مصاحبه - همایش > ديكتاتوري جانشين ديكتاتوري

ديكتاتوري جانشين ديكتاتوري

تاریخ انتشار: ۱۳۸۹/۱۲/۱۲

حجت الاسلام والمسلمین سیدهادی خسروشاهی، کارشناس مسائل مصر و سفیر سابق ایران در این کشور در رابطه با تحولات اخیر مصر و کناره گیری ناگهانی مبارک بر این باور است که مسائل امروز مصر با ابهامات بسیاری روبه رو است که باید منتظر ماند تا مرور زمان، رموز و حقایق برکناری حسنی مبارک را روشن سازد که آیا او خود استعفا داده یا اینکه ارتش او را محترمانه برکنار نموده و به شرم الشیخ فرستاده است؟ وی همچنین پیرامون نقش اخوان المسلمین در برهه کنونی در مصر اظهار داشت: «به نظر من اخوان المسلمین پس از تجربه های فراوان و پرداخت هزینه های بسیار این بار با عقلانیت و آگاهانه به رغم محبوبیت وسیع در میان توده مردم مسلمان مصر، اصرار دارد نقش خود را در این انقلاب مردمی کم رنگ نشان دهد چرا که پس از تجربه های اسلام گرایان در مصر، تونس و به ویژه الجزایر، اگر نقش خود را پررنگ نشان می داد یا در عمل رهبری قیام را به دست می گرفت به علت نگرانی ها، حامیان مبارک به میدان می آمدند و پیروزی مردم را عقب می انداختند یا مبارک همچنان بر سر کار می ماند، به ویژه که دوام سی ساله دیکتاتوری مبارک و مافیای قدرت و ثروت در مصر به ایجاد اخوان هراسی توسط آنان در دیدگاه غربی ها و حامیان مرتجع آن در منطقه بستگی تام داشت.» - سعیده سادات فهری

کناره گیری حسنی مبارک از قدرت آن هم به صورت کاملا ناگهانی را چگونه ارزیابی می کنید؟
چگونگی کناره گیری حسنی مبارک مانند بقیه ماجراها کمی پیچیده و همراه با ابهام است، چون شب قبل از کناره گیری مبارک رسما اعلام نمود که در مدت به اصطلاح قانونی باقیمانده از دوره ریاست جمهوری، برای اجرای «قانون»(!) و تسلیم تدریجی قدرت بر سر کار خواهد ماند تا مانند شصت سال گذشته در خدمت مردم باشد! وعده های دیگری در زمینه آزادی، رفاه، اضافه حقوق ها، عدالت اجتماعی، لغو حالت فوق العاده و غیره داد، اما صبح روز بعد اعلام شد که او به کاخ خود در «شرم الشیخ» رفته و عصر هم ژنرال عمر سلیمان، معاون وی اعلام نمود که آقای رئیس جمهور استعفا داده و نیروهای مسلح را مسئول اداره امور کشور نموده است. این نوع کنار رفتن به نظر من کاملاً ابهام دارد. چرا خود وی و به عنوان احترام به خواست مردم اعلام کناره گیری نکرد؟ کسی که شب می گوید تا سپتامبر آینده بر سر کار هستم و به دستورهای دیگران اهمیتی قائل نیستم چگونه صبح اعلام می کند که من استعفا دادم؟ به هر حال مسائل مصر امروز با ابهامات بسیاری روبه رو است که باید منتظر ماند تا مرور زمان، رموز و حقایق برکناری حسنی مبارک را روشن سازد که آیا او خود استعفا داده یا اینکه ارتش او را محترمانه برکنار نموده و به شرم الشیخ فرستاده است؟!

 ارتش مصر با توجه به مسئولیت بسیار مهمی که اکنون دارد، در دوره انتقالی و پس از آن چه نقشی را عهده دار خواهد بود؟ آیا این احتمال وجود دارد که در آینده وضع به سمتی پیش برود که نظامیان قدرت را کاملا قبضه کنند؟
ارتش و در رأس آن ژنرال محمد حسین طنطاوی همواره در کنار حسنی مبارک و در واقع مجری اوامر او در همه زمینه ها بود. در عین حال ارتش به خاطر شرکت فداکارنه در جنگ های متعدد برضد اسرائیل، مورد احترام مردم مصر است و این بار در انقلاب مردم، به رغم فشار برای اقدام به سرکوب انقلاب، با آن موافقت نکرد و به نحوی در کنار مردم قرار گرفت و اکنون که مردم به اجبار با دخالت آنان در اداره امور کشور روبه رو شده اند، اگر بخواهد عاقلانه رفتار کند، باید با اجرای درخواست های جوانان و مردم مصر، زمینه را برای انتقال واقعی قدرت به غیر نظامیان آماده سازد و به جای وعده «شش ماهه» که احتمال دارد تمدید شود(!) برای جلب اطمینان مردم به سرعت شرایط مردم انقلابی مصر را بپذیرد و اجرا کند. اکنون که ارتش، قانون سیاسی را به حالت تعلیق درآورده و مجلس شورا و ملی را منحل کرده باید شرط اصلی جوانان را که تشکیل یک حکومت موقت مستقل، مرکب از پنج نفر از فرهیختگان کشور، با حضور یک ارتشی است، عملیاتی نماید و از وعده درازمدت که می تواند هرگونه توطئه ای را در درون خود داشته باشد بپرهیزد. اما تبدیل حکومت دیکتاتوری شصت ساله سرهنگ ها ـ از سرهنگ ناصر و سرهنگ انور سادات تا سرهنگ حسنی مبارک ـ به دیکتاتوری «ژنرال ها» بسیار بعید است که عملی شود یا مورد پذیرش مردم مصر قرار گیرد ولی این نگرانی هست که مافیای حاکم که در واقع استمرار دیکتاتوری رژیم مبارک است در این مهلت شش ماهه به پشتیبانی امریکا و حمایت صهیونیسم، کسانی را جانشین خود سازد که در عمل در جناح امپریالیسم قرار دارند. اما اینکه خود ژنرال ها قدرت را برای همیشه قبضه کنند بسیار بعید به نظر می رسد چون دوره این قبیل حکومت ها و قلدری ها سپری شده است.

 نامزدهای احتمالی به جز البرادعی و عمرو موسی چه شخصیت هایی می توانند باشند و به نظر ما در نهایت قدرت در مصر را چه کسی به عهده خواهد گرفت؟
البته غیر از این دو نفر اشخاص دیگری مانند دکتر ابوالعلاء ماضی، رئیس حزب الوسط، ایمن نور از حزب الغد و احمد زویل از گروه الکرامه یا افراد دیگری از حزب الوفد، گروه الکفایه، التجمیع و الاحرار هم از هم اکنون تحرکاتی را برای کاندیداتوری آغاز کرده اند ولی با توجه به شرایط مبهم حاکم بر مصر، نمی توان به طور دقیق پیش بینی کرد که کدام یک از این افراد یا احزاب قدرت را به عهده خواهند گرفت. به ویژه که بعضی از اعضای اخوان المسلمین اعلام کرده اند که شخص خاصی را برای این هدف معرفی نخواهند کرد و این خود زمینه ابهام را بیشتر می سازد. به هر حال آنچه در این رابطه مهم است، نوع آزادی هایی است که در انتخابات آینده به مردم و احزاب داده خواهد شد. البته در طول این مدت فرصت سوزی تحمیلی ژنرال های آقای مبارک و شخصیت سازی های آمریکا و غرب هم ادامه خواهد یافت ولی باید دید که رأی مردم مصر چه خواهد بود که بی تردید به سود مافیای فعلی نخواهد بود.

 پس از مبارک وضعیت قرارداد کمپ دیوید و منازعه صلح میان اعراب و اسرائیل چه خواهد شد؟ محاصره غزه چه روندی را طی خواهد کرد؟
البته ژنرال ها در بیانیه شماره سوم یا چهارم خود رسما اعلام نمودند که به تمامی قراردادهای منطقه ای و بین المللی پای بند خواهند ماند، بنابراین در دوره حاکمیت ژنرال ها و با توجه به تماس های کنونی و قبلی رژیم صهیونیستی با ژنرال طنطاوی نباید انتظار داشت که مسأله بررسی قرارداد کمپ دیوید مطرح شود. اما موضوع منازعه اعراب و اسرائیل، حتی اگر یک قرن هم بگذرد پایان پذیر نیست و بالاخره روزی فرا خواهد رسید که فلسطین آزاد شود و میلیون ها انسان فلسطینی به خانه و کاشانه خود برگردند.
در مورد محاصره غزه که وضع کنونی آن نشان دهنده نوع همکاری رژیم مبارک با رژیم صهیونیستی است، بی تردید هر حکومتی که سر کار بیاید، نمی تواند آن را به این شکل شرم آور ادامه دهد و زنان و کودکان و مردم غزه را از ابتدایی ترین حقوق انسانی خود محروم سازد.

آیا امکان دارد اخوان المسلمین هم در نهایت نامزد تعیین کند؟ در کل اخوان در حکومت آینده مصر چه نقشی ایفا خواهد کرد؟
به نظر من اخوان المسلمین پس از تجربه های فراوان و پرداخت هزینه های بسیار این بار با عقلانیت و آگاهانه به رغم محبوبیت وسیع در میان توده مردم مسلمان مصر، اصرار دارد نقش خود را در این انقلاب مردمی کم رنگ نشان دهد چراکه پس از تجربه های اسلام گرایان در مصر، تونس و به ویژه الجزایر اگر نقش خود را پر رنگ نشان می داد یا در عمل رهبری قیام را به دست می گرفت اولا به علت نگرانی ها، حامیان مبارک به میدان می آمدند و پیروزی مردم را عقب می انداختند یا مبارک همچنان بر سر کار می ماند، به ویژه که دوام سی ساله دیکتاتوری مبارک و مافیای قدرت و ثروت در مصر به ایجاد اخوان هراسی توسط آنان در دیدگاه غربی ها و حامیان مرتجع آن در منطقه بستگی تام داشت. مبارک حتی در آخرین مصاحبه خود با یک تلویزیون آمریکایی به صراحت گفت: اگر من بروم، اخوان المسلمین روی کار خواهد آمد؛ نکته ای که همواره در دوران حکومت خود به آن تکیه داشت. از سوی دیگر با توجه به تکثرگرایی در جامعه مصر و تعدد احزاب و سازمان های اپوزیسیون و بخشی از مردم که قبطی ـ مسیحی ـ هستند، هر گونه حرکتی از سوی اخوان المسلمین و ابراز نقش در قیام و تظاهرات موجب دودستگی و اختلاف میان گروه های اپوزیسیون می شد و به همین دلیل اخوانی ها حتی به صراحت اعلام داشتند که ما نقشی در این انقلاب نداریم، بلکه چون بخشی از مردم مصر هستیم، در آن شرکت می کنیم. این واقع گرایی اخوان، پشتوانه ای برای وحدت نیروهای اپوزیسیون بود که به پیروزی قیام و سرنگونی مبارک انجامید. البته اخوان اعلام کردند که در مسأله ریاست جمهوری پس از تحقق کامل اهداف انقلاب از کاندیدایی خاص پشتیبانی نخواهند کرد تا همگان آزاد باشند که چه کسی را انتخاب کنند. ولی می دانیم که در عالم سیاست همه چیز قابل تغییر است! اگر شرایط آینده اجازه دهد، می توان احتمال داد که اخوان برای انجام وظیفه، کاندیدایی هم معرفی کند ولی حتی در غیر این صورت هم در هر حکومت ملی و آزاده ای که روی کار بیاید ـ حتی حزب سکولار الوفد ـ شکی نباید داشت که اخوان در اداره امور به علت سازماندهی نیرومند و تشکیلات مردمی گسترده اش، نقش ویژه ای خواهد داشت.

 متأسفانه نقش الازهر در این قیام خیلی کم رنگ بود و فقط پس از گذشت چند روز، عده ای از علمای غیر معروف الازهر در تظاهرات خیابانی شرکت کردند. عامل این عدم تحرک در الازهر چیست؟
متأسفانه الازهر امروز نقش دوره های پیشینش را مثلا در هجوم فرانسویان یا حمله مشترک نیروهای متجاوز انگلیس، فرانسه و اسرائیل که همیشه پیشگام بود، ندارد.
حداقل آن زمان در صدور فتاوی قیام و جهاد و دفاع کوتاهی نمی کردند. اما در این قیام چنین نشد، چرا که الازهر در دوران سلطه دیکتاتوری سرهنگ ناصر، تحت نظارت ریاست جمهوری قرار گرفت تا آنجا که حتی تعیین شیخ الازهر هم به شخص رئیس جمهوری یعنی ناصر، انور سادات و حسنی مبارک واگذار شد. در چنین شرایطی، یعنی وابستگی مطلق الازهر به حاکمیت، طبیعی است که نتواند نقشی مثبت در راستای اهداف مردمی و ضد حکومتی داشته باشد و به علت همین سکوت و عدم همراهی با مردم، جوانان در انقلاب 25 ژانویه طی بیانیه ای از شیخ الازهر خواستند که از مقام خود استعفا بدهد و او البته نه تنها استعفا نداد بلکه پس از روی کار آمدن ژنرال های مبارک، طی بیانیه ای فتوا داد که تا سرنگونی نظام، قیام و تظاهرات مشروع بود ولی از امروز که او رفته است، ادامه آن حرام است. البته این نوع برخورد، برخوردی غیرمنطقی با یک مسأله طبیعی است که موجب رنجش مردم و به ویژه جوانان شد.
اما نکته ای که اخیراً از سوی شیخ الازهر، جناب دکتر احمد الطیب به طور رسمی مطرح شد ضرورت تعیین شیخ الازهر از طریق انتخابات بین شیوخ الازهر است نه انتصاب از سوی یک مقام دولتی و شیخ خواسته است که در قانون اساسی جدید این بند گنجانده شود تا الازهر بتواند از قید و بند دولت حاکم رها شود و در مسائل روز موضع سیاسی خود را طبق تشخیص و اجتهاد علما، نه طبق نظر و خواست حاکم و سلطان ابراز دارد.

 با وضعی که پیش آمده نقش منطقه ای و بین المللی مصر چه تغییری خواهد کرد؟
البته می دانیم که زمان حکومت طاغوتی مبارک، مصر نقش چشمگیر و ارزنده ای نه در منطقه و نه در جهان، به عهده نداشت و در میان دولت های عربی ـ اسلامی هم موقعیت سابق خود را از دست داده بود و می دیدیم که در هیچ یک از مسائل جهان عرب یا آفریقا نمی توانست اثر مثبتی از خود نشان دهد. اکنون بی شک این موقعیت تا تثبیت نظام جدید ضعیف تر خواهد شد ولی پس از تغییر کامل رژیم و پیدایش حکومتی جدید، از سوی هر گروه یا حزبی که باشد، باید منتظر تغییر اصولی و بنیادی در روش ها و سیاست های داخلی و خارجی مصر بود. چون بی تردید هیچ حکومت جدیدی با شناخت عینی که از حوادث مصر به دست آورده دیگر به عقب باز نمی گردد و سیاست های غلط و اسف بار رژیم سابق را تکرار نمی کند. البته نوع تغییر، بستگی تام به نوع تغییر حاکمیت جدید دارد و اگر این تغییر ظاهری و با وضع کنونی ادامه یابد، یعنی فقط حسنی مبارک کنار رفته باشد و بقیه ارکان نظام او، به ویژه ژنرال ها بر سر کار بمانند نباید انتظار تغییرات اساسی را داشت به ویژه که اینها به تعهدات منطقه ای و بین المللی رژیم مبارک اعلام وفاداری کرده اند و می دانیم که به رغم این اعلام هم، باز رژیم اشغالگر بی شرمانه خواستار پاسخگویی مصر در رابطه با استقرار نیروهایی از ارتش در صحرای سینا شده است که طبق قرارداد ننگین کمپ دیوید، مصر نباید در آن منطقه نیروی نظامی مستقر سازد! که این البته یکی از شرایط خفت بار قرار داد صلح مصر با رژیم اشغالگر قدس است.

 حسنی مبارک تشخیص نمی داد که روش و سیاست او غلط است و موجب تحقیر ملت مصر و از بین رفتن عظمت و شکوه آن می شود؟
فکر می کنم حسنی مبارک کاملا از موضوع آگاه بود ولی برای بقای حکومت خود به آن تن داده بود و البته مبارک پس از چهار بار شرکت در جنگ و کبر سن روحیه ای برای نبرد نداشت و به نوعی «تسلیم شدن» را پذیرفته بود و حتی در دیداری که با آقای دکتر خرازی، وزیر خارجه وقت با او داشتیم، به صراحت گفت که پس از چهار بار جنگ، مصر دیگر تمایلی به شرکت در جنگ دیگری ندارد که پیروزی برای آن متصور نیست! روحیه وی اینچنین بود.
اما مهم تر از آن این نکته است که مبارک خود همراه مردم مصر از سوی آمریکا و اسرائیل، تحقیر شده بود و اینها به او به عنوان یک رئیس جمهور واقعی یک کشور عربی بزرگ نمی نگریستند بلکه او را به عنوان یک «عامل وابسته» و «در اختیار» می دیدند که در هر موضوعی، به ویژه مسأله فلسطین، ایران و لبنان، در اختیار آنهاست و حتی اوامر آنها را اطاعت و اجرا می کند. تا آنجا که مرز «رفح» را می بندد و از رسیدن دارو و غذا به زنان و کودکان فلسطین جلوگیری می کند و دیوار فولادی برای جلوگیری از «تونل سازی» در طول مرز با غزه ایجاد می کند. در مسأله ایران همگان با امپریالیسم و صهیونیسم، «خطر هسته ای ایران» را «خطری برای کل منطقه» می نامد و در مسأله حمله رژیم صهیونیستی به لبنان به آنها می گوید که «تا نصف راه رفته اید، آن را کامل تر کنید!» این نوع بی شرمی و از خودباختگی، جز حقارت نشانه چه چیز دیگری می تواند باشد؟ من با کمال تأسف به خاطر دارم که در آخرین دیدار مبارک از واشنگتن که شاه اردن، نتانیاهو و عباس هم حضور داشتند، حسنی مبارک، رئیس جمهور مصر با هفت هزار سال تمدن و تاریخ(!) متأسفانه توسط اوباما به طور عمد پشت سر نتانیاهو قرار گرفت و به دنبال او راه رفت (این جریان را ماهواره های خارجی بدون اشاره به این نکته بارها نشان دادند) و سرانجام تحقیر او از سوی ارباب به آنجا رسید که «اوباما» چندین بار به او اخطار کرد که «تغییر همین الان!» باید باشد و مبارک گرچه به ظاهر خواست در آخرین سخنرانی خود اعلام کند که به آن اهمیت نمی دهد، اما روز بعد کناره گیری رسمی او توسط معاونش، نوکر رسمی امپریالیسم و صهیونیسم، تیمسار سرتیپ عمر سلیمان اعلام شد.

 به نظر شما مردم مصر تاکنون به چه میزان از موفقیت رسیده اند و خواست جوانان انقلاب تا چه حد برآورده شده است؟
موفقیت اصلی و بزرگ، ریختن ترس مردم و قیام عمومی و سرنگونی سمبل رژیم دیکتاتوری بود و بعد از آن، اعلام انحلال مجلس شورا و ملی و به تعلیق درآوردن قانون اساسی است که بخش دیگری از خواست های جوانان انقلاب بود. اما موفقیت اصلی و بنیادین که حذف کامل نظام بود، هنوز به دست نیامده، چراکه همه اعضای کنونی به اصطلاح دولت موقت یا ژنرال های حاکم بر امور، ارکان اصلی نظام سابق هستند و سی سال تمام این رژیم را پشتیبانی نموده اند، بنابراین تا پیروزی نهایی و موفقیت کامل، راه درازی در پیش است به ویژه که آمریکا و اسرائیل از هم اکنون از قدرت گرفتن اپوزیسیون مصر اظهار نگرانی می کنند و اخوان المسلمین را بهانه قرار داده اند و در صدد یافتن راه حلی برای ادامه نفوذ و سلطه خود و دور نگه داشتن مصر از استقلال و آزادی واقعی هستند. این توطئه بدون تردید ادامه خواهد یافت تا به نتیجه مورد نظر دشمن برسند، مگر آنکه مردم مصر گول ظاهر سازی ها را نخورند و هر هفته حداقل جمعه ها در میادین شهرهای بزرگ و پس از اقامه نماز جمعه، اعتراضات خود را مطرح کنند و خواستار تحقق همه خواسته های خود شوند.

 به نظر شما ایران در این رابطه چه سیاستی باید اتخاذ کند؟
بهترین سیاست ایران پشتیبانی از انقلاب مردم بدون توجه ویژه به یک گروه یا گرایش سیاسی در مصر است و اگر از اظهارنظرهای نسنجیده افراد و مقامات غیرمسئول جلوگیری شود بدون تردید کمک بزرگی به اهداف مردم مصر به عمل آمده است، چرا که دشمنان هر نکته و روش نسنجیده را از سوی هر کسی که مطرح می شود، بهانه ای برای سرکوب مردم قرار می دهند.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی استاد سید هادی خسروشاهی

  فرستادن مقاله
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

اربعین شهدای نیجریه در تهران

۱۳۹۴/۱۰/۳۰

بیست ونهمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی

۱۳۹۴/۱۰/۱۲

گفتگو با شاهد عینی حادثه حسینیه بقیه الله نیجریه

۱۳۹۴/۹/۳۰

به خاطر سفرم به ایران، یکی از نزدیکانم را دستگیر کردند

۱۳۹۴/۸/۱۲

برگزاری راهپیمایی "غرامت" درلندن به مناسبت سالگرد لغو برده داری در انگلستان

۱۳۹۴/۵/۱۱

پیشنهاد الجزایر برای میزبانی جشنواره فیلم دمشق

۱۳۹۴/۳/۳۱

آمادگی کشورمان برای برگزاری هفته فرهنگی ایران در الجزایر

۱۳۹۴/۳/۲۴

دکتر امیربهرام عرب احمدی: مخالفت با آموزش نوین رویه اصلی بوکوحرام است

۱۳۹۴/۳/۲۰

برگزاری مراسم بیست و ششمین سالگرد ارتحال امام (ره) در تانزانیا

۱۳۹۴/۳/۱۸

مراسم روز آفریقا در تهران

۱۳۹۴/۳/۵

چهل و هشتمین نمایشگاه بین المللی الجزایر

۱۳۹۴/۲/۱۹

سفیر الجزایر: اعتمادی به تبلیغات منفی مطبوعات غربی علیه ایران ندارم

۱۳۹۴/۲/۱۹

ماشین‌های ایران خودرو به زودی وارد تونس می‌شوند

۱۳۹۴/۲/۱۶

برگزاری همایش مقابله با جریان‌های تکفیری در آفریقا

۱۳۹۴/۲/۱۶

مرگ بر آل سعود در نیجریه طنین‌انداز شد

۱۳۹۴/۲/۸

تشکيل ائتلاف مخالفان تجاوز عربستان به يمن در تونس

۱۳۹۴/۲/۲

برگزاری نشست مشترک الازهر، شیعیان و صوفیه مصر

۱۳۹۳/۱۲/۱۲

واکنش محمد البرادعي به تحولات مصر

۱۳۹۳/۱۱/۷

مصاحبه با مجتبی امانی و سید هادی سیدافقهی

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

برگزاري جشن مولودالنبي (ص) در تانزانيا

۱۳۹۳/۱۰/۲۰

آيين بزرگداشت هفته وحدت در نيجريه برگزار شد

۱۳۹۳/۱۰/۲۰

مراسم ذکر و اهدای جوایز گروه‌های قرآنی سنگال برگزار شد

۱۳۹۳/۱۰/۲۰

حسنین هیکل: سیسی باید بر علیه خودش قیام کند

۱۳۹۳/۹/۲۵

از سرگیری روابط تهران و قاهره امری ضروری است

۱۳۹۳/۶/۱۶

عربستان دلیل اصلی تعطیلی رایزنی فرهنگی ایران در سودان

۱۳۹۳/۶/۱۵

فهمی هويدی: در كربلای زمان ما خون بر شمشير پيروز شد

۱۳۹۳/۴/۳۱

جعفر قنادباشی- آمریکا و اهداف آفریقایی

۱۳۹۳/۴/۳

پیروزی‌ها و موفقیت‌های ایران مرهون قیام امام خمینی(ره) است

۱۳۹۳/۳/۱۱

اندیشکده آمریکایی: انتخابات مصر و پیروزی السیسی

۱۳۹۳/۳/۶

جعفر قناد باشی: انتخابات ریاست جمهوری در مصر

۱۳۹۳/۲/۲۹

«صباحی» برای چالش‌های موجود راهکارهایی منطقی ارائه داده است

۱۳۹۳/۲/۲

مردم مصر چالش‌های بزرگ‌تر و سخت‌تر از مرحله کنونی پیش رو دارند

۱۳۹۳/۱/۱۰

نامزدی «السیسی» در انتخابات آینده مصر در میان چالش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی

۱۳۹۲/۱۰/۳۰

ریشه‌های درگیری سودان جنوبی

۱۳۹۲/۱۰/۷

حمایت کری از کودتای مصر ثابت کننده سیاست آمریکا برای ناکام گذاشتن بهار عربی بود

۱۳۹۲/۹/۶

لیبی دچار یک جنگ بدون خداحافظی شده است

۱۳۹۲/۸/۲۷

قدرت اسلامگراها در دانشگاه‌ها بیشتر است

۱۳۹۲/۸/۲۰

اخوان المسلمین خواهان رساندن پیام‌های خود به طرف‌های بین‌المللی است

۱۳۹۲/۸/۱۴

همه اهداف آمریکا از حضور در آفریقا

۱۳۹۲/۷/۲۹

حمله به سوریه بازتاب‌های وخیم و سنگینی بر امنیت رژیم صهیونیستی دارد

۱۳۹۲/۶/۹

كداميك زودتر تسليم مي‌شود؛ ارتش يا اخوان‌المسلمين؟

۱۳۹۲/۵/۲۷

دروغ مي‌گويند كه مرسي با تكفيري‌ها بود

۱۳۹۲/۵/۲۲

تنها راه گفت‌وگو، برگرداندن مرسي و برگزاري انتخابات است

۱۳۹۲/۵/۱۵

قاهره، سيگنال‌هايي براي رابطه با ايران داده است

۱۳۹۲/۵/۷

اخوان المسلمين عامل تضعيف خود بود

۱۳۹۲/۵/۲

تحولات "مصر" به کدام سمت می‌رود؟

۱۳۹۲/۴/۲۳

مرسی به جای مصر، به فکر اخوان بود

۱۳۹۲/۴/۱۶

روابط ایران و مصر در مرحله انتقالی است

۱۳۹۲/۲/۲۴

کمک‌های مالی قطر و خواب‌های پریشانی که برای مصر و تونس دیده است

۱۳۹۲/۲/۱۰

دستوری درباره توقف همکاری گردشگری با ایران صادر نشده

۱۳۹۲/۱/۲۴

تلاش برای راه‌اندازی انقلاب معکوس در مصر

۱۳۹۲/۱/۲۰

تجمع محدود برای مقابله با گسترش روابط ایران و مصر طراحی شده بود

۱۳۹۲/۱/۱۷

درخواست بازگشت نظامیان به قدرت ارزش پاسخ ندارد

۱۳۹۱/۱۲/۲۷

مصر در صورت تخلف اسرائیل از معاهده «کمپ دیوید» در آن بازنگری خواهد کرد

۱۳۹۱/۱۲/۲۳

ایده براندازی مرسی سادگی است

۱۳۹۱/۱۲/۱۳

سید افقهی: آمریکا در پی تجزیه لیبی است

۱۳۹۱/۱۱/۲۹

۲پیش فرض درباره همه‌پرسی قانون اساسی

۱۳۹۱/۹/۲۵

دلایل صدور بیانیه قانون اساسی توسط مرسی

۱۳۹۱/۹/۱۸

مصري ها اجازه استقرار رژيم استبدادي به مرسي نمي دهند

۱۳۹۱/۹/۸

جهان عرب درباره سوریه موضع واحدی ندارد

۱۳۹۱/۸/۲۲

مردم مصر از عدم تحقق اهداف انقلاب خشمگین هستند

۱۳۹۱/۸/۲۰

بی‌ثباتی در سودان تهدید علیه مصر است

۱۳۹۱/۸/۱۵

مصر از ایران علیه رژیم صهیونیستی حمایت کند

۱۳۹۱/۸/۸

روابط قاهره و تهران منافع دو کشور را تامین می‌کند

۱۳۹۱/۸/۳

حزب‌التجدید خواهان اصلاحات به دور از باورهای القاعده‌ای است

۱۳۹۱/۷/۲۵

تهدیدات تل‌آویو طبل توخالی است

۱۳۹۱/۷/۲۳

مصر به شراکت راهبردی با آمریکا پایان دهد

۱۳۹۱/۷/۱۶

اقتصاد مصر پس از انقلاب شاهد تغییر و تحولات اساسی خواهد بود

۱۳۹۱/۷/۸

افتتاح سفارت ايران در مصر را به دولت مرسي واگذار مي كنيم

۱۳۹۱/۵/۲

آینده نفوذ سلفی ها در مصر

۱۳۹۱/۴/۲۷

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران;حتما اسلامگرایان در عرصه سیاسی آینده ليبي حضور فعالی خواهند داشت

۱۳۹۱/۴/۲۵

ذهن و زبان مرسي به رئيس جمهور ايران نزديك است

۱۳۹۱/۴/۱۸

برهم خوردن موازنه قدرت در منطقه علت نگرانی‌ها از همگرایی ایران و مصر

۱۳۹۱/۴/۱۱

رئيس جمهور مصر:نگفتم به عربستان مي‌روم

۱۳۹۱/۴/۵

مصري‌ها به آرمان‌هاي خود مي‌رسند

۱۳۹۱/۳/۲۴

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران; اخوان‌المسلمين توان خود را در مقابله با میراث رژیم قبل ثابت كند

۱۳۹۱/۳/۲۰

مبارک به اتهام خیانت بزرگ به مصر باید دوباره محاکمه شود

۱۳۹۱/۳/۱۶

تعدد نامزدها مانع از پیروزی قاطع نامزد‌های اسلامگرا در دور اول انتخابات مصرشد

۱۳۹۱/۳/۱۰

مصر اسلامي پس از مصر فرعوني

۱۳۹۱/۳/۳

دست دردسرساز غرب در قاره سياه

۱۳۹۱/۲/۲۳

قطع صادرات گاز نتیجه طبیعی انقلاب مردم مصر

۱۳۹۱/۲/۱۸

پژوهشگر تونسي: غرب از انديشه متعالي ايرانيان هراس دارد

۱۳۹۱/۲/۱۲

اولین جشنواره فرهنگی هنری بیداری اسلامی

۱۳۹۱/۲/۳

تلاش برای بازتولید رژیم مبارک

۱۳۹۱/۱/۲۷

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران; ؛پس از سقوط نظام‌های دیکتاتوری، مردم دچار بحران رهبری شده‌اند

۱۳۹۱/۱/۶

مانعی برای رابطه استراتژیک با ایران نداریم

۱۳۹۰/۱۲/۲۲

مصاحبه خبرگزاری دیپلماسی ایرانی با کارشناس موسسه آفران؛واد در تندباد

۱۳۹۰/۱۲/۲۱

اخوان المسلمین کرسی قذافی را تصاحب می‌کند

۱۳۹۰/۱۲/۱۶

طرح معرفی رئیس جمهور توافقی توطئه و ایده‌ای اخوانی است

۱۳۹۰/۱۲/۱۵

آمریکا باید نظام حسنی مبارک را که مقابلش خم می‌شد فراموش کند

۱۳۹۰/۱۲/۹

ايمن نور: توافق بر سر يك رئيس جمهور انتخابي غيرقابل قبول است

۱۳۹۰/۱۲/۸

عضو مجلس ملت مصر :اصلاحات واقعي زماني تحقق مي‌يابد كه اثري از رژيم مبارك به چشم نخورد

۱۳۹۰/۱۲/۷

گفت‌وگوي فارس با مجري زن تلويزيون مصر كه نامزد انتخابات شد

۱۳۹۰/۱۲/۶

اخوان المسلمون از تشکیل «مقاومت اسلامی» ضدصهیونیسم حمایت می‌کند

۱۳۹۰/۱۲/۲

ليبي، آينده مبهم و راه طولاني دمكراسي

۱۳۹۰/۱۲/۱

شورای نظامی مصر هیچ اصلاحاتی انجام نداده است

۱۳۹۰/۱۱/۳۰

بقایای رژیم مبارک مانع عادی‌سازی روابط تهران قاهره هستند

۱۳۹۰/۱۱/۲۵

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛«شوراي نظامي هيچ راهي جز تسليم قدرت به غيرنظاميان ندارد»

۱۳۹۰/۱۱/۲۴

الزغلامي :بيداري اسلامي عامل زوال ديكتاتوري ها

۱۳۹۰/۱۱/۱۷

نائب رئيس حزب "مصر القومي" : مجلس مصر هيئتي را براي گفت‌وگو به ايران اعزام مي‌كند

۱۳۹۰/۱۱/۱۶

وزير كار مصر در گفت‌وگو با فارس: مصر هرگز سرسپرده آمريكا و غرب نخواهد بود

۱۳۹۰/۱۱/۱۵

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛نتايج انتخابات پارلماني مصر نشانگر محبوبيت مردمي احزاب اسلامگراست

۱۳۹۰/۱۱/۱۰

پیروزی خود را به ملت مصر اهدا می کنیم

۱۳۹۰/۱۱/۸

تركيه مدل مصر نيست

۱۳۹۰/۱۱/۵

حل مسالمت آمیز حوادث انتخابات، مردم سالاری ایران را الگوی منطقه قرار داد

۱۳۹۰/۱۰/۲۷

رهبر سابق جماعت اخوان‌المسلمون: کمپ‌ديويد به همه‌پرسي گذاشته مي‌شود

۱۳۹۰/۱۰/۲۱

حورا صدربراي آزادي امام موسي صدر به ليبي مي‌رويم

۱۳۹۰/۱۰/۲۰

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران: مصري‌ها نگران ظهور يک ديکتاتوري جديد هستند

۱۳۹۰/۱۰/۱۷

جوانان مصري سرخورده از انقلاب

۱۳۹۰/۱۰/۴

دلايل اقبال گسترده مردم مصر به اسلام گراها در انتخابات پارلماني

۱۳۹۰/۱۰/۳

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛ آينده تونس بيش از هر چيز به عملکرد اسلامگرايان در دوره موقت بستگي دارد

۱۳۹۰/۹/۲۶

نفوذ رژیم صهیونیستی در سودان جنوبي

۱۳۹۰/۹/۲۰

عدالت و توسعه ترك ها الگوي اخواني ها

۱۳۹۰/۹/۱۹

وهابیت در زیمبابوه تضعیف شده است

۱۳۹۰/۹/۸

گفتگوی سایت دیپلماسی ایرانی با کارشناس موسسه آفران؛ ثبات سیاسی در تونس به «النهضة» بستگی دارد

۱۳۹۰/۹/۵

لیبی و آینده ای مبهم

۱۳۹۰/۹/۲

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛حاکمان نظامي مصر هنوز ميراث‌خوار دوره مبارک هستند

۱۳۹۰/۸/۸

جامعه جهاني سومالي را فراموش كرده است

۱۳۹۰/۸/۴

ناآرامی‌های جدید در مصر : دلایل و پیامدها

۱۳۹۰/۷/۲۵

آينده نامشخص روابط سوريه و ليبي

۱۳۹۰/۷/۲۰

حوادث مصر توطئه‌ای آمریکایی‌-‌صهیونیستی است

۱۳۹۰/۷/۱۹

حذف بدنه انقلاب از انتخابات تونس؟!

۱۳۹۰/۷/۱۷

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛ سوء استفاده انگلیس از لیبی

۱۳۹۰/۷/۱۳

ناتو در لیبی از حد گذشت

۱۳۹۰/۷/۹

گفتگوی سایت دیپلماسی ایرانی با کارشناس موسسه آفران؛ سودان نیازمند توجه بیشتر دستگاه دیپلماسی است

۱۳۹۰/۷/۶

اندیشه‌های امام(ره) قابل استفاده تمام مردم است

۱۳۹۰/۶/۲۷

گفتگو با دادستان نظامي رژيم قذافي

۱۳۹۰/۶/۲۶

از بین رفتن موانع رابطه حزب‌الله و الازهر

۱۳۹۰/۶/۲۲

توافق پشت پرده‌اي براي دستگير نكردن قدافي وجود ندارد

۱۳۹۰/۶/۱۲

گفتگوی سایت دیپلماسی ایرانی با کارشناس موسسه آفران؛ راه دشوار شورای انتقالی لیبی

۱۳۹۰/۶/۱۲

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛ لیبی پس از سقوط طرابلس

۱۳۹۰/۶/۸

قذافی را چه کسی سرنگون کرد؟

۱۳۹۰/۶/۶

سرنوشت عراق در انتظار ليبي

۱۳۹۰/۶/۶

سومالی تاوان سیاست‏های آمریکا را می‎پردازد

۱۳۹۰/۶/۶

قذافي امام موسي صدر را كشته است

۱۳۹۰/۶/۵

غرب برای پولهای قذافی دندان تیز کرده است

۱۳۹۰/۶/۳

دلایل پشت پرده تغییر معادلات جنگ به نفع مخالفان قذافی

۱۳۹۰/۵/۳۰

قذافی طرابلس را تسلیم نمی‌کند

۱۳۹۰/۵/۲۴

غرب در پی مصادره انقلاب مصر و‌ ممانعت از تشكيل حكومت اسلامی است

۱۳۹۰/۵/۲۳

سریال موهن تلاشی برای بازنویسی تاریخ اسلامی بر اساس اعتقادات قرضاوی است

۱۳۹۰/۵/۲۳

قدرت نمايي اسلام گرايان در مصر

۱۳۹۰/۵/۲۳

گفتگو با نمایند‌ه‌ی برنامه جهانی غذا در ایران

۱۳۹۰/۵/۲۳

احتمال دخالت آمريكا در انتخابات آينده رياست جمهوري مصر

۱۳۹۰/۵/۲۲

ترس از فاش‌شدن اسرار؛ علت سكوت سران عرب در برابر محاكمه «مبارك»

۱۳۹۰/۵/۲۲

احتمال ترور مبارك وجود دارد

۱۳۹۰/۵/۱۷

حفظ انقلاب، در گرو پاكسازی ارتش از هواداران آمريكا

۱۳۹۰/۵/۱۷

درباره يك دروغ؛ گفتگو با حجت الاسلام خسروشاهی

۱۳۹۰/۵/۱۶

لیبی و ماموریت‌های نانوشته ناتو

۱۳۹۰/۵/۱۶

تحولات اخير منطقه عربي - اسلامي، درست برخلاف طرح و برنامه آمريكايي - صهيونيستي موسوم به «خاورميانه جديد» است

۱۳۹۰/۵/۱۵

علت اهمال غربي‌ها در قبال مردم قحطي زده سومالي

۱۳۹۰/۵/۱۵

گفتگو با «احمد هلال»، تحليلگر، پژوهشگر و نويسنده شيعی مصر

۱۳۹۰/۵/۱۲

دشمنی ادامه دار آمریكا با سودان

۱۳۹۰/۵/۱۲

قذافي دير يا زود سرنگون خواهد شد

۱۳۹۰/۵/۱۲

گفتگو با حمدین صباحی نامزد احتمالی انتخابات ریاست جمهوری

۱۳۹۰/۵/۱۲

تغيير سياست غرب در ليبي؛ استراتژي از توان انداختن دو طرف درگير

۱۳۹۰/۵/۱۱

محاكمه مبارك مسائل بسياري را درباره غربي‌ها برملا مي‌كند

۱۳۹۰/۵/۱۱

ائتلاف عربستان‌ و ‌آمريكا براي مصادره انقلاب مصر با محور وهابيت

۱۳۹۰/۵/۱۱

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران

۱۳۹۰/۵/۱۱

گذشته، حال و آینده خیزش های اسلامی

۱۳۹۰/۵/۱۰

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران

۱۳۹۰/۵/۹

روایت رفیق دوست از سفر به لیبی در دوره جنگ

۱۳۹۰/۵/۸

نظام بین الملل و تحولات منطقه

۱۳۹۰/۵/۵

گفتگو با سخنگوی وزارت امور خارجه

۱۳۹۰/۵/۵

تحولات جهان عرب، از دمشق تا رباط

۱۳۹۰/۵/۵

نقد کتاب تاريخ جمعيت اخوان المسلمين از آغاز تا امروز

۱۳۹۰/۵/۴

تفاوت‌های انقلاب اسلامی ایران با قیام‌های منطقه

۱۳۹۰/۵/۴

براي آغاز گفتگوها بايد بمبارانها متوقف شود

۱۳۹۰/۵/۳

گفتگو با عضو شورای انتقالی لیبی

۱۳۹۰/۵/۳

مصاحبه با "نبیل عربی" وزیر سابق خارجه مصر

۱۳۹۰/۵/۳

بايد قطع رابطه با قذافي را در دستور کار قرار دهيم

۱۳۹۰/۴/۲۹

غرب سناریوهای لیبی بعد از قذافی را بررسی می‌کند

۱۳۹۰/۴/۲۹

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران

۱۳۹۰/۴/۲۸

گفتگو با حسن نافعه، تحلیلگر برجسته مصری

۱۳۹۰/۴/۲۷

سودان جنوبی، ریشه‌‌ها و پیامدهای جدایی

۱۳۹۰/۴/۲۲

ناتو در لیبی کوتاهی می کند

۱۳۹۰/۴/۲۰

مصاحبه با مدير مركز مطالعات فلسطيني در قاهره

۱۳۹۰/۴/۱۸

سناریوی اشغال در حال اجراست

۱۳۹۰/۴/۱۸

غرب در لیبی اهمال می‌کند

۱۳۹۰/۴/۱۶

مواضع گروه های اسلامی در خاورمیانه

۱۳۹۰/۴/۱۶

موضع گیری های اخیر اخوان المسلمین

۱۳۹۰/۴/۱۶

اولین گفتگوی دبیرکل جدید اتحادیه عرب

۱۳۹۰/۴/۱۵

علت عدم سقوط قذافي از زبان معارض ليبي

۱۳۹۰/۴/۱۵

آخرین گفتگو با سفیر سودان در تهران

۱۳۹۰/۴/۱۳

فقدان رهبری، دغدغه فردای لیبی

۱۳۹۰/۴/۱۳

 هدف غرب تجزیه لیبی به دو کشور کوچک است

۱۳۹۰/۴/۱۲

سه سناریو برای لیبی

۱۳۹۰/۴/۱۱

 میانجیگری در باتلاق لیبی

۱۳۹۰/۴/۱۱

 برقراري رابطه با مصر قبل از تشكيل حكومت ملي خلاف مصلحت است

۱۳۹۰/۴/۱۱

شانس مصر برای ریاست سازمان کنفرانس اسلامی

۱۳۹۰/۴/۸

جهان، چشم به راه لیبی بدون قذافی

۱۳۹۰/۴/۸

ناتواني اتحاديه عرب در حل بحران ليبي

۱۳۹۰/۴/۸

گفتگو با عمرو موسی

۱۳۹۰/۴/۷

آخرین مصاحبه شیخ القرای مصر

۱۳۹۰/۴/۶

تقيه سياسی وزير خارجه جديد مصر

۱۳۹۰/۴/۲

گفتگوی محمد حسنین هیکل با الجزیره

۱۳۹۰/۴/۱

ترکيه بهترين الگو برای تونس؟

۱۳۹۰/۴/۱

آمریکا خاورمیانه با ثبات را بیشتر دوست دارد

۱۳۹۰/۴/۱

ناگفته های 65 روز اسارت

۱۳۹۰/۴/۱

نشست خبري سفير سودان در موزه هنر انقلاب

۱۳۹۰/۳/۲۹

گفتگو با عبدالمنعم ابوالفتوح

۱۳۹۰/۳/۲۵

گفتگو با دبيركل حزب اسلامي تونس

۱۳۹۰/۳/۲۲

قذافی راه فراری ندارد

۱۳۹۰/۳/۲۲

همه چیز درباره تحولات منطقه

۱۳۹۰/۳/۲۲

بازنگري احتمالي در توافقنامه صدور گاز مصر به اسرائيل

۱۳۹۰/۳/۲۱

مصاحبه شبکه فرانس 24 با عمرو موسی

۱۳۹۰/۳/۲۱

لیبی پس از قذافی

۱۳۹۰/۳/۲۱

مصر، فلسطین را به ایران ترجیح می‌دهد

۱۳۹۰/۳/۱۷

بازگشایی گذرگاه رفح، تن دادن به خواست مردم است

۱۳۹۰/۳/۱۷

خواسته‌هاي جوانان انقلابي و دورنماي روند انقلاب‌هاي اسلامي

۱۳۹۰/۳/۱۷

بیداری اسلامی یا امریکایی؟

۱۳۹۰/۳/۱۰

اتحاد مثلث مصر، ایران و ترکیه

۱۳۹۰/۳/۱۰

تهران عمق استراتژيك قاهره است

۱۳۹۰/۳/۱۰

از خواسته تا تحقق: چشم‌انداز روابط جدید ایران و مصر

۱۳۹۰/۳/۹

گفتگو با عبدالرحمان یوسف قرضاوی

۱۳۹۰/۳/۹

رابطه با ايران براي مصر بسيار مهم است

۱۳۹۰/۳/۸

ابعاد حقوقي جنايات قذافي و صلاحيت ديوان كيفري بين‌المللي

۱۳۹۰/۳/۸

ابیی هرگز متعلق به جنوب سودان نبوده است

۱۳۹۰/۳/۷

اهداف پشت‌پرده كمك‌هاي مالي آمريكا به مصر

۱۳۹۰/۳/۵

سرنگونی حسنی مبارک راه فلسطینیان را گشوده است

۱۳۹۰/۳/۳

گفتگو با عضو سابق MI6

۱۳۹۰/۳/۳

سیاست اوباما در لیبی زیرکانه بود؟

۱۳۹۰/۳/۲

بررسی 30 سال روابط ایران و آفریقا

۱۳۹۰/۳/۲

امریکا با اخوان المسلمین به تفاهم رسیده است

۱۳۹۰/۲/۳۱

بازخواني عمليات سري و ناكام «ساينايد» براي حمله اتمي به مصر و كنترل خاورميانه

۱۳۹۰/۲/۲۸

احتمال ترور قذافی وجود دارد

۱۳۹۰/۲/۲۸

دلايل قطع روابط قاهره و تهران در زمان مبارك

۱۳۹۰/۲/۲۷

آمريكا سياست خود را تغيير ندهد مصر را از دست خواهد داد

۱۳۹۰/۲/۲۶

مصاحبه با دبیر کل جنبش ملی لیبی

۱۳۹۰/۲/۲۵

مصاحبه با مدير مركز تحقيقات و پژوهش‌هاي يافا

۱۳۹۰/۲/۲۴

اخوانی ها، دموکراسی مد نظر خود را روی کار می آورند

۱۳۹۰/۲/۲۴

تحلیل تحولات جاری مصر

۱۳۹۰/۲/۱۴

مشروعیت مصر جدید از میدان تحریر است نه از کاخ سفید

۱۳۹۰/۲/۱۳

مصر و تحولات فرارو

۱۳۹۰/۲/۱۳

خیانت قذافی

۱۳۹۰/۲/۱۱

کشورهای غربی نمی‌خواهند مصر مستقل باشد

۱۳۹۰/۲/۱۱

گفتگو با عبدالله اشعل، معاون وزیر خارجه سابق مصر

۱۳۹۰/۲/۱۱

اتحاد ایران و مصر برای تغییر نقشه جهان کافی است

۱۳۹۰/۲/۸

زيان 80 ميليارد دلاري مصر از فروش گاز به رژيم صهيونستي

۱۳۹۰/۲/۸

قمار سارکوزی در لیبی

۱۳۹۰/۲/۸

عمر البشير: غرب در تلاش براي تغيير نظام سودان است

۱۳۹۰/۲/۵

فتنه انگيزي مذهبي؛ جبهه دشمنان مصر

۱۳۹۰/۲/۵

عمرو موسي: جنبش مردم عرب به سوي آزادي غير قابل تغيير است

۱۳۹۰/۲/۵

نشستی با مبارز تونسی در تهران

۱۳۹۰/۲/۴

عربستان در پس اقدامات تكفيري‌هاي سلفي در مصر قرار دارد

۱۳۹۰/۲/۴

مصاحبه اختصاصي رهبر مخالفان ليبي با فرانس 24

۱۳۹۰/۲/۳

رابطه با مصر يا: نامي در يك خيابان؟

۱۳۹۰/۲/۳

سخنان امام‌خامنه‌ای راه درست را در مقابل تمامی مسلمانان جهان قرار داد

۱۳۹۰/۲/۳

واتارا؛ آغازگر دومینوی حکومت مسلمانان در افریقا

۱۳۹۰/۱/۳۰

ناتو درصدد مصادره انقلاب لیبی است

۱۳۹۰/۱/۲۹

اگر قذافی فقط 2 ماه دیگر دوام بیاورد ...

۱۳۹۰/۱/۲۹

لیبی بدون قذافی، بدتر از لیبی با قذافی خواهد شد

۱۳۹۰/۱/۲۹

قذافی اهل کناره گیری نیست

۱۳۹۰/۱/۲۸

غرب در پی استمرار بحران لیبی است

۱۳۹۰/۱/۲۴

گفتگو با اولین کاردار ایران در لیبی پس از انقلاب

۱۳۹۰/۱/۲۴

بررسی تحولات شمال آفریقا و خاورمیانه در گفتگو با وزیر امور خارجه سابق روسیه

۱۳۹۰/۱/۲۱

روسیه و تحولات خاورمیانه در گفتگو با سرگئی لاوروف

۱۳۹۰/۱/۱۷

لیبى و روسیه نگران

۱۳۹۰/۱/۱۷

عمروموسي شانسي براي رياست جمهوري مصر ندارد

۱۳۹۰/۱/۱۷

گفتگوی تاریخی فالاچی و قذافی

۱۳۹۰/۱/۱۶

آرمان انقلابيون مصر و تونس در هاله‎اي از ابهام

۱۳۹۰/۱/۱۴

انقلاب مصر و آینده آن

۱۳۹۰/۱/۹

مردم ‌لیبی ‌بدون ‌قذافی ‌وضعیت ‌بهتری ‌خواهند ‌داشت

۱۳۹۰/۱/۶

قذافی تسلیم نشود، جنگ داخلی حتمی است

۱۳۹۰/۱/۶

قذافى با اين اقدامات کنار نخواهد رفت

۱۳۸۹/۱۲/۲۹

انقلاب ليبي و چالشهاي پيش‌رو

۱۳۸۹/۱۲/۲۸

نقش انگليس در خاورميانه و شمال‌ آفريقا

۱۳۸۹/۱۲/۲۸

جهان دیکتاتور را تحمل کرد؟

۱۳۸۹/۱۲/۲۶

مصر؛ جستاري در پژوهش هاي ديني معاصر

۱۳۸۹/۱۲/۲۵

حمله به لیبی، توپ آمریکا در زمین اروپا

۱۳۸۹/۱۲/۲۵

اخوان المسلمين در پي تغيير بنيادين است

۱۳۸۹/۱۲/۲۴

پيشنهاد متكی برای قطع رابطه با طرابلس

۱۳۸۹/۱۲/۲۳

قذافی می خواهد مدل تازه ای از مقاومت دربرابر مردم ارائه کند

۱۳۸۹/۱۲/۲۲

آمریکا درصدد ایجاد پایگاه نظامی در شمال آفریقاست

۱۳۸۹/۱۲/۱۶

ریشه های تحولات مصر در گفتگوی سید افقهی با قدسنا

۱۳۸۹/۱۲/۱۴

ديكتاتوري جانشين ديكتاتوري

۱۳۸۹/۱۲/۱۲

در لیبی ممکن است مردم زودتر از مصر به قدرت برسند

۱۳۸۹/۱۲/۱۱

قبایل لیبی پاشنه آشیل رژیم قذافی/ اعراب از ترس سکوت کرده اند

۱۳۸۹/۱۲/۱۱

پیروزی انقلاب لیبی تا چند روز دیگر/ شهادت مختار پایان لیبی نبود

۱۳۸۹/۱۲/۹

صداقت، شجاعت و ساده‎ زيستي امام خامنه‌اي مثال‌زدني است

۱۳۸۹/۱۲/۹

قذافی لائیک بود؛ پیروزی از آن اسلامگراهاست

۱۳۸۹/۱۲/۳

درخواست‌هاي هشتگانه انقلابيون مصري از ارتش

۱۳۸۹/۱۱/۳۰

نبايد از شيطنت‌ها در روابط ايران و مصر ترسيد

۱۳۸۹/۱۱/۲۸

تلاش اخوان المسلمین برای سهم خواهی در دولت جدید

۱۳۸۹/۱۱/۲۴

انقلاب مصر پايان دخالت بيگانگان نيست

۱۳۸۹/۱۱/۲۳

سقوط مصر؛ هم‌پیمانان اسرائیل را غرق می‌کند

۱۳۸۹/۱۱/۲۲

نقش و جایگاه اخوان المسلمین در قیام مصر

۱۳۸۹/۱۱/۲۱

از طریق همین سلیمان بود که دشمن صهیونیست قدرت گرفت

۱۳۸۹/۱۱/۲۱

پیامدهای فرامنطقه‌ای تحولات مصر

۱۳۸۹/۱۱/۲۱

اقدامات کنونی مبارک مانند اقدامات شاه در زمان انقلاب است

۱۳۸۹/۱۱/۲۰

قیام مصر با انقلاب های مخملی تفاوت ماهوی دارد.

۱۳۸۹/۱۱/۱۹

روابط ایران و آفریقا در گذر زمان... فرصت‌ها و چالش‌ها

۱۳۸۹/۱۱/۱۹

اخوان المسلمين به طور تاکتيکى در دولت موقت حضور پيدا مى‌کند

۱۳۸۹/۱۱/۱۸

آفران: مصاحبه نخست وزیر زیمبابوه؛ حرکت مردمی مصر

۱۳۸۹/۱۱/۱۷

همکار افتخاری آفران: نگاهي اجمالي به شانزدهمین اجلاس اتحادیه آفریقا

۱۳۸۹/۱۱/۱۶

مردم مصر آیت الله خمینی ندارند

۱۳۸۹/۱۱/۱۶

مصاحبه عبدالله الاشعل با هفته‌نامه المشاهد السیاسی

۱۳۸۹/۱۱/۱۵

سونامی تونس، به مصر منتهی نمی شود

۱۳۸۹/۱۱/۱۴

همه معترضان مصر دنبال رابطه با ایرانند

۱۳۸۹/۱۱/۱۲

قیام مصر در برابر استعمار خارجی و استبداد داخلی

۱۳۸۹/۱۱/۱۲

راشد الغنوشي در قالب حزب مي‌تواند در انتخابات شركت كند

۱۳۸۹/۱۱/۱۱

گونه شناسی حوادث تونس و مصر در گفتگو با حسن عباسی

۱۳۸۹/۱۱/۱۰

آمریکا نگران تبدیل شدن مصر به یک قدرت منطقه ای است

۱۳۸۹/۱۱/۱۰

طرح آمریکا برای تجزیه جهان عرب به 32 کشور

۱۳۸۹/۱۱/۹

قیام راشد الغنوشی در تونس مبارزه در راه نهضت اسلامی است

۱۳۸۹/۱۱/۴

تحولات تونس، انقلاب نبود كودتا بود

۱۳۸۹/۱۰/۳۰

آفریقا در حال تمرین دموکراسی است

۱۳۸۹/۱۰/۲۹

اشتهای جدایی طلبی در افریقا زیاد می شود

۱۳۸۹/۱۰/۱۹

تجزیه سودان، زنگ خطری برای منطقه و جهان اسلام

۱۳۸۹/۱۰/۱۸

(امین) مصاحبه شبکه رسانه ای امین با آقاي دكتر بخشي درباره همه پرسي جنوب سودان- بخش پایانی

۱۳۸۹/۱۰/۱۴

(امین) مصاحبه شبکه رسانه ای امین با آقاي دكتر بخشي درباره همه پرسي جنوب سودان- بخش اول

۱۳۸۹/۱۰/۱۱

آفران: نشست بررسي تحولات جنوب سودان

۱۳۸۹/۱۰/۷

برنده و بازنده انتخابات مصر

۱۳۸۹/۹/۱۸

(امين) مصاحبه شبكه رسانه اي امين با نخستين سفير جمهوري اسلامي ايران در زامبيا

۱۳۸۹/۹/۱۴

آفران: همايش هم انديشي ايران و آفريقا؛ چرا؟

۱۳۸۹/۶/۳۰

آفران: همايش هم انديشي ايران و آفريقا

۱۳۸۹/۶/۲۲

آفران:حضور ايرانيان در آفريقا(بخش 1)

۱۳۸۸/۲/۱۵

آفران:حضور ايرانيان در آفريقا(بخش 2)

۱۳۸۸/۲/۱۵

همایش «مسجدالاقصی، محور وحدت مسلمانان» در داکار

۱۳۸۸/۱/۱۳

همایش سازمان کنفرانس اسلامی عامل وحدت

۱۳۸۸/۱/۱۳

همایش « عرفان و انقلاب اسلامی» در سنگال

۱۳۸۸/۱/۱۳

سمینار«اولویتهای تبلیغ دینی در آفریقا»

۱۳۸۸/۱/۱۳

همایش معرفي انديشه هاي امام خمینی(ره) در داکار

۱۳۸۸/۱/۱۳

کنفرانس بین المللی عاشورا در داکار

۱۳۸۸/۱/۱۳

همایش جایگاه زن مسلمان در جوامع اسلامي در سنگال

۱۳۸۸/۱/۱۳

نشست مطبوعاتی نمایشگاه آثار عکاسی "عمر بادشا"

۱۳۸۸/۱/۱۱

نشست مشترک تجار ایران و کنیا

۱۳۸۸/۱/۱۱

نشست منا در معاونت بهداشت جمعيت هلال احمر

۱۳۸۸/۱/۱۱

برگزاري همایش "اسلام درقرن 21" در سودان

۱۳۸۸/۱/۱۱

همایش"تبلیغات دینی و دعوت اسلامی در غرب افریقا"

۱۳۸۸/۱/۱۱

همايش انقلاب اسلامی ایران در سنگال

۱۳۸۸/۱/۱۱

همایش فرصتهای تجاری ایران و سنگال در شيراز

۱۳۸۸/۱/۱۱

همایش "صلح و امنیت جهانی در سایه دین" در زیمبابوه

۱۳۸۸/۱/۱۱

افزايش رشد قاره آفريقا

۱۳۸۸/۱/۱۱

همايش يكصدمين سالگرد امام خميني در آفريقاي جنوبي

۱۳۸۸/۱/۱۱

سخنان داوودي در همايش ايران و آفريقا

۱۳۸۷/۱۲/۱۰

سخنان رئيس‌جمهور در همايش ايران و آفريقا

۱۳۸۷/۱۲/۱۰

تاكيد ايران بر گسترش روابط با آفريقا

۱۳۸۷/۱۲/۱۰

بیانیه همایش فرصت‌های تجاری ایران و آفریقا

۱۳۸۷/۱۲/۱۰