مصاحبه - همایش > سید افقهی: آمریکا در پی تجزیه لیبی است

سید افقهی: آمریکا در پی تجزیه لیبی است

تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۱۱/۲۹

تحولات منطقه که از آن با نام بیداری اسلامی یاد می‌شود، دومین سال خود را پشت سر گذاشته و سومین بهار خود را در پیش دارد، این موضوع باعث شد تا در گفت‌وگو با کارشناسان حوزه، با نگاهی دقیق‌تر و موشکافانه‌تر به آنچه در این کشورها گذشته بپردازیم که حاصل آن مجموعه گفت‌وگوهایی با نام «منطقه؛ 2 سال پس از بیداری» است. در این بخش طی گفت‌وگویی با «سید هادی سید افقهی» کارشناس مسائل شمال آفریقا، به بررسی اوضاع «لیبی» پرداخته‌ایم که مشروح آن از نظر خوانندگان می‌گذرد.

لیبی چه ویژگی خاصی داشت که غرب به سرعت وارد میدان شد و تحولات این کشور را بدست گرفت؟ موردی که در دیگر کشورهای انقلابی به چشم نخورد.

لیبی با توجه به برخورداری از منابع سرشار نفت و گاز و معادن دیگر مس و سرب و به دلیل داشتن طولانی‌ترین مرز آبی در ساحل دریای مدیترانه که به طور 1955 کیلومتر است و قرار گرفتن این سواحل روبروی سواحل شمالی حوزه مدیترانه که کشورهای اروپایی هستند و از سوی دیگر به دلیل وضعیت جغرافیایی که همجوار الجزایر، تونس، مصر، سودان، چاد و نیجر است، یک موقعیت مهم ژئوپلتیک و سوق الجیشی داشته و دارای موقعیت اقتصادی قابل توجهی نیز است؛ بنابراین غربی‌ها از ابتدا نسبت به تحولات این کشور حساسیت زیادی نشان دادند. کشورهایی همچون ایتالیا، آلمان، ‌فرانسه، ‌انگلیس و همپیمانان سنتی لیبی از جمله روسیه و چین و بعضاً هند، جایگاه بسیار حساس و قابل توجهی را نسبت به این کشور داشته‌اند و به همین دلیل وقتی مردم لیبی از بنغازی تحرکات خود را شروع کردند، دیدیم که هم کشورهای اروپایی ابتدا محافظه کاری به خرج دادند و هم برخی از کشورهای عربی و اتحادیه عرب تا مدت‌ها نسبت به تحولات لیبی سکوت کردند.

اروپایی‌ها از آنجا که روابط حسنه‌ای با قذافی داشته و مشکلی زیادی با وی نداشتند، سرمایه‌گذاری کرده و نفت دریافت می‌کردند. لذا طبیعی بود که نسبت به تحولات این کشور و سرنگونی قذافی ناخشنود باشند.

کشورهای عربی از خوف این که نفس سرنگونی قذافی به عنوان ریزش دومینویی که شامل حال بن علی و بعد مبارک در مصر شد، به خودشان سرایت کند، لذا نفس‌هایشان در سینه حبس بود که ممکن است نوبت آنها نیز برسد اما وقتی دیدند قیام و اعتراضات فراگیرتر شد و روز به روز دامنه و گستره این قیام وسیع‌تر شد، تقریباً به مرز اطمینان و یقین رسیدند که قذافی رفتنی است.

قذافی در مقابل قیام‌ها برخورد خشنی داشت و قتل عام‌های بسیار فجیعی انجام داد و با توجه به ایجاد زمینه برای دخالت کشورهای بیگانه، اروپایی‌ها احساس کردند که باید وارد عمل شوند. استارت مداخله منطقه‌ای و بین‌المللی توسط اتحادیه عرب کلید خورد و طی 2 نشست، پرونده لیبی به شورای امنیت واگذار شد و شورای امنیت قطعنامه 1975 را صادر کرد.

مفاد قطعنامه شامل چه مواردی می‌شد؟

مفاد این قطعنامه به کشورهای ناتو اجازه می‌داد از پرواز جنگنده‌های قذافی به منظور بمباران و قتل عام مردم جلوگیری کنند، اما متاسفانه در عمل این را شاهد بودیم که ناتو دامنه ماموریت خود را بر اساس مصوبه شورای امنیت تعریف نکرد زیرا به دنبال یک هدف دیگر بود و مترصد بود که اگر نظام و رژیم قذافی سرنگون شود آنها بتوانند دست اندازی در تاسیسات نفتی و منابع این کشور را آغاز کنند. نیروهای ناتو عمدتاً از طریق جنگ هوایی وارد شدند و در مراحل آخر وقتی مطمئن شدند قذافی رفتنی است، نیروی زمینی محدود وارد کرده و درگیر نبرد شدند. این نبرد چند ماهی به بن بست رسید و پیش‌بینی‌های ناتو برای رسیدن به پیروزی مورد انتظار محقق نشد.

آمریکا و روسیه در این بین چه نقشی ایفا کردند؟

آمریکا در ابتدا دخالت نکرد، چرا که درگیر مسئله افغانستان و عراق بود و بر همین اساس فرانسه فرماندهی عملیات را به عهده گرفت و انگلیس و ایتالیا از آن حمایت کردند.

چینی‌ها و روس‌ها در این ماجرا فریب خوردند و برای اینکه منافع خود را پس از سرنگونی قذافی بر باد رفته نبینند با ماموریت ناتو برای بمباران لیبی موافقت کردند. هم برای نشان دادن همسویی خود با مردم لیبی و هم از خسارت‌هایی که ممکن است در سرمایه‌گذاری‌هایشان در بخش نفت ایجاد شود، جلوگیری کنند؛ به همین دلیل برخلاف بحران سوریه که طی آن 3 قطعنامه‌ وتو شد، اینجا روسیه و چین با ماموریت ناتو موافقت کردند. ناتو به بهانه تعقیب و سرکوب نیروهای قذافی به بسیاری از زیر ساخت‌های غیر نظامی لیبی حمله ور شد و خسارات سنگینی به مردم، تاسیسات، مراکز حیاتی و استراتژیک این کشور وارد کرده و افزون بر به دست گرفتن منابع نفت و گاز، یک بازار خوب برای بازسازی این کشور برای خود فراهم کردند.

وقتی آمریکا وارد عمل شد، فرایند سقوط رژیم قذافی شتاب جدی‌تری به خود گرفت و ناگهان ظهور نیروهای القاعده و گروه‌های اسلامی را دیدیم که تا آن زمان حضور جدی نداشتند. هم از داخل لیبی نیروهای مسلح بودند و هم القاعده از خارج از لیبی نیروهای خود را برای سقوط قذافی گسیل داشت که این ورود قطعاً بدون هماهنگی آمریکا و قطر و امارات نمی‌توانست باشد.

اوضاع لیبی پس از سرنگونی قذافی چگونه پیش رفت؟


رژیم قذافی سرنگون شد و برای مدیریت بحران، یک شورای انتقالی با مسئولیت «مصطفی عبدالجلیل» شکل گرفت. حدود 9 ماه پیش انتخابات کنگره ملی لیبی برگزار شد که مردم مشارکت قابل قبولی در آن داشتند. مردم زیادی با گرایشات سکولار، اسلامی و مستقل شرکت کردند و از مجموع کل جمعیت 7 میلیونی لیبی، 3.5 میلیون نفر حضور داشتند.

برنده اول انتخابات کنگره، جریان ملی به رهبری «محمود جبریل» بود که گرایش سکولار داشت و رتبه دوم را حزب عدالت و توسعه اخوان المسلمین به رهبری «محمد صوان» کسب کرد.

کنگره ملی لیبی که تشکیل شد، شورای انتقالی منحل شد و عبدالجلیل ریاست شورا را به «بن مقریف» رهبر کنگره ملی تحویل داد.

این شورا در حال حاضر 3 ماموریت بر عهده دارد؛ اول، انتخابات برای تشکیل حکومت موقت و تشکیل دولت، دوم، تدوین قانون اساسی و سوم تدوین قانون انتخابات و انتخابات پارلمانی. الان در لیبی دولت رسمی و کنگره ملی موقت داریم و انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی فراروی مردم لیبی است. امروز مردم لیبی دومین سالگرد انقلاب خود را تجربه خواهند کرد.

کشته شدن دیکتاتور لیبی، تشکیل شورای انتقالی لیبی در ابتدای کار و واگذاری مدیریت کشور به کنگره لیبی با انتخاب مردم و تا حدودی ساماندهی نیروهای مسلح از جمله دستاوردهای انقلاب مردم لیبی بود.

وضعیت امنیتی و اقتصادی چگونه است؟


نگرانی‌هایی برای اروپایی‌ها وجود دارد که امتداد نگرانی آمریکاست. حادثه کشته شدن سفیر آمریکا در کنسولگری بنغازی با سه مقام سازمان سیا برای آمریکا شوک بود و تصور آن را هم نمی‌کردند.

بهانه و فضای تهاجم، اعتراض به فیلم موهن پیامبر(ص) بود، ولی گروه‌های مسلحی که از حضور و نقش آفرینی آمریکا در کشورشان خشنود نبودند و در جاهای دیگر از جمله پاکستان و افغانستان درگیر بوده و بعضاً ضربات سختی از آمریکا خورده و دچار تلفات زیادی شدند، امروز شاید انتقام آن کشتار را در بنغازی گرفتند.

بعد از آن شوک همواره این ترس از سوی آمریکا وجود داشت که مبادا نیروهای تندرو در لیبی و سایر کشورهای انقلابی به قدرت برسند که این موضوع باعث تغییر رویکرد این کشور در منطقه شد. به همین دلیل دست به مهندسی تحولات زدند که حاصل آن روی کار آمدن یک جریان سکولار در لیبی است و اخوان در رتبه دوم قرار گرفت. آمریکا و غرب برخلاف 3 یا 4 کشوری که در آن تحولات رخ داده اجازه نمی‌دهند که با روی کار آمدن جریانات تندرو در لیبی مصالح و منافع آنها به خطر افتد، زیرا در لیبی بحث نفت و انرژی است که در این خصوص با کسی تعارف ندارند.

مصداقی در این خصوص ذکر کنید.


شخصیت محمود جبریل یک شخصیت مرموز است و جبریل استاد علوم سیاسی سیف الاسلام قذافی بوده و حتی مشاور قذافی نیز بوده است، اما بنا به دلایلی از وی جدا می‌شود و در جبهه اپوزیسیون قرار می‌گیرد و امروز اکثریت کنگره را در دست دارد.

با وجود گذشت 2 سال از انقلاب لیبی، این کشور هنوز روی آرامش را به خود ندیده است. چرا؟

 2 مسئله مهم در آسایش و آرامش ملت‌ها تعیین‌ کننده است. عامل اول اقتصادی است و از دید جغرافیای اقتصادی، لیبی رتبه اول را در منطقه شمال آفریقا دارد. با این جایگاه باید دید که وضعیت لیبی الان چگونه است. متاسفانه علی‌رغم تشکیل دولت مرکزی، لیبی هنوز روی آرامش به خود ندیده است. دولت وجود دارد اما قدرت مانور و فاعلیت دولت چه در زمانی که در دست شورای انتقالی لیبی بود و چه الان که کنگره ملی تشکیل شده، اشراف تام و تمامی بر مناطق لیبی بویژه مرزها که دیوارهای حفاظتی هر کشور است، وجود ندارد. هر چه این مرزها مستحکم‌تر باشد، ضریب امنیت بالاتر می‌رود.

امروز بیش از آنکه لیبی از همسایگان خود احساس خطر کند، این کشور برای همسایگانش کانون خطر شده، چراکه وقتی رژیم فروپاشید انبارهای سلاح به دست مردم افتاد. باید بررسی شود که چرا هنوز سلاح دست مردم است و چرا گروه‌های مسلح کنترل نمی‌شود.

سلاح از داخل لیبی وارد کشورهای اطراف شد که یکی از میوه‌های تلخ این غارت سلاح از سوی القاعده و سلفی‌ها، بحران کشور «مالی» است. القاعده از طریق سلاح‌های مسروقه در لیبی، به مالی رسیده و در این کشور امارت اسلامی اعلام کرد که باعث واکنش غرب شد و بهانه‌ای برای حضور فرانسه در این منطقه فراهم کرد. بنابر این از نظر امنیتی شاهد عدم آرامش و استقرار و عدم گسترش چتر امنیتی بر لیبی هستیم. تجار سلاح هم با توجه به غارت انواع سلاح‌های سنگین، نیمه‌ سنگین و سبک به تجارت سلاح در منطقه پرداخته‌اند که این سلاح‌ها به کشورهای همجوار نیز منتقل می‌شود.

گروه‌های مسلح در لیبی چه وضعیتی دارند؟

یکی از گروه‌های مهم مسلح لیبی به نام «انصار الشریعه» است که متهم به کشتن سفیر آمریکا در لیبی می‌باشد. این گروه تلاش می‌کند که در سه منطقه لیبی اعلام امارت اسلامی کند، درنه، البیضاء و بنغازی، این گروه اصلی‌ترین گروه القاعده است.

یک گروه مسلح دیگر به نام گروه «گردان‌های شهدای ابوسلیم» است که در منطقه درنه متمرکزند و رابطه خویشاوندی و هم‌اندیشی ایدئولوژیکی با القاعده دارند، ولی عضو رسمی این جریان نیستند.

گروه دیگری است به نام «گردان‌های راف‌الله» که در مناطق طبرق، درنه، البیضاء و اجدابیا هستند و تفکرات سلفی جهادی دارند. آنها ارتباط مستقیم با القاعده ندارند و وابسته به عربستان سعودی‌اند.

گردان‌های «17 فوریه» که در منطقه شرق بنغازی متمرکزند. دارای تفکرات جهادی بوده و به لحاظ اعتقادی نزدیک به اخوان‌المسلمین هستند.

گردان «الجماعة الاسلامیة المقاتله» که جزو بومی‌ترین گروه‌های مسلح هستند که فعالیت مشخص زیرزمینی داشته و در شرق مستقرند و در انتخابات نیز شرکت کردند.

گروه‌های پراکنده سلفی که نام خاصی ندارند، زیر چتر مقاومتند و در منطقه غرب لیبی از جمله مصراته، طرابلس، زاویه و زلیتن مستقر هستند.

این پراکنش جغرافیای نظامی گروه‌های جنگجوست که شاخصه چالش برانگیز امنیتی برای لیبی است.

آن ها فرماندهی واحد ندارند، دعوت به بدنه ارتش، نیروی انتظامی و سازمان‌های امنیتی شدند، اما زیر بار نرفتند که این موضوع خطرناک است و می‌تواند مقدمه‌ای برای تجزیه لیبی باشد.ظاهراً علاوه بر خطر گروه‌های جهادی، برخی مناطق نیز به دنبال جدایی هستند؟

 بله، در کنار این مسئله با جریان جدایی طلبان مواجه هستیم.

اقلیم «برقه»‌ در همان روزهای اولیه سرنگونی حکومت قذافی با استناد به قانون «ادریسه سنوسی» که پادشاه لیبی بود و توسط قذافی سرنگون شد، خواهان خود مختاری هستند. در این قانون به لحاظ تقسیمات جغرافیایی، لیبی به 3 اقلیم تقسیم شده که زنتان، برقه و طرابلس هستند.

این خود مختاری مقدمه تجزیه لیبی بود که لیبی شرق به پایتختی بنغازی و لیبی غرب به پایتختی طرابلس را شکل می‌داد، گرچه هنوز بسیاری از شخصیت‌های ملی و مذهبی، عشایر و دولتمردان، اساتید دانشگاه‌ها و بسیاری از مردم لیبی به شدت با این فرایند مخالفند.

این موضوع به سود آمریکایی‌هاست و آمریکا با تهییج ساکنان این مناطق به دنبال تجزیه این منطقه هستند.

چرا؟

منطقه شمال آفریقا مملو از منابع معدنی و زیرزمینی از جمله نفت، گاز، طلا، اورانیوم و سرب و روی است. به همین دلیل غرب در پی تجزیه لیبی و برخی دیگر کشورهای این منطقه است تا راحت‌تر به این منابع دسترسی یابد.آینده لیبی را چطور ارزیابی می‌کنید؟


وضع لیبی بشارت دهنده نیست، یعنی نه دولت قوی دارد و نه اقتصاد خوب. کشوری که زمانی 16 میلیارد دلار درآمد نفتی داشت حتی دارای یک بیمارستان مناسب نیست و مردم این کشور برای درمان به تونس، مصر و الجزایر می‌روند.

لیبی روزی یک میلیون و هشتصد هزار بشکه نفت تولید می‌کرد که یک و نیم میلیون آن صادر و 300 هزار بشکه برای تولید داخلی صرف می‌شد، اما پول صادرات نفتی در کشور سرمایه‌گذاری نمی‌شد.

«مصطفی عبدالجلیل» طی نامه‌ای محرمانه به «عمر البشیر» رئیس جمهور سودان می‌نویسد که تمام زیرساخت‌های این کشور توسط ناتو از بین رفته و لیبی در تمامی زمینه‌ها نیازمند است.

ناتو برای مردم لیبی چیزی نگذاشت و امروز کارشناسان ناتو، سیا و سایر سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی کشورهای عربی در لیبی فتنه انگیزی می‌کنند. درگیری‌های طایفه‌ای، سیاسی و قومی و امنیتی در این کشور وجود دارد.

وضع لیبی خوشایند نیست، اما امید است که مردم این کشور به تدریج متوجه توطئه‌های آمریکا و نیت غرب در ورود به لیبی شوند.

حکومت برای فائق آمدن بر این مشکلات چه اقداماتی را باید در دستور کار قرار دهد؟

مسئله ساماندهی نیروهای مسلح یکی از اولویت‌های حکومت آینده لیبی است، رونق اقتصاد و راه‌اندازی مجدد صادرات نفت و همچنین کنترل مرزها برای جلوگیری از انتقال تروریسم به منطقه از جمله چالش‌ها و اولویت‌های مهم دولت این کشور است.

موضوع امام موسی صدر یکی از موارد مهم در تحولات لیبی بود که از سوی ایران و لبنان دنبال می‌شد، این پرونده به کجا رسیده است؟

مسئله امام موسی صدر با مرگ مشکوک قذافی مبهم مانده است. سیف‌ الاسلام فرزند قذافی از سرنوشت امام موسی صدر اطلاع دارد، اما سوال مهم این است که چه کسی مانع بازخوانی و بازگشایی پرونده امام موسی صدر است که این سؤال بزرگ مردم لبنان و ایران است.

با توجه به تسلط آمریکا و ناتو بر اوضاع فعلی لیبی و ضعف حکومت، تصور می‌کنم که آمریکایی‌ها از سرنوشت امام موسی صدر اطلاع دارند اما قصد دارند تا این قضیه را به ابزاری برای امتیاز گرفتن از ایران و حزب‌الله تبدیل کنند و شاید بخواهند وی را با «ران آراد» خلبان مفقود اسرائیلی مبادله کنند.

در این راستا شاهد بوده‌ایم که هر هیئتی از ایران و لبنان به این کشور سفر کرده، دست خالی بازگشته‌اند چرا که آمریکا اجازه چنین کاری را به آنها نمی‌دهد.

منبع: خبرگزاری فارس

  فرستادن مقاله
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

اربعین شهدای نیجریه در تهران

۱۳۹۴/۱۰/۳۰

بیست ونهمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی

۱۳۹۴/۱۰/۱۲

گفتگو با شاهد عینی حادثه حسینیه بقیه الله نیجریه

۱۳۹۴/۹/۳۰

به خاطر سفرم به ایران، یکی از نزدیکانم را دستگیر کردند

۱۳۹۴/۸/۱۲

برگزاری راهپیمایی "غرامت" درلندن به مناسبت سالگرد لغو برده داری در انگلستان

۱۳۹۴/۵/۱۱

پیشنهاد الجزایر برای میزبانی جشنواره فیلم دمشق

۱۳۹۴/۳/۳۱

آمادگی کشورمان برای برگزاری هفته فرهنگی ایران در الجزایر

۱۳۹۴/۳/۲۴

دکتر امیربهرام عرب احمدی: مخالفت با آموزش نوین رویه اصلی بوکوحرام است

۱۳۹۴/۳/۲۰

برگزاری مراسم بیست و ششمین سالگرد ارتحال امام (ره) در تانزانیا

۱۳۹۴/۳/۱۸

مراسم روز آفریقا در تهران

۱۳۹۴/۳/۵

چهل و هشتمین نمایشگاه بین المللی الجزایر

۱۳۹۴/۲/۱۹

سفیر الجزایر: اعتمادی به تبلیغات منفی مطبوعات غربی علیه ایران ندارم

۱۳۹۴/۲/۱۹

ماشین‌های ایران خودرو به زودی وارد تونس می‌شوند

۱۳۹۴/۲/۱۶

برگزاری همایش مقابله با جریان‌های تکفیری در آفریقا

۱۳۹۴/۲/۱۶

مرگ بر آل سعود در نیجریه طنین‌انداز شد

۱۳۹۴/۲/۸

تشکيل ائتلاف مخالفان تجاوز عربستان به يمن در تونس

۱۳۹۴/۲/۲

برگزاری نشست مشترک الازهر، شیعیان و صوفیه مصر

۱۳۹۳/۱۲/۱۲

واکنش محمد البرادعي به تحولات مصر

۱۳۹۳/۱۱/۷

مصاحبه با مجتبی امانی و سید هادی سیدافقهی

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

برگزاري جشن مولودالنبي (ص) در تانزانيا

۱۳۹۳/۱۰/۲۰

آيين بزرگداشت هفته وحدت در نيجريه برگزار شد

۱۳۹۳/۱۰/۲۰

مراسم ذکر و اهدای جوایز گروه‌های قرآنی سنگال برگزار شد

۱۳۹۳/۱۰/۲۰

حسنین هیکل: سیسی باید بر علیه خودش قیام کند

۱۳۹۳/۹/۲۵

از سرگیری روابط تهران و قاهره امری ضروری است

۱۳۹۳/۶/۱۶

عربستان دلیل اصلی تعطیلی رایزنی فرهنگی ایران در سودان

۱۳۹۳/۶/۱۵

فهمی هويدی: در كربلای زمان ما خون بر شمشير پيروز شد

۱۳۹۳/۴/۳۱

جعفر قنادباشی- آمریکا و اهداف آفریقایی

۱۳۹۳/۴/۳

پیروزی‌ها و موفقیت‌های ایران مرهون قیام امام خمینی(ره) است

۱۳۹۳/۳/۱۱

اندیشکده آمریکایی: انتخابات مصر و پیروزی السیسی

۱۳۹۳/۳/۶

جعفر قناد باشی: انتخابات ریاست جمهوری در مصر

۱۳۹۳/۲/۲۹

«صباحی» برای چالش‌های موجود راهکارهایی منطقی ارائه داده است

۱۳۹۳/۲/۲

مردم مصر چالش‌های بزرگ‌تر و سخت‌تر از مرحله کنونی پیش رو دارند

۱۳۹۳/۱/۱۰

نامزدی «السیسی» در انتخابات آینده مصر در میان چالش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی

۱۳۹۲/۱۰/۳۰

ریشه‌های درگیری سودان جنوبی

۱۳۹۲/۱۰/۷

حمایت کری از کودتای مصر ثابت کننده سیاست آمریکا برای ناکام گذاشتن بهار عربی بود

۱۳۹۲/۹/۶

لیبی دچار یک جنگ بدون خداحافظی شده است

۱۳۹۲/۸/۲۷

قدرت اسلامگراها در دانشگاه‌ها بیشتر است

۱۳۹۲/۸/۲۰

اخوان المسلمین خواهان رساندن پیام‌های خود به طرف‌های بین‌المللی است

۱۳۹۲/۸/۱۴

همه اهداف آمریکا از حضور در آفریقا

۱۳۹۲/۷/۲۹

حمله به سوریه بازتاب‌های وخیم و سنگینی بر امنیت رژیم صهیونیستی دارد

۱۳۹۲/۶/۹

كداميك زودتر تسليم مي‌شود؛ ارتش يا اخوان‌المسلمين؟

۱۳۹۲/۵/۲۷

دروغ مي‌گويند كه مرسي با تكفيري‌ها بود

۱۳۹۲/۵/۲۲

تنها راه گفت‌وگو، برگرداندن مرسي و برگزاري انتخابات است

۱۳۹۲/۵/۱۵

قاهره، سيگنال‌هايي براي رابطه با ايران داده است

۱۳۹۲/۵/۷

اخوان المسلمين عامل تضعيف خود بود

۱۳۹۲/۵/۲

تحولات "مصر" به کدام سمت می‌رود؟

۱۳۹۲/۴/۲۳

مرسی به جای مصر، به فکر اخوان بود

۱۳۹۲/۴/۱۶

روابط ایران و مصر در مرحله انتقالی است

۱۳۹۲/۲/۲۴

کمک‌های مالی قطر و خواب‌های پریشانی که برای مصر و تونس دیده است

۱۳۹۲/۲/۱۰

دستوری درباره توقف همکاری گردشگری با ایران صادر نشده

۱۳۹۲/۱/۲۴

تلاش برای راه‌اندازی انقلاب معکوس در مصر

۱۳۹۲/۱/۲۰

تجمع محدود برای مقابله با گسترش روابط ایران و مصر طراحی شده بود

۱۳۹۲/۱/۱۷

درخواست بازگشت نظامیان به قدرت ارزش پاسخ ندارد

۱۳۹۱/۱۲/۲۷

مصر در صورت تخلف اسرائیل از معاهده «کمپ دیوید» در آن بازنگری خواهد کرد

۱۳۹۱/۱۲/۲۳

ایده براندازی مرسی سادگی است

۱۳۹۱/۱۲/۱۳

سید افقهی: آمریکا در پی تجزیه لیبی است

۱۳۹۱/۱۱/۲۹

۲پیش فرض درباره همه‌پرسی قانون اساسی

۱۳۹۱/۹/۲۵

دلایل صدور بیانیه قانون اساسی توسط مرسی

۱۳۹۱/۹/۱۸

مصري ها اجازه استقرار رژيم استبدادي به مرسي نمي دهند

۱۳۹۱/۹/۸

جهان عرب درباره سوریه موضع واحدی ندارد

۱۳۹۱/۸/۲۲

مردم مصر از عدم تحقق اهداف انقلاب خشمگین هستند

۱۳۹۱/۸/۲۰

بی‌ثباتی در سودان تهدید علیه مصر است

۱۳۹۱/۸/۱۵

مصر از ایران علیه رژیم صهیونیستی حمایت کند

۱۳۹۱/۸/۸

روابط قاهره و تهران منافع دو کشور را تامین می‌کند

۱۳۹۱/۸/۳

حزب‌التجدید خواهان اصلاحات به دور از باورهای القاعده‌ای است

۱۳۹۱/۷/۲۵

تهدیدات تل‌آویو طبل توخالی است

۱۳۹۱/۷/۲۳

مصر به شراکت راهبردی با آمریکا پایان دهد

۱۳۹۱/۷/۱۶

اقتصاد مصر پس از انقلاب شاهد تغییر و تحولات اساسی خواهد بود

۱۳۹۱/۷/۸

افتتاح سفارت ايران در مصر را به دولت مرسي واگذار مي كنيم

۱۳۹۱/۵/۲

آینده نفوذ سلفی ها در مصر

۱۳۹۱/۴/۲۷

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران;حتما اسلامگرایان در عرصه سیاسی آینده ليبي حضور فعالی خواهند داشت

۱۳۹۱/۴/۲۵

ذهن و زبان مرسي به رئيس جمهور ايران نزديك است

۱۳۹۱/۴/۱۸

برهم خوردن موازنه قدرت در منطقه علت نگرانی‌ها از همگرایی ایران و مصر

۱۳۹۱/۴/۱۱

رئيس جمهور مصر:نگفتم به عربستان مي‌روم

۱۳۹۱/۴/۵

مصري‌ها به آرمان‌هاي خود مي‌رسند

۱۳۹۱/۳/۲۴

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران; اخوان‌المسلمين توان خود را در مقابله با میراث رژیم قبل ثابت كند

۱۳۹۱/۳/۲۰

مبارک به اتهام خیانت بزرگ به مصر باید دوباره محاکمه شود

۱۳۹۱/۳/۱۶

تعدد نامزدها مانع از پیروزی قاطع نامزد‌های اسلامگرا در دور اول انتخابات مصرشد

۱۳۹۱/۳/۱۰

مصر اسلامي پس از مصر فرعوني

۱۳۹۱/۳/۳

دست دردسرساز غرب در قاره سياه

۱۳۹۱/۲/۲۳

قطع صادرات گاز نتیجه طبیعی انقلاب مردم مصر

۱۳۹۱/۲/۱۸

پژوهشگر تونسي: غرب از انديشه متعالي ايرانيان هراس دارد

۱۳۹۱/۲/۱۲

اولین جشنواره فرهنگی هنری بیداری اسلامی

۱۳۹۱/۲/۳

تلاش برای بازتولید رژیم مبارک

۱۳۹۱/۱/۲۷

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران; ؛پس از سقوط نظام‌های دیکتاتوری، مردم دچار بحران رهبری شده‌اند

۱۳۹۱/۱/۶

مانعی برای رابطه استراتژیک با ایران نداریم

۱۳۹۰/۱۲/۲۲

مصاحبه خبرگزاری دیپلماسی ایرانی با کارشناس موسسه آفران؛واد در تندباد

۱۳۹۰/۱۲/۲۱

اخوان المسلمین کرسی قذافی را تصاحب می‌کند

۱۳۹۰/۱۲/۱۶

طرح معرفی رئیس جمهور توافقی توطئه و ایده‌ای اخوانی است

۱۳۹۰/۱۲/۱۵

آمریکا باید نظام حسنی مبارک را که مقابلش خم می‌شد فراموش کند

۱۳۹۰/۱۲/۹

ايمن نور: توافق بر سر يك رئيس جمهور انتخابي غيرقابل قبول است

۱۳۹۰/۱۲/۸

عضو مجلس ملت مصر :اصلاحات واقعي زماني تحقق مي‌يابد كه اثري از رژيم مبارك به چشم نخورد

۱۳۹۰/۱۲/۷

گفت‌وگوي فارس با مجري زن تلويزيون مصر كه نامزد انتخابات شد

۱۳۹۰/۱۲/۶

اخوان المسلمون از تشکیل «مقاومت اسلامی» ضدصهیونیسم حمایت می‌کند

۱۳۹۰/۱۲/۲

ليبي، آينده مبهم و راه طولاني دمكراسي

۱۳۹۰/۱۲/۱

شورای نظامی مصر هیچ اصلاحاتی انجام نداده است

۱۳۹۰/۱۱/۳۰

بقایای رژیم مبارک مانع عادی‌سازی روابط تهران قاهره هستند

۱۳۹۰/۱۱/۲۵

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛«شوراي نظامي هيچ راهي جز تسليم قدرت به غيرنظاميان ندارد»

۱۳۹۰/۱۱/۲۴

الزغلامي :بيداري اسلامي عامل زوال ديكتاتوري ها

۱۳۹۰/۱۱/۱۷

نائب رئيس حزب "مصر القومي" : مجلس مصر هيئتي را براي گفت‌وگو به ايران اعزام مي‌كند

۱۳۹۰/۱۱/۱۶

وزير كار مصر در گفت‌وگو با فارس: مصر هرگز سرسپرده آمريكا و غرب نخواهد بود

۱۳۹۰/۱۱/۱۵

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛نتايج انتخابات پارلماني مصر نشانگر محبوبيت مردمي احزاب اسلامگراست

۱۳۹۰/۱۱/۱۰

پیروزی خود را به ملت مصر اهدا می کنیم

۱۳۹۰/۱۱/۸

تركيه مدل مصر نيست

۱۳۹۰/۱۱/۵

حل مسالمت آمیز حوادث انتخابات، مردم سالاری ایران را الگوی منطقه قرار داد

۱۳۹۰/۱۰/۲۷

رهبر سابق جماعت اخوان‌المسلمون: کمپ‌ديويد به همه‌پرسي گذاشته مي‌شود

۱۳۹۰/۱۰/۲۱

حورا صدربراي آزادي امام موسي صدر به ليبي مي‌رويم

۱۳۹۰/۱۰/۲۰

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران: مصري‌ها نگران ظهور يک ديکتاتوري جديد هستند

۱۳۹۰/۱۰/۱۷

جوانان مصري سرخورده از انقلاب

۱۳۹۰/۱۰/۴

دلايل اقبال گسترده مردم مصر به اسلام گراها در انتخابات پارلماني

۱۳۹۰/۱۰/۳

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛ آينده تونس بيش از هر چيز به عملکرد اسلامگرايان در دوره موقت بستگي دارد

۱۳۹۰/۹/۲۶

نفوذ رژیم صهیونیستی در سودان جنوبي

۱۳۹۰/۹/۲۰

عدالت و توسعه ترك ها الگوي اخواني ها

۱۳۹۰/۹/۱۹

وهابیت در زیمبابوه تضعیف شده است

۱۳۹۰/۹/۸

گفتگوی سایت دیپلماسی ایرانی با کارشناس موسسه آفران؛ ثبات سیاسی در تونس به «النهضة» بستگی دارد

۱۳۹۰/۹/۵

لیبی و آینده ای مبهم

۱۳۹۰/۹/۲

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛حاکمان نظامي مصر هنوز ميراث‌خوار دوره مبارک هستند

۱۳۹۰/۸/۸

جامعه جهاني سومالي را فراموش كرده است

۱۳۹۰/۸/۴

ناآرامی‌های جدید در مصر : دلایل و پیامدها

۱۳۹۰/۷/۲۵

آينده نامشخص روابط سوريه و ليبي

۱۳۹۰/۷/۲۰

حوادث مصر توطئه‌ای آمریکایی‌-‌صهیونیستی است

۱۳۹۰/۷/۱۹

حذف بدنه انقلاب از انتخابات تونس؟!

۱۳۹۰/۷/۱۷

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛ سوء استفاده انگلیس از لیبی

۱۳۹۰/۷/۱۳

ناتو در لیبی از حد گذشت

۱۳۹۰/۷/۹

گفتگوی سایت دیپلماسی ایرانی با کارشناس موسسه آفران؛ سودان نیازمند توجه بیشتر دستگاه دیپلماسی است

۱۳۹۰/۷/۶

اندیشه‌های امام(ره) قابل استفاده تمام مردم است

۱۳۹۰/۶/۲۷

گفتگو با دادستان نظامي رژيم قذافي

۱۳۹۰/۶/۲۶

از بین رفتن موانع رابطه حزب‌الله و الازهر

۱۳۹۰/۶/۲۲

توافق پشت پرده‌اي براي دستگير نكردن قدافي وجود ندارد

۱۳۹۰/۶/۱۲

گفتگوی سایت دیپلماسی ایرانی با کارشناس موسسه آفران؛ راه دشوار شورای انتقالی لیبی

۱۳۹۰/۶/۱۲

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛ لیبی پس از سقوط طرابلس

۱۳۹۰/۶/۸

قذافی را چه کسی سرنگون کرد؟

۱۳۹۰/۶/۶

سرنوشت عراق در انتظار ليبي

۱۳۹۰/۶/۶

سومالی تاوان سیاست‏های آمریکا را می‎پردازد

۱۳۹۰/۶/۶

قذافي امام موسي صدر را كشته است

۱۳۹۰/۶/۵

غرب برای پولهای قذافی دندان تیز کرده است

۱۳۹۰/۶/۳

دلایل پشت پرده تغییر معادلات جنگ به نفع مخالفان قذافی

۱۳۹۰/۵/۳۰

قذافی طرابلس را تسلیم نمی‌کند

۱۳۹۰/۵/۲۴

غرب در پی مصادره انقلاب مصر و‌ ممانعت از تشكيل حكومت اسلامی است

۱۳۹۰/۵/۲۳

سریال موهن تلاشی برای بازنویسی تاریخ اسلامی بر اساس اعتقادات قرضاوی است

۱۳۹۰/۵/۲۳

قدرت نمايي اسلام گرايان در مصر

۱۳۹۰/۵/۲۳

گفتگو با نمایند‌ه‌ی برنامه جهانی غذا در ایران

۱۳۹۰/۵/۲۳

احتمال دخالت آمريكا در انتخابات آينده رياست جمهوري مصر

۱۳۹۰/۵/۲۲

ترس از فاش‌شدن اسرار؛ علت سكوت سران عرب در برابر محاكمه «مبارك»

۱۳۹۰/۵/۲۲

احتمال ترور مبارك وجود دارد

۱۳۹۰/۵/۱۷

حفظ انقلاب، در گرو پاكسازی ارتش از هواداران آمريكا

۱۳۹۰/۵/۱۷

درباره يك دروغ؛ گفتگو با حجت الاسلام خسروشاهی

۱۳۹۰/۵/۱۶

لیبی و ماموریت‌های نانوشته ناتو

۱۳۹۰/۵/۱۶

تحولات اخير منطقه عربي - اسلامي، درست برخلاف طرح و برنامه آمريكايي - صهيونيستي موسوم به «خاورميانه جديد» است

۱۳۹۰/۵/۱۵

علت اهمال غربي‌ها در قبال مردم قحطي زده سومالي

۱۳۹۰/۵/۱۵

گفتگو با «احمد هلال»، تحليلگر، پژوهشگر و نويسنده شيعی مصر

۱۳۹۰/۵/۱۲

دشمنی ادامه دار آمریكا با سودان

۱۳۹۰/۵/۱۲

قذافي دير يا زود سرنگون خواهد شد

۱۳۹۰/۵/۱۲

گفتگو با حمدین صباحی نامزد احتمالی انتخابات ریاست جمهوری

۱۳۹۰/۵/۱۲

تغيير سياست غرب در ليبي؛ استراتژي از توان انداختن دو طرف درگير

۱۳۹۰/۵/۱۱

محاكمه مبارك مسائل بسياري را درباره غربي‌ها برملا مي‌كند

۱۳۹۰/۵/۱۱

ائتلاف عربستان‌ و ‌آمريكا براي مصادره انقلاب مصر با محور وهابيت

۱۳۹۰/۵/۱۱

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران

۱۳۹۰/۵/۱۱

گذشته، حال و آینده خیزش های اسلامی

۱۳۹۰/۵/۱۰

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران

۱۳۹۰/۵/۹

روایت رفیق دوست از سفر به لیبی در دوره جنگ

۱۳۹۰/۵/۸

نظام بین الملل و تحولات منطقه

۱۳۹۰/۵/۵

گفتگو با سخنگوی وزارت امور خارجه

۱۳۹۰/۵/۵

تحولات جهان عرب، از دمشق تا رباط

۱۳۹۰/۵/۵

نقد کتاب تاريخ جمعيت اخوان المسلمين از آغاز تا امروز

۱۳۹۰/۵/۴

تفاوت‌های انقلاب اسلامی ایران با قیام‌های منطقه

۱۳۹۰/۵/۴

براي آغاز گفتگوها بايد بمبارانها متوقف شود

۱۳۹۰/۵/۳

گفتگو با عضو شورای انتقالی لیبی

۱۳۹۰/۵/۳

مصاحبه با "نبیل عربی" وزیر سابق خارجه مصر

۱۳۹۰/۵/۳

بايد قطع رابطه با قذافي را در دستور کار قرار دهيم

۱۳۹۰/۴/۲۹

غرب سناریوهای لیبی بعد از قذافی را بررسی می‌کند

۱۳۹۰/۴/۲۹

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران

۱۳۹۰/۴/۲۸

گفتگو با حسن نافعه، تحلیلگر برجسته مصری

۱۳۹۰/۴/۲۷

سودان جنوبی، ریشه‌‌ها و پیامدهای جدایی

۱۳۹۰/۴/۲۲

ناتو در لیبی کوتاهی می کند

۱۳۹۰/۴/۲۰

مصاحبه با مدير مركز مطالعات فلسطيني در قاهره

۱۳۹۰/۴/۱۸

سناریوی اشغال در حال اجراست

۱۳۹۰/۴/۱۸

غرب در لیبی اهمال می‌کند

۱۳۹۰/۴/۱۶

مواضع گروه های اسلامی در خاورمیانه

۱۳۹۰/۴/۱۶

موضع گیری های اخیر اخوان المسلمین

۱۳۹۰/۴/۱۶

اولین گفتگوی دبیرکل جدید اتحادیه عرب

۱۳۹۰/۴/۱۵

علت عدم سقوط قذافي از زبان معارض ليبي

۱۳۹۰/۴/۱۵

آخرین گفتگو با سفیر سودان در تهران

۱۳۹۰/۴/۱۳

فقدان رهبری، دغدغه فردای لیبی

۱۳۹۰/۴/۱۳

 هدف غرب تجزیه لیبی به دو کشور کوچک است

۱۳۹۰/۴/۱۲

سه سناریو برای لیبی

۱۳۹۰/۴/۱۱

 میانجیگری در باتلاق لیبی

۱۳۹۰/۴/۱۱

 برقراري رابطه با مصر قبل از تشكيل حكومت ملي خلاف مصلحت است

۱۳۹۰/۴/۱۱

شانس مصر برای ریاست سازمان کنفرانس اسلامی

۱۳۹۰/۴/۸

جهان، چشم به راه لیبی بدون قذافی

۱۳۹۰/۴/۸

ناتواني اتحاديه عرب در حل بحران ليبي

۱۳۹۰/۴/۸

گفتگو با عمرو موسی

۱۳۹۰/۴/۷

آخرین مصاحبه شیخ القرای مصر

۱۳۹۰/۴/۶

تقيه سياسی وزير خارجه جديد مصر

۱۳۹۰/۴/۲

گفتگوی محمد حسنین هیکل با الجزیره

۱۳۹۰/۴/۱

ترکيه بهترين الگو برای تونس؟

۱۳۹۰/۴/۱

آمریکا خاورمیانه با ثبات را بیشتر دوست دارد

۱۳۹۰/۴/۱

ناگفته های 65 روز اسارت

۱۳۹۰/۴/۱

نشست خبري سفير سودان در موزه هنر انقلاب

۱۳۹۰/۳/۲۹

گفتگو با عبدالمنعم ابوالفتوح

۱۳۹۰/۳/۲۵

گفتگو با دبيركل حزب اسلامي تونس

۱۳۹۰/۳/۲۲

قذافی راه فراری ندارد

۱۳۹۰/۳/۲۲

همه چیز درباره تحولات منطقه

۱۳۹۰/۳/۲۲

بازنگري احتمالي در توافقنامه صدور گاز مصر به اسرائيل

۱۳۹۰/۳/۲۱

مصاحبه شبکه فرانس 24 با عمرو موسی

۱۳۹۰/۳/۲۱

لیبی پس از قذافی

۱۳۹۰/۳/۲۱

مصر، فلسطین را به ایران ترجیح می‌دهد

۱۳۹۰/۳/۱۷

بازگشایی گذرگاه رفح، تن دادن به خواست مردم است

۱۳۹۰/۳/۱۷

خواسته‌هاي جوانان انقلابي و دورنماي روند انقلاب‌هاي اسلامي

۱۳۹۰/۳/۱۷

بیداری اسلامی یا امریکایی؟

۱۳۹۰/۳/۱۰

اتحاد مثلث مصر، ایران و ترکیه

۱۳۹۰/۳/۱۰

تهران عمق استراتژيك قاهره است

۱۳۹۰/۳/۱۰

از خواسته تا تحقق: چشم‌انداز روابط جدید ایران و مصر

۱۳۹۰/۳/۹

گفتگو با عبدالرحمان یوسف قرضاوی

۱۳۹۰/۳/۹

رابطه با ايران براي مصر بسيار مهم است

۱۳۹۰/۳/۸

ابعاد حقوقي جنايات قذافي و صلاحيت ديوان كيفري بين‌المللي

۱۳۹۰/۳/۸

ابیی هرگز متعلق به جنوب سودان نبوده است

۱۳۹۰/۳/۷

اهداف پشت‌پرده كمك‌هاي مالي آمريكا به مصر

۱۳۹۰/۳/۵

سرنگونی حسنی مبارک راه فلسطینیان را گشوده است

۱۳۹۰/۳/۳

گفتگو با عضو سابق MI6

۱۳۹۰/۳/۳

سیاست اوباما در لیبی زیرکانه بود؟

۱۳۹۰/۳/۲

بررسی 30 سال روابط ایران و آفریقا

۱۳۹۰/۳/۲

امریکا با اخوان المسلمین به تفاهم رسیده است

۱۳۹۰/۲/۳۱

بازخواني عمليات سري و ناكام «ساينايد» براي حمله اتمي به مصر و كنترل خاورميانه

۱۳۹۰/۲/۲۸

احتمال ترور قذافی وجود دارد

۱۳۹۰/۲/۲۸

دلايل قطع روابط قاهره و تهران در زمان مبارك

۱۳۹۰/۲/۲۷

آمريكا سياست خود را تغيير ندهد مصر را از دست خواهد داد

۱۳۹۰/۲/۲۶

مصاحبه با دبیر کل جنبش ملی لیبی

۱۳۹۰/۲/۲۵

مصاحبه با مدير مركز تحقيقات و پژوهش‌هاي يافا

۱۳۹۰/۲/۲۴

اخوانی ها، دموکراسی مد نظر خود را روی کار می آورند

۱۳۹۰/۲/۲۴

تحلیل تحولات جاری مصر

۱۳۹۰/۲/۱۴

مشروعیت مصر جدید از میدان تحریر است نه از کاخ سفید

۱۳۹۰/۲/۱۳

مصر و تحولات فرارو

۱۳۹۰/۲/۱۳

خیانت قذافی

۱۳۹۰/۲/۱۱

کشورهای غربی نمی‌خواهند مصر مستقل باشد

۱۳۹۰/۲/۱۱

گفتگو با عبدالله اشعل، معاون وزیر خارجه سابق مصر

۱۳۹۰/۲/۱۱

اتحاد ایران و مصر برای تغییر نقشه جهان کافی است

۱۳۹۰/۲/۸

زيان 80 ميليارد دلاري مصر از فروش گاز به رژيم صهيونستي

۱۳۹۰/۲/۸

قمار سارکوزی در لیبی

۱۳۹۰/۲/۸

عمر البشير: غرب در تلاش براي تغيير نظام سودان است

۱۳۹۰/۲/۵

فتنه انگيزي مذهبي؛ جبهه دشمنان مصر

۱۳۹۰/۲/۵

عمرو موسي: جنبش مردم عرب به سوي آزادي غير قابل تغيير است

۱۳۹۰/۲/۵

نشستی با مبارز تونسی در تهران

۱۳۹۰/۲/۴

عربستان در پس اقدامات تكفيري‌هاي سلفي در مصر قرار دارد

۱۳۹۰/۲/۴

مصاحبه اختصاصي رهبر مخالفان ليبي با فرانس 24

۱۳۹۰/۲/۳

رابطه با مصر يا: نامي در يك خيابان؟

۱۳۹۰/۲/۳

سخنان امام‌خامنه‌ای راه درست را در مقابل تمامی مسلمانان جهان قرار داد

۱۳۹۰/۲/۳

واتارا؛ آغازگر دومینوی حکومت مسلمانان در افریقا

۱۳۹۰/۱/۳۰

ناتو درصدد مصادره انقلاب لیبی است

۱۳۹۰/۱/۲۹

اگر قذافی فقط 2 ماه دیگر دوام بیاورد ...

۱۳۹۰/۱/۲۹

لیبی بدون قذافی، بدتر از لیبی با قذافی خواهد شد

۱۳۹۰/۱/۲۹

قذافی اهل کناره گیری نیست

۱۳۹۰/۱/۲۸

غرب در پی استمرار بحران لیبی است

۱۳۹۰/۱/۲۴

گفتگو با اولین کاردار ایران در لیبی پس از انقلاب

۱۳۹۰/۱/۲۴

بررسی تحولات شمال آفریقا و خاورمیانه در گفتگو با وزیر امور خارجه سابق روسیه

۱۳۹۰/۱/۲۱

روسیه و تحولات خاورمیانه در گفتگو با سرگئی لاوروف

۱۳۹۰/۱/۱۷

لیبى و روسیه نگران

۱۳۹۰/۱/۱۷

عمروموسي شانسي براي رياست جمهوري مصر ندارد

۱۳۹۰/۱/۱۷

گفتگوی تاریخی فالاچی و قذافی

۱۳۹۰/۱/۱۶

آرمان انقلابيون مصر و تونس در هاله‎اي از ابهام

۱۳۹۰/۱/۱۴

انقلاب مصر و آینده آن

۱۳۹۰/۱/۹

مردم ‌لیبی ‌بدون ‌قذافی ‌وضعیت ‌بهتری ‌خواهند ‌داشت

۱۳۹۰/۱/۶

قذافی تسلیم نشود، جنگ داخلی حتمی است

۱۳۹۰/۱/۶

قذافى با اين اقدامات کنار نخواهد رفت

۱۳۸۹/۱۲/۲۹

انقلاب ليبي و چالشهاي پيش‌رو

۱۳۸۹/۱۲/۲۸

نقش انگليس در خاورميانه و شمال‌ آفريقا

۱۳۸۹/۱۲/۲۸

جهان دیکتاتور را تحمل کرد؟

۱۳۸۹/۱۲/۲۶

مصر؛ جستاري در پژوهش هاي ديني معاصر

۱۳۸۹/۱۲/۲۵

حمله به لیبی، توپ آمریکا در زمین اروپا

۱۳۸۹/۱۲/۲۵

اخوان المسلمين در پي تغيير بنيادين است

۱۳۸۹/۱۲/۲۴

پيشنهاد متكی برای قطع رابطه با طرابلس

۱۳۸۹/۱۲/۲۳

قذافی می خواهد مدل تازه ای از مقاومت دربرابر مردم ارائه کند

۱۳۸۹/۱۲/۲۲

آمریکا درصدد ایجاد پایگاه نظامی در شمال آفریقاست

۱۳۸۹/۱۲/۱۶

ریشه های تحولات مصر در گفتگوی سید افقهی با قدسنا

۱۳۸۹/۱۲/۱۴

ديكتاتوري جانشين ديكتاتوري

۱۳۸۹/۱۲/۱۲

در لیبی ممکن است مردم زودتر از مصر به قدرت برسند

۱۳۸۹/۱۲/۱۱

قبایل لیبی پاشنه آشیل رژیم قذافی/ اعراب از ترس سکوت کرده اند

۱۳۸۹/۱۲/۱۱

پیروزی انقلاب لیبی تا چند روز دیگر/ شهادت مختار پایان لیبی نبود

۱۳۸۹/۱۲/۹

صداقت، شجاعت و ساده‎ زيستي امام خامنه‌اي مثال‌زدني است

۱۳۸۹/۱۲/۹

قذافی لائیک بود؛ پیروزی از آن اسلامگراهاست

۱۳۸۹/۱۲/۳

درخواست‌هاي هشتگانه انقلابيون مصري از ارتش

۱۳۸۹/۱۱/۳۰

نبايد از شيطنت‌ها در روابط ايران و مصر ترسيد

۱۳۸۹/۱۱/۲۸

تلاش اخوان المسلمین برای سهم خواهی در دولت جدید

۱۳۸۹/۱۱/۲۴

انقلاب مصر پايان دخالت بيگانگان نيست

۱۳۸۹/۱۱/۲۳

سقوط مصر؛ هم‌پیمانان اسرائیل را غرق می‌کند

۱۳۸۹/۱۱/۲۲

نقش و جایگاه اخوان المسلمین در قیام مصر

۱۳۸۹/۱۱/۲۱

از طریق همین سلیمان بود که دشمن صهیونیست قدرت گرفت

۱۳۸۹/۱۱/۲۱

پیامدهای فرامنطقه‌ای تحولات مصر

۱۳۸۹/۱۱/۲۱

اقدامات کنونی مبارک مانند اقدامات شاه در زمان انقلاب است

۱۳۸۹/۱۱/۲۰

قیام مصر با انقلاب های مخملی تفاوت ماهوی دارد.

۱۳۸۹/۱۱/۱۹

روابط ایران و آفریقا در گذر زمان... فرصت‌ها و چالش‌ها

۱۳۸۹/۱۱/۱۹

اخوان المسلمين به طور تاکتيکى در دولت موقت حضور پيدا مى‌کند

۱۳۸۹/۱۱/۱۸

آفران: مصاحبه نخست وزیر زیمبابوه؛ حرکت مردمی مصر

۱۳۸۹/۱۱/۱۷

همکار افتخاری آفران: نگاهي اجمالي به شانزدهمین اجلاس اتحادیه آفریقا

۱۳۸۹/۱۱/۱۶

مردم مصر آیت الله خمینی ندارند

۱۳۸۹/۱۱/۱۶

مصاحبه عبدالله الاشعل با هفته‌نامه المشاهد السیاسی

۱۳۸۹/۱۱/۱۵

سونامی تونس، به مصر منتهی نمی شود

۱۳۸۹/۱۱/۱۴

همه معترضان مصر دنبال رابطه با ایرانند

۱۳۸۹/۱۱/۱۲

قیام مصر در برابر استعمار خارجی و استبداد داخلی

۱۳۸۹/۱۱/۱۲

راشد الغنوشي در قالب حزب مي‌تواند در انتخابات شركت كند

۱۳۸۹/۱۱/۱۱

گونه شناسی حوادث تونس و مصر در گفتگو با حسن عباسی

۱۳۸۹/۱۱/۱۰

آمریکا نگران تبدیل شدن مصر به یک قدرت منطقه ای است

۱۳۸۹/۱۱/۱۰

طرح آمریکا برای تجزیه جهان عرب به 32 کشور

۱۳۸۹/۱۱/۹

قیام راشد الغنوشی در تونس مبارزه در راه نهضت اسلامی است

۱۳۸۹/۱۱/۴

تحولات تونس، انقلاب نبود كودتا بود

۱۳۸۹/۱۰/۳۰

آفریقا در حال تمرین دموکراسی است

۱۳۸۹/۱۰/۲۹

اشتهای جدایی طلبی در افریقا زیاد می شود

۱۳۸۹/۱۰/۱۹

تجزیه سودان، زنگ خطری برای منطقه و جهان اسلام

۱۳۸۹/۱۰/۱۸

(امین) مصاحبه شبکه رسانه ای امین با آقاي دكتر بخشي درباره همه پرسي جنوب سودان- بخش پایانی

۱۳۸۹/۱۰/۱۴

(امین) مصاحبه شبکه رسانه ای امین با آقاي دكتر بخشي درباره همه پرسي جنوب سودان- بخش اول

۱۳۸۹/۱۰/۱۱

آفران: نشست بررسي تحولات جنوب سودان

۱۳۸۹/۱۰/۷

برنده و بازنده انتخابات مصر

۱۳۸۹/۹/۱۸

(امين) مصاحبه شبكه رسانه اي امين با نخستين سفير جمهوري اسلامي ايران در زامبيا

۱۳۸۹/۹/۱۴

آفران: همايش هم انديشي ايران و آفريقا؛ چرا؟

۱۳۸۹/۶/۳۰

آفران: همايش هم انديشي ايران و آفريقا

۱۳۸۹/۶/۲۲

آفران:حضور ايرانيان در آفريقا(بخش 1)

۱۳۸۸/۲/۱۵

آفران:حضور ايرانيان در آفريقا(بخش 2)

۱۳۸۸/۲/۱۵

همایش «مسجدالاقصی، محور وحدت مسلمانان» در داکار

۱۳۸۸/۱/۱۳

همایش سازمان کنفرانس اسلامی عامل وحدت

۱۳۸۸/۱/۱۳

همایش « عرفان و انقلاب اسلامی» در سنگال

۱۳۸۸/۱/۱۳

سمینار«اولویتهای تبلیغ دینی در آفریقا»

۱۳۸۸/۱/۱۳

همایش معرفي انديشه هاي امام خمینی(ره) در داکار

۱۳۸۸/۱/۱۳

کنفرانس بین المللی عاشورا در داکار

۱۳۸۸/۱/۱۳

همایش جایگاه زن مسلمان در جوامع اسلامي در سنگال

۱۳۸۸/۱/۱۳

نشست مطبوعاتی نمایشگاه آثار عکاسی "عمر بادشا"

۱۳۸۸/۱/۱۱

نشست مشترک تجار ایران و کنیا

۱۳۸۸/۱/۱۱

نشست منا در معاونت بهداشت جمعيت هلال احمر

۱۳۸۸/۱/۱۱

برگزاري همایش "اسلام درقرن 21" در سودان

۱۳۸۸/۱/۱۱

همایش"تبلیغات دینی و دعوت اسلامی در غرب افریقا"

۱۳۸۸/۱/۱۱

همايش انقلاب اسلامی ایران در سنگال

۱۳۸۸/۱/۱۱

همایش فرصتهای تجاری ایران و سنگال در شيراز

۱۳۸۸/۱/۱۱

همایش "صلح و امنیت جهانی در سایه دین" در زیمبابوه

۱۳۸۸/۱/۱۱

افزايش رشد قاره آفريقا

۱۳۸۸/۱/۱۱

همايش يكصدمين سالگرد امام خميني در آفريقاي جنوبي

۱۳۸۸/۱/۱۱

سخنان داوودي در همايش ايران و آفريقا

۱۳۸۷/۱۲/۱۰

سخنان رئيس‌جمهور در همايش ايران و آفريقا

۱۳۸۷/۱۲/۱۰

تاكيد ايران بر گسترش روابط با آفريقا

۱۳۸۷/۱۲/۱۰

بیانیه همایش فرصت‌های تجاری ایران و آفریقا

۱۳۸۷/۱۲/۱۰