کتابخانه های نیجر        0  1224 reads

جمهوري نيجر در شمال افريقاي مركزي قرار دارد. اين كشور از شمال با الجزاير و ليبي، از شرق با چاد، از جنوب با نيجريه و بنين، و از مغرب با بوركينافاسو و مالي هم‌مرز است. جمعيت آن (طبق آمار سال 2005)11665937 نفر و مساحت آن 1267000 كيلومترمربع است. زبان رسمي اين كشور فرانسوي است و زبان سوداني نيز در سطح وسيعي تكلم مي‌شود.
نيجر تا اواسط دهه 1980 فاقد كتابخانه ملي، كتابشناسي ملي، و نظام واسپاري قانوني بود و هيچ نظام كتابخانه‌اي مشخصي در آن وجود نداشت. در اين كشور تنها چند كتابخانه وجود دارد.
وزارت برنامه‌ريزي (تأسيس 1976 در نيامي) تمامي وظايف مركز اسناد را، كه زيرنظر كميسارياي عالي توسعه بود، برعهده گرفت. وظيفه اوليه آن گردآوري و نگهداري اسناد مربوط به نيجر و كشورهاي ديگر بود. اين اسناد شامل 23000 ماده آرشيوي و ــ عمدتآ نشريات ادواري و اسناد ــ بود. قوت موضوعي اين مجموعه در بخش اقتصاد، آمار، گزارش‌هاي فني وزارتخانه‌ها و سازمان‌هاي دولتي و خصوصي، و اموراجتماعي است. اين مركز فهرست‌ها و كتابشناسي‌هايي منتشر مي‌كند اما نه به‌عنوان كتابخانه ملي. آرشيو ملي كه در 1913 در نيامي تأسيس شد، مجموعه اسناد قرن نوزدهم به بعد را نگهداري مي‌كند.
مؤسسه تحقيقات و علوم انساني كه در اصل در 1944 در شهر نيامي تأسيس شده بود و بعدها به مركز تحقيقات و علوم انساني نيجر تغيير نام داد، در 1973 با دانشگاه نيامي ادغام شد. اين مؤسسه كتابخانه پژوهشي كوچكي با مجموعه‌اي در حدود 21000 جلد دارد. تقريبآ 60 درصد اين مجموعه به زبان فرانسوي و بقيه آن به انگليسي، عربي، و زبان‌هاي افريقايي است. اين مؤسسه به‌طور نامنظم تقريبآ سه بار در سال >مجله مطالعات نيجر<[1] را منتشر مي‌كند.
نظام آموزش و پرورش كشور رشد نيافته است. وزارت آموزش و پرورش ملي مسئول مدارس ابتدايي، دبيرستان‌ها، و مراكز تربيت معلم است. برنامه‌هاي سوادآموزي در مناطق افريقايي زبان كشور اجرا مي‌شود.
در اين كشور يك دانشگاه وجود دارد به‌نام دانشگاه نيامي كه در 1971 تأسيس شد و در 1973 شأن دانشگاه يافت. كتابخانه آن، همان كتابخانه مؤسسه تحقيقات و علوم انساني است.
مدرسه ملي مديريت نيجر در نيامي، براي آموزش كاركنان دولت و جز آنها در 1963 تأسيس شد. كتابخانه آن تقريبآ 29540 جلد كتاب و 100 عنوان نشريه ادواري دارد.

كتابخانه‌هاي تخصصي

دو كتابخانه تخصصي قابل ذكر در نيجر وجود دارد. يكي كتابخانه مركز منطقه‌اي تحقيقات و مستندسازي سنت‌هاي شفاهي است كه در 1968 با همكاري يونسكو در نيامي تأسيس شد و مجموعه آن شامل حدود 5000 نوار صوتي از ترانه‌ها، داستان‌ها، حكايت‌ها، و ديگر آثار به زبان‌هاي اصلي افريقايي مربوط به نيجر، و 5000 جلد كتاب است. كتابخانه ديگر، كتابخانه كميسيون رودخانه نيجر است كه در 1971 در نيامي تأسيس شد. مركز اسناد آن، خدمات چكيده‌نويسي در موضوع محصولات كشاورزي، پرورش ماهي، خاك‌شناسي، زمين‌شناسي، و آب‌شناسي را انجام مي‌دهد.

View this article in PDF format Print article
Other articles in this category
كتابخانه‌هاي آفريقاي جنوبي
كتابخانه‌هاي آنگولا
کتابخانه های اتیوپی
کتابخانه های اریتره
کتابخانه های الجزایر
کتابخانه های اوگاندا
کتابخانه های بنین
کتابخانه های بوتسوانا
کتابخانه های بوروندی
کتابخانه های بورکینافاسو
کتابخانه های تانزانیا
کتابخانه های تونس
کتابخانه های توگو
کتابخانه های آفریقای مرکزی
کتابخانه های جمهوری دموکراتیک کنگو
کتابخانه های جمهوری کنگو
کتابخانه های جیبوتی
کتابخانه های چاد
کتابخانه های رواندا
کتابخانه های زامبیا
کتابخانه های زیمبابوه
کتابخانه های سائوتمه و پرنسیپ
کتابخانه های ساحل عاج
کتابخانه های سنگال
کتابخانه های سوازیلند
کتابخانه های سودان
کتابخانه های سومالی
کتابخانه های سیرالئون
کتابخانه های سیشل
کتابخانه های غنا
کتابخانه های کامرون
کتابخانه های کنیا
کتابخانه های کومور
کتابخانه های کیپ ورد
کتابخانه های گابن
کتابخانه های گامبیا
کتابخانه های گینه
کتابخانه های گینه استوایی
کتابخانه های گینه بیسائو
کتابخانه های لسوتو
کتابخانه های لیبریا
کتابخانه های لیبی
کتابخانه های ماداگاسکار
کتابخانه های مالاوی
کتابخانه های مالی
کتابخانه های مراکش
کتابخانه های مصر
کتابخانه های موریتانی
کتابخانه های موریس
کتابخانه های موزامبیک
کتابخانه های نامیبیا
کتابخانه های نیجر
کتابخانه های نیجریه