مصاحبه - همایش > کشورهای غربی نمی‌خواهند مصر مستقل باشد

کشورهای غربی نمی‌خواهند مصر مستقل باشد

تاریخ انتشار: ۱۳۹۰/۲/۱۱

آنچه برای "مجدی حسین" اتفاق افتاد هرگز او را از انتخاب مسیرش باز نداشته و وی را خسته نکرد. 
وی در حالی در تظاهرات دانشجویی در سال 1968 شرکت کرد و خواستار جنگ و آزادی صحرای سینا گردید که 16 سال بیشتر از عمرش نگذشته بود و علیرغم شکست در این تظاهرات، مانند بقیه مصریان که قائل به این بودند که مصر قلعه اسلام است پایداری نمود.
"مجدی حسین" می‌توانست مانند بسیاری نسبت به مسایل مصر بی تفاوت باشد و آثار تخریب مصر به چشم بی تفاوتی بنگرد مانند این مساله که اسراییل می‌توانست در کمتر از 6 ساعت تمامی فرودگاه‌ها و پایگاه‌های نظامی را تخریب کرده و صحرای سینا را جزیی از مصر بود از مصر عزیز جدا نماید.
اشغال صحرای سینا نقش به‌ سزایی در رشد و شکوفایی وی داشت. روح انقلابی استاد مجدی حسین توسط پدر وی مرحوم استاد احمد حسین موسس حزب جوانان مصر به پرورش یافت. عموی وی عادل حسین سردبیر سابق روزنامه الشعب و دبیر کل حزب العمل بود. خون انقلابی خانوادگی در رگ‌های مجدی حسین از کودکی می جوشید و وی به همراه گروه دیگری از جوانان انقلابی در همان اوایل نوجوانی خواستار اصلاح امور مصر بودند تا مصر را از اوضاع شرم آوری که در آن گرفتار شده بود رهایی ببخشند.
وی بارها به دست عمال حکومت مصر به زندان افتاد و این دلیلی نداشت جز اعتراضاتی که وی به اوضاع فاسد مصر داشت و با این حال دست از مبارزه بر نداشت و بارها بر علیه حکومت مستبد به پا خواست. وی از زمان سادات و پس از آن مبارک ارکان فاسد نظام را رسوا می کرد و همین باعث شد که مردم به گرد او جمع شده و از نظرات او بهره ببرند.
مردم مظلوم مصر همیشه به گرد وی بودند و وی نیز همیشه خود را از همین مردم مسکین مصر محسوب می کرد و با هیمن مردم مسکین مصر اقدام به مقابله با رژیم صهیونیستی گرفته و قصد رها کردن مصر از چنگال این رژیم را داشت.
همین مردم بودند که انقلاب کرده و مصر را نجات دادند و اکنون مصر است و چند راه که پیش روی او است. اینکه از کشورهای عرب با توجه به موضعشان فاصله بگیرد و اینکه با توجه به اینکه مصر ام القری جهان عرب است بعد از غیبت چند ساله به آغوش جهان عرب بازگردد. غیبت چند ساله که در زمان حکام ظالم که از هر چیزی پست ترند بوجود آمد.
با توچه به مسایل جاری در کشور مصر از استاد مجدی حسین سردبیر روزنامه الشعب درخواست مصاحبه کردیم تا وی مسایل جاری را تا حدودی برای ما بیان کنند و ایشان نیز با توجه به ضیق وقتشان این وقت را در اختیار ما نهادند.

آیا شما در زمان انور سادات نیز در حزب العمل فعالیت داشتید؟
نه. من از سال 1981 به عضویت حزب العمل درآمدم و آن در زمان سادات نبود.

حزب العمل آیا در آن زمان پایه مردمی داشت؟
در آن زمان روشن بود که سادات نیاز به حمایت مخالفین حکومت مصر داشت و این بعد از این بود که فعالیت حزب التجمع تعلیق شده بود و حزب الوفد نیز تحت فشار زیادی بود. اخوان المسلمین نیز با العمل در یک سطح و به هم نزدیک بودند. این مسایل میان احزاب به خاطر سیاست خود سرانه حکومت در زمان جمال عبدالناصر بود که در سال 1953 حزب جوانان مصر را از فعالیت بازداشت.

شما گفتید که در سال 1981 به حزب العمل پیوستید و این زمان حساسیت های خاص خود را داشت. چرا که سادات در آن زمان ترور شده بود و انقلاب ایران به وقوع پیوسته بود. آیا شما انقلاب ایران را در آن زمان تایید می کردید؟
بله ما انقلاب ایران را تایید می کردیم و شما بنگرید امام خمینی که 15 سال در فرانسه در تبعید بسر می بردند چگونه این انقلاب را هدایت کرده و پیروز کردند و وقتی به ایران بازگشتند میلیون ها نفر به استقبال او آمده بودند.

آیا شما از انقلاب ایران در روزنامه الشعب مطلبی بیان کردید؟
بله. فتحی رضوان که یکی از نویسندگان زبر دست روزنامه الشعب است از همان ابتدا با انقلاب ایران موافق بوده و از همان روز اول برای این انقلاب در روزنامه مقاله به ثبت می رساند.

اما بسیاری از دولت های منطقه به خصوص منطقه خلیج فارس با این انقلاب موافق نبوده و خواستار تحریم آن و اسقاط انقلاب مردمی تهران بودند.
هر انقلابی دوستان و دشمنان خاص خود را دارد. به طور مثال ما در انقلاب 25 ژانويه نیز همین مساله را شاهد هستیم. شما ببنید که همه جهان خواستار اسقاط انقلاب مردمی شدند. جهان و به خصوص کشورهای غربی نمی خواستند که مصر از آن ها مستقل باشد و دوست داشتند که مصر همیشه تحت سیطره آنان باشد و می بینیم که بعد از آن دست به آشوب و اغتشاش و دزدی و در آخر هم رشوه زدند تا این انقلاب را به سویی ببرند که خود می خواهند.

ما شاهد این هستیم که برخی از شیوخ وهابی خلیج انقلاب های مردمی کشورهای منطقه بخصوص مصر را زیر سوال برده و فتوا داده اند که خروج علیه حاکم زمانه صحیح نیست و دارای مفسده و حرام است. نظر شما در مورد این افراد که ادعای شیخ الاسلام و عالم بودن دارند چیست؟
اینها شیوخ دین نیستند بلکه در دربار حکام به خاطر منافع شخصی رفت و آمد دارند و هر آنچه را که این حکام بخواهند فتوا می هند. من مخالف بهره برداری سیاسی از دین هستم.

به اعتقاد شما اینها علمای درباری هستند؟
من فتاوایی را که در خدمت حکام باشند قبول ندارم. خداوند متعال ما را امر کرده تا از مخلوق در راه معصیت خالق اطاعت نکنیم و این ها از ما می خواهند که ما از چنین مخلوقاتی اطاعت کنیم و از خداوند متعال دور شویم. این فتاوا نزد همگان مردود و مفتضح است و طبیعتا آن ها علمای درباری و خدام حکام ظالم هستند.

نظر شما در مورد قرارداد صلح با رژیم صهیونیستی چیست؟
ما از همان ابتدا با قرارداد صلح با رژیم صهیونیستی مخالف بوده و این مساله مردود است و به نظر ما تنها راه حل مسئله فلسطین آزادی تمامی اراضی فلسطین اشغالی است.

برخی از کشورها فقط خشنودی اسراییل برایشان مهم است و موید آن، اشغال بحرین و رضایت آن ها به این مسئله توسط آل سعود و گروه دیگری از نظامیان کشورهای خلیج است. نظر شما در مورد بحران بحرین و تظاهرات مسالمت آمیز مردم بحرین چیست؟
میان عربستان سعودی و آل خلیفه قراردادهایی وجود دارد و این بدین معنا نیست که اشغالگران سعودی در خط مقدم مقابله با مردم بحرین حاضر شوند و این مساله تبعات بلند مدتی خواهد داشت از جمله اینکه میان مردم بحرین و عربستان در آینده اختلاف شدید به وجود می آید که قابل حل نیست. شما می بینید که هنگامی که عراق کویت را اشغال کرد عربستان هیچ حرکتی از خود نشان نداد اما چه شده که حالا به این صورت وارد میدان شده است در حالی که مردم این کشور به صورت مسالمت آمیز خواستار آزادی این کشور از چنگال عمال غربی شده اند و تمام کشورهای خلیج نیز در مقابل آن ها به پا خاسته اند.

آیا این به بدان معنا است که آل سعود به بحرین حمله کرده اند؟
من سوال می کنم که چرا عربستان اسلحه هایش را به سوی اسراییل نشانه نمی رود. اصلا اگر اسراییل با اسلحه برای سرکوب مردم وارد عربستان گردد آیا مردم عربستان این را یک دخالت خارجی می دانند یا حمله و اشغال کشور خود تلقی می کنند؟

به نظر شما آیا عربستان سعودی عامل آمریکا است؟
عربستان الان در موقعیتی به سر می برد که خاص است. ابتدا تونس و یمن و لیبی و ... و حالا تنها عربستان است که در کشتی آمریکا سیر می کند و آمریکا کسی را در منطقه غیر از عربستان ندارد.

این همه توجه آمریکا آیا به آل سعود است یا به مملکت عربستان؟
این همه توجه به نفت است. من از اینجا به مسئولین عربستان توصیه می کنم که به این حکومت هایی که سقوط کرده اند توجه کند و اگر عربستان سقوط کند انقلاب بزرگی در منطقه به وقوع خواهد پیوست که به نفع جهان عرب و اسلام است و ان شاء الله پیروزی نزدیک است.

آیا نظر خاصی در مورد گروهک القاعده دارید؟
ما گروهک القاعده را به رسمیت نمی شناسیم و این گروهک از دستورات اسلام منحرف شده اند و رهبران این گروه فقط منافع خود را می نگرند. حزب العمل به هیچ وجه استفاده از خشونت را قبول ندارد مگر در مقابل اشغالگران خارجی.

القاعده این شعار را دارند که ضد دخالت های بیگانگان ایستاده اند هر چند این شعار با آنچه در افغانستان اتفاق افتاد فرق دارد. آن ها در آن زمان به کنسولگری ایران در کابل یورش برده و اقدام به دستگیری کارکنان آن نمودند که باید جنگ نظامی میان دو کشور در می گرفت. اما مسئولین ایرانی با دور اندیشی که داشتند حاضر به دخالت در امور کشور همسایه نشدند. این مساله هیچ دخالت خارجی در امور افغانستان نبود.
همانطور که بیان کردم آن ها به چیزی نمی نگرند مگر به مصالح شخصی خودشان. آن ها دارای عقاید افراطی هستنند در حالی اسلام دین تعادل است و ما هم به آنچه پیامبر اسلام برای آن مبعوث شده ملتزم هستیم.

در مورد کاملیا شحاته که بنا به بعضی اخبار وی در کلیسای قبطیان مصر زندانی شده است نظر حزب العمل در مورد این مساله و تاثیر آن بر امنیت مصر چیست؟
ما مخالف دخالت کلیساها در سیاست هستیم. آن ها بارها اعلام داشته اند که فقط فعالیت عبادی و معنوی دارند و در مسایل سیاسی دخالت ندارند اما ما هم در دوران حسنی مبارک و هم در همین دوران شاهد دخالت آن ها در امور سیاسی هستیم. ما به دنبال ایجاد اختلاف فرقه ای در مصر نیستیم چرا که مصر هم اکنون در شرایط بسیار حساسی به سر می برد و دامن زدن به اختلافات فرقه ای باعث فروپاشی آن و دخالت اجنبی ها در مصر می گردد. به هر حال زندانی کردن افراد به روش غیر معمول توسط افراد غیر معمول و درمکان های غیر معمول کاری است که در تمام دنیا ضد قانون و ضد حقوق بشر می باشد و کلیسا باید کاملیا و شخص دیگری را آزاد کند تا وی از خود دفاع کرده و اعتقادات خود را بیان کند و قطعا هیچ مشکلی در این زمینه به وجود نمی آید و ما کلیساها را از این گونه اعمال برحذر می داریم این عمل کلیسا فقط آتش اختلاف را شعله ورتر می گرداند. چرا که در این میان اجتماعات اسلامی و سلفی ها بیکار نخواهند نشست و خواستار آزادی وی خواهند شد. درنهایت ما قایل به آزادی اعتقاد دینی هستیم.

ظاهرا یک نزاع میان برخی سلفی ها در به دست گرفتن امور مسجد نور در عباسیه درگرفت و شیخ حافظ سلامه مانع از دخول کارکنان وزارت اوقاف به این مسجد گردید و بیان داشت که مساجد از آن خداوند هستند و هیچ یک از کارکنان وزارت اوقاف حق داخل شدن به مسجد را ندارند. نظر شما در مورد این درگیری چیست؟
همگان جایگاه و مقام شیخ حافظ سلامه را می دانند و او از قهرمانان جنگ اکتبر است و او مسجد نور عباسیه را ساخته است. این مسئله که او مانع از دخالت وزارت اوقاف باشد غیر معقول است. زیرا او با کمک مالی خودش این مسجد را ساخته و هم اکنون به دنبال حق خودش در مسجد است و این مساله را باید وزارت اوقاف حل کند. به هر حال ما شک به بی گناهی و پاکی شیخ حافظ نداشته و او یکی از مجاهدین است.

سلفی ها اقدام به تخریب برخی از زیارتگاه ها در مصر نموده اند و برخی از آنان نیز تهدید به تخریب مسجد امام حسین علیه السلام کرده اند. نظر شما در مورد این مواضع افراطی چیست؟
من جنبش سلفی ها را می شناسم و آن ها چنین کاری را نمی کنند و کسی را متهم به کفر نمی کنند.

جناب استاد باید بگویم که من با برخی از آنان در زندان بسر می بردم و آن ها ما را تکفیر می کردند و ایشان دارای افکار خاصی هستند و اصلا به اسلام تعلقی ندارند. شما چگونه از این افکار افراطی دفاع می کنید؟
اول اینکه من با توجه به ارتباطی که با برخی از آن ها دارم می دانم که آن ها این کار را انجام نمی دهند. دوم اینکه آن ها به دنبال امر به معروف و نهی از منکر هستند و ضد خشونت هستند. آن ها جماعتی هستند که به دنبال صلح هستند و اصلا کاری به مسایل مادی و رسانه ای ندارند.

سلفی ها ما را تکفیر می کنند و من باید بگویم که سلفی ها جماعت بسیار هستند. گروهی از سلفیه جهادی هستند که به الظواهری اقتدا می کنند. گروهی نیز سلفیه قوصیه هستند که به اسامه قوصی اقتدا می کنند و این ها کسانی هستند که مبارک را امیر المومنین می خواندند و گروهی نیز سلفیه دعویه هستند که با ما در زندان بودند و من شاهد بودم که ما را تکفیر می کردند. روزی یک شیخ در تلویزیون ظاهر شد و آن ها بیان داشتند که او از علمای درباری است. استاد شما از کدام گروه از سلفی ها دفاع می کنید؟
ما با سلفی هایی هستیم که کافر نیستند و بقیه را تکفیر نمی کنند. ما ضد تخریب زیارتگاه ها و مساجد هستیم. این افرادی را که شما از آن ها نام می برید افرادی هستند که حزب ملی سابق برای شعله ور کردن آتش در خیابان های مصر و ایجاد تفرقه از آن ها استفاده می کرده است. سلفیه در مصر غیر از وهابیون سعودی هستند و آن ها خشونت را قبول ندارند و بسیار صلح طلب هستند و اگر قایل به خشونت بودند ابتدا به کلیساها حمله می کردند. اما ما شاهد هستیم که آن ها با تظاهرات مسالمت آمیز خواسته هایشان را بیان می کنند.

برخی از شیعیان مصر خواستار ساختن حسینیه در مصر هستند. آیا شما با این کار موافق هستید؟
چرا حسینیه؟ همه ما مسلمان هستیم. پس چرا برخی از ما پشت سر برخی دیگر نماز نخوانند؟ من می دانم که شیعیان نماز ظهر و عصر را با هم می خوانند و بسیاری از شیعیان نماز ظهر را پشت سر سنی ها اقامه می کنند و بعد از آن اقدام به خواندن نماز عصر می کنند و هیچ مشکلی نیز وجود ندارد.

پس شما با بنای مساجد شیعی در مصر مخالف هستید؟
من با ایرانی ها در این مساله صحبت می کنم و بیان می کنم در ایران نیز سنی وجود دارد و ایرانی ها به آن ها مسجد داده اند و اجازه داده اند که در مساجد خود، خدا را عبادت کنند و ما نیز در اینجا قایل به همین مساله هستیم و از این مساله با آغوش باز استقبال می کنیم و برای شیعیان آزادی در عبادت خداوند قایل هستیم.

شیعیان در مصر خواستار اقامه شعایر حسینی در مساجد هستند و از مدتی پیش، آماده تجدید بنای مسجد الحسینی علیه السلام بوده و می خواهند برای آن گنبدی جدید از طلا بسازند و در آن مسجد در مناسبت های خاص مانند عاشورا و تاسوعا عزاداری کنند. اگر جه این شیعیان از شیعیان اسماعیلی هستند اما نظر شما در این مساله چیست؟
همه در ولادت سرور ما امام حسین علیه السلام جشن می گیرند و در عزای او عزاداری می کنند ما با حمل چاقو و قمه و خونریزی مخالف هستیم و این یک مساله نامانوس نزد مصریان است. ما یک قدم به سمت شیعیان می آییم و آن ها هم یک قدم به سمت ما بیایند.

ما شیعیه امامیه هستیم و این کار را انجام نمی دهیم و شیعیان جعفری این عمل را انجام می دهند و ما مخالف ایذاء نفس هستیم. در جمهوری اسلامی قانونی وجود دارد که این عمل ممنوع است و اگر کسی مرتکب آن شود فورا محبوس می گردد.
جعفریه همان امامیه هستند و شما یک فرقه واحد هستید و این است آن چیزی که من از شما خبر دارم.

ما پیرو نظر ولایت فقیه هستیم و رهبر فقید ما حضرت امام خمینی رحمه الله علیه و مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای حفظه الله به این مساله فتوی داده اند. کسانی که این عمل را انجام دهند جعفریه و حتی برخی از فرق جعفریه مانند صدریون هستند. ما این مساله را حرام می دانیم و در حقیقت آنچه باعث جدایی ما از آنان شده است اعتقاد مقدس ما به اصل ولایت فقیه و التزام به فتوی مراجع عظام و در راس آنها مقام معظم رهبری حفظه الله است.
استاد مجدی حسین از ادامه صحبت در این مورد امتناع کرده و خواستار سوال بعد گردید.

از بازداشت خود بعد از رفتن به غزه بگویید.
از بابت این سختی و مصیبت خدا را شاکرم. در دوران زندان من را از روزنامه و جراید و فیلم و ... منع کرده بودند و حتی از نماز جمعه نیز منع کرده بودند. من در داخل زندان تنها بودم و هیچ کس همراه من نبود و تنها جرم من این بود که به غزه رفته بودم تا به مردم برای برداشتن محاصره کمک کنم و به جای قدردانی مرا به زندان افکندند.

اما وزیر کشور شما را برای عزاداری برادر فقیدتان آزاد کرد. آیا این یک نقطع عطف نبود؟
مصیبت از دست دادن برادر یک مصیبت بزرگ بود و برادرم در حالی مرد که من در زندان بودم و آن ها مرا آزاد کردند اما فقط برای 5 ساعت. حتی آن ها مرا برای عروسی فرزندم آزاد نکردند و حال اینکه بسیاری اعتقاد داشتند که من برای عروسی فرزندم می روم و این اتفاق نیافتاد. آن ها حتی قصد داشتند با توجه به آزار برخی از زندانیان، مرا به زندان جنایی یعنی محلی که افراد با سابقه کیفری در آنجا بسر می برند منتقل نمایند.

من شما در روز پنجم انقلاب 25 ژانويه در میدان دیدم ولی به جهت ازدحام اطراف شما نتوانستم خود را به شما برسانم. آیا شما از آن تاریخ میان مردم بودید و آیا شما از زندان فرار کردید؟
من هم اکنون که با شما صحبت می کنم تاریخ حبس من تمام شده است و من بر طبق حکم، 2 سال را در زندان بسر بردم. اما در مورد حضورم در التحریر باید بگویم که من در میدان بودم اما جزء اعتصاب کنندگان نبودم بلکه حضور مستمر داشتم و در آن جا اقدام به مصاحبه با رسانه ها می نمودم. هر کس به امری اشتغال داشت و این هم فعالیت من در آنجا بود. آنچه که واضح است این است که این انقلاب متعلق به مردم بود نه تعداد خاصی از افراد و من هم به عنوان جزئی از این مردم در خط مقدم مصاحبه با شبکه های ماهواره ای و رسانه ها بودم.

سخن در مورد قهرمانان انقلاب و کسانی که ادعای قهرمانی دارند است. من بسیاری را مشاهده کردم که ادعا کرده اند در انقلاب شرکت داشته در صفوف اول بودند اما به هیچ وجه آن ها را ندیدم.
برخی به دنبال این هستند که خود را به انقلاب منتسب کنند و برخی به دنبال این هستند که خود را از قهرمانان این انقلاب نشان دهند اما بزرگی در کتمان کردن این حقیقت است. شجاع کسی نیست که ادعای شجاعت داشته باشد و هر کس که گفت من انقلابی هستم انقلابی نیست و ما می بینیم که در این انقلاب بسیاری این ادعا را کردند و تظاهرکنندگان علیه این دروغ گویان موضع گرفتند.

آیا شما اختصاص حقوق بازنشستگی برای شهدا را تایید می کنید؟
بله. آن ها کسانی هستندکه جانفشانی خود راه را برای مصر عزیز باز کردند. آن ها چراغ های ساکتی هستند که آسمان را برای ما روشن می کنند و بدون آن ها و بدون جانفشانی آن ها انقلاب مصر به ثمر نمی رسید. مال دنیا ارزش معاوضه با آنچه آن ها فدا کرده اند ندارد و رحمت خداوند بر آن ها باد.

نشانه هایی از صلح و ارتباط میان حکومت مصر و جمهوری اسلامی ایران مشهود است که با فشار رسانه ای کشورهای عربی روبرو شده است. به نظر شما این ارتباط و روابط با شکست مواجه خواهد شد با خیر؟
ایران نیز یک کشور مسلمان است و مانند هر کشوری در دنیا یک سری مصالح انفرادی و یک سری مصالح مشترک دارد و هیچ دلیلی برای رد این ارتباط با ایران وجود ندارد. در سفر اخیری که به ایران داشتم دیدم که شرکت های ترکیه ای در ایران فعالیت دارند و ترکیه سالانه حدود 10 میلیارد دلار با ایران تعامل دارد و قرار است این سقف افزایش یافته و به سالی 30 میلیارد دلار برسد. بسیاری از کشورهای خلیج نیز با ایران تعامل دارند و من نمی دانم که چرا مبارک با ایران ارتباط نداشت. وی به دنبال مصالح مصر نبود بلکه به دنبال رضایت اسراییل غاصب بوده است. مردم مصر خواستار ارتباط مسالمت آمیز با تمام کشورهای جهان هستند. آمریکا و اسراییل از این مساله مستثنی هستند و مصریان خواستار قطع ارتباط این کشورها هستند و شما می بینید که مردم خواستار توقف صدور گاز به اسراییل و پیمان صلح با این کشور هستند. چرا که آن ها گاز را به قیمت اندک از مصر می خرند و جیب های خود را انباشته از ثروت کلان مردم مصر می نمایند.

آیا شما قایل به تقریب مذهبی میان شیعه و سنی هستید؟
بله. در الازهر هم این مساله مطرح شده است و الازهر هم به تشیع به عنوان هشتمین مذهب میان مسلمانان می نگرد. شیخ فقید الازهر شیخ شلتوت هم بر این مساله تاکید داشت و خواستار مطالعه رسمی بر مذهب تشیع شده بود اما بعد از سقوط شاه ایران و ارتباط سادات و شاه ایران و اینکه شاه ایران از عمال آمریکا بود این مساله مسکوت ماند.

در نهایت آیا شما موید تقریب هستید یا خیر؟
بله اما به شرطی که سبی از طرف شیعیان در میان نباشد.

ما رهبران اهل سنت را سب نمی کنیم و این فتوی مقام معظم رهبری است و این فتوی بعد از سخنان شیخ الازهر هم تجدید شد.
این طرح خوب و مبارکی است که دل من و دل هر مسلمانی را از آتش کینه پاک کرده و خنک می کند و ما نمی خواهیم که مسلمانان دشمن یکدیگر باشند و یکدیگر را دشمن انگارند.

ما نسبت به برادران اهل سنت عشق و وفا داریم و همچنین به اینکه برخی رهبران تشیع را مورد تمسخر و سب قرار دهند راضی نیستیم. امام راحل رحمه الله علیه فرمودند که اهل سنت روح ما هستند و همچنین آیت الله سیستانی نیز فرمودند به اهل سنت برادر نگویید آن ها خود ما هستند.

استاد به عنوان آخرین سوال آیا سخنی مانده که بخواهید بیان نمایید؟
به عنوان آخرین کلام می گویم امت اسلامی الان در معرض امتحان و در موقعیت خطرناکی قرار دارد و مردم کشورهای عربی تازه از خواب عمیق بیدار شده اند. اینها نیاز به یک رهبر واحد دارند این کشتی سرگردان را به سلامت به مقصد برساند و متاسفانه شاهد هستیم که برخی ادعای این را دارند که رهبر خوبی هستند و می خواهند هدایت این کشتی را به دست بگیرند و این باعث تفرقه شده است و این همان چیزی است دشمن خواستار آن است. همگان باید با هم متحد باشند و اختلافات و درگیری ها مخصوصا اختلافات فرقه ای را کنار بگذارند تا به مقصد برسید و این همان سخن خداوند متعال است:
واعتصموا بحبل الله جمیعا و لا تفرقوا

منبع: اسلام تایمز

  فرستادن مقاله
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

اربعین شهدای نیجریه در تهران

۱۳۹۴/۱۰/۳۰

بیست ونهمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی

۱۳۹۴/۱۰/۱۲

گفتگو با شاهد عینی حادثه حسینیه بقیه الله نیجریه

۱۳۹۴/۹/۳۰

به خاطر سفرم به ایران، یکی از نزدیکانم را دستگیر کردند

۱۳۹۴/۸/۱۲

برگزاری راهپیمایی "غرامت" درلندن به مناسبت سالگرد لغو برده داری در انگلستان

۱۳۹۴/۵/۱۱

پیشنهاد الجزایر برای میزبانی جشنواره فیلم دمشق

۱۳۹۴/۳/۳۱

آمادگی کشورمان برای برگزاری هفته فرهنگی ایران در الجزایر

۱۳۹۴/۳/۲۴

دکتر امیربهرام عرب احمدی: مخالفت با آموزش نوین رویه اصلی بوکوحرام است

۱۳۹۴/۳/۲۰

برگزاری مراسم بیست و ششمین سالگرد ارتحال امام (ره) در تانزانیا

۱۳۹۴/۳/۱۸

مراسم روز آفریقا در تهران

۱۳۹۴/۳/۵

چهل و هشتمین نمایشگاه بین المللی الجزایر

۱۳۹۴/۲/۱۹

سفیر الجزایر: اعتمادی به تبلیغات منفی مطبوعات غربی علیه ایران ندارم

۱۳۹۴/۲/۱۹

ماشین‌های ایران خودرو به زودی وارد تونس می‌شوند

۱۳۹۴/۲/۱۶

برگزاری همایش مقابله با جریان‌های تکفیری در آفریقا

۱۳۹۴/۲/۱۶

مرگ بر آل سعود در نیجریه طنین‌انداز شد

۱۳۹۴/۲/۸

تشکيل ائتلاف مخالفان تجاوز عربستان به يمن در تونس

۱۳۹۴/۲/۲

برگزاری نشست مشترک الازهر، شیعیان و صوفیه مصر

۱۳۹۳/۱۲/۱۲

واکنش محمد البرادعي به تحولات مصر

۱۳۹۳/۱۱/۷

مصاحبه با مجتبی امانی و سید هادی سیدافقهی

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

برگزاري جشن مولودالنبي (ص) در تانزانيا

۱۳۹۳/۱۰/۲۰

آيين بزرگداشت هفته وحدت در نيجريه برگزار شد

۱۳۹۳/۱۰/۲۰

مراسم ذکر و اهدای جوایز گروه‌های قرآنی سنگال برگزار شد

۱۳۹۳/۱۰/۲۰

حسنین هیکل: سیسی باید بر علیه خودش قیام کند

۱۳۹۳/۹/۲۵

از سرگیری روابط تهران و قاهره امری ضروری است

۱۳۹۳/۶/۱۶

عربستان دلیل اصلی تعطیلی رایزنی فرهنگی ایران در سودان

۱۳۹۳/۶/۱۵

فهمی هويدی: در كربلای زمان ما خون بر شمشير پيروز شد

۱۳۹۳/۴/۳۱

جعفر قنادباشی- آمریکا و اهداف آفریقایی

۱۳۹۳/۴/۳

پیروزی‌ها و موفقیت‌های ایران مرهون قیام امام خمینی(ره) است

۱۳۹۳/۳/۱۱

اندیشکده آمریکایی: انتخابات مصر و پیروزی السیسی

۱۳۹۳/۳/۶

جعفر قناد باشی: انتخابات ریاست جمهوری در مصر

۱۳۹۳/۲/۲۹

«صباحی» برای چالش‌های موجود راهکارهایی منطقی ارائه داده است

۱۳۹۳/۲/۲

مردم مصر چالش‌های بزرگ‌تر و سخت‌تر از مرحله کنونی پیش رو دارند

۱۳۹۳/۱/۱۰

نامزدی «السیسی» در انتخابات آینده مصر در میان چالش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی

۱۳۹۲/۱۰/۳۰

ریشه‌های درگیری سودان جنوبی

۱۳۹۲/۱۰/۷

حمایت کری از کودتای مصر ثابت کننده سیاست آمریکا برای ناکام گذاشتن بهار عربی بود

۱۳۹۲/۹/۶

لیبی دچار یک جنگ بدون خداحافظی شده است

۱۳۹۲/۸/۲۷

قدرت اسلامگراها در دانشگاه‌ها بیشتر است

۱۳۹۲/۸/۲۰

اخوان المسلمین خواهان رساندن پیام‌های خود به طرف‌های بین‌المللی است

۱۳۹۲/۸/۱۴

همه اهداف آمریکا از حضور در آفریقا

۱۳۹۲/۷/۲۹

حمله به سوریه بازتاب‌های وخیم و سنگینی بر امنیت رژیم صهیونیستی دارد

۱۳۹۲/۶/۹

كداميك زودتر تسليم مي‌شود؛ ارتش يا اخوان‌المسلمين؟

۱۳۹۲/۵/۲۷

دروغ مي‌گويند كه مرسي با تكفيري‌ها بود

۱۳۹۲/۵/۲۲

تنها راه گفت‌وگو، برگرداندن مرسي و برگزاري انتخابات است

۱۳۹۲/۵/۱۵

قاهره، سيگنال‌هايي براي رابطه با ايران داده است

۱۳۹۲/۵/۷

اخوان المسلمين عامل تضعيف خود بود

۱۳۹۲/۵/۲

تحولات "مصر" به کدام سمت می‌رود؟

۱۳۹۲/۴/۲۳

مرسی به جای مصر، به فکر اخوان بود

۱۳۹۲/۴/۱۶

روابط ایران و مصر در مرحله انتقالی است

۱۳۹۲/۲/۲۴

کمک‌های مالی قطر و خواب‌های پریشانی که برای مصر و تونس دیده است

۱۳۹۲/۲/۱۰

دستوری درباره توقف همکاری گردشگری با ایران صادر نشده

۱۳۹۲/۱/۲۴

تلاش برای راه‌اندازی انقلاب معکوس در مصر

۱۳۹۲/۱/۲۰

تجمع محدود برای مقابله با گسترش روابط ایران و مصر طراحی شده بود

۱۳۹۲/۱/۱۷

درخواست بازگشت نظامیان به قدرت ارزش پاسخ ندارد

۱۳۹۱/۱۲/۲۷

مصر در صورت تخلف اسرائیل از معاهده «کمپ دیوید» در آن بازنگری خواهد کرد

۱۳۹۱/۱۲/۲۳

ایده براندازی مرسی سادگی است

۱۳۹۱/۱۲/۱۳

سید افقهی: آمریکا در پی تجزیه لیبی است

۱۳۹۱/۱۱/۲۹

۲پیش فرض درباره همه‌پرسی قانون اساسی

۱۳۹۱/۹/۲۵

دلایل صدور بیانیه قانون اساسی توسط مرسی

۱۳۹۱/۹/۱۸

مصري ها اجازه استقرار رژيم استبدادي به مرسي نمي دهند

۱۳۹۱/۹/۸

جهان عرب درباره سوریه موضع واحدی ندارد

۱۳۹۱/۸/۲۲

مردم مصر از عدم تحقق اهداف انقلاب خشمگین هستند

۱۳۹۱/۸/۲۰

بی‌ثباتی در سودان تهدید علیه مصر است

۱۳۹۱/۸/۱۵

مصر از ایران علیه رژیم صهیونیستی حمایت کند

۱۳۹۱/۸/۸

روابط قاهره و تهران منافع دو کشور را تامین می‌کند

۱۳۹۱/۸/۳

حزب‌التجدید خواهان اصلاحات به دور از باورهای القاعده‌ای است

۱۳۹۱/۷/۲۵

تهدیدات تل‌آویو طبل توخالی است

۱۳۹۱/۷/۲۳

مصر به شراکت راهبردی با آمریکا پایان دهد

۱۳۹۱/۷/۱۶

اقتصاد مصر پس از انقلاب شاهد تغییر و تحولات اساسی خواهد بود

۱۳۹۱/۷/۸

افتتاح سفارت ايران در مصر را به دولت مرسي واگذار مي كنيم

۱۳۹۱/۵/۲

آینده نفوذ سلفی ها در مصر

۱۳۹۱/۴/۲۷

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران;حتما اسلامگرایان در عرصه سیاسی آینده ليبي حضور فعالی خواهند داشت

۱۳۹۱/۴/۲۵

ذهن و زبان مرسي به رئيس جمهور ايران نزديك است

۱۳۹۱/۴/۱۸

برهم خوردن موازنه قدرت در منطقه علت نگرانی‌ها از همگرایی ایران و مصر

۱۳۹۱/۴/۱۱

رئيس جمهور مصر:نگفتم به عربستان مي‌روم

۱۳۹۱/۴/۵

مصري‌ها به آرمان‌هاي خود مي‌رسند

۱۳۹۱/۳/۲۴

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران; اخوان‌المسلمين توان خود را در مقابله با میراث رژیم قبل ثابت كند

۱۳۹۱/۳/۲۰

مبارک به اتهام خیانت بزرگ به مصر باید دوباره محاکمه شود

۱۳۹۱/۳/۱۶

تعدد نامزدها مانع از پیروزی قاطع نامزد‌های اسلامگرا در دور اول انتخابات مصرشد

۱۳۹۱/۳/۱۰

مصر اسلامي پس از مصر فرعوني

۱۳۹۱/۳/۳

دست دردسرساز غرب در قاره سياه

۱۳۹۱/۲/۲۳

قطع صادرات گاز نتیجه طبیعی انقلاب مردم مصر

۱۳۹۱/۲/۱۸

پژوهشگر تونسي: غرب از انديشه متعالي ايرانيان هراس دارد

۱۳۹۱/۲/۱۲

اولین جشنواره فرهنگی هنری بیداری اسلامی

۱۳۹۱/۲/۳

تلاش برای بازتولید رژیم مبارک

۱۳۹۱/۱/۲۷

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران; ؛پس از سقوط نظام‌های دیکتاتوری، مردم دچار بحران رهبری شده‌اند

۱۳۹۱/۱/۶

مانعی برای رابطه استراتژیک با ایران نداریم

۱۳۹۰/۱۲/۲۲

مصاحبه خبرگزاری دیپلماسی ایرانی با کارشناس موسسه آفران؛واد در تندباد

۱۳۹۰/۱۲/۲۱

اخوان المسلمین کرسی قذافی را تصاحب می‌کند

۱۳۹۰/۱۲/۱۶

طرح معرفی رئیس جمهور توافقی توطئه و ایده‌ای اخوانی است

۱۳۹۰/۱۲/۱۵

آمریکا باید نظام حسنی مبارک را که مقابلش خم می‌شد فراموش کند

۱۳۹۰/۱۲/۹

ايمن نور: توافق بر سر يك رئيس جمهور انتخابي غيرقابل قبول است

۱۳۹۰/۱۲/۸

عضو مجلس ملت مصر :اصلاحات واقعي زماني تحقق مي‌يابد كه اثري از رژيم مبارك به چشم نخورد

۱۳۹۰/۱۲/۷

گفت‌وگوي فارس با مجري زن تلويزيون مصر كه نامزد انتخابات شد

۱۳۹۰/۱۲/۶

اخوان المسلمون از تشکیل «مقاومت اسلامی» ضدصهیونیسم حمایت می‌کند

۱۳۹۰/۱۲/۲

ليبي، آينده مبهم و راه طولاني دمكراسي

۱۳۹۰/۱۲/۱

شورای نظامی مصر هیچ اصلاحاتی انجام نداده است

۱۳۹۰/۱۱/۳۰

بقایای رژیم مبارک مانع عادی‌سازی روابط تهران قاهره هستند

۱۳۹۰/۱۱/۲۵

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛«شوراي نظامي هيچ راهي جز تسليم قدرت به غيرنظاميان ندارد»

۱۳۹۰/۱۱/۲۴

الزغلامي :بيداري اسلامي عامل زوال ديكتاتوري ها

۱۳۹۰/۱۱/۱۷

نائب رئيس حزب "مصر القومي" : مجلس مصر هيئتي را براي گفت‌وگو به ايران اعزام مي‌كند

۱۳۹۰/۱۱/۱۶

وزير كار مصر در گفت‌وگو با فارس: مصر هرگز سرسپرده آمريكا و غرب نخواهد بود

۱۳۹۰/۱۱/۱۵

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛نتايج انتخابات پارلماني مصر نشانگر محبوبيت مردمي احزاب اسلامگراست

۱۳۹۰/۱۱/۱۰

پیروزی خود را به ملت مصر اهدا می کنیم

۱۳۹۰/۱۱/۸

تركيه مدل مصر نيست

۱۳۹۰/۱۱/۵

حل مسالمت آمیز حوادث انتخابات، مردم سالاری ایران را الگوی منطقه قرار داد

۱۳۹۰/۱۰/۲۷

رهبر سابق جماعت اخوان‌المسلمون: کمپ‌ديويد به همه‌پرسي گذاشته مي‌شود

۱۳۹۰/۱۰/۲۱

حورا صدربراي آزادي امام موسي صدر به ليبي مي‌رويم

۱۳۹۰/۱۰/۲۰

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران: مصري‌ها نگران ظهور يک ديکتاتوري جديد هستند

۱۳۹۰/۱۰/۱۷

جوانان مصري سرخورده از انقلاب

۱۳۹۰/۱۰/۴

دلايل اقبال گسترده مردم مصر به اسلام گراها در انتخابات پارلماني

۱۳۹۰/۱۰/۳

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛ آينده تونس بيش از هر چيز به عملکرد اسلامگرايان در دوره موقت بستگي دارد

۱۳۹۰/۹/۲۶

نفوذ رژیم صهیونیستی در سودان جنوبي

۱۳۹۰/۹/۲۰

عدالت و توسعه ترك ها الگوي اخواني ها

۱۳۹۰/۹/۱۹

وهابیت در زیمبابوه تضعیف شده است

۱۳۹۰/۹/۸

گفتگوی سایت دیپلماسی ایرانی با کارشناس موسسه آفران؛ ثبات سیاسی در تونس به «النهضة» بستگی دارد

۱۳۹۰/۹/۵

لیبی و آینده ای مبهم

۱۳۹۰/۹/۲

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛حاکمان نظامي مصر هنوز ميراث‌خوار دوره مبارک هستند

۱۳۹۰/۸/۸

جامعه جهاني سومالي را فراموش كرده است

۱۳۹۰/۸/۴

ناآرامی‌های جدید در مصر : دلایل و پیامدها

۱۳۹۰/۷/۲۵

آينده نامشخص روابط سوريه و ليبي

۱۳۹۰/۷/۲۰

حوادث مصر توطئه‌ای آمریکایی‌-‌صهیونیستی است

۱۳۹۰/۷/۱۹

حذف بدنه انقلاب از انتخابات تونس؟!

۱۳۹۰/۷/۱۷

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛ سوء استفاده انگلیس از لیبی

۱۳۹۰/۷/۱۳

ناتو در لیبی از حد گذشت

۱۳۹۰/۷/۹

گفتگوی سایت دیپلماسی ایرانی با کارشناس موسسه آفران؛ سودان نیازمند توجه بیشتر دستگاه دیپلماسی است

۱۳۹۰/۷/۶

اندیشه‌های امام(ره) قابل استفاده تمام مردم است

۱۳۹۰/۶/۲۷

گفتگو با دادستان نظامي رژيم قذافي

۱۳۹۰/۶/۲۶

از بین رفتن موانع رابطه حزب‌الله و الازهر

۱۳۹۰/۶/۲۲

توافق پشت پرده‌اي براي دستگير نكردن قدافي وجود ندارد

۱۳۹۰/۶/۱۲

گفتگوی سایت دیپلماسی ایرانی با کارشناس موسسه آفران؛ راه دشوار شورای انتقالی لیبی

۱۳۹۰/۶/۱۲

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛ لیبی پس از سقوط طرابلس

۱۳۹۰/۶/۸

قذافی را چه کسی سرنگون کرد؟

۱۳۹۰/۶/۶

سرنوشت عراق در انتظار ليبي

۱۳۹۰/۶/۶

سومالی تاوان سیاست‏های آمریکا را می‎پردازد

۱۳۹۰/۶/۶

قذافي امام موسي صدر را كشته است

۱۳۹۰/۶/۵

غرب برای پولهای قذافی دندان تیز کرده است

۱۳۹۰/۶/۳

دلایل پشت پرده تغییر معادلات جنگ به نفع مخالفان قذافی

۱۳۹۰/۵/۳۰

قذافی طرابلس را تسلیم نمی‌کند

۱۳۹۰/۵/۲۴

غرب در پی مصادره انقلاب مصر و‌ ممانعت از تشكيل حكومت اسلامی است

۱۳۹۰/۵/۲۳

سریال موهن تلاشی برای بازنویسی تاریخ اسلامی بر اساس اعتقادات قرضاوی است

۱۳۹۰/۵/۲۳

قدرت نمايي اسلام گرايان در مصر

۱۳۹۰/۵/۲۳

گفتگو با نمایند‌ه‌ی برنامه جهانی غذا در ایران

۱۳۹۰/۵/۲۳

احتمال دخالت آمريكا در انتخابات آينده رياست جمهوري مصر

۱۳۹۰/۵/۲۲

ترس از فاش‌شدن اسرار؛ علت سكوت سران عرب در برابر محاكمه «مبارك»

۱۳۹۰/۵/۲۲

احتمال ترور مبارك وجود دارد

۱۳۹۰/۵/۱۷

حفظ انقلاب، در گرو پاكسازی ارتش از هواداران آمريكا

۱۳۹۰/۵/۱۷

درباره يك دروغ؛ گفتگو با حجت الاسلام خسروشاهی

۱۳۹۰/۵/۱۶

لیبی و ماموریت‌های نانوشته ناتو

۱۳۹۰/۵/۱۶

تحولات اخير منطقه عربي - اسلامي، درست برخلاف طرح و برنامه آمريكايي - صهيونيستي موسوم به «خاورميانه جديد» است

۱۳۹۰/۵/۱۵

علت اهمال غربي‌ها در قبال مردم قحطي زده سومالي

۱۳۹۰/۵/۱۵

گفتگو با «احمد هلال»، تحليلگر، پژوهشگر و نويسنده شيعی مصر

۱۳۹۰/۵/۱۲

دشمنی ادامه دار آمریكا با سودان

۱۳۹۰/۵/۱۲

قذافي دير يا زود سرنگون خواهد شد

۱۳۹۰/۵/۱۲

گفتگو با حمدین صباحی نامزد احتمالی انتخابات ریاست جمهوری

۱۳۹۰/۵/۱۲

تغيير سياست غرب در ليبي؛ استراتژي از توان انداختن دو طرف درگير

۱۳۹۰/۵/۱۱

محاكمه مبارك مسائل بسياري را درباره غربي‌ها برملا مي‌كند

۱۳۹۰/۵/۱۱

ائتلاف عربستان‌ و ‌آمريكا براي مصادره انقلاب مصر با محور وهابيت

۱۳۹۰/۵/۱۱

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران

۱۳۹۰/۵/۱۱

گذشته، حال و آینده خیزش های اسلامی

۱۳۹۰/۵/۱۰

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران

۱۳۹۰/۵/۹

روایت رفیق دوست از سفر به لیبی در دوره جنگ

۱۳۹۰/۵/۸

نظام بین الملل و تحولات منطقه

۱۳۹۰/۵/۵

گفتگو با سخنگوی وزارت امور خارجه

۱۳۹۰/۵/۵

تحولات جهان عرب، از دمشق تا رباط

۱۳۹۰/۵/۵

نقد کتاب تاريخ جمعيت اخوان المسلمين از آغاز تا امروز

۱۳۹۰/۵/۴

تفاوت‌های انقلاب اسلامی ایران با قیام‌های منطقه

۱۳۹۰/۵/۴

براي آغاز گفتگوها بايد بمبارانها متوقف شود

۱۳۹۰/۵/۳

گفتگو با عضو شورای انتقالی لیبی

۱۳۹۰/۵/۳

مصاحبه با "نبیل عربی" وزیر سابق خارجه مصر

۱۳۹۰/۵/۳

بايد قطع رابطه با قذافي را در دستور کار قرار دهيم

۱۳۹۰/۴/۲۹

غرب سناریوهای لیبی بعد از قذافی را بررسی می‌کند

۱۳۹۰/۴/۲۹

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران

۱۳۹۰/۴/۲۸

گفتگو با حسن نافعه، تحلیلگر برجسته مصری

۱۳۹۰/۴/۲۷

سودان جنوبی، ریشه‌‌ها و پیامدهای جدایی

۱۳۹۰/۴/۲۲

ناتو در لیبی کوتاهی می کند

۱۳۹۰/۴/۲۰

مصاحبه با مدير مركز مطالعات فلسطيني در قاهره

۱۳۹۰/۴/۱۸

سناریوی اشغال در حال اجراست

۱۳۹۰/۴/۱۸

غرب در لیبی اهمال می‌کند

۱۳۹۰/۴/۱۶

مواضع گروه های اسلامی در خاورمیانه

۱۳۹۰/۴/۱۶

موضع گیری های اخیر اخوان المسلمین

۱۳۹۰/۴/۱۶

اولین گفتگوی دبیرکل جدید اتحادیه عرب

۱۳۹۰/۴/۱۵

علت عدم سقوط قذافي از زبان معارض ليبي

۱۳۹۰/۴/۱۵

آخرین گفتگو با سفیر سودان در تهران

۱۳۹۰/۴/۱۳

فقدان رهبری، دغدغه فردای لیبی

۱۳۹۰/۴/۱۳

 هدف غرب تجزیه لیبی به دو کشور کوچک است

۱۳۹۰/۴/۱۲

سه سناریو برای لیبی

۱۳۹۰/۴/۱۱

 میانجیگری در باتلاق لیبی

۱۳۹۰/۴/۱۱

 برقراري رابطه با مصر قبل از تشكيل حكومت ملي خلاف مصلحت است

۱۳۹۰/۴/۱۱

شانس مصر برای ریاست سازمان کنفرانس اسلامی

۱۳۹۰/۴/۸

جهان، چشم به راه لیبی بدون قذافی

۱۳۹۰/۴/۸

ناتواني اتحاديه عرب در حل بحران ليبي

۱۳۹۰/۴/۸

گفتگو با عمرو موسی

۱۳۹۰/۴/۷

آخرین مصاحبه شیخ القرای مصر

۱۳۹۰/۴/۶

تقيه سياسی وزير خارجه جديد مصر

۱۳۹۰/۴/۲

گفتگوی محمد حسنین هیکل با الجزیره

۱۳۹۰/۴/۱

ترکيه بهترين الگو برای تونس؟

۱۳۹۰/۴/۱

آمریکا خاورمیانه با ثبات را بیشتر دوست دارد

۱۳۹۰/۴/۱

ناگفته های 65 روز اسارت

۱۳۹۰/۴/۱

نشست خبري سفير سودان در موزه هنر انقلاب

۱۳۹۰/۳/۲۹

گفتگو با عبدالمنعم ابوالفتوح

۱۳۹۰/۳/۲۵

گفتگو با دبيركل حزب اسلامي تونس

۱۳۹۰/۳/۲۲

قذافی راه فراری ندارد

۱۳۹۰/۳/۲۲

همه چیز درباره تحولات منطقه

۱۳۹۰/۳/۲۲

بازنگري احتمالي در توافقنامه صدور گاز مصر به اسرائيل

۱۳۹۰/۳/۲۱

مصاحبه شبکه فرانس 24 با عمرو موسی

۱۳۹۰/۳/۲۱

لیبی پس از قذافی

۱۳۹۰/۳/۲۱

مصر، فلسطین را به ایران ترجیح می‌دهد

۱۳۹۰/۳/۱۷

بازگشایی گذرگاه رفح، تن دادن به خواست مردم است

۱۳۹۰/۳/۱۷

خواسته‌هاي جوانان انقلابي و دورنماي روند انقلاب‌هاي اسلامي

۱۳۹۰/۳/۱۷

بیداری اسلامی یا امریکایی؟

۱۳۹۰/۳/۱۰

اتحاد مثلث مصر، ایران و ترکیه

۱۳۹۰/۳/۱۰

تهران عمق استراتژيك قاهره است

۱۳۹۰/۳/۱۰

از خواسته تا تحقق: چشم‌انداز روابط جدید ایران و مصر

۱۳۹۰/۳/۹

گفتگو با عبدالرحمان یوسف قرضاوی

۱۳۹۰/۳/۹

رابطه با ايران براي مصر بسيار مهم است

۱۳۹۰/۳/۸

ابعاد حقوقي جنايات قذافي و صلاحيت ديوان كيفري بين‌المللي

۱۳۹۰/۳/۸

ابیی هرگز متعلق به جنوب سودان نبوده است

۱۳۹۰/۳/۷

اهداف پشت‌پرده كمك‌هاي مالي آمريكا به مصر

۱۳۹۰/۳/۵

سرنگونی حسنی مبارک راه فلسطینیان را گشوده است

۱۳۹۰/۳/۳

گفتگو با عضو سابق MI6

۱۳۹۰/۳/۳

سیاست اوباما در لیبی زیرکانه بود؟

۱۳۹۰/۳/۲

بررسی 30 سال روابط ایران و آفریقا

۱۳۹۰/۳/۲

امریکا با اخوان المسلمین به تفاهم رسیده است

۱۳۹۰/۲/۳۱

بازخواني عمليات سري و ناكام «ساينايد» براي حمله اتمي به مصر و كنترل خاورميانه

۱۳۹۰/۲/۲۸

احتمال ترور قذافی وجود دارد

۱۳۹۰/۲/۲۸

دلايل قطع روابط قاهره و تهران در زمان مبارك

۱۳۹۰/۲/۲۷

آمريكا سياست خود را تغيير ندهد مصر را از دست خواهد داد

۱۳۹۰/۲/۲۶

مصاحبه با دبیر کل جنبش ملی لیبی

۱۳۹۰/۲/۲۵

مصاحبه با مدير مركز تحقيقات و پژوهش‌هاي يافا

۱۳۹۰/۲/۲۴

اخوانی ها، دموکراسی مد نظر خود را روی کار می آورند

۱۳۹۰/۲/۲۴

تحلیل تحولات جاری مصر

۱۳۹۰/۲/۱۴

مشروعیت مصر جدید از میدان تحریر است نه از کاخ سفید

۱۳۹۰/۲/۱۳

مصر و تحولات فرارو

۱۳۹۰/۲/۱۳

خیانت قذافی

۱۳۹۰/۲/۱۱

کشورهای غربی نمی‌خواهند مصر مستقل باشد

۱۳۹۰/۲/۱۱

گفتگو با عبدالله اشعل، معاون وزیر خارجه سابق مصر

۱۳۹۰/۲/۱۱

اتحاد ایران و مصر برای تغییر نقشه جهان کافی است

۱۳۹۰/۲/۸

زيان 80 ميليارد دلاري مصر از فروش گاز به رژيم صهيونستي

۱۳۹۰/۲/۸

قمار سارکوزی در لیبی

۱۳۹۰/۲/۸

عمر البشير: غرب در تلاش براي تغيير نظام سودان است

۱۳۹۰/۲/۵

فتنه انگيزي مذهبي؛ جبهه دشمنان مصر

۱۳۹۰/۲/۵

عمرو موسي: جنبش مردم عرب به سوي آزادي غير قابل تغيير است

۱۳۹۰/۲/۵

نشستی با مبارز تونسی در تهران

۱۳۹۰/۲/۴

عربستان در پس اقدامات تكفيري‌هاي سلفي در مصر قرار دارد

۱۳۹۰/۲/۴

مصاحبه اختصاصي رهبر مخالفان ليبي با فرانس 24

۱۳۹۰/۲/۳

رابطه با مصر يا: نامي در يك خيابان؟

۱۳۹۰/۲/۳

سخنان امام‌خامنه‌ای راه درست را در مقابل تمامی مسلمانان جهان قرار داد

۱۳۹۰/۲/۳

واتارا؛ آغازگر دومینوی حکومت مسلمانان در افریقا

۱۳۹۰/۱/۳۰

ناتو درصدد مصادره انقلاب لیبی است

۱۳۹۰/۱/۲۹

اگر قذافی فقط 2 ماه دیگر دوام بیاورد ...

۱۳۹۰/۱/۲۹

لیبی بدون قذافی، بدتر از لیبی با قذافی خواهد شد

۱۳۹۰/۱/۲۹

قذافی اهل کناره گیری نیست

۱۳۹۰/۱/۲۸

غرب در پی استمرار بحران لیبی است

۱۳۹۰/۱/۲۴

گفتگو با اولین کاردار ایران در لیبی پس از انقلاب

۱۳۹۰/۱/۲۴

بررسی تحولات شمال آفریقا و خاورمیانه در گفتگو با وزیر امور خارجه سابق روسیه

۱۳۹۰/۱/۲۱

روسیه و تحولات خاورمیانه در گفتگو با سرگئی لاوروف

۱۳۹۰/۱/۱۷

لیبى و روسیه نگران

۱۳۹۰/۱/۱۷

عمروموسي شانسي براي رياست جمهوري مصر ندارد

۱۳۹۰/۱/۱۷

گفتگوی تاریخی فالاچی و قذافی

۱۳۹۰/۱/۱۶

آرمان انقلابيون مصر و تونس در هاله‎اي از ابهام

۱۳۹۰/۱/۱۴

انقلاب مصر و آینده آن

۱۳۹۰/۱/۹

مردم ‌لیبی ‌بدون ‌قذافی ‌وضعیت ‌بهتری ‌خواهند ‌داشت

۱۳۹۰/۱/۶

قذافی تسلیم نشود، جنگ داخلی حتمی است

۱۳۹۰/۱/۶

قذافى با اين اقدامات کنار نخواهد رفت

۱۳۸۹/۱۲/۲۹

انقلاب ليبي و چالشهاي پيش‌رو

۱۳۸۹/۱۲/۲۸

نقش انگليس در خاورميانه و شمال‌ آفريقا

۱۳۸۹/۱۲/۲۸

جهان دیکتاتور را تحمل کرد؟

۱۳۸۹/۱۲/۲۶

مصر؛ جستاري در پژوهش هاي ديني معاصر

۱۳۸۹/۱۲/۲۵

حمله به لیبی، توپ آمریکا در زمین اروپا

۱۳۸۹/۱۲/۲۵

اخوان المسلمين در پي تغيير بنيادين است

۱۳۸۹/۱۲/۲۴

پيشنهاد متكی برای قطع رابطه با طرابلس

۱۳۸۹/۱۲/۲۳

قذافی می خواهد مدل تازه ای از مقاومت دربرابر مردم ارائه کند

۱۳۸۹/۱۲/۲۲

آمریکا درصدد ایجاد پایگاه نظامی در شمال آفریقاست

۱۳۸۹/۱۲/۱۶

ریشه های تحولات مصر در گفتگوی سید افقهی با قدسنا

۱۳۸۹/۱۲/۱۴

ديكتاتوري جانشين ديكتاتوري

۱۳۸۹/۱۲/۱۲

در لیبی ممکن است مردم زودتر از مصر به قدرت برسند

۱۳۸۹/۱۲/۱۱

قبایل لیبی پاشنه آشیل رژیم قذافی/ اعراب از ترس سکوت کرده اند

۱۳۸۹/۱۲/۱۱

پیروزی انقلاب لیبی تا چند روز دیگر/ شهادت مختار پایان لیبی نبود

۱۳۸۹/۱۲/۹

صداقت، شجاعت و ساده‎ زيستي امام خامنه‌اي مثال‌زدني است

۱۳۸۹/۱۲/۹

قذافی لائیک بود؛ پیروزی از آن اسلامگراهاست

۱۳۸۹/۱۲/۳

درخواست‌هاي هشتگانه انقلابيون مصري از ارتش

۱۳۸۹/۱۱/۳۰

نبايد از شيطنت‌ها در روابط ايران و مصر ترسيد

۱۳۸۹/۱۱/۲۸

تلاش اخوان المسلمین برای سهم خواهی در دولت جدید

۱۳۸۹/۱۱/۲۴

انقلاب مصر پايان دخالت بيگانگان نيست

۱۳۸۹/۱۱/۲۳

سقوط مصر؛ هم‌پیمانان اسرائیل را غرق می‌کند

۱۳۸۹/۱۱/۲۲

نقش و جایگاه اخوان المسلمین در قیام مصر

۱۳۸۹/۱۱/۲۱

از طریق همین سلیمان بود که دشمن صهیونیست قدرت گرفت

۱۳۸۹/۱۱/۲۱

پیامدهای فرامنطقه‌ای تحولات مصر

۱۳۸۹/۱۱/۲۱

اقدامات کنونی مبارک مانند اقدامات شاه در زمان انقلاب است

۱۳۸۹/۱۱/۲۰

قیام مصر با انقلاب های مخملی تفاوت ماهوی دارد.

۱۳۸۹/۱۱/۱۹

روابط ایران و آفریقا در گذر زمان... فرصت‌ها و چالش‌ها

۱۳۸۹/۱۱/۱۹

اخوان المسلمين به طور تاکتيکى در دولت موقت حضور پيدا مى‌کند

۱۳۸۹/۱۱/۱۸

آفران: مصاحبه نخست وزیر زیمبابوه؛ حرکت مردمی مصر

۱۳۸۹/۱۱/۱۷

همکار افتخاری آفران: نگاهي اجمالي به شانزدهمین اجلاس اتحادیه آفریقا

۱۳۸۹/۱۱/۱۶

مردم مصر آیت الله خمینی ندارند

۱۳۸۹/۱۱/۱۶

مصاحبه عبدالله الاشعل با هفته‌نامه المشاهد السیاسی

۱۳۸۹/۱۱/۱۵

سونامی تونس، به مصر منتهی نمی شود

۱۳۸۹/۱۱/۱۴

همه معترضان مصر دنبال رابطه با ایرانند

۱۳۸۹/۱۱/۱۲

قیام مصر در برابر استعمار خارجی و استبداد داخلی

۱۳۸۹/۱۱/۱۲

راشد الغنوشي در قالب حزب مي‌تواند در انتخابات شركت كند

۱۳۸۹/۱۱/۱۱

گونه شناسی حوادث تونس و مصر در گفتگو با حسن عباسی

۱۳۸۹/۱۱/۱۰

آمریکا نگران تبدیل شدن مصر به یک قدرت منطقه ای است

۱۳۸۹/۱۱/۱۰

طرح آمریکا برای تجزیه جهان عرب به 32 کشور

۱۳۸۹/۱۱/۹

قیام راشد الغنوشی در تونس مبارزه در راه نهضت اسلامی است

۱۳۸۹/۱۱/۴

تحولات تونس، انقلاب نبود كودتا بود

۱۳۸۹/۱۰/۳۰

آفریقا در حال تمرین دموکراسی است

۱۳۸۹/۱۰/۲۹

اشتهای جدایی طلبی در افریقا زیاد می شود

۱۳۸۹/۱۰/۱۹

تجزیه سودان، زنگ خطری برای منطقه و جهان اسلام

۱۳۸۹/۱۰/۱۸

(امین) مصاحبه شبکه رسانه ای امین با آقاي دكتر بخشي درباره همه پرسي جنوب سودان- بخش پایانی

۱۳۸۹/۱۰/۱۴

(امین) مصاحبه شبکه رسانه ای امین با آقاي دكتر بخشي درباره همه پرسي جنوب سودان- بخش اول

۱۳۸۹/۱۰/۱۱

آفران: نشست بررسي تحولات جنوب سودان

۱۳۸۹/۱۰/۷

برنده و بازنده انتخابات مصر

۱۳۸۹/۹/۱۸

(امين) مصاحبه شبكه رسانه اي امين با نخستين سفير جمهوري اسلامي ايران در زامبيا

۱۳۸۹/۹/۱۴

آفران: همايش هم انديشي ايران و آفريقا؛ چرا؟

۱۳۸۹/۶/۳۰

آفران: همايش هم انديشي ايران و آفريقا

۱۳۸۹/۶/۲۲

آفران:حضور ايرانيان در آفريقا(بخش 1)

۱۳۸۸/۲/۱۵

آفران:حضور ايرانيان در آفريقا(بخش 2)

۱۳۸۸/۲/۱۵

همایش «مسجدالاقصی، محور وحدت مسلمانان» در داکار

۱۳۸۸/۱/۱۳

همایش سازمان کنفرانس اسلامی عامل وحدت

۱۳۸۸/۱/۱۳

همایش « عرفان و انقلاب اسلامی» در سنگال

۱۳۸۸/۱/۱۳

سمینار«اولویتهای تبلیغ دینی در آفریقا»

۱۳۸۸/۱/۱۳

همایش معرفي انديشه هاي امام خمینی(ره) در داکار

۱۳۸۸/۱/۱۳

کنفرانس بین المللی عاشورا در داکار

۱۳۸۸/۱/۱۳

همایش جایگاه زن مسلمان در جوامع اسلامي در سنگال

۱۳۸۸/۱/۱۳

نشست مطبوعاتی نمایشگاه آثار عکاسی "عمر بادشا"

۱۳۸۸/۱/۱۱

نشست مشترک تجار ایران و کنیا

۱۳۸۸/۱/۱۱

نشست منا در معاونت بهداشت جمعيت هلال احمر

۱۳۸۸/۱/۱۱

برگزاري همایش "اسلام درقرن 21" در سودان

۱۳۸۸/۱/۱۱

همایش"تبلیغات دینی و دعوت اسلامی در غرب افریقا"

۱۳۸۸/۱/۱۱

همايش انقلاب اسلامی ایران در سنگال

۱۳۸۸/۱/۱۱

همایش فرصتهای تجاری ایران و سنگال در شيراز

۱۳۸۸/۱/۱۱

همایش "صلح و امنیت جهانی در سایه دین" در زیمبابوه

۱۳۸۸/۱/۱۱

افزايش رشد قاره آفريقا

۱۳۸۸/۱/۱۱

همايش يكصدمين سالگرد امام خميني در آفريقاي جنوبي

۱۳۸۸/۱/۱۱

سخنان داوودي در همايش ايران و آفريقا

۱۳۸۷/۱۲/۱۰

سخنان رئيس‌جمهور در همايش ايران و آفريقا

۱۳۸۷/۱۲/۱۰

تاكيد ايران بر گسترش روابط با آفريقا

۱۳۸۷/۱۲/۱۰

بیانیه همایش فرصت‌های تجاری ایران و آفریقا

۱۳۸۷/۱۲/۱۰