مصاحبه - همایش > بايد قطع رابطه با قذافي را در دستور کار قرار دهيم

بايد قطع رابطه با قذافي را در دستور کار قرار دهيم

تاریخ انتشار: ۱۳۹۰/۴/۲۹

گفتگوي "منوچهر متکی" وزير پيشين امور خارجه کشورمان با روزنامه رسالت:

به نظر مي رسد کنکاش در چيستي ماهوي تحولات در کشورهاي خاورميانه و تاثير بيداري اسلامي در تکوين يافتن و ادامه اين تحولات بسيار ضروري است. تحليل و ارزيابي شما در اين زمينه چيست؟
به اعتقاد من تحول عظيم اجتماعي که امروز در بخشي از جهان اسلام در حوزه عربي و دنياي غرب اتفاق افتاده است هنوز ابعادش را به شکل کامل نشان نداده و ما پرده ها و لايه هاي جديدي از اين تحولات را در آينده شاهد خواهيم بود. بدون شک نمي توانيم اين تحولات را تنها با بررسي يک علت مورد مداقه قرار دهيم. تحولات اجتماعي غالبا تحولاتي چند مولفه اي هستند و در بستري از زمان شکل مي گيرند. در خصوص تحولات اخير خاورميانه و شمال آفريقا دو تحليل کلي وجود دارد؛ يکي بحث طراحي يا پروسه آمريکايي دموکراسي ‌سازي است و ديگري واقعيت ميداني است که پيش روي ما وجود دارد و دقت در آن بسيار تاثير گذار خواهد بود. در ابتدا بايد اين سئوال را مطرح کرد که آيا اين اتفاقات بر اساس يک طرح از پيش برنامه ريزي شده شکل گرفته است يا نه؟
طرح خاورميانه بزرگ آمريکا را بايد بر آمده از نوعي آسيب شناسي کاخ سفيد براي جلوگيري از وقوع انقلاب هايي همچون انقلاب اسلامي ايران در منطقه دانست. در واقع از نيمه دوم دهه 1360 آمريکايي ها طرح روند دموکراسي ‌سازي در خاورميانه را در دستور کار خود قرار دادند. يادم هست در سال 1370 بود که گفتگويي با صدرالدين آقاخان محلاتي معاون وقت دبيركل سازمان ملل داشتم؛ همين بحث را با او مطرح کرده و پرسيدم که نظرش در خصوص روند دموکراسي ‌‌سازي چيست. او در جواب گفت که بين ايالات متحده آمريکا و انگليس در خصوص اجراي اين طرح اختلاف نظر وجود دارد و انگليسي‌ها با نظر آمريكايي‌ها مخالفند، چون آن ها معتقدند اگر ما ساختارهاي كنوني اين كشورها را به هم بريزيم كه ميسر و خيلي آسان است، معلوم نيست چيزي كه بعداً به وجود مي‌آيد، مطلوب ما باشد و لذا سعي كردند همين ساختارهاي حکومتي را حفظ كنند و آمريكايي‌ها نيز تسليم نظر انگليسي‌ها شدند.

در اولين جلسه اي که کاندوليزا رايس وزير خارجه دولت بوش با کشورهاي 2+6 يعني شش عضو گروه شوراي همکاري خليج فارس و اردن و مصر در پايتخت اردن ترتيب داد وزراي خارجه کشورهاي عربي از وزير خارجه آمريکا پرسيدند که منظورش از عبارت دولت هاي ميانه رو در خاورميانه کدامند که وي در پاسخ گفت همين دولت هاي شما!
براي آمريکايي ها تضمين منافع‌شان مهمترين نکته در پذيرش يا رد هر طرحي است و چيدمان منطقه يعني عمده حکومت هاي وابسته منافع آنان را تأمين مي کردند. از اين رو است که مي توان گفت نه تنها غرب و آمريکا نقشي در به‌وجود آمدن قيام هاي کشورهاي عربي در منطقه نداشتند بلکه خود احزاب اسلامي و هسته هاي مبارزاتي منطقه نيز پديد آورنده اين جنبش نبوده‌اند. اين تحولات از درون مردم جوشيده و پس از آن، نخبگان در پي مردم از آن حمايت کردند. نگاهي به رفتارهاي نخبگان اسلام گراي کشوري همچون مصر نشان مي دهد که آن ها اصلا انتظار چنين تغييرات گسترده اي را نداشتند و به علت پايداري جوانان بر سر آرمان هاي عدالت طلبانه به ميدان آمدند. از اين رو است که مي توان گفت اساسا آنچه که در کشورهاي منطقه اتفاق مي افتد خواسته هاي مردم و علي الخصوص جوانان است.

از سوي ديگر بايد به اين نکته نيز توجه داشت که آمريکا دليلي نداشت دست به تحولاتي در خاورميانه بزند که نتيجه آن به راه افتادن صفوف نمازهاي جمعه اي است که دوران طلايي اسلام را ياد آوري مي کند. به اعتقاد من ايالات متحده اصلا مشکلي با دولت هاي حاکم بر خاورميانه نداشت که بخواهد به دنبال تغيير آن ها باشد اما در خصوص علل و عوامل تشکيل دهنده قيام هاي اخير در خاورميانه بايد به سه سطح ملي، منطقه‌اي و بين المللي توجه داشت.

طي سال هاي گذشته در حوزه ملي مردم منطقه تحقير شده اند و هيچ نقشي در تصميم سازي هاي سياسي نداشتند. در حوزه منطقه اي نيز کشورهاي عربي کاملا تابع منافع غرب حرکت مي کردند و علي رغم نارضايتي هاي گسترده مردم اين کشورها با رژيم صهیونیستی همکاري هاي پيدا و پنهان داشتند. در حوزه بين المللي نيز باز همين احساس تحقير وجود داشت و مردم کشورهاي عربي حالت ذلت پذيري نسبت به غرب و اروپا داشتند. البته به اعتقاد من سياست هاي کشورهاي غربي در منطقه موجب شده است خشم مردم در قيام هاي فعلي منطقه متبلور شود.
در يک صد ساله گذشته غرب چندين اقدام اساسي عليه ملل منطقه انجام داده است. اولين اقدام تلاش براي استحاله فرهنگي و اسلام زدايي بوده تا به نحوي انديشه هاي اسلام انقلابي از صحنه حذف شود. اقدام بعدي تسلط بر شريان هاي انرژي در اين منطقه بوده است. همين امروز نيز به جز جمهوري اسلامي ايران غرب سلطه خود را بر منابع انرژي منطقه حفظ کرده است.

اقدام ديگر غرب تشکيل و تحميل رژيم منحوس و نژادپرست صهيونيستي بوده که ريشه عمده تعارضات و تنش هاي منطقه را بايد در آن جستجو کرد. البته آمريکا طراحي هايي نيز براي آينده منطقه داشته است که با تحولات اخير نقش بر آب شده است. زماني که بوش پدر پس از آزاد سازي کويت از دست صدام به اين کشور سفر کرد گفت ما براي رقم زدن سرنوشت 100 سال آينده منطقه به اينجا آمده‌ايم اما امروز به وضوح ديده مي شود که معادلات منطقه در جهت مخالف منافع غرب در حال تکوين است.
همان طور که پيشتر هم گفتم اينکه بگوييم تحولات فعلي تحولات آمريکايي است اشتباه محض است چراکه دولت هاي منطقه غير از يکي دو کشور با منافع آمريکا همسو بودند. آن ها فکر مي کردند که توانسته اند منطقه را بر اساس منافع خود آرايش دهند فلذا تلقي پيروزي داشتند. جالب اينجا است که اتفاقات اخير در همين شرايط که احساس غرور مي کردند رخ داد و تمام فکر و ذهن غرب را به خود مشغول ساخت.

به نظر من مهمترين علت قيام هاي منطقه را بايد آگاهي مردم و وقوف به شرايط دانست که از دل اعتقادات ديني بيرون آمده است. گاهي جامعه اي تحقير مي شود ولي اين تحقير را احساس نمي کند. اما امروز مردم منطقه آگاه شدند و وضعيت خود را با کشورهاي ديگر مقايسه مي کنند. آن ها امروز وضعيت خود را با کشوري مانند جمهوري اسلامي ايران مقايسه مي کنند و اين همان الهام بخشي انقلاب اسلامي در بيداري ملت هاي مسلمان منطقه است.

شما در صحبت هايتان اشاره کرديد به اينکه غرب در پديد آوردن تحولات اخير در منطقه نقشي نداشته است. اما به نظر مي رسد که کشورهاي غربي نسبت به تحولات اخير منفعل نيز نيستند و عملا وارد ميدان شده اند. شما رفتارهاي غرب در مواجه با قيام هاي منطقه اي را چگونه ارزيابي مي کنيد؟
ببينيد در شرايط کنوني، اين تحولات عوامل و بازيگران متعددي دارد. نخستين و مهمترين نقش آفرين اين تحولات، مردم اين کشورها مي باشند، بعد دولت ها و بعد قدرت ها و سازمان هاي منطقه اي و نهايتا بازيگران بين المللي علي الخصوص آمريکا، انگليس، فرانسه و شوراي امنيت مي باشند.
آمريکا در ابتداي اين تحولات غافلگير شده بود و اين خود دليلي براي عدم طراحي اين اتفاقات از سوي آمريکايي ها نيز هست. چنانچه ما شاهد بوديم اوباما در عرض 48 ساعت سه موضع گيري متفاوت درباره تحولات مصر اتخاذ مي کند. البته اروپا نيز از اين اتفاقات هراسناک بود و باعث شد در مقاطعي دست به اقدامات عجولانه اي بزند. سفرهاي متعدد مقامات اروپايي و آمريکايي به منطقه براي فهم چيستي و چرايي اين قيام ها بود؛ نخست وزير انگليس در همان ابتدا به مصر مي رود و خواهان صحبت با جوانان حاضر در ميدان التحرير قاهره مي شود.
پس از گذشت مدت زماني آمريکايي ها با درک ماهيت قيام ها و مطالبات مردم که در رأس آن تغيير ساختار نظام هاي حاکم بود، پروژه مهار و مديريت آن را کليد مي زنند. در واقع، پروژه مهار انقلاب هاي عربي حفظ دولت هاي فعلي تا حد امکان و يا جايگزين کردن دولت هاي ديگر اما وابسته و با سرکار آوردن مهره هاي غربي است چراکه در منطقه، دموکراسي به نفع آمريکا نيست و تجربه نشان داده است مردم گزينه هاي مخالف غرب را انتخاب مي کنند، همان اتفاقي که در 10 سال گذشته در آمريکاي لاتين افتاده است.

اما بايد دانست در سياست جديد نيز آمريکا دچار تناقض شده است چراکه اقدامات آن ها به نفع مردم نيست و اين با شعار هاي آزاديخواهانه و دموکراسي مدار آنان در تناقض آشکار است. به عنوان مثال در بحرين سکوت غرب تناقضي آشکار با شعارهاي حقوق بشر است و مطمئنا اين سياست ها براي غرب در بلند مدت پيامدهاي جدي منفي و رسوا کننده خواهد داشت. در يک کلام بايد گفت غرب با هدف مديريت اين تحولات وارد قصه شده اما در عمل با چالش هاي اساسي روبرو گشته است و من فکر مي کنم اين پروژه آمريکا نيز با شکست روبه رو خواهد شد چراکه امروز تحولات منطقه بر مدار اراده مردمي جريان دارد و اين همان نقطه اي است که آمريکا نمي تواند آن را تحت کنترل يا مهار خود در آورد.
بدون شک نقش جمهوري اسلامي در دفاع از بيداري اسلامي منطقه داراي اهميت خاص است. امروز ايران اسلامي به عنوان قدرت بي بديل منطقه اي محسوب مي شود و نمي توان سياست‌هاي ايران را در مسائل منطقه خالي از اثر دانست. امروز در ميان افکار عمومي اين خواسته و مطالبه پديد آمده است که دولت بايد از ثمره انقلاب اسلامي در منطقه حمايت کند.

تحليل و ارزيابي شما از رفتارهاي دستگاه سياست خارجي کشور در حوادث اخير چگونه است؟
در ابتدا نيز گفتم نقش انقلاب اسلامي در تحولات اخير منطقه نقش الهام بخشي است. يعني انقلاب اسلامي ايران امروز ثمره مقاومت هاي سه دهه اي خود را در تحولات اخير مي بيند و جالب آنجا است که اين اتفاق بدون هيچ گونه دخالت مستقيمي صورت پذيرفته است. يعني اگر عربستان لشكر کشي مي کند و يا آمريکا مستقيما وارد پروژه مهار شده است انقلاب اسلامي با تاثير گذاري معنوي بر تحولات اثرگذاري مي کند و اين قدرت ماهوي انقلاب اسلامي را نشان مي دهد.
با اين حال من معتقدم که وظيفه انقلاب اسلامي با وظيفه مسئولين دستگاه سياست خارجي جدا است. مسئولين سياست خارجي بايد صورت مسئله را درست ببينند. فهم درست تکليف آفرين است. رهبر معظم انقلاب در صحبت هاي چند ماه اخير صريحا موضع جمهوري اسلامي را در برابر رخدادهاي اخير مشخص کردند و بدون شک دستگاه سياست خارجي نيز بايد اين راهبرد اساسي را پيگري کند. البته ما در ابتداي اين رخدادها دچار بي تحليلي بوديم و بعد هم تحليل هاي نادرستي به وزارت امورخارجه تحميل شد که اين قيام ها طراحي آمريکا است و ما نبايد کمک کنيم. اما امروز ما شاهد آغاز حرکت دستگاه ديپلماسي هستيم. هرچند اين اتفاق دير رخ داد اما به هر حال جهت گيري هاي امروز وزارت امورخارجه به تدريج در حال بهبود است. البته نبايد اين نکته را نيز فراموش کنيم که دستگاه ديپلماسي معذورات خاص خود را دارد. بنده اکنون صريحا نظرات خود را به عنوان يک شهروند بيان مي کنم.

با اين حال دستگاه سياست خارجي بايد از حالت انفعال خارج شود که نشانه هاي آن در حال پديدار شدن است. مثلا اخيرا معاون وزير خارجه ايران در جلسه ناتو شرکت کرد که به نظر من گام مهمي است. بيان مواضع ما به ناتو مي تواند بسيار کارساز باشد. به اعتقاد من وزير امورخارجه بايد حداقل 10 سفر کاري به اروپا در خصوص تحولات خاورميانه داشته باشد. حضور اخير ايشان در وين مهم بود. در شرايط کنوني رويکرد ما بايد اين باشد که اروپا از آمريکا فاصله بگيرد و به آن ها گوشزد کنيم که پيروي از آمريکا در جهت منافع آن ها نيست. اروپاي مدعي رنسانس بايد از سياست هاي ضددموكراسي خواهانه فاصله بگيرد.

بايد توجه داشت که در حوزه ديپلماسي، بي اقدامي اقدام نيست. ديپلماسي مترادف با اقدام است و اقدامي هم موثر است که منفعلانه نباشد. از اين رو است که بايد گفت دستگاه سياست خارجي بايد شفاف با مسائل برخورد کند. من فکر مي کنم هم اکنون رابطه ما با ليبي قابل تأمل است. ما بايد قطع رابطه با قذافي را در دستور کار قرار دهيم. چرا بايد با دولتي که با بمباران و سلاح هاي سنگين مردم خود را مي کشد و براي ادامه حکومت 42 ساله فردي که کشورش را به ويرانه اي تبديل نموده رابطه ديپلماتيک را ادامه داد؟!
البته من هم معتقدم تحولات منطقه پيچيده است و نبايد عجولانه و پرشتاب برخورد کرد اما ديالوگ با اروپا در مقطع فعلي بايد مهمترين دستور کار دستگاه سياست خارجي باشد. در حوزه منطقه اي نيز ما بايد پيامدهاي برخي سياست ها را به دوستانمان گوشزد کنيم هم اکنون سياست هاي ترکيه در قبال سوريه تحت تاثير آمريکا است. عربستان به ابزار آمريکا بدل شده اما بدون شک اين باد کاشتن ها، توفان درو کردن را در پي دارد و کشورهاي منطقه با اين سياست ها منفور ملت ها واقع مي شوند. امروز هم در يمن و هم در بحرين، مردم از عربستان متنفر هستند و عليه آنان شعار مي دهند و اين يعني درستي و تحقق نصيحت رهبر معظم انقلاب که اگر سعودي ها از بحرين خارج نشوند منفور منطقه خواهند شد.

به عنوان آخرين سئوال مي خواهيم نظر شما را در خصوص آينده مناسبات خاورميانه با توجه به تحولات اخير بپرسيم.
پرواضح است بزرگترين متضرر حوادث اخير در منطقه رژيم صهيونيستي است و اين موضوع نيز کاملا در موضع گيري هاي مقامات اين رژيم ملموس است. امروز توازن منطقه اي به هم خورده است و رژیم صهیونیستی در انزواي بيشتري فرو رفته است. از دست دادن کشوري مانند مصر براي تل آويو خسارت بسيار مهمي است. من سفر نتانياهو به آمريکا را نيز از تبعات همين شکست مي دانم. اگر نتانياهو در آمريکا با ذبح شخصيت اوباما گفت رژِیم صهیونیستی از مرزهاي 1967 عقب نشيني نمي کند در حقيقت مانوري براي بازسازي وجهه اين رژيم در اتفاقات اخير بود.
البته منطقه دچار تغييرات بنيادين در روابط با ايران هم خواهد شد. کشورهاي منطقه نتيجه سياست هاي خصمانه خود را با ايران ديده اند و پاسخ اين رفتارها را از ملت ها شنيده اند. از اين رو عقل حکم مي کند که در آينده اين کشور ها مناسبات خود با ايران را وارد مرحله اي تازه کنند. البته ما نيز نبايد در اين خصوص ذوق زدگي نشان دهيم. به عنوان مثال روابط با ايران براي مصر مهم است و اين روابط براي ما هم اهميت دارد. مصر قطب تاثير گذاري در منطقه و علي الخصوص جهان عرب است. اما به نظر مي رسد پرداختن به حواشي اين قضيه در مقطع فعلي درست نباشد.
مقامات مصري به اين گفتگو ها نيازمند هستند ولي ما نبايد به طرح با آب و تاب اين موضوع بپردازيم بلکه بايد منتظر اقدامات عملي باشيم. لذا در يک جمع بندي مي توان عنوان کرد هم اکنون بازيگران در معادلات خاورميانه به چند نقطه نظر مشترک دست پيدا کرده اند.

اول اينکه اگر مردم اراده کنند تغيير رخ خواهد داد. دوم آنکه دولت ها نمي توانند مانند گذشته بر مردم حکومت بلاشرط داشته باشند و حقوق آن ها را ناديده انگارند و سوم اينکه دولت ها متوجه شدند که وابستگي به خارج و تسليم شدن در برابر رژيم صهیونیستی پاشنه آشيل آن ها است. از اين روست که مي توان گفت مناسبات قدرت در خاورميانه آتي بسيار متفاوت با وضعيت فعلي خواهد بود.
البته من معتقدم اين قيام ها هنوز به پايان نرسيده است و ما لايه هاي تازه اي را در آينده خواهيم ديد. امروز کانون هاي قوي اعتراضي در اردن، عربستان و مراکش وجود دارد. هم اکنون مردم مراکش نيز نسبت به وضعيت خود آگاه شده اند. کميته قدس سازمان کنفرانس اسلامي از دوره ملک حسن دوم تا محمد ششم بر عهده مراکش بوده اما طي ساليان طولاني اخير هيچ گاه اين کميته تشکيل نشده است. البته وقتي پادشاه مراکش مشاوري يهودي و صهيونيست دارد که صهیونیست ها براي او تعيين کرده اند انتظاري بيش از اين نمي توان داشت. مطمئنا مردم اگر به اين مسائل وقوف پيدا کنند، اتفاقات جديدي در مراکش خواهد افتاد.
به باور من در يمن نيز عبدالله صالح ماندني نيست و قذافي نيز سقوط خواهد کرد. در بحرين آمريکا، انگليس، آل سعود و آل خليفه تمام تلاش خود را براي جلوگيري از تحقق خواست اکثريت مردم به‌کار مي برند اما موفق نخواهند شد. مقاومت بيشتر شوراي نظامي مصر در برابر خواست هاي مردم موجب سقوط آنان مي شود. در واقع، خاورميانه جديد اسلامي بر اساس اراده مردم در حال تحقق است.

با تشکر از شما که در اين گفتگو شرکت داشتيد

من هم از شما ممنونم

منبع: سایت تحلیلی خبری عصر ایران

  فرستادن مقاله
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

اربعین شهدای نیجریه در تهران

۱۳۹۴/۱۰/۳۰

بیست ونهمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی

۱۳۹۴/۱۰/۱۲

گفتگو با شاهد عینی حادثه حسینیه بقیه الله نیجریه

۱۳۹۴/۹/۳۰

به خاطر سفرم به ایران، یکی از نزدیکانم را دستگیر کردند

۱۳۹۴/۸/۱۲

برگزاری راهپیمایی "غرامت" درلندن به مناسبت سالگرد لغو برده داری در انگلستان

۱۳۹۴/۵/۱۱

پیشنهاد الجزایر برای میزبانی جشنواره فیلم دمشق

۱۳۹۴/۳/۳۱

آمادگی کشورمان برای برگزاری هفته فرهنگی ایران در الجزایر

۱۳۹۴/۳/۲۴

دکتر امیربهرام عرب احمدی: مخالفت با آموزش نوین رویه اصلی بوکوحرام است

۱۳۹۴/۳/۲۰

برگزاری مراسم بیست و ششمین سالگرد ارتحال امام (ره) در تانزانیا

۱۳۹۴/۳/۱۸

مراسم روز آفریقا در تهران

۱۳۹۴/۳/۵

چهل و هشتمین نمایشگاه بین المللی الجزایر

۱۳۹۴/۲/۱۹

سفیر الجزایر: اعتمادی به تبلیغات منفی مطبوعات غربی علیه ایران ندارم

۱۳۹۴/۲/۱۹

ماشین‌های ایران خودرو به زودی وارد تونس می‌شوند

۱۳۹۴/۲/۱۶

برگزاری همایش مقابله با جریان‌های تکفیری در آفریقا

۱۳۹۴/۲/۱۶

مرگ بر آل سعود در نیجریه طنین‌انداز شد

۱۳۹۴/۲/۸

تشکيل ائتلاف مخالفان تجاوز عربستان به يمن در تونس

۱۳۹۴/۲/۲

برگزاری نشست مشترک الازهر، شیعیان و صوفیه مصر

۱۳۹۳/۱۲/۱۲

واکنش محمد البرادعي به تحولات مصر

۱۳۹۳/۱۱/۷

مصاحبه با مجتبی امانی و سید هادی سیدافقهی

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

برگزاري جشن مولودالنبي (ص) در تانزانيا

۱۳۹۳/۱۰/۲۰

آيين بزرگداشت هفته وحدت در نيجريه برگزار شد

۱۳۹۳/۱۰/۲۰

مراسم ذکر و اهدای جوایز گروه‌های قرآنی سنگال برگزار شد

۱۳۹۳/۱۰/۲۰

حسنین هیکل: سیسی باید بر علیه خودش قیام کند

۱۳۹۳/۹/۲۵

از سرگیری روابط تهران و قاهره امری ضروری است

۱۳۹۳/۶/۱۶

عربستان دلیل اصلی تعطیلی رایزنی فرهنگی ایران در سودان

۱۳۹۳/۶/۱۵

فهمی هويدی: در كربلای زمان ما خون بر شمشير پيروز شد

۱۳۹۳/۴/۳۱

جعفر قنادباشی- آمریکا و اهداف آفریقایی

۱۳۹۳/۴/۳

پیروزی‌ها و موفقیت‌های ایران مرهون قیام امام خمینی(ره) است

۱۳۹۳/۳/۱۱

اندیشکده آمریکایی: انتخابات مصر و پیروزی السیسی

۱۳۹۳/۳/۶

جعفر قناد باشی: انتخابات ریاست جمهوری در مصر

۱۳۹۳/۲/۲۹

«صباحی» برای چالش‌های موجود راهکارهایی منطقی ارائه داده است

۱۳۹۳/۲/۲

مردم مصر چالش‌های بزرگ‌تر و سخت‌تر از مرحله کنونی پیش رو دارند

۱۳۹۳/۱/۱۰

نامزدی «السیسی» در انتخابات آینده مصر در میان چالش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی

۱۳۹۲/۱۰/۳۰

ریشه‌های درگیری سودان جنوبی

۱۳۹۲/۱۰/۷

حمایت کری از کودتای مصر ثابت کننده سیاست آمریکا برای ناکام گذاشتن بهار عربی بود

۱۳۹۲/۹/۶

لیبی دچار یک جنگ بدون خداحافظی شده است

۱۳۹۲/۸/۲۷

قدرت اسلامگراها در دانشگاه‌ها بیشتر است

۱۳۹۲/۸/۲۰

اخوان المسلمین خواهان رساندن پیام‌های خود به طرف‌های بین‌المللی است

۱۳۹۲/۸/۱۴

همه اهداف آمریکا از حضور در آفریقا

۱۳۹۲/۷/۲۹

حمله به سوریه بازتاب‌های وخیم و سنگینی بر امنیت رژیم صهیونیستی دارد

۱۳۹۲/۶/۹

كداميك زودتر تسليم مي‌شود؛ ارتش يا اخوان‌المسلمين؟

۱۳۹۲/۵/۲۷

دروغ مي‌گويند كه مرسي با تكفيري‌ها بود

۱۳۹۲/۵/۲۲

تنها راه گفت‌وگو، برگرداندن مرسي و برگزاري انتخابات است

۱۳۹۲/۵/۱۵

قاهره، سيگنال‌هايي براي رابطه با ايران داده است

۱۳۹۲/۵/۷

اخوان المسلمين عامل تضعيف خود بود

۱۳۹۲/۵/۲

تحولات "مصر" به کدام سمت می‌رود؟

۱۳۹۲/۴/۲۳

مرسی به جای مصر، به فکر اخوان بود

۱۳۹۲/۴/۱۶

روابط ایران و مصر در مرحله انتقالی است

۱۳۹۲/۲/۲۴

کمک‌های مالی قطر و خواب‌های پریشانی که برای مصر و تونس دیده است

۱۳۹۲/۲/۱۰

دستوری درباره توقف همکاری گردشگری با ایران صادر نشده

۱۳۹۲/۱/۲۴

تلاش برای راه‌اندازی انقلاب معکوس در مصر

۱۳۹۲/۱/۲۰

تجمع محدود برای مقابله با گسترش روابط ایران و مصر طراحی شده بود

۱۳۹۲/۱/۱۷

درخواست بازگشت نظامیان به قدرت ارزش پاسخ ندارد

۱۳۹۱/۱۲/۲۷

مصر در صورت تخلف اسرائیل از معاهده «کمپ دیوید» در آن بازنگری خواهد کرد

۱۳۹۱/۱۲/۲۳

ایده براندازی مرسی سادگی است

۱۳۹۱/۱۲/۱۳

سید افقهی: آمریکا در پی تجزیه لیبی است

۱۳۹۱/۱۱/۲۹

۲پیش فرض درباره همه‌پرسی قانون اساسی

۱۳۹۱/۹/۲۵

دلایل صدور بیانیه قانون اساسی توسط مرسی

۱۳۹۱/۹/۱۸

مصري ها اجازه استقرار رژيم استبدادي به مرسي نمي دهند

۱۳۹۱/۹/۸

جهان عرب درباره سوریه موضع واحدی ندارد

۱۳۹۱/۸/۲۲

مردم مصر از عدم تحقق اهداف انقلاب خشمگین هستند

۱۳۹۱/۸/۲۰

بی‌ثباتی در سودان تهدید علیه مصر است

۱۳۹۱/۸/۱۵

مصر از ایران علیه رژیم صهیونیستی حمایت کند

۱۳۹۱/۸/۸

روابط قاهره و تهران منافع دو کشور را تامین می‌کند

۱۳۹۱/۸/۳

حزب‌التجدید خواهان اصلاحات به دور از باورهای القاعده‌ای است

۱۳۹۱/۷/۲۵

تهدیدات تل‌آویو طبل توخالی است

۱۳۹۱/۷/۲۳

مصر به شراکت راهبردی با آمریکا پایان دهد

۱۳۹۱/۷/۱۶

اقتصاد مصر پس از انقلاب شاهد تغییر و تحولات اساسی خواهد بود

۱۳۹۱/۷/۸

افتتاح سفارت ايران در مصر را به دولت مرسي واگذار مي كنيم

۱۳۹۱/۵/۲

آینده نفوذ سلفی ها در مصر

۱۳۹۱/۴/۲۷

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران;حتما اسلامگرایان در عرصه سیاسی آینده ليبي حضور فعالی خواهند داشت

۱۳۹۱/۴/۲۵

ذهن و زبان مرسي به رئيس جمهور ايران نزديك است

۱۳۹۱/۴/۱۸

برهم خوردن موازنه قدرت در منطقه علت نگرانی‌ها از همگرایی ایران و مصر

۱۳۹۱/۴/۱۱

رئيس جمهور مصر:نگفتم به عربستان مي‌روم

۱۳۹۱/۴/۵

مصري‌ها به آرمان‌هاي خود مي‌رسند

۱۳۹۱/۳/۲۴

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران; اخوان‌المسلمين توان خود را در مقابله با میراث رژیم قبل ثابت كند

۱۳۹۱/۳/۲۰

مبارک به اتهام خیانت بزرگ به مصر باید دوباره محاکمه شود

۱۳۹۱/۳/۱۶

تعدد نامزدها مانع از پیروزی قاطع نامزد‌های اسلامگرا در دور اول انتخابات مصرشد

۱۳۹۱/۳/۱۰

مصر اسلامي پس از مصر فرعوني

۱۳۹۱/۳/۳

دست دردسرساز غرب در قاره سياه

۱۳۹۱/۲/۲۳

قطع صادرات گاز نتیجه طبیعی انقلاب مردم مصر

۱۳۹۱/۲/۱۸

پژوهشگر تونسي: غرب از انديشه متعالي ايرانيان هراس دارد

۱۳۹۱/۲/۱۲

اولین جشنواره فرهنگی هنری بیداری اسلامی

۱۳۹۱/۲/۳

تلاش برای بازتولید رژیم مبارک

۱۳۹۱/۱/۲۷

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران; ؛پس از سقوط نظام‌های دیکتاتوری، مردم دچار بحران رهبری شده‌اند

۱۳۹۱/۱/۶

مانعی برای رابطه استراتژیک با ایران نداریم

۱۳۹۰/۱۲/۲۲

مصاحبه خبرگزاری دیپلماسی ایرانی با کارشناس موسسه آفران؛واد در تندباد

۱۳۹۰/۱۲/۲۱

اخوان المسلمین کرسی قذافی را تصاحب می‌کند

۱۳۹۰/۱۲/۱۶

طرح معرفی رئیس جمهور توافقی توطئه و ایده‌ای اخوانی است

۱۳۹۰/۱۲/۱۵

آمریکا باید نظام حسنی مبارک را که مقابلش خم می‌شد فراموش کند

۱۳۹۰/۱۲/۹

ايمن نور: توافق بر سر يك رئيس جمهور انتخابي غيرقابل قبول است

۱۳۹۰/۱۲/۸

عضو مجلس ملت مصر :اصلاحات واقعي زماني تحقق مي‌يابد كه اثري از رژيم مبارك به چشم نخورد

۱۳۹۰/۱۲/۷

گفت‌وگوي فارس با مجري زن تلويزيون مصر كه نامزد انتخابات شد

۱۳۹۰/۱۲/۶

اخوان المسلمون از تشکیل «مقاومت اسلامی» ضدصهیونیسم حمایت می‌کند

۱۳۹۰/۱۲/۲

ليبي، آينده مبهم و راه طولاني دمكراسي

۱۳۹۰/۱۲/۱

شورای نظامی مصر هیچ اصلاحاتی انجام نداده است

۱۳۹۰/۱۱/۳۰

بقایای رژیم مبارک مانع عادی‌سازی روابط تهران قاهره هستند

۱۳۹۰/۱۱/۲۵

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛«شوراي نظامي هيچ راهي جز تسليم قدرت به غيرنظاميان ندارد»

۱۳۹۰/۱۱/۲۴

الزغلامي :بيداري اسلامي عامل زوال ديكتاتوري ها

۱۳۹۰/۱۱/۱۷

نائب رئيس حزب "مصر القومي" : مجلس مصر هيئتي را براي گفت‌وگو به ايران اعزام مي‌كند

۱۳۹۰/۱۱/۱۶

وزير كار مصر در گفت‌وگو با فارس: مصر هرگز سرسپرده آمريكا و غرب نخواهد بود

۱۳۹۰/۱۱/۱۵

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛نتايج انتخابات پارلماني مصر نشانگر محبوبيت مردمي احزاب اسلامگراست

۱۳۹۰/۱۱/۱۰

پیروزی خود را به ملت مصر اهدا می کنیم

۱۳۹۰/۱۱/۸

تركيه مدل مصر نيست

۱۳۹۰/۱۱/۵

حل مسالمت آمیز حوادث انتخابات، مردم سالاری ایران را الگوی منطقه قرار داد

۱۳۹۰/۱۰/۲۷

رهبر سابق جماعت اخوان‌المسلمون: کمپ‌ديويد به همه‌پرسي گذاشته مي‌شود

۱۳۹۰/۱۰/۲۱

حورا صدربراي آزادي امام موسي صدر به ليبي مي‌رويم

۱۳۹۰/۱۰/۲۰

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران: مصري‌ها نگران ظهور يک ديکتاتوري جديد هستند

۱۳۹۰/۱۰/۱۷

جوانان مصري سرخورده از انقلاب

۱۳۹۰/۱۰/۴

دلايل اقبال گسترده مردم مصر به اسلام گراها در انتخابات پارلماني

۱۳۹۰/۱۰/۳

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛ آينده تونس بيش از هر چيز به عملکرد اسلامگرايان در دوره موقت بستگي دارد

۱۳۹۰/۹/۲۶

نفوذ رژیم صهیونیستی در سودان جنوبي

۱۳۹۰/۹/۲۰

عدالت و توسعه ترك ها الگوي اخواني ها

۱۳۹۰/۹/۱۹

وهابیت در زیمبابوه تضعیف شده است

۱۳۹۰/۹/۸

گفتگوی سایت دیپلماسی ایرانی با کارشناس موسسه آفران؛ ثبات سیاسی در تونس به «النهضة» بستگی دارد

۱۳۹۰/۹/۵

لیبی و آینده ای مبهم

۱۳۹۰/۹/۲

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛حاکمان نظامي مصر هنوز ميراث‌خوار دوره مبارک هستند

۱۳۹۰/۸/۸

جامعه جهاني سومالي را فراموش كرده است

۱۳۹۰/۸/۴

ناآرامی‌های جدید در مصر : دلایل و پیامدها

۱۳۹۰/۷/۲۵

آينده نامشخص روابط سوريه و ليبي

۱۳۹۰/۷/۲۰

حوادث مصر توطئه‌ای آمریکایی‌-‌صهیونیستی است

۱۳۹۰/۷/۱۹

حذف بدنه انقلاب از انتخابات تونس؟!

۱۳۹۰/۷/۱۷

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛ سوء استفاده انگلیس از لیبی

۱۳۹۰/۷/۱۳

ناتو در لیبی از حد گذشت

۱۳۹۰/۷/۹

گفتگوی سایت دیپلماسی ایرانی با کارشناس موسسه آفران؛ سودان نیازمند توجه بیشتر دستگاه دیپلماسی است

۱۳۹۰/۷/۶

اندیشه‌های امام(ره) قابل استفاده تمام مردم است

۱۳۹۰/۶/۲۷

گفتگو با دادستان نظامي رژيم قذافي

۱۳۹۰/۶/۲۶

از بین رفتن موانع رابطه حزب‌الله و الازهر

۱۳۹۰/۶/۲۲

توافق پشت پرده‌اي براي دستگير نكردن قدافي وجود ندارد

۱۳۹۰/۶/۱۲

گفتگوی سایت دیپلماسی ایرانی با کارشناس موسسه آفران؛ راه دشوار شورای انتقالی لیبی

۱۳۹۰/۶/۱۲

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛ لیبی پس از سقوط طرابلس

۱۳۹۰/۶/۸

قذافی را چه کسی سرنگون کرد؟

۱۳۹۰/۶/۶

سرنوشت عراق در انتظار ليبي

۱۳۹۰/۶/۶

سومالی تاوان سیاست‏های آمریکا را می‎پردازد

۱۳۹۰/۶/۶

قذافي امام موسي صدر را كشته است

۱۳۹۰/۶/۵

غرب برای پولهای قذافی دندان تیز کرده است

۱۳۹۰/۶/۳

دلایل پشت پرده تغییر معادلات جنگ به نفع مخالفان قذافی

۱۳۹۰/۵/۳۰

قذافی طرابلس را تسلیم نمی‌کند

۱۳۹۰/۵/۲۴

غرب در پی مصادره انقلاب مصر و‌ ممانعت از تشكيل حكومت اسلامی است

۱۳۹۰/۵/۲۳

سریال موهن تلاشی برای بازنویسی تاریخ اسلامی بر اساس اعتقادات قرضاوی است

۱۳۹۰/۵/۲۳

قدرت نمايي اسلام گرايان در مصر

۱۳۹۰/۵/۲۳

گفتگو با نمایند‌ه‌ی برنامه جهانی غذا در ایران

۱۳۹۰/۵/۲۳

احتمال دخالت آمريكا در انتخابات آينده رياست جمهوري مصر

۱۳۹۰/۵/۲۲

ترس از فاش‌شدن اسرار؛ علت سكوت سران عرب در برابر محاكمه «مبارك»

۱۳۹۰/۵/۲۲

احتمال ترور مبارك وجود دارد

۱۳۹۰/۵/۱۷

حفظ انقلاب، در گرو پاكسازی ارتش از هواداران آمريكا

۱۳۹۰/۵/۱۷

درباره يك دروغ؛ گفتگو با حجت الاسلام خسروشاهی

۱۳۹۰/۵/۱۶

لیبی و ماموریت‌های نانوشته ناتو

۱۳۹۰/۵/۱۶

تحولات اخير منطقه عربي - اسلامي، درست برخلاف طرح و برنامه آمريكايي - صهيونيستي موسوم به «خاورميانه جديد» است

۱۳۹۰/۵/۱۵

علت اهمال غربي‌ها در قبال مردم قحطي زده سومالي

۱۳۹۰/۵/۱۵

گفتگو با «احمد هلال»، تحليلگر، پژوهشگر و نويسنده شيعی مصر

۱۳۹۰/۵/۱۲

دشمنی ادامه دار آمریكا با سودان

۱۳۹۰/۵/۱۲

قذافي دير يا زود سرنگون خواهد شد

۱۳۹۰/۵/۱۲

گفتگو با حمدین صباحی نامزد احتمالی انتخابات ریاست جمهوری

۱۳۹۰/۵/۱۲

تغيير سياست غرب در ليبي؛ استراتژي از توان انداختن دو طرف درگير

۱۳۹۰/۵/۱۱

محاكمه مبارك مسائل بسياري را درباره غربي‌ها برملا مي‌كند

۱۳۹۰/۵/۱۱

ائتلاف عربستان‌ و ‌آمريكا براي مصادره انقلاب مصر با محور وهابيت

۱۳۹۰/۵/۱۱

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران

۱۳۹۰/۵/۱۱

گذشته، حال و آینده خیزش های اسلامی

۱۳۹۰/۵/۱۰

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران

۱۳۹۰/۵/۹

روایت رفیق دوست از سفر به لیبی در دوره جنگ

۱۳۹۰/۵/۸

نظام بین الملل و تحولات منطقه

۱۳۹۰/۵/۵

گفتگو با سخنگوی وزارت امور خارجه

۱۳۹۰/۵/۵

تحولات جهان عرب، از دمشق تا رباط

۱۳۹۰/۵/۵

نقد کتاب تاريخ جمعيت اخوان المسلمين از آغاز تا امروز

۱۳۹۰/۵/۴

تفاوت‌های انقلاب اسلامی ایران با قیام‌های منطقه

۱۳۹۰/۵/۴

براي آغاز گفتگوها بايد بمبارانها متوقف شود

۱۳۹۰/۵/۳

گفتگو با عضو شورای انتقالی لیبی

۱۳۹۰/۵/۳

مصاحبه با "نبیل عربی" وزیر سابق خارجه مصر

۱۳۹۰/۵/۳

بايد قطع رابطه با قذافي را در دستور کار قرار دهيم

۱۳۹۰/۴/۲۹

غرب سناریوهای لیبی بعد از قذافی را بررسی می‌کند

۱۳۹۰/۴/۲۹

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران

۱۳۹۰/۴/۲۸

گفتگو با حسن نافعه، تحلیلگر برجسته مصری

۱۳۹۰/۴/۲۷

سودان جنوبی، ریشه‌‌ها و پیامدهای جدایی

۱۳۹۰/۴/۲۲

ناتو در لیبی کوتاهی می کند

۱۳۹۰/۴/۲۰

مصاحبه با مدير مركز مطالعات فلسطيني در قاهره

۱۳۹۰/۴/۱۸

سناریوی اشغال در حال اجراست

۱۳۹۰/۴/۱۸

غرب در لیبی اهمال می‌کند

۱۳۹۰/۴/۱۶

مواضع گروه های اسلامی در خاورمیانه

۱۳۹۰/۴/۱۶

موضع گیری های اخیر اخوان المسلمین

۱۳۹۰/۴/۱۶

اولین گفتگوی دبیرکل جدید اتحادیه عرب

۱۳۹۰/۴/۱۵

علت عدم سقوط قذافي از زبان معارض ليبي

۱۳۹۰/۴/۱۵

آخرین گفتگو با سفیر سودان در تهران

۱۳۹۰/۴/۱۳

فقدان رهبری، دغدغه فردای لیبی

۱۳۹۰/۴/۱۳

 هدف غرب تجزیه لیبی به دو کشور کوچک است

۱۳۹۰/۴/۱۲

سه سناریو برای لیبی

۱۳۹۰/۴/۱۱

 میانجیگری در باتلاق لیبی

۱۳۹۰/۴/۱۱

 برقراري رابطه با مصر قبل از تشكيل حكومت ملي خلاف مصلحت است

۱۳۹۰/۴/۱۱

شانس مصر برای ریاست سازمان کنفرانس اسلامی

۱۳۹۰/۴/۸

جهان، چشم به راه لیبی بدون قذافی

۱۳۹۰/۴/۸

ناتواني اتحاديه عرب در حل بحران ليبي

۱۳۹۰/۴/۸

گفتگو با عمرو موسی

۱۳۹۰/۴/۷

آخرین مصاحبه شیخ القرای مصر

۱۳۹۰/۴/۶

تقيه سياسی وزير خارجه جديد مصر

۱۳۹۰/۴/۲

گفتگوی محمد حسنین هیکل با الجزیره

۱۳۹۰/۴/۱

ترکيه بهترين الگو برای تونس؟

۱۳۹۰/۴/۱

آمریکا خاورمیانه با ثبات را بیشتر دوست دارد

۱۳۹۰/۴/۱

ناگفته های 65 روز اسارت

۱۳۹۰/۴/۱

نشست خبري سفير سودان در موزه هنر انقلاب

۱۳۹۰/۳/۲۹

گفتگو با عبدالمنعم ابوالفتوح

۱۳۹۰/۳/۲۵

گفتگو با دبيركل حزب اسلامي تونس

۱۳۹۰/۳/۲۲

قذافی راه فراری ندارد

۱۳۹۰/۳/۲۲

همه چیز درباره تحولات منطقه

۱۳۹۰/۳/۲۲

بازنگري احتمالي در توافقنامه صدور گاز مصر به اسرائيل

۱۳۹۰/۳/۲۱

مصاحبه شبکه فرانس 24 با عمرو موسی

۱۳۹۰/۳/۲۱

لیبی پس از قذافی

۱۳۹۰/۳/۲۱

مصر، فلسطین را به ایران ترجیح می‌دهد

۱۳۹۰/۳/۱۷

بازگشایی گذرگاه رفح، تن دادن به خواست مردم است

۱۳۹۰/۳/۱۷

خواسته‌هاي جوانان انقلابي و دورنماي روند انقلاب‌هاي اسلامي

۱۳۹۰/۳/۱۷

بیداری اسلامی یا امریکایی؟

۱۳۹۰/۳/۱۰

اتحاد مثلث مصر، ایران و ترکیه

۱۳۹۰/۳/۱۰

تهران عمق استراتژيك قاهره است

۱۳۹۰/۳/۱۰

از خواسته تا تحقق: چشم‌انداز روابط جدید ایران و مصر

۱۳۹۰/۳/۹

گفتگو با عبدالرحمان یوسف قرضاوی

۱۳۹۰/۳/۹

رابطه با ايران براي مصر بسيار مهم است

۱۳۹۰/۳/۸

ابعاد حقوقي جنايات قذافي و صلاحيت ديوان كيفري بين‌المللي

۱۳۹۰/۳/۸

ابیی هرگز متعلق به جنوب سودان نبوده است

۱۳۹۰/۳/۷

اهداف پشت‌پرده كمك‌هاي مالي آمريكا به مصر

۱۳۹۰/۳/۵

سرنگونی حسنی مبارک راه فلسطینیان را گشوده است

۱۳۹۰/۳/۳

گفتگو با عضو سابق MI6

۱۳۹۰/۳/۳

سیاست اوباما در لیبی زیرکانه بود؟

۱۳۹۰/۳/۲

بررسی 30 سال روابط ایران و آفریقا

۱۳۹۰/۳/۲

امریکا با اخوان المسلمین به تفاهم رسیده است

۱۳۹۰/۲/۳۱

بازخواني عمليات سري و ناكام «ساينايد» براي حمله اتمي به مصر و كنترل خاورميانه

۱۳۹۰/۲/۲۸

احتمال ترور قذافی وجود دارد

۱۳۹۰/۲/۲۸

دلايل قطع روابط قاهره و تهران در زمان مبارك

۱۳۹۰/۲/۲۷

آمريكا سياست خود را تغيير ندهد مصر را از دست خواهد داد

۱۳۹۰/۲/۲۶

مصاحبه با دبیر کل جنبش ملی لیبی

۱۳۹۰/۲/۲۵

مصاحبه با مدير مركز تحقيقات و پژوهش‌هاي يافا

۱۳۹۰/۲/۲۴

اخوانی ها، دموکراسی مد نظر خود را روی کار می آورند

۱۳۹۰/۲/۲۴

تحلیل تحولات جاری مصر

۱۳۹۰/۲/۱۴

مشروعیت مصر جدید از میدان تحریر است نه از کاخ سفید

۱۳۹۰/۲/۱۳

مصر و تحولات فرارو

۱۳۹۰/۲/۱۳

خیانت قذافی

۱۳۹۰/۲/۱۱

کشورهای غربی نمی‌خواهند مصر مستقل باشد

۱۳۹۰/۲/۱۱

گفتگو با عبدالله اشعل، معاون وزیر خارجه سابق مصر

۱۳۹۰/۲/۱۱

اتحاد ایران و مصر برای تغییر نقشه جهان کافی است

۱۳۹۰/۲/۸

زيان 80 ميليارد دلاري مصر از فروش گاز به رژيم صهيونستي

۱۳۹۰/۲/۸

قمار سارکوزی در لیبی

۱۳۹۰/۲/۸

عمر البشير: غرب در تلاش براي تغيير نظام سودان است

۱۳۹۰/۲/۵

فتنه انگيزي مذهبي؛ جبهه دشمنان مصر

۱۳۹۰/۲/۵

عمرو موسي: جنبش مردم عرب به سوي آزادي غير قابل تغيير است

۱۳۹۰/۲/۵

نشستی با مبارز تونسی در تهران

۱۳۹۰/۲/۴

عربستان در پس اقدامات تكفيري‌هاي سلفي در مصر قرار دارد

۱۳۹۰/۲/۴

مصاحبه اختصاصي رهبر مخالفان ليبي با فرانس 24

۱۳۹۰/۲/۳

رابطه با مصر يا: نامي در يك خيابان؟

۱۳۹۰/۲/۳

سخنان امام‌خامنه‌ای راه درست را در مقابل تمامی مسلمانان جهان قرار داد

۱۳۹۰/۲/۳

واتارا؛ آغازگر دومینوی حکومت مسلمانان در افریقا

۱۳۹۰/۱/۳۰

ناتو درصدد مصادره انقلاب لیبی است

۱۳۹۰/۱/۲۹

اگر قذافی فقط 2 ماه دیگر دوام بیاورد ...

۱۳۹۰/۱/۲۹

لیبی بدون قذافی، بدتر از لیبی با قذافی خواهد شد

۱۳۹۰/۱/۲۹

قذافی اهل کناره گیری نیست

۱۳۹۰/۱/۲۸

غرب در پی استمرار بحران لیبی است

۱۳۹۰/۱/۲۴

گفتگو با اولین کاردار ایران در لیبی پس از انقلاب

۱۳۹۰/۱/۲۴

بررسی تحولات شمال آفریقا و خاورمیانه در گفتگو با وزیر امور خارجه سابق روسیه

۱۳۹۰/۱/۲۱

روسیه و تحولات خاورمیانه در گفتگو با سرگئی لاوروف

۱۳۹۰/۱/۱۷

لیبى و روسیه نگران

۱۳۹۰/۱/۱۷

عمروموسي شانسي براي رياست جمهوري مصر ندارد

۱۳۹۰/۱/۱۷

گفتگوی تاریخی فالاچی و قذافی

۱۳۹۰/۱/۱۶

آرمان انقلابيون مصر و تونس در هاله‎اي از ابهام

۱۳۹۰/۱/۱۴

انقلاب مصر و آینده آن

۱۳۹۰/۱/۹

مردم ‌لیبی ‌بدون ‌قذافی ‌وضعیت ‌بهتری ‌خواهند ‌داشت

۱۳۹۰/۱/۶

قذافی تسلیم نشود، جنگ داخلی حتمی است

۱۳۹۰/۱/۶

قذافى با اين اقدامات کنار نخواهد رفت

۱۳۸۹/۱۲/۲۹

انقلاب ليبي و چالشهاي پيش‌رو

۱۳۸۹/۱۲/۲۸

نقش انگليس در خاورميانه و شمال‌ آفريقا

۱۳۸۹/۱۲/۲۸

جهان دیکتاتور را تحمل کرد؟

۱۳۸۹/۱۲/۲۶

مصر؛ جستاري در پژوهش هاي ديني معاصر

۱۳۸۹/۱۲/۲۵

حمله به لیبی، توپ آمریکا در زمین اروپا

۱۳۸۹/۱۲/۲۵

اخوان المسلمين در پي تغيير بنيادين است

۱۳۸۹/۱۲/۲۴

پيشنهاد متكی برای قطع رابطه با طرابلس

۱۳۸۹/۱۲/۲۳

قذافی می خواهد مدل تازه ای از مقاومت دربرابر مردم ارائه کند

۱۳۸۹/۱۲/۲۲

آمریکا درصدد ایجاد پایگاه نظامی در شمال آفریقاست

۱۳۸۹/۱۲/۱۶

ریشه های تحولات مصر در گفتگوی سید افقهی با قدسنا

۱۳۸۹/۱۲/۱۴

ديكتاتوري جانشين ديكتاتوري

۱۳۸۹/۱۲/۱۲

در لیبی ممکن است مردم زودتر از مصر به قدرت برسند

۱۳۸۹/۱۲/۱۱

قبایل لیبی پاشنه آشیل رژیم قذافی/ اعراب از ترس سکوت کرده اند

۱۳۸۹/۱۲/۱۱

پیروزی انقلاب لیبی تا چند روز دیگر/ شهادت مختار پایان لیبی نبود

۱۳۸۹/۱۲/۹

صداقت، شجاعت و ساده‎ زيستي امام خامنه‌اي مثال‌زدني است

۱۳۸۹/۱۲/۹

قذافی لائیک بود؛ پیروزی از آن اسلامگراهاست

۱۳۸۹/۱۲/۳

درخواست‌هاي هشتگانه انقلابيون مصري از ارتش

۱۳۸۹/۱۱/۳۰

نبايد از شيطنت‌ها در روابط ايران و مصر ترسيد

۱۳۸۹/۱۱/۲۸

تلاش اخوان المسلمین برای سهم خواهی در دولت جدید

۱۳۸۹/۱۱/۲۴

انقلاب مصر پايان دخالت بيگانگان نيست

۱۳۸۹/۱۱/۲۳

سقوط مصر؛ هم‌پیمانان اسرائیل را غرق می‌کند

۱۳۸۹/۱۱/۲۲

نقش و جایگاه اخوان المسلمین در قیام مصر

۱۳۸۹/۱۱/۲۱

از طریق همین سلیمان بود که دشمن صهیونیست قدرت گرفت

۱۳۸۹/۱۱/۲۱

پیامدهای فرامنطقه‌ای تحولات مصر

۱۳۸۹/۱۱/۲۱

اقدامات کنونی مبارک مانند اقدامات شاه در زمان انقلاب است

۱۳۸۹/۱۱/۲۰

قیام مصر با انقلاب های مخملی تفاوت ماهوی دارد.

۱۳۸۹/۱۱/۱۹

روابط ایران و آفریقا در گذر زمان... فرصت‌ها و چالش‌ها

۱۳۸۹/۱۱/۱۹

اخوان المسلمين به طور تاکتيکى در دولت موقت حضور پيدا مى‌کند

۱۳۸۹/۱۱/۱۸

آفران: مصاحبه نخست وزیر زیمبابوه؛ حرکت مردمی مصر

۱۳۸۹/۱۱/۱۷

همکار افتخاری آفران: نگاهي اجمالي به شانزدهمین اجلاس اتحادیه آفریقا

۱۳۸۹/۱۱/۱۶

مردم مصر آیت الله خمینی ندارند

۱۳۸۹/۱۱/۱۶

مصاحبه عبدالله الاشعل با هفته‌نامه المشاهد السیاسی

۱۳۸۹/۱۱/۱۵

سونامی تونس، به مصر منتهی نمی شود

۱۳۸۹/۱۱/۱۴

همه معترضان مصر دنبال رابطه با ایرانند

۱۳۸۹/۱۱/۱۲

قیام مصر در برابر استعمار خارجی و استبداد داخلی

۱۳۸۹/۱۱/۱۲

راشد الغنوشي در قالب حزب مي‌تواند در انتخابات شركت كند

۱۳۸۹/۱۱/۱۱

گونه شناسی حوادث تونس و مصر در گفتگو با حسن عباسی

۱۳۸۹/۱۱/۱۰

آمریکا نگران تبدیل شدن مصر به یک قدرت منطقه ای است

۱۳۸۹/۱۱/۱۰

طرح آمریکا برای تجزیه جهان عرب به 32 کشور

۱۳۸۹/۱۱/۹

قیام راشد الغنوشی در تونس مبارزه در راه نهضت اسلامی است

۱۳۸۹/۱۱/۴

تحولات تونس، انقلاب نبود كودتا بود

۱۳۸۹/۱۰/۳۰

آفریقا در حال تمرین دموکراسی است

۱۳۸۹/۱۰/۲۹

اشتهای جدایی طلبی در افریقا زیاد می شود

۱۳۸۹/۱۰/۱۹

تجزیه سودان، زنگ خطری برای منطقه و جهان اسلام

۱۳۸۹/۱۰/۱۸

(امین) مصاحبه شبکه رسانه ای امین با آقاي دكتر بخشي درباره همه پرسي جنوب سودان- بخش پایانی

۱۳۸۹/۱۰/۱۴

(امین) مصاحبه شبکه رسانه ای امین با آقاي دكتر بخشي درباره همه پرسي جنوب سودان- بخش اول

۱۳۸۹/۱۰/۱۱

آفران: نشست بررسي تحولات جنوب سودان

۱۳۸۹/۱۰/۷

برنده و بازنده انتخابات مصر

۱۳۸۹/۹/۱۸

(امين) مصاحبه شبكه رسانه اي امين با نخستين سفير جمهوري اسلامي ايران در زامبيا

۱۳۸۹/۹/۱۴

آفران: همايش هم انديشي ايران و آفريقا؛ چرا؟

۱۳۸۹/۶/۳۰

آفران: همايش هم انديشي ايران و آفريقا

۱۳۸۹/۶/۲۲

آفران:حضور ايرانيان در آفريقا(بخش 1)

۱۳۸۸/۲/۱۵

آفران:حضور ايرانيان در آفريقا(بخش 2)

۱۳۸۸/۲/۱۵

همایش «مسجدالاقصی، محور وحدت مسلمانان» در داکار

۱۳۸۸/۱/۱۳

همایش سازمان کنفرانس اسلامی عامل وحدت

۱۳۸۸/۱/۱۳

همایش « عرفان و انقلاب اسلامی» در سنگال

۱۳۸۸/۱/۱۳

سمینار«اولویتهای تبلیغ دینی در آفریقا»

۱۳۸۸/۱/۱۳

همایش معرفي انديشه هاي امام خمینی(ره) در داکار

۱۳۸۸/۱/۱۳

کنفرانس بین المللی عاشورا در داکار

۱۳۸۸/۱/۱۳

همایش جایگاه زن مسلمان در جوامع اسلامي در سنگال

۱۳۸۸/۱/۱۳

نشست مطبوعاتی نمایشگاه آثار عکاسی "عمر بادشا"

۱۳۸۸/۱/۱۱

نشست مشترک تجار ایران و کنیا

۱۳۸۸/۱/۱۱

نشست منا در معاونت بهداشت جمعيت هلال احمر

۱۳۸۸/۱/۱۱

برگزاري همایش "اسلام درقرن 21" در سودان

۱۳۸۸/۱/۱۱

همایش"تبلیغات دینی و دعوت اسلامی در غرب افریقا"

۱۳۸۸/۱/۱۱

همايش انقلاب اسلامی ایران در سنگال

۱۳۸۸/۱/۱۱

همایش فرصتهای تجاری ایران و سنگال در شيراز

۱۳۸۸/۱/۱۱

همایش "صلح و امنیت جهانی در سایه دین" در زیمبابوه

۱۳۸۸/۱/۱۱

افزايش رشد قاره آفريقا

۱۳۸۸/۱/۱۱

همايش يكصدمين سالگرد امام خميني در آفريقاي جنوبي

۱۳۸۸/۱/۱۱

سخنان داوودي در همايش ايران و آفريقا

۱۳۸۷/۱۲/۱۰

سخنان رئيس‌جمهور در همايش ايران و آفريقا

۱۳۸۷/۱۲/۱۰

تاكيد ايران بر گسترش روابط با آفريقا

۱۳۸۷/۱۲/۱۰

بیانیه همایش فرصت‌های تجاری ایران و آفریقا

۱۳۸۷/۱۲/۱۰