مصاحبه - همایش > پيشنهاد متكی برای قطع رابطه با طرابلس

پيشنهاد متكی برای قطع رابطه با طرابلس

تاریخ انتشار: ۱۳۸۹/۱۲/۲۳

به گزارش آتی نیوز به نقل از فارس، وزير خارجه سابق كشورمان با تأكيد بر واكنش سازمان كنفرانس اسلامي و اتحاديه عرب نسبت به كشتار گسترده مردم ليبي، گفت: اگر با اين اقدامات مقابله نشود، كشتار در جهان عرب به صورت زنجيره‌اي، در دستور كار ديگر رژيم‌ها قرار مي‌گيرد.
منوچهر متكي وزير خارجه پيشين كشورمان به تشريح تحولات كنوني در منطقه از جمله اوضاع كنوني در ليبي پرداخت و به كشورهاي عضو سازمان كنفرانس اسلامي و اتحاديه عرب پيشنهاد داد كه روابط سياسي‌ خود را با رژيم ديكتاتور طرابلس قطع كنند.
وي در اين گفت‌وگو با بيان اينكه روند پرشتاب تحولات در منطقه شرايطي را پديد آورده كه در برخي زمينه‌ها نيازمند است كشورهاي منطقه تدابير مناسبي را اتخاذ كنند، گفت: يكي از فاكتورهاي مهم در تعاملات دولت‌هاي اين منطقه كه مردمشان مطالبات خاص خودشان را مطرح و عقده‌گشايي ده‌ها ساله مي‌كنند،‌ چگونگي برخورد دولت‌‌ها و استفاده از قوه قهريه و در نقطه اوج به كارگيري ارتش در ناآرامي‌هايي است كه در منطقه مشاهده مي‌كنيم و خيزش‌ها و قيام‌هايي كه از سوي مردم يكي پس از ديگري در شمال آفريقا و خاورميانه عربي خود را نشان مي‌دهد.
متكي افزود: در مصر تلاش كردند كه ارتش وارد درگيري، مصاف و رويارويي با مردم نشود و شايد اين را بتوان يك نكته مثبت تلقي كرد. اگر چه نگراني‌هايي وجود داشت كه اگر ارتش بخواهد وارد صحنه شود، آن وقت حركت مردم از فضاي مسالمت‌آميز خود خارج خواهد شد. شاهد بوديم كه وقتي چند روز پيش تعدادي از تظاهركنندگان مصري مورد حمله واقع شدند، شوراي فرماندهي نظامي رسماً از الشباب (جوانان مصري) عذرخواهي كرد.

* اقدامي كه با هيچ يك از مباني حكمراني همخواني ندارد
وزير خارجه سابق با اشاره به تحولات ليبي با ذكر اين نكته كه آنچه در ليبي شاهد بوديم و هستيم، شايد سابقه آن را در كمتر جاي جهان ببينيم، به ‌ورود نيروهاي نظامي باقيمانده و وفادار به قذافي با سلاح‌هاي كشتار جمعي پرداخت و افزود: تصويري از قتل عام مردم را مشاهده مي‌كنيم كه رقم زده و اين با هيچ يك از مباني حكمراني و حتي بسياري از حكومت‌هاي ديكتاتور و خشن همخواني ندارد.
متكي اضافه كرد: اقدامات مشكوك قذافي از يك سو و بمباران مردم در شهرهاي مختلف را همراه با نيروهاي زميني، تانك‌ها و بهره‌گيري از سلاح‌هاي نيمه سنگين و از سوي ديگر تخريب و از بين بردن منابع عظيمي از سرمايه‌هاي ملي اين كشور، پالايشگاه‌ها، امكانات تسليحاتي و مکان هایی كه از پول ملت خريداري و تأمين شده، نشانگر آن است كه يا بايد به بي‌تدبيري و بي‌عقلي صرف مورد قضاوت قرار گيرد يا اينكه بخشي از مأموريت است.

* قطع رابطه سياسي با ديكتاتور طرابلس
وي ادامه داد: در چنين فضايي مردم ليبي سخت نيازمند حمايت از سوي كشورهاي عربي و اسلامي هستند.
وزير خارجه پيشين به كشورهاي اسلامي، سازمان كنفرانس اسلامي و اتحاديه عرب پيشنهاد كرد كه موضوع قطع رابطه سياسي با رژيم قذافي و ديكتاتور طرابلس را در دستور كارشان قرار دهند. اين ديپلمات كهنه‌كار اضافه كرد: به اعتقاد ما اين اقدام موجب مي‌شود كه هم مردم احساس حمايت و پشتوانه جدي از سوي كشورهاي عربي و اسلامي كنند و هم رژيم قذافي بفهمد كه ادامه برخورد، بيش از پيش موجب از بين رفتن حكومت و بدتر شدن وضعيت او خواهد شد.

* كشتار زنجيره‌اي در دستور كار ديگر رژيم‌هاي عرب
به گفته وي اگر چنين اقدامي صورت نگيرد، كشتار در جهان عرب به صورت زنجيره‌اي از سوي ديگر رژيم‌ها در دستور كار قرار خواهد گرفت.
وزير خارجه سابق با بيان اينكه در مصر تجربه آزموده اين بود كه ارتش را از برخورد و رويارويي با مردم جدا نگهدارند،‌خاطرنشان كرد:‌ در بحرين در روزهاي نخستين ارتش با تانك و امكانات نظامي به خيابان‌ها آمد، اما خيلي زود متوجه شدند با هيچ منطقي نمي‌توانند از طريق ارتش، سلاح‌هاي سنگين، هواپيماهاي جنگنده و ... با مردم مقابله كرده و مانع از حركت آنها شوند.

* اگر كشتار به الگو بدل شود و عبدالله صالح از آن استفاده كند
متكي با اشاره به آتش گشودن نيروهاي پليس به روي مردم در ليبي و كشته‌ها و زخمي‌هاي حاصل از آن، اظهار داشت: اگر سكوت بين‌المللي كه نوعي حمايت ضمني از به كارگيري وسيع نيروي نظامي، جنگنده‌ها، تانك‌ها و سلاح‌هاي نيمه‌سنگين در قتل عام مردم ليبي محسوب مي‌شود به الگو بدل شود و فردا علي عبدالله صالح و حكومت يمن بخواهند از آن استفاده كنند، آن زمان شاهد كشتار گسترده‌تري از مردم اين منطقه خواهيم بود.

* خشونتي كه به تنفر و تسريع در سقوط رژيم‌هاي ديكتاتوري منجر مي‌شود
وي يادآور شد: البته اين خشونت نتيجه‌اي جز تنفر بيشتر ملت‌هاي منطقه و تسريع در سقوط رژيم‌هاي ديكتاتوري و تعميق نفرت از حاميان غربي اين كشورها مشخصاً آمريكا و اروپا در پي نخواهد داشت. متكي از كشورهاي اسلامي خواست كه اين فرصت را از دست ندهند و گفت: اين انتظار امروز از سوي مردم مسلمان ليبي و فردا از سوي مردم ساير كشورهاي مسلمان اين منطقه وجود دارد.
اين ديپلمات كهنه‌كار ادامه داد: فكر مي‌كنيم اين كشورها به جاي برخي تصميمات بي‌تأثير سياسي و يا دنباله‌روي و حالت انفعالي در مقابل برخوردهاي عمدتاً سياسي غرب، خودشان ابتكار عمل را به دست بگيرند و تصميم مناسب را اتخاذ كنند.
وزير خارجه پيشين كشورمان، اينكه باراك اوباما رئيس جمهور آمريكا در مصاحبه‌اش عنوان مي‌كند كه ما بايد بين هزينه‌ها و منافع يك توازني در تصميم‌گيري‌هايمان ايجاد كنيم، نشانگر آن دانست كه برخورد غرب با اين حادثه يك برخورد سياسي و صرفاً بر اساس منافع آن است. به گفته متكي براي غرب مهم نيست كه امروز 10 نفر، 100 نفر يا هزار نفر و يا بيشتر از مردم منطقه كشته شوند.

* ديوانگي محض يا ماموريت ويژه
وي در پاسخ به اين سؤال كه آيا صحنه كنوني‌ ليبي توسط قذافي اداره مي‌شود، يا اينكه غرب پشت صحنه قرار دارد؟ اظهار داشت: اين اقدامات جديد قذافي در كشتار مردم از يك طرف كه يك ديكتاتوري خطرناك است و از سوي ديگر از بين بردن و تخريب همه منابع كشور، بمباران پالايشگاه‌ها، امكانات نظامي و احياناً كارخانجات، اصلاً قابل فهم نيست و اين قابل فهم نيست كه حكومتي تمام تاسيسات زيرساختي كشورش را بمباران كرده و از بين ببرد.
متكي ادامه داد: معمولا در حملات ديگران مثل حمله رژيم صهيونيستي به لبنان و يا غزه شاهد بوديم كه تاسيسات زيربنايي را از بين بردند، اما اينكه حكومت خود كشور ولو در تعارض با مردم، همه زيرساخت‌ها و سرمايه كشور را از بين ببرد، يا از يك ديوانگي محض سرچشمه مي‌گيرد يا از يك ماموريت ويژه.

* حساسيت غرب
وزير خارجه سابق كشورمان به شرايط استراتژيكي ليبي، واقع شدن آن در شمال آفريقا و اهميت استراتژيكي آن براي اروپا اشاره و خاطرنشان كرد: اينكه ناتو، اتحاديه اروپا و آمريكا به طور مشخص، بعد از ثقل سياسي كه در مصر با آن مواجه بودند به ليبي به عنوان يك منطقه ژئواستراتژيك و ژئوپلتيك توجه مي‌كنند، بيانگر آن است كه غرب صرفاً به دنبال منافع خود مي‌باشد.
وي با طرح اين پرسش كه آيا پروسه ليبي هماهنگي با غرب است؟ پاسخ داد: آغاز اين بحران چه در تونس و چه در ليبي و مصر و ساير كشورها از سوي مردم بود و طبيعي است كه غرب به عنوان يكي از مهمترين مناطق استراتژيك دنيا نسبت به چگونگي روند اين تحولات، توجه و حساسيت دارد و لذا هر جاي كار بتواند هماهنگي‌هايي را ايجاد كند تا خواسته‌هايش تعقيب شود، مدنظر قرار مي‌دهد.

* ليبي را به سمت خود هدايت كردند
متكي گفت: 10 الي 15 سال بود كه بعد از قصه لاكربي (غربي‌ها) توانسته بودند ليبي را در سمت و سو و جهت خود هدايت كنند و با بستن قراردادهاي خاص با ليبي منافع خود را از منابع نفتي ليبي تأمين كنند. ايتاليا در حال حاضر شريك اول اين كشور و پس از آن آلمان، فرانسه و انگليس منافع كلاني را در ليبي دارند. از سوي ديگر در دو سوي مديترانه در كمترين فاصله، مرز آبي بين شمال آفريقا با اروپا قرار دارد و غرب اين حساسيت را نيز داراست.
اين ديپلمات سابق، اينكه غربي‌ها بخواهند دخالت داشته باشند و بر اين پروسه و روند تأثيرگذار باشند، را به طور طبيعي ميل و علاقه آنها دانست و در عين حال يادآور شد: اين به معناي آغاز اين پروسه توسط آنها نيست. اين پيام و خيزش توسط مردم بر اساس اعتقادات اسلامي در يك پاسخ قوي «نه» بر آنچه كه در طول 3 تا 4 دهه بر آنها حاكميت پيدا كرده بود و روز به روز نقش مردم در آنجا كم‌رنگ‌ و كم‌رنگ‌تر شده بود، بيان شد و اين عقده و دمل سر باز كرد و به يك قيام فراگير تبديل شد.

* كند شدن آهنگ تصميمات ناتو و اتحاديه اروپا
اين ديپلمات كهنه‌كار با بيان اينكه غرب در ابتدا تصور مي‌كرد كه در برخورد ليبي با اين حوادث، قذافي قادر نخواهد بود بايستد و با اين حجم سنگين تهاجم و قيام عمومي مردم، بالاخره فرار كرده و مصالحه خاصي خواهد كرد و رفت، پرسيد: چه اتفاقاتي رخ داد كه قذافي از تهديد زباني و حملات معمولي به اين سطح سنگين از تهاجم نظامي عليه مردم رسيد؟ اينجا اين شك و ترديد به وجود آمد كه ممكن است برآمده از «ماموريتي» باشد.
وي توضيح داد: چون به موازات ورود قذافي با سلاح‌هاي سنگين و كشتار جمعي مردم، شاهديم ناتو نيز در تصميماتش قدري شل شده و قدري آهنگ تصميمات ناتو و اتحاديه اروپا كند مي‌شود كه اين نشان مي‌دهد آنها مي‌خواهند به صحنه نظري بيفكنند تا ببينند چه تحولاتي رخ داده است.

* هم سرنوشتي ملت‌هاي منطقه
به گزارش فارس، وزير خارجه پيشين كشورمان در ادامه اين گفت‌وگو با بيان اينكه حوادث جاري در خاورميانه عربي و شمال آفريقا ويژگي‌هايي پيدا كرده كه اولين آن تأثيرهاي متقابل اينها بر يكديگر است، گفت: هر جا يك گام به جلو برداشته مي‌شود در جاهاي ديگر تأثير خود را بر جا مي‌گذارد.
به باور وي، اين نشانگر هم سرنوشتي ملت‌هاي منطقه از يك سو و ماهيت حكومت‌هاي منطقه از سوي ديگر است. يعني هم صورت مسئله يكسان،‌ هم خواست‌ها يكسان و هم نوع تعاملات همساني پيدا كرده است. مردم بسيار آرام و بدون سر و صدا وارد خيابان مي‌شوند و سؤالاتشان را مطرح مي‌كنند.
متكي يادآور شد: البته غربي‌ها متوجه شدند كه اين حركت‌‌ها هر چه جلوتر مي‌رود در حال به هم پيوستگي و گره‌خوردگي است. همانگونه كه يك جا به ثمر مي‌رسد و در جاهاي ديگر اثر مي‌گذارد. وي افزود: آنها به اين نتيجه رسيدند كه اگر يك جا را بشكنند و از آنچه در كف خيابان‌هاست يعني «اراده مردم»، مانع شوند، اين هم در جاهاي ديگر اثر مي‌گذارد.

* نگراني جدي غرب
وزير خارجه پيشين كشورمان با طرح اين پرسش كه چرا ليبي مهم است؟ اظهار داشت: 2 درصد نفت مورد نياز دنيا از ليبي تأمين مي‌شود و بهترين نفت سبك دنيا را توليد مي‌كند. اما مؤلفه مورد توجه و مهم‌تر در ليبي، فقط نفت نيست، بلكه ليبي در كرانه مديترانه و به عنوان كشوري در كنار ساير كشورهاي شمال آفريقا كه از مصر تا مراكش را در بر مي‌گيرد و اينها نيز بر هم تأثيرگذاري خواهند داشت، ممكن است در نوع مناسباتشان با اروپا اثر بگذارد.
وي با ذكر اين نكته كه غرب به طور جدي نگران مناسبات آتي سياسي با اين منطقه است، اظهار داشت: كل خاورميانه يك مقوله است ولي منطقه شمال آفريقا و همسايگان آبي اروپا براي اروپايي‌ها از اهميت بيشتري برخوردار است كه حادترين آن در شمال آفريقا و در شرايط كنوني، ليبي است، چرا كه مردم ليبي در برابر شديدترين برخورد و سركوب نظامي حكومت مقاومت مي‌كنند.

* حكومت اسلامي در پرتو پيروزي مردم ليبي
متكي با ذكر اين نكته كه حكومت موقت و شوراي موقتي كه در بنغازي تشكيل دادند، يك شوراي موقت اسلامي است، يعني دقيقاً حكومت را با زيربناي فكري اسلامي تشكيل مي‌دهند، ادامه داد: اگر مردم ليبي در اين مقاومت پيروز و موفق شوند كه خواسته خود را متجلي كنند و مقاومت‌شان به طرابلس برسد، حكومت آتي ليبي يك حكومت دقيقاً اسلامي و برخاسته از خواست مردم خواهد بود.

* غرب به واقعيت تمكين كند
وزير خارجه پيشين كشورمان اضافه كرد: دوباره موج جديدي از حركت به عمق در اسلام‌خواهي ايجاد خواهد شد و موج دوم اين خواهد بود كه كسي نمي‌تواند عليه اسلام و قوانين اسلامي قانوني تصويب كند. يعني موج دوم مطالبات مردم، اسلاميزه كردن و حركت بر اساس مباني اعتقادي و اسلامي است كه اينها موجب نگراني غرب مي‌باشد.
وي با بيان اينكه غرب بايد به واقعيت تمكين كند و واقعيات را بپذيرد، تصريح كرد: ‌غرب بايد متوجه شود كه شرايط اين منطقه متحول شده و بايد خودش را با شرايط تطبيق دهد.

* هيچ كس پيش‌بيني نكرده بود
خبرنگار فارس با بيان اينكه گفته مي‌شود دستگاه ديپلماسي جمهوري اسلامي ايران در خصوص تحولات منطقه خيلي فعال عمل نكرد، از متكي پرسيد آيا ايران نمي‌توانست در قبال اين تحولات پوياتر عمل كند؟ كه وي در خصوص چرايي ريشه‌هايي كه در منطقه واقع شد، اظهار داشت: هيچ كشوري نتوانسته بود اين تحولات را پيش‌بيني كند.
وي با بيان اينكه الهام‌بخشي انقلاب اسلامي در محتواي حركتي كه امروز در منطقه وجود دارد، بحث‌هاي جديدي را در محافل مذهبي، رهبران ديني و جهان عرب به وجود آورد، اضافه كرد: الان آقاي قرضاوي و برخي سردمداران ديگر در حوزه عربي مطرح مي‌كنند كه ما الگوي رهبري در انقلاب ايران را مي‌توانيم علاوه بر تشيع در دنياي خودمان و جهان اهل سنت نيز به كار گيريم.
متكي خاطرنشان كرد: در اينكه كسي اين تحولات را پيش‌بيني نكرد چون استثنا ندارد، نمي‌توان كسي را سرزنش كرد. يعني واقعا كسي 6 ماه پيش تصور نمي‌كرد كه چنين تحولي رخ خواهد داد.

* تغيير چهره حكمراني در خاورميانه
وزير خارجه پيشين كشورمان به مطالباتي كه امروز در مصر مطرح مي‌شود اشاره كرد و گفت: اگر 6 ماه پيش كسي در مصر چنين حرف‌هايي را مي‌زد، سر و كارش با دار و درفش بود. اما اكنون شباب ميدان تحرير با شوراي نظامي مذاكره و مطالبات خود را مطرح مي‌كند و همه مطالبات به جز دو مطالبه مورد پذيرش قرار مي‌گيرد، يكي ابقاي احمد شفيق در نخست‌وزيري كه البته بعد از استعفاي محمد الغنوشي در تونس، شفيق نيز مجبور به استعفا شد و مطالبه ديگر تعديل ماده 5 قانون اساسي است كه هنوز محقق نشده و در مذاكرات مطرح است.
وي ادامه داد: انحلال مجلس، برگزاري انتخابات، چارچوب دوره‌هاي رياست جمهوري و ... همه مطالبات معارضه است كه مطرح شده و اين قطعاً چهره حكمراني را در خاورميانه به طور عام و در مصر متحول خواهد كرد.

* ديگر نمي‌توانند هر قراردادي را بر گرده مردم تحميل كنند
اين ديپلمات كهنه‌كار اضافه كرد:‌ حتي اگر الان همه چيز متوقف شود، اين قيام‌ها تأثير محتوايي خود را بر جا گذاشته و آن اينكه حكومت‌هاي منطقه فهميده‌اند كه ديگر نمي‌توانند به سبك گذشته حكومت كنند، اراده ملت‌ها را در نظر نگيرند، انبانشان را از پول بيت‌المال پر كنند و ديگر نمي‌توانند هر قراردادي را بدون خواست مردم بر گرده مردم تحميل كنند. در حقيقت يك تحول بنيادين در نوع حكومت به وجود مي‌آيد.

* قدرت تأثيرگذار مردم
وي با اشاره به اخبار پشت صحنه تحولات منطقه از جمله در يمن، بحرين، اردن و ... خاطرنشان كرد: زماني اين تحولات را مرور مي‌كنيم متوجه قدرت تأثيرگذار مردم مي‌شويم.
به اعتقاد وزير خارجه پيشين كشورمان سمت و سوي عمق اين تحولات، خواسته‌ها و مطالبات نشانگر آن است كه قدرت‌هاي سلطه‌گر قادر به چنين طراحي نبودند. آنها 20 سال پيش مي‌خواستند يك لايه بسيار نرم دموكراسي سازي را در منطقه ايجاد كنند، اما الان از غربي‌ترين كشور حوزه عربي تا شرقي‌ترين آن در كل جهان عرب اين فرياد را مي‌شنويد كه «الشعب يريد اسقاط النظام» و همه خواستار تغييرات ساختاري اساسي هستند.
متكي اضافه كرد: آمريكايي‌ها پشت صحنه با عمر سليمان و حسني‌ مبارك هر گونه كه مي‌خواستند عليه فلسطيني‌ها و به نفع اسرائيلي‌ها مي‌بستند و اينكه گفته مي‌شود ساختارها متحول شود يعني همان بستن‌هاي پشت پرده‌ بايد شفاف و آشكار شود.

* تحولات كنوني مهم‌ترين دستوركار اتاق‌هاي فكر اسرائيل و آمريكا
وي با اشاره به شعارهايي كه مردم در اين كشورها سر مي‌دهند مبني بر اينكه بايد در تعاملات با رژيم صهيونيستي تغييرات ايجاد شود، ‌گفت: اين روزها مهم‌ترين موضوع دستوركار اتاق‌هاي فكر رژيم صهيونيستي و آمريكايي‌ها، اين تحولات است.
متكي به اعترافات اخير سخنگويان وزارت خارجه يا سران اين كشورها و از جمله اظهارات سخنگوي وزارت خارجه انگليس اشاره كرد كه گفته بود ما ديگر مثل گذشته در خاورميانه سلطه نداريم و ديگر حرف ما در آنجا تأثيرگذار نيست. به وضوح مي‌شنويد كه آمريكايي‌ها براي اينكه تنفر نسبت به آنها عميق‌تر نشود به برخي از تصميمات نزديك نمي‌شوند.

* پيگيري قطع روابط با ليبي
اين ديپلمات كهنه‌كار ادامه داد: فكر مي‌كنم خدمت به ملت‌هاي منطقه اين است كه ما به خواسته‌هاي آنها ارج بگذاريم و در مناسباتي كه با كشورها داريم آنها را ترغيب كنيم كه به خواست ملت‌ها تمكين كنند.
وي با بيان اينكه الان زمينه براي دستگاه ديپلماسي جمهوري اسلامي وجود دارد، گفت: تا جايي كه اطلاع دارم برخي از تماس‌ها و ارتباطات الان در جريان است. يكي از مواردي كه مي‌توانم به عنوان يك شهروند پيشنهاد دهم، اين است كه قطع روابط با رژيم ديكتاتور ليبي را در دستور كار سازمان كنفرانس اسلامي و اتحاديه عرب پيگيري كنيم. كشورهايي مثل مالزي، اندونزي و برخي كشورهاي آفريقايي مسلمان و اعضاي سازمان كنفرانس اسلامي بايد اين آمادگي را داشته باشند.
به باور متكي اگر ليبي بايكوت نشود و اين شيوه (كشتار مردم) به الگويي بدل شود، ديگر كشورها زماني كه به تنگنا مي‌افتند اين آمادگي را دارند كه براي حفظ حكومت با تمام سلاح‌هاي كشتار جمعي به جان مردمشان بيفتند.

* كشورهاي اسلامي براي متوقف كردن قذافي تلاش كنند
وي افزود: دو بار هواپيماي جنگنده در مصر به پرواز درآمد و با توجه به بازتاب بدي كه داشت، ديگر چنين شيوه‌اي استفاده نشد. اما در ليبي از هواپيماي جنگي استفاده شد و اين در شأن كشورهاي اسلامي نيست كه اين موضوع ثبت شود و همه بايد براي متوقف كردن ليبي از دست زدن به اين اقدام تلاش كنند.
وزير خارجه پيشين كشورمان گفت: تصور مي‌كنم فرصت‌هايي وجود دارد كه دستگاه ديپلماسي كشور مي‌تواند گام‌هاي جديدي را در كنار اقداماتي كه انجام داده، بردارد.

* دستور كارهايي كه براي كشورهاي منطقه تعريف كردند
به گزارش فارس متكي در ادامه اين گفتگو يكي ديگر از تأثيرات اين بحران در منطقه را اين دانست كه آرام آرام برخي از دستور كارهايي كه از سوي ديگران در خارج از منطقه بر مردم اين منطقه تحميل شده بود، از دستور كار خارج خواهد شد.
وي با بيان اينكه قدرت‌هاي سلطه‌جو و غرب به رهبري آمريكا طي چندين دهه گذشته خصوصاً 30 سال اخير بعد از انقلاب اسلامي دستور كارهايي را براي كشورهاي منطقه تعريف كردند از جمله اين دستور كارها را دستور كار سازش با قرباني كردن ملت فلسطين، اختلاف در سطح ملي كشورها مثل لبنان و ايجاد زمينه‌ها براي جنگ و درگيري‌هاي داخلي و جلوگيري از وفاق ملي، ايجاد هسته‌ها و گروه‌هايي براي ايجاد افتراق، تفرقه و اختلاف عنوان كرد.

* تحريك امارات در بحث جزاير سه‌گانه ايراني
وزير خارجه سابق با اشاره به تلاش غرب براي مقابله با انقلاب اسلامي، اظهار داشت: سعي مي‌كردند شوراي همكاري خليج فارس را در مسيري هدايت كنند كه عليه انقلاب اسلامي موضع‌گيري، حركت و برخورد كند. وي يكي از موضوعاتي كه در اين سال‌ها در دستور كار قرار گرفت را تحريك امارات متحده عربي در بحث جزاير سه‌گانه ايراني عنوان كرد و افزود: به اعتقاد ما اين دستوركارها، دستور كاري نيست كه خواست ملت‌هاي اين منطقه باشد.
متكي به دستور كار حمله رژيم صهيونيستي به لبنان و غزه اشاره كرد و گفت: اينها موضوعاتي بود كه برخي كشورهاي عربي از قبل خبردار مي‌شدند كه اين‌ها اتفاق مي‌افتد.

* انرژي كه امارات در جهت خواست غرب صرف كرد
وزير خارجه پيشين كشورمان با بيان اينكه امارات سال‌هاي طولاني بخش عمده‌اي از انرژي خود را در جهت خواست آنها (غربي‌ها) صرف واگرايي هم در روابط دوجانبه با ايران و هم در روابط منطقه‌اي كرده بود‌، اظهار داشت: در سايه تحولات و مطرح شدن اولويت‌هاي واقعي، شاهديم برخي از اين دستور كارها حذف مي‌شود. وي ادامه داد: تصور مي‌كنم يكي از منافع مهم اين خيزش‌ها و قيام‌هاي منطقه، تعميق همگرايي در بين كشورهاي منطقه و تغيير تصوير روابط اين كشورها با جمهوري اسلامي خواهد بود و ظرفيت‌هاي جمهوري اسلامي بيش از گذشته مي‌تواند در خدمت آرمان‌هاي اين ملت‌ها قرار گيرد. متكي با اشاره به همگرايي طبيعي كه برآمده از اعتقادات، جغرافيا، تاريخ و پيوندهاي عديده مشترك بين مردم اين منطقه است، اظهار داشت: مطمئنا اولين محصول آن خودكفايي در حوزه‌هاي سياسي، اقتصادي و امنيتي خواهد بود.
به گفته متكي اگر ما به چنان خودكفايي در منطقه برسيم چه نيازي است كه ديگران بيايند و اينجا اتراق و خودشان را به كشورهاي منطقه تحميل كنند.

* خاورميانه‌اي جديد متفاوت از گذشته
وزير خارجه پيشين كشورمان تصريح كرد: مطمئنا خاورميانه جديد، خاورميانه‌اي كاملا متفاوت از گذشته خواهد بود. مؤلفه‌هاي اساسي در اين خاورميانه در نوع روابط دولت‌ها با ملت‌هايشان، در ايجاد و تقويت همگرايي بين كشورهاي مسلمان منطقه و در اتخاذ يك رويكرد واقع‌بينانه بر اساس منافع واقعي آنها در قبال رژيم صهيونيستي تعريف مي‌شود و آخرين حوزه‌اي كه اين خاورميانه جديد آن را تحت تاثير قرار خواهد داد روابط غرب با خاورميانه است. يعني اين روابط قطعا بايد منطقي شود و از چارچوب كنوني تحميلي سلطه‌طلبانه بايد خارج شود.

منبع: شبکه خبری آتی نیوز

  فرستادن مقاله
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

اربعین شهدای نیجریه در تهران

۱۳۹۴/۱۰/۳۰

بیست ونهمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی

۱۳۹۴/۱۰/۱۲

گفتگو با شاهد عینی حادثه حسینیه بقیه الله نیجریه

۱۳۹۴/۹/۳۰

به خاطر سفرم به ایران، یکی از نزدیکانم را دستگیر کردند

۱۳۹۴/۸/۱۲

برگزاری راهپیمایی "غرامت" درلندن به مناسبت سالگرد لغو برده داری در انگلستان

۱۳۹۴/۵/۱۱

پیشنهاد الجزایر برای میزبانی جشنواره فیلم دمشق

۱۳۹۴/۳/۳۱

آمادگی کشورمان برای برگزاری هفته فرهنگی ایران در الجزایر

۱۳۹۴/۳/۲۴

دکتر امیربهرام عرب احمدی: مخالفت با آموزش نوین رویه اصلی بوکوحرام است

۱۳۹۴/۳/۲۰

برگزاری مراسم بیست و ششمین سالگرد ارتحال امام (ره) در تانزانیا

۱۳۹۴/۳/۱۸

مراسم روز آفریقا در تهران

۱۳۹۴/۳/۵

چهل و هشتمین نمایشگاه بین المللی الجزایر

۱۳۹۴/۲/۱۹

سفیر الجزایر: اعتمادی به تبلیغات منفی مطبوعات غربی علیه ایران ندارم

۱۳۹۴/۲/۱۹

ماشین‌های ایران خودرو به زودی وارد تونس می‌شوند

۱۳۹۴/۲/۱۶

برگزاری همایش مقابله با جریان‌های تکفیری در آفریقا

۱۳۹۴/۲/۱۶

مرگ بر آل سعود در نیجریه طنین‌انداز شد

۱۳۹۴/۲/۸

تشکيل ائتلاف مخالفان تجاوز عربستان به يمن در تونس

۱۳۹۴/۲/۲

برگزاری نشست مشترک الازهر، شیعیان و صوفیه مصر

۱۳۹۳/۱۲/۱۲

واکنش محمد البرادعي به تحولات مصر

۱۳۹۳/۱۱/۷

مصاحبه با مجتبی امانی و سید هادی سیدافقهی

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

برگزاري جشن مولودالنبي (ص) در تانزانيا

۱۳۹۳/۱۰/۲۰

آيين بزرگداشت هفته وحدت در نيجريه برگزار شد

۱۳۹۳/۱۰/۲۰

مراسم ذکر و اهدای جوایز گروه‌های قرآنی سنگال برگزار شد

۱۳۹۳/۱۰/۲۰

حسنین هیکل: سیسی باید بر علیه خودش قیام کند

۱۳۹۳/۹/۲۵

از سرگیری روابط تهران و قاهره امری ضروری است

۱۳۹۳/۶/۱۶

عربستان دلیل اصلی تعطیلی رایزنی فرهنگی ایران در سودان

۱۳۹۳/۶/۱۵

فهمی هويدی: در كربلای زمان ما خون بر شمشير پيروز شد

۱۳۹۳/۴/۳۱

جعفر قنادباشی- آمریکا و اهداف آفریقایی

۱۳۹۳/۴/۳

پیروزی‌ها و موفقیت‌های ایران مرهون قیام امام خمینی(ره) است

۱۳۹۳/۳/۱۱

اندیشکده آمریکایی: انتخابات مصر و پیروزی السیسی

۱۳۹۳/۳/۶

جعفر قناد باشی: انتخابات ریاست جمهوری در مصر

۱۳۹۳/۲/۲۹

«صباحی» برای چالش‌های موجود راهکارهایی منطقی ارائه داده است

۱۳۹۳/۲/۲

مردم مصر چالش‌های بزرگ‌تر و سخت‌تر از مرحله کنونی پیش رو دارند

۱۳۹۳/۱/۱۰

نامزدی «السیسی» در انتخابات آینده مصر در میان چالش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی

۱۳۹۲/۱۰/۳۰

ریشه‌های درگیری سودان جنوبی

۱۳۹۲/۱۰/۷

حمایت کری از کودتای مصر ثابت کننده سیاست آمریکا برای ناکام گذاشتن بهار عربی بود

۱۳۹۲/۹/۶

لیبی دچار یک جنگ بدون خداحافظی شده است

۱۳۹۲/۸/۲۷

قدرت اسلامگراها در دانشگاه‌ها بیشتر است

۱۳۹۲/۸/۲۰

اخوان المسلمین خواهان رساندن پیام‌های خود به طرف‌های بین‌المللی است

۱۳۹۲/۸/۱۴

همه اهداف آمریکا از حضور در آفریقا

۱۳۹۲/۷/۲۹

حمله به سوریه بازتاب‌های وخیم و سنگینی بر امنیت رژیم صهیونیستی دارد

۱۳۹۲/۶/۹

كداميك زودتر تسليم مي‌شود؛ ارتش يا اخوان‌المسلمين؟

۱۳۹۲/۵/۲۷

دروغ مي‌گويند كه مرسي با تكفيري‌ها بود

۱۳۹۲/۵/۲۲

تنها راه گفت‌وگو، برگرداندن مرسي و برگزاري انتخابات است

۱۳۹۲/۵/۱۵

قاهره، سيگنال‌هايي براي رابطه با ايران داده است

۱۳۹۲/۵/۷

اخوان المسلمين عامل تضعيف خود بود

۱۳۹۲/۵/۲

تحولات "مصر" به کدام سمت می‌رود؟

۱۳۹۲/۴/۲۳

مرسی به جای مصر، به فکر اخوان بود

۱۳۹۲/۴/۱۶

روابط ایران و مصر در مرحله انتقالی است

۱۳۹۲/۲/۲۴

کمک‌های مالی قطر و خواب‌های پریشانی که برای مصر و تونس دیده است

۱۳۹۲/۲/۱۰

دستوری درباره توقف همکاری گردشگری با ایران صادر نشده

۱۳۹۲/۱/۲۴

تلاش برای راه‌اندازی انقلاب معکوس در مصر

۱۳۹۲/۱/۲۰

تجمع محدود برای مقابله با گسترش روابط ایران و مصر طراحی شده بود

۱۳۹۲/۱/۱۷

درخواست بازگشت نظامیان به قدرت ارزش پاسخ ندارد

۱۳۹۱/۱۲/۲۷

مصر در صورت تخلف اسرائیل از معاهده «کمپ دیوید» در آن بازنگری خواهد کرد

۱۳۹۱/۱۲/۲۳

ایده براندازی مرسی سادگی است

۱۳۹۱/۱۲/۱۳

سید افقهی: آمریکا در پی تجزیه لیبی است

۱۳۹۱/۱۱/۲۹

۲پیش فرض درباره همه‌پرسی قانون اساسی

۱۳۹۱/۹/۲۵

دلایل صدور بیانیه قانون اساسی توسط مرسی

۱۳۹۱/۹/۱۸

مصري ها اجازه استقرار رژيم استبدادي به مرسي نمي دهند

۱۳۹۱/۹/۸

جهان عرب درباره سوریه موضع واحدی ندارد

۱۳۹۱/۸/۲۲

مردم مصر از عدم تحقق اهداف انقلاب خشمگین هستند

۱۳۹۱/۸/۲۰

بی‌ثباتی در سودان تهدید علیه مصر است

۱۳۹۱/۸/۱۵

مصر از ایران علیه رژیم صهیونیستی حمایت کند

۱۳۹۱/۸/۸

روابط قاهره و تهران منافع دو کشور را تامین می‌کند

۱۳۹۱/۸/۳

حزب‌التجدید خواهان اصلاحات به دور از باورهای القاعده‌ای است

۱۳۹۱/۷/۲۵

تهدیدات تل‌آویو طبل توخالی است

۱۳۹۱/۷/۲۳

مصر به شراکت راهبردی با آمریکا پایان دهد

۱۳۹۱/۷/۱۶

اقتصاد مصر پس از انقلاب شاهد تغییر و تحولات اساسی خواهد بود

۱۳۹۱/۷/۸

افتتاح سفارت ايران در مصر را به دولت مرسي واگذار مي كنيم

۱۳۹۱/۵/۲

آینده نفوذ سلفی ها در مصر

۱۳۹۱/۴/۲۷

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران;حتما اسلامگرایان در عرصه سیاسی آینده ليبي حضور فعالی خواهند داشت

۱۳۹۱/۴/۲۵

ذهن و زبان مرسي به رئيس جمهور ايران نزديك است

۱۳۹۱/۴/۱۸

برهم خوردن موازنه قدرت در منطقه علت نگرانی‌ها از همگرایی ایران و مصر

۱۳۹۱/۴/۱۱

رئيس جمهور مصر:نگفتم به عربستان مي‌روم

۱۳۹۱/۴/۵

مصري‌ها به آرمان‌هاي خود مي‌رسند

۱۳۹۱/۳/۲۴

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران; اخوان‌المسلمين توان خود را در مقابله با میراث رژیم قبل ثابت كند

۱۳۹۱/۳/۲۰

مبارک به اتهام خیانت بزرگ به مصر باید دوباره محاکمه شود

۱۳۹۱/۳/۱۶

تعدد نامزدها مانع از پیروزی قاطع نامزد‌های اسلامگرا در دور اول انتخابات مصرشد

۱۳۹۱/۳/۱۰

مصر اسلامي پس از مصر فرعوني

۱۳۹۱/۳/۳

دست دردسرساز غرب در قاره سياه

۱۳۹۱/۲/۲۳

قطع صادرات گاز نتیجه طبیعی انقلاب مردم مصر

۱۳۹۱/۲/۱۸

پژوهشگر تونسي: غرب از انديشه متعالي ايرانيان هراس دارد

۱۳۹۱/۲/۱۲

اولین جشنواره فرهنگی هنری بیداری اسلامی

۱۳۹۱/۲/۳

تلاش برای بازتولید رژیم مبارک

۱۳۹۱/۱/۲۷

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران; ؛پس از سقوط نظام‌های دیکتاتوری، مردم دچار بحران رهبری شده‌اند

۱۳۹۱/۱/۶

مانعی برای رابطه استراتژیک با ایران نداریم

۱۳۹۰/۱۲/۲۲

مصاحبه خبرگزاری دیپلماسی ایرانی با کارشناس موسسه آفران؛واد در تندباد

۱۳۹۰/۱۲/۲۱

اخوان المسلمین کرسی قذافی را تصاحب می‌کند

۱۳۹۰/۱۲/۱۶

طرح معرفی رئیس جمهور توافقی توطئه و ایده‌ای اخوانی است

۱۳۹۰/۱۲/۱۵

آمریکا باید نظام حسنی مبارک را که مقابلش خم می‌شد فراموش کند

۱۳۹۰/۱۲/۹

ايمن نور: توافق بر سر يك رئيس جمهور انتخابي غيرقابل قبول است

۱۳۹۰/۱۲/۸

عضو مجلس ملت مصر :اصلاحات واقعي زماني تحقق مي‌يابد كه اثري از رژيم مبارك به چشم نخورد

۱۳۹۰/۱۲/۷

گفت‌وگوي فارس با مجري زن تلويزيون مصر كه نامزد انتخابات شد

۱۳۹۰/۱۲/۶

اخوان المسلمون از تشکیل «مقاومت اسلامی» ضدصهیونیسم حمایت می‌کند

۱۳۹۰/۱۲/۲

ليبي، آينده مبهم و راه طولاني دمكراسي

۱۳۹۰/۱۲/۱

شورای نظامی مصر هیچ اصلاحاتی انجام نداده است

۱۳۹۰/۱۱/۳۰

بقایای رژیم مبارک مانع عادی‌سازی روابط تهران قاهره هستند

۱۳۹۰/۱۱/۲۵

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛«شوراي نظامي هيچ راهي جز تسليم قدرت به غيرنظاميان ندارد»

۱۳۹۰/۱۱/۲۴

الزغلامي :بيداري اسلامي عامل زوال ديكتاتوري ها

۱۳۹۰/۱۱/۱۷

نائب رئيس حزب "مصر القومي" : مجلس مصر هيئتي را براي گفت‌وگو به ايران اعزام مي‌كند

۱۳۹۰/۱۱/۱۶

وزير كار مصر در گفت‌وگو با فارس: مصر هرگز سرسپرده آمريكا و غرب نخواهد بود

۱۳۹۰/۱۱/۱۵

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛نتايج انتخابات پارلماني مصر نشانگر محبوبيت مردمي احزاب اسلامگراست

۱۳۹۰/۱۱/۱۰

پیروزی خود را به ملت مصر اهدا می کنیم

۱۳۹۰/۱۱/۸

تركيه مدل مصر نيست

۱۳۹۰/۱۱/۵

حل مسالمت آمیز حوادث انتخابات، مردم سالاری ایران را الگوی منطقه قرار داد

۱۳۹۰/۱۰/۲۷

رهبر سابق جماعت اخوان‌المسلمون: کمپ‌ديويد به همه‌پرسي گذاشته مي‌شود

۱۳۹۰/۱۰/۲۱

حورا صدربراي آزادي امام موسي صدر به ليبي مي‌رويم

۱۳۹۰/۱۰/۲۰

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران: مصري‌ها نگران ظهور يک ديکتاتوري جديد هستند

۱۳۹۰/۱۰/۱۷

جوانان مصري سرخورده از انقلاب

۱۳۹۰/۱۰/۴

دلايل اقبال گسترده مردم مصر به اسلام گراها در انتخابات پارلماني

۱۳۹۰/۱۰/۳

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛ آينده تونس بيش از هر چيز به عملکرد اسلامگرايان در دوره موقت بستگي دارد

۱۳۹۰/۹/۲۶

نفوذ رژیم صهیونیستی در سودان جنوبي

۱۳۹۰/۹/۲۰

عدالت و توسعه ترك ها الگوي اخواني ها

۱۳۹۰/۹/۱۹

وهابیت در زیمبابوه تضعیف شده است

۱۳۹۰/۹/۸

گفتگوی سایت دیپلماسی ایرانی با کارشناس موسسه آفران؛ ثبات سیاسی در تونس به «النهضة» بستگی دارد

۱۳۹۰/۹/۵

لیبی و آینده ای مبهم

۱۳۹۰/۹/۲

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛حاکمان نظامي مصر هنوز ميراث‌خوار دوره مبارک هستند

۱۳۹۰/۸/۸

جامعه جهاني سومالي را فراموش كرده است

۱۳۹۰/۸/۴

ناآرامی‌های جدید در مصر : دلایل و پیامدها

۱۳۹۰/۷/۲۵

آينده نامشخص روابط سوريه و ليبي

۱۳۹۰/۷/۲۰

حوادث مصر توطئه‌ای آمریکایی‌-‌صهیونیستی است

۱۳۹۰/۷/۱۹

حذف بدنه انقلاب از انتخابات تونس؟!

۱۳۹۰/۷/۱۷

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛ سوء استفاده انگلیس از لیبی

۱۳۹۰/۷/۱۳

ناتو در لیبی از حد گذشت

۱۳۹۰/۷/۹

گفتگوی سایت دیپلماسی ایرانی با کارشناس موسسه آفران؛ سودان نیازمند توجه بیشتر دستگاه دیپلماسی است

۱۳۹۰/۷/۶

اندیشه‌های امام(ره) قابل استفاده تمام مردم است

۱۳۹۰/۶/۲۷

گفتگو با دادستان نظامي رژيم قذافي

۱۳۹۰/۶/۲۶

از بین رفتن موانع رابطه حزب‌الله و الازهر

۱۳۹۰/۶/۲۲

توافق پشت پرده‌اي براي دستگير نكردن قدافي وجود ندارد

۱۳۹۰/۶/۱۲

گفتگوی سایت دیپلماسی ایرانی با کارشناس موسسه آفران؛ راه دشوار شورای انتقالی لیبی

۱۳۹۰/۶/۱۲

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛ لیبی پس از سقوط طرابلس

۱۳۹۰/۶/۸

قذافی را چه کسی سرنگون کرد؟

۱۳۹۰/۶/۶

سرنوشت عراق در انتظار ليبي

۱۳۹۰/۶/۶

سومالی تاوان سیاست‏های آمریکا را می‎پردازد

۱۳۹۰/۶/۶

قذافي امام موسي صدر را كشته است

۱۳۹۰/۶/۵

غرب برای پولهای قذافی دندان تیز کرده است

۱۳۹۰/۶/۳

دلایل پشت پرده تغییر معادلات جنگ به نفع مخالفان قذافی

۱۳۹۰/۵/۳۰

قذافی طرابلس را تسلیم نمی‌کند

۱۳۹۰/۵/۲۴

غرب در پی مصادره انقلاب مصر و‌ ممانعت از تشكيل حكومت اسلامی است

۱۳۹۰/۵/۲۳

سریال موهن تلاشی برای بازنویسی تاریخ اسلامی بر اساس اعتقادات قرضاوی است

۱۳۹۰/۵/۲۳

قدرت نمايي اسلام گرايان در مصر

۱۳۹۰/۵/۲۳

گفتگو با نمایند‌ه‌ی برنامه جهانی غذا در ایران

۱۳۹۰/۵/۲۳

احتمال دخالت آمريكا در انتخابات آينده رياست جمهوري مصر

۱۳۹۰/۵/۲۲

ترس از فاش‌شدن اسرار؛ علت سكوت سران عرب در برابر محاكمه «مبارك»

۱۳۹۰/۵/۲۲

احتمال ترور مبارك وجود دارد

۱۳۹۰/۵/۱۷

حفظ انقلاب، در گرو پاكسازی ارتش از هواداران آمريكا

۱۳۹۰/۵/۱۷

درباره يك دروغ؛ گفتگو با حجت الاسلام خسروشاهی

۱۳۹۰/۵/۱۶

لیبی و ماموریت‌های نانوشته ناتو

۱۳۹۰/۵/۱۶

تحولات اخير منطقه عربي - اسلامي، درست برخلاف طرح و برنامه آمريكايي - صهيونيستي موسوم به «خاورميانه جديد» است

۱۳۹۰/۵/۱۵

علت اهمال غربي‌ها در قبال مردم قحطي زده سومالي

۱۳۹۰/۵/۱۵

گفتگو با «احمد هلال»، تحليلگر، پژوهشگر و نويسنده شيعی مصر

۱۳۹۰/۵/۱۲

دشمنی ادامه دار آمریكا با سودان

۱۳۹۰/۵/۱۲

قذافي دير يا زود سرنگون خواهد شد

۱۳۹۰/۵/۱۲

گفتگو با حمدین صباحی نامزد احتمالی انتخابات ریاست جمهوری

۱۳۹۰/۵/۱۲

تغيير سياست غرب در ليبي؛ استراتژي از توان انداختن دو طرف درگير

۱۳۹۰/۵/۱۱

محاكمه مبارك مسائل بسياري را درباره غربي‌ها برملا مي‌كند

۱۳۹۰/۵/۱۱

ائتلاف عربستان‌ و ‌آمريكا براي مصادره انقلاب مصر با محور وهابيت

۱۳۹۰/۵/۱۱

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران

۱۳۹۰/۵/۱۱

گذشته، حال و آینده خیزش های اسلامی

۱۳۹۰/۵/۱۰

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران

۱۳۹۰/۵/۹

روایت رفیق دوست از سفر به لیبی در دوره جنگ

۱۳۹۰/۵/۸

نظام بین الملل و تحولات منطقه

۱۳۹۰/۵/۵

گفتگو با سخنگوی وزارت امور خارجه

۱۳۹۰/۵/۵

تحولات جهان عرب، از دمشق تا رباط

۱۳۹۰/۵/۵

نقد کتاب تاريخ جمعيت اخوان المسلمين از آغاز تا امروز

۱۳۹۰/۵/۴

تفاوت‌های انقلاب اسلامی ایران با قیام‌های منطقه

۱۳۹۰/۵/۴

براي آغاز گفتگوها بايد بمبارانها متوقف شود

۱۳۹۰/۵/۳

گفتگو با عضو شورای انتقالی لیبی

۱۳۹۰/۵/۳

مصاحبه با "نبیل عربی" وزیر سابق خارجه مصر

۱۳۹۰/۵/۳

بايد قطع رابطه با قذافي را در دستور کار قرار دهيم

۱۳۹۰/۴/۲۹

غرب سناریوهای لیبی بعد از قذافی را بررسی می‌کند

۱۳۹۰/۴/۲۹

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران

۱۳۹۰/۴/۲۸

گفتگو با حسن نافعه، تحلیلگر برجسته مصری

۱۳۹۰/۴/۲۷

سودان جنوبی، ریشه‌‌ها و پیامدهای جدایی

۱۳۹۰/۴/۲۲

ناتو در لیبی کوتاهی می کند

۱۳۹۰/۴/۲۰

مصاحبه با مدير مركز مطالعات فلسطيني در قاهره

۱۳۹۰/۴/۱۸

سناریوی اشغال در حال اجراست

۱۳۹۰/۴/۱۸

غرب در لیبی اهمال می‌کند

۱۳۹۰/۴/۱۶

مواضع گروه های اسلامی در خاورمیانه

۱۳۹۰/۴/۱۶

موضع گیری های اخیر اخوان المسلمین

۱۳۹۰/۴/۱۶

اولین گفتگوی دبیرکل جدید اتحادیه عرب

۱۳۹۰/۴/۱۵

علت عدم سقوط قذافي از زبان معارض ليبي

۱۳۹۰/۴/۱۵

آخرین گفتگو با سفیر سودان در تهران

۱۳۹۰/۴/۱۳

فقدان رهبری، دغدغه فردای لیبی

۱۳۹۰/۴/۱۳

 هدف غرب تجزیه لیبی به دو کشور کوچک است

۱۳۹۰/۴/۱۲

سه سناریو برای لیبی

۱۳۹۰/۴/۱۱

 میانجیگری در باتلاق لیبی

۱۳۹۰/۴/۱۱

 برقراري رابطه با مصر قبل از تشكيل حكومت ملي خلاف مصلحت است

۱۳۹۰/۴/۱۱

شانس مصر برای ریاست سازمان کنفرانس اسلامی

۱۳۹۰/۴/۸

جهان، چشم به راه لیبی بدون قذافی

۱۳۹۰/۴/۸

ناتواني اتحاديه عرب در حل بحران ليبي

۱۳۹۰/۴/۸

گفتگو با عمرو موسی

۱۳۹۰/۴/۷

آخرین مصاحبه شیخ القرای مصر

۱۳۹۰/۴/۶

تقيه سياسی وزير خارجه جديد مصر

۱۳۹۰/۴/۲

گفتگوی محمد حسنین هیکل با الجزیره

۱۳۹۰/۴/۱

ترکيه بهترين الگو برای تونس؟

۱۳۹۰/۴/۱

آمریکا خاورمیانه با ثبات را بیشتر دوست دارد

۱۳۹۰/۴/۱

ناگفته های 65 روز اسارت

۱۳۹۰/۴/۱

نشست خبري سفير سودان در موزه هنر انقلاب

۱۳۹۰/۳/۲۹

گفتگو با عبدالمنعم ابوالفتوح

۱۳۹۰/۳/۲۵

گفتگو با دبيركل حزب اسلامي تونس

۱۳۹۰/۳/۲۲

قذافی راه فراری ندارد

۱۳۹۰/۳/۲۲

همه چیز درباره تحولات منطقه

۱۳۹۰/۳/۲۲

بازنگري احتمالي در توافقنامه صدور گاز مصر به اسرائيل

۱۳۹۰/۳/۲۱

مصاحبه شبکه فرانس 24 با عمرو موسی

۱۳۹۰/۳/۲۱

لیبی پس از قذافی

۱۳۹۰/۳/۲۱

مصر، فلسطین را به ایران ترجیح می‌دهد

۱۳۹۰/۳/۱۷

بازگشایی گذرگاه رفح، تن دادن به خواست مردم است

۱۳۹۰/۳/۱۷

خواسته‌هاي جوانان انقلابي و دورنماي روند انقلاب‌هاي اسلامي

۱۳۹۰/۳/۱۷

بیداری اسلامی یا امریکایی؟

۱۳۹۰/۳/۱۰

اتحاد مثلث مصر، ایران و ترکیه

۱۳۹۰/۳/۱۰

تهران عمق استراتژيك قاهره است

۱۳۹۰/۳/۱۰

از خواسته تا تحقق: چشم‌انداز روابط جدید ایران و مصر

۱۳۹۰/۳/۹

گفتگو با عبدالرحمان یوسف قرضاوی

۱۳۹۰/۳/۹

رابطه با ايران براي مصر بسيار مهم است

۱۳۹۰/۳/۸

ابعاد حقوقي جنايات قذافي و صلاحيت ديوان كيفري بين‌المللي

۱۳۹۰/۳/۸

ابیی هرگز متعلق به جنوب سودان نبوده است

۱۳۹۰/۳/۷

اهداف پشت‌پرده كمك‌هاي مالي آمريكا به مصر

۱۳۹۰/۳/۵

سرنگونی حسنی مبارک راه فلسطینیان را گشوده است

۱۳۹۰/۳/۳

گفتگو با عضو سابق MI6

۱۳۹۰/۳/۳

سیاست اوباما در لیبی زیرکانه بود؟

۱۳۹۰/۳/۲

بررسی 30 سال روابط ایران و آفریقا

۱۳۹۰/۳/۲

امریکا با اخوان المسلمین به تفاهم رسیده است

۱۳۹۰/۲/۳۱

بازخواني عمليات سري و ناكام «ساينايد» براي حمله اتمي به مصر و كنترل خاورميانه

۱۳۹۰/۲/۲۸

احتمال ترور قذافی وجود دارد

۱۳۹۰/۲/۲۸

دلايل قطع روابط قاهره و تهران در زمان مبارك

۱۳۹۰/۲/۲۷

آمريكا سياست خود را تغيير ندهد مصر را از دست خواهد داد

۱۳۹۰/۲/۲۶

مصاحبه با دبیر کل جنبش ملی لیبی

۱۳۹۰/۲/۲۵

مصاحبه با مدير مركز تحقيقات و پژوهش‌هاي يافا

۱۳۹۰/۲/۲۴

اخوانی ها، دموکراسی مد نظر خود را روی کار می آورند

۱۳۹۰/۲/۲۴

تحلیل تحولات جاری مصر

۱۳۹۰/۲/۱۴

مشروعیت مصر جدید از میدان تحریر است نه از کاخ سفید

۱۳۹۰/۲/۱۳

مصر و تحولات فرارو

۱۳۹۰/۲/۱۳

خیانت قذافی

۱۳۹۰/۲/۱۱

کشورهای غربی نمی‌خواهند مصر مستقل باشد

۱۳۹۰/۲/۱۱

گفتگو با عبدالله اشعل، معاون وزیر خارجه سابق مصر

۱۳۹۰/۲/۱۱

اتحاد ایران و مصر برای تغییر نقشه جهان کافی است

۱۳۹۰/۲/۸

زيان 80 ميليارد دلاري مصر از فروش گاز به رژيم صهيونستي

۱۳۹۰/۲/۸

قمار سارکوزی در لیبی

۱۳۹۰/۲/۸

عمر البشير: غرب در تلاش براي تغيير نظام سودان است

۱۳۹۰/۲/۵

فتنه انگيزي مذهبي؛ جبهه دشمنان مصر

۱۳۹۰/۲/۵

عمرو موسي: جنبش مردم عرب به سوي آزادي غير قابل تغيير است

۱۳۹۰/۲/۵

نشستی با مبارز تونسی در تهران

۱۳۹۰/۲/۴

عربستان در پس اقدامات تكفيري‌هاي سلفي در مصر قرار دارد

۱۳۹۰/۲/۴

مصاحبه اختصاصي رهبر مخالفان ليبي با فرانس 24

۱۳۹۰/۲/۳

رابطه با مصر يا: نامي در يك خيابان؟

۱۳۹۰/۲/۳

سخنان امام‌خامنه‌ای راه درست را در مقابل تمامی مسلمانان جهان قرار داد

۱۳۹۰/۲/۳

واتارا؛ آغازگر دومینوی حکومت مسلمانان در افریقا

۱۳۹۰/۱/۳۰

ناتو درصدد مصادره انقلاب لیبی است

۱۳۹۰/۱/۲۹

اگر قذافی فقط 2 ماه دیگر دوام بیاورد ...

۱۳۹۰/۱/۲۹

لیبی بدون قذافی، بدتر از لیبی با قذافی خواهد شد

۱۳۹۰/۱/۲۹

قذافی اهل کناره گیری نیست

۱۳۹۰/۱/۲۸

غرب در پی استمرار بحران لیبی است

۱۳۹۰/۱/۲۴

گفتگو با اولین کاردار ایران در لیبی پس از انقلاب

۱۳۹۰/۱/۲۴

بررسی تحولات شمال آفریقا و خاورمیانه در گفتگو با وزیر امور خارجه سابق روسیه

۱۳۹۰/۱/۲۱

روسیه و تحولات خاورمیانه در گفتگو با سرگئی لاوروف

۱۳۹۰/۱/۱۷

لیبى و روسیه نگران

۱۳۹۰/۱/۱۷

عمروموسي شانسي براي رياست جمهوري مصر ندارد

۱۳۹۰/۱/۱۷

گفتگوی تاریخی فالاچی و قذافی

۱۳۹۰/۱/۱۶

آرمان انقلابيون مصر و تونس در هاله‎اي از ابهام

۱۳۹۰/۱/۱۴

انقلاب مصر و آینده آن

۱۳۹۰/۱/۹

مردم ‌لیبی ‌بدون ‌قذافی ‌وضعیت ‌بهتری ‌خواهند ‌داشت

۱۳۹۰/۱/۶

قذافی تسلیم نشود، جنگ داخلی حتمی است

۱۳۹۰/۱/۶

قذافى با اين اقدامات کنار نخواهد رفت

۱۳۸۹/۱۲/۲۹

انقلاب ليبي و چالشهاي پيش‌رو

۱۳۸۹/۱۲/۲۸

نقش انگليس در خاورميانه و شمال‌ آفريقا

۱۳۸۹/۱۲/۲۸

جهان دیکتاتور را تحمل کرد؟

۱۳۸۹/۱۲/۲۶

مصر؛ جستاري در پژوهش هاي ديني معاصر

۱۳۸۹/۱۲/۲۵

حمله به لیبی، توپ آمریکا در زمین اروپا

۱۳۸۹/۱۲/۲۵

اخوان المسلمين در پي تغيير بنيادين است

۱۳۸۹/۱۲/۲۴

پيشنهاد متكی برای قطع رابطه با طرابلس

۱۳۸۹/۱۲/۲۳

قذافی می خواهد مدل تازه ای از مقاومت دربرابر مردم ارائه کند

۱۳۸۹/۱۲/۲۲

آمریکا درصدد ایجاد پایگاه نظامی در شمال آفریقاست

۱۳۸۹/۱۲/۱۶

ریشه های تحولات مصر در گفتگوی سید افقهی با قدسنا

۱۳۸۹/۱۲/۱۴

ديكتاتوري جانشين ديكتاتوري

۱۳۸۹/۱۲/۱۲

در لیبی ممکن است مردم زودتر از مصر به قدرت برسند

۱۳۸۹/۱۲/۱۱

قبایل لیبی پاشنه آشیل رژیم قذافی/ اعراب از ترس سکوت کرده اند

۱۳۸۹/۱۲/۱۱

پیروزی انقلاب لیبی تا چند روز دیگر/ شهادت مختار پایان لیبی نبود

۱۳۸۹/۱۲/۹

صداقت، شجاعت و ساده‎ زيستي امام خامنه‌اي مثال‌زدني است

۱۳۸۹/۱۲/۹

قذافی لائیک بود؛ پیروزی از آن اسلامگراهاست

۱۳۸۹/۱۲/۳

درخواست‌هاي هشتگانه انقلابيون مصري از ارتش

۱۳۸۹/۱۱/۳۰

نبايد از شيطنت‌ها در روابط ايران و مصر ترسيد

۱۳۸۹/۱۱/۲۸

تلاش اخوان المسلمین برای سهم خواهی در دولت جدید

۱۳۸۹/۱۱/۲۴

انقلاب مصر پايان دخالت بيگانگان نيست

۱۳۸۹/۱۱/۲۳

سقوط مصر؛ هم‌پیمانان اسرائیل را غرق می‌کند

۱۳۸۹/۱۱/۲۲

نقش و جایگاه اخوان المسلمین در قیام مصر

۱۳۸۹/۱۱/۲۱

از طریق همین سلیمان بود که دشمن صهیونیست قدرت گرفت

۱۳۸۹/۱۱/۲۱

پیامدهای فرامنطقه‌ای تحولات مصر

۱۳۸۹/۱۱/۲۱

اقدامات کنونی مبارک مانند اقدامات شاه در زمان انقلاب است

۱۳۸۹/۱۱/۲۰

قیام مصر با انقلاب های مخملی تفاوت ماهوی دارد.

۱۳۸۹/۱۱/۱۹

روابط ایران و آفریقا در گذر زمان... فرصت‌ها و چالش‌ها

۱۳۸۹/۱۱/۱۹

اخوان المسلمين به طور تاکتيکى در دولت موقت حضور پيدا مى‌کند

۱۳۸۹/۱۱/۱۸

آفران: مصاحبه نخست وزیر زیمبابوه؛ حرکت مردمی مصر

۱۳۸۹/۱۱/۱۷

همکار افتخاری آفران: نگاهي اجمالي به شانزدهمین اجلاس اتحادیه آفریقا

۱۳۸۹/۱۱/۱۶

مردم مصر آیت الله خمینی ندارند

۱۳۸۹/۱۱/۱۶

مصاحبه عبدالله الاشعل با هفته‌نامه المشاهد السیاسی

۱۳۸۹/۱۱/۱۵

سونامی تونس، به مصر منتهی نمی شود

۱۳۸۹/۱۱/۱۴

همه معترضان مصر دنبال رابطه با ایرانند

۱۳۸۹/۱۱/۱۲

قیام مصر در برابر استعمار خارجی و استبداد داخلی

۱۳۸۹/۱۱/۱۲

راشد الغنوشي در قالب حزب مي‌تواند در انتخابات شركت كند

۱۳۸۹/۱۱/۱۱

گونه شناسی حوادث تونس و مصر در گفتگو با حسن عباسی

۱۳۸۹/۱۱/۱۰

آمریکا نگران تبدیل شدن مصر به یک قدرت منطقه ای است

۱۳۸۹/۱۱/۱۰

طرح آمریکا برای تجزیه جهان عرب به 32 کشور

۱۳۸۹/۱۱/۹

قیام راشد الغنوشی در تونس مبارزه در راه نهضت اسلامی است

۱۳۸۹/۱۱/۴

تحولات تونس، انقلاب نبود كودتا بود

۱۳۸۹/۱۰/۳۰

آفریقا در حال تمرین دموکراسی است

۱۳۸۹/۱۰/۲۹

اشتهای جدایی طلبی در افریقا زیاد می شود

۱۳۸۹/۱۰/۱۹

تجزیه سودان، زنگ خطری برای منطقه و جهان اسلام

۱۳۸۹/۱۰/۱۸

(امین) مصاحبه شبکه رسانه ای امین با آقاي دكتر بخشي درباره همه پرسي جنوب سودان- بخش پایانی

۱۳۸۹/۱۰/۱۴

(امین) مصاحبه شبکه رسانه ای امین با آقاي دكتر بخشي درباره همه پرسي جنوب سودان- بخش اول

۱۳۸۹/۱۰/۱۱

آفران: نشست بررسي تحولات جنوب سودان

۱۳۸۹/۱۰/۷

برنده و بازنده انتخابات مصر

۱۳۸۹/۹/۱۸

(امين) مصاحبه شبكه رسانه اي امين با نخستين سفير جمهوري اسلامي ايران در زامبيا

۱۳۸۹/۹/۱۴

آفران: همايش هم انديشي ايران و آفريقا؛ چرا؟

۱۳۸۹/۶/۳۰

آفران: همايش هم انديشي ايران و آفريقا

۱۳۸۹/۶/۲۲

آفران:حضور ايرانيان در آفريقا(بخش 1)

۱۳۸۸/۲/۱۵

آفران:حضور ايرانيان در آفريقا(بخش 2)

۱۳۸۸/۲/۱۵

همایش «مسجدالاقصی، محور وحدت مسلمانان» در داکار

۱۳۸۸/۱/۱۳

همایش سازمان کنفرانس اسلامی عامل وحدت

۱۳۸۸/۱/۱۳

همایش « عرفان و انقلاب اسلامی» در سنگال

۱۳۸۸/۱/۱۳

سمینار«اولویتهای تبلیغ دینی در آفریقا»

۱۳۸۸/۱/۱۳

همایش معرفي انديشه هاي امام خمینی(ره) در داکار

۱۳۸۸/۱/۱۳

کنفرانس بین المللی عاشورا در داکار

۱۳۸۸/۱/۱۳

همایش جایگاه زن مسلمان در جوامع اسلامي در سنگال

۱۳۸۸/۱/۱۳

نشست مطبوعاتی نمایشگاه آثار عکاسی "عمر بادشا"

۱۳۸۸/۱/۱۱

نشست مشترک تجار ایران و کنیا

۱۳۸۸/۱/۱۱

نشست منا در معاونت بهداشت جمعيت هلال احمر

۱۳۸۸/۱/۱۱

برگزاري همایش "اسلام درقرن 21" در سودان

۱۳۸۸/۱/۱۱

همایش"تبلیغات دینی و دعوت اسلامی در غرب افریقا"

۱۳۸۸/۱/۱۱

همايش انقلاب اسلامی ایران در سنگال

۱۳۸۸/۱/۱۱

همایش فرصتهای تجاری ایران و سنگال در شيراز

۱۳۸۸/۱/۱۱

همایش "صلح و امنیت جهانی در سایه دین" در زیمبابوه

۱۳۸۸/۱/۱۱

افزايش رشد قاره آفريقا

۱۳۸۸/۱/۱۱

همايش يكصدمين سالگرد امام خميني در آفريقاي جنوبي

۱۳۸۸/۱/۱۱

سخنان داوودي در همايش ايران و آفريقا

۱۳۸۷/۱۲/۱۰

سخنان رئيس‌جمهور در همايش ايران و آفريقا

۱۳۸۷/۱۲/۱۰

تاكيد ايران بر گسترش روابط با آفريقا

۱۳۸۷/۱۲/۱۰

بیانیه همایش فرصت‌های تجاری ایران و آفریقا

۱۳۸۷/۱۲/۱۰