مصاحبه - همایش > تلاش برای بازتولید رژیم مبارک

تلاش برای بازتولید رژیم مبارک

تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۱/۲۷
New Page 1

سید هادی سید افقهی کارشناس مسائل شمال آفریقا در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس، تحولات مصر پس از انقلاب، وضعیت اسلامگرایان، سیاست شورای عالی نظامی مصر و درگیری‌های قدرت بین سلفی‌ها، اخوان و شورای نظامی را مورد بررسی قرار داد که مشروح این گفت‌وگو از نظر خوانندگان می‌گذرد.

توافقات پشت پرده اخوان و شورای نظامی

پس از حوادث 25 ژانویه و سقوط مبارک، اتفاقات مهمی در عرصه سیاسی مصر رقم خورد که باعث شده این انقلاب که هنوز به سرانجام نرسیده، دچار فراز و فرودهای زیادی شود.

نظامی‌ها در مصر توسط یک کودتای آرام سد راه استمرار انقلاب مردم مصر شده و علیرغم استدلال‌ها و عدم وجود وجاهت‌های قانونی و حقوقی از در دست گرفتن زمام امور توسط نظامی‌ها بر مسند قدرت تکیه زدند.

انقلابیون گرچه با این موضوع مخالفت کردند اما برخورد قهری با شورای عالی نظامی نکردند و به نظامیان فرصت دادند تا شورای عالی هر چه سریعتر زمام امور را به حکومت غیر نظامی واگذار کند.

متاسفانه در این مرحله برخی احزاب‌، گروه‌ها و جریانات اسلامی و در رأس آنها اخوان المسلمون توافقات و مذاکراتی پشت پرده با شورای عالی نظامی داشتند که به مرور زمان مشخص شد.

مفاد توافقات اخوان و شورای عالی نظامیان

بقای نظامیان در رأس کار تا انتخابات پارلمانی و تدوین قانون اساسی و انتخابات ریاست جمهوری و سپردن زمام امور در اکتبر 2012 به یک حکومت مدنی از جمله این توافقات بود.

این توافق یکسری بند‌ها و خواسته‌های 2 طرفه را در خود دارد که یکی از مهمترین آنها این بود که جلوی فشار جوانان تحریر و دیگر احزاب و گروه‌های که مخالفت بقای حکومت هستند را باید گرفت تا انتخابات مجلس، تدوین قانون اساسی و انتخابات ریاست جمهوری انجام گیرد.

اخوان از شورای عالی نظامی خواست که برای انتخابات کاندیدایی را معرفی نکند. به همین دلیل "محمد بدیع" رهبر حزب آزادی و عدالت اخوان و سخنگوی این جریان به صورت متواتر اعلام می‌کرد که اخوان برای ریاست جمهوری کاندیدایی ندارد.

شکل گیری یک پارلمان ناقص در مصر

اولین گام که انتخابات پارلمانی بود به خوبی پیش رفت و علیرغم اما و اگر‌ها، این انتخابات با پیروزی اخوان در رتبه اول و حزب سلفی "النور" در رتبه دوم و لیبرال‌ها و ملی گراها در رتبه‌های بعدی پارلمان مصر تشکیل شد و حیات پارلمان به صورتی ناقص شکل گرفت.

این پارلمان نمی‌تواند عملکرد حکومت "کمال جنزوری" را که منصوب و منتخب شورای عالی نظامی است را باز خواست و استیضاح کند و پارلمانی که نتواند دولت را زیر سؤال ببرد یک پارلمان ناقص است.

دولت جنزوری و بی کفایتی وی در اداره کشور

مسئله بعدی وضعیت روی کار آمدن جنزوری و عجز دولت وی در حل مشکلات اقتصادی، امنیتی و سیاسی مصر بود که حوادث خیابان "محمد محمود" و حوادث ساختمان صدا و سیما و حمله به کلیساهای قبطی‌ها که کشته‌هایی به همراه داشت تا رسوایی خروج 15 عنصر آمریکایی که محکوم به بازداشت موقت به دلیل توزیع پول و فعالیت در انقلاب مصر بودند و خروج آنها از فرودگاه قاهره آن هم در برابر نیروهای امنیتی، مردم را ناراضی کرده و مردم و مجلس الشعب به تدریج به سمتی رفتند که حکومت جنزوری را ساقط کرده و حکومتی منبعث از پارلمان را انتخاب کنند. اما شورای عالی نظامی تهدید به انحلال پارلمان کرده و متوسل به دیوان عالی قضائیه شد و با مذاکرات پشت پرده این مسئله مسکوت ماند.

حرکت مشکوک و تاسف بار اخوان

با اعتراض جوانان التحریر نسبت به عملکرد منفی و مشکوک دولت و همراهی نظامیان، تجمعی در میدان التحریر برگزار شد اما اخوان این حرکت را تحریم و جوانان را تنها گذاشتند که این موضوع مشکوک و تاسف بار بود.

در سالروز انقلاب مصر، جوانان التحریر و عمده مردم لزوم تداوم انقلاب را مطرح کردند، حال آنکه اخوان و سلفی‌ها جشن پیروزی انقلاب را گرفتند و جدالی بین جوانان و اخوان در گرفت که هنوز انقلاب به بار ننشسته که سالگرد پیروزی را جشن بگیریم، بلکه تنها یکی از رئوس رژیم قطع و سایر رئوس آن که "عمرو سلیمان"، "عمرو موسی" و "طنطاوی" هنوز باقی مانده‌اند.

جهش اخوان برای گرفتن قوه مجریه

در دوره کنونی شاهد تدوین قانون اساسی جدید هستیم که اینجا نیز اخوان که اکثریت پارلمان را در دست گرفته بودند، خواهان سهم بیشتری در آینده مصر هستند. پیروزی اخوان در پارلمان شبیه بدست آوردن لقمه بزرگی است که این جریان قادر به بلعیدن آن نیست، اما نگاه خود را به کسب قوه مجریه نیز دوخته است.

شرط سلفی‌ها برای تشکیل هیئت موسسان

اخوان با تدوین قانون اساسی که توسط آن رئیس جمهور انتخاب می‌شود برخورد یکسویه کرده و تلاش دارد آن را تحت سلطه خود بگیرد. به همین دلیل اعلام کرد که 60 درصد اعضای پارلمان باید از بین نمایندگان مجلس انتخاب شود و 40 درصد از خارج مجلس، مشروط بر آنکه 40 درصد باقی مانده نیز از پارلمان رای بگیرند که نتیجه ترکیب این هیئت مسخص است، زیرا اکثریت مجلس در اختیار اخوانی‌ها و سلفی‌ها قرار دارد.

اعلام توقف فعالیت مجلس موسسان از سوی دیوان عدالت اداری

چنین عملکردی باعث اعتراض اقشار مختلف جامعه مصر نسبت به اخوانی‌ها شد. هیئت دیوان عالی کشور نسبت به اعتراض برخی نمایندگان مبنی بر اینکه پارلمان حق تدوین قانون اساسی را ندارد و این قانون باید توسط هیئتی فراگیر شامل متخصصان، حقوق دانان، مستشاران و فقها باشد که منتسب به هیچ گروهی نباشند، یادآور شده که قانون باید قانون تمام مردم مصر باشد و نه قانون اکثریت مردم نمایندگان پارلمان.

این قانون باید برای اکثریت مسلمانان، اقلیت‌های دینی، جوانان، زنان و سایر گروه‌ها باشد، حال آنکه اخوان تلاش کرد با تسلط بر پارلمان قانونی را تدوین کند که منافع حزبی خود را پیش ببرد، بنابراین از سوی دیوان عالی اداری کشور اعلام شد که فعالیت مجلس موسسان تعلیق شود و اخوان نیز به آن تن داد.

ریزش‌های شدید در مجلس موسسان

خروج نماینده الازهر و اقلیت مسیحی قبطی‌ها، احزاب سکولار، احزاب پان عربیسم و حتی شخصیت‌های مستقل از هیئت موسسان از دیگر تحولاتی بود که ریزش شدید در این مجلس را نشان داد.

تهدید بی اثر نمایندگان اخوان در مورد مجلس موسسان

اخوانی‌ها در ابتدا برای مقابله اعلام کردند که هر کس از مجلس موسسان استعفا دهد، از لیست جایگزین حد نصاب را حفظ کرده و تعداد نفرات را روی 100 نفر نگه می‌دارند، اما این تهدید پاسخ نداد و بازتاب‌های منفی زیادی داشت.

مسئله بعدی، انتخابات ریاست جمهوری است. قرار بود جریان اخوان کاندیدا معرفی نکند اما امروز 2 کاندیدا دارد، اولی مهندس "خیرت شاطر" است که جانشین دبیر کل اخوان بوده و یک میلیاردر غرب گرا است و دومی "محمد مرسی" رهبر حزب عدالت اخوان است. همین امر سبب شد که نظامی‌ها وارد عمل شده و "عمرو سلیمان" و "عمرو موسی" را به طور غیر مستقیم معرفی کنند.

معرفی کاندیدای اخوان و ایجاد شکاف در این جریان

پس از معرفی شاطر، یک جو ملتهب در صفوف اخوان ایجاد شد، هم نسبت به عهد شکنی اخوان و هم شخصیت شاطر.

یکی از بازتاب‌های منفی این موضوع، استعفای "کمال هلباوی" سخنگوی سابق اخوان است که در سخنرانی‌های خود این موضوع را محکوم کرد.

از آنجا که شاطر محکوم به اقدام علیه امنیت کشور در زمان مبارک شده و به 9 سال زندان محکوم شده بود، در سال 2007 وارد زندان شد اما با انقلاب مصر آزاد شد و بنابراین پرونده وی همچنان مفتوح است و عفو وی رسماً ابلاغ نشده و مورد تصویب شورای عالی نظامی قرار نگرفت. از این رو کمیته عالی نظارت بر انتخابات، منتظر پاسخ قوه قضائیه است که آیا حضور شاطر ممنوع است و یا وی مجاز به ورود شرکت در انتخابات می‌باشد، از این رو "محمد مرسی" نیز احتیاطاً از سوی جریان اخوان انتخابات شد.

کاندیداتوری عمرو سلیمان، اهانتی بزرگ به انقلاب مصر

سوال مهم این است که چرا اخوان اقدام به معرفی کاندیدا کرد. برخی شخصیت‌های اخوان ادعا می‌کردند که شورای عالی نظامی با برخی کشورهای حوزه جنوبی خلیج فارس تبانی کرده و گفت‌وگوهایی نیز در پشت پرده با آمریکا، رژیم صهیونیستی و شخص مبارک داشتند.

اخوان با اشاره به انتخاب عمرو سلیمان به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری این انتخاب را اهانتی بزرگ به انقلاب مصر تلقی کردند که چگونه شخصیتی که نماینده رژیم صهیونیستی در رژیم مبارک بود، سوار موج انقلاب شده و اینک مدعی صندلی ریاست جمهوری است.

تحلیل اخوان این بود که آمریکا، رژیم صهیونیستی و حسنی مبارک، باز تولید رژیم سابق به سبک جدید و دور زدن انقلاب را دنبال می‌کنند. و این تحرکات باعث شد آنها نیز برای معرفی کاندیدا اقدام کنند.

چالش جدی بین اخوان و شورای عالی نظامی

علی الظاهر قرار نبود شورای عالی نظامی کسی را معرفی کند و قرار بود فردی با توافق طرفین(اخوان و شورای عالی نظامی) انتخاب شود اما از آنجا که توافقی حاصل نشد شورا اقدام به معرفی کاندیدا گرفت.

این کشمکش و درگیری الان وارد مرحله خطرناکی شده چراکه بین جریان اخوان و شورای نظامی چالشی جدی به وجود آمده که ممکن است کل کشور را دچار بحران کند.

مشکل آئین نامه‌ای ابو اسماعیل برای شرکت در انتخابات

شخصیت دیگر حاضر در صحنه انتخابات "حازم صلاح ابو اسماعیل" است که از سوی سلفی‌ها کاندیدا شده. مشکل وی آئین نامه‌ای است، چرا که پدر یا مادر کاندیدایی که معرفی شده نباید تابعیت خارجی داشته باشند و مادر صلاح در سال 2006 صاحب شناسنامه آمریکایی‌ شده که وزارت خارجه آمریکا آن را تایید کرده اما وزارت کشور مصر هنوز این موضوع را تایید نکرده و مسئله مبهم مانده است.

همین مسئله باعث تظاهرات طرفداران وی و تشنج در عرصه سیاسی مصر شده است که انتظار می‌رود این مشکل حل شده و وی وارد رقابت‌های انتخاباتی شود.

حامیان منطقه‌ای و بین‌المللی سلیمان و هدف نهایی او از حضور در انتخابات

نکته اینجاست که اگر عمرو سلیمان وارد رقابت انتخاباتی شود چه اتفاقاتی خواهد افتاد و اگر در آن به پیروزی رسید که با توجه به حمایت‌های سعودی‌ها و آمریکا امکانپذیر است انقلاب مصر به کجا می‌رود؟

انتخابات سلیمان برای وی فرصتی است که اجازه ندهد یک حکومت صد در صد ضد آمریکایی و ضد صهیونیستی شکل بگیرد.

تلاش برای بازتولید رژیم مبارک با ادبیات جدید

هدف عمر سلیمان از کاندیداتوری تنها شکست اخوان نیست، برخی معتقدند که سلیمان مامور شده تا انقلاب مردم مصر را ضربه فنی کرده و رژیم مبارک را با ادبیات جدید باز تولید کند.

یکی از مهمترین سؤالات پیش روی مصر این است که اگر سلیمان به قدرت برسد، درگیری‌ها دوباره شکل می‌گیرد و آیا شورای عالی نظامی اجازه می‌دهد کاندیدای اخوان برنده شود؟

یکی از اتهامات به شورای عالی نظامی از سوی اخوان، دخالت شورا در انتخابات ریاست جمهوری در صورت عدم معرفی کاندیدای اخوان خواهد بود و آنها به همین بهانه کاندیدا معرفی کردند.

احتمال درگیری شدید بین شورای نظامی و اخوان وجود دارد و این تضاد قطعاً آشتی ناپذیر خواهد شد، مگر اینکه یا هر دو جریان کاندیدا معرفی کرده و یا هر دو عقب نشینی کرده و یک فرد را با توافق برگزینند که ممکن است عمرو موسی باشد که البته روی وی نیز بحث‌هایی وجود دارد.

فاصله سایر کاندیداها با 3 کاندیدای اول، به جهت برجستگی بسیار زیاد است که نمی‌توانند آرای زیادی را کسب کنند.

"ابوالفتوح" یکی از این شخصیت‌هاست که سابقاً اخوانی‌ بود و به جهت تمرد تشکیلاتی و اعلام کاندیداتوری از جریان اخوان خارج شد، دیگری "صالح ابو اسماعیل" است که کاندیدای سلفی‌ها است. برای اولین بار قبطی‌ها نیز توسط "جاج ملیجی شتا" در انتخابات شرکت کرده‌اند.

شرایط نامزدی در انتخابات مجلس

تاکنون حدود 23 نفر کاندیدا شده و ثبت نام کرده‌اند، پس از ثبت نام به مدت 48 ساعت مهلت اعتراضات مجاز است و تنها کاندیداها می‌توانند نسبت به هم اعتراض کنند و نه سایر گروه‌ها و احزاب.

تاریخ انتخابات 23 و 24 می است. هر کاندیدای ریاست جمهوری یا باید 30 تاییدیه از نمایندگان پارلمان کسب کند، یا 30 هزار امضا از 15 استان مصر داشته باشد.

گردآوری سلاح از سوی جریانات مختلف

طبق اخبار موثق، برخی جریانات و اقلیت‌ها از جمله سلفی‌ها و قبطی‌ها در حال گرد آوری سلاح هستند و بوی درگیری داخلی می‌آید. چه کسی می‌تواند این فضا را مهار کند، عقلای قوم مانند علمای الازهر یا رهبران کلیسای قبطی که پس از مرگ پاپ شنودا هنوز از شوک آن خارج نشده‌اند؟

تکرار تجربه تلخ گذشته اخوان 

اخوان نسبت به آینده و بحران مصر باید با مسئولیت بیشتری رفتار کرده و دست از خود کامگی و تنگ نظری بردارند که در زمان جمال عبدالناصر ضربه سنگینی‌ به آنها زد. پس از کودتای جمال عبدالناصر علیه ملک فاروق، اخوان این کودتا را تایید کرد اما جمال پس از مدتی آنها را سرکوب و قتل عام کرد چرا که ابتدا دعوت به مشارکت شدند اما آنها خواهان قبضه حکومت بودند که جمال نپذیرفت و وارد درگیری با آنها شد.

همان تجربه تلخ تاریخی از سوی اخوان تکرار شد. آنها در انتخابات پارلمانی برنده شدند اما قصد دارند قانون اساسی را خود بنویسند و رئیس جمهور نیز از خودشان باشد، اما سایر گروه‌ها و جریانات اجازه چنین کاری را نخواهند داد.

امیدواریم اخوان به سهم خود که بیش از حقشان است راضی شوند.

تغییر رویکرد "یک شبه" سلفی‌ها از ضد انقلاب به پیش قراولی آن  

سلفی‌ها نیز در این دوره سهم زیادی را کسب کردند، در حالی که تا آخرین لحظات رژیم سابق، از مبارک حمایت می‌کردند و در ایام انقلاب در گوش جوانان انقلابی حدیث می‌خواندند که حرکت آنها محکوم است، زیرا بر ولی امر و حاکم خروج می‌کنند. اما بنابر اوامر و دلارهای سعودی‌ها یک شبه تمام ملاک‌های خود را کنار گذاشته و وارد عرصه سیاسی شدند و رتبه دوم انتخابات را کسب کردند. همه می‌دانند آنها چگونه به اینجا رسیدند و چه دست‌هایی در کار بود که آنها را پیروز انتخابات کرد.

رفتار غیر واقع بینانه اخوان و سلفی‌ها، مصر را به ورطه بحران می‌کشد

امروز سلفی‌ها به همراه اخوان، با افراط گرایی و تنگ نظری خود، مصر را به پرتگاه سقوط می‌کشانند.

مردم متوجه سلوک غیر منطقی و غیر متعادل آنها شده‌اند و بعید است حمایتی که اوایل انقلاب و در انتخابات از آنها شد، تکرار شود چرا که با این رفتارهای غیر متوازن و غیر واقع بینانه خود، هم طرفداران خود را دچار ریزش کرده و هم مردم را نسبت به خود بدبین کرده‌اند.

امیدواریم با تفاهم و حسن نیت، یک هیئت موسس ائتلافی که در برگیرنده همه طوایف مختلف و شخصیت‌های مستقل باشد، شکل بگیرد تا تدوین یک قانون اساسی مدنی مترقی انجام پذیرد و علاوه بر آن در تقسیم قدرت، نگاهی واقع بینانه داشته باشند که در غیر این صورت دشمن مترصد فرصت است تا تفرقه آنها را به جنگ داخلی مذهبی و نژادی تبدیل کند که دود آن به چشم مردم مصر و سودش به جیب آمریکا، رژیم صهیونیستی و کشورهای مرتجع منطقه خواهد رفت. وضع کنونی، غبار آلوده و فتنه انگیز است و بحران جدی فرا روی مصر قرار دارد.

 

منبع: خبرگزاری فارس

  فرستادن مقاله
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

اربعین شهدای نیجریه در تهران

۱۳۹۴/۱۰/۳۰

بیست ونهمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی

۱۳۹۴/۱۰/۱۲

گفتگو با شاهد عینی حادثه حسینیه بقیه الله نیجریه

۱۳۹۴/۹/۳۰

به خاطر سفرم به ایران، یکی از نزدیکانم را دستگیر کردند

۱۳۹۴/۸/۱۲

برگزاری راهپیمایی "غرامت" درلندن به مناسبت سالگرد لغو برده داری در انگلستان

۱۳۹۴/۵/۱۱

پیشنهاد الجزایر برای میزبانی جشنواره فیلم دمشق

۱۳۹۴/۳/۳۱

آمادگی کشورمان برای برگزاری هفته فرهنگی ایران در الجزایر

۱۳۹۴/۳/۲۴

دکتر امیربهرام عرب احمدی: مخالفت با آموزش نوین رویه اصلی بوکوحرام است

۱۳۹۴/۳/۲۰

برگزاری مراسم بیست و ششمین سالگرد ارتحال امام (ره) در تانزانیا

۱۳۹۴/۳/۱۸

مراسم روز آفریقا در تهران

۱۳۹۴/۳/۵

چهل و هشتمین نمایشگاه بین المللی الجزایر

۱۳۹۴/۲/۱۹

سفیر الجزایر: اعتمادی به تبلیغات منفی مطبوعات غربی علیه ایران ندارم

۱۳۹۴/۲/۱۹

ماشین‌های ایران خودرو به زودی وارد تونس می‌شوند

۱۳۹۴/۲/۱۶

برگزاری همایش مقابله با جریان‌های تکفیری در آفریقا

۱۳۹۴/۲/۱۶

مرگ بر آل سعود در نیجریه طنین‌انداز شد

۱۳۹۴/۲/۸

تشکيل ائتلاف مخالفان تجاوز عربستان به يمن در تونس

۱۳۹۴/۲/۲

برگزاری نشست مشترک الازهر، شیعیان و صوفیه مصر

۱۳۹۳/۱۲/۱۲

واکنش محمد البرادعي به تحولات مصر

۱۳۹۳/۱۱/۷

مصاحبه با مجتبی امانی و سید هادی سیدافقهی

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

برگزاري جشن مولودالنبي (ص) در تانزانيا

۱۳۹۳/۱۰/۲۰

آيين بزرگداشت هفته وحدت در نيجريه برگزار شد

۱۳۹۳/۱۰/۲۰

مراسم ذکر و اهدای جوایز گروه‌های قرآنی سنگال برگزار شد

۱۳۹۳/۱۰/۲۰

حسنین هیکل: سیسی باید بر علیه خودش قیام کند

۱۳۹۳/۹/۲۵

از سرگیری روابط تهران و قاهره امری ضروری است

۱۳۹۳/۶/۱۶

عربستان دلیل اصلی تعطیلی رایزنی فرهنگی ایران در سودان

۱۳۹۳/۶/۱۵

فهمی هويدی: در كربلای زمان ما خون بر شمشير پيروز شد

۱۳۹۳/۴/۳۱

جعفر قنادباشی- آمریکا و اهداف آفریقایی

۱۳۹۳/۴/۳

پیروزی‌ها و موفقیت‌های ایران مرهون قیام امام خمینی(ره) است

۱۳۹۳/۳/۱۱

اندیشکده آمریکایی: انتخابات مصر و پیروزی السیسی

۱۳۹۳/۳/۶

جعفر قناد باشی: انتخابات ریاست جمهوری در مصر

۱۳۹۳/۲/۲۹

«صباحی» برای چالش‌های موجود راهکارهایی منطقی ارائه داده است

۱۳۹۳/۲/۲

مردم مصر چالش‌های بزرگ‌تر و سخت‌تر از مرحله کنونی پیش رو دارند

۱۳۹۳/۱/۱۰

نامزدی «السیسی» در انتخابات آینده مصر در میان چالش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی

۱۳۹۲/۱۰/۳۰

ریشه‌های درگیری سودان جنوبی

۱۳۹۲/۱۰/۷

حمایت کری از کودتای مصر ثابت کننده سیاست آمریکا برای ناکام گذاشتن بهار عربی بود

۱۳۹۲/۹/۶

لیبی دچار یک جنگ بدون خداحافظی شده است

۱۳۹۲/۸/۲۷

قدرت اسلامگراها در دانشگاه‌ها بیشتر است

۱۳۹۲/۸/۲۰

اخوان المسلمین خواهان رساندن پیام‌های خود به طرف‌های بین‌المللی است

۱۳۹۲/۸/۱۴

همه اهداف آمریکا از حضور در آفریقا

۱۳۹۲/۷/۲۹

حمله به سوریه بازتاب‌های وخیم و سنگینی بر امنیت رژیم صهیونیستی دارد

۱۳۹۲/۶/۹

كداميك زودتر تسليم مي‌شود؛ ارتش يا اخوان‌المسلمين؟

۱۳۹۲/۵/۲۷

دروغ مي‌گويند كه مرسي با تكفيري‌ها بود

۱۳۹۲/۵/۲۲

تنها راه گفت‌وگو، برگرداندن مرسي و برگزاري انتخابات است

۱۳۹۲/۵/۱۵

قاهره، سيگنال‌هايي براي رابطه با ايران داده است

۱۳۹۲/۵/۷

اخوان المسلمين عامل تضعيف خود بود

۱۳۹۲/۵/۲

تحولات "مصر" به کدام سمت می‌رود؟

۱۳۹۲/۴/۲۳

مرسی به جای مصر، به فکر اخوان بود

۱۳۹۲/۴/۱۶

روابط ایران و مصر در مرحله انتقالی است

۱۳۹۲/۲/۲۴

کمک‌های مالی قطر و خواب‌های پریشانی که برای مصر و تونس دیده است

۱۳۹۲/۲/۱۰

دستوری درباره توقف همکاری گردشگری با ایران صادر نشده

۱۳۹۲/۱/۲۴

تلاش برای راه‌اندازی انقلاب معکوس در مصر

۱۳۹۲/۱/۲۰

تجمع محدود برای مقابله با گسترش روابط ایران و مصر طراحی شده بود

۱۳۹۲/۱/۱۷

درخواست بازگشت نظامیان به قدرت ارزش پاسخ ندارد

۱۳۹۱/۱۲/۲۷

مصر در صورت تخلف اسرائیل از معاهده «کمپ دیوید» در آن بازنگری خواهد کرد

۱۳۹۱/۱۲/۲۳

ایده براندازی مرسی سادگی است

۱۳۹۱/۱۲/۱۳

سید افقهی: آمریکا در پی تجزیه لیبی است

۱۳۹۱/۱۱/۲۹

۲پیش فرض درباره همه‌پرسی قانون اساسی

۱۳۹۱/۹/۲۵

دلایل صدور بیانیه قانون اساسی توسط مرسی

۱۳۹۱/۹/۱۸

مصري ها اجازه استقرار رژيم استبدادي به مرسي نمي دهند

۱۳۹۱/۹/۸

جهان عرب درباره سوریه موضع واحدی ندارد

۱۳۹۱/۸/۲۲

مردم مصر از عدم تحقق اهداف انقلاب خشمگین هستند

۱۳۹۱/۸/۲۰

بی‌ثباتی در سودان تهدید علیه مصر است

۱۳۹۱/۸/۱۵

مصر از ایران علیه رژیم صهیونیستی حمایت کند

۱۳۹۱/۸/۸

روابط قاهره و تهران منافع دو کشور را تامین می‌کند

۱۳۹۱/۸/۳

حزب‌التجدید خواهان اصلاحات به دور از باورهای القاعده‌ای است

۱۳۹۱/۷/۲۵

تهدیدات تل‌آویو طبل توخالی است

۱۳۹۱/۷/۲۳

مصر به شراکت راهبردی با آمریکا پایان دهد

۱۳۹۱/۷/۱۶

اقتصاد مصر پس از انقلاب شاهد تغییر و تحولات اساسی خواهد بود

۱۳۹۱/۷/۸

افتتاح سفارت ايران در مصر را به دولت مرسي واگذار مي كنيم

۱۳۹۱/۵/۲

آینده نفوذ سلفی ها در مصر

۱۳۹۱/۴/۲۷

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران;حتما اسلامگرایان در عرصه سیاسی آینده ليبي حضور فعالی خواهند داشت

۱۳۹۱/۴/۲۵

ذهن و زبان مرسي به رئيس جمهور ايران نزديك است

۱۳۹۱/۴/۱۸

برهم خوردن موازنه قدرت در منطقه علت نگرانی‌ها از همگرایی ایران و مصر

۱۳۹۱/۴/۱۱

رئيس جمهور مصر:نگفتم به عربستان مي‌روم

۱۳۹۱/۴/۵

مصري‌ها به آرمان‌هاي خود مي‌رسند

۱۳۹۱/۳/۲۴

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران; اخوان‌المسلمين توان خود را در مقابله با میراث رژیم قبل ثابت كند

۱۳۹۱/۳/۲۰

مبارک به اتهام خیانت بزرگ به مصر باید دوباره محاکمه شود

۱۳۹۱/۳/۱۶

تعدد نامزدها مانع از پیروزی قاطع نامزد‌های اسلامگرا در دور اول انتخابات مصرشد

۱۳۹۱/۳/۱۰

مصر اسلامي پس از مصر فرعوني

۱۳۹۱/۳/۳

دست دردسرساز غرب در قاره سياه

۱۳۹۱/۲/۲۳

قطع صادرات گاز نتیجه طبیعی انقلاب مردم مصر

۱۳۹۱/۲/۱۸

پژوهشگر تونسي: غرب از انديشه متعالي ايرانيان هراس دارد

۱۳۹۱/۲/۱۲

اولین جشنواره فرهنگی هنری بیداری اسلامی

۱۳۹۱/۲/۳

تلاش برای بازتولید رژیم مبارک

۱۳۹۱/۱/۲۷

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران; ؛پس از سقوط نظام‌های دیکتاتوری، مردم دچار بحران رهبری شده‌اند

۱۳۹۱/۱/۶

مانعی برای رابطه استراتژیک با ایران نداریم

۱۳۹۰/۱۲/۲۲

مصاحبه خبرگزاری دیپلماسی ایرانی با کارشناس موسسه آفران؛واد در تندباد

۱۳۹۰/۱۲/۲۱

اخوان المسلمین کرسی قذافی را تصاحب می‌کند

۱۳۹۰/۱۲/۱۶

طرح معرفی رئیس جمهور توافقی توطئه و ایده‌ای اخوانی است

۱۳۹۰/۱۲/۱۵

آمریکا باید نظام حسنی مبارک را که مقابلش خم می‌شد فراموش کند

۱۳۹۰/۱۲/۹

ايمن نور: توافق بر سر يك رئيس جمهور انتخابي غيرقابل قبول است

۱۳۹۰/۱۲/۸

عضو مجلس ملت مصر :اصلاحات واقعي زماني تحقق مي‌يابد كه اثري از رژيم مبارك به چشم نخورد

۱۳۹۰/۱۲/۷

گفت‌وگوي فارس با مجري زن تلويزيون مصر كه نامزد انتخابات شد

۱۳۹۰/۱۲/۶

اخوان المسلمون از تشکیل «مقاومت اسلامی» ضدصهیونیسم حمایت می‌کند

۱۳۹۰/۱۲/۲

ليبي، آينده مبهم و راه طولاني دمكراسي

۱۳۹۰/۱۲/۱

شورای نظامی مصر هیچ اصلاحاتی انجام نداده است

۱۳۹۰/۱۱/۳۰

بقایای رژیم مبارک مانع عادی‌سازی روابط تهران قاهره هستند

۱۳۹۰/۱۱/۲۵

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛«شوراي نظامي هيچ راهي جز تسليم قدرت به غيرنظاميان ندارد»

۱۳۹۰/۱۱/۲۴

الزغلامي :بيداري اسلامي عامل زوال ديكتاتوري ها

۱۳۹۰/۱۱/۱۷

نائب رئيس حزب "مصر القومي" : مجلس مصر هيئتي را براي گفت‌وگو به ايران اعزام مي‌كند

۱۳۹۰/۱۱/۱۶

وزير كار مصر در گفت‌وگو با فارس: مصر هرگز سرسپرده آمريكا و غرب نخواهد بود

۱۳۹۰/۱۱/۱۵

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛نتايج انتخابات پارلماني مصر نشانگر محبوبيت مردمي احزاب اسلامگراست

۱۳۹۰/۱۱/۱۰

پیروزی خود را به ملت مصر اهدا می کنیم

۱۳۹۰/۱۱/۸

تركيه مدل مصر نيست

۱۳۹۰/۱۱/۵

حل مسالمت آمیز حوادث انتخابات، مردم سالاری ایران را الگوی منطقه قرار داد

۱۳۹۰/۱۰/۲۷

رهبر سابق جماعت اخوان‌المسلمون: کمپ‌ديويد به همه‌پرسي گذاشته مي‌شود

۱۳۹۰/۱۰/۲۱

حورا صدربراي آزادي امام موسي صدر به ليبي مي‌رويم

۱۳۹۰/۱۰/۲۰

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران: مصري‌ها نگران ظهور يک ديکتاتوري جديد هستند

۱۳۹۰/۱۰/۱۷

جوانان مصري سرخورده از انقلاب

۱۳۹۰/۱۰/۴

دلايل اقبال گسترده مردم مصر به اسلام گراها در انتخابات پارلماني

۱۳۹۰/۱۰/۳

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛ آينده تونس بيش از هر چيز به عملکرد اسلامگرايان در دوره موقت بستگي دارد

۱۳۹۰/۹/۲۶

نفوذ رژیم صهیونیستی در سودان جنوبي

۱۳۹۰/۹/۲۰

عدالت و توسعه ترك ها الگوي اخواني ها

۱۳۹۰/۹/۱۹

وهابیت در زیمبابوه تضعیف شده است

۱۳۹۰/۹/۸

گفتگوی سایت دیپلماسی ایرانی با کارشناس موسسه آفران؛ ثبات سیاسی در تونس به «النهضة» بستگی دارد

۱۳۹۰/۹/۵

لیبی و آینده ای مبهم

۱۳۹۰/۹/۲

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛حاکمان نظامي مصر هنوز ميراث‌خوار دوره مبارک هستند

۱۳۹۰/۸/۸

جامعه جهاني سومالي را فراموش كرده است

۱۳۹۰/۸/۴

ناآرامی‌های جدید در مصر : دلایل و پیامدها

۱۳۹۰/۷/۲۵

آينده نامشخص روابط سوريه و ليبي

۱۳۹۰/۷/۲۰

حوادث مصر توطئه‌ای آمریکایی‌-‌صهیونیستی است

۱۳۹۰/۷/۱۹

حذف بدنه انقلاب از انتخابات تونس؟!

۱۳۹۰/۷/۱۷

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛ سوء استفاده انگلیس از لیبی

۱۳۹۰/۷/۱۳

ناتو در لیبی از حد گذشت

۱۳۹۰/۷/۹

گفتگوی سایت دیپلماسی ایرانی با کارشناس موسسه آفران؛ سودان نیازمند توجه بیشتر دستگاه دیپلماسی است

۱۳۹۰/۷/۶

اندیشه‌های امام(ره) قابل استفاده تمام مردم است

۱۳۹۰/۶/۲۷

گفتگو با دادستان نظامي رژيم قذافي

۱۳۹۰/۶/۲۶

از بین رفتن موانع رابطه حزب‌الله و الازهر

۱۳۹۰/۶/۲۲

توافق پشت پرده‌اي براي دستگير نكردن قدافي وجود ندارد

۱۳۹۰/۶/۱۲

گفتگوی سایت دیپلماسی ایرانی با کارشناس موسسه آفران؛ راه دشوار شورای انتقالی لیبی

۱۳۹۰/۶/۱۲

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛ لیبی پس از سقوط طرابلس

۱۳۹۰/۶/۸

قذافی را چه کسی سرنگون کرد؟

۱۳۹۰/۶/۶

سرنوشت عراق در انتظار ليبي

۱۳۹۰/۶/۶

سومالی تاوان سیاست‏های آمریکا را می‎پردازد

۱۳۹۰/۶/۶

قذافي امام موسي صدر را كشته است

۱۳۹۰/۶/۵

غرب برای پولهای قذافی دندان تیز کرده است

۱۳۹۰/۶/۳

دلایل پشت پرده تغییر معادلات جنگ به نفع مخالفان قذافی

۱۳۹۰/۵/۳۰

قذافی طرابلس را تسلیم نمی‌کند

۱۳۹۰/۵/۲۴

غرب در پی مصادره انقلاب مصر و‌ ممانعت از تشكيل حكومت اسلامی است

۱۳۹۰/۵/۲۳

سریال موهن تلاشی برای بازنویسی تاریخ اسلامی بر اساس اعتقادات قرضاوی است

۱۳۹۰/۵/۲۳

قدرت نمايي اسلام گرايان در مصر

۱۳۹۰/۵/۲۳

گفتگو با نمایند‌ه‌ی برنامه جهانی غذا در ایران

۱۳۹۰/۵/۲۳

احتمال دخالت آمريكا در انتخابات آينده رياست جمهوري مصر

۱۳۹۰/۵/۲۲

ترس از فاش‌شدن اسرار؛ علت سكوت سران عرب در برابر محاكمه «مبارك»

۱۳۹۰/۵/۲۲

احتمال ترور مبارك وجود دارد

۱۳۹۰/۵/۱۷

حفظ انقلاب، در گرو پاكسازی ارتش از هواداران آمريكا

۱۳۹۰/۵/۱۷

درباره يك دروغ؛ گفتگو با حجت الاسلام خسروشاهی

۱۳۹۰/۵/۱۶

لیبی و ماموریت‌های نانوشته ناتو

۱۳۹۰/۵/۱۶

تحولات اخير منطقه عربي - اسلامي، درست برخلاف طرح و برنامه آمريكايي - صهيونيستي موسوم به «خاورميانه جديد» است

۱۳۹۰/۵/۱۵

علت اهمال غربي‌ها در قبال مردم قحطي زده سومالي

۱۳۹۰/۵/۱۵

گفتگو با «احمد هلال»، تحليلگر، پژوهشگر و نويسنده شيعی مصر

۱۳۹۰/۵/۱۲

دشمنی ادامه دار آمریكا با سودان

۱۳۹۰/۵/۱۲

قذافي دير يا زود سرنگون خواهد شد

۱۳۹۰/۵/۱۲

گفتگو با حمدین صباحی نامزد احتمالی انتخابات ریاست جمهوری

۱۳۹۰/۵/۱۲

تغيير سياست غرب در ليبي؛ استراتژي از توان انداختن دو طرف درگير

۱۳۹۰/۵/۱۱

محاكمه مبارك مسائل بسياري را درباره غربي‌ها برملا مي‌كند

۱۳۹۰/۵/۱۱

ائتلاف عربستان‌ و ‌آمريكا براي مصادره انقلاب مصر با محور وهابيت

۱۳۹۰/۵/۱۱

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران

۱۳۹۰/۵/۱۱

گذشته، حال و آینده خیزش های اسلامی

۱۳۹۰/۵/۱۰

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران

۱۳۹۰/۵/۹

روایت رفیق دوست از سفر به لیبی در دوره جنگ

۱۳۹۰/۵/۸

نظام بین الملل و تحولات منطقه

۱۳۹۰/۵/۵

گفتگو با سخنگوی وزارت امور خارجه

۱۳۹۰/۵/۵

تحولات جهان عرب، از دمشق تا رباط

۱۳۹۰/۵/۵

نقد کتاب تاريخ جمعيت اخوان المسلمين از آغاز تا امروز

۱۳۹۰/۵/۴

تفاوت‌های انقلاب اسلامی ایران با قیام‌های منطقه

۱۳۹۰/۵/۴

براي آغاز گفتگوها بايد بمبارانها متوقف شود

۱۳۹۰/۵/۳

گفتگو با عضو شورای انتقالی لیبی

۱۳۹۰/۵/۳

مصاحبه با "نبیل عربی" وزیر سابق خارجه مصر

۱۳۹۰/۵/۳

بايد قطع رابطه با قذافي را در دستور کار قرار دهيم

۱۳۹۰/۴/۲۹

غرب سناریوهای لیبی بعد از قذافی را بررسی می‌کند

۱۳۹۰/۴/۲۹

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران

۱۳۹۰/۴/۲۸

گفتگو با حسن نافعه، تحلیلگر برجسته مصری

۱۳۹۰/۴/۲۷

سودان جنوبی، ریشه‌‌ها و پیامدهای جدایی

۱۳۹۰/۴/۲۲

ناتو در لیبی کوتاهی می کند

۱۳۹۰/۴/۲۰

مصاحبه با مدير مركز مطالعات فلسطيني در قاهره

۱۳۹۰/۴/۱۸

سناریوی اشغال در حال اجراست

۱۳۹۰/۴/۱۸

غرب در لیبی اهمال می‌کند

۱۳۹۰/۴/۱۶

مواضع گروه های اسلامی در خاورمیانه

۱۳۹۰/۴/۱۶

موضع گیری های اخیر اخوان المسلمین

۱۳۹۰/۴/۱۶

اولین گفتگوی دبیرکل جدید اتحادیه عرب

۱۳۹۰/۴/۱۵

علت عدم سقوط قذافي از زبان معارض ليبي

۱۳۹۰/۴/۱۵

آخرین گفتگو با سفیر سودان در تهران

۱۳۹۰/۴/۱۳

فقدان رهبری، دغدغه فردای لیبی

۱۳۹۰/۴/۱۳

 هدف غرب تجزیه لیبی به دو کشور کوچک است

۱۳۹۰/۴/۱۲

سه سناریو برای لیبی

۱۳۹۰/۴/۱۱

 میانجیگری در باتلاق لیبی

۱۳۹۰/۴/۱۱

 برقراري رابطه با مصر قبل از تشكيل حكومت ملي خلاف مصلحت است

۱۳۹۰/۴/۱۱

شانس مصر برای ریاست سازمان کنفرانس اسلامی

۱۳۹۰/۴/۸

جهان، چشم به راه لیبی بدون قذافی

۱۳۹۰/۴/۸

ناتواني اتحاديه عرب در حل بحران ليبي

۱۳۹۰/۴/۸

گفتگو با عمرو موسی

۱۳۹۰/۴/۷

آخرین مصاحبه شیخ القرای مصر

۱۳۹۰/۴/۶

تقيه سياسی وزير خارجه جديد مصر

۱۳۹۰/۴/۲

گفتگوی محمد حسنین هیکل با الجزیره

۱۳۹۰/۴/۱

ترکيه بهترين الگو برای تونس؟

۱۳۹۰/۴/۱

آمریکا خاورمیانه با ثبات را بیشتر دوست دارد

۱۳۹۰/۴/۱

ناگفته های 65 روز اسارت

۱۳۹۰/۴/۱

نشست خبري سفير سودان در موزه هنر انقلاب

۱۳۹۰/۳/۲۹

گفتگو با عبدالمنعم ابوالفتوح

۱۳۹۰/۳/۲۵

گفتگو با دبيركل حزب اسلامي تونس

۱۳۹۰/۳/۲۲

قذافی راه فراری ندارد

۱۳۹۰/۳/۲۲

همه چیز درباره تحولات منطقه

۱۳۹۰/۳/۲۲

بازنگري احتمالي در توافقنامه صدور گاز مصر به اسرائيل

۱۳۹۰/۳/۲۱

مصاحبه شبکه فرانس 24 با عمرو موسی

۱۳۹۰/۳/۲۱

لیبی پس از قذافی

۱۳۹۰/۳/۲۱

مصر، فلسطین را به ایران ترجیح می‌دهد

۱۳۹۰/۳/۱۷

بازگشایی گذرگاه رفح، تن دادن به خواست مردم است

۱۳۹۰/۳/۱۷

خواسته‌هاي جوانان انقلابي و دورنماي روند انقلاب‌هاي اسلامي

۱۳۹۰/۳/۱۷

بیداری اسلامی یا امریکایی؟

۱۳۹۰/۳/۱۰

اتحاد مثلث مصر، ایران و ترکیه

۱۳۹۰/۳/۱۰

تهران عمق استراتژيك قاهره است

۱۳۹۰/۳/۱۰

از خواسته تا تحقق: چشم‌انداز روابط جدید ایران و مصر

۱۳۹۰/۳/۹

گفتگو با عبدالرحمان یوسف قرضاوی

۱۳۹۰/۳/۹

رابطه با ايران براي مصر بسيار مهم است

۱۳۹۰/۳/۸

ابعاد حقوقي جنايات قذافي و صلاحيت ديوان كيفري بين‌المللي

۱۳۹۰/۳/۸

ابیی هرگز متعلق به جنوب سودان نبوده است

۱۳۹۰/۳/۷

اهداف پشت‌پرده كمك‌هاي مالي آمريكا به مصر

۱۳۹۰/۳/۵

سرنگونی حسنی مبارک راه فلسطینیان را گشوده است

۱۳۹۰/۳/۳

گفتگو با عضو سابق MI6

۱۳۹۰/۳/۳

سیاست اوباما در لیبی زیرکانه بود؟

۱۳۹۰/۳/۲

بررسی 30 سال روابط ایران و آفریقا

۱۳۹۰/۳/۲

امریکا با اخوان المسلمین به تفاهم رسیده است

۱۳۹۰/۲/۳۱

بازخواني عمليات سري و ناكام «ساينايد» براي حمله اتمي به مصر و كنترل خاورميانه

۱۳۹۰/۲/۲۸

احتمال ترور قذافی وجود دارد

۱۳۹۰/۲/۲۸

دلايل قطع روابط قاهره و تهران در زمان مبارك

۱۳۹۰/۲/۲۷

آمريكا سياست خود را تغيير ندهد مصر را از دست خواهد داد

۱۳۹۰/۲/۲۶

مصاحبه با دبیر کل جنبش ملی لیبی

۱۳۹۰/۲/۲۵

مصاحبه با مدير مركز تحقيقات و پژوهش‌هاي يافا

۱۳۹۰/۲/۲۴

اخوانی ها، دموکراسی مد نظر خود را روی کار می آورند

۱۳۹۰/۲/۲۴

تحلیل تحولات جاری مصر

۱۳۹۰/۲/۱۴

مشروعیت مصر جدید از میدان تحریر است نه از کاخ سفید

۱۳۹۰/۲/۱۳

مصر و تحولات فرارو

۱۳۹۰/۲/۱۳

خیانت قذافی

۱۳۹۰/۲/۱۱

کشورهای غربی نمی‌خواهند مصر مستقل باشد

۱۳۹۰/۲/۱۱

گفتگو با عبدالله اشعل، معاون وزیر خارجه سابق مصر

۱۳۹۰/۲/۱۱

اتحاد ایران و مصر برای تغییر نقشه جهان کافی است

۱۳۹۰/۲/۸

زيان 80 ميليارد دلاري مصر از فروش گاز به رژيم صهيونستي

۱۳۹۰/۲/۸

قمار سارکوزی در لیبی

۱۳۹۰/۲/۸

عمر البشير: غرب در تلاش براي تغيير نظام سودان است

۱۳۹۰/۲/۵

فتنه انگيزي مذهبي؛ جبهه دشمنان مصر

۱۳۹۰/۲/۵

عمرو موسي: جنبش مردم عرب به سوي آزادي غير قابل تغيير است

۱۳۹۰/۲/۵

نشستی با مبارز تونسی در تهران

۱۳۹۰/۲/۴

عربستان در پس اقدامات تكفيري‌هاي سلفي در مصر قرار دارد

۱۳۹۰/۲/۴

مصاحبه اختصاصي رهبر مخالفان ليبي با فرانس 24

۱۳۹۰/۲/۳

رابطه با مصر يا: نامي در يك خيابان؟

۱۳۹۰/۲/۳

سخنان امام‌خامنه‌ای راه درست را در مقابل تمامی مسلمانان جهان قرار داد

۱۳۹۰/۲/۳

واتارا؛ آغازگر دومینوی حکومت مسلمانان در افریقا

۱۳۹۰/۱/۳۰

ناتو درصدد مصادره انقلاب لیبی است

۱۳۹۰/۱/۲۹

اگر قذافی فقط 2 ماه دیگر دوام بیاورد ...

۱۳۹۰/۱/۲۹

لیبی بدون قذافی، بدتر از لیبی با قذافی خواهد شد

۱۳۹۰/۱/۲۹

قذافی اهل کناره گیری نیست

۱۳۹۰/۱/۲۸

غرب در پی استمرار بحران لیبی است

۱۳۹۰/۱/۲۴

گفتگو با اولین کاردار ایران در لیبی پس از انقلاب

۱۳۹۰/۱/۲۴

بررسی تحولات شمال آفریقا و خاورمیانه در گفتگو با وزیر امور خارجه سابق روسیه

۱۳۹۰/۱/۲۱

روسیه و تحولات خاورمیانه در گفتگو با سرگئی لاوروف

۱۳۹۰/۱/۱۷

لیبى و روسیه نگران

۱۳۹۰/۱/۱۷

عمروموسي شانسي براي رياست جمهوري مصر ندارد

۱۳۹۰/۱/۱۷

گفتگوی تاریخی فالاچی و قذافی

۱۳۹۰/۱/۱۶

آرمان انقلابيون مصر و تونس در هاله‎اي از ابهام

۱۳۹۰/۱/۱۴

انقلاب مصر و آینده آن

۱۳۹۰/۱/۹

مردم ‌لیبی ‌بدون ‌قذافی ‌وضعیت ‌بهتری ‌خواهند ‌داشت

۱۳۹۰/۱/۶

قذافی تسلیم نشود، جنگ داخلی حتمی است

۱۳۹۰/۱/۶

قذافى با اين اقدامات کنار نخواهد رفت

۱۳۸۹/۱۲/۲۹

انقلاب ليبي و چالشهاي پيش‌رو

۱۳۸۹/۱۲/۲۸

نقش انگليس در خاورميانه و شمال‌ آفريقا

۱۳۸۹/۱۲/۲۸

جهان دیکتاتور را تحمل کرد؟

۱۳۸۹/۱۲/۲۶

مصر؛ جستاري در پژوهش هاي ديني معاصر

۱۳۸۹/۱۲/۲۵

حمله به لیبی، توپ آمریکا در زمین اروپا

۱۳۸۹/۱۲/۲۵

اخوان المسلمين در پي تغيير بنيادين است

۱۳۸۹/۱۲/۲۴

پيشنهاد متكی برای قطع رابطه با طرابلس

۱۳۸۹/۱۲/۲۳

قذافی می خواهد مدل تازه ای از مقاومت دربرابر مردم ارائه کند

۱۳۸۹/۱۲/۲۲

آمریکا درصدد ایجاد پایگاه نظامی در شمال آفریقاست

۱۳۸۹/۱۲/۱۶

ریشه های تحولات مصر در گفتگوی سید افقهی با قدسنا

۱۳۸۹/۱۲/۱۴

ديكتاتوري جانشين ديكتاتوري

۱۳۸۹/۱۲/۱۲

در لیبی ممکن است مردم زودتر از مصر به قدرت برسند

۱۳۸۹/۱۲/۱۱

قبایل لیبی پاشنه آشیل رژیم قذافی/ اعراب از ترس سکوت کرده اند

۱۳۸۹/۱۲/۱۱

پیروزی انقلاب لیبی تا چند روز دیگر/ شهادت مختار پایان لیبی نبود

۱۳۸۹/۱۲/۹

صداقت، شجاعت و ساده‎ زيستي امام خامنه‌اي مثال‌زدني است

۱۳۸۹/۱۲/۹

قذافی لائیک بود؛ پیروزی از آن اسلامگراهاست

۱۳۸۹/۱۲/۳

درخواست‌هاي هشتگانه انقلابيون مصري از ارتش

۱۳۸۹/۱۱/۳۰

نبايد از شيطنت‌ها در روابط ايران و مصر ترسيد

۱۳۸۹/۱۱/۲۸

تلاش اخوان المسلمین برای سهم خواهی در دولت جدید

۱۳۸۹/۱۱/۲۴

انقلاب مصر پايان دخالت بيگانگان نيست

۱۳۸۹/۱۱/۲۳

سقوط مصر؛ هم‌پیمانان اسرائیل را غرق می‌کند

۱۳۸۹/۱۱/۲۲

نقش و جایگاه اخوان المسلمین در قیام مصر

۱۳۸۹/۱۱/۲۱

از طریق همین سلیمان بود که دشمن صهیونیست قدرت گرفت

۱۳۸۹/۱۱/۲۱

پیامدهای فرامنطقه‌ای تحولات مصر

۱۳۸۹/۱۱/۲۱

اقدامات کنونی مبارک مانند اقدامات شاه در زمان انقلاب است

۱۳۸۹/۱۱/۲۰

قیام مصر با انقلاب های مخملی تفاوت ماهوی دارد.

۱۳۸۹/۱۱/۱۹

روابط ایران و آفریقا در گذر زمان... فرصت‌ها و چالش‌ها

۱۳۸۹/۱۱/۱۹

اخوان المسلمين به طور تاکتيکى در دولت موقت حضور پيدا مى‌کند

۱۳۸۹/۱۱/۱۸

آفران: مصاحبه نخست وزیر زیمبابوه؛ حرکت مردمی مصر

۱۳۸۹/۱۱/۱۷

همکار افتخاری آفران: نگاهي اجمالي به شانزدهمین اجلاس اتحادیه آفریقا

۱۳۸۹/۱۱/۱۶

مردم مصر آیت الله خمینی ندارند

۱۳۸۹/۱۱/۱۶

مصاحبه عبدالله الاشعل با هفته‌نامه المشاهد السیاسی

۱۳۸۹/۱۱/۱۵

سونامی تونس، به مصر منتهی نمی شود

۱۳۸۹/۱۱/۱۴

همه معترضان مصر دنبال رابطه با ایرانند

۱۳۸۹/۱۱/۱۲

قیام مصر در برابر استعمار خارجی و استبداد داخلی

۱۳۸۹/۱۱/۱۲

راشد الغنوشي در قالب حزب مي‌تواند در انتخابات شركت كند

۱۳۸۹/۱۱/۱۱

گونه شناسی حوادث تونس و مصر در گفتگو با حسن عباسی

۱۳۸۹/۱۱/۱۰

آمریکا نگران تبدیل شدن مصر به یک قدرت منطقه ای است

۱۳۸۹/۱۱/۱۰

طرح آمریکا برای تجزیه جهان عرب به 32 کشور

۱۳۸۹/۱۱/۹

قیام راشد الغنوشی در تونس مبارزه در راه نهضت اسلامی است

۱۳۸۹/۱۱/۴

تحولات تونس، انقلاب نبود كودتا بود

۱۳۸۹/۱۰/۳۰

آفریقا در حال تمرین دموکراسی است

۱۳۸۹/۱۰/۲۹

اشتهای جدایی طلبی در افریقا زیاد می شود

۱۳۸۹/۱۰/۱۹

تجزیه سودان، زنگ خطری برای منطقه و جهان اسلام

۱۳۸۹/۱۰/۱۸

(امین) مصاحبه شبکه رسانه ای امین با آقاي دكتر بخشي درباره همه پرسي جنوب سودان- بخش پایانی

۱۳۸۹/۱۰/۱۴

(امین) مصاحبه شبکه رسانه ای امین با آقاي دكتر بخشي درباره همه پرسي جنوب سودان- بخش اول

۱۳۸۹/۱۰/۱۱

آفران: نشست بررسي تحولات جنوب سودان

۱۳۸۹/۱۰/۷

برنده و بازنده انتخابات مصر

۱۳۸۹/۹/۱۸

(امين) مصاحبه شبكه رسانه اي امين با نخستين سفير جمهوري اسلامي ايران در زامبيا

۱۳۸۹/۹/۱۴

آفران: همايش هم انديشي ايران و آفريقا؛ چرا؟

۱۳۸۹/۶/۳۰

آفران: همايش هم انديشي ايران و آفريقا

۱۳۸۹/۶/۲۲

آفران:حضور ايرانيان در آفريقا(بخش 1)

۱۳۸۸/۲/۱۵

آفران:حضور ايرانيان در آفريقا(بخش 2)

۱۳۸۸/۲/۱۵

همایش «مسجدالاقصی، محور وحدت مسلمانان» در داکار

۱۳۸۸/۱/۱۳

همایش سازمان کنفرانس اسلامی عامل وحدت

۱۳۸۸/۱/۱۳

همایش « عرفان و انقلاب اسلامی» در سنگال

۱۳۸۸/۱/۱۳

سمینار«اولویتهای تبلیغ دینی در آفریقا»

۱۳۸۸/۱/۱۳

همایش معرفي انديشه هاي امام خمینی(ره) در داکار

۱۳۸۸/۱/۱۳

کنفرانس بین المللی عاشورا در داکار

۱۳۸۸/۱/۱۳

همایش جایگاه زن مسلمان در جوامع اسلامي در سنگال

۱۳۸۸/۱/۱۳

نشست مطبوعاتی نمایشگاه آثار عکاسی "عمر بادشا"

۱۳۸۸/۱/۱۱

نشست مشترک تجار ایران و کنیا

۱۳۸۸/۱/۱۱

نشست منا در معاونت بهداشت جمعيت هلال احمر

۱۳۸۸/۱/۱۱

برگزاري همایش "اسلام درقرن 21" در سودان

۱۳۸۸/۱/۱۱

همایش"تبلیغات دینی و دعوت اسلامی در غرب افریقا"

۱۳۸۸/۱/۱۱

همايش انقلاب اسلامی ایران در سنگال

۱۳۸۸/۱/۱۱

همایش فرصتهای تجاری ایران و سنگال در شيراز

۱۳۸۸/۱/۱۱

همایش "صلح و امنیت جهانی در سایه دین" در زیمبابوه

۱۳۸۸/۱/۱۱

افزايش رشد قاره آفريقا

۱۳۸۸/۱/۱۱

همايش يكصدمين سالگرد امام خميني در آفريقاي جنوبي

۱۳۸۸/۱/۱۱

سخنان داوودي در همايش ايران و آفريقا

۱۳۸۷/۱۲/۱۰

سخنان رئيس‌جمهور در همايش ايران و آفريقا

۱۳۸۷/۱۲/۱۰

تاكيد ايران بر گسترش روابط با آفريقا

۱۳۸۷/۱۲/۱۰

بیانیه همایش فرصت‌های تجاری ایران و آفریقا

۱۳۸۷/۱۲/۱۰