نگاه آفران > آفران: تحولات مصر (44)

آفران: تحولات مصر (44)

تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۴/۳۰

تحولات مصر 44


وقایع مهم مصر از تاریخ 17/4/92 الی 24/4/92


• نخست‌وزیر موقت مصر تاکید کرد دولت جدید این کشور که تا دوشنبه آینده معرفی می‌شود دولت شایسته‌سالاران خواهد بود.
به گزارش "حازم الببلاوی"، نخست وزیر موقت مصر در اظهاراتی به روزنامه الاهرام این کشور گفت:حدود 70 درصد وزرا و کرسی های وزارتی در کابینه جدید تعیین شده اند و ترکیب کابینه به زودی نهایی خواهد شد و تا دوشنبه آینده اعلام می شود.
الببلاوی گفت:ترکیب گروه اقتصادی کابینه کاملا تکمیل شده و دکتر زیاد "بهاء الدین" به معاونت امور اقتصادی نخست وزیر برگزیده شده است.
نخست وزیر موقت مصر با تاکید بر اهتمام خود برای دعوت از نیروهای سیاسی به منظور مشارکت در کابینه این کشور گفت: دو معیار مشخص برای انتخاب اعضای کابینه مطرح است که همان شایستگی و اعتبار است و دولت جدید مصر دولت شایسته سالاران خواهد بود و بر اساس سهم بندی های سیاسی نخواهد بود.
منابع آگاه به الاهرام گفتند: از مهم ترین نامزدهای عضویت در کابینه جدید مصر تاکنون عصام حجی دانشمند ناسا برای تصدی کرسی تحقیقات علمی و دکتر دریه شرف الدین برای تصدی وزارت اطلاع رسانی و ابقای دکتر احمد درویش در مقام تصدی وزارتخانه توسعه اداری است.
الاهرام به نقل از منابع خود همچنین اعلام کرد که سرلشکرد احمد جمال الدین نامزد معاون نخست وزیر در امور امنیتی است.
روزنامه الاهرام همچنین اسامی شماری از وزرای کابینه آینده مصر را منتشر کرد: "احمد جمال الدین" به عنوان معاون نخست وزیر مصر در امور امنیتی معرفی خواهد شد.
بر اساس این گزارش، همچنین "جودت عبدالخالق" برای وزارت امور اجتماعی، "دریه شرفه الدین" برای وزارت اطلاع رسانی،"هانی قادری" برای وزارت دارایی، "محمد حجی" برای وزارت تحقیقات علمی و "عمرو حسب الله" برای وزارت صنایع پیشنهاد شده اند

• افراد مسلح در مصر به دو مرکز پلیس در حومه السلام در شهر عریش تیراندازی کردند.
شبکه خبری المیادین خبر داد که افراد مسلح به دو مرکز پلیس در حومه السلام در شهر عریش تیراندازی کردند.
این در حالی است که پنج‌شنبه شب (92.04.20) افراد مسلح با راکت به یک مرکز ایست و بازرسی در منطقه سینا حمله کردند که به کشته شدن یک سرگرد پلیس منجر شد.
افراد مسلح در هفته اخیر حملات خود به مراکز امنیتی ارتش و پلیس در منطقه سینا را افزایش داده‌اند به گونه‌ای که تاکنون چند نیروی ارتش و پلیس کشته یا زخمی شده اند.

• عزیمت طرفداران "محمد مرسی" رئیس جمهوری معزول مصر برای شرکت در تظاهرات در حمایت از وی و گروه اخوان‌المسلمین آغاز شد.
به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، هزاران نفر از طرفداران مرسی عزیمت به محل تحصن در میدان رابعه العدویه و النهضه را به منظور برگزاری تظاهرات گسترده با عنوان "جمعه پیشروی" آغاز کرده اند.
طرفداران "مرسی" شب در این دو محل در اعتراض به اقدام ارتش در سرنگونی دولت وی و بازداشت اعضای ارشد گروه اخوان المسلمین تحصن نامحدود کرده اند. "صلاح سلطان" دبیرکل شورای عالی امور اسلامی قرار است خطبه نماز جمعه در میدان النضهه را ایراد کند.
مخالفان و موافقان محمد مرسی رئیس جمهوری مخلوع مصر خود را برای زورآزمایی دیگری در خیابان های سراسر این کشور آماده می کنند.
مصر در اولین جمعه ماه مبارک رمضان شاهد برگزاری تظاهرات اردوگاه مخالفان و موافقان محمد مرسی رئیس جمهوری مخلوع مصر و دولت انتقالی جدید این کشور است.
ارتش مصر محمد مرسی را هفته گذشته خلع و "عدلی محمود منصور" را به ریاست جمهوری موقت این کشور انتخاب کرد که وی نیز اعلامیه قانون اساسی را صادر و "الببلاوی" را به عنوان نخست وزیر مامور تشکیل دولت کرد.
گروه اخوان المسلمین که محمد مرسی وابسته به آن است، قدرت جدید روی کار آمده در مصر را به رسمیت نشناخته و سرنگونی مرسی را کودتا توصیف و هرگونه همکاری با آن را رد کرده است.
از زمان برکناری مرسی، مخالفان و موافقان با حضور در خیابان ها به اعتراض و ضد و خورد با یکدیگر پرداخته اند و موافقان مرسی به طور مشخص در میدان رابعه العدویه و مخالفانش در میدان التحریر شهر قاهره تجمع کرده اند. در این زدوخوردها تاکنون دهها نفر کشت و صدها نفر دیگر زخمی شده اند.

• سردبير مستعفی روزنامه القدس‌العربی نوشت که همان طرحی که در عراق و سوریه در جریان است و ویرانی و میلیون‌ها کشته و زخمی بر جای گذاشته، در مصر در حال پیاده شدن است.
"عبدالباری عطوان" سردبیر مستعفی روزنامه القدس العربی در مقاله‌ای که یک روز قبل از استعفای خود از این روزنامه نوشت، تاکید کرد مسئولیت کشتاری که در مقابل مقر گارد ریاست جمهوری در قاهره صورت گرفت و در پی آن 50 نفر کشته و صدها تن زخمی شدند بر عهده ارتش مصر است. ارتش باید دارای انضباط بیشتری بوده و نسبت به حفظ جان مردم بسیار کوشا باشد. ارتش همچنین در حال حاضر بر کشور حاکم شده و حفظ جان مردم از مهمترین مسئولیت‌های آن است.
به نوشته القدس العربی، اینکه یک گروه تروریستی در بین تظاهرکنندگان وجود دارد، نمی‌تواند برای خیلی‌ها قابل قبول باشد. هر قدر این گروه خطرناک یا مسلح باشد قتل 50 نفر و زخمی شدن صدها تن که جراحت بیشتر آن ها وخیم است حاکی از وجود اشتهای زیاد برای قتل و اعمال بیش از حد قدرت است.
در ادامه این مقاله آمده است: مصر خشونت و آشفتگی‌های خونین را تجربه می کند و اوضاع امنیتی غیر قابل کنترل شده است. کسی که فکر می کند ارتش به منظور صیانت از امنیت ملی، دست به کودتا زده است، نمی‌تواند درکی درست و عمیق از اوضاع مصر داشته باشد.
وی با اشاره به موضع گیری شیخ الازهر در قبال حوادث اخیر مصر نوشت: دکتر "احمد الطیب" حق دارد در اعتراض به آشفتگی اوضاع تحصن کند اما این تحصن اعتراض‌گونه هیچ فایده‌ای برای او ندارد و اگر هم داشته باشد نتیجه معکوس خواهد داشت. شیخ طیب با اینکه احترام زیادی برای جایگاه علمی وی قائل هستیم، اما باید بگوئیم در شرایطی که ما و همگان انتظار داشتیم موضعی بی‌طرفانه اتخاذ کند و با همه جناح‌ها به طور یکسان برخورد کند با ورود به سیاست و تأیید کودتا مرتکب اشتباهی بزرگ شد.
عبدالبار عطوان نوشت: تمامی گروه‌های مردمی مصر می‌توانند اعتراضات مسالمت‌آمیز داشته باشند. از طرفی اپوزیسیون هم این حق را داراست که به منظور براندازی حکومت مرسی میلیون‌ها نفر را به میدان‌های اصلی قاهره و دیگر شهرها بکشانند. در همین راستا هواداران رئیس جمهور برکنار شده می‌توانند برای بازگرداندن وی به کاخ ریاست جمهوری دست به تظاهرات بزنند چرا که این فرد در قالب انتخاباتی دموکراتیک و سالم رئیس جمهور شده است.
عبدالباری با انتقاد از عملکرد یکساله مرسی نوشت: ما محمد مرسی را به خاطر اشتباهات زیادی که در دوران کوتاه ریاست جمهوری‌اش که بیش از یکسال به طول نینجامید سرزنش می‌کنیم، ما با وجود اینکه در بسیاری از مواضع با حامیان اخوان المسلمین اختلاف نظر داریم، از آن ها به علت اینکه وارد خیابان ها شدند و به شکل مسالمت آمیز نسبت به دلایل و بهانه‌های سرنگونی رئیس جمهور منتخب اعتراض کردند، انتقاد نمی‌کنیم
وی درباره تداوم پیامدهای درگیری در مصر هشدار داد و نوشت: حوادث خشونت آمیز چند روز گذشته صدماتی را بر ما وارد ساخته است. ما در طی سال ها زندگی در مصر هرگز باور نمی‌کردیم روزی جوانی کم سن و سال به طرزی وحشیانه و کینه توزانه از بالای منبع آب به پایین پرتاب شده و جان خود را از دست بدهد. آیا نه این است که این جوان دارای نگرشی سیاسی متفاوت از قاتلانش بوده است.
این نه آن مصری است که ما می‌شناسیم و کسانی که این جنایت را مرتکب شدند هیچ نسبتی با این کشور و مردم پاک طینت آن ندارند. مبالغه نیست اگر بگوئیم این افراد از اسلام که دین گذشت، مهربانی و حامی مظلوم و مخالف خونریزی است، بویی نبرده‌اند.
عبدالباری عطوان افزود: شکی نیست که طرف سومی وجود دارد که میراث‌دار دوران فساد و تباهی بوده و علاوه بر آنکه خیر و آرامش مصر را نمی‌خواهد در پی شعله‌ور ساختن آتش فتنه به منظور کشاندن کشور به جنگ داخلی طولانی مدت و ریختن خون هزاران نفر است. جای بسی تأسف است که ما می‌بینیم درباره عاملان این جنایت‌ها هیچ تحقیق واقعی صورت نمی گیرد.
سردبیر مستعفی القدس العربی تاکید کرد: برای هزارمین بار می گوئیم که ما می‌دانیم بعد از دروغی که در قالب وجود سلاح های کشتار جمعی در عراق تبلور یافت، توطئه‌ای در حال شکل گیری است. امروز نیز مصر با همان طرحی روبروست که عراق با آن روبرو شد. آری عراق ویران شد، ارتش این کشور منحل شد؛ بهترین علمای آن کشته شدند؛ در باتلاق تجزیه و اختلافات طایفه‌ای غرق شد؛ ملیون‌ها زن بیوه و چهار ملیون کودک یتیم شدند. همان طرح امروز نیز در سوریه در حال جریان است.
وی از تحولات جاری و درگیری های اخیر در مصر ابراز تاسف کرد و نوشت: ما امروز شاهد وضعیتی بسیار تأسف بار و اسفناک در مصر هستیم. ما به منظور کاستن از حجم خسارت‌ها – هر چند امکان پایان بخشیدن به آن فراهم نباشد – از تمامی اطراف و جناح‌ها در خواست می‌کنیم از لجبازی خود دست برداشته و به منظور ایجاد اتحاد و از بین بردن آتش فتنه قبل از شکل‌گیری و گرفتار آمدن کشور و مردم در آن، سطح توقعات خود را پایین آورند.
در این مقاله از عقلا و بزرگان مصر خواسته شده است که به صحنه برگردند و نظر تمامی اطراف را جلب نمایند. به این معنا که باید اعتبار از دست رفته مرسی بازگردانده شود و حداکثر در طی دو ماه آینده انتخابات ریاست جمهوری و پارلمان بر اساس برنامه‌ای که کمیته کارشناسان تهیه خواهد کرد، برگزار شود. این کمیته باید بندهای مورد توافق در نشست‌های کمیته مؤسسان قبل از خروج افراد مستقل و نمایندگان دیگر احزاب از آن را مد نظر قرار دهد. باید گفت موارد مورد اختلاف از 20 درصد تجاوز نخواهد کرد و این بدان معناست که مأموریت کمیته کارشناسان بسیار آسان و کوتاه مدت خواهد بود.
در پایان این مقاله آمده است: رها کردن کشور در آتش جنگ خونین داخلی و روی آوردن به سرزنش و متهم کردن یکدیگر نشانه اوج بی مسئولیتی است و لجاجت و کوتاه نیامدن از مواضع، تنها به پیچیده‌تر شدن اوضاع خواهد انجامید و قطعاً هیچ کس برنده نخواهد شد. در این میان این تنها ملت مصر است که بازنده خواهد شد و در این باره باید به سرنوشت مردم الجزایر، عراق و در نهایت سوریه نگاه کرد.

• نخست وزیر ترکیه در اشاره به اقدام ارتش مصر در برکناری "محمد مرسی" رئیس جمهوری مصر، هرگونه کودتا به هر دلیلی را غیرقانونی و نامشروع دانست.
به گزارش روزنامه الحیات، "رجب طیب اردوغان" در سخنرانی خود بعد از مراسم افطار جمعیت بازرگانان مستقل (موسیاد) در شهر استانبول گفت: همه کودتاها – به هر دلیلی که روی دهند- نامشروع هستند و دولت ترکیه مخالف کودتاها در هر کشوری است.
وی افزود، حادثه ای که در مصر اتفاق افتاد؛ باعث بسیاری از پیچیدگی ها خواهد شد. آیا عاقلانه است که بدنبال هر تجمعی در هر میدانی یک کودتای نظامی بیاید. آنچه در میدان التحریر بود؛ کودتای نظامی را توجیه نمی کند. اگر کودتا علیه مرسی نبود بلکه علیه دولت کنونی – به شرط اینکه منتخب بود- صورت می گرفت، ما بدون شک علیه آن موضع می گرفتیم.
اردوغان گفت: برخی ممکن است کودتا را دموکراتیک توصیف کنند اما موضعگیری انسانی ایجاب می کند که همه کودتاها به هردلیلی که باشد، محکوم شود و دولت ترکیه همواره مواضع اصولی می گیرد و برخورد دوگانه ندارد.
وی افزود: کسی کودتاچیان را در مصر بعد از چهار یا پنج سال به یاد نخواهد آورد اما جهان کسانی را که علیه کودتا ایستادند، بیاد خواهد آورد.
اردوغان ابراز امیدواری کرد که احساس برادری در بین ملت مصر در زمان کوتاهی گسترش یابد.
برپایه این گزارش، اردوغان گفت که ترکیه و خودش شخصا زیان زیادی از کودتای 28 فوریه متحمل شد اما آن ها هرگز مایوس نشدند.
وی درباره برقراری صلح داخلی در ترکیه گفت: موسیاد همواره از روند صلح داخلی حمایت کرده است و ملت ترکیه باید برادرانه متحد باشند.
اردوغان گفت: ترکیه در خط مشی ثابتی در همه زمینه ها بویژه سیاست خارجی حرکت می کند؛ باوجود اینکه برخی نمی خواهند که ترکیه در منطقه قوی باشد.
ترکیه از جمله کشورهایی بود که اقدام ارتش مصر در برکناری مرسی را را کودتا خواند و آن را محکوم کرد.

• مقامات آمریکایی از دولت موقت مصر خواستند تا "محمد مرسی" رئیس جمهور برکنار شده مصر را آزاد کنند.
به گزارش المنار، "جنیفر پساکی" سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا به طور علنی از قاهره خواست تا "محمد مرسی" رئیس جمهور برکنار شده مصر را آزاد کنند.
آمریکا با ابراز تاسف از دستگیری مرسی و دیگر رهبران اخوان المسلمین تصریح کرده که این مسئله (دستگیری رهبران سیاسی) بحران سیاسی در مصر را پیچیده‌تر می‌کند.
همچنین سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که تماس‌های منظمی بین مقامات قاهره و واشنگتن برقرار است و دو طرف در همه زمینه‌ها به رایزنی می‌پردازند.

• صدراعظم آلمان از سیاستمداران مصری خواست تا برای تحقق دموکراسی در دوران گذار از همه گروه‌های سیاسی استفاده کنند.
به گزارش خبرگزاری رویترز، "آنجلا مرکل" صدراعظم آلمان از مقامات مصری‌ خواست تا هر چه زودتر ضمن بازگشت به روندی دموکراتیک در دوران گذار، از همه گروه‌های سیاسی استفاده کنند.
مرکل در این مورد گفت: قانون اساسی جدید مصر شامل مجموعه‌ای از مراحلی است که باید بعدا پیموده شوند. اما آنچه مهم است این است که همه فعالان سیاسی در این روند گنجانده شوند و این از دید ما تنها روش درست برای احیای دموکراسی در مصر است.
بنابر قانون اساسی مصر، پس از کودتای نظامی در برکناری "محمد مرسی" رئیس‌جمهور مخلوع مصر تا 6 ماه آینده در این کشور انتخابات پارلمانی برگزار می‌شود.

• وزیر امور خارجه آلمان در بیانیه‌ای خواستار آزادی رئیس‌جمهور برکنارشده مصر شد
به گزارش خبرگزاری فرانسه، "گیدو وستروله" وزیر امور خارجه آلمان روز جمعه (92.04.21) از مقامات مصری خواست تا "محمد مرسی" رئیس جمهور سابق این کشور را که چند روز پیش توسط ارتش برکنار شد، آزاد کنند.
این وزیر آلمانی طی بیانیه‌ای اعلام کرد: خواستار توقف اقداماتی هستیم که آزادی عمل مرسی را محدود کرده است.

• وزارت خارجه روسیه از آمادگی خود برای بررسی کمک‌های اقتصادی به مصر با توجه به شرایط دشوار این کشور خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری العهد، "میخائیل بوگدانف" فرستاده رئیس جمهوری روسیه به خاورمیانه جمعه (92.04.21) بعید ندانست که مسئولان مصری از روسیه درخواست کمک اقتصادی کنند.
وی افزود: مسکو آماده بررسی این موضوع خواهد بود.
بوگدانف که معاون وزیر خارجه روسیه است، اظهار داشت: بعید نمی دانم که درخواست کمک‌های اقتصادی از ما کنند؛ همانطور که از برخی کشورهای عرب حوزه خلیج فارس به طور مشخص عربستان و امارات و کویت درخواست کردند. وی تصریح کرد، مصر با وضعیت اقتصادی بسیار دشواری روبرو است.
کشورهای امارات، عربستان و کویت بعد از خلع "محمد مرسی" رئیس جمهوری مصر وعده کمک 12 میلیارد دلاری به این کشور داده‌اند.

• بنابر اظهار منابع آگاه، ارتش مصر از زمان قطع رابطه این کشور با سوریه از سوی "محمد مرسی"، تصمیم به برکناری وی از سمت ریاست جمهوری گرفت، چون به خوبی از منافع نهفته در رابطه مصر با سوریه و ایران مطلع است.
براساس آنچه نیروهای مسلح مصر اظهار و بیشتر گروه‌ها و جریان‌های اجتماعی مصر آن را مورد تائید قرار داده‌اند، قطع روابط مصر با سوریه از آخرین تصمیمات اتخاذ شده از سوی "محمد مرسی"، رئیس جمهوری برکنار شده مصر بود.
شانزدهم ژوئن گذشته، محمد مرسی تصمیمی گرفت که کارشناسان سیاسی مصر آن را در دوران فعالیت اخوان المسلمین تصمیمی تعجب‌آور خواندند که همه را شگفت‌زده کرد. براساس تصمیم گرفته شده روابط مصر با سوریه دقیقا در زمانی‌ قطع شد که جنبش تمرد مصر درحال جمع آوری امضا در میان مردم این کشور برای اعتراض علیه رئیس جمهوری مصر بود که نماینده جماعت اخوان المسلمین به شمار می‌آمد.
افراد مطلع از سیاست‌ها و خط مشی محمد مرسی از زمان رسیدن به قدرت تا پیش از برکناری در 3 ژوئیه براین باورند که اتخاذ تصمیم قطع رابطه مصر با سوریه بیانگر نگرانی‌های اخوان المسلمین و بیم آنان از اقدام مخالفان مصری به انقلاب علیه حکومت مصر بعد از انقلاب 25 ژوئن بود که به سرنگونی رژیم سه دهه‌ای "حسنی مبارک" در این کشور انجامیده بود.
منابع رسانه‌ای آگاه از پشت پرده تحولات مصر افشا می‌کنند، اعلام تصمیم اخوان المسلمین درباره قطع روابط مصر با سوریه؛ ارتش و نیروهای مسلح این کشور را واداشت تا یک روز پیش از اعلام برکناری محمد مرسی از قدرت به بررسی مجدد روابط دستگاه نظامی مصر با اخوان المسلمین بپردازند.
این منابع تاکید می‌کنند که ژنرال "عبدالفتاح السیسی"، فرماندهی کل نیروهای مسلح ارتش مصر این اقدام مرسی را به مثابه عبور از خط قرمز دانست، علاوه بر این براساس سیاست خارجی میانه‌رویی که دولت مصر از آن پیروی و درباره آن با فرماندهی ارتش و ریاست جمهوری این کشور به توافق رسیده بود، بیان می‌کند که رئیس جمهوری مصر نمی‌تواند هیچ تصمیمی در رابطه با سیاست خارجی مصر اتخاذ کند، مگر اینکه ارتش این کشور موافقت خود با آن را اعلام کرده باشد.
در حالی‌که مرسی تصمیم قطع روابط با سوریه را تنها با دریافت دستوری از سوی رهبر جماعت اخوان المسلمین که نسبت به احتمال شورش مردم مصر علیه اخوان المسلمین در 30 ژوئن احساس خطر کرده بود و به عنوان راه حلی برای نجات اخوان المسلمین از شرایطی که در کشور برای آنها پیش آمده بود، اتخاذ کرد.
بازتاب‌های تصمیم مرسی در قطع روابط با سوریه را می‌توان در چند نکته خلاصه کرد:
1. به جای اینکه این اقدام وسیله‌ای برای به کنترل در آوردن تظاهرات باشد، عامل نفرت بیشتر مردم مصر از اخوان المسلمین شد. چراکه مردم مصر هیچ‌گاه خاطره وحدت و برادری خود با مردم سوریه را فراموش نمی‌کنند و این خاطره را همواره در اذهان خود زنده نگه‌ داشته‌اند و با مردم سوریه در جنگی که نیروهای هم‌پیمان با اخوانی‌ها از امریکا و غرب گرفته تا برخی از رژیم‌های عربی حوزه خلیج فارس مانند قطر و عربستان سعودی و همچنین سازمان القاعده و گروه‌های سلفی جهادی که در زمان‌های نیاز به کمک اخوانی‌ها نیز می‌شتافتند، ابراز همدردی می‌کنند و دلیل این مدعا هم در دست داشتن پرچم سوریه در دست معترضین مصری و برافراشتن آن برای چندین بار در میدان تحریر همراه با سر دادن شعارهایی مبنی بر سرنگونی محمد مرسی از پست ریاست جمهوری بود.
2. اتخاذ این تصمیم آخرین راه‌های ارتباطی میان ارتش مصر و اخوان المسلمین را قطع کرد که مرسی به عنوان ریاست جمهوری مصر نماینده آنها بود. این موضوع را صدور بیانیه ارتش در روز آغاز تظاهرات 30 ژوئن و اعطای فرصت 48 ساعته به مرسی برای اتخاذ تصمیمی به منظور پاسخگویی به مطالبات و خواسته‌های مردم مورد تاکید قرار می‌دهد.
3. این تصمیم مرسی علیه سوریه، ملت مصر را بیش از پیش مطمئن کرد که اخوان المسلمین، کشور را به یکی از محورهای تابع قطر تبدیل کرده‌اند. به اعتقاد برخی کارشناسان قطع روابط مصر با سوریه تنها چند روز قبل از کناره گیری "شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی"، امیر سابق قطر از قدرت به وقوع پیوست، تا از این طریق فعالیت‌های خصمانه قطر علیه سوریه از طریق مصر پیگیری و انجام شود که هنوز محمد مرسی و اخوان المسلمین را در قدرت داشتند و از سوی قطر حمایت مالی می‌شدند.
این بازتاب‌ها و تحولات دیگر روی داده در رابطه با بحران داخلی مصر، مردم این کشور را به قیام علیه محمد مرسی در 30 ژوئن واداشت. محمد مرسی روز 30 ژوئن که بیشتر از چند ساعت نتوانست در برابر این اعتراض‌ها داوم بیاورد، تفاوت بسیاری با محمد مرسی روز 3 ژوئیه داشت که با حضور در میان هواداران خود در ورزشگاه قاهره قطع روابط مصر با سوریه را اعلام کرد.
"اکرم بن حسن العلی"، تحلیلگر سیاسی و متخصص در امور مصر، تاکید کرد که حاکمیت اخوان المسلمین در مصر به دست "محمد مرسی" که به مدت یک سال به طول انجامید، را باید یکی از بدترین دوره‌های تاریخ مصر به شمار آورد، چراکه اخوان المسلمین شکست و ناکامی خود در تمامی زمینه‌های حکومتی و اداره امور کشور را ثابت کردند.
العلی در ادامه تاکید کرد: سیاست خارجی مصر که در ابتدای انقلاب شاهد تغییر و تحولات بسیار و قابل توجهی بود، اواخر دوره حاکمیت اخوان المسلمین چرخش بسیاری از خود نشان داد. این موضوع موجب شد تا ارتش وارد عمل شود، چون دستگاه نظامی مصر به خوبی از منافع نهفته برای مصر در رابطه این کشور با سوریه و ایران آگاه بود، به همین دلیل ضروری می‌دانست، این رابطه به شکل سابق خود بازگردد، در حالی‌که که اخوان المسلمین این معادله را نقض کرد تا با برکناری محمد مرسی از حکومت مجازات شود.

• وزیر دفاع مصر پس از فراخوانی سفیر آنکارا در قاهره به دلیل موضع اخیر ترکیه که در آن برکناری "مرسی" توسط ارتش را کودتا خوانده بود، در اقدامی دیگر که ناشی از بالا گرفتن تنش در مناسبات دو کشور است، سفیر خود را از ترکیه فراخواند.
به گزارش خبرگزاری الشرق الجدید، "عبدالفتاح السیسی" فرمانده کل نیروهای مسلح در مصر و وزیر دفاع این کشور بعد از تیره شدن روابط مصر و ترکیه در پی برکناری محمد مرسی از قدرت که آنکارا آن را کودتای نظامی برای سرنگونی مرسی خوانده است، دستور داد که سفیر مصر از این کشور خارج شود.
به نظر می‌رسد این اقدام سطح تیرگی روابط میان دو کشور را افزایش داده و به چالش در این مناسبات منجر شود.
ترکیه بعد از روی کار آمدن اخوانی‌ها در مصر بعد از انقلاب 325 ژانویه مناسبت خوبی را با این کشور آغاز کرده و از جمله کشورهایی بود که بیشترین کمک را به این کشور کرد، سرمایه‌گذاری های ترکیه در مصر بالغ بر 10 میلیارد دلار بود.
وزارت خارجه مصر در اعتراض به دخالت آنکارا در امور داخلی این کشور، سفیر ترکیه در قاهره را احضار کرده بود .
"حاتم سیف نصر" معاون وزیر خارجه مصر در این دیدار مراتب اعتراض شدید خود از اظهارات برخی مقامات آنکارا درباره تحولات مصر و مداخله در امور داخلی این کشور را به سفیر آنکارا، ابلاغ کرد.
وزارت خارجه مصر با انتشار بیانیه ای، تأکید کرد: مصر علاقمند به حفظ روابط نزدیک خود با برخی کشورهای دوست است و امیدوار است ترکیه در موضع خود تجدید نظر کند تا به منافع دو ملت مصر و ترکیه و روابط تاریخی دو کشور آسیبی وارد نکند.
برخی مقامات ترکیه طی روزهای گذشته در اظهاراتی، شورای امنیت سازمان ملل متحد و برخی کشورهای منطقه ای ذی نفوذ را به دخالت در مسائل داخلی مصر فراخواندند.

• وزیر خارجه کشورمان در گفتگوی تلفنی با همتای مصری خود یادآور شد: هر تصمیمی که مردم مصر بگیرند، مورد احترام همگان است.
در گفتگوی تلفنی عصر روز پنجشنبه (92.04.20) بین "علی اکبر صالحی" وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و "محمد کامل عمرو" وزیر خارجه مصر، صالحی ضمن تأکید بر تعیین سرنوشت مصر توسط مردم آن کشور، اظهار داشت: هر تصمیمی که مردم مصر بگیرند، مورد احترام همگان می‌باشد. وی افزود روند دمکراسی که در مصر شروع شده، روندی پایدار خواهد بود و روز به روز مستحکم‌تر خواهد شد.
وزیر خارجه کشورمان گفت: نخبگان و همه طرف‌های سیاسی مصر بایستی دست به دست هم بدهند و هرچه زودتر وحدت و انسجام ملی را تحکیم بخشند.
صالحی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران همواره خواهان بهترین روابط با مصر بوده و می‌باشد.
وزیر خارجه مصر نیز در این تماس تلفنی گفت: ما خواهان بهترین روابط با جمهوری جمهوری اسلامی ایران هستیم.
محمد کامل عمرو همچنین نسبت به استمرار تماس با وزیر خارجه ایران ابراز امیدواری کرد.

• نخست‌وزیر مامور تشکیل دولت مصر اعلام کرد که روزهای یکشنبه و دوشنبه (22 و 23 تيرماه92) نیز رایزنی‌ها برای تشکیل دولت ادامه دارد و روز سه‌شنبه (92.04.25) تشکیل دولت به پایان می‌رسد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، "حازم ببلاوی" در اظهاراتی گفت که روز یکشنبه و دوشنبه نیز دیدار با نامزدهای تصدی پست‌های وزارتی ادامه خواهد داشت و روز سه‌شنبه و چهارشنبه تشکیل دولت به پایان می‌رسد.
وی افزود که تعداد پست‌های وزارتی در دولت آینده به 30 منصب می‌رسد اما هنوز تعداد مشخصی ندارد.
وی تصریح کرد که دو معاون نیز برای نخست‌وزیر که یکی از آن ها در امور اقتصادی است، تعیین خواهد ‌شد و برخی از وزرای دولت قبلی نیز ابقا خواهند شد.
ببلاوی اظهار داشت که نامزدهای دولت کنونی بر اساس معیار شایستگی، اعتبار و تجربه و بدون وابستگی‌های سیاسی انتخاب خواهند شد و معیار اصلی این است که شخص شایسته و دارای آوازه خوب باشد.

• منابع مصری از برگزاری نشست‌های نخست‌وزیر مامور تشکیل دولت مصر و رایزنی‌های وی برای تعیین وزرای کابینه خبر دادند.
به گزارش پایگاه الیوم السابع، "حازم الببلاوی" که از سوی "عدلی منصور" رئیس جمهور موقت مصر برای تشکیل کابینه جدید مامور شده است، رایزنی‌های خود را در داخل مقر هیئت وزیران به منظور انتخاب وزرا ادامه می‌دهد.
بر اساس این گزارش "محمد البرادعی" معاون رئیس جمهور در امور خارجه و "زیاد بهاء الدین" معاون رئیس جمهور در امور اقتصادی نیز برای شرکت در جلسات مشورت مربوط به انتخاب وزرا، وارد مقر هیئت وزیران شدند.
از سوی دیگر برخی منابع قضایی مصر گزارش دادند که "عادل عبدالحمید" رئیس سابق شورای عالی قضایی مصر و وزیر اسبق دادگستری در دولت "کمال الجنزوری" از شانس بیشتری برای تصدی منصب وزیر دادگستری در دولت ببلاوی برخوردار است.

• دادستانی مصر آغاز تحقیقات گسترده از "محمد مرسی" رئیس‌جمهور عزل‌شده این کشور و رهبران جماعت اخوان‌المسلمین به اتهام جاسوسی و تحریک به قتل و تخریب اقتصاد را اعلام کرد.
به گزارش الحیات، "عادل السعید" معاون دادستان کل و سخنگوی دادستانی مصر در بیانیه‌ای اعلام کرد که دادستانی تحقیقات گسترده در خصوص ابلاغیه ‌های مربوط به اتهام مرسی، تعدادی از رهبران دفتر ارشاد جماعت اخوان‌المسلمین، حزب آزادی و عدالت شاخه سیاسی این جماعت و هواداران اخوان‌المسلمین درباره جاسوسی و قتل تظاهرات‌کنندگان را آغاز کرده است.
السعید تصریح کرد که ابلاغیه‌های ارائه شده همچنین "محمد بدیع" رهبر اخوان‌المسلمین، "مهدی عاکف" رهبر سابق این جماعت، "عصام العریان" معاون رئیس حزب آزادی و عدالت، "محمد البلتاجی" عضو سابق مجلس الشعب، "صفوت حجازی"، "محمود غزلان"، "عصام سلطان" و چند نفر دیگر را شامل می‌شود.
به گفته وی، هم اکنون تکمیل عناصر ابلاغیه به منظور مامور کردن اعضای دادستانی به بازجویی از متهمان و صدور تصمیمات لازم بر اساس نتایج تحقیقات و قانون جرایم، در حال انجام است.
سخنگوی دادستانی مصر افزود که در ابلاغیه‌های ذکر شده، این افراد به ارتکاب جرایم جاسوسی برای بیگانگان به قصد وارد آوردن ضربه به امنیت ملی کشور، قتل تظاهرات‌کنندگان، تجاوز به پادگان‌های نظامی و برهم زدن امنیت کشور، وارد آوردن خسارت به مرکز اقتصادی کشور با استفاده از زور و تروریسم، متهم هستند.
دادگاه جنایی اسماعیلیه ژوئن سال 2011 در خصوص قضیه یورش به زندان‌ها که به قضیه زندان وادی نطرون معروف است، از دادستانی خواست تا 34 نفر از رهبران جماعت اخوان‌المسلمین از جمله مرسی و رهبران اسلام‌گرا و عناصر بیگانه را برای انجام تحقیقات از آن ها احضار نماید.

• برخی منابع عالی‌رتبه مصر فاش کردند وزیر دفاع این کشور دیدار با رئیس سازمان اطلاعات آمریکا را رد کرده است.
به گزارش روزنامه الوطن مصر به نقل از برخی منابع آگاه نوشت که "جان برنان" طی ساعات گذشته با "عبدالفتاح السیسی" تلفنی گفتگو و از وی به منظور بررسی تحولات کنونی مصر، درخواست دیدار کرد اما السیسی با این درخواست وی مخالفت کرده و به خاطر تلاش‌های آمریکا برای دخالت در امور مصر عصبانی شد و تاکید کرد: حاکمیت مصر خط قرمز است.
به گفته این منابع، السیسی به برنان گفت: مصر هرگز هیچ دیکته‌ای را قبول نمی‌کند و نهاد نظامی به دور از کودتاست و ما به دنبال عقد معامله با هیچکس نیستیم؛ ملت حرف اول و آخر را می‌زند.
بر اساس این گزارش، السیسی سپس با عصبانیت گفت: اینجا رئیس جمهور دارد و وی حکومت می‌کند نه نهاد نظامی.
وی اظهار داشت: نهاد نظامی هرگز دخالت در امور مصر را نمی‌پذیرد و با وجود نهاد ریاست جمهوری که کشور را اداره می‌کند، نهاد نظامی تحولات را با هیچکس بررسی نمی‌کند؛ نهاد نظامی وزارتخانه‌ای است که از مصر حمایت می‌کند و ارتباط سیاسی ندارد.
وزیر دفاع مصر همچنین از تداوم تماس ‌های آمریکا با مسئولان سابق و رهبران اخوان‌المسلمین به خشم آمده و از آمریکا درخواست کرد تا دست از حمایت از اخوان‌المسلمین بردارد.
وی افزود، ارتش هیچ کس را تعقیب نمی‌کند، اینجا دستگاه قضایی دارد و ارتش متعلق به همه مصری‌هاست، مسئله ارائه کمک‌های مالی برای ما اهمیتی ندارد و پرونده روابط مصر و آمریکا و توافقنامه‌های امضاشده بین دو کشور و همه وجوه همکاری‌ها در حوزه اختیارات نهاد ریاست جمهوری است، اینجا رئیس جمهوری دارد که از سوی ملت تعیین شده است.
السیسی همچنین تاکید کرد که همه در این کشور شریک هستند و هیچکس کنار گذاشته نمی‌شود اما در عین حال برای هیچ کس هیچ تضمینی وجود ندارد. وی افزود که آمریکا همچنان از طریق برخی کشورها تلاش می‌کند بر نهاد نظامی و ریاست جمهوری برای آزادی فوری "محمد مرسی" رئیس جمهور عزل شده و معاونان وی، فشار وارد کند اما ما با این فشارها قاطعانه مخالفت کردیم.
وی اظهار داشت که سرعت ارسال هواپیماهای اف 16 آمریکا به مصر بیانگر ترس واشنگتن از افزایش روابط نظامی بین مصر و چین و جلب رضایت فرماندهان نیروهای مسلح مصر است.

• رژيم صهيونيستي در پروژه جدید خود برای کنترل اوضاع نه به سیاسیون و مقامات حزبی کشورهای دستخوش انقلاب‌های عربی، بلکه به نظامیان آن ها روی آورد.
تحولات و رویدادهای کشورهایی مانند مصر حاکی از برنامه های جدید رژيم صهيونيستي برای رخنه و نفوذ در ارتش و نیروهای نظامی کشورهای دستخوش انقلاب‌های عربی، در راستای پیشبرد اهداف صهیونیستی است.
مقامات صهيونيستي ترجیح دادند که در مورد وقایع داخلی مصر اظهار نظر روشنی نکرده و سیاست صبر و انتظار را ادامه دهند. همانگونه که در قبال ترکیه نیز محتاطانه رفتار می‌کنند و تلاش دارند تا با اجتناب از هر گونه موضع گیری روشن و شفاف، در مقابل گمانه زنی‌های مبتنی بر حضور رژيم صهيونيستي در پشت صحنه تحولات اخیر، مقابله کنند. با این حال محافل سیاسی و نظامی به صورت غیررسمی بر تأمین منافع اين رژيم در پی تحولات اخیر بویژه مصر تأکید کرده و سیر وقایع را به صورت بالقوه همسو با اهداف صهیونیست‌ها دانستند.
اگرچه مقامات رسمی این رژیم مانند نتانیاهو، تلاش کرد تا در مصاحبه های خود، تنها به رصد دقیق حوادث مصر اشاره کرده و آن را تنها واکنش خود در برابر رویدادهای مصر بخواند اما گزارشات و مواضع گروه های مختلف، نکاتی خلاف آن را به اثبات می رساند.
از سویی «کاهش احتمال جنگ رژيم صهيونيستي با مصر به دلیل مشکلات اقتصادی و بحران داخلی این کشور»، جزء اولین دستاوردهای مصر آشوب زده برای رژیم صهیونیستی بود که از سوی مقامات این رژیم مورد تأکید قرار گرفت. در این راستا کانال 2 "اسرائیل" در تحلیلی از کاهش احتمال تهدید نظامی مصر در کوتاه مدت و نیز میان مدت سخن گفت. از سوی دیگر مقامات صهيونيستي از کودتای ارتش علیه "مرسی"، به عنوان ضربه ای به حماس به عنوان شاخه ای از اخوان المسلمین یاد کرده و از هشدارهای مقامات نظامی مصر بر مبنای عدم مداخله حماس در بحران داخلی مصر، ابراز خرسندی و رضایت کردند.
اما نکته جالب در این میان رابطه ارتش با رژيم صهيونيستي و برنامه های مقامات صهیونیست برای تمرکز بر این پروژه است. تأکید بر بهبود روابط میان رژيم صهيونيستي و السیسی، ژنرال جوان شورای عالی نظامی مصر یکی از نقاط قابل توجه در این پروژه به شمار می آید. در این گزارش آمده است: «بعید نیست که روابط اين رژيم با مصر به واسطه حضور ژنرال السیسی بهبود حاصل کند، چیزی که در زمان مرسی امکان آن وجود نداشت.»
"اسرائیل تایمز" نیز در گزارشی نوشت: مقامات ارشد نظامی رژيم صهيونيستي در نظر دارند روابط خود را با تشکیلات نظامی السیسی بسط و ارتقا دهند. همکاری های دوجانبه در موضوعاتی مانند مقابله با تروریست های صحرای سینا می تواند این امید و انتظار را که این روابط پایدار بماند، افزایش دهد.
در واقع رژيم صهيونيستي در پروژه جدید خود برای کنترل اوضاع نه به سیاسیون و مقامات حزبی کشورهای دستخوش انقلاب های عربی، بلکه به نظامیان آن ها روی آورد. بافت ویژه ارتش برمبنای ساختار سلسله مراتبی، تمرکز قدرت در نهادهای آن و نیز روحیه عمل‌گرایانه ارتشیان در مقابل آرمان‌ خواهی احزابی مانند اخوان المسلمین مهمترین بستر برای راه اندازی کودتاست. از این رو نفوذ و رخنه به درون ارتش در کشورهایی مانند مصر و فعال کردن این نهاد در راستای منافع مورد نظر می تواند به منزله یک پیروزی بزرگ برای رژيم صهيونيستي به شمار آید.
این پروژه را می توان پدافند اين رژيم در مقابل قدرت‌ اسلام‌گرایان نامید زیرا از این طریق بسیاری از اهداف صهیونیست‌ ها عملی می شود. مهمترین این اهداف عبارتند از:
1) رژيم صهيونيستي از طریق رخنه در ساختار ارتش و نیروهای نظامی، حکومت‌های اسلام گرا را از قدرت ساقط کرده و مسئولیت آن را بر دوش ارتش و بر اساس نیازها و خواست مردمی می گذارد.
2) دلیل سقوط حکومت های اسلام گرا مانند اخوان المسلمین، ناتوانی در تأمین مطالبات مردمی معرفی می شود و از این طریق خواسته های اعتقادی ملتهای مسلمان خاورمیانه توسط صهیونیست‌ها مهندسی می شود. از این رو بسیاری از نگرانی‌های صهیونیست‌ها در مورد آینده معادلات خاورمیانه و حضور اسلام‌گرایان به پایان می رسد. رژيم صهيونيستي بر این مبنا تلاش می کند تا از این تحولات به عنوان جنگ روانی علیه حکومت اسلام‌گرایان استفاده کند و حکومت‌های دینی را ناکارآمد و غیر قابل اعتماد جلوه دهد. بنا بر تحلیل خبری کانال 2 اسرائیل، «نتانیاهو که از چشم انداز حکومت و به قدرت رسیدن اخوان‌المسلمین در خاورمیانه بسیار نگران بود، پس از وقایع مصر نفس راحتی کشید زیرا این رویداد نشان داد که اخوان‌المسلمین که 80 سال برای چنین فرصتی مبارزه می کرد، پس از به قدرت رسیدن نتوانست یکسال نیز دوام آورده و توسط مردم سقوط کرد».

• سخنگوی ارتش «المختار» در اقدامي براي تأکید کرد که اولین عملیات ارتش المختار مصر در چارچوب وظایفش گرفتن انتقام شهید شیخ "حسن شحاته" و یاران وفادار اوست.
شاخه "ارتش المختار" عراق در مصر، ضمن اعلام موجودیت، هدف از تشکیل اين ارتش را حفظ امنیت مصر و گرفتن انتقام خون شهید شیخ حسن شحاته اعلام و تأکید کرد که "محمد مرسي" رئیس‌جمهوری برکنارشده مصر و "يوسف القرضاوي" از اهداف این ارتش هستند غافل از اينکه اين اقدام، تنها به آتش فتنه و تفرقه بين شيعه و سني که هدف نخست غرب و رژيم صهيونيستي و وهابيت سعودي است خواهد انجاميد.
در این ارتباط "واثق البطاط" دبیرکل ارتش المختار اعلام کرده است که فرماندهی کل ارتش المختار در مصر بیعت خود با فرماندهی "ارتش المختار" عراق را اعلام کرده و از پیروان پیامبر(ص) و امیرالمؤمنین علی (ع) دعوت کرده تا به این ارتش ملحق شوند.
البطاط درباره وظایف ارتش المختار در مصر اعلام کرده است که این ارتش وظیفه حفظ امنیت مردم مصر و محافظت از حق و حقوق آن ها و مقابله با مفاسد و گرفتن خون شهدای مصر را برعهده دارد.
سخنگوی ارتش المختار در این ارتباط تأکید کرد که اولین عملیات ارتش المختار مصر در چارچوب وظایفش گرفتن انتقام شهید شیخ حسن شحاته و یاران وفادارش است.
البطاط در ادامه ليستی از نام افرادی و شخصیت‌هایی را ارائه می‌دهد که هدف آتش این ارتش خواهند بود که عبارتند از:
"محمد مرسي" که همچون شیخ شحاته در خیابان‌های مصر بر زمین کشیده خواهد شد. شيخ "محمد الزغبي" که از محمد مرسي خواست شیعیان را طرد و آن ها را در مصر "رافضی" بنامد. شيخ "محمد حسان" که خواستار بستن مرزهای مصر به روی شیعیان شد. شيخ "ناصر رضوان"، شيخ "رامي عيسى"، شيخ "وليد اسماعيل" و شيخ "يوسف القرضاوي".
سخنگوی ارتش مختار ادامه می‌دهد که این افراد به نوبت از پیش رو برداشته خواهند شد و محمد مرسی اولین آن ها خواهد بود.
وی اعلام می‌کند که ارتش المختار تمام مسلمانان از هر قشر و طبقه و طایفه‌ای بدون قائل‌شدن تمایز میان تمام مذاهب پنج‌گانه را به عضویت می‌پذیرد و از مردم مصر می‌خواهد که واقعیت‌های جاری در این کشور را درک کنند و افکار و اندیشه‌های "اهل بیت عليهم السلام" را دریابند تا ارتش المختار ارتش تمام آحاد مردم مصر باشد.
البطاط در ادامه گفت که سنگ بنای ارتش المختار مصر در همان کشور پایه‌گذاری شد و سپس رهبران آن با ارتش المختار در عراق تماس گرفته و اعلام کردند که شیعیان مصر از فعالیت ‌های ارتش المختار در عراق اطلاع کامل دارند. سپس آن ها درباره خاموش‌کردن شعله انقلاب سلفی‌های تکفیری در کشور مصر و غلبه بر رؤیاها و چشمداشت‌های‌شان و همچنین یاری‌رساندن به دولت منتخب و مردمی عراق پرس‌وجو کردند.
سخنگوی ارتش المختار در ادامه افشا کرد که ارتش المختار مصر تاکنون 17 سلفی را در منطقه الجیزه در قاهره به قتل رسانده است و این همان منطقه‌ای است که شهید شیخ حسن شحاته به زمین کشیده شد.
البطاط همچنین از پیوستن قبایل "الجعفری"های مصر به ارتش المختار و خونخواهی شيخ شحاته خبر داد.

• یک منبع امنیتی مسئول مصر شنبه (92.04.22) اعلام کرد اجرای عملیات امنیتی در شمال سینا تاکنون نتایج مثبتی را محقق کرده است.
به گزارش پایگاه الیوم السابع، یک منبع امنیتی مسئول مصری گفت که در جریان عملیات امنیتی 5 تروریست مسلح کشته شدند.
بر اساس این گزارش از آغاز عملیات امنیتی از 30 ژوئن گذشته تا کنون، 37 عنصر مسلح تروریست کشته و 42 نفر دیگر نیز زخمی شدند.
این منبع مصری به موفقیت تلاش‌های امنیتی نیروهای مسلح در سینا بر اساس طرحی که هدف از آن نابودی کانون‌های جنایتکاران به منظور بر هم زدن امنیت و ثبات کشور است.
الازهر مصر نیز در بیانیه‌ای تجاوزات مسلحانه و مکرر علیه سربازان ارتش و پلیس این کشور را محکوم و تاکید کرد که این امر به امنیت ملی مصر خدشه وارد می‌سازد.
تعدادی از عناصر ارتش و پلیس طی دو هفته اخیر در جریان حملات مسلحانه افراد ناشناس در چند منطقه در شمال صحرای سینا کشته و زخمی شدند.

• منابع مصری از شلیک دو راکت به مسجدی در العریش در شمال سینا و پرواز بالگردهای آپاچی بر فراز این منطقه خبر دادند.
به گزارش پایگاه الیوم السابع، دستگاه‌های امنیتی در استان شمال سینا گزارش دادند که اخطاریه‌هایی از اهالی روستای الطویل مبنی بر اینکه مسجدی در این روستا هدف اصابت دو راکت قرار گرفته، دریافت کرده‌اند.
بر اساس این گزارش بالکن این مسجد و شیشه‌های آن شکسته و از بین رفته است. از سوی دیگر بالگردهای آپاچی در میان آرامش شکننده‌ای که در مناطق شمال سینا حاکم شده است، در آسمان العریش به پرواز درآمدند.
شاهدان عینی گفتند که این بالگردها در ارتفاع پائین به پرواز درآمده و به پرواز در مناطق جنوب و شرق العریش و منطقه المطار و المزارع ادامه دادند در حالی که خبرها حاکی از پنهان شدن افراد مسلح در این مناطق است.
منابع مطبوعاتی رژیم صهیونیستی نیز گزارش دادند که اوضاع نابسامان امنیتی در شبه جزیره سینا و افزایش تجاوزات علیه ارتش مصر از سوی گروه‌های افراطی، نهاد نظامی مصر را بر آن داشته است تا با مشت آهنین به این گروه‌ها پاسخ دهد.

• الازهر مصر تجاوزات مسلحانه و مکرر علیه سربازان ارتش و پلیس این کشور را محکوم و تاکید کرد این امر به امنیت ملی مصر خدشه وارد می‌سازد.
به گزارش خبرگزاري رویترز، الازهر مصر در بیانیه‌ای تاکید کرد که هر گونه آسیب‌رسانی به سربازان قهرمان مصر، آسیب زدن به امنیت ملی این کشور است.
در این بیانیه آمده است که همه باید امنیت ملی مصر را حفظ کرده و با هر گونه تلاش‌های پست برای آسیب‌ زدن به ارتش قهرمان مصر یا منحرف کردن آن از ماموریت اصلی ملی خود، مقابله کنند.
الازهر همچنین بر حرمت خون یا تحریک علیه آن تاکید کرد و در این زمینه به چند آیه قرآن که در آن با قتل و ریخته شدن خون بی‌گناهان مخالفت شده است، اشاره کرد.
تعدادی از عناصر ارتش و پلیس طی دو هفته اخیر در جریان حملات مسلحانه افراد ناشناس در چند منطقه در شمال صحرای سینا کشته و زخمی شدند.

• سفارت آمریکا در قاهره اخبار برخی رسانه‌ها در خصوص استقرار کشتی‌های آمریکایی در منطقه مجاور کانال سوئز به منظور هجوم نظامی به مصر را رد کرد.
به گزارش الوطن مصر، سفارت مصر در قاهره در بیانیه‌ای مطبوعاتی اعلام کرد: آمریکا نیروهایی در شبه جزیره عربستان دارد و کشتی‌های آمریکایی در مسیر حرکت به سمت اقیانوس هند و دریای مدیترانه، به طور منظم از کانال سوئز عبور می‌کنند.
برخی رسانه‌های خبری به نقل از ژنرال "جیمز آموس" فرمانده نیروهای تفنگدار دریایی آمریکا مدعی شدند که دو کشتی متعلق به نیروی دریایی آمریکا در خاورمیانه در اقدامی احتیاطی پس از عزل "مرسی"، به سمت منطقه نزدیک به ساحل مصر در دریای سرخ حرکت کردند.

• منابع مطبوعاتی رژیم صهیونیستی از توافقات و هماهنگی بین مصر و این رژیم برای اجرای عملیات نظامی در سینا علیه گروه‌های افراطی مسلح خبر دادند.
منابع مطبوعاتی رژیم صهیونیستی گزارش دادند که اوضاع نابسامان امنیتی در شبه جزیره سینا و افزایش تجاوزات علیه ارتش مصر از سوی گروه‌های افراطی، نهاد نظامی مصر را بر آن داشته است تا با مشت آهنین به این گروه‌ها پاسخ دهد. بر اساس این گزارش مصر از رژيم صهيونيستي درخواست کرده است تا عمل به توافقنامه کمپ دیوید که به موجب آن ورود هواپیماها و سلاح‌های سنگین به منطقه مرزی با سرزمين هاي اشغالي ممنوع است، به تعلیق درآید تا ارتش مصر بتواند عملیات گسترده در این منطقه را اجرایی کند.
یک منبع نظامی نیز اظهار داشت که ارتش مصر تصمیم گرفته طرح پاکسازی «جبل الحلال» که در مرکز شبه جزیره سینا واقع شده و کانون شورشیان و افراد مسلح و تعدادی از تروریست‌هاست، اجرا نماید.
از سوی دیگر برخی رسانه‌ها نیز گزارش دادند که ارتش مصر، نیروهای نظامی و تانک‌های ارتش دوم و سوم را از پورت سعید و اسماعیلیه به سینا منتقل کرده است.
یک منبع نظامی نیز تصریح کرد که در این رویارویی، نیروی توپخانه‌ای و هوایی از جمله هواپیماهای جنگی و بالگردهای آپاچی و علاوه بر آن بولدوزرهای نظامی مشارکت خواهند کرد تا نبرد را یکسره نمایند.
مطبوعات مصر نیز به نقل از منابع نظامی نوشتند که ارتش به افراد مسلح فرصت داده تا تسلیم شوند و پیش از حمله به کانون‌های تروریست‌ها، زنان و کودکان را از آن خارج نمایند.

• نخست وزیر مرحله انتقالی مصر، در حالی جلسات روزانه خود با شخصت‌ها و جریان‌های سیاسی به منظور تشکیل کابینه‌اش را منعقد می‌کند که میادین اصلی قاهره و شهرهای دیگر مصر همچنان شاهد وزن کشی خیابانی از سوی موافقان و مخالفان "محمد مرسی" هستند.
در حالی که تظاهرات موافقان و مخالفان محمد مرسی رئیس جمهور معزول مصر در پایتخت و شهرهای بزرگ این کشور در جریان است، "حازم الببلاوی" نخست وزیر جدید این کشور جلسات خود را به منظور تشکیل کابینه انتقالی ادامه می‌دهد.
بر اساس این گزارش، ببلاوی بعد از انتخابش به این سمت، صداقت، شایستگی و توانایی را مهمترین عوامل انتخاب وزرای کابینه‌اش‌ اعلام کرد و تاکید کرد که عنصر وابستگی به احزاب و جریان‌های سیاسی هیچ نقشی در انتخاب وزرای کابینه‌اش ندارد.
این گزارش حاکی است که ببلاوی قصد دارد برخی از وزرای کابینه محمد مرسی را در کابینه‌‌اش ابقا کند که از آن جمله می‌توان به "عبدالفتاح السیسی" وزیر دفاع و "محمد ابراهیم" وزیر کشور و همچنین "هشام زعزوع" وزیر گردشگری کابینه اخوان المسلمین اشاره کرد.
جلسات ببلاوی با شخصیت‌های مختلف مصری برای تشکیل کابینه‌اش در حالی ادامه دارد که گزارش‌های دریافتی از احتمال انتخاب "عمر الشوبکی" به سمت وزارت آموزش عالی و "دریه شرف الدین" به سمت وزارت اطلاع رسانی حکایت دارد. انتظار می‌رود که "جوده عبدالخالق" وزیر اسبق کالاهای اساسی و تجارت داخلی مصر در کابینه "کمال الجنزوری" بار دیگر به این سمت انتخاب شود. قرار است ببلاوی طی هفته جاری کابینه خود را معرفی کند.
گرچه جماعت اخوان المسلمین اعلام کرده که در کابینه آینده قاهره مشارکت نمی‌کند، بیشتر جریان‌های سیاسی این کشوز نیز خواستار عدم مشارکت اخوانی‌ها در کابینه ببلاوی شده‌اند.

• نخست وزیر موقت مصر گفت که کابینه انتخاب شده از سوی وی به زودی نهایی شده تا چهارشنبه (92.04.26) مراسم تحلیف برگزار می شود.
به گزارش الیوم السابع، مذاکرات فشرده‌ای برای پایان دادن به تشکیل دولت موقت در مصر انجام شد و "حازم ببلاوی" نخست وزیر مأمور تشکیل کابینه نشستی را با حضور "محمد البرادعی" از اعضای جبهه نجات ملی مصر و معاون رئیس جمهور در امور خارجه با "مصطفی حجازی" مشاور رئیس جمهور در امور سیاسی و "زیاد بهاء الدین" معاون نخست‌وزیر در امور اقتصادی برای رایزنی در زمینه تشکیل دولت آینده این کشور برگزار کرد.
وی در گفتگویی مطبوعاتی بعد از این دیدار با تشریح بخش‌هایی از کابینه گفت که وزارت اطلاع رسانی در جای خود باقی خواهد ماند و وزارت همبستگی اجتماعی نیز به کابینه باز خواهد گشت.
در کابینه جدید قرار است "کمال عمرو" وزیر خارجه از سمت خود برکنار شده و "نبیل فهمی" وزیر خارجه جدید مصر شود.
منابع مطلع به المصری الیوم اعلام کردند که نشستي که در دفتر نخست وزیری برگزار شد، ‌برای تعیین اسامی نهایی کابینه مصر بوده و ببلاوی و البرادعی و بهاء الدین اسامی نامزدهای موجود برای تصدی پست های مختلف را بررسی کردند.
این گزارش تاکید دارد که برخی اسامی وجود دارد که در تشکیلات کابینه تثبیت شده است، از جمله "إیناس عبدالدایم" برای وزارت فرهنگ، "حسن البدراوى" برای وزارت دادگستری، "أشرف العربى" برای وزارت برنامه ریزی، نبیل فهمى برای وزارت خارجه، "هانى قدرى" برای وزارت امور مالی، "حسام عیسى" برای وزارت آموزش عالی، خانم دکتر "مها الرباط" برای وزارت بهداشت، "عمرو الشوبکى" برای وزارت جوانان، "جودة عبدالخالق" برای وزارت بازرگانی و "أحمد البرعى" برای وزارت همبستگی ملی.
در این نشست همچنین مقرر شده برخی از وزارتخانه ها با هم ادغام شوند،‌ از جمله وزارت اسکان و تاسیسات و وزارت فرهنگ با وزارت آثار باستانی.

• وزیر دفاع مصر در سخنان خود کودتای ارتش علیه "محمد مرسی" را توجیه و آن را اجرای خواست و اراده مردمی تلقی کرد.
"عبدالفتاح السیسی" گزارش داد که وی پیش از عزل مرسی 2 مرتبه با او دیدار کرده است.
السیسی طی سخنانی در جمع افسران و پلیس افزود که در دیدار با مرسی به وی گفتم که اوضاع خارج از کنترل است اما مرسی پاسخ داد که به برخی از خواسته‌های معارضین در خصوص تغییر وزرا و دادستان عمل خواهیم کرد و السیسی در پاسخ گفته است که اوضاع بدتر از آن است که با پاسخگوئی به چند خواسته درست شود.
وی اظهار داشت که دو مرتبه با مرسی دیدار کرده که دیدار دومی سرنوشت‌ساز بود و به مرسی پیشنهاد کردم که همه‌پرسی در مورد ابقای وی در ریاست جمهوری یا انتخابات زودهنگام برگزار نماید اما مرسی مخالفت کرده است زیرا اطمینان داشت که در صورت برگزاری انتخابات، پیروز نخواهد شد و این از بدشانسی مرسی بود که همه‌پرسی را رد کرد.
السیسی تاکید کرد که نیروهای مسلح از ابتدای انقلاب ژانویه 2011، جایگاه خود را شناخت و به حد و مرز خود پایبند بود و اگر شرایط چنین ایجاب کرد که ارتش به روند سیاسی نزدیک شود، ارتش نیز این کار را انجام داد زیرا ملت، ارتش را فراخوانده و از آن درخواست کرده بود. وی گفت که نیروهای مسلح به یک هدف واحد پایبند بودند و آن تاکید بر مشروعیت ملت و کمک به ملت برای بازپس‌گیری حق خود است.
به گفته السیسی، هیچ کس قیم شهروندان نیست و نمی‌تواند مسیری را که ملت رضایت ندارد بر آن تحمیل کند.
وزیر دفاع مصر در سخنانش که سعی داشت به گروه های سیاسی برای مشارکت در روند سیاسی اطمینان دهد، تاکید کرد که فرصت برای همه گروه‌های سیاسی و جریان‌های فکری برای مشارکت در روند سیاسی فراهم است.
وی درباره «نقشه راه» نیز تصریح کرد که نیروهای مسلح نقشه راه را تنها به عنوان راهی برای خروج امن از بحران مطرح کردند و این نقشه، بی‌طرفی حکومت، حق انتخاب و حق تصمیم‌گیری برای ملت را تضمین می‌کند.

• منابع آگاه حقوقی تأکید کردند که مقامات مصری بازجویی از رئیس جمهور برکنار شده مصر را در پرونده فرار از زندان وادی النطرون آغاز کردند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، به نقل از منابع آگاه حقوقی گزارش داد که بازجویی از "محمد مرسی" رئیس جمهور برکنار شده مصر در پرونده فرار وی از زندان «وادی النطرون» در سال 2011 آغاز شده است.
این بازجویی‌ها در پی متهم شدن مرسی و تعدادی از رهبران ارشد اخوان المسلمین به فرار از زندان وادی النطورن در شمال قاهره در دوران انقلاب مردمی مصر که به سقوط مبارک منجر شد، صورت می‌گیرد.
دادستانی کل امنیت ملی مصر تحقیقات خود را درباره احتمال دخالت عناصر گروه‌های خارجی از جمله حماس و حزب الله در حمله به زندان‌ها در طول انقلاب 25 ژوئن، آغاز کرده‌اند.
بازجوهای دادستانی مصر ساعت‌ها بعد از شکایت از مرسی و تعدادی از سران اخوان المسلمین به اتهام همکاری با گروه‌های خارجی، تحریک به قتل معترضان و ضرر وارد کردن به اقتصاد کشور با رئیس جمهور برکنار شده، در مکانی نامشخص دیدار کرده‌اند.
این در حالی است که هزاران معترض مصری در حمایت از مرسی در یک هفته گذشته در خیابان‌های مصر خواستار بازگشت مشروعیت شده‌اند.
مرسی در 29 ژانویه سال 2011 تنها یک روز بعد از جمعه خشم در حمله افرادی به زندان‌ وادی النطرون از زندان آزاد شده بود.
وکیل مرسی در جریان انتخابات ریاست جمهوری مصر این خبر را تکذیب کرده بود در حالی که یک منبع آگاه در وزارت کشور مصر تأکید کرده بود که اسم مرسی در فهرست افرادی که در جریان انقلاب 25 ژوئن از زندان‌های مصر فرار کرده‌اند حضور داشته است.

• معاون حزب آزادی و عدالت مصر در صفحه‌های اجتماعی با ابراز نگرانی از شرایط رئیس جمهور برکنار شده مصر خواستار اطمینان خاطر از سلامت جسمی وی شد.
به گزارش پایگاه خبری «الیوم السابع»، "عصام العریان" معاون رئیس حزب «آزادی و عدالت» مصر در صفحه رسمی خود در توئیتر گفت: "مرسی" پیش از ترک قصر ریاست جمهوری گفته بود که این مردم تا زمانی که خون من ریخته نشود از من حمایت نخواهند کرد و در کنار من نخواهند ایستاد.
العریان با ابراز نگرانی از شرایط رئیس جمهور برکنار شده خواستار حضور او در میان مردم برای اطمینان خاطر از سلامت جسمی اش شد.
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری «الیوم السابع»، «عصام العریان» معاون رئیس حزب «آزادی و عدالت» مصر در صفحه رسمی خود در توئیتر گفت: مرسی پیش از ترک قصر ریاست جمهوری گفته بود که این مردم تا زمانی که خون من ریخته نشود از من حمایت نخواهند کرد و در کنار من نخواهند ایستاد.
العریان با ابراز نگرانی از شرایط رئیس جمهور برکنار شده خواستار حضور او در میان مردم برای اطمینان خاطر از سلامت جسمی اش شد.

• حزب آزادی و عدالت مصر اعلام کرد در صورت محقق شدن مطالبات حامیان مرسی در بازگشت مشروعیت قانونی با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری زودهنگام موافقت خواهد کرد.
به گزارش پایگاه خبری «الیوم السابع»، حزب «آزادی و عدالت» در صفحه رسمی خود در شبکه‌های اجتماعی تأکید کرد که مسئله این حزب حمایت از رئیس جمهور ربوده شده نیست بلکه حمایت از وطنی است که ربوده شده است.
"محمد البلتاجی" یکی از رهبران گروه اخوان المسلمین تأکید کرد که ما به کسانی که تصور می‌کنند خواسته‌های ما به یک نفر و یا بازگشت قدرت محدود می‌شود می‌گوییم با بازگشت رئیس جمهور منتخب، قانون اساسی، مجلس شورای منتخب و مجلس نمایندگان منتخب جدید ما آماده برگزاری انتخابات ریاست جمهوری زودهنگام هستیم.
بلتاجی تأکید کرد که نقشه راه آینده تحت نظر مشروعیت قانونی را می‌پذیریم و با هر گامی تحت نظر کودتای نظامی خونین مخالفت می‌کنیم.
وی افزود: دموکراسی با کمک تانک‌ها به دست نمی‌آید بلکه انقلاب 18 روز خالی نشدن میدان‌های شهر در اعتراض به کودتایی خونین علیه مشروعیت منتخب مردم است.

• رهبر جمعیت اخوان‌المسلمین، شورای عالی نیروهای مسلح و احزاب سیاسی مخالف "مرسی" را تهدید کرد برای بازگرداندن مشروعیت قانونی، ارتش آزاد مصر را تشکیل خواهد داد.
به گزارش روزنامه الجزائری «النهار»، "محمد بدیع" رهبر کل اخوان المسلمین شورای عالی نیروهای مسلح مصر و احزاب سیاسی مخالف مرسی را تهدید کرد که برای بازگرداندن مشروعیت قانونی به زودی ارتش آزاد مصر را تشکیل خواهد داد.
بدیع تأکید کرد که مصری‌های حامی مرسی حق دارند دیدگاه خود برای بازگرداندن رئیس جمهور منتخب خود را اعمال کنند و تا زمانی که این خواسته محقق نشود مصر آرام نخواهد گرفت و اعتراض ها ادامه خواهد داشت.
وی افزود: تعداد زیادی از افراد شریف در ارتش مصر حضور دارند که مرگ را بر حاکمیت یک خائن به کشور و دین خود ترجیح می‌دهند.
رهبر کل اخوان المسلمین تأکید کرد که به زودی با جدایی تعدادی از عناصر ارتش، ارتش آزاد مصر تأسیس خواهد شد که وظیفه آن آزادی مصر و بازگرداندن مشروعیت به عنوان تنها تضمین ایجاد آرامش و ثبات در کشور خواهد بود.
وی همچنین نسبت به احتمال ترور مرسی به دست مخالفان وی و نیروهای مسلح هشدار داد و تأکید کرد که آرامش و ثبات تا بازگشت مرسی به شبه جزیره «سیناء» باز نخواهد گشت.
بدیع در صفحه رسمی خود در توئیتر همچنین کودتای ارتش و مخالفان مرسی را پیش از آنکه کودتا بر مشروعیت بداند، کودتا بر اسلام دانست و تأکید کرد با توجه به قوانین دین در مخالفت با خروج از اطاعت حاکم، باقی ماندن اسلام از باقی ماندن یک دولت ارجحیت دارد.
وی همچنین به ارتش مصر هشدار داد که میان ثبات کشور و مشروعیت یکی را انتخاب کند و هرگونه رایزنی با نیروهای مسلح را رد کرد و افزود که اطلاعاتی دارند که نیروهای مسلح با قرار دادن دارو در غذای محمد مرسی تلاش می‌کنند بر توان ذهنی او تأثیر بگذارند.
رهبرکل اخوان المسلمین تأکید کرد که کمک‌های مالی برخی کشورهای عربی بعد از برکناری مرسی برای پنهان کردن فروپاشی اقتصاد مصر و ناتوانی ارتش در ادامه روند جنبش بوده است.
وی همچنین از حامیان مشروعیت در میدان الرابعه العدویه خواست به اعتراض‌های خود ادامه دهند و نسبت به ادامه حضور خود در میدان استوار و صبور باشند.
پیشتر نیز در پی ادامه اعتراض‌ها به برکناری مرسی و حادثه تیراندازی به حامیان وی در برابر ساختمان گارد ریاست جمهوری، بدیع "عبدالفتاح السیسی" وزیر دفاع مصر را متهم کرد که این کشور را به سرنوشت سوریه دچار خواهد کرد.

• منابع آگاه روزنامه‌های مصری گزارش دادند که نشستی سری و بین‌المللی میان اعضای اخوان‌المسلمین و حامیان آن ا از سراسر جهان در استانبول در حال برگزاری است.
به گزارش روزنامه مصری «الوطن»، منابع آگاه تأکید کردند که تشکیلات جهانی اخوان المسلمین نشست‌هایی سری در استانبول ترکیه برای توافق بر رویکردی در تعامل با تحولات مصر برگزار می‌کند.
یک منبع سیاسی آگاه تُرک تأکید کرد که این نشست سری از یکشنبه (92.04.23) آغاز شده است و تعدادی از رهبران اخوان المسلمین و گروه‌های اسلامگرای جهانی برای حضور در این نشست‌ها به هتلی در نزدیکی فرودگاه «آتاتورک» استانبول منتقل شده‌‌اند.
در این نشست‌ها اعضای دفتر جهانی ارشاد، نمایندگانی از حماس و اعضای تشکیلات اخوان در سراسر جهان حضور خواهند داشت.
اعضای اخوان در این نشست خطرهای احتمالی که نقش سیاسی این گروه را در داخل و خارج مصر تهدید می‌کند را بررسی خواهند کرد.
"راشد الغنوشی" رهبر جریان «النهضه» تونس که حزب حاکم این کشور است نیز در این نشست حضور خواهد داشت.

• منابع پلیس مصر از وقوع درگیری‌های جدید بین افراد مسلح و سربازان مصری در شبه جزیره سینا خبر دادند که از دو هفته پیش تاکنون شاهد موج جدیدی از ناآرامی ها است.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، منابع پلیس مصر اعلام کردند: افراد مسلح و سربازان مصری در منطقه شبه جزیره سینا با یکدیگر درگیر شدند.
این منابع در عین حال به وقوع تلفات احتمالی در این درگیری ها اشاره ای نکردند. این منابع افزودند، درگیری ها در منطقه الوفاق در شمال شبه جزیره سینا و بعد از ناکامی افراد مسلح در منفجر کردن یک دستگاه خودروی پلیس روی داد.
در این میان؛ میانجیگران قبایل منطقه در تلاش برای برقراری آتش بس هستند.
تاکنون چند نظامی مصری و تعدادی از افراد مسلح در این درگیری ها کشته یا زخمی شده اند. شاهدان عینی گفتند که یک راکت به این اتوبوس حامل کارگران کارخانه سیمان در جاده فرودگاه العریش در خارج از این شهر اصابت کرد. یک شاهد عینی گفت: احتمال می رود که فرودگاه العریش یا یک خودروی زرهی پلیس هدف این راکت بوده و اشتباهی به اتوبوس اصابت کرده است.
درهمین حال، منابع امنیتی گفتند که افراد مسلح صبح دوشنبه (92.04.24) یک تاسیسات امنیتی درحال ساخت در شمال سینا را منهدم کردند که در جریان آن یکی از ساکنان منطقه آسیب دید.


• کارشناس مسائل راهبردی مصر با تأکید بر قدرت نیروهای مسلح کشورش در به دست گرفتن کنترل کامل صحرای سینا گفت: در صورت هماهنگی با طرف صهیونیستی، معاهده کمپ دیوید مانعی برای ورود اسلحه مصری به این منطقه ایجاد نمی‌‌کند.
"سامح سیف الیزل" کارشناس مسائل راهبردی مصر با بیان اینکه دستگاه نظامی مصر قادر به سیطره بر صحرای سینا و تحت پیگرد قرار دادن گروهک‌ های جنایتکار و تروریست، گفت: در صورت هماهنگی با طرف صهیونیستی، معاهده کمپ دیوید برای ورود اسلحه و مهمات مصری به صحرای سینا مانعی ایجاد نمی‌کند.
وی هماهنگی قاهره با رژیم صهیونیستی جهت وارد ساختن اسلحه و مهمات به صحرای سینا را ناشی از احترام مصر به معاهده کمپ دیوید خواند و بر ضرورت تحت پیگرد قرار دادن تروریست‌ها – چه آن هایی که در دوره فعلی به عملیات تروریستی می‌پردازند و چه آن ها که قبلا دست عملیات تروریستی زده باشند – و پاکسازی منطقه تأکید کرد.
الیزل تاکید کرد که عملیات نیروهای مسلح مصر در راستای پاکسازی صحرای سینا از وجود تروریست‌ها و جنایتکاران صورت می‌گیرد. جنایتکارانی که به دنبال ترور یکی از فرماندهان عالیرتبه ارتش بودند و آنهایی که به مقرهای امنیتی در عریش و سینا حمله کرده‌اند.

• معاون وزارت امور خارجه آمریکا پس از برکناری "محمد مرسی" از قدرت توسط ارتش،‌ به مصر سفر می‌کند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد "بیل برنز" معاون وزارت امور خارجه آمریکا به قاهره سفر خواهد کرد تا با مقامات دولت موقت مصر دیدار و گفتگو کند.
این اولین سفر یک مقام عالی‌رتبه آمریکایی به مصر پس از برکناری محمد مرسی از قدرت است. وزارت امور خارجه آمریکا تاکید کرد که این موضوع نشان دهنده حمایت آمریکا از مردم مصر است.
در بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا تاکید شده است که برنز با مقامات دولت موقت و رهبران گروه‌های اجتماعی دیدار می‌کند و در تمامی دیدارها بر حمایت آمریکا از مردم مصر و پایان دادن به تمامی خشونت‌ها و انتقال قدرت به دولت مردمی دموکراتیک تاکید خواهد شد.

• جنبش تمرد مصر با انتشار تلگراف سفارت آمریکا در قاهره به "محمود بدر" رهبر این جنبش اعلام کرد که بدر درخواست دیدار سفارت آمریکا را رد کرد.
به گزارش پایگاه الیوم السابع، جنبش تمرد تلگراف سفارت آمریکا به بدر که در آن وی را به میز گفتگو با حضور "ویلیام برنز" به منظور بررسی اوضاع مصر دعوت کرده است، منتشر کرد.
بر اساس این گزارش، بدر این دعوت سفارت آمریکا را رد و بر مخالفت با دخالت آمریکا در امور مصر تاکید کرد.
وی افزود که به طور کلی با مواضع آمریکا که حمایت از رژیم صهیونیستی و علیه ملت‌های عربی و حمایت از جماعت اخوان‌المسلمین مصر پس از سقوط این جماعت در موج دوم انقلاب ملت است، مخالف است.


• ارتش مصر در ادامه تخریب تونل‌های واقع در مرز مصر و نوار غزه، سه تونل دیگر را که ارتش مدعی قاچاق سوخت از طریق آن ها به نوار غزه است، تخریب کرد.
به گزارش رسانه‌های خبری مصر، ارتش مصر سه تونل دیگر را در مرز نوار غزه تخریب کرد. ر اساس این گزارش بولدوزرها تونل‌های غزه را بسته و پمپ‌های سوخت را از آن خارج کردند و در همین رابطه نیروهای مسلح مصر نیز اعلام کرد که با هر تونل جدیدی که کشف شود همین کار را انجام خواهد داد.
از سوی دیگر بالگردهای آپاچی مصر به گشت‌زنی در مناطق العریش، رفح، شیخ زوید و بویژه مناطق ساحلی و جنوبی به منظور رصد کردن تحرکات افراد مسلح و مشخص کردن مکان‌های آن ها ادامه می‌دهند.
ارتش مصر همچنین تاکید کرد که مناطق زراعی در جنوب شیخ زوید شاهد تبادل آتش بین افراد و ایست بازرسی حاضر در این منطقه بود که با رسیدن هواپیماهای کمکی، افراد ناشناس نیز فرار کردند و درگیری به پایان رسید و هیچ گونه خسارت‌های مادی و انسانی در برنداشت.
نیروهای امنیتی مصر همچنین اعلام کردند که فرد مظنونی را که گفته می‌شود در حادثه انفجار خط لوله گاز مصر به سرزمين هاي اشغالي دست داشت، دستگیر کرده‌اند.

• دادگاه استیناف اسماعیلیه 3 سپتامبر (92.06.12) را برای محاکمه 9 متهم به جاسوسی برای رژیم صهیونیستی تعیین کرد.
به گزارش پایگاه الیوم السابع، دادگاه استیناف اسماعیلیه اعلام کرد که 3 سپتامبر 9 متهم به جاسوسی برای رژیم صهیونیستی اعم از چهار افسر موساد، 3 مصری و 2 نفر از اعراب ساکن اراضی 48 به اتهام جاسوسی برای رژیم صهیونیستی محاکمه خواهند شد.
بر اساس این گزارش به دلیل اوضاع امنیتی استان شمال سینا، جلسه محاکمه این متهمان به اسماعیلیه منتقل شده است و در این قضیه 3 مصری مقیم سینا اعم از "سلامه حامد ابوجراد"، "محمد ابوجراد" و "عوده طلب ابراهیم" از ساکنان منطقه رفح در العریش محاکمه خواهند شد.
همچنین "اهارون دانون"، "دیوید یعقوب"، "دانى عوفادیا"، "شالومو سوفیراز" عناصر موساد و "عبد الله سلیم" و "عمر حرب أبو جراد" از اعراب 48 به صورت غیابی محاکمه می‌شوند.

• یک فروند هواپیمای بدون سرنشین رژيم صهيونيستي در مرز با مصر سقوط کرد.
شبکه دوم تلویزیون رژيم صهيونيستي گزارش داد: یک فروند هواپیمای بدون سرنشین یکشنبه شب (92.04.23) به علت نقص فنی در منطقه مرزی با مصر سقوط کرد.
در همین حال، پایگاه صهيونيستي "والاه" اعلام کرد: ارتش اين رژيم درحال بازرسی محل حادثه و روشن کردن علل وقوع آن است.
در این گزارش به جزئیات بیشتری درباره این حادثه اشاره نشده است.

• وزیر خارجه اردن در سفری چند ساعته برای دیدار با رئیس جمهور موقت مصر و تعدادی از مقامات سیاسی این کشور وارد قاهره شد.
به گزارش خبرگزاری «اونا»، "ناصر جوده" وزیر امور خارجه اردن برای دیدار با "عدلی منصور" رئیس جمهور موقت مصر وارد قاهره شد.
جوده در این سفر چند ساعته با تعدادی از مقامات ارشد مصری دیدار خواهد کرد و پیام شاه اردن بر حمایت امان از تغییرات دموکراسی خواهانه مردم مصر و انتخاب آن‌ها در این دوره زمانی تأکید خواهد کرد. جوده همچنین در این دیدار تحولات اخیر خاور میانه از جمله بحران سوریه و پرونده فلسطین را با مقامات مصری بررسی خواهد کرد.

• دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه رسمی خود درباره تحولات اخیر مصر خواستار آزادی همه زندانیان سیاسی و بررسی اتهامات وارد شده به آن ها به صورت شفاف شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتحادیه اروپا لحظاتی پیش بیانیه رسمی اعضای این اتحادیه در زمینه تحولات اخیر مصر را منتشر کرد.
در این بیانیه آمده است؛ اتحادیه اروپا با دقت تمام تحولات اخیر مصر را دنبال می‌کند. ارتش باید بپذیرد و به قدرت مردم به عنوان یک اصل قانون اساسی و حکومت دموکراتیک احترام بگذارد. بسیار مهم است که مصر سریعا به یک حکومت مشروع و دموکراتیک بازگردد و به خواست مردم پاسخ دهد.
اتحادیه اروپا به ویژه بر روی برگزاری یک انتخابات در کوتاهترین زمان ممکن تاکید دارد.
اتحادیه اروپا از همه گروه‌ها و احزاب داخلی مصر می‌خواهد به اصول دموکراتیک پایبند باشند و به گفتگو و مذاکره بازگردند.
در این بیانیه آمده؛ این مردم مصر هستند که باید مسیر خود را بر اساس انتخابات آزاد و منصفانه که در آن همه احزاب بتوانند با یکدیگر رقابت کنند انتخاب کنند.
اتحادیه اروپا به اعلامیه قانون اساسی و جدول زمانبندی ارائه شده توسط رئیس جمهور موقت توجه دارد و قویا خواستار حاکمیت قانون و احترام به آزادی‌های اساسی حقوق بشری به ویژه حق آزادی بیان و آزادی تجمعات است.
در این بیانیه آمده است؛ اتحادیه اروپا از مقامات دولت موقت مصر می‌خواهد که از بازداشت‌های با انگیزه سیاسی و اشکال مختلف آن خودداری کند. همه زندانیان سیاسی باید آزاد شوند و اتهامات وارده به اشخاص مختلف باید به صورت شفاف و عادلانه مورد بازنگری قرار بگیرند.
دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این بیانیه از دولت موقت مصر می‌خواهد که به معترضان اجازه دهد آزادانه و فارغ از خشونت عقاید خود را بیان کنند و از آن ها محافظت کند.
در پایان این بیانیه آمده است؛ اتحادیه اروپا همچنان به رصد کردن تحولات مصر ادامه می‌دهد و بر اساس اصول ذکر شده بالا آماده همکاری با دولت موقت است.

• سخنگوی گردان‌های القسام شاخه نظامی جنبش حماس، گزارش‌های برخی رسانه‌ها درباره اعلام بسیج عمومی برای یاری اخوان‌المسلمین مصر را رد کرد.
"ابوعبیده" در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: چارچوب فعالیت گردان‌های جهادی و مبارز قسام، تنها مرزهای فلسطین اشغالی است.
وی افزود که مطالب ساختگی درباره فراخوان بسیج عمومی به منظور یاری اخوان‌المسلمین، بی پایه و اساس است.
سخنگوی گردان‌های القسام همچنین به رسانه‌های خبری هشدار داد تا از انتشار چنین مطالب دروغ و کذب خودداری کنند.
وی تاکید کرد: کسانی که در چنین شرایط حساس این مطالب را منتشر می‌کنند، دشمنان دو ملت مصر و فلسطین هستند که هدفشان تنها خدمت به دشمن مشترک این دو ملت یعنی اسرائیل است.
برخی رسانه‌های خبری مصر سندی را منتشر کردند و مدعی شدند که این سند از سوی گردان‌های القسام خطاب به فرماندهان این گردان‌ها در نوار غزه، سینا و داخل مصر صادر شده است.

• نخست‌وزیر دولت منتخب فلسطین در تماس تلفنی با مسئولان دستگاه اطلاعات مصر، درباره "عبدالله البرغوثی" که از 76 روز قبل دست به اعتصاب غذا زده است، گفتگو کرد.
به گزارش خبرگزاری سما، "اسماعیل هنیه" در تماس تلفنی با مسئولان دستگاه اطلاعات مصر، وخامت برغوثی از فرماندهان قسام را مورد بررسی قرار داد.
هنیه در این تماس تلفنی، اعمال فشار بر رژیم اشغالگر برای پایان دادن به درد و رنج برغوثی را خواستار شد و مصر نیز وعده داد که دست به اقدام فوری بزند. از سوی دیگر برخی خبرها حاکی از آن است که برغوثی در یکی از مراکز درمانی رژیم اشغالگر به شهادت رسیده است.
موسسه حقوقی ماندلا نیز نسبت به وخامت حال برغوثی هشدار داده و نسبت به خطری که وی را تهدید می‌کند، ابراز نگرانی شدید کرد.
این هشدار موسسه مذکور پس از آن اعلام شد که "بثینه دقماق" رئیس موسسه مذکور با برغوثی 41 ساله در بیمارستان ملاقات کرد و برغوثی در این دیدار گفت که بدن وی قادر به دریافت سوزن و سرم نیست.
به گفته موسسه مذکور برغوثی اعلام کرده است که تهدیدات رژیم صهیونیستی برای مجبور کردن وی به خوردن غذا را به چالش می کشد و هرگز دست از اعتصاب غذا تا زمان تحقق خواسته‌های اسرای اعتصاب‌کننده غذا، برنخواهد داشت.


 

  فرستادن مقاله
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

جهان از آفریقا چه می‌خواهد؟

۱۳۹۶/۶/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران:‌ تحولات مغرب عربی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات سودان (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات لیبی (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات مصر (181)

۱۳۹۵/۸/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (180)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (179)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (178)

۱۳۹۵/۸/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (177)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (176)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات سودان (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات لیبی (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات مصر (175)

۱۳۹۵/۸/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات سودان (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات لیبی (174)

۱۳۹۵/۷/۲۵

آفران: تحولات مصر (174)

۱۳۹۵/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مصر (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات لیبی (173)

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (172)

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (171)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات سودان (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات مصر (170)

۱۳۹۴/۱۲/۱۰

آفران: تحولات لیبی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (169)

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات لیبی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات مصر (168)

۱۳۹۴/۱۱/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات سودان (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات مصر (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات لیبی (167)

۱۳۹۴/۱۱/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات لیبی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات سودان (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات مصر (166)

۱۳۹۴/۱۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات لیبی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات سودان (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران:تحولات مغرب عربی (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات مصر (165)

۱۳۹۴/۱۱/۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مصر (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات لیبی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات سودان (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (164)

۱۳۹۴/۱۰/۲۲

تحولات لیبی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات مصر (163)

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (162)

۱۳۹۴/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات لیبی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات مصر (161)

۱۳۹۴/۱۰/۲

آفران: تحولات سودان (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مغرب عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات مصر (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات لیبی (160)

۱۳۹۴/۹/۲۴

آفران: تحولات سودان (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات لیبی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (158)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات مصر (159)

۱۳۹۴/۹/۱۶

آفران: تحولات سودان (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مغرب عربی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات مصر (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات لیبی (157)

۱۳۹۴/۹/۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مصر (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات لیبی (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات سودان (156)

۱۳۹۴/۹/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات سودان (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات لیبی (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات مصر (155)

۱۳۹۴/۸/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مصر (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغربی عربی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (154)

۱۳۹۴/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات مصر (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات سودان (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (153)

۱۳۹۴/۸/۵

آفران: تحولات لیبی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات مصر (152)

۱۳۹۴/۷/۲۷

آفران: تحولات سودان (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات لیبی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (151)

۱۳۹۴/۷/۲۱

آفران: تحولات مصر (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات سودان (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (150)

۱۳۹۴/۷/۱۴

آفران: تحولات لیبی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات مصر (149)

۱۳۹۴/۷/۱۳

آفران: تحولات سودان (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات لیبی (148)

۱۳۹۴/۷/۵

آفران: تحولات مصر (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (147)

۱۳۹۴/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات لیبی (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات سودان (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (146)

۱۳۹۴/۶/۱۷

آفران: تحولات مصر (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات سودان (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات لیبی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (145)

۱۳۹۴/۶/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات سودان (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات لیبی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مصر (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (144)

۱۳۹۴/۶/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات لیبی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (143)

۱۳۹۴/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات لیبی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (142)

۱۳۹۴/۵/۱۹

آفران: تحولات مصر (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات لیبی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات سودان (141)

۱۳۹۴/۵/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات مصر (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (140)

۱۳۹۴/۵/۶

آفران: تحولات سودان (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مصر (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات لیبی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (139)

۱۳۹۴/۴/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات مصر (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات سودان (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات لیبی (138)

۱۳۹۴/۴/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات سودان (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مصر (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (137)

۱۳۹۴/۴/۲۰

آفران: تحولات لیبی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات مصر (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات سودان (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (136)

۱۳۹۴/۴/۱۰

آفران: تحولات لیبی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات سودان (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (135)

۱۳۹۴/۴/۲

آفران: تحولات مصر (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات سودان (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات لیبی (134)

۱۳۹۴/۳/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات مصر (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات لیبی (133)

۱۳۹۴/۳/۲۳

آفران: تحولات سودان (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات لیبی (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مصر (132)

۱۳۹۴/۳/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (131)

۱۳۹۴/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات سودان (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات لیبی (130)

۱۳۹۴/۳/۲

آفران: تحولات مصر (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر غربی (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (129)

۱۳۹۴/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (128)

۱۳۹۴/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات سودان (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (127)

۱۳۹۴/۲/۹

آفران: تحولات مصر (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات سودان (126)

۱۳۹۴/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (125)

۱۳۹۴/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات سودان (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات لیبی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (124)

۱۳۹۴/۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات سودان (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (123)

۱۳۹۳/۱۲/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات سودان (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (122)

۱۳۹۳/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات سودان (121)

۱۳۹۳/۱۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (120)

۱۳۹۳/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات سودان (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (119)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴

آفران: تحولات مصر (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (118)

۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (117)

۱۳۹۳/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات سودان (117)

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

آفران: تحولات مصر (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات سودان (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (116)

۱۳۹۳/۱۰/۲۳

آفران: تحولات مصر (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (115)

۱۳۹۳/۱۰/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (114)

۱۳۹۳/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات لیبی (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات سودان (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (113)

۱۳۹۳/۹/۲۶

آفران: تحولات مصر (112)

۱۳۹۳/۹/۱۹

آفران: تحولات لیبی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات سودان (112)

۱۳۹۳/۹/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات لیبی (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات سودان (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات مصر (111)

۱۳۹۳/۹/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات سودان (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات لیبی (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مصر (110)

۱۳۹۳/۹/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات لیبی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات سودان (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات مصر (109)

۱۳۹۳/۸/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات لیبی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات سودان (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولان مغرب عربی (108)

۱۳۹۳/۸/۲۰

آفران: تحولات مصر (107)

۱۳۹۳/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات لیبی (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات سودان (107)

۱۳۹۳/۸/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات لیبی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات مصر (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات سودان (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (106)

۱۳۹۳/۸/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مصر (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات لیبی (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات سودان (105)

۱۳۹۳/۷/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (104)

۱۳۹۳/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات مصر (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات سودان (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (103)

۱۳۹۳/۷/۱۵

آفران: تحولات لیبی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات سودان (102)

۱۳۹۳/۷/۷

آفران: تحولات مصر (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات لیبی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (101)

۱۳۹۳/۷/۲

آفران: تحولات سودان (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات لیبی (100)

۱۳۹۳/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات سودان (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات لیبی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (99)

۱۳۹۳/۶/۱۸

آفران: تحولات مصر (98)

۱۳۹۳/۶/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات لیبی (98)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات مصر (96)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (97)

۱۳۹۳/۶/۱۱

آفران: تحولات سودان (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (96)

۱۳۹۳/۵/۲۸

آفران: تحولات لیبی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات سودان (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مصر (95)

۱۳۹۳/۵/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مصر (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات لیبی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات سودان (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (94)

۱۳۹۳/۵/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات مصر (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات سودان (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (93)

۱۳۹۳/۵/۱۱

آفران: تحولات لیبی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مصر (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (92)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات لیبی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات سودان (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران : تحولات مغرب عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (91)

۱۳۹۳/۵/۵

آفران: تحولات مغرب عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (90)

۱۳۹۳/۴/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (89)

۱۳۹۳/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مصر (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات لیبی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات سودان (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (88)

۱۳۹۳/۳/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات مصر (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات لیبی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (87)

۱۳۹۳/۳/۱۰

آفران: تحولات سودان (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات لیبی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مصر (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (86)

۱۳۹۳/۲/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مصر (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (85)

۱۳۹۳/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مصر (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات لیبی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات سودان (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (84)

۱۳۹۳/۲/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مصر (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات لیبی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات سودان (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (83)

۱۳۹۳/۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مصر (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات لیبی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات سودان (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (82)

۱۳۹۳/۲/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات سودان (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (81)

۱۳۹۳/۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات مصر (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات لیبی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات سودان (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (80)

۱۳۹۳/۱/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات سودان (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات لیبی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مصر (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (79)

۱۳۹۲/۱۲/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات لیبی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات سودان (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (78)

۱۳۹۲/۱۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات سودان (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات لیبی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مصر (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات مغرب عربی (77)

۱۳۹۲/۱۲/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات لیبی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مصر (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (76)

۱۳۹۲/۱۲/۷

آفران: تحولات سودان (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مصر (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی (75)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مغرب عربي (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات مصر (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات لیبی (74)

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربي (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مصر (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات لیبی (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات سودان (73)

۱۳۹۲/۱۱/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات مصر (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات لیبی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (72)

۱۳۹۲/۱۱/۱۲

آفران: تحولات سودان (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات لیبی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مصر (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی (71)

۱۳۹۲/۱۱/۱

آفران: تحولات مغرب عربی(70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات مصر (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات لیبی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات سودان (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (70)

۱۳۹۲/۱۰/۲۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات لیبی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۸

آفران: تحولات مغرب عربی (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات مصر (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات سودان (69)

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات سودان (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات لیبی (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مصر (68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات مغرب عربی(68)

۱۳۹۲/۱۰/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات سودان (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات لیبی (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مصر (67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی(67)

۱۳۹۲/۱۰/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات مصر (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات لیبی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات سودان (66)

۱۳۹۲/۹/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات سودان (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات لیبی (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی(65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات مصر (65)

۱۳۹۲/۹/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات مصر (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات لیبی (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات سودان (64)

۱۳۹۲/۹/۱۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مصر (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات لیبی (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات سودان (63)

۱۳۹۲/۹/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات مصر (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (62)

۱۳۹۲/۸/۲۸

نگاه آفران: تحولات مصر 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات لیبی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

نگاه آفران: تحولات سودان 61

۱۳۹۲/۸/۲۵

آفران: آفريقاي جنوبي اولين ايستگاه اجلاس كميسيون مشترك دولت تدبير و اميد

۱۳۹۲/۸/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مصر (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات سودان (60)

۱۳۹۲/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (59)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مغرب عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات مصر (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات لیبی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات سودان (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (58)

۱۳۹۲/۸/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مغرب عربی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات لیبی (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات سودان (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

آفران: تحولات مصر (57)

۱۳۹۲/۷/۲۳

نگاه آفران: تحولات مغرب عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات لیبی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات سودان 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

نگاه آفران: تحولات آفریقای غیر عربی 56

۱۳۹۲/۷/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات سودان (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات لیبی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مصر (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (55)

۱۳۹۲/۷/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات سودان (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات مصر (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (54)

۱۳۹۲/۷/۱

آفران: تحولات لیبی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات سودان (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مصر (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (53)

۱۳۹۲/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

نگاه آفران: تحولات مصر (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات لیبی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات سودان (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (52)

۱۳۹۲/۶/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات لیبی (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات مصر (51)

۱۳۹۲/۶/۱۳

آفران: تحولات سودان (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مصر (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات لیبی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (50)

۱۳۹۲/۶/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات سودان (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات مصر (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (49)

۱۳۹۲/۶/۲

آفران: تحولات لیبی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات مصر (48)

۱۳۹۲/۵/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات سودان (48)

۱۳۹۲/۵/۲۲

آفران: تحولات لیبی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مصر (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات مغرب عربی (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات سودان (47)

۱۳۹۲/۵/۱۵

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات سودان (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات لیبی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مصر (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات مغرب عربی (46)

۱۳۹۲/۵/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات سودان (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات لیبی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مغرب عربی (45)

۱۳۹۲/۵/۶

آفران: تحولات مصر (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات لیبی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات سودان (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (44)

۱۳۹۲/۴/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات مصر (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات لیبی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات سودان (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (43)

۱۳۹۲/۴/۱۸

آفران: گزارش تحليلي بر سفر رئيس جمهور ايالات متحده آمريكا به آفريقا

۱۳۹۲/۴/۱۶

آفران: تحولات لیبی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مغرب عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات سودان (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (42)

۱۳۹۲/۴/۴

آفران: تحولات مصر (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات مغرب عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات لیبی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات سودان (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (41)

۱۳۹۲/۴/۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مصر (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات لیبی (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات سودان (40)

۱۳۹۲/۳/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات مصر (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات سودان (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (39)

۱۳۹۲/۳/۲۰

آفران: تحولات لیبی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات سودان (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مصر (38)

۱۳۹۲/۳/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۶

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات سودان (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات لیبی (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (37)

۱۳۹۲/۳/۴

آفران: تحولات مصر (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات لیبی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات مغرب عربی (36)

۱۳۹۲/۲/۲۸

آفران: تحولات سودان (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات مصر (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات ليبي (35)

۱۳۹۲/۲/۲۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی(34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات مصر (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات لیبی (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات سودان (34)

۱۳۹۲/۲/۱۱

آفران: تحولات ليبي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مصر (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات سودان (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات مغرب عربي (33)

۱۳۹۲/۲/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۳۱

آفران: تحولات مغرب عربی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات لیبی (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات مصر(32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (32)

۱۳۹۲/۱/۲۸

آفران: تحولات سودان (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مصر (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (31)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات مغرب عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات لیبی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (29)

۱۳۹۲/۱/۲۰

آفران: کودتا در آفریقای مرکزی

۱۳۹۲/۱/۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مغرب عربی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات لیبی (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات سودان (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات مصر (28)

۱۳۹۱/۱۲/۲۲

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات لیبی (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات مصر (27)

۱۳۹۱/۱۲/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مغرب عربی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات مصر (26)

۱۳۹۱/۱۲/۹

آفران: تحولات لیبی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (25)

۱۳۹۱/۱۲/۱

آفران: تحولات مصر (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات سودان (25)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات لیبی (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مصر (24)

۱۳۹۱/۱۱/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات لیبی (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات مصر (23)

۱۳۹۱/۱۱/۲۱

آفران: تحولات سودان (23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(23)

۱۳۹۱/۱۱/۱۸

آفران: تحولات مصر (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۴

آفران: تحولات ليبي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات مغرب عربي (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

تحولات آفریقای غیر عربی (22)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات سودان (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مصر (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات ليبي (21)

۱۳۹۱/۱۱/۱۱

آفران: تحولات مغرب عربی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات لیبی (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات سودان (20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(20)

۱۳۹۱/۱۰/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات لیبی (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مصر (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات سودان (19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(19)

۱۳۹۱/۱۰/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات لیبی (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات مصر (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات سودان (18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(18)

۱۳۹۱/۱۰/۱۳

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مغرب عربی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات لیبی(17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات مصر (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات سودان (17)

۱۳۹۱/۱۰/۴

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات سودان (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مغرب عربی(16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات مصر (16)

۱۳۹۱/۹/۲۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۹/۱۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۹/۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۸

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۲۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۱۴

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۸/۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۲۴

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۱۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱۰

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۷/۳

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۷/۳

آفران:تحولات مصر

۱۳۹۱/۷/۱

آفران:حسن الشیخ محمود رئیس جمهور جدید سومالی

۱۳۹۱/۶/۲۷

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات آفریقای غیرعربی

۱۳۹۱/۶/۲۶

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۲۶

دیدگاه اسلام گرایان درباره آینده قبطی ها در مصر

۱۳۹۱/۶/۲۵

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۱۹

تحولات آفریقای غیر عربی

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱۲

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات سودان

۱۳۹۱/۶/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۶/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات لیبی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مغرب عربی

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات مصر

۱۳۹۱/۶/۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۵/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۹

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: انتخابات كشور ليبي

۱۳۹۱/۴/۱۸

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (5)

۱۳۹۱/۴/۱۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: عملکرد حزب اسلامی النهضة پس از انقلاب تونس

۱۳۹۱/۴/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۲

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (4)

۱۳۹۱/۴/۶

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۵

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۴

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۴/۳

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي غير عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۸

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۷

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (3)

۱۳۹۱/۳/۲۴

انتخابات ریاست جمهوری مصر (2012)

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۴

آفران: عواقب پیروزی "احمدشفیق" در انتخابات

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (2)

۱۳۹۱/۳/۲۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: میزان موفقیت اخوان المسلمین در بازیابی پایگاه مردمی خود

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: آفریقا از دیدگاه مقام معظم رهبری (1)

۱۳۹۱/۳/۲۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: حکم دادگاه مبارک به نفع نامزد اخوان تمام شد

۱۳۹۱/۳/۲۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: بروز اعتراضات در مصر و نشانه رفتن نامزدی نخست وزیر مبارک

۱۳۹۱/۳/۱۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۶

آفران:نظرات موافقان و مخالفان مرسی

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: وجوب توافق بین اخوان و نیروهای انقلابی علیه احمد شفیق

۱۳۹۱/۳/۱۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۹

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۸

مصر و تهدیدات عمر سلیمان

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۷

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۶

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: انتخابات مصر صحنه پراکندگی آراء میان دو مجموعه اسلام گرا و مدنی

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: بررسی و تحلیل آخرین وضعیت انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۳/۳

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۲

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۳/۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۱

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: شعارهای انتخاباتی برخی نامزدهای برجسته انتخابات ریاست جمهوری مصر

۱۳۹۱/۲/۳۰

آفران: تحولات آفريقاي عربي

۱۳۹۱/۲/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.25

۱۳۹۱/۲/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.24

۱۳۹۱/۲/۲۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.23

۱۳۹۱/۲/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.20

۱۳۹۱/۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.19

۱۳۹۱/۲/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.18

۱۳۹۱/۲/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.17

۱۳۹۱/۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.16

۱۳۹۱/۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.13

۱۳۹۱/۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.12

۱۳۹۱/۲/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.11

۱۳۹۱/۲/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.10

۱۳۹۱/۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.09

۱۳۹۱/۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.05

۱۳۹۱/۲/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.04

۱۳۹۱/۲/۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.03

۱۳۹۱/۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.02.02

۱۳۹۱/۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.30

۱۳۹۱/۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.29

۱۳۹۱/۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.28

۱۳۹۱/۱/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.27

۱۳۹۱/۱/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.26

۱۳۹۱/۱/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.23

۱۳۹۱/۱/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.22

۱۳۹۱/۱/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.21

۱۳۹۱/۱/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.20

۱۳۹۱/۱/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.19

۱۳۹۱/۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.16

۱۳۹۱/۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.15

۱۳۹۱/۱/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.14

۱۳۹۱/۱/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.07

۱۳۹۱/۱/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 91.01.06

۱۳۹۱/۱/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.21

۱۳۹۰/۱۲/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.20

۱۳۹۰/۱۲/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.17

۱۳۹۰/۱۲/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.16

۱۳۹۰/۱۲/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.15

۱۳۹۰/۱۲/۱۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.13

۱۳۹۰/۱۲/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.10

۱۳۹۰/۱۲/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.09

۱۳۹۰/۱۲/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.08

۱۳۹۰/۱۲/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.07

۱۳۹۰/۱۲/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.06

۱۳۹۰/۱۲/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.03

۱۳۹۰/۱۲/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.02

۱۳۹۰/۱۲/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.12.01

۱۳۹۰/۱۲/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.30

۱۳۹۰/۱۱/۳۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.29

۱۳۹۰/۱۱/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.11.19

۱۳۹۰/۱۱/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.17

۱۳۹۰/۱۱/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.16

۱۳۹۰/۱۱/۱۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.10

۱۳۹۰/۱۱/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.09

۱۳۹۰/۱۱/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.08

۱۳۹۰/۱۱/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.11.05

۱۳۹۰/۱۱/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.28

۱۳۹۰/۱۰/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.27

۱۳۹۰/۱۰/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.26

۱۳۹۰/۱۰/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.25

۱۳۹۰/۱۰/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.21

۱۳۹۰/۱۰/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.19

۱۳۹۰/۱۰/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.18

۱۳۹۰/۱۰/۱۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.17

۱۳۹۰/۱۰/۱۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.14

۱۳۹۰/۱۰/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.13

۱۳۹۰/۱۰/۱۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.12

۱۳۹۰/۱۰/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.11

۱۳۹۰/۱۰/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.10

۱۳۹۰/۱۰/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.06

۱۳۹۰/۱۰/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.05

۱۳۹۰/۱۰/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.10.03

۱۳۹۰/۱۰/۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.29

۱۳۹۰/۹/۲۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.28

۱۳۹۰/۹/۲۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.27

۱۳۹۰/۹/۲۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.26

۱۳۹۰/۹/۲۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.23

۱۳۹۰/۹/۲۳

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.22

۱۳۹۰/۹/۲۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.21

۱۳۹۰/۹/۲۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.20

۱۳۹۰/۹/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.19

۱۳۹۰/۹/۱۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.12

۱۳۹۰/۹/۱۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.09

۱۳۹۰/۹/۹

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.08

۱۳۹۰/۹/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.07

۱۳۹۰/۹/۷

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.06

۱۳۹۰/۹/۶

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.05

۱۳۹۰/۹/۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.02

۱۳۹۰/۹/۲

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.09.01

۱۳۹۰/۹/۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.28

۱۳۹۰/۸/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.25

۱۳۹۰/۸/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.14

۱۳۹۰/۸/۱۴

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.11

۱۳۹۰/۸/۱۱

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.10

۱۳۹۰/۸/۱۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.08

۱۳۹۰/۸/۸

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.08.03

۱۳۹۰/۸/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.08.02

۱۳۹۰/۸/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.27

۱۳۹۰/۷/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.26

۱۳۹۰/۷/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.25

۱۳۹۰/۷/۲۵

آفران: تحولات شمال آفريقا - 24 .7 .90

۱۳۹۰/۷/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.18

۱۳۹۰/۷/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.17

۱۳۹۰/۷/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.16

۱۳۹۰/۷/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.12

۱۳۹۰/۷/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.09

۱۳۹۰/۷/۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.06

۱۳۹۰/۷/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.05

۱۳۹۰/۷/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.07.03

۱۳۹۰/۷/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.30

۱۳۹۰/۶/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.28

۱۳۹۰/۶/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.27

۱۳۹۰/۶/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.26

۱۳۹۰/۶/۲۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.22

۱۳۹۰/۶/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.20

۱۳۹۰/۶/۲۰

آفران: تحولات شمال آفريقا - 90.06.19

۱۳۹۰/۶/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.16

۱۳۹۰/۶/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.15

۱۳۹۰/۶/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.14

۱۳۹۰/۶/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.13

۱۳۹۰/۶/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.12

۱۳۹۰/۶/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.08

۱۳۹۰/۶/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.07

۱۳۹۰/۶/۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.06

۱۳۹۰/۶/۶

آفریقا در هفته ای که گذشت (900527 الی 900602)

۱۳۹۰/۶/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.05

۱۳۹۰/۶/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.02

۱۳۹۰/۶/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.06.01

۱۳۹۰/۶/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.30

۱۳۹۰/۵/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.29

۱۳۹۰/۵/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.24

۱۳۹۰/۵/۲۴

آفران: انقلابیون لیبی در مقابل یک آزمون سخت

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900513 الی 900519)

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.23

۱۳۹۰/۵/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.22

۱۳۹۰/۵/۲۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.19

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: صحنه جنگ لیبی پس از آغاز ماه رمضان

۱۳۹۰/۵/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.18

۱۳۹۰/۵/۱۸

آفران: محاکمه حسنی مبارک ؛ واکنش ها و پیامدها

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.17

۱۳۹۰/۵/۱۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.16

۱۳۹۰/۵/۱۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.15

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفریقا در هفته ای که گذشت (900506 الی 900512)

۱۳۹۰/۵/۱۵

آفران: تحولات شمال آفر یقا - 90.05.12

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: آفريقاي شرقي؛ اهميت استراتژيك و افق هاي پيش رو

۱۳۹۰/۵/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.11

۱۳۹۰/۵/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.10

۱۳۹۰/۵/۱۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.09

۱۳۹۰/۵/۹

آفران: قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.08

۱۳۹۰/۵/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.05

۱۳۹۰/۵/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.04

۱۳۹۰/۵/۴

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (2)

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.03

۱۳۹۰/۵/۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.02

۱۳۹۰/۵/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.05.01

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: مصر در تب و تاب انقلاب (1)

۱۳۹۰/۵/۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.29

۱۳۹۰/۴/۲۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.28

۱۳۹۰/۴/۲۸

آفران: دموکراسی در آفریقا

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.27

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (900416 الی 900422)

۱۳۹۰/۴/۲۷

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.25

۱۳۹۰/۴/۲۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.22

۱۳۹۰/۴/۲۲

آفران: مراکش، تاریخ و جغرافیا

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.19

۱۳۹۰/۴/۱۹

آفران: موریتانی پس از انقلاب های عربی

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.18

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفریقا در هفته ای که گذشت (900409 الی 900415)

۱۳۹۰/۴/۱۸

آفران: مراکش پس از همه پرسی

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.15

۱۳۹۰/۴/۱۵

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (پایانی)

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.14

۱۳۹۰/۴/۱۴

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (2)

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.13

۱۳۹۰/۴/۱۳

آفران: سرمایه گذاری در آفریقا تا پنج سال آینده (1)

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.12

۱۳۹۰/۴/۱۲

آفران: دلیل حمایت آمریکا از انقلابیون و سازمان های مصری

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.11

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفریقا در هفته ای که گذشت (900402 الی 900408)

۱۳۹۰/۴/۱۱

آفران: تاثير عوامل اقتصادي بر انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.08

۱۳۹۰/۴/۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.07

۱۳۹۰/۴/۷

آفران: نشانه های “همه پرسی نظامی" درباره رئیس جمهور آینده مصر

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.06

۱۳۹۰/۴/۶

آفران: عدم تناسب نقش و حقوق زنان در افریقا

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.05

۱۳۹۰/۴/۵

آفران: گزينه هايي دشوار سياست مصر در قبال انقلاب ليبي

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.04

۱۳۹۰/۴/۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (900326 الی 900401)

۱۳۹۰/۴/۴

آفران: بروز اختلاف در صفوف انقلابیون لیبی

۱۳۹۰/۴/۲

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.04.01

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: تغییر پشت درب‌های الجزایر و مغرب پس از لیبی

۱۳۹۰/۴/۱

آفران: اصلاحات در قانون اساسی مراکش

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.31

۱۳۹۰/۳/۳۱

آفران: مصادره انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.30

۱۳۹۰/۳/۳۰

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.29

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: صف بندی احزاب تونسی برای انتخابات آینده

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفریقا در هفته ای که گذشت (900319 الی 900325)

۱۳۹۰/۳/۲۹

آفران: آخرین تحولات سودان

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.28

۱۳۹۰/۳/۲۸

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.25

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: اعطاي وام به مصر و ربودن انقلاب

۱۳۹۰/۳/۲۵

آفران: بازیگران منطقه ای؛ تلاش برای مدیریت انقلاب مصر

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.24

۱۳۹۰/۳/۲۴

آفران: انقلاب هاي عربي و سياست هاي آمريكا در قبال ايران

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: اختاپوس جاسوسی اسرائیل در تونس و مصر

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفران: تحولات شمال آفریقا - 90.03.23

۱۳۹۰/۳/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (900311 الی 900318)

۱۳۹۰/۳/۲۱

آفران: بررسی نتایج انتخابات شهرداری ها در آفریقای جنوبی

۱۳۹۰/۳/۹

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی بنین

۱۳۹۰/۱/۲۸

انتخابات 2011 نیجریه

۱۳۹۰/۱/۲۷

آفریقا در هفته ای که گذشت (891205 الی 891211)

۱۳۸۹/۱۲/۱۴

آفریقا در هفته ای که گذشت (891114 الی 891120)

۱۳۸۹/۱۱/۲۳

آفریقا در هفته ای که گذشت (891030 الی 891106)

۱۳۸۹/۱۱/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891023 الي 891029)

۱۳۸۹/۱۱/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891016 الي 891022)

۱۳۸۹/۱۰/۲۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891009 الي 891015)

۱۳۸۹/۱۰/۱۵

آفريقا در هفته اي كه گذشت (891002 الي 891008)

۱۳۸۹/۱۰/۱۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890925 الي 891001)

۱۳۸۹/۱۰/۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890918 الي 890924)

۱۳۸۹/۹/۲۹

تقويم انتخابات سال 2011 ميلادي در آفريقا

۱۳۸۹/۹/۲۷

ماداگاسكار قانون اساسي 17 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۲۳

زيمبابوه ریاست جمهوری می 2011

۱۳۸۹/۹/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890911 الي 890917)

۱۳۸۹/۹/۲۰

ساحل عاج ریاست جمهوری 31 اکتبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۸

تانزانيا و زنگبار رياست جمهوري و پارلماني

۱۳۸۹/۹/۱۷

مصر قوه مقننه 28 نوامبر 2010

۱۳۸۹/۹/۱۷

اوگاندا رياست جمهوري و پارلماني 18 فوریه 2011

۱۳۸۹/۹/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890813 الي 890813)

۱۳۸۹/۸/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890729 الي 890805)

۱۳۸۹/۸/۸

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890722 الي 890728)

۱۳۸۹/۸/۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890715 الي 890721)

۱۳۸۹/۷/۲۴

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890708 الي 890714)

۱۳۸۹/۷/۱۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890625 الي 890701)

۱۳۸۹/۷/۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890618 الي 890624)

۱۳۸۹/۶/۲۷

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890611 الي 890617)

۱۳۸۹/۶/۲۱

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890604 الي 890610)

۱۳۸۹/۶/۱۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890528 الي 890603)

۱۳۸۹/۶/۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890521 الي 890527)

۱۳۸۹/۵/۳۰

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890514 الي 890520)

۱۳۸۹/۵/۲۳

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890507 الي 890513)

۱۳۸۹/۵/۱۶

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890431 الي 890506)

۱۳۸۹/۵/۹

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890424 الي 890430)

۱۳۸۹/۵/۲

آفريقا در هفته اي كه گذشت (890417 الي 890423)

۱۳۸۹/۴/۲۶