نگاه آفران > آفران: تحولات مصر (42)

آفران: تحولات مصر (42)

تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۴/۴

تحولات مصر 42وقایع مهم مصر از تاریخ 27/3/92 الی 3/4/92

• رئیس ‌جمهور مصر با اشاره به چالش‌های پیش روی این کشور، گروه‌های سیاسی را به همکاری و گفتگو فراخواند.
به گزارش پایگاه الیوم السابع، "محمد مرسی" گفت که ما با چالش‌ های بزرگی مواجه هستیم و تولید اساس خیزش است و ما برای حفظ امنیت و دستگیری مخلان امنیت تلاش خواهیم کرد.
وی افزود که ما با چالش ‌های بزرگ منطقه‌ای اعم از آب های رود نیل، یهودی ‌سازی قدس و مسئله سوریه مواجه هستیم که نیازمند همکاری همه است و باید مصر ثبات پیدا کند تا بتواند در مقابله با این چالش‌ها قدرتمند شود.
مرسی که در کنفرانس موسوم به «یاری سوریه» در قاهره سخن می‌گفت، اظهار داشت که همه این چالش ‌ها نیازمند ملت مصر برای تضمین ثبات ملت‌ های عربی و بازگرداندن حقوق آن هاست و از همه گروه ‌های سیاسی برای اتحاد درباره مسائل ملی که هیچ کس در مورد آن اختلافی ندارد از قبیل مسائل قدس، رود نیل و سوریه، دعوت می‌کنیم و تمایل داریم که معارضین نیز این ندای ما را پاسخ دهند.
وی تاکید کرد: من به کسانی که می‌گویند رئیس جمهور برای قبیله و عشیره خود سخنرانی می‌کند، می‌گویم که همه مصر و اهالی آن قبیله و عشیره من هستند و من از همه می‌خواهم که ندای مرا برای بررسی مسائل داخلی و منطقه‌ای پاسخ دهند.
پیش از این نیز مرسی در کنفرانس مربوط به بررسی قضیه سد النهضه، گروه‌های معارض را به آشتی ملی و گفتگو دعوت کرد اما جبهه نجات ملی بزرگ‌ترین جریان معارض در مصر با رد دعوت وی تاکید کرد که دعوت مرسی به آشتی ملی دیرهنگام است و تنها راهکار برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری است.

• وزیر امور خارجه مصر در تلاش برای حل بحران بوجود آمده با اتیوپی در خصوص سد النهضه، در رأس یک هیئت دیپلماتیک به آدیس‌آبابا سفر می‌کند.
به گزارش الشروق، "محمد کامل عمرو" یکشنبه در رأس یک هیئت دیپلماتیک به آدیس‌آبابا سفر می‌کند تا با دولت اتیوپی درباره سد النهضه گفتگو نماید.
قرار است وی در دیدار با همتای اتیوپیایی خود چند پیشنهاد در خصوص ازسرگیری مذاکرات بین دو کشور برای برون رفت از بحران به گونه‌ای که هیچ یک از کشورها متضرر نشده و منفعت مشترک آن ها محقق شود، ارائه ‌کند.
بر اساس این گزارش کابینه "هشام قندیل" نخست‌وزیر مصر هفته گذشته پیشنهادات مصر که قرار است عمرو در سفر خود به اتیوپی بیان نماید، بررسی کرد و در همین رابطه دولت مصر حمایت خود از سرمایه‌گذاری و تجارت با اتیوپی را اعلام و بر استمرار طرح‌های همکاری دوجانبه در راستای حمایت از توسعه کشورهای حوزه رود نیل، تاکید کرد.
بر پایه این گزارش وزارت آب مصر نیز در نشست کمیته عالی آب ‌های نیل به نخست ‌وزیری قندیل، گزارشی به قندیل ارائه کرد که در آن توصیه‌های فنی درباره مذاکره با طرف اتیوپیایی در خصوص سد النهضه و چند جایگزین فنی به منظور کاهش خطرات آن پیشنهاد شده بود.
اتیوپی اخیرا در اقدامی ناگهانی تغییر مسیر رود نیل آبی به منظور احداث سد النهضه را آغاز کرده است که به گفته کارشناسان آسیب‌های زیادی به سهم آب مصر و بخش کشاورزی آن وارد می‌سازد.

• یکی از رهبران «جبهه نجات ملی» مصر با اشاره به اینکه این جبهه طرح آشتی ملی حزب اسلامگرای «الوسط» را رد می‌کند، تاکید کرد که جبهه نجات ملی بر انتخابات زود هنگام پافشاری می‌کند.
"عمرو حمزاوى"، یکی از رهبران «جبهه نجات ملی مصر» و رئیس حزب «آزادی» این کشور تاکید کرد که جبهه نجات ملی مصر و حزب آزادی این کشور طرح آشتی ملی ارائه شده از سوی حزب اسلامگرای «الوسط» را از پایه و اساس رد می‌کند و بر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری زود هنگام تاکید دارد.
حمزاوی در ادامه اظهار داشت: جبهه نجات ملی مشارکت کامل در هرگونه مذاکره ملی یا آشتی با نظام حاکم در مصر به این جهت که مشروعیت خود را از زمان اعلام متمم «دیکتاتوری» قانون اساسی از دست داده، رد می‌کند.
حمزاوی در ادامه افزود: بدون تردید مسئولیت امور جاری در کشور و شرایطی که مصر در آن به سر می‌برد، متوجه رئیس جمهوری و جماعت اخوان المسلمین است که تلاش دارند، دولت و قانون اساسی کشور را به سمت اخوانی شدن بیش از پیش و بدون دستیابی به توافق نظر با دیگر گروه ‌ها و جریان‌ های سیاسی پیش ببرند.
وی گفت: نیروهای انقلابی روز 30 ژوئن برای تکمیل انقلاب خود و درخواست برگزاری انتخابات زود هنگام ریاست جمهوری تجمع و تظاهرات خواهد کرد و این تجمع و تظاهرات مسالمت آمیز خواهد بود و طی آن خواستار استفاده از خشونت نخواهیم شد.

• سخنرانی رئیس جمهور مصر علیه حزب الله و اقدام وی در قطع رابطه کامل با سوریه باعث انتقادات زیادی از وی در داخل این کشور شد.
مصری‌ها در پی تصمیم ناگهانی "محمد مرسی" رئیس جمهور این کشور برای قطع رابطه با سوریه و دعوت از غرب جهت اعمال منطقه پرواز ممنوع، از این اقدام وی انتقاد کردند.
سخنرانی "مرسی" در فضای سیاسی مصر نیز بازتاب زیادی داشته است چراکه این اعلام حمایت قاهره با تصمیم آمریکا برای حمایت نظامی و اجرای پرواز ممنوع همزمان شده است.
همچنین اظهارات مرسی انتقاد ژنرال‌های ارتش را نیز در پی داشته است، گویا وی در هنگام سخنرانی گفته که «دولت و ارتش مصر از مخالفان سوری حمایت می‌کنند» که این مسئله به مذاق ارتش خوش نیامده است.
پیش از این نیز ارتش مصر بارها با حمایت‌های دولت قاهره از مخالفان مسلح در سوریه مخالفت کرده بود.
تلویزیون روسیه در گزارشی از این سخنرانی تاکید کرد که اظهارات مرسی به جنگ شیعه و سنی در منطقه دامن زده است چرا که وی خواستار فراهم شدن زمینه سفر بدون مشکل به سوریه و کمک‌های مالی و نظامی به مخالفان شد.
وی همچنین انتقادات تندی علیه حزب الله لبنان مطرح کرده و خواستار عدم دخالت حزب الله در سوریه شده است. رئیس جمهور مصر از طرح اجرای پرواز ممنوع نیز بر فراز سوریه حمایت کرد.

• "عمرو موسی" گفت که تصمیم "محمد مرسی" در قطع کامل روابط با سوریه آن هم در شرایط کنونی وی را شوکه کرده است.
به گزارش پایگاه خبری الحیات، "عمرو موسی" وزیر خارجه سابق مصر از تصمیم "محمد مرسی" رئیس جمهور این کشور در قطع روابط دیپلماتیک با سوریه ابراز شگفتی کرد.
وی در سخنان مطبوعاتی کوتاهی در فرودگاه قاهره که بعد از بازگشت از ترکیه انجام داد، گفت: از این اقدام در قطع روابط با سوریه آن هم در شرایط کنونی شوکه شدم.
موسی ابراز داشت که روز سی‌ام ژوئن روزی ضروری برای ارزیابی مجدد مواضع این کشور است.
موسی همچنین گفت که طرح حزب الوسط برای آشتی ملی بین گروه های سیاسی در کشور به شکل خوبی آماده نشده است.
قرار است مردم مصر در سی‌ام ماه جاری تظاهرات گسترده ای را در راستای مطالبه خود برای کناره گیری محمد مرسی از قدرت و برگزاری انتخابات زودهنگام در این کشور برگزار کنند، مخالفان مرسی معتقدند که وی در مدیریت اوضاع کشور شکست خورده و اوضاع شهروندان مصری بدتر از قبل شده است.
در مقابل احزاب اسلامگرای مصری از جمله حزب النور که شاخه سیاسی سلفی‌های مصری است، خواستار گفتگو بین دولت و معارضان برای انجام آشتی ملی شده است تا فتنه از این کشور دور شود.

• دفتر نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با ابراز خرسندی از تصمیم «محمد مرسی» رئیس‌جمهور مصر درباره قطع روابط همه‌جانبه با سوریه و مواضع وی علیه حزب‌الله، تاکید کرد این موضع مرسی پیام صلح به تل‌آویو است.
به گزارش رادیو رژیم صهیونیستی به نقل از منابعی در دفتر "بنیامین نتانیاهو" گزارش داد که جماعت اخوان‌المسلمین علیه آنچه «محور شر» خواند، ایستاده است و این یک تحول دراماتیک است و این تحول نیز پس از آن رخ داد که مرسی چند ساعت قبل با دولت آمریکا تماس تلفنی برقرار کرده بود.
بر اساس این گزارش دولت آمریکا همچنین با تعدادی از رهبران کشورهای عربی و مقامات رژيم صهيونيستي به منظور تشریح تحولات دراماتیک در خصوص مواضع مربوط به سوریه و دخالت عملی به نفع معارضین سوریه جهت براندازی نظام سوریه گفتگو کرده بود.
این منابع گفتند که مصر به رهبری اخوان‌المسلمین ثابت کرد که می‌تواند به طور موثر در مقابل آنچه دخالت ‌های ایران خواند، بایستد و از این نظر اظهارات مرسی پیام صلح به واشنگتن و تل‌آویو بود مبنی بر اینکه قاهره علیه حزب‌الله و ایران است و براندازی نظام سوریه و تحمیل پرواز ممنوع در سوریه را می‌خواهد در حالی که سفیر رژيم صهيونيستي همچنان در قاهره است و از حمایت کامل برخوردار است و روابط امنیتی و نظامی قاهره با تل‌آویو به گونه‌ای حتی بیشتر از زمان مبارک تقویت شده است.
این منابع همچنین پیش‌بینی کردند که دوره آتی شاهد ارائه تسهیلات به قاهره در زمینه اعطای وام بانک جهانی و تسهیلات اعتباری باشد و کشورهای غربی نیز برای اعمال فشار بر کشورهای حوزه خلیج فارس جهت ارائه کمک به اقتصاد در حال فروپاشی مصر، اقدام کنند.

• وزیر مشاور سابق در امور پارلمانی دولت مصر هدف طرح آشتی ملی ارائه شده از سوی حزب اسلامگرای «الوسط» مصر را متحد و یکپارچه کردن تلاش‌ها برای جلوگیری از ریخته شدن خون مردم این کشور دانست.
"محمد محسوب"، یکی از رهبران حزب «الوسط» مصر و وزیر مشاور سابق در امور پارلمانی دولت مصر تاکید کرد که هدف طرح آشتی ملی حزب الوسط در این کشور یکپارچه و متحد کردن تلاش‌ها برای حفظ مردم مصر از خون و خونریزی و جلوگیری از ورود کشور در موجی از ناآرامی و هرج و مرج است.
محسوب افزود: مردم مصر دیگر بیش از این نمی‌توانند، هرج و مرج و آشوب و ریختن خون‌ها بر زمین را تحمل کنند و باید برای پایان دادن به این اوضاع دست به کاری زد و برای بهبود وضعیت کشور اقدام کرد و نیروها و جریان‌های سیاسی مصری را بار دیگر گرد هم آورد.
"محمد محسوب" تاکید کرد که می‌توان به تمام خواسته‌ها و مطالبات سیاسی از راه‌های دموکراتیک و انتقال مسالمت آمیز قدرت دست یافت و بدون تردید در صورت خروج از راه‌های مسالمت آمیز دیگر دمکراسی در کشور وجود نخواهد داشت.
محسوب در ادامه گفت: حزب الوسط از تمام طرح‌ها و ابتکارات عملی استقبال می‌کند که نیروها و جریان‌های سیاسی این کشور برای خروج از اوضاع سیاسی متشنجی که مصر در آن گرفتار آمده، ارائه می‌دهند و بدون تردید طرح‌ها و ابتکارات و گفتگوی ملی سازنده بسیار بهتر از خشونت‌ و ریختن خون‌ها در مصر چه از سوی طرف‌های حامی نظام و چه از سوی طرف‌های معارض است، چون هرچه باشد، در پایان همه مصری هستیم.
محسوب افزود: بیان دیدگاه و نظر خود به شیوه مسالمت آمیز حق تضمین شده برای همه و ابتکار عمل تنها روز 30 ژوئن را در بر نمی‌گیرد که شامل جلوگیری از برگزاری تظاهرات و غیر از آن است، بلکه هدف جلوگیری از وقوع هرگونه برخورد است که ممکن است به ویژه در شرایط ملتهب کنونی به خشونت منتهی شود.
حزب اسلامگرای الوسط با برگزاری کنفرانسی مطبوعاتی در مقر حزب طرحی را برای آشتی ملی در مصر ارائه داد و از شماری رهبران نیروهای ملی این کشور دعوت کرد، نشست فوری را طی هفته جاری برگزار کنند.
این طرح تاکنون با عدم موافقت شماری از جریان‌ها و گروه‌های سیاسی مصری مواجه شده است.

• وزیر اطلاع رسانی سوریه در واکنش به اقدام قاهره در قطع روابط دیپلماتیک خود با دمشق تأکید کرد که سوریه اهمیتی برای سخنان و رفتارهای مرسی قائل نیست و می‌تواند میان نقش مصر در جهان عرب با تصمیمات مرسی تمایز قائل شود.
به گزارش شبکه خبری «روسیا الیوم»، "عمران الزعبی" وزیر اطلاع رسانی سوریه تأکید کرد که دمشق اهمیتی برای سخنان "محمد مرسی" رئیس جمهور مصر قائل نیست و می‌تواند میان نقش مصر در جهان عرب و تصمیمات مرسی تفاوت قائل شود.
وی افزود: برای دمشق مهم نیست که سفارتش در مصر تعطیل شود؛ زیرا عملا به دلیل موضع قاهره از بحران سوریه این سفارت غیر فعال است.
الزعبی به ایمان کشورش به روابط با ملت مصر تأکید کرد و افزود: با وجود اینکه خیلی از این اقدام مرسی تعجب نکرده‌ایم اما امیدوار بودیم مصر سفارت رژيم صهيونيستي را تعطیل کند.
پیشتر «محمد مرسی» طی سخنانی در کنفرانس موسوم به «یاری سوریه» در قاهره، قطع کامل روابط دیپلماتیک با سوریه را اعلام کرد.

• یک کارشناس مسائل سیاسی تاکید کرد که سخنان احساسی و جانبدارانه "محمد مرسی" علیه سوریه و حزب الله نشان از شکست سیاسی و انزوا داخلی وی در مصر است.
"حسن بدیع" کارشناس مسائل سیاسی مصر در گفتگو با تلویزیون روسیا الیوم تاکید کرد که جنگی که امروز در سوریه در جریان است نبرد تکفیری‌های مورد حمایت اخوان المسلمین با ارتش و ملت سوریه است.
این کارشناس با اشاره به سخنرانی اخیر محمد مرسی رئیس جمهور مصر علیه سوریه، تصریح کرد که این سخنان در راستای خروج از انزوای سیاسی در داخل کشور انجام شده است.
بدیع با بیان اینکه مردم مصر به دلیل بحران «سد النهضه» به شدت از مرسی انتقاد می‌کنند، ابراز داشت که رئیس جمهور مصر با این اقدام (قطع رابطه با سوریه) تلاش کرد تا یک گام به جلو بردارد.
وی تاکید کرد که این مواضع احساسی و خشمگینانه است و افزود: این تصمیمات نشان شکست سخت محمد مرسی است که در پایان راه زندگی سیاسی‌اش قرار دارد.
سخنرانی روز گذشته رئیس جمهور مصر علیه حزب الله و اقدام وی در قطع رابطه کامل با سوریه باعث انتقادات زیادی از وی در داخل این کشور شد.

• معاون وزیر کشور و مدیر اداره زندان‌های مصر با رد شایعات مربوط به مرگ «حسنی مبارک» دیکتاتور مخلوع این کشور تاکید کرد حال مبارک خوب است.
به گزارش المصری الیوم، سرلشگر "مصطفی باز" گفت حال "حسنی مبارک" که به دلیل قضایای فساد مالی در زندان بسر می‌برد، خوب است و خبر فوت وی صحت ندارد.
وی افزود که مبارک روز جمعه نماز خود را در مسجد زندان به جا آورد و سپس با ویلچر به بیمارستان زندان المزرعه در طره و از آنجا نیز به اتاق خود در بیمارستان منتقل شد.
مدیر اداره زندان‌های مصر همچنین اشاره کرد که "سوزان ثابت" همسر مبارک و "فرید الدیب" وکیل وی روز جمعه در بیمارستان زندان با وی ملاقات کردند.

• به گزارش شبکه خبری الجزیره، 17 استاندار جدید مصر در مقر ریاست جمهوری در قاهره در مقابل "مرسی" و در حضور "هشام قندیل" نخست‌وزیر و "رفاعه الطهطاوی" رئیس دفتر مرسی سوگند یاد کردند.
انتخاب این استانداران انتقاداتی را علیه "مرسی" به دنبال داشته است به گونه‌ای که معارضین آن را تلاش اخوان‌المسلمین برای سلطه بر بیشتر نهادهای دولت دانستند در حالی که حزب آزادی و عدالت شاخه سیاسی اخوان‌المسلمین این اتهامات را رد کرد.
برخی استان ‌ها نیز شاهد خشم مردمی بود و در همین رابطه معارضین دروازه‌های استان المنوفیه در شمال قاهره را بسته و در مقابل ساختمان استانداری بر روی خیابان‌ها نشسته و نسبت به تعیین مهندس "احمد شعراوی" عضو بارز جماعت اخوان‌المسلمین به عنوان استاندار جدید المنوفیه اعتراض کردند.
همچنین نیروهای امنیتی در اطراف ساختمان استان ساحلی دمیاط واقع در شمال کشور به منظور تامین امنیت آن در مقابل هر گونه تلاش برای یورش به ساختمان مستقر شدند در حالی که تعدادی از معترضان به تعیین سرلشگر "طارق فتحی خضر" استاندار دمیاط در جاده کورنیش النیل واقع در مقابل این ساختمان تجمع کرده بودند.
معارضین همچنین در المحله الکبری در استان الغربیه واقع در شمال غرب قاهره نیز در میدان اصلی الشون در اعتراض به انتخاب "احمد البیلی" به عنوان استاندار این استان تظاهرات کردند.
در القلیوبیه نیز گروه‌های مدنی و سیاسی اعتراض خود به تعیین "حسام ابوبکر" عضو دفتر ارشاد جماعت اخوان‌المسلمین به عنوان استاندار این استان را اعلام کردند.
از سوی دیگر احزاب الدستور، التجمع و جریان مردمی و جنبش جوانان 6 آوریل و جنبش کفایه با صدور بیانیه‌ای تاکید کردند که تجربه استانداری اخوان‌المسلمین در استان ‌های دیگر موفقیت‌آمیز نبوده است زیرا این جماعت در تعیین افراد به شایستگی آن ها توجه نمی‌کند.
در این بیانیه آمده است که جنبش استانداران به اعتراضات خیابانی ادامه خواهد داد تا جرقه آغاز انقلاب دوم باشد.

• ارتش مصر به دنبال اعلام مواضع «محمد مرسی» رئیس‌جمهور این کشور درباره قطع روابط با سوریه و دعوت به جنگ در این کشور، تاکید کرد که ارتش هرگز در امور داخلی دیگر کشورها دخالت نمی‌کند.
به گزارش خبرگزاری الشرق الأوسط گزارش داد که ارتش مصر در بیانیه‌ای تاکید کرد که هرگز در امور داخلی دیگر کشورها دخالت نمی‌کند.
ارتش مصر همچنین اعلام کرد که ارتش هرگز در هیچ یک از درگیری ‌های منطقه‌ای و جنگ خارجی علیه یک کشور برادر شرکت نخواهد کرد.
یک منبع نظامی مصر در این باره اظهار داشت که توانایی و امکانات ارتش مصر تنها برای حمایت این کشور و امنیت ملی آن است و ارتش هرگز در امور داخلی کشورهای دیگر دخالت نمی‌کند و در هیچ یک از درگیری‌های منطقه‌ای مشارکت نخواهد کرد.
دکتر "احمد کریمه" استاد شریعت دانشگاه الازهر از دعوت مرسی به جنگ در سوریه انتقاد و تاکید کرد که این دعوت وی به منزله شعله‌ور کردن آتش فتنه و ریختن خون‌هاست.
وی که در برنامه «جمله مفید» در شبکه ام بی سی مصر سخن می‌گفت، اظهار داشت: چرا مرسی مردم را برای تجمع و رفتن به سوی بیت‌المقدس و آزادسازی مسجدالاقصی فرا نمی‌خواند.

• موسس جریان مردمی مصر و از رهبران جبهه نجات ملی معارض این کشور به تحصن در میدان التحریر تا برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری تهدید کرد.
به گزارش پایگاه الیوم السابع، "حمدین صباحی" گفت که توافق برای تحصن در میادین و مقابل کاخ الاتحادیه و استفاده از سلاح تحصن در میدان که در جریان انقلاب 25 ژانویه نیز از آن استفاده شد، وجود دارد.
وی طی اظهاراتی در برنامه «العاشره مساء» گفت که تظاهرات‌کنندگان چند روز در چادرها سر می‌کنند و حتی اگر ماه رمضان هم فرا رسد به تحصن خود ادامه می‌دهند و هرگز از آن منصرف نخواهند شد تا اینکه مرسی برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری و زمان آن را اعلام نماید.
در همین رابطه "حاتم بجاتو" وزیر امور حقوقی و پارلمان مصر اعلام کرد که هیچ نص صریحی در قانون اساسی مبنی بر ملزم کردن مرسی به برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری وجود ندارد.
وی تاکید کرد که اقدام جنبش تمرد به جمع‌آوری امضا برای سلب اعتماد از مرسی، برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری را ملزم نمی‌کند.

• مرحله نخست تمرینات هوایی مشترک عربستان و مصر تحت عنوان «فیصل ۱۰» در پایگاه هوایی ملک فهد واقع در طائف آغاز شد.
به گزارش پایگاه الیوم السابع، تمرینات هوایی مشترک عربستان و مصر تحت عنوان «فیصل 10» در راستای طرح تمرینات مشترک بین نیروهای مسلح مصر و عربستان انجام می‌گیرد.
این تمرینات شامل اجرای پروازهای شناسایی در قلمرو پایگاه هوایی ملک فهد در بخش غربی طائف و اجرای چندین پرواز هوایی مشترک به منظور انجام ماموریت رهگیری هواپیماهای دشمن و مقابله با تهدیدات مختلف هوایی است.
همچنین چندین کنفرانس و جلسه سخنرانی برای نیروهای شرکت‌کننده در این تمرینات به منظور یکی شدن مفاهیم جنگی و تبادل تجربه‌های آموزشی برگزار خواهد شد تا نهایت استفاده از تمرینات برای دو طرف و حمایت از توانایی آن ها برای برنامه‌ریزی و مدیریت عملیات هوایی مشترک بعمل آید.

• منابع مصری گزارش دادند گروهک القاعده که ماه گذشته تعدادی از اعضای آن در قاهره دستگیر شدند، برای حمله به سفارتخانه‌های آمریکا و فرانسه طرح‌ریزی کرده بودند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، اعضای باند القاعده که ماه گذشته در قاهره دستگیر شدند در ربایش چهار تن از نیروهای پلیس در اوایل سال 2011 که هنوز سرنوشت آن ها نامشخص است، دست داشتند.
تحقیقات دادستان عالی امنیت دولت نشان داد که باند تروریستی وابسته به القاعده شامل چند متهم فراری از زندان‌ها به دنبال انقلاب 25 ژانویه است که در طراحی و اجرای عملیات ربایش سه افسر و رئیس پلیس در 4 فوریه 2011 دست داشتند و یکی از مشارکین در این جنایت در میان متهمانی است که اخیرا دستگیر و به اتهام برنامه‌ریزی برای اجرای عملیات انتحاری و انفجار سفارتخانه‌های آمریکا و فرانسه زندانی شده است.
دادستانی عالی امنیت دولت مصر همچنین تصمیم گرفت که حبس موقت "محمد عبدالحلیم حمیده صالح" به منظور اثبات وابستگی وی به گروه‌های تشکیلاتی تروریستی در شبه جزیره سینا تمدید شد.
بر اساس این گزارش دو متهم دیگر به نام‌های "عمرو محمد ابوالعلا عقیده" و "محمد مصطفی محمد ابراهیم بیومی" به دلیل اثبات عدم وابستگی آن ها به این باند، آزاد شدند.

• رئیس‌جمهور مصر در دیدار با یک گروه سلفی تاکید کرد اتهام ایران به تلاش برای گسترش شیعه در مصر مبالغه است.
به گزارش روزنامه فرامنطقه‌ای «الشرق الأوسط» "محمد مرسی" با یک هیئت 19 نفره متشکل از شخصیت‌های اسلامی که اکثر آن ها سلفی بودند به ریاست "یوسف القرضاوی" دیدار و تاکید کرد که آنچه درباره تلاش ایران به منظور گسترش تشیع در مصر گفته می‌شود تنها یک بزرگ‌نمایی است.
به نوشته این روزنامه، هیئت مذکور در دیدار با محمد مرسی سعی کرد وی را تحت فشار قرار داده تا مرسی و دولت وی از جمهوری اسلامی ایران دوری کند و مرسی نیز در پاسخ به این تلاش‌ها تاکید کرد که آنچه درباره تلاش ایران برای گسترش شیعه در مصر گفته می‌شود، مبالغه و بزرگ‌نمایی است.
برخی منابعی که در این دیدار مشارکت داشتند، گفتند: تعدادی از اعضای هیئت «کنفرانس علمای امت» درباره خطرات نزدیکی بین ایران و مصر و تلاش تهران برای گسترش شیعه در قاهره سخن گفتند که مرسی در پاسخ به آن ها گفت «این بزرگ‌نمایی است».
"مرسی" افزود که کاردار ایران در مصر هیچ طرحی برای گسترش تشیع در ایران ندارد و آنچه که در این مورد گفته می‌شود تنها بزرگ‌نمایی است.
به نوشته این روزنامه در خصوص سوریه نیز اختلاف دیدگاه بین "مرسی" و قرضاوی وجود داشت و قرضاوی سعی کرد مرسی را تحت فشار قرار دهد تا به ضرورت دخالت خارجی غرب علیه دولت و ملت سوریه متقاعد سازد اما مرسی به شدت با دخالت خارجی در سوریه مخالفت کرد و در این هنگام قرضاوی با عصبانیت گفت: آیا شما مردم سوریه را رها می‌کنید که هر روز کشته شوند؟ در همین هنگام برخی از حاضرین سعی کردند اوضاع را تلطیف کنند و برخی از آن ها مجددا به احتمال قطع روابط با سوریه اشاره کردند و برخی از علما نیز گفتند: حداقل پرواز ممنوع را بپذیرید و مرسی نیز در پاسخ گفت که قرار است ساعت 7:30 به وقت قاهره با "بان کی‌مون" دبیرکل سازمان ملل تلفنی گفتگو و منطقه پرواز ممنوع در سوریه را بررسی کند.
این روزنامه همچنین نوشت که قرضاوی در این دیدار با مرسی درباره ضرورت ایستادن مرسی در کنار ملت سوریه صحبت کرد و از وی خواست تا روابط رسمی و دیپلماتیک بین قاهره و دمشق را قطع و برای ارائه کمک‌ های بیشتر به آنچه «انقلاب سوریه» نامید، تلاش نماید.

• "احمد عبده طرابیک" کارشناس مصری با اشاره به اینکه سخنان "محمد مرسی" علیه حزب‌الله و سوریه نسنجیده بود، تصریح کرد: وی می‌خواهد با این اقدامات حمایت سلفی‌ها را بدست آورد.
"طرابیک" درباره سخنان اخیر "محمدمرسی" علیه حزب الله لبنان و دولت دمشق، اظهار داشت: این سخنرانی اخیر "محمد مرسی" دارای دو بعد خارجی و داخلی است.
وی با بیان اینکه اظهارات "مرسی" علیه سوریه از نظر سیاسی نسنجیده است، افزود: این سخنان بازتاب نگاه ملت مصر نیست.
این کارشناس تصریح کرد: مرسی تصمیم اخیر (قطع رابطه با سوریه) را تحت فشار خارجی و داخلی به ویژه فشار معارضان برای برگزاری تظاهرات اتخاذ کرده است.
"عبده طرابیک" در ادامه با بیان اینکه این اقدامات و اظهارات مانورهای سیاسی مرسی و اخوان برای فرار از تظاهرات هفته آینده مخالفان است، گفت: مرسی می‌خواهد حمایت سلفی‌ها را برای مقابله با مخالفانش در داخل کشور همزمان با اعتراضات پیش رو به دست آورد.
وی با اشاره به اینکه اکنون جناح سلفی مصر دارای قدرت فراوان است، اظهار داشت که نزدیکی مرسی با آن ها می‌تواند به وی کمک شایانی کند.
این کارشناس با اشاره به اینکه هنوز تحلیل دقیقی درباره بعد خارجی این اظهارات نشده، گفت: به نظرم تصمیم برای قطع رابطه با سوریه و اظهارات علیه حزب الله تحت شرایط داخلی و برای جذب حمایت سلفی‌ها برای مقابله با فشارها بر دولت مصر اتخاذ شده است.

• کارشناس مسائل خاورمیانه تاکید کرد هدف رئیس‌جمهور مصر از اقدامات ضدسوری، جذب حمایت سلفی‌های مصر برای مقابله با منتقدان و دریافت کمک های مالی از شورای همکاری خلیج فارس است.
"فیصل عبدالساتر" کارشناس مسائل خاورمیانه درباره اظهارات اخیر "محمد مرسی" رئیس جمهور مصر علیه حزب الله و سوریه گفت: معلوم نیست که چه فکری محمد مرسی را به این سو هدایت کرد در حالی ما امروز شاهدیم که نتیجه دخالت‌های ترکیه به کجا رسیده است.
این کارشناس مسائل خاورمیانه با اشاره به سناریو جدید آمریکا برای تشدید فشار سیاسی بر دمشق، تصریح کرد: مصر در این بازی می‌تواند وارد شود تا به مشکلات دیپلماتیک سوریه افزوده شود.
عبدالساتر با اشاره به اهداف داخلی سخنان ضد سوری مرسی، تصریح کرد: شکی نیست که هر کسی می‌خواهد حمایت جناح سلفی را به دست آورد و افکار عمومی را جذب کند، مرسی با موضع گیری تند دنبال این هدف است.
وی با اشاره به اینکه مرسی تلاش دارد تا با این اظهارات به نوعی از انتقادات داخلی مخالفان فرار کند، ابراز داشت که این تدبیر نتیجه نخواهد داشت چرا که در هفته‌های آینده مصر شاهد اعتراضاتی خواهد بود که ممکن است برای وی بحرانی جدی باشد.
این کارشناس مسائل خاورمیانه اظهار داشت که این اقدام برای اثر گذاری بر عرصه سیاسی داخلی است و مرسی می‌خواهد اینگونه مشکلات داخلی را مخفی کند و معارضانش را تضعیف کند.
وی با اشاره به اینکه مرسی در داخل کشور با مشکل مواجه است، افزود: پاسخ مردم مصر مشخص بوده و وی نتوانسته نظر مخالفان را منحرف کند.
عبدالساتر با بیان اینکه این اظهارت مرسی در راستای تشدید درگیری‌های مذهبی جاری در منطقه است، افزود: پس از آنکه گروه‌‌های سلفی اخیراً فتواهایی درباره سوریه دادند مرسی برای جذب علمای سلفی و نیروهای این جناح این کار را انجام داد.
وی گفت: رسیدن به حمایت کشورهایی حاشیه خلیج فارس نیز در اتخاذ تصمیمات اخیر بی تاثیر نیست چرا که مرسی به کمک‌های مالی این کشورها نیاز دارد.
این کارشناس عرب با اشاره به چراغ سبز قاهره به شورای همکاری خلیج فارس برای دریافت کمک‌های مالی این کشور تاکید کرد که مرسی علیه حزب الله سخنرانی کرد تا حمایت این کشورها را بدست آورد.
اخیراً شورای همکاری خلیج فارس به بهانه دخالت حزب الله در سوریه تحریم‌های گسترده‌ای را علیه این گروه اعمال کرده و تمام فعالیت‌های این مجموعه را تعلیق کرده است.
عبدالساتر با بیان اینکه نمی‌دانم چقدر این ایده مرسی موفق خواهد بود یا نه، گفت: مرسی فقط می‌خواهد کمک بیشتری بگیرد که شرط این کمک‌ها همراهی مصر علیه ایران و حزب الله است، امروز حزب الله را به انتقاد گرفته و فردا نوبت ایران خواهد بود.

• سخنگوی نخست‌وزیر اتیوپی از پیشنهاد قاهره به آدیس‌آبابا برای مدیریت مشترک سد النهضه بر روی رود نیل خبر داد.
به گزارش المصری الیوم، "جیتاتشو رضا" در اظهاراتی گفت که در نشست "محمد مرسی" رئیس جمهور مصر و "هایلی ماریام دیسالین" نخست‌وزیر اتیوپی در ماه گذشته در جریان اجلاس اتحادیه آفریقا در آدیس آبابا، مرسی اعلام کرد که به مشارکت سازنده بین دو کشور اهتمام دارد و پیشنهاد کرد که مصر خط انتقال انرژی از سد النهضه را سرمایه‌گذاری نماید.
"محمد ادریس" سفیر مصر در آدیس‌آبابا نیز گفت که مصر برای پیدا کردن راهکار توافقی و مشترک با اتیوپی به منظور پایان دادن به بحران سد النهضه تلاش می‌کند.
از سوی دیگر "محمد کامل عمرو" وزیر امور خارجه مصر اظهار داشت که گفتگوهای وی با "تادروس ادهانوم" همتای اتیوپیایی خود صریح، سازنده و روشن بود و هدف از آن نیز باز کردن مسیر سیاسی برای حل مشکلات مربوط به سد النهضه است.
عمرو در پایان این جلسه نیز گفت که این دیدار در چارچوب تلاش‌های سیاسی مصر برای حفاظت از امنیت آب است.
یک منبع دیپلماتیک نیز گفت که جلسه نخست گفتگوهای دو طرف در رابطه با بحران سد النهضه صریح بود و هر طرفی دیدگاه‌های خود را به روشنی مطرح کرد و توافق شد جلسات دیگری برگزار شود.

• رئیس حزب الدستور مصر و از رهبران جبهه نجات ملی معارض این کشور تاکید کرد که وقت آن رسیده تا "محمد مرسی" به شکست خود اذعان کرده و فرصت را برای برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری فراهم نماید.
"محمد البرادعی" در گفتگو با الحیات، از اظهارات مرسی انتقاد و از وی خواست تا از قدرت کناره‌گیری کند و جماعت اخوان‌المسلمین را به «سرقت انقلاب» متهم و تاکید کرد که آن ها پس از گذشت یکسال از ریاست جمهوری مرسی در عرصه سیاسی، اقتصادی و امنیتی شکست خوردند.
وی افزود که تظاهرات روز 30 ژوئن (9 تیر) مسالمت‌آمیز است و تاکید کرد که در انتخابات آینده ریاست جمهوری شرکت نخواهد کرد.
البرادعی همچنین با اشاره به آغاز انقلاب و امیدهایی که مردم نسبت به آن داشتند، گفت: شورای نظامی پس از کناره‌گیری مبارک، قدرت را بدست گرفت و در همین زمان "حسین طنطاوی" به بنده ابلاغ کرد که اخوان‌المسلمین با نخست‌وزیری شما مخالفت کرده و بعدها گفتند که مرسی با رهبران نظامی تماس گرفته و آن ها را تهدید کرده که اگر البرادعی نخست‌وزیر شود، کشور را به آتش خواهیم کشید.
وی همچنین اظهار داشت که پایبندی رهبران نظامی به دستاوردهای خود و ترس از باج‌خواهی اخوان‌المسلمین زمینه را برای به قدرت رسیدن اخوان ‌المسلمین و تولد "فرعون جدید" فراهم کرد.
وی در ادامه تصریح کرد که اقتصاد مصر در حال فروپاشی است، فقر افزایش یافته و خشم مردمی نیز بیشتر شده و ارکان دولت به تحلیل رفته در حالی که رئیس جمهور بدون هیچ دیدگاهی پیش می‌رود و همین امر تنش در کشور را بیشتر و آن را در سراشیبی بسیار خطرناک قرار داده است.
رئیس حزب الدستور مصر در ادامه با اشاره به سرگردانی آشکار در تعامل با مشکلات مطرح مصر از امنیت سینا گرفته تا پرونده آب‌های نیل و سد اتیوپی، اعلام کرد که تجربه نشان داد که اخوان‌المسلمین [برای اداره کشور] تجربه ندارد و همه شواهد و قرائن نشان می‌دهد که دفتر ارشاد جماعت اخوان‌المسلمین بخش اصلی حکومت است.
البرادعی همچنین نسبت به خطر تغییر ماهیت مصر هشدار داد و افزود: آنچه در مورد «تمرد»(شورش) گفته می‌شود، شورش علیه تلاش برای تغییر روحیه میانه‌رو و اعتدال، مدارا، روشنفکری و هنرهای مصر است، روح مصر "طه حسین"، "نجیب محفوظ" و سینمای مصر و "عبدالرزاق السنهوری" است.

• موافقان و مخالفان "محمد مرسی" رئیس جمهور مصر در استان الفیوم با یکدیگر درگیر شدند که طی آن ها ده‌ها نفر زخمی شدند.
به گزارش خبرگزاری آلمان، درگیری بین موافقان و مخالفان مرسی در مقابل استانداری الفیوم رخ داد.
بر اساس این گزارش معترضان بنا به دعوت احزاب و گروه ‌های معارض سیاسی به منظور محکوم کردن تعیین استاندار جدید که از اعضای اخوان ‌المسلمین است در مقابل استانداری تجمع کرده‌‌اند.
از سوی دیگر ده‌ها نفر از تظاهرات‌کنندگان در مقابل یکی از هتل‌های بزرگ قاهره که هیئتی از حماس در آن حضور داشت، تجمع کرده‌اند.
مرسی 17 استاندار جدید که هفت نفر از آن ها منتسب به اخوان‌المسلمین و یکی از آن ها نیز از جماعت اسلامی است، تعیین کرد که همین امر انتقادهایی را علیه مرسی به همراه داشته است.
برخی استان‌ها نیز شاهد خشم مردمی بود و در همین رابطه معارضین دروازه‌های استان المنوفیه در شمال قاهره را بسته و در مقابل ساختمان استانداری بر روی خیابان‌ها نشسته و نسبت به تعیین مهندس "احمد شعراوی" عضو بارز جماعت اخوان‌المسلمین به عنوان استاندار جدید المنوفیه اعتراض کردند.
همچنین نیروهای امنیتی در اطراف ساختمان استان ساحلی دمیاط واقع در شمال کشور به منظور تامین امنیت آن در مقابل هر گونه تلاش برای یورش به ساختمان مستقر شدند در حالی که تعدادی از معترضان به تعیین سرلشگر "طارق فتحی خضر" استاندار دمیاط در جاده کورنیش النیل واقع در مقابل این ساختمان تجمع کرده بودند.
معارضین همچنین در المحله الکبری در استان الغربیه واقع در شمال غرب قاهره نیز در میدان اصلی الشون در اعتراض به انتخاب "احمد البیلی" به عنوان استاندار این استان تظاهرات کردند.
در القلیوبیه نیز گروه‌های مدنی و سیاسی اعتراض خود به تعیین "حسام ابوبکر" عضو دفتر ارشاد جماعت اخوان‌المسلمین به عنوان استاندار این استان را اعلام کردند.

• مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در چارچوب سفر خود به چند کشور منطقه‌، چهارشنبه (92.03.29) به مصر سفر می‌کند.
به گزارش پایگاه الیوم السابع، "کاترین اشتون" چهارشنبه با "محمد مرسی" رئیس جمهور مصر در کاخ ریاست جمهوری در مصر الجدیده دیدار می‌کند.
اشتون قرار است در دیدار با مرسی روابط بین مصر و اتحادیه اروپا و تحولات مربوط به روند دموکراسی در مصر و نیز دیدگاه قاهره در خصوص بحران سوریه را مورد بررسی قرار دهد.
دیدار اشتون با مرسی در حالی است که مرسی روز شنبه در کنفرانس موسوم به «یاری سوریه» در قاهره، قطع همه جانبه روابط با سوریه و تعطیلی سفارت این کشور در قاهره را اعلام کرد که جنجال‌های زیادی را در داخل و خارج از مصر به دنبال داشت و بسیاری از جریان‌های سیاسی داخلی مصر با انتقاد از این اقدام مرسی آن را تلاش مرسی برای جلب حمایت واشنگتن از وی در برابر تظاهرات معترضان که قرار است 30 ژوئن (9 تیرماه) برگزار شود، عنوان کردند.

• دادگاه شمال قاهره با آزادی "حسنی مبارک" رئیس جمهور مخلوع مصر در قضیه کسب درآمد نامشروع، موافقت کرد.
به گزارش الجزیره، دادگاه شمال قاهره حکم آزادی مبارک بدون ضمانت را در قضیه مربوط به ثروت‌اندوزی غیرقانونی و کسب درآمد نامشروع صادر کرد.
این حکم از اتاق مشورت دادگاه جنایی استیناف شمال قاهره در قضیه اتهامات مبارک مبنی بر سوء استفاده از منصب ریاست جمهوری برای ثروت‌اندوزی غیرقانونی، صادر شد.
مبارک در حال حاضر حبس موقت خود در دو قضیه دیگر را سپری می‌کند که یکی قضیه تصرف دارایی‌های کاخ‌های ریاست جمهوری است که تحقیقات درباره آن تحت نظر دادستانی عالی امنیت دولت در حال انجام است و قضیه دوم نیز مربوط به هدایای موسسات روزنامه ملی است که به صورت غیرقانونی دریافت کرده است و دادستانی عالی دولت در حال اجرای تحقیقات در این زمینه است.
پیش از این نیز دو حکم جداگانه در خصوص حبس موقت مبارک به مدت 15 روز صادر شده است که پس از پایان حبس موقت فعلی وی صادر خواهد شد.
با وجود صدور حکم آزادی مبارک، وی به دلیل محاکمه مجدد در قضیه قتل انقلابیون در جریان انقلاب 25 ژانویه، همچنان در حبس باقی خواهد ماند.
دادگاه جنایی قاهره ماه جاری اعلام کرد که محاکمه مجدد مبارک به روز ششم ماه آینده موکول شد.

• رئیس جمهور مصر تاکید کرد که گروه‌های معارض این کشور بارها با دعوت وی به گفتگو مخالفت کرده و پیش‌شرط‌هایی را برای گفت‌وگو تعیین کرده‌اند.
"محمد مرسی" در مصاحبه با روزنامه مصری «أخبار الیوم» با اشاره به اینکه معارضین بارها با دعوت وی برای گفتگو مخالفت کرده و پیش‌شرط‌ هایی تعیین کرده‌اند، اظهار داشت که به تلاش‌های خود برای گفتگو با معارضین ادامه خواهد داد.
وی افزود که می‌توان برگزاری انتخابات پارلمانی را تسریع بخشید تا همه دور یک راه روشن و توافقی به منظور مدیریت اختلافات، حلقه بزنند.
مرسی اشاره کرد که مصر به عنوان یک کشور بزرگ و موثر در منطقه با توطئه ‌هایی مواجه است و درباره تظاهرات 30 ژوئن (9تیر) نیز تصریح کرد: ما به همه فرزندان مصر می‌گوئیم که تظاهرات حق شماست اما شما باید نسبت به مصلحت مصر و امنیت کشور و شهروندان حریص بوده و دست به خشونت نزنید.
رئیس جمهور در پاسخ به سوالی درباره تلاش برای ایجاد شکاف و اختلافات بین وی و نیروهای مسلح نیز گفت: این تلاش‌ها شکست خورده است زیرا ما موفق شدیم روابط مدنی و نظامی هماهنگ با دموکراسی نوپای مصر که زائیده انقلاب 25 ژانویه است، برقرار کنیم.
وی در رابطه با تعیین استاندار جدید الاقصر که عضو جماعت اسلامی است، گفت که استاندار جدید در حادثه حمله به الاقصر در دهه نود قرن گذشته دست نداشته است، و استعفای وزیر فرهنگ در اعتراض به تعیین استاندار جدید نیز صحت ندارد و وی در سمت خود باقی است.

• وزیر کشور مصر در نشستی با نیروهای امنیت مرکزی طرح‌های مربوط به تامین امنیت تظاهرات ۳۰ ژوئن (۹ تیر) علیه "مرسی" را بررسی می‌کند.
به گزارش المصری الیوم، سرلشگر "محمد ابراهیم" در نشست امروز طرح‌های مربوط به تامین امنیت اردوگاه‌های امنیتی، نیروهای امنیتی و مراکز پلیس و نیز مقابله با هر گونه تلاش برای یورش به تاسیسات را مورد بررسی قرار می‌دهد.
منابع آگاه امنیتی نیز گزارش دادند که 320 تشکل از نیروهای امنیتی مصر تامین امنیت تظاهرات 30 ژوئن را بر عهده دارند و نیروهای عملیات ویژه امنیت مرکزی نیز با گارد ریاست جمهوری تامین امنیت ساختمان سازمان رادیو و تلویزیون، فرودگاه‌ها و بنادر و ساختمان سفارت آمریکا را بر عهده خواهند داشت.
از سوی دیگر اعضای باشگاه افسران پلیس نیز در بیانیه‌ای تاکید کردند که جلوی استفاده از هر گونه خودرو و یا هر گونه تجهیزات به سرقت رفته از مرکز پلیس، به منظور ایجاد شکاف و اختلافات بین پلیس و ملت گرفته شود.
یک منبع نظامی نیز گفت که نیروهای مسلح به حمایت از موسسات دولت و تاسیسات آن اهتمام دارند تا خطری امنیت آن ها را تهدید نکند.
جنبش تمرد (شورش) طی فراخوانی از مردم خواسته است تا روز 30 ژوئن (9 تیر) همزمان با سالروز ریاست جمهوری مرسی، تظاهراتی علیه وی برگزار و برکناری مرسی از قدرت و برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری را خواستار شوند.

• فرمانده کل و وزیر دفاع و تولیدات جنگی مصر تاکید کرد که نیروهای مسلح با حال و آینده مصر بازی نمی‌کند و از هیچ گروهی به ضرر گروه دیگر جانبداری نمی‌کند.
به گزارش خبرگزاری آلمان، "عبدالفتاح السیسی" طی سخنانی در مراسم فارغ‌التحصیلی دانشجویان دانشکده نظامی مصر گفت که نیروهای مسلح هرگز با حال و آینده کشور بازی نمی‌کند و از هیچ گروهی به ضرر گروه دیگر جانبداری نمی‌کند بلکه از همه گروه‌ها و طیف‌های ملت مصر حمایت می‌کند و تنها برای تحقق منافع ملت تلاش می‌نماید.
وی افزود: ارتش مصر نقش خود در حمایت از امنیت ملی مصر را ایفا می‌کند و کسانی که جانفشانی‌ها و دلاوری‌های نیروهای مسلح برای حفاظت از امنیت کشور و ثبات آن را نمی‌دانند، اشتباه می‌کنند؛ سرافرازی نیروهای مسلح سرافرازی مصر است.
وزیر دفاع مصر اشاره کرد که نیروهای مسلح به حمایت از امنیت ملی مصر ادامه می‌دهند و خارج از مرزهای مصر حضور ندارند مگر اینکه در چارچوب نیروهای حافظ صلح و یا اجرای تمرینات مشترک به منظور کسب تجربه و بالا بردن سطح شایستگی‌ها و استعداد‌های جنگی باشد.

• وزیر گردشگری مصر تاکید کرد که استعفای خود در اعتراض به تعیین استاندار جدید شهر توریستی الاقصر همچنان پابرجاست و در صورت عدم برکناری استاندار، استعفای وی قطعی است.
به گزارش پایگاه الیوم السابع، "هشام زعزوع" گفت که در صورت اصرار مسئولان سیاسی برای ابقای مهندس "عادل الخیاط" به عنوان استاندار الاقصر، وی نیز به نظر این مسئولان احترام خواهد گذاشت.
وی اشاره کرد که استعفایش ارتباطی به شخص استاندار ندارد بلکه به عکس ‌العمل‌های منفی شرکای خارجی مربوط است و ادامه کار برای وی با وجود لغو سفرهای توریست‌های خارجی به الاقصر و شرایط کشور دشوار است.
زعزوع تصریح کرد که تنها راه‌حل این بحران، پذیرش استعفای استاندار و یا انتقال وی به یک استان دیگر است.
وی اظهار داشت که نخست‌وزیر به وی گفته است که گشایشی در این بحران بوجود آمده است اما در صورت پافشاری برای ابقای الخیاط، بنده از سمت خود به عنوان وزیر گردشگری استعفا می‌دهم.
‌جماعت اسلامی در دهه نود قرن گذشته در موج خشونت‌ها و حملات در مصر مشارکت داشت اما پس از آن دست از خشونت کشید و در سال 1997 اعلام کرد که در حمله به یک مکان توریستی فرعونی در منطقه الاقصر که به کشته شدن 68 نفر از جمله 58 توریست منجر شد، مسئول بوده است.
اما جماعت اسلامی معتقد است که به دنبال این هجوم، بازنگری در دیدگاه و افکار خود انجام داده و خشونت را کنار گذاشته است.

• صدها تن از مصری‌های معارض شنبه (92.04.01) در مقابل ساختمان وزارت دفاع مصر در شمال قاهره اعتصاب نامحدود خود را با هدف درخواست براندازی نظام این کشور آغاز کردند.
به گزارش الحیات، معترضان به ریاست جمهوری "محمد مرسی" با برپایی چادرهایی در مقابل ساختمان وزارت دفاع واقع در محله «کوبری القبه» در شمال قاهره، اعتصاب نامحدود خود تا براندازی نظام را آغاز کردند.
معترضان از "عبدالفتاح السیسی" وزیر دفاع خواستند تا برای حمایت از آن ها و تامین امنیت تظاهرات مسالمت‌آمیز معترضان و جانبداری از تمایل ملت برای براندازی نظام، اقدام کند.
بر اساس این گزارش معترضان به حکومت مرسی در خیابان خلیفه مامون و مقابل ساختمان وزارت دفاع تظاهرات برگزار کرده و سقوط نظام و برکناری مرسی را درخواست کردند.
یکی از رهبران جبهه نجات ملی معارض مصر تاکید کرد که تظاهرات 30 ژوئن (9تیر) مخالفت مردمی با محمد مرسی است زیرا وی به هیچ یک از وعده‌های خود عمل نکرده و هیچ راهی جز رفتن ندارد.
وی اظهار داشت: تظاهرات یک خواسته روشن دارد و آن برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری است زیرا شکست مرسی در اداره کشور ثابت شده است و اسلام‌گراهای حامی مرسی در مصر نیز حدود 15 درصد هستند و بقیه مصری‌ها وی را به عنوان رئیس جمهور قبول ندارند.
ده‌ها هزار نفر از حامیان احزاب و گروه‌های اسلامی و انقلابی مصر با شعار «خشونت نه» تظاهرات کرده و حمایت خود از مرسی را اعلام کردند.
سازماندهندگان این تظاهرات اعلام کردند که شرکت‌کنندگان در این تظاهرات بیش از دو میلیون نفر بودند.
بر اساس این گزارش هزاران نفر از مصری‌ها از سراسر قاهره و استان‌های مصر برای مشارکت در این تظاهرات به میدان مسجد رابعه العدویه آمدند در حالی که جوانان گروه‌های اسلامی امنیت جاده‌های منتهی به میدان و راه‌های اصلی را تامین می‌کردند و نیروهای امنیتی نیز تنها از تاسیسات عمومی حمایت می‌کردند.
جماعت اخوان‌المسلمین، احزاب سازندگی و توسعه، الوطن، الوسط و الاصاله و تعدادی از جنبش‌ها و ائتلاف‌های جوانان و انقلابیون در این تظاهرات شرکت داشتند.
تظاهرات‌کنندگان پرچم‌های مصر، گروه‌های اسلامی و انقلابی و تصاویر مرسی را در دست داشته و شعار «آری ثبات...آری قانون...آزادی و عدالت» سر می‌دادند.

• هیئتی از دستگاه اطلاعات ترکیه به منظور دیدار با مسئولان مصری و گفتگو درباره تحولات اخیر، وارد قاهره شد.
به گزارش پایگاه الیوم السابع، هیئت اطلاعاتی ترکیه در سفری چند روزه وارد قاهره شد تا با مسئولان مصری دیدار و گفتگو نماید.
بر اساس این گزارش مسئولان ارشد دستگاه اطلاعات مصر در فرودگاه قاهره از هیئت ترکیه که شامل پنج تن از مسئولان اطلاعاتی این کشور بودند، استقبال کردند و پس از آن با چهار خودرو به یک مکان امنیتی انتقال داده شدند. قرار است این هیئت آخرین تحولات منطقه بویژه اوضاع مصر و ترکیه را بررسی و درباره بحران سوریه و ارائه حمایت لازم به معارضین این کشور بحث و تبادل نظر کنند.
از سوی دیگر وزارت خارجه مصر اعلام کرد که در کنفرانس موسوم به «دوستان سوریه» در دوحه در خصوص عدم دخالت نظامی در سوریه توافق حاصل شد.

• منابع مصری گزارش دادند سفیر آمریکا در قاهره گزارش‌های روزانه درباره مصر و دیدگاه خود درباره تظاهرات روز ۳۰ ژوئن (۹تیر) علیه "محمد مرسی" رئیس‌جمهور این کشور را به واشنگتن ارائه می‌کند.
به گزارش پایگاه الیوم السابع "آن پاترسون" سفیر آمریکا در قاهره از سوی وزارت خارجه این کشور برای ارائه گزارش ‌های روزانه از اوضاع مصر به واشنگتن مامور شده است تا دولت اوباما بتواند مواضع خود در خصوص اعتراضات به ریاست جمهوری مرسی را اتخاذ و از تکرار حوادث انقلاب 25 ژانویه مصر جلوگیری نماید.
منابع آگاه سیاسی در این باره گفتند که پاترسون اخیرا دیدارهایی با شخصیت‌ های معارض و شخصیت ‌های آکادمیک و روز پنج‌شنبه گذشته نیز دیداری با مهندس "خیرت الشاطر" معاون اول رهبر جماعت اخوان‌المسلمین برگزار کرد تا از طرح ‌های همه طرف ‌ها برای تعامل با اعتراضات و تظاهرات‌های روز 30 ژوئن و سازوکارهای تعامل با آن کسب اطلاع کند.
بر اساس این گزارش پاترسون هر روز نتایج دیدارهای خود با گروه‌های سیاسی مصر و دیدگاه هر گروه درباره حوادث کنونی قاهره را به صورت گزارش به وزارت خارجه آمریکا ارائه می‌کند و بنا به گفته منابع آگاه تماس‌های پاترسون و واشنگتن در طول 24 ساعت برقرار است بویژه اینکه دولت اوباما نگران این است که این اعتراضات به تغییر نظام مصر منجر شود در حالی که هیچ جایگزینی برای آن در نظر گرفته نشده است.
بر پایه این گزارش پاترسون در جریان دیدارهای خود با گروه‌های سیاسی مصر به آن ها اعلام کرد که واشنگتن تمایل ندارد این تظاهرات اعتراض ‌آمیز به خشونت کشیده شود و علاوه بر آن در این دیدارها دیدگاه‌ همه شخصیت‌ها در خصوص تظاهرات روز 30 ژوئن را جویا شده است.
در این گزارش همچنین آمده است که پاترسون برای گفتگو با گروه‌های سیاسی و وزارت دفاع آمریکا نیز برای برقراری ارتباط و تماس با نیروهای مسلح مصر به منظور کسب اطلاع از دیدگاه و موضع آن ها در خصوص تظاهرات 30 ژوئن مامور شده‌اند به خصوص اینکه فرماندهان ارتش مصر اخیرا به دلیل اظهارات پاترسون درباره مخالفت با بازگشت ارتش به عرصه سیاست، به خشم آمده‌اند.
برخی منابع نیز گفتند که اظهارات پاترسون مبنی بر مخالفت با حکومت نظامی در مصر و پایبندی دولت آمریکا به مرسی باعث بوجود آمدن بحران بین وی و وزارت خارجه آمریکا شده است زیرا پاترسون بدون هماهنگی قبلی با مسئولان آمریکا این اظهارات را بیان کرده است.
از سوی دیگر یک منبع آگاه نیز گفت که مسئولان سفارت قاهره سعی دارند بحران بوجود آمده پس از اظهارات پاترسون را که در حاشیه دیدار وی با نمایندگان احزاب الدستور، مصری‌های آزاده، جریان مردمی و جنبش ملی در مرکز ابن خلدون بیان شد، حل و فصل نمایند به خصوص اینکه این اظهارات وی همزمان با نزدیک شدن به اعتراضات روز 30 ژوئن مطرح شده است.
جنبش تمرد (شورش) طی فراخوانی مردم مصر را به برگزاری تظاهرات اعتراض‌آمیز علیه مرسی در روز 30 ژوئن (9 تیر) همزمان با نخستین سالروز ریاست جمهوری مصر دعوت کرده است تا برکناری وی از قدرت و برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری را خواستار شوند.


• شیخ سلفی قطر شکایت دمشق به سازمان ملل از او و دیگر مفتی‌های سلفی برای جهاد در سوریه را محکوم و از سوی دیگر تظاهرات مردم مصر علیه مرسی را حرام اعلام کرد.
به گزارش پایگاه خبری «لبنان 24»،‌ "یوسف القرضاوی" رئیس آنچه اتحادیه جهانی علمای مسلمانان نامیده می‌شود در واکنش به نامه اعتراض آمیز دمشق به شورای امنیت و سازمان ملل از جهاد علیه حکومت سوریه حمایت کرد.
وزارت خارجه سوریه اعلام کرد که در دو نامه جداگانه به شورای امنیت و سازمان ملل به فتواهای قرضاوی و برخی که خود را علما و شیوخ مسلمانان می‌نامند، اعتراض کرده و تأکید کرده که فتواها، احکام و بیانیه‌های تکفیری که این افراد در حمایت از تروریسم صادر می‌کنند عامل اصلی تحریک و فتنه انگیزی در سوریه است.
قرضاوی در واکنش به این پیام با متهم کردن حکومت سوریه به تجاوز و قتل اهل سنت در سوریه گفت: ما حق داریم در سوریه جهاد کنیم، ای امت اسلامی ننگ بر شما اگر برادرانتان را در سوریه رها کنید.
این در حالی است که گروه های جهادی سلفی در سوریه دست به قتل عام وحشیانه حامیان حکومت و یا شیعیان این کشور می‌زنند و از تجاوز و شکنجه و قتل کودکان، زنان و مردان ابایی ندارند.
از سوی دیگر قرضاوی تظاهرات مسالمت آمیز مردم مصر را محکوم کرد و شرکت در اعتراضات 30 ژوئن آینده را حرام دانست و "محمد مرسی" را ولی امر مسلمان خطاب کرد.
هرچند که این نخستین بار نیست که رئیس اتحادیه علمای مسلمان موضعی دوگانه در قبال تحولات منطقه اتخاذ می‌کند وی قیام مردم بحرین را فتنه خوانده و از مردم ترکیه نیز خواسته در کنار حکومت باقی بمانند و دست از اعتراضات خود بردارند.
• "طارق الزمر"،‌ از رهبران جماعت اسلامی مصر ضمن تاکید بر اینکه راهپیمایی و تظاهرات مسالمت‌آمیز حق تضمین شده مردم است، سرنگونی "محمد مرسی"،‌ رئیس جمهوری منتخب و غیر نظامی مصر را به‌ معنای غلبه بر انقلاب 25 ژانویه این کشور دانست.
رئیس دفتر سیاسی حزب «سازندگی و توسعه»، شاخه سیاسی این جماعت تاکید کرد که تظاهرات روز جمعه که فراخوان برگزاری آن در میدان «رابعة العدویة» اعلام شد، تظاهراتی مسالمت آمیز علیه جریان‌ها و گروه‌های معارض مصری نیست، بلکه علیه ایده براندازی و سرنگونی محمد مرسی، رئیس جمهوری مصر و اولین رئیس جمهوری غیر نظامی منتخب است.
طارق الزمر در ادامه تاکید کرد که ایده براندازی محمد مرسی به معنای پیروزی و غلبه بر انقلاب 25 ژانویه مردم مصر است.
وی گفت: ما حق تظاهرات مسالمت آمیز و آزادی بیان و اعتراض‌های مسالمت آمیز را رد نمی‌کنیم، چون این حقی تضمین شده برای همه است، به شرط آنکه به دور از خشونت و آسیب زدن به مراکز و تاسیسات دولتی و حکومتی و به آتش زدن آن ها باشد.
طارق الزمر افزود: تغییر نظام حکومتی در مصر تنها از طریق راه‌های دمکراتیک و قانونی امکان پذیر است و سقوط محمد مرسی به این معنا نیست که جریان یا جناحی بتواند فرد مورد نظر خود را به عنوان رئیس جمهوری روی کار بیاورد.
الزمر تاکید کرد که حزب سازندگی و توسعه از جماعت اخوان المسلمین یا حزب آزادی و عدالت، شاخه سیاسی این حزب دفاع نمی‌کند، بلکه از مشروعیتی دفاع می‌کند که محمد مرسی از ملت دریافت کرد و هیچ گروه و جریانی در مصر اجازه ندارد و نمی‌تواند، این مشروعیت را از وی سلب کند، مگر از طریق و ادات دمکراتیک و قانونی، به ویژه که محمد مرسی اولین رئیس جمهوری منتخب و مدنی مصر است.
وی تاکید کرد که انقلاب 25 ژانویه مصر انقلابی مسالمت آمیز بود که در آن خواسته‌ها و مطالبات خود را از طریق راهپیمایی‌های اعتراض آمیز و بدون خروج از این روند محقق کرد و این همان چیزی است که ما خواهان آن هستیم، اینکه تظاهرات و اعتراض‌ها مسالمت آمیز و بدون خروج از روال مسالمت آمیز آن بر گزار شود.

• یکی از رهبران جبهه نجات ملی مصر با اشاره به اینکه تنها راه خروج از بحران کنونی که مصر در آن گرفتار آمده انتخابات زود هنگام است، گفت که صندوق‌های رأی بار دیگر حرف آخر را در مصر خواهد زد.
"منیر فخری عبد النور" وزیر سابق سیاحت و گردشگری مصر و یکی از رهبران جبهه نجات ملی مصر درخواست برگزاری انتخابات زود هنگام از سوی گروه‌ها و جریان‌های معارض مصر را یکی از راه‌های دموکراتیک برای تغییر نظام و انتقال مسالمت آمیز قدرت دانست که گروه‌ های معارض مصری بر آن تاکید دارند و روی آن پافشاری می‌کنند.
"عبدالنور" در این خصوص تاکید کرد که جبهه نجات ملی مصر راه حل دیگری برای حل بحران کنونی حاکم بر کشور مصر نمی‌شناسد و در این راه تنها صندوق انتخابات هستند که باید بار دیگر بر کشور حکومت کند، چون بسیاری از مردم مصر از اوضاع جاری در کشور خود خشمگین و عصبانی هستند.
عبد النور در ادامه گفت: سخنان و اظهاراتی که درباره توطئه‌های خارجی و غیره از سوی برخی بر زبان آورده می‌شود، به هیچ پذیرفته نیست و ما هیچ‌گونه دخالت خارجی در امور داخلی مصر را نمی‌پذیریم و هم اکنون اوضاع داخلی مصر به گونه‌ای است که ما به عنوان شهروندان این کشور می‌توانیم آن را سر و سامان دهیم و از بحران موجود بدون دخالت‌ های خارجی به سلامت عبور کنیم.

• "محمد حسنین هیکل" نویسنده و روزنامه‌نگار برجسته مصری به شدت از رویکرد "محمد مرسی" رئیس جمهوری مصر در قضایا و پرونده‌های داخلی و خارجی از جمله سوریه و حزب الله انتقاد کرد.
هیکل با انتقاد از موضع "مرسی" در قبال سوریه گفت که قطع رابطه مصر با سوریه تصمیمی است که توسط شخص مرسی و براساس خواسته‌های وی گرفته نشده، بلکه ملاحظات امنیت ملی مصر در این امر دخیل بوده‌اند.
این روزنامه‌نگار برجسته مصری با این حال هشدار داد که این اقدام رئیس جمهوری مصر به معنای خروج این کشور از آسیا است، این درحالی است که مصر هم اکنون حتی در قاره آفریقا نیز با چالش‌های سختی مواجه شده است.
هیکل که با شبکه تلویزیونی «سی بی سی» مصاحبه می‌کرد، گفت:‌ ماه ژوئن، ماه سرنوشت ساز و خطرناکی در تاریخ مصر و نظام حاکم بر آن به شمار می‌آید و در این خصوص باید به رویداد‌های مهمی اشاره کرد که سه هفته به صورت مستمر و پشت سرهم روی داد و هریک از این رویدادها برای براندازی یک نظام کافی است.
وی مهمترین این رویدادها را که از آن ها تحت عنوان «فاجعه» یاد می‌کند، در مواردی همچون پرونده سوریه، پرونده رود نیل و کنفرانس گفتگوی ملی ملاحظه می‌کند که به صورت مستقیم پخش شد.
به اعتقاد هیکل محمد مرسی دارای چنین اختیار و توانی نیست که امنیت ملی مصر را زیر پا بگذارد و امنیت ملی هر کشور از طریق جغرافیا و تاریخ آن کشور با سیاست‌های اتخاذ شده توسط کشور مشخص می‌شود و کسی یا نظامی نمی‌تواند این سیاست‌ها و حد و حدود آن را تغییر دهد.
این نویسنده برجسته مصری در ادامه افزود: امنیت ملی مصر به حضور در سوریه استناد و تکیه می‌کند و رابطه‌ای که بین این دو وجود دارد، قابل بحث و مناقشه نیست و اگر این خصوص مصر از سوریه خارج شود و تاثیرگذاری بر اوضاع جاری در این کشور را از دست بدهد، به این معناست که مصر در عمل و به طور کامل از آسیا خارج شده و خود را به آفریقا محدود کرده است، این درحالی است که دست و پای مصر در قاره آفریقا نیز بسته است و این کشور با مشکلات بی‌حد و حصری در آفریقا مواجه است.
هیکل در ادامه مصاحبه خود با شبکه تلویزیونی «سی بی سی» گفت: محمد مرسی باید پیش از اتخاذ تصمیم خود درباره سوریه سه عامل را مد نظر قرار می‌داد که در نشست سران آمریکا و روسیه درباره سوریه در ایرلندشمالی، انتخابات ریاست جمهوری در ایران و تغییر و تحولات ترکیه نمود پیدا می‌کند.
وی درباره اوضاع ترکیه گفت که اوضاع ترکیه همه را غافلگیر کرد، با این‌که من پیشتر وقوع چنین حوادثی را در ترکیه بنا به دلایلی پیش‌ بینی کرده بودم که اولین آن گرفتار شدن در بحران سوریه و در منطقه‌ای است که محل سکونت علویان به شمار می‌آید و همانطور که می‌دانید علویان هم در سوریه و هم ترکیه زندگی می‌کنند و جمعیت آن ها به حدود 19 تا 21 میلیون نفر می‌رسد.
هیکل از تصمیم محمد مرسی درباره سوریه آن هم در زمانی‌که روسیه و آمریکا به توافق رسیدند، بحران سوریه را از طریق گفتگو حل کنند، ابراز تعجب کرد.
این نویسنده برجسته مصری در پاسخ به این سوال که آیا تصور نمی‌کنید که رئیس جمهوری مصر به این ترتیب تلاش داشته رضایت آمریکایی‌ها را جلب کند، گفت: گفته شده که وی تلاش کرده، رضایت برخی از کشورها و طرف‌ های نفتی از جمله عربستان سعودی و قطر را جلب کند، به این امید که این کشورها و طرف‌ها به وی کمک خواهند کرد.
وی افزود: همچنین گفته شده که مرسی به این طریق تلاش می‌کند، رضایت سلفی‌های مصر را جلب کند و این موضوع بسیار عجیبی است، به نظر من وی هرگونه که می‌خواهد می‌تواند، آن ها را راضی کند، اما نه در چنین مواردی.
هیکل در پاسخ به سوال دیگری درباره اقدام مرسی به دعوت مردم مصر به جهاد در سوریه گفت: این موضوعی غیر قابل تصور است. من می‌خواهم این سخن رئیس جمهوری آمریکا را به یاد مرسی بیاورم که در این اواخر گفته بود که آمریکا نمی‌خواهد خود را در بطن نزاع و درگیری موجود بین اهل سنت و شیعیان در جهان اسلام ببیند.
وی افزود: هنگامی‌که محمد مرسی از نظامی تحت عنوان نظام رافضی (شیعی) یاد می‌کند، این یک فاجعه است.
این نویسنده برجسته مصری ایران را قدرتی در منطقه به شمار آورد که باید برای آن حساب جداگانه‌ای باز کرد، حال چه بخواهید با این کشور دوست باشید، چه دشمن و در این راه شما باید سیاست مورد نظر خود را ترسیم کنید و در این راه برخی مسائل و امور را مد نظر قرار دهید. محمد حسنین هیکل با ابراز تعجب از اظهارات محمد مرسی گفت: من از حمله محمد مرسی به «حزب الله» تعجب می‌کنم، چون همه ما می‌دانیم که هدف واقعی نهفته در پس آنچه که در سوریه روی می‌دهد و در جریان است، چیست؟
وی افزود: آن ها می‌خواهند بدون نابود کردن ایران، بر این کشور دست یابند، اما در این راه هیچ مشکلی نمی‌بینند، هرآنچه را که پیش روی خود می‌بینند، نابود کنند و از پیش رو بردارند، چون اعتقاد دارند که وابسته به ایران و ایادی ایران هستند و به این طریق آن ها حساب خود را با ایران تسوریه می‌کنند.
هیچ‌کس حضور نیروهای بیگانه را در سوریه نمی‌بیند، اما حزب الله را چرا؟
درباره نبرد القصیر نیز هیکل گفت: حزب الله می‌داند که از سوی 40 هزار نیروی خارجی و بیگانه که در سوریه مبارزه می‌کنند، در معرض تهدید است. آیا کسانی‌که از حرب الله انتقاد می‌کنند، این صحنه توجه آن ها را به خود جلب نمی‌کند، اما حضور حزب الله در سوریه نظر آن ها را به خود جلب کرده است؟ در حال حاضر این اقدام ناشایست و عیب است ... خواهش می‌کنم، امور در قالب و سبک و سیاق آن قرار داده و ملاحظه کنید.
هیکل در خصوص موضع ارتش مصر گفت: نمی‌دانم موضع ارتش مصر در قبال سوریه چیست، اما تصور می‌کنم هرکس که برداشت‌هایی از استراتژی مصر داشته باشد و تاحدودی با آن آشنا باشد و امنیت ملی مصر را درک کند، هنگام شنیدن این سخنان هوش و حواس از سرش پریده است.
وی درباره تظاهرات 30 ژوئن در مصر گفت: به اعتقاد من در این تظاهرات همه طرف‌ها در میدان حضور دارند، چه آن ها که هنوز در موضع گیری حیران و سرگردان هستند و چه آن ها که مواضع میانه‌روتری دارند، همه در میدان هستند، اما آن بخشی که مایه خرسندی من در این صحنه‌هاست، نیروی تجدید خواه جوانان مصری است.
و در پاسخ به سوالی درباره اینکه آخرین برگه در دست مرسی برای جلوگیری از فروپاشی و سقوط گفت: از این می‌ترسم بگویم که وی برگه‌ای در دست ندارد. واقعیت امر این است که او تنها از این منطق تبعیت می‌کند که نمی‌تواند از مقابل مردم عقب نشینی کند.
هیکل با مورد خطاب قرار دادن مرسی گفت که می‌بایست با موضوع نه با گروه‌ها و تشکل‌های اسلامگرایان مقابله می‌کردید. باید با این موضوع با موجی از اصلاحات وسیع و واقعی رو برو می‌شدید.
در خصوص موضع ارتش مصر نیز محمد حسنین هیکل گفت: ارتش آخرین دیوار دفاع و حفظ امنیت مصر است. او را به حال خود رها کنید تا به وظایف خود عمل کند و سعی کنید که مشکلات خود را تا جای ممکن به دور از نیروهای مسلح و ارتش حل کنید، چه در غیر این صورت ممکن است، کشور را به سرنوشت نامعلومی سوق دهیم.
وی ادامه داد: در کشور توطئه‌ هایی وجود دارد که درست نیست به اجرا گذاشته شوند و من از آنچه مصر به سمت آن سوق داده می‌شود و هرج و مرج آشوب و بلواست، بیم دارم.

 

  فرستادن مقاله
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

جهان از آفریقا چه می‌خواهد؟

۱۳۹۶/۶/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران:‌ تحولات مغرب عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات سودان (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات لیبی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات مصر (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات سودان (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات لیبی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مصر (174)

۱۳۹۵/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مصر (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات لیبی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات لیبی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مصر (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات سودان (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مصر (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات لیبی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات لیبی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات سودان (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مصر (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات لیبی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات سودان (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران:تحولات مغرب عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات مصر (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مصر (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات لیبی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات سودان (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

تحولات لیبی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مصر (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات لیبی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مصر (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مغرب عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مصر (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات لیبی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات سودان (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مغرب عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مصر (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات لیبی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مصر (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات لیبی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات سودان (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات سودان (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات لیبی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات مصر (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات مصر (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات سودان (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مصر (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات لیبی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات سودان (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مصر (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات لیبی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات لیبی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات سودان (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات سودان (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات لیبی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات سودان (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات لیبی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مصر (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات لیبی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات لیبی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات لیبی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات سودان (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات مصر (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مصر (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات لیبی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات مصر (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات سودان (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات لیبی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات سودان (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مصر (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مصر (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات سودان (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات لیبی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات سودان (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات سودان (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات لیبی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات مصر (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات لیبی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات لیبی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مصر (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات سودان (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات لیبی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات سودان (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات سودان (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات سودان (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات لیبی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات سودان (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات سودان (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات سودان (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مصر (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (117)

۱۳۹۳/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات سودان (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات سودان (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مصر (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات لیبی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات سودان (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (112)

۱۳۹۳/۹/۱۹

آفران: تحولات لیبی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات سودان (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات لیبی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات سودان (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مصر (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات سودان (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات لیبی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مصر (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات لیبی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات سودان (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات مصر (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات لیبی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات سودان (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولان مغرب عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (107)

۱۳۹۳/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات لیبی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات مصر (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات سودان (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مصر (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات لیبی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات سودان (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مصر (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات سودان (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات لیبی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات سودان (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات لیبی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات سودان (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات لیبی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مصر (98)

۱۳۹۳/۶/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات لیبی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مصر (96)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مصر (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات لیبی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات سودان (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات مصر (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات سودان (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مصر (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات لیبی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران : تحولات مغرب عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مصر (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات لیبی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات سودان (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات لیبی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مصر (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مصر (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مصر (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات لیبی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مصر (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات سودان (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مصر (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات سودان (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات مصر (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات لیبی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات سودان (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات سودان (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات لیبی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مصر (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات لیبی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات سودان (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات سودان (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات لیبی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مصر (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات لیبی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مصر (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربي (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربي (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مصر (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات لیبی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات سودان (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات مصر (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات لیبی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات لیبی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مصر (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی(70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات مصر (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات لیبی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات سودان (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات لیبی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات مصر (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی(68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات سودان (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات لیبی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مصر (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی(67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات مصر (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات لیبی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات سودان (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات سودان (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات لیبی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی(65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مصر (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مصر (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات لیبی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات سودان (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مصر (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات لیبی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات سودان (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات مصر (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

نگاه آفران: تحولات مصر 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات لیبی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

نگاه آفران: تحولات سودان 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: آفريقاي جنوبي اولين ايستگاه اجلاس كميسيون مشترك دولت تدبير و اميد

۱۳۹۲/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مصر (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات سودان (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

نگاه آفران: تحولات مغرب عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات لیبی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات سودان 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات سودان (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات لیبی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مصر (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات سودان (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات مصر (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات لیبی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات سودان (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات لیبی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات مصر (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مصر (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات لیبی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات سودان (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات مصر (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات مصر (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات سودان (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات لیبی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مصر (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات سودان (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات سودان (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات لیبی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مصر (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات سودان (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات لیبی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات سودان (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: گزارش تحليلي بر سفر رئيس جمهور ايالات متحده آمريكا به آفريقا

۱۳۹۲/۴/۱۶

آفران: تحولات لیبی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات سودان (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات لیبی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات سودان (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات مصر (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات سودان (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات سودان (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مصر (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات سودان (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات لیبی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات ليبي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی(34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مصر (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات لیبی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات سودان (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات ليبي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مصر (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات سودان (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات مصر(32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مصر (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: کودتا در آفریقای مرکزی

۱۳۹۲/۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات لیبی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات سودان (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مصر (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مصر (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات مصر (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات سودان (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات لیبی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مصر (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات لیبی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات مصر (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات سودان (23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۴

آفران: تحولات ليبي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات مغرب عربي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات آفریقای غیر عربی (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مصر (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات ليبي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات لیبی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات سودان (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات لیبی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مصر (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات سودان (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات لیبی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات مصر (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات سودان (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مغرب عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات لیبی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مصر (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات سودان (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات سودان (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مصر (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱

آفران:حسن الشیخ محمود رئیس جمهور جدید سومالی

۱۳۹۱/۶/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۲۶

دیدگاه اسلام گرایان درباره آینده قبطی ها در مصر

۱۳۹۱/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۱۹

تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: انتخابات كشور ليبي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (5)

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: عملکرد حزب اسلامی النهضة پس از انقلاب تونس

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (4)

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۷

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (3)

۱۳۹۱/۳/۲۴

انتخابات ریاست جمهوری مصر (2012)

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: عواقب پیروزی "احمدشفیق" در انتخابات

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (2)

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: میزان موفقیت اخوان المسلمین در بازیابی پایگاه مردمی خود

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (1)

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: حکم دادگاه مبارک به نفع نامزد اخوان تمام شد

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: بروز اعتراضات در مصر و نشانه رفتن نامزدی نخست وزیر مبارک

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۶

آفران:نظرات موافقان و مخالفان مرسی

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: وجوب توافق بین اخوان و نیروهای انقلابی علیه احمد شفیق

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۹

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۸

مصر و تهدیدات عمر سلیمان

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: انتخابات مصر صحنه پراکندگی آراء میان دو مجموعه اسلام گرا و مدنی

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: بررسی و تحلیل آخرین وضعیت انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: شعارهای انتخاباتی برخی نامزدهای برجسته انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.25

۱۳۹۱/۲/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.24

۱۳۹۱/۲/۲۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.23

۱۳۹۱/۲/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.20

۱۳۹۱/۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.19

۱۳۹۱/۲/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.18

۱۳۹۱/۲/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.17

۱۳۹۱/۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.16

۱۳۹۱/۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.13

۱۳۹۱/۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.12

۱۳۹۱/۲/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.11

۱۳۹۱/۲/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.10

۱۳۹۱/۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.09

۱۳۹۱/۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.05

۱۳۹۱/۲/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.04

۱۳۹۱/۲/۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.03

۱۳۹۱/۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.02

۱۳۹۱/۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.30

۱۳۹۱/۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.29

۱۳۹۱/۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.28

۱۳۹۱/۱/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.27

۱۳۹۱/۱/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.26

۱۳۹۱/۱/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.23

۱۳۹۱/۱/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.22

۱۳۹۱/۱/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.21

۱۳۹۱/۱/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.20

۱۳۹۱/۱/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.19

۱۳۹۱/۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.16

۱۳۹۱/۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.15

۱۳۹۱/۱/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.14

۱۳۹۱/۱/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.07

۱۳۹۱/۱/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.06

۱۳۹۱/۱/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.21

۱۳۹۰/۱۲/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.20

۱۳۹۰/۱۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.17

۱۳۹۰/۱۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.16

۱۳۹۰/۱۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.15

۱۳۹۰/۱۲/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.13

۱۳۹۰/۱۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.10

۱۳۹۰/۱۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.09

۱۳۹۰/۱۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.08

۱۳۹۰/۱۲/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.07

۱۳۹۰/۱۲/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.06

۱۳۹۰/۱۲/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.03

۱۳۹۰/۱۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.02

۱۳۹۰/۱۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.01

۱۳۹۰/۱۲/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.30

۱۳۹۰/۱۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.29

۱۳۹۰/۱۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.11.19

۱۳۹۰/۱۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.17

۱۳۹۰/۱۱/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.16

۱۳۹۰/۱۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.10

۱۳۹۰/۱۱/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.09

۱۳۹۰/۱۱/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.08

۱۳۹۰/۱۱/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.05

۱۳۹۰/۱۱/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.28

۱۳۹۰/۱۰/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.27

۱۳۹۰/۱۰/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.26

۱۳۹۰/۱۰/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.25

۱۳۹۰/۱۰/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.21

۱۳۹۰/۱۰/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.19

۱۳۹۰/۱۰/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.18

۱۳۹۰/۱۰/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.17

۱۳۹۰/۱۰/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.14

۱۳۹۰/۱۰/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.13

۱۳۹۰/۱۰/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.12

۱۳۹۰/۱۰/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.11

۱۳۹۰/۱۰/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.10

۱۳۹۰/۱۰/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.06

۱۳۹۰/۱۰/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.05

۱۳۹۰/۱۰/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.03

۱۳۹۰/۱۰/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.29

۱۳۹۰/۹/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.28

۱۳۹۰/۹/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.27

۱۳۹۰/۹/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.26

۱۳۹۰/۹/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.23

۱۳۹۰/۹/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.22

۱۳۹۰/۹/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.21

۱۳۹۰/۹/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.20

۱۳۹۰/۹/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.19

۱۳۹۰/۹/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.12

۱۳۹۰/۹/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.09

۱۳۹۰/۹/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.08

۱۳۹۰/۹/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.07

۱۳۹۰/۹/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.06

۱۳۹۰/۹/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.05

۱۳۹۰/۹/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.02

۱۳۹۰/۹/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.01

۱۳۹۰/۹/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.28

۱۳۹۰/۸/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.25

۱۳۹۰/۸/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.14

۱۳۹۰/۸/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.11

۱۳۹۰/۸/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.10

۱۳۹۰/۸/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.08

۱۳۹۰/۸/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.03

۱۳۹۰/۸/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.02

۱۳۹۰/۸/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.27

۱۳۹۰/۷/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.26

۱۳۹۰/۷/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.25

۱۳۹۰/۷/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 24 .7 .90

۱۳۹۰/۷/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.18

۱۳۹۰/۷/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.17

۱۳۹۰/۷/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.16

۱۳۹۰/۷/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.12

۱۳۹۰/۷/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.09

۱۳۹۰/۷/۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.06

۱۳۹۰/۷/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.05

۱۳۹۰/۷/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.03

۱۳۹۰/۷/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.30

۱۳۹۰/۶/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.28

۱۳۹۰/۶/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.27

۱۳۹۰/۶/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.26

۱۳۹۰/۶/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.22

۱۳۹۰/۶/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.20

۱۳۹۰/۶/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.06.19

۱۳۹۰/۶/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.16

۱۳۹۰/۶/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.15

۱۳۹۰/۶/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.14

۱۳۹۰/۶/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.13

۱۳۹۰/۶/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.12

۱۳۹۰/۶/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.08

۱۳۹۰/۶/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.07

۱۳۹۰/۶/۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.06

۱۳۹۰/۶/۶

آفریقا در هفته ای که گذشت (900527 الی 900602)

۱۳۹۰/۶/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.05

۱۳۹۰/۶/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.02

۱۳۹۰/۶/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.01

۱۳۹۰/۶/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.30

۱۳۹۰/۵/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.29

۱۳۹۰/۵/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.24

۱۳۹۰/۵/۲۴

آفران: انقلابیون لیبی در مقابل یک آزمون سخت

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900513 الی 900519)

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.23

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.22

۱۳۹۰/۵/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.19

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: صحنه جنگ لیبی پس از آغاز ماه رمضان

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.18

۱۳۹۰/۵/۱۸

آفران: محاکمه حسنی مبارک ؛ واکنش ها و پیامدها

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.17

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.16

۱۳۹۰/۵/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.15

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفریقا در هفته ای که گذشت (900506 الی 900512)

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفران: تحولات شمال آفر یقا - 90.05.12

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: آفريقاي شرقي؛ اهميت استراتژيك و افق هاي پيش رو

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.11

۱۳۹۰/۵/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.10

۱۳۹۰/۵/۱۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.09

۱۳۹۰/۵/۹

آفران: قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.08

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.05

۱۳۹۰/۵/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.04

۱۳۹۰/۵/۴

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (2)

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.03

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.02

۱۳۹۰/۵/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.01

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (1)

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.29

۱۳۹۰/۴/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.28

۱۳۹۰/۴/۲۸

آفران: دموکراسی در آفریقا

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.27

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (900416 الی 900422)

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.25

۱۳۹۰/۴/۲۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.22

۱۳۹۰/۴/۲۲

آفران: مراکش، تاریخ و جغرافیا

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.19

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: موریتانی پس از انقلاب های عربی

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.18

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفریقا در هفته ای که گذشت (900409 الی 900415)

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: مراکش پس از همه پرسی

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.15

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (پایانی)

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.14

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (2)

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.13

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (1)

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.12

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: دلیل حمایت آمریکا از انقلابیون و سازمان های مصری

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.11

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفریقا در هفته ای که گذشت (900402 الی 900408)

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تاثير عوامل اقتصادي بر انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.08

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.07

۱۳۹۰/۴/۷

آفران: نشانه های “همه پرسی نظامی" درباره رئیس جمهور آینده مصر

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.06

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: عدم تناسب نقش و حقوق زنان در افریقا

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.05

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: گزينه هايي دشوار سياست مصر در قبال انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.04

۱۳۹۰/۴/۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (900326 الی 900401)

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: بروز اختلاف در صفوف انقلابیون لیبی

۱۳۹۰/۴/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.01

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: تغییر پشت درب‌های الجزایر و مغرب پس از لیبی

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: اصلاحات در قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.31

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: مصادره انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.30

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.29

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: صف بندی احزاب تونسی برای انتخابات آینده

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفریقا در هفته ای که گذشت (900319 الی 900325)

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: آخرین تحولات سودان

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.28

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.25

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: اعطاي وام به مصر و ربودن انقلاب

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: بازیگران منطقه ای؛ تلاش برای مدیریت انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.24

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: انقلاب هاي عربي و سياست هاي آمريكا در قبال ايران

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: اختاپوس جاسوسی اسرائیل در تونس و مصر

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.23

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900311 الی 900318)

۱۳۹۰/۳/۲۱

آفران: بررسی نتایج انتخابات شهرداری ها در آفریقای جنوبی

۱۳۹۰/۳/۹

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی بنین

۱۳۹۰/۱/۲۸

انتخابات 2011 نیجریه

۱۳۹۰/۱/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (891205 الی 891211)

۱۳۸۹/۱۲/۱۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (891114 الی 891120)

۱۳۸۹/۱۱/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (891030 الی 891106)

۱۳۸۹/۱۱/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891023 الي 891029)

۱۳۸۹/۱۱/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891016 الي 891022)

۱۳۸۹/۱۰/۲۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891009 الي 891015)

۱۳۸۹/۱۰/۱۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891002 الي 891008)

۱۳۸۹/۱۰/۱۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890925 الي 891001)

۱۳۸۹/۱۰/۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890918 الي 890924)

۱۳۸۹/۹/۲۹

تقويم انتخابات سال 2011 ميلادي در آفريقا

۱۳۸۹/۹/۲۷

ماداگاسكار قانون اساسي 17 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۲۳

زيمبابوه ریاست جمهوری می 2011

۱۳۸۹/۹/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890911 الي 890917)

۱۳۸۹/۹/۲۰

ساحل عاج ریاست جمهوری 31 اکتبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۸

تانزانيا و زنگبار رياست جمهوري و پارلماني

۱۳۸۹/۹/۱۷

مصر قوه مقننه 28 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۷

اوگاندا رياست جمهوري و پارلماني 18 فوریه 2011

۱۳۸۹/۹/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890813 الي 890813)

۱۳۸۹/۸/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890729 الي 890805)

۱۳۸۹/۸/۸

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890722 الي 890728)

۱۳۸۹/۸/۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890715 الي 890721)

۱۳۸۹/۷/۲۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890708 الي 890714)

۱۳۸۹/۷/۱۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890625 الي 890701)

۱۳۸۹/۷/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890618 الي 890624)

۱۳۸۹/۶/۲۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890611 الي 890617)

۱۳۸۹/۶/۲۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890604 الي 890610)

۱۳۸۹/۶/۱۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890528 الي 890603)

۱۳۸۹/۶/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890521 الي 890527)

۱۳۸۹/۵/۳۰

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890514 الي 890520)

۱۳۸۹/۵/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890507 الي 890513)

۱۳۸۹/۵/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890431 الي 890506)

۱۳۸۹/۵/۹

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890424 الي 890430)

۱۳۸۹/۵/۲

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890417 الي 890423)

۱۳۸۹/۴/۲۶