مصاحبه - همایش > بررسی تحولات شمال آفریقا و خاورمیانه در گفتگو با وزیر امور خارجه سابق روسیه

بررسی تحولات شمال آفریقا و خاورمیانه در گفتگو با وزیر امور خارجه سابق روسیه

تاریخ انتشار: ۱۳۹۰/۱/۲۱

یوگنی پریماکوف وزیر امور خارجه سابق روسیه در گفتگو با روزنامه اخبار مسکو به صورت مبسوط مسائل منطقه را بررسی کرده، او معتقد است که دخالت نظامی در لیبی اشتباه است و نیز ریشه انقلاب ها مسائل اقتصادی نبوده است.
جنگ داخلی در لیبی قطع نمی شود، اوضاع سوریه، یمن و بحرین همچنان متشنج باقی مانده است. یوگنی پریماکوف، نخست وزیر و وزیر امور خارجه سابق روسیه که در گذشته نه چندان دور رئیس اطاق بازرگانی روسیه بود، در این مصاحبه به تشریح این موضوعات پرداخت. در حال حاضر پریماکوف رئیس مرکز تحلیل اوضاع جاری در آکادمی علوم روسیه و نیز رئیس باشگاه مباحثه مرکوری است.

شما تنها سیاستمدار روس هستید که بدون اینکه به دسایس نیروهای خارجی و توطئه های آن ها در خاور میانه اشاره کرده باشید، از همان ابتدا اعلام کردید که انقلاب های عربی نتیجه مفاسد مالی و اداری، بیکاری و دستمزدهای پایین مردم این کشورها هستند. آیا برای رسیدن به این نتیجه گزارش های محرمانه ای در اختیار خود داشتید؟
من در دولت کار نمی کنم و به گزارش های محرمانه دسترسی ندارم. ولی مدتها است که روی مسایل خاور میانه کار می کنم و از دانش، تجربه و فراست خود بهره می گیرم. شبکه های تلویزیونی هم تصویر مفصل اوضاع را ارائه می دادند. با وجود اینکه شبکه الجزیره عربی مواضع (مغرضانه) ذهنی اتخاذ کرده بود، تماشای برنامه ها و گزارش های آن جالب بود. از این گزارش ها معلوم شده بود که تظاهر کنندگا،ن پرچم های سبز را بر نیافراشته و شعارهای اسلامی و ضد امپریالیستی سر نمی دادند. روشن بود که این حرکت انقلابی علیه رژیم های خودکامه و فاسد رخ داده بود. ممکن است این ادعا عجیب به نظر برسد ولی اقتصادی بودن خواست های مردم این واقعیت را نفی نمی کند که زندگی مردم اکثر کشورهای منطقه طی ده ساله های اخیر بهتر شده است.

مگر زندگی مصری ها هم بهتر شده است؟
خیلی بهتر از گذشته! من برای اولین بار در سال 1965 برای کار به مصر رفتم که این کشور با کشور امروزی تفاوت زیادی داشت. همین امر در مورد تونس و لیبی صحت دارد. ولی مردم به خاطر مسایل دیگر برآشفته شدند. از یک سو، تمایل به دموکراسی وجود داشت و از سوی دیگر فساد مالی و حکومت طولانی رهبران مشاهده می شد. لذا بر خلاف ارزیابی های بسیاری از تحلیلگران، با پایان یافتن مرحله مبارزه با استعمار، روند انقلابی خاتمه نیافته است. ما در گذشته جنبه های پیچیده روند به روزآوری جهان عرب را تشخیص نداده و عمدتاً به مسایل اسلام گرایی توجه می کردیم. این برداشت ها در حد معینی درست نبود. اولاً، اسلام نباید حتماً افراطی باشد زیرا سازمان های اسلامی معتدل زیادی وجود دارند. ثانیاً، تنها اسلام نیست که بر خاور میانه فرمانروایی می کند. در این منطقه جریان های اجتماعی-سیاسی هم وجود دارند. تصادفی نیست که این حوادث در تونس و مصر شروع شد که یکی از توسعه یافته ترین کشورهای عربی هستند.
در یک مقاله روزنامه نیویوک تایمز درست نوشتند که نباید دموکراسی را با جنگ داخلی قبایل اشتباه گرفت. قبایلی که می خواهند نفوذ خود را احیا کرده و قبایل دیگر را از ریاست کشور برکنار کنند، نباید حتماً مبارزان راه دموکراسی محسوب شوند. آن ها از شعارهای دموکراتیک برای رسیدن به اهداف خود استفاده می کنند. من با این نقطه نظر موافقم. تنها با آگاهی به اینکه لیبی بین قبایل تقسیم شده است، می توان حوادث این کشور را درست درک کرد.
در گذشته طی سال های زیادی استان کرنائیکا یعنی قسمت شرقی لیبی، بخش اساسی این کشور محسوب می شد. قسمت غربی که طرابلس آنجا واقع شده است، چنین نبود. تظاهرات در قسمت شرقی کشور زیر پرچم قدیمی پادشاه ادریس از خاندان سنوسی شروع شد که در سال 1969 توسط قذافی و طرفدارانش سرنگون شده بود. این هم نشانه آن است که بعضی قبایل علیه حکومت قیام کردند. بدیهی است که این واقعیت رفتار معمر قذافی را توجیه نمی کند. او در طول عمر خود کارهای عجیب و غریب زیادی انجام داده است.

او در مجموع از نظر روانی سالم است؟
من بارها با او ملاقات کردم و می دانم که او به عنوان طرف گفتگو کاملاً سالم است. ولی به بعضی کارهای او توجه کنید: او که 42 سال پیش در سال 1969 به قدرت رسید، فوراً پیش جمال عبدالناصر رئیس جمهور مصر رفته و از او خواست که در زمینه خرید سلاح های اتمی از اتحاد شوروی کمک کند. محمد هیکل یکی از افراد مطلع در میان اطرافیان ناصر این را نوشته بود. آیا این عقل سلیم است یا خیر؟ البته این موضوع حالت نسبی دارد زیرا قذافی در آن زمان افسر جوانی بود که ناگهان به قدرت رسیده بود. او همیشه پز می داد و خود را پدر ملت اعلام می کرد و تا کنون همینطور رفتار می کند.
ولی او در طول سال های حکومت خود تغییر کرده و از حمایت از تروریسم دست کشیده است. روسیه هم در این زمینه نقشی بازی کرد. من در سال های 1990 به دستور رئیس جمهور یلتسین پیش او رفته بودم تا با او درباره لغو اردوگاه های تربیت تروریست ها که در خاک لیبی وجود داشتند، توافق کنم.

آیا آن ها با چچن ارتباط داشتند؟ چرا روسیه ناگهانی نگران این مسأله شد؟
آن ها با همه چیز و همه کس ارتباط داشتند. سازمان های تروریستی عربی آنجا زیاد بودند. برای مثال یک تروریست معروف به نام "ابو نضال" آنجا بود. وی بعد از آنکه قذافی او را بیرون کرد، در عراق سکونت گزید و گویا در شرایط مرموزی در بغداد خودکشی کرد.

مسکو به ابو نضال چه کار داشت؟ او فلسطینی بود که اسراییلی ها بایستی به فکر او باشند.
نگران تروریسم بین المللی بودیم که بعضی خطرات آن با روسیه هم ارتباط داشت. در آن زمان قذافی بعضی خواهش های ما را اجابت کرد. او به زودی به تنظیم روابط با غرب پرداخت که از این نظر، رفتار بی اصول شرکت های غربی جالب توجه است. حتماً یادتان هست که قذافی برای تنظیم این روابط حاضر شد به خانواده های مسافران هواپیمایی که بر فراز لاکربی (اسکاتلند) منفجر شده بود، مبالغ گزاف جبرانی پرداخت کند. ولی شرکت های نفتی غرب بودند که این پول را برای او جمع آوری نمودند. او به آن ها صریحاً گفته بود: اگر می خواهید در بازار لیبی کار کنید، این پول را جمع آوری کنید. آن ها به او پول دادند.

شما با اطرافیان قذافی هم ملاقات می کردید. موسی کوسا وزیر امور خارجه وی که اخیراً به غرب فرار کرد، چه شخصیتی است؟
موسی کوسا همتای من بود. او احتمالاً به لندن رفت تا درباره آتش بس توافق کند ولی بعد از آن تصمیم گرفت پناهندگی سیاسی درخواست کند. من او را نیک می شناسم. او بنا به خواهش من برای حل مناقشه پیرامون پرستارهای بلغاری (که به سهل انگاری در زمینه شیوع بیماری ایدز متهم شده بودند) تلاش زیادی کرده بود. با کوشش ما بود که مقامات لیبی برای پرستارهای بازداشت شده شرایط انسانی بازداشت، ایجاد کرده و اجازه دادند که کنسول بلغارستان با آن ها ملاقات کند. این کار موسی کوسا بود. دولت بلغارستان به پاس میانجی گری در آن قضیه از من تجلیل کرد.

در حال حاضر همه تلاش های لیبی برای برقراری روابط با غرب نقشه بر آب شده است. ائتلاف بین المللی با لیبی می جنگد. ارزیابی شما از این عملیات چیست؟
این عملیات از حدود اعتبارنامه ای که بر اساس قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد صادر شد، خارج شده است. تصادفی نیست که حتی اکثر کشورهای عربی به آن قطعنامه رأی دادند. آن ها می خواستند که شرایطی ایجاد شود که قذافی از نیروی هوایی برای بمباران قیام کنندگان استفاده نکند تا مردم کشته نشوند. ولی کسی به ائتلاف بین المللی حق نداده است که به سربازان قذافی هم ضربه وارد کند. این مداخله مستقیم در جنگ داخلی است که باعث تلفات غیر نظامی هم می شود.

ولی شاید این شیوه عمل درست باشد؟
فرجام نهایی این عملیات هنوز مشخص نشده است. تصادفی نیست که امریکایی ها از شرکت فعال در این عملیات دست کشیده و ریاست آن را به ناتو محول کرده اند. نمی توان لیبی را بی پایان بمباران کرد در حالی که قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل اجرای عملیات زمینی را صریحاً منع کرده است. البته این سند هم ایده آل نیست.

مسکو این قطعنامه را وتو نکرد؟
قطعنامه ای که به ائتلاف بین المللی حق اجرای عملیات در لیبی را داد، در روزهایی صادر شد که نیروهای قذافی در قسمت شرقی کشور به سوی شهر بنغاری حرکت می کردند. شورای امنیت بایستی فوراً تصمیمی بگیرد. ولی به نظر من، خوب بود اگر کار بیشتری روی این سند انجام می گرفت. روسیه برای تأکید بر مواضع خود می توانست حق وتوی خود را هم ذکر کند. ولی درست نبود که کار به استفاده از حق وتو بکشد.

مگر قدرت بزرگی چون روسیه در صورت داشتن شبهات، حق ندارد در شورای امنیت سازمان ملل به حق وتو متوسل شود؟
عظمت ما به کثرت توسل به حق وتو بستگی ندارد. عظمت قدرت نمی تواند بر حق وتو استوار باشد.

در این شرایط چه باید کرد؟ آیا قذافی می تواند روی کار بماند؟
نخیر، فکر می کنم که قذافی به هر ترتیبی که شده برکنار خواهد شد. ولی آمریکایی ها، متحدانشان و هیچ کس دیگر به ایجاد هرج و مرج در لیبی (مانند عراق) علاقه مند نیستند زیرا این وضع می تواند سال ها طول بکشد.

به نظر شما، در لیبی باید به چه کسی متکی شد؟
به ساختارهای دولتی موجود ولی بدون قذافی. بعید می دانم که قیام کنندگان برنده شوند و تمام کشور را تحت کنترل خود در آوند. فعلاً زود است که از فرانسه، قطر و بعضی کشورهای دیگر الگو گرفته و آن ها را به عنوان دولت تمام لیبی به رسمیت بشناسیم.

چرا نمی توان به اسلام گرایان متکی شد؟
اسلام گرایان رادیکال برای این نقش مناسب نیستند؛ از سوی دیگر، اسلام گرایان میانه رو مانند اخوان المسلمین مصر را هم آنجا نمی بینم. به نظر من، اشتباه است که سازمان مصری اخوان المسلمین مانند سابق در فهرست سازمان های تروریستی باقی مانده است که سازمان فدرال امنیت روسیه 8 سال قبل تدوین کرد.
من شریک این نقطه نظر هستم. اخوان المسلمین را باید برای پایبندی بیشتر به خط میانه رو تشویق کرد.

در حال حاضر اوضاع کشورهای دیگر و از جمله سوریه هم آرام نیست. شما این کشور و بشار اسد رهبر آن را خوب می شناسید و با پدرش حافظ اسد آشنا بودید. اوضاع این کشور چه می شود؟
آنجا هم نارضایتی از اوضاع اقتصادی و حالت فوق العاده که سال ها است که برقرار شده است، وجود دارد. ولی این امر به نارضایتی اکثریت مردم از رهبر فعلی تبدیل نمی شود در حالی که شبکه های تلویزیون غربی و روسی اوضاع را همین طور جلوه می دهند. مردم سوریه از رئیس جمهور خود انتقاد می کنند ولی بر کناره گیری او تأکید نمی کنند. ولی تلویزیون ما گزارش هایی از سوریه پخش کرده و ادعا می کند که این تظاهرات ضد دولتی است. ولی آنجا کاملاً عیان بود که مردم شعارهایی به نفع بشار اسد سر داده و عکس های او را حمل می کنند. در دمشق تظاهرات زیادی در حمایت از اسد برگزار شده و من فکر می کنم که او می تواند در مقام خود باقی بماند.
اینجا یک اما وجود دارد. خود رئیس جمهور سوریه می گوید که یک توطئه خارجی در اعتراضات سوری ها دخیل است. من دلایل مستند ندارم که بگویم که این توطئه واقعاً وجود دارد یا خیر. ولی بعضی نیروهای بین المللی می خواهند سوریه را مطیع کرده و آن را از ایران دور سازند. این نیروها هم در ایالات متحده وجود دارند و هم در اسراییل.
آیا روسیه در این شرایط باید اسلحه -و از جمله موشک های ضد ناو یاخونت- را به سوریه صادر کند؟ قرارداد مربوطه مدتها پیش امضا شده ولی اسراییلی ها مخالف این معامله هستند. عوامل زیادی باید در نظر گرفته شود. باید روابط ما را با ایالات متحده و اسراییل در نظر گرفت. من از مشخصات فنی موشک های مذکور اطلاع ندارم و از تفسیر این موضوع خودداری می کنم. فقط می توانم بگویم که روسیه حق دارد به سوریه سلاح های دفاعی را که به وسیله مقررات بین المللی ممنوع نشده باشد، صادر کند.

نیروهای جدید سیاسی در بسیاری از کشورهای عربی (از جمله مصر و تونس)، شکایت می کنند که روسیه با تأخیر با آن ها روابط برقرار می کند. آیا این انتقاد از سیاسی روسیه در خاور میانه موجه است؟
بهتر است بی دلیل خاک بر سر خود نریزیم. سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه به تازگی به مصر رفته و با مقامات جدید این کشور ملاقات نمود. سفارت ما آنجا کار می کند و بوگدانوف، سفیر ما در مصر شخص عاقلی است. حالا که شما این موضوع را مطرح کردید، ممکن است به من بگویید که روسیه باید چکار کند؟

باید تماس های وسیع تری برقرار کند. آمریکایی ها نه تنها از طریق وزارت امور خارجه بلکه از طریق ده ها سازمان غیردولتی خود در خاور میانه فعالیت می کنند و به برکت تلاش های آن ها همه رهبران جدید مصر را می شناسند. ولی روسیه در این زمینه فعال نیست. حتی در زمان شوروی وضع ما بهتر بود ...
با این نقطه نظر موافقم. ولی شما فقط به سازمان های غیر دولتی اشاره کردید. اما در راستای دولتی بسیاری از کارهای امکان پذیر در شرایط جاری انجام می شود.

روسیه باید در سیاست خود در این منطقه ناآرام و بر آشفته به چه چیزی توجه کند؟
روسیه می تواند نفوذ خود را در گروه 4 خاور میانه تقویت کند. جهتگیری دیگر، چیزی است که خودتان ذکر کردید. روسیه می تواند تلاش به عمل آورد تا از طریق سازمان های اجتماعی و علمی نفوذ خود را در این کشورها تقویت کند. معلوم نیست چرا ما با سازمان جوانان مصری جنبش 6 آوریل روابط نداریم؟ این جنبش که نیروی محرکه تظاهرات بود، جنبش آینده داری است و طبق برآوردهای مطبوعات مصر، حدود 70 هزار نفر عضو دارد. این جوانان از اینترنت استفاده وسیعی می کنند و یک نوع باشگاه هستند. چرا با سازمان اخوان المسلمین تماس برقرار نکنیم، به خصوص در شرایطی که این سازمان در مصر جدید حتماً مشروعیت خواهد یافت؟ نباید فراموش کرد که روسیه در خاور میانه منافع ملی دارد.

آیا اندیشه ایجاد دولت (مستقل) فلسطین هنوز مبرم است؟
اهمیت این مسأله افزایش می یابد. باید توجه به حل و فصل مسأله فلسطین را مضاعف کرد. به نظر من، رهبران اسراییل رفتار غیر سازنده ای از خود نشان داده و سعی می کنند به هر بهایی که شده تعادل فعلی را بر هم بزنند.

آیا شما درباره آینده خاور میانه خوشبین یا بدبین هستید؟
همه حوادث را باید به صورت جداگانه بررسی کرد. ببینیم اوضاع مصر بعد از انتخابات پاییز سال جاری چه می شود. سئوال دیگر این است که موج انقلابی در شبه جزیره عربستان فروکش خواهد کرد یا خیر؟ پادشاه بحرین که با موج تظاهرات روبرو شد، از همسایگان و شرکای خود در شورای همکاری کشورهای عربی خلیج فارس کمک دریافت کرد. عربستان سعودی و امارات متحده عربی 1500 نفر از نظامیان و افراد پلیس خود را به بحرین اعزام کردند بعید است که الآن چنین حوادثی در عربستان سعودی رخ دهد و نیز اینکه رژیم سوریه سرنگون شود.

به عبارت دیگر، حوادث جاری در خاور میانه -بر خلاف بعضی دیدگاه ها- پیش درآمدی بر آخر زمان نیست؟
نه واقعاً نیست. از کسی دعوت نمی کنم خود را لای کفن پیچانده و کشان کشان راهی قبرستان شود.

منبع: خبر آنلاین

  فرستادن مقاله
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

اربعین شهدای نیجریه در تهران

۱۳۹۴/۱۰/۳۰

بیست ونهمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی

۱۳۹۴/۱۰/۱۲

گفتگو با شاهد عینی حادثه حسینیه بقیه الله نیجریه

۱۳۹۴/۹/۳۰

به خاطر سفرم به ایران، یکی از نزدیکانم را دستگیر کردند

۱۳۹۴/۸/۱۲

برگزاری راهپیمایی "غرامت" درلندن به مناسبت سالگرد لغو برده داری در انگلستان

۱۳۹۴/۵/۱۱

پیشنهاد الجزایر برای میزبانی جشنواره فیلم دمشق

۱۳۹۴/۳/۳۱

آمادگی کشورمان برای برگزاری هفته فرهنگی ایران در الجزایر

۱۳۹۴/۳/۲۴

دکتر امیربهرام عرب احمدی: مخالفت با آموزش نوین رویه اصلی بوکوحرام است

۱۳۹۴/۳/۲۰

برگزاری مراسم بیست و ششمین سالگرد ارتحال امام (ره) در تانزانیا

۱۳۹۴/۳/۱۸

مراسم روز آفریقا در تهران

۱۳۹۴/۳/۵

چهل و هشتمین نمایشگاه بین المللی الجزایر

۱۳۹۴/۲/۱۹

سفیر الجزایر: اعتمادی به تبلیغات منفی مطبوعات غربی علیه ایران ندارم

۱۳۹۴/۲/۱۹

ماشین‌های ایران خودرو به زودی وارد تونس می‌شوند

۱۳۹۴/۲/۱۶

برگزاری همایش مقابله با جریان‌های تکفیری در آفریقا

۱۳۹۴/۲/۱۶

مرگ بر آل سعود در نیجریه طنین‌انداز شد

۱۳۹۴/۲/۸

تشکيل ائتلاف مخالفان تجاوز عربستان به يمن در تونس

۱۳۹۴/۲/۲

برگزاری نشست مشترک الازهر، شیعیان و صوفیه مصر

۱۳۹۳/۱۲/۱۲

واکنش محمد البرادعي به تحولات مصر

۱۳۹۳/۱۱/۷

مصاحبه با مجتبی امانی و سید هادی سیدافقهی

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

برگزاري جشن مولودالنبي (ص) در تانزانيا

۱۳۹۳/۱۰/۲۰

آيين بزرگداشت هفته وحدت در نيجريه برگزار شد

۱۳۹۳/۱۰/۲۰

مراسم ذکر و اهدای جوایز گروه‌های قرآنی سنگال برگزار شد

۱۳۹۳/۱۰/۲۰

حسنین هیکل: سیسی باید بر علیه خودش قیام کند

۱۳۹۳/۹/۲۵

از سرگیری روابط تهران و قاهره امری ضروری است

۱۳۹۳/۶/۱۶

عربستان دلیل اصلی تعطیلی رایزنی فرهنگی ایران در سودان

۱۳۹۳/۶/۱۵

فهمی هويدی: در كربلای زمان ما خون بر شمشير پيروز شد

۱۳۹۳/۴/۳۱

جعفر قنادباشی- آمریکا و اهداف آفریقایی

۱۳۹۳/۴/۳

پیروزی‌ها و موفقیت‌های ایران مرهون قیام امام خمینی(ره) است

۱۳۹۳/۳/۱۱

اندیشکده آمریکایی: انتخابات مصر و پیروزی السیسی

۱۳۹۳/۳/۶

جعفر قناد باشی: انتخابات ریاست جمهوری در مصر

۱۳۹۳/۲/۲۹

«صباحی» برای چالش‌های موجود راهکارهایی منطقی ارائه داده است

۱۳۹۳/۲/۲

مردم مصر چالش‌های بزرگ‌تر و سخت‌تر از مرحله کنونی پیش رو دارند

۱۳۹۳/۱/۱۰

نامزدی «السیسی» در انتخابات آینده مصر در میان چالش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی

۱۳۹۲/۱۰/۳۰

ریشه‌های درگیری سودان جنوبی

۱۳۹۲/۱۰/۷

حمایت کری از کودتای مصر ثابت کننده سیاست آمریکا برای ناکام گذاشتن بهار عربی بود

۱۳۹۲/۹/۶

لیبی دچار یک جنگ بدون خداحافظی شده است

۱۳۹۲/۸/۲۷

قدرت اسلامگراها در دانشگاه‌ها بیشتر است

۱۳۹۲/۸/۲۰

اخوان المسلمین خواهان رساندن پیام‌های خود به طرف‌های بین‌المللی است

۱۳۹۲/۸/۱۴

همه اهداف آمریکا از حضور در آفریقا

۱۳۹۲/۷/۲۹

حمله به سوریه بازتاب‌های وخیم و سنگینی بر امنیت رژیم صهیونیستی دارد

۱۳۹۲/۶/۹

كداميك زودتر تسليم مي‌شود؛ ارتش يا اخوان‌المسلمين؟

۱۳۹۲/۵/۲۷

دروغ مي‌گويند كه مرسي با تكفيري‌ها بود

۱۳۹۲/۵/۲۲

تنها راه گفت‌وگو، برگرداندن مرسي و برگزاري انتخابات است

۱۳۹۲/۵/۱۵

قاهره، سيگنال‌هايي براي رابطه با ايران داده است

۱۳۹۲/۵/۷

اخوان المسلمين عامل تضعيف خود بود

۱۳۹۲/۵/۲

تحولات "مصر" به کدام سمت می‌رود؟

۱۳۹۲/۴/۲۳

مرسی به جای مصر، به فکر اخوان بود

۱۳۹۲/۴/۱۶

روابط ایران و مصر در مرحله انتقالی است

۱۳۹۲/۲/۲۴

کمک‌های مالی قطر و خواب‌های پریشانی که برای مصر و تونس دیده است

۱۳۹۲/۲/۱۰

دستوری درباره توقف همکاری گردشگری با ایران صادر نشده

۱۳۹۲/۱/۲۴

تلاش برای راه‌اندازی انقلاب معکوس در مصر

۱۳۹۲/۱/۲۰

تجمع محدود برای مقابله با گسترش روابط ایران و مصر طراحی شده بود

۱۳۹۲/۱/۱۷

درخواست بازگشت نظامیان به قدرت ارزش پاسخ ندارد

۱۳۹۱/۱۲/۲۷

مصر در صورت تخلف اسرائیل از معاهده «کمپ دیوید» در آن بازنگری خواهد کرد

۱۳۹۱/۱۲/۲۳

ایده براندازی مرسی سادگی است

۱۳۹۱/۱۲/۱۳

سید افقهی: آمریکا در پی تجزیه لیبی است

۱۳۹۱/۱۱/۲۹

۲پیش فرض درباره همه‌پرسی قانون اساسی

۱۳۹۱/۹/۲۵

دلایل صدور بیانیه قانون اساسی توسط مرسی

۱۳۹۱/۹/۱۸

مصري ها اجازه استقرار رژيم استبدادي به مرسي نمي دهند

۱۳۹۱/۹/۸

جهان عرب درباره سوریه موضع واحدی ندارد

۱۳۹۱/۸/۲۲

مردم مصر از عدم تحقق اهداف انقلاب خشمگین هستند

۱۳۹۱/۸/۲۰

بی‌ثباتی در سودان تهدید علیه مصر است

۱۳۹۱/۸/۱۵

مصر از ایران علیه رژیم صهیونیستی حمایت کند

۱۳۹۱/۸/۸

روابط قاهره و تهران منافع دو کشور را تامین می‌کند

۱۳۹۱/۸/۳

حزب‌التجدید خواهان اصلاحات به دور از باورهای القاعده‌ای است

۱۳۹۱/۷/۲۵

تهدیدات تل‌آویو طبل توخالی است

۱۳۹۱/۷/۲۳

مصر به شراکت راهبردی با آمریکا پایان دهد

۱۳۹۱/۷/۱۶

اقتصاد مصر پس از انقلاب شاهد تغییر و تحولات اساسی خواهد بود

۱۳۹۱/۷/۸

افتتاح سفارت ايران در مصر را به دولت مرسي واگذار مي كنيم

۱۳۹۱/۵/۲

آینده نفوذ سلفی ها در مصر

۱۳۹۱/۴/۲۷

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران;حتما اسلامگرایان در عرصه سیاسی آینده ليبي حضور فعالی خواهند داشت

۱۳۹۱/۴/۲۵

ذهن و زبان مرسي به رئيس جمهور ايران نزديك است

۱۳۹۱/۴/۱۸

برهم خوردن موازنه قدرت در منطقه علت نگرانی‌ها از همگرایی ایران و مصر

۱۳۹۱/۴/۱۱

رئيس جمهور مصر:نگفتم به عربستان مي‌روم

۱۳۹۱/۴/۵

مصري‌ها به آرمان‌هاي خود مي‌رسند

۱۳۹۱/۳/۲۴

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران; اخوان‌المسلمين توان خود را در مقابله با میراث رژیم قبل ثابت كند

۱۳۹۱/۳/۲۰

مبارک به اتهام خیانت بزرگ به مصر باید دوباره محاکمه شود

۱۳۹۱/۳/۱۶

تعدد نامزدها مانع از پیروزی قاطع نامزد‌های اسلامگرا در دور اول انتخابات مصرشد

۱۳۹۱/۳/۱۰

مصر اسلامي پس از مصر فرعوني

۱۳۹۱/۳/۳

دست دردسرساز غرب در قاره سياه

۱۳۹۱/۲/۲۳

قطع صادرات گاز نتیجه طبیعی انقلاب مردم مصر

۱۳۹۱/۲/۱۸

پژوهشگر تونسي: غرب از انديشه متعالي ايرانيان هراس دارد

۱۳۹۱/۲/۱۲

اولین جشنواره فرهنگی هنری بیداری اسلامی

۱۳۹۱/۲/۳

تلاش برای بازتولید رژیم مبارک

۱۳۹۱/۱/۲۷

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران; ؛پس از سقوط نظام‌های دیکتاتوری، مردم دچار بحران رهبری شده‌اند

۱۳۹۱/۱/۶

مانعی برای رابطه استراتژیک با ایران نداریم

۱۳۹۰/۱۲/۲۲

مصاحبه خبرگزاری دیپلماسی ایرانی با کارشناس موسسه آفران؛واد در تندباد

۱۳۹۰/۱۲/۲۱

اخوان المسلمین کرسی قذافی را تصاحب می‌کند

۱۳۹۰/۱۲/۱۶

طرح معرفی رئیس جمهور توافقی توطئه و ایده‌ای اخوانی است

۱۳۹۰/۱۲/۱۵

آمریکا باید نظام حسنی مبارک را که مقابلش خم می‌شد فراموش کند

۱۳۹۰/۱۲/۹

ايمن نور: توافق بر سر يك رئيس جمهور انتخابي غيرقابل قبول است

۱۳۹۰/۱۲/۸

عضو مجلس ملت مصر :اصلاحات واقعي زماني تحقق مي‌يابد كه اثري از رژيم مبارك به چشم نخورد

۱۳۹۰/۱۲/۷

گفت‌وگوي فارس با مجري زن تلويزيون مصر كه نامزد انتخابات شد

۱۳۹۰/۱۲/۶

اخوان المسلمون از تشکیل «مقاومت اسلامی» ضدصهیونیسم حمایت می‌کند

۱۳۹۰/۱۲/۲

ليبي، آينده مبهم و راه طولاني دمكراسي

۱۳۹۰/۱۲/۱

شورای نظامی مصر هیچ اصلاحاتی انجام نداده است

۱۳۹۰/۱۱/۳۰

بقایای رژیم مبارک مانع عادی‌سازی روابط تهران قاهره هستند

۱۳۹۰/۱۱/۲۵

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛«شوراي نظامي هيچ راهي جز تسليم قدرت به غيرنظاميان ندارد»

۱۳۹۰/۱۱/۲۴

الزغلامي :بيداري اسلامي عامل زوال ديكتاتوري ها

۱۳۹۰/۱۱/۱۷

نائب رئيس حزب "مصر القومي" : مجلس مصر هيئتي را براي گفت‌وگو به ايران اعزام مي‌كند

۱۳۹۰/۱۱/۱۶

وزير كار مصر در گفت‌وگو با فارس: مصر هرگز سرسپرده آمريكا و غرب نخواهد بود

۱۳۹۰/۱۱/۱۵

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛نتايج انتخابات پارلماني مصر نشانگر محبوبيت مردمي احزاب اسلامگراست

۱۳۹۰/۱۱/۱۰

پیروزی خود را به ملت مصر اهدا می کنیم

۱۳۹۰/۱۱/۸

تركيه مدل مصر نيست

۱۳۹۰/۱۱/۵

حل مسالمت آمیز حوادث انتخابات، مردم سالاری ایران را الگوی منطقه قرار داد

۱۳۹۰/۱۰/۲۷

رهبر سابق جماعت اخوان‌المسلمون: کمپ‌ديويد به همه‌پرسي گذاشته مي‌شود

۱۳۹۰/۱۰/۲۱

حورا صدربراي آزادي امام موسي صدر به ليبي مي‌رويم

۱۳۹۰/۱۰/۲۰

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران: مصري‌ها نگران ظهور يک ديکتاتوري جديد هستند

۱۳۹۰/۱۰/۱۷

جوانان مصري سرخورده از انقلاب

۱۳۹۰/۱۰/۴

دلايل اقبال گسترده مردم مصر به اسلام گراها در انتخابات پارلماني

۱۳۹۰/۱۰/۳

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛ آينده تونس بيش از هر چيز به عملکرد اسلامگرايان در دوره موقت بستگي دارد

۱۳۹۰/۹/۲۶

نفوذ رژیم صهیونیستی در سودان جنوبي

۱۳۹۰/۹/۲۰

عدالت و توسعه ترك ها الگوي اخواني ها

۱۳۹۰/۹/۱۹

وهابیت در زیمبابوه تضعیف شده است

۱۳۹۰/۹/۸

گفتگوی سایت دیپلماسی ایرانی با کارشناس موسسه آفران؛ ثبات سیاسی در تونس به «النهضة» بستگی دارد

۱۳۹۰/۹/۵

لیبی و آینده ای مبهم

۱۳۹۰/۹/۲

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛حاکمان نظامي مصر هنوز ميراث‌خوار دوره مبارک هستند

۱۳۹۰/۸/۸

جامعه جهاني سومالي را فراموش كرده است

۱۳۹۰/۸/۴

ناآرامی‌های جدید در مصر : دلایل و پیامدها

۱۳۹۰/۷/۲۵

آينده نامشخص روابط سوريه و ليبي

۱۳۹۰/۷/۲۰

حوادث مصر توطئه‌ای آمریکایی‌-‌صهیونیستی است

۱۳۹۰/۷/۱۹

حذف بدنه انقلاب از انتخابات تونس؟!

۱۳۹۰/۷/۱۷

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛ سوء استفاده انگلیس از لیبی

۱۳۹۰/۷/۱۳

ناتو در لیبی از حد گذشت

۱۳۹۰/۷/۹

گفتگوی سایت دیپلماسی ایرانی با کارشناس موسسه آفران؛ سودان نیازمند توجه بیشتر دستگاه دیپلماسی است

۱۳۹۰/۷/۶

اندیشه‌های امام(ره) قابل استفاده تمام مردم است

۱۳۹۰/۶/۲۷

گفتگو با دادستان نظامي رژيم قذافي

۱۳۹۰/۶/۲۶

از بین رفتن موانع رابطه حزب‌الله و الازهر

۱۳۹۰/۶/۲۲

توافق پشت پرده‌اي براي دستگير نكردن قدافي وجود ندارد

۱۳۹۰/۶/۱۲

گفتگوی سایت دیپلماسی ایرانی با کارشناس موسسه آفران؛ راه دشوار شورای انتقالی لیبی

۱۳۹۰/۶/۱۲

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛ لیبی پس از سقوط طرابلس

۱۳۹۰/۶/۸

قذافی را چه کسی سرنگون کرد؟

۱۳۹۰/۶/۶

سرنوشت عراق در انتظار ليبي

۱۳۹۰/۶/۶

سومالی تاوان سیاست‏های آمریکا را می‎پردازد

۱۳۹۰/۶/۶

قذافي امام موسي صدر را كشته است

۱۳۹۰/۶/۵

غرب برای پولهای قذافی دندان تیز کرده است

۱۳۹۰/۶/۳

دلایل پشت پرده تغییر معادلات جنگ به نفع مخالفان قذافی

۱۳۹۰/۵/۳۰

قذافی طرابلس را تسلیم نمی‌کند

۱۳۹۰/۵/۲۴

غرب در پی مصادره انقلاب مصر و‌ ممانعت از تشكيل حكومت اسلامی است

۱۳۹۰/۵/۲۳

سریال موهن تلاشی برای بازنویسی تاریخ اسلامی بر اساس اعتقادات قرضاوی است

۱۳۹۰/۵/۲۳

قدرت نمايي اسلام گرايان در مصر

۱۳۹۰/۵/۲۳

گفتگو با نمایند‌ه‌ی برنامه جهانی غذا در ایران

۱۳۹۰/۵/۲۳

احتمال دخالت آمريكا در انتخابات آينده رياست جمهوري مصر

۱۳۹۰/۵/۲۲

ترس از فاش‌شدن اسرار؛ علت سكوت سران عرب در برابر محاكمه «مبارك»

۱۳۹۰/۵/۲۲

احتمال ترور مبارك وجود دارد

۱۳۹۰/۵/۱۷

حفظ انقلاب، در گرو پاكسازی ارتش از هواداران آمريكا

۱۳۹۰/۵/۱۷

درباره يك دروغ؛ گفتگو با حجت الاسلام خسروشاهی

۱۳۹۰/۵/۱۶

لیبی و ماموریت‌های نانوشته ناتو

۱۳۹۰/۵/۱۶

تحولات اخير منطقه عربي - اسلامي، درست برخلاف طرح و برنامه آمريكايي - صهيونيستي موسوم به «خاورميانه جديد» است

۱۳۹۰/۵/۱۵

علت اهمال غربي‌ها در قبال مردم قحطي زده سومالي

۱۳۹۰/۵/۱۵

گفتگو با «احمد هلال»، تحليلگر، پژوهشگر و نويسنده شيعی مصر

۱۳۹۰/۵/۱۲

دشمنی ادامه دار آمریكا با سودان

۱۳۹۰/۵/۱۲

قذافي دير يا زود سرنگون خواهد شد

۱۳۹۰/۵/۱۲

گفتگو با حمدین صباحی نامزد احتمالی انتخابات ریاست جمهوری

۱۳۹۰/۵/۱۲

تغيير سياست غرب در ليبي؛ استراتژي از توان انداختن دو طرف درگير

۱۳۹۰/۵/۱۱

محاكمه مبارك مسائل بسياري را درباره غربي‌ها برملا مي‌كند

۱۳۹۰/۵/۱۱

ائتلاف عربستان‌ و ‌آمريكا براي مصادره انقلاب مصر با محور وهابيت

۱۳۹۰/۵/۱۱

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران

۱۳۹۰/۵/۱۱

گذشته، حال و آینده خیزش های اسلامی

۱۳۹۰/۵/۱۰

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران

۱۳۹۰/۵/۹

روایت رفیق دوست از سفر به لیبی در دوره جنگ

۱۳۹۰/۵/۸

نظام بین الملل و تحولات منطقه

۱۳۹۰/۵/۵

گفتگو با سخنگوی وزارت امور خارجه

۱۳۹۰/۵/۵

تحولات جهان عرب، از دمشق تا رباط

۱۳۹۰/۵/۵

نقد کتاب تاريخ جمعيت اخوان المسلمين از آغاز تا امروز

۱۳۹۰/۵/۴

تفاوت‌های انقلاب اسلامی ایران با قیام‌های منطقه

۱۳۹۰/۵/۴

براي آغاز گفتگوها بايد بمبارانها متوقف شود

۱۳۹۰/۵/۳

گفتگو با عضو شورای انتقالی لیبی

۱۳۹۰/۵/۳

مصاحبه با "نبیل عربی" وزیر سابق خارجه مصر

۱۳۹۰/۵/۳

بايد قطع رابطه با قذافي را در دستور کار قرار دهيم

۱۳۹۰/۴/۲۹

غرب سناریوهای لیبی بعد از قذافی را بررسی می‌کند

۱۳۹۰/۴/۲۹

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران

۱۳۹۰/۴/۲۸

گفتگو با حسن نافعه، تحلیلگر برجسته مصری

۱۳۹۰/۴/۲۷

سودان جنوبی، ریشه‌‌ها و پیامدهای جدایی

۱۳۹۰/۴/۲۲

ناتو در لیبی کوتاهی می کند

۱۳۹۰/۴/۲۰

مصاحبه با مدير مركز مطالعات فلسطيني در قاهره

۱۳۹۰/۴/۱۸

سناریوی اشغال در حال اجراست

۱۳۹۰/۴/۱۸

غرب در لیبی اهمال می‌کند

۱۳۹۰/۴/۱۶

مواضع گروه های اسلامی در خاورمیانه

۱۳۹۰/۴/۱۶

موضع گیری های اخیر اخوان المسلمین

۱۳۹۰/۴/۱۶

اولین گفتگوی دبیرکل جدید اتحادیه عرب

۱۳۹۰/۴/۱۵

علت عدم سقوط قذافي از زبان معارض ليبي

۱۳۹۰/۴/۱۵

آخرین گفتگو با سفیر سودان در تهران

۱۳۹۰/۴/۱۳

فقدان رهبری، دغدغه فردای لیبی

۱۳۹۰/۴/۱۳

 هدف غرب تجزیه لیبی به دو کشور کوچک است

۱۳۹۰/۴/۱۲

سه سناریو برای لیبی

۱۳۹۰/۴/۱۱

 میانجیگری در باتلاق لیبی

۱۳۹۰/۴/۱۱

 برقراري رابطه با مصر قبل از تشكيل حكومت ملي خلاف مصلحت است

۱۳۹۰/۴/۱۱

شانس مصر برای ریاست سازمان کنفرانس اسلامی

۱۳۹۰/۴/۸

جهان، چشم به راه لیبی بدون قذافی

۱۳۹۰/۴/۸

ناتواني اتحاديه عرب در حل بحران ليبي

۱۳۹۰/۴/۸

گفتگو با عمرو موسی

۱۳۹۰/۴/۷

آخرین مصاحبه شیخ القرای مصر

۱۳۹۰/۴/۶

تقيه سياسی وزير خارجه جديد مصر

۱۳۹۰/۴/۲

گفتگوی محمد حسنین هیکل با الجزیره

۱۳۹۰/۴/۱

ترکيه بهترين الگو برای تونس؟

۱۳۹۰/۴/۱

آمریکا خاورمیانه با ثبات را بیشتر دوست دارد

۱۳۹۰/۴/۱

ناگفته های 65 روز اسارت

۱۳۹۰/۴/۱

نشست خبري سفير سودان در موزه هنر انقلاب

۱۳۹۰/۳/۲۹

گفتگو با عبدالمنعم ابوالفتوح

۱۳۹۰/۳/۲۵

گفتگو با دبيركل حزب اسلامي تونس

۱۳۹۰/۳/۲۲

قذافی راه فراری ندارد

۱۳۹۰/۳/۲۲

همه چیز درباره تحولات منطقه

۱۳۹۰/۳/۲۲

بازنگري احتمالي در توافقنامه صدور گاز مصر به اسرائيل

۱۳۹۰/۳/۲۱

مصاحبه شبکه فرانس 24 با عمرو موسی

۱۳۹۰/۳/۲۱

لیبی پس از قذافی

۱۳۹۰/۳/۲۱

مصر، فلسطین را به ایران ترجیح می‌دهد

۱۳۹۰/۳/۱۷

بازگشایی گذرگاه رفح، تن دادن به خواست مردم است

۱۳۹۰/۳/۱۷

خواسته‌هاي جوانان انقلابي و دورنماي روند انقلاب‌هاي اسلامي

۱۳۹۰/۳/۱۷

بیداری اسلامی یا امریکایی؟

۱۳۹۰/۳/۱۰

اتحاد مثلث مصر، ایران و ترکیه

۱۳۹۰/۳/۱۰

تهران عمق استراتژيك قاهره است

۱۳۹۰/۳/۱۰

از خواسته تا تحقق: چشم‌انداز روابط جدید ایران و مصر

۱۳۹۰/۳/۹

گفتگو با عبدالرحمان یوسف قرضاوی

۱۳۹۰/۳/۹

رابطه با ايران براي مصر بسيار مهم است

۱۳۹۰/۳/۸

ابعاد حقوقي جنايات قذافي و صلاحيت ديوان كيفري بين‌المللي

۱۳۹۰/۳/۸

ابیی هرگز متعلق به جنوب سودان نبوده است

۱۳۹۰/۳/۷

اهداف پشت‌پرده كمك‌هاي مالي آمريكا به مصر

۱۳۹۰/۳/۵

سرنگونی حسنی مبارک راه فلسطینیان را گشوده است

۱۳۹۰/۳/۳

گفتگو با عضو سابق MI6

۱۳۹۰/۳/۳

سیاست اوباما در لیبی زیرکانه بود؟

۱۳۹۰/۳/۲

بررسی 30 سال روابط ایران و آفریقا

۱۳۹۰/۳/۲

امریکا با اخوان المسلمین به تفاهم رسیده است

۱۳۹۰/۲/۳۱

بازخواني عمليات سري و ناكام «ساينايد» براي حمله اتمي به مصر و كنترل خاورميانه

۱۳۹۰/۲/۲۸

احتمال ترور قذافی وجود دارد

۱۳۹۰/۲/۲۸

دلايل قطع روابط قاهره و تهران در زمان مبارك

۱۳۹۰/۲/۲۷

آمريكا سياست خود را تغيير ندهد مصر را از دست خواهد داد

۱۳۹۰/۲/۲۶

مصاحبه با دبیر کل جنبش ملی لیبی

۱۳۹۰/۲/۲۵

مصاحبه با مدير مركز تحقيقات و پژوهش‌هاي يافا

۱۳۹۰/۲/۲۴

اخوانی ها، دموکراسی مد نظر خود را روی کار می آورند

۱۳۹۰/۲/۲۴

تحلیل تحولات جاری مصر

۱۳۹۰/۲/۱۴

مشروعیت مصر جدید از میدان تحریر است نه از کاخ سفید

۱۳۹۰/۲/۱۳

مصر و تحولات فرارو

۱۳۹۰/۲/۱۳

خیانت قذافی

۱۳۹۰/۲/۱۱

کشورهای غربی نمی‌خواهند مصر مستقل باشد

۱۳۹۰/۲/۱۱

گفتگو با عبدالله اشعل، معاون وزیر خارجه سابق مصر

۱۳۹۰/۲/۱۱

اتحاد ایران و مصر برای تغییر نقشه جهان کافی است

۱۳۹۰/۲/۸

زيان 80 ميليارد دلاري مصر از فروش گاز به رژيم صهيونستي

۱۳۹۰/۲/۸

قمار سارکوزی در لیبی

۱۳۹۰/۲/۸

عمر البشير: غرب در تلاش براي تغيير نظام سودان است

۱۳۹۰/۲/۵

فتنه انگيزي مذهبي؛ جبهه دشمنان مصر

۱۳۹۰/۲/۵

عمرو موسي: جنبش مردم عرب به سوي آزادي غير قابل تغيير است

۱۳۹۰/۲/۵

نشستی با مبارز تونسی در تهران

۱۳۹۰/۲/۴

عربستان در پس اقدامات تكفيري‌هاي سلفي در مصر قرار دارد

۱۳۹۰/۲/۴

مصاحبه اختصاصي رهبر مخالفان ليبي با فرانس 24

۱۳۹۰/۲/۳

رابطه با مصر يا: نامي در يك خيابان؟

۱۳۹۰/۲/۳

سخنان امام‌خامنه‌ای راه درست را در مقابل تمامی مسلمانان جهان قرار داد

۱۳۹۰/۲/۳

واتارا؛ آغازگر دومینوی حکومت مسلمانان در افریقا

۱۳۹۰/۱/۳۰

ناتو درصدد مصادره انقلاب لیبی است

۱۳۹۰/۱/۲۹

اگر قذافی فقط 2 ماه دیگر دوام بیاورد ...

۱۳۹۰/۱/۲۹

لیبی بدون قذافی، بدتر از لیبی با قذافی خواهد شد

۱۳۹۰/۱/۲۹

قذافی اهل کناره گیری نیست

۱۳۹۰/۱/۲۸

غرب در پی استمرار بحران لیبی است

۱۳۹۰/۱/۲۴

گفتگو با اولین کاردار ایران در لیبی پس از انقلاب

۱۳۹۰/۱/۲۴

بررسی تحولات شمال آفریقا و خاورمیانه در گفتگو با وزیر امور خارجه سابق روسیه

۱۳۹۰/۱/۲۱

روسیه و تحولات خاورمیانه در گفتگو با سرگئی لاوروف

۱۳۹۰/۱/۱۷

لیبى و روسیه نگران

۱۳۹۰/۱/۱۷

عمروموسي شانسي براي رياست جمهوري مصر ندارد

۱۳۹۰/۱/۱۷

گفتگوی تاریخی فالاچی و قذافی

۱۳۹۰/۱/۱۶

آرمان انقلابيون مصر و تونس در هاله‎اي از ابهام

۱۳۹۰/۱/۱۴

انقلاب مصر و آینده آن

۱۳۹۰/۱/۹

مردم ‌لیبی ‌بدون ‌قذافی ‌وضعیت ‌بهتری ‌خواهند ‌داشت

۱۳۹۰/۱/۶

قذافی تسلیم نشود، جنگ داخلی حتمی است

۱۳۹۰/۱/۶

قذافى با اين اقدامات کنار نخواهد رفت

۱۳۸۹/۱۲/۲۹

انقلاب ليبي و چالشهاي پيش‌رو

۱۳۸۹/۱۲/۲۸

نقش انگليس در خاورميانه و شمال‌ آفريقا

۱۳۸۹/۱۲/۲۸

جهان دیکتاتور را تحمل کرد؟

۱۳۸۹/۱۲/۲۶

مصر؛ جستاري در پژوهش هاي ديني معاصر

۱۳۸۹/۱۲/۲۵

حمله به لیبی، توپ آمریکا در زمین اروپا

۱۳۸۹/۱۲/۲۵

اخوان المسلمين در پي تغيير بنيادين است

۱۳۸۹/۱۲/۲۴

پيشنهاد متكی برای قطع رابطه با طرابلس

۱۳۸۹/۱۲/۲۳

قذافی می خواهد مدل تازه ای از مقاومت دربرابر مردم ارائه کند

۱۳۸۹/۱۲/۲۲

آمریکا درصدد ایجاد پایگاه نظامی در شمال آفریقاست

۱۳۸۹/۱۲/۱۶

ریشه های تحولات مصر در گفتگوی سید افقهی با قدسنا

۱۳۸۹/۱۲/۱۴

ديكتاتوري جانشين ديكتاتوري

۱۳۸۹/۱۲/۱۲

در لیبی ممکن است مردم زودتر از مصر به قدرت برسند

۱۳۸۹/۱۲/۱۱

قبایل لیبی پاشنه آشیل رژیم قذافی/ اعراب از ترس سکوت کرده اند

۱۳۸۹/۱۲/۱۱

پیروزی انقلاب لیبی تا چند روز دیگر/ شهادت مختار پایان لیبی نبود

۱۳۸۹/۱۲/۹

صداقت، شجاعت و ساده‎ زيستي امام خامنه‌اي مثال‌زدني است

۱۳۸۹/۱۲/۹

قذافی لائیک بود؛ پیروزی از آن اسلامگراهاست

۱۳۸۹/۱۲/۳

درخواست‌هاي هشتگانه انقلابيون مصري از ارتش

۱۳۸۹/۱۱/۳۰

نبايد از شيطنت‌ها در روابط ايران و مصر ترسيد

۱۳۸۹/۱۱/۲۸

تلاش اخوان المسلمین برای سهم خواهی در دولت جدید

۱۳۸۹/۱۱/۲۴

انقلاب مصر پايان دخالت بيگانگان نيست

۱۳۸۹/۱۱/۲۳

سقوط مصر؛ هم‌پیمانان اسرائیل را غرق می‌کند

۱۳۸۹/۱۱/۲۲

نقش و جایگاه اخوان المسلمین در قیام مصر

۱۳۸۹/۱۱/۲۱

از طریق همین سلیمان بود که دشمن صهیونیست قدرت گرفت

۱۳۸۹/۱۱/۲۱

پیامدهای فرامنطقه‌ای تحولات مصر

۱۳۸۹/۱۱/۲۱

اقدامات کنونی مبارک مانند اقدامات شاه در زمان انقلاب است

۱۳۸۹/۱۱/۲۰

قیام مصر با انقلاب های مخملی تفاوت ماهوی دارد.

۱۳۸۹/۱۱/۱۹

روابط ایران و آفریقا در گذر زمان... فرصت‌ها و چالش‌ها

۱۳۸۹/۱۱/۱۹

اخوان المسلمين به طور تاکتيکى در دولت موقت حضور پيدا مى‌کند

۱۳۸۹/۱۱/۱۸

آفران: مصاحبه نخست وزیر زیمبابوه؛ حرکت مردمی مصر

۱۳۸۹/۱۱/۱۷

همکار افتخاری آفران: نگاهي اجمالي به شانزدهمین اجلاس اتحادیه آفریقا

۱۳۸۹/۱۱/۱۶

مردم مصر آیت الله خمینی ندارند

۱۳۸۹/۱۱/۱۶

مصاحبه عبدالله الاشعل با هفته‌نامه المشاهد السیاسی

۱۳۸۹/۱۱/۱۵

سونامی تونس، به مصر منتهی نمی شود

۱۳۸۹/۱۱/۱۴

همه معترضان مصر دنبال رابطه با ایرانند

۱۳۸۹/۱۱/۱۲

قیام مصر در برابر استعمار خارجی و استبداد داخلی

۱۳۸۹/۱۱/۱۲

راشد الغنوشي در قالب حزب مي‌تواند در انتخابات شركت كند

۱۳۸۹/۱۱/۱۱

گونه شناسی حوادث تونس و مصر در گفتگو با حسن عباسی

۱۳۸۹/۱۱/۱۰

آمریکا نگران تبدیل شدن مصر به یک قدرت منطقه ای است

۱۳۸۹/۱۱/۱۰

طرح آمریکا برای تجزیه جهان عرب به 32 کشور

۱۳۸۹/۱۱/۹

قیام راشد الغنوشی در تونس مبارزه در راه نهضت اسلامی است

۱۳۸۹/۱۱/۴

تحولات تونس، انقلاب نبود كودتا بود

۱۳۸۹/۱۰/۳۰

آفریقا در حال تمرین دموکراسی است

۱۳۸۹/۱۰/۲۹

اشتهای جدایی طلبی در افریقا زیاد می شود

۱۳۸۹/۱۰/۱۹

تجزیه سودان، زنگ خطری برای منطقه و جهان اسلام

۱۳۸۹/۱۰/۱۸

(امین) مصاحبه شبکه رسانه ای امین با آقاي دكتر بخشي درباره همه پرسي جنوب سودان- بخش پایانی

۱۳۸۹/۱۰/۱۴

(امین) مصاحبه شبکه رسانه ای امین با آقاي دكتر بخشي درباره همه پرسي جنوب سودان- بخش اول

۱۳۸۹/۱۰/۱۱

آفران: نشست بررسي تحولات جنوب سودان

۱۳۸۹/۱۰/۷

برنده و بازنده انتخابات مصر

۱۳۸۹/۹/۱۸

(امين) مصاحبه شبكه رسانه اي امين با نخستين سفير جمهوري اسلامي ايران در زامبيا

۱۳۸۹/۹/۱۴

آفران: همايش هم انديشي ايران و آفريقا؛ چرا؟

۱۳۸۹/۶/۳۰

آفران: همايش هم انديشي ايران و آفريقا

۱۳۸۹/۶/۲۲

آفران:حضور ايرانيان در آفريقا(بخش 1)

۱۳۸۸/۲/۱۵

آفران:حضور ايرانيان در آفريقا(بخش 2)

۱۳۸۸/۲/۱۵

همایش «مسجدالاقصی، محور وحدت مسلمانان» در داکار

۱۳۸۸/۱/۱۳

همایش سازمان کنفرانس اسلامی عامل وحدت

۱۳۸۸/۱/۱۳

همایش « عرفان و انقلاب اسلامی» در سنگال

۱۳۸۸/۱/۱۳

سمینار«اولویتهای تبلیغ دینی در آفریقا»

۱۳۸۸/۱/۱۳

همایش معرفي انديشه هاي امام خمینی(ره) در داکار

۱۳۸۸/۱/۱۳

کنفرانس بین المللی عاشورا در داکار

۱۳۸۸/۱/۱۳

همایش جایگاه زن مسلمان در جوامع اسلامي در سنگال

۱۳۸۸/۱/۱۳

نشست مطبوعاتی نمایشگاه آثار عکاسی "عمر بادشا"

۱۳۸۸/۱/۱۱

نشست مشترک تجار ایران و کنیا

۱۳۸۸/۱/۱۱

نشست منا در معاونت بهداشت جمعيت هلال احمر

۱۳۸۸/۱/۱۱

برگزاري همایش "اسلام درقرن 21" در سودان

۱۳۸۸/۱/۱۱

همایش"تبلیغات دینی و دعوت اسلامی در غرب افریقا"

۱۳۸۸/۱/۱۱

همايش انقلاب اسلامی ایران در سنگال

۱۳۸۸/۱/۱۱

همایش فرصتهای تجاری ایران و سنگال در شيراز

۱۳۸۸/۱/۱۱

همایش "صلح و امنیت جهانی در سایه دین" در زیمبابوه

۱۳۸۸/۱/۱۱

افزايش رشد قاره آفريقا

۱۳۸۸/۱/۱۱

همايش يكصدمين سالگرد امام خميني در آفريقاي جنوبي

۱۳۸۸/۱/۱۱

سخنان داوودي در همايش ايران و آفريقا

۱۳۸۷/۱۲/۱۰

سخنان رئيس‌جمهور در همايش ايران و آفريقا

۱۳۸۷/۱۲/۱۰

تاكيد ايران بر گسترش روابط با آفريقا

۱۳۸۷/۱۲/۱۰

بیانیه همایش فرصت‌های تجاری ایران و آفریقا

۱۳۸۷/۱۲/۱۰