کتابخانه های سوازیلند        0  1175 reads

سوازيلند كشوري پادشاهي است كه بر اساس سنت‌هاي قبيله‌اي اداره مي‌شود. اين كشور كه در جنوب غربي افريقا واقع شده است، از شرق به موزامبيك و از شمال، غرب، و جنوب به افريقاي جنوبي محدود مي‌شود. جمعيت آن (طبق آمار سال )2005 900,173,1 نفر و مساحت آن 364,17 كيلومترمربع است. زبان رسمي آن انگليسي و سوازي[1] است. پايتخت آن شهر امبابان است.

خدمات كتابخانه ملي

وظايف و كاركردهاي كتابخانه ملي، در غياب آن، به خدمات كتابخانه ملي سوازيلند[2] و كتابخانه دانشگاه سوازيلند واگذار شده است كه هر دو، بر اساس قانون واسپاري، دريافت‌كننده انتشارات ملي هستند.

كتابخانه دانشگاهي
كتابخانه دانشگاه سوازيلند تنها كتابخانه دانشگاهي اين كشور است كه در 1971 به‌دنبال انحلال دانشگاه بوتسوانا، لسوتو، و سوازيلند؛ و ادغام دانشكده كشاورزي و مركز دانشگاهي سوازيلند تأسيس شد. كتابخانه مزبور شامل كتابخانه مركزي در كوالوسني[3] با 000,55 جلد و كتابخانه دانشكده كشاورزي در ليوئنگو با 000,15 جلد است. علاوه بر مواد دوره كارشناسي، كتابخانه مجموعه‌اي از منابع درباره سوازيلند دارد و >كتابشناسي ملي سوازيلند<[4] را از 1976 به بعد منتشر مي‌كند. اين كتابخانه همچنين كتابخانه اماني انتشارات سازمان جهاني خواروبار و كشاورزي و بانك جهاني است.

كتابخانه‌هاي عمومي

خدمات كتابخانه ملي سوازيلند كتابخانه‌اي عمومي در مانزيني با شاخه‌هاي متعدد دارد و داراي مخازن و توقفگاه‌هاي ويژه‌اي براي واحدهاي سيار خود مي‌باشد. مجموعه آن شامل 000,55 جلد كتاب و 1000 عنوان نشريه ادواري است و سالانه حدود 000,120 مورد امانت مي‌دهد. خدمات كتابخانه مزبور به بيش از 20 درصد جمعيت با سواد كشور ارائه مي‌شود.

كتابخانه‌هاي آموزشگاهي
وزارت آموزش و پرورش حدود 500 آموزشگاه با 000,125 دانش‌آموز دارد و ميان 48 كتابخانه آموزشگاهي كتاب توزيع مي‌كند. خدمات كتابخانه ملي سوازيلند به آموزشگاه‌ها نيز كتاب امانت مي‌دهد. برخي كتابخانه‌هاي دبيرستان‌ها و آموزشگاه‌ها با بودجه خودشان اداره مي‌شوند. هنرستان فني، مؤسسه مديريت سوازيلند، اداره عمومي، و دو دانشكده تربيت معلم كتابخانه‌هايي با بيش از 000,10 جلد كتاب دارند.

كتابخانه‌هاي تخصصي

ايستگاه پژوهشي مالكرن[5] و مزرعه آزمايشي لاولد[6] داراي كتابخانه‌هايي با مخزن مشترك، شامل بيش از 6000 جلد و متجاوز از 200 عنوان نشريه كشاورزي هستند. كتابخانه‌اي 2500 جلدي در مركز مديريت كشاورزي مانانگا واقع است. اين كتابخانه به‌وسيله شركت توسعه مشترك‌المنافع اداره مي‌شود. وظيفه اين شركت آموزش مديريت در سطوح پايين و متوسط است، و كارگران مهاجر كشورهاي در حال توسعه مشترك‌المنافع را نيز تحت‌پوشش قرار مي‌دهد. تعداد كمي از وزارتخانه‌هاي دولتي داراي كتابخانه‌هاي ويژه براي كاركنان خود هستند. كتابخانه دفتر كل وكالت[7] به كاركنان وزارت دادگستري، و كتابخانه اداره مركزي آمار[8] به آمارگيران دولتي ارائه خدمت مي‌كند. وزارت دارايي و وزارت كشاورزي كتابخانه‌هاي خاص خود را دارند. آرشيو ملي كتابخانه‌اي دارد كه به سوازيلندشناسي اختصاص دارد. سفارت بريتانيا و سفارت امريكا كتابخانه‌هايي تأسيس كرده‌اند كه عضويت آن براي مردم رايگان است، اما انجمن كتابداري امبابان[9] حق عضويت مي‌گيرد.منبع: دايرة المعارف كتابداري و اطلاع‌رساني


.[1] Sawzi

.[2] Swaziland National Library Service

.[3] Kwaluseni

.[4] Swaziland National Bibliography

.[5] Malkern Research Station

.[6] Lowveld

.[7] Attorney General's Chambers Library

.[8] Central Statistical Office Library

.[9] Mababane Library Association


 

View this article in PDF format Print article
Other articles in this category
كتابخانه‌هاي آفريقاي جنوبي
كتابخانه‌هاي آنگولا
کتابخانه های اتیوپی
کتابخانه های اریتره
کتابخانه های الجزایر
کتابخانه های اوگاندا
کتابخانه های بنین
کتابخانه های بوتسوانا
کتابخانه های بوروندی
کتابخانه های بورکینافاسو
کتابخانه های تانزانیا
کتابخانه های تونس
کتابخانه های توگو
کتابخانه های آفریقای مرکزی
کتابخانه های جمهوری دموکراتیک کنگو
کتابخانه های جمهوری کنگو
کتابخانه های جیبوتی
کتابخانه های چاد
کتابخانه های رواندا
کتابخانه های زامبیا
کتابخانه های زیمبابوه
کتابخانه های سائوتمه و پرنسیپ
کتابخانه های ساحل عاج
کتابخانه های سنگال
کتابخانه های سوازیلند
کتابخانه های سودان
کتابخانه های سومالی
کتابخانه های سیرالئون
کتابخانه های سیشل
کتابخانه های غنا
کتابخانه های کامرون
کتابخانه های کنیا
کتابخانه های کومور
کتابخانه های کیپ ورد
کتابخانه های گابن
کتابخانه های گامبیا
کتابخانه های گینه
کتابخانه های گینه استوایی
کتابخانه های گینه بیسائو
کتابخانه های لسوتو
کتابخانه های لیبریا
کتابخانه های لیبی
کتابخانه های ماداگاسکار
کتابخانه های مالاوی
کتابخانه های مالی
کتابخانه های مراکش
کتابخانه های مصر
کتابخانه های موریتانی
کتابخانه های موریس
کتابخانه های موزامبیک
کتابخانه های نامیبیا
کتابخانه های نیجر
کتابخانه های نیجریه