مصاحبه - همایش > گفتگو با عمرو موسی

گفتگو با عمرو موسی

تاریخ انتشار: ۱۳۹۰/۴/۷

کاملا آماده است که دفترش را به عنوان دبیرکل اتحادیه عرب ترک کند. دیگر خود را برای ریاست جمهوری آینده مصر آماده کرده است. انتخاباتی تاریخی که حضور او می‌تواند رنگ و بوی تازه‌ای به آن دهد. می‌گوید به مواضع سلبی امریکایی‌ها برای حضورش در این انتخابات توجه نمی‌کند و برای حضور در آن کاملا مصمم است و تلاش دارد مجموعه‌ای از کارشناسان خبره و آگاه را برای طراحی و انتشار برنامه‌های انتخاباتی‌اش تشکیل دهد. می‌گوید در مناسب‌ترین زمان برنامه‌هایش را یک به یک و دقیق اعلام خواهد کرد. عمرو موسی در گفتگو با خبر آنلاین درباره مشکلات موجود در کشورش، اقتصاد، سیاست، فشارهای بین‌المللی به خودش و مصر صحبت کرد. مشروح این گفتگو را در زیر می‌خوانید:

قبل از هر چیز نظرتان درباره انقلاب 25 ژانویه مصر و وقایع پس از آن چیست؟
انقلاب 25 ژانویه به معنای واقعی کلمه در نوع خود منحصر به فرد بود و واقعا تاثیری ملی و منطقه‌ای داشت. برخی از ما واقعا به این درک رسیده‌ایم که جهان عرب به همراه جوانانش و به رغم تمامی امکاناتش واقعا در حالتی از رکود و رخوت شدید به سر می‌برند و این مسئله به ویژه در مصر به خوبی نمایان بود. خللی که در جامعه مصری رخ داد می‌توانست کشور را به انفجار بکشاند و ما را با مسائل و مشکلات بسیاری مواجه کند.

آیا قبلا فکر می‌کردید نظام سرنگون شود؟
نه ابدا، حقیقتا هیچ کس تصور نمی‌کرد که انقلابی به این شکل رخ دهد، انقلابی متفاوت با تمامی اتفاقات گذشته مصر، بی‌سابقه و خلاف اصول سنتی مصر. این انقلابی مطابق با معیارهای قرن 21 بود که کاملا با مختصات قرن 20 تفاوت داشت. این انقلاب در حال حاضر بسیاری از مفاهیم را تغییر داده است، افق آینده سیاسی مصر را کلا دگرگون کرده و علاوه بر آن انتظار می‌رود که بر تغییرات آینده جهان عرب و خاورمیانه نیز تاثیرات شگرف بگذارد. این انقلاب مطابق با نظریه دومینو رخ داد. هیچ لازم نیست شرایط این تغییرات یکسان باشند و نتایج یکسانی از آن ها حاصل شود، ممکن است حتی در نهایت به تغییر در روش اداره و حکومت کشورهای عربی و مسیر سیاسی آن ها ختم شود. ما باید قدردان انقلاب تونس باشیم که شراره ایجاد یک حرکت پرانرژی بزرگ را در منطقه ایجاد کرد و سراسر جامعه عربی را در نوردید ولی بی‌شک تاثیرگذاری این حرکت انقلاب مصر است که تاثیرات شگرفی بر سراسر جامعه عربی خواهد گذاشت. این درست است که انقلاب 25 ژانویه مصر یک رهبر و جریان هدایت‌کننده ندارد ولی یک جریان بزرگ مردمی دارد که همین بیشتر از هر چیز برای مردم مهم است.

نگرانی شدیدی وجود دارد که این انقلاب توسط جریان‌های سیاسی یا دینی خاص دزدیده شود، آیا شما هم چنین نگرانی دارید؟
من واقعیت را به گونه دیگری می‌بینم. به اعتقاد من مصر پس از 25 ژانویه دیگر مصر قبل از 25 ژانویه نخواهد بود. کسانی که می‌ترسند انقلاب دزدیده شود و به جایگاه سابقش باز گردد یا به منظومه‌های دیگر منحرف شود، فراموش کرده‌اند که قاعده روشن این انقلاب این است که هیچ راهی برای بازگشت به نظام سابق یا همان شکل سابق حکومت مصر وجود ندارد. قطعا امور به سمت بهبود حرکت خواهد کرد، ما تاکید کردیم که این جنبش حرکتی به سمت دموکراسی، شفافیت، حاکمیت قانون و اصلاحات کامل بوده است و این انقلاب به رغم تمامی عوامل سلبی موجود قطعا به راه خود ادامه خواهد داد.

پس شما امکان ربودن انقلاب را دور از ذهن می‌دانید و معتقدید هیچ جریان سیاسی انحرافی نمی‌تواند انقلاب را قبضه کند؟
نه. من تلاش برای دزدیدن انقلاب را بعید نمی‌دانم. این یک بازی سیاسی است و تمامی احتمالات نیز برای آن وجود دارد. ولی کتمان نمی‌کنم که این انقلاب را خود مردم و نه نمایندگان یا مجموعه‌ای از آن ها انجام دادند. مردم همگی با هم به خیابان‌ها آمدند و خواستار انقلاب و تغییر شدند. اکنون فرصتی پیش آمده تا مصر بار دیگر خود را احیا کند و از آن مصر عجوزه پیر خمود خارج شود و از آن فاصله بگیرد، در چنین حالتی انقلاب نمی‌تواند دزدیده شود.

گفته می‌شود اخوان المسلمین بیشترین استفاده را از انقلاب 25 ژانویه برده است به همین دلیل هم از همان ابتدا اقدام به تشکیل یک حزب سیاسی کرد؟
تمامی جریان‌های سیاسی این حق را دارند که به اسم خود حزب تاسیس کنند و افکارشان را بیان کنند و برای حل مشکلات مصر طرح پیشنهاد دهند تا یک موضع مناقشه ملی به وجود آید. ملت حق دارد که بداند این مجموعه یا مجموعه‌های هم‌سو با آن چه می‌گویند و چه امکاناتی را عرضه می‌کنند. هدف اکنون بنای مصر مدرن است، مصری دموکراتیک و دموکراسی یعنی این که هر شهروند و هر جریانی در مصر فرصتی برای بیان آنچه فکر می‌کند، داشته باشد. خط سیاسی که مورد مناقشه ملی قرار بگیرد تا ابزارهای دموکراتیک یک جامعه مدرن تکثرگرا مهیا شود.

به اعتقاد بسیاری نابودی احزاب سیاسی مصر توسط نظام سابق و سقوط حزب ملی که اخیرا صورت گرفته، این فرصت را به وجود آورده تا در انتخابات پارلمانی پیش رو اخوانی‌ها بیشترین شانس را برای کسب اکثریت کرسی‌های پارلمان داشته باشند، برای آن که تنها جریان سیاسی کشور هستند که در حال حاضر نزد جامعه مصر صاحب جایگاهند. امریکایی‌ها این موضوع را بسیار مطرح می‌کنند. آیا شما هم با این دیدگاه موافقید؟
به اعتقاد من حرکت‌های سیاسی مصر باید اول به فکر انتخابات ریاست جمهوری باشند نه انتخابات پارلمانی. مجلس اعلای نیروهای مسلح نیز نیز تا کنون اقدام‌های خوبی را انجام داده است، مثلا قانون اساسی را تعدیل کرده، اوضاع را آرام ساخته و در رده‌های بالای حکومتی تغییرات روشنی انجام داده است. شاید مهمترین تغییر در رابطه با قانون اساسی باشد. مقصود از اصلاحات قانون اساسی این است که زمینه‌های رقابت برای انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری مهیا شود. به اعتقاد من پس از پایان دوره انتقالی که توسط شورای عالی نیروهای مسلح اداره می‌شود، انتخابات ریاست جمهوری بر اساس قانون اساسی فعلی که تعدیلات لازم در آن اعمال شده انجام شود، رئیس جمهور جدید بر اساس قانون اساسی جدید از مجموعه‌ای از کارشناسان خبره قانون اساسی و نمایندگان بارز جامعه مصری و نمایندگان سندیکاها و جریان‌های مختلف مثل مهندسین، پزشک‌ها، کشاورزها، کارگران، زنان، جوانان و غیره دعوت کند که مجموعه‌ای برای بازنگری قانون اساسی تشکیل دهند، یعنی رئیس جمهور بدین وسیله یک مجموعه منتخب 200 یا 250 نفری تشکیل دهند تا قانون اساسی مورد بازنگری جدی قرار گیرد و آن قانون اساسی پایه و اساس نظام جدید شود. پس از آن رئیس جمهور فورا دعوت به برگزاری انتخابات پارلمانی بر اساس قانون اساسی جدید کند.

چرا به اصلاح قانون اساسی اصرار دارید در حالی که یک بار بلافاصله پس از سرنگونی نظام قانون اساسی اصلاح شده است؟ آیا گمان نمی‌کنید این اتفاق باعث شود تا مردم خسته شده و حرکت‌های اعتراضی تازه‌ای رقم بخورد؟
خیر ابدا. لازم است ما قانون اساسی جدیدی داشته باشیم، ما در قرن 21 زندگی می‌کنیم و نیازمند قانون اساسی هستیم که نیازهای روز مردمی که در این عصر زندگی می‌کنند را برآورده کند. قانون اساسی که ارکان قدرت را از هم جدا سازد و اختیارات رئیس جمهوری، نخست‌وزیر و نمایندگان پارلمان را مشخص کند و برای هر کدام از آن دو نیز محدودیت عمل زمانی تعیین کند. به اعتقاد من دوره هر حکومت باید پنج سال باشد. به این معنا که رئیس جمهور برای یک دوره زمانی کشور را اداره کند تا بتواند کشور پیشرفت کند و در هر دوره دستاوردی داشته باشد. برای همین باید بگویم که قانون اساسی نباید فقط مجموعه‌ای از چند بند ماده قانونی باشد، قانون اساسی باید روح و چارچوب جامعه شود و اهداف آن را تعریف کرده و تحرکاتش را قانونمند کند.

آیا به فکر ریاست جمهوری آینده هستید؟
رئیس جمهوری آینده مصر فارغ از این که چه کسی باشد به اعتقاد من باید فقط برای یک دوره رئیس جمهور شود، حالا باید بپذیریم که این دوره ریاست جمهوری چند سال باشد، پنج سال، چهار سال یا شش سال. به هر حال در این دوره باید همه اصلاحات و تعدیل‌ها صورت بگیرد و رئیس جمهور این دوره، کشور را به سمت ثبات و بهبود امور سوق دهد، سپس از سال 2015 تعیین دو دوره ریاست جمهوری را آغاز می‌کنیم.

چه مخاطراتی را برای دوره آینده انتخابات پارلمانی مصر که قبل از ریاست جمهوری برگزار خواهد شد، احساس می‌کنید؟
خطر چندان جدی احساس نمی‌کنم. بله اختلاف نظر بسیار است ولی ضرورتا به این معنا نیست که این آرا برخوردی با هم داشته باشند. به نظرم باید وقت کافی به احزاب داد برای این که هنوز آماده نیستند. دموکراسی و پارلمانتاریسم نیازمند احزاب مجهزی است که آمادگی یک رقابت حقیقی را داشته باشند. آن ها باید فرصت عمل، جذب آرا و اعلام و تایید نامزدهای خود را برای کسب کرسی‌های پارلمان داشته باشند. اگر فرصت کافی معقول زمانی به آن ها داده شد و آن ها فرصت یافتند خود را بیابند و خود را برای انتخابات آماده کنند برعکس گذشته به نظر من می‌توان انتظار یک رقابت پارلمانی خوب داشت. با یک قانون اساسی دائمی که حرکت‌های انتخاباتی بتوانند به آن اعتماد کرده و برنامه‌های خود را پیش ببرند.

بدون هر گونه حاشیه‌سازی، ما همین الآن می‌خواهیم موضع شما را بدانیم، آیا در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو نامزد می‌شوید یا خیر؟
من آماده‌ام خود را در انتخابات پیش رو نامزد کنم و این مسئله را برای خود واجب می‌دانم و در قبال آن احساس مسئولیت می‌کنم، چرا نامزد نشوم وقتی که می‌بینم می‌توانم به این منصب برسم. بسیاری از جوانان دختر و پسر از من می‌خواهند در این انتخابات شرکت کنم. من اکنون در حال مرتب کردن برنامه‌های خود هستم تا این که بتوانم در لحظه مناسب نامزدی خود را برای انتخابات ریاست جمهوری اعلام کنم. در دوره جدید در برای حضور همه باز است. در دوران جدید هر کسی می‌تواند به طور حقیقی در یک انتخابات آزاد شرکت کند. هر کس که می‌تواند باید در این انتخابات شرکت کند تا یک انتخابات رقابتی خوب بدون هر گونه مداخله خارج از رقابتی باشیم. این همان تغییری است که انقلاب تلاش کرد محقق کند.

حتما می‌دانید که امریکایی‌ها ترجیح می‌دهند شما نامزد نشوید؟
این انتخابات امریکا نیست انتخابات مصر است. بدون هر گونه مداخله خارجی. بله از این و آن زیاد شنیده‌ام که امریکایی‌ها می‌گویند که موسی مناسب پست ریاست جمهوری مصر نیست اما اولا، لازم است فراموش نشود که انتخابات پیش رو باید یک انتخابات آزاد و سالم باشد امریکایی‌ها نیز لازم است به نتایج آن حتی اگر اخوانی‌ها پیروز آن شدند، تمکین کنند. ثانیا، امکان هر گونه دخالت خارجی در این انتخابات از قبل هر طرفی امریکایی یا غیرامریکایی وجود ندارد. ملت خود می‌داند چه کسی را انتخاب کند.

برنامه‌های کلی انتخاباتی‌ شما چیست؟
این درست است که هر کس توقع داشته باشد من یک برنامه انتخاباتی شامل و کامل برای این مرحله داشته باشم. اما به اعتقاد من نظام مصر در حال حاضر باید یک نظام ریاست جمهوری و نه پارلمانی باشد و لازم است تجدید نظر شود تا یک نظام دموکراتیکی شکل بگیرد تا مصر مثلا در چارچوب یک حکومت 10 ساله بر اساس قانون اساسی جدید اداره شود تا امکانات لازم برای انتقال به یک نظام پارلمانی را مهیا کند. به اعتقاد من بهتر است در وضعیت فعلی یک نظام ریاست جمهوری با در نظر گرفتن محدودیت در قدرت رئیس جمهوری به صورت روشن و دموکراتیک بر سر کار آید. به ویژه این که این مرحله یک مرحله به خصوصی است که باید در طول آن کشور احیا شود، به راه صحیح خود بازگردانده شود و به ثبات برسد از این رو وجود یک رئیس جمهوری قدرتمند بیشتر به کار می‌آید. این رئیس جمهور باید نگاه روشن و استراتژیکی به آینده مصر داشته باشد که می‌تواند این نگاه را در برنامه انتخاباتی‌اش بیان کند. برنامه‌ای منطبق با معیارهای ملی که سازمان‌های ملی آن را تعریف کرده باشند. نکته اساسی این است که رئیس جمهور باید رهبری یک تغییر حقیقی را بر عهده بگیرد. این مرحله مرحله اهالی خبره است نه اهالی معتمد. کسانی که به دنبال اعتمادسازی رفتند و در اوضاع کشور خلل ایجاد کردند همانها یکی از دلایل اصلی بحرانی شدن اوضاع کشور بودند. من همچنین موافق وضع قانون اساسی جدید برای کشور بر اساس همان چیزی که پیشنهاد دادم هستم ... .

درباره برنامه انتخاباتی؟
اما درباره برنامه انتخاباتی‌ام، من نسبت به برخی مسائل اهتمام ویژه‌ای داشته‌ام. این مسئله هم محدود به امروز یا پس از انقلاب ژانویه نیست، موضوعاتی است که مدت‌ها است بر سر آن ها بحث و جدل داشته‌ام و با بسیاری از کارشناسان اقتصادی، جامعه‌شناسی و علوم بر سرشان بحث کرده‌ام. یقین داشته‌ام که عقب‌افتادگی مصر در بسیاری از مسائل ریشه در زیربناهای اجتماعی دارد، همین مسئله بر اقتصاد ما نیز سایه انداخته است، همچنین در بعد آموزش و بهداشت نیز ضربه‌های سنگینی خورده‌ایم. از این رو معتقدم که باید اصلاحات صورت بگیرد. من به مردم مصر بسیار امیدوارم به رغم این که زمان تنگ است ولی می‌دانم چون جدی هستند اصلاحات را پیش می‌برند. من با بسیاری از جوانان قاهره، اسکندریه و دیگر استان‌ها از نزدیک برخورد داشتم و دیدم که تا چه اندازه در پیشبرد اصلاحات جدی هستند. از لحاظ آموزشی کشور به هیچ وجه در وضعیت مناسبی به سر نمی‌برد. جوانان مستحق وضعیت آموزشی بسیار بهتر از این هستند. با جدیتی که من از این جوانان سراغ دارم، می‌توانم بگویم که می‌توانند راه 10 ساله را پنج ساله بپیمایند.

برای خروج از بحران اقتصادی کشور به چه چیز فکر می‌کنید؟
در ابتدای دهه 90 درباره اصلاحات اقتصادی در چارچوب نظام بین‌المللی بسیار صحبت کردیم. آن زمان جنگ سرد تازه پایان یافته بود و تسلط نظام سرمایه‌داری نیز آغاز شده بود. نظام‌های اقتصادی به سمت استقلال حرکت می‌کردند و خصوصی‌سازی سرلوحه اقتصاد جهانی قرار داشت. همچنین نقش صندوق بین المللی پول و بانک جهانی نیز افزایش یافته بود. ما دیدگاهی نسبت به اقتصاد داشتیم که منطبق بر دیدگاه جامعه مصری نبود، کشور در حال توسعه‌ای بودیم و نمی‌توانستیم به طور کامل اقتصاد سرمایه‌داری را پیاده کنیم. در آن موقع مسئولان به این مسئله توجه نکردند و واقعیت‌های اجتماعی را درک نکردند، نتایج آن را نیز دیدیم. این سیاست اقتصادی شکست خورد و از ابتدای 2000 تا 2010 شاهد ظهور بازرگانان قدرتمندی بودیم که در کل تاریخ مصر سابقه نداشت. بدین ترتیب اقتصاد دچار چنان دگرگونی شد که به هیچ وجه با توسعه کشور تناسب نداشت. از یک سو عده‌ کوچکی به شدت ثروتمند شدند که خود را مدیر شرکت‌های خصوصی می‌نامیدند و از سوی دیگر عده‌ای نیز به شدت فقیر شدند که اکثریت کشور را شامل می‌شدند. ما باید اقتصادی را در دستور کار قرار دهیم که مناسب همه جامعه به طور یکسان باشد. البته باید روی بحث‌های اقتصادی بحث‌های جدی انجام شود. این جا نمی‌توانم بیش از این موضوع را باز کنم. ولی به هر صورت باید رویکردی اتخاذ کنیم که فقر کاهش یابد و نرخ گرسنگی پایین بیاید. این که فقط افتخار کنیم رشد اقتصادی داریم ولی مردم تاثیر آن را احساس نکنند به هیچ وجه فایده ندارد. بخش اعظمی از مردم رشد اقتصادی کشور را احساس نمی‌کنند در نتیجه می‌توانیم بگوییم کشور دچار اختلال اقتصادی است که باید به هر صورت درمان شود. ولی با همه این احوان معتقدم که باید اقتصاد مصر به سوی این دو محور به طوری مساوی حرکت کند، بازار آزاد و عدالت اجتماعی.

در رشد و پژوهش علمی بسیار عقب افتاده‌ایم. شاید آماری داشته باشیم ولی در عالم واقع هیچ چیز نداریم. آیا افزایش میانگین پژوهش علمی نیز در اولویت‌های شما قرار دارد؟
موضوع بحث علمی نه تنها پسرفت داشته بلکه اصلا وجود خارجی ندارد. یکی از دلیل عمده آن هم این است که اصلا بودجه برای پژوهش در کشور در نظر گرفته نشده است. برای درک این موضوع همین کافی است که می‌بینیم دانشمندی مثل دکتر الزویل در مصر به سر می‌برد ولی نمی‌توانیم از امکاناتش استفاده کنیم. هنگامی که اعلام آمادگی کرد که می‌تواند به کشور خدمت کند، فرصت بزرگی را از دست دادیم، نتوانستیم به کمک او یک دانشگاه علمی تکنولوژی احداث کنیم. هیچ کس هم نگفت چرا. همان طور که کسی به حضور دکتر احمد الزویل توجه نکرد. همین طور در مورد دکتر فاروق الباز معروف به "شاهراه توسعه" که بزرگترین پروژه‌های کشور را در سال‌های اخیر مطرح کرد. او فکرش را در دهه 80 عرضه کرد و در ابتدای دهه 90 بر سر آن ها به طور جدی به بحث نشستیم. به یاد داریم که با دکتر الباز در مصر و واشنگتن چقدر بحث می‌کردیم ولی هیچ کدام از این بحث‌ها راه به جایی نبردند. تبلیغات نیست چنین پروژه‌های علمی واقعا وجود دارد. متاسفانه نسبت به علم و مراکز علمی طی سال‌های گذشته بسیار بی‌توجهی کردیم.

درباره برنامه هسته‌ای مصر چه نظری دارید؟
از این نگران بودم که برخی مدیران شرکت‌های خصوصی موفق شوند برنامه‌ هسته‌ای مسالمت‌آمیز مصر را به دلایلی که نمی‌خواهم بگویم، لغو کنند. من به شدت به راه‌اندازی و ساخت تاسیسات هسته‌ای پافشاری دارم و به عنوان یک شهروند مصری نسبت به تعویق افتادن آن اعتراض دارم، ولی خوشبختانه خداوند یاری کرد و جایش هم مشخص شده است و انشاء الله با ساخت آن، موافقت‌های لازم حاصل شود و امیدوارم به خوبی تا آخر هم پیگیری شود.

آیا ممکن است با فشارهای خارجی هم مواجه شویم؟
قطعا، به خصوص این که ما صحبت از تکنولوژی صلح‌آمیز هسته‌ای آن هم تحت شرایط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌کنیم. من می‌دانم که با توجه به منافع متناقض جهانی چه فشارهایی وجود دارد ولی این کوتاه آمدن خودکار را درک نمی‌کنم، همه چیز به سیاست‌ها و مواضع ما باز می‌گردد. اگر مواضع ما مستحکم باشد می‌توانیم به این تکنولوژی برسیم چراکه این حق ما است که به تکنولوژی صلح‌آمیز هسته‌ای برسیم. مهم این است که بتوانیم اطمینانی به افق آینده مصر داشته باشیم. به هر حال ما از صفر آغاز نمی‌کنیم، ما نیروگاه‌هایی داریم که در دهه 90 توانستیم به کمک آرژانتینی‌ها تاسیس کنیم. اکنون مهم این است که بتوانیم این امکانات را افزایش دهیم تا بتوانیم انرژی تولید کنیم، ما باید از دانشمندانی که در این زمینه کار می‌کنند حمایت کنیم. ما باید در این زمینه رشته‌های دانشگاهی تاسیس کنیم، نیروی انسانی تربیت کنیم و با دانشگاه‌های مهم جهان نه فقط غربی بلکه در شرق نیز همکاری داشته باشیم. با دانشگاه‌های ژاپن، چین، کره، هند و غیره همکاری کنیم و قطعا هزینه‌های آن نسبت به دیگر قاره‌ها کمتر خواهد بود.

نظر شما درباره روابط خارجی چیست؟
لازم است که روابط خود را با تمامی کشورهای جهان احیا کنیم. در دوره گذشته روابط ما با بسیاری از کشورهای جهان مثل ایران، سوریه، لبنان و غیره بحرانی بود، در مقابل روابطمان را با برخی مثل رژیم صهیونیستی بیش از اندازه گسترش دادیم تا آن جا که صهیونیست ها بیش از ما از این روابط منفعت می‌بردند. لازم است که در این زمینه توازنی ایجاد کنیم و صفحه تازه‌ای در رابطه با تمامی کشورهای جهان از جمله ایران بگشاییم.

منبع: خبر آنلاین

  فرستادن مقاله
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

اربعین شهدای نیجریه در تهران

۱۳۹۴/۱۰/۳۰

بیست ونهمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی

۱۳۹۴/۱۰/۱۲

گفتگو با شاهد عینی حادثه حسینیه بقیه الله نیجریه

۱۳۹۴/۹/۳۰

به خاطر سفرم به ایران، یکی از نزدیکانم را دستگیر کردند

۱۳۹۴/۸/۱۲

برگزاری راهپیمایی "غرامت" درلندن به مناسبت سالگرد لغو برده داری در انگلستان

۱۳۹۴/۵/۱۱

پیشنهاد الجزایر برای میزبانی جشنواره فیلم دمشق

۱۳۹۴/۳/۳۱

آمادگی کشورمان برای برگزاری هفته فرهنگی ایران در الجزایر

۱۳۹۴/۳/۲۴

دکتر امیربهرام عرب احمدی: مخالفت با آموزش نوین رویه اصلی بوکوحرام است

۱۳۹۴/۳/۲۰

برگزاری مراسم بیست و ششمین سالگرد ارتحال امام (ره) در تانزانیا

۱۳۹۴/۳/۱۸

مراسم روز آفریقا در تهران

۱۳۹۴/۳/۵

چهل و هشتمین نمایشگاه بین المللی الجزایر

۱۳۹۴/۲/۱۹

سفیر الجزایر: اعتمادی به تبلیغات منفی مطبوعات غربی علیه ایران ندارم

۱۳۹۴/۲/۱۹

ماشین‌های ایران خودرو به زودی وارد تونس می‌شوند

۱۳۹۴/۲/۱۶

برگزاری همایش مقابله با جریان‌های تکفیری در آفریقا

۱۳۹۴/۲/۱۶

مرگ بر آل سعود در نیجریه طنین‌انداز شد

۱۳۹۴/۲/۸

تشکيل ائتلاف مخالفان تجاوز عربستان به يمن در تونس

۱۳۹۴/۲/۲

برگزاری نشست مشترک الازهر، شیعیان و صوفیه مصر

۱۳۹۳/۱۲/۱۲

واکنش محمد البرادعي به تحولات مصر

۱۳۹۳/۱۱/۷

مصاحبه با مجتبی امانی و سید هادی سیدافقهی

۱۳۹۳/۱۰/۳۰

برگزاري جشن مولودالنبي (ص) در تانزانيا

۱۳۹۳/۱۰/۲۰

آيين بزرگداشت هفته وحدت در نيجريه برگزار شد

۱۳۹۳/۱۰/۲۰

مراسم ذکر و اهدای جوایز گروه‌های قرآنی سنگال برگزار شد

۱۳۹۳/۱۰/۲۰

حسنین هیکل: سیسی باید بر علیه خودش قیام کند

۱۳۹۳/۹/۲۵

از سرگیری روابط تهران و قاهره امری ضروری است

۱۳۹۳/۶/۱۶

عربستان دلیل اصلی تعطیلی رایزنی فرهنگی ایران در سودان

۱۳۹۳/۶/۱۵

فهمی هويدی: در كربلای زمان ما خون بر شمشير پيروز شد

۱۳۹۳/۴/۳۱

جعفر قنادباشی- آمریکا و اهداف آفریقایی

۱۳۹۳/۴/۳

پیروزی‌ها و موفقیت‌های ایران مرهون قیام امام خمینی(ره) است

۱۳۹۳/۳/۱۱

اندیشکده آمریکایی: انتخابات مصر و پیروزی السیسی

۱۳۹۳/۳/۶

جعفر قناد باشی: انتخابات ریاست جمهوری در مصر

۱۳۹۳/۲/۲۹

«صباحی» برای چالش‌های موجود راهکارهایی منطقی ارائه داده است

۱۳۹۳/۲/۲

مردم مصر چالش‌های بزرگ‌تر و سخت‌تر از مرحله کنونی پیش رو دارند

۱۳۹۳/۱/۱۰

نامزدی «السیسی» در انتخابات آینده مصر در میان چالش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی

۱۳۹۲/۱۰/۳۰

ریشه‌های درگیری سودان جنوبی

۱۳۹۲/۱۰/۷

حمایت کری از کودتای مصر ثابت کننده سیاست آمریکا برای ناکام گذاشتن بهار عربی بود

۱۳۹۲/۹/۶

لیبی دچار یک جنگ بدون خداحافظی شده است

۱۳۹۲/۸/۲۷

قدرت اسلامگراها در دانشگاه‌ها بیشتر است

۱۳۹۲/۸/۲۰

اخوان المسلمین خواهان رساندن پیام‌های خود به طرف‌های بین‌المللی است

۱۳۹۲/۸/۱۴

همه اهداف آمریکا از حضور در آفریقا

۱۳۹۲/۷/۲۹

حمله به سوریه بازتاب‌های وخیم و سنگینی بر امنیت رژیم صهیونیستی دارد

۱۳۹۲/۶/۹

كداميك زودتر تسليم مي‌شود؛ ارتش يا اخوان‌المسلمين؟

۱۳۹۲/۵/۲۷

دروغ مي‌گويند كه مرسي با تكفيري‌ها بود

۱۳۹۲/۵/۲۲

تنها راه گفت‌وگو، برگرداندن مرسي و برگزاري انتخابات است

۱۳۹۲/۵/۱۵

قاهره، سيگنال‌هايي براي رابطه با ايران داده است

۱۳۹۲/۵/۷

اخوان المسلمين عامل تضعيف خود بود

۱۳۹۲/۵/۲

تحولات "مصر" به کدام سمت می‌رود؟

۱۳۹۲/۴/۲۳

مرسی به جای مصر، به فکر اخوان بود

۱۳۹۲/۴/۱۶

روابط ایران و مصر در مرحله انتقالی است

۱۳۹۲/۲/۲۴

کمک‌های مالی قطر و خواب‌های پریشانی که برای مصر و تونس دیده است

۱۳۹۲/۲/۱۰

دستوری درباره توقف همکاری گردشگری با ایران صادر نشده

۱۳۹۲/۱/۲۴

تلاش برای راه‌اندازی انقلاب معکوس در مصر

۱۳۹۲/۱/۲۰

تجمع محدود برای مقابله با گسترش روابط ایران و مصر طراحی شده بود

۱۳۹۲/۱/۱۷

درخواست بازگشت نظامیان به قدرت ارزش پاسخ ندارد

۱۳۹۱/۱۲/۲۷

مصر در صورت تخلف اسرائیل از معاهده «کمپ دیوید» در آن بازنگری خواهد کرد

۱۳۹۱/۱۲/۲۳

ایده براندازی مرسی سادگی است

۱۳۹۱/۱۲/۱۳

سید افقهی: آمریکا در پی تجزیه لیبی است

۱۳۹۱/۱۱/۲۹

۲پیش فرض درباره همه‌پرسی قانون اساسی

۱۳۹۱/۹/۲۵

دلایل صدور بیانیه قانون اساسی توسط مرسی

۱۳۹۱/۹/۱۸

مصري ها اجازه استقرار رژيم استبدادي به مرسي نمي دهند

۱۳۹۱/۹/۸

جهان عرب درباره سوریه موضع واحدی ندارد

۱۳۹۱/۸/۲۲

مردم مصر از عدم تحقق اهداف انقلاب خشمگین هستند

۱۳۹۱/۸/۲۰

بی‌ثباتی در سودان تهدید علیه مصر است

۱۳۹۱/۸/۱۵

مصر از ایران علیه رژیم صهیونیستی حمایت کند

۱۳۹۱/۸/۸

روابط قاهره و تهران منافع دو کشور را تامین می‌کند

۱۳۹۱/۸/۳

حزب‌التجدید خواهان اصلاحات به دور از باورهای القاعده‌ای است

۱۳۹۱/۷/۲۵

تهدیدات تل‌آویو طبل توخالی است

۱۳۹۱/۷/۲۳

مصر به شراکت راهبردی با آمریکا پایان دهد

۱۳۹۱/۷/۱۶

اقتصاد مصر پس از انقلاب شاهد تغییر و تحولات اساسی خواهد بود

۱۳۹۱/۷/۸

افتتاح سفارت ايران در مصر را به دولت مرسي واگذار مي كنيم

۱۳۹۱/۵/۲

آینده نفوذ سلفی ها در مصر

۱۳۹۱/۴/۲۷

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران;حتما اسلامگرایان در عرصه سیاسی آینده ليبي حضور فعالی خواهند داشت

۱۳۹۱/۴/۲۵

ذهن و زبان مرسي به رئيس جمهور ايران نزديك است

۱۳۹۱/۴/۱۸

برهم خوردن موازنه قدرت در منطقه علت نگرانی‌ها از همگرایی ایران و مصر

۱۳۹۱/۴/۱۱

رئيس جمهور مصر:نگفتم به عربستان مي‌روم

۱۳۹۱/۴/۵

مصري‌ها به آرمان‌هاي خود مي‌رسند

۱۳۹۱/۳/۲۴

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران; اخوان‌المسلمين توان خود را در مقابله با میراث رژیم قبل ثابت كند

۱۳۹۱/۳/۲۰

مبارک به اتهام خیانت بزرگ به مصر باید دوباره محاکمه شود

۱۳۹۱/۳/۱۶

تعدد نامزدها مانع از پیروزی قاطع نامزد‌های اسلامگرا در دور اول انتخابات مصرشد

۱۳۹۱/۳/۱۰

مصر اسلامي پس از مصر فرعوني

۱۳۹۱/۳/۳

دست دردسرساز غرب در قاره سياه

۱۳۹۱/۲/۲۳

قطع صادرات گاز نتیجه طبیعی انقلاب مردم مصر

۱۳۹۱/۲/۱۸

پژوهشگر تونسي: غرب از انديشه متعالي ايرانيان هراس دارد

۱۳۹۱/۲/۱۲

اولین جشنواره فرهنگی هنری بیداری اسلامی

۱۳۹۱/۲/۳

تلاش برای بازتولید رژیم مبارک

۱۳۹۱/۱/۲۷

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران; ؛پس از سقوط نظام‌های دیکتاتوری، مردم دچار بحران رهبری شده‌اند

۱۳۹۱/۱/۶

مانعی برای رابطه استراتژیک با ایران نداریم

۱۳۹۰/۱۲/۲۲

مصاحبه خبرگزاری دیپلماسی ایرانی با کارشناس موسسه آفران؛واد در تندباد

۱۳۹۰/۱۲/۲۱

اخوان المسلمین کرسی قذافی را تصاحب می‌کند

۱۳۹۰/۱۲/۱۶

طرح معرفی رئیس جمهور توافقی توطئه و ایده‌ای اخوانی است

۱۳۹۰/۱۲/۱۵

آمریکا باید نظام حسنی مبارک را که مقابلش خم می‌شد فراموش کند

۱۳۹۰/۱۲/۹

ايمن نور: توافق بر سر يك رئيس جمهور انتخابي غيرقابل قبول است

۱۳۹۰/۱۲/۸

عضو مجلس ملت مصر :اصلاحات واقعي زماني تحقق مي‌يابد كه اثري از رژيم مبارك به چشم نخورد

۱۳۹۰/۱۲/۷

گفت‌وگوي فارس با مجري زن تلويزيون مصر كه نامزد انتخابات شد

۱۳۹۰/۱۲/۶

اخوان المسلمون از تشکیل «مقاومت اسلامی» ضدصهیونیسم حمایت می‌کند

۱۳۹۰/۱۲/۲

ليبي، آينده مبهم و راه طولاني دمكراسي

۱۳۹۰/۱۲/۱

شورای نظامی مصر هیچ اصلاحاتی انجام نداده است

۱۳۹۰/۱۱/۳۰

بقایای رژیم مبارک مانع عادی‌سازی روابط تهران قاهره هستند

۱۳۹۰/۱۱/۲۵

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛«شوراي نظامي هيچ راهي جز تسليم قدرت به غيرنظاميان ندارد»

۱۳۹۰/۱۱/۲۴

الزغلامي :بيداري اسلامي عامل زوال ديكتاتوري ها

۱۳۹۰/۱۱/۱۷

نائب رئيس حزب "مصر القومي" : مجلس مصر هيئتي را براي گفت‌وگو به ايران اعزام مي‌كند

۱۳۹۰/۱۱/۱۶

وزير كار مصر در گفت‌وگو با فارس: مصر هرگز سرسپرده آمريكا و غرب نخواهد بود

۱۳۹۰/۱۱/۱۵

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛نتايج انتخابات پارلماني مصر نشانگر محبوبيت مردمي احزاب اسلامگراست

۱۳۹۰/۱۱/۱۰

پیروزی خود را به ملت مصر اهدا می کنیم

۱۳۹۰/۱۱/۸

تركيه مدل مصر نيست

۱۳۹۰/۱۱/۵

حل مسالمت آمیز حوادث انتخابات، مردم سالاری ایران را الگوی منطقه قرار داد

۱۳۹۰/۱۰/۲۷

رهبر سابق جماعت اخوان‌المسلمون: کمپ‌ديويد به همه‌پرسي گذاشته مي‌شود

۱۳۹۰/۱۰/۲۱

حورا صدربراي آزادي امام موسي صدر به ليبي مي‌رويم

۱۳۹۰/۱۰/۲۰

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران: مصري‌ها نگران ظهور يک ديکتاتوري جديد هستند

۱۳۹۰/۱۰/۱۷

جوانان مصري سرخورده از انقلاب

۱۳۹۰/۱۰/۴

دلايل اقبال گسترده مردم مصر به اسلام گراها در انتخابات پارلماني

۱۳۹۰/۱۰/۳

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛ آينده تونس بيش از هر چيز به عملکرد اسلامگرايان در دوره موقت بستگي دارد

۱۳۹۰/۹/۲۶

نفوذ رژیم صهیونیستی در سودان جنوبي

۱۳۹۰/۹/۲۰

عدالت و توسعه ترك ها الگوي اخواني ها

۱۳۹۰/۹/۱۹

وهابیت در زیمبابوه تضعیف شده است

۱۳۹۰/۹/۸

گفتگوی سایت دیپلماسی ایرانی با کارشناس موسسه آفران؛ ثبات سیاسی در تونس به «النهضة» بستگی دارد

۱۳۹۰/۹/۵

لیبی و آینده ای مبهم

۱۳۹۰/۹/۲

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛حاکمان نظامي مصر هنوز ميراث‌خوار دوره مبارک هستند

۱۳۹۰/۸/۸

جامعه جهاني سومالي را فراموش كرده است

۱۳۹۰/۸/۴

ناآرامی‌های جدید در مصر : دلایل و پیامدها

۱۳۹۰/۷/۲۵

آينده نامشخص روابط سوريه و ليبي

۱۳۹۰/۷/۲۰

حوادث مصر توطئه‌ای آمریکایی‌-‌صهیونیستی است

۱۳۹۰/۷/۱۹

حذف بدنه انقلاب از انتخابات تونس؟!

۱۳۹۰/۷/۱۷

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛ سوء استفاده انگلیس از لیبی

۱۳۹۰/۷/۱۳

ناتو در لیبی از حد گذشت

۱۳۹۰/۷/۹

گفتگوی سایت دیپلماسی ایرانی با کارشناس موسسه آفران؛ سودان نیازمند توجه بیشتر دستگاه دیپلماسی است

۱۳۹۰/۷/۶

اندیشه‌های امام(ره) قابل استفاده تمام مردم است

۱۳۹۰/۶/۲۷

گفتگو با دادستان نظامي رژيم قذافي

۱۳۹۰/۶/۲۶

از بین رفتن موانع رابطه حزب‌الله و الازهر

۱۳۹۰/۶/۲۲

توافق پشت پرده‌اي براي دستگير نكردن قدافي وجود ندارد

۱۳۹۰/۶/۱۲

گفتگوی سایت دیپلماسی ایرانی با کارشناس موسسه آفران؛ راه دشوار شورای انتقالی لیبی

۱۳۹۰/۶/۱۲

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران؛ لیبی پس از سقوط طرابلس

۱۳۹۰/۶/۸

قذافی را چه کسی سرنگون کرد؟

۱۳۹۰/۶/۶

سرنوشت عراق در انتظار ليبي

۱۳۹۰/۶/۶

سومالی تاوان سیاست‏های آمریکا را می‎پردازد

۱۳۹۰/۶/۶

قذافي امام موسي صدر را كشته است

۱۳۹۰/۶/۵

غرب برای پولهای قذافی دندان تیز کرده است

۱۳۹۰/۶/۳

دلایل پشت پرده تغییر معادلات جنگ به نفع مخالفان قذافی

۱۳۹۰/۵/۳۰

قذافی طرابلس را تسلیم نمی‌کند

۱۳۹۰/۵/۲۴

غرب در پی مصادره انقلاب مصر و‌ ممانعت از تشكيل حكومت اسلامی است

۱۳۹۰/۵/۲۳

سریال موهن تلاشی برای بازنویسی تاریخ اسلامی بر اساس اعتقادات قرضاوی است

۱۳۹۰/۵/۲۳

قدرت نمايي اسلام گرايان در مصر

۱۳۹۰/۵/۲۳

گفتگو با نمایند‌ه‌ی برنامه جهانی غذا در ایران

۱۳۹۰/۵/۲۳

احتمال دخالت آمريكا در انتخابات آينده رياست جمهوري مصر

۱۳۹۰/۵/۲۲

ترس از فاش‌شدن اسرار؛ علت سكوت سران عرب در برابر محاكمه «مبارك»

۱۳۹۰/۵/۲۲

احتمال ترور مبارك وجود دارد

۱۳۹۰/۵/۱۷

حفظ انقلاب، در گرو پاكسازی ارتش از هواداران آمريكا

۱۳۹۰/۵/۱۷

درباره يك دروغ؛ گفتگو با حجت الاسلام خسروشاهی

۱۳۹۰/۵/۱۶

لیبی و ماموریت‌های نانوشته ناتو

۱۳۹۰/۵/۱۶

تحولات اخير منطقه عربي - اسلامي، درست برخلاف طرح و برنامه آمريكايي - صهيونيستي موسوم به «خاورميانه جديد» است

۱۳۹۰/۵/۱۵

علت اهمال غربي‌ها در قبال مردم قحطي زده سومالي

۱۳۹۰/۵/۱۵

گفتگو با «احمد هلال»، تحليلگر، پژوهشگر و نويسنده شيعی مصر

۱۳۹۰/۵/۱۲

دشمنی ادامه دار آمریكا با سودان

۱۳۹۰/۵/۱۲

قذافي دير يا زود سرنگون خواهد شد

۱۳۹۰/۵/۱۲

گفتگو با حمدین صباحی نامزد احتمالی انتخابات ریاست جمهوری

۱۳۹۰/۵/۱۲

تغيير سياست غرب در ليبي؛ استراتژي از توان انداختن دو طرف درگير

۱۳۹۰/۵/۱۱

محاكمه مبارك مسائل بسياري را درباره غربي‌ها برملا مي‌كند

۱۳۹۰/۵/۱۱

ائتلاف عربستان‌ و ‌آمريكا براي مصادره انقلاب مصر با محور وهابيت

۱۳۹۰/۵/۱۱

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران

۱۳۹۰/۵/۱۱

گذشته، حال و آینده خیزش های اسلامی

۱۳۹۰/۵/۱۰

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران

۱۳۹۰/۵/۹

روایت رفیق دوست از سفر به لیبی در دوره جنگ

۱۳۹۰/۵/۸

نظام بین الملل و تحولات منطقه

۱۳۹۰/۵/۵

گفتگو با سخنگوی وزارت امور خارجه

۱۳۹۰/۵/۵

تحولات جهان عرب، از دمشق تا رباط

۱۳۹۰/۵/۵

نقد کتاب تاريخ جمعيت اخوان المسلمين از آغاز تا امروز

۱۳۹۰/۵/۴

تفاوت‌های انقلاب اسلامی ایران با قیام‌های منطقه

۱۳۹۰/۵/۴

براي آغاز گفتگوها بايد بمبارانها متوقف شود

۱۳۹۰/۵/۳

گفتگو با عضو شورای انتقالی لیبی

۱۳۹۰/۵/۳

مصاحبه با "نبیل عربی" وزیر سابق خارجه مصر

۱۳۹۰/۵/۳

بايد قطع رابطه با قذافي را در دستور کار قرار دهيم

۱۳۹۰/۴/۲۹

غرب سناریوهای لیبی بعد از قذافی را بررسی می‌کند

۱۳۹۰/۴/۲۹

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با کارشناس موسسه آفران

۱۳۹۰/۴/۲۸

گفتگو با حسن نافعه، تحلیلگر برجسته مصری

۱۳۹۰/۴/۲۷

سودان جنوبی، ریشه‌‌ها و پیامدهای جدایی

۱۳۹۰/۴/۲۲

ناتو در لیبی کوتاهی می کند

۱۳۹۰/۴/۲۰

مصاحبه با مدير مركز مطالعات فلسطيني در قاهره

۱۳۹۰/۴/۱۸

سناریوی اشغال در حال اجراست

۱۳۹۰/۴/۱۸

غرب در لیبی اهمال می‌کند

۱۳۹۰/۴/۱۶

مواضع گروه های اسلامی در خاورمیانه

۱۳۹۰/۴/۱۶

موضع گیری های اخیر اخوان المسلمین

۱۳۹۰/۴/۱۶

اولین گفتگوی دبیرکل جدید اتحادیه عرب

۱۳۹۰/۴/۱۵

علت عدم سقوط قذافي از زبان معارض ليبي

۱۳۹۰/۴/۱۵

آخرین گفتگو با سفیر سودان در تهران

۱۳۹۰/۴/۱۳

فقدان رهبری، دغدغه فردای لیبی

۱۳۹۰/۴/۱۳

 هدف غرب تجزیه لیبی به دو کشور کوچک است

۱۳۹۰/۴/۱۲

سه سناریو برای لیبی

۱۳۹۰/۴/۱۱

 میانجیگری در باتلاق لیبی

۱۳۹۰/۴/۱۱

 برقراري رابطه با مصر قبل از تشكيل حكومت ملي خلاف مصلحت است

۱۳۹۰/۴/۱۱

شانس مصر برای ریاست سازمان کنفرانس اسلامی

۱۳۹۰/۴/۸

جهان، چشم به راه لیبی بدون قذافی

۱۳۹۰/۴/۸

ناتواني اتحاديه عرب در حل بحران ليبي

۱۳۹۰/۴/۸

گفتگو با عمرو موسی

۱۳۹۰/۴/۷

آخرین مصاحبه شیخ القرای مصر

۱۳۹۰/۴/۶

تقيه سياسی وزير خارجه جديد مصر

۱۳۹۰/۴/۲

گفتگوی محمد حسنین هیکل با الجزیره

۱۳۹۰/۴/۱

ترکيه بهترين الگو برای تونس؟

۱۳۹۰/۴/۱

آمریکا خاورمیانه با ثبات را بیشتر دوست دارد

۱۳۹۰/۴/۱

ناگفته های 65 روز اسارت

۱۳۹۰/۴/۱

نشست خبري سفير سودان در موزه هنر انقلاب

۱۳۹۰/۳/۲۹

گفتگو با عبدالمنعم ابوالفتوح

۱۳۹۰/۳/۲۵

گفتگو با دبيركل حزب اسلامي تونس

۱۳۹۰/۳/۲۲

قذافی راه فراری ندارد

۱۳۹۰/۳/۲۲

همه چیز درباره تحولات منطقه

۱۳۹۰/۳/۲۲

بازنگري احتمالي در توافقنامه صدور گاز مصر به اسرائيل

۱۳۹۰/۳/۲۱

مصاحبه شبکه فرانس 24 با عمرو موسی

۱۳۹۰/۳/۲۱

لیبی پس از قذافی

۱۳۹۰/۳/۲۱

مصر، فلسطین را به ایران ترجیح می‌دهد

۱۳۹۰/۳/۱۷

بازگشایی گذرگاه رفح، تن دادن به خواست مردم است

۱۳۹۰/۳/۱۷

خواسته‌هاي جوانان انقلابي و دورنماي روند انقلاب‌هاي اسلامي

۱۳۹۰/۳/۱۷

بیداری اسلامی یا امریکایی؟

۱۳۹۰/۳/۱۰

اتحاد مثلث مصر، ایران و ترکیه

۱۳۹۰/۳/۱۰

تهران عمق استراتژيك قاهره است

۱۳۹۰/۳/۱۰

از خواسته تا تحقق: چشم‌انداز روابط جدید ایران و مصر

۱۳۹۰/۳/۹

گفتگو با عبدالرحمان یوسف قرضاوی

۱۳۹۰/۳/۹

رابطه با ايران براي مصر بسيار مهم است

۱۳۹۰/۳/۸

ابعاد حقوقي جنايات قذافي و صلاحيت ديوان كيفري بين‌المللي

۱۳۹۰/۳/۸

ابیی هرگز متعلق به جنوب سودان نبوده است

۱۳۹۰/۳/۷

اهداف پشت‌پرده كمك‌هاي مالي آمريكا به مصر

۱۳۹۰/۳/۵

سرنگونی حسنی مبارک راه فلسطینیان را گشوده است

۱۳۹۰/۳/۳

گفتگو با عضو سابق MI6

۱۳۹۰/۳/۳

سیاست اوباما در لیبی زیرکانه بود؟

۱۳۹۰/۳/۲

بررسی 30 سال روابط ایران و آفریقا

۱۳۹۰/۳/۲

امریکا با اخوان المسلمین به تفاهم رسیده است

۱۳۹۰/۲/۳۱

بازخواني عمليات سري و ناكام «ساينايد» براي حمله اتمي به مصر و كنترل خاورميانه

۱۳۹۰/۲/۲۸

احتمال ترور قذافی وجود دارد

۱۳۹۰/۲/۲۸

دلايل قطع روابط قاهره و تهران در زمان مبارك

۱۳۹۰/۲/۲۷

آمريكا سياست خود را تغيير ندهد مصر را از دست خواهد داد

۱۳۹۰/۲/۲۶

مصاحبه با دبیر کل جنبش ملی لیبی

۱۳۹۰/۲/۲۵

مصاحبه با مدير مركز تحقيقات و پژوهش‌هاي يافا

۱۳۹۰/۲/۲۴

اخوانی ها، دموکراسی مد نظر خود را روی کار می آورند

۱۳۹۰/۲/۲۴

تحلیل تحولات جاری مصر

۱۳۹۰/۲/۱۴

مشروعیت مصر جدید از میدان تحریر است نه از کاخ سفید

۱۳۹۰/۲/۱۳

مصر و تحولات فرارو

۱۳۹۰/۲/۱۳

خیانت قذافی

۱۳۹۰/۲/۱۱

کشورهای غربی نمی‌خواهند مصر مستقل باشد

۱۳۹۰/۲/۱۱

گفتگو با عبدالله اشعل، معاون وزیر خارجه سابق مصر

۱۳۹۰/۲/۱۱

اتحاد ایران و مصر برای تغییر نقشه جهان کافی است

۱۳۹۰/۲/۸

زيان 80 ميليارد دلاري مصر از فروش گاز به رژيم صهيونستي

۱۳۹۰/۲/۸

قمار سارکوزی در لیبی

۱۳۹۰/۲/۸

عمر البشير: غرب در تلاش براي تغيير نظام سودان است

۱۳۹۰/۲/۵

فتنه انگيزي مذهبي؛ جبهه دشمنان مصر

۱۳۹۰/۲/۵

عمرو موسي: جنبش مردم عرب به سوي آزادي غير قابل تغيير است

۱۳۹۰/۲/۵

نشستی با مبارز تونسی در تهران

۱۳۹۰/۲/۴

عربستان در پس اقدامات تكفيري‌هاي سلفي در مصر قرار دارد

۱۳۹۰/۲/۴

مصاحبه اختصاصي رهبر مخالفان ليبي با فرانس 24

۱۳۹۰/۲/۳

رابطه با مصر يا: نامي در يك خيابان؟

۱۳۹۰/۲/۳

سخنان امام‌خامنه‌ای راه درست را در مقابل تمامی مسلمانان جهان قرار داد

۱۳۹۰/۲/۳

واتارا؛ آغازگر دومینوی حکومت مسلمانان در افریقا

۱۳۹۰/۱/۳۰

ناتو درصدد مصادره انقلاب لیبی است

۱۳۹۰/۱/۲۹

اگر قذافی فقط 2 ماه دیگر دوام بیاورد ...

۱۳۹۰/۱/۲۹

لیبی بدون قذافی، بدتر از لیبی با قذافی خواهد شد

۱۳۹۰/۱/۲۹

قذافی اهل کناره گیری نیست

۱۳۹۰/۱/۲۸

غرب در پی استمرار بحران لیبی است

۱۳۹۰/۱/۲۴

گفتگو با اولین کاردار ایران در لیبی پس از انقلاب

۱۳۹۰/۱/۲۴

بررسی تحولات شمال آفریقا و خاورمیانه در گفتگو با وزیر امور خارجه سابق روسیه

۱۳۹۰/۱/۲۱

روسیه و تحولات خاورمیانه در گفتگو با سرگئی لاوروف

۱۳۹۰/۱/۱۷

لیبى و روسیه نگران

۱۳۹۰/۱/۱۷

عمروموسي شانسي براي رياست جمهوري مصر ندارد

۱۳۹۰/۱/۱۷

گفتگوی تاریخی فالاچی و قذافی

۱۳۹۰/۱/۱۶

آرمان انقلابيون مصر و تونس در هاله‎اي از ابهام

۱۳۹۰/۱/۱۴

انقلاب مصر و آینده آن

۱۳۹۰/۱/۹

مردم ‌لیبی ‌بدون ‌قذافی ‌وضعیت ‌بهتری ‌خواهند ‌داشت

۱۳۹۰/۱/۶

قذافی تسلیم نشود، جنگ داخلی حتمی است

۱۳۹۰/۱/۶

قذافى با اين اقدامات کنار نخواهد رفت

۱۳۸۹/۱۲/۲۹

انقلاب ليبي و چالشهاي پيش‌رو

۱۳۸۹/۱۲/۲۸

نقش انگليس در خاورميانه و شمال‌ آفريقا

۱۳۸۹/۱۲/۲۸

جهان دیکتاتور را تحمل کرد؟

۱۳۸۹/۱۲/۲۶

مصر؛ جستاري در پژوهش هاي ديني معاصر

۱۳۸۹/۱۲/۲۵

حمله به لیبی، توپ آمریکا در زمین اروپا

۱۳۸۹/۱۲/۲۵

اخوان المسلمين در پي تغيير بنيادين است

۱۳۸۹/۱۲/۲۴

پيشنهاد متكی برای قطع رابطه با طرابلس

۱۳۸۹/۱۲/۲۳

قذافی می خواهد مدل تازه ای از مقاومت دربرابر مردم ارائه کند

۱۳۸۹/۱۲/۲۲

آمریکا درصدد ایجاد پایگاه نظامی در شمال آفریقاست

۱۳۸۹/۱۲/۱۶

ریشه های تحولات مصر در گفتگوی سید افقهی با قدسنا

۱۳۸۹/۱۲/۱۴

ديكتاتوري جانشين ديكتاتوري

۱۳۸۹/۱۲/۱۲

در لیبی ممکن است مردم زودتر از مصر به قدرت برسند

۱۳۸۹/۱۲/۱۱

قبایل لیبی پاشنه آشیل رژیم قذافی/ اعراب از ترس سکوت کرده اند

۱۳۸۹/۱۲/۱۱

پیروزی انقلاب لیبی تا چند روز دیگر/ شهادت مختار پایان لیبی نبود

۱۳۸۹/۱۲/۹

صداقت، شجاعت و ساده‎ زيستي امام خامنه‌اي مثال‌زدني است

۱۳۸۹/۱۲/۹

قذافی لائیک بود؛ پیروزی از آن اسلامگراهاست

۱۳۸۹/۱۲/۳

درخواست‌هاي هشتگانه انقلابيون مصري از ارتش

۱۳۸۹/۱۱/۳۰

نبايد از شيطنت‌ها در روابط ايران و مصر ترسيد

۱۳۸۹/۱۱/۲۸

تلاش اخوان المسلمین برای سهم خواهی در دولت جدید

۱۳۸۹/۱۱/۲۴

انقلاب مصر پايان دخالت بيگانگان نيست

۱۳۸۹/۱۱/۲۳

سقوط مصر؛ هم‌پیمانان اسرائیل را غرق می‌کند

۱۳۸۹/۱۱/۲۲

نقش و جایگاه اخوان المسلمین در قیام مصر

۱۳۸۹/۱۱/۲۱

از طریق همین سلیمان بود که دشمن صهیونیست قدرت گرفت

۱۳۸۹/۱۱/۲۱

پیامدهای فرامنطقه‌ای تحولات مصر

۱۳۸۹/۱۱/۲۱

اقدامات کنونی مبارک مانند اقدامات شاه در زمان انقلاب است

۱۳۸۹/۱۱/۲۰

قیام مصر با انقلاب های مخملی تفاوت ماهوی دارد.

۱۳۸۹/۱۱/۱۹

روابط ایران و آفریقا در گذر زمان... فرصت‌ها و چالش‌ها

۱۳۸۹/۱۱/۱۹

اخوان المسلمين به طور تاکتيکى در دولت موقت حضور پيدا مى‌کند

۱۳۸۹/۱۱/۱۸

آفران: مصاحبه نخست وزیر زیمبابوه؛ حرکت مردمی مصر

۱۳۸۹/۱۱/۱۷

همکار افتخاری آفران: نگاهي اجمالي به شانزدهمین اجلاس اتحادیه آفریقا

۱۳۸۹/۱۱/۱۶

مردم مصر آیت الله خمینی ندارند

۱۳۸۹/۱۱/۱۶

مصاحبه عبدالله الاشعل با هفته‌نامه المشاهد السیاسی

۱۳۸۹/۱۱/۱۵

سونامی تونس، به مصر منتهی نمی شود

۱۳۸۹/۱۱/۱۴

همه معترضان مصر دنبال رابطه با ایرانند

۱۳۸۹/۱۱/۱۲

قیام مصر در برابر استعمار خارجی و استبداد داخلی

۱۳۸۹/۱۱/۱۲

راشد الغنوشي در قالب حزب مي‌تواند در انتخابات شركت كند

۱۳۸۹/۱۱/۱۱

گونه شناسی حوادث تونس و مصر در گفتگو با حسن عباسی

۱۳۸۹/۱۱/۱۰

آمریکا نگران تبدیل شدن مصر به یک قدرت منطقه ای است

۱۳۸۹/۱۱/۱۰

طرح آمریکا برای تجزیه جهان عرب به 32 کشور

۱۳۸۹/۱۱/۹

قیام راشد الغنوشی در تونس مبارزه در راه نهضت اسلامی است

۱۳۸۹/۱۱/۴

تحولات تونس، انقلاب نبود كودتا بود

۱۳۸۹/۱۰/۳۰

آفریقا در حال تمرین دموکراسی است

۱۳۸۹/۱۰/۲۹

اشتهای جدایی طلبی در افریقا زیاد می شود

۱۳۸۹/۱۰/۱۹

تجزیه سودان، زنگ خطری برای منطقه و جهان اسلام

۱۳۸۹/۱۰/۱۸

(امین) مصاحبه شبکه رسانه ای امین با آقاي دكتر بخشي درباره همه پرسي جنوب سودان- بخش پایانی

۱۳۸۹/۱۰/۱۴

(امین) مصاحبه شبکه رسانه ای امین با آقاي دكتر بخشي درباره همه پرسي جنوب سودان- بخش اول

۱۳۸۹/۱۰/۱۱

آفران: نشست بررسي تحولات جنوب سودان

۱۳۸۹/۱۰/۷

برنده و بازنده انتخابات مصر

۱۳۸۹/۹/۱۸

(امين) مصاحبه شبكه رسانه اي امين با نخستين سفير جمهوري اسلامي ايران در زامبيا

۱۳۸۹/۹/۱۴

آفران: همايش هم انديشي ايران و آفريقا؛ چرا؟

۱۳۸۹/۶/۳۰

آفران: همايش هم انديشي ايران و آفريقا

۱۳۸۹/۶/۲۲

آفران:حضور ايرانيان در آفريقا(بخش 1)

۱۳۸۸/۲/۱۵

آفران:حضور ايرانيان در آفريقا(بخش 2)

۱۳۸۸/۲/۱۵

همایش «مسجدالاقصی، محور وحدت مسلمانان» در داکار

۱۳۸۸/۱/۱۳

همایش سازمان کنفرانس اسلامی عامل وحدت

۱۳۸۸/۱/۱۳

همایش « عرفان و انقلاب اسلامی» در سنگال

۱۳۸۸/۱/۱۳

سمینار«اولویتهای تبلیغ دینی در آفریقا»

۱۳۸۸/۱/۱۳

همایش معرفي انديشه هاي امام خمینی(ره) در داکار

۱۳۸۸/۱/۱۳

کنفرانس بین المللی عاشورا در داکار

۱۳۸۸/۱/۱۳

همایش جایگاه زن مسلمان در جوامع اسلامي در سنگال

۱۳۸۸/۱/۱۳

نشست مطبوعاتی نمایشگاه آثار عکاسی "عمر بادشا"

۱۳۸۸/۱/۱۱

نشست مشترک تجار ایران و کنیا

۱۳۸۸/۱/۱۱

نشست منا در معاونت بهداشت جمعيت هلال احمر

۱۳۸۸/۱/۱۱

برگزاري همایش "اسلام درقرن 21" در سودان

۱۳۸۸/۱/۱۱

همایش"تبلیغات دینی و دعوت اسلامی در غرب افریقا"

۱۳۸۸/۱/۱۱

همايش انقلاب اسلامی ایران در سنگال

۱۳۸۸/۱/۱۱

همایش فرصتهای تجاری ایران و سنگال در شيراز

۱۳۸۸/۱/۱۱

همایش "صلح و امنیت جهانی در سایه دین" در زیمبابوه

۱۳۸۸/۱/۱۱

افزايش رشد قاره آفريقا

۱۳۸۸/۱/۱۱

همايش يكصدمين سالگرد امام خميني در آفريقاي جنوبي

۱۳۸۸/۱/۱۱

سخنان داوودي در همايش ايران و آفريقا

۱۳۸۷/۱۲/۱۰

سخنان رئيس‌جمهور در همايش ايران و آفريقا

۱۳۸۷/۱۲/۱۰

تاكيد ايران بر گسترش روابط با آفريقا

۱۳۸۷/۱۲/۱۰

بیانیه همایش فرصت‌های تجاری ایران و آفریقا

۱۳۸۷/۱۲/۱۰