

رئیس جمهور نیجر گفت: ما به ویژه با توجه به رویداد اخیر الجزایر و حمله به میدان گازی ان‌امیناس در این کشور،‌تصمیم گرفتیم حفاظت از سایت‌های معدنی خود را تقویت کنیم.
این در حالی است که کارشناسان معتقدند مداخله نظامی فرانسه در مالی نیز برای دستیابی به منابع معدنی و ثروت عظیم طبیعی طلا و اورانیوم در این کشور و به دنبال آن منافع اقتصادی فرانسه در قاره آفریقا است.
یک منبع آگاه جمعه گذشته (91.11.13) اعلام کرد که ده‌ها نیروی ویژه ذخیره فرانسوی برای تامین امنیت سایت‌های معدنی اورانیوم نیجر که شرکت فرانسوی آر‌وا استخراج و بهره برداری از آن را برعهده دارد وارد این کشور شده اند.
شرکت آروا دومین تولید کننده اورانیوم در جهان در سال 2011 میلادی است و از 40 سال پیش کار استخراج اورانیوم را در نیجر برعهده دارد.
رئیس جمهور نیجر در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد که چهار گروگان فرانسوی که در سپتامبر سال 2010م (1389ه.ش) در کشورش ربوده شدند زنده هستند و با احتمال زیاد در شمال مالی بازداشت هستند.
ایسوفو گفت: بر اساس اطلاعاتی که به ما رسیده است گروگان های فرانسوی در شمال مالی در منطقه ای نزدیک مرز الجزایر در کوه های آیوگاس هستند.
چهار تبعه فرانسوی در سال 2010میلادی در سایت استخراج اورانیوم ارلیت در نیجر ربوده شدند و گروه القاعده در مغرب اسلامی مسئولیت ربایش این افراد را برعهده گرفت.
رئیس جمهور نیجر درباره گروه های مسلحی که از یازده ماه پیش مناطق شمال مالی را به اشغال خود درآورده اند نیز گفت که آن ها مسلمان نیستند.

• مقامات جنبش ازواد در شمال مالی گفتند که بازدید رئیس جمهور فرانسه از شهر تومبوکتو در این منطقه موجب شد که جنایت‌ها علیه شهروندان عرب این منطقه بیشتر شود.
به گزارش پایگاه خبری الجزیره، مقامات جنبش ازواد در شمال مالی گفتند که پس از سفر "فرانسوا اولاند" به تومبوکتو شش شهروند عرب این شهر خودسرانه اعدام شدند.
"محمد مولود" یکی از رهبران جنبش آزادی بخش ازواد و مسئول روابط بین‌المللی این جنبش در اظهاراتی خبری گفت: عناصری از شبه نظامیان سیاهپوست غانداوکی به روستای عرب نشسن کراکر که در 30 کیلومتری تومبوکتو حمله کردند و شش نفر را دستگیر کردند و به ارتش مالی در تومبوکتو تحویل دادند و اعدام شدند.
وی افزود: از جمله این اعدامی‌ها "محمد الامین ولد حمودی" مدیر مدرسه نور المبین شهر تومبوکتو بود.
این رهبر جنبش ازواد سکوت بین المللی در قبال کشتارهای خودسرانه و نژادپرستانه علیه عرب‌ها در این شهر را محکوم کرد.
محمد مولود گفت: سفر فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه به تومبوکتو جنایت کاران و افرادی که علیه عرب‌های شمال مالی مرتکب فجایع می شوند گستاخ کرده است.
ساکنان شمال مالی از پیامدهای جنگ فرانسه و ارتش مالی در این مناطق با اوضاع اقتصادی پیچیده‌ای دست و پنجه نرم می‌کنند و بهای مواد غذایی و کالاهای اسلامی مورد نیاز مردم با توجه به کمبود آن ها چند برابر شده است.
بر اساس اعلام سازمان ملل نزدیک به 500 هزار نفر از بیم درگیری‌ها به خارج از مالی فرار کرده‌اند و 230 هزار نفر دیگر در داخل مالی آواره شده‌اند.

• وزیر امور خارجه پیشین فرانسه در اظهاراتی عملیات نظامی فرانسه در مالی را موفقیت‌آمیز ارزیابی و در عین حال اعلام کرد که پیروزی هنوز حاصل نشده است.
به گزارش روزنامه فرانسوی فیگارو، "آلن ژوپه" وزیر امور خارجه پیشین فرانسه روز گذشته (یک شنبه 91.11.15)در اظهاراتی اعلام کرد: «عملیات نیروهای ارتش فرانسه در مالی موفقیت‌آمیز بوده اما پیروزی حاصل نشده است.»
وی افزود: «این مداخله باید صورت می‌گرفت و این عملیات موفقیت‌آمیز بود اما با این وجود پیروزی حاصل نشده است چرا که تروریست‌ها را نابود نکرده‌ایم.»
وزیر امور خارجه پیشین فرانسه در ادامه خاطرنشان کرد: «تروریست‌ها گریخته‌اند و در شمال مالی پراکنده شده‌اند. آن ها از هم پاشیده‌اند اما باز هم می‌توانند سازماندهی شوند؛ بنابراین امروز ما فاز دوم شده‌ایم که می‌تواند شکل جنگ چریکی داشته یا حملات تروریستی به خود بگیرد.»
اظهارات آلن ژوپه در حالی صورت می‌گیرد که "فرانسوآ اولاند" رئیس‌جمهور فرانسه نیز در پایان سفر اخیر خود به مالی اعلام کرد که تروریسم با مداخله نیروهای مالیایی و فرانسوی از مالی به بیرون رانده شده اما هنوز شکست نخورده است.

• نشست بین‌المللی بروکسل فردا سه شنبه (91.11.17) به میزبانی اتحادیه اروپا و با حضور نمایندگان اتحادیه آفریقا، کشورهای غرب آفریقا و برخی دیگر کشورها اوضاع مالی را بررسی می‌کند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، اتحادیه آفریقا در بیانیه‌ای اعلام کرد: فردا سه شنبه (91.11.17) نشستی در بلژیک با میزبانی اتحادیه اروپا درباره مالی برگزار می‌شود.
در این نشست نمایندگانی از اتحادیه آفریقا، جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا (اکوواس)، سازمان ملل، کشورهای همسایه مالی و سایر کشورهای منطقه حضور خواهند داشت.
در این جلسه ضمن بررسی اوضاع مالی، چگونگی حمایت‌ها از این کشور و ارائه کمک‌های بشردوستانه درباره روند سیاسی و آماده‌سازی برای برگزاری انتخابات تحت نقشه راه انتقالی گفت‌وگو خواهد شد.
این در حالی است که کنفرانس بین‌المللی اعانه دهندگان به مالی با حضور نمایندگان بین‌المللی، اتحادیه آفریقا و اکواس در آدیس‌آبابا در تاریخ 29 ژانویه (10 بهمن ماه)، برگزار شد و بسیاری کشورها قول مساعدت مالی برای کمک‌های لجستیک و بشردوستانه به کشور مالی را داده‌اند.

• نيروي هوايي ارتش آمريكا با انجام 30 پرواز به عمليات نظامي فرانسه در كشور مالي كمك كرده است.
به گزارش خبرگزاري فرانسه ، اين مطلب را فرمانده "راب فيرمن" سخنگوي وزارت دفاع آمريكا شامگاه دوشنبه (91.11.16) اعلام كرد. وي گفت : هواپيماهاي 17-30 نيروي هوايي آمريكا با انجام 30 پرواز در روز يكشنبه سوم فوريه (91.11.15) حدود 610 نيرو و 760 تن تجهيزات و آذوقه در اختيار نيروهاي فرانسوي مستقر در مالي قرار دادند.
به گفته سخنگوي وزارت دفاع آمريكا از تاريخ 27 ژانويه (91.11.08) كه عمليات كمك رساني هوايي آغاز شد نيروي هوايي آمريكا با اجراي 9 ماموريت 180 هزار ليتر سوخت در اختيار هواپيماهاي فرانسوي قرار داد.
"جو بايدن" معاون رئيس جمهوري آمريكا روز دوشنبه (91.11.16) از مداخله سرنوشت ساز فرانسه در مالي ابراز خرسندي كرد. بايدن از شجاعت و توانمندي تاثيرگذار سربازان فرانسوي در كشور مالي قدرداني كرد.
سربازان فرانسوي و ماليايي همچنان در شمال شرقي مالي در تعقيب شورشياني هستند كه پس از سقوط شهرهاي گائو ،‌تومبوكتو و كيدال به اين منطقه پناه برده اند.
كارشناسان در خصوص مداخله نظامي فرانسه در مالي مي گويند لشگر كشي فرانسه و در واقع غرب به مالي، تلاش براي دستيابي به منافع اقتصادي و ثروت عظيم طبيعي اين كشور و به طور كلي قاره آفريقا است. جنگ فرانسه در مالي در واقع براي سيطره بر معادن اورانيوم است كه شركت فرانسوي آره وا و ديگر شركت هاي غربي بر سر آن رقابت مي كند. كشور مالي در زمينه منابع مواد اوليه بسيار غني است و قدرتهاي غربي براي تسلط بر بازارهاي مواد اوليه در اين كشور و ديگر كشورهاي آفريقايي با هم رقابت مي كنند.

• دو تن از رهبران گروه‌های مسلح شمال مالی دستگیر شدند.
به گزارش خبرگزاری رویترز، جنگجویان قوم جدایی طلب طوارق در شمال مالی امروز دوشنبه (91.11.16) گفتند که دو تن از رهبران ارشد گروه های مسلح را هنگام فرار از حملات فرانسه به سمت مرزهای الجزایر بازداشت کردند.
ارتش فرانسه شنبه شب (91.11.14) حومه شهر کیدال و اردوگاه های صحرایی گروه های مسلح را با 30 هواپیما بمباران کرد.
شورشیان جنبش ملی آزادی بخش ازواد گفتند که "محمد موسی اگ محمد" یکی از رهبران گروه های مسلح در شهر تومبوکتو و "اومینی ولد بابا احمد" مسئول ربایش یک گروگان فرانسوی در گروه توحید و جهاد در غرب آفریقا را دستگیر کردند.
"ابراهیم اگ الصالح"، سخنگوی جنبش ملی آزادی بخش ازواد در واگادوگو پایتخت بورکینافاسو گفت: کاروانی از خودروهای عناصر تندرو را در نزدیکی مرز الجزایر تحت پیگرد قرار داریم و دو تن از آن ها را دو روز پیش (شنبه 91.11.14) بازداشت کردیم.
وی افزود: این دو رهبر گروه های مسلح پس از بازجویی به شهر کیدال منتقل شدند.

• افراد مسلح پس از حملات ارتش فرانسه به آخرین پناه گاهشان در مالی، به مناطق کوهستانی در مرز الجزایر عقب نشینی کردند.
به گزارش الجزیره، "تییری بورکار" سخنگوی ستاد مشترک ارتش فرانسه اعلام کرد که جنگنده‌های این کشور، شهر کیدال در شمال مالی در نزدیک مرز الجزایر آخرین پناه گا‌های اصلی افراد مسلح است را به شدت بمباران کردند.
بنابراین گزارش در مقابل افراد مسلح به مناطق کوهستانی در مرز با الجزایر رفته و در آنجا استقرار یافته‌اند تا جنگ را طولانی کنند.
نیروی هوایی فرانسه اعلام کرده که مراکز آموزشی افراد مسلح را در نزدیک کیدال هدف قرار داده و این در شرایطی است که رسانه‌ها خبر داده‌اند که کیدال همچنان در اختیار اسلام گرایان تندرو است.
این درحالی است که پیش از این پاریس مدعی شده بود بر شهر کیدال سومین شهر بزرگ مالی تسلط کامل پیدا کرده است.

• مردم در شمال مالی درپی حملات نیروهای فرانسوی با مشکلات زیادی از جمله کمبود مواد غذایی مواجه هستند.
به گزارش الجزیره، ادامه جنگ در مالی شرایط را برای مردم این کشور به ویژه در مناطق شمالی این کشور دشوارتر کرده است.
بنابر گزارش‌ها نزدیک به 50 هزار نفر درپی این جنگ آواره شده‌اند و خانه‌های خود را ترک کرده و به خارج رفته‌اند.
شرایط مردم در شهرهای شمالی همچون کیدال، انعکاس دهنده وضعیت جنگی است و بازارها از مواد غذایی خالی شده‌اند.
همچنین مردم از خدمات اساسی همچون آب و برق نیز محروم هستند و قیمت مواد غذایی بسیار بالاست.
از سوی دیگر آوارگان اهل مالی به اردوگاه‌هایی در موریتانی و نیجر رفته‌اند و کمکی از سوی سازمان‌های بین‌المللی دریافت نمی‌کنند.
گزارش کمیساریای عالی حاکی از آن است که بیش از 50 هزار نفر در خارج از مالی آواره هستند و بیش از 230 هزار نفر هم در داخل کشور مالی با ترک خانه‌های خود درپی حملات نیروهای فرانسوی با مشکلات عدیده مواجه شده‌اند.
این درحالی است که برخی سازمان‌های بین‌المللی تعداد آوارگان را بیش از این اعداد گزارش داده‌اند.
مالی از یک ماه قبل عرصه حملات ارتش فرانسه از زمین و هوا به بهانه مبارزه با گروه‌های افراط گرا بوده است.

• نمایندگان اروپایی و آفریقایی امروز (91.11.18) با هدف رایزنی درباره آینده مالی در بروکسل تشکیل جلسه می‌دهند.
به گزارش روزنامه اتریشی «اشتاندارد»، مقامات اروپایی و اتحادیه آفریقا (AU) و مجمع کشورهای غرب آفریقا (Ecowas) امروز (91.11.18) با هدف رایزنی درباره کمک به مالی در بروکسل تشکیل جلسه می‌دهند.
این نشست با حضور نمایندگانی از 45 کشور و سازمان جهانی در آستانه نشست روز پنجشنبه (91.11.12) اتحادیه اروپا، با محور رایزنی درباره کمک‌های مالی، سیاسی و انسان‌دوستانه به مالی برگزار می‌شود.
پیوستن اتریش به کشورهای کمک ‌کننده به مالی موضوعی است که نشست یاد شده به آن پرداخته خواهد شد.

• وزیر امور خارجه ترکیه طی گفت‌وگویی تلفنی با همتای فرانسوی خود درباره مشکلات جاری مالی و سوریه گفت‌‌وگو کرد.
به گزارش پایگاه خبری «haberciniz» ترکیه، "احمد داووداغلو" و "لوران فابیوس" وزرای امور خارجه ترکیه و فرانسه ضمن تماس تلفنی درباره تحولات مالی و سوریه و مباحث منطقه‌ای با یکدیگر گفت‌وگو کردند.
براساس گزارش منابع دیپلماتیک، وزرای امور خارجه دو کشور در تماس تلفنی که از سوی فابیوس صورت گرفت، در مورد عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا و گام‌هایی که باید در آینده در این خصوص برداشته شود، گفت‌وگو کردند.
فابیوس همچنین از همتای ترک خود برای شرکت در کنفرانسی که قرار است با هدف حمایت از مالی برگزار شود، دعوت کرد.
این کنفرانس در 12 فوریه ماه جاری (91.11.24) با عنوان «امنیت، عدالت و دولت مبتنی بر حقوق بین المللی» در فرانسه برگزار خواهد شد.

• معاون رئیس‌جمهور آمریکا و رئیس‌جمهور فرانسه در دیدار با یکدیگر در پاریس، خواستار استقرار هرچه سریع‌تر نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در مالی شدند.
به گزارش نشریه فرانسوی نوول آبزواتور، "جو بایدن" معاون رئیس‌جمهور آمریکا و "فرانسوآ اولاند" رئیس‌جمهور فرانسه روز گذشته (91.11.17) در دیدار با یکدیگر، مواضع مشترک خود در خصوص پرونده‌های مهم بین‌المللی نظیر ایران و مالی را اعلام کردند.
جو بایدن که برای نخستین بار از زمان انتصاب "فرانسوآ اولاند" رئیس‌جمهور فرانسه به عنوان یک مقام بلندپایه آمریکایی به پاریس سفر کرده، در خصوص مالی اعلام کرد: «باید در اسرع وقت یک نیروی حافظ صلح تحت فرماندهی سازمان ملل در مالی مستقر شوند.»
وی افزود: «ما توافق کردیم که نیروهای آفریقایی هر چه سریعتر تحت فرماندهی سازمان ملل در مالی مستقر شوند. این عملیاتی است که باید به عنوان یک عملیات حفاظت صلح انجام شود.»
معاون رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه با استقبال از مداخله فرانسه در مالی خاطرنشان کرد: «اقدام قاطعانه فرانسه نه تنها در جهت منابع فرانسه بلکه در جهت منافع آمریکا و هر کس دیگری بود. ما همچنین از یک روند سیاسی به منظور احیای یک دولت دموکراتیک در مالی با کمک فرانسه حمایت می‌کنیم.»

• دفتر رییس جمهور رومانی روز سه شنبه (91.11.17) در بیانیه ای اعلام کرد این کشور در چارچوب ماموریت حمایتی اتحادیه اروپا از ارتش مالی ،‌ده نیروی نظامی به این کشور آفریقایی اعزام می کند.
شورای عالی دفاعی به ریاست "تریان باسسکو" رییس جمهور و با شرکت "ویکتور پونتا" نخست وزیر، رییس ستاد کل ارتش و روئسای دستگاه های اطلاعاتی «اعزام گروه ده نفره نظامیان را در چارچوب ماموریت اتحادیه اروپا در مالی در سال 2013م (1391ه.ش)» تصویب کرد.
دفتر رییس جمهور رومانی تصریح کرد :«مشارکت کشور ما با استفاده از مربیان و نیروهای ستاد کل ارتش در راستای حمایت از راهبرد اتحادیه اروپا برای متوقف کردن اقدامات تروریستی است.»
به گزارش خبرگزاری فرانسه از بخارست، رییس جمهور و وزیر امور خارجه رومانی در ماه ژانویه (دی ماه) از قصد این کشور برای اعزام مربی نظامی به مالی خبرداده بودند. با این حال این منابع اعلام کردند رومانی قصد ندارد جنگجو به مالی اعزام کند.
باسسکو بیست و سوم ژانویه (91.11.04) به این موضوع اشاره کرد که ظرفیت ارتش رومانی که در دیگر ماموریت های بین المللی نیز مشارکت کرده ، محدود است . وی افزود:«ما با فرانسه ابراز همبستگی می کنیم، اما اگر کسی فکر کند ما نیروی نظامی به مالی اعزام می کنیم،‌ اشتباه کرده است.»
شورای دفاعی رومانی روز سه شنبه (91.11.17) تصریح کرد تلاش اصلی ارتش رومانی تمرکز بر مشارکت در نیروهای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی در افغانستان است.
رومانی در سال 2013م (1391ه.ش)، 2036 نظامی به ماموریت خارجی اعزام می کند که این تعداد در مقایسه با سال 2012م، 312 نفر کاهش نشان می دهد.

• رئیس جمهور فرانسه گفت شورشیان شمال مالی هنوز شکست نخورده اند.
به گزارش شبکه خبری فرانس بیست و چهار؛ "فرانسوا اولاند" در سخنرانی در پارلمان اروپا تصریح کرد تروریست ها در مالی به عقب رانده شده اند اما هنوز شکست نخورده اند.
وی گفت انتظار می رود اروپا در زمینه آموزش و تجهیز ارتش مالی و سربازان آفریقایی ایفای نقش کند تا زمینه برقراری امنیت فراهم و از هرگونه اخاذی و تسویه حساب های شخصی جلوگیری شود.
اولاند افزود همچنین انتظار می رود اروپا در زمینه توسعه منطقه ساحل آفریقا مشارکت داشته باشد.
باید از سیاست کنونی که مانع فروپاشی اقتصاد کشورهای این منطقه و گسترش قاچاق نشده است، درس گرفت.

• وزیر امور خارجه فرانسه در گفت‌وگو با یک روزنامه فرانسوی با اشاره به عدم تمایل پاریس برای حضور دائم در مالی اعلام کرد نظامیان کشورش احتمالا از ماه مارس آینده (اسفند ماه) خروج خود از مالی را آغاز خواهند کرد.
به گزارش فارس به نقل از شبکه TF1، "لوران فابیوس" وزیر امور خارجه فرانسه در گفت‌وگو با روزنامه فرانسوی «مترو» که امروز (چهارشنبه 91.11.18) به چاپ می‌رسد، در اظهاراتی اعلام کرد: «چنان چه همه چیز آن طور که پیش‌بینی شده پیش برود، شمار نظامیان فرانسوی در مالی از ماه مارس آینده کاهش خواهد یافت.»
وی که عبارت "اگر همه چیز آن طور که پیش‌بینی شده پیش برود" را به عنوان شرط خروج نیروهای فرانسوی از مالی از ماه مارس (اسفند ماه) مطرح کرد، افزود: «من فکر می‌کنم اگر همه چیز طبق پیش‌بینی‌ها پیش برود، از ماه مارس شمار نظامیان فرانسوی در مالی کاهش خواهد یافت.»
وزیر امور خارجه فرانسه در ادامه خاطرنشان کرد: «فرانسه قصد ندارد برای مدت طولانی و به طور دائم در مالی بماند. این آفریقایی‌ها مالیایی‌ها هستند که باید مسئولیت امنیت و حفظ تمامیت ارضی و حاکمیت خود را بر عهده بگیرند. به همین دلیل است که ما قصد داریم به تدریج مأموریت خود را به «نیروهای نظامی آفریقا» واگذار کنیم. ما خودمان قصد داریم به مأموریت‌مان در شمال که گروه‌های تروریست در آن جا مستقر هستند، ادامه دهیم.»
بر اساس این گزارش، در حال حاضر حدود چهار هزار نظامی فرانسوی درگیر عملیات نظامی مالی هستند.
اظهارات وزیر خارجه فرانسه در حالی صورت می‌گیرد که "ژان ایو لودریان" وزیر دفاع این کشور چندی پیش اعلام کرد که شهر کیدال در شمال مالی تحت کنترل نیروهای فرانسوی است که از سوی نیروهای آفریقایی و به ویژه نظامیان چاد حمایت و پشتیبانی می‌شوند.

• معاون وزیر خارجه روسیه تاکید کرد عملیات نظامی فرانسه در مالی باید موقت باشد و طبق قطعنامه شورای امنیت ماموریت برقراری صلح در این کشور بر عهده نیروهای آفریقایی و در صورت لزوم زیر نظر سازمان ملل قرار بگیرد.
به گزارش خبرگزاری «ایتارتاس»، "گنادی گاتیلوف" معاون وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که وضعیت کنونی در کشور مالی نیازمند آن است که جامعه بین‌الملل دست به اقدام سریع و موثری در این رابطه بزند.
گاتیلوف گفت: خود فرانسوی‌ها هم در آینده گزینه استفاده از نیروهای بین‌المللی مضاعف را مورد بررسی قرار خواهند داد. مسئله این است: زمانی که فرانسوی‌ها عملیات نظامی در مالی را آغاز کردند، آن ها تنها یک درک از گستردگی تهدیدات داشتند. در حال حاضر آن ها متقاعد شده‌اند که گستردگی مشکل به مراتب جدی تر از آن چیزی است که در ابتدا تصور می‌کردند. آن ها نیروهای خود را به مالی اعزام کردند و این فعلا پاسخگوی وظایفی است که قصد دارند در آن جا اجرا کنند.
به گفته وی، روسیه بر این عقیده است که نیروهای آفریقایی باید در منطقه مستقر شوند، همان طور که در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد در نظر گرفته شده است.
معاون وزیر خارجه روسیه افزود: این که آیا لازم است تا ماموریت برقراری صلح در مالی زیر چتر سازمان ملل قرار بگیرد، مسئله‌ای است که نیاز به مطالعه بیشتر دارد. ما روی توصیه های دبیرکل سازمان ملل در خصوص این که چگونه می‌توان دست به اقدام موثری در این رابطه زد و آیا این کار به مصلحت است یا خیر، تکیه خواهیم کرد.
گاتیلوف تاکید کرد: البته انگیزه اقدامات فرانسه که تلاش می‌کند در کشور مالی با تهدیدات تروریستی مقابله کند، قابل درک است، ولی معتقدیم که عملیات فرانسه در مالی باید جنبه موقت داشته باشد.

• وزیر دفاع فرانسه در اظهاراتی از کنترل شهر کیدال مالی توسط نظامیان فرانسوی تحت حمایت و پشتیبانی نیروهای آفریقایی و نظامیان چاد خبر داد.
به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، "ژان ایو لودریان" وزیر دفاع فرانسه شب گذشته (سه شنبه 91.11.17) اعلام کرد: «شهر کیدال در شمال مالی تحت کنترل نیروهای فرانسوی که از سوی نیروهای آفریقایی و به ویژه نظامیان چاد حمایت و پشتیبانی می‌شوند، قرار دارد.
بر اساس این گزارش، حدود 1800 نظامی چاد ظرف روزهای اخیر وارد شهر کیدال به عنوان یکی از مراکز قدیمی تمرکز گروه‌های مسلح در شمال مالی شدند تا به تامین امنیت این شهر که نظامیان فرانسوی کنترل فرودگاه آن را نیز در دست دارند، کمک کنند.
بر اساس این گزارش، گروه شورشی طارق موسوم به «جنبش ملی برای آزادی ازواد» (MNLA)، پیش از این در روز سه‌شنبه (91.11.17) اعلام کرد که به طور 100 درصد با نیروهای فرانسوی در شمال مالی هماهنگ شده و با آن ها در مقابله با تروریست‌ها و گروه‌های مسلح همکاری دارد.
وزیر دفاع فرانسه در خصوص این همکاری نیز اعلام کرد: «بله ما در کیدال با جنبش ملی برای آزادی ازواد ارتباط موثر داریم.»

• سرویس فدرال همکاری‌های نظامی روسیه اعلام کرد که این کشور برای ارتش ملی مالی که در حال درگیری با گروه‌های مسلح شورشی در این کشور است، تسلیحات نظامی سبک ارسال خواهد کرد.
به گزارش پایگاه خبری-اینترنتی «راس بالت»، "آلکساندر فومین" رئیس سرویس فدرال همکاری‌های نظامی-فنی روسیه امروز جمعه (91.11.20) اعلام کرد که این کشور تسلیحات نظامی سبک به کشور مالی که در حال حاضر در آن جا مبارزه با گروه‌های مسلح شورشی جریان دارد، می‌فروشد.
به گفته وی، روسیه برای نیروهای ارتش ملی کشور مالی تسلیحات سبکی همچون اسلحه های تیراندازی، مسلسل و نارنجک ارسال خواهد کرد.
ضمن این که سفارت روسیه در مالی نیز اعلام کرده است که تدابیر لازم برای خارج کردن اتباع روسی از این کشور در نظر گرفته شده است، ولی امکان توسعه روند اوضاع به این سمت بسیار کم است.
"آلیگ فدوتوف" سفیر روسیه در مالی امروز (91.11.20) به خبرنگاران گفت: طرح لازم برای خارج کردن اتباع روسی از این کشور تهیه شده است و این مسئله در صورت بوجود آمدن اوضاع اضطراری در مالی تحقق پیدا خواهد کرد.
وی توضیح داد: موضوع بر سر اقدامات استاندارد لازم در این زمینه است. ما باید بطور دقیق بدانیم که چند تبعه روس در کشور مالی بسر می برد و محل اقامت آن ها کجاست و راه تماس با آن ها پیدا شود تا بتوانیم شهروندان کشورمان را در جریان امور قرار داده و در صورت وخامت اوضاع در این کشور، هماهنگی لازم برای خارج کردن آن ها در صورت تمایل صورت بگیرد.
سفیر روسیه در عین حال یادآور شد که طبق ارزیابی دیپلمات‌های روسی فعلا نیازی به تخلیه اتباع از مالی نیست.

• ارتش فرانسه در حالی از تصرف شهر راهبردی تسالیت در شمال شرق مالی خبر می‌دهد که جنگ در مالی چالش‌های امنیتی جدیدی برایش ایجاد کرده است.
به گزارش خبرگزاری رویترز، نیروهای فرانسه که شورشیان را در شمال مالی تحت تعقیب قرار داده اند یگان هایی از چتربازان را برای سیطره بر شهری راهبردی در این شهر فرود آوردند اما یک انفجار انتحاری و کشته شدن دو نظامی در باماکو نگرانی های امنیتی جدیدی در این کشور را ایجاد کرده است.
نیروهای ویژه فرانسوی در چارچوب تعقیب نیروهای شورشی در منتهی الیه شمال شرق مالی شهر صحرایی تسالیت و فرودگاه آن را که در 50 کیلومتری مرز الجزایر واقع است تحت سیطره خود گرفتند.
این دورترین شهر شمال مالی است که نیروهای فرانسوی و چادی کنترل آن را به دست گرفتند.
گمان می رود که هفت گروگان فرانسوی در مالی در این منطقه زندانی باشند.
این در حالی است که دیروز جمعه (91.11.20) برای اولین در تاریخ مالی عملیاتی انتحاری در این کشور به وقوع پیوست.
در این حمله یک عامل انتحاری سوار بر موتورسیکلت کمربند انفجاری خود را در نزدیک سربازان مالیایی در ورودی شهر گائو منفجر کرد که براثر آن عامل انتحاری کشته و یکی از نظامیان ارتش مالی زخمی شد.
گروه جنبش اتحاد و جهاد در غرب آفریقا مسئولیت این حمله را برعهده گرفته است.
دولت مالی نیز دیروز جمعه (91.11.20)در بیانیه‌ای اعلام کرد: دو نفر در درگیری‌های بین نظامیان مالی که جمعه صبح در اردوگاه هنگ سی و سوم کماندویی چترباز جیکورنی که به کلاه قرمزها مشهور هستند کشته و چند تن دیگر زخمی شدند که حال سه تن از زخمی ها وخیم گزارش شده است.
در این بیانیه آمده است: عناصری از نیروی زمینی و گارد ملی ( کلاه سبزها) و پلیس به اردوگاه سی و سوم کماندوهای چترباز حمله کردند تا نیروهای کلاه قرمز را که از هواداران آمادو تومانی توره رئیس جمهور سابق این کشور بودند از آنجا بیرون برانند که به درگیری و کشته شدن دو نوجوان سرباز و زخمی شدن سیزده تن دیگر منجر شد.
ژنرال "ابراهیم ظهیرو دمبله" از فرماندهان نیروهای کلاه سبز ارتش مالی مخالفت خود را با هرگونه تجمع نیروهای کلاه قرمز در اردوگاه خود به سبب برقراری وضع اضطراری که هرگونه تجمعی را ممنوع می کند، اعلام کرده بود.
وی می گوید که هنگ سی و سوم فعلا عملیاتی نیست و اعضای آن باید در جبهه های دیگر به کار گرفته شوند.
از سوی "دیونکوندا ترائوره"، رئیس جمهور موقت مالی در بیانیه ای تیراندازی در این اردوگاه را محکوم کرد و گفت: ارتش مالی کارهایی مهم تر از این مسائل دارد که دیروز جمعه (91.11.20) در اردوگاه روی داد.
تیراندازی در اردوگاه بین نیروهای هوادار رئیس جمهور کنونی مالی و هواداران توره نشانه ادامه اختلافات در دستگاه نیروهای مسلح مالی پس از کودتای نظامی 22 مارس 3 فروردین) در این کشور است.
این در حالی است که نیروهای پیش‌آهنگ اتحادیه اروپا برای آموزش نظامیان مالی دیروز جمعه (91.11.20) وارد مالی شدند.
انتظار می رود که نظامیان مالی با پشتیبانی هشت هزار نیروی بین المللی که بیشتر آن ها نیروهای آفریقایی هستند تامین امنیت شهرهایی از مالی که از چنگ شورشیان خارج شده است برعهده بگیرند.

• دولت الجزایر باج‌دهی دولت‌های خارجی برای آزادی گروگان‌های خود از چنگ گروه‌های تروریستی منطقه صحرای آفریقا را محکوم کرد و از سوی دیگر سه جاسوس همدست با مهاجمان ان امیناس دستگیر شدند.
به گزارش خبرگزاری رویترز، الجزایر بار دیگر مخالفت شدید خود را با پرداخت باج به گروه های تروریستی اعلام کرد.
"عمار بلانی"، سخنگوی وزارت امور خارجه الجزایر اعلام کرد که کشورش باج دهی به گروه‌های تروریستی گروگان گیر را شدیدا محکوم می‌کند.
وی افزود: هرگونه باج‌دهی به گروه‌های تروریستی و شاخه‌های آن ها با واسطه دولتی یا طرف‌های شخصی، جرم محسوب می‌شود.
این مقام الجزایری تاکید کرد: منبع اصلی بودجه گروه‌های تروریستی در منطقه ساحل را همین باج‌‌ها تامین کرده است.
فرانسه برای آزادی گروگان‌های خود 17 میلیون یورو به گروگان گیران داده است.
"ویکی هادلستون" سفیر سابق آمریکا در مالی گفت است: فرانسه برای آزادی هفت گروگان خود در منطقه صحرای آفریقا 17 میلیون یورو به گروگان گیران پول داده است.
گروگان‌های فرانسه در شمال مالی و نیجر ربوده شده‌اند.

• یک منبع امنیتی در الجزایر اعلام کرد که نیروهای ارتش این کشور چهار شبه نظامی را در نزدیکی مرز الجزایر با مالی و لیبی بازداشت کردند.
از شبه نظامیان بازداشت شده مقادیری سلاح کلاشنیکوف و گلوله آر. پی. جی. کشف و ضبط شده است.

• رسانه‌های دولتی الجزایر اعلام کرده‌اند دستگاه‌های امنیتی این کشور پس از انجام تحقیقات لازم درباره حادثه گروگان گیری ماه پیش در این کشور کارگرانی را دستگیر کنند که در تاسسیات گازی ان امیناس مشغول به کار بوده‌اند و به مهاجمان مسلح برای حمله به این تاسیسات کمک کردند.
روزنامه الخبر الجزایر نوشت: سه کارگر جاسوس تاسیسات ان امیناس متهم هستند که نقشه این میدان گازی و شماره اتاق کارگران خارجی این مرکز را به مهاجمان داده اند.
یکی از این جاسوس ها از نگهبانان تاسیسات ان امیناس بوده است که برای شرکت نفتی بریتیش پترولیوم کار می کرد و یکی دیگر راننده ای بود که برای شرکت دولتی تاسیسات کار می کرد.
هر سه فرد بازداشت شده در روز حمله به این تاسیسات، سر کار خود نرفته بودند.
در حادثه گروگان گیری تاسیسات ان امیناس الجزایر که به دست باندی مسلح مرکب از 32 شبه نظامی الجزایری و خارجی صورت گرفته بود بیش از 37 گروگان و 29 گروگان گیر کشته شدند.

• کشف یک گور جمعی در نزدیکی شهر تومبوکتو در شمال مالی که به تازگی به تصرف ارتش مالی درآمده است یکی دیگر از جنایات جنگی طی چهار هفته گذشته از آغاز مداخله فرانسه را برملا کرد.
به گزارش پایگاه خبری المنار، خبرگزاری نواکشوت موریتانی به نقل از شاهدان اعلام کرد:یک گور جمعی جمعه گذشته (91.11.20) در فاصله کم تر از دو کیلومتری ورودی شمالی شهر تومبوکتو که در 900 کیلومتری شمال شرق باماکو واقع است، کشف شد.
این خبرگزاری افزود: اجساد سه تاجر عرب که ارتش مالی چند روز پیش دستگیرشان کرده و دیگر از آن ها خبری نبود در این گور جمعی یافت شده است.
نظامیان فرانسوی و مالی شهر تومبوکتو در شمال مالی را در بیست و هشتم ژانویه گذشته (91.11.09) از دست گروه های مسلح خارج کردند.
نهادهای حقوق بشر بین المللی در پی آغاز مداخله نظامی فرانسه در مالی همواره نسبت به موارد بی شمار نقض حقوق بشر در جریان این جنگ از جمله اعدام های خودسرانه و بدون محاکمه شهروندان شمال مالی به دست نیروهای ارتش این کشور ابراز نگرانی کرده اند.

• احزاب مخالف دولت در موریتانی با محکوم کردن موضع رئیس جمهور این کشور در حمایت از مداخله نظامی فرانسه در مالی تاکید کردند که باید در موریتانی یک جبهه متحد قوی علیه جنگ در مالی تشکیل شود.
به گزارش روزنامه اردنی الدستور،"احمد ولد داده" رهبر حزب مخالف دولت در موریتانی در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد: آتش جنگ مالی به طور حتم دامن گیر موریتانی می‌شود و تشکیل یک جبهه داخلی متحد و قوی بهترین راه مقابله در برابر این اتفاق است.
وی ضمن محکوم کردن تبادل اطلاعات نظامی و امنیتی موریتانی با کشور‌های مداخله کننده در مالی، استفاده از آسمان و فرودگاه‌های موریتانی را غیرقانونی و تصمیمی شخصی از سوی رئیس جمهور این کشور دانست و گفت: باید این تصمیم مورد تایید پارلمان قرار می‌گرفت.
"محمد ولد عبدالعزیز" رئیس جمهور موریتانی از مشارکت در نیروی آفریقایی مستقر در مالی خودداری کرده اما گفته است که نظامیان این کشور هرگونه تجاوز به خاک این کشور را پاسخ خواهند داد.
این در حالی است که ولد عبدالعزیز در نشست سازمان همکاری اسلامی که در هفتم فوریه (91.11.19) برگزار شد حمایت خود را از مداخله نظامی فرانسه و نیروهای آفریقایی در مالی اعلام کرد.
دولت نواکشوت گشت‌زنی‌های نظامی خود را در مرز مشترک دو هزار کیلومتری با مالی به منظور مقابله با نفوذ عناصر مسلح از مالی به خاک موریتانی تقویت کرده است.

 

  فرستادن مقاله
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

جهان از آفریقا چه می‌خواهد؟

۱۳۹۶/۶/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران:‌ تحولات مغرب عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات سودان (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات لیبی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات مصر (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات سودان (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات لیبی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مصر (174)

۱۳۹۵/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مصر (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات لیبی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات لیبی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مصر (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات سودان (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مصر (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات لیبی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات لیبی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات سودان (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مصر (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات لیبی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات سودان (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران:تحولات مغرب عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات مصر (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مصر (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات لیبی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات سودان (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

تحولات لیبی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مصر (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات لیبی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مصر (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مغرب عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مصر (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات لیبی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات سودان (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مغرب عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مصر (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات لیبی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مصر (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات لیبی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات سودان (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات سودان (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات لیبی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات مصر (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات مصر (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات سودان (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مصر (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات لیبی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات سودان (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مصر (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات لیبی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات لیبی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات سودان (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات سودان (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات لیبی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات سودان (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات لیبی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مصر (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات لیبی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات لیبی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات لیبی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات سودان (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات مصر (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مصر (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات لیبی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات مصر (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات سودان (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات لیبی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات سودان (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مصر (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مصر (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات سودان (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات لیبی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات سودان (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات سودان (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات لیبی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات مصر (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات لیبی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات لیبی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مصر (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات سودان (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات لیبی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات سودان (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات سودان (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات سودان (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات لیبی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات سودان (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات سودان (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات سودان (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مصر (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (117)

۱۳۹۳/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات سودان (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات سودان (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مصر (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات لیبی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات سودان (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (112)

۱۳۹۳/۹/۱۹

آفران: تحولات لیبی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات سودان (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات لیبی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات سودان (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مصر (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات سودان (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات لیبی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مصر (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات لیبی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات سودان (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات مصر (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات لیبی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات سودان (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولان مغرب عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (107)

۱۳۹۳/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات لیبی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات مصر (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات سودان (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مصر (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات لیبی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات سودان (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مصر (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات سودان (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات لیبی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات سودان (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات لیبی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات سودان (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات لیبی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مصر (98)

۱۳۹۳/۶/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات لیبی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مصر (96)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مصر (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات لیبی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات سودان (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات مصر (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات سودان (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مصر (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات لیبی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران : تحولات مغرب عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مصر (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات لیبی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات سودان (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات لیبی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مصر (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مصر (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مصر (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات لیبی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مصر (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات سودان (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مصر (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات سودان (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات مصر (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات لیبی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات سودان (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات سودان (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات لیبی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مصر (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات لیبی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات سودان (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات سودان (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات لیبی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مصر (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات لیبی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مصر (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربي (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربي (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مصر (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات لیبی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات سودان (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات مصر (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات لیبی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات لیبی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مصر (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی(70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات مصر (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات لیبی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات سودان (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات لیبی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات مصر (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی(68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات سودان (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات لیبی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مصر (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی(67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات مصر (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات لیبی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات سودان (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات سودان (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات لیبی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی(65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مصر (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مصر (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات لیبی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات سودان (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مصر (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات لیبی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات سودان (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات مصر (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

نگاه آفران: تحولات مصر 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات لیبی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

نگاه آفران: تحولات سودان 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: آفريقاي جنوبي اولين ايستگاه اجلاس كميسيون مشترك دولت تدبير و اميد

۱۳۹۲/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مصر (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات سودان (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

نگاه آفران: تحولات مغرب عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات لیبی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات سودان 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات سودان (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات لیبی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مصر (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات سودان (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات مصر (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات لیبی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات سودان (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات لیبی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات مصر (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مصر (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات لیبی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات سودان (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات مصر (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات مصر (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات سودان (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات لیبی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مصر (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات سودان (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات سودان (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات لیبی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مصر (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات سودان (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات لیبی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات سودان (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: گزارش تحليلي بر سفر رئيس جمهور ايالات متحده آمريكا به آفريقا

۱۳۹۲/۴/۱۶

آفران: تحولات لیبی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات سودان (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات لیبی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات سودان (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات مصر (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات سودان (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات سودان (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مصر (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات سودان (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات لیبی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات ليبي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی(34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مصر (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات لیبی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات سودان (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات ليبي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مصر (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات سودان (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات مصر(32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مصر (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: کودتا در آفریقای مرکزی

۱۳۹۲/۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات لیبی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات سودان (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مصر (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مصر (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات مصر (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات سودان (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات لیبی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مصر (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات لیبی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات مصر (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات سودان (23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۴

آفران: تحولات ليبي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات مغرب عربي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات آفریقای غیر عربی (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مصر (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات ليبي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات لیبی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات سودان (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات لیبی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مصر (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات سودان (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات لیبی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات مصر (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات سودان (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مغرب عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات لیبی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مصر (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات سودان (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات سودان (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مصر (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱

آفران:حسن الشیخ محمود رئیس جمهور جدید سومالی

۱۳۹۱/۶/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۲۶

دیدگاه اسلام گرایان درباره آینده قبطی ها در مصر

۱۳۹۱/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۱۹

تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: انتخابات كشور ليبي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (5)

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: عملکرد حزب اسلامی النهضة پس از انقلاب تونس

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (4)

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۷

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (3)

۱۳۹۱/۳/۲۴

انتخابات ریاست جمهوری مصر (2012)

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: عواقب پیروزی "احمدشفیق" در انتخابات

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (2)

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: میزان موفقیت اخوان المسلمین در بازیابی پایگاه مردمی خود

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (1)

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: حکم دادگاه مبارک به نفع نامزد اخوان تمام شد

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: بروز اعتراضات در مصر و نشانه رفتن نامزدی نخست وزیر مبارک

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۶

آفران:نظرات موافقان و مخالفان مرسی

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: وجوب توافق بین اخوان و نیروهای انقلابی علیه احمد شفیق

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۹

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۸

مصر و تهدیدات عمر سلیمان

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: انتخابات مصر صحنه پراکندگی آراء میان دو مجموعه اسلام گرا و مدنی

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: بررسی و تحلیل آخرین وضعیت انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: شعارهای انتخاباتی برخی نامزدهای برجسته انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.25

۱۳۹۱/۲/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.24

۱۳۹۱/۲/۲۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.23

۱۳۹۱/۲/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.20

۱۳۹۱/۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.19

۱۳۹۱/۲/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.18

۱۳۹۱/۲/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.17

۱۳۹۱/۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.16

۱۳۹۱/۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.13

۱۳۹۱/۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.12

۱۳۹۱/۲/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.11

۱۳۹۱/۲/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.10

۱۳۹۱/۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.09

۱۳۹۱/۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.05

۱۳۹۱/۲/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.04

۱۳۹۱/۲/۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.03

۱۳۹۱/۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.02

۱۳۹۱/۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.30

۱۳۹۱/۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.29

۱۳۹۱/۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.28

۱۳۹۱/۱/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.27

۱۳۹۱/۱/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.26

۱۳۹۱/۱/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.23

۱۳۹۱/۱/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.22

۱۳۹۱/۱/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.21

۱۳۹۱/۱/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.20

۱۳۹۱/۱/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.19

۱۳۹۱/۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.16

۱۳۹۱/۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.15

۱۳۹۱/۱/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.14

۱۳۹۱/۱/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.07

۱۳۹۱/۱/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.06

۱۳۹۱/۱/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.21

۱۳۹۰/۱۲/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.20

۱۳۹۰/۱۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.17

۱۳۹۰/۱۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.16

۱۳۹۰/۱۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.15

۱۳۹۰/۱۲/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.13

۱۳۹۰/۱۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.10

۱۳۹۰/۱۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.09

۱۳۹۰/۱۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.08

۱۳۹۰/۱۲/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.07

۱۳۹۰/۱۲/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.06

۱۳۹۰/۱۲/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.03

۱۳۹۰/۱۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.02

۱۳۹۰/۱۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.01

۱۳۹۰/۱۲/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.30

۱۳۹۰/۱۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.29

۱۳۹۰/۱۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.11.19

۱۳۹۰/۱۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.17

۱۳۹۰/۱۱/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.16

۱۳۹۰/۱۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.10

۱۳۹۰/۱۱/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.09

۱۳۹۰/۱۱/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.08

۱۳۹۰/۱۱/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.05

۱۳۹۰/۱۱/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.28

۱۳۹۰/۱۰/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.27

۱۳۹۰/۱۰/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.26

۱۳۹۰/۱۰/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.25

۱۳۹۰/۱۰/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.21

۱۳۹۰/۱۰/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.19

۱۳۹۰/۱۰/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.18

۱۳۹۰/۱۰/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.17

۱۳۹۰/۱۰/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.14

۱۳۹۰/۱۰/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.13

۱۳۹۰/۱۰/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.12

۱۳۹۰/۱۰/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.11

۱۳۹۰/۱۰/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.10

۱۳۹۰/۱۰/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.06

۱۳۹۰/۱۰/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.05

۱۳۹۰/۱۰/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.03

۱۳۹۰/۱۰/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.29

۱۳۹۰/۹/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.28

۱۳۹۰/۹/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.27

۱۳۹۰/۹/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.26

۱۳۹۰/۹/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.23

۱۳۹۰/۹/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.22

۱۳۹۰/۹/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.21

۱۳۹۰/۹/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.20

۱۳۹۰/۹/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.19

۱۳۹۰/۹/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.12

۱۳۹۰/۹/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.09

۱۳۹۰/۹/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.08

۱۳۹۰/۹/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.07

۱۳۹۰/۹/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.06

۱۳۹۰/۹/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.05

۱۳۹۰/۹/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.02

۱۳۹۰/۹/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.01

۱۳۹۰/۹/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.28

۱۳۹۰/۸/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.25

۱۳۹۰/۸/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.14

۱۳۹۰/۸/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.11

۱۳۹۰/۸/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.10

۱۳۹۰/۸/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.08

۱۳۹۰/۸/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.03

۱۳۹۰/۸/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.02

۱۳۹۰/۸/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.27

۱۳۹۰/۷/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.26

۱۳۹۰/۷/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.25

۱۳۹۰/۷/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 24 .7 .90

۱۳۹۰/۷/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.18

۱۳۹۰/۷/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.17

۱۳۹۰/۷/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.16

۱۳۹۰/۷/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.12

۱۳۹۰/۷/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.09

۱۳۹۰/۷/۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.06

۱۳۹۰/۷/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.05

۱۳۹۰/۷/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.03

۱۳۹۰/۷/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.30

۱۳۹۰/۶/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.28

۱۳۹۰/۶/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.27

۱۳۹۰/۶/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.26

۱۳۹۰/۶/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.22

۱۳۹۰/۶/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.20

۱۳۹۰/۶/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.06.19

۱۳۹۰/۶/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.16

۱۳۹۰/۶/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.15

۱۳۹۰/۶/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.14

۱۳۹۰/۶/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.13

۱۳۹۰/۶/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.12

۱۳۹۰/۶/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.08

۱۳۹۰/۶/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.07

۱۳۹۰/۶/۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.06

۱۳۹۰/۶/۶

آفریقا در هفته ای که گذشت (900527 الی 900602)

۱۳۹۰/۶/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.05

۱۳۹۰/۶/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.02

۱۳۹۰/۶/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.01

۱۳۹۰/۶/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.30

۱۳۹۰/۵/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.29

۱۳۹۰/۵/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.24

۱۳۹۰/۵/۲۴

آفران: انقلابیون لیبی در مقابل یک آزمون سخت

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900513 الی 900519)

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.23

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.22

۱۳۹۰/۵/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.19

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: صحنه جنگ لیبی پس از آغاز ماه رمضان

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.18

۱۳۹۰/۵/۱۸

آفران: محاکمه حسنی مبارک ؛ واکنش ها و پیامدها

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.17

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.16

۱۳۹۰/۵/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.15

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفریقا در هفته ای که گذشت (900506 الی 900512)

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفران: تحولات شمال آفر یقا - 90.05.12

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: آفريقاي شرقي؛ اهميت استراتژيك و افق هاي پيش رو

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.11

۱۳۹۰/۵/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.10

۱۳۹۰/۵/۱۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.09

۱۳۹۰/۵/۹

آفران: قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.08

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.05

۱۳۹۰/۵/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.04

۱۳۹۰/۵/۴

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (2)

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.03

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.02

۱۳۹۰/۵/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.01

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (1)

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.29

۱۳۹۰/۴/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.28

۱۳۹۰/۴/۲۸

آفران: دموکراسی در آفریقا

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.27

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (900416 الی 900422)

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.25

۱۳۹۰/۴/۲۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.22

۱۳۹۰/۴/۲۲

آفران: مراکش، تاریخ و جغرافیا

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.19

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: موریتانی پس از انقلاب های عربی

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.18

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفریقا در هفته ای که گذشت (900409 الی 900415)

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: مراکش پس از همه پرسی

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.15

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (پایانی)

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.14

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (2)

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.13

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (1)

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.12

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: دلیل حمایت آمریکا از انقلابیون و سازمان های مصری

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.11

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفریقا در هفته ای که گذشت (900402 الی 900408)

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تاثير عوامل اقتصادي بر انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.08

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.07

۱۳۹۰/۴/۷

آفران: نشانه های “همه پرسی نظامی" درباره رئیس جمهور آینده مصر

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.06

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: عدم تناسب نقش و حقوق زنان در افریقا

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.05

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: گزينه هايي دشوار سياست مصر در قبال انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.04

۱۳۹۰/۴/۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (900326 الی 900401)

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: بروز اختلاف در صفوف انقلابیون لیبی

۱۳۹۰/۴/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.01

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: تغییر پشت درب‌های الجزایر و مغرب پس از لیبی

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: اصلاحات در قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.31

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: مصادره انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.30

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.29

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: صف بندی احزاب تونسی برای انتخابات آینده

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفریقا در هفته ای که گذشت (900319 الی 900325)

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: آخرین تحولات سودان

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.28

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.25

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: اعطاي وام به مصر و ربودن انقلاب

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: بازیگران منطقه ای؛ تلاش برای مدیریت انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.24

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: انقلاب هاي عربي و سياست هاي آمريكا در قبال ايران

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: اختاپوس جاسوسی اسرائیل در تونس و مصر

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.23

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900311 الی 900318)

۱۳۹۰/۳/۲۱

آفران: بررسی نتایج انتخابات شهرداری ها در آفریقای جنوبی

۱۳۹۰/۳/۹

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی بنین

۱۳۹۰/۱/۲۸

انتخابات 2011 نیجریه

۱۳۹۰/۱/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (891205 الی 891211)

۱۳۸۹/۱۲/۱۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (891114 الی 891120)

۱۳۸۹/۱۱/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (891030 الی 891106)

۱۳۸۹/۱۱/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891023 الي 891029)

۱۳۸۹/۱۱/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891016 الي 891022)

۱۳۸۹/۱۰/۲۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891009 الي 891015)

۱۳۸۹/۱۰/۱۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891002 الي 891008)

۱۳۸۹/۱۰/۱۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890925 الي 891001)

۱۳۸۹/۱۰/۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890918 الي 890924)

۱۳۸۹/۹/۲۹

تقويم انتخابات سال 2011 ميلادي در آفريقا

۱۳۸۹/۹/۲۷

ماداگاسكار قانون اساسي 17 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۲۳

زيمبابوه ریاست جمهوری می 2011

۱۳۸۹/۹/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890911 الي 890917)

۱۳۸۹/۹/۲۰

ساحل عاج ریاست جمهوری 31 اکتبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۸

تانزانيا و زنگبار رياست جمهوري و پارلماني

۱۳۸۹/۹/۱۷

مصر قوه مقننه 28 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۷

اوگاندا رياست جمهوري و پارلماني 18 فوریه 2011

۱۳۸۹/۹/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890813 الي 890813)

۱۳۸۹/۸/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890729 الي 890805)

۱۳۸۹/۸/۸

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890722 الي 890728)

۱۳۸۹/۸/۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890715 الي 890721)

۱۳۸۹/۷/۲۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890708 الي 890714)

۱۳۸۹/۷/۱۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890625 الي 890701)

۱۳۸۹/۷/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890618 الي 890624)

۱۳۸۹/۶/۲۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890611 الي 890617)

۱۳۸۹/۶/۲۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890604 الي 890610)

۱۳۸۹/۶/۱۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890528 الي 890603)

۱۳۸۹/۶/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890521 الي 890527)

۱۳۸۹/۵/۳۰

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890514 الي 890520)

۱۳۸۹/۵/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890507 الي 890513)

۱۳۸۹/۵/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890431 الي 890506)

۱۳۸۹/۵/۹

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890424 الي 890430)

۱۳۸۹/۵/۲

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890417 الي 890423)

۱۳۸۹/۴/۲۶