مصاحبه - همایش > جعفر قناد باشی: انتخابات ریاست جمهوری در مصر

جعفر قناد باشی: انتخابات ریاست جمهوری در مصر

تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۲/۲۹

فرصت زیادی تا انتخابات ریاست جمهوری در مصر باقی نمانده است. در این بین السیسی و صباحی به عنوان دو نامزد حاضر تلاش می کنند پست ریاست جمهوری را به دست آورند. امری که برای سیسی نزدیک به واقعیت است. در این بین نوشتار زیر به شرایط مصر در آستانه انتخابات و همچنین جایگاه سیسی و نگاه بازیگران داخلی و خارجی به وی توجه کرده است.

بسترهای انتخابات در مصر

در انتخابات گذشته یا آخرین انتخابات ریاست جمهوری، آقای مرسی و احمد شفیق به دور دوم راه پیدا کردند و سپس آقای مرسی توانست با اکثریت ناچیزی نسبت به آقای شفیق مقام ریاست جمهوری را احراز کند. لیکن در نیمه راه و بعد از گذشت یکسال به دلیل مخالفت ها و اعتراضاتی که احزاب سکولار و لیبرال و ملی گرا صورت دادند، و مشکلاتی که در صحنه سیاسی مصر وجود داشت، مرسی موفق نشد که ریاست جمهوریش را به سرانجام رساند. ایشان زمانی از پست ریاست جمهوری کنار زده شد که سه سال از دوران ریاست جمهوریش باقی مانده بود. در این شرایط هنوز کسانی در مصر و بسیاری از مردم معتقدند که آقای مرسی رییس جمهور قانونی است. به هر ترتیب آنچه که صورت گرفت، کودتایی نظامی بود و به دنبال آن تغییر قانون اساسی رخ داد. در واقع قانون اساسی مصر یعنی قانون جدیدی که نوشته شد، متفاوت با قانون گذشته مصر هست. در این قانون اساسی احزاب مذهبی و احزاب اسلام گرا از فعالیت ممنوع شده اند. این ممنوعیت احزاب مذهبی در واقع زمینه ساز حکومت سکولار در مصر است و طبیعتا با فرهنگ مردم مصر منطبق نیست. در واقع صحنه سیاسی مصر، یعنی آرایش سیاسی احزاب در انتخابات، کاملا متفاوت با گذشته و حتی زمان آقای مبارک است. در دوران مبارک احزاب متعددی اجازه حضور در صحنه سیاسی پیدا کردند و حتی در دوره های آخر (که مراجعه به آرای عمومی صورت می گرفت) کاندیداهای متعددی شرکت داشتند ( البته در دوره های ابتدایی حکومت مبارک، رئیس جمهور توسط پارلمان انتخاب می شد و لیکن در اواخر دوران مبارک کوشش این بود که مراجعه به آرای عمومی صورت گیرد و موادی از قانون اساسی تغییر پیدا کرد. بعد از آن قرار شد که رئیس جمهور توسط آرای مستقیم مردم انتخاب شود). به عبارت دیگر در آخرین انتخاباتی که زمان آقای مبارک تشکیل شد، کاندیداهای متعدد از احزاب متعددی شرکت داشتند و حتی اخوان هم گرچه منحل بود، ولی به صورت غیر مستقیم این توانایی را داشت که حضور پیدا کند.

وضعیت کنونی سیاسی و امنیتی مصر

در دوره انقلاب، یعنی در دوره بعد، احزاب مختلف سیاسی اعم از سکولار، مذهبی و لیبرال و ملی به نوعی در انتخابات شرکت کردند. یعنی کاندیداهای متعددی در صحنه سیاسی حضور داشتند که تنها دوتن از آنها به مرحله دوم انتخابات راه پیدا کردند. شاید در تاریخ مصر هیچ انتخاباتی مثل انتخابات اول ریاست جمهوری در مصر برگزار نشد و هیچ انتخاباتی مثل آن نبود. اما در دوره نظامیان کاملا آرایش سیاسی تغییر کرد و صحنه سیاسی مصر همانگونه که قواعد نظامی و حکومت نظامی ایجاب می کرد، خالی از فعالیت سیاسی احزاب شد. اروپا در حال دفاع از ارتشی ها در مصر هست و به نوعی از السیسی حمایت کرده و خواستار ایجاد نوعی حکومت سکولار در مصر است تا به نوعی همسویی با آمریکا در تایید روند کنونی کودتا داشته باشد. یعنی تنها دو کاندیدا در صحنه حضور پیدا کردند و بیش از دو کاندیدا در صحنه سیاسی حضور پیدا نکردند. گذشته از این، یکی از مسائل مهم، بازگشت طرفداران آقای مبارک بود. حزب دموکراتیک ملی حاکم در زمان مبارک، با یک ائتلاف جدید به صحنه آمده و از آقای سیسی حمایت کرده است. با توجه به تحولات چند ماه گذشته در مصر، وضعیت کنونی مصر به گونه ای است که هیچ گاه چنین خفقانی به شدت اکنون وجود نداشته است. یعنی حتی در دوران مبارک و سادات هر چند سرکوب شدید بوده، اما بدین گونه نبوده است و این حجم از سرکوب و کنترل وجود نداشته است. اکنون هر چه به زمان انتخابات نزدیک تر می شویم، آنها دامنه کنترل را افزایش می دهند. چنانچه درگیری و زندانی کردن هنوز ادامه دارد و احکام برضد مخالفان اخوانی اجرا می گردد. این امر نشان می دهد که مصر در دوره گذاری تا زمان انتخابات است. در این دوران نظامیان تلاش می کنند تا هزینه مخالفت با انتخابات را بالا برند و امکان مخالفت های خیابانی را از بین ببرند و نگذارند که تظاهرات ها و مخالفت ها خیابانی و میدانی بر ضد انتخابات صورت گیرد. در واقع آنچه که انجام می شود متهم کردن اسلام گراها به اتهامات تروریستی است. در این راستا تلاش می شود که اخوان را متهم به همکاری با گروه انصار بین المقدس کنند. یعنی آنان تلاش می کنند اخوان را تحت محدودیت قرار دهند. در حالی که انصار بیت المقدس در واقع گروهی بر ساخته عربستان و کسانی است که در سوریه بمب گذاری می کنند و ارتباط ارگانیکی با اخوان ندارد. حتی گفته می شود که برخی از بمب گذاری ها در داخل قاهره با هدف تحریک پلیس برای سرکوب مخالفان و بدنام کردن اخوان صورت گرفته است. در همین راستا باید گفت گروه انصار بین المقدس گروه مشکوکی است و بیش از آنکه در جهت رهایی برادران فلسطینی اقدام کند در داخل مصر شروع به اقداماتی کرده تا درگیریها در داخل افزایش پیدا کند. شاید بتوان گفت انصار بیت المقدس شاخه ای نظامی از حزب النور است. اما در واقع دولت مصر، قضات مصری و نظامیان در این کشور تلاش کرده اند تا ارتباطی بین گروه بیت المقدس با اخوان برقرار کنند، در حالی که چنین امری که وجود ندارد.

احزاب و گروه های حامی آقای سیسی

همه احزابی که به نوعی مخالف اخوان هستند، بعضی به نام و بعضی بدون نام، سعی کرده اند که با آقای سیسی همکاری کنند. یکی از احزاب ائتلافی، به محوریت دموکراتیک ملی، از آقای سیسی دفاع می کند. احزاب ملی گرا و حزب بعث که از حزب های قدیمی و با سابقه و حتی بخشی از مسیحیان از آقای سیسی دفاع می کنند. قبطیان مصری هم از آقای سیسی دفاع می کنند. علت حمایت جامعه قبطی مصر در شرایط کنونی از سیسی آن است که قبطی ها در مصر علاقه مند نیستند که ریس جمهور و ساختار سیاسی کشور در راستای اجرای قوانین اسلامی پیش رود. آنها از ابتدا به دنبال تشکیل حکومتی سکولار در مصر بودند و کوشش شان این بوده که با حضور در ساختار سیاسی یا با ایفای نقش در انتخابات به نوعی موضع گیری کنند که حکومت به سمت و سوی سکولار پیش رود. آنان از اینکه مصر به فرهنگ خودش برگردد، هراس دارند. عربستان کویت و امارات، کشورهایی هستند که در روزهای اول کودتا میلیاردها دلار به آقای سیسی کمک کردند و طی ده ماه گذشته کمک های زیادی به آقای سیسی کرده اند. الان هم از همه عوامل شان در مصر می خواهند که از آقای سیسی دفاع کنند. البته این مخالفت را در بسیاری از موارد علنی نمی کنند و در بسیاری از موارد غیرعلنی است. آنها در صحنه انتخابات ناگریز عمل می کنند و سعی خواهند کرد از سیسی که طرفدار حکومت سکولار است و صراحتا از سرکوب اخوان المسلمین سخن می گوید، طرفداری کنند. مساله جالب دیگر در صحنه انتخابات حضور حزب النور است. این حزب، حزبی مذهبی و اسلامگراست و لیکن از جمله احزاب افراطی و تکفیری است که بسیار متضاد است. چنین حزبی در صحنه سیاسی حضور دارد و از آقای سیسی دفاع و حمایت میکند. علت حمایت حزب النور از آقای سیسی به دلیل همسویی او با عربستان است. حزب النور را عربستان و وهابیون عربستان حمایت می کنند. آنها از ابتدا کوشش می کردند که این حزب به صورت یک رقیب برای اخوان باشد. در انتخابات پارلمانی که اولین انتخابات بعد از سرنگونی مبارک بود، این حزب شرکت کرد و بخشی از آرا را با استفاده از خرید آرا آنهم با دلارهای عربستان کسب کرد و در حدود 15 درصد آرا را در پارلمان کسب کرد. بعد از آن این حزب سعی کرد که همسویی با عربستان را حفظ کند. لذا علت حمایت کنونی حزب النور از آقای سیسی، همسویی با عربستان است. عربستان کویت و امارات، کشورهایی هستند که در روزهای اول کودتا میلیاردها دلار به آقای سیسی کمک کردند و طی ده ماه گذشته کمک های زیادی به آقای سیسی کرده اند. الان هم از همه عوامل شان در مصر می خواهند که از آقای سیسی دفاع کنند و هر حزبی که از سیسی دفاع کند، مورد حمایت مالی آنها قرار می گیرد. شخصیت هایی مانند عمرموسی و شخصیت های دیگری از حزب وفد، با حمایت از آقای سیسی، از حمایت عربستان برخوردار می شوند. آنچه مشخص است این است که کسانی که از آقای صباحی دفاع می کنند، بسیار محدودند. چنانچه جدا از حزب الدستور آقای البرادعی، که از آقای صباحی دفاع می کند، مصر متحد از آقای صباحی دفاع می کند که بسیار قدرت محدودی دارند.

احزاب و گروه هایی طرفدار تحریم انتخابات مصر

با آغاز موضوع انتخابات ریاست جمهوری در مصر، بر اساس قانون اساسی نظامیان و احزاب مذهبی نتوانستند در انتخابات شرکت کنند. علاوه براین، اسلامگرا ها یعنی عمدتا اخوان المسلمین و حزب عدالت و آزادی بر این اعتقادند که ما نه تنها حکومت کنونی، بلکه قانون اساسی آن را غیر قانونی دانسته و هنوز آقای مرسی را رئیس جمهور قانونی کشور میدانیم. لذا تحریم انتخابات به اخوان المسلمین و بخشی از جنبش تمرد و جوانان 6 آوریل منحصر می شود. جنبش جوانان 6 اوریل در واقع جنبشی است که در واقع آغاز کننده انقلاب در سطح خیابان های مصر در زمان مبارک بود. ولی این جنبش دو گروه شدند. اکنون بخشی از آنها تلاش می کنند تا به آقای السیسی رای دهند ولی بخش دیگری که معتقدند در مصر کودتایی رخ داده و نظامیان برخلاف مقررات و موازین دمکراسی کودتا کرده اند، انتخابات را تحریم کرده و به نوعی با اخوان در این انتخابات همسو هستند. با این حال عمده ترین گروهی که دست به تحریم انتخابات فراوری آینده در مصر زده است اخوان است. این تحریم فراتر از شاخه سیاسی و حزب رسمی آن در مصر است. چرا که اخوان جماعتی بزرگ و فرهنگی، اقتصادی و سیاسی است. در مجموع، طرفداران و هواداران اخوان به شدت با انتخابات کنونی مخالف اند و آن را قانونی نمی دانند.

 نگاه الازهر به انتخابات

متاسفانه از ابتدای کودتا، الازهر با آن همراهی کرده است. لذا الازهر با موج تبلیغاتی که اخوان را متهم به دیکتاتوری کرد، همراه شد. یعنی با وجود اینکه مرسی الازهر را مورد توجه قرار داد و آن را به عنوان یکی از منابع قدرت خود معرفی کرد و کوشید که احترام الازهر را حفظ کند، اما متاسفانه سردمداران الازهر با حکومت کودتا همکاری کردند و اکنون به عنوان یکی از هرم های کسب قدرت، مشروعیت و کسب آرا در مصر شده و در اختیار نظامیان قرار گرفته اند. در این حین هم باید توجه داشت که برخی از تحلیل گران معتقدند که الازهر به دو دسته تقسیم می شوند و دارای دو موضع متفاوت هستند. یعنی بخشی از حلقه های رسمی در الازهر موضعی را اتخاذ کرده اند که با مواضع بدنه الازهر متفاوت است. چنانچه اکنون در الازهر و در رده های میانی پایین تر معتقدند نباید با حکومت کودتا همکاری کنند، اما این رویکرد را به گونه علنی اعلام نمی کنند. در این شرایط باید گفت همراهی رهبران الازهر با انتخابات کنونی، نوعی همراهی رسمی و بدون پشتوانه بدنه الازهر است.

نگاه بازیگران بین المللی و منطقه ای به انتخابات مصر

باید گفت جهان عرب و اسلام به دو بخش مخالفان و موافقان اخوان المسلمین بدل شده است. قطر، ترکیه و دولت جدید تونس به رهبری راشد الغنوشی به نوعی از اخوان در مصر طرفداری می کردند. اما این طرفداری اکنون کاهش یافته است. یعنی بعد از تغییرات در قطر و فشارهایی که بر ضد اردوغان انجام شد، این حمایت ها کاهش یافته است. در مقابل کشورهای عربستان، کویت، امارات و اردن و دیگر دولت هایی پادشاهی، تشکیل دولتی با حکومت مردم سالار در مصر را برخلاف منافع خود می دانند و از قدرت گیری اخوان در مصر ناراحت هستند و حاضرند هر گونه همکاری داشته تا اخوان در مصر قدرت نگیرد و تشکیل حکومت مردم سالار رخ ندهد. یعنی اکنون کشورها و سران خلیج فارس خواستار آن هستند که اخوان ضعیف تر گردد. در این کشورها شاخه هایی از اخوان فعال بوده است و آنها نگرانند که با قدرت گیری اخوان در مصر، انقلاب هایی در منطقه رخ دهد. لذا عربستان و امارات به نظامیان مصری کمک می کنند و وعده کمکهای بیشتری به مصر داده اند. در همین راستا السیسی در گفتگو انتخاباتی وعده داد که اخوان را به گونه کلی از بین برد. این امر به نوبه خود پیامی به سران عرب بود تا در صورت حمایت آنها، منویات رهبران عربی را اجرا کنند.گذشته از این، ایران هنوز موضع روشنی در مورد انتخابات مصر اعلان نکرده است. همه احزابی که به نوعی مخالف اخوان هستند، سعی کرده اند که با آقای سیسی همکاری کنند. احزاب ملی گرا و حزب بعث که از حزب های قدیمی و با سابقه اند و حتی بخشی از مسیحیان از آقای سیسی دفاع می کنند. البته باید گفت ایران خواستار انتخابات آزاد و احترام به رای مردم بوده است، اما صراحتا از کودتا یا مخالفان کودتا طرفداری نکرده و یا آن را محکوم نکرده است. به نظر ایران مترصد شرایطی است که بدون سرکوب و اعمال فشارهای موجود، انتخابات به گونه ای با موازین دمکراتیک برگزار شود و مردم به خواسته های خود دست یابند. در بعد دیگری باید گفت در صحنه مصر تلاش شده است واقعیات وارونه جلوه داده شود تا مردم منطقه و مصر به اشتباه افتند. یعنی هرچند آقای السیسی خود را مردمی و مستقل معرفی می کند و وابستگی های خود را به غرب انکار می کند؛ اما آنچه در واقع امر است، جدا از این انکارها است. یعنی اگر ابهام ها را کنار زنیم، در واقع سیسی مهره ای غربی است و با آمریکایی ها پیوند بسیار جدی دارد. در واقع تحصیلات سیسی در آمریکا بوده است و وی تحت نظر غربیها رشد کرده است. به علاوه اظهارات اخیر وزارت خارجه مصر در آمریکا و همچنین مقامات آمریکایی نشان دهنده موضع مثبت دو کشور نسبت به هم است. چنانچه وزیر خارجه مصر صراحتا تاکید کرده است که روابط مصر و آمریکا مانند زن و مردی است که به عقد هم در آمده اند. در کنار این نیز سایر بازیگران نیز هر کدام منافعی را در مصر پیگیری می کنند. چنانچه روسیه نیز از فرصت استفاده کرده است؛ اما هنوز اطمینان کاملی برای ورود به صحنه مصر ندارد. چرا که مسکو مطمئن نیست که نظامیان همسو با روسیه باشند. گذشته از این نیز، چین هنوز موضعی اتخاذ نکرده و منتظر شرایط است. در این بین رویکرد چینی ها در مورد مصر کلی بوده است. دیگر بازیگران بین المللی هم مخفیانه در این مورد عمل کرده اند. چنانچه اتحادیه اروپا به عنوان مجموعه ای واحد با ارتش مصر روابط خود را حفظ کرده و در همین راستا خانم اشتون به مصر سفر کرده است. آنها همچنین این انتخابات را محکوم نکرده اند و غیر دموکراتیک بودن انتخابات کنونی را مورد نظر قرار نداده اند. در این بین باید گفت اروپا در حال دفاع از ارتشی ها در مصر هست و به نوعی از السیسی حمایت کرده و خواستار ایجاد نوعی حکومت سکولار در مصر است تا به نوعی همسویی با آمریکا در تایید روند کنونی کودتا داشته باشد. با این حال باید دانست که انگلیسی ها که سابقه نفوذ زیادی در ساختار کنونی مصر دارند، این سیاست را رهبری می کنند.

چشم انداز انتخابات مصر

برآوردها و همچنین نظر سنجی های انجام شده حاکی از آن است که السیسی می تواند رای اکثریت را به دست آورد؛ اما باید دانست که شرکت در این انتخابات فراگیر نخواهد بود. یعنی نظامیان با توجه به در دست داشتن صندوق آرا، میزان شرکت کنندگان در رای گیری را بیش از آنچه در این انتخابات شرکت کرده اند، نشان می دهند. در همین راستا به نظر می رسد بیش از نیمی از جامعه مصر این انتخابات را تحریم خواهند کرد؛ اما در عرصه تبلیغاتی واقعیات وارونه جلوه داده خواهد شد. با این وجود، اکثریت رای دهندگان کنونی به سیسی رای می دهند. چرا که حمدین صباحی در گذشته هم نشان داده که آرای زیادی ندارد و امید به پیروزی وی وجود ندارد.

منبع: خبرگزاری فارس

  فرستادن مقاله
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

اربعین شهدای نیجریه در تهران

۱۳۹۴/۱۰/۳۰

بیست ونهمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی

۱۳۹۴/۱۰/۱۲

گفتگو با شاهد عینی حادثه حسینیه بقیه الله نیجریه

۱۳۹۴/۹/۳۰

به خاطر سفرم به ایران، یکی از نزدیکانم را دستگیر کردند

۱۳۹۴/۸/۱۲

برگزاری راهپیمایی "غرامت" درلندن به مناسبت سالگرد لغو برده داری در انگلستان

۱۳۹۴/۵/۱۱

پیشنهاد الجزایر برای میزبانی جشنواره فیلم دمشق

۱۳۹۴/۳/۳۱

آمادگی کشورمان برای برگزاری هفته فرهنگی ایران در الجزایر

۱۳۹۴/۳/۲۴

دکتر امیربهرام عرب احمدی: مخالفت با آموزش نوین رویه اصلی بوکوحرام است

۱۳۹۴/۳/۲۰

برگزاری مراسم بیست و ششمین سالگرد ارتحال امام (ره) در تانزانیا

۱۳۹۴/۳/۱۸

مراسم روز آفریقا در تهران

۱۳۹۴/۳/۵

چهل و هشتمین نمایشگاه بین المللی الجزایر

۱۳۹۴/۲/۱۹

سفیر الجزایر: اعتمادی به تبلیغات منفی مطبوعات غربی علیه ایران ندارم

۱۳۹۴/۲/۱۹

ماشین‌های ایران خودرو به زودی وارد تونس می‌شوند

۱۳۹۴/۲/۱۶

برگزاری همایش مقابله با جریان‌های تکفیری در آفریقا

۱۳۹۴/۲/۱۶

مرگ بر آل سعود در نیجریه طنین‌انداز شد

۱۳۹۴/۲/۸

تشکيل ائتلاف مخالفان تجاوز عربستان به يمن در تونس

۱۳۹۴/۲/۲

برگزاری نشست مشترک الازهر، شیعیان و صوفیه مصر

۱۳۹۳/۱۲/۱۲

واکنش محمد البرادعي به تحولات مصر

۱۳۹۳/۱۱/۷

مصاحبه با مجتبی امانی و سید هادی سیدافقهی

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

برگزاري جشن مولودالنبي (ص) در تانزانيا

۱۳۹۳/۱۰/۲۰

آيين بزرگداشت هفته وحدت در نيجريه برگزار شد

۱۳۹۳/۱۰/۲۰

مراسم ذکر و اهدای جوایز گروه‌های قرآنی سنگال برگزار شد

۱۳۹۳/۱۰/۲۰

حسنین هیکل: سیسی باید بر علیه خودش قیام کند

۱۳۹۳/۹/۲۵

از سرگیری روابط تهران و قاهره امری ضروری است

۱۳۹۳/۶/۱۶

عربستان دلیل اصلی تعطیلی رایزنی فرهنگی ایران در سودان

۱۳۹۳/۶/۱۵

فهمی هويدی: در كربلای زمان ما خون بر شمشير پيروز شد

۱۳۹۳/۴/۳۱

جعفر قنادباشی- آمریکا و اهداف آفریقایی

۱۳۹۳/۴/۳

پیروزی‌ها و موفقیت‌های ایران مرهون قیام امام خمینی(ره) است

۱۳۹۳/۳/۱۱

اندیشکده آمریکایی: انتخابات مصر و پیروزی السیسی

۱۳۹۳/۳/۶

جعفر قناد باشی: انتخابات ریاست جمهوری در مصر

۱۳۹۳/۲/۲۹

«صباحی» برای چالش‌های موجود راهکارهایی منطقی ارائه داده است

۱۳۹۳/۲/۲

مردم مصر چالش‌های بزرگ‌تر و سخت‌تر از مرحله کنونی پیش رو دارند

۱۳۹۳/۱/۱۰

نامزدی «السیسی» در انتخابات آینده مصر در میان چالش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی

۱۳۹۲/۱۰/۳۰

ریشه‌های درگیری سودان جنوبی

۱۳۹۲/۱۰/۷

حمایت کری از کودتای مصر ثابت کننده سیاست آمریکا برای ناکام گذاشتن بهار عربی بود

۱۳۹۲/۹/۶

لیبی دچار یک جنگ بدون خداحافظی شده است

۱۳۹۲/۸/۲۷

قدرت اسلامگراها در دانشگاه‌ها بیشتر است

۱۳۹۲/۸/۲۰

اخوان المسلمین خواهان رساندن پیام‌های خود به طرف‌های بین‌المللی است

۱۳۹۲/۸/۱۴

همه اهداف آمریکا از حضور در آفریقا

۱۳۹۲/۷/۲۹

حمله به سوریه بازتاب‌های وخیم و سنگینی بر امنیت رژیم صهیونیستی دارد

۱۳۹۲/۶/۹

كداميك زودتر تسليم مي‌شود؛ ارتش يا اخوان‌المسلمين؟

۱۳۹۲/۵/۲۷

دروغ مي‌گويند كه مرسي با تكفيري‌ها بود

۱۳۹۲/۵/۲۲

تنها راه گفت‌وگو، برگرداندن مرسي و برگزاري انتخابات است

۱۳۹۲/۵/۱۵

قاهره، سيگنال‌هايي براي رابطه با ايران داده است

۱۳۹۲/۵/۷

اخوان المسلمين عامل تضعيف خود بود

۱۳۹۲/۵/۲

تحولات "مصر" به کدام سمت می‌رود؟

۱۳۹۲/۴/۲۳

مرسی به جای مصر، به فکر اخوان بود

۱۳۹۲/۴/۱۶

روابط ایران و مصر در مرحله انتقالی است

۱۳۹۲/۲/۲۴

کمک‌های مالی قطر و خواب‌های پریشانی که برای مصر و تونس دیده است

۱۳۹۲/۲/۱۰

دستوری درباره توقف همکاری گردشگری با ایران صادر نشده

۱۳۹۲/۱/۲۴

تلاش برای راه‌اندازی انقلاب معکوس در مصر

۱۳۹۲/۱/۲۰

تجمع محدود برای مقابله با گسترش روابط ایران و مصر طراحی شده بود

۱۳۹۲/۱/۱۷

درخواست بازگشت نظامیان به قدرت ارزش پاسخ ندارد

۱۳۹۱/۱۲/۲۷

مصر در صورت تخلف اسرائیل از معاهده «کمپ دیوید» در آن بازنگری خواهد کرد

۱۳۹۱/۱۲/۲۳

ایده براندازی مرسی سادگی است

۱۳۹۱/۱۲/۱۳

سید افقهی: آمریکا در پی تجزیه لیبی است

۱۳۹۱/۱۱/۲۹

۲پیش فرض درباره همه‌پرسی قانون اساسی

۱۳۹۱/۹/۲۵

دلایل صدور بیانیه قانون اساسی توسط مرسی

۱۳۹۱/۹/۱۸

مصري ها اجازه استقرار رژيم استبدادي به مرسي نمي دهند

۱۳۹۱/۹/۸

جهان عرب درباره سوریه موضع واحدی ندارد

۱۳۹۱/۸/۲۲

مردم مصر از عدم تحقق اهداف انقلاب خشمگین هستند

۱۳۹۱/۸/۲۰

بی‌ثباتی در سودان تهدید علیه مصر است

۱۳۹۱/۸/۱۵

مصر از ایران علیه رژیم صهیونیستی حمایت کند

۱۳۹۱/۸/۸

روابط قاهره و تهران منافع دو کشور را تامین می‌کند

۱۳۹۱/۸/۳

حزب‌التجدید خواهان اصلاحات به دور از باورهای القاعده‌ای است

۱۳۹۱/۷/۲۵

تهدیدات تل‌آویو طبل توخالی است

۱۳۹۱/۷/۲۳

مصر به شراکت راهبردی با آمریکا پایان دهد

۱۳۹۱/۷/۱۶

اقتصاد مصر پس از انقلاب شاهد تغییر و تحولات اساسی خواهد بود

۱۳۹۱/۷/۸

افتتاح سفارت ايران در مصر را به دولت مرسي واگذار مي كنيم

۱۳۹۱/۵/۲

آینده نفوذ سلفی ها در مصر

۱۳۹۱/۴/۲۷

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران;حتما اسلامگرایان در عرصه سیاسی آینده ليبي حضور فعالی خواهند داشت

۱۳۹۱/۴/۲۵

ذهن و زبان مرسي به رئيس جمهور ايران نزديك است

۱۳۹۱/۴/۱۸

برهم خوردن موازنه قدرت در منطقه علت نگرانی‌ها از همگرایی ایران و مصر

۱۳۹۱/۴/۱۱

رئيس جمهور مصر:نگفتم به عربستان مي‌روم

۱۳۹۱/۴/۵

مصري‌ها به آرمان‌هاي خود مي‌رسند

۱۳۹۱/۳/۲۴

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران; اخوان‌المسلمين توان خود را در مقابله با میراث رژیم قبل ثابت كند

۱۳۹۱/۳/۲۰

مبارک به اتهام خیانت بزرگ به مصر باید دوباره محاکمه شود

۱۳۹۱/۳/۱۶

تعدد نامزدها مانع از پیروزی قاطع نامزد‌های اسلامگرا در دور اول انتخابات مصرشد

۱۳۹۱/۳/۱۰

مصر اسلامي پس از مصر فرعوني

۱۳۹۱/۳/۳

دست دردسرساز غرب در قاره سياه

۱۳۹۱/۲/۲۳

قطع صادرات گاز نتیجه طبیعی انقلاب مردم مصر

۱۳۹۱/۲/۱۸

پژوهشگر تونسي: غرب از انديشه متعالي ايرانيان هراس دارد

۱۳۹۱/۲/۱۲

اولین جشنواره فرهنگی هنری بیداری اسلامی

۱۳۹۱/۲/۳

تلاش برای بازتولید رژیم مبارک

۱۳۹۱/۱/۲۷

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران; ؛پس از سقوط نظام‌های دیکتاتوری، مردم دچار بحران رهبری شده‌اند

۱۳۹۱/۱/۶

مانعی برای رابطه استراتژیک با ایران نداریم

۱۳۹۰/۱۲/۲۲

مصاحبه خبرگزاری دیپلماسی ایرانی با کارشناس موسسه آفران؛واد در تندباد

۱۳۹۰/۱۲/۲۱

اخوان المسلمین کرسی قذافی را تصاحب می‌کند

۱۳۹۰/۱۲/۱۶

طرح معرفی رئیس جمهور توافقی توطئه و ایده‌ای اخوانی است

۱۳۹۰/۱۲/۱۵

آمریکا باید نظام حسنی مبارک را که مقابلش خم می‌شد فراموش کند

۱۳۹۰/۱۲/۹

ايمن نور: توافق بر سر يك رئيس جمهور انتخابي غيرقابل قبول است

۱۳۹۰/۱۲/۸

عضو مجلس ملت مصر :اصلاحات واقعي زماني تحقق مي‌يابد كه اثري از رژيم مبارك به چشم نخورد

۱۳۹۰/۱۲/۷

گفت‌وگوي فارس با مجري زن تلويزيون مصر كه نامزد انتخابات شد

۱۳۹۰/۱۲/۶

اخوان المسلمون از تشکیل «مقاومت اسلامی» ضدصهیونیسم حمایت می‌کند

۱۳۹۰/۱۲/۲

ليبي، آينده مبهم و راه طولاني دمكراسي

۱۳۹۰/۱۲/۱

شورای نظامی مصر هیچ اصلاحاتی انجام نداده است

۱۳۹۰/۱۱/۳۰

بقایای رژیم مبارک مانع عادی‌سازی روابط تهران قاهره هستند

۱۳۹۰/۱۱/۲۵

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛«شوراي نظامي هيچ راهي جز تسليم قدرت به غيرنظاميان ندارد»

۱۳۹۰/۱۱/۲۴

الزغلامي :بيداري اسلامي عامل زوال ديكتاتوري ها

۱۳۹۰/۱۱/۱۷

نائب رئيس حزب "مصر القومي" : مجلس مصر هيئتي را براي گفت‌وگو به ايران اعزام مي‌كند

۱۳۹۰/۱۱/۱۶

وزير كار مصر در گفت‌وگو با فارس: مصر هرگز سرسپرده آمريكا و غرب نخواهد بود

۱۳۹۰/۱۱/۱۵

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛نتايج انتخابات پارلماني مصر نشانگر محبوبيت مردمي احزاب اسلامگراست

۱۳۹۰/۱۱/۱۰

پیروزی خود را به ملت مصر اهدا می کنیم

۱۳۹۰/۱۱/۸

تركيه مدل مصر نيست

۱۳۹۰/۱۱/۵

حل مسالمت آمیز حوادث انتخابات، مردم سالاری ایران را الگوی منطقه قرار داد

۱۳۹۰/۱۰/۲۷

رهبر سابق جماعت اخوان‌المسلمون: کمپ‌ديويد به همه‌پرسي گذاشته مي‌شود

۱۳۹۰/۱۰/۲۱

حورا صدربراي آزادي امام موسي صدر به ليبي مي‌رويم

۱۳۹۰/۱۰/۲۰

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران: مصري‌ها نگران ظهور يک ديکتاتوري جديد هستند

۱۳۹۰/۱۰/۱۷

جوانان مصري سرخورده از انقلاب

۱۳۹۰/۱۰/۴

دلايل اقبال گسترده مردم مصر به اسلام گراها در انتخابات پارلماني

۱۳۹۰/۱۰/۳

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛ آينده تونس بيش از هر چيز به عملکرد اسلامگرايان در دوره موقت بستگي دارد

۱۳۹۰/۹/۲۶

نفوذ رژیم صهیونیستی در سودان جنوبي

۱۳۹۰/۹/۲۰

عدالت و توسعه ترك ها الگوي اخواني ها

۱۳۹۰/۹/۱۹

وهابیت در زیمبابوه تضعیف شده است

۱۳۹۰/۹/۸

گفتگوی سایت دیپلماسی ایرانی با کارشناس موسسه آفران؛ ثبات سیاسی در تونس به «النهضة» بستگی دارد

۱۳۹۰/۹/۵

لیبی و آینده ای مبهم

۱۳۹۰/۹/۲

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛حاکمان نظامي مصر هنوز ميراث‌خوار دوره مبارک هستند

۱۳۹۰/۸/۸

جامعه جهاني سومالي را فراموش كرده است

۱۳۹۰/۸/۴

ناآرامی‌های جدید در مصر : دلایل و پیامدها

۱۳۹۰/۷/۲۵

آينده نامشخص روابط سوريه و ليبي

۱۳۹۰/۷/۲۰

حوادث مصر توطئه‌ای آمریکایی‌-‌صهیونیستی است

۱۳۹۰/۷/۱۹

حذف بدنه انقلاب از انتخابات تونس؟!

۱۳۹۰/۷/۱۷

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛ سوء استفاده انگلیس از لیبی

۱۳۹۰/۷/۱۳

ناتو در لیبی از حد گذشت

۱۳۹۰/۷/۹

گفتگوی سایت دیپلماسی ایرانی با کارشناس موسسه آفران؛ سودان نیازمند توجه بیشتر دستگاه دیپلماسی است

۱۳۹۰/۷/۶

اندیشه‌های امام(ره) قابل استفاده تمام مردم است

۱۳۹۰/۶/۲۷

گفتگو با دادستان نظامي رژيم قذافي

۱۳۹۰/۶/۲۶

از بین رفتن موانع رابطه حزب‌الله و الازهر

۱۳۹۰/۶/۲۲

توافق پشت پرده‌اي براي دستگير نكردن قدافي وجود ندارد

۱۳۹۰/۶/۱۲

گفتگوی سایت دیپلماسی ایرانی با کارشناس موسسه آفران؛ راه دشوار شورای انتقالی لیبی

۱۳۹۰/۶/۱۲

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛ لیبی پس از سقوط طرابلس

۱۳۹۰/۶/۸

قذافی را چه کسی سرنگون کرد؟

۱۳۹۰/۶/۶

سرنوشت عراق در انتظار ليبي

۱۳۹۰/۶/۶

سومالی تاوان سیاست‏های آمریکا را می‎پردازد

۱۳۹۰/۶/۶

قذافي امام موسي صدر را كشته است

۱۳۹۰/۶/۵

غرب برای پولهای قذافی دندان تیز کرده است

۱۳۹۰/۶/۳

دلایل پشت پرده تغییر معادلات جنگ به نفع مخالفان قذافی

۱۳۹۰/۵/۳۰

قذافی طرابلس را تسلیم نمی‌کند

۱۳۹۰/۵/۲۴

غرب در پی مصادره انقلاب مصر و‌ ممانعت از تشكيل حكومت اسلامی است

۱۳۹۰/۵/۲۳

سریال موهن تلاشی برای بازنویسی تاریخ اسلامی بر اساس اعتقادات قرضاوی است

۱۳۹۰/۵/۲۳

قدرت نمايي اسلام گرايان در مصر

۱۳۹۰/۵/۲۳

گفتگو با نمایند‌ه‌ی برنامه جهانی غذا در ایران

۱۳۹۰/۵/۲۳

احتمال دخالت آمريكا در انتخابات آينده رياست جمهوري مصر

۱۳۹۰/۵/۲۲

ترس از فاش‌شدن اسرار؛ علت سكوت سران عرب در برابر محاكمه «مبارك»

۱۳۹۰/۵/۲۲

احتمال ترور مبارك وجود دارد

۱۳۹۰/۵/۱۷

حفظ انقلاب، در گرو پاكسازی ارتش از هواداران آمريكا

۱۳۹۰/۵/۱۷

درباره يك دروغ؛ گفتگو با حجت الاسلام خسروشاهی

۱۳۹۰/۵/۱۶

لیبی و ماموریت‌های نانوشته ناتو

۱۳۹۰/۵/۱۶

تحولات اخير منطقه عربي - اسلامي، درست برخلاف طرح و برنامه آمريكايي - صهيونيستي موسوم به «خاورميانه جديد» است

۱۳۹۰/۵/۱۵

علت اهمال غربي‌ها در قبال مردم قحطي زده سومالي

۱۳۹۰/۵/۱۵

گفتگو با «احمد هلال»، تحليلگر، پژوهشگر و نويسنده شيعی مصر

۱۳۹۰/۵/۱۲

دشمنی ادامه دار آمریكا با سودان

۱۳۹۰/۵/۱۲

قذافي دير يا زود سرنگون خواهد شد

۱۳۹۰/۵/۱۲

گفتگو با حمدین صباحی نامزد احتمالی انتخابات ریاست جمهوری

۱۳۹۰/۵/۱۲

تغيير سياست غرب در ليبي؛ استراتژي از توان انداختن دو طرف درگير

۱۳۹۰/۵/۱۱

محاكمه مبارك مسائل بسياري را درباره غربي‌ها برملا مي‌كند

۱۳۹۰/۵/۱۱

ائتلاف عربستان‌ و ‌آمريكا براي مصادره انقلاب مصر با محور وهابيت

۱۳۹۰/۵/۱۱

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران

۱۳۹۰/۵/۱۱

گذشته، حال و آینده خیزش های اسلامی

۱۳۹۰/۵/۱۰

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران

۱۳۹۰/۵/۹

روایت رفیق دوست از سفر به لیبی در دوره جنگ

۱۳۹۰/۵/۸

نظام بین الملل و تحولات منطقه

۱۳۹۰/۵/۵

گفتگو با سخنگوی وزارت امور خارجه

۱۳۹۰/۵/۵

تحولات جهان عرب، از دمشق تا رباط

۱۳۹۰/۵/۵

نقد کتاب تاريخ جمعيت اخوان المسلمين از آغاز تا امروز

۱۳۹۰/۵/۴

تفاوت‌های انقلاب اسلامی ایران با قیام‌های منطقه

۱۳۹۰/۵/۴

براي آغاز گفتگوها بايد بمبارانها متوقف شود

۱۳۹۰/۵/۳

گفتگو با عضو شورای انتقالی لیبی

۱۳۹۰/۵/۳

مصاحبه با "نبیل عربی" وزیر سابق خارجه مصر

۱۳۹۰/۵/۳

بايد قطع رابطه با قذافي را در دستور کار قرار دهيم

۱۳۹۰/۴/۲۹

غرب سناریوهای لیبی بعد از قذافی را بررسی می‌کند

۱۳۹۰/۴/۲۹

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران

۱۳۹۰/۴/۲۸

گفتگو با حسن نافعه، تحلیلگر برجسته مصری

۱۳۹۰/۴/۲۷

سودان جنوبی، ریشه‌‌ها و پیامدهای جدایی

۱۳۹۰/۴/۲۲

ناتو در لیبی کوتاهی می کند

۱۳۹۰/۴/۲۰

مصاحبه با مدير مركز مطالعات فلسطيني در قاهره

۱۳۹۰/۴/۱۸

سناریوی اشغال در حال اجراست

۱۳۹۰/۴/۱۸

غرب در لیبی اهمال می‌کند

۱۳۹۰/۴/۱۶

مواضع گروه های اسلامی در خاورمیانه

۱۳۹۰/۴/۱۶

موضع گیری های اخیر اخوان المسلمین

۱۳۹۰/۴/۱۶

اولین گفتگوی دبیرکل جدید اتحادیه عرب

۱۳۹۰/۴/۱۵

علت عدم سقوط قذافي از زبان معارض ليبي

۱۳۹۰/۴/۱۵

آخرین گفتگو با سفیر سودان در تهران

۱۳۹۰/۴/۱۳

فقدان رهبری، دغدغه فردای لیبی

۱۳۹۰/۴/۱۳

 هدف غرب تجزیه لیبی به دو کشور کوچک است

۱۳۹۰/۴/۱۲

سه سناریو برای لیبی

۱۳۹۰/۴/۱۱

 میانجیگری در باتلاق لیبی

۱۳۹۰/۴/۱۱

 برقراري رابطه با مصر قبل از تشكيل حكومت ملي خلاف مصلحت است

۱۳۹۰/۴/۱۱

شانس مصر برای ریاست سازمان کنفرانس اسلامی

۱۳۹۰/۴/۸

جهان، چشم به راه لیبی بدون قذافی

۱۳۹۰/۴/۸

ناتواني اتحاديه عرب در حل بحران ليبي

۱۳۹۰/۴/۸

گفتگو با عمرو موسی

۱۳۹۰/۴/۷

آخرین مصاحبه شیخ القرای مصر

۱۳۹۰/۴/۶

تقيه سياسی وزير خارجه جديد مصر

۱۳۹۰/۴/۲

گفتگوی محمد حسنین هیکل با الجزیره

۱۳۹۰/۴/۱

ترکيه بهترين الگو برای تونس؟

۱۳۹۰/۴/۱

آمریکا خاورمیانه با ثبات را بیشتر دوست دارد

۱۳۹۰/۴/۱

ناگفته های 65 روز اسارت

۱۳۹۰/۴/۱

نشست خبري سفير سودان در موزه هنر انقلاب

۱۳۹۰/۳/۲۹

گفتگو با عبدالمنعم ابوالفتوح

۱۳۹۰/۳/۲۵

گفتگو با دبيركل حزب اسلامي تونس

۱۳۹۰/۳/۲۲

قذافی راه فراری ندارد

۱۳۹۰/۳/۲۲

همه چیز درباره تحولات منطقه

۱۳۹۰/۳/۲۲

بازنگري احتمالي در توافقنامه صدور گاز مصر به اسرائيل

۱۳۹۰/۳/۲۱

مصاحبه شبکه فرانس 24 با عمرو موسی

۱۳۹۰/۳/۲۱

لیبی پس از قذافی

۱۳۹۰/۳/۲۱

مصر، فلسطین را به ایران ترجیح می‌دهد

۱۳۹۰/۳/۱۷

بازگشایی گذرگاه رفح، تن دادن به خواست مردم است

۱۳۹۰/۳/۱۷

خواسته‌هاي جوانان انقلابي و دورنماي روند انقلاب‌هاي اسلامي

۱۳۹۰/۳/۱۷

بیداری اسلامی یا امریکایی؟

۱۳۹۰/۳/۱۰

اتحاد مثلث مصر، ایران و ترکیه

۱۳۹۰/۳/۱۰

تهران عمق استراتژيك قاهره است

۱۳۹۰/۳/۱۰

از خواسته تا تحقق: چشم‌انداز روابط جدید ایران و مصر

۱۳۹۰/۳/۹

گفتگو با عبدالرحمان یوسف قرضاوی

۱۳۹۰/۳/۹

رابطه با ايران براي مصر بسيار مهم است

۱۳۹۰/۳/۸

ابعاد حقوقي جنايات قذافي و صلاحيت ديوان كيفري بين‌المللي

۱۳۹۰/۳/۸

ابیی هرگز متعلق به جنوب سودان نبوده است

۱۳۹۰/۳/۷

اهداف پشت‌پرده كمك‌هاي مالي آمريكا به مصر

۱۳۹۰/۳/۵

سرنگونی حسنی مبارک راه فلسطینیان را گشوده است

۱۳۹۰/۳/۳

گفتگو با عضو سابق MI6

۱۳۹۰/۳/۳

سیاست اوباما در لیبی زیرکانه بود؟

۱۳۹۰/۳/۲

بررسی 30 سال روابط ایران و آفریقا

۱۳۹۰/۳/۲

امریکا با اخوان المسلمین به تفاهم رسیده است

۱۳۹۰/۲/۳۱

بازخواني عمليات سري و ناكام «ساينايد» براي حمله اتمي به مصر و كنترل خاورميانه

۱۳۹۰/۲/۲۸

احتمال ترور قذافی وجود دارد

۱۳۹۰/۲/۲۸

دلايل قطع روابط قاهره و تهران در زمان مبارك

۱۳۹۰/۲/۲۷

آمريكا سياست خود را تغيير ندهد مصر را از دست خواهد داد

۱۳۹۰/۲/۲۶

مصاحبه با دبیر کل جنبش ملی لیبی

۱۳۹۰/۲/۲۵

مصاحبه با مدير مركز تحقيقات و پژوهش‌هاي يافا

۱۳۹۰/۲/۲۴

اخوانی ها، دموکراسی مد نظر خود را روی کار می آورند

۱۳۹۰/۲/۲۴

تحلیل تحولات جاری مصر

۱۳۹۰/۲/۱۴

مشروعیت مصر جدید از میدان تحریر است نه از کاخ سفید

۱۳۹۰/۲/۱۳

مصر و تحولات فرارو

۱۳۹۰/۲/۱۳

خیانت قذافی

۱۳۹۰/۲/۱۱

کشورهای غربی نمی‌خواهند مصر مستقل باشد

۱۳۹۰/۲/۱۱

گفتگو با عبدالله اشعل، معاون وزیر خارجه سابق مصر

۱۳۹۰/۲/۱۱

اتحاد ایران و مصر برای تغییر نقشه جهان کافی است

۱۳۹۰/۲/۸

زيان 80 ميليارد دلاري مصر از فروش گاز به رژيم صهيونستي

۱۳۹۰/۲/۸

قمار سارکوزی در لیبی

۱۳۹۰/۲/۸

عمر البشير: غرب در تلاش براي تغيير نظام سودان است

۱۳۹۰/۲/۵

فتنه انگيزي مذهبي؛ جبهه دشمنان مصر

۱۳۹۰/۲/۵

عمرو موسي: جنبش مردم عرب به سوي آزادي غير قابل تغيير است

۱۳۹۰/۲/۵

نشستی با مبارز تونسی در تهران

۱۳۹۰/۲/۴

عربستان در پس اقدامات تكفيري‌هاي سلفي در مصر قرار دارد

۱۳۹۰/۲/۴

مصاحبه اختصاصي رهبر مخالفان ليبي با فرانس 24

۱۳۹۰/۲/۳

رابطه با مصر يا: نامي در يك خيابان؟

۱۳۹۰/۲/۳

سخنان امام‌خامنه‌ای راه درست را در مقابل تمامی مسلمانان جهان قرار داد

۱۳۹۰/۲/۳

واتارا؛ آغازگر دومینوی حکومت مسلمانان در افریقا

۱۳۹۰/۱/۳۰

ناتو درصدد مصادره انقلاب لیبی است

۱۳۹۰/۱/۲۹

اگر قذافی فقط 2 ماه دیگر دوام بیاورد ...

۱۳۹۰/۱/۲۹

لیبی بدون قذافی، بدتر از لیبی با قذافی خواهد شد

۱۳۹۰/۱/۲۹

قذافی اهل کناره گیری نیست

۱۳۹۰/۱/۲۸

غرب در پی استمرار بحران لیبی است

۱۳۹۰/۱/۲۴

گفتگو با اولین کاردار ایران در لیبی پس از انقلاب

۱۳۹۰/۱/۲۴

بررسی تحولات شمال آفریقا و خاورمیانه در گفتگو با وزیر امور خارجه سابق روسیه

۱۳۹۰/۱/۲۱

روسیه و تحولات خاورمیانه در گفتگو با سرگئی لاوروف

۱۳۹۰/۱/۱۷

لیبى و روسیه نگران

۱۳۹۰/۱/۱۷

عمروموسي شانسي براي رياست جمهوري مصر ندارد

۱۳۹۰/۱/۱۷

گفتگوی تاریخی فالاچی و قذافی

۱۳۹۰/۱/۱۶

آرمان انقلابيون مصر و تونس در هاله‎اي از ابهام

۱۳۹۰/۱/۱۴

انقلاب مصر و آینده آن

۱۳۹۰/۱/۹

مردم ‌لیبی ‌بدون ‌قذافی ‌وضعیت ‌بهتری ‌خواهند ‌داشت

۱۳۹۰/۱/۶

قذافی تسلیم نشود، جنگ داخلی حتمی است

۱۳۹۰/۱/۶

قذافى با اين اقدامات کنار نخواهد رفت

۱۳۸۹/۱۲/۲۹

انقلاب ليبي و چالشهاي پيش‌رو

۱۳۸۹/۱۲/۲۸

نقش انگليس در خاورميانه و شمال‌ آفريقا

۱۳۸۹/۱۲/۲۸

جهان دیکتاتور را تحمل کرد؟

۱۳۸۹/۱۲/۲۶

مصر؛ جستاري در پژوهش هاي ديني معاصر

۱۳۸۹/۱۲/۲۵

حمله به لیبی، توپ آمریکا در زمین اروپا

۱۳۸۹/۱۲/۲۵

اخوان المسلمين در پي تغيير بنيادين است

۱۳۸۹/۱۲/۲۴

پيشنهاد متكی برای قطع رابطه با طرابلس

۱۳۸۹/۱۲/۲۳

قذافی می خواهد مدل تازه ای از مقاومت دربرابر مردم ارائه کند

۱۳۸۹/۱۲/۲۲

آمریکا درصدد ایجاد پایگاه نظامی در شمال آفریقاست

۱۳۸۹/۱۲/۱۶

ریشه های تحولات مصر در گفتگوی سید افقهی با قدسنا

۱۳۸۹/۱۲/۱۴

ديكتاتوري جانشين ديكتاتوري

۱۳۸۹/۱۲/۱۲

در لیبی ممکن است مردم زودتر از مصر به قدرت برسند

۱۳۸۹/۱۲/۱۱

قبایل لیبی پاشنه آشیل رژیم قذافی/ اعراب از ترس سکوت کرده اند

۱۳۸۹/۱۲/۱۱

پیروزی انقلاب لیبی تا چند روز دیگر/ شهادت مختار پایان لیبی نبود

۱۳۸۹/۱۲/۹

صداقت، شجاعت و ساده‎ زيستي امام خامنه‌اي مثال‌زدني است

۱۳۸۹/۱۲/۹

قذافی لائیک بود؛ پیروزی از آن اسلامگراهاست

۱۳۸۹/۱۲/۳

درخواست‌هاي هشتگانه انقلابيون مصري از ارتش

۱۳۸۹/۱۱/۳۰

نبايد از شيطنت‌ها در روابط ايران و مصر ترسيد

۱۳۸۹/۱۱/۲۸

تلاش اخوان المسلمین برای سهم خواهی در دولت جدید

۱۳۸۹/۱۱/۲۴

انقلاب مصر پايان دخالت بيگانگان نيست

۱۳۸۹/۱۱/۲۳

سقوط مصر؛ هم‌پیمانان اسرائیل را غرق می‌کند

۱۳۸۹/۱۱/۲۲

نقش و جایگاه اخوان المسلمین در قیام مصر

۱۳۸۹/۱۱/۲۱

از طریق همین سلیمان بود که دشمن صهیونیست قدرت گرفت

۱۳۸۹/۱۱/۲۱

پیامدهای فرامنطقه‌ای تحولات مصر

۱۳۸۹/۱۱/۲۱

اقدامات کنونی مبارک مانند اقدامات شاه در زمان انقلاب است

۱۳۸۹/۱۱/۲۰

قیام مصر با انقلاب های مخملی تفاوت ماهوی دارد.

۱۳۸۹/۱۱/۱۹

روابط ایران و آفریقا در گذر زمان... فرصت‌ها و چالش‌ها

۱۳۸۹/۱۱/۱۹

اخوان المسلمين به طور تاکتيکى در دولت موقت حضور پيدا مى‌کند

۱۳۸۹/۱۱/۱۸

آفران: مصاحبه نخست وزیر زیمبابوه؛ حرکت مردمی مصر

۱۳۸۹/۱۱/۱۷

همکار افتخاری آفران: نگاهي اجمالي به شانزدهمین اجلاس اتحادیه آفریقا

۱۳۸۹/۱۱/۱۶

مردم مصر آیت الله خمینی ندارند

۱۳۸۹/۱۱/۱۶

مصاحبه عبدالله الاشعل با هفته‌نامه المشاهد السیاسی

۱۳۸۹/۱۱/۱۵

سونامی تونس، به مصر منتهی نمی شود

۱۳۸۹/۱۱/۱۴

همه معترضان مصر دنبال رابطه با ایرانند

۱۳۸۹/۱۱/۱۲

قیام مصر در برابر استعمار خارجی و استبداد داخلی

۱۳۸۹/۱۱/۱۲

راشد الغنوشي در قالب حزب مي‌تواند در انتخابات شركت كند

۱۳۸۹/۱۱/۱۱

گونه شناسی حوادث تونس و مصر در گفتگو با حسن عباسی

۱۳۸۹/۱۱/۱۰

آمریکا نگران تبدیل شدن مصر به یک قدرت منطقه ای است

۱۳۸۹/۱۱/۱۰

طرح آمریکا برای تجزیه جهان عرب به 32 کشور

۱۳۸۹/۱۱/۹

قیام راشد الغنوشی در تونس مبارزه در راه نهضت اسلامی است

۱۳۸۹/۱۱/۴

تحولات تونس، انقلاب نبود كودتا بود

۱۳۸۹/۱۰/۳۰

آفریقا در حال تمرین دموکراسی است

۱۳۸۹/۱۰/۲۹

اشتهای جدایی طلبی در افریقا زیاد می شود

۱۳۸۹/۱۰/۱۹

تجزیه سودان، زنگ خطری برای منطقه و جهان اسلام

۱۳۸۹/۱۰/۱۸

(امین) مصاحبه شبکه رسانه ای امین با آقاي دكتر بخشي درباره همه پرسي جنوب سودان- بخش پایانی

۱۳۸۹/۱۰/۱۴

(امین) مصاحبه شبکه رسانه ای امین با آقاي دكتر بخشي درباره همه پرسي جنوب سودان- بخش اول

۱۳۸۹/۱۰/۱۱

آفران: نشست بررسي تحولات جنوب سودان

۱۳۸۹/۱۰/۷

برنده و بازنده انتخابات مصر

۱۳۸۹/۹/۱۸

(امين) مصاحبه شبكه رسانه اي امين با نخستين سفير جمهوري اسلامي ايران در زامبيا

۱۳۸۹/۹/۱۴

آفران: همايش هم انديشي ايران و آفريقا؛ چرا؟

۱۳۸۹/۶/۳۰

آفران: همايش هم انديشي ايران و آفريقا

۱۳۸۹/۶/۲۲

آفران:حضور ايرانيان در آفريقا(بخش 1)

۱۳۸۸/۲/۱۵

آفران:حضور ايرانيان در آفريقا(بخش 2)

۱۳۸۸/۲/۱۵

همایش «مسجدالاقصی، محور وحدت مسلمانان» در داکار

۱۳۸۸/۱/۱۳

همایش سازمان کنفرانس اسلامی عامل وحدت

۱۳۸۸/۱/۱۳

همایش « عرفان و انقلاب اسلامی» در سنگال

۱۳۸۸/۱/۱۳

سمینار«اولویتهای تبلیغ دینی در آفریقا»

۱۳۸۸/۱/۱۳

همایش معرفي انديشه هاي امام خمینی(ره) در داکار

۱۳۸۸/۱/۱۳

کنفرانس بین المللی عاشورا در داکار

۱۳۸۸/۱/۱۳

همایش جایگاه زن مسلمان در جوامع اسلامي در سنگال

۱۳۸۸/۱/۱۳

نشست مطبوعاتی نمایشگاه آثار عکاسی "عمر بادشا"

۱۳۸۸/۱/۱۱

نشست مشترک تجار ایران و کنیا

۱۳۸۸/۱/۱۱

نشست منا در معاونت بهداشت جمعيت هلال احمر

۱۳۸۸/۱/۱۱

برگزاري همایش "اسلام درقرن 21" در سودان

۱۳۸۸/۱/۱۱

همایش"تبلیغات دینی و دعوت اسلامی در غرب افریقا"

۱۳۸۸/۱/۱۱

همايش انقلاب اسلامی ایران در سنگال

۱۳۸۸/۱/۱۱

همایش فرصتهای تجاری ایران و سنگال در شيراز

۱۳۸۸/۱/۱۱

همایش "صلح و امنیت جهانی در سایه دین" در زیمبابوه

۱۳۸۸/۱/۱۱

افزايش رشد قاره آفريقا

۱۳۸۸/۱/۱۱

همايش يكصدمين سالگرد امام خميني در آفريقاي جنوبي

۱۳۸۸/۱/۱۱

سخنان داوودي در همايش ايران و آفريقا

۱۳۸۷/۱۲/۱۰

سخنان رئيس‌جمهور در همايش ايران و آفريقا

۱۳۸۷/۱۲/۱۰

تاكيد ايران بر گسترش روابط با آفريقا

۱۳۸۷/۱۲/۱۰

بیانیه همایش فرصت‌های تجاری ایران و آفریقا

۱۳۸۷/۱۲/۱۰