نگاه آفران > آفران: تحولات مصر (27)

آفران: تحولات مصر (27)

تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۱۲/۱۹


تحولات کشور مصر 27وقایع مهم مصر از تاریخ 07/12/91 تا 13/12/91


• رئيس‌جمهوري مصر ضمن درخواست از مردم براي چشم‌پوشي از هرگونه خطا تاكيد كرد، به استعفا فكر نمي‌كنم و به مسئوليت خود تا پايان چهار سال دوران رياست‌جمهوري ادامه مي‌دهم.
"محمد مرسي"‌ رئيس جمهوري مصر در مصاحبه با "عمرو الليثي"، در شبكه المحور تاكيد كرد كه به هيچ وجه به فكر استعفا از سمت خود نيست.
وي گفت: من از سوي مردم براي مدت چهار سال مكلف به اداره مصر شده‌ام و مسئوليت بزرگي بر گردن من است لذا به هيچ وجه به استعفا نمي‌انديشم و به مسئوليت خود ادامه خواهم داد و اين پست را ترك نخواهم كرد.
مرسي تاكيد كرد، به ارتباط خود با مردم ادامه داده و همچنان در منزلم خواهم ماند و از كاخ رياست جمهوري تنها به عنوان دفتري براي كار استفاده مي‌كنم. من روزانه با مردم مصر كه خواهان ارائه خدمات ويژه هستند از جمله زني كه خواهان تامين شغل براي سه فرزند تحصيل كرده‌اش بود ديدارهايي را برگزار كردم. رئيس جمهور مصر از مردم مصر خواست تا اگر خطايي در عملكرد وي رخ داده چشم پوشي كنند. وي ضمن احترام و درود به قبطي‌هاي مصر تاكيد كرد به تماس خود با آن ها ادامه مي‌دهد.

• يكي از فرماندهان امنيتي مصر دستور جمع‌آوري موانع امنيتي حاضر در ميدان التحرير به منظور باز كردن راه براي تردد آزادانه خودروها در اين ميدان را صادر كرد.
به گزارش پايگاه اليوم السابع، سرلشگر "حسن السوهاجي" دستور داد تا تمامي موانع امنيتي را از ميدان التحرير جمع‌آوري كنند اما در عين حال آسيبي به چادر معترضان نرسانند. وي افزود كه ماموريت آن ها باز كردن راه براي تردد آزادانه خودروها و بازگشت به روال طبيعي عبور و مرور در خيابان‌ها است.
در همين راستا نيروهاي امنيتي در ساعات اوليه صبح سه‌شنبه (91.12.08) تعدادي از اغتشاشگران را كه به سمت نيروهاي امنيتي كوكتل مولوتف پرتاب كرده بودند، بازداشت كردند.
از سوي ديگر تعدادي از معترضان حاضر در ميدان التحرير كه در ميدان طلعت حرب جمع شده بودند، به يكي از خودروهاي پليس حمله كرده و شيشه‌هاي آن را شكستند و همين امر باعث شد كه نيروهاي امنيتي آن ها را تعقيب كرده و در خيابان ‌هاي اطراف تعدادي از آن ها را دستگير كنند.
اين درگيري‌ها از زماني آغاز شد كه نيروهاي امنيتي كار جمع‌آوري موانع امنيتي را شروع كردند.

• ارتش مصر در واكنش به اتهامات اخير اعضاي ارشد گروه اخوان المسلمين عليه اين نهاد برجسته نظامي هشدار داد كه صبر و تحمل ارتش مصر ادامه نخواهد يافت.
به گزارش پايگاه خبري شبكه العالم، ارتش مصر هشدار بي‌سابقه خود به گروه اخوان المسلمين را در واكنش به اتهامات اعضاي ارشد اين گروه به ارتش بيان داشت. اعضاي ارشد گروه اخوان المسلمين ارتش را به دست داشتن در كشتار رفح در ماه اوت گذشته متهم كرد كه در جريان آن 16 نظامي مصري كشته شدند.
سرهنگ ستاد جنگ "احمد محمد علي" در صحفه خود در يكي از شبكه هاي اجتماعي در اينترنت گفت: ادعاي "علي عبدالفتاح" از اعضاي ارشد گروه اخوان المسلمين عليه شوراي نظامي - مبني بر اجراي عمليات رفح كه در آن 16 افسر و سرباز مصري در ماه رمضان گذشته كشته شدند – حرفي بيهوده است.
وي اين ادعا را تلاش برخي از جريان ‌ها سياسي و ديني براي درگير كردن ارتش مصر با مردم و كسب دستاوردهاي سياسي دانست بويژه كه ارتش از احترام و تقدير همه ملت مصر برخوردار است و همزمان از مقبوليت مردمي گروه اخوان المسلمين كاسته مي‌شود.
اين سرهنگ ستاد ارتش مصر تاكيد كرد: ارتش مصر حامي سربازانش است و حتي راضي نمي ‌شود كه يكي از آن ها زخمي شود و اينگونه اظهارات غيرمسئولانه را كه باعث خشم و نارضايتي دستگاه نظامي شده است، محكوم مي‌كند.
وي هشدار داد: صبر دستگاه نظامي مدت زيادي ادامه نخواهد يافت. حرب "احمد محمد علي" همچنين خواهان توضيح و عذرخواهي رسمي رهبران گروه اخوان المسلمين شد و عدم صدور بيانيه رسمي گروه اخوان المسلمين عليه اين اظهارات را محكوم كرد.
"علي عبدالله الفتاح" از اعضاي ارشد گروه اخوان المسلمين بنا به گزارش روز گذشته رسانه‌هاي خبري، به تازگي در جريان نشستي در مسجد الهدي والنور در شهر كفر الدوار در استان البحيره گفته بود: اعضاي شوراي نظامي حادثه حمله به 16 افسر و سرباز مصري در شهر رفح را به عنوان دامي عليه "محمد مرسي" رئيس جمهور تدارك ديدند اما او از اين (دام) استفاده كرد و ارتش را مبرا دانست.
اين درحالي است كه "علي عبدالفتاح" سپس وارد كردن اتهام به نيروهاي مسلح مصر مبني بر طراحي حادثه رفح را تكذيب كرد و گفت: من به ارتش مصر كه از خاك اين كشور دفاع كرده و مي‌كند كاملاً افتخار مي‌كنم.
وي در بيانيه روز دوشنبه (91.12.07) خود گفت: آنچه منتشر شده است؛ دور از حقيقت و واقعيت است زيرا و هيچ انسان عاقلي نيست كه ارتش مصر را به طراحي حادثه‌اي عليه اعضاي خودش متهم كند.
علي عبدالفتاح افزود: چه بسا براساس برخي تحليل‌ها، بعضي از دشمنان كشور از خارج اين حادثه را در مرزهاي شرقي و در نزديكي مرز با فلسطين اشغالي بعد از گذشت چند روز از انتخاب محمد مرسي به رياست جمهوري طراحي كردند.
ناظران معتقدند صرف نظر از اينكه دستگاه نظامي مصر اين توضيح را بپذيرد، اين تحول بر افزايش تنش ارتش با گروه اخوان المسلمين و نهاد رياست جمهوري تاكيد مي‌كند.
گفتني است كه اخوان مصر به شدت در تلاش است تا كنترل ارتش اين كشور را به دست گرفته و آن را در خدمت اهداف كوتاه و بلندمدت خود درآورد، مساله‌اي كه تاكنون با مقاومت و هشدارهاي ژنرال‌هاي مصري مواجه شده و راه به جايي نبرده است.
پيش از اين وزير دادگستري مصر كه از اعضاي اخوان است تاكيد كرده بود كه علاوه بر اخوان المسلمين، تنها ارتش مي‌تواند كشور را اداره كند و اين خود نشان دهنده حساسيت رهبران اخوان به ارتش و نقش آفريني آن در آينده مصر دارد كه وحشت رهبران اين جماعت را در پي داشته است.

• رئيس جمهور مصر بار ديگر از همه گروه هاي سياسي اين كشور خواست تا در نشست گفتگوي ملي شركت كنند.
"محمد مرسي" رئيس جمهور مصر، شب در يك گفتگوي تلويزيوني اظهار داشت: از همه احزاب و گروه هاي سياسي مصر مي خواهم در نشست گفتگوي آشتي ملي براي بررسي برگزاري انتخابات آزاد، سالم و شفاف در كشور شركت كنند.
براساس اين گزارش، "مرسي" بر علاقه مندي خود در بكارگيري همه ابزارهاي لازم به منظور برگزاري شفاف و سالم انتخابات پارلماني آينده مصر تأكيد كرد و گفت: دولت با قدرت و قاطعيت كامل از انقلاب مردمي 25 ژانويه دفاع خواهد كرد. رئيس جمهور مصر در واكنش به اعتراضات خياباني اضافه كرد، دولت به انتقادهاي سازنده مخالفان احترام مي گذارد، اما بايد اين را دانست كه كشور مصر در شرايط اقتصادي بسيار دشواري قرار دارد.
وي از تشكيل كميته ويژه اي براي بررسي حوادث پورت سعيد و ديدار با مردم آن منطقه در آينده نزديك سخن به ميان آورد و افزود، تظاهرات و تجمع هاي اعتراض آميز اگرچه منطقي هم باشد، به اقتصاد كشور لطمه وارد مي كند و جلوي پيشرفت اقتصادي كشور را مي گيرد.
رئيس جمهور مصر فضاي كنوني اين كشور براي برگزاري انتخابات پارلماني را مناسب دانست و گفت: زماني كه متوجه شوم دچار اشتباه شده ام بلافاصله از اشتباه خود عقب نشيني خواهم كرد. "مرسي" در پاسخ به مخالفان دولت براي كناره گيري تصريح كرد، من تحولات مربوط به ملت مصر را از نزديك پيگيري مي كنم و به نظر من، تنوع ديدگاه يك مسئله و اراده مصر و دموكراسي مسئله ديگري است.
او اضافه كرد: مردم مصر اكنون در يك مرحله بسيار ويژه اي هستند و ما براي اولين بار در تاريخ كشور، دموكراسي را به دست آورده ايم. رئيس جمهور مصر در پاسخ به اين پرسش كه گفته مي شود 12 هزار نفر از اعضاي اخوان المسلمين را به سمت هاي دولتي منصوب كرده است متذكر شد، اين درست نيست، زيرا رئيس جمهور مسئول اداره امور دولت و ثبات و امنيت كشور است.
مرسي به اغتشاشگران و خشونت طلبان در مصر هشدار داد و متذكر شد، براساس قانون اساسي مصر، برگزاري تظاهرات مسالمت آميز در كشور، منعي ندارد، اما بستن راه ها و آسيب رساندن به تأسيسات دولتي و عمومي آشوب به شمار مي رود و دولت موظف به حفظ نظم و امنيت است.
وي درباره اينكه ممكن است گروه هاي مختلف سياسي از شركت در انتخابات خودداري كنند يادآور شد: اين ديدگاه و نظر آن ها است، اما در نهايت مردم هستند كه بايد تصميم بگيرند كه آيا در سرنوشت خود دخالت كنند يا نه.
"مرسي" اين موضوع را هم يادآور شد كه انقلاب با اراده مردم به مسير خود ادامه خواهد داد و هيچ وقت در كشور مصر دولت پليسي تشكيل نخواهد شد.
از سوي ديگر با ادامه جنگ قدرت ميان مخالفان و موافقان دولت، اين بار جمعي از احزاب و نيروهاي انقلابي در مصر از برگزاري تظاهرات ميليوني در حمايت از ارتش خبر دادند.
اين دعوت پس از انتشار شايعاتي مبني بر قصد مرسي براي بركنار كردن شماري از فرماندهان نظامي ارتش صورت گرفت. اگرچه دفتر رئيس جمهور مصر آن را تكذيب كرد، اما روز دوشنبه (91.12.07) تعدادي از هواخواهان ارتش به خيابان ها آمده و تظاهرات كردند. در زمينه مسائل سياسي مصر، در حالي كه حزب اسلامي "النور" بر آمادگي خود براي شركت در انتخابات پارلماني مصر تأكيد كرده است، اما البرادعي عضو جبهه موسوم به نجات ملي آن را تحريم كرد. اين چهره سياسي مصر تأكيد كرد، اصرار به برگزاري انتخابات در اين شرايط، خطر به هرج و مرج كشاندن كامل و بي ثباتي كشور را در پي دارد. اين حركت "البرادعي" خشم اسلام گرايان را برانگيخت.

• "محمد البرادعي" با تاكيد بر اينكه در انتخابات مجلس در 3 ارديبهشت مشاركت نمي‌كند، نسبت به وقوع شورش و ناآرامي در كشور در صورت برگزاري اين انتخابات هشدار داد.
"محمد البرادعي"، رئيس حزب الدستور و از اعضاي جبهه نجات ملي در مصاحبه با شبكه بي.بي.سي عربي اظهار داشت: جبهه مخالف نجات ملي كه به عنوان هماهنگ‌كننده اصلي مخالفان فعاليت مي‌كند و "عمرو موسي" و "حمدين صباحي"، دو نامزد سابق انتخابات رياست جمهوري مصر در آن حضور دارند، در راستاي تحريم انتخابات مجلس عمل مي‌كند.
"محمد البرادعي" از "محمد مرسي"، رئيس‌جمهوري مصر خواست در راستاي برگزاري اين انتخابات عمل نكند.
وي با تاكيد بر اينكه در صورت برگزاري انتخابات ثبات در مصر بر هم مي‌خورد، اعلام كرد، ناآرامي‌ها ايجاب مي‌كند كه ارتش در امور كشور مداخله كند.
وي با تاكيد بر اين كه انتخابات بخشي از مراحل تحقق دموكراسي در كشور است، اظهار داشت: ما پيش از برگزاري انتخابات بايد از قانون اساسي، دستگاه قضايي و رسانه مستقل برخوردار باشيم كه اكنون وجود ندارند.
البرادعي همچنين از فريب و نيرنگ در روند انتخابات سخن گفته و اعلام كرد، مصر از شكنجه‌ها، عمليات ربايش و كمبود عدالت اجتماعي رنج مي‌برد.

• عضو دفتر سياسي حزب "مصر قوي" به رياست "عبدالمنعم ابوالفتوح" اعلام كرد كه اين حزب در جلسه گفتگوي ملي كه رياست جمهوري سه‌شنبه (91.12.08) برگزار مي‌كند، شركت نخواهد كرد.
به گزارش پايگاه اليوم السابع، رياست جمهوري مصر سه‌شنبه جلسه گفتگوي ملي براي بررسي تضمين‌هاي لازم جهت شفافيت و سلامت انتخابات پارلماني برگزار مي‌كند.
"احمد امام" عضو دفتر سياسي حزب ابوالفتوح اعلام كرد كه اين حزب در جلسه گفتگوي ملي شركت نمي‌كند اما پيشنهاداتي در خصوص تضمين‌هاي لازم براي برگزاري سالم و شفاف انتخابات پارلماني آينده ارائه خواهد كرد.
وي افزود: اين حزب در نامه خود به رياست جمهوري پيشنهادات خود درباره تضمين‌هاي لازم براي برگزاري سالم انتخابات، ضرورت ارسال مجدد قانون انتخابات به دادگاه قانون اساسي به منظور تائيد قانوني بودن آن و ضرورت نظارت بين‌المللي و سازمان‌هاي جامعه مدني بر روند انتخابات را ارائه مي‌كند.
وي تصريح كرد كه اين حزب از رئيس جمهور مي‌خواهد كه تصميماتي براي كاهش شدت خفقان كنوني از طريق پاسخ به خواسته‌هاي مشروع اهالي پورت سعيد، اتخاذ كند.
وي اشاره كرد: مخالفت حزب مصر قوي با شركت در گفت‌وگوي ملي به دليل عدم وجود سازوكار اجراي توافقات است و گذشته از آن اين جلسه تنها به بررسي تضمين‌هاي لازم جهت برگزاري سالم انتخابات اختصاص دارد و به ديگر خواسته‌هاي گروه‌هاي سياسي نمي‌پردازد.

• وزير امور خارجه مصر تاكيد كرد كه ايران يك قدرت منطقه‌اي است كه نمي توان آن را ناديده گرفت.
"محمد كامل عمرو" در مصاحبه با خبرگزاري نووستي روسيه گفت كه مصر هرگز به هيچ طرفي اجازه نمي‌دهد با امنيت خليج فارس بازي كند. وي افزود، براي مصر امنيت خليج مساوي با امنيت مصر است و قاهره هرگز با هيچ طرفي به ضرر امنيت خليج، ارتباط برقرار نمي‌كند.
عمرو در پاسخ به سوالي درباره ايران و نقش منطقه‌اي آن و سفر "محمود احمدي نژاد" به مصر و ارزيابي روابط ايران و مصر اظهار داشت، ايران قدرت منطقه ‌اي است كه نمي‌توان آن را ناديده گرفت اما چارچوب‌هايي براي روابط وجود دارد و مصر نيز چارچوب‌هاي ثابتي دارد كه به آن پايبند است كه از جمله آن عدم دخالت در امور داخلي هيچ كشوري است.
وي افزود، ما در امور داخلي هيچ كشوري دخالت نمي‌كنيم و نمي‌پذيريم كه هيچ كشوري در امور داخلي ما دخالت كند، همچنانكه براي ما عدم وجود هر گونه فعاليت‌ هاي مذهبي يك كشور ديگر اهميت دارد و مهم‌تر از همه نيز براي ما پرونده امنيت خليج است.
• شبكه روسيا اليوم گزارش داد: رئيس جمهوري مصر به جبهه نجات ملي پيشنهاد داده در مقابل انحلال دولت "هشام قنديل" در انتخابات پارلماني آينده شركت كند.
به گزارش شبكه روسيا اليوم گزارش داد كه نهاد رياست جمهوري مصر با انحلال دولت قنديل به منظور مشاركت جبهه نجات ملي در انتخابات پارلماني موافقت كرده است. بر اساس اين گزارش، اين پيشنهاد رياست جمهوري مصر دو روز پيش از سفر "جان كري" وزير امور خارجه آمريكا به مصر مطرح مي‌شود.
جبهه نجات ملي اعلام كرده است در انتخابات پارلماني آينده كه قرار است بنا به دعوت مرسي در ماه آوريل برگزار شود، شركت نخواهد كرد.
اين جبهه، انحلال دولت قنديل و تشكيل دولت بي‌طرف به منظور نظارت بر برگزاري انتخابات پارلماني را خواستار شده است.

• ارتش مصر براي دومين ظرف چند روز گذشته هشدار شديداللحني را عليه رفتار و مواضع جريان اخوان المسلمين و حزب حاكم عدالت و توسعه صادر كرد، با اين تفاوت كه هشدار كنوني را فرمانده ارتش مصر داده است.
به گزارش شبكه العالم؛ ژنرال "عبدالفتاح السيسي الخميس" در هشداري ضمني به جريان حاكم در مصر گفت كه نيروهاي مسلح امنيت مصر را بالاتر از هر مساله‌اي مي‌داند.
وزير دفاع و توليد جنگ‌افزار مصر در جشني كه به مناسبت فارغ ‌التحصيلي گروهي از دانشجويان دانشكده افسري در قاهره سخن مي‌گفت، تاكيد كرد: ما با خدا، وطن و ملت عهد بسته‌ايم كه كه به سوگند خود به وطن وفادار بمانيم و مصر و امنيت ملي آن را بالاتر از هر مساله‌اي قرار دهيم. ارتش مصر نيروهاي مدرني است كه كه مي‌تواند ماموريت‌هايي كه ملت بزرگ مصر به او تكليف كرده را به نحو احسن انجام دهد.
وي همچنين با تشكر از فرماندهان پيشين ارتش مصر در حفظ امنيت كشور و مقدسات آن، از دانشجويان دانشكده افسري خواست تا نظم نظامي خود را حفظ كنند و در خدمت كشور قرار گيرند.
در حالي كه تحليل‌گران مسايل سياسي اين سخنان را هشداري ضمني فرمانده ارشد نظامي مصر به اخوان مي‌دهند، پايگاه اليوم السابع مصر گزارش داد كه ده‌ها نفر از مصري‌ها پس از اقامه نماز جمعه تظاهرات "مخالفت با اخوانيزه كردن ارتش" برگزار كردند.
تظاهرات‌كنندگان با سر دادن شعارهايي بازگشت ارتش به اداره امور كشور را درخواست كردند. بر اساس اين گزارش خيابان النصر منتهي به شهر نصر نيز به دليل ازدحام جمعيت تظاهرات‌كنندگان شاهد ترافيك بود.ارتش و احزاب مخالف در مصر جماعت اخوان المسلمين را متهم مي‌كنند كه در حال برنامه‌ريزي براي سيطره بر ارتش و سازمان‌هاي اطلاعاتي و امنيتي كشور براي برقراري سلطه دائم خود بر كشور فراعنه هستند.

• سخنگوي رسانه‌اي جريان مردمي مصر از مخالفت رئيس اين جريان با ديدار با وزير خارجه آمريكا به خاطر دخالت واشنگتن در امور مصر خبر داد.
به گزارش پايگاه اليوم السابع، "هبه ياسين" گفت كه "حمدين صباحي" در جريان سفر "جان كري" به قاهره با وي ديدار نخواهد كرد.
وي افزود كه دليل مخالفت صباحي با ديدار با كري، اعتراض وي به دخالت آمريكا در امور مصر و اعمال فشار بر معارضين به منظور مشاركت در انتخابات است كه واشنگتن سعي دارد چهره اخوان ‌المسلمين را كه مشروعيت خود را در داخل مصر از دست داده است، بهبود بخشد.
ياسين اظهار داشت: تحريم انتخابات، "مرسي" را در مقابل جامعه جهاني در يك تنگنا قرار مي‌دهد و "كري" نيز در جريان سفر به قاهره سعي دارد معارضين را به منصرف شدن از تصميم خود براي تحريم انتخابات متقاعد سازد كه "صباحي" و جريان مردمي با اين كار مخالف هستند.
وي تصريح كرد:دولت آمريكا هيچ دليلي براي دخالت در امور مصر و يا تصميمات گروه ‌هاي سياسي مبني بر تحريم انتخابات ندارد و اين تلاش آمريكايي ‌ها براي متقاعد كردن جبهه نجات ملي به منصرف شدن از تصميم خود در راستاي مشروعيت ‌بخشي به انتخاباتي است كه پيش از آنكه برگزار شود، مشروعيت آن از دست رفته است.
اين در حالي است كه برخي منابع مصري گزارش دادند كه رياست جمهوري مصر به جبهه نجات ملي پيشنهاد داده در مقابل انحلال دولت "هشام قنديل" در انتخابات پارلماني آينده شركت نمايد.

• ده‌ها نفر از معترضان مصري‌ بنا به دعوت تعدادي از گروه‌هاي سياسي در تظاهرات ميليوني حمايت از ارتش مصر شركت كردند.
به گزارش پايگاه اليوم السابع، ده‌ها نفر از مصري‌ها پس از اقامه نماز جمعه تظاهرات «مخالفت با اخوانيزه كردن ارتش» برگزار كردند.
تظاهرات‌كنندگان با سر دادن شعارهايي بازگشت ارتش به اداره امور كشور را درخواست كردند. بر اساس اين گزارش خيابان النصر منتهي به شهر نصر نيز به دليل ازدحام جمعيت تظاهرات‌كنندگان شاهد ترافيك بود. از سوي ديگر نيروهاي امنيتي مصر به طور گسترده در مقابل منزل مرسي در الزقازيق مستقر شدند.
بر پايه اين گزارش 5 تشكيلات امنيت مركزي، 3 افسر نظامي، 3 افسر تحقيقات، 6 فرد و خودروي امداد غيرنظامي در طول 24 ساعت در مقابل منزل مرسي مستقر هستند تا با هر گونه تظاهرات و حمله معترضان به منزل وي مقابله كنند.

• ائتلاف جبهه نجات ملي، حزب اصلي مخالف دولت مصر، انتخابات آينده اين كشور را تحريم كرده است.
بر اساس گزارش خبرگزاري فرانسه، "سامح عاشور"، سخنگوي اين حزب گفته است اين تصميم به اين دليل اتخاذ شده كه نگراني‌هايي مبني بر عدم برگزاري انتخابات آزاد و عادلانه وجود دارد. اين خبر چهار روز پس از آن اعلام مي شود كه "محمد مرسي"، رئيس جمهور مصر برنامه برگزاري انتخابات را طي چهار مرحله اعلام كرد. به نوشته بي بي سي در مصر شكاف عميقي بين اسلام‌گرايان و رقباي ليبرال و سكولارشان وجود دارد و گزارشگران مي گويند تحريم انتخابات به شكاف بيشتر منجر خواهد شد.
از سوي ديگر به گزارش رويترز، كاخ سفيد با صدور بيانيه اي از گفتگوي تلفني "باراك اوباما" و "محمد مرسي" در مورد آخرين تحولات مصر و انتخابات پارلمان اين كشور كه به زودي برگزار مي شود، خبر داد. بر اساس اين بيانيه اوباما از محمد مرسي خواسته است كه به عنوان رييس جمهور همه مصري ها عمل نمايد و به ويژه از حقوق زنان و همه اديان در مصر دفاع كند. رييس جمهور مصر نيز در اين تماس تلفني بر تعهدش براي حفاظت از اصول دموكراتيك كه به گفته وي با مبارزه سخت شهروندان مصر به دست آمده است، تاكيد كرد.
عاشور در يك كنفرانس خبري كه از طريق تلويزيون رسمي مصر پخش شد گفت: بدون داشتن قانوني كه تضمين كننده انتخابات آزادانه و عادلانه باشد و بدون داشتن دولتي كه چنين قانوني را اعمال كند و از سوي مردم قابل اعتماد باشد، انتخابات نبايد برگزار شود. او در ادامه گفت كه جبهه نجات ملي به طور يكپارچه درخواست البرادعي را تاييد كرده و با آن موافقت كرده اند. عاشور همچنين گفت كه اين حزب در جلسه اي كه منجر به گفتگوي ملي شود و آقاي مرسي خواهان برگزاري آن است، شركت نخواهد كرد. به گفته او چنين اقدامي توهين به تظاهركنندگاني است كه در درگيري‌هاي اخير كشته شده اند.

• دعوت رئيس جمهور آمريكا از همتاي مصري خود براي سفر به واشنگتن و همزمان درخواست وزارت خارجه آمريكا از جبهه نجات ملي براي شركت در انتخابات پارلماني، اين جبهه را كه به حمايت‌هاي واشنگتن دل بسته بود، به چالش كشيده است.
برخي منابع اعلام كردند كه دعوت "اوباما" از "مرسي" بيانگر حمايت مستقيم آمريكا از مرسي است و آن هم در اين شرايط كه مرسي با چالش دشواري طي ماه‌هاي اخير اعم از استمرار نافرماني مدني در استان پورت سعيد و وجود تنش‌هايي در استان‌هاي ديگر و همچنين تصميم جبهه نجات ملي براي تحريم انتخابات پارلماني مواجه است و اين دعوت اوباما از مرسي مي‌تواند پاياني براي تنش‌هاي بوجود آمده بين آمريكا و مصر، ملاحظات واشنگتن نسبت به نزديكي بين مصر و ايران و مخالفت با دخالت سفير آمريكا در امور داخلي مصر باشد.
بنابر اين گزارش اين دعوت اوباما، "مرسي" را به برگزاري انتخابات پارلماني آينده ترغيب كرده و احتمالا وي تضمين‌هاي جدي در اين باره خواهد داد از جمله اينكه با نظارت بين‌المللي و ايفاي نقش موثر سازمان ‌هاي جامعه مدني براي نظارت بر انتخابات و اجتناب از هرگونه دخالت در قوه مجريه موافقت خواهد كرد و مرسي پيش از سفر "جان كري" وزير خارجه آمريكا به قاهره اين تصميمات را اتخاذ كرده است و بنا به گفته دكتر "طارق فهمي" استاد روابط بين‌الملل دانشگاه قاهره، كري قصد دارد در جريان اين سفر از مرسي براي پذيرش نظارت بين‌المللي بر انتخابات و تضمين برگزاري سالم و شفاف انتخابات دعوت كند. وي افزود كه تقاضاي "ويكتوريا نولاند" سخنگوي وزارت امور خارجه آمريكا از جبهه نجات ملي براي شركت در انتخابات آينده بيانگر رضايت واشنگتن و حتي حمايت آن از راهكارهاي مرسي در اداره امور و تاييد اصلاحاتي است كه "مرسي" و دولت وي بر قانون انتخابات و قانون اساسي اعمال كرده‌اند و اين امر نيز موضع معارضان را تضعيف مي‌نمايد.
"فهمي" اشاره كرد كه اين موضع واشنگتن ممكن است جبهه نجات ملي را به بازنگري در بسياري از گزينه ‌هاي خود از جمله تحريم انتخابات و گفتگوي ملي سوق دهد؛ به خصوص اينكه تعدادي از رهبران اين جبهه از جمله "عمرو موسي" رئيس حزب كنگره نيز مشاركت در انتخابات را ترجيح مي‌دهند.
از سوي ديگر اختلاف نظر در داخل جبهه نجات ملي درخصوص درخواست نولاند براي منصرف شدن از تحريم انتخابات، بوجود آمده است و از ديدگاه حزب كنگره اين مسئله با توجه به تمايل واشنگتن براي ايجاد ثبات در مصر قابل پيش‌بيني بود.
دكتر "محمد العرابي" وزير سابق امور خارجه و نايب رئيس حزب كنگره نيز در اين باره گفت كه اين درخواست نولاند سياسي است و واشنگتن براي ايجاد ثبات در مصر و تلاش جدي در راستاي تحول دموكراتيك حقيقي قدرت در مصر تلاش مي‌كند.
از سوي ديگر "عزازي علي عزازي" از رهبران جبهه نجات ملي بر مخالفت اين جبهه با هرگونه دخالت آمريكا در امور داخلي مصر تاكيد و اشاره كرد كه واشنگتن با تاييد قانون اساسي و برگزاري انتخابات مجلس نمايندگان از تلاش ‌هاي اخوان‌المسلمين براي سلطه بر كشور حمايت مي‌كند و ما با اين كار مخالف هستيم و با هر وسيله ‌اي براي حفظ انقلاب و جلوگيري از بازگشت به نظام استبدادي در مصر تلاش خواهيم كرد.

• وزير امور خارجه آمريكا در ادامه سفر دوره‌اي 11 روزه‌اش پس از تركيه راهي مصر خواهد شد، اما همه درخواست‌هايش براي ديدار با سران احزاب مخالف، رد شده است و به نظر مي‌رسد او تنها با سران جماعت اخوان المسلمين ديدار خواهد كرد.
به گزارش العالم، يك روز پس از آنكه سران جبهه نجات مصر – شامل "محمد البرادعي"، "عمرو موسي" و "حمدين صباحي" – اعلام كردند حاضر به ديدار با جان كري نيستند، رهبران جنبش 6آوريل نيز با صدور بيانيه‌اي تاكيد كردند با وي ديداري نخواهند داشت.
در همين راستا پايگاه خبري روزنامه اليوم السابع مصر به نقل از "وحيد عبدالمجيد" از رهبران جبهه نجات ملي نوشت: رويكرد جبهه نجات ملي در راستاي تحريم ديدار با جان كري وزير خارجه آمريكا در سفرش به مصر است. وي افزود، جان كري حق اظهار نظر درباره اوضاع داخلي مصر را ندارد.
سران احزاب مخالف مصر سران كاخ سفيد را متهم به هم‌دستي با جريان اخوان المسلمين حاكم بر مصر براي كنترل همه امور اين كشور مي‌كنند و بر اين باور هستند كه "محمد مرسي" هماهنگي كامل و همه جانبه‌اي با آمريكايي‌ها دارد.
پيش از اين "هيلاري كلينتون" وزير امور خارجه سابق آمريكا و برخي از فرماندهان نظامي آمريكايي با سفر به مصر با سران اين كشور ديدار كرده بودند.
به گفته سياستمداران مخالف، واشنگتن با سياست يك بام و دو هوا و گرفتن تضمين‌هايي چند، با قرار گرفتن اخوان المسلمين در راس هرم قدرت اين كشور موافقت كرد و عملاً به روند دمكراسي در مصر آسيب زده است.

• رياست جمهوري مصر اعلام كرد كه "محمد مرسي" رئيس جمهور اين كشور در اجلاس عربي كه قرار است در دوحه پايتخت قطر برگزار شود، شركت مي‌كند.
به گزارش خبرگزاري آلمان، "مرسي" در اجلاس عربي كه قرار است؛ روزهاي 26 و 27 مارس آينده (92.01.07) در دوحه پايتخت قطر برگزار شود، شركت مي‌كند.
"عمر عامر" سخنگوي رياست جمهوري طي سخناني در يك كنفرانس خبري گفت كه "مرسي" در اجلاس عربي دوحه شركت خواهد كرد. وي افزود كه مرسي همچنين از سوي هند و پاكستان براي سفر به اين دو كشور دعوت شده است و طي ماه مارس به اين دو كشور نيز سفر خواهد كرد.

• رسانه‌های خبری مصر از کشته شدن 4 نفر از معترضان و زخمی شده ده‌ها نفر دیگر در درگیری‌ شهر المنصوره مرکز استان الدقهلیه خبر دادند.
رسانه ‌های خبری مصر گزارش دادند که در جریان درگیری ‌ها بین معترضان و نیروهای امنیتی در المنصوره چهار نفر کشته و ده‌‌ها نفر دیگر نیز زخمی شدند و بنا به گفته منابع امنیتی یک معترض نیز توسط خودروی زرهی زیر گرفته شده و کشته شد.
بر اساس این گزارش درگیری‌ها پس از آن شروع شد که معترضان خیابان الجیش واقع در مقابل ساختمان استانداری را بسته و شروع به پرتاب سنگ به سمت ساختمان قدیمی اداره امنیت کردند و همین امر باعث شد که نیروهای امنیتی نیز به استفاده از گاز اشک‌آور برای متفرق کردن تظاهرات‌کنندگان روی بیاوند و با چهار خودروی زرهی معترضان را در خیابان‌ های اطراف تحت تعقیب قرار دادند.
درگیری‌ها پس از آن شدت گرفت که یکی از معترضان توسط خودروی زرهی نیروهای امنیتی در خیابان کانال سوئز زیر گرفته شده و به قتل رسید.
نیروهای امنیتی همچنین به سمت مقر جریان مردمی که سعی داشتند معترضان را در داخل ساختمان جای دهند، گاز اشک‌آور شلیک کردند و بنا به گفته شاهدان عینی یکی از معترضان نیز در اثر اصابت گلوله کشته شد.
منابع امنیتی و پزشکی از کشته شدن یک معترض در اثر زیر گرفته شدن توسط خودروی زرهی و زخمی شدن بیش از 10 نفر دیگر را تائید کردند.
یک منبع امنیتی نیز گفت که دو افسر و چهار سرباز و 6 معترض در این درگیری‌ها زخمی شدند.

• وزارت کشور مصر اعلام کرد که معترضان با تجمع در مقابل مرکز پلیس استان پورت سعید و پرتاب سنگ و کوکتل مولوتف به سمت آن، ساختمان این مرکز را به آتش کشیدند.
به گزارش رسانه های خبری مصر، وزارت کشور مصر اعلام کرد که حدود 500 نفر در مقابل مرکز پلیس النجده در استان پورت سعید تجمع کرده و به سمت آن سنگ و کوکتل مولوتف پرتاب کردند که باعث ایجاد آتش در داخل آن شد.
در این گزارش آمده است که معترضان مانع ورود خودروهای امدادرسانی مدنی به مرکز پلیس النجده برای خاموش کردن آتش شدند. در بیانیه وزارت کشور مصر آمده است که تظاهرات‌کنندگان به سمت خودروهای امداد و آتش‌نشانی حمله کردند.
بر اساس این گزارش پرتاب کوکتل مولوتف و سنگ به سمت این مرکز پلیس همچنان ادامه دارد و آتش از داخل ساختمان زبانه می‌کشد و نیروهای پلیس نهایت تلاش خود را برای مهار آتش بکار بستند.
وزارت کشور مصر در این بیانیه از همه شهروندان مصری خواست تا امنیت و سلامت موسسات را حفظ کنند زیرا این موسسات متعلق به مردم است و برای آن ها خدمت می‌کنند.

• وزیر امور خارجه آمریکا در نخستین سفر خود به مصر، با یک هواپیمای ویژه وارد فرودگاه بین‌المللی قاهره شد
به گزارش پایگاه الیوم السابع، "جان کری" به سفر خود به ترکیه پایان داده و از آنجا به قاهره رفت. این نخستین سفر "کری" از زمان تصدی منصب وزارت خارجه آمریکا، به مصر است و وی به محض ورود به فرودگاه قاهره مورد استقبال هیئتی از وزارت خارجه مصر و "آن پاترسون" سفیر آمریکا در قاهره قرار گرفت.
قرار است وی در این سفر با "محمد مرسی" رئیس جمهور مصر و نیز "محمد کامل عمرو" همتای مصری خود دیدار کند و پس از آن کری و عمرو در یک کنفرانس خبری شرکت خواهند کرد.
سفر کری به قاهره در حالی است که مصر در حال حاضر شاهد اختلافات بین معارضین و نهاد ریاست جمهوری درباره مشارکت در انتخابات پارلمانی است که جبهه نجات ملی معارض تحریم انتخابات را اعلام کرده است.
پیش‌بینی می‌شود کری در این سفر سعی کند معارضین را به شرکت در انتخابات پارلمانی متقاعد سازد هر چند که برخی از رهبران معارض از جمله "حمدین صباحی" از قبل اعلام کرده‌اند که با کری دیدار نخواهند کرد.

• وزیر امور خارجه مصر در کنفرانس خبری مشترک با همتای آمریکایی خود تاکید کرد که بین قاهره و واشنگتن درباره مسائل منطقه تفاهم وجود دارد.
به گزارش پایگاه الیوم السابع، "محمد کامل عمرو" در کنفرانس خبری مشترک با "جان کری" گفت که بین قاهره و واشنگتن درباره مسائلی که منطقه خاورمیانه را تهدید می‌کند، تفاهم وجود دارد.
وی افزود: سفر کری به مصر از اهمیت خاصی برخوردار است زیرا این نخستین سفر وی است که پس از انتخاب رئیس جمهور مدنی مصر صورت می‌گیرد.
عمرو اظهار داشت، روابط دوجانبه بین مصر و آمریکا روابط استراتژیک و مهم و دارای جنبه‌های مختلف است و قدرت این روابط بر منطقه خاورمیانه تاثیر دارد و این روابط بر اصل احترام متقابل متکی است.
وزیر خارجه مصر همچنین تصریح کرد که در دیدار با کری نحوه عاری شدن منطقه خاورمیانه از سلاح‌های کشتار جمعی که آمریکا نقش مهمی را در آن ایفا می‌کند و همچنین قضیه فلسطین و بحران سوریه را بررسی کرده است.

• دو تن از رهبران جبهه نجات ملی معارض مصر اعلام کردند با "جان کری" وزیر امور خارجه آمریکا که شنبه (91.12.12) به قاهره سفر کرده است، دیدار نخواهند کرد.
به گزارش خبرگزاری المنار، "حمدین صباحی" موسس جریان مردمی مصر اعلام کرد که وی و "محمد البرادعی" رئیس سابق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و یکی از رهبران جبهه نجات ملی معارض برای دیدار با جان کری در جریان سفرش به قاهره دعوت شده‌اند اما آن ها این دعوت را رد کردند.
به گفته صباحی واشنگتن سعی دارد بر معارضین به منظور شرکت در انتخابات پارلمانی اعمال فشار کند همچنانکه وزارت امور خارجه آمریکا چند روز پیش در بیانیه‌ای معارضان مصر را به شرکت در انتخابات فراخواند.
جبهه نجات ملی هفته پیش اعلام کرد به دلیل آنکه رئیس جمهور مصر به خواسته‌های آن ها مبنی بر تضمین برگزاری سالم انتخابات و تشکیل دولت بی‌طرف برای نظارت بر انتخابات عمل نکرده است، آنها این انتخابات را تحریم می‌کنند.

• مصری‌های خشمگین با تجمع در مقابل ساختمان وزارت خارجه مصر در اعتراض به سفر وزیر خارجه آمریکا به قاهره، تصاویر وی را به آتش کشیدند.
به گزارش پایگاه الیوم السابع، تظاهرات‌کنندگان مصری با برگزاری تظاهراتی در مقابل ساختمان وزارت خارجه، تصاویر "جان کری" را به آتش کشیده و زیر پای خود لگدمال کردند. تظاهرات‌کنندگان در مقابل دروازه اصلی وزارت خارجه واقع در خیابان کورنیش النیل تجمع کرده و شعارهایی علیه آمریکا و کری سر دادند.
بر اساس این گزارش تدابیر امنیتی در داخل ساختمان وزارت خارجه اتخاذ شده و تعدادی از نظامیان و نیروهای امنیت مرکزی با لباس غیرنظامی در اطراف وزارتخانه مستقر شده‌اند.

• "جان کری" در دیدار با تجار مصری گفت: لازم است دولت و مخالفان با تحمل یکدیگر فضایی باثبات برای تجارت و بازگشت سرمایه‌های خارجی به مصر را فراهم آورند.
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وزیر خارجه شنبه شب (91.12.112) به مصری‌ها توصیه کرد برای فراهم شدن امکان کمک‌های بین‌المللی به اقتصاد مصر، صحنه سیاسی این کشور را باثبات و آرام کنند.
جان کری که در سفر دوره‌ای خود در صحبت‌های خود همچنین تأکید کرد که لازم است تا در مصر تحمل صدای مخالفان وجود داشته باشد. وی وجود برابری میان اقشار مختلف جامعه را برای ایجاد اتحاد در مصر جهت «روبرو شدن با چالش‌های اقتصادی به خصوص در برهه کنونی» ضروری دانست.
کری قصد دارد در سفر خود به مصر گروه ‌های مختلف را برای رسیدن به توافقاتی اولیه پیش از برگزاری انتخابات پارلمانی تحت فشار قرار دهد. انتخابات پارلمانی مصر قرار است ماه آینده برگزار شود.
دولت مصر قصد دارد وامی 4.8 میلیارد دلاری را از صندوق بین‌المللی پول دریافت کند، اما برای این کار باید ابتدا سطح کسری بودجه را از طریق افزایش مالیات‌ها و کاهش یارانه‌ حامل‌های انرژی، کاهش دهد.
کری در بخشی از صحبت‌های خود خطاب به تجار مصری گفت: اینکه اقتصاد مصر تقویت شود و روی پاهای خود بایستد، مهم، حیاتی و ضروری است.
وی افزود، برای آنکه بتوان جذب سرمایه کرد، برای آنکه بتوان به اینجا پول آورد، باید احساس امنیت ایجاد کرد، باید این حس را به وجود آورد که در اینجا ثبات سیاسی و اقتصادی برقرار است.

• وزیر دفاع و تولیدات جنگی مصر در مقر وزارت دفاع این کشور با وزیر امور خارجه آمریکا که به قاهره سفر کرده است، دیدار و گفت‌وگو می‌کند.
به گزارش پایگاه الیوم السابع، "عبدالفتاح السیسی" یکشنبه (91.12.13) با "جان کری" که برای نخستین بار از زمان عهده‌داری منصب وزارت خارجه آمریکا به قاهره سفر کرده است، دیدار می‌کند.
یک منبع نظامی گفت که در این دیدار دو طرف روابط دوجانبه و مشخصا سطح نظامی و اوضاع مصر از جنبه همکاری استراتژیک که شامل جنبه‌های امنیتی و سیاسی را مورد بررسی قرار خواهند داد. این منبع همچنین گفت که سخن گفتن درباره کاهش کمک‌های نظامی آمریکا به مصر زود است و واشنگتن هنوز ابلاغیه‌ای درباره کاهش کمک‌های نظامی به مصر ارائه نکرده است.

• همزمان با سفر وزیر خارجه آمریکا به قاهره، سفارت این کشور در قاهره به دلیل ترس از برگزاری تظاهرات‌ها یکشنبه (91.12.13) را تعطیل اعلام کرد.
به گزارش «اسکای نیوز» اعلام کرد که سفارت آمریکا در قاهره به دلیل احتمال برگزاری تظاهرات مصری‌ها در مقابل سفارت این کشور، یکشنبه فعالیت خود را تعطیل کرده است.
این در حالی است که مصری‌های خشمگین با تجمع در مقابل ساختمان وزارت خارجه مصر در اعتراض به سفر وزیر خارجه آمریکا به قاهره، تصاویر وی را به آتش کشیدند.
تظاهرات‌کنندگان در مقابل دروازه اصلی وزارت خارجه واقع در خیابان کورنیش النیل تجمع کرده و شعارهایی علیه آمریکا و کری سر دادند.

• کشف دومین انبار مواد منفجره در سینا طی ۲۴ساعت گذشته
به گزارش خبرگزاری سما، نیروهای امنیتی مصر در شمال سینا طی 24 ساعت گذشته دومین انبار مخفی مواد منفجره را کشف کردند.
بر اساس این گزارش در چارچوب طرح امنیتی اداره امنیت شمال سینا در دومین روز عملیات امنیتی، 23 فراری با اتهامات مختلف بازداشت و 5 دستگاه موتور سیکلت بدون پلاک متعلق به افراد تحت تعقیب مصادره شد.
یک منبع امنیتی مسئول نیز گفت که یک انبار مخفی مواد منفجره در شهر رفح که مواد انفجاری بر جای مانده از جنگ سابق با رژيم صهيونيستي در آن قرار داده شده بود، کشف شد اما هیچ فردی در نزدیکی این انبار که مواد و سلاح‌های آن به غزه قاچاق می‌شود، بازداشت نشد.
این دومین انباری است که طی 24 ساعت گذشته کشف می‌شود و پیش از آن یک انبار موشک در منطقه السکاسکه در شرق العریش کشف شد.

• ثبت‌نام از نامزدهای انتخابات پارلمانی مصر از شنبه آینده (91.12.19) آغاز می‌شود.
به گزارش الاهرام، "سمیر ابوالمعاطی" گفت که از روز شنبه آینده مدارک نامزدهای انتخابات پارلمانی تحویل گرفته می‌شود و تا روز 16 مارس (91.12.26) ثبت‌نام از نامزدها ادامه خواهد داشت.
وی افزود که از روز 17 مارس تا 19 مارس نیز لیست نامزدها بر اساس فهرست‌های مختلف و کرسی‌های فردی ارائه خواهد شد و رسیدگی به صلاحیت نامزدها در دادگاه قضایی اداری نیز به مدت یک هفته از روز 17 تا 23 مارس یا 18 تا 30 مارس انجام خواهد شد.
وی طی سخنانی در یک کنفرانس خبری همچنین اظهار داشت که بر اساس دستورات رئیس جمهور اقداماتی در رابطه با برگزاری انتخابات پارلمانی انجام شده است که از جمله آن به روز کردن اطلاعات رأی‌دهندگان و اطلاعات مربوط به مصری‌های مقیم خارج است که تعداد ثبت‌نام‌کنندگان به 664 هزار و 105 رسید و 77 هزار و 614 نفر افزایش داشت.
به گفته وی کمیته انتخابات همچنین با نظارت 50 سازمان محلی و 4 سازمان بین‌المللی بر انتخابات موافقت کرده و تعداد ناظران به بیش از 90 هزار نفر رسیده است.
"محمد مرسی" رئیس جمهور مصر اعلام کرد که برگزاری انتخابات پارلمانی این کشور طی روزهای 22 و 23 آوریل (2 و 3 اردیبهشت 92) آغاز خواهد شد.

• رئیس حزب الوطن و معاون رئیس جمهور مصر تاکید کرد که بسیاری از قدرت‌های جهانی در کمین مصر نشسته و ثبات اقتصادی و امنیتی آن را نمی‌خواهند.
به گزارش المصری الیوم، "عماد عبدالغفور" گفت که نبرد واقعی مصر در ایجاد طرح محور کانال سوئز نمود پیدا می‌کند. وی تصریح کرد که بسیاری از قدرت‌های جهان در کمین مصر نشسته و ثبات اقتصادی و امنیتی آن را نمی‌خواهند. عبدالغفور افزود، ما در حال حاضر از شکست اداری رنج می‌بریم و باید ساختار اداری مصر را توسعه دهیم تا مصر را بسازیم و رفاه محقق شود؛ شهرهای ساحل کانال سوئز ظرفیت‌هایی دارند که می‌تواند به رونق اقتصادی همه شهرها کمک کند.
وی طی سخنانی در جریان افتتاح مقر حزب الوطن در سوئز گفت که محور کانال سوئز اهمیت زیادی در توسعه مصر دارد اما مسئله دردناک این است که بیگانگان قدر طرح‌های کانال سوئز را بیشتر از ما می‌دانند اما ما امیدوار هستیم که پس از انقلاب مصری‌ها به خوبی بفهمند که می‌توانند کشور خود را توسعه دهند.
عبدالغفور اشاره کرد که مصر با مشکلات اقتصادی زیادی مواجه است و از کسری در میزان پرداخت‌ها رنج می‌برد و باید این بحران‌ها را که حاصل 30 سال گذشته است، حل کرد.

• رئیس حزب الوسط مصر تاکید کرد ایده برخی سیاستمداران در خصوص براندازی "محمد مرسی" سادگی است.
به گزارش "ابوالعلاء ماضی" در مصاحبه با روزنامه الاهرام مصر اظهار داشت: ایده براندازی مرسی سادگی و مقایسه وی با "حسنی مبارک" رئیس جمهور مخلوع که جنایت‌های زیادی مرتکب شد، «ظالمانه» است.
وی افزود، برخی از سیاستمداران، مرسی را با مبارک مقایسه کرده و به فکر براندازی وی هستند که این سادگی است زیرا انقلاب، آزادی و انتخابات دموکراتیک سالم که به تدوین قانون اساسی منجر شد، به ارمغان آورد.
وی تصریح کرد، مرسی نخستین رئیس جمهور منتخب است و موفقیت وی به نسبت 52 درصد دلالت بر دموکراسی دارد و عدم اعطای فرصت کامل به وی نقض دموکراسی است همچنانکه مقایسه وی با مبارک نیز که سه دهه بر مصر حکوم کرد و جنایت‌هایی را مرتکب شد، مقایسه ظالمانه‌ای است.
وی اشاره کرد که مرسی وارث نظامی شد که بخش بزرگی از موسسات آن علیه مرسی هستند و نیروهای رژیم سابق در همه دستگاه‌ های دولت هنوز هستند و دل به بازگشت رژیم سابق بسته‌اند.
وی تاکید کرد که اوضاع مصر ثبات پیدا کرده و شرایط دشوار پشت سر گذاشته شده است. ماضی درباره شعارهایی که معترضان علیه اخوان‌المسلمین و حکومت رهبر این جماعت در مصر سر می‌دهند نیز اظهار داشت: من اعتقادی به این شعارها ندارم این شعارها را معارضین علیه اخوان‌المسلمین ساخته‌اند؛ مرسی حکومت می‌کند اما سخنان اخوان‌المسلمین و حزب آزادی و عدالت را نیز می‌شنود و این امری طبیعی است و هر شخصی که به یک حزب یا جماعت وابسته باشد به سخنان حزب گوش می‌دهد اما وی تنها به سخنان حزب آزادی و عدالت گوش نمی‌دهد ومن شخصا دیده‌ام که با دیدگاه این حزب نیز مخالفت کرده و این رفتار رئیس جمهور همه مصری‌ها است.

• یک روزنامه مصری به نقل از منابع آگاه نوشت که "محمد البرادعی" رئیس حزب الدستور و از رهبران جبهه نجات ملی معارض تصمیم دارد از فعالیت سیاسی کناره‌گیری کند.
به گزارش روزنامه الجمهوریة مصر نوشت، البرادعی تصمیم دارد که ماه سپتامبر پس از برگزاری انتخابات درون حزبی، کناره‌گیری خود از فعالیت سیاسی در داخل مصر را اعلام کند. این منابع تاکید کردند که تصمیم البرادعی ناگهانی و به صورت فردی در داخل حزب بوده است.
بر اساس این گزارش این تصمیم البرادعی به این دلیل اتخاذ شده است که وی احساس می‌کند تحرکات سیاسی برای تغییر نظام کنونی بی‌فایده است و او تنها به مخالفت از خارج یعنی از اتریش و یا آمریکا ادامه خواهد داد.
این در حالی است که "عمرو موسی" از دیگر رهبران معارض مصر نیز در گفتگو با شبکه سی ان ان گفت که این جبهه مخالف برگزاری انتخابات نیست بلکه خواهان به تعویق افتادن آن است زیرا اوضاع کشور اجازه برگزاری این انتخابات را نمی‌دهد.


 

  فرستادن مقاله
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

جهان از آفریقا چه می‌خواهد؟

۱۳۹۶/۶/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران:‌ تحولات مغرب عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات سودان (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات لیبی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات مصر (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات سودان (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات لیبی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مصر (174)

۱۳۹۵/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مصر (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات لیبی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات لیبی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مصر (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات سودان (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مصر (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات لیبی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات لیبی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات سودان (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مصر (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات لیبی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات سودان (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران:تحولات مغرب عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات مصر (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مصر (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات لیبی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات سودان (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

تحولات لیبی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مصر (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات لیبی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مصر (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مغرب عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مصر (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات لیبی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات سودان (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مغرب عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مصر (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات لیبی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مصر (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات لیبی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات سودان (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات سودان (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات لیبی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات مصر (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات مصر (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات سودان (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مصر (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات لیبی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات سودان (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مصر (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات لیبی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات لیبی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات سودان (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات سودان (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات لیبی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات سودان (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات لیبی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مصر (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات لیبی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات لیبی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات لیبی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات سودان (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات مصر (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مصر (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات لیبی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات مصر (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات سودان (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات لیبی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات سودان (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مصر (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مصر (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات سودان (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات لیبی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات سودان (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات سودان (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات لیبی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات مصر (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات لیبی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات لیبی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مصر (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات سودان (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات لیبی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات سودان (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات سودان (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات سودان (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات لیبی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات سودان (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات سودان (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات سودان (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مصر (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (117)

۱۳۹۳/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات سودان (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات سودان (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مصر (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات لیبی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات سودان (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (112)

۱۳۹۳/۹/۱۹

آفران: تحولات لیبی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات سودان (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات لیبی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات سودان (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مصر (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات سودان (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات لیبی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مصر (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات لیبی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات سودان (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات مصر (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات لیبی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات سودان (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولان مغرب عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (107)

۱۳۹۳/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات لیبی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات مصر (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات سودان (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مصر (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات لیبی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات سودان (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مصر (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات سودان (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات لیبی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات سودان (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات لیبی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات سودان (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات لیبی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مصر (98)

۱۳۹۳/۶/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات لیبی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مصر (96)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مصر (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات لیبی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات سودان (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات مصر (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات سودان (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مصر (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات لیبی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران : تحولات مغرب عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مصر (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات لیبی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات سودان (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات لیبی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مصر (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مصر (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مصر (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات لیبی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مصر (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات سودان (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مصر (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات سودان (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات مصر (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات لیبی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات سودان (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات سودان (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات لیبی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مصر (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات لیبی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات سودان (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات سودان (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات لیبی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مصر (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات لیبی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مصر (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربي (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربي (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مصر (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات لیبی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات سودان (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات مصر (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات لیبی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات لیبی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مصر (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی(70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات مصر (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات لیبی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات سودان (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات لیبی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات مصر (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی(68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات سودان (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات لیبی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مصر (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی(67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات مصر (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات لیبی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات سودان (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات سودان (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات لیبی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی(65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مصر (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مصر (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات لیبی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات سودان (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مصر (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات لیبی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات سودان (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات مصر (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

نگاه آفران: تحولات مصر 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات لیبی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

نگاه آفران: تحولات سودان 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: آفريقاي جنوبي اولين ايستگاه اجلاس كميسيون مشترك دولت تدبير و اميد

۱۳۹۲/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مصر (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات سودان (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

نگاه آفران: تحولات مغرب عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات لیبی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات سودان 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات سودان (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات لیبی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مصر (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات سودان (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات مصر (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات لیبی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات سودان (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات لیبی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات مصر (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مصر (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات لیبی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات سودان (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات مصر (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات مصر (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات سودان (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات لیبی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مصر (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات سودان (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات سودان (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات لیبی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مصر (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات سودان (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات لیبی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات سودان (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: گزارش تحليلي بر سفر رئيس جمهور ايالات متحده آمريكا به آفريقا

۱۳۹۲/۴/۱۶

آفران: تحولات لیبی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات سودان (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات لیبی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات سودان (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات مصر (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات سودان (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات سودان (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مصر (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات سودان (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات لیبی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات ليبي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی(34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مصر (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات لیبی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات سودان (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات ليبي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مصر (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات سودان (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات مصر(32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مصر (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: کودتا در آفریقای مرکزی

۱۳۹۲/۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات لیبی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات سودان (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مصر (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مصر (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات مصر (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات سودان (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات لیبی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مصر (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات لیبی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات مصر (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات سودان (23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۴

آفران: تحولات ليبي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات مغرب عربي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات آفریقای غیر عربی (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مصر (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات ليبي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات لیبی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات سودان (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات لیبی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مصر (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات سودان (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات لیبی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات مصر (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات سودان (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مغرب عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات لیبی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مصر (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات سودان (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات سودان (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مصر (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱

آفران:حسن الشیخ محمود رئیس جمهور جدید سومالی

۱۳۹۱/۶/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۲۶

دیدگاه اسلام گرایان درباره آینده قبطی ها در مصر

۱۳۹۱/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۱۹

تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: انتخابات كشور ليبي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (5)

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: عملکرد حزب اسلامی النهضة پس از انقلاب تونس

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (4)

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۷

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (3)

۱۳۹۱/۳/۲۴

انتخابات ریاست جمهوری مصر (2012)

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: عواقب پیروزی "احمدشفیق" در انتخابات

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (2)

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: میزان موفقیت اخوان المسلمین در بازیابی پایگاه مردمی خود

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (1)

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: حکم دادگاه مبارک به نفع نامزد اخوان تمام شد

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: بروز اعتراضات در مصر و نشانه رفتن نامزدی نخست وزیر مبارک

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۶

آفران:نظرات موافقان و مخالفان مرسی

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: وجوب توافق بین اخوان و نیروهای انقلابی علیه احمد شفیق

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۹

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۸

مصر و تهدیدات عمر سلیمان

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: انتخابات مصر صحنه پراکندگی آراء میان دو مجموعه اسلام گرا و مدنی

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: بررسی و تحلیل آخرین وضعیت انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: شعارهای انتخاباتی برخی نامزدهای برجسته انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.25

۱۳۹۱/۲/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.24

۱۳۹۱/۲/۲۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.23

۱۳۹۱/۲/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.20

۱۳۹۱/۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.19

۱۳۹۱/۲/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.18

۱۳۹۱/۲/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.17

۱۳۹۱/۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.16

۱۳۹۱/۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.13

۱۳۹۱/۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.12

۱۳۹۱/۲/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.11

۱۳۹۱/۲/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.10

۱۳۹۱/۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.09

۱۳۹۱/۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.05

۱۳۹۱/۲/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.04

۱۳۹۱/۲/۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.03

۱۳۹۱/۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.02

۱۳۹۱/۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.30

۱۳۹۱/۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.29

۱۳۹۱/۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.28

۱۳۹۱/۱/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.27

۱۳۹۱/۱/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.26

۱۳۹۱/۱/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.23

۱۳۹۱/۱/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.22

۱۳۹۱/۱/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.21

۱۳۹۱/۱/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.20

۱۳۹۱/۱/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.19

۱۳۹۱/۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.16

۱۳۹۱/۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.15

۱۳۹۱/۱/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.14

۱۳۹۱/۱/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.07

۱۳۹۱/۱/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.06

۱۳۹۱/۱/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.21

۱۳۹۰/۱۲/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.20

۱۳۹۰/۱۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.17

۱۳۹۰/۱۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.16

۱۳۹۰/۱۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.15

۱۳۹۰/۱۲/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.13

۱۳۹۰/۱۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.10

۱۳۹۰/۱۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.09

۱۳۹۰/۱۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.08

۱۳۹۰/۱۲/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.07

۱۳۹۰/۱۲/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.06

۱۳۹۰/۱۲/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.03

۱۳۹۰/۱۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.02

۱۳۹۰/۱۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.01

۱۳۹۰/۱۲/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.30

۱۳۹۰/۱۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.29

۱۳۹۰/۱۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.11.19

۱۳۹۰/۱۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.17

۱۳۹۰/۱۱/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.16

۱۳۹۰/۱۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.10

۱۳۹۰/۱۱/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.09

۱۳۹۰/۱۱/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.08

۱۳۹۰/۱۱/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.05

۱۳۹۰/۱۱/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.28

۱۳۹۰/۱۰/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.27

۱۳۹۰/۱۰/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.26

۱۳۹۰/۱۰/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.25

۱۳۹۰/۱۰/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.21

۱۳۹۰/۱۰/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.19

۱۳۹۰/۱۰/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.18

۱۳۹۰/۱۰/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.17

۱۳۹۰/۱۰/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.14

۱۳۹۰/۱۰/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.13

۱۳۹۰/۱۰/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.12

۱۳۹۰/۱۰/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.11

۱۳۹۰/۱۰/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.10

۱۳۹۰/۱۰/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.06

۱۳۹۰/۱۰/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.05

۱۳۹۰/۱۰/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.03

۱۳۹۰/۱۰/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.29

۱۳۹۰/۹/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.28

۱۳۹۰/۹/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.27

۱۳۹۰/۹/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.26

۱۳۹۰/۹/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.23

۱۳۹۰/۹/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.22

۱۳۹۰/۹/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.21

۱۳۹۰/۹/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.20

۱۳۹۰/۹/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.19

۱۳۹۰/۹/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.12

۱۳۹۰/۹/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.09

۱۳۹۰/۹/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.08

۱۳۹۰/۹/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.07

۱۳۹۰/۹/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.06

۱۳۹۰/۹/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.05

۱۳۹۰/۹/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.02

۱۳۹۰/۹/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.01

۱۳۹۰/۹/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.28

۱۳۹۰/۸/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.25

۱۳۹۰/۸/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.14

۱۳۹۰/۸/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.11

۱۳۹۰/۸/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.10

۱۳۹۰/۸/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.08

۱۳۹۰/۸/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.03

۱۳۹۰/۸/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.02

۱۳۹۰/۸/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.27

۱۳۹۰/۷/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.26

۱۳۹۰/۷/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.25

۱۳۹۰/۷/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 24 .7 .90

۱۳۹۰/۷/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.18

۱۳۹۰/۷/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.17

۱۳۹۰/۷/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.16

۱۳۹۰/۷/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.12

۱۳۹۰/۷/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.09

۱۳۹۰/۷/۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.06

۱۳۹۰/۷/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.05

۱۳۹۰/۷/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.03

۱۳۹۰/۷/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.30

۱۳۹۰/۶/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.28

۱۳۹۰/۶/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.27

۱۳۹۰/۶/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.26

۱۳۹۰/۶/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.22

۱۳۹۰/۶/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.20

۱۳۹۰/۶/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.06.19

۱۳۹۰/۶/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.16

۱۳۹۰/۶/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.15

۱۳۹۰/۶/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.14

۱۳۹۰/۶/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.13

۱۳۹۰/۶/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.12

۱۳۹۰/۶/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.08

۱۳۹۰/۶/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.07

۱۳۹۰/۶/۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.06

۱۳۹۰/۶/۶

آفریقا در هفته ای که گذشت (900527 الی 900602)

۱۳۹۰/۶/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.05

۱۳۹۰/۶/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.02

۱۳۹۰/۶/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.01

۱۳۹۰/۶/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.30

۱۳۹۰/۵/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.29

۱۳۹۰/۵/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.24

۱۳۹۰/۵/۲۴

آفران: انقلابیون لیبی در مقابل یک آزمون سخت

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900513 الی 900519)

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.23

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.22

۱۳۹۰/۵/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.19

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: صحنه جنگ لیبی پس از آغاز ماه رمضان

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.18

۱۳۹۰/۵/۱۸

آفران: محاکمه حسنی مبارک ؛ واکنش ها و پیامدها

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.17

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.16

۱۳۹۰/۵/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.15

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفریقا در هفته ای که گذشت (900506 الی 900512)

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفران: تحولات شمال آفر یقا - 90.05.12

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: آفريقاي شرقي؛ اهميت استراتژيك و افق هاي پيش رو

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.11

۱۳۹۰/۵/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.10

۱۳۹۰/۵/۱۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.09

۱۳۹۰/۵/۹

آفران: قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.08

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.05

۱۳۹۰/۵/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.04

۱۳۹۰/۵/۴

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (2)

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.03

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.02

۱۳۹۰/۵/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.01

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (1)

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.29

۱۳۹۰/۴/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.28

۱۳۹۰/۴/۲۸

آفران: دموکراسی در آفریقا

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.27

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (900416 الی 900422)

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.25

۱۳۹۰/۴/۲۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.22

۱۳۹۰/۴/۲۲

آفران: مراکش، تاریخ و جغرافیا

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.19

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: موریتانی پس از انقلاب های عربی

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.18

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفریقا در هفته ای که گذشت (900409 الی 900415)

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: مراکش پس از همه پرسی

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.15

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (پایانی)

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.14

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (2)

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.13

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (1)

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.12

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: دلیل حمایت آمریکا از انقلابیون و سازمان های مصری

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.11

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفریقا در هفته ای که گذشت (900402 الی 900408)

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تاثير عوامل اقتصادي بر انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.08

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.07

۱۳۹۰/۴/۷

آفران: نشانه های “همه پرسی نظامی" درباره رئیس جمهور آینده مصر

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.06

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: عدم تناسب نقش و حقوق زنان در افریقا

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.05

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: گزينه هايي دشوار سياست مصر در قبال انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.04

۱۳۹۰/۴/۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (900326 الی 900401)

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: بروز اختلاف در صفوف انقلابیون لیبی

۱۳۹۰/۴/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.01

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: تغییر پشت درب‌های الجزایر و مغرب پس از لیبی

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: اصلاحات در قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.31

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: مصادره انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.30

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.29

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: صف بندی احزاب تونسی برای انتخابات آینده

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفریقا در هفته ای که گذشت (900319 الی 900325)

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: آخرین تحولات سودان

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.28

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.25

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: اعطاي وام به مصر و ربودن انقلاب

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: بازیگران منطقه ای؛ تلاش برای مدیریت انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.24

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: انقلاب هاي عربي و سياست هاي آمريكا در قبال ايران

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: اختاپوس جاسوسی اسرائیل در تونس و مصر

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.23

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900311 الی 900318)

۱۳۹۰/۳/۲۱

آفران: بررسی نتایج انتخابات شهرداری ها در آفریقای جنوبی

۱۳۹۰/۳/۹

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی بنین

۱۳۹۰/۱/۲۸

انتخابات 2011 نیجریه

۱۳۹۰/۱/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (891205 الی 891211)

۱۳۸۹/۱۲/۱۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (891114 الی 891120)

۱۳۸۹/۱۱/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (891030 الی 891106)

۱۳۸۹/۱۱/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891023 الي 891029)

۱۳۸۹/۱۱/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891016 الي 891022)

۱۳۸۹/۱۰/۲۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891009 الي 891015)

۱۳۸۹/۱۰/۱۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891002 الي 891008)

۱۳۸۹/۱۰/۱۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890925 الي 891001)

۱۳۸۹/۱۰/۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890918 الي 890924)

۱۳۸۹/۹/۲۹

تقويم انتخابات سال 2011 ميلادي در آفريقا

۱۳۸۹/۹/۲۷

ماداگاسكار قانون اساسي 17 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۲۳

زيمبابوه ریاست جمهوری می 2011

۱۳۸۹/۹/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890911 الي 890917)

۱۳۸۹/۹/۲۰

ساحل عاج ریاست جمهوری 31 اکتبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۸

تانزانيا و زنگبار رياست جمهوري و پارلماني

۱۳۸۹/۹/۱۷

مصر قوه مقننه 28 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۷

اوگاندا رياست جمهوري و پارلماني 18 فوریه 2011

۱۳۸۹/۹/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890813 الي 890813)

۱۳۸۹/۸/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890729 الي 890805)

۱۳۸۹/۸/۸

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890722 الي 890728)

۱۳۸۹/۸/۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890715 الي 890721)

۱۳۸۹/۷/۲۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890708 الي 890714)

۱۳۸۹/۷/۱۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890625 الي 890701)

۱۳۸۹/۷/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890618 الي 890624)

۱۳۸۹/۶/۲۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890611 الي 890617)

۱۳۸۹/۶/۲۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890604 الي 890610)

۱۳۸۹/۶/۱۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890528 الي 890603)

۱۳۸۹/۶/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890521 الي 890527)

۱۳۸۹/۵/۳۰

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890514 الي 890520)

۱۳۸۹/۵/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890507 الي 890513)

۱۳۸۹/۵/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890431 الي 890506)

۱۳۸۹/۵/۹

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890424 الي 890430)

۱۳۸۹/۵/۲

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890417 الي 890423)

۱۳۸۹/۴/۲۶