نگاه آفران > آفران: تحولات مصر (63)

آفران: تحولات مصر (63)

تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۹/۶

تحولات مصر 63وقایع مهم مصر از تاریخ 27/8/92 الی 4/9/92

• وزارت كشور مصر اعلام كرد يك پليس مصري روز يكشنبه (92.08.26) بر اثر تيراندازي افراد ناشناس در قاهره كشته شد.
به گزارش خبرگزاري رويترز، خبرگزاري رسمي مصر (منا) اعلام كرد "محمد مبروك" مأمور بخش امنيت ملي پليس مصر كه مسئوليت نظارت بر فعاليت‌هاي اخوان المسلمين را بر عهده داشت، غروب يكشنبه هنگام خروج از خانه‌اش در محله «نصر سيتي» هدف گلوله افراد ناشناس قرار گرفت.
وي همچنين يكي از افسران امنيتي پيگيري كننده موضوع ترور نافرجام سرلشكر "محمد ابراهيم" وزير كشور مصر بود.
مقامات دولت موقت مصر كه پس از بركناري "محمد مرسي" توسط ارتش قدرت را در كشور بر عهده دارند، روز پنجشنبه حالت فوق العاده و مقررات منع رفت و آمد را كه از اواسط ماه اوت اعلام شده بود، لغو كردند.

• به رغم ادامه تظاهرات حاميان "محمد مرسي" در شهرها و استان‌هاي مختلف مصر و اعلام آمادگي اخوان‌المسلمين براي آغاز مذاكرات ملي، منابع آگاه در دفتر رياست جمهوري مصر اعلام كردند كه هيچ آشتي با اخوان المسلمين صورت نمي‌گيرد.
به گزارش پايگاه اينترنتي شبكه خبري الجزيره، منابع آكاه در دفتر رياست جمهوري مصر اعلام كردند كه هيچ آشتي با اخوان المسلمين صورت نخواهد گرفت. اين منابع تاكيد كردند، در حال حاضر مشكل، آشتي يا عدم آشتي با اخوان المسلمين نيست، بلكه مشكل اصلي اين است كه برخي گروه‌هاي هم‌پيمان با كشورهاي عربي و خارجي كه منافعي در خاورميانه دارند، در صدد براندازي دولت كنوني مصر هستند.
منابع مذكور خاطرنشان كردند، اخوان‌المسليمن در صدد است تا با كمك‌هاي طرف‌هاي خارجي قدرت خود را افزايش دهد و اين امر از طريق اخذ حمايت ‌هايي مالي جهت ايجاد اغتشاش در كشور و يا با تبليغات نادرست از تظاهرات مردمي صورت مي‌گيرد.
منابع آگاه در دفتر رياست ‌جمهوري مصر تاكيد كردند، هيچ شخص عاقلي باور نمي‌كند اخوان المسلمين كه دست به اعتراضات در خيابان‌ها مي‌زنند، در صدد تحقق آشتي با دولت باشند.
از سوي ديگر، كميته 50 نفره مسئول اصلاح قانون اساسي در صفحه خود در پايگاه اجتماعي "توييتر" نوشت: پيش‌نويس قانون اساسي جديد سه‌شنبه (92.08.28) آماده مي‌شود.
"محمد سلماوي"، سخنگوي اين كميته اظهار كرد كه اين كميته ظرف دو روز آتي مسائل مربوط به نيروهاي مسلح را مورد بررسي قرار مي‌دهد. اين مسائل به ويژه مساله تعيين وزير دفاع و محاكمه نظامي افراد غيرنظامي و فعاليت‌هاي اقتصادي نيروهاي مسلح از بيشترين مسائل مورد مناقشه است.
از سوي ديگر، "ائتلاف حمايت از مشروعيت"، متشكل از گروه‌هاي حامي اخوان المسلمين در بيانيه‌اي از مصري‌ها خواست تا در سالروز حوادث خشونت ‌آميز خيابان "محمد محمود" تظاهرات "ميليوني يك در خواست" را در ميدان‌ها و در نزديك خانه‌هاي قربانيان اين رخداد برگزار كنند.
در درگيري‌هاي خيابان "محمد محمود" در قاهره كه در تاريخ 19 نوامبر 2011 رخ داد، صدها تن كشته و زخمي شدند.
از سوي ديگر، جمعي از حاميان اخوان المسلمين مصر روز يكشنبه (92.08.28) در دانشگاه الازهر قاهره راهپيمايي اعتراض‌آميزي را برگزار كردند.
شركت‌كنندگان شعارهايي از جمله "ازهري‌ها مخالف كودتا هستند"، "برادران ما را از زندان‌ها بيرون بياوريد"، و "حكومت نظامي سرنگون شود"، سر دادند.
دانشجويان دانشگاه "الزقازيق" در استان "الشرقيه" نيز در اعتراض به سركوب دانشجويان و حمله نيروهاي امنيتي مصر به تظاهركنندگان تجمع كردند.

• دولت مصر براي گفتگو با جماعت اخوان‌المسلمين درباره حل بحران سياسي حاكم بر اين كشور چندين شرط تعيين كرد.
به گزارش الجزيره، "احمد البرعي" وزير همبستگي اجتماعي مصر در پاسخ به دعوت «ائتلاف حمايت از مشروعيت» براي گفتگو درباره حل بحران سياسي مصر، گفت كه اين ائتلاف بايد پيش از آغاز هر گونه گفتگويي با چندين شرط موافقت كند.
البرعي افزود كه ائتلاف حمايت از مشروعيت بايد انقلاب ۳۰ ژوئن در مصر را به عنوان انقلاب مردمي به رسميت بشناسد. وزير همبستگي مصر تصريح كرد كه ائتلاف بايد نقشه راه را كه تنها نقشه راهي است كه ملت مصر براي ايجاد دولت مدرن بر سر آن به توافق رسيد نيز به رسيمت بشناسد. اين نقشه راه كه پس از بركنار "محمد مرسي" رئيس‌جمهوري سابق تدوين شد، اساس مرحله انتقالي را تعيين و بر برگزاري انتخابات رياست پارلماني در فوريه يا مارس آينده و انتخابات رياست‌جمهوري در تابستان سال آينده تاكيد مي‌كند.
وي در ادامه تاكيد كرد كه جماعت اخوان‌المسلمين بايد موافقت كند كه اعضاي اين جماعت كه به اتهام قتل و تروريسم در حال محاكمه هستند از آشتي ملي مستثني مي‌شوند.
اين وزير همچنين از اخوان خواست كه از ملت مصر عذرخواهي كرده و اقدامات خشونت‌بار خياباني خود را متوقف كنند.
البرعي علاوه بر آن از اخوان خواست بپذيرند كه مرحله آينده در مصر دولتي روي كار بيايد كه دين را از سياست جدا كند.
اين در حالي است كه ائتلاف حمايت از مشروعيت كه اخوان‌المسلمين آن را هدايت مي‌كند با صدور بيانيه‌اي خواستار برگزاري گفت‌و‌گو براي خروج از بحران سياسي اين كشور شد؛ بحراني كه از زمان بركناري مرسي رئيس‌جمهوري سابق توسط ارتش ايجاد شد.
ائتلاف حمايت از مشروعيت در اين بيانيه از همه نيروهاي انقلابي، احزاب سياسي و شخصيت‌هاي ملي براي ورود به گفتگوي عميق در مورد چگونگي خروج از بحران كنوني دعوت كرده است.

• یکی از رهبران «همپیمانی ملی در حمایت از مشروعیت» اعلام کرد که درهای گفت و گو به روی همه جریان‌های سیاسی مصری باز است و این پیشنهاد به معنای لزوم بازگشت "محمد مرسی" به قدرت است.
به گزارش پایگاه خبری «الشرق»، "محمد علی بشر" یکی از رهبران «همپیمانی ملی در حمایت از مشروعیت» مصر تأکید کرد که درهای گفتگو به روی همه جریان‌ها و احزاب سیاسی مصری باز است و این پیشنهاد به معنای لزوم بازگشت مرسی به قدرت است.
وی تأکید کرد که حامیان اخوان نمی خواهند که ارتش مصر را وارد روند سیاسی کشور کنند تا ارتش بتواند به مسئولیت اصلی خود در زمینه حفظ امنیت کشور و مبارزه با هرگونه تجاوزی به بهترین شکل ممکن اجرا کند.
علی بشر افزود که همپیمانی ملی باید مشروعیت بر اساس قانون اساسی را که به معنای بازگشت مرسی و مجلس شوراست را اساس هرگونه گفتگویی با دیگر احزاب و جریان‌ها برای برون رفت از بحران قرار دهد.
پیشتر گروه اخوان المسلمین در ابتکار عملی خواستار گفتگوی همه طرف‌های سیاسی مصری برای پایان دادن به بحران کنونی این کشور شده بودند.
در پی این درخواست دولت موقت مصر اعلام کرد که گروه اخوان المسلمین به عنوان پیش شرط باید دولت موقت را به رسمیت بشناسند.

• حاميان "عبدالفتاح السيسي" وزير دفاع مصر قصد دارند،تا روز پنج شنبه يك تظاهرات ميليوني را در ميدان رابعه العدويه سازماندهي كنند.
به گزارش العربيه: حاميان عبد الفتاح السيسي وزير دفاع مصر قصد دارند روز پنج شنبه آينده (92.08.30) همزمان با گذشت صدمين روز از پراكنده كردن تجمع حاميان "محمد مرسي" رئيس جمهور بركنار شده مصر در ميدان "رابعه العدويه" يك تظاهرات ميليوني در حمايت از وزير دفاع اين كشور برگزار كنند.

• صدها مصری به مناسبت سالروز تظاهرات خونین نوامبر سال 2011 ، دوشنبه (92.08.28) شب در میدان التحریر قاهره تجمع کردند .
در تاریخ 19 نوامبر سال 2011 و در پی آغاز تبلیغات انتخاباتی برای برگزاری اولین انتخابات پارلمانی مصر پس از سرنگونی "حسنی مبارک" دیکتاتور سابق، هزاران شهروند مصری در اعتراض به عملکرد شورای عالی نظامی کشور که در آن زمان قدرت را در اختیار داشت، در میدان تحریر تظاهرات کردند .
تظاهرات ده روزه مخالفان به عملکرد شورای عالی نظامی به درگیری میان تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی مصر منجر شد و دست‌کم 40 کشته و بیش از 3 هزار زخمی برجا گذاشت.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از قاهره ، تظاهرکنندگان دیشب در میدان التحریر شعارهایی در مخالفت با ارتش و عبد الفتاح السیسی وزیر دفاع و محمد مرسی رئیس جمهور برکنار شده سر دادند .
پس از برکناری حسنی مبارک از قدرت و تا پیش از آغاز دوره ریاست محمد مرسی در ژوئن سال 2012 ارتش ( شورای عالی نظامی مصر ) قدرت را در اختیار داشت . محمد مرسی هم اوایل ژوئیه امسال با دخالت ارتش مصر از قدرت برکنار شد
"محمد محمود" یکی از تظاهر کنندگان در میدان التحریر گفت هیچ چیز در مصر تغییر نکرده است ، و ما با حکومت نظامی مخالفیم و نمی خواهیم خون شهدا پایمال شود.
یکی دیگر از تظاهرکنندگان گفت : برای ما انقلاب در مصر هنوز به پایان نرسیده است .
در همین حال پس از فراخوان برخی از جریان ها در مصر برای برگزاری تظاهرات به مناسبت یادبود حوادث 2011، وزارت کشور مصر در بیانیه ای اعلام کرد با هر گونه اقدام خشونت آمیز تظاهر کنندگان با شدت برخورد خواهد کرد .

• به رغم ادامه تظاهرات حاميان "محمد مرسي" در شهرها و استان‌هاي مختلف مصر و اعلام آمادگي اخوان‌المسلمين براي آغاز مذاكرات ملي، منابع آگاه در دفتر رياست جمهوري مصر اعلام كردند كه هيچ آشتي با اخوان المسلمين صورت نمي‌گيرد.
به گزارش پايگاه اينترنتي شبكه خبري الجزيره، منابع آكاه در دفتر رياست جمهوري مصر اعلام كردند كه هيچ آشتي با اخوان المسلمين صورت نخواهد گرفت.
اين منابع تاكيد كردند: در حال حاضر مشكل، آشتي يا عدم آشتي با اخوان المسلمين نيست، بلكه مشكل اصلي اين است كه برخي گروه‌هاي هم‌پيمان با كشورهاي عربي و خارجي كه منافعي در خاورميانه دارند، در صدد براندازي دولت كنوني مصر هستند.
منابع مذكور خاطرنشان كردند: اخوان‌المسليمن در صدد است تا با كمك‌هاي طرف‌هاي خارجي قدرت خود را افزايش دهد و اين امر از طريق اخذ حمايت‌هايي مالي جهت ايجاد اغتشاش در كشور و يا با تبليغات نادرست از تظاهرات مردمي صورت مي‌گيرد.
منابع آگاه در دفتر رياست‌جمهوري مصر تاكيد كردند: هيچ شخص عاقلي باور نمي‌كند اخوان المسلمين كه دست به اعتراضات در خيابان‌ها مي‌زنند، در صدد تحقق آشتي با دولت باشند.

• كميته 50 نفره مسئول اصلاح قانون اساسي در صفحه خود در پايگاه اجتماعي "توييتر" نوشت: پيش‌نويس قانون اساسي جديد سه‌شنبه (92.08.28) آماده مي‌شود.
"محمد سلماوي"، سخنگوي اين كميته اظهار كرد كه اين كميته ظرف دو روز آتي مسائل مربوط به نيروهاي مسلح را مورد بررسي قرار مي‌دهد. اين مسائل به ويژه مساله تعيين وزير دفاع و محاكمه نظامي افراد غيرنظامي و فعاليت‌هاي اقتصادي نيروهاي مسلح از بيشترين مسائل مورد مناقشه است.
از سوي ديگر، "ائتلاف حمايت از مشروعيت"، متشكل از گروه‌هاي حامي اخوان المسلمين در بيانيه‌اي از مصري‌ها خواست تا در سالروز حوادث خشونت‌آميز خيابان "محمد محمود" تظاهرات "ميليوني يك در خواست" را در ميدان‌ها و در نزديك خانه‌هاي قربانيان اين رخداد برگزار كنند.
در درگيري‌هاي خيابان "محمد محمود" در قاهره كه در تاريخ 28 آبان 1390 رخ داد، صدها تن كشته و زخمي شدند.
از سوي ديگر، جمعي از حاميان اخوان المسلمين مصر روز يكشنبه در دانشگاه الازهر قاهره راهپيمايي اعتراض‌آميزي را برگزار كردند.
شركت‌كنندگان شعارهايي از جمله "ازهري‌ها مخالف كودتا هستند"، "برادران ما را از زندان‌ها بيرون بياوريد"، و "حكومت نظامي سرنگون شود"، سر دادند.
دانشجويان دانشگاه "الزقازيق" در استان "الشرقيه" نيز در اعتراض به سركوب دانشجويان و حمله نيروهاي امنيتي مصر به تظاهركنندگان تجمع كردند.

• دادگاه جنائی قاهره اعلام کرد که محاکمه دیکتاتور پیشین مصر در پرونده مربوط به قتل معترضان به ۱۴ دسامبر موکول شد.
شبکه خبری «اسکای نیوز» گزارش داد، دادگاه جنائی قاهره اعلام کرد که محاکمه "حسنی مبارک" دیکتاتور پیشین مصر در پرونده مربوط به قتل معترضان به 14 دسامبر (23 آذر) موکول شد.
دو روز گذشته جلسات بررسی این پرونده به ریاست قاضی "محمود کامل الرشیدی" پیگیری شده بود که در آن مبارک و "علاء و جمال مبارک" پسران وی، "حبیب العادلی" وزیر کشور وقت مصر، شش تن از معاونانش و "حسین سالم" تاجر فراری مصری متهمان اصلی پرونده قتل معترضان در جریان انقلاب 25 ژانویه و وارد کردن خسارت به اموال عمومی از طریق صادرات گاز به اسرائیل، به شمار می‌روند.
بعد از صدور حکم آزادی مبارک و استقرار او در بیمارستان نظامی المعادی جلسات محاکمه وی به صورت غیر علنی برگزار می‌شود.

• در پی ترور افسر پیگیری پرونده های اخوان المسلمین در مصر، یکی از اعضای کادر رهبری جنبش تمرد در این کشور در انتقاد تندی از دولت "حازم ببلاوی"، نوشت: ترسوها جایی در گشایش مسیر آزادی در کشور ندارند.
"محمد عبدالعزیز" مسئول ارتباطات سیاسی جنبش تمرد از جنبش های هوادار تحولات اخیر در این مصر، در مطلبی در فیس بوک، اخوان المسلمین را متهم اصلی ترور "محمد مبروک" افسر پیگیری پرونده اخوان المسلمین دانست و افزود: اختلاف ما با این گروه سیاسی نیست بلکه اختلاف ما با اخوانی ها اخلاقی، دینی و اجتماعی است، زیرا این گروه مشتی آدم کش و خونریزند که هیچگاه نمی شود با آنان در ارتباط بود، قصاص این گروه واجب است.
به گزارش پایگاه خبری محیط، محمد عبدالعزیز در این مطلب به سخنانی از "جمال عبدالناصر" اشاره کرد و نوشت: ترسوها سازندگان آزادی نیستند، آنانکه دودل هستند و در امور خود تردید دارند دست های لرزانشان به درد سازندگی کشور نمی خورد.
شب گذشته محمد مبروک محمد ابوخطاب افسر پیگیری پرونده اخوان المسلمین در مسیر محل کار خود در شهر نصر با شلیک گلوله افراد ناشناس ترور شد.

• مشاور رئیس جمهور مصر در امور سیاسی و راهبردی، نظامی شدن حکومت در این کشور را تکذیب کرد.
"مصطفی حجازی" در مصاحبه با شبکه تلویزیونی اسکای نیوز عربی، از همه گروه های سیاسی در مصر خواست با نقشه راهی که ارتش این کشور اعلام کرد همراهی کنند.
حجازی گفت: روابط ما با همه کشورها بر اساس دوستی و شراکت است. طرف های عربی و منطقه ای علیه مصر توطئه چینی می کنند. این کشورها باید در موضع خود تجدیدنظر کنند و بدانند که مصر کشور بزرگی است و نباید با آن دشمنی کرد. هر کسی با ملت مصر دشمنی کند با پیامدهای وخیمی روبرو خواهد شد. ما می دانیم که راه دشواری پیش رو داریم.
وی افزود: همه بازداشت ها در مصر به دستور دادستانی بود. اقدامات اخوان المسلمین در ترساندن جامعه نوعی تروریسم است. بسیاری از کسانی که فریب اخوان المسلمین را خورده بودند، واقعیت را درک کردند.

• "عدلی منصور"، رئیس جمهور موقت مصر که برای شرکت در اجلاس سران عربی و آفریقایی به کویت سفر کرده است، دوشنبه (92.08.28) در هتل محل اقامتش با "عبد الله النسور"، نخست وزیر اردن دیدار کرد.
دو طرف در این دیدار درباره روابط دوجانبه قاهره و امان و راه های تحکیم هر چه بیشتر مناسبات دو کشور و برخی مسایل مهم منطقه ای و بین المللی و در راس آن قضیه فلسطین گفت‌وگو کردند.
عبد الله النسور در این دیدار پیام ویژه عبد الله دوم پادشاه اردن را تقدیم منصور کرد.
شاه اردن در این پیام با تاکید بر حمایت کامل اردن از مصر برای پیشبرد روند سیاسی این کشور موفقیت و پیشرفت مصر را در واقع موفقیت اردن دانست.
"ناصر جوده" و "نبیل فهمی" وزیران امور خارجه اردن و مصر ، "محمد الکاید" سفیر اردن در کویت، "بشر الخصاونه" سفیر اردن در مصر و "زیاد بهاء الدین" معاون نخست وزیر مصر نیز در این دیدار حضور داشتند.
عدلی منصور همچنین با نبیل العربی دبیرکل اتحادیه عرب درباره محورهای اجلاس سران عربی و آفریقایی با هدف توسعه همکاری کشورهای عربی و‌ آفریقایی گفت‌وگو کرد.

• روزنامه السیاسه چاپ کویت در شماره سه شنبه (92.08.28) خود نوشت "عدلی منصور" رئیس جمهوری موقت مصر نامزدی خود را در انتخابات ریاست جمهوری آینده رد کرد.
انتخابات ریاست جمهوری مصر قرار است ظرف مدتی کمتر از یک سال برگزار شود.
عدلی منصور که "محمد مرسی" رئیس جمهوری مخلوع مصر وی را به ریاست دادگاه قانون اساسی این کشور منصوب کرده بود چهارم ژوئیه توسط حاکمان نظامی مصر به عنوان رئیس جمهوری موقت مصر منصوب شد.
عدلی منصور در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه السیاسه درباره خبر احتمال نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری آینده مصر گفت : "نه ،‌ من به کارم در دادگاه عالی قانون اساسی بازخواهم گشت."
به گزارش خبرگزاری رویترز از دبی، به گفته نبیل فهمی وزیر امور خارجه مصر انتخابات ریاست جمهوری این کشور اوایل تابستان آینده برگزار خواهد شد.
پلیس و ارتش مصر از بیم وقوع درگیریهای خشونت آمیز به مناسبت دومین سالگرد درگیریهای خونین تظاهرکنندگان با نیروهای امنیتی مصر و در آستانه برگزاری تجمع در میدان تحریر قاهره ،‌ در اطراف این میدان مستقر شدند.
تجمع تظاهرکنندگان در میدان تحریر قاهره شامگاه دوشنبه (92.08.27) آغاز شد.
هزار نفر تظاهرکننده با سردادن شعارهایی در مخالفت با "ژنرال عبدالفتاح السیسی" فرمانده ستاد مشترک ارتش مصر میدان را تصرف کردند.

• روزنامه الجمهوریه لبنان اعلام کرد در پی سفر هیئت روس به قاهره، رئیس دستگاه اطلاعات عربستان احتمالا به مسکو می‌رود تا مثلث عربستان، روسیه و مصر را تشکیل بدهد.
منابع دیپلماتیک آگاه به روزنامه الجمهوریه لبنان گفتند: تماس‌هایی که بین مقامات سعودی با مقامات روسیه جریان دارد احتمالا با سفر مجدد بندر بن سلطان رئیس دستگاه اطلاعات سعودی به مسکو ارتباط دارد.
این منابع گفتند: در پی سفر چند روز قبل "سرگئی لاوروف" و "سرگئی شویگو" وزیران خارجه و دفاع روسیه به مصر، بندر بن سلطان به دنبال تشکیل مثلث عربستان، روسیه و مصر است بخصوص که در سفر هیئت روسی به قاهره موضوع امضای توافقنامه همکاری در همه زمینه‌ها بین نیروهای مسلح روسیه و مصر و امکان حمایت عربستان از معامله تسلیحاتی بین این دو کشور با قیمت بالغ بر دو میلیارد دلار بررسی شد.

• سفیر مصر که در پی اعتراض مقامات قاهره به حمایت دولت تونس از محمد مرسی برای رایزنی فراخوانده شده بود پس از دو ماه کار خود را از سر گرفت.
پایگاه خبری الشرق گزارش داد، سفیر مصر در تونس دوشنبه (92.08.27) پس از دو ماه غیبت از کار در پی احضار از سوی مقامات مصری برای رایزنی به تونس بازگشت.
"احمد الطنیخی"، رئیس دفتر اطلاع رسانی سفارت مصر در تونس تاکید کرد که "ایمن جمال الدین" سفیر مصر دوشنبه (92.08.27) وارد تونس شد تا بنا به تصمیم مقامات مصری کار خود را از سر گیرد.
در پی سخنان "منصف المرزوقی"، رئیس جمهور تونس در برابر مجمع عمومی سازمان ملل در سپتامبر گذشته که خواستار آزادی بازداشتی‌های سیاسی در مصر و در راس آن محمد مرسی، رئیس جمهور برکنار شده این کشور شده بود، قاهره سفیر خود را برای رایزنی فرا خوانده و برنگردانده بود.
روابط بین مصر و تونس طی ماه‌های اخیر به دلیل انتقادهای آشکار مقامات تونسی از تصمیم ارتش مصر در برکناری مرسی در سی ام ژوئن گذشته پرتنش شده بود.

• روسیه در نظر دارد یک سامانه دفاع ضد هوایی به مصر بفروشد. روسیا الیوم گزارش داد،‌ "سرگئی شیمیزوف" رئیس مجموعه "روس تکنولوژی" اعلام کرد که دولت مسکو قصد دارد با قاهره توافقی درباره فروش سامانه ضد هوایی «بوک – 2 إم» امضا کند.
این مقام روس در نشستی خبری در دبی این اظهارات را بیان کرد و افزود: چندین توافق بین روسیه و مصر در زمینه دفاع هوایی به امضا رسیده است.
وی با اشاره به اینکه چندین توافق نیز درحال بحث است، اظهار داشت: مذاکرات دو طرف درباره نوع سلاح‌ها به ویژه بالگردها و هواپیماها است.
تشیمیزوف با بیان اینکه طرف مصری دارای مشکلات مالی است،تاکید کرد که آن ها(مصری‌ها) این مسئله را با شرکایشان به بحث گذاشته‌اند و ما شنیده‌ایم که قصد قرض گرفتن از روسیه را دارند.
همچنین وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا توافقات نظامی مسکو و قاهره بالغ بر چهار میلیارد بود، گفت: ما آماده همکاری با هر میزان مالی هستیم به شرط اینکه مبالغ لازم برای خرید وجود داشته باشد.

• "عدلی منصور" در حاشيه نشست سران عربي و آفريقايي در كويت، اخوان ‌المسلمين را جماعتي مجرم توصيف كرد كه در مقابل ملت مصر قرار دارد.
"عدلي منصور" رئيس‌ جمهوري موقت مصر هر گونه آشتي با جماعت اخوان ‌المسلمين را رد كرد.
به گزارش خبرگزاري الشرق الاوسط، منصور در حاشيه نشست سران عربي و آفريقايي در كويت، اخوان‌المسلمين را جماعتي مجرم توصيف كرد كه در مقابل ملت مصر قرار دارد.
وي تاكيد كرد كه در مصر ملت در يك طرف قرار دارد و جماعت اخوان‌المسلمين در طرف ديگر.
منصور در مورد آتشي با اخوان‌المسلمين تصريح كرد كه وي هر گونه آشتي و مصالحه با اين جماعت را رد مي‌كند.
رئيس‌جمهوري موقت مصر با تمجيد از ارتش گفت كه ارتش مصر پس از انقلاب ۳۰ ژوئن كشور را از گرفتار شدن در جنگ داخلي حمايت كرد بنابراين بايد از ارتش به علت حمايتش از ملت تقدير شود.
وي همچنين از مردم مصر خواست در همه‌پرسي قانون اساسي جديد اين كشور كه طي روزهاي آينده تدوين مي‌شود، شركت كنند.

• وزارت كشور مصر در بيانيه اي نسبت به هرگونه تحصن جديد اعضاي اخوان المسلمين در ميدان التحرير هشدار داد.
به گزارش شبكه العربيه، وزارت كشور مصر روز چهارشنبه (92.08.29) در بيانيه اي نسبت به هرگونه تحصن جديد اعضاي اخوان المسلمين در ميدان التحرير هشدار داد و تاكيد كرد:؛ وزارت كشور مصر به هيچ كس اجازه تحصن در ميدان التحرير را نخواهد داد.
منابع مصري همچنين گزارش دادند كه 15 زن و 7 دختر جوان منتسب به جماعت اخوان المسلمين به اتهام ارتكاب خشونت درتظاهرات طرفداران "مرسي"، روز چهارشنبه محاكمه مي‌شوند.

• به گزارش شبكه تلويزيوني الميادين بر اثر انفجار بمب در يك مركز امنيتي در اسماعيليه مصر يك افسر و سه نظامي ديگر زخمي شدند.

• 10 سرباز مصري بر اثر انفجار يك دستگاه خودرو بمب گذاري شده بين رفح و العريش مصر كشته شدند.
به گزارش شبكه تلويزيوني الميادين اعلام كرد 10 سرباز مصري بر اثر انفجار يك دستگاه خودروبمب گذاري شده بين رفح و العريش مصر كشته شدند.

• سايت هاي مصري نوشتند، به نظر مي رسد كه حمايت از "عبدالفتاح سيسي" وزير دفاع اين كشور، هر روز به شيوه‌هاي عجيب و غريبي ظاهر مي‌شود.
به گزارش پايگاه خبري شبكه العالم، بعد از وارد شدن شكلات سيسي به بازار مصر، مردم اين كشور به زودي شاهد روغن سيسي خواهند بود.
شبكه الفراعين مصر، تبليغي را درباره روغن سيسي پخش كرد كه در آن گفته مي‌شود "روغن سيسي درآشپزخانه همسر من، يك چيز مهم است".
اين تبليغ عجيب، با واكنش‌ها و اظهارنظرهايي در پايگاه‌هاي ارتباط اجتماعي روبرو شده است، به طوري كه بسياري از فعالان از اين تبليغ تصويري حمايت كرده و برخي ديگر از آن انتقاد كردند.
آنچه درذيل مي آيند، برخي از اظهار نظرهاي كاربران در شبكه هاي ارتباط اجتماعي است: "عمرو عبد الهادي" گفته است: روغني توليد كردند كه نام آن را سيسي گذاشتند؛ بعد از استفاده از روغن، بطري آن را داخل سطل زباله مي‌اندازند. عبد الرحمن همچنين نوشت "مردن از گرسنگي بهتر از خريدن روغن نجس شما است".
يك شهروند ديگر به نام "حمدي علي" نيز نوشت: باور نمي‌كنم كه چنين چيزهايي دركشور ما اتفاق بيافتد. عمر محمد نيز گفت: ممكن است كه اين روغن را در بازار به خاطر امنيت ملي ممنوع كنند.

• در پي درگيري حاميان وزير دفاع مصر با حاميان جريان‌هاي انقلابي و مذهبي در ميدان تحرير، دست‌كم يك نفر كشته و ۴۱ تن زخمي شدند.
به گزارش پايگاه خبري «الشرق»، در پي درگيري حاميان "عبدالفتاح السيسي" وزير دفاع مصر با تظاهرات كنندگان وابسته به جريان‌هاي انقلابي و مذهبي در قاهره و چند استان ديگر مصر دست كم يك نفر كشته و 41 تن زخمي شدند.
"احمد الانصاري" رئيس كميته اورژانس مصر اعلام كرد كه در درگيري‌هاي شب گذشته در مناطق اطراف ميدان تحرير، استان دقهليه، دمياط و اسكندريه روي داده است.
شب گذشته تعدادي از معارضان اقدامات ارتش مصر تلاش كردند از حصار ساختمان اتحاديه عرب بالا روند كه با مقابله نيروهاي امنيتي روبرو شدند.
نيروهاي امنيتي مصري در درگيري‌هاي شب گذشته به صورت گسترده از گاز اشك آور و بمب‌هاي صوتي براي پراكنده كرده تظاهرات كنندگان استفاده كردند.

ميادين مهم قاهره و خيابان «محمد محمود» روز گذشته شاهد مراسم بزرگداشت كشتار معترضان در 19 نوامبر سال 2011 توسط نيروهاي پليس و امنيتي وابسته به حكومت مبارك بود كه منجر به كشته شدن صدها معترض مصري شده بود.
از سوي ديگر گروهك «المعتصم بالله» وابسته به القاعده مسئوليت ترور "محمد مبروك" سرهنگ دوم پليس مبارزه با تروريسم مصر را به عهده گرفت.
اين مقام امنيتي مصري كه مسئوليت پرونده اخوان المسلمين را به عهده داشت، چند روز پيش در برابر محل اقامتش در شهرك نصر قاهره مورد اصابت گلوله چند ناشناس قرار گرفته بود.

• وزارت كشور مصر اعلام كرد كه معترضان با استفاده از بمب‌هاي آتش زا به مقر اتحاديه عرب حمله كرده و درختان اطراف اين مقر را آتش زدند.
يك كشته و ۳۰ زخمي در درگيري‌هاي ميدان التحرير در درگيري ميان معترضان و نيروهاي ارتش و پليس مصر در ميدان «التحرير» قاهره يك تن كشته و ۳۰ تن ديگر زخمي شدند.
به گزارش بوابه الشروق، وزارت بهداشت مصر اعلام كرد كه در درگيري معترضان با نيروهاي ارتش و پليس در ميدان التحرير يك تن كشته و ۳۰ تن ديگر زخمي شدند. معترضان تلاش كردند به مقر اتحاديه عرب در نزديكي التحرير حمله كنند. وزارت كشور مصر نيز اعلام كرد كه معترضان با استفاده از بمب‌هاي آتش زا به مقر اتحاديه عرب حمله كرده و درختان اطراف اين مقر را آتش زدند. اين وزارتخانه در بيانيه‌اي افزود كه نيروهاي امنيتي براي متفرق كردن معترضان از گاز اشك‌آور استفاده كردند.
در بيانيه وزارت كشور مصر آمده است كه چهار تن از معترضان در نزديكي ميدان التحرير بازداشت شدند. شاهدان عيني گفتند كه شب گذشته صد‌ها تن از هواداران و مخالفان "عبدالفتاح السيسي" فرمانده ارتش و وزير دفاع مصر در ميدان التحرير با هم درگير شدند و نيروهاي ارتش و پليس براي جدا كردن آن ها از گاز اشك‌آور استفاده كردند.
بنا بر اين گزارش، صد‌ها تن از فعالان و معترضان مصري روز گذشته براي بزرگداشت دومين سالروز حوادث خيابان "محمد محمود" قاهره در ميدان التحرير تجمع كردند. دو سال پيش در درگيري معترضان و نيروهاي امنيتي در اين خيابان كه در نزديكي التحرير واقع است، ۴۲ تن جان خود را از دست دادند.

• فتواي جنجالي وزارت اوقاف مصر مبني بر جايز نبودن جهاد عليه رژیم صهیونیستی كه انعكاس گسترده اي در فضاي مجازي داشت، توسط اين وزارتخانه تكذيب شد.
به گزارش شبكه العالم؛ به تازگي فتوايي منتسب به وزارت اوقاف مصر در فضاي مجازي منتشر شد با اين مضمون كه رژیم صهیونیسیتی كشور همسايه است و بايد حق همسايگي و حسن رفتار در مورد آن رعايت شود و جنگ عليه آن نيز جايز نيست.
وزارت اوقاف مصر ضمن تكذيب اين موضوع و بي اساس خواندن آن، تاكيد كرد كه هنوز بر مواضع خود مبني بر عدم پذيرش عادي سازي روابط با رژيم صهيونيستي استوار است.
اين وزارتخانه در بيانيه اي كه خبرگزاري الشرق الاوسط مصر آن را منتشر كرد توضيح داد كه موضوع مرتبط با تفاهمنامه هاي بين المللي مربوط به دولت است و نه وزارت اوقاف.
اين بيانيه افزود، آنچه تحت عنوان فتواي وزارتخانه به ما نسبت داده شده تلاشي از سوي ذهن هاي بيمار و شايعه پراكنان بوده و هدف از آن تشويش افكار عمومي عليه دولت و بخصوص وزارت اوقاف است.
سايت هاي مصري از قول كساني كه آن ها را "علماي جديد" ناميدند نوشته بودند كه وزارت اوقاف قصد دارد ماده جديد درسي درباره روابط با كشورهاي همسايه مخصوصا رژیم صهیونیستی بيفزايد كه اين موضوع نيز توسط وزارت اوقاف تكذيب شد.
• هيئت وزيران مصر تصويب كرد كه «پليس مي‌تواند در صورت وجود تهديد و براي مقابله با تظاهرات دانشگاهي، بدون كسب اجازه قبلي، وارد محوطه دانشگاه‌ ها شود.»
اين اقدام كه بنا به گزارش «اهرام‌آنلاين» ،خشم دانشجويان را در پي داشته، هم‌زمان با افزايش اعتراض ‌هاي دانشجويان هوادار "محمد مرسي"، رئيس ‌جمهور بركنار شده مصر در دانشگاه‌ها، به ويژه دانشگاه مذهبي الازهر انجام‌ شده ‌است.
دانشگاه الازهر هفته‌هاي اخير، شاهد تظاهرات دانشجويان اسلام‌گراي هوادار رئيس‌جمهور بركنار شده بود.
غروب چهارشنبه در اين دانشگاه، دانشجويان هوادار مرسي بعد از بسته‌شدن يكي از خيابان‌هاي نزديك دانشگاه توسط معترضان با نيروهاي امنيتي درگير شدند.
در پي اين اقدام، نيروهاي امنيتي اقدام به شليك گاز اشك‌آور كردند و براي تعقيب دانشجويان معترض، وارد محوطه دانشگاه شدند. دانشجويان به دانشگاه پناه برده و اقدام به آتش زدن برخي درختان براي كاهش اثر گاز اشك‌آور كرده بودند.
پنجشنبه نيز دانشجويان هوادار و مخالف محمد مرسي در دانشگاه قاهره با يكديگر درگير شدند. همچنين گروهي از دانشجويان اسلام‌گرا در اسكندريه، در اعتراض به كشته شدن يك دانشجوي الازهر، دست به تظاهرات زدند.

• شماري از دانشجويان هوادار "محمد مرسي" رييس جمهور بركنارشده مصر، در دانشگاه الازهر در شرق قاهره با برگزاري تحصن نامحدود، اعلام كردند كه تا آزادي همكلاسي هاي دستگيرشده شان به اين تحصن ادامه خواهند داد.
به گزارش شبكه العالم؛ دانشجويان دانشكده هاي مختلف به ويژه دانشكده هاي پزشكي، مهندسي، زبان عربي، اصول دين در اين تحصن شركت كردند.
آن ها اعلام كرده اند كه در كلاس درس و امتحان اوايل ماه دسامبر شركت نمي كنند. دانشجويان همچنين شعارهايي در اعتراض به قتل يك دانشجو در جريان تظاهرات هفته گذشته دانشجويان سر دادند.
برخي از آنان در اعتراض به "بستن دهان ها و سركوب معترضان"، بر دهان خود چسب زدند.
شماري از دانشجويان دانشكده مهندسي دانشگاه عين شمس در شرق قاهره نيز با برپايي تحصن، ممنوعيت ورود نيروهاي پليس به دانشگاه ها را خواستار شدند.

• وزارت كشور مصر اعلام كرد كه عناصر يك گروه مسلح را بازداشت كرده‌اند و ارتش مصر عمليات امنيتي گسترده‌اي را در سينا آغاز كرده است.
به گزارش شبكه خبري «اسكاي نيوز»، وزارت كشور مصر اعلام كرد كه 39 عضو يك گروه مسلح مرتبط با گروه «انصار بيت المقدس» را بازداشت كرده است كه به گفته وزارت كشور دست به اقدامات تروريستي زده‌اند.
از سوي ديگر ارتش مصر عمليات امنيتي گسترده‌اي را در چند منطقه در رفح و روستاهاي مرزي در شبه جزيره سينا آغاز كرده است.
بر اين اساس ارتش مصر در اين عمليات گروه‌ها و عناصر تكفيري و جهادي را كه در چند ماه گذشته حملاتي عليه نيروهاي ارتش انجام داده‌اند را بازداشت مي كند. چند روز گذشته نيز در حمله‌اي تروريستي به خودروي حامل سربازان مصري دست كم 12 سرباز كشته شدند.
"عبدالفتاح السيسي" وزير دفاع مصر اعلام كرده بود كه دولت موقت مصر عزم خود را براي مبارزه با تروريسم جزم كرده است.

• در پی فراخوان تظاهرات حامیان اخوان المسلمین در صدمین روز از پراکنده کردن تحصن حامیان مرسی در میدان رابعه العدویه و النهضه که به کشته شدن صد‌ها نفر منجر شد، نیروهای امنیتی مصر این میادین را مسدود کرده‌اند.
به گزارش شبکه خبری «اسکای نیوز»، به مناسبت صدمین روز از کشته شدن صد‌ها نفر در جریان اقدام وزارت کشور مصر برای پایان دادن به تظاهرات اخوان المسلمین در میدان‌های رابعه العدویه و النهضه، گروه اخوان المسلمین در فراخوانی خواستار تظاهرات حامیان اخوان و مرسی شده است.
در پی این فراخوان نیروهای امنیتی و وزارت کشور با استقرار در این میادین اقدام به مسدود کردن این دو میدان کرده‌اند تا از حضور معترضان در رابعه العدویه و النهضه جلوگیری کنند.
از سوی دیگر نیروهای امنیتی مصری "جلال عبدالصادق" رئیس دفتر اداری اخوان المسلمین در اسویط را بازداشت کردند.
در استان «الغربیه» نیز صاحبان فروشگاه‌ های پوشاک و کفش کمپینی برای مبارزه با تولیدات و کالاهای ترکی به راه انداخته‌‌اند تا به این ترتیب از فروش کالاهای تولید ترکیه جلوگیری کنند.

• سخنگوي وزارت امورخارجه مصراز ادامه روابط قاهره و آنكارا با وجود كاهش روابط ديپلماتيك دوكشور خبر داد.
"بدرعبدالعاطي" سخنگوي وزارت امورخارجه مصر در مصاحبه با روزنامه الشرق الاوسط اظهار داشت: مصر پس از بررسي پيامدهاي احتمالي، تصميم به كاهش سطح ديپلماتيك خود با تركيه به دور از هرگونه انفعالي گرفت كه بيشتر آن به منافع ملي مربوط مي شد.
وي در ادامه با بيان اينكه روابط ديپلماتيك قاهره با آنكارا ادامه خواهد يافت گفت: تنها درصورتي‌ كه تركيه اين روابط را قطع كند روابط دو كشور ادامه نخواهد داشت.
سخنگوي وزارت امورخارجه مصر درپاسخ به سوالي درخصوص وديعه يك ميليارد دلاري تركيه در بانك مركزي اين كشور اظهار داشت: مصر هم اكنون قصد بازگرداندن وديعه تركيه را نداشته و براي پيگيري مواضع تركيه با كاردار خود در آنكارا در ارتباط است.

• یک عضو مجلس مصر با اشاره به اخراج سفیر ترکیه از قاهره گفت: اظهارات «رجب طیب اردوغان»، نخست‌وزیر ترکیه از عرف بین‌الملل فراتر رفته و دیگر مورد پذیرش نبود.
"رخا احمد حسن"، عضو مجلس مصر در مسائل خارجی در تاکید کرد، اظهارات "رجب طیب اردوغان"، نخست وزیر ترکیه و به طور کلی سیاست آنکارا علیه مصر و دخالت در مسائل داخلی این کشور، دیگر غیر قابل قبول بوده و با عرف دیپلماتیک موجود بین تمام کشورهای جهان تعارض داشت.
وی افزود، بر این اساس مصر تصمیم گرفت، با اخراج سفیر ترکیه از قاهره حاکمیت ملی و تسلط خود بر امور داخلی کشور را ثابت کند.
احمد حسن تصریح کرد، کاهش سطح روابط دیپلماتیک بین قاهره و آنکارا از نظر سیاسی و در سطح روابط بین‌الملل تاثیر زیادی دارد زیرا دیگر تبادل هیئت ‌های بلند‌پایه بین دو کشور صورت نخواهد گرفت و مصر نیز در هیچ کنفرانسی به دعوت ترکیه و یا درخاک آن شرکت نخواهد کرد، مگر اینکه این کنفرانس‌ها رویکرد بین‌المللی داشته باشد.
وی اظهار داشت، همچنین کاهش میزان روابط دیپلماتیک دو طرف از نظر اقتصادی در بلند مدت تاثیرگذار خواهد بود، زیرا روابط اقتصادی مبتنی بر توافقنامه‌ها و قراردادهای دو جانبه است.
احمد حسن در ادامه گفت: افزون بر این، کاهش سطح روابط دیپلماتیک بین قاهره و آنکارا، روابط دو طرف در سطح جهانگردی را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد هرچند جهانگردان ترکیه برای مصر تاثیر زیادی ندارند.
وی تاکید کرد، شرایط کنونی روابط ترکیه و مصر بیانگر خشم شدید مصری‌ها از ترکیه است که البته وضعیت ترکیه در منطقه خاورمیانه تحت تاثیر آن قرار خواهد گرفت، در حالی‌‌که مصر تحت تاثیر قطع روابط با ترکیه قرار نخواهد گرفت، زیرا آن قدر که مصر در خاورمیانه تاثیرگذار است، ترکیه در اروپا تاثیر ندارد. احمد حسن اظهار داشت: این شرایط به معنی پایان نقش ترکیه در منطقه و نبود همکاری بین آن و مصر در خصوص مسائل منطقه‌ای و بیش از همه سوریه است.

• تعدادي از كارشناسان آمريكايي در ارزيابي روابط روسيه و مصر با اشاره به خبر نهايي شدن توافقنامه فروش سامانه دفاع هوايي نوين به مصر، اين توافقنامه را زنگ خطر ي براي واشنگتن دانستند و گفتند:« اين اقدام به منزله از دست رفتن يكي از مهم ترين هم پيمانان منطقه اي آمريكاست».
به گزارش «راديو صداي آمريكا» در اين باره به اظهار نظر كارشناسان اشاره و اعلام كرد، "خالد الجندي" از كارشناسان مركز سياست هاي خاورميانه در انديشكده آمريكايي سابان معتقد است: ديدار هيئت روسي از مصر هشداري به آمريكا بود تا بداند در روابط با مصر مسكو جانشين واشنگتن شده است.
"اريك تراگر"، محقق در مركز مطالعات خاورنزديك واشنگتن نيز مي گويد، روابط مصر و آمريكا روابط راهبردي و بر اصل (بده بستان) استوار است زيرا مصر هميشه در صدور مجوز عبور از كانال سوئز، كشتي هاي آمريكايي را در اولويت قرار داده است حتي آسمانش را در اختيار آمريكا قرار داده است، در مقابل آمريكا نيز سالانه يك ميليارد و 300 ميليون دلار كمك به اين كشور ارائه مي كرد.
راديو آمريكا ادامه داد، ‌برخي از كارشناسان همچنان اميدوارند تنش به وجود آمده در روابط ميان مصر و آْمريكا جاي خود را به عقلانيت بدهد، يكي از اين كارشناسان "ميشل دن" است، او كه كارشناس مسائل خاورميانه در مركز مطالعاتي كارنگي است از مصر و آمريكا مي خواهد بار ديگر روابط راهبردي را آغاز كنند و تنها به روابط نظامي اكتفا نكنند».

• نخست وزير تركيه در واكنش به اخراج سفير كشورش از قاهره بار ديگر از "محمد مرسي" رئيس جمهور بركنار شده مصر حمايت كرد.
به گزارش حريت چاپ تركيه، "رجب طيب اردوغان" نخست وزير تركيه در شهر ترابزون تركيه در واكنش به اخراج سفير اين كشور از مصر و كاهش سطح روابط مصر و تركيه از سوي دولت مصر بار ديگر 4 انگشت خود را به نشانه ميدان رابعه قاهره بالا برد.
رجب طيب اردوغان در اكثر سخنراني هايش از اين ژست براي حمايت از "محمد مرسي" رئيس جمهور بركنار شده مصر توسط نظاميان استفاده كرده است. 4 انگشت نماد ميدان "رابعه" قاهره است كه سركوب طرفداران محمد مرسي در آن صورت گرفته است.. اردوغان در اظهاراتي در واكنش به اخراج سفير تركيه بار ديگر با حمايت از مرسي گفت: من عملكرد محمد مرسي در دادگاه را تحسين مي كنم و به او احترام مي گذارم اما براي كساني كه او را محاكمه كردند احترامي قائل نيستم.
دولت مصر در اعتراض به نقش تركيه در حمايت از طرفداران محمد مرسي سفير تركيه را اخراج كرده و سطح روابط با تركيه را كاهش داد.

• رئیس‌جمهور ترکیه در واکنش به تصمیم قاهره برای اخراج سفیر ترکیه از مصر ابراز امیدواری کرد که روابط دو کشور بار دیگر به مسیر قبلی خود باز گردد و ترکیه و مصر را به دو نیمه یک سیب تشبیه کرد.
به گزارش پایگاه خبری «الیوم السابع»، "عبدالله گل" رئیس جمهور ترکیه در واکنش به تصمیم قاهره برای اخراج سفیر ترکیه از مصر ابراز امیدواری کرد که روابط دو کشور بار دیگر به مسیر قبلی خود باز گردد و ترکیه و مصر را به دو نیمه یک سیب تشبیه کرد.
گل در نشستی خبری در استان «گیراسون» در دریای سیاه تأکید کرد که ترکیه نسبت به شرایط ویژه‌‌ای که در مصر ایجاد شده غمگین است و افزود که آنکارا امیدوار است دموکراسی در سریعترین زمان ممکن در این کشور ایجاد شود.
از سوی دیگر "حسین عونی بوتسالی" سفیر ترکیه در قاهره در واکنش به این اقدام مصر گفت: مصر کشوری بسیار مهم است و باقی ماندنش در مسیر دموکراسی مسئله‌ای ضروری برای منطقه و جهان است.
وی همچنین افزود، ملت‌های مصر و ترکیه برادر هستند و من برای مصر دعا خواهم کرد. وزارت خارجه مصر در بیانیه‌‌ای سفیر ترکیه در مصر را عنصری «نامطلوب» خواند و خواستار خروج وی از کشور شد و تأکید کرد که روابط خود با آنکارا را در سطح کاردار کاهش خواهد داد.
بعد از برکناری مرسی در 30 ژوئن و حمایت "رجب طیب اردوغان" نخست وزیر ترکیه از مرسی و انتقاد از برکناری وی روابط قاهره و آنکارا رو به سردی گراییده و مصر مقامات ترکیه را به دخالت در امور داخلی کشورش متهم کرده است.

• "محمد ابراهيم شاكر" رئيس شوراي امورخارجي مصر در سخناني خواستار عذرخواهي مقامات آنكارا از قاهره شد.
محمد ابراهيم شاكر در مصاحبه با خبرگزاري "الشرق الاوسط" مصر اظهار داشت: تصميم قاهره مبني بر كاهش دادن سطح روابط ديپلماتيك خود با آنكارا به دليل مداخله مداوم دولت تركيه در امور داخلي مصر اتخاذ شد.
وي در ادامه با بيان اينكه دولت تركيه بايد از دولت وملت مصر به دليل مداخله در امور اين كشور عذرخواهي كنى افزود، تركيه بايد حملات خود را به مصر متوقف كرده و اين موضوع را درك كند كه آنچه كه در مصر رخ داده بنابر اراده ملت اين كشور بوده است.
رئيس شوراي امورخارجي مصر همچنين گفت: دولت "اردوغان" بايد به اراده وتمايل ملت مصر در تغيير نظام حكومتي خود احترام گذاشته و اين آن چيزي است كه بار ديگر روابط دو كشور را به سطح سفير بازمي گرداند.

• مدیرکل سابق آژانس انرژی اتمی در صفحه رسمی توئیتر خود با استقبال از توافق ایران و ۱+۵، تأکید کرد که این توافق جهانی بهتر را رقم خواهد زد.
"محمد البرادعی" مدیر کل پیشین آژانس انرژی اتمی در صفحه توئیتر خود از توافق ایران و 1+5 استقبال کرد.
البرادعی افزود؛ جهان با توافق 1+5 با ایران بهتر خواهد بود و برابری، اعتماد سازی، احترام و گفتگو کلید حل هرگونه تعارضی است.


 

  فرستادن مقاله
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

جهان از آفریقا چه می‌خواهد؟

۱۳۹۶/۶/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران:‌ تحولات مغرب عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات سودان (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات لیبی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات مصر (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات سودان (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات لیبی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مصر (174)

۱۳۹۵/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مصر (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات لیبی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات لیبی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مصر (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات سودان (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مصر (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات لیبی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات لیبی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات سودان (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مصر (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات لیبی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات سودان (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران:تحولات مغرب عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات مصر (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مصر (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات لیبی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات سودان (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

تحولات لیبی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مصر (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات لیبی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مصر (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مغرب عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مصر (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات لیبی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات سودان (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مغرب عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مصر (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات لیبی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مصر (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات لیبی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات سودان (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات سودان (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات لیبی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات مصر (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات مصر (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات سودان (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مصر (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات لیبی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات سودان (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مصر (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات لیبی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات لیبی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات سودان (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات سودان (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات لیبی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات سودان (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات لیبی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مصر (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات لیبی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات لیبی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات لیبی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات سودان (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات مصر (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مصر (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات لیبی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات مصر (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات سودان (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات لیبی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات سودان (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مصر (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مصر (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات سودان (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات لیبی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات سودان (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات سودان (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات لیبی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات مصر (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات لیبی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات لیبی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مصر (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات سودان (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات لیبی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات سودان (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات سودان (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات سودان (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات لیبی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات سودان (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات سودان (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات سودان (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مصر (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (117)

۱۳۹۳/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات سودان (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات سودان (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مصر (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات لیبی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات سودان (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (112)

۱۳۹۳/۹/۱۹

آفران: تحولات لیبی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات سودان (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات لیبی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات سودان (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مصر (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات سودان (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات لیبی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مصر (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات لیبی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات سودان (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات مصر (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات لیبی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات سودان (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولان مغرب عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (107)

۱۳۹۳/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات لیبی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات مصر (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات سودان (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مصر (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات لیبی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات سودان (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مصر (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات سودان (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات لیبی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات سودان (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات لیبی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات سودان (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات لیبی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مصر (98)

۱۳۹۳/۶/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات لیبی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مصر (96)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مصر (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات لیبی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات سودان (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات مصر (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات سودان (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مصر (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات لیبی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران : تحولات مغرب عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مصر (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات لیبی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات سودان (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات لیبی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مصر (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مصر (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مصر (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات لیبی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مصر (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات سودان (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مصر (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات سودان (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات مصر (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات لیبی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات سودان (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات سودان (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات لیبی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مصر (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات لیبی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات سودان (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات سودان (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات لیبی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مصر (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات لیبی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مصر (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربي (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربي (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مصر (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات لیبی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات سودان (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات مصر (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات لیبی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات لیبی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مصر (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی(70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات مصر (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات لیبی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات سودان (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات لیبی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات مصر (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی(68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات سودان (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات لیبی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مصر (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی(67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات مصر (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات لیبی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات سودان (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات سودان (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات لیبی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی(65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مصر (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مصر (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات لیبی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات سودان (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مصر (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات لیبی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات سودان (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات مصر (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

نگاه آفران: تحولات مصر 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات لیبی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

نگاه آفران: تحولات سودان 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: آفريقاي جنوبي اولين ايستگاه اجلاس كميسيون مشترك دولت تدبير و اميد

۱۳۹۲/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مصر (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات سودان (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

نگاه آفران: تحولات مغرب عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات لیبی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات سودان 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات سودان (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات لیبی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مصر (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات سودان (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات مصر (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات لیبی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات سودان (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات لیبی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات مصر (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مصر (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات لیبی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات سودان (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات مصر (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات مصر (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات سودان (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات لیبی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مصر (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات سودان (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات سودان (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات لیبی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مصر (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات سودان (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات لیبی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات سودان (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: گزارش تحليلي بر سفر رئيس جمهور ايالات متحده آمريكا به آفريقا

۱۳۹۲/۴/۱۶

آفران: تحولات لیبی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات سودان (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات لیبی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات سودان (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات مصر (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات سودان (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات سودان (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مصر (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات سودان (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات لیبی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات ليبي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی(34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مصر (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات لیبی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات سودان (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات ليبي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مصر (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات سودان (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات مصر(32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مصر (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: کودتا در آفریقای مرکزی

۱۳۹۲/۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات لیبی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات سودان (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مصر (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مصر (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات مصر (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات سودان (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات لیبی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مصر (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات لیبی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات مصر (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات سودان (23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۴

آفران: تحولات ليبي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات مغرب عربي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات آفریقای غیر عربی (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مصر (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات ليبي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات لیبی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات سودان (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات لیبی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مصر (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات سودان (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات لیبی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات مصر (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات سودان (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مغرب عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات لیبی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مصر (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات سودان (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات سودان (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مصر (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱

آفران:حسن الشیخ محمود رئیس جمهور جدید سومالی

۱۳۹۱/۶/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۲۶

دیدگاه اسلام گرایان درباره آینده قبطی ها در مصر

۱۳۹۱/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۱۹

تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: انتخابات كشور ليبي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (5)

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: عملکرد حزب اسلامی النهضة پس از انقلاب تونس

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (4)

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۷

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (3)

۱۳۹۱/۳/۲۴

انتخابات ریاست جمهوری مصر (2012)

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: عواقب پیروزی "احمدشفیق" در انتخابات

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (2)

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: میزان موفقیت اخوان المسلمین در بازیابی پایگاه مردمی خود

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (1)

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: حکم دادگاه مبارک به نفع نامزد اخوان تمام شد

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: بروز اعتراضات در مصر و نشانه رفتن نامزدی نخست وزیر مبارک

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۶

آفران:نظرات موافقان و مخالفان مرسی

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: وجوب توافق بین اخوان و نیروهای انقلابی علیه احمد شفیق

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۹

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۸

مصر و تهدیدات عمر سلیمان

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: انتخابات مصر صحنه پراکندگی آراء میان دو مجموعه اسلام گرا و مدنی

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: بررسی و تحلیل آخرین وضعیت انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: شعارهای انتخاباتی برخی نامزدهای برجسته انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.25

۱۳۹۱/۲/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.24

۱۳۹۱/۲/۲۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.23

۱۳۹۱/۲/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.20

۱۳۹۱/۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.19

۱۳۹۱/۲/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.18

۱۳۹۱/۲/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.17

۱۳۹۱/۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.16

۱۳۹۱/۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.13

۱۳۹۱/۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.12

۱۳۹۱/۲/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.11

۱۳۹۱/۲/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.10

۱۳۹۱/۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.09

۱۳۹۱/۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.05

۱۳۹۱/۲/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.04

۱۳۹۱/۲/۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.03

۱۳۹۱/۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.02

۱۳۹۱/۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.30

۱۳۹۱/۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.29

۱۳۹۱/۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.28

۱۳۹۱/۱/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.27

۱۳۹۱/۱/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.26

۱۳۹۱/۱/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.23

۱۳۹۱/۱/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.22

۱۳۹۱/۱/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.21

۱۳۹۱/۱/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.20

۱۳۹۱/۱/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.19

۱۳۹۱/۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.16

۱۳۹۱/۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.15

۱۳۹۱/۱/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.14

۱۳۹۱/۱/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.07

۱۳۹۱/۱/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.06

۱۳۹۱/۱/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.21

۱۳۹۰/۱۲/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.20

۱۳۹۰/۱۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.17

۱۳۹۰/۱۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.16

۱۳۹۰/۱۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.15

۱۳۹۰/۱۲/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.13

۱۳۹۰/۱۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.10

۱۳۹۰/۱۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.09

۱۳۹۰/۱۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.08

۱۳۹۰/۱۲/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.07

۱۳۹۰/۱۲/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.06

۱۳۹۰/۱۲/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.03

۱۳۹۰/۱۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.02

۱۳۹۰/۱۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.01

۱۳۹۰/۱۲/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.30

۱۳۹۰/۱۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.29

۱۳۹۰/۱۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.11.19

۱۳۹۰/۱۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.17

۱۳۹۰/۱۱/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.16

۱۳۹۰/۱۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.10

۱۳۹۰/۱۱/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.09

۱۳۹۰/۱۱/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.08

۱۳۹۰/۱۱/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.05

۱۳۹۰/۱۱/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.28

۱۳۹۰/۱۰/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.27

۱۳۹۰/۱۰/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.26

۱۳۹۰/۱۰/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.25

۱۳۹۰/۱۰/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.21

۱۳۹۰/۱۰/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.19

۱۳۹۰/۱۰/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.18

۱۳۹۰/۱۰/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.17

۱۳۹۰/۱۰/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.14

۱۳۹۰/۱۰/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.13

۱۳۹۰/۱۰/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.12

۱۳۹۰/۱۰/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.11

۱۳۹۰/۱۰/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.10

۱۳۹۰/۱۰/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.06

۱۳۹۰/۱۰/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.05

۱۳۹۰/۱۰/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.03

۱۳۹۰/۱۰/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.29

۱۳۹۰/۹/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.28

۱۳۹۰/۹/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.27

۱۳۹۰/۹/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.26

۱۳۹۰/۹/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.23

۱۳۹۰/۹/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.22

۱۳۹۰/۹/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.21

۱۳۹۰/۹/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.20

۱۳۹۰/۹/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.19

۱۳۹۰/۹/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.12

۱۳۹۰/۹/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.09

۱۳۹۰/۹/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.08

۱۳۹۰/۹/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.07

۱۳۹۰/۹/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.06

۱۳۹۰/۹/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.05

۱۳۹۰/۹/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.02

۱۳۹۰/۹/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.01

۱۳۹۰/۹/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.28

۱۳۹۰/۸/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.25

۱۳۹۰/۸/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.14

۱۳۹۰/۸/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.11

۱۳۹۰/۸/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.10

۱۳۹۰/۸/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.08

۱۳۹۰/۸/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.03

۱۳۹۰/۸/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.02

۱۳۹۰/۸/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.27

۱۳۹۰/۷/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.26

۱۳۹۰/۷/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.25

۱۳۹۰/۷/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 24 .7 .90

۱۳۹۰/۷/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.18

۱۳۹۰/۷/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.17

۱۳۹۰/۷/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.16

۱۳۹۰/۷/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.12

۱۳۹۰/۷/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.09

۱۳۹۰/۷/۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.06

۱۳۹۰/۷/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.05

۱۳۹۰/۷/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.03

۱۳۹۰/۷/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.30

۱۳۹۰/۶/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.28

۱۳۹۰/۶/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.27

۱۳۹۰/۶/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.26

۱۳۹۰/۶/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.22

۱۳۹۰/۶/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.20

۱۳۹۰/۶/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.06.19

۱۳۹۰/۶/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.16

۱۳۹۰/۶/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.15

۱۳۹۰/۶/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.14

۱۳۹۰/۶/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.13

۱۳۹۰/۶/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.12

۱۳۹۰/۶/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.08

۱۳۹۰/۶/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.07

۱۳۹۰/۶/۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.06

۱۳۹۰/۶/۶

آفریقا در هفته ای که گذشت (900527 الی 900602)

۱۳۹۰/۶/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.05

۱۳۹۰/۶/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.02

۱۳۹۰/۶/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.01

۱۳۹۰/۶/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.30

۱۳۹۰/۵/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.29

۱۳۹۰/۵/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.24

۱۳۹۰/۵/۲۴

آفران: انقلابیون لیبی در مقابل یک آزمون سخت

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900513 الی 900519)

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.23

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.22

۱۳۹۰/۵/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.19

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: صحنه جنگ لیبی پس از آغاز ماه رمضان

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.18

۱۳۹۰/۵/۱۸

آفران: محاکمه حسنی مبارک ؛ واکنش ها و پیامدها

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.17

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.16

۱۳۹۰/۵/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.15

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفریقا در هفته ای که گذشت (900506 الی 900512)

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفران: تحولات شمال آفر یقا - 90.05.12

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: آفريقاي شرقي؛ اهميت استراتژيك و افق هاي پيش رو

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.11

۱۳۹۰/۵/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.10

۱۳۹۰/۵/۱۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.09

۱۳۹۰/۵/۹

آفران: قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.08

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.05

۱۳۹۰/۵/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.04

۱۳۹۰/۵/۴

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (2)

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.03

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.02

۱۳۹۰/۵/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.01

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (1)

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.29

۱۳۹۰/۴/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.28

۱۳۹۰/۴/۲۸

آفران: دموکراسی در آفریقا

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.27

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (900416 الی 900422)

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.25

۱۳۹۰/۴/۲۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.22

۱۳۹۰/۴/۲۲

آفران: مراکش، تاریخ و جغرافیا

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.19

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: موریتانی پس از انقلاب های عربی

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.18

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفریقا در هفته ای که گذشت (900409 الی 900415)

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: مراکش پس از همه پرسی

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.15

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (پایانی)

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.14

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (2)

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.13

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (1)

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.12

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: دلیل حمایت آمریکا از انقلابیون و سازمان های مصری

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.11

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفریقا در هفته ای که گذشت (900402 الی 900408)

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تاثير عوامل اقتصادي بر انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.08

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.07

۱۳۹۰/۴/۷

آفران: نشانه های “همه پرسی نظامی" درباره رئیس جمهور آینده مصر

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.06

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: عدم تناسب نقش و حقوق زنان در افریقا

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.05

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: گزينه هايي دشوار سياست مصر در قبال انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.04

۱۳۹۰/۴/۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (900326 الی 900401)

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: بروز اختلاف در صفوف انقلابیون لیبی

۱۳۹۰/۴/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.01

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: تغییر پشت درب‌های الجزایر و مغرب پس از لیبی

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: اصلاحات در قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.31

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: مصادره انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.30

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.29

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: صف بندی احزاب تونسی برای انتخابات آینده

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفریقا در هفته ای که گذشت (900319 الی 900325)

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: آخرین تحولات سودان

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.28

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.25

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: اعطاي وام به مصر و ربودن انقلاب

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: بازیگران منطقه ای؛ تلاش برای مدیریت انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.24

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: انقلاب هاي عربي و سياست هاي آمريكا در قبال ايران

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: اختاپوس جاسوسی اسرائیل در تونس و مصر

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.23

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900311 الی 900318)

۱۳۹۰/۳/۲۱

آفران: بررسی نتایج انتخابات شهرداری ها در آفریقای جنوبی

۱۳۹۰/۳/۹

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی بنین

۱۳۹۰/۱/۲۸

انتخابات 2011 نیجریه

۱۳۹۰/۱/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (891205 الی 891211)

۱۳۸۹/۱۲/۱۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (891114 الی 891120)

۱۳۸۹/۱۱/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (891030 الی 891106)

۱۳۸۹/۱۱/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891023 الي 891029)

۱۳۸۹/۱۱/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891016 الي 891022)

۱۳۸۹/۱۰/۲۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891009 الي 891015)

۱۳۸۹/۱۰/۱۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891002 الي 891008)

۱۳۸۹/۱۰/۱۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890925 الي 891001)

۱۳۸۹/۱۰/۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890918 الي 890924)

۱۳۸۹/۹/۲۹

تقويم انتخابات سال 2011 ميلادي در آفريقا

۱۳۸۹/۹/۲۷

ماداگاسكار قانون اساسي 17 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۲۳

زيمبابوه ریاست جمهوری می 2011

۱۳۸۹/۹/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890911 الي 890917)

۱۳۸۹/۹/۲۰

ساحل عاج ریاست جمهوری 31 اکتبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۸

تانزانيا و زنگبار رياست جمهوري و پارلماني

۱۳۸۹/۹/۱۷

مصر قوه مقننه 28 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۷

اوگاندا رياست جمهوري و پارلماني 18 فوریه 2011

۱۳۸۹/۹/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890813 الي 890813)

۱۳۸۹/۸/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890729 الي 890805)

۱۳۸۹/۸/۸

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890722 الي 890728)

۱۳۸۹/۸/۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890715 الي 890721)

۱۳۸۹/۷/۲۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890708 الي 890714)

۱۳۸۹/۷/۱۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890625 الي 890701)

۱۳۸۹/۷/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890618 الي 890624)

۱۳۸۹/۶/۲۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890611 الي 890617)

۱۳۸۹/۶/۲۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890604 الي 890610)

۱۳۸۹/۶/۱۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890528 الي 890603)

۱۳۸۹/۶/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890521 الي 890527)

۱۳۸۹/۵/۳۰

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890514 الي 890520)

۱۳۸۹/۵/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890507 الي 890513)

۱۳۸۹/۵/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890431 الي 890506)

۱۳۸۹/۵/۹

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890424 الي 890430)

۱۳۸۹/۵/۲

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890417 الي 890423)

۱۳۸۹/۴/۲۶