نگاه آفران > آفران:تحولات مصر

آفران:تحولات مصر

تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۸/۱۴

تحولات کشور مصر 11وقایع مهم مصر از تاریخ 07/08/91 تا 14/08/91• وزارت امور خارجه مصر با انتشار بیانیه رسمی با ابراز نگرانی نسبت به تداوم توسعه شهرک ‌های صهیونیستی در اراضی اشغالی فلسطین بویژه در قدس شرقی، احداث 800 واحد مسکونی در قدس شرقی را محکوم کرد.
به گزارش مصری الیوم، در بیانیه وزارت خارجه مصر آمده است: مصر با نگرانی توسعه شهرک‌ها در اراضی اشغالی فلسطین بویژه در قدس شرقی را دنبال می‌کند و ساخت این شهرک ‌ها با هر شکل و حجم و تحت هر عنوانی بر خلاف قانون بین‌المللی و قطعنامه ‌های بین‌المللی است همچنانکه این اقدام می‌تواند ماهیت اراضی اشغالی را تغییر دهد.
در این بیانیه آمده است، مصر موضع مسئولان رژيم صهيونيستي مبنی بر رفع محدودیت از شهرک‌های واقع در اراضی اشغالی را محکوم می‌کند.
وزارت خارجه مصر همچنین اعلام احداث 800 واحد مسکونی جدید در قدس شرقی و آغاز احداث مقرهای دولتی در جبل الزیتون را به شدت محکوم و تاکید کرد که تلاش ‌های صورت گرفته برای جداسازی قدس شرقی از اراضی فلسطینی در کرانه باختری و تلاش برای یهودی ‌سازی آن مانعی بر سر راه دستیابی به صلح عادلانه و فراگیر بین دو طرف فلسطینی و صهيونيستي و تهدیدی آشکار برای راه‌حل دو دولت است که جامعه جهانی برای تحقق آن اتفاق نظر دارد.
در این بیانیه همچنین آمده است که مصر از رژيم صهيونيستي درخواست کرده است که فورا ساخت و سازها در قدس شرقی و کرانه باختری تحت هر عنوانی که هست، متوقف کند زیرا این امر تهدیدی برای امنیت و استقرار منطقه و تلاش برای تحقق صلح دائمی و عادلانه است.
بر اساس این گزارش سفیر مصر در تل‌آویو نامه‌ای از وزارت خارجه مصر با مضمون فوق را به وزارت خارجه رژیم صهیونیستی منتقل کرده است.

• رئیس جمهور مصر تاکید کرد برخی سران فاسد مربوط به رژیم سابق همچنان جریان ضدانقلاب را تغذیه می‌کنند تا هرگونه پیشرفت مصر را ناکام گذارند.
به گزارش مصری الیوم، "محمد مرسی" در دیدار با تعدادی از رهبران مردمی و تعدادی از اعضای جماعت اخوان‌المسلمین و اعضای هیئت دفتر حزب آزادی و عدالت در الشرقیه گفت: فساد در مصر ریشه دوانیده و این کشور به حدود 10 سال زمان نیاز دارد تا سرپای خود بایستد و به کشور قدرتمند در منطقه تبدیل شود.
مرسی همچنین به حاضرین در این نشست درباره وضعیت ارتش اطمینان داد و گفت که وضعیت ارتش باثبات است و پلیس نیز به سمت ثبات و درستی حرکت می‌کند و تلاش‌های زیادی برای احیای احساس امنیت شهروندان در جریان است. وی تاکید کرد که برخی سران فاسد مربوط به رژیم سابق همچنان جریان ضد انقلاب را تغذیه می‌کنند تا هر گونه پیشرفت مصر را ناکام گذارند. مرسی اظهار داشت که دستگاه‌ های امنیتی مصر در «جمعه حسابرسی رئیس جمهور» 600 نفر را دستگیر کردند که این افراد در بازجوئی‌ها اعتراف کردند برای ایجاد اغتشاش و ناآرامی یک هزار پوند مصری دریافت کرده‌اند.

• یکی از رهبران برجسته حزب آزادی و عدالت شاخه سیاسی جماعت اخوان ‌المسلمین اعلام کرد استراتژی "محمد مرسی" استراتژی مردمی و مخالفت با عادی ‌سازی روابط با رژيم صهيونيستي است.
"بدر الفلاح" عضو مجلش الشعب از حزب آزادی و عدالت در منطقه منوفیه مصر اظهار داشت که روابط مصر و رژيم صهيونيستي در وضعیت سست قرار دارد و قاهره باید روابط با تهران در زمینه دیپلماتیک، فرهنگی و تجاری برقرار کند.
وی در خصوص انتخابات اخیر حزب آزادی و عدالت تصریح کرد، ما الگویی به احزاب دیگر در زمینه میزان شفافیت و دوستی در داخل حزب و تلاش برای سازندگی و برادری و نه تفرقه ارائه کردیم و این کار را پیش از این در انتخابات ویژه دفتر ارشاد جماعت اخوان‌المسلمین نیز انجام داده بودیم و از همه احزاب توقع داریم که مشارکت ملی داشته باشند زیرا تکثرگرائی حزبی خوب است اما سازندگی و انتقاد سازنده تنها برای معارضان نیست.
فلاح درباره هجمه رسانه‌ای و داخلی علیه اخوان‌المسلمین نیز تصریح کرد، دلیل این امر این است که معارضان می‌خواهند جلوی اقدامات رئیس جمهور مرسی را بگیرند؛‌ آن ها این درجه از اعتبار برای اخوان‌المسلمین را بعید می‌دانستند و اکنون با مشاهده اعتماد افکار عمومی مصر به حزب آزادی و عدالت شوکه شده و سعی دارند با آن مخالفت کنند و رفتار آن ها تنها برای مخالفت و ممانعت است.
این رهبر حزب آزادی و عدالت در خصوص پیش‌نویس نخست قانون اساسی نیز گفت: این پیش نویس بسیار خوب است و تنها در 4 یا 5 مورد اختلاف دیدگاه در آن وجود دارد اما نخبگان رسانه‌ای سعی دارند بر نقاط اختلاف تمرکز کنند و به قانون اساسی به طور کلی توجه ندارند در حالی که این قانون اساسی حدود 200 ماده دارد و این رفتار آن ها نیز به دور از انصاف است.
وی همچنین درباره تهدیدات رژيم صهيونيستي علیه مصر نیز تاکید کرد، تهدیدات اين رژيم علیه مصر از زمان موجودیت آن وجود دارد و تل‌آویو سعی دارد رئیس جمهور مرسی و روابط وی با جهان خارج را تحت تاثیر قرار دهد و سعی دارد روند توسعه را به تعطیلی بکشاند اما ما بر کل سرزمین خود تا آخرین وجب از خاک آن سیطره داریم و هرگز از آن کوتاه نخواهیم آمد و بحثی هم در آن نیست. وی همچنین با اشاره به روابط بین رژیم صهیونیستی و مصر از زمان روی کار آمدن مرسی اظهار داشت، روابط دو طرف از زمان روی کار آمدن مرسی به سستی گرائیده و این طبیعی است زیرا استراتژی مرسی استراتژی مردمی و مخالفت با عادی‌سازی روابط با این رژیم است.
فلاح درباره روابط قاهره و تهران نیز گفت: هیچ توجیهی برای قطع روابط بین قاهره و کشور ایران اسلامی نمی‌بینم حتی کشورهایی که با یکدیگر مشکل دارند، روابط دیپلماتیک با هم برقرار می‌کنند بنابراین من معتقدم که ما باید روابط دیپلماتیک، فرهنگی و تجاری با ایران برقرار کنیم زیرا ایران، مصر و ترکیه به اضافه عربستان سعودی قدرت‌ های بزرگ در خاورمیانه هستند.
وی در پایان در خصوص طرح نهضت مرسی نیز اظهار داشت که این طرح پا برجاست اما مشکلاتی وجود دارد که ما سعی داریم با استفاده از تجربیات و ظرفیت‌ های مصر این مشکلات را حل کنیم.

• روزنامه «الحیات» گزارش داد مسئولان مصری یک باند تروریستی را در شهر نصر واقع در شرق قاهره شناسایی و اعضای آن را بازداشت کردند.
الحیات نوشت که مسئولان مصری یک باند تروریستی در شهر نصر واقع در شرق قاهره را که مظنون به داشتن ارتباط با تشکیلات القاعده است، شناسایی و اعضای آن را بازداشت کردند و بیم آن می‌رود که خشونت ‌های موجود در شبه جزیره سینا به عمق قاهره و دیگر استان‌ها کشیده شود.
بر اساس این گزارش دستگاه‌های اطلاعاتی مصر تحقیق و بازجوئی از 5 متهم این پرونده را به دست گرفته‌اند و احتمال آن وجود دارد که این گروه در حمله به سفارت آمریکا در بنغازی دست داشته باشد.
منابع امنیتی نیز اعلام کردند که اطلاعاتی در دست است که نشان می‌دهد برخی از رهبران تشکیلات جهادی و تکفیری که عرصه برای آن ها در سینا تنگ آمده بود، به استان‌های مصر متواری شده‌اند و دستگاه ‌های امنیتی در استان‌های قاهره، اسکندریه، الغربیه، الجیزه، القلیوبیه و سوئز در تعقیب آن ها هستند.
بنابر این گزارش مسئولان مصری طی دو روز گذشته 5 نفر از جمله یک تبعه تونسی و افسر سابق مصر را بازداشت کردند و یک تبعه لیبی نیز در جریان تیراندازی نیروهای پلیس کشته شد. در این گزارش آمده است که دستگاه‌ های اطلاعاتی مصر در حال انجام تحقیقات با این باند برای شناسایی رابطه آن با شیخ "محمد جمال الکاشف ابواحمد" هستند.
ابواحمد پس از انقلاب مصر از زندان آزاد شد و مسئولان مصری وی را به فرماندهی آموزش مجریان حمله به سفارت آمریکا در اردوگاه‌های صحرای لیبی متهم می‌کنند.

• سلفيان مصر با ادعاي اينكه قانون اساسي جديد هويت اسلامي را محقق نخواهد كرد در مقابل آن ايستاده و دست به اعتراض زدند.
به گزارش المصريون، سلفيان مصر با تاكيد بر اينكه اين قانون اساسي ذره اي از "هويت اسلامي" را محقق نخواهد كرد دست به اعتراض زده خواستار لغو آن شدند. حزب سياسي سلفيان موسوم به «حزب نور» نيز با صدور بيانيه اي مصريان را از دادن رأي مثبت به پيشنويس قانون اساسي جديد بر حذر داشت، در اين بيانيه آمده كه اين قانون نه هويت ملي و نه مرجعيت شرعي آن را محقق نخواهد كرد، سلفيان مدعي شدند آنچه كه در اين قانون تحت عنوان «آزادي ابداع» آمده باعث ترويج «فواحش» خواهد شد، و آنچه كه «آزادي انديشه» ناميده شده به آرمان ها لطمه خواهد زد، و اين نوع مساوات تعريف شده در قانون نيز پيكره نظام خانواده را متزلزل خواهد كرد.
سلفيان همچنين مدعي شدند كه سكولارها درصددند تا بسياري از مواد قانون اساسي مرجع را تفسير به راي كرده و آن ها را با تعاريف غربي سازگار كنند و آزادي و مساوات را به سبك بيگانگان رواج دهند.

• "احمد محلاوي" ضمن هشدار اينكه همه از ويراني و بي مسئوليتي خسته و رنجورند، از احزاب مصر نيز خواست تا با رئيس جمهور يكپارچه و متحد شوند.
به گزارش روزنامه الشعب، شيخ "احمد محلاوي" خطيب مسجد «القائد ابراهيم» در اسكندريه با تاكيد بر اينكه بايد با دستي پولادين به جنگ تمام كساني رفت كه در روند رشد كشور سنگ اندازي مي كنند، خظاب به "محمد مرسي" رئيس جمهور مصر گفت: جناب رئيس جمهور ديگر كرنش بس ست، همه از ويراني و شانه خالي كردن مسؤولين و بازي هاي سياسي خسته و رنجوريم"
وي تصريح كرد كه اگر مرسي دست خود را به سوي مردم دراز كرده، ساير احزاب نيز به خاطر مردم يكپارچه شده و به ياري رئيس جمهور بشتابند.

• دولت آمريكا پس از سرنگوني رژيم "مبارك"، اكنون با تغيير سياست هاي خود به حامي سلفي ها و اخوان المسلمين تبديل شده است.
به گزارش روزنامه «نيويورك تايمز» در گزارشي درباره تغيير سياست‌هاي آمريكا در مصر پس از روي كار آمدن اخوان المسلمين تأكيد كرد، شايد ريشه‌اي ترين تغيير در سياست خارجي آمريكا در دوره اوباما در مصر اتفاق افتاده؛ به طوري كه اخوان المسلمين عملا به يكي از گروه‌ هاي مورد حمايت امريكا تبديل شده است.
اين روزنامه آمريكايي مي افزايد، شخصيت هاي سياسي سلفي به مراجعه كنندگان عادي سفارت امريكا در قاهره تبديل شده اند، و اين سفارتخانه به اين نتيجه رسيده كه حضور اين سلفي ها در زير چتر آمريكا بهتر از عدم حضور آن هاست، و اين امر باعث شده تا سلفي‌ ها با هدف اطلاع از چگونگي اداره عملي نظام دمكراتيك به آمريكا سفر كنند.
نيويورك تايمز تأكيد كرد، آمريكا به خوبي دريافته است كه به هيچ عنوان نمي توان با اين سلفي ها در برخي مسائل مثلا درباره حقوق زنان به توافق دست يابد، اما اين امر به معناي نبود امكان برقراري روابط سودمند متبادل با غرب يا روند پيشرفت نيست.
در اين گزارش آمده است، تغيير دراماتيك سياست آمريكا زماني بيشتر نمايان مي شود كه به ياد بياوريم آمريكا همواره حسني مبارك رئيس جمهور مخلوع مصر را كه مخالف سرسخت اخوان المسلمين بود، تأييد مي كرد. اما امروزه اين جماعت جاي وي را در انديشه استراتژيك امريكا گرفته است.
نيويورك تايمز خاطرنشان كرد، پيش بيني حوادث آينده مصر، در وضعيت كنوني بسيار دشوار است. زيرا امتي كه در مركزيت جهان عرب قرار داشته، امروزه در تغيير مداوم به سر مي برد، و بايد گفت كه امريكا گزينه خوبي را انتخاب كرده است. سياست جديد آمريكا براي رويارويي و تعامل با جريان هاي اسلامگرا در خاورميانه مفيد است، بنابراين بايد ادامه پيدا يابد.
نيويورك تايمز تأكيد مي كند، زمان آن فرا رسيده است كه مسائلي از قبيل عدم تفاهم و اندك بودن تماس ها را پشت سر گذاشت و اين امر نيز جز با همكاري با نيروهاي حقيقي جوامع عربي امكان ندارد و ضروري است توهم ‌هايي مانند جدايي و يا ماندن در "منطقه سبز" را كنار گذاشت.

• رئیس جمهور مصر در تماس تلفنی با نخست‌وزیر دولت منتخب فلسطین، عید سعید قربان را به وی تبریک و تهنئت گفت.
به گزارش فارس به نقل از رسانه‌های فلسطین، "اسماعیل هنیه" از "محمد مرسی" تماس تلفنی دریافت کرد و مرسی در این گفت‌وگو عید سعید قربان را به وی تبریک گفت. مرسی همچنین بر حمایت قاهره از بازسازی نوار غزه و ارائه هر خدمتی در این زمینه تاکید و تصریح کرد که مصر هرگز در مقابل تجاوزات علیه ملت فلسطین سکوت نخواهد کرد.
مرسی دو روز پیش نیز طی سخنانی به مناسبت روز عرفه خطاب به ملت مصر و ملت‌های عربی و اسلامی اظهار داشت که مصر هرگز اجازه تجاوز به ملت فلسطین را نخواهد داد. وی با اشاره به نقش رژیم حسنی مبارک در جنگ سال 2008 رژيم صهيونيستي علیه مردم غزه افزود، مصر پس از انقلاب هرگز با تجاوز علیه مردم فلسطین موافقت نخواهد کرد.
رئیس ‌جمهور مصر تاکید کرد، قاهره با ارسال غذا و دارو از مردم فلسطین حمایت می‌کند. وی با تاکید بر این مسئله که فلسطین از محورهای اساسی ما در سیاست خارجی است، افزود، مصر علیه هیچ کشوری اعلام جنگ نخواهد کرد اما به هیچ کشوری نیز اجازه نخواهد داد که حقوق مردم فلسطین را پایمال کند.

• "حافظ سلامه" با اشاره به اينكه نامه "مرسي" به "پرز" باعث جدايي برخي از سران از عضويت اخوان المسلمين شده، اين عمل را به نفع رژيم صهيونيستي دانست.
به گزارش خبرگزاري سما، شيخ حافظ سلامه نماد مقاومت ملي، پس از برگزاري نماز جمعه در مسجد الانصاري واقع در سوييس، در سخناني آتشين خطاب به دفتر رياست جمهوري مصر از عملكر اين دفتر ابراز نارضايتي كرد.
وي گفت: انتشار خبر نامه دوستانه محمد مرسي به شيمون پرز و آرزوي سربلندي براي رژيم صهيونيستي باعث شده تا رسانه هاي صهيونيستي به حمايت از عملكرد مرسي پرداخته و او را نامزد جايزه نوبل اعلام كنند.
وي با تاكيد بر اينكه عضو هيچ حزب و گروهي نيست افزود، انتشار اين خبر باعث شده تا برخي از سران به نفع رژيم صهيونيستي از اخوان المسلمين جدا شوند، و اين مخالف حب اسلام و قرآن و سنت نبوي است.
• رئیس‌ جمهور مصر تاکید کرد چنانچه مجلس موسسان تدوین قانون اساسی فعلی ظرف مدت 6 ماه تعیین شده نتواند قانون اساسی را تدوین کند، مجلس مؤسسان دیگری تشکیل خواهد شد.
به گزارش مصری الیوم، "محمد مرسی" که برای گذراندن تعطیلات عید سعید قربان به شهر خود الزقازیق سفر کرده است، ابراز امیدواری کرد که مجلس موسسان بتواند با توافق ملی قانون اساسی را تدوین کند.
وی تاکید کرد که اگر مجلس موسسان فعلی نتواند در موعد مقرر قانون اساسی را تدوین کند در آن صورت مجلس موسسان دیگری تشکیل خواهد شد. مرسی همچنین در دیدار با تعدادی از رهبران مردمی و تعدادی از اعضای جماعت اخوان‌المسلمین و اعضای هیئت دفتر حزب آزادی و عدالت در الشرقیه گفت: فساد در مصر ریشه دوانیده و این کشور به حدود 10 سال زمان نیاز دارد تا سرپای خود بایستد و به کشور قدرتمند در منطقه تبدیل شود.
مرسی همچنین به حاضرین در این نشست درباره وضعیت ارتش اطمینان داد و گفت که وضعیت ارتش باثبات است و پلیس نیز به سمت ثبات و درستی حرکت می‌کند و تلاش ‌های زیادی برای احیای احساس امنیت شهروندان در جریان است. وی تاکید کرد که برخی سران فاسد مربوط به رژیم سابق همچنان جریان ضد انقلاب را تغذیه می‌کنند تا هر گونه پیشرفت مصر را ناکام گذارند. مرسی اظهار داشت که دستگاه ‌های امنیتی مصر در «جمعه حسابرسی رئیس جمهور» 600 نفر را دستگیر کردند که این افراد در بازجوئی‌ها اعتراف کردند برای ایجاد اغتشاش و ناآرامی یک هزار پوند مصری دریافت کرده‌اند.

• برخی منابع آگاه مصری گزارش دادند باند تروریستی شناسایی‌شده در شرق قاهره قصد ترور شخصیت‌های سیاسی این کشور را داشته است.
به گزارش پایگاه الیوم السابع، برخی منابع آگاه گفتند که باند تروریستی شناسایی شده در شهر نصر واقع در شرق قاهره، تعدادی از شخصیت‌ های سیاسی مصر را در لیست ترور خود قرار داده بود.
بر اساس این گزارش انتظار می‌رود که دستگاه امنیت ملی و دادستانی در تحقیقات گسترده خود، اطلاعات غافلگیر‌کننده‌ای در این قضیه به دست آورد. مسئولان مصری یک باند تروریستی در شهر نصر واقع در شرق قاهره را که مظنون به داشتن ارتباط با تشکیلات القاعده هستند، شناسایی و اعضای آن را بازداشت کردند و بیم آن می‌رود که خشونت‌های موجود در شبه جزیره سینا به عمق قاهره و دیگر استان‌ها کشیده شود.
بر اساس این گزارش دستگاه‌های اطلاعاتی مصر تحقیق و بازجوئی از 5 متهم این پرونده را به دست گرفته‌اند و احتمال آن وجود دارد که این گروه در حمله به سفارت آمریکا در بنغازی دست داشته باشد.
منابع امنیتی نیز اعلام کردند که اطلاعاتی در دست که نشان می‌دهد برخی از رهبران تشکیلات جهادی و تکفیری که عرصه برای آن ها در سینا تنگ آمده بود، به استان‌های مصر متواری شده‌اند و دستگاه‌های امنیتی در استان‌های قاهره، اسکندریه، الغربیه، الجیزه، القلیوبیه و سوئز در تعقیب آن ها هستند.

• پایگاه خبری محیط در خبری کوتاه اعلام کرد چند فروند جنگنده در آسمان مصر دیوار صوتی را شکستند و سبب موجی از هراس در میان شهروندان شدند.
در این خبر توضیحی درباه هویت جنگنده ها یا مکان دقیق شکسته شدن دیوار صوتی ارائه نشده اما آمده است دیوار صوتی در شهرهای قاهره، منیا و اسکندریه شکسته شد.

• در تیراندازی نیروهای ارتش مصر که یکشنبه شب (91.08.07) در شهر ساحلی العریش، یک نفر کشته و یک نفر دیگر زخمی شد.
یک منبع امنیتی به خبرگزاری آلمان گفت: نیروهای ارتش به سوی یک دستگاه خودرو نزدیک ایستگاه قدیمی قطار در شهر العریش تیراندازی کردند راننده آن را کشتند و سرنشین جوان آن را زخمی کردند.
نیروهای ارتش فرد زخمی شده را فورا برای مداوا به بیمارستان منتقل کردند.
دادستانی استان سینای شمالی تحقیقات را برای کشف ابهامات این حادثه آغاز کرده است. به گزارش خبرگزاری آلمان از العریش، نیروهای ارتش بعد از گرفتار شدن این خودرو در کمین آنان به سوی آن تیراندازی کردند.

• رئیس جمهور مصر درباره جنجال ایجاد شده در خصوص ارسال نامه به رئیس رژیم صهیونیستی تاکید کرد که مضمون نامه وی یک مضمون تشریفاتی بود که از 47 سال قبل در سطح جهان مرسوم است.
به گزارش پایگاه الیوم السابع، "محمد مرسی" در دیدار با نمایندگان سابق و کنونی مجلس الشعب و شورا در منزل خود در الزقازیق در خصوص ارسال نامه به "شیمون پرز" گفت: این نامه یک نامه تشریفاتی بود که از 47 سال قبل در سطح جهان وجود دارد و این نامه از زبان انگلیسی به زبان عربی ترجمه شده است و هر کشوری در زمان اعزام سفیر خود این نامه را ارسال می‌کند.
مرسی همچنین اظهار داشت که آفریقا عمق استراتژیک برای مصر است و تاکید کرد که بدون اهتمام به آفریقا بویژه کشورهای حوزه رود نیل از جمله اتیوپی، هیچ گونه پیشرفتی حاصل نخواهد شد.
مرسی در ادامه تصریح کرد که نسبت به اصلاح جامعه و فسادهای بر جای مانده از دوره "حسنی مبارک" حریص است. وی افزود که فساد در طول 60 سال در مصر ریشه دوانیده است و اصلاح آن در مدت یک یا دو سال دشوار است و نیاز به زمان و تلاش همه جانبه دولت دارد. وی افزود که مصری‌های مقیم خارج در اولویت اهتمام دولت وی در آینده قرار دارند.

• "صفوت البياضي" از اعضاي مجلس موسسان قانون اساسي مصر، از برگزاري همه پرسي پيرامون قانون اساسي اين كشور در تاريخ 15 دسامبر سال جاري، خبر داد.
به گزارش عربي پرس، "البياضي" با بيان اين مطلب افزود: قانون اساسي جديد مصر كه مورد موافقت تمامي اعضاي مجلس موسسان قانون اساسي اين كشور است، در تاريخ مقرر (19 دسامبر) برگزار مي شود و رد پيش نويس آن تاثيري در برگزاري همه پرسي ندارد.وي با بيان اينكه پيش نويس اوليه قانون اساسي به عنوان قانون اساسي اصلي مصر بشمار نمي رود، از برگزاري كميسيون هاي مختلف براي تكميل مواد آن، خبر داد. البياضي همچنين با اشاره به اينكه مواد مربوط به تفكيك قوا در قانون اساسي جديد همچنان در حال بازنگري مي باشد، از بازنگري در آن و در ديگر بخش هاي قانون اساسي همچون بخش آزادي هاي اجتماعي، سخن به ميان آورد.

• جريان هاي مختلف ليبرال و ملي گرا در مصر با هدف برپايي تجمعاتي در اعتراض به پيش نويس تهيه شده براي قانون اساسي کشور، خود را آماده مي کنند.
به گزارش پايگاه اينترنتي روزنامه اليوم السابع مصر، اين اعتراضات قرار است با پايان تعطيلات عيد سعيد قربان در مصر آغاز شود و تاکنون احزاب مختلف مصري براي مشارکت در آن اعلام آمادگي کرده اند. با هدف آخرين تلاش ها براي آغاز اعتراضات، مقر حزب اجتماعي دموکراتيک مصر روز پنج شنبه پذيراي نمايندگان احزاب مختلف ملي گرا و ليبرال در کشور خواهد بود.
نمايندگان ائتلاف ملي مصر که ائتلافي به رياست "حمدين صباحي" نامزد ناکام رياست جمهوري اين کشور است به همراه نمايندگاني از حزب قانون اساسي به رياست "محمد البرادعي" و ديگر احزاب و نيروهاي مدني کشور در اين نشست حاضر خواهند شد. ليبرال ها و جريان هاي مدني در مصر با اعتراض به ترکيب جمعيت تدوين قانون اساسي که اکثريت آن را نمايندگاني از اخوان المسلمين بر عهده داشتند معتقدند ترکيب اين جمعيت که ماموريت تدوين قانون اساسي را داشت سبب شد تا پيش نويسي براي قانون اساسي کشور تهيه شود که نمي تواند قانون همه انديشه ها و افکار موجود در جامعه باشد.
در نقطه مقابل سلفيان مصر هم محتواي پيش نويس قانون اساسي را رد مي‌کنند و مي گويند پيش نويس تهيه شده حتي در نازل ترين حد ممکن نيز هويت اسلامي کشور را در نظر نگرفته است. گروه موسوم به (تبليغ سلفي) و حزب نور که شاخه سياسي اين گروه است با صدور بيانيه اي خواستار راي (نه) به اين قانون شدند و ابراز داشتند اين قانون با نام آزادي عقيده و انديشه، مروج منکرات در جامعه است و حتي مي تواند در سايه شعار مساوات بنيان خانواده را در کشور فرو بپاشد. اين بيانيه دليل ديگر مخالفتش را در اين نکته دانست که ليبرال ها با هشياري برخي واژه ها را در پيش نويس مذکور وارد کردند که مي تواند تفسيرهاي متفاوتي داشته باشد تادر مواقع لزوم بتوانند از تفسيرهاي غربي منطبق با آزادي و مساوات براي اين مواد قانوني بهره بگيرند.

• دفتر "اسماعیل هنیه" نخست ‌وزیر دولت منتخب فلسطین در بیانیه‌ای اعلام کرد که رئیس جمهور مصر در تماس تلفنی با هنیه بر حمایت مصر از غزه و فلسطینیان تاکید کرد.
به گزارش المنار، دفتر هنیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که "محمد مرسی" با هنیه تماس تلفنی برقرار و طی آن عید سعید قربان را به وی تبریک گفت.
مرسی در این گفتگوی تلفنی تصریح کرد که مصر از غزه و ملت فلسطین حمایت خواهد کرد و همواره در کنار غزه بوده و هرگز در قبال هر گونه تجاوزی علیه ملت فلسطین سکوت نخواهد کرد. مرسی همچنین گفت که همه مصالح و مواد لازم جهت بازسازی نوار غزه به این منطقه وارد خواهد شد.
در این بیانیه آمده است که هنیه نیز تاکید کرد ممکن نیست مصر در محاصره علیه غزه و یا هر گونه تجاوزی به غزه دست داشته باشد و این امر نشان می‌دهد که مصر به دایره رهبری و ابتکار عمل منتقل شده است.

• وزیر منابع آبی مصر اعلام کرد قاهره با تاکید بر همکاری بهتر با کشورهای حوزه رود نیل و طرح چندین پروژه مشترک در نظر دارد از بروز اختلافات بیشتر با این کشورها خودداری ‌کند.
به گزارش المصری الیوم، "محمد بهاء‌الدین" تاکید کرد که پروژه سد بزرگ اتیوپی هنوز در مرحله تحقیقات اولیه و اکتشافی است. وی افزود که مصر پس از سفر "محمد مرسی" رئیس جمهور مصر به اتیوپی و اوگاندا به دنبال یافتن راهکارهایی است تا از تشدید اختلاف با کشورهای حوزه رود نیل اجتناب کند.
وزیر منابع آبی مصر همچنین اظهار داشت: کارشناسان این وزارتخانه برای همکاری بهتر با کشورهای حوزه رود نیل پیشنهاداتی را مطرح کرده‌اند و اگر مصر طرح احداث این سد را تصویب کند، توافقنامه مشترکی بین مصر و سودان نیز منعقد خواهد شد تا سهم دو کشور از آب رود نیل تغییر نکند.
این در حالی است که اتیوپی طرح احداث این سد را در اواسط سال 2011 با این ترس و نگرانی آغاز کرد که مبادا با احداث این سد سهم آب مصر و سودان از رود نیل تغییر یابد. بهاء‌الدین همچنین یادآور شد، مصر و سودان توافق کرده‌اند تا در جلسه وزرای منابع آبی کشورهای حوزه رود نیل که انتظار می‌رود در ماه نوامبر برگزار شود، طرح‌ های مشترک خود را ارائه کنند. کمیته سه جانبه‌ای از دولت مصر، سودان و اتیوپی در حال بررسی میزان تاثیر احداث سد جدید اتیوپی بر سهم هر یک از این کشورها از آب رود نیل است.

• وزیر مشاور قطر برای دیدار با مقامات مصری و بررسی راهکارهای تقویت مناسبات دوجانبه وارد قاهره شد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، "شیخ حمد بن ناصر بن جاسم آل ثانی" وزیر مشاور و دبیرکل شورای خاندان حاکم قطر با هواپیمای ویژه از جده عازم مصر شد. وی در این دیدار دو روزه با تعدادی از مقامات مصری دیدار خواهد کرد و در این دیدارها آخرین وضعیت منطقه و راهکارهای تقویت مناسبات میان مصر و قطر با توجه به دیدار اخیر شیخ حمد بن خلیفه امیر قطر از مصر که هفته گذشته انجام شد، مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
برخی منابع در قاهره اعلام کردند که معاون وزیر دفاع عربستان سعودی در این سفر با مقاماتی از وزارت دفاع مصر دیدار کرده و راهکارهای تقویت همکاری‌های دو جانبه بویژه در زمینه نظامی و تمرین‌های نظامی مشترک و تبادل تجربه های نظامی را با هم بررسی کردند.

• معاون وزیر دفاع عربستان برای تقویت همکاری های نظامی این کشور با مصر به قاهره سفر کرد.
به گزارش خبرگزاری آلمان، "امیر خالد بن سلطان بن عبدالعزیز "معاون وزیر دفاع عربستان سعودی در رأس هیئتی بلندپایه با هواپیمای ویژه در سفری دو روزه به مصر رفت، وی در این دیدار قرار است با تعدادی از مقامات مصری دیدار کند. برخی منابع در قاهره اعلام کردند که معاون وزیر دفاع عربستان سعودی در این سفر با مقاماتی از وزارت دفاع مصر دیدار کرده و راهکارهای تقویت همکاری های دو جانبه بویژه در زمینه نظامی و تمرین‌های نظامی مشترک و تبادل تجربه های نظامی را با هم بررسی کردند.
سفر این هیئت نظامی سعودی به مصر بعد از سفر یک هیئت مصری به ریاست "صدقی صبحی" رئیس ستاد نیروهای مسلح مصر به عربستان که ماه گذشته صورت گرفته بود، انجام شده است.

• "الكساندر لوكاشويچ" سخنگوي وزارت امور خارجه روسيه اعلام كرد "سرگئي لاوروف در سفر به مصر با محمد مرسي" رئيس جمهور و "محمد كامل عمرو" همتاي مصري "خود ديدار خواهد كرد.
به گزارش خبرگزاري آلمان، وزير امور خارجه روسيه در اولين مرحله از سفر دوره اي به خاورميانه اوايل ماه نوامبر وارد مصر مي شود .سخنگوي وزارت خارجه روسيه به خبرگزاري ريانووستي گفت: سفر لاوروف به قاهره فرصت بسيار خوبي براي گفتگوي مستقيم رهبران جديد مصر درباره مسائل مهم منطقه و روابط و مناسبات دوجانبه مسكو و قاهره است.
وزير امور خارجه روسيه در سفر به قاهره همچنين با "نبيل العربي" دبيركل اتحاديه عرب ديدار خواهد كرد .لوكاشويچ افزود لاوروف در ادامه سفر دوره اي خود به اردن خواهد رفت .

• يك پايگاه عرب زبان با اشاره به ديدار سياستمداران سلفي مصر با مقامات آمريكايي، آن را نشانه نفاق و دورويي آن ها دانست.
به گزارش پايگاه نهرين نت با اشاره به عوام فريبي سلفي هاي مصر آورده است: روزنامه نيويورك تايمز آمريكا از بازديد سلفي هاي مصر با ديپلمات هاي آمريكايي خبر داده است.
ناظران امور مصر اين موضوع را نشانه دوگانگي در مواضع جريان هاي سلفي مي دانند كه از يكسو در ظاهر شعار مرگ بر آمريكا سر مي دهند و از سوي ديگر با ديپلمات هاي آمريكايي در سفارت اين كشور در قاهره ديدار و رايزني مي كنند. نيويورك تايمز مي نويسد، سياستمداران سلفي به بازديد كنندگان عادي سفارت آمريكا در قاهره تبديل شده اند تا از روند دموكراسي در مصر مطلع شوند!
پايگاه نهرين نت در ادامه بيان كرد، سلفي ها همواره تلاش كرده اند از احساسات ملي گرايانه مصري ها براي تحقق اهداف خود بهره برداري كنند.
اين پايگاه مي افزايد، سلفي ها در تظاهرات مردم مصر عليه فيلم موهن به ساحت حضرت محمد(ص) خواستار قطع روابط با آمريكا و اخراج سفير و تحريم كالاهاي آمريكايي مي شوند، اما از سوي ديگر غلام حلقه به گوش آمريكا هستند.
پايگاه مذكور مي نويسد، علاوه بر گسترش ارتباطات با اعضاي سفارت آمريكا در قاهره آن ها به آمريكا سفر مي كنند تا با مقامات ارشد وزارت خارجه، امنيت ملي، و ديگر نهادهاي مربوط به خاورميانه و امور مصر اين كشور ديدار كنند.
شايان ذكر است سلفي هاي مصر در قالب حزب النور توانسته اند به كرسي هايي در پارلمان مصر دست پيدا كنند. روياي آن ها ايجاد حكومتي مشابه سعودي در مصر است.

• پنج مسیحی قبطی مصری روز یکشنبه (91.08.07) در درگیری های قومی بین مسیحیان و مسلمانان در اطراف کلیسیایی در جنوب قاهره زخمی شدند.
این درگیری ها در روستایی در منطقه بنی سوف روی داد اما پس از دخالت نیروهای امنیتی آرامش به آنجا بازگشت. درگیری های قومی بین قبطیان که شش تا 10 درصد جمعیت مصر را تشکیل می‌دهند و مسلمانان، بخصوص در مناطق روستایی امری متداول است ودر مواردی کشته نیز برجا می‌گذارد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از قاهره، حادثه روز یکشنبه در حالی روی داد که قبطیان ارتدوکس پس از مرگ رهبر روحانی خود در ماه مارس، آماده انتخاب رهبر جدیدی می‌شوند. این درحالی است که پس از انتخاب "محمد مرسی"، مسیحیان قبطی نگران افزایش اسلام گرایی در این کشور شده‌اند.

• عضو هیئت عالی حزب آزادی و عدالت (شاخه سیاسی جنبش اخوان ‌المسلمین مصر) بر مخالفت با تحریم‌های تحمیلی علیه ایران تاکید و اعلام کرد از سرگیری روابط بین قاهره و تهران ضروری است.
"سامح نصحی" گفت که احزاب سیاسی باید به دنبال مصحلت مصر به دور از منافع شخصی باشند و این نخستین بار در تاریخ است که ملت مصر قانون اساسی را خود تعیین می‌کند.
گروه‌های سیاسی منافع ملی را بر منافع گروهی ترجیح دهند. وی درباره هجمه رسانه‌ای و داخلی گروه های سیاسی علیه اخوان‌المسلمین و حزب آزادی و عدالت اظهار داشت، این هجمه‌ها هیچ دلیل منطقی و توجیهی ندارد بلکه تنها انگیزه آن منافع شخصی است بر این اساس بنده از همه می خواهم که به گفتگوی ملی برای ترجیح دادن مصلحت وطن به منافع شخصی که برخی‌ها سعی دارند بر عکس آن را عمل کنند، روی آورند.
سامح نصحی در خصوص طرح نهضت "مرسی" نیز گفت که این طرح تنها برای حزب آزادی و عدالت نیست بلکه طرحی برای همه مصری‌ها و گروه‌های سیاسی است و از زمان روی کار آمدن "محمد مرسی" اهتمام به شهرهای مهم و جدید بیشتر شده است زیرا ما تنها در 6 درصد مساحت مصر زندگی می‌کنیم و بر اساس این طرح باید این مساحت به 15 درصد افزایش یابد.
وی در رابطه با تهدیدات رژیم صهیونیستی علیه سینا نیز تصریح کرد که این تهدیدات تنها سخنانی توخالی و بی‌اساس است و اين رژيم سعی دارد مصر را به سمت جنگ کلامی سوق دهد اما در حقیقت رژيم صهيونيستي توان ورود به جنگ با مصر را ندارد و نیروهای مسلح مصری از قدرت بازدارندگی برای مقابله با هر گونه تجاوزی و محافظت از امنیت و ثبات کشور برخوردار هستند.
عضو هیئت عالی حزب آزادی و عدالت مصر درباره روابط مصر و رژیم صهیونیستی نیز تصریح کرد، ارتباط مصر و رژيم صهيونيستي تنها از طریق توافقنامه صلح است نه بیشتر و مادامی که اين رژيم به این توافقنامه پایبند باشد و آن را محترم بشمارد ما نیز در حزب آزادی و عدالت و مرسی و نهاد ریاست جمهوری در چارچوب احترام متقابل و عدم دخالت در امور داخلی هیچ کشوری، به آن پایبند خواهیم بود.
"نصحی" در ادامه درباره روابط مصر و ایران نیز تاکید کرد که باید روابط دو طرف با قدرت بیشتری از سرگرفته شود زیرا هیچ دلیلی برای عدم ازسرگیری روابط بین قاهره و تهران وجود ندارد؛ رژیم سابق نوعی ترس از ایران در میان ملت مصر ایجاد کرده بود اما در حقیقت برنامه‌های طرف‌های خارجی را اجرا می‌کرد اما در حال حاضر ضرورت دارد که روابط بین قاهره و تهران از منظر تاریخ و تمدن که مصر را به سرزمین فارس مرتبط می‌سازد و نیز منافع مشترک دو کشور، ازسر گرفته شود و ما منکر نقش ایران در جنگ اکتبر و نقش آن در قبال قضیه فلسطین نیستیم.
وی در پایان درباره اعمال تحریم‌های تحمیلی علیه ایران نیز تاکید کرد که اعمال تحریم‌ها علیه ایران بر خلاف قوانین و عرف بین‌المللی است و ما نیز با آن مخالف هستیم و این امر نشان می‌دهد که جامعه جهانی سیاست یک بام و دو هوا در تعامل با کشورها دارد و اگر اعمال تحریم‌ها علیه ایران برای آن است که ایران دست از برنامه هسته‌ای خود بردارد پس ابتدا باید این کار را با رژيم صهيونيستي کرد که برنامه آن تحت نظارت آژانس درآید و از در اختیار داشتن سلاح‌های هسته‌ای ممانعت شود در غیر این صورت تا زمانی که برخی قدرت‌ ها در منطقه بدون هیچ ضابطه و قانونی،سلاح هسته‌ای در اختیار دارند، این حق ایران و یا هر کشور دیگری است که سلاح و برنامه هسته‌ای برای حفاظت از سرزمین خود داشته باشد.

• در پي درگذشت "پاپ شنودا سوم" در مارس امسال، قبطي هاي مسيحي مصر روز دوشنبه (91.08.08)رهبر معنوي جديد خود را برمي گزينند.
به گزارش خبرگزاري فرانسه، مرگ شنودا كه به مدت چهار دهه رهبري كليساي مصر را برعهده داشت زمينه را براي انتخاب اسقف اعظم جديد اين كشور در دوران بعد از انقلاب مصر فراهم كرد؛ دوراني كه مملو از تنش هاي فرقه اي فزاينده است.
پنج نامزد ازجمله دو اسقف و سه راهب براي تصدي عنوان صد و هجدهمين پاپ اسكندريه رقابت مي كنند.
شورايي متشكل از روحانيون برجسته مسيحي، مقامات رسمي قبطي كنوني و سابق، مشاوران محلي و خبرنگاران روز دوشنبه در راي گيري براي انتخاب پاپ جديد شركت مي كنند.

• دستگاه ‌های امنیتی مصر 4 باند تشکیلات القاعده که تعداد آن ها هنوز مشخص نیست، شناسایی کردند که این باندها قصد ترور "محمد مرسی" رئیس‌جمهور مصر در روز عید قربان را داشتند.
به گزارش روزنامه الرأی کویت، دستگاه‌های امنیتی مصر 4 باند تشکیلات القاعده که عناصر آن از تونس، لیبی، فلسطین و مصر هستند، شناسایی و دستگیر کردند که این باندها با باندی که اخیرا در شهر نصر کشف شد، مرتبط هستند.
بر اساس این گزارش نیروهای امنیتی فعال در عملیات پاکسازی سینا موفق شدند 5 نفر از عناصر وابسته به گروه‌های سلفی جهادی را دستگیر کنند.
به گفته منابع امنیتی، این گروه‌های چهارگانه دارای تشکیلات خوشه‌ای بوده و طرح‌های واحدی برای اجرای تعدادی از عملیات‌های ترور شخصیت‌های مصری از جمله مرسی در نخستین روز عید قربان داشته‌اند اما موفقیت دستگاه‌های امنیتی در شناسایی باند القاعده در شهر نصر و دستگیری تعدادی از افراد وابسته به این چهار باند باعث شد که این طرح آن ها ناکام بماند.
بنابر این گزارش دستگاه‌های وابسته به وزارت کشور مصر همچنین یک انبار مواد منفجره در شهر برج العرب در شمال غربی قاهره که وابسته به باند تروریستی است، کشف کردند که مقادیر زیادی مواد منفجره در داخل آن هست.

• روزنامه صهیونیستی «معاریو» در گزارشی اعلام کرد وزیر دفاع مصر از پاسخ دادن به تماس‌های تلفنی "ایهود باراک" وزیر جنگ رژیم صهیونیستی خودداری می‌کند.
معاریو در گزارشی نوشت که "عبدالفتاح السیسی" بارها از پاسخ دادن به تماس‌های تلفنی باراک امتناع کرده و همین امر باعث نوعی سرخوردگی در میان صهيونيست ها شده است بویژه اینکه آن ها به ارتقای سطح روابط نظامی دو طرف پس از انقلاب امیدوار بودند.
بر اساس این گزارش قاهره اخیرا سفر یک هیئت از مسئولان ارشد سیاسی و دیپلماتیک مصری به سرزمين هاي اشغالي را لغو کرده است و این اقدام باعث شده است که صهيونيست ها اطمینان حاصل کنند که بحرانی در روابط با قاهره بوجود آمده است.
یک دیپلمات غربی نیز در این باره به معاریو گفت که "محمد مرسی" رئیس جمهور مصر تحت هیچ شرایطی به ارتقای سطح روابط با رژيم صهيونيستي تمایل ندارد و می‌توان روابط دوجانبه بین مصر و اين رژيم را روابط یخ‌زده سیاسی توصیف کرد که حیاتی در آن نیست.
این مقام دیپلماتیک که اخیرا نیز برای فعال‌سازی روابط بین مصر و رژيم صهيونيستي میانجی‌گری کرده بود، تصریح کرد که قاهره سطح پائین روابط با ان رژيم را حفظ خواهد کرد.
معاریو در ادامه به اوضاع دشوار دیپلمات‌های صهيونيست در قاهره اشاره کرد که تنها سه روز هفته مشغول کار بوده و به دور از خانواده‌های خود هستند و حتی تا کنون مقر رسمی برای سفارت اين رژيم تعیین نشده است.

• جماعت اسلامی و حزب سازندگی و توسعه مصر تصمیم دارد عصر روز سه‌شنبه (91.08.09) در مقابل دفتر دادستان کل این کشور تجمع اعتراض ‌آمیز برگزار و برکناری دادستان دوره "مبارک" را خواستار شود.
به گزارش پایگاه الیوم السابع، جماعت اسلامی مصر در بیانیه‌ای از همه گروه‌ها و احزاب اسلامی و ملی و گروه‌های انقلابی این کشور خواست تا در تجمع اعتراض‌آمیز عصر روز سه‌شنبه در مقابل دفتر "عبدالمجید محمود" دادستان کل مصر شرکت کنند.
در بیانیه این جماعت آمده است که این تجمع اعتراض آمیز برای تحقق یکی از مهم‌ترین اهداف انقلاب 25 ژانویه برگزار می‌شود.
کارشناسان و تحلیلگران سیاسی مصر اصرار دادستان کل دوره حسنی مبارک در سمت خود را دلیلی بر این می‌دانند که وی شاه کلید فساد را در اختیار دارد و ترس از این دارد که در صورت برکناری بسیاری از مسائل پشت پرده جنایت‌ های صورت گرفته در مصر افشا شود. مردم مصر بویژه پس از تبرئه متهمان حادثه کشتار الجمل، دادستان کل را مسئول این تبرئه دانسته و بر عزل وی اصرار دارند.

• دولت قاهره از احداث دو منطقه صنعتی در الجزایر و اتیوپی با هدف تقویت روابط تجاری و سرمایه‌گذاری در این کشورها خبر داد.
به گزارش رسانه‌های خبری مصر، قاهره در نظر دارد در راستای تقویت روابط اقتصادی با کشورهای آفریقایی دو منطقه صنعتی در الجزایر و اتیوپی احداث کند. "هشام قندیل" نخست‌وزیر مصر در جریان سفر دو روزه خود به الجزایر گفت: قاهره امیدوار است که حجم سرمایه‌گذاری را در کشورهای شمال آفریقا افزایش دهد. قاهره و الجزیره توافق کردند تا در راستای تولید مصالح ساختمانی یک منطقه صنعتی در الجزایر احداث شود.
نخست‌ وزیر مصر از احداث 2.5 میلیون واحد مسکونی در الجزایر تا قبل از پایان سال 2014 خبر داد و تاکید کرد که شرکت‌های عمرانی در مصر به این پروژه کمک شایانی می‌کنند. در این گزارش همچنین آمده است که دولت اتیوپی اعلام کرد زمینی به مساحت یک میلیون متر مربع در اختیار مصر قرار می‌دهد تا با هدف تقویت روابط تجاری و سرمایه‌گذاری بین مصر و کشورهای حوزه رود نیل و با کمک مهندسان مصری در این محل یک منطقه صنعتی احداث شود.
این در حالی است که "حاتم صالح" وزیر صنعت و بازرگانی خارجی مصر قبلاً اعلام کرده بود حوزه بانکداری اتیوپی بین 50 تا 70 درصد منابع مالی موردنیاز برای پروژه‌های سرمایه‌گذاری مصر را تامین می‌کند.

• وزیر امور خارجه مصر روز سه شنبه (91.08.09) اعلام کرد کشورش از تلاش‌های فلسطین در سازمان ملل حمایت می کند .
به گزارش خبرگزاری شین‌هوا ، "محمد کامل عمرو" در دیدار با "نبیل شعث" عضو ارشد کمیته مرکزی جنبش فتح به او اطمینان داد قاهره از تلاش های تشکیلات خودگردان برای دستیبابی به وضعیت کشور غیر عضو در سازمان ملل متحمد پشتیبانی خواهد کرد.
خبرگزاری الشرق الاوسط مصر به نقل از محمد کامل عمرو گزارش داد، مصر از هیچ تلاشی برای کمک به فلسطینی ها در سازمان ملل متحد با هدف تحقق خواسته ای مردم فلسطین دریغ نخواهد کرد .
نبیل شعث نیز در دیدار با محمد کامل عمرو پیام "محمود عباس" رئیس تشکیلات خودگردان را تقدیم او کرد. عباس در این پیام اعلام کرد تشکیلات خودگردان مصمم است با حضور در سازمان ملل در ماه نوامبر آینده خواسته فلسطینی ها را محقق سازد.
شعث در دیدار با کامل عمرو گفت تشکیلات خودگردان فلسطین در شرایط فعلی به حمایت دیپلماسی مصر نیاز دارد تا برخی از کشورهایی اروپایی را متقاعد سازد در نشست مجمع عمومی سازمان ملل به نقع خواسته فلسطینی ها رای بدهند .شعث افزود کشورهای آفریقایی، آمریکای لاتین و آسیایی با تقاضای فلسطین برای پیوستن به سازمان ملل به عنوان کشور غیر عضو در این سازمان موافقند ولی کشورهای اروپایی تاکنون موضع نهایی خود را اعلام نکرده اند .

• رئیس جمهوری مصر حمله رژیم صهیونیستی به سودان را محکوم کرد.
به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، "یاسرعلی" سخنگوی ریاست جمهوری مصر تأکید کرد، "محمد مرسی" در تماس تلفنی با "عمر البشیر" همتای سودانی خود، حمله به سودان را محکوم و تأکید کرد که مصر در انتظار تکمیل تحقیقات در این زمینه است.

• فعالان سياسي مصر در اعتراض به ناکامي رئيس جمهوري در اجراي وعده‌هاي خود، در رسانه ها به اشکال مختلف از وي انتقاد مي کنند.
"محمد مرسي" رئيس جمهوري مصر پس از پيروزي در انتخابات وعده تحق مطالبات مردم ظرف 100 روز را داد ولي اين وعده ها هنوز عملي نشده است. گزارش المصريون حاکي است، فعالان سياسي نيز در اعتراض به ناکامي مرسي در اجراي برنامه 100 روزه خود در رسانه ها مطالب انتقاد آميز عليه وي منتشر مي کنند و اخيرا فيلمي نيز توليد کرده اند .
المصريون درگزارش خود مي افزايد، مردم همچنان منتظر تحقق وعده هاي مرسي که موسوم به طرح «نهضت» است، مي باشند .
روزنامه الاهرام چاپ مصر اخيرا نوشت، 57 درصد مردم مصر از عملکرد مرسي راضي نيستند و از وي مي خواهند که همه وعده هاي خود را اجرا کند .

• مقامات امنیتی مصر پنج فرد مسلح را که قصد داشتند در جریان تعطیلات عید قربان به مکان های گردشگری صحرای سینا حمله کنند بازداشت کردند.
روزنامه الحیات چاپ لندن روز سه شنبه (91.08.09) به نقل از مقامات مصر نوشت این پنج نفر با یک گروه تروریستی در شهر ناصر در ارتباط هستند و قصد داشتند به مکان های گردشگری در شرم الشیخ و ذهب در صحرای سینا حمله کنند. به گفته مقامات مصر این پنج نفر داخل یک چادر بازداشت شدند و مواد منفجره، مهمات، نارنجک، آرپی‌جی و سلاح های خودکار به همراه داشتند. مقامات مصر افزودند یکی از اعضای این گروه افسر سابق ارتش مصر بوده است. به گزارش یونایتدپرس از قاهره و بنا بر اعلام مقامات مصر گمان می رود این افراد با افرادی در ارتباط باشند که ماه گذشته به کنسولگری آمریکا در شهر بنغازی لیبی حمله کردند؛ در جریان این حمله سفیر آمریکا و سه آمریکایی دیگر کشته شدند. از زمان افزایش حضور نیروهای امنیتی و نظامی در صحرای سینا بیش از صد فرد مسلح در این منطقه بازداشت شده اند.

• یکی از مقامات بلندپایه تشکیلات خودگردان فلسطین از تحویل 350 هزار لیتر سوخت قطر به نوار غزه خبر داد.
به گزارش خبرگزاری «معا»، "عمرو هدهود" گفت: مقامات مصری 350 هزار لیتر سوخت اهدایی قطر به نوار غزه را از طریق سرزمین‌های اشغالی تحویل دادند.
وی افزود که مسئولان مصری 7 کامیون حامل سوخت به مقدار 350 هزار لیتر را از طریق گذرگاه «العوجا» به فلسطینی‌ها تحویل دادند. این مقام تشکیلات خودگردان همچنین اظهار داشت که برنامه تحویل این سوخت به دلیل بسته بودن مرزهای رژيم صهيونيستي در بحبوحه حملات هوایی اين رژيم به غزه متوقف شده بود. هدهود تصریح کرد، از ماه مه تاکنون 6.3 میلیون لیتر سوخت اهدایی قطر به غزه انتقال یافته است.
براساس این گزارش، قطر برای کمک به حل بحران انرژی در غزه 27 میلیون لیتر سوخت به مردم این سرزمین اهدا کرده است. این سوخت قبلاً به مصر تحویل شده بود و قرار بود از طریق مرز با فلسطين اشغالي به غزه انتقال یابند.
در همین راستا رسانه‌های گزارش دادند که "محمد مرسی" رئیس جمهور مصر دستور داد تا سریعا محموله بزرگی از کمک‌های دارویی و مواد غذایی به نوار غزه ارسال شود و دو وزارتخانه برق و نفت را نیز به تامین برق و گازوئیل نوار غزه مامور کرد.

• يكي از مقامات وزارت جنگ رژيم صهيونيستي با انتقاد از قدرت گرفتن اخوان المسلمين در مصر اعلام كرد رئيس جمهوري اين كشور تمايلي به گفتگو با تل آويو ندارد.
به گزارش هاآرتض، "عاموس گلعاد" با ديكتاتور خواندن اخوان المسلمين اعلام كرد كه "محمد مرسي" با رژيم صهيونيستي مذاكره نمي كند.
"گلعاد" كه در يك جمع دانشجويي در هرتزليا سخن مي گفت در ادامه افزود: برخلاف تمايل براي برقراري دموكراسي در مصر، يك ديكتاتوري وحشتناك در اين كشور مستقر شده است. وي در ادامه درباره معاهده سازش رژيم صهيونيستي با مصر نيز اظهار داشت، هر چند دولت جديد مصر خواهان گفتگو با رژيم صهيونيستي نيست، ولي ما بايد از پيمان صلح خود با اين كشور مراقبت كنيم. وي در ادامه گفت: رهبران مصر و رژيم صهيونيستي هيچ نوع ارتباطي با يكديگر نداشته و گفتگو نيز بين سياستمداران دو طرف انجام نشده و در آينده نيز انجام نمي شود، آن ها نمي خواهند با ما مذاكره كنند.
هاآرتض در ادامه مي نويسد، اين سخنان گلعاد در حالي است كه در ماه جولاي نامه اي از جانب محمد مرسي به "شيمون پرز"، رئيس رژيم صهيونيستي، ارسال شده بود. اين روزنامه در پايان به چالش هاي پيش آمده ميان تل آويو و قاهره پس از سرنگوني مبارك اشاره كرده و مي نويسد، در همين حال عده اي اعلام مي كنند كه قطع صادرات گاز مصر به سرزمين هاي اشغالي در ماه هاي گذشته حكايت از آن دارد كه حكومت جديد مصر تمايلي به ارتباط با رژيم صهيونيستي دارد.
"محمد شعيب" رئيس شركت گاز مصر (ايگاس) اعلام كرد كه توقف صادرات گاز به سرزمين هاي اشغالي به خاطر پايبند نبودن طرف صهيونيست به تعهدات مالي خويش است و اين اقدام هيچ دليل سياسي ندارد، شعيب افزود كه ايگاس قبل از قطع جريان گاز، شوراي نظامي حاكم را در جريان قرار نداده و فقط به دولت انتقالي اطلاع داده است!
اما "يوال اشتاينيتس" وزير اقتصاد رژيم صهيونيستي در اولين واكنش رسمي رژيم صهيونيستي اين اقدام دولت مصر را تهديد كننده پيمان صلح كمپ ديويد ميان طرفين دانست.

• "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه یکشنبه (91.08.14) سفر خود را به مصر و اردن با هدف گفتگو درباره بحران سوریه و مناقشه بین عرب ها و رژیم صهیونیستی آغاز خواهد کرد.
به گزارش خبرگزاری ایتارتاس از مسکو، وزارت امور خارجه روسیه با انتشار بیانیه اعلام کرد لاوروف در سفر چهارم و پنجم نوامبر خود به مصر با "محمد مرسی" رئیس جمهور و همچنین "محمد کامل عمرو" وزیر امور خارجه این کشور دیدار خواهد کرد .
در بیانیه وزارت امور خارجه روسیه آمده است این سفر فرصتی برای ما خواهد بود تا در گفتگوهای مستقیم با رئیس جمهور جدید مصر درباره چشم انداز روابط تجاری و اقتصادی قاهره و مسکو گفتگو کنیم.
"لاوروف" در قاهره همچنین با "نبیل العربی" دبیرکل اتحادیه عرب نیز گفتگو خواهد کرد. محور اصلی گفتگوهای لاوروف و العربی بر چگونگی پایان دادن به بحران در سوریه متمرکز خواهد بود .وزیر امور خارجه روسیه پس از مذاکرات خود در مصر عازم اردن خواهد شد .
لاوروف در سفر خود به اردن که ششم نوامبر انجام می شود با عبدالله دوم پادشاه و همچنین ناصر جوده وزیر امور خارجه این کشور دیدار خواهد کرد .

• وزیر امور خارجه مصر در سفر دو روزه به قبرس با رئیس جمهور، وزیر امور خارجه و رئیس پارلمان این کشور درباره راه های تقویت روابط و همکاری دو جانبه در موضوعات مختلف گفتگو کرد .
"محمد کامل عمرو" در سفر دو روزه به قبرس که جمعه شب (91.08.12) به پایان رسید، با "دیمیریس کریستوفیاس" رئیس جمهور ، "ایراتو کوزاکو" وزیر خارجه و "پانماجز اومیرد" رئیس پارلمان قبرس درباره توسعه همکاری دو کشور در زمینه های سیاسی، اقتصادی و انرژی و نیز مسائل مهم منطقه ای و بین المللی مورد علاقه دو کشور به ویژه در منطقه مدیترانه گفتگو کرد .
به گزارش خبرگزاری آلمان از قاهره، وزیر امور خارجه مصر در حالی به قبرس سفر کرد که این کشور هم اکنون رئیس دوره ای اتحادیه اروپا است .
"بدر عبد العاطی" معاون وزیر اتحادیه اروپا و غرب اروپا، محمد کامل عمرو را دراین سفر همراهی می کرد .

• منابع آگاه از سفر یک هیئت از وزارت دفاع عراق به قاهره برای امضای قراردادی درباره آموزش ارتش عراق خبر دادند.
به گزارش خبرگزاری «براثا»، سفارت عراق در قاهره اعلام کرد که یک هیئت کارشناسی و فنی از وزارت دفاع عراق، برای مذاکره با افسران مصری به منظور آموزش نیروهای ارتش عراق به قاهره سفر می‌کنند.
منابع آگاه اعلام کردند که این مذاکره شامل امضای یک قرارداد خرید اسلحه از مصر نیز خواهد شد. هرچند که نوع این سلاح‌ها و ارزش مالی این قرارداد روشن نیست.
"نزار خیرالله" سفیر عراق در قاهره با رد احتمال امضای قرارداد تسلیحاتی گفت که این هیئت فنی عراقی قراردادی را درباره استخدام مربیان نظامی امضا خواهند کرد. وی تاکید کرد که سطح روابط بغداد – قاهره بسیار مناسب است و مذاکرات هیئت عراقی با مقامات مصری در راستای رایزنی‌های وزیر دفاع عراق در سفر اخیرش به مصر است.

• هیئت بازرگانی ایتالیا متشکل از 50 تاجر و سرمایه گذار برای گفتگو با مقامات بلند پایه مصر وارد قاهره می شود.
سفارت ایتالیا در قاهره اعلام کرد هیئت بازرگانی این کشور در سفر دو روزه به
مصر با "هشام قندیل" نخست وزیر و "حاتم صالح" وزیر صنایع و "اسامه صالح" وزیر سرمایه گذاری مصر دیدار خواهد کرد .سفارت ایتالیا تاکید کرد پس از سفر "محمد مرسی" به رم در سپتامبر گذشته، انجمن دوستی و همکاری ایتالیا با مصر به ریاست انتونیو بادینی سفیر سابق ایتالیا در قاهره تلاشهای خود را برای حضور فعال بازرگانان و سرمایه گذاران ایتالیایی در مصر و تقویت همکاری دو کشور در زمینه های مختلف آغاز کرد .
به گزارش خبرگزاری آلمان از قاهره، هیئت بازرگانی ایتالیا در کنار دیدار با نمایندگان دولت با اعضای اتحادیه صنایع، اعضای اتاق بازرگانی و مجمع تجار مصر ملاقات خواهد کرد. 

  فرستادن مقاله
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

جهان از آفریقا چه می‌خواهد؟

۱۳۹۶/۶/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران:‌ تحولات مغرب عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات سودان (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات لیبی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات مصر (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات سودان (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات لیبی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مصر (174)

۱۳۹۵/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مصر (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات لیبی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات لیبی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مصر (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات سودان (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مصر (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات لیبی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات لیبی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات سودان (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مصر (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات لیبی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات سودان (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران:تحولات مغرب عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات مصر (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مصر (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات لیبی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات سودان (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

تحولات لیبی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مصر (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات لیبی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مصر (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مغرب عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مصر (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات لیبی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات سودان (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مغرب عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مصر (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات لیبی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مصر (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات لیبی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات سودان (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات سودان (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات لیبی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات مصر (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات مصر (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات سودان (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مصر (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات لیبی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات سودان (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مصر (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات لیبی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات لیبی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات سودان (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات سودان (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات لیبی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات سودان (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات لیبی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مصر (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات لیبی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات لیبی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات لیبی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات سودان (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات مصر (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مصر (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات لیبی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات مصر (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات سودان (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات لیبی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات سودان (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مصر (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مصر (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات سودان (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات لیبی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات سودان (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات سودان (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات لیبی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات مصر (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات لیبی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات لیبی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مصر (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات سودان (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات لیبی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات سودان (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات سودان (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات سودان (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات لیبی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات سودان (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات سودان (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات سودان (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مصر (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (117)

۱۳۹۳/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات سودان (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات سودان (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مصر (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات لیبی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات سودان (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (112)

۱۳۹۳/۹/۱۹

آفران: تحولات لیبی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات سودان (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات لیبی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات سودان (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مصر (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات سودان (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات لیبی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مصر (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات لیبی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات سودان (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات مصر (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات لیبی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات سودان (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولان مغرب عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (107)

۱۳۹۳/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات لیبی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات مصر (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات سودان (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مصر (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات لیبی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات سودان (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مصر (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات سودان (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات لیبی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات سودان (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات لیبی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات سودان (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات لیبی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مصر (98)

۱۳۹۳/۶/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات لیبی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مصر (96)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مصر (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات لیبی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات سودان (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات مصر (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات سودان (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مصر (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات لیبی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران : تحولات مغرب عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مصر (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات لیبی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات سودان (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات لیبی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مصر (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مصر (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مصر (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات لیبی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مصر (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات سودان (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مصر (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات سودان (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات مصر (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات لیبی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات سودان (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات سودان (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات لیبی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مصر (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات لیبی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات سودان (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات سودان (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات لیبی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مصر (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات لیبی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مصر (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربي (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربي (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مصر (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات لیبی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات سودان (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات مصر (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات لیبی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات لیبی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مصر (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی(70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات مصر (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات لیبی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات سودان (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات لیبی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات مصر (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی(68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات سودان (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات لیبی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مصر (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی(67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات مصر (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات لیبی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات سودان (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات سودان (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات لیبی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی(65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مصر (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مصر (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات لیبی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات سودان (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مصر (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات لیبی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات سودان (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات مصر (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

نگاه آفران: تحولات مصر 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات لیبی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

نگاه آفران: تحولات سودان 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: آفريقاي جنوبي اولين ايستگاه اجلاس كميسيون مشترك دولت تدبير و اميد

۱۳۹۲/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مصر (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات سودان (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

نگاه آفران: تحولات مغرب عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات لیبی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات سودان 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات سودان (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات لیبی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مصر (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات سودان (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات مصر (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات لیبی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات سودان (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات لیبی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات مصر (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مصر (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات لیبی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات سودان (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات مصر (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات مصر (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات سودان (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات لیبی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مصر (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات سودان (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات سودان (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات لیبی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مصر (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات سودان (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات لیبی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات سودان (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: گزارش تحليلي بر سفر رئيس جمهور ايالات متحده آمريكا به آفريقا

۱۳۹۲/۴/۱۶

آفران: تحولات لیبی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات سودان (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات لیبی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات سودان (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات مصر (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات سودان (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات سودان (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مصر (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات سودان (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات لیبی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات ليبي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی(34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مصر (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات لیبی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات سودان (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات ليبي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مصر (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات سودان (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات مصر(32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مصر (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: کودتا در آفریقای مرکزی

۱۳۹۲/۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات لیبی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات سودان (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مصر (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مصر (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات مصر (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات سودان (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات لیبی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مصر (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات لیبی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات مصر (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات سودان (23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۴

آفران: تحولات ليبي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات مغرب عربي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات آفریقای غیر عربی (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مصر (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات ليبي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات لیبی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات سودان (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات لیبی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مصر (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات سودان (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات لیبی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات مصر (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات سودان (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مغرب عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات لیبی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مصر (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات سودان (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات سودان (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مصر (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱

آفران:حسن الشیخ محمود رئیس جمهور جدید سومالی

۱۳۹۱/۶/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۲۶

دیدگاه اسلام گرایان درباره آینده قبطی ها در مصر

۱۳۹۱/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۱۹

تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: انتخابات كشور ليبي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (5)

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: عملکرد حزب اسلامی النهضة پس از انقلاب تونس

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (4)

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۷

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (3)

۱۳۹۱/۳/۲۴

انتخابات ریاست جمهوری مصر (2012)

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: عواقب پیروزی "احمدشفیق" در انتخابات

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (2)

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: میزان موفقیت اخوان المسلمین در بازیابی پایگاه مردمی خود

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (1)

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: حکم دادگاه مبارک به نفع نامزد اخوان تمام شد

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: بروز اعتراضات در مصر و نشانه رفتن نامزدی نخست وزیر مبارک

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۶

آفران:نظرات موافقان و مخالفان مرسی

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: وجوب توافق بین اخوان و نیروهای انقلابی علیه احمد شفیق

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۹

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۸

مصر و تهدیدات عمر سلیمان

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: انتخابات مصر صحنه پراکندگی آراء میان دو مجموعه اسلام گرا و مدنی

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: بررسی و تحلیل آخرین وضعیت انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: شعارهای انتخاباتی برخی نامزدهای برجسته انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.25

۱۳۹۱/۲/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.24

۱۳۹۱/۲/۲۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.23

۱۳۹۱/۲/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.20

۱۳۹۱/۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.19

۱۳۹۱/۲/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.18

۱۳۹۱/۲/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.17

۱۳۹۱/۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.16

۱۳۹۱/۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.13

۱۳۹۱/۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.12

۱۳۹۱/۲/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.11

۱۳۹۱/۲/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.10

۱۳۹۱/۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.09

۱۳۹۱/۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.05

۱۳۹۱/۲/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.04

۱۳۹۱/۲/۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.03

۱۳۹۱/۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.02

۱۳۹۱/۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.30

۱۳۹۱/۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.29

۱۳۹۱/۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.28

۱۳۹۱/۱/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.27

۱۳۹۱/۱/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.26

۱۳۹۱/۱/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.23

۱۳۹۱/۱/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.22

۱۳۹۱/۱/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.21

۱۳۹۱/۱/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.20

۱۳۹۱/۱/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.19

۱۳۹۱/۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.16

۱۳۹۱/۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.15

۱۳۹۱/۱/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.14

۱۳۹۱/۱/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.07

۱۳۹۱/۱/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.06

۱۳۹۱/۱/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.21

۱۳۹۰/۱۲/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.20

۱۳۹۰/۱۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.17

۱۳۹۰/۱۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.16

۱۳۹۰/۱۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.15

۱۳۹۰/۱۲/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.13

۱۳۹۰/۱۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.10

۱۳۹۰/۱۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.09

۱۳۹۰/۱۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.08

۱۳۹۰/۱۲/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.07

۱۳۹۰/۱۲/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.06

۱۳۹۰/۱۲/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.03

۱۳۹۰/۱۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.02

۱۳۹۰/۱۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.01

۱۳۹۰/۱۲/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.30

۱۳۹۰/۱۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.29

۱۳۹۰/۱۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.11.19

۱۳۹۰/۱۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.17

۱۳۹۰/۱۱/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.16

۱۳۹۰/۱۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.10

۱۳۹۰/۱۱/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.09

۱۳۹۰/۱۱/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.08

۱۳۹۰/۱۱/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.05

۱۳۹۰/۱۱/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.28

۱۳۹۰/۱۰/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.27

۱۳۹۰/۱۰/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.26

۱۳۹۰/۱۰/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.25

۱۳۹۰/۱۰/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.21

۱۳۹۰/۱۰/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.19

۱۳۹۰/۱۰/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.18

۱۳۹۰/۱۰/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.17

۱۳۹۰/۱۰/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.14

۱۳۹۰/۱۰/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.13

۱۳۹۰/۱۰/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.12

۱۳۹۰/۱۰/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.11

۱۳۹۰/۱۰/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.10

۱۳۹۰/۱۰/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.06

۱۳۹۰/۱۰/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.05

۱۳۹۰/۱۰/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.03

۱۳۹۰/۱۰/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.29

۱۳۹۰/۹/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.28

۱۳۹۰/۹/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.27

۱۳۹۰/۹/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.26

۱۳۹۰/۹/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.23

۱۳۹۰/۹/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.22

۱۳۹۰/۹/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.21

۱۳۹۰/۹/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.20

۱۳۹۰/۹/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.19

۱۳۹۰/۹/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.12

۱۳۹۰/۹/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.09

۱۳۹۰/۹/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.08

۱۳۹۰/۹/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.07

۱۳۹۰/۹/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.06

۱۳۹۰/۹/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.05

۱۳۹۰/۹/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.02

۱۳۹۰/۹/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.01

۱۳۹۰/۹/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.28

۱۳۹۰/۸/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.25

۱۳۹۰/۸/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.14

۱۳۹۰/۸/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.11

۱۳۹۰/۸/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.10

۱۳۹۰/۸/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.08

۱۳۹۰/۸/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.03

۱۳۹۰/۸/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.02

۱۳۹۰/۸/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.27

۱۳۹۰/۷/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.26

۱۳۹۰/۷/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.25

۱۳۹۰/۷/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 24 .7 .90

۱۳۹۰/۷/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.18

۱۳۹۰/۷/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.17

۱۳۹۰/۷/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.16

۱۳۹۰/۷/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.12

۱۳۹۰/۷/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.09

۱۳۹۰/۷/۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.06

۱۳۹۰/۷/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.05

۱۳۹۰/۷/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.03

۱۳۹۰/۷/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.30

۱۳۹۰/۶/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.28

۱۳۹۰/۶/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.27

۱۳۹۰/۶/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.26

۱۳۹۰/۶/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.22

۱۳۹۰/۶/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.20

۱۳۹۰/۶/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.06.19

۱۳۹۰/۶/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.16

۱۳۹۰/۶/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.15

۱۳۹۰/۶/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.14

۱۳۹۰/۶/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.13

۱۳۹۰/۶/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.12

۱۳۹۰/۶/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.08

۱۳۹۰/۶/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.07

۱۳۹۰/۶/۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.06

۱۳۹۰/۶/۶

آفریقا در هفته ای که گذشت (900527 الی 900602)

۱۳۹۰/۶/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.05

۱۳۹۰/۶/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.02

۱۳۹۰/۶/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.01

۱۳۹۰/۶/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.30

۱۳۹۰/۵/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.29

۱۳۹۰/۵/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.24

۱۳۹۰/۵/۲۴

آفران: انقلابیون لیبی در مقابل یک آزمون سخت

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900513 الی 900519)

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.23

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.22

۱۳۹۰/۵/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.19

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: صحنه جنگ لیبی پس از آغاز ماه رمضان

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.18

۱۳۹۰/۵/۱۸

آفران: محاکمه حسنی مبارک ؛ واکنش ها و پیامدها

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.17

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.16

۱۳۹۰/۵/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.15

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفریقا در هفته ای که گذشت (900506 الی 900512)

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفران: تحولات شمال آفر یقا - 90.05.12

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: آفريقاي شرقي؛ اهميت استراتژيك و افق هاي پيش رو

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.11

۱۳۹۰/۵/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.10

۱۳۹۰/۵/۱۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.09

۱۳۹۰/۵/۹

آفران: قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.08

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.05

۱۳۹۰/۵/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.04

۱۳۹۰/۵/۴

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (2)

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.03

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.02

۱۳۹۰/۵/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.01

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (1)

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.29

۱۳۹۰/۴/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.28

۱۳۹۰/۴/۲۸

آفران: دموکراسی در آفریقا

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.27

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (900416 الی 900422)

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.25

۱۳۹۰/۴/۲۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.22

۱۳۹۰/۴/۲۲

آفران: مراکش، تاریخ و جغرافیا

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.19

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: موریتانی پس از انقلاب های عربی

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.18

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفریقا در هفته ای که گذشت (900409 الی 900415)

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: مراکش پس از همه پرسی

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.15

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (پایانی)

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.14

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (2)

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.13

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (1)

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.12

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: دلیل حمایت آمریکا از انقلابیون و سازمان های مصری

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.11

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفریقا در هفته ای که گذشت (900402 الی 900408)

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تاثير عوامل اقتصادي بر انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.08

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.07

۱۳۹۰/۴/۷

آفران: نشانه های “همه پرسی نظامی" درباره رئیس جمهور آینده مصر

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.06

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: عدم تناسب نقش و حقوق زنان در افریقا

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.05

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: گزينه هايي دشوار سياست مصر در قبال انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.04

۱۳۹۰/۴/۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (900326 الی 900401)

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: بروز اختلاف در صفوف انقلابیون لیبی

۱۳۹۰/۴/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.01

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: تغییر پشت درب‌های الجزایر و مغرب پس از لیبی

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: اصلاحات در قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.31

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: مصادره انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.30

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.29

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: صف بندی احزاب تونسی برای انتخابات آینده

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفریقا در هفته ای که گذشت (900319 الی 900325)

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: آخرین تحولات سودان

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.28

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.25

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: اعطاي وام به مصر و ربودن انقلاب

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: بازیگران منطقه ای؛ تلاش برای مدیریت انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.24

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: انقلاب هاي عربي و سياست هاي آمريكا در قبال ايران

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: اختاپوس جاسوسی اسرائیل در تونس و مصر

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.23

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900311 الی 900318)

۱۳۹۰/۳/۲۱

آفران: بررسی نتایج انتخابات شهرداری ها در آفریقای جنوبی

۱۳۹۰/۳/۹

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی بنین

۱۳۹۰/۱/۲۸

انتخابات 2011 نیجریه

۱۳۹۰/۱/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (891205 الی 891211)

۱۳۸۹/۱۲/۱۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (891114 الی 891120)

۱۳۸۹/۱۱/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (891030 الی 891106)

۱۳۸۹/۱۱/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891023 الي 891029)

۱۳۸۹/۱۱/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891016 الي 891022)

۱۳۸۹/۱۰/۲۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891009 الي 891015)

۱۳۸۹/۱۰/۱۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891002 الي 891008)

۱۳۸۹/۱۰/۱۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890925 الي 891001)

۱۳۸۹/۱۰/۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890918 الي 890924)

۱۳۸۹/۹/۲۹

تقويم انتخابات سال 2011 ميلادي در آفريقا

۱۳۸۹/۹/۲۷

ماداگاسكار قانون اساسي 17 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۲۳

زيمبابوه ریاست جمهوری می 2011

۱۳۸۹/۹/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890911 الي 890917)

۱۳۸۹/۹/۲۰

ساحل عاج ریاست جمهوری 31 اکتبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۸

تانزانيا و زنگبار رياست جمهوري و پارلماني

۱۳۸۹/۹/۱۷

مصر قوه مقننه 28 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۷

اوگاندا رياست جمهوري و پارلماني 18 فوریه 2011

۱۳۸۹/۹/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890813 الي 890813)

۱۳۸۹/۸/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890729 الي 890805)

۱۳۸۹/۸/۸

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890722 الي 890728)

۱۳۸۹/۸/۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890715 الي 890721)

۱۳۸۹/۷/۲۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890708 الي 890714)

۱۳۸۹/۷/۱۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890625 الي 890701)

۱۳۸۹/۷/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890618 الي 890624)

۱۳۸۹/۶/۲۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890611 الي 890617)

۱۳۸۹/۶/۲۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890604 الي 890610)

۱۳۸۹/۶/۱۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890528 الي 890603)

۱۳۸۹/۶/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890521 الي 890527)

۱۳۸۹/۵/۳۰

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890514 الي 890520)

۱۳۸۹/۵/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890507 الي 890513)

۱۳۸۹/۵/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890431 الي 890506)

۱۳۸۹/۵/۹

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890424 الي 890430)

۱۳۸۹/۵/۲

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890417 الي 890423)

۱۳۸۹/۴/۲۶