مصاحبه - همایش > بیست ونهمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی

بیست ونهمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۱۰/۱۲

بیست و نهمین کنفرانس وحدت اسلامی در روزهای یک‌شنبه (6/10/94)، دوشنبه (7/10/94) و سه‌شنبه (8/10/94) با حضور 600 شخصیت برجسته جهان اسلام، شامل حدودا 300نفر میهمان خارجی و 300 مهمان داخلی از استان‌های مرزی کشور ازجمله هرمزگان، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و ترکمن‌های استان گلستان و ...  در تهران برگزار شد. در این میان 39 نفر از حوزه کشور های اروپایی و امریکایی، 160 نفر از حوزه آفریقا و کشور های عربی و 99 نفر از حوزه آسیا و اقیانوسیه بودند که از این تعداد حدود 60 نفر از شخصیت های برجسته نظیر وزراء، رؤسای مجالس و مفتیان اعظم و بقیه مهمانان نیز از علماء، نخبگان، شخصیت های برجسته دانشگاهی و رؤسای دانشگاه‌ها بودند. لازم به ذکر است که میهمانان خارجی بطور کل از 75کشور جهان در این کنفرانس حضور داشتند و حدود 175 نفر نیز از چهره های جدید و روسای دانشگاه‌ها و مقامات دولت‌های کشورهای اسلامی بودند.

حضور شخصیته‌ای برجسته اهل تسنن ازجمله نمایندگان ولی فقیه، نمایندگان مجلس خبرگان رهبری ازجمله "نذیر احمد سلامی"، اعضای شورای عالی مجمع، امامان جمعه شهرستانهای مختلف ازجمله "مولوی عبدالحمید" امام جمعه مسجد مکی زاهدان، چهره های جدید دانشگاهی و فرمانداران اهل سنت به ویژه فرمانداران خانم و افراد بانفوذ مناطق سنی نشین در کنفرانس وحدت امسال، از جمله ویژگی‌های خاص این دوره اعلام شده است.

در ادامه گزارش، شرح رویدادهای این کنفرانس سه روزه ارائه خواهد شد:

 

آغاز به‌کار بیست ونهمین کنفرانس وحدت اسلامی در تهران

مراسم افتتاحیه بیست و نهمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی صبح روز یکشنبه 6 دی ماه با سخنرانی آیت الله "محسن اراکی" دبیر کل مجمع جهانی تقریب در سالن اجلاس سران آغاز به کار کرد.

 

در این بخش 15سخنران داخلی و خارجی صحبت کردند که در ذیل به محورهای اصلی سخنرانی این افراد اشاره خواهد شد:

 • آیت الله محسن اراکی (دبیر کل مجمع جهانی تقریب): نخستین وظیفه علمای جهان اسلام بازگرداندن استقلال به کشور های اسلامی و قطع دست بیگانگان از مراکز تصمیم گیری جهان اسلام است.
 • دکتر "حسن روحانی" (رییس جمهور ایران): در جشن میلاد پیامبر(ص) بیش از گذشته به سیره او نیازمندیم/ امروز بزرگترین وظیفه ما، تصحیح تصویر اسلام در افکار عمومی جهان است. ادامه خشونتها و کشتارهای موجود در جهان اسلام از جمله در عراق  و سوریه را به تنها به نفع اسرائیل

 • "محمد گورمز" (رئیس امور دیانت ترکیه): دیدار امروز ما دیدار اندیشه است؛ امروز به اینجا امده ایم تا درباره اخلاق و اخوت اسلامی صحبت کنیم. امروز هیچ خانه ای در جهان اسلام از حملات تروریستها در امان نیست/اوضاع فعلی جهان اسلام ناشی از تفرقه است.


محمد گورمز رئیس امور دیانت ترکیه

 • "شیخ نعیم قاسم" (معاون دبیرکل حزب الله لبنان): جهان اسلام با دو بحران اصلی روبرو است: هیمنه استکباری رژیم های وابسته و مستبد، و خدشه دار کردن چهره اسلام به دست تکفیری ها. جمهوری اسلامی ایران موفقیت بزرگی در ریشه دار کردن وحدت داشته است.

 


شیخ نعیم قاسم معاون دبیرکل حزب الله لبنان

 • دکتر "علی اکبر ولایتی" (مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل): رسالت اصلی اندیشمندان جهان اسلام شناسایی و تبیین طرح های شیطانی دشمنان اسلام است.


دکتر علی اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل

 •  "هائل عبدالحفیظ" (وزیر اوقاف اردن): امت اسلامی باید یک امت مقتدر در جهان باشد/ باید به همه مذاهب اسلامی احترام بگذاریم.


هائل عبدالحفیظ وزیر اوقاف اردن

 • حجت الاسلام "سید عمار حکیم" (رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق): نتایج کنفرانس وحدت باید به سازمانهای بین المللی ابلاغ شود.


حجت الاسلام سید عمار حکیم رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق

 • شیخ "محمد محقق" (معاون رئیس اجرایی جمهوری افغانستان): راه وحدت و گفتمان انسانی راه نجات از دسایس دشمنان است.


شیخ محمد محقق معاون رئیس اجرایی جمهوری افغانستان

 • دکتر "ابراهیم جعفری" (وزیر امور خارجه عراق): ما باید پیام وحدت بخش اسلام را عملی کنیم/ وحدت منشأ ایجاد شجره طیبه است.


دکتر ابراهیم جعفری وزیر امور خارجه عراق

 • "شیخ بدرالدین حسون" مفتی اعظم سوریه، ملت سوریه خود صاحب تصمیم است و به تصمیم دیگران نیازی ندارد/ عرفان اسلامی باید در مدارس تدریس شود


شیخ بدرالدین حسون مفتی اعظم سوریه

 

شرح کمیسیون‌های کنفرانس

در این کنفرس به‌طورکل 14 کمیسیون تشکیل شد که برخی از آن‌ها با عناوین: کمیسیون ارزیابی شرایط کنونی جهان اسلام (که به دلیل کثرت مقالاتی که وجود دارد خود در دو کمیسیون برگزار شد)، بررسی بحران ها و راه های برون رفت از این بحران ها، کمیسیون های علمای مقاومت، کمیته مساعی حمیده، احزاب حامی مقاومت در جهان اسلام، دانشگاهیان، کمیسیون جوانان، کمیسیون زن و خانواده و نقش آن‌ها در برون رفت بحران های جاری، نشست تجار و بازرگانان در جهان اسلام و همچنین نشست کمیسیون علوم و فناوری در جهان اسلام بودند.


نشست هيئت موسس احزاب حامیان مقاومت در کنفرانس وحدت

این نشست با محوریت بررسی موضوعات مطرح شده در منشور تاسیس این هیئت عصر روز یکشنبه (6/10/94) در هتل استقلال تهران برگزار شد.

"شیخ بلال شعبان" دبیرکل جنبش توحید اسلامی لبنان در سخنانی در این نشست اظهار داشت: «ما امتی هستیم که خدای واحد، قرآن واحد، قبله واحد و پیامبر واحد داریم اما دشمن در تلاش است این اصل را از برنامه های ما حذف کند و با ایجاد اختلاف به اهداف خود برسد.» وی با اشاره به خشونت‌های اخیر در جهان اسلام، گفت: «جنگ‌های نیابتی توطئه ای است که دشمنان برای جهان اسلام درنظر گرفتند و هدف از این کار انحراف اذهان از دشمن صهیونیستی است.» وی افزود: «برای مقابله با این توطئه تشکیل احزاب می تواند تاثیرگذار باشد؛ احزابی که به این اعتقاد دارند که اگر مکه قبله نماز مسلمانان است قدس باید قبله جهاد ما باشد.»

شیخ "حسن بغدادی" از اعضای شورای سیاسی حزب الله نیز در این نشست گفت: «چالش‌هایی که منطقه با آن دست به گریبان است ناشی از اختلافات مذهبی است این درحالی است که بیش از این تعدد مذاهب باعث خیر و برکت برای امت بود و بسیاری از مشکلات مسلمانان را حل می کرد و مشکلی اساسی در جهان اسلام نبود اما منادیان تفرقه با حمایت‌های غربی و صهیونیستی بر طبل تفرقه می کوبند.»

شیخ "علی یاسین" رئیس جمعیت علمای صور لبنان نیز گفت: «استکبار جهانی با تاسیس رژیم جعلی صهیونیستی تلاش دارد کشورهای اسلامی را به دولتهای از هم پاشیده و ضعیف تبدیل و کشورهای بزرگ منطقه را تقسیم کند.» وی افزود: «بسیاری از اختلافات و حوادث منطقه درمسیر همین توطئه بوده اما با شکستهای سنگینی مواجه شدند از جمله جنگ تحمیلی ضد ایران و شکستهای متعدد رژیم صهیونیستی در برابر مقاومت لبنان.»

"علی برکه" نماینده حماس در لبنان دیگر سخنران این کمیسیون در اظهاراتی تاکیدکرد: «قدس و فلسطین در معرض نقشه یهودی سازی قرار دارد؛ رژیم صهیونیستی از جنگهای داخلی و خشونتها برای این کار یعنی یهودی سازی بهره می گیرد.» وی افزود: «انتفاضه مردم فلسطین در ماههای گذشته دستاوردهای بسیاری داشته از جمله وحدت گروه‌های فلسطینی و تهدید امنیت رژیم صهیونیستی؛ انتفاضه آغاز گر پیروزی و بازگشت فلسطینیان به سرزمین خود است.»

"محی الدین کبیری" از حزب نهضت اسلامی تاجیکستان در این نشست گفت: «حزب نهضت اسلامی دومین حزب مهم در تاجیکستان بعد از حزب حاکم است و با هر گونه افراط گرایی مذهبی مخالف است.» وی افزود: «کم توجهی کشورهای اسلامی و احزاب اسلامی یکی از دلایل انحراف بیداری اسلامی در منطقه شد؛ کشورهای اسلامی باید توجه بیشتری به مردم داشته باشد.»

گفتنی است در ادامه این نشست اعضای شرکت کننده در این کمیسیون پیشنهادهایی درباره منشور مورد نظر ارائه کردند

 

نشست کمیسیون اساتید و رؤسای دانشگاههای جهان اسلام


دومین نشست "رؤسا و اساتید دانشگاه‌های جهان اسلام برای تحقق دیپلماسی وحدت" در حاشیه بیست و نهمین کنفراس وحدت اسلامی در سالن یاس هتل استفلال برگزار شد؛ اساتید برجسته دانشگاه‌های اسلامی، نظرات خود را درباره ایفای نقش بهتر دانشگاه‌ها در وحدت امت اسلامی  و رفع چالش‌های جهان اسلام ارائه کردند.

آقای دکتر "زرهانی" رئیس سازمان سما، آقای دکتر "عبدالله سهرابی" معاون امور اجتماعی مجمع تقریب، دکتر "سلیمی" رئیس دانشگاه علامه طباطبائی، "سید کاظم عسکری" رئیس دانشگاه اصول دین و ... در این کمیسیون حضور داشتند.

شرکت کنندگان در این کمیسیون بر حمایت و تقویت اتحادیه، مجامع، سازمان‌ها و انجمن‌های بین المللی مستقل و تقریب بنیاد برای همگانی کردن دعوت وحدت اسلامی، تأکید کردند و خواستار نقش آفرینی آن‌ها در محافل علمی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، تجاری و خیریه ای اسلامی و بین المللی برای ترویج برداری و همکاری اسلامی شدند. از جمله پیشنهادات مطرح شده در این نشست، مطرح شدن واحد درسی تقریب، به عنوان یکی از واحدهای درسی در دانشگاههای و ایجاد انجمن های اسلامی مرتبط با تقریب بود.

در بخشی از این کمیسیون به نامه مقام معظم رهبری و ضرورت انتشار وسیع و بررسی آن در دانشگاههای مختلف کشورهای اروپایی بررسی شد. از دیگر موارد مطرح شده در این کمیسیون این بود که ارتباط اصیل و اساسی بین نخبگان دانشگاهی وجود ندارد، نویسندگان و روشنفکران دانشگاهی به دانشجویان اخلاق اسلامی را نشان دهند، همچنین تفاهم نامه ها و قراردادهایی بین دانشگاه‌های مختلف در زمینه پیشبرد اهداف تقریب و وحدت اسلامی امضا شود.

در ادامه این جلسه از دانشگاه به عنوان وسیله ای برای تقریب بین ادیان نام برده شد و بر ضرورت بررسی و تجزیه و تحلیل چالشهای جدید منطقه از طرف دانشگاهیان و اساتید برجسته جهان اسلام تأکید شد. از دیگر پیشنهادات مطرح شده در این کمیسیون برای پیشبرد اهداف وحدت و تقریب بین مذاهب، تأسیس دانشگاه‌ها و اتحادیه اسلامی و ترجمه و تألیف آثار تقریبی بود.

از جمله انتقادات مطرح شده در این کمیسیون هم این بود که بیشتر دانشگاه های اسلامی به غرب و استکبار وابسته هستند و باید همکاری بیشتری بین دانشگاه‌های وجود داشته باشد و کمیته های پیگیری واقعی برای نظارت بر ارتباط بین دانشگاه‌ها شکل بگیرد.

 

پیشنهاد تشکیل شورای سراسری علمای اسلامی در کمیسیون مساعی حمیده

در پنجمین نشست کمیسیون مساعی حمیده که عصر یکشنبه (6/10/94) در تهران برگزار شد، علامه "بدرالدین حسون"، مفتی سوریه با بیان این‌که این کمیسیون تاکنون تلاش های بسیاری در جهت ایجاد گفتگو میان علما و اندیشمندان جهان اسلام انجام داده است، گفت: «در دوحه قطر نیز کنفرانس تقریب مذاهب برگزار شد اما متأسفانه سخنرانی های این کنفرانس زمینه ساز تکفیر بود.» وی با اشاره به برخی ایرادات کشورهای اسلامی به جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: «برخی کشورها این ایراد را می گیرند که جمهوری اسلامی ایران با برگزاری کنفرانس وحدت، سعی در تحمیل نظرات خود بر دیگران دارد در صورتی که در کنفرانس وحدت، علمای ایران فقط پیشنهادات خود را مطرح و از تحمیل عقاید جلوگیری می کنند.» مفتی حسون در ادامه پیشنهاد کرد که ما باید دست خود را به سوی علمای اسلامی برای مصالحه و دوستی دراز کنیم و در این راه نا امید نشویم و همچنین از چارچوب مذاهب نیز خارج نشویم.

در ادامه، دکتر "فؤاد مقدادی" از علمای عراق، با اشاره به اینکه درکشور عراق نیز کمیته مساعی خیرخواهانه تشکیل شده است، از کمیسیون مساعی حمیده انتقاد کرد که هیچ حمایتی از این اقدامات در کشورهای دیگر نمی شود تا بتوان آنها را ادامه داد و به نتیجه مثبت دست یافت.

 آیت الله "تسخیری" در پاسخ به این عالم عراقی گفت: «مجمع جهانی تقریب از طرف دولت حمایت نمی شود و یک سازمان کاملا مردمی است لذا لازم است که شرایط این مجمع نیز درک شود.»

شیخ "رؤوف"، از علمای افغانستان نیز با اشاره به این‌که در افغانستان شورای اخوت اسلامی افغانستان تشکیل شده است و شیعه و سنی با وجود تلاش های دشمن برای تفرقه و جنگ مذهبی، با دوستی و اخوت در کنار یکدیگر زندگی می کنند، از دیدار خود از حوزه های علمیه کشورهای اسلامی از جمله حوزه علمیه کراچی، حوزه علمیه تونس، الازهر مصر، حوزه علمیه مکی زاهدان و حوزه علمیه قم خبر داد و گفت: «متأسفانه در این دیدارها دریافتیم که رابطه چندانی میان علمای حوزه های علمیه جهان اسلام وجود ندارد.» وی پیشنهاد داد که شورای سراسری از علمای امت اسلامی تشکیل شود تا جلوی توطئه های دشمنان گرفته شود. همچنین رسانه های تقریبی و حتی مساجد و مراکز تقریبی در هر منطقه برای ایجاد وحدت میان علمای اسلام ایجاد شود.

در ادامه شیخ "حسین ادریس"، مدیر اجرایی اتحادیه علمای مقاومت، در خصوص جنایت کشتار شیعیان در نیجریه و بازداشت شیخ "ابراهیم زاکزاکی"، این جنایات را محکوم کرد و گفت: «این فتنه منحصر به یک ایالت نیجریه نمی شود و اگر جلوی آن گرفته نشود به مناطق دیگر این کشور نیز گسترش می یابد زیرا بوکوحرام در صدد دامن زدن به این فتنه است.»

علامه "محمد رحیم افضلی"، از علمای افغانستان و عضو مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی نیز پیشنهاد داد که هیأتی از اعضای مجمع تقریب انتخاب و به کشورهای اروپایی و غربی فرستاده شوند تا پیام حقیقی اسلام ناب محمدی را به جهانیان برسانند.

"سید نیاز نقوی"، از علمای افغانستان نیز در ادامه با انتقاد از تکراری بودن مدعوین کنفرانس وحدت گفت: به جای این‌که هرساله یک تعداد مشخصی از علما به این کنفرانس دعوت شوند، یک کمیته و سمینار منطقه ای در هر نقطه ای جهان تشکیل شود و از نظریات علمای این مناطق نیز استفاده شود.

در ادامه، شیخ "نبیل الهلباوی"، از علمای سوریه با اشاره به تغییر موضع الازهر مصر درباره تقریب مذاهب و احترام به شیعیان، پیشنهاد داد که یک کمیته خیرخواهانه برای گفتگو با علمای الازهر تشکیل شود و اعضای کمیسیون مساعی حمیده نیز در آن حضور داشته باشند.

آیت الله "اختری"، دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) نیز در سخنانی با اشاره به افزایش چشمگیر توطئه های دشمنان اسلام برای ایجاد تفرقه میان مسلمانان خاطرنشان کرد: «ما امروز از یک سو شاهد کشتارها و اعمال تروریستی  از سوی دیگر برنامه های فرهنگی دشمنان برای تخریب مذاهب اسلامی هستیم که این اقدامات متأسفانه از سوی دولت های منطقه نیز حمایت می شود.» وی با انتقاد از علما و مفتی های برخی کشورهای اسلامی گفت: «متأسفانه این مفتی ها به جای ایجاد وحدت، به کشتار مردم بی گناه فتوا می دهند و حتی ائتلافی برای کشتار مسلمانان تشکیل می دهند اما حتی اگر برای کنفرانس وحدت دعوت شوند، حاضر نیستند در آن حضور یابند.» آیت الله اختری همچنین با بیان این‌که از کار کمیسیون مساعی حمیده راضی نیست، گفت: «ما جز چند جلسه نشست، کار دیگری انجام نداده ایم در صورتی که باید با علمای هر یک از کشورهای اسلامی جداگانه درباره مسائل جهان اسلام گفتگو داشته باشیم.»

در پایان این نشست، دکتر "سید موسی آگین"، عضو شورای عالی مجمع تقریب چند پیشنهاد ارائه کرد:

1- گروهی از علمای شیعه و سنی تشکیل شود تا به شبهات و اشکالاتی که لائیک ها برای جوانان امروز مطرح می کنند به صورت منطقی و علمی پاسخ دهند.

2- بهتر است از تعداد شرکت کنندگان کنفرانس وحدت کم شود و به جای آن، از اصحاب رسانه سراسر جهان دعوت شود تا این کنفرانس به طور مطلوب در رسانه های جهان منعکس شود.

3- برای تشویق فعالیت های وحدتی و تقریبی، از افراد و سازمان هایی که در این زمینه فعالیت می کنند تقدیر و به آنان جوایزی اعطا شود.

 

ادای احترام مهمانان کنفرانس وحدت اسلامی به بنیانگذار جمهوری اسلامی


آیت الله "محسن اراکی" دبیر کل مجمع جهانی تقریب و شماری از شرکت کنندگان داخلی و خارجی بیست و نهمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی عصر روز یکشنبه (6/10/94) با حضور در مرقد امام راحل به بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران ادای احترام کردند.

 

نشست هیأت امنای اتحادیه جهانی زنان مسلمان

دوازدهمین جلسه هیأت امنای اتحادیه زنان مسلمان به دبیر کلی خانم "طوبی کرمانی" در حاشیه بیست و نهمین کنفرانس وحدت اسلامی در هتل استقلال تهران برگزار شد. "آیت الله اراکی" دبیر کل مجمع تقریب مذاهب و رئیس هیأت امنای اتحادیه در این نشست، طی سخنانی به نقش مهم زن مسلمان در حل بحرانهای دنیای اسلام  و مقابله با اسرائیل ویرانگر اشاره کرد.

در ابتدای این نشست خانم "طوبی کرمانی"  دبیر کل اتحادیه زنان مسلمان، ضمن تبریک میلاد رسول اکرم(ص)، گزارشی از عملکرد یکساله این اتحادیه به شرکت کنندگان ارائه داد و خواستار همکاری اعضای اتحادیه برای تقویت محتوایی و فنی سایت اتحادیه مذکور و ارائه پیشنهاد از طرف اعضای هیأت امنا شد. در پایان، اعضای اصلی و افتخاری اتحادیه جهانی زنان مسلمان برای توانمند سازی مالی و فکر اتحادیه مذکور معرفی شدند و از آیت الله اراکی جوایزی به آنان اهدا شد.

 

علم و فناوری محور جدید وحدت در دنیای‌ اسلام

دکتر محمدرضا گلرو رئیس دبیرخانه توسعه علوم و فناوری کشورهای اسلامی در اين همايش در سخناني با اشاره به دخیل بودن استکبارجهانی در افول ستاره‌های جهان اسلام اظهار داشت: «در طول تاریخ علما، دانشمندان و فرهیختگان زيادي ازجهان اسلام پایه‌ گذار نظم نوین جهانی درحوزه علوم و فناوری بودند اما با گذشت زمان به شکل کاملا ملموسی افول کردند که باید علل خاموش شدن ستاره‌های جهان اسلام در این حوزه واکاوي شود.»

پيش از برگزاري اين مراسم نمايشگاه توسعه علوم و فناوری کشورهای اسلامی با مشارکت توليدکنندگان صنعتي و برخي شرکت‌هاي دانش بنيان و باحضور استاندار تهران و برخي مسئولان افتتاح شد.

 

نشست کمیسیون بررسی شرایط کنونی جهان اسلام

کمیسیون "بررسی شرایط کنونی جهان اسلام" در حاشیه بیست و نهمین کنفرانس وحدت اسلامی با مدیریت" منوچهر متکی" معاون امور بین الملل مجمع تقریب مذاهب اسلامی برگزار شد و شرکت کنندگان داخلی و خارجی خلاصه ای از مقالات خود را در رابطه با این موضوع ارائه کردند. شرکت کنندگان در این کنفرانس، وضعیت جهان اسلام در کشورهای مختلف را فاجعه آمیز خواندند و از سیاستهای جمهوری اسلامی ایران در مقابله با بحران‌ها قدردانی و بر ادامه حمایت آن از کشورهای آسیب دیده از بحران تأکید کردند. در بخشی از این کمیسیون از سکوت سازمانهای بین المللی در برابر جنایت‌های عربستان سعودی در یمن و جنایت تروریست‌ها در دیگر کشورهای اسلامی و مخالفت‌هایی که با حمایت ایران ازکشورهای آسیب دیده از بحران می شود، انتقاد شد.

شرکت کنندگان در این کمیسیون با بیان این‌که، آتش اسلام هراسی در حال شعله ور شدن است، وحدت را تنها راه خاموش کردن این آتش و پل ارتباطی بین شرق و غرب برشمردند و پیشنهاد دادند، کمیته ای برای اجرای برنامه ای استراتژیک و هماهنگی بین کشورها برای خروج از بحران‌ها تأسیس شود.

از دیگر مطالب مطرح این بود که، در بیشتر کنفرانس‌هایی که برگزار می شود از علما و نخبگان دعوت به عمل می آید و حال آنکه مسلمانان ما تنها علما و نخبگان نیستند و قشرهای دیگر از جمله سیاستمداران را نیز در بر می گیرد و  برای توحید امت اسلامی نیاز به وحدت همگانی هستیم. در این کمیسیون همچنین بر نقش مهم رسانه در پیشبرد اهداف وحدت و تقریب تأکید و پیشنهاد شد که سالانه کنفرانس دیگری که قشرهای دیگر جامعه از جمله اقتصاد دانان دنیای اسلام را در بر بگیرد، تشکیل شود.

 

برگزاری مراسم نکوداشت شخصیت‌های تقریبی در کنفرانس وحدت

در این مراسم از شهید آیت الله "محمد باقر صدر"، آیت الله "آصفی"، "فتحی یکن"، خانم "عایشه عبدالرحمن" و شهیده "بنت الهدی صدر" تقدیر و سخنرانان درباره ابعاد شخصیتی و اقدامات تقریبی آن‌ها سخنانی بیان کردند.

حجت الاسلام و المسلمین "قبانچی"، امام جمعه نجف اشرف در سخنانی اظهار داشت: «مسئله تقریب مسئله جدیدی نیست و از دیرباز و از زمان آیت الله بروجردی و امام خمینی(ره) مطرح شده بود و پس از آن نیز آیت الله تسخیری اقدامات خستگی ناپذیری را در این راه انجام داد.» وی با اشاره به فعالیت‌های وحدت گرای شهید محمد باقر صدر گفت: «این شهید بزرگ با نگارش کتبی مثل اقتصادنا گامی مهم در مسیر تقریب برداشت؛ این کتاب استنباطی از مسائل اقتصادی مسلمانان است که بین شیعه و سنی در این زمینه همگرایی ایجاد می کند.» وی افزود: «مرحوم آیت الله آصفی نیز از منادیان بزرگ تقریب و وحدت بود و کتابهای بسیاری را با محوریت وحدت به رشته تحریر درآورد.»

کمال هلباوی اندیشمند مصری نیز با تاکید بر این که روز میلاد نبی مکر اسلام(ص) روز همگرایی مسلمانان جهان است، گفت: «عایشه الرحمن نیز به عنوان یکی از منادیان تقریب نقش عمده ای را در گسترش این فرهنگ در بین زنان مسلمان ایفا کرد.»

"فردوس العوادی" دیگر سخنران این مراسم به معرفی دیگر شخصیت تقریبی پرداخت و گفت: «شهیده بنت الهدی صدر مدارس دینی بسیاری در نجف اشرف برای زنان مسلمان ایجاد کرد و زمینه گسترش فرهنگ اسلام حقیقی و تقریب را فراهم آورد.»

"زهیر الجعید" نیز در ادامه ابعاد شخصیت تقریب گرای فتحی یکن را تبیین و خاطرنشان کرد: «وی باوجود فشارهای بسیار، جبهه عمل اسلامی لبنان را برای حمایت از مقاومت تاسیس کرد. هدف از تاسیس این جبهه از سوی این شخصیت تقریبی تعمیم مسئله مقاومت اسلامی برای کل جهان اسلام بود.»

گفتنی است در ادامه این برنامه با اهدای هدایایی به بازماندگان و نمایندگان این شخصیت‌های تقریبی از اقدامات آنها تقدیر به عمل آمد.

 

کمیسیون "عوامل برون رفت"

کمیسیون "عوامل برون رفت" در دومین روز برگزاری کنفرانس وحدت، روز دوشنبه (7/10/94) با حضور علما و اندیشمندان کشورهای مختلف اسلامی برگزار شد و پیشنهادات و انتقاداتی در این زمینه ارائه شد.

 

نشست کمیسیون تجار و بازرگانان جهان اسلام

در نشست اتحادیه تجار و بازرگانان که عصر دوشنبه (7/10/94) با حضور بازرگانان جهان اسلام و به عنوان "بررسی نقش کلیدی تجارت و اقتصاد در جهان اسلام به منظور توسعه دیپلماسی وحدت" برگزار شد، پیشنهادات متعددی از سوی تجار کشورهای اسلامی ارائه شد که به طور خلاصه عبارتند از:

 • تشکیل یک دبیرخانه ثابت و دائمی برای این اتحادیه برای تبادل اطلاعات میان تجار کشورهای اسلامی.
 • طراحی وبسایتی برای انتشار اطلاعات و دستیابی به نتایج بهتر.
 • اولویت دادن به صنایع مختلف از جمله صنعت توریسم هوایی، زمینی و ...
 • توجه به برند حلال و تولید محصولات مختلف با این برند.
 • سرمایه گذاری مشترک و استفاده از مواد خام کشورهای اسلامی برای بالابردن ارزش افزوده و رساندن کیفیت کالاهای داخلی به کیفیت کالاهای اروپایی.
 • تشکیل کمیته ای برای تحریم کالاهای صهیونیستی و متقاعد کردن مسلمانان برای استفاده نکردن از اینگونه کالاها.
 • ایجاد یک سیستم بانکداری خالص اسلامی و بدون ربا در جوامع اسلامی.

در پایان، دکتر "سهرابی" رئیس نشست و معاون اجتماعی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اعلام کرد که به زودی دبیرخانه ثابت اتحادیه بازرگانان جهان اسلام تشکیل و نظرات و پیشنهادات مختلف در وب سایت آن منعکس خواهد شد.

نشست کمیسیون عوامل بحران زا

در دومین روز کنفرانس وحدت اسلامی (7/10/94)، در هتل استقلال تهران، کمیسیون عوامل بحران زا به ریاست حجه الاسلام "شاهرودی"  و دبیری آقای دکتر "همایون نعمتی" برگزار شد.

اعضای این کمیسیون مشکل اصلی گرایش جوانان به سوی گرایش های افراطی را نداشتن مقتدی دانستند و افزودند که نداشتن رسانه و کانال های رسمی و متحد الشکل از سوی مجمع اسلامی دلیل دیگر گرایش‌های انحرافی جوانان است. برخی از اندیشمندان و محققان فرانسوی اعلام کرده اند که حمله نرم افزاری و تبلیغات رسانه ای باعث گرایش جوانان به سمت داعش شده است. لذا اتفاق نظر حضار بر این شد تا مجمع برای تشکیل یک رسانه واحد و متفق القول تصمیم اساسی بگیرد.

از دیگر راه کارهای پیشنهادی علما، فعال کردن مساجد، همراهی داعی و رهبر در کنار جوانان بود چرا که امروز عامل اصلی بحران‌های منطقه حاصل پنجاه سال شستشوی فکری و مغزی جوانان است.  اکثر جوانان گرویده به سمت داعش و یا آنهایی که خودشان را منفجر کردند دارای مشکلاتی مثل فقر، نداشتن خانواده های سالم و منسجم و طلاق و جدایی و... هستند. درست بعد از نامه  رهبری  به جوانان غرب، قرآن یکی از پرفروشترین کتاب های غرب شد و این مساله باعث نگرانی غربی ها شد. آن‌ها فهمیده اند که اسلام دین فطریست.

در این کمیسیون هدف از کشتارهای دسته جمعی اینطور خلاصه شد که استکبار با دو مساله مهم جمعیت و جماعت مسلمین در جهان مشکل دارد. استکبار جهانی سعی دارد با کشتارهای دسته جمعی هم خانواده ها را ازبین ببرد و تعداد مسلمین کم شود هم جلوی هرگونه گردهمایی و تشکیل مجمع اسلامی و نشست و تصمیم گیری ها گرفته شود. از طرفی به لحاظ جغرافیایی خواستار انفصال مرزی بین کشورهای اسلامیست. باید دقت کرد که در این پنجاه سال اخیر چقدر مابین کشورهای مسلمان همسایه نظیر ایران و عراق، پاکستان و افغانستان، ترکیه و سوریه ... جنگ و تفرقه ایجاد کرده است.       

در ادامه اندیشمندانی چون "غیاث الدین بدری"، "ثریا مدنی"، "حامد حافظ عبدالله"، "سلطان احمد"، "عبدالسلام احمد راجح"، و... از بحرین، کویت، هلند، افغانستان، هند، لبنان و... نظریاتی را در باره علل رشد افراط گرایی بیان کردند. خروجی این کمسیون در علل و بروز عوامل بحران زا در ده بند به شرح ذیل دسته بندی شد:

 • وجود فقر در کشورهای اسلامی
 • وجود نظام دیکتاتوری
 • رشد اندیشه سلفی
 • فراگیری جهل و عدم آموزش های اسلامی
 • داشتن تعصب های جهل گرایانه
 • افراط گرایی های داخلی و خارجی
 • تبعیض و بی عدالتی نسبت به اقلیت‌ها
 • توهین به مقدسات ادیان دیگر
 • عدم گفتمان عقلانی و منطقی
 • نداشتن رسانه ماهواره ای یکپارچه در اختیار مسلمین

 

برگزاری جشن میلاد رسول اکرم(ص) و امام جعفر صادق(ع)

جشن بزرگ میلاد رسول اکرم(ص) و امام جعفر صادق(ع) به همت مجمع جهانی تقریب و سازمان بسیج مستضعفین شامگاه دوشنبه (7/10/94) با حضور تعدادی از مهمانان داخلی و خارجی بیست نهمین کنفرانس وحدت اسلامی و جمع کثیری از مردم تهران در مصلی بزرگ امام خمینی(ره) تهران برگزار شد.

لازم به ذکر است که مراسم اختتامیه نخستین جشنواره موسیقی پیامبر مهربانی نیز در شب دوشنبه (7/10/94) با تلاش و مشارکت معاونت اجتماعی مجمع تقریب مذاهب اسلامی و همکاری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و با حضور اندیشمندان و علمای جهان اسلام در سالن شهید آوینی فرهنگسرای بهمن تهران برگزار شد.

در این مراسم که شماری از میهمانان خارجی کنفرانس وحدت اسلامی و برخی مسئولان و مردم حضور داشتند آیت الله اراکی دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی درسخنانی با تبریک عید مولود نبی و  رییس مذهب تشیع امام صادق (ع) از اقدام شهرداری تهران در برگزاری اولین جشنواره موسیقی پیامبر مهربانی در مقیاس جهنای تشکر کرد و این حرکت را ارزنده و آموزنده دانست.

 

دیدار میهمانان کنفرانس وحدت اسلامی با رهبر انقلاب

در روز سه‌شنبه (8/10/94) سالروز میلاد باسعادت پیامبر اعظم (ص) و ولادت امام صادق (ع) جمعی از مسئولان نظام، سفرای کشورهای اسلامی و میهمانان شرکت‌کننده در بیست ‌و نهمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی، به دیدار مقام معظم رهبری رفتند.

 

نمایش فیلم محمد رسول‌الله(ص)

عصر روز سه‌شنبه (8/10/94) پیش از آغاز رسمی مراسم اختتامیه بیست و نهمین دوره کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی فیلم محمد رسول‌الله(ص) ساخته "مجید مجیدی" کارگردان مشهور سینمای ایران در سالن دریای نور هتل استقلال به نمایش در آمد. این فیلم سه ساعته مورد استقبال جالب توجه مهمانان این کنفرانس بین‌المللی و سران کشورهای اسلامی قرارگرفت.

 

سخنرانی شماری از شخصیت‌های جهان اسلام دراختتامیه کنفرانس وحدت

در مراسم اختتامييه كنفرانس وحدت اسلامی سخنرانانی از کشورهای مختلف دیدگاه‌های خود را درباره موضوع کنفرانس و محورهای مطرح در سه روز برگزاری آن مطرح کردند.

آیت‎الله "محسن اراکی" دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، حجت الاسلام و المسلمین سید "صدرالدین القبانچی" امام جمعه نجف،  دکتر "ایوب محمد" به نمایندگی از "نبیه بری" رئیس مجلس لبنان، شیخ "محمد زغموت" از علمای فلسطین، شیخ "شعبان رمضان موباجی"، مفتی مسلمانان اوگاندا، دکتر "احمد بن سعود السیابی"، از دانشمندان عمان، "شیخ بلال سعید شعبان" دبیر کل جنبش التوحید الاسلامی لبنان، حجت الاسلام و المسلمین "سید صادق موسوی"، دکتر کمال هلباوی رهبر جنبش اسلامي مصر، "شمس الدین شرف الدین"، شیخ "دیلمی" از کشور یمن، خانم "آمساتو سو سید یب" (معاون ریاست جمهوری سنگال)، از جمله سخنرانان مراسم اختتامیه بودند. در این میان شرح سخنرانی علمای آفریقایی  بود بدین شکل بود که:

شیخ شعبان رمضان موباجی، مفتی مسلمانان اوگاندا، با بیان این‌که مردم اوگاندا از یک قرن و نیم پیش به دین اسلام گرویده اند، خاطرنشان کرد: «در کشور 35 میلیونی اوگاندا 9 میلیون و 500 هزار نفر مسلمان زندگی می کنند که سخن از شیعه و سنی در میان آنها وجود ندارد.» وی با بیان این‌که پرسیدن مذهب یکدیگر می تواند منشأ فتنه باشد، خاطرنشان کرد: «در کشور اوگاندا همزیستی بسیار خوبی میان مسلمانان با یکدیگر و مسلمانان با مسیحیان وجود دارد به طوری که کمیته گفتمان مسلمانان و   مسیحیان تشکیل شده است.» مفتی کشور آفریقایی اوگاندا با تأکید بر این‌که تکلیف همه مسلمانان حرکت در مسیر وحدت و گرایش نداشتن به چند دستگی است، گفت: «باید پیوند برادری را ریشه دار و مشکلات را با گفتمان نه با سلاح حل کنیم.» وی در پایان خاطرنشان کرد: «این نشست ها باید دارای مصوبه هایی باشد که اگر بتوانیم یک دهم از این مصوبات را به اجرا درآوریم، ارزش و قدمی به جلو تلقی می شود.»

دکتر کمال هلباوی رهبر جنبش اسلامي مصر هم دیگر سخنران این مراسم گفت: «آن‌چه که امروز مهم است این است که بحران هایی در جهان اسلام وجود دارد که می طلبد برای حل آن‌ها اقدام جدی شود.» دکتر هلباوی خاطرنشان کرد: «من 61 سال در خدمت اخوان المسلمین بوده و در زمان مبارک 23 سال در تبعید بودم زمانی که بعد از رفتن مبارک بعد از 23 سال توانستم به کشورم برگردم شاهد فساد اخلاقی، سیاسی و اقتصادی در مصر بودم.» وی ضمن تشکر از کسانی که برای برگزاری این اجلاس متحمل زحمات زیادی شده اند، تصریح کرد: «زمانی که اخوان به قدرت رسید سناریویی که در پیش داشت این بود که حکومت عادلانه داشته باشد و چهره واقعی اسلام را نشان دهد.» این اندیشمند مصری افزود: «امروز آمریکا از دور نظاره گر است و می خواهد در مصر دخالت کند و دنبال فتنه های فرقه گرایی است.» وی ضمن ابراز امیدواری نسبت به اینکه به زودی شاهد سوریه ای یکپارچه و واحد باشیم، تاکید کرد: «بحران های امروز نیاز به یک علاج فوری دارد. امروز در بحرین، قطر و بسیاری از کشورها شاهدیم که تلاش می کنند در مقابل تهدیدات آمریکا بایستند.» هلباوی در پایان گفت: «امیدواریم که روزی در این اجلاس شاهد حضور افرادی از الازهر باشیم.»

خانم آمساتو سو سید یب (معاون ریاست جمهوری سنگال) هم که به زبان فرانسه سخنرانی کرد در آغاز سلام و تبریک خودش و دولتش را به مقام معظم رهبری، ریاست جمهور آقای روحانی  و تمام مردم ایران رساند و عنوان کرد که دولت و مردم سنگال احترام زیادی برای ملت بزرگ ایران قائلند. وی افزود: «مردم ایران نمونه بارزی از موفقیت اند و بسیار مهمان نواز همراه با احترام، دارای اراده قوی و پشتکار هستند». این کنفرانس در لحظه حساسی مانند میلاد نبی اکرم و امام صادق  صورت گرفته  و باعث خوشحالی ماست که بتوانیم از ارزشهای خوب پیامبری حاکی از عشق، سخاوت، احترام را جاری کنیم. حمایت از حقوق انسانها صبر و شکیبایی می طلبد. وی ادامه داد: «جا دارد از سفیر ایران در سنگال علی بخشی و خانم طوبی کرمانی تشکر کنم. چرا که ایشان باعث شدند من رییس جنبش زنان در افریقا بشوم». او زنان را در امر مبارزه با تروریسم مهم دانست و گفت وقت آن رسیده که پیام اسلام به نام صلح به واقعیت بپیوندد. امروز دیگر ما حق نداریم از هم جدا شویم و بینمان تفرقه بیفتد. و گفت :« من اطمینان دارم با اتحاد ورعایت احترام به تفاوتهایمان موفق می شویم».

برگرفته از: سایت مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

  فرستادن مقاله
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

اربعین شهدای نیجریه در تهران

۱۳۹۴/۱۰/۳۰

بیست ونهمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی

۱۳۹۴/۱۰/۱۲

گفتگو با شاهد عینی حادثه حسینیه بقیه الله نیجریه

۱۳۹۴/۹/۳۰

به خاطر سفرم به ایران، یکی از نزدیکانم را دستگیر کردند

۱۳۹۴/۸/۱۲

برگزاری راهپیمایی "غرامت" درلندن به مناسبت سالگرد لغو برده داری در انگلستان

۱۳۹۴/۵/۱۱

پیشنهاد الجزایر برای میزبانی جشنواره فیلم دمشق

۱۳۹۴/۳/۳۱

آمادگی کشورمان برای برگزاری هفته فرهنگی ایران در الجزایر

۱۳۹۴/۳/۲۴

دکتر امیربهرام عرب احمدی: مخالفت با آموزش نوین رویه اصلی بوکوحرام است

۱۳۹۴/۳/۲۰

برگزاری مراسم بیست و ششمین سالگرد ارتحال امام (ره) در تانزانیا

۱۳۹۴/۳/۱۸

مراسم روز آفریقا در تهران

۱۳۹۴/۳/۵

چهل و هشتمین نمایشگاه بین المللی الجزایر

۱۳۹۴/۲/۱۹

سفیر الجزایر: اعتمادی به تبلیغات منفی مطبوعات غربی علیه ایران ندارم

۱۳۹۴/۲/۱۹

ماشین‌های ایران خودرو به زودی وارد تونس می‌شوند

۱۳۹۴/۲/۱۶

برگزاری همایش مقابله با جریان‌های تکفیری در آفریقا

۱۳۹۴/۲/۱۶

مرگ بر آل سعود در نیجریه طنین‌انداز شد

۱۳۹۴/۲/۸

تشکيل ائتلاف مخالفان تجاوز عربستان به يمن در تونس

۱۳۹۴/۲/۲

برگزاری نشست مشترک الازهر، شیعیان و صوفیه مصر

۱۳۹۳/۱۲/۱۲

واکنش محمد البرادعي به تحولات مصر

۱۳۹۳/۱۱/۷

مصاحبه با مجتبی امانی و سید هادی سیدافقهی

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

برگزاري جشن مولودالنبي (ص) در تانزانيا

۱۳۹۳/۱۰/۲۰

آيين بزرگداشت هفته وحدت در نيجريه برگزار شد

۱۳۹۳/۱۰/۲۰

مراسم ذکر و اهدای جوایز گروه‌های قرآنی سنگال برگزار شد

۱۳۹۳/۱۰/۲۰

حسنین هیکل: سیسی باید بر علیه خودش قیام کند

۱۳۹۳/۹/۲۵

از سرگیری روابط تهران و قاهره امری ضروری است

۱۳۹۳/۶/۱۶

عربستان دلیل اصلی تعطیلی رایزنی فرهنگی ایران در سودان

۱۳۹۳/۶/۱۵

فهمی هويدی: در كربلای زمان ما خون بر شمشير پيروز شد

۱۳۹۳/۴/۳۱

جعفر قنادباشی- آمریکا و اهداف آفریقایی

۱۳۹۳/۴/۳

پیروزی‌ها و موفقیت‌های ایران مرهون قیام امام خمینی(ره) است

۱۳۹۳/۳/۱۱

اندیشکده آمریکایی: انتخابات مصر و پیروزی السیسی

۱۳۹۳/۳/۶

جعفر قناد باشی: انتخابات ریاست جمهوری در مصر

۱۳۹۳/۲/۲۹

«صباحی» برای چالش‌های موجود راهکارهایی منطقی ارائه داده است

۱۳۹۳/۲/۲

مردم مصر چالش‌های بزرگ‌تر و سخت‌تر از مرحله کنونی پیش رو دارند

۱۳۹۳/۱/۱۰

نامزدی «السیسی» در انتخابات آینده مصر در میان چالش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی

۱۳۹۲/۱۰/۳۰

ریشه‌های درگیری سودان جنوبی

۱۳۹۲/۱۰/۷

حمایت کری از کودتای مصر ثابت کننده سیاست آمریکا برای ناکام گذاشتن بهار عربی بود

۱۳۹۲/۹/۶

لیبی دچار یک جنگ بدون خداحافظی شده است

۱۳۹۲/۸/۲۷

قدرت اسلامگراها در دانشگاه‌ها بیشتر است

۱۳۹۲/۸/۲۰

اخوان المسلمین خواهان رساندن پیام‌های خود به طرف‌های بین‌المللی است

۱۳۹۲/۸/۱۴

همه اهداف آمریکا از حضور در آفریقا

۱۳۹۲/۷/۲۹

حمله به سوریه بازتاب‌های وخیم و سنگینی بر امنیت رژیم صهیونیستی دارد

۱۳۹۲/۶/۹

كداميك زودتر تسليم مي‌شود؛ ارتش يا اخوان‌المسلمين؟

۱۳۹۲/۵/۲۷

دروغ مي‌گويند كه مرسي با تكفيري‌ها بود

۱۳۹۲/۵/۲۲

تنها راه گفت‌وگو، برگرداندن مرسي و برگزاري انتخابات است

۱۳۹۲/۵/۱۵

قاهره، سيگنال‌هايي براي رابطه با ايران داده است

۱۳۹۲/۵/۷

اخوان المسلمين عامل تضعيف خود بود

۱۳۹۲/۵/۲

تحولات "مصر" به کدام سمت می‌رود؟

۱۳۹۲/۴/۲۳

مرسی به جای مصر، به فکر اخوان بود

۱۳۹۲/۴/۱۶

روابط ایران و مصر در مرحله انتقالی است

۱۳۹۲/۲/۲۴

کمک‌های مالی قطر و خواب‌های پریشانی که برای مصر و تونس دیده است

۱۳۹۲/۲/۱۰

دستوری درباره توقف همکاری گردشگری با ایران صادر نشده

۱۳۹۲/۱/۲۴

تلاش برای راه‌اندازی انقلاب معکوس در مصر

۱۳۹۲/۱/۲۰

تجمع محدود برای مقابله با گسترش روابط ایران و مصر طراحی شده بود

۱۳۹۲/۱/۱۷

درخواست بازگشت نظامیان به قدرت ارزش پاسخ ندارد

۱۳۹۱/۱۲/۲۷

مصر در صورت تخلف اسرائیل از معاهده «کمپ دیوید» در آن بازنگری خواهد کرد

۱۳۹۱/۱۲/۲۳

ایده براندازی مرسی سادگی است

۱۳۹۱/۱۲/۱۳

سید افقهی: آمریکا در پی تجزیه لیبی است

۱۳۹۱/۱۱/۲۹

۲پیش فرض درباره همه‌پرسی قانون اساسی

۱۳۹۱/۹/۲۵

دلایل صدور بیانیه قانون اساسی توسط مرسی

۱۳۹۱/۹/۱۸

مصري ها اجازه استقرار رژيم استبدادي به مرسي نمي دهند

۱۳۹۱/۹/۸

جهان عرب درباره سوریه موضع واحدی ندارد

۱۳۹۱/۸/۲۲

مردم مصر از عدم تحقق اهداف انقلاب خشمگین هستند

۱۳۹۱/۸/۲۰

بی‌ثباتی در سودان تهدید علیه مصر است

۱۳۹۱/۸/۱۵

مصر از ایران علیه رژیم صهیونیستی حمایت کند

۱۳۹۱/۸/۸

روابط قاهره و تهران منافع دو کشور را تامین می‌کند

۱۳۹۱/۸/۳

حزب‌التجدید خواهان اصلاحات به دور از باورهای القاعده‌ای است

۱۳۹۱/۷/۲۵

تهدیدات تل‌آویو طبل توخالی است

۱۳۹۱/۷/۲۳

مصر به شراکت راهبردی با آمریکا پایان دهد

۱۳۹۱/۷/۱۶

اقتصاد مصر پس از انقلاب شاهد تغییر و تحولات اساسی خواهد بود

۱۳۹۱/۷/۸

افتتاح سفارت ايران در مصر را به دولت مرسي واگذار مي كنيم

۱۳۹۱/۵/۲

آینده نفوذ سلفی ها در مصر

۱۳۹۱/۴/۲۷

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران;حتما اسلامگرایان در عرصه سیاسی آینده ليبي حضور فعالی خواهند داشت

۱۳۹۱/۴/۲۵

ذهن و زبان مرسي به رئيس جمهور ايران نزديك است

۱۳۹۱/۴/۱۸

برهم خوردن موازنه قدرت در منطقه علت نگرانی‌ها از همگرایی ایران و مصر

۱۳۹۱/۴/۱۱

رئيس جمهور مصر:نگفتم به عربستان مي‌روم

۱۳۹۱/۴/۵

مصري‌ها به آرمان‌هاي خود مي‌رسند

۱۳۹۱/۳/۲۴

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران; اخوان‌المسلمين توان خود را در مقابله با میراث رژیم قبل ثابت كند

۱۳۹۱/۳/۲۰

مبارک به اتهام خیانت بزرگ به مصر باید دوباره محاکمه شود

۱۳۹۱/۳/۱۶

تعدد نامزدها مانع از پیروزی قاطع نامزد‌های اسلامگرا در دور اول انتخابات مصرشد

۱۳۹۱/۳/۱۰

مصر اسلامي پس از مصر فرعوني

۱۳۹۱/۳/۳

دست دردسرساز غرب در قاره سياه

۱۳۹۱/۲/۲۳

قطع صادرات گاز نتیجه طبیعی انقلاب مردم مصر

۱۳۹۱/۲/۱۸

پژوهشگر تونسي: غرب از انديشه متعالي ايرانيان هراس دارد

۱۳۹۱/۲/۱۲

اولین جشنواره فرهنگی هنری بیداری اسلامی

۱۳۹۱/۲/۳

تلاش برای بازتولید رژیم مبارک

۱۳۹۱/۱/۲۷

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران; ؛پس از سقوط نظام‌های دیکتاتوری، مردم دچار بحران رهبری شده‌اند

۱۳۹۱/۱/۶

مانعی برای رابطه استراتژیک با ایران نداریم

۱۳۹۰/۱۲/۲۲

مصاحبه خبرگزاری دیپلماسی ایرانی با کارشناس موسسه آفران؛واد در تندباد

۱۳۹۰/۱۲/۲۱

اخوان المسلمین کرسی قذافی را تصاحب می‌کند

۱۳۹۰/۱۲/۱۶

طرح معرفی رئیس جمهور توافقی توطئه و ایده‌ای اخوانی است

۱۳۹۰/۱۲/۱۵

آمریکا باید نظام حسنی مبارک را که مقابلش خم می‌شد فراموش کند

۱۳۹۰/۱۲/۹

ايمن نور: توافق بر سر يك رئيس جمهور انتخابي غيرقابل قبول است

۱۳۹۰/۱۲/۸

عضو مجلس ملت مصر :اصلاحات واقعي زماني تحقق مي‌يابد كه اثري از رژيم مبارك به چشم نخورد

۱۳۹۰/۱۲/۷

گفت‌وگوي فارس با مجري زن تلويزيون مصر كه نامزد انتخابات شد

۱۳۹۰/۱۲/۶

اخوان المسلمون از تشکیل «مقاومت اسلامی» ضدصهیونیسم حمایت می‌کند

۱۳۹۰/۱۲/۲

ليبي، آينده مبهم و راه طولاني دمكراسي

۱۳۹۰/۱۲/۱

شورای نظامی مصر هیچ اصلاحاتی انجام نداده است

۱۳۹۰/۱۱/۳۰

بقایای رژیم مبارک مانع عادی‌سازی روابط تهران قاهره هستند

۱۳۹۰/۱۱/۲۵

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛«شوراي نظامي هيچ راهي جز تسليم قدرت به غيرنظاميان ندارد»

۱۳۹۰/۱۱/۲۴

الزغلامي :بيداري اسلامي عامل زوال ديكتاتوري ها

۱۳۹۰/۱۱/۱۷

نائب رئيس حزب "مصر القومي" : مجلس مصر هيئتي را براي گفت‌وگو به ايران اعزام مي‌كند

۱۳۹۰/۱۱/۱۶

وزير كار مصر در گفت‌وگو با فارس: مصر هرگز سرسپرده آمريكا و غرب نخواهد بود

۱۳۹۰/۱۱/۱۵

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛نتايج انتخابات پارلماني مصر نشانگر محبوبيت مردمي احزاب اسلامگراست

۱۳۹۰/۱۱/۱۰

پیروزی خود را به ملت مصر اهدا می کنیم

۱۳۹۰/۱۱/۸

تركيه مدل مصر نيست

۱۳۹۰/۱۱/۵

حل مسالمت آمیز حوادث انتخابات، مردم سالاری ایران را الگوی منطقه قرار داد

۱۳۹۰/۱۰/۲۷

رهبر سابق جماعت اخوان‌المسلمون: کمپ‌ديويد به همه‌پرسي گذاشته مي‌شود

۱۳۹۰/۱۰/۲۱

حورا صدربراي آزادي امام موسي صدر به ليبي مي‌رويم

۱۳۹۰/۱۰/۲۰

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران: مصري‌ها نگران ظهور يک ديکتاتوري جديد هستند

۱۳۹۰/۱۰/۱۷

جوانان مصري سرخورده از انقلاب

۱۳۹۰/۱۰/۴

دلايل اقبال گسترده مردم مصر به اسلام گراها در انتخابات پارلماني

۱۳۹۰/۱۰/۳

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛ آينده تونس بيش از هر چيز به عملکرد اسلامگرايان در دوره موقت بستگي دارد

۱۳۹۰/۹/۲۶

نفوذ رژیم صهیونیستی در سودان جنوبي

۱۳۹۰/۹/۲۰

عدالت و توسعه ترك ها الگوي اخواني ها

۱۳۹۰/۹/۱۹

وهابیت در زیمبابوه تضعیف شده است

۱۳۹۰/۹/۸

گفتگوی سایت دیپلماسی ایرانی با کارشناس موسسه آفران؛ ثبات سیاسی در تونس به «النهضة» بستگی دارد

۱۳۹۰/۹/۵

لیبی و آینده ای مبهم

۱۳۹۰/۹/۲

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛حاکمان نظامي مصر هنوز ميراث‌خوار دوره مبارک هستند

۱۳۹۰/۸/۸

جامعه جهاني سومالي را فراموش كرده است

۱۳۹۰/۸/۴

ناآرامی‌های جدید در مصر : دلایل و پیامدها

۱۳۹۰/۷/۲۵

آينده نامشخص روابط سوريه و ليبي

۱۳۹۰/۷/۲۰

حوادث مصر توطئه‌ای آمریکایی‌-‌صهیونیستی است

۱۳۹۰/۷/۱۹

حذف بدنه انقلاب از انتخابات تونس؟!

۱۳۹۰/۷/۱۷

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛ سوء استفاده انگلیس از لیبی

۱۳۹۰/۷/۱۳

ناتو در لیبی از حد گذشت

۱۳۹۰/۷/۹

گفتگوی سایت دیپلماسی ایرانی با کارشناس موسسه آفران؛ سودان نیازمند توجه بیشتر دستگاه دیپلماسی است

۱۳۹۰/۷/۶

اندیشه‌های امام(ره) قابل استفاده تمام مردم است

۱۳۹۰/۶/۲۷

گفتگو با دادستان نظامي رژيم قذافي

۱۳۹۰/۶/۲۶

از بین رفتن موانع رابطه حزب‌الله و الازهر

۱۳۹۰/۶/۲۲

توافق پشت پرده‌اي براي دستگير نكردن قدافي وجود ندارد

۱۳۹۰/۶/۱۲

گفتگوی سایت دیپلماسی ایرانی با کارشناس موسسه آفران؛ راه دشوار شورای انتقالی لیبی

۱۳۹۰/۶/۱۲

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛ لیبی پس از سقوط طرابلس

۱۳۹۰/۶/۸

قذافی را چه کسی سرنگون کرد؟

۱۳۹۰/۶/۶

سرنوشت عراق در انتظار ليبي

۱۳۹۰/۶/۶

سومالی تاوان سیاست‏های آمریکا را می‎پردازد

۱۳۹۰/۶/۶

قذافي امام موسي صدر را كشته است

۱۳۹۰/۶/۵

غرب برای پولهای قذافی دندان تیز کرده است

۱۳۹۰/۶/۳

دلایل پشت پرده تغییر معادلات جنگ به نفع مخالفان قذافی

۱۳۹۰/۵/۳۰

قذافی طرابلس را تسلیم نمی‌کند

۱۳۹۰/۵/۲۴

غرب در پی مصادره انقلاب مصر و‌ ممانعت از تشكيل حكومت اسلامی است

۱۳۹۰/۵/۲۳

سریال موهن تلاشی برای بازنویسی تاریخ اسلامی بر اساس اعتقادات قرضاوی است

۱۳۹۰/۵/۲۳

قدرت نمايي اسلام گرايان در مصر

۱۳۹۰/۵/۲۳

گفتگو با نمایند‌ه‌ی برنامه جهانی غذا در ایران

۱۳۹۰/۵/۲۳

احتمال دخالت آمريكا در انتخابات آينده رياست جمهوري مصر

۱۳۹۰/۵/۲۲

ترس از فاش‌شدن اسرار؛ علت سكوت سران عرب در برابر محاكمه «مبارك»

۱۳۹۰/۵/۲۲

احتمال ترور مبارك وجود دارد

۱۳۹۰/۵/۱۷

حفظ انقلاب، در گرو پاكسازی ارتش از هواداران آمريكا

۱۳۹۰/۵/۱۷

درباره يك دروغ؛ گفتگو با حجت الاسلام خسروشاهی

۱۳۹۰/۵/۱۶

لیبی و ماموریت‌های نانوشته ناتو

۱۳۹۰/۵/۱۶

تحولات اخير منطقه عربي - اسلامي، درست برخلاف طرح و برنامه آمريكايي - صهيونيستي موسوم به «خاورميانه جديد» است

۱۳۹۰/۵/۱۵

علت اهمال غربي‌ها در قبال مردم قحطي زده سومالي

۱۳۹۰/۵/۱۵

گفتگو با «احمد هلال»، تحليلگر، پژوهشگر و نويسنده شيعی مصر

۱۳۹۰/۵/۱۲

دشمنی ادامه دار آمریكا با سودان

۱۳۹۰/۵/۱۲

قذافي دير يا زود سرنگون خواهد شد

۱۳۹۰/۵/۱۲

گفتگو با حمدین صباحی نامزد احتمالی انتخابات ریاست جمهوری

۱۳۹۰/۵/۱۲

تغيير سياست غرب در ليبي؛ استراتژي از توان انداختن دو طرف درگير

۱۳۹۰/۵/۱۱

محاكمه مبارك مسائل بسياري را درباره غربي‌ها برملا مي‌كند

۱۳۹۰/۵/۱۱

ائتلاف عربستان‌ و ‌آمريكا براي مصادره انقلاب مصر با محور وهابيت

۱۳۹۰/۵/۱۱

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران

۱۳۹۰/۵/۱۱

گذشته، حال و آینده خیزش های اسلامی

۱۳۹۰/۵/۱۰

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران

۱۳۹۰/۵/۹

روایت رفیق دوست از سفر به لیبی در دوره جنگ

۱۳۹۰/۵/۸

نظام بین الملل و تحولات منطقه

۱۳۹۰/۵/۵

گفتگو با سخنگوی وزارت امور خارجه

۱۳۹۰/۵/۵

تحولات جهان عرب، از دمشق تا رباط

۱۳۹۰/۵/۵

نقد کتاب تاريخ جمعيت اخوان المسلمين از آغاز تا امروز

۱۳۹۰/۵/۴

تفاوت‌های انقلاب اسلامی ایران با قیام‌های منطقه

۱۳۹۰/۵/۴

براي آغاز گفتگوها بايد بمبارانها متوقف شود

۱۳۹۰/۵/۳

گفتگو با عضو شورای انتقالی لیبی

۱۳۹۰/۵/۳

مصاحبه با "نبیل عربی" وزیر سابق خارجه مصر

۱۳۹۰/۵/۳

بايد قطع رابطه با قذافي را در دستور کار قرار دهيم

۱۳۹۰/۴/۲۹

غرب سناریوهای لیبی بعد از قذافی را بررسی می‌کند

۱۳۹۰/۴/۲۹

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران

۱۳۹۰/۴/۲۸

گفتگو با حسن نافعه، تحلیلگر برجسته مصری

۱۳۹۰/۴/۲۷

سودان جنوبی، ریشه‌‌ها و پیامدهای جدایی

۱۳۹۰/۴/۲۲

ناتو در لیبی کوتاهی می کند

۱۳۹۰/۴/۲۰

مصاحبه با مدير مركز مطالعات فلسطيني در قاهره

۱۳۹۰/۴/۱۸

سناریوی اشغال در حال اجراست

۱۳۹۰/۴/۱۸

غرب در لیبی اهمال می‌کند

۱۳۹۰/۴/۱۶

مواضع گروه های اسلامی در خاورمیانه

۱۳۹۰/۴/۱۶

موضع گیری های اخیر اخوان المسلمین

۱۳۹۰/۴/۱۶

اولین گفتگوی دبیرکل جدید اتحادیه عرب

۱۳۹۰/۴/۱۵

علت عدم سقوط قذافي از زبان معارض ليبي

۱۳۹۰/۴/۱۵

آخرین گفتگو با سفیر سودان در تهران

۱۳۹۰/۴/۱۳

فقدان رهبری، دغدغه فردای لیبی

۱۳۹۰/۴/۱۳

 هدف غرب تجزیه لیبی به دو کشور کوچک است

۱۳۹۰/۴/۱۲

سه سناریو برای لیبی

۱۳۹۰/۴/۱۱

 میانجیگری در باتلاق لیبی

۱۳۹۰/۴/۱۱

 برقراري رابطه با مصر قبل از تشكيل حكومت ملي خلاف مصلحت است

۱۳۹۰/۴/۱۱

شانس مصر برای ریاست سازمان کنفرانس اسلامی

۱۳۹۰/۴/۸

جهان، چشم به راه لیبی بدون قذافی

۱۳۹۰/۴/۸

ناتواني اتحاديه عرب در حل بحران ليبي

۱۳۹۰/۴/۸

گفتگو با عمرو موسی

۱۳۹۰/۴/۷

آخرین مصاحبه شیخ القرای مصر

۱۳۹۰/۴/۶

تقيه سياسی وزير خارجه جديد مصر

۱۳۹۰/۴/۲

گفتگوی محمد حسنین هیکل با الجزیره

۱۳۹۰/۴/۱

ترکيه بهترين الگو برای تونس؟

۱۳۹۰/۴/۱

آمریکا خاورمیانه با ثبات را بیشتر دوست دارد

۱۳۹۰/۴/۱

ناگفته های 65 روز اسارت

۱۳۹۰/۴/۱

نشست خبري سفير سودان در موزه هنر انقلاب

۱۳۹۰/۳/۲۹

گفتگو با عبدالمنعم ابوالفتوح

۱۳۹۰/۳/۲۵

گفتگو با دبيركل حزب اسلامي تونس

۱۳۹۰/۳/۲۲

قذافی راه فراری ندارد

۱۳۹۰/۳/۲۲

همه چیز درباره تحولات منطقه

۱۳۹۰/۳/۲۲

بازنگري احتمالي در توافقنامه صدور گاز مصر به اسرائيل

۱۳۹۰/۳/۲۱

مصاحبه شبکه فرانس 24 با عمرو موسی

۱۳۹۰/۳/۲۱

لیبی پس از قذافی

۱۳۹۰/۳/۲۱

مصر، فلسطین را به ایران ترجیح می‌دهد

۱۳۹۰/۳/۱۷

بازگشایی گذرگاه رفح، تن دادن به خواست مردم است

۱۳۹۰/۳/۱۷

خواسته‌هاي جوانان انقلابي و دورنماي روند انقلاب‌هاي اسلامي

۱۳۹۰/۳/۱۷

بیداری اسلامی یا امریکایی؟

۱۳۹۰/۳/۱۰

اتحاد مثلث مصر، ایران و ترکیه

۱۳۹۰/۳/۱۰

تهران عمق استراتژيك قاهره است

۱۳۹۰/۳/۱۰

از خواسته تا تحقق: چشم‌انداز روابط جدید ایران و مصر

۱۳۹۰/۳/۹

گفتگو با عبدالرحمان یوسف قرضاوی

۱۳۹۰/۳/۹

رابطه با ايران براي مصر بسيار مهم است

۱۳۹۰/۳/۸

ابعاد حقوقي جنايات قذافي و صلاحيت ديوان كيفري بين‌المللي

۱۳۹۰/۳/۸

ابیی هرگز متعلق به جنوب سودان نبوده است

۱۳۹۰/۳/۷

اهداف پشت‌پرده كمك‌هاي مالي آمريكا به مصر

۱۳۹۰/۳/۵

سرنگونی حسنی مبارک راه فلسطینیان را گشوده است

۱۳۹۰/۳/۳

گفتگو با عضو سابق MI6

۱۳۹۰/۳/۳

سیاست اوباما در لیبی زیرکانه بود؟

۱۳۹۰/۳/۲

بررسی 30 سال روابط ایران و آفریقا

۱۳۹۰/۳/۲

امریکا با اخوان المسلمین به تفاهم رسیده است

۱۳۹۰/۲/۳۱

بازخواني عمليات سري و ناكام «ساينايد» براي حمله اتمي به مصر و كنترل خاورميانه

۱۳۹۰/۲/۲۸

احتمال ترور قذافی وجود دارد

۱۳۹۰/۲/۲۸

دلايل قطع روابط قاهره و تهران در زمان مبارك

۱۳۹۰/۲/۲۷

آمريكا سياست خود را تغيير ندهد مصر را از دست خواهد داد

۱۳۹۰/۲/۲۶

مصاحبه با دبیر کل جنبش ملی لیبی

۱۳۹۰/۲/۲۵

مصاحبه با مدير مركز تحقيقات و پژوهش‌هاي يافا

۱۳۹۰/۲/۲۴

اخوانی ها، دموکراسی مد نظر خود را روی کار می آورند

۱۳۹۰/۲/۲۴

تحلیل تحولات جاری مصر

۱۳۹۰/۲/۱۴

مشروعیت مصر جدید از میدان تحریر است نه از کاخ سفید

۱۳۹۰/۲/۱۳

مصر و تحولات فرارو

۱۳۹۰/۲/۱۳

خیانت قذافی

۱۳۹۰/۲/۱۱

کشورهای غربی نمی‌خواهند مصر مستقل باشد

۱۳۹۰/۲/۱۱

گفتگو با عبدالله اشعل، معاون وزیر خارجه سابق مصر

۱۳۹۰/۲/۱۱

اتحاد ایران و مصر برای تغییر نقشه جهان کافی است

۱۳۹۰/۲/۸

زيان 80 ميليارد دلاري مصر از فروش گاز به رژيم صهيونستي

۱۳۹۰/۲/۸

قمار سارکوزی در لیبی

۱۳۹۰/۲/۸

عمر البشير: غرب در تلاش براي تغيير نظام سودان است

۱۳۹۰/۲/۵

فتنه انگيزي مذهبي؛ جبهه دشمنان مصر

۱۳۹۰/۲/۵

عمرو موسي: جنبش مردم عرب به سوي آزادي غير قابل تغيير است

۱۳۹۰/۲/۵

نشستی با مبارز تونسی در تهران

۱۳۹۰/۲/۴

عربستان در پس اقدامات تكفيري‌هاي سلفي در مصر قرار دارد

۱۳۹۰/۲/۴

مصاحبه اختصاصي رهبر مخالفان ليبي با فرانس 24

۱۳۹۰/۲/۳

رابطه با مصر يا: نامي در يك خيابان؟

۱۳۹۰/۲/۳

سخنان امام‌خامنه‌ای راه درست را در مقابل تمامی مسلمانان جهان قرار داد

۱۳۹۰/۲/۳

واتارا؛ آغازگر دومینوی حکومت مسلمانان در افریقا

۱۳۹۰/۱/۳۰

ناتو درصدد مصادره انقلاب لیبی است

۱۳۹۰/۱/۲۹

اگر قذافی فقط 2 ماه دیگر دوام بیاورد ...

۱۳۹۰/۱/۲۹

لیبی بدون قذافی، بدتر از لیبی با قذافی خواهد شد

۱۳۹۰/۱/۲۹

قذافی اهل کناره گیری نیست

۱۳۹۰/۱/۲۸

غرب در پی استمرار بحران لیبی است

۱۳۹۰/۱/۲۴

گفتگو با اولین کاردار ایران در لیبی پس از انقلاب

۱۳۹۰/۱/۲۴

بررسی تحولات شمال آفریقا و خاورمیانه در گفتگو با وزیر امور خارجه سابق روسیه

۱۳۹۰/۱/۲۱

روسیه و تحولات خاورمیانه در گفتگو با سرگئی لاوروف

۱۳۹۰/۱/۱۷

لیبى و روسیه نگران

۱۳۹۰/۱/۱۷

عمروموسي شانسي براي رياست جمهوري مصر ندارد

۱۳۹۰/۱/۱۷

گفتگوی تاریخی فالاچی و قذافی

۱۳۹۰/۱/۱۶

آرمان انقلابيون مصر و تونس در هاله‎اي از ابهام

۱۳۹۰/۱/۱۴

انقلاب مصر و آینده آن

۱۳۹۰/۱/۹

مردم ‌لیبی ‌بدون ‌قذافی ‌وضعیت ‌بهتری ‌خواهند ‌داشت

۱۳۹۰/۱/۶

قذافی تسلیم نشود، جنگ داخلی حتمی است

۱۳۹۰/۱/۶

قذافى با اين اقدامات کنار نخواهد رفت

۱۳۸۹/۱۲/۲۹

انقلاب ليبي و چالشهاي پيش‌رو

۱۳۸۹/۱۲/۲۸

نقش انگليس در خاورميانه و شمال‌ آفريقا

۱۳۸۹/۱۲/۲۸

جهان دیکتاتور را تحمل کرد؟

۱۳۸۹/۱۲/۲۶

مصر؛ جستاري در پژوهش هاي ديني معاصر

۱۳۸۹/۱۲/۲۵

حمله به لیبی، توپ آمریکا در زمین اروپا

۱۳۸۹/۱۲/۲۵

اخوان المسلمين در پي تغيير بنيادين است

۱۳۸۹/۱۲/۲۴

پيشنهاد متكی برای قطع رابطه با طرابلس

۱۳۸۹/۱۲/۲۳

قذافی می خواهد مدل تازه ای از مقاومت دربرابر مردم ارائه کند

۱۳۸۹/۱۲/۲۲

آمریکا درصدد ایجاد پایگاه نظامی در شمال آفریقاست

۱۳۸۹/۱۲/۱۶

ریشه های تحولات مصر در گفتگوی سید افقهی با قدسنا

۱۳۸۹/۱۲/۱۴

ديكتاتوري جانشين ديكتاتوري

۱۳۸۹/۱۲/۱۲

در لیبی ممکن است مردم زودتر از مصر به قدرت برسند

۱۳۸۹/۱۲/۱۱

قبایل لیبی پاشنه آشیل رژیم قذافی/ اعراب از ترس سکوت کرده اند

۱۳۸۹/۱۲/۱۱

پیروزی انقلاب لیبی تا چند روز دیگر/ شهادت مختار پایان لیبی نبود

۱۳۸۹/۱۲/۹

صداقت، شجاعت و ساده‎ زيستي امام خامنه‌اي مثال‌زدني است

۱۳۸۹/۱۲/۹

قذافی لائیک بود؛ پیروزی از آن اسلامگراهاست

۱۳۸۹/۱۲/۳

درخواست‌هاي هشتگانه انقلابيون مصري از ارتش

۱۳۸۹/۱۱/۳۰

نبايد از شيطنت‌ها در روابط ايران و مصر ترسيد

۱۳۸۹/۱۱/۲۸

تلاش اخوان المسلمین برای سهم خواهی در دولت جدید

۱۳۸۹/۱۱/۲۴

انقلاب مصر پايان دخالت بيگانگان نيست

۱۳۸۹/۱۱/۲۳

سقوط مصر؛ هم‌پیمانان اسرائیل را غرق می‌کند

۱۳۸۹/۱۱/۲۲

نقش و جایگاه اخوان المسلمین در قیام مصر

۱۳۸۹/۱۱/۲۱

از طریق همین سلیمان بود که دشمن صهیونیست قدرت گرفت

۱۳۸۹/۱۱/۲۱

پیامدهای فرامنطقه‌ای تحولات مصر

۱۳۸۹/۱۱/۲۱

اقدامات کنونی مبارک مانند اقدامات شاه در زمان انقلاب است

۱۳۸۹/۱۱/۲۰

قیام مصر با انقلاب های مخملی تفاوت ماهوی دارد.

۱۳۸۹/۱۱/۱۹

روابط ایران و آفریقا در گذر زمان... فرصت‌ها و چالش‌ها

۱۳۸۹/۱۱/۱۹

اخوان المسلمين به طور تاکتيکى در دولت موقت حضور پيدا مى‌کند

۱۳۸۹/۱۱/۱۸

آفران: مصاحبه نخست وزیر زیمبابوه؛ حرکت مردمی مصر

۱۳۸۹/۱۱/۱۷

همکار افتخاری آفران: نگاهي اجمالي به شانزدهمین اجلاس اتحادیه آفریقا

۱۳۸۹/۱۱/۱۶

مردم مصر آیت الله خمینی ندارند

۱۳۸۹/۱۱/۱۶

مصاحبه عبدالله الاشعل با هفته‌نامه المشاهد السیاسی

۱۳۸۹/۱۱/۱۵

سونامی تونس، به مصر منتهی نمی شود

۱۳۸۹/۱۱/۱۴

همه معترضان مصر دنبال رابطه با ایرانند

۱۳۸۹/۱۱/۱۲

قیام مصر در برابر استعمار خارجی و استبداد داخلی

۱۳۸۹/۱۱/۱۲

راشد الغنوشي در قالب حزب مي‌تواند در انتخابات شركت كند

۱۳۸۹/۱۱/۱۱

گونه شناسی حوادث تونس و مصر در گفتگو با حسن عباسی

۱۳۸۹/۱۱/۱۰

آمریکا نگران تبدیل شدن مصر به یک قدرت منطقه ای است

۱۳۸۹/۱۱/۱۰

طرح آمریکا برای تجزیه جهان عرب به 32 کشور

۱۳۸۹/۱۱/۹

قیام راشد الغنوشی در تونس مبارزه در راه نهضت اسلامی است

۱۳۸۹/۱۱/۴

تحولات تونس، انقلاب نبود كودتا بود

۱۳۸۹/۱۰/۳۰

آفریقا در حال تمرین دموکراسی است

۱۳۸۹/۱۰/۲۹

اشتهای جدایی طلبی در افریقا زیاد می شود

۱۳۸۹/۱۰/۱۹

تجزیه سودان، زنگ خطری برای منطقه و جهان اسلام

۱۳۸۹/۱۰/۱۸

(امین) مصاحبه شبکه رسانه ای امین با آقاي دكتر بخشي درباره همه پرسي جنوب سودان- بخش پایانی

۱۳۸۹/۱۰/۱۴

(امین) مصاحبه شبکه رسانه ای امین با آقاي دكتر بخشي درباره همه پرسي جنوب سودان- بخش اول

۱۳۸۹/۱۰/۱۱

آفران: نشست بررسي تحولات جنوب سودان

۱۳۸۹/۱۰/۷

برنده و بازنده انتخابات مصر

۱۳۸۹/۹/۱۸

(امين) مصاحبه شبكه رسانه اي امين با نخستين سفير جمهوري اسلامي ايران در زامبيا

۱۳۸۹/۹/۱۴

آفران: همايش هم انديشي ايران و آفريقا؛ چرا؟

۱۳۸۹/۶/۳۰

آفران: همايش هم انديشي ايران و آفريقا

۱۳۸۹/۶/۲۲

آفران:حضور ايرانيان در آفريقا(بخش 1)

۱۳۸۸/۲/۱۵

آفران:حضور ايرانيان در آفريقا(بخش 2)

۱۳۸۸/۲/۱۵

همایش «مسجدالاقصی، محور وحدت مسلمانان» در داکار

۱۳۸۸/۱/۱۳

همایش سازمان کنفرانس اسلامی عامل وحدت

۱۳۸۸/۱/۱۳

همایش « عرفان و انقلاب اسلامی» در سنگال

۱۳۸۸/۱/۱۳

سمینار«اولویتهای تبلیغ دینی در آفریقا»

۱۳۸۸/۱/۱۳

همایش معرفي انديشه هاي امام خمینی(ره) در داکار

۱۳۸۸/۱/۱۳

کنفرانس بین المللی عاشورا در داکار

۱۳۸۸/۱/۱۳

همایش جایگاه زن مسلمان در جوامع اسلامي در سنگال

۱۳۸۸/۱/۱۳

نشست مطبوعاتی نمایشگاه آثار عکاسی "عمر بادشا"

۱۳۸۸/۱/۱۱

نشست مشترک تجار ایران و کنیا

۱۳۸۸/۱/۱۱

نشست منا در معاونت بهداشت جمعيت هلال احمر

۱۳۸۸/۱/۱۱

برگزاري همایش "اسلام درقرن 21" در سودان

۱۳۸۸/۱/۱۱

همایش"تبلیغات دینی و دعوت اسلامی در غرب افریقا"

۱۳۸۸/۱/۱۱

همايش انقلاب اسلامی ایران در سنگال

۱۳۸۸/۱/۱۱

همایش فرصتهای تجاری ایران و سنگال در شيراز

۱۳۸۸/۱/۱۱

همایش "صلح و امنیت جهانی در سایه دین" در زیمبابوه

۱۳۸۸/۱/۱۱

افزايش رشد قاره آفريقا

۱۳۸۸/۱/۱۱

همايش يكصدمين سالگرد امام خميني در آفريقاي جنوبي

۱۳۸۸/۱/۱۱

سخنان داوودي در همايش ايران و آفريقا

۱۳۸۷/۱۲/۱۰

سخنان رئيس‌جمهور در همايش ايران و آفريقا

۱۳۸۷/۱۲/۱۰

تاكيد ايران بر گسترش روابط با آفريقا

۱۳۸۷/۱۲/۱۰

بیانیه همایش فرصت‌های تجاری ایران و آفریقا

۱۳۸۷/۱۲/۱۰