مصاحبه - همایش > گفتگو با سخنگوی وزارت امور خارجه

گفتگو با سخنگوی وزارت امور خارجه

تاریخ انتشار: ۱۳۹۰/۵/۵

رامين مهمان‌پرست سخنگوي وزارت امور خارجه كشورمان در برنامه كنكاش شبكه جام جم به تشريح عملكرد دستگاه ديپلماسي و تحولات كنوني در منطقه پرداخت.
وي در ابتدا با بيان اينكه يكي از ويژگي‌هاي اصلي انقلاب اسلامي و نقطه قوت آن در ديپلماسي عمومي بود، گفت: از زمان امام رحمه الله علیه مخاطب اصلي صحبت‌هاي ايشان، افكار عمومي مردم ايران و جهان بود و همين‌طور اين موضوع ادامه يافت و اكنون مردم كشورهاي مختلف، مخاطب مقام معظم رهبري، رياست جمهوري و مسئولان كشور هستند.
مهمان‌پرست افزود: به دليل اينكه ما انقلابي براساس ارزش‌هاي اعتقادي و مباني فرهنگ و استقلال كشورمان داشتيم، منطق و مواضع ما مورد پذيرش مردم كشورهاي مختلف قرار گرفت.

وي با بيان اينكه دشمنان براي مقابله با انقلاب اسلامي جنگ نرم و جنگ تبليغاتي به راه انداختند تا حقايق را واژگون جلوه داده اجازه ندهند واقعيات كشور به بيرون منعكس شود، گفت: آن ها تلاش كردند فضا را در اختيار خودشان بگيرند تا نتوانيم با مردم در كشورهاي مختلف ارتباط برقرار كنيم. سخنگوي دستگاه ديپلماسي افزود: در اينجا نقش ديپلماسي عمومي خيلي پررنگ مي‌شود. ما از هر وسيله‌اي كه بتوانيم با مردم ارتباط مستقيم داشته باشيم و حرف‌هايمان را با آن ها در ميان بگذاريم، استفاده مي‌كنيم و اين يكي از مؤثرترين راه‌هايي است كه مي‌توانيم مواضع كشور را اعلام كنيم.
مهمان‌پرست در عين حال يادآور شد: البته حتماً بايد اين ديپلماسي عمومي رابطه نزديكي با مواضع رسمي كشور داشته باشد. ما مواضع كشور را در موضوعات مختلف تبيين و سعي مي‌كنيم ابهامات را برطرف و جهت‌گيري‌ها را مشخص كنيم. در ملاقات‌ها، كنفرانس‌ها و ... اين مواضع را به صورت رسمي اعلام مي‌كنيم.

وي خاطرنشان كرد: ابزارهايي كه مي‌تواند در ديپلماسي عمومي به تبيين واقعيات كمك كند، خارج از دايره دولتي مي‌تواند خيلي مؤثرتر باشد. رسانه‌هاي ما مي‌توانند نقش بسيار مهمي را ايفا كنند. هنرمندان، سازمان‌هاي مردم‌نهاد، مراكز مطالعاتي و تحقيقاتي، دانشگاه‌ها و دانشگاهيان ما و همه كساني كه به شكلي مي‌توانند افكار عمومي را تحت تأثير قرار دهند و به روشن كردن فضا كمك كرده و ابهامات را برطرف كنند، بايد نزديك و ياور ما در ديپلماسي عمومي باشند.
سخنگوي وزارت خارجه درباره دستاوردهاي دولت‌هاي نهم و دهم براي مقابله با تيره‌نمايي‌ها و تبليغات منفي غرب در قبال كشورمان اظهار داشت: به هر ميزاني كه بتوانيم از توانايي‌هاي مردم و كشور استفاده كنيم تا از حقوق ملت خود دفاع كرده و واقعيات را به اطلاع مردم دنيا برسانيم، در ديپلماسي عمومي موفق‌تر بوده‌ايم.
مهمان‌پرست افزود: در حال حاضر بايد بپذيريم كه ظرفيت‌هاي زيادي در داخل كشور وجود دارد كه استفاده نمي‌شود و يا به صورت سازماندهي شده و هماهنگ در جهت دفاع از منافع ملي به كار گرفته نمي‌شود و بايد از اين ظرفيت‌ها استفاده كرد.

سخنگوي دستگاه ديپلماسي با بيان اينكه: "ما در دستگاه سياست خارجي به نقش ديپلماسي عمومي، اهميت و تأثيرگذاري آن اعتقاد و بر آن تأكيد داريم"، گفت: به همين دليل در دولت دهم در تغيير جديدي كه در ساختار وزارت خارجه داشتيم، شاهد تغييراتي در بخش ديپلماسي عمومي هستيم. در ساختار جديد وزارت خارجه تعداد معاونت‌ها كمتر شد و ادارات كل در همديگر ادغام و سبك‌تر شد، ولي به همان ميزاني كه ساختار كوچكتر شد، ديپلماسي عمومي قوي‌تر و بزرگ‌تر شد.

ايجاد اداره كل ديپلماسي عمومي در وزارت خارجه
وي افزود: پيش از اين اداره كل اطلاعات و مطبوعات را داشتيم كه كار رسانه‌ها را دنبال مي‌كرد و فضاي رسانه‌اي و ارتباط بين رسانه‌هاي داخل و خارج و روشن كردن مطالب از طريق رسانه‌ها كار تخصصي اين اداره كل بود و در حال حاضر يك اداره كل ديپلماسي عمومي نيز اضافه شد. مجموعه اين دو، يك مركز ديپلماسي رسانه‌اي و ديپلماسي عمومي را كه در سطح معاونت وزارت خارجه است، ايجاد كرده است. مهمان‌پرست ادامه داد: اين بدان خاطر است كه دستگاه سياست خارجي بتواند همه دستگاه‌ها، سازمان‌ها و نهادهايي را كه براي مؤثر بودن در فضاي ديپلماسي آمادگي دارند، هماهنگ به صحنه بياورد.
وي در ادامه گفت: دنياي غرب تلاش كرد عليه ملت ما تهمت‌هايي را مطرح و مسائل غيرواقعي را نسبت دهد و از همه ابزار خود در اين زمينه استفاده كرد. رسانه‌هاي غربي مطالبي غيرواقعي را منتشر و مجموعه هاليوود به عنوان يك ابزار و براي به راه انداختن جنگ نرم، فيلم‌هايي همچون 300، ثريا، بدون دخترم هرگز و ... را توليد كرد كه دور از فرهنگ، تاريخ و تمدن ملت ايران است.

سخنگوي دستگاه ديپلماسي تصريح كرد: در عرصه ديپلماسي عمومي بايد همه اقشار مختلف مردم ما به صحنه بيايند و دفاع كنند. هنرمندان ما مي‌توانند در صحنه‌هاي خارج از كشور يكي از حقايق مربوط به ملت را با زبان هنر، بسيار شيرين و جذاب به اطلاع مردم دنيا برسانند.
مهمان‌پرست خاطرنشان كرد: به اعتقاد ما دو بخش بايد براي يك ديپلماسي عمومي فعال ديده شود. بخش اول به ساختار سازماني تشكيلاتي كه اين كار را دنبال مي‌كند، برمي‌گردد. دستگاه سياست خارجي به خاطر اينكه هماهنگ ‌كننده فعاليت همه دستگاه‌ها در خارج از كشور است، مي‌تواند اين شامليت را داشته باشد و جايگاه مناسبي براي كمك به همه بخش‌ها باشد تا بتوانند در عرصه‌هاي خارج از كشور حضور فعال‌تري داشته باشند.
وي افزود: بخش دوم به امكانات و بودجه مناسب برمي‌گردد. ما حتماً بايد براي ديپلماسي عمومي در حد شأن، ظرفيت و توانايي آن بودجه و امكانات مناسب فراهم كنيم. ما اين كار را دنبال و مشاهده كرديم كه مردم ما در اين زمينه آمادگي دارند و در بخش‌هاي مختلف به خوبي استقبال مي‌كنند. ما بايد امكانات خود را افزايش دهيم تا بتوانيم در كنار آن ها باشيم.

مهمان‌پرست گفت: ما نشستي با توليدكنندگان فيلم‌هاي مستند و سينمايي، تهيه‌كنندگان و كارگردانان بزرگ كشور داشتيم و با آن ها اين موضوع را در ميان گذاشتيم كه مسائل زيادي در عرصه سياست خارجي وجود دارد كه به منافع ملي كشور برمي‌گردد و اگر اينها به سوژه‌هايي تبديل شود و توسط هنرمندان ما به صورت فيلم‌هاي مستند و سينمايي درآيد، مي‌تواند پيام خود را به مردم دنيا برساند.
سخنگوي دستگاه ديپلماسي ادامه داد:‌ در فاصله كمتر از يك ماه 10 فيلم‌نامه براي ما آوردند كه هركدام از آن ها در يك فضاي جديد مي‌تواند حقانيت ملت ما را به اثبات برساند، ولي آن ها نيازمند حمايت هستند. رياست جمهوري و مجلس با اصل اين موضوع موافق مي‌باشند و اميدواريم به صورت قانوني رديف بودجه‌ مناسبي را براي اين كار داشته باشيم.

تلاش‌ها براي متوقف و منحرف كردن حركت‌هاي مردمي در منطقه
رامين مهمان‌پرست سخنگوي دستگاه ديپلماسي در ادامه برنامه كنكاش شبكه جام جم درباره آخرين تحولات منطقه، با بيان اينكه بيداري اسلامي در منطقه ما و در كشورهاي مختلف به شكل‌هاي گوناگوني در حال تداوم است، گفت: اين حركتي است كه ايجاد شده و نشأت گرفته از پيام انقلاب و مقاومت مردم ما است. اين حركت اهداف ارزشمندي را كه براي ملت‌هاي منطقه‌ ما مي‌توانسته مهم باشد از جمله دسترسي به استقلالشان دنبال مي‌كند و هرچقدر اين حركت مردمي رو به جلو ادامه يابد و به سمت استقلال كشورها نزديك شود، به معناي عدم وابستگي به قدرت‌ها است.
وي افزود: طبيعي است كه قدرت‌هاي بزرگ دنياي امروز كه عادت كرده بودند كشورها را تحت سيطره خود داشته باشند و منافع خودشان را به منافع ملت‌ها ترجيح دهند، مقابل اين حركت مردمي مقاومت كنند. آن ها با شكل‌ها و شيوه‌هاي مختلف سعي مي‌كنند اين حركت را يا متوقف و يا منحرف سازند.

سخنگوي وزارت خارجه ادامه داد: در كشور مصر بعد از حدود پنج ماه كه مردم به خيابان‌ها آمدند، اين حركت همچنان استمرار دارد و با حضور قوي خود به دنبال همه خواسته‌هاي ملت است و در پي آن است كه نظام پارلماني و رياست جمهوري در آنجا به شكل مردمي نهادينه شود و مردم سرنوشت‌شان را در دست بگيرند. هر جا احساس كنند تعللي ايجاد شده مردم مجدداً به صحنه مي‌آيند و از خواسته‌هايشان حمايت مي‌كنند.
مهمان‌پرست با بيان اينكه مسير روشني است و افق روشني در انتظار مردم است، گفت: مردم راهشان را پيدا كردند و ايده‌هاي خود را دنبال مي‌كنند.

رايزني درباره طرح مكتوب ايران در خصوص ليبي
وي درباره وضعيت ليبي با بيان اينكه در اين كشور به خاطر ورود غرب و اعضاي ناتو وضعيت پيچيده‌تر شده است، اظهار داشت: حملات نظامي ناتو و درگيري‌ها و شور‌ش‌هاي داخلي باعث شده مردمي كه هيچ سلاح و پناهي ندارند آسيب جدي ببينند.
سخنگوي دستگاه ديپلماسي تصريح كرد: بايد تلاش كنيم با كمك ساير كشورهايي كه علاقه‌مند براي حل اين مسئله هستند در درجه اول ثبات را در ليبي ايجاد و امنيت مردم حفظ شود. در درجه بعد بايد تلاش كنيم خواست مشترك اقشار مختلف مردم مستقيماً در اداره كشور تأثير داده شود و سيستمي در آنجا طراحي ‌شود كه مجموعه برآيند خواست گروه‌هاي مختلف مردمي باشد و آنها مستقيماً در اداره حكومت نقش بازي كنند.
مهمان‌پرست ادامه داد: در مرحله سوم حتماً بايد جلوي دخالت كشورهاي ديگر كه معلوم نيست به دنبال چه اهدافي هستند، گرفته شود. بايد تلاش كنيم تا مردم از اين وضعيت نجات يابند. بايد كمك‌هاي انساني را براي آن ها ارسال كرد. بايد با كمك ساير كشورها تلاش كرد تا راه‌حلي مورد توافق كشورها كه بتواند براي مشكلات داخلي ليبي كمك كننده باشد، ارائه كرد.
وي با بيان اينكه زمينه‌هاي اين كار با رايزني‌ها بين كشورهاي مؤثر منطقه ايجاد خواهد شد، ‌گفت: طرحي آماده و به صورت مكتوب به برخي كشورها داده شده و در حال رايزني هستيم. فكر مي‌كنيم نقاط مشترك زيادي با طرح‌هايي كه ديگر كشورهاي اسلامي منطقه براي وضعيت ليبي دنبال كردند، دارد. با اين رايزني‌ها اميدواريم به نقطه مشتركي برسيم.
مهمان‌پرست ادامه داد: مهم اين است كه نتيجه بيروني اين طرح‌ها بايد حفظ جان مردم، مشاركت آن ها در اداره كشورشان و اجازه ندادن به كشورهاي خارجي براي دخالت در امور داخلي اين كشور باشد.

راه درست برخورد با مطالبات مردم رسيدگي به خواسته‌هاي آن ها است
سخنگوي وزارت خارجه درباره آخرين وضعيت بحرين با بيان اينكه معتقديم: "مسائلي كه در داخل كشورهاي منطقه مي‌گذرد مسائل داخلي آن ها است و نبايد دخالتي توسط كشورهاي خارجي انجام شود"، اظهار داشت: هر دخالتي كه تا الآن انجام شده در راستاي سركوب مردم بوده و برخي از كشورهاي منطقه وارد شدند و وضعيت را پيچيده‌تر كردند.
به گفته وي دخالت نظامي و امنيتي كشورهاي منطقه در بحرين كمكي به حل مسئله نكرده و مسئله را دشوارتر كرده است.
مهمان‌پرست ادامه داد: آن چيزي كه فكر مي‌كنيم در سياست خارجي بايد دنبال كرد رايزني با كشورهاي منطقه و حتي كشورهايي است كه در بيرون منطقه ما هستند و مؤثرند.
سخنگوي دستگاه ديپلماسي بر صحبت كردن با مردم، روشن كردن افكار عمومي و توجه به خواست ملت‌هاي منطقه و برآورده كردن مطالبات آن ها تأكيد كرد و افزود: هرچقدر در اين فاصله زماني بيفتد، مشكل را پيچيده‌تر و زخم‌هاي عميق‌تري را ايجاد مي‌كند.
وي گفت: تمام تلاشمان را انجام مي‌دهيم كه كشورهاي منطقه به اين نتيجه برسند كه راه درست برخورد با مطالبات مردم، رسيدگي به خواسته‌هاي آن ها است.

گروه‌هايي كه به‌صورت سازماندهي در سوريه عمليات مسلحانه انجام مي‌دهند
مهمان‌پرست ادامه داد: برخي عنوان مي‌كنند كه شما (ايران) در بحرين، يمن، و مصر و برخي كشورهاي ديگر عنوان مي‌كنيد كه بايد به مطالبات مردم توجه كرد، چرا در رابطه با سوريه موضع ديگري داريد؟
وي در اين باره افزود: ملاحظه‌اي كه ما داريم و قبلاً هم بارها مواضع اصولي‌مان را اعلام كرديم، بر همان مطالبي كه در رابطه با ساير كشورها گفتيم، تأكيد داشتيم. معتقديم اگر مردم در سوريه مطالباتي دارند بايد به آن توجه كرد و حتماً نبايد با مطالبات مردمي كه به صورت مسالمت‌آميز عنوان مي‌شود برخورد خشونت‌آميز داشت.
سخنگوي دستگاه ديپلماسي اضافه كرد: ولي نكات قابل توجهي در مورد سوريه وجود دارد كه بايد به آن توجه داشت. بايد ببينيم در كشورهاي مختلف خواست اكثريت مردم چيست؟ در كشوري مثل بحرين و مصر اكثريت مردم خواسته‌هايي براي تغييرات اساسي دارند، چون خواسته اكثريت مردم است، دموكراسي كه حتي غربي‌ها مدعي آن هستند حكم مي‌كند به حرف آنها توجه و بايد به شكل مناسبي خواسته‌ها محقق شود و مردم احساس كنند در اداره حكومت مشاركت دارند.
مهمان‌پرست ادامه داد: ممكن است در كشوري عده‌اي كه اكثريت نيستند ولي اقليت يك جامعه هستند، خواسته‌ها و مطالباتي دارند و آن ها را به صورت مسالمت‌آميز مطرح مي‌كنند كه بايد به آن هم توجه كرد و نبايد آن را سركوب كرد و در حدي كه امكان‌پذير است مطالبات بايد برآورده شود ولي اين بدان معنا نيست كه اگر در جامعه‌اي بخشي كه اقليت جامعه هستند بايد همه خواسته‌هايشان محقق شود، زيرا اين ديكتاتوري اقليت بر اكثريت است.

وي گفت: اگر خواسته‌هاي مردم مسالمت‌آميز مطرح نشد و گروه‌هاي مسلح سازماندهي شده وارد شدند و دست به كشتار و خشونت زدند، معلوم است كه مي‌خواهند امنيت و ثبات يك كشور و منطقه را به هم بزنند.
سخنگوي وزارت خارجه اضافه كرد: داخل سوريه كنار عده‌اي از مردم كه خواسته‌ها و مطالباتي داشتند كه بايد در حد خودشان به آن توجه شود، گروه‌هايي به صورت سازماندهي وارد عمليات شده و عمليات مسلحانه انجام مي‌دهند. بيش از 1500 نفر از نيروهاي پليس سوريه ترور شدند و گورهاي دسته‌جمعي از نيروهاي پليس ايجاد شد. مشخص است كه مردم در تظاهرات مسالمت‌آميز نيروهاي پليس را از بين نمي‌برند.
مهمان‌پرست گفت: مشخص است دستي وارد اين كار شده كه بي‌ثباتي و ناامني را در سوريه ايجاد كند، به عنوان اينكه سوريه يكي از كشورهاي خط مقدم مقاومت مقابل رژيم صهيونيستي است.

واژه‌هايي كه غرب براي آن احترامي قائل نيست
وي درباره رسوايي اخير در انگليس و شنود غيرقانوني افزود: متأسفانه يكي از واقعيات تلخ دنياي امروز اين است كه در غرب واژه‌هاي خيلي زيبايي تعريف و با توسل به اين واژه‌ها سعي مي‌كنند به كشورهاي مستقل فشار وارد سازند و به هيچ وجه خودشان اين واژه‌ها را محترم نمي‌شمارند و حق موضوعاتي را كه عنوان مي‌كنند،‌ ادا نمي‌كنند.
مهمان‌پرست ادامه داد: يكي از مسائلي كه مطرح مي‌شود مربوط به وظيفه اصيل و خطير خبرنگاري و كار رسانه‌اي است. معتقديم رسانه‌ها كاري بسيار شرافتمندانه دارند و بايد بزرگترين كمك به مردم براي تبيين واقعيات، راهنمايي آن ها و تنوير افكار عمومي، هدايت مردم و آموزش آن ها باشند، چيزي كه متأسفانه در دنياي غرب توسط شبكه‌هاي مافيايي به گروه‌هاي اهرم فشار براي تحت فشار قرار دادن كشورهاي مستقل تبديل شده است.
سخنگوي دستگاه ديپلماسي عنوان كرد: يك شبكه رسانه‌اي به جاي اينكه به مردم اطلاعات درست و آموزنده‌اي بدهد و حقايق را روشن كند، وارد فعاليت‌هاي جاسوسي مي‌شود، شنود مي‌كند و به بهانه آزادي بيان وارد حيطه‌هاي شخصي مردم مي‌شود.

مهمان‌پرست با بيان اينكه مردم در دنياي امروز نسبت به قبل خيلي آگاه‌تر شده‌اند، ‌گفت: با پيشرفت فناوري ارتباطات ديگر نمي‌توان يك‌سري از اقدامات را مخفي نگه‌ داشت. الآن مردم در غرب مثل مردم ساير كشورها متوجه مي‌شوند كه برخي از حاكمان آن ها به بهانه حقوق بشر، دموكراسي و آزادي بيان به آن ها خيانت مي‌كنند و در حق مردم‌شان ظلم مي‌كنند، به آن ها اطلاعات اشتباه مي‌دهند و چهره كشورها را متفاوت نشان مي‌دهند.
وي افزود: وظيفه ما اين است كه كمك كنيم تا اين واقعيات بهتر و سريع‌تر به اطلاع مردم دنيا برسد. ما بايد روشن كنيم كه اين شبكه‌هاي مافيايي به عنوان ابزاري سياسي در اختيار جريانات صهيونيستي قرار دارند و سعي مي‌كنند با فشارهايي كه به دولت‌هاي مختلف در غرب وارد مي‌كنند كشورهاي مستقل را تحت فشار قرار دهند تا منافع رژيم صهيونيستي را تأمين كنند.
سخنگوي دستگاه ديپلماسي ادامه داد: كاري كه الآن به دوش ملت ما و همه ملت‌هاي مستقل دنياي امروز است، افشاگري‌ نسبت به رويه اشتباه و غلطي است كه برخي از كشورهاي غربي دنبال مي‌كنند و برخي جريانات مافيايي در كشورهاي غربي از فضاي آزادي كه وجود دارد، سوءاستفاده مي‌كنند.
وي با بيان اينكه: "مي‌دانيم مردم در كشورهاي ديگر از اين وضعيت راضي نيستند"، اظهار داشت: اتفاقاتي كه رخ مي‌دهد همه زواياي پنهان حركت‌هاي اين شبكه‌هاي زنجيره‌اي را روشن مي‌كند.

منبع: خبرگزاری فارس

  فرستادن مقاله
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

اربعین شهدای نیجریه در تهران

۱۳۹۴/۱۰/۳۰

بیست ونهمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی

۱۳۹۴/۱۰/۱۲

گفتگو با شاهد عینی حادثه حسینیه بقیه الله نیجریه

۱۳۹۴/۹/۳۰

به خاطر سفرم به ایران، یکی از نزدیکانم را دستگیر کردند

۱۳۹۴/۸/۱۲

برگزاری راهپیمایی "غرامت" درلندن به مناسبت سالگرد لغو برده داری در انگلستان

۱۳۹۴/۵/۱۱

پیشنهاد الجزایر برای میزبانی جشنواره فیلم دمشق

۱۳۹۴/۳/۳۱

آمادگی کشورمان برای برگزاری هفته فرهنگی ایران در الجزایر

۱۳۹۴/۳/۲۴

دکتر امیربهرام عرب احمدی: مخالفت با آموزش نوین رویه اصلی بوکوحرام است

۱۳۹۴/۳/۲۰

برگزاری مراسم بیست و ششمین سالگرد ارتحال امام (ره) در تانزانیا

۱۳۹۴/۳/۱۸

مراسم روز آفریقا در تهران

۱۳۹۴/۳/۵

چهل و هشتمین نمایشگاه بین المللی الجزایر

۱۳۹۴/۲/۱۹

سفیر الجزایر: اعتمادی به تبلیغات منفی مطبوعات غربی علیه ایران ندارم

۱۳۹۴/۲/۱۹

ماشین‌های ایران خودرو به زودی وارد تونس می‌شوند

۱۳۹۴/۲/۱۶

برگزاری همایش مقابله با جریان‌های تکفیری در آفریقا

۱۳۹۴/۲/۱۶

مرگ بر آل سعود در نیجریه طنین‌انداز شد

۱۳۹۴/۲/۸

تشکيل ائتلاف مخالفان تجاوز عربستان به يمن در تونس

۱۳۹۴/۲/۲

برگزاری نشست مشترک الازهر، شیعیان و صوفیه مصر

۱۳۹۳/۱۲/۱۲

واکنش محمد البرادعي به تحولات مصر

۱۳۹۳/۱۱/۷

مصاحبه با مجتبی امانی و سید هادی سیدافقهی

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

برگزاري جشن مولودالنبي (ص) در تانزانيا

۱۳۹۳/۱۰/۲۰

آيين بزرگداشت هفته وحدت در نيجريه برگزار شد

۱۳۹۳/۱۰/۲۰

مراسم ذکر و اهدای جوایز گروه‌های قرآنی سنگال برگزار شد

۱۳۹۳/۱۰/۲۰

حسنین هیکل: سیسی باید بر علیه خودش قیام کند

۱۳۹۳/۹/۲۵

از سرگیری روابط تهران و قاهره امری ضروری است

۱۳۹۳/۶/۱۶

عربستان دلیل اصلی تعطیلی رایزنی فرهنگی ایران در سودان

۱۳۹۳/۶/۱۵

فهمی هويدی: در كربلای زمان ما خون بر شمشير پيروز شد

۱۳۹۳/۴/۳۱

جعفر قنادباشی- آمریکا و اهداف آفریقایی

۱۳۹۳/۴/۳

پیروزی‌ها و موفقیت‌های ایران مرهون قیام امام خمینی(ره) است

۱۳۹۳/۳/۱۱

اندیشکده آمریکایی: انتخابات مصر و پیروزی السیسی

۱۳۹۳/۳/۶

جعفر قناد باشی: انتخابات ریاست جمهوری در مصر

۱۳۹۳/۲/۲۹

«صباحی» برای چالش‌های موجود راهکارهایی منطقی ارائه داده است

۱۳۹۳/۲/۲

مردم مصر چالش‌های بزرگ‌تر و سخت‌تر از مرحله کنونی پیش رو دارند

۱۳۹۳/۱/۱۰

نامزدی «السیسی» در انتخابات آینده مصر در میان چالش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی

۱۳۹۲/۱۰/۳۰

ریشه‌های درگیری سودان جنوبی

۱۳۹۲/۱۰/۷

حمایت کری از کودتای مصر ثابت کننده سیاست آمریکا برای ناکام گذاشتن بهار عربی بود

۱۳۹۲/۹/۶

لیبی دچار یک جنگ بدون خداحافظی شده است

۱۳۹۲/۸/۲۷

قدرت اسلامگراها در دانشگاه‌ها بیشتر است

۱۳۹۲/۸/۲۰

اخوان المسلمین خواهان رساندن پیام‌های خود به طرف‌های بین‌المللی است

۱۳۹۲/۸/۱۴

همه اهداف آمریکا از حضور در آفریقا

۱۳۹۲/۷/۲۹

حمله به سوریه بازتاب‌های وخیم و سنگینی بر امنیت رژیم صهیونیستی دارد

۱۳۹۲/۶/۹

كداميك زودتر تسليم مي‌شود؛ ارتش يا اخوان‌المسلمين؟

۱۳۹۲/۵/۲۷

دروغ مي‌گويند كه مرسي با تكفيري‌ها بود

۱۳۹۲/۵/۲۲

تنها راه گفت‌وگو، برگرداندن مرسي و برگزاري انتخابات است

۱۳۹۲/۵/۱۵

قاهره، سيگنال‌هايي براي رابطه با ايران داده است

۱۳۹۲/۵/۷

اخوان المسلمين عامل تضعيف خود بود

۱۳۹۲/۵/۲

تحولات "مصر" به کدام سمت می‌رود؟

۱۳۹۲/۴/۲۳

مرسی به جای مصر، به فکر اخوان بود

۱۳۹۲/۴/۱۶

روابط ایران و مصر در مرحله انتقالی است

۱۳۹۲/۲/۲۴

کمک‌های مالی قطر و خواب‌های پریشانی که برای مصر و تونس دیده است

۱۳۹۲/۲/۱۰

دستوری درباره توقف همکاری گردشگری با ایران صادر نشده

۱۳۹۲/۱/۲۴

تلاش برای راه‌اندازی انقلاب معکوس در مصر

۱۳۹۲/۱/۲۰

تجمع محدود برای مقابله با گسترش روابط ایران و مصر طراحی شده بود

۱۳۹۲/۱/۱۷

درخواست بازگشت نظامیان به قدرت ارزش پاسخ ندارد

۱۳۹۱/۱۲/۲۷

مصر در صورت تخلف اسرائیل از معاهده «کمپ دیوید» در آن بازنگری خواهد کرد

۱۳۹۱/۱۲/۲۳

ایده براندازی مرسی سادگی است

۱۳۹۱/۱۲/۱۳

سید افقهی: آمریکا در پی تجزیه لیبی است

۱۳۹۱/۱۱/۲۹

۲پیش فرض درباره همه‌پرسی قانون اساسی

۱۳۹۱/۹/۲۵

دلایل صدور بیانیه قانون اساسی توسط مرسی

۱۳۹۱/۹/۱۸

مصري ها اجازه استقرار رژيم استبدادي به مرسي نمي دهند

۱۳۹۱/۹/۸

جهان عرب درباره سوریه موضع واحدی ندارد

۱۳۹۱/۸/۲۲

مردم مصر از عدم تحقق اهداف انقلاب خشمگین هستند

۱۳۹۱/۸/۲۰

بی‌ثباتی در سودان تهدید علیه مصر است

۱۳۹۱/۸/۱۵

مصر از ایران علیه رژیم صهیونیستی حمایت کند

۱۳۹۱/۸/۸

روابط قاهره و تهران منافع دو کشور را تامین می‌کند

۱۳۹۱/۸/۳

حزب‌التجدید خواهان اصلاحات به دور از باورهای القاعده‌ای است

۱۳۹۱/۷/۲۵

تهدیدات تل‌آویو طبل توخالی است

۱۳۹۱/۷/۲۳

مصر به شراکت راهبردی با آمریکا پایان دهد

۱۳۹۱/۷/۱۶

اقتصاد مصر پس از انقلاب شاهد تغییر و تحولات اساسی خواهد بود

۱۳۹۱/۷/۸

افتتاح سفارت ايران در مصر را به دولت مرسي واگذار مي كنيم

۱۳۹۱/۵/۲

آینده نفوذ سلفی ها در مصر

۱۳۹۱/۴/۲۷

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران;حتما اسلامگرایان در عرصه سیاسی آینده ليبي حضور فعالی خواهند داشت

۱۳۹۱/۴/۲۵

ذهن و زبان مرسي به رئيس جمهور ايران نزديك است

۱۳۹۱/۴/۱۸

برهم خوردن موازنه قدرت در منطقه علت نگرانی‌ها از همگرایی ایران و مصر

۱۳۹۱/۴/۱۱

رئيس جمهور مصر:نگفتم به عربستان مي‌روم

۱۳۹۱/۴/۵

مصري‌ها به آرمان‌هاي خود مي‌رسند

۱۳۹۱/۳/۲۴

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران; اخوان‌المسلمين توان خود را در مقابله با میراث رژیم قبل ثابت كند

۱۳۹۱/۳/۲۰

مبارک به اتهام خیانت بزرگ به مصر باید دوباره محاکمه شود

۱۳۹۱/۳/۱۶

تعدد نامزدها مانع از پیروزی قاطع نامزد‌های اسلامگرا در دور اول انتخابات مصرشد

۱۳۹۱/۳/۱۰

مصر اسلامي پس از مصر فرعوني

۱۳۹۱/۳/۳

دست دردسرساز غرب در قاره سياه

۱۳۹۱/۲/۲۳

قطع صادرات گاز نتیجه طبیعی انقلاب مردم مصر

۱۳۹۱/۲/۱۸

پژوهشگر تونسي: غرب از انديشه متعالي ايرانيان هراس دارد

۱۳۹۱/۲/۱۲

اولین جشنواره فرهنگی هنری بیداری اسلامی

۱۳۹۱/۲/۳

تلاش برای بازتولید رژیم مبارک

۱۳۹۱/۱/۲۷

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران; ؛پس از سقوط نظام‌های دیکتاتوری، مردم دچار بحران رهبری شده‌اند

۱۳۹۱/۱/۶

مانعی برای رابطه استراتژیک با ایران نداریم

۱۳۹۰/۱۲/۲۲

مصاحبه خبرگزاری دیپلماسی ایرانی با کارشناس موسسه آفران؛واد در تندباد

۱۳۹۰/۱۲/۲۱

اخوان المسلمین کرسی قذافی را تصاحب می‌کند

۱۳۹۰/۱۲/۱۶

طرح معرفی رئیس جمهور توافقی توطئه و ایده‌ای اخوانی است

۱۳۹۰/۱۲/۱۵

آمریکا باید نظام حسنی مبارک را که مقابلش خم می‌شد فراموش کند

۱۳۹۰/۱۲/۹

ايمن نور: توافق بر سر يك رئيس جمهور انتخابي غيرقابل قبول است

۱۳۹۰/۱۲/۸

عضو مجلس ملت مصر :اصلاحات واقعي زماني تحقق مي‌يابد كه اثري از رژيم مبارك به چشم نخورد

۱۳۹۰/۱۲/۷

گفت‌وگوي فارس با مجري زن تلويزيون مصر كه نامزد انتخابات شد

۱۳۹۰/۱۲/۶

اخوان المسلمون از تشکیل «مقاومت اسلامی» ضدصهیونیسم حمایت می‌کند

۱۳۹۰/۱۲/۲

ليبي، آينده مبهم و راه طولاني دمكراسي

۱۳۹۰/۱۲/۱

شورای نظامی مصر هیچ اصلاحاتی انجام نداده است

۱۳۹۰/۱۱/۳۰

بقایای رژیم مبارک مانع عادی‌سازی روابط تهران قاهره هستند

۱۳۹۰/۱۱/۲۵

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛«شوراي نظامي هيچ راهي جز تسليم قدرت به غيرنظاميان ندارد»

۱۳۹۰/۱۱/۲۴

الزغلامي :بيداري اسلامي عامل زوال ديكتاتوري ها

۱۳۹۰/۱۱/۱۷

نائب رئيس حزب "مصر القومي" : مجلس مصر هيئتي را براي گفت‌وگو به ايران اعزام مي‌كند

۱۳۹۰/۱۱/۱۶

وزير كار مصر در گفت‌وگو با فارس: مصر هرگز سرسپرده آمريكا و غرب نخواهد بود

۱۳۹۰/۱۱/۱۵

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛نتايج انتخابات پارلماني مصر نشانگر محبوبيت مردمي احزاب اسلامگراست

۱۳۹۰/۱۱/۱۰

پیروزی خود را به ملت مصر اهدا می کنیم

۱۳۹۰/۱۱/۸

تركيه مدل مصر نيست

۱۳۹۰/۱۱/۵

حل مسالمت آمیز حوادث انتخابات، مردم سالاری ایران را الگوی منطقه قرار داد

۱۳۹۰/۱۰/۲۷

رهبر سابق جماعت اخوان‌المسلمون: کمپ‌ديويد به همه‌پرسي گذاشته مي‌شود

۱۳۹۰/۱۰/۲۱

حورا صدربراي آزادي امام موسي صدر به ليبي مي‌رويم

۱۳۹۰/۱۰/۲۰

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران: مصري‌ها نگران ظهور يک ديکتاتوري جديد هستند

۱۳۹۰/۱۰/۱۷

جوانان مصري سرخورده از انقلاب

۱۳۹۰/۱۰/۴

دلايل اقبال گسترده مردم مصر به اسلام گراها در انتخابات پارلماني

۱۳۹۰/۱۰/۳

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛ آينده تونس بيش از هر چيز به عملکرد اسلامگرايان در دوره موقت بستگي دارد

۱۳۹۰/۹/۲۶

نفوذ رژیم صهیونیستی در سودان جنوبي

۱۳۹۰/۹/۲۰

عدالت و توسعه ترك ها الگوي اخواني ها

۱۳۹۰/۹/۱۹

وهابیت در زیمبابوه تضعیف شده است

۱۳۹۰/۹/۸

گفتگوی سایت دیپلماسی ایرانی با کارشناس موسسه آفران؛ ثبات سیاسی در تونس به «النهضة» بستگی دارد

۱۳۹۰/۹/۵

لیبی و آینده ای مبهم

۱۳۹۰/۹/۲

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛حاکمان نظامي مصر هنوز ميراث‌خوار دوره مبارک هستند

۱۳۹۰/۸/۸

جامعه جهاني سومالي را فراموش كرده است

۱۳۹۰/۸/۴

ناآرامی‌های جدید در مصر : دلایل و پیامدها

۱۳۹۰/۷/۲۵

آينده نامشخص روابط سوريه و ليبي

۱۳۹۰/۷/۲۰

حوادث مصر توطئه‌ای آمریکایی‌-‌صهیونیستی است

۱۳۹۰/۷/۱۹

حذف بدنه انقلاب از انتخابات تونس؟!

۱۳۹۰/۷/۱۷

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛ سوء استفاده انگلیس از لیبی

۱۳۹۰/۷/۱۳

ناتو در لیبی از حد گذشت

۱۳۹۰/۷/۹

گفتگوی سایت دیپلماسی ایرانی با کارشناس موسسه آفران؛ سودان نیازمند توجه بیشتر دستگاه دیپلماسی است

۱۳۹۰/۷/۶

اندیشه‌های امام(ره) قابل استفاده تمام مردم است

۱۳۹۰/۶/۲۷

گفتگو با دادستان نظامي رژيم قذافي

۱۳۹۰/۶/۲۶

از بین رفتن موانع رابطه حزب‌الله و الازهر

۱۳۹۰/۶/۲۲

توافق پشت پرده‌اي براي دستگير نكردن قدافي وجود ندارد

۱۳۹۰/۶/۱۲

گفتگوی سایت دیپلماسی ایرانی با کارشناس موسسه آفران؛ راه دشوار شورای انتقالی لیبی

۱۳۹۰/۶/۱۲

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛ لیبی پس از سقوط طرابلس

۱۳۹۰/۶/۸

قذافی را چه کسی سرنگون کرد؟

۱۳۹۰/۶/۶

سرنوشت عراق در انتظار ليبي

۱۳۹۰/۶/۶

سومالی تاوان سیاست‏های آمریکا را می‎پردازد

۱۳۹۰/۶/۶

قذافي امام موسي صدر را كشته است

۱۳۹۰/۶/۵

غرب برای پولهای قذافی دندان تیز کرده است

۱۳۹۰/۶/۳

دلایل پشت پرده تغییر معادلات جنگ به نفع مخالفان قذافی

۱۳۹۰/۵/۳۰

قذافی طرابلس را تسلیم نمی‌کند

۱۳۹۰/۵/۲۴

غرب در پی مصادره انقلاب مصر و‌ ممانعت از تشكيل حكومت اسلامی است

۱۳۹۰/۵/۲۳

سریال موهن تلاشی برای بازنویسی تاریخ اسلامی بر اساس اعتقادات قرضاوی است

۱۳۹۰/۵/۲۳

قدرت نمايي اسلام گرايان در مصر

۱۳۹۰/۵/۲۳

گفتگو با نمایند‌ه‌ی برنامه جهانی غذا در ایران

۱۳۹۰/۵/۲۳

احتمال دخالت آمريكا در انتخابات آينده رياست جمهوري مصر

۱۳۹۰/۵/۲۲

ترس از فاش‌شدن اسرار؛ علت سكوت سران عرب در برابر محاكمه «مبارك»

۱۳۹۰/۵/۲۲

احتمال ترور مبارك وجود دارد

۱۳۹۰/۵/۱۷

حفظ انقلاب، در گرو پاكسازی ارتش از هواداران آمريكا

۱۳۹۰/۵/۱۷

درباره يك دروغ؛ گفتگو با حجت الاسلام خسروشاهی

۱۳۹۰/۵/۱۶

لیبی و ماموریت‌های نانوشته ناتو

۱۳۹۰/۵/۱۶

تحولات اخير منطقه عربي - اسلامي، درست برخلاف طرح و برنامه آمريكايي - صهيونيستي موسوم به «خاورميانه جديد» است

۱۳۹۰/۵/۱۵

علت اهمال غربي‌ها در قبال مردم قحطي زده سومالي

۱۳۹۰/۵/۱۵

گفتگو با «احمد هلال»، تحليلگر، پژوهشگر و نويسنده شيعی مصر

۱۳۹۰/۵/۱۲

دشمنی ادامه دار آمریكا با سودان

۱۳۹۰/۵/۱۲

قذافي دير يا زود سرنگون خواهد شد

۱۳۹۰/۵/۱۲

گفتگو با حمدین صباحی نامزد احتمالی انتخابات ریاست جمهوری

۱۳۹۰/۵/۱۲

تغيير سياست غرب در ليبي؛ استراتژي از توان انداختن دو طرف درگير

۱۳۹۰/۵/۱۱

محاكمه مبارك مسائل بسياري را درباره غربي‌ها برملا مي‌كند

۱۳۹۰/۵/۱۱

ائتلاف عربستان‌ و ‌آمريكا براي مصادره انقلاب مصر با محور وهابيت

۱۳۹۰/۵/۱۱

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران

۱۳۹۰/۵/۱۱

گذشته، حال و آینده خیزش های اسلامی

۱۳۹۰/۵/۱۰

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران

۱۳۹۰/۵/۹

روایت رفیق دوست از سفر به لیبی در دوره جنگ

۱۳۹۰/۵/۸

نظام بین الملل و تحولات منطقه

۱۳۹۰/۵/۵

گفتگو با سخنگوی وزارت امور خارجه

۱۳۹۰/۵/۵

تحولات جهان عرب، از دمشق تا رباط

۱۳۹۰/۵/۵

نقد کتاب تاريخ جمعيت اخوان المسلمين از آغاز تا امروز

۱۳۹۰/۵/۴

تفاوت‌های انقلاب اسلامی ایران با قیام‌های منطقه

۱۳۹۰/۵/۴

براي آغاز گفتگوها بايد بمبارانها متوقف شود

۱۳۹۰/۵/۳

گفتگو با عضو شورای انتقالی لیبی

۱۳۹۰/۵/۳

مصاحبه با "نبیل عربی" وزیر سابق خارجه مصر

۱۳۹۰/۵/۳

بايد قطع رابطه با قذافي را در دستور کار قرار دهيم

۱۳۹۰/۴/۲۹

غرب سناریوهای لیبی بعد از قذافی را بررسی می‌کند

۱۳۹۰/۴/۲۹

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران

۱۳۹۰/۴/۲۸

گفتگو با حسن نافعه، تحلیلگر برجسته مصری

۱۳۹۰/۴/۲۷

سودان جنوبی، ریشه‌‌ها و پیامدهای جدایی

۱۳۹۰/۴/۲۲

ناتو در لیبی کوتاهی می کند

۱۳۹۰/۴/۲۰

مصاحبه با مدير مركز مطالعات فلسطيني در قاهره

۱۳۹۰/۴/۱۸

سناریوی اشغال در حال اجراست

۱۳۹۰/۴/۱۸

غرب در لیبی اهمال می‌کند

۱۳۹۰/۴/۱۶

مواضع گروه های اسلامی در خاورمیانه

۱۳۹۰/۴/۱۶

موضع گیری های اخیر اخوان المسلمین

۱۳۹۰/۴/۱۶

اولین گفتگوی دبیرکل جدید اتحادیه عرب

۱۳۹۰/۴/۱۵

علت عدم سقوط قذافي از زبان معارض ليبي

۱۳۹۰/۴/۱۵

آخرین گفتگو با سفیر سودان در تهران

۱۳۹۰/۴/۱۳

فقدان رهبری، دغدغه فردای لیبی

۱۳۹۰/۴/۱۳

 هدف غرب تجزیه لیبی به دو کشور کوچک است

۱۳۹۰/۴/۱۲

سه سناریو برای لیبی

۱۳۹۰/۴/۱۱

 میانجیگری در باتلاق لیبی

۱۳۹۰/۴/۱۱

 برقراري رابطه با مصر قبل از تشكيل حكومت ملي خلاف مصلحت است

۱۳۹۰/۴/۱۱

شانس مصر برای ریاست سازمان کنفرانس اسلامی

۱۳۹۰/۴/۸

جهان، چشم به راه لیبی بدون قذافی

۱۳۹۰/۴/۸

ناتواني اتحاديه عرب در حل بحران ليبي

۱۳۹۰/۴/۸

گفتگو با عمرو موسی

۱۳۹۰/۴/۷

آخرین مصاحبه شیخ القرای مصر

۱۳۹۰/۴/۶

تقيه سياسی وزير خارجه جديد مصر

۱۳۹۰/۴/۲

گفتگوی محمد حسنین هیکل با الجزیره

۱۳۹۰/۴/۱

ترکيه بهترين الگو برای تونس؟

۱۳۹۰/۴/۱

آمریکا خاورمیانه با ثبات را بیشتر دوست دارد

۱۳۹۰/۴/۱

ناگفته های 65 روز اسارت

۱۳۹۰/۴/۱

نشست خبري سفير سودان در موزه هنر انقلاب

۱۳۹۰/۳/۲۹

گفتگو با عبدالمنعم ابوالفتوح

۱۳۹۰/۳/۲۵

گفتگو با دبيركل حزب اسلامي تونس

۱۳۹۰/۳/۲۲

قذافی راه فراری ندارد

۱۳۹۰/۳/۲۲

همه چیز درباره تحولات منطقه

۱۳۹۰/۳/۲۲

بازنگري احتمالي در توافقنامه صدور گاز مصر به اسرائيل

۱۳۹۰/۳/۲۱

مصاحبه شبکه فرانس 24 با عمرو موسی

۱۳۹۰/۳/۲۱

لیبی پس از قذافی

۱۳۹۰/۳/۲۱

مصر، فلسطین را به ایران ترجیح می‌دهد

۱۳۹۰/۳/۱۷

بازگشایی گذرگاه رفح، تن دادن به خواست مردم است

۱۳۹۰/۳/۱۷

خواسته‌هاي جوانان انقلابي و دورنماي روند انقلاب‌هاي اسلامي

۱۳۹۰/۳/۱۷

بیداری اسلامی یا امریکایی؟

۱۳۹۰/۳/۱۰

اتحاد مثلث مصر، ایران و ترکیه

۱۳۹۰/۳/۱۰

تهران عمق استراتژيك قاهره است

۱۳۹۰/۳/۱۰

از خواسته تا تحقق: چشم‌انداز روابط جدید ایران و مصر

۱۳۹۰/۳/۹

گفتگو با عبدالرحمان یوسف قرضاوی

۱۳۹۰/۳/۹

رابطه با ايران براي مصر بسيار مهم است

۱۳۹۰/۳/۸

ابعاد حقوقي جنايات قذافي و صلاحيت ديوان كيفري بين‌المللي

۱۳۹۰/۳/۸

ابیی هرگز متعلق به جنوب سودان نبوده است

۱۳۹۰/۳/۷

اهداف پشت‌پرده كمك‌هاي مالي آمريكا به مصر

۱۳۹۰/۳/۵

سرنگونی حسنی مبارک راه فلسطینیان را گشوده است

۱۳۹۰/۳/۳

گفتگو با عضو سابق MI6

۱۳۹۰/۳/۳

سیاست اوباما در لیبی زیرکانه بود؟

۱۳۹۰/۳/۲

بررسی 30 سال روابط ایران و آفریقا

۱۳۹۰/۳/۲

امریکا با اخوان المسلمین به تفاهم رسیده است

۱۳۹۰/۲/۳۱

بازخواني عمليات سري و ناكام «ساينايد» براي حمله اتمي به مصر و كنترل خاورميانه

۱۳۹۰/۲/۲۸

احتمال ترور قذافی وجود دارد

۱۳۹۰/۲/۲۸

دلايل قطع روابط قاهره و تهران در زمان مبارك

۱۳۹۰/۲/۲۷

آمريكا سياست خود را تغيير ندهد مصر را از دست خواهد داد

۱۳۹۰/۲/۲۶

مصاحبه با دبیر کل جنبش ملی لیبی

۱۳۹۰/۲/۲۵

مصاحبه با مدير مركز تحقيقات و پژوهش‌هاي يافا

۱۳۹۰/۲/۲۴

اخوانی ها، دموکراسی مد نظر خود را روی کار می آورند

۱۳۹۰/۲/۲۴

تحلیل تحولات جاری مصر

۱۳۹۰/۲/۱۴

مشروعیت مصر جدید از میدان تحریر است نه از کاخ سفید

۱۳۹۰/۲/۱۳

مصر و تحولات فرارو

۱۳۹۰/۲/۱۳

خیانت قذافی

۱۳۹۰/۲/۱۱

کشورهای غربی نمی‌خواهند مصر مستقل باشد

۱۳۹۰/۲/۱۱

گفتگو با عبدالله اشعل، معاون وزیر خارجه سابق مصر

۱۳۹۰/۲/۱۱

اتحاد ایران و مصر برای تغییر نقشه جهان کافی است

۱۳۹۰/۲/۸

زيان 80 ميليارد دلاري مصر از فروش گاز به رژيم صهيونستي

۱۳۹۰/۲/۸

قمار سارکوزی در لیبی

۱۳۹۰/۲/۸

عمر البشير: غرب در تلاش براي تغيير نظام سودان است

۱۳۹۰/۲/۵

فتنه انگيزي مذهبي؛ جبهه دشمنان مصر

۱۳۹۰/۲/۵

عمرو موسي: جنبش مردم عرب به سوي آزادي غير قابل تغيير است

۱۳۹۰/۲/۵

نشستی با مبارز تونسی در تهران

۱۳۹۰/۲/۴

عربستان در پس اقدامات تكفيري‌هاي سلفي در مصر قرار دارد

۱۳۹۰/۲/۴

مصاحبه اختصاصي رهبر مخالفان ليبي با فرانس 24

۱۳۹۰/۲/۳

رابطه با مصر يا: نامي در يك خيابان؟

۱۳۹۰/۲/۳

سخنان امام‌خامنه‌ای راه درست را در مقابل تمامی مسلمانان جهان قرار داد

۱۳۹۰/۲/۳

واتارا؛ آغازگر دومینوی حکومت مسلمانان در افریقا

۱۳۹۰/۱/۳۰

ناتو درصدد مصادره انقلاب لیبی است

۱۳۹۰/۱/۲۹

اگر قذافی فقط 2 ماه دیگر دوام بیاورد ...

۱۳۹۰/۱/۲۹

لیبی بدون قذافی، بدتر از لیبی با قذافی خواهد شد

۱۳۹۰/۱/۲۹

قذافی اهل کناره گیری نیست

۱۳۹۰/۱/۲۸

غرب در پی استمرار بحران لیبی است

۱۳۹۰/۱/۲۴

گفتگو با اولین کاردار ایران در لیبی پس از انقلاب

۱۳۹۰/۱/۲۴

بررسی تحولات شمال آفریقا و خاورمیانه در گفتگو با وزیر امور خارجه سابق روسیه

۱۳۹۰/۱/۲۱

روسیه و تحولات خاورمیانه در گفتگو با سرگئی لاوروف

۱۳۹۰/۱/۱۷

لیبى و روسیه نگران

۱۳۹۰/۱/۱۷

عمروموسي شانسي براي رياست جمهوري مصر ندارد

۱۳۹۰/۱/۱۷

گفتگوی تاریخی فالاچی و قذافی

۱۳۹۰/۱/۱۶

آرمان انقلابيون مصر و تونس در هاله‎اي از ابهام

۱۳۹۰/۱/۱۴

انقلاب مصر و آینده آن

۱۳۹۰/۱/۹

مردم ‌لیبی ‌بدون ‌قذافی ‌وضعیت ‌بهتری ‌خواهند ‌داشت

۱۳۹۰/۱/۶

قذافی تسلیم نشود، جنگ داخلی حتمی است

۱۳۹۰/۱/۶

قذافى با اين اقدامات کنار نخواهد رفت

۱۳۸۹/۱۲/۲۹

انقلاب ليبي و چالشهاي پيش‌رو

۱۳۸۹/۱۲/۲۸

نقش انگليس در خاورميانه و شمال‌ آفريقا

۱۳۸۹/۱۲/۲۸

جهان دیکتاتور را تحمل کرد؟

۱۳۸۹/۱۲/۲۶

مصر؛ جستاري در پژوهش هاي ديني معاصر

۱۳۸۹/۱۲/۲۵

حمله به لیبی، توپ آمریکا در زمین اروپا

۱۳۸۹/۱۲/۲۵

اخوان المسلمين در پي تغيير بنيادين است

۱۳۸۹/۱۲/۲۴

پيشنهاد متكی برای قطع رابطه با طرابلس

۱۳۸۹/۱۲/۲۳

قذافی می خواهد مدل تازه ای از مقاومت دربرابر مردم ارائه کند

۱۳۸۹/۱۲/۲۲

آمریکا درصدد ایجاد پایگاه نظامی در شمال آفریقاست

۱۳۸۹/۱۲/۱۶

ریشه های تحولات مصر در گفتگوی سید افقهی با قدسنا

۱۳۸۹/۱۲/۱۴

ديكتاتوري جانشين ديكتاتوري

۱۳۸۹/۱۲/۱۲

در لیبی ممکن است مردم زودتر از مصر به قدرت برسند

۱۳۸۹/۱۲/۱۱

قبایل لیبی پاشنه آشیل رژیم قذافی/ اعراب از ترس سکوت کرده اند

۱۳۸۹/۱۲/۱۱

پیروزی انقلاب لیبی تا چند روز دیگر/ شهادت مختار پایان لیبی نبود

۱۳۸۹/۱۲/۹

صداقت، شجاعت و ساده‎ زيستي امام خامنه‌اي مثال‌زدني است

۱۳۸۹/۱۲/۹

قذافی لائیک بود؛ پیروزی از آن اسلامگراهاست

۱۳۸۹/۱۲/۳

درخواست‌هاي هشتگانه انقلابيون مصري از ارتش

۱۳۸۹/۱۱/۳۰

نبايد از شيطنت‌ها در روابط ايران و مصر ترسيد

۱۳۸۹/۱۱/۲۸

تلاش اخوان المسلمین برای سهم خواهی در دولت جدید

۱۳۸۹/۱۱/۲۴

انقلاب مصر پايان دخالت بيگانگان نيست

۱۳۸۹/۱۱/۲۳

سقوط مصر؛ هم‌پیمانان اسرائیل را غرق می‌کند

۱۳۸۹/۱۱/۲۲

نقش و جایگاه اخوان المسلمین در قیام مصر

۱۳۸۹/۱۱/۲۱

از طریق همین سلیمان بود که دشمن صهیونیست قدرت گرفت

۱۳۸۹/۱۱/۲۱

پیامدهای فرامنطقه‌ای تحولات مصر

۱۳۸۹/۱۱/۲۱

اقدامات کنونی مبارک مانند اقدامات شاه در زمان انقلاب است

۱۳۸۹/۱۱/۲۰

قیام مصر با انقلاب های مخملی تفاوت ماهوی دارد.

۱۳۸۹/۱۱/۱۹

روابط ایران و آفریقا در گذر زمان... فرصت‌ها و چالش‌ها

۱۳۸۹/۱۱/۱۹

اخوان المسلمين به طور تاکتيکى در دولت موقت حضور پيدا مى‌کند

۱۳۸۹/۱۱/۱۸

آفران: مصاحبه نخست وزیر زیمبابوه؛ حرکت مردمی مصر

۱۳۸۹/۱۱/۱۷

همکار افتخاری آفران: نگاهي اجمالي به شانزدهمین اجلاس اتحادیه آفریقا

۱۳۸۹/۱۱/۱۶

مردم مصر آیت الله خمینی ندارند

۱۳۸۹/۱۱/۱۶

مصاحبه عبدالله الاشعل با هفته‌نامه المشاهد السیاسی

۱۳۸۹/۱۱/۱۵

سونامی تونس، به مصر منتهی نمی شود

۱۳۸۹/۱۱/۱۴

همه معترضان مصر دنبال رابطه با ایرانند

۱۳۸۹/۱۱/۱۲

قیام مصر در برابر استعمار خارجی و استبداد داخلی

۱۳۸۹/۱۱/۱۲

راشد الغنوشي در قالب حزب مي‌تواند در انتخابات شركت كند

۱۳۸۹/۱۱/۱۱

گونه شناسی حوادث تونس و مصر در گفتگو با حسن عباسی

۱۳۸۹/۱۱/۱۰

آمریکا نگران تبدیل شدن مصر به یک قدرت منطقه ای است

۱۳۸۹/۱۱/۱۰

طرح آمریکا برای تجزیه جهان عرب به 32 کشور

۱۳۸۹/۱۱/۹

قیام راشد الغنوشی در تونس مبارزه در راه نهضت اسلامی است

۱۳۸۹/۱۱/۴

تحولات تونس، انقلاب نبود كودتا بود

۱۳۸۹/۱۰/۳۰

آفریقا در حال تمرین دموکراسی است

۱۳۸۹/۱۰/۲۹

اشتهای جدایی طلبی در افریقا زیاد می شود

۱۳۸۹/۱۰/۱۹

تجزیه سودان، زنگ خطری برای منطقه و جهان اسلام

۱۳۸۹/۱۰/۱۸

(امین) مصاحبه شبکه رسانه ای امین با آقاي دكتر بخشي درباره همه پرسي جنوب سودان- بخش پایانی

۱۳۸۹/۱۰/۱۴

(امین) مصاحبه شبکه رسانه ای امین با آقاي دكتر بخشي درباره همه پرسي جنوب سودان- بخش اول

۱۳۸۹/۱۰/۱۱

آفران: نشست بررسي تحولات جنوب سودان

۱۳۸۹/۱۰/۷

برنده و بازنده انتخابات مصر

۱۳۸۹/۹/۱۸

(امين) مصاحبه شبكه رسانه اي امين با نخستين سفير جمهوري اسلامي ايران در زامبيا

۱۳۸۹/۹/۱۴

آفران: همايش هم انديشي ايران و آفريقا؛ چرا؟

۱۳۸۹/۶/۳۰

آفران: همايش هم انديشي ايران و آفريقا

۱۳۸۹/۶/۲۲

آفران:حضور ايرانيان در آفريقا(بخش 1)

۱۳۸۸/۲/۱۵

آفران:حضور ايرانيان در آفريقا(بخش 2)

۱۳۸۸/۲/۱۵

همایش «مسجدالاقصی، محور وحدت مسلمانان» در داکار

۱۳۸۸/۱/۱۳

همایش سازمان کنفرانس اسلامی عامل وحدت

۱۳۸۸/۱/۱۳

همایش « عرفان و انقلاب اسلامی» در سنگال

۱۳۸۸/۱/۱۳

سمینار«اولویتهای تبلیغ دینی در آفریقا»

۱۳۸۸/۱/۱۳

همایش معرفي انديشه هاي امام خمینی(ره) در داکار

۱۳۸۸/۱/۱۳

کنفرانس بین المللی عاشورا در داکار

۱۳۸۸/۱/۱۳

همایش جایگاه زن مسلمان در جوامع اسلامي در سنگال

۱۳۸۸/۱/۱۳

نشست مطبوعاتی نمایشگاه آثار عکاسی "عمر بادشا"

۱۳۸۸/۱/۱۱

نشست مشترک تجار ایران و کنیا

۱۳۸۸/۱/۱۱

نشست منا در معاونت بهداشت جمعيت هلال احمر

۱۳۸۸/۱/۱۱

برگزاري همایش "اسلام درقرن 21" در سودان

۱۳۸۸/۱/۱۱

همایش"تبلیغات دینی و دعوت اسلامی در غرب افریقا"

۱۳۸۸/۱/۱۱

همايش انقلاب اسلامی ایران در سنگال

۱۳۸۸/۱/۱۱

همایش فرصتهای تجاری ایران و سنگال در شيراز

۱۳۸۸/۱/۱۱

همایش "صلح و امنیت جهانی در سایه دین" در زیمبابوه

۱۳۸۸/۱/۱۱

افزايش رشد قاره آفريقا

۱۳۸۸/۱/۱۱

همايش يكصدمين سالگرد امام خميني در آفريقاي جنوبي

۱۳۸۸/۱/۱۱

سخنان داوودي در همايش ايران و آفريقا

۱۳۸۷/۱۲/۱۰

سخنان رئيس‌جمهور در همايش ايران و آفريقا

۱۳۸۷/۱۲/۱۰

تاكيد ايران بر گسترش روابط با آفريقا

۱۳۸۷/۱۲/۱۰

بیانیه همایش فرصت‌های تجاری ایران و آفریقا

۱۳۸۷/۱۲/۱۰