مصاحبه - همایش > مصر اسلامي پس از مصر فرعوني

مصر اسلامي پس از مصر فرعوني

تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۳/۳
New Page 1

برگزاري نخستين انتخابات رياست جمهوري پس از سقوط حسني مبارك، ديكتاتور مصر و پيروزي انقلاب اسلامي از اهميت زيادي برخوردار است، استقرار مردمسالاري، گذار از نظاميگري و حاكميت قانون و انتقال قدرت از نظاميان و وابستگان رژيم سابق به مردم، همگي وابسته به برگزاري سالم و شفاف اين انتخابات است. از يك طرف جبهه‌گيري مخالفان داخل، قدرت‌هاي غربي و عربي و از طرف ديگر احتمال دخالت شوراي عالي نظامي در روند اين انتخابات، مقوله پيچيده‌اي‌ را در عرصه سياست كشور بزرگ مصر پديد آورده است از اين رو گفت ‌و‌گوي مشروحي با محمدصادق‌الحسيني، كارشناس مسائل مصر و خاورميانه انجام داده‌ايم.

لطفاً در آغاز فضاي عمومي انتخابات رياست‌جمهوري مصر را تشريح كنيد.
 

مصري‌ها بعد از حدود 4 دهه براي نخستين‌بار در انتخابات رياست جمهوري شركت مي‌كنند و اين به نوعي تجربه جديدي در وادي انتخابات دموكراتيك مي‌باشد. از اين جهت مشاركت در فرآيند دموكراسي و انتخابات يك تصميم‌گيري سخت و در عين حال شورانگيز است. جوانان مصري و جناح‌هاي جديدي كه پس از انقلاب مطرح شده‌اند، هرچند تعدادي از كانديداهاي انقلابي در مقابل آنها است كه جناح اسلام‌گرايان، جناح‌هاي مستقل و ناصريست‌ها، ولي اكثراً از بدو انقلاب مطرح شدند به جز كانديداهايي از بقاياي رژيم سابق كه خود را در بين 12 كانديدا جا انداختند. به احتمال قوي در اين مرحله
رئيس‌جمهوري آينده مصر انتخاب نشود و انتخابات به مرحله دوم كشيده شود. بويژه تشتت‌آرايي كه بين انقلابيون و اسلام‌گراها وجود دارد و نيز احتمال دخالت شوراي عالي نظاميان و كشورهاي حامي رژيم مبارك از جمله رژيم‌هاي مرتجع عربي خليج فارس، رژيم صهيونيستي و امريكا و نيز برخي كشورهاي اروپايي هست. يكي از چالش‌هاي اساسي مصر امروز، مسئله اقتصاد و امنيت مي‌باشد كه در ثبات مصر جديد بسيار تأثيرگذار است. از اين جهت به احتمال قوي نيروهاي مرتجع عربي و جهاني كه با رژيم سابق مرتبط هستند، سوء‌استفاده كنند و در اين راستا به سناريوهايي متوسل شوند. در سناريوي تقلب كه مكانيسم آن را حسني مبارك به كرات به كار برده است كه با استفاده از يك شبكه پيچيده رأي‌ها را مي‌خريدند، از اين جهت چه حزب منحله حسني مبارك و چه نيروهاي حكومتي مرتبط با شوراي نظامي اگر لازم باشد از اين مكانيسم استفاده مي‌كنند. بويژه به علت نگراني شديدي كه دارند و تماس‌هاي متعددي كه چند كشور منطقه با دستگاه‌هاي اطلاعاتي انگليس، امريكا و رژیم صهیونیستی با همديگر در روزهاي اخير داشته‌اند، تا حد ممكن در روند انتخابات دموكراتيك دخالت خواهند كرد. حتي به نظر مي‌رسد به عنوان تير آخر دست به كودتا بزنند و شوراي عالي نظامي قدرت را به منتخبان مردم ندهد، بويژه اگر قدرت را اسلام‌گراها كسب كنند و كانديداهاي رژيم سابق از جمله احمد شفيق يا عمرو موسي از طريق صندوق آرا به جايي نرسند.
 

با توجه به وجود 12 كانديدا در انتخابات رياست جمهوري، موفقيت كدام‌يك را پيش‌بيني مي‌كنيد؟
 

حدود 550 تا 600 هزار نفر از خارج كشور در اين انتخابات مشاركت كردند. طبق قانون انتخابات مصر، خارج از كشور زودتر از داخل شركت مي‌كنند. تا اينجا محمد مرسي از حزب آزادي و عدالت كه با اخوان‌المسلمين مرتبط است، اول شده است. ابوالفتوح اسلامگراي مستقل نفر دوم شده، صباحي كه ناصري و ليبرال است، نفر سوم شده است و احمد شفيق كه نماينده سابق حسني مبارك بود، آراي محدودي به دست آورده كه مي‌توان اين آرا را نمونه‌اي از وضعيت انتخابات داخل مصر قلمداد كرد. بنابراين فضاي حاكم بر انتخابات مصر، فضاي حمايت از كانديدايي است كه نماد ميدان التحرير و جوانان قيام‌كننده‌اي است كه حكومت مصر را ساقط كردند، حكومتي كه وابستگي كامل به رژيم صهيونيستي و امريكا داشت. در مصر حدود 51 ميليون نفر واجد حق رأي هستند كه خيلي‌ها هم مي‌گويند اكثريت مردم مصر به شكل گسترده و بالاتر از 60 درصد، مشاركت داشته باشند و احتمال اينكه محمد مرسي و ابوالفتوح به دور دوم كشيده شوند، زياد است. البته اخوان‌المسلمين اميد زيادي دارند كه محمد مرسي مي‌تواند در مرحله اول پيروز شود و اگر غير از اين باشد و يا مثلاً احمد شفيق كه نماينده رژيم سابق است به دور دوم برود، اين انتخابات دست خورده است و وارد مرحله تقلب شده است و در مرحله دوم ممكن است بيشتر تقلب بشود و در آن صورت دست به انقلاب دوم زده و به خيابان‌ها خواهند ريخت.
 

چه تفاوتي ميان مرسي، ابوالفتوح، حمدين صباحي و عمرو موسي وجود دارد؟
 

طبق نظرسنجي‌هاي واقعي متعددي كه انجام شده با 38-36درصد محمد مرسي در رأس است. البته نظرسنجي‌هاي دولتي- منظور شوراي نظامي است- كه مي‌گويند احمد شفيق اول است و اين مسئله نيروهاي انقلابي مصر را رنجانده و منجر به اعتراض آنها مبني بر ساختگي بودن نظرسنجي و تقلب در آن شده است؛ حدود 25-24 درصد ابوالفتوح و 19-16 درصد حمدين صباحي است. برعكس رسانه‌ها كه حمدين صباحي دوم و ابوالفتوح اول و محمد مرسي سوم مي‌شود. در بعضي استان‌ها هم حمدين صباحي اول، ابوالفتوح و محمد مرسي سوم مي‌شود. البته تا حدودي هم بستگي به نوع فعاليت‌هاي اخوان‌المسلمين دارد، در مناطقي كه اخوان در آنجا مثل اسكندريه قوي هستند، در حالي كه حمدين صباحي در جنوب مصر و مناطق كشاورزي، كارگري داراي رأي بالايي است. در مناطقي مثل كانال سوئز اسلام‌گراها رأي بسيار بالايي دارند و در عين حال مستقل هستند، ابوالفتوح كه منشعب از اخوان‌المسلمين است، اول و محمد مرسي دوم مي‌شود. در سينا آرا بين عمرو موسي و حمدين صباحي توزيع مي‌شود و يك حالت توازن شكننده‌اي بين اين دو اتفاق مي‌افتد.
در مناظره اول به دليل اينكه به نظر مي‌رسيد ابوالفتوح رأي بالايي دارد، مناظره‌اي با عمرو موسي ترتيب دادند.

با توجه به اعلام نتايج انتخابات خارج از كشور، چرا مرسي از ابوالفتوح پيشي گرفت؟
 

اخوان از سال1928 كه توسط حسن البنا تأسيس شد، با تاريخچه تشكيلاتي ريشه‌دار و تجربه زيادي كه در بسيج و سازماندهي نيروهاي مردمي دارد، مسلماً از امكان موفقيت بيشتري برخوردارند. يكي ديگر از عوامل موفقيت اخوان‌المسلمين اين است كه انديشه‌ها و مواضع و سوابق مبارزاتي‌شان براي مردم مصر روشن است و از اين جهت چه از نگاه مخالفان و چه از نگاه موافقان، خيلي محل جدل نيستند در حالي كه ابوالفتوح از حزب اخوان منشعب شده است و با جريان‌هاي ليبرال منش مصري‌ها ائتلاف وسيعي كرده و اين جريان‌ها هم با انتشار بيانيه‌هاي مختلف از او حمايت مي‌كنند و از طرفي سلفي‌هاي غيرسياسي هم تاكنون به‌شدت در صحنه سياسي از ابوالفتوح حمايت مي‌كنند. اين اقدام ابوالفتوح نوعي امتياز براي اوست. از اين جهت كه مردمي كه اهل حكومت تك‌حزبي در مصر نيستند و نمي‌خواهند پارلمان، رياست جمهوري و كابينه همگي توسط اخوان‌المسلمين تشكيل شود، به او رأي خواهند داد. ولي از يك جهت هم مستقل بودن ابوالفتوح براي او امتياز منفي است، زيرا مسلمانان ناب اسلامگرا كه به دنبال استقرار حكومت اسلامي هستند، علي‌رغم اينكه شخصيت كاريزماتيك براي رياست جمهوري ندارند، از مرسي طرفداري مي‌كنند. بخاطر اينكه از اخوان‌المسلمين است. در اين ميان برخي هم بر اين باورند كه اخوان‌المسلمين بيشتر براي مسائل قانونگذاري و تشريع مناسب هستند و براي اجراي قوانين و شرع به دنبال شخصيت انعطاف پذيري همچون ابوالفتوح مي‌باشند. نكته مهم ديگر در اين راستا اين است كه حدود 30درصد مردم مصر هنوز تصميم نهايي نگرفته‌اند كه به كدام كانديدا رأي بدهند. يك كشاورز انقلابي طرفدار جمال عبدالناصر مسلماً به حمدين صباحي رأي مي‌دهد. برخي شايد به ابوالفتوح رأي بدهند كه انعطاف‌پذيري بالايي دارد و از طرفي پيشينه و عقبه اسلامي دارد و از منظر برخي مي‌تواند براساس عقلانيت جمعي بر احساس عمومي مردم مصر مسلط شود و از لحاظ تاكتيكي مديريت بهتري اعمال كند.


سياست خارجي كانديداهاي اصلي رياست جمهوري مصر را چگونه ارزيابي مي‌كنيد و نگاه قدرت‌هاي غربي و منطقه‌اي به اين موضوع را چگونه مي‌بينيد؟
 

در سياست‌ خارجي مصر چند مسئله اساسي وجود دارد. مسئله اول ارتباط با رژيم صهيونيستي است كه با امنيت ملي مصر ارتباط دارد در اين راستا مهمترين مسئله معاهده كمپ ديويد است. مسئله دوم ارتباط با امريكاست، مسئله سوم ارتباط با كشورهاي عربي و اسلامي از جمله ايران، سوريه، اعضاي شوراي خليج‌فارس و نيز مواجهه با انقلاب‌هاي منطقه است. البته مسائل اقتصادي هم مهم است زيرا مصر امروز وابستگي اقتصادي زيادي به جهان خارج دارد. مسائل مذكور اولويت‌هاي رئيس‌جمهور آينده است. براي محمد مرسي، ابوالفتوح و حمدين صباحي دفاع از مردم فلسطين و دشمني با رژيم صهيونيستي مسئله‌اي روشن، قطعي و نهايي است كه قابل عقب‌نشيني هم نيست. در مورد مسئله كمپ ديويد محمد مرسي و ابوالفتوح با مقوله‌اي تحت عنوان فقه واقع(تقيّه) كه جزئي از مقوله‌هاي ايدئولوژيكي قديمي اخوان المسلمين بوده است با آن برخورد مي‌كنند به اين معنا كه لازم نيست در حال حاضر باطل بودن كمپ ديويد را اعلام كنيم بلكه بعد از انتخاب به عنوان رئيس‌جمهور آن را ملغي اعلام خواهيم كرد و آنچه تاكنون اعلام كرده‌اند اين است: «منتظر خواهيم شد تا ببينيم چگونه بندهاي ظالمانه اين توافقنامه را حذف و يا به نفع مصر لغو كنيم. حمدين صباحي آشكارا اعلام كرده است كه اين توافق‌ را لغو مي‌كند.
محمد مرسي و ابوالفتوح با تكيه بر مفهوم فقه واقع يا فقه واقع‌گرايانه از تاكتيك و مكانيزم تقيه استفاده مي‌كنند و به علت نگاه واقع‌گرايانه و نياز كشور مصر به غرب برخلاف حمدين صباحي كه دشمني خود را با امريكا اعلام كرده است موضع قاطعانه‌اي نگرفته‌اند. البته مقوله كمك‌هاي مالي و اقتصادي غربي‌ها و نيز كشورهاي عربي تأثير زيادي در اتخاذ اين مواضع محتاطانه داشته است. درباره مسئله ايران هر چهار كانديدا يك نظر دارند و آن ايجاد روابط عادي با ايران است. حتي عمرو موسي هم اعلام كرده است قطعاً رابطه با ايران عادي خواهد شد. اما احمد شفيق گزينه شوراي عالي نظامي، كشورهاي عربي، قدرت‌هاي غربي و رژيم صهيونيستي نسبت به مسائل فلسطين موضع شفاف ندارد و از كمپ ديويد و ارتباط با رژيم صهيونيستي دفاع مي‌كند و امريكا را يك متحد استراتژيك مي‌داند. امنيت كشورهاي عربي خليج‌فارس را امنيت مصر تلقي مي‌كند و نسبت به ايران هم نوعي نگاه منفي دارد و گفته است اجازه نخواهد داد ايران نفوذي در مصر داشته باشد و اگر غرب اجازه دهد روابط با ايران را تعديل خواهد كرد. به همين خاطر است كه عربستان، قطر، تركيه و كشورهاي غربي و رژیم صهیونیستی از احمد شفيق حمايت مي‌كنند و تلاش مي‌كنند به نوعي با خريد رأي، تقلب و كودتا او را بر سر كار آورند.
زيرا موفقيت اسلامگرايان و قرار گرفتن آنها در رأس قوه مجريه بعد از قوه مقننه و امكان تأسيس حكومت اسلامي، آنها را وحشت‌زده كرده است. به طور كلي از استقرار حاكميتي مبتني بر شريعت اسلامي نگرانند.


برخورد كشورهاي غربي در صورت پيروزي‌ اسلامگرايان را چگونه پيش‌بيني مي‌كنيد؟
 

اگر اسلامگراها پيروز شوند و كودتايي و دخالتي كه بخشي از احتمالات است رخ ندهد، راهكار غربي‌ها فشار اقتصادي بر دولت آينده خواهد بود. بويژه مصر امروز از لحاظ ساختار معيشتي و اقتصادي ضعيف است. در سطح منطقه‌اي و بين‌المللي هم مصر دولت آينده را تحت فشار خواهد بود.
آنها تمام تلاش خود را خواهند كرد تا با استفاده از شكاف مسيحي، اسلامي، ايران هراسي، شيعه‌هراسي و همچنين مقوله اختلاف‌برانگيز آب‌هاي رودنيل و قراردادن جنوب سودان در مقابل مصر دولت جديد را ناتوان كنند و زمينه را براي شكست آن آماده گردانند. البته مواجهه رئيس‌جمهور آينده با مقولات مذكور و نوع مديريت بر بحران‌ها و استفاده از شرايط سيال منطقه و مذاكره با قدرت‌هاي غربي و عربي در موفقيت يا ناكامي رئيس جمهور آينده بسيار تأثيرگذار است.


چه تحليلي از روابط عربستان با مصر جديد داريد؟
 

رقابت بسيار شديد و نيمه پنهاني بين وهابيت و اسلام ميانه‌رو وجود دارد. مصر پرچمدار جهان اسلام بوده و الازهر نماد تفكر اسلامي معتدل و عقلاني و مدافع ملت‌ها است كه هيچ‌گاه تحت تأثير فضاي ايدئولوژي‌هاي طالباني، تكفيري، تروريستي و القاعده‌اي قرار نگرفته و آنها را قبول ندارد. از اين جهت، مصر يك رقيب جدي براي اسلام عربستاني، تكفيري و تروريستي است، هر چند متأسفانه كشورهاي عربي مرتجع براي گسترش اين نوع اسلام بشدت زمينه‌سازي مي‌كنند و در برابر تشيع و اسلام معتدل و عقلاني، وهابيگري را در تونس، ليبي و يمن ترويج مي‌كنند. كه اين امر نوعي فتنه‌انگيزي است. عربستان مي‌داند كه اكثريت مردم جهان اسلام بيشتر اسلام ازهري را ترجيح مي‌دهند و از اسلام وهابي نفرت دارند، با اين حال به شكل نيمه پنهان، نوعي ترويج وهابيت را براي تقابل با انديشه اسلام معتدل و عقلاني مصري‌ها در پيش گرفته است.


واگذاري قدرت بعد از انتخاب رئيس‌جمهور به چه صورت خواهد بود؟
 

اين مورد هم بند مورد اختلاف بين تمامي كانديداها مي‌باشد. حمدين صباحي، عبدالمنعم ابوالفتوح، محمد مرسي و عمرو موسي همگي بر اين باورند كه بعد از انتخابات، شوراي عالي نظامي، بايستي قدرت را كاملاً به رئيس‌جمهور واگذار كند. اما شوراي عالي نظامي و احمد شفيق معتقدند يك اعلاميه مكمل قانون اساسي از طرف شوراي نظامي صادر شود كه مكانيزم تفويض قدرت از شوراي نظامي به رئيس جمهور جديد، در آن مشخص شود. شوراي عالي نظامي ماده‌اي تحت عنوان «ماده 28» را در قانون اساسي گنجانده است. اين ماده تصريح مي‌كند كه كميسيون عالي انتخابات رياست جمهوري كه اعضاي آن را شوراي عالي نظامي انتخاب مي‌كند تصميم غيرقابل نقض را درباره انتخابات و نتايج آن، تأييد يا رد آن مي‌توانند بگيرند. اين ماده جنجالي بشدت از سوي اخواني‌ها و نيروهاي انقلابي مورد اعتراض قرار گرفته است. در واقع اين ماده ابزاري براي دخالت و تقلب شوراي عالي نظامي و وابستگان رژيم سابق در روند انتخابات و نتايج آن مي‌باشد.
بحث اصلي اين است كه آيا مكانيزم مذكور امتيازاتي به شوراي عالي نظامي خواهد داد كه در ساختار قوه مجريه دخالت كنند و يا نظاميان در سياست و حاكميت دخالتي نداشته و صرفاً به كارهاي نظامي خواهند پرداخت.

 

منبع: ایران

  فرستادن مقاله
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

اربعین شهدای نیجریه در تهران

۱۳۹۴/۱۰/۳۰

بیست ونهمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی

۱۳۹۴/۱۰/۱۲

گفتگو با شاهد عینی حادثه حسینیه بقیه الله نیجریه

۱۳۹۴/۹/۳۰

به خاطر سفرم به ایران، یکی از نزدیکانم را دستگیر کردند

۱۳۹۴/۸/۱۲

برگزاری راهپیمایی "غرامت" درلندن به مناسبت سالگرد لغو برده داری در انگلستان

۱۳۹۴/۵/۱۱

پیشنهاد الجزایر برای میزبانی جشنواره فیلم دمشق

۱۳۹۴/۳/۳۱

آمادگی کشورمان برای برگزاری هفته فرهنگی ایران در الجزایر

۱۳۹۴/۳/۲۴

دکتر امیربهرام عرب احمدی: مخالفت با آموزش نوین رویه اصلی بوکوحرام است

۱۳۹۴/۳/۲۰

برگزاری مراسم بیست و ششمین سالگرد ارتحال امام (ره) در تانزانیا

۱۳۹۴/۳/۱۸

مراسم روز آفریقا در تهران

۱۳۹۴/۳/۵

چهل و هشتمین نمایشگاه بین المللی الجزایر

۱۳۹۴/۲/۱۹

سفیر الجزایر: اعتمادی به تبلیغات منفی مطبوعات غربی علیه ایران ندارم

۱۳۹۴/۲/۱۹

ماشین‌های ایران خودرو به زودی وارد تونس می‌شوند

۱۳۹۴/۲/۱۶

برگزاری همایش مقابله با جریان‌های تکفیری در آفریقا

۱۳۹۴/۲/۱۶

مرگ بر آل سعود در نیجریه طنین‌انداز شد

۱۳۹۴/۲/۸

تشکيل ائتلاف مخالفان تجاوز عربستان به يمن در تونس

۱۳۹۴/۲/۲

برگزاری نشست مشترک الازهر، شیعیان و صوفیه مصر

۱۳۹۳/۱۲/۱۲

واکنش محمد البرادعي به تحولات مصر

۱۳۹۳/۱۱/۷

مصاحبه با مجتبی امانی و سید هادی سیدافقهی

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

برگزاري جشن مولودالنبي (ص) در تانزانيا

۱۳۹۳/۱۰/۲۰

آيين بزرگداشت هفته وحدت در نيجريه برگزار شد

۱۳۹۳/۱۰/۲۰

مراسم ذکر و اهدای جوایز گروه‌های قرآنی سنگال برگزار شد

۱۳۹۳/۱۰/۲۰

حسنین هیکل: سیسی باید بر علیه خودش قیام کند

۱۳۹۳/۹/۲۵

از سرگیری روابط تهران و قاهره امری ضروری است

۱۳۹۳/۶/۱۶

عربستان دلیل اصلی تعطیلی رایزنی فرهنگی ایران در سودان

۱۳۹۳/۶/۱۵

فهمی هويدی: در كربلای زمان ما خون بر شمشير پيروز شد

۱۳۹۳/۴/۳۱

جعفر قنادباشی- آمریکا و اهداف آفریقایی

۱۳۹۳/۴/۳

پیروزی‌ها و موفقیت‌های ایران مرهون قیام امام خمینی(ره) است

۱۳۹۳/۳/۱۱

اندیشکده آمریکایی: انتخابات مصر و پیروزی السیسی

۱۳۹۳/۳/۶

جعفر قناد باشی: انتخابات ریاست جمهوری در مصر

۱۳۹۳/۲/۲۹

«صباحی» برای چالش‌های موجود راهکارهایی منطقی ارائه داده است

۱۳۹۳/۲/۲

مردم مصر چالش‌های بزرگ‌تر و سخت‌تر از مرحله کنونی پیش رو دارند

۱۳۹۳/۱/۱۰

نامزدی «السیسی» در انتخابات آینده مصر در میان چالش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی

۱۳۹۲/۱۰/۳۰

ریشه‌های درگیری سودان جنوبی

۱۳۹۲/۱۰/۷

حمایت کری از کودتای مصر ثابت کننده سیاست آمریکا برای ناکام گذاشتن بهار عربی بود

۱۳۹۲/۹/۶

لیبی دچار یک جنگ بدون خداحافظی شده است

۱۳۹۲/۸/۲۷

قدرت اسلامگراها در دانشگاه‌ها بیشتر است

۱۳۹۲/۸/۲۰

اخوان المسلمین خواهان رساندن پیام‌های خود به طرف‌های بین‌المللی است

۱۳۹۲/۸/۱۴

همه اهداف آمریکا از حضور در آفریقا

۱۳۹۲/۷/۲۹

حمله به سوریه بازتاب‌های وخیم و سنگینی بر امنیت رژیم صهیونیستی دارد

۱۳۹۲/۶/۹

كداميك زودتر تسليم مي‌شود؛ ارتش يا اخوان‌المسلمين؟

۱۳۹۲/۵/۲۷

دروغ مي‌گويند كه مرسي با تكفيري‌ها بود

۱۳۹۲/۵/۲۲

تنها راه گفت‌وگو، برگرداندن مرسي و برگزاري انتخابات است

۱۳۹۲/۵/۱۵

قاهره، سيگنال‌هايي براي رابطه با ايران داده است

۱۳۹۲/۵/۷

اخوان المسلمين عامل تضعيف خود بود

۱۳۹۲/۵/۲

تحولات "مصر" به کدام سمت می‌رود؟

۱۳۹۲/۴/۲۳

مرسی به جای مصر، به فکر اخوان بود

۱۳۹۲/۴/۱۶

روابط ایران و مصر در مرحله انتقالی است

۱۳۹۲/۲/۲۴

کمک‌های مالی قطر و خواب‌های پریشانی که برای مصر و تونس دیده است

۱۳۹۲/۲/۱۰

دستوری درباره توقف همکاری گردشگری با ایران صادر نشده

۱۳۹۲/۱/۲۴

تلاش برای راه‌اندازی انقلاب معکوس در مصر

۱۳۹۲/۱/۲۰

تجمع محدود برای مقابله با گسترش روابط ایران و مصر طراحی شده بود

۱۳۹۲/۱/۱۷

درخواست بازگشت نظامیان به قدرت ارزش پاسخ ندارد

۱۳۹۱/۱۲/۲۷

مصر در صورت تخلف اسرائیل از معاهده «کمپ دیوید» در آن بازنگری خواهد کرد

۱۳۹۱/۱۲/۲۳

ایده براندازی مرسی سادگی است

۱۳۹۱/۱۲/۱۳

سید افقهی: آمریکا در پی تجزیه لیبی است

۱۳۹۱/۱۱/۲۹

۲پیش فرض درباره همه‌پرسی قانون اساسی

۱۳۹۱/۹/۲۵

دلایل صدور بیانیه قانون اساسی توسط مرسی

۱۳۹۱/۹/۱۸

مصري ها اجازه استقرار رژيم استبدادي به مرسي نمي دهند

۱۳۹۱/۹/۸

جهان عرب درباره سوریه موضع واحدی ندارد

۱۳۹۱/۸/۲۲

مردم مصر از عدم تحقق اهداف انقلاب خشمگین هستند

۱۳۹۱/۸/۲۰

بی‌ثباتی در سودان تهدید علیه مصر است

۱۳۹۱/۸/۱۵

مصر از ایران علیه رژیم صهیونیستی حمایت کند

۱۳۹۱/۸/۸

روابط قاهره و تهران منافع دو کشور را تامین می‌کند

۱۳۹۱/۸/۳

حزب‌التجدید خواهان اصلاحات به دور از باورهای القاعده‌ای است

۱۳۹۱/۷/۲۵

تهدیدات تل‌آویو طبل توخالی است

۱۳۹۱/۷/۲۳

مصر به شراکت راهبردی با آمریکا پایان دهد

۱۳۹۱/۷/۱۶

اقتصاد مصر پس از انقلاب شاهد تغییر و تحولات اساسی خواهد بود

۱۳۹۱/۷/۸

افتتاح سفارت ايران در مصر را به دولت مرسي واگذار مي كنيم

۱۳۹۱/۵/۲

آینده نفوذ سلفی ها در مصر

۱۳۹۱/۴/۲۷

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران;حتما اسلامگرایان در عرصه سیاسی آینده ليبي حضور فعالی خواهند داشت

۱۳۹۱/۴/۲۵

ذهن و زبان مرسي به رئيس جمهور ايران نزديك است

۱۳۹۱/۴/۱۸

برهم خوردن موازنه قدرت در منطقه علت نگرانی‌ها از همگرایی ایران و مصر

۱۳۹۱/۴/۱۱

رئيس جمهور مصر:نگفتم به عربستان مي‌روم

۱۳۹۱/۴/۵

مصري‌ها به آرمان‌هاي خود مي‌رسند

۱۳۹۱/۳/۲۴

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران; اخوان‌المسلمين توان خود را در مقابله با میراث رژیم قبل ثابت كند

۱۳۹۱/۳/۲۰

مبارک به اتهام خیانت بزرگ به مصر باید دوباره محاکمه شود

۱۳۹۱/۳/۱۶

تعدد نامزدها مانع از پیروزی قاطع نامزد‌های اسلامگرا در دور اول انتخابات مصرشد

۱۳۹۱/۳/۱۰

مصر اسلامي پس از مصر فرعوني

۱۳۹۱/۳/۳

دست دردسرساز غرب در قاره سياه

۱۳۹۱/۲/۲۳

قطع صادرات گاز نتیجه طبیعی انقلاب مردم مصر

۱۳۹۱/۲/۱۸

پژوهشگر تونسي: غرب از انديشه متعالي ايرانيان هراس دارد

۱۳۹۱/۲/۱۲

اولین جشنواره فرهنگی هنری بیداری اسلامی

۱۳۹۱/۲/۳

تلاش برای بازتولید رژیم مبارک

۱۳۹۱/۱/۲۷

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران; ؛پس از سقوط نظام‌های دیکتاتوری، مردم دچار بحران رهبری شده‌اند

۱۳۹۱/۱/۶

مانعی برای رابطه استراتژیک با ایران نداریم

۱۳۹۰/۱۲/۲۲

مصاحبه خبرگزاری دیپلماسی ایرانی با کارشناس موسسه آفران؛واد در تندباد

۱۳۹۰/۱۲/۲۱

اخوان المسلمین کرسی قذافی را تصاحب می‌کند

۱۳۹۰/۱۲/۱۶

طرح معرفی رئیس جمهور توافقی توطئه و ایده‌ای اخوانی است

۱۳۹۰/۱۲/۱۵

آمریکا باید نظام حسنی مبارک را که مقابلش خم می‌شد فراموش کند

۱۳۹۰/۱۲/۹

ايمن نور: توافق بر سر يك رئيس جمهور انتخابي غيرقابل قبول است

۱۳۹۰/۱۲/۸

عضو مجلس ملت مصر :اصلاحات واقعي زماني تحقق مي‌يابد كه اثري از رژيم مبارك به چشم نخورد

۱۳۹۰/۱۲/۷

گفت‌وگوي فارس با مجري زن تلويزيون مصر كه نامزد انتخابات شد

۱۳۹۰/۱۲/۶

اخوان المسلمون از تشکیل «مقاومت اسلامی» ضدصهیونیسم حمایت می‌کند

۱۳۹۰/۱۲/۲

ليبي، آينده مبهم و راه طولاني دمكراسي

۱۳۹۰/۱۲/۱

شورای نظامی مصر هیچ اصلاحاتی انجام نداده است

۱۳۹۰/۱۱/۳۰

بقایای رژیم مبارک مانع عادی‌سازی روابط تهران قاهره هستند

۱۳۹۰/۱۱/۲۵

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛«شوراي نظامي هيچ راهي جز تسليم قدرت به غيرنظاميان ندارد»

۱۳۹۰/۱۱/۲۴

الزغلامي :بيداري اسلامي عامل زوال ديكتاتوري ها

۱۳۹۰/۱۱/۱۷

نائب رئيس حزب "مصر القومي" : مجلس مصر هيئتي را براي گفت‌وگو به ايران اعزام مي‌كند

۱۳۹۰/۱۱/۱۶

وزير كار مصر در گفت‌وگو با فارس: مصر هرگز سرسپرده آمريكا و غرب نخواهد بود

۱۳۹۰/۱۱/۱۵

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛نتايج انتخابات پارلماني مصر نشانگر محبوبيت مردمي احزاب اسلامگراست

۱۳۹۰/۱۱/۱۰

پیروزی خود را به ملت مصر اهدا می کنیم

۱۳۹۰/۱۱/۸

تركيه مدل مصر نيست

۱۳۹۰/۱۱/۵

حل مسالمت آمیز حوادث انتخابات، مردم سالاری ایران را الگوی منطقه قرار داد

۱۳۹۰/۱۰/۲۷

رهبر سابق جماعت اخوان‌المسلمون: کمپ‌ديويد به همه‌پرسي گذاشته مي‌شود

۱۳۹۰/۱۰/۲۱

حورا صدربراي آزادي امام موسي صدر به ليبي مي‌رويم

۱۳۹۰/۱۰/۲۰

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران: مصري‌ها نگران ظهور يک ديکتاتوري جديد هستند

۱۳۹۰/۱۰/۱۷

جوانان مصري سرخورده از انقلاب

۱۳۹۰/۱۰/۴

دلايل اقبال گسترده مردم مصر به اسلام گراها در انتخابات پارلماني

۱۳۹۰/۱۰/۳

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛ آينده تونس بيش از هر چيز به عملکرد اسلامگرايان در دوره موقت بستگي دارد

۱۳۹۰/۹/۲۶

نفوذ رژیم صهیونیستی در سودان جنوبي

۱۳۹۰/۹/۲۰

عدالت و توسعه ترك ها الگوي اخواني ها

۱۳۹۰/۹/۱۹

وهابیت در زیمبابوه تضعیف شده است

۱۳۹۰/۹/۸

گفتگوی سایت دیپلماسی ایرانی با کارشناس موسسه آفران؛ ثبات سیاسی در تونس به «النهضة» بستگی دارد

۱۳۹۰/۹/۵

لیبی و آینده ای مبهم

۱۳۹۰/۹/۲

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛حاکمان نظامي مصر هنوز ميراث‌خوار دوره مبارک هستند

۱۳۹۰/۸/۸

جامعه جهاني سومالي را فراموش كرده است

۱۳۹۰/۸/۴

ناآرامی‌های جدید در مصر : دلایل و پیامدها

۱۳۹۰/۷/۲۵

آينده نامشخص روابط سوريه و ليبي

۱۳۹۰/۷/۲۰

حوادث مصر توطئه‌ای آمریکایی‌-‌صهیونیستی است

۱۳۹۰/۷/۱۹

حذف بدنه انقلاب از انتخابات تونس؟!

۱۳۹۰/۷/۱۷

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛ سوء استفاده انگلیس از لیبی

۱۳۹۰/۷/۱۳

ناتو در لیبی از حد گذشت

۱۳۹۰/۷/۹

گفتگوی سایت دیپلماسی ایرانی با کارشناس موسسه آفران؛ سودان نیازمند توجه بیشتر دستگاه دیپلماسی است

۱۳۹۰/۷/۶

اندیشه‌های امام(ره) قابل استفاده تمام مردم است

۱۳۹۰/۶/۲۷

گفتگو با دادستان نظامي رژيم قذافي

۱۳۹۰/۶/۲۶

از بین رفتن موانع رابطه حزب‌الله و الازهر

۱۳۹۰/۶/۲۲

توافق پشت پرده‌اي براي دستگير نكردن قدافي وجود ندارد

۱۳۹۰/۶/۱۲

گفتگوی سایت دیپلماسی ایرانی با کارشناس موسسه آفران؛ راه دشوار شورای انتقالی لیبی

۱۳۹۰/۶/۱۲

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛ لیبی پس از سقوط طرابلس

۱۳۹۰/۶/۸

قذافی را چه کسی سرنگون کرد؟

۱۳۹۰/۶/۶

سرنوشت عراق در انتظار ليبي

۱۳۹۰/۶/۶

سومالی تاوان سیاست‏های آمریکا را می‎پردازد

۱۳۹۰/۶/۶

قذافي امام موسي صدر را كشته است

۱۳۹۰/۶/۵

غرب برای پولهای قذافی دندان تیز کرده است

۱۳۹۰/۶/۳

دلایل پشت پرده تغییر معادلات جنگ به نفع مخالفان قذافی

۱۳۹۰/۵/۳۰

قذافی طرابلس را تسلیم نمی‌کند

۱۳۹۰/۵/۲۴

غرب در پی مصادره انقلاب مصر و‌ ممانعت از تشكيل حكومت اسلامی است

۱۳۹۰/۵/۲۳

سریال موهن تلاشی برای بازنویسی تاریخ اسلامی بر اساس اعتقادات قرضاوی است

۱۳۹۰/۵/۲۳

قدرت نمايي اسلام گرايان در مصر

۱۳۹۰/۵/۲۳

گفتگو با نمایند‌ه‌ی برنامه جهانی غذا در ایران

۱۳۹۰/۵/۲۳

احتمال دخالت آمريكا در انتخابات آينده رياست جمهوري مصر

۱۳۹۰/۵/۲۲

ترس از فاش‌شدن اسرار؛ علت سكوت سران عرب در برابر محاكمه «مبارك»

۱۳۹۰/۵/۲۲

احتمال ترور مبارك وجود دارد

۱۳۹۰/۵/۱۷

حفظ انقلاب، در گرو پاكسازی ارتش از هواداران آمريكا

۱۳۹۰/۵/۱۷

درباره يك دروغ؛ گفتگو با حجت الاسلام خسروشاهی

۱۳۹۰/۵/۱۶

لیبی و ماموریت‌های نانوشته ناتو

۱۳۹۰/۵/۱۶

تحولات اخير منطقه عربي - اسلامي، درست برخلاف طرح و برنامه آمريكايي - صهيونيستي موسوم به «خاورميانه جديد» است

۱۳۹۰/۵/۱۵

علت اهمال غربي‌ها در قبال مردم قحطي زده سومالي

۱۳۹۰/۵/۱۵

گفتگو با «احمد هلال»، تحليلگر، پژوهشگر و نويسنده شيعی مصر

۱۳۹۰/۵/۱۲

دشمنی ادامه دار آمریكا با سودان

۱۳۹۰/۵/۱۲

قذافي دير يا زود سرنگون خواهد شد

۱۳۹۰/۵/۱۲

گفتگو با حمدین صباحی نامزد احتمالی انتخابات ریاست جمهوری

۱۳۹۰/۵/۱۲

تغيير سياست غرب در ليبي؛ استراتژي از توان انداختن دو طرف درگير

۱۳۹۰/۵/۱۱

محاكمه مبارك مسائل بسياري را درباره غربي‌ها برملا مي‌كند

۱۳۹۰/۵/۱۱

ائتلاف عربستان‌ و ‌آمريكا براي مصادره انقلاب مصر با محور وهابيت

۱۳۹۰/۵/۱۱

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران

۱۳۹۰/۵/۱۱

گذشته، حال و آینده خیزش های اسلامی

۱۳۹۰/۵/۱۰

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران

۱۳۹۰/۵/۹

روایت رفیق دوست از سفر به لیبی در دوره جنگ

۱۳۹۰/۵/۸

نظام بین الملل و تحولات منطقه

۱۳۹۰/۵/۵

گفتگو با سخنگوی وزارت امور خارجه

۱۳۹۰/۵/۵

تحولات جهان عرب، از دمشق تا رباط

۱۳۹۰/۵/۵

نقد کتاب تاريخ جمعيت اخوان المسلمين از آغاز تا امروز

۱۳۹۰/۵/۴

تفاوت‌های انقلاب اسلامی ایران با قیام‌های منطقه

۱۳۹۰/۵/۴

براي آغاز گفتگوها بايد بمبارانها متوقف شود

۱۳۹۰/۵/۳

گفتگو با عضو شورای انتقالی لیبی

۱۳۹۰/۵/۳

مصاحبه با "نبیل عربی" وزیر سابق خارجه مصر

۱۳۹۰/۵/۳

بايد قطع رابطه با قذافي را در دستور کار قرار دهيم

۱۳۹۰/۴/۲۹

غرب سناریوهای لیبی بعد از قذافی را بررسی می‌کند

۱۳۹۰/۴/۲۹

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران

۱۳۹۰/۴/۲۸

گفتگو با حسن نافعه، تحلیلگر برجسته مصری

۱۳۹۰/۴/۲۷

سودان جنوبی، ریشه‌‌ها و پیامدهای جدایی

۱۳۹۰/۴/۲۲

ناتو در لیبی کوتاهی می کند

۱۳۹۰/۴/۲۰

مصاحبه با مدير مركز مطالعات فلسطيني در قاهره

۱۳۹۰/۴/۱۸

سناریوی اشغال در حال اجراست

۱۳۹۰/۴/۱۸

غرب در لیبی اهمال می‌کند

۱۳۹۰/۴/۱۶

مواضع گروه های اسلامی در خاورمیانه

۱۳۹۰/۴/۱۶

موضع گیری های اخیر اخوان المسلمین

۱۳۹۰/۴/۱۶

اولین گفتگوی دبیرکل جدید اتحادیه عرب

۱۳۹۰/۴/۱۵

علت عدم سقوط قذافي از زبان معارض ليبي

۱۳۹۰/۴/۱۵

آخرین گفتگو با سفیر سودان در تهران

۱۳۹۰/۴/۱۳

فقدان رهبری، دغدغه فردای لیبی

۱۳۹۰/۴/۱۳

 هدف غرب تجزیه لیبی به دو کشور کوچک است

۱۳۹۰/۴/۱۲

سه سناریو برای لیبی

۱۳۹۰/۴/۱۱

 میانجیگری در باتلاق لیبی

۱۳۹۰/۴/۱۱

 برقراري رابطه با مصر قبل از تشكيل حكومت ملي خلاف مصلحت است

۱۳۹۰/۴/۱۱

شانس مصر برای ریاست سازمان کنفرانس اسلامی

۱۳۹۰/۴/۸

جهان، چشم به راه لیبی بدون قذافی

۱۳۹۰/۴/۸

ناتواني اتحاديه عرب در حل بحران ليبي

۱۳۹۰/۴/۸

گفتگو با عمرو موسی

۱۳۹۰/۴/۷

آخرین مصاحبه شیخ القرای مصر

۱۳۹۰/۴/۶

تقيه سياسی وزير خارجه جديد مصر

۱۳۹۰/۴/۲

گفتگوی محمد حسنین هیکل با الجزیره

۱۳۹۰/۴/۱

ترکيه بهترين الگو برای تونس؟

۱۳۹۰/۴/۱

آمریکا خاورمیانه با ثبات را بیشتر دوست دارد

۱۳۹۰/۴/۱

ناگفته های 65 روز اسارت

۱۳۹۰/۴/۱

نشست خبري سفير سودان در موزه هنر انقلاب

۱۳۹۰/۳/۲۹

گفتگو با عبدالمنعم ابوالفتوح

۱۳۹۰/۳/۲۵

گفتگو با دبيركل حزب اسلامي تونس

۱۳۹۰/۳/۲۲

قذافی راه فراری ندارد

۱۳۹۰/۳/۲۲

همه چیز درباره تحولات منطقه

۱۳۹۰/۳/۲۲

بازنگري احتمالي در توافقنامه صدور گاز مصر به اسرائيل

۱۳۹۰/۳/۲۱

مصاحبه شبکه فرانس 24 با عمرو موسی

۱۳۹۰/۳/۲۱

لیبی پس از قذافی

۱۳۹۰/۳/۲۱

مصر، فلسطین را به ایران ترجیح می‌دهد

۱۳۹۰/۳/۱۷

بازگشایی گذرگاه رفح، تن دادن به خواست مردم است

۱۳۹۰/۳/۱۷

خواسته‌هاي جوانان انقلابي و دورنماي روند انقلاب‌هاي اسلامي

۱۳۹۰/۳/۱۷

بیداری اسلامی یا امریکایی؟

۱۳۹۰/۳/۱۰

اتحاد مثلث مصر، ایران و ترکیه

۱۳۹۰/۳/۱۰

تهران عمق استراتژيك قاهره است

۱۳۹۰/۳/۱۰

از خواسته تا تحقق: چشم‌انداز روابط جدید ایران و مصر

۱۳۹۰/۳/۹

گفتگو با عبدالرحمان یوسف قرضاوی

۱۳۹۰/۳/۹

رابطه با ايران براي مصر بسيار مهم است

۱۳۹۰/۳/۸

ابعاد حقوقي جنايات قذافي و صلاحيت ديوان كيفري بين‌المللي

۱۳۹۰/۳/۸

ابیی هرگز متعلق به جنوب سودان نبوده است

۱۳۹۰/۳/۷

اهداف پشت‌پرده كمك‌هاي مالي آمريكا به مصر

۱۳۹۰/۳/۵

سرنگونی حسنی مبارک راه فلسطینیان را گشوده است

۱۳۹۰/۳/۳

گفتگو با عضو سابق MI6

۱۳۹۰/۳/۳

سیاست اوباما در لیبی زیرکانه بود؟

۱۳۹۰/۳/۲

بررسی 30 سال روابط ایران و آفریقا

۱۳۹۰/۳/۲

امریکا با اخوان المسلمین به تفاهم رسیده است

۱۳۹۰/۲/۳۱

بازخواني عمليات سري و ناكام «ساينايد» براي حمله اتمي به مصر و كنترل خاورميانه

۱۳۹۰/۲/۲۸

احتمال ترور قذافی وجود دارد

۱۳۹۰/۲/۲۸

دلايل قطع روابط قاهره و تهران در زمان مبارك

۱۳۹۰/۲/۲۷

آمريكا سياست خود را تغيير ندهد مصر را از دست خواهد داد

۱۳۹۰/۲/۲۶

مصاحبه با دبیر کل جنبش ملی لیبی

۱۳۹۰/۲/۲۵

مصاحبه با مدير مركز تحقيقات و پژوهش‌هاي يافا

۱۳۹۰/۲/۲۴

اخوانی ها، دموکراسی مد نظر خود را روی کار می آورند

۱۳۹۰/۲/۲۴

تحلیل تحولات جاری مصر

۱۳۹۰/۲/۱۴

مشروعیت مصر جدید از میدان تحریر است نه از کاخ سفید

۱۳۹۰/۲/۱۳

مصر و تحولات فرارو

۱۳۹۰/۲/۱۳

خیانت قذافی

۱۳۹۰/۲/۱۱

کشورهای غربی نمی‌خواهند مصر مستقل باشد

۱۳۹۰/۲/۱۱

گفتگو با عبدالله اشعل، معاون وزیر خارجه سابق مصر

۱۳۹۰/۲/۱۱

اتحاد ایران و مصر برای تغییر نقشه جهان کافی است

۱۳۹۰/۲/۸

زيان 80 ميليارد دلاري مصر از فروش گاز به رژيم صهيونستي

۱۳۹۰/۲/۸

قمار سارکوزی در لیبی

۱۳۹۰/۲/۸

عمر البشير: غرب در تلاش براي تغيير نظام سودان است

۱۳۹۰/۲/۵

فتنه انگيزي مذهبي؛ جبهه دشمنان مصر

۱۳۹۰/۲/۵

عمرو موسي: جنبش مردم عرب به سوي آزادي غير قابل تغيير است

۱۳۹۰/۲/۵

نشستی با مبارز تونسی در تهران

۱۳۹۰/۲/۴

عربستان در پس اقدامات تكفيري‌هاي سلفي در مصر قرار دارد

۱۳۹۰/۲/۴

مصاحبه اختصاصي رهبر مخالفان ليبي با فرانس 24

۱۳۹۰/۲/۳

رابطه با مصر يا: نامي در يك خيابان؟

۱۳۹۰/۲/۳

سخنان امام‌خامنه‌ای راه درست را در مقابل تمامی مسلمانان جهان قرار داد

۱۳۹۰/۲/۳

واتارا؛ آغازگر دومینوی حکومت مسلمانان در افریقا

۱۳۹۰/۱/۳۰

ناتو درصدد مصادره انقلاب لیبی است

۱۳۹۰/۱/۲۹

اگر قذافی فقط 2 ماه دیگر دوام بیاورد ...

۱۳۹۰/۱/۲۹

لیبی بدون قذافی، بدتر از لیبی با قذافی خواهد شد

۱۳۹۰/۱/۲۹

قذافی اهل کناره گیری نیست

۱۳۹۰/۱/۲۸

غرب در پی استمرار بحران لیبی است

۱۳۹۰/۱/۲۴

گفتگو با اولین کاردار ایران در لیبی پس از انقلاب

۱۳۹۰/۱/۲۴

بررسی تحولات شمال آفریقا و خاورمیانه در گفتگو با وزیر امور خارجه سابق روسیه

۱۳۹۰/۱/۲۱

روسیه و تحولات خاورمیانه در گفتگو با سرگئی لاوروف

۱۳۹۰/۱/۱۷

لیبى و روسیه نگران

۱۳۹۰/۱/۱۷

عمروموسي شانسي براي رياست جمهوري مصر ندارد

۱۳۹۰/۱/۱۷

گفتگوی تاریخی فالاچی و قذافی

۱۳۹۰/۱/۱۶

آرمان انقلابيون مصر و تونس در هاله‎اي از ابهام

۱۳۹۰/۱/۱۴

انقلاب مصر و آینده آن

۱۳۹۰/۱/۹

مردم ‌لیبی ‌بدون ‌قذافی ‌وضعیت ‌بهتری ‌خواهند ‌داشت

۱۳۹۰/۱/۶

قذافی تسلیم نشود، جنگ داخلی حتمی است

۱۳۹۰/۱/۶

قذافى با اين اقدامات کنار نخواهد رفت

۱۳۸۹/۱۲/۲۹

انقلاب ليبي و چالشهاي پيش‌رو

۱۳۸۹/۱۲/۲۸

نقش انگليس در خاورميانه و شمال‌ آفريقا

۱۳۸۹/۱۲/۲۸

جهان دیکتاتور را تحمل کرد؟

۱۳۸۹/۱۲/۲۶

مصر؛ جستاري در پژوهش هاي ديني معاصر

۱۳۸۹/۱۲/۲۵

حمله به لیبی، توپ آمریکا در زمین اروپا

۱۳۸۹/۱۲/۲۵

اخوان المسلمين در پي تغيير بنيادين است

۱۳۸۹/۱۲/۲۴

پيشنهاد متكی برای قطع رابطه با طرابلس

۱۳۸۹/۱۲/۲۳

قذافی می خواهد مدل تازه ای از مقاومت دربرابر مردم ارائه کند

۱۳۸۹/۱۲/۲۲

آمریکا درصدد ایجاد پایگاه نظامی در شمال آفریقاست

۱۳۸۹/۱۲/۱۶

ریشه های تحولات مصر در گفتگوی سید افقهی با قدسنا

۱۳۸۹/۱۲/۱۴

ديكتاتوري جانشين ديكتاتوري

۱۳۸۹/۱۲/۱۲

در لیبی ممکن است مردم زودتر از مصر به قدرت برسند

۱۳۸۹/۱۲/۱۱

قبایل لیبی پاشنه آشیل رژیم قذافی/ اعراب از ترس سکوت کرده اند

۱۳۸۹/۱۲/۱۱

پیروزی انقلاب لیبی تا چند روز دیگر/ شهادت مختار پایان لیبی نبود

۱۳۸۹/۱۲/۹

صداقت، شجاعت و ساده‎ زيستي امام خامنه‌اي مثال‌زدني است

۱۳۸۹/۱۲/۹

قذافی لائیک بود؛ پیروزی از آن اسلامگراهاست

۱۳۸۹/۱۲/۳

درخواست‌هاي هشتگانه انقلابيون مصري از ارتش

۱۳۸۹/۱۱/۳۰

نبايد از شيطنت‌ها در روابط ايران و مصر ترسيد

۱۳۸۹/۱۱/۲۸

تلاش اخوان المسلمین برای سهم خواهی در دولت جدید

۱۳۸۹/۱۱/۲۴

انقلاب مصر پايان دخالت بيگانگان نيست

۱۳۸۹/۱۱/۲۳

سقوط مصر؛ هم‌پیمانان اسرائیل را غرق می‌کند

۱۳۸۹/۱۱/۲۲

نقش و جایگاه اخوان المسلمین در قیام مصر

۱۳۸۹/۱۱/۲۱

از طریق همین سلیمان بود که دشمن صهیونیست قدرت گرفت

۱۳۸۹/۱۱/۲۱

پیامدهای فرامنطقه‌ای تحولات مصر

۱۳۸۹/۱۱/۲۱

اقدامات کنونی مبارک مانند اقدامات شاه در زمان انقلاب است

۱۳۸۹/۱۱/۲۰

قیام مصر با انقلاب های مخملی تفاوت ماهوی دارد.

۱۳۸۹/۱۱/۱۹

روابط ایران و آفریقا در گذر زمان... فرصت‌ها و چالش‌ها

۱۳۸۹/۱۱/۱۹

اخوان المسلمين به طور تاکتيکى در دولت موقت حضور پيدا مى‌کند

۱۳۸۹/۱۱/۱۸

آفران: مصاحبه نخست وزیر زیمبابوه؛ حرکت مردمی مصر

۱۳۸۹/۱۱/۱۷

همکار افتخاری آفران: نگاهي اجمالي به شانزدهمین اجلاس اتحادیه آفریقا

۱۳۸۹/۱۱/۱۶

مردم مصر آیت الله خمینی ندارند

۱۳۸۹/۱۱/۱۶

مصاحبه عبدالله الاشعل با هفته‌نامه المشاهد السیاسی

۱۳۸۹/۱۱/۱۵

سونامی تونس، به مصر منتهی نمی شود

۱۳۸۹/۱۱/۱۴

همه معترضان مصر دنبال رابطه با ایرانند

۱۳۸۹/۱۱/۱۲

قیام مصر در برابر استعمار خارجی و استبداد داخلی

۱۳۸۹/۱۱/۱۲

راشد الغنوشي در قالب حزب مي‌تواند در انتخابات شركت كند

۱۳۸۹/۱۱/۱۱

گونه شناسی حوادث تونس و مصر در گفتگو با حسن عباسی

۱۳۸۹/۱۱/۱۰

آمریکا نگران تبدیل شدن مصر به یک قدرت منطقه ای است

۱۳۸۹/۱۱/۱۰

طرح آمریکا برای تجزیه جهان عرب به 32 کشور

۱۳۸۹/۱۱/۹

قیام راشد الغنوشی در تونس مبارزه در راه نهضت اسلامی است

۱۳۸۹/۱۱/۴

تحولات تونس، انقلاب نبود كودتا بود

۱۳۸۹/۱۰/۳۰

آفریقا در حال تمرین دموکراسی است

۱۳۸۹/۱۰/۲۹

اشتهای جدایی طلبی در افریقا زیاد می شود

۱۳۸۹/۱۰/۱۹

تجزیه سودان، زنگ خطری برای منطقه و جهان اسلام

۱۳۸۹/۱۰/۱۸

(امین) مصاحبه شبکه رسانه ای امین با آقاي دكتر بخشي درباره همه پرسي جنوب سودان- بخش پایانی

۱۳۸۹/۱۰/۱۴

(امین) مصاحبه شبکه رسانه ای امین با آقاي دكتر بخشي درباره همه پرسي جنوب سودان- بخش اول

۱۳۸۹/۱۰/۱۱

آفران: نشست بررسي تحولات جنوب سودان

۱۳۸۹/۱۰/۷

برنده و بازنده انتخابات مصر

۱۳۸۹/۹/۱۸

(امين) مصاحبه شبكه رسانه اي امين با نخستين سفير جمهوري اسلامي ايران در زامبيا

۱۳۸۹/۹/۱۴

آفران: همايش هم انديشي ايران و آفريقا؛ چرا؟

۱۳۸۹/۶/۳۰

آفران: همايش هم انديشي ايران و آفريقا

۱۳۸۹/۶/۲۲

آفران:حضور ايرانيان در آفريقا(بخش 1)

۱۳۸۸/۲/۱۵

آفران:حضور ايرانيان در آفريقا(بخش 2)

۱۳۸۸/۲/۱۵

همایش «مسجدالاقصی، محور وحدت مسلمانان» در داکار

۱۳۸۸/۱/۱۳

همایش سازمان کنفرانس اسلامی عامل وحدت

۱۳۸۸/۱/۱۳

همایش « عرفان و انقلاب اسلامی» در سنگال

۱۳۸۸/۱/۱۳

سمینار«اولویتهای تبلیغ دینی در آفریقا»

۱۳۸۸/۱/۱۳

همایش معرفي انديشه هاي امام خمینی(ره) در داکار

۱۳۸۸/۱/۱۳

کنفرانس بین المللی عاشورا در داکار

۱۳۸۸/۱/۱۳

همایش جایگاه زن مسلمان در جوامع اسلامي در سنگال

۱۳۸۸/۱/۱۳

نشست مطبوعاتی نمایشگاه آثار عکاسی "عمر بادشا"

۱۳۸۸/۱/۱۱

نشست مشترک تجار ایران و کنیا

۱۳۸۸/۱/۱۱

نشست منا در معاونت بهداشت جمعيت هلال احمر

۱۳۸۸/۱/۱۱

برگزاري همایش "اسلام درقرن 21" در سودان

۱۳۸۸/۱/۱۱

همایش"تبلیغات دینی و دعوت اسلامی در غرب افریقا"

۱۳۸۸/۱/۱۱

همايش انقلاب اسلامی ایران در سنگال

۱۳۸۸/۱/۱۱

همایش فرصتهای تجاری ایران و سنگال در شيراز

۱۳۸۸/۱/۱۱

همایش "صلح و امنیت جهانی در سایه دین" در زیمبابوه

۱۳۸۸/۱/۱۱

افزايش رشد قاره آفريقا

۱۳۸۸/۱/۱۱

همايش يكصدمين سالگرد امام خميني در آفريقاي جنوبي

۱۳۸۸/۱/۱۱

سخنان داوودي در همايش ايران و آفريقا

۱۳۸۷/۱۲/۱۰

سخنان رئيس‌جمهور در همايش ايران و آفريقا

۱۳۸۷/۱۲/۱۰

تاكيد ايران بر گسترش روابط با آفريقا

۱۳۸۷/۱۲/۱۰

بیانیه همایش فرصت‌های تجاری ایران و آفریقا

۱۳۸۷/۱۲/۱۰