مصاحبه - همایش > انقلاب ليبي و چالشهاي پيش‌رو

انقلاب ليبي و چالشهاي پيش‌رو

تاریخ انتشار: ۱۳۸۹/۱۲/۲۸

مصاحبه روزنامه شرق با سيد حسين موسوي، رئيس مركز پژوهشهاي علمي و مطالعات استراتژيك خاورميانه

سئوال: در ميان جنبشها و انقلابهايي كه تا كنون در منطقه خاورميانه و شمال افريقا شكل گرفته و يا به پيروزي رسيدند، نمونه ليبي، شكل مسلحانه به خود گرفته و اين مسئله تا آنجا پيش رفته كه به نظر مي‌رسد خانواده بين المللي براي اعلام منطقه پرواز ممنوع در آسمان اين كشور به اجماع رسيده است. به لحاظ نظامي نيز رژيم قذافي همچنان مناطق آزاد شده را از هوا، دريا و زمين بمباران مي‌كند. چرا وضعيت ليبي به اين صورت درآمد؟
جواب: اين پرسش نه فقط در شرايط كنوني، بلكه براي سالها مورد بحث و بررسي و تحليل ناظران سياسي خواهد بود، زيرا نمونه ليبي از هر نظر شرايط يك استثنا را فراهم كرد. اكنون مي‌بينيد كه تمامي رسانه‌هاي گروهي جهان وضعيت بحراني ليبي و تحولات روزانه آن و پيشروي و عقب‌نشيني نيروهاي امنيتي و نيروهاي وفادار به سرهنگ قذافي را در صدر گزارشهاي خود قرار دادند. حتي مي‌توانم بگويم كه گزارشها و خبرهاي مربوط به تحولات ليبي، ساير نقاط شعله‌ور خاورميانه نظير مصر، تونس، يمن و بحرين را تحت‌الشعاع قرار داده است. نهادهاي منطقه‌اي و بين‌المللي نيز به تبع تحولات خونين، سرزمين عمر مختار خود را براي اتخاذ تدابير فوري به منظور پايان دادن به سريال درگيريهاي خونين اين كشور آماده مي‌كند تا شايد عطش ديكتاتور ليبي به كشتار هم ميهنان خود فروكش كند.
من در پاسخ به پرسش شما طيفي از ارزيابيهاي اوليه را در مورد چرايي و علت انتقال فوري جنبش مسالمت‌آميز ملت ليبي به فاز نظامي مطرح مي‌كنم، اين طيف تحليل مجموعه‌اي از داده‌هاي روانشناختي، نظامي و سياسي را در برمي‌گيرد. در گام نخست بايد به جنبه روانشناختي موضوع ليبي و به طور مشخص ابعاد شخصيتي معمر قذافي رهبر باب العزيزيه (مقر رهبر ليبي در طرابلس) بپردازم كه علي‌القاعده نقش مهمي در روند اوضاع كنوني ليبي داشته و دارد.
به طور كلي قذافي شخصيتي پيچيده، غير قابل اعتماد، غير قابل پيش‌بيني، خود بزرگ بين و غير متعادل به شمار مي‌رود. اين ويژگيهاي شخصيتي را تقريباً‌ تمامي خبرنگاران و روزنامه‌نگاران كه تاكنون با وي ملاقات و گفتگو كردند تأييد مي‌كنند. شما كافي است به طرز ظاهري او از قبيل نحوه لباس ‌پوشي، عينك ‌زني، زدن ريش، گذاشتن ريش، نوع راه رفتن و نشستن، چگونگي تنظيم ادبيات گفتاري‌اش از قبيل تحقير طرف مقابل، تعريف از خود به گونه‌اي مفرط، توجه كنيد. در همين سه هفته اخير قذافي به غير از مصاحبه‌هاي تلويزيوني با چند شبكه تلويزيون بين‌المللي، سه بار ظهور علني داشت. يك بار پس از سقوط بنغازي بود كه اولين ظهورش محسوب مي‌شود، قذافي در اين ظهور پشت تريبوني رفت كه در بالكن منزلش (كه در اثر بمباران امريكا در پايان دهه هشتاد ميلادي قرن پيشين آسيب ديد) مستقر شده بود. وي در اين ظهور از حدود يك ساعت سخنراني حدود 20 دقيقه از خود تعريف و تمجيد كرد، خود را عزت و عظمت ليبي خواند، مخالفانش را مشتي موش توصيف كرد و خشمگينانه وعده داد كه مخالفان خود را منطقه به منطقه، شهر به شهر، محله به محله، خانه به خانه و فرد به فرد نابود كند. پس از اين سخنراني قذافي بود كه سريال خونين رويدادهاي ليبي كليد خورد و اين در حالي است كه وي در همين سخنراني و دو سخنراني ديگر خود را غيرمسئول خواند و گفت كه قدرت را در سال 1977 قرن پيشين به «كميته‌هاي مردمي» سپرده و قدرتي ندارد تا آن را به كسي واگذار كند.

سئوال: مي‌توانيد بي‌آنكه روال بحث خود را كنار بگذاريد اندكي از ساختار سياسي كشور ليبي براي خوانندگان توضيح دهيد؟
جواب: كشور ليبي به لحاظ ساختار سياسي، وضعيتي كاملاً استثنايي دارد. درست مانند شخصيت قذافي! اين كشور نه قانون اساسي دارد، نه پارلمان دارد، نه تفكيك قوا دارد و نه حتي وزارتخانه. همه چيز در ليبي استثنايي است. معمر قذافي با نوشتن كتاب سبز در واقع نظريه سوم را در جهان دو قطبي (پس از سقوط اتحاد جماهير شوروي سابق)‌ مطرح كرد. وي به انتقاد از نظام سرمايه‌داري گفت دموكراسي غربي دروغي بيش نيست و مجموعه‌اي از سرمايه‌داران، نظامي سياسي غرب را مديريت مي‌كند، نظام سوسياليستي نيز از ديدگاه قذافي بكلي با اراده مردم فاصله داشته و قدرت در اختيار حزب واحد يعني حزب كمونيست است. وي نظريه سوم را مطرح كرد. بدين شكل كه كميته‌هاي مردمي از محله‌ها و شهرها شكل مي‌گيرد كه مردم با عضويت در اين كميته‌ها امور خود را سامان مي‌دهند. معتمدان اين كميته‌ها نيز به عنوان دبيران كميته‌هاي مردمي در امور خارجه، اقتصاد، كشاورزي و ديگر امور وزارتخانه‌ها به نيابت از اين كميته‌ها انجام وظيفه مي‌كنند. اين تصوير ماكت كوچكي از ساختار سياسي نظام ليبي از سال 1977 تا كنون بوده است، اما جالب است بدانيد كه هيچ‌كس در جهان امروز وجود ندارد كه در مورد قدرت و اختيارات مطلق قذافي شك و ترديد داشته باشد، آنهم قدرت مطلق نانوشته!
در بازگشت به ابعاد روانشناختي معمر قذافي دانستن اين نكته جالب است كه وي 27 ساله بود كه با مجموعه‌اي از افسران ليبي كودتاي نظامي خود را عليه ملك ادريس در سال 1968 قرن پيشين سامان داد و تحت تأثير جمال عبدالناصر رهبر فقيد مصر، سياستهاي گوناگون و عمدتاً‌ متضاد را طي 42 سال زمامداري‌اش در پيش گرفت. در سالهاي اخير قذافي خود را «امام جهان عرب» و «شاهنشاه افريقا» توصيف كرد. اكثر اطرافيان قذافي به ويژه حلقه نخستين افسران كودتاچي، طي ساليان بعد از كودتا به تدريج به وسيله قذافي حذف شدند. اينك پس از قيام اخير ملت ليبي در 16 فوريه ديديم كه بيشتر نزديكان قذافي از جمله شلقم، نماينده دايمي ليبي در سازمان ملل و دهها سفير و ديپلمات ليبي مقيم خارج به صف انقلابيون پيوستند و اين حكايت از اين دارد كه شخصيتهاي دست اول اين رژيم تا چه حد از قذافي نفرت داشتند. در هر حال و در يك جمله مي‌گويم كه قذافي از جمله رهبراني است كه براي سالها نمونه جالبي براي مطالعه پژوهشگران سياسي به شمار خواهد آمد.
بنابر اين بخشي از خشونتي كه شما در جريان قيام ملت ليبي مي‌بينيد به شخصيت بسيار خشن قذافي و روحيه خون‌آشام وي باز مي‌گردد. ما اين مدل رفتار رهبران سياسي را نه در قيام تونس و نه در قيام مصر نديديم و به نظر مي‌رسد در آينده نيز نخواهيم ديد. اما موضوع دوم درباره علل انتقال جنبش آزاديخواهانه مردم ليبي به فاز نظامي بسيار مهم است.
مي‌دانيد كه حركت اعتراضي مردم ليبي در آغاز يك حركت اعتراضي مسالمت‌آميز، آن هم به وسيله خانواده زندانيان مفقود شده زندان «بوسليم» بود كه خواهان روشن شدن وضعيت 1200 زنداني مفقود شده بودند. اين حركت مسالمت ‌آميز به شدت از سوي واحدهاي امنيتي قذافي سركوب شد. سپس امواج اين حركت اعتراضي رفته رفته اما با سرعت گسترش پيدا كرد. همين جا بگويم كه معمر قذافي آنقدر نسبت به اوضاع كشورش و ثبات آن اطمينان داشت كه در واكنش به قيام مردم تونس گفت: زين‌العابدين بن علي بهترين رهبر براي تونس بود و من اگر جاي مردم تونس بودم بن علي را مادام العمر در پست رياست جمهوري‌اش ابقا مي‌كردم. وي همچنين در مورد روزهاي اوليه قيام جوانان در ميدان التحرير قاهره گفت: مشتي ماجراجو در خيابانهاي قاهره ظاهر شدند.
شما ملاحظه كنيد كه وقتي قذافي در مورد ملتهاي همسايه ليبي با اين واژه‌هاي تحقير‌آميز قيام آنها را تخطئه مي‌كند نسبت به قيام ملت ليبي چه عكس‌العملي نشان خواهد داد. قذافي در نخستين واكنش خود، قيام‌كنندگان ليبي را مشتي جوان وابسته به القاعده و مصرف‌كنندگان قرصهاي روان‌گردان توصيف كرد، اما با مشاهده سقوط شهرهاي بزرگ و حساس نظير بنغازي، البيضاء، مصراته و زاويه در شرق و غرب كشور، قذافي دچار يك شوك جنون‌آميز نظامي شد. استراتژي قذافي اين بود كه جنبش اعتراضي را به سرعت به فاز نظامي منتقل كند تا اولاً‌ مشروعيت سركوب آن را فراهم كند و دوم همبستگي دروني وفاداران خود را كه مانند وي دچار شوك شده بودند براي مرحله بعدي عمليات نظامي حفظ كند. جنبه دوم استراتژي نظامي قذافي اين بود كه مناطق آزاد شده كشور را در مرحله نخست به حال خود رها كند و خود به حفظ مناطق تحت نفوذ خود را كه به منطقه مياني ليبي تا جنوب و در باريكه‌اي از وفاداران قبيله‌اي‌اش محدود مي‌شود، نگه دارد و آنگاه در مرحله بعدي اقدام به شروع عمليات ضد حمله براي آزاد سازي مناطق به گفته قذافي اشغالي ليبي كند. من البته كارشناس نظامي نيستم، اما با بررسي روزانه اوضاع ليبي و چگونگي اقدامات نظامي واحدهاي وفادار به قذافي به اين جمع بندي رسيدم.
قذافي تجربه زيادي در كارآيي استراتژي ياد شده دارد. وي با اين استراتژي نظامي، واحدهاي نظامي خود را به كشور چاد گسيل كرد و به مدت 8 سال اين روش را دنبال كرد.

سئوال: تحولات ليبي به لحاظ سياسي و منطقه‌اي چه پيامدهايي مي‌تواند داشته باشد؟
جواب: در مورد مسائل سياسي، ابعاد پيامدهاي بحران ليبي فراوان است. در كوتاه‌مدت قذافي با سبعيت و ددمنشي نظامي خود عليه ملت ليبي در واقع به ديگر رژيمهاي عرب اين درس را آموخته كه صحنه را به سرعت خالي نكنند. به ملتهاي عرب نيز اين پيام را داد كه هزينه قيام و انقلاب عليه نظامهاي سياسي آنقدر بالا است كه مصالحه و سازش با حكومتهاي مستبد را ترجيح دهند. شما ملاحظه كنيد كه مقاومت علي عبدالله صالح رهبر يمن در برابر امواج خروشان اعتراضهاي مردم يمن پيامد بلافصل رفتار رهبر ليبي با مخالفان است. مي‌دانيد كه در تاريخ 17 فوريه تا كنون، تنها نماينده يك كشور خارجي كه به طرابلس رفت و به ديدار قذافي شتافت، نماينده ويژه علي عبدالله صالح رهبر يمن بود كه روز جمعه 20 اسفند ماه از ليبي ديدن كرد.
رفتار خشونت بار نيروهاي امنيتي يمن نيز در روزهاي اخير به موازات اوجگيري خشونتهاي دولتي در ليبي افزايش چشمگيري پيدا كرده است. به ويژه روز شنبه 21 اسفند، نيروهاي امنيتي در ساعات بامدادي به مردم متحصن يمن، در «ميدان تغيير» صنعا حمله كردند و دهها تن را كشته و مجروح كردند، در نقاط ديگر كانونهاي بحران نيز روشهاي خشونت بار نيروهاي امنيتي طي روزهاي گذشته افزايش چشمگيري يافته است. از جمله مي‌توان به نمونه‌هاي عمان، سعودي و موريتاني اشاره كرد.
چنانكه گفتم اين حركت قذافي بد آموزي سياسي فراواني براي رژيمهاي عرب داشته است. اين درست است كه اجلاس وزراي خارجه عرب در قاهره در شامگاه روز شنبه 21 اسفند بالاخره تصميم گرفت كه از شوراي امنيت درخواست كند كه موضوع برقراري منطقه پرواز ممنوع را در خاك ليبي مورد بررسي قرار دهد، اما اين موضع اتحاديه عرب كه يك اقدام كاملاً بي‌سابقه به شمار مي‌رود به دلايل گوناگون صورت گرفت.
اول اينكه يادمان نرود كه ثقل كشور انقلاب كرده مصر و جانبداري‌اش از تحولات مردمي منطقه كما و بيش در حال شكل‌گيري است.
دوم آنكه كشورهاي غربي در مورد برقراري منطقه پرواز ممنوع در ليبي تصميمات جدي اتخاذ كرده بودند، اما به يك پوشش مشروع منطقه‌اي به ويژه در جهان عرب نياز داشتند. بنابر اين اتحاديه عرب نمي‌توانست از زير بار فشارهاي جهاني و منطقه‌اي (افكار عمومي منطقه خاورميانه) شانه خالي كند. به ويژه در ابعاد منطقه‌اي، موضوع جانبداري از ملت ليبي از سوي رهبران عرب مي‌تواند اين پيام را به ملتهاي عرب ارسال كند كه رژيمهاي كنوني در كنار اراده ملتهاي منطقه مي‌ايستند. اين خود گونه‌اي از زدن نعل وارونه در امور سياسي منطقه است. اما در پس اين اقدامات ديپلماتيك، پليس امنيتي كشورهاي بحران زده عرب ديده مي‌شود كه با تأسي از نمونه ليبي بر ميزان خشونت خود در مقابل جريانهاي معترض و تظاهرات خياباني افزوده است.

سئوال: شكاف و ترديدهاي موجود در مواضع كشورهاي غربي را در اتخاذ استراتژي واحد در قبال رژيم ليبي چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟
جواب :جالب است بدانيد كه در همان شبي كه قيام ملت ليبي شروع شد يعني در تاريخ 16 فوريه، نمايندگان سه كشور ايتاليا، روسيه و ليبي در رم پايتخت ايتاليا گرد هم آمدند و قرارداد سه جانبه‌اي براي سرمايه‌گذاري مشترك به منظور استخراج نفت از بزرگترين حوزه نفتي غرب ليبي به امضا رساندند. مي‌دانيد كه نفت ليبي يكي از شيرين‌ترين نفتهاي جهان شناخته مي‌شود. نفت ليبي كم گوگرد، سبك و براي مصارف سوختي هواپيماها و بنزين اتومبيل بسيار مفيد است.
ليبي روزانه 1.750.000 بشكه صادر مي‌كند. ايتاليا، اسپانيا و آلمان از خريداران عمده نفت ليبي هستند. حتي جهت اطلاعتان مي‌گويم كه ايتاليا و اسپانيا و در درجه بعدي كشور آلمان پالايشگاههايي ويژه براي پالايش اين نفت ويژه ليبي احداث كردند. يافتن جايگزين براي كشورهاي ياد شده در ميان مدت بسيار دشوار است. شما افزايش بهاي نفت را ملاحظه كنيد، امروزه صادرات نفت ليبي به حدود 400 هزار بشكه در روز رسيده است. بنابراين بي‌ثباتي ليبي حتي براي مدت كوتاه براي كشورهاي غربي زيان بار است.
ضمناً‌ دانستن اين حقيقت ضروري است كه كشورهاي غربي پس از تغيير ريشه‌اي رويكردهاي سياست خارجي ليبي و پيوستن اين كشور در سالهاي اخير به ساختار اصلي مبارزه عليه مهاجرتهاي غيرقانوني به اروپا و نيز سرمايه‌گذاري فراوان قذافي در آنچه مبارزه عليه تروريسم بين‌المللي خوانده مي‌شود، موجب شد كه كشورهاي غربي از جايگاه ليبي براي برقراري موازنه قوا در افريقا استفاده كنند. توني بلر نخست وزير اسبق انگلستان چندي پيش در پاسخ به اين پرسش كه چرا كشورهاي غربي از ليست اقدامات تروريستي كشوري مانند ليبي چشم‌پوشي كردند، گفت: اينكه ما توانستيم از يك حامي تروريسم (منظورش قذافي بود) يك مبارز عليه تروريسم بسازيم، يك موفقيت براي غرب است. طي چند سال اخير روابط قذافي با رهبران غربي آنقدر نزديك شده بود كه طرابلس به پايتخت پر رفت و آمد براي مقامات غربي تبديل شده بود. كشورهاي غربي روي سيف الاسلام قذافي فرزند معمر قذافي به عنوان شخصيتي ليبرال كه جانشين مناسب براي رهبري ليبي پس از پدرش سرمايه‌گذاري كرده و اميد فراوان بسته بودند.
بنابر اين كشورهاي غرب به ويژه كشورهاي غربي حوزه مديترانه از تحولات سياسي كنوني ليبي چندان خشنود نيستند. امريكا در اين زمينه وضعيت ديگري دارد. باراك اوباما رئيس جمهور ايالات متحده امريكا پس از پيروزي قيامهاي تونس و مصر و در پاسخ به اين پرسش كه چرا امريكا از انقلابهاي جوامع داراي روابط بسيار حسنه با امريكا جانبداري مي‌كند گفت: جهانيان مراقب چگونگي رفتار ما در مطابقت ميان ارزشهاي مورد حمايت امريكا و رفتارش در صحنه جهاني است.
من جنبه ديگري از طيف تحليلي در بررسي مواضع كشورهاي غربي نسبت به تحولات خونين ليبي را مطرح مي‌كنم. اين ارزيابي اگر چه اندكي بدبينانه است اما با نحوه برخورد ايالات متحده امريكا نسبت به تحولات يمن، بحرين و عربستان سعودي مي‌توان موضوع ليبي را مورد بررسي قرار داد.
مقامات امريكايي همچنان برخوردي دوگانه با موضوعات منطقه‌اي مي‌كنند. چندي پيش سخنگوي كاخ سفيد از نيروهاي اپوزسيون يمن خواست به دولت فرصت دهند تا اصلاحات سياسي را عملي كند. همين توصيه و با لحني آشكارتر به مردم بحرين صورت گرفته است. رابرت گيتس وزير دفاع امريكا نيز به نشانه حمايت از حكومت بحرين روز شنبه 21 اسفند از منامه ديدار برنامه‌ريزي نشده داشت. در همين حال امريكا و رسانه‌هاي گروهي غربي به طور كلي و به صورت آشكار در قبال موج اعتراضهاي مردم در عربستان سعودي به ويژه در مناطق شرقي اين كشور سكوت مطلق كردند.
در موضوع احتمال برقراري منطقه پرواز ممنوع در ليبي نيز اين نگراني وجود دارد كه منظومه غربي در جهت برقراري موازنه قوا ميان انقلابيون ليبي و نيروهاي وفادار به قذافي از طريق ممنوعيت پرواز جنگنده‌هاي رژيم ليبي به منظور طولاني كردن زمان درگيري نظامي و تجزيه عملي اين كشور به دو بخش شرقي و غربي حركت كنند. اين نگراني در حال حاضر وجود دارد. اينكه چين و روسيه اشاره مي‌كنند كه برقراري هر گونه منطقه پرواز ممنوع در ليبي نبايد ناقض تماميت ارضي و حاكميت ملي اين كشور باشد، اشاره‌اي دقيق و هوشمندانه است. معناي اين هشدار چين و روسيه اين است كه كشور ليبي در معرض تهديدي به نام تجزيه است. اگر اين فرضيه صحت داشته باشد، آن وقت، پيام اين سياست منظومه غربي براي ملتهاي خاورميانه اين خواهد بود كه اعتراض به رژيمهاي حاكم لزوماً‌ نتيجه‌اي مشابه تونس و مصر در پي نخواهد داشت و مدل ليبي بايد مورد توجه قرار گيرد. اين خطرناك‌ترين جنبه ماجرا است اما در هر حال معنا و مفهوم اين فرضيه در صورت تحقق اين نخواهد بود كه معمر قذافي يكبار ديگر با نيروي استعمار جديد دست و پنجه نرم خواهد كرد، بلكه معنا و مفهوم آن اين است كه سرسختي معمر قذافي و ايستادگي در مقابل اراده مردم و نيز با توزيع سلاح به دست وفاداران خود، سرزمين ليبي را در معرض دخالت نيروهاي بيگانه قرار داده و اين سرزمين را عملاً به دو نيمه تقسيم خواهد كرد. در واقع سيستم ديكتاتوري بهترين زمينه را براي دخالت نيروهاي بيگانه فراهم مي‌كند.
راستش را بخواهيد، من وضعيت كنوني ليبي را با وضعيت عراق پس از حمله ائتلاف بين‌المللي عليه ارتش عراق براي بيرون راندنش از كويت و آنگاه توقف ناگهاني نيروهاي غربي از پيشروي در خاك عراق به دنبال قيام شيعيان جنوب و مركز عراق عليه رژيم صدام حسين و بي‌تفاوتي در مقابل پرواز جنگنده‌هاي صدام حسين براي سركوب قيامهاي فراگير مردم، مقايسه كرده و شباهتهايي ميان اين دو نمونه ملاحظه مي‌كنم. مي‌دانيد كه امريكا پس از سركوب ارتش عراق در كويت، رژيم صدام را در موقعيت يك رژيم ضعيف تحت محاصره قرار داد، اما ايالات متحده امريكا عملاً و آشكارا از سركوب شديد قيام شيعيان در جنوب عراق و كردها در شمال اين كشور چشم‌پوشي كرد. در همان حال روابط نزديكي با نمايندگان احزاب سياسي مخالف رژيم صدام حسين برقرار كرد و بالاخره پس از حدود يك دهه در سال 2003 كار رژيم صدام حسين را يكسره كرد. اينك اين نگراني وجود دارد كه امريكا با برقراري منطقه پرواز ممنوع در ليبي و همزمان با آن با برقراري ارتباط نزديك با شوراي موقت در بنغازي و با عبور از يك دوره گذار شرقي – غربي كردن سرزمين ليبي، تحولات بعدي اين كشور را مطابق مدل عراق مديريت كند. اين البته يك فرضيه است، اما نشانه‌هاي اوليه صحت آن در حال وقوع است. توصيه من اين است كه انقلابيون ليبي در كنار همه دغدغه‌هاي خود از اين فرضيه و احتمال تحقق آن غفلت نكنند.

منبع: مركز پژوهشهاي علمي و مطالعات استراتژيك خاورميانه

  فرستادن مقاله
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

اربعین شهدای نیجریه در تهران

۱۳۹۴/۱۰/۳۰

بیست ونهمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی

۱۳۹۴/۱۰/۱۲

گفتگو با شاهد عینی حادثه حسینیه بقیه الله نیجریه

۱۳۹۴/۹/۳۰

به خاطر سفرم به ایران، یکی از نزدیکانم را دستگیر کردند

۱۳۹۴/۸/۱۲

برگزاری راهپیمایی "غرامت" درلندن به مناسبت سالگرد لغو برده داری در انگلستان

۱۳۹۴/۵/۱۱

پیشنهاد الجزایر برای میزبانی جشنواره فیلم دمشق

۱۳۹۴/۳/۳۱

آمادگی کشورمان برای برگزاری هفته فرهنگی ایران در الجزایر

۱۳۹۴/۳/۲۴

دکتر امیربهرام عرب احمدی: مخالفت با آموزش نوین رویه اصلی بوکوحرام است

۱۳۹۴/۳/۲۰

برگزاری مراسم بیست و ششمین سالگرد ارتحال امام (ره) در تانزانیا

۱۳۹۴/۳/۱۸

مراسم روز آفریقا در تهران

۱۳۹۴/۳/۵

چهل و هشتمین نمایشگاه بین المللی الجزایر

۱۳۹۴/۲/۱۹

سفیر الجزایر: اعتمادی به تبلیغات منفی مطبوعات غربی علیه ایران ندارم

۱۳۹۴/۲/۱۹

ماشین‌های ایران خودرو به زودی وارد تونس می‌شوند

۱۳۹۴/۲/۱۶

برگزاری همایش مقابله با جریان‌های تکفیری در آفریقا

۱۳۹۴/۲/۱۶

مرگ بر آل سعود در نیجریه طنین‌انداز شد

۱۳۹۴/۲/۸

تشکيل ائتلاف مخالفان تجاوز عربستان به يمن در تونس

۱۳۹۴/۲/۲

برگزاری نشست مشترک الازهر، شیعیان و صوفیه مصر

۱۳۹۳/۱۲/۱۲

واکنش محمد البرادعي به تحولات مصر

۱۳۹۳/۱۱/۷

مصاحبه با مجتبی امانی و سید هادی سیدافقهی

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

برگزاري جشن مولودالنبي (ص) در تانزانيا

۱۳۹۳/۱۰/۲۰

آيين بزرگداشت هفته وحدت در نيجريه برگزار شد

۱۳۹۳/۱۰/۲۰

مراسم ذکر و اهدای جوایز گروه‌های قرآنی سنگال برگزار شد

۱۳۹۳/۱۰/۲۰

حسنین هیکل: سیسی باید بر علیه خودش قیام کند

۱۳۹۳/۹/۲۵

از سرگیری روابط تهران و قاهره امری ضروری است

۱۳۹۳/۶/۱۶

عربستان دلیل اصلی تعطیلی رایزنی فرهنگی ایران در سودان

۱۳۹۳/۶/۱۵

فهمی هويدی: در كربلای زمان ما خون بر شمشير پيروز شد

۱۳۹۳/۴/۳۱

جعفر قنادباشی- آمریکا و اهداف آفریقایی

۱۳۹۳/۴/۳

پیروزی‌ها و موفقیت‌های ایران مرهون قیام امام خمینی(ره) است

۱۳۹۳/۳/۱۱

اندیشکده آمریکایی: انتخابات مصر و پیروزی السیسی

۱۳۹۳/۳/۶

جعفر قناد باشی: انتخابات ریاست جمهوری در مصر

۱۳۹۳/۲/۲۹

«صباحی» برای چالش‌های موجود راهکارهایی منطقی ارائه داده است

۱۳۹۳/۲/۲

مردم مصر چالش‌های بزرگ‌تر و سخت‌تر از مرحله کنونی پیش رو دارند

۱۳۹۳/۱/۱۰

نامزدی «السیسی» در انتخابات آینده مصر در میان چالش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی

۱۳۹۲/۱۰/۳۰

ریشه‌های درگیری سودان جنوبی

۱۳۹۲/۱۰/۷

حمایت کری از کودتای مصر ثابت کننده سیاست آمریکا برای ناکام گذاشتن بهار عربی بود

۱۳۹۲/۹/۶

لیبی دچار یک جنگ بدون خداحافظی شده است

۱۳۹۲/۸/۲۷

قدرت اسلامگراها در دانشگاه‌ها بیشتر است

۱۳۹۲/۸/۲۰

اخوان المسلمین خواهان رساندن پیام‌های خود به طرف‌های بین‌المللی است

۱۳۹۲/۸/۱۴

همه اهداف آمریکا از حضور در آفریقا

۱۳۹۲/۷/۲۹

حمله به سوریه بازتاب‌های وخیم و سنگینی بر امنیت رژیم صهیونیستی دارد

۱۳۹۲/۶/۹

كداميك زودتر تسليم مي‌شود؛ ارتش يا اخوان‌المسلمين؟

۱۳۹۲/۵/۲۷

دروغ مي‌گويند كه مرسي با تكفيري‌ها بود

۱۳۹۲/۵/۲۲

تنها راه گفت‌وگو، برگرداندن مرسي و برگزاري انتخابات است

۱۳۹۲/۵/۱۵

قاهره، سيگنال‌هايي براي رابطه با ايران داده است

۱۳۹۲/۵/۷

اخوان المسلمين عامل تضعيف خود بود

۱۳۹۲/۵/۲

تحولات "مصر" به کدام سمت می‌رود؟

۱۳۹۲/۴/۲۳

مرسی به جای مصر، به فکر اخوان بود

۱۳۹۲/۴/۱۶

روابط ایران و مصر در مرحله انتقالی است

۱۳۹۲/۲/۲۴

کمک‌های مالی قطر و خواب‌های پریشانی که برای مصر و تونس دیده است

۱۳۹۲/۲/۱۰

دستوری درباره توقف همکاری گردشگری با ایران صادر نشده

۱۳۹۲/۱/۲۴

تلاش برای راه‌اندازی انقلاب معکوس در مصر

۱۳۹۲/۱/۲۰

تجمع محدود برای مقابله با گسترش روابط ایران و مصر طراحی شده بود

۱۳۹۲/۱/۱۷

درخواست بازگشت نظامیان به قدرت ارزش پاسخ ندارد

۱۳۹۱/۱۲/۲۷

مصر در صورت تخلف اسرائیل از معاهده «کمپ دیوید» در آن بازنگری خواهد کرد

۱۳۹۱/۱۲/۲۳

ایده براندازی مرسی سادگی است

۱۳۹۱/۱۲/۱۳

سید افقهی: آمریکا در پی تجزیه لیبی است

۱۳۹۱/۱۱/۲۹

۲پیش فرض درباره همه‌پرسی قانون اساسی

۱۳۹۱/۹/۲۵

دلایل صدور بیانیه قانون اساسی توسط مرسی

۱۳۹۱/۹/۱۸

مصري ها اجازه استقرار رژيم استبدادي به مرسي نمي دهند

۱۳۹۱/۹/۸

جهان عرب درباره سوریه موضع واحدی ندارد

۱۳۹۱/۸/۲۲

مردم مصر از عدم تحقق اهداف انقلاب خشمگین هستند

۱۳۹۱/۸/۲۰

بی‌ثباتی در سودان تهدید علیه مصر است

۱۳۹۱/۸/۱۵

مصر از ایران علیه رژیم صهیونیستی حمایت کند

۱۳۹۱/۸/۸

روابط قاهره و تهران منافع دو کشور را تامین می‌کند

۱۳۹۱/۸/۳

حزب‌التجدید خواهان اصلاحات به دور از باورهای القاعده‌ای است

۱۳۹۱/۷/۲۵

تهدیدات تل‌آویو طبل توخالی است

۱۳۹۱/۷/۲۳

مصر به شراکت راهبردی با آمریکا پایان دهد

۱۳۹۱/۷/۱۶

اقتصاد مصر پس از انقلاب شاهد تغییر و تحولات اساسی خواهد بود

۱۳۹۱/۷/۸

افتتاح سفارت ايران در مصر را به دولت مرسي واگذار مي كنيم

۱۳۹۱/۵/۲

آینده نفوذ سلفی ها در مصر

۱۳۹۱/۴/۲۷

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران;حتما اسلامگرایان در عرصه سیاسی آینده ليبي حضور فعالی خواهند داشت

۱۳۹۱/۴/۲۵

ذهن و زبان مرسي به رئيس جمهور ايران نزديك است

۱۳۹۱/۴/۱۸

برهم خوردن موازنه قدرت در منطقه علت نگرانی‌ها از همگرایی ایران و مصر

۱۳۹۱/۴/۱۱

رئيس جمهور مصر:نگفتم به عربستان مي‌روم

۱۳۹۱/۴/۵

مصري‌ها به آرمان‌هاي خود مي‌رسند

۱۳۹۱/۳/۲۴

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران; اخوان‌المسلمين توان خود را در مقابله با میراث رژیم قبل ثابت كند

۱۳۹۱/۳/۲۰

مبارک به اتهام خیانت بزرگ به مصر باید دوباره محاکمه شود

۱۳۹۱/۳/۱۶

تعدد نامزدها مانع از پیروزی قاطع نامزد‌های اسلامگرا در دور اول انتخابات مصرشد

۱۳۹۱/۳/۱۰

مصر اسلامي پس از مصر فرعوني

۱۳۹۱/۳/۳

دست دردسرساز غرب در قاره سياه

۱۳۹۱/۲/۲۳

قطع صادرات گاز نتیجه طبیعی انقلاب مردم مصر

۱۳۹۱/۲/۱۸

پژوهشگر تونسي: غرب از انديشه متعالي ايرانيان هراس دارد

۱۳۹۱/۲/۱۲

اولین جشنواره فرهنگی هنری بیداری اسلامی

۱۳۹۱/۲/۳

تلاش برای بازتولید رژیم مبارک

۱۳۹۱/۱/۲۷

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران; ؛پس از سقوط نظام‌های دیکتاتوری، مردم دچار بحران رهبری شده‌اند

۱۳۹۱/۱/۶

مانعی برای رابطه استراتژیک با ایران نداریم

۱۳۹۰/۱۲/۲۲

مصاحبه خبرگزاری دیپلماسی ایرانی با کارشناس موسسه آفران؛واد در تندباد

۱۳۹۰/۱۲/۲۱

اخوان المسلمین کرسی قذافی را تصاحب می‌کند

۱۳۹۰/۱۲/۱۶

طرح معرفی رئیس جمهور توافقی توطئه و ایده‌ای اخوانی است

۱۳۹۰/۱۲/۱۵

آمریکا باید نظام حسنی مبارک را که مقابلش خم می‌شد فراموش کند

۱۳۹۰/۱۲/۹

ايمن نور: توافق بر سر يك رئيس جمهور انتخابي غيرقابل قبول است

۱۳۹۰/۱۲/۸

عضو مجلس ملت مصر :اصلاحات واقعي زماني تحقق مي‌يابد كه اثري از رژيم مبارك به چشم نخورد

۱۳۹۰/۱۲/۷

گفت‌وگوي فارس با مجري زن تلويزيون مصر كه نامزد انتخابات شد

۱۳۹۰/۱۲/۶

اخوان المسلمون از تشکیل «مقاومت اسلامی» ضدصهیونیسم حمایت می‌کند

۱۳۹۰/۱۲/۲

ليبي، آينده مبهم و راه طولاني دمكراسي

۱۳۹۰/۱۲/۱

شورای نظامی مصر هیچ اصلاحاتی انجام نداده است

۱۳۹۰/۱۱/۳۰

بقایای رژیم مبارک مانع عادی‌سازی روابط تهران قاهره هستند

۱۳۹۰/۱۱/۲۵

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛«شوراي نظامي هيچ راهي جز تسليم قدرت به غيرنظاميان ندارد»

۱۳۹۰/۱۱/۲۴

الزغلامي :بيداري اسلامي عامل زوال ديكتاتوري ها

۱۳۹۰/۱۱/۱۷

نائب رئيس حزب "مصر القومي" : مجلس مصر هيئتي را براي گفت‌وگو به ايران اعزام مي‌كند

۱۳۹۰/۱۱/۱۶

وزير كار مصر در گفت‌وگو با فارس: مصر هرگز سرسپرده آمريكا و غرب نخواهد بود

۱۳۹۰/۱۱/۱۵

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛نتايج انتخابات پارلماني مصر نشانگر محبوبيت مردمي احزاب اسلامگراست

۱۳۹۰/۱۱/۱۰

پیروزی خود را به ملت مصر اهدا می کنیم

۱۳۹۰/۱۱/۸

تركيه مدل مصر نيست

۱۳۹۰/۱۱/۵

حل مسالمت آمیز حوادث انتخابات، مردم سالاری ایران را الگوی منطقه قرار داد

۱۳۹۰/۱۰/۲۷

رهبر سابق جماعت اخوان‌المسلمون: کمپ‌ديويد به همه‌پرسي گذاشته مي‌شود

۱۳۹۰/۱۰/۲۱

حورا صدربراي آزادي امام موسي صدر به ليبي مي‌رويم

۱۳۹۰/۱۰/۲۰

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران: مصري‌ها نگران ظهور يک ديکتاتوري جديد هستند

۱۳۹۰/۱۰/۱۷

جوانان مصري سرخورده از انقلاب

۱۳۹۰/۱۰/۴

دلايل اقبال گسترده مردم مصر به اسلام گراها در انتخابات پارلماني

۱۳۹۰/۱۰/۳

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛ آينده تونس بيش از هر چيز به عملکرد اسلامگرايان در دوره موقت بستگي دارد

۱۳۹۰/۹/۲۶

نفوذ رژیم صهیونیستی در سودان جنوبي

۱۳۹۰/۹/۲۰

عدالت و توسعه ترك ها الگوي اخواني ها

۱۳۹۰/۹/۱۹

وهابیت در زیمبابوه تضعیف شده است

۱۳۹۰/۹/۸

گفتگوی سایت دیپلماسی ایرانی با کارشناس موسسه آفران؛ ثبات سیاسی در تونس به «النهضة» بستگی دارد

۱۳۹۰/۹/۵

لیبی و آینده ای مبهم

۱۳۹۰/۹/۲

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛حاکمان نظامي مصر هنوز ميراث‌خوار دوره مبارک هستند

۱۳۹۰/۸/۸

جامعه جهاني سومالي را فراموش كرده است

۱۳۹۰/۸/۴

ناآرامی‌های جدید در مصر : دلایل و پیامدها

۱۳۹۰/۷/۲۵

آينده نامشخص روابط سوريه و ليبي

۱۳۹۰/۷/۲۰

حوادث مصر توطئه‌ای آمریکایی‌-‌صهیونیستی است

۱۳۹۰/۷/۱۹

حذف بدنه انقلاب از انتخابات تونس؟!

۱۳۹۰/۷/۱۷

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛ سوء استفاده انگلیس از لیبی

۱۳۹۰/۷/۱۳

ناتو در لیبی از حد گذشت

۱۳۹۰/۷/۹

گفتگوی سایت دیپلماسی ایرانی با کارشناس موسسه آفران؛ سودان نیازمند توجه بیشتر دستگاه دیپلماسی است

۱۳۹۰/۷/۶

اندیشه‌های امام(ره) قابل استفاده تمام مردم است

۱۳۹۰/۶/۲۷

گفتگو با دادستان نظامي رژيم قذافي

۱۳۹۰/۶/۲۶

از بین رفتن موانع رابطه حزب‌الله و الازهر

۱۳۹۰/۶/۲۲

توافق پشت پرده‌اي براي دستگير نكردن قدافي وجود ندارد

۱۳۹۰/۶/۱۲

گفتگوی سایت دیپلماسی ایرانی با کارشناس موسسه آفران؛ راه دشوار شورای انتقالی لیبی

۱۳۹۰/۶/۱۲

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛ لیبی پس از سقوط طرابلس

۱۳۹۰/۶/۸

قذافی را چه کسی سرنگون کرد؟

۱۳۹۰/۶/۶

سرنوشت عراق در انتظار ليبي

۱۳۹۰/۶/۶

سومالی تاوان سیاست‏های آمریکا را می‎پردازد

۱۳۹۰/۶/۶

قذافي امام موسي صدر را كشته است

۱۳۹۰/۶/۵

غرب برای پولهای قذافی دندان تیز کرده است

۱۳۹۰/۶/۳

دلایل پشت پرده تغییر معادلات جنگ به نفع مخالفان قذافی

۱۳۹۰/۵/۳۰

قذافی طرابلس را تسلیم نمی‌کند

۱۳۹۰/۵/۲۴

غرب در پی مصادره انقلاب مصر و‌ ممانعت از تشكيل حكومت اسلامی است

۱۳۹۰/۵/۲۳

سریال موهن تلاشی برای بازنویسی تاریخ اسلامی بر اساس اعتقادات قرضاوی است

۱۳۹۰/۵/۲۳

قدرت نمايي اسلام گرايان در مصر

۱۳۹۰/۵/۲۳

گفتگو با نمایند‌ه‌ی برنامه جهانی غذا در ایران

۱۳۹۰/۵/۲۳

احتمال دخالت آمريكا در انتخابات آينده رياست جمهوري مصر

۱۳۹۰/۵/۲۲

ترس از فاش‌شدن اسرار؛ علت سكوت سران عرب در برابر محاكمه «مبارك»

۱۳۹۰/۵/۲۲

احتمال ترور مبارك وجود دارد

۱۳۹۰/۵/۱۷

حفظ انقلاب، در گرو پاكسازی ارتش از هواداران آمريكا

۱۳۹۰/۵/۱۷

درباره يك دروغ؛ گفتگو با حجت الاسلام خسروشاهی

۱۳۹۰/۵/۱۶

لیبی و ماموریت‌های نانوشته ناتو

۱۳۹۰/۵/۱۶

تحولات اخير منطقه عربي - اسلامي، درست برخلاف طرح و برنامه آمريكايي - صهيونيستي موسوم به «خاورميانه جديد» است

۱۳۹۰/۵/۱۵

علت اهمال غربي‌ها در قبال مردم قحطي زده سومالي

۱۳۹۰/۵/۱۵

گفتگو با «احمد هلال»، تحليلگر، پژوهشگر و نويسنده شيعی مصر

۱۳۹۰/۵/۱۲

دشمنی ادامه دار آمریكا با سودان

۱۳۹۰/۵/۱۲

قذافي دير يا زود سرنگون خواهد شد

۱۳۹۰/۵/۱۲

گفتگو با حمدین صباحی نامزد احتمالی انتخابات ریاست جمهوری

۱۳۹۰/۵/۱۲

تغيير سياست غرب در ليبي؛ استراتژي از توان انداختن دو طرف درگير

۱۳۹۰/۵/۱۱

محاكمه مبارك مسائل بسياري را درباره غربي‌ها برملا مي‌كند

۱۳۹۰/۵/۱۱

ائتلاف عربستان‌ و ‌آمريكا براي مصادره انقلاب مصر با محور وهابيت

۱۳۹۰/۵/۱۱

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران

۱۳۹۰/۵/۱۱

گذشته، حال و آینده خیزش های اسلامی

۱۳۹۰/۵/۱۰

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران

۱۳۹۰/۵/۹

روایت رفیق دوست از سفر به لیبی در دوره جنگ

۱۳۹۰/۵/۸

نظام بین الملل و تحولات منطقه

۱۳۹۰/۵/۵

گفتگو با سخنگوی وزارت امور خارجه

۱۳۹۰/۵/۵

تحولات جهان عرب، از دمشق تا رباط

۱۳۹۰/۵/۵

نقد کتاب تاريخ جمعيت اخوان المسلمين از آغاز تا امروز

۱۳۹۰/۵/۴

تفاوت‌های انقلاب اسلامی ایران با قیام‌های منطقه

۱۳۹۰/۵/۴

براي آغاز گفتگوها بايد بمبارانها متوقف شود

۱۳۹۰/۵/۳

گفتگو با عضو شورای انتقالی لیبی

۱۳۹۰/۵/۳

مصاحبه با "نبیل عربی" وزیر سابق خارجه مصر

۱۳۹۰/۵/۳

بايد قطع رابطه با قذافي را در دستور کار قرار دهيم

۱۳۹۰/۴/۲۹

غرب سناریوهای لیبی بعد از قذافی را بررسی می‌کند

۱۳۹۰/۴/۲۹

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران

۱۳۹۰/۴/۲۸

گفتگو با حسن نافعه، تحلیلگر برجسته مصری

۱۳۹۰/۴/۲۷

سودان جنوبی، ریشه‌‌ها و پیامدهای جدایی

۱۳۹۰/۴/۲۲

ناتو در لیبی کوتاهی می کند

۱۳۹۰/۴/۲۰

مصاحبه با مدير مركز مطالعات فلسطيني در قاهره

۱۳۹۰/۴/۱۸

سناریوی اشغال در حال اجراست

۱۳۹۰/۴/۱۸

غرب در لیبی اهمال می‌کند

۱۳۹۰/۴/۱۶

مواضع گروه های اسلامی در خاورمیانه

۱۳۹۰/۴/۱۶

موضع گیری های اخیر اخوان المسلمین

۱۳۹۰/۴/۱۶

اولین گفتگوی دبیرکل جدید اتحادیه عرب

۱۳۹۰/۴/۱۵

علت عدم سقوط قذافي از زبان معارض ليبي

۱۳۹۰/۴/۱۵

آخرین گفتگو با سفیر سودان در تهران

۱۳۹۰/۴/۱۳

فقدان رهبری، دغدغه فردای لیبی

۱۳۹۰/۴/۱۳

 هدف غرب تجزیه لیبی به دو کشور کوچک است

۱۳۹۰/۴/۱۲

سه سناریو برای لیبی

۱۳۹۰/۴/۱۱

 میانجیگری در باتلاق لیبی

۱۳۹۰/۴/۱۱

 برقراري رابطه با مصر قبل از تشكيل حكومت ملي خلاف مصلحت است

۱۳۹۰/۴/۱۱

شانس مصر برای ریاست سازمان کنفرانس اسلامی

۱۳۹۰/۴/۸

جهان، چشم به راه لیبی بدون قذافی

۱۳۹۰/۴/۸

ناتواني اتحاديه عرب در حل بحران ليبي

۱۳۹۰/۴/۸

گفتگو با عمرو موسی

۱۳۹۰/۴/۷

آخرین مصاحبه شیخ القرای مصر

۱۳۹۰/۴/۶

تقيه سياسی وزير خارجه جديد مصر

۱۳۹۰/۴/۲

گفتگوی محمد حسنین هیکل با الجزیره

۱۳۹۰/۴/۱

ترکيه بهترين الگو برای تونس؟

۱۳۹۰/۴/۱

آمریکا خاورمیانه با ثبات را بیشتر دوست دارد

۱۳۹۰/۴/۱

ناگفته های 65 روز اسارت

۱۳۹۰/۴/۱

نشست خبري سفير سودان در موزه هنر انقلاب

۱۳۹۰/۳/۲۹

گفتگو با عبدالمنعم ابوالفتوح

۱۳۹۰/۳/۲۵

گفتگو با دبيركل حزب اسلامي تونس

۱۳۹۰/۳/۲۲

قذافی راه فراری ندارد

۱۳۹۰/۳/۲۲

همه چیز درباره تحولات منطقه

۱۳۹۰/۳/۲۲

بازنگري احتمالي در توافقنامه صدور گاز مصر به اسرائيل

۱۳۹۰/۳/۲۱

مصاحبه شبکه فرانس 24 با عمرو موسی

۱۳۹۰/۳/۲۱

لیبی پس از قذافی

۱۳۹۰/۳/۲۱

مصر، فلسطین را به ایران ترجیح می‌دهد

۱۳۹۰/۳/۱۷

بازگشایی گذرگاه رفح، تن دادن به خواست مردم است

۱۳۹۰/۳/۱۷

خواسته‌هاي جوانان انقلابي و دورنماي روند انقلاب‌هاي اسلامي

۱۳۹۰/۳/۱۷

بیداری اسلامی یا امریکایی؟

۱۳۹۰/۳/۱۰

اتحاد مثلث مصر، ایران و ترکیه

۱۳۹۰/۳/۱۰

تهران عمق استراتژيك قاهره است

۱۳۹۰/۳/۱۰

از خواسته تا تحقق: چشم‌انداز روابط جدید ایران و مصر

۱۳۹۰/۳/۹

گفتگو با عبدالرحمان یوسف قرضاوی

۱۳۹۰/۳/۹

رابطه با ايران براي مصر بسيار مهم است

۱۳۹۰/۳/۸

ابعاد حقوقي جنايات قذافي و صلاحيت ديوان كيفري بين‌المللي

۱۳۹۰/۳/۸

ابیی هرگز متعلق به جنوب سودان نبوده است

۱۳۹۰/۳/۷

اهداف پشت‌پرده كمك‌هاي مالي آمريكا به مصر

۱۳۹۰/۳/۵

سرنگونی حسنی مبارک راه فلسطینیان را گشوده است

۱۳۹۰/۳/۳

گفتگو با عضو سابق MI6

۱۳۹۰/۳/۳

سیاست اوباما در لیبی زیرکانه بود؟

۱۳۹۰/۳/۲

بررسی 30 سال روابط ایران و آفریقا

۱۳۹۰/۳/۲

امریکا با اخوان المسلمین به تفاهم رسیده است

۱۳۹۰/۲/۳۱

بازخواني عمليات سري و ناكام «ساينايد» براي حمله اتمي به مصر و كنترل خاورميانه

۱۳۹۰/۲/۲۸

احتمال ترور قذافی وجود دارد

۱۳۹۰/۲/۲۸

دلايل قطع روابط قاهره و تهران در زمان مبارك

۱۳۹۰/۲/۲۷

آمريكا سياست خود را تغيير ندهد مصر را از دست خواهد داد

۱۳۹۰/۲/۲۶

مصاحبه با دبیر کل جنبش ملی لیبی

۱۳۹۰/۲/۲۵

مصاحبه با مدير مركز تحقيقات و پژوهش‌هاي يافا

۱۳۹۰/۲/۲۴

اخوانی ها، دموکراسی مد نظر خود را روی کار می آورند

۱۳۹۰/۲/۲۴

تحلیل تحولات جاری مصر

۱۳۹۰/۲/۱۴

مشروعیت مصر جدید از میدان تحریر است نه از کاخ سفید

۱۳۹۰/۲/۱۳

مصر و تحولات فرارو

۱۳۹۰/۲/۱۳

خیانت قذافی

۱۳۹۰/۲/۱۱

کشورهای غربی نمی‌خواهند مصر مستقل باشد

۱۳۹۰/۲/۱۱

گفتگو با عبدالله اشعل، معاون وزیر خارجه سابق مصر

۱۳۹۰/۲/۱۱

اتحاد ایران و مصر برای تغییر نقشه جهان کافی است

۱۳۹۰/۲/۸

زيان 80 ميليارد دلاري مصر از فروش گاز به رژيم صهيونستي

۱۳۹۰/۲/۸

قمار سارکوزی در لیبی

۱۳۹۰/۲/۸

عمر البشير: غرب در تلاش براي تغيير نظام سودان است

۱۳۹۰/۲/۵

فتنه انگيزي مذهبي؛ جبهه دشمنان مصر

۱۳۹۰/۲/۵

عمرو موسي: جنبش مردم عرب به سوي آزادي غير قابل تغيير است

۱۳۹۰/۲/۵

نشستی با مبارز تونسی در تهران

۱۳۹۰/۲/۴

عربستان در پس اقدامات تكفيري‌هاي سلفي در مصر قرار دارد

۱۳۹۰/۲/۴

مصاحبه اختصاصي رهبر مخالفان ليبي با فرانس 24

۱۳۹۰/۲/۳

رابطه با مصر يا: نامي در يك خيابان؟

۱۳۹۰/۲/۳

سخنان امام‌خامنه‌ای راه درست را در مقابل تمامی مسلمانان جهان قرار داد

۱۳۹۰/۲/۳

واتارا؛ آغازگر دومینوی حکومت مسلمانان در افریقا

۱۳۹۰/۱/۳۰

ناتو درصدد مصادره انقلاب لیبی است

۱۳۹۰/۱/۲۹

اگر قذافی فقط 2 ماه دیگر دوام بیاورد ...

۱۳۹۰/۱/۲۹

لیبی بدون قذافی، بدتر از لیبی با قذافی خواهد شد

۱۳۹۰/۱/۲۹

قذافی اهل کناره گیری نیست

۱۳۹۰/۱/۲۸

غرب در پی استمرار بحران لیبی است

۱۳۹۰/۱/۲۴

گفتگو با اولین کاردار ایران در لیبی پس از انقلاب

۱۳۹۰/۱/۲۴

بررسی تحولات شمال آفریقا و خاورمیانه در گفتگو با وزیر امور خارجه سابق روسیه

۱۳۹۰/۱/۲۱

روسیه و تحولات خاورمیانه در گفتگو با سرگئی لاوروف

۱۳۹۰/۱/۱۷

لیبى و روسیه نگران

۱۳۹۰/۱/۱۷

عمروموسي شانسي براي رياست جمهوري مصر ندارد

۱۳۹۰/۱/۱۷

گفتگوی تاریخی فالاچی و قذافی

۱۳۹۰/۱/۱۶

آرمان انقلابيون مصر و تونس در هاله‎اي از ابهام

۱۳۹۰/۱/۱۴

انقلاب مصر و آینده آن

۱۳۹۰/۱/۹

مردم ‌لیبی ‌بدون ‌قذافی ‌وضعیت ‌بهتری ‌خواهند ‌داشت

۱۳۹۰/۱/۶

قذافی تسلیم نشود، جنگ داخلی حتمی است

۱۳۹۰/۱/۶

قذافى با اين اقدامات کنار نخواهد رفت

۱۳۸۹/۱۲/۲۹

انقلاب ليبي و چالشهاي پيش‌رو

۱۳۸۹/۱۲/۲۸

نقش انگليس در خاورميانه و شمال‌ آفريقا

۱۳۸۹/۱۲/۲۸

جهان دیکتاتور را تحمل کرد؟

۱۳۸۹/۱۲/۲۶

مصر؛ جستاري در پژوهش هاي ديني معاصر

۱۳۸۹/۱۲/۲۵

حمله به لیبی، توپ آمریکا در زمین اروپا

۱۳۸۹/۱۲/۲۵

اخوان المسلمين در پي تغيير بنيادين است

۱۳۸۹/۱۲/۲۴

پيشنهاد متكی برای قطع رابطه با طرابلس

۱۳۸۹/۱۲/۲۳

قذافی می خواهد مدل تازه ای از مقاومت دربرابر مردم ارائه کند

۱۳۸۹/۱۲/۲۲

آمریکا درصدد ایجاد پایگاه نظامی در شمال آفریقاست

۱۳۸۹/۱۲/۱۶

ریشه های تحولات مصر در گفتگوی سید افقهی با قدسنا

۱۳۸۹/۱۲/۱۴

ديكتاتوري جانشين ديكتاتوري

۱۳۸۹/۱۲/۱۲

در لیبی ممکن است مردم زودتر از مصر به قدرت برسند

۱۳۸۹/۱۲/۱۱

قبایل لیبی پاشنه آشیل رژیم قذافی/ اعراب از ترس سکوت کرده اند

۱۳۸۹/۱۲/۱۱

پیروزی انقلاب لیبی تا چند روز دیگر/ شهادت مختار پایان لیبی نبود

۱۳۸۹/۱۲/۹

صداقت، شجاعت و ساده‎ زيستي امام خامنه‌اي مثال‌زدني است

۱۳۸۹/۱۲/۹

قذافی لائیک بود؛ پیروزی از آن اسلامگراهاست

۱۳۸۹/۱۲/۳

درخواست‌هاي هشتگانه انقلابيون مصري از ارتش

۱۳۸۹/۱۱/۳۰

نبايد از شيطنت‌ها در روابط ايران و مصر ترسيد

۱۳۸۹/۱۱/۲۸

تلاش اخوان المسلمین برای سهم خواهی در دولت جدید

۱۳۸۹/۱۱/۲۴

انقلاب مصر پايان دخالت بيگانگان نيست

۱۳۸۹/۱۱/۲۳

سقوط مصر؛ هم‌پیمانان اسرائیل را غرق می‌کند

۱۳۸۹/۱۱/۲۲

نقش و جایگاه اخوان المسلمین در قیام مصر

۱۳۸۹/۱۱/۲۱

از طریق همین سلیمان بود که دشمن صهیونیست قدرت گرفت

۱۳۸۹/۱۱/۲۱

پیامدهای فرامنطقه‌ای تحولات مصر

۱۳۸۹/۱۱/۲۱

اقدامات کنونی مبارک مانند اقدامات شاه در زمان انقلاب است

۱۳۸۹/۱۱/۲۰

قیام مصر با انقلاب های مخملی تفاوت ماهوی دارد.

۱۳۸۹/۱۱/۱۹

روابط ایران و آفریقا در گذر زمان... فرصت‌ها و چالش‌ها

۱۳۸۹/۱۱/۱۹

اخوان المسلمين به طور تاکتيکى در دولت موقت حضور پيدا مى‌کند

۱۳۸۹/۱۱/۱۸

آفران: مصاحبه نخست وزیر زیمبابوه؛ حرکت مردمی مصر

۱۳۸۹/۱۱/۱۷

همکار افتخاری آفران: نگاهي اجمالي به شانزدهمین اجلاس اتحادیه آفریقا

۱۳۸۹/۱۱/۱۶

مردم مصر آیت الله خمینی ندارند

۱۳۸۹/۱۱/۱۶

مصاحبه عبدالله الاشعل با هفته‌نامه المشاهد السیاسی

۱۳۸۹/۱۱/۱۵

سونامی تونس، به مصر منتهی نمی شود

۱۳۸۹/۱۱/۱۴

همه معترضان مصر دنبال رابطه با ایرانند

۱۳۸۹/۱۱/۱۲

قیام مصر در برابر استعمار خارجی و استبداد داخلی

۱۳۸۹/۱۱/۱۲

راشد الغنوشي در قالب حزب مي‌تواند در انتخابات شركت كند

۱۳۸۹/۱۱/۱۱

گونه شناسی حوادث تونس و مصر در گفتگو با حسن عباسی

۱۳۸۹/۱۱/۱۰

آمریکا نگران تبدیل شدن مصر به یک قدرت منطقه ای است

۱۳۸۹/۱۱/۱۰

طرح آمریکا برای تجزیه جهان عرب به 32 کشور

۱۳۸۹/۱۱/۹

قیام راشد الغنوشی در تونس مبارزه در راه نهضت اسلامی است

۱۳۸۹/۱۱/۴

تحولات تونس، انقلاب نبود كودتا بود

۱۳۸۹/۱۰/۳۰

آفریقا در حال تمرین دموکراسی است

۱۳۸۹/۱۰/۲۹

اشتهای جدایی طلبی در افریقا زیاد می شود

۱۳۸۹/۱۰/۱۹

تجزیه سودان، زنگ خطری برای منطقه و جهان اسلام

۱۳۸۹/۱۰/۱۸

(امین) مصاحبه شبکه رسانه ای امین با آقاي دكتر بخشي درباره همه پرسي جنوب سودان- بخش پایانی

۱۳۸۹/۱۰/۱۴

(امین) مصاحبه شبکه رسانه ای امین با آقاي دكتر بخشي درباره همه پرسي جنوب سودان- بخش اول

۱۳۸۹/۱۰/۱۱

آفران: نشست بررسي تحولات جنوب سودان

۱۳۸۹/۱۰/۷

برنده و بازنده انتخابات مصر

۱۳۸۹/۹/۱۸

(امين) مصاحبه شبكه رسانه اي امين با نخستين سفير جمهوري اسلامي ايران در زامبيا

۱۳۸۹/۹/۱۴

آفران: همايش هم انديشي ايران و آفريقا؛ چرا؟

۱۳۸۹/۶/۳۰

آفران: همايش هم انديشي ايران و آفريقا

۱۳۸۹/۶/۲۲

آفران:حضور ايرانيان در آفريقا(بخش 1)

۱۳۸۸/۲/۱۵

آفران:حضور ايرانيان در آفريقا(بخش 2)

۱۳۸۸/۲/۱۵

همایش «مسجدالاقصی، محور وحدت مسلمانان» در داکار

۱۳۸۸/۱/۱۳

همایش سازمان کنفرانس اسلامی عامل وحدت

۱۳۸۸/۱/۱۳

همایش « عرفان و انقلاب اسلامی» در سنگال

۱۳۸۸/۱/۱۳

سمینار«اولویتهای تبلیغ دینی در آفریقا»

۱۳۸۸/۱/۱۳

همایش معرفي انديشه هاي امام خمینی(ره) در داکار

۱۳۸۸/۱/۱۳

کنفرانس بین المللی عاشورا در داکار

۱۳۸۸/۱/۱۳

همایش جایگاه زن مسلمان در جوامع اسلامي در سنگال

۱۳۸۸/۱/۱۳

نشست مطبوعاتی نمایشگاه آثار عکاسی "عمر بادشا"

۱۳۸۸/۱/۱۱

نشست مشترک تجار ایران و کنیا

۱۳۸۸/۱/۱۱

نشست منا در معاونت بهداشت جمعيت هلال احمر

۱۳۸۸/۱/۱۱

برگزاري همایش "اسلام درقرن 21" در سودان

۱۳۸۸/۱/۱۱

همایش"تبلیغات دینی و دعوت اسلامی در غرب افریقا"

۱۳۸۸/۱/۱۱

همايش انقلاب اسلامی ایران در سنگال

۱۳۸۸/۱/۱۱

همایش فرصتهای تجاری ایران و سنگال در شيراز

۱۳۸۸/۱/۱۱

همایش "صلح و امنیت جهانی در سایه دین" در زیمبابوه

۱۳۸۸/۱/۱۱

افزايش رشد قاره آفريقا

۱۳۸۸/۱/۱۱

همايش يكصدمين سالگرد امام خميني در آفريقاي جنوبي

۱۳۸۸/۱/۱۱

سخنان داوودي در همايش ايران و آفريقا

۱۳۸۷/۱۲/۱۰

سخنان رئيس‌جمهور در همايش ايران و آفريقا

۱۳۸۷/۱۲/۱۰

تاكيد ايران بر گسترش روابط با آفريقا

۱۳۸۷/۱۲/۱۰

بیانیه همایش فرصت‌های تجاری ایران و آفریقا

۱۳۸۷/۱۲/۱۰